PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa 147 Σειρά 4

Timos
29-06-09, 00:27
Aπό FGAH.....

Αγαπητοί Alfisti,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη νέα σειρά 4 της 147.
Η σειρά 4 της 147 θα παραμείνει στην παραγωγή μέχρι το τέλος του 2010, δηλαδή ακόμα και μετά την έναρξη παραγωγής του αντικαταστάτη της, ο οποίος σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες αναμένεται να λανσαριστεί τον Μάιο του 2010.

Πρόκειται να είναι διαθέσιμη μόνο μια έκδοση, πεντάπορτη, με τον κινητήρα 1.6 120Hp και πολύ πλούσιο εξοπλισμό σε πολύ ανταγωνιστική τιμή. Σε αντίθεση με την Exclusive που ήταν πιο Elegant και τεχνολογικά εξοπλισμένη, η έκδοση Ti είναι πιο σπορ και οδηγοκεντρική , στοχεύοντας τους πιο σκληροπυρηνικούς Alfisti

Α 147 5d 1.6 Ti MVS : 190.a52.4
Ο εξοπλισμός της 147 Ti περιλαμβάνει συνηθισμένα στοιχεία όπως :
• VDC
• Αυτόματος Διζωνικός Κλιματισμός
• Προβολείς ομίχλης
• Υποβραχιόνιο
• Ραδιο CD με Μp3
• Δερμάτινο τιμόνι με χειριστήρια ηχοσυστήματος
• Υπολογιστή ταξιδίου
Η διαφοροποίηση του με όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, είναι στο πακέτο Ti.

Πακέτο Ti (ανήκει στον βασικό εξοπλισμό)
• Ζάντες Αλουμινίου 17” (ακολουθεί εικόνα)
• Σπορ Χαμηλωμένη Ανάρτηση
• Μάυρες δερμάτινες επενδύσεις θυρών
• Επενδύσεις καθισμάτων από μαυρο Δερμα (πλευρικά τμήματα) και Alcantara (Κεντρικά τμήματα) (εικόνες στα συννημένα αρχεία)
• Μάυρη επένδυση στον ουρανό και στις κολώνες
• Πίσω αεροτομή οροφής
• Χρωμιωμένη απόληξη εξάτμισης
• Σήματα Τi
• Εξωτερικοί καθρέπτες με εμφάνιση βουρτσισμένου αλουμινίου
• Πίνακας οργάνων με λευκό φωτισμό, σπορ γραμματοσειρά και διαβάθμιση σε κόκκινο φόντο (ακολουθεί εικόνα)
• Κεντρική κονσόλα σε σκούρο χρώμα (όπως στην GT Veloce)

Τιμή
Η τιμή της Α 147 Ti είναι 16.500, και συμπεριλαμβάνει την χρέωση του χρώματος.
Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος θα σας αποσταλεί εντός των επόμενων ημερών.

http://img520.imageshack.us/img520/5933/147series4a.jpg

(Η μάυρη οροφή της φωτογραφίας δεν είναι διαθέσιμη. )

http://img522.imageshack.us/img522/8283/147ti51.th.jpg (http://img522.imageshack.us/i/147ti51.jpg/) http://img199.imageshack.us/img199/1098/147ti4.th.jpg (http://img199.imageshack.us/i/147ti4.jpg/)

Gianis147
29-06-09, 00:38
Θα ειναι στανταρ δηλαδη ο εξοπλισμος και το μονο που θα αλλαζει θα ειναι το χρωμα του αυτοκινητου?Ευχαριστα Νεα...:):):)

Silverhawk
29-06-09, 00:45
καλο μου ακουγεται..γιατι ομως τετοια κινηση ?τρομερος εξοπλησμος σε απαιχτη τιμη...ποτε θα ειναι διαθεσημη?

antho
29-06-09, 00:49
πολυ απλα η Μιλανο καθυστερει λογω της συνεργασιας με τους Αμερικανους το Group τα χει ψιλοχασει λιγο με την εισοδο στην Αμερικη. ολα τα project καθυστερουν μεχρι αηδιας.. οι Γερμανοι περνανε μπροστα Σε ολα με μοτερ σχεδια πωλησεις κ.λ.π και η Αλφα ρομεο βγαζει ειδικη εκδοση την 147 για 50η φορα... :lol::lol: αυτη ειναι η ωμη πραγματικοτητα

Silverhawk
29-06-09, 00:55
η αληθεια να λεγεται..αλλα δεν ειναι κακο..ψηνομαι αυτο τον καιρο γιατι μεχρι τελος του ετους[θελω καινουριο καλο αυτοκινητο χωρις να ξεφυγω οικονομικα..] θα εχω μια νεα κυρια..μου αρεσουν ολες πειραζει?

Timos
29-06-09, 00:58
πολυ απλα η Μιλανο καθυστερει λογω της συνεργασιας με τους Αμερικανους το Group τα χει ψιλοχασει λιγο με την εισοδο στην Αμερικη. ολα τα project καθυστερουν μεχρι αηδιας.. οι Γερμανοι περνανε μπροστα Σε ολα με μοτερ σχεδια πωλησεις κ.λ.π και η Αλφα ρομεο βγαζει ειδικη εκδοση την 147 για 50η φορα... :lol::lol: αυτη ειναι η ωμη πραγματικοτητα

Συγνώμη αλλά λες κουταμάρες....
Απόσο βλέπω και στο Avatar σου έχεις 146.
Θα πρέπει λοιπόν να γνωρίσεις ότι οι καλύτερες ήταν οι τελευταίες.
Μηδενικά προβλήματα...και πραγματικά όλοι οι Alfisti ξύνισαν όταν οι 45/46 σταμάτησαν να παραγόντε με την έλευση της 47.
Η AR θα μπορούσε να είχε κρατήσει τις 1.4 ΤS Junior τουλάχιστον 2 χρόνια μετά την έλευσης της ακριβής 147 για την εποχή ως φτηνότερο μοντέλο για να πουλάει σε αυτούς που δεν έιχαν τα 6.000.000 δρχ τότε να αποκτήσουν τις πανάκριβες για τότε 147...
Προσωπικά θεωρώ σοφή κινήση της AR να συνεχίσει να διαθέτει τις εξαιρετικές 147 στην αγορά σε φοβερές μάλιστα τιμές για το επίπεδο εξοπλισμού τους και πολλοί γνώστες θα στραφούν εκεί.
Μια 147 έχει τουλάχιστον 10 χρόνια απροβληματίστης ζωής με διαχρονικό στυλ όπως και οι 45/46 προ δεκαετίας.
Oι AR εξελίσσονται σειρά με σειρά και οι τελευταίες είναι οι καλύτερες.
Μπράβο που αλλάξανε μυαλά λοιπόν από εμένα στην ΑR.

antho
29-06-09, 01:00
στο επιπεδο εξοπλισμου και στυλ κ.λ.π πραγματικα της βγαζω το καπελο απλως πραγματικα δεν ειναι πολλα τοσα χρονια στην αγορα ενος αυτοκινητου σε μια τοσο ανταγωνιστικη κατηγορια με τον ανταγωνισμο να παρουσιαζει κατι καινουργιο καθε 3-4 χρονια ? πραγματικα η 147 υποφερει απο ελειψη ενος τουρμπο μοτερ ειδικα στις σημερινες εποχες

Timos
29-06-09, 01:05
στο επιπεδο εξοπλισμου και στυλ κ.λ.π πραγματικα της βγαζω το καπελο απλως πραγματικα δεν ειναι πολλα τοσα χρονια στην αγορα ενος αυτοκινητου σε μια τοσο ανταγωνιστικη κατηγορια με τον ανταγωνισμο να παρουσιαζει κατι καινουργιο καθε 3-4 χρονια ? πραγματικα η 147 υποφερει απο ελειψη ενος τουρμπο μοτερ ειδικα στις σημερινες εποχες

δεν νομίζω...τα TB θα μπούνε στην αντικαστάτρια της οπότε θα ήταν βλακώδες κάτι τέτοιο από πλευράς marketing χώρια ότι θα ανέβαζε κατά πολύ την τιμή της...οπότε και πάλι δεν θα πούλαγε...

panos.ts
29-06-09, 01:24
Η 147 δεν είχε σταματήσει να παράγεται; Πως γίνεται τώρα να βγαίνει νέα έκδοση;

Προσωπικά πιστεύω πως 10 χρόνια για ένα αμάξι σε μία τόση ευαίσθητη κατηγορία είναι πάρα πολλά. Είδικα απο τη στιμή που όλα αυτά τα 10 χρόνια παράγεται με το ίδιο μοτερ!

Πραγματικά δεν θυμάμαι πόσες εκδόσεις είχαν βγει για την 147. Distinctive, Progression, Ti, Ducati, QV (Quadrifoglio Verde) και πολύ πιθανόν να μου ξεφεύγουν κάποιες άλλες.

Όλα αυτά τα χρόνια, ο ανταγωνισμός βγάζει νέα μοντέλα, εμπλουτίζοντας τα νέα ή τα ήδη υπάρχοντα με νέους ισχυρούς κινητήρες, και στην Alfa Romeo ψάχνονται πως να ονομάσουν τη νέα τους έκδοση. Μόνο marketing και ουσία μηδεν. Και όσον αφορά την ουσία, εξηγούμαι παρακάτω.

Η κατηγορία αυτή απευθύνεται κυρίως σε νέους ανθρώπους, οι οποίοι εκτός των άλλων δίνουν έμφαση και στις επιδόσεις. Για αυτόν λοιπόν και για άλλους λόγους, το "πρόβλημα" της 147 δεν είναι να βγει μία νέα έκδοση, αλλά να εμπλουτιστεί με έναν κινητήρα, σαν τον 1.8TBi ή τον 1.4Turbo της ΜiTo, ο οπόιος θα δώσει πραγματικά πνοή στο αμάξι. Την επόχη που παρουσιάστηκε η 147, ο 1.6lt με τα 120bhp ήταν παραπάνω από τον ανταγωνισμό. Όμως από τότε ήδη περάσαν 9 χρόνια, οπότε είναι κάτι παραπάνω από λογικό, ο ανταγωνισμός όχι απλώς να μας έφτασε, αλλά να μας άφησε πολύ πίσω, ειδικά σε επίπεδο κινητήρων.

Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι η τιμή της... Η οποία ίσως είναι δίκοπο μαχαίρι. Και αυτό διότι θα καταφέρει να πουλήσει κάποια κομμάτια, αλλά θα δημιουργήσει και εσωτερικό ανταγωνισμό για τη MiTo.

Silverhawk
29-06-09, 01:33
δεν λεω το μοτερ ειναι λιγο πεπαλαιομενο...αλλα δεν νομιζω ειληκρινα να υστερει αντικειμενηκα για αυτο που ειναι[ατμοσφαιρικο 1.6]...εχουμε τρελαθει με την πολυ τουρμπινα μου φαινεται...

alfisti146
29-06-09, 01:37
Κριμα...πραγματικα κριμα!!Αντι να κανουμε βηματα μπροστα κανουμε συνεχεια πισω!!Ολα τα καινουρια μοντελα αργουνε,ο ανταγωνισμος τρεχει και εμεις βγαζουμε 10ετιας αμαξια...Κριμα,λιγο ακομα και θα βγαζαμε στην αγορα βελτιωμενες 145/46!!Εταιρειες οπως seat k skoda εχουν κανει τεραστια βηματα απο το πουθενα και εχουν πλεον μοτερ και γενικα συνολα που κοντραρουν στα ισια ολους τους ανταγωνιστες και εμεις αλλαζουμε κ ξαναλλαζουμε τα σχεδια 149 και μιτο gta και φτανουμε για 2010-11...

Varypodaros
29-06-09, 01:44
ναι, αλλα εμεις βγαλαμε μια mito που απο την πρωτη μερα που βγηκε στην αγορα χαιρει μεγαλης απηχησης και ας ειναι και ακριβη για την κατηγορια της...
τι θα προτιμουσες; 100 εκδοσεις του twin spark 1,1 1,2 1,3 1,4 1,6 1,65 κτλ κτλ και χιλιες δυο εκδοσεις των 147 και 156 (με 1,2,3 ποτηροθηκες, δωρπ cd player, cd player προαιρετικο, οβαλ εξατμιση, απλη εξατμιση, βαμενα φρενα, απλα φρενα κτλ) ή δυο και καλες, με κυρος, σοβαρο εξοπλισμο και να μπορουν να κουνηθουν κιολας;

AlexUnder
29-06-09, 03:56
Μηδενικά προβλήματα...και πραγματικά όλοι οι Alfisti ξύνισαν όταν οι 45/46 σταμάτησαν να παραγόντε με την έλευση της 47.
Η AR θα μπορούσε να είχε κρατήσει τις 1.4 ΤS Junior τουλάχιστον 2 χρόνια μετά την έλευσης της ακριβής 147 για την εποχή ως φτηνότερο μοντέλο για να πουλάει σε αυτούς που δεν έιχαν τα 6.000.000 δρχ τότε να αποκτήσουν τις πανάκριβες για τότε 147...
Προσωπικά θεωρώ σοφή κινήση της AR να συνεχίσει να διαθέτει τις εξαιρετικές 147 στην αγορά σε φοβερές μάλιστα τιμές για το επίπεδο εξοπλισμού τους και πολλοί γνώστες θα στραφούν εκεί.
Μια 147 έχει τουλάχιστον 10 χρόνια απροβληματίστης ζωής με διαχρονικό στυλ όπως και οι 45/46 προ δεκαετίας.

Τιμο ίσως μιλάει ο αγιάτρευτος έρωτας σου γιαυτη την σπιρτόζα κούκλα αλλά πραγματικά εχει παλιώσει και το τραβάνε με χίλια ζόρια να πουλήσει λίγο ακόμα..
ότι ηταν να δώσει το εχει δώσει το συγκεκριμένο μοντέλο στην φιρμα, φτάνει τόσο.

spiderman
29-06-09, 08:11
εμενα η ιδεα αυτη μου αρεσε πολυ. εχοντας δει ολον τον ανταγωνισμο, συγχρονο κατα πολλους, θα επαιρνα αυριο με κλειστα ματια την 147 ακομα και 20.000 να εκανε. ποσο μαλλον οταν κανει 15-16 χιλ. ευρω με αυτο τον εξοπλισμο.
συμφωνω απολυτα με τον Τιμο, και προσυπογραφω οτι οι γνωστες, θα στραφουν εκει.

Andreas 147 Imola
29-06-09, 09:04
Ας την διέθεταν τουλάχιστον 3πορτη!

vero alfista
29-06-09, 09:10
...τους ειχε τελειωσει προφανως το stock

AlfaGTakos
29-06-09, 12:11
Ενδιαφερουσα αγορα...με αυτο τον εξοπλισμο μου καλαρεσει .....

bond
29-06-09, 12:41
Επειδή πρόσφατα είχα βοηθήσει ένα φίλο να αγοράσει αυτόκινητο σε αυτή τη κατηγορία, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε κινητήρα, εξοπλισμό, εμφανιση σε αυτά τα λεφτά. Με τα ίδια λεφτά ο φίλος πήρε το Focus με τον 1.6/115HP και όχι ιδιαίτερο εξοπλισμό.
Αλλα για ένα λόγο δεν θα πρότεινα την 147 σε υποψήφιο αγοραστή τώρα. Την παθητική ασφάλεια, που ότι και να κάνουν δεν μπορεί να βελτιωθεί στην 147.

Dod
29-06-09, 13:33
Πράγματι το μόνο "αρνητικό" του αυτοκινήτου είναι η παθητική ασφάλεια.
Το αρνητικό της υπόθεσης όμως είναι ότι καθυστερεί και άλλο η αντικαταστάτρια.

nero147
29-06-09, 13:48
Το καλο της υποθεσης ειναι οτι οποιος δε χορτασε με την πρωτη του 147 μπορει να παρει κ δευτερη:D

sokiNKar
29-06-09, 14:05
Αν είχε ένα καλύτερο μοτέρ. Ενα τουρμπάτο 1.4 120hp θα την αγόραζα και με 18.000-19.000..

antoineBiscione
29-06-09, 14:08
Άνετα την έπαιρνα κι αύριο εγώ προσωπικά με όλον αυτό τον εξοπλισμό. Ασυζητητί....

i87
29-06-09, 14:14
Για την παθητική ασφάλεια δεν ξέρω πως μπορεί να μετρηθεί αλλά μη φανταστείτε ότι τα βήματα βελτίωσης είναι και τόσο μεγάλα. Καλά τα αστέρια αλλά δεν προσομοιώνουν πραγματικά ατυχήματα, αλλά κάποιες απλές συγκρούσεις. Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο σε μια σύγκρουση εκεί έξω είναι αναρίθμητοι.

Υ.Γ.1 Μακάρι να ήμουν σε θέση να πάρω μια.
Υ.Γ.2 Με 145 ή 146 (νομίζω συναλφίστα) που έχει σαφώς χειρότερη παθητική ασφάλεια ατύχημα που έμοιαζε με αυτά των δοκιμών (σύγκρουση σε τοίχο με κάποια χλμ) το αυτοκίνητο καταστράφηκε ολοσχερώς αλλά ευτυχώς ο οδηγός δεν έπαθε τίποτα. Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν πολλά με καλή αλλά και δυστυχώς άσχημη εξέλιξη (για όλα τα αυτοκίνητα όλων των εταιριών).

italtronic
29-06-09, 15:30
η 147 μια χαρα ασφαλεια εχει με 6 αεροσακους απλα δεν εχει τους αεροσακους για τα γονατα επισης μπορεινα ειναι παλια αλλα ολες οι alfa romeo οσο και να περασει ο καιρος παντα ειναι ομορφες και διαχρονικες ακομα και η gtv ειναι του 94 ειναι θεα και πολυ πιο ομορφη απο αλλα κουπε που ειναι πολυ πιο καινουργια

spiderman
29-06-09, 15:36
βασικα εξαρταται τα κριτηρια του καθενος.
οποιος εχει uber alles την παθητικη ασφαλεια, μπορει να μην την προτιμησει.
εγω, δεν εχω καν σαν κριτηριο την παθητικη ασφαλεια, οποτε δεν με απασχολει για κανενα αμαξι.
επισης, περι μοτερ, δεν ξερω απο ποτε ο 1.6ts εγινε ξεπερασμενος, οπως και απο ποτε οι απαιτησεις του 90% δεν καλυπτονται απο ενα τετοιο μοτερ.
εγω (παλι), καλυπτομαι μοτερικα, τοσο σε επιδοσεις οσο και σε οδηγικη συμπεριφορα απο τον 1.6ts (τα Tb δεν με βοηθανε στο στυλ μου) ,και αν ειχα διαθεσιμα 15.000ευρω, θα την αγοραζα και αυριο κιολας.
ασε που ειναι και κουκλαρος...

italtronic
29-06-09, 16:01
περι μοτερ, δεν ξερω απο ποτε ο 1.6ts εγινε ξεπερασμενος, οπως και απο ποτε οι απαιτησεις του 90% δεν καλυπτονται απο ενα τετοιο μοτερ.
εγω (παλι), καλυπτομαι μοτερικα, τοσο σε επιδοσεις οσο και σε οδηγικη συμπεριφορα απο τον 1.6ts (τα Tb δεν με βοηθανε στο στυλ μου) ,και αν ειχα διαθεσιμα 15.000ευρω, θα την αγοραζα και αυριο κιολας.
ασε που ειναι και κουκλαρος...
απο πλευρα μοτερ το θεωρω απο τα κορυφαια.εχει ο πατερας μου την 156 1,6 ts ο κινητηρας ειναι μια χαρα πιστευω. τα 200χμ τα εχει για πλακα .....

giannis ag
29-06-09, 16:08
Μεγάααααααλη απογοήτευση.

Ό,τι και να λέτε και όσο καλή να είναι (που είναι) η 147 δεν μπορω να φανταστώ κάποιον αγοραστή που θέλει να ''παντρευτεί'' μια μικρομεσαία ALFA να αρκείται σε ένα μοντέλο 10ετίας...

Εμένα μου στοίχιζει πολύ. Απο πέρσι καθομαι σε αυτό εδω το φορουμ και διαβάζω..στην αρχη μπήκα για τη ΜΙΤΟ, αλλά οταν βγηκε διαπιστωσα ότι δε μου κανει, ειναι ενα μικρο αμάξι. Περιμένω λοιπον τη Μιλανο, γιατι μου εχει μπει το διαολι να εχω μια αλφα δικια μου... αντε το καλοκαιρι, αντε βγηκαν και οι καμουφλαρισμενες φωτο και αρχιζουν να τρεχουν τα σαλια, αντε να περασει το καλοκαιρι, κουραγιο και η πρωτη εκδοση θα ειναι η 200αρα, αντε και με τρέλα... και τωρα να , παρτα λαμακα υποψηφιε αγοραστη που περιμενες νεο μοντελο...
Και ο πολυγραφοτατος και συμπαθεστατος 8c εξαφανισμενος, να μην ξερει που να κρυφτει κι αυτος, (δεν ειναι κατηγορία αυτό που γράφω, τον ποναω τον ανθρωπο γιατι ειναι κατι σαν ιππότης της ρατσας alfa). Και να διαβαζω :

......................Μπράβο που αλλάξανε μυαλά λοιπόν από εμένα στην ΑR.

:eek:Τέλος πάντων, δεν θέλω να σχολιάσω την λογική μιας τετοιας δήλωσης.

Στην τελική θα πάω να πάρω ένα γκολφ, θα το κρατήσω μεχρι αν (ναι αν, οχι να, ετσι οπως παει) βγει η μιλανο, θα του εχω μικτή και θα παω να το βγαλω ολικη, και με την αποζημιωση ισως χτηπησω την επετειακη εκδοση 147 15γίαρσ με εξτρα πλουσιο εξοπλισμο και χρωμα ροσσο αλφα τροφεο μιλανο και την καλυτερη οδικη συμπεριφορα στην κατηγορια της οταν οι αλλοι βγαζανε κουτιά.

αααααααα μα πια...........:mad: :x

Elvis
29-06-09, 17:07
Πες τα giannis ag, να ξεσκάσεις...

Το πρόβλημα δεν είναι η 147 καθεαυτή, ούτε φυσικά έχουμε κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο αμάξι.
Το πρόβλημα είναι ότι η παράταση της παραγωγής της 147 είναι άμεσα συνυφασμένη με την ημερομηνία παρουσίασης της Μιλάνο.
Με συγχωρείτε, αλλά έτσι είναι. Όταν η Άλφα μιλά για 147 σειρά 4 είναι σαν να λέει με άλλα λόγια ξεχάστε την Μιλάνο.
Πραγματικά δεν θέλω να μπω στην θέση όλων αυτών που περιμένουν τόσο καιρό την Μιλάνο.

Και περιμένουν και περιμένουν και περιμένουν…

Timos
29-06-09, 17:18
Η Milano παρουσιάζεται επισήμως στο φετινό σαλόνι της Φρανκφούρτης και θα λανσαριστεί και με τους 2 Τbi δηλαδή 1.4 και 1.8 στην αγορά μέσα στο 2010.
ο 1.4 θα αποδίδει 120 και 158 ίππους με την τεχνολογία Multiair.
Θα μοιάζει σχεδιαστικά στην MiTo.

Ταδέ έφη επίσημη ανακοίνωση της FGA.

"παπαγαλάκια" υπάρχουν πολλά....

Timos
29-06-09, 17:23
Μεγάααααααλη απογοήτευση.

Ό,τι και να λέτε και όσο καλή να είναι (που είναι) η 147 δεν μπορω να φανταστώ κάποιον αγοραστή που θέλει να ''παντρευτεί'' μια μικρομεσαία ALFA να αρκείται σε ένα μοντέλο 10ετίας...

Εμένα μου στοίχιζει πολύ. Απο πέρσι καθομαι σε αυτό εδω το φορουμ και διαβάζω..στην αρχη μπήκα για τη ΜΙΤΟ, αλλά οταν βγηκε διαπιστωσα ότι δε μου κανει, ειναι ενα μικρο αμάξι. Περιμένω λοιπον τη Μιλανο, γιατι μου εχει μπει το διαολι να εχω μια αλφα δικια μου... αντε το καλοκαιρι, αντε βγηκαν και οι καμουφλαρισμενες φωτο και αρχιζουν να τρεχουν τα σαλια, αντε να περασει το καλοκαιρι, κουραγιο και η πρωτη εκδοση θα ειναι η 200αρα, αντε και με τρέλα... και τωρα να , παρτα λαμακα υποψηφιε αγοραστη που περιμενες νεο μοντελο...
Και ο πολυγραφοτατος και συμπαθεστατος 8c εξαφανισμενος, να μην ξερει που να κρυφτει κι αυτος, (δεν ειναι κατηγορία αυτό που γράφω, τον ποναω τον ανθρωπο γιατι ειναι κατι σαν ιππότης της ρατσας alfa). Και να διαβαζω :

:eek:Τέλος πάντων, δεν θέλω να σχολιάσω την λογική μιας τετοιας δήλωσης.

Στην τελική θα πάω να πάρω ένα γκολφ, θα το κρατήσω μεχρι αν (ναι αν, οχι να, ετσι οπως παει) βγει η μιλανο, θα του εχω μικτή και θα παω να το βγαλω ολικη, και με την αποζημιωση ισως χτηπησω την επετειακη εκδοση 147 15γίαρσ με εξτρα πλουσιο εξοπλισμο και χρωμα ροσσο αλφα τροφεο μιλανο και την καλυτερη οδικη συμπεριφορα στην κατηγορια της οταν οι αλλοι βγαζανε κουτιά.

αααααααα μα πια...........:mad: :x

Γιαλατζί Alfisti είσαι λοιπόν....
τράβα πάρε ένα Golf που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω να ησυχάσεις....

Όσον αφορά αυτά που λες για τους "κακομοίρηδες" που αγοράζουν ακόμα 147..... τράβα να οδηγήσεις πρώτα μπας και καταλάβεις ότι μοντέλο 10ετίας είναι ανώτερο οδηγικά αν και πιο αδύναμο από το την τελευτάια Golfo...
Βέβαια στις μέρες μας με τον ξερολισμό που μας παρέχουν οι κωλοφυλάδες που κυκλοφορούν έκει έξω έχουμε μάθει να κρίνουμε τα αυτοκίνητα από τα πόσα άλογα βγάζουν και την "γερμανική" η μη κατασκευή τους....

alfa folgore
29-06-09, 17:52
Με τα ίδια λεφτά ο φίλος πήρε το Focus με τον 1.6/115HP και όχι ιδιαίτερο εξοπλισμό.
Αλλα για ένα λόγο δεν θα πρότεινα την 147 σε υποψήφιο αγοραστή τώρα. Την παθητική ασφάλεια, που ότι και να κάνουν δεν μπορεί να βελτιωθεί στην 147.
Μπορει να υστερει σε παθητικη σε σχεση με τον ανταγωνισμο,αλλα με την ενεργητικη της ασφαλεια (VDC) ισορροπει τα υπολοιπα.Και σε εμενα η μονη ενσταση ειναι οτι θα μπορουσαν να την εξοπλισουν με τον 1.4tb,κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη προταση

panos.ts
29-06-09, 17:53

Όσον αφορά αυτά που λες για τους "κακομοίρηδες" που αγοράζουν ακόμα 147..... τράβα να οδηγήσεις πρώτα μπας και καταλάβεις ότι μοντέλο 10ετίας είναι ανώτερο οδηγικά αν και πιο αδύναμο από το την τελευτάια Golfo...
Βέβαια στις μέρες μας με τον ξερολισμό που μας παρέχουν οι κωλοφυλάδες που κυκλοφορούν έκει έξω έχουμε μάθει να κρίνουμε τα αυτοκίνητα από τα πόσα άλογα βγάζουν και την "γερμανική" η μη κατασκευή τους....
Το κατά πόσο είναι κανείς alfista ή όχι δεν νομίζω ότι μπορείς να το κρίνεις εσύ από ένα post... Και για μένα η συγκεκριμένη κίνηση είναι αποτυχημένη. Μήπως είμαι και εγώ γιαλατζί λοιπόν;

Τωρά σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν νομίζω ότι κατάλαβες τίποτα από το νόημα του post του, το οποίο εξέφραζε την αγανάκτηση για την καθυστέρηση της Milano με κάπως χιουμοριστικό τρόπο.

Βέβαια όταν ο ανταγωνισμός κρατάει ένα μοντέλο για κάποια παραπάνω χρόνια, αρχίζουμε τα σχόλια περί κοροριδίας του καταναλωτή και λοιπά άλλα. Όταν όμως η ίδια η AR, επεκτείνει την παραγωγή ενός μοντέλου το οποίο έχει ήδη 9 χρόνια στην αγορά, χωρίς καμία επέμβαση στα μηχανικά του μέρη, με έναν κινητήρα ο οποίος μετρά σχεδόν τα διπλάσια χρόνια ζωής απ'ότι η ίδια η 147, τότε πάμε κι λέμε "μπράβο, καταπληκτική επιλογή"... Μιλάμε για έναν πεπαλαιωμένο πλαίσιο, με έναν ακόμη πιο παλιό κινήτηρα...

chris_de_ze
29-06-09, 17:54
Προσωπικά θεωρώ την 147 ένα ΠΟΛΥ πετυχημένο, σωστό και αξιόπιστο αυτοκίνητο.
Παρά την ηλικία της, στέκεται επάξια (ακόμα και σήμερα) στον ανταγωνισμό της κατηγορίας της (ως προς την οδηγική συμπεριφορά).
Ωραία τα "τουρμπάτα" αλλά άλλη οδηγική χάρι (και απόλαυση) έχουν τα ατμοσφαιρικά.
Μακάρι να έβγαινε και με μεγαλύτερο ατμοσφαιρικό κινητήρα.
Είναι κρίμα που ο τρόπος φορολόγησης στην Ελλάδα, έτσι όπως είναι σήμερα (δηλ. ανάλογα με τη χωρητικότητα κινητήρα), αδικεί τα κυβικά υπερ των μικρών turbo. Και μάλλον εκεί βλέπω να εστιάζεται το πρόβλημα (ως προς την επιλογή αυτοκινήτου) παρά στις αρετές της 147.

ΥΓ: Σημειωτέον η ανωτέρω θέση μου δεν είναι επειδή έχω μια 147 (έχω και άλλα 2 άλλων εταιριών) αλλά την 147 δεν την αποχωρίζομαι!

Timos
29-06-09, 18:06
Το κατά πόσο είναι κανείς alfista ή όχι δεν νομίζω ότι μπορείς να το κρίνεις εσύ από ένα post... Και για μένα η συγκεκριμένη κίνηση είναι αποτυχημένη. Μήπως είμαι και εγώ γιαλατζί λοιπόν;

Τωρά σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν νομίζω ότι κατάλαβες τίποτα από το νόημα του post του, το οποίο εξέφραζε την αγανάκτηση για την καθυστέρηση της Milano με κάπως χιουμοριστικό τρόπο.

Βέβαια όταν ο ανταγωνισμός κρατάει ένα μοντέλο για κάποια παραπάνω χρόνια, αρχίζουμε τα σχόλια περί κοροριδίας του καταναλωτή και λοιπά άλλα. Όταν όμως η ίδια η AR, επεκτείνει την παραγωγή ενός μοντέλου το οποίο έχει ήδη 9 χρόνια στην αγορά, χωρίς καμία επέμβαση στα μηχανικά του μέρη, με έναν κινητήρα ο οποίος μετρά σχεδόν τα διπλάσια χρόνια ζωής απ'ότι η ίδια η 147, τότε πάμε κι λέμε "μπράβο, καταπληκτική επιλογή"... Μιλάμε για έναν πεπαλαιωμένο πλαίσιο, με έναν ακόμη πιο παλιό κινήτηρα...

Kι εγώ χιούμορ κάνω....αντίστοιχο με το δικό σου....

άπειρες επεμβάσεις έχουν γίνει σε πλαίσιο και εξαρτήματα φίλε μου που βελτιώνουν σημαντικά την αξιοπιστία όπως προείπα των τελευταίων μοντέλων σε σχέση με τα νέα...
Αν ψάξεις λίγο το eper ή σταθείς κάτω από ένα δικόλονο και κοιτάξεις τις διάφορες γενιές 147 και 156 θα χρειαστείς ώρες να δεις πόσα ανταλλακτικά έχουν αντικατασταθεί αρκετές φορές.
Το μοναδικό ίσως μελανό σημείο που παραμένει και μόνο για την Ελλάδα είναι τα ευπαθέστατα ψαλίδια που αρχίζουν και τρίζουν μετά από 2-3 χρόνια συμβίωσης με τους Ελληνικούς καρόδρομους...

Και τέλος κατά την άποψη μου καλά κάνει και "καθυστερεί" τον λανσάρισμα την Milano μιας και είμαστε εν μέσο οικονομικής κρίσης, με μια ΜιΤο που πουλάει πολύ καλά και φυσικά είναι καλό να έχουμε αρκετό καιρό εξέλιξης, από το να γίνουν βιαστικές κινήσεις.

Οι πιο σκληροπυρηνικοί δε alfisti ποτέ δεν βιάζοντε να αποκτήσουν μια νέα Alfa Romeo μιας η "παλιά" τους τους γεμίζει για τουλάχιστον 10 χρόνια....

Coyote
29-06-09, 18:09
Φίλε Πάνο θα διαφωνήσω, όταν ο ανταγωνισμός κρατάει τόσα χρόνια ένα μοντέλο ακούμε την χιλιοειπωμένη μπαρούφα."Είδες....τόσο καλό που δεν το αλλάζουν με τίποτα."Αλλά νομίζω ότι μας διαφεύγει και μία άλλη παράμετρος.
Στα χρήματα αυτά τι αγοράζεις σήμερα ???? (μη μου απαντήσεις 5.000 HP και 0-100 σε 5").

antho
29-06-09, 18:13
Σορρυ Τιμο αλλα δεν πρεπει να τα βλεπουμε ολα τοσο μονοπλευρα και απο την αλλη να υπερηφανευομαστε για το ΠΟΣΟ αλφιστι ειμαστε σε σχεση με τους αλλους επειδη ? επειδη παντα ειμαστε θετικοι και ποτε αρνητικοι ! η πικρα των Αλφιστι ειναι τεραστια και ενα μικρο δειγμα φαινεται εδω μεσα απο το ποσα ατομα εχουν εκφραστει αρνητικα και τονιζω οχι για την εκδοση της 147 που ειναι οπως προειπαμε Κορυφαια αλλα για τα συγχρονα δεδομενα πολυ λαθος σε σχεση με τον ανταγωνισμο και το καινουργιο.... η μαμα αλφα ΑΡΓΕΙ και χανει κοσμο πελατες οπαδους ... ειναι μια πραγματικοτητα

Silverhawk
29-06-09, 18:14
αυτη η τιμη Τιμο 16500 ειναι με την μειωση των τελων ταξινομησης?

NickTG
29-06-09, 18:15
Εμένα μια χαρά κίνηση μου φαίνεται με την τιμή που την έβγαλαν.
Βέβαια με τα ίδια λεφτά προσωπικά θα αγόραζα μία μεταχειρισμένη GT αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Λίγο άσχετη ερώτηση.
Ο 1.8 γιατί δεν μπήκε στην 147;
Θα την προτιμούσα με αυτόν τον κινητήρα.

AlexUnder
29-06-09, 18:26
Alfa 147 4! άλλα 2 νούμερα και πιάσαμε τον ανταγωνισμό, πάμε γερά! :lipssealed:

giannis ag
29-06-09, 18:47

το σχόλιο μου είναι προφανως ειρωνικο και η ειρωνια απευθύνεται

1. στην απόφαση της εταιριας να αναβάλει για άλλη μια φορα το νεο μοντελο. θυμιζω οτι πριν λιγες εβδομαδες διαβαζαμε εδω οτι σταματαει η παραγωγη της 147, και συγχαιραμε συμφορουμιστα που προλαβε να παρει μια απο τις τελευταιες διαθεσιμες οπως την ηθελε. Διαβαζαμε επισημες και ανεπισημες πληροφοριες για τα πως και τι του νεου μοντελου...Και τωρα; Πισω Γιάννη τ΄άρματα...
Αυτο για σενα καταξιωνει την 147 σαν κορυφαιο μοντέλο που δεν χρειάζεται αντικατάσταση;
Γιατι εμένα μου φαινεται ότι κάτι δεν τους βγήκε με τα νουμερα και την συγχωνευση και μας δινουνε το plan B..

2. στην ευκολια με την οποια δικαιολογείς αυτην την αποφαση.

Δεν διεκδικώ ούτε καν το χαρακτηρισμό του αλφίστι για τον εαυτό μου, αλλα εκφράσεις όπως ''τραβα πάρε'' νομίζω ότι ειναι κάπως αγενής, ιδιως από εναν admin

antoineBiscione
29-06-09, 18:48
Δεν μου λέτε κάτι για να καταλάβω δηλαδή. Ένα αμάξι από τον ανταγωνισμό το κρίνειτε; Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σου κάνει; Πάρτο! Δεν σου κάνει; Δεν σου έβαλε κάποιος και πιστόλι στον κρόταφο. Πάρε αυτό που γουστάρεις! Σε γεμίζει η 147; Χτύπα την ειδικά τώρα που είναι ευκαιρία. Δεν την θες; Με γεια σου με χαρά σου. Αυτά για πίσωγυρίσματα δεν τα καταλαβαίνω....

panos.ts
29-06-09, 18:51
Να διευκρινήσω πως ό,τι γράφεται, δεν γράφεται για να μειώσουμε την 147 σαν άμαξι... Όταν πρωτοπαρήχθει, και για πολλά χρόνια, ήταν (και παραμένει) ένα από τα κορυφαία αυτοκίνητα της κατηγορίας. Αυτό όμως δεν θεωρώ ότι είναι δικαιολογία για μία τόσο σημαντική καθυστέρηση. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν θα ήθελε, σήμερα που μιλαμέ, να μην ήταν ήδη η Milano στην παραγωγή και να έκλεινε τα στόματα όλων...

άπειρες επεμβάσεις έχουν γίνει σε πλαίσιο και εξαρτήματα φίλε μου που βελτιώνουν σημαντικά την αξιοπιστία όπως προείπα των τελευταίων μοντέλων σε σχέση με τα νέα...
Αν ψάξεις λίγο το eper ή σταθείς κάτω από ένα δικόλονο και κοιτάξεις τις διάφορες γενιές 147 και 156 θα χρειαστείς ώρες να δεις πόσα ανταλλακτικά έχουν αντικατασταθεί αρκετές φορές.
Με τον όρο "επέμβαση" εννούσα την αλλαγή ή πρόσθεση ενός νέου κινητήρα, ικανού να αντικαταστήσει επάξια τον 1.6lt T.S. με τα 120 άλογα. Λάθος δικό μου που δεν το διευκρίνησα.

Και τέλος κατά την άποψη μου καλά κάνει και "καθυστερεί" τον λανσάρισμα την Milano μιας και είμαστε εν μέσο οικονομικής κρίσης, με μια ΜιΤο που πουλάει πολύ καλά και φυσικά είναι καλό να έχουμε αρκετό καιρό εξέλιξης, από το να γίνουν βιαστικές κινήσεις.
Πεείπου έξι χρόνια είναι κάτι παραπάνω από αρκετός καιρός, στον οποίο όσο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να κάνεις βιαστικές κινήσεις (αναφέρω έξι, γιατί προαφανώς θα πέρασαν κάποια χρονάκια πριν αρχίσει η εξέλιξη του αντικαταστάτη).

Φίλε Πάνο θα διαφωνήσω, όταν ο ανταγωνισμός κρατάει τόσα χρόνια ένα μοντέλο ακούμε την χιλιοειπωμένη μπαρούφα."Είδες....τόσο καλό που δεν το αλλάζουν με τίποτα."Αλλά νομίζω ότι μας διαφεύγει και μία άλλη παράμετρος.
Στα χρήματα αυτά τι αγοράζεις σήμερα ???? (μη μου απαντήσεις 5.000 HP και 0-100 σε 5").
Ακριβώς αυτό που ακούμε και που χαρακτηρίζεις ως χιλιωειπωμένη μπαρούφα, αυτό ακριβώς γίνεται σε αυτό το θέμα από χθες... Και είναι κάτι στο οποίο απ'ότι κατάλαβες δεν συμφωνώ!

Όσον αφορά το τί θα αγόραζα, δεν είμαι τόσο αξιόπιστο δείγμα, καθώς τρία πράγματα με ενιδαφέρουν σε έναν αμάξι... Να έχει το σήμα της AR, να είναι όμορφο, καθώς και ασφαλές (ενεργητικά και παθητικά).
Από την άλλη, μπορεί τη MiTo να μηντη θεωρώ τόσο όμορφη, αλλά από την άλλη η 147 είναι, θέλουμε δεν θέλουμε, παλιό αμάξι. Και επειδή 16 χιλιάρικα μπορεί να είναι λίγα για την συγκεκριμένη κατηγορία, αλλά δεν παύουν να παραμένουν πολλά λεφτά, δεν θα αγόραζα κανένα αμάξι.

antoineBiscione
29-06-09, 18:57
τρία πράγματα με ενιδαφέρουν σε έναν αμάξι... Να έχει το σήμα της AR, να είναι όμορφο, καθώς και ασφαλές (ενεργητικά και παθητικά).

Αν θες Alfa Romeo έχεις αυτόματα ομορφιά και ενεργητική ασφάλεια. Αυτοί είναι παράγοντες στους οποίους η Alfa πάντα υπερτερούσε έναντι των υπολοίπων...

spiderman
29-06-09, 19:02
ντολμαδακια γιαλαντζί...:s5oeat:

giannis ag
29-06-09, 19:09
γιαλαντζί μας νοιάζει για την alfa romeo....:lipssealed:

poimenas
29-06-09, 19:16
Ας ελπίσουμε πως δεν θα περιμένουμε 147 σειρά 5. Ωραία η 147 ακόμη και σίγουρα έχει αρκετά θετικά ακόμη, αλλά στον τομέα της παθητικής ασφάλειας και στον τομέα του κινητήρα υπολείπεται πλέον αρκετά του ανταγωνισμού. 3 αστέρια στο Euroncap (με σκορ front impact 3!) και 14.9 kg ροπής με 11.2 αστική τυποποιημένη κατανάλωση είναι πλέον μόνο για τους φανατικούς αλφίστι.

GeoZ
29-06-09, 20:02
Για μένα το κακό είναι ότι ανακοινώθηκε το τέλος της παραγωγής και μέσα σε ένα μήνα
την ξαναρχίζουν.Άμα βλέπεις ότι έχεις τα ανταλλακτικά και τα πατώματα βγάλε την προσφορά
και όλα καλά.Σε αυτήν την τιμή θα την προτιμούσα από τον ανταγωνισμό (το ότι έχω ήδη 2
παραβλέψτε το παρακαλώ) και αν είχε γίνει αυτή η κίνηση από την αρχή θα έλεγα μπράβο
και γιατί μέχρι να έρθει η milano δεν θα αφήσεις την κατηγορία αλλά και κυρίως γιατί η
milano θα φέρει και κόσμο στις εκθέσεις που δεν θα έχει τα φράγκα να την πάρει και μπορεί
να προτιμήσει την 47 (πχ ωραία η milano γυναίκα αλλά η 47 έχει τα μισά φράγκα).
Από εμένα ένα μπράβο μ@λ@κες έχει,όχι για την απόφαση επανεκκίνησης της παραγωγής
αλλά για την προ λίγου απόφαση παύσης της.

a_force
29-06-09, 21:46
Ω ρε τι γίνεται... Πάνω που παίρνεις μια απόφαση, αλλάζουν πάλι τα δεδομένα...
Συμφωνώ με όλους σας, όλοι έχετε δίκιο!
Κατά κάποιον τρόπο με αφορά, μια και είπα κάποια στιγμή να αλλάξω αυτοκίνητο και μετά άλλαξα γνώμη...
Λοιπόν, η άποψή μου:
Η 147 exclusive που προσφέρεται σήμερα είναι καλή περίπτωση με κάποια αρνητικά. Φορτώνεσαι ένα καλό πλην όμως περιορισμένο navigation. Θα καταλήξεις σταδιακά με κάποιο destinator στο παρμπρίζ και θα λυπηθείς να ξηλώσεις το εργοστασιακό για τη χάρη κάποιου ολοκληρωμένου after market 2din...
Σου φορτώνουν οι ελληνάρες μη εργοστασιακό δέρμα (αναφέρθηκε στο lounge) στην τιμή του εργοστασιακού φουσκώνοντας το κάθισμα και ανεβάζοντας τη θέση οδήγησης.
Η σειρά 4 λύνει αυτά ακριβώς τα θέματα, προσφέροντας και σπορ πακέτο σε εξαιρετική τιμή.
Η παθητική ασφάλεια είναι μεγάλο θέμα. Αν είχαν βελτιωθεί κάποια πράγματα θα είχε ήδη προσφέρει η εταιρεία 2-3 αυτοκίνητα για crash test, το ποσό είναι αστείο σε σχέση με π.χ. τη διαφήμιση κατά τη διάρκεια ενός grand prix στην Ελλάδα μόνο...
Ο Τίμος έχει απόλυτο δίκιο για την 146. Στις 28-11-2000 έγινε δικιά μου μια από τις τελευταίες ξεχασμένες 146 ενώ υπενθυμίζω πως στο τεύχος Νοεμβρίου 2000 των 4Τ (κυκλοφορία 1η του μηνός) υπήρχε τεστ της 147. Έρωτας με την πρώτη ματιά, καλή τιμή και άτοκα. Η 147 +700000 και έντοκα... Τότε πίστευα πως δεν έφτανα την 147 οικονομικά, αργότερα κατάλαβα πως μπορούσα 156...
8,5 χρόνια σχεδόν απροβλημάτιστα με την 146. Μόνο μεταβλητός, maf και ένας αισθητήρας στροφάλου. Αν έξαιρέσεις τον std τριγμό της κλειδαριάς της 5ης πόρτας όλων των 146, με spray σιλικόνης στα λάστιχα των παραθύρων ούτε ένας τριγμός... Είναι ένας από τους λόγους που θέλω ξανά Alfa αν και όχι ο πιο προφανής: η ποιότητα! Και οι επιδόσεις ακόμη ανταγωνιστικές, τα σημερινά βαριά ατμοσφαιρικά πρέπει να είναι 2λιτρα για να την περάσουν! Έχω σπάσει πλάκα με 1800άρια...
Τώρα έρχεται η εταιρεία να κάνει αυτό που κάνουν πολλές άλλες: Προσφέρει ένα πετυχημένο μοντέλο σε εξαιρετική τιμή παράλληλα με το καινούριο. Όπως Octavia/Octavia 5, 206/207, Clio κλπ... Θα προτιμούσα 156 1.6/1.8 αντί για 159 1.8 αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...
Ένα άλλο αρνητικό ξέρετε ποιο είναι; Άπευθύνομαι στους... παλιούς: Όλοι ασχολούνται με το καινούριο. Δείτε πόσοι έγραφαν στο 145/146 lounge τόσο καιρό, πόσοι στο 147 και πόσοι στο Mito σήμερα (το 147 αργοπεθαίνει). Οι αιτίες πολλές πέρα από την προφανή της αλλαγής των αυτοκινήτων. Λυμένα προβλήματα, δεδομένες βελτιώσεις... Φυσικά η 147 είναι πιο διαδεδομένη, με περισσότερους ιδιοκτήτες...
Τα έχω παίξει κι εγώ. Ή παίρνεις το δοκιμασμένο σε καλή τιμή ή πας για το καινούριο που θα αφήσει (αναμφισβήτητα) χλμ πίσω τον ανταγωνισμό με ανεβασμένη τιμή και άγνωστες παιδικές ασθένειες...
Φυσικά αυτό το τιμόνι και διπλά ψαλίδια σε μικρομεσαίο δε θα έχει ξανά...
Συγγνώμη για το... μυθιστόρημα, σκεφτείτε το...

super147
29-06-09, 21:56
value for money στο κοκκινο (της αλφα:P) η 147 ειναι το ευρωπαικο αυτοκινητο που εμεινε τοσα χρονια στην γραμμη παραγωγης θα κλεισει 10ετια μονο με ενα facelift και ακομα φαινεται τοσο αψεγαδιαστη και φρεσκια οταν περναει... εγω θα την επαιρνα!

stef147
29-06-09, 22:04
Το μόνο κακό στην όλη υπόθεση είναι η αφερεγγυότητα που για άλλη μια φορά δείχνει η αγαπημένη μας Alfa! Κατά τα άλλα είναι καθαρά πρακτικό το ζήτημα και ως γνωστόν η Alfa δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα! Αν τα βάλανε κάτω και αυτή ήταν η καλύτερη λύση πρώτον για να έχει περισσότερο χρόνο η Milano για εξέλιξη και δεύτερον να μειωθεί η χασούρα από τη δεδομένη καθυστέρηση του νέου μοντέλου....τότε καλώς πράξανε! Όλα τα άλλα που αναφέρουμε είτε θετικά είτε αρνητικά είναι ρομαντισμοί!

stamserres3
29-06-09, 22:39
παιδια οτι και να λεμε η 147 ηταν και ειναι ενα αυτοκινητο με πολυ καλη οδικη συμπεριφορα!!!
εχω οδηγησει ενος φιλου μου για αρκετα χιλιομετρα κα ιμαλιστα με τα 105 αλόγα!!
ενταξει δεν βαζει φωτια στον δρομο αλλα κατα τα αλλα ειναι ενα αυτοκινητο πολυ αξιολογο για τα μετρα μου!!!
τωρα το οτι εχει παλιωσει ο κινητηρας και γενικα το αυτοκινητο εινα ισχετικο!!!
απο την στιγμη που η μαμα Alfa αποφασισε να συνεχισει την παραγωγη της κατη θα ξερει παραπανω!!!
και θα συμφωνησω οτι απο την στιγμη που η Mito πουλαει καλα δεν υπαρχει λογος να βιαζοντε για τον αντικαταστατη της!!!
και στο θεμα μοτερ εξαλλου δεν ζητανε ολοι τα 200 αλογα και τις τρελες επιδοσεις!!!
υαπαρχουν διαφορες κατηγοριες ανθρωπων και γενικα γουστων!!!:D

Asotos147
29-06-09, 23:36
Οτι και να λετε εγω θα την ξαναπερνα ....
Σχεδιαστκα για εμενα υπερεχει ακομα...
Σε στησιμο υπερεχει ακομα ....
Σε ποιοτητα σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο τις παλαιοτερες...
Στο μονο που ισως υστερει ειναι η αναλογια κυββικων ανα ιππο εναντι αλλων τουρμπατων....
Ως ατμοσφαιρικο ειναι ακομα διαμαντι μια και πολλοι ακομα δεν βγαζουν 120 αλογα απο 1.6 μοτερ αλλα και οσοι εβγαλαν 5-10 αλογα παραπανω τρεμουν οταν το στροφομετρο της 147 περασει τις 5000 στροφες !
:ilove:

antho
29-06-09, 23:56
Οτι και να λετε εγω θα την ξαναπερνα ....
Σχεδιαστκα για εμενα υπερεχει ακομα...
Σε στησιμο υπερεχει ακομα ....
Σε ποιοτητα σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο τις παλαιοτερες...
Στο μονο που ισως υστερει ειναι η αναλογια κυββικων ανα ιππο εναντι αλλων τουρμπατων....
Ως ατμοσφαιρικο ειναι ακομα διαμαντι μια και πολλοι ακομα δεν βγαζουν 120 αλογα απο 1.6 μοτερ αλλα και οσοι εβγαλαν 5-10 αλογα παραπανω τρεμουν οταν το στροφομετρο της 147 περασει τις 5000 στροφες !
:ilove:

αν και οφτοπικ πληροφοριακα το Kia ceed Που ονομαστικα εχει 129 ιππους στα 1.6 κυβικα αποδιδει 120 δυναμομετρημενους ιππους

super147
30-06-09, 00:02
αν και οφτοπικ πληροφοριακα το Kia ceed Που ονομαστικα εχει 129 ιππους στα 1.6 κυβικα αποδιδει 120 δυναμομετρημενους ιππους

δεν παει καθολου καλα για 120 ιππους. τωρα που ειδανε οι κορεατες 129... θα το δυναμομετρησαν σε καμια κατηφορα τι να πω

AlexUnder
30-06-09, 00:03
Τώρα μου ήρθε..
γιατί δεν βάζουν το 1,4 155αλογακια στην 147 έστω για 1 χρόνο, πως έβαλαν στην 145/6 τον TS για 2 χρονακια?
εκει ναι, εκει θα πουλήσει η κούκλα, πολλοί το γουστάρουν το αμάξι αλλά με τον πόλεμο των turbo δύσκολα θα την πάρει κάποιος πλέον.
Και μην μου πείτε οτι ειναι μεγάλη βαβούρα να της βάλουν πάνω το μοτερ..

super147
30-06-09, 00:08
Τώρα μου ήρθε..
γιατί δεν βάζουν το 1,4 155αλογακια στην 147 έστω για 1 χρόνο, πως έβαλαν στην 145/6 τον TS για 2 χρονακια?
εκει ναι, εκει θα πουλήσει η κούκλα, πολλοί το γουστάρουν το αμάξι αλλά με τον πόλεμο των turbo δύσκολα θα την πάρει κάποιος πλέον.
Και μην μου πείτε οτι ειναι μεγάλη βαβούρα να της βάλουν πάνω το μοτερ..

γιατι πρεπει να αλλαξει η γραμμη παραγωγης, να τροποποιηθει το σασι η ο κινητηρας ωστε να ταιριαξει στο σασι επισης το κιβωτιο δεν ξερω αν ειναι στην ιδια θεση οπως στον ΤS, και ολα αυτα για ενα χρονο? Και αν το κανουν αυτο θα δωσεις 20.000 να παρεις μιτο και οχι 20 για την 147? εγω την 147 θα επαιρνα, κατι που μονο καλο δεν ειναι για το μελλον της μιτο.. αυτο που λες το θεωρω καπως ''οπισθωδρομικο''

tomalfa33
30-06-09, 00:17
Τι να πω οι Ιταλοί είναι τελείως αψυχολόγητοι. Όλο το κοινό της Άλφα περίμενε να δει αυτήν τη νέα αντικαταστάτρια, που από το 2005 την περιμένει και όλο παίρνει αναβολές, έλεος... Όταν αποφασίζεις πως σταματάς την παραγωγή ενός αυτοκινήτου και όλο το ενδιαφέρον στρέφεται στον αντικαταστάτη, πως ξαφνικά την ξαναρχίζεις; Μάλλον δεν ξέρει ούτε η ίδια η Fiat τι κάνει. Το γεγονός ότι η 147 ήταν και είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο είναι αλήθεια και σαφώς σε κάποια σημεία υπερτερεί από τον ανταγωνισμό, αλλά σε κινητήρες βρίσκεται πολύ πίσω (τεχνολογία, κατανάλωση, ρύποι) καθώς επίσης και στην ασφάλεια των επιβατών. Δεν είναι λογική να μπει ο 1.4Τ στην 147 και να παίρνει συνεχώς παράταση ζωής. Αυτό δεν είναι εξέλιξη αλλά οπισθοδρόμηση. Αμά ήταν έτσι ας βάζανε στην 33 τον T.Spark και μετά τον TBi, έλεος... Την εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια της διατήρησης της 147 ο κόσμος μπορεί να την δεχτεί. Την καθυστέρηση της Milano όμως, όχι.

kyan
30-06-09, 00:17
γιατι πρεπει να αλλαξει η γραμμη παραγωγης, να τροποποιηθει το σασι η ο κινητηρας ωστε να ταιριαξει στο σασι επισης το κιβωτιο δεν ξερω αν ειναι στην ιδια θεση οπως στον ΤS, και ολα αυτα για ενα χρονο?
Επίσης θα πρέπει να ξαναπάρει πιστοποίηση από την αρχή, που σημαίνει ξανά-μανά μετρήσεις επιδόσεων, κατανάλωσης αλλά και παθητικής ασφάλειας κτλ. Κανείς κατασκευαστής δεν το κάνει αυτό αν μπορεί να το αποφύγει.

AlexUnder
30-06-09, 00:20
Αυτα δεν έγιναν δλδ οταν άλλαξε κινητήρα η 45-46?

super147
30-06-09, 00:23
παθητικης ασφαλειας σε 147 εν ετη 2009 να χτυπησει 3 αστερακια.... ειναι κατι που μονο καλο δεν θα εκανε στην Αλφα τη δεδομενη στιγμη που προσπαθει να λανσαρει αυτοκινητα αριστα σε ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια και ενω ολοι οι υπολοιποι εχουν εξασφαλισει 5, καθαρα υποθετικα μιλαμε ειναι εντελως ουτοπικο μια αλφα με 1,4 και 155 ιππους αφου υπηρχε η 2.0 η οποια ειναι ακριβως στην ιδια ιπποδυναμη και ''κοπηκε''

arci
30-06-09, 00:55
Τα αυτοκίνητα δεν πουλιόνται μόνο με τα άλογα ξεκολλάτε.... Αν ηταν έτσι οι 145-146 όντας τα πιο δυνατά 1400 θα έπρεπε να είναι και τα πιο καλοπουλημένα αλλά δεν.... Για μένα όποιοσ αγοράσει τώρα 147 θα την χαρεί..... φτηνή με καλό χρηματοδοτικό, πλούσιο εξοπλισμό και με αντισώματα στις παιδικές ασθένειες για ένα καθόλα εξαιρετικό αυτοκίνητο...

AlfaGTakos
30-06-09, 00:55
Τι να πω οι Ιταλοί είναι τελείως αψυχολόγητοι. Όλο το κοινό της Άλφα περίμενε να δει αυτήν τη νέα αντικαταστάτρια, που από το 2005 την περιμένει και όλο παίρνει αναβολές, έλεος... Όταν αποφασίζεις πως σταματάς την παραγωγή ενός αυτοκινήτου και όλο το ενδιαφέρον στρέφεται στον αντικαταστάτη, πως ξαφνικά την ξαναρχίζεις; Μάλλον δεν ξέρει ούτε η ίδια η Fiat τι κάνει. Το γεγονός ότι η 147 ήταν και είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο είναι αλήθεια και σαφώς σε κάποια σημεία υπερτερεί από τον ανταγωνισμό, αλλά σε κινητήρες βρίσκεται πολύ πίσω (τεχνολογία, κατανάλωση, ρύποι) καθώς επίσης και στην ασφάλεια των επιβατών. Δεν είναι λογική να μπει ο 1.4Τ στην 147 και να παίρνει συνεχώς παράταση ζωής. Αυτό δεν είναι εξέλιξη αλλά οπισθοδρόμηση. Αμά ήταν έτσι ας βάζανε στην 33 τον T.Spark και μετά τον TBi, έλεος... Την εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια της διατήρησης της 147 ο κόσμος μπορεί να την δεχτεί. Την καθυστέρηση της Milano όμως, όχι.

πολυ απλα η FIAΤ διεκρινε το λαθος της με την καταργηση της 156 στο λανσαρισμα της 159(γτ πολυ απλa η 1,6 156 μπορουσε να συνεχισει) και γιαυτο κρατησε το Punto Classic FL παραλληλα με το Grand punto και μαλιστα πουλαει αλλα και τωρα
να βγαλει την 147 παραλληλα για ενα διαστημα με την Milano

g_tagkalicious
30-06-09, 01:02
Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δε θα υπάρχει 3πορτή..... Διαφορετικά με κλειστά μάτια θα την έπαιρνα.....Πιστεύω ότι ακόμα είναι μία πολύ δελεαστική πρόταση από όλες τις απόψεις, μπορεί να μη βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά την αίσθηση που σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο δύσκολα τη βρίσκεις σε άλλο.

GiwrgosKan
30-06-09, 01:42
Αν είχε ένα καλύτερο μοτέρ. Ενα τουρμπάτο 1.4 120hp θα την αγόραζα και με 18.000-19.000..
θα συμφωνησω απολυτα με αυτη την αποψη.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ,χωρις ενα συγχρονο κινητηρα,δεν εχει λογο υπαρξης...το αντιθετο,υποβαθμιζουν την αξια του μοντελου συνεχιζοντας να το παραγουν μετα απο 10 χρονια ΚΑΙ το κυριοτερο θα ριξουν κι αλλο τις τιμες των μεταχειρισμενων...και μην μου πειτε για τον 1.6,τον ειχα,τον ξερω,αλλα τα στανταρ της κατηγοριας μονο στο στριψιμο θα τα φτανει..τελοσπαντων,να χαμε να λεγαμε μου κανει αυτη η κινηση,ποσο να πουλησει,1 αυτοκινητο το μηνα?

spiderman
30-06-09, 08:27
ρε παιδια, να ρωτησω μια απορια, γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι λετε την καραμελα..."πιο συγχρονο κινητηρα".
μου λετε πως αντιλαμβανεστε τον "πιο συγχρονο κινητηρα" και σε ποια σημεια σας καλυπτει προσωπικα εσας, καλυτερα απο εναν λιγοτερο συγχρονο κινητηρα?
ειλικρινα θα θελα να ξερω...

poimenas
30-06-09, 08:50
ρε παιδια, να ρωτησω μια απορια, γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι λετε την καραμελα..."πιο συγχρονο κινητηρα".
μου λετε πως αντιλαμβανεστε τον "πιο συγχρονο κινητηρα" και σε ποια σημεια σας καλυπτει προσωπικα εσας, καλυτερα απο εναν λιγοτερο συγχρονο κινητηρα?
ειλικρινα θα θελα να ξερω...

Αν και το έγραψα νωρίτερα πάνω περί ροπής και κατανάλωσης, ας το επαναλάβω, και να βάλω π.χ. και το golf που αναφέρθηκε. Ποιο σύγχρονο κινητήρα ορίζω ως κάποιον που αποδίδει πολύ καλύτερα σε όλο το φάσμα των στροφών και καταναλώνει λιγότερο. Ιδιαίτερα μέσα στην πόλη σε συνθήκες κίνησης δεν ανεβάζω παραπάνω από 3500 rpm οπότε σε δεδομένες συνθήκες με επηρεάζει η απόδοση του κινητήρα ως εκεί. Και για να δούμε κάποια νούμερα:

147 (120hp): 146 Nm ροπής @ 4200 rpm
Golf (122hp): 200 Nm ροπής @ 1500 rpm - 4000 rpm

και όλα αυτά με:

147 (120hp): 11,2 lt/100km αστική τυποποιημένη κατανάλωση
Golf (122hp): 8,2 lt/100km αστική τυποποιημένη κατανάλωση

Και στην πόλη μέσα τα δύο παραπάνω στοιχεία είναι παραπάνω από εμφανή και με επηρεάζουν. Δεν νομίζω λοιπόν να είναι "καραμελα" όπως το αναφέρεις.

spiderman
30-06-09, 09:03
κανεις ενα προφανες λαθος.
1.συγκρινεις ενα turbo μοτερ 1.4 με ενα ατμοσφαιρα 1.6, και επειδη το tb αποδιδει (φυσιολογικα) καλυτερα νουμερα λογω μηχανολογικης υποστασης, το θεωρεις πιο συγχρονο?
2.επισης, βασιζεσαι στα περι καταναλωσης, στα depliant των εταιριων.

σχετικα με το 1, και βαση αυτων, δλδ να θεωρησω οτι το μοτερ του punto Gt ειναι βασει των κριτηριων επιδοσεων, πιο συγχρονο απο του golf?καπου ειναι λαθος η συλλογιστικη.

επιμενω οτι ειναι καραμελα, και θα σου πω γιατι.
συγχρονο μοτερ, ειναι αυτο που δουλευει ξεκουραστα, χωρις κραδασμους, χωρις ταλαντωσεις σε καθε φασμα στροφων. αξιοπιστα σε ολο το ευρος του, και που εχει ραφιναρισμενη λειτουργεια. που μπορει να κινηθει στο πληρες δυναμικο του, χωρις να εχει προβλημα, αφου ο μαστορας του του εδωσε μηχανικα μερη σωστα μελετημενα, βασει των νεων τεχνολογιων.χαμηλο βαρος μοτερ, ελαχιστη καταπονηση του πλαισιου, ωστε να επιτρεπει ποιοτητα κυλισης καλυτερη ακομα και με χειροτερο πλαισιο.η καταναλωση, η ροπη, και τα σχετικα, δεν κανουν ενα μοτερ συγχρονο, αλλα πιο δυνατο-οικονομικο,πολιτικως ορθο. μην μπερδευουμε τις πατεντες που βαφτιζονται καινοτομιες, και που πισω τους κρυβουν μονο οικονομια κλιμακας και κερδος απο τα ανταλλακτικα...εχουμε φτασει να θεωρουμε συγχρονη, την παπ@ρια του stop n go, που σβηνει στα φαναρια το αμαξι...
αν θες αμαξι με συγχρονο μοτερ, τοτε κοιτας μονο προς bmw μερια, απο 2λιτρα και πανω. και alfa tbi. απο κει και περα, κανενα μοτερ δεν ειναι συγχρονο, πιο εξελιγμενο δλδ, συμβατο με το 2009 δλδ.
τα υπολοιπα , ειναι απλα καραμελα για να εχουμε να λεμε τι δεν θελουμε...

Andreas 147 Imola
30-06-09, 09:04
Εντελώς καλοπροαίρετα θα σας πω οτι είμαστε εκτός θέματος! Δεν πρέπει να κρίνουμε την 147 εδώ, ένα από τα πιο πετυχυμένα μοντέλα, αλλά να εκθέσουμε τις απόψεις μας για το πόσο ανταγωνιστικό θεωρούμε το προιόν αυτο.

1. Η δική μου άποψη, είναι οτι δοιηκητικά η FIAT έκανε λάθος. Με τέτοιες πολιτικές χάνεις την αξιοπιστία σου ακόμα και από τους πιο fan της εταιρίας!
2. Προσωπικά, αυτη τη περίοδο δε δίνω 16.000€ για να αγοράσω καινούργιο οποιοδήποτε μοντέλο 10ετίας, ακόμα και Μ3 να μου έδιναν τόσο, μιλάμε για άλλη εποχή!
3. Και τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. Αγοράζει κάποιος την 147 σήμερα, την αποπληρώνει σε 3-4 χρόνια.
Ποια θα είναι η τιμή μιας μεταχειρισμένης 147 το 2012 - 2013 ???
Η δική μου απάντηση είναι, όσο ένα HYUNDAI ACCENT σήμερα! Να πως κάποιος δε σέβεται το προιόν του.

spiderman
30-06-09, 09:12
συγγνωμη, αλλα αυτοι που την αγορασανε 20-22 πριν τεσσερα χρονια, ποσο την πουλανε σημερα?ρεαλιστικα μιλωντας..
επισης, ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι σημαινει αλλη εποχη...δλδ, η Μ3, η 147 ειναι αλλης εποχης???θα φαω το καπελο μου δλδ...Ρομπαξ edition!

Τhanos_916
30-06-09, 09:19
πολυ καλη εκδοση και σε πολυ καλη τιμη...

μην ξεχναμε οτι οι τελευταιες εκδοσεις των μοντελων της alfa romeo ειναι παντα οι καλυτερες αφου εχουν λυθει ολα τα προβληματα που εχουν παρουσιασει.
η ιστορια αυτη παει πολυ πισω απο τις spider 4 serie, τις 75 trofeo, (οι imola ηταν?), τις τελευταιες 164 με εξοπλισμο (super?), τις 155 (silverstone?), τις τελευταιες 146 και 156 μοντ.2002 καθως και 166 fl.
μια αρκετη καλη κινηση για να ξεπουλησει τα τελευταια μοντελα και να διατηρησει ενα μοντελο σε αυτην την κατηγορια.
ενα αμαξι για καθε alfisti κατ εμε...

αληθεια, εχετε προσεξει οτι η 147 περνει αριστα για επιλογη μεταχ. σε ολα τα περιοδικα?
αραγε θα το θυμουντε αυτο οι συντακτες οταν θα γραφουν για τα νεα μοντελα απο ιταλια?

Τhanos_916
30-06-09, 09:21
συγγνωμη, αλλα αυτοι που την αγορασανε 20-22 πριν τεσσερα χρονια, ποσο την πουλανε σημερα?ρεαλιστικα μιλωντας..
επισης, ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι σημαινει αλλη εποχη...δλδ, η Μ3, η 147 ειναι αλλης εποχης???θα φαω το καπελο μου δλδ...Ρομπαξ edition!

εμ δεν ειναι αλλης εποχης?!

οπελ astra δεν ειναι οι νεες alfa?:P

Τhanos_916
30-06-09, 09:26
Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δε θα υπάρχει 3πορτή..... Διαφορετικά με κλειστά μάτια θα την έπαιρνα.....Πιστεύω ότι ακόμα είναι μία πολύ δελεαστική πρόταση από όλες τις απόψεις, μπορεί να μη βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά την αίσθηση που σου δίνει αυτό το αυτοκίνητο δύσκολα τη βρίσκεις σε άλλο.

και στην φωτο γιατι ειναι 3d?:confused:

Andreas 147 Imola
30-06-09, 09:34
Όταν πρωτολανσάρεις ένα μοντέλο το 1999, άρα έχεις ξεκινήσει το σχεδιασμό του μερικά χρόνια πριν, και σήμερα είσαι στο 2009, είναι άλλη εποχή φίλε μου.. (μπορείς να το δεις από την τεχνολογία του ανταγωνισμού)

Και η έννοια είναι μια όσο και να θες να φας το καπέλο σου..
Εγώ την αγόρασα το 2007, και δε νιώθω οτι έχω παλιό αυτοκίνητο όταν κυκλοφορώ στο δρόμο.
Αν την αγοράσω σήμερα, σε 2 χρόνια, θα νιώθω οτι έχω παλιο αυτοκίνητο!

nero147
30-06-09, 09:42
Κατηγοριστε την πολιτικη της εταιρειας,οχι το αυτοκινητο.
Μην κοιτατε σαρτζαλα κ μαρτζαλα για να πειτε συγχρονο ενα αμαξι ή οχι.
Διπλα ψαλιδια ποιος δινει στον εμπρος αξονα το 2009?
Μηπως μονο η 147;
Τωρα ειναι συγχρονη τεχνολογια το μπλουτουθ που ειναι παναρχαιο;Το βαλανε κ αυτο
Ειναι συγχρονη τεχνολογια ο σκασμος των αρτικολεξων που σε σωζουν στην κακια στιγμη;Εχει την καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια,6 αεροσακους κ στην εκδοση αυτη κ ι-ες-πι
Μην γεμιζετε το μυαλο σας γερμανικη προπαγανδα
Εγω που το πηρα πριν ενα μηνα κ τα υπολοιπα παιδια που δεν την εχουν πανω απο 1 χρονο οδηγουν ξεπερασμενο,απαρχαιωμενο κ επικινδυνο αμαξι;
Κ δλδ οσοι την παρουν σε μεταχειρισμενο κινδυνεουν καθε στιγμή ή βαζουν βενζινη απλη σούπερ στο ντεποζιτο;

Τhanos_916
30-06-09, 09:42
δηλαδη τι διαφορα εχει το opel asta, το focus, το bwm 1, τα ιαπωνεζικα(αλλα πχ δεν μου ερχονται αλλα σιγουρα θα υπαρχουν) που ακομα ειναι στην παραγωγη και δεν ειναι αλλης εποχης?
ειναι διαφορετικο το "βαρεθηκα το μοντελο" και το "μοντελο αλλης εποχης"
για εμενα αλλη εποχη ειναι για παραδειγμα η διαφορα που εχει η 75 με την 156 και οχι οι διαφορες που υπαρχουν μεταξυ 155 / 156..

spiderman
30-06-09, 09:44
@ andreas147imola

στις 2 πρωτες γραμμες σου , λες οτι οταν σχεδιαζεσαι το 1999 και υπαρχεις το 2009 εισαι αλλη εποχη.
στην προτελευταια σου, λες οτι δεν νιωθεις οτι εχεις παλιο αμαξι.το οποιο σημερα ειναι 2 ετων, το δικο σου.
και το οποιο ειναι ολοιδιο, με αυτο που σχεδιαστηκε το 1999, το οποιο εσυ θεωρεις αλλης εποχης...
μηπως κατι δεν σκεφτεσαι καλα?
η τεχνολογια του ανταγωνισμου, ποια ειναι?η σωστοτερα, η πιο συγχρονη τεχνολογια?

οπως λενε και τα παιδια, τι παραπανω προσφερει τεχνολογικα το golf, η 1, το Α3, στα 1.6λιτρα ατμοσφαιρα, και αντε για να ειμαι και γεναιωδορος, σου λεω βαλε μεσα και τα 1.4tb....
η μηπως να θεωρησω συγχρονο-τερο, το astra 1.6 turbo 180hp.....:hysterical::hysterical::hysterical::hys terical:
θα στο πω και αλλιως! αν εσυ, που σε 3χρονια θα θεωρεις οτι εχεις παλιο αμαξι, πας και δωσεις καποια λεφτα, και τουρμπισεις στα 190hp την 47 σου..θα νιωθεις οτι εχεις συγχρονο αμαξι η παλιο?

i87
30-06-09, 09:49

Αυτά τα νούμερα για τον turbo κινητήρα είναι ουτοπιστικά. Για την 147 δεν γνωρίζω γιατί δεν έχουμε αλλά για τον άλλο το έχει φίλος μας και καίει περισσότερο από 146 μου (πάει και καλύτερα βέβαια αλλά εντός πόλης που να το καταλάβεις). Ειδικά μέσα στην πόλη δεν μπορεί να πέσει κάτω από 11 lt/100km. Η πλάκα είναι ότι είναι πολυ συντηρητικός οδηγός και πραγματικά δεν το πατάει καθόλου. Έχει κάνει τουλάχιστον 35.000χλμ και δεν είχε αντιληφθεί, μέχρι πριν λίγες μέρες που το συζητήσαμε και το δοκίμασε, ότι μετά τις 5.000στρ πέφτει κατακόρυφα η απόδοση.

Andreas 147 Imola
30-06-09, 10:06
Τόνισα οτι τώρα δε θεωρώ ξεπερασμένο μοντέλο την 147.. αλλά σε 2 χρόνια θα τη θεωρώ!!
Είτε τη δικιά μου, είτε την αγορασμένη πριν 1 μήνα!
Που να μην το εξηγούσα φίλε spiderman!
Τέλος, το δικό μου αμάξι είναι 2 χρονών, αν σε 3 χρόνια, δηλ. 5 ετών αυτοκίνητο, πάω και το τουρμπίσω θα το θεωρώ μεγάλη κουταμάρα!

Αυτος είναι ο λόγος ο οποίος κατ εμέ, κρίνει λάθος τη κίνηση να αγοράσει κάποιος (ουδέτερος) τώρα την 147...

Με το ουδέτερος, θέλω να διαφοροποιήσω τύπους σαν κ εμένα, που αν έβγαινε τώρα επετειακή 33 ή 155 ή GTV θα πήγαινα να την αγοράσω!!

Makedonas
30-06-09, 12:56
Δυστυχώς η ALFA ROMEO είχε πάντα το κλασσικό πρόβλημα της μεταπωλητικής αξίας... Αλλά αυτό φαντάζομαι το ξέρει ο υποψήφιος αγοραστής ΟΤΑΝ πηγαίνει να την αγοράσει...

Από εκεί και περα ΕΑΝ την πάρεις τώρα με 16000 σε 4 χρόνια θα την πουλήσεις 9000... Αλλά αυτό θα γινόταν έτσι κι αλλιώς γιατί έτσι είναι ο νόμος του εμπορίου... Π.χ. 147 του 2005/2006 (FL) που είχανε αγορά 21000 τώρα πωλούνται 10000 - 11000... Συνεπώς θεωρώ άτοπη την τοποθέτηση της μεταπωλητικής αξίας στην βάση που παρουσιάστηκε...

Προσωπικά την 147 την θεωρώ διαχρονικό αυτοκίνητο και ας έχει μία δεκαετία στην πλάτη του... Και πάντα το συγκρίνω με αυτοκίνητα της κατηγορίας της (Astra, A3)... Αλλά και αυτό επιδέχεται κριτική μια και μπορεί να έχει και υποκειμενική προσέγγιση...

Το μόνο - που θα της έδινα είναι η κατανάλωση η οποία βρίσκεται (ίσως) στο ανώτατο στάδιο... Φυσικά έχει να κάνει με τον T.S ο οποίος έχει και αυτός τα χρονάκια του στην πλάτη... Αλλά εξακολουθεί να συγκινεί με αξιοπιστία και χροια...

Προσωπικά, εαν έβγαινε σε 3 - θυρη, θα σκεφτόμουν να δώσω την δικιά μου (2005) και να πάρω μία ίδια καινούρια... (Καθαρά υποκειμενικό)

Φιλικά πάντα... :)

GeoZ
30-06-09, 14:24
σόρρυ για το οφ,αλλά πιο αμάξι έχει μεταπολιτική αξία; όλα το ίδιο χάνουν.Αυτά που κρατάνε κάπως
αξία είναι τα πόλης όπως τα ατος,πάντα,σέι και τέτοια με φτηνά ανταλλακτικά και αξιόπιστα.

super147
30-06-09, 14:26
Αν και το έγραψα νωρίτερα πάνω περί ροπής και κατανάλωσης, ας το επαναλάβω, και να βάλω π.χ. και το golf που αναφέρθηκε. Ποιο σύγχρονο κινητήρα ορίζω ως κάποιον που αποδίδει πολύ καλύτερα σε όλο το φάσμα των στροφών και καταναλώνει λιγότερο. Ιδιαίτερα μέσα στην πόλη σε συνθήκες κίνησης δεν ανεβάζω παραπάνω από 3500 rpm οπότε σε δεδομένες συνθήκες με επηρεάζει η απόδοση του κινητήρα ως εκεί. Και για να δούμε κάποια νούμερα:

147 (120hp): 146 Nm ροπής @ 4200 rpm
Golf (122hp): 200 Nm ροπής @ 1500 rpm - 4000 rpm

και όλα αυτά με:

Και στην πόλη μέσα τα δύο παραπάνω στοιχεία είναι παραπάνω από εμφανή και με επηρεάζουν. Δεν νομίζω λοιπόν να είναι "καραμελα" όπως το αναφέρεις.
γιατι δεν το συγκρινεις με το 1.6fsi που καταργηθηκε που επινε και λαδι... μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα σιγουρα ενα δεκατεσαρι καιει λιγοτερο απο ενα 1.6 παλαιας κοπης

alfisti146
30-06-09, 17:39
Εντελώς καλοπροαίρετα θα σας πω οτι είμαστε εκτός θέματος! Δεν πρέπει να κρίνουμε την 147 εδώ, ένα από τα πιο πετυχυμένα μοντέλα, αλλά να εκθέσουμε τις απόψεις μας για το πόσο ανταγωνιστικό θεωρούμε το προιόν αυτο.

1. Η δική μου άποψη, είναι οτι δοιηκητικά η FIAT έκανε λάθος. Με τέτοιες πολιτικές χάνεις την αξιοπιστία σου ακόμα και από τους πιο fan της εταιρίας!
2. Προσωπικά, αυτη τη περίοδο δε δίνω 16.000€ για να αγοράσω καινούργιο οποιοδήποτε μοντέλο 10ετίας, ακόμα και Μ3 να μου έδιναν τόσο, μιλάμε για άλλη εποχή!
3. Και τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. Αγοράζει κάποιος την 147 σήμερα, την αποπληρώνει σε 3-4 χρόνια.
Ποια θα είναι η τιμή μιας μεταχειρισμένης 147 το 2012 - 2013 ???
Η δική μου απάντηση είναι, όσο ένα HYUNDAI ACCENT σήμερα! Να πως κάποιος δε σέβεται το προιόν του.

+10000000:okk:

AlfaGTakos
30-06-09, 18:38
H alfa romeo ειπε συνεχιζω την παραγωγη.....δεν ειπε τρεξτε παρτε την......πολυ απλα αν δεν θελετε μην παιρνετε...στην ιταλια τα seicento και punto classic ακομα πουλανε και δινουν νουμερα...
καποιοι απλα θα δουν το 1,6-120ιπποι-16500-εξοπλισμος και θα μπουν να την παρουν....εδω παιρνουν ακομα την παλια οκταβια.

Coyote
30-06-09, 18:45
+100000000000000000000000

AlfaGTakos
30-06-09, 18:48
εδω με το ξεπουλημα στο στοκ πουληθηκαν οτι ειχαν καιδν ειχαν , ασχετως κινητηρα-βαρους κτλ..
εδω που εχει και ΘΕΙΚΟ εξοπλισμο δεν θα πουλησει?

Alesandro-159
30-06-09, 18:52
Θεωρώ από την μεριά μου πως είναι μία πάρα πολύ καλή κίνηση για να ξεστοκαριστούν κάποια κομμάτια που υπάρχουν ήδη γιατί έρχεται η Milano και μετά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να πουληθεί τίποτα.

Η κίνηση αυτή είναι marketing κίνηση και πραγματικά για το ψαγμένο που θέλει να πάρει ένα καλό αυτοκίνητο (Ξεχάστε το σύγχρονο) ναι είναι η καλύτερη επιλογή.
θεωρώ πως έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

1) Σχεδιαστικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.
2) Σαν εξοπλισμό που δίνει απέχει μακράν από αυτοκίνητα που κοστίζουν 7000-8000 ευρώ παραπάνω.
3) Οδηγικά.....(Η γριά η κότα δεν πιάνετε ακόμη από πολλά κουβαδάκια τις κατηγορίας)!!!
4)Αξιοπιστία ότι καλύτερο σε ένα μοπντέλο που ότι είχε να βγάλει το έβγαλε και διορθώθηκε!!!

Ομως αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει 1 χρόνο πρίν και ίσως αν ήταν μάγκες να την εξόπλιζαν μόνο με τον 1,8TS που πιστεύω ότι θα πήγαινε γάντι πάνω της.(Δεν ξέρω αν υπάρχουν προβλήματα σε μία τέτοια κίνηση αλλά ας καταργούσαν τον 1,6 και ας συνέχιζαν με τον 1,8TS σε 147 και GT) με τον ίδιο εξοπλισμό και τιμή όπως αυτή εδω η έκδοση.

Θα κέρδιζε πολλούς πόντους και σε επιδόσεις!!!

Kostantinos B
30-06-09, 21:22
παντως και το γκολφ το τελευταιο δεν εχει και τοοοοοση διαφορα απο το προηγουμενο και δεν μιλαμε μονο εξωτερικα..... οποτε μια χαρα το χειριζεται η μαμα αλφα το ζητημα γιατι δεν μας πλασαρει κατι παλιο με καινουριο περιτυλιγμα (νεο γκολφ).. επισης το νεο μοντελο ειναι σχεδον ετοιμο.. σιγουρα υπαρχει τραγικη καθυστερηση αλλα δεν νομιζω οτι ''το σημειο αναφορας στην κατηγορια'' τα πηγε τοσο καλυτερα..

Giannis 147
30-06-09, 21:27
Τελικά όσα χρόνια και να περάσουν, η 147fl δε θα παλιώσει ποτέ σαν σχήμα....Καλά έκανε η Alfa και την ξανα-παράγει....
Η τιμή είναι δέλεαρ με δεδομένο ότι η αντίστοιχη Milano με ίδιο εξοπλισμό θα κοστίζει και 10.000 ευρώ+....

Giannis 147
30-06-09, 22:11
Kαι επίσης να συμπληρώσω κάτι περί 1.4TB στην 147.
Δείτε και τη Citroen C4 που έχει πλέον και τον 1.6Τ 150 ίππων....Πάλι άκλαφτη πάει σε πωλήσεις.
Ούτε και στην 147 θα έδινε πνοή πωλήσεων ο 1.4TB, γνώμη μου...

+Στον Asotos147 για τον TS άνω των 5.000σαλ:twisted:

karaLRS
30-06-09, 22:14
Από εκεί και περα ΕΑΝ την πάρεις τώρα με 16000 σε 4 χρόνια θα την πουλήσεις 9000... Αλλά αυτό θα γινόταν έτσι κι αλλιώς γιατί έτσι είναι ο νόμος του εμπορίου... Π.χ. 147 του 2005/2006 (FL) που είχανε αγορά 21000 τώρα πωλούνται 10000 - 11000... Συνεπώς θεωρώ άτοπη την τοποθέτηση της μεταπωλητικής αξίας στην βάση που παρουσιάστηκε...

2005 fl με φυμε , ηχοσυστημα , 17αρες , ηλιοροφη , μεταλλικο , βαρελακι , χειριστηρια τιμονι το πουλαω 9000 και δεν φευγει.οποτε μαλλον κατι λαθος κανεις με τις τιμες:D

tomalfa33
30-06-09, 22:16
πολυ απλα η FIAΤ διεκρινε το λαθος της με την καταργηση της 156 στο λανσαρισμα της 159(γτ πολυ απλa η 1,6 156 μπορουσε να συνεχισει) και γιαυτο κρατησε το Punto Classic FL παραλληλα με το Grand punto και μαλιστα πουλαει αλλα και τωρα
να βγαλει την 147 παραλληλα για ενα διαστημα με την Milano
Ναι αλλά πρώτα την καταργεί και μετα ανακαλεί όσα έκανε και την ξαναπαράγει; Εκτός από αυτό είναι ξεφτίλα τα 16500 ευρώ για εξοπλισμό Ti. Μάλλον για ξεπούλημα την έχουν. Όμως δεν δικαιολογείται η καθυστέρηση της Milano.

antoineBiscione
30-06-09, 22:29
Η FIAT την έκανε την κίνηση. Απ' εκεί κ' πέρα είναι επιλογή του καθενός του αν θα προχωρήσει στην αγορά της ή όχι. Σχεδιαστικά ακόμα είναι μπροστά για 'μένα. Το γεγονός ότι ακόμα και σήμερα υπάρχει κόσμος ο οποίος δεν αντιλαμβάνεται τις πίσω πόρτες τα λέει όλα. Περί κινητήρα. Βλέπω ότι πολλοί θεωρούν σύγχρονους κινητήρες άλλων εταιρειών λόγω τουρμπίνας και ροπής. Η τουρμπίνα αν δεν λανθάνομαι φορέθηκε πρώτη φορά από την αδελφή LANCIA πριν κάτι δεκαετίες συνεπώς δεν πρόκειται για κάτι σύγχρονο. Μην ξεχνάμε υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι προτιμούν ένα ατμοσφαιρικό έναντι κάποιου υπερτροφοδοτημένου κι ένας από αυτούς είμαι εγώ. Περί κατανάλωσης του "σύγχρονου" κινητήρα. Από πότε ένας υπερτροφοδοτημένος κινητήρας έχει λιγότερη κατανάλωση από τον ατμοσφαιρικό της 147; Το τι λένε τα περιοδικά που πετάνε εκεί ένα 5, 8.3, 11 κλπ l/100 χμ τα παίρνω βερεσέ μιας και δεν είναι αντικειμενικά και το ξέρουμε όλοι. Που υστερεί λοιπόν η 147 μετά από 10 χρόνια; Μόνο στο ζήτημα της παθητικής ασφαλείας. Δε λέω αρκετα σημαντικό ειδικά αν το αμάξι προορίζεται για οικογένεια και μικρά παιδιά, όμως σε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΕΙ έναντι του ανταγωνισμού. Περί μεταπωλητικής αξίας. Πείτε μου ένα αμάξι το οποίο δεν έχει μειωθεί η μεταπωλητική του αξία. Είναι κανόνας: Τα λεφτά που πετάς στον δρόμο απλά δεν τα παίρνεις πίσω ούτε στο ήμισυ πολλές φορές. Τέλος θεωρώ ότι τα επιχειρήματα αρκετών εδώ μέσα απλά δεν ευσταθούν.

a_force
30-06-09, 22:43
Το "εξοπλισμός TI" είναι σχετικό, δεν έχει τα σπορ καθίσματα...

Πολύ φοβάμαι πως η συνύπαρξη 147-Milano θα οδηγήσει σε αυξημένη τιμή της τελευταίας (αν θέλετε φθηνή τότε 147, αλλιώς σκάστε τα ).

Η μεταπωλητική αξία του ξεπερασμένου μοντέλου μη σας απασχολεί, είναι ανύπαρκτη. Σε 6 χρόνια θα αντικατασταθεί η Milano. Σε 6 χρόνια ξέρετε πόσο θα κάνει η νέα σας (μας) 147;
Όταν ρώτησα για 147 και Delta ξέρετε πόσα μου δώσανε για την 146; 1000 (ολογράφως: χίλια) ευρώ. Θεωρώ το αυτοκίνητό μου υπόδειγμα συντήρησης, είναι σαν να κυκλοφόρησε τώρα, ενδεικτικά έχω ακόμη τα εργοστασιακά πατάκια, πάνω από τα οποία έχω άλλα! Αυτή η αυτοκινητάρα 1000 ευρώ;;; Το καίω ρε σε κεντρική πλατεία και χορεύω τον χορό της φωτιάς ουρλιάζοντας! Να το κομματιάσω και να το πουλήσω θα πάρω τα 3πλά...

Ερώτηση: Τα αυτοκίνητα εξελίσσονται. Μεγαλώνουν, μετοξόνια, μετατρόχια... Η 147 έχει τέλεια οδική συμπεριφορά. Μήπως όμως σταδιακά θα υστερεί σε ποσότητα κρατήματος; Δείτε πως φαίνεται στο video η Milano, σαν υπεραυτοκίνητο φαίνεται να πατάει...

spiderman
30-06-09, 22:45
ακομα και αν υστερει σε ποσοτητα, που δεν το πιστευω...
ε και?

Τhanos_916
30-06-09, 22:48
θα πω κατι ακυρο,
spiderman, δεν εψαχνες αμαξι για καποιον γνωστο σου?
νομιζω πως το βρηκες....

spiderman
30-06-09, 22:51
ηταν η ξαδερφη μου, αλλα απηυδησα με τη χαζομαρα της, και την παρατησα.
εγω ειπα και ελαλλησα, αλφα 147. απο κει και περα, ειμαι σιγουρος οτι θα μου κουβαλησει κανεναν κουβα...οπως απο οτι βλεπω αρκετοι απο εδω δυστυχως θα κανανε το ιδιο..
τουλαχιστον η ξαδερφη μου δεν περνιεται για alfisti...
παρεπιπτοντως, προχθες στην αθηνα, οδηγησα ενα 207 1.4..ελεος, τι πουλανε οι ανθρωποι. κριμα που φερει το ονομα πεζω, και αναφερομαι στη συμπεριφορα του.

Giannis 147
30-06-09, 22:55
ακομα και αν υστερει σε ποσοτητα, που δεν το πιστευω...
ε και?

Kάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός σε 2 μήνες :lol:

Βασικά συνιστώ στους περισσότερους φίλους από εδώ να κατανοήσουν ότι το αυτοκίνητο είναι ακριβό χόμπυ και ότι είναι κατά βάση πεταμένα λεφτά που δεν έρχονται ποτέ πίσω.
Όσο θα γίνεται πιο εύκολη η απόκτηση του καινούριου θα πεθαίνει το μεταχειρισμένο....
Σκεφτείτε το εξής και αφού πιάσαμε το παράδειγμα 147: έστω ότι βρισκόταν κάποιος τρελός έμπορος και σας αγόραζε την 147fl σας μοντέλο 2006-2007 με 17άρες και δέρματα και ηλιοροφή, 15.000 ευρώ. Αλήθεια ποιός καταναλωτής θα την αγόραζε αυτήν? Όταν καινούρια την παίρνεις με κάτιτις παραπάνω....ΑΛΛΑ καινούρια???
Κύριοι τα αυτοκίνητα έχουν ημερομηνία λήξης και ήδη έχουν γίνει σαν τις τηλεοράσεις και τα κινητά....δηλαδή προιόντα που σε λίγα χρόνια τα πετάς γιατί δεν έχουν αξία....και πως να έχουν φυσικά....
Αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια στη Γερμανία και άλλες χώρες της ΕΕ, το περνάμε εμείς από εδώ και εμπρός σαν Ελλάδα....Απλά η Γερμανία ήταν τυχερή και πρωτοπόρος, και έβρισκαν και τροφοδοτύσαν με "σαβούρα" την υπόλοιπη Ευρώπη, κάτι όμως που δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς σήμερα....

Giannis 147
30-06-09, 22:58
Και για να μην παρεξηγηθώ, κατανοώ ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μπορούν σε κάτι τέτοιες καταστάσεις να αποκτήσουν αυτοκίνητα μτχ διαμάντια...δεν απευθύνομαι σε αυτούς, αλλά στο ευρύ καταναλωτικό κοινό...

ERIKGS
30-06-09, 23:00
Η 147 έχει τέλεια οδική συμπεριφορά. Μήπως όμως σταδιακά θα υστερεί σε ποσότητα κρατήματος; Δείτε πως φαίνεται στο video η Milano, σαν υπεραυτοκίνητο φαίνεται να πατάει...
Η τελεια συμπεριφορα οφειλεται ακριβως σε αυτη την υστερηση σε ποσοτητα κρατηματος.
Η ολισθηση κυριως του πισω μερους στα 916-932-937 (κατι "ειδα" και στη Μιτο) ειναι το κλειδι στην ποιοτητα οσο και στην ποσοτητα του κρατηματος καθως και ο ελεγχος του οχηματος μετα την υπερβαση του οριου προσφυσης.
οσον αφορα την Milano μενει απλα να την οδηγησουμε...
Εμφανισιακα love it or hate it και αν εχει αναλογη συμπεριφορα με την Μιτο το οχημα θα θεσει νεα στανταρ

spiderman
30-06-09, 23:07
g.erik, μακραν σωστοτατος....

ERIKGS
30-06-09, 23:25
και για να γκριναξω και λιγο για αρκετους αρκει ενα τουρμπο μοτερ ενα 0-160-0 και 18αρες για να απαξιωθει ή αν θελετε να θεωρηθει ξεπερασμενο ενα μοντελο που ναι μεν δεν προσφερει τελευταια τεχνολογια κτλ αλλα ακομα το εχει...
και επαναλαμβανω οτι η Μιτο το εχει και αυτη....και η Μιλανο ελπιζω
αλλα οχι και ξεπερασμενη η 147 πουθενα ομως
αλλο το μ'αρεσει-δεν μ'αρεσει, το παιρνω-δεν το παιρνω και αλλο το ξεπερασμενη

GiwrgosKan
01-07-09, 01:45
Εγω οτι κι αν λετε,συνεχιζω να πιστευω οτι ο 1.6ts ειναι ξεπερασμενος...ενας 1.4 turbo αντιστοιχων αλογων και ΠΟΛΥ λιγοτερο καιει και εχει και καλυτερες επιδοσεις...το οτι ο TS ηταν (και ειναι) ενα καταπληκτικο μοτερ το ξερουμε,αλλα καποια στιγμη πρεπει να παρει συνταξη...και ολα αυτα τα λεμε γιατι απλα εκαναν τη μαλακια και δεν εβαλαν tjet στην 147...ας τους εβαζαν και ηθελα να δω ποιος απο τους τωρα υποστηριχτες θα αγοραζε TS...

το point βεβαια για μενα δεν ειναι τα παραπανω..ειναι οτι σκοτωνουν ακομα περισσοτερο τη μεταπωλητικη αξια και το ονομα του αυτοκινητου,συνεχιζοντας να το παραγουν μετα απο 9 χρονια...

George T.
01-07-09, 02:11
εκαναν τη μαλακια και δεν εβαλαν tjet στην 147...ας τους εβαζαν και ηθελα να δω ποιος απο τους τωρα υποστηριχτες θα αγοραζε TS...

οι λατρεις της ατμοσφαιρας και του στροφαρισματος ψηλαααααα....
μα θελω να το ακουω λεμε!!

συμφωνω κατα τα αλλα με αυτα που λενε οι περισσοτεροι εδω,αλλα αν εψαχνα τωρα για αυτοκινητο σιγουρα θα την (ξανα) επαιρνα...το μονο που θα με χαλαγε ειναι οι 5 πορτες.......
1 χρονο κλεινω με την χοντρη μου αυριο!!!

και μην ξεχναμε πως τετοιες εκδοσεις ειναι που μενουν στα μοντελα...
ετσι χαιρομαι και την imola απο τις απλες ie L του '92...

AlfaGTakos
01-07-09, 02:13
αν ηταν η GT και οχι η 147 θα συνεχιζαμε να τα λεμε ολα αυτα ?

George T.
01-07-09, 02:23
yeap....
εκει παιζει και το 3,2 ομως και αλλο target group....διαφορετικη φιλοσοφια
στην 147 πλεον ο 150-155 αλογα 8α ηταν ο ποιο δυνατος για τωρα....
οι GTA ειναι παλια ιστορια!

alfa8c2900
01-07-09, 02:34
H 147 5p serie 4 θα παράγεται αποκλειστικά με τον 1.9JTDm 120hp ως τα τέλη του 2010 ως 5θυρο entry level της μάρκας , η έκδοση 1.6T.SPARK 120hp υπάρχει αποκλειστικά για την ελληνική αγορά και ως εξαντλήσεως αποθέματος κινητήρων μια και ο 1.6T.SPARK 120hp είναι εκτός παραγωγής.....άρα δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα είναι διαθέσιμη στην ελληνική αγορά...
Τέλος η διατήρηση της παραγωγής της έχει περισσότερο πολιτικό χαρακτήρα αφού διατηρεί παραγωγή στο εργοστάσιο του Pomigliano....και η απόφαση της διατήρησης της είχε αυτό και μόνο το σκοπό...άλλωστε η 940 θα παράγεται στο Cassino...

stallion3.2
01-07-09, 08:19
δηλαδή μετά 147 τέλος το pomigliano?

antoineBiscione
01-07-09, 08:37
Αν κατάλαβα καλά μάλλον ναι...

kyan
01-07-09, 10:56
Good riddings... :shifty:

greekd
01-07-09, 13:42
Συγνώμη, στο pomigliano δεν είναι και η γραμμή της 159;

alfa folgore
01-07-09, 19:13
H alfa romeo ειπε συνεχιζω την παραγωγη.....δεν ειπε τρεξτε παρτε την......πολυ απλα αν δεν θελετε μην παιρνετε...στην ιταλια τα seicento και punto classic ακομα πουλανε και δινουν νουμερα...
καποιοι απλα θα δουν το 1,6-120ιπποι-16500-εξοπλισμος και θα μπουν να την παρουν....εδω παιρνουν ακομα την παλια οκταβια.
ειπες την σωστοτερη κουβεντα:okk:

super147
01-07-09, 19:20
ναι αλλα η οκταβια ειναι ''γερμανικο'' ειναι αξιοπιστο...

Babis147
01-07-09, 21:23
Γνώμη μου: Η 147 είναι υπέροχο αυτοκίνητο. Ακόμα κ η 1.6 είναι πάνω απο τα όρια των χεριών μου (κ των περισσότερων νομίζω) απλά δε σου επιτρέπει να το παίζεις γρήγορος στις ευθείες όπως τα "σύγχρονα" τουρμπάκια. Μου αρέσει που θα συνεχίσει να παράγεται ακόμα κ παράλληλα με την milano αλλά δε μ'αρέσει ο τρόπος που τοποθετείται στην αγορά. Λες κ είναι δηλαδή κανα kia. Πάρε 17ρες πάρε σπορ ανάρτηση πάρτα όλα με 16χιλιάρικα. Αν πιστεύεις οτι αξίζει ακόμα σαν αυτοκίνητο κ συνεχίζεις να το παράγεις κ να το πουλάς, δώστο όσο αξίζει, μην το σκοτώνεις. Αν είναι να φτάσουν να τη χαρίζουν καλύτερα να τη σταματήσουν

a_force
01-07-09, 21:25
Η τελεια συμπεριφορα οφειλεται ακριβως σε αυτη την υστερηση σε ποσοτητα κρατηματος.
Η ολισθηση κυριως του πισω μερους στα 916-932-937 (κατι "ειδα" και στη Μιτο) ειναι το κλειδι στην ποιοτητα οσο και στην ποσοτητα του κρατηματος καθως και ο ελεγχος του οχηματος μετα την υπερβαση του οριου προσφυσης.
οσον αφορα την Milano μενει απλα να την οδηγησουμε...
Εμφανισιακα love it or hate it και αν εχει αναλογη συμπεριφορα με την Μιτο το οχημα θα θεσει νεα στανταρ

Μπερδεύεις την ανάλυση της οδικής συμπεριφοράς (ποιότητα) με την ποσότητα που ανέφερα. Οι περισσότερες Alfa Romeo στήνονται έτσι. Και η 146 φυσικά, έχει φτιαχτεί να υπερστρέφει ελεγχόμενα/πανεύκολα. Όμως υστερεί σε ποσότητα κρατήματος σε σχέση με την 147 ή την 156 περισσότερο που φτιάχτηκε να υπερστρέφει επίσης, η 147 είναι πιο ουδέτερη. Και δυστυχώς η 146 πλέον υστερεί σε σχέση και με άλλα σύγχρονα αυτοκίνητα. Την ώρα που εγώ "παλεύω αλλά το φχαριστιέμαι" άλλος είναι cool και πιο (ή εξ ίσου) γρήγορος.
Αυτό λέω και για την 147, θα αρχίσει να υστερεί.

Τα όρια πάνω από τα οποία αρχίζει να υπο/υπερστρέφει, είναι υψηλότερα στην 147 σε σχέση με την 146 και θα είναι υψηλότερα στη Milano (και στον ανταγωνισμό σταδιακά) σε σχέση με την 147. Αυτή είναι η εξέλιξη.

Δε με χαλάει και τόσο, προσωπικά οι τέλειες διαδρομές μου είναι όταν είμαι μόνος μου, όχι όταν περνάω κάποιον άλλο, αν και δε με χαλάει ούτε αυτό!

Και με ένα Α112 βγάζεις γούστα...

ERIKGS
01-07-09, 21:42
τιποτα δεν μπερδευω.περιπου τα ιδια λεμε. Και τις 56,47 να τις οδηγησεις στρωτα θα "παραγουν" "ποσοτητα".
η διαφορα στην "ποσοτητα" του κρατηματος που μπορει να αντιληφθει ενας μεσος οδηγος (πρωτος εγω) μεταξυ δυο αυτοκινητων στον δρομο εχει να κανει περισσοτερο με τα μετατροχια και την μεταξυ τους σχεση καθως και με την σχεση αυτων με το μεταξονιο.Επισης επηρεαζεται απο την κατασταση του οχηματος εκεινη την στιγμη (καινουργιο-παλιο) και η κατασταση αφορα παρα πολλα πραγματα που επηρεαζουν το κρατημα.
Ξεφευγουμε ομως... και χαλαμε το τοπικ.:okk:

papajim
01-07-09, 22:08
Καμμιά φωτογραφία από το σαλόνι έχουμε; Το δελτίο τύπου αναφέρει δέρμα - αλκαντάρα ενώ στην φωτογραφία στην πρώτη σελίδα φαίνεται για δέρμα - ύφασμα. Ζαντικό έχουμε TI ή αυτές που φαίνονται στην αρχή;

a_force
04-07-09, 11:17
Τελικά ξέρουμε αν η τιμή των 16500 είναι με τη μείωση των τελών; Πότε αναμένεται, προλαβαίνεις να την έχεις μέχρι τις 7 Αυγούστου;
Οι ζάντες είναι 7Χ17 ή 7,5Χ17 :cool: ;
Θα μπορείς να παραγγείλεις κάποια extra όπως xenon;

Δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω 2 χρόνια τη Milano ( 1 χρόνο να βγει + 1 να βγουν παιδικές ασθένειες)...
Αν δεν παίξει GT μπορεί να παίξει 147...

Makedonas
04-07-09, 11:25
Νομίζω πως το δελτίο τύπου είναι ξεκάθαρο. Αναφέρει μία πεντάθυρη έκδοση με στανταρντ εξοπλισμό και η μόνη διαφοροποίηση θα είναι στα διαθέσιμα χρώματα...

Όσο για τις ζάντες, νομίζω πως οι 147αρες φορούσαν πάντοτε 7 Χ 17...

Silverhawk
04-07-09, 13:51
αυτο περιμρνω και εγω ειναι με μειωση τελων η οχι?? γιατι αν δεν ειναι τοτε ειναι ευκαιρια..σχεδον εχω καταληξει εκει εκτος αν προκυψει τπτ αλλο...

Giannis 147
04-07-09, 14:47
Πάντως το 50% του ΦΤΤ στην στην 1.6 δεν πρέπει να είναι πάνω από 1.200 ευρώ.

JPap
04-07-09, 15:21
Απλά διασκέδαση εντυπώσεων...Απλά πεταμένα χρήματα...Απλά αστεία πράγματα...

Και μόνο 5πορτη ε?:lol::lol::lol:

AlexandrosBT45
04-07-09, 16:02
Δεν το περιμενα (και αυτο).

Makedonas
05-07-09, 11:41
Περίπου στα 650 Ε είναι ο ΦΤΤ...

a_force
11-07-09, 10:43
http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=525&sub=5&page=525&cat=Models_sub&carid=16

http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=523&sub=3&page=523&cat=Models_sub&carid=16

Ήρθε...

nero147
12-07-09, 02:12
ρε παιδια το ξερω ειναι λιγο ακυρη η ερωτηση μου αλλα θα ειναι διαθεσιμη σε ολα τα χρωματα της σειρας 3 η θα εχουν αφησει κ κει τα 3 βασικα ασημι,κοκκινο,μαυρο;

super_antonio
12-07-09, 12:12
Για κοιτα εδω......
http://www.alfaromeo.gr/main/3page_serve.cfm?pageid=446&sub=0&page=446&cat=Models_sub&carid=16

>>AR<<
14-07-09, 17:56
Έχω δύο ερωτήματα:

α) Μπορείτε να μου εξηγήσετε σε ποιο βαθμό τα ευαίσθητα ψαλίδια της 147 μπορεί να αποτελέσουν πρόβλημα μετά από 2-3 χρόνια χρήσης; Και τι μπορεί να κάνει ο κάτοχός του γι' αυτό;

β) Διαβάζω αρκετά αρνητικά σχόλια γι' αυτήν την κίνηση της εταιρίας. Δεν αποτελεί καλή αγορά λοιπόν; Είναι καλύτερο να στραφεί κάποιος στον ανταγωνισμό; Ή να περιμένει κάτι άλλο από την Alfa Romeo;

Giannis 147
14-07-09, 17:59
Έχω δύο ερωτήματα:

α) Μπορείτε να μου εξηγήσετε σε ποιο βαθμό τα ευαίσθητα ψαλίδια της 147 μπορεί να αποτελέσουν πρόβλημα μετά από 2-3 χρόνια χρήσης; Και τι μπορεί να κάνει ο κάτοχός του γι' αυτό;

β) Διαβάζω αρκετά αρνητικά σχόλια γι' αυτήν την κίνηση της εταιρίας. Δεν αποτελεί καλή αγορά λοιπόν; Είναι καλύτερο να στραφεί κάποιος στον ανταγωνισμό; Ή να περιμένει κάτι άλλο από την Alfa Romeo;

Να μην είσαι λακουβο-κυνηγός. Εμένα κλείνει 4 χρόνια τον Σεπτ. και δεν έχω κανένα πρόβλημα και φοράω σχεδόν 1 χρόνο άλλη ανάρτηση

>>AR<<
14-07-09, 18:06
Να μην είσαι λακουβο-κυνηγός. Εμένα κλείνει 4 χρόνια τον Σεπτ. και δεν έχω κανένα πρόβλημα και φοράω σχεδόν 1 χρόνο άλλη ανάρτηση

Αυτό δυστυχώς δεν είναι και τόσο στο χέρι μας. Βέβαια, κάνεις ό,τι μπορείς, αλλά τους γνωρίζουμε τους ελληνικούς δρόμους.

Θα ήθελα πάντως να ακούσω απόψεις και για το δεύτερο ερώτημά μου.

Babis147
14-07-09, 18:07
Έχω δύο ερωτήματα:

α) 5 χρόνια σε καρόδρομους και με σκληρά αμορτισέρ-ελατήρια δέν έχω ακόμα πρόβλημα. Αυτό που μπορεί να κάνει ο κάτοχος άν αντιμετωπίσει πρόβλημα είναι να τα αλλάξει:P (υπάρχουν νομίζω κ ιμιτασιόν). Α! επίσης τα "άλλα" δεν έχουν πρόβλημα με τα ψαλίδια γιατί δεν έχουν ψαλίδια:lol:

β) Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Πάντως σαν value for money μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Η λύση είναι: πας,τη βλέπεις,την οδηγείς,την ερωτεύεσαι,την παίρνεις:metalo:

Brouslee
14-07-09, 18:07
Καλο το ξεσκαρταρισμα του στοκ....:censored:

alfetta
14-07-09, 19:43
...λες να'χει μείνει και καμία με την παλιά μάσκα?

super_antonio
14-07-09, 19:45
εισαι εγκαθετος.........:P

alfetta
14-07-09, 20:30
ιδανικά? άσπρη!

πάντως γιαυτόν που
ξέρει τι αγοράζει,
δεν τον πολυενδιαφέρει η μεταπώληση [γιατί θα έχει να ανταγωνιστεί ΦουΛου του '06] και
θα το κρατήσει για την αξία του εκεί που μετράει

είναι μια πολύ καλή ποιοτικά αγορά.
στήσιμο ακόμη μπροστά από πολλούς άλλους, αναβαθμισμένο εσωτερικό, πλούσιο...
ΟΚ το πιθανότερο είναι να βαρέσει έναν μεταβλητό και να τσιμπάει λίγο λαδάκι.
άντε να παραδεχτούμε ότι και το πορτμπαγκάζ δεν είναι χαώδες.
αλλά πέραν αυτών τι άλλο να ζητήσεις ? ένα bianco nuvola?

vero alfista
14-07-09, 21:52
Μισο να μαθουμε τι εχει μεινει και θα σε βολεψουμε και εσενα...

anemar
14-07-09, 22:10
Πιστευω πως ειναι μια πολυ τιμια αγορα.

Τι κι αν κοντευει 10ετια ,ακομα δεν εχω οδηγησει αλλο αυτοκινητο στην κατηγορια (μαμισιο-οχι φτιαγμενο),που να το πλησιαζει σε στησιμο-τιμονι-αισθηση στο δρομο.

Το εσωτερικο του μια χαρα συγχρονο ειναι,το εξωτερικο διαχρονικο,το πορτ μπαγκαζ υπολειπεται αλλα τι να κανουμε.Με 16500 ειναι πολυ καλη αγορα και δεν θα χασει και πολυ στην μεταπωληση.

Αν ψαχνομουν ΣΗΜΕΡΑ για αυτοκινητο θα το επαιρνα σιγουρα.Για να παρω 16αρι αλλης εταιριας θα ηθελα πανω απο 20 με τον ιδιο εξοπλισμο και θα εχανα πολυ σε οδηγικη απολαυση.

Γιατι λοιπον να μην το επαιρνα?

EDDIE
15-07-09, 01:23
Ότι turbo και να έχει βγει, όσο και η λογική να λέει ότι είναι φάουλ να παίρνεις εν έτει Turbo ατμοσφαιρικό τεχνολογίας προηγούμενου αιώνα (κυριολεκτικά), όσο 0-100 και να γράφουν τα καινούρια μικρομεσαία, σαν κάτοχος του αυτοκινήτου χαίρομαι που το έχω. Ακόμα και τώρα που επειδή κάθεται σκέφτομαι την απόκτηση ενός πιο ειδικού αυτοκινήτου για περιορισμένη χρήση (πχ roadster), μέσα μου ξέρω ότι δεν θέλω να το αφήσω...

Makedonas
15-07-09, 11:40
Έχω δύο ερωτήματα:

Να παραθέσω κι εγώ την άποψή μου...

α) Μετά από 4 χρονάκια και αρκετές πίστες και τις κλασσικές ελληνικές λακούβες, τα ψαλίδια της μπουμπούς είναι μια χαρά... ;)

β) Απλά θα χρησιμοποιήσω τα λόγια κάποιου συμφορουμίστα... (Copyright Babis147)

(Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Πάντως σαν value for money μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Η λύση είναι: πας,τη βλέπεις,την οδηγείς,την ερωτεύεσαι,την παίρνεις :metalo:)

antoineBiscione
15-07-09, 13:39
( Η λύση είναι: πας,τη βλέπεις,την οδηγείς,την ερωτεύεσαι,την παίρνεις :metalo:)

Και μετά δεν την αλλάζεις με τίποτα...:cool:

vladismotortechs
15-07-09, 15:38
Καλο το ξεσκαρταρισμα του στοκ....:censored:

μια ζωη τα ιδια και τα ιδια:alfa: :lol:

>>AR<<
16-07-09, 16:34
Μια ακόμη σημαντική ερώτηση: ο ήχος του κινητήρα σε τι βαθμό "μπαίνει" στην καμπίνα; Και πώς αξιολογείται σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

Άνθρωποι που μπήκαν σε Alfa Romeo (π.χ. 159), δε μου είπαν και τα καλύτερα, γι' αυτό θα ήθελα τη γνώμη των ανθρώπων που τις οδηγούν κάθε μέρα. Βέβαια, δε θα ήθελα να πέσετε στην "παγίδα" να πείτε ότι το έχετε συνηθίσει. Θα ήθελα να το κρίνετε όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Dod
16-07-09, 16:37
Και να σκεφτείς ότι εμείς την 159 την θεωρούμε πολύ ήσυχη... χαχα

kyan
16-07-09, 16:37
Δύσκολο να σου απαντήσουμε γιατί οι περισσότεροι όλο και κάτι έχουμε πειράξει κι έχει αυξηθεί η ένταση του ήχου του κινητήρα. Αν υπάρχει κάποιος με εντελώς μαμά 147 ας πει.

little_kid
16-07-09, 16:41
ακουγεται αρκετα οταν το αμαξι ειναι πανω απο 4000 σ/λ
βεβαια δημιουργουν θορυβο και οι τροχοι σε κακη ασφαλτο

Makedonas
16-07-09, 16:42
Δεν μπορώ να πω πως με ενοχλεί σε νορμάλ συνθήκες πόλης σε σχέση με τον ανταγωνισμό...

Τώρα στην Ε.Ο μετά τα 140, βγάζει αρκετό θόρυβο (μοτερ και αεροδυναμικό)...

Coyote
16-07-09, 16:44
Λάθος ανθρώπους ρωτάς.Εμείς είμαστε "πειραγμένοι"(στο μυαλό).Εγώ αμα δεν ακούγετε ήχος απο μοτέρ την πάω στο συνεργείο για επισκευή.

Makedonas
16-07-09, 16:47
Λάθος ανθρώπους ρωτάς.Εμείς είμαστε "πειραγμένοι"(στο μυαλό).Εγώ αμα δεν ακούγετε ήχος απο μοτέρ την πάω στο συνεργείο για επισκευή.

:iagree: (:okk:)

Αλλά είπα να είμαι "κομματάκι" αντικειμενικός για 10 sec...

chris_de_ze
16-07-09, 17:12
H καμπίνα θα έλεγα ότι είναι ήσυχη γενικά. Αλλά από τις 4000 - 4500 στροφές αρχίζει και ενοχλεί ο κινητήρας!
Η λύση είναι ...να ανοίξεις το παράθυρο, οπότε ο θόρυβος από τον αέρα, καλύπτει το θόρυβο από τον κινητήρα! :egyptdance:

anemar
16-07-09, 19:23
Ενας απο τους λογους αγορας ειναι και ο θορυβος.....:D

alfadot
16-07-09, 20:41
Γεια σας παιδια...
Δεν ξερω αν γραφω στη σωστη κατηγορια, αλλα ειναι το 1ο μου οποτε συγχωρηστε το οποιο λαθος μου.
Σε 2 μηνες τελειωνω το φανταρικο κ ηρθε η ωρα(μετα απο 15ετη ενασχοληση με το "αθλημα") να αγορασω το 1ο μου
αυτοκινητο... Αρχικος στοχος 1 ελαφρος μεταχειρισμενο fiesta/corsa/clio/whatever...αλλα λογω παιδικου ερωτα με τις Αλφετες(απο εποχης 33/75) με τρωει να παρω στα ιδια λεφτα μια 147 5ετιας( προ facelift) παροτι υπερκαλυπτει τις αναγκες μου(κινηση μες στην Αθηνα και 3-4 ταξιδακια το χρονο...

Επειδη λεφτα πολλα δεν παιζουν(πεσαμε κ στην κριση βλεπεις..) 2 ειναι οι φοβοι μου...

1. Αξιοπιστια (φοβαμαι οτι το αυτοκινητο μπορει να βγαλει βλαβη τοσο σοβαρη ωστε να μην εχω τα λεφτα για να το φτιαξω)

2. Καταναλωση (Εχω ακουσει απιστευτα νουμερα που φοβαμαι οτι κ να κοψω τσιγαρα κ καφεδες παλι δεν θα βγαινω..)

Τα φωτα σας κυριοι..

Giannis 147
16-07-09, 20:45
1. Αξιοπιστια (φοβαμαι οτι το αυτοκινητο μπορει να βγαλει βλαβη τοσο σοβαρη ωστε να μην εχω τα λεφτα για να το φτιαξω)

2. Καταναλωση (Εχω ακουσει απιστευτα νουμερα που φοβαμαι οτι κ να κοψω τσιγαρα κ καφεδες παλι δεν θα βγαινω..)
.

1. Το μεταχειρισμένο δεν ξέρεις τι κρύβει και τι μπαλώματα έχει δεχθεί για να μπορεί ίσα ίσα να πουληθεί. Εκτός αν βρεις από γνωστό να πάρεις αμάξι χαρτί....Ακόμα και αν βρεις κάτι εδώ μπορείς να πάρεις συμβουλές σε τι να εστιάσεις περισσότερο.

2. Δεν είναι οικονομικό αυτοκίνητο η 147. Έχει υψηλή κατανάλωση.

Babis147
16-07-09, 20:59
Ε, εντάξει άμα κόψει όμως το τσιγάρο το παιδί βγαίνουν οι βενζίνες :lol: Δεν είναι κ evo. Γύρω στα 11lit/100km καλά δεν είναι?

chris_de_ze
16-07-09, 21:15
Γεια σας παιδια...

Τα φωτα σας κυριοι..

Φίλε μου η 147, αν δεν την καγκουριάζεις, θεωρώ ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν.
Απλώς λόγω στησίματος και άριστης οδηγικής συμπεριφοράς, πολλοί νομίζουν ότι πήραν "αγωνιστικό" και με τον τρόπο που οδηγούν το αυτοκίνητο (που σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για αυτό το σκοπό) βγάζει βλάβες (όπως θα συνέβαινε σε όλα τα αυτοκίνητα).

Η κατανάλωση δεν είναι και τόσο τρελή αν προσέχεις το πόδι σου. Έχω μέση κατανάλωση 8.0 λτ/100χλμ τα τελευταία 10.000 χλμ. (Οδήγηση 90% αττική με 140-160 και 10% εντός πόλης). Μέσα στην πόλη και σε κίνηση περ. 9.0 - 9.5.

Η 147 απλώς είναι αυτοκίνητο, ενώ πολλά άλλα μοντέλα είναι... κουτιά με ρόδες.

Συμβουλή: Αν ψάχνεις για καλό μεταχειρισμένο, κρίνε όχι μόνο το αυτοκίνητο αλλά και τον ιδιοκτήτη του (if you know what I mean).

antoineBiscione
16-07-09, 22:01
Δύσκολο να σου απαντήσουμε γιατί οι περισσότεροι όλο και κάτι έχουμε πειράξει κι έχει αυξηθεί η ένταση του ήχου του κινητήρα. Αν υπάρχει κάποιος με εντελώς μαμά 147 ας πει.

Παρών...:lol: Δεν μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερα θορυβώδης ο κινητήρας. Βέβαια εν σχέσει με τα συνήθη γερμανικά.... Τίποτα το ανυπόφορο όμως ειλικρινά... Εγώ νομίζω ότι το παλικάρι πρέπει να κάνει κ' ένα test drive το αμάξι για να σχηματίσει την δικιά του άποψη...

antoineBiscione
16-07-09, 22:10

1. Τα μεταχειρισμένα λαχείο είναι. Αν έχει συντηρηθεί και χρησιμοποιηθεί σωστα θα είναι σαν καινούργιο. Δίνω σημασία στο ζήτημα χρήσης μιας και είναι παράγοντας ο οποίος βαδίζει παράλληλα με την χρήση. Ο συνδυασμός των 2 πάντα αποδίδουν τα μέγιστα. Περί της χρήσης του αμαξιού όπως προείπε ένας συμφορουμίτας πιο πάνω "κόψε τον ιδιοκτήτη".

2. Η κατανάλωση είναι ένα αμέ της 147. Σε ρυθμούς ταξιδίου την βρίσκω αρκετά καλή. Στην πόλη είναι λίγο δαπανηρό αμάξι.
Να 'σαι σίγουρος όμως ότι σε αποζημιώνει στο έπακρο..

Για ότιδήποτε θες εδώ είμαστε...

Jimy
16-07-09, 22:10
Γεια σας παιδια...
Δεν ξερω αν γραφω στη σωστη κατηγορια, αλλα ειναι το 1ο μου οποτε συγχωρηστε το οποιο λαθος μου.
Σε 2 μηνες τελειωνω το φανταρικο κ ηρθε η ωρα(μετα απο 15ετη ενασχοληση με το "αθλημα") να αγορασω το 1ο μου
αυτοκινητο... Αρχικος στοχος 1 ελαφρος μεταχειρισμενο fiesta/corsa/clio/whatever...αλλα λογω παιδικου ερωτα με τις Αλφετες(απο εποχης 33/75) με τρωει να παρω στα ιδια λεφτα μια 147 5ετιας( προ facelift) παροτι υπερκαλυπτει τις αναγκες μου(κινηση μες στην Αθηνα και 3-4 ταξιδακια το χρονο...

Επειδη λεφτα πολλα δεν παιζουν(πεσαμε κ στην κριση βλεπεις..) 2 ειναι οι φοβοι μου...

Τα φωτα σας κυριοι..

Μπορείς να βρεις 5ετίας 147 που θα τρίβεις τα μάτια σου κ με πολλα έξτρα γιατί πολλοί αλφιστες έχουν μεράκι πραγματικό με την ιταλίδα τους.Στην συντήρησή της είναι αρκετά πιο ακριβή από τα αυτοκίνητα που αναφέρεις αλλά μην ξεχνάς πως θεωρείται premium αλλά κ είναι κ μια κατηγορία πάνω.Αν ψηθείς για να πάρεις μία φρόντισε τουλάχιστον το μεγάλο σερβις να το έχει κάνει πρόσφατα κ μερικά άλλα σημεία ευαίσθητα που θα μάθεις κ από εδώ....αλλά τα μεταξωτα βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους,αυτό πάντα ισχύει.
Κατανάλωση θεωρώ πως θα έχεις πάντα κοντά στα 3 λίτρα παραπάνω με την 147.

AR_Sick
17-07-09, 01:40
Γεια σας παιδια...

Τα φωτα σας κυριοι..

Ειμαι σε παρομοια φαση με τον φιλο....

Το μεγαλο ονειρο ειναι η 147 αλλα οσο πιο πολυ πεφτεις στην αρρωστια της Alfa Romeo νομιζεις οτι τις θέλεις όλες!!!! Η αληθεια ειναι οτι ψαχνομαι κι εγω σχεδον καθημερινα και διαβαζω πρωτα απο όλα το φορουμ γιατι οντως οπως ειχε πει και ενας φίλος διαπιστωνω οτι τα μέλη εδω θα σου πουν τα πραγματα οπως είναι ασχετα με την "αρρωστια" τους. Στο κατω κατω οταν αγαπάς αυτο το αυτοκίνητο το αγαπας ακριβώς οπως μια όμορφη γυναικα.Το αποδέχεσαι με όλα τα καλα και τα κακά του(αν και τιποτα δεν μου φαίνεται κακο στις Alfa...) . Τοτε μόνο καταλαβαινεις οτι το αγαπάς πραγματικά. Σημερα μιλουσα με ενα φιλαράκι "ιαπωνα" καμια σχεση με Αλφα αλλα τα σεβεται, και του λεγα " Αδερφε νομίζω οτι οταν και αν με αξιωσει ο θεος και αποκτησω καμια 147 με βλεπω τις 10-20 πρωτες μερες να μετακομιζω και να κοιμαμαι μεσα..".
Μια (ακομα) ερωτησουλα κι απο μένα : Αν θεωρητικά βρει καποιος σαν και μένα που εχω Golf Mk2(1989 παρακαλω! Ειμαι ήρωας που κυκλοφορω με τη μπακατέλα ακομα..) μια 147 οποιασδήποτε χρονιάς καλοδιατηρημένη αλλα την έκδοση με τα 105 αλογα, θα τον συμβουλευατε να προχωρήσει σε αγορά της η να ψάξει οπωσδήποτε γιαυτη με τα 120? Δεν εχω κατι συγκεκριμενο υποψιν μου απλώς επειδη κοιτάω ΚΑΘΕ μερα σχεδόν ο,τι Alfa Romeo κυκλοφορει στο ιντερνετ (στην αγορα θα βγω μολις μαζεψω το κεφαλαιο...) εχω δεί να κυκλοφορούν καμποσες με 105hp οι οποίες εχουν σε αρκετες των περιπτώσεων λιγα χιλιομετρα και χαμηλότερη τιμη εξαιτας του οτι ειναι η 105hp εκδοση.

Επίσης να σημειώσω οσο αναφορά κατανάλωση προβλήματα και διαφορα τετοια δε με απασχολούν καθόλου.

Πρωτα κοιτάζω να απολάυσω την οδήγηση και να γουστάρω το αυτοκίνητο πραγμα που μου λείπει απιστευτα με το συγκεκριμενο Golf που οδηγώ, πιστεψτε με! Το τελευταίο που με νοιάζει ειναι η κατανάλωση. Αν το αμάξι δεν εχει μηχανικά προβλήματα και ειναι καλοδιατηρημενο σε γενικές γραμμές, μπορώ να δεχτω ενα λιγακι φθαρμένο σαλόνι πχ το οποίο μπορώ στην πορεία να αντικαταστήσω αν με καταλαβαίνετε...

Λατρευα παντα τις μηχανες. Ποτέ δεν κόλλησα ακομα και οταν κυκλοφορουσα με μηχανη με καμια τους στο βαθμό πoυ το εχω πάθει με την Alfa Romeo. Ποτέ δεν φανταζόμουνα οτι θα κολλήσω με αυτοκίνητο.
Απλως δεν μου εχει ξανασυμβει...

stef147
17-07-09, 09:38
Έχοντας συνυπάρξει και με τις 2 εκδόσεις (105 original και 120 facelift) μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι οι διαφορές υπάρχουν μεν αλλά δεν είναι τόσο τραγικές δε. Βέβαια δεν είναι τραγικές και οι διαφορές των τιμών στα μεταχειρισμένα. Γενικά πάντως οι μεγάλη διαφορά των δυο εκδόσεων είναι το εύρος στο οποίο δουλεύουν (η 120αρα ξυρίζει από τις 5.000 μέχρι τις 7.000σαλ με τον ίδιο ρυθμό ενω η 105 πάει από 5.000 μέχρι 6.500σαλ περίπου) ενώ δεν έχουν και σχεδόν καθόλου διαφορές στην κατανάλωση. Ίσως κιόλας να είναι πιο οικονομική η 120αρα. Και οι δύο εκδόσεις πάντως δεν θα σε απογοητεύσουν έναντι οποιουδήποτε ατμοσφαιρικού 1.6 ανεξάρτητα από την ηλικία. Πάντως εγώ σε θέμα στησίματος προτιμώ την pro-facelift που είναι λίγο πιο σκληρή και έχει και κάπως καλύτερα καθίσματα και ελαφρώς καλύτερα φρένα. Βέβαια μιλάμε για διαφορές στα όρια του στατιστικού λάθους αλλά τις αντιλαμβάνεται κάποιος που έχει κάνει 130.000χλμ και με τα 2 αυτοκίνητα!

antoineBiscione
17-07-09, 09:46
Λατρευα παντα τις μηχανες. Ποτέ δεν κόλλησα ακομα και οταν κυκλοφορουσα με μηχανη με καμια τους στο βαθμό πoυ το εχω πάθει με την Alfa Romeo. Ποτέ δεν φανταζόμουνα οτι θα κολλήσω με αυτοκίνητο.
Απλως δεν μου εχει ξανασυμβει...

Έτσι είναι η Alfa Romeo... Αυτός είναι και ο ορισμός του Alfista κατά την ταπεινή μου άποψη... Once Alfa always Alfa...

cyclon
20-07-09, 00:08
Kαι η Fiat Hellas θυμίθηκε τους αλφίστι!!!!
2 φίλοι με leasing εταιρικά 159 τα γυρνάνε πίσω λόγω απίστευτης ταλαιπωρίας-αντιμετώπισης σε βλάβες απο τα εξουσιοδοτημένα,,ήμαρτον ας διορθώσουν το ανύπαρκτο δίκτυο, τους πωλητές που δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 ,τις τιμές τους που τις ισοπεδώσανε και μετά θυμούνται ότι υπάρχουν και οι πιστοί της φίρμας.....

Mythos
20-07-09, 12:18
2λιτρες έχουν μείνει σε stock? Αν ναι θεωρώ κορυφαία επιλογή είχα δει τον καταλογο και η τιμές τους ήταν ακρως δελεαστικές.
Για τις 16αρες δεν το συζητώ. Παίρνεις Αλφα με τιμή Hyundai.Βουρ!!!

Silverhawk
23-07-09, 22:22
παιδες εχουν ερθει η νεες t.i? και ποτε θα ερθουν?οι αντιπροσωποι δεν ξερουν τι τους γινεται!μου σπανε τα νευρα..

sotosmik
25-07-09, 19:51
2λιτρες έχουν μείνει σε stock? Αν ναι θεωρώ κορυφαία επιλογή είχα δει τον καταλογο και η τιμές τους ήταν ακρως δελεαστικές.
Για τις 16αρες δεν το συζητώ. Παίρνεις Αλφα με τιμή Hyundai.Βουρ!!!

Φίλε μου νομίζω ότι το stock σε 2λιτρες έχει τελειώσει από τον Απρίλιο. Μάλλον πήρα την τελευταία 2λιτρη στην Ελλάδα.

Mythos
27-07-09, 13:49
καλοτάξιδη φίλε μου έκανες μια πολύ καλη αγορά κατ'εμε

Brouslee
27-07-09, 13:55
Φίλε μου νομίζω ότι το stock σε 2λιτρες έχει τελειώσει από τον Απρίλιο. Μάλλον πήρα την τελευταία 2λιτρη στην Ελλάδα.

Και για μενα εκανες καλη επιλογη.

Τι EURO ειναι αληθεια;;;

sokiNKar
21-09-09, 22:00
Είμαι κοντά στην αγορά μιας 147 5θ Ti. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει η προσφορά με την απόσυρση με την αγορά της 147. Επειδή κάπου είδα ότι ισχύει για αγορά μόνο με κινιτήρα Euro4 ή 5. Και νομίζω πως ο 1.6 TS είναι Euro3 :(:(:(. Εαν δεν ισχύει θα πάω σε bravo.. :wall:

Kostantinos B
21-09-09, 22:18
Είμαι κοντά στην αγορά μιας 147 5θ Ti. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει η προσφορά με την απόσυρση με την αγορά της 147. Επειδή κάπου είδα ότι ισχύει για αγορά μόνο με κινιτήρα Euro4 ή 5. Και νομίζω πως ο 1.6 TS είναι Euro3 :(:(:(. Εαν δεν ισχύει θα πάω σε bravo.. :wall:

νομιζω οτι ειναι euro 4 αλλα γιατι δεν κοιτας τη Δ που ειναι και πιο "μπανικο μωρο"???:)

sokiNKar
21-09-09, 22:33
νομιζω οτι ειναι euro 4 αλλα γιατι δεν κοιτας τη Δ που ειναι και πιο "μπανικο μωρο"???:)

Γιατι είναι πανάκριβη για αυτά που διαθέτω και γιατι είναι "μαούνα" :P. 4,5μ. πέφτουν πολλά για εμένα.

Giannis 147
21-09-09, 22:39
euro3

nikos-axel-147
22-09-09, 07:54
Kάπου αναφερθηκε οτι ενα παιδι ρωτησε τα κεντρικα της alfa εδω και του ειπαν οτι όλα τα αμαξια που ειναι απο το 2005 και μετα ειναι euro4...και ας ειναι ts!

sokiNKar
22-09-09, 08:06
Kάπου αναφερθηκε οτι ενα παιδι ρωτησε τα κεντρικα της alfa εδω και του ειπαν οτι όλα τα αμαξια που ειναι απο το 2005 και μετα ειναι euro4...και ας ειναι ts!

Περίεργο αυτό. Πως γίνεται ο TS ο οποίος είναι euro3 ξαφνηκά να γίνεται euro4 επειδή είναι μετά το 2005. :confused: Μακάρι πάντως να είναι έτσι για ισχύει και η απόσυρση και να την χτυπήσω :wor:

Edit: Η σειρά 4 της 147 είναι διαθέσημη σε όλα τα χρώματα έτσι; Επειδή βλέπω ότι έχει στάνταρ μεταλλικό και σκέφτομαι να την πάρω σε λευκό..

anemar
22-09-09, 11:55
Στο αγγλικο site της AR αναφερει για την 147 οτι τοσο ο 1.6 120 οσο και ο 2.0 150 ειναι προδιαγραφων euro 4.Στο ελληνικο αναφερει euro 3....
Λογικα για να μπορει να κυκλοφορει θα εγιναν καποιε μικροαλλαγες ωστε να χαρακτηριστει 4αρι.

Οσο για τα χρωματα ,νομιζω βγαινει σε 2-3 χρωματα και οχι σε ολο το χρωματολογιο πλεον.

sokiNKar
22-09-09, 14:42
Στο αγγλικο site της AR αναφερει για την 147 οτι τοσο ο 1.6 120 οσο και ο 2.0 150 ειναι προδιαγραφων euro 4.Στο ελληνικο αναφερει euro 3....
Λογικα για να μπορει να κυκλοφορει θα εγιναν καποιε μικροαλλαγες ωστε να χαρακτηριστει 4αρι.

Οσο για τα χρωματα ,νομιζω βγαινει σε 2-3 χρωματα και οχι σε ολο το χρωματολογιο πλεον.

Ξέρεις μήπως αν βγαίνει σε λευκό; Γιατι αυτο το χρώμα με ενδιαφέρει κυρίως. Είναι έρωτας σε αυτο το χρώμα.. Αλλιώς μάλλον θα πάω στο κλασσικό κόκκινο..

Timos
22-09-09, 15:23
Ξέρεις μήπως αν βγαίνει σε λευκό; Γιατι αυτο το χρώμα με ενδιαφέρει κυρίως. Είναι έρωτας σε αυτο το χρώμα.. Αλλιώς μάλλον θα πάω στο κλασσικό κόκκινο..

Nαι βγαίνει...

sokiNKar
22-09-09, 17:05
Και 1-2 τελευταία πραγματάκια.. Δεν μπαίνει κανένα άλλο extra εκτός απο ηλιοροφή; Ενδιαφέρομαι για cruise control γιαυτό.
Τιμο οι ζάντες που έχεις ποστάρει αρχικά στην φωτογραφία είναι οι ducati έτσι; (Σύμφωνα με το site) Ρωτάω επειδή ήξερα πως αυτές ονομαζόντουσαν imola και επειδή στις αντιρποσωπίες δεν ξέρουν την τύφλα τους..

Timos
22-09-09, 18:41
Και 1-2 τελευταία πραγματάκια.. Δεν μπαίνει κανένα άλλο extra εκτός απο ηλιοροφή; Ενδιαφέρομαι για cruise control γιαυτό.
Τιμο οι ζάντες που έχεις ποστάρει αρχικά στην φωτογραφία είναι οι ducati έτσι; (Σύμφωνα με το site) Ρωτάω επειδή ήξερα πως αυτές ονομαζόντουσαν imola και επειδή στις αντιρποσωπίες δεν ξέρουν την τύφλα τους..

Νομίζω ότι θαχει εξοπλισμό Progression οπότε δεν έχει Cruise αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτο...

Ducati Corse
http://www.alfisti.gr/ds/ducati.jpg

Imola ή Blackline

http://www.alfisti.gr/ds/blackline147.jpg

sokiNKar
22-09-09, 18:49
Ναι και το site στον εξοπλισμό δεν δείχνει να το έχει αλλα και να μην μπορείς να το βάλεις και σαν έξτρα. Κατατοπιστικότατος και με τις photo.. Eγώ τελικά δεν την είχα προσέξει καλά και νόμιζα πως ήταν ίδιες αλλα τελικά καμμία σχέση.. Η imola κλάσεις ανώτερη. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Asotos147
22-09-09, 22:04
Εγω παντως και τι δεν θα εδινα για την ducati corse....:redface:

Timos
23-09-09, 01:26
Εγω παντως και τι δεν θα εδινα για την ducati corse....:redface:

+1...προτιμώ τις Ducati και είναι σαφώς σπανιοτέρες.....

alfa8c2900
23-09-09, 02:00

είναι euro4

italofilos
23-09-09, 09:49
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/376039/
Παιδια τι λετε γι αυτη τη κουκλα?Τι πρεπει να προσεξω?Υπαρχει καποιο αξιοπιστο συνεργειο στα νοτια προαστια να το παω να το δει?Τα χλμ δεν ειναι πολυ λιγα?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

George T.
23-09-09, 12:00
ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα,αλλα μπορει να υπαρχουν πολλοι λογοι..ξερω κοπελα που εχει 3500 με αυτοκινητο 2 χρονων...
μπορεις να το δεις απο τα λαστιχα,τακακια,φθορα καθισματων,πενταλ και πολλα αλλα...
φαινεται καλη απο μακρυα,αλλα δεν μου αρεσε που λειπει ενα νικελακι απο τη μασκα και το πλαστικο του αεροσακου συνοδηγου που εχει ξεκολησει...τα υπολοιπα πρεπει να τα δεις-ακουσεις κι εσυ...
και να υπολογιζεις και αλλαγη ιμαντες αν δεν εχει αλλαξει γιατι εκλεισε 3ετια οπως και λαδια φιλτρα και φιλτρο καμπινας.......
καλη επιτυχια!

nikos-axel-147
23-09-09, 12:12
ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα,αλλα μπορει να υπαρχουν πολλοι λογοι..ξερω κοπελα που εχει 3500 με αυτοκινητο 2 χρονων...
μπορεις να το δεις απο τα λαστιχα,τακακια,φθορα καθισματων,πενταλ και πολλα αλλα...
φαινεται καλη απο μακρυα,αλλα δεν μου αρεσε που λειπει ενα νικελακι απο τη μασκα και το πλαστικο του αεροσακου συνοδηγου που εχει ξεκολησει...τα υπολοιπα πρεπει να τα δεις-ακουσεις κι εσυ...
και να υπολογιζεις και αλλαγη ιμαντες αν δεν εχει αλλαξει γιατι εκλεισε 3ετια οπως και λαδια φιλτρα και φιλτρο καμπινας.......
καλη επιτυχια!

Αυτο το προσεξα και εγω αμεσως μιας και η δικια μου το ειχε παθει παλιοτερα...

italofilos
23-09-09, 12:13
καλη επιτυχια!Νικελ απο τη μασκα?Πλαστικο ξεκολημενο?Που το ειδες και γω δε πηρα χαμπαρι?Καλα κανω και ρωταω........

italofilos
23-09-09, 12:14
Αυτο το προσεξα και εγω αμεσως μιας και η δικια μου το ειχε παθει παλιοτερα...Σε τι οφειλεται αυτο??

nikos-axel-147
23-09-09, 12:18
Εμενα ειχε σπασει το πλαστικο κουμπωμα απο μεσα και ειχε πεταχτει η μια πλευρα (η ιδια με αυτο της φωτο)...δεν ηξερα τι ειχε μεχρι που ενας παλιοτερος το ειδε (τοτε ημουν νεος στην alfa ακομη...) και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και να παω σε εναν ταπετσερη...αυτος ειχε αρκετα τετοια κουμπωματα και μου το άλλαξε χωρις να με χρεωσει τιποτα...

italofilos
23-09-09, 12:27
Ok καταλαβα για ποιο λετε.Δεν μπορω να καταλαβω ομως απο που λειπει το νικελ απο τη μασκα.

soupman
23-09-09, 12:39
Είναι το τελευταίο κομμάτι κάτω κάτω στην βάση του θυραιού εκεί που κάνει την κούρμπα. Θα έπρεπε να είναι πέντε νίκελ και είναι τέσσερα....

nikos-axel-147
23-09-09, 12:45
Ok καταλαβα για ποιο λετε.Δεν μπορω να καταλαβω ομως απο που λειπει το νικελ απο τη μασκα.

στο V της μασκας μπροστα λειπει το τελευταιο κομματακι του...

italofilos
23-09-09, 13:18
Ευχαριστω πολυ παιδια!!!!Το ειδα.

ch.alfisti
24-11-09, 15:41
:okk::okk::okk::okk::okk:..Τα είπες ΟΛΑ:okk::okk::okk:

Geoulas
24-11-09, 19:21
Ολα αλλα να είχει και t-jet 155 αλογα η 147 θα είχε άλλα 10 χρονια μπροστά να πουλάει...Φανταστικό αυτοκίνητο...

panths
02-01-10, 22:29
http://media.paultan.org/alfa147/147kit1.jpg το εχει κανει καποιος στην κουκλα του αυτο...μιλαω για το βαψιμο του καθρεφτη αλλα και του πλαστικου στην βαση του παραθυρου....

italakias
22-01-10, 02:48
μπορει να μου πει καποιος κατοχος 147 ποσο καθαρο πλατος εχει το πορτπαγκαζ ;

θελω να ξερω αν περναει αντικειμενο πλατους 1.03 εκ. :)

nikos-axel-147
22-01-10, 07:29
μπορει να μου πει καποιος κατοχος 147 ποσο καθαρο πλατος εχει το πορτπαγκαζ ;

θελω να ξερω αν περναει αντικειμενο πλατους 1.03 εκ. :)

Δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι αλλά ειναι σιγουρα μεγαλυτερο απο 1,03εκ...και απο 1,03μετρα γιατι μαλλον 1,03m πρεπει να εννοουσες...

italakias
22-01-10, 15:06
νομιζω σωστα το εγραψα.
1 μετρο και 03 εκατοστα.

τεσπα ευχαριστω .
ειναι καθοριστικο σημειο αυτο για μενα,εστω και τρεις ποντους να εχανε .

στην 156 ειχε πλατος λιγοτερο απο ενα μετρο,γιαυτο και δεν την πηρα.

GiorgosH
19-04-11, 13:12
Υπάρχουν συμβατές σχάρες για το 147, εκτός από την εργοστασιακές?

anemar
19-04-11, 13:47
Υπάρχουν συμβατές σχάρες για το 147, εκτός από την εργοστασιακές?

Οι κορυφαιες ειναι οι Thule και οι Mont Blanc,αμφοτερες απο Σκανδιναβια.

Η Thule σταματησε ομως να βγαζει μοντελο για την 147,αρα πλεον εμεινε η Mont Blanc η οποια βγαζει συγκεκριμενα μοντελα της συμβατα για την 147. Απο εκει και περα υπαρχουν διαφορες εταιριες ειτε ξενες (ιταλικες κυριως) ειτε και ελληνικες σαφως φθηνοτερες απο τις σουηδικες.

Εγω ειχα τις original τις οποιες και πουλησα μεσω του forum γιατι μου εκαναν πολυ θορυβο (εχουν μια extra μπαρα κατω απο την κυρια που πιστευω ειναι η πηγη του θορυβου) αλλα και δεν επαιρνε ενα ζευγαρι σκι "κουμπωμενο" (εβρισκε στην οροφη η δεστρα του σκι) οποτε επρεπε να βαζεις τα πεδιλα ξεχωριστα με αποτελεσμα να χωραει μονο 2 ζευγαρια αντι για 4.

Τωρα ψαχνομαι για μπαγκαζιερα και μπαρες Mont Blanc .

Αν καποιος ξερει μαγαζι με καλες τιμες Β.Ελλαδα ας στειλει κανα pm.
\
Ευχαριστω

GiorgosH
19-04-11, 17:42
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εγώ τις θέλω για σανίδες του σερφ βασικά και όχι παραπάνω από 2, οπότε λογικά δεν θα χω πρόβλημα.. Έχεις κανένα λινκ να τις δω ονλάιν. Επίσης αυτές που λες βιδώνουν στο καπώ ή δένουν?

anemar
19-04-11, 17:55
. Έχεις κανένα λινκ να τις δω ονλάιν. Επίσης αυτές που λες βιδώνουν στο καπώ ή δένουν?

Οι μπαρες (classic και performance series)

http://www.montblancindustri.com/application-guide/car/alfa-romeo/147-937-5dr-hatch-2004.html

Για surf

http://www.montblancindustri.com/our-products/kayak-rack/