PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρονικό τσιγάρο

Σελίδες : [1] 2

Biscione
23-01-11, 13:24
έχει δίκιο ο six feet under
όσο και να σας φαίνεται παράξενο
το τσιγάρο ειναι risk factor

αλλά παιδιά επιτελούς υπάρχει λύση ,
η οποία πραγματικά πιστεύω οτι βοηθάει στην κοινή συμβίωση και τον μεν και τον δε
αυτή εχει το όνομα ηλεκτρονικό τσιγάρο...
μέχρι τώρα όλες και καλά οι έρευνες έδιναν σαν αποτέλεσμα μια πολύ γελοία
κατ εμε απάντηση... οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο περιεχέι επικίνδυνες ουσίες..
αλήθεια.. πόσες? η μάλλον πόσες πιο πολλές απο τις 100+ που έχει ένα τσιγάρο...
θα συμπλήρωνα .
και οτι άκουσον άκουσον ... δεν σε βοηθάει να κόψεις το τσιγάρο...
Il Prof. Polosa dell'Università di Catania conduce l'unico studio clinico in Europa sugli effetti delle Sigarette Elettroniche
Seicento delegati da oltre 170 paesi hanno partecipato alla «Framework Convention for Tobacco Control» (Convenzione quadro per il controllo del tabacco) dell'OMS, Organizzazione Mondiale della Sanità (Uruguay, 15-20 Novembre 2010). Le notizie diffuse a seguito di questo evento, hanno avuto una grande eco in Italia (ma non all'estero) relativamente alla sigaretta elettronica. Secondo le notizie diffuse dai media nazionali, la sigaretta elettronica sarebbe uno strumento nocivo e inutile per smettere di fumare. Non esistono nella letteratura medica evidenze a supporto di questa forte affermazione e l'OMS ritiene utile condurre studi scientifici che possano chiarire il ruolo delle sigarette elettroniche. Il Prof. Riccardo Polosa dell'Università di Catania, esperto internazionale per la terapia del tabagismo, sta conducendo l'unico studio clinico in Europa sugli effetti e la sicurezza delle sigarette elettroniche (CATEGORIA™). «Dai test tossicologici non risultano sostanze nocive - afferma il Prof. Polosa - e i partecipanti allo studio non hanno riportato effetti collaterali». Pertanto rimane aperta la possibilità che la sigaretta elettronica possa rappresentare un'alternativa a basso rischio rispetto al fumo di sigaretta tradizionale. «Molti partecipanti allo studio hanno ridotto sostanzialmente l'uso di sigarette - continua il Prof. Polosa - ed alcuni hanno anche smesso di fumare». Forse in un immediato futuro la sigaretta elettronica potrà essere utilizzata come uno strumento coadiuvante utile per smettere di fumare, indispensabile resta comunque l'aiuto di medici esperti. Non esistono quindi dati allarmanti o certamente negativi sulle sigarette elettroniche, e la ricerca medica sta continuando ad indagare il fenomeno. Il suggerimento di LIAF ai consumatori è quello di utilizzare prodotti che certificano in modo convincente la loro sicurezza.

γίνεταιμια έρευνα εδω στην Ιταλία όπου όλος ο κόσμος περιμένει με πολυ ενδιαφέρον
και ειναι λογικό να μην έχει γίνει γνωστή και να μην εχει πάρει έκταση γιατί μιλάμε
οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν πολυ χρήμα και πελάτες
αυτή η έρευνα λοιπόν ,δείχνει εκτός οτι τα ηλεκτρονικό τσιγάρο (categoria)
δεν περιέχει επιβλαβής ουσίες για τον οργανισμό
είναιτο μοναδικό που περιεχέι κάψουλες νικοτίνης
οπότε έχεις.. την κίνηση που κάνεις με το τσιγάρο
το αναμα , το ρούφηγμα αλλά και την γεύση ,την χημική αντίδραση
που κάνει η νικοτίνη στου gabba receivers
και δεν εχεις ολες τις επιβλαβής
ουσίες ενος κανονικού τσιγάρου
ενοητε οτι καπνίζεις οπουδήποτε γιατί δεν ενοχλείς κανέναν.
ειναι μια καλή ιδέα για τους καπνιστές που όσο ειναι έξω σε κλειστό χώρο
θα μπορούν για μερικές ώρες να το χρησιμοποιούν ώστε να μην ενοχλούν τους
διπλανούς τους...

GeoZ
23-01-11, 13:43
@ Biscione
Οι επικίνδυνες ουσίες που περιέχει το Η/Τ με βάση έρευνα του FDA είναι κάποια ίχνη νιτροσαμινών που βρέθηκαν σε μερικά απο τα υγρά και οφείλονται στον τρόπο εξαγωγής της νικοτίνης απο το φυτό.
Για την ιστορία σε 2 από τα 10 υγρά ανιχνεύθηκαν ποσότητες λίγο πιο πάνω απο την ικανότητα μέτρησης των οργάνων όταν σε ένα μόνο τσιγάρο υπάρχει απο 1000 έως και 1.000.000 μονάδες μεγαλύτερη.
Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: www.e-kapnisma.gr (http://www.e-kapnisma.gr)
Τα παιδιά εκεί όταν βγήκε η έκθεση του FDA πήγαν υγρά που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά για ανάλυση στον Δημόκριτο, όπου και δεν ανιχνεύθηκε κάποια επικίνδυνη ουσία. Για εμένα όλο αυτό γίνεται για απαγορευτεί η πώληση υγρών με νικοτίνη και να αγοράζουμε μόνο "ελεγμένα" απο φαρμακεία και συγκεκριμένες εταιρείες, όταν ακόμα και οι τσίχλες νικοτίνης αυτων των εταιρειών περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα νιτροσαμινών......

NiVo
26-01-11, 11:20
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=380395&dt=25/01/2011

ERIKGS
26-01-11, 11:28
τσίχλες νικοτίνης αυτων των εταιρειών περιέχουν μεγαλύτερη ποσότητα νιτροσαμινών......
Οι νιτροσαμινες για ποιο λογο βρισκονται σε αυτα τα υγρα και αυτα τα υγρα τι ακριβως κανουν?(Ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα).
Ρωτω επειδη οι νιτροσαμινες οπως και ολα τα νιτρικα αλατα χρησιμοποιουνταν κατα κορον και αλλου και εχει αποδειχτει οτι ειναι τουλ. επιβλαβεις σαν ουσιες.

GeoZ
26-01-11, 14:13
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=380395&dt=25/01/2011
Νίκο πρόσεξε ημερομηνία:
http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm173401.htm
Τα υγρά αφορούσαν αυτό που είχα γράψει και πριν 2 απο τα 10 (κινέζικα όλα) περιείχαν ίχνη νιτροζαμίνων και περιείχαν διαιθυλινική γλυκόλη αντί φυτικής γλυκόλης, κάτι που έχει ξαναγίνει απο την Κίνα:
Danger of contamination with diethylene glycol

On May 4, 2007, the US Food and Drug Administration (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Food_and_Drug_Administration) advised all US makers of medicines to test all batches of glycerine for the toxic diethylene glycol (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Diethylene_glycol).[11] (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Glycerol#cite_note-10) This follows an occurrence of 100 fatal poisonings in Panama (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Panama) resulting from a Chinese factory deliberately falsifying records in order to export the cheaper diethylene glycol as the more expensive glycerol.[12] (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Glycerol#cite_note-11) Glycerine and diethylene glycol are similar in appearance, smell, and taste. The US Federal Food, Drug, and Cosmetic Act (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Federal_Food,_Drug,_and_Cosmetic_Act) was passed following the 1937 "Elixir Sulfanilamide (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/en/Elixir_Sulfanilamide_disaster)" incident of poisoning caused by diethylene glycol contamination of medicine.
Το ότι η ανακοίνωση αυτή είναι 2 χρονών και κυκλοφορούν ακόμα ακόμα κάτι δείχνει.

Οι νιτροσαμινες για ποιο λογο βρισκονται σε αυτα τα υγρα και αυτα τα υγρα τι ακριβως κανουν?(Ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα).
Ρωτω επειδη οι νιτροσαμινες οπως και ολα τα νιτρικα αλατα χρησιμοποιουνταν κατα κορον και αλλου και εχει αποδειχτει οτι ειναι τουλ. επιβλαβεις σαν ουσιες.
Έχει σχέση με την εξαγωγή της νικοτίνης απο το φυτό,σε υγρά που κυκλοφορούν Ελλάδα και είχαν σταλθεί για ανάλυση δεν βρέθηκαν ούτε καν ίχνη,ακόμη σε υγρά που δεν έχουν περιεκτικότητα νικοτίνης δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν.
Για να σου πω τι κάνουν τα υγρά θα σου εξηγήσω πως δουλεύει το Η/Τ.
Έχουμε 3 κύρια μέρη (σαν παράδειγμα θα πάρουμε το Η/Τ που μοιάζουν με τα κανονικά) το άσπρο μέρος που είναι και το μεγαλύτερο είναι η μπαταρία,το κομμάτι που μοιάζει με φίλτρο είναι στην ουσία 2 κομμάτια, ο ατμοποιητής και φίλτρο.
Ο ατμοποιητής είναι στην ουσία μια αντίσταση με μια μεταλλική " γέφυρα" απο πάνω που εφάπτεται με το φίλτρο που έχει εμποτιστεί στο υγρό για να μεταφέρεται το υγρό στην αντίσταση. Ενεργοποιώντας τον διακόπτη η αντίσταση θερμαίνεται και το υγρό περνάει σε αέρια φάση (ατμός) οπότε και εισπνέεται,νέο υγρό πάει στην αντίσταση και πάει λέγοντας.
Τα υγρά που χρησιμοποιούνται σαν βάση είναι 2:
Προπυλενική γλυκόλη, μερικές απο τις εφαρμογές που χρησιμοποιείται είναι για την παραγωγή ατμού - ομίχλης στα νυχτερινά κέντρα και σαν μέσω μεταφοράς δραστικής ουσίας στα εισπνεόμενα φάρμακα.

Φυτική Γλυκόλη ή πιο γνωστή σαν φυτική γλυκερίνη, χρησιμοποιείται κυρίως σαν υποκατάστατο γλυκαντικής ουσίας για διαβητικούς.

Απο αυτά τα 2 η φυτική γλυκόλη σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες πυρολύεται σε τοξικές ενώσεις (δεν θυμάμαι ποιες ακριβώς) αλλά σε θερμοκρασίες περίπου 3 φορές πάνω από αυτές που αναπτύσσονται στον ατμοποιητή.

Απο εκεί και πέρα αναλόγως την σύνθεση του υγρού έχουμε μία μίξη αυτών και απιονισμένου νερού σε οποιανδήποτε αναλογία και προστίθεται υδατοδιαλυτό άρωμα ζαχαροπλαστικής.

Κατ εμέ όλα αυτά τα συστατικά χρησιμοποιούνται κατα κόρον καθημερινά και το κάθε ένα απο αυτά ξεχωριστά δεν έχει κατηγορηθεί για κάτι, ΔΕΝ υπάρχουν όμως μελέτες για όλα αυτά μαζί και χρησιμοποιούμενα κατα αυτόν τον τρόπο και τέτοιες μελέτες θα αργήσουν να φανούν λόγω του χρόνου που χρειάζονται για να γίνουν. Έτσι έχουμε κάτι αποδεδειγμένα επικίνδυνο (τσιγάρο) και κάτι που με πρώτη ματιά φαίνεται εντάξει αλλά μπορεί και να αποδειχθεί τελικά επικίνδυνο.

Biscione
26-01-11, 14:24
βρε και τοξικό το ίδιο να είναι όσο το τσιγάρο
δεν υπάρχει η πίσσα ...
αυτό ήδη είναι κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο..
λύση υπάρχει .. έχει βρεθεί..
το ότι η δημοτικότητα τους είναι χαμηλών τόνων..
και όλοι περιμένουν μια έρευνα απο την Ιταλία
αντί να ειχαν ξεσκιστεί στις δοκιμές να έβγαινε εξελιγμένο μια ώρα αρχύτερα
για μένα λεει πολλά ...

ERIKGS
26-01-11, 14:56
.......
Aναλυτικότατος Ευχαριστω.
Προκειται για παραπροιον εκχυλισης ή παραπροιον απο την χημικη παραγωγη των υπολοιπων ουσιων?
Η απορια μου βασίζεται στο οτι οι νιτροσαμινες προκυπτουν οταν τα νιτρωδη και νιτρικα αλατα (τα οποια ειναι τα βασικα και απο τα αρχαιοτερα συντηρητικα των αλλαντικων αλλα και πολλων αλλων τροφιμων)
ερθουν σε επαφη με τα υγρα του στομαχου (Vit C,E)
Εχει αποδειχθει πολλακις το ποσο βλαβερα ειναι ενω πλεον αντικαθίστανται ή αποφευγονται

GeoZ
26-01-11, 15:03
Aναλυτικότατος Ευχαριστω.
Προκειται για παραπροιον εκχυλισης ή παραπροιον απο την χημικη παραγωγη των υπολοιπων ουσιων?
Η απορια μου βασίζεται στο οτι οι νιτροσαμινες προκυπτουν οταν τα νιτρωδη και νιτρικα αλατα (τα οποια ειναι τα βασικα και απο τα αρχαιοτερα συντηρητικα των αλλαντικων αλλα και πολλων αλλων τροφιμων)
ερθουν σε επαφη με τα υγρα του στομαχου (Vit C,E)
Εχει αποδειχθει πολλακις το ποσο βλαβερα ειναι ενω πλεον αντικαθίστανται ή αποφευγονται
Κάποια ίχνη βρίσκονται στα περισσότερα προϊόντα που περιέχουν νικοτίνη,μερικά δεν έχουν καθόλου ενώ και όσα έχουν είναι γύρω στις 1.000.000 φορές λιγότερη ποσότητα απο ότι στο τσιγάρο.

GeoZ
26-01-11, 15:05
βρε και τοξικό το ίδιο να είναι όσο το τσιγάρο
δεν υπάρχει η πίσσα ...
αυτό ήδη είναι κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο..
λύση υπάρχει .. έχει βρεθεί..
το ότι η δημοτικότητα τους είναι χαμηλών τόνων..
και όλοι περιμένουν μια έρευνα απο την Ιταλία
αντί να ειχαν ξεσκιστεί στις δοκιμές να έβγαινε εξελιγμένο μια ώρα αρχύτερα
για μένα λεει πολλά ...

Ένα μήνα που το έκοψα και γύρισα στο κανονικό τσιγάρο και επανήλθε η δύσπνοια, ηα γλώσσα στον αστράγαλο και το στομάχι στο χέρι....

greekd
26-01-11, 16:19
Εγώ πάντως που προσπάθησα την αντικατάσταση, και η αίσθηση της έλλειψης δεν μειώθηκε, και η ζυγαριά άρχισε να μιμείται το στροφόμετρο ...

Biscione
26-01-11, 16:27
συνέχεια εδώ για να μην χαθούν απο το άλλο τοπικ

GeoZ
26-01-11, 16:30
Εγώ πάντως που προσπάθησα την αντικατάσταση, και η αίσθηση της έλλειψης δεν μειώθηκε, και η ζυγαριά άρχισε να μιμείται το στροφόμετρο ...
Μάλλον δεν πήρες καλή συσκευή ή δεν σε γέμιζαν τα υγρά, πλέον υπάρχουν τόσες επιλογές που κάτι θα βρεις να σε γεμίσει.

NiVo
26-01-11, 16:33
Πήγα και ξαναπήρα αμπούλες για να το ξαναδοκιμάσω.

GeoZ
26-01-11, 16:35
Πήγα και ξαναπήρα αμπούλες για να το ξαναδοκιμάσω.
Βρε Νίκο ποια συσκευή έχεις;

Biscione
26-01-11, 16:36
εδώ Ιταλία στην αρχη δεν επέτρεπαν αμπούλες με νικοτίνη μεσα
μόνο με αρώματα
τώρα έδωσαν έγκριση και πουλιέται απο το φαρμακείο μόνο αυτό της categoria με αμπούλες νικοτίνης

NiVo
26-01-11, 16:39
Βρε Νίκο ποια συσκευή έχεις;
Gamucci Micro
http://www.gamucci.com/Gamucci_Micro_Starter_Kit.html

GeoZ
26-01-11, 16:54
Gamucci Micro

Αν δεν σε γεμίζει το ντουμάνι ή σου σπάνε τα νεύρα οι μπαταρίες πριν το πετάξεις σε καμιά άκρη δες τα e-go http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=68
Περισσότερο ντουμάνι πιο "γεμάτη" γεύση και η μπαταρία σε βγάζει άνετα μία μέρα.

alfettaGt
26-01-11, 17:54
Για να καταλαβουμε και εμεις περα απο τις νιτροσαμινες κλπ..Το νιωθεις σαν ενα κανονικο τσιγαρο να κατεβαινει? Δεν ειναι δηλαδη κοπανιστος αερας? Που μπορουμε να τα προμηθευτουμε περαν του ιντερνετ?

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
26-01-11, 22:55
Gamucci Micro

Κερνάω καφέ!!!!να σε δω Da cappo μ΄' αυτο!!! έχει και USB βλέπω!

GeoZ
26-01-11, 23:08
Για να καταλαβουμε και εμεις περα απο τις νιτροσαμινες κλπ..Το νιωθεις σαν ενα κανονικο τσιγαρο να κατεβαινει? Δεν ειναι δηλαδη κοπανιστος αερας? Που μπορουμε να τα προμηθευτουμε περαν του ιντερνετ?

Σαν κανονικό όχι,δεν είναι ξηρός ο ατμός σαν τον καπνό του τσιγάρου και δύσκολα θα βρεις γεύση που να πλησιάζει. Μπορεί να είναι (αναλόγως και τα υγρά) ποιο δυνατό και σίγουρα πολύ πιο αρωματικό αν το θέλεις.

GeoZ
26-01-11, 23:14
Θα του δώσω το δικό μου μιας και θα κατέβει εκεί μπας και βρει κανα πολιτικό να κυνηγήσει....
http://i.ytimg.com/vi/1cuQOk-V3xQ/0.jpg

Λίγο πιο μεγάλο απο αυτό είναι. :lol:

Biscione
26-01-11, 23:17
τι ναι αυτό ?
τι μπαφος είναι αυτό πουλιετε τέτοιο πράμα_?

GeoZ
26-01-11, 23:24
τι ναι αυτό ?
τι μπαφος είναι αυτό πουλιετε τέτοιο πράμα_?
Χειροποίητο είναι με δεξαμενή αυτόματης τροφοδοσίας υγρού και με συνδυασμούς μπαταρίας και βολτ.
http://www.e-cigarette-wiki.com/index.php?title=GGTS
Έλληνας τα φτιάχνει.

NiVo
27-01-11, 01:13
Φυσικά...τηλέφωνο Παρασκευή πρωί-μεσημέρι (θα έχουμε διακοπή ρεύματος στο γραφείο).

panos_mito
27-01-11, 02:10
Μπορείτε ρε παιδιά όσοι έχετε δοκιμάσει να μας πείτε εντυπώσεις σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο?(πέραν προφανώς τις διαφορές που αφορούν την υγεία μας, για τις οποίες δεν τίθεται αμφιβολία)

Thanassis
27-01-11, 02:37
Σου δίνει την αίσθηση του καπνίσματος (ρούφηγμα - γεύση), αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Κάπως βοηθάει όμως.
Η συνήθεια της μηχανικής κίνησης όμως καλύπτεται σχεδόν κανονικά, όπως και η ανάγκη σε νικοτίνη.
Γενικά, φαίνεται ότι είναι ΚΑΙ θέμα μυαλού.

Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν κατάφερα να το μονιμοποιήσω τη χρήση του - μάλιστα τον τελευταίο καιρό το έχω παρατήσει. :(
Το τοπικ αυτό όμως με ξαναβάζει σε πειρασμό ... :confused:
Που θα πιούμε καφέ είπαμε??? ;)

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
27-01-11, 12:16
Φυσικά...τηλέφωνο Παρασκευή πρωί-μεσημέρι (θα έχουμε διακοπή ρεύματος στο γραφείο).
OK!!!!!!!!!!!!! perimeno!

nick4591
27-01-11, 12:19
Χειροποίητο είναι με δεξαμενή αυτόματης τροφοδοσίας υγρού και με συνδυασμούς μπαταρίας και βολτ.
http://www.e-cigarette-wiki.com/index.php?title=GGTS
Έλληνας τα φτιάχνει.

