PDA

Επιστροφή στο Forum : MiTo Lounge - Part IV

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

NiVo
11-07-09, 12:14
Εδώ η συνέχεια από το 3ο μέρος.

De Perni
11-07-09, 12:51
1ος :P

AlexUnder
11-07-09, 13:16
έχει υπάρξει Part 4 σε άλλο Lounge? και ακόμα χρόνο δεν έκλεισε...

υ.γ. 2ος!!!

George T.
11-07-09, 13:49
εμ...αν γραφετε και σε αυτα τα 1ος,2ος και λοιπα,πως να μην γεμισει????

υ.γ. 3ος :P:P

NiVo
11-07-09, 14:23
1ος :P
...μετά τον κύριο δημιουργό του τόπικ , άρα "δεύτερος" :cool: (θα συνηθίσεις απο εδω και πέρα....μην μου αγχώνεσαι).

Kourkoubas
11-07-09, 15:58
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αυτό για να ζητήσω μια βοήθεια αλλά ας δοκιμάσω...

Λοιπόν ... σήμερα, Κυριακή 11/7/2009 και ώρα 1:45 το μεσημέρι τράκαρα την MiTo (15 μέρες την είχα ρε πούστη μου) με μια SLK. Βρισκόμουν σε ένα στενό, φτάνω σε στροφή ... κοιτάω δεξιά 5 κάδοι και ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο... ορατότης 0 ... περιμένω λίγο ... δεν έρχεται κανένα αυτοκίνητο και λέω ... ΦΤΟΥ και βγαίνω ... πρώτη ....γκάζι ... και από το πουθενά μια SLK με 70 χιλιόμετρα περίπου, μπροστά μου ... της άλλαξα τα πρέκια :( Εγώ πρόλαβα και έκοψα το τιμόνι αριστερά και την βρήκα με το μπροστά δεξιά του προφυλακτήρα.... Παραθέτω φωτογραφία της ΜιΤο μετά το τρακάρισμα και θα ήθελα μια εκτίμηση αν κάποιος μπορεί να κάνει για το ύψος της ζημιάς και αν μου προτείνεται να το πάω στη Spicar στον Άλιμο (από εκεί το πήρα) ή κάπου αλλού.
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs124.snc1/5360_1202739029136_1248412087_581100_6920388_n.jpg

Λοιπόν αυτά που μπόρεσει να δει το παλικάρι της ασφάλειας μου με το μάτι είναι : σπασμένη βάση του δεξιου φαναριού (το φανάρι δεν έχει πάθει τίποτα), μετατόπιση του καπό κάποια χιλιοστά προς τα αριστερά , καταστροφη προφυλακτήρα .
Θα ξεπεράσουν τα 2000 ευρώ αν είναι μόνο αυτά ?

Kourkoubas
11-07-09, 15:58
Ελπίζω ο Θυρεός να αλλάζει μαζί με τον προφυλακτήρα γιατί μαμίθηκε κι αυτός :( :(

Waterspout
11-07-09, 16:02
κουραγιο....απο ζημια δεν ξερω που θα φτασει αλλα κουραγιο...δεν νομιζω πανω απο 2 χιλιαδες...απο αυτα που βλεπω τουλαχιστον...

Giulimeo
11-07-09, 16:14
Να κάνω μια ερώτρηση? Σκέφτομαι να παρώ την μικρούλα σε 95 άλογα progression και θα βάλω κάποια extra. Ζάντες χρώμα κτλ καμοιά 1000Ευρώ ολα μαζί . To site της alfaromeno.gr γράφει για αρχική τιμή 15900 και με τις τωρινές προσφορές 14250. Εγώ θα πάω το Σεπτέμβριο έχει κανείς πληροφορίες για το αν θα υπάρχουν τίποτα προσφορές ή αν θα γυρίσουν οι τιμές στα αρχικά επίπεδα κτλ, δεδομένου ότι ο υπουργός οικονομίας είπε ότι δεν θα παραταθεί το μέτρο τους τέλους ταξινόμησης. Ευχαριστώ πολύ

giorgos_giouma
11-07-09, 16:17
Να πω κατι στον φιλο μας με το gpunto των 120!αν εβαλες κοντρα με απλο μινι τοτε ναι το περνας!αλλα με το μινι s μαλλον εκανε βολτα ο τυπος!επισης αν τα 155 αλογα τις μιτο δν ηταν αξιοπιστα τοτε θα βγαζαν μονο 120αρα!και πολλα αυτοκινητα βγαζουν και 170 αλογακια στα 1400cc καιδν επαθαν τπτ!ψαξτω λιγο καλυτερα αν θες!

stavpapaderos
11-07-09, 16:22
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αυτό για να ζητήσω μια βοήθεια αλλά ας δοκιμάσω...

Λοιπόν ... σήμερα, Κυριακή 11/7/2009 και ώρα 1:45 το μεσημέρι τράκαρα την MiTo (15 μέρες την είχα ρε πούστη μου) με μια SLK. Βρισκόμουν σε ένα στενό, φτάνω σε στροφή ... κοιτάω δεξιά 5 κάδοι και ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο... ορατότης 0 ... περιμένω λίγο ... δεν έρχεται κανένα αυτοκίνητο και λέω ... ΦΤΟΥ και βγαίνω ... πρώτη ....γκάζι ... και από το πουθενά μια SLK με 70 χιλιόμετρα περίπου, μπροστά μου ... της άλλαξα τα πρέκια :( Εγώ πρόλαβα και έκοψα το τιμόνι αριστερά και την βρήκα με το μπροστά δεξιά του προφυλακτήρα.... Παραθέτω φωτογραφία της ΜιΤο μετά το τρακάρισμα και θα ήθελα μια εκτίμηση αν κάποιος μπορεί να κάνει για το ύψος της ζημιάς και αν μου προτείνεται να το πάω στη Spicar στον Άλιμο (από εκεί το πήρα) ή κάπου αλλού.
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs124.snc1/5360_1202739029136_1248412087_581100_6920388_n.jpg

Λοιπόν αυτά που μπόρεσει να δει το παλικάρι της ασφάλειας μου με το μάτι είναι : σπασμένη βάση του δεξιου φαναριού (το φανάρι δεν έχει πάθει τίποτα), μετατόπιση του καπό κάποια χιλιοστά προς τα αριστερά , καταστροφη προφυλακτήρα .
Θα ξεπεράσουν τα 2000 ευρώ αν είναι μόνο αυτά ?

προφυλακτηρας αλλαγμα και καπο= 400 + βαφη 1000 =1400 +πλαισιο 40_+ λοιπα κανα 1700-1800 σε βλεπω φιλε μου

giorgos_giouma
11-07-09, 16:23
Για σενα φιλε μου που σκεφτεσε να παρεις μιτο καο ρωτας:
1ον τα 155 αλογα οταν θα εχεις 6 με 140 καο θα πατησεις γκαζι θα νιωσεις την συγκινηση του κλωτσιματος της επυταχυνσης!
2ον η ανεση δν ειναι τρελη αλλα εμενα δν με ενδιαφερουν οι πισω!για μενα την πηρα!αλλα απο κρατημα τρελοοοοο!
3ον προβληματα δν εχει παρα μονο καποιες δικαιολογημενες αστοχιες υλικου λογο καινουργιου

billkour
11-07-09, 16:50
προφυλακτηρας αλλαγμα και καπο= 400 + βαφη 1000 =1400 +πλαισιο 40_+ λοιπα κανα 1700-1800 σε βλεπω φιλε μου
1000 για βαψιμο προφυλ+καπω??καπως πολλα δεν ειναι?

thermos11
11-07-09, 17:01
1000 για βαψιμο προφυλ+καπω??καπως πολλα δεν ειναι?
Ακριβως το ιδιο θα ελεγα!
@Kourkoubas το φανοποιειο της spycar στην Καλλιθεα ειναι πολυ οκ και ο υπευθηνος πολυ σοβαρος. Κριμα που δεν μπορω να πω το ιδιο και για το συνεργειο!:(

stavpapaderos
11-07-09, 17:06
Ακριβως το ιδιο θα ελεγα!
@Kourkoubas το φανοποιειο της spycar στην Καλλιθεα ειναι πολυ οκ και ο υπευθηνος πολυ σοβαρος. Κριμα που δεν μπορω να πω το ιδιο και για το συνεργειο!:(

στα 1000 ευρω που σου ειπα ειναι η τιμη φανοποιου/βαφη, που συνεπαγεται εργασια και οτι αλλο για να βγει το κουστουμι .

Kourkoubas
11-07-09, 17:09
Να το πάω πρώτα στην ΣΠΙΚΑΡ στον άλιμο που έχει το συνεργείο για να το κοιτάξουν μήπως έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα ή να το πάω από την αρχή Καλλιθέα που είναι το φανοποιείο ? Κι αν το πάω στο συνεργείο θα αναλάβουν αυτοί την μεταφορά προς και από το φανοποιείο του αυτοκινήτου ?

AlfaGTakos
11-07-09, 17:12
Να το πάω πρώτα στην ΣΠΙΚΑΡ στον άλιμο που έχει το συνεργείο για να το κοιτάξουν μήπως έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα ή να το πάω από την αρχή Καλλιθέα που είναι το φανοποιείο ? Κι αν το πάω στο συνεργείο θα αναλάβουν αυτοί την μεταφορά προς και από το φανοποιείο του αυτοκινήτου ?

επειδη και γω την GT απο κει την πηρα Σπυκαρ πηγαινε την κατευθειαν στον φανοποιο και πες του κιολας να την δει. Το παιδι κανει αψογη δουλεια και σε ενα παρομοιο τρακο μου με το Πουντο 1,5 χιλιαρικο πηγε με σπασμενο προφυλακτηρα-φαναρι-φτερο-καπο.

Και στα 2 αυτοκινητα ειχε κανει πολυ καλη δουλεια.

stavpapaderos
11-07-09, 17:17

τις τιμες που σου ειπα ειναι τις αντιπροσωπειας , επειδη ειπες εξαρχης για σπικαρ. για μενα καλητερα να το πας εκει αν και θα πληρωσεις πιο πολλα εκτος αν εχεις καποιον πολυ δικο σου. αλλα να ξερεις επειδη ο προφυλακτηρας της μιτο ειναι πολυ καμπυλωτος το ιδιο και το φαναρι πρεπει να ειναι λιγο μαστορας και ο αλλος στην τοποθετηση αλλιως θα αρχιζει να τριζει, και οι αποστασεις στις γραμμες θα ειναι κουτουρου, την πατησε ενας φιλος μου ετσι.

Giulimeo
11-07-09, 18:03
Εγώ τη προσώπική μου άποψη είπα και το τόνισα ότι αν κάνω λάθος διορθώστε με. Απο εκεί και πέρα προσωπικά πιστεύω ότι ένας 1400άρης που ως ατμοσφαιρικός βγάζει 95άλογα. αν του βάζει τούρμπο και πάει 155 ή 170 σημαίνει ότι καταπονείται περισσότερο σε σχέση εμ τον 120 και ακόμα περισσότερο απο τον ατμοσφαιρικό 95άρη. Δεν λέω ότι δεν είναι αξιόπιστος...απεναντίας...πιστεύω στους κινητήρες της αλφα, εξάλου δεν θα βγαίνανε στην αγορά....Μπορεί να έχουν σχεδιαστεί και τα όρια αντοχής των κινητήρων για μεγάλη διάρκεια ζωής να είναι τα ίδια σε αυτούς τους ίππους. Για να καλήξω γιατί πιστεύω ότι πήγε μακρια η βαλίτσα με αυτό το θέμα είναι οτι πιστεύω ότι είναι καλό να δείς το αμάξι με τους 120 και το αμάξι με τους 155. ΝΑ δείς αρνητικά (π.χ κατανάλωση), να δεις και θετικά (μεγαλύτερη επιτάχυνση) και μετά βλέπεις τι θέλεις. ΠΡοσωπικά βρίσκω τους 155 υπερβολικούς, τόσο γιατί δεν μπορείς να τους χρησιμοποιείσεις στην Αθήνα, παρα μόνο να κάνεις τον γκαζάκια στην κίνηση, μπορείς να βγάλεις την ισχύη μόνο τη νύχτα που δεν έχει κίνηση και σε Ε.Ο, και θα καταναλώνουν σίγουρα περισσότερο απο τον 120άρη, που εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιτάχυνση του 120.

red_monster
11-07-09, 18:18
Εγώ τη προσώπική μου άποψη είπα και το τόνισα ότι αν κάνω λάθος διορθώστε με. Απο εκεί και πέρα προσωπικά πιστεύω ότι ένας 1400άρης που ως ατμοσφαιρικός βγάζει 95άλογα. αν του βάζει τούρμπο και πάει 155 ή 170 σημαίνει ότι καταπονείται περισσότερο σε σχέση εμ τον 120 και ακόμα περισσότερο απο τον ατμοσφαιρικό 95άρη.

Και σου ξαναλέω οτι αυτό που λες είναι απλά μια προσωπική-μη μηχανολογικά τεκμηριωμενη άποψη και με τα λεγόμενα σου μπορεί να δημιουργίσεις λανθασμένες εντυπώσεις. Δεν αλλάζουν απλά ένα πρόγραμμα στον κινητήρα και αυξάνουν την ιπποδύναμη , προβαίνουν σε πληθώρα αλλαγών.
Φιλικά , κώστας

giorgos_giouma
11-07-09, 18:23
Και σου ξαναλέω οτι αυτό που λες είναι απλά μια προσωπική-μη μηχανολογικά τεκμηριωμενη άποψη και με τα λεγόμενα σου μπορεί να δημιουργίσεις λανθασμένες εντυπώσεις. Δεν αλλάζουν απλά ένα πρόγραμμα στον κινητήρα και αυξάνουν την ιπποδύναμη , προβαίνουν σε πληθώρα αλλαγών.
Φιλικά , κώστας

+1000

Giulimeo
11-07-09, 19:56
Φιλικά , κώστας

Δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα η αντιπαράθεση αυτή. Δες το pm .

MiCHeLaNGeLo
11-07-09, 20:27
ΠΡοσωπικά βρίσκω τους 155 υπερβολικούς, τόσο γιατί δεν μπορείς να τους χρησιμοποιείσεις στην Αθήνα, παρα μόνο να κάνεις τον γκαζάκια στην κίνηση, μπορείς να βγάλεις την ισχύη μόνο τη νύχτα που δεν έχει κίνηση και σε Ε.Ο, και θα καταναλώνουν σίγουρα περισσότερο απο τον 120άρη, που εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιτάχυνση του 120.

Μέσα στην πόλη ουτως η αλλως δεν τους χρησιμοποιείς και τους 155 ιππους. Μερικες φορες που χρησιμποίησα ολο το ευρος των στροφων σε D mode βρέθηκα να πηγαινω απαραδεκτα γρηγορα, διαπιστωνοντας οτι ο χρονος αντιδρασης απλα δεν υπαρχει.
Αλλά δεν νομίζω να αγοράζει κανείς 155 ίππους για να τους χρησιμοποιεί όλους επί μονίμου βάσεως. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα αγόραζε κανείς ποτέ Lamborghini ή Ferrari γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σε κανένα δημόσιο δρόμο την ιπποδύναμή τους.

Ομως με 155 αλογα χρησιμοποιεις λιγοτερες στροφες, αρα μικροτερη θερμικη καταπονηση του κινητηρα ιδιαιτερα τωρα το καλοκαιρι. Η κατανάλωση δεν διαφέρει σημαντικά. Παντα μετραει ο τροπος που οδηγεις.

Εκτός πόλης εχεις μεγαλύτερη άνεση στα προσπεράσματα, ενώ η κατανάλωση είναι αρκετά χαμηλή αν πηγαίνεις με 120 χλμ /ω (3.000 στροφές με 6η).:yawn:

Γενικώς είναι θέμα προσωπικής επιλογής κ τι ζητάει ο καθένας.

>>AR<<
11-07-09, 21:46
Για σενα φιλε μου που σκεφτεσε να παρεις μιτο καο ρωτας:
1ον τα 155 αλογα οταν θα εχεις 6 με 140 καο θα πατησεις γκαζι θα νιωσεις την συγκινηση του κλωτσιματος της επυταχυνσης!
2ον η ανεση δν ειναι τρελη αλλα εμενα δν με ενδιαφερουν οι πισω!για μενα την πηρα!αλλα απο κρατημα τρελοοοοο!
3ον προβληματα δν εχει παρα μονο καποιες δικαιολογημενες αστοχιες υλικου λογο καινουργιου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (όπως και για τις απαντήσεις των προηγουμένων φίλων).

Θα πάρω αφορμή από το τρίτο σου σχόλιο και θα κάνω μια γενική ερώτηση. Διάβασα σε αγγλικό site ότι θα βγει ανανεωμένη έκδοση της MiTo στα τέλη του 2009. Τι ξέρετε εσείς γι' αυτό; Θα γίνουν γενικές διορθώσεις σε όποια μικροελλαττώματα υπάρχουν τώρα;

Αν είναι έτσι, να περιμένω και χαλάλι η χαμένη έκπτωση από το μειωμένο Φ.Τ.Τ.

giorgos_giouma
11-07-09, 23:08
Ακουγετε οτι θα βγει η veloce που θα ειναι 1800 με 180 αλογα ατμοσφαιρα με καινουργιο κινητηρα και σιγουρα θα βγει η gta(240αλογα)!η οποια απλα θα μαμαει!

stavpapaderos
11-07-09, 23:31
Ακουγετε οτι θα βγει η veloce που θα ειναι 1800 με 180 αλογα ατμοσφαιρα με καινουργιο κινητηρα και σιγουρα θα βγει η gta(240αλογα)!η οποια απλα θα μαμαει!

εγω ξερω οτι η veloce ειναι με τον t-jet 180ps. για την gta ονειρο βλεπω να μενει φιλε μου σαν τη 159 gta

giorgos_giouma
12-07-09, 00:07
εγω ξερω οτι η veloce ειναι με τον t-jet 180ps. για την gta ονειρο βλεπω να μενει φιλε μου σαν τη 159 gta

Οσα ειχα διαβασει ελεγαν για καινουργιο!βεβαια δν ξερω!οταν βγει θα μαθουμε

Waterspout
12-07-09, 00:39
ελα μου?:neutral:

giorgos_giouma
12-07-09, 01:13
ελα μου?:neutral:

Φιλε μου ετσι διαβασα σε διαφορα αρθρα κατα καιρους αλλα οχι επισημα!μπορει να ειναι και φημες οποτε ας μην το συνεχισουμε!!

martinelli
12-07-09, 02:01
Kαταρχην αν ειναι να την παρεις περιμενε το Σεπτεμβρι οπου θα βγει η 1.4 multiair με τα 170 αλογα.Δεν νομιζω να αξιζει να την παρεις τωρα με τα 155 αν δεν ειναι οικονομικο το προβλημα

AlfaGTakos
12-07-09, 02:46
νομιζω λες την Ολλανδικη εκδοση ενος αντιπροσωπου με 170 αλογα,ριγες και λευκες ζαντες

spartalord
12-07-09, 03:06
νομιζω λες την Ολλανδικη εκδοση ενος αντιπροσωπου με 170 αλογα,ριγες και λευκες ζαντες

+1 και αν ειναι ετσι θελω και η δικια μου να χαρακτηριστει ειδικη σπαρτιατικη εκδοση..κατι σαν μις λακωνια η κατι τετειο !!!!:hysterical::hysterical:

giorgos_giouma
12-07-09, 07:43
Να σας πω την αληθεια λεω την multiair την οποια ειπε ο φιλος πιο πανω!αλλα για την multiair νομιζω οτι την ονομαζαν veloce και θα ηταν πιο πολλα κυβικα!

geleonti
12-07-09, 10:04
φιλε μου κοιτα εμενα που μου αλλαξαν προφυλακτηρα επειδη μου τον εσπασαν στο συνεργειο καταλαθος ,μετα ειδα οτι το ειχαν χρεωσει 290 ευρω βεβαια δεν τα πληρωσα εγω,τωρα για το καπο θα εξαρτηθει απο το αν στο αλλαξουν η στο φτιαξουν παντως πανω απο 1000-1200 ευρω γι αυτα τα 2 δεν πιστευω παραπανω για τη βαση δεν ξερω ομως παρε και ρωτα

martinelli
12-07-09, 10:12
Να σας πω την αληθεια λεω την multiair την οποια ειπε ο φιλος πιο πανω!αλλα για την multiair νομιζω οτι την ονομαζαν veloce και θα ηταν πιο πολλα κυβικα!
Oχι συμφωνα με τον 8c θα ειναι 1400cc με 170 αλογα:metalo:

stavpapaderos
12-07-09, 10:18
φιλε μου κοιτα εμενα που μου αλλαξαν προφυλακτηρα επειδη μου τον εσπασαν στο συνεργειο καταλαθος ,μετα ειδα οτι το ειχαν χρεωσει 290 ευρω βεβαια δεν τα πληρωσα εγω,τωρα για το καπο θα εξαρτηθει απο το αν στο αλλαξουν η στο φτιαξουν παντως πανω απο 1000-1200 ευρω γι αυτα τα 2 δεν πιστευω παραπανω για τη βαση δεν ξερω ομως παρε και ρωτα

φιλε μου οντως αυτη ειναι η τιμη του προφυλακτηρα και ειναι fixed , ομως εκει πoυ ειναι τα εξοδα ειναι στην βαφη οπου συμπεριλαμβανουν την εργασια, και εκει το κουστουμι για προφυλακτηρα +καπο ειναι ενα 1000. η ζημια του για αντιπροσωπεια κυμενεται απο 1600-1800

Kourkoubas
12-07-09, 10:57

Βασικά προφυλακτήρας - δεξί φανάρι έχουν οπτικές ζημιές. το καπό απλά δεν κουμπώνει καλά και ελπίζω να φταίει το καπό και όχι η βάση ... αν είμαι τόσο γκαντέμης τι να πω ... πάντως οπτικά δεν φαίνεται να έχει πειραχτεί κάτι άλλο ...

thermos11
12-07-09, 13:07
Βασικά προφυλακτήρας - δεξί φανάρι έχουν οπτικές ζημιές. το καπό απλά δεν κουμπώνει καλά και ελπίζω να φταίει το καπό και όχι η βάση ... αν είμαι τόσο γκαντέμης τι να πω ... πάντως οπτικά δεν φαίνεται να έχει πειραχτεί κάτι άλλο ...

Συνηθως μαζι με τον προφυλακτηρα παει και το πισω του που λεγετε "τραβερσα" και ολο και κανενα μερεμετακι θα θελει και το καπο!

AlfaGTakos
12-07-09, 13:55
+1 και αν ειναι ετσι θελω και η δικια μου να χαρακτηριστει ειδικη σπαρτιατικη εκδοση..κατι σαν μις λακωνια η κατι τετειο !!!!:hysterical::hysterical:

βαζε αυτοκολλητα Λ

Diveblue
12-07-09, 14:51
Συνηθως μαζι με τον προφυλακτηρα παει και το πισω του που λεγετε "τραβερσα" και ολο και κανενα μερεμετακι θα θελει και το καπο!

+1 H Τραβερσα σου πρεπει να εχει αρπαξει επισης και ισως το χωνι που στελνει αερα στα ψυγεια. Μην τρελενεσαι, ολα φταιχνουν φιλε μου. Εγω για προφυλακτηρα (αλλαγη/βαφη - Ετνα), Τραβερσα, Χωνι και βασεις προφυλακτηρα που σπανε παντα οταν τον βγαζουν...τελικο κοστουμι 800 Ευρω.

Kourkoubas
12-07-09, 15:20
+1 H Τραβερσα σου πρεπει να εχει αρπαξει επισης και ισως το χωνι που στελνει αερα στα ψυγεια. Μην τρελενεσαι, ολα φταιχνουν φιλε μου. Εγω για προφυλακτηρα (αλλαγη/βαφη - Ετνα), Τραβερσα, Χωνι και βασεις προφυλακτηρα που σπανε παντα οταν τον βγαζουν...τελικο κοστουμι 800 Ευρω.

Που το πήγες το αμάξι ? σε ποιο συνεργείο - φανοποιείο ? Πόσο καιρό στο κράτησαν ?

MiCHeLaNGeLo
12-07-09, 17:04
Kαταρχην αν ειναι να την παρεις περιμενε το Σεπτεμβρι οπου θα βγει η 1.4 multiair με τα 170 αλογα.Δεν νομιζω να αξιζει να την παρεις τωρα με τα 155 αν δεν ειναι οικονομικο το προβλημα

Ασχετο, αλλα η αλλαγη κινητηρα δεν θα επηρεασει αρνητικα τις υπαρχουσες πωλησεις ? Δλδ αρκετοι θα περιμενουν το φθινοπωρο / χειμωνα να παρουν τον multiair το οποιο σημαινει οτι δεν θα αγορασουν οσοι θα αγοραζαν τωρα, ριχνοντας σημαντικα τα ποσοστα.

Το ειχε ξανακανει με την 145/6 η Αλφα Ρομεο, αλλα εκει ηταν εντελως διαφορετικος κινητηρας, κ ο boxer αρκουσε να κρατησει ορισμενους πελατες, μονο επειδη ηταν boxer...

martinelli
12-07-09, 18:02
Ασχετο, αλλα η αλλαγη κινητηρα δεν θα επηρεασει αρνητικα τις υπαρχουσες πωλησεις ? Δλδ αρκετοι θα περιμενουν το φθινοπωρο / χειμωνα να παρουν τον multiair το οποιο σημαινει οτι δεν θα αγορασουν οσοι θα αγοραζαν τωρα, ριχνοντας σημαντικα τα ποσοστα.

Το ειχε ξανακανει με την 145/6 η Αλφα Ρομεο, αλλα εκει ηταν εντελως διαφορετικος κινητηρας, κ ο boxer αρκουσε να κρατησει ορισμενους πελατες, μονο επειδη ηταν boxer...
Μπορει να γινει και τωρα λογω αξιοπιστιας.Αλλα δε νομιζω πολλοι να κολλησουν εκει

AlfaGTakos
12-07-09, 18:09

μα θα συνεχισει η προσφορα των υπαρχοντων κινητηρων + στην γκαμα αυτοι με το συστημα multiair. Πολυ πιο μετα θα σταματησουν οι απλοι TB. Οποτε αν δεις μια διαφορα 2000πχ απλου TB και TB multiair δεν νομιζω να επηρρεαστουν οι ηδη κατοχοι ή αυτοι που θα την παρουν καινουργια.

πιστευω την διαφορα στις πωλησεις θα την δουμε αναμεσα στους 95αρηδες και 120αρηδες ,προσωπικη μου αποψη ο 155 θα συνεχισει να πουλαει.

red_monster
12-07-09, 20:13
μα θα συνεχισει η προσφορα των υπαρχοντων κινητηρων + στην γκαμα αυτοι με το συστημα multiair. Πολυ πιο μετα θα σταματησουν οι απλοι TB. Οποτε αν δεις μια διαφορα 2000πχ απλου TB και TB multiair δεν νομιζω να επηρρεαστουν οι ηδη κατοχοι ή αυτοι που θα την παρουν καινουργια.

πιστευω την διαφορα στις πωλησεις θα την δουμε αναμεσα στους 95αρηδες και 120αρηδες ,προσωπικη μου αποψη ο 155 θα συνεχισει να πουλαει.

+1000
από ότι άκουσα ο 135αρης multiair θα στοιχίζει περίπου όσο ο 155 και ο 170αρης 2000+ , διαφορά η οποία μόνο μικρή δεν είναι.
Ο απλός 155αρης πέρα οτι είναι δοκιμασμένο μηχανικό σύνολο και από το gpa είναι και πιο εύκολος στο tuning :cool:

Βέβαια δεν ξέρω πόσο ψηλά μπορεί να πάει η τιμή του 170αρη γιατί έρχεται και το ibiza cupra με 170hp και στανταρτ το καταπληκτικό 7ari dsg...στα 19000:lipssealed:

Speedloader
12-07-09, 21:16
Eγω από ότι έχω ακούσει η απλή TB με τις multiair ΜιΤο θα έχουν διαφορά 1000 euro...

stavpapaderos
12-07-09, 21:19
καθρεφτες να ανοιγοκλεινουν ηλεκτρικα μπορω να βαλω τωρα? προχτες αλλαξα τον διακοπτη του τζαμιου και μου βαλανε την πλακετα με τον διακοπτη για τους καθρεφτες, περιεργο ...

geleonti
12-07-09, 22:01
εγω εχω την απορια αν μπορει να μπει το cruise control

spartalord
12-07-09, 22:26
+1000
από ότι άκουσα ο 135αρης multiair θα στοιχίζει περίπου όσο ο 155 και ο 170αρης 2000+ , διαφορά η οποία μόνο μικρή δεν είναι.
Ο απλός 155αρης πέρα οτι είναι δοκιμασμένο μηχανικό σύνολο και από το gpa είναι και πιο εύκολος στο tuning :cool:

Βέβαια δεν ξέρω πόσο ψηλά μπορεί να πάει η τιμή του 170αρη γιατί έρχεται και το ibiza cupra με 170hp και στανταρτ το καταπληκτικό 7ari dsg...στα 19000:lipssealed:

ξερεις κατι που δεν ξερω??? θελεις να το μοιραστεις μαζι μας??? αδυμονο...

geleonti
12-07-09, 23:16
ξερεις κατι που δεν ξερω??? θελεις να το μοιραστεις μαζι μας??? αδυμονο...

μη χασεις!!!:P:lol:

geleonti
12-07-09, 23:28
αν βαλω panel BMC θα αναπνεει καλυτερα αλλα αρκει αυτο οσον αφορα την αναλογια καυσιμου-αερα?

spartalord
12-07-09, 23:35
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=18192&page=12 καλο διαβασμα λολ.......;)

andreaspunto
13-07-09, 00:52
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=18192&page=12 καλο διαβασμα λολ.......;)Φιλε μου αν επιτρεπεται τι προγραμα εχεις??

george_djorio prepar
13-07-09, 09:18
παιδια μπορειτε να μου λυσετε μια απορια? γιατι στα 95 αλογα εχει 6αρι κιβωτιο ταχυτητων και στα 120 αλογα εχει 5αρι κιβωτιο?

Diveblue
13-07-09, 10:49
Που το πήγες το αμάξι ? σε ποιο συνεργείο - φανοποιείο ? Πόσο καιρό στο κράτησαν ?

Επειδη φοβηθηκα το χρωμα (Ετνα) την πηγα στο φανοποιειο του Παζαροπουλου απ' οπου την εχω αγορασει. Συνολικα μου πηρε 4 μερες αλλα δεν θα συνιστουσα να το πας εκει. Εγω πλεον ουτε απ' εξω δεν θα περασω. Μου αλλαξαν προφυλακτηρα και δεν πετυχαν την βαφη με αποτελεσμα να βγει μαυρος με πορτοκαλι (:mad: :x!!!!!!:wall:) περλα. Την πηγα Δευτερα, την παρελαβα Τεταρτη ( θα ηταν Τριτη αλλα εχω Xenon και δεν τον ειχαν εκει τον προφυλακτηρα με τα ενσωματομενα πλυστικα) αλλα βιαζομουν να γυρισω στο γραφειο και δεν την ειδα καλα στον ηλιο...Πεμπτη πρωι, τη βλεπω στο φως, παθαινω σοκ και την παω πισω....πανε να μου κανουν κυρηγμα περι διαφορας πλαστικων και λαμαρινας, τους κραζω και τους το δειχνω στο φως που εμοιαζε με πορτοκαλι και απαιτω να φτιαχτει....γινεται ενας ψιλοπανικος και αρχιζω να φορτωνω...μου λενε να φωναξουμε την εταιρεια που εκανε το μειγμα για την βαφη (DuPont) και οτι το χρωμα βγαινει με κωδικο και δεν γινεται να εχει αποκλιση. Τελικα για να μην μακρυγορω, ερχεται ο τεχνικος με τον εξοπλισμο του, διαπιστωνει την διαφορα στο χρωμα, κανει καποιες δοκιμες με συνταγες που ειχε βρει απο καποιο σχετικο φορουμ του εξωτερικου οπου ειχαν βαψει Ετνα με επιτυχια, βγαζει ενα χρωμα, βαφει ενα πλαστικο..το τσεκαρουμε στον ισκιο, στον ηλιο, υπο γωνια...δειχνει οτι ειναι το ιδιο με το υπολοιπο αυτοκινητο και την επομενη μερα την παρελαβα ξαναβαμμενη αυτην την φορα σωστα. Η πρωτη Ετνα που βαφουν μου ειπαν και μαλλον γιαυτο εγινα πειραματοζωο...Οφειλω να πω οτι η βαφη ειναι πολυ καλη τωρα και ηρεμησα αλλα η αντιμετωπιση απο τον Παζαροπουλο, οσο και αν το παιζουν επαγγελματιες και αντιπροσωπεια, δεν παυει να ειναι η καθαρα Ελληνικη.

BillyP_21
13-07-09, 13:10
και εγώ περιμένω να λυθεί η περίπτωσή μου με την οσφυική ρύθμιση συνοδηγού που έλειπε και μετά δέν ξαναπατάω σε αυτούς. αρκετά με έχουν ταλαιπωρήσει από την ημέρα που έκλεισα την μικρή

geleonti
13-07-09, 16:13
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=18192&page=12 καλο διαβασμα λολ.......;)

Το ειχα Διαβασει Δημητρη απλα μονο το bmc φτανει?Η θα ανεβει η καταναλωση χωρις λογο?

thermos11
13-07-09, 17:08
Το ειχα Διαβασει Δημητρη απλα μονο το bmc φτανει?Η θα ανεβει η καταναλωση χωρις λογο?
Θα "αναπνευσει" λιγο καλυτερα το αμαξι, αλλα αν το βαλεις και μου πεις οτι καταλαβες διαφοαρα εγω θα σου πω <<η ιδεα σου ειναι!>>

spartalord
13-07-09, 20:22
Θα "αναπνευσει" λιγο καλυτερα το αμαξι, αλλα αν το βαλεις και μου πεις οτι καταλαβες διαφοαρα εγω θα σου πω <<η ιδεα σου ειναι!>>

με το bmc μονο ...+1

Kourkoubas
13-07-09, 20:37
Καλησπέρα ... σήμερα το πρωί πήγα το αμάξι στο φανοποιείο της Spicar στο μοσχάτο . Δεν προλάβανε να δούνε το αμάξι για να μου πουν κοστολόγιο... αύριο το πρωί. Αλλά ένα παιδί εκεί που το κοίταξε μου είπε εκ πρώτης όψεως φανάρι - προφυλακτίρας - μεντεσέδες καπό και ότι έχει στραβώσει το Ράμφος
Ξέρει κάποιος να μου πει τι σημαίνει αυτό με το ράμφος και πόσο σοβαρή ζημιά είναι ?

BillyP_21
14-07-09, 11:03
από Αγγλικό forum:

"My daughter collected her Mito today, 1.4 Veloce, Alfa Red. Needless to say she is chuffed to bits with it, pics to follow as soon as she stops driving it long enough to take some photos and send to me http://www.alfaowner.com/Forum/images/smilies/lol.gif

The dealer was out of stock of the Alfa history book but promised to call her as soon as they were in, but here's a first, for me anyway. When she collected the car they presented her with a bottle of Alfa Romeo Scrimaglio wine. Bottle is complete with Alfa logo etc. Apparently Scrimaglio have teamed up with Fiat to produce a special wine. Apparently it is for drivers who appreciate fine Italian cars also appreciating fine Italian wine."

Συγκρίνετε με τις δικιές μας αντιπροσωπείες. Ελπίζω να διαβάζουν το forum και εργαζόμενοι σε αντιπροσωπείς και στην Alfa Ελλάδας για να καταλάβουν τι σημαίνει να δίνεις στον πελάτη "Alfa Experience".

Diveblue
14-07-09, 12:36
από Αγγλικό forum:

"My daughter collected her Mito today, 1.4 Veloce, Alfa Red. Needless to say she is chuffed to bits with it, pics to follow as soon as she stops driving it long enough to take some photos and send to me http://www.alfaowner.com/Forum/images/smilies/lol.gif

The dealer was out of stock of the Alfa history book but promised to call her as soon as they were in, but here's a first, for me anyway. When she collected the car they presented her with a bottle of Alfa Romeo Scrimaglio wine. Bottle is complete with Alfa logo etc. Apparently Scrimaglio have teamed up with Fiat to produce a special wine. Apparently it is for drivers who appreciate fine Italian cars also appreciating fine Italian wine."

Συγκρίνετε με τις δικιές μας αντιπροσωπείες. Ελπίζω να διαβάζουν το forum και εργαζόμενοι σε αντιπροσωπείς και στην Alfa Ελλάδας για να καταλάβουν τι σημαίνει να δίνεις στον πελάτη "Alfa Experience".

Δεν φτανει που φροντιζουν για την καταπολεμηση της καταναλωσης αλκοολ πριν απο την οδηγηση, μιλαμε και απο πανω :lol:...Τολμας δηλαδη ν' αμφισβητεις την σοφια και αγνη προθεση των εν Ελλαδι (σαν το παριζακι μονο που ειναι απο μοσχαρια!) αντιπροσωπων-μπακαλογατων??? 100 βουρδουλιες στα μαλακα και τον κηδεμονα σου γρηγορα! :spank:

Υ.Γ. Ακομα γελαω με τον τυπο που εκανε συλλογη απο κιτ αλκοτεστ γιατι νομιζε οτι ειναι δωρο του για τις MiTo που πουλαει...:lol:

rokman
14-07-09, 12:54
http://lovelypackage.com/wp-content/uploads/2009/01/alfa.jpg

rokman
14-07-09, 13:36
http://img177.imageshack.us/img177/6545/alfawine.png

george_djorio prepar
14-07-09, 14:04
παιδια μπορειτε να μου λυσετε μια απορια? γιατι στα 95 αλογα εχει 6αρι κιβωτιο ταχυτητων και στα 120 αλογα εχει 5αρι κιβωτιο? δεν θα ηταν καλυτερα αν ειχαν βαλει και μια εκτη ταχυτητα για τη μιτο με τα 120 αλογα?

johnyaraki
14-07-09, 14:38
παιδια μπορειτε να μου λυσετε μια απορια? γιατι στα 95 αλογα εχει 6αρι κιβωτιο ταχυτητων και στα 120 αλογα εχει 5αρι κιβωτιο? δεν θα ηταν καλυτερα αν ειχαν βαλει και μια εκτη ταχυτητα για τη μιτο με τα 120 αλογα?
Λογω περισσοτερης ροπης στα 120 εχουν και πιο μακρυ σασμαν...δεν ξερω ομως τωρα γιατι προτιμησαν το 5αρι...λογικα το θεωρουν καλυτερο απο πολλες πλευρες μετα απο πολλες δοκιμες.

george_djorio prepar
14-07-09, 14:47
ευχαριστω για την απαντηση, σιγουρα οι μηχανικοι της αλφα ρομεο ξερουν καλυτερα!

rhgas
14-07-09, 15:14
Λογω περισσοτερης ροπης στα 120 εχουν και πιο μακρυ σασμαν...δεν ξερω ομως τωρα γιατι προτιμησαν το 5αρι...λογικα το θεωρουν καλυτερο απο πολλες πλευρες μετα απο πολλες δοκιμες.

Το πιθανότερο είναι για μείωση του κόστους σε συνδυασμό βέβαια με τη ροπή του 120 που το βοηθάει με τις μακρυές σχέσεις.Αντίθετα ο 95 που δεν έχει περίσεια ροπής βολέυεται καλύτερα με το 6άρι.

spartalord
14-07-09, 15:22
το λοιπον σημερα περιμενω τα τακακια τα οποια τελικα θα τα πληρωσω 128ε παρακαλω χωρις τοποθετιση...απο αντιπροσωπια ... το θεμα ειναι να βρουμε καμμια ακρη για τα αναλωσιμα των σερβις γιατι να τα πληρωνουμε γ.....κα δεν λεει...θελω και μπουζι γιατι σε 2000 χλμ θα εχω 30000!!!!!!!!! μηπως να ανοιγε ενα thread με αναλωσιμα/ανταλακτικα για μιτο..ποσο δηλ. και απο που....και να γραφαμε τιμες και προμηθευτες...(αν υπαρχει κατι ηδη συγγνωμη αλλα δεν το βρηκα...)

martinelli
14-07-09, 15:26
το λοιπον σημερα περιμενω τα τακακια τα οποια τελικα θα τα πληρωσω 128ε παρακαλω χωρις τοποθετιση...απο αντιπροσωπια ... το θεμα ειναι να βρουμε καμμια ακρη για τα αναλωσιμα των σερβις γιατι να τα πληρωνουμε γ.....κα δεν λεει...θελω και μπουζι γιατι σε 2000 χλμ θα εχω 30000!!!!!!!!! μηπως να ανοιγε ενα thread με αναλωσιμα/ανταλακτικα για μιτο..ποσο δηλ. και απο που....και να γραφαμε τιμες και προμηθευτες...(αν υπαρχει κατι ηδη συγγνωμη αλλα δεν το βρηκα...)
:eek::eek:.Απο ποτε την εχεις φιλε μου;

Speedloader
14-07-09, 15:29
Aπό το '98 :hysterical::P

Λογικά χρόνο δεν θα έχει κλείσει...

martinelli
14-07-09, 15:31
Σημερα ειδα τι ειναι αυτα τα greeting lights.Πολυ μουρατα.Οταν ξεκλειδωνεις το αυτοκινητο ανοιγουν ολα τα φωτα.Ειναι εντυπωσιακο οταν ειναι βραδυ.Κρατανε 30 δευτερολεπτα περιπου,και σβηνουν αμεσως αν κλειδωσεις το αυτοκινητο ή βαλεις μπροστα.Εγω τα ενεργοποιησα.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι βαρος για την μπαταρια αλλα λογικα για να το εχουνε δε νομιζω να επιβαρυνει πολυ

vassilis mi.to
14-07-09, 15:34
Σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια και μου εκαναν την καρδια περιβολι!!
Βγενει βελτιωμένος ο κινητηρας της μικρης με 170 hp θα αλλαξουν καπακι κινητηρα και βαλβίδες.
Και ολα αυτα στην ιδια τιμή.

martinelli
14-07-09, 15:36
E?Eνοουσαν βελτιωση η τον καινουριο multiair που ξερουμε οτι θα βγαζει 170?

vassilis mi.to
14-07-09, 15:38
E?Eνοουσαν βελτιωση η τον καινουριο multiair που ξερουμε οτι θα βγαζει 170?

Ο multiair θα καθηστερίσει.
Θα βελτιωσουν τον t-jet.

martinelli
14-07-09, 15:40
Ο multiair θα καθηστερίσει.
Θα βελτιωσουν τον t-jet.
:eek::eek:.Θα προλαβουν μεχρι το Σεπτεμβριο που θα βγει ο multiair να βγαλουν καινουριο μηχανικο συνολο;Και γιατι;Δε βλεπω κανενα νοημα.
Θα εχει φαση να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια να λες"Θελω τα 170 " και να σου λενε "τον t-jet ή τον multiair;":lol::lol:

vassilis mi.to
14-07-09, 15:43
:eek::eek:.Θα προλαβουν μεχρι το Σεπτεμβριο που θα βγει ο multiair να βγαλουν καινουριο μηχανικο συνολο;Και γιατι;Δε βλεπω κανενα νοημα.
Θα εχει φαση να πηγαινεις στην αντιπροσωπεια να λες"Θελω τα 170 " και να σου λενε "τον t-jet ή τον multiair;":lol::lol:

Δεν ξερω τι να πω....
Ρωτησα αν εννοει τον multiair και μου ειπε με σιγουριά οτι οχι.Ισως ο multiair παει πολυ πιο μετα απο τον Σεπτεμβριο.

Speedloader
14-07-09, 15:51
Mην ρωτάτε δύσκολα πράγματα τους αντιπροσώπους...
Tους βραχυκυκλώνετε...
Eδώ εγώ όταν πήγα για test drive με την 159 TBi
ο πωλητής μου είπε (για να δικαιολογήσει τα λεφτά του, μην του τα λέω εγώ όλα)
ότι η 159 θα βγεί σε GTA έκδοση με τον ίδιο κινητήρα σε 280 άλογα...
:hysterical:

Themis_D_Alfa147
14-07-09, 16:04
Δεν υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση να αλλάξουν κυλινδροκεφαλή και βαλβίδες για να βελτιώσουν ένα μοτέρ το οποίο αντικαθίσταται σε λίγες μέρες... Γιατί εμένα μου ακούγεται σα ράδιο αρβύλα αφού οι κινητήρες multiair, σε πολύ γενικές γραμμές, άλλη κεφαλή και ηλεκτροϋδραυλικό έλεγχο των βαλβίδων έχουν... Κάτι μου λέει ότι κάποιος πήγε να εξηγήσει στο συγκεκριμένο αντιπρόσωπο πώς λειτουργεί το Μultiair και αυτός θα το πέρασε για βελτίωση του υπάρχοντος κινητήρα (το οποίο ουσιαστικά αυτό είναι...).

martinelli
14-07-09, 16:08
Nαι μαλλον κατι τετοιο θα εγινε.
Να ρωτησω λιγο για το blue and me;Tωρα θελω να παρω ενα κινητο και θελω να δω αν ειναι συμβατο με το συστημα.Μπηκα στη σελιδα της αλφα ρομεο και εχει τα κινητα.Μπορει καποιο απο τα κινητα να ειναι συμβατο και να μην ειναι στη λιστα;
http://www.alfaromeo.gr/main/bluenme.cfm
Αυτο που θελω δεν το εχει αλλα δεν ειναι και στα μη συμβατα.Μηπως η ιστοσελιδα δεν ενανεωνεται και θα μεινει και σε 5 χρονια η ιδια;Εσας το κινητο σας υπαρχει μεσα σε αυτη τη λιστα;

extacy
14-07-09, 16:20
επειδη φιλος μου ψηνετε για μιτο εχουμε καμια σελιδα που να επιλεγεις χρωμα εξωτερικο και σαλονιου και ζαντες και να στα δειχνει σε 3δ απεικονηση?

BillyP_21
14-07-09, 17:33
επειδη φιλος μου ψηνετε για μιτο εχουμε καμια σελιδα που να επιλεγεις χρωμα εξωτερικο και σαλονιου και ζαντες και να στα δειχνει σε 3δ απεικονηση?

http://www.alfaromeo.co.uk/uk/cmsen/models/mito/Pages/mito-landing.aspx?outputXml=true&CustomResponse=WebCrawler

και διαλέγεις "Build My MiTo"

sokin21
14-07-09, 17:44
Πιαδια δεν ξέρω αν είμαι γκαντεμης εγω ή καποιοι ειναι ακετα ηλίθιοι,παντως πηγαινοντας σημερα να δω τι γινεται με την ζαντα που ειχε γίνει παραγγελία απο 1η Ιουλίου, μου λενε φίλε το κουτί ήρθε ,αλλα είχε λάθος ζάντα μεσα.Οπότε πρέπει να περιμένω ως τις 23 Ιουλίου να έρθει η σωστη,αν έρθει και αυτην την φορά!!!!!Τι να πω,έλεος!!!!!

Kourkoubas
14-07-09, 18:14
Λοιπόν προφυλακτήρας - φανάρι - ράμφος - μεντεσέδες καπό - εργατικά = 2300 το κουστούμι του τρακαρίσματος ...

rokman
14-07-09, 18:16
OUCH, περαστικα φιλε μου

endless
14-07-09, 21:21

Κοίτα τις προσφορές (http://www.alfisti.gr/forum/forumdisplay.php?f=216) και το θέμα Κόστος συντήρησης (http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=10713).
Στα τακάκια νορμάλ μου φαίνεται η τιμή.
Μην ξεχνάς ότι έχετε 4πιστονα.

AlexUnder
14-07-09, 21:39
Καλησπέρα ... σήμερα το πρωί πήγα το αμάξι στο φανοποιείο της Spicar στο μοσχάτο . Δεν προλάβανε να δούνε το αμάξι για να μου πουν κοστολόγιο... αύριο το πρωί. Αλλά ένα παιδί εκεί που το κοίταξε μου είπε εκ πρώτης όψεως φανάρι - προφυλακτίρας - μεντεσέδες καπό και ότι έχει στραβώσει το Ράμφος
Ξέρει κάποιος να μου πει τι σημαίνει αυτό με το ράμφος και πόσο σοβαρή ζημιά είναι ?

Πρόσεχε παρα πολυ με αυτο το στραβωμένο ραμφος... απο τρακάρισμα στην 146 του πατέρα μου χρειάστηκε αλλαγή και κάτι δεν έγινε καλά στην αλλαγή με αποτέλεσμα να του σηκωθεί το καπό με 170χαω, ευτυχώς ειναι έμπυρος και αντέδρασε σωστά οταν μαύρισαν ξαφνικά τα παντα μπροστά του.

a_force
14-07-09, 22:04

Καλά... Γιατί το Punto και η Mito 120 έχουν 5άρι και το Bravo 120 6άρι;

rhgas
14-07-09, 22:17

Δύο οι λόγοι.
α) Κόστος
β) Το bravo είναι βαρύτερο και εν δυνάμει θα μεταφέρει και περισσότερα άτομα και βαλίτσες, οπότε το βολεύει το 6άρι

Ίσως επιδή και το golf των 112ΗΡ προσφέρεται με 6άρι.

arammos
14-07-09, 22:18

Μάλλον γιατί είναι πιο βαρύ και χρειάζεται πιο κοντές σχέσεις. Πάρτε το ίππο/κιλό και όχι με την ιπποδύναμη.

giorgos_giouma
15-07-09, 00:36

Μονο 30000 αντεξαν?

giorgos_giouma
15-07-09, 00:39

Δλδ στα 155 τι επρεπε να βαλουν?

stavpapaderos
15-07-09, 01:12
Λοιπόν προφυλακτήρας - φανάρι - ράμφος - μεντεσέδες καπό - εργατικά = 2300 το κουστούμι του τρακαρίσματος ...

ολα τα λεφτα φιλε μου οπως σου ειπα δυστηχως τα περνουνε απο την βαφη

ninos
15-07-09, 09:47
http://www.exoticsonroad.com/?go=modern/a/alfa-romeo_mito_coupe_0

Για τους Μιτεους...
Ενας απο τους admins του πιο πάνω site ειναι κατοχος μιας Μιτο και την φωτογραφίζει διπλα απο αλλα sypercars, δημιουργώντας ετσι ενοτητα για τις Μιτο...

Diveblue
15-07-09, 10:56

To link που σου παρεθεσαν ειναι καλο αλλα μοναχα για μια πρωτη ιδεα. Τα χρωματα δε εχουν σχεδον καμια σχεση με αυτο που θα δεις απο κοντα και καλο ειναι πριν γινει καποια επιλογη να δεις το χρωμα που σας ενδιαφερει ζωντανα. Εγω εχω Νερο Ετνα και στο site φαινεται ποοολυ διαφορετικο. Στην πραγματικοτητα και ειδικα στο φως ειναι απλα φοβερο οποτε μην το παρετε...:D για να ειμαστε λιγοι...

