PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα τέλη κυκλοφορίας

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

spyretosevo
27-11-09, 00:56
Σαν μέλος του φιλικού προς εσάς ελληνικού club Delta Hf Integrale, νιώθω αγανακτισμένος από την παρούσα κατάσταση... Όλα τα μέλη της λέσχης μας, μιας κ όλοι μα όλοι έχουμε αυτοκίνητα 1995κ.εκ κ πρώτη άδεια κυκλοφορείας πριν την 31/12/1995 καλούμαστε μέχρι τέλος του επόμενου μήνα να πληρώσουμε κύριοι το φοβερό ποσό των 821 ευρώ για να μπορούμε να κυκλοφορούμε στους ελληνικούς κατα τ' άλλα τέλειους κ ασφαλέστατους δρόμους....

Ναι κύριοι, δεν έγραψα λάθος... 821(οκτακόσια είκοσι ένα) ευρώ!!! :wall::wall:
2010:821
2009:446
2008:371

Σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι αλλά σαν λίγοι που είμαστε δεν πρόκειται να μας ακούσει κανείς... Γι'αυτό σκέφτηκα να γράψω κ σ 'εσας εδώ, να δούμε μήπως και εσείς έχετε καποια σκέψη για αντίδραση σ'αυτό το θέμα......
Χθες που μαζευτήκαμε όπως κάθε Τετάρτη στην λέσχη μας, έπεσε στο τραπέζι η ιδέα να παραδώσουμε πινακίδες, έστω και προσωρινά!!!

Πιστεύω όμως ότι μόνο μαζικά μπορεί να αποφέρει καρπούς κάτι τέτοιο... Έτσι κ αλλιώς πρόστιμο δεν υπάρχει αν κάποιος παραδώσει πινακίδες π.χ τις 20/12 και τις πάρει τον Φλεβάρη πίσω... Απλά πληρώνει τότε το σήμα!!! Αν όμως γινόταν αυτό οργανωμένα θα ίδρωναν τα αυτιά τους αν μάθαιναν ότι τέλη Δεκέμβρη παραδόθηκαν και δεν πληρώθηκαν τέλη από έναν σεβαστό αριθμό αυτοκινήτων...

Υπάρχει μεγάλη αναστάτωση στον χώρο της αυτοκίνησης... Φίλος από Ρόδο μας είπε ότι σκέφτονται πολύ σοβαρά κάτι τέτοιο! Το Ινστιτούτο καταναλωτών (ΙΝ.ΚΑ) έμαθα μόλις σήμερα πως έχει σκοπό να προσφύγει στα δικαστήρια επικαλούμενο κάποιο άρθρο του Συντάγματος...

Πολύ θα ήθελα να δω τις απόψεις σας και ίσως με την συνεννόηση και με άλλα clubs να καταλήξουμε σε κάτι το οποίο μπορεί να βοηθήσει όλους μας...

Ορίστε κ ένας μετρητής για τα τέλη του 2010

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.car&id=97802

Eυχαριστώ

NiVo
27-11-09, 07:12
Ειναι η μόνη κίνηση που θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Προσωπικά μέσα...μια και για πρακτικούς λόγους το αυτοκίνητο είναι σε ακινησία.

houlio
27-11-09, 07:16
Φίλε spyretosevo έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις.Ως κάτοχος κι εγώ δίλιτρου αυτοκινήτου εκφράζω πραγματικά την αγανάκτηση μου.Έχουν βαλθεί να μειώσουν το έλλειμα από τη φορολογία στα αυτοκίνητα.Είμαι κι εγώ αποφασισμένος να παραδώσω πινακίδες για ένα χρόνο εάν υπάρξει μία συντονισμένη προσπάθεια γιατί αν δεν αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο ποιός ξέρει τι αυξήσεις μας περιμένουν στα τέλη κυκλοφορίας τα επόμενα χρόνια μιας και έχουν βρεί την εύκολη λύση για κρατικά έσοδα.

thanos28
27-11-09, 08:08
θα ημουν κι εγω μεσα, αν δεν τις ειχα παραδωσει ηδη απο τις αρχες 11ου.

chris_de_ze
27-11-09, 11:09
Απαραίτητη προϋπόθεση για να πετύχει και να έχει αποτελεσματικότητα μια τέτοια ενέργεια είναι να έχει μεγάλο ποσοστό συμμετοχής. Με 100-500 αυτοκίνητα δεν πρόκειται να ιδρώσει κανενός το αυτί.

Μπορούμε να μάθουμε πόσα είναι συνολικά τα αυτοκίνητα >2000cc που κυκλοφορούν στην Ελλάδα?
Έστω κάποια ένδειξη.
Και να δούμε και πόσοι τελικά είναι διατεθειμένοι και μπορούν να ακολουθήσουν.
Έτσι θα έχουμε μια εικόνα αν αξίζει μια τέτοια κίνηση και δεν είναι απλώς άσκοπη.

Αν το ποσοστό συμμετοχής είναι σεβαστό, είμαι και εγώ μέσα.

echelon146
27-11-09, 11:14
Απαραίτητη προϋπόθεση για να πετύχει και να έχει αποτελεσματικότητα μια τέτοια ενέργεια είναι να έχει μεγάλο ποσοστό συμμετοχής. Με 100-500 αυτοκίνητα δεν πρόκειται να ιδρώσει κανενός το αυτί.

Μπορούμε να μάθουμε πόσα είναι συνολικά τα αυτοκίνητα >2000cc που κυκλοφορούν στην Ελλάδα?
Έστω κάποια ένδειξη.
Και να δούμε και πόσοι τελικά είναι διατεθειμένοι και μπορούν να ακολουθήσουν.
Έτσι θα έχουμε μια εικόνα αν αξίζει μια τέτοια κίνηση και δεν είναι απλώς άσκοπη.

Αν το ποσοστό συμμετοχής είναι σεβαστό, είμαι και εγώ μέσα.

σορρυ .. αλλα αν ολοι πανε μ αυτη τη λογικη .. δε θα υπαρξει ποτε σεβαστο ποσοστο ..

chris_de_ze
27-11-09, 11:22
Λάθος συλλογισμός!
Δεν αρνήθηκα συμμετοχή! Δεν αρνήθηκα την ενέργεια.
Δήλωσα συμμετοχή για να υπολογιστεί στο τελικό νούμερο.
Αν όμως τελικά είμαστε <500 αυτοκίνητα σε σύνολο πχ. 80.000, τότε ως κίνηση μάλλον δεν θα είχε αποτέλεσμα.

Ας μαζέψουμε πρώτα συμμετοχές και το ξανασυζητάμε. Να δούμε πού βρισκόμαστε.
Απλά πράγματα._

ΥΓ: Με το "Αν το ποσοστό συμμετοχής είναι σεβαστό, είμαι και εγώ μέσα" εννοώ στην εκτέλεση της κίνησης.

Brouslee
27-11-09, 11:38
θα ημουν κι εγω μεσα, αν δεν τις ειχα παραδωσει ηδη απο τις αρχες 11ου.

Το κανες;;;

Αν κι εφοσον το εκανες για τους λογους που ειχαμε συζητησει απο το σεπτεμβρη,απλα σου βγαζω το καπελο.

Respect!

Brouslee
27-11-09, 11:40
Σκεφτομαι ατομα επιπεδου καρταλαμακη που θ αναγκαστουν να πληρωσουν πχ 1230 για ενα αυτοκινητο 15 χρονων...

Μπορει καποιος δικηγορος του αστικου να μας ενημερωσει υπευθυνα,αν ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενη η αυξηση της ταξης του 100 και βαλε;;;;

GeoZ
27-11-09, 16:17
Εγώ παιδιά μέσα είμαι,θα καταθέσω και της μεγάλης.

chris_de_ze
27-11-09, 16:25
Τα τέλη έχουν καταντήσει πιο ακριβά από την ασφάλιση!
Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε με κάποιο τρόπο.

Brouslee
27-11-09, 16:28
Απλά κι επίσημα πια,έχει καταντήσει γελοίο....

vasilis
27-11-09, 17:44
Kι εγω το κλειδωνω αν αποφασιστει.

spiderman
27-11-09, 17:56
τελικα τι θα κανουμε ρε παιδες..?
θα τα δωσουμε, ή κλειδωνουμε μεχρι το track στις σερρες??
εμενα , ετσι κι αλλιως η spider, ξεκλειδωνει κυριως για να παει μεχρι το πλυντηριο, και παλι μεσα..ητοι, λιγοτερο απο 300χλμ το μηνα συνολικα..λες και δεν την εχω ειναι.

GeoZ
27-11-09, 18:28
τελικα τι θα κανουμε ρε παιδες..?
θα τα δωσουμε, ή κλειδωνουμε μεχρι το track στις σερρες??
εμενα , ετσι κι αλλιως η spider, ξεκλειδωνει κυριως για να παει μεχρι το πλυντηριο, και παλι μεσα..ητοι, λιγοτερο απο 300χλμ το μηνα συνολικα..λες και δεν την εχω ειναι.

Δώκε τη σε μένα και θα σου στείλω αφίσα της που δεν θέλει πλύσιμο :D

spiderman
27-11-09, 19:07
ημουν σιγουρος τεκνον μου!!!
;):lol::lol:

spyretosevo
27-11-09, 19:24
Το θέμα παιδιά είναι να μαζευτούμε πολλοί...
Εμείς έχουμε σκοπό σαν club να καταθέσουμε τουλάχιστον μέχρι Φλεβάρη που έχουμε την χειμερινή μας εκδρομή στα Τρίκαλα Κορινθίας...

Αλλά αν είμαστε 3 και ο κούκος δεν κάνουμε τίποτα... Έχει κανείς υπόψη του κάτι από άλλες λέσχες??? Κάποιος που να έχει ενα Skoda π.χ ή ένα Seat... να δούμε αν και οι άλλοι σκέφτονται κάτι τέτοιο...

ΓΙΑ2ΝΗΣGTA
29-11-09, 15:09
τωρα ειναι σιγουρο αυτο??εγω δλδ θα πληρωσω 1030 ευρα???

stallion3.2
29-11-09, 18:18
έεεεευκολα.......

GeoZ
29-11-09, 21:59
ΑΑβαδιστα!!!! και χωρίς εχεμύθεια.........

echelon146
30-11-09, 17:23
κοιτουσα ενα autotriti που ειχα απο το 95...
ειχε ενα καρτουν με το ιδιο ακριβως θεμα :D ποτε δε θα αλλαξουνε αυτα

stallion3.2
30-11-09, 19:03
βασικά ακόμα και αν παραδώσουμε πινακίδες (που δεν θα γίνει γιατί συνήθως τα αμάξια τα έχουμε για τα χρησιμοποιούμε..) το θέμα δεν είναι τόσο τα τέλη όσο ο 'έκτακτος' (που στάνταρ θα ισχύει και του χρόνου) φόρος για τα 'υψηλού κυβισμού' το οποίο δεν πάει με τις πινακίδες αλλά με την κατοχή οπότε θα το πλερώσουμε έτσι και αλλιώς

nasos
30-11-09, 21:43
εγω εδω κ καιρο ψηνομαι να τις καταθεσω πολυ πριν διαβασω το τοπικ.
οχι για τα λεφτα αλλα για την κοροιδια.
στο κατω κατω 2 χρονια να μην πληρωσω τκ για το σκουμπι εχω αγορασει ρενω κανγκουκ κανω τα παντα.
αλλωστε κ γω ανηκω στις ταξεις των 5χχλμ το πολυ ετησιως.:mad: :x

thanos28
01-12-09, 07:26
εγω εδω κ καιρο ψηνομαι να τις καταθεσω πολυ πριν διαβασω το τοπικ.
οχι για τα λεφτα αλλα για την κοροιδια.
στο κατω κατω 2 χρονια να μην πληρωσω τκ για το σκουμπι εχω αγορασει ρενω κανγκουκ κανω τα παντα.
αλλωστε κ γω ανηκω στις ταξεις των 5χχλμ το πολυ ετησιως.:mad: :x

ισα για να μας ρυπαινεις το εχεις ρε φιλαρακι δλδ.
να πλερωσεις...

οσο για τις αλλες μαρκες, ξερω πολυ κοσμο με vag, δεν υπαρχει καποια αναλογη οργανωμενη ταση.
οι περισσοτεροι που εχουν τα 2λτ εχουν γονατησει μιας και τα εχουν κυριως για καθημερινα.
ετσι, υπαρχει μια μεριδα κοσμου που το εχει βαλει για πουλημα και παει για μικροτερα cc, και αλλη μια που απλα λεει, τι να κανουμε θα τα πληρωσουμε.
οι περισσοτεροι παντως τα σφαζουν.

JIM_MAR
01-12-09, 10:12
ισα για να μας ρυπαινεις το εχεις ρε φιλαρακι δλδ.
να πλερωσεις...

οσο για τις αλλες μαρκες, ξερω πολυ κοσμο με vag, δεν υπαρχει καποια αναλογη οργανωμενη ταση.
οι περισσοτεροι που εχουν τα 2λτ εχουν γονατησει μιας και τα εχουν κυριως για καθημερινα.
ετσι, υπαρχει μια μεριδα κοσμου που το εχει βαλει για πουλημα και παει για μικροτερα cc, και αλλη μια που απλα λεει, τι να κανουμε θα τα πληρωσουμε.
οι περισσοτεροι παντως τα σφαζουν.
:s5oeat::s5oeat::s5oeat:Μμμμμ, πεινάω....για διλιτρα!!!!!!!!!!!

Makinen
01-12-09, 20:26
Για VAG, μιλάει ο άνθρωπος!!! :contract: Διαβάζουμε καλά, πριν... πεινάσουμε!! :P :hysterical::bye:

Ο Νίκος πάντως έχει δίκιο, οτι εκτός των τελών υπάρχει κ ο "έκτακτος" φόρος στα άνω των 2.000cc, (που ναι μεν θεσμοθετήθηκε απο τους προηγούμενως, αλλά θα παραμήνει απο τους νυν, εφόσον τους βολεύει...) ο οποίος ειναι επί της κατοχής... κ στην τελική δε νομίζω να του πολυνοιάξει εάν μερικές 100άδες άτομα δεν πληρώσουν το τέλη τον Δεκέμβρη, αλλά το πράξουν τον Φλεβάρη... ίσως θα ήταν καλή κίνηση εφόσον ακολουθηθεί κ μια δημοσιότητα απο τον τύπο κ πιέσουν προς "διαβούλευση"(που είναι της μοδός!) κάποιες οργανώσει καταναλωτών...

nasos
01-12-09, 20:49
ρε σεις,αμα παραδωσουμε πινακιδες πως μπορουμε να το κυκλοφορουμε μια δυο φορες το χρονο?

spiderman
01-12-09, 20:50
καλη ερωτηση.
μπορουμε?

nasos
01-12-09, 21:03
κατι με δοκ εχω ακουσει κωστα αλλα δεν ξερω λεπτομερειες επ αυτου.
αν κ εμεις ανηκουμε στους "χρησιμους ηλιθιους"κατα λενιν του ελληνικου κρατους
οπερ κ δεν βλεπω φως σε τετοια παραθυρακια.:redface:

Τασος Παπαζογλου
01-12-09, 21:11
Μπορεις να καταθεσεις πινακιδες κ να κυκλοφορησεις μετα. Πας στην εφορια, δηλωνεις ποσες μερες θες να το κυκλοφορησεις κ πληρωνεις τελη κατ' αναλογια. Σου δινουν ενα χαρτι που το κολλας στο παρμπριζ κ αναφερει οτι εχεις πινακιδες Ν. Το βασικοτερο προβλημα ειναι η ασφαλεια,γιατι οι ασφαλιστικες δεν ασφαλιζουν για καποιες μερες,οποτε κανεις ασφαλεια το κυκλοφορεις για τις μερες που θες κ μετα προσβαλεις το συμβολαιο,εντος 30 ημερων. Αλλα δεν μπορεις να το κανεις αυτο συνεχεια,εκτος αν εχει κανεις κανα ασφαλιστη φιλο κ γατο κ μας ανοιξει τα ματια.

spiderman
01-12-09, 22:04
εχω φιλο και γατο, θα το ρωτησω και αυριο αν προλαβω !