Ο nasos ?

GeoZ
27-01-11, 12:46
Ο nasos ?
Όχι αλλά Θανάση τον λένε και αυτόνα :D

Τhanos_916
27-01-11, 14:34
Η συνήθεια της μηχανικής κίνησης όμως καλύπτεται σχεδόν κανονικά, όπως και η ανάγκη σε νικοτίνη.
Γενικά, φαίνεται ότι είναι ΚΑΙ θέμα μυαλού.

υπαρχει και σε στριφτο?
για την κινηση το λεω..

Thanassis
27-01-11, 16:40
:lol::lol::lol:

όχι βέβαια.

Alfoholic
13-02-11, 11:25
Μια εβδομάδα με το ηλεκτρονικό, μπορώ να πω πως μέχρι στιγμής τα βρίσκουμε..

Dimid
13-02-11, 11:42
Μια εβδομάδα με το ηλεκτρονικό, μπορώ να πω πως μέχρι στιγμής τα βρίσκουμε..

Το έχω δει από φίλο συμφορουμίτη, δεν είναι κάπως η γεύση(εις) του ? όχι άσχημη αλλά κάπως ?

Alfoholic
13-02-11, 11:59
Κακά τα ψέμματα.. δεν μοιάζει καθόλου με το κανονικό τσιγάρο. Αλλά υποτίθεται σε βοηθάει να το κόψεις. (ή να εθιστείς στο ηλεκτρονικό :lol:) Μόνο ο χρόνος θα δείξει, τώρα είναι νωρίς.

stratous156
13-02-11, 12:00
σαν μαμάς πλαστική κούκλα πρέπει να είναι αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο...:lol::lol:

Alfoholic
13-02-11, 12:17
Είναι ακόμα χειρότερο, σαν να κάνεις τσιγάρο μετά, με την πλαστική κούκλα αγκαλιά..

Dimid
13-02-11, 12:21
Είναι ακόμα χειρότερο, σαν να κάνεις τσιγάρο μετά, με την πλαστική κούκλα αγκαλιά..

:lol::lol::lol: :hysterical: δάκρυα λέμε :okk:

stratous156
13-02-11, 12:37
:hysterical::hysterical::hysterical:

Vagelis_tj
13-02-11, 17:13

:hysterical::hysterical::slap:

Biscione
15-02-11, 21:55
εγω πηγα εσκασα μια 50 αρα να παρω το κατεγορια
ωραιο .. σε γεμιζει με άριστα το 10 του δινω 7 σε γεύση
επιτέλους κάθομαι να πιω ενα μαμημενο καφέ μέσα χωρίς να με φαει το αγιάζι
και γουστάρω...
πρέπει να βρω και κατι πιο δυνατό να εχω καβατζα
έρχονται δύσκολες μέρες άγχους και θέλω κατι δυνατό
το άλλο που μ άρεσε ειναι οτι πλέον όταν πάω έξω για αληθινό τσιγάρο
πλέον 2/3 την ημέρα τα γουστάρω πιο πολύ...

Dimid
16-02-11, 13:52
το άλλο που μ άρεσε ειναι οτι πλέον όταν πάω έξω για αληθινό τσιγάρο
πλέον 2/3 την ημέρα τα γουστάρω πιο πολύ...

less is more η κάτι ανάλογο, το βλέπω και εγώ που έχω βάλει χέρι σε μένα να μην καπνίζω στο σπίτι, όταν δεν κοιτάει κανείς την κοπανάω για το μπαλκόνι.

Παντόφλα είναι αυτή :lol:

greekd
23-02-11, 15:38
less is more η κάτι ανάλογο, το βλέπω και εγώ που έχω βάλει χέρι σε μένα να μην καπνίζω στο σπίτι, όταν δεν κοιτάει κανείς την κοπανάω για το μπαλκόνι.

Παντόφλα είναι αυτή :lol:

Το αυτό …

Εμένα με έδιωξε κι από τον αποροφητήρα … :lol:

εγω πηγα εσκασα μια 50 αρα να παρω το κατεγορια

Ποιο είναι αυτό; Μπορείς να δώσεις πληροφορίες;

panos_mito
08-12-11, 20:43
http://news247.gr/ellada/eidiseis/telos_sto_hlektroniko_tsigaro.1528826.html

Παναγιώτης 147
08-12-11, 20:56
Ενώ θα ανέβει η τιμή των τσιγάρων 20%...
Τυχαίο;

panos_mito
08-12-11, 20:59
Ενώ θα ανέβει η τιμή των τσιγάρων 20%...
Τυχαίο;
δεν νομίζω...:cool:

italakias
08-12-11, 21:15
και αγορασα προσφατα ηλ.τσιγαρο.:slap:

παντως για να πω την αληθεια,τις πρωτες μερες μου αρεσε αρκετα,μετα ομως αρχισα να μπουχτιζω.
αυτα τα αρωματα που εχουν δεν κανουν για πολυ χρηση,ασε που το ειχα πιπιλα.
τωρα κανω και κανονικο τσιγαρο μαζι.

Vittorio
08-12-11, 21:16
Ο συνδυασμός των 2 είναι χειρότερος ...

italakias
08-12-11, 21:17
γιατι;

Vittorio
08-12-11, 21:18
Διότι, μαζί με τον καπνό του κανονικού τσιγάρου, εισπνέεις και τον "καπνό" του ηλεκτρονικού.
(αφού είπες ότι κάνεις και κανονικό τσιγάρο μαζί)

italakias
08-12-11, 21:19
και τι να λεει .

nasos
08-12-11, 21:54
http://news247.gr/ellada/eidiseis/telos_sto_hlektroniko_tsigaro.1528826.html
..χανει εσοδα το κρατος..:lol:

breraromeos
08-12-11, 23:41
Φίλος μου Ηλεκτρολόγος μηχανικός (ακα καμμένος) είχε πάρει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δεν έβγαζε καπνό. Και έλεγε:
"Oλα τα μπορώ..Αλλά αυτο που μου λείπει πιο πολύ ειναι το να κάθομαι όταν προγραμματίζω και να πετάω όλο τον καπνό στην οθόνη. Δε μπορώ χωρίς αυτο.. " :)

kyan
09-12-11, 12:18
Καλά... ο δήμαρχος της φανατικά άκαπνης Νέας Υόρκης προσπάθησε να το απαγορεύσει και έφαγε πόρτα από τον δικό τους ΕΟΦ (FDA). Το πιο πιθανό είναι μετά από προσφυγή στα ευρωπαϊκά δικαστήρια να το πάρουν πίσω.

Όσο για τις "βλαβερές" ουσίες, η μόνη ενδεχομένως βλαβερή ουσία που έχουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι η νικοτίνη, αν υπάρχει -γιατί υπάρχουν και υγρά χωρίς νικοτίνη. Και η νικοτίνη είναι βλαβερή μόνο σε μεγάλη συγκέντρωση, την οποία δεν πλησιάζουν τα eCigs.

Οπότε το μέτρο είναι καταφανώς εισπρακτικό και ύποπτο.

ΥΓ: breraromeo, να πεις στο φίλο σου ότι πολλά ηλεκτρονικά τσιγάρα π.χ. το Joytech eGo-T που έχω εγώ βγάζουν και "καπνό" (ατμό).

Timos
09-12-11, 14:55
Το ηλεκτρονικό τσιγαράκι...μπήκε στο στόχαστρο και αρχίσαν για ακόμα μια φορά τα όργανα....

Θα συμφωνήσω στο αμφίβολο και δίχως έλεγχο περιεχόμενο τον φιαλιδίων...
Μιας και οι ετικέτες που εχούν πάνω δεν έχουν καμία απολύτως έγκριση, αλλά φαντάζομαι ευκόλα και φτηνά κάποιος μπορεί να ζητήσει από έναν φαρμακοποιό να φτιάξει ένα διάλυμα...

Εδώ να πω ότι όλοι οι αρωματικοί υδρογονάνθρακες είναι καρκινογόνοι όταν εισπνέονται.
Απλά σίγουρα στο e-τσιγάρο είναι χίλιες φορές λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό....έως το σημείο που ξέρουμε τι περιέχει μέσα....
Αν βάλουμε για άρωμα Selenia Racing ή υγρό φρένων...όπως καταλαβένετε γίνεται πολύ χειρότερο από τα πακέτα τσιγάρων μιας ζωής....

Ελπίζω να καταλάβατε που είναι το θέμα....στο περιεχώμενο.
Και ο ΕΟΦ φωνάζει ακριβώς γιαυτόν τον λόγο...
Τα διαλύματα όπως προείπα δεν περνάνε κανέναν έλεγχο για το τι περιέχουν.

Πάει αυτό...

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχει κράτος και ο αντι-καπνιστικός νόμος έμεινε στο ράφι δεν τους πείραξε....αλλά το ηλεκτρονικό τους πειράζει?

panos_mito
09-12-11, 15:01
Τίμο πιστεύω πως τα συμφέροντα είναι μεγάλα..Γίνεται ολόκληρο παιχνίδι ,παγκοσμίως, μεταξύ ασφαλιστικών και καπνοβιομηχανιών..Το σίγουρο πάντως είναι πως η όλη κατάσταση είναι υποκριτικότατη..Αν ήθελαν να μας σώσουν θα απάγορευαν την παραγωγή-πώληση,αλλά δεν είναι εκεί το θέμα..

Timos
09-12-11, 15:07
Δεν μπορούν να απαγορευσούν στον Κινέζο την παραγωγή...
Θα πρέπει να γίνει ο 3ος παγκόσμιος...

Την πώληση όμως μπορούν να την ελέγχουν...και θα έπρεπε ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα αλλά και για να ξέρουμε όπως έγραψα πριν από μια έγκυρη αρχή τι καταναλώνουμε.

AlfaGTakos
09-12-11, 15:11
Η τιμή των προϊόντων καπνού είναι ένα αποφασιστικό εργαλείο στη διαδικασία διακοπής του καπνίσματος, είπε ο καθηγητής Γιάννης Κυριόπουλος, προσθέτοντας ότι η βελτίωση που υπάρχει έως σήμερα από την εφαρμογή των αντικαπνιστικών μέτρων δεν μπορεί να θεωρηθεί ικανοποιητική, γι' αυτό θα πρέπει να αρχίσουμε να εξετάζουμε και οικονομικά μέτρα

να προσθεσω στον αγαπητο καθηγητη να φορολογηθει και η @@@@κια.

Η ελευθερια του ατομου περιοριζεται απο τον σταλινικο θειο που μας προστατευει ε?

Για το καλο μας να φανταστω!

Θα περασουν τα χρονια και καποιος που θα βγαζει το πακετο απο την τσεπη θα λεγεται βαρδινογιαννης ή Λάτσης.

panos_mito
09-12-11, 15:12
άρα δεν τους ενδιαφέρει η υγεία μας,αλλά η τσέπη τους!Το ίδιο λέμε..

paul
09-12-11, 15:20
Το ηλεκτρονικό τσιγαράκι...μπήκε στο στόχαστρο και αρχίσαν για ακόμα μια φορά τα όργανα....

Μιας και οι ετικέτες που εχούν πάνω δεν έχουν καμία απολύτως έγκριση, αλλά φαντάζομαι ευκόλα και φτηνά κάποιος μπορεί να ζητήσει από έναν φαρμακοποιό να φτιάξει ένα διάλυμα...

Εδώ να πω ότι όλοι οι αρωματικοί υδρογονάνθρακες είναι καρκινογόνοι όταν εισπνέονται.
Απλά σίγουρα στο e-τσιγάρο είναι χίλιες φορές λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό....έως το σημείο που ξέρουμε τι περιέχει μέσα....
Αν βάλουμε για άρωμα Selenia Racing ή υγρό φρένων...όπως καταλαβένετε γίνεται πολύ χειρότερο από τα πακέτα τσιγάρων μιας ζωής....

Πάει αυτό...

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχει κράτος και ο αντι-καπνιστικός νόμος έμεινε στο ράφι δεν τους πείραξε....αλλά το ηλεκτρονικό τους πειράζει?

Ο Timos έχει απόλυτο δίκιο. Τα διαλύματα έχουν σοβαρό θέμα πιστοποίησης και πολύ φοβάμαι ότι πολύ δύσκολα θα περάσουν τους ελέγχους, αν δε αυτό γίνει θα ακριβύνουν και αυτά με τη σειρά τους.

Προσωπικά είμαι μανιώδης καπνιστής και έχω στη κατοχή μου περισσότερα απο ένα ηλεκτρονικά τσιγάρα αποκλειστικά για χρήση σε χώρους κλειστούς, meetings κ.ά.

Απο την αρχή είχα "θέμα" με τα υγρά που χρησιμοποιούσα, άφηναν μία αίσθηση πλαστικού στο στόμα. Εψαξα λοιπόν να δώ αν είναι όντως πιστοποιημένα και διαπίστωσα ότι δεν είναι. Επίσης ορισμένες μάρκες δεν έφεραν καπάκι ασφαλείας ώστε να είναι ο καταναλωτής σίγουρος για το περιεχόμενο.

Ισως λοιπόν ο ΕΟΦ να προσπαθεί να βάλει μία τάξη στο θέμα, ας μην είμαστε επικριτικοί επι παντός ζητήματος.

Δεν πιστεύω, δε, ότι έχει συμφέρον ο ΕΟΦ να "πολεμήσει" ένα δίκαιο προιόν υποστηρίζοντας τη κατανάλωση καπνού. Γιατί δεν έκαναν το ίδιο με το Nicorette που περιέχει, πιστοποιημένα, φαρμακευτική νικοτίνη?

Καλοπροαίρετα τα παραπάνω.

kyan
09-12-11, 15:33

Πάει αυτό...

Τίμο, η βάση του υγρού του eCig είναι η PEG 400 (http://en.wikipedia.org/wiki/PEG_400) που χρησιμοποιείται σαν βάση για πολλά φαρμακευτικά διαλύματα και σαφώς ΔΕΝ είναι αρωματική. ΟΚ, ενδέχεται να περιέχονται αρωματικοί υδρογονάνθρακες στα στοιχεία που προσδίδουν στο υγρό τη γεύση του αλλά η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι η ίδια με οποιοδήποτε σκεύασμα της εστίασης, π.χ. αυτά που χρησιμοποιούνται στη ζαχαροπλαστική. Επίσης πολλά διαλύματα έχουν πιστοποιήσεις από ευρωπαϊκούς φορείς, διάβασε σχετικά τι αναγράφει η TotallyWicked (http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid.html) στο site της, καθώς και τα αποτελέσματα ανάλυσης (http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid/lab-reports.html) του υγρού της από φασματογράφο μάζας. Επίσης δίνει εναλλακτικά και ως βάση ένυδρη γλυκερίνη (http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol).

Το ότι μπορείς να βάλεις βιτριόλι στο eCig και να προσπαθήσεις να το καπνίσεις δε μου λέει τίποτα, το ίδιο μπορείς να κάνεις σε ο,τιδήποτε εδώδιμο/πόσιμο.

kyan
09-12-11, 15:39
Δεν πιστεύω, δε, ότι έχει συμφέρον ο ΕΟΦ να "πολεμήσει" ένα δίκαιο προιόν υποστηρίζοντας τη κατανάλωση καπνού. Γιατί δεν έκαναν το ίδιο με το Nicorette που περιέχει, πιστοποιημένα, φαρμακευτική νικοτίνη?
Γιατί εκεί παρενέβησαν οι πανίσχυρες φαρμακευτικές εταιρείες ίσως; :shifty:

paul
09-12-11, 16:04
perhaps

Γεωργιος Φανακης
09-12-11, 16:10

Τι φόρους εισπράτουν απο την πώληση Nicorette και τι απο πωλήσεις τσιγάρων?

Γεωργιος Φανακης
09-12-11, 17:25
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=432025&cid=4

nasos
10-12-11, 06:49
..τα τσιγαρα κ τα ηλεκτρονικα τσιγαρα μου ειναι τοσο βαρετα..

Μέγας Ανατολικός
10-12-11, 07:12
Μη μασάς Νάσο!Εμείς θα πάρουμε ηλεκτrονικό Montechristo!:lol:

Timos
10-12-11, 11:55
Τίμο, η βάση του υγρού του eCig είναι η PEG 400 (http://en.wikipedia.org/wiki/PEG_400) που χρησιμοποιείται σαν βάση για πολλά φαρμακευτικά διαλύματα και σαφώς ΔΕΝ είναι αρωματική. ΟΚ, ενδέχεται να περιέχονται αρωματικοί υδρογονάνθρακες στα στοιχεία που προσδίδουν στο υγρό τη γεύση του αλλά η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι η ίδια με οποιοδήποτε σκεύασμα της εστίασης, π.χ. αυτά που χρησιμοποιούνται στη ζαχαροπλαστική. Επίσης πολλά διαλύματα έχουν πιστοποιήσεις από ευρωπαϊκούς φορείς, διάβασε σχετικά τι αναγράφει η TotallyWicked (http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid.html) στο site της, καθώς και τα αποτελέσματα ανάλυσης (http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid/lab-reports.html) του υγρού της από φασματογράφο μάζας. Επίσης δίνει εναλλακτικά και ως βάση ένυδρη γλυκερίνη (http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol).

Το ότι μπορείς να βάλεις βιτριόλι στο eCig και να προσπαθήσεις να το καπνίσεις δε μου λέει τίποτα, το ίδιο μπορείς να κάνεις σε ο,τιδήποτε εδώδιμο/πόσιμο.

Το ίδιο πράγμα λέμε Κώστα....
καλύτερα να το φτιάχνεις μόνος σου (η ο φαρμακοποιός σου) παρά να παίρνεις το εισηγμένο από την Κίνα...
Το οποίο όσο πάνω δεν έχει κάποια επίσημη σφραγιδά από αναγνωρισμένο φορέα....το σκέφτομαι...
είναι σαν να έβαζες λάδι συσκευασμένο τύπου 10-40 δίχως κάποιο πιστοποιητικό SAE.

GeoZ
10-12-11, 14:05
Το ίδιο πράγμα λέμε Κώστα....
καλύτερα να το φτιάχνεις μόνος σου (η ο φαρμακοποιός σου) παρά να παίρνεις το εισηγμένο από την Κίνα...
Το οποίο όσο πάνω δεν έχει κάποια επίσημη σφραγιδά από αναγνωρισμένο φορέα....το σκέφτομαι...
είναι σαν να έβαζες λάδι συσκευασμένο τύπου 10-40 δίχως κάποιο πιστοποιητικό SAE.
Tίμο καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ μαζί σου,παρόλα αυτά όμως το 90% της παγκόσμιας παραγωγής υγρών γίνεται στην Κίνα με το περίπου 80% αυτής να γίνεται απο την Dekang (Chang Ning Dekang Biotechnology Co) και οι περισσότεροι πουλάνε τα ίδια με διαφορετικά αυτ/τα και μπουκαλάκι.
Εγώ φτιάχνω μόνος μου τα υγρά μου με υγρά διάλυσης απο φαρμακείο και αρώματα με πιστοποίηση food ή pharmaceutical grade, η νικοτινούχα βάση όμως κατα 99% είναι Κινέζικη, η μόνες αντίστοιχες που είχα βρει ήταν απο κάποια μικροεργαστήρια σε Πολωνία,Τσεχία και Αμερική και απο ερωτήσεις που τους απεύθυνα προτιμώ την Dekang που μου φαίνεται πιο αξιόπιστη....

Στο ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει πέσει πάνω του ο FDA με κινητοποίηση απο φαρμακευτικές εταιρείες και μελέτες πληρωμένες απο τις 7 αδερφές, το μόνο που είχαν βρει ήταν ίχνη νιτροζαμινών σε ΕΝΑ απο τα 15 υγρά του τεστ προερχόμενα απο την επεξεργασία του φυτού για την εκχύλιση της νικοτίνης και είχει ξεσπάσει κάποιος ντόρος, ο οποίος και μαζεύτηκε όταν κάποιοι πολλοί απλά είδαν τα νούμερα και πρόσεξαν ότι ολόκληρο το μπουκαλάκι είχε λιγότερη περιεκτικότητα απο ότι ένα μόνο τσιγάρο.
Υγρά έχουν δοκιμαστεί και εδώ στον Δημόκριτο με τα ίδια αποτελέσματα και ο ΕΟΦ εαν ψάξεις στο site του δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για ευρήματα η απαγόρευση του Η.Τ. παρα μόνο για υγρά μιας άγνωστης μάρκας που δεν είχαν μπουκαλάκι ασφαλείας,δεν έφεραν προειδοποιητικές σημάνσεις και ούτε καν την περιεκτικότητα σε νικοτίνη στα οποία επέβαλε απαγόρευση κυκλοφορίας και πολύ καλά έκανε.
Ο πόλεμος που έχει ξεσπάσει τώρα δεν αφορά την επικινδυνότητα του Η/Τ αλλά τον έλεγχο και πώληση της νικοτινούχας βάσης όπου οι φαρμακευτικές λένε ότι πρόκειται για προϊόν διακοπής του καπνίσματος άρα θα πρέπει να πωλείτε απο αυτές σαν φάρμακο.
Οι εταιρείες καπνού λένε ότι θα πρέπει να πουλάνε αυτοί υγρά με γεύσεις και παραπλήσια νικοτίνη με τα προϊόντα τους γιατί έχουν πιο άμεση πρόσβαση στους καπνιστές για να τους σώσουν;!
Τέλος οι εταιρείες εμπορίας η/τ που λένε ότι εφόσον δεν έχει βρεθεί κάτι το επικίνδυνο και δεν το πωλούν σαν προϊόν διακοπής του κανονικού τσιγάρου θα πρέπει να πωλείτε απο τον οποιονδήποτε, οπουδήποτε και εδώ τραβάνε και το σκοινή της μλκιας και ζητάνε τα προϊόντα non (χωρίς νικοτίνη δλδ) να μπορούν να πωλούνται και σε ανήλικους :lipssealed:
Αυτό που λέω εγώ ότι πρέπει να γίνει είναι:
1)Έλεγχος της περιεκτικότητας νικοτίνης στις βάσεις, πριν λίγο καιρό ένας απο τους αλεξιπτωτιστές του χώρου (μικροεργαστήριο στην Γερμανία) πούλαγε νικοτινούχο διάλυμα και σε μια παραγγελία έγινε ένα μεγάλο μπέρδεμα όπου ήταν δυνητικά επικίνδυνο. Ενώ μερικοί πήραν αρκετά πιο αδύναμες βάσεις κάποιοι αντί για 18άρα πήραν 200άρα :eek: δλδ μάλλον αδιάλυτη την δική του βάση,σαν έμπειροι το κατάλαβαν (από το χρώμα και το άρωμα) αλλά εάν έπεφτε στα χέρια κάποιου άπειρου θα μπορούσε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα......
2)Μπουκαλάκια ασφαλείας με όλες τις ενδείξεις και προειδοποιήσεις.
3)Απαγόρευση πώλησης του σε ανηλίκους αφού αφορά προϊόν που μπορεί να προκαλέσει εξάρτηση.
Όσον αφορά της συσκευές ατμοποίησης μία απλή πιστοποίηση ασφαλείας ότι φέρουν οπές εξαερισμού σε περίπτωση βραχυκυκλώματος της μπαταρίας νομίζω ότι αρκεί.

edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι ο τελευταίος ντόρος έχει ξεσπάσει έπειτα από κάποιες δηλώσεις προσκεκλημένου σε ημερίδα εταιρείας που παρασκευάζει το Champix, το οποίο ξεκίνησε σαν αντικαταθλιπτικό και είχε οικτρά αποτελέσματα, μετά τις κλινικές δοκιμές όμως όπου κατεγράφησαν πολλές παρενέργειες (ανάμεσα τους ακόμα και ο θάνατος) παρατήρησαν ότι αρκετοί μίλησαν για μείωση της επιθυμίας καπνίσματος,οπότε και το έβγαλαν στην αγορά σαν φάρμακο διακοπής του καπνίσματος......

Timos
10-12-11, 18:50
Νομίζω τα είπες όλα GeoZ.

MAFIA
10-12-11, 18:58
και το χασισι ειναι ακομα παρανομο.....

Γεωργιος Φανακης
21-12-11, 22:19
http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1361628

Τι λέγαμε???:cool:

nasos
14-02-12, 06:22
εχω δυο μερες παρεα με το ηλεκτρονικο κ τα παμε μια χαρα.
κανονικο τσιγαρο δεν εχω καψει ακομα.
για τσιγαρο μιλαμε

MAFIA
14-02-12, 18:50
αυτα ειναι κουραφεξαλα,η το κοβετε η τελειως η καπνιστε κανονικο τσιγαρο....που ξερετε τι εχει αυτο το υγρο?

nasos
14-02-12, 22:18
αυτα ειναι κουραφεξαλα,η το κοβετε η τελειως η καπνιστε κανονικο τσιγαρο....που ξερετε τι εχει αυτο το υγρο?
αργινινη εχει σιγουρα παντως.τρομερη φλεβικοτητα :dizzy:

AlexUnder
15-02-12, 09:29
Νασο ποσο το πήρες?
τι μάρκα?
σε καλύπτει? π.χ. το πρωί με τον καφέ..

kyan
15-02-12, 11:26
http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid/lab-reports.html

Το έχω ξαναποστάρει.

MAFIA
15-02-12, 18:47
http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid/lab-reports.html

Το έχω ξαναποστάρει.
:okk:

Lancisti
15-02-12, 18:58
αργινινη εχει σιγουρα παντως.τρομερη φλεβικοτητα :dizzy:
H αργινινη ειναι ενα απο τα 21 αμινοξεα και ειναι προδρομο μοριο του ΝΟ (μονοξειδιο αζωτου). Το ΝΟ προκαλει αγγειοδιαστολη και προφανως πτωση της πιεσης...Το βιαγκρα εκει στηριζεται..:whistling:,

Ωστοσο το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχει καταφερει ακομα να αποδειξει την μη ενοχη του σε πολλα ειδη καρκινου.....

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ:contract:

kyan
15-02-12, 19:03
Ωστοσο το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχει καταφερει ακομα να αποδειξει την μη ενοχη του σε πολλα ειδη καρκινου.....
Όπως και ο φρέντο. :shifty:

paul
15-02-12, 19:07
Ευχαριστούμε kyan για το link, αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτό. Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μας πεί αν οι ουσίες που εμπεριέχονται στο υγρό είναι ζημιογόνες για τον οργανισμό?

Υ.Γ.

Αυτή η κίτρινη Sud είναι όλα τα $$$

Lancisti
15-02-12, 19:10
Οπως και πολλα ακομα....Παν μετρον αριστον(εκτος απο φαγητο και σεξ)....λιγο κρασι...λιγος καφες(ελληνικος)...και λιγο τσιγαρο..ποιος τα τηρει ομως αυτα?????
Πολλοι γιατροι συστηνουν λιγο τσιγαρο για αποφυγη ελκους..(επιφυλλασομαι διοτι δεν εχω προσωπικη αποψη πανω σε αυτο, απλα το χω ακουσει απο αρκετους)

velocita
15-02-12, 19:12
Οπως και πολλα ακομα....Παν μετρον αριστον(εκτος απο φαγητο και σεξ)....λιγο κρασι...λιγος καφες(ελληνικος)...και λιγο τσιγαρο..ποιος τα τηρει ομως αυτα?????
Πολλοι γιατροι συστηνουν λιγο τσιγαρο για αποφυγη ελκους..(επιφυλλασομαι διοτι δεν εχω προσωπικη αποψη πανω σε αυτο, απλα το χω ακουσει απο αρκετους)

Ιδίως εδώ, το μέτρον είναι και άριστον....

...τέλος το off.

AlexUnder
15-02-12, 21:14

εδω κάνεις μεγάλο λάθος, ο ελληνικός όπως και ο φραπέ/νες ειναι οι χειρότεροι καφέδες που μπορείς να πιεις και αυτο γιατί πίνεις τους κόκκους του καφέ και οχι απλά το νερο που περνάει απο αυτούς.
Γιαυτο φίλτρου και εσπρέσο, τίποτα άλλο.

Vittorio
16-02-12, 11:43
Συμβαίνουν και ατυχήματα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ...
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22777&subid=2&pubid=63617671

Alfoholic
16-02-12, 15:39
Συμβαίνουν και ατυχήματα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ...
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22777&subid=2&pubid=63617671

τρολλάρισμα.. μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται!

Varypodaros
16-02-12, 15:41
οντως, αν και δεν εχω ασχοληθει τρελα με το θεμα, 2-3 που εχω πιασει στα χερια μου δεν ειχαν καν μπαταριες ικανες για τετοια ζημια... τωρα, αν το εβαλε στο στομα του και μετα κατευθειαν τους πολους στην πριζα, οκ, μπορει να μην εμεινε ουτε δειγμα απο το στομα του.

GeoZ
16-02-12, 16:10
τρολλάρισμα.. μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται!
Με mods και ανθρώπους που δεν ξέρουν τι μπαταρίες βάζουν και πως να τις φορτίσουν γίνεται.
Λογικά για τέτοιο μπαμ πρέπει να είχε 2χ18650 unprotected μέσα και χωρίς οπές διαφυγής.

Alfoholic
16-02-12, 16:19
Με mods και ανθρώπους που δεν ξέρουν τι μπαταρίες βάζουν και πως να τις φορτίσουν γίνεται.
Λογικά για τέτοιο μπαμ πρέπει να είχε 2χ18650 unprotected μέσα και χωρίς οπές διαφυγής.

Δεν σκάνε οι μπαταρίες! Άλλο να κάνει pop-up (πράγμα απίστευτο σε μπαταριούλα των λίγων μιλιαμπερώριων) και να πάθεις χημική μόλυνση και άλλο να κάνει τέτοια έκρηξη που να σου φύγουν δόντια! Ότι και να έκανε..

velocita
16-02-12, 16:25
Πυρηνοκίνητο τσιγάρο.....:dizzy::rolleyes:

breraromeos
16-02-12, 16:26
1) Ότι και να έχει μέσα το υγρο δε θα είναι και χειρότερο από τη νικοτίνη που κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ καρκίνο, καταστρέφει τους πνεύμονες και πολλά ακόμα.
2) Δεν ενοχλεί και τους γύρω.

panos_mito
16-02-12, 16:29
1) Ότι και να έχει μέσα το υγρο δε θα είναι και χειρότερο από τη νικοτίνη που κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ καρκίνο, καταστρέφει τους πνεύμονες και πολλά ακόμα.
η νικοτίνη είναι εθιστικη κατά κύριο λόγο..η Πίσσα και το μονοξείδιο του άνθρακα είναι το πρόβλημα..

breraromeos
16-02-12, 16:30
η νικοτίνη είναι εθιστικη κατά κύριο λόγο..η Πίσσα και το μονοξείδιο του άνθρακα είναι το πρόβλημα..
Tελος πάντων :P;)

Alfoholic
16-02-12, 16:30

1) η πίσσα (κυρίως) και το βενζόλιο είναι η πηγές του κακού, και προκαλούν όλα αυτά που λες. Η αξιολάτρευτη νικοτίνη δεν νομίζω να έχει σωματικές παρενέργειες. Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι οι αρωματικοί υδρογονάνθρακες (βλέπε ο λόγος που έχεις καταλύτη στο αμάξι σου) κάνουν καλό..

2) συμφωνούμε απολύτως

panos_mito
16-02-12, 16:34
Tελος πάντων :P;)
μην αγχώνεσαι , σαν καπνιστής ξέρω απλά από τι θα την πάθω :lol: :lol:
δεν μπαίνω πάντως στη διαδικασία δοκιμής ενός προιόντος που δεν ξέρει κανείς να πει με σιγουριά τι προκαλεί.

breraromeos
16-02-12, 16:40
Οι πιο σημαντικές συνέπειες του καπνίσματος είναι:

Καρκίνος του πνεύμονα ( Ευθύνεται για το 90% των θανάτων λόγω καρκίνου του πνεύμονα! )
Καρκίνος της στοματικής κοιλότητας (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος του λάρυγγα (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος του οισοφάγου (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος ουροδόχου κύστης (50% των ασθενών με καρκίνο της ουροδόχου κύστης, είναι ή ήταν καπνιστές!)
Καρδιακές παθήσεις (άλλη μια από τις πιο επικίνδυνες συνέπειες του καπνίσματος)
Μείωση της καλής χοληστερίνης με συνέπεια να αυξάνεται ο κίνδυνος αρτηριοσκλήρυνσης.
Εμφύσημα

Λιγότερο επικίνδυνες (αλλά πιο συχνά εμφανιζόμενες) συνέπειες του καπνίσματος είναι:

Διατάραξη της όρασης (νικοτινική αμβλυωπία – μια από τις πιο επικίνδυνες επιπτώσεις του καπνίσματος στην όρασή σας)
Φαρυγγίτιδα (Μια από τις πιο συχνές επιπτώσεις του καπνίσματος – εμφανίζεται συχνά και σε νέα άτομα)
Αλλοίωση της γεύσης, της ακοής και της όσφρησης
Μείωση της αντοχής (Μια από τις πιο γνωστές επιπτώσεις του καπνίσματος)
Τρεμούλιασμα των άκρων
Ίλιγγος
Νευραλγίες
Εγκεφαλική υπεραιμία με βάρος και ζάλη
Παλμούς
Πόνους στομάχου και εντέρων – δυσκοιλιότητα (Πρόκειται για μια από τις επιπτώσεις του καπνίσματος που εμφανίζεται περισσότερο σε νέους καπνιστές)
Τοπικός ερεθισμός στα χείλη, στο στόμα και στη γλώσσα

Η παραπάνω λίστα αποτελείτε μόνο από ορισμένες συνέπειες του καπνίσματος (τις πιο σημαντικές). Κάθε συνέπεια του καπνίσματος μπορεί να «φάει ένα κομμάτι από την ζωή σας» ενώ μερικές επιπτώσεις του καπνίσματος είναι ικανές ακόμα και να σκοτώσουν

Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει πολλά χειρότερα πάντως. Το καλύτερο είναι να το κόψει κανεις αλλά ειναι μια πρώτη αρχή.

Alfoholic
16-02-12, 16:40
μην αγχώνεσαι , σαν καπνιστής ξέρω απλά από τι θα την πάθω :lol: :lol:
δεν μπαίνω πάντως στη διαδικασία δοκιμής ενός προιόντος που δεν ξέρει κανείς να πει με σιγουριά τι προκαλεί.

Καλά μην πέφτουμε και στην παγίδα των φοροεισπρακτόρων.. Πριν το κόψω είχα ένα δανεικό, και το μόνο καλό του είναι ότι καπνίζεις ή μάλλον ατμίζεις :slap: μέσα σε δημόσιους χώρους, βιβλιοθήκες, αίθουσες, γραφεία.. τρελό!

Αλλά πιο το νόημα? Μετά θα θες κανονικό τσιγάρο να απεξαρτηθείς από το ηλεκτρονικό.. και όλα αυτά τα flavours και τα σκατά στο ηλεκτρισμένο σύρμα κατσαρόλας, φαντάζομαι παράγουν χημικά δραστικότατους αέριους αρωματικούς υδρογονάνθρακες, ασταθείς, με πλήθος ελευθέρων ριζών, που σίγουρα δεν είναι βιοσυμβατοί.

panos_mito
16-02-12, 16:44
Καλά μην πέφτουμε και στην παγίδα των φοροεισπρακτόρων.. Πριν το κόψω είχα ένα δανεικό, και το μόνο καλό του είναι ότι καπνίζεις ή μάλλον ατμίζεις :slap: μέσα σε δημόσιους χώρους, βιβλιοθήκες, αίθουσες, γραφεία.. τρελό!

Αλλά πιο το νόημα? Μετά θα θες κανονικό τσιγάρο να απεξαρτηθείς από το ηλεκτρονικό.. και όλα αυτά τα flavours και τα σκατά στο ηλεκτρισμένο σύρμα κατσαρόλας, φαντάζομαι παράγουν χημικά δραστικότατους αέριους αρωματικούς υδρογονάνθρακες, ασταθείς, με πλήθος ελευθέρων ριζών, που σίγουρα δεν είναι βιοσυμβατοί.
εννοώ ότι αν θέλω να το κόψω δεν μπορώ να μπω στη λογική ατμίζω :lol:
το κόβω μαχαίρι και γεια σας..
απλά ο ΓΑΠ και οι λοιποί δεν με αφήνουν (Ελληνάρας mode on) :lol:

panos_mito
16-02-12, 16:48
Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει πολλά χειρότερα πάντως. Το καλύτερο είναι να το κόψει κανεις αλλά ειναι μια πρώτη αρχή.
δε διαφωνώ,αλλά σίγουρα πρέπει να ξέρεις τι βάζουν μέσα στα υγρά..καμία σχέση βέβαια με τα φοροεισπρακτικά συμφέροντα και τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών..

breraromeos
16-02-12, 16:49
δε διαφωνώ,αλλά σίγουρα πρέπει να ξέρεις τι βάζουν μέσα στα υγρά..καμία σχέση βέβαια με τα φοροεισπρακτικά συμφέροντα και τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών..
:okk:

Παναγιώτης 147
16-02-12, 17:02
Και τι χειρότερο θα πάθεις; Το κανονικό είναι πιο βλαβερό και πιο ακριβό πλέον...
Η λύση είναι το να το κόψεις. Εγώ το έκοψα μετά από 10 χρόνια...

i87
16-02-12, 18:34
Δεν σκάνε οι μπαταρίες! Άλλο να κάνει pop-up (πράγμα απίστευτο σε μπαταριούλα των λίγων μιλιαμπερώριων) και να πάθεις χημική μόλυνση και άλλο να κάνει τέτοια έκρηξη που να σου φύγουν δόντια! Ότι και να έκανε..

Κι όμως σκάνε οι Li-ion αλλά δεν νομίζω ότι χωράει εκεί μέσα τόσο μεγάλη li-ion που να κάνει τόσο μεγάλη ζημιά, ίσως 2χ18650...

Πάντως εξαιτίας Li-ion έχουν καεί αρκετά αυτοκίνητα (κατά την διαδικασία της φόρτισης από την μπαταρία του αυτοκινήτου λόγω αμέλειας).

MAFIA
16-02-12, 19:48
μοδα ειναι και θα περασει!
καποιοι θα κονομησουν

italakias
16-02-12, 20:12
εδω κάνεις μεγάλο λάθος, ο ελληνικός όπως και ο φραπέ/νες ειναι οι χειρότεροι καφέδες που μπορείς να πιεις και αυτο γιατί πίνεις τους κόκκους του καφέ και οχι απλά το νερο που περνάει απο αυτούς.

ο ελληνικος οχι,γιαυτο αλλωστε εχουμε το κατακαθι.

GeoZ
16-02-12, 20:32
Στην ουσία απελευθερώνονται αέρια τα οποία σε ένα κλειστό σωλήνα χωρίς οπές εξαερισμού είναι ικανά για καλό μπαμ,για αυτό μίλησα και για ιδιοκατασκευή και λάθος φόρτιση.
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?280909-Ultrafire-18650-3000mA-exploded

http://www.ar15.com/forums/t_1_5/951360_.html

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?262234-TK-Monster-Explosion

Απο ηλεκτρονικά τσιγάρα του εμπορίου δεν γίνεται τέτοιο πράγμα, για το μόνο που έχει βγει κάτι είναι για αυτό(νούμερο 62):
http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=422
Και εκεί στην ουσία αφορά τον φορτιστή και το μετασχηματιστή του.

Alfoholic
16-02-12, 22:01
Στην ουσία απελευθερώνονται αέρια τα οποία σε ένα κλειστό σωλήνα χωρίς οπές εξαερισμού είναι ικανά για καλό μπαμ,για αυτό μίλησα και για ιδιοκατασκευή και λάθος φόρτιση.
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?280909-Ultrafire-18650-3000mA-exploded

http://www.ar15.com/forums/t_1_5/951360_.html

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?262234-TK-Monster-Explosion

Απο ηλεκτρονικά τσιγάρα του εμπορίου δεν γίνεται τέτοιο πράγμα, για το μόνο που έχει βγει κάτι είναι για αυτό(νούμερο 62):
http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=422
Και εκεί στην ουσία αφορά τον φορτιστή και το μετασχηματιστή του.