Diveblue
15-07-09, 11:02

Εχε τους απο κοντα να γινει σωστη δουλεια φιλε μου και προσοχη στο χρωμα. Ζητα να γινουν δοκιμες πριν βαφτει ο προφυλακτηρας και το καπω και συνεκρινε το αποτελεσμα με το υπολοιπο αυτοκινητο σου. Μην πανε τυφλα με τον κωδικο μονο γιατι το πιθανοτερο ειναι να εχεις προβλημα αποκλισης.

spartalord
15-07-09, 11:33
Μονο 30000 αντεξαν?

οχι επρεπε να εχω αλλαξει εδω και 1000 χλμ...

johnyaraki
15-07-09, 12:15
Δλδ στα 155 τι επρεπε να βαλουν?
Oτι εχουν :D

Sileon
15-07-09, 12:22
Ρε Τζόνι για ρακί, τι θα γίνει μ'εσένα και την κούκλα; Θα το πάρεις το κορίτσι ή θα το βασανίζεις για καιρό;!

Makedonas
15-07-09, 12:41

Εσύ είσαι ειδική περίπτωση... :P

(Αλλά υπάρχει και η θεωρία, "...ότι γρήγοροι είναι αυτοί που πατάνε "καλό" φρένο...") :whistling:

giorgos_giouma
15-07-09, 13:33
εβγαλε λαμπακι η εσυ το τσεκαρες?εμενα μυριζουν πολυ οταν το σπαω!φυσιολογικο ε?

johnyaraki
15-07-09, 14:07
Ρε Τζόνι για ρακί, τι θα γίνει μ'εσένα και την κούκλα; Θα το πάρεις το κορίτσι ή θα το βασανίζεις για καιρό;!
Μου κανει νερα ρε συ...θελει να με παιξει πρωτα και μετα θα ανταποκριθει :P

Χωρις πτυχιο δουλεια δεν εχει...και χωρις δουλεια δεν εχει γραμματια :mad: :x:mad: :xμεχρι τοτε ζαχαρωνω καμια στο google :lol::lol:

endless
15-07-09, 14:12
..
εμενα μυριζουν πολυ οταν το σπαω!φυσιολογικο ε?

Τι ακριβώς εννοείς με το "σπάω"; :confused:

Speedloader
15-07-09, 15:09
Πάμε μια κόντρα στα φρένα???... ;)

endless
15-07-09, 15:17
Πρέπει να οδηγάς πολύ άτσαλα για να καταφέρεις σε δημόσιο δρόμο να ζεστάνεις 4πιστονα, ώστε να μυρίσουν.
Εκτός αν μιλάμε για καταβάσεις....

giorgos_giouma
15-07-09, 16:36
Τι ακριβώς εννοείς με το "σπάω"; :confused:
εννοω πολυ τρεξιμο και στροφες!δηλαδη περιφεριακο με 180-200 και σε 2 - 3 στροφες να φρεναρω μεχρι και 120!οταν φθανω σπιτι και παω με 50 μυριζουν και ακουγετε ενα χρουτς χρουτς

giorgos_giouma
15-07-09, 16:38
Πρέπει να οδηγάς πολύ άτσαλα για να καταφέρεις σε δημόσιο δρόμο να ζεστάνεις 4πιστονα, ώστε να μυρίσουν.
δν εννοω συνεχεις στροφες που τσιμπας το φρενο!αλλα μπορει να ειναι και οπως το λες γτ ακομα δν το εχω συνιθισει

Sileon
15-07-09, 16:43

Μπα.. δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Sileon
15-07-09, 16:44
εννοω πολυ τρεξιμο και στροφες!δηλαδη περιφεριακο με 180-200 και σε 2 - 3 στροφες να φρεναρω μεχρι και 120!οταν φθανω σπιτι και παω με 50 μυριζουν και ακουγετε ενα χρουτς χρουτς

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά, μάλλον το βιάζεις λίγο, έτσι;

giorgos_giouma
15-07-09, 16:50
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά, μάλλον το βιάζεις λίγο, έτσι;
καθολου δν το βιαζω!μπορει πολλα παραπανω αλλα ακομα δν το εχω μαθει και αναγκαζομαι να παταω αρκετο φρενο!ακουγετε σαν να τριβονται τα τακακια!στα κανονικα του δν το κανει!

arammos
15-07-09, 20:05
το χρατσ χρουτσ ακούγεται σε όλα τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν πόλη και τα φρένα ζεσταίνονται αρκετά. Από αυτό βέβαια μέχρι το να μυρίζουν έχει μια διαφορά - αρκετά μεγάλη. Ελπίζω μόνο να μην ακούς το abs :P . Συνήθεια είναι εγώ την πρώτη φορά που οδήγησα με abs (νοικισμένο Picanto :mad:) δεν μπορούσα να σταματήσω γιατί έμπαιναν παντου και πάντα και τα είχα παίξει νόμιζα ότι έπρεπε να πάω πάλι για δίπλωμα. Θα τα μάθεις και θα τα συνηθίσεις και να ξέρεις το καλύτερο φρένο είναι ακριβώς πριν μπει το abs. Και με το abs ενεργό να θυμάσαι πάντα μα πάντα ότι το αυτοκίνητο στρίβει κανονικά. Φιλικά.

giorgos_giouma
15-07-09, 22:12
το χρατσ χρουτσ ακούγεται σε όλα τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν πόλη και τα φρένα ζεσταίνονται αρκετά. Από αυτό βέβαια μέχρι το να μυρίζουν έχει μια διαφορά - αρκετά μεγάλη. Ελπίζω μόνο να μην ακούς το abs :P . Συνήθεια είναι εγώ την πρώτη φορά που οδήγησα με abs (νοικισμένο Picanto :mad:) δεν μπορούσα να σταματήσω γιατί έμπαιναν παντου και πάντα και τα είχα παίξει νόμιζα ότι έπρεπε να πάω πάλι για δίπλωμα. Θα τα μάθεις και θα τα συνηθίσεις και να ξέρεις το καλύτερο φρένο είναι ακριβώς πριν μπει το abs. Και με το abs ενεργό να θυμάσαι πάντα μα πάντα ότι το αυτοκίνητο στρίβει κανονικά. Φιλικά.

ακουγετε εν κινησει ο θορυβος χωρις να παταω φρενο αλλα ακουγετε σαν να ειναι πατημενο!το ξερω για τα abs αλλα σε ευχαριστω πολυ!

MiCHeLaNGeLo
15-07-09, 22:36
Και εμένα το κάνει κατά καιρούς, και σε αρκετούς άλλους. Θεωρώ πως είναι φυσιολογικό των συγκεκριμένων φρένων να ακούγεται σαν να εφάπτονται τα τακάκια στην επιφάνεια του δίσκου (συνεχόμενα ή διακεκομμένα).

Vagelis_tj
16-07-09, 01:08
Χαιρετώ και πάλι, μετά από καιρό, πάει μια εβδομάδα που παρήγγειλα τελικά την κούκλα μου, άργησα αλλά το έκανα σωστά :).

Ερώτηση κρίσης το υποβραχιόνιο με δερμάτινα καθίσματα έρχεται δερμάτινο ; Γιατί η πωλήτρια (ο θεός να την κάνει) μου είπε όχι αλλά στο net βλέπω φωτογραφίες στο αντίστοιχο χρώμα δέρματος. Πείτε μου ότι ήταν πειραγμένη, και δεν θα τρέχω να το ράψω σε δέρμα (ναι δεν αντέχω τέτοια). :)

Dartoine
16-07-09, 01:27
Χαιρετώ και πάλι, μετά από καιρό, πάει μια εβδομάδα που παρήγγειλα τελικά την κούκλα μου, άργησα αλλά το έκανα σωστά :).

Ερώτηση κρίσης το υποβραχιόνιο με δερμάτινα καθίσματα έρχεται δερμάτινο ; Γιατί η πωλήτρια (ο θεός να την κάνει) μου είπε όχι αλλά στο net βλέπω φωτογραφίες στο αντίστοιχο χρώμα δέρματος. Πείτε μου ότι ήταν πειραγμένη, και δεν θα τρέχω να το ράψω σε δέρμα (ναι δεν αντέχω τέτοια). :)

Και βέβαια έρχεται με το δέρμα που έχεις επιλέξει για όλο το σαλόνι σου! Πωλήτριες...:sleep:

Vagelis_tj
16-07-09, 01:34
Και βέβαια έρχεται με το δέρμα που έχεις επιλέξει για όλο το σαλόνι σου! Πωλήτριες...:sleep:

Thnx Dartoine! Και τώρα που μου έλυσες αυτό το πρόβλημα πες μου και τι να κάνω που δεν αντέχω να περιμένω άλλες 6 εβδομάδες :twisted:

Dartoine
16-07-09, 02:11
Να έρθεις την Κυριακή στο MiTo-Meeting μας για να πάρεις μια ιδέα του τί περιμένεις...

spartalord
16-07-09, 03:25
Εσύ είσαι ειδική περίπτωση... :P

(Αλλά υπάρχει και η θεωρία, "...ότι γρήγοροι είναι αυτοί που πατάνε "καλό" φρένο...") :whistling:

αντωνη δεν ξερω τι λενε φιλε αλλα κλειστη πιστα τα ζευει τα τακακια...αν μη τι αλλο πηγαν καλοδουλεμενα και με πολλες συγκινισεις στην πλατη τους!!!:okk:

rhgas
16-07-09, 09:04
Παιδιά καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω όσους πήραν τη ΜΙΤΟ με 120ΗΡ, το μάνουαλ που τους δώσανε αναφέρεται καθόλου στην 120ΗΡ ή όχι. Στο μάνουαλ που δώσανε εμένα δεν υπάρχει καμμία αναφορά στην 120ΗΡ, ούτε καν τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

spermnator
16-07-09, 10:42
Παιδιά καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω όσους πήραν τη ΜΙΤΟ με 120ΗΡ, το μάνουαλ που τους δώσανε αναφέρεται καθόλου στην 120ΗΡ ή όχι. Στο μάνουαλ που δώσανε εμένα δεν υπάρχει καμμία αναφορά στην 120ΗΡ, ούτε καν τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
θα τσεκαρω καποια στιγμη πιο μετα αλλα θες να γινεις λιγο πιο σαφης?τι ακριβως θες να ψαξω?1100 χλμ κ δεν ξερω καν αν εχω μανουαλ αλλα ευκαιρια να το ανοιξω :Ρ

rhgas
16-07-09, 10:54
θα τσεκαρω καποια στιγμη πιο μετα αλλα θες να γινεις λιγο πιο σαφης?τι ακριβως θες να ψαξω?1100 χλμ κ δεν ξερω καν αν εχω μανουαλ αλλα ευκαιρια να το ανοιξω :Ρ

Φίλε μου, εγώ πήρα την ΜΙΤΟ 120ΗΡ αλλά στο μάνουαλ που συνοδεύει το αυτοκίνητο δεν υπάρχει καμμία αναφορά στην 120άρα παρά μόνο για στην 95ΗΡ, την 155ΗΡ και την 1,6 πετρέλαιο.

Σα να μου δώσαν το μάνουαλ της 155 ενα πράγμα.

Μόνο κάποιος που πήρε την 120ΗΡ μπορεί να μου απαντήσει αφού δει το μάνουαλ.

sunn
16-07-09, 16:53
Παίδες μια γρήγορη βοήθεια, επειδή σε μιάμιση ώρα ξεκινάω για την αντιπροσωπεία...

Στο site της Alfa έχει 2 διαφορετικές τιμές για την ίδια έκδοση, πχ 1.4 Turbo 155 HP Distinctive

Εδώ (http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=614&sub=3&page=614&cat=Models_sub&carid=100), στο Τιμές - Χρηματοδότηση την έχει 19.130, και εδώ (http://www.alfaromeo.gr/main/prices_drop.cfm) την έχει 18.260.

Ποιά από τις 2 είναι η σωστή τιμή??????

rhgas
16-07-09, 17:02
Παίδες μια γρήγορη βοήθεια, επειδή σε μιάμιση ώρα ξεκινάω για την αντιπροσωπεία...

Στο site της Alfa έχει 2 διαφορετικές τιμές για την ίδια έκδοση, πχ 1.4 Turbo 155 HP Distinctive

Εδώ (http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=614&sub=3&page=614&cat=Models_sub&carid=100), στο Τιμές - Χρηματοδότηση την έχει 19.130, και εδώ (http://www.alfaromeo.gr/main/prices_drop.cfm) την έχει 18.260.

Ποιά από τις 2 είναι η σωστή τιμή??????

Στο πρώτο site αν πατήσεις πάνω στη λέξη χρηματοδότηση σου βγάζει πρόσθετη επιδότηση -1.140 ευρώ και τελική τιμή 17.990 .
Εσύ πήγαινε, πάρε προσφορά, κάνε τα παζάρια σου και σύγκρινέ τα με το 17.990 που να θεωρείς άνω όριο (οι τιμές βέβαια είναι χωρίς τα τέλη κυκλοφορίας, έξοδα μεταβίβασης-παράδοσης υπολόγισε +550 ευρώ περίπου)

alxjunior
16-07-09, 17:03
Συνανλφιστες σημερα ειμαι και εγω αναμεσα στους κατοχους mito.155ps...το εκανα το θαυμα! εχω μια ερωτηση η δικια μου δεν εχει υποδοχη για usb ξερετε με ποιο τροπο μπορω να βαλω? πχ υπαρχει aux in και αν ναι που?????

rhgas
16-07-09, 17:09
Συνανλφιστες σημερα ειμαι και εγω αναμεσα στους κατοχους mito.155ps...το εκανα το θαυμα! εχω μια ερωτηση η δικια μου δεν εχει υποδοχη για usb ξερετε με ποιο τροπο μπορω να βαλω? πχ υπαρχει aux in και αν ναι που?????

Η θύρα USB προσφέρεται μεαζί με το BLUE&ME και είναι μέρος του πρόσθετου εξοπλισμού. Αν δεν την παρήγειλες με αυτό το βλέπω δύσκολο να γίνεται εκ των υστέρων.

BillyP_21
16-07-09, 17:14
μόνο εάν βάλεις κάποιο after-market navi ή πηγή.

sunn
16-07-09, 17:16
Στο πρώτο site αν πατήσεις πάνω στη λέξη χρηματοδότηση σου βγάζει πρόσθετη επιδότηση -1.140 ευρώ και τελική τιμή 17.990 .
Εσύ πήγαινε, πάρε προσφορά, κάνε τα παζάρια σου και σύγκρινέ τα με το 17.990 που να θεωρείς άνω όριο (οι τιμές βέβαια είναι χωρίς τα τέλη κυκλοφορίας, έξοδα μεταβίβασης-παράδοσης υπολόγισε +550 ευρώ περίπου)

Ευχαριστώ πολύ!! :okk:

sunn
16-07-09, 18:07
Η θύρα USB προσφέρεται μεαζί με το BLUE&ME και είναι μέρος του πρόσθετου εξοπλισμού. Αν δεν την παρήγειλες με αυτό το βλέπω δύσκολο να γίνεται εκ των υστέρων.

To My Port λες? Ή αρκεί σκέτο το blue & me (συμπεριλαμβάνει την θύρα)?

rhgas
16-07-09, 18:46

Βάζοντας στην παραγγελία σου το blue&me έχεις και το usb (πάνε μαζί για +300 ευρώ περίπου). Το my port δεν ξέρω τι είναι.

alxjunior
16-07-09, 18:56
Το αυτοκινητο το εχω στα χερια μου.το αγορασα απο test drive. αυτο που θελω να μαθω, αν ξερει καποιος, ειναι αν το ραδιοσιντι-mp3 εχει aux in σε καποιο σημειο ωστε να συνδεσω ως εξωτερικη πηγη ενα ipod λογου χαρην...

rhgas
16-07-09, 19:01
Το αυτοκινητο το εχω στα χερια μου.το αγορασα απο test drive. αυτο που θελω να μαθω, αν ξερει καποιος, ειναι αν το ραδιοσιντι-mp3 εχει aux in σε καποιο σημειο ωστε να συνδεσω ως εξωτερικη πηγη ενα ipod λογου χαρην...

Aux in δεν προσφέρεται. Αν έχει έχει θύρα usb θα τη δείς πίσω από το λεβιέ ταχυτήτων.Πιθανόν να πρέπει να τραβήξεις το πορτάκι για να τη δεις. Έχει πάνω το σηματάκι των windows και γράφει windows media.

alxjunior
16-07-09, 19:09
Aux in δεν προσφέρεται. Αν έχει έχει θύρα usb θα τη δείς πίσω από το λεβιέ ταχυτήτων.Πιθανόν να πρέπει να τραβήξεις το πορτάκι για να τη δεις. Έχει πάνω το σηματάκι των windows και γράφει windows media.
Μαλιστα...ελεγα μηπως υπαρχει καμια εισοδος στο πισω μερος του ραδιοσιντι αν το εβγαζα...

Kourkoubas
16-07-09, 21:26
Μαλιστα...ελεγα μηπως υπαρχει καμια εισοδος στο πισω μερος του ραδιοσιντι αν το εβγαζα...

Οριστε΄?????????:eek::eek::eek:

lthan
17-07-09, 03:49
Μπορείς να βάλεις θύρα usb με αυτό το interface http://www.pixmania.gr/gr/gr/742079/art/blaupunkt/aeaoao-bluetooth-aea-naae.html
Θα το βρεις και φθηνότερα στο e-bay.
Δεν έχω προσωπική άποψη, το έχουν βάλει όμως σε ξένα forum, κάποια στιγμή σκοπεύω κι εγώ.

Kourkoubas
17-07-09, 08:10
Μπορείς να βάλεις θύρα usb με αυτό το interface http://www.pixmania.gr/gr/gr/742079/art/blaupunkt/aeaoao-bluetooth-aea-naae.html
Θα το βρεις και φθηνότερα στο e-bay.
Δεν έχω προσωπική άποψη, το έχουν βάλει όμως σε ξένα forum, κάποια στιγμή σκοπεύω κι εγώ.

Καλημέρα. Αν το ψάξεις αυτό το gadget στο επίσημο site της Blaupinkt θα δεις ότι γράφει το εξής :

Συμβατότητα με πηγές και συστήματα πλοήγησης Blaupunkt
Όλα τα μηχανήματα after market από το 2002 και μετά με δυνατότητα σύνδεσης CD-Changer, Telefon-Mute και Telefon-Line-In (όχι εργοστασιακά Blaupunkt )

http://www.blaupunkt.com/gr/7607545500_detail.html

Πράγμα που εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπαίνει σε εργοστασιακά Blaupunkt ... αν καταβέρεις και το βάλεις πάντως ενημέρωσε μας γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ. Ευχαριστώ.

BillyP_21
17-07-09, 09:53
δέν μπάινει σε εργοστασιακό αυτό

Diveblue
17-07-09, 10:46

Εμενα μου ειχαν πει οτι το "My Port" ειναι η υποδοχη πανω στο ταμπλω για τον φορητο εργοστασιακο πλοηγο.

sunn
18-07-09, 02:07
Την έκλεισα κι εγώ τελικά χθες!!!!!! 155hp, Biancospino, sport & premium pack, πεντάλ και κόκκινες δαγκάνες! Δώρο από την αντιπροσωπεία ο συναγερμός και bluetooth +100 ευρώ έκπτωση. Το πολύ μέχρι το τέλος του μήνα θα την έχω!!!! :egyptdance::egyptdance::egyptdance:

spartalord
18-07-09, 02:11
Την έκλεισα κι εγώ τελικά χθες!!!!!! 155hp, Biancospino, sport & premium pack, πεντάλ και κόκκινες δαγκάνες! Δώρο από την αντιπροσωπεία ο συναγερμός και bluetooth +100 ευρώ έκπτωση. Το πολύ μέχρι το τέλος του μήνα θα την έχω!!!! :egyptdance::egyptdance::egyptdance:

με 17'αρες οι 18αρες??? φιλε μου... καλος να σου ερθει...

sunn
18-07-09, 02:15
17άρες!!!

Ευχαριστώ πολύ μαν!!!! Περιμένω πώς και πως να έρθει!!!! :egyptdance:

spartalord
18-07-09, 02:19
μπραβο....καλος να σου ορισει λοιπον!!!!!!!!!!!!!

sunn
18-07-09, 02:20
Γνωρίζει κανείς πως βγαίνουν τα πίσω πλαίσια από τα φώτα? Για τα μπροστινά είδα ότι είναι 3 βίδες μόνο. Μου αρέσουν περισσότερο σε μαύρο από το κλασσικό nikel look, ωραίο και αυτό δε λέω, αλλά το μαύρο πλαίσιο κάνει ωραία αντίθεση με το λευκό imho! Και σκεφτόμουν να τα περναγα με ένα μαύρο σπρέυ.

AlexUnder
18-07-09, 02:22
Γνωρίζει κανείς πως βγαίνουν τα πίσω πλαίσια από τα φώτα? Για τα μπροστινά είδα ότι είναι 3 βίδες μόνο. Μου αρέσουν περισσότερο σε μαύρο από το κλασσικό nikel look, ωραίο και αυτό δε λέω, αλλά το μαύρο πλαίσιο κάνει ωραία αντίθεση με το λευκό imho! Και σκεφτόμουν να τα περναγα με ένα μαύρο σπρέυ.

Γιατι δεν τα πηρες μαυρα?

sunn
18-07-09, 02:25
Γιατί δίαλεξα ανάμεσα στα ήδη εισαγμένα στην χώρα μας (προκειμένου να μην κάνω νέα παραγγελία και χάσω το μειωμένο τέλος) και δεν υπήρχε καμία λευκή με μαύρα πλαίσια! ;-)

Έχει δοκιμάσει κανείς να τα βγάλει? Το manual αναφέρει τπτ σχετικό?

giorgos_giouma
18-07-09, 10:12
Γιατί δίαλεξα ανάμεσα στα ήδη εισαγμένα στην χώρα μας (προκειμένου να μην κάνω νέα παραγγελία και χάσω το μειωμένο τέλος) και δεν υπήρχε καμία λευκή με μαύρα πλαίσια! ;-)

Έχει δοκιμάσει κανείς να τα βγάλει? Το manual αναφέρει τπτ σχετικό?

φιλε μου ειχε 2 στη βεροια και το ενα το πηρα εγω και ειχε 1 στη σαλονικη!!πριν 2 μηνες ομως!εγω προτεινω να τα παραγκειλεις μονο τα δαχτυλιδια η να τα δωσεις να στα βαλουν και οχι να τα βαψεις μονος σου!

Kourkoubas
18-07-09, 10:22
Καλημέρα ... πηγάινοντας στη στάση να πάρω το λεωφορείο για να πάω Άγιο Δημήτριο να πάω στο μετρό να κατέβω Συγγρού ΦΙΞ για να πάρω το λεωφορείο να κατέβω πάντειο να πάω στην Εταιρεία .... ΤΣΟΥΠ ... Να σου και πετάγεται μπροστά μου μια ΜΙΤΟ 120 (μπορεί και 95 ...) με premium pack (είδα το υποβραχιόνιοι καθώς πέρασε από μπροστά μου) με ζάντες 17αρες elegante και σε χρώμα ...........

BIANCO GARDENIA !!!!!!!!!!!!!!!! με καθρέπτες και πλαίσια φώτων στο χρώμα του οχήματος ... εεε λοιπόν ήταν SUPER ... είχα δει το χρώμα μόνο σε φωτογραφίες και σε μια έκθεση αλλά ποτέ στο δρόμο ... πάρα πολύ όμορφη ..

katerpilar
18-07-09, 10:27
Καλημέρα και σε σένα φίλε Kourkoubas.. Με τη δικιά σου τι έγινε τελικά? Έχεις κανένα νεότερο? Πόσο θα σου την κρατήσουν? Επειδή είμαι άσχετη και τώρα αρχίζω να τα μαθαίνω.. Φαντάζομαι δεν θα το πληρώσεις εσύ το ποσό έτσι?

rhgas
18-07-09, 11:06
Καλημέρα και από μένα. Μάλλον μόνος του θα το πληρώσει Kατερίνα. Το ματιάσαμε αυτό το παιδί και του πάνε όλα στραβά. Καi σου είπα φίλε Kourkoubas βάλε κανένα σκορδάκι, καμμιά χαντρούλα.... Δεν με άκουσες;

Παιδιά ρώτησα και παραπάνω, δεν αγόρασε κανένας σας ΜΙΤΟ 120ΗΡ να μου πει αν έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά της στο μανουαλ που του δώσανε;

AlexandrosBT45
18-07-09, 11:13
(προκειμένου να μην κάνω νέα παραγγελία και χάσω το μειωμένο τέλος)

τα μειωμενα τελη δεν θα αλλαξουν παλι μονο για τα 2.0cc και πανω? η το μπερδευω με κατι αλλο? :confused:

Xereau
18-07-09, 11:15
Παιδιά ρώτησα και παραπάνω, δεν αγόρασε κανένας σας ΜΙΤΟ 120ΗΡ να μου πει αν έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά της στο μανουαλ που του δώσανε;

Στη δική μου 120άρα πάντως έχει το manual της 155.

rhgas
18-07-09, 11:32
Στη δική μου 120άρα πάντως έχει το manual της 155.

Και μένα το ίδιο. Άρα μάλλον δεν έκαναν το κόπο να βγάλουν νέο μάνουαλ για την 120άρα και όταν τύπωναν το μάνουαλ της 120άρας δεν είχαν αποφασίσει την παραγωγή της.

Τελικά τα 120 άλογα είναι μια χαρά αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι η αίσθηση του κιβωτίου της και η έλλειψη της 6ης σχέσης. Και να σκεφτείς ότι στην 155 έχουν ένα πολύ καλό κιβώτιο σε αίσθηση και ταχύτητα και το μόνο μειονέκτημά του είναι οι κάπως μεγάλες διαδρομές. Και μετά θέλουν να τα βάλλουν με τους Γερμανούς.......που προσφέορυν σε όλα τα μοντέλλα τους την αιχμή της τεχνολογίας.

Kourkoubas
18-07-09, 18:08
Καλημέρα και σε σένα φίλε Kourkoubas.. Με τη δικιά σου τι έγινε τελικά? Έχεις κανένα νεότερο? Πόσο θα σου την κρατήσουν? Επειδή είμαι άσχετη και τώρα αρχίζω να τα μαθαίνω.. Φαντάζομαι δεν θα το πληρώσεις εσύ το ποσό έτσι?

Καλησπέρα Katerpilar :) Μόλις μπήκα σπίτι από δουλειά... την δικιά μου θα την κρατήσουν 2 εβδομάδες στο φανοποιείο ... 2400 η ζημιά ... προφυλακτήρας, δεξί φανάρι, ράμφος, μου είπαν ότι ήταν η ζημιά τελικά. Εγώ τα πληρώνω όλα ... άσε πίκρα :( :( ... Η πρώτη εβδομάδα πέρασε ... την πεμπτη ή την παρασκευή θα την έχω στα χέρια μου. Πάντως άψογη εξυπηρέτηση μέχρι τώρα από το φανοποιείο της Spicar ...μένει να δω και το τελικό αποτέλεσμα.

Εσύ την πήρες την μικρή σου ή όχι ακόμα

MiCHeLaNGeLo
18-07-09, 18:17
Μμμ.. επειδη ψηνω κ εγω να παραγγειλω να εχω εναλλακτικα πλαισια φωτων κ να τα αλλαζω κατα βουληση (εχω το κλασσικο νικελ κ θα παραγγειλω κ ροσο αλφα). Να τους το αφησω να τα φτιαξουν ή θα τα καταφερω κ εγω? Λογικα κ τα πισω ευκολα πρεπει να βγαινουν...

Aftermarket που ρωτησα μου ειπαν εχουν 110 Ε.

katerpilar
18-07-09, 20:23
Καλησπέρα Katerpilar :) Μόλις μπήκα σπίτι από δουλειά... την δικιά μου θα την κρατήσουν 2 εβδομάδες στο φανοποιείο ... 2400 η ζημιά ... προφυλακτήρας, δεξί φανάρι, ράμφος, μου είπαν ότι ήταν η ζημιά τελικά. Εγώ τα πληρώνω όλα ... άσε πίκρα :( :( ... Η πρώτη εβδομάδα πέρασε ... την πεμπτη ή την παρασκευή θα την έχω στα χέρια μου. Πάντως άψογη εξυπηρέτηση μέχρι τώρα από το φανοποιείο της Spicar ...μένει να δω και το τελικό αποτέλεσμα.

Εσύ την πήρες την μικρή σου ή όχι ακόμα

Εύχομαι με το καλό να την πάρεις πίσω. Κρίμα που δεν βρέθηκε λύση με την ασφαλιστική... Τα χρήματα δεν είναι λίγα... Η δικιά μου είναι στο τελωνείο και σε 10 εργάσιμες περίπου θα μπορώ να την παραλάβω.

geleonti
18-07-09, 20:55
μπαινει το μαυρο προφυλακτακι στον πισω προφυλακτηρα σε αντικατασταση του ασπρου?

alxjunior
18-07-09, 22:47
1) πρεπει να υπαρχει aux in διοτι εκει που ρυθμιζεισ τα μπασα κτλ σε μια επιλογη βγαζει το μηνυμα radio/cd/aux.
2) ρε παιδια ξερει κανενας τι π[ατεντα μπορω να κανω με την μπροστινη πινακιδα? με ποναει η καρδια να τρυπησω προφυλακτηρα :lipssealed:!!!! δεν την εχω περασει ακομα...

sunn
18-07-09, 23:42
Μμμ.. επειδη ψηνω κ εγω να παραγγειλω να εχω εναλλακτικα πλαισια φωτων κ να τα αλλαζω κατα βουληση (εχω το κλασσικο νικελ κ θα παραγγειλω κ ροσο αλφα). Να τους το αφησω να τα φτιαξουν ή θα τα καταφερω κ εγω? Λογικα κ τα πισω ευκολα πρεπει να βγαινουν...

Aftermarket που ρωτησα μου ειπαν εχουν 110 Ε.

Πού ρώτησες φίλε μου? Σε αντιπροσωπεία?

MiCHeLaNGeLo
19-07-09, 10:54
Παζαροπουλο Μοσχατο.

sunn
19-07-09, 14:10
Τα πίσω γνωρίζεις αν είναι κουμπωτά η βιδωτά?

spermnator
19-07-09, 18:42
ης.

Τελικά τα 120 άλογα είναι μια χαρά αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι η αίσθηση του κιβωτίου της και η έλλειψη της 6ης σχέσης. Και να σκεφτείς ότι στην 155 έχουν ένα πολύ καλό κιβώτιο σε αίσθηση και ταχύτητα και το μόνο μειονέκτημά του είναι οι κάπως μεγάλες διαδρομές. Και μετά θέλουν να τα βάλλουν με τους Γερμανούς.......που προσφέορυν σε όλα τα μοντέλλα τους την αιχμή της τεχνολογίας.

τα 120 εχω κι εγω.σχετικα με την αισθηση του κιβωτιου...ειλικρινα αναρωτιεμαι τοσο δυσκολο ειναι γμτ να φτιαξουν ενα σαφεστατο κιβωτιο που οι ταχυτητες να καρφωνονται σαφεστατα και σαν βουτηρο στο ψωμι;το μονο αμαξι που το εχω δει σωστο επιλογεα ειναι στο ιμπιζακι το προηγουμενο:ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ,ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ,ΚΟΝΤΑ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ,ΚΑΡΦΩΤΕΣ......ημαρτον.το ιδιο και στην μιτο.το ιδιο και το c4 που εχω,το ιδιο κ σε μερικα αμαξια που εχω δοκιμασει....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΕ ΛΑΝΤΑ ΝΙΒΑ;ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΜΑΡΤΟΝ

σχετικα με τις 5 και τις 6 ταχυτητες αυτο το πραγμα μονο οι ελληναρες το εχουν.γιατι ρε φιλε μου να εχεις 6-7-8 ταχυτητες;να ειχες αυτοματο να πω μαλιστα...οτι πιο γελοιο,να βγαζουν το grande punto sporting 95 αλογακια με 6 ταχυτητες.ειναι εντελως αστειο.μακαρι να ειχα την μιτο την 155 με 5 ταχυτητες να ανοιγε ατελειωτα η δευτερα κ η τριτη και να μην αλλαζω σαν παλαβος,κι ας εχανα μισο δευτερο..ολα αυτα βεβαια αλλαζουν οταν περναμε σε αυτοματο/ημιαυτοματο.
αυτα,με πολυ συμπαθεια:okk:

giorgos_giouma
19-07-09, 19:08
1) πρεπει να υπαρχει aux in διοτι εκει που ρυθμιζεισ τα μπασα κτλ σε μια επιλογη βγαζει το μηνυμα radio/cd/aux.
2) ρε παιδια ξερει κανενας τι π[ατεντα μπορω να κανω με την μπροστινη πινακιδα? με ποναει η καρδια να τρυπησω προφυλακτηρα :lipssealed:!!!! δεν την εχω περασει ακομα...

και μενα με πονεσε η πινακιδα!εκει που κανουν επιγραφες για μαγαζια μπορουν να σου κανουν μια πιο μικρη που χωραει στο πλαισιο!στην εδεσσα τουλαχιστων εχουμε τετοιο μαγαζι!αν και στη βεροια που το πηρα μου την βιδωσαν και τωρα δν μπορω να κανω κατι!αλλα αν θελουν μπορουν να σε γραψουν να ξερεις!

alxjunior
19-07-09, 20:36
εχω μια ψευτικη αλλα και για αυτη μπορουν να με γραψουν....θα σκασω...δε μπορουσαν και αυτοι οι ιταλοι να κανουν 2 τρυπες πριν το πουλησουν...

rhgas
19-07-09, 21:05
σχετικα με τις 5 και τις 6 ταχυτητες αυτο το πραγμα μονο οι ελληναρες το εχουν.γιατι ρε φιλε μου να εχεις 6-7-8 ταχυτητες;να ειχες αυτοματο να πω μαλιστα...οτι πιο γελοιο,να βγαζουν το grande punto sporting 95 αλογακια με 6 ταχυτητες.ειναι εντελως αστειο.μακαρι να ειχα την μιτο την 155 με 5 ταχυτητες να ανοιγε ατελειωτα η δευτερα κ η τριτη και να μην αλλαζω σαν παλαβος,κι ας εχανα μισο δευτερο..ολα αυτα βεβαια αλλαζουν οταν περναμε σε αυτοματο/ημιαυτοματο.
αυτα,με πολυ συμπαθεια:okk:[/quote]

Έχει να κάνει περισσότερο με την οικονομία και την ησυχία (λιγότερες στροφές κινητήρα) στο ταξίδι.

endless
19-07-09, 23:09
...
αυτα,με πολυ συμπαθεια:okk:

Έτσι. Να τους κράζουμε που δίνουν 6αρι κιβώτιο.:dizzy:
Λύση υπάρχει.
Την ανέχεσαι κανά χρόνο και εκεί τσιμπάς μτχ ένα 5αρι με 500 ευρώ. Άλλα 200 ευρώ περαστικά και είσαι έτοιμος με τη mito σου να ανοίγει ατελείωτα. :dizzy:

AlfaGTakos
19-07-09, 23:27
παντως στο 1,3 g.punto το 6αρι ηταν ποιημα......

spiderman
20-07-09, 00:46
μακαρι και η spider μου να ειχε ενα κλειστο 6αρι, με 5κοντες ( 5η<210km/h στον κοφτη 7.500) και μια εκτη μακρια...

AlfaGTakos
20-07-09, 00:48
μακαρι και η spider μου να ειχε ενα κλειστο 6αρι, με 5κοντες ( 5η<210km/h στον κοφτη 7.500) και μια εκτη μακρια...

ηθελα να το πω για την GT αντιστοιχα αλλα το φοβηθηκα......:D

MiCHeLaNGeLo
20-07-09, 08:47
Νομιζω οτι το 6αρι κιβωτιο ειναι ιδανικο γιατι μιλαμε για turbo κινητηρα οπου δεν μπορεις να τον εχεις μονιμως στην τσιτα. Στην τελικη, τα χιλιομετρα που βγαζουν στο τελος τους οι ταχυτητες ειναι απιστευτα... Ασε που δεν χρειαζεται να αλλαζεις σαν τρελος γιατι πατωντας καπως παραπανω το γκαζι εισαι ετοιμος κ εχεις παρει αρκετη φορα, μενοντας στην ιδια ταχυτητα...

Εμενα με εχει βολεψει παντως...

arci
20-07-09, 09:01
Όσο πιο πολλές σχέσεις τόσο το καλύτερο και για οικονομία αλλά και για επιδόσεις.... Αν ήταν έτσι ας πηγαίναμε πίσω στα 4άρια... Αν βαριέσαι να αλλάζεις ταχύτητες απλώς αγοράζεις αυτόματο και τέλειώνεις με την ταλαιπωρία αυτή.

rhgas
20-07-09, 11:07
Εγώ αυτό που είπα είναι ότι κακώς η Αλφα Ρομέο δεν έβαλε το 6άρι και στην 120άρα. Είναι καλύτερο κιβώτιο και στη λειτουργεία του και έχει και +1σχέση για μικρότερη κατανάλωση και περισσότερη ησυχία στο ταξίδι. Ας το έδινε και ως εξτρά αν το θέμα έσει να κάνει με το κόστος.

Γνωρίζει κάποιος τις σχέσεις στο 6άρι και το 5άρι. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στο μάνουαλ είναι φτωχά για την 155 και ανύπαρκτα για την 120.

Mythos
20-07-09, 12:12
Σαν το 6άρι δεν έχει. Και σπορ οδήγηση και ταξίδι ρολλαριστά με 140 και οικονομία καυσίμου.

Lygkistis
20-07-09, 17:15
Καλησπέρα! Σήμερα το μεσημέρι και ενώ έσβησα τη μικρή (με τα 155) (είμαι στο στρώσιμο) άκουσα για κανένα δίλεπτο κάτι τουκ τουκ από τη μηχανή. Δε μου έχει βγάλει καμία ένδειξη μέσα στο καντράν. Και κάτι άλλο μου είπαν χαλαρά μέχρι 3000 στροφές οι αλλαγές (εκτός 3ης και 4ης) μέχρι τα 3000 χιλιόμετρα! Μήπως είναι πολλά;;;;

rhgas
20-07-09, 17:37
Καλησπέρα! Σήμερα το μεσημέρι και ενώ έσβησα τη μικρή (με τα 155) (είμαι στο στρώσιμο) άκουσα για κανένα δίλεπτο κάτι τουκ τουκ από τη μηχανή. Δε μου έχει βγάλει καμία ένδειξη μέσα στο καντράν. Και κάτι άλλο μου είπαν χαλαρά μέχρι 3000 στροφές οι αλλαγές (εκτός 3ης και 4ης) μέχρι τα 3000 χιλιόμετρα! Μήπως είναι πολλά;;;;

Πιθανότατα αυτό που ακούς προέρχεται από την συστολή των μετάλλων κατά το κρύωμα του κινητήρα. Τώρα με τις ζέστες οι κινητήρες τούρμπο στην κυριολεξία βράζουν.

Εγώ το στρώσιμο στα αυτοκίνητα που είχα το έκανα μέχρι περίπου τις 4.000 χιλιόμετρα, όπου μετά τις 2.000 που το δούλευα μέχρι τις 3.000στρ-3.500, ανέβαζα ανά 500χλμ. και 500 σ.α.λ το όριο περιστροφής. Μετά το στρώσιμο άλλαζα και λάδια - φίλτρο και το δούλευα ελέυθερα.

Diveblue
20-07-09, 17:43

Φυσιολογικοι θορυβοι συστολης/διαστολης απο τα μεταλλα λογω θερμοκρασιας. Μην ανησυχεις, συμβαινει σε ολα τα αυτοκινητα.

Το στρωσιμο ειναι σημαντικο. Αυτο που σου ειπαν δεν ειναι υπερβολικο. Ειναι δικο σου συμφερον να εισαι συγκρατημενος προκειμενου το μοτερ σου να πατησει σωστα και να αποδωσει αναλογα στο μελλον. Σε καθε περιπτωση μην ξεχνας οτι ειναι τουρμπο και σαν τετοιο θελει σωστη μετα(χειριση) με το αναλογο ζεσταμα κατα την εκκινηση (κοινως μην το σπας αν δεν περασουν 10-15 λεπτα), και ηπιο στυλ οδηγησης για 3-4km πριν το τελος της βολτας καθως και το ΠΟΛΥ σημαντικο κρυωμα του κινητηρα αφηνοντας τον να δουλεψει στο ρελαντι μετα απο γρηγορη βολτα και χρονο αναλογο με την πλακα που εσπασες ο οποιος κυμαινεται απο 2 εως 10 λεπτα.

Καλες βολτες με προσοχη...

Lygkistis
20-07-09, 17:52
Ευχαριστώ! Να διευκρινήσομε λίγο για το ζέσταμα κρύωμα; Στην αντιπροσωπεία μου είπαν να τη ζεσταίνω πριν το ταξίδι. Στο manual όμως διάβασα ότι πρέπει απλά να οδηγάς χαμηλόστροφα και ήρεμα μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία του κινητήρα (εννοεί στους 95;). Τη διαδικασία για το κρύωμα την κάνουμε μόνο όταν έχουμε ζορίσει το turbo ή και μετά από οποιαδήποτε βόλτα;;;

red_monster
20-07-09, 18:24
Ευχαριστώ! Να διευκρινήσομε λίγο για το ζέσταμα κρύωμα; Στην αντιπροσωπεία μου είπαν να τη ζεσταίνω πριν το ταξίδι. Στο manual όμως διάβασα ότι πρέπει απλά να οδηγάς χαμηλόστροφα και ήρεμα μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία του κινητήρα (εννοεί στους 95;). Τη διαδικασία για το κρύωμα την κάνουμε μόνο όταν έχουμε ζορίσει το turbo ή και μετά από οποιαδήποτε βόλτα;;;

Όταν ξεκινάς δεν χρειάζεται κάποιου είδους ζέσταμα πέρα από να πηγαίνεις χαλαρά για 10 περίπου λεπτά <3000rpm... για να ζεσταθούν ομοιόμορφα όλα τα εξαρτήματα του αυτοκινήτου (μπλόκ κινητήρα , κιβώτιο κλπ) . Μετά ξεσάλωμα :D
Στο τέλος της βόλτας σου και ανάλογα τους ρυθμούς που κινήθηκες περίπου 10' πριν φτάσεις στον προορισμό σου κόβεις και οδηγείς με τους ρυθμούς που το ζέστανες αν το παράκανες στο ξασάλωμα όταν φτάσεις στον προορισμό σου το αφήνεις και ένα 2λεπτο στο ρελαντί.
Γενικά να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι οδηγάς turbo με ότι αυτό συνεπάγεται...
καλές βόλτες :metalo:

lthan
20-07-09, 22:25
Έχω τη mito λιγες μέρες και εχω μια απορία.
Τα ηλεκτρικά παράθυρα, εχουν το αυτόματα ανέβασμα κατεύασμα με κρατημένο το κουμπί για μισό δευτερόλεπτο.
Στου οδηγού λειτουργέι κανονικά, ενώ του συνοδηγού μόνο στο κατέβασμα και όχι στο ανέβασμα (δλδ σταματάει όποτε το αφήσεις).
Είναι φυσιολογικό ή όχι;

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο, εκτός από μικρές λεπτομέρειες, εργονομία και συναρμολόγηση.
Τα twiter μπροστά είναι χαλαρά και παίζουν, ενώ το αριστερό είναι σαν να έχει ανοιχτεί. (φαντάζομαι δεν θα συμβαίνει σε όλους το να "παίζει" αν το χτυπάσεις)

iolabro
20-07-09, 22:30
Σχετικά με τα ηλεκτρικά παράθυρα υπάρχει ολόκληρη ξεχωριστή ενότητα. Εκεί θα μάθεις τα πάντα για αυτά!

Vampire Alfisti
21-07-09, 01:30

ουτε και εγω ηθελα αλλα οταν παρελαβα ηταν ηδη περασμενες...:wall: και λυγισμενη στην ακρη για να εφαρμοζει πιο καλα...μου ειπαν πως ετσι δεν θα ταλαντευεται στις μεγαλες ταχυτητες...μπορει και να εχουν δικιο...αλλα και να μην εχουν πολυ αργα...:redface:

Vampire Alfisti
21-07-09, 01:38
αρχισαν τα πρωτα σημαδια στη μοκετα απο το πισσοχαρτο.....:( τι να κανω?να το παω αντιπροσωπεια θα πρεπει να πληρωσω?θα λιωσει σιγουρα και τωρα με τις ζεστες ισως και πιο γρηγορα...:search:

MiCHeLaNGeLo
21-07-09, 07:21
Σε γενικες γραμμες στις αντιπροσωπειες δεν πληρωνεις τπτ. Αφου ειναι ολοκαινουργιο το αυτοκινητο.. Τι μπορει να του εκανες δλδ?

Μην ανησυχεις γιαυτο... Μην ανησυχεις γενικοτερα βασικα...

Vampire Alfisti
21-07-09, 20:25
τι εγινε στους υπολοιπους δεν λιωνει το πισοχαρτο....?:confused:

Waterspout
21-07-09, 20:29
σε μενα ειχε αρχισει να χαλαει η μοκετα στο κατω μερος της πανω απο το πισσοχαρτο(στα 3000χλμ περιπου ημουν τοτε)...εβαλα αλουμινοχαρτο και εληξε το θεμα...

Biscione
21-07-09, 20:31
ρε παιδια η αντιπρωσωπεια μονο το αλλαζει με αλλο και τελος
η εχει ανακλυψει καμια πατεντα ??

alxjunior
21-07-09, 20:35
Για πιο πισοχαρτο μιλατε ρε παιδια?

Waterspout
21-07-09, 20:37
σηκωσε την μοκετα στο πορτπαγκαζ και θα δεις μια λωριδα στα αριστερα της ρεζερβας που παει παραλληλα με την εξατμιση...και το ονομα αυτου...πισσοχαρτο...

giorgos_giouma
21-07-09, 20:44
εγω το κοιταξα πριν κανα 2 μερες και ξεφλουδιζετε!δευτερα λεω να κλεισω ραντεβου να μου δουνε και αλλα πραγματακια εκτος αποωευτο

sokin21
21-07-09, 21:05
Παιδια δεν υπάρχει κανενα demo για να δοκιμασεις τη mito λιγο αναβαθμισμένη?Π.χ.το golf gti απο το 200 αλογα μπορεις να το πας στα 260 για 5 ώρες εχω ακούσει...

Vampire Alfisti
21-07-09, 23:47
σε μενα ειχε αρχισει να χαλαει η μοκετα στο κατω μερος της πανω απο το πισσοχαρτο(στα 3000χλμ περιπου ημουν τοτε)...εβαλα αλουμινοχαρτο και εληξε το θεμα...

το πηγες σε κανεναν η μονος σου?τι αλουμινοχαρτο και που το εβαλες απο κατω στην εξατμιση η πανω απο το πισσοχαρτο στη ρεζερβα?

Vampire Alfisti
21-07-09, 23:49
Παιδια δεν υπάρχει κανενα demo για να δοκιμασεις τη mito λιγο αναβαθμισμένη?Π.χ.το golf gti απο το 200 αλογα μπορεις να το πας στα 260 για 5 ώρες εχω ακούσει...

για ρωτα τον sparta κατι θα ξερει...:P

Waterspout
22-07-09, 00:00
το πηγες σε κανεναν η μονος σου?τι αλουμινοχαρτο και που το εβαλες απο κατω στην εξατμιση η πανω απο το πισσοχαρτο στη ρεζερβα?
το εβαλα αναμεσα στο πισσοχαρτο και την μοκετα(στην ρεζερβα)...μονος μου φυσικα...κοψε δυο κομματια αλουμινοχαρτο απο αυτο που καλυπτεις τον μουσακα και τα γεμιστα,ετσι ωστε να περιορισεις την θερμοκρασια που περναει...

Vampire Alfisti
22-07-09, 00:06
το εβαλα αναμεσα στο πισσοχαρτο και την μοκετα(στην ρεζερβα)...μονος μου φυσικα...κοψε δυο κομματια αλουμινοχαρτο απο αυτο που καλυπτεις τον μουσακα και τα γεμιστα,ετσι ωστε να περιορισεις την θερμοκρασια που περναει...

:hysterical::hysterical:, ετσι ομως και παλι θα λιωσει απλα δεν θα κολλησει στη μοκετα σωστα?:confused:εγω θελω να μην λιωσει καθολου το πισσοχαρτο....μα καλα αυτο δεν το προβλεψαν στην ΑΡ?και αυτο το πισσοχαρτο γιατι μπηκε εκει προστατευει κατι?

Waterspout
22-07-09, 00:15
το αλουμινοχαρτο ειναι μια προσωρινη λυση...μεχρι να παω στον μηχανικο μου και να περασω θερμομονωτικο υλικο ή να βαλω καμια ειδικη "κουβερτα" στο αμαξι πανω απο την εξατμιση ή οτιδηποτε αλλο μου προτεινει...

spartalord
22-07-09, 04:34
:hysterical::hysterical:, ετσι ομως και παλι θα λιωσει απλα δεν θα κολλησει στη μοκετα σωστα?:confused:εγω θελω να μην λιωσει καθολου το πισσοχαρτο....μα καλα αυτο δεν το προβλεψαν στην ΑΡ?και αυτο το πισσοχαρτο γιατι μπηκε εκει προστατευει κατι?

μα καλα??? εγω νομιζα οτι μονο ο σπαρτα ειχε το προβλημα αυτο γιατι εχει κανει μετατροπες στο αμαξι του και εχει αλλαξει και εξατμιση.... περα απο την πλακα παμε τωρα αρκετες μερες πισω που σας τα εεγα και μου λεγατε "εμενα δεν το εχει... και συ το εχεις πειραξει και αλλα τετοια.... anyway ... το προβλημα σε μενα σταματησε οταν εβαλα ενα ειδος θερμομονοτικης κουβερτας πανω στην εξατμιση και αλλαξα το πισσοχαρτο

(να τον ακουμε τον sparta....σε 10 μερες θα κανει και το πρωτο service....ειναι πολλα τα χλμ, αρηηηηηηηηηη..................)

giorgos_giouma
22-07-09, 12:45
μπλις εβαλα τα xenon!η μικρη δειχνει απιστευτα ομορφη!εβαλα και για τα μακρια καλυτερη λαμπα!ρωτησα τον μηχανικο μου για το πισοχαρτο καο λεει δν πειραζει αυτο αλλα για να ειναι εκει κατι προστατευει!αα!μεγαλο μανικι για να περαστουν τα xenon!

Geoulas
22-07-09, 13:02
μπλις εβαλα τα xenon!η μικρη δειχνει απιστευτα ομορφη!εβαλα και για τα μακρια καλυτερη λαμπα!ρωτησα τον μηχανικο μου για το πισοχαρτο καο λεει δν πειραζει αυτο αλλα για να ειναι εκει κατι προστατευει!αα!μεγαλο μανικι για να περαστουν τα xenon!

Πόσο πήγαν τα xenon αν επιτρέπεται...???

Diveblue
22-07-09, 13:22

Υποθετω αλλαξες και κατοπτρο? Οταν λες εβαλες για τα μακρια καλυτερη λαμπα τι εννοεις ακριβως? Εγω εχω εργοστασιακα Bi-Xenon αλλα θελω να αλλαξω τις απλες λαμπες στα daylights και να βαλω σε ιδια αποχρωση η LED ωστε να μην φαινεται παρατερο.

rokman
22-07-09, 13:40
daylights και να βαλω σε ιδια αποχρωση η LED ωστε να μην φαινεται παρατερο.

εχεις βρει κατι; εγω εχω βαλει τις osram nightbreakers που βγαζουν ασπρο φως και ψαχνω κατι σε ασπρο και για τα daylights. Εχει βρει καποιος κατι; Ειτε σε led ειτε σε κανονικη λαμπα.

Vampire Alfisti
22-07-09, 13:55
μα καλα??? εγω νομιζα οτι μονο ο σπαρτα ειχε το προβλημα αυτο γιατι εχει κανει μετατροπες στο αμαξι του και εχει αλλαξει και εξατμιση.... περα απο την πλακα παμε τωρα αρκετες μερες πισω που σας τα εεγα και μου λεγατε "εμενα δεν το εχει... και συ το εχεις πειραξει και αλλα τετοια.... anyway ... το προβλημα σε μενα σταματησε οταν εβαλα ενα ειδος θερμομονοτικης κουβερτας πανω στην εξατμιση και αλλαξα το πισσοχαρτο

(να τον ακουμε τον sparta....σε 10 μερες θα κανει και το πρωτο service....ειναι πολλα τα χλμ, αρηηηηηηηηηη..................)

εγω ειχα πει οτι προς το παρον ειναι οκ,αλλα αργα η γρηγορα θα λιωσει σε ολους.....γιαυτο λεω να το προλαβω μιας και ειδα τα πρωτα σημαδακια απο κολλα στην μοκετα...

Vampire Alfisti
22-07-09, 14:01
http://img521.imageshack.us/img521/1036/moto0165.th.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=moto0165.jpg)

http://img521.imageshack.us/img521/3403/moto0164.th.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=moto0164.jpg)

gardenia στον τολια στο γερακα(πισω στο γκαραζ) οποιος ενδιαφερεται το βλεπει...καθως και το ασημι και το πιο σκουρο γκρι...ασχημο δεν το λες αλλα σαν να ζαχαριζει αρκετα...

super_antonio
22-07-09, 14:14
Σαν να λεμε μαυρη ζαχαρη.......
Ωραιο χρωματακι.......

Diveblue
22-07-09, 14:29
εχεις βρει κατι; εγω εχω βαλει τις osram nightbreakers που βγαζουν ασπρο φως και ψαχνω κατι σε ασπρο και για τα daylights. Εχει βρει καποιος κατι; Ειτε σε led ειτε σε κανονικη λαμπα.

Οχι φιλε μου δεν εχω βρει κατι που να μου κατσει καλα στο ματι ακομα αλλα το ψαχνω και οταν βρω θα σου πω. Καλη η κινηση σου με τις Osram. Ειναι πολυ βελτιωμενες αλλογονου και δεν χρειαστηκε να μπλεξεις με ηλεκτρικες εγκαταστασεις και κατοπτρα.

rokman
22-07-09, 14:31
ευχαριστω diveblue, και εγω αν βρω κατι θα ποσταρω...

Lygkistis
22-07-09, 15:35
Τί γίνεται με τη gta;;;
Διαβάστε : http://www.protothema.gr/content-carspeed.php?id=39415
Λογικά μου φαίνονται τα επιχειρήματα!
Τι λέτε; Έχει ακούσει κανείς κάτι άλλο;

Lygkistis
22-07-09, 15:38
Δείτε και τη milano : http://www.in.gr/auto/espionage/espionage.asp?lngEntityID=64714.
Μόνο εξωτερικά μου μοιάζει με τη μικρή!

AlfaGTakos
22-07-09, 15:41
υπαρχουν αντιστοιχης θεματολογιας topic......εδω και πολυυυυυυυυυυυυυυυ καιρο

giorgos_giouma
22-07-09, 15:56
Υποθετω αλλαξες και κατοπτρο? Οταν λες εβαλες για τα μακρια καλυτερη λαμπα τι εννοεις ακριβως? Εγω εχω εργοστασιακα Bi-Xenon αλλα θελω να αλλαξω τις απλες λαμπες στα daylights και να βαλω σε ιδια αποχρωση η LED ωστε να μην φαινεται παρατερο.

αν ηταν να αλλαξω κατοπτρα θα ειχα παραγγειλει φαναρια!εβαλα λαμπες με τα ανταπτορακια!στα μακρια εβαλα osram coollight νομιζω!τη λαμπα ημερας δν την αλλαξα γτ δν ειχαμε ακομα led η λαμπες με 3 καλωδιακια!αλλαξα και τις λαμπες πινακιδας με λευκα led!

giorgos_giouma
22-07-09, 16:00
Πόσο πήγαν τα xenon αν επιτρέπεται...???

νομιζω εχουν 130 το κιτ της dim που εβαλα!60€ 2 λαμπες και 40 τα led!συνολο 230!δν ξερω ποσο θα μου παρει γτ ειναι φιλος!θα μαθω σε λιγο καιρο που θα μου πει

Kourkoubas
22-07-09, 16:02
http://img521.imageshack.us/img521/1036/moto0165.th.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=moto0165.jpg)

http://img521.imageshack.us/img521/3403/moto0164.th.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=moto0164.jpg)

gardenia στον τολια στο γερακα(πισω στο γκαραζ) οποιος ενδιαφερεται το βλεπει...καθως και το ασημι και το πιο σκουρο γκρι...ασχημο δεν το λες αλλα σαν να ζαχαριζει αρκετα...
Είδα πριν κάποιες μέρες μια bianco gardenia με Sport pack 18 και Premium Pack.... ΑΠΛΑ τα σπάει ...

Diveblue
22-07-09, 17:45
αν ηταν να αλλαξω κατοπτρα θα ειχα παραγγειλει φαναρια!εβαλα λαμπες με τα ανταπτορακια!στα μακρια εβαλα osram coollight νομιζω!τη λαμπα ημερας δν την αλλαξα γτ δν ειχαμε ακομα led η λαμπες με 3 καλωδιακια!αλλαξα και τις λαμπες πινακιδας με λευκα led!

Τα φαναρια στοιχιζουν πολυ, το ξερω αυτο. Μονο προσεξε φιλε να ειναι σωστη η εστιαση της δεσμης σου, ωστε να αποφυγεις το κλασσικο τυφλωμα των αλλων οδηγων που συμβαινει απο κακη υλοποιηση και εστιαση της δεσμης των φωτων σε αυτοκινητα με aftermarket Xenon. Φανταζομαι η δυνατοτητα ρυθμισης του υψους της δεσμης απο το σχετικο διακοπτη στην καμπινα δεν εχει επηρρεαστει και μπορεις ακομα να ρυθμισεις το υψος στα φωτα οπως θες ετσι?

Ειδα τις λαμπες που εβαλες για τα μακρυα στο site της Osram. Ωραιες φαινονται και θα το σκεφτω ωστε να ταιριαζουν καλυτερα με τα Xenon που εχω αφου τωρα στα μακρια εχω Xenon με υποβοηθηση αλλογονου. Τις λαμπες πινακιδας με λευκα Led πως τις αλλαξες? Εβγαλες την λυχνια και την αντικατεστησες με Led η εκανες καποια ειδικη εγκατασταση? Απαιτηται καποια ειδικη συνδεσμολογια για να υλοποιηθει? Θα με ενδιεφερε κατι τετοιo αφου σιγουρα θα δειχνει πιο ομορφο απο τις κλασσικες λαμπες. Αν δεν σε πειραζει ανεβασε φωτο να δουμε το αποτελεσμα σε φωτα/πινακιδα. Νομιζω θα ενδιεφερε και αλλα παιδια.

Xereau
22-07-09, 18:41
Είδα πριν κάποιες μέρες μια bianco gardenia με Sport pack 18 και Premium Pack.... ΑΠΛΑ τα σπάει ...

Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε μου η bianco gardenia της φωτογραφίας όχι απλά δεν έχει το 18άρι sport pack αλλά ούτε καν sport pack! :o

EDIT: ΟΥΠΣΣ. Ζητώ συγνώμη. Τώρα είδα ότι αναφερόσουν σε άλλη περίπτωση και όχι σε αυτή της φωτογραφίας.
(γιατί να μην μπορείς να διαγράψεις κάποιο μήνυμα σου...)

Kourkoubas
22-07-09, 18:48
Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε μου η bianco gardenia της φωτογραφίας όχι απλά δεν έχει το 18άρι sport pack αλλά ούτε καν sport pack! :o

EDIT: ΟΥΠΣΣ. Ζητώ συγνώμη. Τώρα είδα ότι αναφερόσουν σε άλλη περίπτωση και όχι σε αυτή της φωτογραφίας.
(γιατί να μην μπορείς να διαγράψεις κάποιο μήνυμα σου...)

Εγώ επιμένω ... η bianco gardenia που είδα με 18άρι sport pack και premium pack απλά τα έσπαγε. .. της πάει ΠΑΡΑ πολύ το χρώμα ... είναι πολύ σπεσιαλ :redface:

spiderman
22-07-09, 18:52
κατα καιρους το εχω αναφερει..κυκλοφορει στο βολο μια gardenia απλη, και ειναι κουκλα , ιδιως οσο βραδιαζει.
πιστευω, αν επαιρνα mito καποτε, θα επαιρνα gardenia, και 2η επιλογη λευκη, με 3η το ετνα..

martinelli
22-07-09, 18:55
Rosso alfa forever:ilove::ilove:.Απλα δεν υπαρχει αλλο:love:

Kourkoubas
22-07-09, 19:02
κατα καιρους το εχω αναφερει..κυκλοφορει στο βολο μια gardenia απλη, και ειναι κουκλα , ιδιως οσο βραδιαζει.
πιστευω, αν επαιρνα mito καποτε, θα επαιρνα gardenia, και 2η επιλογη λευκη, με 3η το ετνα..

Οχι οχι λευκή έλεοοοοοοοοςς ... μόνο σε μένα θυμίζει σπερματοζωάριο δηλαδή η λευκή ΜιΤο ? για να μην αναφέρων ότι χάνονται οι καμπύλες της και τα νεύρα που έχει ???

(ωχ ... ωχ προβλέπω κάποιον από την σπάρτη να μου τα χώνει τώρα :eek::eek::eek: )

panths
22-07-09, 19:36
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=117990525&pageNumber=16&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=28&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=117990525&pageNumber=16&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=900&makeModelVariant1.modelId=28&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=3
λεει white metallic αλλα δεν το κοβω πολυ white ουτε καν περλα......παντως ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει......μετα το μαυρο.........

Diveblue
22-07-09, 19:47
Οχι οχι λευκή έλεοοοοοοοοςς ... μόνο σε μένα θυμίζει σπερματοζωάριο δηλαδή η λευκή ΜιΤο ? για να μην αναφέρων ότι χάνονται οι καμπύλες της και τα νεύρα που έχει ???

(ωχ ... ωχ προβλέπω κάποιον από την σπάρτη να μου τα χώνει τώρα :eek::eek::eek: )

Φιλε μου το χρωμα στο οποιο αναφερεσαι ειναι το Biancospino (του Spartalord) ενω αυτο που καπως πρασινιζει στη φωτο και στο οποιο αναφερονται τα παιδια ονομαζεται Bianco Gardenia.

Αλλα οπως και αν εχει με την σεξουαλικη παρομοιωση θα "τ' ακουσεις" ετσι και αλλιως!! :lol:

Τελος για να μην τα παρω στο κρανιο με ολους, το απολυτο χρωμα ειναι ενα...Nero Etna με τρελα!!! :lol::P

Lygkistis
22-07-09, 20:44
Κόκκινο κλασικότατο και πάντοτε super! Τη δική μου την έχω πάρει σε κόκκινο Giuletta! Τονίζονται άψογα όλες οι γραμμές της! Απλά δε χορτραίνω να την κοιτάω!

katerpilar
22-07-09, 20:47
Rosso forever!! Προτείνω να ξεκινήσει ένα νεο topic όπου θα αναφέρουμε τα χρώματα. Κάτι σαν δημοσκόπηση :)

sunn
22-07-09, 21:03

Ίσα ίσα που στο λευκό biancospino όχι μόνο δεν χάνονται, αλλά αναδεικνύονται οι καμπύλες της. :cool:

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το άσπρο χρώμα, το πρώτο αυτοκίνητο που είδα και το λέρεψα ήταν η ΜιΤο. Ίσως επειδή δεν είναι το κλασικό ψυχρό λευκό, αλλά μια πιο ζεστή απόχρωση που "ζαχαρίζει" κάπως. Πληροφοριακά εξακολουθούν ακόμα να μην μου αρέσουν τα περισσότερα άλλα άσπρα αυτοκίνητα.

Και το μαύρο etna είναι ΠΟΛΥ ωραίο από κοντά και αρκετά ασυνήθηστο, αλλά μόνο όταν το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος. Σε σκιά ή το βράδυ φένεται σαν απλό μαύρο μεταλικό. Επίσης λερώνει και πολύ πιο εύκολα, και λερωμένο φαίνεται ψιλοχάλια...

Ήμουν ανάμεσα στα 2 παραπάνω και διάλεξα το 1ο γιατί μου έκανε περισσότερο κλίκ με την πρώτη ματιά.

Τέλος από τα 2 κόκκινα προτιμώ το εντονότερο Gulietta, όχι πως το rosso alfa είναι άσχημο, κάθε άλλο. :)

red_monster
22-07-09, 21:45
Ίσα ίσα που στο λευκό biancospino όχι μόνο δεν χάνονται, αλλά αναδεικνύονται οι καμπύλες της. :cool:

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το άσπρο χρώμα, το πρώτο αυτοκίνητο που είδα και το λέρεψα ήταν η ΜιΤο. Ίσως επειδή δεν είναι το κλασικό ψυχρό λευκό, αλλά μια πιο ζεστή απόχρωση που "ζαχαρίζει" κάπως. Πληροφοριακά εξακολουθούν ακόμα να μην μου αρέσουν τα περισσότερα άλλα άσπρα αυτοκίνητα.

Και το μαύρο etna είναι ΠΟΛΥ ωραίο από κοντά και αρκετά ασυνήθηστο, αλλά μόνο όταν το χτυπάει κατευθείαν ο ήλιος. Σε σκιά ή το βράδυ φένεται σαν απλό μαύρο μεταλικό. Επίσης λερώνει και πολύ πιο εύκολα, και λερωμένο φαίνεται ψιλοχάλια...

Ήμουν ανάμεσα στα 2 παραπάνω και διάλεξα το 1ο γιατί μου έκανε περισσότερο κλίκ με την πρώτη ματιά.

Τέλος από τα 2 κόκκινα προτιμώ το εντονότερο Gulietta, όχι πως το rosso alfa είναι άσχημο, κάθε άλλο. :)

Τα κόκκινα τις αλφα είναι λίγο περίεργα...
Το gulietta σε σκια φαινεταί κόκκινο και σε έντονο ήλιο ξεθωργιασμένο κόκκινο προς το πορτοκαλί.
Το rosso από την άλλη σε σκιά μπορντίζει και σε έντονο ήλιο φάινεται μια απίστευτη κοκκινάρα.
Και επειδή η ελλάδα έχει πάντα ήλιο....rossooooo:egyptdance:

rhgas
22-07-09, 21:53
Το gulietta σε σκια φαινεταί κόκκινο και σε έντονο ήλιο ξεθωργιασμένο κόκκινο προς το πορτοκαλί.
Το rosso από την άλλη σε σκιά μπορντίζει και σε έντονο ήλιο φάινεται μια απίστευτη κοκκινάρα.

Και το nero etna στη σκιά φαίνεται μαύρο και στον ήλιο μελιτζανί.

sunn
22-07-09, 21:56
Και το nero etna στη σκιά φαίνεται μαύρο και στον ήλιο μελιτζανί.

Σωστό το παραπάνω, και καφέ επίσης υπό ορισμένες γωνίες.

Waterspout
22-07-09, 22:01
ε αρα στην τιμη του ενος εχουμε τρια...τελεια...:yahoo:

rhgas
22-07-09, 22:09
ε αρα στην τιμη του ενος εχουμε τρια...τελεια...:yahoo:

Αρα το nero etna θα μπορούσαμε να το μεταφράσουμε Ελληνιστί σε μαυρομελιτζανοκαφέ και το rossoalfa σε μπορδοροδοκόκκινο.

red_monster
22-07-09, 22:14
Αρα το nero etna θα μπορούσαμε να το μεταφράσουμε Ελληνιστί σε μαυρομελιτζανοκαφέ και το rossoalfa σε μπορδοροδοκόκκινο.

το etna είναι ωραία μόνο όταν είναι καθαρό... όταν λερώνει...
μου φάινεται βέβαια οτι αδικεί το αυτοκίνητο , το κάνει να φαίνεται πολύ συνηθισμένο

katerpilar
22-07-09, 22:18

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Τέλειο!!! Μήπως να βγάλουμε τη Μοιραράκη να πουλήσει καμιά MiTo??

Lygkistis
22-07-09, 22:21

Σωτός για τα κόκκινα! Αλλά επειδή εδώ πάνω έχουμε πολλή συννεφιά giuletta!!!! :omg:
To έχω :ilove:

red_monster
22-07-09, 22:27
Σωτός για τα κόκκινα! Αλλά επειδή εδώ πάνω έχουμε πολλή συννεφιά giuletta!!!! :omg:
To έχω :ilove:

και επειδή εδώ έχει πάντα ήλιο ...rosso
το περιμένω την αλλη week...:metalo:

Lygkistis
22-07-09, 22:35
και επειδή εδώ έχει πάντα ήλιο ...rosso
το περιμένω την αλλη week...:metalo:

Εεεεε αν έχει ήλιο!!!!! Πλάκα κάνω ωραίο το rosso!! Φιλαράκι καλώς να τη δεχτείς και καλές βόλτες (αν και το στρώσιμο είναι λίγο μανίκι). Εγώ πήρα τη δική μου πριν 15 ημέρες.

MiCHeLaNGeLo
22-07-09, 22:51
Καθολου μανικι δεν ειναι το στρωσιμο. Απλα θελει υπομονη... κ αυτοσυγκρατηση. Αλλωστε μεσα στην πολη, ακομη κ τωρα με 6500 χιλιομετρα δεν πηγαινω συχνα πανω απο 3500 στροφες. Ειναι διαφορετικη η φιλοσοφια του υπερτροφοδοτουμενου κινητηρα...

Lygkistis
22-07-09, 23:15
Καθολου μανικι δεν ειναι το στρωσιμο. Απλα θελει υπομονη... κ αυτοσυγκρατηση. Αλλωστε μεσα στην πολη, ακομη κ τωρα με 6500 χιλιομετρα δεν πηγαινω συχνα πανω απο 3500 στροφες. Ειναι διαφορετικη η φιλοσοφια του υπερτροφοδοτουμενου κινητηρα...

Σωστά τα λες, αλλά όταν βγαίνεις στην εθνική τι γίνεται; Στο λέω γιατί πριν 2 ημέρες γύρισα από μεγάλο ταξίδι! Πάντως το σίγουρο είναι πως θέλει αυτοσυγκράτηση!

Αγγελος χατζη
22-07-09, 23:32
γεια σας και απο μενα παιδια, εγω την εχω 15 μερες,gulietta την πηρα.Θα συμφωνισω οτι πορτοκαλιζει λιγο αλλα ειναι το μονο καθαρα κοκκινο.Ωραιο βεβαια και το etna kai to rosso.προσωπικα αυτα τα 3 ειναι τα μονα χρωματα που μου αρεσαν απο το χρωματολογιο.

Kourkoubas
23-07-09, 00:03
Γειτονάκι καλοτάξιδη και καλορίζικια :)

giorgos_giouma
23-07-09, 00:33
Τα φαναρια στοιχιζουν πολυ, το ξερω αυτο. Μονο προσεξε φιλε να ειναι σωστη η εστιαση της δεσμης σου, ωστε να αποφυγεις το κλασσικο τυφλωμα των αλλων οδηγων που συμβαινει απο κακη υλοποιηση και εστιαση της δεσμης των φωτων σε αυτοκινητα με aftermarket Xenon. Φανταζομαι η δυνατοτητα ρυθμισης του υψους της δεσμης απο το σχετικο διακοπτη στην καμπινα δεν εχει επηρρεαστει και μπορεις ακομα να ρυθμισεις το υψος στα φωτα οπως θες ετσι?

Ειδα τις λαμπες που εβαλες για τα μακρυα στο site της Osram. Ωραιες φαινονται και θα το σκεφτω ωστε να ταιριαζουν καλυτερα με τα Xenon που εχω αφου τωρα στα μακρια εχω Xenon με υποβοηθηση αλλογονου. Τις λαμπες πινακιδας με λευκα Led πως τις αλλαξες? Εβγαλες την λυχνια και την αντικατεστησες με Led η εκανες καποια ειδικη εγκατασταση? Απαιτηται καποια ειδικη συνδεσμολογια για να υλοποιηθει? Θα με ενδιεφερε κατι τετοιo αφου σιγουρα θα δειχνει πιο ομορφο απο τις κλασσικες λαμπες. Αν δεν σε πειραζει ανεβασε φωτο να δουμε το αποτελεσμα σε φωτα/πινακιδα. Νομιζω θα ενδιεφερε και αλλα παιδια.
τα μακρια σου μη τα αλλαξεις!πρεπει να ειναι πολυ ωραια!εγω εχω στο bmw μας με bi xenon στα μακρια και εχει πολυ καλο φως!για την πινακιδα απλα εβγαλα τα λαμπακια και εβαλα led !αν το κανεις προσεξε μη μπλεδιζουν!φωτο δν ξερω αν μπορω να βαλω γτ απλα δν ξερω!θα προσπαθησω!η πινακιδα απλα δν κιτρινιζει πλεον!

Αγγελος χατζη
23-07-09, 00:40
ευχαριστω πολυ φιλε Kourkoubas.Η παρομοιωση για το ασπρο κορυφη!

Αγγελος χατζη
23-07-09, 00:45
εγω αλλαξα τις λαμπες τις πινακιδας με λεντ και τις βγαζει καμμενες.εσενα δεν σου τις βγαζει.μηπως εβαλες καποιες συγκεκριμενες;

sunn
23-07-09, 02:01
ευχαριστω πολυ φιλε Kourkoubas.Η παρομοιωση για το ασπρο κορυφη!

Γι αυτό η επίσημη παρουσίαση της GTA έγινε σε άσπρο? ;) :cool:

giorgos_giouma
23-07-09, 04:41
εγω αλλαξα τις λαμπες τις πινακιδας με λεντ και τις βγαζει καμμενες.εσενα δεν σου τις βγαζει.μηπως εβαλες καποιες συγκεκριμενες;

οχι ηταν κατι χυμα που ειχε ο μηχανικος μοου!αλλα μου εκανε εντυπωση που οταν τις δοκιμαζαμε δν μου εβγαζε καμια ενδειξη!οποτε μαλλον κατι γινετε!αλλα αλλαξαμε αρκετες για να δουμε πια βολτ ταιριαζουν!επισης να πω και στον φιλο που ειπε μηπως τυφλωνουν!ειναι στο ιδιο υψος με τα απλα φωτα αλλα τα xenon γενικα τυφλωνουν!μονο τα μαμα δν τυφλωνουν γτ εχουν μηχανισμο αυτοματο που παιζουν ελαχιστα πανω κατω!για να το καταλαβεις οταν στον απεναντι σου ειναι σαν να τρεμοπαιζουν τοτε ειναι μαμα και δν βαρανε στα ματια!

giorgos_giouma
23-07-09, 04:44
κατι που θυμηθικα!τα φαναρια απο κατω εχουν μια θηκη που ταιριαζουν απολυτα η ανταπτορες και εχει σαν καπακι για να μπαινουν τα καλωδια και να στερεονετε ο ανταπτορας αλλα ηθελε λιγο κοψιμο για να ανοιξει και το λυπηθικα!αν βαλετε σπαστε το δν υπαρχει προβλημα!εχω την υποψια οτι ειναι θεση για τους μαμα ανταπτορες!

giorgos_giouma
23-07-09, 05:06
ε πηραν το μεσημερι απο την αντιπροσοπια να παω να μου αλλαξουν την λαμαρινενια καρτελα στο πορτμπαγκαζ(εκει που γραφει κιλα και τετοια)γτ λενε εχει λαθος στο ρυμουλκουμενο φορτιο!εγω δν εχω κοτσαδορο και δν ειναι καν στα εξτρα!και να βαλω θα ειναι παρανομο!δλδ τα κιλα θα κοιταξουν?το βρισκω πολυ παραξενο!

MiCHeLaNGeLo
23-07-09, 08:52
Εχει παρει κανεις MiTo κοκκινη με κοκκινα πλαισια φωτιστικων σωματων? Αν ναι plz upload photo... Θελω να δω πως ειναι γιατι ψαχνω να αγορασω ενα set rosso alfa για να τα αλλαζω με τα νικελ κατα καιρους.

BillyP_21
23-07-09, 09:48
εγώ έχω etna και σκεφτόμουνα πώς θα φαίνεται με μαύρα πλαίσια. αν βρεί κανείς και για εμένα καμιά φώτο, θα με βοηθούσε

Diveblue
23-07-09, 10:04
τα μακρια σου μη τα αλλαξεις!πρεπει να ειναι πολυ ωραια!εγω εχω στο bmw μας με bi xenon στα μακρια και εχει πολυ καλο φως!για την πινακιδα απλα εβγαλα τα λαμπακια και εβαλα led !αν το κανεις προσεξε μη μπλεδιζουν!φωτο δν ξερω αν μπορω να βαλω γτ απλα δν ξερω!θα προσπαθησω!η πινακιδα απλα δν κιτρινιζει πλεον!

Αυτη την στιγμη οπως ειναι εργοστασιακα, στην μεγαλη σκαλα (προβολεις) το κατοπτρο του Xenon ανασηκωνεται και φωτιζει εντονα μπροστα ενω υποβοηθειται και απο μια λυχνια αλλογονου. Σκεφτομουν να αλλαξω την αλλογονου με καποια αλλη οπως η Osram Nightbreaker η Coolblue. Ισως παω για την Night breaker απο φοβο μηπως η Coolblue δεν δειχνει ωραια και μπλεδιζει πολυ σε σχεση με τα δικα μου Xenon. Δειχνει οντως πολυ ωραια ετσι οπως ειναι τωρα αλλα ελεγα να πειραματιστω και λιγο.

Για το LED θα ηθελα και γω να το κανω και θα παω να ρωτησω τι παιζει. Οταν λες οτι εβγαλες την λαμπα και εβαλες LED, εννοεις φιλε μου οτι η υποθεση ειναι βγαλε/βαλε διχως καποια αλλη διαδικασια? Δηλαδη ειναι θεμα απλης αλλαγης λυχνιων?

Προσπαθησε παντως να ανεβασεις εικονα, θα μ΄ενδιεφερε να δω το αποτελεσμα ειδικα στην πινακιδα σου! Για ν' ανεβασεις φωτο αφου την τραβηξεις, ανεβασε την πρωτα σε καποιο site οπως το imageshack και κατοπιν με το link που θα σου δοθει θα πρεπει να το εισαγεις εδω σε καποιο σχολιο σου και αμεσως θα εμφανιστει ενα preview της εικονας την οποια θα μπορουμε να δουμε οταν πατησουμε πανω.

Diveblue
23-07-09, 10:11
οχι ηταν κατι χυμα που ειχε ο μηχανικος μοου!αλλα μου εκανε εντυπωση που οταν τις δοκιμαζαμε δν μου εβγαζε καμια ενδειξη!οποτε μαλλον κατι γινετε!αλλα αλλαξαμε αρκετες για να δουμε πια βολτ ταιριαζουν!επισης να πω και στον φιλο που ειπε μηπως τυφλωνουν!ειναι στο ιδιο υψος με τα απλα φωτα αλλα τα xenon γενικα τυφλωνουν!μονο τα μαμα δν τυφλωνουν γτ εχουν μηχανισμο αυτοματο που παιζουν ελαχιστα πανω κατω!για να το καταλαβεις οταν στον απεναντι σου ειναι σαν να τρεμοπαιζουν τοτε ειναι μαμα και δν βαρανε στα ματια!

Εχεις δικιο, καθε εργοστασιακο Xenon ειναι υποχρεωτικο απο το νομο να συνοδευεται απο συστημα αυτοματης ρυθμισης της δεσμης και πλυστικα προβολεων ωστε να γινεται καθε στιγμη σωστα η εστιαση αναλογα συνθηκων δρομου/κλισης και φορτιου καθως και να εξασφαλιζεται οτι δεν θα υπαρχει διαθλαση της δεσμης απο τυχον βρωμια πανω στο φαναρι. Ετσι ειναι και στο δικο μου.

Diveblue
23-07-09, 10:19
το etna είναι ωραία μόνο όταν είναι καθαρό... όταν λερώνει...
μου φάινεται βέβαια οτι αδικεί το αυτοκίνητο , το κάνει να φαίνεται πολύ συνηθισμένο

Ειναι αληθεια αυτο για το Ετνα. Οταν λερωνει χανει πολυ αλλα επειδη γενικα ειμαι πυροβολημενος, σπανια την αφηνω να λερωνει τοσο. Ομως πραγματικα στο φως και ετσι πολυ συχνα στην χωρα μας, αυτη η κοκκινη περλα που εχει ειναι πραγματικα πανεμορφη και υπο ορισμενες γωνιες μελιτζανιζει η και καφετιζει καπως. Εχω και την εντυπωση οτι ανεβαζει και πιο πολυ θερμοκρασια εσωτερικα στην καμπινα τωρα το καλοκαιρι. Ημουν αναμεσα στο Biancospino, το Etna και το Giulieta αλλα προτιμησα το δευτερο και ειναι το καλυτερο χρωμα μην παρω τα οπλα και σας φαω ολους τους αντιρρησιες!!!:rant::wor::lol:

Kourkoubas
23-07-09, 10:53
καλημέρα καλημέρα .... λοιπόν να σας πω την δικιά μου άποψη για τα χρώματα ....
1 Black Etna Οταν είναι καθαρό και στον ήλιο απλά τα σπάει ... το καλύτερο και πιο εντυπωσιακό χρώμα
2 Grey Techno Πανεμορφο χρώμα, ταιριάζει πάρα πολύ στο αμάξι, του τονίζει τις γραμμές και ο συνδυασμός με μπλέ εσωτερικό τα σπάει
3 Grey Grefite Ισχύει τα ίδια με το προηγούμενο
4 Rosso Alfa Κλασσική αξία
5 Bianco Gardenia Πανέμορφο χρώμα , ιδιαίτερο
6 Black κλασσικό ...
7 Rosso Giulleta Όμορφο χρώμα αλλά με χαλάει που πορτοκαλίζει ..επίσης λόγω της ιδιαιτερότητας του χρώματος δεν ταιριάζει παρά μόνο με μαύρο εσωτερικό
8 Azzuro με αφήνει αδιάφορο ...
9 Biancospino ... νομίζω ότι σε προηγούμενο post μου εξέφρασα την άποψή μου :P
10 Giallo Corsa με μαύρα αυτοκόλητα και 18 αρη SPORT PACK απλά τα σπάει .... με κάθε άλλο συνδυασμό απλά θυμίζει ΤΑΧΙ :)

Απλά εκφέρω προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

giorgos_giouma
23-07-09, 12:28
Δειχνει οντως πολυ ωραια ετσι οπως ειναι τωρα αλλα ελεγα να πειραματιστω και λιγο.

Για το LED θα ηθελα και γω να το κανω και θα παω να ρωτησω τι παιζει. Οταν λες οτι εβγαλες την λαμπα και εβαλες LED, εννοεις φιλε μου οτι η υποθεση ειναι βγαλε/βαλε διχως καποια αλλη διαδικασια? Δηλαδη ειναι θεμα απλης αλλαγης λυχνιων?

μην πειραματιζεσε με τα φωτα εχεις ειδη πολυ καλα φωτα!

τα led ειναι απλο βγαλε βαλε!δν θελει τπτ αλλο

Αγγελος χατζη
23-07-09, 12:34
δεν ξερω τι γινετε θα παω και εγω σε κανενα ηλεκτρολογο και θα κανω δοκιμες.σχετικα με τα xenon που τυφλωνουν,στο παλιο μου αυτοκινητο απλως ειχα κατεβασει λιγο πιο κατω την δεσμη.

Αγγελος χατζη
23-07-09, 12:44
καλημέρα καλημέρα .... λοιπόν να σας πω την δικιά μου άποψη για τα χρώματα ....
1 Black Etna Οταν είναι καθαρό και στον ήλιο απλά τα σπάει ... το καλύτερο και πιο εντυπωσιακό χρώμα
2 Grey Techno Πανεμορφο χρώμα, ταιριάζει πάρα πολύ στο αμάξι, του τονίζει τις γραμμές και ο συνδυασμός με μπλέ εσωτερικό τα σπάει
3 Grey Grefite Ισχύει τα ίδια με το προηγούμενο
4 Rosso Alfa Κλασσική αξία
5 Bianco Gardenia Πανέμορφο χρώμα , ιδιαίτερο
6 Black κλασσικό ...
7 Rosso Giulleta Όμορφο χρώμα αλλά με χαλάει που πορτοκαλίζει ..επίσης λόγω της ιδιαιτερότητας του χρώματος δεν ταιριάζει παρά μόνο με μαύρο εσωτερικό
8 Azzuro με αφήνει αδιάφορο ...
9 Biancospino ... νομίζω ότι σε προηγούμενο post μου εξέφρασα την άποψή μου :P
10 Giallo Corsa με μαύρα αυτοκόλητα και 18 αρη SPORT PACK απλά τα σπάει .... με κάθε άλλο συνδυασμό απλά θυμίζει ΤΑΧΙ :)

Απλά εκφέρω προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παρεξηγηθώ.
πραγματι το etna ειναι φοβερο χρωμα αλλα πρεπει να βραζει το καλοκαιρι μεσα.οσο για το Giullieta που εχω αν το δεις βραδυ κατω απο φωτα μπορει και να νομιζεις οτι ξεβαψε.παντως ειναι το πιο εντονο κοκκινο.πλακα θα εχει να παρει καποιος το giallo corsa και να του κανουν ολες οι γιαγιουλες νοημα για κουρσα:bye: