PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Varypodaros
12-06-09, 19:08
λοιπον, μετα απο ψαξιμο στο αλφιστι, δεν βρηκα θεμα αντιστοιχο με αυτο...

Εχω αποφασισει να κανω συμβολαιο με οδικη βοηθεια. το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καμια εμπειρια πανω στο θεμα και δεν ξερω τι ακριβως παιζει. εχει χρησιμοποιησει κανεις σας τετοια υπηρεσια; εριξα μια ματια στη σελιδα της ΕΛΠΑ (μιας και μονο αυτη και την express service γνωριζω) αλλα δεν εβγαλα ακρη.
θα ηθελα λοιπον να με διευκολυνετε, λεγοντας μου τις επμειριες σας στο θεμα, την αποψη σας και ποια εταιρια θα προτιμουσατε εσεις. μια ακομα απορια μου, ειναι η μεθοδος πληρωμης. γραφεσαι και αμα τους χρειαστεις πληρωνεις επιτοπου; γραφεσαι και πληρωνεις ετησιως; τι ισχυει; και οι τιμες, που κυμαινονται;;;
εχουν καμια σχεση με την ασφαλεια αυτοκινητου; δλδ, για να το γραψω το αμαξι στην ΕΛΠΑ πρεπει να το ασφαλησω γενικοτερα σ'αυτη;

επισης, επειδη εχω μαθει πλεον οτι τα συμβολαια κρυβουν παγιδες στα ψιλα γραμματα, τι θα πρεπει να προσεξω ακριβως; υπαρχει περιπτωση να ζητησω να το πανε το αυτοκινητο σε συνεργειο που βρισκεται σε αλλο νομο και να μου αρνηθουν; ρωταω γιατι καπου διαβασα για μεγιστη αποσταση 90 χλμ, ή κατι τετοιο.

υ.γ: αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα και δε το βρηκα, κλειδωστε το παρον και δωστε μου το λινκ για να διαβασω. ευχαριστω.

Biscione
12-06-09, 19:39
μεσο ασφαλιστηκης σου? γιατι δεν κοιτας να ρωτησεις τι παιζει σε θεμα οδικης ??

Hellenicsun
12-06-09, 19:43
Κανονικά η ασφαλιστική σου πρέπει να συνεργάζεται με κάποια Ο.Β. και μάλιστα να προσφέρει και καλύτερες τιμές. Κάνε πρώτα εκεί μια ερώτηση καθώς υπάρχει περίπτωση να έχουν προσφορές που να ενσωματώνονται στο ασφαλιστήριο σου.

Varypodaros
12-06-09, 19:46
εχω την υποψια οτι οι ασφαλιστικες παρεχουν τετοιες υπηρεσιες μονο σε περιπτωση ατυχηματος... και αυτο, δεν ειναι ο πονος μου τωρα. εμενα με νοιαζουν οι βλαβες.

i87
12-06-09, 20:03
Μπα δεν νομίζω γιατί τελευταία έχει τύχει να την χρησιμοποιήσω και δεν είχα κανένα πρόβλημα (ευτυχώς δεν είχα ατύχημα).

Κομμένα σωλινάκια φρένων δις.

Trelalfa
12-06-09, 20:05
Όχι , η Οδική ασφάλεια μέσω της ασφαλιστικής σου ειναι η ιδια υπηρεσία και μάλιστα φτηνότερη από ότι αν πας μόνο σε μια λόγο volume. Οι όροι είναι οι ίδιοι. Απλά τους μπερδευεις με την φροντίδα ατυχήματος όπου έρχονται και στο φορτώνουν. Μάλιστα σε περίπτωση που έχεις Οδική μεσω της ασφαλιστικής σου καλεις νούμερο της ασφαλιστικής και αυτοι ειτε το προοωθουν και σε παιρνει τηλέφωνο η Οδική Βοηθεια για το ραντεβού ή προωθουν την κλήση σου στο τμήμα της Οδικής.

Αλλιως ειναι 70+ η εγγραφή σου σε Οδική με ενεργοποιήση μετα από 3 μέρες ή τα διπλά αν θες άμεση ενεργοποιηση αν πχ εχεις μεινει καπου και θελεις μαζι με την εγγραφή και μεταφορα.

Varypodaros
12-06-09, 20:33
70 ευρω η ενεργοποιηση και ποσο παει το μηνα μετα;;;
εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες για την οδικη ασφαλεια;;;

Trelalfa
12-06-09, 20:51
Οχι , 70 ευρώ το χρονο ή το 6μηνο , έχω καιρό να κάνω αυτόνομα σε Οδική μιας και το παω μεσα απο ασφάλεια. Απλά μια φορά που ειχε λήξει απο μια προνομιακή και εμεινα ρώτησα στην ΕΛΠΑ , από τις λίγες με αμεση ενεργοποιηση και μεταφορά και ζήταγαν 140 αλλιως θα επρεπε να περιμενω 3 εργασιμες.

(Για την ιστορία τελικά έδωσα 40 σε μια μεταφορική και το φορτωσε με αποστολή το συνεργείο και το πέρασα την ίδια μέρα στο συμβόλαιο της ασφάλειας με ενεργοποιηση όποτε ελεγαν.)

Οσο για την Οδική απο ασφαλιστική ναι , ισχύει την εχω χρησιμοποιήσει κατα κόρον , ακόμα και για βενζίνα , μπαταρία ή λάστιχο για την γυναικα. Που να τρέχω εγω

nick4591
12-06-09, 22:06
70 ευρω η ενεργοποιηση και ποσο παει το μηνα μετα;;;
εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες για την οδικη ασφαλεια;;;
70+ για εξάμηνο όπως είπε κι ο Trelalfa...
Σαφώς και συμφέρει μέσω ασφαλιστικής... εγώ δίνω 25 € το χρόνο... (οδική για βλάβες, γιατί για ατύχημα είναι στάνταρ στο πακέτο)
Μόνη διαφορά οτι δεν διαλέγεις εταιρεία, που είναι σημαντικό...
Πχ η εξπρες αν και πανάκριβη έχει πολύ καλή φήμη σε εξυπηρέτηση, αλλά νομίζω δε συνεργάζεται με αφαλιστικές...
Ενω για κάποιες άλλες έχουν ακουστεί διάφορα... όπως θυμάμαι για τη brera συνφορουμίστα που του έκαναν ζημιά στη μεταφορά... και τυχαίνει να είναι αυτή που συνεργάζεται η ασφαλιστική μου...:(

Trelalfa
12-06-09, 22:13
Ναι αλλά ακόμα και έτσι η οδική σε αποζημειώνει για τυχον ζημιές κατά την μεταφορά. Υπάρχει πλήρης κατάλογος που τα περιέχει όλα.

Πχ δεν αποζημειώνει για ζημιές που θα προκληθουν αν έχεις ρίξει το αμάξι σε χαντάκι και χρειάζεται ανάκτηση απο το φορτηγό της Οδικής.

Varypodaros
12-06-09, 22:19
η εξπρες σε τι τιμη παιζει;;;

MAIK
12-06-09, 22:21
Εγω που ειμαι ασφαλισμενος στην interamerika εχω και οδικη αλλα δεν έχει τύχει να την χρησιμοποιήσω αλλα μου εχει πει γνωστος οτι σε περιπτωση βλαβης ερχονται και ειναι γυρω στα 20 ευρο το εξαμηνο

nick4591
12-06-09, 22:23
η εξπρες σε τι τιμη παιζει;;;
85 € το εξάμηνο... (γδέρνει)

Varypodaros
12-06-09, 22:24
Ο Χριστος και η Παναγια...
ας παρω καλυτερα τον ασφαλιστη μου αυριο...

και κατι λενε στην ΕΛΠΑ για τοπο κατοικιας, για εξουσιοδοτησεις παραλαβης κτλ... γι'αυτα, τι ξερετε;;;

Biscione
12-06-09, 23:03
Εγω που ειμαι ασφαλισμενος στην interamerika εχω και οδικη αλλα δεν έχει τύχει να την χρησιμοποιήσω αλλα μου εχει πει γνωστος οτι σε περιπτωση βλαβης ερχονται και ειναι γυρω στα 20 ευρο το εξαμηνο

και γω το ιδιο πληρωνετε και γραφετε κανονικα στο συμβολαιο
:okk:

ANDREAS1765
12-06-09, 23:05
οδικη εχω μαζι με την ασφαλεια στην interamerican.το μονο προβλημα ειναι ,αν τη χρειαστεις να αργησει κανενα τεταρτο παραπανω.

AlfaGTakos
13-06-09, 04:29
εγω εχω την mondial assistance ...

Dimid
13-06-09, 07:13
εγώ χρειάστηκα την Interamerican όταν έσπασαν την 146, αλλά το συμβόλαιο μου το προβλέπει, δεν πλήρωσα τίποτε και ήρθαν (γερανός) σε 15 λεπτά.

spiderman
13-06-09, 14:23
εγω εχω οδικη βοηθεια μεσω ασφαλιστικης.
ειναι 20ευρω το εξαμηνο, ισως και πιο λιγα.
ειναι μια χαρα. αυτη που εχω τωρα. εχω ανεβει στο γερανο της, 3 φορες στα 4χρονια.
οταν ειχα μια αλλη, μετα απο 1μιση ωρα αναμονη στο τηλεφωνο, 16αυγουστου , τσατιστηκα και πηρα την express. ηρθε σε 4λεπτα μαξιμουμ, εδωσα 180ευρω, συνδρομη 6μηνου και εγγραφη, και τελος.
σε 3μερες, η ασφαλιστικη μου, μου εδωσε τα λεφτα που ξοδεψα για να χρησιμοποιησω την express, αφου δεν εφταιγα εγω.
μιλαω παντα για βλαβες, ατυχημα δεν ειχα ποτε.. (καρτερ σπασμενο, μοτερ τιναγμενο, και λιωμενα σωληνακια φρενων απο φωτια χορτων, οι περιπτωσεις μου).

t300
14-06-09, 19:09
Και εγώ με anytime (interamerican) έχω πακέτο και οδική την οποία φτου, φτου δεν έχω χρησιμοποιήσει. Αλλά ο συνδυασμός πάντα είναι οικονομικότερος!

billkour
25-11-10, 14:17
λοιπον ...μιας και εχει μεινει το αμαξι απο κυλινδρακι συμπλεκτη,χρειαζεται η οδικη για να μετακινηθει.εχουμε και λεμε...η οδικη μεσω της ασφαλειας(25 ευρω/εξαμηνο) στο μεταφερει απο οπου εχεις μεινει στην εδρα σου..δηλαδη εγω που θελω να το παω αθηνα απο κορινθο δεν το κανει..και καμια οδικη με οσες μιλησα..ολες θελουν εγγραφη για εξαμηνο = 185 ευρω...η αλλη λυση ειναι με ιδιωτη ~ 150 ευρω!!

Biscione
25-11-10, 14:20
ψαξε βρες ιδιωτη και βρειτε μεταξυ σας
εδω τουλαχιστον ετσι κανουν

Varypodaros
25-11-10, 14:41
γιατι δεν πας στον ασφαλιστη σου να αλλαξεις την διευθυνση σου και να βαλεις αυτη που μενεις τωρα ως φοιτητης;;

billkour
25-11-10, 14:42
γιατι δεν πας στον ασφαλιστη σου να αλλαξεις την διευθυνση σου και να βαλεις αυτη που μενεις τωρα ως φοιτητης;;
γιατι αν βαλω διευθυνση αθηνας στην ασφαλεια ,τοτε θα αυξηθει η ασφαλεια και ειναι μια η αλλη!!

Varypodaros
25-11-10, 14:47
βαλε Μεγαρα!!! :P
ποσο θα ανεβει το ασφαληστρο; εισαι σιγουρος οτι το ποσό αξιζει ολη την ταλαιπωρια; και στην τελικη μετα απο 6 μηνες τσααακ ξαναλλαζεις την διευθυνση!!!!

billkour
25-11-10, 14:50
βαλε Μεγαρα!!! :P
ποσο θα ανεβει το ασφαληστρο; εισαι σιγουρος οτι το ποσό αξιζει ολη την ταλαιπωρια; και στην τελικη μετα απο 6 μηνες τσααακ ξαναλλαζεις την διευθυνση!!!!
δεν αξιζει,το σκεφτηκα και γω και το συζητησα κι'ολας!!

iliasbass
25-11-10, 20:01
αν τους πεις οτι δεν εμπιστευεσαι τα συνεργεια στη περιοχη σου και θες να το πας αθηνα?

Alfoholic
25-11-10, 20:09
Τι τους νοιάζει?

Να'χες κανά χρέπι bill να ερχόσουν με καρφωτές! Ήθελες alfa.. (παθών)

nikos-axel-147
26-11-10, 11:25
Βασιλη να το κινησεις απο τοτε δοκιμασες? Και εγω εχω μεινει στο Πηλιο σε alfistoεκδρομη απο κυλινδρακι (μου εμενε κατω ο συμπλεκτης) αλλά με προσοχη (και καρφωτες) το πηγα μεχρι την Λαμια...το αμαξι δεν επαθε τιποτα!! Ασε που οσο ηταν κρυο οι ταχυτητες δουλευαν κανονικα και μονο οταν ζεσταθηκε ξαναεκανε το προβλημα με τον συμπλεκτη...

smpokos
27-11-10, 10:10
Καλημέρα παιδιά, να έχετε υπόψιν σας οτι μπορείτε να αλλάξετε ανα πάσα στιγμή έδρα στις οδικές ή στις ασφαλιστικές και έπειτα να το γυρίσετε στη κανονική σας διευθυνση. Για παράδειγμα εγώ έχω εξπρές και μένω βέροια αλλα το συνεργείο που δήλωσα σε περίπτωση βλάβης είναι θεσσαλονίκη.

billkour
27-11-10, 15:45
Καλημέρα παιδιά, να έχετε υπόψιν σας οτι μπορείτε να αλλάξετε ανα πάσα στιγμή έδρα στις οδικές ή στις ασφαλιστικές και έπειτα να το γυρίσετε στη κανονική σας διευθυνση. Για παράδειγμα εγώ έχω εξπρές και μένω βέροια αλλα το συνεργείο που δήλωσα σε περίπτωση βλάβης είναι θεσσαλονίκη.
μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο??την οδικη την εχεις μεσω της ασφαλειας σου ??η με 185/6μηνο?

Timos
28-11-10, 12:20
Bill εχώ κι εγώ οδική μέσο ασφάλιστικης...
Πέρυσι έμεινα από δυναμό στον Αι Γιάννη τον Ρώσσο....
Και δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω να γυρίζω βραδυάτικα...
Δήλωσα συνεργείο στην Αθήνα και ύστερα από 2 εργάσιμες λόγο ΣΚ την φέρανε Αθήνα...
Έχεις δικαίωμα να δηλώσεις συνεργείο...

billkour
28-11-10, 12:52
Δήλωσα συνεργείο στην Αθήνα και ύστερα από 2 εργάσιμες λόγο ΣΚ την φέρανε Αθήνα...
στην ασφαλεια ομως εχεις ως εδρα(διευθυνση εντος Αττικης) γι'αυτο και σε εφεραν,αν π.χ. ειχες δηλωμενο το αμαξι οτι μενεις στην λαρισα ,ε εκει θα στο πηγαιναν..και μενα μεσα στο νομο κορινθιας το πηγαινανε σε συνεργειο.. εκτος οχι ..

super_antonio
28-11-10, 12:53

Στο φερανε Αθηνα γιατι εχεις δηλωσει εδρα (κατοικια) την Αθηνα , σωστα ?

EDIT με προλαβες Bill...............

Bielas
28-11-10, 12:54
Εξαρτάται και από τους όρους στο συμβόλαιο. Στα πιο πολλά που έχω δει λέει οτι για μικρές βλάβες που μπορουν να φτιαχτουν αυθημερόν ή κατι τέτοιο σε πάνε σε κάποιο στον ίδιο νομό (αν εισαι μακρυά από το σπίτι). Αν ειναι σοβαρή η βλάβη δηλώνεις συνεργείο που θες να πάει το αμάξι και το πάνε.

Timos
28-11-10, 12:55
Στο φερανε Αθηνα γιατι εχεις δηλωσει εδρα (κατοικια) την Αθηνα , σωστα ?

EDIT με προλαβες Bill...............

Όχι τους είπα απλά που είναι το συνεργείο μου...

Makedonas
28-11-10, 18:14

Στον Φοίνικα και στην Εθνική είμαι σίγουρος ότι ισχύει το ανωτέρω. Φαντάζομαι και στις υπόλοιπες το ίδιο θα ισχύει.

Οπότε Βασίλη ψαξ΄ το λιγάκι.

billy24
28-11-10, 18:28
παιδια να ρωτησω κατι?ποσο με συμφερει να κρατησω την οδικη της αντιπροσωπειας κ νη μην βαλω οδικη ασφαλιστικης?παντα μεταχειρισμενα ειχα,κ δεν εχω ξανααγορασει καινουριο οπως θα κανω σε λιγο καιρο.δεν εννοω ποσο με συμφερει στο οικονομικο σκελος μονο,σε πρακτικα ζητηματα θελω να μαθω.εγω μενω σε νησι.να αρνηθω να βαλω οδικη της αντιπροσωπειας?φοβαμαι μην μεινω(εστω απο δικη μου μλκια),κ δεν ερθουν να με μαζεψουν εαν βαλω οδικη της αντιπροσωπειας,γιατι σας τονιζω οτι μενω σε νησι.εχω ακουσει,οτι ακομη κ επιτοπου μπορω να γινω συνδρομητης σε οδικη εαν τους καλεσω,αλλα για να μην μπω σε αυτη τη διαδικασια,να βαλω οδικη ασφαλιστικης να καθαριζω απο τετοια αγχη.

billkour
28-11-10, 19:56
Στον Φοίνικα και στην Εθνική είμαι σίγουρος ότι ισχύει το ανωτέρω. Φαντάζομαι και στις υπόλοιπες το ίδιο θα ισχύει.

Οπότε Βασίλη ψαξ΄ το λιγάκι.
express service και interamerican που ρωτησα..καμια απο τις 2 δεν παιρνει το αμαξι να το μεταφερει εκτος του νομου που ειναι δηλωμενο..αυριο θα παω στον ασφαλιστη και θα τον βαλω να το ψαξει..επισης θα παρω και τηλ. τις παραπανω να ρωτησω..

billkour
28-11-10, 19:57
Εξαρτάται και από τους όρους στο συμβόλαιο. Στα πιο πολλά που έχω δει λέει οτι για μικρές βλάβες που μπορουν να φτιαχτουν αυθημερόν ή κατι τέτοιο σε πάνε σε κάποιο στον ίδιο νομό (αν εισαι μακρυά από το σπίτι). Αν ειναι σοβαρή η βλάβη δηλώνεις συνεργείο που θες να πάει το αμάξι και το πάνε.
δηλωνεις συνεργειο στην περιοχη που ειναι δηλωμενο το αμαξι..

Οι υποχρεώσεις της οδικής βοήθειας είναι:
— Η μεταφορά του οχήματος στο κοντινότερο συνεργείο σε περιπτώσεις μηχανικής βλάβης, πρόσκρουσης, ανατροπής ή
— Ο επαναπατρισμός του οχήματος στον τόπο μόνιμης κατοικίας που έχει δηλώσει ο πελάτης σε συνεργείο που θα υποδείξει ο ίδιος κοντά στον τόπο μόνιμης διαμονής του (π.χ. εαν το όχημα του πελάτη υποστεί μηχανική βλάβη στην Αθήνα και ο πελάτης είναι από την Θεσσαλονίκη, εάν το ζητήσει, τότε όχημα και επιβαίνοντες μεταφέρονται στην Θεσσαλονίκη - και όχι σε άλλον Νομό). Γίνεται επαναπατρισμός και από το εξωτερικό με όριο ευθύνης εξόδων επαναπατρισμού 293,50 €.

Bielas
28-11-10, 20:47
Εξαρτάται την ασφαλιστική πάντα...

πχ. Εδώ λένε για οτι το μεταφέρουν στην έδρα αν η βλάβη θέλει πάνω απο 72 ώρες...
3. Τη μεταφορά του οχήματος στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή συνεργείο επιλογής του Ασφαλισμένου, πάντοτε όμως εντός των ορίων του Νομού που ακινητοποιήθηκε το όχημα.

4. Παραμονή των ασφαλισμένων στο ξενοδοχείο με ανώτατο ημερήσιο κόστος 74� ανά ασφαλισμένο και συνολικό κόστος 222� ανά ασφαλισμένο, αν η επισκευή του οχήματος, ώστε να μπορεί αυτό να κινηθεί ασφαλώς, δεν μπορεί να γίνει αυθημερόν, και το σημείο ακινητοποίησης του οχήματος απέχει περισσότερο από πενήντα (50) χιλιόμετρα από τον τόπο συνήθους διαμονής του ασφαλιζόμενου.
7. Σε περίπτωση που μετά από ακινητοποίηση του ασφαλισμένου οχήματος από βλάβη ή πρόσκρουση, ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής ξεπερνά τις 72 ώρες ή σε περίπτωση κλοπής όταν το όχημα βρεθεί αφού ο Ασφαλισμένος έχει αποχωρήσει από τον τόπο που συνέβη το γεγονός, ο Ασφαλισμένος θα δικαιούται:

α) Τη μεταφορά του οχήματος στον τόπο συνήθους διαμονής του Ασφαλισμένου και

β) Τη φύλαξη του οχήματος σε περίπτωση που το όχημα δεν είναι δυνατόν να παραδοθεί αυθημερόν στο συνεργείο που θα επισκευαστεί, εφόσον το κόστος φύλαξης δεν υπερβαίνει το ποσό 112�.

Αυτοι εδώ λένε οτι γίνεται αν η επισκευή δεν μπορεί να γίνει μεχρι την επομενη εργάσιμη μέρα....
ΡΘΡΟ 3. Μεταφορά / Επαναπατρισμός του οχήματος σε συνεργείο του τόπου κατοικίας

� Μεταφορά / Επαναπατρισμός

Η εταιρεία αναλαμβάνει, είτε εντός Ελλάδας είτε στο εξωτερικό, την οργάνωση και τα έξοδα μεταφοράς του οχήματος μέχρι ένα συνεργείο της επιλογής του ασφαλισμένου, στον τόπο κατοικίας, όταν αυτό κρίνεται μη επισκευάσιμο επιτόπου (3.2.) μετά από βλάβη ή ατύχημα και επαναπατρισμό (3.3.). Η μεταφορά / επιστροφή των οχημάτων στον τόπο κατοικίας (για ζημιές εντός Ελλάδος) γίνεται εντός 3 ημερών.

� Ορισμός του μη επισκευάσιμου Οχήματος

Στο εξωτερικό: Μη επισκευάσιμο εννοείται το όχημα του οποίου η διάρκεια των επισκευών μετά από βλάβη ή ατύχημα είναι μεγαλύτερη των 3 ημερών. Στην Ελλάδα: Μη επισκευάσιμο εννοείται το όχημα του οποίου η επισκευή μετά από βλάβη ή ατύχημα δεν δύναται να πραγματοποιηθεί ούτε εντός της επόμενης εργάσιμης από την ακινητοποίηση του ημέρας. Σε περίπτωση που το συμβάν λάβει χώρα κατά τη διάρκεια Σαββατοκύριακου ή αργίας, ο χρόνος επισκευής υπολογίζεται από την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

billy24
28-11-10, 21:00
ρε παιδια κατι σοβαρο που με αφορα,εαν η ακινητοποιηση γινει σε νησι κ θελεις να το μεταφερεις αθηνα,τι παιζει σε αυτη την περιπτωση?πληρωνω κανα εξτρα χαρατσι?επειδη θα μπει σε καραβι εννοω κ λογω αποστασης.

billkour
28-11-10, 21:43
Εξαρτάται την ασφαλιστική πάντα...

πχ. Εδώ λένε για οτι το μεταφέρουν στην έδρα αν η βλάβη θέλει πάνω απο 72 ώρες...
3. Τη μεταφορά του οχήματος στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή συνεργείο επιλογής του Ασφαλισμένου, πάντοτε όμως εντός των ορίων του Νομού που ακινητοποιήθηκε το όχημα.

4. Παραμονή των ασφαλισμένων στο ξενοδοχείο με ανώτατο ημερήσιο κόστος 74� ανά ασφαλισμένο και συνολικό κόστος 222� ανά ασφαλισμένο, αν η επισκευή του οχήματος, ώστε να μπορεί αυτό να κινηθεί ασφαλώς, δεν μπορεί να γίνει αυθημερόν, και το σημείο ακινητοποίησης του οχήματος απέχει περισσότερο από πενήντα (50) χιλιόμετρα από τον τόπο συνήθους διαμονής του ασφαλιζόμενου.
7. Σε περίπτωση που μετά από ακινητοποίηση του ασφαλισμένου οχήματος από βλάβη ή πρόσκρουση, ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής ξεπερνά τις 72 ώρες ή σε περίπτωση κλοπής όταν το όχημα βρεθεί αφού ο Ασφαλισμένος έχει αποχωρήσει από τον τόπο που συνέβη το γεγονός, ο Ασφαλισμένος θα δικαιούται:

α) Τη μεταφορά του οχήματος στον τόπο συνήθους διαμονής του Ασφαλισμένου και

β) Τη φύλαξη του οχήματος σε περίπτωση που το όχημα δεν είναι δυνατόν να παραδοθεί αυθημερόν στο συνεργείο που θα επισκευαστεί, εφόσον το κόστος φύλαξης δεν υπερβαίνει το ποσό 112�.
Αυτοι εδώ λένε οτι γίνεται αν η επισκευή δεν μπορεί να γίνει μεχρι την επομενη εργάσιμη μέρα...
Παράθεση:
ΡΘΡΟ 3. Μεταφορά / Επαναπατρισμός του οχήματος σε συνεργείο του τόπου κατοικίας

� Μεταφορά / Επαναπατρισμός

Η εταιρεία αναλαμβάνει, είτε εντός Ελλάδας είτε στο εξωτερικό, την οργάνωση και τα έξοδα μεταφοράς του οχήματος μέχρι ένα συνεργείο της επιλογής του ασφαλισμένου, στον τόπο κατοικίας, όταν αυτό κρίνεται μη επισκευάσιμο επιτόπου (3.2.) μετά από βλάβη ή ατύχημα και επαναπατρισμό (3.3.). Η μεταφορά / επιστροφή των οχημάτων στον τόπο κατοικίας (για ζημιές εντός Ελλάδος) γίνεται εντός 3 ημερών.

� Ορισμός του μη επισκευάσιμου Οχήματος

Στο εξωτερικό: Μη επισκευάσιμο εννοείται το όχημα του οποίου η διάρκεια των επισκευών μετά από βλάβη ή ατύχημα είναι μεγαλύτερη των 3 ημερών. Στην Ελλάδα: Μη επισκευάσιμο εννοείται το όχημα του οποίου η επισκευή μετά από βλάβη ή ατύχημα δεν δύναται να πραγματοποιηθεί ούτε εντός της επόμενης εργάσιμης από την ακινητοποίηση του ημέρας. Σε περίπτωση που το συμβάν λάβει χώρα κατά τη διάρκεια Σαββατοκύριακου ή αργίας, ο χρόνος επισκευής υπολογίζεται από την επόμενη εργάσιμη ημέρα.
.και τα δυο που ποσταρες υποστηρίζει αυτο που λεω..

billkour
28-11-10, 21:45
για να το πω πιο απλα.. Το προβλημα ειναι οταν θες να μεταφερεις το αμαξι σε συνεργειο το οποιο ειναι εκτος του νομου που διαμενεις!!

spn147
17-05-12, 15:55
http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=576454&w=400&h=300&q=80 (http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=576454&q=95)

«Νέος» πρόεδρος στην ΕΛΠΑ ηλικίας 81 ετών!

Με ξαφνική ανακοίνωσή της, η ΕΛΠΑ έκανε γνωστό ότι αλλάζει η διάταξη του Δ.Σ., από το οποίο αποχωρεί ο πρόσφατα εκλεγμένος πρόεδρος, Βασίλης Δεσποτόπουλος. Σύμφωνα με το σχετικό δελτίο Τύπου, η σύνθεση του νέου προεδρείου έχει ως εξής:

- πρόεδρος: Γεώργιος Γκουρτσούλης
- αντιπρόεδροι: Θόδωρος Βουκύδης, Μάριος Σταφυλοπάτης, Στράτης Χατζηπαναγιώτου και Χρίστος Αποστολίδης
- γεν. γραμματέας: Γιάννης Αναγνωστόπουλος.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο νέος πρόεδρος της ΕΛΠΑ, Γεώργιος Γκουρτσούλης, υπήρξε Α’ αντιπρόεδρος στα Δ.Σ. τα τελευταία 12 χρόνια. Ωστόσο, από εκεί και πέρα, πολλά ερωτήματα προκαλεί η ξαφνική τοποθέτησή του στη θέση του προέδρου, καθώς στα 81 του χρόνια «αποφάσισε» να αναλάβει τα ηνία της προβληματικής και υπερχρεωμένης ΕΛΠΑ.

Μάλιστα, φωνές μέσα από την ΕΛΠΑ κάνουν λόγο για αλλαγή-εξπρές, που οφείλεται στα υπέρογκα χρέη του μη κερδοσκοπικού σωματείου προς το ΙΚΑ, που μεταφράζονται σε πολλά εκατομμύρια ευρώ. Για όσους μάλιστα δεν το γνωρίζουν, η απάντηση βρίσκεται στο παρακάτω σημείο του ποινικού κώδικα, ο οποίος αναφέρει χαρακτηριστικά: «Η δυνατότητα κατ’ οίκον έκτισης της ποινής προβλέπεται ήδη για άτομα που έχουν καταδικασθεί σε ποινές φυλάκισης για οφειλές προς το Δημόσιο ή προς νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου και έχουν υπερβεί το 75ο έτος της ηλικίας τους».

Παρ’ όλα αυτά, σύμφωνες με πληροφορίες της zougla.gr, παρά το νομικό… τερτίπι, άτυπος πρόεδρος παραμένει ο Βασίλης Δεσποτόπουλος.

velocita
17-05-12, 16:15
Εξαιρετικά!!!

Makinen
17-05-12, 17:04
Κοιτάμε το μέλλον, με νέα, αισιόδοξη, ανανεωτική ματιά!! Γκρικ Πάουα φορ έβα! :metalo:

Vittorio
17-05-12, 17:18
Αυτό το νέο Δ.Σ., πως προέκυψε;
Κατόπιν εκλογών ή διορισμού;
Με άλλο τρόπο;
Ξέρει κανείς;

Varypodaros
17-05-12, 18:20
απο το παραθυρο.

Παναγιώτης 147
17-05-12, 21:57
Και από εκεί θα φύγει μάλλον...

spn147
17-05-12, 21:59
Ρε, μπας και τον προλάβει κάνας άλλος....(....Άγιος Πέτρος!!):lol::lol:

spn147
20-11-12, 14:47
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=175386&catid=4

The
20-11-12, 14:56
Είναι παλιά ιστορία. Ο ίδιος σε συνέντευξή του υποστηρίζει ότι το Ελληνικό Δημόσιο του χρωστά πολύ παραπάνω απ' ότι χρωστάει αυτός. Πιάσε το αυγό και κούρευτο...

spn147
20-11-12, 15:15
Είναι παλιά ιστορία. Ο ίδιος σε συνέντευξή του υποστηρίζει ότι το Ελληνικό Δημόσιο του χρωστά πολύ παραπάνω απ' ότι χρωστάει αυτός. Πιάσε το αυγό και κούρευτο...

Το θεμα ειναι ο φουκαριαρης που απο το υστερημα του πληρωσε για οδικη βοηθεια , θα την εχει ή.....:crazy33:

nick4591
20-11-12, 15:38
Το θεμα ειναι ο φουκαριαρης που απο το υστερημα του πληρωσε για οδικη βοηθεια , θα την εχει ή.....:crazy33:

...και πολύ ακριβή μάλιστα (η ακριβότερη ίσως της αγοράς) όταν ζητούσαν ακόμα και 80€ το εξάμηνο πριν κάποια χρόνια σε εποχή που οδική βοήθεια (δοκιμασμένα αξιόπιστη) μέσω παροχής ασφαλιστηρίου συμβολαίου, στοίχιζε 20€ ετησίως!!

spn147
20-11-12, 15:42
...και πολύ ακριβή μάλιστα (η ακριβότερη ίσως της αγοράς) όταν ζητούσαν ακόμα και 80€ το εξάμηνο πριν κάποια χρόνια σε εποχή που οδική βοήθεια (δοκιμασμένα αξιόπιστη) μέσω παροχής ασφαλιστηρίου συμβολαίου, στοίχιζε 20€ ετησίως!!

Αν υπαρχει τετοια εταιρια , αναμενω p.m!:contract:

nick4591
20-11-12, 15:47
Aν δεν θεωρηθεί διαφήμιση, η χρέωση αυτή τη στιγμή της οδικής βοήθειας στην 159 μου με ασφαλιστήριο στην Chartis, είναι στα 25€ ετησίως.
(δεν εννοώ μόνο ατυχήματος αλλά πλήρη για βλάβες ακόμα και κλαταρισμένα ελαστικά ή καύσιμα!)

spn147
20-11-12, 15:49
Aν δεν θεωρηθεί διαφήμιση, η χρέωση αυτή τη στιγμή της οδικής βοήθειας στην 159 μου με ασφαλιστήριο στην Chartis, είναι στα 25€ ετησίως.
(δεν εννοώ μόνο ατυχήματος αλλά πλήρη για βλάβες ακόμα και κλαταρισμένα ελαστικά ή καύσιμα!)

30 για εξαμηνο ειναι στην δικια μου...

george_1981
20-11-12, 18:47
ειχα κ εγω express για 1 χρονο. δεν το μετανοιωσα ποτε. μια φορα τους χρειαστηκα οταν εμεινα απο δυναμο στου Ζωγραφου. 10 το βραδυ τους φωναξα, 00:45 ημουν Τριπολη παρεα με το αυτοκινητο μου. 1 φορτηγο απο Ζωγραφου μεχρι Θριασιο, 2ο φορτηγο μεχρι Κορινθο, 3ο μεχρι στερνα κ 4ο μεχρι Τριπολη. δε νομιζω αν με αλλη εταιρια θα πηγαιναμε πακετο εγω κ το αυτοκινητο το ιδιο βραδυ στον προορισμο μας. τωρα ας οψεται η κριση. εβαλα κ εγω την παρεχομενη απο το ασφαλιστηριο του Φοινικα. ευχομαι να μη χρειαστει να δω ποσο γρηγορη θα ειναι η συμβαλλομενη εταιρια.

paul
20-11-12, 19:10

Είσαι βέβαιος?

telakos xm
20-11-12, 19:28
μήπως 25 το εξάμηνο???
εκτός κ αν προκειται για ειδική προσφορά πρόκειται για εξωφρενικά χαμηλή τιμή....

nick4591
20-11-12, 19:32
Έχετε δίκιο .... είναι για εξάμηνο. Σόρυ :oops:

nick4591
28-03-13, 22:12
Παιδιά επανέρχομαι μετά από καιρό για να μην μένουν λάθος εντυπώσεις.
Δεν ξέρω πώς με μπερδέψατε και τι κοίταξα ο στραβούλιακας αλλά.....
ΕΤΗΣΙΑ συνδρομή είναι τα 25 ευρώ.
Σήμερα ήρθε το μπουγιουρντί και θυμήθηκα τη συζήτηση. Συγκεκριμένα 25,68
Η μόνη διαφορά οτι μετονομάστηκε σε AIG.

telakos xm
28-03-13, 22:43
Πολύ καλη τιμή.
Σε συνεργασία με ποια εταιρία οδικής ειναι;

nick4591
28-03-13, 22:53
inter partner

spn147
29-03-13, 08:41
Πολυ καλη προσφορα πραγματι....:okk:
Ειναι πληρης οδικη βοηθεια ή μονο φροντιδα ατυχηματος?

nick4591
29-03-13, 09:05
Πολυ καλη προσφορα πραγματι....:okk:
Ειναι πληρης οδικη βοηθεια ή μονο φροντιδα ατυχηματος?

Ναι είναι πλήρης (οδική βοήθεια βλάβης).
Απ ότι βλέπω, για μόνο ατυχήματος χρεώνει σε κάθε συμβόλαιο 2,50€

Σαν πακέτο πάντως, δεν γνωρίζω αν η ασφάλεια είναι φτηνή ή ακριβή σε σχέση με άλλες. Ίσως να κόβει από αλλού και να χρεώνει αλλού.
Πληροφοριακά περιλαμβάνει τα πάντα (νομική προστασία, οδική και τέτοια) τα πάντα μόνο μεικτή δεν είναι, και θα μου στοιχίσει για 12μήνες 430,38 για 1.8 με αξία οχήματος 8100.

spn147
29-03-13, 09:17
Πολυ καλη ευκαιρια ....:okk:
Αν και οι υπηρεσιες τους ειναι ικανοποιητικες , μιλαμε για λαχειο!

Επισης καλη και η προσφορα για τα ετησια ασφαλιστρα.

telakos xm
30-03-13, 00:03
Πολύ φτηνη η χρέωση για την οδικη, αλλα η ιντερπαρτνερ δεν είναι κ πρώτο όνομα.
από προσωπική εμπειρία δεν έχω μεινει πολυ ευχαριστημένος...