PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 02:04
Καλημερα σε ολους!!!!
Εδω θα ηθελα να μιλαμε οσοι ασχολουμαστε με τις πολεμικες τεχνες και να ανταλασουμε αποψεις γυρω απο το θεμα αυτο...Εγω ασχολουμε εδω και 7 χρονια με το wing chun.

spiderman
10-02-10, 02:30
οταν λεμε πολεμικες τεχνες, μιλαμε μονο για ξυλικι, ή εχουμε πιο free συζητηση??:angel:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 02:36
Οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι ξυλικι...οτι θελει μπορει να πει ο καθενας

Jean Baphist
10-02-10, 12:36
παρακαλω να γραψει ο Nasos:box:

nikos7ar
10-02-10, 13:07
Καλημερα σε ολους!!!!
Εδω θα ηθελα να μιλαμε οσοι ασχολουμαστε με τις πολεμικες τεχνες και να ανταλασουμε αποψεις γυρω απο το θεμα αυτο...Εγω ασχολουμε εδω και 7 χρονια με το wing chun.
θα βαλω τη κορη μου να γραφει η οποια ασχολειται 3 χρονια με παγκρατιο.πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες ειναι λιγο παρεξηγημενες απο τον πολυ κοσμο επισης στις μερες μας πιστευω οτι ειναι καλο να ξερουν τα παιδια (ιδιαιτερα) καποιο ειδος αυτοαμυνας.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 13:37
θα βαλω τη κορη μου να γραφει η οποια ασχολειται 3 χρονια με παγκρατιο.πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες ειναι λιγο παρεξηγημενες απο τον πολυ κοσμο επισης στις μερες μας πιστευω οτι ειναι καλο να ξερουν τα παιδια (ιδιαιτερα) καποιο ειδος αυτοαμυνας.

Μπραβο για την επιλογη της τεχνης,ρεαλιστικη και αποτελεσματικη στον δρομο.!

billkour
10-02-10, 14:35
ο αδερφος μου κανει ninjutsu , η καπως ετσι

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 15:51
kVzij7qSY_A

billkour
10-02-10, 15:52
kVzij7qSY_A
:okk::okk::okk:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 20:40
Eυχαριστω φιλε,ας δουμε και εδω οι Ελληνες τι μεγαλους δασκαλους εχουμε...

Don Juan
10-02-10, 21:00
Εγώ ασχολούμαι εδώ και 5 χρόνια περίπου με το μποξ. Μου αρέσει πάρα πολύ γιατί βγάζω όλη την ένταση απο μέσα μου.

paparamanas
10-02-10, 21:05
Παγκράτιο?? Λίγες παραπάνω πληροφορίες όπως το που υπάρχει σχολή. Θελω να στείλω σε μια πολεμική τέχνη το γιό μου και φάινεται ενδιαφέρον.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-10, 21:12
Παγκράτιο?? Λίγες παραπάνω πληροφορίες όπως το που υπάρχει σχολή. Θελω να στείλω σε μια πολεμική τέχνη το γιό μου και φάινεται ενδιαφέρον.
2106828850 Παρε την ομοσπονδια για να σου πουν για νομιμες σχολες και δασκαλους ανα περιοχη

nasos
12-02-10, 06:53
παρακαλω να γραψει ο Nasos:box:
:lol::lol::P
+1000 στην παγκρατιο αρκει να υπαρχουν σωστοι δασκαλοι.που σιγουρα υπαρχουν.
οσο αναφορα το οτι αν μια πολεμικη τεχνη ωφελει σε μια κατασταση στο δρομο
διαφωνω.
ισως βεβα να ωφελησει λιγακι αλλα δεν ειναι καθοριστικη.
σε καταστασεις πανικου οι κινησεις ειναι απροβλεπτες κ δεν μπορουν να διδαχτουν
απο οιανδηποτε πολεμικη τεχνη.
εχω παρακολουθησει σεμιναρια κ οταν εχω χρονο θα σας πω αρκετα παραδειγματα.

antoineBiscione
12-02-10, 10:36
Το Body Combat μετράει...; Ασχολούμαι εδώ και 3 χρόνια. Είναι αερόβιο και πάρα πολύ καλό για διατήρηση της φυσικής κατάστασης. Περιλαμβάνει τις βασικές κινήσεις από διάφορες πολεμικές τέχνες!

Τhanos_916
12-02-10, 12:03

εκανα και εγω 2 χρονια κικ μποχ και μετα 5 με 6 χρονια παγκρατιο.
εχω δοκιμασει αρκετες πολεμικες τεχνες αλλα το συνολο της τεχνης του παγκρατιου δεν την εχει καμια.
ειναι ο πατερας ΟΛΩΝ των πολεμικων τεχνων και αυτο δεν το λενε οι "καβλομενοι" ελληνες αλλα οι μεγαλοι δασκαλοι των υπολοιπων πολεμικων τεχνων. εκει που ολα τα αλλα σταματαν η αρχιζουν ειναι ηδη μετα και πριν το παγκρατιο.
εκτος απο οτι αποτελει ολοκληρωμενη πολεμικη τεχνη αφου βγηκε απο την πραγματικη μαχη σωμα με σωμα στο μετωπο, ειναι πολυ εντονο το συναισθημα που παιρνεις απο τον αντιπαλο μετα την μαχη. κατι που πλησιαζει την καποερα.

nikos7ar
12-02-10, 12:39
εκανα και εγω 2 χρονια κικ μποχ και μετα 5 με 6 χρονια παγκρατιο.
εχω δοκιμασει αρκετες πολεμικες τεχνες αλλα το συνολο της τεχνης του παγκρατιου δεν την εχει καμια.
ειναι ο πατερας ΟΛΩΝ των πολεμικων τεχνων και αυτο δεν το λενε οι "καβλομενοι" ελληνες αλλα οι μεγαλοι δασκαλοι των υπολοιπων πολεμικων τεχνων. εκει που ολα τα αλλα σταματαν η αρχιζουν ειναι ηδη μετα και πριν το παγκρατιο.
εκτος απο οτι αποτελει ολοκληρωμενη πολεμικη τεχνη αφου βγηκε απο την πραγματικη μαχη σωμα με σωμα στο μετωπο, ειναι πολυ εντονο το συναισθημα που παιρνεις απο τον αντιπαλο μετα την μαχη. κατι που πλησιαζει την καποερα.
ετσι ειναι,αλλα εδω στην ελλαδα δεν ειναι πολυ γνωστο.αν δεις σε ξενα σαιτ κανουν παγκρατιο σε πολλες χωρες του κοσμου, τα παραγγελματα ειναι στα αρχαια ελληνικα και οι αθλητες φορανε ασπρα-μπλε ρουχα σημαινει πολλα.δεν θελω να το παιξω παραπανω ελληνας απο καποιον αλλον αλλα ειναι ωραιο αισθημα να ακους σε μια ξενη χωρα οτι ασχολουνται με το παγκρατιο.μακαρι να το περασουν και στα ολυμπιακα αθληματα.:okk:

nikos7ar
12-02-10, 12:43
[QUOTE=nasos;1166036]:lol::lol::P
πιστευω οτι εχει(η κορη μου) παρα πολυ καλη προπονητρια αφου τα τελευταια 15 χρονια ειναι παντα στις 3 πρωτες θεσεις πανελληνια.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
12-02-10, 12:51
Υπάρχουν πολεμικές τέχνες που έχασαν το νόημα τους κυρίως απ' τη στιγμή που έγιναν αθλήματα και τέχνες για άμυνα δρόμου. Και άμυνα δρόμου είναι η πρόγνωση, η αποφυγή, η άμυνα-επίθεση όπου αντιστρέφεις τους ρόλους, αλλά και άμυνα απέναντι σε ένοπλο επιτιθέμενο (μαχαίρι, όπλο, ρόπαλο, λοστό, κλπ).
Προσωπικά κάνω κάποια χρόνια Street fight και ο συγκεκριμένος Δάσκαλος που έχει εφαρμόση τη δική του τεχνική DAS Street fighting συχνά φεύγει Αμερική για Σεμινάρια.
Είναι διαφορετική η άμυνα δρόμου απ' την πάλη μεταξύ αθλητών σε χώρο. Στην άμυνα δρόμου υπάρχει ο αιφνιδιασμός του επιτιθέμενου, οι ακατάλληλες συνθήκες φωτισμού, εδάφους κλπ. Ακόμα και στα κλουβιά που πηγαίνουν κάποιοι απ' το Street Fight είναι διαφορετικές οι τεχνικές από ότι στο δρόμο που μετράει να γυρίσεις ασφαλής σπίτι σου. Ενω στα κλουβιά είναι αθλητές, υπάρχει ιατρική υποστήριξη, προπονητές κλπ.
Το D.A.S. Street Fighting αντλεί στοιχεία και τεχνικές από πολλές μαχητικές τέχνες, όπως Jiu - Jitsu, Kick Boxing, CKD, Defendu, JKD, Thai Boxing, Grappling κ.λ.π. Το D.A.S. Street Fighting είναι πλήρες μέλος της Παγκόσμιας Οργάνωσης I.C.A.T (Integrative Combative Arts Training), καθώς και βασικό κομμάτι της διδασκαλίας στον Πανελλήνιο Οργανισμό Αυτοάμυνας και Αυτοπροστασίας (Π.Ο.Α.Α.).
To D.A.S. Street Fighting είναι μία σύγχρονη, πλήρης και άκρως αποτελεσματική μέθοδος αυτοάμυνας για το σύγχρονο άνθρωπο. Δημιουργός της μεθόδου είναι ο Γιάννης Λαιμοδέτης. Η δημιουργία του D.A.S. Street Fighting ξεκίνησε το 1990-91 και ολοκληρώθηκε, παρουσιάστηκε και αναγνωρίστηκε το 1999.
Το D.A.S. Street Fighting μελετά την αυτοάμυνα στην σύγχρονη πραγματικότητα και τον εμπλουτισμό της μεθόδου με στοιχεία από τις επιστήμες της ψυχολογίας, της εγκληματολογίας, της κοινωνιολογίας, της νομικής κ.λ.π. Η μελέτη δεν αφορά μόνο το τεχνικό, αλλά και το τακτικό κομμάτι της αυτοάμυνας.

Cougar
12-02-10, 13:32
Το βασικό θέμα είναι γιατί κάνεις μία πολεμική τέχνη. Εάν η πολεμική τέχνη δεν καταφέρει να σου μάθει αυτοσεβασμό και αυτοσυγκράτηση τότε είναι απλά κάτι κενό κατά την ταπεινή μου άποψη. Έχω υπάρξει πολλές φορές σε συζητήσεις του τύπου "αυτός ξέρει καράτε αλλά ο άλλος ξέρει μουάι-τάι, άρα ο άλλος τον δέρνει". Θεωρώ ότι υπάρχουν 2 είδη πολεμικών "τεχνών". Οι πολεμικές τέχνες που είναι καθαρά τέχνες και με μία ιστορία στο βάθος των χρόνων και οι πολεμικές τέχνες αυτοάμυνας. Το θέμα όμως στην τελική είναι να είμαστε προσγειωμένοι ότι κι αν κάνουμε.

Hellenicsun
12-02-10, 13:38
Το βασικό θέμα είναι γιατί κάνεις μία πολεμική τέχνη. Εάν η πολεμική τέχνη δεν καταφέρει να σου μάθει αυτοσεβασμό και αυτοσυγκράτηση τότε είναι απλά κάτι κενό κατά την ταπεινή μου άποψη.

Για μια μεγάλη περίοδο (και δυστυχώς παρελθόν) έκανα κι εγώ πολεμικές τέχνες. Αν κάτι είχα αποκομίσει δεν ήταν κάποια super wow κίνηση για να βγάλω off τον αντίπαλο με το μικρό μου δαχτυλάκι αλλά το παραπάνω.

nikos7ar
12-02-10, 13:54
Το βασικό θέμα είναι γιατί κάνεις μία πολεμική τέχνη. Εάν η πολεμική τέχνη δεν καταφέρει να σου μάθει αυτοσεβασμό και αυτοσυγκράτηση τότε είναι απλά κάτι κενό κατά την ταπεινή μου άποψη. Έχω υπάρξει πολλές φορές σε συζητήσεις του τύπου "αυτός ξέρει καράτε αλλά ο άλλος ξέρει μουάι-τάι, άρα ο άλλος τον δέρνει". Θεωρώ ότι υπάρχουν 2 είδη πολεμικών "τεχνών". Οι πολεμικές τέχνες που είναι καθαρά τέχνες και με μία ιστορία στο βάθος των χρόνων και οι πολεμικές τέχνες αυτοάμυνας. Το θέμα όμως στην τελική είναι να είμαστε προσγειωμένοι ότι κι αν κάνουμε.
μπραβο σου φιλε μου,συμφωνω μαζι σου.:okk:

kostasGTA
12-02-10, 14:17
Ειχα φτασει οταν ημουνα πιστιρικας μπλε ζωνη στο Tae Kwan Do. Εδω στην αγγλια εκανα 2 χρονια Aikido αλλα λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορεσα να το παρακολουθησω οσο επρεπε και τα παρατησα.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
12-02-10, 15:49

Πολυ σωστο σε βρισκω οποιον ακουω και εγω να συγκρινει τεχνες απλα καταλαβαινω οτι ειναι ασχετος,οι πολεμικες τεχνες οι καθαρα τεχνες οπως λες ειναι πρωτα απο ολα τεχνες αμυνας...αυτες που ξεφυγαν και εστιαζουν στο πως θα παρουν 3 ποντους στον γυρο χασανε τον δρομο π.χ.tae kwon do

GIORGOS156grigio.L.D.A.
12-02-10, 15:53
:lol::lol::P
οσο αναφορα το οτι αν μια πολεμικη τεχνη ωφελει σε μια κατασταση στο δρομο
διαφωνω.
ισως βεβα να ωφελησει λιγακι αλλα δεν ειναι καθοριστικη.
σε καταστασεις πανικου οι κινησεις ειναι απροβλεπτες κ δεν μπορουν να διδαχτουν
απο οιανδηποτε πολεμικη τεχνη.
εχω παρακολουθησει σεμιναρια κ οταν εχω χρονο θα σας πω αρκετα παραδειγματα.

Θα διαφωνησω μαζι σου,υπαρχουν τεχνες που εχουν φτιαχτει στον δρομο και ειναι για ρεαλιστικες καταστασεις κατι πολυ παραπανω απο τα κατα του καρατε κ.λ.π.
Μονο που αυτες δεν κανουν αγωνες-πρωταθληματα(και σωστα κανουν )και ετσι δεν ειναι πολυ δημοφιλεις ανα τον κοσμο,

trelos alfistas
12-02-10, 16:08

Απόλυτα σύμφωνος....σε 7 χρόνια tae kwon do και 1 χρόνο kick boxing ευτυχώς έχοντας καλούς δασκάλους (αφού πέρα απο κάθε τεχνική ήταν εμφανές πως θέλαν να περάσουν σε όλους τους μαθητές το μήνυμα αυτοσευασμού και αυτοσυγράτισης, και όχι του "εγωισμού" όπως δυστυχώς έχω ακούσει κατά καιρούς πως συμβαίνει...)

Cougar
12-02-10, 16:46
αυτες που ξεφυγαν και εστιαζουν στο πως θα παρουν 3 ποντους στον γυρο χασανε τον δρομο π.χ.tae kwon do

Ευτυχώς αυτή είναι μόνο η μία πλευρά του νομίσματος. Δεν υπήρχε άλλη λύση στο να γίνει το Tae-Kwon-Do επίσημο ολυμπιακό άθλημα και κάποιοι να βγάλουν λεφτά. Η δεύτερη πλευρά του νομίσματος όμως δεν έχει καμία σχέση με ITF και WTF και αγώνες. Είναι το παραδοσιακό tae kwon do, το οποίο όπως είναι λογικό δεν πουλάει τόσο γιατί απέχει από το αγωνιστικό - ολυμπιακό στυλ των τριών πόντων όπως λες.

Το σίγουρο είναι πως η κάθε πολεμική τέχνη έχει να σου δώσει και κάτι συγκεκριμένο. Μία διαφορά που είχα καταλάβει εγώ από την μετάβαση του αγωνιστικού Tae Kwon Do στο Muay Thai, ήταν ότι στο μεν Tae kwon do ένοιωθα ότι είχα απίστευτη ελαστικότητα και ευεξία, μπορούσα να κάνω σχεδόν οτιδήποτε και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ενώ στο Muay Thai έμαθα να δέχομαι και να αντέχω χτυπήματα (κάτι που ήταν αντίθετο στην ιδεολογία του Tae Kwon Do καθώς εκεί σου μαθαίνανε αυτοάμυνα) και να χρησιμοποιώ πάρα πολύ τα χέρια μου το οποίο είναι επίσης πολύ σημαντικό. Τώρα τι από αυτά θα χρησιμοποιείσεις σε έναν καυγά δεν γνωρίζω, μπορεί και να μην προλάβεις τίποτα. Το θέμα είναι τι αντανακλαστικά θα έχεις αναπτύξει και πως έχεις μάθει να χρησιμοποιείς το μυαλό σου. Μην ξεχνάτε πως όσο υπάρχουν οι μύτες και τα @@, ότι κι αν ξέρεις κι όσο μεγάλα μπράτσα να έχει ο άλλος, αν του πλήξεις κάτι από τα δύο είναι game over. (μην γελάτε, σε καταστάσεις αυτοάμυνας η μύτη και τα @@ είναι τα πρώτα σημεία στόχου γιατί είναι και τα πιο τρωτά μαζί και με τα αυτιά).

CHRISZIOGAS
12-02-10, 18:55
Αθλητης Πανελληνιου στο αγωνισμα της πυγμαχιας στα 75 και 81 κιλα, εποχες που ο Πανελληνιος ειχε την καλυτερη ομαδα με πολυ μεγαλες διακρισεις ,και στην τοτε Β΄κατηγορια και στην Α΄κατηγορια. Απο τοτε που τα παρατησε ο κυρ Στελιος αρχισε δυστυχως η παρακμη. Τωρα μαλλον δεν κατεβαζει ουτε ομαδα στο πρωταθλημα.

Τhanos_916
12-02-10, 19:25
ετσι ειναι,αλλα εδω στην ελλαδα δεν ειναι πολυ γνωστο.αν δεις σε ξενα σαιτ κανουν παγκρατιο σε πολλες χωρες του κοσμου, τα παραγγελματα ειναι στα αρχαια ελληνικα και οι αθλητες φορανε ασπρα-μπλε ρουχα σημαινει πολλα.δεν θελω να το παιξω παραπανω ελληνας απο καποιον αλλον αλλα ειναι ωραιο αισθημα να ακους σε μια ξενη χωρα οτι ασχολουνται με το παγκρατιο.μακαρι να το περασουν και στα ολυμπιακα αθληματα.:okk:

αυτο πολυ δυσκολα θα γινει...
θυμαμαι το 2002-3 τοτε που ημουν καρα μπλεγμενος με το αθλημα(ετρεχα σε αγωνες, ειχα γνωστους σχεδον ολους τους δασκαλους) το παλεψαν παρα μα παρα πολυ να μπει το αθλημα στους αγωνες του 2004 αλλα... 1ον δεν υπαρχει αμερικανικη ομοσπονδια και 2ον οταν κατι εχει να κανει με φραγκα τοτε οι φιλιες, οι καθαροι σκοποι και τα ονειρα κανουν στην ακρη... πραγματικα κριμα.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
12-02-10, 21:50
Ευτυχώς αυτή είναι μόνο η μία πλευρά του νομίσματος. Δεν υπήρχε άλλη λύση στο να γίνει το Tae-Kwon-Do επίσημο ολυμπιακό άθλημα και κάποιοι να βγάλουν λεφτά. Η δεύτερη πλευρά του νομίσματος όμως δεν έχει καμία σχέση με ITF και WTF και αγώνες. Είναι το παραδοσιακό tae kwon do, το οποίο όπως είναι λογικό δεν πουλάει τόσο γιατί απέχει από το αγωνιστικό - ολυμπιακό στυλ των τριών πόντων όπως λες.

Το σίγουρο είναι πως η κάθε πολεμική τέχνη έχει να σου δώσει και κάτι συγκεκριμένο. Μία διαφορά που είχα καταλάβει εγώ από την μετάβαση του αγωνιστικού Tae Kwon Do στο Muay Thai, ήταν ότι στο μεν Tae kwon do ένοιωθα ότι είχα απίστευτη ελαστικότητα και ευεξία, μπορούσα να κάνω σχεδόν οτιδήποτε και για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ενώ στο Muay Thai έμαθα να δέχομαι και να αντέχω χτυπήματα (κάτι που ήταν αντίθετο στην ιδεολογία του Tae Kwon Do καθώς εκεί σου μαθαίνανε αυτοάμυνα) και να χρησιμοποιώ πάρα πολύ τα χέρια μου το οποίο είναι επίσης πολύ σημαντικό. Τώρα τι από αυτά θα χρησιμοποιείσεις σε έναν καυγά δεν γνωρίζω, μπορεί και να μην προλάβεις τίποτα. Το θέμα είναι τι αντανακλαστικά θα έχεις αναπτύξει και πως έχεις μάθει να χρησιμοποιείς το μυαλό σου. Μην ξεχνάτε πως όσο υπάρχουν οι μύτες και τα @@, ότι κι αν ξέρεις κι όσο μεγάλα μπράτσα να έχει ο άλλος, αν του πλήξεις κάτι από τα δύο είναι game over. (μην γελάτε, σε καταστάσεις αυτοάμυνας η μύτη και τα @@ είναι τα πρώτα σημεία στόχου γιατί είναι και τα πιο τρωτά μαζί και με τα αυτιά).

Eιναι ολα θεμα μυαλου και εκπαιδευσης αν καταφερεις πριν την συμπλοκη και μεινεις ηρεμος χωρις νευρα αλλα με καθαρο μυαλο χωρις σκεψη και την αντιληψη σου στο 100% μπορεις να καταφερεις τα παντα οι κινησεις θα βγουν φυσικα μονες τους.Αν και πιστευω οτι η μεγαλυτερη νικη ειναι η μη μαχη η αποφυγη της συμπλοκης ειναι η μεγαλυτερη νικη ετσι προστατευεις την ζωη την δικη σου αλλα και του αλλου.Αν η κατασταση ειναι δυσκολη τοτε πιστευω οτι μεσα σε 5sec πρεπει να εχουν τελειωσει τα παντα

nikos7ar
12-02-10, 22:41
αυτο πολυ δυσκολα θα γινει...
θυμαμαι το 2002-3 τοτε που ημουν καρα μπλεγμενος με το αθλημα(ετρεχα σε αγωνες, ειχα γνωστους σχεδον ολους τους δασκαλους) το παλεψαν παρα μα παρα πολυ να μπει το αθλημα στους αγωνες του 2004 αλλα... 1ον δεν υπαρχει αμερικανικη ομοσπονδια και 2ον οταν κατι εχει να κανει με φραγκα τοτε οι φιλιες, οι καθαροι σκοποι και τα ονειρα κανουν στην ακρη... πραγματικα κριμα.
ακριβως ετσι ειναι φιλε μου,με συζητησεις που εχω κανει με προπονητες και ατομα τις ομοσπονδιας αυτα μου λενε.:bye:

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
13-02-10, 00:57
Eιναι ολα θεμα μυαλου και εκπαιδευσης αν καταφερεις πριν την συμπλοκη και μεινεις ηρεμος χωρις νευρα αλλα με καθαρο μυαλο χωρις σκεψη και την αντιληψη σου στο 100% μπορεις να καταφερεις τα παντα οι κινησεις θα βγουν φυσικα μονες τους.Αν και πιστευω οτι η μεγαλυτερη νικη ειναι η μη μαχη η αποφυγη της συμπλοκης ειναι η μεγαλυτερη νικη ετσι προστατευεις την ζωη την δικη σου αλλα και του αλλου.Αν η κατασταση ειναι δυσκολη τοτε πιστευω οτι μεσα σε 5sec πρεπει να εχουν τελειωσει τα παντα

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!! Η καλύτερη άμυνα είναι η πρόγνωση και η αποφυγή της συμπλοκής αλλά και η διατήρηση της ψυχραιμίας καθώς ανάλογα το χώρο που βρίσκεσαι κρατά από μέτρια έως πλήρη επαγρύπνηση ώστε να μην βρεθείς εξ' απροόπτου. Επειτα... ο έλεγχος της ψυχολογίας του επιτηθέμενου... ακόμα και με συναίνεση... στο αίτημα του... και κατόπιν ο αιφνιδιασμός του αντιστρέφοντας τους ρόλους...
Οι απλές τεχνικές-κινήσεις και η προπόνηση ανα ταχτά χρονικά διαστήματα είναι ουσιαστικά η προστασία. Μία πχ Μαύρη Ζώνη, παυει να έχει τόση ισχύ εάν μείνει κανείς απροπόνητος 2-3-4 χρόνια...
Απλές τεχνικές και χτυπήματα σε καίρια σημεία έχει ουσιαστικά το Street fight που δεν αξίζει να αναφερθούν για ευνοητους λόγους. Ενώ ουσία παίζουν και οι λαβές που μπορεί να δετχείς και αποφυγή τους καθώς η "η μάχη δρόμου" είναι απρόσμενη, ίσως με αντίπαλο βαρύτερο και μυικά ποιο ογκώδη και είναι κλειστού τύπου και όχι σε απόσταση...
Πάνω από ολά η αποφυγη, η ασφάλεια μας και φυσικά η νομική κάλυψη. Σε περιπτωση σύγκρουσης κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί από μάρτυρες αν υπάρξουν ποιος τελικά ήταν ο επιτηθέμενος... άπειρα παραδείγματα... Αρα περισσότερο κινδυνεύουμε απ' τον εγωισμό μας σε αρκετές περιπτώσεις που πρέπει κανείς να δίνει τόπο στην οργή... Ποτέ δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος. Τι κουβαλάει, που θα σε βρει πάλι ποιο έτοιμος...
Συμφωνώ πως στην άμυνα δρόμου, στατιστικά η συμπλοκή είναι 10-20 το πολυ 30 δεύτερα... από εκεί και πέρα... είναι συνεναιτικός καβγάς....

nasos
13-02-10, 11:18
δεν υπαρχει περιπτωση πριν τσακωθει καποιος να παραμεινει ηρεμος κ ψυχραιμος.
εκτος κ αν ειναι ο μπρουσλι.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
13-02-10, 13:08
δεν υπαρχει περιπτωση πριν τσακωθει καποιος να παραμεινει ηρεμος κ ψυχραιμος.
εκτος κ αν ειναι ο μπρουσλι.

Υπαρχει,θελει προσπαθεια..ο ηρεμος κερδιζει τον εκνευρισμενο παντα σε ολους τους τομεις της ζωης

sidigt
13-02-10, 15:30
Ο ηρεμος κερδιζει και στους αγωνες ..
Παρακολουθω αρκετα ΜΜΑ και ειμαι fan του fedor emalianenko ,
ο οπιος ποτε δεν προκαλει με δηλοσεις παντα δηχνη σεβασμο στους αντιπαλους
παντα χαμηλον τονον και παντα ηρεμος και σηγκεντρομενος 100% πριν τους αγωνες
που οι περισοτεροι το παιζουν αγριεμενοι..
αλλα μολις αρχιση ο αγωνας πιος ειδε τον θεο και δεν τον φοβηθηκε:twisted:

Cougar
13-02-10, 15:36
Ο ηρεμος κερδιζει και στους αγωνες ..
Παρακολουθω αρκετα ΜΜΑ και ειμαι fan του fedor emalianenko ,
ο οπιος ποτε δεν προκαλει με δηλοσεις παντα δηχνη σεβασμο στους αντιπαλους
παντα χαμηλον τονον και παντα ηρεμος και σηγκεντρομενος 100% πριν τους αγωνες
που οι περισοτεροι το παιζουν αγριεμενοι..
αλλα μολις αρχιση ο αγωνας πιος ειδε τον θεο και δεν τον φοβηθηκε:twisted:

Σαν τον Iron Mike ένα πράγμα... :ilove:

NIKOLAS 147 GTA AM
13-02-10, 15:59
Τώρα σας βρήκα.... Εγώ παίζω kick... :D

GIORGOS156grigio.L.D.A.
13-02-10, 16:34
Σαν τον Iron Mike ένα πράγμα... :ilove:

IRON MIKE!!!!!!:ilove::ilove::ilove:

eUcinq1xxes

NIKOLAS 147 GTA AM
13-02-10, 16:38
Μία από τις αγαπημένες μου φώτο.... http://media.photobucket.com/image/iron%20mike%20zambidis/johnny_619/01_mike_tatsuji_07.jpg
εμένα μου αρέσει αρκετά και ο κακαρίκος...

billkour
13-02-10, 17:06
IRON MIKE!!!!!!:ilove::ilove::ilove:

...
καλος ο μιχαλης,δεν λεω,αλλα μου φανηκε καπως "στημενο" κ "φουσκωμενο",το ολο σκηνικο..σαν απο μηχανης θεος ,εμφανιστηκε για το κικ μποξινκ!!

NiVo
13-02-10, 17:16
Επειδή ο Μαικ ήταν "γείτονας" και έχω κάνει ερασιτεχνικά kick για λίγα χρόνια, είχα την ευκαιρία να γνωρίζω πως ξεκίνησε και πως προχώρησε και σε πληροφορώ δεν ήταν καθόλου στημένο το σκηνικό. Οταν εμείς σαν νέοι αράζαμε στις καφετέριες αυτός από μικρός έκανε προπόνηση (είναι 10 χρόνια νεότερος). Ήταν απλά το φυσικό αποτέλεσμα κόπου και επένδυσης.
Άριστος αθλητής και εξαιρετικός χαρακτήρας.

NIKOLAS 147 GTA AM
13-02-10, 17:21
Επειδή ο Μαικ ήταν "γείτονας" και έχω κάνει ερασιτεχνικά kick για λίγα χρόνια, είχα την ευκαιρία να γνωρίζω πως ξεκίνησε και πως προχώρησε και σε πληροφορώ δεν ήταν καθόλου στημένο το σκηνικό. Οταν εμείς σαν νέοι αράζαμε στις καφετέριες αυτός από μικρός έκανε προπόνηση (είναι 10 χρόνια νεότερος). Ήταν απλά το φυσικό αποτέλεσμα κόπου και επένδυσης.
Άριστος αθλητής και εξαιρετικός χαρακτήρας.

το παλικάρι ασχολείται από πολύ μικρός για να φτάσει εδώ... όταν το kick στην Ελλάδα ήταν στα "γεννοφάσκια" του ακόμα...

sidigt
13-02-10, 18:37
λιγο απο fedor ειναι heavyweight εχει να χασει απο το 2000 !
με record 31-1-0 μια ηττα οταν αρχησε απο τραυματισμο
ειναι κατι σαν τον michael jordan η τον schumacher τον mix martial arts

http://www.youtube.com/watch?v=77QoN2P90b0

AlfaGTakos
13-02-10, 18:45
Τον Ζαμπιδη πριν καποιες ευδομαδες τον γυμναζε ο γυμναστης μου.

NIKOLAS 147 GTA AM
13-02-10, 18:48
Ο γυμναστής σου λέγετε Αλέξανδρος??

AlfaGTakos
13-02-10, 18:53
οχι

NIKOLAS 147 GTA AM
13-02-10, 19:23
έκανα ένα συνειρμό .....:okk:

CHRISZIOGAS
13-02-10, 21:10
βλεπω μαζευονται αρκετοι ,δεν κανονιζουμε νοτια κανενα χαλαρο σπαρινγκ !!!

nasos
13-02-10, 21:18
Υπαρχει,θελει προσπαθεια..ο ηρεμος κερδιζει τον εκνευρισμενο παντα σε ολους τους τομεις της ζωης
μα ο ηρεμος θα αποσυρθει.θα δωσει τοπο στην οργη.
δεν μιλαμε για αγωνες.μιλαμε για τον τυπο που θα σου βρισει την οικογενεια κοκ
στα φαναρια λχ κ θα κατεβει με σκοπο να σε ακουμπησει.
αν καποιος στην αλλη θεση παραμεινει ηρεμος κ του πει παμε να πιουμε κανα καφε
κ ξεχναμε οτι εγινε προφανως θα ειναι γκει.:lol::lol::lol:
λεω γω τωρα..:lol:

sidigt
13-02-10, 21:59
εχει πατακιουτα σε τετοιες περιπτωσις :P

GIORGOS156grigio.L.D.A.
13-02-10, 22:37
μα ο ηρεμος θα αποσυρθει.θα δωσει τοπο στην οργη.
δεν μιλαμε για αγωνες.μιλαμε για τον τυπο που θα σου βρισει την οικογενεια κοκ
στα φαναρια λχ κ θα κατεβει με σκοπο να σε ακουμπησει.
αν καποιος στην αλλη θεση παραμεινει ηρεμος κ του πει παμε να πιουμε κανα καφε
κ ξεχναμε οτι εγινε προφανως θα ειναι γκει.:lol::lol::lol:
λεω γω τωρα..:lol:

ΑΝ σε ακουμπησει τοτε δινεις ενα γρηγορο μαθημα...το να δωσεις σημασια σε καποιον που βριζει στα φαναρια σε μουντζωνει κ.λ.π. το θεωρο μεγαλη ανοησια,προφανωσ την θεση του "ηρεμου" δεν την καταλαβες σωστα:cool:

AlexanderMito
13-02-10, 22:53
12 χρονια Taekwnodo.
2 χρονιαα gravmaga
Συμετοχη σε πανελινια προτα8λιματα στο ταε.
Ολα καλα,αχριαστα να ιαναι

AlexanderMito
13-02-10, 22:54
Δεν ιπαρχι γριγορο μα8ιμα.
Θλει πολι αυτοελεγχο το ολο 8εμα

AlexUnder
14-02-10, 01:28
Ο γυμναστής σου λέγετε Αλέξανδρος??

Δεν γυμνάζω άντρες :angel:

Cougar
14-02-10, 02:14
12 χρονια Taekwnodo.
2 χρονιαα gravmaga
Συμετοχη σε πανελινια προτα8λιματα στο ταε.
Ολα καλα,αχριαστα να ιαναι

Πιστεύεις ότι το grav maga σου προσφέρει τίποτα αν δεν είσαι σε ένοπλες δυνάμεις;

AlexanderMito
14-02-10, 05:44
hobbby φιλε ιναι το ολο 8εμα.
τπτ παραπανο

alfaromeakias
14-02-10, 07:01
εγω ασχολουμαι με την capoeira εδω και 4 χρονια περιπου! η μονη που μου αρεσει μετα το kung fu! δοκιμασα και αλλες πολεμικες αλλα δεν με τραβαγε καμια! τωρα εχω φαει τρελο σκαλομα με την capoeira!

nasos
14-02-10, 12:41
ε ρε κ να γενει κανας πολεμος.θα αποκρουμε τα βληματα με ζιουζιτσου.:lol:

NiVo
14-02-10, 14:49
Εγω γιατί νομίζω πάλι οτι θα μυρίσει...??

echelon146
14-02-10, 15:20
ισως και να μυρισει .. !! εγω ομως ξερω μπαλετο .. και εχω μαυρα παπουτσακια !!! κανω και πιρουετες !!!!

παντως γενικα πιστευω οτι ειναι καλο να ξερεις μια πολεμικη τεχνη περισσοτερο για αμυνα γιατι για επιθεση ποτε δε ξερεις
αν θελει ο αλλος να σου σπασει τα μουτρα ...

JGaYovY2oGg

GIORGOS156grigio.L.D.A.
14-02-10, 15:22
Πιστεύεις ότι το grav maga σου προσφέρει τίποτα αν δεν είσαι σε ένοπλες δυνάμεις;

To συστημα αυτο απο το ισραηλ,ειναι για καταστασεις που εχεις ενοπλο απεναντι σου...Σε συμπλοκη σωμα με σωμα δεν λεει πολλα...

alfaromeakias
14-02-10, 16:41
ισως και να μυρισει .. !! εγω ομως ξερω μπαλετο .. και εχω μαυρα παπουτσακια !!! κανω και πιρουετες !!!!

παντως γενικα πιστευω οτι ειναι καλο να ξερεις μια πολεμικη τεχνη περισσοτερο για αμυνα γιατι για επιθεση ποτε δε ξερεις
αν θελει ο αλλος να σου σπασει τα μουτρα ...

JGaYovY2oGg

φιγουρα δεν θελει? καλα να παθει!

nasos
14-02-10, 21:15
:lol:
..εν τοπω χλοερο..

GIORGOS156grigio.L.D.A.
14-02-10, 22:17

Tι θελει να πει ο ποιητης?

GIORGOS156grigio.L.D.A.
15-02-10, 23:59
wMJ_b9uV1Lo

προσεξτε την ηρεμια του shaolin...

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
16-02-10, 02:59
Street Fight
http://www.youtube.com/watch?v=WtV_6llTaPE&feature=PlayList&p=A4AE83C020404634&index=0&playnext=1

http://www.youtube.com/watch?v=sHcqHsFZdsc

http://www.youtube.com/watch?v=S1PxWoU_klE

http://www.youtube.com/watch?v=UaUEVz8dNxk&feature=channel

nasos
24-02-10, 06:43
εγω παλι εχω μια απορια..
στο γυμναστηριο ερχονται κατι τεραστιοι κ κανουν μονο 30λεπτα το πολυ.
μα πως ρε γινανε τουμπανοι με τοση λιγη ωρα κ γω χτυπιεμαι μια ωρα+?:dizzy:

pyrate
24-02-10, 08:30
Θες απάντηση σε αυτό?

Mythos
24-02-10, 09:17
Είναι αυτά που τα δίνουν και σε 10κιλο τενεκέ οικογενειακή συσκευασία?

i87
24-02-10, 11:31
Γενικά για αυτοάμυνα τι θα ήταν καλύτερο να ασχοληθεί κάποιος;;; Γενικά ψάχνομαι αλλά εκεί που θα πήγαινα, γνωστός, σταμάτησε καθότι αρκετά μεγάλος τώρα.

Εύκολο Νάσο αλλά μετά θέλει check up κάθε εξάμηνο το ελάχιστο και συνεχείς εξετάσεις (άσχετο αν δεν τις κάνουν).
Μια τέτοια τεχνική χρησιμοποιούν (όχι με τέτοια αποτελέσματα) σε αθλητές που λόγω τραυματισμού σταμάτησαν και θέλουν γρήγορα να επανέλθουν.

και στην Εθνική ομάδα (δεν λέω άθλημα) με το βαλιτσάκι μας ερχόντουσαν :down:

Αλλά και σε ομάδα της Α1 και Α2 που ήμουν εκεί να δεις. Ένα εξάμηνο να μην τον σταματάει τίποτα φουσκωμένος και το επόμενο ψόφιος.

Είναι αυτά που τα δίνουν και σε 10κιλο τενεκέ οικογενειακή συσκευασία?
Υπάρχουν και σε μικρά γυάλινα μπουκαλάκια σε ενέσιμη μορφή. Αλλά αυτά που βρίσκεις στα καταστήματα είναι σε σκόνες του πεντόκιλου.

Hellenicsun
24-02-10, 12:18

Σε ένα χρόνο κάνε διαγωνισμό να δεις ποιός σηκώνει περισσότερα. Με κρεατίνες, αναβολικά και λοιπά σκευάσματα όλοι γινόμαστε τέρατα σε ένα μήνα. Όταν στα 55 - 60 εσύ θα παίζεις μπάλα με το παιδί σου, αυτοί μάλλον θα είναι -5m.

zaxarias
24-02-10, 13:01

Όταν ήμουν νέος και πήγαινα γυμναστήριο, τους έβλεπα και εγώ, 30 λεπτά βάρη και 20 καθρέπτη :D.
Και να κάνουν πάγκο και να βογκάνε. Σκάει μύτη λοιπόν ένας αδύνατος τύπος, με γράμωση άλλά όχι καρούμπαλα, γεμίζει τη μπάρα και αρχίζει τα πάνω κάτω :eek:, ουτε βογκητά ούτε τίποτα, σαν πούπουλα. Σε πέντε λεπτά την έκαναν όλοι με ελαφρά πηδηματάκια...
Επίσης ένας άλλος έκανε πειραματόζωο τον εαυτό του, πήρε τα πάντα για κάποιους μήνες, έγινε από λαπάς τύπου σε υπερτεράστιος και έγραψε την εμπειρία του σε βιβλίο, ξεχνάω το όνομα του.

Varypodaros
24-02-10, 13:24
ενας αλλος στο εξωτερικο, εγινε κυβερνητης...

Hellenicsun
24-02-10, 13:29
http://absandflabs.files.wordpress.com/2009/09/arnold-schwarzenegger-fat-pictures1.jpg

Jimy
24-02-10, 13:31
:oδεν ξέρω ποιο από τα 2 είναι πιο φρικιαστικό:confused:μάλλον το 1ο

GIORGOS156grigio.L.D.A.
24-02-10, 14:28
Γενικά για αυτοάμυνα τι θα ήταν καλύτερο να ασχοληθεί κάποιος;;; Γενικά ψάχνομαι αλλά εκεί που θα πήγαινα, γνωστός, σταμάτησε καθότι αρκετά μεγάλος τώρα.

Εύκολο Νάσο αλλά μετά θέλει check up κάθε εξάμηνο το ελάχιστο και συνεχείς εξετάσεις (άσχετο αν δεν τις κάνουν).
Μια τέτοια τεχνική χρησιμοποιούν (όχι με τέτοια αποτελέσματα) σε αθλητές που λόγω τραυματισμού σταμάτησαν και θέλουν γρήγορα να επανέλθουν.

και στην Εθνική ομάδα (δεν λέω άθλημα) με το βαλιτσάκι μας ερχόντουσαν :down:

Αλλά και σε ομάδα της Α1 και Α2 που ήμουν εκεί να δεις. Ένα εξάμηνο να μην τον σταματάει τίποτα φουσκωμένος και το επόμενο ψόφιος.

Υπάρχουν και σε μικρά γυάλινα μπουκαλάκια σε ενέσιμη μορφή. Αλλά αυτά που βρίσκεις στα καταστήματα είναι σε σκόνες του πεντόκιλου.

Για αυτοαμυνα σε πραγματικες συνθηκες θα σου προτεινω jiu jitsu,wing chun,η kempo karate(ed parker's).Kαλο θα ηταν να πας να δεις προπονησεις απο κοντα και να διαλεξεις αυτο που το σωμα σου ανταποκρινετε καλυτερα...

i87
24-02-10, 16:19
Για αυτοαμυνα σε πραγματικες συνθηκες θα σου προτεινω jiu jitsu,wing chun,η kempo karate(ed parker's).Kαλο θα ηταν να πας να δεις προπονησεις απο κοντα και να διαλεξεις αυτο που το σωμα σου ανταποκρινετε καλυτερα...

