PDA

Επιστροφή στο Forum : 159 2.2 h 159 1.75 tbi

alfa 156
21-11-10, 22:21
εδω ειναι το μεγαλο δειλημα για μενα...μια μεταχειρισμενη 2,2 τι στα 24000 ευρω
η 1,75 Tbi στα 23-25 κ ? βασικα δεν τιθετε θεμα τοσο τους κοστους κτησης οσο της συυντηρης βλαβων κινητηρα και καταναλωσης βενζινης μεταξυ των 2 μοτερ...για μεταπωλιτικη αξια δεν ρωταω γιατι τωαρ δεν πουλιεται τιποτης!ειναι γνωστο αυτο.
οπβς θα ηθελα να ρωτησω μετα απο πιοα χρονολογια εβγαλε το ελαφρωμενο αμαξωμα?το θα πρπει να προσεξω ?γιατι ειχα την 156 9 χρονια και εχω σκοπο και την 159 να την κρατησω αλλα τοσα τουλαχιστων.ετησια διανυθεντα κμ που κανω ειναι 15000-20000..και εχω υπολογησει οτι αν η 2,2 καταναλωνει μεσο ορο 2 λιτρα λιγοτερα/100κμ τοτε οχι μονο κανω αποσβεση την δοαφορα αξιας των τελων κυκλοφοριας,αλλα κερδιζω κιολας!
ακουω τις αποψεις σας!

MILANEZOS
21-11-10, 22:55
η 1,75 Tbi στα 23-25 κ ? βασικα δεν τιθετε θεμα τοσο τους κοστους κτησης οσο της συυντηρης βλαβων κινητηρα και καταναλωσης βενζινης μεταξυ των 2 μοτερ...για μεταπωλιτικη αξια δεν ρωταω γιατι τωαρ δεν πουλιεται τιποτης!ειναι γνωστο αυτο.
οπβς θα ηθελα να ρωτησω μετα απο πιοα χρονολογια εβγαλε το ελαφρωμενο αμαξωμα?το θα πρπει να προσεξω ?γιατι ειχα την 156 9 χρονια και εχω σκοπο και την 159 να την κρατησω αλλα τοσα τουλαχιστων.ετησια διανυθεντα κμ που κανω ειναι 15000-20000..και εχω υπολογησει οτι αν η 2,2 καταναλωνει μεσο ορο 2 λιτρα λιγοτερα/100κμ τοτε οχι μονο κανω αποσβεση την δοαφορα αξιας των τελων κυκλοφοριας,αλλα κερδιζω κιολας!
ακουω τις αποψεις σας!
ελαφρωμενο αμαξωμα+τετραπιστονα+αλλαγες στον χρωματισμο της εσ. κονσολας, παρουσιαστηκε στο τελος του Α' εξαμηνου του 2008.
Το πλεονεκτημα με τις 2,2 ειναι οτι εχουν καδενα, σε αντιθεση με τον tbi που ακολουθει την πολυεξοδη λυση με τους ιμαντες,αυξανοντας ετσι κατα καποιο τροπο το κοστος συντηρησης.
Μεχρι στιγμης ολοι οι κινητηρες που κινουν τις 159, αποδειχθηκαν αλεξισφαιροι, καθως και σαν συνολο το αυτοκινητο παρουσιασε ελαχιστες βλαβες, αποτελωντας μια απο τις πιο αξιοπιστες προτασεις της κατηγοριας(αξιολογηση αξιοπιστιας απο την γερμανικη ADAC).
Θα σου προτεινα, με τις τιμες της βενζινης να εχουν παρει την ανηφορα, να ριξεις μια ματια, σαν μεταχ την 159gtdm150ps, ή και την νεα με τον 2.0λιτρο 170ps.
Η καταναλωση απο προσωπικη εμπειρια στην jtdm παιζει στο απιστευτο 7 χαμηλο και η ροπη της αγγιζει τα 35 κιλα!
Aν δεν σε ενδιαφερει το diesel,θεωρω οτι η 1.7tbi, με το χαμηλοτερο κοστος στα εξοδα ασφαλισης-τελων, αλλα και με τις υψηλες τις επιδοσεις, αποτελει κορυφαια επιλογη στην κατηγορια.
Οποια και να επιλεξεις, ειναι σιγουρο οτι θα την ευχαριστηθεις!

TRAVELLER
21-11-10, 22:56
ακουω τις αποψεις σας!

εγώ έχω τη 2.2 σχεδόν 3,5 χρόνια και δεν έχει κάνει "κιχ", σε κανέναν τομέα .
Το αυτοκίνητο ανεβάζει έως τις 7+ στροφές χωρίς κανένα πρόβλημα και είναι απόλαυση

Η κατανάλωση εξαρτάται από το πόσο βαρύ πόδι έχεις και μειώνεται όσο ανοίγει το μοτέρ. Εμένα έχει σταθεροποιηθεί γύρω στα 13,2lt/100km.

Τα τέλη είναι εξωπραγματικά ψηλά (600ευρώ) που θα τα δίνεις ντούκου ενώ με τη βενζίνη δε θα σου φαίνεται

Tη δεδομένη χρονική στιγμή η απόκτηση της tbi φαντάζει πιο λογική επιλογή.Θα έχεις καλύτερες ενδιάμεσες επιταχύνσεις και περισσότερη ροπή. Σημαντικά και τα δύο.

alfa 156
21-11-10, 23:00
οι ερωτησεις που θα κανω θα ειναι και καθοριστηκες για την επιλογη μου
1)με σκισιμο ποια καιει περισσοτερο η 2,2 η η 1,75?
2)δηλαδη μετα το α εξαμηνο του 2008 ειχαν ολες οι 159 τετραπιστονες?
θεωρω οτι και το κοστος των λουριων ειναι μεγαλη υποθεση γιατι ειναι της ταξης 500-600 καθε 2- 3 χρονια δηλαδη εξτρα ετησιο κοστος 150 ευρω..μηπως τελικα συμφερει η 2,2 ακομα και αν εχει 600 ερυω σημα,τα κανουμε τελικα αποσβεση απο αλλου?γιατι εαν ειναι ετσι θα το σκεφτω καλυτερα για την 2,2 και μιας και βρισκω αρκετα φτηνες σε 2 χερι...(καινουργια αλφα δεν περνω που να κατεβει ο χριστος στην γη)!!!

alfa 156
21-11-10, 23:02
εγώ έχω τη 2.2 σχεδόν 3,5 χρόνια και δεν έχει κάνει "κιχ", σε κανέναν τομέα .
Το αυτοκίνητο ανεβάζει έως τις 7+ στροφές χωρίς κανένα πρόβλημα και είναι απόλαυση

Η κατανάλωση εξαρτάται από το πόσο βαρύ πόδι έχεις και μειώνεται όσο ανοίγει το μοτέρ. Εμένα έχει σταθεροποιηθεί γύρω στα 13,2lt/100km.

Τα τέλη είναι εξωπραγματικά ψηλά (600ευρώ) που θα τα δίνεις ντούκου ενώ με τη βενζίνη δε θα σου φαίνεται

Tη δεδομένη χρονική στιγμή η απόκτηση της tbi φαντάζει πιο λογική επιλογή.Θα έχεις καλύτερες ενδιάμεσες επιταχύνσεις και περισσότερη ροπή. Σημαντικά και τα δύο.
πολλα δεν ειναι τα 13.3 μεση καταναλωση για ατμοσφαιρικο κινητηρα?

TRAVELLER
21-11-10, 23:06
Sta "χαρτιά" ο κινητήρας της tbi είναι σαφώς πιο οικονομικός με μια διαφορά κοντά στα 2λτ/100χμ

TRAVELLER
21-11-10, 23:07
πολλα δεν ειναι τα 13.3 μεση καταναλωση για ατμοσφαιρικο κινητηρα?

μάλλον είναι πολλά αλλά τον τελευταίο 1,5 χρόνο τη χρησιμοποιώ κάπως παραπάνω μέσα στην πόλη και εκεί η κατανάλωση είναι απελπισία.

MILANEZOS
21-11-10, 23:09
οι ερωτησεις που θα κανω θα ειναι και καθοριστηκες για την επιλογη μου
1)με σκισιμο ποια καιει περισσοτερο η 2,2 η η 1,75?
2)δηλαδη μετα το α εξαμηνο του 2008 ειχαν ολες οι 159 τετραπιστονες?
θεωρω οτι και το κοστος των λουριων ειναι μεγαλη υποθεση γιατι ειναι της ταξης 500-600 καθε 2- 3 χρονια δηλαδη εξτρα ετησιο κοστος 150 ευρω..μηπως τελικα συμφερει η 2,2 ακομα και αν εχει 600 ερυω σημα,τα κανουμε τελικα αποσβεση απο αλλου?γιατι εαν ειναι ετσι θα το σκεφτω καλυτερα για την 2,2 και μιας και βρισκω αρκετα φτηνες σε 2 χερι...(καινουργια αλφα δεν περνω που να κατεβει ο χριστος στην γη)!!!
1) σε σκισιμο χονδρικα πρεπει να βρισκονται στα ιδια επιπεδα, με μικρες διαφοροποιησεις.Απλα η 1,75 με πιο χαλαρη οδηγηση, καταναλωνει λιγοτερο απο την 2,2.
2) συγκεκριμενα απο τον 05/2008 αρχισαν να ερχονται οι νεες 159my2008 με τις αλλαγες που εγραψα.

alfa 156
21-11-10, 23:11
δηλαδη αμα μπροστα εχει κοκινες δαγκανες αυτοματαος ειναι μετα το 2008 ε?ρωταω για να ξερω πως θα τις ξεχωριζω χωρις να ψαχνω νουμερα κλπ σαν πρωτη ματια.

alfa 156
21-11-10, 23:12
ειναι δειλημα παντως οι 2.2 τις πουλανε τσαμπα...

velocita
21-11-10, 23:59
Αν στην εξίσωση βάλεις και το γεγονός οτι τα τέλη του 2.2 είναι τα αυτά με ενός δίλιτρου, συνυπολογίζοντας και τις πραγματικά χαμηλές τιμές, είναι όντως πολύ καλή ευκαιρία...

MILANEZOS
22-11-10, 00:18
δηλαδη αμα μπροστα εχει κοκινες δαγκανες αυτοματαος ειναι μετα το 2008 ε?ρωταω για να ξερω πως θα τις ξεχωριζω χωρις να ψαχνω νουμερα κλπ σαν πρωτη ματια.
Οι κοκκινες δαγκανες ειναι extradaki που παει πακετο ti, κανονικα ειναι σε ασημι χρωμα.
Aπο εκει και περα οι τετραπιστονες ειναι τετραπιστονες και τις καταλαβαινεις απο το σχημα τους...

alfa 156
22-11-10, 08:21
Αν στην εξίσωση βάλεις και το γεγονός οτι τα τέλη του 2.2 είναι τα αυτά με ενός δίλιτρου, συνυπολογίζοντας και τις πραγματικά χαμηλές τιμές, είναι όντως πολύ καλή ευκαιρία...
καλα κοιτα να δεις δεν εξεταζω τοσο το κοστος κτησης γιατι ετσι και αλλιως σε δευτερο χερι οτι και να παρεις τσαμπα ειναι πλεον..απλα η διαφορα των 330 ευρω σε σχεση με την τβι μπορει ευκολα να εξανεμιστει απο μικροτερο κοστος συντηρησης και απο την -πιθανον-μικροτερη καταναλωση που σε ετησια προβλεψη τελικα ισοσκελιζει τα παραπανω τελη .και φυσικα η αξιοπιστοια ειναι και το βασικο δεδομενο,γιατι αμα το τουρμπο σε 100000κμ θελει γενικη ανακατασκευη που σημαινει αρκετα λεφτα κατι που το 2,2 δεν εχει τετοια αναγκη...τοτε δεν συζηταμε για τα τελη καν....δαγκωτο 2,2...γιατι ακομα επειδη το μοτερ ειναι πολυ καινουργιο και δενε χει δειξει ακομα και στο εξωτερικο τι γινεται σε βαθος χρονου.

alfa 156
22-11-10, 09:25
να ρωτησω και κατι αλλο που το διαβασα σε καποιο αλλο ποστ ,στις αλλαγες ταχυτητων ο συμπλεκτης μενει πατημενος στις γρηγορες αλλαγες η καταλαβα λαθος?
και αν ισχυει κατι τετοιο ισχυει σε ολες τις εκδοσεις? γιατι δεν το εχω ξαναδει αυτο σε αυτοκινητο στις γρηγορες αλλαγες να μενει πατημενος γιατι αν στο κανει αυτο σε καπόια στροφη θεωρω οτι μπορει να σε αφησει εκτεθημενο χωρις δυναμη ετσι δεν ειναι?

stallion3.2
22-11-10, 10:31
αν σκοπέυεις να κάνεις 200.000 χλμ με το αμάξι να πάρεις την 2.2, μάλιστα κάτι είχα ακούσει για 2.2 sport pack καινούργιες απο στοκ γύρω στα 20χιλ ευρώ. η tbi στα 200.000 θα χρειαστεί κατά 99% τουρμπίνα και είναι πανάκριβη. εγώ υπολόγισα ότι μέχρι τα 100.000 χλμ αν εξαιρέσεις τα τέλη κυκλοφορίας ακόμα και η 3.2 έχει φθηνότερη χρήση. και ο tbi ΔΕΝ είναι οικονομικός

LARY159!
22-11-10, 10:46
+1000!!!Επισης εκτος πολης με ταχυτητες 150-160 σταθερα,με 6η παντα,η καταναλωση αυτη την στιγμη ειναι στα 10,5.Εχω την 2,2.Στην προτεινω ανεπιφυλακτα αν την θες για αρκετα χρονια και πολλα χιλιομετρα.

thanos159
22-11-10, 11:20
2.2 sport pack έχει ακόμα στοκ?ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ εκτός πόλης βέβαια.

Geoulas
22-11-10, 11:58
Επειδή έκανα test drive την 159 tbi και σε συνδυασμό βόλτας Brera με 2.2, μπορώ να πω ότι ο tbi είναι πολύ πιο μπροστά.

Ο tbi μπορεί σε sport ρυθμούς να καίει πολύ περισσότερο αλλά προσφέρει 15 ίππους και πολύ ροπή περισσότερο.Είναι απολαυστικός κινητήρας και ταιριάζει απόλυτα στην 159.
Σε χαλαρούς ρυθμούς καίει σίγουρα λιγότερο από τον 2.2,
(νέα τεχνολογία turbo, στην τυποποιημένη καίει λίγο, βγάζει λίγους ρύπους, και σε sport τα νούμερα της τυποποιημένης Χ3).

Πιστεύω ο tbi υπερτερεί παντού, και το μόνο θέμα που θα με απασχολούσε είναι η τιμή που βρίσκεις τα μοντέλα.Αν και με το κυνήγημα των κυβικών στα τέλη κυκλοφορίας η απόσβεση είναι δεδομένη...

Vittorio
22-11-10, 12:12
Tbi και από μένα, για όλους τους ανωτέρω λόγους και επίσης ότι σε λίγα χρόνια την ιπποδύναμη αυτή (185 άλογα) θα την φτάνουν τα 1.600άρια, ενώ ο tbi μπορεί εύκολα (και σχετικά φθηνά) να "ανεβάσει" απόδοση ...

A l e x
22-11-10, 13:28
Αν και εχω 2.2 , προσωπικα αυτη τη στιγμη για καινουργιο κινητηρα θα διαλεγα τον ΤΒΙ. Ειναι ΕΥΡΟ 5, εχει φοβερη ροπη, ταιριαζει ακομα καλυτερα απο τον 2.2. Απο την αλλη, ισως ο 2.2 μπορει να βγαλει πολυ περισσοτερα χιλιομετρα και με λιγοτερη συντηρηση αλλα σε βαθος χρονου αυτο δεν εχει και τοση σημασια εκτος αν ψυριζεις τα κοστη. Βενζινη πιστευω οτι πανω κατω τα ιδια θα σου καψουν , παντως σε ταξιδια ο 2.2 ειναι οικονομικος, μπορεις ανετα να εχεις 8.5 λιτρα και μαλιστα με ταχυτητες 100-150 αρκει να αλλαζεις συνεχως 5η-6η ( η 5η στον 2.2 εχει αρκετη ροπη και ανεβαζει απο τα 70 χιλιομετρα κιολας)

alfa 156
22-11-10, 13:53
παιδια το μονο σιγουρο ειναι οτι με υπολογισμους που εκανα σε απολυτα νουμερα σε βαθος 5ετιας ο 2,2 κοστιζει αρκετα λιγοτερο ακομα και με τα τελη ετσι οπως ειναι τωρα...χαμηλοτερη καταναλωση,μηδεν συντηρηση κινητηρα αφου δεν εχει λουρια και η μακροζωια που ειναι δεδομενη κατι που δεν ξερουμε στην τβι τι γινεται.

A l e x
22-11-10, 14:29
Παρα πολυ δυσκολο να το υπολογισεις γιατι πρεπει να δεις και τα λαδια-φιλτρα, ποσοτητες-τιμες, συχνοτητα αλλαγων και η καταναλωση σχετιζεται και με το αν το αν οδηγεις περισσοτερο στην πολη η σε ταξιδια. Στην πολη ο 2.2 τσιμπαει αρκετα , ισως οσο και ο ΤΒΙ :cool:

thanos159
22-11-10, 15:21
Τι το παιδεύεσται φανταστικά αυτοκίνητα σε φανταστική τιμή,για σκεφτείτε 1,5-2 χρόνια πριν.Σύγουρα ο 1,8 είναι καλύτερος αλλά και ο 2,2 μια χαρά είναι για μένα,από έξοδα πάνω κάτω τα ίδια θα είναι,άρα η 2,2 είναι μεγάλο δέλεαρ με τις ύπαρχουσες τιμές.

JPap
22-11-10, 15:44
1.8 TBi με κλειστά μάτια.

alfa 156
22-11-10, 16:35
αυτο με τον συμπλεκτη που διαβασα σε αλλο τοπικ μπορει αν μου το εξηγησει κανεις>?δηλαδη στις γρηγορες αλλαγες δεν επιστρεφει ο συμπλεκτης αμεσως?

Crusader
22-11-10, 17:25
Ρώτα για 2.2 159άρες του κουτιού! Τις δίνουν οι αντιπρόσωποι σε εξευτελιστικές τιμές και με φοβερό εξοπλισμό! Μιλάμε για τιμές γύρω στα 20 με 22000 €!!!

ALEXANDER21
22-11-10, 17:57
Το κόστος κτήσης της 2.2 είναι σίγουρα χαμηλό αντίθετα από τα κυβικά της που είναι πολλά για την ελληνική αγορά. Πιο κοντά στα ελληνικά δεδομένα για εμένα θα ήταν η 1.8 αφού είναι και turbo.

alfa 156
22-11-10, 18:09
αυτο με τον συμπλεκτη που διαβασα σε αλλο τοπικ μπορει αν μου το εξηγησει κανεις>?δηλαδη στις γρηγορες αλλαγες δεν επιστρεφει ο συμπλεκτης αμεσως?
για αυτο μπορει να μου πει κανεις κατι?

MILANEZOS
22-11-10, 18:40
μην ξεχνατε και την διαφορα σε ροπη, που αγγιζει τις 10κ πλεον μοναδες, υπερ της tbi.

spiderman
22-11-10, 18:55
στο διλλημα και μονο, προτιμω 2.2 ατμοσφαιρα, με body Ti.

Μέγας Ανατολικός
22-11-10, 20:03

Συμφωνώ με το Spidy!Κάτι θα ξέρει!:lol::cool:

spiderman
22-11-10, 20:05
back home?
θα μεινεις καιρο φανταζομαι ε?

ERIKGS
22-11-10, 20:53
+1 σε μαυρουλα

spartalord
22-11-10, 21:06
1750... πολυυυυυυ καλύτερες ρεπριζ, περισσοτερη ροπη, μεγαλυτερη οικονομια και οταν την βαρεθεις εχεις με προγραμμα 250 αλογα και καμμια 40αρια κιλα ροπης.... για τελη ουτε λογος.....

Bele
22-11-10, 22:10
1750... πολυυυυυυ καλύτερες ρεπριζ, περισσοτερη ροπη, μεγαλυτερη οικονομια και οταν την βαρεθεις εχεις με προγραμμα 250 αλογα και καμμια 40αρια κιλα ροπης.... για τελη ουτε λογος.....

:cool::cool::whistling::whistling::whistling:

MILANEZOS
22-11-10, 23:02
σωστος ο sparta!

alfa 156
22-11-10, 23:33
gia το θεμα με τον συμπλεκτη κανεις???

breraromeos
22-11-10, 23:34
Tbi γιατί στο μόνο που υστερεί είναι ο ήχος του κινητήρα.Τίποτα άλλο...

JIM_MAR
22-11-10, 23:36
Δίλλημα η επιλογή σίγουρα! Όμως πέρα όλων των οικονομοτεχνικών στοιχείων που σκέφτεται ο φίλος μας -και υποψήφιος αγοραστής- στην εξίσωση πιστεύω ότι πρέπει να συμπεριληφθεί και ένας ακόμη παράγοντας. Και αναφέρομαι στον τρόπο οδήγησης του οδηγού και γενικά στον τρόπο χρήσης του αυτοκινήτου.
Για παράδειγμα εγώ προτιμώ ατμοσφαιρικούς κινητήρες γιατί μου αρέσει και έχω μάθει να τους δουλεύω ψηλά και με μια ταχύτητα κάτω όταν θέλω δύναμη, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τη φιλοσοφία των υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων!
Από την άλλη πάλι έχεις σαφώς καλύτερες επιδόσεις και ευκολία οδήγησης. Θεωρώ πάντως πως ο ΤΒι είναι η ορθότερη επιλογή χωρίς να σκέφτομαι το κόστος χρήσης του σε σχέση με τον 2.2 γιατί προσωπικά δε με ενδιαφέρει
Επειδή έχω κάνει και εγώ στην ίδια σκέψη (κυρίως για Brera) θα έπαιρνα τον ΤΒι για να έχω και περισσότερο γκάζι. Το μόνο που θα με χάλαγε είναι ο χαμηλός κόφτης και η απουσία ήχων (κάτι το οποίο μάλλον διορθώνεται)...

velocita
22-11-10, 23:37
Όσο δεν έχεις διαλυμένο συμπλέκτη, αυτό που ανέφερες δεν το έχω δει/ακούσει/διαβάσει πουθενά και για κανένα αυτοκίνητο.

TRAVELLER
22-11-10, 23:42
Δίλλημα η επιλογή σίγουρα! Όμως πέρα όλων των οικονομοτεχνικών στοιχείων που σκέφτεται ο φίλος μας -και υποψήφιος αγοραστής- στην εξίσωση πιστεύω ότι πρέπει να συμπεριληφθεί και ένας ακόμη παράγοντας. Και αναφέρομαι στον τρόπο οδήγησης του οδηγού και γενικά στον τρόπο χρήσης του αυτοκινήτου.
Για παράδειγμα εγώ προτιμώ ατμοσφαιρικούς κινητήρες γιατί μου αρέσει και έχω μάθει να τους δουλεύω ψηλά και με μια ταχύτητα κάτω όταν θέλω δύναμη, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τη φιλοσοφία των υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων!
Από την άλλη πάλι έχεις σαφώς καλύτερες επιδόσεις και ευκολία οδήγησης. Θεωρώ πάντως πως ο ΤΒι είναι η ορθότερη επιλογή χωρίς να σκέφτομαι το κόστος χρήσης του σε σχέση με τον 2.2 γιατί προσωπικά δε με ενδιαφέρει
Επειδή έχω κάνει και εγώ στην ίδια σκέψη (κυρίως για Brera) θα έπαιρνα τον ΤΒι για να έχω και περισσότερο γκάζι. Το μόνο που θα με χάλαγε είναι ο χαμηλός κόφτης και η απουσία ήχων (κάτι το οποίο μάλλον διορθώνεται)...

Σωστό και κακώς που δεν το αναφέραμε. Από 'κει ξεκινάμε. Από τι πραγματικά γουστάρει ο καθένας.

velocita
22-11-10, 23:46
+1

dpap
23-11-10, 10:20
Υπάρχει και μια διαφορά τιμής μεταξύ των δύο (καινούργια). Άν τον 2.2 τον βρίσκεις 22.000 ο tbi μπορεί να φτάσει και 35.000....

nero147
23-11-10, 10:22
Εγώ θα προτιμούσα ατμόσφαιρα γιατί προτιμώ τον τρόπο λειτουργίας τους.
Επιπλέον με τα πολλά κυβικά γίνεται πλέον σφαγή οπότε βρίσκεις ό,τι μα ό,τι φανταστείς σε τιμές ξεφτίλας.
Στην αντιπροσωπεία στην Κόρινθο υπήρχε μέχρι πριν λίγο καιρό μαύρη Ti 2.2 απούλητη.
Αν σε ενδιαφέρει κάνε ένα τηλεφώνημα.

MILANEZOS
23-11-10, 10:23
ο φιλος ενδιαφερεται για μεταχειρισμενη αλφα, ειτε 2,2 ειτε 1,75.
Και σε αυτη την περιπτωση υπαρχει διαφορα, μιας και η 2,2 ειναι παλι πιο φτηνη.

nero147
23-11-10, 10:25
Ωπ παρανόησις.Τώρα που το σκέφτομαι δε θα ήθελα να μάθω πόσο θα πηγαίνει με τους ρύπους ο 2.2 :lipssealed:

MILANEZOS
23-11-10, 10:37
καλα αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο, γιατι φαντασου να πραγματοποιηθει μελλοντικα, ο υπολογισμος τελων ή ακομη και ασφαλιστρων, βαση ρυπων!!!!

ERIKGS
23-11-10, 11:07
ειναι η κλασικη διαφωνια μεταξυ alfisti, για την ωθηση, τους αριθμους και τις προοπτικες βελτιωσης στις τουρμπισιες κουκλες και το στροφαρισμα την αποκριση και ηχο των ατμοσφαιρικων:lol::lol:
Αtmo again για μενα.

Geoulas
23-11-10, 12:43
Testdrive φίλε μου, δεν βγάζεις άκρη :D

Brouslee
23-11-10, 13:36
Συναισθηματικά και μόνο: TBi.Γιατί η καλή Αλφα είναι μια γρήγορη Αλφα.
Λογικά και μόνο:Τέλη κυκλοφορίας,νέα τεχνολογία,200 ζωντανά άλογα και ροπή πολλάκις μεγαλύτερη μιας 2.2,ζητούμενο μεγάλο για μένα σε τέτοιας κλασης αυτοκινητα.

Αν τα οικονομικά σου σε αντέχουν,ορμα για μια 59 TBi.Αν είσαι καλοστεκουμενος,βαλε κι ενα πακετακι Ti.Για μενα δεν αξιζει να ασχοληθεις με το πειραμα του 2.2 γιατι και τα αλογα θα σου λειψουν και η σπιρταδα και η ροπη και θα σε γδυσει ο τζεφρυ αναλογικα με ρυπους.

Vittorio
23-11-10, 17:04
Νομίζω ότι ο τρόπος που έχει μάθει να οδηγεί ο καθένας [δλδ. αναλόγως με ροπή ή ισχύ, ή, για να το πω πιο απλά, "με μία ταχύτητα πάνω ή μία τα χύτητα κάτω"] είναι πολύ πιο σημαντικός από τους ψυχρούς αριθμούς, όπως σωστά κατά τη γνώμη μου επισημάνθηκε και παραπάνω ...

Οπότε και αυτό πρέπει να λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπόψη στην τελική επιλογή του (οποιουδήποτε) αυτοκινήτου.

alfa 156
23-11-10, 18:56
στην αρχη σκεφτομουνα και εγω για τα τελη αλλα μετα τα εβαλα κατω και ειδα οτι σε βαθος 5εταιας ειναι φτηνοτερη η 2,2 για τους λογους που πρωτο ειχαπει.
απο εκει και περα και το κοστοςκτησης παιζει μεγαλο ρολο.εξαλου και το ενα μοτερ και το αλλο..βγαζοουν αρκετα καυσαερια απο οτι ειδα στα χαρακτηριρστικα...ακομα δεν μας πιανει εμας για τα τελη με τους ρυπους ..αλλα μελοντικα βεβαια δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται το κολοκρατος που ζουμε.

arci
23-11-10, 19:25
Βασικά δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείτε να αποδείξετε? Ας κάνετε ένα test drive και τα 2 και θα καταλάβετε απλά ότι δεν έχει καμία μα καμία επαφή ο ένας κινητήρας με τον άλλο είτε είσαι μία είτε δύο είτε 4 σχέσεις πάνω ή κάτω... Επίσης το οτι έχει καδένα μέχρι το ότι είναι πιο οικονομικός... Αν δείς τα παραπάνω πάγια του 2,2 βλέπε τέλη και ασφάλεια φτάνει... επίσης το ότι διαφέρουν κατά 10000 στην τιμή τα λέει όλα.. Αν πάρεις μια 2,2 στην τιμή τσάμπα που κινούνται οκ δεκτό και όντως η διαφορά είναι μεγάλη αλλά μεχρι εκεί!

gkakkos
23-11-10, 22:24
Tbi για μένα

gkakkos
23-11-10, 22:27
Νομίζω ότι ο τρόπος που έχει μάθει να οδηγεί ο καθένας [δλδ. αναλόγως με ροπή ή ισχύ, ή, για να το πω πιο απλά, "με μία ταχύτητα πάνω ή μία τα χύτητα κάτω"] είναι πολύ πιο σημαντικός από τους ψυχρούς αριθμούς, όπως σωστά κατά τη γνώμη μου επισημάνθηκε και παραπάνω ...

Οπότε και αυτό πρέπει να λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπόψη στην τελική επιλογή του (οποιουδήποτε) αυτοκινήτου.

Σωστόοοος!

MAFIA
23-11-10, 22:36

προσαρμογή αγαπητέ!
προσαρμόζεσαι με τον κάθε τύπο κινητήρα,δεν είναι δύσκολο!εκτός αν είναι κάποιος τελείως κάφτης με τα αυτοκίνητα και έτσι δεν υπάρχει γιατρειά:)

breraromeos
23-11-10, 23:53
Kαι στο θέμα επιδόσεων, και στο θέμα αίσθησης της δύναμης τα δυο αυτοκίνητα δεν έχουν καμμία επαφή.Απο εκεί και πέρα αν θα μάθεις να αλλάζεις ταχύτητα στις 6000 στροφές είναι θέμα συνήθειας η οποία θα σου πάρει κανα μήνα.

Alfa33P4
24-11-10, 08:30
gia το θεμα με τον συμπλεκτη κανεις???
Αυτό που συμβαίνει στην δικιά μου είναι συχνά το πατάκι να πηγαίνει μπροστά και να δείχνει αυτό το φαινόμενο του συμπλέκτη οπότε μέχρι να πάρω πατάκια με κούμπομα σχεδόν κάθε φορά που μπαίνω στην 159 το τραβάω πίσω για σίγουρα.

velocita
24-11-10, 15:41
Αυτό που συμβαίνει στην δικιά μου είναι συχνά το πατάκι να πηγαίνει μπροστά και να δείχνει αυτό το φαινόμενο του συμπλέκτη οπότε μέχρι να πάρω πατάκια με κούμπομα σχεδόν κάθε φορά που μπαίνω στην 159 το τραβάω πίσω για σίγουρα.

Μια από τα ίδια..

il ragno
24-11-10, 20:17
Κανενα προβλημα με τον συμπλεκτη. Απο που το βγαλατε αυτο βρε παιδια? τβι απο μενα...
Αν το ερωτημα ηταν για 3.2, τοτε 3.2. Οικονομικοι παραγοντες δεν περιλαμβανονται. :)

AlexUnder
25-11-10, 00:52
Duel : Alfa Romeo 159 1750 TBI vs Alfa Romeo 159 2.2 JTS (http://www.zeperfs.com/en/duel3074-2586.htm)

κατα πόσο ειναι αξιόπιστα, τα αποτελέσματα, δεν ξέρω, αλλα ειναι ενα σημείο αναφοράς για τις επιδόσεις.. τώρα που τα λεμε, μόνο με τον 3.2 θα μπορούσε να συγκριθεί ο 1.75 που και παλι στις ρεπριζ...
Duel : Alfa Romeo 159 1750 TBI vs Alfa Romeo 159 3.2 V6 JTS Q4 (http://www.zeperfs.com/en/duel3074-2127.htm)

TRAVELLER
25-11-10, 01:32
[/B]

Μια από τα ίδια..

ki εγώ τα ίδια. Έχω κινδυνεύσει να πάθω μεγάλες ζημιές από αυτό. Σχεδόν το μισό πατάκι μου έφευγε και έμπαινε κάτω από τα πεντάλ και είχα πρόβλημα και με το φρένο εκτός από το συμπλέκτη. Μερικές φορές άλλαζε και προσανατολισμό το πατάκι σε σημείο ο λογότυπος με το μεταλλικό "159" να βρίσκεται να είναι σχεδόν παράλληλος με το κάθισμα.

Τα άλλαξα και έβαλα πάλι μαμά και πάλι τα ίδια, πέταξα και 60 ευρώ.
Τώρα έχω κάτι άλλα και ευτυχώς έχω ησυχάσει.

Duel : Alfa Romeo 159 1750 TBI vs Alfa Romeo 159 2.2 JTS (http://www.zeperfs.com/en/duel3074-2586.htm)

κατα πόσο ειναι αξιόπιστα, τα αποτελέσματα, δεν ξέρω, αλλα ειναι ενα σημείο αναφοράς για τις επιδόσεις.. τώρα που τα λεμε, μόνο με τον 3.2 θα μπορούσε να συγκριθεί ο 1.75 που και παλι στις ρεπριζ...
Duel : Alfa Romeo 159 1750 TBI vs Alfa Romeo 159 3.2 V6 JTS Q4 (http://www.zeperfs.com/en/duel3074-2127.htm)

οι διαφορές είναι συντριπτικές αλλά να έχει ενδιάμεσες επιταχύνσεις καλύτερες και από την 3.2 δεν το περίμενα:shock::shock:

spartalord
25-11-10, 04:16
μα ειναι το ΜΟΝΟ που επρεπε να περιμενεις.....

dpap
25-11-10, 09:32
Το εντυπωσιακό είναι ότι στις ενδιάμεσες ρεπρίζ η 2.2 είναι το ίδιο καλή ή και καλύτερη από την 3.2!

Silverhawk
25-11-10, 15:36
εγω ξερω γενικα αλλα νταλον γραφει αυτο το site...

Speedloader
25-11-10, 15:41
Προτείνω χαλαρά 1.75 TBi. Δεν συμφέρει με τέτοια τέλη και διάφορα έξοδα να πάρεις την 2.2 τώρα.
Δεν σύμφερε πριν (μέχρι να βγεί η 1.75 Tbi), δεν συμφέρει και τώρα.

dpap
25-11-10, 15:49
Προτείνω χαλαρά 1.75 TBi. Δεν συμφέρει με τέτοια τέλη και διάφορα έξοδα να πάρεις την 2.2 τώρα.
Δεν σύμφερε πριν (μέχρι να βγεί η 1.75 Tbi), δεν συμφέρει και τώρα.

Χαλαρά συμφέρει αν όπως έχει γραφτεί μπορείς να πάρεις την 2.2 με € 22.000. Αρκεί να μπορείς να συμβιβαστείς με 9 κιλά λιγότερη ροπή....

Silverhawk
25-11-10, 15:56
γαματες ειναι και οι δυο..πανε αερα και τα 2...οτι και να παρεις θα το απολαυσεις στο μεγιστο!

Brera
25-11-10, 16:10
2.2 SportPremium series 2 (σπορ ανάρτηση, κοκκινα brebo, ζαντες 18' 8c μαυρες, eq2, τιμη 22.000.

Προαστιακός (βλέπε τραίνο)!

Πρέπει να υπάρχουν λίγα αμάξια ακόμα στοκ.

velocita
25-11-10, 16:15
Καμία από τις δύο δεν είναι αργή. Υπολόγισε τις τεχνικές και οικονομικές σου απαιτήσεις και προχώρα στην αγορά όποιας από τις δύο. Δε θα σε απογοητεύσει καμιά... Αν έχεις συνηθίσει ή προτιμάς υψηλό στροφάρισμα, την ατμοσφαιρική. Αν είσαι λάτρης της μεγάλης ροπής και οδηγείς αντίστοιχα, την TB.

johnk
25-11-10, 16:19
Σίγουρα συμφέρει η ατμοσφαιρική αφού το ενδιαφέρον είναι στο κόστος χρήσης. Οι επιδόσεις ναι μεν χειρότερες αλλά δε λες ότι σέρνεται κιόλας. Εξάλλου με ένα προγραμματάκι της τάξης των 400€ ο 2.2 φτάνει τα 200 άλογα, φυσικά δεν έχει τη ροπή της ΤΒ αλλά ατμόσφαιρα είναι. Στον 2.2 θα δίνεις μαξ 150€ - 200€ σε κάθε σέρβις και 600€ το χρόνο τέλη + τη βενζίνη που θεωρώ ότι είναι λιγότερη από της ΤΒ. Για την ΤΒ δίνεις τα ίδια για ένα απλό σέρβις + 600~700€ για ιμάντες κάθε 60.000 χλμ (που με 20.000 το χρόνο είναι κάθε 3 χρόνια) + ότι στα 100.000 θα θέλεις και επισκευή τουρμπίνα που από μόνη της σαν ανταλλακτικό κάνει 1000€ + βενζίνες. Για ένα βάθος χρόνου 10 χρόνων και για μεταχειρισμένο με 30.000 χλμ μαξ πιστεύω ότι η 2.2 είναι χαλαρά πιο φτηνή στη χρήση. Φυσικά ούτε λόγος για τέλη με ρύπους αφού αυτά ισχύουν για καινούρια. Αν τώρα κάποιος δεν ενδιαφέρεται για κόστος χρήσης παρά μόνο για απόλαυση χρήσης τότε είναι off topic αφού ο φίλος δεν αναφέρθηκε σε αυτό. Εξάλλου είναι δεδομένη η απόλαυση.

Asotos147
25-11-10, 17:04
Σίγουρα συμφέρει η ατμοσφαιρική αφού το ενδιαφέρον είναι στο κόστος χρήσης. Οι επιδόσεις ναι μεν χειρότερες αλλά δε λες ότι σέρνεται κιόλας. Εξάλλου με ένα προγραμματάκι της τάξης των 400€ ο 2.2 φτάνει τα 200 άλογα, φυσικά δεν έχει τη ροπή της ΤΒ αλλά ατμόσφαιρα είναι. Στον 2.2 θα δίνεις μαξ 150€ - 200€ σε κάθε σέρβις και 600€ το χρόνο τέλη + τη βενζίνη που θεωρώ ότι είναι λιγότερη από της ΤΒ. Για την ΤΒ δίνεις τα ίδια για ένα απλό σέρβις + 600~700€ για ιμάντες κάθε 60.000 χλμ (που με 20.000 το χρόνο είναι κάθε 3 χρόνια) + ότι στα 100.000 θα θέλεις και επισκευή τουρμπίνα που από μόνη της σαν ανταλλακτικό κάνει 1000€ + βενζίνες. Για ένα βάθος χρόνου 10 χρόνων και για μεταχειρισμένο με 30.000 χλμ μαξ πιστεύω ότι η 2.2 είναι χαλαρά πιο φτηνή στη χρήση. Φυσικά ούτε λόγος για τέλη με ρύπους αφού αυτά ισχύουν για καινούρια. Αν τώρα κάποιος δεν ενδιαφέρεται για κόστος χρήσης παρά μόνο για απόλαυση χρήσης τότε είναι off topic αφού ο φίλος δεν αναφέρθηκε σε αυτό. Εξάλλου είναι δεδομένη η απόλαυση.
Ουτε στο Hollywood δεν βγαινουν τοσα αλογα απο ενα προγραμα μονο...
Παιδια η tbi κερδιζει κατα κρατος και στο μονο που χανει ειναι στα χρηματα αποκτησης και συντηρησης.. Και εμενα μου αρεσει το ατμοσφαιρικο αλλα εδω θα παω πασο..
Ασε που με ενα προγραματακι και αυξηση λιγο της πιεσης φτανεις τα 230 ασφαλη αλογα..

Brouslee
25-11-10, 17:06

Μόνο στα όνειρα απανταχού των Αλφίστι..

Ούτε ο Χουντίνι δε μπορεί να βγάλει τόσα άλογα από αυτό το μοτερ...

Αναρωτιέμαι ακόμη πλην του οικονομικού και μόνο όσον αφορά στην αγορά κι όχι σε χρήση-συντήρηση,τι στο καλό εξυπηρετεί αυτή η ''δημοσκόπηση''...:shifty:

arci
25-11-10, 17:08
Ματαιώτης ματαιωτήτων.....

Brouslee
25-11-10, 17:08
Ματαιώτης ματαιωτήτων.....

:whatever:

Ψωμί-τυρί και ραπανάκια..

johnk
25-11-10, 17:12
Μόνο στα όνειρα απανταχού των Αλφίστι..

Ούτε ο Χουντίνι δε μπορεί να βγάλει τόσα άλογα από αυτό το μοτερ...
Αγαπητέ δε το λέω εγώ ο CPC τη δυναμομέτρησε μετά το πρόγραμμα.

Brouslee
25-11-10, 17:14
Αγαπητέ δε το λέω εγώ ο CPC τη δυναμομέτρησε μετά το πρόγραμμα.

Προφανώς όμως δεν τη δυναμομετρησε πριν...:lipssealed:

billkour
25-11-10, 17:14
Σίγουρα συμφέρει η ατμοσφαιρική αφού το ενδιαφέρον είναι στο κόστος χρήσης. Οι επιδόσεις ναι μεν χειρότερες αλλά δε λες ότι σέρνεται κιόλας. Εξάλλου με ένα προγραμματάκι της τάξης των 400€ ο 2.2 φτάνει τα 200 άλογα, φυσικά δεν έχει τη ροπή της ΤΒ αλλά ατμόσφαιρα είναι. Στον 2.2 θα δίνεις μαξ 150€ - 200€ σε κάθε σέρβις και 600€ το χρόνο τέλη + τη βενζίνη που θεωρώ ότι είναι λιγότερη από της ΤΒ. Για την ΤΒ δίνεις τα ίδια για ένα απλό σέρβις + 600~700€ για ιμάντες κάθε 60.000 χλμ (που με 20.000 το χρόνο είναι κάθε 3 χρόνια) + ότι στα 100.000 θα θέλεις και επισκευή τουρμπίνα που από μόνη της σαν ανταλλακτικό κάνει 1000€ + βενζίνες. Για ένα βάθος χρόνου 10 χρόνων και για μεταχειρισμένο με 30.000 χλμ μαξ πιστεύω ότι η 2.2 είναι χαλαρά πιο φτηνή στη χρήση. Φυσικά ούτε λόγος για τέλη με ρύπους αφού αυτά ισχύουν για καινούρια. Αν τώρα κάποιος δεν ενδιαφέρεται για κόστος χρήσης παρά μόνο για απόλαυση χρήσης τότε είναι off topic αφού ο φίλος δεν αναφέρθηκε σε αυτό. Εξάλλου είναι δεδομένη η απόλαυση.τα ιδια ειχα πει και γω,οτι αξιζει η 3.2 εναντι της τβι και με εφαγαν!

Brouslee
25-11-10, 17:17
Βασιλη χωρις παρεξηγηση φιλε,αλλα αλλο 3,2 κι αλλο 2,2.Και δευτερον πως γινεται ρε παιδια να εχουμε ολοι οι ΜΗ χρηστες των δυο αυτοκινητων αποψη;

arci
25-11-10, 17:23
Με την ίδια λογική 159 1,8 δαγκωτό!!!

billkour
25-11-10, 17:24
Βασιλη χωρις παρεξηγηση φιλε,αλλα αλλο 3,2 κι αλλο 2,2.Και δευτερον πως γινεται ρε παιδια να εχουμε ολοι οι ΜΗ χρηστες των δυο αυτοκινητων αποψη;
στα των προγραμματισμενων σερβις ,δε νομιζω οτι ειναι πιο σπαταλος ο 3.2 εναντι του 2.2 ..για τους JTS ετσι ..

johnk
25-11-10, 17:27
Με την ίδια λογική 159 1,8 δαγκωτό!!!
Ο 1.8 έχει ιμάντες, ο 1.9 όχι. Με τον 1.9 όμως είναι σα να έχεις 147 1.6 από δύναμη

Brouslee
25-11-10, 17:29
Ο 1.8 έχει ιμάντες, ο 1.9 όχι. Με τον 1.9 όμως είναι σα να έχεις 147 1.6 από δύναμη

Ναι οκ,ειναι ομως πιο οικονομικος σε αγορα,χρηση,καταναλωση και με ενα προγραμμα φτανει και τα 200 αλογα..

johnk
25-11-10, 17:30
Το σάπισες :lol::lol::lol:

Brouslee
25-11-10, 17:30
Το σάπισες :lol::lol::lol:

Ε εσυ ξεκινησες πρωτος.:hysterical:

johnk
25-11-10, 17:32
Μιλώντας με πραγματικά νούμερα όμως...

Brouslee
25-11-10, 17:35
Μιλώντας με πραγματικά νούμερα,αν εξαιρέσουμε το κόστος αγοράς και με καθαρά ορθολογιστικά κριτήρια,η TBi για όλους τους λόγους,απλά δεν πιάνεται σε καμία περίπτωση.Ειδικά ένα αυτοκίνητο σαν την 59 που της ταιριάζει η οδήγηση με ροπή.Ακόμα και για το θέμα της τουρμπίνας διατηρώ επιφυλάξεις σοβαρές,όπως και για το θέμα της κατανάλωσης που ένα TB μοτερ χρειάζεται πολύ λιγότερη ποσότητα καυσίμου για να διατηρήσει μια Χ σταθερή ταχύτητα..

johnk
25-11-10, 17:40
Όσον αφορά την τουρμπίνα μπορείς να ρωτήσεις την τίμή της όταν ξαναπάς για σέρβις. Δε μιλάμε για επιδόσεις αλλά καθαρά οικονομοτεχνικά. Σίγουρα η ΤΒ είναι πιο γρήγορη και πιο απολαυστική δεν αντιλέγω. Όμως το θέμα δεν είναι εκεί. Όταν πας με σταθερή ταχύτητα σίγουρα θα καίει λιγότερο αλλά πόσο σταθερά μπορείς να πας καθημερινά. Εκτός ταξιδιών λοιπόν μάλλον περισσότερο καίει. Αυτό πάλι δεν το λέω εγώ...

Brouslee
25-11-10, 17:58
Όσον αφορά την τουρμπίνα μπορείς να ρωτήσεις την τίμή της όταν ξαναπάς για σέρβις. Δε μιλάμε για επιδόσεις αλλά καθαρά οικονομοτεχνικά. Σίγουρα η ΤΒ είναι πιο γρήγορη και πιο απολαυστική δεν αντιλέγω. Όμως το θέμα δεν είναι εκεί. Όταν πας με σταθερή ταχύτητα σίγουρα θα καίει λιγότερο αλλά πόσο σταθερά μπορείς να πας καθημερινά. Εκτός ταξιδιών λοιπόν μάλλον περισσότερο καίει. Αυτό πάλι δεν το λέω εγώ...

Μα ποιος λεει πως αλλαζουμε τουρμπινα οταν περασουν 100.000 χιλιομετρα;

Εν τελει κρινουμε μονομερως καθως αν ακολουθησουμε ιδιες συνθηκες οδηγησης,ακομα κι εκει παλι πιο οικονομικη θα αποδειχθει η ΤΒ.Με εξαιρεση την αλλαγη ιμαντων λοιπον και προσθετωντας και το βαρος τους σηματος και του οποιου τεκμηριου,παλι πριν το κοστος αγορας ερχεται μια ή αλλη μιας και το εξεταζουμε οικονομικα.

ΥΓ:+τα 400€ του προγραμματος για να φτασει τα 200 αλογα..;

Vittorio
25-11-10, 18:04
Ανεξαρτήτως των ανωτέρω, δεν είναι τόσο δύσκολο να φθάσει μόνο με πρόγραμμα τα (σχεδόν) άλογα ο 2.2.
βλ. πχ. εδώ
http://www.romeoferraris.com/elaborazioni.php?sez=5&par=Alfa%20Romeo&subpar=159%20Jts&mtr=2,2%20jts%20185%20cv

Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη all around επιλογή για 159 είναι ο 5κύλινδρος 2.4 ντίζελ, πέρα από το συγκεκριμένο ερώτημα.
Αποτελεί τη χρυσή τομή ανάμεσα σε value for money, επιδόσεις και απόσβεση - "απλώς" θα πρέπει κάποιος να μην κατοικεί σε Αθήνα + Θεσ/νίκη και να μην έχει όρεξη να βλέπει το στροφόμετρο πάνω από τις 6.000 σ.α.λ..

Asotos147
25-11-10, 18:28
Μαζι σου για τον ντιζελ αλλα με τιποτα δεν περνεις 15 αλογα μονο με προγραμα...
Και ξαναλεω αν βαλεις και προγραμα στον Tbi θα παρει 30 για πλακα.. Οποτε???

stallion3.2
25-11-10, 19:21
καλά κρασά...... έχωντας οδηγήσει αρκετές φορές την tbi σε σκαρί 159 ΤΙ έχω να πώ ότι οδηγωντας την σε ρυθμούς Σταλλιονίστικους καίει τα ίδια η λίγο παραπάνω απο την GT μου... άρα: υπολογίζοντας ΤΑ ΚΟΣΤΗ και μόνο και για χρήση ταξιδιάρικου αυτοκνήτου νομίζω ότι η 2.2 είναι καλύτερη επιλογή, το μοτέρ είναι αποδεδειγμένα υπεραξιόπιστο, το αυτοκίνητο ειναι παντού αρκετά πιο γρήγορο απο τον μέσο οδηγό του και η προγραμματισμένη συντήρηση πολύ πολύ φθηνότερη, μόνο απο τους ιμάντες που ΔΕΝ θα αλλάξεις 2 φορές στα 100.000 χλμ γλύτωσες 1200 ευρά. η tbi αξίζει περισσότερο σαν αυτοκίνητο αν βάλεις μέσα τον παράγοντα γκάζι, και βελτίωση αλλά και αν είναι να την πάρεις στα ίδια λευτά με την 2.2. Δεδομένου όμως ότι παίρνεις 2.2 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ με 22χιλ την ώρα που μια ΙΔΙΑ tbi κάνει 10χιλ παραπάνω δεν νομίζω να έχει νόημα η κουβέντα. και ΝΑΙ ο 2.2 φτάνει τα 200 άλογα με πρόγραμμα για τον απλούστατο λόγο ότι ήδη απο την μάνα της είναι πάνω απο 190 άλογα με 100άρα....

velocita
25-11-10, 20:33
Συμφωνώ σε όλα.

kpsig
25-11-10, 21:04
καλά κρασά...... έχωντας οδηγήσει αρκετές φορές την tbi σε σκαρί 159 ΤΙ έχω να πώ ότι οδηγωντας την σε ρυθμούς Σταλλιονίστικους καίει τα ίδια η λίγο παραπάνω απο την GT μου... άρα: υπολογίζοντας ΤΑ ΚΟΣΤΗ και μόνο και για χρήση ταξιδιάρικου αυτοκνήτου νομίζω ότι η 2.2 είναι καλύτερη επιλογή, το μοτέρ είναι αποδεδειγμένα υπεραξιόπιστο, το αυτοκίνητο ειναι παντού αρκετά πιο γρήγορο απο τον μέσο οδηγό του και η προγραμματισμένη συντήρηση πολύ πολύ φθηνότερη, μόνο απο τους ιμάντες που ΔΕΝ θα αλλάξεις 2 φορές στα 100.000 χλμ γλύτωσες 1200 ευρά. η tbi αξίζει περισσότερο σαν αυτοκίνητο αν βάλεις μέσα τον παράγοντα γκάζι, και βελτίωση αλλά και αν είναι να την πάρεις στα ίδια λευτά με την 2.2. Δεδομένου όμως ότι παίρνεις 2.2 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ με 22χιλ την ώρα που μια ΙΔΙΑ tbi κάνει 10χιλ παραπάνω δεν νομίζω να έχει νόημα η κουβέντα. και ΝΑΙ ο 2.2 φτάνει τα 200 άλογα με πρόγραμμα για τον απλούστατο λόγο ότι ήδη απο την μάνα της είναι πάνω απο 190 άλογα με 100άρα....

2,2 πάντως την πέρασα πιο δύσκολα από ότι θα περίμενα με την 166 μου (2.0 TS με Ρότρεξ)

MILANEZOS
25-11-10, 21:14
[QUOTE=Vittorio Veneto;1290823]
Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη all around επιλογή για 159 είναι ο 5κύλινδρος 2.4 ντίζελ, πέρα από το συγκεκριμένο ερώτημα.
[QUOTE]

καλο μοτερ, αλλα με πολυ μεγαλο βαρος, που μεταμορφωνει αρνητικα το μπροστινο μερος, για τους "απαιτητικους", συγκεριτικα με τις υπολοιπες εκδοσεις της γκαμας της 159.
Εαν δεν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, ολα οκ!

u.cant.win
26-11-10, 06:38
Εχω την 2.2 JTS απο το 2006. Απο θεμα επιδοσεων και καταναλωσης δεν εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Ως γνωστον ολα τα λεφτα ειναι οταν το δουλευεις ψηλα, με βαρυ τιμημα στην καναναλωση. Φυσικα σε χαλαρους ρυθμους η Jts δεν καιει αλλα σπανια την οδηγω χαλαρα. Η Ατμοσφαιρα εχει χρωμα...κοκκινο ;) Απο θεμα αξιοπιστιας απλα οτι πιο αξιοπιστο εχει βγαλει η ΑR μεχρι σημερα.

Στις 10 Δεκεμβριου θα ειμαι στην Αθηνα οπου θα ερθει η Autodelta απο την Αγγλια για να "πειραξει" αυτοκινητα. Εχω παραγγειλει Προγραμμα-Φιλτρο-Εξατμιση οπου τα οφελη θα ειναι 1kg Ροπης και γυρω στα 17 αλογα επιπλεον ιπποδυναμης. Αν ενδιαφερεστε μπορω να σας μεταφερω και τις πρωτες εντυπωσεις.

H JTS εχει απειρως καλυτερες προοπτικες πειραγματος απο την ΤΒΙ. η ΤΒΙ παει μεχρι τα 230 αλογα φυσικα καθολου ασχημα, και με χαμηλο κοστος, αλλα μεχρι εκει. Η JTS πηγαινει ανετα μεχρι 265 αλογα με την προσθηκη του κομπρεσσορα. "Καινουργιο αυτοκινητο" ειπανε οσοι το επιχειρησανε.

Φυσικα οποιος διαθετει 36000 ευρω μην μπει στο διλλημα καν τι να επιλεξει μεταξυ 2.2 jts (26000) και TBI (36000). Φυσικα 2.2 JTS + 8000 ευρουλακια για το autodelta Stage 2 Tuning (265hp).

Καλυτερο και απο τα 2 ειναι η γουρουνα μου. Και 4Χ4, και Cabrio και κανει μονο ενα ταληρο. :P

MILANEZOS
26-11-10, 07:49
H JTS εχει απειρως καλυτερες προοπτικες πειραγματος απο την ΤΒΙ. η ΤΒΙ παει μεχρι τα 230 αλογα φυσικα καθολου ασχημα, και με χαμηλο κοστος, αλλα μεχρι εκει. Η JTS πηγαινει ανετα μεχρι 265 αλογα με την προσθηκη του κομπρεσσορα. "Καινουργιο αυτοκινητο" ειπανε οσοι το επιχειρησανε.

Φυσικα οποιος διαθετει 36000 ευρω μην μπει στο διλλημα καν τι να επιλεξει μεταξυ 2.2 jts (26000) και TBI (36000). Φυσικα 2.2 JTS + 8000 ευρουλακια για το autodelta Stage 2 Tuning (265hp).

η TBI σιγουρα σαν τουρμπατο με α σταδιο αγγιζει τα 250. Απο εκει και περα αναλογως ποσο μεγαλο πορτοφολι εχεις, ανεβαινεις.
Εσυ αναφερεσαι, για 8000 ευρω ωστε να παρεις 265.... για βελτιωση της jts 2,2 με αυτο το ποσο στην tbi φαντασου τι μπορεις να κανεις, παπάδες....!

http://www.alfacare.co.uk/Servicing/Diesel%20Figures%20Template.htm

http://www.tdperformance.co.uk/cars/alfa-romeo-tuning.html

http://www.chiptronic.gr/Alfa_Benzin.html

Deathstar
26-11-10, 09:30
http://de.novitec.nl/webshop/alfa-romeo/159/motor/Default.asp?prodID=532

dpap
26-11-10, 10:08
Μαζι σου για τον ντιζελ αλλα με τιποτα δεν περνεις 15 αλογα μονο με προγραμα...
Και ξαναλεω αν βαλεις και προγραμα στον Tbi θα παρει 30 για πλακα.. Οποτε???

Στην δικιά μου 147 2.0ts με πρόγραμμα και βαρελάκι bmc πήρα 15 άλογα στις 5.000στροφές (δες στις δυναμομετρήσεις - Results only - σελίδα 8, Δημήτρης Παπαϊωάννου).

alekos giulia
26-11-10, 10:26
Παιδια νομιζω οτι βγαινουμε εκτος θεματος δεν μιλαμε για επιδοσεις και μετατροπες . Εγω τουλαχιστον σαν μεσος οδηγος που θελω η alfa μου να τα κανει ολα και να τα εχει ολα πιστευω πως η 2,2 συμφερει με χιλια.
Αν σκεφτητε ποσο στοιχιζει η tbi με τον εξοπλισμο που προσφερεται η 2,2 θα δειτε πως η διαφορα ειναι τεραστια.
Οτι τελη κυκλοφοριας,ασφαλιστρα,τεκμηριο και να εχει δεν κανεις αποσβεση με τιποτα.

Εγω παντος ακομα βαραω το κεφαλι μου που πηρα την Α155 μου ΤS 16V η διαφορα στην συντηρηση με την TS 8V ειναι μεγαλη τα μοτερ που εχουν καδενα εχουν πολυ πιο χαμηλη συντηρηση.

dar
26-11-10, 12:26
Κάτοχος 2.2 εδώ και 2 χρόνια, τα μόνα αρνητικά που θα έβρισκα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι:
1. τα τέλη κυκλοφορίας (600 γιούρια)
2. η ασφάλιση (>1200 γιούρια ετήσια λόγω κυβικών, μεικτής κλπ.)
3. και η κατανάλωση 12-14lt/100Km

Βέβαια τα 2 τελευταία είναι καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, μιας και για την TBi θα μπορούσε η ασφάλιση να είναι το ίδιο ακριβή, αλλά και στο κομμάτι της κατανάλωσης εχω πει ότι το αβγό που έχω στο πεντάλ του γκαζιού είναι ξύλινο.

Σε αυτά τα 2 χρόνια 1 service (30000Κm) κόστος <100 γιούρια (και 3 φορές λαδάκια περ. 100 γιούρια).

Πάντως αν θα επέλεγα πάλι αυτοκίνητο μάλλον τον 2.2 θα έπαιρνα πάλι.

MILANEZOS
26-11-10, 12:38
συμπληρωστε και το αυξημενο κοστος κατασκευης του 2,2 με οτι αυτο συνεπαγεται για τις αρετες του.
Πανω απο προσωπικες επιλογες οσο αναφορα στην λειτουργια ενος κινητηρα, ατμοσφαιρικος-τουρμπο, ο τελευταιος αρχισε να κερδιζει εδαφος και ακομη εταιρειες με αυστηρο ατμοσφαιρικο προφιλ, οπου στρεφονται τελευταια προς την υπερτροφοδοτηση..

Makinen
26-11-10, 14:37
H τεχνολογία/τεχνογνωσία πλέον έχει προχωρήσει κ με τα ηλεκτρονικά σε safe ρυθμίσεις οι κατασκευαστές
μπορούν να "προστατέψουν" έναν σύγχρονο turbo κινητήρα σε σχέση με το παρελθόν,
κατά συνέπεια οι εταιρειες με αυστηρο ατμοσφαιρικο προφιλ (βλέπε BMW) "εξαναγκάζονται" να περάσουν
σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες γιατί είναι πιο φθηνή λύση για μείωση του CO2 που απασχολεί την E.U.,
αντί να επενδύσουν άμεσα με αμφίβολα αποτελέσματα σε υβριδικές λύσεις...

Στο ερώτημα τώρα του φίλου, η αλήθεια είναι οτι ενώ ο TBi "κολακεύει" την 159,
προσωπικά κ με καθαρά οικονομοτεχνικά κριτήρια, θα επέλεγα μια μεταχειρισμένη 2.2 στα 15.000€ κ end of story._

Τον TBi θα τον προτιμούσα σε Brera/Spider... :twisted: :lol:

TRAVELLER
26-11-10, 15:25
3. και η κατανάλωση 12-14lt/100Km

.

άντε πέστα, να μην αισθάνομαι κι εγώ (13,2 λτ/100χμ) σαν τον ψωριάρη:lol:

Brera
26-11-10, 16:08
H τεχνολογία/τεχνογνωσία πλέον έχει προχωρήσει κ με τα ηλεκτρονικά σε safe ρυθμίσεις οι κατασκευαστές
μπορούν να "προστατέψουν" έναν σύγχρονο turbo κινητήρα σε σχέση με το παρελθόν,
κατά συνέπεια οι εταιρειες με αυστηρο ατμοσφαιρικο προφιλ (βλέπε BMW) "εξαναγκάζονται" να περάσουν
σε υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες γιατί είναι πιο φθηνή λύση για μείωση του CO2 που απασχολεί την E.U.,
αντί να επενδύσουν άμεσα με αμφίβολα αποτελέσματα σε υβριδικές λύσεις...

Στο ερώτημα τώρα του φίλου, η αλήθεια είναι οτι ενώ ο TBi "κολακεύει" την 159,
προσωπικά κ με καθαρά οικονομοτεχνικά κριτήρια, θα επέλεγα μια μεταχειρισμένη 2.2 στα 15.000€ κ end of story._

Τον TBi θα τον προτιμούσα σε Brera/Spider... :twisted: :lol:

Σωστός...

u.cant.win
26-11-10, 17:01
η TBI σιγουρα σαν τουρμπατο με α σταδιο αγγιζει τα 250. Απο εκει και περα αναλογως ποσο μεγαλο πορτοφολι εχεις, ανεβαινεις.
Εσυ αναφερεσαι, για 8000 ευρω ωστε να παρεις 265.... για βελτιωση της jts 2,2 με αυτο το ποσο στην tbi φαντασου τι μπορεις να κανεις, παπάδες....!

http://www.alfacare.co.uk/Servicing/Diesel%20Figures%20Template.htm

http://www.tdperformance.co.uk/cars/alfa-romeo-tuning.html

http://www.chiptronic.gr/Alfa_Benzin.html

Στα 37000 ευρω που θα κοστισει μια ΤΒΙ με 242 αλογα και μια 2.2 JTS με 265, ευχαριστω θα προτιμησω την JTS. Το θεμα ειναι οτι την δικια μου JTS την πληρωσα 43000 ευρω το 2006 με τιμη εκκινησης 36500. Αν η ΤΒΙ και η JTS ειχαν τα ιδια λεφτα σιγουρα θα πηγαινα για την TBI. Ομως η JTS εχει περιπου 10.000 ευρω φθηνοτερα αν δεν κανω λαθος. Σε αυτην την τιμη δεν το συζηταω οτι θα επαιρνα και παλι JTS. Για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους αυτο ηταν το σκεπτικο και της αλφα. Αν ειχαν την ιδια τιμη δεν θα πωλουσε ουτε μια JTS. Και σιγουρα αισθανομαι λιγο πικραμενος - προδομενος κατεχοντας ενα αυτοκινητο που πληρωσα 10000 ευρω περισσοτερα + την χασουρα που εχω πλεον οσο αναφορα την μεταπωλητικη της αξια. Ax μακαρι να βγαζανε μια 2.2 TBI με 250 αλογα. θα ητανε best seller κατα την γνωμη μου

botsp
26-11-10, 19:28

Συγνώμη, μονο το 0,6" διαφορά στο 0-100 βλέπετε;
Δεν βλέπετε ότι έξω ακόμη είναι ακριβότερη η 2.2; Οτι κοστίζει 35.100 οταν η tbi έχει μόνο 32.500; Δεν βλέπεται πόσο ακριβότερη είναι η brera - spider ε 2.2 έναντι του tbi; Μόνο η 159 2,2 είναι φθηνότερη στην ελλάδα από την tbi και΄μόνο στην Ελλάδα.
Αυτό κάτι σημαίνει........

spiderman
26-11-10, 19:31
τι σημαινει δηλαδης?

arci
26-11-10, 19:47
Μα την παναγία δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω τι θέλετε να αποδείξετε???? Όποιος αγοράζει σήμερα 2,2 καινούργια απλά έχασε... τώρα αν βρείς μια μεταχειρισμένη σε εξευτελιστική τιμή-όπως οι περισσότερες διότι ποιός θα φορτωθεί 2,2 για αυτές τις επιδόσεις..- τότε το πράγμα αλλάζει και πάντα έχοντας στο μυαλό ότι κάνεις ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ, εκτός αν δε σε ενδιαφέρει το γκάζει αλλά μόνο αν έχει στις 60000 τους ιμάντες μείον στο service.... Στην 2η περίπτωση παίρνεις ΤΟΥΟΤΑ και ξενοιάζεις...

botsp
26-11-10, 19:50
Σημαίνει κατα την γνώμη μου το ότι στο εξωτερικό, σε όλα τα μοντέλα, και στην ελλάδα, πλην της 159, ο 2.2 κοστίζει ακριβότερα. Προφανώς γιατί ο 2.2 ως ατμοσφαιρικός θα είναι πιο αξιόπιστος. Γιατι η διοαφορά στις επιδόσεις καθημερινήες χρήσης και ταξιδιών είναι αστείες. Και ότι αν δεν κυνηγας τα κλάσματα δευτερολέπτου της επιτάχυνσης στα χαρτιά - γιατι στο δρόμο λίγοι μπορουν να λιώσουν το 2.2- τότε πάς με βάση τη λογική. Αν πάλι προτιμάς μεγάλη ροπή έστω σε μικρότερο φάσμα στροφών τότε επιλέγεις τούρμπο. Αν σου αρέσει ο τρόπος οδήγησης του τούρμπο. Η πραγματική διαφορά είναι εκεί. Αλλιώς οδηγείται το τούρμπο και αλλιώς η ατμόσφαιρα. Οποιος έχει οδηγήσει και τα δύο γνωρίζει τη διαφορά και ο καθένας επιλέγει με βάση τα γούστα του.

arci
26-11-10, 20:00
Καλά κρασιά... και στην Ελλάδα ο 2,2 κόστιζε ακριβότερα απλώς το στοκ δεν επρόκειτο να εξαντληθεί ποτέ... και Turbo στο εξωτερικό πουλιώνται πολύ περισσότερο (βλέπε και ντίζελ...) απλώς 2,2 σημαίνει πιο πολλά κυβικά+ άνω του σκαλοπατιού των 2000 άρα μεγαλύτερη φορολόγιση...ΑΝ οδηγήσεις και τα 2 θα καταλάβεις ότι οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα..τώρα αν δε σε νοιάζουν οι διαφορές τότε τί κάθεστε μερικοί και λέτε για προγράμματα και βελτιώσεις...? Αλλιώς οδηγείται το ένα αλλιώς το άλλο έχει να κάνει με αυτοκίνητα ισοδύναμα... το γαιδούρι όσο και να το τσινάς (στροφάρισμα....) δεν γίνεται άλογο ξέρεις...

velocita
26-11-10, 20:10
Ε, τη 2.2 δεν τη λες και γαϊδούρι...

botsp
26-11-10, 20:28
Καλά κρασιά... και στην Ελλάδα ο 2,2 κόστιζε ακριβότερα απλώς το στοκ δεν επρόκειτο να εξαντληθεί ποτέ... και Turbo στο εξωτερικό πουλιώνται πολύ περισσότερο (βλέπε και ντίζελ...) απλώς 2,2 σημαίνει πιο πολλά κυβικά+ άνω του σκαλοπατιού των 2000 άρα μεγαλύτερη φορολόγιση...ΑΝ οδηγήσεις και τα 2 θα καταλάβεις ότι οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα..τώρα αν δε σε νοιάζουν οι διαφορές τότε τί κάθεστε μερικοί και λέτε για προγράμματα και βελτιώσεις...? Αλλιώς οδηγείται το ένα αλλιώς το άλλο έχει να κάνει με αυτοκίνητα ισοδύναμα... το γαιδούρι όσο και να το τσινάς (στροφάρισμα....) δεν γίνεται άλογο ξέρεις...

Πλάκα έχεις.... Γαϊδούρι με 190 άλογα πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει!!!!
Ποιος είσαι φίλε μου, ο Νίκι Λάουντα και σου φαίνεται η 2.2 γαϊδούρι;
Φυσικά τα έχω οδηγησει - και τα οδηγώ συνεχώς και τα δύο, το ένα ιδιόκτητο και το άλλο της δουλέιάς.!!! Αλλα ομολογώ ότι δεν κάνω δοκιμές φανάρι - φανάρι. Τεσπα ο καθένας έχει την άποψη του και τα δικά του κριτήρια και κανείς δεν είναι αυθεντία. Οπότε, κάθε άποψη δεκτή με σεβασμό.

spiderman
26-11-10, 20:34
ναι ρε παιδια. εδω που τα λεμε, 2.2 μοτορι, και 185 αλογακια ειναι..
δλδ, τι αλλο θεμε?? εργαλειο ειναι, ειτε με απολυτα κριτηρια ειτε οχι. και με 22χιλιαρικα, ειναι και τα πιο φθηνα 185 ατμοσφαιρικα αλογατα της ευρωπης.
τωρα, αν καποιου δεν του φτανουν τα 185 μιας μπερλινας, υποθετω πως ουτε τα 200 του tbi θα του φτανουν..στην τελικη, αμιγως οικογενειακο σενταν ειναι ε...
υπαρχει παντα και η μτχ Μ5 για τους γητευτες αλογων..

velocita
26-11-10, 20:35
ναι ρε παιδια. εδω που τα λεμε, 2.2 μοτορι, και 185 αλογακια ειναι..
δλδ, τι αλλο θεμε?? εργαλειο ειναι, ειτε με απολυτα κριτηρια ειτε οχι. και με 22χιλιαρικα, ειναι και τα πιο φθηνα 185 ατμοσφαιρικα αλογατα της ευρωπης.
τωρα, αν καποιου δεν του φτανουν τα 185 μιας μπερλινας, υποθετω πως ουτε τα 200 του tbi θα του φτανουν..στην τελικη, αμιγως οικογενειακο σενταν ειναι ε...
υπαρχει παντα και η μτχ Μ5 για τους γητευτες αλογων..

Ξαναματασυμφωνώ..

arci
26-11-10, 20:50
Δεν είπα ότι είναι γαιδούρι ρε παιδιά.... σχήμα λόγου είναι, αμέσως! πάντως όποιος δε σκίζει τα αυτοκίνητα τη tbi θα του φανεί απείρως πιο δυνατή διότι έχει άλογα και ροπή με ο καλημέρα..

Vittorio
26-11-10, 22:18
Και μτχ. tbi αρχίζουν να κυκλοφορούν στην αγορά, σε τιμές άκρως δελεαστικές, για αυτό που προσφέρουν.
Πόσοι μπορούν να πουν "όχι" σε μία κατακόκκινη tbi με το πακέτο Ti ...;
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/847143/

MILANEZOS
27-11-10, 01:00
Tέλεια....

nasos
27-11-10, 04:35
Και μτχ. tbi αρχίζουν να κυκλοφορούν στην αγορά, σε τιμές άκρως δελεαστικές, για αυτό που προσφέρουν.
Πόσοι μπορούν να πουν "όχι" σε μία κατακόκκινη tbi με το πακέτο Ti ...;
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/847143/
οντως πολυ καλη.με 3 χιλιαρικα ομως παραπανω παιρνεις τζουλιετα qv..:)

Vittorio
27-11-10, 12:46
οντως πολυ καλη.με 3 χιλιαρικα ομως παραπανω παιρνεις τζουλιετα qv..:)

Ναι, αλλά με 500-600 ευρώ βάζεις πρόγραμμα στην 159 και τη φτάνεις σχεδόν 230 άλογα ...
http://www.romeoferraris.com/elaborazioni.php?sez=5&par=Alfa%20Romeo&subpar=159%20TBi&mtr=1,7%20Tb%20200%20cv

Makinen
27-11-10, 12:56
Νομίζω παιδιά, πως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα...

nasos
27-11-10, 21:09
Ναι, αλλά με 500-600 ευρώ βάζεις πρόγραμμα στην 159 και τη φτάνεις σχεδόν 230 άλογα ...
http://www.romeoferraris.com/elaborazioni.php?sez=5&par=Alfa%20Romeo&subpar=159%20TBi&mtr=1,7%20Tb%20200%20cv
συμφωνω μεν στη βελτιωση αλλα διαφωνω στο γαργαλημα που θελει να γινεις
κουμπαρος του βελτιωτη.
ναι στην αναρτηση,ναι σε φιλτρα κ εξατμιση κ σε ολα τα αλλα οχι.
η αλλιως παρε αλλο αμαξι αμα θες αλογα.
αμα βεβαια το προγραμμα ειναι της αλφαρομεο κ συνεχιζει η εγγυηση
αλλαζει το θεμα.

MILANEZOS
27-11-10, 21:41
θεωρω οτι η καλη-προσεκτικη επιλογη του προγραμματιστη, καθως και των επιλογων που προκειται να απαρτισουν το project βελτιωσης του κινητηρα, αποτελει την συνταγη της επιτυχιας για καθε μηχανικη βελτιωση.

Υπαρχουν αλλωστε βελτιωμενα αυτοκινητα και στην Ελλαδα, που θεωρουνται σημεια αναφορας, ως προς την μηχανικη αρτιοτητα και την αξιοπιστια τους.

alfa 156
27-02-11, 00:42
με βαση λοιπον τα νεα φορολογικα δεδομενα,μια 2,2 sport premium με οτι συνεπαγεται αυτο ,στο car.gr εχω βρε 2-3 που τις πουλανε απο 18-22,5 χιλ για μοντελα 09-10..φυσικα ουτε λογος να δωσω τοσα χρηματα....πιστευω μια δελεαστικη τιμη μετρητοις θα ηταν 11-12 χιλ μετρητα..τι λετεε εσεις?

Biscione
27-02-11, 01:28
δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου ?
πωλούνται σαν μεταχειρισμένες γυρω στα 18.000 €
και εσυ θες κατέβεις στα 11? δλδ?

Μέγας Ανατολικός
27-02-11, 05:14
δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου ?
πωλούνται σαν μεταχειρισμένες γυρω στα 18.000 €
και εσυ θες κατέβεις στα 11? δλδ?

Ούτε και εγώ!:confused:
Άν είναι έτσι τότε μια Ferrari που'χει ο Stoubos στα 200000 € να πάω να του τη γυρέψω με 100000€!

alfa 156
27-02-11, 11:50
το σκεπτικο μου ειναι απλο και βασιζεται στα δεδομενα της αγορας και στους δυσκολα οικονομικα καιρους που ζουμε
γιατι δεν κινητε τιποτα στην αγορα αυτοκινητου με οποιο ιχ εχει πανω απο 5-7χιλ και ειναι και πανω αποο 1,800 κυβικα για να μην πω οτιδηποτε πανω απο 1400.
το παραδειγμα μς τις φεραρι ειναι ατυχες γιατι μιλαμε για ενα παρα πολυ ειδικο αυτοκινητο το οποιο προοριζεται για μοναδικους ιδιοκτητες.
εξαλου μοντελο 06-07 οι 2.2 παιζουν αρχικες τιμες στα 9500-12000 τιμες χωρις διαπραγματευση ...αρα το 11 που λεω εγω για ενα αυτοκινητο του 09 με διαπραγματευση δεν θεωρητε σε καμια περιπτωση εξωπραγματικο!οταν η ιδια αντιπροωπεια απο 30 που ειχε τα πουλαγε καινουργια 22 την σπεσιαλ εκδοση,καταλαβεναεται για τι πτωση αξιας μιλαμε.
εξαλου μην κοροιδευομαστε,τα αλφα ρομεο γενικα δεν πιανανε ποτε λεφτα σαν μεταχειρισμενα!
οταν ειχα την 156 του 03 και προσπαθουσα να την πουλησω δεν μου την επαιρνε κανενας μαντρας και ολοι μου λεγανε οτι δεν πουλιουνται!την εβαζα αγγελια απο το 2005 μεχρι και σημερα και τειλικα την εδωσα σε γνωστο 5000!σημειωτεον οτι ηταν η σπορτ κιτ με αγορα 22,700 το 2003
εχασα δηλαδη μεσα σε 7 χρονια 18000 ευρω για ενα αμαξι 1600,αρα ενα αμαξι 2200 κυβικα με οτι συνεπαγεται αυτο ποσο θα πρπει να χασει?και εδω μερικα παραδειγματα:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1156399/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/984048/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1176772/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1028960/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1251656/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1235327/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1205353/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/836573/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/772352/

για να μιλαμε με στοιχεια,τιμες αδιαπραγματευτες,που σημαιανει οτι στην διαπραγματευσω μιλαμε σιγουρα για ενα 15-20% χαμηλοτερα για μετρητοις...

Dimid
27-02-11, 11:57
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1177485/

την κοιτάω κάτι μέρες τώρα, με προοπτική να βρεθεί αργότερα και τροπέτο ΤΒι.

Μέγας Ανατολικός
27-02-11, 12:05
Εξακολουθώ να μη μπορώ να σε παρακολουθήσω!
Μας δείχνεις 10 αγγελίες από 159 του 2006 που κάνουν 11000-12500€ και θες να πάρεις του 2009 στην ίδια τιμή!Πως είναι εφικτό αυτό?
Κανένα αμάξι ό,τι μάρκα και να είναι και όσο χάλια τιμή μεταπώλησης και να'χει,δε κάνει ποτέ τα ίδια λεφτά του '06 με του '09!
Πέραν τούτου μας λες πως πούλησες σε 7 χρόνια από 22700€,την 156,5000€ δλδ είχες μια ετήσια απώλεια της τάξεως του 11% ετησίως!
Ενώ στη 59 (με τιμή αγοράς τα 30000) ζητάς ετήσια απώλεια 28.5%!:dizzy:
Να μην αναφέρω ότι υπάρχουν 2.2 ΤΙ που αγοράστηκαν στα 42000€ με τα εξτρα τους!

Dimid
27-02-11, 12:14

:eek:
αυτό πόνεσε, με τέτοια τιμή αγοράς δεν πουλάς, εκτός και αν έχεις χρήματα να καλύψεις την "χασούρα".

Μέγας Ανατολικός
27-02-11, 12:24
Μήτσο,τα'χουμε ξαναπεί!Όποιος παίρνει καινούρια Alfa και δε τη παίρνει για μια ζωή είναι θύμα και στο λέω εγώ που έχω αγοράσει 2 τα τελευταία 7 χρόνια!
Τώρα για να είμαστε on topic εγώ πιστεύω πως όποιος δεν έχει να συντηρήσει τη 2.2,δεν έχει και για να συντηρήσει την 1.75!Αμα συζητάμε για 600€ το χρόνο δλδ δια 12,50€ το μήνα καλύτερα να το αφήσει και να πάρει το fiesta που πήρε και η γυναίκα μου!

Dimid
27-02-11, 12:28
καλύτερα να το αφήσει και να πάρει το fiesta που πήρε και η γυναίκα μου!

Οπως και η δικιά μου :lol::lol::lol: Fiesta '09 ( το σεσουάρ όπως το λέω )

ασε και ησύχασε το κεφάλι μου, "πάρε καλή μου ότι θέλεις και άσε εμένα με την αγάπη μου να βολοδέρνουμε"

ktsigou
27-02-11, 13:47
με βαση λοιπον τα νεα φορολογικα δεδομενα,μια 2,2 sport premium με οτι συνεπαγεται αυτο ,στο car.gr εχω βρε 2-3 που τις πουλανε απο 18-22,5 χιλ για μοντελα 09-10..φυσικα ουτε λογος να δωσω τοσα χρηματα....πιστευω μια δελεαστικη τιμη μετρητοις θα ηταν 11-12 χιλ μετρητα..τι λετεε εσεις? φιλε μου λογικο ειναι να θες να κοψεις και να κερδισεις μια καλυτερη τιμη αλλα νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο η για να αγορασεις στα 11Κ θα πρεπει να περιμενεις 2-3 χρονακια.
Ολοι ξερουμε οτι τα εξτρα δεν υπολογιζονται ευκολα στην τιμη αλλα τελικα ολοι ψαχνουμε μεταχειρισμενο με πολλα εξτρα καιο αλλος που εχει δωσει μια περιουσια για τα εχτρα δε την δινει 11Κ.
Εγω αν ειχα αγορασει μια 59 με 10-15Κ εξτρα θα την παντρευομουν σιγα να μην την εδινα 11Κ.

alfa 156
27-02-11, 14:33
Εξακολουθώ να μη μπορώ να σε παρακολουθήσω!
Μας δείχνεις 10 αγγελίες από 159 του 2006 που κάνουν 11000-12500€ και θες να πάρεις του 2009 στην ίδια τιμή!Πως είναι εφικτό αυτό?
Κανένα αμάξι ό,τι μάρκα και να είναι και όσο χάλια τιμή μεταπώλησης και να'χει,δε κάνει ποτέ τα ίδια λεφτά του '06 με του '09!
Πέραν τούτου μας λες πως πούλησες σε 7 χρόνια από 22700€,την 156,5000€ δλδ είχες μια ετήσια απώλεια της τάξεως του 11% ετησίως!
Ενώ στη 59 (με τιμή αγοράς τα 30000) ζητάς ετήσια απώλεια 28.5%!:dizzy:
xmmm mallon δεν ημουνα σαφης ακριβως,λοιπον το 11% που λες ετησιος ειναι η απωλεια μετα την τριετια,με το που βγει απο την εκθεση εχεις χασει το 30% για πλακα,αν υπολογισουμε λοιπον αρχικη τιμη καινουργιου 22000 (δεν με ενδιαφερει ποοσο αγορασε ο αλλος πριν ξεκινησει να πουλαει η φιατ 22)στα 22 το 30% ειναι χαλαρα 8000 ευρω κατω με το που βγει απο την εκθεση αρα 22-8 =14 και 10% ανα ετος τοτε οπως καταλαβαινεις ειμαστε πολυ κοντα στα λεφτα που λεω εγω.
εγω την 156 που την πουλαγα απο το 2005 την πουλαγα ,με τιμη τοτε 14500 και δνε την επαιρνε κανεις,ουτε τηλεφωνο δεν χτυπαγε και με τα οικονομικα δεδομενα τα τοτε,οχι τωρα που η αγορα ειναι χαλια.
αρα λοιπον τοτε με τιμη καινουργιου 22800 σε 2 χρονια ποσο ειχα χασει σε ποσοστο ?
ενοητε οτι απλα αμα δεν εχεις αναγκη δεν πουλας το αμαξι σου ,καποιος ομως που ΠΡΠΕΙ να πουλησει ενα αμαξι ακριβοσνυτηρητο 2,2 τοτε θα το πουλησει την τιμη που παιζει η αγορα,καποιος που απλα ¨ψαρευει" δεν θα την πουλησει οπως και να εχει το θεμα.
και στην τελικη εγω αγοραζω,ο πωλητης πουλαει...ο καθενας το συμφερον του κοιταει..

JIM_MAR
27-02-11, 15:18
xmmm mallon δεν ημουνα σαφης ακριβως,λοιπον το 11% που λες ετησιος ειναι η απωλεια μετα την τριετια,με το που βγει απο την εκθεση εχεις χασει το 30% για πλακα,αν υπολογισουμε λοιπον αρχικη τιμη καινουργιου 22000 (δεν με ενδιαφερει ποοσο αγορασε ο αλλος πριν ξεκινησει να πουλαει η φιατ 22)στα 22 το 30% ειναι χαλαρα 8000 ευρω κατω με το που βγει απο την εκθεση αρα 22-8 =14 και 10% ανα ετος τοτε οπως καταλαβαινεις ειμαστε πολυ κοντα στα λεφτα που λεω εγω.
εγω την 156 που την πουλαγα απο το 2005 την πουλαγα ,με τιμη τοτε 14500 και δνε την επαιρνε κανεις,ουτε τηλεφωνο δεν χτυπαγε και με τα οικονομικα δεδομενα τα τοτε,οχι τωρα που η αγορα ειναι χαλια.
αρα λοιπον τοτε με τιμη καινουργιου 22800 σε 2 χρονια ποσο ειχα χασει σε ποσοστο ?
ενοητε οτι απλα αμα δεν εχεις αναγκη δεν πουλας το αμαξι σου ,καποιος ομως που ΠΡΠΕΙ να πουλησει ενα αμαξι ακριβοσνυτηρητο 2,2 τοτε θα το πουλησει την τιμη που παιζει η αγορα,καποιος που απλα ¨ψαρευει" δεν θα την πουλησει οπως και να εχει το θεμα.
και στην τελικη εγω αγοραζω,ο πωλητης πουλαει...ο καθενας το συμφερον του κοιταει..
Με το συμπάθειο αλλά νομίζω φίλε μου ότι είσαι λίγο υπερβολικός! Εσένα σου κακοφάνηκε όταν πούλησες την 56 σου 5000. Την πήρες 22000 και ήθελες 14500 -καλά έκανες δε λέω εγώ κακώς τα ζήταγες αυτά τα λεφτά- τη στιγμή μάλιστα που είχε ήδη βγει (το 2005-2006) ο αντικαταστάτης....Δε λέω ότι δεν τα αξίζει τα λεφτά της η 56. Καμία σχέση, απλά όταν ο άλλος φτάσει τα 15.000 και έχει κάποια σχετική άνεση (που πρέπει να έχει αλλιώς δεν κοιτά ούτε μτχ Αλφα) ρίχνει άλλα 4-5 χιλιάρικα και έπαιρνε 47 του κουτιού ή καμια στοκ 156 που πιθανά να έβρισκε τότε, ή ακόμη και μιά 2ετίας αντίστοιχα!
Τώρα αν εσύ -ή εγώ για να μην προσωποποιώ και παρεξηγηθώ- είχα μια 159 2.2 ΤΙ διετίας, δηλαδή καινούργια στην ουσία, και ζήταγα 22χιλιάρικα τη στιγμή που την είχα πάρει σχεδόν τα διπλά, εεε δε θα στην έδινα, έτσι απλά. Ναι μπορεί να κατέβαινα λίγο για να τα βρούμε, αλλά όχι και τόσο κάτω. Στην τελική πάρε μια ωραιότατη 59 του 06-07 με ότι μοτέρ θες στα λεφτά που είσαι διατεθιμένος να δώσεις. Δηλαδή αυτές του 06-07 με τη δική σου λογική πρέπει να πουλιούνται όσο και η 156 σου -και μου δηλαδή.
Και κάτι τελευταίο. Αν αυτός που πήρε το 09 την τουμπανιασμένη -σε τιμή- 159 του και έσκασε ένα 40άρι είναι δυνατό να θέλει να την πουλήσει όσο κάνει ένα getz; Για ένα κομμάτι ψωμί δηλαδή; Θα σωθεί από 11-13 χιλιάρικα; Γιατί; Επειδή είναι ακριβα τα τέλη; Εεε και τι έγινε; Βγάζω ένα 50άρι το μήνα στην άκρη και τα πληρώνω και την κρατώ μέχρι να χρεπιάσει, αλλά δεν την ξεφτυλίζω έτσι! Γιατί συγνώμη κιόλας αλλά μιλάς για χρήματα ξεφτύλας! Εκτός και αν πεινάω ή πεινάνε τα παιδιά μου οπότε θα τη "σκοτώσω", αλλά στην αντιπροσωπία για να πάρω ένα καινούργιο Φιάτ να τελειώνω! Ακόμη και αν μου την πάρει στα δικά σου λεφτά τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα πουληθεί σε μια αξιοπρεπή τιμή!
Σίγουρα ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και την τσέπη του, αλλά δε μπορούμε να μην έχουμε και ένα μέτρο...

nero147
27-02-11, 15:34
κατι λίγο άσχετο. Ποια η μέση κατανάλωση του 2.2 σε 120 με 6η πχ ;

alfa 156
27-02-11, 15:42
Με το συμπάθειο αλλά νομίζω φίλε μου ότι είσαι λίγο υπερβολικός! Εσένα σου κακοφάνηκε όταν πούλησες την 56 σου 5000. Την πήρες 22000 και ήθελες 14500 -καλά έκανες δε λέω εγώ κακώς τα ζήταγες αυτά τα λεφτά- τη στιγμή μάλιστα που είχε ήδη βγει (το 2005-2006) ο αντικαταστάτης....Δε λέω ότι δεν τα αξίζει τα λεφτά της η 56. Καμία σχέση, απλά όταν ο άλλος φτάσει τα 15.000 και έχει κάποια σχετική άνεση (που πρέπει να έχει αλλιώς δεν κοιτά ούτε μτχ Αλφα) ρίχνει άλλα 4-5 χιλιάρικα και έπαιρνε 47 του κουτιού ή καμια στοκ 156 που πιθανά να έβρισκε τότε, ή ακόμη και μιά 2ετίας αντίστοιχα!
Τώρα αν εσύ -ή εγώ για να μην προσωποποιώ και παρεξηγηθώ- είχα μια 159 2.2 ΤΙ διετίας, δηλαδή καινούργια στην ουσία, και ζήταγα 22χιλιάρικα τη στιγμή που την είχα πάρει σχεδόν τα διπλά, εεε δε θα στην έδινα, έτσι απλά. Ναι μπορεί να κατέβαινα λίγο για να τα βρούμε, αλλά όχι και τόσο κάτω. Στην τελική πάρε μια ωραιότατη 59 του 06-07 με ότι μοτέρ θες στα λεφτά που είσαι διατεθιμένος να δώσεις. Δηλαδή αυτές του 06-07 με τη δική σου λογική πρέπει να πουλιούνται όσο και η 156 σου -και μου δηλαδή.
Και κάτι τελευταίο. Αν αυτός που πήρε το 09 την τουμπανιασμένη -σε τιμή- 159 του και έσκασε ένα 40άρι είναι δυνατό να θέλει να την πουλήσει όσο κάνει ένα getz; Για ένα κομμάτι ψωμί δηλαδή; Θα σωθεί από 11-13 χιλιάρικα; Γιατί; Επειδή είναι ακριβα τα τέλη; Εεε και τι έγινε; Βγάζω ένα 50άρι το μήνα στην άκρη και τα πληρώνω και την κρατώ μέχρι να χρεπιάσει, αλλά δεν την ξεφτυλίζω έτσι! Γιατί συγνώμη κιόλας αλλά μιλάς για χρήματα ξεφτύλας! Εκτός και αν πεινάω ή πεινάνε τα παιδιά μου οπότε θα τη "σκοτώσω", αλλά στην αντιπροσωπία για να πάρω ένα καινούργιο Φιάτ να τελειώνω! Ακόμη και αν μου την πάρει στα δικά σου λεφτά τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα πουληθεί σε μια αξιοπρεπή τιμή!
Σίγουρα ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και την τσέπη του, αλλά δε μπορούμε να μην έχουμε και ένα μέτρο...
φιλε μου μαλλον παλι δεν εχεις καταλαβει για ποιο αμαξι μιλαμε..μιλαμε για ενα μοτερ καταργημενο με πολυ ψηλα τελη και τεκμηριο.,...
δεν μιλαμε για το καινουργιο το τουρμπο...
μπορεις πολυ ευκολα να κανεις το εξης πειραμα ,πηγαινε σε οποια αντιπροσωπιεα-μαντρα κλπ και δοκιμασε να δωσεις αμαξι πανω απο 1,8.
και περιμενε να ακουσεις τι θα σου απαντησουνε....
επειδη το εκανα δειγματοληπτικα,πολυ απλα το αγοραστικο ενδιαφερων ειναι μηδενικο λογω κυβηκων σε συναρτηση με οτι δεν πουλιουνται αυτοκινητα...
τωρα το αν προτιμας να μην στο παρει τσαμπα ο ιδιωτης αλλα να στο παρει τσαμπα ο μαντρας, αυτο το βλεπω λιγο εγωιστικο το τελικο ομως ειναι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως τσαμπα θα φυγει το αμαξι!
σε πληροφωρω οτι πλεον δεν μου κακοφανηκε που εδωσα την 56 τσαμπα γιατι ξερω οτι θα κερδισω απο την επομενη αγορα που θα κανω η οποια θα ειναι δευτερο χερι και φυσικα σκοτωμενη οσο δεν παει,δεν την ξαναπαταω με καινουργια αλφα ..τελος!

A l e x
27-02-11, 16:19
Oσο καταργημενο ειναι το 2.2 αλλο τοσο ειναι και το 1.75 εφοσον μιλαμε για μοντελο που ΔΕΝ παραγεται πλεον. Αυτος που εδωσε 35000 ευρω για την 2.2 το 2009, θα ειναι ή μ... ή εντελως απελπισμενος για να την δωσει 11 χιλιαρικα. Και που υπαρχουν αγγελιες του 2006 με 11-12000 ευρω, ψιλοξευτιλα ειναι γιατι μιλαμε για to 1/3 της αρχικης τιμης ! ΚΑι για ενα τοσο μα τοσο καλο αυτοκινητο, απο αποψη ποιοτητας κατασκευης, κυλισης, καλαισθησιας...τα παντα εχει.

Προσωπικα στεναχωριεμαι απιστευτα οταν βλεπω τα μοντελα μας τοσο σκοτωμενα , σε τιμες που παιρνεις οκταβια σε αντιστοιχα κυβικα και χρονια (μονο που το δικο μας κοστισε τα διπλασια ακριβως χρηματα) και προσωπικα επειδη εχω 2.2 (μοντελο 2007) δε σκοπευω να το πουλησω ΠΟΤΕ. Θα το κρατησω ακομα 2 χρονια να πιασει 6 ετια και μετα θα το κρατησω σε γκαραζ ή θα σκεφτω κατι αλλο. Αλλα π.χ αν το κρατησω μεχρι το 2015 , στην οχταετια θα πουλιεται για 6000 και τοτε ειμαι 1000% οτι ΔΕΝ θα το δωσω. Καλυτερα θα το δωσω σε εναν κολλητο φιλο που δεν θα εχει τοσα λεφτα να αγορασει καινουργιο ή καλο μεταχειρισμενο.

Αλλα δεν φταιει η αγορα. Η αλφα φταιει που καταφερε να σκοτωσει ενα τετοιο αυτοκινητο που κανονικα επρεπε το 2010 να κανει ενα ελαφρυ facelift και με τους νεους κινητηρες να μεινει στη παραγωγη μεχρι το τελος του 2012 (με το που θα βγει στους καταλογους η Julia)

JIM_MAR
27-02-11, 16:26
φιλε μου μαλλον παλι δεν εχεις καταλαβει για ποιο αμαξι μιλαμε..μιλαμε για ενα μοτερ καταργημενο με πολυ ψηλα και τεκμηριο.,...
μπορεις πολυ ευκολα να κανεις το εξης πειραμα ,πηγαινε σε οποια αντιπροσωπιεα-μαντρα κλπ και δοκιμασε να δωσεις αμαξι πανω απο 1,8.
επειδη το εκανα δειγματοληπτικα,πολυ απλα το αγοραστικο ενδιαφερων ειναι μηδενικο λογω κυβηκων σε συναρτηση με οτι δεν πουλιουνται αυτοκινητα...
τωρα το αν προτιμας να μην στο παρει τσαμπα ο ιδιωτης αλλα να στο παρει τσαμπα ο μαντρας, αυτο το βλεπω λιγο εγωιστικο το τελικο ομως ειναι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως τσαμπα θα φυγει το αμαξι!
σε πληροφωρω οτι πλεον δεν μου κακοφανηκε που εδωσα την 5 τσαμπα γιατι ξερω οτι θα κερδισω απο την επομενη αγορα που θα κανω η οποια θα ειναι δευτερο χερι και φυσικα σκοτωμενη οσο δεν παει,δεν την ξαναπαταω με καινουργια αλφα ..τελος!
1. Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει για ποιο αμάξι μιλάς. Μιλάς για ένα όχημα που έκανε όσο και μια 3άρα ή το Α4. Για πήγαινε λοιπόν σε οποιοδήποτε κάτοχο των ανταγωνιστών -που κάπου εκεί πουλάνε και αυτοί- και πες τους για τις τιμές αυτές...Ή θα γελάσουν ή θα σε βρίσουν! Δηλαδή απαξιώνεις μόνος σου αυτό που θέλεις να πάρεις
2. Το ότι το μοτέρ δεν παράγεται πλέον δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό.
3. Το ότι έχει στην Ελλάδα υψηλα τέλη και τεκμήριο (το οποίο είναι αστείο για όποιον έχει μια 159, γιατί αν το υπολογίζει τότε κακώς την πήρε εξ' αρχής) πάλι δε μου λέει τίποτα απολύτως για το -όποιο- αμάξι.
4. Το ότι το "καινούργιο" που λες το τούρμπο είναι 1.8 δε σημαίνει πως έχει φθηνότερο κόστος χρήσης (μάλλον ότι γλυτώνεις από τα τέλη θα το πληρώνεις στη συντήρηση μακροχρόνια).
5. Αμάξια γενικά δεν πουλιούνται σήμερα και όχι μόνο όσα είναι πάνω από 1.8. Σίγουρα τα κυβικά δυσκολεύουν τη μεταπώληση αλλά και το Πούντο της αδερφής μου να δώσω (1.4 90 ίππων, Γενάρης 09, 18.000χλμ και αρκετά πλούσιο εξοπλισμό -μέχρι και έξτρα διζωνικό κλιματισμό έχει) πάλι θα δυσκολευτώ και τελικά θα πρέπει να το σκοτώσω
6. Ναι είναι εγωιστικό το μη θέλω να το δώσω τσάμπα σε ιδιώτη γιατί το έχει απαξιώσει ήδη πολύ πριν το χρησιμοποιήσει. Ενώ στη μάντρα- αντιπροσωπεία μπορεί να μου το πάρει χαμηλά αλλά σίγουρα θα το δώσει στην τιμή περίπου που πρέπει, αρα το αμάξι έχει κρατήσει την τιμή του καλύτερα και ας μην έχουν μπει τα επιπλεόν λεφτά στην τσέπη μου. Ψυχολογικό καθαρά το θέμα και εντελώς προσωπικο!
7. Αν την 56 σου την έδωσες τώρα τελευταία την έδωσες μάλλον καλά (γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση και τι μοντέλο ήταν) στην τιμή της...Μήπως είδες κάτι GT (1.8 μάλιστα) τι τιμές έχουν; Δε σου λέω για 2λιτρες που είναι γενικά μάλλον φθηνότερες. Και μιλάμε για αυτοκίνητα τουλάχιστον μιας 5ετίας νεότερα.
8. Εσύ την 56 σου την πήρες καινούργια και την πρώτη 3-4ετία δε έριξες σχεδόν τίποτα. Εγώ την πήρα με 54.000χλμ (τώρα έχει 118.000), 11.000 Ευρώ, 6ετίας, την έχω ήδη 5 χρόνια και αν κάτσω και τα βάλω κάτω έχει φτάσει αρκετά ψηλα. Και χωρίς να μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, απλά για να κάνω ότι λέει το βιβλίο σέρβις του κατασκευαστή (δυο φορές ιμάντες, μπουζί, ψαλίδια, μεταβλητό, αμορτισέρ, δυο φορές λάστιχα, δισκους - τακάκια και μια φορά αισθητήρα λ και μαφ που ήταν και τα μόνα της προβλήματα). Αν την έπαιρνα καινούργια με 60.000χλμ και 5αετίας που θα ήταν τώρα το μόνο που θα είχα αλλάξει θα ήταν τακάκια και ιμάντες. Αρα εξαρτάται από το πόσο έχεις σκοπό να κρατήσεις ένα αμάξι για το αν θα το πάρεις καινούριο ή μτχ και σε ποια κατηγορία (τιμής) είναι το αμάξι.:okk:

runner
27-02-11, 16:29
φιλε μου μαλλον παλι δεν εχεις καταλαβει για ποιο αμαξι μιλαμε..μιλαμε για ενα μοτερ καταργημενο με πολυ ψηλα τελη και τεκμηριο.,...
σε πληροφωρω οτι πλεον δεν μου κακοφανηκε που εδωσα την 56 τσαμπα γιατι ξερω οτι θα κερδισω απο την επομενη αγορα που θα κανω η οποια θα ειναι δευτερο χερι και φυσικα σκοτωμενη οσο δεν παει,δεν την ξαναπαταω με καινουργια αλφα ..τελος!

Το έκανα κι εγώ.
Πήγα την 159 , 1.8 , που έχω 1 έτους για ανταλλαγή με μια 159 , 2.2 (3 ετών)...
Απάντηση του πωλητή...-Τα 1.8 δεν έχουν καλή μεταπώληση όπως η 2.2......
Η ουσία είναι ότι όλοι θέλουν να αγοράζουν φτηνά και να πουλάνε ακριβά.
Αν και την αγόρασα 25.000€ ....μόνο....την έχω παντρευτεί (έτσι όπως είναι η αγορά)....

JIM_MAR
27-02-11, 16:30
Το έκανα κι εγώ.
Πήγα την 159 , 1.8 , που έχω 1 έτους για ανταλλαγή με μια 159 , 2.2 (3 ετών)...
Απάντηση του πωλητή...-Τα 1.8 δεν έχουν καλή μεταπώληση όπως η 2.2......
Η ουσία είναι ότι όλοι θέλουν να αγοράζουν φτηνά και να πουλάνε ακριβά.
Αν και την αγόρασα 25.000€ ....μόνο....την έχω παντρευτεί (έτσι όπως είναι η αγορά)....
Με αυτό τα είπες όλα!

A l e x
27-02-11, 16:36
Συμφωνω απολυτα με τον JIM και θα ηθελα να συμπληρωσω οτι οταν αγοραζει καποιος Αλφα, το κοστος κτησης δεν εχει τοσο σημασια. Γιατι για να το εχεις το αυτοκινητο στην πενα, σε αψογη μηχανολογικη και αισθητικη κατασταση, θα δωσεις πολλα χρηματα. Αλλα θα τα δωσεις περισσοτερο απο μερακι και αγαπη γι'αυτο που αντιπροσωπευει και γι'αυτο δε σε πονανε τοσο ή ας πουμε δεν καθεσαι να κλαιγεσαι στο φιλαρακι σου " ...μου φαγε 100 ευρω το μπιιπ για λαδια-φιλτρα ... " . Γιατι αυτος που θα καθισει να τα υπολογισει ολα αυτα, ειναι προτιμοτερο (και το εννοω, προσωπικα ετσι προτεινω σε φιλους τι να αγορασουν) να αποκτησει μια οκταβια ή ενα γκολφ και να εξοικονομισει καποια ευρω. Οχι γιατι η οκταβια θα φαει λιγοτερα στο σερβις. Στην οκταβια ομως μπορεις να της αφησεις τα ιδια λαδια για 15000 χιλιομετρα αντι για 7000, ή αμα βγαλει και κανα τσιριγμα ο κινητηρας τον αφηνεις και οπως ειναι. Γιατι εχεις οκταβια.

porky146
27-02-11, 16:42
ρε παιδια για τον καθενα το αυτοκινητο που εχει το αντιμετωπιζει με 2 τροπους. Ως εργαλειο και ως αγαπημενο αντικειμενο. Μην τα βαουμε ολα στην πρεσα πλυν εμας.

runner
27-02-11, 16:45
ρε παιδια για τον καθενα το αυτοκινητο που εχει το αντιμετωπιζει με 2 τροπους. Ως εργαλειο και ως αγαπημενο αντικειμενο. Μην τα βαουμε ολα στην πρεσα πλυν εμας.

Ή και τα 2....:love::okk:

porky146
27-02-11, 16:45
ασφαλως!

JIM_MAR
27-02-11, 16:51
Οταν εχεις επιλέξει συνειδητά Αλφα (καινούρια ή μτχ) μάλλον έχει αποφασίσει και μέρος (για να μην πω εξ' ολοκλήρου) της καρδιάς σου. Αλλιώς δε θα έπρεπε να έχουμε τόσοι πολλοί 10ετίας και πάνω αυτοκίνητα και να τα προσέχουμε σαν να είναι καινούρια. Άσε που τώρα με την απόσυρση θα έπρεπε αρκετοί να έχουν σπεύσει να λιώσουν τις 33, 155, 75, 156 τους για να πάρουν καινούριο....Για να δω ποιος από εμάς θα το έκανε αυτό;
Αν όμως είχα κανα Γκοφλ ΙΙΙ του 92 δε θα με πείραζε και τόσο να το αποσύρω

i87
27-02-11, 17:05
Οι τιμές είναι εξευτελιστικές αλλά τόσο χαμηλά δεν πέφτουν. Για όλες τις τιμές υπάρχει αγοραστής αλλά να θέλεις να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο του '09 όσο έχει ένα του '07 απλώς δεν γίνεται.
Δεν έχει καμία σχέση πόσο το πουλάει σε στοκ η εταιρία πλέον (λίγα κομμάτια). Στο κάτω κάτω πήγαινε πάρε ένα από στοκ.

Γιατι αυτος που θα καθισει να τα υπολογισει ολα αυτα, ειναι προτιμοτερο (και το εννοω, προσωπικα ετσι προτεινω σε φιλους τι να αγορασουν) να αποκτησει μια οκταβια ή ενα γκολφ και να εξοικονομισει καποια ευρω. Οχι γιατι η οκταβια θα φαει λιγοτερα στο σερβις. Στην οκταβια ομως μπορεις να της αφησεις τα ιδια λαδια για 15000 χιλιομετρα αντι για 7000, ή αμα βγαλει και κανα τσιριγμα ο κινητηρας τον αφηνεις και οπως ειναι. Γιατι εχεις οκταβια.

Τα ίδια έλεγε και ένας φίλος με ΤΟΥΟΤΑ μέχρι που άρχισε να καίει το λάδι γρηγορότερα από την βενζίνη και απλώς κάηκε ο κινητήρας με 40.000χλμ.

Καταλάβετε ότι την ίδια συντήρηση χρειάζονται όλα τα αυτοκίνητα και όπως του συμπεριφέρεσαι έτσι θα σου συμπεριφερθεί.

alfa 156
27-02-11, 17:21
καλο το συναισθηματικο κομματι των αυτοκινμητων μας ,αλλα το πρωταρχικο λογο τον εχουν τα λεφτα πλεον...
δεν ειχα ποτε αλλο αυτοκινητο πλην των ιταλικων,και θα εξακολουθω να εχω ιταλια μερια,αλλα πλεον πολυ ποιο συνηδητοποιημενα....
η αγορα δυσκολευει οσο παει και παντα θα υπαρχει καποιος που αγορασε το 2007 αμαξι με τελη τοτε 300 ευρω και βενζινη με 0.80 το λιτρο και μεσα σε 4 χρονια πηγε το σημα τα διπλασια ακριβως και η βενζινη το ιδιο,και οσο συναισθηματικα δεμενος και να ειναι ,εαν ζοριστηκε οικονομικα ειτε γιατι εχασε την δουλεια του,τοτε θα το πουλησει οσο οσο για να παρει κατι μικροτερο να κανει απλως την δουλεια του...
επειδη λοιπον γνωριζω τους κανονες τις αγορας και ειμαι μονος μου χωρις οικογενιακα βαρη (ποσοι ειναι που πηρανε τετοιο αμαξι στα 34 τους χωρις οικογενεια)για αυτο και θα αγορασω στην τιμη που πρπει..
οπως αγορασα πριν 3 μηνες suzuki gsxr 1000 k8 2008 model απο 9000 σε 6800...και δεν με πιστευε κανεις οταν του το ελεγα,απλα θελει υπομονη και ψαξιμο,και μολις το παρω θα σας το ανακοινωσω,εσεις απο εκει και περα να πληρωνετε οτι σας ζητανε οι μαντραδες/ιδιωτες!

A l e x
27-02-11, 17:22
Οι τιμές είναι εξευτελιστικές αλλά τόσο χαμηλά δεν πέφτουν. Για όλες τις τιμές υπάρχει αγοραστής αλλά να θέλεις να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο του '09 όσο έχει ένα του '07 απλώς δεν γίνεται.
Δεν έχει καμία σχέση πόσο το πουλάει σε στοκ η εταιρία πλέον (λίγα κομμάτια). Στο κάτω κάτω πήγαινε πάρε ένα από στοκ.

Τα ίδια έλεγε και ένας φίλος με ΤΟΥΟΤΑ μέχρι που άρχισε να καίει το λάδι γρηγορότερα από την βενζίνη και απλώς κάηκε ο κινητήρας με 40.000χλμ.

Καταλάβετε ότι την ίδια συντήρηση χρειάζονται όλα τα αυτοκίνητα και όπως του συμπεριφέρεσαι έτσι θα σου συμπεριφερθεί.

Δεν το εγραψα οπως ηθελα. Ηθελα να πω οτι την οκταβια μπορεις και να την παραμελησεις λιγο γιατι δε σε νοιαζει και τοσο...ειναι σκοντα. Την Αλφα ομως δε σου κανει καρδια να την παραμελησεις ...

porky146
27-02-11, 17:58
Οταν εχεις επιλέξει συνειδητά Αλφα (καινούρια ή μτχ) μάλλον έχει αποφασίσει και μέρος (για να μην πω εξ' ολοκλήρου) της καρδιάς σου. Αλλιώς δε θα έπρεπε να έχουμε τόσοι πολλοί 10ετίας και πάνω αυτοκίνητα και να τα προσέχουμε σαν να είναι καινούρια. Άσε που τώρα με την απόσυρση θα έπρεπε αρκετοί να έχουν σπεύσει να λιώσουν τις 33, 155, 75, 156 τους για να πάρουν καινούριο....Για να δω ποιος από εμάς θα το έκανε αυτό;
Αν όμως είχα κανα Γκοφλ ΙΙΙ του 92 δε θα με πείραζε και τόσο να το αποσύρω

πολυ απολυτο αυτο!

Υπαρχουν ανθρωποι που πχ. εχουν golf gti της εποχης και το εχουν σε κατασταση βιτρινας.

A l e x
27-02-11, 18:02
Συγκριτικα...οι αλφιστι εχουν τα αυτοκινητα τους σε αψογη κατασταση περισσοτερο απο τον οποιοδηποτε. Ας πουμε αν ειναι ο 1/5 που εχουν γκολφ, αντιστοιχα ειναι οι 4/5 που εχουν αλφα ρομεο.

porky146
27-02-11, 18:06
ok.

kpsig
27-02-11, 20:05
Συγκριτικα...οι αλφιστι εχουν τα αυτοκινητα τους σε αψογη κατασταση περισσοτερο απο τον οποιοδηποτε. Ας πουμε αν ειναι ο 1/5 που εχουν γκολφ, αντιστοιχα ειναι οι 4/5 που εχουν αλφα ρομεο.

Θα συμφωνήσω. Αυτό θα πει συνειδητοποιημένος αγοραστής :)
Θέλει δεν θέλει το αμάξι έξτρα φροντίδα (που εμείς με Άλφα Ρομέο την είχαμε αποδεχτεί ως δεδομένο), στις Άλφα την εφαρμόζουμε.
Η χαρά των συνεργείων!! (όχι τόσο επειδή χαλάνε όσο γιατί οι ιδιοκτήτες είμαστε μάλλος "ψείρες")

Makinen
27-02-11, 22:27
Θέλω ν'αγοράσω μεταχειρισμένη Alfa Romeo Βrera 3.2 του 2009,
γι'αυτόν το σκοπό είμαι διατεθειμένος να δώσω ... :confused: ... 10.000€!!!
Νομίζω είναι μια πάρα πολύ καλή τιμή για τα σημερινά δεδομένα!! τι λέτε κ σεις??

:tease: :tongue: :hysterical::hysterical:

i87
27-02-11, 23:16
Δεν το εγραψα οπως ηθελα. Ηθελα να πω οτι την οκταβια μπορεις και να την παραμελησεις λιγο γιατι δε σε νοιαζει και τοσο...ειναι σκοντα. Την Αλφα ομως δε σου κανει καρδια να την παραμελησεις ...

Κοίτα αρχή μου είναι πρώτα να προστατεύω την περιουσία μου και μετά το συναίσθημα. Έτσι ότι κάνω για την 146 μου 15 χρόνια τώρα κάνω και για το άλλο αυτοκίνητο της οικογένειας VW passat. Προσοχή στο συνεργείο που το πηγαίνω με αλλαγή σωστών ανταλλακτικών στο σωστό χρόνο ούτε μήνα παραπάνω και ας μην έχω πάντα τα χρήματα.
Το αυτοκίνητο μπορεί να γίνει όπλο αν δεν το συντηρείς σωστά.

Τώρα για το συναισθηματικό κομμάτι αν π.χ. οι δαγκάνες είναι ασημένιες στην 146 μπορεί να σκέφτομαι να δώσω το 100ευρω (και ας κάνω οικονομία) να τις βάψω κόκκινες. Από την άλλη στο passat και σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο δεν περνάει καν από το μυαλό μου.

Στο θέμα που συζητάμε όλο και κάποιος θα βρεθεί στην ανάγκη να την δώσει πιο φτηνά αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Και επιμένω κάποιος που έχει δώσει 40κ€ πριν ένα δύο χρόνια δεν είναι τα ασφάλιστρα και τα τέλη ούτε καν η βενζίνη που θα τον κάνουν να το δώσει 15κ€ (και να χάσει 25κ€) αλλά κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Υ.Γ. Ο μπιπ μπιπ είπε το σωστότερο από όλα, παραφράζοντας το: τα θέλουμε όλα δικά μας!!! Ε δεν γίνεται.
Πότε θα σε δούμε εσένα;;;

alfa 156
27-02-11, 23:32
Νομίζω είναι μια πάρα πολύ καλή τιμή για τα σημερινά δεδομένα!! τι λέτε κ σεις??

αμα εχεις υπομονη θα την δεις συντομα...

alfa 156
03-03-11, 12:12

http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=3212&proId=12251357&cat=a&pageSize=10

περιμενε και ειμαστε πολυ κοντα στο 10000 που λες εσυ....

stratous156
03-03-11, 12:39
πάντως είναι λάθος να κοιτάμε μόνο τις τιμές...το φθηνό μπορεί να μην είναι και καλό...το λέω με την έννοια ότι μετά την αγορά μπορεί να θες αρκετά ευρώ για να έρθει σε αρεστή κατάσταση το αμάξι...
ωστόσο σήμερα μπορείς να αγοράσεις φθηνά τα κυβικά...το θέμα είναι να μπορείς να το συντηρείς...

alfa 156
03-03-11, 13:27
πάντως είναι λάθος να κοιτάμε μόνο τις τιμές...το φθηνό μπορεί να μην είναι και καλό...το λέω με την έννοια ότι μετά την αγορά μπορεί να θες αρκετά ευρώ για να έρθει σε αρεστή κατάσταση το αμάξι...
ωστόσο σήμερα μπορείς να αγοράσεις φθηνά τα κυβικά...το θέμα είναι να μπορείς να το συντηρείς...
το ιδιο ισχευι και για το ακριβο οταν προκειτε για δευτρο χερι..
οτι και να παρεις φυσικα θα το ελενξεις πριν το παρεις!

Μέγας Ανατολικός
03-03-11, 14:07
Alfa156 δε μας δείχνεις τπτ καινούριο.Υπάρχει αγγελία εδώ και 2 μήνες για Brera 3.2 με 13500€ αυτό δε σημαίνει κάτι!Το ότι θα βρεις κάποιον να τη πάρεις τόσο δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να πουλάνε τόσο!Αυτό μπορείς να το δεις και σε αυτοκίνητα που κρατάνε μεταπώληση ασχέτως κυβικών.

alfa 156
03-03-11, 14:37
η απαντηση ηταν στον φιλο ποιο πανω που θεωρησε οτι το να βρεις 3,2 μπρερα με 10 χιλιαρικα ειναι ακατορθωτο....καπως ετσι το καταλαβα!
δημητρη,εγω δεν υποχρεωσα να πουλησει κανεις τσαμπα το αμαξι του,απλα με βαση τις τωρινες οικονομικες συνθηκες,για να πουλησεις μονο τσαμπα θα πρπει να πουλησεις ΑΝ θελεις να πουλησεις.....
δεν το λεω εγω,το λεει η αγορα....

Μέγας Ανατολικός
03-03-11, 14:49
H αγορά δεν λέει αυτό το πράγμα!Εγώ που ψάχνω για EVO & Z4 άλλα βλέπω!
Δε βλέπω κανένας να χαρίζει τη 3λιτρη μπέμπα του,ούτε το 2λιτρο τούρμπο Evo του.
Για Focus RS δε σου λέω,βρήκα τύπο που ζητούσε +10000€ από τη τιμή του καινούριου και το πούλαγε μεταχειρισμένο.Δεν είδα εκει κανένα με 20000 να λέει θέλω να πάρω κάτι από τα παραπάνω!
Το ζητούμενο πάντως είναι αυτό που είπε ο Στράτος.Αν δε μπορείς να συντηρήσεις τι να το κάνεις το 2.2,3.2,4,2 κοκ?

A l e x
03-03-11, 14:54
προσωπικα νομιζω οτι το να βρεις μπρερα με 10000, 3.2 , του 2006 (δε το συζηταω για νεοτερη) θα ειναι ΜΟΝΟ απο σποντα. Μια περιπτωση στις 100000. Δε μπορεις να πονταρεις ομως σε αυτο γιατι μπορει να περιμενεις 1 χρονο για να το βρεις

MILANEZOS
03-03-11, 15:30
H αγορά δεν λέει αυτό το πράγμα!Εγώ που ψάχνω για EVO & Z4 άλλα βλέπω!
Δε βλέπω κανένας να χαρίζει τη 3λιτρη μπέμπα του,ούτε το 2λιτρο τούρμπο Evo του.
Συγκεκριμενα επειδη αναφερθηκε η z4, μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, διοτι φιλος μου πουλαει την συγκεκριμενη εδω κ 2 χρονια:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/505131/
με αναγραφομενη τιμη 28000, αλλα σε κατι 'ιδίαν συνεννοησεις με υποψηφιους, στους οποιους διαπραγματευονταν-παζαρευε τιμη χαμηλοτερη απο την αναγραφομενη, δλδ μεχρι κ 24000, η bmw δεν εφυγε, κ ουτε προκειται.
Αρχικη τιμη αγορας:54000

spiderman
03-03-11, 15:40
γιατι το παιδευουμε.
αφου, αγαπητε alfa 156, σου αρεσουν τα δειγματοληπτικα πειραματα, κανε ενα ακομα:
παρε 11.000ευρω, μετρητα, στο χερι σου.
παρε τηλεφωνο στις αγγελιες των οχηματων που σε ενδιαφερουν, και πωλουνται στο 20αρικο χοντρικα.
κλεισε ραντεβου. δες τα, και περνα στο παρασυνθημα. βγαλε τα 11 , και πες, "ελα, δωστο".
και περιμενε να δεις, τι θα σου δωσουν.
μετα, ελα να μας πεις το δειγματοληπτικο.

μεταξυ μας, για μενα, η συμπεριφορα του εχω 11 και θελω κατι που κανει 20, μου ειναι εξαιρετικα αντιπαθης.
σαν πωλητης, ποτε δεν κρατησα κιλιμι στον ωμο.αν θες παζαρια, πας στο παζαρι.
οταν ο αλλος λεει 20, ειναι 20. το προβλημα δεν ειναι δικο του. ειναι δικο σου που δεν εχεις τα 20.
σαφως και θα βρεις την αναγκη, σαφως και θα βρεις τον επειγομενο τα χρηματα, αλλα δεν ειναι ο κανονας.

παντως, θυμαμαι οταν καλη ωρα πουλουσα το punto μου, ειχε εμφανιστει καποιος με παρομοια φιλοσοφια..δεν ειναι σπανιο ειδος. μου χε προτεινει (μονος του, δεν τον ρωτησα εγω), να μου δωσει τα μισα ακριβως..
και του ειπα, ναι οκ, περνα αυριο, να παρεις 4ζαντολαστιχα, τα μπροστινα τακακια, το sub και τα @ρχιδι@ μου.
παντως, κανε το δειγματοληπτικο, και πες μας..
και μετα θελουμε αναλυση των συμπερασματων..

alfa 156
03-03-11, 15:52
γιατι το παιδευουμε.
αφου, αγαπητε alfa 156, σου αρεσουν τα δειγματοληπτικα πειραματα, κανε ενα ακομα:
παρε 11.000ευρω, μετρητα, στο χερι σου.
παρε τηλεφωνο στις αγγελιες των οχηματων που σε ενδιαφερουν, και πωλουνται στο 20αρικο χοντρικα.
κλεισε ραντεβου. δες τα, και περνα στο παρασυνθημα. βγαλε τα 11 , και πες, "ελα, δωστο".
και περιμενε να δεις, τι θα σου δωσουν.
μετα, ελα να μας πεις το δειγματοληπτικο.

μεταξυ μας, για μενα, η συμπεριφορα του εχω 11 και θελω κατι που κανει 20, μου ειναι εξαιρετικα αντιπαθης.
σαν πωλητης, ποτε δεν κρατησα κιλιμι στον ωμο.αν θες παζαρια, πας στο παζαρι.
οταν ο αλλος λεει 20, ειναι 20. το προβλημα δεν ειναι δικο του. ειναι δικο σου που δεν εχεις τα 20.
σαφως και θα βρεις την αναγκη, σαφως και θα βρεις τον επειγομενο τα χρηματα, αλλα δεν ειναι ο κανονας.

παντως, θυμαμαι οταν καλη ωρα πουλουσα το punto μου, ειχε εμφανιστει καποιος με παρομοια φιλοσοφια..δεν ειναι σπανιο ειδος. μου χε προτεινει (μονος του, δεν τον ρωτησα εγω), να μου δωσει τα μισα ακριβως..
και του ειπα, ναι οκ, περνα αυριο, να παρεις 4ζαντολαστιχα, τα μπροστινα τακακια, το sub και τα @ρχιδι@ μου.
παντως, κανε το δειγματοληπτικο, και πες μας..
και μετα θελουμε αναλυση των συμπερασματων..
το εχω κανει ηδη σε μοτοσυκλετα και επιασε....
οταν λεμε οτι η κριση δημιουργει ευκαιριες,ενοουμε κατι τετοιο.
ο καθε πωλητης κοιταζει πως θα πουλησει ακριβοτερα και ο καθε αγορστης πως θα αγορασει φτηνοτερα.
δεδομενου της κρισης,τον κορεσμο των οχηματων μαζι με το κοστος συντηρησης τους,την μη χορηγηση δανειων για αγορα,αυτα ειναι που καθοριζουν την αγορα και την πωληση..ο εχων μετρητο,εχει το πανω χερι τελος!
ο καθε πωλητης βαζει αγγελια σο γουσταρει,δεν σημαινει οτι θα αγορασω τοσο!
η τιμη ειναι 100% διαπραγματευσιμη ακομα και σττον πιο σκληρο πωλητη.
οσον αφορα για καποιον απο πανω που ειπε αν δεν μπορεις να συντηρησεις τα 2.2,2.2,5.3,2 κλπ τι το θες το αμαξι.....μαλλον ζει σε αλλον κοσμο και οχι σε αυτον...
δηλαδη καποιος που αγορασε πριν 2 χρονια μια 2,2 με τελη 450 ευρω ασφαλιστρα φτηνοτερα και με βενζινη 0,90 το λιτρο για να αντεξει καταναλωση 12-15 λιτρα/100,και τωρα που εχασε την δουλεια του η του εκαναν μειωση στην εργασια του τα τελη απο 450 πηγαν 600 η βενζινα απο 0,90 πηγε 1,65 και δεν μπορει να ανταπεξελθει πλεον ευκολα σημαιανει οτι εκανε κακη αγορα απο την αρχη?η μπορουσες εσυ να υπολογισεις πριν 2 χρονια αυτα τα χαλια της αγορας?
λυπαμε που σας το λεω σας αρεσει δεν σας αρεσει ,το αυτοκινητο οτι μαρκα και να ειναι απαξ και ειναι πανω απο 1200 κυβικα και αξια 10000 ευρω και πανω ΑΠΑΞΙΩΘΗΚΕ και οσο περισσοτερα κυβικα,τοσο μεγαλυερη απαξιωση,τελεις και παυλα!

Μέγας Ανατολικός
03-03-11, 16:00
Alfa156 δε μπορούμε να συνεννοηθούμε οπότε....ας μη το συνεχίζουμε γιατί είμαστε off topic.
Καλές αγορές να'χεις!

Vittorio
03-03-11, 16:03
...
οταν ο αλλος λεει 20, ειναι 20. το προβλημα δεν ειναι δικο του. ειναι δικο σου που δεν εχεις τα 20 ...

Συμφωνώ απολύτως με αυτό.
Ο πωλητής κανονίζει την τιμή, όχι ο αγοραστής.
Αν τώρα ο πρώτος είναι διατεθειμένος να κάνει μία μικρή έκπτωση, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο, αλλά 50% κάτω στην αρχική τιμή δεν είναι απλώς έκπτωση, είναι μισοτιμής.

alfa 156
03-03-11, 16:04
Συγκεκριμενα επειδη αναφερθηκε η z4, μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, διοτι φιλος μου πουλαει την συγκεκριμενη εδω κ 2 χρονια:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/505131/
με αναγραφομενη τιμη 28000, αλλα σε κατι 'ιδίαν συνεννοησεις με υποψηφιους, στους οποιους διαπραγματευονταν-παζαρευε τιμη χαμηλοτερη απο την αναγραφομενη, δλδ μεχρι κ 24000, η bmw δεν εφυγε, κ ουτε προκειται.
Αρχικη τιμη αγορας:54000
α μπραβο....τωρα ερχεσαι στα λογια μου.....αυτο για να φυγει το υπολογισω περιπου 12-15 χιλιαρικα...αλλιως θα τοεχει να το βλεπει και να πλερωνει τα 1200αρια στα τελη κυκλοφοριας..που οταν το αγορασε τα τελη ητανε 450....

Makinen
03-03-11, 16:08
Μ'αρέσεις γιατί είσαι στο πνεύμα της εποχής!!! :okk:

Για ρώτα κ τον Milanezo εάν ο φίλος του στην δίνει για 12.500€...

jim3
03-03-11, 16:09
Ρε φιλε ενα οταν κατι το εχεις αγορασει με τα λεφτα σου και τον ιδρωτα σου 54 χιλιαρικα δεν θα το ριξεις ποτε στα 15 αυτα που λες δεν υπαρχουν...αν εσυ μπορεσεις και ριξεις την 159 απο 20 σε 11 τοτε μπραβο αλλα αυτος π θα στην δωσει θα εχει χοντρο προβλημα...και θα ειναι μια περιπτωση προς χιλιες!

spiderman
03-03-11, 16:17
alfa 156, εχω αλλο σχεδιο.
θα σε δωκω εγω 12.500. τωρα. μετρητα.
και θα πας εσυ, στο φιλο του milan και θα του πεις οτι την θες για παρτι σου με 12.500, για να τον ξαλαφρωσεις απο τα 1200αρια που ριχνει το χρονο.
αμα στη δωσει, την δινεις σε μενα, και βγαζεις και συ ενα 1000αρικο.
στελνω εσενα, γιατι δεν θελω να δω το προσωπακι μου μελανιασμενο απο τις φαπες...

JIM_MAR
03-03-11, 16:20
Συγνώμη παίδες αλλά εγώ προσωπικά αν είχα δώσει 54 χιλιάρικα για ένα τέτοιο αμάξι (το οποίο παρεπιπτόντως είναι εκπληκτικό...) θα προτιμούσα να το δω να σαπίζει από την ακινησία και την αχρηστία παρά να το δώσω 12 χιλιάρικα στον πάσα ένα...
Στην τελική θα το δάνειζα σε κάνα ξάδερφο μικρότερο ή κανα καλό φίλο να κάνει και το κομμάτι του! Αλλά όχι να το δώσω στο σχεδόν 1/3 της τιμής που διακίως ζητάω να πάρω....

nick4591
03-03-11, 16:22
Aν είναι να στο πάρει πίσω καμιά τράπεζα για κάνα δεκάρικο υπόλοιπο, το σκοτώνεις και σου μένει ένα τάληρο να βουλώσεις τρύπες...
Είναι μια λύση ας πούμε...
Πολλά γίνονται στην αγορά... και σε ακίνητα και επιχειρήσεις κλπ...
Η κρίση γενικώς ευνοεί τους επιτήδειους όπου κι αν οφείλεται αυτή όπως έχει δείξει η Ιστορία...
Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...

(γενική η διαπίστωση, δεν αφορά τον alfa156, για να μην παρεξηγηθώ)

stratous156
03-03-11, 16:27
Συγνώμη παίδες αλλά εγώ προσωπικά αν είχα δώσει 54 χιλιάρικα για ένα τέτοιο αμάξι (το οποίο παρεπιπτόντως είναι εκπληκτικό...) θα προτιμούσα να το δω να σαπίζει από την ακινησία και την αχρηστία παρά να το δώσω 12 χιλιάρικα στον πάσα ένα...
Στην τελική θα το δάνειζα σε κάνα ξάδερφο μικρότερο ή κανα καλό φίλο να κάνει και το κομμάτι του! Αλλά όχι να το δώσω στο σχεδόν 1/3 της τιμής που διακίως ζητάω να πάρω....
από το να σου το πάρει η τράπεζα όμως...αφού δεν θα έχεις να πληρώσεις το δάνειο για να την ξεχρεώσεις...τη σκοτώνεις όσο όσο...δε μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα ξέρεις πόσοι χρεωθήκανε να πάρουν ένα αμάξι για να κάνουν τη μόστρα τους χωρίς να έχουν δεύτερο βρακί να βάλουν...και τώρα πάνε στα βενζινάδικα και βάζουν 5 ευρώ βενζίνη

spiderman
03-03-11, 16:29
αυτος ομως ειναι ενας.
δεν ειναι ολοι.
δλδ δεν μπορει να βλεπεις καποιον να το δινει 20, και να λες θα το παρω 11, επειδη ο μπαζανακης του/της κτλ σκοτωσε μια μαζερα για 10χιλιαρικα περυσι που τον κυνηγουσε η τραπεζα και του εφαγε το εργοστασιο η γκομενα..
αυτες δεν ειναι ο κανονας. αυτος που ειναι σε αυτη τη θεση, δεν θα πει 20, θα πει 12. οσα του λειπουνε.

JIM_MAR
03-03-11, 16:30
Aν είναι να στο πάρει πίσω καμιά τράπεζα για κάνα δεκάρικο υπόλοιπο, το σκοτώνεις και σου μένει ένα τάληρο να βουλώσεις τρύπες...
Είναι μια λύση ας πούμε...
Πολλά γίνονται στην αγορά... και σε ακίνητα και επιχειρήσεις κλπ...
Η κρίση γενικώς ευνοεί τους επιτήδειους όπου κι αν οφείλεται αυτή όπως έχει δείξει η Ιστορία...
Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...

(γενική η διαπίστωση, δεν αφορά τον alfa156, για να μην παρεξηγηθώ)
Σωστό και αυτό που λές φίλε μου αλλά συγνώμη κιόλας αλλά αν πας να ΧΡΕΩΘΕΙΣ 50-60 χιλιάρικα για να πάρεις 4 ρόδες (ό,τι και αν είναι) και δεν έχεις τις "καβάντζες" σου σε περίπτωση στραβής, εεε τότε τα θέλει ο κ@λος σου...
Βέβαια αυτό το έκανε μέχρι πρότινως ποοοολύς κόσμος για να πάρει την αμαξάρα που ονειρευόταν....Εεε τώρα ήρθε η ώρα απλά να πληρώσουν το τίμημα όσοι κακώς το έκαναν!
Βέβαια το κακό είναι ότι την πληρώνουν και κάποιοι που απλά στάθηκαν ατυχοι ή τους "πήρε η μπάλα"!

stratous156
03-03-11, 16:31
σπιντερμαν προφανώς ισχύει αυτό που λες δεν αντιλέγω...απλά αυτό που λέω εγώ καλώς ή κακώς αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα της τωρινής κατάστασης...

JIM_MAR
03-03-11, 16:33
αυτος ομως ειναι ενας.
δεν ειναι ολοι.
δλδ δεν μπορει να βλεπεις καποιον να το δινει 20, και να λες θα το παρω 11, επειδη ο μπαζανακης του/της κτλ σκοτωσε μια μαζερα για 10χιλιαρικα περυσι που τον κυνηγουσε η τραπεζα και του εφαγε το εργοστασιο η γκομενα..
αυτες δεν ειναι ο κανονας. αυτος που ειναι σε αυτη τη θεση, δεν θα πει 20, θα πει 12. οσα του λειπουνε.
Μου αρέσει ρε Κωστή που πάντα το μυαλό σου εκεί πάει...:P:P:P
Σόρυ για το οφ αλλά μόλις το διάβασα γέλασα, δεν κρατήθηκα...:hysterical::hysterical:

spiderman
03-03-11, 16:36
παντου υπαρχει μια "σκροφα που σε ριχνει στην καταστροφα"...:P

George T.
03-03-11, 16:38
Στην τελική θα το δάνειζα σε κάνα ξάδερφο μικρότερο ή κανα καλό φίλο (??????????) να κάνει και το κομμάτι του! Αλλά όχι να το δώσω στο σχεδόν 1/3 της τιμής που διακίως ζητάω να πάρω....

ε,πάρε μια και μπορώ να σε απαλλάξω εγώ για λίγο καιρό από την παρουσία της...:s5oeat:

αλλά νομίζω πως είστε όλοι πολύ οφ τοπικ:slap:

Vittorio
03-03-11, 16:38
Guys, εγώ έχω σταμπάρει αυτό εδώ το μωρό.:love:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1065126/

Αν πάω να τον βρω με τα μισά (25.000 ευρώ) από όσα ζητάει (50.000), λέτε να μου τη δώσει;

Makinen
03-03-11, 16:41
@Spiderman

:okk:
Αποδεδειγμένο, ανα τους αιώνες!! :lol::lol:

@Vit

Κάνε μια προσπάθεια κ πες μας μετά τι σου είπε...

JIM_MAR
03-03-11, 16:41
παντου υπαρχει μια "σκροφα που σε ριχνει στην καταστροφα"...:P
:ilove::ilove::ilove:
Δεν παίζεσαι με τίποτα....

nick4591
03-03-11, 16:43

Αν πάω να τον βρω με τα μισά (25.000 ευρώ) από όσα ζητάει (50.000), λέτε να μου τη δώσει;

Δεν του προτείνεις κάνα χιλιαρικάκι και τους καφέδες?
Για απόσυρση το θες πες του...
Που ξέρεις....

stratous156
03-03-11, 16:50

:hysterical::hysterical::hysterical:
πες του φίλε έχεις κάνει λάθος και έχεις βάλει ένα μηδενικό παραπάνω...

The
03-03-11, 16:58
Να γυρίσουμε on-topic plz.

alfa 156
03-03-11, 23:32
Ρε φιλε ενα οταν κατι το εχεις αγορασει με τα λεφτα σου και τον ιδρωτα σου 54 χιλιαρικα δεν θα το ριξεις ποτε στα 15 αυτα που λες δεν υπαρχουν...αν εσυ μπορεσεις και ριξεις την 159 απο 20 σε 11 τοτε μπραβο αλλα αυτος π θα στην δωσει θα εχει χοντρο προβλημα...και θα ειναι μια περιπτωση προς χιλιες!
λυπαμε που θα σε στεναχωρησω αλλα οταν εχεις ριξει 50χιλιαρικα σε αμαξι και θα εχεςι την εντυπωση οτι εκανες επενδυση θα εισια τουλαχιστων!@@@@
η τιμη ενος αγαθου ΔΕΝ καθοριζεται απο τον πωλητη ΜΟΝΟ ,υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που καθοριζουν μια τιμη ενος αγαθου ειδικα οταν σε ενα αγαθο παρεμβενει και το κρατος με οτι συνεπαγεταιι αυτο αρνητικα.
οταν λοιπον σε ενα αντικειμνο υπαρχει μεγαλυτερη προσφορα απο την ζητηση αυτοματος οι τιμες πεφτουν και τουμπαλιν.
οταν ενα αντικειμενο χτυπιεται αλυπητα φορολογικα απο το κρατος,τοτε απαξιωνεται ακομα περισοτερο.
και εκει που γονατιζει τελειως ειναι οταν το πηρε με δοσεις (πειτε μου ποιος αγορασε αυτοκινητο μετρητα την τελευταια δεκαετια )και φυσικα δεν μπορει να τις πληρωσει με κινδυνο να το χασει απο την τραπεζα...φυσικα και θα το δωσει οσο οσο να φυγει...

MILANEZOS
04-03-11, 02:36
edit

AlexUnder
04-03-11, 11:23
λυπαμε που θα σε στεναχωρησω αλλα οταν εχεις ριξει 50χιλιαρικα σε αμαξι και θα εχεςι την εντυπωση οτι εκανες επενδυση θα εισια τουλαχιστων!@@@@
η τιμη ενος αγαθου ΔΕΝ καθοριζεται απο τον πωλητη ΜΟΝΟ ,υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που καθοριζουν μια τιμη ενος αγαθου ειδικα οταν σε ενα αγαθο παρεμβενει και το κρατος με οτι συνεπαγεταιι αυτο αρνητικα.
οταν λοιπον σε ενα αντικειμνο υπαρχει μεγαλυτερη προσφορα απο την ζητηση αυτοματος οι τιμες πεφτουν και τουμπαλιν.
οταν ενα αντικειμενο χτυπιεται αλυπητα φορολογικα απο το κρατος,τοτε απαξιωνεται ακομα περισοτερο.
και εκει που γονατιζει τελειως ειναι οταν το πηρε με δοσεις (πειτε μου ποιος αγορασε αυτοκινητο μετρητα την τελευταια δεκαετια )και φυσικα δεν μπορει να τις πληρωσει με κινδυνο να το χασει απο την τραπεζα...φυσικα και θα το δωσει οσο οσο να φυγει...

ο italakias σε έκανε recruit στο φόρουμ? :shifty::neutral:

Makinen
04-03-11, 11:35
Παίδες, σφύριξε λήξη. :contract:
Ας μην συνεχίζουμε μια ατελέσφορη συζήτηση...

Alfissimo
08-04-11, 21:30
παιδια και τα δυο εργαλεια ειναι.....αν και το 1750 δειχνει πιο αγρειο.....

Γιωργος lancia
08-04-11, 21:57
και τα δυο γρηγορα ειναι, αλλα εγω θα επαιρνα την 1,75 tbi γιατι εχει μικροτερη φορολογηση και λιγοτερη καταναλωση!!!!:confused:

alfa 156
12-04-11, 06:49
και τα δυο γρηγορα ειναι, αλλα εγω θα επαιρνα την 1,75 tbi γιατι εχει μικροτερη φορολογηση και λιγοτερη καταναλωση!!!!:confused:
oi αποψεις για το θεμα καταναλωση διιστανται στα 2 αυτοκινητα...

A l e x
12-04-11, 10:21
Παιζει τεραστιο ρολο ο τροπος οδηγησης, γι αυτο μονο σε ελεγχομενες συνθηκες θα μπορουσε να γινει συγκριση. Η εντυπωση που εχω σχηματισει ειναι οτι σε ταξιδι ο 2.2 ειναι λιγο πιο οικονομικος ενω στην πολη ο 1.75 τα παει καπως καλυτερα.

nektarios GT
06-06-11, 13:47
1750tbi δε το συζητώ...αλλο ατμοσφαιρα και αλλο turbo,οπως επισης αλλο κινητηρας GM και αλλο turbo benzina.....:cool:

Labros 33
06-06-11, 15:32
δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης...ειναι αυτονόητο...!

LARY159!
06-06-11, 15:45
1750tbi δε το συζητώ...αλλο ατμοσφαιρα και αλλο turbo,οπως επισης αλλο κινητηρας GM και αλλο turbo benzina.....:cool:
Δεν ειναι ο κινητηρας ακριβως GM!!O κορμος ειναι της GM.Τα σωθικα του και γενικα ολη η εξελιξη του ειναι καθαρα της ALFA ROMEO.

Σπύρος Ζουμής
06-06-11, 17:01
+10000:okk:
Mονο o 1.8MPI ειναι νομιζω.:confused:

Silverhawk
06-06-11, 20:30
και τα 2 romeo με κεφαλαιο ειναι...tbi λογο δυναμης...

georgelap
19-06-11, 15:00
Δεν ειναι ο κινητηρας ακριβως GM!!O κορμος ειναι της GM.Τα σωθικα του και γενικα ολη η εξελιξη του ειναι καθαρα της ALFA ROMEO.

H alfa δεν εχει τμήμα εξελιξης απο τότε που την αγορασε η η φιατ...
Η εξελιξη εχει γίνει απο την FPT. :cool:

mariosdemigod
19-06-11, 15:04
:turbo::turbo::turbo::turbo::turbo::turbo::turbo:: turbo::turbo::turbo::turbo::turbo::turbo::turbo::t urbo::turbo:

AlfaGTakos
19-06-11, 15:06

ο πρωτος κινητηρας που εξελιξε η fpt ειναι ο 1,750Tbi.....2008

και ιδρυθηκε ως εταιρεια το 2005.
οχι αλλη γκρινια συνοδευομενη με παραπληροφορηση....

τα γυαλακια μαρεσουν :wall:

georgelap
19-06-11, 15:44

ο πρωτος κινητηρας που εξελιξε η fpt ειναι ο 1,750Tbi.....2008

και ιδρυθηκε ως εταιρεια το 2005.
οχι αλλη γκρινια συνοδευομενη με παραπληροφορηση....

τα γυαλακια μαρεσουν :wall:

1) Αφου σου αρέσουν τα γυαλακια γιατι βαζεισ το νευριασμένο ανθρωπάκι :hysterical:
2) Που ειδες την γκρίνια συνοδευομενη με παραπληροφόρηση; Μηπωσ είσαι ο τσακ νορις;;
3) Μην εξωτερικεύεισ τισ τασεισ σου για αντιπαραθεση γιατί θα ξεφύγουμε...
4) Η απαντηση μου προοριζόταν ταυτόχρονα και στο σχόλιο #196... Πραγμα που λογω κεκτημένης ταχυτητος αμελησα να βαλω...
:bye:

AlfaGTakos
19-06-11, 15:51

αγαπητε ξερω να διαβαζω.

breraromeos
19-06-11, 15:51
Tbi γιατι απλά δεν υπάρχει επαφή.

georgelap
19-06-11, 18:02
αγαπητε ξερω να διαβαζω.

Μα τα σασι και οι κινητηρες τησ αλφα εξαλισονται απο τη φίατ.
Δεν μπορω να καταλαβω που διαφωνείς.

Alfissimo
22-06-11, 20:00
Tbi επειδή έχει λιγότερα τέλη και ασφάλεια και επειδή έχει παραπάνω άλογα!!!!

Παναγιώτης 147
22-06-11, 22:18
Αλλά και ο 2,2 είναι άψογος...

velocita
22-06-11, 22:20
+1.

dr.alfisti
23-06-11, 10:55
αλλα χαρακτηριστικα λειτουργιας ο ενας,αλλα ο αλλος.
αντιστοιχα απαιτουν κ τελειως διαφορετικο τροπο οδηγησης προκειμενου να ειχεις το ιδιο αποτελεσμα=να πας γρηγορα!
σιγουρα ο tbi ειναι πιο δυνατος κ πιο ροπατος αλλα μεχρι τις 5...?
ο 2.2 οσο πατας δινει απλωτα στρωτα μεχρι τον κοφτη!δεν εχει σε καμια περιπτωση βεβαια το μπαμ του turbo αλλα περι ορεξεως, κλπ κλπ!

lezas
21-01-12, 22:10
Για μενα οπως ειναι τα πραγματα τωρα συγουρα 159 1.75 tbi

MILANEZOS
21-01-12, 22:31
τωρα προστεθηκε ενας ακομη σοβαρος λογος που υπερτερει ο tbi.
Μονο το θεμα των επιδοσεων να υπολογισει καποιος, δεν συγκρινονται.

Harry1461.4TS'99
21-01-12, 22:42
Παρ'ολο που προτιμω το λεγομενο "natural aspiration" απο το turbo, θα ελεγα τον Tbi. Ειδικα οπως ειναι τωρα τα τελη κυκλοφοριας, τα ασφαλιστρα, τα - Ελληνικης ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΟΣ - τεκμηρια, συμφερει. Και εχει και παραπανω αποδοση.

darkman147
05-03-12, 21:41
Aπο ολες τις αποψεις tbi.Οσο για τον ηχο προς το παρον δεν με χει χαλασει,διακριτικοτητα πανω απο ολα!....Κανει τους αλλους να αναρωτιουνται:twisted:

linkin's dad
05-03-12, 23:40
Οι ρεπριζ αποτελουν για μενα το Α και το Ω της ενεργητικης ασφαλειας.Οταν μιλαμε για ρεπριζ,μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν συστημα υπερπληρωσης.
Μονο με τον 3.2 θα συγκρινα τον tbi.;););)

Alfoholic
05-03-12, 23:45
Οι ρεπριζ αποτελουν για μενα το Α και το Ω της ενεργητικης ασφαλειας προσπέρασης των πάντων.Οταν μιλαμε για ρεπριζ,μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν συστημα υπερπληρωσης.
Μονο με τον 3.2 θα συγκρινα τον tbi.;););)

φίξντ :okk:

darkman147
06-03-12, 00:01

Ορισμενες φορες χρειαζεται και αυτο:okk: Κουμπωνεις 4η και αρχιζεις να μαζευεις χλμ με καταιγιστικους ρυθμους..

linkin's dad
06-03-12, 08:58
Ορισμενες φορες χρειαζεται και αυτο:okk: Κουμπωνεις 4η και αρχιζεις να μαζευεις χλμ με καταιγιστικους ρυθμους..
Και με εκτη....Ποση ροπη ειπαμε οτι εχει ο tbi?32,5 κιλα στις 1900 σαλ με κατανομη οροπεδιου?:okk::okk::okk:

linkin's dad
06-03-12, 09:01
Εγραψα τι ειναι οι ρεπριζ για μενα,οχι τι ειναι για σενα.:):):)

Harry
06-03-12, 18:46
Με κλειστά τα μάτια θα αγόραζα 1750 tbi !!

linkin's dad
06-03-12, 19:27
http://www.youtube.com/watch?v=yykQR6y__5E
:dizzy::dizzy::dizzy:

Harry
06-03-12, 20:01
:eek::eek::eek: Πως έγινε αυτό ? Είναι μαθηματικά αδύνατο !! Είναι όντως GTA ?

velocita
06-03-12, 20:05
Είναι όντως μαμά η Brera;

Silverhawk
06-03-12, 20:12
μπορει να φορα κανα προγραμματακι στα 240...με ροπη στο θεο..λογικο...

Alfoholic
06-03-12, 20:49
Εγραψα τι ειναι οι ρεπριζ για μενα,οχι τι ειναι για σενα.:):):)

και η ασφάλεια που έγκειται? :confused:

darkman147
06-03-12, 20:52
Στο οτι δεν θα σε λιωσει το φορτηγο που ερχεται απο απεναντι :tease:

Vittorio
06-03-12, 21:24
http://www.youtube.com/watch?v=yykQR6y__5E
:dizzy::dizzy::dizzy:

Με μαμά και τα 2 αυτοκίνητα, αυτό μου φαίνεται αδύνατον.

chrisgeo955
07-03-12, 08:16
2.2+ j4 autodelta:twisted:

Μέγας Ανατολικός
07-03-12, 08:26
Ασ'το,πάει πολλά!:lol:

Αυτό το τόπικ για πιο λόγο δημιουργήθηκε δεν έχω καταλάβει ακόμα????
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να πάρει Tbi και θα έπαιρνε 2.2?????
Ακόμα και εγώ που είμαι φανατικός των κυβικών και όχι του τσαφα τσούφα δε βλέπω κάποιον λόγο να αγοράσεις 2.2.Ούτε εγώ θα αγόραζα 2.2 αν όταν αγόρασα την 59 κυκλοφορούσε Tbi.Αν έβγαινε 4.2 με 400 άλογα πισωκίνητο και έβγαινε και turbo με 400 άλογα τότε ναι,θα έπαιρνα τον ατμοσφαιρικό και ας ήμουν πιο αργός.
Το μόνο μείον είναι ένας υμάντας!So what?Μόνο η διαφορά τελών τον υπερκαλύπτει.

Vittorio
07-03-12, 11:32
Δημήτρη, τα είπες όλα σε 5 σειρές!
Έτσι είναι.

A l e x
07-03-12, 18:59
και εγω εχω 2.2 αλλα σαφως θα προτιμουσα τον ΤΒΙ. Ισως για καποιον που κανει συχνα ταξιδια και υπολογιζει να βγαλει π.χ 250000 χλμ σε μια 8ετια, να προτιμουσε τον 2.2 ο οποιος απο οσο ξερω βγαινει παλικαρι και βγαζει τρελα χιλιομετρα . ΙΣΩΣ , ο ΤΒΙ να χρειαζεται καποιο 'η καποια μεγαλα σερβις στο ενδιαμεσο, αλλαγη τουρμπινας ισως ?:confused:

linkin's dad
07-03-12, 21:26
:eek::eek::eek: Πως έγινε αυτό ? Είναι μαθηματικά αδύνατο !! Είναι όντως GTA ?
Οι ρεπριζ ειναι ζητημα ροπης και κατανομης αυτης.Ο tbi εχει σιγουρα προγραμμα.Το σχολιαζουν ολοι στις περιγραφες τους.Αρα μιλαμε για 230 αλογα και τουλαχιστον 35 κιλα ροπη.
Απ΄την αλλη πλευρα,σε επιδοσεις απο σταση,ο εξακυλινδρος της GTA θα επαιρνε το προβαδισμα λογω ιπποδυναμης και ευστροφιας.:):):)