PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκάφος & Θάλασσα

Σελίδες : [1] 2

NiVo
30-05-09, 18:29
Εδώ μπορείτε να συζητάτε για ότι έχει να κάνει με την "υγρή" μηχανοκίνηση...

Dimid
30-05-09, 18:49
το 1ο που θάθελα να μάθω είναι πόσο στοιχίζει να πάρεις φουσκωτό, από αυτά που ακούω, θεωρούνται ιδανικά για την Ελλάδα.
Αιγαίο με 10αδες νησιά και παραλίες περιμένουν.

φαντάζομαι 5μετρο με 100αρα μηχανή είναι λογικό ή όχι. Αν ναι , για πόσα χρήματα μιλάμε ?

alfageologist
30-05-09, 18:56
του 00-01 καμοια 20χιλιαρικα περιπου

NiVo
30-05-09, 18:59
Σίγουρα? Πολλά δεν λες? θα έλεγα τόσα για 7+ μέτρα.

alfageologist
30-05-09, 19:09
ωχ ναι βρε νικο νομιζα οτι ελεγε για 10μετρο ο φιλοσ μπερδευτικα εκει που λεει
για τα 10δες νησια χαχαχαχαχα

αυτος ο ερωτας τι σου κανει χαχαχαχα

spiderman
30-05-09, 19:35
Απο προσωπικη εμπειρια, δεν αξιζει τον κοπο ουτε υπαρχει λογος, καποιος να αγορασει σκαφος-μηχανη-τρειλερ καινουριο.
βρισκεις ευκαιριες, μτχ, απο ετους εως και 10ετιας ,με απιθανα χαμηλες τιμες.
θυμηθειτε οτι 10χρονων σκαφος δεν ισοδυναμει με 10χρονων αμαξι αλλα με πολυ νεοτερο (αφου λειτουργει 100ωρες/χρονο).
ενα νορμαλ σκαφακι, 5μετρο ,φουσκωτο, με το τρειλερ του και τα παρελκομενα (τεντες,αντλιες κτλ), μπορεις να το βρεις με 12-14 αλλα και αρκετα κατω...
περυσι, πουληθηκε στην Μυτηληνη, 6.50 mostro με 150Μercury και 120ωρες λειτουργειας, στα 13.500. χρειαστηκε 600ευρω συντηρηση και ειναι εργαλειο.
φετος το φεβρουαριο, πουληθηκε καμπινατο αμερικανικο cruiser 7.80, πολυεστερικο, με 200εξωλεμβια σε μπρακετο, συντηρημενο αψογα, με 18.000ευρω.
γενικως, ξανα απο εμπειρια, αν στα αμαξια (μτχ και σερβις) πεφτει κλεψιμο, στα σκαφη εχουν το master της απατεωνιας.

στο 5μετρο φουσκωτο, για overall χρηση, η 100αρα ειναι πολυ μεγαλη. μην μπαινετε στο λουκι των πωλητων.
μια 75αρα νεας τεχνολογιας και ενα φουσκωτο με γρηγορη γαστρα αρκουνε για να πατε παντου, να πλαναρεται με 3ατομα παντου και παντα.
αν μιλησουμε για ενα τετοιο πακετακι, σε νορμαλ τιμες (ετσι κι αλλιως απατεωνιστικες) και με νορμαλ μαρκες, παμε στα 1500 το τρειλερ, ενα 6-8αρι το μοτερ, ενα 7-10αρι το σκαφος (παιζεται αυτο, δεν ειμαι σιγουρος), και ενα 1500αρικο μινιμουμ ο εξοπλισμος (tank, προβολεις, οργανα, αντλιες, ηλεκτρολογικα, μπαταρια, σωστικα, αγκυρες,). συν τα περαστικα μοτερ και εργατικα, κανενα 500αρικο, συν τα τυπικα των χαρτιων που θελει το λιμεναρχειο, που δεν ειναι πολλα.
αρα βγαζεις απο 16-17 και πανω, εφοσον μιλαμε για καινουριο, φουσκωτο παντα...

αν απορειτε, να σας πω οτι συγκατοικος στο γκαραζ που εχουμε το δικο μας, αγορασε 12μετρα φουσκωτο, με διπλες καμπινες και πολυεστερικες προσθηκες ως νεα μοδα, με 2χ 300 εξωλεμβιες και φουλ εξοπλισμενα, ανοιχτης θαλασσης φυσικα, στα 260.000ευρουλακια...τσα???

Dimid
30-05-09, 19:50
έως πόσα μέτρα δεν χρειάζεται άδεια ? (δίπλωμα ταχυπλόου)

spiderman
30-05-09, 19:58
δεν ξερω/ θυμαμαι αν παει με τα μετρα, ή με τους ιππους.. καποτε, ηταν θυμαμαι, απο 20hp και πανω..

sv2
30-05-09, 20:04
Πάνω από 15 άλογα σε φουσκωτό θέλει άδεια.
Είμαι υπερευχαριστημένος με ένα 5.35 που έχω με 100άρα τετράχρονη.Δεν καίει τίποτα.

Μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο σκάφος είναι......''του φίλου σου''.

Dimid
30-05-09, 20:07
δεν ξερω/ θυμαμαι αν παει με τα μετρα, ή με τους ιππους.. καποτε, ηταν θυμαμαι, απο 20hp και πανω..

μέτρα ήταν σίγουρα, στα πόσα δεν θυμαμαι.

πάντως 15Κ δεν είναι πολλά, για αυτά που σου προσφέρει ένα φουσκωτό. Απόδραση και επιλογή απάτητης παραλίας, με πρόσβαση μόνο από θάλασσα, όνειρο λέμε.

count me out...

Dimid
30-05-09, 20:08
Πάνω από 15 άλογα σε φουσκωτό θέλει άδεια.
Είμαι υπερευχαριστημένος με ένα 5.35 που έχω με 100άρα τετράχρονη.Δεν καίει τίποτα.

Μην ξεχνάτε ότι το καλύτερο σκάφος είναι......''του φίλου σου''.

:lol: καιρός να γνωριστούμε..

a_force
30-05-09, 20:24
Μικρό ιστιοπλοϊκό π.χ. 10 μέτρα πόσο πάει;
Γενικά το θεωρώ προτιμότερο, ελάχιστα έξοδα και μένεις μέσα όπου κι αν πας. Έχει βέβαια έξοδα στη μαρίνα που θα το έχεις. Και απαιτεί συμβιβασμό στους χώρους...
Ίσως είναι προτιμότερο να νοικιάσει σκάφος μια παρέα 6-8 ατόμων... Βέβαια χρειάζεται 2 άτομα να έχουν δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας, ή να προσλάβεις επαγγελματία...

Φίλος του πατέρα μου έχει 7μετρο φουσκωτό με μεγάλη μηχανή, 150άρα, δε θυμαμαι... Η κατανάλωση είναι στο 1 λίτρο ανά μίλι... Πολλά δεν είναι;

Όπως και να έχει αυτό το καλοκαίρι πάω για δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας...

Dimid
30-05-09, 20:35
http://www.e-skafos.gr/

πόσα είπαμε κάνουν ....

JIM_MAR
30-05-09, 22:12
Μικρό ιστιοπλοϊκό π.χ. 10 μέτρα πόσο πάει;
Γενικά το θεωρώ προτιμότερο, ελάχιστα έξοδα και μένεις μέσα όπου κι αν πας. Έχει βέβαια έξοδα στη μαρίνα που θα το έχεις. Και απαιτεί συμβιβασμό στους χώρους...
Ίσως είναι προτιμότερο να νοικιάσει σκάφος μια παρέα 6-8 ατόμων... Βέβαια χρειάζεται 2 άτομα να έχουν δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας, ή να προσλάβεις επαγγελματία...

Φίλος του πατέρα μου έχει 7μετρο φουσκωτό με μεγάλη μηχανή, 150άρα, δε θυμαμαι... Η κατανάλωση είναι στο 1 λίτρο ανά μίλι... Πολλά δεν είναι;

Όπως και να έχει αυτό το καλοκαίρι πάω για δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας...
Γενικά τα ιστιοπλοικά είναι πιο φτηνά από τα αντίστοιχα ταχύπλοα! Επειδή κάποτε το ψιλοέψαχνα (θεωρητικά περισσότερο), για ένα 10μετρο ιστιοπλοικό (2 καμπίνες, 5-6-7 ετών) θές κανα 40.000 Ευρά αν θυμάμαι καλά βέβαια. Για ένα αντίστοιχου μήκους ταχύπλοο, αστο καλύτερα...
Πάντως καμία σχέση το ένα σκάφος με το άλλο...Είναι περισσότερο θέμα του τι ζητάς από το σκάφος σου!
Η ιστιοπλοία είναι περισσότερο άθλημα και προσφέρει άλλες συγκινήσεις, πιο περιπετειώδες ταξίδι θεωρώ! Αντίθετα τα ταχύπλοα για να μπορείς να μείνεις και μέσα πρέπει να είνα τουλάχιστον 8μετρο και πάνω και πάλι δε θα έχεις τους χώρους ενός ιστιοπλοικού-νομίζω! Εεε εκεί αρχίζει και ξεφεύγει λίγο και το θέμα της τιμής ανάλογα και τη μηχανή!
Τώρα για απλές βολτίτσες με ένα 5μετρο φουσκωτό είσαι άρχοντας, αλλά μέχρι εκεί!
Το θέμα της κατανάλωσης πάντως, μην το περιφρονείτε γιατί είναι όντως θέμα! Εδώ τα πράγματα δεν είναι έριξα 60 Ευρώ βενζίνη και πήγα Αθήνα - Θεσσαλονίκη αν έχω 1.6 ή έριξα και άλλα 30 γιατί εχω 3.2 που λέει ο λόγος! Με ένα σκάφος θα θες να πάς μέχρι τη...Σαλαμίνα και θα το σκέφτεσαι...

spiderman
30-05-09, 23:08
1 λιτρο ανα μιλι, ειναι μια αισιοδοξη τιμη για ενα 6μετρο σκαφος και μια 2.5lt v6 ατμοσφαιρικη.στο 1.1 -1.2 ειναι συνηθως.με 2ατομα και μισα φορτια και γκαζια.
λαδια, 1 τετραλιτρο το χρονο, ητοι 50ευρω χοντρικα.
εγω καταναλωσει το λιγοτερο 0.92 λιτρα στο μιλι, αλλα και 28λιτρα στα 7λεπτα χρησης.
χοντρικα και εμπειρικα, θες 23-25λιτρα την ωρα λειτουργειας. για 50ωρες μιας σεζον, ειναι 1100-1200 λιτρα καυσιμου.
τα ιστιοφορα , ειναι αλλη φαση, με το μεγαλυτερο μειον να ειναι το οτι για να κανεις μια εκδρομη χρειαζεται να παρεις αδεια απο τη δουλεια σου. ενδεικτικα, για την ιδια διαδρομη, εκανα 50λεπτα και ενα ιστιοφορο 12ωρες.
απο εκει και περα, ιστιοφορα παιζουν κατα καιρους κατασχεμενα, σε ξεφτυλα τιμες, και φυσικα απαιτεται να υπαρχει διαθεση απο τον κατοχο να κλειστει σε ενα σκαφος για να διαμεινει πχ το βραδι.
προσωπικα, στην παρεα αν και εχουμε καμπινατα κτλ, δεν μενω. η θα γυρισω το βραδι πισω, η θα μεινω στο ξενοδοχειο.
οσο μου αρεσει η θαλασσα, δεν μου αρεσει να μενω μεσα καθολου.

a_force
31-05-09, 00:03
50 ώρες τι σημαίνει σε ταξίδια; Γενικότερα είναι χρήσιμοι κάποιοι αριθμοί...
Π.χ. Θεσσαλονίκη - Μυτιλήνη, Θεσσαλονίκη - Αλόννησος, Πειραιάς - Σαντορίνη ή ό,τι σας έρχεται, πόσες ώρες;
5μετρο με 100άρα μηχανή πόσο τα καταφέρνει στο Αγαίο αν βγάλει και τίποτα μποφόρ; 6 ή 7 μέτρα βοηθούν περισσότερο ή το αντίθετο; Πόσα άτομα σηκώνουν αυτά τα σκάφη;
Λένε ότι καλό ιστιοπλοϊκό με βαθιά καρίνα δεν καταλαβαίνει τίποτα και ποτέ... Βέβαια πρέπει να "το έχεις"... Και πρέπει να βοηθούν και οι άλλοι...

spiderman
31-05-09, 00:19
50 ωρες λειτουργειας , ειναι 40-44 κινησης πραγματικης.
αν βαλεις με 25μιλια ταχυτητα ανα ωρα, 40ωρες ειναι 1000μιλια περιπου..
τα 5μετρα, αλλα και καθε σκαφος ανεξαρτητου μετρων, ειναι για το πολυ 4 μποφορ, αντε 5 στα μεγαλυτερα.απο εκει και περα, θελει τολμη, ορεξη, θαρρος, καλο σκαρι, δυνατο χερι, συνεπιβατες υποψιασμενους και πολλα αλλα, για να βγεις με σιγουρια στα 7αρια. εγω δεν θα το εκανα εσκεμμενα πλεον..απο κακη τυχη, οκ, θα πηγαινα.
απο ατομα, εξαρταται..αλλα απο 4 και πανω ειναι συνηθως..

AlexUnder
31-05-09, 01:08
έως πόσα μέτρα δεν χρειάζεται άδεια ? (δίπλωμα ταχυπλόου)

Δεν είναι με τα μέτρα αλλα με την μηχανή, μέχρι και 25 δεν χρειάζεσαι δίπλωμα.. μεχρι πέρσι το καλοκαίρι τουλάχιστον.

sv2
31-05-09, 01:30
Εγώ με την YAMAHA 100 ίππων τετράχρονη και ένα ZAR 535 έχω κατανάλωση 0.4-07 στο μίλι.:)

nasos
31-05-09, 09:23
ναι.πανω απο 15 ιππους θελει διπλωμα.(νταξ δεν ειναι κ τπτ σπουδαιο να βγαλεις.)
τουλαχιστον οταν το πηρα εγω πριν χρονια για το τζετσκι.
παντως οσοι θελουν κατι σαν εξωλεμβια look zodiac τους προτεινω
να αγορασουν bombard.
με 15 ιππους μηχανη πεταει κ το βασικοτερο με 2 χιλιαρικακια εισαι κομπλε για
σκαφος κ μηχανη 4-5ατομων.
το βασικοτερο?
δεν χρειαζεσαι τρειλερ η γλυστρες.
συναρμολογειται σε ενα βαλιτσακι κ σε 20 λεπτα εισαι ετοιμος.

Νίκος Σ
31-05-09, 09:32
Απορία για γνωρίζοντες , δεν έχω καμία σχέση με τα σκάφη και οι τιμές που ακούγονται , μου ακούγονται κάπως ... ψηλές ... θα μπορούσε κάποιος να μου πει κόστος λειτουργίας για την εξής διαδρομή ; Ναυτικός Ομιλος Θεσ/νίκη, Νέος Μαρμαράς και εαν είναι εύκολη διαδρομή για αρχάριο ή και εδώ παίζουν πάνω από 5 μποφόρ ; επίσης έχει διαφορά στο κόστος χρήσης όταν υπάρχει μεγαλύτερη μηχανή , μεγαλύτερο σκάφος , μεγαλύτερο φορτίο ( φαντάζομαι πάει αναλογικά ή εκθετικά ; )

εγώ σκεφτόμουν το πολύ 6 άτομα με πράγματα 300 κιλών ( βαλίτσες και διάφορα ) , αλλά ένα πινακάκι θα ήταν καλή φάση !

spiderman
31-05-09, 12:07
για να βγαλεις το κοστος σε καυσιμο για μια δεδομενη διαδρομη, χρειαζεται να ξερεις τα μιλια αποστασης.
δυστυχως απο εκεινα τα μερη δεν γνωριζω, καθως δεν το εχω εκει.
διαδρομη ευκολη και δυσκολη δεν υπαρχει, μπορει να ειναι λαδι η θαλασσα, και σε 2 λεπτα να γινει ο κακος χαμος.
το κοστος χρησης εχει να κανει με την συντηρηση της μηχανης (4χρονη-διχρονη, κομπρεσσορ-ατμοσφαιρικη-ντιζελ-βενζινη-τουρμπο), με τη συντηρηση του σκαφους (βαψιματα/λουστρα/δερματα ταπετσαριες/φθορες απο κακη χρηση, ατυχιες, μπαλονια φουσκωτων, τρειλερ), με την καταναλωση του σε λαδι και βενζινη και το χερι σου αν ειναι βαρυ η οχι στη μανετα.
για 6ατομα , με αποσκευες 300κιλα (300 κιλα??μα που θα πατε??) λογικα για να εισαι ασφαλης στο καθε τι, μιλας για 5.50μ και πανω φουσκωτο με 100αρα και πανω και παλι ψιλοοριακα...
φυσικα η ιδια διαδρομη, μπορει να γινει και με βαρκα, πχ εχω κανει διαδρομη με βαρκα και 6ατομα μεσα, αλλα ποτε μονος (συνοδεια του φαδερ με το "κανονικο") και φυσικα γυαλο γυαλο, προσεκτικα και στο παραμικρο την κανεις για εξω...
γενικα οπως και ο sv2 ειπε, το καλυτερο σκαφος ειναι του φιλου, αποδειξη οτι για ενα δυο τρια βαρια χρονια, ολοι τα χαιρονται και μετα τα παρατανε σιγα σιγα καταντωντας να τα πουλανε οσο να ναι..
επισης, το σπορ γενικοτερα, ειναι ακριβο, ιδιως στην αρχη που λογω απειριας γινονται ζημιες που κοστιζουν οσο κοστιζουν....
ενδεικτικα, αλλαγη σουστών στο τρειλερ, 200ευρω με το καλημερα...απροοπτη βλαβη, που δεν μπορεις να προβλεψεις.

Νίκος Σ
31-05-09, 12:27
Μια πρόχειρη μέτρηση στο google earth είναι γύρω στα 60 με 80 ναυτικά μίλια

Ολα τα έξοδα που αναφέρεις είναι λογικά ...

300 κιλά , βάλε ποδήλατα , βαλίτσες , νερό , κάνα σκουτερακι , φαγητά , καρότσια , προφυλακτικά και δεν ξέρω τι άλλο

ας πούμε ότι έχω κατανάλωση 2 λίτρα άνα μίλι , για 65 μίλια και 0,65 ευρώ το λίτρο έχουμε κόστος 85 ευρώ η μονή διαδρομή , γλιτώνω τον αυτοκινητόδρομο , την κίνηση , 20 ευρώ καύσιμα του αυτοκινήτου + μικρότερη μεταφορική δυνατότητα , λιγότερο προσεχτικός όσον αφορά την κίνηση ( ρε που πας ανάποδα με πεταλούδα μέσα στο νερό ; α ξέχασα , δεν υπάρχει κάποια παρονομία εδώ ) προσεχτικός όμως με τα μποφόρ ...

Εαν το πάω όσο πιο οικονομικά μπορώ όχι σε κόστος αγοράς , αλλά σε χρήση ( εαν είναι να δώσω τα διπλάσια για να έχω μισό κόστος χρήσης , νομίζω ότι αξίζει ) υπάρχει περίπτωση να πέσω κάτω από τα 30 ευρώ για μία απόσταση 65 μιλίων ;

σίγουρα όσο πιο μικρό το σκάφος τόσο πιο αδύναμη μηχανή και μικρότερη κατανάλωση , αλλά κάπου βρίσκεται η χρυσή τομή ... άλλα συστήματα ( ηλιακή ενέργεια , αιολική όχι όμως ιστιοπλοική ) υπάρχουν ; τα καταμαράν τι λένε ;

spiderman
31-05-09, 12:38
χμμ...ποδηλατα-βαλιτσες-σκουτερ-καροτσια?
θα τα βαλεις που??
προφανως μαζι με 6ατομα, δεν χωρανε σε νορμαλ καταστασεις..εκτος αν κανεις πλακα για το τι θα κουβαλησεις!
0.65ευρω /λιτρο βενζινη δεν εχω δει να παιζει..0,91 εβαλα πολυ προσφατα..
και κατι βασικο! εστω θες να πας καπου, που θα καψεις 50λιτρα.και 50 ο γυρισμος 100. και 10 τα γυρω γυρω 110. προφανως, δεν θα φουλαρεις 110, αλλα 250 πχ, αφου μπορει να προκυψουν απροβλεπτα , πχ να βγαλει ενα καιρο ασχημο και να πρεπει να τον παρακαμψεις για να μην πεσεις πανω του. αρα εξτρα μιλια αποσταση, και φυσικα καλο ειναι να εχει ασφαλες αποθεμα καυσιμου, και ας ειναι αχρειαστο.. προσπαθω παντα να εχω μινιμουμ 100λιτρα βενζινη στο τανκ, αχρειαστη.
τωρα ετσι οπως το ακουω, για αυτα που ειπες, περι αποσκευων κτλ, μιλας για 7.50-9μετρα πραμα, και φυσικα αν θες και σκουτερ, ξεφευγεις τραγικα, οποτε και η συζητηση γινεται εξαιρετικα ουτοπικη.

απο προσωπικη εμπειρια, οικονομια στην θαλασσα, απλα δεν υπαρχει.
αν το κανεις, ειτε με βαρκα ειτε με θαλαμηγο, κοιτα να το ευχαριστηθεις.
οικονομικη ταχυτητα, προσωπικα παντα, επιλεγω μονο οταν κινουμαστς 3-4σκαφη παρεα και επειδη το επιβαλλουν οι αλλοι. αλλα σε μια ωρα διαδρομη πχ, παντα ενημερωνω οτι εγω θα ανοιξω 3-4φορες στα τερματα , και θα περιμενω παρακατω..
δλδ, αν το κριτηριο ειναι η οικονομια, τοτε το σκαφος δεν πληρει τιποτα απο αυτα. και λεγοντας σκαφος, εννοω και μια απλη βαρκα με 20αρα..
για καταμαραν και λοιπα που λες, δεν ξερω αφου δεν ασχολουμαι τοσο με αυτα..σιγουρα μιλας για παμπολλα λεφτα παντως..

σσ. επισης θες κοτσαδορο στο αμαξι (250min), γλυστρα να το ριχνεις , παρκινγκ για το χειμωνα (40E το μηνα minimum), η λιμανι να το αραζεις ( με το 6μηνο η ετος παει και με τα μετρα), ρεμετζο να το δενεις στη μονιμη βαση (300-400ευρω), ασφαλεια (150 plus) κτλ...

sv2
31-05-09, 13:32
Τα ετήσιά μου έξοδα για ένα φουσκωτό 5,35 μέτρων με 100άρα Yamaha τετράχρονη είναι τα εξής:
1.Ασφάλεια 650 ευρώ
2.Πάρκιγκ σκαφών 35 Χ 12 μήνες = 420 ευρώ
3.Ελιμενισμός σε Μαρίνα γιά 12 μήνες 1850 ευρώ (αν και μένει μόνο 3 μήνες το καλοκαίρι αλλά πληρώνω χρόνο για να μην χάσω την θέση)
4.Σέρβις ,φαρμάκωμα 400 ευρώ.
5.Καύσιμα περίπου 400 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές χρειάζεται 3.500-4.000 ευρώ τον χρόνο αλλά χαλάλι.Η απόλαυση σ αυτές τις λίγες ώρες που το χαίρεσαι είναι ανεκτίμητη.Βόλτα,μπάνιο,ψάρεμα :okk:.

Νίκος Σ
31-05-09, 14:11
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , από ότι βλέπω το σπορ είναι ακριβό , αλλά όχι τόσο ... Δεν κάνω πλάκα για τις αποσκευές , υπάρχει σπίτι στη Χαλκιδική και η μεταφορά πραγμάτων είναι μέσα στο γενικό πλάνο , αντί να τα φέρω με αυτοκίνητο , τα πάω με σκάφος ...

οσον αφορά το καύσιμο , υπάρχει και βενζίνη και πετρέλαιο ; σίγουρα είναι ένας τομέας που θέλει ανάλυση ( φαντάζομαι το πετρέλαιο πάει πακέτο με μεγαλύτερα σκάφη )

@SV2 τι διαδρομές κάνεις ; πολλές μικρές διαδρομές ή μία με 2 μεγάλες μέχρι Σκόπελο ;

spiderman
31-05-09, 14:44
Χρησιμα τα ετησια εξοδα.
6.25 πολυεστερικο, με 175 εξωλεμβια.
1.ασφαλεια 300ευρω ανα ετος
2.παρκινγκ 40χ12=480 ανα ετος
3.σερβις προγραμματισμενα και συντηρηση τυπικη κτλ: 400ευρω
4.καυσιμα για 30ωρες ανα ετος :650-750lt ητοι με τρεχουσες τιμες 0.85 ας πουμε :600ευρω
5.απροοπτα: ηδη στα 200ευρω, με μια ωρα χρησης.κλαψ!

nikos-axel-147
31-05-09, 19:50
Oπως ειπε ο SV2 και ο spiderman το καλυτερο ειναι "του φιλου"...ο πατερας μου ειχε τρελα απο μικρος και απο το '82 που γυρισε απο Ιταλια ειχε φερει ταχυπλοο απο εκει, εκεινα τα τριγωνικα που ηταν flat απο κατω, δεν ξερω πως λεγονται*, και το χαρηκε 4 χρονια...μετα το πουλησε στον κουμπαρο μας, ο φιλος που λέγαμε, γιατι ειχε βαρεθει να κανει βολτες όλους τους φιλους και συγγενεις...ο κουμπαρος μας ακομη το εχει και μας κανει καμια βολτα-ψαρεμα που και που...

* http://www.makmarine.gr/getmainthumbnail_ads1.aspx?adsId=261

spiderman
31-05-09, 20:15
τυπου laser, η Σαίξπιρ λεγοταν αυτα...
ειναι γεγονος, οτι στην αρχη, 3-4χρονια, θα κανεις βολτες τον καθενα ας πουμε..
μολις αρχισουν οι χαζοφθορες απο τους επιβαινοντες, και αρχισεις να πληρωνεις /χανεις χρονο/ εκνευριζεσαι, συν μολις δεις την συνηθη "γαιδουριά" , θα αρχισεις να κοβεις.
πλην εξαιρετικων περιπτωσεων, δεν θυμαμαι τετοια περιπτωση τα τελευταια 3ετη, εγω ταξιδευω παντα μονος με την Ειρηνη.
και μαζι μου καποιες φορες αλλα δυο σκαφη, το ενα εχει δυο ατομα παντα και το αλλο ειναι φορτωμενο με 5αδα το λιγοτερο...

σσ.: ασε που συνηθως, τιποτα κοπελιτσες απο τα αλλα σκαφη, θελουν να μπουνε για ηλιοθεραπεια κτλ,αφου βοηθαει το σχημα, αλλα αρκει μια βολτα για να μην το ξαναεπιχειρησουν!!:bye::angel::twisted:

nikos-axel-147
31-05-09, 20:22
Κωστα εγω δεν το προλαβα, ημουν μικρος, στην κυριοτητα του πατερα μου παρα μονο αργοτερα που το ειχε αγορασει ο κουμπαρος μας αλλα συμφωνα με αυτα που μου έλεγε ο πατερας μου κλασσικα όλοι ηθελαν βολτα ομως κατα την επισκεψη στο βενζιναδικο όλοι σφύριζαν αδιαφορα άσε που οταν πηγαιναν για κανα ψαρεμα, αν και το συγκεκριμενο δεν βολευει και τοσο, ειχαν την απαιτηση να τους βγαζει ο πατερας μου στην παραλια και μετα αυτος αφου το εδενε στο αγκυροβολιο να βουτηξει και να κολυμπησει στις 4 το πρωι...

spiderman
31-05-09, 22:25
αυτο και αλλα πολλα, εννοουσα λεγοντας "γαιδουριά"...

Hellenicsun
31-05-09, 23:50
Έχουμε καμία άκρη για μεταχειρισμένη μηχανή; Ψάχνω μια μακρύλαιμη, Four Stroke, όχι πάνω από 25HP και άλλα πολλά. Το θέμα είναι πως, ενώ βρίσκω πολλές κοντόλαιμες, δε βρίσκω ούτε μια μακρύλαιμη.

ERIKGS
01-06-09, 00:26
ειναι ωραιο πραγμα το σκαφος.
εκτονωση αισθηση ελευθεριας και αδρεναλινη καποιες φορες.
Εγω το ξερω απο τον πατερα μου.
Βεβαια το 10 % της χρησης του ειναι τουριστικη και το υπολοιπο ειναι ψαρεμα.
Ειναι το 5μετρο της best me τρειλερ της αθηναιικης ελξις με ανεξαρτητη παρακαλω αναρτηση αλλα και δυο σιδερενια κολλημενα φυλλα που θελουν να λεγονται ζαντες
50 mercury

ασφαλεια: δεν ξερω
παρκινγκ: κατω απο το σπιτι μου (μεχρι περισυ)
σερβις:200 μαξιμουμ το χρονο (απλη κατασκευη-πιανουν και τα χερια του)
βενζινη:40 ευρω ανα ημερα/ψαρεμα
φετος εκανε-καναμε περιπου 25-30 ψαρεματα σιγουρα μιας και το αφηνε χαλ/κη
παρατηρησα κατι και θελω να το ρωτησω εδω
το πατωμα του σκαφους οπου παταμε βρισκεται χαμηλοτερα απο την σταθμη της θαλασσας συνανταται και σε αλλα σκαφη κατι τετοιο?

spiderman
01-06-09, 14:58
Έχουμε καμία άκρη για μεταχειρισμένη μηχανή; Ψάχνω μια μακρύλαιμη, Four Stroke, όχι πάνω από 25HP και άλλα πολλά. Το θέμα είναι πως, ενώ βρίσκω πολλές κοντόλαιμες, δε βρίσκω ούτε μια μακρύλαιμη.

θα σου πω.. ειμαι στο ψαξιμο γενικοτερα, οποτε αν δω κατι, ενημερωνω..

g.erik, δεν ειναι κατι περιεργο.. συμβαινει, νο προμπλεμ..

Hellenicsun
01-06-09, 15:08
θα σου πω.. ειμαι στο ψαξιμο γενικοτερα, οποτε αν δω κατι, ενημερωνω..

Ευχαριστώ πολύ! :)

KELLY
01-06-09, 20:58
σύμφωνα με ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΛΙΜΕΝΑ αριθ.20:

"Ταχύπλοο η ταχυκίνητο σκάφος" :Κάθε μηχανοκίνητο σκάφος αναψυχής το οποίο είναι ιδιωτικής χρήσης ή εκμισθώνεται ή χρησιμοποιείται από τον εκμισθωτή και:

α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

- εξωλέμβια μηχανή συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

- εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή

β) είναι πνευστού τύπου (φουσκωτό) στο σύνολό του ή μέρος αυτού ή ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής του είναι διπλής ή πολλαπλής γάστρας ή γάστρας τύπου V και φέρει

- εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ ή

- εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 50 ΗΡ ή

γ) ανεξάρτητα από τον τύπο ή το υλικό κατασκευής του φέρει μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ και έχει σύστημα πρόωσης με υδραυλική αντίδραση (water jet).

Ταχύπλοο επίσης θεωρείται το θαλάσσιο μοτοποδήλατο και το HOVER CRAFT, η έννοια των οποίων δίνεται στον παρόντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα.

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων «τσερνίκι», «βαρκαλάς», «πέραμα», «τρεχαντήρι», «λίμπερτυ», «κούντουλα», «υδραίικο» και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

Jean Baphist
01-06-09, 21:01
Cheers :)

chris_de_ze
01-06-09, 21:18
Μια ερώτηση προς τους γνώστες του είδους:
Ένας συνάδελφος θέλει να πάρει ένα μικρό σκαφάκι (όχι φουσκωτό) μέχρι 5 μέτρα. Μένει Νέα Πέραμο και το θέλει για βόλτες στη γύρω περιοχή. Καμιά αξιόπιστη/αξιόπλοη μάρκα να προτείνει κανείς?

Διαβάζοντας το forum www.nautilia.gr, τα μέλη (στις συζητήσεις τους) αναφέρουν ότι μερικά από τα πιο αξιόπλοα (μικρά) σκαφάκια της αγοράς είναι:

Quicksilver 430
ΑΛΦΑ-ΕΛΛΑΣ ΜΑΡΑΘΩΝ 460
Oceanic Ego 490
Νηρέας 530 (open-cabin)

(οι αριθμοί αναφέρονται στο μήκος τους).

Καμιά πρόταση?

spiderman
01-06-09, 21:22
Nηρεας 530, η ας κοιταξει, κατι παρομοιο, "Poseidon - Ranieri" ελληνοιταλικα και πολυ καλα..
επισης quicksilver το 515, η κατι τετοιο..το τελευταιο, πακετο με 80αρα, φουλ εξτρα, τρειλερ, και ολα μεσα, 17.000ευρω, και ισως πιο κατω. τα αξιζει.

KELLY
01-06-09, 21:32
Δες και τα evripus. Εχουν πολυ καλη συμπεριφορά στις Ελληνικές θάλασσες.

http://www.evripusboats.gr/

marinos218
02-06-09, 10:26
Επειδή τόν τελευταίο καιρό τήν έχω δει καπετάνιος, νοικιάζω στήν Λευκάδα ένα 5μετρο πολυεστερικό με 30άρα μηχανή, και κάνω τα ψαρεματάκια μου και τίς βόλτες μου ωραιότατα.
Η τιμή είναι φιλική στα 40Ε (50-60Ε κανονικά) το 24ωρο+βενζίνες δικές μου φυσικά.
Και γω γουστάρω να είχα ένα δικό μου, αλλά μόλις είδα τι τιμές παίζουνε γενικώς+τα έξτρα (βυθόμετρα-GPS-εξοπλισμός σκάφους κλπ) και τα πάγια έξοδα συντήρησης απογοητεύτηκα.
Σίγουρα σε μεταχείρο θα μου έρθει πιό φτηνά, αλλά όπως με κάθε μεταχειρισμένο, είναι μεταχειρισμένο και δέν ξέρεις τί έχει παιχτεί.

Το θέμα είναι ότι γιά να πείς ότι βγαίνω έξω αλλά δέν φοβάμαι μήν πνιγώ, θές τουλάχιστον 7+μετρο RIB με 200άρες.
Γιά πλαστικό δέν το συζητώ. Γυαλό γυαλό και 3-4Β maximum.
Οι θάλασσες στήν Ελλάδα δέν είναι εύκολες και τα μελτέμια-αντιμάμαλα δέν αστειεύονται καθόλου.
Έχω δει μάγκες Έλληνες αλλά και ξένους ιδιαίτερα να το παίζουν καπεταναίοι και ψαράδες τρανοί, και μόλις περνούν τόν κάβο τής Σαπφούς-Λευκάδα με τήν μπανιέρα τους γιά να πάνε στίς "καλές" παραλίες του νησιού γιά πούλ-μουρ, να τούς φεύγει το κατούρημα.
Αλλά γιά να έχεις 7μετρο RIB πλήρες πάς κοντά στα 35-40Κ+ expenses, οπότε γιά μένα τουλάχιστον, πάει πολύ.
Εγώ θα προτιμούσα να τα έδινα γιά καινούργια 159 πχ, παρά γιά σκάφος.
Βολεύομαι και με το νοικιάρικο.
Χώρια ότι όπως λέχθηκε και παραπάνω, μετά από 3-4 χρόνια αρχίζει και η βαρεμάρα.

Τhanos_916
02-06-09, 19:35
για ιστιοφορο δεν εχει κανενας ενδιαφερον??

sv2
02-06-09, 19:41
για ιστιοφορο δεν εχει κανενας ενδιαφερον??

Περάσαμε και από αυτό το στάδιο με ένα 28άρι και ένα 39άρι.:)

Τhanos_916
02-06-09, 19:52
ok.. λοιπον μονο μια ερωτηση που δεν ξερω εαν μπορεις να μου την απαντησεις γιατι μαλλον δεν θα το εχεις ψαξει.
ποσο ευκολα μπορεις να βρεις ενοικιαστες?

nasos
02-06-09, 21:57
ok.. λοιπον μονο μια ερωτηση που δεν ξερω εαν μπορεις να μου την απαντησεις γιατι μαλλον δεν θα το εχεις ψαξει.
ποσο ευκολα μπορεις να βρεις ενοικιαστες?
αν σκεφτεσαι να ασχοληθεις επαγγελματικα απλα ξεχνα το.την εχω κανει τη δουλεια,
ημουν κ καμποσα φεγγαρια σκιπερ κ γενικα εζησα την φαση αρκετα χρονια.
τωρα αν εχεις βρει κανα σκαφακι κ θες να γλυτωσεις εφοριες δηλωνοντας το επαγγελματικο στειλεμ πμ.:cool:

Τhanos_916
02-06-09, 22:56
αν σκεφτεσαι να ασχοληθεις επαγγελματικα απλα ξεχνα το.την εχω κανει τη δουλεια,
ημουν κ καμποσα φεγγαρια σκιπερ κ γενικα εζησα την φαση αρκετα χρονια.
τωρα αν εχεις βρει κανα σκαφακι κ θες να γλυτωσεις εφοριες δηλωνοντας το επαγγελματικο στειλεμ πμ.:cool:

ειμαι και εγω σκιπερ εδω και ενα χρονο και μολις αποκτησω εμπειρια(2,3 χρονια)σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα ιστιοφορο. αρκει να πανε τα πραγματα οπως τα υπολογιζ. απλα επειδη μονο 1 αντε 2 μηνες θα εχω χρονο για ταξιδια σκεφτομαι το υπολοιπο διαστημα (καλοκαιρι,ανοιξη,φθινωπορο) να το ενοικιαζω για να βγαινουν καποια εξοδα.
ποσο ευκολο ειναι να γινει αυτο με μονο 1 σκαφος? βαζουμε αγγελια στην μαρινα και σε γνωστους και ενταξει?

j_k
02-06-09, 23:12
Και εγώ ψίνομαι πάρα πολύ για αγορά μεταχειρισμένου πολυεστερικού σκάφους κάπου στα 6-7 μ. με έσω - έξω μηχανή.
Φυσικά η αγορά θα γίνει 50-50 με τον πατέρα μου..(άμα καταφέρω να τον πείσω τελικά..!)
Πάντως πολύ ωραίο άθλημα-ενασχόληση αποτελεί και η ιστιοπλοϊα.Αν και θα μπορούσα λόγω επαγγέλματος να ασχολιόμουν, αρκέστηκα στα ταχύπλοα(σαν χόμπι).

nasos
03-06-09, 07:25
ειμαι και εγω σκιπερ εδω και ενα χρονο και μολις αποκτησω εμπειρια(2,3 χρονια)σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα ιστιοφορο. αρκει να πανε τα πραγματα οπως τα υπολογιζ. απλα επειδη μονο 1 αντε 2 μηνες θα εχω χρονο για ταξιδια σκεφτομαι το υπολοιπο διαστημα (καλοκαιρι,ανοιξη,φθινωπορο) να το ενοικιαζω για να βγαινουν καποια εξοδα.
ποσο ευκολο ειναι να γινει αυτο με μονο 1 σκαφος? βαζουμε αγγελια στην μαρινα και σε γνωστους και ενταξει?
κοιτα,για να μπεις στο εμποριο με σκαφος περα απ τα λογιστικοεφοριομπερδεματα + μιζες να σου υπενθυμισω οτι ο ανταγωνισμος ειναι απιστευτα προχωρημενος.καθε 3-5 χρονια ανανεωνουν κ οχι μονο.
ασε τι ζημιες θα συναντας καθε που θα παραλαμβανεις κ χωρια την συντηρηση.
στη μαρινα θα σε φανε οι κλικες.ξεχνα το.
..κ απο γνωστους συνηθως συνηθως..

nasos
03-06-09, 07:29
Πάντως πολύ ωραίο άθλημα-ενασχόληση αποτελεί και η ιστιοπλοϊα.Αν και θα μπορούσα λόγω επαγγέλματος να ασχολιόμουν, αρκέστηκα στα ταχύπλοα(σαν χόμπι).
το ιστιοπλοικο ειναι τροπος ζωης.για χομπυ χιλιες φορες τα ταχυπλοα.
οταν βγαιναμε με τα σκαφη για εφταημερα,μολις πιαναμε λιμανι κ ερχοταν για ανεφοδιασμο ο πετρελαιας οποιος εβαζε τα πιο πολλα λιτρα κερνουσε ταβερνα.:lol:

The
03-06-09, 11:36

Δεν είναι πολύ εύκολο. Παρόλα αυτά υπάρχουν εταιρίες που αναλαμβάνουν την ενοικίαση σκαφών που δεν είναι στην ιδιοκτησία τους. Απλά είναι δύσκολο να υπολογίσεις κέρδη από αυτήν την "δουλειά", και ίσα-ίσα θα βγάζεις τα έξοδα του σκάφους + ένα μικρό χαρτζιλίκι. +1 στον νάσο για τα υπόλοιπα...
Αν θέλεις εταιρία, στείλε πμ... :)

nasos
03-06-09, 21:54
πρεπει να το ριξεις συναμα κ λιγο στον ωχαδερφισμο γιατι αν εισαι ψειρας το καθαρο κερδος σου το ξαναριχνεις στο σκαφος.
κ μιλαμε να κατεχεις παραυτα απο μηχανολογια-ναυσιπλοια.
δουλευα χρονια στον (κ)βερνικο κ απ τα 30 χιλιαρικα τη μερα ουτε τα μισα δεν μου εμεναν.για τρεχαγυροδουλειες παντα κ να ειναι τα σκαφη στην πενα.
το αποτελεσμα???
οι κλικαδοροι των ..αλλων..εταιριων επειδη εκτος απο τελειο σερβις με πηγαιναν οι τουριστες κ ως μορφη βαλανε λογια..
βρηκα το πορτμπαγκαζ της αλφα οταν επεστρεφα απο τετραημερη διαρηγμενο.
απ τον ιδιο τον εργοδοτη..:lol:

GeoZ
30-06-09, 18:07
Κανένας βαρκάρης alfisti έχει καμιά ιδέα που να ρωτήσω για μοτεράκι για ένα
see doo gtx supercharged;

nasos
30-06-09, 19:18
Κανένας βαρκάρης alfisti έχει καμιά ιδέα που να ρωτήσω για μοτεράκι για ένα
see doo gtx supercharged;
ψαξου στο φορουμ των σεατ.:okk:

GeoZ
30-06-09, 21:04
ψαξου στο φορουμ των σεατ.:okk:

Βρε πήρανε χαμπάρι εκει στην σεατ τι βάρκες πουλάνε και τα πετάνε στην θάλασσα;

156 JTS
09-07-09, 02:32
Εγώ είχα ένα 5μετρο πολυεστερικό ΠΟΣΕΙΔΩΝ ανοικτής θαλάσσης με 90ρα Evinrude.Κάθε καλοκαίρι του αλλάζαμε τα φώτα ειδικά στην Λευκάδα που είχαμε πάει 7 φορές τα είχαμε γυρίσει όλα.Αλλά για χάρη της 156 να μην βάλω κοτσαδόρο το δώσαμε.
Η 75αρα το πήγαινε παντού αέρα, Χαλκιδική διακοπές βούλωσε μπέκ τρύπησε πιστόνι στην Θήβα και το έφερε με 3 κυλίνδρους μέχρι Αθηνά φορτωμένο με μπαγκάζια + 4 άτομα μέσα:ilove:

marinos218
11-07-09, 01:18
Αλλά για χάρη της 156 να μην βάλω κοτσαδόρο το δώσαμε.

Πόσο αν επιτρέπεται γιατί ψιλοψάχνομαι τώρα τελευταία γιά τέτοιο;

Jean Baphist
11-07-09, 17:26
Πόσο αν επιτρέπεται γιατί ψιλοψάχνομαι τώρα τελευταία γιά τέτοιο;
:omg::omg::omg::omg::omg::yuk:

marinos218
11-07-09, 18:39
Δηλαδή εσύ με πόσα μέτρα σκάφος είσαι ευχαριστημένος να πάρω;
Γιά ψάρεμα το θέλω, όχι γιά Πάρο-Μύκονο!

156 JTS
12-07-09, 03:20
Πριν 4 χρόνια το δώσαμε, 5000

maser
19-07-09, 02:17
Eγώ απο Ιούνιο-Σεπτέμβριο χάνομαι στις παραλίες του Ευβοικού με 1 Βayliner 6,5 καμπινάτο (με αυτοκόλλητο alfisti), έσω-έξω 175hp (V6 βεβαίως βεβαίως)το οποίο μπορώ να πώ ότι είναι υπερβολικά οικονομικό!
αφάλεια: 130/χρονο
γκαράζ: στο σπίτι
ελιμενισμός: στην παραλία μπροστά στο σπίτι
βενζίνη: 0,7lt στην cruise (35 μίλια-2λτ στα 45 μίλια!!!)
σέρβις : 200-400 το χρόνο (Mercruiser Alpha-ότι πιό απλό υπάρχει σε βενζίνη)

Απο τότε που το πήρα σώθηκα γιατί κ δεν μου φεύγουν λεφτά, κ έχω όλες τις ανέσεις κ χώρους(6 άτομα-4 κρεβάτια-ψυγεία-Ρ/CD- TV-gps-vhf κτλ κτλ) κ ησυχάζω κ με τόσες παραλίες είναι κρίμα να μην έχεις σκάφος να τις χαρείς

156 JTS
19-07-09, 02:50
Δηλαδή εσύ με πόσα μέτρα σκάφος είσαι ευχαριστημένος να πάρω;
Γιά ψάρεμα το θέλω, όχι γιά Πάρο-Μύκονο!
Το δικο μου δεν εκανε για ψαρεμα βολταδικο περισσοτερο γιατι ηταν ψηλο αρκετα εμπαινε και η κουκουλα απο πανω και γινοταν καμπινατο!! Εκλεινε με κλιπς παντου γυρο-γυρο και εμεναν μεσα 2 ατομα...

JIM_MAR
19-07-09, 11:37
Eγώ απο Ιούνιο-Σεπτέμβριο χάνομαι στις παραλίες του Ευβοικού με 1 Βayliner 6,5 καμπινάτο (με αυτοκόλλητο alfisti), έσω-έξω 175hp (V6 βεβαίως βεβαίως)το οποίο μπορώ να πώ ότι είναι υπερβολικά οικονομικό!
αφάλεια: 130/χρονο
γκαράζ: στο σπίτι
ελιμενισμός: στην παραλία μπροστά στο σπίτι
βενζίνη: 0,7lt στην cruise (35 μίλια-2λτ στα 45 μίλια!!!)
σέρβις : 200-400 το χρόνο (Mercruiser Alpha-ότι πιό απλό υπάρχει σε βενζίνη)

Απο τότε που το πήρα σώθηκα γιατί κ δεν μου φεύγουν λεφτά, κ έχω όλες τις ανέσεις κ χώρους(6 άτομα-4 κρεβάτια-ψυγεία-Ρ/CD- TV-gps-vhf κτλ κτλ) κ ησυχάζω κ με τόσες παραλίες είναι κρίμα να μην έχεις σκάφος να τις χαρείς
Εεε τι άλλο θα είχες εσύ;
Γι' αυτό χάθηκες 'πουλάκι' μου;
Καλά κάνεις πάντως...
Λύσε μου όμως μια απορία: Τώρα με το downsizing την έξαρση των turbo -φυμωμένων ηχητικά και πολιτικά ορθών- τετρακύλιδρων τι θα κάνεις; Θα αλλάξεις γούστα;;; Στα αυτοκίνητα εννοώ...

υγ. τώρα το είδα...το ποστ Νο666 ήταν αυτό...κάτι πρέπει να βρώ να ποστάρω ακόμη...

maser
19-07-09, 20:29
Εεε τι άλλο θα είχες εσύ;
Γι' αυτό χάθηκες 'πουλάκι' μου;
Καλά κάνεις πάντως...
Λύσε μου όμως μια απορία: Τώρα με το downsizing την έξαρση των turbo -φυμωμένων ηχητικά και πολιτικά ορθών- τετρακύλιδρων τι θα κάνεις; Θα αλλάξεις γούστα;;; Στα αυτοκίνητα εννοώ...

υγ. τώρα το είδα...το ποστ Νο666 ήταν αυτό...κάτι πρέπει να βρώ να ποστάρω ακόμη...

Όντως γι'αυτό χάθηκα.Το καλοκαίρι το περνάω στην θάλασσα!
Όσο για την απορία σου... ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξω τα V6.
Προτειμώ να μην αλλάξω αμάξι ή σκάφος αν δεν βρώ,παρά να μην έχω V6!!!

Toivonen
19-07-09, 21:09
Ψηνομαι σαν τρελος για ενα waverunner της yamaha αλλα 18.000ευρω παιρνω φουσκωτο ρε φουστη μου.. :(

maser
19-07-09, 21:15
Tα jet είναι για παιχνίδι, άρα τα βαριέσαι σχετικά εύκολα, άρα μην πάρεις ποτέ καινούριο.Άν ψήνεσαι πολύ, πάρε μτχ

sv2
19-07-09, 21:20
Tα jet είναι για παιχνίδι, άρα τα βαριέσαι σχετικά εύκολα, άρα μην πάρεις ποτέ καινούριο.Άν ψήνεσαι πολύ, πάρε μτχ

Σωστά.

Μετά από δύο jet τα σκυλοβαρέθηκα τα πούλησα και ησύχασα.
Το φουσκωτό δεν το βαριέμαι με τίποτα.

nasos
19-07-09, 21:23
Ψηνομαι σαν τρελος για ενα waverunner της yamaha αλλα 18.000ευρω παιρνω φουσκωτο ρε φουστη μου.. :(
εε κ συ!!!μιλα κανα μηνα νωριτερα οτι ψαχνεσαι!
εδωσα το wave 04 με 6 χιλιαρικα.140ατια κ προσεγμενο μεχρι τα μπουνια.
το πηραν απο ενοικιαστηριο..:cool:
κρατησα μονο το διχρονο καβασω για την φαση.

maser
19-07-09, 21:24
Όπως καταλαβαίνεις sv2 αυτό μου είχες πει σε μία ερώτηση που σου είχα κάνει πρίν το Πάσχα, γιαυτό κ δεν προχώρησα ακόμα.
Τα παιχνίδια τα βαριέσαι εύκολα!

sv2
19-07-09, 21:30
Όπως καταλαβαίνεις sv2 αυτό μου είχες πει σε μία ερώτηση που σου είχα κάνει πρίν το Πάσχα, γιαυτό κ δεν προχώρησα ακόμα.
Τα παιχνίδια τα βαριέσαι εύκολα!

Ακριβώς τα βαριέσαι γρήγορα όσα άλογα και να έχουν είτε έχουν ρόδες είτε όχι.

nasos
19-07-09, 21:43
ρε παιδια εκσιουζμι δηλ,αλλα βαρεθηκατε τα τζετ?
ειναι σαν να λεμε οτι βαρεθηκα το ξερο κ κανω εντουραδα με τρανσαλπ..:confused::lol::lol:

Biscione
19-07-09, 22:27
εε κ συ!!!μιλα κανα μηνα νωριτερα οτι ψαχνεσαι!
εδωσα το wave 04 με 6 χιλιαρικα.140ατια κ προσεγμενο μεχρι τα μπουνια.
το πηραν απο ενοικιαστηριο..:cool:
κρατησα μονο το διχρονο καβασω για την φαση.
:slap: ελεος ςςς βαζε καμια αγγελια πρωτα ρεε...
ο ξαδερφος δεν μου το δινει πλεον εχω απαγορευτικο..

maser
20-07-09, 22:34
ρε παιδια εκσιουζμι δηλ,αλλα βαρεθηκατε τα τζετ?
ειναι σαν να λεμε οτι βαρεθηκα το ξερο κ κανω εντουραδα με τρανσαλπ..:confused::lol::lol:

Όχι ακριβώς.Βαριέσαι την διαδικασία κ το είδος της απόλαυσης.Συνήθως περνά μετά απο λίγο το χαμόγελο.Κ μην ξεχνάς οτι τα τζέτ είναι περιορισμένων δυνατοτήτων μέσα

nasos
21-07-09, 08:09
Όχι ακριβώς.Βαριέσαι την διαδικασία κ το είδος της απόλαυσης.Συνήθως περνά μετά απο λίγο το χαμόγελο.Κ μην ξεχνάς οτι τα τζέτ είναι περιορισμένων δυνατοτήτων μέσα
το δεχομαι,αν κ δεν καταλαβαινω ποια διαδικασια ειναι η βαρετη,η το οτι περνα το χαμογελο συντομα.
γιατι μολις σηκωσει κανα μελτεμακι η μαιστρακι πεταγομαι κ απ το φαγητο ακομα να παω να το ριξω.
μηπως δεν τα κανετε αυτα?τοτε το δεχομαι.
περιορισμενων δυνατοτητων?κ αυτο το δεχομαι.δεν γινεται να πατε 3 ατομα για ψαρεμα.δεν βγηκε για κατι τετοιο.
8 χρονια εχω τζετ κ παντα νοιωθω σαν να ξεκινησα χτες.
:neutral:

maser
21-07-09, 16:55
το δεχομαι,αν κ δεν καταλαβαινω ποια διαδικασια ειναι η βαρετη,η το οτι περνα το χαμογελο συντομα.
γιατι μολις σηκωσει κανα μελτεμακι η μαιστρακι πεταγομαι κ απ το φαγητο ακομα να παω να το ριξω.
μηπως δεν τα κανετε αυτα?τοτε το δεχομαι.
περιορισμενων δυνατοτητων?κ αυτο το δεχομαι.δεν γινεται να πατε 3 ατομα για ψαρεμα.δεν βγηκε για κατι τετοιο.
8 χρονια εχω τζετ κ παντα νοιωθω σαν να ξεκινησα χτες.
:neutral:

Eiναι καθαρά θέμα χαρακτήρα κ προτεραιοτήτων.Προσωπικά αυτά πέρα απο τις πρώτες 10 φορές το βαριόμουν αυτό, γιαυτό κ πείρα σκάφος.Βουτάω το έτερο ήμιση κ αράζω από το πρωί μέχρι το βράδυ σε κάποια παραλία.Αυτός είναι ο λόγος που δεν με βολέυει το τζέτ.Αυτή είναι η προτεραιότητά μου στην θάλασσα.Οι ολοήμερες ''αποδράσεις''

dimitris147
23-07-09, 11:41
παντως εγω που δυστυχως δεν τα εχω ολα αυτα
πηρα προχθες μια φουσκωτη βαρκα με κουπια με 20 ευρω.
εχει πολυ γελιο!βολτα γυρω απο την παραλια και κανεις και μπρατσα!!:D:P

JIM_MAR
23-07-09, 14:45
Εγώ που θέλω ένα yatch (ταχύπλοο) γύρω στα 20 μέτρα, με τις καμπίνες του, τα σαλόνια του, τα μπάνια του, τις ανέσεις του, όλα του τέλοσπάντων, ζητάω πολλά; Δε νομίζω...
Πολλά θα ζήταγα, αν στην πρύμνη του είχε και μια 'μπουκαπόρτα' για να βάζω μέσα τη spider!

Σοβαρά τώρα, ξέρει κάποιος τιμές μτχ ταχυπλόων σκαφών που να μπορούν να φιλοξενούν 6 άτομα;
Ποιοι είναι οι περιορισμοί ώστε να μη χρειάζεσαι καπετάνιο (μέτρα, δύναμη μηχανής);
Για να μπορείς να πας για παράδειγμα στην Κρήτη με ένα τέτοιο σκάφος πόσο μεγάλο πρέπει να είναι, ώστε να πας με την παρέα σου τις διακοπές σου (δε μιλάω για ιστιοπλοϊκό) με ασφάλεια και σχετική άνεση διαβίωσης μέσα;
Μάλλον ανέβασα ψηλά τον (οικονομικό) πήχη, έεε;

spiderman
23-07-09, 15:32
6 ενηλικα ατομα σημαινει 3καμπινες..αν μιλας για ανετη φιλοξενια, και οχι την συνηθη "εκστρατειας", μιλας για 12-13μετρα σκαφος.
οι περιορισμοι για καπταιν, καποτε ηταν στα 16μετρα. τωρα δεν ξερω ποσο ειναι.
Κρητη, πας και με βαρκα. μυαλο και συνεση να εχεις.για ολα αυτα που λες, θες 12-13μετρα σκαφος, και υπογραφη με 6ατομα δεν θα εισαι ανετος στη διαβιωση.
προσωπικα, για 2ατομα και 2 παιδια μικρα, ειναι 10μετρα σκαφος. οτιδηποτε κατω απο τα 10, ειναι απλα αχρηστο πρακτικα, εκτος αν μιλαμε για ΣΚ καταστασεις, μια δυο διανυκτερευσεις.

γενικως, ακου τη συμβουλη μου. χτυπας ενα αμερικανικο "τσιγαραδικο" offshore, 13μετρα, με 10μετρα μυτη, διθεσιο, μονοκαμπινο (διπλο κρεββατι) με 2χ850 μινιμουμ πισω, διθεσιο, για σενα και την καλη σου, και μολις πιασει ενα 6-7-8αρι μποφορια, βγαινεις εξω , κατεβαζεις μανετα, και αν το λεει η καρδια σου τα δινεις για κρητη εχοντας γ@μησει κυριολεκτικα ολο το αιγαιο...
τα υπολοιπα ειναι λουλικα για μενα..

http://farm4.static.flickr.com/3557/3413705480_95506469c6.jpg?v=0

μακαρι, αν καποτε μπορεσω, και ο φαδερ ειναι οπως τωρα ντουρασελ, να χτυπησω ενα μωβ/πορτοκαλι 13μετρο thunder, τσιγαραδικο οφ σορ , οπως στο περιεγραψα, με διπλα χειριστηρια, μηχανες νταμαρια εσω, μαυρες φυσικα, με εξατμισεις αλά νταλικας με κλαπετα εξωτερικες και οχι στο νερο, να δινεις γκαζια και να ξυπνανε στα 3χιλιομετρα πανικοβλητοι απο τα κρεββατια τους ολοι...και να τον παιρνω να ριχνουμε μια σκυρο, για καφε , οταν μπουκαρει ασχημα το αιγαιο, με 7αρια-8αρια, στα 50μιλια σταθερα...
με λαδια θαλασσα, θελω να βλεπω 90 στο μιλιομετρο.
αυτα ειναι εργαλεια. μακαρι, αν μας πανε καλα, και θα το φερω καποτε, μτχ φυσικα, και πλεοντας απο αμερικη...κυριως για παρτυ του, γιατι ξερω οτι το γουσταρει, αλλα πλεον τα χρονια περνανε και τα ρισκα λογικα λιγοστευουν..αφου δεν το πηραμε ως τωρα, θα γινει οτι και με την 916..
το 96 πηγε να την παρει αυτος, δεν εκατσε, το 2003 την πηρα εγω.τεσπα, ασχετο και οφ τοπικ..

δες αυτο το βιντεο, να δεις τι σημαινει γ@μαω τη θαλασσα...και ας τους αλλους να λιαζονται με τις plasma Και τα μαχαιροπηρουνα...
E6VJJfSaOYw

maser
23-07-09, 17:21
Φιλικά πάντα,η θάλασσα απαιτεί σεβασμό.
Κ μήν τρελαίνεσαι.Στο Αιγαίο με γεμάτο 8άρι, ούτε με 30 μίλια δεν θα πηγαίνεις(όσο κ να θές)!

maser
23-07-09, 17:23
Κ στο video που βλέπεις τα "ακροβατικά", σε κανένα σημείο του δεν έχει πάνω απο 3 μποφόρ

Brouslee
23-07-09, 17:27
http://farm4.static.flickr.com/3557/3413705480_95506469c6.jpg?v=0

μακαρι, αν καποτε μπορεσω, και ο φαδερ ειναι οπως τωρα ντουρασελ, να χτυπησω ενα μωβ/πορτοκαλι 13μετρο thunder, τσιγαραδικο οφ σορ , οπως στο περιεγραψα, με διπλα χειριστηρια, μηχανες νταμαρια εσω, μαυρες φυσικα, με εξατμισεις αλά νταλικας με κλαπετα εξωτερικες και οχι στο νερο, να δινεις γκαζια και να ξυπνανε στα 3χιλιομετρα πανικοβλητοι απο τα κρεββατια τους ολοι...και να τον παιρνω να ριχνουμε μια σκυρο, για καφε , οταν μπουκαρει ασχημα το αιγαιο, με 7αρια-8αρια, στα 50μιλια σταθερα...
με λαδια θαλασσα, θελω να βλεπω 90 στο μιλιομετρο.
αυτα ειναι εργαλεια. μακαρι, αν μας πανε καλα, και θα το φερω καποτε, μτχ φυσικα, και πλεοντας απο αμερικη...κυριως για παρτυ του, γιατι ξερω οτι το γουσταρει, αλλα πλεον τα χρονια περνανε και τα ρισκα λογικα λιγοστευουν..αφου δεν το πηραμε ως τωρα, θα γινει οτι και με την 916..
το 96 πηγε να την παρει αυτος, δεν εκατσε, το 2003 την πηρα εγω.τεσπα, ασχετο και οφ τοπικ..

δες αυτο το βιντεο, να δεις τι σημαινει γ@μαω τη θαλασσα...και ας τους αλλους να λιαζονται με τις plasma Και τα μαχαιροπηρουνα...

Ψηλέ μόλις τώρα διαβασα περιγραφη του σκαφους που στα ονειρα μου θα ηθελα να ειχα..

Παντα τρελαινομουν με τα μακρια πολυεστερικα με V8 στυλ Scarab του Baywatch!

Κανονισε καμια εξορμηση ωρε,οταν με το καλο!!!

Coyote
23-07-09, 17:46
Ρε συ doc, έτσι απο περιέργεια μιάς και είδα το βιντεάκι με τις "κενές" στα άλματα τι παίζει ? άσχετος mode on

spiderman
23-07-09, 17:55
maser, Κωστα αν δεν κανω λαθος, γνωριζω οτι η θαλασσα θελει σεβασμο..απολυτο.
αλλα πιστεψε με, με 8αρι , πας με 50μιλια, με σωστο σκαφος, σαν αυτα που λεω, με ανοιγομενες θυριδες στην πλωρη για να τραβανε νερο που ευθυγραμμιζει τη γαστρα και το στελνουν στην πρυμνη, και στεπατη γαστρα..
δυστυχως δεν μου εχει δωθει η ευκαιρια να το παω εγω, αλλα εχω δει τσιγαραδικο του 85, 14μετρο, σαν επιβατης, με χαρχαλες μηχανες να ριχνει 45 σε απαγορευμενο αποπλου...
στα βιντεο, κανεις λαθος για τα μποφορ.ο κυματισμος, συνηθως ειναι ληψη απο ελικοπτερο, το κυμα ειναι σουέλ, βουβο δλδ, τυπου πλοιου ακτοπλοικης γραμμης, και τα μιλια δεν ειναι 50 αλλα περιπου 90-110..
δυστυχως πολυεξοδο χομπυ, ιδιως σε αυτα τα επιπεδα..
απλα, οικογενειακως, ποτε στα μηχανοκινητα δεν ημασταν του..μισου γκαζιου. εμαθα με μανετα κατω, απο το 81 που εβλεπα, και απο το 88 που εκλεβα το τοτε πυραυλικο και πηγαινα σκυρο και με ψαχνανε τα λιμεναρχεια, μεχρι σημερα, μεχρι εκει που με παιρνει, δλδ 5αρι γεματο, βγαζω προπελες στο 1μετρο πανω απο το νερο..

σσ. μα γιατι να μην κερδισω ενα λοττο?ε?

spiderman
23-07-09, 18:06
Μπρους, αν κατσει καποτε, φυσικα και θα γινει πανικ...ξες εσυ!

Τωρα, με τις κενες, τα ξενερισματα υποθετω εννοεις, εξαρταται τα μοτερ. στα τουρμπο τζετ, δεν ξερω τι παιζει, θα σου πω λακαμια οτι και να σου πω..
στα κλασσικα μοτερ, σαν αυτα που εχουμε ολοι, απλα στροφαρει ασυστολα τερματιζοντας το στροφομετρο, ριχνοντας πιεση νερου στο 0, με στιγμιαια απωλεια ψυξης και πιθανως την ακουει σοβαρα το ιμπελερ που ανεβαζει τα νερα, τοιδιο και στροφαλος, αξονες κτλ.
..γενικως την ακουει καλα το μοτερ,προφανως ακομα καλυτερα και το σκαφος, αφου σκαει με 50μιλια απο 1μετρο και ζυγιζει ηδη 1μιση τονο, και ξανααπογειωνεται σε χρονο dt..αυτα, εφοσον το κανεις μια φορα, δεν τρεχει τιποτα..αν ομως, εισαι καννιβαλος σαν μερικους μερικους, και χτυπας 7-10λεπτα πορεια τερματισμενος, με τον καιρο απο πισω (κανεις καλυτερα "πεταγματα"!, αλλα πιο επικυνδυνο) και ξενεριζεις ανα 20δευτερολεπτα στο μισο ενα μετρο, καταλαβαινεις οτι η καταπονηση ειναι σοβαρη, κυριως λογω ελλιπους υδροψυξης..
αλλα εχεσθην..οποτε βρω ευκαιρεια, της τα δινω στο κεφαλι κανονικα.η αισθηση της απογειωσης και προσγειωσης, αν εχεις καλο εργαλειο, ζυγισμενο, δεν συγκρινεται...ουτε το να βλεπεις με το μπαμ της προσγειωσης, ενα πιδακα διπλα σου να πεταγεται στα 2-3μετρα υψος και καμια 10αρια μακρια απο καθε πλευρα, και σε ενα κλικ να το εχεις αφησει μετρα πισω σου, πριν προλαβει το νερο που σηκωσες να πεσει στη θαλασσα..

Coyote
23-07-09, 18:15
αλλα εχεσθην..οποτε βρω ευκαιρεια, της τα δινω στο κεφαλι κανονικα.η αισθηση της απογειωσης και προσγειωσης, αν εχεις καλο εργαλειο, ζυγισμενο, δεν συγκρινεται...ουτε το να βλεπεις με το μπαμ της προσγειωσης, ενα πιδακα διπλα σου να πεταγεται στα 2-3μετρα υψος και καμια 10αρια μακρια απο καθε πλευρα, και σε ενα κλικ να το εχεις αφησει μετρα πισω σου, πριν προλαβει το νερο που σηκωσες να πεσει στη θαλασσα..
Μ'αρέσεις :okk:

JIM_MAR
23-07-09, 19:49
Αρε ντόκτορα! Μας έφιαξες πάλι...
Αλλά αυτού του τύπου τα σκάφη δεν είναι λίγο σκάφη του ΣΚ;
Προσφέρουν συγκινήσεις, αλλά δεν προσφέρουν καμία άνεση και θεωρώ ότι δε μπορείς να μείνεις εκεί μέσα για πολλές ώρες...Δεν ξέρω κιόλας, ανάλογα και τις.. κα#λες
Όπως και να έχει είναι βολταδόρικα!
Εγώ έχω μια φιλοσοφία περισσότερο 'εκδρομική'! Θέλω κάποιες ανέσεις για να μπορώ να φύγω ένα 10ήμερο με αυτό, αντί με το πλοίο της γράμμης και αντί το ξενοδοχείο
Δε με ενδιαφέρουν τα μίλια, και γι' αυτό θα μπορούσα να σκέφτομαι ιστιοπλοικό! Άλλη φιλοσοφία, περισσότερη ναυτική τέχνη, περισσότερος ρομαντισμός, μεγαλύτερη ασφάλεια και παίρνεις και περισσότερα μέτρα σκάφος με αρκετά λιγότερα λεφτά...
Για να είμαι ειλικρινής, η ιστιοπλοία είναι περισσότερο κοντά σε μένα, αλλά έλα που μου αρέσουν και τα μηχανοκίνητα!
Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Άντε και σου έυχομαι γρήγορα να αποκτήσεις το δικό σου 'τσιγαράδικο'!

spiderman
23-07-09, 19:59
για εναν μεσο ανθρωπο, αυτα τα σκαφη δεν ειναι καν του ΣΚ.
ωστοσο, ακομα και για εναν κατοχο 12μετρου, 3καμπινου κρουιζερ πχ, πολυ πλουσιο, παλι του ΣΚ θα ειναι..
ποσες φορες το χρονο θα εχεις 10ημερα να βολταρεις?
ποσες φορες το χρονο, θα εχεις το χρονο να ασχοληθεις για το πριν και μετα?εκτος αν μιλαμε για πολυ λαρτζ καταστασεις, που απλα κοβεις τσεκ και οι μαυροι δουλευουν για παρτυ σου (και κλεβουν απο την παρτυ σου).
θελω να σου πω δλδ, οτι ενα σκαφος 13μετρο φουλ κομπλε, οτι και να μην κανει, ενα 200αρι χιλιαδες ευρω καινουριο, θα το κανει. μπορει να λεω και λιγα.απο εκει και περα, υπολογιζε στην ξεφτυλα καποιες χιλιαδες ευρω εξοδα τρεχοντα, χωρις βλαβες...γενικα, τετοια κολπα, καλυτερα ζαμπλουτος..
ακομα καλυτερα, μακρια απο τετοια κολπα..
ιστιοπλοικα, ειναι αλλη φαση. προσωπικα με πιανει αλλεργεια, και δυο φορες που μας πηρε τηλ βραδι το λιμεναρχειο Βολου να παμε να διασωσουμε σκαφος, και τις 2 ηταν ιστιοφορο που επαθε βλαβη σε χοντρο καιρο..γενικα , μη μπλεξεις..μπελαδες.

σσ. τα "αλλα", δεν ειναι βολταδορικα. ειναι πολεμικα.:twisted:

JIM_MAR
23-07-09, 20:18
για εναν μεσο ανθρωπο, αυτα τα σκαφη δεν ειναι καν του ΣΚ.
ωστοσο, ακομα και για εναν κατοχο 12μετρου, 3καμπινου κρουιζερ πχ, πολυ πλουσιο, παλι του ΣΚ θα ειναι..
ποσες φορες το χρονο θα εχεις 10ημερα να βολταρεις?
ποσες φορες το χρονο, θα εχεις το χρονο να ασχοληθεις για το πριν και μετα?εκτος αν μιλαμε για πολυ λαρτζ καταστασεις, που απλα κοβεις τσεκ και οι μαυροι δουλευουν για παρτυ σου (και κλεβουν απο την παρτυ σου).
θελω να σου πω δλδ, οτι ενα σκαφος 13μετρο φουλ κομπλε, οτι και να μην κανει, ενα 200αρι χιλιαδες ευρω καινουριο, θα το κανει. μπορει να λεω και λιγα.απο εκει και περα, υπολογιζε στην ξεφτυλα καποιες χιλιαδες ευρω εξοδα τρεχοντα, χωρις βλαβες...γενικα, τετοια κολπα, καλυτερα ζαμπλουτος..
ακομα καλυτερα, μακρια απο τετοια κολπα..
ιστιοπλοικα, ειναι αλλη φαση. προσωπικα με πιανει αλλεργεια, και δυο φορες που μας πηρε τηλ βραδι το λιμεναρχειο Βολου να παμε να διασωσουμε σκαφος, και τις 2 ηταν ιστιοφορο που επαθε βλαβη σε χοντρο καιρο..γενικα , μη μπλεξεις..μπελαδες.

σσ. τα "αλλα", δεν ειναι βολταδορικα. ειναι πολεμικα.:twisted:
Δεν έχεις και άδικο, ειδικά όσον αφορά το χρόνο...Όσο για το 200άρι χιλιάρικα πιθανόν λίγα λες!
Γι' αυτό και λέω ότι πιο κοντά σε 'μένα είναι το ιστιοπλοικό (με ένα 50αρι +,- παίρνεις μτχ και καθάρισες)
Θεωρώ όμως ότι γενικά είναι πιο ασφαλής η πλεύση με ιστιοφόρο, απ' ότι με οτιδήποτε άλλο στα ίδια μέτρα σκάφος! Αρκεί να ξέρεις να το πας σε όλες τις συνθήκες!

maser
23-07-09, 23:33
maser, Κωστα αν δεν κανω λαθος, γνωριζω οτι η θαλασσα θελει σεβασμο..απολυτο.
αλλα πιστεψε με, με 8αρι , πας με 50μιλια, με σωστο σκαφος, σαν αυτα που λεω, με ανοιγομενες θυριδες στην πλωρη για να τραβανε νερο που ευθυγραμμιζει τη γαστρα και το στελνουν στην πρυμνη, και στεπατη γαστρα..
δυστυχως δεν μου εχει δωθει η ευκαιρια να το παω εγω, αλλα εχω δει τσιγαραδικο του 85, 14μετρο, σαν επιβατης, με χαρχαλες μηχανες να ριχνει 45 σε απαγορευμενο αποπλου...
στα βιντεο, κανεις λαθος για τα μποφορ.ο κυματισμος, συνηθως ειναι ληψη απο ελικοπτερο, το κυμα ειναι σουέλ, βουβο δλδ, τυπου πλοιου ακτοπλοικης γραμμης, και τα μιλια δεν ειναι 50 αλλα περιπου 90-110..
δυστυχως πολυεξοδο χομπυ, ιδιως σε αυτα τα επιπεδα..
απλα, οικογενειακως, ποτε στα μηχανοκινητα δεν ημασταν του..μισου γκαζιου. εμαθα με μανετα κατω, απο το 81 που εβλεπα, και απο το 88 που εκλεβα το τοτε πυραυλικο και πηγαινα σκυρο και με ψαχνανε τα λιμεναρχεια, μεχρι σημερα, μεχρι εκει που με παιρνει, δλδ 5αρι γεματο, βγαζω προπελες στο 1μετρο πανω απο το νερο..

σσ. μα γιατι να μην κερδισω ενα λοττο?ε?

Όπα!Άν μιλάς για τέτοιου είδους τσιγαράδικου, πάω πάσο.Έχουν γκάτς. Κατάλαβα για τα "Ελληνικά"(τα των 50.000 με εξωλέμβιες).Πάντως ακόμα κ αυτά θέλουν γνώση κ σεβασμό.
Υ.Γ.1 αυτό που την ακούει απο τις "κενές" είναι οι άξονες. κατάφερα κ διάλυσα 1 σε φουσκωτάκι με 75 suzuki από άλματα.Η διαφορά στην ψύξη απο τέτοια άλματα είναι 1-2 βαθμούς.Δεν προλαβαίνει να κάνει κακό
Υ.Γ.2 Jim Mar είναι θέμα προτεραιοτήτων.Γουστάρω την Θάλασσα κ να την ταξιδεύω, αλλα ξενερώνω άν δεν έχω κ μανέτα.Επίσης τα ταξίδια μου είναι ωρών ή ολοήμερα κ όχι πάνω από 4 επιβάτες κ σχεδόν πάντα στον Ευοικό(1-2 φορές μέχρι Άνδρο-Μύκονο), έτσι κ διάλεξα 6,5 πλαστικό cruiser με 175 έσω έξω.Πιστεύω ότι πρίν αποφασίσεις τί θα πάρεις πρέπει να έχεις κάνει όλων των ειδών τα ταξίδια κ να διαλέξεις τι ακριβώς σε γεμίζει
Υ.Γ.3 Spiderman,δεν κάνεις λάθος , Κώστα με λένε κ μένα

JIM_MAR
23-07-09, 23:57
Όταν λέω 6 επιβάτες, δε σημαίνει ότι θέλω να έχω μαζί μου άλλους 5! Λίγοι και καλοί! Απλά έγραψα 6 για να είμαστε σύνολο 4 με περισσότερη άνεση...
Όσο γι' αυτό που λες φίλε Κώστα (maser γιατί είστε και πολλοί οι Κωστήδες), συμφωνώ ότι για να διαλέξεις και να κατασταλάξεις σε αυτό που σε ικανοποιεί περισσότερο, πρέπει να τα έχεις δοκιμάσει όλα τα είδη ταξιδιού!
Απλά με τα πανιά είσαι σε άλλη φάση...Δε σε νοιάζει ο χρόνος, ή τουλάχιστον έχεις αυτή την ψευδαίσθηση, αρα πιθανα ξεφεύγεις περισσότερο από τους συνήθως γρήγορους ρυθμούς της καθημερινότητας! ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ με το δικό μου μυαλό!
Συν του ότι ταξιδεύεις περισσότερο ρομαντικά και βέβαια η ικανοποίηση του ότι για να το κινήσεις πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα, να ξέρεις λίγο φυσική, να κουνήσεις το σώμα σου και το...μυαλό σου!
Τεσπα κάθε ένα έχει τη χάρη του, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του...

maser
24-07-09, 00:06
κ εγώ γουστάρω το πανί, αλλά αυτό που ονομάζεις χρόνο, μετέφρασέ το σε πολύ χρόνο! + το ότι πρέπει να έχεις συνεπιβάτες που γνωρίζουν + καταλαβαίνουν.Σπάνιο αυτό...

spiderman
24-07-09, 00:12
ακριβως οπως τα λεει ο Μασερρρρ!
σκεψου, πριν καποια χρονια, φυγαμε 2σκαφη πολυεστερικα και ενα 16μετρο ιστιοφορο απο βολο για σκιαθο.
εμεις καναμε βαρια 1ωρα και κατι , με στασεις και πλακες, και κρουιζινγκ.
το ιστιοφορο εκανε 8...δλδ , δεν ειναι για ΣΚ.μιλας για πολυ χρονο, μα παρα πολυ.τοσο που ισως βαρεθεις.

KELLY
28-07-09, 13:59
...ιστιοπλοικα, ειναι αλλη φαση. προσωπικα με πιανει αλλεργεια, και δυο φορες που μας πηρε τηλ βραδι το λιμεναρχειο Βολου να παμε να διασωσουμε σκαφος, και τις 2 ηταν ιστιοφορο που επαθε βλαβη σε χοντρο καιρο..γενικα , μη μπλεξεις..μπελαδες...

Δηλαδή τι μπελάδες σπαιντερμαν;

Stamatis(a)_xalkida
07-08-09, 08:16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΕΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.ΚΑΤΑΡΧΑΣ... ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΛΥΕΣΤ( 28-30 FTS) ΠΕΡΙΠΟΥ 8-9METRA. ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ REGAL 2960,RINKER 28,BAYLINER 275,MONTEREY 28... ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΚΑΦΟΣ 50.000-60.000 ΕΥΡΟ. ΤΙ ΛΕΤΕ? ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...

spiderman
07-08-09, 08:22
αν εισαι 22, και δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια απο σκαφος, νομιζω ειναι λαθος να μπεις στη συγκεκριμενη διασταση. με την εννοια οτι ειναι μεγαλο/δυσκινητο πραμα, και πρεπει να το κατεχεις καλα για να μην πληρωνεις λαθη που κοστιζουν.
επισης 50-60χιλ ειναι πολλα για τα σκαφη που λες, ιδιως σημερα. με λιγοτερα βρισκεις, αυτα που θες.η αγορα ειναι πεθαμενη.
επισης με 50-60χιλ , βρισκεις εισαγωμενα κινεζικα, καινουρια, εξαιρετικα κατασκευασμενα και εργαλεια γενικως στις διαστασεις που θες. τα ειδα και επαθα πλακα, δεν το περιμενα ποτε.
απο αυτα που θελεις, ολα εχουν πλευση τουριστικη, και αν προτιμουσα καποιο για το ειδος του θα ηταν το regal.
φυσικα οτι και να παρεις, θα ζητησεις δοκιμη στο νερο. νομος.

maser
10-08-09, 01:18
Ξεκίνα με 1 5μετρο open πρώτα για κάνα καλοκαίρι κ μετά βλέπεις.Μήν πάς κατευθείαν, θα το μετανιώσεις!

Dimid
13-08-09, 10:29
σημερα το πρωι αφίχθη (περιπου 25μετρο) cabin cruiser στο λιμάνι, ασπρο με μπλε το κατω μερος και εμεινα σαν χαζός να το κοιταω.
2 μηχανές ( θα παω να ρωτησω ιπποδυναμη ) και σχεδίαση που φωναζει "Ιτάλια".
Ονειρο.

:offtopic: αλλά ..
σε χωρα με 2500 νησιά και θαλασσα σε νότο, ανατολή & δυση ειναι εγκλημα να θεωρείται ειδος πολυτελείας ενα σκαφακι μεχρι 10 μετρα.
Σκεφτείται πόσο διαφορετικός θαταν ο Ελληνας αν μπορούσε να εξερευνήσει το Αιγαίο με το φουσκωτό του, σε καθε ευκαιρεία.

GeoZ
13-08-09, 14:48
Αλλά σκέψου όλους αυτούς που βλέπεις στους δρόμους σε ανοιχτή θάλασσα,
ούτε φερυμποτ δεν θα είχε μείνει ατρακάριστο :lol:

AlexUnder
13-08-09, 15:58
Θα ήμασταν η πρώτη χώρα με πλεούμενα φανάρια! αλλά η πραγματική πρωτοπορία μας θα ήταν ότι δεν θα δούλευαν...:rolleyes::slap:

Hellenicsun
13-08-09, 20:36
Θα ήμασταν η πρώτη χώρα με πλεούμενα φανάρια! αλλά η πραγματική πρωτοπορία μας θα ήταν ότι δεν θα δούλευαν...:rolleyes::slap:

... ή θα δούλευαν που και που, σαν τις κάμερες στις Ε.Ο. :lol: Δυστυχώς ή ευτυχώς σε αυτή τη χώρα, πολλά πράγματα θεωρούνται πολυτελείας και κοστίζουν αρκετά.

JIM_MAR
18-08-09, 10:19
Λοιπόν ψήθηκα, με πείσατε Κοι Κωστήδες (spiderman, maser) και κάποιοι άλλοι φίλοι εκτός φόρουμ!
Θέλω μανέτα και όχι πανί τελικά! Θέλω πολλά μίλια γρήγορα και όχι ρομαντισμούς....
Αντε γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ-ένα βήμα πριν τη 'Mercedes' (δυο γνωστοί μου μερσεντεδάκηδες κάνουν ιστιοπλοϊα γι' αυτό το λέω) μου φαίνεται ήμουν
Λίγο ακόμα θέλω και θα αρχίσω να ψάχνω για σκαφάκι-τρεϋλεράκι:egyptdance::egyptdance::egyptdance:
Με βλέπω του χρόνου το καλοκαίρι να αρπάζω το vitara του φάδερ και κάθε Κυριακή να κάνω καθελκύσεις...
Γουστάρω!!!!!!

maser
19-08-09, 19:28
Έτσι ντέ! Τί σκέφτεσαι να κάνεις?

spiderman
19-08-09, 19:37
φιλος πηρε, ενα olympic 4.80, με 50αρα evinrude 4T. ωραιο εργαλειακι, για 1η προσεγγιση, μην πω και για παντοτινη.
καλη πλευση, ευκολο, ευχρηστο, ευρυχωρο, ησυχο, οικονομικο σε αγορα και χρηση, για εντος παγασητικου ειναι υπεραρκετο. με συνεση πας και Αιγαιο αξιοπρεπως.
τιμη δεν ρωτησα, αλλα κανενα 14-16αρι με τρειλερ και εξοπλισμο σιγουρα δεν θα πηγε?

marinos218
19-08-09, 23:08
Olympic=από τα καλύτερα πολυεστερικά, αλλά πολυεστερικά.
Γιά Παγασητικό super, αλλά μόνο γιά εκεί. Γιά Αιγαίο χλωμό έως αόρατο με 4.80!
Ίσως μόνο τόν Μάιο που έχει λαδιές.
Γιά Αιγαίο με καλή πλεύση-πορεία και με ασφάλεια, φουσκωτό 5.50-6.00 και πάνω.
Δέν είναι διάσημα τσάμπα τα αντιμάμαλά μας!

JIM_MAR
20-08-09, 14:25
Έτσι ντέ! Τί σκέφτεσαι να κάνεις?
Βασικά σκέφτομαι ακόμη..Θα δείξει!
Θα με πας και μια βολτούλα με το δικό σου.....

ΥΓ Που χάθηκες εσύ;

nikos-axel-147
21-08-09, 00:29
Μιας και το τοπικ ειναι σκαφος και Θαλασσα ηθελα να ρωτησω εαν ασχολειται κανεις με καταδυσεις...εγω ασχολουμε ερασιτεχνικα αλλά θελω να παω να βγαλω διπλωμα δυτη...εχει κανεις υπ'οψη του καμια καλη σχολη στην περιοχη της Αττικης, η οποια να ειναι πιστοποιημενη για να κανει εκπαιδευση και να δινει και διπλωμα??

GeoZ
21-08-09, 00:48
Καρτέλιας,εκεί είχα πάρει το δικό μου.

Hellenicsun
21-08-09, 01:37
Ασχολείται η κοπέλα μου με καταδύσεις, έχει μάλιστα και δίπλωμα. Θα τη ρωτήσω να δω τι θα μου πει. Πάντως ο Καρτέλιας δεν είναι άγνωστος.

nikos-axel-147
21-08-09, 08:39
Τον Καρτελιά (εχει κανα 2-3 μαγαζια στην Αθηνα, ειχα παει σε αυτο του Πειραια) τον ξερω και εγω και εχω ψωνισει καποια πραγματα που ηθελα απο εκει αλλά δεν ηξερα οτι ασχολειται και με εκπαιδευση...Φωτη για ρωτα να δουμε!

echelon146
11-09-09, 04:44
http://kazani.gr/2008/07/30/ekpliktiko_giot.html

156 JTS
12-09-09, 01:08
Wally είναι φτιάχτηκε στο Μονακο και ειναι τύπου Jet απο τα ποιο γρήγορα!Απο τα καλύτερα γιοτ τα wally είχα δει ενα αφιέρωμα στο σκι νομίζω για το συγκεκριμένο και γενικά για αυτήν την εταιρία.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1038265/Rich-boys-toy-The-325ft-luxury-yacht-big-tennis-court-AND-garden.html

maser
14-09-09, 20:17
Αδελφάκια των RIVA ντε!

Kostantinos B
14-09-09, 21:05
wally ειναι η εταιρια που αξιζει να ασχοληθεις με yacht design!!! η lamborghini σε θαλασσινη εκδοση..

KELLY
18-09-09, 18:26
Η 8η Exclusive Yachting θα πραγματοποιηθεί από 17 έως 22 Σεπτεμβρίου 2009 στην Alsity Μαρίνα Αγίου Κοσμά.

http://thevoyager.gr/2009/09/11/exclusive-yachting-2009/

Kostantinos B
09-11-09, 23:17
http://www.yatzer.com/1989_gentlemen,_start_your_engines

αντε γεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maser
09-11-09, 23:34
:dizzy:
Άν και ... wanna be RIVA, ίσως από τα ομορφότερα

Kostantinos B
09-11-09, 23:54
θα χτυπησω βιβλιαρακι με ολη την ιστορια της riva τον αλλο μηνα (80 εουρα...) δεν εχω δει πολλα yacht της αλλα ξερω οτιειναι απο τα κορυφαια!

spiderman
10-11-09, 00:27
ωραια...κουκλες..φλωραντζες μεν, αλλα κουκλες!:hysterical:
τσάκο ενα Scaraab 30αρι να γουσταρουμε τωρα...:
http://www.travelizmo.com/wellcraft-30-scarab-sport-fishing-boat.jpg
και κατι πιο hard core ...(που θα μου παει...)..:
http://farm3.static.flickr.com/2569/3863396254_bac707ab98_o.jpg

Kostantinos B
10-11-09, 00:32
ενταξει ειπα να βαλω καμια ντιζαινια... αν ειναι φλωρικα η οχι δεν ξερω!!!
Υ.Γ. κοιτα φατσα ο τυπος στη δευτερη φωτο...αχαχαχα!!!! περναει καλα εε??? ζηλεψα.....

maser
10-11-09, 00:57
Ε όχι κ φλωράτζες! http://www.youtube.com/watch?v=UbdppUZ4Jw4
Κοσμοπολήτικα θα τα έλεγα http://www.youtube.com/watch?v=Z5WmpRv28kI

spiderman
10-11-09, 00:59
επιτηδες το'πα ρε συ!!ψιλιαστικα οτι σου αρεσανε, για να σε πειραξω!!
μια χαρα ειναι. με χαλαει λιγο ο αξονας μεταδοσης και το πηδαλιο, αλλα νομιζω οτι θα ειναι φτιαγμενα "παραδοσιακα" στην οψη, αλλα hi-tech στα ενδοτερα τους..
τιμες?αλά Riva? ή τα μισα?

maser
10-11-09, 01:03
1/3
Το όνειρό μου(μαζί με το aquarama): http://www.rivaboats.com/visitors/index.php?page=modelli&lang=en&mod=aquariva
και το θεϊκό: http://www.rivaboats.com/visitors/index.php?page=modelli&lang=en&mod=rivarama

alfa8c2900
10-11-09, 03:12
Wally είναι φτιάχτηκε στο Μονακο και ειναι τύπου Jet απο τα ποιο γρήγορα!Απο τα καλύτερα γιοτ τα wally είχα δει ενα αφιέρωμα στο σκι νομίζω για το συγκεκριμένο και γενικά για αυτήν την εταιρία.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1038265/Rich-boys-toy-The-325ft-luxury-yacht-big-tennis-court-AND-garden.html

H Wally του ιταλού Luca Bassani έχει έδρα στο Μονακό για φορολογικούς λόγους αλλά όλα τα σκάφη είναι κατασκευασμένα σε ιταλικά ναυπηγεία και είναι ουσιαστηκά ιταλική εταιρία
To Wally Power 118 που έχεις στο link ήταν το 1ο μηχανοκίνητο της εταιρίας που έχει μεγαλύτερη παράδοση σε ιστιοφόρα, η αεροδυναμική του ταχύτερου ταχύπλοου megayacht(πιάνει 60 κόμβους....παρόλα τα 36μ μήκος...) έχει εξελιχθεί στο αεροδυναμικό τούνελ της Ferrari στο Maranello ενώ ναυπηγήθηκε στο ναυπηγείο της Intermarine στη Sarzana(La Spezia) της Ιταλίας.
http://www.wally.com/Upload/i/img_118WP_center_0002_pop_1.jpg

JIM_MAR
10-11-09, 15:46
1/3
Το όνειρό μου(μαζί με το aquarama): http://www.rivaboats.com/visitors/index.php?page=modelli&lang=en&mod=aquariva
και το θεϊκό: http://www.rivaboats.com/visitors/index.php?page=modelli&lang=en&mod=rivarama
:love::love::love:
Και στη θάλασσα ίδια γούστα έχουμε τελικά...

maser
10-11-09, 19:28
:bye: :okk:
Nα είχαμε κ τα λεφτά να τα αγοράσουμε...
Έστω κ από μισα

nasos
10-11-09, 21:30
την κυριακη που ειχαμε μαζευτει κατι τελειωμενοι ιστιοπλοοι για ουζακια κ καπου πηρε τ αυτιμ οτι το πιο ακριβο ιστιοπλοικο εβερ το αποκτησε ελληνιδα επιχειρηματιας που ζει στην αγγλια.
100μυρια ευρα αν δεν κανω λαθος κ η τυπισσα ξεκινησε απ το μηδεν.στα 30 της ηταν ακομα χημικος στην βπ.:rolleyes:

maser
10-11-09, 23:06
:omg:
Γαμώτο! Ποτέ δεν γούσταρα την χημεία

156 JTS
10-11-09, 23:16
H Wally του ιταλού Luca Bassani έχει έδρα στο Μονακό για φορολογικούς λόγους αλλά όλα τα σκάφη είναι κατασκευασμένα σε ιταλικά ναυπηγεία και είναι ουσιαστηκά ιταλική εταιρία
To Wally Power 118 που έχεις στο link ήταν το 1ο μηχανοκίνητο της εταιρίας που έχει μεγαλύτερη παράδοση σε ιστιοφόρα, η αεροδυναμική του ταχύτερου ταχύπλοου megayacht(πιάνει 60 κόμβους....παρόλα τα 36μ μήκος...) έχει εξελιχθεί στο αεροδυναμικό τούνελ της Ferrari στο Maranello ενώ ναυπηγήθηκε στο ναυπηγείο της Intermarine στη Sarzana(La Spezia) της Ιταλίας.

:ilove:

JIM_MAR
11-11-09, 09:37
:omg:
Γαμώτο! Ποτέ δεν γούσταρα την χημεία
Και εγώ που τη γούσταρα τι κατάφερα; Γεωπόνος έγινα και ως γεωπόνος δουλεύω στα 31 μου...:twisted:
Προλαβαίνω εεε;

Νίκος Σ
11-11-09, 13:08
Δεν παίζει ρόλο τι κατεύθυνση έχεις ακολουθήσει στο πανεπηστήμιο ... Αμα έχεις τα κότσια να πατήσεις επί πτωμάτων και να ρισκάρεις να μπεις φυλακή , τότε προχώρα , κάνε δική σου επιχείρηση ...

Brouslee
17-11-09, 12:46
την κυριακη που ειχαμε μαζευτει κατι τελειωμενοι ιστιοπλοοι για ουζακια κ καπου πηρε τ αυτιμ οτι το πιο ακριβο ιστιοπλοικο εβερ το αποκτησε ελληνιδα επιχειρηματιας που ζει στην αγγλια.
100μυρια ευρα αν δεν κανω λαθος κ η τυπισσα ξεκινησε απ το μηδεν.στα 30 της ηταν ακομα χημικος στην βπ.:rolleyes:

http://www.foreignpress-gr.com/2009/11/t.html

:s5oeat:

Waterspout
17-11-09, 12:52
την ξερω την Λενα...

Brouslee
17-11-09, 12:54
Ναι.Της καθάριζες το κατάστρωμα.Μούτσε.

Waterspout
17-11-09, 13:09
1)εκανες λαθος ενα γραμμα...
2)οταν εγω διαλεγα σχεδιο με το λενακι εσυ επαιζες με τα παπακια στην μπανιερα...

Brouslee
17-11-09, 13:11
:yawn:

Τhanos_916
17-11-09, 16:08
http://www.foreignpress-gr.com/2009/11/t.html

:s5oeat:

το ειχα βρει παλια σε ενα video για το supermaxi.
καντε μια συγκριση μονο!!!
:eek:
καλα τα πανια πως στα διαλα δουλεουν:dizzy:
http://www.youtube.com/watch?v=sVXw2TUBI9U&feature=related

maser
17-11-09, 16:46
:dizzy::wall:

nasos
17-11-09, 21:33
το ειχα βρει παλια σε ενα video για το supermaxi.
καντε μια συγκριση μονο!!!
:eek:
καλα τα πανια πως στα διαλα δουλεουν:dizzy:
http://www.youtube.com/watch?v=sVXw2TUBI9U&feature=related
πιθανον ηλεκτρονικα ελεγχομενα.
να μην εχει πληρωμα για να γινεται οτι ναναι κει μεσα περα.

MadKefalonian 33
17-11-09, 23:48
αφου λεμε για ονειρα...
http://www.outerlimitspowerboats.com/images/sidebargraphic01.jpghttp://www.powerboattv.com/images/pbtv/New02/2002%20performance%20profile/shockwavei.jpghttp://media.nowpublic.net/images//8c/6/8c6d0acc64e8de8d6204672196d0cbe3.jpghttp://img.nauticexpo.com/images_ne/photo-g/offshore-powerboat-182710.jpg

offshore powerboats!!!!

maser
18-11-09, 00:17
αφου λεμε για ονειρα...
http://www.outerlimitspowerboats.com/images/sidebargraphic01.jpghttp://www.powerboattv.com/images/pbtv/New02/2002%20performance%20profile/shockwavei.jpghttp://media.nowpublic.net/images//8c/6/8c6d0acc64e8de8d6204672196d0cbe3.jpghttp://img.nauticexpo.com/images_ne/photo-g/offshore-powerboat-182710.jpg

offshore powerboats!!!!

Mπά... αυτά είναι για συρτή κ εγώ δεν πάω για ψάρεμα!:tease:

Υ.Γ. πώς να μην εξαφανιστούν τα ψάρια! 1 τέτοιο να δεί κάνα ψαράκι θα πάθει εγκεφαλικό:dizzy:

Τhanos_916
18-11-09, 00:49
πιθανον ηλεκτρονικα ελεγχομενα.
να μην εχει πληρωμα για να γινεται οτι ναναι κει μεσα περα.

και εγω πιστευω οτι ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενα..
το πως δουλευουν με τον αερα εννοω. ειναι σιγουρα τεραστιες οι διαφορεςσε συγκριση με απο το πως λειτουργει η τζενοα με την μαιστρα ενος απλου σκαφους. σιγουρα το πληρωμα πρεπει να κανει σεμιναρια πριν αναλαβει αυτο το σκαφος.
τεσπα... θα ψαξω να παρω μια ιδεα..

MadKefalonian 33
18-11-09, 01:17
Mπά... αυτά είναι για συρτή κ εγώ δεν πάω για ψάρεμα!:tease:Υ.Γ. πώς να μην εξαφανιστούν τα ψάρια! 1 τέτοιο να δεί κάνα ψαράκι θα πάθει εγκεφαλικό:dizzy:
Κοιτα πως αλλαξανε οι καιροι!Εγω θυμαμαι οτι για αφρο θελεις 6μιλια/ωρα και για βυθο 3!!!

Εσυ παλι με 80μ/ω μαλλον συρτη για καρχαριες κανεις!!!:hysterical::lol:

Brouslee
18-11-09, 10:24
και εγω πιστευω οτι ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενα..
το πως δουλευουν με τον αερα εννοω. ειναι σιγουρα τεραστιες οι διαφορεςσε συγκριση με απο το πως λειτουργει η τζενοα με την μαιστρα ενος απλου σκαφους. σιγουρα το πληρωμα πρεπει να κανει σεμιναρια πριν αναλαβει αυτο το σκαφος.
τεσπα... θα ψαξω να παρω μια ιδεα..

http://www.symaltesefalcon.com/photos.asp

Τα ιστια ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενα,αναλογικα της ταχυτητας και της φορας του ανεμου.Αυτορρυθμιζονται και στρεφονται αναλογα με τον ανεμο ωστε να κατευθυνουν το σκαφος προς την επιθυμητη πορεια και ταχυτητα.

ΕΛπιζω να σας καλυψα..:D

MadKefalonian 33
18-11-09, 15:53
ευχαριστουμε καλε μας κινεζε!!

Biscione
18-11-09, 18:44
ρε νασο απο πατωμα πως ειναι ? ξες τιποτα?

nasos
18-11-09, 21:58
ρε νασο απο πατωμα πως ειναι ? ξες τιποτα?
:hysterical::hysterical::hysterical:
δυνητικα ελεγχομενο κ αυτο.:lol:
το εχουν ραψει οι τζιμ μπιμ τιουνερς του κεντακι.:cool:

maser
11-05-10, 23:35
Μήπως πρέπει να συνεχίσουμε να γράφουμε εδώ? Το Σάββατο έρχεται καύσονας.
Είμαι έτοιμος για μουράβια κ την Πέμπτη μπλούμ το σκαφάκι!

spiderman
11-05-10, 23:39
Παρασκευη βραδι ειμαι βολο, σαββατο πρωι να ο καιρος ειναι οπως λενε, εχω πεσει μεσα..!

maser
12-05-10, 00:03
;)

karaLRS
12-05-10, 10:03
21/5 φευγω απο πάτρα νυχτερινό ταξίδι για λευκάδα. κανείς sailistas που θα είναι λευκάδΑ?

nasos
12-05-10, 22:12
21/5 φευγω απο πάτρα νυχτερινό ταξίδι για λευκάδα. κανείς sailistas που θα είναι λευκάδΑ?
θα ειμαι 21/6!!οταν θα φτανετε δηλ.:P

Centarius
10-06-10, 16:05
Τι θα λέγατε για ένα σούπερ 12βαλβιδο αυτοκίνητο με 880 άλογα και τελική ταχύτητα 233 χλμ/ώρα, χωρίς να πληρώσετε ούτε ένα ευρώ; Για την απόκτηση του, υπάρχει μια μόνο προϋπόθεση…

http://www.otherside.gr/2010/06/dwrean-autokinito/

AlexUnder
10-06-10, 16:35
γμτ.. μου λείπουν τα 20.990.000€

endless
10-06-10, 18:12
Τι θα λέγατε για ένα σούπερ 12βαλβιδο αυτοκίνητο με 880 άλογα και τελική ταχύτητα 233 χλμ/ώρα, χωρίς να πληρώσετε ούτε ένα ευρώ; Για την απόκτηση του, υπάρχει μια μόνο προϋπόθεση…

http://www.otherside.gr/2010/06/dwrean-autokinito/

Όχι ευχαριστώ, έχω 16βάλβιδο. :lol:

JIM_MAR
10-09-10, 18:39
Ποιός ξέρει πότε και που είναι φέτος η έκθεση;

spiderman
10-09-10, 23:18
φετος, ωρες λειτουργιας....0.
ουτε καν βραχηκε...
του χρονου τωρα..δυστυχως.

JIM_MAR
11-09-10, 00:39
φετος, ωρες λειτουργιας....0.
ουτε καν βραχηκε...
του χρονου τωρα..δυστυχως.
Αυτό είναι έγκλημα ρε Κώστα!
Να έχεις και να μην το βρέξεις;
Του χρόνου λοιπόν και για σένα και για μένα (ελπίζω δηλαδή να έχω πάρει μέχρι τότε...)!

spiderman
11-09-10, 14:26
ειναι κριμα, γιατι περυσι τραβηχτηκαμε πολυ για να φερουμε το μοτερ στη σωστη ρυθμιση , και ηταν ετοιμος τελος καλοκαιριου, περυσι..φετος, λογω ελειψης χρονου δικου μου, λογω ελειψης (μοιραιο δυστυχως) του κολλητου του πατερα μου, δεν βραχηκε καθολου. δεν υπηρχε και η διαθεση ισως. του χρονου, αν ειμαστε καλα, θα πεσει..
φυσικα φετος, μια ακομα χρονια, οι καινουριοι αυθαδιασαν, και εμειναν ατιμωρητοι.
του χρονου, θα κοπουνε κεφαλια.!

iliasbass
11-09-10, 15:43
καλα μην αγχωνεσαι... τα καλοκαιρια κρατανε μεχρι τελος οκτωμβρη

JIM_MAR
11-09-10, 16:28
καλα μην αγχωνεσαι... τα καλοκαιρια κρατανε μεχρι τελος οκτωμβρη
Στο χωριό μου λένε μια παροιμία: Δεν έβρεχε, δεν έβρεχε, το Μάη δροσολόγαγε...
Σε απλά Ελληνικά, σιγά μην το ρίξει τέτοια εποχή μέσα! Πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο τώρα! Δε το χαίρεσαι όπως στις αρχές καλοκαιριού...νομίζω δηλαδή!

spiderman
11-09-10, 16:39
ε ναι..δεν εχει νοημα. αμα δεν σε καιει ο ηλιος, τι να το κανεις...?

JIM_MAR
11-09-10, 16:43
Κώστα, φουσκωτό ή πολυεστερικό έχεις;

spiderman
11-09-10, 16:48
παραδοσιακος τυπος.
πολυεστερα, V , φασαρια (πεταμενη ηχομονωση), μποφορ και βαρα μεχρι να σπασει.

JIM_MAR
11-09-10, 16:52
:metalo::twisted::ilove:
Σωστός ο παίχτης!!!
Αυτό με τη φασαρία-ηχομόνωση πάντως πολύ μου άρεσε! Σα να λέμε "allegerita"...Τι σόι Αλφίστες ήμαστε!

spiderman
11-09-10, 17:17
δηλωση 35αρη σημερα...:
"καθε μεσημερι, ακουγα που εβαζε μπροστα, και σηκωνομουν κρυφα στις γρυλλιες να το δω". ο 35αρης μιλαει για οταν ηταν 10χρονων και το σχολιο αφορα τα 2 προηγουμενα σκαφη του πατερα μου..
σχολιο 16αρη, περυσι..:
" καθε φορα που βαζει μπρος, βγαινω στο παραθυρο να το δω να φευγει"...το σχολιο αφορα το 3σκαφος (το τελευταιο).
οποτε καταλαβαινεις..γενικως, το ακους οταν δεν το βλεπεις, και επισης το καταλαβαινεις απο τα μπαμμπουμ στο κυμα, πολυ πριν φανει η κουκιδα του στον οριζοντα..

MadKefalonian 33
23-09-10, 16:51
παραδοσιακος τυπος.
πολυεστερα, V , φασαρια (πεταμενη ηχομονωση), μποφορ και βαρα μεχρι να σπασει.
Τι μαρκα,μοντελο το σκαρι και τι μαρκα και ιππους η μηχανη?Αν επιτρεπεται παντα:)

JIM_MAR
13-10-10, 23:12
Για όσους φίλους της θάλασσας, το Σάββατο (16-24) αρχίζει το 32ο Διεθνές Ναυτικό Σαλόνι στο αεροδρόμιο ως συνήθως!

spiderman
13-10-10, 23:21
σοβαρα!???και ερχονται και οι γονεις μου αυριο!!
θα τσακωσω φαδερ και φυγαμε..οσφριζομαι baja 32αρι...!start ψησιμο απο..τωρα!!

JIM_MAR
13-10-10, 23:45
σοβαρα!???και ερχονται και οι γονεις μου αυριο!!
θα τσακωσω φαδερ και φυγαμε..οσφριζομαι baja 32αρι...!start ψησιμο απο..τωρα!!
Σου το εύχομαι φίλε! Εργαλείο με τα ούλα του...
Δια του λόγου το αληθές...
http://www.athensboatshow.gr/

Εγώ θα πάω μάλλον δύο φορές! Μια διερευνητική-βολτάδικη και μια πιο...σοβαρή! Όχι ότι θα αγοράσω κάτι, απλά για να πάρω καμιά ιδέα για να δω τι θα πάρω!

George T.
14-10-10, 00:22
ελπίζω και τις 2 με τον ίδιο (ίδια!!) συνοδό μπας και μάθεις κάτι...

spiderman
16-10-10, 20:31
πηγαμε με φαδερ σημερα στην εκθεση στο ΕλΒενιζελ.
καλα ητανε, 8ευρω η εισοδος, 3περιπτερα, μικρη γενικα.
1 για μικρα σκαφη, μεχρι 10μετρα, 1 για μεγαλα (αρκιδια!), και 1 για αξεσουαρ-μοτερ κτλ.
εν ολιγοις, υπαρχουν ευκαιριες, καποιοι παραμενουν μαλ@κες, και το μοναδικο εργαλειο που αξιζε ηταν το all time classic wellcraft scaraab 32 , στο περιπτερο των μεγαλων, σε κοκκινακι, με 2χ300 εξωλεμβιες και τιμη 118.000. 100 στο χερι και σηκωνει και αλλο ψαλιδι.
απο εκει και περα, το ποιο ευφυες που ειδα, ηταν της εταιρειας compass, ελληνικη, παλια και καλη, που ειχε ενα βαρκακι 4,70, προς 3.500ευρω, το οποιο ηταν απλα πανεξυπνο ως τροπος κατασκευης και χρηστικοτατο, κατι που ειδα οτι ισχυε και για τα υπολοιπα της γκαμας της.
τριτο, στα 135.000ευρω, το Rock36 της bell marine hellas τουμπανο μεν, 2χ350 , φουσκα κτλ, αλλα, μπροστα στο σκαραβαιουκλα, δεν βαζω τιποτα.
μουα και φαδερ, εκστασιασμενοι χαιδευαμε τη γαστρα του αεριωθουμενου σκαραβαιου...κλαψ..λυγμ..
αυτο ειναι να εχει 7μποφορια, να μπουμε οι δυο μας μεσα, να φουλαρεις 1000λιτρα βενζινα και 500νερα να εχεις το καλο ζυγισμα, και να βγεις να γινει του Λεωνιδα και των 300μαζι....κολαση..
τα υπολοιπα ολα, συμβιβασμοι. μια απο τα ιδια..δυστυχως οπως και στα αμαξια υπαρχει η ταση να τα συνδυαζουν ολα. δεν γινεται ρε φιλε, και καμπινα και γκαζι και ελιγμος και κυριλα και εργαλειο στον καιρο...ενα πραγμα θα ειναι το καλο.αλλιως, βγαλε ενα μυριο και ισως βρεις κατι, που αποκλειεται και παλι..

JIM_MAR
17-10-10, 18:36
Πήγα και εγώ χθες (Σάββατο μεσημέρι) στην έκθεση.
Περισσότερο χάζευα τα μικρά και κυρίως τα 6-7 μέτρα γιατί αυτά με ενδιαφέρουν περισσότερο...
Παρόλο που δεν είμαι και πολύ φαν του φουσκωτού (οπτικά και ψυχολογικά κυρίως), αυτό που με εντυπωσίασε πολύ ήταν το κατάμαυρο καμπινάτο με το ξύλινο (τικ) κατάστρωμα...Σα μαχητικό ήταν!
Γενικά καλή ήταν αλλά ίσως λίγο μικρή σαν έκθεση. Τεσπα μάλλον θα ξαναπάω και το επόμενο Σάββατο με ένα φίλο που έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα.

Tasos25
18-10-10, 19:02
Αυτο ανηκει στην οικογενεια....Η αισθηση που σου δινει ειναι απιστευτη!!!Ειναι απλα αλλουουουουου!!!
http://img230.imageshack.us/img230/2840/spa0385.jpg

spiderman
18-10-10, 19:38
apache?
η κατι παρεμφερες?

maser
19-10-10, 17:11
jim τπτ καλό για αγορά είχε?
Bayliner - Sea Ray - Regal είχε?

Tasos25
19-10-10, 20:56
Havana...Mostro σε καρινα του 741 open!Το συνδυασαμε με ενα μοτερ 5.0GXI volvo penta 2(διπλοπροπελο) με αποδοση 275ps στην προπελα!

JIM_MAR
19-10-10, 22:53
jim τπτ καλό για αγορά είχε?
Bayliner - Sea Ray - Regal είχε?
Ανάλογα το πορτοφόλι, όλο και κάτι έβρισκες....
Πάντως με το που μπαίνεις μέσα έχει πολλάααα Regal και δίπλα ακριβώς...Bavaria ιστιοπλοϊκά...
Μου άρεσε το Regal 2250, το οποίο όπως σου είπα και τηλεφωνικώς το είχαν και σε καλή τιμή...Προλαβαίνεις μέχρι την Κυριακή να το κλείσεις!:okk:

spiderman
19-10-10, 23:02
bayliner-regal-searay?
"ποταμίσια" τα λενε αυτα..!
regal ειχε σιγουρα, τα κλασσικα σκαρια. ομορφα, με πλευση "εκτοπισματος". καινουρια δεν ρωτησα, αλλα μτχ στην συμπρωτευουσα, και 3ετιας, παιζουν οριακα 20 αν το ψαξεις...
Renegate και ξερο ψωμι!

George T.
19-10-10, 23:16
ο παραπάνω είναι ποταμίσιος Κώστα...
άσε να μάθει στον ευβοικό πρώτα και μαθαίνει και τα πιο σκληροπυρηνικά μετά...
μην μας πνίξει κιόλας...

MadKefalonian 33
20-10-10, 00:53
εργαλειο που αξιζε ηταν το all time classic wellcraft scaraab 32 , στο περιπτερο των μεγαλων, σε κοκκινακι, με 2χ300 εξωλεμβιες και τιμη 118.000. 100 στο χερι και σηκωνει και αλλο ψαλιδι.

Skarab ηηηηηηηηη http://www.car.gr/classifieds/boats/view/900513/ ηηηηηηηη
http://www.car.gr/classifieds/boats/view/872474/

JIM_MAR
28-10-10, 01:04
Ιδού και ένα εντυπωσιακό site που χάζευα πριν λίγο
http://www.marinetraffic.com/ais/

Τhanos_916
28-10-10, 03:52
απιστευτο!:okk:

JIM_MAR
25-11-10, 00:09
Εξαιρετικά αφιερωμένο στον φίλο μου τον spiderman που ξέρω ότι του αρέσουν αυτά...
http://www.ortsa.gr/article.php?aid=497&pg=1

Κώστα (maser) εμείς είμαστε ποιο "παραδοσιακοί" και πιο κοσμοπολιτες γι' αυτό δε στο αφιέρωσα...
Riva (κατά προτίμηση rivarama) και ξερό ψωμί εμείς...Αν και αν έχεις riva είναι ποοολύ δύσκολο το ψωμάκι σου να είναι ξερό...

spiderman
25-11-10, 16:44
ειλικρινα, αν εχω μια επιθυμια, ειναι η εξης...
να βγαλω καποια λεφτα, και να αγορασω ενα τετοιο εργαλειο. αλλά σε κοκκινο, με το ονομα -συνεχεια των δικων μας ως σημερα- "charlie" , για να γουσταρω ασχημα εγω μαζι με τον πατερα μου..
του εχει περασει η κ@υλα πλεον, και ξερω οτι δυσκολα θα κανει το βημα να το παρει αυτος..γουσταρει, αλλά και τα χρονια περνανε, και οι καιροι δυσκολευουνε..
αλλά αν μου κατσει που λενε, θα το κανω...ενα εργαλειο τετοιο, με τις εξατμισεις ορθιες εξω απο το νερο, σαν νταλικα mac αμερικανικη, με inox σωληνες, 2 μπακετ του θανατου, μια τελικη 80-90 μιλια, και να βγαζει 7αρια καιρο, και να χωνομαστε μεσα να γουσταρουμε..ειλικρινα, ειναι κατι που θελω να γινει.ευχομαι...!

thanks για την αφιερωση!

blackcode
25-11-10, 18:17
Ιδού και ένα εντυπωσιακό site που χάζευα πριν λίγο
http://www.marinetraffic.com/ais/

το συγκεκριμένο υπάρχει εδώ και κάνα 2 χρόνια και η κάλυψη του σχεδόν παγκόσμια!
Το έδινα σε φιλαράκια πριν μπαρκάρω και ξέραν που είμαι ανά πάσα στιγμή!:D

JIM_MAR
25-11-10, 21:01
να βγαλω καποια λεφτα, και να αγορασω ενα τετοιο εργαλειο. αλλά σε κοκκινο, με το ονομα -συνεχεια των δικων μας ως σημερα- "charlie" , για να γουσταρω ασχημα εγω μαζι με τον πατερα μου..
του εχει περασει η κ@υλα πλεον, και ξερω οτι δυσκολα θα κανει το βημα να το παρει αυτος..γουσταρει, αλλά και τα χρονια περνανε, και οι καιροι δυσκολευουνε..
αλλά αν μου κατσει που λενε, θα το κανω...ενα εργαλειο τετοιο, με τις εξατμισεις ορθιες εξω απο το νερο, σαν νταλικα mac αμερικανικη, με inox σωληνες, 2 μπακετ του θανατου, μια τελικη 80-90 μιλια, και να βγαζει 7αρια καιρο, και να χωνομαστε μεσα να γουσταρουμε..ειλικρινα, ειναι κατι που θελω να γινει.ευχομαι...!

thanks για την αφιερωση!
Μακάρι αρχηγέ μου! Στο εύχομαι!
Και εννοείται ότι θα με πας βόλτα...

stallion3.2
26-11-10, 09:47

thanks για την αφιερωση!

_hfZBfikfy0

βγάλε τον μουστάκια....και βάλε έσενα....:okk:

spiderman
26-11-10, 18:48
εργαλειο ε? και δεν εχω δει καν, απο κοντα ποτε ρε γμτ...υφαρχουν τετοια εδω ελλαντα?

stallion3.2
26-11-10, 18:52
catamaran powerboat? μπααααα......μιλάμε για εργαλείο που κάνει πάνω απο εκατομμύριο και δεν έχει καμπίνες για τις ....τάνες, ποιός 'μεγιστάνας' θα έπαιρνε τέτοιο 'άχρηστο' εδώ?

nikos7ar
26-11-10, 18:58
:lol::okk::lol:

Τhanos_916
26-11-10, 19:05
το ειδα και με ποναει ο ποπος μου ρε παιδες..
καλυτερα να παρω το τσιπουρακι μου στο σκαφος.

μπρρρρ
δεν ειμαι για τετοια εγω....

stallion3.2
26-11-10, 19:07
κάποτε ένα (πολύ) πλούσιος φίλος μας πήγε απο Napoli Capri με ένα τέτοιο:

http://www.rivaguru.com/showroom/r32_35/Running_left_full.jpg

Riva Ferrari Powerboat...η Ferrari δεν παρείχε μοτέρ αλλά τον αεροδυναμικό σχεδισμό του πάνω μέρους του σκάφους

GeoZ
26-11-10, 19:19
catamaran powerboat? μπααααα......μιλάμε για εργαλείο που κάνει πάνω απο εκατομμύριο και δεν έχει καμπίνες για τις ....τάνες, ποιός 'μεγιστάνας' θα έπαιρνε τέτοιο 'άχρηστο' εδώ?

Βρε χαμένε ένα χρόνο ήταν παρατημένο στο λιμάνι που πηγαινοέρχεσαι δεν το δες;

stallion3.2
26-11-10, 19:52
πλάκα κάνεις...υπήρχε ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ τέτοιο πράγμα στη Ζάκυνθο? δεν μιλάμε για cigarette boat αλλά για ανθρακονημάτινο catamaran....

GeoZ
26-11-10, 20:09
πλάκα κάνεις...υπήρχε ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ τέτοιο πράγμα στη Ζάκυνθο? δεν μιλάμε για cigarette boat αλλά για ανθρακονημάτινο catamaran....
Αυτό είναι ακόμα παρατημένο στο λιμάνι του καταμαράν αγνοείτε η τύχη, και τα δύο βρέθηκαν κοντά στο νησί ακυβέρνητα με καμμένα μοτέρ με 2-3 χρόνια διαφορά....Φήμες μιλάνε για κοκα απο Αλβανία.

spiderman
26-11-10, 20:30
μ'αυτα και μ'άυτα, τσεκαρα για αστειο τις αγγελειες στα διαφορα site...
και φαινεται η αγορα να διαμορφωνεται για τα μτχ, ευνοικα (κρατανε τιμες πωλησης) για τα κατω των 6μετρων, και οχι ευνοικα (καλο για τους αγοραστες) για τα μεγαλυτερα..
με αυτα τα προχειρα συμπερασματα, μιλουσα μιση ωρα τηλεφωνο με το φαδερ...μονο που δεν την ...ξεφλουδισαμε με μερικα...ο ιδιος, ειπε να παω να φωτογραφισω τον πυραυλο, και στατικα και σε σουζες τον...Δεκεμβρη (δεν παει καλα) και να ριξω αγγελια..αν κινηθει, θα παμε για αλλαγη.αν οχι, θα συνεχισουμε με το πυραυλικο.

maser
29-11-10, 13:15
Εξαιρετικά αφιερωμένο στον φίλο μου τον spiderman που ξέρω ότι του αρέσουν αυτά...
http://www.ortsa.gr/article.php?aid=497&pg=1

Κώστα (maser) εμείς είμαστε ποιο "παραδοσιακοί" και πιο κοσμοπολιτες γι' αυτό δε στο αφιέρωσα...
Riva (κατά προτίμηση rivarama) και ξερό ψωμί εμείς...Αν και αν έχεις riva είναι ποοολύ δύσκολο το ψωμάκι σου να είναι ξερό...

Σου αφιερώνω εγώ το εξής:
http://www.youtube.com/watch?v=UbdppUZ4Jw4

JIM_MAR
30-11-10, 00:04
Αργείς να μπεις εδώ μέσα, αλλά άμα μπεις.....:ilove::ilove::ilove:
Το καλοκαίρι, να είμαστε καλά θα κανονίζουμε Κυκλάδες...με τα εξακύλινδρα....ελπίζω....

spiderman
30-11-10, 15:34
καυλάααααα!
ihzaDoG1JfY&feature=related

MadKefalonian 33
30-11-10, 15:48
Αμα θες ατομικο πυραυλακι οριστε (http://www.youtube.com/watch?v=O0VWdlx-RM0).:P

spiderman
30-11-10, 16:06
αυτο ειναι ρε φιλε..
E6VJJfSaOYw&feature=related

MadKefalonian 33
30-11-10, 16:14
http://www.car.gr/classifieds/boats/view/900513/

AlexUnder
30-11-10, 18:48
αυτο ειναι ρε φιλε..
E6VJJfSaOYw&feature=related

αυτα δεν "πλανιαρουν" με τπτ για να πας "στρωτά" ε?

spiderman
30-11-10, 20:22
πλαναρουν απο τα 10μιλια παρκαλω...καποια και απο τα 8..αλλά, ποιος ο λογος να πας στρωτα με ενα τετοιο εργαλειο?
ειναι φτιαγμενα, για να μενουν ισορροπημενα εκτος νερου και να σκανε με τον κωλο. μανετες κατω, και παμε για πτηση.

maser
30-11-10, 21:18
Spiderman κ εμένα μου αρέσει να ταξιδεύω την θάλασσα με κύμα,αλλά ... μόνο εμένα. Δεν με ακολουθεί ο συνκυβερνήτης μου (ούτε με αφήνει)

spiderman
30-11-10, 23:11
μπααα! η ξανθια ειναι εκπαιδευμενη!
για τον φαδερ δεν το συζητω..ειναι εγω, επι 5 σε επιπεδο καφτη! με 3 σπασμενα σκαφη τον 1ο μηνα χρησης, ειναι πτυχιουχος πλεον...!

maser
01-12-10, 22:16
H δικιά μου αγχώνεται με την θάλασσα.
Ο δε πατέρας μου, καπετάνιος ήταν.
To καλοκαίρι έχει εντατικά μαθήματα σε JIM MAR

JIM_MAR
09-12-10, 23:18
Να 'τα τα εργαλεία....
http://www.ortsa.gr/article.php?aid=499&pg=1

Μέγας Ανατολικός
10-12-10, 02:47
http://theenergylibrary.com/node/8152

Αυτό είναι εργαλείο!:P
Τα άλλα είναι για το Ρέμο και το Ρουβά, για να κάνουν τους καπετανέους μέχρι τη Μύκονο!:lol:

Σπύρος Ζουμής
23-01-11, 12:51
+1 ασε εμενα με εχουνε φαει τα 300αρια:hysterical:

Σπύρος Ζουμής
23-01-11, 12:57
http://www.youtube.com/watch?v=4qDgn6G00KM

MadKefalonian 33
23-01-11, 14:55
http://www.youtube.com/watch?v=4qDgn6G00KM
Αν δεν απατωμαι αυτο ειναι σχετικα μικρο.
Ας με διορθωσουν οι καπετανιοι αν κανω λαθος.

Σπύρος Ζουμής
23-01-11, 15:16
Ειναι μικρο σχετικα αυτο ενα VLCC δηλ μεγαλο μπορει να φτασει και τα 350m μηκος:)

MadKefalonian 33
23-01-11, 16:48
Ειναι μικρο σχετικα αυτο ενα VLCC δηλ μεγαλο μπορει να φτασει και τα 350m μηκος:)
Βασικα εννουσα μικρης χωρητικοτητας:)

Σπύρος Ζουμής
23-01-11, 17:51
Βασικα εννουσα μικρης χωρητικοτητας:)
Τα μεγαλα τανκερ χρησιμοποιουνται για την μεταφορα μεγαλων ποσοτητων πετρελαιου χρησιμοποιουν την ιδια τεχνολογια με τα μικρα τανκερ αλλα σε πολυ μεγαλυτερη κλιμακα εχουν συνηθως μηκος εως και 250m και πανω και εκτοπισμα μεχρι 200.000 και πανω τονους
τα μικρης χωριτικοτητας ειναι τα 160αρια και τα 200+ που εχουν μηκος μεχρι 250m αντε 270m.

JIM_MAR
23-01-11, 23:08
Εδώ μιλάμε για σκάφη και όχι για καράβια. Υπάρχει παρόμοιο θέμα εδώ:
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=22379

MadKefalonian 33
23-01-11, 23:24
Εδώ μιλάμε για σκάφη και όχι για καράβια. Υπάρχει παρόμοιο θέμα εδώ:
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=22379
ευχαριστουμε για την υπενθυμιση:)

Σπύρος Ζουμής
23-01-11, 23:26
+1.

JIM_MAR
08-05-11, 14:15
Τι έγινε; Τα ρίξατε ή ακόμη; Ήρθε η ώρα τους νομίζω...

maser
11-05-11, 15:19
καλομελέτα και... έπεσε!

Vittorio
10-07-11, 12:35
Παιδιά, έχει ασχοληθεί κανείς με τις καταδύσεις;
Εννοώ, σοβαρά, δλδ. να πάει σε σχολή, να κάνει μαθήματα κλπ. για να πάρει το δίπλωμα.

nikos7ar
14-07-11, 11:35
ελα οσοι πιστοι προσελθεται http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=348517&cid=12

angelos_ARlover
14-07-11, 12:15
http://styleandfashion.blogosfere.it/images/091006_AB_Powershore_04.jpg

nikos7ar
14-07-11, 12:28
εγω ξεκινησα απο τα ρηχα,εσυ με πηγες κατευθειαν στα απατα...:lol:

angelos_ARlover
14-07-11, 12:39
Αυτο δεν ειναι? Στους κινητηρες, ποσο ασχημο δειχνει το yamaha πανω απο το abarth?

velocita
14-07-11, 16:59
Εξαιρετικό!!!!!!!!! Πανέμορφο, πανίσχυρο, όσο και... πανάκριβο.

MILANEZOS
14-07-11, 17:38
SACS είναι μία από τις πλέον γνωστές εταιρείες κατασκευής ταχύπλοων σκαφών. Η συγκεκριμένη συνεργάστηκε με την Abarth και μαζί δημιούργησαν το «SACS - Abarth 695 Tribute Ferrari» το οποίο ίσως θεωρηθεί ως το πλέον ιδανικό και… trendy tender που κυκλοφορεί.

Πρόκειται για μία συλλεκτική έκδοση ιδιαίτερης σχεδίασης, εμπνευσμένης εξολοκλήρου από τα αυτοκίνητα Abarth. Σύμφωνα με την εταιρεία έχουν κατασκευαστεί μόνο 199 tender, τα οποία διατίθενται στα εξής χρώματα: Abarth 695 Tribute Ferrari, κόκκινο «Rosso Corsa», κίτρινο «Giallo Modena», μπλε «Blu Abu Dhabi» και γκρι «Grigio Titanio». Στα πλαϊνά του σκάφους - εικονίζεται το στάνταρ Rosso Corsa - φιγουράρουν τα σήματα «Abarth Tribute Ferrari», ενώ την κονσόλα καλύπτουν πάνελ με look ανθρακονημάτων. Τέλος, τα καθίσματα φέρουν τα χαρακτηριστικά κόκκινα γαζιά της Abarth.

Να σημειώσουμε ότι το σκάφος συνοδεύεται από μια... χειροποίητη τσάντα SACS Mare Abarth, η οποία σχεδιάστηκε σε συνεργασία με το διάσημο εργαστήριο Tramontano της Νάπολης.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=348517&cid=12

Vittorio
14-07-11, 17:39
Τιμές ... γιατί δεν λένε;

MILANEZOS
14-07-11, 17:41
καλο θα ηταν να ξερουμε κ τιμες.

Vittorio
14-07-11, 17:45
Το ρωτώ διότι, σε εποχή μεγάλης κρίσης, όπου παραπονούμεθα για τις τιμές των καυσίμων, των τελών κυκλοφορίας, των ανταλλακτικών αυτοκινήτων, των εκτάκτων εισφορών κλπ., νομίζω ότι είναι ολίγον παράλογο και αντιφατικό να μένουμε "κάγκελο" απέναντι σε σκάφη αναψυχής, και δη επετειακά - "ειδικά".

Και αν κάποιος μπορεί βάσιμα να υποστηρίξει ότι το αμάξι είναι και εργαλείο δουλειάς, για το σκάφος νομίζω ότι αυτό δεν λέγεται τόσο εύκολα.

velocita
14-07-11, 17:54
Καθόλου δε λέγεται, αλλά τα όνειρα είναι (ακόμα) δωρεάν...:lol:

Vittorio
14-07-11, 17:58
Εντάξει, αλλά από ένα σημείο και μετά, το να "ζαχαρώνει" κανείς πράγματα που εκ των προτέρων γνωρίζει ότι (μάλλον) ποτέ δεν πρόκειται να αποκτήσει, προσωπικά μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο και αγχογενές.

Άντε, μέχρι καμιά 4C, όπως μας έκαναν ...

JIM_MAR
17-07-11, 15:12
Εντάξει, αλλά από ένα σημείο και μετά, το να "ζαχαρώνει" κανείς πράγματα που εκ των προτέρων γνωρίζει ότι (μάλλον) ποτέ δεν πρόκειται να αποκτήσει, προσωπικά μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο και αγχογενές.

Άντε, μέχρι καμιά 4C, όπως μας έκαναν ...
Κοίτα, το να κοιτάς σκάφη σαν και το προηγούμενο είναι σαν να κοιτάς ας πούμε μια Μ3 (σε χρήμα πάντα). Και τα δύο τα παίρνεις πρώτα για σένα με τη διαφορά ότι την Μ3 θα τη χρησιμοποιείς και για τα ψώνια σου ενώ το σκάφος μόνο για τη βόλτα σου. Δεν υπάρχει καμία πρακτικότητα όπως με τα περισσότερα αυτοκίνητα.
Το παίρνεις γιατί δε θα σου λείψουν, το χρησιμοποιείς όσο μπορείς για 3-4 μήνες το χρόνο και γενικά του ρίχνεις χρήμα. Δεν είναι αμάξι που το έχεις για όλες τις δουλειές....
Όσο για την 4c στα ίδια λεφτά με ένα καλό σκάφος θα είναι οπότε πάλι είναι ίσως κάπως ουτοπικό να το "ζαχαρώνουμε"! Γούστα είναι αυτά και τα γούστα ως γνωστόν πληρώνονται τις περισσότερες φορές ακριβά...
Άλλος ρίχνει 50 χιλιάρικα στη θάλασσα για ένα (σχετικά μικρό) σκαφος, άλλος ρίχνει τα 50 στο δρόμο για ένα αμάξι, άλλος "σκάει" 50 στην Ducati και παίρνει ό,τι πιο γαμάτο κυκλοφορεί στους δύο τροχούς, και άλλος αγοράζει μια "τρύπα" ανοίγει ένα μαγαζάκι και βγάζει μεροκάμματο!
Άσε που με την κρίση τα σκάφη (τα μτχ) τα πουλάνε αρκετά πιο κάτω από αυτό που πρέπει, όπως και όλα δηλαδή! Αλλά περί ορέξεως....

Vittorio
26-07-11, 14:24
Στη Ρόδο που ήμουν επί 1 εβδομάδα, έκανα τις 2 πρώτες μου καταδύσεις, στα 6 και 9 μέτρα αντίστοιχα.
Συναρπαστική, απόλυτη εμπειρία, ένας άλλος κόσμος, ήσυχος, πανέμορφος!

Vittorio
29-07-11, 14:48
Το μεγαλύτερο ψάρι του πλανήτη, σήμερα: Ο φαλαινοκαρχαρίας (τελείως άκακος, τρέφεται με φυτο-πλανγκτόν).
Το λινκ εκ παραδρομής τον αναφέρει ως φάλαινα.
http://www.tanea.gr/photonews/klik/

AlexUnder
30-07-11, 00:11
Το μεγαλύτερο ψάρι του πλανήτη, σήμερα: Ο φαλαινοκαρχαρίας (τελείως άκακος, τρέφεται με φυτο-πλανγκτόν).
Το λινκ εκ παραδρομής τον αναφέρει ως φάλαινα.
http://www.tanea.gr/photonews/klik/

το λινκ μας μεταφέρει σε ενα άρθρο με τίτλο

"Το άγχος της Μισέλ Ομπάμα"

:lol:

Vittorio
30-07-11, 09:41
Ουπς, λάθος! :redface:
Τώρα πρέπει να είναι το σωστό.
http://www.tanea.gr/AlbumPreview/?mid=20087

Vittorio
04-08-11, 19:59
3η κατάδυση σήμερα, στα 12-13 μέτρα.
Όσο βαθαίνει, τόσο καλύτερο γίνεται!

angelos_ARlover
09-08-11, 17:05
Αν κανεις 10 παιρνεις το 1ο αστερι και εχεις διπλωμα αυτοδυτη(νομιζω ετσι λεγεται)

Vittorio
09-08-11, 22:21
Όπως έμαθα, το 1ο αστέρι είναι στα 19-20 μέτρα.

Vittorio
10-08-11, 19:08
Στην τελευταία (4η) κατάδυση που έκανα, πήγαμε στο 2ο λιμανάκι της Βουλιαγμένης, όπου εκεί έχει το περιβόητο "πηγάδι", μέσα από το οποίο είδα να μπαίνουν και να βγαίνουν μερικοί που έκαναν άπνοια, δλδ. αυτό.
http://www.youtube.com/watch?v=1CoOoHIpqss&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=vdZF2de0JdQ&feature=related

Περιττό να πω ότι μου κόπηκε η ανάσα όταν τους είδα και κατάλαβα ακριβώς τι έκαναν ...

angelos_ARlover
15-08-11, 22:12
Δεν καταλαβα τι ειναι αυτο ακριβως? Με μια ανασα να πας και να ερθεις? Ποιο το νοημα?

Vittorio
17-08-11, 17:55
Δεν υπάρχει απαραιτήτως κάποιο νόημα σε τέτοιου είδους αθλήματα.
Απλά, τους αρέσει.

Νίκος Σ
18-08-11, 08:49
Δεν καταλαβα τι ειναι αυτο ακριβως? Με μια ανασα να πας και να ερθεις? Ποιο το νοημα?

έχεις ακούσει για τους σφουγγαράδες της Σύμης και της Καλύμνου ; υπήρχαν εποχές που δεν είχαν τις τεχνολογίες του σήμερα και έπρεπε με μια ανάσα να μαζέψουν σφουγγάρια από μεγάλο βάθος , ήταν και είναι επάγγελμα , και βέβαια κανείς δεν μπορεί να σε πει να μην ασχοληθείς με το χόμπι σου , είτε αυτό λέγεται στρίβω στο θεό με την Άλφα είτε βουτιά στο θεό γιατί ο κόσμος εκεί κάτω είναι ότι καλύτερο έχεις δει σε αυτό τον κόσμο ...

JIM_MAR
15-10-11, 00:27
Για τους λάτρεις του είδους...
http://www.athensboatshow.gr/
Λέω να πάω αύριο καμια βολτίτσα να χαζέψω...

JIM_MAR
16-10-11, 18:33
Πήγα τελικά...
Είδα...
και έφυγα....
Μου άρεσαν κάποια ΟΚ, αλλά για να ψωνίσω κάτι που θα μου αρέσει σε καινούριο (ταχύπλοο) θα θέλω κανα 55-60άρι και άνω...Οπότε μτχ όποτε και αν -όπως πάνε τα πράγματα- προκύψει

Αααα χάζεψα και ιστιοπλοϊκά...Ωραία είναι και αυτά! Άσε που σχεδόν με τα λεφτά ενός 6-6,5 μετρου ταχύπλοου με καμπινούλα (διπλό κρεβάτι δηλαδή και τίποτα άλλο) παίρνεις 10 μετρο ιστιοφόρο με 2 καμπίνες, τουαλέτα, κουζίνα, σαλόνι που κοιμίζει σίγουρα 6 και διακοπάρεις για ποοοοολές μέρες με πολύ λίγα έξοδα σε όλο το Αιγαίο χωρίς να φοβάσαι ιδιαίτερα....
Αν και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν και οι ενοικιάσεις ιστιοπλοϊκών που είναι απείρως οικονομικότερες...Αρκεί να βρεις ΤΑΙΡΙΑΣΤΗ παρέα!

angelos_ARlover
16-10-11, 18:36
Πήγα τελικά...
Είδα...
και έφυγα....
Μου άρεσαν κάποια ΟΚ, αλλά για να ψωνίσω κάτι που θα μου αρέσει σε καινούριο (ταχύπλοο) θα θέλω κανα 55-60άρι και άνω...Οπότε μτχ όποτε και αν -όπως πάνε τα πράγματα- προκύψει

Αααα χάζεψα και ιστιοπλοϊκά...Ωραία είναι και αυτά! Άσε που σχεδόν με τα λεφτά ενός 6-6,5 μετρου ταχύπλοου με καμπινούλα (διπλό κρεβάτι δηλαδή και τίποτα άλλο) παίρνεις 10 μετρο ιστιοφόρο με 2 καμπίνες, τουαλέτα, κουζίνα, σαλόνι που κοιμίζει σίγουρα 6 και διακοπάρεις για ποοοοολές μέρες με πολύ λίγα έξοδα σε όλο το Αιγαίο χωρίς να φοβάσαι ιδιαίτερα....
Αν και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν και οι ενοικιάσεις ιστιοπλοϊκών που είναι απείρως οικονομικότερες...Αρκεί να βρεις ΤΑΙΡΙΑΣΤΗ παρέα!
Ολοι μου το λενε αυτο.. Και πρεπει να ισχυει. Αντε να φας στην μαπα κανα μ@λ@κ@ και να σου χαλασει τις διακοπες. Δεν μπορεις να σηκωθεις και να φυγεις κιολας :lol::lol:

JIM_MAR
16-10-11, 18:48
Εννοείται ότι ισχύει...
Σκέψου κάποια φορά που πιθανά έχεις πάει διακοπές με αταιριαστη παρέα ποια ήταν η κατάληξη; Ή τσακώνεσαι και χαλάνε οι διακοπές ή χωρίζεστε σε "στρατόπεδα" και ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και όλα καλά ή περίπου..
Σε ένα σκάφος κανένα από τα δύο δε μπορεί να συμβεί! Τόσο απλά!
Όλοι πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι στο που είναι, γιατί είναι εκεί και ποιος είναι ο ας πούμε αρχηγός (κυβερνήτης) τον οποίο πρέπει να υπακούουν όσον αφορά τη ναυσιπλοΐα και γενικά τη λειτουργία του σκάφους.
Τώρα αν έχεις μαζί σου τίποτα περίεργες ή περίεργους που δεν θέλουν να κουνηθούν, θέλουν τα...σπα τους, δεν τους αρέσει η θαλάσσια περιπλάνηση αλλά θέλουν να φτάσουν κάπου γρήγορα τότε βράστα!
Χρειάζεται κατανόηση, ξεβόλεμα (δε μπορείς να κάνεις μπάνιο -με γλυκό νερό εννοώ- 5 φορές την μέρα γιατί δε θα έχει για τους άλλους, όπως και δεν περιμένεις ότι θα "χορεύεις" στην κρεβατάρα σου γιατί ο χώρος είναι περιορισμένος) και να ξέρεις ότι ζεις μια περιπέτεια, έναν εναλλακτικό τρόπο διακοπών! Λίγες ανέσεις αλλά δε σου λείπει και τίποτα σε ένα ιστιοπλοϊκό! Με συνειδητοποιημένους πιστεύω μπορείς να κάνεις κρουαζιέρα σε όλο το Αιγαίο ή όπου άλλου για ένα μήνα...
Διάθεση να υπάρχει, χρόνος και προπάντων συνειδητοποιημένη παρέα!

angelos_ARlover
16-10-11, 19:01
Το σκεφτομαι για του χρονου βασικα!

Vittorio
15-01-12, 12:26
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=117784&catID=5

velocita
15-01-12, 12:56
"δεν έχει εχθρούς εκτός από τον άνθρωπο"

!!!!

Εξαιρετικό δημιούργημα ο λευκός, από τα ελάχιστα είδη ζωής που ουσιαστικά έχουν μείνει απαράλλακτα τα τελευταιά... εκατομμύρια χρόνια, ενδεικτικό της προσαρμστικότητας αλλά και της αντοχής του στα δύσκολα!