PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα τέλη κυκλοφορίας

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

mg159ti
31-05-10, 18:09
ναι αλλα οταν καιω 10-20 ευρω πηγαινελα δουλεια βαλε το +0,60 στην βενζινη και πες μου αν βγαζω πχ 30 ευρω την μερα(νομιζω ο ΜΟ χρηματων στους νεους μισθωτους) τι κερδιζω εντελει? ή ασε εμενα με το 2λιτρο. Πες ενα seicento καιει 5-10 Ε την ιδια διαδρομη βαλε το +0,60 της βενζινης και ο ιδιος μισθος....

και μετα βαλε και μετρα με τα τελη, αφαιρεσε τα απο την καθε ημερα και πες μου.

Παράδειγμα; Κάνω περίπου 20.000 χλμ το χρόνο αποκλειστικά για τη δουλειά.
Πέρυσι τέτοια εποχή (περίπου 1ε/lt η βενζίνη) υπολόγιζα (χονδρικά) κόστος 2.000 ευρώ.
Φέτος με διπλασιασμό της τιμής της βενζίνης θα θέλω 4.000 ευρώ. :dizzy:

Αντί δηλαδή να δώσω για τα τέλη 184ε, θα σκάσω 2.000 :eek:.
Μια μικρούλα αύξηση της τάξεως του 1100 % μέσα σε ένα έτος :omg:.

Και μην πει κάποιος για συγκοινωνία, γιατί δεν είμαστε όλοι στα αστικά κέντρα. Στην επαρχία το ΚΤΕΛ περνάει το πρωί και μετά το βράδυ και σ' όποιον αρέσει...

xbul
31-05-10, 18:11
Πάντως, με τον τρόπο αυτό θα πληρώνουν τέλη (το αντίστοιχό τους δηλαδή) και όσοι κυκλοφορούν με ξένες πινακίδες (τουρίστες και όχι μόνο) και εκείνοι που δεν πλήρωναν τέλη αλλά κυκλοφορούσαν λαθραία.

AlexUnder
31-05-10, 18:22
Ο Κωτσοβολος εχει καλές προσφορές... αγοράστε ΤV home cinema και αράξτε σπιτι.. το εξω κοστίζει πολυ πλέον..:wall:

Hellenicsun
31-05-10, 18:23
Ο Κωτσοβολος εχει καλές προσφορές... αγοράστε ΤV home cinema και αράξτε σπιτι.. το εξω κοστίζει πολυ πλέον..:wall:

..ή μια βόλτα με τα πόδια :) Ο καιρός ευνοεί.

AlexUnder
31-05-10, 18:25
πολύ ιδρώτας...

Hellenicsun
31-05-10, 18:26
πολύ ιδρώτας...

Άρσ ούτε σέξ έ; :lol:

AlexUnder
31-05-10, 18:30
εκει αν θες δεν ιδρώνεις:cool::D

Αγγελος χατζη
31-05-10, 18:35
εκει αν θες δεν ιδρώνεις:cool::D

:confused:

Vittorio
31-05-10, 20:09
ναι αλλα οταν καιω 10-20 ευρω πηγαινελα δουλεια βαλε το +0,60 στην βενζινη και πες μου αν βγαζω πχ 30 ευρω την μερα(νομιζω ο ΜΟ χρηματων στους νεους μισθωτους) τι κερδιζω εντελει? ή ασε εμενα με το 2λιτρο. Πες ενα seicento καιει 5-10 Ε την ιδια διαδρομη βαλε το +0,60 της βενζινης και ο ιδιος μισθος....

και μετα βαλε και μετρα με τα τελη, αφαιρεσε τα απο την καθε ημερα και πες μου.

Ποδήλατα όλοι, από εδώ και πέρα! :tease::tease:

Vittorio
31-05-10, 21:36
Έχουν και "εναλλακτικό" σενάριο.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11373

nasos
01-06-10, 04:12
Έχουν και "εναλλακτικό" σενάριο.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11373
το οποιο φυσικα ακομα κ να ισχυσει ποσως μας ενδιαφερει..

Makinen
01-06-10, 10:25
Καλά, ποιος :lipssealed: υποστηρίζει οτι τα τέλη κυκλοφορίας κοστίζουν στο κράτος 100.000.000 €??
Δε πάμε καθόλου καλά... οι άνθρωποι δεν είναι απλά ανίκανοι, αλλά κ επικίνδυνοι!!
Πετάνε μια κοτσάνα κ αναλόγως την πρεμούρα που θα δημιουργηθεί, σπεύδουν να δράσουν!!
Κυβερνώντες klain main! :whatever:

NiVo
01-06-10, 11:23
Αμφιβάλεις? Στην Ελλάδα όλα είναι δυνατά. Ποσο άραγε πληρώνουν τον τυπογράφο για να εκτυπώσει τα εκατομμύρια σηματάκια? Πόσο στοιχίζει το φακέλωμα και η αποστολή?
Φυσικά οι αναθέσεις γίνονται κατόπιν διαγωνιστικών διαδικασιών.

Speedloader
01-06-10, 11:30
Αμφιβάλεις? Στην Ελλάδα όλα είναι δυνατά. Ποσο άραγε πληρώνουν τον τυπογράφο για να εκτυπώσει τα εκατομμύρια σηματάκια? Πόσο στοιχίζει το φακέλωμα και η αποστολή?
Φυσικά οι αναθέσεις γίνονται κατόπιν διαγωνιστικών διαδικασιών.

Mε τις ανάλογες μίζες σε συνεργασία με τον τυπογράφο....:cool:
για να μην ξεχνιόμαστε...:lol:

AlfaGTakos
01-06-10, 11:37
Καλά, ποιος :lipssealed: υποστηρίζει οτι τα τέλη κυκλοφορίας κοστίζουν στο κράτος 100.000.000 €??
Δε πάμε καθόλου καλά... οι άνθρωποι δεν είναι απλά ανίκανοι, αλλά κ επικίνδυνοι!!
Πετάνε μια κοτσάνα κ αναλόγως την πρεμούρα που θα δημιουργηθεί, σπεύδουν να δράσουν!!
Κυβερνώντες klain main! :whatever:

βγηκε και το δηλωσε ο παπακωσταντινου 1,3 δις εσοδα και 100εκατ εξοδα απο τα τελη.

απεκλεισε τα 2 ευρω τις βενζινης και μιλησε οτι μαλλον σε αυξηση 0,10-0,30 και αναλογη μειωση στα τελη.

Speedloader
01-06-10, 11:41
βγηκε και το δηλωσε ο παπακωσταντινου 1,3 δις εσοδα και 100εκατ εξοδα απο τα τελη.

απεκλεισε τα 2 ευρω τις βενζινης και μιλησε οτι μαλλον σε αυξηση 0,10-0,30 και αναλογη μειωση στα τελη.

A! Ωραία. Θα ανεβάσουν τη βενζίνη κατά 0.30 το λίτρο και θα μας κόψουν από τα τέλη 0.30. Tώρα θα πληρώνω 1.90 τη βενζίνη (όχι 2.00) και θα πληρώνω τέλη 299.70 τέλη (αντί για 300) :hysterical:

NiVo
01-06-10, 11:56
Ω ναι να είσαι σίγουρος (κάπως έτσι θα γίνει) και ως δια μαγείας τα μικρά κυβικά θα πληρώνουν αθροιστικά περισσότερα.
Και φυσικά σε 1 χρόνο και η βενζίνη θα πάει το 2ευρω (αύξηση του ΕΦΚ λόγω πρόσθετων μέτρων ΔΝΤ διότι δεν θα έχουν επιτευχθεί οι στόχοι), τα τέλη θα επανέλθουν σε αυξημένα επίπεδα και φυσικά φόρος πολυτελούς κατοχής, και, και, και...θα συμφέρει να νοικιάζεις ιδιωτικό τζέτ παρά να πηγαίνεις με το ΙΧ.

spiderman
05-07-10, 17:53
εχουμε κανενα νεοτερο περι των τελων κυκλοφοριας 2011?γνωριζει κατι κανεις? εγω με γουγλη, δν βρηκα κατι καινουριο..

Νίκος Λιούφης
05-07-10, 17:58
εχουμε κανενα νεοτερο περι των τελων κυκλοφοριας 2011?γνωριζει κατι κανεις? εγω με γουγλη, δν βρηκα κατι καινουριο..

Μην ξεχνάς, πως, και να είχαμε, το αξιόπιστο των απόψεων, όχι μόνο της παρούσας, αλλά γενικότερα των κυβερνήσεων τα τελευταία χρόνια, είναι σαφές πως θα μας αναγκάσει, ώρα 23.50 της 31 - 12 - '10 να πιστέψουμε τελικά, τί θα ισχύσει σε όλα αυτά τα σκατά, που αφορούν την κατοχή ενός αυτοκινήτου. Είπα 23.50, γιατί ακολουθεί ρεβεγιόν και πρέπει να πάνε. Διαφορετικά, ακόμα και αυτό το δεκάλεπτο, θα μπορούσε να ήταν ιδιαζόντως ρευστό σε οτι αφορά το τι θα ισχύσει.

Petulant
23-07-10, 10:31

Αυξήσεις έως 15% στα τέλη κυκλοφορίας

Τα νέα Τέλη θα υπολογίζονται βάσει της 1ης άδειας κυκλοφορίας, του κυβισμού αλλά και των εκπομπών ρύπων. Καταργείται η έκτακτη εισφορά για τους κατόχους παλαιών ΙΧ μεγάλου κυβισμού.

Όλο το άρθρο: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=47389160

NiVo
23-07-10, 11:33
Πολύ σωστή η κίνηση σύνδεσης με τους ρύπους.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το επεκτείνουν και στα οχήματα Εuro3 και Euro4 ταξινομημένα πριν το 2011 αφού είναι γνωστές οι εκπομπές βάσει μοντέλου και στοιχεία των εταιρειών. Ενα update θα έκαναν στη βάση του Υπουργείου με βάση το μοντέλο και θα λυνόταν το θέμα.

thanos28
23-07-10, 11:53
συγνωμη ειναι τελειως κοπανοι?
δλδ για το 75 εγω ποσα θα δωσω παλι φετος που ειναι 1600?
500?

(... πανε κι αυτηνης οι πινακιδες)

Varypodaros
23-07-10, 11:59
σε νιωθω Θανο... παλι θα γινουν ολα τα TSI, TBI των 180+ ιππων λιγοτερο ρυπογονα απο την 1,6 75...

paul
23-07-10, 12:10
Άντε πάλι μία από τα ίδια. Αυτά τα παλικάρια αδυνατούν να θέσουν σε λειτουργία τον εγκέφαλό τους? Γιατί πάντα υιοθετούν τις πιο "απλές" λύσεις? Έως πότε θα τιμωρούν το αυτοκίνητο?

Προσωπικά ουδεμία αντίρρηση θα είχα με την ενσωμάτωση των τελών στη τιμή της βενζίνης. Σε αυτή τη περίπτωση τουλάχιστον, θα ορίζαμε μόνοι μας το χρόνο χρήσης.

Νισάφι παίδες, μας κουράσατε.

toniko
23-07-10, 12:19
http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_9072.html

Varypodaros
23-07-10, 12:33
http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_9072.html

παω να αναψω μια λαμπαδα μπας και σωθουμε...

spresv
23-07-10, 12:39
Καλα, μην χαιρομαστε και πολυ γιατι πανω στην χαρα μας, θα κοπανησουν και την βενζινη στα 3€/λιτρο και θα κλαιμε ολοι μαζι :lol:

Geoulas
23-07-10, 12:47
Επειδή αυτοκίνητα όπως η Μιτο σε έκδοση του t-jet πωλούνται και σήμερα, τι διαφορά έχει αν το αγόρασα το 2008 και όχι το 2011???Γιατί να μην πάω με ρύπους και γω???

Μπάχαλο τα έχουν κάνει, τουλάχιστον θα πληρώσουμε λιγότερα από την περσινή σφαγή...

NiVo
23-07-10, 12:51
Ή δεν θα πληρώσουμε καθόλου αμα ζορίσουν τα πράγματα.

Varypodaros
23-07-10, 12:53
μπαινουν στο taxis μετα και καποια στιγμη αναγκαστικα τα πληρωνεις Χ5...

NiVo
23-07-10, 12:55
Αν δεν πληρώσει κανένας ούτε και οι ίδιοι εφοριακοί μόνο τότε κάτι θα γίνει.

paul
23-07-10, 12:57
μπαινουν στο taxis μετα και καποια στιγμη αναγκαστικα τα πληρωνεις Χ5...

Sorry αλλά αν δηλώναμε μαζικά "ακινησία" και ένα μάθημα ακόμα θα δίναμε, γιατί μάλλον το περσινό δεν το κατάλαβαν, και δεν οφείλουμε τίποτα απολύτως σε κανέναν.

Ώρες ώρες αναπολώ την Αγγλική καταναλωτική συμπεριφορά και τη μαζική τους αντίδραση σε παράλογες αυξήσεις.

NiVo
23-07-10, 12:58
Ώρες ώρες αναπολώ την Αγγλική καταναλωτική συμπεριφορά και τη μαζική τους αντίδραση σε παράλογες αυξήσεις.
+1000 Πρέπει επιτέλους να συμπεριφερθούμε και εμείς ανάλογα.

Varypodaros
23-07-10, 12:59
ειδα και περυσι ποσο μαζικες ηταν οι αντιδρασεις... τελος παντων...

nero147
23-07-10, 13:02
Mην σκατε τι δωρα θα κανετε σε γνωστους και φιλους τωρα που σκαει ο χειμωνας και ολες οι ονομαστικες εορτες...

WzqqVmoFJJI

Πραγματικα πιστευω πως σε αυτα που ηρθαν αλλα δεν το ξερουμε, το τελευταιο που θα σκεφτουμε ειναι ποσο πηγαν τα τελη

NiVo
23-07-10, 13:03
ειδα και περυσι ποσο μαζικες ηταν οι αντιδρασεις... τελος παντων...
Αλλη πληροφόρηση και άποψη έχω επ' αυτού...πέρσυ παρά τις αυξήσεις και τα χαράτσια των εκτακτων εισφορών στα υψηλά κυβικά, λόγω της κατάθεσης χιλιάδων πινακίδων τα έσοδα μειώθηκαν.

nero147
23-07-10, 13:06
Και αυτος ηταν και ο μονος λογος που υπαναχωρησαν ετσι βιαστικα και βρεγμενα

nasos
23-07-10, 21:43
εγω παντως λεβεντες μου ουτε τεβε πληρωνω ουτε φπα κ ουτε προκειται
να δωσω εστω κ ενα γιουρο στα τελη κυκλοφοριας.
ας με βαλουν φυλακη.
κανω υπομονη με την δεη μεχρι να βρω καμια καλη γεννητρια κ με το νερο
μεχρι να ψαχτω για γεωτρηση απο καναν που το εχει το θεμα.
20 χιλιαρικα τον χρονο θελει μια οικογενεια κυριοι για τα παραπανω συνυπολογιζοντας
κ τα φπα απ τα τηλεφωνα-καυσιμα-σουπερμαρκετ κοκ.
ας με χωσουν μεσα ρε.τι μου προσφεραν τοσα χρονια αυτοι για να τους ξελασπωνω?

MiCHeLaNGeLo
24-07-10, 18:47
Επειδή αυτοκίνητα όπως η Μιτο σε έκδοση του t-jet πωλούνται και σήμερα, τι διαφορά έχει αν το αγόρασα το 2008 και όχι το 2011???Γιατί να μην πάω με ρύπους και γω???

Μπάχαλο τα έχουν κάνει, τουλάχιστον θα πληρώσουμε λιγότερα από την περσινή σφαγή...

Για τις ΜιΤο τις 155αρες TB εμενα μου πηγε περισυ 185 Ε . Υπολογιζοντας με 1,5 Ε ανα γραμμαριο Co2 βγαινει 227 Ε περιπου. Αρα συμφερει ο κυβισμος προς το παρον... Για τους Multiair ειναι διαφορετικα τα πραγματα...

thanos28
24-07-10, 19:42
naso συμφωνω μαζι σου, αλλα μονο εν μερη κι αυτο γιατι δημιουργουντε χωρις να το καταλαβεις αμμεσα σοβαρα προβληματα. πχ αν δεν τα πληρωνεις ολα αυτα πως εκανες την πωληση του σκουμπιντου? δε χρειαστηκες φορολογικη ανικανοτητα?
λυσεις σαφεστατα υπαρχουν οπως πχ να φερεις αμαξι με ξενες πινακιδες κλπ ομως αυτα ειναι καναλια που δε μπορεις να τα προτεινεις στον καθενα.
για την δεη περιμενε μεχρι το 12 κι αν δε μας πεταξουν απο την ονε θα τους πουλας εσυ ρευμα... και θα σε χρηματοδοτουν κιολα γι'αυτο

NiVo
24-07-10, 22:33
δε χρειαστηκες φορολογικη ανικανοτητα?
:okk:
Γλωσσα λανθάνουσα, το αληθές λέγει....:lol:

thanos28
26-07-10, 19:06
:cool:

chris_de_ze
01-08-10, 22:11
Σήμερα στις ειδήσεις ακούστηκε ότι τα τέλη κυκλοφορίας από το 2011 θα εξαρτώνται από τις εκπομπές ρύπων.
Αλλά αυτό θα ισχύει όμως μόνο για όσα νέα αυτοκίνητα ταξινομηθούν από 1/1/2011. Για όλα τα υπόλοιπα που θα κυκλοφορούν (αυτά δηλ. που θα έχουν ταξινομηθεί μέχρι 31/12/2010) θα ισχύει το παλιό "καλό" σύστημα ανάλογα με τα κυβικά! Δηλ. πάλι μία από τα ίδια!
Άρα άκυρο το σενάριο για ενσωμάτωση των τελών στα καύσιμα (τουλάχιστον προς το παρόν).

NiVo
01-08-10, 22:50
Αν δεν πέσουν τα τέλη εν μέσω κρίσης ...θα φάνε κάτι παραδόσεις πινακίδων πάλι που δεν τις έχουν φανταστεί.
Ο 13ος και 14ος μισθός που πλήρωναν τα τέλη, μας τελείωσαν.

antho
01-08-10, 23:25
Αν δεν πέσουν τα τέλη εν μέσω κρίσης ...θα φάνε κάτι παραδόσεις πινακίδων πάλι που δεν τις έχουν φανταστεί.

Ειχε γινει λαθος στα τελη κυκλοφοριας μαλιστα οταν βγηκε η τωρινη κυβερνηση πριν πληρωθουν τα τελη ειχε αναρτησει πινακα με τα νεα μειωμενα τελη......συμπερασμα εγω που πληρωνα 302 ευρω πληρωσα 302 ευρω με την μειωση........η μειωση ηταν 0 ευρω........ τωρα παλι θα εχουμε τελη ? δεν θα εχουμε μισθους ? παει η αγορα θα γονατισει ασχημα

NiVo
01-08-10, 23:29
Εγω λέω να πληρώσω όσα γουστάρω...θα τους δώσω από 100 Ευρώ το κάθε αμάξι, τόσα νομίζω ότι πρέπει (για την ποιότητα των δρόμων που κυκλοφορούμε) και τόσα μπορώ.
Αφού αυτοί κάθε χρόνο ότι τους καπνίσει ζητάνε, λέω και εγώ να ακολουθήσω ίδια λογική.
Θα πάω στην εφορία και θα τους πώ...λυπάμαι τόσα μπορώ/έχω...τι λέτε δέχεστε? Ή να σας αφήσω τις πινακίδες καλύτερα?

antho
01-08-10, 23:57
Εγω λέω να πληρώσω όσα γουστάρω...θα τους δώσω από 100 Ευρώ το κάθε αμάξι, τόσα νομίζω ότι πρέπει (για την ποιότητα των δρόμων που κυκλοφορούμε) και τόσα μπορώ.
Αφού αυτοί κάθε χρόνο ότι τους καπνίσει ζητάνε, λέω και εγώ να ακολουθήσω ίδια λογική.
Θα πάω στην εφορία και θα τους πώ...λυπάμαι τόσα μπορώ/έχω...τι λέτε δέχεστε? Ή να σας αφήσω τις πινακίδες καλύτερα?

μα καλα δεν το ξερεις ? αυτα ειναι τα Πρασινα τελη ειναι για το καλο μας για το περιβαλον μας για την καλυτερη ποιοτητα ζωης μας ... αν ειναι δυνατον να μην πληρωσουμε οσα μας πουνε..........

Vagelis_tj
02-08-10, 00:54
Αλήθεια στα πράσινα τέλη μετράνε μόνο όσο CO2 βγάζει το αυτοκίνητο ή και πόσο εκπέμπεται κατά την παραγωγή του ; :cool:

:Πράσινα άλογα mode on:

Varypodaros
02-08-10, 01:05
άμα πληρώσεις 100 ευρώ, το αμάξι μετά βγάζει καθαρό οξυγόνο.

NiVo
02-08-10, 07:03
Αλήθεια στα πράσινα τέλη μετράνε μόνο όσο CO2 βγάζει το αυτοκίνητο ή και πόσο εκπέμπεται κατά την παραγωγή του ; :cool:

:Πράσινα άλογα mode on:
Πόσα αέρια εκπέμπει ο οδηγός. :cool:
Απαγορεύεται δια ροπάλου η φασολάδα. :tease:

NiVo
02-08-10, 07:07
άμα πληρώσεις 100 ευρώ, το αμάξι μετά βγάζει καθαρό οξυγόνο.
Ούτως ή άλλως θα βγάζει, γιατί άμα το κάνεις ζαρτινιέρα θα κάνει και φωτοσύνθεση...
Οτιδήποτε πράσινο έχει από πίσω την μεγαλύτερη λαμογιά...εδώ πουλάγανε δικαιώματα ρύπων εταιρείες μαϊμού σε τρίτες χώρες και τσεπώνανε δις...τι να λέμε.

Timos
02-08-10, 12:39
Ούτως ή άλλως θα βγάζει, γιατί άμα το κάνεις ζαρτινιέρα θα κάνει και φωτοσύνθεση...
Οτιδήποτε πράσινο έχει από πίσω την μεγαλύτερη λαμογιά...εδώ πουλάγανε δικαιώματα ρύπων εταιρείες μαϊμού σε τρίτες χώρες και τσεπώνανε δις...τι να λέμε.

:hysterical::hysterical::hysterical:

Vittorio
02-08-10, 15:37
Μαθητευόμενοι μάγοι. Αυτό δείχνουν ότι είναι.
http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/?aid=76290

NiVo
02-08-10, 17:17
"Ότι κι αν γίνει με την απόσυρση, θεωρείται σχεδόν βέβαιη η κατάργηση του ειδικού τέλους ταξινόμησης που είχε επιβληθεί στα άνω των 2.0lt αυτοκίνητα, αφού εκτιμάται πως η επιβολή του συγκεκριμένου φόρου, αντί να αυξήσει μείωσε τα έσοδα του κράτους, αφού η κατά κύματα παράδοση των πινακίδων στις αρχές του χρόνου, στέρησε στο κράτος τα έσοδα, τόσο από τα τέλη κυκλοφορίας, όσο και από τη χρήση αυτών των αυτοκινήτων…"

Ας μην μιλήσω καλύτερα...:lipssealed:

Ανδρεας1551.8
03-08-10, 00:25
+οο(απειρο).δεν μπορω να δωσω παλι 352 ευρω+210 ευρω ασφαλεια.100 κι αν θελουν αλλιως ισως την δωσω(δυσκολο να την παρει καποιος αλφα 155 1.8 1995) η αποσυρση.θα το σκεφτω πολυ σοβαρα τελος Νοεμβρη...ισως παω σε παντα ντιζελ...

thanos28
03-08-10, 09:49
ψαχνω για τρεηλερ...
αμα υπαρχει ενδιαφερον κι απο αλλους ας μαζευτουμε 6,7 ατομα να παμε να κανουμε group buy για να παρουμε καλη τιμη.
και μιλαω σοβαρα.
απο καινουργια χρονια (αν συνεχισει να υπαρχει η εταιρεια μου) θα παρω μια opel julietta και θα βρω την υγεια μου

Dimid
03-08-10, 09:55
εδώ πουλάγανε δικαιώματα ρύπων εταιρείες μαϊμού σε τρίτες χώρες και τσεπώνανε δις...τι να λέμε.

το εξηγείς λίγο πληζ. δικαιώματα (??) ρύπων ?

Τασος Παπαζογλου
03-08-10, 10:25
ψαχνω για τρεηλερ...
αμα υπαρχει ενδιαφερον κι απο αλλους ας μαζευτουμε 6,7 ατομα να παμε να κανουμε group buy για να παρουμε καλη τιμη.
και μιλαω σοβαρα.
απο καινουργια χρονια (αν συνεχισει να υπαρχει η εταιρεια μου) θα παρω μια opel julietta και θα βρω την υγεια μου
Να φανταστω για την 75,ε? Μονο μεταχειρισμενο Θανο απο Γερμανια. Κ φυσικα αλουμινενιο. Περσυ εφερα σε ενα φιλο στα 2100,12ετιας κ ειναι κουκλα. Φυσικα λαστιχα,ρουλεμαν, φρενα μολις το φερεις ειναι απαραιτητα. Εδω για παρομοιο καινουριο μας ειχαν πει 4000.

thanos28
03-08-10, 10:26
τασο για μαζικη το βρισκω γυρω στα 2500 καινουργιο απο εδω

Τασος Παπαζογλου
03-08-10, 10:32
Πολυ καλα λεφτα!! Εχε το νου σου με τα χαρτια που θα σου δωσουν καθ'οτι ειναι λιγο μπαχαλο εδω. Κ ποτε,μα ποτε ρημουλκα με επαγγελματικο αμαξι. Τα προστιμα ειναι αδιανοητα!! Κ κανονικα επειδη θα υπερβαινεις τα 3500 μικτο θες κ διπλωμα γ. Αν καταφερεις να παρει εγκριση σαν πιο ελαφρυ θα ειναι καλη φαση. Πληροφοριακα περσυ γραψαν αγωνιζομενο απο Αθηνα με φορτηγακι κ τρειλερ με το αγωνιστικο 11000ε...:dizzy:

thanos28
03-08-10, 11:33

NiVo
03-08-10, 13:44
το εξηγείς λίγο πληζ. δικαιώματα (??) ρύπων ?
συμφωνα με την συνθήκη του Κυοτο για περιορισμο των εκπομπών ρύπων κάθε χώρα με βάση τον πληθυσμό της έχει συγκεκριμένα δικαιώματα (ποσότητες εκπομπών ετησίως).
Αν δεν τις χρησιμοποιεί μπορεί να τις πουλά σε άλλες πιο ανεπτυγμένες χώρες που έχουν καλύψει τα δικά τους όρια. Φαντάσου εταιρείες μεσιτείας εκπομπών που ανήκουν στις ανεπτυγμένες χώρες και εμπορεύονται διακιώματα τρίτων χωρών....Ο κλέψας του κλέψαντος, τριγωνάκια εκπομπών και τα δις που θα έπρεπε να πηγαίνουν στις τρίτες χώρες για ανάπτυξη καθαρών τεχνολογιών...πάνε στην τσέπη των συνεταίρων αυτών που ρυπαίνουν ασυστόλως. Οι περιβαλλοντικές οργανώσεις κλπ μέρος του κυκλώματος...Και φυσικά όταν μια εκτός του λόμπυ χώρα έχει ανάγκη αγοράς δικαιωμάτων τις πληρώνει αδρά.

Dimid
04-08-10, 07:05
συμφωνα με την συνθήκη του Κυοτο για περιορισμο των εκπομπών ρύπων κάθε χώρα με βάση τον πληθυσμό της έχει συγκεκριμένα δικαιώματα (ποσότητες εκπομπών ετησίως).
Αν δεν τις χρησιμοποιεί μπορεί να τις πουλά σε άλλες πιο ανεπτυγμένες χώρες που έχουν καλύψει τα δικά τους όρια. Φαντάσου εταιρείες μεσιτείας εκπομπών που ανήκουν στις ανεπτυγμένες χώρες και εμπορεύονται διακιώματα τρίτων χωρών....Ο κλέψας του κλέψαντος, τριγωνάκια εκπομπών και τα δις που θα έπρεπε να πηγαίνουν στις τρίτες χώρες για ανάπτυξη καθαρών τεχνολογιών...πάνε στην τσέπη των συνεταίρων αυτών που ρυπαίνουν ασυστόλως. Οι περιβαλλοντικές οργανώσεις κλπ μέρος του κυκλώματος...Και φυσικά όταν μια εκτός του λόμπυ χώρα έχει ανάγκη αγοράς δικαιωμάτων τις πληρώνει αδρά.

:eek: απίστευτο...

και νόμιζα ότι η πώληση της βροχόπτωσης σε ιδ. εταιρίες made in USA στην Λατινική Αμερική ήταν η μεγαλύτερη κομπίνα που είχα διαβάσει.

Vittorio
09-09-10, 09:40
Τα μελέτησαν και το (ξανα)σκέπτονται για τα τέλη κυκλοφορίας.
Το ίδιο και για την απόσυρση ...
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4593242

kyan
09-09-10, 17:41
Προφανώς έβαλαν χέρι οι φίλοι μας οι γερμανοί στην κυβέρνηση γιατί έπεσαν κατακόρυφα οι πωλήσεις Audi-BMW-Merc-Porsche. Ειδικά οι ακριβές μεζονέτες (SUV) τείνουν να εξαφανιστούν από τους δρόμους -να και κάτι καλό. :)

Madk4Speed
09-09-10, 17:54
ψαχνω για τρεηλερ...
και μιλαω σοβαρα.

Τελικα επιτρεπετε να μεταφερεις αυτοκινητο πανω σε τρεηλερ? Εγω γνωριζα πως δεν επιτρεπετε.

Alfa33P4
09-09-10, 20:05
Τελικα επιτρεπετε να μεταφερεις αυτοκινητο πανω σε τρεηλερ? Εγω γνωριζα πως δεν επιτρεπετε.
ναι υπό προυποθέσεις

Τασος Παπαζογλου
09-09-10, 21:00
Σε ιχ θελεις απλα μια αδεια ελξης κ φυσικα να καλυπτει το μικτο του ρυμουλκουμενου το ρυμουλκο. Με επαγγελματικο απαγορευεται να τραβηξεις. Θεωρητικα οχι, αλλα πρακτικα ναι...

kyan
23-09-10, 14:47
Συγχωρέστε μου το off topic, αλλά πιστεύω πως τη λιγότερη συνολική ρύπανση στο περιβάλλον την κάνει όποιος κρατάει το όχημα του περισσότερο.
Συμφωνώ με την προϋπόθεση να το συντηρεί σωστά. Ένα καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο παλαιότερης τεχνολογίας είναι σαφώς πιο οικολογικό από ένα κακοσυντηρημένο σχετικά σύγχρονο. Και δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα το γεγονός ότι πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν αξιοσημείωτη κατανάλωση λαδιού, που επιβαρύνει το περιβάλλον με τοξικούς ρύπους.

GeoZ
23-09-10, 14:58
Συμφωνώ με την προϋπόθεση να το συντηρεί σωστά. Ένα καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο παλαιότερης τεχνολογίας είναι σαφώς πιο οικολογικό από ένα κακοσυντηρημένο σχετικά σύγχρονο. Και δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα το γεγονός ότι πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν αξιοσημείωτη κατανάλωση λαδιού, που επιβαρύνει το περιβάλλον με τοξικούς ρύπους.
Σωστό και αυτό αλλά νομίζω ο Ζαχαρίας επικεντρώνεται στην ενέργεια που χρειάζεται για να φτιαχτούν τα υλικά του κάθε αυτοκινήτου,έπειτα για την μεταφορά τους και τέλος την ενέργεια που απαιτείτε για την συναρμολόγηση και την μεταφορά του στον τελικό καταναλωτή. Ειδικά δε αν βάλουμε στην εξίσωση και την ενέργεια που απαιτείτε για την μεταφορά και την "ανακύκλωση" του παλαιού αυτ/του,Θα δεις ότι ακόμα και με γκαζοζέν του 20 να κυκλοφορούσες λιγότερο κακό θα έκανες.
Αυτά αφήνοντας απέξω την τεράστια απάτη των υβριδικών....

kyan
23-09-10, 15:02
Το κατάλαβα αυτό, αλλά αν έχεις ένα παλιό αυτοκίνητο με νεκρό καταλύτη, +40% επιβαρυμένη την κατανάλωση βενζίνης λόγω πεσμένου κινητήρα και μεγάλη κατανάλωση λαδιού τότε μάλλον τα ακυρώνεις όλα αυτά.

GeoZ
23-09-10, 15:12
Το κατάλαβα αυτό, αλλά αν έχεις ένα παλιό αυτοκίνητο με νεκρό καταλύτη, +40% επιβαρυμένη την κατανάλωση βενζίνης λόγω πεσμένου κινητήρα και μεγάλη κατανάλωση λαδιού τότε μάλλον τα ακυρώνεις όλα αυτά.
Ακόμα και για αυτή την περίπτωση μπορεί αν τα βάλουμε κάτω να μείνουμε με το στόμα ανοιχτό :lol:
Είχα δει κάπου μία μελέτη που έλεγε ότι η ενέργεια απαιτείτε για την κατασκευή και τον κύκλο ζωής ενός πρίους ισούται με την ενέργεια που θα απαιτηθεί για την κατασκευή και κύκλο ζωής 12 σούπερκαρ (αν θυμάμαι καλά)

Θα ψάξω μήπως την βρω το απογευματάκι και θα την ποστάρω, γιατί τώρα πετάγομαι σε μια δουλειά.

kyan
23-09-10, 15:24
Για το Πρίους μετράει πολύ το κόστος κατασκευής και ανακύκλωσης των μπαταριών του. Ένα σύγχρονο τουρμποντίζελ όμως δεν έχει αυτό το κόστος και είναι εξ'ίσου, αν όχι πιο οικονομικό.

zaxarias
23-09-10, 15:44
Σωστά όλα αυτά που λέτε Kyan και GeoZ, τώρα όσον αφορά τη σωστή συντήρηση θα μπορούσαν να υπήρχαν ουσιαστικά κίνητρα για αυτή και όχι τιμωρία μέσω "πράσινων τελών". Επίσης μετά την κατασκευή του οχήματος μεγάλη ζημιά κάνει η διαδικασία της βαφής με τα εναπομείνοντα τοξικά απόβλητα να διαφεύγουν στο περιβάλλον.

kyan
23-09-10, 15:46
τώρα όσον αφορά τη σωστή συντήρηση θα μπορούσαν να υπήρχαν ουσιαστικά κίνητρα για αυτή και όχι τιμωρία μέσω "πράσινων τελών".
Υποτίθεται ότι γι'αυτό το σκοπό υπάρχουν τα ΚΤΕΟ...

GeoZ
23-09-10, 20:33
Για το Πρίους μετράει πολύ το κόστος κατασκευής και ανακύκλωσης των μπαταριών του. Ένα σύγχρονο τουρμποντίζελ όμως δεν έχει αυτό το κόστος και είναι εξ'ίσου, αν όχι πιο οικονομικό.
Δεν βρίσκω την μελέτη αλλά επικεντρωνόταν στις μπαταρίες,απο την εξόρυξη των υλικών,στην μεταφορά τους στον κατασκευαστή και μετά στο εργοστάσια, αλλά και πάλι απο περιβαλλοντικής άποψης καλύτερα είναι να μην αλλάζουμε αυτ/το εδώ θα πρόσθετα ότι και οικονομικά (εφόσον δεν έχουμε βιομηχανίες) μας συμφέρει εδώ στην Ελλάδα.

ioannis
25-09-10, 14:32
http://www.capital.gr/News.asp?id=1053934
Σε αλλαγές τριών ταχυτήτων για τους ιδιοκτήτες Ι.Χ. αυτοκινήτων προσανατολίζεται η κυβέρνηση, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Ελεύθερος Τύπος.

Για τα τέλη κυκλοφορίας, όσα αυτοκίνητα έχουν άδεια μέχρι 1ης Ιανουαρίου του 2011 με κυβισμό από 1357 έως 1.928 κυβικά, τα τέλη θα κυμαίνονται στα 232,3 ευρώ.

Όσα αυτοκίνητα έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1η Ιανουαρίου του 2011 τα τέλη για τα ίδια κυβικά, θα κυμαίνονται από 226 έως 300 ευρώ ανάλογα με τις εκπομπές του διοξειδίου του άνθρακα.

Παράλληλα, ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο καθιέρωσης της πετρελαιοκίνησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ενώ εξετάζεται και η μείωση των τελών ταξινόμησης ως κίνητρο για την απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων.

Πηγή: www.athina984.gr (http://www.athina984.gr/)

neck
25-09-10, 17:00
Σχέδιο και για χαμηλότερα τέλη ταξινόμησης

Μειώσεις τελών Ι.Χ. για νέα και μεγάλα παλαιά
Μειωμένα τέλη κυκλοφορίας για τα καινούργια αυτοκίνητα που θα πρωτοκυκλοφορήσουν την 1η Ιανουαρίου του 2011 και θα είναι αντιρρυπαντικής τεχνολογίας θα προβλέπει το φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί στη Βουλή τον Οκτώβριο, ενώ παράλληλα θα μειώνει το βάρος για τα παλαιά και μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα που δέχθηκαν μεγάλη επιβάρυνση πριν από έναν χρόνο.

Το θέμα είναι ευαίσθητο, καθώς μια τέτοια κίνηση μπορεί να θεωρηθεί ότι ευνοεί τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων, τις εισαγωγές και τους καταναλωτές με υψηλά εισοδήματα που έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν αυτά τα αυτοκίνητα. Μάλιστα, ο Πρωθυπουργός, απαντώντας στη ΔΕΘ σε ερώτηση για το ενδεχόμενο να εφαρμοστεί το μέτρο της απόσυρσης, είπε ότι αυτά είναι προτάσεις και όχι αποφάσεις. Με το ίδιο νομοσχέδιο θα ρυθμίζονται τα νέα φορολογικά μέτρα, για την ενίσχυση των εσόδων του προϋπολογισμού του 2011, με κυριότερο την αύξηση του χαμηλού συντελεστή ΦΠΑ. Οπως είναι γνωστό, απορρίφθηκε η λύση της μετάταξης του 30% των προϊόντων στον υψηλό συντελεστή, κάτι που ξεκαθάρισε από τις ΗΠΑ ο Πρωθυπουργός. Σύμφωνα με πληροφορίες, η κυβέρνηση εξετάζει εναλλακτικά την αύξηση του χαμηλού συντελεστή 11% στο 13%, ενδεχομένως όμως και στο 12%. Επιπλέον, θα προβλεφθεί η εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης και κίνησης από το φθινόπωρο του 2011, με παράλληλη εφαρμογή ενός συστήματος επιστροφής του σε χαμηλά εισοδήματα, που θα βασίζεται σε πολλά κριτήρια. Από την εξίσωση αυτή η κυβέρνηση προσδοκά να αυξήσει τα έσοδα κατά 1 δισ. ευρώ ετησίως. Τις πρώτες θετικές ενδείξεις για την πορεία των εσόδων του προϋπολογισμού διαπίστωσε το οικονομικό επιτελείο τον Σεπτέμβριο καθώς το, πρώτο 20ήμερο αυξήθηκαν κατά 22,4%. Ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου έχοντας υπόψιν του αυτό το στοιχείο είπε σε εκδήλωση του Κέντρου Οικονομικών Σπουδών της Φρανκφούρτης στην Αθήνα, ότι ο στόχος της μείωσης του ελλείμματος για το 2010 και το 2011 θα επιτευχθεί. Στο οκτάμηνο Ιανουαρίου-Αυγούστου τα έσοδα είχαν αυξηθεί μόλις κατά 3,4% έναντι στόχου 13,7%. Εικόνα που δύσκολα θα ανατραπεί. Εφικτή ωστόσο χαρακτήρισε την εφαρμογή του προγράματος σταθερότητας ο σύμβουλος του πρωθυπουργού, καθηγητής κ. Λουκάς Παπαδήμος. Ο ίδιος τόνισε επίσης ότι πρέπει να επισπευθεί η φορολογική μεταρρύθμιση και οι μεταρρυθμίσεις που θα τονώσουν την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας.
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4595917

Αν ισχύσει... :egyptdance:

Labros 33
25-09-10, 17:39
σε λίγο εμείς με τη φτωχο33 θα πληρώνουμε περισσότερα τέλη απο τους τυπάδες με τα cayenne!!!:dizzy:

Timos
25-09-10, 17:40
σε λίγο εμείς με τη φτωχο33 θα πληρώνουμε περισσότερα τέλη απο τους τυπάδες με τα cayenne!!!:dizzy:

Μη βαράς...υπάρχουμε κι εμείς οι 3.2 :redface:

stratous156
25-09-10, 17:43
και να μειωθούνε θα μας τα πάρουν από αλλού τι είχαμε τι χάσαμε...
ξέρετε τι χρειάζεται για να στρώσουν τα πράγματα...
imWvxdc4I9U

NiVo
25-09-10, 17:44
Αμα την παραδούνε "μαζί τα φάγαμε" θα τους δώσω τις πινακίδες να μου τις φυλάνε μέχρι νεωτέρας.

NiVo
25-09-10, 17:45
Μα μιλάτε και εσείς 1.6-1.9 για 20-30 Ευρώ τέλη διαφορά...εδώ που διπλασιάστηκε η βενζίνη από πέρσυ.

stratous156
25-09-10, 17:47
εξαρτάται την χρονολογία..σε εμένα ανέβηκαν 50%...από 200 σε 300 μικρό το κακό

Labros 33
25-09-10, 17:47
Μη βαράς...υπάρχουμε κι εμείς οι 3.2 :redface:
εντάξει σωστό είναι αυτό καθώς δεν έχουμε τους ίδιους ρύπους...βρε παιδιά δεν γίνεται να εκλέξουμε πρωθυπουργο αλφίστι να μας απαλλάξει απο τους φόρους??:P

NiVo
26-09-10, 00:09
Αυτή η καραμέλα με τους ρύπους και κάθε τι περιβαλλοντικό προκειμένου να μας αδειάζουν τις τσέπες μου δίνει στα νεύρα.
Μετά τις χρεωκοπίες κρατών είναι η δεύτερη πιο επικερδής μπίζνα παγκοσμίως.

NiVo
26-09-10, 00:11
εντάξει σωστό είναι αυτό καθώς δεν έχουμε τους ίδιους ρύπους...βρε παιδιά δεν γίνεται να εκλέξουμε πρωθυπουργο αλφίστι να μας απαλλάξει απο τους φόρους??:P
Ευχαρίστως βάζω υποψηφιότητα. 50 Ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δωρεάν εθνικές και βενζίνη 2 Ευρώ το γαλλόνι.
Και θα φτίαξουμε και δημόσια πίστα σε κάθε νομό.

Υ.Γ. Και φυλακή όλους τους εργολάβους που δεν στρώνουν καλά την άσφαλτο.

nero147
26-09-10, 00:11
Eιναι ο φορος των CO2 που έλεγε και το βιντεο που είχες αναρτησει.

Βεβαιως γιατι να μην πληρωνω 821 ευρω για το Scorpio Scuderia που έχω ; Γουσταρω.Φέτος να είναι και τα διπλά και να τους επιστρέψω και την έκπτωση γιατί αγοράστηκε ως πολυτεκνικό.:metalo:

thanos28
26-09-10, 11:13
Ευχαρίστως βάζω υποψηφιότητα. 50 Ευρώ τέλη κυκλοφορίας, δωρεάν εθνικές και βενζίνη 2 Ευρώ το γαλλόνι.
Και θα φτίαξουμε και δημόσια πίστα σε κάθε νομό.

Υ.Γ. Και φυλακή όλους τους εργολάβους που δεν στρώνουν καλά την άσφαλτο.

εισαι η ελπιδα μας...
:whistling:

chris_de_ze
27-09-10, 08:40
Σενάρια που κυκλοφορούν αυτές τις μέρες σύμφωνα με τα δημοσιεύματα του Τύπου του Σαββατοκύριακου:

Για τα οχήματα που κυκλοφορούν ήδη, θα υπάρξει επαναφορά του παλαιού συστήματος και θα ισχύσουν τα τέλη κυκλοφορίας που ίσχυσαν το 2009, τα οποία κυμαίνονταν από 46 έως 580 ευρώ ανάλογα με τον κυβισμό του οχήματος. Ωστόσο, θα προβλέπεται προσαύξηση 10%-15%, κάτι που σημαίνει ότι ναι μεν επανέρχεται το παλιό σύστημα, αλλά θα ισχύουν νέες που θα κυμαίνονται από 52,9 έως 667 ευρώ.

Βάσει των σεναρίων, τα τέλη για όσα Ι.Χ. κυκλοφορήσουν από την πρώτη Ιανουαρίου 2011 θα υπολογίζονται ανά γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα που εκπέμπουν για κάθε χιλιόμετρο, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο κυβισμός. Ειδικότερα, θα υπάρχει επιβάρυνση:

1) 0,50 ευρώ ανά γραμμάριο διοξειδίου του άνθρακα για αυτοκίνητα που εκπέμπουν 100 γραμμάρια/χιλιόμετρο.
2) 1 ευρώ ανά γραμμάριο για αυτοκίνητα που εκπέμπουν από 101-150 γραμμάρια/χιλιόμετρο.
3) 1,5 ευρώ ανά γραμμάριο για αυτοκίνητα που εκπέμπουν από 151-200 γραμμάρια/χιλιόμετρο.
4) 2 ευρώ ανά γραμμάριο για αυτοκίνητα που εκπέμπουν από 201-250 γραμμάρια/χιλιόμετρο.
5) 2,5 ευρώ ανά γραμμάριο για αυτοκίνητα που εκπέμπουν από 250 γραμμάρια και πάνω ανά χιλιόμετρο.

Πηγή: Newsroom ΔΟΛ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231060663)

Makinen
27-09-10, 20:22
Φρέσκα νέα... :cool:

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/97457.asp

Η κοινωνική πολιτική κ η πράσινη ανάπτυξη μας μάραναν...
Ρε τι μπουρλότο... ναπάλμ χρειάζεται εδώ πλέον... :mad: :x

Deathstar
27-09-10, 20:30
τα καινούργια από 1/1/11 παίρνουν φωτιά.....

spiderman
27-09-10, 21:10
εγω απο την προηγουμενη Κυριακη παντως, "εδεσα" την spider. ακινητοποιειται μεχρι Απριλιο 2011, οπου θα ξαναβγει στο δρομο, μπολις φτιαξει ο καιρος,και θα μπει στον παγο η Gtv. σκεφτηκα να το κανω ετσι, γιατι ειδα οτι δεν καιγομαι να οδηγω και τις 2.
σταματησα την ασφαλεια, αφου εληξε, και δεν θα πληρωσω τελη, θα καταθεσω και πινακιδες καποια στιγμη. θα μεινει στο γκαραζ, και μια φορα το μηνα, θα την ξεσκουριαζω για 100-150μετρα. αυτα.

nasos
27-09-10, 21:10
τα καινούργια από 1/1/11 παίρνουν φωτιά.....
ε ναι.ολοι θα παρουμε σκουτερακια κ θα κολλαμε τα τκ τους στο αμαξι μας.
σιγα μην δωσω στον γαπ 1000ε για ενα αμαξι.:lol::lol::lol:
θα το θελε πολυ ε?:lol:

Vittorio
27-09-10, 22:08
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=44138&catid=13

Εγώ ευχαριστώ το Θεό που με φώτισε και δεν πήρα την GT δίλιτρη! (για 3.2 ούτε λόγος ...)
Στα ύψη τα νέα τέλη κυκλοφορίας από 1.928 κ.εκ και άνω.

stratous156
27-09-10, 22:14
η Gt πόσα κυβικά είναι ακριβώς?για την 1.8 μιλάω...

nero147
27-09-10, 22:21
Aυτο το καραγκοζιλικι στα 1927 να εισαι κατω απο 300 και στα 1928 να εισαι 600 ποτε θα τελειωσει ;
Ξέρω, Ποτε !

Εφέτοο γλυτώνω και 221 ευρω . Τι μου λέτε :confused:
Χαίρομαι , τωρα χαίρομαι :mad: :x

Vittorio
27-09-10, 22:23
η Gt πόσα κυβικά είναι ακριβώς?για την 1.8 μιλάω...

1.747, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Πάνω από το σκαλοπάτι που έβαλαν στα 1.739 κ.εκ., αλλά ευτυχώς 12 και όχι 13 φορολογ. ίπποι ...

Bele
27-09-10, 23:57
Τελη Οκτώβρη παραλαμβάνουμε.. Κ τώρα τι κάνουμε ??:dizzy:

ioannis
28-09-10, 01:19
Στην 2.2 θα πληρώσω 600 σαν κάτοχος πριν το 2011.
Αν την αγόραζα καινούργια μετά το 2011 θα πλήρωνα 218*2.5=545 :wall:

thanos28
28-09-10, 07:49
αυτη την κουβεντα ειχα παλι χτες βραδυ με φιλο που τα εχει καταφερει και ζει χρονια τωρα Γερμανια. μιλαμε για αυτοκινητα που εξω ειναι για πεταμα λες και ειναι αεροπλανα...
10ετια 80 αν ηθελες να εχεις γρηγορο αμαξι επρεπε να το εχεις αδηλωτο.
εκει μας γυριζουν παλι.
παλι οι μπατσοι "γνωστες" θα γινουν μηχανολογοι και θα μας ανοιγουν τα "καπα" για να δουν τι μοτερ φοραμε...
ε,ρε γλεντιαααα
μα 1600 ειναι κυρ μπατσε μου!

MILANEZOS
28-09-10, 09:03
αξιοπιστια περι πρασινης αναπτυξης του ΓΑΠ :dizzy:και της "παρεας" του.. και υποσχεσης για μειωση των περσινων παραλογων τελων κυκλοφοριας, το ετος 2011.
Δεν ειναι πρωτη φορα......
Καταργησαν τον προσθετο φορο για τα 2λιτρα (οπως ειχαν υποσχεθει) αλλα τον ενσωματωσαν στα τελη κυκλοφοριας:dizzy:

Timos
28-09-10, 09:05
Χιλιαρικάκι πέρυσι, χιλιαρικάκι και φέτος....
Εϊναι αυτά που λέγανε...άδικα τα τέλη...να μειωθούν κλπ...
Και λέγαμε τίποτα δεν πέφτει στην Ελλάδα...

ΟΕΟ!

MILANEZOS
28-09-10, 09:10
Μεγάλο κόλπο με τα τέλη κυκλοφορίας από την κυβέρνηση η οποία “βαφτίζει” μείωση του ποσού που θα δώσουν εκατομμύρια Ελληνες την κρυφή αύξηση. Παρά το γεγονός ότι στις εφημερίδες θα βγουν πίνακες που θα δείχνουν μειώσεις τελών για περισσότερα από 3 εκατ. αυτοκίνητα, εντούτοις η απάτη είναι φανερή διότι γίνεται σύγκριση των τελών που θα πληρώσουμε φέτος με τα περσινά τα οποία είχαν καταδικαστεί από όλους. Ηταν τότε που η κυβέρνηση της ΝΔ αποφάσισε να “βαφτίσει” πράσινα τα τέλη και να τα ορίσει με βάση την παλαιότητά τους. Το ΠΑΣΟΚ είχε διαφωνήσει σφόδρα αλλά όταν έγινε κυβέρνηση δεν τα πήρε πίσω διότι τα έσοδα ήταν πάρα πολλά καθώς υπήρχε και η έκτακτη εισφορά για τα πολλά κυβικά.
Με βάση λοιπόν το περσινό άδικο σύστημα, πράγματι τα φετινά τέλη θα είναι χαμηλότερα. Με βάση, όμως τα τέλη από το 2005 μέχρι και το 2008 είναι πάρα πολύ αυξημένα, κανονικό χαράτσι.
Ενα άλλο κόλπο που η κυβέρνηση θέλει να παρουσιάσει ως φιλοπεριβαλλοντική πολιτική είναι η ενσωμάτωση στην τιμή των τελών και των ρύπων των αυτοκινήτων αλλά από την 1 Ιανουαρίου 2011. Και το οξύμωρο είναι ότι όποιος αγοράσει αυτοκίνητο μέχρι 31/12/2010 θα πληρώσει πολύ υψηλότερα τέλη από το αν το ταξινομήσει μία ημέρα αργότερα.
Για παράδειγμα, ο αγοραστής ενός δίλιτρου μέχρι το τέλος του έτους θα πληρώσει 600 ευρώ τέλη ενώ από την επόμενη ημέρα θα πληρώσει 411 ευρώ αφού το αυτοκίνητο έχει χαμηλή εκπομπή ρύπων. Επίσης για μια Porsche Carrera 2 μέχρι 31 Δεκεμβρίου θα πληρώσει 1000 ευρώ ενώ από την επόμενη χρονιά 605 ευρώ. Από την άλλη για ένα μικρό Citroen 1 αντί για 110 ευρώ από τη νέα χρονιά θα πληρώσει 86 ευρώ. Ο άτυχος που θα επιλέξει Renault Megane μέχρι το τέλος του χρόνου θα πληρώσει τέλη 240 ευρώ αλλά επειδή έχει αρκετούς ρύπους από 1ης Ιανουαρίου το σηματάκι θα κοστίζει 326 ευρώ.Τυχερός όποιος αφήσει για το 2011 την αγορά ενός Nissan Qashqai 2,0 αφού αντί για 600 ευρώ φέτος θα πληρώσει 447.
Παράγοντες της αγοράς πιστεύουν ότι μέχρι το τέλος του έτους θα παγώσει εντελώς η αγορά αυτοκινήτου και όλοι θα αφήσουν για το 2011 τις επιλογές τους αφού θα πληρώσουν κατά κύριο λόγο μικρότερα τέλη κυκλοφορίας.
Για να αντιληφθεί κανείς τι θα συμβεί με τα αυτοκίνητα αρκεί να πάρει αυτά που θεωρούνται καινούργια, δηλαδή δεν επιβαρύνθηκαν πέρυσι με τον συντελεστή παλαιότητας. Οσα λοιπόν έχουν άδεια κυκλοφορίας από το 2005 και μετά θα κληθούν να πληρώσουν πολύ αυξημένα τέλη φέτος.

Κυβισμός Τέλη 2011 2010
301-785 50 28
786-1.071 110 94
1.072-1.357 120 94
1.358-1.548 220 184
1.549-1.738 240 184
1.739-1.928 270 184
1.929-2.357 600 578
2.358-3.000 800 712
3.001-4.000 1.000 912
4.001 και άνω 1.200 1.112

πηγη: antinews.gr

poimenas
28-09-10, 09:11
Giulietta 170hp 2010 220 ευρώ. Giulietta 170hp 2011 139 ευρώ...

Timos
28-09-10, 09:27
Mα καλά εδώ πριν λίγες μέρες λέγανε ότι έχει ψοφήσει η αγορά αυτοκινήτου...
Τώρα τις έδωσαν την τελική μαχαιριά...
Λογικό και φυσικό με αυτά που κάνανε "οι απαράδεκτοι" να μην πουλήθει ούτε ένα αυτοκίνητο το υπόλοιπο 2010....

Πράσινη ανάπτυξη = Πράσινη κόλαση...

MILANEZOS
28-09-10, 09:43
Οπως ολα (πχ καλλικρατης) ετσι και αυτο σχεδιαζονται με γνωμονα την ευημερια της ΠΑΤΡΙΔΑΣ, οπως τελευταια αναφερεται συχνα-πυκνα, σταχτυ στα ματια;;.......

Theofilos
28-09-10, 09:45
ενώ το 2011, που θα είναι βάση εκπομπών, θα είναι πιο ακριβά....

το 500 θα δώσω 220 φέτος και του χρόνου... 1.5 ευρώ / γρ * 155= 232...

MILANEZOS
28-09-10, 09:47
υπερτατος πρασινος "σχεδιασμος"!:whatever:

Sotiris S.
28-09-10, 10:53
Oι ηλιθιοι ειναι ανικητοι.

MILANEZOS
28-09-10, 11:57

GeoZ
28-09-10, 15:53
Oι ηλιθιοι ειναι ανικητοι.
Θα διαφωνήσω φίλε μου, οι ηλίθιοι είμαστε εμείς και δεν χάνουμε απλώς κατα κράτος αλλά και το κράτος......

mpanos156
28-09-10, 15:57
Θα διαφωνήσω φίλε μου, οι ηλίθιοι είμαστε εμείς και δεν χάνουμε απλώς κατα κράτος αλλά και το κράτος......

Ποσο δικιο εχεις

Brouslee
28-09-10, 15:58

Βρε κοίτα πόσο προφητικός ήσουν...

Ειδικά φέτος,ειδικά μετά τις παπαρολογίες πως δε θα ισχύσουν τα πράσινα τέλη κτλ,τελικά μετακύλησαν στο κυρίως σώμα των τελών και κατ 'εμέ καιρός να δράσουμε όλοι μαζί.

Αλήθεια,πινακίδες,δέχονται από τώρα;

Makinen
28-09-10, 16:03
Ε δε νομίζω πως έχει νόημα κάτι τέτοιο, Λευτέρη.
Ούτως ή άλλως το 2010 τα έχεις πλερώσει τα "τέλη" κ με το παραπάνω μάλιστα... οπότε άστο για τις 31/12!! Πρωτοχρονιάτικος μποναμάς να τους έρθει! ;)

Brouslee
28-09-10, 16:11
Ε δε νομίζω πως έχει νόημα κάτι τέτοιο, Λευτέρη.
Ούτως ή άλλως το 2010 τα έχεις πλερώσει τα "τέλη" κ με το παραπάνω μάλιστα... οπότε άστο για τις 31/12!! Πρωτοχρονιάτικος μποναμάς να τους έρθει! ;)

Δε νομίζω.Ίσα ίσα θα σταματήσω να πληρώνω φόρους τους στη βενζίνη αλλά και το ΦΠΑ στο ασφαλιστήριο.Αυτό δε θέλουν;Αυτό θα πάρουν.

Θα συνεχίσω να μολύνω τη γειτονιά με εκατοντάδες γραμμάρια ρύπων κάθε Κυριακή στην εβδομαδιαία εκκίνηση του Busso.

Tonight we dine to hell λαμόγια..:hysterical:

Sotiris S.
28-09-10, 16:53

Δυστυχως, σε 'εμας' αναφερομαι και εγω. Εμεις ειμαστε το κρατος ετσι και αλλιως...

kyan
28-09-10, 16:59
Εμεις ειμαστε το κρατος ετσι και αλλιως...
Όχι πια...

Timos
28-09-10, 17:00
Αλήθεια,πινακίδες,δέχονται από τώρα;

Για να μην σου έρθουν τα τέλη...καλό θα ήταν να πας από τώρα...!
Φίλος μου με 2 Jeep αυτό έκανε...μάλιστα μου είπε ότι πήγε σε μια σχολή οδηγών στην γειτονιά του και με 100 ευρώ του είπε θα του τις φέρει και πίσω όταν χρειαστεί....και δεν τρέχει για τίποτα..

Sotiris S.
28-09-10, 17:00
Όχι πια...

Δικιο εχεις. Ημαστε.

velocita
28-09-10, 17:07
Ευτυχώς δεν πήρα στα σοβαρά τις μέχρι πρότινος φήμες περί μείωσης ή/και εξορθολογισμού των τελών. 587 ευρώ πέρυσι, 600 φέτος, αφού είμαι και εγώ ένας εγκληματίας, ζάμπλουτος και εχθρός της κοινωνίας που τόλμησε στη χώρα του 'σου τα αρπάζω από παντού' να κυκλοφορώ με δίλιτρο αυτοκίνητο. Ντροπή και αίσχος μου..
Το σημαντικό όσο και ανησυχητικό όμως, αλλού το βλέπω.. Όταν με τη συμπεριφορά τους έχουν μοιράσει αναξιοπιστία και παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης, σε βάθος χρόνου ψαλιδίζουν και τις ελπίδες μιας ολόκληρης γενιάς και όχι μόνο.
Ωραίο σκεπτικό πάντως.. πέρυσι με την υπεραύξηση των τελών σε παλαιότερα αυτοκίνητα, χιλιάδες εξ αυτών κατέθεσαν πινακίδες. Φέτος, σου λέει δεν τα αυξάνω στα νεότερα; Αναλογικά λιγότερες θα κατατεθούν, αφού οι κάτοχοί τους ακόμα τα.. αποπληρώνουν. Αλλά ξέχασα, δεν επιτρέπεται να μιλάω και να παραπονιέμαι. Κανείς μας. Άλλωστε μαζί τα φάγαμε...
Δυστυχώς για αυτούς όμως, κάποιοι έχουμε μνήμη και γνώση της ιστορίας.

Brouslee
28-09-10, 17:10
Για να μην σου έρθουν τα τέλη...καλό θα ήταν να πας από τώρα...!
Φίλος μου με 2 Jeep αυτό έκανε...μάλιστα μου είπε ότι πήγε σε μια σχολή οδηγών στην γειτονιά του και με 100 ευρώ του είπε θα του τις φέρει και πίσω όταν χρειαστεί....και δεν τρέχει για τίποτα..

Aυτές οι διευκολύνσεις μας μάραναν και μας έκαναν κράτος εν κρατει τους νεοελληνάρες..

Τεσπά.

Θα τα πάω συντομότατα.Με φαντάζομαι ήδη με σαρδόνιο χαμόγελο να τελώ τη συναλλαγή με το δημόσιο..

Για πρώτη και τελευταία φορά..

Brouslee
28-09-10, 17:11
Ευτυχώς δεν πήρα στα σοβαρά τις μέχρι πρότινος φήμες περί μείωσης ή/και εξορθολογισμού των τελών. 587 ευρώ πέρυσι, 600 φέτος, αφού είμαι και εγώ ένας εγκληματίας, ζάμπλουτος και εχθρός της κοινωνίας που τόλμησε στη χώρα του 'σου τα αρπάζω από παντού' να κυκλοφορώ με δίλιτρο αυτοκίνητο. Ντροπή και αίσχος μου..
Το σημαντικό όσο και ανησυχητικό όμως, αλλού το βλέπω.. Όταν με τη συμπεριφορά τους έχουν μοιράσει αναξιοπιστία και παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης, σε βάθος χρόνου ψαλιδίζουν και τις ελπίδες μιας ολόκληρης γενιάς και όχι μόνο.
Ωραίο σκεπτικό πάντως.. πέρυσι με την υπεραύξηση των τελών σε παλαιότερα αυτοκίνητα, χιλιάδες εξ αυτών κατέθεσαν πινακίδες. Φέτος, σου λέει δεν τα αυξάνω στα νεότερα; Αναλογικά λιγότερες θα κατατεθούν, αφού οι κάτοχοί τους ακόμα τα.. αποπληρώνουν. Αλλά ξέχασα, δεν επιτρέπεται να μιλάω και να παραπονιέμαι. Κανείς μας. Άλλωστε μαζί τα φάγαμε...
Δυστυχώς για αυτούς όμως, κάποιοι έχουμε μνήμη και γνώση της ιστορίας.

Εύγε φίλε velocita.

Σωστή τοποθέτηση και χαρακτηριστικό το παράδειγμα σου.

Deathstar
28-09-10, 19:00
159 tbi με 189 γραμμαρια μεχρι 31/12/2010 270 ευρω.... απο 1/1/2011 189*2,25= 425,25

Λεφτά υπάρχουν Γιωργάκη συνέχισε έτσι.....

a_force
28-09-10, 19:25
ενώ το 2011, που θα είναι βάση εκπομπών, θα είναι πιο ακριβά....

το 500 θα δώσω 220 φέτος και του χρόνου... 1.5 ευρώ / γρ * 155= 232...

Όχι. Όσα έχουν ταξινομηθεί έως 31/12/2010, θα είναι πάντα στην κατηγορία τελών βάσει κυβικών. Τα βάσει ρύπων θα ισχύουν για όσα ταξινομηθούν μετά την 1/1/2011.

Η GT 1.8 ό,τι πουλήσει φέτος με 270 ευρώ τέλη. Του χρόνου 505!
Οι multiair ευνοούνται με το νέο καθεστώς. Φέτος δε θα πουληθεί κανένα άλλο...

Speedloader
28-09-10, 19:26
159 tbi με 189 γραμμαρια μεχρι 31/12/2010 270 ευρω.... απο 1/1/2011 189*2,25= 425,25

Λεφτά υπάρχουν Γιωργάκη συνέχισε έτσι.....

Eσύ θα πληρώνεις 270.
425 θα πληρώνουν όσοι την πάρουν από 1/1/11.

NiVo
28-09-10, 19:34
Ε και αφού κατάργησαν τα πράσινα τέλη τώρα και δεν πληρώνουμε όσο πέρσυ και έγιναν ακόμα πιο άδικα, καιρός να βάλουν και πράσινο φόρο στη βενζίνη ώστε να πληρώνει αυτός που ρυπαίνει για να γίνουν δίκαια.
Αει σιχτίρ πια...Δηλαδή βρακί δεν έχει ο κ... μας, λουλούδια θέλει ο π.... μας.

Εγω θα πρότεινα κάτι καλύτερο (βέβαια ονειρεμένο θα ήταν αν γινόταν)....να ΜΗΝ καταθέσει κανένας πινακίδες, και ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΛΗ, παράλληλα μαζική προσφυγή στο ΣτΕ για την άθλια κατάσταση των δρόμων που μας προσφέρουν.
Τι θα κάνουν? Θα μας βάλουν όλους φυλακή? Γιατί τώρα που είμαστε?

NiVo
28-09-10, 19:42
Eσύ θα πληρώνεις 270.
Πέρα από αυτό ακόμα και οι κλίμακες δεν έχουν καμμία απολύτως συνέπεια δικαίου. Αντί να υπολογίζει τα πρώτα γραμμάρια με x ποσό και τα επόμενα αθροιστικά με ψ (ψ>χ) πολλαπλασιάζει την αυξημένη τιμή μονάδος με όλες τις εκπομπές ρύπων.

Επιπλέον αν μια οικογένεια έχει στην ιδιοκτησία της 4 αυτοκίνητα με 100 γραμμάρια, θα πληρώσει 4x50 = 200 Ευρώ, ενώ μία με 2 αυτοκίνητα των 200 γραμμαρίων θα πληρώσει 600 Ευρώ.

Δηλαδή πρώτα μας πήραν 3 μισθούς και σου λένε αν δεν θέλεις να σου πάρουμε και τον 4ο, άλλαξε και αυτοκίνητο με υβριδικό να ενισχύσουμε τους άπορους Γερμανούς, Ιταλούς, Ιάπωνες, Γάλλους.
Α....ρε απάτη.

Deathstar
28-09-10, 20:12
Eσύ θα πληρώνεις 270.

το ξέρω απλά είναι αδικία για τους νέους..........αλλά και καταδίκη για πολλα μοντέλα στην αγορά....

Vittorio
28-09-10, 20:39
Πέρυσι χτύπησαν τα παλιά.
Φέτος τα καινούργια.
Πάνω στην απελπισία τους να βρουν φράγκα, αφού ως γνωστόν οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί του κράτους έχουν καταρρεύσει εδώ και καιρό, χτυπούν "ό,τι κινείται" ...
Πάντως, για ακόμα μία φορά επιβεβαιώθηκε ότι, σε αυτή τη χώρα, για να μην μας πιάνουν άγρια τα οπίσθια, δεν λέει να έχει κανείς αμάξι πάνω από 1.800 κ.εκ. ...

spiderman
28-09-10, 20:52
Bεβαια, και απο την αλλη, ισως ειναι και το συνδρομο του ελληνα, αλλα το να εχεις δωσει εντος 2010 , 35-40.000ευρω για να παρεις αμαξι (εν μεσω συγκυριων που ολοι ξερουμε) και να σε χαλανε τα 200 (ουτε) ευρω παραπανω το χρονο τελη, δεν υπαρχει ε?

NiVo
28-09-10, 21:31
Επειδή δλδ επιλέγεις να πάρεις ακριβό αμάξι στη ζωή σου και να μην τα φάς στα μπουζούκια πρέπει να βάλεις συνεταιρο το κράτος κάθε χρόνο να πληρώνεις χιλιάδες ευρώ την στιγμή που δεν μπορεί να σου προσφέρει παραπάνω από 500 συνεχόμενα μέτρα χωρίς λακκούβα?
Εγω εκεί το θέτω ως πρόβλημα.

nasos
28-09-10, 21:40
κοιτα κωστα,εχεις εμμεσα δικιο αλλα συμφωνω με νικ.
κ λιγο πολυ ολοι μας εχουμε 500 -800ε να δωσουμε για τκ αλλα
εχουμε κ ενα γαμωτο.
ιδιαιτερα την στιγμη που υποτιθεται τα δινεις για βελτιωση οδικου δυκτιου
ως αρμοζει κ αυτοι εχουν προαναγγειλει οτι μεσω της εισπραξης των τκ
θα κλεισουνε τρυπες χρωστουμενων.
καμια σχεση δηλ..:lol:
νταξ εγω προσωπικα θα βαλω το αυτοκολλητο 011 στο αμαξι απ το μηχανακι
η οτιδηποτε αλλο σκαρφιστω αλλα 1000+ευρω δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω
για ενα αμαξι.

Hellenicsun
28-09-10, 21:42
Επειδή δλδ επιλέγεις να πάρεις ακριβό αμάξι στη ζωή σου και να μην τα φάς στα μπουζούκια πρέπει να βάλεις συνεταιρο το κράτος κάθε χρόνο να πληρώνεις χιλιάδες ευρώ την στιγμή που δεν μπορεί να σου προσφέρει παραπάνω από 500 συνεχόμενα μέτρα χωρίς λακκούβα?
Εγω εκεί το θέτω ως πρόβλημα.

Ναι αν φας μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ στα μπουζούκια, όχι μόνο δεν έχεις συνέταιρο το κράτος, αλλά με τις αποδείξεις που θα μαζέψεις θα έχεις και επιστροφή φόρου στο τέλος! Θα ανταμειφθείς.

Ενώ αν πάρεις ένα ακριβό αυτοκίνητο, θα σε (μπιπ) μέχρι να βαρεθείς και να το δώσεις.

Biscione
28-09-10, 21:43
τα σηματα ολα εξωτερικα εμφανησιακα ειναι ιδια?
βρε λες...

thanos28
28-09-10, 21:43
κλαιει ΟΛΟΣ ο κοσμος.
απο το πρωι μιλαω με τους φιλους μου τους vagites και τους bmwακηδες.
2 με Μ που τα εχουν 2α θα καταθεσουν μεχρι τελος χρονιας.
οι vagεληδες που τα εχουν για καθημερινα χορευουν το χορο της βροχης.
ενδεικτικα φιλος με Leon2 tfsi 2007 προσπαθει 6 μηνες να πουλησει ξεκινοντας απο 15κ, το εχει παει στα 13 κι ακομα δεν κουνιεται φιλο.
τελειωσαν τα παντα ολα και το παντα τπτ...

NiVo
28-09-10, 21:44
νταξ εγω προσωπικα θα βαλω το αυτοκολλητο 011 στο αμαξι απ το μηχανακι
η οτιδηποτε αλλο σκαρφιστω αλλα 1000+ευρω δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω
για ενα αμαξι.
Ενα καλό τυπογράφο και γκρουπ μπάι? :lol::lol:

nasos
28-09-10, 21:56
Ενα καλό τυπογράφο και γκρουπ μπάι? :lol::lol:
εχω αυτον που εφτιαξα τα ανεξιτηλα στην 156 αυτοκολλητα στους καθρεπτες
με το φιδι που το βαζει στα ποδια.
εναν καφε για το παλικαρι κ θα μας τακτοποιησω ολους.:metalo:
κ εναν καφε για τον φιλο λογιστη που θα μπει στο συστημα.:egyptdance:

spiderman
28-09-10, 22:53
μα και φυσικα συμφωνω με Νικ. εννοειται..αλλά συμβαινει και αυτο που λεω...
τελικα, παλι και φετος, τον ηπιωμεν..

Deathstar
28-09-10, 22:59
γιατί παλιό θα πας να το δώσεις πινακίδες..... αλλά αν έχεις πάρει ένα καινούργιο 2-3-4 χρονών σκέφτεται ο τσοπάνης δεν θα πας όποτε λέει του ρίχνω το παλιό και του ανεβάζω το καινούργιο.

thanovet
28-09-10, 23:08
εχω αυτον που εφτιαξα τα ανεξιτηλα στην 156 αυτοκολλητα στους καθρεπτες
με το φιδι που το βαζει στα ποδια.
εναν καφε για το παλικαρι κ θα μας τακτοποιησω ολους.:metalo:
κ εναν καφε για τον φιλο λογιστη που θα μπει στο συστημα.:egyptdance:

Μην κάνετε μακακίες με το κράτος. Ετσι και πέσεται σε φοροελεγκτή που ερμηνεύει και εφαρμόζει στυγνά τον νόμο ,θα συνομιλουμε μεσω φυλακών λάρισας:contract:

Timos
29-09-10, 00:54
Να και κάτι έξυπνο το οποίο ισχύει για όποιον έχει όρεξη για ταξίδι....

Τρίτη, 28 Σεπτεμβρίου 2010

Δεν πληρώνω τα καινούρια τέλη, ΤΕΛΟΣ (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_2984.html)

http://4.bp.blogspot.com/_D53sGw7ndSY/TKIgsOg-g7I/AAAAAAAAKTk/q9WgMSnZ8js/s320/02.jeep.liberty.f3-4.500.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_D53sGw7ndSY/TKIgsOg-g7I/AAAAAAAAKTk/q9WgMSnZ8js/s1600/02.jeep.liberty.f3-4.500.jpg)
Έχω ένα αυτοκίνητο 15ετίας (1996) μάρκας Jeep με κυβισμό 2,464κ.εκ. το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο με δόσεις το 2004 (12.000 ευρώ).
Σχεδόν κάθε χρόνο από τότε πληρώνω όλο και περισσότερα τέλη αλλά το θεωρούσα λογικό. Φέτος όμως με καλούν να πληρώσω 1000 ευρώ.
Ε δεν τα δίνω!
Δεν βγάζω αρκετά λεφτά για να το αντικαταστήσω, ούτε με παιρνεί να το παρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ και για τη δουλειά, και για την οικογένεια.
Θα μου πείς, αν το παρατήσεις θα γλιτώσεις τα μηνιαία έξοδα βενζίνης κλπ, αλλά θα κάνω 1 ώρα επιπλέον να πάω στην δουλειά μου, θα πρέπει να αλλάξω παιδικό σταθμό στο παιδί μου μιας και δεν θα μπορώ να το πηγαίνω, και για σούπερ μάρκετ δεν ξέρω τί θα κάνω αφού δεν υπάρχει κανένα κοντά μου.

Η μόνη λύση που έχω πια είναι να παραδώσω τις Ελληνικές πινακίδες και να το μεταφέρω στην Αγγλία. Η ασφάλεια θα μου βγαίνει σε ίδια επίπεδα με τώρα, και τα τέλη κυκλοφορίας δεν ξεπερνούν τα 150 ευρώ.

Ήδη μου αρμέγουν το πορτοφόλι με 40% παραπάνω έξοδα σε βενζίνη, αρνούμαι να το υποστώ ΚΑΙ αυτό.

Όσο για το κόστος της υπόθεσης αυτής, μαζί με το ταξίδι στην Αγγλία θα μου έρθει μία η άλλη για το 2011. Από κει και πέρα, μόνο κερδισμένος θα είμαι. Άντε γειά!

Timos
29-09-10, 01:02
Να και κάτι έξυπνο το οποίο ισχύει για όποιον έχει όρεξη για ταξίδι....

Τρίτη, 28 Σεπτεμβρίου 2010

Δεν πληρώνω τα καινούρια τέλη, ΤΕΛΟΣ (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_2984.html)

http://4.bp.blogspot.com/_D53sGw7ndSY/TKIgsOg-g7I/AAAAAAAAKTk/q9WgMSnZ8js/s320/02.jeep.liberty.f3-4.500.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_D53sGw7ndSY/TKIgsOg-g7I/AAAAAAAAKTk/q9WgMSnZ8js/s1600/02.jeep.liberty.f3-4.500.jpg)
Έχω ένα αυτοκίνητο 15ετίας (1996) μάρκας Jeep με κυβισμό 2,464κ.εκ. το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο με δόσεις το 2004 (12.000 ευρώ).
Σχεδόν κάθε χρόνο από τότε πληρώνω όλο και περισσότερα τέλη αλλά το θεωρούσα λογικό. Φέτος όμως με καλούν να πληρώσω 1000 ευρώ.
Ε δεν τα δίνω!
Δεν βγάζω αρκετά λεφτά για να το αντικαταστήσω, ούτε με παιρνεί να το παρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ και για τη δουλειά, και για την οικογένεια.
Θα μου πείς, αν το παρατήσεις θα γλιτώσεις τα μηνιαία έξοδα βενζίνης κλπ, αλλά θα κάνω 1 ώρα επιπλέον να πάω στην δουλειά μου, θα πρέπει να αλλάξω παιδικό σταθμό στο παιδί μου μιας και δεν θα μπορώ να το πηγαίνω, και για σούπερ μάρκετ δεν ξέρω τί θα κάνω αφού δεν υπάρχει κανένα κοντά μου.

Η μόνη λύση που έχω πια είναι να παραδώσω τις Ελληνικές πινακίδες και να το μεταφέρω στην Αγγλία. Η ασφάλεια θα μου βγαίνει σε ίδια επίπεδα με τώρα, και τα τέλη κυκλοφορίας δεν ξεπερνούν τα 150 ευρώ.

Ήδη μου αρμέγουν το πορτοφόλι με 40% παραπάνω έξοδα σε βενζίνη, αρνούμαι να το υποστώ ΚΑΙ αυτό.

Όσο για το κόστος της υπόθεσης αυτής, μαζί με το ταξίδι στην Αγγλία θα μου έρθει μία η άλλη για το 2011. Από κει και πέρα, μόνο κερδισμένος θα είμαι. Άντε γειά!

Προσωπικά είμαι κάτοχος της 156 2.5 V6 Q-System...
Με Αγγλικές πινακίδες....φυσικά και δεν κυκλοφορεί στους δρόμους μιας και δεν έχω πληρώσει ασφάλεια...πράγμα ευκόλο το κάνεις μέσο του Internet...και όντως κυμαίνεται στα Ελληνικά πλαίσια...ίσως ελάχιστα πιο φτηνά γιατί υπάρχει τρελλός ανταγωνισμός στην Αγγλία...
Στην Αγγλία μπορείς να δηλώσεις πάλι μέσο ιντέρνετ ότι το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί στους Αγγλικούς δρόμους...(αλλά μπορεί να κυκλοφορεί στο εξωτερικό) δίχως να πληρώνεις τέλη στους Άγγλους...λογικό αφού δεν τους επιβαρύνεις τους δρόμους...
Το μόνο που χρειάζεται είναι κάθε 2-3 χρόνια ανάλογα την ηλικία του αυτοκινήτου να περνάει MOT δηλαδή ΚΤΕΟ στην Αγγλία...
Βέβαια αν και δεν τοχω ψάξει γιατί την έχω σε ακινησία... αν επικοινωνήσεις με τους Άγγλους είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δεχτούν το Ελληνικό KTEO.
Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα μέρος κατοικίας στην Αγγλία...έστω και ως φιλοξενούμενος...όλο και κάποιον συγγενή φοιτητή έχουμε...
Οπότε την πας στην Αγγλία....πληρώνεις μια χρονιά τέλη εκεί...ελάχίστα...βγάζεις ασφάλεια...την αναναιώνης από το ίντερνετ...δηλώνεις στην Αγγλία πάλι μέσο ιντέρνετ ότι δεν κυκλοφορεί στους αγγλικούς δρόμους...γλυτώνεις τα τέλη...και είσαι κομπλέ!

neck
29-09-10, 01:02
Ενδιαφέρον..!!!Δηλαδή αν π.χ.κάνουμε ένα ταξιδάκι Ιταλία,ή Ισπανία,μπορούμε να μεταφέρουμε εκεί τις πινακίδες και να'χουμε πόσα τέλη και πόση ασφάλεια;;; :confused:

Timos
29-09-10, 01:05
1000 πέρυσι και 1000 φέτος.... θα τα έδινα στα ταξίδια και θα έκανα τουλάχιστον 3...
Ξέρεις τι ωραίες που είναι οι Άλπεις...

Biscione
29-09-10, 01:06
ιταλια σιγουρα οχι δεν ειναι τοσο χαλαρα τα πραγματα

neck
29-09-10, 01:16
Πάντως είναι ένα από τα χαρακτηριστικά παραδείγματα,που δημιουργούν μεγάλη απορία,από που πηγάζει δηλαδή αυτή η μεγάλη απόκλιση στα τέλη κυκλοφορίας,μεταξύ δύο ευρωπαϊκών χωρών...Εμείς 1000,οι άλλοι 150...Οκ...

il ragno
29-09-10, 01:23
Πάντως είναι ένα από τα χαρακτηριστικά παραδείγματα,που δημιουργούν μεγάλη απορία,από που πηγάζει δηλαδή αυτή η μεγάλη απόκλιση στα τέλη κυκλοφορίας,μεταξύ δύο ευρωπαϊκών χωρών...Εμείς 1000,οι άλλοι 150...Οκ...
Απο τα χαλια μας... αυτο ειναι το θεμα? Αχ βρε συντεκνε...

antho
29-09-10, 01:33
Προσωπικά είμαι κάτοχος της 156 2.5 V6 Q-System...
Με Αγγλικές πινακίδες....φυσικά και δεν κυκλοφορεί στους δρόμους μιας και δεν έχω πληρώσει ασφάλεια...πράγμα ευκόλο το κάνεις μέσο του Internet...και όντως κυμαίνεται στα Ελληνικά πλαίσια...ίσως ελάχιστα πιο φτηνά γιατί υπάρχει τρελλός ανταγωνισμός στην Αγγλία...
Στην Αγγλία μπορείς να δηλώσεις πάλι μέσο ιντέρνετ ότι το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί στους Αγγλικούς δρόμους...(αλλά μπορεί να κυκλοφορεί στο εξωτερικό) δίχως να πληρώνεις τέλη στους Άγγλους...λογικό αφού δεν τους επιβαρύνεις τους δρόμους...
Το μόνο που χρειάζεται είναι κάθε 2-3 χρόνια ανάλογα την ηλικία του αυτοκινήτου να περνάει MOT δηλαδή ΚΤΕΟ στην Αγγλία...
Βέβαια αν και δεν τοχω ψάξει γιατί την έχω σε ακινησία... αν επικοινωνήσεις με τους Άγγλους είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δεχτούν το Ελληνικό KTEO.
Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα μέρος κατοικίας στην Αγγλία...έστω και ως φιλοξενούμενος...όλο και κάποιον συγγενή φοιτητή έχουμε...
Οπότε την πας στην Αγγλία....πληρώνεις μια χρονιά τέλη εκεί...ελάχίστα...βγάζεις ασφάλεια...την αναναιώνης από το ίντερνετ...δηλώνεις στην Αγγλία πάλι μέσο ιντέρνετ ότι δεν κυκλοφορεί στους αγγλικούς δρόμους...γλυτώνεις τα τέλη...και είσαι κομπλέ!

Ενδιαφερον αυτα που λες Τιμο αλλα γιατι ενας γνωστος με c-180 Compressor πληρωσε προστιμο 5.000 επειδη επεσε καρφωτη στη ΣΔΟΕ οτι ειχε Γερμανικες πινακιδες ?
τι ρολο παιζει αυτο απο τη στιγμη μαλιστα που ειμαστε στην ΕΕ ?

ioannis
29-09-10, 01:33
Προσωπικά πιστεύω ότι πιο δίκαιη λύση θα ήταν να πηγαίναν τα καύσιμα πιο ψηλά σε ένα ποσό που να αντισταθμίζαν χονδρικα τα τέλη και να τα καταργούσαν. Έχεις καθαρό αμάξι και κάνεις 20.000 χλμ το χρόνο ενώ ο άλλος έχει 5.000 κυβικά και κάνει 6.000 το χρόνο μπορεί να ρυπαίνεται το ίδιο το περιβάλλον. Επίσης τι σημασία έχει αν έχω 5 αυτοκίνητα αντί 1 (αφού θα με πιάσουν τα τεκμήρια για την πολυτελη διαβιωσή μου) αν συνολικά κάνω 20.000 χιλιόμετρα το χρόνο το ίδιο δεν θα έκαιγα αν χρησιμοποιύσα μόνο το ένα? Ο ρυπαίνων πρέπει να πληρώνει και ο ρυπαίνων είναι αυτός που κάνει τα περισσότερα χιλιόμετρα και καταναλώνει την περισσότερο βενζίνη.
Δυστυχώς ενώ σκεφτήκαν κάτι τέτοιο κάποια στιγμή το αφήσαν προφανώς φοβούμενοι το κράξιμο απο τις συνεχείς αυξήσεις στα καύσιμα (που είναι πανάκριβα)...

Timos
29-09-10, 01:38
Προσωπικά πιστεύω ότι πιο δίκαιη λύση θα ήταν να πηγαίναν τα καύσιμα πιο ψηλά σε ένα ποσό που να αντισταθμίζαν χονδρικα τα τέλη και να τα καταργούσαν. Έχεις καθαρό αμάξι και κάνεις 20.000 χλμ το χρόνο ενώ ο άλλος έχει 5.000 κυβικά και κάνει 6.000 το χρόνο μπορεί να ρυπαίνεται το ίδιο το περιβάλλον. Επίσης τι σημασία έχει αν έχω 5 αυτοκίνητα αντί 1 (αφού θα με πιάσουν τα τεκμήρια για την πολυτελη διαβιωσή μου) αν συνολικά κάνω 20.000 χιλιόμετρα το χρόνο το ίδιο δεν θα έκαιγα αν χρησιμοποιύσα μόνο το ένα? Ο ρυπαίνων πρέπει να πληρώνει και ο ρυπαίνων είναι αυτός που κάνει τα περισσότερα χιλιόμετρα και καταναλώνει την περισσότερο βενζίνη.
Δυστυχώς ενώ σκεφτήκαν κάτι τέτοιο κάποια στιγμή το αφήσαν προφανώς φοβούμενοι το κράξιμο απο τις συνεχείς αυξήσεις στα καύσιμα (που είναι πανάκριβα)...

Αγαπητέ αυτό να το ξεχάσεις...
Ήδη τα καύσιμα είναι τα ακριβότερα στην Ευρώπη...
Θα το καταλάβεις αυτό στα επόμενα κοινόχρηστά σου....λόγο πετρελαιού θέρμανσης....(στο αυτοκίνητο ήδη είναι δυσβάσταχτα....)
Όσο και να θέλανε .... δεν πάνε πιο πάνω...
Ο Λάτσης και ο Βαρδινογιάννης δεν πρόκειτε να αφήσουν τον Γιωργάκη να τις βάλει ακόμα πιο μέσα...μέχρι εκεί συναίνεσαν γιατί το τρώμε και μας αρέσει...λίγο πιο πάνω να ήταν και θα πηγαίναμε Βουλγαρία να γεμίσουμε...
Ακόμα και τους Αθηναίους θα μας συνέφερε....
Τα καυσίμα άντε να φτάσουν 1.5.... και το διαλέγουν 3οι....ούτε εμεις...ούτε ο Γιωργάκης...
Οπότε λεφτά παραπάνω από τα κάρα μας μόνο μέσο της ληστρικών τελών κυκλοφορίας μπορούν να αρμέξουν...

Ανδρεας1551.8
29-09-10, 01:39
Θα το καταλάβεις αυτό στα επόμενα κοινόχρηστά σου....λόγο πετρελαιού θέρμανσης....(στο αυτοκίνητο ήδη είναι δυσβάσταχτα....)
Ο Λάτσης και ο Βαρδινογιάννης δεν πρόκειτε να αφήσουν τον Γιωργάκη να τις βάλει ακόμα πιο μέσα...μέχρι εκεί συναίνεσαν γιατί το τρώμε και μας αρέσει...λίγο πιο πάνω να ήταν και θα πηγαίναμε Βουλγαρία να γεμίσουμε...
Τα καυσίμα άντε να φτάσουν 1.5.... και το διαλέγουν 3οι....ούτε εμεις...ούτε ο Γιωργάκης...
Οπότε λεφτά παραπάνω από τα κάρα μας μόνο μέσο της ληστρικών τελών κυκλοφορίας μπορούν να αρμέξουν...
+00 τιμο:okk::okk::okk:

antho
29-09-10, 01:40

Υπαρχουν και τα ασφαλιστρα (30% πανω το 2011) και τα διοδια Και οι Εισπρακτικες κλησεις της τροχαιας, τα παρκομετρα που γεμισαν παντου κ.λ.π

Hellenicsun
29-09-10, 01:40
Αυτό το "ο ρυπαίνων" δε το δέχομαι. Δε προκαλώ εσκεμμένη ζημιά στο περιβάλλον. Ούτε αμελώ τη συντήρηση του αυτοκινήτου μου. Δε δέχομαι να με αποκαλούν το ίδιο με έναν εργοστασιάρχη που ρίχνει τα λύματα του στη θάλασσα.

Μη παρεξηγηθείς ioannis, απλώς από το μήνυμά σου το πήρα ως αφορμή.:)

ioannis
29-09-10, 02:04

Δεν το ξεχνάω καθόλου, η πιο δίκαιη λύση είναι να πληρώνει ο καθένας αναλογικά του πόσο κυκλοφορεί το αυτοκινητό του.

Το ότι η βενζίνη εχει πάει στην Ελλάδα στο θεό είναι γνωστό και πιστεύω ότι στην υπάρχουσα τιμή θα έπρεπε να έχουν ενσωματωθεί και τα τέλη κυκλοφορίας αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πληρώνουμε τα λάθη γενεών και έχουμε φτάσει σήμερα στο αμήν και χαρακτηριστικό αυτού και η ακριβότερη βενζίνη...

ioannis
29-09-10, 02:06
Αυτό το "ο ρυπαίνων" δε το δέχομαι. Δε προκαλώ εσκεμμένη ζημιά στο περιβάλλον. Ούτε αμελώ τη συντήρηση του αυτοκινήτου μου. Δε δέχομαι να με αποκαλούν το ίδιο με έναν εργοστασιάρχη που ρίχνει τα λύματα του στη θάλασσα.

Μη παρεξηγηθείς ioannis, απλώς από το μήνυμά σου το πήρα ως αφορμή.:)
No offence :) απλώς το έγραψα έχοντας στο μυαλό μου την ρητορική περί πράσινων τελών κτλ...

Timos
29-09-10, 02:10
Στην Ελλάδα πληρώνουμε ρουσφέτια που έκανε ο κάθε Λάτσης, Βαρδινογιάννης στην εκάστοτε κυβέρνηση που εμείς οι ίδιοι ψηφίζουμε....
Δεν είναι λάθος του παππού μου που πολέμησε στο Ελληνοαλβανικό ή του Θειού μου που έζησε την χούντα .... Οι πρόγονοι του σημερινού πρωθυπουργού ναι...αλλά όχι οι δικοί μου!
Μια ζωή μικρομεσαίοι....στήριζαν το κράτος....δεν φάγανε ούτε ήπιαν...
Τώρα πως βρεθήκανε όλοι αυτοί οι σοσιαλιστοαριστεριστές με λεφτά που δικαιολογούν δεξιά..είναι άλλο θέμα...

Timos
29-09-10, 02:45
Ειναι η μόνη κίνηση που θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Προσωπικά μέσα...μια και για πρακτικούς λόγους το αυτοκίνητο είναι σε ακινησία.

Group buy! :metalo:

nasos
29-09-10, 06:53
Ενδιαφερον αυτα που λες Τιμο αλλα γιατι ενας γνωστος με c-180 Compressor πληρωσε προστιμο 5.000 επειδη επεσε καρφωτη στη ΣΔΟΕ οτι ειχε Γερμανικες πινακιδες ?
μηπως δεν ειχε κανα σπιτι ξερω γω στη γερμανια?
κ τα λεφτα τα εδωσε?δεν πηγε δικαστικως?

μα καλα θεωρειτο νομιμο να πληρωνουμε εφοσον ειμαστε στην ΕΕ 1000ε
για παραδειγμα τκ?

NiVo
29-09-10, 07:31
Με πόσο είστε ικανοποιημένοι? Με 2χιλιάρικα τέλη και 3 Ευρώ το λίτρο?
Με πόσο?
Όλα τα άλλα είναι τροφή για τους έχοντες χαμηλό IQ.
Ουτε Αγγλίες, ούτε Γερμανίες....Μαζική αντίδραση και άρνηση πληρωμής. Ελάτε να τα πάρετε δηλαδή.
Αλλά στην προβατούπολη που λέγεται Ελλάδα δύσκολο, ακόμα και οι πανηλίθιοι Αμερικάνοι θα το είχαν κάνει.

Vittorio
29-09-10, 09:16
Ρητορικό ερώτημα: Εκτός από την GT (τα περσινά τέλη της οποίας θα τα δω μεθαύριο), έχω κι ένα Saxoudaki (μοντέλο 12/1999, 1.1).
Πέρυσι είχα δώσει 162 ευρώ, φέτος θα πάει 120 ευρώ.
Δλδ., να νιώθω και "ευχαριστημένος" από πάνω;; :dizzy:

Timos
29-09-10, 13:28

Αν είχε πινακίδες Zoll και είχαν λήξει φυσικό και λογικό να πληρώσει εφόσον είναι παράνομος .... θα έπρεπε να το είχε εκτελωνίσει...
Αν όμως είχε δηλωμένη κατοικία Γερμανία και πλήρωνε εκεί ασφάλεια και τέλη....τότε δεν ισχύει αυτό που λες...
Μάλλον κάτι λάθος έκανε ο φίλος...

stratous156
29-09-10, 13:39
με βάση το παραπάνω μπορεί ο κάθε ένας να κυκλοφορεί αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες στην Ελλάδα?λαμβάνετε υπόψην και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα βρίσκεται Ελλάδα?

Timos
29-09-10, 16:25
με βάση το παραπάνω μπορεί ο κάθε ένας να κυκλοφορεί αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες στην Ελλάδα?λαμβάνετε υπόψην και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα βρίσκεται Ελλάδα?

Με τα σύνορα της ΕΟΚ πλέον ανοιχτά...
Δεν μπορεί κάποιος να "μετρήσει" το διάστημα που μένει ένα αυτοκίνητο κάπου...
Πλέον στα τελωνεία δεν βάζουν σφραγίδες....

Ωστόσο για να είναι "εντάξει" ένα αυτοκίνητο με πινακίδες από Ευρωπαική χώρα θα πρέπει να έχει ΚΤΕΟ και ασφάλεια με πράσινη κάρτα.
Εννοείτε άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του κατόχου και οδηγού...
Δηλαδή δεν μπορεί το αυτοκίνητο να έχει άδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια στο όνομα του ξάδερφου σου στην Πολωνία και να το οδηγείς εσύ εδώ...

thanos28
29-09-10, 17:04
επειδη ειχα μερικες μερες τετοια κουβεντα με "παθων" μου εξηγησε οτι μπορεις ευκολα να την παθεις αν ασχοληθουν μαζι σου.
η διαδικασια ειναι σχετικα απλη αν ειδικα αν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο πανω, οποτε πας δηλωνεσαι σε ενα τμημα εκει, που μενεις που δουλευεις κλπ και μετα κανεις την αγορα/ασφαλεια.
οταν ομως εισαι μισθωτος και πεσει απο καλοθελητη δαχτυλο και βρεθεις εδω να δηλωνεις μονιμο εισοδημα καταλαβαινετε οτι δημιουργειται conflict...

Timos
29-09-10, 23:53
επειδη ειχα μερικες μερες τετοια κουβεντα με "παθων" μου εξηγησε οτι μπορεις ευκολα να την παθεις αν ασχοληθουν μαζι σου.
η διαδικασια ειναι σχετικα απλη αν ειδικα αν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο πανω, οποτε πας δηλωνεσαι σε ενα τμημα εκει, που μενεις που δουλευεις κλπ και μετα κανεις την αγορα/ασφαλεια.
οταν ομως εισαι μισθωτος και πεσει απο καλοθελητη δαχτυλο και βρεθεις εδω να δηλωνεις μονιμο εισοδημα καταλαβαινετε οτι δημιουργειται conflict...

Δεν είμαι μισθωτός...ωστόσο όποτε μπορώ κάνω και μερικά μεροκάματα στην Αγγλία...
Ωστόσο στην Αγγλία δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...
Το αυτοκίνητο είναι ιδιοκτησία...μπορείς να το κάνεις καναπέ, ζαρντινινιέρα, ανταλλακτικά και να μην πληρώσεις φόρους....
φυσικά δεν χρειάζεται να το δώσεις για ανακύκλωση και να το επωφεληθούν οι νεκροθάφτες....ελληνική μπάσταρδη ράτσα...που τα παίρνουν για ανακύκλωση τα γδύνουν και τα πουλάνε μετά μαυρά ως ανταλλακτικά....έλεος...και αυτό γιατί το κρατός σου επιβάλει να το διαγράψεις για να φάνε και τα κοράκια...

Ξαναλέω...
1ον Δεν χρειάζεται να δηλώνεις εισόδημα στην Αγγλία για να είσαι κάτοχος αυτοκινήτου...
2ον Μπορείς να δηλώνεις εισόδημα στην Αγγλία και στην Ελλάδα μηδενικό εφόσον ΔΕΝ είσαι μισθωτός ή έχεις άλλα έσοδα από δουλειά στο Ελλάντα...
3ον Και τελευταίο...έχω Αγγλικό αυτοκίνητο στο όνομα μου...με ασφάλεια...και ΚΤΕΟ...είναι καθόλα νόμιμο να κυκλοφορεί στην Ελλάδα από εμένα.-
Όπως αρκετοί γνωστοί μου που δουλεύουν μετανάστες στην Βουλγαρία και την Ρουμανία...έρχονται και κυκλοφορούν με τα αυτοκίνητα τους....ακόμα και ένας άρρώστος από την Σουηδία...

Εντελώς διαφορετικό μπορεί να είναι το καθεστώς σε άλλες χώρες...

Εντελός νόμιμο είναι επίσης να κυκλοφορείς Γερμανικό αυτοκίνητο με πινακίδες Zoll ... όταν αυτές λήξουν είσαι εντελώς παράνομος!
Πινακίδες Zoll = πληρωμένα τέλη, ασφάλεια και άδεια κυκλοφορίας όσο λένε πάνω....Το ότι τα εδώ μπουζούκοπαιδα που γνώρισαν ένα φορτηγατζή τους έφερε ένα Μ3 και δεν τους τα είπε όλα.....θα κοιμηθούν το βράδυ στο τμήμα γιατί δεν τους είπε ότι μετά το αυτοκίνητο πρέπει να βγει εκτός Ελλάδας...ή να γίνει εισαγωγή....
Οι τελώνες με το που δούν κόκκινες Γερμανικές πινακίδες στα σύνορα...σε ελέγχουν και σε ενημερώνουν...

stratous156
30-09-10, 00:00
τα ίδια ισχύουν για το αντίστροφο?να κυκλοφορήσει ένα αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες στο εξωτερικό?για παράδειγμα στην Κύπρο (άσχετα που δεν είναι "άλλη" χώρα) ισχύουν τα ίδια?

Timos
30-09-10, 00:02
τα ίδια ισχύουν για το αντίστροφο?να κυκλοφορήσει ένα αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες στο εξωτερικό?για παράδειγμα στην Κύπρο (άσχετα που δεν είναι "άλλη" χώρα) ισχύουν τα ίδια?

Στην Ιταλία πάντως έτσι κυκλοφορεί ο Bisc...
Για Κύπρο δεν ξέρω...αλλά εφόσον είναι EU είναι λογικό να μπορείς...

stratous156
30-09-10, 00:04
λογικά έτσι θα είναι...θα παώ Κύπρο μάλλον από το νέο έτος και θα μείνω 2-3 χρόνια και σκέφτομαι να πάρω την 156 μαζί...

Biscione
30-09-10, 00:19
κανονικα και νομιμα με πρασινη καρτα
αν και πλεον απο τι εχω μαθει αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ στις ευρωπαικες χωρες που ειναι και στο ευρω.
δεν χρειαζεται πλεον η πρασινη καρτα ξεκιναει η αυτοματη καλυψη συμφωνα με την συνθηκη του Ρεθυμνου το μαιο 2002
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003D0564:EL:HTML
http://lnx.vigileamico.it/index.php?option=com_content&task=view&id=291&Itemid=107#_ftn6

τωρα θα τα ψαξω και λιγο να δω τι γινεται...

Timos
30-09-10, 00:24
λογικά έτσι θα είναι...θα παώ Κύπρο μάλλον από το νέο έτος και θα μείνω 2-3 χρόνια και σκέφτομαι να πάρω την 156 μαζί...

Να σου δώσω την δικιά μου που είναι έτοιμη....δεξιοτίμονη? :metalo:

stratous156
30-09-10, 00:28
δε θα με χάλαγε καθόλου να κυκλοφορλω με τον busso...
εσύ την κυκλοφορείς κανονικά Τίμο?

Timos
30-09-10, 00:33
Όχι....γιατί δεν έχω πληρώσει ασφάλεια....και θέλει και σέρβις...
Την κρατάω για συλλεκτικούς λόγους μιας και η Q-System....έχει μπει στο RIAR...
Οπότε συμβιβάζομαι με τον "Ελληνικό" 3.2 Busso της Gt μου...

1000 τέλη και 1300 ασφάλεια μου φτάνουν....

thanos28
30-09-10, 09:19
δλδ για να καταλαβω.
θελω εγω αγορασω ενα αυτοκινητο μιας κι ειναι ετσι τα πραγματα απο αγγλια και να το δηλωσω εκει.
ποια ειναι βημα-βημα η διαδικασια?

Timos
30-09-10, 22:26
Πρέπει να δηλώσεις κατοικία στην Αγγλία (εκεί)....είτε ως φοιτητής εκεί...ή ως εργαζόμενος...
Κάνεις την μεταβίβαση στο όνομα σου....παίρνεις προσωρινά και χειρόγραφα την άδεια κυκλοφορίας η οποία ΔΕΝ είναι επίσημη...μετά από 2-3 εβδομάδες σου έρχεται η μηχανογραφημένη και επίσημη...

Δες εδώ...
www.direct.gov.uk/motoring

Τhanos_916
01-10-10, 08:13
πανω κατω οπως σε αρκετες χωρες στην ευρωπη.

thanos28
01-10-10, 13:26

alfageologist
01-10-10, 17:09
περασε στη κοινωνια οτι ειναι φθηνοτερα
@@ φθηνοτερα ειναι 150ε πανω ειμαι,.....
ναι ειναι φθηνοτερα για 3.000 αμαξια περιπου παλαιας
τεχνολογιας που περσυ ειχαν προστιμο.......
αλλα ο γνησιως ελληναρας του καναπε που ακουσε
τη τρεμη να του λεει φθηνοτερα λεει φθηνοτερα
και μη ξεχασω οτι περασε στο κουφο οτι αλλαξε τισ κατηγοριες.....
τι Γκέμπελς που ειναι οι δημοσιοκαφροι χαχαχα

stallion3.2
01-10-10, 17:22
λέει το κοράκι στο παπαγαλάκι:
-φέτος τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι 15% ακριβότερα απο τα προπέρσινα
βγαίνει το παπαγαλάκι στην τηλεόραση και λέει τα ίδια..
το κοράκι όμως ξέχασε να πει ότι βγάζει νεες κατηγορίες που θα είναι λίγο ακριβότερες απο τα περσυνά τέλη, αλλά δεν πειράζει, σκέφτηκε το παπαγαλάκι θα φτιάξω τον πίνακα που θα δείξω στις 8 με βάση τα περσυνά τέλη ΧΩΡΙΣ τον ΕΚΤΑΚΤΟ πρόσθετο φόρο. Όμως το κοράκι τον υπολόγισε κανονικά στα τέλη και απο ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ έγινε κανονικός φόρος....σύνολο? 1000 ευρώ απο 472 όταν την αγόρασα...καλό ε? ο τζίρος μου έπεσε κατά 45% και τα τέλη αυξήθηκαν κατά κάτι τοίς παραπάνω απο 100%...... μπράβο ρε!

stallion3.2
01-10-10, 17:24
και κάτι άλλο....μέσα σε 5 χρόνια το αυτοκίνητο μου, χάρις στις κινήσεις των κυβερνήσεων, έφτασε απο 50 χιλιάρικα αρχική τιμή να πιάνει στην απορά αρκετά λιγότερα απο τα μισά....ποιά διόδια να πάω να κλείσω?γιατί σ'εμένα δεν μου κάνουν ρύθμιση ώστε να μην πληρώσω εφορία μέχρι να συμψηφηστεί......

thanos28
05-10-10, 15:20
αν σε ενδιαφερει ανταλλαγη + διαφορα (απο μερους σου) ανταλασσω με yari

Vittorio
05-10-10, 15:57
λέει το κοράκι στο παπαγαλάκι:
-φέτος τα τέλη κυκλοφορίας θα είναι 15% ακριβότερα απο τα προπέρσινα
βγαίνει το παπαγαλάκι στην τηλεόραση και λέει τα ίδια ...

Μήπως, Νίκο, εννοείς φθηνότερα; (ο δαίμων του Η/Υ!)

stratous156
05-10-10, 16:01
καλά τα λέει ο Νίκος...από το 2009 είναι ακριβότερα...

spiderman
05-10-10, 16:03
ναι, αλλα το κορακι στο παπαγαλακι, ακα τηλεοραση, ειπε φθηνοτερα...

Πέτρος Μαραγκός
07-10-10, 13:58
Είναι φθηνότερα από το 2010....αλλά ακριβότερα κατά 15% από το 2009

NiVo
07-10-10, 14:29
Εξαρτάται...αν έχεις αυτοκίνητο τελευταίας πενταετίας είναι ακριβότερα και από το 2009 και απο το 2010.
π.χ. 1400 cc (2006-2010 μοντέλο):
2009: 202
2010: 184
2011: 220

Περσυ τον ήπιαν τα παλιά...φέτος προκειμένου να μην καταθέσουν πινακίδες ελάφρωσαν τα παλιά και φόρτωσαν τα πιο νέα.
Παλι όμως όπως λέει και ο Πέτρος ακριβότερα από το 2009.

ERIKGS
07-10-10, 16:57
Περσυ τον ήπιαν τα παλιά...φέτος προκειμένου να μην καταθέσουν πινακίδες ελάφρωσαν τα παλιά και φόρτωσαν τα πιο νέα.
Παλι όμως όπως λέει και ο Πέτρος ακριβότερα από το 2009.
+1
Ta 1.6 '99 πληρωναν 240 φετος, 300 περισυ, και 200 προπερσι

Vittorio
07-10-10, 17:37
...
Περσυ τον ήπιαν τα παλιά...φέτος προκειμένου να μην καταθέσουν πινακίδες ελάφρωσαν τα παλιά και φόρτωσαν τα πιο νέα ...

Ακριβώς αυτό κάνουν φέτος!
Και του χρόνου, πιθανώς το ανάποδο (και ίδιο με πέρυσι) ...

Vittorio
08-10-10, 18:53
Σήμερα κοίταξα το αποδεικτικό για τα τέλη κυκλοφορίας που πλήρωσα πέρυσι: 252 ευρώ (12 φορολογ. ίπποι, μοντέλο 12/2004 ...).
Φέτος, προαλείφονται για 220 ευρώ.

NiVo
08-10-10, 20:27
Εννοείς για 270...1.8 δεν είσαι?

Vittorio
08-10-10, 20:39
Εννοείς για 270...1.8 δεν είσαι?

Ναι, 1.8.
270;;:dizzy:
Ψάχνω το λινκ για τα νέα τέλη, αλλά δεν το βρίσκω.

Πέτρος Μαραγκός
08-10-10, 20:51
τα 1,8 δεν πλήρωναν τα ίδια με το 1,4? Νομίζω είναι στην ίδια κατηγορία...αν ισχύει αυτό τοτε εισαι....202 +15% = 232

Βασικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το πόσο πλήρωναν οι 1,8 ....vittorio πόσο σου ήρθε το 09?

NiVo
08-10-10, 20:52
Για κοιτάχτε το λίγο γιατί νομίζω οι κατηγορίες τώρα εχουν διαφοροποιηθεί 1.7-1.9 πληρώνουν 270.

Vittorio
08-10-10, 20:55
Τα τελευταία τέλη που πλήρωσα (πέρυσι) ήταν 252 ευρώ.
Εγώ έχω καταλάβει ότι, αφού είμαι πλέον της 5ετίας (2004-2009), πρέπει να περιμένω κατά τι λιγότερα.
Όχι περισσότερα! :dizzy:

NiVo
08-10-10, 20:58
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4596294

1747cc = 270 Ευρώ....τσα...σιγά μην τους ξεφεύγαμε.

ERIKGS
08-10-10, 20:58
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4596294
Εδω λεει 1549-1738=>240
1739-1928=>270

ERIKGS
08-10-10, 21:00
Ελεος το ιδιο λινκ βαλαμε?:slap:
Σβηστα Μοδ :hysterical:

NiVo
08-10-10, 21:01
Αχαχα...δεν πα να ψάχνουμε όσο θέμε...η τσαπού που θα φάμε ίδια θα 'ναι...

Vittorio
08-10-10, 21:02
Ωραία.
Κατάλαβα ... :dizzy:

Θα χρειαστώ "βαζελίνη", και φέτος ... :down:

NiVo
08-10-10, 21:06
Δε με λέτε...αμα δεν πληρώσω, θα μπορώ να παίρνω φορολογική ενημερότητα ή λοςπου....(ας απαντήσει όποιος ξέρει σίγουρα ).

Vittorio
08-10-10, 21:08
Μόνο κάποιος εφοριακός μπορεί να σου απαντήσει 100% σίγουρα.

SuperSonic
08-10-10, 22:51
Δε με λέτε...αμα δεν πληρώσω, θα μπορώ να παίρνω φορολογική ενημερότητα ή λοςπου....(ας απαντήσει όποιος ξέρει σίγουρα ).

Αν δεν πληρωσεις θα σου μπει αυτοματα απο την εφορια και θα το λαβεις στο εκαθαριστικο σου..

Τασος Παπαζογλου
08-10-10, 23:31
Εμενα δε μου μπηκε τπτ... Απλα οταν θελησα να το μεταβιβασω επρεπε να πληρωσω τα τελευταια 3 χρονια με τα προστιμα. Σημειωτεον οτι το ειχα 5 χρονια ακινητο... Τελικα μου το εκλεψαν... ;)

gffermari
09-10-10, 00:07
Μοντέλο / Κινητήρας

Εκπομπές CO2 (γρ./χλμ.)

Τέλη Κυκλοφορίας 2010

Τέλη Κυκλοφορίας 2011 (Ταξινόμηση έως 31/10/2010)

Τέλη Κυκλοφορίας 2011 (Ταξινόμηση από 01/11/2010)

Mito1,4 TΒ 155hp

153

184€

220€

230€

Mito1,4TΒ 170hp

139

184€

220€

139€

Mito1,3 JTD 95hp

112

94€

120€

90€

Mito1,6 JTD 120hp

122

184€

240€

122€

απο in.gr

http://galleries.in.gr/auto/#21339

Ισχυει κατι τετοιο??
Δηλαδη οι 155αρηδες θα δινουμε πιο πολλα τελη απο τους QV?

(δειτε το λινκ για τον πινακα)

NiVo
09-10-10, 03:01
Εμενα δε μου μπηκε τπτ... Απλα οταν θελησα να το μεταβιβασω επρεπε να πληρωσω τα τελευταια 3 χρονια με τα προστιμα. Σημειωτεον οτι το ειχα 5 χρονια ακινητο... Τελικα μου το εκλεψαν... ;)
Πριν πόσα χρόνια αυτό?

SuperSonic
09-10-10, 09:54

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο που λες ισχθει ακομα..εχω την εντυπωση οτι πλεον περανει στην εφορια.

Παντως για αυτους που εχουν εγκαταληψει το αυτοκινητο καλω ειναι να καταθετουν πινακιδες γιατι ετσι απαλασονται απο τα τελη κυκλοφοριας και αν καποια στιγμη θελουν να το πουλησουν τοτε πληρωνουν μονο του τρεχοντος ετους!

Τασος Παπαζογλου
09-10-10, 12:18
Πριν πόσα χρόνια αυτό?
Το 2008 Νικο. Τωρα δεν ξερω τι παιζει...

Παντως για αυτους που εχουν εγκαταληψει το αυτοκινητο καλω ειναι να καταθετουν πινακιδες γιατι ετσι απαλασονται απο τα τελη κυκλοφοριας και αν καποια στιγμη θελουν να το πουλησουν τοτε πληρωνουν μονο του τρεχοντος ετους!
Αυτο ειχα κανει κ εγω ο :whatever:. Αλλα δεν θα περπατουσε ποτε γιατι το αμαξι ηταν κομπος... Οποτε μου το εκλεψαν κ ησυχασα...

thanos28
11-10-10, 19:46
Το 2008 Νικο. Τωρα δεν ξερω τι παιζει...

Αυτο ειχα κανει κ εγω ο :whatever:. Αλλα δεν θα περπατουσε ποτε γιατι το αμαξι ηταν κομπος... Οποτε μου το εκλεψαν κ ησυχασα...

+1 και για μενα αυτη τη στιγμη.
δεν περνουν (ακομα) στην ενημεροτητα.

thanos159
11-10-10, 20:55
Nivo, αν δεν πληρώσεις τέλη δεν γίνεται τίποτα εκτος αν σε τσακώσουν, φορολογική φυσικά και παίρνεις ,άλλωστε για κάτω από 1000,00ευρώ δεν το κοιτάνε,αν δείτε όταν έρχετε το εκαθαριστικό και να χρωστάτε έχεις ενημερώτητα ως 1000ευρώ.Καλό το ανέκδοτο ''να ρωτήσεις στην εφορία''

NiVo
11-10-10, 21:14
Τι με λες..??
Γιατί προχθές ενώ είχα πληρώσει το ΕΤΑΚ 170 Ευρώ στις 30/9, στις 4/10 πήγα να βγάλω ενημερότητα μέσω Internet και δεν μου την έβγαλε. Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν είχαν ενημερωθεί από τις τράπεζες για την πληρωμή γι' αυτό με κόλλαγε το σύστημα.
Την άλλη μέρα ξαναέκανα αίτηση και Ο.Κ.
Μήπως το ίδιο γίνεται και με τα τέλη πλέον?

thanos159
11-10-10, 21:28
Μένω μαλ..........κάτω από 1000 βγαίνει αυτόματα εκτός από παραβάσεις !!!!!!!!!!!!!να άλλαξε πάλι κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι,μήπως την ήθελες για είσπραξη ?πάντως για τέλη δεν παίζει με τίποτα αλλά θα μάθω το πρωί σύγουρα.................................μας έχει σκίσει ο ΓΙΩΡΓΟΣ με της αλλαγές ,κωλοδουλειά τα λογιστικά.

NiVo
11-10-10, 23:07
μήπως την ήθελες για είσπραξη
Φυσικά για είσπραξη, τι αλλο να την κάνω κορνίζα?
Αλλά και για οτιδήποτε άλλο μέσω internet ενα είδος φορ. ενημερότητας δίνει.

Για μάθε...για μάθε.

spiderman
26-11-10, 19:56
ρε σεις?κανα τελος ηρθε σε κανεναν?

NiVo
26-11-10, 19:59
To τέλος έχει έρθει προ πολλού, τα τέλη όχι ακόμα. :lol:

Makinen
26-11-10, 20:00
Nai... 20 ευρώ!!! :P :lol: :lol:

Κάτσε Κώστα γιατί έλειξαν οι συμβάσεις των εργαζομένων στο ΚΕΠΥΟ κ δεν υπάρχει κανείς να τα ετοιμάσει... μην νομίζεις πως το ξέχασαν πάντως!! :cool:
Αθάνατο Ελληνικό δημόσιο!!
:hysterical: :hysterical:

panths
26-11-10, 20:00
ρε σεις?κανα τελος ηρθε σε κανεναν?

oui
240 εουρος στο γκαρντασι........ με 1,6

velocita
26-11-10, 20:12
Χθες πουρνό πουρνό μου ήρθε το μπιλιετάκι.. 600 με τις υγείες μου.

dar
26-11-10, 21:08
ομοίως χθες του Λεωνίδα x 2 και ο εφιάλτης μαζί!!!

Vittorio
26-11-10, 21:36
Εγώ τα περιμένα ακόμα, αλλά ξέρω από τώρα πόσο θα είναι ... :tease::crazy2:

velocita
26-11-10, 21:44
Μωρέ γνωστά από πριν ήταν αλλά όταν το βλέπεις μπροστά σου είναι κομματάκι... δύσπεπτο!!

Vittorio
26-11-10, 21:56
Έχω κάνει "τα κουμάντα μου" από τώρα ...!:mp3::man:

MILANEZOS
27-11-10, 02:06
δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, αφου ξερουμε οτι το αυξημενο κοστος των τελων κυκλοφοριας, ανταποκρινεται με τον καλυτερο τροπο στο υψηλού επιπεδο υπηρεσιων που μας προσφερει το κρατος..... :lol:

blackcode
27-11-10, 13:23
χτες ήρθε και το δικό μου 220 ευρω απο 302 που πλήρωσα πέρσι.
145 1.4

TRAVELLER
03-12-10, 00:26
Εν αναμονή της 600άρας...

Το πιο ωραίο είναι ότι έχουν αρχίσει οι καταχωρήσεις (εφημερίδες, internet, περιοδικά) που "διευκολύνουν" για να πληρωθούν τα τέλη σε δόσεις μέσω πιστωτικών καρτών.
Και ακόμα δεν είδαμε τίποτα...

NiVo
03-12-10, 01:55
Εγω με πιστωτική πληρώνω την εφορία και τα τέλη. Μαζεύω πόντους και αγοράζω βενζίνη με έκπτωση 23%.

apaixtosy10
03-12-10, 02:14
λοσπου φιλε μου δυστυχως.....θα ενημερωθουν οι υπηρεσιες μεταξυ τους και θα σε κολλησουν...

gkakkos
03-12-10, 02:29
Εγω με πιστωτική πληρώνω την εφορία και τα τέλη. Μαζεύω πόντους και αγοράζω βενζίνη με έκπτωση 23%.

Πλακα κανεις ή ισχυει οντως αυτό?

NiVo
03-12-10, 02:42
Οχι ισχύει...σε βενζινάδικα BP με Alpha Bonus.

NiVo
03-12-10, 02:42
λοσπου φιλε μου δυστυχως.....θα ενημερωθουν οι υπηρεσιες μεταξυ τους και θα σε κολλησουν...
Τι εννοείς?

Dimid
03-12-10, 07:59
240 ευρώπουλα η 147 μου :mad: :x στους γιατρούς να τα φάνε οι άχρηστοι.

George T.
04-12-10, 09:09
είναι 1,6 ή 2,0?
240€ και από εμένα....1,6 07

Vittorio
08-12-10, 15:49
Σήμερα μου ήρθε η "λυπητερή": 270 ευρώ για 12 φορολογ. ίππους ...

Makinen
09-12-10, 11:45
Τι 12 ρε Vittorio... εσύ έχεις καμιά :lipssealed:ριά!! Τυχερός είσαι, να λές!! :P :lol:

Εμένα πάλι, αφού τους έστειλαν όλους πέρισυ να τ'ανακυκλώσουν, δεν περιμένανε κ πολλά...
οπότε έπεσε στα 120€ το τέλος κυκλοφορίας!! :egyptdance: :lol::lol:
Του χρόνου που θα το πάρουν πάλι χαμπάρι, θα με "καρφώσουν" με τίποτα ρύπους... :lipssealed:

Guzuta
09-12-10, 11:50
Καλημέρα,

εγώ που πηρα την αλφα μου πριν 2 εβδομαδες και δεν εχουν ερθει (και δεν νομιζω οτι θα ερθουν κιολας) τι κάνω;
Ξέρει κανεις αν μπορώ να τα πάρω απο κάπου χωρίς να έρθουν ταχυδρομικώς;

Crusader
09-12-10, 11:57
Καλημέρα,

εγώ που πηρα την αλφα μου πριν 2 εβδομαδες και δεν εχουν ερθει (και δεν νομιζω οτι θα ερθουν κιολας) τι κάνω;
Ξέρει κανεις αν μπορώ να τα πάρω απο κάπου χωρίς να έρθουν ταχυδρομικώς;

Αν είναι το όχημα καινούριο θα τα προμηθευτείς από την Εφορία. Αν μεταχειρισμένο θα έρθουν στον παλαιό ιδιοκτήτη και θα τα πάρεις απ' αυτόν, αλλιώς και πάλι ΔΟΥ.

Dimid
13-12-10, 17:52
Επί της ουσίας λοιπον.
πλήρωσα σημερα 240 για την 147, 220 για το Fiesta ενώ δεν έχει έρθει ακόμη το καλόχαρτο για το Hornet 600.
Οσα ευρώ πλήρωσα τόσες ναναι οι ώρες τους. Αλήτες.

fixed !!

AlexUnder
13-12-10, 18:29
Πολλές μέρες τους δίνεις...!

πες ώρες..:lipssealed:

spiderman
13-12-10, 18:37
ηρθανε μονο της κοκκινης gtv μεχρι στιγμης. 600ευρουλακια! χαλαλι της.
απο 740 που ηταν τα προηγουμενα (και τα πληρωσα το καλοκαιρι με την αγορα της αφου ειχε καταθεσει πινακιδες) μια χαρα μου επεσε..
περιμενω και της ασημι χοντρης, αν και για αυτην σκεφτομαι προσωρινη καταθεση πινακιδας. ηδη εχει ακινητοποιηθει εδω και κανενα διμηνο, οποτε λεω μεχρι απριλη που καλοκαιριαζει να την ξεκουρασω...(λες και κουραστηκε ποτε!!!)...

MadKefalonian 33
13-12-10, 20:47
Επί της ουσίας λοιπον.
πλήρωσα σημερα 240 για την 147, 220 για το Fiesta ενώ δεν έχει έρθει ακόμη το καλόχαρτο για το Hornet 600.
Οσα ευρώ πλήρωσα τόσες ναναι οι ώρες τους. Αλήτες.

fixed !!
Χμμ,αναρωτιομουν αν ειμαι ο μονος που δεν του εχουν ερθει τελη για τη μηχανη.Αλλα κατα πως φαινεται ακομα δεν εχουν αποφασισει ποσα θα δωσουμε για τα 2τροχα.Περσυ ηταν φτηνοτερα απο τα αυτοκινητα,φετος θα τα εξισωσουν?

Σπύρος Ζουμής
13-12-10, 20:56
Για 1.2 κυβικα στο Fiat απο 94 πληρωσαμε 120Ε απο παντου θελουνε να τα αρπαζουνε.

il ragno
13-12-10, 22:45
Για το σπαιντερονι 2009 1750 ποσο ειναι ρε παιδια, 280?

AlexUnder
13-12-10, 22:49
στην ιδια κατηγορία νομίζω με τα 1.4 1.6 είσαι Σταύρο, 220ε

edit: λαθος λινκ...

greg 146
13-12-10, 22:51
πρεπει να ειναι 270 πληρωσα εγω για την 146 σημερα με 1748 cc

il ragno
13-12-10, 22:51
στην ιδια κατηγορία νομίζω με τα 1.4 1.6 είσαι Σταύρο, 220ε

edit: http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=97802
:confused: 202 βγαζει 3ο εντιτ, ο,τι να ναι βγαζει!!!

Σπύρος Ζουμής
13-12-10, 22:54
Κανενα 240αρι πιστευω Σταυρο.

AlexUnder
13-12-10, 22:54
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=25721143

αυτό ειναι το σωστό λινκ που ήθελα... 202 οντως.. δεν ξερω τι παιζει

NiVo
14-12-10, 07:21
Εϊναι του 2009....Μην ασχολείστε, ούτως ή άλλως κάθε μήνα αλλάζουν οι τιμές :whatever:

Theofilos
14-12-10, 10:09
1.4 220
1.6 240

και πάει λέγοντας...

NiVo
14-12-10, 17:22
μετα τα 1.9 πάει...γαμιώντας.

velocita
14-12-10, 17:24
:slap: