PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα τέλη κυκλοφορίας

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

Τhanos_916
27-06-11, 18:09
για χαζους τους εχεις?

υ.γ.ηδη διαλεγω αριθμο πινακιδας... μαλλον για Ι GTV6 TB με βλεπω. Ι = Innsbruck
καλο δεν φαινεται?

paokkerkir
27-06-11, 18:09
Ωραία.

#@$#@Ρ$#@$

Τέσπα. Την έκτακτη αυτή εισφορά θα την πληρώσουμε επιτόπου όταν πάρουμε τα τέλη?

velocita
27-06-11, 18:10
Προφανώς.

Aris G78
27-06-11, 18:51
Πικροτατες γευσεις.. :yuk:

Harry
27-06-11, 19:01
Κύριοι,

Τέλος θα συμφωνούσα απόλυτα με την ενσωμάτωση των Τ.Κ. στη τιμή του καυσίμου.

Θα συμφωνούσα και εγώ με αυτό καθώς πάρα πολλοί αλλοδαποί έχουν φέρει αυτοκίνητα στην Ελλάδα με ξένες πινακίδες και δεν πληρώνουν τίποτα .Αν γινόταν όμως κάτι τέτοιο με τις υπάρχουσες συνθήκες η τιμή θα ξεπεράσει τα 2ε/λίτρο , και τότε τι θα γίνει ? Δεν έχω κάποια πρόταση να κάνω , αλλά το σίγουρο είναι πως δεν αντέχουν οι τσέπες πολλών πλέον για τέτοια τέλη ! Προσωπικά προσανατολίζομαι στην πώληση της GT μου για διάφορους λόγους + αυτόν φυσικά !

spn147
28-06-11, 10:32
Ελληνικά Ι.Χ. με πινακίδες Βουλγαρίας....:o

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=335667&cid=12

Alfa33P4
28-06-11, 10:45
Ελληνικά Ι.Χ. με πινακίδες Βουλγαρίας....:o

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=335667&cid=12
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν θέλεις να το ξαναφορέσεις ελληνικές πινακίδες πρέπει να το εκτελωνίσεις ξανά.Το έκανε φίλος σε αυτοκίνητο τύπου τζίπ μεγάλου κυβισμού και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Μάλιστα επειδή η αγορά του από Ελλάδα ήταν πολύ χαμηλή δεν τον ενδιαφέρει να το φέρει ξανά πίσω.

paul
28-06-11, 11:51
δηλαδη βλεπουν που πας ή ποσο απλα γραφει το κοντερ?

Οχι απλά καταγράφουν τα χλμ που διανύει καθημερινά το αυτοκίνητο και χρεώνουν ανάλογα.

Αλλά δεν θα μπορούσαν να εισπράξουν τα ποσά που ζητάνε σήμερα παρά μόνο εκ των υστέρων, ενώ με το δικό τους, ευφυέστατο, σύστημα τα παίρνουν προκαταβολικά.

Οταν πριν μερικά χρόνια κατέθεσα φάκελλο στις Αρμόδιες Αρχές για την υιοθέτηση της Ασφάλισης με χρέωση Pay As You Go ή την άμεση ασφάλιση πριν τη κίνηση του οχήματος και αντικατάσταση του Ειδικού Σήματος με κείμενο SMS στο κινητό, διάβασαν το φάκελλο, με κάλεσαν, με αντιμετώπισαν σαν εξωγήινο και μετά απο 6 μήνες διαβούλευσης το έκριναν παράνομο.

Στην Αγγλία, που ισχύει εδώ και χρόνια, ακόμα γελάνε.

houlio
01-07-11, 16:32
Πραγματικά ποιος θα το πίστευε ότι θα φτάναμε να θέλουμε 1000 ευρώ τέλη για ένα δίλιτρο αυτοκίνητο. Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά μου ζητάνε να πληρώσω τα ίδια λεφτά εγώ που έχω ένα δίλιτρο αμάξι με κάποιον που έχει ακίνητη περιουσία 500.000 ευρώ. Μιλάμε απλά για παραλογισμό!!!

dr-panos
01-07-11, 18:11
καλα με βλεπω να εκτελωνιζω την μικρη μου στη Γερμανια και να τελειωνει η υποθεση.καποια στιγμη θα το εκανα αλλα αυτο παρα παει με τα πεταμενα λεφτα στο κρατος.και να καλυπταμε και καμια τρυπα παει στο διαολο..πληρωνουμε και η τρυπα ειναι η ιδια...γιατι????ειναι για τα πανηγυρια οι ανθρωποι..δεν θα βγει ο κοσμος..με τα αυτοκινητα,με τα σπιτια..με τιποτα...θα τους τα φερουν στο κεφαλι και καλα θα κανουν...

Don Juan
02-07-11, 16:58
παίδες τα φωτα σας! για μοτέρ 2,4 πόσα λεφτά ειναι τα τέλη, εισφορα κτλ κτλ???

AlfaGTakos
02-07-11, 17:00
800 + 395

Don Juan
02-07-11, 17:17
800 + 395

http://www.youtube.com/watch?v=ypV5Ho0j4l0

Τhanos_916
02-07-11, 17:20
:lol::lol::lol:

t300
02-07-11, 18:09
Υπάρχει κάπου πίνακας τελικός για τέλη + εισφορά; Προσπαθώ να βρω την extra επιβάρυνση μεταξύ μιας 159 1.9 και 2.2.

Τhanos_916
02-07-11, 18:12
Έλα κόσμε, πάρε, πάρε, πάρεεε... τώρα που γυρίζει κ δεν έχει ψηφιστεί ακόμη το μεσοπρόθεσμο!! Γιατί με το μακρυπρόθεσμο, θα γίνει :lipssealed:

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=13182

Λύπει κ ο Mitsos1 να μας προμήθευε κ με κανένα Barret, ρε γμτ!!

up το Link..

t300
02-07-11, 18:15
Χμμμ... Ευχαριστώ πάντως! :)

chris_de_ze
03-07-11, 13:26
Πραγματικά ποιος θα το πίστευε ότι θα φτάναμε να θέλουμε 1000 ευρώ τέλη για ένα δίλιτρο αυτοκίνητο. Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά μου ζητάνε να πληρώσω τα ίδια λεφτά εγώ που έχω ένα δίλιτρο αμάξι με κάποιον που έχει ακίνητη περιουσία 500.000 ευρώ. Μιλάμε απλά για παραλογισμό!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και όχι μόνο αυτό αλλά ο παππούς που είχε πάρει πριν 12 χρόνια με το εφάπαξ του μια δίλιτρη μερσεντές (που τώρα έχει πολύ χαμηλή αξία μεταπώλησης) και έχει κάνει μέχρι τώρα 30,000 χλμ, θα πληρώσει ίδιο τέλος με αυτόν που πήρε πέρσι ένα ολοκαίνουριο δίλτρο πολυτελές κάμπριο πενταπλάσιας αξίας. :dizzy:

Προβλέπω ότι θα πήξουν οι εφορίες το Δεκέμβριο με τις ουρές για κατάθεση πινακίδων!

Madk4Speed
03-07-11, 13:37
Προβλέπω ότι θα πήξουν οι εφορίες το Δεκέμβριο με τις ουρές για κατάθεση πινακίδων!

E μας βλεπω ολους με πινακιδες βουλγαριας...

AlexUnder
03-07-11, 13:43
edit

houlio
04-07-11, 16:39
Εγώ πάντως είμαι αποφασισμένος να παραδώσω πινακίδες και ας στερηθώ το αμάξι μου και ας μην έχω άλλο παρά μόνο μια μηχανή. Προτιμώ να φάω όλο το κρύο και τι βροχή το χειμώνα με τη μηχανή παρά να τους κάνω τη χάρη να μου πάρουν τόσα λεφτά λες και είμαι εισοδηματίας με 10 ακίνητα! Αν όλοι πάλι με δίλιτρα αμάξια και πάνω τους κάνουμε τη χάρη και τα πληρώσουμε όπως πέρσι ποιος ξέρει του χρόνου μπορεί να μας βάλουν και δεύτερη έκτακτη εισφορά! Αυτοί βάλαν υπέρογκα τέλη στα αμάξια 1929 cc και πάνω αλλά μάλλον τα πλήρωσαν όλοι γι’αυτό φέτος το ξεφτιλίσανε και αν και φέτος τα πληρώσουμε πάλι σαν τους βλάκες του χρόνου μπορεί να μας ζητήσουν περισσότερα αφού τα πληρώνουμε αδιαμαρτύρητα. Όταν ο Γιωργάκης έβαλε τα πράσινα τέλη στα παλιά αμάξια το 2009 και ο κόσμος δεν είχε να πληρώσει και πήγε και κατέθεσε πινακίδες είδε ότι βγήκε χαμένος και τα πήρε αμέσως πίσω. Όσο δεν κάνουμε κάτι δεν πρόκειται να σταματήσει αυτή η απίστευτη φοροκαταιγίδα εναντίον των 1929 cc και πάνω. Και είμαι σίγουρος ότι αν ένας σεβαστός αριθμός 2λιτρων καταθέσει πινακίδες θα πάρουν με τη μία τα μέτρα πίσω και όχι γιατί θα μας λυπηθούν που δεν έχουμε να τα πληρώσουμε αλλά γιατί θα δουν πως βγήκαν χαμένοι!

velocita
04-07-11, 16:47
Δυστυχώς η οπερέτα και οι εκπρόσωποι αυτής δε σκέφτονται απόλυτα έτσι.. Σε περίπτωση πολλών καταθέσεων αριθμών κυκλοφορίας αυτοκινήτων "μεγάλου" κυβισμού, θα βγει κάποιος χαρούμενος εκπρόσωπος, θα ανακοινώσει με ύφος σοβαρό και περίλυπο οτι τα μέτρα είναι άδικα και θα φορολογηθούν την επόμενη χρονιά τα.. χιλιάρια. Τη δε μεθεπόμενη, πάλι τα ίδια, οι κάτχοι δίλιτρων θα αναγκαστούν να πάρουν δάνειο για.. τα τέλη κυκλοφορίας.
Τί ειχες Γιάννη τί είχα πάντα, άλλαξε ο Μανολιός, μια τρύπα στο νερό, ή αλλιώς η σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα.

houlio
04-07-11, 16:58
Με το να λέμε όμως ότι δεν θα αλλάξει τίποτα δεν θα καταφέρουμε ποτέ τίποτα. Εγώ είδα ότι το 2009 με την κατάθεση πινακίδων πήραν πίσω τα «πράσινα τέλη» και δεν πληρώνουν πια άδικα οι ιδιοκτήτες παλαιών αυτοκινήτων.

velocita
04-07-11, 17:03
Μα το ίδιο και το αυτό λέμε φίλε μου... Κατήργησαν τα πράσινα τέλη και εφηύραν την έκτακτη εισφορά. Κάθε χρόνο και κάτι "διαφορετικό", με κοινό όλων, το ιδέσθαι του τετράτροχου ως αγελάδα προς άρμεγμα.

houlio
04-07-11, 17:15
Δεν λέμε το ίδιο. Γιατί αυτοί με τα παλαιά οχήματα διεκδίκησαν και κέρδισαν ένα πιο ορθολογικό σύστημα. Γιατί είναι πιο ορθολογικό να πληρώνει αυξημένα τέλη ένα δίλιτρο παρά ένα 1400 cc δεκαπενταετίας. Ίσως κι εμείς τώρα μπορούμε να πετύχουμε ένα πιο ορθολογικό σύστημα. Όπως πχ ένα 1800 cc να πληρώνει 400 ευρώ τέλη και ένα 2λιτρο 500. Και έτσι να εξισορροπηθεί η διαφορά στις εισπράξεις. Όχι πως και αυτό είναι δίκαιο αλλά είναι πιο δίκαιο από το να δίνει 300 ευρώ το 1.8 και 1000 το 2λιτρο.

velocita
04-07-11, 17:23
Δε διαφωνώ. Αυτό που προσθέτω είναι οτι η κρατική μηχανή θα βρει τρόπους είσπραξης, βαφτίζοντάς τους κατά το δοκούν.
Παρεμπιπτόντως, τα δίλιτρα θα πληρώσουν 1100 ευρώ.

Aris G78
04-07-11, 17:42

μη μου το θυμιζετε.. :( ηδη της παιρνω μετρα στο παρκιν για πολυ... :sleep:

houlio
04-07-11, 18:00
Οκ έχουμε την έκτακτη εισφορά στα 1929 cc και πάνω. Σε αυτά που τα τέλη υπολογίζονται με τους ρύπους δεν θα έχουν έκτακτη εισφορά η θα πληρώνουν τέλη με ρύπους και έκτακτη εισφορά με τα κυβικά;;;;

BrocasHelm
04-07-11, 18:30
Παιδιά, έχω μια απορία στο θέμα τεκμήρια(ίσως ψιλο off topic αλλά μου φαίνεται ταιριάζει εδώ).

Η 147 μου είναι 11/2001 μοντέλο(ή 10ος, δε θυμάμαι). Όταν έρθει η ώρα για τεκμήριο, θα θεωρηθεί άνω της 10ετίας ώστε να είναι με 50% κάτω ή θα θεωρηθεί ακριβώς 10 ετών ώστε να έχω 30% κάτω;

dpap
04-07-11, 19:34
Δε διαφωνώ. Αυτό που προσθέτω είναι οτι η κρατική μηχανή θα βρει τρόπους είσπραξης, βαφτίζοντάς τους κατά το δοκούν.

Σε κυριακάτικη εφημερίδα διάβασα ότι τελικά το σύνολο θα είναι 930ευρώ για τα δίλιτρα γιατί η έκτακτη εισφορά θα υπολογισθεί στο τεκμαρτό εισόδημα για το έτος 2010 και όχι όπως αυτό διαμορφώνεται από τα αυξημένα τεκμήρια του 2011. Είδομεν....

velocita
04-07-11, 20:00
Μένει να φανεί.... Κοίτα που στο τέλος θα πούμε και "ευτυχώς".. Όπως κι αν έχει, το ποσό μόνο ως ληστρικό μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Kostantinos B
04-07-11, 20:30
γνωριζω αρκετους που θα καταθεσουν τελικα το δεκεμβρη και καλως ή κακως δεν τους χρειαζεται αμεσα για να κανουν τη δουλεια τους.
για αυτους που τους χρειαζεται φοβαμαι. παραδειγμα ο πατερας μου που χρειαζεται καθε μηνα 4 φορες τουλαχιστον να παει αθηνα και να ψιλοφορτωσει πραγματα ή αλλες δουλειες.
εμεις δεν εχουμε προβλημα (για φετος τουλαχιστον, αλλα του χρονου???) αλλα καποιος με 2λιτρο και αντιστοιχες αναγκες, οπως ειναι ο θειος μου..?? παραδωση και αγιος ο θεος και οι δουλειες μας στον αερα!!

Vittorio
04-07-11, 21:41
Όλα αυτά εντάσσονται στη λογική "φέρτε φράγκα" ...

chris_de_ze
04-07-11, 22:11
γνωριζω αρκετους που θα καταθεσουν τελικα το δεκεμβρη...
Πρόσεξε να δείς το πονηρό του θέματος!
Η καταβολή της έκτακτης εισφοράς (5% επί του τεκμηρίου) θα ξεκινήσει νωρίτερα, από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, δηλ. πριν την καταβολή των τελών που είναι για Δεκέμβριο!
Και το ερώτημα είναι: "Αν καταθέσεις πινακίδες τον Οκτώβριο, θα πληρώσεις ή όχι την έκτακτη εισφορά?"
Γιατί ακόμα και να τις καταθέσεις, η έκτακτη εισφορά είναι εισφορά και όχι τέλος κυκλοφορίας!
Άρα θα σου ζητήσουν να την πληρώσεις ακόμα και αν καταθέσεις (αφού θα εξακολουθείς να έχεις την κυριότητα του οχήματος)! :eek:
Οπότε πληρώνεις την εισφορά, αλλά δεν πληρώνεις το τέλος κυκλοφορίας αν καταθέσεις πινακίδες (είτε Οκτώβριο είτε Δεκέμβριο).

Δεν βγάζεις άκρη με δαύτους! Έχουν βάλει σκοπό να πατήσουν όσους ήδη πληρώνουν, για να θρέψουν το υπερτροφικό αντιπαραγωγικό δημόσιο και όσους έχουν βολευτεί. Το ίδιο δεν έγινε και με τους ημιυπαίθριους? Όσοι δεν τους δήλωσαν γελάνε με τους "αφελείς" που έτρεξαν να τους δηλώσουν! Αφού όσοι τους δήλωσαν καλούνται τώρα να πληρώσουν περισσότερο φόρο! Αλλά για όσους δεν δήλωσαν, δεν έχει γίνει πουθενά λόγος!

Σπύρος Ζουμής
04-07-11, 22:25
Πρόσεξε να δείς το πονηρό του θέματος!
Η καταβολή της έκτακτης εισφοράς (5% επί του τεκμηρίου) θα ξεκινήσει νωρίτερα, από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, δηλ. πριν την καταβολή των τελών που είναι για Δεκέμβριο!
Και το ερώτημα είναι: "Αν καταθέσεις πινακίδες τον Οκτώβριο, θα πληρώσεις ή όχι την έκτακτη εισφορά?"
Γιατί ακόμα και να τις καταθέσεις, η έκτακτη εισφορά είναι εισφορά και όχι τέλος κυκλοφορίας!
Άρα θα σου ζητήσουν να την πληρώσεις ακόμα και αν καταθέσεις (αφού θα εξακολουθείς να έχεις την κυριότητα του οχήματος)! :eek:
Οπότε πληρώνεις την εισφορά, αλλά δεν πληρώνεις το τέλος κυκλοφορίας αν καταθέσεις πινακίδες (είτε Οκτώβριο είτε Δεκέμβριο).

Δεν βγάζεις άκρη με δαύτους! Έχουν βάλει σκοπό να πατήσουν όσους ήδη πληρώνουν, για να θρέψουν το υπερτροφικό αντιπαραγωγικό δημόσιο και όσους έχουν βολευτεί. Το ίδιο δεν έγινε και με τους ημιυπαίθριους? Όσοι δεν τους δήλωσαν γελάνε με τους "αφελείς" που έτρεξαν να τους δηλώσουν! Αφού όσοι τους δήλωσαν καλούνται τώρα να πληρώσουν περισσότερο φόρο! Αλλά για όσους δεν δήλωσαν, δεν έχει γίνει πουθενά λόγος!
μα για αυτο την βαλανε την εκτακτη εισφορα για να πληρωσεις και ας εχεις καταθεσει:yawn::yawn::yawn:

Πέτρος Μαραγκός
05-07-11, 12:41
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.... όταν έχεις καταθέσει πινακίδες δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε στην εφορία να το δηλώσεις..... με βάση αυτό είναι άκυρο να πληρώσεις για κάτι που δεν δηλώνεις

paul
05-07-11, 14:04
Και όμως .................

Εχουν δρομολογήσει την είσπραξη της έκτακτης εισφοράς πριν αυτήν των τελών κυκλοφορίας. Αρα όσοι θέλουν να καταθέσουν πινακίδες, πρέπει να το κάνουν μόλις τελειώσει το καλοκαίρι, διαφορετικά ...........

Δεν θα ρισκάρουν να μην εισπράξουν την έκτακτη φέτος, το μάθημα το πήραν αλλά όπως τους συνέφερε.

paul
05-07-11, 14:06
Σε κυριακάτικη εφημερίδα διάβασα ότι τελικά το σύνολο θα είναι 930ευρώ για τα δίλιτρα γιατί η έκτακτη εισφορά θα υπολογισθεί στο τεκμαρτό εισόδημα για το έτος 2010 και όχι όπως αυτό διαμορφώνεται από τα αυξημένα τεκμήρια του 2011. Είδομεν....

Πάλι κονομίσαμε 170 ευρώ. Το Ευχαριστώ που να το στείλω? :mad: :x :mad: :x :mad: :x

velocita
05-07-11, 15:41
"Πύργος της μίζας",
Πλατεία Συντάγματος,
Αθήναι,
Ελλαδιστάν.

houlio
06-07-11, 16:54
Εγώ πιστεύω ότι αντί να κλαίμε τι μοίρα μας για το κακό που μας βρήκε μπορούμε να κάνουμε μία οργανωμένη προσπάθεια να αλλάξουμε την κατάσταση. Για όσους είναι εφικτό μέσα από το alfisti ίσως και σε συνεργασία με άλλα forum να κάνουμε μία συμβολική κατάθεση πινακίδων έστω για ένα μήνα έτσι για να πάρουν το μήνυμα. Τα περιμένουν πως και πως τα έσοδα από τα τέλη στις αρχές του έτους. Πιστεύω ότι αν γίνει οργανωμένη προσπάθεια θα πάρουν το μέτρο πίσω απευθείας και μετά θα πάρουμε τις πινακίδες πίσω (αφού πληρώσουμε βέβαια ).
Έχω ένα φίλο που είναι μέλος στο Honda club. Πιστεύω ότι κι εκεί θα ενδιαφέρονται για μια τέτοια προσπάθεια με τόσα Type-R και S2000!!
Συνεχίζω και επιμένω ότι από όσο έχω δει όταν τα μέτρα τους δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα τα παίρνουν απευθείας πίσω! Αν δεν κάνουμε κάποια προσπάθεια η θα σαπίσουν οι κούκλες μας στο γκαράζ η θα ξεπαραδιαζόμαστε μια ζωή γιατί κακά τα ψέματα να τα πουλήσουμε για να ξεμπερδέψουμε δεν υπάρχει περίπτωση αφού και να μου χαρίζαν πλέον ένα δίλιτρο με 1000ευρώ τέλη και τέτοια τεκμήρια δεν θα το έπαιρνα.

Σπύρος Ζουμής
06-07-11, 22:24
Εγώ πιστεύω ότι αντί να κλαίμε τι μοίρα μας για το κακό που μας βρήκε μπορούμε να κάνουμε μία οργανωμένη προσπάθεια να αλλάξουμε την κατάσταση. Για όσους είναι εφικτό μέσα από το alfisti ίσως και σε συνεργασία με άλλα forum να κάνουμε μία συμβολική κατάθεση πινακίδων έστω για ένα μήνα έτσι για να πάρουν το μήνυμα. Τα περιμένουν πως και πως τα έσοδα από τα τέλη στις αρχές του έτους. Πιστεύω ότι αν γίνει οργανωμένη προσπάθεια θα πάρουν το μέτρο πίσω απευθείας και μετά θα πάρουμε τις πινακίδες πίσω (αφού πληρώσουμε βέβαια ).
Έχω ένα φίλο που είναι μέλος στο Honda club. Πιστεύω ότι κι εκεί θα ενδιαφέρονται για μια τέτοια προσπάθεια με τόσα Type-R και S2000!!
Συνεχίζω και επιμένω ότι από όσο έχω δει όταν τα μέτρα τους δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα τα παίρνουν απευθείας πίσω! Αν δεν κάνουμε κάποια προσπάθεια η θα σαπίσουν οι κούκλες μας στο γκαράζ η θα ξεπαραδιαζόμαστε μια ζωή γιατί κακά τα ψέματα να τα πουλήσουμε για να ξεμπερδέψουμε δεν υπάρχει περίπτωση αφού και να μου χαρίζαν πλέον ένα δίλιτρο με 1000ευρώ τέλη και τέτοια τεκμήρια δεν θα το έπαιρνα.
μαζι σου και σε αλλα πραγματα να οργανωθουμε π.χ. διοδια:):okk:

AlexUnder
14-07-11, 18:28
Ολλανδία, τα Τ.Κ. καθορίζονται βάση του βάρους του αυτοκινήτου...

λογικότατο?

velocita
14-07-11, 18:30
Απάτη για προώθηση των εγχώριων Donkervoort....:D

AlexUnder
14-07-11, 18:32
Απάτη για προώθηση των εγχώριων Donkervoort....:D

:lol::lol::lol:

spn147
18-07-11, 08:57
Eπανεξέταση των κριτηρίων για το ύψος των τελών κυκλοφορίας

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231120537

houlio
18-07-11, 14:42
Αν λένε επανεξέταση το πιο πιθανό είναι να τα έβαλαν κάτω και να διαπίστωσαν ότι μπορούν να πληρώσουν περισσότεροι οπότε ρίχνουν μια επανεξέταση των τελών τα μειώνουν π.χ. 2% στα 1200cc και κάτω και καλά για τους οικονομικά ασθενέστερους και τα αυξάνουν για όλους τους άλλους 5%. Κάπως έτσι είναι οι ηλίθιες λογικές τους. Οπότε αν ακούμε για δικαιότερα τέλη ας ετοιμαστούμε να πληρώσουμε περισσότερα.

Timos
18-07-11, 14:59
Eπανεξέταση των κριτηρίων για το ύψος των τελών κυκλοφορίας

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231120537

Εργένης με Ferrari θα πληρώνει περισσότερα....απότι με κάποιον που έχει παίδι....
Μια χαρά :okk:

dr-panos
18-07-11, 15:01
http://news247.gr/oikonomia/oikonomika/ksana_sto_trapezi_ta_telh_kykloforias.1191315.html

παντως αν κανουν αυτο να μην πληρωνουν δηλαδη το ιδιο δυο κατοχοι με 1800κυβικα και οι δυο..αλλα του ενος να ειναι καινουργιο και του αλλου 10ετιας..μου ακουγεται λογικο...βεβαια ετσι θα κοψουν την αγορα καινουργιων..ειναι τρελα το θεμα...μακαρι να μην τα κανουν σκατα παλι...δεν μπορει να πληρωνει το ιδιο ενας που αγορασε φετος ενα 2000κυβικα 30.000ευρω και το ιδιο ο αλλος που το εχει 15 χρονια και δεν το πουλαει γιατι δεν εχει να παρει αλλο π.χ ή γιατι το δινει 4000ευρω και κανενας δεν το αγοραζει...δεν ξερω...ειναι τρελοι οι ανθρωποι..αν και ποτε δεν τους νοιαζει που θα τα βρουμε να τα πληρωσουμε...γιατι να γινει τωρα..το δικαιο θα ηταν να βαλουν με την λογικη των νεων κριτηριων και τις οικογενειες με ΑΜΕΑ παιδια οι οποιοι ξοδευουν πολλες χιλιαδες ευρω ετησιως απο τους υπολοιπους οι οποιοι δεν αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα μεσα στο σπιτι τους..αλλα ποιος να σκεφτει δικαια...καλα κρασια!

dr-panos
18-07-11, 15:03
Εργένης με Ferrari θα πληρώνει περισσότερα....απότι με κάποιον που έχει παίδι....
Μια χαρά :okk:
:lol: εχεις δικιο Τιμο..αν και τα εξοδα αυτου με παιδια ειναι περισσοτερα και οχι για την ferrari αλλα και παλι δεν μπορεις να τιμωρησεις τον αλλον που δεν εχει...:dizzy:ή κανεις παιδια ρε ή πληρωνεις τελη!αποφασισε!!!αχρηστο ρεμαλι!!!!μονο βολτες με την κουρσα μου εισαι!!!!:tease:

sliver
18-07-11, 15:30
από το άσμα "τι να την κάνεις την Ferrari, άμα έχεις παλαμάρι" συμπεραίνω ότι τελικά όσοι λέγανε ότι το μέγεθος δεν μετράει, ήταν ψεύτες.
Ο έχων παιδιά--> έχει παλαμάρι, άρα η Ferrari απλά του έτυχε και έτσι δεν θα την πληρώσει όσο ο άλλος, που δεν έχει παιδιά, άρα ίσως να μην έχει παλαμάρι, άρα την Ferrari την επέλεξε...

Νομίζω έχω αρχίσει να καταλαβαίνω την λογική του υπουργείου...
Μέσα στο πνεύμα των καιρών, προτείνω να φορολογηθεί το ψέμα. Μόνο έτσι θα χεστεί το κράτος στο τάλιρο και θα μας αφήσουν ήσυχους

Υ.Γ. Προβλέπω στο άμεσο μέλλον η γΕλάδα να αποκτά τον μεγαλύτερο στόλο Ιστορικών ΙΧ...

Timos
18-07-11, 16:15
Σε γενικές γραμμές τα τέλη όχι μόνο είναι άδικα...επειδή δεν έχουμε δρόμους..
Κανονικά θα έπρεπε να μας έκοβαν και επίδομα με τους δρόμους που έχουμε για να κυκλοφορούμε.

Δεν είναι δυνατόν να σουχει μείνει ένα Jeep 4λίτρων του '80 το οποίο τόλμησες να αγοράσεις επί Κωστάκι κάνα 20ρίκο μεταχειρισμένο....και να σου έρχεται ο Σουφλιάς και να σου λέει .... φιλαρακί πλέρωσε τώρα τα διπλάσια....απαξιώνοντας και μηδενίζοντας την "αντικειμενική" αξία του αυτοκινήτου σου..το οποίο σε Πακιστανό για αγροτικό δεν πούλας πάνω από 1000 ευρώ πια και να σου ζητάνε περισσότερα για τέλη! Πας καταθέτεις πινακίδες, μένεις δίχως αμάξι...και αυτοί δίχως τέλη...

Αντίθετα πρωμοτάρουν το twinair 500 αλλά και το υβριδικό 3λίτρο Lexus με μηδενικά τέλη όταν ο ένας έσκασε 22 ζεστά και χιλιάρικα και ο άλλος κάνα 60άρι...Αυτοί είναι μάγκες και δεν πληρώνουν...ενώ ο άλλος πουχει το Jeep των 1000 ευρώ θα πρέπει να πληρώσει 2000 τέλη....ή να κάνει 17 παιδιά...
Που θα βρει ρε λεφτά ο άνθρωπας να αγοράσει υβριδικό λέξους? άντε twinair....θέλει +20 χήνες.
Θα μου πεις....ας πάρει Μετρο καλύτερα...

Έτσι θέλουν να είναι δίκαιοι?
Ας το κάνουν όπως οι ασφαλιστικές...σύμφωνα με την αξία του αυτοκινήτου....αφού έτσι κι άλλιως οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για την διαμόρφωση των τιμών....

Έλεος πια...Άσχετοι πολιτικοί με διορισμένους ρουσφετολόγους καράσχετους συμβούλους...

velocita
18-07-11, 16:52
Τίμο, στην τελευταία φράση τα είπες όλα.

Αγγελος χατζη
18-07-11, 17:02
Σε γενικές γραμμές τα τέλη όχι μόνο είναι άδικα...επειδή δεν έχουμε δρόμους..
Κανονικά θα έπρεπε να μας έκοβαν και επίδομα με τους δρόμους που έχουμε για να κυκλοφορούμε.

Δεν είναι δυνατόν να σουχει μείνει ένα Jeep 4λίτρων του '80 το οποίο τόλμησες να αγοράσεις επί Κωστάκι κάνα 20ρίκο μεταχειρισμένο....και να σου έρχεται ο Σουφλιάς και να σου λέει .... φιλαρακί πλέρωσε τώρα τα διπλάσια....απαξιώνοντας και μηδενίζοντας την "αντικειμενική" αξία του αυτοκινήτου σου..το οποίο σε Πακιστανό για αγροτικό δεν πούλας πάνω από 1000 ευρώ πια και να σου ζητάνε περισσότερα για τέλη! Πας καταθέτεις πινακίδες, μένεις δίχως αμάξι...και αυτοί δίχως τέλη...

Αντίθετα πρωμοτάρουν το twinair 500 αλλά και το υβριδικό 3λίτρο Lexus με μηδενικά τέλη όταν ο ένας έσκασε 22 ζεστά και χιλιάρικα και ο άλλος κάνα 60άρι...Αυτοί είναι μάγκες και δεν πληρώνουν...ενώ ο άλλος πουχει το Jeep των 1000 ευρώ θα πρέπει να πληρώσει 2000 τέλη....ή να κάνει 17 παιδιά...
Που θα βρει ρε λεφτά ο άνθρωπας να αγοράσει υβριδικό λέξους? άντε twinair....θέλει +20 χήνες.
Θα μου πεις....ας πάρει Μετρο καλύτερα...

Έτσι θέλουν να είναι δίκαιοι?
Ας το κάνουν όπως οι ασφαλιστικές...σύμφωνα με την αξία του αυτοκινήτου....αφού έτσι κι άλλιως οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για την διαμόρφωση των τιμών....

Έλεος πια...Άσχετοι πολιτικοί με διορισμένους ρουσφετολόγους καράσχετους συμβούλους...
+ 1000000

houlio
18-07-11, 17:59
Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί παρακολουθώ αυτό το θέμα από τότε που άνοιξε το 2009 και έχει φτάσει πλέον τις 131 σελίδες και αν κάποιος ανατρέξει λίγο σε αυτές θα διαβάσει χιλιάδες παράπονα αλλά κανένας από εδώ μέσα δεν είναι διατεθειμένος να κάνει κάτι. Αναλωνόμαστε τόσο πολύ στο γιατί έγιναν τα πράγματα έτσι, πως σκέφτονται οι κυβερνήσεις να μας τα πάρουν, πώς θα ήταν πιο δίκαιο το σύστημα αλλά κανένα δεν θέλει να κάνει κάτι και λέμε κλασικά άσε να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα. Κι εγώ ως αγανακτισμένος κάτοχος δίλιτρου πριν μερικές μέρες έκανα μία πρόταση συμβολικής κατάθεσης πινακίδων αλλά δεν είδα κανέναν εκτός από ένα άτομο να ενδιαφέρεται για μια τέτοια κίνηση αλλά συνεχίζονται να γράφονται πολλές θεωρίες. Μάλλον είμαι από τους λίγους τελικά που δυσκολεύομαι να συντηρήσω πια το αμάξι μου......

nikos7ar
18-07-11, 18:06
Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί παρακολουθώ αυτό το θέμα από τότε που άνοιξε το 2009 και έχει φτάσει πλέον τις 131 σελίδες και αν κάποιος ανατρέξει λίγο σε αυτές θα διαβάσει χιλιάδες παράπονα αλλά κανένας από εδώ μέσα δεν είναι διατεθειμένος να κάνει κάτι. Αναλωνόμαστε τόσο πολύ στο γιατί έγιναν τα πράγματα έτσι, πως σκέφτονται οι κυβερνήσεις να μας τα πάρουν, πώς θα ήταν πιο δίκαιο το σύστημα αλλά κανένα δεν θέλει να κάνει κάτι και λέμε κλασικά άσε να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα. Κι εγώ ως αγανακτισμένος κάτοχος δίλιτρου πριν μερικές μέρες έκανα μία πρόταση συμβολικής κατάθεσης πινακίδων αλλά δεν είδα κανέναν εκτός από ένα άτομο να ενδιαφέρεται για μια τέτοια κίνηση αλλά συνεχίζονται να γράφονται πολλές θεωρίες. Μάλλον είμαι από τους λίγους τελικά που δυσκολεύομαι να συντηρήσω πια το αμάξι μου......
και εγω μαζι σου...μπορω να καταθεσω γιατι εχει και η γυναικα μου αμαξι και πιστευω οτι θα βολευτουμε για κανα τριμηνο.

ERIKGS
18-07-11, 18:17
Στην οικογενεια υπαρχει ενa αριστο KIA SPORTAGE '04 το οποιο λογω κυβικων δεν φευγει ουτε 4χιλιαρικα (που δεν θα το εδινα).
Απο το καλοκαιρι του 08 μεχρι σημερα εγραψε 15χ.χλμ.
Χρησιμοποιειται μονο για διακοπες σε νησια ή κανενα χιονοδρομικο.
Οι πινακιδες θα κατατεθουν και θα παει στην αποθηκη.

velocita
18-07-11, 18:23
Δεν έχετε άδικο.... Τί μπορεί να κάνει όμως κάποιος ο οποίος διαθέτει αυτοκίνητο δύο ή περισσοτέρων λίτρων ως μοναδικό μέσο μετακίνησης;; Να το απαξιώσει ακόμα περισσότερο από ό,τι αν το πωλούσε, κλείνοντάς το σε γκαράζ; Και με τί θα μετακινείται; Ξαναλέω, έχετε απόλυτο δίκαιο! Αλλά απόντος δεύτερου μέσου, δεν είναι πάντα εφικτή η κατάθεση πινακίδων..

ERIKGS
18-07-11, 18:29
Αλλά απόντος δεύτερου μέσου, δεν είναι πάντα εφικτή η κατάθεση πινακίδων..

Αυτο εννοειται Θοδωρή και αποτελει καταφορη αδικια καθως πολλοι χρησιμοποιουν το διλιτρο τους εκτος απο απλη μετακινηση και για δουλεια.
Και σημερα ειναι πολυ δυσκολο να επενδυσεις ακομα και για επαγγελματικο.

quadrifoglio rosso
18-07-11, 18:30
Και επειδή έτυχε να οδηγησω σήμερα ένα Lexus RX400 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας....:wall::wall::wall:
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;

Θέλουν να είναι δίκαιοι.....ας βάλουν μια ταρίφα ανάλογα με το βάρος και μια δεύτερη ταρίφα ανάλογα με την εκπομπή καυσαερίων.......

houlio
18-07-11, 18:34
Δεν έχετε άδικο.... Τί μπορεί να κάνει όμως κάποιος ο οποίος διαθέτει αυτοκίνητο δύο ή περισσοτέρων λίτρων ως μοναδικό μέσο μετακίνησης;; Να το απαξιώσει ακόμα περισσότερο από ό,τι αν το πωλούσε, κλείνοντάς το σε γκαράζ; Και με τί θα μετακινείται; Ξαναλέω, έχετε απόλυτο δίκαιο! Αλλά απόντος δεύτερου μέσου, δεν είναι πάντα εφικτή η κατάθεση πινακίδων..
Δεν θα κατηγορηθεί κανένας που το μόνο του μεταφορικό είναι το δίλιτρο. Στην περίπτωσή σου φυσικά και δεν θα καταθέσεις πινακίδες. Κι εγώ μόνο μια δίλιτρη GT έχω και μία μηχανή αλλά θα την κάνω τη θυσία και θα μείνω με τη μηχανή γιατί το έχουν πραγματικά ξεφτιλίσει.

velocita
18-07-11, 18:42
Αυτο εννοειται Θοδωρή και αποτελει καταφορη αδικια καθως πολλοι χρησιμοποιουν το διλιτρο τους εκτος απο απλη μετακινηση και για δουλεια.
Και σημερα ειναι πολυ δυσκολο να επενδυσεις ακομα και για επαγγελματικο.

Το οποίο δίλιτρο Γιώργο ούτε χαρίστηκε, ούτε αγοράστηκε από ..χορηγό. Πληρώθηκε και μάλιστα χρυσό, προ περίπου τριών ετών, όταν οι τιμές τους ήταν στα φόρτε τους.

Timos
19-07-11, 02:19
Όπως με τους συνταχ/ους και τους μισθωτούς...οι ιδιοκτήτες ΙΧ είναι εύκολη λεία για χαράτσι...
Μέσα σε 3 χρόνια θα πληρώσω την 2η έκτακτη εισφορά.
Η 1η ήταν μια 300άρα...τώρα έρχεται η 500άρα.
Πραγματικά πάντως αισθάνομαι περήφανος ως Έλληνας που στηρίζω την χώρα αυτές τις δύσκολες στιγμές!
Ωστόσο είναι κρίμα κι άδικο...το ότι πλέον δεν βρίσκω για κάνα φιλικό ανοιγματάκι στο δρόμο...καμιά Carrera4, κάνα Μ3...έστω ένα EVO ή Sti ρε παίδι μου...
Βαρέθηκα να τσαγιάζω TSI και μάλιστα σε Skoda μεριά...ούτε καν Audi....

Τεσπά το θέμα είναι ότι λίγοι άντεχαν τελικά τα πολλά κυβικά σε αυτήν την χώρα...

Ο κουμπάρος μου μόλις ξεχρέωσε το 3ετές δάνειο για τη μπαχατέλα το Compass...
Και τώρα θέλει να το πουλήσει...Jeep που το κόστισε κόντα 40 χήνες...δεν αντέχει τα τέλη...για να πάρει ένα άλλο κουβά... TSI Tiguan....πήγε και ρώτησε για ανταλλαγή...το δικό του και 20 χήνες... οεο!
Δόσεις αλλά 3 χρόνια...αυτά είναι ... μια ζωή στο χρέος!

AlexUnder
19-07-11, 06:37
Πραγματικά πάντως αισθάνομαι περήφανος ως Έλληνας που στηρίζω την χώρα αυτές τις δύσκολες στιγμές!

πλακα κανεις ε?

ERIKGS
19-07-11, 10:05
πλακα κανεις ε?
Ουτε πλακα.μαλλον αυτοσαρκαζεται...
Ετσι ακριβως ειναι οσον αφορα την φορολογια.
Δεν αλλαξε τιποτα τα τελευταια 25 χρονια.

Geoulas
19-07-11, 10:56
Και επειδή έτυχε να οδηγησω σήμερα ένα Lexus RX400 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας....:wall::wall::wall:
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;

Θέλουν να είναι δίκαιοι.....ας βάλουν μια ταρίφα ανάλογα με το βάρος και μια δεύτερη ταρίφα ανάλογα με την εκπομπή καυσαερίων.......

Τι περιμένουμε όταν ο GAP μας χρέωσε τα prius για να κάνει τους πρώτους μήνες το εφέ του σαν οικολόγος (και σαν άσχετος από αυτοκίνηση και αισθητική) και μετά ξαναπληρώσαμε τις θωρακισμένες merc για να έχει την ασφάλειά του...Η απόλυτη ειρωνία και ηλιθιότητα...
Πραγματικά αυτός ο άνθρωπος αν βαρεθεί την πολιτική μπορεί άνετα να κάνει με την υποκριτική του πάταγο στις αμερικάνικες τηλεπωλήσεις...

FoTiS_MiToQV
22-07-11, 21:30
Το 2011 τα τελη ηταν με τ ρυπους. Το 2012 δηλ με τι κριτηριο θ βγουν; Με τ ιδιο συν καποια αυξηση η κατι αλλο; σε ενα χρονο κ κατι παιρνω κ ενα μηχανακι για καθε μερα κ για λογους οικονομιας αλλα κ για παρκινκ αλλα κ για πιο γρηγορη λυση.

Ολοι αυτοι που κανουν επεισοδια γιατι δ μπουκαρουν κ στη βουλη; Μπας κ ξεβρωμισει η χωρα απο 250 τουλαχιστον λαμογια που εχουν καταντησει σε πολλους ανθρωπους τη βολτα με το αυτοκινητο, ειδος πολυτελειας.

karaLRS
23-07-11, 11:49
βρε παιδιά το πάνε για διάλυση.
ολα τα μέτρα αυτό εχουν σκοπό , να χρεοκωπήσουν , να ξεπουλήσουν την χώρα.
είναι τόσο άσχετα τα μέτρα που λες αποκλειται να ειναι ειναι τόσο χαζοί!!
το κάνουν επίτηδες.

δηλάδη το lexus επειδή ειναι υβριδικό δεν πρέπει να πληρώνει την ασφαλτο που καταστρέφει κάθε χρόνο;
ή τα λεφτά απο τα τέλη πάνε για οικολογική ενέργεια;;

όσοι πήραμε multiair πριν τον νοεμβριο του 2011 πληρώνουμε 270 ευρώ αντίθετα ο ΙΔΙΟΣ κινητήρας πληρώνει 120 ευρώ μετα το νοέμβριο.

τέλη πληρώνουν τα 300 γίδια;

Don Juan
23-07-11, 19:09
τέλη πληρώνουν τα 300 γίδια;

Εσυ τους τα πληρώνεις.. :cool:
Leasing είναι τα αυτοκίνητα που έχουν και τα πληρωνει ο μαλ.. εε ο Έλληνας φορολογούμενος.

Στην Νορβηγία όλα τα αυτοκίνητα πληρώνουν τέλη 400 ευρώ. Δεν παίζει κανέναν ρόλο τα κυβικά, κτλ κτλ.

Επισης μπορείς να πληρώσεις τέλη 200 ευρώ και να το χρησιμοποιήσεις μόνο για 6 μήνες.

Σπύρος Ζουμής
23-07-11, 19:23
Εσυ τους τα πληρώνεις.. :cool:
Leasing είναι τα αυτοκίνητα που έχουν και τα πληρωνει ο μαλ.. εε ο Έλληνας φορολογούμενος.

Στην Νορβηγία όλα τα αυτοκίνητα πληρώνουν τέλη 400 ευρώ. Δεν παίζει κανέναν ρόλο τα κυβικά, κτλ κτλ.

Επισης μπορείς να πληρώσεις τέλη 200 ευρώ και να το χρησιμοποιήσεις μόνο για 6 μήνες.
:eek:αρε Ελλαντα.

Dimid
23-07-11, 21:56
Ο κουμπάρος μου μόλις ξεχρέωσε το 3ετές δάνειο για τη μπαχατέλα το Compass...
Και τώρα θέλει να το πουλήσει...Jeep που το κόστισε κόντα 40 χήνες...δεν αντέχει τα τέλη...για να πάρει ένα άλλο κουβά... TSI Tiguan....πήγε και ρώτησε για ανταλλαγή...το δικό του και 20 χήνες... οεο!
Δόσεις αλλά 3 χρόνια...αυτά είναι ... μια ζωή στο χρέος!

Αυτή ακριβώς η νοοτροπία ήταν το ζητούμενο από τους :whatever: που λέγονται κυβέρνηση(σεις). Να χρωστάς εισαεί.
Πως να σηκώσεις κεφάλι μετά και ν' απαιτήσεις το οτιδήποτε. Γίνεται ? Δεν γίνεται.

BGPVirus
26-07-11, 13:27
Αυτό που γίνεται ειδικά στα δίλιτρα είναι σκανδαλώδες.... Ας τους κράξουμε όσο μπορούμε μπας και ιδρώσει κάνα αφτί...

Δείτε μια προσπάθεια...

http://noozbox.blogspot.com/2011/07/blog-post_26.html

Σπύρος Ζουμής
26-07-11, 16:40
:omg:οργιο γινεται στα 2.000cc μαλλον η κυβερνηση τρελενεται οταν βλεπει διλιτρα car.

SecretCeremony
26-07-11, 16:49
Στο τελος επειδη ολος ο κοσμακης θα παραδωσει πινακιδες τους βλεπω να μας βαζουν και τελη α-κυκλοφοριας....Τραγικη κατασταση με τα ζωντανα που μας κυβερνανε.:wall:

Vittorio
26-07-11, 19:04
Αυτό με τα τ.κ. συμβαίνει επί χρόνια στην Ελλάδα: Στις εποχές των "παχέων αγελάδων", ο κόσμος ανοίγεται και αγοράζει αυτοκίνητα με πολλά κυβικά.
Μετά, οι "ζώνες" σφίγγουν και κοιτάει να τα ξεφορτωθεί όπως - όπως.

velocita
26-07-11, 19:06
Το σφίξιμο των ζωνών, συμπίπτει πάντα με μία ακόοοοομα ανήθικη τρικλοποδιά της εκάστοτε "κυβέρνησης".

Vittorio
26-07-11, 19:31
... και "ξάνοιγμα" ημών μεγαλύτερο από αυτό που μας παίρνει, θα προσθέσω εγώ.

John Pit
26-07-11, 20:05
Το ενα και μοναδικο μου χουι εγινε η μεγαλυτερη πολυτελεια.Πλεον ειμαι ο π@υστης με το διλιτρο.Δηλαδη επειδη δεν ξοδευα τα χρηματα μου σε μακακιες και αγορασα ενα σοβαρο αυτοκινητο αυτο με κανει προνομιουχο,εχοντα και κατεχοντα και πρεπει να τιμωρηθω.Βρειτε μου ενα 3,5λιτρο να παρω!Οταν θα με ρωτανε τι δουλεια κανω απλα θα λεω "Εχω 2λιτρο,φαντασου..."
Και οπως λεει και ο Αριστοτελης «Το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο των ανθρωπων σε σχεση με τα αλλα ζωα ειναι πως μονο αυτοι εχουν την αισθηση του καλου και του κακου, του δικαιου και του αδικου και των αλλων αξιων. Η δε κοινη γνωση συντελει στη δημιουργια της οικογενειας και της πολης.» και δια της ατοπου ειναι ΟΛΟΙ ζωα.
Ειπον

velocita
26-07-11, 20:13

Αυτό έχει να κάνει με την υπευθυνότητα του καθενός:okk:

Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, τριπλασιασμός τιμής σε μια τριετία, δε συνεπάγεται απαραίτητα και "ξάνοιγμα" όποιου επέλεξε βάσει της αρχικής τιμής. Αν το γνώριζε, δε θα επέλεγε. Χονδροειδές το παράδειγμα..

Vittorio
26-07-11, 20:16
Οι εποχές που ζούμε δεν είναι "συνηθισμένες", οπότε και οι συνέπειες των επιλογών του καθενός δεν μπορούν να είναι ανάλογες.
Μοιραία, θα είναι δυσ-ανάλογες.

Aris G78
26-07-11, 20:21

σορρυ φιλτατε, αλλα δε το βλεπω για ξανοιγμα.. εις γνωση μου το πηρα και ειπα θα δινω 372, και προπερσυ εφτασα τα 745 αν θυμαμαι καλα, αναλογικα δε μου πεφτει σωστο, με ολα επανω κατακορυφα και οι μισθοι τα ιδια και χειροτερα.. κοιτα να δεις για την εν λογω 10 ετια συν που δε με πιανει απ οτι εχω καταλαβει, θα παγωσω στα 660 και θα πω και ευχαριστω.. :wall:

Vittorio
26-07-11, 20:25
Εντάξει, η αύξηση είναι άκρως δυσανάλογη, αλλά: 1) Κανείς δεν υποσχέθηκε σε κανέναν ότι επί μία ζωή θα πληρώνει τα ίδια τ.κ. απαράλλαχτα και
2) Εάν δεν πληρώσουν εκείνοι που έχουν αυτοκίνητα με κάποιες χιλιάδες κυβικά, ποιοι πρέπει να πληρώσουν, μήπως εκείνοι που έχουν τα 1.300άρια;
Δεν θα ήταν δίκαιο.

John Pit
26-07-11, 20:28
Το προβλημα ειναι πως κανεις δεν εγγυαται πως η εκαστοτε κυβερνηση δεν θα προχωραει και σε ενα αντιστοιχο φιασκο.Ποιος μας λεει οτι του χρονου δεν θα ανακοινωσουνε τελη κυκλοφοριας για τα χιλιαρια 600 ευρω?Ποιος τους σταματαει?Κανεις.Οποτε εδω τιθεται θεμα δημοκρατιας.

Vittorio
26-07-11, 20:32
... Ποιος μας λεει οτι του χρονου δεν θα ανακοινωσουνε τελη κυκλοφοριας για τα χιλιαρια 600 ευρω? ...

Φυσικά και μπορεί να γίνει (και) αυτό.

Αλλά, εάν δεν πληρώνουν εκείνοι που έχουν μαιζονέτες και βίλλες με πισίνες, εκείνοι που έχουν σκάφη αναψυχής και κότερα και εκείνοι που έχουν αυτοκίνητα με κάποιες χιλιάδες κυβικά, τότε σε αυτή τη χώρα δεν θα μείνει τίποτα για να φορολογηθεί, αφού εμείς οι "ξύπνιοι" Νεοέλληνες έχουμε αναγάγει τη φοροδιαφυγή σε "εθνικό σπορ" ...

Aris G78
26-07-11, 20:36
δεν ειπα για να πληρωσουν οι μικροτεροι, καθε αλλο.. ας εχω 2λιτρο, σεβομαι το καθενα με οτι τετρακυκλο εχει. δες το αλλιως. εμας μας μαδανε, οκ.. αν ειχαν ποιο αξιολογα μετρα περι τελων, δε θα εισεπραταν ποιο πολλα λογω περισοτερων αυτοκινητων οποιας κατηγοριας, που τωρα με αυτα εδω και 3 χρονια σιγουρα, χανουν μοναδες λογω καταθεσης πινακιδων και μη αγορας? και ναι κανεις δεν υποσχεθηκε παγωμα τελων για παντα, αλλα μεσα σε μια λογικη, και οχι παραλογα.. στο τελος ετσι οπως παμε τα μεγαλου κυβισμου θα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα... :(

Vittorio
26-07-11, 20:40
Το έχω ξαναγράψει: Αυτές οι μεγάλες στρεβλώσεις της φορολογικής νομοθεσίας, οφείλονται κυρίως στην τρομερή φοροδιαφυγή.
Εκείνος που φοροδιαφεύγει δεν κλέβει απλά και μόνο το κράτος, κλέβει τον συμπολίτη του, που δεν θέλει (ή δεν μπορεί, ή και τα 2) να πράξει το ίδιο.

John Pit
26-07-11, 20:41
Συμφωνω απολυτα με μια διαφορα ομως.Η ανικανοτητα για μια δικαιη προσεγγιση δεν μπορει καθε φορα να μεταφραζεται σε "σκουπα".Και τι εννοω.Δεν γινεται καποιος που βρεθηκε με ενα αυτοκινητο 20ετιας 2.000 κυβικων και αξιας 500 ευρω να θεωρειται πλουσιοτερος απο τον κατοχο ενως smart 2010 και αξιας 20.000 ευρω.Αυτο με το φωτχο μου μυαλο φανταζει αδικο.Ας κοψουνε τον λαιμο τους να βρουνε λυση.Σοβαρη οχι "ποναει δοντι,κοψει κεφαλι".Η ελλειψη δικαιου ειναι που με βγαζει απο τα ρουχα μου(και απο το κοκπιτ) Μπουχτησαμε στους ειδικους συμβουλους του υπουργειου.Ετσι ξερω και εγω να κοβω την ταριφα.

Vittorio
26-07-11, 20:44
Δεν είναι μόνο ανικανότητα για δίκαιη προσέγγιση.
Είναι συνυπαιτιότητα και όλων ημών: Πόσες φορές έχουμε ζητήσει και λάβει απόδειξη από συγκεκριμένους επαγγελματίες, για υπηρεσίες που μας παρέχουν;
Μη με κάνετε να πω ποιοι είναι, όλοι ξέρουμε ...

velocita
26-07-11, 20:44
Συμφωνω απολυτα με μια διαφορα ομως.Η ανικανοτητα για μια δικαιη προσεγγιση δεν μπορει καθε φορα να μεταφραζεται σε "σκουπα".Και τι εννοω.Δεν γινεται καποιος που βρεθηκε με ενα αυτοκινητο 20ετιας 2.000 κυβικων και αξιας 500 ευρω να θεωρειται πλουσιοτερος απο τον κατοχο ενως smart 2010 και αξιας 20.000 ευρω.Αυτο με το φωτχο μου μυαλο φανταζει αδικο.Ας κοψουνε τον λαιμο τους να βρουνε λυση.Σοβαρη οχι "ποναει δοντι,κοψει κεφαλι".Η ελλειψη δικαιου ειναι που με βγαζει απο τα ρουχα μου(και απο το κοκπιτ) Μπουχτησαμε στους ειδικους συμβουλους του υπουργειου.Ετσι ξερω και εγω να κοβω την ταριφα.

Άλλοι 300, έχουν φτωχότερο.

John Pit
26-07-11, 20:57
Ας σταματησω την γκρινια και ας το παω αλλου.Η μυρωδια της Ιταλιας μπαινοντας στην A.R με αποζημιωνει οσα και να μου ζητησουνε!!!Παω για βολτουλα παιδες!!!!!Καλη συνεχεια σε ολους ολες!Και για να μην ειμαι οφ τοπικ Ζητω τα νεα τελη!Ζητω οι 300 ξυπνιοι! Ζητω και ο Μπεος!(Ακολουθουνε καμπανες μολις ξεπουλησουμε και ετερα "προιοντα")
Γεια σας παιδια.

kyan
27-07-11, 12:07
Το έχω ξαναγράψει: Αυτές οι μεγάλες στρεβλώσεις της φορολογικής νομοθεσίας, οφείλονται κυρίως στην τρομερή φοροδιαφυγή.
Εκείνος που φοροδιαφεύγει δεν κλέβει απλά και μόνο το κράτος, κλέβει τον συμπολίτη του, που δεν θέλει (ή δεν μπορεί, ή και τα 2) να πράξει το ίδιο.
Οι στρεβλώσεις οφείλονται στην ανικανότητα και φυγοπονία των μέχρι σήμερα κυβερνήσεων να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τη φοροδιαφυγή, οι οποίες διάλεγαν πάντα την εύκολη λύση του να αρμέγουν εκείνους που δεν μπορούν να ξεφύγουν αντί να κυνηγήσουν τους (μεγαλο)φοροφυγάδες. Και ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με το Ι.Χ. το αντιμετώπιζαν πάντα ως "κουμπαρά" τον οποίον εκμεταλλεύονταν όταν ξέμεναν από λεφτά.

Aris G78
08-08-11, 12:41
δεν αφηνουν τιποτα.. εχουν πεσει με τα μουτρα.. http://www.totefteri.com/2011/08/blog-post_5734.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FMdtyn+%28%CE%A4%CE %BF+%CE%A4%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%29&utm_content=FaceBook

nasos
08-08-11, 21:02
δεν αφηνουν τιποτα.. εχουν πεσει με τα μουτρα.. http://www.totefteri.com/2011/08/blog-post_5734.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FMdtyn+%28%CE%A4%CE %BF+%CE%A4%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%29&utm_content=FaceBook
ε να συννενοηθειτε οσοι εχετε αμαξια μεσω του φεισμπουκ να μην τους πληρωσετε
φετος.αυτοι αλλωστε δωρεαν κυκλοφορουνε κ δεν πλερωνουν ουτε την βενζινα.:mad: :x

Timos
10-08-11, 11:02
10/8/11
Η λύση για τα τέλη κυκλοφορίας των οχημάτων υψηλού κυβισμού

Όπως έχουμε ξαναπεί (http://noozbox.blogspot.com/2011/07/blog-post_26.html) τα τέλη κυκλοφορίας της φετινής χρονιάς θα είναι υπέρογκα για τα αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού (1929 κυβικά και άνω).

Θα πει κάποιος "για πιο λόγο γκρινιάζουν τα άτομα που έχουν αγοράσει αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού; Ας μην αγόραζαν τέτοια αυτοκίνητα."

Η απάντηση είναι πως υπάρχουν αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού πολυτελείας και αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού χαμηλού κόστους κτίσης. Για κάποιον λοιπόν που είναι από επαρχία ή χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του μόνο για ταξίδια λογικό είναι να αγοράσει ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού για να μην ταλαιπωρείτε στο ταξίδι με ένα αυτοκίνητο πόλης (π.χ ένα όχημα 1000 κυβικών). Υπάρχουν αρκετοί συνάνθρωποί μας που χρησιμοποιούν ένα αυτοκίνητο πόλης για τις μετακινήσεις τους στην πόλη και ένα υψηλότερου κυβισμού, για ταξίδια. Υπάρχουν άλλοι που δεν χρησιμοποιούν γενικά αυτοκίνητο αλλά ταξιδεύουν μερικές φορές το χρόνο και θέλουν ένα όχημα που να μπορούν να εμπιστευτούν. Το τίμημα το πλήρωναν και το πληρώνουν (υψηλότερα τέλη, μεγάλο κόστος στην κατανάλωση καύσιμου, αυξημένα ασφάλιστρα, μεγαλύτερα έξοδα συντήρησης κλπ). Δεν σημαίνει λοιπόν πως ένα αυτοκίνητο υψηλού κυβισμού ανήκει απαραίτητα σε μεγαλο-επιχειρηματίες ή όλα τα αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού είναι Bentley και άνω...

Επιπλέον, δεν υπάρχει κάποιος επιπρόσθετος λόγος αυτοί οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας υπερτριπλάσια από έναν ιδιοκτήτη που έχει αυτοκίνητο 1928 κυβικών. Και μιλάμε για υπετριπλάσια λόγω της έκτακτης εισφοράς στα δίλιτρα οχήματα της τελευταίας δεκαετίας. Το αποτέλεσμα είναι πολλοί ιδιοκτήτες να τα πουλάνε σε εξευτελιστικές τιμές με σκοπό να αγοράσουν ένα χαμηλού κυβισμού αυτοκίνητο πόλης.

Ουσιαστικά αν το δει κάποιος καθαρά χρηματικά, οι άνθρωποι αυτοί χάνουν πολλές χιλιάδες ευρώ πουλώντας ένα αυτοκίνητο για το οποίο είχαν διαθέσεια αρκετά χρήματα και αγοράζοντας κάτι που δεν τους εγγυάτε και κανείς ότι του χρόνου δεν θα πέσει θύμα φοροεπίθεσης από την κυβέρνηση.

Η λύση είναι μόνο μια. Παράδοση πινακίδων στην εφορία. Αν κάποιος έχει ήδη και ένα αυτοκίνητο πόλης αυτή η πρακτική είναι η καλύτερη και πιθανότατα αυτό θα κάνει. Απλά προφυλάσει το αυτοκίνητο υψηλού κυβισμού του στο γκαράζ από το να το "σκοτώσει" σε μια μάντρα. Ακόμα και μια εικοσαετία να το έχει στο γκαράζ, περισσότερη συλλεκτική και χρηματική αξία θα έχει τότε το αυτοκίνητο παρά αυτή τη χρονική στιγμή.

Αν κάποιος δεν έχει δεύτερο αυτοκίνητο πόλης, εκεί υπάρχει μια δυσκολία αλλά με μόλις 2000-3000 ευρώ μπορεί να πάρει ένα μεταχειρισμένο όχημα πόλης να κάνει τη δουλειά του.

Η κατάθεση πινακίδων στην εφορία στοιχίζει περίπου 80 ευρώ και του μένουν στην τσέπη 850 ευρώ τουλάχιστον (στην περίπτωση αυτοκινήτου 1929-2357 κυβικών) να τα ξοδέψει όπως θέλει. Για οχήματα 2358 κυβικών και άνω τα χρήματα που εξοικονομείτε είναι άνω των 1000 ευρώ! Αν υπολογίσει κανείς και τη βενζίνη, τα ασφάλιστρα αλλά και τη φορολόγηση για το 2011 τότε η εξοικονόμιση που θα κάνει για την επόμενη χρονιά θα είναι αρκετά καλή (ξεπερνάει κατά πολύ τα 3000 ευρώ).

Ακόμα και αν η κυβέρνηση δεν πάρει κανένα μήνυμα από αυτή την κίνηση τουλάχιστον οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων υψηλού κυβισμού δεν θα νιώθουν την κοροϊδία να πληρώνουν από 930-2000 ευρώ για κάτι το οποίο ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι είναι. Την έννοια "τέλη κυκλοφορίας" οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού ήδη την πληρώνουν με την εξωφρενική τιμή των καυσίμων. Και ας μην αναφερθούμε στους ρύπους γιατί κυκλοφορούν και οχήματα με λιγότερα κυβικά υπετροφοδοτούμενα 200+ αλόγων που πληρώνουν τέλη 130 ευρώ. Άλλωστε αν μειωθεί το πλήθος των οχημάτων και δη αυτών με τα μεγαλύτερα κυβικά να δούμε πως θα "αυξηθούν" τα έσοδα της κυβέρνησης από τους έμμεσους φόρους π.χ στα καύσιμα.

Εϊναι γνωστό στους πάντες ότι όταν οι νόμοι είναι δίκαιοι και στα πλαίσια της λογικής τότε τις περισσότερες φορές αποδίδουν. Όταν όχι, δυστυχώς πρέπει να επανεξετάζονται από όλες τις πλευρές από αυτούς που τους ορίζουν.

Πηγή: http://noozbox.blogspot.com/

houlio
10-08-11, 11:30
Αν παραδώσουν πινακίδες μεγάλο ποσοστό αυτοκινήτων υψηλού κυβισμού μια χαρά θα το πάρει το μήνυμα το έχει αποδείξει και στο παρελθόν αυτή η κυβέρνηση. Εγώ πάντως συνεχίζω να μένω με την απορία τα νέα αυτοκίνητα που φορολογούνται με τους ρύπους δεν θα πληρώσουν έκτακτη εισφορά η θα πληρώσουν τέλη με ρύπους και έκτακτη εισφορά με τα κυβικά τους;;;

Σπύρος Ζουμής
10-08-11, 11:33
μπερδεμενη η κατασταση ουτε εγω το εχω καταλαβει:confused:

thanos159
10-08-11, 13:24
μα νομιζω,οτι το θεμα βρισκετε σε επανεξεταση θα κοιταξουν την ηλικια του οχηματος........την οικογενειακη κατασταση.........κλπ,βεβαια το πιθανοτερο θα καταληξουν σε κατι .........χειροτερο,παντως ενα χιλιαρικο για την 159 και αλλο ενα για την gtv δεν τα δινω με ΤΙΠΟΤΑ!

Σπύρος Ζουμής
10-08-11, 13:28
μα νομιζω,οτι το θεμα βρισκετε σε επανεξεταση θα κοιταξουν την ηλικια του οχηματος........την οικογενειακη κατασταση.........κλπ,βεβαια το πιθανοτερο θα καταληξουν σε κατι .........χειροτερο,παντως ενα χιλιαρικο για την 159 και αλλο ενα για την gtv δεν τα δινω με ΤΙΠΟΤΑ!
εχουμε και την οικογενειακη κατασταση τωρα :slap::lol::lol::lol:

BGPVirus
12-08-11, 12:08
Παίδες ρίξτε μια ματιά εδώ... Αρχίζουν να οργανώνονται τα πράγματα και όσον αφορά τα τέλη κυκλοφορίας...

http://noozbox.blogspot.com/2011/08/blog-post_9271.html

Aris G78
12-08-11, 12:51
Παίδες ρίξτε μια ματιά εδώ... Αρχίζουν να οργανώνονται τα πράγματα και όσον αφορά τα τέλη κυκλοφορίας...

http://noozbox.blogspot.com/2011/08/blog-post_9271.html

Αρκετα καλο.. θα περασει αραγε? η θα αρχισουν τις μαμουνιες στις εφοριες? .....:confused:

ΝΙΚΟΣ
12-08-11, 15:36
Οι εφορίες ειναι το λιγότερο. Απο μόνοι τους δεν μπορούν να αρνηθούν την παραλαβή πινακίδων και εδώ φοβαμαι πως θα έχουμε θέμα. Απο το 2004 καταθέτω πινακίδες κάθε χρόνο γιατί λόγω εργασίας είμαι Ελλάδα το πολύ 2-3 μήνες, και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα. Απο πέρυσι ακούγονται φήμες οτι στο μέλλον δεν θα καταθέτονται πινακίδες στις εφορίες, αλλα στα υπουργεία υπο προυποθέσεις, οι οποίες ομως δέν διευκρινίστηκαν επειδή δέν προχώρησε. Φέτος όμως, που αναμένεται πολύ μεγαλύτερος απο κάθε άλλη φορά ο αριθμός των ιδιοκτητών που θα καταθέσουν πινακίδες, πολύ φοβάμαι (μακάρι να βγώ ψεύτης) οτι το καθεστώς περί ακινησίας θα αλλάξει και μήν ξεχνάμε οτι ο μόνος τρόπος αντίδρασης βασίζεται στο δικαίωμα του καθενός απο εμάς να καταθέτει πινακίδες και να μήν πληρώνει (νόμιμα) τα τέλη. Ιδωμεν...

Παναγιώτης 147
12-08-11, 15:53
Πάντως στο 131 δεν μου παίρναν τις πινακίδες για κανένα λόγω (εκτός της αναχώρησης στο εξωτερικό) από την εφορία...

John Pit
12-08-11, 15:55
:confused: τι σου λεγανε δηλαδη?Εαν ελεγες "ρε μαλ@κες δεν εχω να πληρωσω" δεν τις δεχοντουσαν?

Aris G78
12-08-11, 16:04
Πάντως στο 131 δεν μου παίρναν τις πινακίδες για κανένα λόγω (εκτός της αναχώρησης στο εξωτερικό) από την εφορία...

χρονολογιακο ετος?

ΝΙΚΟΣ
12-08-11, 16:19
Βαριούνται να συμπληρώσουν την βεβαίωση ακινησίας.. Το 2009 τις πήγε ο δικηγόρος μου με εξουσιοδότηση γιατί δεν πρόλαβα εγώ, ουτε κάν τον ρώτησαν το λόγο. Καλό πάντως είναι να δηλώνετε οτι το αυτοκίνητο θα παραμείνει σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ πάρκινγκ.

John Pit
12-08-11, 16:39
:okk:

nasos
12-08-11, 23:33
ε κ στην τελικη αν εχεις αμαξι πανω απο 2 χιλιαδες κυβικα κ ενω θες να δωσεις πινακιδες δεν στις παιρνουν,μην τις δωσεις.
κυκλοφορα το μεχρι να βγεις μια βολτα εξωτερικο κ να το κανεις νταλαβερι.
αλλωστε εδω,ειδαμε,τα καλα αμαξια τα χαριζουν πλεον.

Παναγιώτης 147
13-08-11, 13:42
χρονολογιακο ετος?

5ος/11 Όταν έβγαλα τις ιστορικές. Εφορία ΙΓ' Αθηνών...

Vittorio
22-08-11, 16:16
Ανασφάλιστο το 15% του στόλου των οχημάτων που κυκλοφορούν στη Χώρα μας.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=415910&h1=true

Γιωργος lancia
22-08-11, 16:23
αληθεια, οποιος εχει φιλπα στο αυτοκινητο του, πληρωνει τελη κυκλοφοριας?

paokkerkir
22-08-11, 16:27
Για φιπλα δεν ξέρω να σου πω.
Για φιλπα όμως, πληρώνουν μια συνδρομή, όχι τα κρατικά τέλη.

Γιωργος lancia
22-08-11, 16:31
Για φιπλα δεν ξέρω να σου πω.
Για φιλπα όμως, πληρώνουν μια συνδρομή, όχι τα κρατικά τέλη.φιλπα ειναι το ξερω, απλα πανω στην βιασυνη μου το εκανα λαθος!;)

ευχαριστω!!!:) με τις φιλπα εχεις και αδεια κυκλοφοριας και ασφαλεια κλπ κανονικα?

paokkerkir
22-08-11, 16:33
Το ξερω χαβαλέ κάνουμε :)

Έχεις άδεια, η ενα χαρτί σαν άδεια τελως πάντων, και ασφάλιση με μικρό αντίτιμο. Τυπικά όμως μόνο σαββατοκύριακα και για συντήρηση ή εκδηλώσεις επιτρέπεται να το κινείς.

Γιωργος lancia
22-08-11, 16:36

Έχεις άδεια, η ενα χαρτί σαν άδεια τελως πάντων, και ασφάλιση με μικρό αντίτιμο. Τυπικά όμως μόνο σαββατοκύριακα και για συντήρηση ή εκδηλώσεις επιτρέπεται να το κινείς.σε ελεγχουν δηλαδη με καποιο τροπο και πρεπει να τηρεις αυτους τους περιορισμους?:cool:

velocita
22-08-11, 16:47
Ε, αν σε σταματήσουν για παράδειγμα Δευτέρα μεσημέρι, δε θα τους αρέσει. Ούτε σε σένα..

Don Juan
22-08-11, 16:49
σε ελεγχουν δηλαδη με καποιο τροπο και πρεπει να τηρεις αυτους τους περιορισμους?:cool:

μπορείς να κάνεις καταγγελία

paokkerkir
22-08-11, 16:55
Και να σε σταματήσουν λες το παω στο συνεργείο...Σιγά.

marioGTVjts
22-08-11, 16:56
αληθεια, οποιος εχει φιλπα στο αυτοκινητο του, πληρωνει τελη κυκλοφοριας?
Oχι φίλε. Η ασφάλεια κοστίζει 55€ τον χρόνο για την veloce

velocita
22-08-11, 16:58
Και να σε σταματήσουν λες το παω στο συνεργείο...Σιγά.

:lol:....φαντάζομαι σκηνικό σε στριφτερό παραλιακό δρόμο, να του πίνεις το αίμα και μετά να απολογείσαι περί ιταλιάνικων που όλο χαλάνε και θέλουνε συνεργείο!!:slap:

Vittorio
22-08-11, 17:02
Το θέμα είναι να μην τρακάρει κανείς με κάποιο από τα τόσα πολλά ανασφάλιστα οχήματα.
Την έβαψε.
Απλά.

i87
22-08-11, 20:05
Το θέμα είναι να μην τρακάρει κανείς με κάποιο από τα τόσα πολλά ανασφάλιστα οχήματα.
Την έβαψε.
Απλά.

Δεν έχω μπροστά μου το συμβόλαιο αλλά νομίζω ότι πληρώνουμε κάτι παραπάνω για κάλυψη των ζημιών που θα προκληθούν από ανασφάλιστο όχημα.

Υ.Γ. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Vittorio
22-08-11, 20:12
Δεν το θυμάμαι - δεν επιμένω.

Παναγιώτης 147
23-08-11, 02:15
Οι περισσότερες εταιρείες έχουν πλέον...

BILLY71CODATRONCA
23-08-11, 11:16
φιλπα ειναι το ξερω, απλα πανω στην βιασυνη μου το εκανα λαθος!;)

ευχαριστω!!!:) με τις φιλπα εχεις και αδεια κυκλοφοριας και ασφαλεια κλπ κανονικα?

Έχεις άδεια, η ενα χαρτί σαν άδεια τελως πάντων, και ασφάλιση με μικρό αντίτιμο. Τυπικά όμως μόνο σαββατοκύριακα και για συντήρηση ή εκδηλώσεις επιτρέπεται να το κινείς.

Ανοίγουμε μεγάλο θέμα,επιγραμματικά όμως οι ιστορικές πινακίδες δεν είναι πανάκεια αλλά μια λύση ανάγκης.Δεν υπάρχουν Σ/Κ,γιορτές και πανηγύργια.Η υπουργική απόφαση ορίζει ξεκάθαρα τα παρακάτω:

http://www.philpa.gr/philpa1.html

Προσωπικά,πέρυσι το καλοκαίρι στις διακοπές μου στο νησί των Φαιάκων,πήρα μαζί μου τη Spider που έχει συμβατικές πινακίδες κυκλοφορίας.Οι τροχαίοι δεν πιπιλούν το δάχτυλο.Γνωρίζουν πολύ καλά τι ισχύει και οι όποιες "βολτούλες" γίνονται με την ανοχή τους.

edit@Γιώργος Lancia.Δεν έχεις άδεια κυκλοφορίας αλλά μια Identity Card που αναφέρει τα στοιχεία του αυτοκινήτου και του ιδιοκτήτη.

Παναγιώτης 147
25-08-11, 01:16
Σίγουρα και δεν είναι αυτοκίνητα καθημερινής χρήσης... Ούτε το δικό μου το έχω έτσι... Αλλά μπορείς να κάνεις χιλιόμετρα συντήρησης και δοκιμών μετά από επισκευή όπως και να πας στο συνεργείο σου καθημερινή... Ε δεν θα πάω και στο σούπερ μάρκετ με το 131 τώρα...

Vittorio
25-08-11, 11:02
Πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι "Sunday - car".

Vittorio
01-09-11, 10:29
Σχεδόν 120.000 αυτοκίνητα, που δεν έχουν πληρώσει τ.κ..
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=370336&cid=12

i87
01-09-11, 14:20
Έτσι δεν γίνεται πάντα;;; Αυτοί που πληρώνουν, πληρώνουν για όλους!!!

JIM_MAR
03-09-11, 16:31
Μπορεί να μου πει κάποιος αν εγώ πάρω αύριο μια Brera 2.2 του 2008 ας πούμε πόσα τέλη θα πληρώσω; Τι τεκμήριο θα έχω; Και το κυριότερο για πόσο καιρό ισχύουν όλα αυτά;

velocita
03-09-11, 16:55
Βρίσκεται στα ίδια με ένα δίλιτρο. Πέρυσι, ήταν 600 ευρώ. Φέτος, φημολογείται ακόμα μια αύξηση της τάξης του 10 ή 20%, συν η έκτακτη εισφορά των 300 περίπου ευρώ.
Για πόσο καιρό και αν ισχύουν όλα αυτά, δε γνωρίζουν ούτε τα 300 δίποδα.

Vittorio
03-09-11, 17:00
Κοίτα τους πίνακες.
Είναι και το θέμα των τεκμηρίων.
Την καλύπτεις;
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

(http://www.autointernet.gr/simple_pages_client.php?page_all=rates)

JIM_MAR
03-09-11, 17:32
Δεν είναι το θέμα μόνο αν την καλύπτω, αλλά το ότι κάθε τι έχει και τεκμήριο πλέον, συν το ότι πρέπει να δίνεις ένα σεβαστό ποσό στο τέλος κάθε χρόνου για ένα χαρτάκι που θα κολλήσεις στο τζάμι, συν τις αυξημένες ασφάλειες, συν το ότι θα σε κοιτά ο κόσμος με μισό μάτι -έχει αυτός, σιγά μην τον πληρώσουμε μια μια μελέτη που μας έκανε (ειδικά στην επαρχεία που είμαστε όλοι γνωστοί μόλις δουν να έχεις καλό αυτοκίνητο πολλοί πάνε να σε ρίξουν στις πληρωμές)- και τέλος άμα πάρεις αμάξι πάνω από 1.8 το παντρεύεσαι πλέον....

Άσε να περιμένω να βρω καμιά ΤΒι....

velocita
03-09-11, 17:45
Δεν είναι το θέμα μόνο αν την καλύπτω, αλλά το ότι κάθε τι έχει και τεκμήριο πλέον, συν το ότι πρέπει να δίνεις ένα σεβαστό ποσό στο τέλος κάθε χρόνου για ένα χαρτάκι που θα κολλήσεις στο τζάμι, συν τις αυξημένες ασφάλειες, συν το ότι θα σε κοιτά ο κόσμος με μισό μάτι -έχει αυτός, σιγά μην τον πληρώσουμε μια μια μελέτη που μας έκανε (ειδικά στην επαρχεία που είμαστε όλοι γνωστοί μόλις δουν να έχεις καλό αυτοκίνητο πολλοί πάνε να σε ρίξουν στις πληρωμές)- και τέλος άμα πάρεις αμάξι πάνω από 1.8 το παντρεύεσαι πλέον....

Άσε να περιμένω να βρω καμιά ΤΒι....

+1000!!!!!!!

thanos159
03-09-11, 22:57
ρε φιλε jim-mar γιατι δεν παιρνεις τον ερωτα σου (gtv v6turbo)!τις εχουν τσαμπα -τεκμηριο μικρο-ασφαλειες-τελη και χαοτικη διαφορα απο την 2,2 στην ταχυτητα,εχοντας και τους δυο ''κινητηρες'' ΚΑΜΙΑ σχεση!

nasos
04-09-11, 09:27
χτες ειχα κουβεντα με ενα φιλο που εχει μια 535 του 86.σκεφτεται να μην πληρωσει τα τκ γιατι εδω που τα λεμε μου ειπε οτι ουτε 2 χιλιαρικα πιανει το αμαξι του αμα
σκεφτει να το πουλησει,αλλα το χρειαζεται για να μετακινειται στην επαρχια που μενει.
αμα δεν τα πληρωσει ξερει κανενας τι γινεται?
απο ολα τα αλλα θεματα γιατι να το πουλησει δεν θελει.:confused:

Δhμητρης
04-09-11, 11:50
χτες ειχα κουβεντα με ενα φιλο που εχει μια 535 του 86.σκεφτεται να μην πληρωσει τα τκ γιατι εδω που τα λεμε μου ειπε οτι ουτε 2 χιλιαρικα πιανει το αμαξι του αμα
σκεφτει να το πουλησει,αλλα το χρειαζεται για να μετακινειται στην επαρχια που μενει.
απο ολα τα αλλα θεματα γιατι να το πουλησει δεν θελει.:confused:καλημερα nasos,αν δεν τα πληρωσει θα φαινονται στην εφορια στο τμημα αυτοκινητου οτι χρωσταει,θα κυκλοφοραει χωρις τελη,μονο αν τον σταματησουν σε κανενα μπλοκο για ελεγχο θα εχει προβλημα για προστιμο,κανονικα μπορει να παρει τα επομενα τελη του 2013 δεν του λενε τιποτα στην εφορια,αλλα οταν ειναι να παρει τα χρωστουμενα τελη θα τα πληρωσει διπλα.δεν ξερω μονο αν καποια στιγμη σου στελνουν χαρτι να τα εξοφλησεις...αλλα αν τα χρωσταει και ειναι να κανει αγορα αυτοκινητου δεν μπορει αν δεν τα εχεις ξοφλησει τα χρωστουμενα.πιστευω οτι καπως ετσι γινετε.:)

JIM_MAR
04-09-11, 12:02
ρε φιλε jim-mar γιατι δεν παιρνεις τον ερωτα σου (gtv v6turbo)!τις εχουν τσαμπα -τεκμηριο μικρο-ασφαλειες-τελη και χαοτικη διαφορα απο την 2,2 στην ταχυτητα,εχοντας και τους δυο ''κινητηρες'' ΚΑΜΙΑ σχεση!
Καλά όσον αφορά τα μοτόρια σίγουρα όχι μόνο δεν υπάρχει καμία σχέση, αλλά μιλάμε μάλλον για εντελώς αντίθετα πράγματα....
Και σε ερωτώ: Που θα βρω μια καλή GTV V6 TB με λογικά χλμ και σε καλή κατάσταση τώρα πια; Η νεότερη είναι η δικιά σου που είναι ήδη 11 χρονών! Μακάρι να υπήρχαν μέχρι το 2005-2006 να έπαιρνα μια καλή και ας την πλήρωνα! Δυστυχώς εγώ την θέλω σαν μοναδικό αυτοκίνητο οπότε θέλω να είναι και κάπως πιο καινούργιο γι' αυτό είμαι διστακτικός!
Η Brera είναι όπως και να το κάνουμε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο αλλά ίσως με μη πορωτικούς κινητήρες -κρατώ επιφύλαξη για τον ΤΒι αλλά και πάλι στο θέμα ήχου φαντάζομαι υστερεί σε σχέση ακόμη και με τον Twin Spark μου!

darkman147
04-09-11, 12:14
Καλά όσον αφορά τα μοτόρια σίγουρα όχι μόνο δεν υπάρχει καμία σχέση, αλλά μιλάμε μάλλον για εντελώς αντίθετα πράγματα....
Και σε ερωτώ: Που θα βρω μια καλή GTV V6 TB με λογικά χλμ και σε καλή κατάσταση τώρα πια; Η νεότερη είναι η δικιά σου που είναι ήδη 11 χρονών! Μακάρι να υπήρχαν μέχρι το 2005-2006 να έπαιρνα μια καλή και ας την πλήρωνα! Δυστυχώς εγώ την θέλω σαν μοναδικό αυτοκίνητο οπότε θέλω να είναι και κάπως πιο καινούργιο γι' αυτό είμαι διστακτικός!
Η Brera είναι όπως και να το κάνουμε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο αλλά ίσως με μη πορωτικούς κινητήρες -κρατώ επιφύλαξη για τον ΤΒι αλλά και πάλι στο θέμα ήχου φαντάζομαι υστερεί σε σχέση ακόμη και με τον Twin Spark μου!
Ηχητικα και σε υστερια υπολειπεται,αλλα εχει αλλες χαρες..:twisted:-Κλεινοντας την πορτα πισω σου μετα απο μια βολτα εχεις το ιδιο χαζοχαμογελο παντως:D

nasos
04-09-11, 16:16
καλημερα nasos,αν δεν τα πληρωσει θα φαινονται στην εφορια στο τμημα αυτοκινητου οτι χρωσταει,θα κυκλοφοραει χωρις τελη,μονο αν τον σταματησουν σε κανενα μπλοκο για ελεγχο θα εχει προβλημα για προστιμο,κανονικα μπορει να παρει τα επομενα τελη του 2013 δεν του λενε τιποτα στην εφορια,αλλα οταν ειναι να παρει τα χρωστουμενα τελη θα τα πληρωσει διπλα.δεν ξερω μονο αν καποια στιγμη σου στελνουν χαρτι να τα εξοφλησεις...αλλα αν τα χρωσταει και ειναι να κανει αγορα αυτοκινητου δεν μπορει αν δεν τα εχεις ξοφλησει τα χρωστουμενα.πιστευω οτι καπως ετσι γινετε.:)
thanks.απλα εκει που κυκλοφορει το μπεεμβε δεν τιθεται θεμα αστυνομιας κ ουσιαστικα επειδη δεν θελει να το πουλησει κ να το κρατησει οσο μπορει ειναι κριμα
να δωσει 1200ε για ενα αμαξι που δεν πιανει ουτε 2 χιλιαρικα.
αυτο που φοβαται ειναι μη του στειλουν κανα ραβασακι απ την εφορια σπιτι του μετα απο 2,3-5 χρονια να πληρωσει τα σπασμενα κ δεν ξερω τι να του πω.:)

Δhμητρης
04-09-11, 16:26
κοιτα αυτο με το {ραβασακι}που λες ειναι αυτο που εχουνε πει,οτι μαλλον θα κοιταξουν οσοι δεν εχουν παρει τα τελη να στειλουν ειδοποιητηρια να εξοφληθουν,πριν λιγο καιρο το ειχαν πει.το ιδιο και ενας θειος μου με μια μερσεντες πολυ παλια,και πολλα κυβικα εδω και τρια χρονια δεν τα εχει πληρωσει,και δεν λεει να το διωξη εκει το κραταει επειδη του αρεσει,και κυκλοφοραει αθηνα κορινθο....:dizzy::dizzy:και ποιος θα παει να τα εξοφλησει?λιγο δυσκολο ειναι.

Vittorio
04-09-11, 17:28
απο ολα τα αλλα θεματα γιατι να το πουλησει δεν θελει.:confused:

1) Αν αποφασίσει να το πουλησει (και βρει αγοραστή), απλά δεν θα μπορεί.
2) Αν, σε οποιονδήποτε έλεγχο, τον πιάσουν χωρίς να έχει πληρώσει τ.κ., απλά την πάτησε.
3) ΚΤΕΟ δεν περνά .
4) Αν και όποτε αποφασίσει να τα πληρώσει στο μέλλον, θα πληρώσει και όλα τα προηγούμενα.
5) Μπορεί να παίζουν και τίποτα προσαυξήσεις ...

nasos
04-09-11, 21:09
2) Αν, σε οποιονδήποτε έλεγχο, τον πιάσουν χωρίς να έχει πληρώσει τ.κ., απλά την πάτησε.
3) ΚΤΕΟ δεν περνά .
4) Αν και όποτε αποφασίσει να τα πληρώσει στο μέλλον, θα πληρώσει και όλα τα προηγούμενα.
5) Μπορεί να παίζουν και τίποτα προσαυξήσεις ...
οπως ειπα κ παραπανω παναγιωτη το αμαξι ουτε 2 χιλιαρικα δεν πιανει.αλλωστε κ ποιος το παιρνει ε?
ο φιλος δεν πληρωσε 1000ε φετος κ δεν θα δωσει αλλα 1200 για το 2012.αρα πολυ παραπανω χρηματα απ την αξια του αυτοκινητου.
κ να τον πιασει η τροχαια αν κ εφοσον τους το χαριζει μου λεει.:lol:
απλα τον αποσχολει το νομικο θεμα για τα μετεπειτα χρονια μην του ερθει στην φορολογικη δηλωση κανα ραβασακι κ το θεμα ασφαλισης που θα ζητανε κ τα τκ.

Δhμητρης
04-09-11, 21:35
3) ΚΤΕΟ δεν περνά .
5) Μπορεί να παίζουν και τίποτα προσαυξήσεις ...παναγιωτη ετυχε να ημουν μπροστα σε πωληση αυτοκινητου οπου ο πωλητης χρωσταγε τ.κ.και κανονικα εγινε στα κεπ η μεταβιβαση,ξερεις με εξουσιοδοτηση,πηγε μετα ο αγοραστης και εκανε την μεταβιβαση στο ονομα του,και δεν υπηρχε κανενα προβλημα σε αυτον που χρωσταγε τα τ.κ,απο θεμα εφοριας.λες αν πηγαινανε εφορια να υπηρχε προβλημα εκει?η στο υπουργειο για μεταβιβαση?:confused:

nasos
04-09-11, 21:39
..δηλ δικο σου ατομο στα κεπ κ ολα οκ?..:lol:
τι απλο..:lol:

Vittorio
04-09-11, 21:44
...
απλα τον αποσχολει το νομικο θεμα για τα μετεπειτα χρονια μην του ερθει στην φορολογικη δηλωση κανα ραβασακι κ το θεμα ασφαλισης που θα ζητανε κ τα τκ.

Αυτό το τελευταίο δεν μπορεί κανείς να το αποκλίσει, αλλά ούτε και να το προδικάσει.

Δhμητρης
04-09-11, 21:45
..δηλ δικο σου ατομο στα κεπ κ ολα οκ?..:lol:
τι απλο..:lol:οχι,δεν εχω δικο μου ατομο απλα ετσι εγινε,ημουνα μπροστα ομως,δεν τα κοιτανε στα κεπ αν χρωστας,την εξουσιοδοτηση φτιαξανε,και τα χαρτια,το αγοραστιριο και το πωλητηριο,τιποτα αλλο,μακαρι σε καθε υπηρεσια να ειχαμε και εναν δικο μας,θα ηταν αλλιως τα πραγματα:lol:

paul
04-09-11, 23:06
παναγιωτη ετυχε να ημουν μπροστα σε πωληση αυτοκινητου οπου ο πωλητης χρωσταγε τ.κ.και κανονικα εγινε στα κεπ η μεταβιβαση,ξερεις με εξουσιοδοτηση,πηγε μετα ο αγοραστης και εκανε την μεταβιβαση στο ονομα του,και δεν υπηρχε κανενα προβλημα σε αυτον που χρωσταγε τα τ.κ,απο θεμα εφοριας.λες αν πηγαινανε εφορια να υπηρχε προβλημα εκει?η στο υπουργειο για μεταβιβαση?:confused:

Τα ΚΕΠ ολοκληρώνουν τη διαδικασία μεταβίβασης άσχετα άν οφείλονται τέλη κυκλοφορίας, όχι όμως αν λείπει το ΚΤΕΟ.

Το πρόβλημα είναι ότι κατά την ισχύουσα νομοθεσία οι οφειλές ακολουθούν το αυτοκίνητο :eek: και άν ο προηγούμενος οφείλει την "πατάει" ο επόμενος ο οποίος και το "παντρεύεται".

Το έπαθα ο ίδιος, όταν τον Δεκέμβριο του 2010 αγόρασα ένα "παλιό" με εξουσιοδότηση για ανακατασκευή και πέρασα να πάρω τα τέλη του 2011. Στην ΙΓ' δεν μου τα έδιναν λόγω οφειλών προηγουμένων ετών. Εκανα φασαρία, εξήγησα σε έντονο ύφος ότι το αυτοκίνητο το έχω πληρώσει, έδειξα την εξουσιοδότηση, έγινε τελικά της Κόλασης, κατέβηκαν προϊστάμενοι και μου έδωσαν τα τέλη του 2011 αναγνωρίζοντας το "άδικο" του υφιστάμενου Νόμου.

Ηθελα να ήξερα τι το χρειάζονται το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη άν δεν μπορούν να βεβαιώσουν οφειλές.

Ψάξτε να τον βρείτε Κυριοι, δική σας δουλειά είναι όχι δική μου. Δεν είναι δυνατόν να οφείλω εγώ τα τέλη προηγουμένων ετών γιατί απλά τότε δεν ήμουν ιδιοκτήτης του οχήματος.

Αντιλαμβάνεστε ότι το μπέρδεμα προέκυψε γιατί στα ΚΕΠ δεν γίνεται έλεγχος για τυχόν οφειλές τελών κυκλοφορίας.

Το σίγουρο και λογικό είναι να βεβαιώνεται η οφειλή και τυχόν προσαυξήσεις στο κάτοχο του αυτοκινήτου τη χρονική περίοδο που αυτές προέκυψαν.

Αν η μεταβίβαση γινόταν στις ΔΟΥ θα σταματούσε λόγω οφειλών.

Dimalex
12-09-11, 15:28
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=377330&cid=12#

καλα να παθουν !

nikos7ar
12-09-11, 16:53
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=377330&cid=12#

καλα να παθουν !
εκει να δεις γελια....θα περιμενουν εισπραξεις αλλα ο κοσμος φετος δεν προκειται να πληρωσει τελη(καποιοι που εχουν 2 αυτοκινητα η' μεγαλου κυβισμου)

apegnas
23-09-11, 00:02
Δεν μπορώ να την καταλάβω αυτήν την τακτική του κράτους, τα αυτοκίνητα είναι ένα σίγουρο εισόδημα γιατί πλέον σχεδόν όλοι έχουν ένα αμάξι, με μια σωστή φορολογικά πολιτική στο αυτοκίνητο θα κερδίσουν πολλά δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν.

Και επιτέλους ας φύγουν από το κυνήγι των cc όσο αναφορά τα τέλη. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα ευρωπαϊκά κράτη φορολογούν τους ίππους.

JIM_MAR
23-09-11, 00:25
Τι το ψάχνετε ρε παίδες; Ο όρος "τέλη κυκλοφορίας" εξ' ορισμού δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την τιμή, τα κυβικά, την ιπποδύναμη ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο του κάθε αυτοκινήτου. Πρέπει να είναι ένα ποσό που πρέπει να καταβάλει κανέις για να μπορεί να κινήσει το όχημά του στους δρόμους...Κάτι σαν ενοίκιο ας πούμε.
Όταν για παράδειγμα λέμε "τέλη ενλιμενισμού" πληρώνεις ανάλογα με το μέγεθος του σκάφους σου -απ' όσο ξέρω δηλαδή- γιατί έχει άμεση σχέση με το χώρο που καταλαμβάνει στο λιμάνι...Αυτό είναι λογικό!
Τώρα εγώ που έχω μια 156 1.6 γιατί πρέπει να πληρώνω ένα ποσό ενώ κάποιος που έχει πάλι 156 3.2 πληρώνει το 4τραπλάσιο; Τι λογική είναι αυτή; Απλά δεν υπάρχει λογική...
Τα περί κυβικών, ιπποδυνάμεων, τιμής (πολυτελείας, τώρα που ξαναβγήκε στο προσκύνιο ο όρος) έχουν σχέση με εφορίες και όχι με την κυκλοφορία του οχήματος κατά την άποψή μου! Αλλά τι να λέμε τώρα...

italakias
23-09-11, 00:29
Αμα ειχαν την ιδια τιμη για ολα τα αυτοκινητα,θα βγαινανε αυτοι με τα χαμηλου κυβισμου και θα λεγανε οτι δεν γινεται να πληρωνει ενα φιατακι 1.100 κυβ τα ιδια τελη με ενα διλιτρο ,και θα ειχαν και δικιο.

apegnas
23-09-11, 00:29
Έτσι είναι το μοναδικό ίσως καλό είναι αυτό με τους ρύπους.

italakias
23-09-11, 00:39
ναι αλλα σκεψου και αυτον που δεν εχει λεφτα να αγορασει πιο συγχρονο οχημα.

JIM_MAR
23-09-11, 00:39
Αμα ειχαν την ιδια τιμη για ολα τα αυτοκινητα,θα βγαινανε αυτοι με τα χαμηλου κυβισμου και θα λεγανε οτι δεν γινεται να πληρωνει ενα φιατακι 1.100 κυβ τα ιδια τελη με ενα διλιτρο ,και θα ειχαν και δικιο.
Θα μπορούσαν να έχουν κάποιες διαφορές, δε λέω να είναι όλα ίδια, αλλά όχι να ξεκινάνε από τα 70-80Ε και να φτάνουν τα 1300-1400...Δηλαδή το Navara που ως αγροτικό πληρώνει καμια 80αριά ευρουλάκια και εγώ καμια 240αρια τι λογική έχει;Ούτε ρυπαίνω πολύ περισσότερο (αφού είμαι συντηρημένος σωστά βέβαια), ούτε έχουμε την ίδια τιμή, ούτε τίποτα....
Εννοώ ότι δεν εχουν καμία σχέση τα τέλη κυκλοφορίας με το πόσο κάνει ένα αμάξι ή πόσα κυβικά έχει!
Όσον αφορά τους ρύπους εδώ υπάρχει ένα θέμα και θα μπορούσε να είναι δίκαιη μια τέτοιου είδους διαβάθμιση, ΑΝ γινόταν με σωστά κριτήρια και όχι με εισπρακτικά...

apegnas
23-09-11, 01:56
Οι ρύποι κινούνται σε σωστό πλαίσιο όσο αναφορά τα καινούργια. το θέμα είναι με τα παλαιότερα ιχ

Νίκος Σ
23-09-11, 09:02
ναι , βρηκαν το κουμπί και επιβαρύνουν και τα καύσιμα και τα τέλη ... βάλτε ανάλογα με το μήκος του αυτοκινήτου και αφήστε να εισρέυσουν χρήματα από τα καύσιμα ... ρίξτε τις τιμές στα αυτοκίνητα για να αγοράσουν περισσότεροι , και θα δεις που η αγορά καυσίμου θα διπλασιαστεί ... ο φόρος πολυτελείας είναι ένα φιάσκο ...

marios_zio7
23-09-11, 10:09
ρε παιδες με καταθεση πινακιδων τι παιζει?
τι γλιτωνουμε αν την κανουμε?

dpap
23-09-11, 13:18
Τα τέλη κυκλοφορίας του '12, ασφάλεια του '12, βενζίνες του '12 και την έκτακτη εισφορά του '12 άν είναι πάνω από 1928cc...Αυτά :)

nikos7ar
23-09-11, 14:31
την εκτακτη νομιζω οτι δεν τη γλιτωνεις γιατι το οχημα ειναι στο ονομα σου,απλα δεν το κυκλοφορεις.

dpap
23-09-11, 14:52
Σωστό, μπορεί να είναι και έτσι...Σε κάθε περίπτωση για σιγουργιά πρέπει να δεις την εξειδίκευση του σχετικού νόμου.

Vittorio
23-09-11, 18:50
ρε παιδες με καταθεση πινακιδων τι παιζει?
τι γλιτωνουμε αν την κανουμε?

Γλιτώνεις ό,τι έχει να κάνει από την κατάθεση (των πινακίδων) και μετά.
Ουσιαστικά δλδ., από το 2012 και μετά.

marios_zio7
23-09-11, 22:49
και το αυτοκινητο μετραει στα τεκμηρια κτλ ε?
δηλαδη αν δεν δωσω πινακιδες και δεν πληρωσω τελη,ασφαλειες και δεν το μετακινω ποια η διαφορα?

Τhanos_916
23-09-11, 23:00
θα πληρωσεις προστιμο..

Vittorio
23-09-11, 23:49
... + ότι θα μετράει στα τεκμήρια διαβίωσης.

Timos
25-09-11, 01:42
413e Τέλη αλληλεγγύης, 1100ε τέλη κυκλοφορίας, 1.67 το λίτρο η βενζίνη επί 12 μέση/100....
Μεταμεσονυχτία ανεβοκαταβάση Διονύσου χ2 @ α saturday night με Alfa Romeo Gt 3.2 V6....PRICELESS!!!!

PS. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους....γαμώ την κρίση μου...

John Pit
25-09-11, 13:54

+1000:okk:

nasos
25-09-11, 21:50
430 τελη αλλυλεγγυης,κρατανε κ στην ετσι αναδρομικα 250ε το μηνα για τους ανεργους,χαρατσι στα ακινητα κανα διχιλιαρο κ κανα διχιλιαρο για τκ σε λιγο κ
κατιτις για πετρολιο θερμανσης.
..θα παρουν τα κακαλα του αχρονιστου γιου μου κ τον γεναρη του νεου γιου μου..
:hysterical::hysterical::hysterical:

thanovet
25-09-11, 22:09
1412,13 εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος μαζί.

Crusader
25-09-11, 22:19
1412,13 εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος μαζί.

Επομέμως εγώ με τα 450 € να μην μιλάω!:mad: :x:mad: :x:mad: :x:mad: :x

nikos7ar
25-09-11, 22:21
οχι να μιλας, ολοι πρεπει να μιλαμε:twisted::rant:

straticino
26-09-11, 00:15
413e Τέλη αλληλεγγύης, 1100ε τέλη κυκλοφορίας, 1.67 το λίτρο η βενζίνη επί 12 μέση/100....
Μεταμεσονυχτία ανεβοκαταβάση Διονύσου χ2 @ α saturday night με Alfa Romeo Gt 3.2 V6....PRICELESS!!!!

+1 σε όλα

Madk4Speed
26-09-11, 00:42
Σοβαρα σκοπευετε να πληρωσετε τα χαρατσια?

Timos
26-09-11, 14:48
Σοβαρα σκοπευετε να πληρωσετε τα χαρατσια?

Και τι να κάνω...να καταθέσω πινακίδες?
Την έκτακτη ήδη την πλήρωσα...ήταν αναδρομική για πέρυσι.
Και με τι θα κυκλοφορώ? Να δώσω άλλα 10 για να πάρω κάτι...

ITA
02-10-11, 13:56
Έχει κανείς υπόψη του πόσο θα πάνε τα τέλη κυκλοφορίας του 2012 για τα δίλιτρα;

velocita
02-10-11, 14:01
660 + η έκτακτη εισφορά των 270 ευρώ.

Παναγιώτης 147
02-10-11, 14:55
Και στα δεκαετίας+ ; (η εισφορά εννοώ)

velocita
02-10-11, 15:00
Στα άνω των δέκα ετών, όχι.

Παναγιώτης 147
02-10-11, 15:01
Ευκαιρία για εκείνη την Spider...

ppanagiotis
11-10-11, 23:21
Ευκαιρία για εκείνη την Spider...

Τελικά η κρίση γεννάει ευκαιρίες... Τελικά ισχύει...:D:D:D

dpap
25-10-11, 21:48
Ξέρει κανείς άν δεν πληρώσει κανείς τα τέλη κυκλοφορίας του '12 χωρίς να καταθέσει πινακίδες, το '13 θα πρέπει να πληρώσει - μέσω εφορίας - και τα τέλη του '12 για να πάρει το σήμα του '13;

John Pit
25-10-11, 22:05
Ξέρει κανείς άν δεν πληρώσει κανείς τα τέλη κυκλοφορίας του '12 χωρίς να καταθέσει πινακίδες, το '13 θα πρέπει να πληρώσει - μέσω εφορίας - και τα τέλη του '12 για να πάρει το σήμα του '13;
Ναι και μαλιστα τα τελη του '12 διπλα.

Τhanos_916
25-10-11, 22:39

γιατι?
κανονικα πας και παιρνεις τις πινακιδες και πληρωνεις μονο τα τελη του 13...
αλλαξε κατι?

nikos7ar
25-10-11, 22:54
λεει χωρις να καταθεσει πινακιδες..

Τhanos_916
25-10-11, 23:02
ουπς.. sorry δεν το ειδα!

nikos7ar
25-10-11, 23:07
no problem :bye:

Τασος Παπαζογλου
25-10-11, 23:23
Δημιουργεις χρεη χωρις λογο. Αν χρειαστει για καποιο λογο να τα παρεις θα τα πληρωσεις διπλα. Αν οχι, δεν προκειται να γινει τιποτα. Ακομα και για μεταβιβαση χρειαζονται τα τελευταια 3 χρονια να ειναι τακτοποιημενα.

Vittorio
25-10-11, 23:27
... Ακομα και για μεταβιβαση χρειαζονται τα τελευταια 3 χρονια να ειναι τακτοποιημενα.

Ακριβώς, αυτό ιδίως είναι πολύ σπουδαίο, σε μια εποχή που πολλοί προσπαθούν να πουλήσουν τα αυτοκίνητά τους!

dpap
25-10-11, 23:36

Γιατί διπλά; Ως πρόστιμο;

nikos7ar
25-10-11, 23:48
ναι

Τασος Παπαζογλου
25-10-11, 23:49
Ναι. Οπως επισης και αν σε σταματησουν, σου παιρνουν πινακιδες και για να τις παρεις πισω πρεπει να πληρωσεις τα τελη.

dpap
25-10-11, 23:59
Ok, ευχαριστώ.

nero147
26-10-11, 00:04
Εγώ δεν έχω καταλάβει καλά.

Αν καταθέσω τις πινακίδες για το 2012 δε θα πληρώσω τέλη.
Αν όμως πάω να τις πάρω πίσω το 2013 δε θα έχουν πάει για οριστική διαγραφή αφού θα έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος χωρίς το αμάξι να φέρει πινακίδες ;

nikos7ar
26-10-11, 00:08
ρε παιδια το αρχικο ερωτημα ηταν να μην πληρωσει τελη αλλα να κρατησει τις πινακιδες για το 12.αν γινει κατι τετοιο το 13 θα πληρωσεις για το 13 και για το 12 δυο φορες,δηλαδη θα δωσει αν τα τελη ειναι 300 ευρω Χ 3=900.

Alfa33P4
26-10-11, 08:47
Εγώ δεν έχω καταλάβει καλά.

Αν καταθέσω τις πινακίδες για το 2012 δε θα πληρώσω τέλη.
Αν όμως πάω να τις πάρω πίσω το 2013 δε θα έχουν πάει για οριστική διαγραφή αφού θα έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος χωρίς το αμάξι να φέρει πινακίδες ;
οριστική διαγραφή γίνεται μόνο με καταστροφή του οχήματος αλλιώς κάνεις προσωρινή παράδοση και μετά το πέρας 1 χρόνου απλώς καταστρέφονται οι πινακίδες και χρειάζεται να κάνεις επαέκδοση με κάποιο κόστος

nero147
26-10-11, 10:59
To oποίο είναι κλάσμα των τελών ενός δίλιτρού ή είναι π.χ στο μισό ;

John Pit
26-10-11, 12:00
To oποίο είναι κλάσμα των τελών ενός δίλιτρού ή είναι π.χ στο μισό ;
Εχω την εντυπωση πως ειναι καμμια 25αρια ευρω.

sliver
26-10-11, 13:48
Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσουν έτσι!!!
Όσοι έχουνε καταθέσει πινακίδες, θα χρειαστούν να τις ξαναπάρουν, όταν πάρουν απόφαση πως οι εποχές, που και η κουτσή Μαρία είχε κυβικά, πέρασαν. Είναι μεγάλη η πελατεία για να την αφήσει το πειναλέο κράτος ανεκμετάλλευτη. (Εδώ πηδάνε γέρους νέους και μωρά…. Τα ΙΧ θα αφήσουνε?)

Προσωπικά δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν το ποσό διπλασιαστεί και αποκτήσει και μηδενικά στον πάτο του…
Όταν καταθέσουν αρκετοί πινακίδες, θα αλλάξει η ταρίφα της επανέκδοσης και θα γίνουν σε μια νύκτα τα απινακίδωτα ανταλλακτικά…

Madk4Speed
26-10-11, 14:11
Βλεπω στις μερικες χιλιαδες ταξι μαιμου να προστιθεται σεβαστος αριθμος ΙΧ με μαιμου χαρτια. Μια αδεια - 2 αυτοκινητα....

alexishouliaras
26-10-11, 18:09
ρε παιδες μια ερωτηση sorry αν ειμαι off topic αν παρεις ενα 2.000κυβ αμαξι 2004 μοντελο και το γραψεις μισο σε εναν και μισο σε αλλον πληρωνης το 270αρι τις εισφορας τα φωτα σας παρακαλω

Alfa33P4
27-10-11, 08:53
Εχω την εντυπωση πως ειναι καμμια 25αρια ευρω.
:okk: κάπου εκεί πρέπει να είναι δεν έχει σχέση με τον κυβισμό του αυτοκινήτου

italakias
27-10-11, 11:16
ρε παιδες μια ερωτηση sorry αν ειμαι off topic αν παρεις ενα 2.000κυβ αμαξι 2004 μοντελο και το γραψεις μισο σε εναν και μισο σε αλλον πληρωνης το 270αρι τις εισφορας τα φωτα σας παρακαλω

υποθετω το μοιραζεστε.

Panagiotis Mi.To QV
30-10-11, 23:46
Παιδια θελω να παρω μια MiTo QV ....θελω να την παραγγειλω σε λιγες μερες και θα μου ερθει τελος του χρονου....εεε θα περιμενω για να μπει το '12 και μετα θα παρω πινακιδες....ξερετε ποσα θα ναι τα τελη ??? γιατι με το πολυνομοσχεδιο τωρα με χουν μπερδεψει !!!!:dizzy::dizzy::dizzy:
αν μπορει να με βοηθησει καποιος να καλυτερα να μου στειλει ενα pm ή αν θελει απανταει κ εδω...:)

angelos_ARlover
31-10-11, 00:08
Νομιζω ειναι 240€.. Κλεφτες
το σημα του 2010 ηταν 186

Panagiotis Mi.To QV
31-10-11, 00:15
Νομιζω ειναι 240€.. Κλεφτες
το σημα του 2010 ηταν 186

240 ?!?!?!:eek::eek::eek: οχι κλεφτες...αλλιως τους λες...τελος παντων...οταν παρω την μικρι θατα ξεχασω γρηγορα...αν και θα μου θυμιζουν συνχως καινουργια πραγματα για γορολογια κ.λ.π...τελως παντων...μην βγω κ εκτος θεματος !!!
σ ευχαριστω παντως !!!:):):)

AlexUnder
31-10-11, 10:54
η ΜιΤο 155 τι ΤΚ πληρώνει?

Makinen
31-10-11, 12:16
Ότι είπε ο Άγγελος πιο πάνω... €240 για το 2012!! :metalo: Αθάνατοι... :ilove:

Δες κ εδώ -----> http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959 για πιο αναλυτικά.

Panagiotis Mi.To QV
31-10-11, 12:32
Ότι είπε ο Άγγελος πιο πάνω... €240 για το 2012!! :metalo: Αθάνατοι... :ilove:

Δες κ εδώ -----> http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959 για πιο αναλυτικά.

Ωραια πραματα !!!!!:(:(:yuk:

Geoulas
31-10-11, 13:32
Παιδια θελω να παρω μια MiTo QV ....θελω να την παραγγειλω σε λιγες μερες και θα μου ερθει τελος του χρονου....εεε θα περιμενω για να μπει το '12 και μετα θα παρω πινακιδες....ξερετε ποσα θα ναι τα τελη ??? γιατι με το πολυνομοσχεδιο τωρα με χουν μπερδεψει !!!!:dizzy::dizzy::dizzy:
αν μπορει να με βοηθησει καποιος να καλυτερα να μου στειλει ενα pm ή αν θελει απανταει κ εδω...:)

139 (ρύποι) Χ 1.1= 152,9...Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται όμως...

Panagiotis Mi.To QV
31-10-11, 21:42
139 (ρύποι) Χ 1.1= 152,9...Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται όμως...

Αυτο που ποτε δεν ξερουμε απο που θα μας την φορεσουνε εχει καταντησει αηδια πια !!!!

Timos
08-11-11, 17:11
Τέλη κυκλοφορίας 2011

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.home&id=322673

MAFIA
29-11-11, 13:14
Πόσο θα πληρώσουν όσοι αγοράσουν μοντέλο ALFA ROMEO μετά την 1η Νοεμβρίου του 2010; Δείτε τη σχετική λίστα...

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=210420

nikos7ar
29-11-11, 13:26
καλως τα δεχτηκα,πρωι-πρωι.

Παναγιώτης 147
29-11-11, 17:40
Και εγώ...

nasos
29-11-11, 20:54
σημερα μου ηρθε κ το τελευταιο.:lol:
τζαμπα χαρτι πλερωνουν γιατι δεν θα παρουν μια.:lol:

MAFIA
29-11-11, 20:55
σημερα μου ηρθε κ το τελευταιο.:lol:
τζαμπα χαρτι πλερωνουν γιατι δεν θα παρουν μια.:lol:
δηλαδη?

nasos
30-11-11, 06:46
δηλαδη?
δηλ δεν θα τα πληρωσω.
οπως κ τα χαρατσια κ οτιδηποτε αλλο σκαρφιζονται οι λινατσες.:)

MAFIA
30-11-11, 12:01
δηλ δεν θα τα πληρωσω.
οπως κ τα χαρατσια κ οτιδηποτε αλλο σκαρφιζονται οι λινατσες.:)
καλα το να σε σταματησουν για ελεγχο παει και ερχεται αφου κανεις δεν κοιταει αν εχεις το σηματακι,αλλα αν θελησεις να το πουλησεις?
πως θα γινει?εκει δεν θα εχεις προβλημα?

sliver
30-11-11, 12:04
Άντε και θέλησες να το πουλήσεις... Ποιός θα το αγοράσει?
Δεν θα μπλοκάρει την πώληση το σηματάκι....

paul
30-11-11, 12:38
Εντάξει ίσως να μην δούν την έλλειψη σήματος τελών κυκλοφορίας σε έλεγχο, το αυτοκίνητο όμως κινδυνεύει ανα πάσα ώρα και στιγμή ακόμα και σταματημένο κάπου.

Την πώληση δεν θα τη "μποκάρει" η οφειλή, απλά το σύνολο (τέλη+πρόστιμο) θα επιβαρύνουν τον πωλητή μειώνοντας σημαντικά το τίμημα μεταβίβασης (τιμή πώλησης).

Το σίγουρο και ταυτόχρονα παράλογο έιναι ότι η οφειλή τελών "ακολουθεί" δια βίου το αυτοκίνητο σύμφωνα με το Κράτος και όχι τον ιδιοκτήτη τη χρονική περίοδο δημιουργίας του βάρους, παρόλο που η άδεια κυκλοφορίας υποχρεωτικά αναγράφει το ΑΦΜ.

Γενικά η κατάθεση πινακίδων είναι η προτιμότερη λύση. Φοβάμαι όμως ότι και αυτή θα "καταργηθεί" με εύσχημο τρόπο.

Εν αναμονή των αποφάσεων της Κυβέρνησης Εθνικής Σωτηρίας :lol:

nasos
30-11-11, 22:50
στις 2 μεταβιβασεις που εκανα φετος,μοτο κ αμαξι δεν μου ζητηθηκαν απ τα κεπ τα τκ.:)

jodin
30-11-11, 22:56
Φαίνεται από το οn-line αν είναι πληρωμένα.
Δεν τα γλυτώνεις ποτέ ακόμη και αν το ανακαλύψουν 10 χρόνια μετά
Η φετινή 300ρα μου ήρθε.

Alfa33P4
01-12-11, 08:10
Ήρθαν για την 159 τα τέλη 300 στρόγγυλα

teoqq
01-12-11, 12:22
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά κανονικά δεν έπρεπε τα τέλη μου να ήταν 224 (Giulietta / 1.4 ΤΒ (120 HP)?Όπως δηλαδή μου
ήρθαν πριν 2 μήνες που πήρα το αμάξι,οπότε γιατί μου ήρθαν τώρα 255?:confused:

teoqq
01-12-11, 13:46
Μόλις τώρα είδα ότι αυξήθηκε ο συντελεστής και από 1.5 πήγε 1.7 ..

Αναλυτικά : http://www.fpress.gr/index.php/aytokinhto/item/123-idou-ta-afksimena-teli-kykloforias

:dizzy:

Vittorio
02-12-11, 06:17
Αναμενόμενο ...

Tbi
02-12-11, 15:18
300ευρω το 159 ενταξει ειναι , ηρθανε. παω απο δευτερα.

velocita
02-12-11, 15:27
Καλοδέχτηκα και εγώ τα 660 για το γατί... Άντε, και σε καλή μεριά.....

paul
02-12-11, 15:53
Πάντως σας ενημερώνω ότι ενώ οι Εφορίες, κανονικά, θα έπρεπε στο χρόνο να στέλνουν τις πινακίδες προς καταστροφή, δεν το κάνουν στην πράξη. Σε μεγάλη ΔΟΥ εχθές διαπίστωσα ότι υπάρχουν "Φυλαγμένες" τουλάχιστον 2 ετών πινακίδες κυκλοφορίας.

Επίσης σας ενημερώνω ότι το Υπουργείο δεν έχει ούτε χαρτί για έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας, ούτε έχει εγκρίνει κονδύλι για πινακίδες.

Κοινώς, αν τις δικές σας τις έχει "ανακυκλώσει" η αρμόδια ΔΟΥ, θα λάβετε αντί αδείας ένα Α4 σφραγισμένο απο το Υπουργείο και αντί πινακιδων θα κληθείτε να τις "ζωγραφίσετε" σε χαρτόνι.

Παρ' όλα αυτά τα Τέλη Κυκλοφορίας αυξάνονται.

Δρόμους δεν έχουμε, Πάρκιγκ δεν βρίσκουμε, Τέλη γιατί πληρώνουμε?
Άδεια κυκλοφορίας δεν τυπώνουν γιατί δεν έχουν χαρτόνι :dizzy:, το παράβολο όμως το ζητάνε.
Πινακίδες δεν φτιάχνουν γιατί δεν έχει εγκριθεί το κονδύλι. Χρήματα για έκδοση πινακίδων ζητάνε.

Πότε γίναμε Ζιμπάμπουε και δεν το κατάλαβα ακόμα?

Μέγας Ανατολικός
02-12-11, 15:57
Πότε γίναμε Ζιμπάμπουε και δεν το κατάλαβα ακόμα?

Πάντα είμασταν,απλά μας είχαν πείσει ότι είμαστε Ελβετία!:lol:

Biscione
04-12-11, 21:38
παρένθεση..
αυριο θα ανακοινωθουν εδω Ιταλια καινούργια μέτρα
φπα σαν της ελλαδας οσονούπω..
τελη κυκλοφορίας..... .... καθίστε...

καθίσατε?......

αυτοκίνητα με 170 kw και πανω θα εχουν αυξηση.. 20€ ανα KW

δλδ.. εχω το κοληταρι με την σλκ 350 με 200KW μεχρι τώρα πλήρωνε 800 ευρω..
και με το κανουργιο νόμο θα εχει μια αύξηση των 600 € οπότε παμε στα 1400..

μια λαμποργκινη θα πληρωσει 6.000 και φευγα τελη κυκλοφορειας..

αυτα ειναι μέτρα... οποιος τα χει πλερωνει..
οχι μας σκοτιζουν τον ερωτα με τα κυβικα
πληρωνω τα 2 πλασια απο ενα αμπαρθ.. και αυτο εχει περισσοτερα αλογα απο εμενα..
κανουνε μια gta απιαστο ονειρο..

Vittorio
04-12-11, 21:43
Φαίνεται ότι η Ιταλία ζήλεψε τη "δόξα" της Ελλάδας ...

Makinen
04-12-11, 22:47
Τραπεζίτες δεν έκαναν το πραξικόπημα?? Να δω πότε θ'αποσταθεροποιηθεί το σύστημα...

panos_mito
04-12-11, 22:51
παρένθεση..
αυριο θα ανακοινωθουν εδω Ιταλια καινούργια μέτρα
φπα σαν της ελλαδας οσονούπω..
τελη κυκλοφορίας..... .... καθίστε...

καθίσατε?......

αυτοκίνητα με 170 kw και πανω θα εχουν αυξηση.. 20€ ανα KW

δλδ.. εχω το κοληταρι με την σλκ 350 με 200KW μεχρι τώρα πλήρωνε 800 ευρω..
και με το κανουργιο νόμο θα εχει μια αύξηση των 600 € οπότε παμε στα 1400..

μια λαμποργκινη θα πληρωσει 6.000 και φευγα τελη κυκλοφορειας..

αυτα ειναι μέτρα... οποιος τα χει πλερωνει..
οχι μας σκοτιζουν τον ερωτα με τα κυβικα
πληρωνω τα 2 πλασια απο ενα αμπαρθ.. και αυτο εχει περισσοτερα αλογα απο εμενα..
κανουνε μια gta απιαστο ονειρο..
τουλάχιστον είναι πιο δίκαιο..

Vittorio
05-12-11, 16:16
Σήμερα παρέλαβα και τα δικά μου τέλη κυκλοφορίας: 300 για την GT και 260 για τη MiTo (η τελευταία πάει με βάση τους ρύπους).
Σύνολο 560 ευρώ.
Τα θεωρώ απολύτως δίκαια και σωστά, υπό τις δεδομένες οικονομικές συνθήκες.

Biscione
05-12-11, 16:36
εγώ πάλι όχι τα θεωρώ τελείως ηλίθια
η τα αλλάζεις ολα και τα βάζεις η πληρωμή να γίνεται σε ολα με βάση τους ρύπους ..
η σε όλα με βάση τα αλογα

Vagelis_tj
05-12-11, 17:57
Σήμερα παρέλαβα και τα δικά μου τέλη κυκλοφορίας: 300 για την GT και 260 για τη MiTo (η τελευταία πάει με βάση τους ρύπους).
Σύνολο 560 ευρώ.
Τα θεωρώ απολύτως δίκαια και σωστά, υπό τις δεδομένες οικονομικές συνθήκες.

Τα δικά σου (1.4 & 1.8) ή γενικώς τα τέλη;

Vittorio
05-12-11, 17:58
Αυτά που ήρθαν σε μένα, τα ειδικώς προαναφερθέντα.

AlfaGTakos
05-12-11, 18:02
εγώ πάλι όχι τα θεωρώ τελείως ηλίθια
η τα αλλάζεις ολα και τα βάζεις η πληρωμή να γίνεται σε ολα με βάση τους ρύπους ..
η σε όλα με βάση τα αλογα

αν με βαλουν με βασει τους ρυπους να βαλουν και χρονολογικη κλιμακα. Οταν εγω αγοραζα δεν υπηρχε σχετικη πληροφορηση αρα ειναι αδικο.

αν με βαλουν με βαση τα αλογα θα ηθελα να μαθω μεχρι ποσα αλογα εισαι πλουσιος. (σταυλοι και ετσι ε?)
Δλδ αυτος που πηρε την 159 tbi 32000 και αυτος που πηρε την gt 2,0jts me ~40.000 ειναι φτωχοτερος επομενως ο tbi θα πληρωσει μεγαλυτερο μεριδιο.

Υ.Γ. παρελαβα και πληρωσα τα πολυαναμενομενα 660 :D

Timos
05-12-11, 18:05
1100....σε καλή μεριά...

AlfaGTakos
05-12-11, 18:08
1100....σε καλή μεριά...

και του χρονου

:tease:

Alfoholic
05-12-11, 18:08
1100....σε καλή μεριά...
Πω κατάρα..

velocita
05-12-11, 18:09
Ή αλλιώς Πασοκάρα.
Το ίδιο είναι.

Μέγας Ανατολικός
05-12-11, 18:10
Τα τέλη κυκλοφορίας έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στη βενζίνη και ανάλογα με το πόσα χλμ κάνεις,να πληρώνεις!Τα τέλη κυκλοφορίας δεν είναι φόρος οπότε δε θα έπρεπε να πληρώνονται βάση του πόσα κυβικά είναι ή πόσα λευτά κάνει το αμάξι σου,πράγματα άσχετα!
Επίσης τι δουλειά έχουν τα τέλη κυκλοφορίας με τις εκπομπές ρύπων????:dizzy:
Δλδ εγώ που έχω 2200 και έκανα το '11 2500χλμ, έβλαψα περισσότερο το περιβάλλον από τη γυναίκα μου που έχει 1400 και έκανε 25000χλμ?

Timos
05-12-11, 18:10
και του χρονου

:tease:

Μακάρι ναναι τόσα...:metalo:

AlfaGTakos
05-12-11, 18:11
Ή αλλιώς Πασοκάρα.
Το ίδιο είναι.

μην μου το χαλας ! εχεις καταλαβει οτι εχουμε νεα κυβερνηση διορισμενη ? μας σωζει ο τραπεζιτης εγωιστη Ελληνα καχυποπτε !

τιμο 1100 μονο η gt?

Vittorio
05-12-11, 18:12
Η έκτακτη εισφορά έχει ήδη προηγηθεί.
Αυτά είναι (μόνο) τα τέλη.

Timos
05-12-11, 18:12
Σε 3 χρόνια από 560.... φτάσαμε τα 1513 με την έκτακτη...
1053 ευρώ αυξήση!!!!

Grunne Holle....

Alfoholic
05-12-11, 18:14
Σε 3 χρόνια από 560.... φτάσαμε τα 1513 με την έκτακτη...
1053 ευρώ αυξήση!!!!

Grunne Holle....
953 μην κλέβεις! :P

Timos
05-12-11, 18:16
953 μην κλέβεις! :P

Σωθηκάμε τώρα...:hysterical:

AlfaGTakos
05-12-11, 18:17
Τα τέλη κυκλοφορίας έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στη βενζίνη και ανάλογα με το πόσα χλμ κάνεις,να πληρώνεις!Τα τέλη κυκλοφορίας δεν είναι φόρος οπότε δε θα έπρεπε να πληρώνονται βάση του πόσα κυβικά είναι ή πόσα λευτά κάνει το αμάξι σου,πράγματα άσχετα!
Επίσης τι δουλειά έχουν τα τέλη κυκλοφορίας με τις εκπομπές ρύπων????:dizzy:
Δλδ εγώ που έχω 2200 και έκανα το '11 2500χλμ, έβλαψα περισσότερο το περιβάλλον από τη γυναίκα μου που έχει 1400 και έκανε 25000χλμ?

σαυτο δεν συμφωνω απολυτα αλλα και δεν διαφωνω. Πολλες δουλειες (διαφημιστικες,προωθητικες,χονδρεμποροι κτλ) χρησιμοποιουν αποκλειστικα αυτοκινητο. Οι μισθωτοι που πανε καθε μερα ωπου βρουν δουλεια (κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα βρει δουλεια σε σημειο με προσβαση με τα ΜΜΜ ουτε οτι θα ειναι 1 χλμ απο το σπιτι του οφειλει να πληρωσει κατι παραπανω απο εναν πχ. εισοδηματια? Κατι αλλο. πληρωνεις να πας στην δουλεια σου αλλα και στην βολτα ή την εκδρομη. Τι ειναι περισοτερο δικαιο. Ασφαλως ομως εξαρταται απο το ποσο θα αυξηθει η βενζινη.

Ηδη ολοι μας εχουμε δωσει αρκετα τελη σε φορους στα καυσιμα.

Τωρα για τους ρυπους , μαρεσει που ρωτας, ενα μεγαλο φαγοποτι ειναι μην τρελενομαστε. Ας φορολογησουμε τους ωκεανους και τη γεννα για εκπομπη αεριων. μετα και την ....νια.