Τασος Παπαζογλου
01-12-09, 22:06
:okk:

thanos28
02-12-09, 20:10
...βαζεις του yeti

nasos
02-12-09, 20:28
Μπορεις να καταθεσεις πινακιδες κ να κυκλοφορησεις μετα. Πας στην εφορια, δηλωνεις ποσες μερες θες να το κυκλοφορησεις κ πληρωνεις τελη κατ' αναλογια. Σου δινουν ενα χαρτι που το κολλας στο παρμπριζ κ αναφερει οτι εχεις πινακιδες Ν. Το βασικοτερο προβλημα ειναι η ασφαλεια,γιατι οι ασφαλιστικες δεν ασφαλιζουν για καποιες μερες,οποτε κανεις ασφαλεια το κυκλοφορεις για τις μερες που θες κ μετα προσβαλεις το συμβολαιο,εντος 30 ημερων. Αλλα δεν μπορεις να το κανεις αυτο συνεχεια,εκτος αν εχει κανεις κανα ασφαλιστη φιλο κ γατο κ μας ανοιξει τα ματια.
θενκς ρε φιλε.
στην περιπτωση αυτη το ευκολοτερο για μενα ειναι η ασφαλιση.εχω ακρη κ θα ρωτησω συντομα τι παιζει με αυτο για να σας πω κιολας.
ε μαα,απο νοεβρη μεχρι απριλη το κυκλοφορω κ αυτο με ενεσεις λογω κ οποτε καιρικων συνθηκων.κριμα τοσα λεφτα για το τπτ.

spyretosevo
03-12-09, 00:53

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έστω κ μια μέρα να κυκλοφορήσεις ζητώντας τις πινακίδες μέσα στο 2010 πληρώνεις το σήμα ΟΛΟΚΛΗΡΟ...

houlio
03-12-09, 14:51
βασικά ακόμα και αν παραδώσουμε πινακίδες (που δεν θα γίνει γιατί συνήθως τα αμάξια τα έχουμε για τα χρησιμοποιούμε..) το θέμα δεν είναι τόσο τα τέλη όσο ο 'έκτακτος' (που στάνταρ θα ισχύει και του χρόνου) φόρος για τα 'υψηλού κυβισμού' το οποίο δεν πάει με τις πινακίδες αλλά με την κατοχή οπότε θα το πλερώσουμε έτσι και αλλιώς
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λέει ο stallion3.2 .Πήγα και ρώτισα στο υπουργείο και μου είπε ένας ότι αν καταθέσεις πινακίδες μάλλον δεν πληρώνεις τον έκτακτο φόρο μεγάλου κιβυσμού μιας και πάει πακέτο με τα τέλη.Δέν ήταν όμως 100% σίγουρος.Γνωρίζει κάποιος να μας πεί με σιγουριά?

thanos28
04-12-09, 16:37
και μενα αυτο μου ειπαν

billkour
04-12-09, 17:37
σημερα μου ηρθε το ραβασακι..184 euros!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΟΥΡΧΑΣ
04-12-09, 18:56
αντε νας βλεπω να γυρναμε στα 1100 1300 και μετα βαλε μοτερ και ξανα βαλε μοτερ
παλι στην παρανομια απο τι μια τα τελη απο την αλλη φορος φτανει ελεος :mad: :x:mad: :x

spyretosevo
04-12-09, 21:44
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λέει ο stallion3.2 .Πήγα και ρώτισα στο υπουργείο και μου είπε ένας ότι αν καταθέσεις πινακίδες μάλλον δεν πληρώνεις τον έκτακτο φόρο μεγάλου κιβυσμού μιας και πάει πακέτο με τα τέλη.Δέν ήταν όμως 100% σίγουρος.Γνωρίζει κάποιος να μας πεί με σιγουριά?

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι πρέπει να κάνεις για να γίνει αυτό... Και για πιο λόγο τα γλυτώνεις αυτά τα λεφτά!!! Άμα είναι έτσι την Δευτέρα πάνε οι πινακίδες.... :egyptdance::egyptdance:

houlio
05-12-09, 20:35
Είναι πολύ απλό. Πάς στην εφορία της περιοχής σου πριν την 1/1/2010, καταθέτεις την άδεια κυκλοφορίας και τις πινακίδες, συμπληρώνεις και κάτι υπεύθυνες δηλώσεις και αυτό είναι όλο.

nasos
05-12-09, 20:58
σημερα καποιοι διλιτροι παρελαβαν το οικουμενικο ραβασακι.
428 +150 δωρο χριστουγεννων.
καποιοι αλλοι παρελαβαν ποιο ωραιο κοστουμακι.
428 + τα 150 υπερ δημοσιου(μιας κ τα 428δεν ξερουμε που πανε) κ συν 75 λογω παλαιοτητας.:hysterical::hysterical::hysterical:
του χρονου θα βρουνε να μας φορολογουν επιπλεον κ οποιο καρο δεν ειναι εφοδιασμενο με abs λογω φθορων στον ταπητα κ στο περιβαλλον απ την τριβη.
(ευχομαι τουλαχιστον να μην ψυλλιαστουν κ τα βελτιωμενα πατωματα μας).:redface:

houlio
05-12-09, 21:11
Θέλω πάρα πολύ το 2010 να πουληθούν πολύ λίγα 2000cc και άνω λόγο φυσικά τις πολύ βαριάς φορολόγησης με αποτέλεσμα πολύ λιγότερα έσοδα από τα τέλη που θα πλήρωνε ο κόσμος αν αγόραζε 2000cc καθώς και πολύ μειωμένα έσοδα από τα τέλη ταξινόμησης που παίρνει το κράτος από τα νέα αμάξια άνω των 2000cc να δεις πως αποσύρουν τον φόρο μεγάλου κυβισμού! Βάλε και μπόλικους αγανακτισμένους που θα καταθέσουν πινακίδες.........Μόνο αν δουν μείωση στα έσοδα τους θα πάρουν πίσω αυτό το ηλίθιο μέτρο.

Makinen
06-12-09, 15:07
Μην αγχώνεσαι φίλε μου... όσα λεφτά χάσουν απο τα τέλη στα >2.000cc, θα το αντισταθμίσουν απο την αύξηση στην βενζίνη, διόδια, ασφάλειες κτλ! Το ξέρουν το κόλπο καλά!

LambrosG
06-12-09, 16:05
Έχω την εντύπωση ότι πινακίδες μπορείς να παραδώσεις για περίοδο έξι μηνών το πολύ. Μετά ή τις παίρνεις πίσω (πληρώνοντας τα τέλη φυσικά) ή πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση καταστροφής του οχήματος (που σημαίνει αυτόματα ότι το όχημα βγήκε εκτός κυκλοφορίας δια παντός, άρα δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ ξανά).
Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν δύο - τρία χρόνια που παρέδωσα πινακίδες εγώ.

Vittorio
06-12-09, 16:22
Μην αγχώνεσαι φίλε μου... όσα λεφτά χάσουν απο τα τέλη στα >2.000cc, θα το αντισταθμίσουν απο την αύξηση στην βενζίνη, διόδια, ασφάλειες κτλ! Το ξέρουν το κόλπο καλά!

Αυτό ακριβώς θα κάνουν.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν χαμένοι ...

houlio
06-12-09, 22:12
Έχω την εντύπωση ότι πινακίδες μπορείς να παραδώσεις για περίοδο έξι μηνών το πολύ. Μετά ή τις παίρνεις πίσω (πληρώνοντας τα τέλη φυσικά) ή πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση καταστροφής του οχήματος (που σημαίνει αυτόματα ότι το όχημα βγήκε εκτός κυκλοφορίας δια παντός, άρα δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ ξανά).
Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν δύο - τρία χρόνια που παρέδωσα πινακίδες εγώ.
Όχι δεν ισχύει αυτό. Φυσικά και μπορείς να καταθέσεις πινακίδες για ένα χρόνο και για παραπάνω αν θέλεις. Απλά αν τις καταθέσεις και τις αφήσεις για παραπάνω από ένα χρόνο οι πινακίδες καταστρέφονται και μετά πρέπει να πληρώσεις και τα έξοδα για να βγάλεις καινούργιες αν θέλεις να ξαναβάλεις το αμάξι σε κυκλοφορία. Φυσικά πρέπει να πληρώσεις και τα τέλη κυκλοφορίας του έτους που θα παραλάβεις τις πινακίδες.

faCe
07-12-09, 09:16
Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το πρόστιμο αν σε πιάσουν χωρίς πληρωμένα τέλη?..Είναι κρίμα να δώσω 300€ για την βαρκούλα που βγαινει από την ναφθαλίνη για 3 μήνες το καλοκαίρι.

thanos28
07-12-09, 09:21
φιλε μου το προβλημα δεν ειναι για μενα τοσο πολυ το αν σε πιασουν, οσο το γεγονος οτι αυτα μενουν και μαζευοντε οφειλουμενα στην εφορεια 2πλα και 3διπλα.
καποια στιγμη θα τα θυμηθουν,+ οτι δεν μπορεις να κανεις πωληση κλπ.

faCe
07-12-09, 09:27
φιλε μου το προβλημα δεν ειναι για μενα τοσο πολυ το αν σε πιασουν, οσο το γεγονος οτι αυτα μενουν και μαζευοντε οφειλουμενα στην εφορεια 2πλα και 3διπλα.
καποια στιγμη θα τα θυμηθουν,+ οτι δεν μπορεις να κανεις πωληση κλπ.

κάνω ένα risk assessment βασικά. Αν με πιάσουν, θα το πληρώσω απλά δεν ξέρω πόσο για να βάλω τις τιμές στον αλγόριθμο :) και επειδή δεν έχω σκοπό να την πουλήσω άμεσα δεν με πολυενδιαφέρει. Αν κάποια στιγμή την πουλήσω μετά από χρόνια, λέμε αν, θα πληρώσω του τρέχοντος έτους.

thanos28
07-12-09, 09:31
δε σε καταλαβαινω. πως γινεται να πληρωσεις του τρεχοντος ετους η οτι αλλο, απο τη στιγμη που αυτα μενουν και συσωρευοντε?

faCe
07-12-09, 09:40
δε σε καταλαβαινω. πως γινεται να πληρωσεις του τρεχοντος ετους η οτι αλλο, απο τη στιγμη που αυτα μενουν και συσωρευοντε?

Ερώτηση. Αν δεν πληρώσω τα φετινά και δεν καταθέσω πινακίδες αυτά μένουν σαν χρέος για την επόμενη χρονιά?

thanos28
07-12-09, 09:46
x2!!!

faCe
07-12-09, 09:51
x2!!!

αουτς.........

Don Juan
07-12-09, 10:07
αν εχεις κανενα φίλο εμπορο αυτ/νων, ρωτα τον αν μπορει να σου δινει τις ΔΟΚ πινακιδες του.

Τασος Παπαζογλου
07-12-09, 15:27
x2!!!
+ οτι για να κανεις μεταβιβαση χρειαζεται να εχεις πληρωμενα κ τα 3 τελευταια χρονια. Παλι φυσικα x2...

stallion3.2
07-12-09, 19:44
άυριο πάω να καταθέσω πινακίδες, θα γράψω όλη τη διαδικασία εδώ μετά

spiderman
07-12-09, 19:53
Nικ, πες μας πως γινεται.
μαλλον θα σε ακολουθησω!
αυτο που δεν ξερω, ειναι πχ τον απριλη, θελησω να παρω την χοντρη για τις σερρες, πληρωνω τα τελη και ειμαι οκ, η τρωω και προστιμο για να μαθω?

stallion3.2
07-12-09, 19:58
αν παίζει πρόστιμο δεν θα τις καταθέσω. απ'ότι ξερω ενώ αν κρατήσεις τις πινακίδες πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις τα τέλη μέχρι την 31/12 αν τις καταθέσεις στην ΔΟΥ για προσωρινή ακινησία (έτσι και αλλιώς η τρομοκράτισσα για 2 μήνες ΠΡΕΠΕΙ να μείνει μέσα) απλά πληρώνεις τα τέλη όταν πας να τις πάρεις

nasos
07-12-09, 20:38
νταξ,παιδια μη βιαζομαστε με την καταθεση.ας τον πιουμε κ φετος να δουμε τι γινεται
κ το κανουμε πιο οργανωμενο του χρονου που θα εχουμε κ καιρο να το κουβεντιασουμε.
ισως λεω να αλλαξει κ κατι.ειδομεν.

spiderman
07-12-09, 20:42
ερωτηση..:
μια v6 TB 08/1993 μοντελο, τι τελη θα πληρωσει?

Μέγας Ανατολικός
07-12-09, 21:14
ερωτηση..:

Σύμφωνα με τον υπολογιστή που έχει δημοσιεύσει στη πρώτη σελίδα του τόπικ ο συμφορουμίστας spyretosevo,821 €!

Brouslee
08-12-09, 11:23
ερωτηση..:

:neutral:

geokas
08-12-09, 12:40
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΨΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΣΤ...(ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ).

Τέλη Κυκλοφορίας 2010 – Πόσα θα πληρώσετε

Για αυτοκίνητα με άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005
http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/adeia-kykloforias-meta-1-1-2005.jpg
Για αυτοκίνητα με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 31/12/2004
http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/adeia-kykloforias-apo-1-1-2000-eos-31-12-2004.jpg
Για αυτοκίνητα με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999
http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/adeia-kykloforias-apo-1-1-1996-eos-31-12-1999.jpg
Για αυτοκίνητα με άδεια κυκλοφορίας πριν την 1/1/1996
http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/adeia-kykloforias-prin-1-1-1996.jpg

Oι πίνακες είναι με το ύψος των τελών κυκλοφορίας που θα πληρώσουμε βάσει της απόφασης Παπακωνσταντίνου – Μπιρμπίλη.

ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ...

nikos7ar
08-12-09, 13:36
μολις μου ηρθαν τα τελη.σωστα λεει ο παραπανω πινακας οτι για την 156 θα δωσω 252 απο 202 αλλα για το σεισεντο μοντ.99 900 κυβικα θα δωσω 162 και οχι 212.ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.:rant2:

paokkerkir
08-12-09, 13:46
Ο πίνακας είναι με την διάταξη Σουφλιά, το προγραμματάκι στο πρώτο ποστ δείχνει τα τωρινά τέλη. Ευτυχώς γιατί για το παλιοΣουζούκι να δώσω 200 ευρά από 47 που έδινα πέρσι δεν λέει...Όχι δηλαδή ότι τα διπλά είναι καλά αλλά τεσπα.

echelon146
08-12-09, 14:19
κατι μου λεει πως θαδουμε πολλα 3.000+ στις μαντρες

spiderman
08-12-09, 16:18
σε αυτον τον πινακα ειναι και ο φορος πολυτελειας ενσωματομενος?ολα κομπλε δλδ??

ηρθαν της Βarchetta >>> 184E.
του corsa 1.2>>> 187E.
και περιμενω...spider & 33 για να δω ποσο μ@λ@καρχιδες ειναι.
746Ε ειναι για την v6TB 164 που βλεπω να ερχεται...(εκτος απροοπτου!).

thanos28
08-12-09, 16:28
ρε κωστα εισαι τρελλος?
που πας να μπλεξεις παλι?

spiderman
08-12-09, 17:05
απο θεμα τελων ωρε?
η απο αλλα θεματα?

thanos28
08-12-09, 17:13
απο κοστος χρησης...
ρε μπας και εισαι ο ωνασης και δε το χω παρει χαμπαρι να σου ζητησω κανα δανεικο?
κι αν ειναι θα μαζεψεις ολα τα alfa των 90ies?
δωστα ολα και παρε καμια κουνελογαμιστρα (s3) κι εσυ να ηρεμησεις...

chris_de_ze
08-12-09, 18:23
Πάντως για τις μηχανές (301-785cc) ο πίνακας δεν είναι σωστός.

Σε πολλούς φίλους με 600άρια (διαφορετικών χρονολογιών) το τέλος ήρθε σε όλους 46 ευρώ, δηλαδή όσα προέβλεπε το παλιό σύστημα!!!!
Λέτε μετά να κληθούν να καταβάλλουν τη διαφορά?:hysterical:

abkg
08-12-09, 18:25
μου ήρθαν τα τέλη για το seicento 1100, τελη 112 ε και περιβαλοντολογικα 25 ε σύνολο 137 ευρώ μοντέλλο 2001

geokas
08-12-09, 20:11
Μην τα μπερδευετε...

οι πινακες και βασικα τα τελη κυκλοφοριας βγαινουν βαση ημερας εκδοσης της πρωτης αδειας κυκλοφοριας και οχι μοντελου...

(πολυ πιθανον να γινουν και λαθη αφου ολα γιναν στο ποδι αλλα που λιγες περιπτωσεις)

nick4591
08-12-09, 20:19
Πάντως για τις μηχανές (301-785cc) ο πίνακας δεν είναι σωστός.

Σε πολλούς φίλους με 600άρια (διαφορετικών χρονολογιών) το τέλος ήρθε σε όλους 46 ευρώ, δηλαδή όσα προέβλεπε το παλιό σύστημα!!!!
Λέτε μετά να κληθούν να καταβάλλουν τη διαφορά?:hysterical:
Ισχύουν τα ''πράσινα'' τέλη για τις μοτοσικλέτες :?:
Noμίζω θα μείνουν τα ίδια με του '09...

Μέγας Ανατολικός
08-12-09, 20:36
Εμένα μου ήρθε 46€ δλδ ίδιο με πέρσυ!ΧΤ600 του '99.

stallion3.2
08-12-09, 21:00
Nικ, πες μας πως γινεται.
μαλλον θα σε ακολουθησω!
αυτο που δεν ξερω, ειναι πχ τον απριλη, θελησω να παρω την χοντρη για τις σερρες, πληρωνω τα τελη και ειμαι οκ, η τρωω και προστιμο για να μαθω?

λοιπόοοοον, σήμερα το πρωί κατέθεσα τις πινακίδες της gt για προσωρινή ακινησία, είπα να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι για 2 μήνες θα είναι φυλακισμένη και να μην πληρώσω χριστουγεννιάτικα τα τέλη αλλά όταν τελικά θα ξαναβγεί στους δρόμους. η διαδικασία είναι γρήγορη και έυκολη. συμπληρώνεις ένα διπλό έντυπο προσωρινής ακινησίας και μια υπέυθυνη δήλωση ότι το όχημα βρίσκεται σε ιδιωτικό χώρο και δεν εμποδίζει την κυκλοφορία, πρωτοκολλείται το έντυπο ακινησίας και κρατάς το ένα αντίτυπο, το άλλο το καταθέτεις μαζί με τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορείας. με το έντυπο που κράτησες όποτε θέλεις πας και παίρνεις πίσω τις πινακίδες χωρίς πρόστιμο,απλά τότε θα πρέπει να πληρώσεις τα τέλη. ουσιαστικά δεν γλυτώνεις τίποτα, απλά κερδίζεις χρόνο. πάντως η ουρά στη ΔΟΥ Παλλήνης στο τμήμα αυτοκινήτου τα λέει όλα, όσοι είχαν 2 η 3 αυτοκίνητα διαλέγουν το ένα και παραδίδουν τις πινακίδες των άλλων... θα πάρουν τα @@ μες το δεκέμβριο, θα κάνουν πολλούς μήνες να δουν τα ταμεία να γεμίζουν...

stamserres3
08-12-09, 21:16
+ 1 με stallion!!!
σημερα εβγαλα τις πινακιδες απο το φορτηγο μας αυριο βγαζω και απο το σταρλετ και παω για καταθεση!!!
ενημερωτικα και στην ΔΟΥ εδω του χωριου μου σημερα πηγαν 16 ατομα!!!:lol::lol:

nasos
08-12-09, 21:20
+ 1 με stallion!!!
σημερα εβγαλα τις πινακιδες απο το φορτηγο μας αυριο βγαζω και απο το σταρλετ και παω για καταθεση!!!
ενημερωτικα και στην ΔΟΥ εδω του χωριου μου σημερα πηγαν 16 ατομα!!!:lol::lol:
ε για να χουνε βαλει δου κ σε χωριο φαντασου τι μουτσουνια ειστε..:lol:

spiderman
08-12-09, 21:21
εγω μαλλον θα δωσω της spider. ετσι λεω.

stamserres3
08-12-09, 21:28
ε για να χουνε βαλει δου κ σε χωριο φαντασου τι μουτσουνια ειστε..:lol:

ρε Νασο 2500 κατοικοι ειμαστε!!!:hysterical::hysterical:
αλλα ειμαστε 14 χωρια σαν δημος!!!

LambrosG
08-12-09, 21:47
Καλησπέρα σε όλους,
μου επιτρέπετε να κάνω μια αφελή ερώτηση? Τι ακριβώς θα κερδίσει κάποιος ο οποίος, παραδίδοντας τις πινακίδες, δεν θα πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας τώρα αλλά θα τα πληρώσει μετά από 2, 3, 4, ..., μήνες?
Το πρόβλημα είναι πότε θα πληρώσεις τα τέλη, ή πόσα θα πληρώσεις? Επιπλέον δεν νομίζω να κόπτεται ιδιαίτερα ο κρατικός κορβανάς για το πότε θα εισπράξει τα λεφτά, γιατί τελικά θα τα εισπράξει.
Και για να πάω πιο πέρα λίγο την κουβέντα σε σχέση με το κόστος χρήσης του αυτοκινήτου, μόνο τα τέλη κυκλοφορίας είναι δυσβάσταχτα? Τι να πεί κάποιος για τα ασφάλιστρα (σε σχέση με το προϊόν που αγοράζεις)? Τι να πει κάποιος για τα διόδια (σε σχέση με το εθνικό οδικό δίκτυο)? Τι να πει κάποιος για τα δημοτικά τέλη / δημοτικούς φόρους (σε σχέση με τους δρόμους και τους χώρους στάθμευσης που μας παρέχουν οι δήμοι μας)? Τι να πει κάποιος...

spiderman
08-12-09, 22:05
θα κερδισει χρονο.
θα δειξει οτι αντιδρα, μη βοηθοντας να συγκεντρωσει το κρατος τα λεφτα που ειχε υπολογισει (εστω, θα ειναι μειον ενα τελος, το δικο του).
θα κανει κατι, ωστε να δειξει την δυσαρεσκεια του.
θα ελαφρωσει το βαρος της τσεπης του.
για τα υπολοιπα, ωραια συζητηση, αλλα οχι της παρουσης.

NiVo
08-12-09, 22:07
Θα κάνει το κράτος να ζοριστεί να πληρώσει το Δώρο Χριστουγέννων των δημοσίων τεμπέληδων.

spiderman
08-12-09, 22:10
με την ευκαιρια, λεω να αφησω τη spider μεχρι πριν το Πασχα.
ετσι κι αλλιως, σαν αμαξι, "αχρηστη" μου ειναι. καλα που πηγαμε Δημητσανα και την κουνησα.
εφοσον κατατεθουν οι πινακιδες, το Δεκεμβρη, τωρα δλδ, η ασφαλεια που ληγει το Μαρτιο τι γινεται?την κοβω και μου επιστρεφουν κατι, η τον μπουλοβιτς?

stamserres3
08-12-09, 22:13
Θα κάνει το κράτος να ζοριστεί να πληρώσει το Δώρο Χριστουγέννων των δημοσίων τεμπέληδων.
:lol::lol:
αλλα θα συμφωνησω και τα παραπανω του spiderman!!

nasos
08-12-09, 22:26
ρε Νασο 2500 κατοικοι ειμαστε!!!:hysterical::hysterical:
αλλα ειμαστε 14 χωρια σαν δημος!!!
σσσσ μη τα λες αυτα ονλαιν.
θα το δει ο 8σε που ειναι οπλο μαζικων καταστροφων κ θα ανοιξει μαγαζι
αλφα ρομεο παραδιπλα σου.:lol:

thanos28
08-12-09, 22:26
σαφως και σου επιστρεφουν Κωστα!
απο κει και περα σαφεστατα και κανει κατι αν αποσυρουν ολοι τις πινακιδες προσωρινα!
αυτοι που πρεπει θα ακουσουν, ειναι μια αρχη για να δουν οτι υπαρχει και μια σοβαρη μεριδα κοσμου που δεν πληρωνει σα ζωο οτι τους πουν!

thanassis146
08-12-09, 22:34
Εγώ πάντως σήμερα παρέδοσα τις πινακίδες της μερσεντες. 800 τόσα κλπ ευρώ για αυτοκίνητο 30ετίας πολλά είναι.

LambrosG
09-12-09, 00:15
θα κερδισει χρονο.
θα δειξει οτι αντιδρα, μη βοηθοντας να συγκεντρωσει το κρατος τα λεφτα που ειχε υπολογισει (εστω, θα ειναι μειον ενα τελος, το δικο του).
θα κανει κατι, ωστε να δειξει την δυσαρεσκεια του.
θα ελαφρωσει το βαρος της τσεπης του.
για τα υπολοιπα, ωραια συζητηση, αλλα οχι της παρουσης.

Επέτρεψέ μου δύο - τρία σχόλια:
--// Τι χρόνο κερδίζουμε? Δεν θα πληρώσουμε τώρα αλλά σε δύο, τρείς, ..., μήνες?
--// Πως κυκλοφορούμε (οι βασικές μετακινήσεις όπως σπίτι - δουλειά και αντίστροφα, ψώνια, έκτακτες ανάγκες, κλπ) όσο διαρκεί η αντίδραση / διαμαρτυρία? Πεζή (τροπικό επίρρημα, προς αποφυγήν παρερμηνειών), ΤΑΞΙ, ή ΜΜΜ?
--// Για τα υπόλοιπα (ωραία θέματα συζήτησης, όπως σημειώνεις) δεν αντιδρούμε / διαμαρτυρόμαστε? Όταν οι ασφαλιστικές για παράδειγμα διπλασιάζουν τα ασφάλιστρα κάθε τρία περίπου χρόνια? Τίποτα?

Ό,τι και να γίνει, αυτοί είναι οι μόνοι σίγουροι ότι θα πάρουν δώρο Χριστουγέννων.

stallion3.2
09-12-09, 00:24
1-Αν έχεις 2 η 3 αυτοκίνητα απο τα οποία χρησιμοποιείς το ένα, πληρώνεις για εκείνο το Δεκέμβριο και για τ'άλλα όταν τα χρειαστείς και δεν θα σκάσεις Χριστουγεννιάτικα 1.5-2 χιλιάρικα
2-με το ένα του οποίου τα τέλη πληρώθηκαν κανονικά
3-κόψε την ασφάλεια σου για φθηνότερη....
4-στα έσοδα του 09 θα λείψουν μερικά εκ. ευρώ αν όλοι όσοι έχουν ένα δέυτερο σχεδόν άχρηστο αμάξι (η gt είχε καταντήσει να βγαίνει βόλτα μόνο τη κυριακή, και αυτή με το ζόρι) παράδώσουν προσωρινά τις πινακίδες τους
5-θα σταλεί ένα μύνημα για το τι έσοδα θα έχουν αν 'εξαφανιστούν' τα μεγάλα και αντικατασταθούν απο -1928κ.εκ.

LambrosG
09-12-09, 00:29
Απ' ότι καταλαβαίνω, δικαίωμα για διαμαρτυρία / αντίδραση έχουν μόνο όσοι έχουν πάνω από ένα αυτοκίνητα και μάλιστα πάνω από 2000 cc?
Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, pls διόρθωσέ με

spiderman
09-12-09, 00:33
αν εσυ εχεις ενα και μοναδικο, ειτε 8.000cc ειτε 1.000cc και προτιθεσαι να το τακαρεις για να διαμαρτυρηθεις, καντο.
αν σε βολευει ο τροπος ζωης σου.
εμενα πχ, με 2000και βαλε χλμ το μηνα, μου χρειαζεται ενα αμαξι.
σε διορθωσα?

thanos28
09-12-09, 00:35
σωστα!
τοσο καιρο οπως βλεπεις αυτοι γραφουν.
τωρα αν εχεις κι εσυ κατι που ενοχλεισαι να πληρωνεις join us!

LambrosG
09-12-09, 00:35
αν εσυ εχεις ενα και μοναδικο, ειτε 8.000cc ειτε 1.000cc και προτιθεσαι να το τακαρεις για να διαμαρτυρηθεις, καντο.
αν σε βολευει ο τροπος ζωης σου.
εμενα πχ, με 2000και βαλε χλμ το μηνα, μου χρειαζεται ενα αμαξι.
σε διορθωσα?
Όχι

stallion3.2
09-12-09, 00:36
ότι θέλεις καταλαβαίνεις..... εγώ είπα ότι η κατάθεση πινακίδων γίνεται γιατί
1-μπορείς να την κάνεις γιατί έχεις και δέυτερο αμάξι να κινείσαι
2-θέλεις να την κάνεις για δικούς σου λόγους
3-τα τέλεη σε πονάνε όντως...γιατί απο τα 180 στα 250 δεν θα το έκανα θέμα.. δεν θα σωθώ απο 70 ευρώ,ούτε απο 100 αλλά όταν απο 580 πας στα 912 κάτι είναι... και τέτοια διαφορά είδαν μόνο οι 'πλούσιοι' που έχουν απο 2,5 και πάνω

LambrosG
09-12-09, 00:39
Καληνύχτα σε όλους.

spiderman
09-12-09, 00:40
:offtopic2:

stallion3.2
09-12-09, 00:43
Καληνύχτα σε όλους.

όνειρα γλυκά

thanos28
09-12-09, 00:48
μισο λεπτο μην φευγετε ακομα δεν καταλαβα,
ποσα cc εχει το παλικαρι?
θα καταθεσει η οχι?

stallion3.2
09-12-09, 00:50
RESALTO ΡΕΕΕΕΕΕΕ (με 127 903cc)

LambrosG
09-12-09, 00:51
μισο λεπτο μην φευγετε ακομα δεν καταλαβα,
ποσα cc εχει το παλικαρι?
θα καταθεσει η οχι?
Το παλικάρι έχει 1.8 lt, δεν θα καταθέσει γιατί έχει μόνο ένα αυτοκίνητο και φυσικά δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί / αντιδράσει ακριβώς επειδή έχει μόνο ένα αυτοκίνητο...!!!

stallion3.2
09-12-09, 00:54
αν είχε δέυτερο?

thanos28
09-12-09, 00:54
οκ,
τωρα ειμαι ενταξει.
ευχαριστω και καλη νυχτα.

LambrosG
09-12-09, 00:57
αν είχε δέυτερο?
Δεύτερο θα έπαιρνε μόνο αν το χρειαζόταν (για οποιοδήποτε λόγο). Οπότε αν είχε δεύτερο αυτοκίνητο μάλλον δεν θα κατέθετε πινακίδες, ακριβώς επειδή θα το χρειαζόταν και το δεύτερο αυτοκίνητο.

stallion3.2
09-12-09, 00:58
τότε γιατί το ειρωνικό ποστ για τους άλλους που σκέφτονται να καταθέσουν?

spiderman
09-12-09, 01:00
πως γινεται να..."χρειαζεσαι" δυο αυτοκινητα.
το χρειαζομαι, δηλωνει αναγκη. και η ιδια αναγκη ποτε δεν καλυπτεται απο δυο διαφορετικα ειδη αγαθου. μονο απο ενα. αλλιως δεν ειναι αναγκη. ειναι γουστο, η οτιδηποτε αλλο πιο πεζο.
τεσπα, εσυ?πως σκεφτεσαι να διαμαρτυρηθεις?γιατι αν καταλαβα καλα, αυτος ειναι ο προβληματισμος σου?

LambrosG
09-12-09, 01:01
Απολύτως καμμία ειρωνία. Απορώ πως σου ήρθε αυτό, διάβασε τα posts μου και τις απαντήσεις που πήρα και θα διακρίνεις πιστεύω που (και αν) υπάρχει ειρωνία.

spiderman
09-12-09, 01:02
και εγω ειρωνικο/πικρο το εξελαβα παντως.

spartalord
09-12-09, 01:03
το χρειαζομαι, δηλωνει αναγκη. και η ιδια αναγκη ποτε δεν καλυπτεται απο δυο διαφορετικα ειδη αγαθου. μονο απο ενα. αλλιως δεν ειναι αναγκη. ειναι γουστο, η οτιδηποτε αλλο πιο πεζο.
τεσπα, εσυ?πως σκεφτεσαι να διαμαρτυρηθεις?γιατι αν καταλαβα καλα, αυτος ειναι ο προβληματισμος σου?

ιδεα!!!!!!!!!!! ολοι μαζι γυμνοι στο συνταγμα και να φωναζουμε " γιωργακη θαρθεις??????? θα κανουμε μπανανα.....μπανανα............μπανανα.........."

Biscione
09-12-09, 01:08
εσυ ο νταουν σαιζινγκ βγαζεις γουστα τωρα εε ..:finger:
γλυκιαααα (ψινακις.. mode on ) :P

LambrosG
09-12-09, 01:09
Σε διαβεβαιώ ότι αν είχα βρεί τον τρόπο θα τον μοιραζόμουνα και μαζί σας. Όσον αφορά τον προβληματισμό μου, μακάρι να ήταν μόνο τα τέλη κυκλοφορίας που με ενοχλούν...

και εγω ειρωνικο/πικρο το εξελαβα παντως.
Επέτρεψέ μου να σε παραπέμψω και εσένα στα posts μου και στις απαντήσεις που πήρα

AlexUnder
09-12-09, 01:16
ιδεα!!!!!!!!!!! ολοι μαζι γυμνοι στο συνταγμα και να φωναζουμε " γιωργακη θαρθεις??????? θα κανουμε μπανανα.....μπανανα............μπανανα.........."

Επιδειξίας? :confused::confused::confused:

houlio
09-12-09, 09:04
Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση. Καταθέτοντας τις πινακίδες δεν γλιτώνεις μόνο χρόνο στο πότε θα πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Αν παραδόσεις τώρα τις πινακίδες και τις ξαναπαραλάβεις στις αρχές του 2011 τότε γλιτώνεις τα τέλη του 2010 και πληρώνεις μόνο τα τέλη του 2011. Αν υπολογίσεις και τα χρήματα από την ασφάλεια που θα γλιτώσεις για ένα χρόνο είναι ένα αρκετά σεβαστό ποσό.

Makinen
09-12-09, 09:23
Είσαι σίγουρος?? :confused:
Γιατί έχω την εντύπωση, πως εάν πάς να πάρεις τις πινακίδες το 2011, τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις κ για το 2010, αλλά κ για το 2011, εις διπλούν δηλαδή(εφόσον δεν έχουν ξανα-αυξηθεί τα τέλη του χρόνου!!!)...
χώρια, που μπορεί να έχουν διαγραφεί οι πινακίδες κ να πρέπει να μπείς σε μια διαδικασία να επανεκδόσεις νέες καθώς επίσης κ νέα άδεια κυκλοφορίας...

houlio
09-12-09, 10:40
Σίγουρος με τα λεγόμενα τον δημοσίων υπαλλήλων δεν μπορείς να είσαι ποτέ! Αλλά έτσι μου είπαν στην εφορία που πήγα και ρώτησα για να καταθέσω πινακίδες (δεν τις έχω καταθέσει ακόμα). Αλλιώς όμως δεν θα είχε κανένα νόημα η προσορινή κατάθεση πινακίδων αλλά μόνο η οριστική κατάθεση. Μήπως μπορεί να μας πει ο stallion3.2 που κατέθεσε τις πινακίδες του η όποιος άλλος είναι σίγουρος για το τι ισχυει??

kyan
09-12-09, 11:01
Γιατί έχω την εντύπωση, πως εάν πάς να πάρεις τις πινακίδες το 2011, τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις κ για το 2010, αλλά κ για το 2011, εις διπλούν δηλαδή(εφόσον δεν έχουν ξανα-αυξηθεί τα τέλη του χρόνου!!!)...
Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο και δε νομίζω ότι ισχύει. Δεν μπορείς να πληρώσεις αναδρομικά για υπηρεσία που δεν έχεις χρησιμοποιήσει.

thanos28
09-12-09, 11:18
ετσι ειναι. εφοσον κατεθεσες πληρωνεις μονο τα τελη του τρεχοντος ετους.

Alfa33P4
09-12-09, 11:52
Μόνο του τρέχοντος έτους + τα έξοδα για επανέκδοση πινακίδων εφόσον παρέλθει ένα έτος από την παράδοση αυτών

spiderman
09-12-09, 12:27
εγω θα καταθεσω μεχρι το τελος του Μαρτιου , λιγο πριν το td.
barchetta 184Ε
33 - 187Ε
εν αναμονη spider...
και το corsa 187Ε.
και της οικογενειας, που ειδα πριν λιγο,
η 316i , 352Ε
Και σε αναμονη της merc..

nasos
09-12-09, 21:42
εγω θελω να καταλαβω ενα πραγμα..
γιατι δυστροπουμε με τα τ.κ την στιγμη που εχουμε 2-3 ακριβα αμαξια κ χαλαμε
300ε στα μπουζουκια καθε σαββατο?
δεν κολλαει στο να κολλαμε στα 700ε τ.κ ετησιως κ να ξοδευουμε καθε σαββατο 200ριες..η καθημερινως 100ριες σε ουζερι..:confused:
μηπως λεω,μηπως ειμαστε ολοι μας λαμογια κ στην στραβη μετραμε το μονοφραγκο?
αν αυτοι ειμαστε τοτε δικαιως εχουμε τις μορφες που μας κυβερνουν..
ε δεν γινεται τα δικα μου δικα μου κ τα δικα σου δικα μου..
δηλ ακομα κ γω εσκασα στην φουτζι 54900 πριν 4 χρονια κ τωρα ντρεπομαι να καταθεσω πινακιδες για 200ε παραπανω απο περσι.
θα τα δωσω κ θα συνεχισω να κουβαλαω τα λυκοσκυλαμ βολτα με αγωνιστικο πατωμα
κ το κανγκου που ονειρευομουν το ξεχναω προς το παρων,.:lol:

AlexUnder
09-12-09, 21:44
μιλάς σωστά

NiVo
09-12-09, 21:55
μιλάς λάθος...διότι στα μπουζούκια αν δεν έχεις λεφτά έχεις την επιλογή να μην πας και εν πάσει περιπτώσει το τι θα κάνεις τα λεφτά που βγάζεις και φορολογείσαι για αυτά απολυτο δικαιωμά σου, το πόσο όμως θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας σου επιβάλλεται νταβατζιλίδικα. Και δεν έχει να κάνει με το αν βγάζεις πολλά ή λίγα, αλλά με το ότι φτωχοί και πλούσιοι στην ίδια λακκούβα θα πέσουν στο δρόμο.
Επι της αρχής δηλαδή δεν μπορώ να δεχτώ 1 χιλιάρικο τέλη το χρόνο, για να σπάω το αμάξι μου στους καρόδρομους.

AlexUnder
09-12-09, 21:58
Και εδω δεν εχεις την επιλογή? δεν σου λένε πάρε διλιτρο και πάνω σον και καλά

NiVo
09-12-09, 22:19
Από τότε που το πήρες έχουν διπλασιαστεί...στα μπουζούκια δεν πάς, το δίλιτρο το βάζεις εκεί που ξες.

nasos
09-12-09, 22:25
νικ τα εχουμε ξαναπει.κανεις μας δεν δεχεται την νεα ταξη πραγματων αλλα δυστυχως
την ζουμε ολοι μας.
ειτε με τον α ειτε με τον β τροπο.
αυτα που σε ενοχλουν κ σε χαλανε πιστευω οτι ενοχλουν ολους μας.
αλλα περα απ την λογικη αντιμετωπιση που εχουμε ολοι αν εξετασουμε το πως μας βλεπουν οι νομοθετες μας ειναι αυτο που ειπα παραπανω εμμεσα.
ο γειτονας μου αλλαξε κουρτινες στη μεζονετα του για 2η φορα στην τριετια λεγοντας μου 12 χιλιαρικα απο ιαπωνια,κυκλοφορει κ εχει στο παρκινγκ του αμαξια πολλων χιλιαδων ευρω κ το μεσημερι μου ελεγε οτι θα δωσει 800ε παραπανω σε τ.κ κυκοφοριας απο περσι κ ειχε ανεβασει πιεση 100.
ε κατσε ρε φιλε του λεω..δεν γινεται τα δικα σου δικα σου κ τα δικα μου δικα σου..
γι αυτους μιλαω.που ειναι παααρα πολλοι.

thanos28
09-12-09, 23:10
εγω ομως ρε φιλαρακι δεν εχω ουτε μαζονετα, ουτε κουρτινες.
ενα βιτσιο εχω, να καβαλησω ενα αμαξι 2λτ.
γιατι δλδ να μου το βαζει στο λαρυγγι (το μαχαιρι)?
το δικο μου πατωμα ειναι του 96 και πλερωνει περισσοτερα απο το δικο σου που ειναι καινουργιο. ειναι λογικο αυτο?
αν τα χα, θα πληρωνα κι εγω καινουργιο και 4κουνα, δε θα περνα την κουρουπα 15 ετων και να αναγκαστω να κανω κουμπαρια με τον μηχανικο...

spiderman
09-12-09, 23:24
μιλάς λάθος...διότι στα μπουζούκια αν δεν έχεις λεφτά έχεις την επιλογή να μην πας και εν πάσει περιπτώσει το τι θα κάνεις τα λεφτά που βγάζεις και φορολογείσαι για αυτά απολυτο δικαιωμά σου, το πόσο όμως θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας σου επιβάλλεται νταβατζιλίδικα. Και δεν έχει να κάνει με το αν βγάζεις πολλά ή λίγα, αλλά με το ότι φτωχοί και πλούσιοι στην ίδια λακκούβα θα πέσουν στο δρόμο.
Επι της αρχής δηλαδή δεν μπορώ να δεχτώ 1 χιλιάρικο τέλη το χρόνο, για να σπάω το αμάξι μου στους καρόδρομους.

:okk::okk:

Νασο, κανεις απο εδω μεσα, κυριολεκτικα κανεις, δεν εχει 2 ακριβα αυτοκινητα.
επισης, οσοι εχουμε μιλησει εδω για τα τελη, δεν ειμαστε απο αυτους που κανουν σαματα στα μπουζουκια παιζοντας το μουρες.
οπως ειπε και ο Νικος, το τι κανει ο καθενας τα λεφτα του, που τα δουλευει και φορολογειται ειτε πριν ειτε μετα, ειναι δικαιωμα του.
αλλα το να ξυπνησει καποιος ανικανος μια μερα και να πει, οτι οκ, κλεψαμε τα κερατα μας, ας μαζεψουμε και κατι, και να ριξει 100ευρω στο κεφαλι επειδη γουσταρει...δεν το δεχομαι.
αν ηταν μονο αυτη η αυξηση, δεν θα με πειραζε..
αλλα: 60ευρω ρευμα 25η καταναλωση,30της ΕΡΤ!!και ξερεις τι παιζει στην ΕΡΤ.
κατα κεφαλη εκτακτο , επειδη εχεις σπιτι (το οποιο ηδη φορολογειται).75 το τεμαχιο.
εκτακτες εισφορες για κανα δυο αλλα πραγματα που μου ερχεται προχειρο.
και συν τα τελη..
ολα αυτα, δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα τη δικη μου τσεπη την ζοριζουν.
δεν θα σωθω απο 100ευρω διαφορα στα τελη (αλλα αν βαλεις ολα τα εκτακτα σε καθε επιπεδο που μπηκανε κατα καιρους, ειναι 1000-1500ευρω το χρονο, αρα 100-120ευρω το μηνα!!!), αλλα απο τη στιγμη που εχω την 33 (που δεν ειναι ακριβο αμαξι απο οσο ξερω), θα διαμαρτυρυθω οσο μπορω στους μαλ@κες που με θεωρουνε στημενο κ@λο να γ@μανε.
στην τελικη, προτιμω να παω δημητσανα παρα να στερηθω ενα σκ με φιλους , πληρωνοντας τα τελη που ενας μ@λακας θεσπισε.
και ο μ@λακας, που τα εβγαλε, δεν πληρωνει τελη καν...
α!και μες τη βδομαδα, θελω 100ευρω για ισιωμα και τις 4ζαντες της 33!! η οποια κανει μονο Ε.Οδο. δε γ@μιουνται λεω εγω.

anosis
09-12-09, 23:53
Η 164 v6 θεωρειται ακριβο αυτοκινητο νασο; Γιατι εγω την πηρα πριν 2 χρονια 3500ευρω και την πουλησα με δυσκολια φετος στα 2000. Και αυτο που με χαλασε ειναι το οτι οταν την πηρα, τα τελη ηταν 300 κατι ευρω, μετα πηγαν 450 και φετος μου λεει το κρατος 821! Ε οχι ρε πστ μου, δε θα πληρωσω εγω την ανικανοτητα σας να βαλετε ταξη στη χωρα. Δε θα κατσω να μου πειτε του χρονου οτι τα τελη θα ειναι πιο πρασινα , πιο εκτακτη η εισφορα και πληρωσε μας 1500ευρω γιατι εχεις ακριβο αυτοκινητο! Να μην καβαλησω καλο αυτοκινητο αν ειναι να ειμαι ο μεσος ελληνας μαλακας που κλεινει την τρυπα του κρατους γιατι το ιδιο με εχει ευκολο στοχο και εκμεταλευεται την καβλα μου.

houlio
10-12-09, 09:12
Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Στο κάτω κάτω πολοί από αυτους που έχουν 2λιτρα όταν τα αγόρασαν είχαν υπολογίσει τέλη 300 + ευρώ, αν ήξεραν ότι σε 2 χρονια θα έφταναν στα 600 έως τα 800 ευρώ ίσως να μην τα αγόραζαν. Άρα κατα κάποιο τρόπο δεν ήταν επιλογή τους. Τώρα όμως τους βάζει το μαχαίρι στο λαιμό γιατί τι να κάνουν τα αμάξια τώρα? Να τα σκοτώσουν για λίγα ευρώ και να πληρώσουν κι από πάνω για να πάρουν νέο μικρότερο η να το κρατήσουν και να τα σκάσουν? Και δεν είναι όλα τα 2λιτρα αμάξια πολητελίας όταν πάρα πολλά κοστίζουν γύρω στα 25 – 30 χιλιάρικα.

stallion3.2
10-12-09, 10:08
όταν σε περίοδο κρίσης το λιανεμπόριο έπεσε 20-30% παρασέρνωντας μαζί του το χονδρεμπόριο (ο τομέας μου) δεν γίνεται να έχεις την απαίτηση να βρώ 100% παραπάνω εισόδημα.... εγώ για άλλο λόγο απέσυρα τις πινακίδες αλλά τελικά με βόλεψε να μεταφέρω την πληρωμή των τελών 2 μήνες αργότερα, σκέψου ότι όταν μπατζετάραμε τον δεκέμβριο υπολογίζαμε νοίκιο+κοινόχρηστα+λογαριασμοί+δωράκια/βλακείες+1τραπέζι σε οικογένεια+τέλη(punto+gt)202+580=782 και έρχεται ο τυπάς της μιζενς και μου λέει 'όοοοοοοχι φιλαράκο 252+912=1164'.... κάτσε ρε φιλαράκο? δηλαδή πόσα λευτά ΠΡΕΠΕΙ να βγάλω τον νοέμβριο για να σε πληρώσω και να κάνω Χριστούγεννα σαν άνθρωπος?
όσων αφορά την πολυτέλεια τώρα.. εγώ την gt την πήρα 31.000 πριν δύο χρόνιο και με τα ίδια λευτά τότε έπαιρνα η golf gti η leon cupra για να χαρώ γκαζάκι, απο πότε θεωρούμαι πλούσιος? και άντε, και όπως είπε ο ΑlexUnder να την πουλήσω, δυστυχώς υπάρχει ένα πρόβλημα...ότι πρέπει να βρεθεί αγοραστής! ποιός θα την πάρει στην λογική τιμή της των 23-24 χιλάδων? ούτε 20 δεν πιάνει με τις μαλακίες που κάνουν χαντακώσανε και την αγορά αυτοκινήτου! επειδή ,λοιπόν δεν θα την δώσω ποτέ στα 15/16 χιλιάρικα γιατί είναι κοροιδία ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα γίνω μόνιμος πελάτης του δημοσίου... χαίρομαι που φέτος η Τροχαία με βοηθήσε να τους χαλάσω λίγο τα σχέδια!

Vittorio
10-12-09, 10:21
Παιδιά, δεν υπάρχει λογική σε αυτά τα τ.κ..
Απλά, έχουν ανάγκη τα χρήματα.
Θα μπορούσαν να το είχαν πει "έκτακτη εισφορά σε όλα τα Ι.Χ.", όχι βέβαια ότι ο τυπικός χαρακτηρισμός αλλάζει την ουσία του πράγματος ...

chris_de_ze
10-12-09, 10:36
Καλά τα είπε ο Νίκος (stallion). Πολλοί είναι αυτοί που τώρα θέλουν να πουλήσουν μεγάλα αυτοκίνητα (>3000cc) αλλά δεν βρίσκουν αγοραστές. Και αυτό γιατί εξαπατήθηκαν σε σχέση με τα τέλη.
Οπότε η λύση ποια είναι? Φωτιά και κάψιμο! (βλ. μαγαζιά πολυτελών μεταχειρισμένων όπου η αγορά έπεσε κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια).:lol:

nick4591
10-12-09, 10:40
....Θα μπορούσαν να το είχαν πει "έκτακτη εισφορά σε όλα τα Ι.Χ.", όχι βέβαια ότι ο τυπικός χαρακτηρισμός αλλάζει την ουσία του πράγματος ...
Φυσικά και αλλάζει την ουσία...
Αλλο η εκτακτη εισφορά κι άλλο η μόνιμη που είναι τα τέλη...

thanassis146
10-12-09, 16:20
Όσο και να φωνάζουμε και να χτυπιόμασται, δεν πρόκειται να πετύχουμε τίποτα!
Υπάρχει έλλειμα (που κάποιοι φάγανε πολύυυυυυ για να υπάρχει) και αυτός που θα το πληρώσει είμασται εμείς. Ούτε ο βαρδινοκόκαλης ούτε κανένας άλλος. Εμείς. Και όχι μόνο μέσω των τελών κυκλοφορίας, αυτό είναι το λιγότερο. Για σκεφτείτε να κοπούν τα επιδόματα και το δώρο πάσχα, όπως συζητήθηκε από τη βουλή:omg:. Τι φταίω εγώ και ο καθένας που δουλεύουμε για 800€ να μας κόψουν την τελευταία ανάσα να βουλώσουμε καμιά τρύπα-λογαριασμό?

nasos
10-12-09, 21:05
Παιδιά, δεν υπάρχει λογική σε αυτά τα τ.κ..
Απλά, έχουν ανάγκη τα χρήματα.
Θα μπορούσαν να το είχαν πει "έκτακτη εισφορά σε όλα τα Ι.Χ.", όχι βέβαια ότι ο τυπικός χαρακτηρισμός αλλάζει την ουσία του πράγματος ...
+ brera!
αν οργανωθουμε μεσω των φορουμ κ οχι μονο,απο μπεμβεδιστι μεχρι οιανδηποτε τροπετιστι για το επομενο ετος κ παμε να καταθεσουμε πινακιδες ισως κ να δουν οι
κυριοι κυβερνητες διαφορετικα τα πραγματα.
δεν γινεται ρε γαμωτο να περναν ολα τα αμαξια κτεο κ αυτα του 96 να πληρωνουν στον ιδιο κυβισμο διπλασια χρηματα με τα αντιστοιχα του 06 πχ.
εγω προσωπικα για φετος δεν μπορω να καταθεσω γιατι με επιασαν στον υπνο
κ δεν μπορω να παρω βιαστικες αποφασεις.
να το πουλησω κ να παρω ρενω κανγκου να πηγαινω τα σκυλια βολτα η να παω σουηδια κ να το κυκλοφορω με ξενες πινακιδες.:neutral:

Makinen
11-12-09, 10:11
Κ γιατί να πας τόσο βόρεια??
Βγάζεις σημαία Λιβερίας κ καθάρισες... ούτως η άλλως για βαπόρι τα χρεώνουν τα >2.000cc...

Πρέπει να "πέσουν" τα έσοδα κατακόρυφα, για να καταλάβουν οτι ο κόσμος δεν μασάει κουτόχορτο πλέον... το "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, πληρώνουμε" πρέπει να τελειώσει οριστικά πλέον σε αυτό το ...κράτος! Έχουμε δικαιώματα! Ας πληρώσουν αυτοί! Στο κάτω-κάτω αυτοί τα φάγαν! Κ μου κυκλοφορούν απροβλημάτιστοι με πρέμιουμ πατώματα κουάτρο...

Geoulas
11-12-09, 10:21
Μην ξεχνάτε και τα ασφάλιστρα που ανέβηκαν...Απο 270 πήγαν 340 τα δικά μου...

Silverhawk
11-12-09, 14:05
και εμενα μου ηρθε το ραβασκι εχθες 252(146) και 187 (33) ευρω...και τωρα ενα ερωτημα του χρονου τα μοντελα πριν 1/1/2005 θα ανεβουν αλλα 50 ευρω??και σε ολες τις κλιμακες αντιστηχα??αυτο δεν ειναι κρατος κλεφτες ειναι για να μην πω τπτ χειροτερο...δεν εχουν το θεο τους

chris_de_ze
11-12-09, 15:41
Είναι λίγο τραγελαφικό! Για το δίλιτρο που έχω, η ασφάλεια είναι €604/χρόνο με πλήρη κάλυψη (εκτός από μικτή), ενώ τα τέλη είναι... €650/χρόνο!

NiVo
11-12-09, 15:47
Εχει καταντήσει ανέκδοτο, καλύτερα να το στουκάρεις παρά να το κινείς.
Και στο 2.5 πόσο νομίζεις ότι είναι? 660 € ασφάλεια (πλήρη), 780 € τέλη.

karaLRS
11-12-09, 16:45
ζήτω η κυβέρνηση(νυν και πρωην)
184 ευρώ μόνο.μείωση απο πριν χαχαχαχα

Τασος Παπαζογλου
11-12-09, 17:29
Τουλαχιστον υπαρχει κ καποιος ευχαριστημενος εδω μεσα...

Brouslee
11-12-09, 17:29
Eμένα δε μου έχουν έρθει ακόμα...

Ακόμα προσθέτουν τους έξτρα φόρους (μου);

ΥΓ:Κι εγω ευχαριστημενος θα μαι.(αν δεν ερθουν ποτε)

straticino
11-12-09, 19:19
Eμένα δε μου έχουν έρθει ακόμα...

Ακόμα προσθέτουν τους έξτρα φόρους (μου);

ΥΓ:Κι εγω ευχαριστημενος θα μαι.(αν δεν ερθουν ποτε)

....εγω το βρήκα το δωράκι μου στο ταχυδρομείο φίλε... δεν μας ξεχνούν ποτέ εμάς τους καλούς πελάτες..:s5oeat:

NiVo
11-12-09, 23:15
Ειναι 11/12 και σε πολλούς δεν έχουν έρθει, θα πάρει παράταση η πληρωμή μέχρι τον Γενάρη?
Τι γνωρίζουμε?

Tasos156
12-12-09, 01:23
Μπά, θα τα στείλουν Γενάρη με το πρόστιμο καθυστέρησης ενσωματομένο.....

toniko
12-12-09, 02:47
Ειναι 11/12 και σε πολλούς δεν έχουν έρθει, θα πάρει παράταση η πληρωμή μέχρι τον Γενάρη?
Τι γνωρίζουμε?
Επίσημα δεν έχει ακουστεί κάτι, αλλά συνήθως οι (όποιες) αναβολές δίνονται την τελευταία εβδομάδα προθεσμίας (.. για να μην πω τελευταία μέρα). Το βρίσκω πάντως εξαιρετικά πιθανό σενάριο, μιας και πριν ανακοινώσουν τα ποσά των νέων τελών είχαν πεί για τέλος Ιανουαρίου λόγω του οτι θα αργήσουν να ψηφήσουν τον νόμο (φέτος).

Dimid
12-12-09, 08:55
αυτη την εβδομάδα θα έρθουν και τα υπόλοιπα, μαλιστα σε μενα ηρθαν πολυ νωρίς.
βιαζονται για λεφτά..

chris_de_ze
12-12-09, 10:44
Ήρθε και σε μένα χθες το πρώτο! Για την Άλφα (1.6) 252 ευρώ, πληρωμή μέχρι 31/12.

il ragno
12-12-09, 11:08
Αν δεν ερθουν για να μη φαμε κανενα προστιμο θα γινεται οπως παλια? δηλαδη με την πινακιδα μας θα τα ζηταμε απο την εφορια?

Vittorio
12-12-09, 12:18
Αυτή την εβδομάδα τα περιμένω κι εγώ. Γνωρίζω βέβαια, εκ των προτέρων, πόσα θα είναι, αλλά, όπως και να 'χει, η "γοητεία" του να βλέπεις χειροπιαστά μπροστά σου το "κοστούμι" που σου έχουν ράψει, δεν συγκρίνεται ... με το να το υποθέτεις! :rolleyes:

Χωρίς πλάκα τώρα, την εποχή αυτή μου ήρθε και η ανανέωση της ασφάλειας. Η Intersalonica, που το έχω ασφαλισμένο, το πήγε 160+ ευρώ, ανά 4μηνο = 480+ ευρώ το χρόνο, από εκεί που ήταν ανά 6μηνο, προφανώς για να βάλει την αύξηση σε πιο "μικρή" δόση ...

Makinen
12-12-09, 18:59
@Vittorio
Η Ιντερσαλόνικα φίλε, έχεις δίκιο οτι μείωσε τα ποσά στις χρεώσεις της... αλλά απο εξάμηνα τα μετέτρεψε σε τετράμηνα!!! Οι πελάτες ήταν δυσαρεστημένοι με τις συνεχείς αυξήσεις κ έτσι αποφάσισαν να τις μετατρέψουν σε τετράμηνα για να μην τους φαίνονται υπερβολικά!!
Τι χώρα... :hysterical:

Vittorio
12-12-09, 19:09
Ναι φίλε, ακριβώς αυτό!
Λες και είμαστε ανόητοι και νομίζουν ότι δεν θα το καταλάβουμε ... :(
Προσωπικά, μετά από αυτό που έκαναν, νιώθω πολύ δυσαρεστημένος και είμαι σε αναζήτηση άλλης ασφαλιστικής, αλλά για να μην βγω εκτός θέματος, σταματώ εδώ και θα συνεχίσουμε την κουβέντα στο οικείο τόπικ.

spiderman
12-12-09, 19:15
το μονο θετικο, ειναι οτι μπορεις να ασφαλισεις πχ την καλοκαιρινη σπαιντερ, για 4μηνακια . Μαιο-ιουνιο-ιουλιο-αυγουστο και τελος!

mixalis002
12-12-09, 19:44
και σταματησαν την αποσυρση και κρατησαν κ τα ψηλα τελη ενω αυτοι γκρινιαζαν πρωτοι για τα ψηλα τελη που ειχε εφαρμοσει η ν.δ...δε φταιει κανεις αλλος....

nasos
12-12-09, 22:05
@Vittorio
Η Ιντερσαλόνικα φίλε, έχεις δίκιο οτι μείωσε τα ποσά στις χρεώσεις της... αλλά απο εξάμηνα τα μετέτρεψε σε τετράμηνα!!! Οι πελάτες ήταν δυσαρεστημένοι με τις συνεχείς αυξήσεις κ έτσι αποφάσισαν να τις μετατρέψουν σε τετράμηνα για να μην τους φαίνονται υπερβολικά!!
Τι χώρα... :hysterical:
η ιντερσαλονικα πηγαινε για κλεισιμο κ το εκανε αυτο.
..κ για να πω την αληθεια τα τετραμηνα ηταν δικη μου ιδεα μιας κ
μενει απεναντιμ το μποζ..:lol::D

Μέγας Ανατολικός
15-12-09, 04:35
Πορεία διαμαρτυρίας με Auto-Moto στις 21 Δεκέμβρη!
Το είδα εδώ :
http://www.facebook.com/search/?q=%CE%9B%CE%95%CE%9C%CE%95+%CE%9F%CE%A7%CE%99+%CE %A3%CE%A4%CE%91+%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91+%CE %A4%CE%95%CE%9B%CE%97+%CE%A4%CE%A9%CE%9D+%CE%99.%C E%A7&init=quick#/event.php?eid=204272254214&ref=mf
αλλά είναι αναρτημένο παντού!

thanos28
15-12-09, 08:14
21 δε θα μπορεσω!
εχω να παω τη νιτσα για προπονηση στο μεγαρο...

NiVo
15-12-09, 09:12
:lol::lol:

Vittorio
15-12-09, 15:41
Μου ήρθε σήμερα η "λυπητερή", όπως περίμενα και είχα γράψει παραπάνω.

Ότι θα ήταν 252 ευρώ, το ήξερα και το ανέμενα (GT 1.8 TS, μοντέλο 30.11.2004!), 50 ευρώ επάνω σε σχέση με πέρυσι.
Ότι όμως θα το έγραφαν φαρδιά - πλατιά στην ειδοποίηση πως τα "κανονικά" τέλη είναι, δήθεν, όσα με πέρυσι (202 ευρώ) και τα περιβαλλοντικά ("πράσινα") άλλα 50 ευρώ, τα οποία, και καλά, είναι αυτά που επιβαρύνουν, αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα !!:mad: :x

Πολύυυυυυυυ περιβαλλοντικά και οικολογικά τέλη, τόσο που ένα ακριβώς ίδιο μοντέλο με το δικό μου, με τον ίδιο κινητήρα, το οποίο πρωτοκυκλοφόρησε 32 ημέρες αργότερα δεν θα τα πληρώσει!:down::slap:
Η αποθέωση του παραλόγου ... :dizzy::dizzy::dizzy:

leroef
15-12-09, 21:14
Αυτό φίλε μου δεν είναι η αποθέωση του παραλόγου!
Η αποθέωση του παραλόγου είναι ότι από τη μια με κάποιο κόστος (μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία) πιστοποιούν ότι ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΟΥΜΕ καυσαέρια(κάρτα καυσαερίων) και από την άλλη πληρώνουμε παραπάνω τέλη κυκλοφορίας γιατί ΕΚΠΕΜΠΟΥΜΕ καυσαέρια! :dizzy:
Τελικά εκπέμπω ή δεν εκπέμπω;Θα μου το διευκρινήσει κανείς; :dizzy:

NiVo
15-12-09, 21:32
Αν τυλίξεις τις δυο μπούκες της εξάτμισης με 2 πενηντάρικα δεν εκπέμπεις τίποτε στο ΚΤΕΟ.
Εγγυημένα.

nasos
15-12-09, 21:33
στο τελος τελος θα πληρωνει κ ο καπνιστης πρασινα κ περτικαλι μαζι τελη.
αφενος μολυνει περιβαλλον κ αφετερου ενοχλει τους μη.πρεπει να ασκωθει ο κωνστανταρας μου φαινεται κ να αρχισει τις σφαλιαρες.
ασε που πριν τα εβαλα κατω κ το λεζμπαρου μου κοστιζει 100ε το μηνα βαλω δεν βαλω κλειδι.μονο απο τκ κ φθηνη ασφαλεια.
3 μεροκαματα για το αμαξι το μηνα,ενα για το μηχανακι,6 για το ενοικιο,3 για το τεβε,1 για το φπα,1 για τον λογιστη,3 για την επιχειρηση,2 για τα εξοδα μετακινησης η βενζινες,3 για οτε-νερο-δεη-κινητο,3 για πετρελαιο θερμανσης κ ποσα αλλα που δεν μπορω να θυμηθω.
δουλευω ομως 25 μερες τον μηνα.
ευτυχως ομως εξακολουθω να υπαρχω κ ο παλαιοκωστας θα γινοταν το
καλυτερο φιλαρακιμ υπο αλλες συνθηκες..

Vittorio
15-12-09, 22:41
Αν τυλίξεις τις δυο μπούκες της εξάτμισης με 2 πενηντάρικα δεν εκπέμπεις τίποτε στο ΚΤΕΟ.
Εγγυημένα.

Ακριβώς Νίκο!
Και έχω και 2μπουκο τελικό της Ragazzon ... :slap:
Τώρα, τι να κάνω με το "κοστουμάκι" που μας ράψανε, να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα;
Μάλλον λίγο και από τα 2 => κλαυσίγελος. :tease:

thanos28
16-12-09, 07:56
ευτυχως ομως εξακολουθω να υπαρχω κ ο παλαιοκωστας θα γινοταν το
καλυτερο φιλαρακιμ υπο αλλες συνθηκες..

+1 φιλε!

spiderman
16-12-09, 08:26
18ευρω ο σκουτερος...τι ωραια!

toniko
16-12-09, 10:54
Μου ήρθε σήμερα η "λυπητερή", όπως περίμενα και είχα γράψει παραπάνω.

Ότι θα ήταν 252 ευρώ, το ήξερα και το ανέμενα (GT 1.8 TS, μοντέλο 30.11.2004!), 50 ευρώ επάνω σε σχέση με πέρυσι.
Ότι όμως θα το έγραφαν φαρδιά - πλατιά στην ειδοποίηση πως τα "κανονικά" τέλη είναι, δήθεν, όσα με πέρυσι (202 ευρώ) και τα περιβαλλοντικά ("πράσινα") άλλα 50 ευρώ, τα οποία, και καλά, είναι αυτά που επιβαρύνουν, αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα !!:mad: :x
....
Αυτό περιμένω να δώ πως θα το γράφουν για την 156 που πληρώνει 18€ λιγότερα από πέρυσι, αφού ναι μεν είναι μοντ.2002 αλλά έχει κονομήσει 1η Ελληνική άδεια το 2006.

Θέλω να δω το μείον !

echelon146
16-12-09, 12:28
εχω λιωσει σο γελιο ... ενα παιδι εχει ενα γκολφ του 2004 1.8Τ το οποιο το εφερε απο γερμανια με αδεια πρωτης κυκλοφοριας στην ελλαδα 12/07 .... μαντεψτε ... ΔΕΝ ΡΥΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ !!!!!!

Vittorio
16-12-09, 12:45
Δεν με πειράζει. Το έχω δει πλέον πολύ cool :cool:
Εγώ, επειδή κινώ ελάχιστα το αυτοκίνητο εντός πόλης και σχεδόν αποκλειστικά για ταξίδια (42.000+ χλμ. σε 5 χρόνια), θα βγάλω κιόλας μέσα στον Ιανουάριο τη διαφορά των 50 ευρώ από τις λιγότερες φορές που θα χρειαστεί να βάλω βενζίνη! 2/3 του ρεζερβουάρ είναι, με σούπερ αμόλυβδη :lol::lol:

spiderman
16-12-09, 13:00
εγω σημερα το πρωι, επλυνα απ'εξω την χοντρη μου..
το μεσημερι θα την κανω μεσα δερματα κτλ..
μετα, θα τις ριξω μια βολτα το βραδι αεροπλανικη, και μετα θα την βαλω στο γκαραζ, θα την κουκουλωσω, και νανι.
και καποια στιγμη στην επομενη εβδομαδα, θα κατεβω στο γκαραζ, θα ξηλωσω πινακιδες και θα παω να τις δωκω..
Απριλη, μολις φτιαξει ο καιρος, για να την ανοιγω, θα παω να τις ξαναπαρω..

echelon146
16-12-09, 13:34
εγω λεω οσοι παλαιοι των πολλων κυβικων το στελνουνε εξω και το ξαναφερνουνε ελλαδα ... με κανα κονε και τελος τα ++ τελη :P

Timos
16-12-09, 17:21
Μουρθάν σήμερα!!!
1030ε ΟΛΕ!

alex_switch
16-12-09, 17:33
Και μένα σήμερα!!!570!!!:D:D
και ειναι και του 2006 αλλα τα 150 επιπλέον τα πλήρωσα!!!

Brouslee
16-12-09, 17:42
Με τις υγείες μας.1030€,έτσι για το καλό,παρελήφθησαν σήμερα..

Δυστυχώς ελλείψει δεύτερου αυτοκινήτου και λόγω μη επιτυχίας του σχεδίου ''Δεύτερο κάρο''.

Τελευταία χρονία της μπλε με φορεμένες πινακίδες.2011 τις στελνω στο διάολο και παίρνω β' μπρίκι για εξυπηρέτηση.

Οπότε δυστυχώς θα κάνω το πρόβατο στη σφαγή μιας και οι όλες οικονομικές συνθήκες δε βοήθησαν ούτε καν στην μεταπώληση του κάρου.

Άντε και του χρόνου....

Και οι ζημιές στην τσέπη να συνεχίζονται...:down:

Brouslee
16-12-09, 18:03
Τέλη Κυκλοφορίας 2010 – Πόσα θα πληρώσετε

Για αυτοκίνητα με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 31/12/2004
http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2009/12/adeia-kykloforias-apo-1-1-2000-eos-31-12-2004.jpg

Ερώτηση:

Εγώ με πρώτη άδεια φλεβάρη του '03,γιατί θα πληρώσω 1.030 αντί 980€??????Ακόμα κι εκεί ρε φούστη;;;

Μέγας Ανατολικός
16-12-09, 18:10
980€ θα πλήρωνες με βάση το Νόμο Σουφλιά!
Με το νέο νόμο πάς 1030€!Βάλε τα στοιχεία σου στον υπολογιστή που παρέθεσε ο συνφορουμίτης spyretosevo στη πρώτη σελίδα του τόπικ και θα διαφωτιστείς!
578€ εγώ με 150 χαράτσι λόγω μεγάλου κυβισμού για τη 2.2 ενώ 252 για την 1.6 και 46 για τη μηχανή!!:dizzy:

alfisti gtv
16-12-09, 18:10
ΔΙΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ 880 ΜΕΧΡΗ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΟΟΟΥΥΥΑΑΑΟΟΟΟΥΥ

Brouslee
16-12-09, 18:13
980€ θα πλήρωνες με βάση το Νόμο Σουφλιά!
Με το νέο νόμο πάς 1030€!Βάλε τα στοιχεία σου στον υπολογιστή που παρέθεσε ο συνφορουμίτης spyretosevo στη πρώτη σελίδα του τόπικ και θα διαφωτιστείς!
578€ εγώ με 150 χαράτσι λόγω μεγάλου κυβισμού για τη 2.2 ενώ 252 για την 1.6 και 46 για τη μηχανή!!:dizzy:

Αχα...Θενκς φιλε Μητσο!!

Απλα υπολογισα βασει του τελευταιου πινακα.....:whatever:

Waterspout
16-12-09, 18:13
Με τις υγείες μας.1030€,έτσι για το καλό,παρελήφθησαν σήμερα..

Δυστυχώς ελλείψει δεύτερου αυτοκινήτου και λόγω μη επιτυχίας του σχεδίου ''Δεύτερο κάρο''.

Τελευταία χρονία της μπλε με φορεμένες πινακίδες.2011 τις στελνω στο διάολο και παίρνω β' μπρίκι για εξυπηρέτηση.

Οπότε δυστυχώς θα κάνω το πρόβατο στη σφαγή μιας και οι όλες οικονομικές συνθήκες δε βοήθησαν ούτε καν στην μεταπώληση του κάρου.

Άντε και του χρόνου....

Και οι ζημιές στην τσέπη να συνεχίζονται...:down:

οι μ@λ@κιες και τα γουστα πληρωνονται...

184 για μενα...:finger:

Fagio75
16-12-09, 18:27
Τα πληρωσα και εγω σημερα τα ''πρασινα'' τελη 202+150= 352 ευρωπουλα και εχω να δινω ασφαλεια 228 και ενα service λαδια φιλτρα κτλ παει το δωρο Χριστουγεννων πριν ερθουν τα καν τα Χριστουγεννα

Fagio75
16-12-09, 18:29
εγω σημερα το πρωι, επλυνα απ'εξω την χοντρη μου..
το μεσημερι θα την κανω μεσα δερματα κτλ..
μετα, θα τις ριξω μια βολτα το βραδι αεροπλανικη, και μετα θα την βαλω στο γκαραζ, θα την κουκουλωσω, και νανι.
και καποια στιγμη στην επομενη εβδομαδα, θα κατεβω στο γκαραζ, θα ξηλωσω πινακιδες και θα παω να τις δωκω..
Απριλη, μολις φτιαξει ο καιρος, για να την ανοιγω, θα παω να τις ξαναπαρω..
Θα τα πληρωσεις τοτε δηλαδη! Το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα φετος την Ανοιξη το Πασχα πεφτει νωρις οποτε λεω καλυτερα να τα πληρωσω τωρα τα Χριστουγεννα που το δωρο ειναι ολοκληρο και οχι μισο οπως του Πασχα αλλωστε τοτε θα εχουμε αλλα εξοδα εν οψη Γιορτης Σερρων

spiderman
16-12-09, 18:54
δεν ειναι θεμα δωρου, απλα ειναι θεμα οτι δεν γουσταρω να τους κανω το χατηρι..
μπορει να τα πληρωσω και τον Φεβρουαριο, αν δω οτι δεν μπορω χωρις την spider (συνδρομο στερησης!!)...
ετσι και αλλιως, τη συγκεκριμενη, την κινω πολυ σπανια, εως καθολου. θα δειξει.

nasos
16-12-09, 21:48
Μουρθάν σήμερα!!!
1030ε ΟΛΕ!
εχουμε πατωμα ομως εμεις ε?:lol:
(πριν λιγο μετρησα τα δεκαλεπτα απ το κυλικειο.320 κατι ευρω.μετραω αυριο τα 20λεπτα κ τα 5λεπτα κ βουρ για δου καλαμαριας.):twisted:
μια μερα θα μετρανε το εναμισυ χιλιαρικο για 2 αμαξια κ μια μοτο.:metalo::lol:

Vittorio
16-12-09, 22:01
Δεν είναι πια οι εποχές για αυτοκίνητο (το πολύ) άνω των 2.000 κ.εκ..
Ακόμα και αν έχει κανείς τα χρήματα να το αγοράσει και να το συντηρεί, προσωπικά λυπάμαι να δίνω τόσα χρήματα σε φόρους.

