PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατιωτική θητεία

Σελίδες : 1 [2] 3 4

soupman
13-10-10, 13:50
φιλε μου ναι οπως τα λες ειναι ... και στην περιπτωση του μπραφ που λες ??? τρεχα και μην κοιτας πισω... ειρωισμος ειναι να ξερεις τι κανεις σε μια τετοια στιγμη και οχι να κοιτας αποχαυνωμένος αλλήλους... εσυ κατσε να πολεμισεις... εγω σε αρμα του 40 να το παιξω Βελουχιώτης , δεν ανεβαινω......

Τότε να φορέσουμε το φεσάκι από τώρα ή το κουστουμάκι του ΔΝΤ για να μας διατάζει ο κάθε ανθυποϋπάλληλος αφού δεν θέλουμε ηρωισμούς και άλλα παπατζιλίκια....
Αλήθεια το '40 (που΄ναι και κοντά η γιορτή) και που πάλι τα ίδια θα έλεγαν οι φερέλπιδες νέοι της εποχής φχαριστημένοι από την ησυχία του Μεσοπολέμου τι θα έλεγαν που δεν είχαν ούτε άρμα του....'40?
Ευτυχώς όμως δεν είπαν τίποτα και πήγαν....
Τοις κείνων ρήμασι πειθώμενοι... ρε κάτι μαλακίες που έλεγαν οι αρχαίοι....

spartalord
13-10-10, 13:53
Tωρα θα καταργησεις και τους εξοπλισμους...;

Απο τους νεοτερους στολους αρματων εχουμε ειδικα με την παραλαβη των τελευταιων Leopard..(κι ας μην εχουμε βληματα)

βληματα εχουν πολλα.... και εχουν και ποδια :D;) ναι τοτε στην μοναδα ειχαμε 2 λεοπαρντ .... ειχα παθει τοτε πλακα με αυτα οτα νειχα μπει μεσα... ακομα τα θυμαμε ... αλλα!!!!!! αυτο που λες και βλεπεις στις παρελασεις ειναι ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο.... το 80% τουλαχιστον τοτε, ηταν απλα για πεταμα... σε νατοικη ασκηση τοτε θυμαμε αμερικανο οδηγο σε αρμα μαχης (αμπραμ) να κατεβαίνει απο το αρμα του και να προτεινει ανταλλαγή του κρανους του με του οδηγου M60A2 επειδη λεει ο πατερας του ειχε ενα τέτοιο :hysterical::hysterical: και δεν κανω πλακα.....

Brouslee
13-10-10, 13:56

Και φαντασου πως συζητας με Λακεδαιμονα μα προφανως ριψασπι ή εστω πολυ απογοητευμενο...

βληματα εχουν πολλα.... και εχουν και ποδια :D;) ναι τοτε στην μοναδα ειχαμε 2 λεοπαρντ .... ειχα παθει τοτε πλακα με αυτα οτα νειχα μπει μεσα... ακομα τα θυμαμε ... αλλα!!!!!! αυτο που λες και βλεπεις στις παρελασεις ειναι ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο.... το 80% τουλαχιστον τοτε, ηταν απλα για πεταμα... σε νατοικη ασκηση τοτε θυμαμε αμερικανο οδηγο σε αρμα μαχης (αμπραμ) να κατεβαίνει απο το αρμα του και να προτεινει ανταλλαγή του κρανους του με του οδηγου M60A2 επειδη λεει ο πατερας του ειχε ενα τέτοιο :hysterical::hysterical: και δεν κανω πλακα.....

Συγκινητικη στιγμη οντως...

Παραμενουμε παντως η δυναμη με το μεγαλυτερο ποσοστο Leopard.Τα υπολοιπα ειναι για να κλαινε οι ρεγγες..

spartalord
13-10-10, 14:04
Προσωπικά δεν διανοούμαι να θεωρήσω τον Στρατό ως χαμένο χρόνο! Και τώρα να με καλούσαν θα ξαναπήγαινα. Γιαυτό και όταν με είχαν καλέσει για μετεκπαίδευση πριν από δέκα χρόνια και αφού είχα απολυθεί μόλις δύο χρόνια πριν ξαναπήγα χωρίς να κάνω καμιά προσπάθεια να το αποφύγω αν και μπορούσα....
Εγώ από καθαρή τύχη (ο κολλητός μου είχε βάλει βίσμα :shifty:για να πάει Σ.Υ.Π αλλά δεν πρόλαβε να κόψει έγκαιρα την αναβολή και έτσι την πάτησε. Και έτσι οι γονείς του μέσω του γνωστού τους έστειλαν εμένα :lol::slap:).
Από κει και μετά όμως έπαψε να υπάρχει βίσμα και υπήρχε τύχη. Παρουσιάστηκα στην Λαμία στο ΚΕΥΠ και μετά την βασική και ενώ έγιναν γύρω στις 150 μετατάξεις προς Αυλώνα εγώ παρέμεινα. Αργότερα μπήκα ΛΥΒ (μετά από κυνήγι του Διοικητή σε όλους τους Πτυχιούχους για να πάνε ΔΕΑ γιατί δεν είχε πολλούς - αν και ομολογώ ότι το μετάνοιωσα που δεν πήγα) και βγήκα Λοχίας - με εξετάσεις παρακαλώ!:D
Στην συνέχεια πήγα Κουφόβουνο (κανά χλμ έξω από το Διδυμότειχο) και από εκεί και πέρα είτε υπηρεσιακά είτε λόγω ασκήσεων έκανα τουρνέ σε όλο τον Έβρο.
Προσοχή μιλάμε για ΣΥΠ έτσι? Αλλά ο Διοικητής ήταν αξιωματικός με αρχ... και σκόπευε ψηλά (και το κατάφερε) και έτσι κάναμε τα πάντα σαν .... κοινοί πεζικάριοι.
Σκηνάκια, επανδρώσεις, βολές, νυχτερινές, πλωτά κλπ. Μέχρι και πορεία με -19 και χιόνι κάναμε με τα κράνη να έχουν παγώσει!!!!
Λίγο παραπάνω, στον Λαγό ήταν όλη μέρα ξάπλα!:lol:
Στην συνέχεια, τους τελευταίους πέντε μήνες της θητείας ήρθα στο Σχηματάρι (ΑΒΥΠ) όπου βαρέθηκα την ζωή μου ( δραστηριότες, κλίμα, άτομα κλπ. καμία σχέση με την Μονάδα) και έβριζα την τύχη μου που δεν γύρισα τουλάχιστον Λαμία σαν εκπαιδευτής - πιο ενδιαφέρον θα είχε.
Με όλα αυτά έχω να πω ότι η θητεία μου τα είχε όλα. Και τρέξιμο και πήξιμο και ευθύνες και κούραση αλλά και ενδιαφέρον και καλές στιγμές και πλάκα....
Θεωρώ ότι ήταν μια από τις πιο ενδιαφέρουσες περιόδους της ζωής μου και νοιώθω υπερήφανος.

ΥΓ. Το μόνο που δεν έκανα στον Στρατό ήταν μάχη με την Καλλιόπη!:lol::lol:
Η Θεά τύχη μου συμπαραστάθηκε και εδώ μιας και σαν νεοσύλλεκτος οι Διμοιρίες που ανήκα δεν είχαν χώρους ευθύνης τις τουαλέτες (είχαν τον .... χώρο αναφοράς όπου έτσι και αλλιώς ήταν πάντα καθαρός :ilove::lol:)....
Στον αντίποδα όμως έφαγα πολύ μαγειρίο! Μέχρι και την ημέρα της ορκομωσίας ήμουν μέσα!:yuk:
Έχω παίξει .... ποδόσφαιρο με κατεψυγμένο κοτόπουλο!:slap:
Όταν μπήκα ΛΥΒ χάρηκα πιο πολύ που δεν θα ξαναπήγαινα μαγειρία παρά που δεν θα ξαναέκανα σκοπιά! Γιαυτό και πάντα προσπαθούσα να λουφάρω τους δικούς μου από το να πάνε εκεί όταν έγινα Λοχίας.

Τότε να φορέσουμε το φεσάκι από τώρα ή το κουστουμάκι του ΔΝΤ για να μας διατάζει ο κάθε ανθυποϋπάλληλος αφού δεν θέλουμε ηρωισμούς και άλλα παπατζιλίκια....
Αλήθεια το '40 (που΄ναι και κοντά η γιορτή) και που πάλι τα ίδια θα έλεγαν οι φερέλπιδες νέοι της εποχής φχαριστημένοι από την ησυχία του Μεσοπολέμου τι θα έλεγαν που δεν είχαν ούτε άρμα του....'40?
Ευτυχώς όμως δεν είπαν τίποτα και πήγαν....

διαλεξε τελικα ....

soupman
13-10-10, 14:07
διαλεξε τελικα ....

Διάβασε πίσω από τις λέξεις φίλε Sparta....:shifty:
Και μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα εκ των προτέρων....
Σκέψου τι πάει να πει να είσαι βαθμοφόρος και πώς το διαχειρίζεσαι αυτό σε σχέση όχι μόνο με τον εαυτό σου αλλά και τους άλλους....

spiderman
13-10-10, 14:14
αν γινει το μπραφ, ισχυει το ρητο "τραβατε μπρος εσεις παιδες, και γω ερχομαι"...για μενα τουλαχιστον..
περι στρατου, ενας χρονος πεταμενος, για μενα (με την δικη μου επαγγελματικη πορεια που πρεπει να ακολουθηθει μεσω -κρατικων και μονο-οδων). το μονο χρησιμο, οτι γνωρισα καθε καρυδιας καρυδι, και αυτο ειναι χρησιμο.
περι ατομων, ξεχωριζω 3. περι ασκησεων ακομα γελαω. εκανα πεζοναυτης (κλάιν μάιν) και ακομα θυμαμαι το τι συνεβαινε στις επισημες ασκησεις..ή τους διαλογους μεταξυ εμου, και του αρχηγου Β σωματος και λοιπων γαλωνατων. οι οποιοι ειναι απολυτως συνηδητοποιημενοι και παιζουν θεατρο εν γνωση τους..
ο στρατος, επρεπε να ειναι 3-4μηνες και τελος. αλλα ουσιαστικος 3-4μηνες..οχι κουκουρουκου.

spartalord
13-10-10, 14:29
αν γινει το μπραφ, ισχυει το ρητο "τραβατε μπρος εσεις παιδες, και γω ερχομαι"...για μενα τουλαχιστον..
περι στρατου, ενας χρονος πεταμενος, για μενα (με την δικη μου επαγγελματικη πορεια που πρεπει να ακολουθηθει μεσω -κρατικων και μονο-οδων). το μονο χρησιμο, οτι γνωρισα καθε καρυδιας καρυδι, και αυτο ειναι χρησιμο.
περι ατομων, ξεχωριζω 3. περι ασκησεων ακομα γελαω. εκανα πεζοναυτης (κλάιν μάιν) και ακομα θυμαμαι το τι συνεβαινε στις επισημες ασκησεις..ή τους διαλογους μεταξυ εμου, και του αρχηγου Β σωματος και λοιπων γαλωνατων. οι οποιοι ειναι απολυτως συνηδητοποιημενοι και παιζουν θεατρο εν γνωση τους..
ο στρατος, επρεπε να ειναι 3-4μηνες και τελος. αλλα ουσιαστικος 3-4μηνες..οχι κουκουρουκου.

:ilove::ilove: αυτο εννοω κωστα... και επειδη το κουρασα το thread θα πω κατι τελευταιο.... ενα θεατρο ειναι οπως σωστα ειπες....... ενα γελιο "φαίνεστε " και οχι "είστε"....

spartalord
13-10-10, 14:33
Διάβασε πίσω από τις λέξεις φίλε Sparta....:shifty:
Και μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα εκ των προτέρων....
Σκέψου τι πάει να πει να είσαι βαθμοφόρος και πώς το διαχειρίζεσαι αυτό σε σχέση όχι μόνο με τον εαυτό σου αλλά και τους άλλους....

σε αυτο που υπογράμμισα ηθελα απλα να σου τονισω οτι εσυ σαν λοχιας εφτιαχνες τους φιλους σου.... και ήσουν κληρωτός .... φαντασου οτι αυτη ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου... και τελος φαντασου τι γινετε με τα "φτιαξίματα" αυτα μεσα στον στρατο απο μονιμους και υψηλόβαθμους.... προσωπικα εκανα το ιδο πραγμα σαν βαθμοφόρος... εφτιαχνα τους γνωστους μου...

PAPAGIANNIS SPYROS
13-10-10, 14:34
Τα πάντα είναι υποκειμενικά κι έχουν να κάνουν όχι μόνο με τις προσωπικές εμπειρείες αλλά ΚΑΙ την προδιάθεση/προκατάληψη ενός εκάστου εξ ημών, καθώς ΚΑΙ με την προσδοκόμενη ή όχι "ανταμοιβή απ'την πατρίδα" και γενικά τη στάση ζωής τύπου "κάνω κάτι μόνο αν περιμένω ανταπόδοση αλλιώς άσε τα κορόιδα να καθαρίσουν" ή όχι. Η θητεία, είτε σαν υποχρέωση, είτε σαν εμπειρία, είτε σαν αγγαρεία και χαμένος χρόνος, είτε σαν ιλαρά (= κάτι που ξέρεις ότι υποχρεωτικά θα το περάσεις αλλά δεν σου αρέσει καθόλου πλην όμως δε μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό), δεν παύει να λαμβάνει χώρα σε περιβάλλον που αποτελεί μικρογραφία της κοινωνίας, με τις όποιες υπερτονισμένες ιδιαιτερότητες της λόγω συνθηκών και αντικειμένου.

Προσωπικά, και βλέποντας από ώριμη χρονική απόσταση τη δική μου εμπειρία (1990/1991 στην 32η Ταξιαρχία Π/Ν στη Ν. Ιωνία Βόλου) μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι η πραγματική ζωή είναι πολύ πιο δύσκολη από οποιαδήποτε θητεία ακόμα και στις Ειδικές Δυνάμεις, για τον απλούστατο λόγο ότι στη ζωή τα (πιθανά) δεινά δεν έχουν όριο, ενώ ακόμα και στην πιο σκληρή θητεία είναι συγκεκριμένος και προκαθορισμένος ο φάκελλος των δυσκολιών.

Για πάντα θα θυμάμαι (με τυχαία σειρά):
(α) τα άσχημα (φτώχεια λόγω κακοδιαχείρισης, έλλειψη ατομικού εξοπλισμού ανάλογου προς την αποστολή, έλλειψη στοιχειωδών ευκολιών όπως ζεστό νερό για μπάνιο το καταχείμωνο, παντελής έλλειψη δείπνου πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όταν επρόκειτο για σοβαρή "νυχτερινή" ήτοι πορεία με ελαφρύ φόρτο μέχρι τη Μακρυνίτσα και πίσω - σαν προπόνηση για επερχόμενη πορεία/βολή κτλ),
(β) τα άδικα (τα ντόπια "βύσματα" πέρναγαν φυσικά καλύτερα και μονοπωλούσαν τις λιγοστές εξόδους, ενώ δεν είχαν ποτέ άσχημο νούμερο στη σκοπιά),
(γ) τα παράλογα (με πρόσφατα τότε τα φαιδρά γεγονότα του Συκουρίου φτάσαμε να φυλάμε και αποθήκες στο Μελισσοχώρι και αλλού, άνευ νερού για ατομική υγιεινή επί δεκαήμερο - φτάσαμε να μοιάζουμε με αντάρτες στην όψη - με δεδομένη την αντίστοιχη αδυναμία του ΣΕΜ και υπό το αποσβολωμένο βλέμμα ΣΕΜιτζήδων συναδέλφων που δεν ήξεραν καλά-καλά να κρατήσουν το πεπαλαιωμένο Garand M1 τους, πολύ δε μάλλον να φυλάξουν τις αποθήκες τους: μα καλά, κανείς δεν είχε αναρωτηθεί πόσο περισσότερο στοίχιζε στο Στρατό το να βάζει ακριβοπληρωμένους ως προς το κόστος εκπαίδευσης πεζοναύτες να φυλάνε αποθήκες αντί να εκπαιδεύσει σωστά τα παιδιά του ΣΕΜ?)
(δ) τα δύσκολα (ατελείωτες ασκήσεις επί ασκήσεων, αποβάσεις, αμφίβιες επιχειρήσεις, όπου μέσα στο μεγάλο αποβατικό ήθελες μισή μέρα μέχρι να βρεις την κοντινότερη τουαλέτα, 100% επιφυλακή επί μακρόν λόγω αλβανικού/γιουγκοσλαβικού/πολέμου του κόλπου #1 - όλα μαζί μας τύχανε τότε)
(ε) τα απίστευτα, στιγμές που αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι μια ακόμη άσκηση αλλά πραγματική "δουλειά", που σε φέρνουν στα όρια αλλά και σε κάνουν να αισθανθείς ότι όλοι και όλα εξαρτώνται από εσένα και περιμένουν να μην διαψευσθούν οι ελπίδες τους, ότι μόνο εσύ και οι σύντροφοί σου μπορείτε να φέρετε εις πέρας τη συγκεκριμένη δουλειά, πράγμα που σου διώχνει τη φρίκη, σε γεμίζει κουράγιο και σου δίνει ανύποπτη δύναμη από το πουθενά (τριήμερη έρευνα επιζώντων και τελικά συλλογή σωρών και εξαρτημάτων από την πτώση του C-130H το Φλεβάρη του 1991)
(στ) τα ευχάριστα (οι λιγοστές στιγμές χαλάρωσης με φίλους από ολόκληρη την Ελλάδα που έκανες εκεί, φιλίες που κρατούν μια ζωή και που από μόνες τους είναι αρκετός λόγος να μην το μετανιώνεις ποτέ)
(ζ) τα σπουδαία (όταν "κουρελήδες" Έλληνες πεζοναύτες πετυχαίναμε καλύτερες επιδόσεις από τους αρματωμένους σαν αστακούς και μπαρουτοκαπνισμένους αμερικάνους ομολόγους μας στην ΤΑΜΣ "Μέγας Αλέξανδρος").

Αν θα το ξανάκανα? Χωρίς δεύτερη σκέψη (αρκεί να μου το επέτρεπαν τα αρθριτικά μου...).
Αν είχε νόημα κι αν ήταν χαμένος χρόνος? Μπα, και ολόκληρη η υπόλοιπη "παραγωγική" μου ζωή ως "μάχιμου" μηχανικού (βλ.: φίλαγε κατουρημένες ποδιές στις πολεοδομίες μπας και ξεμπερδέψεις μετά από μήνες τρεχάλας βλέποντας τα εκεί "βύσματα" να περνάνε αυθημερόν μπακαλόχαρτα για σχέδια χωρίς σχόλιο, τρέχα στις οικοδομές και στα τεχνικά έργα και προσπάθησε να εξηγήσεις στην απαίδευτη τεχνικά "μαστοράντζα" όχι απλά πως γίνεται σωστά η δουλειά αλλά και γιατί είναι προς το δικό τους όφελος να φοράνε ένα ρημάδι κράνος και μποτάκια εργασίας στο εργοτάξιο - σε αμφότερες τις περιπτώσεις γελάνε πίσω απ'την πλάτη σου, κτλ, κτλ, κτλ) έχει περισσότερο νόημα? Ειδικά στις μέρες μας με τις τρέχουσες εξελίξεις στα δημοσιοοικονομικά της χώρας και το τι εισπράττουμε σαν ενεργοί πολίτες - μέλη του "παραγωγικού δυναμικού" (δλδ φορολογούμενα κορόιδα)? Σαν πίθος των Δαναΐδων μου φαίνεται εμένα, και από αυτή την άποψη δε βλέπω η θητεία μου πόσο χειρότερη υπήρξε... αλλά πάλι μπορεί να φταίει ο μυωπικός αστιγματισμός μου.....

Vittorio
13-10-10, 14:45
Εγώ πήγα να υπηρετήσω την Πατρίδα, χωρίς να ξέρω κανένα, και χωρίς να με ξέρει κανένας.
Με μόνο οδηγό τον όρκο που έδωσα στο εθνόσημο, όταν ορκίστηκα φαντάρος.
Και εκεί μέσα είδα να γίνεται του "βύσματος το κάγκελο"!
Με όργιο βολέματος των εκάστοτε κομματικών "υμετέρων", όπου όποιος δεν είχε ανώτερο (ή ανώτατο) αξιωματικό ή πλιτικό να τον προστατεύει, πέρναγε χάλια.
Για να μην μιλήσουμε για το χαμό των μεταθέσεων και τοποθετήσεων ...

Brouslee
13-10-10, 15:00
Από αυτά που διαβάζω είναι προφανές ότι αυτοί που πήγαν στρατό ελαφρα τη καρδία για να παρουν εμπειριες,να περασουν καλα,να γνωρίσουν κοσμο και να διαγραψουν οποιο παραλογο του στρατου,ειναι αυτοι που θα ηθελαν να ξαναπανε,να ξαναζησουν οτι εζησαν.Οι υπολοιποι ή απαιτουσατε πολλα ή αλλιως σας τα ειχαν περιγραψει..

billkour
13-10-10, 15:04
κανεις που να θελει να παει στη θεση μου παιζει?γιατι οπως μου τα περιγραφουν ,οι δικοι μου που ειναι τωρα μεσα ,με βλεπω να μπαινω το '11 και να βγαινω το '15..

Vittorio
13-10-10, 15:05
... Οι υπολοιποι ή απαιτουσατε πολλα ή αλλιως σας τα ειχαν περιγραψει ...

Αυτό είναι σωστό.
Αλλά, που να πάρει ευχή, όταν ορκίζεσαι πίστη στην ΠΑΤΡΙΔΑ, παίρνεις όπλο και ορκίζεσαι στο εθνόσημο, το θεωρώ κατάντια του συστήματος να καταφέρνει να σε κάνει οπαδό της ήσσονος προσπάθειας, της λούφας και της κοπάνας, δλδ. έναν απλό, ένστολο (και μη αμοιβόμενο) κρατικό υπάλληλο ...

Vittorio
13-10-10, 15:06
κανεις που να θελει να παει στη θεση μου παιζει?γιατι οπως μου τα περιγραφουν ,οι δικοι μου που ειναι τωρα μεσα ,με βλεπω να μπαινω το '11 και να βγαινω το '15..

Γιατί αυτό;
Από φυλακές;
Ή από άλλο λόγο;

billkour
13-10-10, 15:06
Γιατί αυτό;
Από φυλακές;
Ή από άλλο λόγο;
:okk:

Brouslee
13-10-10, 15:11

http://img221.imageshack.us/img221/1559/radioarbyla.jpg (http://img221.imageshack.us/i/radioarbyla.jpg/)

Vittorio
13-10-10, 15:12
Καλά, πρέπει να είναι πολύ "περίπτωση" κάποιος, για να φάει 3-4 χρόνια φυλακές!

stratous156
13-10-10, 15:13
χαχαχαχαχαχαχα...αυτό και εάν είναι ράδιο αρβύλα...

soupman
13-10-10, 15:20
σε αυτο που υπογράμμισα ηθελα απλα να σου τονισω οτι εσυ σαν λοχιας εφτιαχνες τους φιλους σου.... και ήσουν κληρωτός .... φαντασου οτι αυτη ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου... και τελος φαντασου τι γινετε με τα "φτιαξίματα" αυτα μεσα στον στρατο απο μονιμους και υψηλόβαθμους.... προσωπικα εκανα το ιδο πραγμα σαν βαθμοφόρος... εφτιαχνα τους γνωστους μου...

Αυτό κατάλαβες, ότι "έφτιαχνα" του φίλους μου? Ανέφερα εγώ κάτι τέτοιο?
Διάβασε λοιπόν τι εννοούσα γιατί ενδεχομένως να μην μεταφέρω εγώ σωστά τις σκέψεις μου....
Από την στιγμή που ήμουν βαθμοφόρος και άρα είχα θέση στην ιεραρχία θα μπορούσα να ήμουν στρατόκαυλος, παρτάκιας, κομπλεξικός, χώστης, αδιάφορος για τους άλλους και γενικά .... μαλάκας! Έχοντας όμως φάει ο ίδιος τα σκατά γνώριζα εκ των προτέρων τι τους έστελνα να κάνουν οι άλλοι.
Άρα δεν έστελνα τον κόσμο να κάνει διάφορα ελαφρά τη καρδία.
Σε διαβεβαιώ ότι οι δουλειές γίνονταν όλες μέχρι κεραίας αλλά με σεβασμό στον καθένα και προσπαθώντας να εξασφαλίσω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες σε όλους όσους μπορούσα. Ο στρατός δεν κινδυνεύει από έναν λιγότερο στα μαγειρεία….
Ακούω να μιλάνε για "μαλάκες αξιωματικούς" που αδιαφορούν και απλά διατάζουν. Εγώ προτιμούσα την "ηγεσία εκ του παραδείγματος» γιαυτό και δεν δίσταζα να πάρω και την σκούπα να βοηθήσω και ας με έβριζε ο Λοχαγός….
Έτσι λοιπόν ο άλλος ήξερε ότι όταν τον έστελνα στα μαγειρεία ή οπουδήποτε το είχα κάνει και εγώ και δεν δυσανασχετούσε ούτε έβριζε.
Ασφαλώς δεν είμαι πρωτοτυπία. Δεν ήμουν καν καριερίστας.
Υπάρχουν πολλοί και μάλιστα επαγγελματίες οι οποίοι σέβονται την στολή, τον βαθμό και το λειτούργημα που κάνουν.
Γιαυτό καλό είναι να μην μένουμε μόνο στα αρνητικά και σε αυτά που απλώς έχουν υποπέσει στην αντίληψή μας. Σίγουρα την γενική εικόνα δεν την γνωρίζουμε καλά.
Και εν πάσει περίπτωση το θέμα είναι να λειτουργήσει σωστά το σύστημα αν έχει λάθει και όχι να καταργηθεί γιατί έτσι θέλουν κάποιοι καλοθελητές που χρόνια τώρα θέλουν να μας ξεβρακώσουν από οτιδήποτε μπορεί να τους σταθεί εμπόδιο και δουλεύουν καλά την προπαγάνδα….

soupman
13-10-10, 15:24
Τα πάντα είναι υποκειμενικά κι έχουν να κάνουν όχι μόνο με τις προσωπικές εμπειρείες αλλά ΚΑΙ την προδιάθεση/προκατάληψη ενός εκάστου εξ ημών, καθώς ΚΑΙ με την προσδοκόμενη ή όχι "ανταμοιβή απ'την πατρίδα" και γενικά τη στάση ζωής τύπου "κάνω κάτι μόνο αν περιμένω ανταπόδοση αλλιώς άσε τα κορόιδα να καθαρίσουν" ή όχι. Η θητεία, είτε σαν υποχρέωση, είτε σαν εμπειρία, είτε σαν αγγαρεία και χαμένος χρόνος, είτε σαν ιλαρά (= κάτι που ξέρεις ότι υποχρεωτικά θα το περάσεις αλλά δεν σου αρέσει καθόλου πλην όμως δε μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό), δεν παύει να λαμβάνει χώρα σε περιβάλλον που αποτελεί μικρογραφία της κοινωνίας, με τις όποιες υπερτονισμένες ιδιαιτερότητες της λόγω συνθηκών και αντικειμένου.

Προσωπικά, και βλέποντας από ώριμη χρονική απόσταση τη δική μου εμπειρία (1990/1991 στην 32η Ταξιαρχία Π/Ν στη Ν. Ιωνία Βόλου) μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι η πραγματική ζωή είναι πολύ πιο δύσκολη από οποιαδήποτε θητεία ακόμα και στις Ειδικές Δυνάμεις, για τον απλούστατο λόγο ότι στη ζωή τα (πιθανά) δεινά δεν έχουν όριο, ενώ ακόμα και στην πιο σκληρή θητεία είναι συγκεκριμένος και προκαθορισμένος ο φάκελλος των δυσκολιών.

Για πάντα θα θυμάμαι (με τυχαία σειρά):
(α) τα άσχημα (φτώχεια λόγω κακοδιαχείρισης, έλλειψη ατομικού εξοπλισμού ανάλογου προς την αποστολή, έλλειψη στοιχειωδών ευκολιών όπως ζεστό νερό για μπάνιο το καταχείμωνο, παντελής έλλειψη δείπνου πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όταν επρόκειτο για σοβαρή "νυχτερινή" ήτοι πορεία με ελαφρύ φόρτο μέχρι τη Μακρυνίτσα και πίσω - σαν προπόνηση για επερχόμενη πορεία/βολή κτλ),
(β) τα άδικα (τα ντόπια "βύσματα" πέρναγαν φυσικά καλύτερα και μονοπωλούσαν τις λιγοστές εξόδους, ενώ δεν είχαν ποτέ άσχημο νούμερο στη σκοπιά),
(γ) τα παράλογα (με πρόσφατα τότε τα φαιδρά γεγονότα του Συκουρίου φτάσαμε να φυλάμε και αποθήκες στο Μελισσοχώρι και αλλού, άνευ νερού για ατομική υγιεινή επί δεκαήμερο - φτάσαμε να μοιάζουμε με αντάρτες στην όψη - με δεδομένη την αντίστοιχη αδυναμία του ΣΕΜ και υπό το αποσβολωμένο βλέμμα ΣΕΜιτζήδων συναδέλφων που δεν ήξεραν καλά-καλά να κρατήσουν το πεπαλαιωμένο Garand M1 τους, πολύ δε μάλλον να φυλάξουν τις αποθήκες τους: μα καλά, κανείς δεν είχε αναρωτηθεί πόσο περισσότερο στοίχιζε στο Στρατό το να βάζει ακριβοπληρωμένους ως προς το κόστος εκπαίδευσης πεζοναύτες να φυλάνε αποθήκες αντί να εκπαιδεύσει σωστά τα παιδιά του ΣΕΜ?)
(δ) τα δύσκολα (ατελείωτες ασκήσεις επί ασκήσεων, αποβάσεις, αμφίβιες επιχειρήσεις, όπου μέσα στο μεγάλο αποβατικό ήθελες μισή μέρα μέχρι να βρεις την κοντινότερη τουαλέτα, 100% επιφυλακή επί μακρόν λόγω αλβανικού/γιουγκοσλαβικού/πολέμου του κόλπου #1 - όλα μαζί μας τύχανε τότε)
(ε) τα απίστευτα, στιγμές που αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι μια ακόμη άσκηση αλλά πραγματική "δουλειά", που σε φέρνουν στα όρια αλλά και σε κάνουν να αισθανθείς ότι όλοι και όλα εξαρτώνται από εσένα και περιμένουν να μην διαψευσθούν οι ελπίδες τους, ότι μόνο εσύ και οι σύντροφοί σου μπορείτε να φέρετε εις πέρας τη συγκεκριμένη δουλειά, πράγμα που σου διώχνει τη φρίκη, σε γεμίζει κουράγιο και σου δίνει ανύποπτη δύναμη από το πουθενά (τριήμερη έρευνα επιζώντων και τελικά συλλογή σωρών και εξαρτημάτων από την πτώση του C-130H το Φλεβάρη του 1991)
(στ) τα ευχάριστα (οι λιγοστές στιγμές χαλάρωσης με φίλους από ολόκληρη την Ελλάδα που έκανες εκεί, φιλίες που κρατούν μια ζωή και που από μόνες τους είναι αρκετός λόγος να μην το μετανιώνεις ποτέ)
(ζ) τα σπουδαία (όταν "κουρελήδες" Έλληνες πεζοναύτες πετυχαίναμε καλύτερες επιδόσεις από τους αρματωμένους σαν αστακούς και μπαρουτοκαπνισμένους αμερικάνους ομολόγους μας στην ΤΑΜΣ "Μέγας Αλέξανδρος").

Αν θα το ξανάκανα? Χωρίς δεύτερη σκέψη (αρκεί να μου το επέτρεπαν τα αρθριτικά μου...).
Αν είχε νόημα κι αν ήταν χαμένος χρόνος? Μπα, και ολόκληρη η υπόλοιπη "παραγωγική" μου ζωή ως "μάχιμου" μηχανικού (βλ.: φίλαγε κατουρημένες ποδιές στις πολεοδομίες μπας και ξεμπερδέψεις μετά από μήνες τρεχάλας βλέποντας τα εκεί "βύσματα" να περνάνε αυθημερόν μπακαλόχαρτα για σχέδια χωρίς σχόλιο, τρέχα στις οικοδομές και στα τεχνικά έργα και προσπάθησε να εξηγήσεις στην απαίδευτη τεχνικά "μαστοράντζα" όχι απλά πως γίνεται σωστά η δουλειά αλλά και γιατί είναι προς το δικό τους όφελος να φοράνε ένα ρημάδι κράνος και μποτάκια εργασίας στο εργοτάξιο - σε αμφότερες τις περιπτώσεις γελάνε πίσω απ'την πλάτη σου, κτλ, κτλ, κτλ) έχει περισσότερο νόημα? Ειδικά στις μέρες μας με τις τρέχουσες εξελίξεις στα δημοσιοοικονομικά της χώρας και το τι εισπράττουμε σαν ενεργοί πολίτες - μέλη του "παραγωγικού δυναμικού" (δλδ φορολογούμενα κορόιδα)? Σαν πίθος των Δαναΐδων μου φαίνεται εμένα, και από αυτή την άποψη δε βλέπω η θητεία μου πόσο χειρότερη υπήρξε... αλλά πάλι μπορεί να φταίει ο μυωπικός αστιγματισμός μου.....

Ίσως το πιο ωραίο post έχρι τώρα....:okk:

soupman
13-10-10, 15:54
Από αυτά που διαβάζω είναι προφανές ότι αυτοί που πήγαν στρατό ελαφρα τη καρδία για να παρουν εμπειριες,να περασουν καλα,να γνωρίσουν κοσμο και να διαγραψουν οποιο παραλογο του στρατου,ειναι αυτοι που θα ηθελαν να ξαναπανε,να ξαναζησουν οτι εζησαν.Οι υπολοιποι ή απαιτουσατε πολλα ή αλλιως σας τα ειχαν περιγραψει..

Madk4Speed
13-10-10, 17:09

Δεν μου ειπε κανεις οτι θα καθομαι και θα μου κανουν αερα. Ξερω πολυ καλα γιατι πηγα. Το θεμα ειναι γιατι να χανω χρονο+εισοδημα, μονο και μονο για να κανω σκοπιες. Γιατι απο εκπαιδευση...
Η να πανε ολοι, η να βαλουμε λουκετο να τελειωνουμε.

Brouslee
13-10-10, 17:15
Δεν μου ειπε κανεις οτι θα καθομαι και θα μου κανουν αερα. Ξερω πολυ καλα γιατι πηγα. Το θεμα ειναι γιατι να χανω χρονο+εισοδημα, μονο και μονο για να κανω σκοπιες. Γιατι απο εκπαιδευση...
Η να πανε ολοι, η να βαλουμε λουκετο να τελειωνουμε.

Aν θελατε εκπαιδευση ας δηλωνατε Ε.Δ.

Αν θελατε να λουφαρετε βρεθηκατε στο καταλληλο σωμα.

Αν θελετε να μη χανετε χρονο και χρημα ας βαζατε βυσμα,ειναι διαδεδομενο πια.

Κι εγω χανω εισοδημα σε τραγικες εποχες αλλα το παιρνω ως μια υποχρεωση που πρεπει να εκπληρωσω και ως μια τιμη για την πατριδα μου.Τα κουλα και τα ευτραπελα ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας.Προσωπικα και χωρις να θελω να θιξω κανενα,προτιμω το σκεπαρνι-μονιμα απο τη σαπιλα της γκομενας και του χλεχλε των 500€ με τη LV και τα Prada.

SuperSonic
13-10-10, 17:15
Καλά, πρέπει να είναι πολύ "περίπτωση" κάποιος, για να φάει 3-4 χρόνια φυλακές!

Για να φαει 3-4 χρονια πρεπει να εχει πλακωσει κανα αξιοματικο στο ξυλο..

Εγω ηταν να υπερετησω 2 μηνες παραπανω αλλα τελικα υπηρετησα 15 και με απολυσαν γιατι δεν με αντεχαν..:)

Madk4Speed
13-10-10, 17:18
Aν θελατε εκπαιδευση ας δηλωνατε Ε.Δ.

Αν θελατε να λουφαρετε βρεθηκατε στο καταλληλο σωμα.

Αν θελετε να μη χανετε χρονο και χρημα ας βαζατε βυσμα,ειναι διαδεδομενο πια.

Κι εγω χανω εισοδημα σε τραγικες εποχες αλλα το παιρνω ως μια υποχρεωση που πρεπει να εκπληρωσω και ως μια τιμη για την πατριδα μου.Τα κουλα και τα ευτραπελα ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας.Προσωπικα και χωρις να θελω να θιξω κανενα,προτιμω το σκεπανρι-μονιμα απο τη σαπιλα της γκομενας και του χλεχλε των 500€ με τη LV και τα Prada.

Σου αρεσει να εισαι το κοροιδο της υποθεσης? Γιατι δεν απαιτουμε να υπηρετουν ΟΛΟΙ?

Μερικοι πανε στα αλεξιπτωτα για οικονομικους λογους, ή για μορια για το δημοσιο. Συγνωμη αλλα δεν με ενδιαφερει το δημοσιο, και δεν θελω να πηδαω απο αεροπλανα.

Brouslee
13-10-10, 17:20
Σου αρεσει να εισαι το κοροιδο της υποθεσης? Γιατι δεν απαιτουμε να υπηρετουν ΟΛΟΙ?

Μερικοι πανε στα αλεξιπτωτα για οικονομικους λογους, ή για μορια για το δημοσιο. Συγνωμη αλλα δεν με ενδιαφερει το δημοσιο, και δεν θελω να πηδαω απο αεροπλανα.

Δεν υπηρετουν οι φουστηδες,οι παρανοικοι,οι τρελοι και οι αναρχικοι.Ομαδοποιησε τον εαυτο σου και διαλεξε.Συμφωνω μαζι σου.

Δε χρειαζεται να πηδας απο αεροπλανο.

Μπορεις να εισαι στην ξηρα ή στη θαλασσα.Εκπαιδευση ζητησες;Ιδου!Δε μπορεις να τα εχεις ολα.

billkour
13-10-10, 17:21

ακομα και εκει μεσον θες για να σε παρουν..επισης πλεον,οσα αλματα και να κανεις,περνεις στανταρ ενα ποσο!!δεν ειναι οπως παλια!

kostasGTA
13-10-10, 17:59

To σωστο θα ητανε να πηγαινουνε ολοι στρατο μεταξυ δευτερας και τριτης λυκειου για 6 μηνες να κανανε και γαμω της εκπαιδευσεις (σωματικη και ψυχικη δοκιμασια) και μετα να γυρνουσανε να τελειωσουνε το σχολιο, σπουδες οτιδηποτε θελουνε χωρις να εχουνε τον στρατο εμποδιο μπροστα τους αργοτερα.
Να πηγαινουνε ολοι, χωρις βυζματα, αξιοκρατικα και να μην απαλασσεται κανενας και για κανεναν λογο.
Το σημερινο συστημα ομως βολευει τους πολιτικους καθως το βυζμα πολλες φορες θελει και ψηφο, ρουσφετια και τα σχετικα.

Εχω τον παχυσαρκο γειτονα μου στην Ελλαδα που η μανα του ωσ κομματοσκυλο εβαλε βυζμα και τον φερανε διπλα στο σπιτι του και του πηγαινε καθε βραδυ σουβλακια και πιτσες το ντελιβερι και απο 140 κιλα μαμοθρεφτος βγηκε 160 κιλα μαμοθρεφτος... Θητεια ειναι αυτη??

kyan
13-10-10, 18:03
Εγώ μέσα σε 2 μήνες στο κέντρο νεοσυλλέκτων έχασα 13 κιλά. Τελικά απολύθηκα πιο παχύς απ'ό,τι ήμουν όταν παρουσιάστηκα... και δεν είχα κανένα βύσμα, ούτε λεφτά για ντιλίβερι.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
13-10-10, 18:11
Ρε παιδια αφου ολοι το ξερουμε ο Ελληνικος στρατος ειναι ενα τεραστιο 0,με απειροελαχιστες εξαιρεσεις...τι να πουμε γι τον αθλιο εξοπλισμο,τους γελοιους εκπαιδευτες,το βρωμικο φαγητο,τα σε αθλια κατασταση οχηματα οπλα κλπ κλπ...και ολα αυτα για την πατριδα αερολογιες του κερατα ειναι για ποια πατριδα μιλαμε?

greekd
13-10-10, 18:11
Τον βυσματία στο στρατό θα τον βρείτε μπροστά σας ως βυσματία στην εργασία σας, σαν παραγωγικά μέλη αυτής της κοινωνίας.
Το στραβόξυλο - καραβανά θα το βρείτε μπροστά σας ως στραβόξυλο προϊστάμενο, Διευθυντή, Δ.Σ. και δεν συμμαζεύεται ...
Οι λουφαδόροι, οι αρτέμηδες οι, οι. οι .... νομίζετε ότι όλοι αυτοί σας περιμένουν μόνο πίσω από μια πύλη στρατοπέδου;
Εφόσον θα έχετε να αντιμετωπίσετε ΜΙΑ ΖΩΗ τέτοιες καταστάσεις, αρχίστε μια ώρα νωρίτερα χωρίς μοιρολατρία.

Όσο για την ανύπαρκτη εκπαίδευση, και αυτή η ελάχιστη ας μπει στο μυαλό του καθενός ... δεν είμαστε πολίτες της Ελβετίας, στην Ελλάδα ζούμε με ότι σημαίνει αυτό ...

SuperSonic
13-10-10, 18:14
Ρε παιδια αφου ολοι το ξερουμε ο Ελληνικος στρατος ειναι ενα τεραστιο 0,με απειροελαχιστες εξαιρεσεις...τι να πουμε γι τον αθλιο εξοπλισμο,τους γελοιους εκπαιδευτες,το βρωμικο φαγητο,τα σε αθλια κατασταση οχηματα οπλα κλπ κλπ...και ολα αυτα για την πατριδα αερολογιες του κερατα ειναι για ποια πατριδα μιλαμε?

Ο Στρατος στην ελλαδα ειναι για να γινεται ο φανταρος υπηρετης του καθε καραβανα.

greekd
13-10-10, 18:17

Καμιά σχέση με τα όσα θα συμβούν σε περίπτωση σύρραξης δλδ.

Θα πάμε όλοι στο πεδίο της μάχης με σοφέρ, στο πίσω κάθισμα θα έχουμε χανούμισσες, και θα μας σερβίρουν catering !!!

greekd
13-10-10, 18:20
Ο Στρατος στην ελλαδα ειναι για να γινεται ο φανταρος υπηρετης του καθε καραβανα.

Σε ένα οποιοδήποτε κοινόβιο, θεωρώ υποχρέωση κάποιου, να καθαρίζει την τουαλέτα στην οποία και εκείνος χ@ζει, να καθαρίζει τον δίσκο που τρώει (μαζί με άλλους δίσκους, εφόσον αύριο άλλος θα καθαρίσει τον δικό του), να φτιάξει το κρεβάτι του, να καθαρίζει τον χώρο του ... στρατός είναι ρε παιδιά κι όχι ξενοδοχείο !!!!

SuperSonic
13-10-10, 18:22
Σε ένα οποιοδήποτε κοινόβιο, θεωρώ υποχρέωση κάποιου, να καθαρίζει την τουαλέτα στην οποία και εκείνος χ@ζει, να καθαρίζει τον δίσκο που τρώει (μαζί με άλλους δίσκους, εφόσον αύριο άλλος θα καθαρίσει τον δικό σου), να φτιάξει το κρεβάτι του, να καθαρίζει τον χώρο του ... στρατός είναι ρε παιδιά κι όχι ξενοδοχείο !!!!

Δεν καταλαβες το νοημα οποτε το προσπερναμε..:)

GIORGOS156grigio.L.D.A.
13-10-10, 18:37
Καμιά σχέση με τα όσα θα συμβούν σε περίπτωση σύρραξης δλδ.

Θα πάμε όλοι στο πεδίο της μάχης με σοφέρ, στο πίσω κάθισμα θα έχουμε χανούμισσες, και θα μας σερβίρουν catering !!!

Σε περιπτωση συρραξης θα γελοιοποιηθουμε παγκοσμιως!!!!! ε ρε γελια οι μισοι (αυτοι ντε,που κλαιγανε για να γινουν καφετζηδες και γραφιαδες) θα την κανουν για εξω και οι αλλοι μισοι θα πεθανουν αμαχητι με το αχρηστο υλικο

porky146
13-10-10, 18:50
εδω σε θερμο επεισοδιο βγαζουν ο,τι καλυτερο εχουν στις αποθηκες. κεφλαρ οπλα κτλ. γτ να γελοιοποιηθουμε?

Madk4Speed
13-10-10, 19:26
Σε ένα οποιοδήποτε κοινόβιο, θεωρώ υποχρέωση κάποιου, να καθαρίζει την τουαλέτα στην οποία και εκείνος χ@ζει, να καθαρίζει τον δίσκο που τρώει (μαζί με άλλους δίσκους, εφόσον αύριο άλλος θα καθαρίσει τον δικό του), να φτιάξει το κρεβάτι του, να καθαρίζει τον χώρο του ... στρατός είναι ρε παιδιά κι όχι ξενοδοχείο !!!!

Για τους στρατιωτες-σερβιτορους στα κεντρα παραθερισμου των στρατιωτικων τι εχεις να πεις?

stallion3.2
13-10-10, 20:34
ειλικρινά βαριέμαι να διαβάσω τα σεντόνια περιγραφής της στρατιωτικής θητείας... της δίνετε περισσότερη αξία απο αυτή που της δίνουν οι ίδιοι οι αρχηγοί της ιεραρχίας (και όχι αυτή που θα έπρεπε να έχει).. και επιπλέον βαριέμαι να διαβάζω χαζοπατριωτικές κορώνες και ηλιθιότητες ιδίως απο ανθρώπους που δεν έχουν πάει καν φαντάροι.... του χρόνου γραψ'τε.
Στην οικογένεια μου έχω ένα ταγματάρχη και δύο υποναυάρχους που αποστρατεύτηκαν με τον τιμητικό βαθμό του ναυάρχου, κάτι ξέρω απο Ε.Σ.. υπηρέτησα σαν λοχίας το ένδοξο(τρομάρα τους) Σώμα της Στρατονομίας, πέρασα ένα τρίμηνο σκληρής (όντως) εκπαίδευσης στο ΚΕΣΝ και ένα άλλο τρίμηνο μαρτύριο καψωναρίσματος στην Ξάνθη για να μάθω τι? ασχέτως με το αν θα ξαναπήγαινα γιατί θεωρώ ότι οι ωραίες εμπειρίες ήταν περισσότερες αλλά ουσιαστικά 18 μήνες τι έκανα? μαλακίες! και αυτά περί ειδικών δυνάμεων τα ακούω τσάμπα και βερεσέ... αν θες ειδικές δυνάμεις στ'αλήθεια να πας να καταταγείς, να σε πιάσει ο Θάλασσας (εγώ τον γνώρισα..) και να σε κάνει πολεμική μηχανή, να τρως αστραπές και να χέζεις κεραυνούς (copyright:Rocky Balboa) αλλιώς τίποτα,νάδα,νιέντε,γιοκ.....βλακοπλέυρης θα βγείς: 'ήμουν καταδρομέας ρεε" (στα @@ μας ρε μ@λ@κα). όπως την άλλη βλακεία που διάβασα με το αν θα γίνει μπραφ..... και μόνο απο αυτό που έγραψες κατάλαβα ότι στο στρατό η δεν κατάλαβες τίποτα, η πίστεψες στις πίπες του κάθε διοικητή που θέλει να 'υψώσει το ηθικό'.
Για να τα κάνουμε λιανά:
ΑΝ γίνει μπραφ την παρτίδα θα την σώσουν, ΑΝ τη σώσουν, οι ΜΟΝΙΜΟΙ και ΜΟΝΟ οι ΜΟΝΙΜΟΙ... μια διημιρία καλά εκπαιδευμένων ΜΟΝΙΜΩΝ ΟΥΚάδων καθαρίζει για χαβαλέ ένα τάγμα Πλέυριδων και δεν το πάιρνουν και χαμπάρι...οι ΚΛΗΡΩΤΟΙ είναι μόνο κρεας για τα κανόνια για να κρατάνε απασχολημένη την πρωτη γραμμή...την όλη δουλειά θα την κάνει η αεροπορία και οι ειδικές μονάδες με τους ΟΥΚάδες που προανέφερα...όλα τ'άλλα είναι τουλάχιστον χαζά!

nasos
13-10-10, 21:46
οχι ομως τα σημερινα ΟΥΚ ρε σταλ.
το 04 που πηγα για μετεκπαιδευση 15ημερων στα νεα οπλα ειχαν βαλει στους θαλαμους
καλοριφερ,παραθυρα αλουμινιου κ τα μπανια ηταν μεσα στο κτιριο.
τα ποντικια κοιτουσαν την τσιτα μας κ στεγνωνε ο λαιμος τους χαλαρα.
..ποια ουκ..:lol:
μονο συνθηματα στην παρελαση ειναι εκ του ασφαλους κ στον πρωτο σκοτωμενο
θα παγωσουν.:cool:

Vittorio
13-10-10, 23:03
Νίκο, (stal) έχει παρέλθει προ πολλών ετών η εποχή που στο στρατό πήγιανε κάποιος για να μάθει κάτι, οπότε μην το βλέπεις από αυτή την πλευρά.
Ακόμα και στο ΣΕΜ, που υπηρέτησα εγώ, το δίπλωμα οδήγησης (στρατιωτικού) αυτοκινήτου που έδιναν, δεν αναγνωρίζεται έξω ...

Τέλος, για το τάγμα των πλεύρηδων που γράφεις, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δίπλα σε αυτούς να βάλουμε και τους φλούφληδες ψευτο-δημοκράτες, που σκίζονταν να βρουν βύσμα, μπας και χωθούν σε κανά γραφείο.
Διότι εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, εν έτει 1997-1999 που υπηρέτησα, κυρίως τέτοιους "αντρακλαράδες" γνώρισα ...
Κατά τα λοιπά, όλοι ίσοι ήμασταν δήθεν, όπως μας έλεγαν!

g balokas
13-10-10, 23:06
οχι ολα στραβα βρε παιδια......

Makinen
13-10-10, 23:14
Έχω την εντύπωση, πως ο Ε.Σ. έχει άμεση ανάγκη την τεχνογνωσία των Ρώσσων... :shifty:

GEbY8U7GmIk&feature=player_embedded

:lol: :lol:

Vittorio
13-10-10, 23:18
Εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι στο στρατό δεν έμαθα σχεδόν τίποτα, σε καθαρές γνώσεις, εκτός από ελάχιστα πράγματα σε θέματα (λίγων) όπλων.
Και κάποια (πολύ χοντρικά) πράγματα γύρω από μηχανολογικά θέματα περί οχημάτων, λόγω της άσχετης ειδικότητας που μου έδωσαν (δικηγόρος πήγα - οδηγό αυτοκινήτου με έκαναν!). ΑΝ δεν είχα αυτή, ούτε αυτά θα είχα αποκομίσει.

Αντιθέτως, υπέστην πλήθος ταπεινώσεων και προσβολών από "ανώτερους", χωρίς να έχω ούτε 1 ημέρα φυλακή στο pay book.
Το μόνο που θεωρώ κερδος από 18 μήνες (πλήρη, τότε) στρατιωτική θητεία, ειναι ότι έζησα από 1ο χέρι το μέγεθος της διάλυσης των υπηρεσιών του Ελληνικού Δημοσίου ...
Και ο στρατός (υποτίθεται ότι) είναι από τις καλύτερες εξ αυτών!

stallion3.2
13-10-10, 23:30
Νίκο, (stal) έχει παρέλθει προ πολλών ετών η εποχή που στο στρατό πήγιανε κάποιος για να μάθει κάτι, οπότε μην το βλέπεις από αυτή την πλευρά.
Ακόμα και στο ΣΕΜ, που υπηρέτησα εγώ, το δίπλωμα οδήγησης (στρατιωτικού) αυτοκινήτου που έδιναν, δεν αναγνωρίζεται έξω ...

Τέλος, για το τάγμα των πλεύρηδων που γράφεις, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δίπλα σε αυτούς να βάλουμε και τους φλούφληδες ψευτο-δημοκράτες, που σκίζονταν να βρουν βύσμα, μπας και χωθούν σε κανά γραφείο.
Διότι εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, εν έτει 1997-1999 που υπηρέτησα, κυρίως τέτοιους "αντρακλαράδες" γνώρισα ...

Παναγιώτη αυτοί που βάζανε βύσμα για άδειες και καλοπέραση είναι σκατιάρηδες ανεξερτήτως πολιτικών πεποιθήσεων...είχα εγώ μάγκες Πλέυριδες που τα ΣΚ ήταν στη μαμάκα τους .ουουουουουουου μούρλια τα παλικάρια

Vittorio
13-10-10, 23:39
Για να είναι κάθε ΣΚ έξω, όπως γράφεις, (χοντρό) βύσμα είχαν και αυτοί!
Οπότε, μόνο (γνήσιοι) ακροδεξιοί δεν ήταν, αφού σίγουρα κάποιος πολιτικός (ή ανώτερος αξιωματικός) "καθάριζε" για πάρτη τους. "Δημοκράτης", όπως πάντα, βέβαια, αφού ευνοούσε μόνο τους "κομματικούς υμετέρους" ...

Οι καθαροί "εθνικόφρονες" (αν ακόμα στην εποχή μας υπάρχει κάτι τέτοιο), που δεν είχαν βύσμα, έχαναν τη μαγκιά τους μετά από 2-3 εβδομάδες στο κέντρο και συνήθως πριν την ορκομωσία, λόγω μαγειρείων, "καλλιόπης" κλπ. ...

dondemetrio
14-10-10, 02:58

και γω μαζευα τριανταφυλλα απ του κεεμ το κηπο

Vittorio
14-10-10, 09:54
Κι εσύ εκεί;
Απίστευτα βυσματικό Σώμα (όπως άλλωστε όλα τα Σώματα στο στρατό - Υλικού Πολέμου, Τεχνικό, Υγειονομικό)

greekd
14-10-10, 09:58
..... και μόνο απο αυτό που έγραψες κατάλαβα ότι στο στρατό η δεν κατάλαβες τίποτα, η πίστεψες στις πίπες του κάθε διοικητή που θέλει να 'υψώσει το ηθικό'.
Για να τα κάνουμε λιανά:
ΑΝ γίνει μπραφ την παρτίδα θα την σώσουν, ΑΝ τη σώσουν, οι ΜΟΝΙΜΟΙ και ΜΟΝΟ οι ΜΟΝΙΜΟΙ... μια διημιρία καλά εκπαιδευμένων ΜΟΝΙΜΩΝ ΟΥΚάδων καθαρίζει για χαβαλέ ένα τάγμα Πλέυριδων και δεν το πάιρνουν και χαμπάρι...οι ΚΛΗΡΩΤΟΙ είναι μόνο κρεας για τα κανόνια για να κρατάνε απασχολημένη την πρωτη γραμμή...την όλη δουλειά θα την κάνει η αεροπορία και οι ειδικές μονάδες με τους ΟΥΚάδες που προανέφερα...όλα τ'άλλα είναι τουλάχιστον χαζά!

Ρε Stall για να καταλάβω, επειδή μίλησα για το μπραφ, σημαίνει ότι την είδα John Rambo; Αυτό κατάλαβες; Το νόημα λοιπόν ήταν άλλο, καθώς φυσικά και καταλαβαίνω ότι στο «μπραφ» οι έφεδροι είναι το πλήρως αναλώσιμο προιόν, αλλά προσπαθώντας να πάρεις ότι μπορείς από αυτή την ρημάδα την εκπαίδευση, υπάρχει και η περίπτωση (μηδαμινή πιθανότητα ή όπως θες πες το) στην δύσκολη ώρα να μπορέσεις να προφυλάξεις το τομάρι σου, μπορεί και του διπλανού σου … αυτό και τίποτα άλλο … δεν είπα ότι θα πάρουμε την πόλη.

Όσο για τους μόνιμους και μόνο τους μόνιμους, μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι, καθώς κι εγώ γνωρίζω μαύρους, που στην «κρίση» των Ιμίων έκλαιγαν και ζητούσαν την μαμά, την ώρα που τα παιδάκια έτρεχαν από αποθήκη σε όρχο, για να γεμίσουν τα άρματα βλήματα …

SuperSonic
14-10-10, 10:09
Ρε Stall για να καταλάβω, επειδή μίλησα για το μπραφ, σημαίνει ότι την είδα John Rambo; Αυτό κατάλαβες; Το νόημα λοιπόν ήταν άλλο, καθώς φυσικά και καταλαβαίνω ότι στο «μπραφ» οι έφεδροι είναι το πλήρως αναλώσιμο προιόν, αλλά προσπαθώντας να πάρεις ότι μπορείς από αυτή την ρημάδα την εκπαίδευση, υπάρχει και η περίπτωση (μηδαμινή πιθανότητα ή όπως θες πες το) στην δύσκολη ώρα να μπορέσεις να προφυλάξεις το τομάρι σου, μπορεί και του διπλανού σου … αυτό και τίποτα άλλο … δεν είπα ότι θα πάρουμε την πόλη.

Όσο για τους μόνιμους και μόνο τους μόνιμους, μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι, καθώς και γνωρίζω κι εγώ γνωρίζω μαύρους, που στην «κρίση» των Ιμίων έκλαιγαν και ζητούσαν την μαμά, την ώρα που τα παιδάκια έτρεχαν από αποθήκη σε όρχο, για να γεμίσουν τα άρματα βλήματα …

Πολλοι εκλαιγαν και σε αλλους ετρεχε το σκατο απο το κωλο τους..ειδα πολλους και εγω μιας και υπερετουσα εκεινη την εποχη.
Στο μπαμ με τα ιμια ηταν ολοι χεσμενοι και οταν τελειωσε αρχισαν να το παιζουν τα καραβανοσκυλα αφεντικα που εδιναν εντωλες..οι φανατροι την πληρωσαν κουβαλοντας 2 μερες πυρομαχικα...

soupman
14-10-10, 10:22
Από αυτά που διαβάζω μάλλον ο Πάγκαλος είχε δίκιο όταν μίλαγε περί ανέμων και σημαιών....
Είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι ο Ε.Σ ήταν, είναι και θα είναι (αν συνεχίσει να υπάρχει) Στρατός κληρωτών. Ούτε στις ...."παλιές καλές εποχές" των μακρών θητειών δεν συμπλήρωναν οι μονάδες το δυναμικό τους, ενώ τώρα κυνηγάνε μετά τουφεκίου μπας και πάει κανένας και ΜΕΙΝΕΙ....
Καλά τα κομάντα αλλά εξ ορισμού είναι λίγα τα καημένα....
Εκτός και αν το θέαμα των άδειων μονάδων στα σύνορα "προς χάρην του μικρού και ευέλικτου σχήματος" ικανοποιεί. Οι ίδιοι οι στρατιωτικοί πάντως φωνάζουν όχι μόνο να μην μικρύνει και άλλο η θητεία αλλά αντίθετα να αυξηθεί ξανά!
Ευτυχώς που υπάρχουν ιστορικά παραδείγματα (και όχι αμπελοφιλοσοφίες) για την χρησιμότητα του να διατηρεί ένα στράτευμα δυναμικό σε καιρό ειρήνης....
Και αυτή η διατήρηση και μόνο είναι μέρος της εκπαίδευσης αλλά φαίνεται ότι κόσμος δεν παίρνει χαμπάρι.
Από την άλλη αν κάποιοι έτρωγαν πραγματική σκληρή εκπαίδευση πάλι θα παραπονιόντουσαν "για τις σκληρές συνθήκες" επιπλέον της δυσανεξίας για τον χαμένο χρόνο τους.... (η φοιτητική καφετέρια φαίνεται ότι είναι πιο εποικοδομητική)....
Το κακό είναι είναι ότι υπάρχει κόσμος που θεωρεί πως σε περίπτωση κρίσης κάποιοι λίγοι θα πρέπει να τρέξουν να γλυτώσουν τα δικά τους μαλακά οπίσθια.
Τέλος πάντων όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Ούτως ή άλλως αν γίνει το μπράφ:lipssealed:
(μα καλά το 2010 πόλεμος?) οι γνώμες δεν θα έχουν σημασία. Θα τρέχουν όλοι πανικόβλητοι, άλλοι για να παρουσιαστούν και άλλοι για να την κάνουν σε κανά Παρίσι ή ....Αλεξάνδρεια (για να συντονήσουν από εκεί τον αγώνα και να ....ξανάρθουν να κυβερνήσουν ή να πιάσουν τα πόστα)....

kyan
14-10-10, 10:33
Δεν ήταν όλοι χέστες στα Ίμια. Ο διοικητής της δικής μου μονάδας ήταν στο ποτάμι με 40 πυρετό μαζί με το τάγμα του ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να κάτσει στο κρεββάτι του, και αρκετοί αξιωματικοί ήταν επίσης "εκεί". Φυσικά κάποιοι άλλοι σκέφτονταν πώς θα εγκαταλείψουν τη χώρα, και οι φαντάροι είχαν ήδη αποφασίσει ποιους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς θα εκτελούσαν μετά τον πρώτο πυροβολισμό ώστε να μην τους σκοτώσουν εκείνοι με την ανικανότητα και τη δειλία τους.

stallion3.2
14-10-10, 10:39
τώρα κάνουμε ανάλυση για την θητεία η για την ύπαρσξη του ίδιου του Στρατού? για να καταλάβω.....

SuperSonic
14-10-10, 10:48
Δεν ήταν όλοι χέστες στα Ίμια. Ο διοικητής της δικής μου μονάδας ήταν στο ποτάμι με 40 πυρετό μαζί με το τάγμα του ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να κάτσει στο κρεββάτι του, και αρκετοί αξιωματικοί ήταν επίσης "εκεί". Φυσικά κάποιοι άλλοι σκέφτονταν πώς θα εγκαταλείψουν τη χώρα, και οι φαντάροι είχαν ήδη αποφασίσει ποιους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς θα εκτελούσαν μετά τον πρώτο πυροβολισμό ώστε να μην τους σκοτώσουν εκείνοι με την ανικανότητα και τη δειλία τους.

Δεν ξερω τι να σου πω εμενα οι δικοι μου ηταν ολοι κοτες και κανεις δεν εβγαινε εξω απο τα τζιπ και τις σκηνες..

Δεν υπαρχει στρατος στην ελλαδα οπως ειχα προαναφερει σε αλλο ποστ.

Πέτρος Μαραγκός
14-10-10, 10:52
Stallion πότε πήγες ΚΕΣΝ?? Εγώ ήμουν το 2007 και ειλικρινά η εκπαίδευση που κάναμε ήταν να βαράμε καλές προσοχές μόνο και τπτ άλλο....ειλικρινά περίμενα κάτι παραπάνω....anyway αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο πάντως ήταν το απίστευτο φαγητό εκεί :D

greekd
14-10-10, 10:58

Μα αυτό ακριβώς είπα Κώστα, να μην τους "τσουβαλιάζουμε" όλους. Γνώρισα αντισυνταγνατάρχη, με δύο στερήσεις βαθμού, γιατί σε χρόνο dt, είχε στηθεί στα υψώματα και έβλεπε Ανδριανούπολη, και έστειλε σήμα στην Αθήνα "Δώστε μου ΟΚ, εγώ μπαίνω". Δεν θυμάμαι το όνομά του γμτ ... :wall:.

Ο Διοικητής της επιλαρχίας μας (καλή του ώρα όπου είναι), ήταν απ' τους πιο ευθύς και ντόμπρους ανθρώπους που έχω γνωρίσει ως τώρα ...

nasos
14-10-10, 11:01
Δεν ξερω τι να σου πω εμενα οι δικοι μου ηταν ολοι κοτες και κανεις δεν εβγαινε εξω απο τα τζιπ και τις σκηνες..

..εμεις τοτε κλαιγαμε γιατι δεν μας αμολαρανε..
εξου κ η παραιτηση μας την επομενη μαζι με τον λυμπερη.

Theofilos
14-10-10, 11:03
Μα αυτό ακριβώς είπα Κώστα, να μην τους "τσουβαλιάζουμε" όλους. Γνώρισα αντισυνταγνατάρχη, με δύο στερήσεις βαθμού, γιατί σε χρόνο dt, είχε στηθεί στα υψώματα και έβλεπε Ανδριανούπολη, και έστειλε σήμα στην Αθήνα "Δώστε μου ΟΚ, εγώ μπαίνω". Δεν θυμάμαι το όνομά του γμτ ... :wall:.

Ο Διοικητής της επιλαρχίας μας (καλή του ώρα όπου είναι), ήταν απ' τους πιο ευθύς και ντόμπρους ανθρώπους που έχω γνωρίσει ως τώρα ...

και γω το ξέχασα, και τον είχα πετύχει όταν μπήκα Αυλώνα.
Έκανε εφόδους την νύχτα και εμφανιζόταν από κάτι δέντρα κ.λ.π :lol:

Brouslee
14-10-10, 11:43
Τελικα χαθηκε το μετρο.

Καθεις το μακρυ και το κοντο του.

Σεντονια αναλυσεων απο αυτους που περασαν και δεν ακουμπησαν,διθυραμβοι αλλά και κρισεις απο τους γνωστους ξερολες..

Λυπαμαι ειλικρινα.

Νικο,θα ακουσω τη συμβουλη σου και θα ξαναπερασω του χρονου να σας γραψω και τις δικες μου εμπειριες ρε φιλε.

Καλη συνεχεια.

Πέτρος Μαραγκός
14-10-10, 12:02
Δυστυχώς ή ευτυχώς τον στρατό τον βλέπει ο καθένας από την δική του σκοπιά, ανάλογα του χαρακτήρα του, αλλά και την ψυχολογία του....δεν είναι τυχαίο που ένας φαντάρος σε ένα στρατόπεδο χ περνάει καλά και ο διπλανός του στο κρεβάτι χάλια, παρόλο που κάνουν τα ίδια πράγματα κάθε μέρα.....άρα μου φαίνεται λογικό να ακούγονται τελείως διαφορετικές απόψεις...που πολλές φορές είναι εκ διαμέτρου αντίθετες...

Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν παραλογισμό στα όσα έχουν διατυπωθεί εδώ μέσα για τους παραπάνω λόγους....

Brouslee
14-10-10, 12:11
Πετρο,μιλησα για τους αφορισμους.

Οχι για τις αποψεις.Οι αφορισμοι και η πολτοποιηση των αποψεων με χαλαει.

AlexUnder
14-10-10, 12:13

και γω το ξέχασα, και τον είχα πετύχει όταν μπήκα Αυλώνα.
Έκανε εφόδους την νύχτα και εμφανιζόταν από κάτι δέντρα κ.λ.π :lol:
Σπαω το κεφάλι μου να θυμηθώ όνομα, και εγω τον πέτυχα στην αυλωνα

τι σειρές ήσασταν?

Πέτρος Μαραγκός
14-10-10, 12:20
Πετρο,μιλησα για τους αφορισμους.

Οχι για τις αποψεις.Οι αφορισμοι και η πολτοποιηση των αποψεων με χαλαει.

Οκ δεκτό:)

Απλά σκέψου οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην είναι και τόσο αντικειμενικοι λόγω της προκατάληψης που μπορεί να έχουν....

Ένα γρήγορο παράδειγμα.... Αν εγώ πριν μπω στρατό μου δωθεί μία τεράστια ευκαιρία για εργασία, αλλά είμαι αναγκασμένος να την απορρίψω λόγω αυτού, καταλαβαίνεις ότι μπαίνοντας μέσα θα φταίνε οι πάντες και τα πάντα....

Άρα αν τον ρωτήσεις πια η γνώμη του για τον στρατό θα σου πει, χάσιμο χρόνο, σε κρατάει πίσω και άλλα τέτοια.....και οτι είμαι αναγκασμένος να βαράω προσοχή σε άτομα αμόρφωτα 19χρονα......

Εννοείται πάντως οτι το να γενικεύει κάποιος την αποψή του λόγω κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος δεν είναι σοβαρό...

Φιλικά πάντα και καλή θητεία να έχεις :)! Πότε μπαίνεις?

Brouslee
14-10-10, 12:21
Οκ δεκτό:)

Απλά σκέψου οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην είναι και τόσο αντικειμενικοι λόγω της προκατάληψης που μπορεί να έχουν....

Ένα γρήγορο παράδειγμα.... Αν εγώ πριν μπω στρατό μου δωθεί μία τεράστια ευκαιρία για εργασία, αλλά είμαι αναγκασμένος να την απορρίψω λόγω αυτού, καταλαβαίνεις ότι μπαίνοντας μέσα θα φταίνε οι πάντες και τα πάντα....

Άρα αν τον ρωτήσεις πια η γνώμη του για τον στρατό θα σου πει, χάσιμο χρόνο, σε κρατάει πίσω και άλλα τέτοια.....και οτι είμαι αναγκασμένος να βαράω προσοχή σε άτομα αμόρφωτα 19χρονα......

Εννοείται πάντως οτι το να γενικεύει κάποιος την αποψή του λόγω κάποιου συγκεκριμένου γεγονότος δεν είναι σοβαρό...

Φιλικά πάντα και καλή θητεία να έχεις :)! Πότε μπαίνεις?

Ειμαι σιγουρος για την υποκειμενικοτητα των συγκεκριμενων.Τεσπα.

Φλεβαρη Πετραν.Να σαι καλα.

endless
14-10-10, 12:35
Οι ενδιαφερόμενοι που έχουν κόψει αναβολή μπορούν να δουν και online πότε μπαίνουν:
http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=katataxi

Brouslee
14-10-10, 12:41
Ναι κι εμφανιζει μονο την ακριβως επομενη ΕΣΣΟ.

greekd
14-10-10, 12:45
@ Theofilos και Alexunder

Ανχης (ΤΘ) Γεώργιος Μουν***έας (Πλέον συνταγματάρχης).

Edit: Αποστρατεύτηκε το 2008 με τον βαθμό του Ταξίαρχου.

Αν συνεχίζετε να μην θυμάστε, το όνομα σε pm :)

SuperSonic
14-10-10, 13:15
Τελικα χαθηκε το μετρο.

Καθεις το μακρυ και το κοντο του.

Σεντονια αναλυσεων απο αυτους που περασαν και δεν ακουμπησαν,διθυραμβοι αλλά και κρισεις απο τους γνωστους ξερολες..

Λυπαμαι ειλικρινα.

Νικο,θα ακουσω τη συμβουλη σου και θα ξαναπερασω του χρονου να σας γραψω και τις δικες μου εμπειριες ρε φιλε.

Καλη συνεχεια.

Ο Καθενας βλεπει με διαφορετικο ματι το στρατο διοτι αλλος περασε καλα και αλλος οχι..μην ακους τιποτα!
Πηγαινε δες και ελα να μας πεις.

NiVo
14-10-10, 13:16
Εγω τον στρατό τον είδα και συνεχίζω να τον θεωρώ ως υποχρέωση.
Πήγα αρκετά μεγάλος λόγω διδακτορικού (26 χρονών) αλλά δεν δυσανασχέτησα σε τίποτε.
Πέρασα από πολύ χάλια (1000 ώρες σκοπιά το πρώτο εξάμηνο καίτοι έφεδρος υπάξ - αυτό το Agusta Bell μόλις με έβλεπε μόνο που δεν με χαιρετούσε :lol::lol: ) μέχρι πολύ καλά (Υπηρεσία Ασφαλειας το τελευταίο εξάμηνο) ...ο καθένας έχει τις δικές του παραστάσεις και εμπειρίες.
Γενικά δεν είχα πρόβλημα με ανώτερους ή κατώτερους. Ότι έμαθα δυστυχώς τελείωσε στο κέντρο εκπαίδευσης. Μετά στην μονάδα καίτοι θεωρείτο μάχιμη, δεν συντηρήθηκε αυτή η γνώση. Αυτο ναι ήταν χαμένος χρόνος διότι τόσους μήνες θα μπορούσαμε να είχαμε μάθει πολύ χρήσιμα πράγματα (αχρείαστα να είναι).

Καλό είναι οι νέοι που θα πάνε στρατό να μην το δούν ως χαμένο χρόνο, αλλά ως ηθική και εθνική υποχρέωση.
Είναι μοναδική ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους διαφορετικής κοινωνικής βαθμίδας και μόρφωσης και να μάθεις να λειτουργείς σε ένα ιεραρχημένο περιβάλλον (δεν αναφέρω τη λέξη οργανωμένο διότι σηκώνει πολύ συζήτηση και δεν είναι αυτό το θέμα).

Δεν πιστεύω ότι ο στρατός σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο πολίτη (ανθρωποι που διαθέτουν κρίση και κοινωνική φρόνηση ξεπερνούν εύκολα τα στραβά και δεν αλλάζει ο χαρακτήρας τους, ούτως ή αλλως ακόμα και οι πιο νέοι έχουν ολοκληρωμένο χαρακτήρα όταν κατατάσσονται).
Επειδή όμως είναι ένα κλειστό περιβάλλον με έντονη ιεραρχική δομή κάποια πράγματα μεγενθύνονται. Οντας εντός, μπορεί κάποια να σου φαίνονται παράλογα ή ανούσια, όταν όμως τελειώσεις μπορείς να τα θεωρείς τετριμμένα.
Για παράδειγμα μαθαίνεις να δέχεσαι και να εκτελείς εντολές από βαθμολογικά ανώτερους καίτοι εκτός στρατεύματος αξιολογικά κατώτερης στάθμης, αλλά σε κατάσταση πολέμου αυτή η δομική πειθαρχία είναι απαραίτητη.

Καμμία πόρωση αλλά και καμμία απαξίωση. Ο στρατός είναι αυτό που είναι....στρατός.

Καλή θητεία σε όσους κατατάσσονται τους επόμενους μήνες.

Brouslee
14-10-10, 13:24
Φυσικα δεκτη η και υγιης η υπαρξη διαφορετικων αποψεων.

Βαρετοι,προβλεψιμοι και ανοητοι οι αφορισμοι και η απαξιωση.Μας φταιει ο στρατος,η κοινωνια,ο τζεφρι,οι φοροι,το ΔΝΤ αλλα σα βολεψακηδες δεν κανουμε και τιποτα για να αλλαξουμε την κοινωνια απο το δικο μας σπιτι.

Τυπικα δειγματα ''Ελληναρα''.Προφανως στους καλομεγαλωμενους γονους με ελιτιστικη αριστερη ιδεολογια,η λεξη στρατος τους προκαλει αναφυλαξια..

Εν μερει εγω αυτο βλεπω ακομα και σε αυτο το ''μικροπεριβαλλον'' μας.

Καλη θητεια στους νεους κι απο μενα.

De Perni
14-10-10, 15:03
Απο τους παλιους εδω μεσα αρα και στον ΕΣ (23 μηνες θητεια +1μηνα φυλακη), να μοιραστω μαζι σας (σε οσους "μπαινουν") τα εξης:

Υπηρετησα σαν δεκανεας στην Λεσβο (Καλλονη και Μανταμαδος), απο τα χειροτερα νησια εκεινη την εποχη -1982. Τα στρατοπεδα τα ελεγαν τοτε "Στρατοπεδα ανεπιθυμητων".
Εμεινα εκει 22 μηνες και τον τελευταιο μηνα πηρα μεταθεση στην ΑΣΔΕΝ (η μεγαλυτερη μαλακια που μπορουσαν να μου κανουν)
Στο νησι περασαμε απλα....χάλια. Συνεχομενες ασκησεις/πορειες 45χλμ/ανταρτοπολεμους/βολες και, και, και...
Χωρις νερο το στρατοπεδο συνηθως τις 3 απο τις 7 ημερες με κακιστο φαγητο και κομπλεξικους καραβαναδες με αρκετες στερησεις βαθμων!!!

Μετα τους 12 πρωτους μηνες, ολος ο υπολοιπος καιρος ηταν απλα για χασιμο.
Οι παραστασεις ηταν ομως εκει, οπως και οι οποιες εκπεδευσεις -που ηταν πολλες-!!
Τελειωνοντας καταλαβα οτι τελικα περασα καλυτερα εκει στην Γκασμαδια...παρα σε καποιο γραφειο στην Αθηνα.
"Κουβαλαω" ακομη μαζι μου, εικονες-παραστασεις-χαβαλεδες-νευρα και γελια....συναισθηματα που δεν θα τα ειχα πουθενα αλλου.

Παρτε απο τον στρατο αυτο που απλα ειναι (και οταν τελειωσετε θα δειτε οτι δεν ηταν κατι τοσο φοβερο...ποσο δε μαλλον με την διαρκεια που εχει τωρα)

Φερτε μου μια Καναδεζα τωρα και ενα Ρεο χαπια, γιατι "τα πηρα" :metalo:

soupman
14-10-10, 15:27
Γνώμη μου είναι ότι οι τελευταίες απόψεις ήταν και από τις πιο εμπεριστατωμένες....
Πάλι καλά....

Jimy
14-10-10, 15:29
"Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2010 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 109/2010 την 17/11/2010 σε 11ο Σύνταγμα Πεζικού (11ο ΣΠ)."

Τρίπολη πέφτει αυτό?Τουλάχιστον είναι κοντά...

Brouslee
14-10-10, 15:34
"Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2010 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 109/2010 την 17/11/2010 σε 11ο Σύνταγμα Πεζικού (11ο ΣΠ)."

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1027&PN=1

Καλή θητεία..

17/11;Τυχαίο;

Πέτρος Μαραγκός
14-10-10, 15:34
Εκεί παρουσιάστηκα και εγω.....ναι Τριπολη είναι......ετοιμάσου για πολλά κρύα :) έχει φοβερή υγρασία εκεί!!! Καλή σου θητεία...

Jimy
14-10-10, 15:36
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1027&PN=1

Καλή θητεία..

17/11;Τυχαίο;

:lol:το είδα:cool:Καλά θα περάσουμε, δεν μασάω;)

Εσύ, πιτσιρικά, πότε:confused:

ΥΤ :Ευχαριστώ για τις "ευχές¨παιδιά

Brouslee
14-10-10, 15:37
:lol:το είδα:cool:Καλά θα περάσουμε, δεν μασάω;)

Εσύ, πιτσιρικά, πότε:confused:

Φλεβάρη Μητς..

Jimy
14-10-10, 15:38
Φλεβάρη Μητς..

Άντε με το καλό φιλαράκι, οι μέσα συνθήκες θα είναι καλύτερες από τις έξω συνθήκες:cool:

Brouslee
14-10-10, 15:40
Άντε με το καλό φιλαράκι, οι μέσα συνθήκες θα είναι καλύτερες από τις έξω συνθήκες:cool:

To σκέφτομαι σοβαρά αυτό..

toniko
14-10-10, 15:48
Καλή θητεία και από μένα.

Στο κέντρο έχει τον απίστευτο χαβαλέ...

Αααχχχ... Ας μην αρχίσω με τα δικά μου.:cool:

spiderman
14-10-10, 15:50
να με πειτε που θα πατ, να σας φερου κεφτεδακια μπρε..!

αρχηγε μ, σενα θα σε φερω "ρωσσικη" σαλατιτσα..Ρ20 συσκευασια 2σε1...ε?

Brouslee
14-10-10, 16:00
να με πειτε που θα πατ, να σας φερου κεφτεδακια μπρε..!

αρχηγε μ, σενα θα σε φερω "ρωσσικη" σαλατιτσα..Ρ20 συσκευασια 2σε1...ε?

Aι αι μαννιτσα μ!!!Και τα κλιδια του σπιτιου σ μπρε να τρωω τη σαλατα!!!

george_1981
14-10-10, 16:16

Πες μου οτι θες να σου φερω αν χρειαστεις κατι. απο Τριπολη ειμαι. Χμμμ. και επειδη μπανεις Νοεμβριο, παρε και κανα ισοθερμικο .... Θα το δαγκωσεις....;););). οτι θες pm me....

dondemetrio
14-10-10, 18:50
Κι εσύ εκεί;
Απίστευτα βυσματικό Σώμα (όπως άλλωστε όλα τα Σώματα στο στρατό - Υλικού Πολέμου, Τεχνικό, Υγειονομικό)οντως μονο που εγω πηγα απο λαθος τους και γι αυτο μετα με εστειλαν Μεγα Δερειο....

Jimy
15-10-10, 08:01
Πες μου οτι θες να σου φερω αν χρειαστεις κατι. απο Τριπολη ειμαι. Χμμμ. και επειδη μπανεις Νοεμβριο, παρε και κανα ισοθερμικο .... Θα το δαγκωσεις....;););). οτι θες pm me....

Nα σαι καλά φίλε:okk:

Έχω επισκεφθεί ξανά την Τρίπολη για δουλειές και το περίεργο κλίμα της το έχω βιώσει

g balokas
15-10-10, 08:16
29 μαιου 1981 αεροπορια στην τριπολη, το πρωι απο την ομιχλη και την υγρασια δεν εβλεπες μπροστα σου

runner
15-10-10, 16:21
ακομα και εκει μεσον θες για να σε παρουν..επισης πλεον,οσα αλματα και να κανεις,περνεις στανταρ ενα ποσο!!δεν ειναι οπως παλια!

Η συντήρηση είναι 6μηνη με υποχρέωση 2 τουλάχιστον άλματα σε αυτό το διάστημα.Έτσι ήταν πάντα.

PAPAGIANNIS SPYROS
15-10-10, 16:59
Η συντήρηση είναι 6μηνη με υποχρέωση 2 τουλάχιστον άλματα σε αυτό το διάστημα.Έτσι ήταν πάντα.

Σωστό.

nikos-axel-147
15-10-10, 19:41
Παντως τις τελευταιες μερες διαβαζω όλα αυτα τα post περι της απαξιωσης (και καλά...) του στρατευματος γενικοτερα, πάρα για τις συνθηκες και τις δυσκολιες που θα αντιμετωπίσει ενας νεοσυλλεκτος όπως ειχε ξεκινησει αυτο το thread, και γελάω...γελάω γιατι την στιγμη που η πλειοψηφία των ατομων αναλύει με κατεβατα κειμενα την απαξίωσή του, κατα την προσωπικη τους γνωμη, και το οτι δεν χρειαζεται πια ο στρατος, καποιοι ανθρωποι στις ενοπλες δυναμεις πολεμουν και θυσιάζονται καθημερινα!! Και μπορω να δωσω αρκετα παραδειγματα θυσιας και απο το φιλικο μου περιβαλλον...

Αυτοι που διαχειριζονται τους στρατευσιμους και εχουν καθημερινες επαφες μαζι τους, ειναι σε τετοια πόστα διοτι δεν μπορουν να ειναι καπου αλλού...οποιος καταλαβε καταλαβε!Αυτοι που κανουν την δουλεια τους καλα, επανδρωνουν άλλες θεσεις και ειναι αξιοι στα καθηκοντα τους!

Οσο για την περιπτωση που θα γινει το "μπαμ"...μην ανησυχειται και όλοι ξερουν τον ρολο τους και, όπως και τοτε με τα Ιμια, όλα θα λειτουργησουν ρολόι...δεν ηταν ο στρατος γενικοτερα αυτος που δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων τοτε, και όποιος ισχυριζεται κατι τετοιο διαπράττει ύβρη απεναντι στα παιδια που χαθηκαν εκεινο το βραδυ, εκτελώντας το καθηκον τους!

nasos
15-10-10, 20:27
συμφωνω ρε νικ αλλα η μεγιστη υβρη διαπραχτηκε απ την τοτε κυβερνηση
που αποσιωπησε το γεγονος κ δεν προεβη σε εντονο διαβημα.
κ φυσικα εδειχναν τα δεξια συντριμια του σκαφους κ οχι τα αριστερα που
ειχαν τρυπες απο Μ62.
ασχετο αν απ το υψος που υποτιθεται επεσε παιζει ενα ποσοστο 10%
να σκοτωθει το πληρωμα.

billkour
15-10-10, 23:16
κανεις 3 αλματα για να παρεις την πουλαδα,και μετα κανεις 2 αλματα (μια συντηρηση)..
και μετα οσα και να κανεις ,μια συντηρηση θεωρειται!

Vittorio
16-10-10, 00:46
Δεν καταφέρθηκε κανείς εναντίον των ίδιων των ενόπλων δυνάμεων, αλλά της νοοτροπίας του ρουσφετιού και του "μέσου" που έχει πρυτανεύσει σε αυτές.
Και αν όχι τόσο στους μονίμους, σίγουρα στους κληρωτούς, περί των οποίων και το παρόν τόπικ.

runner
16-10-10, 09:26
κανεις 3 αλματα για να παρεις την πουλαδα,και μετα κανεις 2 αλματα (μια συντηρηση)..
και μετα οσα και να κανεις ,μια συντηρηση θεωρειται!

Για να πάρεις την πουλάδα κάνεις σύνολο 5 άλματα.Αν δεν κάνεις έστω και 1 δεν παίρνεις τίποτα,απλά μέσα στα 5 λογίζεται και η συντήρηση.Κάθε 6μηνο μετά πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 2 για να συντηρηθείς.Είτε 2 κάνεις είτε 102 τα χρήματα και η συντήρηση είναι η ίδια.1/1 εώς 3ο/6 είναι το 1 εξάμηνο και 1/7 εώς τέλους του χρόνου το 2.

runner
16-10-10, 09:28
Δεν καταφέρθηκε κανείς εναντίον των ίδιων των ενόπλων δυνάμεων, αλλά της νοοτροπίας του ρουσφετιού και του "μέσου" που έχει πρυτανεύσει σε αυτές.
Και αν όχι τόσο στους μονίμους, σίγουρα στους κληρωτούς, περί των οποίων και το παρόν τόπικ.

Πλέον αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του έλληνα.

billkour
16-10-10, 14:33
Για να πάρεις την πουλάδα κάνεις σύνολο 5 άλματα.Αν δεν κάνεις έστω και 1 δεν παίρνεις τίποτα,απλά μέσα στα 5 λογίζεται και η συντήρηση.Κάθε 6μηνο μετά πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 2 για να συντηρηθείς.Είτε 2 κάνεις είτε 102 τα χρήματα και η συντήρηση είναι η ίδια.1/1 εώς 3ο/6 είναι το 1 εξάμηνο και 1/7 εώς τέλους του χρόνου το 2.
:okk:το ιδιο λεμε,με διαφορετικο τροπο..ειναι ο κολλητος μου στο πευκο,και απο την αλλη δευτερα θα παει ασπροπυργο στη Μ.ΑΛ. για εκπαιδευση

runner
16-10-10, 15:08
:okk:το ιδιο λεμε,με διαφορετικο τροπο..ειναι ο κολλητος μου στο πευκο,και απο την αλλη δευτερα θα παει ασπροπυργο στη Μ.ΑΛ. για εκπαιδευση

kyan
26-10-10, 22:56
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=48559&catid=3

AlexUnder
26-10-10, 23:59

:hysterical::hysterical::hysterical: ετσι!

dondemetrio
28-10-10, 03:40
μακαρι να εφαρμοστει γιατι χαριν αυτων και των βυσματιων "λυώσαμε" στον Εβρο βαρώντας τα σκοπέτα τους μαζι με κινησεις, τουρλού με περίπολα...

Dimid
28-10-10, 07:45

Θάθελα να μάθω το τελικό αποτέλεσμα. Πόσοι δλδ τελικά θα κοπούν από την 1η απαλλαγή και υπηρετήσουν ως κανονικοί Ελληνες πολίτες.

endless
10-01-11, 02:31
Για τους ενδιαφερόμενους, στη σελίδα (http://www.alfisti.gr/forum/www.stratologia.gr) της στρατολογίας βγήκαν οι ημερομηνίες και τα κέντρα κατάταξης.

Τι ξέρουμε για το "2/39 Σύνταγμα Ευζώνων 'Σχης Καραχρήστος' (2/39 ΣE 'ΣΧΗΣ ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΣ') (ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ)";;

RoadRunner
10-01-11, 11:04
Πότε μπαίνεις Νίκο?
8/2 και εγώ εκεί...

endless
10-01-11, 11:20
Στις 07 φλεβάρη εγώ. :okk:
Δε διαβάζω και τα καλύτερα γι'αυτό το στρατόπεδο ρε γαμώτο.
Εμπειρίες από όσους μπήκαν νοέμβρη του 2010: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1227684

Μέγας Ανατολικός
10-01-11, 11:24
Καλά ρε Νικ,εσύ στο indymedia μπήκες να διαβάσεις κριτική στρατοπέδου!:lol:
Πάλι καλά που δε μπήκες στο Alfisti να διαβάσεις κριτικές για VW!:hysterical:

AlexUnder
10-01-11, 11:27
Στις 07 φλεβάρη εγώ. :okk:
Δε διαβάζω και τα καλύτερα γι'αυτό το στρατόπεδο ρε γαμώτο.
Εμπειρίες από όσους μπήκαν νοέμβρη του 2010: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1227684

:hysterical::hysterical::hysterical: ο φαντάρος του 2011 !!!

Αν θα εισαι αναφερόμενος καμια μερα, δεν ειναι για ban να ξέρεις :P:P:P

endless
10-01-11, 11:28
Καλά ρε Νικ,εσύ στο indymedia μπήκες να διαβάσεις κριτική στρατοπέδου!:lol:
Πάλι καλά που δε μπήκες στο Alfisti να διαβάσεις κριτικές για VW!:hysterical:

:hysterical::hysterical::hysterical: ο φαντάρος του 2011 !!!

Αν θα εισαι αναφερόμενος καμια μερα, δεν ειναι για ban να ξέρεις :P:P:P

:hysterical:

Dod
10-01-11, 11:28
Νίκο, αυτά είναι νορμάλ πράγματα σε κέντρο πεζικού... Don't worry.
Στο κάτω κάτω είναι λίγο καιρό η εκπαίδευση. Μέχρι να μπείς θα έχεις βγεί.
Μετά [στις μετάθεσεις], είναι να μη σου πέσει κομπλεξικός - σπασ@@ - μ@κάκ@ς διοικητής.

AlexUnder
10-01-11, 11:46
:hysterical:

θα σου δωσω μια συμβουλη που μπορει να κανει την θυτεια σου ευκολη, χωρις πολλα πολλα..

Οτι κινείτε το χεραταμε, οτι δεν κινείτε το βάφουμε.
Λεμε "μάλιστα" και "ναι" στους ανωτέρους μας και ας μην το κάνουμε.

RoadRunner
10-01-11, 14:41
Εμένα πως γίνεται να μου ήρθε μεσολόγγι?
είμαι δημότης μεσολογγίου έχω και σπίτι εκεί αλλά έχω ΑΣΜ πειραιά!
ότι ναναι...
Τώρα από εκεί πως πηδάμε στις ειδικές δυνάμεις?

Dimid
10-01-11, 14:56
ότι ναναι...

Εύκολα. Με RM 125. Γμώ τ' άλματα λέμε.

runner
10-01-11, 19:21
ότι ναναι...

Μόλις παρουσιαστείς δηλώνεις ότι επιθυμείς Ε.Δ και σε στέλνουν στο ΚΕΕΔ

Madk4Speed
16-01-11, 21:02

RoadRunner
15-04-11, 18:14
μετά από 2 μήνες θητείας έχω να κάνω την εξής ερώτηση?
Υπάρχει κανένας άλλος που υπηρέτησε στην Προεδρική φρουρα?

nasos
15-04-11, 21:57
μετά από 2 μήνες θητείας έχω να κάνω την εξής ερώτηση?
Υπάρχει κανένας άλλος που υπηρέτησε στην Προεδρική φρουρα?
γιατι?σου την σπασανε οι διας η σε στειλανε σουπερμαρκετ?

RoadRunner
15-04-11, 22:45
δε σε έπιασα ρε τρελε!
απλά ρωτάω μήπως ήταν κανένας παλιότερα να μου πει τι έπαιζε τότε και κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα

AlexUnder
16-04-11, 01:38
γιατι?σου την σπασανε οι διας η σε στειλανε σουπερμαρκετ?

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :ilove: :ilove:

g balokas
05-05-11, 13:54
EΦΗΓΕ σημερα ,ειδικες δυναμεις ,ευκαιρια να του πουλησω το ρημαδι το HONDA

velocita
05-05-11, 16:45
:lol::lol:

runner
05-05-11, 17:04

Ποιος?

g balokas
05-05-11, 19:02
τι ποιος, ο πρωτος απο τα 4 αγορια μου,μου εχει σπασει τα παπ,,,,,α με αυτο το honda,το κουτι αυτο δεν στριβει,δεν φρεναρει ,δεν,δεν τιποτα ,αλλα κυριοι εχει μια μοτερουκλα απαιχτη,τωρα που θα το πουλησω θα του πω εγω

156 Competizione
05-05-11, 19:05

Ποιος?

Ευκαιρία να αναλάβεις δράση κύριε runner.. Συστηματάκια μέχρι να πειστεί να πουλήσει το honda...:lol:

Καλή θητεία εύχομαι στον γιο σου g balokas , (πες του να πάει κύπροοο).

runner
05-05-11, 19:40
τι ποιος, ο πρωτος απο τα 4 αγορια μου,μου εχει σπασει τα παπ,,,,,α με αυτο το honda,το κουτι αυτο δεν στριβει,δεν φρεναρει ,δεν,δεν τιποτα ,αλλα κυριοι εχει μια μοτερουκλα απαιχτη,τωρα που θα το πουλησω θα του πω εγω

Ευκαιρία να αναλάβεις δράση κύριε runner.. Συστηματάκια μέχρι να πειστεί να πουλήσει το honda...:lol:

Καλή θητεία εύχομαι στον γιο σου g balokas , (πες του να πάει κύπροοο).

Επειδή έκανες την βλακεία εσύ πρέπει να χαντακώσεις όλο τον κόσμο?
Πάντως αν θες g balokas μπορώ να βοηθήσω στο να πουληθεί το χοντα και να παρακαλάει για Alfa....:angel:

Δhμητρης
05-05-11, 19:51
EΦΗΓΕ σημερα ,ειδικες δυναμεις ,ευκαιρια να του πουλησω το ρημαδι το HONDAκαλησπερα,καλη θητεια του ευχομαι και ναναι καλα.

nasos
05-05-11, 21:43
τι ποιος, ο πρωτος απο τα 4 αγορια μου,μου εχει σπασει τα παπ,,,,,α με αυτο το honda,το κουτι αυτο δεν στριβει,δεν φρεναρει ,δεν,δεν τιποτα ,αλλα κυριοι εχει μια μοτερουκλα απαιχτη,τωρα που θα το πουλησω θα του πω εγω:lol:
εβγαλες εσυ ρε γιο ευθειακια???:dizzy::lol:

Παναγιώτης 147
05-05-11, 23:41
Καλή θητεία να έχει το παληκάρι... Και μακριά από Κύπρο...

Panos V
06-05-11, 00:04
όχι απαραίτητα..το ένα απο τα δύο στρατόπεδα στην Κύπρο είναι ζωή και κότα!!:)

g balokas
06-05-11, 05:23
ευχαριστω για τις ευχες

AlexUnder
06-05-11, 10:04
κυπρο μόνο σαν πεζικαριος!

αν φοράει μπερε οποιουδήποτε χρώματος, μακριά!!

Καλη θητεία να εχει

stratous156
06-05-11, 10:51
δεν είναι έτσι τα πράγματα...φίλοι μου διαβιβαστές που πήγαν μετά το κέντρο Κύπρο πέρασαν ζωή και κότα...
καλή θητεία να έχει ο γιός σου...!!!

paokkerkir
16-12-11, 14:56
Άλλαξε κάτι με την διάρκεια της θητείας?

nasos
18-12-11, 20:26
Άλλαξε κάτι με την διάρκεια της θητείας?
ναι,αν εχεις καρτα μελους στο πασοκ σε δηλωνουν 70χρονο κ κανεις εξαμηνο.:P

Μέγας Ανατολικός
18-12-11, 20:27
:hysterical::hysterical::hysterical:

Dimid
18-12-11, 20:42

:hysterical::hysterical::ilove:

ROSICKY
18-12-11, 22:24
...ημουν και γω στην Β΄μοιρα καταδρομων στη ναουσσα αλλα εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα στον στρατο απο το 93 που ημουν σε σχεση με σημερα μιας και εχω παει 5 φορες επιστρατος και η πιο προσφατη μου ηταν τον δεκεμβριο του 2010...

paokkerkir
19-12-11, 01:10

:lol::lol::lol::okk:

kostas marago
23-02-12, 03:45
μεγα λαθος!! εκανα απιστευτη θητεια σε συγκριση με αλλες μεταθεσεις...

telakos xm
02-05-12, 19:33
ρώτησε ένας φίλος μου στο στρατολογικό γραφείο και του είπανε πως η εξαγορά της θητείας μπορεί να γίνεται πλεον και από τη στιγμή που θα κλείσει κάποιος τα 30 (από 35 πριν). Το άκουσε αυτό κανείς από σας? Ξέρει κάποιος από που αλλού μπορώ να το διασταυρώσω?

nasos
02-05-12, 21:50
ρώτησε ένας φίλος μου στο στρατολογικό γραφείο και του είπανε πως η εξαγορά της θητείας μπορεί να γίνεται πλεον και από τη στιγμή που θα κλείσει κάποιος τα 30 (από 35 πριν). Το άκουσε αυτό κανείς από σας? Ξέρει κάποιος από που αλλού μπορώ να το διασταυρώσω?
κανε αναζητηση στον γουγλη η παρε τηλ το στρατολογικο γραφειο ρε συ.

Timos
12-05-12, 00:52
κανε αναζητηση στον γουγλη η παρε τηλ το στρατολογικο γραφειο ρε συ.

Θα φοβάται μην τον μαζέψουν....:hysterical:

nasos
12-05-12, 09:30
Θα φοβάται μην τον μαζέψουν....:hysterical:
τον βρηκαμε..υπηρετει τωρα συνορα.οβερ.:lol:

alfistas33
23-05-12, 16:33
καλησπέρα παιδιά! Άνοιξα αυτό το θέμα(μιας και δεν βρήκα κάποιο αλλο, συγχώρεστε με αν υπήρχε και δεν το είδα) για να πουμε όλοι που υπηρετήσαμε ή υπηρετούμε όπως εγώ αυτό το διάστημα και σε ποιο μέρος!
Εγώ μπήκα τον ιανουαρίου του 2012 έκατσα ενα μήνα στο κέντρο στην καστοριά στο αργός ορεστικό και μετα ήρθα στον εβρο στο νεοχώρι ορεστιάδα απ'όπου θα απόλυθω κιόλα με το καλό τον οκτώβριο που μας έρχετε!

Vittorio
23-05-12, 16:37
Φίλε, καλή θητεία να έχεις.
[νομίζω ότι υπάρχει ειδικό τόπικ για το στρατό].
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1062019311#post1062019311

alfa147maniac13
03-06-12, 23:02
Ερωτηση:Εμεις που ειχαμε δηλωσει (εγω δηλαδη γιατι δν νομιζω να ειναι πολλοι τετοιοι..:D:D) ειδικες δυναμεις αλλα μπηκαμε στο πανεπιστήμιο και οπως ειναι φυσικο θα αργησουμε να κανουμε την θητεια μας,τι πιθανοτητες εχουμε να μας ερθει το χαρτι για εκει που δηλώσαμε?Το σκεφτόμουν εχτές και στην ιδεα οτι θα φαω κανα πεζικο σε ακριτική περιοχη ψιλοφρικαρα.....Τα φωτα σας οι γνωστες...

runner
04-06-12, 07:44
Όταν σου έρθει το χαρτί κατάταξης και είναι για πεζικό ,απλά όταν θα καταταχτείς θα ξανά δηλώσεις ειδικές δυνάμεις.Πάντως όταν είχα πάρει κι εγώ αναβολή ενώ είχα δηλώσει για ειδ.δυνάμεις μου ήρθε για ειδ.δυνάμεις,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

156 Competizione
07-06-12, 12:29
Όταν σου έρθει το χαρτί κατάταξης και είναι για πεζικό ,απλά όταν θα καταταχτείς θα ξανά δηλώσεις ειδικές δυνάμεις.Πάντως όταν είχα πάρει κι εγώ αναβολή ενώ είχα δηλώσει για ειδ.δυνάμεις μου ήρθε για ειδ.δυνάμεις,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει η Γιώτα-Ευτυχία από πάνω (θα σι σκίσ'του κουρμί ισένα νέουςςς!!!), είναι τα πράγματα.

Αν σε καλέσουν Πεζικό, παρουσιάζεσαι εκεί και στο τέλος της 2ης βδομάδας έρχεται κλιμάκιο από ειδικές δυνάμεις και ρωτάει- διαλέγει όσους θέλουν.
Αν θες να πας και είσαι υγειής και Ι-1, είναι σχεδόν απίθανο να μην σε πάρουν.

Πάντως είναι δύσκολο να μην σου έρθει χαρτί κατευθείαν για ειδικές δυνάμεις, γιατί όταν θα πας στη Στρατολογία για να διακόψεις την αναβολή, ξαναδηλώνεις πού θέλεις να σε πάρουν. Όσους ξέρω που στη διακοπή της αναβολής τους δήλωσαν ειδικές δυνάμεις, τους πήραν κατευθείαν.

TurboKratoras
10-08-12, 01:39
Σήμερα έμαθα κι'εγώ!

Όπλο-Σώμα κατάταξης: ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ
Κέντρο κατάταξης: ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΟΣ

έρχομαι πατρίδα! :box::box:

Ilias83
10-08-12, 07:27
316 Γ1
ΚΕΕΜ Σπαρτη---->ΚΕΣΝ Καρδίτσα (Στρατονομία εκπαίδευση -μακράν η καλύτερη περίοδος της θητείας)---->951ΤΣΝ Αθήνα---->11ΣΠ Τρίπολη (για εκπαιδευτές 1μήνα)---->951ΤΣΝ Αθήνα (όπου και έμαθα πως μου κόπηκε η μετάθεση για Σάμο δυστυχώς, οπότε και απολύθηκα από εκεί)

Απολύθηκα 31 Μαΐου και παρουσιάστηκα αφού εξάντλησα την 10χρονη αναβολή μου.
Για όσους πρόκειται να πάνε, μην το φοβηθούν.
Εμένα με τσίμπησαν με το ζόρι Στρατονομία, όμως τελικά ήταν από τα καλύτερα που θα μπορούσαν να μου συμβούν.

Παναγιώτης 147
10-08-12, 08:11
246 Α
ΚΕΠΒ --> ΚΩΣ ( :metalo:) --> ΜΥΠ Σχ. Πυροβολικού ( :down: ) που απολύθηκα...
14 χρόνια μετά... ΝΑΙ ΕΙΧΕ ΠΛΑΚΑ!

Alfissimo
10-08-12, 12:02
Σήμερα έμαθα κι'εγώ!

Όπλο-Σώμα κατάταξης: ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ
Κέντρο κατάταξης: ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΟΣ

έρχομαι πατρίδα! :box::box:
Εκεί είναι και ένας΄φίλος του αδερφού μου.

darkman147
10-08-12, 12:18
Ο στρατος ειναι σαν να πατας μια μπανανοφλουδα.Την στιγμη που την πατας και γλυστρας δεν γουσταρεις,αμα ομως την γλυτωσεις χωρις καταγμα το σκεφτεσαι μετα και γελας:D
--πρωινη αμπελοφιλοσοφια,δεν υπαρχει και emoticon να αυτομουτζωθω..:hysterical::hysterical:

soupman
10-08-12, 12:25
246 Α

Σειρές είμαστε!
ΚΕΥΠ (Υλικού Πολέμου) Λαμία, όπου πέρασα και ΛΥΒ, 5 μήνες --> 50 ΤΥΠ Κουφόβουνο Διδυμότειχο, 8 μήνες --> 651 ΑΒΥΠ Αγ. Στέφανος, 5 μήνες --> game over.

Παναγιώτης 147
10-08-12, 12:38
Σειρές είμαστε!
ΚΕΥΠ (Υλικού Πολέμου) Λαμία, όπου πέρασα και ΛΥΒ, 5 μήνες --> 50 ΤΥΠ Κουφόβουνο Διδυμότειχο, 8 μήνες --> 651 ΑΒΥΠ Αγ. Στέφανος, 5 μήνες --> game over.

Γεια σου βρε σειρούλα :bye:

soupman
10-08-12, 12:44
:bye::cool:

ERIKGS
10-08-12, 15:07
246 Α
:shifty:
Πιπινης εισαι καλε εσυ
:finger:

ragazzo
10-08-12, 17:31
298 2007 Α'
ΠΒ Θήβα 3 εβδομάδες εκπαίδευση - Σχολή Πυροβολικού ΥΕΑ 4 μήνες εκπαίδευση - ΔΕΑ ΠΒ Κως 80 ΜΕΘ 8 μήνες - ΓΕΣ Δ/νση ΠΒ 4 μήνες

Ωραία εμπειρία...... Άντε να με ξανακαλεσουν να πάρω και 2ο αστεράκι

runner
10-08-12, 17:56
257 , 98 ΣΤ'. 2α Μ.ΑΛ. Αν πω ότι ξανα πήγαινα θα πω ψέματα.

POLIZOS
10-08-12, 23:51
Σειρά 287 - ΚΕΜΧ (Μηχανικό) Ναύπλιο - καλοκαίρι 88 ΤΜΧ Κάσπακας Λημνος 1ο γραφείο, μέχρι και τον Νοέμβριο- σύνορα μετά :)Λαμια ΜΕΡΥΠ γραφείο μηχανικου . Απόλυση 24/05/05. Ήμουν απο αυτούς που δεν ήθελαν με τίποτα τον στρατό αλλά είχα άδικο γιατί περασα πολύ ωραία. Η Λήμνος πανέμορφη, οι παραλίες καταπληκτικές, το φαγητό (κρεας-ψάρι) τέλειο και φθηνο (οι ψαριές τους δεν παίζονται), το κρασί του συνεταιρισμού απο τις καλυτερες ετικέτες, κόσμος όμορφα απόμακρος και για το τέλος μαγεμένος απο τον Αϊ-Στράτη που πήγα για δύο διήμερα και μαγεύτηκα. Αυτά τα ολίγα για τον στρατό

Παναγιώτης 147
11-08-12, 01:52
:shifty:
Πιπινης εισαι καλε εσυ
:finger:
Να 'σαι καλά :mad: :x
Και φαντάσου ότι πήγα και με αναβολή :P:P:P
223 κανονικά:nana::nana::nana:...

antho
11-08-12, 12:49
Κανεις αλφιστας παρουσιαζεται ΣΤ ΕΣΣΟ Νοεμβριου πεζικο ?

velocita
11-08-12, 19:36
Πεζικό ε; Μια χαρά Γιώργη και μην ακούς τα όσα ελεεινά λέγονται για τα.... τζιτζίκια:lol:
Και εμείς οι πεζικάριοι και άρα.... αβυσμάτιστοι, μια χαρά θητεία κάναμε!
Α, και να θυμάσαι: Στο Στρατό, το καλύτερο βύσμα είναι ο ΕΑΥΤΟΣ σου...... Όπως και στη ζωή άλλωστε!;)

Δhμητρης
11-08-12, 20:11
Σωμα τεχνικο,89'β ΕΣΣΟ 199 σειρα,101 ασημι,περασα παρα μα παρα πολυ ομορφα,μακαρι να ξαναπηγαινα,κορινθος,πατρα,αθηνα 301 αγιους αναργυρους,ξανθη{ τοξοτες }αποσπαση στην πανεμορφη καβαλα,και τελος εδωσε ο θεος αθηνα 311 λεωφορος μεσογειων.οι ειδηκοτητες ειναι παρα πολλες που ειχα.ευχαριστως ξαναπηγαινα και σημερα κιολας.:ilove::ilove:

Aionios_Alfistas
13-08-12, 13:11
Ξέρει κάνεις αν γίνεται πρακτική μέσα στο στρατό; Πρέπει να κάνω πρακτική για το πτυχίο και πήρε κάτι το αυτί μου ότι μπορεί να γίνει μέσα στο στρατό.

AlexanderMito
13-08-12, 14:04
Κανεις αλφιστας παρουσιαζεται ΣΤ ΕΣΣΟ Νοεμβριου πεζικο ?
Παρων:)

antho
13-08-12, 15:20
Παρων:)

να δουμε που θα μας στειλουν !

stamserres3
13-08-12, 17:41
πω-πω αντιβυσμα ΠΖ ή ΤΘ ή ΤΒ???

7.5 απο τα 9 μηνακια στην Αλεξ/ποληστην 199ΜΠΕΠ στο Ιωαννου.
Ειχαμε αρκετα ψαροδοκιμια...:tongue:
Παντως Σαν τον Ανθυπ/γο της 156 με το σκουλαρικι στην γλωσσα επι 24ωρου δεν ειχε.
Ξερει ο Σταμ...

:slap::slap: Τωρα το ανακαλυψα το θεματακι!!!

284 κανονικα 289 μπηκα με αναβολη τον νοεβριο του 2004!!!

Θηβα- και μετα πρωτη μεταθεση στην απαλευτη απο ολες τις αποψεις 156 Α/Κ ΜΜΠ στο στρατοπεδο Γιαννουλη Αλεξανδρουπολη!!!
μετα στην ακομα ποιο απαλευτη 198Α/Κ ΜΒΠ ΠΕΠ στην Δραμα οπου η υπηρεσια πηγαινε μεσα.......και μονο μεσα!!!!!!:lol::lol:
αποσπασαρα στις Σερρες για 1.5 μηνες στο στρατολογικο γραφειο......:whistling::whistling:
και ξανα πισω στην δραμα για απολυτηριο!!!!
καλα ηταν τελικα!!!1δεν θα με χαλουσε να ξαναπηγαινα για κανα μηνακι!!!!

Ερικ το παληκαρι ηταν απο ολου μεχρι οτι νανε!!!!!τι να λεμε!!!!!:lol::lol:

Λετε να συναντηθηκα με κανεναν αλφιστα απο τοτε και να μην γνωριζομαστε???
(αν και τοτε ειχα τον τουρμπακα οποτε δυσκολα!!!)!!

Vittorio
14-08-12, 22:35
Σειρά 287 - ΚΕΜΧ (Μηχανικό) Ναύπλιο - καλοκαίρι 88 ΤΜΧ Κάσπακας Λημνος 1ο γραφείο, μέχρι και τον Νοέμβριο- σύνορα μετά :)Λαμια ΜΕΡΥΠ γραφείο μηχανικου . Απόλυση 24/05/05. Ήμουν απο αυτούς που δεν ήθελαν με τίποτα τον στρατό αλλά είχα άδικο γιατί περασα πολύ ωραία. Η Λήμνος πανέμορφη, οι παραλίες καταπληκτικές, το φαγητό (κρεας-ψάρι) τέλειο και φθηνο (οι ψαριές τους δεν παίζονται), το κρασί του συνεταιρισμού απο τις καλυτερες ετικέτες, κόσμος όμορφα απόμακρος και για το τέλος μαγεμένος απο τον Αϊ-Στράτη που πήγα για δύο διήμερα και μαγεύτηκα. Αυτά τα ολίγα για τον στρατό

Φίλε, εγώ ήμουν σειρά 251 (παρουσιάστηκα 11/1997), στο ΚΕΕΜ στη Σπάρτη και υπηρέτησα 8μηνο στη Λέσβο.
Μπορώ να σου πω ότι πέρασα από τις χειρότερες φάσεις της ζωής μου και έζησα σε 1ο πρόσωπο τι εστί βύσμα και (πολύ χοντρή) αδικία.
Το "λάθος" μου;
Απλά, δεν είχα βύσμα και ως εκ τούτου ήμουν "αναλώσιμος" ...

ROSICKY
16-08-12, 08:33
...ρε παιδια τι νουμερα ειναι αυτα...απο τελικες φερραρι?...:P:P:P...φαιοπρασινη ψαροκοκκαλο ειδατε ρε στραβαδια?

Vittorio
16-08-12, 22:42
Εγώ πρόλαβα (καρα)παλιούς με φαιοπράσινες ... :angel:

ROSICKY
16-08-12, 22:54
Εγώ πρόλαβα (καρα)παλιούς με φαιοπράσινες ... :angel:

...πανο με 251 σειρα αποκλειεται να προλαβες γνησιους με φαιοπρασινα διοτι η τελευταια σειρα που τις φορουσε ηταν η δικια μου 226 απο κει και μετα παραλλαγη...

Vittorio
16-08-12, 22:59
Καραβανάδες, εννοούσα Δημήτρη.
Αποφοίτους Σ.Μ.Υ., που έφθαναν (βία) μέχρι λοχαγοί.

iliasbass
16-08-12, 23:41
236 '95Γ ... το ταξιδι ειχε Τριπολη - Σπαρτη - Χαιδαρι - Λημνο - Κονιτσα

velocita
17-08-12, 16:19
Μιλώντας για τελικές Φερράρι, να πω και τη δική μου....
292....:lipssealed:

runner
17-08-12, 16:23
Μιλώντας για τελικές Φερράρι, να πω και τη δική μου....
292....:lipssealed:

Για κοντοσάζμανος καλά είσαι.

:lol:

velocita
17-08-12, 16:36
:hysterical::hysterical:

Vittorio
17-08-12, 16:37
...ή, εναλλακτικά, με εξατάχυτο!

Dominick
20-08-12, 19:32
Καλησπέρα συναλφίστες! Στις 13 Σεπτεμβρίου παρουσιάζομαι στο ΚΕΤΘ στην Αυλώνα. Θα ήθελα αν κάποιος έχει υπηρετήσει εκεί να μου πει εντυπώσεις και γενικά ότι χρήσιμο πιστεύει πως πρέπει να ξέρω. :)

Evans
21-08-12, 01:26
316 Γ1
ΚΕΕΜ Σπαρτη---->ΚΕΣΝ Καρδίτσα (Στρατονομία εκπαίδευση -μακράν η καλύτερη περίοδος της θητείας)---->951ΤΣΝ Αθήνα---->11ΣΠ Τρίπολη (για εκπαιδευτές 1μήνα)---->951ΤΣΝ Αθήνα (όπου και έμαθα πως μου κόπηκε η μετάθεση για Σάμο δυστυχώς, οπότε και απολύθηκα από εκεί)

Απολύθηκα 31 Μαΐου και παρουσιάστηκα αφού εξάντλησα την 10χρονη αναβολή μου.
Για όσους πρόκειται να πάνε, μην το φοβηθούν.
Εμένα με τσίμπησαν με το ζόρι Στρατονομία, όμως τελικά ήταν από τα καλύτερα που θα μπορούσαν να μου συμβούν.

Έλα ρε σειρά! Τι διμοιρία στο ΚΕΣΝ?

Ilias83
21-08-12, 01:43

Εσύ;

AlexUnder
21-08-12, 07:58
Καλησπέρα συναλφίστες! Στις 13 Σεπτεμβρίου παρουσιάζομαι στο ΚΕΤΘ στην Αυλώνα. Θα ήθελα αν κάποιος έχει υπηρετήσει εκεί να μου πει εντυπώσεις και γενικά ότι χρήσιμο πιστεύει πως πρέπει να ξέρω. :)

Αν φερθείς έξυπνα μπορείς να κοιμάσαι καθε πρωι, μετα την αναφορά, μέχρι τις 12 :lol:

Σοβαρα τωρα, ειναι τεράστιο στρατόπεδο.. μεγαλύτερο απο πολλές πόλεις στην Ελλάδα... με άπειρες σκοπιές (αν και θα εχουν καταργήσει αρκετές μεχρι τώρα)
Ποσο χρονων εισαι?

Horseholder
21-08-12, 18:08
Αν φερθείς έξυπνα μπορείς να κοιμάσαι καθε πρωι, μετα την αναφορά, μέχρι τις 12 :lol:

Σοβαρα τωρα, ειναι τεράστιο στρατόπεδο.. μεγαλύτερο απο πολλές πόλεις στην Ελλάδα... με άπειρες σκοπιές (αν και θα εχουν καταργήσει αρκετές μεχρι τώρα)
Ποσο χρονων εισαι?

5 μηνάκια έκανα στην αυλώνα, νεοσύλεκτος και ΥΕΑ. Όντως τεράστιο στρατόπεδο, το μεγαλύτερο στην ανατολική μεσόγειο. έχει χώρο να χαθείς! (εκτώς κι αν πας ΥΕΑ!)

Dominick
21-08-12, 18:15

Ποσο χρονων εισαι?

Κάθε μέρα λόγω δουλειάς ξυπνάω πρωί οπότε από θέμα ύπνου δεν έχω πρόβλημα... (λέμε τώρα) :razz:

23 χρονών είμαι.

@Horseholder (http://www.alfisti.gr/forum/member.php?u=26116) μπορώ να πάω για ΕΑ αλλά είναι παραπάνω μήνες και έχω υποχρεώσεις οπότε δύσκολα....

Harry1461.4TS'99
29-08-12, 15:10
252 ΚΣ...

Παρουσιαστηκα 10 Μαϊου... όντας Ναυτικο, 1 χρονο θητεια, απολυομαι 10/5/13...

Και ειμαι και σε μπουρδ*λο-λοχο... Λ(οχος).Φ(ρουρησης).(και) Α(ποδοσης).Τ(ιμων) στην Εθνικη Αμυνα... παιζουμε εμπλοκη απο οταν μπηκα εκει (20 Ιουνιου) 1 μεσα 1 εξω προλαβα λιγο, εχω παιξει μπολικες 2πλες μεσα και 3-4 3πλες μεσα. Χωρια μια 4αρα κρατηση και μια 2αρα μολις προχθες :lol: αλλα μονο και μονο επειδη ηθελε ο υπλχγος να τη ριξει (πηρε και αλλους μαζι).......

Τωρα παιζω 2-1 (μεσα-εξω) και σπανια 1-1...

velocita
29-08-12, 15:15
Ελάτε βρε παιδιά.... 3 και 4 ημέρες είναι εμπλοκή;:lol:
Δυο βδομάδες σε φυλάκιο της Ξυλαγανής, παρέα με τα σκυλιά και τα βουνά, τί είναι;;
Και υπάρχουν και σαφώς χειρότερα!!!

Όπως και αν έχει... Καλό υπόλοιπο και καλή υπομονή σε όσους υπηρετούν.
Καλή θητεία σε όσους πρόκειται να....
Και μη σκάτε για βύσματα και λοιπές νεοελληνικές ιστορίες. Αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ. Να πάτε με το καλό και να φροντίσετε να το δείτε απλά σαν μια εμπειρία. Με τις αδικίες, τις πίκρες, αλλά και τις καλές στιγμές της! Όπως κάθε τί στη ζωή...

Harry1461.4TS'99
29-08-12, 15:25
Ελάτε βρε παιδιά.... 3 και 4 ημέρες είναι εμπλοκή;:lol:
Δυο βδομάδες σε φυλάκιο της Ξυλαγανής, παρέα με τα σκυλιά και τα βουνά, τί είναι;;
Και υπάρχουν και σαφώς χειρότερα!!!

Όπως και αν έχει... Καλό υπόλοιπο και καλή υπομονή σε όσους υπηρετούν.
Καλή θητεία σε όσους πρόκειται να....
Και μη σκάτε για βύσματα και λοιπές νεοελληνικές ιστορίες. Αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ. Να πάτε με το καλό και να φροντίσετε να το δείτε απλά σαν μια εμπειρία. Με τις αδικίες, τις πίκρες, αλλά και τις καλές στιγμές της! Όπως κάθε τί στη ζωή...

Θοδωρη καλησπερα :)

Συμφωνω σε ολα, απλα σε πληροφορω οτι για Εθνικη Αμυνα το 2-1 θεωρειται εμπλοκη (κατα πολλους, καρα-εμπλοκαρα)... φυσικα υπαρχουν και πολυ χειροτερα, δεν το συζηταμε! ;)

velocita
29-08-12, 15:28
Θοδωρη καλησπερα :)

Συμφωνω σε ολα, απλα σε πληροφορω οτι για Εθνικη Αμυνα το 2-1 θεωρειται εμπλοκη (κατα πολλους, καρα-εμπλοκαρα)... φυσικα υπαρχουν και πολυ χειροτερα, δεν το συζηταμε! ;)

:eek:
Ασχολίαστο.....:lol:

Harry1461.4TS'99
29-08-12, 16:00
:eek:
Ασχολίαστο.....:lol:

Μωρε τι μας λες? :P:P:P

Κανονικα αυτο το κωλοχανειο - λοχος επαιζε 1-3 (μεσα-εξω) καί ΣΚ off... τους φεραμε κακη τυχη φαινεται μολις πηγαμε εμεις... εγω μονο ενα off προλαβα να παρω.

Καλα ασε ποσοι εχουν Γιωτεψει και εχουν παρει ειτε αναβολη (6 ατομα) ειτε εχουν αλλαξει απο Ι1 σε Ι3 (9 ατομα)... φυγοπονοι...

Εγω παλι, καταφερα να βγω σημερα γιατι εχω γενεθλια... με 1000 ζορια μου καναν τη χαρη τα ΓΡΑΣΑ εκει μεσα... βρε ουστ... :lol:

Εν τω μεταξυ η 2αρα που εφαγα απο τον υπολοχαγο (ειναι Μεικτος ο λοχος Αποδοσης Τιμων - εχει καί Στρατο, καί Ναυτικό καί Αεροπορία) ηταν λεει γιατι "δεν ημουν ζωηρος" στην αναφορα οταν αιτηθηκα καί Υπηρεσιακο για να βγω σημερα νωριτερα... πού ξανακουστηκε αυτο.....??? :slap::slap::slap::slap::slap:

velocita
29-08-12, 16:02
Χρόνια σου πολλά και πάντα με υγεία!!!

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω από τα ανωτέρω.....

Harry1461.4TS'99
29-08-12, 16:05
Χρόνια σου πολλά και πάντα με υγεία!!!

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω από τα ανωτέρω.....

Ευχαριστω παρα πολυ Θοδωρη!

Αν και νομιζω οτι και τα υπολοιπα χρηζουν σχολιασμου, τεσπα.... και εις αλλα με υγεια :tease::tease::tease:
:lol:

Παναγιώτης 147
29-08-12, 22:08
Να τα εκατοστίσεις και πάντα χαρούμενος και με μια Alfa δίπλα σου. Μην ακούω για 2-1 εμπλοκές όμως γιατί Μ. Πεύκο σχολή πυροβολικού μας πήγαινε 35-1...

Harry1461.4TS'99
30-08-12, 13:38
Να τα εκατοστίσεις και πάντα χαρούμενος και με μια Alfa δίπλα σου. Μην ακούω για 2-1 εμπλοκές όμως γιατί Μ. Πεύκο σχολή πυροβολικού μας πήγαινε 35-1...

Ευχαριστώ Παναή!!! :D:D:D

Καλα ασε 35-1 θα ειχα τρελαθει... αλλα βρε σεις (καί εσυ καί ο Θοδωρης), μην συγκρινετε πως παιζει ο Στρατος ξηρας με το Ναυτικο... επισημα επιβεβαιωσα οτι η δικη μου μεταθεση ειναι απο τις χειροτερες για Ναυτικο παντα...

Αλλου παιζουν 1-5, 1-8, 5-10... τεσπα... Ναυτικο παντα ε...

runner
30-08-12, 14:31

και λίγο παρακάτω στο ΚΕΕΔ έτσι ήταν...

i87
30-08-12, 15:06
Κανένα μαγαζί Αθήνα με στρατιωτικά γνωρίζουμε (κυρίως φανέλες, κάλτσες ενδιαφέρομαι);

Πήγα μοναστηράκι και δεν βρήκα τίποτα σπουδαίο.

Για το ΕΚΕΜΣ ξέρουμε κάτι;;; (μπορούν να πάνε απλοί φαντάροι ή ακόμα και αν δεν έχουν παρουσιαστεί ακόμα, έχει πράγματα; )

Vittorio
30-08-12, 15:10
Κοίτα στην αρχή της Λεωφόρου Μεσογείων, αριστερά καθώς ανεβαίνεις, λίγο πιο πριν από την είσοδο των σχολών της Αστυνομίας (δεν θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού, αλλά εκεί είναι).
Εναλλακτικά, κοίτα και σε Intersport, αν ενδιαφέρεσαι για ισοθερμικά.

antho
30-08-12, 15:32
Κανένα μαγαζί Αθήνα με στρατιωτικά γνωρίζουμε (κυρίως φανέλες, κάλτσες ενδιαφέρομαι);

Για το ΕΚΕΜΣ ξέρουμε κάτι;;; (μπορούν να πάνε απλοί φαντάροι ή ακόμα και αν δεν έχουν παρουσιαστεί ακόμα, έχει πράγματα; )

www.specialforces.gr (http://www.specialforces.gr/)

nickAR145
01-09-12, 18:01

Σ.Π.Β Μ.Υ.Π... Τί ζωάρα έκανα εκεί μέσα? 1 μέσα 2 έξω και off... Πλάκα είχε πέρσι τον μάιο που είχαμε το t.d στα μέγαρα. Πέμπτη τρώω 10αρα φυλακή για άσχετο λόγο και παρασκευή βγαίνω πάλι αναφορά να ζητήσω άδεια για το t.d.... χαχαχαχα Θυμάμαι τον δικα να μου λέει..... καλά ρε παπαπανούση..... εχτές βγήκες αναφορά και πήρες 10αρα.... σήμερα ζητάς άδεια? Τελικά μου έδωσε υπηρεσιακό και ήρθα. αλλά στης 12 έπρεπε να είμαι πίσω. Ίσα ίσα που πρόλαβα και έκανα το πρώτο γκρούπ.... χαχαχαχαχα

Παναγιώτης 147
02-09-12, 17:47
Τόσο πολύ αλλάξαν τα πράγματα; Εμείς είχαμε λιώσει στο κ@λοστρατόπεδο στην άλλη άκρη του Μ.Πευκου (στις αποθήκες...)

nickAR145
04-09-12, 23:43
φφφφφφςςςςςςςςς πριν πόσα χρόνια πήγες φαντάρος? τότε το μεγάλο πεύκο θα ήταν φυτώριο... Αλήθεια τι σειρά ήσουν? το στρατόπεδο που λές πρέπει να είναι το εγκατελημένο και βανδαλησμένο απο τουρκόγυφτους στο τέλος του Μ. πεύκου.

σακης βλαχοπουλος
05-09-12, 00:03
Τι μου θυμισες τωρα.....τις 990δρχ το μηνα που εδιναν:hysterical:

Παναγιώτης 147
05-09-12, 00:27
980...

panos_mito
05-09-12, 00:34

Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο????

endless
05-09-12, 00:50

google: https://www.google.com/search?q=%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%8 9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7

Έχει πράγματα, αλλά δεν μπορείς να πας τώρα. Εκτός αν μπεις με κάποιον στρατιωτικό.

Παναγιώτης 147
05-09-12, 08:16
φφφφφφςςςςςςςςς πριν πόσα χρόνια πήγες φαντάρος? τότε το μεγάλο πεύκο θα ήταν φυτώριο... Αλήθεια τι σειρά ήσουν? το στρατόπεδο που λές πρέπει να είναι το εγκατελημένο και βανδαλησμένο απο τουρκόγυφτους στο τέλος του Μ. πεύκου.

97Α (346)

runner
05-09-12, 10:12
980...

Και τα έπαιρνες μόνο αν είχες 20 δρχ να δώσεις για να πάρει το χιλιάρικο.

Παναγιώτης 147
05-09-12, 10:28
97Α (346246)

A ρε Γερμανέ στρατηγέ (alzheimer) τι κάνεις στο κεφάλι μου...
:lol::lol::lol:

i87
05-09-12, 11:25
Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο????

Γενικά τα πρώτα της βασικής θέλω να πάρω Πάνο.
Όπου κοίταξα ή θα ήταν κακής ποιότητας ή πολύ ακριβά.
Έχω περίπου δυο μήνες ακόμα και το ψάχνω.

[QUOTE=endless;1062091738]google: https://www.google.com/search?q=%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%8 9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7

Την έκανα την ίδια αναζήτηση και πήγα σε μερικά αλλά δεν . . .

endless
05-09-12, 11:29
Την έκανα την ίδια αναζήτηση και πήγα σε μερικά αλλά δεν . . .

Πήγαινε στη λαική.
Μην κάνεις υπερβολές. Θα δεις ότι τα περισσότερα που σκέφτεσαι είναι περιττά και δε θα τα χρησιμοποιήσεις.

Ilias83
05-09-12, 11:39
Σου το είπα και από κοντά.
Πάρε μόνο μπλούζες και κάλτσες για το κέντρο.
Επίσης μπλούζες και κάλτσες μπορείς να αγοράσεις και μέσα στο στρατόπεδο και μάλιστα σε καλή τιμή.

σακης βλαχοπουλος
05-09-12, 19:42
Και τα έπαιρνες μόνο αν είχες 20 δρχ να δώσεις για να πάρει το χιλιάρικο.
Ναι ετσι εκαναν οι ρεζιλες :muhaha:

nickAR145
06-09-12, 00:18
Τι μου θυμισες τωρα.....τις 990δρχ το μηνα που εδιναν:hysterical:

Εμάς ήταν 3,68 νομίζω... ποτέ δεν είχα πάρει μηνιάτικο... πάντα με έψαχναν κάθε 2-3 μήνες να μου δώσουν τα λεφτά για να κλείσουν τα βιβλία.... ούτε ένα σακούλι καπνό δεν μπορούσες να πάρεις....

nickAR145
06-09-12, 00:20
A ρε Γερμανέ στρατηγέ (alzheimer) τι κάνεις στο κεφάλι μου...
:lol::lol::lol:

χαχαχαχαχα λέω και γώ τι έγινε? αφού εγώ ήμουν 313.... μάλιστα μας έλεγαν τελική απο φεράρρι.... χαχαχαχα

panos_mito
06-09-12, 12:21
Γενικά τα πρώτα της βασικής θέλω να πάρω Πάνο.
Όπου κοίταξα ή θα ήταν κακής ποιότητας ή πολύ ακριβά.
Έχω περίπου δυο μήνες ακόμα και το ψάχνω.

Άκου να δεις θες 10-15 φανελάκια και άλλες τόσες κάλτσες..Πρόσεχε τις κάλτσες που θα πάρεις να μην βγάζουν τρελό χνούδι κι επίσης υπολόγισε να γυρίζουν και πάνω από το άρβυλο.Μετά θες ένα ζευγάρι μονόχρωμα χακί σεντόνια(για το καλοκαίρι) κι έναν υπνόσακο(χακί, παραλλαγή οτι βρεις).Από εκεί και πέρα πας σε μαγαζί με λουκέτα και παίρνεις ένα μεγάλο και χοντρό για τον φοριαμό(ντουλάπι) , ένα με μακρύ λαιμό για το όπλο(αλλά να είναι καλό όχι της πλάκας σε καμία περίπτωση),μικρά λεπτά λουκετάκια για άρβυλα και μικροτσάντες (τις τσάντες με τα πολιτικά σου πχ).Καλό είναι να έχεις και έξτρα λουκετά και πάντα να έχεις μια καβάτζα με τα κλειδιά για να μην έχεις θέμα.Κοίτα εμένα μου είχαν πάρει καλά πράγματα από ένα μαγαζί Ιουλιανού και Λιοσίων σχεδόν.(Ο δρόμος που κατεβαίνει και σκάει απευθείας στο Σ.Λαρίσης).Ειδικά από τις φανέλες έμεινα πολύ ικανοποιημένος μιας και μετά από άπειρα πλυσίματα είναι ακόμα καινούριες.Επίσης θα χρειαστείς πάτους σιλικόνης για τις αρβύλες και κανά σπρευ για να μην βρωμάνε αυτές και τα πόδια σου(μην αγχώνεσαι θα βρωμάνε των άλλων :lol: ) . Τώρα τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς ρε συ είναι αναλώσιμα και είναι της τελευταίας στιγμής.Για το κρύο μπορεί να χρειαστείς και ισοθερμικό.Εγώ είχα πάρει για το πόδια μόνο.Αν είσαι όμως Εβρο , μπορεί να χρειαστείς και για πάνω. :)

Harry1461.4TS'99
06-09-12, 21:03
Ρε παιδια ειναι κανενας απο εδω μεσα στην Εθνικη Αμυνα (Χολαργο)? Αν ναι ας μου πει, εγω ειμαι στο (μπ******ο-λοχο) Λ.Φ.Α.Τ, στο Ταγμα ΓΕΕΘΑ... δε μπορει να μην υπαρχει κανεις απο δω μεσα...

Ilias83
06-09-12, 22:33
Ρε παιδια ειναι κανενας απο εδω μεσα στην Εθνικη Αμυνα (Χολαργο)? Αν ναι ας μου πει, εγω ειμαι στο (μπ******ο-λοχο) Λ.Φ.Α.Τ, στο Ταγμα ΓΕΕΘΑ... δε μπορει να μην υπαρχει κανεις απο δω μεσα...
Άμα θέλεις να στείλω στρατονομία να σε γράψει έχω.
Αλλιώς μια χαρά δεν είναι ο απόδοσης τιμών;
Από παιδιά που συζητούσα εγώ όσο πηγαινοερχόμουν ΓΕΣ είναι μια χαρά...

Harry1461.4TS'99
06-09-12, 23:23
Άμα θέλεις να στείλω στρατονομία να σε γράψει έχω.
Αλλιώς μια χαρά δεν είναι ο απόδοσης τιμών;
Από παιδιά που συζητούσα εγώ όσο πηγαινοερχόμουν ΓΕΣ είναι μια χαρά...

:lol: Δε βαζω την Αλφα μεσα ωρε :cool:

Οχι φιλε μου... πασχει και μαλιστα ΣΟΒΑΡΑ. Εχουμε δωσει το ΤΑΕ Ψυχικου στον Λ/Δ (Λοχο Διοικησεως) γιατι δεν εχουμε αρκετα ατομα και παιζαμε 3-1... ακομα και που το δωσαμε το ΤΑΕ παλι 2-1 παιζουμε... που εισαι συ τωρα?

Ilias83
06-09-12, 23:58
:lol: Δε βαζω την Αλφα μεσα ωρε :cool:

Οχι φιλε μου... πασχει και μαλιστα ΣΟΒΑΡΑ. Εχουμε δωσει το ΤΑΕ Ψυχικου στον Λ/Δ (Λοχο Διοικησεως) γιατι δεν εχουμε αρκετα ατομα και παιζαμε 3-1... ακομα και που το δωσαμε το ΤΑΕ παλι 2-1 παιζουμε... που εισαι συ τωρα?
Δεν θα σε γράψουν για παρκάρισμα. Για όλα τα άλλα όμως μπορούν...
(Απλά η Στρατονομία στο ΓΕΣ δεν έχει τι να κάνει και γράφει για παρκάρισμα)

Βασικά τώρα είμαι σπίτι μου.
Απολύθηκα 31/5/2012.

Harry1461.4TS'99
08-09-12, 20:21
Δεν θα σε γράψουν για παρκάρισμα. Για όλα τα άλλα όμως μπορούν...
(Απλά η Στρατονομία στο ΓΕΣ δεν έχει τι να κάνει και γράφει για παρκάρισμα)

Βασικά τώρα είμαι σπίτι μου.
Απολύθηκα 31/5/2012.

Καταλαβα... ε αφου απολυθηκες, μια χαρα... εγω 10/5/2013 απολυομαι... εχω ακομα... :dizzy::dizzy:

Harry1461.4TS'99
14-09-12, 16:21
Σημερα καταφερα κατι πολυ ωραιο... ;)

Βασικα ξεκινησε απο ενα θεμα που επιασε τις πατουσες μου (ακομα καί με πατους σιλικονης, περικαλω)... εχω κανει απο ενα μεγαλο αιματωμα σε καθε πατουσα, πηγα ΝΝΑ και βγηκα 30 μερες ελευθερος αρβυλων, οπλοασκησεων καί ορθοστασιας + σημερα, αυριο και μεθαυριο αναρρωτικη εδω, σπιτι μου :egyptdance::egyptdance::egyptdance::egyptdance:

Που σημαινει οτι στην ουσια, πλεον, σε ενα μηνα θα ξανακανω κανονική υπηρεσια... :egyptdance::egyptdance::lol::lol:

Ααααα μα πια τον παλιολοχο καλα τους εκανα... τα'θελαν, εψαχνα πολλες μερες να βρω τί και πώς θα τους το κανω. Ουυυφφφ... ανακουφιση... :lol: ;)

stamserres3
14-09-12, 18:08
Στο ναυτικο εισαι???και ποσο καιρο θα υπηρετησεις?

Harry1461.4TS'99
14-09-12, 18:43
Στο ναυτικο εισαι???και ποσο καιρο θα υπηρετησεις?

Ως τις 10 Μαϊου φιλε μου... 1 ετος ειναι το Navy.

kyan
21-09-12, 12:19
https://twitter.com/fantaros2012

Πόσο λίγο έχει αλλάξει ο στρατός από το 1995 που πήγα εγώ! :lol:

soupman
21-09-12, 12:21
Αυτό ισως είναι καλό....

Subfire
21-09-12, 18:26
Ο τύπος όμως αυτός δίνει ρεσιτάλ. Έχει μεγάλη εμπνευση...Ή μάλλον του δίνει έμπνευση ο στρατός..

velocita
02-10-12, 15:38
Γιώργη, είμαι 292.

Χειμώνα του 2006, πήρα απόσπαση από την Κομοτηνή (558 ΜΚΤΠ) στο Παρανέστι, ως εκαπιδευτής λοχίας στη σειρά που τότε έμπαινε.
Εγώ τότε ήμουν πεζικάριος βέβαια, αλλά στο Παρανέστι ήτανε κέντρο Πυροβολικού.

ERIKGS
02-10-12, 15:39
Γιώργη, είμαι 292.

Χειμώνα του 2006, πήρα απόσπαση από την Κομοτηνή (558 ΜΚΤΠ) στο Παρανέστι, ως εκαπιδευτής λοχίας στη σειρά που τότε έμπαινε.
ΕΚΕΙ ημουν
ανεβαινοντας αριστερα ή δεξια???

velocita
02-10-12, 15:41
ΤΙ;;;
Αριστερά, κάτω από το χώρο με κάτι αρχαία παροπλισμένα mlrs - ανεβαίνοντας για τον όρχο!

ERIKGS
02-10-12, 15:44
Ε ναι πανω απο τις μπασκετες.
Ησουν με τα ζαβα, τα πιτσιρικια δλδ?
Ημουν απο την αλλη.
Ειχες 3 συμφοιτητες μου εκει
Τολης λεγοταν ?

velocita
02-10-12, 15:46
Ποιός Τόλης;;
Ο Λγος ακούσε στο επίθετο Ηλίας - εκ Βόλου....
Εξαίρετος.
Και οι αναμνήσεις μου από εκεί, εξίσου πολύ καλές!

ROSICKY
02-10-12, 15:48
ησυχα ρε ποντικια

ERIKGS
Ποιός Τόλης;;
Ο Λγος ακούσε στο επίθετο Ηλίας - εκ Βόλου....
Εξαίρετος.
Και οι αναμνήσεις μου από εκεί, εξίσου πολύ καλές!

Α γεια σου! Ηλιας!
Εμεις ειχαμε εναν ντρουλη ,τον Αρχοντακη.

ERIKGS
ησυχα ρε ποντικια
Ακυρο.

velocita
02-10-12, 15:50
Α γεια σου! Ηλιας!
Εμεις ειχαμε εναν ντρουλη ,τον Αρχοντακη.

Εκτελούσα χρέη Επχια στο λόχο διοικήσεως, οπότε ήμουν όλη μέρα μαζί του...
Γι'αυτό και τον θυμάμαι και μάλιστα πολύ καλά!!!

ROSICKY
02-10-12, 15:51
Τσατσε ποντικαρΑ:p

velocita
02-10-12, 15:52

Silverhawk
02-10-12, 16:01
σειρά 304: 1,5 μήνα Κ.Ε.Υ.Γ στην Αρτα, 1,5 μήνα 401 και 9 μήνες ΕΛ.ΔΥ.Κ στο σύνταγμα... (όμορφη εμπειρία ο στρατός αν και κάποιες φορές ανυπόφορα...)

Harry1461.4TS'99
02-10-12, 16:04
σειρά 304: 1,5 μήνα Κ.Ε.Υ.Γ στην Αρτα, 1,5 μήνα 401 και 9 μήνες ΕΛ.ΔΥ.Κ στο σύνταγμα... (όμορφη εμπειρία ο στρατός αν και κάποιες φορές ανυπόφορα...)

Πριν 2,5 - 3 χρονια εκανες φανταρος Μαρινο?

Silverhawk
02-10-12, 16:28
καλοκαίρι του 08..

Harry1461.4TS'99
02-10-12, 16:30
καλοκαίρι του 08..

Παπουκο Μαρινοοο :P:P:P :lol: :lol:... εγω εχω αλλες 217 ΚΣ :slap::slap::slap:

10 Μαη απολυση...

Silverhawk
02-10-12, 16:33
Παπουκο Μαρινοοο :P:P:P :lol: :lol:... εγω εχω αλλες 217 ΚΣ :slap::slap::slap:

10 Μαη απολυση...

τι να πούνε και άλλοι δηλαδή πραγματικοί παππούδες....:lol::lol: εμένα η σειρά μου ήτανε 286 αλλά λογο σχολής 4 χρόνια ειχα αναβολή...

Harry1461.4TS'99
02-10-12, 16:33
Αυτα ΑΚΡΙΒΩΣ κανω και γω που θα δειτε απο το 0:24 και μετα -> http://www.youtube.com/watch?v=vr6NzWQ-IOs&feature=fvwrel

Θητεια εεεε... :moutza:

Ολα για το θεαθηναι... pointless... :(

τι να πούνε και άλλοι δηλαδή πραγματικοί παππούδες....:lol::lol: εμένα η σειρά μου ήτανε 286 αλλά λογο σχολής 4 χρόνια ειχα αναβολή...

Και γω κανονικα εμπαινα Σεπτεμβρη του '06, επειδη τελειωσα το σχολειο το καλοκαιρι του '06, αλλα λογω σχολης (αναβολη σαν και σενα)... μπηκα το Μαϊο που μας περασε...

AlexUnder
02-10-12, 16:44
πεζικο?

ζωή και κότα πέρασες... 1-1, 2-1?

stamserres3
02-10-12, 21:07
Γιώργη, είμαι 292.

Που εισαι ρε απαλλαγη μου??:P:lol::lol:

Τασος Παπαζογλου
02-10-12, 21:11
Μιλησε ο λεουρας...

stamserres3
02-10-12, 21:11
Μιλησε ο λεουρας...

εσυ μη χασεις προδοτη Γατεε!!!:spank:

ERIKGS
02-10-12, 21:13

εσυ μη χασεις προδοτη Γατεε!!!:spank:

To λελεδοψαρο.....

stamserres3
02-10-12, 21:13
To λελεδοψαρο.....

Σειρα ελα κατω!!!:P

AlexUnder
02-10-12, 21:42
Γιώργη, είμαι 292.

ΕΚΕΙ ημουν
ανεβαινοντας αριστερα ή δεξια???

σειρoυλες μου :love:

αλλα εγώ ήμουν μάχιμος! http://msnsmileys.net/m/smileys/Military/Tank.gif

stamserres3
02-10-12, 21:43
σειρoυλες μου :love:

αλλα εγώ ήμουν μάχιμος! http://msnsmileys.net/m/smileys/Military/Tank.gif

Σιγα μαχημι χαλαρωσε λιγο!!
και ο Ερικ δεν ηταν σειρα σου!!:P:P

MAFIA
02-10-12, 21:44
στα τεθωρακισμενα ησουν??

AlexUnder
02-10-12, 21:45
Σιγα μαχημι χαλαρωσε λιγο!!
και ο Ερικ δεν ηταν σειρα σου!!:P:P
292 δεν ειναι?
στα τεθωρακισμενα ησουν??

ναι.
ΕΛ.ΔΥ.Κ 3-1

stamserres3
02-10-12, 21:46
292 δεν ειναι?

ναι.
ΕΛ.ΔΥ.Κ 3-1

Οχι ρε τουλαχιστον εμενα ετσι μου ειπε!!εκτος και αν βγαζει σειρες για να το παιζει λεουρας!!!