Ευχαριστώ!!!
Το σώμα μου;;; :hysterical::hysterical::hysterical:
Εδώ και τρια τέσσερα χρόνια που σταμάτησα έχει γίνει ...
Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες για τα τρια αυτά στείλε μου αν μπορείς με π.μ., γιατί δεν έχω ιδέα που να απευθυνθώ.

nasos
24-02-10, 22:02
Σε ένα χρόνο κάνε διαγωνισμό να δεις ποιός σηκώνει περισσότερα. Με κρεατίνες, αναβολικά και λοιπά σκευάσματα όλοι γινόμαστε τέρατα σε ένα μήνα. Όταν στα 55 - 60 εσύ θα παίζεις μπάλα με το παιδί σου, αυτοί μάλλον θα είναι -5m.
αποδεκτο ρε φιλε κ ειχα φυσικα κατα νου οτι κατι παιζει.πηρα κ γω κρεατινη μια φορα
σε καψουλες κ ανεβασα στροφες λες κ ηπια 10 σκετους νες.
ακομα κ 4 ωρες μετα ειχα απιστευτη εφιδρωση.
να το βρασω αμα ειναι στο ετσι.προτιμω τα 5 αυγα κ τα κοτοπουλα για αποθεραπεια,απλα ειναι πολυ αργοι οι ρυθμοι ξεχειλωματος.
ενταση κ δυναμη υπαρχει παντα αλλα το αποτελεσμα πολυ αργει.:redface:

Hellenicsun
24-02-10, 22:06
αποδεκτο ρε φιλε κ ειχα φυσικα κατα νου οτι κατι παιζει.πηρα κ γω κρεατινη μια φορα
σε καψουλες κ ανεβασα στροφες λες κ ηπια 10 σκετους νες.
ακομα κ 4 ωρες μετα ειχα απιστευτη εφιδρωση.
να το βρασω αμα ειναι στο ετσι.προτιμω τα 5 αυγα κ τα κοτοπουλα για αποθεραπεια,απλα ειναι πολυ αργοι οι ρυθμοι ξεχειλωματος.
ενταση κ δυναμη υπαρχει παντα αλλα το αποτελεσμα πολυ αργει.:redface:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς παλαιότερα είχα κάνει το γυμναστήριο 2ο σπίτι. Τώρα βέβαια έχω το σουβλατζίδικο της γειτονιάς αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Μη νομίζεις, μπορεί τα αποτελέσματα να αργούν αλλά όταν έρθουν αποδίδουν αλλιώς και μακροπρόθεσμα κυρίως. Θα είσαι όχι μόνο δυνατόν αλλά και υγιείς. Δε ξέρω αν έχεις απευθυνθεί σε διαιτολόγο για τη διατροφή. Επίσης δε ξέρω αν ακολουθείς συστήματα πυραμίδας στο γυμναστήριο.

nasos
24-02-10, 22:32
οχι φωτη,δεν ακολουθω τπτ.ουτε πυραμιδα ουτε κ επισκεψη σε διατροφολογο.
ενα μηνα εχω που γραφτηκα κ ακολουθω τις νορμ καταστασεις.

sidigt
25-02-10, 01:12
http://absandflabs.files.wordpress.com/2009/09/arnold-schwarzenegger-fat-pictures1.jpg
καλα κρατιετε .. ποσο ειναι 60 ?

pyrate
25-02-10, 08:44
οχι φωτη,δεν ακολουθω τπτ.ουτε πυραμιδα ουτε κ επισκεψη σε διατροφολογο.
ενα μηνα εχω που γραφτηκα κ ακολουθω τις νορμ καταστασεις.

Πέρα από τα σκευάσματα όμως εξαρτάται και τι ασκήσεις θα ακολουθήσεις.
Αν θυμάμαι καλά μεγάλα βάρη με x επαναλήψεις δίνουν όγκο. Οι μυς σκίζονται και δημιουργούνται νέοι. Γι' αυτό και υπάρχει ανάπλαση. Βέβαια πρέπει να έχεις αντοχές και δυνάμεις για να το αντέξεις (εδώ μπαίνουν τα σκευάσματα).
Οι ασκήσεις που κάνεις εσύ μπορεί να είναι πιο πολύ για γράμμωση ή συντήρηση. Στα λέω πολύ περιληπτικά. Λογικά τα ξέρεις.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
25-02-10, 14:56
Η γνωμη μου ειναι οτι η στατικες ασκησεις και τα βαρη ποτε δεν οφελεισαν κανεναν

nasos
25-02-10, 21:29
Η γνωμη μου ειναι οτι η στατικες ασκησεις και τα βαρη ποτε δεν οφελεισαν κανεναν
γιατι το λες αυτο?

GIORGOS156grigio.L.D.A.
25-02-10, 21:39
Γιατι τα αποτελεσματα με τα βαρη ειναι προσωρινα,το τρεξιμο, κολυμβηση,αεροβια γυμναστικη,αλματα κλπ ειναι οτι καλυτερο για το σωμα απο πλευρας δυναμης αντοχης αντιδρασης,εκρηξης,κλπ θα σου φερω ενα παραδειγμα βαλε 2 τυπους να κανουν ασκησεις πλατης για ενα μηνα ο ενας σε παγκο με τροχαλια,μπαρα,και ο αλλος απλα στο μονοζυγο τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα υπερ του δευτερου

CHRISZIOGAS
25-02-10, 21:46
η καλυτερη γυμναστικη ειναι η αεροβια παντα σε χαλαρους ρυθμους.
ενα πολυ καλο ροφημα ειναι 1 λτ νερου και μεσα διαλυεις ενα αναβραζον δισκιο βιταμ.c με δυο φακελακια almora και λιγη διαλυμενη γλυκοζη ζαχαροπλαστικης.

nasos
25-02-10, 21:59
Γιατι τα αποτελεσματα με τα βαρη ειναι προσωρινα,το τρεξιμο, κολυμβηση,αεροβια γυμναστικη,αλματα κλπ ειναι οτι καλυτερο για το σωμα απο πλευρας δυναμης αντοχης αντιδρασης,εκρηξης,κλπ θα σου φερω ενα παραδειγμα βαλε 2 τυπους να κανουν ασκησεις πλατης για ενα μηνα ο ενας σε παγκο με τροχαλια,μπαρα,και ο αλλος απλα στο μονοζυγο τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα υπερ του δευτερου
συμφωνω απολυτα σε αυτο!!

nasos
25-02-10, 22:05
η καλυτερη γυμναστικη ειναι η αεροβια παντα σε χαλαρους ρυθμους.
ενα πολυ καλο ροφημα ειναι 1 λτ νερου και μεσα διαλυεις ενα αναβραζον δισκιο βιταμ.c με δυο φακελακια almora και λιγη διαλυμενη γλυκοζη ζαχαροπλαστικης.
αυτο ρε συ ουτε για 2 λεπτα σεξ δεν κανει.

kostasGTA
25-02-10, 22:57
Αγαπητοι φιλοι,

Θα ηθελα καποιος με σχετικη εμπειρια να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει με το παγκρατιο.
Εχω ακουσει διαφορα αλλα ποτε συγεκριμενες πληροφοριες.

CHRISZIOGAS
26-02-10, 10:20
αυτο ρε συ ουτε για 2 λεπτα σεξ δεν κανει.
αντα και λιγο μασημα guarana, ειπαμε χαλαρα .

nikos7ar
26-02-10, 11:05
Αγαπητοι φιλοι,

Θα ηθελα καποιος με σχετικη εμπειρια να μου εξηγησει τι ακριβως παιζει με το παγκρατιο.
μπες στο ιντερνετ και θα μαθεις πολλες πληροφοριες οπως πως ξεκινησε,θα δεις βιντεο πως παιζεται και ποσα ειδη υπαρχουν,θα βρεις πληροφοριες για ολες τις σχολες που υπαρχουν,επισης θα βρεις βιντεο και απο το εξωτερικο που κανουν παγκρατιο.:bye:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
26-02-10, 14:14
Αγαπητοι φιλοι,

Kατ αρχην ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το παγκρατιο των αρχαιων καθως δεν ειχαν βρεθει ποτε γραπτα κειμενα, αρα δεν μπορουμε να στηριξουμε μια τεχνη σε καποιες σκορπιες εικονες απο σπασμενα αγγεια κλπ. Ειναι ενα καλο συστηνα πιστευω πιστευω με βαση απο την ελληνορωμαικη παλη αλλα το εχουν εμπλουτισει με τεχνικες κινεζικες και ιαπωνικες.

Τhanos_916
02-03-10, 23:03
καλα κρατιετε .. ποσο ειναι 60 ?

63!

τα σεβας στον κυριο!
οσο και να μην τον συμπαθω...

Τhanos_916
02-03-10, 23:12
Kατ αρχην ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το παγκρατιο των αρχαιων καθως δεν ειχαν βρεθει ποτε γραπτα κειμενα, αρα δεν μπορουμε να στηριξουμε μια τεχνη σε καποιες σκορπιες εικονες απο σπασμενα αγγεια κλπ. Ειναι ενα καλο συστηνα πιστευω πιστευω με βαση απο την ελληνορωμαικη παλη αλλα το εχουν εμπλουτισει με τεχνικες κινεζικες και ιαπωνικες.

αυτα που λες απο οτι εχω μαθει εγω τουλαχιστον ειναι λαθος.
υπαρχουν γραπτα κειμενα και ξερουμε ακομα και για τις αρχαιες προπονησεις τους. επισης γνωριζουμς πως οι τεχνικες κινεζικες και ιαπωπινες προερχοντε απο το παγκραιο και δεν εχει εμπλουτιστει το παγκρατιο απο αυτες.

εχουμε μιλησει στις πρωτες σελιδες για παγκρατιο.
δεν γινετε να παρει καποιος συμβουλες απο φορουμ, απλα κανουμε κουβεντα.
πας σε μια σχολη, μιλας με τον δασκαλο και βλεπεις το μαθημα(ολοκληρο).
μετα πας σε μια αλλη σχολη...
και τελος σε μια τριτη.

Τhanos_916
02-03-10, 23:24

και βαλε ενα τριτο που να τα κανει ολα αυτα μαζι με σωστο προγραμμα.
τα βαρη ειναι πολυ συμπληρωματικα αφου μπορεις να απομονωσεις τις μυικες ομαδες που θες εσυ.
π.χ. που μου ηρθε τωρα επειδη πριν μιλαγα για μπαλα(οχι αυτη με τα σπυρια, την αλλη)
ενας κεντρικος αμυντικος δεν μπορει μονο με την προπονηση στο γηπεδο να γυμνασει το πανω μερος του σωματος οπως χρειαζετε. γιαυτο μπαινει απο τον γηπεδο στο γυμναστηριο.
το τι κανει εκει ειναι αλλο θεμα.

αλλα ειμαστε τελειως offtopic

GIORGOS156grigio.L.D.A.
03-03-10, 13:44
αυτα που λες απο οτι εχω μαθει εγω τουλαχιστον ειναι λαθος.
υπαρχουν γραπτα κειμενα και ξερουμε ακομα και για τις αρχαιες προπονησεις τους. επισης γνωριζουμς πως οι τεχνικες κινεζικες και ιαπωπινες προερχοντε απο το παγκραιο και δεν εχει εμπλουτιστει το παγκρατιο απο αυτες.

εχουμε μιλησει στις πρωτες σελιδες για παγκρατιο.
δεν γινετε να παρει καποιος συμβουλες απο φορουμ, απλα κανουμε κουβεντα.
πας σε μια σχολη, μιλας με τον δασκαλο και βλεπεις το μαθημα(ολοκληρο).
μετα πας σε μια αλλη σχολη...
και τελος σε μια τριτη.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...μια πολεμικη τεχνη δεν μπορει να αναβιωσει απο πηλινα αγγεια και παραστασεις η ομοσπονδια στην Ελλαδα δημιουργηθηκε το 1995, ποιος ηταν αυτος που ειχε την γνωση να το παρουσιασει? απλα πηραν λιγο ελληνορωμαικη και τεχνικες απο αλλες πολεμικες τεχνες και την παρουσιασαν,συμβουλες στο φορουμ γιατι δεν γινετε να παρει κανεις? ολοι εδω μεσα ειμαστε ασχετοι και κανουμε 'κουβεντα'?

Τhanos_916
03-03-10, 20:05
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...μια πολεμικη τεχνη δεν μπορει να αναβιωσει απο πηλινα αγγεια και παραστασεις η ομοσπονδια στην Ελλαδα δημιουργηθηκε το 1995, ποιος ηταν αυτος που ειχε την γνωση να το παρουσιασει? απλα πηραν λιγο ελληνορωμαικη και τεχνικες απο αλλες πολεμικες τεχνες και την παρουσιασαν,συμβουλες στο φορουμ γιατι δεν γινετε να παρει κανεις? ολοι εδω μεσα ειμαστε ασχετοι και κανουμε 'κουβεντα'?

οχι δεν εννοω αυτο..
αλλα εαν δεν δοκιμασεις μια πολεμικη τεχνη και δεν κανεις 2/3 μαθηματα και δεν εχεις επαφη σωμα με σωμα δεν μπορεις να εχεις πληρη αποψη. ειναι τελειως υποκειμενικο.

αυτα που λες δεν ισχυουν.
δεν ειναι αναβιωση μονο απο πηλινα αγγεια και παραστασεις.
σου ειπα οτι υπαρχουν ιαναλυτικες αρχαιες περιγραφες με προγραμματα ασκησεων, κανονες τεχνικες κτλ. ακομα και οι κανονες σαν ολυμπιακο αθλημα ειναι πληρεις.
ολα αυτα υπαρχουν σε παρα πολλες αρχαιες πηγες.
επισης να πω οτι δεν ξεκινησε σαν ολυμπιακο αθλημα αλλα προυπηρχε σαν εκπαιδευση.
σκεψου κατι σαν το σημερινο street fights. οι πολεμιστες μαθαιναν με το παγκρατιο να αντιμετωπιζουν τους εχθρους στην μαχη με γυμνα χερια αλλα και οποια αλλα μεσα ειχαν στην διαθεση τους. γιαυτο παραμενει η πιο ολοκληρωμενη μαχη σωμα σωμα απο ολες και προσφερει την πιο ισχυρη γυμναση και ισχυ απο ολες τις υπολοιπες τεχνες.
απλα πηραν λιγο ελληνορωμαικη και τεχνικες απο αλλες πολεμικες τεχνες και την παρουσιασαν

και ξαναλεω για ακομη μια φορα πως ολοι οι μεγαλοι δασκαλοι πολεμικων τεχνων(καρατε κτλ) παραδεχοντε πως το παγκρατιο ειναι ο πατερας ΟΛΩΝ των πολεμικων τεχνων. οποτε αποτελουν ολα αυτα μια φυσικη εξελιξη του παγκρατιου

nikos7ar
03-03-10, 20:28
θα συμφωνησω με τον giuseppe busso.σε μια συζητηση που ειχα ,με την προπονητρια της κορης μου,μου ειπε ακριβως τα ιδια δηλ.οτι υπαρχουν στοιχεια και δεν ειναι μονο ενα παντρεμα ελληνορωμαικη και καποιας αλλης πολεμικης τεχνης.ι

GIORGOS156grigio.L.D.A.
03-03-10, 22:51
οχι δεν εννοω αυτο..
αλλα εαν δεν δοκιμασεις μια πολεμικη τεχνη και δεν κανεις 2/3 μαθηματα και δεν εχεις επαφη σωμα με σωμα δεν μπορεις να εχεις πληρη αποψη. ειναι τελειως υποκειμενικο.

αυτα που λες δεν ισχυουν.
δεν ειναι αναβιωση μονο απο πηλινα αγγεια και παραστασεις.
σου ειπα οτι υπαρχουν ιαναλυτικες αρχαιες περιγραφες με προγραμματα ασκησεων, κανονες τεχνικες κτλ. ακομα και οι κανονες σαν ολυμπιακο αθλημα ειναι πληρεις.
ολα αυτα υπαρχουν σε παρα πολλες αρχαιες πηγες.
επισης να πω οτι δεν ξεκινησε σαν ολυμπιακο αθλημα αλλα προυπηρχε σαν εκπαιδευση.
σκεψου κατι σαν το σημερινο street fights. οι πολεμιστες μαθαιναν με το παγκρατιο να αντιμετωπιζουν τους εχθρους στην μαχη με γυμνα χερια αλλα και οποια αλλα μεσα ειχαν στην διαθεση τους. γιαυτο παραμενει η πιο ολοκληρωμενη μαχη σωμα σωμα απο ολες και προσφερει την πιο ισχυρη γυμναση και ισχυ απο ολες τις υπολοιπες τεχνες.

και ξαναλεω για ακομη μια φορα πως ολοι οι μεγαλοι δασκαλοι πολεμικων τεχνων(καρατε κτλ) παραδεχοντε πως το παγκρατιο ειναι ο πατερας ΟΛΩΝ των πολεμικων τεχνων. οποτε αποτελουν ολα αυτα μια φυσικη εξελιξη του παγκρατιου

Πολυ θα ηθελα ενα ονομα καποιου απο τους μεγαλους δασκαλους,το παγκρατιο ειχε εξαφανιστει και δεν διδακονταν πουθρνα μεχρι το 1990,απλα μερικοι 'εξυπνοι' το προωθησαν και πατησαν πανω στον πατριωτισμο του Ελληνα....

GIORGOS156grigio.L.D.A.
03-03-10, 22:53
θα συμφωνησω με τον giuseppe busso.σε μια συζητηση που ειχα ,με την προπονητρια της κορης μου,μου ειπε ακριβως τα ιδια δηλ.οτι υπαρχουν στοιχεια και δεν ειναι μονο ενα παντρεμα ελληνορωμαικη και καποιας αλλης πολεμικης τεχνης.ι

Σου ειπε απο που αρχισε να διδασκετε σαν παγκρατιο και απο ποιον? γιατι πολεμικη τεχνη με manual και ιστοριες δεν υπαρχει

GIORGOS156grigio.L.D.A.
03-03-10, 22:57
Το παγκράτιο είναι ό,τι κοντινότερο έχει να παρουσιάσει η Ελλάδα σε μια πλήρη πολεμική τέχνη καθώς, σύμφωνα με τις περιγραφές που σώζονται, περιλαμβάνει τόσο τεχνικές με γροθιές και λακτίσματα, όσο και τεχνικές πάλης. Γίνεται μέρος των Ολυμπιακών αγώνων περί τον 7ο αιώνα π.Χ. και από τότε, μέχρι τον 6ο αιώνα μ.Χ. αποτελεί τμήμα κάθε αγωνιστικής αθλητικής δραστηριότητας. Τα βυζαντινά χρόνια χάνεται και επανεμφανίζεται στα τέλη της δεκαετίας του 1990 και συγκεκριμένα το 1996, όταν μια ομάδα ερευνητών δημιουργεί την Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος με στόχο τη συνέχεια της έρευνας και τη διάδοση αυτού του τόσο ελληνικού αθλήματος σε όλη τη χώρα. Παράλληλα με την εξάπλωσή του στην Ελλάδα, η ομοσπονδία καταβάλλει προσπάθειες και για την παγκοσμιοποίησή του και όπως δείχνουν τα πράγματα αρκετές χώρες δείχνουν ενδιαφέρον να γνωρίσουν το παγκράτιο και να εκπαιδεύσουν αθλητές σε αυτό.

nikos7ar
04-03-10, 11:38
Σου ειπε απο που αρχισε να διδασκετε σαν παγκρατιο και απο ποιον? γιατι πολεμικη τεχνη με manual και ιστοριες δεν υπαρχει
θα ρωτησω αυριο και θα σε ενημερωσω.παντα φιλικα.:okk:

nikos7ar
04-03-10, 20:54
μαζεψα λιγες πληροφοριες.το παγκρατιο ειναι γνωστο απο την 12η χιλιετια π.χ. ως αθλημα.ο ηρακλης συμμετειχε ως παγκρατιαστης σε αγωνες των αργοναυτων.το αθλημα χαθηκε την περιοδο του κατακλυσμου και επανεμφανιζεται μετα την 10η χιλιετια π.χ. Το 648π.χ.στην 33η ολυμπιαδα υπηρχε σαν ολυμπιακο αθλημα.απο τον 2ο αιωνα π.χ.εως τον 6ο μ.χ.(1300 χρονια περιπου)το παγκρατιο περιλαμβανεται σε ολες τις αγωνιστικες εκδηλωσεις των ελληνων.το 1995 μαζευτηκε μια παρεα προπονητων του καρατε,βασικα,και με τη βοηθεια τοτε του υφυπουργου κ.λιασκα εκαναν το νεο ξεκινημα του αθληματος.για περισοτερες πληροφοριες οποιος ενδιαφερεται μπορει να μαθει απο το βιβλιο του λαζαρου σαββιδη ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΝ ΑΘΛΗΜΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ.μην παρεξηγηθω με κανεναν οτι το παγκρατιο ειναι μονο και τιποτα αλλο.καθε πολεμικη τεχνη εχει τα δικα της και με οποια ασχολειται ο καθενας πιστευω οτι αξιζει πραγματικα.:bye:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
04-03-10, 22:43
Δυστυχως για αλλη μια φορα η τοτε χριστιανοι που ειχαν μισος για το καθε τι ΕΛΛΗΝΙΚΟ εξαφανισαν το παγκρατιο οπως και πολλα αλλα πολιτιστικα και πολιτισμικα στοιχεια των αρχαιων,το παγκρατιο οπως το παρουσιαζουν ειναι πολυ καλο και πληρες,αλλα κατα την γνωμη μου ποτε δεν θα εχουμε την ευκαιρια να μαθουμε πως πραγματικα ηταν η τεχνη αυτη:(

Τhanos_916
05-03-10, 02:29
μαζεψα λιγες πληροφοριες.το παγκρατιο ειναι γνωστο απο την 12η χιλιετια π.χ. ως αθλημα.ο ηρακλης συμμετειχε ως παγκρατιαστης σε αγωνες των αργοναυτων.το αθλημα χαθηκε την περιοδο του κατακλυσμου και επανεμφανιζεται μετα την 10η χιλιετια π.χ. Το 648π.χ.στην 33η ολυμπιαδα υπηρχε σαν ολυμπιακο αθλημα.απο τον 2ο αιωνα π.χ.εως τον 6ο μ.χ.(1300 χρονια περιπου)το παγκρατιο περιλαμβανεται σε ολες τις αγωνιστικες εκδηλωσεις των ελληνων.το 1995 μαζευτηκε μια παρεα προπονητων του καρατε,βασικα,και με τη βοηθεια τοτε του υφυπουργου κ.λιασκα εκαναν το νεο ξεκινημα του αθληματος.για περισοτερες πληροφοριες οποιος ενδιαφερεται μπορει να μαθει απο το βιβλιο του λαζαρου σαββιδη ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΝ ΑΘΛΗΜΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ.μην παρεξηγηθω με κανεναν οτι το παγκρατιο ειναι μονο και τιποτα αλλο.καθε πολεμικη τεχνη εχει τα δικα της και με οποια ασχολειται ο καθενας πιστευω οτι αξιζει πραγματικα.:bye:

+1 σε αυτο

.....μια παρεα προπονητων του καρατε...
κυριως απο την λαμια με πρωτο τον κ.Κουτρουμπα o οποιος ηταν και ενας απο τους δασκαλους στις σχολες που πηγαινα εγω.

ριξτε και μια ματια σε αυτο,

Το Παγκράτιο άθλημα είναι συνδυασμός πάλης και πυγμής. Οι νέοι στην αρχαία Ελλάδα εκπαιδεύονταν στο παγκράτιο για να μπορούν να κατανικούν τους εχθρούς τους στους πολέμους, αλλά και σε τυχόν συμπλοκή με άγρια ζώα.
Το παγκράτιο καθιερώθηκε ως Ολυμπιακό αγώνισμα στην τριακοστή τρίτη Ολυμπιάδα (648 π.Χ.) και πρώτος νικητής ήταν ο Λύγδαμις από τις Συρακούσες. Ο Λύγδαμις ήταν μεγαλόσωμος και το μήκος του πέλματός του ήταν ίσο με ένα πήχη (Ολυμπιακό πόδι ή πήχης = 32,045 μ.). Λέγεται ότι μέτρησε το αρχαίο στάδιο της Ολυμπίας και το βρήκε ότι είναι εξακόσια πόδια.
Ο ιστορικός Φιλόστρατος αναφέρει το παγκράτιο σαν «το πιο άξιο άθλημα των Ολυμπιάδων και τη σπουδαιότερη προετοιμασία των πολεμιστών». Η ονομασία του προέρχεται από το συνδυασμό των αρχαιοελληνικών λέξεων «παν» και «κράτος» και υποδηλώνει «με όλη τη δύναμη». Ο εκπαιδευμένος στο παγκράτιο ήταν πανίσχυρος. Κατά τον Πλούταρχο αυτός που επινόησε την τεχνική του παγκρατίου ήταν ο Θησέας, που με αυτό νίκησε τον Μινώταυρο, τον άγριο ταύρο που φύλαγε το «Λαβύρινθο» στο ανάκτορο της Κνωσσού, στο Ηράκλειο Κρήτης. Ο περιηγητής Παυσανίας αναφέρει ότι ο ημίθεος Ηρακλή επινόησε το παγκράτιο.
Ο Φιλόστρατος στο σύγγραμμά του «Γυμναστικός» αναφέρει ότι ο πρώτος ιδρυτής του παγκρατίου αθλήματος ήταν ο Ερμής θεός του εμπορίου. Αναφέρει επίσης ότι στη μάχη του Μαραθώνα οι Αθηναίοι, και στις Θερμοπύλες οι Λακεδαιμόνιοι όταν έσπασαν τα ξίφη και τα δόρατά τους. πάλαιψαν με γυμνά χέρια, με την τέχνη του παγκρατίου (βλέπετε το σχετικό κείμενο στο άθλημα πάλη).
Με την εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου στη Μικρά Ασία, Περσία, Ινδία και Θιβέτ, οι στρατιώτες του δίδαξαν το παγκράτιο άθλημα στους λαούς αυτών των Ασιατικών χωρών. Την πατρότητα του παγκρατίου σε όλα τα αγωνίσματα των μαχητικών τεχνών, την έχουν αναγνωρίσει μορφωμένοι ιστορικοί των τεχνών αυτών, όπως ο Μασουτάτσου Ογιάμα, ο ιδρυτής της τεχνικής του αθλήματος «Κιόκου Σιν Κάι» στο σύγγραμμά του «Ζωτικό Καράτε».

Προπόνηση
Για την προπόνηση στο παγκράτιο άθλημα, όπως και στην πυγμή, οι αθλητές χρησιμοποιούσαν τους «κώρυκους» που ήσαν δερμάτινοι σάκκοι, γεμάτοι με άμμο, αλεύρι ή όσπρια, που τους κρεμούσαν από την οροφή του Γυμναστηρίου ή από κλαδί δένδρου, και γυμνάζονταν κτυπώντας τους με τις γροθιές έτσι ώστε να αποκτήσουν δυνατή γροθιά.
Ο Φιλόστρατος γράφει στον Γυμναστικό του: «Ο κώρυκος χρησιμοποιείται από τους πυγμάχους, αλλά πολύ περισσότερο από τους παγκρατιαστές. Των πυγμάχων μπορεί να είναι ελαφρύς, επειδή γυμνάζουν μόνο τα χέρια τους στο κτύπημα, ενώ των παγκρατιαστών περισσότερο γεμάτος και μεγαλύτερος, για να ανθίστανται (να μην πέφτουν) κατά την επιστροφή του κωρύκου. Γυμνάζουν τους ώμους και τα δάκτυλα, σαν να κτυπούν τον αντίπαλον. Να κτυπά επίσης δυνατά με το κεφάλι, ώστε να ασκείται ο αθλητής σε όλα τα είδη του ορθίου Παγκρατίου».
Ο Παυσανίας περιγράφει τα κατορθώματα και τον περιπετειώδη θάνατο ενός αρχαίου Παγκρατιαστή του Πουλυδάμαντα.
Το σχετικό κείμενο στα «Ηλειακά» VI, 5 έχει ως ακολούθως σε μετάφραση:
«‘Ο άνδριάντας πάνω στο ψηλό βάθρο είναι έργο τού Λύσιππου καί παριστάνει τόν πιό μεγαλόσωμο άπό όλους τούς άνθρώπους· έξαίρεση κάνουν στό μέγεθος οί όνομαζόμενοι ήρωες καί καμιά άλλη γενιά θνητών, άν ύπήρξε πρίν άπό τούς ήρωες. Μέσα στό γένος όμως τών άνθρώπων τής δικής μας έποχής ό Πουλυδάμας αύτός ό γιός τού Νικία, ύπήρξε ό πιό μεγαλόσωμος.
Για παγκράτιο καί άλλοι έχουν κερδήσει περιφανείς νίκες. ‘Ο Πουλυδάμας όμως, έκτός άπό τίς νίκες παγκρατίου, είχε στό ένεργητικό του τά παρακάτω διαφορετικά κατορθώματα: ή όρεινή Θράκη, ή δώθε άπό τό Νέστο ποταμό, ό όποίος διασχίζει τή χώρα τών άβδηριτών, έκτός τών άλλων θηρίων έχει καί λεοντάρια, τά όποία κάποτε είχαν έπιτεθεί κατά τού στρατού τού Ξέρξη καί έφεραν φθορά στίς καμήλες πού μετέφεραν τά τρόφιμα. Πολλές φορές τά λεοντάρια αύτά περιπλανώνται καί στήν περί τόν ‘Ολυμπο χώρα. ‘Η μιά πλαγιά τού όρους αύτού βλέπει πρός τή Μακεδονία καί ή άλλη πρός τή Θεσσαλία καί τόν Πηνειό ποταμό. ‘Εδώ ό Πουλυδάμας, στόν ‘Ολυμπο, σκότωσε ένα λεοντάρι, θηρίο πελώριο καί δυνατό, χωρίς νά έχει κανένα όπλο. Στό τολμηρό αύτό κατόρθωμα παρακινήθηκε άπό τή φιλοδοξία νά μιμηθεί άθλους τού ‘Ηρακλή, γιατί, κατά τήν παράδοση, καί ό ‘Ηρακλής νίκησε τό λεοντάρι τής Νεμέας. Καί ένός άλλου θαυμαστού κατορθώματος άνάμνηση άφησε ό Πουλυδάμας: μπήκε σ’ ένα κοπάδι βοδιών καί έπιασε τόν πιό μεγαλόσωμο καί πιό άγριο ταύρο άπό τίς χηλές τού ένός πισινού ποδιού, τίς όποίες κρατούσε, καί παρά τίς προσπάθειες καί τά πηδήματα τού ταύρου δέν τίς άφηνε, ώσπου ό ταύρος, ύστερα άπό ώρα καί άφού έβαλε όλη τή δύναμή του, ξέφυγε άφήνοντας στόν Πουλυδάμα τίς χηλές. Λένε άκόμη πώς καί ένα ήνίοχο πού όδηγούσε μέ ταχύτητα τό άρμα τόν σταμάτησε: έπιασε τό άρμα άπό πίσω μέ τό ένα χέρι καί κράτησε άκίνητο τόν ήνίοχο κα τά άλογα. ‘Ο Δαρείος, ό νόθος γιός τού Άρταξέρξη, ό όποίος μέ τήν υποστήριξη τού περσικού λαού έπαψε τόν Σόγδιο, τό γνήσιο γιό τού Αρταξέρξη, καί πήρε αύτός τήν έξουσία, μόλις αύτός ό Δαρείος έγινε βασιλιάς, έπειδή άκουγε τά κατορθώματα τού Πουλυδάμα, έστειλε άνθρώπους του, τού ύποσχέθηκε δώρα καί τόν έπεισε νάρθει στά Σούσα καί νά παρουσιαστεί ένώπιόν του. Τότε λοιπόν, μετά άπό πρόκληση, τρείς πέρσες άπό τούς λεγόμενους άθάνατους μονομάχησαν, οί τρείς μαζί έναντίον του καί τούς σκότωσε. Από τά κατορθώματα πού άνάφερα άλλα παριστάνονται (άνάγλυφα) πάνω στό βάθρο τού άνδριάντα στήν ‘Ολυμπία καί άλλα άναφέρονται άπό τό έπίγραμμα. ‘Επρόκειτο όμως ή πρόρρηση τού Όμήρου σχετικά μέ όσους τό παίρνουν πάνω τους γιά τή δύναμή τους νά βρεί έφαρμογή και γιά άλλους, άλλά καί γιά τόν Πουλυδάμα καί νά καταστραφεΙ κι αύτός έξαιτίας τής δύναμής του. Ό Πουλυδάμας δηλ., μαζί μέ άλλους, οι όποΙοι διασκεδάζοντας συνέπιναν, είχε μπεΙ σέ μιά σπηλιά σέ έποχή θέρους· κατά κακή τύχη ή όροφή τής σπηλιάς άρχισε νά σπάζει, καί ήταν φανερό πώς θά πέσει μέσα καί πώς δέν έπρόκειτο νά βαστάξει πολλή ώρα. “Οταν ή έπερχόμενη συμφορά έγινε άντιληπτή καί οι άλλοι έφυγαν, ό Πουλυδάμας άποφάσισε νά μείνει μέσα, καί σήκωσε τά χέρια του μέ τήν ιδέα πώς θά βαστάξει τή σπηλιά καθώς θά πέφτει καί πώς δέν θά καταπλακωθεΙ άπό τό όρος. Έδώ όμως ό Πουλυδάμας βρήκε τό θάνατό του».

Οι Κανόνες του παγκρατίου
Στις αρχαίες Ολυμπιάδες είχαν δια μορφωθεί οι εξής κανόνες:
α) Επιτρέπονταν: ‘Ολες οι λαβές της πάλης. Οι λαβές της μέσης. Το άρπαγμα των ποδιών από τα σφυρά. Το στρέβλωμα των χεριών.
‘Ολα τα κτυπήματα της πυγμής με γυμνά χέρια χωρίς ιμάντες.
Επιτρεπόταν να κρατά ο αθλητής τον αντίπαλο με το ένα χέρι, και να τον κτυπά με το άλλο.
β) Απαγορεύονταν: Τα δαγκώματα. Να βάζουν τα δάχτυλα στα μάτια, στη μύτη, στο στόμα.
Το παγκράτιο ήταν δυο κατηγοριών:
Το κάτω παγκράτιο, στο οποίο ο αγώνας συνεχίζεται και στο έδαφος και αυτό εφαρμοζόταν στις Ολυμπιάδες και τους άλλους αγώνες. Το άνω ή ορθοστάνδην παγκράτιο όταν ο αγώνας γίνεται με τους αθλητές μόνο ορθίους.
Ο Πίνδαρος δίνει την εξής περιγραφή μιας στάσεως (τεχνάσματος) του αθλήματος που την ονομάζαν υπτιασμόν.
«Ο αθλητής πεσμένος ανάσκελα, τεντώνει τα χέρια, συμπτύσσει τα πόδια και τα εκτινάσσει με δύναμη, σαν την αλεπού που όταν χυμήξει επάνω της αγριαετός, αμύνεται πέφτοντας ανάσκελα».
Τα χτυπήματα που δίνει ο αθλητής του παγκρατίου, δεν είναι τόσο δυνατά όσο της πυγμής γιατί γίνονται χωρίς γάντια με ιμάντες. ‘Οταν ο ένας αθλητής πέσει στο έδαφος, η θέση του είναι μειονεκτική, γιατί ο αντίπαλος που πέφτει επάνω του, τον κρατά ακίνητο με τα πόδια του, και τον κτυπά με τα χέρια ή του εφαρμόζει διάφορες λαβές ώστε να τον αναγκάσει να «απαγορεύσει».
Ο αθλητής που θα πέσει κάτω, πρέπει να προσπαθήσει γρήγορα να λάβει τη στάση ανάσκελα, που λέγεται «υπτιασμός» και χρησιμοποιώντας τα πόδια και τα χέρια να καταφέρει να εκτινάξει τον αντίπαλό του και να σηκωθεί όρθιος.

Οι βασικές Τεχνικές τού Παγκρατίου αθλήματος είναι:
1. Τεχνικές άμυνας.
2. Τεχνικές επίθεσης.
3. Τεχνικές του «ράσσειν», να ρίξεις τον αντίπαλο στο έδαφος: α) από τα πόδια, β) από τους γοφούς, γ) από τα χέρια, δ) από τον ώμο.
4. Τεχνικές άνω άκρων (χεριών):
α) Τεχνική επιθέσεως και κρούσεως άνω άκρων, β) τεχνική του «άγχειν», γ) τεχνική του «ακροχειρίζειν», δ) τεχνική αποκρούσεων, ε) τεχνική πιέσεων επί των νευρώσεων: δια των δακτύλων, δια των αγκώνων, δια των γονάτων, δια των πτερνών, στ) Πυγμή: (γροθιά). Ευθεία-Κυκλική-ανάστροφος-διπλή -απ’ αρότρου -αγκιστροειδής—εσωτερική – ράχεως - βάσεως,
ζ) Παλάμη: εσωτερική-ράχεως-βάσεως, η) Κόψις: εσωτερική-εξωτερική.
5. Τεχνικές κάτω άκρων (ποδιών): α) Τεχνικές επιθέσεως: Λάκτισμα: Εμπρόσθιον -Κυκλικόν-Πλάγιον- Οπίσθιον -Διπλό - Τοξοειδές-Καθοδικόν-Εναέριον-Οπίσθιον κυκλικόν-Ανάστροφον κυκλικόν-Ανάστροφον τοξοειδές-ωθήσεως.
β) Κνήμη: Εσωτερική-Εξωτερική.
6. Κλιματίζειν.
7. Τεχνικές ακινητοποιήσεως αντιπάλου.
8. Τεχνικές εξαρθώσεων: α) Έλεγχος κάτω άκρων: Ισχύου-Γόνατος-Άκρου ποδός.
β) Έλεγχος άνω άκρων:Ωμου-Αγκώνος-Καρπού -Ακροχειρίζειν. γ) Τραχηλολαβές: Εμπροσθία-Πλαγία-Οπισθία. δ) Ακινητοποιήσεις: Κλιματίζειν-Μέσης.
9. Στάσεις ποδών: α) εμπροσθίου, β) άκρου ποδός, γ) μάχης, δ) πλάγια.
10. Θέσεις κορμού: α) εμπρόσθιος, β) διαγώνιος, γ) πλαγία.
11. Μετακινήσεις και περιστροφές.
Άλλες Τεχνικές του αθλήματος, γνωστές από τα αρχαία κείμενα είναι:
Λαβή «αποπνιγμός». Ο αθλητής έρχεται πίσω από τον αντίπαλό του, σφίγγει με το ένα χέρι τον κορμό του ενώ περνά τον άλλο βραχίονα στο λαιμό τού αντιπάλου κάτω από το σαγόνι και τον σφίγγει με δύναμη, συγχρόνως σφίγγοντάς τον και με το άλλο χέρι.
Κτύπημα «καστρίζειν». Κλωτσιά με το πόδι στο στομάχι.
Λαβή «αποπτερνίζειν»: Ο αθλητής πιάνει σταθερά το πόδι του αντιπάλου, το περιστρέφει με δύναμη και τον υποχρεώνει να πέσει στο έδαφος.
Η τεχνική του παγκρατίου αθλήματος έχει σήμερα μελετηθεί και έχουν οργανωθεί πολλοί σύλλογοι και ιδιωτικές σχολές όπου διδάσκεται το άθλημα. Πρωτοπόροι στην κίνηση αυτής της αναβίωσης του αθλήματος είναι οι εκπαιδευτές Παναγιώτης Κουτρούμπας από τη Λαμία και ο Λάζαρος Σαββίδης από τη Μεταμόρφωση Αττικής ο οποίος έγραψε και τη μοναδική μέχρι σήμερα μελέτη για το άθλημα: «Το αρχαίο Ελληνικό Παγκράτιο άθλημα» (1997). Ο Παν. Κουτρούμπας έχει ιδρύσει πολλούς Συλλόγους Παγκρατίου αθλήματος, και με την πρωτοβουλία του εκπαιδευτή Παγκρατίου Λάζαρου Σαββίδη έχει ιδρυθεί η «Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος». Με πρωτοβουλία της Ομοσπονδίας το παγκράτιο άθλημα, διδάσκεται ήδη και στις εξής ευρωπαϊκές χώρες, την Ισπανία, Ιταλία, Νορβηγία, Σουηδία και Βουλγαρία, και γίνεται προσπάθεια για την ίδρυση της «Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος», καθώς και Ομοσπονδιών Αμερικής, Ασίας και Αφρικής, ώστε να καθιερωθεί ως Αγώνισμα στους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες.

hellasportal.gr

GIORGOS156grigio.L.D.A.
05-03-10, 09:03
Ωραια η ιστορια και η μυθολογια...αλλα στην τελικη κανεις δεν ξερει πως ηταν το παγκρατιο και ουτε θα μαθει..

sidigt
07-03-10, 05:20
κατι σαν το σημερινο MMA ειναι

GIORGOS156grigio.L.D.A.
07-03-10, 10:07
Πολυ πιο light...

nikos7ar
02-04-11, 20:34
σημερα και αυριο γινεται (στο κλειστο γηπεδο μπασκετ στο παλιο αεροδρομιο στο ελληνικο) το πανελληνιο πρωταθλημα παγκρατιου αθληματος.σημερα ηταν ηλικιες μεχρι 15 ετων και αυριο ειναι οι μεγαλοι. επισης κατα τις 12 θα γινει επιδειξη πολεμικων τεχνων απο επιλεκτη ομαδα της κορεας.

copa
02-04-11, 23:31
Για αυτοάμυνα, τώρα και στην Ελλάδα πολύ δυνατό είναι και το Krav Maga. Πραγματικά για αυτοάμυνα για πολίτες, δεν έχει καμία σχέση με πολεμικές τέχνες και ρινγ. Ειναι για τον δρόμο αν στην πέσει κάποιος και δεν μπορεις να αποφύγεις το κακό. 2-3 χτυπήματα και φεύγεις.

Τhanos_916
02-04-11, 23:34
σημερα και αυριο γινεται (στο κλειστο γηπεδο μπασκετ στο παλιο αεροδρομιο στο ελληνικο) το πανελληνιο πρωταθλημα παγκρατιου αθληματος.σημερα ηταν ηλικιες μεχρι 15 ετων και αυριο ειναι οι μεγαλοι. επισης κατα τις 12 θα γινει επιδειξη πολεμικων τεχνων απο επιλεκτη ομαδα της κορεας.

υπαρχει κατι για αυτο στο νετ?

i87
03-04-11, 04:16
Για αυτοάμυνα, τώρα και στην Ελλάδα πολύ δυνατό είναι και το Krav Maga. Πραγματικά για αυτοάμυνα για πολίτες, δεν έχει καμία σχέση με πολεμικές τέχνες και ρινγ. Ειναι για τον δρόμο αν στην πέσει κάποιος και δεν μπορεις να αποφύγεις το κακό. 2-3 χτυπήματα και φεύγεις.

Πές μας περισσότερα αν μπορείς!!!

nikos7ar
03-04-11, 11:44
υπαρχει κατι για αυτο στο νετ?
δε ξερω ηταν παντως καποια καναλια αλλα δεν εγραφαν ποια ειναι.μπορει να ηταν και ξενα γιατι εδω τα ελληνικα εχουν αλλα θεματα να ασχολουνται.

kpsig
03-04-11, 11:59
Πές μας περισσότερα αν μπορείς!!!
Ναι είναι εντυπωσιακό και αποτελεσματικό αλλά σαν το Νιντζίτσου τίποτε.
Δεν ξέρω, μόνο με kick boxing έχω ασχοληθεί, αλλά σε επιδείξεις που έχω δει μου έχει πέσει το σαγόνι.
Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να επιτύχεις απίστευτα πράγματα και σε ανθρώπους πολύ μεγαλύτερου βάρους/δύναμης.

i87
03-04-11, 12:43
Ναι είναι εντυπωσιακό και αποτελεσματικό αλλά σαν το Νιντζίτσου τίποτε.
Δεν ξέρω, μόνο με kick boxing έχω ασχοληθεί, αλλά σε επιδείξεις που έχω δει μου έχει πέσει το σαγόνι.
Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να επιτύχεις απίστευτα πράγματα και σε ανθρώπους πολύ μεγαλύτερου βάρους/δύναμης.

Το έψαξα λίγο και αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι θέλει σοβαρή ενασχόληση με πολεμικές τέχνες προηγουμένως (δεν τρελαίνομαι κιόλας) οπότε μάλλον ... δεν μας κάνει.

copa
03-04-11, 14:58
ένα video από Έλληνα εκπαιδευτή Krav Maga

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1898930792521

copa
03-04-11, 15:05
Λίγα λόγια για το Krav Maga.

To KRAV-MAGA στην κατηγορία των πολιτών είναι ένα κορυφαίο σύγχρονο σύστημα καθαρού self defense για τις ανάγκες της εποχής με μεγάλο εύρος ιδεών πάνω στα θέματα της αυτοπροστασίας.Στον τομέα του self defense για πολίτες αυτό που χαρακτηρίζει το KRAV MAGA ειναι η αμεσότητα και πρακτικότητά του ώστε να ειναι προσαρμοσμένο για τον καθημερινό άνθρωπο που χρειάζεται γνώσεις αυτοάμυνας . Δημιουργεί αυτοπεποίθηση και είναι εύκολο να το μάθει κάποιος και να το θυμηθεί όταν το χρειαστεί. Ο εκπαιδευόμενος προετοιμάζεται όχι για ανταγωνιστική σύγκρουση αλλά για να μπορεί να υπερασπίσει τον ευατό του σε ενδεχόμενο συμβάν βίας κατά της σωματικής του ακεραιότητας ή των αγαπημένων του προσώπων ή ακόμα και των συμπολιτών του.Στην ουσία του το KRAV MAGA συνιστάται από τεχνικές που ή εκμάθησή τους είναι εύκολη και η εκτέλεση φυσική ώστε να είναι πρακτικό και άμεσο σε αιφνιδιαστικές εμπλοκές.Η ευκολία του συνιστάται στο ότι βασίζεται σε κάποιες αρχές ,βάσεις οι οποίες δουλεύουν σαν πολυκλειδί πάνω στο μεγαλύτερο κομμάτι των αμυντικών τακτικών του συστήματος.Οι αρχές αυτές είναι εύκολες γιατί αποτελούνται όσο το δυνατόν από φυσικές κινήσεις.Ο εκπαιδευόμενος μαθαίνει να αμύνεται με οποιοδήποτε μέλος του σώματός του και απο οποιαδήποτε θέση και να γνωρίζει και να πλήτει τα ευαίσθητα σημεία του ανθρωπίνου σώματος με οποιοδήποτε μέλος του δικού του σώματος απο οποιαδήποτε θέση ή με αντικείμενο με μεγάλη ταχύτητα. Η μέθοδος της εκπαίδευσης εμπεριέχει και ενότητες όπως π.χ παιχνίδια τεχνικών ή φυσικής δραστηριότητας ωστε να είναι ταυτόχρονα και διασκεδαστική και προσιτή στον μέσο άνθρωπο που τυχαίνει να μην είναι fun των πολεμικών τεχνών. Kαι αυτός είναι και ο σκοπός του συστήματος να προσεγγίσει τον μέσο άνθρωπο που εχει αναγκη για γνωσεις αυτοαμυνας μαζι με ψυχαγωγία και συγχρόνως άσκηση.

nicos
03-04-11, 15:28
Tang-Soo-Do...
Αύριο δίνω εξετάσεις για την πρώτη μου ζώνη...(τώρα είμαι άσπρη)

Η αλήθεια είναι ότι ήταν κάτι που ήθελα να κάνω απο μικρός, και αν πράγματι τότε το έκανα, τώρα απο πολλές απόψεις θα ήμουν καλύτερος...κυρίως απο θέμα φυσικής κατάστασης και κιλών...
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι οι πολεμικές τέχνες δεν είναι...βαράτε...αυτό που πρέπει να μαθαίνει κάποιος είναι σεβασμός και πειθαρχία, αλλά και ωριμότητα...

Tang SOO!

MILANEZOS
03-04-11, 15:36
περι AIKIDO, τι αποψη εχετε;

kpsig
03-04-11, 19:11
Λίγα λόγια για το Krav Maga.

To KRAV-MAGA στην κατηγορία των πολιτών είναι ένα κορυφαίο σύγχρονο σύστημα καθαρού self defense για τις ανάγκες της εποχής με μεγάλο εύρος ιδεών πάνω στα θέματα της αυτοπροστασίας.Στον τομέα του self defense για πολίτες αυτό που χαρακτηρίζει το KRAV MAGA ειναι η αμεσότητα και πρακτικότητά του ώστε να ειναι προσαρμοσμένο για τον καθημερινό άνθρωπο που χρειάζεται γνώσεις αυτοάμυνας . Δημιουργεί αυτοπεποίθηση και είναι εύκολο να το μάθει κάποιος και να το θυμηθεί όταν το χρειαστεί. Ο εκπαιδευόμενος προετοιμάζεται όχι για ανταγωνιστική σύγκρουση αλλά για να μπορεί να υπερασπίσει τον ευατό του σε ενδεχόμενο συμβάν βίας κατά της σωματικής του ακεραιότητας ή των αγαπημένων του προσώπων ή ακόμα και των συμπολιτών του.Στην ουσία του το KRAV MAGA συνιστάται από τεχνικές που ή εκμάθησή τους είναι εύκολη και η εκτέλεση φυσική ώστε να είναι πρακτικό και άμεσο σε αιφνιδιαστικές εμπλοκές.Η ευκολία του συνιστάται στο ότι βασίζεται σε κάποιες αρχές ,βάσεις οι οποίες δουλεύουν σαν πολυκλειδί πάνω στο μεγαλύτερο κομμάτι των αμυντικών τακτικών του συστήματος.Οι αρχές αυτές είναι εύκολες γιατί αποτελούνται όσο το δυνατόν από φυσικές κινήσεις.Ο εκπαιδευόμενος μαθαίνει να αμύνεται με οποιοδήποτε μέλος του σώματός του και απο οποιαδήποτε θέση και να γνωρίζει και να πλήτει τα ευαίσθητα σημεία του ανθρωπίνου σώματος με οποιοδήποτε μέλος του δικού του σώματος απο οποιαδήποτε θέση ή με αντικείμενο με μεγάλη ταχύτητα. Η μέθοδος της εκπαίδευσης εμπεριέχει και ενότητες όπως π.χ παιχνίδια τεχνικών ή φυσικής δραστηριότητας ωστε να είναι ταυτόχρονα και διασκεδαστική και προσιτή στον μέσο άνθρωπο που τυχαίνει να μην είναι fun των πολεμικών τεχνών. Kαι αυτός είναι και ο σκοπός του συστήματος να προσεγγίσει τον μέσο άνθρωπο που εχει αναγκη για γνωσεις αυτοαμυνας μαζι με ψυχαγωγία και συγχρόνως άσκηση.
Υπάρχει κανένα καλό γυμναστήριο Αγ. Παρασκευή, Γέρακα, Βριλύσσια;;

nasos
03-04-11, 21:24
περι AIKIDO, τι αποψη εχετε;
αν εχεις γνωση καποιας αλλης τεχνης αυτη σε συμπληρωνει.

MILANEZOS
03-04-11, 23:24
απο μονη της, εννοουσα τι παιζει;

nasos
04-04-11, 21:18
απο μονη της, εννοουσα τι παιζει;
σε σκοτωνει οποιος σου βγαλει πιστολι.

nero147
04-04-11, 21:28
Μετά το σημερινό θα πάω να μάθω kick-boxing να ξεσπαω τα νευρα μου αλλιώς θα με πάνε μέσα :mad: :x

Αναρωτιεμαι ως ατομο που δεν αγαπα καθολου τη γυμναστικη και δεν εχω γυμναστει, αν μπορω να παρακολουθησω κατι τετοιο.

Τhanos_916
04-04-11, 22:09
υπομονη τον πρωτο μηνα..
μετα ολα οκ.

kpsig
05-04-11, 00:33
Μετά το σημερινό θα πάω να μάθω kick-boxing να ξεσπαω τα νευρα μου αλλιώς θα με πάνε μέσα :mad: :x

Αναρωτιεμαι ως ατομο που δεν αγαπα καθολου τη γυμναστικη και δεν εχω γυμναστει, αν μπορω να παρακολουθησω κατι τετοιο.
Εξαρτάται το που θας πας (δάσκαλος) και το επίπεδο των άλλων.
Θέλει πολλή προσπάθεια, δεν συμφωνώ για το μήνα με τίποτε.
Για κανένα 4αμηνο θα πρέπει να ιδρώσεις ΠΑΡΑ πολύ.:)

nero147
05-04-11, 00:39
Κατάλαβα. Φεεεεεετα πάλι. :lol:

MILANEZOS
08-04-11, 03:01
σε σκοτωνει οποιος σου βγαλει πιστολι.
αυτο ισχυει για το συνολο των πολεμικων τεχνων, οταν εχουν να αντιμετωπισουν πιστολι.
Εγω αναφερθηκα για την αποτελεσματικοτητα του σε επιπεδο "καταστασης δρομου"

nasos
08-04-11, 07:59
κ σε κατασταση δρομου παλι δυστυχως πιστολι παιζει.:redface:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
21-04-11, 14:04
αυτο ισχυει για το συνολο των πολεμικων τεχνων, οταν εχουν να αντιμετωπισουν πιστολι.
Εγω αναφερθηκα για την αποτελεσματικοτητα του σε επιπεδο "καταστασης δρομου"

Ειναι αποτελεσματικό αλλα θέλει πολύ χρόνο για να πεις οτι είσαι έτοιμος,εχει τους καλύτερους αφοπλισμούς στραγγαλισμούς και ρίψεις,όταν το παρακολουθείς απ εξω εχεις την εντύπωση οτι είναι πολύ soft αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη,Αν θες την γνώμη μου για μια ρεαλιστική πολεμική τέχνη φτιαγμένη για τον δρόμο,είναι το wing chun,το οποίο μαθαίνεις εύκολα.

nasos
21-04-11, 22:35
δηλ τι θα κανει αν στα 3 μετρα εγω του βγαλω καλεσνικωφ?
πολεμικη τεχνη για αθλητισμο ναι ψηφιζω.-
για ολα τ αλλα δεν ισχυει καμια τεχνη.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
21-04-11, 22:50
Αν σου βγαλει καλασνικωφ τρεχεις και δεν φτανεις,αλλο η πολεμικη τεχνη και αλλο ο αθλητισμος,μην φερνεις ακραια παραδειγματα,για μαχαιρι λοστο ροπαλο σιδηρογροθια και περιστροφο υπαρχουν λυσεις παρα πολλες

nikos7ar
21-04-11, 22:51
σιγουρα,αμα οπλοφορει ο αλλος ειναι σχεδον απιθανο να τη γλυτωσεις.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
21-04-11, 22:55
Γι αυτο λεμε το καλυτερο τοειναι να αποφευγεις παντα την συμπλοκη,ανεξαρτητα των δικων σου ικανοτητων,η την εμφανιση του αλλου...γιατι ποτε δεν ξερεις....

nikos7ar
21-04-11, 22:56
Γι αυτο λεμε το καλυτερο τοειναι να αποφευγεις παντα την συμπλοκη,ανεξαρτητα των δικων σου ικανοτητων,η την εμφανιση του αλλου...γιατι ποτε δεν ξερεις....
:okk:

MILANEZOS
22-04-11, 00:02
Ειναι αποτελεσματικό αλλα θέλει πολύ χρόνο για να πεις οτι είσαι έτοιμος,εχει τους καλύτερους αφοπλισμούς στραγγαλισμούς και ρίψεις,όταν το παρακολουθείς απ εξω εχεις την εντύπωση οτι είναι πολύ soft αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη,Αν θες την γνώμη μου για μια ρεαλιστική πολεμική τέχνη φτιαγμένη για τον δρόμο,είναι το wing chun,το οποίο μαθαίνεις εύκολα.
ρωτησα απλα για να παρω γνωμες.
Ασχολουμαι εαν χρονο τωρα.

nasos
22-04-11, 22:04
Αν σου βγαλει καλασνικωφ τρεχεις και δεν φτανεις,αλλο η πολεμικη τεχνη και αλλο ο αθλητισμος,μην φερνεις ακραια παραδειγματα,για μαχαιρι λοστο ροπαλο σιδηρογροθια και περιστροφο υπαρχουν λυσεις παρα πολλες
απλα ρε τζωρτζ δεν θα παιξουμε τα χαστουκια στα φαναρια.δεν υπαρχει ελευθερος
χρονος οποτε θα βγαλω το γκλοκακι θα σου πω τι ειπες(:D),θα μου πεις οκ τπτ κ θα φυγουμε.:lol:

velocita
22-04-11, 22:08
:hysterical::hysterical:

nasos
22-04-11, 22:32
:hysterical::hysterical:
αχαχαχαχαχαα :lol:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
22-04-11, 23:58
απλα ρε τζωρτζ δεν θα παιξουμε τα χαστουκια στα φαναρια.δεν υπαρχει ελευθερος
χρονος οποτε θα βγαλω το γκλοκακι θα σου πω τι ειπες(:D),θα μου πεις οκ τπτ κ θα φυγουμε.:lol:

:lol::lol::lol:καλο!!! Υπαρχει ομως παντα και η περιπτωση να πεσεις σε γρηγορο και το γκλοκακι...:whistling::whistling:

MILANEZOS
23-04-11, 02:18
το γκλοπακι αν ξερεις 5 πραγματα, κ το βγαλει ο αλλος, μπορει να χρησιμοποιηθει κ εναντιον του

nasos
23-04-11, 08:03
το γκλοπακι αν ξερεις 5 πραγματα, κ το βγαλει ο αλλος, μπορει να χρησιμοποιηθει κ εναντιον του
ναι,μαθηματικα,γεωγραφια,αρχαια ελληνικα..:lol:

kpsig
23-04-11, 10:27
Στην περιοχή του Γέρακα κοντά υπάρχει κανένα καλό/σοβαρό γυμναστήριο kick boxing;

MILANEZOS
23-04-11, 11:38
ναι,μαθηματικα,γεωγραφια,αρχαια ελληνικα..:lol:

καπως ετσι....

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
23-04-11, 17:33
καλό το kick boxing αλλά... δεν έχει άμυνα σε όπλα (μαχαίρι, ρόπαλο, περίστορφο) και στερείται σε σχέση με τις άμυνες δρόμου στο ότι είναι με γάντια οπότε και η άμυνα διαφορετική

nasos
24-04-11, 01:02
καλό το kick boxing αλλά... δεν έχει άμυνα σε όπλα (μαχαίρι, ρόπαλο, περίστορφο) και στερείται σε σχέση με τις άμυνες δρόμου στο ότι είναι με γάντια οπότε και η άμυνα διαφορετική
κοιτα,αν τις θες για να ξες κατι αμα τυχον πλακωθεις δεν παιζει στην καμια.
αυτα παιζουν εως κ το 13 ετος της ηλικιας ενος παιδιου.
αν τις θες για αθλητισμο κ φυσικη κατασταση συμφωνω με χιλια.
τις λαβες κ λακτισματα που θα μαθει καποιος απο πολεμικες τεχνες πολυ
δυσκολα θα τις χρησιμοποιησει σε στραβη.
η αδρεναλινη του θα ζητησει μια πιο ευκολη λυση για νοκ αουτ.
στον δρομο-ζωη δεν ισχυουν οι χολυγουντιανες ταινιες.
ακα ειδε ο τρελλος τον μεθυσμενο κ φοβηθηκε..
οπως εγω εχω δει χαπακωμενο εγγλεζακι κατηγοριας φτερου να μην χαμπαριαζει τπτ σε ντουλαποπορτιερηδες ναιτ κλαμπ.(κ δεν ηξερε καμια τεχνη.)
τα χαπια του δινανε τσαμπουκα κ τσαλακωσε κ τους 3 τουμπανους.που το παιζαν
κ στριτ φαιτερς τον χειμωνα στα χωρια μας.
..κ λαλουσε μετα φακ γκρις φακ γκρις με τα χερια ανοιχτα σαν νικητης..
μονο π σε αυτο το σημειο τοτε στραβωσα λιγο καθοτι ημουν 23χρονος κ υποβρυχιος κ πηγα του δαγκωσα το μαγουλο σαν γερμανικο καθαροαιμο ποιμενικο
κ το εγγλεζακι οχι μονο γονατισε αλλα εσκουζε στα σορρυ σορυ..
του γρυλλιζα κιολας να καταλαβει οτι θα τον σβησω..:lol:

AlexUnder
24-04-11, 01:31
μονο π σε αυτο το σημειο τοτε στραβωσα λιγο καθοτι ημουν 23χρονος κ υποβρυχιος κ πηγα του δαγκωσα το μαγουλο σαν γερμανικο καθαροαιμο ποιμενικο
κ το εγγλεζακι οχι μονο γονατισε αλλα εσκουζε στα σορρυ σορυ..
του γρυλλιζα κιολας να καταλαβει οτι θα τον σβησω..:lol:

:lol::lol: :lol:

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
24-04-11, 03:19
.... δεν ισχυουν οι χολυγουντιανες ταινιες.

Συμφωνώ!!!!!!!! δεν μιλάω για πολύπλοκες τεχνικές... άλωστε... αν μία συμπλοκή διαρκέσει παραπάνω από 10-15'' μετα είναι συνενετικός καυγάς....μιλάω για τεχνικές του Street Fighting που είναι απλές και ουσιαστικές. Από εκεί και πέρα παίζει και αν το δεις το μαχαίρι (το 70+% δεν πρόλαβαν το δουν καθώς σπάνια τους προτείνεται ώστε να προλάβουν να κάνουν κίνηση) όσο για το όπλο (περίστροφο) αν θέλει ο άλλος να σε φάει λάχανο σε πυροβολεί από απόσταση 2-3 μέτρα οπότε καθάρισες... μόνον εάν το χρησιμοποιεί σαν απειλή ή για απαγωγή ίσως κάτι παίξει με τεχνική και εφόσον φυσικά μπορεσεις να έχεις ψυχραιμία (πολύ πολύ δύσκολο)

MILANEZOS
24-04-11, 03:30
Ενταξει ρε παιδια,δλδ δεν γινεται να εξισωνεις τ αγνοια με το να ξερεις μια τεχνη,σε μια δυσκολη κατασταση.

AlexUnder
24-04-11, 04:04
το να ξέρεις μια πολεμική τέχνη, συνήθως, λειτουργεί απλά σαν ένεση θάρρους την κρίσιμη στιγμή.

MILANEZOS
24-04-11, 04:11
Κ τουλαχιστον όσο το δυνατόν σωστη σταση σωματος,κινήσεων.

kpsig
24-04-11, 11:16

OK OK,

Για άθληση το θέλω βρε, να θυμηθώ τα νιάτα μου. Όποιος έχει κάνει καταλαβαίνει. ΞΕΡΩ τι θέλω να κάνω.
Λοιπόν, ξέρει κανείς κανένα καλό γυμναστήριο Γέρακα, Αγ. Παρασκευή, Χαλάνδρι, Βριλύσσια;;

velocita
24-04-11, 11:18
Ρε παίδες, ασχοληθείτε με όποιο από αυτά θέλετε, για άθληση πρωτίστως.. Αν αρχίσουμε τις τακτικές αποφυγής σφαίρας, το χάσαμε ούτως ή άλλως το παιχνίδι..

nasos
24-04-11, 11:55
το να ξέρεις μια πολεμική τέχνη, συνήθως, λειτουργεί απλά σαν ένεση θάρρους την κρίσιμη στιγμή.
σαφως.απλα το πιο ευκολο ειναι να τρεχεις γυρω γυρω απ το αμαξι κ να τον
κοροιδευεις ωσπου να λαχανιασει.

velocita
24-04-11, 11:58
:lol::lol:...και να εύχεσαι να μη λαχανιάσεις πρώτος.

kostasGTA
03-05-11, 12:33
Παιδια καλημερα,
εχει ασχοληθει ποτε κανεις σας με Kravmaga? Αν ναι τι εντυπωση εχετε?

kpsig
03-05-11, 17:08
Παιδια καλημερα,
εχει ασχοληθει ποτε κανεις σας με Kravmaga? Αν ναι τι εντυπωση εχετε?

Πολύ λίγο.
Πολύς πόνος, πολλοί τραυματισμοί αν δεν προσέχεις/προσέχουν αλλά μάλλον είναι πολύ αποτελεσματικό, αν και πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ γυμνασμενος.
Νιντζίτσου από εμένα.

copa
03-05-11, 21:09
;Eκανα λίγο, αν και δεν έχω καμία σχέση με πολεμικές τέχνες, απλά λίγο fitness.
Είναι καθαρά για τον δρόμο, σε μια έκτατη περίπτωση. Χτυπάς και φεύγεις. δεν έχει σχέση με πολεμικές τέχνες που παίζονται σε ring και κερδίζεις στα σημεία. Δεσ περισσότερες πληροφορίες από Έλληνα εκπαιδευτή KravMag.http://www.kravmagasystem.gr/

copa
03-05-11, 21:14
To παλικάρι κάνει φοβερή δουλειά και έχει πράγματα να δείξει

GIORGOS156grigio.L.D.A.
14-05-11, 14:47
ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ RING!!!

nasos
14-05-11, 22:08
ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ RING!!!
:ilove::ilove::ilove::hysterical:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
16-05-11, 00:19
:ilove::ilove::ilove::hysterical:

Για πες μου γιατι γελας:cool:

MILANEZOS
16-05-11, 01:34
εχει δικιο ως προς τα γραφομενα ο alfageorge, διοτι με την στενη εννοια του ορου κ σε εντελως αθλητικη προσεγγιση, στα ring, παιζονται αθληματα κ οχι πολεμικες τεχνες.
Βεβαια τελευταια ειναι της μοδος, διοργανωσεις με "αντιπαραθεσεις" στο ρινγκ, απο mix πολεμικες τεχνες.
Μπερδεμενα πραγματα δλδ.

nasos
16-05-11, 06:50
Για πες μου γιατι γελας:cool:
με εκανες κ θυμηθηκα πιτσιρικια που καθε κυριακη πρωι
ειχε ταινια καρατε ο κινηματογραφος κ μετα στο παρκακι απεναντι
εβλεπες καμια 50αρια ατομα να κυλιομαστε στα κλωτσιδια κ στις καρατιες.:lol::lol::lol:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
16-05-11, 17:17
με εκανες κ θυμηθηκα πιτσιρικια που καθε κυριακη πρωι
ειχε ταινια καρατε ο κινηματογραφος κ μετα στο παρκακι απεναντι
εβλεπες καμια 50αρια ατομα να κυλιομαστε στα κλωτσιδια κ στις καρατιες.:lol::lol::lol:

Mπα δεν νομιζω αυτα που εγραψα να σου θυμησαν αυτα:cool:

nasos
16-05-11, 22:13
Mπα δεν νομιζω αυτα που εγραψα να σου θυμησαν αυτα:cool:
..κ μετα απορω γιατι θα ξαναβγει το πασοκ..:bye:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
16-05-11, 22:48
..κ μετα απορω γιατι θα ξαναβγει το πασοκ..:bye:

Με τυπους σαν και εσενα που εχουν ΑΓΝΟΙΑ για το συγκεκριμενο θεμα και μην απορεις καθολου...

nasos
17-05-11, 06:59
ο νασος το σταματαει εδω γιατι παιζει τσαμπιονς λιγκ κατηγορια κ οχι τοπικο επαρχιακο.
για περαιτερω πληρ μπορειτε να κλεισετε ραντεβου στη ρεσεψιον η να στειλετε
sms στο Τ 1545 κενο.
στο τελος του μηνα αν ειστε τυχερος θα κερδισετε μια μπαλλα δικιας μας κατηγοριας.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
17-05-11, 20:14
φιλαρακο,τις ειρωνιες σου και τις παπαρολογιες σου εκει που σε παιρνει...

angelos_ARlover
17-05-11, 20:20
Υπαρχουν και τα πμ για τις λογομαχιες παιδια please..

AlexUnder
17-05-11, 21:04
πως φτάσατε στο να πλακωθείτε κιόλας χαμπάρι δεν πήρα! :hysterical:

γιαυτο δεν ξερω πολεμικές τέχνες :lol::lol::lol:

nasos
17-05-11, 21:45
αχ αχ χιλια συγγνωμη.δεν ηθελα να σας θιξω.απλα καλαμπουρι εκανα.
κ τωρα ξαφνικα με κανατε να σας φοβαμαι.ειστε πολυ κακος.
αλλα κ σεξυ συναμα.:love:
θα πρεπει να ησασταν ειδικες δυναμεις το λιγο λιγοτερο.αν κ για βατραχο σας κοβω.
:kiss2:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
17-05-11, 23:21
http://www.rodosevents.gr/event_images/_3015_seminarsm.jpg

nasos
18-05-11, 08:42
http://www.jokes-24.com/funny-video-picture-game-joke/modul=fun_catalog&op=search&search=xxx%20avatars&lang=en/images/upload/59074_funny_302.jpg

GIORGOS156grigio.L.D.A.
18-05-11, 08:49
http://kozanitika.gr/wp-content/uploads/2011/01/donkey_dick1.jpg

kostasGTA
18-05-11, 10:43

Δεν αρμοζει αυτου του ειδους η γλωσσα εδω μεσα. Θα σε παρακαλουσα να εισαι προσεκτικος. Δεν ειμαστε ολοι υποχρεωμενοι να ανεχομαστε τετοια συμπεριφορα. Αν εχεις κατι να παραθεσεις πανω στο θεμα καλως ειδαλλως προσωπικες αψιμαχιες να σταματησουνε.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
18-05-11, 11:35
Για την ταμπακερα ομως δεν λες τιποτα.....η δεν βλεπεις?

alfaromeakias
23-06-11, 01:05
κανει απο εδω κανενας capoeira;

kostasGTA
11-09-11, 21:35
Την τριτη ξεκιναω hapkido, παω προς αυτην την τεχνη γιατι ενω μου αρεσε το aikido η απουσια κλωτσομπουνιδιου το εκανε καπως βαρετο, ελπιζω το χαπκιντο να με ικανοποιησει.
Εχει κανεις εμπειρια? γνωμες? Ολες ευπροσδεκτες.

nasos
11-09-11, 21:48
Την τριτη ξεκιναω hapkido, παω προς αυτην την τεχνη γιατι ενω μου αρεσε το aikido η απουσια κλωτσομπουνιδιου το εκανε καπως βαρετο, ελπιζω το χαπκιντο να με ικανοποιησει.
κανε καλυτερα σεξ ρε κωστα.ουτως οι αλλως
σημερα στην στραβη σου βγαζει κ η γιαγια 45αρι.:lol:

kostasGTA
11-09-11, 22:16
κανε καλυτερα σεξ ρε κωστα.ουτως οι αλλως
σημερα στην στραβη σου βγαζει κ η γιαγια 45αρι.:lol:
:hysterical::hysterical::hysterical:

breraromeos
13-09-11, 18:13
κανει απο εδω κανενας capoeira;
Ξεκινάω εγώ απο βδομάδα. Οχι για να περιμένω αυτοάμυνες κλπ. Απλά για την πλάκα και επειδη μου άρεσε.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
19-09-11, 00:55

Στο εξωτερικο η εδω?