Μαζί σου! Απλά ξέρω ότι για να αποφευχθεί αυτό, το housing έχει σημεία εύκολης αστοχίας, με threshold πίεσης ιδιαίτερα χαμηλό, και κάνει το λεγόμενο ''pop-up'', με αποτέλεσμα την άμεση αποσυμπίεση. Μάλιστα είχα διαβάσει ότι στις εμπορικές μπαταρίες αυτό γίνεται μια φορά στις 10,000,000 και μπορεί να βλάψει τον άνθρωπο η εισπνοή και η επαφή.

Και αφού τα λέμε:
Άντε καιρός είναι να τελειώνουμε με τις σπάνιες γαίες! Τόσο κακό κάναμε στο περιβάλλον με τα κωλοϋβριδικά, τελειώνουν και τα αποθέματα.. υπάρχει και έρευνα πολλή για αντικαταστάτες..

nasos
16-02-12, 22:47
εγω παντως που καπνιζα 2 πακετα πρινς μια χαρα τα παω εδω κ μια βδομαδα με το ηλεκτρονικο.
ουτε χαρμανα ειμαι κ ευτυχως καποιοι μαυροι κυκλοι κ χρωμα δερματος βελτιωθηκαν.
αρα ειμαι σε καλο δρομο.
μαλιστα μια φιλη καπνισε σημερα μεσα στο αμαξι κ με χαλασε ο καπνος.
καλα οκ δεν με χαλασε,αλλα ενοιωσα οτι με ενοχλησε.
με ενοχλησε ομως.(δεν το περιμενα):dizzy:

breraromeos
16-02-12, 23:03
Αυτό μου το έχουν πει 1-2 ακόμα φανατικοί καπνιστές ( που έχουν το ηλεκτρονικό τώρα ). Ότι τους πείραξε ο καπνός. Πήγαν να ξανακαπνισουν και δε μπόρεσαν να το βάλουν στο στόμα τους από τη "βρώμα".

poseidonas7
17-02-12, 02:00
Αυτό μου το έχουν πει 1-2 ακόμα φανατικοί καπνιστές ( που έχουν το ηλεκτρονικό τώρα ). Ότι τους πείραξε ο καπνός. Πήγαν να ξανακαπνισουν και δε μπόρεσαν να το βάλουν στο στόμα τους από τη "βρώμα".
ετσι ειναι....οταν απαλαγεις πληρως απο το κ.τ
μετα σε ενοχλει απιστευτα ακομα και εαν καπνιζουν στα 5 μετρα....
δεν υποφερεται με τιποτα ..σαν να μην καπνισες ποτε!!!!!

poseidonas7
17-02-12, 02:04
μοδα ειναι και θα περασει!
καποιοι θα κονομησουν
φιλε μου απλα ειναι ενας εναλακτικος τροπος καπνισματος ...4000 φορες ποιο ακινδυνος ...οσες και οι χημικες ουσιες που περιεχονται και παραγονται απο την καυση του κ.τ.;)

il ragno
17-02-12, 07:56
Τελικα ρε παιδια, αν προσεξα, δεν υπηρξε αναλυση στα στοιχεια που εμπεριεχει η αμπουλα των ηλεκτρονικων τσιγαρων... (ουτε γω καταλαβα τιποτα). Αξιζει τελικα η δεν αξιζει? Υπευθυνες γνωμες παρακαλω. Καπνιζω 2 πακετα, ελαφρια μεν, αλλα 2... Μεγαλο κακο στα πνευμονια και στην τσεπη.

Γεωργιος Φανακης
17-02-12, 08:40
εγω παντως που καπνιζα 2 πακετα πρινς μια χαρα τα παω εδω κ μια βδομαδα με το ηλεκτρονικο.
ουτε χαρμανα ειμαι κ ευτυχως καποιοι μαυροι κυκλοι κ χρωμα δερματος βελτιωθηκαν.
αρα ειμαι σε καλο δρομο.
μαλιστα μια φιλη καπνισε σημερα μεσα στο αμαξι κ με χαλασε ο καπνος.
καλα οκ δεν με χαλασε,αλλα ενοιωσα οτι με ενοχλησε.
με ενοχλησε ομως.(δεν το περιμενα):dizzy:

4 μήνες άκαπνος. Σε λίγο δεν θα νιώθεις άνετα σε κλειστό χώρο με άλλους καπνιστές και επίσεις θα νιώθεις πιο κοντά στο να το κόψεις τελείως παρά να ξαναρχίσεις το κανονικό...:okk:

poseidonas7
17-02-12, 11:31
Τελικα ρε παιδια, αν προσεξα, δεν υπηρξε αναλυση στα στοιχεια που εμπεριεχει η αμπουλα των ηλεκτρονικων τσιγαρων... (ουτε γω καταλαβα τιποτα). Αξιζει τελικα η δεν αξιζει? Υπευθυνες γνωμες παρακαλω. Καπνιζω 2 πακετα, ελαφρια μεν, αλλα 2... Μεγαλο κακο στα πνευμονια και στην τσεπη.
φιλε μου καλημερα..
εδω ειναι η πρωτη επισημη ερευνα που εχει γινει στην ελλαδα...http://www.nobacco.gr/datafiles/files/FAMELabeCigStudy.pdf
μην απορισης που εχει ανεβει απο το site της nobacco..απλα αρκετα site την εχουν ανεβασει για ευνοητους λογους...η ερευνα ειναι περα για περα αληθινη...
και σε μερικες μερες ανακοινωνεται αλλη μια απο καρδιολογο παρακαλω στην οποια πηραν μερος εθελοντες απο ενα φορουμ που συμετεχω σχετικα με τις επιπτωσεις του η.τ στο καρδιολογικο συστημα

@φιλε μου προχωρα...γνωμη μου επελεξε ενα συχρονο τυπου τσιγαρου και οχι αυτα με την αμπουλα που λες ποιο πανω...δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θα αλαξει η ζωη σου προς το καλυτερο σε ολους τους τομεις εαν κοψεις το κολοτσιγαρο...

dr.alfisti
17-02-12, 11:33
η απεξαρτηση απο τη νικοτινη διαρκει περι τις 48 ωρες,μετα ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας.

MAFIA
17-02-12, 18:55
φιλε μου απλα ειναι ενας εναλακτικος τροπος καπνισματος ...4000 φορες ποιο ακινδυνος ...οσες και οι χημικες ουσιες που περιεχονται και παραγονται απο την καυση του κ.τ.;)
βαση στοιχειων το λες αυτο???

MAFIA
17-02-12, 18:57
φιλε μου καλημερα..
εδω ειναι η πρωτη επισημη ερευνα που εχει γινει στην ελλαδα...http://www.nobacco.gr/datafiles/files/FAMELabeCigStudy.pdf
μην απορισης που εχει ανεβει απο το site της nobacco..απλα αρκετα site την εχουν ανεβασει για ευνοητους λογους...η ερευνα ειναι περα για περα αληθινη...
και σε μερικες μερες ανακοινωνεται αλλη μια απο καρδιολογο παρακαλω στην οποια πηραν μερος εθελοντες απο ενα φορουμ που συμετεχω σχετικα με τις επιπτωσεις του η.τ στο καρδιολογικο συστημα

@φιλε μου προχωρα...γνωμη μου επελεξε ενα συχρονο τυπου τσιγαρου και οχι αυτα με την αμπουλα που λες ποιο πανω...δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θα αλαξει η ζωη σου προς το καλυτερο σε ολους τους τομεις εαν κοψεις το κολοτσιγαρο...
αν δεν παινεσεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει

tsargy
17-02-12, 19:26
Δεύτερη φορά που "διέκοψα" το τσιγάρο στα 38 χρόνια που καπνίζω (απο τα 13). Την 1η φορά ήταν για δύο χρόνια και το ξανάρχισα κάνοντας ένα τσιγάρο για δοκιμή...ΛΑΘΟΣ!!!
Αφού λοιπόν έκανε μία (ευτυχώς μικρή) ζημιά στην υγεία μου, αποφάσισα να το ξαναδιακόψω. Δεν ήταν εύκολο...δοκίμασα με πολλά πράγματα, όπως στριφτό, φαρμακευτική δραστική αγωγή με Chambix (διάβασα τις παρενέργειες και την διέκοψα, πετώντας πολλά χρήματα που είχε στοιχήσει), ακόμα και πρόγραμμα για 10 τσιγάρα την ημέρα...χωρίς αποτέλεσμα...
Το επόμενο βήμα ήταν να τσαντιστώ με τον εαυτό μου. Τα γονίδια μου ήταν καλά, η διατροφή μου καλή, δεν έπινα, γυμναζόμουν...γερό κόκκαλο που λέμε...
Και τι έκανα? Μόνος μου χάλασα την υγεία μου...
Το βρήκα απαράδεκτο...δεν μου το συγχωρούσα...οπότε άρχισα να το στροβιλίζω στο μυαλό μου, αφού αυτό (το μυαλό) ήταν η αιτία και η λύση του προβλήματος...
Έψαχνα ένα δεκανίκι, ένα έναυσμα ώστε να ενεργοποιηθώ...
Η λύση ήρθε στα τέλη του Αυγούστου, όταν η αγαπημένη μου ανηψιά μου έφερε ένα βιβλίο δώρο για τα γενέθλια μου... Το είδα και την ευχαρίστησα για να μην την προσβάλλω, αλλά μου φάνηκε κάπως... Αυτό το βιβλίο είχε ένα εξώφυλλο με πολύχρωμα γράμματα, κάπως καρεκλάδικο...Ελεγε: "Ο εύκολος τρόπος για να κόψετε το κάπνισμα".......πφ καλά τώρα....
Κάποια απο τις επόμενες μέρες, άρχισα να το διαβάσω στην παραλία, έτσι για να λέω ότι το διάβασα...
Από το πρώτο κεφάλαιο μου κέντρισε το ενδιαφέρον...Μου ζητούσε να αρχίσω την ανάγνωση ανάβοντας τσιγάρο!!! Συνέχισα να διαβάζω και ήμουν ένα πολύ σουρεάλ θέαμα: Τύπος με μαγιό και τσιγάρο στο ένα χέρι και με το άλλο χέρι να διαβάζει το "Ο εύκολος τρόπος για να κόψετε το κάπνισμα" ...πολύ γέλιο!!!
Δεν θέλω να πω άλλα...αλλά με το τελείωμα του βιβλίου τελείωσα και το τσιγάρο...έτσι απλά...κατόρθωσε να ενεργοποιήσει την αντίσταση μου...
Ενα βασικό που εντόπισα σε αυτό το βιβλίο και το χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα μιλώντας με ενεργούς καπνιστές είναι το ότι δεν αναφέρει πουθενά τις επιπτώσεις του τσιγάρου στην υγεία...αλλά...τα καλά της διακοπής του καπνίσματος...
Αυτό το ανέφερα, έτσι...δεν είναι σίγουρο ότι στον καθένα απο εμάς θα λειτουργήσει ο τρόπος που έχει εφαρμόσει ένας άλλος. Καθένας μας έχει διαφορετικό χαρακτήρα, βιώματα και "κουμπιά"...
Το παν είναι να το βάλεις στο μυαλό σου...Αν το βάλεις θα έρθει η ώρα...

Πάμε στο θέμα μας τώρα:
Πιστεύω ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μία πολύ καλή αρχή, πρώτα απο όλα για να αποτοξινωθούμε από την νικοτίνη, μετά για να νοιώσουμε πιο άνετα με την ειρωνία των "Αντιπαθητικών αντικαπνιστών"...Αυτό το μένος, αυτή η ειρωνία και αυτός ο ρατσισμός με έκαναν να αντιδρώ στο να κόψω το τσιγάρο.
Προχωράτε παιδιά...ας είναι η αρχή το ΗΤ...
Μην βγάλετε απο το μυαλό σας ποτέ την επιθυμία διακοπής...
Καλή επιτυχία...(χειρότερο απο το ΚΤ δεν μπορεί να είναι)

ΥΓ Μακάρι αυτό το σεντόνι να ενεργοποιήσει έστω και έναν για να ξεκινήσει να το σκέφτεται...
ΥΓ 2 Ημ/νία διακοπής 19/9/11

ksaipas
17-02-12, 19:53
The easy way to stop smoking by Allen Carr! :) το είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια και δούλεψε με τη μια! Δυστυχώς ομως για προσωπικούς λόγους το άρχισα ξανα, 2 χρόνια μετα. Επειδή έκανα το λάθος να καπνίσω ένα τσιγάρο για δοκιμή.... :)
Το πρόβλημα με το βιβλιο του κ. Carr είναι οτι δουλεύει μόνο τη πρώτη φορά. Τουλάχιστον σε εμένα. Για την ώρα, χωρίς να το έχω πάρει απόφαση να κόψω το κάπνισμα, περιορίζω τη ζημιά με το να ατμίζω το ηλεκτρονικό στη καθημερινότητά μου και να "βρωμίζω" με το πραγματικό όταν βγαίνω έξω... Πρακτικά αυτο σημαίνει 5-6 κανονικά τσιγάρα τη βδομμάδα. Όταν θα χρησιμοποιώ μόνο το ηλεκτρονικό ακόμα και στις εξόδους μου, θα είναι πρόοδος!

AlexUnder
17-02-12, 19:55
ο ελληνικος οχι,γιαυτο αλλωστε εχουμε το κατακαθι.

σου απάντησα εδω (http://alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1061968908#post1061968908) για να μην είμαστε οφφ

poseidonas7
17-02-12, 20:01
βαση στοιχειων το λες αυτο???

αμα κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ σχετικα με τις ουσιες που περιεχει το τσιγαρο
αναφερονται περιπου 4.000... πολλες αυτες καρκινογονες...
το εχω ψαξει διεξοδικα το θεμα...απο το νοεμβριο που ατμιζω....
η μονη τοξικη ουσια που περιεχει το η.τ ειναι η νικοτινη που στο κανονικο τσιγαρο μαζι με τις αλλες ουσιες δημιουργει εθισμο και αποφραξη των αγγειων..τα οποια μακροχρονια σκληραινουν και καταστρεφονται...στο η.τ η νικοτινη ειναι φαρμακευτικη και με βαση την ερευνα που ποσταρα παραπανω δημιουργει μια αποφραξη η οποια ειναι κλινικα αμελητεα...
στην εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ-επικαιροτητα...με ημερομηνια 4 ιανουαριου 2012 σε θεμα για το ητ
αναφερεται για την νικοτινη των η.τ οτι παραμενει στο στομα και δεν παει στους πνευμονες...:okk:
γενικα η νικοτινη δεν προκαλει καρκινο οπως π.χ η πισσα αλλα σε καρκινικα κυταρα επιταχυνει την παθηση..αυτο για το κ.τ...

ο μονος φοβος που υπαρχει σημερα για το η.τ και περιμενουμε επισημες ερευνες για να το διαψευσουν η να το επιβεβαιωσουν .. ειναι οτι λογο της ελαιοδους μορφης της γλυκερινης η της Προπυλενογλυκόλη(βασικα συστατικα των υγρων) η ατμοποιηση τους μηπως δημιουργει προβληματα στους πνευμονες μακροπροθεσμα ..οπως φυσαλιδες η υγρο......
παντως και τα 2 αυτα συστατικα θεωρουνται ακινδυνα και χρησιμοποιουνται σε τροφιμα καλυντικα
φαρμακα ποτα κτλπ...τα αρωματικα που περιεχουν τα υγρα των η.τ
ειναι και αυτα ακινδυνα και χρησιμοποιουνται στην ζαχαροπλαστικη στην μαγειρικη η και ακομα στα ποτα...

Alfoholic
17-02-12, 21:05
double-post :down:

Alfoholic
17-02-12, 21:05
...
Την 1η φορά ήταν για δύο χρόνια και το ξανάρχισα κάνοντας ένα τσιγάρο για δοκιμή...ΛΑΘΟΣ!!!
...
...
Δυστυχώς ομως για προσωπικούς λόγους το άρχισα ξανα, 2 χρόνια μετα. Επειδή έκανα το λάθος να καπνίσω ένα τσιγάρο για δοκιμή.... :)
...

ΩΧ ΑΜΑΝ! Πριν κανάν μήνα κάπνισα ένα τσιγάρο, μετά από σχεδόν έναν χρόνο που το έχω κόψει (μαχαίρι όμως, ούτε τζούρα)..

Πρέπει να παραδεχτώ ότι η αίσθηση του καπνού στον λαιμό και της νικοτίνης στο αίμα ήταν παραπάνω από απολαυστική! :love: Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναρχίσω.. είναι σαν να βρίσκεις τυχαία, μετά από πολύ καιρό, μια πρώην σου που η ανάγκη σας χώρισε, αλλά ο ερωτισμός παραμένει! (και ξέρετε την συνέχεια) :lol:

velocita
17-02-12, 21:23
Ηλεκτρονική συνεύρεση;;

Alfoholic
17-02-12, 21:24
Ηλεκτρονική συνεύρεση;;

Ποιο ηλεκτρονικό μωρέ? Μακριά απ'αυτά!! Για davidoff gold μιλάμε.. :love:

nasos
17-02-12, 22:51
η πρωτη διαφορα που ειδα μεσα στην εβδομαδα(αυριο κλεινω 7 μερες χωρις τσιγαρο)ηταν στη γευση καποιων μπισκοτων που εχω ψιλοεθισμο.δηλ πρωι με τον καφε απογευμα με τον καφε κοκ κτλ οσο αναφορα το φιλινγκ του τι τρωω τωρα.
ειδα γερη διαφορα στη γευση οπως κ στον πρωινο βηχα η στο δερμα ακα ματια κυκλους μαυρους κ κακοκεφια.
το η.τ ειναι παντως μια καλη αρχη για να ξεγελαστεις.εμενα παντως με διπλωσε με λιγο παλεμα π δεν θελω να το κοψω γιατι ως γνωστον καπνιζω τα παντα.(ατμιζω):lol:

MAFIA
17-02-12, 22:55
αμα κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ σχετικα με τις ουσιες που περιεχει το τσιγαρο
αναφερονται περιπου 4.000... πολλες αυτες καρκινογονες...
το εχω ψαξει διεξοδικα το θεμα...απο το νοεμβριο που ατμιζω....
η μονη τοξικη ουσια που περιεχει το η.τ ειναι η νικοτινη που στο κανονικο τσιγαρο μαζι με τις αλλες ουσιες δημιουργει εθισμο και αποφραξη των αγγειων..τα οποια μακροχρονια σκληραινουν και καταστρεφονται...στο η.τ η νικοτινη ειναι φαρμακευτικη και με βαση την ερευνα που ποσταρα παραπανω δημιουργει μια αποφραξη η οποια ειναι κλινικα αμελητεα...
στην εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ-επικαιροτητα...με ημερομηνια 4 ιανουαριου 2012 σε θεμα για το ητ
αναφερεται για την νικοτινη των η.τ οτι παραμενει στο στομα και δεν παει στους πνευμονες...:okk:
γενικα η νικοτινη δεν προκαλει καρκινο οπως π.χ η πισσα αλλα σε καρκινικα κυταρα επιταχυνει την παθηση..αυτο για το κ.τ...

ο μονος φοβος που υπαρχει σημερα για το η.τ και περιμενουμε επισημες ερευνες για να το διαψευσουν η να το επιβεβαιωσουν .. ειναι οτι λογο της ελαιοδους μορφης της γλυκερινης η της Προπυλενογλυκόλη(βασικα συστατικα των υγρων) η ατμοποιηση τους μηπως δημιουργει προβληματα στους πνευμονες μακροπροθεσμα ..οπως φυσαλιδες η υγρο......
παντως και τα 2 αυτα συστατικα θεωρουνται ακινδυνα και χρησιμοποιουνται σε τροφιμα καλυντικα
φαρμακα ποτα κτλπ...τα αρωματικα που περιεχουν τα υγρα των η.τ
ειναι και αυτα ακινδυνα και χρησιμοποιουνται στην ζαχαροπλαστικη στην μαγειρικη η και ακομα στα ποτα...
Οτι πρεπει για καρκινο του φαρυγγα:okk:

italakias
17-02-12, 23:34
ειχα παρει ηλεκτρονικο τσιγαρο πριν λιγο καιρο.
το σταματησα μετα απο λιγες μερες γιατι δεν μπορουσα να απολαυσω τον καφε ,το ποτο και το φαι.
ενα αλλο που παρατηρησα στον εαυτο μου βεβαια ειναι οτι ολη την ωρα το ειχα σαν πιπιλα.

η λυση ειναι να το κοψεις ,ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

poseidonas7
18-02-12, 01:15
ειχα παρει ηλεκτρονικο τσιγαρο πριν λιγο καιρο.
το σταματησα μετα απο λιγες μερες γιατι δεν μπορουσα να απολαυσω τον καφε ,το ποτο και το φαι.
ενα αλλο που παρατηρησα στον εαυτο μου βεβαια ειναι οτι ολη την ωρα το ειχα σαν πιπιλα.

η λυση ειναι να το κοψεις ,ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

μαλον εισαι εξαιρεση...γιατι οσοι ατμιζουμε και ειμαστε πολλοι περιπου 200.000
κοινη διαπιστωση ολλων μας ειναι οτι πλεον η αισθηση της οσφρησης και της γευσης
εχει αλαξει προς το καλυτερο....για την πιπιλα που λες συμφωνω...λογω της ευχαριστης γευσης
που σου αφηνει η τζουρα στο τελειωμα καμια σχεση με την πικριλα του κ.τ......αναλογα και το υγρο βεβαια και τη γευση που επελεξες...

poseidonas7
18-02-12, 01:17
εαν εσυ απο ολλα αυτα που γραφω παρα πανω καταλαβες αυτο...ε τι να σου πω???
το η.τ προκαλει καρκινο στο φαρυγγα....:o:o

italakias
18-02-12, 01:27
ρε φιλε ,ας πουμε οτι εισαι σε ενα μπαρ και ερχεται ενα γκομενακι και σου ζηταει ενα τσιγαρο.
εσυ θα τις πεις με υφος.<<δεν εχω,καπνιζω ηλεκτρονικο>>; :hysterical:

αυτη η υγρασια στον πνευμονα με φοβιζει εστω και αν δεν υπαρχουν ενδειξεις για ζημιες απο τους επιστημονες.

breraromeos
18-02-12, 01:32
Αν το θέτεις έτσι, μπορεί. Αλλά μόνο αυτό.

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.. Το τσιγάρο δεν προκαλεί καρκίνο μονο στους αστραγάλους που λέει ο λόγος και καθόμαστε και σκεφτόμαστε αν πρέπει να το αντικαταστήσουμε με κάτι που ΙΣΩΣ προκαλεί καρκίνο κάπου...
Τα πνευμόνια γίνονται κάρβουνο και σκεφτόμαστε αν θα μπει υγρασία..:dizzy::dizzy::dizzy:

italakias
18-02-12, 01:39
Αν το θέτεις έτσι, μπορεί. Αλλά μόνο αυτό.

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά.. Το τσιγάρο δεν προκαλεί καρκίνο μονο στους αστραγάλους που λέει ο λόγος και καθόμαστε και σκεφτόμαστε αν πρέπει να το αντικαταστήσουμε με κάτι που ΙΣΩΣ προκαλεί καρκίνο κάπου...
Τα πνευμόνια γίνονται κάρβουνο και σκεφτόμαστε αν θα μπει υγρασία..:dizzy::dizzy::dizzy:

Ο καρκινος του μαστου,του παχεως εντερου ,του προστατη δεν εχουν σχεση με το καπνισμα και σου λεω αυτους διοτι ειναι οι πιο συνιθισμενοι.
μονο ο καρκινος του πνευμονα εχει σχεση με το τσιγαρο και μαυτα που αναπνεουμε.

σε μερικα χρονια που θα εχουν πεθανει αρκετοι απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο και υστερα απο ερευνες που θα εχουν γινει ,θα μαθουμε αν κανει κακο στην υγεια.:lol:

breraromeos
18-02-12, 01:41
Όπως ξαναπόσταρα και για να το δεις και μονος σου..

Οι πιο σημαντικές συνέπειες του καπνίσματος είναι:

Καρκίνος του πνεύμονα ( Ευθύνεται για το 90% των θανάτων λόγω καρκίνου του πνεύμονα! )
Καρκίνος της στοματικής κοιλότητας (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος του λάρυγγα (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος του οισοφάγου (τοπική εμφάνιση καρκίνου – μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες του καπνίσματος)
Καρκίνος ουροδόχου κύστης (50% των ασθενών με καρκίνο της ουροδόχου κύστης, είναι ή ήταν καπνιστές!)
Καρδιακές παθήσεις (άλλη μια από τις πιο επικίνδυνες συνέπειες του καπνίσματος)
Μείωση της καλής χοληστερίνης με συνέπεια να αυξάνεται ο κίνδυνος αρτηριοσκλήρυνσης.
Εμφύσημα

Λιγότερο επικίνδυνες (αλλά πιο συχνά εμφανιζόμενες) συνέπειες του καπνίσματος είναι:

Διατάραξη της όρασης (νικοτινική αμβλυωπία – μια από τις πιο επικίνδυνες επιπτώσεις του καπνίσματος στην όρασή σας)
Φαρυγγίτιδα (Μια από τις πιο συχνές επιπτώσεις του καπνίσματος – εμφανίζεται συχνά και σε νέα άτομα)
Αλλοίωση της γεύσης, της ακοής και της όσφρησης
Μείωση της αντοχής (Μια από τις πιο γνωστές επιπτώσεις του καπνίσματος)
Τρεμούλιασμα των άκρων
Ίλιγγος
Νευραλγίες
Εγκεφαλική υπεραιμία με βάρος και ζάλη
Παλμούς
Πόνους στομάχου και εντέρων – δυσκοιλιότητα (Πρόκειται για μια από τις επιπτώσεις του καπνίσματος που εμφανίζεται περισσότερο σε νέους καπνιστές)
Τοπικός ερεθισμός στα χείλη, στο στόμα και στη γλώσσα

E τι παραπάνω μπορει νομίζεις να σου κάνει το ηλεκτρονικο τσιγάρο;;;

poseidonas7
18-02-12, 01:43
ρε φιλε ,ας πουμε οτι εισαι σε ενα μπαρ και ερχεται ενα γκομενακι και σου ζηταει ενα τσιγαρο.
εσυ θα τις πεις με υφος.<<δεν εχω,καπνιζω ηλεκτρονικο>>; :hysterical:

αυτη η υγρασια στον πνευμονα με φοβιζει εστω και αν δεν υπαρχουν ενδειξεις για ζημιες απο τους επιστημονες.
:ilove::ilove::ilove::ilove::ilove::ilove::ilove:: ilove::ilove::ilove::ilove::ilove:

poseidonas7
18-02-12, 01:47

@ξεχασες και κατι αλλο...
μειωμενες επιδοσεις στο φικι-φικι:whistling::whistling::whistling:

panos_mito
18-02-12, 01:54
λύνονται αυτά μωρέ με λίγο μπαλίτσα, λίγο μπασκετάκι , έτσι για να καθαρίζουν τα πνευμόνια :lol:
καλά προφανώς και μακάρι να το κόβαμε όλοι..όσο ήμουν φοιτητής κάπνιζα συχνά ναργιλέ στο σπίτι και είχα σχεδόν κόψει το τσιγάρο..έκανα 1-2 με τον πρωινό καφέ και μετά τα πιο πολλά απογεύματα , έφτιαχνα ένα ναργιλέ ..είχα παρατηρήσει ότι δεν ήθελα μετά τσιγάρο αλλά μετά μου έσπασε στη μετακόμιση και πήγα και στρατό και εκεί το ξεφτύλισα..το ηλεκτρονικό τσιγάρο βγαίνει και σε γεύσεις τύπου κεράσι , μέντα κτλ?

italakias
18-02-12, 01:55

δεν ειπα οτι το καπνισμα ειναι πιο υγειηνο,απλα εγω δεν το γουσταρω το ηλεκτρονικο.
υποκαταστατο του τσιγαρου δεν υπαρχει,αν εσυ νομιζεις οτι αυτο το υγρο που ερχεται απο κινα και εχει μεσα ενα σωρο σκατα ειναι υγειηνο, καπνισε το.
εγω καποια στιγμη θα το κοψω το τσιγαρο και ουτε ηλεκτρονικα ουτε χαπια νικοτινης ουτε τιποτα απαυτες τις μαλακιες που κατασκευαζουν .δεν θα ξαναβαλω στο στομα μου.

αυτη ειναι και η μοναδικη αληθεια,τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες του κωλου που εχουν να κανουν με την ανικανοτητα μας να κοψουμε το τσιγαρο,με λιγα λογια κοροιδευουμε τους εαυτους μας :)

italakias
18-02-12, 01:58

να υποθεσω οτι οι μειωμενες επιδοσεις στο φικι-φικι ,ηταν ενας λογος που σε οδηγησαν στο ατμισμα.:hysterical::ilove:

poseidonas7
18-02-12, 02:07
φιλε italakia δεν υπαρχουν μονο υγρα απο κινα αμφιβολου ποιοτητας και παρασκευης..
πλεον υπαρχουν και ελληνικα με συστατικα απο ιταλια flavor art οπου η αναμειξη γινετε εδω απο αντιπροσωπους της f.a
και πλεον και καθαρες ελληνικες βασεις απο ελληνες χημικους....οπου απλα την αναμειξη την κανεις εσυ ο ιδιος..αγοραζοντας φαρμακευτικη γλυκερινη απο το φαρμακειο με την ενδειξη food aproved...και γλυκερινη με την ποσοτητα νικοτινης που εσυ θες απο τους εδω ελληνες χημικους..συμπληρωνοντας την καταληλη περεκτικοτητα σε σταγονες αρωμα αγορασμενο και αυτο απο ελληνες προμηθευτες
επισης υπαρχουν και υγρα απο τη nobacco made in england με πιστοποιητικο συστατικων απο το δημοκριτο..
ο EOΦ ηδη προσκαλεσε ολους τους εμπορους-παρασκευαστες η.τ και υγρων για την εκδοση των σχετικων αδειων

@οχι ενταξει δεν ειχα τετοια προβληματα ..με το φικι-φικι...αθλουμαι 2 χρονια με διατροφες κτλπ και δεν ειχα -εχω τετοια θεματα προς το παρον...:P:P:P

poseidonas7
18-02-12, 02:10
λύνονται αυτά μωρέ με λίγο μπαλίτσα, λίγο μπασκετάκι , έτσι για να καθαρίζουν τα πνευμόνια :lol:
καλά προφανώς και μακάρι να το κόβαμε όλοι..όσο ήμουν φοιτητής κάπνιζα συχνά ναργιλέ στο σπίτι και είχα σχεδόν κόψει το τσιγάρο..έκανα 1-2 με τον πρωινό καφέ και μετά τα πιο πολλά απογεύματα , έφτιαχνα ένα ναργιλέ ..είχα παρατηρήσει ότι δεν ήθελα μετά τσιγάρο αλλά μετά μου έσπασε στη μετακόμιση και πήγα και στρατό και εκεί το ξεφτύλισα..το ηλεκτρονικό τσιγάρο βγαίνει και σε γεύσεις τύπου κεράσι , μέντα κτλ?

υπαρχουν πολλες γευσεις...τωρα ατμιζω σοκοφρετα...δικης μου παρασκευης χεχεχε:D:D:D:D

Lancisti
18-02-12, 03:43

Ο ελληνικος ειναι απο κοκκους και ειναι φουλ αντιοξειδωτικα οπως και η κανελλα..ο φραπες ειναι απο τα φυλλα του δεντρου καφε....

MAFIA
18-02-12, 10:20
εαν εσυ απο ολλα αυτα που γραφω παρα πανω καταλαβες αυτο...ε τι να σου πω???
το η.τ προκαλει καρκινο στο φαρυγγα....:o:o
κοιταω να διαβαζω τα σημαντικα απο τα σεντονια που παραθετεις!
Ο καρκινος του μαστου,του παχεως εντερου ,του προστατη δεν εχουν σχεση με το καπνισμα και σου λεω αυτους διοτι ειναι οι πιο συνιθισμενοι.
μονο ο καρκινος του πνευμονα εχει σχεση με το τσιγαρο και μαυτα που αναπνεουμε.

σε μερικα χρονια που θα εχουν πεθανει αρκετοι απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο και υστερα απο ερευνες που θα εχουν γινει ,θα μαθουμε αν κανει κακο στην υγεια.:lol:
απολυτο δικιο!

Alfoholic
18-02-12, 10:40
...
απολυτο δικιο!
Προβοκάτορα εσύ θέλεις να καπνίζει ο κόσμος!! (ειδικά στριφτά) :lol: :love:

Μαζί σου! Το τσιγάρο είναι η μόνη εθιστική ουσία που σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.. πιο συγκεντρωμένο, πιο παραγωγικό, πιο ευχάριστο, πιο ήρεμο, πιο δημιουργικό.. :P

Alfoholic
18-02-12, 10:43
..και όσο για το ηλεκτρονικό, να η περσινή μου εμπειρία! http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1330251#post1330251 :slap:

breraromeos
18-02-12, 11:11
απολυτο δικιο!

Aπλά μέχρι τότε ας πεθαίνουν όλοι από το κανονικό τσιγάρο.

Όλη η συζητηση μου κάνει.
Τώρα είμαι στημένος στα 3 μέτρα με τους στρατιώτες να με πυροβολουν όπου να ναι. Έρχεται ένας και λέει "θα σε γλιτώσω από το μπαμ, αλλά υπάρχει μια πιθανότητα να χάσεις το χέρι σου ή και να πεθάνεις,ι αλλά μπορει να μην πάθεις και τιποτα, κανεις δεν ξέρει".
Και εγώ είναι απόλυτα φυσιολογικό να διαλέξω τον τουφεκισμό επειδή δεν ξέρω τις παρενέργειες του άλλου..:dizzy:

il ragno
18-02-12, 11:17
φιλε μου καλημερα..

Ευχαριστω συναλφιστα... ποια ειναι αυτα χωρις αμπουλα? Ειμαι παντελως ασχετος! :lol:

poseidonas7
18-02-12, 12:00
κοιταω να διαβαζω τα σημαντικα απο τα σεντονια που παραθετεις!

απολυτο δικιο!

μπραβο μπραβο χαιρομαι που με παρακολουθεις..:cool::cool::cool:

AlexUnder
18-02-12, 12:03
στο περίπτερο της γειτονιάς, εχει κατι ηλεκτρονικά τσιγάρα (που απ οτι λεει ο περιπτεράς) κρατάνε περίπου οσο 2 πακέτα τσιγάρα και κοστίζουν 7 ευρώ.
Θελω να το δοκιμάσω πριν στάξω 50-60 ευρω. Τωρα απο ποιότητα δεν ξέρω πως μπορεί να ειναι αλλα πιστεύω θα μου δώσουν μια ιδέα. ε?

poseidonas7
18-02-12, 12:10
Ευχαριστω συναλφιστα... ποια ειναι αυτα χωρις αμπουλα? Ειμαι παντελως ασχετος! :lol:
καλημερα συναλφιστα....
τα ποιο διαδομενα αυτη τη στιγμη με σουπερ πωλησεις ειναι τα του τυπου EGO-T
υπαρχουν διαφορες εταιριες ...σχεδον ολλες βγαζουν αξιοπιστα η.τ EGO-T
αυτα εχουν ενα τανκ...ενα δοχειακι δηλαδη οπου γεμιζεις εκει το υγρο και τροφοδοτει τον ατμοποιητη..
καποιοι οπως εγω χρησιμοποιω αλλον ατμοποιητη τυπου cartomizer οπου χωραει περισοτερο υγρο και ετσι εχω περισοτερη αυτονομια...
η καλυτερη λυση για καποιον που ξεκιναει τωρα ειναι...2 μπαταριες τυπου ego-t..εαν κανεις ερευνα θα τις βρεις απο 7-10 ευρω...εναν φορτιστη στα 10 ευρω η και 5 εαν θες να τις φορτιζεις μονο απο υπολ η απο θυρα usb...μετα αγορα ενος ατμοποιητη τυπου cartomizer στα 5-6 ευρω
και ετσι με 35 ευρω εχεις ενα πακετακι σουπερ...

poseidonas7
18-02-12, 12:14
στο περίπτερο της γειτονιάς, εχει κατι ηλεκτρονικά τσιγάρα (που απ οτι λεει ο περιπτεράς) κρατάνε περίπου οσο 2 πακέτα τσιγάρα και κοστίζουν 7 ευρώ.
Θελω να το δοκιμάσω πριν στάξω 50-60 ευρω. Τωρα απο ποιότητα δεν ξέρω πως μπορεί να ειναι αλλα πιστεύω θα μου δώσουν μια ιδέα. ε?

αυτα δεν ξερω εαν εχουν την δυαντοτητα να τα τροφοδοτησεις με δικο σου υγρο..
εαν οχι ισως να περιεχουν αμπουλα με υγρο χωρις νικοτινη....δεν θα σε ικανοποιησουν..
θα ειναι σαν να ατμιζεις αερα κοπανιστο...εαν το υγρο τους περιεχει νικοτινη τοτε ναι θα παρεις
μια γευση απο το ατμισμα......δεν τα εχω δοκιμασει και δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια:):)

il ragno
18-02-12, 12:16
καλημερα συναλφιστα....
τα ποιο διαδομενα αυτη τη στιγμη με σουπερ πωλησεις ειναι τα του τυπου EGO-T
υπαρχουν διαφορες εταιριες ...σχεδον ολλες βγαζουν αξιοπιστα η.τ EGO-T
αυτα εχουν ενα τανκ...ενα δοχειακι δηλαδη οπου γεμιζεις εκει το υγρο και τροφοδοτει τον ατμοποιητη..
καποιοι οπως εγω χρησιμοποιω αλλον ατμοποιητη τυπου cartomizer οπου χωραει περισοτερο υγρο και ετσι εχω περισοτερη αυτονομια...
η καλυτερη λυση για καποιον που ξεκιναει τωρα ειναι...2 μπαταριες τυπου ego-t..εαν κανεις ερευνα θα τις βρεις απο 7-10 ευρω...εναν φορτιστη στα 10 ευρω η και 5 εαν θες να τις φορτιζεις μονο απο υπολ η απο θυρα usb...μετα αγορα ενος ατμοποιητη τυπου cartomizer στα 5-6 ευρω
και ετσι με 35 ευρω εχεις ενα πακετακι σουπερ...
:okk: ευχαριστω τα μαλα! Τις καλημερες μου.

poseidonas7
18-02-12, 13:16
:okk: ευχαριστω τα μαλα! Τις καλημερες μου.

τιποτα φιλε μου να σαι καλα!!!!καλα ατμισματα!!!!!:bye:

Alfoholic
18-02-12, 13:34
τιποτα φιλε μου να σαι καλα!!!!καλα ατμισματα!!!!!:bye:
Γιατί έπρεπε να το διαβάσω αυτό? :slap:

AlexUnder
18-02-12, 17:37
το πηρα, 7ευρω e-Paff (http://www.synpeka.gr/nea-proionta/item/2066-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-e-paff-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC.html?tmpl=component&print=1)
μου λείπει αρκετά από την αίσθηση το κάψιμο του καπνού αλλα το συγκεκριμένο εχει πλάκα γιατι μου θύμισε πολυ ναργιλέ. Αν αντέξω να παρω και δεύτερο και δεν το γυρίσω στο στριφτό παλι, θα πάρω κάλο με αμπούλες.

Παναγιώτης 147
18-02-12, 18:11
e-Paff (http://www.synpeka.gr/nea-proionta/item/2066-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-e-paff-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC.html?tmpl=component&print=1) ε; Πρωτοποριακός τίτλος... (Άντε και στο e-Puff...)

Alfoholic
18-02-12, 19:04
ΧΑΧΑΧΑ καλό..

Alfoholic
18-02-12, 19:05
Άιντε!! :claps:

AV37tab8PJk

poseidonas7
18-02-12, 19:46
το πηρα, 7ευρω e-Paff (http://www.synpeka.gr/nea-proionta/item/2066-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-e-paff-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC.html?tmpl=component&print=1)
μου λείπει αρκετά από την αίσθηση το κάψιμο του καπνού αλλα το συγκεκριμένο εχει πλάκα γιατι μου θύμισε πολυ ναργιλέ. Αν αντέξω να παρω και δεύτερο και δεν το γυρίσω στο στριφτό παλι, θα πάρω κάλο με αμπούλες.

χμ...απο τι βλεπω δεν εχει νικοτινη...αρα δεν θα εχεις και throat hit..δηλαδη χτυπημα στο λαιμο οπως το κανονικο τσιγαρο...μακαρι να το κρατησεις...ακομα καλυτερα απο θεμα υγειας
καλη επιτυχια:):)

poseidonas7
19-02-12, 15:03
για τους μερακληδες :angel::angel::angel:

http://youtu.be/0LkH8QkMZ2w

nick4591
19-02-12, 15:52
για τους μερακληδες :angel::angel::angel:

http://youtu.be/0LkH8QkMZ2w

Είδα αυτό το βιντεάκι και κάνα δυο ακόμα που είχε παρακάτω....
Διακριτικότατο το βρίσκω
Τ΄ανάβεις σε δημόσιους χώρους και σε dt σ΄έχουν μαζέψει και προσπαθείς να εξηγήσεις οτι δεν είναι τσελέμι....

poseidonas7
19-02-12, 16:45
Είδα αυτό το βιντεάκι και κάνα δυο ακόμα που είχε παρακάτω....
Διακριτικότατο το βρίσκω
Τ΄ανάβεις σε δημόσιους χώρους και σε dt σ΄έχουν μαζέψει και προσπαθείς να εξηγήσεις οτι δεν είναι τσελέμι....

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

chrisgeo955
27-02-12, 19:54
Τέσσερις μέρες με το ηλεκτρονικό..μέχρι στιγμής αντέχω:).Η πρώτη μέρα ήταν η δύσκολη γιατί προσπάθησα να κάνω χωρίς νικοτίνη(δεν τα κατέφερα βέβαια και πήρα υγρό με νικοτίνη).
Καμία σχεση δεν έχει με τσιγάρο.Θα το παλέψω λίγο.. Τουλάχιστον να καταφέρω να καπνίζω πιο"μετρημένα" πολύ ελαφρύ καπνό, και στο πισί ή στο αμάξι να ρουφάω σκέτο ατμό...

poseidonas7
27-02-12, 22:11
Τέσσερις μέρες με το ηλεκτρονικό..μέχρι στιγμής αντέχω:).Η πρώτη μέρα ήταν η δύσκολη γιατί προσπάθησα να κάνω χωρίς νικοτίνη(δεν τα κατέφερα βέβαια και πήρα υγρό με νικοτίνη).
Καμία σχεση δεν έχει με τσιγάρο.Θα το παλέψω λίγο.. Τουλάχιστον να καταφέρω να καπνίζω πιο"μετρημένα" πολύ ελαφρύ καπνό, και στο πισί ή στο αμάξι να ρουφάω σκέτο ατμό...
καλησπερα...προτιμησε υγρα με υψηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη ωστε σταδιακα ο οργανισμος σου και ιδιαιτερα ο εγκεφαλος σου να παιρνει την νικοτινη που τον ειχες μαθει παλιοτερα με το κ.τ.
ετσι θα δεις οτι σιγα σιγα θα ελατωνεις το κ.τ και καποια στιγμη δεν θα το θες καθολου γιατι θα σε καλυπτει ψυχολογικα το η.τ...
μαθε και προσαρμοσου με τα ¨"χουγια" του η.τ οπως δευτερη μπαταρια παντα φορτισμενη και καβατζωμενη και αλαγη ατμοποιητη καθε 10-15 μερες για καλυτερη υγιεινή και σταθερη αποδοση...

καλη επιτυχια και χρονια πολλα:)

chrisgeo955
29-02-12, 08:03
Σε ευχαριστώ πολύ!
Έχω πάρει το υγρό e-liquid flOVOUR ART με 18mg νικοτίνη και άλλο ένα ίδιο αλλα με 9 mg νικοτίνη.
Ειναι καλά υγρα?Εσυ τι μου προτείνεις?

poseidonas7
29-02-12, 14:12
καλημερα...απο θεμα νικοτινης εισαι καλα..ολοι ξεκινησαμε απο εκει περιπου και μολις κοψαμε το κ.τ αρχισαμε και πεφταμε σιγα σιγα σε νικοτινη..
εγω ξεκινησα με 18 αρι οπως εσυ..οταν απαλαχτηκα εντελως απο το κ.τ ..το οποιο εγινε μονο του χωρις να το καταλαβω η να προσπαθησω ιδιαιετερα..απλα καποια στιγμη δοκιμασα ενα κ.τ και πηγα να ξερασω...και λεω δεν ειναι δυνατον!!!!20 χρονια καπνιστης...την επομενη μερα ξαναδοκιμασα και ενιωσα παλι τα ιδια..αυτο ηταν..μεσα σε μια εβδομαδα δεν ξαναπηρα καπνο ..απο τοτε ολλα καλα..σταδιακα μειωνα την νικοτινη και τωρα ειμαι στα 15...φενεται λιγο αλλα η νικοτινη ειναι πολυ υπουλη και για πλακα ανεβαινεις παλι...στοχος ειναι να φτασω στα 6-9mg νικοτινης
σε βαθος χρονου...εγω προσωπικα δεν νομιζω να απαλαγω ποτε απο την νικοτινη και την αισθηση του χτυπηματος στο λαιμο..γνωριζω ατομα απο φορουμ που ατμιζουν μηδενικα υγρα...αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη και ο προθαλαμος να σταματησει καποιος και το ατμιζμα....

@οσο αναφορα για την FLAVOR ART...ειναι ιταλικη εταιρια πασιγνωστη και απο οσο γνωριζω αυτη και η INAWERA FLAVORS(πολωνικη εταιρια)
ειναι οι μοναδικες που εχουν πιστοποιησεις για τις βασεις που χρησιμοποιουν στην παρασκευη υγρων...εδω αφηνουμε την νικοτινη απεξω διοτι απο μονη της ειναι μια τοξικη ουσια και καμια ερευνα δεν μπορει να την απενεχοποιηση....
με FLAVOR ART ξεκινησα και εγω ...υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες...εδω ελλαδα οι εμποροι αγοραζουν βασεις απο flavor art και κανουν την συσκευασια μονοι τους..κοτσαρουν και ενα αυτοκολητο πανω και πουλανε F.ART..η οποια εχει βγαλει ανακοινωση στο ιντερνετ και μας κατηγορει
για την αλοιωση της ποιοτητας των υγρων της διοτι δεν τα παρασκευαζουμε με τα δικα της στανταρ..με λιγα λογια της χαλαμε το ονομα!!!
δηλαδη μπορει εσυ να αγορασεις ενα υγρο απο τον χ εμπορο και μετα να αγορασεις το ιδιο υγρο με την ιδια γευση με την ιδια περιεκτικοτητα σε νικοτινη και να διαπιστωσεις διαφορες προς το καλυτερο η προς το χειροτερο...καποια παιδια αγοραζουν κατευθειαν απο ιταλια και εχουν το κεφαλι τους ησυχο...καποιοι αλλοι τα φτιαχνουν μονοι τους τα υγρα αγοραζοντας βασεις και αρωματα ..οπως εγω και ετσι εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο για την ποιοτητα και φυσικα το κοστος ειναι πολυ λιγο...φαντασου οτι εμενα μου στοιχιζουν τα υγρα που ατμιζω το μηνα περιπου στα 10 ευρω και ατμιζω 5-7 μλ ημερησιως....
σου εχω στειλει π.μ

chrisgeo955
29-02-12, 14:18
Κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις χρήσιμες πληροφορίες!:okk:

nasos
29-02-12, 21:32
ηλεκτρονικος μπαφος..ολα τα λεφτα.:egyptdance:

Alfoholic
29-02-12, 21:37

:moutza: :lol:

antoineBiscione
29-02-12, 22:07

Και λέω δε θα την πετάξει...; :lol:

Πέραν της πλάκας δε δοκίμασα ηλεκτρονικό ποτέ, ίσα ίσα πάνε ακριβώς 3 μέρες (ολόκληρες ε...:lol:) γενικώς να καπνίσω γιατί είπα να κάνω μια δοκιμή να το κόψω το ρημάδι, αλλά από το μυαλό δε ξεκολλάει... Η άποψη μου για το ηλεκτρονικό πάντως είναι ότι μια μέρα η επιστήμη θα ανακαλύψει, όπως και για όλα μέχρι σήμερα ότι και αυτό βλάπτει και πιθανώς και το ίδιο μην πω και χειρότερα από το κανονικό τσιγάρο. Αν το ξαναξεκινήσω πάντως απλά θα δω την λύση του ελαφρύτερου τσιγάρου...

Alfoholic
29-02-12, 22:13
Φίλε μου αυτό με το μυαλό δεν μπορώ να το καταλάβω! ΠΑΝΤΑ θα θέλουμε να καπνίσουμε.. εγώ κλείνω έναν χρόνο και ακόμα θέλω να καπνίσω! :slap:
προφανώς θέλω να καπνίσω, αφού το τσιγάρο είναι ό,τι πιο τέλειο!! :lol: απλά δεν είμαι εθισμένος πια..

chrisgeo955
29-02-12, 22:20
Και εγω με αδιαφορία έβλεπα το ηλ. λεω δεν γ@,.. θα το δοκιμάσω..
Και όντως ξεφευγει λίγο το μυαλό..Τα χαζοτσίγαρα στο πισι και στο αμάξι κόπηκαν και έμειναν τα συμαντικά,του καφέ και του φαγητού. Ασε που απολαμβάνεις το κανονικό τσιγάρο καλύτερα λόγο τις (μικρότερης συχνότητας που το κάνεις)

velocita
29-02-12, 22:22

Εναλλακτικά, ασύρματος ναργιλές.....:rolleyes:

antoineBiscione
29-02-12, 22:42
Φίλε μου αυτό με το μυαλό δεν μπορώ να το καταλάβω!

Το ότι θέλεις μετά από ένα χρόνο να καπνίσεις, διότι όπως λες "είναι το πιο τέλειο", οφείλεται στο υποσυνείδητο. Έχουμε συνδεδεμένο στο μυαλό μας το τσιγάρο με την απόλαυση διότι δεν αντιλαμβανόμαστε ότι δεν είναι απόλαυση, αλλά ανακούφιση από την στέρηση της νικοτίνης. Συνειδητά ξέρουμε τ' αρνητικά και τις επιπτώσεις από το κάπνισμα, υποσυνείδητα όμως....
Έχει γίνει "καλή" δουλειά από τις καπνοβιομηχανίες, πλύση εγκεφάλου κλπ, δεν φαντάζεσαι...

Ασε που απολαμβάνεις το κανονικό τσιγάρο καλύτερα λόγο τις (μικρότερης συχνότητας που το κάνεις)

6-7 τσιγάρα έκανα ημερήσια τους τελευταίους 7-8 μήνες και μπορώ να πω ότι τ' απολάμβανα! Αποφάσισα να δοκιμάσω να το σταματήσω (δε λέω κόβω για ευνόητους λόγους) καθαρά λόγω του ότι το απογεύματα διδάσκω αερόβιο πρόγραμμα με πολεμικές τέχνες. Απλά είμαι περίεργος κατά πόσο θα δω διαφορά στις αντοχές μου, στις αναπνοές που τις έχω ανάγκη εκείνη την στιγμή κλπ. Επίσης λένε ότι είσαι πιο ξεκούραστος και ότι μονίμως έχεις ενέργεια αν το κόψεις. Ίδωμεν..

italakias
29-02-12, 23:08
Φίλε μου αυτό με το μυαλό δεν μπορώ να το καταλάβω! ΠΑΝΤΑ θα θέλουμε να καπνίσουμε.. εγώ κλείνω έναν χρόνο και ακόμα θέλω να καπνίσω! :slap:
προφανώς θέλω να καπνίσω, αφού το τσιγάρο είναι ό,τι πιο τέλειο!! :lol: απλά δεν είμαι εθισμένος πια..

μαλιστα.:slap::ban:

kyan
29-02-12, 23:10
Ε, με 6-7 τσιγάρα που κάπνιζες δε νομίζω να καταλάβεις και καμία διαφορά.

antoineBiscione
29-02-12, 23:15
Ε, με 6-7 τσιγάρα που κάπνιζες δε νομίζω να καταλάβεις και καμία διαφορά.
Πριν πέσω στα 6-7 έκανα 15-20 και παλαιότερα φοιτητής μη σου πω και 2 πακέτα... Γι' αυτό πιστεύω ότι ίσως δω διαφορά, θα καθαρίσει λίγο ο οργανισμός, γιατί είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πολύ μπόχα εκεί μέσα...

chrisgeo955
29-02-12, 23:19
Εγω μέσο όρο έκανα 25-30 τσιγάρα μπλε ολντ χορμ. πράσινα ρίζλα με την ηλεκρονική μαλαστούπα γίνοντε εύκολα 5 με 6 την ημέρα..Την νικοτίνη την παίρνω αλλα όλα τα άλλα όχι..

paul
29-02-12, 23:38
Διαβάζω τις τοποθετήσεις όλων σας και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά τη δοκιμή του Η.Τ.

Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρω να αντικαταστήσω το Κ.Τ. με Η.Τ. δεδομένου ότι καπνίζω 60-75 τσιγάρα την ημέρα (ευτυχώς σχετικά ελαφρά) και δυστυχώς αρκετά χρόνια (30+).

Εξακολουθώ να έχω απορίες σχετικά με την επιλογή των υγρών αλλά φαντάζομαι ότι με δοκιμές θα πετύχω κάτι.

Για να δούμε ...........................

italakias
29-02-12, 23:41
καιρος να βγει και η ηλεκτρονικη πορδη ετσι ωστε να μπορουμε να κλανουμε αφοβα ,χωρις να ενοχλουμε τους διπλανους μας.:lol:

poseidonas7
29-02-12, 23:41
Διαβάζω τις τοποθετήσεις όλων σας και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά τη δοκιμή του Η.Τ.

Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρω να αντικαταστήσω το Κ.Τ. με Η.Τ. δεδομένου ότι καπνίζω 60-75 τσιγάρα την ημέρα (ευτυχώς σχετικά ελαφρά) και δυστυχώς αρκετά χρόνια (30+).

Εξακολουθώ να έχω απορίες σχετικά με την επιλογή των υγρών αλλά φαντάζομαι ότι με δοκιμές θα πετύχω κάτι.

τι μαρκα τσιγαρων κανεις??

italakias
29-02-12, 23:42
εγω καρελια λαιτσ τον κοβω.

chrisgeo955
29-02-12, 23:43
Δοκίμασέ το δεν έχεις να χάσεις τίποτα..αν θες παντως να το ελατώσεις είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος

panagiotis147
01-03-12, 00:02

:eek::omg::omg: πως το καταφερνεις....?

tsargy
01-03-12, 00:18
Εύκολα...
Κρεμάς ένα τσιγάρο στο στόμα ή το κρατάς μόνιμα στο χέρι σου αναμμένο ή σε κάθε τασάκι υπάρχει ένα που καίει...Και όλα αυτά για να μην χρειαστείς την τζούρα και να μην την έχεις όταν την χρειάζεσαι...
Το ίδιο έκανα για 35+ χρόνια...Δεν υπήρχε δραστηριότητα που να μην την συνόδευα με αναμμένο τσιγάρο...

Τώρα μετράω 6 μηνες που το έχω διακόψει...
Εντάξει, μου γύρισε μια βίδα...αλλά αν δεν είχε γυρίσει (η βίδα) σίγουρα θα άτμιζα τώρα. Βρίσκω ότι είναι ένας μεταβατικός τρόπος...δεν έχει σημασία αν θα γίνει η μετάβαση...σημασία έχει που την δρομολογήσαμε...

paul
01-03-12, 00:26
τι μαρκα τσιγαρων κανεις??

Marlboro Gold Silver

Πίσσα 5mg
Νικοτίνη 0.4mg
CO 6mg

Απο αυτά 3 με 3,5 πακέττα ημερησίως.

Plus

Καμμιά 25αριά COHIBA SIGLO No. III εβδομαδιαίως

Και αραιά και πού "ανάβουμε" και ναργιλέ.

Αδικος ο κόπος και η προσπάθεια I guess ..........................

paul
01-03-12, 00:34
Εύκολα...
Κρεμάς ένα τσιγάρο στο στόμα ή το κρατάς μόνιμα στο χέρι σου αναμμένο ή σε κάθε τασάκι υπάρχει ένα που καίει...Και όλα αυτά για να μην χρειαστείς την τζούρα και να μην την έχεις όταν την χρειάζεσαι...
Το ίδιο έκανα για 35+ χρόνια...Δεν υπήρχε δραστηριότητα που να μην την συνόδευα με αναμμένο τσιγάρο...

Θα ήμουν ευτυχής αν ίσχυε αυτό. Ενδεχομένως ορισμένα να καίγονται άσκοπα σε ένα τασάκι κάθε ημέρα αλλά αυτό δεν μειώνει, τουλάχιστον σημαντικά, τον αριθμό τους.

Είναι δεδομένο ότι εργάζομαι απίστευτα πολλές ώρες ημερησίως σε ιδιαίτερα αγχωτικές συνθήκες.

Silverhawk
01-03-12, 00:47
είχα προτείνει σε ασθενή μου που κάπνιζε 2,5 με 3 πακέτα τσιγάρα(25+χρονια) ημερησίως να δοκιμάσει το η.τ... αποτέλεσμα ουτε να ακούσει για κανονικό τσιγάρο τωρα (τωρα κανει 9αρα νικοτινη) ! ομοίως και ο κολλητός μου επίσης βαρύς καπνιστής...εγω με τον καφε κανω κανα 9 ρακι αραιωμενο με 0 ~ 4,5 νικοτινη..

antoineBiscione
01-03-12, 07:51
Marlboro Gold Silver

Πίσσα 5mg
Νικοτίνη 0.4mg
CO 6mg

Plus

Μπα μην το λες. Συνήθως άτομα οι οποίοι καπνίζουν μανιακά, το κόβουν μαχαίρι πολύ πιο εύκολα από άτομα οι οποίοι καπνίζουν πολύ λίγα τσιγάρα ανά ημέρα...!

Alfoholic
01-03-12, 08:26
Marlboro Gold Silver

Πίσσα 5mg
Νικοτίνη 0.4mg
CO 6mg

Plus

:metalo: :ilove:

antoineBiscione
01-03-12, 11:17
:metalo: :ilove:

Προς τι;:confused:

poseidonas7
01-03-12, 11:29
Marlboro Gold Silver

Πίσσα 5mg
Νικοτίνη 0.4mg
CO 6mg

Plus

καλημερα..εαν ξεκινησεις τελικα το η.τ σου προτεινω... εαν πας σε υγρα της FLAVOUR ART να ξεκινησεις με 18αρι ..εαν πας σε NOBACCO δοκιμασε το 16αρι το RY3 η το RY2...
επειδη καπνιζεις πολυ καλυτερα προτιμησε τα υγρα της NOBACCO για αρχη ..εχουν καλυτερη γευση και χτυπημα λογω της PG (προπυλενογλυκόλη)...εαν τελικα απαλαγεις απο το κ.τ η και εαν ακομα το ελατωσεις και θες να συνεχισεις το ατμισμα τοτε γυρνας σε FLAVOUR ART που χρησιμοποιουν αποκλειστικα VG(φυτικη γλυκερινη)η οποια θεωρειται ποιο "υγιεινη"για τον οργανισμο και την ατμιζουν οι περισοτεροι...

επισης επελεξε ενα επωνυμο η.τ με σταθερη αποδοση και αξιοπιστια για να εχεις περισοτερες πιθανοτητες να πετυχεις...να ξερεις οτι η αισθηση χτυπηματος στο λαιμο που ειναι καθαρα θεμα αποδοσης του ατμοποιητη του η.τ(με γεματη παντα μπαταρια) σε συνεργασια με το καταληλο υγρο ειναι το μυστικο της επιτυχιας..και φυσικα
η προσαρμογη με τις "παιδικες ασθενειες" των η.τ οπως διαροες υγρων ...ασταθη αποδοση ατμοποιητη και μειωμενη διαρκεια ζωης του.....μπαταριες παντα φορτισμενες....

@εχω παραδειγμα γνωστου με 4 πακετα DUNHILL την ημερα και εδω και 1 μηνα καπνιζει μονο 4-5 την ημερα με την βοηθεια του η.τ..ουτε ο ιδιος δεν το πιστευει ακομα...

italakias
01-03-12, 11:36
εγω θα ελεγα να το κοψουμε εντελως,αλλωστε οσοι καπνιζετε ηλεκτρονικο θα ζειτε παντα με την ανασφαλεια του αν κανει καλο ή κακο.
καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι αυτη η υγρασια του ηλεκτρονικου,μπαινει στον πνευμονα και δεν βγαινει μετα.
αν και στο ιντερνετ κυκλοφορουν πολλα σαβουρο σχολια,οπως και πολλοι που υποστηριζουν με μανια την χρηση του Η.Τ ,μαλλον απο οικονομικα συμφεροντα.
παντως ξαναλεω αν και καπνιστης τριων πακετων την ημερα ,οτι η μοναδικη λυση ειναι το κοψιμο μαχαιρι και η ασκηση σε ηπιο ρυθμο ωστε να παιρνουμε και κουραγιο ή παιρνουμε αποφαση οτι δεν μπορουμε να το κοψουμε και συνεχιζουμε χωρις προσθετα αγχη,γνωριζοντας οτι καποια στιγμη θα αντιμετωπισουμε σοβαρο προβλημα υγειας.

kyan
01-03-12, 11:43
εγω θα ελεγα να το κοψουμε εντελως,αλλωστε οσοι καπνιζετε ηλεκτρονικο θα ζειτε παντα με την ανασφαλεια του αν κανει καλο ή κακο.
καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι αυτη η υγρασια του ηλεκτρονικου,μπαινει στον πνευμονα και δεν βγαινει μετα.
αν και στο ιντερνετ κυκλοφορουν πολλα σαβουρο σχολια,οπως και πολλοι που υποστηριζουν με μανια την χρηση του Η.Τ ,μαλλον απο οικονομικα συμφεροντα.
παντως ξαναλεω αν και καπνιστης τριων πακετων την ημερα ,οτι η μοναδικη λυση ειναι το κοψιμο μαχαιρι και η ασκηση σε ηπιο ρυθμο ωστε να παιρνουμε και κουραγιο ή παιρνουμε αποφαση οτι δεν μπορουμε να το κοψουμε και συνεχιζουμε χωρις προσθετα αγχη,γνωριζοντας οτι καποια στιγμη θα αντιμετωπισουμε σοβαρο προβλημα υγειας.
Καπνίζεις;

italakias
01-03-12, 11:48
ε βεβαια.

paul
01-03-12, 13:52
Ευχαριστώ Θερμά.

Αρχίζει η προσπάθεια. Πάω για ψώνια.

Υ.Γ.

Λίγο πολύ τα Η.Τ. μοιάζουν, τουλάχιστον οπτικά. Αυτό περί "επωνύμων" Η.Τ. δεν κατάλαβα καλά.

poseidonas7
01-03-12, 13:59
Ευχαριστώ Θερμά.

Αρχίζει η προσπάθεια. Πάω για ψώνια.

Υ.Γ.

Λίγο πολύ τα Η.Τ. μοιάζουν, τουλάχιστον οπτικά. Αυτό περί "επωνύμων" Η.Τ. δεν κατάλαβα καλά.

προτιμησε τυπου ego-t η ego-c και απεφυγε τα noname...
υπαρχει και ιταλικο χεχε στην κινα φτιαγμενο αλλα συσκευασμενο στην ιταλια με το καταληλο περιτυλιγμα;)

antoineBiscione
01-03-12, 18:50
προτιμησε τυπου ego-t η ego-c και απεφυγε τα noname...

Αυτά τα 2 που λες τα έχω δει εδώ http://www.ivape.eu/

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι άσχετος εντελώς και απ' ότι άκουσα έχουν "καλό" όνομα στην πιάτσα τι παίζει με τις νικοτίνες. Δηλ αν το παραγγείλω (στέλνουν Κύπρο απ' ότι είδα) ποια υγρά να προτιμήσω νοουμένου ότι καπνίζω τσιγάρα με περίπου 0,8 mg νικοτίνη και γεύση προς Marlboro? Οι ατμοποιητές πόσο κρατάνε, όπως επίσης και τα φίλτρα. Καπνίζω ημερήσια μέσο όρο 7 τσιγάρα. Δεν ξέρω τι να παραγγείλω για αρχή, ούτε καν πως λειτουργεί...:rolleyes:

kyan
01-03-12, 19:01
Ξεκίνα με υγρό με 18mg νικοτίνη και αν σου φανεί ελαφρύ πας σε υγρό με 36mg, τα οποία είναι "στούκας". Κυκλοφορούν υγρά με απομίμηση γεύσης Marlboro από πολλές εταιρείες.

Οι atomisers (ατμοποιητές) διαρκούν περίπου ένα μήνα με "κανονική" χρήση. Σου προτείνω να πάρεις διπλού πηνίου (dual coil) Φίλτρα δεν υπάρχουν.

Αν πάρεις starter kit θα περιέχει και δύο atomisers με τον τύπο να εξαρτάται από το kit που θα παραγγείλεις.

antoineBiscione
01-03-12, 19:07
Ευχαριστώ Κώστα θα τα ψάξω στην σελίδα τους περαιτέρω. Όταν όμως λέει 18 mg νικοτίνη στο ένα 1 ml σωστά. Δεν πάει η αναλογία όπως στο τσιγάρο να υποθέσω...

kyan
01-03-12, 19:31
Ναι. Τα 18mg είναι κοντά στο μέσο (κανονικό) τσιγάρο. τα 36mg αντιστοιχούν σε πολύ βαριά τσιγάρα. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να τα ατμίσω.

poseidonas7
01-03-12, 20:16
Ξεκίνα με υγρό με 18mg νικοτίνη και αν σου φανεί ελαφρύ πας σε υγρό με 36mg, τα οποία είναι "στούκας". Κυκλοφορούν υγρά με απομίμηση γεύσης Marlboro από πολλές εταιρείες.

Οι atomisers (ατμοποιητές) διαρκούν περίπου ένα μήνα με "κανονική" χρήση. Σου προτείνω να πάρεις διπλού πηνίου (dual coil) Φίλτρα δεν υπάρχουν.

Αν πάρεις starter kit θα περιέχει και δύο atomisers με τον τύπο να εξαρτάται από το kit που θα παραγγείλεις.

συμφωνω σε ολλα....με χιλια στο cartomizer διπλου πηνιου..αυτο εχω και εγω .....
μια ενσταση...ο φιλος μην παρει την απομιμηση marlboro...απλα θα πεταξει τα λεφτα του....

poseidonas7
01-03-12, 20:22
Αυτά τα 2 που λες τα έχω δει εδώ http://www.ivape.eu/

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι άσχετος εντελώς και απ' ότι άκουσα έχουν "καλό" όνομα στην πιάτσα τι παίζει με τις νικοτίνες. Δηλ αν το παραγγείλω (στέλνουν Κύπρο απ' ότι είδα) ποια υγρά να προτιμήσω νοουμένου ότι καπνίζω τσιγάρα με περίπου 0,8 mg νικοτίνη και γεύση προς Marlboro? Οι ατμοποιητές πόσο κρατάνε, όπως επίσης και τα φίλτρα. Καπνίζω ημερήσια μέσο όρο 7 τσιγάρα. Δεν ξέρω τι να παραγγείλω για αρχή, ούτε καν πως λειτουργεί...:rolleyes:
καλη εταιρια η alter
το τελευταιο cartomizer που πηρα στα 5.5 ευρω της alter ειναι.....φοβερο χτυπημα και σημερα 6μερα
δουλευει αρκετα καλα....
για το συγκεκριμενο τσιγαρο που ενδιαφερεσαι το ego-c της alter δεν εχω αποψη....εχω ακουσει καλα λογια...εαν δεν σε ικανοποιει το χτυπημα..απλα με 2-5 ευρω αλαζεις ατμοποιητη αλλης μαρκας και ησυχαζεις...
το καλο με τα ego-t kai c ειναι οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και μερη αλλων εταιριων με πληρη συμβατοτητα....δλαδη φορτιστες μπαταριες .ατμοποιητες....τανκ

george_1981
01-03-12, 20:29
και παρε και κανα 2-3 ατμοποιητες εξτρα.
εκλεισα κ εγω 8 μερες με ηλ. τσιγαρο. απο 3 πακετα την ημερα ή ενα 25αρη καπνο, τωρα ειμαι ΟΛΕΣ τις μερες με 5-6 τσιγαρα:cool:. ουτε ενα κανονικο ανα ημερα. μολις παρελαβα υγρα απο vapeshop. τα πρωτα μου ηταν της halo. μαμαει το tribeca αλλα πανακριβο.
ειμαι ομως -2 ατμοποιητες ηδη. αν κ βλεπω πως οι C κρατανε καλυτερα απο τους Τ και ειναι και ποιο οικονομικοι. και εμενα η πρωτη μου παραγγελια ηταν απο ivape.eu. ο μονος λογος που ψωνισα απο εκει ειναι οτι τα εξαρτηματα ειναι της joyetec . μιας απο της καλυτερες εταιριες.

poseidonas7
01-03-12, 20:52
και παρε και κανα 2-3 ατμοποιητες εξτρα.
εκλεισα κ εγω 8 μερες με ηλ. τσιγαρο. απο 3 πακετα την ημερα ή ενα 25αρη καπνο, τωρα ειμαι ΟΛΕΣ τις μερες με 5-6 τσιγαρα:cool:. ουτε ενα κανονικο ανα ημερα. μολις παρελαβα υγρα απο vapeshop. τα πρωτα μου ηταν της halo. μαμαει το tribeca αλλα πανακριβο.
ειμαι ομως -2 ατμοποιητες ηδη. αν κ βλεπω πως οι C κρατανε καλυτερα απο τους Τ και ειναι και ποιο οικονομικοι. και εμενα η πρωτη μου παραγγελια ηταν απο ivape.eu. ο μονος λογος που ψωνισα απο εκει ειναι οτι τα εξαρτηματα ειναι της joyetec . μιας απο της καλυτερες εταιριες.

:okk::okk::okk::okk::okk:
halo δοκιμασα το freedom...δεν....πολυ βαρια υγρα για μενα...ρε τι το αφησα 2 μερες μπας και γινει καλυτερο(ωριμανση) οπως λεει η εταιρια...δεν.....πληρωσα και 25 ευρω τα 30 μλ μαζι με τα μεταφορικα
το χαρισα στην αδερφη μου.....:slap:
και μιας και αναφερομαστε σε εταιριες πλεον χωρις το φοβο να κατηγορηθουμε για διαφημηση
JOYTECH OVALE NOBACCO ALTER.....
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ....

@ολλα τα ego-t kai c κατασκευαζονται απο την JOYTECH ..το μονο που αλαζει ειναι το ονομα και το κουτι αποθηκευσης

george_1981
01-03-12, 21:10
το torque 56 για μενα :down:. το freedom το εχω ξεσκισει:angel: και το εχω και σε 18αρι. εχω κανει πανω απο 10 ml. το τριμπεκα κραταω ως κορη οφθαλμου.

poseidonas7
01-03-12, 21:15
το torque 56 για μενα :down:. το freedom το εχω ξεσκισει:angel: και το εχω και σε 18αρι. εχω κανει πανω απο 10 ml. το τριμπεκα κραταω ως κορη οφθαλμου.

παντως πλακα πλακα αυτη η HALO εχει αρχισει και γινετε θρυλος στα στεκια των ατμιστων
ολλο για HALO ακους....

ΗΑLO στον ¨"ΟΔΥΣΣΕΑ" στα 6 volt....γεια σας....και μετα με την μιτο στα λιμανακια..και παλι γεια σας!!!!!
:tease::tease::tease::tease:

nasos
01-03-12, 21:24
Καπνίζεις;
κ αν οχι σιγουρα κατι θα παιρνει.:lol::lol::lol:

italakias
01-03-12, 22:34

:spank:

poseidonas7
01-03-12, 23:19
:lol::lol:

italakias
01-03-12, 23:29
τελικα οι ατμιστες ειναι το καινουριο φρουτο της εποχης,επαναστατες της φακης που προσπαθουν απεγνωσμενα να αντικαταστησουν το τσιγαρο.
ΑΙΤΙΑ ,ο πολεμος εναντιον του καπιταλισμου.
Οταν δω την Παπαρηγα να καπνιζει πουρο Αβανας θα προσπαθησω να κανω επισκευη σε ενα μοτερ του 1950.
αν και εχω να πιω ουισκι μερικες βδομαδες, ακομα αισθανομαι περηφανος που δεν εγινα χαζος.

poseidonas7
01-03-12, 23:43
τελικα οι ατμιστες ειναι το καινουριο φρουτο της εποχης,επαναστατες της φακης που προσπαθουν απεγνωσμενα να αντικαταστησουν το τσιγαρο.
Οταν δω την Παπαρηγα να καπνιζει πουρο Αβανας θα προσπαθησω να κανω επισκευη σε ενα μοτερ του 1950.
αν και εχω να πιω ουισκι μερικες βδομαδες, ακομα αισθανομαι περηφανος που δεν εγινα χαζος.

αααααααα εμενα μαρεσουν οι φακες εχουν σιδερο φιλε ιταλακια....

italakias
01-03-12, 23:55
αυτο ειναι που λενε,θα φαει η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι.

breraromeos
02-03-12, 10:40
Xθες πήγα σε μια ταβέρνα. Ντουμάνι ο χώρος. Ξύπνησα σήμερα το πρωι με πονο στο στήθος, δυσκολια στην αναπνοή και ένα κάψιμο από το λαιμο μέχρι τα ρουθουνια.
Και λέω εγώ. Καλά ρε. Αν θέλει να πεθάνει κάποιος ας το κάνει, δε με νοιάζει, δεν τον κρίνω. Αλλά γιατί θέλει να σκοτώσει και μένα;;
Μόνο για τα δικαιώματα των καπνιστών ακούω. Για τα δικαιώματα τα δικά μου δεν ασχολείται κανεις....:wall:
Τουλάχιστον αυτοί που ατμίζουν δεν ενοχλουν τους γύρω τους και μπράβο τους.:okk:

kyan
02-03-12, 12:16
Ξέρει κανείς αν η Decadent Vapours έχει υγρό με γεύση φακής;

AlexUnder
02-03-12, 12:55
Xθες πήγα σε μια ταβέρνα. Ντουμάνι ο χώρος.

ακριβώς σε αυτό το σημείο γιατί απλά δεν έφυγες?

chrisgeo955
02-03-12, 12:56
Μόλις "έχασα" ένα ατμοποιητή..
Μια εβδομάδα διάρκεια..
Είναι λογικό αυτό?

AlexUnder
02-03-12, 12:59
για να λενε οτι κρατάει ενα μήνα, μάλλον δεν ειναι λογικό... του ρούφηξες το μεδούλι? :lol:

kyan
02-03-12, 13:18
Μόλις "έχασα" ένα ατμοποιητή..
Μια εβδομάδα διάρκεια..
Είναι λογικό αυτό?
Δυστυχώς οι atomisers δεν έχουν ακόμα σταθερή ποιότητα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές atomiser να καεί με το πρώτο γέμισμα και άλλες φορές να μου κρατήσει 2 μήνες.

Να προσέχεις να μην τον αφήνεις ποτέ να στεγνώνει από υγρό και να μην χρησιμοποιείς το τσιγάρο όταν έχει ζεσταθεί το κέλυφός του. Επίσης, αν χρησιμοποιείς atomiser με βαμβάκι να προσέχεις όταν στάζεις υγρό να μην πέσει υγρό μέσα στο κεντρικό σωληνάκι που διαπερνά το βαμβάκι.

Alfoholic
02-03-12, 13:22
Ξέρει κανείς αν η Decadent Vapours έχει υγρό με γεύση φακής;
:rolleyes: :confused: :P

:lol: :lol: :lol:

chrisgeo955
02-03-12, 13:38
Ποοο όλα λάθος τα έκανα!!!Οτι λές kyan οτι δεν επρεπε να κάνω το έκανα:lol:Μου φαίνεται πως μαζί με μπαταρίες πρέπει να πάρω και ατμοποιητές να έχω παρατημένους μέσα στο αμάξι σε περίπτωση ανάγκης..Δεν λέει να ξεμένεις.Χθές αναγκάστηκα να πάρω καπνό πάλι.Πάντως έχει λίγο παιδεματάκι μέχρι να μάθεις τα χούγια του.

frigo
02-03-12, 14:14
Xθες πήγα σε μια ταβέρνα. Ντουμάνι ο χώρος.
Παλια ειχα και γω το ιδιο προβλημα.
Μετα απο μια κουρα ομοιοπαθητικης ,λυθηκε.
(με μια μικρη παρενεργεια...).

GeoZ
02-03-12, 16:21
El Toro Cigarrillos Naturales :ilove:
Το έσταξα σε Lr στα 6V νομίζοντας ότι είναι ένα συνηθισμένο καπνικό.... σε κανα τέταρτο περιμένω να κατέβει ο εγκέφαλος απο το ταβάνι......

g_tagkalicious
02-03-12, 16:48
Εγώ εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ το eGo-C της Ovale και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος. Από υγρά έχω χρησιμοποιήσει μόνο μίας ιταλικής εταιρείας (μου διαφευγει το όνομα) από τα οποία μόνο η σοκολάτα δε με ικανοποίησε.

poseidonas7
02-03-12, 19:16
http://img210.imageshack.us/img210/5646/ce4.png

το νεο μου μαραφετι....για τους λατρεις των carto χωρις σφουγγαρακι ....τελεια γευση .. χτυπημα...αλλου.....
διαφανες .για πληρη ελεχο του υγρου...
ειδικο πιπακι μπροστα για τους λατρεις του dripping....7 ευρωπουλακια....μεγιστη χωρητικοτηατ υγρου 1.6 ml +

poseidonas7
02-03-12, 19:22
Δυστυχώς οι atomisers δεν έχουν ακόμα σταθερή ποιότητα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές atomiser να καεί με το πρώτο γέμισμα και άλλες φορές να μου κρατήσει 2 μήνες.

Να προσέχεις να μην τον αφήνεις ποτέ να στεγνώνει από υγρό και να μην χρησιμοποιείς το τσιγάρο όταν έχει ζεσταθεί το κέλυφός του. Επίσης, αν χρησιμοποιείς atomiser με βαμβάκι να προσέχεις όταν στάζεις υγρό να μην πέσει υγρό μέσα στο κεντρικό σωληνάκι που διαπερνά το βαμβάκι.
:okk::okk:

@2 μηνες ατμο???αααααα επρεπε να τον κρατησεις για συλεκτικο....:D:D

AlexUnder
02-03-12, 20:17
El Toro Cigarrillos Naturales :ilove:
Το έσταξα σε Lr στα 6V νομίζοντας ότι είναι ένα συνηθισμένο καπνικό.... σε κανα τέταρτο περιμένω να κατέβει ο εγκέφαλος απο το ταβάνι......

γενοσημη μαστουρα? :lol::lol::lol:

breraromeos
02-03-12, 21:10
ακριβώς σε αυτό το σημείο γιατί απλά δεν έφυγες?
Ειχα παρέα και ήθελαν ...:rolleyes:

nasos
02-03-12, 21:56
Εγώ εδώ και δύο μήνες χρησιμοποιώ το eGo-C της Ovale και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος. Από υγρά έχω χρησιμοποιήσει μόνο μίας ιταλικής εταιρείας (μου διαφευγει το όνομα) από τα οποία μόνο η σοκολάτα δε με ικανοποίησε.
ε κ συ,σοκολατα ειναι μια..:whistling:

frigo
02-03-12, 23:28

:lol::lipssealed:

Alfoholic
02-03-12, 23:48
γενοσημη μαστουρα? :lol::lol::lol:
:lol: καλό..

:moutza:

italakias
02-03-12, 23:58
μονος του καρφωνεται.:muhaha:

AlexUnder
03-03-12, 08:36
Ειχα παρέα και ήθελαν ...:rolleyes:

έβαλες την παρέα σου πάνω απο την προσωπική σου υγεία. Δεν σου φταίω λοιπόν, εγώ που καπνίζω :)

panos_mito
03-03-12, 09:03
Xθες πήγα σε μια ταβέρνα. Ντουμάνι ο χώρος. Ξύπνησα σήμερα το πρωι με πονο στο στήθος, δυσκολια στην αναπνοή και ένα κάψιμο από το λαιμο μέχρι τα ρουθουνια.
Και λέω εγώ. Καλά ρε. Αν θέλει να πεθάνει κάποιος ας το κάνει, δε με νοιάζει, δεν τον κρίνω. Αλλά γιατί θέλει να σκοτώσει και μένα;;
Μόνο για τα δικαιώματα των καπνιστών ακούω. Για τα δικαιώματα τα δικά μου δεν ασχολείται κανεις....:wall:
Τουλάχιστον αυτοί που ατμίζουν δεν ενοχλουν τους γύρω τους και μπράβο τους.:okk:
αν υπήρχε σύστημα εξαερισμού δεν θα σε ενοχλούσε τπτ..Αλλά απλά δεν τηρούνται απλά πράγματα..Και δεν το λέω σαν καπνστής..Καμία σχέση..

velocita
03-03-12, 18:24
αν υπήρχε σύστημα εξαερισμού δεν θα σε ενοχλούσε τπτ..Αλλά απλά δεν τηρούνται απλά πράγματα..Και δεν το λέω σαν καπνστής..Καμία σχέση..

....που λέει και ο γνωστός από το "κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμόυ":rolleyes:

breraromeos
04-03-12, 13:21
έβαλες την παρέα σου πάνω απο την προσωπική σου υγεία. Δεν σου φταίω λοιπόν, εγώ που καπνίζω :)
Μα αυτό που λες δε στέκει και ακούγεται πολύ εγωιστικό.
Μου ακουγεται:
Eπέλεξες να πας να κάτσεις στα εξάρχεια. Δε σε φταίω που σε πυροβόλησα....:cool:
Σε διπλοπάρκαρα, αλλά τι παρκάρεις εκει αφου ξέρεις οτι διπλοπαρκάρουν;

Άλλωστε αφού κάτσαμε, παραγγείλαμε, άρχισε να με ενοχλεί.

Αλλά τεσπα το νόημα είναι ότι όταν καπνίζουν κάποιοι ας σκέφτονται και τους διπλανούς τους.
Δηλαδή πάω σε μια ταβέρνα καπνίζω και όποιος γουστάρει;; Δεν ειναι έτσι.
Άλλωστε σε ποιά ταβέρνα δεν καπνίζουν; Τι πρέπει;; Να μην ξαναβγώ έξω; Να αρχίζω να φωνάζω αστυνομίες κλπ; Γιατί; Δεν το καταλαβαίνει ο άλλος;

Είναι παράνομο, είναι χίλια δύο. Το ότι δεν εφαρμόζεται ο νόμος δε σημαίνει ότι τον πατάμε επειδή μας συμφέρει. Εχω φίλους που θέλουν να καπνίσουν και βγαίνουν έξω. Όχι επειδή φοβουνται το νόμο ή κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή δε θέλουν να ενοχλούν.
Είναι θέμα παιδείας.
Αλλά δεν το συνεχίζω γιατι είμαστε offtopic.

milanopassion
04-03-12, 14:00
Σκεφτηκες,ομως,οτι θα μπορουσες να βγεις εξω(δεν αναφερομαι σε εσενα ,γενικα μιλαω)για να μην ενοχλησεις;Δεν ειναι δημοκρατικο αυτο που λες.Περιοριζεις τους μη καπνιστες θετοντας τους ενα διλημμα .Να ανεχτουν την επικρατουσα κατασταση και να επιβαρυνουν την υγεια τους ή να απαρνηθουν τους τροπους διασκεδασης και τις εξοδους που απολαμβανουν οι καπνιστες.Και για να επανελθω on topic,οι καπνιστες θα ηταν καλο να συνυπολογιζουν οτι το η.τ. μεταξυ αλλων ειναι καλυτερο για το περιβαλλον τους.

poseidonas7
04-03-12, 14:30
καλημερα σας!!!!
παντως αυτο με τους κλειστους χωρους ειναι ενα προβλημα..που πλεον σαν μη καπνιστης το αντιμετωπιζω και εγω ..
πολλες φορες γυρναω σπιτι ζαβλακωμενος με πονοκεφαλο και τωρα καταλαβαινω τους μη καπνιστες ποσο υποφερουν..
τωρα τελευταια παω σε κατι everest κοντα στο σπιτι μου και πινω κανα καφε..εχουν διαμορφωσει ενα χωρο με κατασκευη απο ναυλον με τραπεζακια για τους καπνιστες...ο χωρος συτος θερμενεται απο ενα φορτητο αρκετα μεγαλο κλιματιστικο...οταν λοιπον αυτο ειναι κλειστο δεν εχω προβλημα που καπνιζουν διπλα μου..οταν αυτο ανοιξει για να πιασει θερμοκρασια....πραγματικα υποφερω!!!!!!μεσα σε 10 λεπτα εχω φυγει γιατι δεν αντεχω με τιποτα!!!!ευτυχως ειναι πολυ δυνατο μηχανημα και κοβει γρηγορα..αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να καθομαι εκει για καφε....
γενικα πιστευω οτι δεν φταινε μονο οι καπνιστες...αλλα οι υποδομες που ειναι προχειρες και χωρις σχεδιασμο και αναγκαζουν το κοσμο να υποφερει και να ριχνει τα βαρη ο ενας στον αλλον...και οι καπνιστες και οι μη καπνιστες εχουν δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις

panos_mito
04-03-12, 15:06
Μα αυτό που λες δε στέκει και ακούγεται πολύ εγωιστικό.
Μου ακουγεται:
Eπέλεξες να πας να κάτσεις στα εξάρχεια. Δε σε φταίω που σε πυροβόλησα....:cool:
Σε διπλοπάρκαρα, αλλά τι παρκάρεις εκει αφου ξέρεις οτι διπλοπαρκάρουν;

Άλλωστε αφού κάτσαμε, παραγγείλαμε, άρχισε να με ενοχλεί.

Αλλά τεσπα το νόημα είναι ότι όταν καπνίζουν κάποιοι ας σκέφτονται και τους διπλανούς τους.
Δηλαδή πάω σε μια ταβέρνα καπνίζω και όποιος γουστάρει;; Δεν ειναι έτσι.
Άλλωστε σε ποιά ταβέρνα δεν καπνίζουν; Τι πρέπει;; Να μην ξαναβγώ έξω; Να αρχίζω να φωνάζω αστυνομίες κλπ; Γιατί; Δεν το καταλαβαίνει ο άλλος;

Είναι παράνομο, είναι χίλια δύο. Το ότι δεν εφαρμόζεται ο νόμος δε σημαίνει ότι τον πατάμε επειδή μας συμφέρει. Εχω φίλους που θέλουν να καπνίσουν και βγαίνουν έξω. Όχι επειδή φοβουνται το νόμο ή κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή δε θέλουν να ενοχλούν.
Είναι θέμα παιδείας.
Αλλά δεν το συνεχίζω γιατι είμαστε offtopic.
Νίκο έχεις δίκιο σε πολλά,αλλά όπως είπα και πιο πάνω, αν λέω αν , είχαμε εφαρμόσει τις σωστές νομοθεσίες για κλειστούς χώρους και μαγαζιά και θα υπήρχε η δυνατότητα να καπνίσει κάποιος και να μην ενοχλείται ο δίπλα..
Το μυστικό είναι ο σωστός εξαερισμός-αερισμός..Αλλά όλοι παίρνουν άδεια χωρίς να έχουν τίποτα..Αυτός ο ελεγκτής που τα πήρε και υπέγραψε είναι ο πρώτος υπαίτιος..Και σαν καπνιστής καταλαβαίνω αυτό που λες , μιας και κάποτε δεν ήμουν, αλλά δεν έχω κι εγώ δικαίωμα χώρου που να μπορώ να καπνίσω , χωρίς όμως να ενοχλώ και να επιβαρύνω τους γύρω μου?Αν το δεις λογικά έχουμε και οι 2 δικαίωμα στην επιλογή μας..Ο αντικαπνιστικός νόμος ήταν ένα παραμύθι και μισό και το ξέρουμε όλοι καλά..Αν θέλανε να μας σώσουνε θα ανέβαζαν την τιμή των προϊόντων καπνού στα ύψη και θα εφάρμοζαν τη λογική του χώρου καπνιστών και μη..Και στο θέμα του τόπικ και πάλι: Δοκίμασα χθες η.τ. ήταν πολύ ελαφρύ (μπουκαλάκι με 9 mg νομίζω ) και δεν μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε..Θα δοκιμάσω και τα πιο δυνατά για να δω αν αξίζει.

poseidonas7
04-03-12, 16:25
EBAΛA MEΡIKA SITES ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Η.Τ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΥΝ.. ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ

http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=119
www.nobacco.gr
http://www.njoyhellas.gr
http://www.atmistis.gr
www.zerobacco.gr
http://www.atmo-smoke.gr
http://cleverstore.gr/
http://www.hlektroniko-tsigaro.com/
http://freesmoking.gr/
http://www.greekvapes.com/
http://www.houseofliquid.com/
http://www.e-tsigara.gr/
http://egotube.gr/

ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΥΓΡΩΝ DIY....H ΕΤΟΙΜΩΝ ΥΓΡΩΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ SITE ΤΟΥ ΕΞΩΤΡΙΚΟΥ

http://www.inawera.com/index.php?
http://www.flavourartexpress.biz/

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΒΑΖΩ ΕΝΑΝ ONLINE ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕΙΞΗΣ ΥΓΡΩΝ-(ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΑΤΜΙΣΤΕΣ)
http://e-kapnisma.gr/hygromix2.html

antoineBiscione
04-03-12, 17:52
Υποψήφιος αγοραστής κι εγώ, αλλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ alter ego-T και ego-C. To T το είδα από φίλο μου, μου εξήγησε πως λειτουργεί, και το δοκίμασα. Το ego-C το έχει κανείς; Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των 2; Δεν ξέρω ποιο να παραγγείλω...
Για την ιστορία με υγρό American Red και νικοτίνη 8 mg απ' ότι μου είπε, δεν ενθουσιάστηκα κυρίως γευστικά μιας και μου φάνηκε πολύ γλυκό.
Το Desert Blend Black Label eLiquid τι λέει;

poseidonas7
04-03-12, 18:20
Υποψήφιος αγοραστής κι εγώ, αλλά είμαι σε δίλημμα μεταξύ alter ego-T και ego-C. To T το είδα από φίλο μου, μου εξήγησε πως λειτουργεί, και το δοκίμασα. Το ego-C το έχει κανείς; Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των 2; Δεν ξέρω ποιο να παραγγείλω...
Για την ιστορία με υγρό American Red και νικοτίνη 8 mg απ' ότι μου είπε, δεν ενθουσιάστηκα κυρίως γευστικά μιας και μου φάνηκε πολύ γλυκό.
Το Desert Blend Black Label eLiquid τι λέει;

το ego-c εχει 2 πλεονεκτηματα...δεν εχει διαροες απο την πλευρα που κουμπωνει με την μπαταρια
και μικροτερο κοστος..2-5 ευρω...διαρκεια ζωης δυστηχως δεν εχει...απο 3 μερες εως 15 ...για να παει παραπανω η πρεπει να εισαι τυχερος η να του κανεις σερβις..αλαγη φυτιλιου και dryburning...πραγμα που πρυποθετει την αγορα φυτιλιου και πλεγματος συγκρατησης του στη"γεφυρα-καρφακι"..ολλα αυτα εφοσων δεν καει η αντισταση ...και δεν παει για πεταμα...
οι ego-t εαν εισαι τυχερος μπορει να κρατησουν 1 μηνα και παραπανω αλλα θα πρεπει να τους φυσας απο την πλευρα που μπαινει το τανκ καθε φορα που ειναι να γεμισεις ωστε να φυγουν τα παλια υγρα...και φυσικα πολλες φορες εμφανιζουν διαροες απο την πλευρα της μπαταριας..κυριως σε βιαιες-γρηγορες τζουρες...

εγω πλεον ειμαι φαν των cartomizer...που εχουν πολλα πλεονεκτηματα ....και 1 μονο μειονεκτημα...
αλλα μεταξυ ego-c και ego-t επειδη τους δουλεψα και τους 2 θα προτιμουσα ego-c...
(kai εναν ego-t ovale η joytech καβατζα για περιπτωση αναγκης)

george_1981
04-03-12, 18:22
εγω πηρα Τ και εναν ανταπτορα που το κανει C.
προτιμω το C.νοιωθω οτι εχει καλυτερη τζουρα και οτι εχει γενικα καλυτερη αποδοση. ασε που ειναι και φτηνοτεροι οι ατμοποιητες. θελω ομως να δοκιμασω και W

antoineBiscione
04-03-12, 18:42
poseidonas7 απ' ότι είδα αν προχωρήσω σε ηλ τσιγάρο με βλέπω κι εγώ να χρησιμοποιώ cartomizers, μιας και δεν έχεις ν' ασχολήθεις επιπλέον με τα φίλτρα ή τον ατμοποιητή κι επιπλέον απ' ότι διαβάζω παράγει και περισσότερη ποσότητα ατμού. Τώρα δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο θα κάνω την μετάβαση στο ηλ λόγω του ότι έχω μειώσει αρκετά το κάπνισμα όπως είπα σε προηγούμενη μου δημοσιεύση (5-6 ημερήσια και λιγότερο κιόλας καμμιά φορά) και φοβάμαι μην με το ηλ καταντήσω ατμοφουγάρο αν με πιάνεις. Δε ξέρω τι είναι καλύτερο βασικά: 3-5 τσιγαράκια ή ηλ και να τραβάς όποτε σου την βιδώσει...; Για την ιστορία υπήρξε εποχή που κάπνιζα και 2 πακέτα Marlboro ημερήσια...!

antoineBiscione
04-03-12, 18:44
Γιώργο με τον αντάπτορα έγινε όντως C? Αν προχωρήσω σε αγορά να πάρω το C τότε με την μία...

george_1981
04-03-12, 19:05
Γιώργο με τον αντάπτορα έγινε όντως C? Αν προχωρήσω σε αγορά να πάρω το C τότε με την μία...
ναι. μπορω να πω οτι με βολεψε αφανταστα. εχω στο θηκη μεταφορας 2-3 ατμοποιητες καβατζα. με βολεψε που ειναι μικροτεροι απο το μικρο σου νυχι.
ασε που ενας ατμοποιητης Τ μου εβγαλε καμμενο απο τη δευτερη μερα και τον σουταρα.:mad: :x

poseidonas7
04-03-12, 19:26
ναι. μπορω να πω οτι με βολεψε αφανταστα. εχω στο θηκη μεταφορας 2-3 ατμοποιητες καβατζα. με βολεψε που ειναι μικροτεροι απο το μικρο σου νυχι.
ασε που ενας ατμοποιητης Τ μου εβγαλε καμμενο απο τη δευτερη μερα και τον σουταρα.:mad: :x
κακως τον πεταξες....οταν βγαζουν καμενο κανουμε το εξης μπας και τον σωσουμε...
αφου κοιταξουμε οτι δεν εχουμε ξεμεινει απο υγρο..την εχουμε πατησει πολλοι ετσι...παιρνουμε μια καρφιτσα και αφου βγαλουμε το τανκ την τοποθετουμε μεσα στο καρφακι που βλεπουμε.και προσεχτικα προσπαθουμε να πιασουμε πατο...αφου πιασουμε πατο κανουμε κυκλικες κινησεις μεσα στο καρφακι..5-6..αυτο το κανουμε για να αραιωσουμε λιγο το φυτιλη απο την καρβουνιλα που πιανει και δεν εχει σωστη τροφοδοσια με αποτελεσμα γευση καμενο...
ξαναδοκιμαζουμε..εαν και παλι καμενο ...παιρνουμε ενα σπιρτο η κατι να χωραει μεσα στο καρφακι και προσπαθουμε να το πιεσουμε προς τα μεσα..λιγο..ισα ισα να σπρωξουμε το φυτιλι λιγο προς τα μεσα να πατησει καλυτερα στην αντισταση....
εαν και παλι δεν...βγαζουμε τη γεφυρα να αλαξουμε φυτιλι η απλα τον πεταμε και παιρνουμε αλλον....
η διαδικασια που ειπα παραπανω συνηθως πιανει αλλα για λιγες μερες....το καμενο ειναι ασχημο σημαδι για την κατασταση του φυτιλιου και χωρις αλαγη του δεν γινετε τιποτα...
προσεχτε μην το παρακανετε με την καρφιτσα γιατι μπορει να αραιωσετε υπερβολικα το φυτιλι και να εχετε ακαταπαυστη ροη με αποτελεσμα διαροες προς την μπαταρια...

@αλαγη φυτιλιου σε ego-t στον c ειναι ποιο ευκολο
http://www.youtube.com/watch?v=j-NVTcfU4bg

@antoineBiscione το καλυτερο για μενα ειναι να μην κανεις κανενα κ.τ γιατι ευκολα ξαναγυρνας μονιμα εκει...πιστεψε με παλιοτερα δοκιμασα και αλλα υποκαταστατα nikorette champix..ktlp...παντα το ελατωνα αλλα τελικα επεστρεφα σε κανονικες ποσοτητες...με το η.τ το εκοψα εντελως χωρις να μου λειπει το κ.τ μαλιστα πλεον με ενοχλει κιολλας αφανταστα...
αρα εαν δεν μπορεις να το κοψεις εντελως καλυτερα το ατμισμα...

AlexUnder
04-03-12, 19:50
το πιπακι της Nicorette το εχει δοκιμάσει κανείς?

antoineBiscione
04-03-12, 19:51
@antoineBiscione το καλυτερο για μενα ειναι να μην κανεις κανενα κ.τ γιατι ευκολα ξαναγυρνας μονιμα εκει...πιστεψε με παλιοτερα δοκιμασα και αλλα υποκαταστατα nikorette champix..ktlp...παντα το ελατωνα αλλα τελικα επεστρεφα σε κανονικες ποσοτητες...με το η.τ το εκοψα εντελως χωρις να μου λειπει το κ.τ μαλιστα πλεον με ενοχλει κιολλας αφανταστα...
αρα εαν δεν μπορεις να το κοψεις εντελως καλυτερα το ατμισμα...

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά εγώ εδώ και μήνες το κρατάω αυτό και δε μ' ενοχλάει. Απλά σκέφτομαι το ηλεκτρ ακριβώς για να σταματήσω εντελώς το κάπνισμα άμα είναι. Να σου δώσω να καταλάβεις όλη μέρα σήμερα 2 τσιγάρα έκανα, άντε το πολύ να κάνω ένα ακόμη. Αν μπορέσω ν' απελευθερωθώ όμως εντελώς κι από αυτά τα λίγα γιατί όχι....

poseidonas7
04-03-12, 19:59
διαβασε ολλα οσα λεμε σε αυτο το θεμα βγαλε τα συμπερασματα σου και προσπαθησε με το η.τ..εαν προσαρμοστεις με το η.τ σιγουρα θα απαλαγεις απο τα λιγα τσιγαρα...προσπαθησε μετα να κανεις υγρα χωρις νικοτινη και ειναι θεμα χρονου να απαλαγεις και απο το ατμισμα...εαν το θελησεις φυσικα...

@το πιπαπκι nikorete το εχω δοκιμασει εγω...απλα νικοτινη εισπνεης χωρις καμια αλλη αισθηση(αλαζεις αμπουλες νικοτινης)....για καποιους που προσπαθουν να απαλαγουν απο το καπνισμα ειναι καλο σε μεγαλες χαρμανες και μονο και μονο που το κρατας η το εχεις στο στομα καπως σε ηρεμει απο τα στερητικα του κ.τ...
μην περιμενε θαυματα ομως...απλα βοηθαει αυτους που ειναι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ!!!!!

antoineBiscione
04-03-12, 21:18
Να ρωτήσω κάτι ακόμα (σας ζάλισα ε; :P) Νοουμένου απ' ότι κατάλαβα, ότι με τα cartomizers παράγεται διπλάσια ποσότητα ατμού όπως επίσης παίρνει μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρών η χρήση τους σίγουρα λέει περισσότερο από τους κοινούς ατμοποιητές του ego-C σωστά; Οι cartomizers που υπάρχουν ταιριάζουν στην μπαταρία του ego-C; Εχω την εντύπωση ότι μόνο στο ego-T κουμπώνουν..!

poseidonas7
04-03-12, 21:28
ναι ταιριαζουν...το ιδιο σπειρωμα εχουν απλα οι c ειναι λιγο ποιο μακριες

@ψαξε στα sites που εβαλα παραπανω
θα παρεις 2 επωνυμες 650αρες στα 40 ευρ περιπου
η noname στα 22 εναν φορτιστη στα 10 ευρ
και η ενα carto 5.5-6.5
η θα βρεις το κιτακι του c sta 4.5 eyr και θα αγορασεις και εναν c απο 2-4 ευρ
και εισαι κομπλε....
μην δωσεις 80+ για τον c δεν αξιζει...

ψαξε καλα μεσα στα e-shops θα τα βρεις ολλα!!!!!