ΥΓ:Φίλε Νάσο, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά, αν γίνεται, θα σου πρότεινα να μην πας να δώσεις φραγκοδίφραγκα.
Και οι υπάλληλοι της Δ.Ο.Υ., υπάλληλοι είναι, εντολές εκτελούν.
Κι εκείνοι έχουν αυτοκίνητα που θα πληρώσουν τα παραπάνω τέλη.

Timos
16-12-09, 22:32
Δεν είναι πια οι εποχές για αυτοκίνητο (το πολύ) άνω των 2.000 κ.εκ..
Ακόμα και αν έχει κανείς τα χρήματα να το αγοράσει και να το συντηρεί, προσωπικά λυπάμαι να δίνω τόσα χρήματα σε φόρους.

ΥΓ:Φίλε Νάσο, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά, αν γίνεται, θα σου πρότεινα να μην πας να δώσεις φραγκοδίφραγκα.
Και οι υπάλληλοι της Δ.Ο.Υ., υπάλληλοι είναι, εντολές εκτελούν.
Κι εκείνοι έχουν αυτοκίνητα που θα πληρώσουν τα παραπάνω τέλη.

Λογικό μου ακούγεται....πώς θα πουλήσουν φέτος οι αυτοκινητοβιομηχανίες τα νέα μικρά downsized μοτέρ αλλιώς...
Για ακόμα μια φορά ως πολίτες - υπάλληλοι του κράτους υπαλλήλου στα μεγάλα συμφέροντα πληρώνουμε τα σπασμένα....
Μα φυσικά εμείς φταίμε....στην χώρα που είμαστε και δεν φορολογείτε το ψάρεμα θα έπρεπε όλοι να γίνουμε ψαράδες....

Τελικά μήπως αυτό είναι η λύση? :slap:

Vittorio
16-12-09, 23:24
Και να φανταστεί κανείς ότι περιμένω ακόμη τα τέλη και για ένα Saxo, που έχω για την πόλη: 1.1 κ.εκ., μοντέλο 12/1999 - εκεί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος με το "κοστούμι" που θα μου έρθει, αναλογικά προς τα κυβικά του!!

Μετά από αρκετή σκέψη, έχω καταλήξει στην απόφαση να κρατήσω την GT μου "όσο πάει".
Δεν βρίσκω νόημα (και ούτε θέλω, είναι η αλήθεια) να τη "σκοτώσω" για 15-16.000 που μπορεί σήμερα να πιάσει στην αγορά, στην καλύτερη περίπτωση!
Από τη στιγμή που, ακόμη, δεν έχουν αλλάξει οι ανάγκες και συνθήκες της ζωής μου για να χρειάζομαι άλλο αυτοκίνητο, αυτό μου αρέσει, αυτό μου κάνει, αυτό θα έχω - δεν θα τους κάνω το χατήρι να δώσω και άλλα χρήματα για να αγοράσω ένα καινούργιο, και ουσιαστικά άχρηστο σε μένα, "τουτού"!
Το έξοδο αυτό θα είναι πολλαπλάσιο του να κρατήσω αυτό που ήδη έχω.
Το πολύ-πολύ, αν νιώσω ότι της λείπουν άλογα :horse:, να βάλω κομπρέσσορ κιτ και να τελειώνω εκεί. :whistling::turbo:
Το θεωρώ πολύ καλύτερο από το να βάλω (δηλωμένο, εννοείται) τροπέτο με παραπάνω κυβικά - θα μου τα πάρουν από εκεί.
Και όπως πάει, όσο πάει (η GT) ...

GeoZ
17-12-09, 00:28
Εμένα μου ήρθαν για την μία που είναι 12/04 250 και για την 2η που είναι 01/05 180 πόσο γελοίοι είναι ρε!
Την άλλη βδομάδα θα πάρουνε τον φάκελο με τις πινακίδες και να πάνε να.......

NickZan
17-12-09, 00:55
Σημερα πλήρωσα τα τέλη....252 για 1600 του 2004 μοντέλο.....Για ενα χρόνο και θα πλήρωνα 180:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Hellenicsun
17-12-09, 10:10
Σήμερα λάβαμε τα τέλη του Lancia Dedra 1.6 και της Honda Transalp μας: 353 + 46 = 399 Ευρώ με το καλημέρα! Ακόμη δεν έχουν έρθει της 156. Αναμένουμε.

EDIT:

Ήρθε και το δικό μου τέλος! Πρόσθετα 252 Ευρώ άρα σύνολο 651 Ευρώ!

Σας παρακαλώ μη κόψετε το δώρο Χριστουγέννων! Πως θα σας πληρώνουμε τα τέλη; Πώς;

vasilis
17-12-09, 13:04
821 και αντε γεια.

MAFIA
17-12-09, 13:39
184 μου ηρθανε και εμενα!:redface:

Makinen
17-12-09, 14:13
Τα οφέλη των νέων μας κινητήρων!! :okk:
Ελπίζω μόνο, μην το πάρουν πρέφα κ αρχίσουν να θεωρούν "έχοντες κ κατέχοντες" όσους έχουν πάνω απο 1.600cc...

Hellenicsun
17-12-09, 14:14
Όπως φαίνεται οι "έχοντας" είναι ΚΑΙ αυτοί που έχουν παλιά αυτοκίνητα έως 1.6:)

spiderman
17-12-09, 15:07
η πλακα ειναι το κορσακι του 93-94 με τα 1200cc και τους 42hp σε εκδοση city, που ειναι αμαξι που μπορει να εχει οποιος φυσικα "εχοντας":whatever:, πληρωνει 187ευρω, 4 παραπανω απο την Mercedes των 50φευγα χιλιαδων 2ετιας..αυτα, τα εχουμε στο σπιτι και τα βλεπω δλδ..
η bmw, 318 του 1992, πληρωνει 352ευρω, τα διπλα σχεδον απο την mercedes...ρε ποσο μ@λακες ειναι αυτοι???
της spider ακομα δεν εμφανιστηκαν..

kmalfa75
17-12-09, 15:23
Διαβάστε με προσοχή για να λυθούν οι απορίες σας :

http://www.power-tax.gr/upload/saloni/trexouses_eidiseis/pol1031_04_03_2009.pdf

Vittorio
17-12-09, 15:43
Σήμερα ήρθαν και του Saxo: 112 ευρώ τα "κανονικά" + 50 ευρώ τα οικολογικά = 162 ευρώ, για 1.100 κ.εκ., μοντέλο 12/1999!
Το δώρο του "Άη Βασίλη" για τις εορτές ...

dr-panos
17-12-09, 18:30
lancia Y10 turbo '86(1050cc)......187euro
saab 93 cabrio turbo '00(2000cc)......671euro.....με τις υγειες μου!

Speedloader
17-12-09, 22:00
Eγώ έχω να πλερώσω
Αlfa 146 1.4 '98 302 ευρώ
Fiat 500 1.4 '08 184 ευρώ
Σύνολο 486
Αν και απ' ότι βλέπω από εδώ μέσα, δεν είμαι και στην χειρότερη κατηγορία... :lipssealed:

paokkerkir
18-12-09, 00:29
Εγώ, Σπριντ 352, 147 252, και Suzuki Alto 535cc 96. Σύνολο 700 ευρώπουλα....

spyretosevo
18-12-09, 16:36
Lancia Delta Integrale evo 2000cc 1991 821
Lancia Delta Hf turbo kat 1600cc 1991 352
Citroen Saxo 1400cc 2001 252
=1425

Εγώ και ο πατέρας μου...

Ακόμη και το Saxo που έχει μόνο 100.000 χλμ και κυκλοφορεί κάθε μέρα (στην Κέρκυρα) και που βάζεις το δάχτυλο μέσα στην εξάτμιση και το βγάζεις και είναι καθαρό...... πληρώνει κερατιάτικα πράσινα τέλη...

Επίσης ένα όχι και τόσο καλοδιατηρημένο Hf turbo πωλείται με δυσκολία σήμερα στο 1000ρικο... Δεν μιλάω για το δικό μας βέβαια που είναι άψογο, αλλά σκεφτείτε τι δίκαιο είναι να πληρώνει τα διπλά από ένα καινούριο 1800 των 35.000 και 40.000 ευρώ...

houlio
18-12-09, 17:45
Πορεία διαμαρτυρίας με Auto-Moto στις 21 Δεκέμβρη!
Το είδα εδώ :
http://www.facebook.com/search/?q=%CE%9B%CE%95%CE%9C%CE%95+%CE%9F%CE%A7%CE%99+%CE %A3%CE%A4%CE%91+%CE%91%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91+%CE %A4%CE%95%CE%9B%CE%97+%CE%A4%CE%A9%CE%9D+%CE%99.%C E%A7&init=quick#/event.php?eid=204272254214&ref=mf
αλλά είναι αναρτημένο παντού!
Νομίζω ότι όποιος από εμάς έχει το χρόνο καλό θα ήταν να παρευρεθεί. Εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να πάω. Ας το δούμε σαν μια ευκαιρία να πάμε για ένα καφέ στο κέντρο. Πρέπει να δείξουμε στους κυβερνώντες έμπρακτα τη δυσαρέσκεια μας για τα τέλη κυκλοφορίας. Ας μην καθόμαστε πάντα με τα χέρια σταυρωμένα γιατί όσο δεν αντιδράμε θα είμαστε η εύκολη λύση για έσοδα. Του χρόνου θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Θα βρουν τον τρόπο να τα αυξήσουν κι άλλο.

gergegt
18-12-09, 21:50
Tο μεσημερι ηρθε και εμενα η λυπητερη! 578 :mad: :x:mad: :x:mad: :x:mad: :x:wall::wall::wall:
απο Δευτερα παω στην εφορια να καταθεσω πινακιδες, μιας και απο Φλεβαρη θα λειψω παλι για 7-8 μηνες!!!
να τα δωσω ετσι στους λωποδυτες δεν υπαρχει περιπτωση!!!!!

echelon146
18-12-09, 22:34
1.6 boxer 302ε 1.4 GP 187ε 1242cc Πουντο μκ2 (2001) 137ε

i87
18-12-09, 23:30
1.6 boxer 302ε

Εγώ για 5 μήνες +50€ δεν είναι μ@λ@κι@.

thanovet
18-12-09, 23:53
A155 1.8--------302e
Ceicento--- -----162e
------------
464 ολα

blackcode
19-12-09, 01:09
Tο μεσημερι ηρθε και εμενα η λυπητερη! 578 :mad: :x:mad: :x:mad: :x:mad: :x:wall::wall::wall:
απο Δευτερα παω στην εφορια να καταθεσω πινακιδες, μιας και απο Φλεβαρη θα λειψω παλι για 7-8 μηνες!!!
να τα δωσω ετσι στους λωποδυτες δεν υπαρχει περιπτωση!!!!!
Μιας και εγω θα φύγω αρχες Γενάρη για τουλάχιστον 6μηνο γίνεται να μην τα πληρωσω (302 ευρω - 145, 1,4 - 98) και να καταθεσω πινακίδες?
Τι γίνεται όταν επιστρέψω όμως το καλοκάιρι ? παίρνω τις πινακίδες και το παίρνω με πρόστιμο μήπως? ή παλι το πληρώνω κανονικά? καμιά λύση?

toniko
19-12-09, 01:27
Δεν υπάρχει πρόστιμο, θα πληρώσεις τα τέλη όταν θελήσεις να πάρεις τις πινακίδες.
Αν τις πάρεις το 2011 θα πληρώσεις μόνο του 2011 και τέλος.

blackcode
19-12-09, 01:57
Και για καταθεση - παραλαβη πινακιδων δεν πληρωνεις τιποτα?

GeoZ
19-12-09, 01:59
τίποτα.

blackcode
19-12-09, 02:05
ευχαριστω!

echelon146
19-12-09, 02:07
Εγώ για 5 μήνες +50€ δεν είναι μ@λ@κι@.

εγω θυμαμαι σαββατο ητανε πρωτοχρονια και την πειραμε παρασκευη ..

thanovet
19-12-09, 02:09
και εγω 14 ή 16 Δεκεμβρίου ήταν όταν την πήρα.

nasos
20-12-09, 12:25
καπου ακουσα οτι αμα παραδωσεις πινακιδες κ μετα απο 3-4 χρονια ακινητοποιησης θελησεις να το ξανακυκλοφορησεις πρεπει να πληρωσεις εκτος απ ολα τ αλλα κ τον μισο ΕΦΚ παλι.:omg::dizzy:
εγω παντως προβλεπω απιστευτα νουμερα καταθεσεων τον επομενο χειμωνα μιας κ φετος μας πιασανε στον υπνο κ εκτος προγραμματος.
ας αναλογιστουνε ομως οι κυριοι ποσα χρηματα χανουν απο ενα αμαξι που δεν κυκλοφορει παρα το κλεψιμο με τα τκ.
..θες απο βενζινα-πετρελαιο,θες απο σερβις,απο διοδια κ απο ποσα αλλα που εμπλεκονται δηλ..

Vittorio
20-12-09, 20:47
καπου ακουσα οτι αμα παραδωσεις πινακιδες κ μετα απο 3-4 χρονια ακινητοποιησης θελησεις να το ξανακυκλοφορησεις πρεπει να πληρωσεις εκτος απ ολα τ αλλα κ τον μισο ΕΦΚ παλι.:omg::dizzy:
εγω παντως προβλεπω απιστευτα νουμερα καταθεσεων τον επομενο χειμωνα μιας κ φετος μας πιασανε στον υπνο κ εκτος προγραμματος.
ας αναλογιστουνε ομως οι κυριοι ποσα χρηματα χανουν απο ενα αμαξι που δεν κυκλοφορει παρα το κλεψιμο με τα τκ.
..θες απο βενζινα-πετρελαιο,θες απο σερβις,απο διοδια κ απο ποσα αλλα που εμπλεκονται δηλ..

Πολύ σωστό αυτό!
Και με πολλαπλές επιπτώσεις σε διάφορα επαγγέλματα ...
Ουσιαστικά, αυτά τα "νέα" τέλη έχουν καταστεί αντι-κίνητρο για τη χρήση του αυτοκινήτου. :rolleyes:

Makinen
20-12-09, 22:35
Μόνο που δεν παρουσιάζουν κ λύσεις για εναλακτικά μεσα μετακίνησης...
με τέτοιο χρεός που έχουμε, θα έπρεπε τουλάχιστον τα ΜΜΜ να ήταν αντίστοιχα
του υπόλοιπου πολιτισμένου κόσμου, αλλά... εδώ πρώτα τα τρώμε χοντρά κ μετά αφήνουμε τον λογαριασμό στους :lipssealed:!!

stallion3.2
20-12-09, 23:32
αυτή η χώρα είναι καταπληκτική.... έχει μεγάλη φαντασία καθώς μέχρι τώρα μου έχει δώσει άπειρους λόγους φυγής και μη επιστροφής παρα΄μόνο για διακοπές

thanos28
21-12-09, 07:34
+1

arjunior45
21-12-09, 08:25
Διαβάστε με προσοχή για να λυθούν οι απορίες σας :

http://www.power-tax.gr/upload/saloni/trexouses_eidiseis/pol1031_04_03_2009.pdf

αυτό ισχύει πραγματικά;

Τότε την Τετάρτη πάω να παραδώσω πινακίδες από τις γριές μου και να πάει να γ... ο Σαρακατσάνος με το αυθαίρετο, πρώην υπουργός μεταφορών, όπου κι' αν βρίσκεται πλέον.

blackcode
21-12-09, 09:58
"Η άρση της ακινησίας, συνεπάγεται την καταβολή των τελών κυκλοφορίας του έτους κατά το οποίο πραγματοποιείται η άρση. Συνεπώς, εφόσον υφίστανται οφειλόμενα τέλη κυκλοφορίας προηγουμένων ετών, αυτά εξακολουθούν να οφείλονται καθόσον το δικαίωμα του δημοσίου για τη βεβαίωση των τελών αυτών παραγράφεται μετά την πάροδο είκοσι (20) ετών από το έτος που αφορούν, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 249 του Αστικού Κώδικα."

Άρα δεν ισχύει αυτό που είπατε παραπάνω...

"Δεν υπάρχει πρόστιμο, θα πληρώσεις τα τέλη όταν θελήσεις να πάρεις τις πινακίδες.
Αν τις πάρεις το 2011 θα πληρώσεις μόνο του 2011 και τέλος."

Αν παραδώσω τις πινακίδες και τις πάρω το 2012 θα εξακολουθώ να χρωστάω του 2011!

stallion3.2
21-12-09, 11:11
0-X-I . αν δεν πληρώσεις τα τέλη σε μερικές μέρες, και μπει το 2010 με οφειλή, και πας να παραδώσεις πινακίδες όταν θα πας να τις πάρεις το 2012 θα εξακολουθείς να χρωστάς του 2010. καπίς?

nikos-axel-147
21-12-09, 11:13
0-X-I . αν δεν πληρώσεις τα τέλη σε μερικές μέρες, και μπει το 2010 με οφειλή, και πας να παραδώσεις πινακίδες όταν θα πας να τις πάρεις το 2012 θα εξακολουθείς να χρωστάς του 2010. καπίς?

Kαι του 2011 συμφωνα με την εν λογω οδηγια!

stallion3.2
21-12-09, 11:19
ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧ όχι ρε παιδιά... πρέπει να πληρώσεις τα τέλη ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ πινακίδες, άρα αν τις παραδώσεις μες στο 2010 πρέπει να πληρώσεις του 2010... να το κάνω πιο λιανά..

-μέχρι 31-12-2009 τα πληρώσαμε πέρσυ,οκ?
-αυτές τις μέρες καλούμαστε να πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας για την διάρκεια 1-1-2010 μέχρι 31-12-2010,οκ?

ας υποθέσουμε ότι ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ το 2010 καταθέτουμε πινακίδες και πάμε να τις πάρουμε το 2011, θα πρέπει να έχουμε πληρώσει τα τέλη του 2009 (έτος παράδωσης) και να πληρώσουμε τότε του 2011 (έτος παραλαβής) αυτά του 2010 δεν θα τα χρωστάμε για τον απλούστατο λόγο ότι το αμάξι δεν κυκλοφωρούσε και μάλιστα υπογράφεις υπέυθυνη δήλωση ότι δεν καταλαμβάνει καν δημόσιο χώρο, αν όμως ΧΡΩΣΤΑΜΕ ακόμα αυτά του 2009 όταν θα πάμε να τις πάρουμε δεν θα έχει παραγραφεί και θα το πληρώσουμε μαζί με του 2011

houlio
21-12-09, 14:01
Ο stallion3.2 έχει απόλυτο δίκιο. Αν παραδόσεις πινακίδες πριν την 31/12/09 και τις παραλάβεις αρχές του 2011 τότε δεν θα πληρώσεις τα τέλη του 2010 ούτε θα τα χρωστάς. Θα πληρώσεις μόνο τα τέλη του 2011.

bathas
21-12-09, 14:09
Κατι ακουσα για τρεις ατοκες δοσεις στα τελη ανω των 500 ευρω σε τραπεζες.Ξερει κανεις τιποτα εγκυρο?

Brouslee
21-12-09, 14:10
Τραπεζα πειραιως σε 3 ατοκες δοσεις με την πσιτωτικη σου.

Δεν ξερω τι εχουν κανει οι αλλες.

paparamanas
21-12-09, 14:11
H Nova Bank .

GeoZ
21-12-09, 16:52
Το κάνει και η Eurobank,οπότε μάλλον όλες το κάνουν.

thanassis146
21-12-09, 18:17
Κατι ακουσα για τρεις ατοκες δοσεις στα τελη ανω των 500 ευρω σε τραπεζες.Ξερει κανεις τιποτα εγκυρο?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!!!!!!!:hysterical::hys terical::hysterical::hysterical::hysterical::hyste rical::hysterical: Τί άλλο θα ακούσουμε!!!!!!!!!!!:ilove::ilove::ilove: Τέλη κυκλοφορείας σε τρεις άτοκες δόσεις και δώρο μια αυτοκόλητη ζελατίνα για να βάλετε την ασφάλεια στο παρμπρίζ!!!!!!

thanos28
21-12-09, 18:23
μια γυρο με απ'ολα παρακαλω.
θα πληρωσω με ατοκο καταναλωτικο.

kyan
21-12-09, 18:25
Πιτογυροτζατζικοδάνειο! :lol:

thanos28
21-12-09, 18:27
εμ, ειναι το μονο που δεν εχουν βγαλει ακομη...

chris_de_ze
21-12-09, 18:59
Το κάνει και η Eurobank,οπότε μάλλον όλες το κάνουν.
H Alpha Bank δυστυχώς ΔΕΝ το κάνει.

Πήρα λοιπόν το 210-326-0000 (επιλογή 5) που είναι το τμήμα της τράπεζας για παράπονα και υποδείξεις και το ανέφερα! Με την ευκαιρία ανέφερα και το πρόγραμμα αποστολής SMS που έχει η Πειραιώς σε κάθε αγορά που γίνεται με την κάρτα της! Πάρτε να διαμαρτυρηθείτε! Τζάμπα είναι...! :egyptdance:

Σε λίγο έρχεται και ο ΦΜΑΠ ! Και αυτός σε άτοκες άραγε?? :dizzy:
Να δώ πού αλλού θα χρωστάμε δόσεις! :hysterical:
Ξεφτίλα οι άρχοντες, ξεφτίλα και οι νόμοι τους! Οι αποφάσεις τους δείχνουν το ποιόν τους! :down: :hysterical:

nikos-axel-147
21-12-09, 19:37
H Alpha Bank δυστυχώς ΔΕΝ το κάνει.

Πήρα λοιπόν το 210-326-0000 (επιλογή 5) που είναι το τμήμα της τράπεζας για παράπονα και υποδείξεις και το ανέφερα! Με την ευκαιρία ανέφερα και το πρόγραμμα αποστολής SMS που έχει η Πειραιώς σε κάθε αγορά που γίνεται με την κάρτα της! Πάρτε να διαμαρτυρηθείτε! Τζάμπα είναι...! :egyptdance:

Σε λίγο έρχεται και ο ΦΜΑΠ ! Και αυτός σε άτοκες άραγε?? :dizzy:
Να δώ πού αλλού θα χρωστάμε δόσεις! :hysterical:
Ξεφτίλα οι άρχοντες, ξεφτίλα και οι νόμοι τους! Οι αποφάσεις τους δείχνουν το ποιόν τους! :down: :hysterical:

Ετσι ειναι...εαν τα τελη ειναι 1200ευρω καλυτερα να τα δωσεις σε μερικες δοσεις...

offtopic αλλα γιατι διαμαρτυρηθηκες για αυτο??

Geoulas
21-12-09, 20:35
Τα 1200 ευρώ δεν είναι τέλη:down:...Ήταν ο 13ος μισθός!!!:bye:

nikos-axel-147
21-12-09, 20:44
Τα 1200 ευρώ δεν είναι τέλη:down:...Ήταν ο 13ος μισθός!!!:bye:

:dizzy: Σε μερικους 1200ευρω ειναι τα τελη...:bye:

stallion3.2
21-12-09, 20:57
όχι Νίκο...δεν είναι τα τέλη αλλά 'Το τέλος'

nasos
21-12-09, 21:10
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!!!!!!!:hysterical::hys terical::hysterical::hysterical::hysterical::hyste rical::hysterical: Τί άλλο θα ακούσουμε!!!!!!!!!!!:ilove::ilove::ilove: Τέλη κυκλοφορείας σε τρεις άτοκες δόσεις και δώρο μια αυτοκόλητη ζελατίνα για να βάλετε την ασφάλεια στο παρμπρίζ!!!!!!
:lol::lol::lol:
αμε!!!
πηγα σημερα να πληρωσω τα τκ.
παω πρωτα στα ελτα που ειναι πιο κοντα 40 ατομα σειρα,την κανω κ παω για τραπεζες κ μια απ τα ιδια.ημαρτον..
τλκ οπως φευγω βλεφαριαζω καθοδον οτι στη νοβα δεν παιζουν ουρες.
χειροφρενα κ φρενα με τ αριστερο(παντα) κ μπουκαρω σαν ενοπλος.
πεταω εξω τα 4 ραβασακια αξιας 1100 φευγα για 2 αμαξια κ 2 μηχανακια κ η ταμιας
μου ελεγε για πιστωτικη κ εξι ατοκες κλτ κλτ.
οχι ευχαριστω λεω αλλα εχω την πιστωτικη σας μιας κ εχω στεγαστικο απο εσας κ προσφατα μου την κανατε οριο απο 3 στα 7 χιλιαρικα.
καγκελο η ταμιας..:lol:

MAFIA
21-12-09, 23:04
φαντασου που εφτασε η ασυδοσια των τραπεζων!
να θελουν να βγαλουν χρηματα και απο τα τελη κυκλοφοριας!!

Varypodaros
21-12-09, 23:10
εγω σκεφτομαι τα χιλιαρικα που θα πρεπει να δινει καποιος ετησιως αν εχει αμαξια οπως μια 75/155 2.0.. για 140 ιππους και αυτοκινητα που στην αγορα δεν πιανουν ουτε 3 χιλιαρικα, να ακουμπας καθε χρονο τοσα λεφτα... ειλικρινα, δεν ξερω τι θα εκανα αμα την ειχα διλιτρη...

thanos28
22-12-09, 00:24
μα ο λογος που δεν εχουμε τετοια cc σε αυτα τα αυτοκινητα ειναι οτι τοτε ηταν τα πραγματα οπως γινανε παλι και σημερα. δεν πολυκυκλοφορουσαν γιατι για να εχεις 2000 θα επρεπε να τα χεις τεραστια (και μαλλιαρα εννιοτε)

paparamanas
22-12-09, 09:18
Τότε στα έπαιρναν απο την φορολογία εισοδήματος αλλά τουλαχιστον τότε μπορούσες να τα γλιτώσει με το να καταθέσεις πινακίδες για τρίμηνο ή τετράμηνο και αυτό να αφαιρεθεί αναλογικά απο το εισοδημα που θα επρεπε να δηλώνεις και άρα κατέβαζες το φόρο που θα πλήρωνες στο τέλος. Ενώ τώρα μπαμ και κάτω......

antho
22-12-09, 17:22
αν καθυστερησεις να πληρωσεις τα τελη στην αναγραφομενη ημερομηνια...γνωριζεται ποιο ειναι το προστιμο ?

thanos28
22-12-09, 18:18
σημερα ακουσα στις ειδησεις οτι το δικαστηριο αναγνωρισε την εκακτη εισφορα ως παρανομη και ζητησε να μην συνεχισει η εφαρμογη της.
ακουσε κανεις κατι παρομοιο?

tstrat
22-12-09, 18:26
αν καθυστερησεις να πληρωσεις τα τελη στην αναγραφομενη ημερομηνια...γνωριζεται ποιο ειναι το προστιμο ?
Αν δεν πληρωθούν μέχρι 31-12-2009 και υποθέτοντας πως δεν θα δωθεί παράταση, υπάρχει προσαύξηση 100%, πρακτικά δλδ διπλασιάζονται.

Vittorio
22-12-09, 18:40
μάλιστα υπογράφεις υπέυθυνη δήλωση ότι δεν καταλαμβάνει καν δημόσιο χώρο

Ακριβώς, διότι τα τέλη κυκλοφορίας (πρωτο) θεσπίστηκαν ως μία φορολογική επιβάρυνση που βαρύνει εκείνον ο οποίος καταλαμβάνει με το όχημά του δημόσιο δρόμο/χώρο.

Επομένως, όσοι σκεφθούν να καταθέσουν τις πινακίδες, ας το έχουν υπόψη τους και αυτό, ότι δλδ. δεν πρέπει να το αφήσουν σταθμευμένο οπουδήποτε ...

De Perni
22-12-09, 18:41
σημερα ακουσα στις ειδησεις οτι το δικαστηριο αναγνωρισε την εκακτη εισφορα ως παρανομη και ζητησε να μην συνεχισει η εφαρμογη της.
Μην μου λες τετοια.....σημερα πληρωσα 1096 ευρω!

thanos28
22-12-09, 18:48
:lipssealed:

Vittorio
22-12-09, 18:50

Είναι απόφαση του Μονομελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών και αφορά την έκτακτη εισφορά στα "μεγάλα" εισοδήματα.
Δεν έχει καμία σχέση με την έκτακτη εισφορά στα αυτοκίνητα.
Αυτή θα εισπραχθεί κανονικά μαζί με τα τέλη κυκλοφορίας του 2010.

thanos28
22-12-09, 19:45
αχα.
το ξερα αλλα δε το λεγα... :angel::tongue: