PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΚΟΠΕΣ... (μέρος ΙΙ)

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

stratous156
06-07-10, 16:47
εννοείται αυτό...εσύ ποτε θα κατεβεις;

MadKefalonian 33
06-07-10, 17:30
εννοείται αυτό...εσύ ποτε θα κατεβεις;
περιπου στις 15/07 με 26/08

billkour
11-07-10, 22:00
εγω το ΠΣΚ που μας ερχεται,θα παω με ιστιοπλοικο, κεα-καρυστο!!εχει να πεσει πολυ κουνημα παλι !!:lol::lol:
μολις γυρισα...απλα καταπληκτικα για ακομη μια φορα!!

Ανδρεας1551.8
13-07-10, 02:51
τελικα οριστικο.Ζαντε στις 7/8 μεχρι 12/8.περιοχη Αλικανα.μαλλον με το Υ (μπλε ελεφαντινο)της γυναικας:cool::cool:.εστω και ολιγοημερες διακοπες πιστευω ειναι αρκετα καλα.αλλος για εκει η απο εκει??

spn147
13-07-10, 09:02
τελικα οριστικο.Ζαντε στις 7/8 μεχρι 12/8.περιοχη Αλικανα.μαλλον με το Υ (μπλε ελεφαντινο)της γυναικας:cool::cool:.εστω και ολιγοημερες διακοπες πιστευω ειναι αρκετα καλα.αλλος για εκει η απο εκει??

Ανδρεα θα κατέβω και εγω για διακοπές στην περιοχή του Αλικανα από 23/8 και για μια βδομάδα.
Ελπίζω να συνατησω και καναν Έλληνα και να μην πηξω από τα ¨Αγγλάκια"!

Ανδρεας1551.8
13-07-10, 10:56
[QUOTE=spn147;1244458]Ανδρεα θα κατέβω και εγω για διακοπές στην περιοχή του Αλικανα από 23/8 και για μια βδομάδα.
Ελπίζω να συνατησω και καναν Έλληνα και να μην πηξω από τα ¨Αγγλάκια"![/QUOTE
ειναι ομορφη και ησηχη σε σχεση με το Λαγανα κι εχει κι Ελληνες αρκετους.ειχα παει ξανα πριν 4 χρονια:okk::okk::okk:

GiwrgosKan
14-07-10, 23:01
Μεθαυριο το πρωι παω κερκυρα με παρεα αντρες-γυναικες..(οχι ζευγαρια..:cool::lipssealed:)

Συμβουλες για παραλιες,νυχτερινη ζωη,φαγητο και αλλα must see ευπροσδεκτες...:)

angelos_ARlover
14-07-10, 23:07
Απο παραλιες να πας σιγουρα γλυφαδα, παλαιοκαστριτσα, αγιο γορδιο και αγιο γεωργιο (εμενα τουλαχιστον μου αρεσαν πολυ). Απο must see εννοειται κεντρο στα υπεροχα σοκακια(καντουνια), στο φρουριο και στο αχιλλειο. Απο φαγητο δεν ξερω γιατι ειμαι πολυ βολικος και καθομουν οπου να'ναι

Ανδρεας1551.8
14-07-10, 23:25
Μεθαυριο το πρωι παω κερκυρα με παρεα αντρες-γυναικες..(οχι ζευγαρια..:cool::lipssealed:)

καλα να περασεις!!απο παραλιες οτι σου ειπε ο angelos_ARlover και επισης απο must see στο μον ρεπο και κανονι-ποντικονησι κι αν θες περνα(απεναντι σχεδον απο το σπιτι του Καποδιστρια)στο μικρο νησακι(δεν θυμαμαι ονομα)για μπανιο.η πολη-σοκακια-πλατεια ειναι ολα τα λεφτα!!!:okk::okk::okk:

MadKefalonian 33
15-07-10, 00:11
Geoz...

angelos_ARlover
15-07-10, 00:59
καλα να περασεις!!απο παραλιες οτι σου ειπε ο angelos_ARlover και επισης απο must see στο μον ρεπο και κανονι-ποντηκονησι κι αν θες περνα(απεναντι σχεδον απο το σπιτι του Καποδιστρια)στο μικρο νησακι(δεν θυμαμαι ονομα)για μπανιο.η πολη-σοκακια-πλατεια ειναι ολα τα λεφτα!!!:okk::okk::okk:
Απορω πως τα ξεχασα ντροπη μου. Ποσε μερες θα καθισεις? Σε ρωταω γιατι για να πας αχιλλειο κανονι ποντικονησι και φρουριο πρεπει να πας πρωι και θα χασεις το μπανιο σου. Οταν πηγαινα με τους γονεις μου που καθομασταν καμια 25αρια μερες ειχαμε παει αλλα οταν πηγα περσυ με την κοπελα μου για 5 μερες για να τα δουμε αυτα επρεπε να θυσιασουμε 1 μπορει και 2 πρωινα οποτε και δεν πηγαμε. Μακαρι να εχεις χρονο βεβαια και να τα δεις ολα. Ενα ειναι το σιγουρο, θα περασεις τελεια. Και προσοχη, οταν πας στον αγιο γορδιο αν εχει κυμα σου συνηστω να μην κολυμπησεις. Θυμαμαι ειχα δει τουλαχιστον 5 πνιγμους μεσα σε 2 χρονια. Και επισης εκει να φας στο poseidon. Ειναι μολις κατεβεις το δρομο το τελευταιο μαγαζι δεξια

paokkerkir
15-07-10, 12:57

Kαλώς να έρθεις φίλε! Λοιπόν, από παραλίες ότι σου είπαν, συν Άγιος Στέφανος Αυλιωτών, Λογγάς(αν καταφέρετε να το βρείτε), ο άγιος γόρδης είναι λίγο χάλια φέτος, υπάρχουν δύο αγ, γεώργιοι και οι 2 εξίσου καλοί, επίσης χαλικούνα είναι τέλεια.

Από νυχτερινή ζωή δεν έχει πολύ κίνηση φέτος, στο κέντρο στην πλατεία ότι γίνεται στα καλοκαιρινά μπαράκια, και στο Hook summer που μαζεύει ΠΟΛΥ κόσμο, όπως και το Amaze στο φαληράκι. Το εμπορικό που είναι τα κλαμπ είναι ψιλοπεθαμένο.

Για φαγητό να πάτε ένα βράδυ στο τσιπουράδικο στα δικαστήρια σίγουρα, πολύ ωραίο είναι ένα μεξικάνικο στον αγ. γόρδη, γενικώς από φαγητό δεν θα έχετε πρόβλημα, σχεδόν όπου και να πάτε καλά θα είναι.

must see είναι όπως είπαν το αχίλλειο, το ποντικονήσι, μον ρεπό, παλάτι.

Οπωσδήποτε να πάτε για έναν καφέ στην πλατεία Λιστόν. Ότι άλλο θέλεις ρώτα. Που θα μείνετε?

angelos_ARlover
15-07-10, 13:15
Kαλώς να έρθεις φίλε! Λοιπόν, από παραλίες ότι σου είπαν, συν Άγιος Στέφανος Αυλιωτών, Λογγάς(αν καταφέρετε να το βρείτε), ο άγιος γόρδης είναι λίγο χάλια φέτος, υπάρχουν δύο αγ, γεώργιοι και οι 2 εξίσου καλοί, επίσης χαλικούνα είναι τέλεια.

Από νυχτερινή ζωή δεν έχει πολύ κίνηση φέτος, στο κέντρο στην πλατεία ότι γίνεται στα καλοκαιρινά μπαράκια, και στο Hook summer που μαζεύει ΠΟΛΥ κόσμο, όπως και το Amaze στο φαληράκι. Το εμπορικό που είναι τα κλαμπ είναι ψιλοπεθαμένο.

Για φαγητό να πάτε ένα βράδυ στο τσιπουράδικο στα δικαστήρια σίγουρα, πολύ ωραίο είναι ένα μεξικάνικο στον αγ. γόρδη, γενικώς από φαγητό δεν θα έχετε πρόβλημα, σχεδόν όπου και να πάτε καλά θα είναι.

must see είναι όπως είπαν το αχίλλειο, το ποντικονήσι, μον ρεπό, παλάτι.

Οπωσδήποτε να πάτε για έναν καφέ στην πλατεία Λιστόν. Ότι άλλο θέλεις ρώτα. Που θα μείνετε?
Tι εννοεις ειναι λιγο χαλια?
Πηγα το 2009 και πριν απο αυτο ειχα παει τελευταια φορα το 1999. Καμια σχεση. Ο κοσμος ειχε υποτετραπλασιαστει χαλαρα

bikey77
15-07-10, 14:48
Πρόκειται να πάω διακοπές τον Αύγουστο στην Τυνησία και θα ήθελα να ακούσω tips/συμβουλές και προτάσεις από όσους έχουν ταξιδέψει και έχουν εμπειρία από πρώτο χέρι.

Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους!

karaLRS
15-07-10, 18:07
Πρόκειται να πάω διακοπές τον Αύγουστο στην Τυνησία και θα ήθελα να ακούσω tips/συμβουλές και προτάσεις από όσους έχουν ταξιδέψει και έχουν εμπειρία από πρώτο χέρι.

Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους!

να ακυρώσεις τα εισητήρια και να πας κάπου αλλού!!!:P
η χώρα είναι πάτος.
είναι σαν την αίγυπτο αλλα χωρίς μνημεία και τα σχετικά.

δεν ξέρω αν έχεις πάει πάλι σε τέτοια χώρα αλλα ειναι λιγο τριτοκοσμικά τα πράγματα.
τα σίγουρα μέρη που θα πας είναι στην αρχαία καρχηδόνα.1 ώρα υπόθεση
και το αλλο μέρος ειναι το αλ χαλιλι που εχουν που θα πας για ψωνια.εκει ειναι το πιο fun μέρος του ταξιδιού. σου λένε 50 ευρώ για ενα τάβλι , του λες 1 εσυ.αρχίζεις τσακώνεσαι και τελικά το παίρνεις για 3 ευρώ :lol::lol:

επίσης το άλλο μεγάλο μνημείο τους είναι η σαχαρα. εγω είχα φέρει και λίγη άμμο πίσω.

αν δεν εχεις γερό στομάχι μην φας απεξω.μονο στο ξενοδοχείο.
εγω δοκίμασα ενα τοπικο καφενειο που με πήγε ενας ντόπιος και επινα μια μπουκαλα νερο την μπουκιά.
πολυ καυτερά!!!

ωχ τώρα είδα οτι πας αυγουστο.θα έχει πολυ ζέστη.
εγω είχα πάει νοέμβριο και βάραγε 30αρες για πλάκα.

τύνιδα θα πας ή σε κάποιο θέρετρο στα βόρεια;

http://img682.imageshack.us/img682/9447/233ky.th.jpg (http://img682.imageshack.us/my.php?image=233ky.jpg)
http://img411.imageshack.us/img411/2259/046ed.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=046ed.jpg)
http://img153.imageshack.us/img153/2474/289n.th.jpg (http://img153.imageshack.us/my.php?image=289n.jpg)
http://img130.imageshack.us/img130/2715/260fmi.th.jpg (http://img130.imageshack.us/my.php?image=260fmi.jpg)
http://img59.imageshack.us/img59/4995/019yb.th.jpg (http://img59.imageshack.us/my.php?image=019yb.jpg)
http://img227.imageshack.us/img227/3434/tunisstatthis008.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=tunisstatthis008.jpg)

Gpv Z Zg
15-07-10, 18:15
εγώ θα παώ στο χωριό της μητέρας μου κοντά στα καλάβρυτα και Πάτρα:egyptdance::egyptdance::ilove::ilove::metalo :

bikey77
15-07-10, 18:29
Έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι (Ταϋλάνδη) πριν 4 χρόνια οπότε ξέρω τι σημαίνει ΠΟΛΛΗ ζέστη!
Προορισμός μας είναι ένα θέρετρο στα βόρεια, η Hammamet. Έχουμε βρει ωραία ξενοδοχεία κλπ με πλήρη διατροφή (οπότε δε θα "ρισκάρουμε" πολύ έξω).
Όσο για το επίπεδο οργάνωσης κλπ, εντάξει, δε θα είναι Γερμανία αλλά έτσι είναι αυτά τα ταξίδια... όσο για τα παζάρια, έχω προϋπηρεσία από Bangkok & Phuket, μια φορά παζάρευα μιάμιση ώρα δύο ρολόγια ρέπλικες... όχι επειδή τα ήθελα τόσο, όσο για τη φάση... :)

ANDREAS1765
15-07-10, 19:20
15 αυγουστου για 15 ημερες 50 χιλιομετρα εξω απο το αγρινιο .ορια με το νομο αρτας.

GiwrgosKan
15-07-10, 21:22
Ευχαριστω πολυ ολους για την Κερκυρα! λοιπον,θα μεινω εδω...
http://www.mareemonti.gr/gr/topothesia.html

βορεια ειναι,ξερει κανεις ποση ωρα ειναι περιπου απο τη χωρα? με ποοοολυ νορμαλ ταχυτητες,με 9θεσιο θα ειμαι!!!

karaLRS
15-07-10, 22:05
κυριακή φευγω για dusseldorf.
παω μια βόλτα στο kirmes
http://www.duesseldorf-kirmes.de/

κανενάς εκεί κοντα;

paokkerkir
16-07-10, 01:09
Ευχαριστω πολυ ολους για την Κερκυρα! λοιπον,θα μεινω εδω...
http://www.mareemonti.gr/gr/topothesia.html

βορεια ειναι,ξερει κανεις ποση ωρα ειναι περιπου απο τη χωρα? με ποοοολυ νορμαλ ταχυτητες,με 9θεσιο θα ειμαι!!!

Με πολύ νορμάλ ταχύτητες είσαι ενα μισάωρο από το κέντρο. Ίσως και λίγο παραπάνω. Εκεί γύρω να πας οπωσδήποτε στον αγιο στέφανο αυλιωτών και στον λογγά, ρωτήστε κ θα σας πουν.

Tι εννοεις ειναι λιγο χαλια?

Έχει ξεβράσει πολλά φύκια ο αγ. γόρδης κ έχει βρομίσει η παραλία.

paokkerkir
16-07-10, 01:30
Λοιπόν, θέλουμε 4 άτομα να πάμε Φλωρεντία μεσα στον Αύγουστο, για 3-4 μέρες, αλλά με αρκετά φθηνές διανυκτερεύσεις. Θα είμαστε με αυτοκίνητο οπότε ας είναι και λίγο έξω από το κέντρο. Έχει πάει κάποιος, έχει καμια ιδέα?

Από βενετία πας εύκολα? Θέλουμε να πάμε μέσω Τσεζένα βέβαια.

alfa8c2900
18-07-10, 03:46
Αν θέλετε να φτάσετε γρήγορα μη πάτε μέσω Cesena, πάρε από Βενετία τον Α4 προς Παδοβα, μετά στη Πάδοβα άλλαξε για τον Α13 προς Bologna και από εκεί μετά πάρε τον Α1 για Φλωρεντία...είναι η συντομότερη διαδρομή 201χμ....άλλωστε μετά στην Τοσκάνη έχει τόσο ωραίες διαδρομές να κάνεις που δεν αξίζει να καθυστερήσεις αν είναι να μείνετε κι όλας 3-4 μέρες..

ALKIS_156
25-07-10, 23:13
εγω ειμαι Κεφαλονια, κανονιστε τιποτα κανα καφεδακι...!!!!!

vero alfista
26-07-10, 01:12
Περιμενε να κατεβουμε και οι υπολοιποι...:s5oeat:

NiVo
26-07-10, 07:45
Ερχομαι Κυριακή...

il ragno
26-07-10, 07:58
Απο 8 του μηνος μεχρι 13 Παργα και γυρω περιοχες.

A l e x
26-07-10, 14:18
Σκεφτομαι να κατεβω Χαλκιδικη για 5 μερες, και επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα την επισκεφθω , θα ηθελα εξαρχης να μου προτεινετε ποια θεωρουνται τα καλυτερα μερη και ξενοδοχεια ...μου ειπαν οτι το καλυτερο "ποδι" ειναι η Σιθωνεια αλλα εχει τοσα μερη εκει και δεν εχω ιδεα ...βασικα θελω να εχει πολυ καλη θαλασσα και ξενοδοχειο 4 αστερων πολυ κοντα αν γινεται...αμα εχει και κανα γραφικο χωριουδακι κοντινο ακομα καλυτερα :cool: ...θελω δηλαδη να παω καπου που σιγουρα θα μου αρεσει και οχι σε ενα εξεζητημενο μερος που μπορει μεν να ειναι ωραιο αλλα για πιο ψαγμενους που πανε για 50η φορα ...δε ξερω αν με πιανετε :egyptdance:

A l e x
26-07-10, 14:26
Επισης να ρωτησω αν εχει παει κανεις Ανδρο και τι εντυπωσεις αποκομησε :confused: (για ηρεμες διακοπουλες,χαλαρο ρυθμο και καλη θαλασσα)

al3xis
26-07-10, 15:02
Σκεφτομαι να κατεβω Χαλκιδικη για 5 μερες, και επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα την επισκεφθω , θα ηθελα εξαρχης να μου προτεινετε ποια θεωρουνται τα καλυτερα μερη και ξενοδοχεια ...μου ειπαν οτι το καλυτερο "ποδι" ειναι η Σιθωνεια αλλα εχει τοσα μερη εκει και δεν εχω ιδεα ...βασικα θελω να εχει πολυ καλη θαλασσα και ξενοδοχειο 4 αστερων πολυ κοντα αν γινεται...αμα εχει και κανα γραφικο χωριουδακι κοντινο ακομα καλυτερα :cool: ...θελω δηλαδη να παω καπου που σιγουρα θα μου αρεσει και οχι σε ενα εξεζητημενο μερος που μπορει μεν να ειναι ωραιο αλλα για πιο ψαγμενους που πανε για 50η φορα ...δε ξερω αν με πιανετε :egyptdance:

Μαρμαρας;είδες καθόλου;

dpap
26-07-10, 15:20
Έχω πάει Άνδρο δύο φορές και τις δύο πέρασα πολύ καλά. Μπανάκι στα Γυάλια και τα πίσω Γυάλια στη Χώρα - πολύ καλύτερα βέβαια στην Άχλα άν έχεις σκαφάκι, φαγητό στη παραλία της Χώρας - Νημπουριό - και σε μία ταβέρνα στις Στενιές νομίζω με το όνομα Ασημόλευκα (καταπληκτική θέα) όπως και στο μπαλκόνι του Αιγαίου με εξίσου καταπληκτική θέα. Ποτάκι κλασικά στο cavo del mar στη Χώρα. Όπως κατάλαβες το Μπατσί δεν μου άρεσε καθόλου λόγω του τουριστικού του στύλ...Χώρα και πάλι Χώρα (α και νωρίς το πρωί, μέχρι τις 9 - 10 καταπληκτική τυρόπιτα στο φούρνο στον κεντρικό δρόμο της Χώρας με τις καφετέριες...)

billkour
28-07-10, 15:42
αυριο πρωι,φευγω για σιφνο!!μέχρι πότε δεν ξέρω,μιας κ δεν βγάλαμε εισιτήριο επιστροφής!!:D

Vittorio
28-07-10, 15:47
Πήλιο, παιδιά!
Συνδυάζει τα πάντα: Βουνό, δροσιά, θέα προς το απέραντο γαλάζιο και θαυμάσιες παραλίες!
Και τρελές μάσσες και μαγευτικές διαδρομές για όσους θέλουν να οδηγούν ...

1 default παρατήρησα μόνο: έλλειψη (ξενυχτάδικης) νυχτερινής ζωής.
Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί αυτό, pas de problem!

JIM_MAR
31-07-10, 20:11
Εγώ πάλι που έλεγα να (ξανα)κατέβω στην αγαπημένη μου Κρήτη (μακράν από τα αγαπημένα μου μέρη, μαζί φυσικά με ΤΗΝ ΝΗΣΑΡΑ τη ΡΟΔΟ....), αλλά τελικά δεν "κάθησε"!
Από την άλλη προέκυψε βάφτιση στα Γιάννενα, οπότε θα πάω εκεί το ερχόμενο ΣΚ! Τώρα αν καταφέρω να το "τραβήξω" λίγο πάρα πάνω από μία διανυχτέρευση, θα είναι ευχής έργον...

Πρέπει να εξαντλήσω όλη μου τη μαεστρία, όλη μου την πειθώ....

manos46
31-07-10, 20:22
8/8-12/8 Kουφονησσι & 16/8-26/8 Χανια :cool:

Αγγελος χατζη
31-07-10, 20:27
Πήλιο, παιδιά!
Συνδυάζει τα πάντα: Βουνό, δροσιά, θέα προς το απέραντο γαλάζιο και θαυμάσιες παραλίες!
Και τρελές μάσσες και μαγευτικές διαδρομές για όσους θέλουν να οδηγούν ...

1 default παρατήρησα μόνο: έλλειψη (ξενυχτάδικης) νυχτερινής ζωής.
Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί αυτό, pas de problem!
+1000
φευγω την δευτερα για την πατριδα!

NIKOLAOS
01-08-10, 04:41
Τελικά αφού δεν "κάθησε" η Σαντορίνι φέτος λόγω αλλάγης δουλείας μέσα στον Ιούλιο θα την κάνουμε για Πήλιο από Σεπτέμβρη....
Σκέφτομαι να μείνω Μυλοπόταμο, τι λέτε;;
από παραλία τι λέει;;

Vittorio
01-08-10, 08:39
Στον ίδιο τον Μυλοπόταμο δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, για να μείνεις.
Ενοικιαζόμενα δωμάτια, στην καλύτερη περίπτωση.
Περισσότερες δυνατότητες προσφέρει η Τσαγκαράδα, που είναι πολύ κοντά (και είναι πολύ πιο γραφική και προσφέρει overall περισσότερα πράγματα).
Για την παραλία τώρα: Μικρός κολπίσκος, πολύ γραφικός, με απότομα καταπράσινα βράχια που ορθώνονται τριγύρω (έχει και λίγο περπάτημα, για να φτάσεις), πολύ ψιλό βότσαλο και γαλαζοπράσινα νερά.
Προσοχή όμως, διότι στη high season μαζεύει πολύ κόσμο και πήζει, αλλά εσύ θα πας Σεπτέμβρη, οπότε no problem, ιδίως αν το φροντίσεις και πας μεσοβδόμαδα και όχι Σ/Κ ...

spiderman
01-08-10, 08:59
εμεις καναμε ενα 10ημερο μεταξυ Χαλκιδικης (Πευκοχωρι), και Αγιου Ιωαννη (Πηλιο). ουσιαστικα πηγαμε σπιτια μας, αλλα περασαμε τελεια...δυό μας, λιωσιμο μπανιο-μασα-ξαπλωστρα. ο,τι καλυτερο απο διακοπες θυμαμαι τα τελευταια -πολλα-χρονια.
τωρα, εχουμε ενα 10ημερο ακομα, που θα το κανουμε Κρητη , αν και το αρχικο σχεδιο ελεγε Ικαρια (κλαψ!).
Κρητη κλεισαμε Αγιο Νικολαο, και απο εκει και περα βλεπουμε...δεν εχω ξαναπαει, και ηθελα. ιδωμεν!

NIKOLAOS
01-08-10, 13:08
Στον ίδιο τον Μυλοπόταμο δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, για να μείνεις.
Ενοικιαζόμενα δωμάτια, στην καλύτερη περίπτωση.
Περισσότερες δυνατότητες προσφέρει η Τσαγκαράδα, που είναι πολύ κοντά (και είναι πολύ πιο γραφική και προσφέρει overall περισσότερα πράγματα).
Για την παραλία τώρα: Μικρός κολπίσκος, πολύ γραφικός, με απότομα καταπράσινα βράχια που ορθώνονται τριγύρω (έχει και λίγο περπάτημα, για να φτάσεις), πολύ ψιλό βότσαλο και γαλαζοπράσινα νερά.
Προσοχή όμως, διότι στη high season μαζεύει πολύ κόσμο και πήζει, αλλά εσύ θα πας Σεπτέμβρη, οπότε no problem, ιδίως αν το φροντίσεις και πας μεσοβδόμαδα και όχι Σ/Κ ...

Ακόμη είμαι σε διερευνητικό στάδιο για το που θα πάω απλά θα μου άρεσε να μείνω κάπου που να είναι κοντά στην παραλία...
Και για τον 'Αγιο Ιωάννη λένε ότι έχει καλή θάλλασα....
Μιλάω πάντα για κλείσιμο δωματίου από έκει και πέρα μετά έχουμε εξορμήσεις με την μαυρούλα...

Dimid
01-08-10, 13:26
Φίλος γύρισε χθες βράδυ από Αντίπαρο απογοητευμένος. Μηδέν υπηρεσίες, ακριβεια, ενα ποτό και δη μπόμπα 8 ευρώ, γεμάτοι δρόμοι και άδεια μαγαζιά λόγω -και-κακής ποιότητας τουριστών ( μία σαλάτα στην μέση και 2 μπουκάλια νερό ) και πολλά πολλά ακόμη που καταδεικνύουν παρακμή και μιζέρια.

Ελπίζω η Ανδρος να μην είναι έτσι, πάω από μικρό παιδί, εκτός από το Μπατσί που ανέκαθεν εθεωρείτο τουριστικός προορισμός, το υπόλοιπο νησί ήταν πολύ βατό και αξιοπρεπές.
7 μέρες καλά θάναι.

bologna
01-08-10, 15:57
οχι, ρε συ , δεν ειναι ετσι. Πριν μια βδομάδα γύρισα και εγω και μπορώ να σου πω οτι ηταν πολύ καλά.
Τωρα αν πηγαίνεις για φαγητό στο καμπιγκ, μπορεί να μοιράζεσαι την σαλάτα.
Οπως παντού, πρέπει να ξέρεις που να πας για φαί ,για ποτό, για μπάνιο. Και η αντίπαρος ειναι μικρό νησί και τα μαθαίνεις γρήγορα.Υπάρχουν τα μαγαζιά που ειναι για τα παιδιά του καμπιγκ ,και υπάρχουν και τα πιο καλά.Οι τιμές καλές, οχι φθηνά , αλλά κανονικές.
Να φανταστείς Αντίπαρο πηγαίνω απο το 1979, σχεδόν κάθε χρόνο, φοιτητής στο καμπιγκ, και αργότερα σε δωμάτια και ξενοδοχεία.Οσο για τα αδεια μαγαζιά ,αν δεν αξιζει το μαγαζί θα ειναι αδειο. Ο κουμπάρος μου εχει μαγαζί (all day cafe) και φέτος εχει πεθάνει στην κούραση απο μέσα Ιουλίου ( δηλ. το μαγαζί τίγκα συνέχεια).Δεκα πεντε μέρες που ημουν κάτω η αντίπαρος ειχε γεμίσει και η πάρος ηταν αδεια.

Vittorio
01-08-10, 17:24
Και για τον 'Αγιο Ιωάννη λένε ότι έχει καλή θάλλασα ...

Ο Άγιος Ιωάννης μου φάνηκε πολύ υπερτιμημένος, η δε θάλασσα εκεί τίποτα περισσότερο, σε σχέση με τις κοντινές παραλίες.

Πχ. το Παπά Νερό, που είναι δίπλα στον Άγιο Ιωάννη (πας και με τα πόδια αν θέλεις, τόσο κοντά είναι) μου φάνηκε πολύ καλύτερο, συνολικά (παραλία, μάσα κλπ.)

Dimid
01-08-10, 18:17
οχι, ρε συ , δεν ειναι ετσι. Πριν μια βδομάδα γύρισα και εγω και μπορώ να σου πω οτι ηταν πολύ καλά.
Τωρα αν πηγαίνεις για φαγητό στο καμπιγκ, μπορεί να μοιράζεσαι την σαλάτα.
Οπως παντού, πρέπει να ξέρεις που να πας για φαί ,για ποτό, για μπάνιο. Και η αντίπαρος ειναι μικρό νησί και τα μαθαίνεις γρήγορα.Υπάρχουν τα μαγαζιά που ειναι για τα παιδιά του καμπιγκ ,και υπάρχουν και τα πιο καλά.Οι τιμές καλές, οχι φθηνά , αλλά κανονικές.
Να φανταστείς Αντίπαρο πηγαίνω απο το 1979, σχεδόν κάθε χρόνο, φοιτητής στο καμπιγκ, και αργότερα σε δωμάτια και ξενοδοχεία.Οσο για τα αδεια μαγαζιά ,αν δεν αξιζει το μαγαζί θα ειναι αδειο. Ο κουμπάρος μου εχει μαγαζί (all day cafe) και φέτος εχει πεθάνει στην κούραση απο μέσα Ιουλίου ( δηλ. το μαγαζί τίγκα συνέχεια).Δεκα πεντε μέρες που ημουν κάτω η αντίπαρος ειχε γεμίσει και η πάρος ηταν αδεια.

τι να σου πω, αυτός πάντως ήταν κάργα απογοητευμένος. εσύ πας και οικογενειακά, αυτός πάει με το αμόρε του και έχει άλλες απαιτήσεις γενικώς και ειδικώς.

από το 1979 ??? πόσο ετών είσαι βρε ? :lol:

bologna
01-08-10, 20:29
Το νησί ειναι γενικά για ηρεμες διακοπές, δεν εχει την νυχτερινή ζωή της Πάρου π.χ.(οχι οτι δεν εχει και τα μπαράκια του δηλ.).
Το νησί βασικά εχει τον δικό του κόσμο, αυτούς που πάνε καθε καλοκαίρι και για χρόνια.

οσο για την ηλικία ... ποιός ηρθε ? :whistling:
(αλλάζω κουβέντα)

NIKOLAOS
02-08-10, 11:22
Ο Άγιος Ιωάννης μου φάνηκε πολύ υπερτιμημένος, η δε θάλασσα εκεί τίποτα περισσότερο, σε σχέση με τις κοντινές παραλίες.

Πχ. το Παπά Νερό, που είναι δίπλα στον Άγιο Ιωάννη (πας και με τα πόδια αν θέλεις, τόσο κοντά είναι) μου φάνηκε πολύ καλύτερο, συνολικά (παραλία, μάσα κλπ.)

Ευχαριστώ για την βοηθεία σου, θα ρίξω μια ματία που είναι καλύτερα από άποψη θαλάσσης και θα επανέλθω στο θέμα!

stallion3.2
02-08-10, 16:34
Ακόμη είμαι σε διερευνητικό στάδιο για το που θα πάω απλά θα μου άρεσε να μείνω κάπου που να είναι κοντά στην παραλία...
Μιλάω πάντα για κλείσιμο δωματίου από έκει και πέρα μετά έχουμε εξορμήσεις με την μαυρούλα...

για να χαρείς Πήλιο καλά θα κάνεις να κλείσεις σε κάποιο παραδοσιακό στον Κισσό (3-4χλμ απο Α.Γιάννη), ήρεμα και με πολύ καλό φαγητό και απίστευτη θέα απο την πλατεία του χωριού. επίσης μην κάνεις μπάνιο στον Α.Γιάννη μπροστά στο δρόμο αλλά πάρκαρε κάπου προς το τέλος του δρόμου (όπως βλέπεις τη θάλασσα προς τα αριστερά) και πάρε το μονοπατάκι..θα σε οδηγήσει σε μια άλλη παραλία που δεν φαίνεται στην αρχή και είναι όλα τα λευτά. πρόσεχε μόνο στα κύματα γιατί είναι επικίνδυνα

Timos
02-08-10, 21:29

Τσαγκαράδα κοίτα για κατάλυμα...
είναι όλα δίπλα....

XTCgr
03-08-10, 11:04
13-22 tour στην Νορβηγία.... και για ζέσταμα θα την πέσω 7-12 στο σπίτι στην χαλκιδική... υπομονή μέχρι την παρασκευή! :twisted:

Sart
03-08-10, 11:18
11-16 Μυκονο για κουραση κ μετα χωριο για ξεκουραση!!!!! :cool:

Don Juan
03-08-10, 11:21
απο 14 του μηνός μέχρι 30 θα είμαι Τήνο για ποτά, ξενύχτια, τρελή μάσα και σάπισμα στην παραλία / πισίνα...

ERIKGS
03-08-10, 12:13
Παρασκευη με Τριτη στην Ιο
Undercover με Sportage :lol:

Μετα εως και 20/8 θα αλωνισω στην Χαλ/κη.

Don Juan
03-08-10, 12:16
Παρασκευη με Τριτη στην Ιο
Undercover με Sportage :lol:

ποσο χρονών είσαι? :)

ERIKGS
03-08-10, 13:06
ποσο χρονών είσαι? :)
Ωχ γιατι? 28

Don Juan
03-08-10, 13:18
άργησες αδελφέ..... 15-20 ειναι η καλύτερη ηλικία για Ιο... :) πολύ πιπίνι!!!!!

ERIKGS
03-08-10, 13:30
Xax σωστος.
Αλλωστε θα ειμαστε δυο ζευγαρια οποτε....
(μπουγατσα πακετο κτλ :lol: )

Don Juan
03-08-10, 13:44
Να πάτε σε όλες τις παραλίες, είναι φοβερές, Μαγγανάρι, Κουμπάρα, Αγ Θεοδώτη (εκεί στο σπίτι που είναι μόνο του στην παραλία στην δεξιά μεριά πηγαίντε να δώστε χαιρετίσματα στους γονείς μου που έχω να τους δω απο τον Μάιο :P ) ,Μυλοπότα και να πάρετε το πειρατικό και να πάτε στο Πικρί Νερό, είναι φοβερά.

Το βραδυ να πάτε στο λίμάνι να κάτσετε στο Πειρατικό καραβι για μπύρες. Παίζει rock μουσική.
Στην Ίο γενικά απο τα ποτά να πέρνετε μόνο οτι είναι εμφιαλομένο!!!!!!! Μπύρες, Soft drinks κτλ.............. coctails κτλ κτλ ξεχάστε τα!!!

Αυτά...

ERIKGS
03-08-10, 13:50
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
Στο Μαγγαναρι κλεισαμε δωματια, λιγο πιο "μακρυα" απο την χωρα.
Ευχαρίστως για τα χαιρετισματα, κυκλοφορουν με Alfa Romeo oi γονεις σου?:D

alfisti146
03-08-10, 14:32
10-17 Ικαρια...17-25 Κρητη(πρωτη φορα παω και δεν ξερω τιποτα απο εκει)!!:egyptdance:

Υ.Γ Κρητη νοικιασα Fiat Panda για να μην ξεφευγουμε απο το Ιταλικο στοιχειο σαν καποιους αλλους αλλοθρησκους :P

ERIKGS
03-08-10, 14:57
Ικαρια...

Υ.Γ Κρητη νοικιασα Fiat Panda για να μην ξεφευγουμε απο το Ιταλικο στοιχειο σαν καποιους αλλους αλλοθρησκους :P
Η Ikaria ειναι μεχρι στιγμης το νησι που θα μπορουσα να πηγαινω συνεχεια.
Απολυτη χαλαρωση και ηρεμια
Φαγητο απλο, πολυ φρεσκο ψαρι (οι φουρνιωτες ψαραδες ειναι διπλα) καθως επισης και ντοπιο αμνοεριφιο :lol: στα 'ορεινα' σημεια του νησιου.
Must το χωριο Χριστος Ραχων καθως και ενα χωριο που κανει τοπικο πανυγηρι.Απλοι και ντομπροι οι ντοπιοι.
Εχει Και μονοπατια για τζιπ, ποικιλης δυσκολιας
'Εγραψα' 800χλμ με το ΚΙΑ σε 5 μερες στο νησι.

konstantinos159
03-08-10, 15:29
Οσοι έρχοντε Κρήτη ας γράψουν στο αντίστοιχο τόπικ ή ας στείλουν ενα μήνυμα!!!!!

:okk:

alfisti146
03-08-10, 15:37
Η Ikaria ειναι μεχρι στιγμης το νησι που θα μπορουσα να πηγαινω συνεχεια.
Απολυτη χαλαρωση και ηρεμια
Φαγητο απλο, πολυ φρεσκο ψαρι (οι φουρνιωτες ψαραδες ειναι διπλα) καθως επισης και ντοπιο αμνοεριφιο :lol: στα 'ορεινα' σημεια του νησιου.
Must το χωριο Χριστος Ραχων καθως και ενα χωριο που κανει τοπικο πανυγηρι.Απλοι και ντομπροι οι ντοπιοι.
Εχει Και μονοπατια για τζιπ, ποικιλης δυσκολιας
'Εγραψα' 800χλμ με το ΚΙΑ σε 5 μερες στο νησι.

Μαλλον αναζηταμε τελειως διαφορετικα μερη!!Αν δεν ηταν η κοπελα μου απο Ικαρια ουτε θα πατουσα!!Μου την "δινει" απιστευτα αυτο το "χωριατικο","αντιεπαγγελματικο","μακρια απο τον κοσμο" κτλ. Να μην πω για τα "εργα" που δεν θα γινουν ποτε,για τους δρομους...μονο με ΚΙΑ πας εκει!!Βεβαια για χαλαρωση,ηρεμια κτλ ειναι παραδεισος!!Ειναι απο τα λιγα νησια που 8α τα κρατησουν αναλλοιωτα για πολλα χρονια!!

ERIKGS
03-08-10, 15:46
!!Βεβαια για χαλαρωση,ηρεμια κτλ ειναι παραδεισος!!Ειναι απο τα λιγα νησια που 8α τα κρατησουν αναλλοιωτα για πολλα χρονια!!
Υπαρχουν διαφορες περιοδοι στη ζωη.Οταν θελεις τα παραπανω ειναι ιδανικη η Ικαρια.
Οταν θελησεις την εντονη νυχτερινη ζωη ή κατι πιο κοσμοπολιτικο ή οτι αλλο υπαρχουν αλλες επιλογες

g_tagkalicious
03-08-10, 16:57
Δεκαπενταύγουστο θα τον βγάλω στα Γιάννενα. 18 - 22 θα οργώνω το νομό Χανίων με τη μικρή.

angelos_ARlover
03-08-10, 17:18
Γιαννενα θα ειμαι απο 6 μεχρι τις 10 θα εισαι εκει?

Jean Baphist
03-08-10, 20:08
KAΡΠΑΘΟ 11 ΤΟΥ ΜΗΝΟς
τυχαιο??χαχα

il ragno
03-08-10, 20:12
Οποιος ειναι Παργα-Λευκαδα-Πρεβεζα 8 με 13 ας ριξει ενα μηνυμα βρε παιδια. Παω με φιλη (φιλη οντως) και μαλλον θα βαριεμαι! :lol:

velocita
03-08-10, 20:26
:hysterical:

stratous156
03-08-10, 20:33
Οποιος ειναι Παργα-Λευκαδα-Πρεβεζα 8 με 13 ας ριξει ενα μηνυμα βρε παιδια. Παω με φιλη (φιλη οντως) και μαλλον θα βαριεμαι! :lol:
άσε ρε ψεύτη...σαν δεν ντρέπεσαι λιγάκι...
εγώ πάλι επειδή είμαι νέοπας στη δουλειά δεν έχω άδεια...θα την βγάλω στο μαγευτικό Χαλάνδρι :lol:

i87
03-08-10, 21:03
εγώ πάλι επειδή είμαι νέοπας στη δουλειά δεν έχω άδεια...θα την βγάλω στο μαγευτικό Χαλάνδρι :lol:

Δεν είσαι ο μόνος!!!
Αν και εγώ πήγα για μερικές μέρες, αλλά όλο τον Αύγουστο εδώ θα τον βγάλω:mad: :x.
Να κανονίσουμε συνάντηση αυτοί που θα μείνουν Αθήνα!!!

stratous156
03-08-10, 21:11
θα μαζευτούμε όλοι μαζί να βλέπουμε τις ειδήσεις στο σταρ τον χάμο που θα γίνεται στα νησιά...:lol::lol:
πέρα από την πλάκα να κανονίσουμε αλφιστοαυγουστιάτικη συνάντηση...
εγώ μονο κανά σαββατοκύριακο θα πηγαίνω στο σπίτι μου στο Ναύπλιο...

il ragno
03-08-10, 23:00
:angel:

NIKOLAOS
03-08-10, 23:30
stallion & Timo βρήκα τελικά στην Τσαγκαράδα μια ένα πολύ ωραίο αρχοντικό με ακόμη ποίο ωραίες τιμές και είναι κομπλέ...
Είναι όλα κοντά όπως λέει και ο Τίμος και θα με βολέψει από άποψη αποδράσεων.
Νικόλα θα το έχω υπόψιν μου να πάω εκεί που μου προτείνεις!!!

stratous156
03-08-10, 23:36
:angel:
το φωτοστέφανο σε μάρανε :P:P:P:P:P

nikoskoz
03-08-10, 23:38
KAΡΠΑΘΟ 11 ΤΟΥ ΜΗΝΟς
τυχαιο??χαχα

Σοβαρά βρε Χάρη..?! Καλοκαίρι του 08' ήμουν για 3 ολόκληρους μήνες εκεί..! Υπέροχο νησί.. Να πάς οπωσδήποτε Όλυμπο... Γραφικότατο μέρος και τέλεια θέα!

Jean Baphist
04-08-10, 00:13
ναι φιλε θα συνδυασω winsurf σε ενα πολυ γραφικο νησι και διακοπες!

il ragno
04-08-10, 03:56
το φωτοστέφανο σε μάρανε :P:P:P:P:P
Εγκαθετε! Ειπα μια φορα στα 39 μου να ειμαι ειλικρινης και επεσες να με φας. Απαπαπαπαπα που λενε και οι Κατινες...:D
Τεσπα, η προταση ισχυει οπως και να εχει. Ξανα. :cool:
Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου! :tease:

spiros1986
04-08-10, 10:23
Εγω φέτος πήγα πύλο 21-27 Ιουνίου και απο 15 ιουλίου αράζω στο εξοχικό στήν Λακωνία γιατί Σεπτέμβριο πάμε στο καραβάκι να αλλωνίσουμε τούς ωκεανούς μέχρι τον Μαρτίο και μέτα βλέπουμε.

g balokas
04-08-10, 12:24
Με το καλο να πατε και ωραια ναγυρισετε να μας πειτε πως περασατε ,γιατι φετος δεν προβλεπετε ουτε μερα διακοπες με το καινουργιο μαγαζι
ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Gpv Z Zg
04-08-10, 13:06
εγώ μόλις γύρισα από Κατερίνη και σε μία εβδομάδα φέυγω για Καλάβρυτα:egyptdance::D

iliasbass
04-08-10, 17:23
διακοπες... κανουν μονο τα ...κινητα!!!:mad: :x:censored:

g balokas
04-08-10, 17:41
Ενταξει παιδια γραψτε για προορισμους να μας σπασετε τα νευρα φετος
:wall::wall::wall::wall::wall::spank::spank::spank :

Ανδρεας1551.8
04-08-10, 20:50
εγω το Σαββατο φευγω για Ζακυνθο για 6 μερες και μετα για 2 βδομαδες ορεινη Ηλεια(δασος Φολοης-καπελη). :lipssealed::lipssealed::lipssealed:συγγωμη που το ειπα.βλεπετε το διαβολακι :twisted::twisted: με εβαλε...:P:P:P:P

vero alfista
04-08-10, 20:52
@ΝiVo,MadK και Σταυρο...
Αγαπουλες ερχομαι...:P
Φευγω αυριο για Κεφαλονια :egyptdance:

Don Juan
04-08-10, 20:54
εγω το Σαββατο φευγω για Ζακυνθο για 6 μερες και μετα για 2 βδομαδες ορεινη Ηλεια(δασος Φολοης-καπελη). :lipssealed::lipssealed::lipssealed:συγγωμη που το ειπα.βλεπετε το διαβολακι :twisted::twisted: με εβαλε...:P:P:P:P

Απο εκεί είσαι?? :)

Ανδρεας1551.8
04-08-10, 21:06
Απο εκεί είσαι?? :)
οχι φιλε.απο Πατρα εγω και η κοπελα απο ορεινη Ηλεια αλλα μενει Πατρα κι εχει σπιτι εκει.

Ανδρεας1551.8
04-08-10, 21:08
Πανοπουλο (χανι) λεγεται το χωριο ειναι πανω στην 111 οδο μες το δασος εαν γνωριζεις

stratous156
04-08-10, 22:06
Εγκαθετε! Ειπα μια φορα στα 39 μου να ειμαι ειλικρινης και επεσες να με φας. Απαπαπαπαπα που λενε και οι Κατινες...:D
Τεσπα, η προταση ισχυει οπως και να εχει. Ξανα. :cool:
Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου! :tease:
:hysterical::hysterical::hysterical:

stratous156
04-08-10, 22:06
@ΝiVo,MadK και Σταυρο...
Αγαπουλες ερχομαι...:P
Φευγω αυριο για Κεφαλονια :egyptdance:
μπορεί να έχουν απεργία αύριο...το ξέρεις???

vero alfista
04-08-10, 22:09
:violin:

stratous156
04-08-10, 22:13
το είπα μπας και ψάρωνες αλλά...στην π@τ@ν@ π@τ@νιες δεν χωράνε:lol::lol::lol:

BillyP_21
05-08-10, 10:02
Κυργιακή φεύγω για Μήλο. Έχει πάει κανείς? Εντυπώσεις? Προτάσεις για παραλίες και φαγητό? Οι δρόμοι παλεύονται ή θα σπάσω την MiTo μου?

extacy
05-08-10, 10:17
πηγα την προηγουμενη εβδομαδα...αν εισαι ανθρωπος που δεν μπορεις να καθισεις σε ενα μερος την γυριζεις σε 2 μερες... οι δρομοι μια χαρα ειναι...μπροστα στο λιμανι φουρνος ΑΡΤΕΜΙΣ...πηγαινε πρωινη ωρα...θα σου μεινει αξεχαστος...
παραλιες...οποσδηποτε τσιγραδο και σαρακηνικο...να εχεις παντα μαζι σου νερα κλπ γιατι δεν εχει καντινες...
φαγητο...στο χωριο τρυπητη να πας για φαγητο στην ταβερνα μεθυσμενη πολητεια...

αν μπορεις πηγαινε κρουαζιερα με το χρυσοβαλαντω...αξιζει...
οτι αλλο θες εδω ειμαι

il ragno
05-08-10, 10:34
Σοβαρα τους φταξαν τους δρομους? Το 2000 που ειχα παει το σακατεψα το οχημα. Ευτυχως δεν ηταν Αλφα...

extacy
05-08-10, 10:47
τι να πω? ισως μου φανηκαν εμενα μια χαρα γιατι ειχαμε το 206 του αμορε που ειναι κατσικι... αν ειχα το δικο μου μπορει να κατεβαινε η παναγια κατω... παντως δεν ειδα τιποτα λακουβες - πηγαδια

BillyP_21
05-08-10, 11:27
πηγα την προηγουμενη εβδομαδα...αν εισαι ανθρωπος που δεν μπορεις να καθισεις σε ενα μερος την γυριζεις σε 2 μερες... οι δρομοι μια χαρα ειναι...μπροστα στο λιμανι φουρνος ΑΡΤΕΜΙΣ...πηγαινε πρωινη ωρα...θα σου μεινει αξεχαστος...
παραλιες...οποσδηποτε τσιγραδο και σαρακηνικο...να εχεις παντα μαζι σου νερα κλπ γιατι δεν εχει καντινες...
φαγητο...στο χωριο τρυπητη να πας για φαγητο στην ταβερνα μεθυσμενη πολητεια...

αν μπορεις πηγαινε κρουαζιερα με το χρυσοβαλαντω...αξιζει...
οτι αλλο θες εδω ειμαι

πότε πήγες? λές να παραείναι πηγμένα μέσα Αυγούστου? Ρωτάω γιατί μου την δίνει να πρέπει να κάνω ζιγκ-ζαγκ ανέμεσα σε πετσέτες για να βουτήξω. Θέλω ησυχία να λιώσω...

extacy
05-08-10, 11:43
Πηγα 17-20 ιουλιου... κοσμο πολυ δεν συναντησα σε καμια παραλια...γενικα δεν γινοταν πανικος...χαλαρα πραγματα...τωρα για αυγουστο δεν ξερω να σου πω... με μερικους καταστηματαρχες που μιλησα μου ειπαν οτι εχουν σταθερο κοσμο απο μεσα Ιουλιου μεχρι τελος αυγουστου

BillyP_21
05-08-10, 11:50
καλό αυτό...ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καμιά πρόταση για μάσα?:s5oeat:

Don Juan
05-08-10, 12:24
οχι φιλε.απο Πατρα εγω και η κοπελα απο ορεινη Ηλεια αλλα μενει Πατρα κι εχει σπιτι εκει.

Στην Νεμούτα (δίπλα στον Λάλα) έχω σπίτι. Η μητέρα μου είναι απο εκεί. :) Πανέμορφη περιοχή!:okk:

il ragno
05-08-10, 13:01
καλό αυτό...ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Καμιά πρόταση για μάσα?:s5oeat:
Κοιτα, οταν πηγα εγω το νησι δεν ειχε παρει ακομα τα πανω του. Ηταν για λιγους και καλους και πιο πολυ ζευγαρια, οχι παρεες. Και πηγα Αυγουστο. Λογικα, μετα απο 10 χρονια θα εχει αλλαξει το σκηνικο. Τωρα και στα Κουφονησια να πας πρεπει να κλεισεις απο φετος για του χρονου...

Ανδρεας1551.8
05-08-10, 13:24
Στην Νεμούτα (δίπλα στον Λάλα) έχω σπίτι. Η μητέρα μου είναι απο εκεί. :) Πανέμορφη περιοχή!:okk:
ναι πραγματι κατεβαινεις καθολου η οχι?

Don Juan
05-08-10, 13:31
ναι πραγματι κατεβαινεις καθολου η οχι?

Αμέ! Πριν δύο ΣΚ κάτω ήμουν και έβαφα τα κάγκελα του σπιτιού! :lol:

Ανδρεας1551.8
05-08-10, 13:37
:bear:

Ανδρεας1551.8
05-08-10, 13:38
Αμέ! Πριν δύο ΣΚ κάτω ήμουν και έβαφα τα κάγκελα του σπιτιού! :lol:
αχ δεν το ηξερα(αφουν δεν ειχαμε μιλησει πως να το ηξερα..)θα πας μηπως καποια αλλη φορα στον Αυγουστο να βρεθουμε μηπως????εγω θα ειμαι εκει απο 13/8-24/8

Don Juan
05-08-10, 15:15
αχ δεν το ηξερα(αφουν δεν ειχαμε μιλησει πως να το ηξερα..)θα πας μηπως καποια αλλη φορα στον Αυγουστο να βρεθουμε μηπως????εγω θα ειμαι εκει απο 13/8-24/8

Ααααααρε γμτ 14/8 με 30/8 θα είμαι στο σπίτι της γυναίκας στην Τήνο. Σεπτέμβριο θα κατέβω σίγουρα κάτω. Αν είναι θα σου στείλω μήνυμα για καφέ ή μάσα στα Ολύμπια! :s5oeat:

Ανδρεας1551.8
05-08-10, 15:30
Ααααααρε γμτ 14/8 με 30/8 θα είμαι στο σπίτι της γυναίκας στην Τήνο. Σεπτέμβριο θα κατέβω σίγουρα κάτω. Αν είναι θα σου στείλω μήνυμα για καφέ ή μάσα στα Ολύμπια! :s5oeat:
ευχαριστως.καλα να περασετε στην Τηνο

Jimy
05-08-10, 17:37
Κυργιακή φεύγω για Μήλο. Έχει πάει κανείς? Εντυπώσεις? Προτάσεις για παραλίες και φαγητό? Οι δρόμοι παλεύονται ή θα σπάσω την MiTo μου?

Πολύ καλή επιλογή, εγώ είμαι "γείτονας" (Σίφνο)...ότι σου λέει ο Νίκος (extacy) + να πας Αγία Κυριακή όπωσδήποτε και να φας στον Χαμό στον Αδάμαντα:cool:

billkour
05-08-10, 22:25
Πολύ καλή επιλογή, εγώ είμαι "γείτονας" (Σίφνο)...ότι σου λέει ο Νίκος (extacy) + να πας Αγία Κυριακή όπωσδήποτε και να φας στον Χαμό στον Αδάμαντα:cool:
σιφνο?χθες γυρισα..φετος ηταν η 3 φορα που πηγα.εχει ο κολλητος μου σπιτι στην απολλωνια !!στο κεντρο,πισω απο το φαρμακειο!!

iliasbass
05-08-10, 22:45
Ενταξει παιδια γραψτε για προορισμους να μας σπασετε τα νευρα φετος
:wall::wall::wall::wall::wall::spank::spank::spank :

οπως και για μενα ...διακοπες κανει μονο το κινητο....:mad: :x

Jimy
06-08-10, 10:40
σιφνο?χθες γυρισα..φετος ηταν η 3 φορα που πηγα.εχει ο κολλητος μου σπιτι στην απολλωνια !!στο κεντρο,πισω απο το φαρμακειο!!

:okk:Του χρόνου κανόνισε να σε πετύχω:cool:

Λογικά, τουλάχιστον φατσικά, θα τον ξέρω τον κολλητό σου γτ πρέπει να είμαστε κοντά ηλικιακά:cool:

Jean Baphist
06-08-10, 11:26
Μια χαρΑ η μηλος. Θα πας αραξοβολι για αστακομακαροναδα. Μην παρεις την αλφα αποψη μου. Νοικιασε κανενα γερμΑνικο απο το πρωτο που νοικιαζεις αυτοκινητα οπως βγαινεις απο το λιμανι και σπαστο. Ετσι εκανα και γω (κιβωτιο) οταν εκανε ειρωνικα σχολια για τις αλφα χε χε. Παντως τελευτΑια ακουγεται για την μηλο πολυ βρωμα στις παραλιες με σκουπιδια. Ελπιζω να ειναι το αντιθετο γιατι ειναι μοναδικη

g balokas
06-08-10, 13:30
ΑΧ,,,ΑΧ,,,η Μηλος:s5oeat::s5oeat::wall::wall::wall::wall::bye: :bye::bye:

neck
08-08-10, 19:10
5 και σήμερα κοπέλια...Πού πάω;;Ε,αυτή τη φορά θα...διαφημίσω το χωριό μου...Βόρειο Μεραμπέλλο,στους δρόμους ανεβαίνοντας από Ελούντα,περνώντας τη Σπιναλόνγκα και καταλήγοντας στα βορεινά χωριά...Κάτω Λούμας,το χωριό του παππού μου... :)
"Οι πετρόκτιστοι ανεμόμυλοι και η εξαιρετική θέα προς το Κρητικό Πέλαγος από κάθε σημείο της περιοχής κάνουν αναγκαία την επίσκεψη στο χωριό. Φως και αέρας έχουν σμιλέψει την πέτρα, το χώμα και τα δέντρα της περιοχής.

Το όνομα ίσως προέρχεται από τη λέξη λούμα που σημαίνει λούσιμο ή λουτρό (κατά τη Βυζαντινή περίοδο) Κατ’ άλλη εκδοχή προέρχεται από τη λέξη λούμακας (σημαίνει το ζωηρό νέο βλαστό του δένδρου) και αναφέρεται στους λούμακες τους υψηλούς και εύρωστους άνδρες που έβγαζε το χωριό. Για πρώτη φορά απογράφεται το 1834 (σαν Luma) με 15 χριστιανές οικογένειες. Το 1929 είναι έδρα αγροτικού Δήμου με 305 κατοίκους. Στην τελευταία απογραφή την Κοινότητα αποτελούσαν οι οικισμοί Κάτω Λούμας, Πάνω Λούμας, Κάτω Σέλες και Σέλες. Στο χωριό σώζεται το καθολικό της μικρής Μονής του Μιχαήλ Αρχαγγέλου (ανήκε στο Αρέτι με επιγραφή του 1604 και το όνομα του κτήτορα μοναχού Νικόδημου Χασάννι) καθώς και ο παλιός ναός του Αγίου Ιωάννη του Ξενικού (ανήκε στη Μονή Καρδαμούτσας)"
*Από το site του Δήμου Αγίου Νικολάου
Και κάποιες φωτογραφίες από τη γύρω περιοχή...
http://1.bp.blogspot.com/__NZZ785IrS0/RkydZMT29eI/AAAAAAAAAA4/6AaSapcgEFs/s400/Ελούντα2+copy.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/20090620_Spinalogka_Elounta_panoramic_view_from_th e_mountain.jpg/800px-20090620_Spinalogka_Elounta_panoramic_view_from_th e_mountain.jpg
http://static.flickr.com/1141/921227744_397da5d333.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/28036221.jpg
http://static.flickr.com/2618/3795159598_02f6c28d5d.jpg
http://static.flickr.com/3529/3468655807_d9494b2ed2.jpg
http://static.flickr.com/4104/4845294674_e469e21690.jpg
http://static.flickr.com/1372/1259438377_c9118c8ab5.jpg
http://static.flickr.com/2658/4009962402_aea110243a.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/5741386.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/2859330.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/11465441.jpg
http://static.panoramio.com/photos/medium/32266187.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/6214684.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/605828.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/14709288.jpg

neck
14-08-10, 07:18
Η Spider ζεστάθηκε...Φύγαμεεε για τη Μεγαλόνησο!!!Τα λέμε σε 15 μέρες συνalfisται!!Καλή αντάμωση! :):)

JIM_MAR
14-08-10, 13:32
Καλά να περάσεις φίλτατε!
ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!

George T.
14-08-10, 13:40
Έλα,έλα...αφού κι εσύ διακοπάρεις τώρα...
το απόγευμα θα σε πάω να δεις ηλιοβασίλεμα στη Δάφνη..!

JIM_MAR
14-08-10, 13:50
Έλα,έλα...αφού κι εσύ διακοπάρεις τώρα...
το απόγευμα θα σε πάω να δεις ηλιοβασίλεμα στη Δάφνη..!
Αηδίες....Σιγά το διακοπάρισμα!
Όσο για το ηλιοβασίλεμα, αστο καλύτερα.
Δε μου λέει κάτι να το δω με εσένα:P:P
Αν είχα καμιά καλή παρέα που να απαρτίζεται από ένα συγκεκριμένο άτομο, το οποίο για τεχνικούς λόγους δε μπορεί να είναι εδώ, τότε αλλάζει το θέμα!
Μπορεί μέχρι και να βγάζω συνεχόμενες φωτογραφίες τον ήλιο μέχρι να "βυθιστεί" στη θάλασσα, σαν μερικούς άλλους...:lipssealed:

g balokas
18-08-10, 08:28
Για παμε φου,φου, ακουει κανεις ,ελα με αυτες τις διακοπες θα ελθετε πισω αντε μπραβο

Dimid
18-08-10, 08:39
Για παμε φου,φου, ακουει κανεις ,ελα με αυτες τις διακοπες θα ελθετε πισω αντε μπραβο

:lol::lol::lol:

ακόμη δεν αρχίσαμε και που να τρέχουμε τώρα πάλι, καλά είναι και εδώ. Ξέρεις τι ωραία πούναι να απαντάς σε πόστ του φόρουμ και να βλέπεις παραλία με βαρκούλες :cool:

οπότε :tut:

George T.
18-08-10, 10:34
:shifty::shifty:

δευτέρα ξεκινάμε για Σκύρο...(πάλι με το g. punto..:o)

BillyP_21
18-08-10, 13:13
την Δευτέρα γύρισα από Μήλο. Φοβερές παραλίες και ωραίο φαγητό. Από σήμερα πάλι δουλειά :wall:

JIM_MAR
18-08-10, 13:40
:shifty::shifty:

δευτέρα ξεκινάμε για Σκύρο...(πάλι με το g. punto..:o)
Εεεεμ βέβαια, για σας είναι η ζωή...
Άτιμη κενωνία.......

g balokas
18-08-10, 13:51
ΕΛΕΟΣ,,,,,,,,και για μας τους παραπεταμενους 41 βαθμοι παλι σημερα

g balokas
07-09-10, 12:58
ΕΛΑ φου. φου....φου ακουει κανεις , για ελατε πισω και τα κεφαλια μεσα, του χρονου παλι ,,,αντε μαζευτητε ,τελος για φετος

Hellenicsun
07-09-10, 13:18
ΕΛΑ φου. φου....φου ακουει κανεις , για ελατε πισω και τα κεφαλια μεσα, του χρονου παλι ,,,αντε μαζευτητε ,τελος για φετος

Πέστα!

Καλό χειμώνα σε ΟΛΟΥΣ! :twisted:

angelos_ARlover
07-09-10, 13:29
Πέστα!

Καλό χειμώνα* σε ΟΛΟΥΣ! :twisted:
Καιρος για τουρμπισματα χαχαχα.

dr.alfisti
07-09-10, 13:51
3 ημερες κεφαλλονια κ καπακι 2 στην ιθακη τελη αυγουστου με πρωτες μερες του σεπτεμβρη απλα ΜΑΓΕΥΤΙΚΑ!
υ.σ.ΖΗΤΩ η Τασια στο φισκαρδο για το κορυφαιο ΨΑΡΙ της!
κ μετα τι να μου πουν τα χανια που ειχα προλαβει να παω μεσα στον 15αυγουστο...
κ τουχρονου να μαστε καλα
καλο χειμωνα φιλοι μου!

iliasbass
08-09-10, 00:15
καλα δεν θα ερθει οκτωμβρης? θα σας πω εγω!!!:D:P

Σπύρος Ζουμής
08-09-10, 00:23
Εγω δυστυχώς έκατσα αθήνα για να ψάξω βαπόρι για να φίγω τελικά μόνο των αύγουστο έφυγα μόνο μια βδομάδα στόν Αρχάγγελο Ν.Λακωνίας εκεί εχω εξοχικό να νε καλά ο παππούς που το εφτιαξέ και κάνουμε κανένα μπάνιο:hysterical:

kimon
09-09-10, 15:44
Πήγα τέλος Αυγούστου, 4 μέρες Πύλο (Βοϊδοκοιλιά,Πετροχώρι), Κορώνη, Μεθώνη, Φοινικούντα.Πέρασα όμορφα, σε πολύ ωραία μέρη (και με απολαυστικές διαδρομές για οδήγηση).

Κι ένα τριήμερο, στο εξοχικό μας στους Αγ. Αποστόλους, στον Κάλαμο.
Λίγο, αλλά καλό.:)

Καλό χειμώνα τώρα και κουράγιο!

stallion3.2
10-09-10, 08:55
Πήγα τέλος Αυγούστου, 4 μέρες Πύλο (Βοϊδοκοιλιά,Πετροχώρι), Κορώνη, Μεθώνη, Φοινικούντα.Πέρασα όμορφα, σε πολύ ωραία μέρη (και με απολαυστικές διαδρομές για οδήγηση).

Κι ένα τριήμερο, στο εξοχικό μας στους Αγ. Αποστόλους, στον Κάλαμο.
Λίγο, αλλά καλό.:)

Καλό χειμώνα τώρα και κουράγιο!

και εγώ εκεί ήμουν το πρώτο ΣΚ του Σεπτεμβρίου...βοιδοκοιλιά απλά καταπληκτική, και αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η θέα, απίστευτη! με όλες αυτές τις βραχονισίδες και τα βράχια κοντά στην ακτή ώρες ώρες ήταν σαν να περιπλανιέσαι σε ένα μικρό αρχιπέλαγος. απίστευτα μέρη, ποιοτικότερα απο τα υπερκοστολογημένα νησιά.

dondemetrio
22-09-10, 06:41
διπλα απο εκει που ησασταν υπαρχουν οι καταπληκτικότεροι καταρακτες που μπορεις να βρεις..στο πολυλίμνιο Μεσσηνίας...εχω πάει απειρες φορες εκει κάτω λόγω του αλλου μισου..φετος τους ανακάλυψα και έπαθα!!να σας ξαναβγαλει ο δρομος αξίζει!! ειναι στο δρόμο απο Καλαμάτα για Πύλο μέσω Μεσσήνης(μετα τη Μεσσήνη φυσικά..) έχει ταμπελίτσα,δυσδιάκριτη για να πω την αλήθεια..

xalarouita
25-09-10, 10:33
Φέτος πλούσιες οι διακοπές!!

Ξεκίνησα με μια βδομάδα Αλεξάνδρεια, πανέμορφη η Αίγυπτος!

Συνέχεια με δύο βδομάδες στο Πυργιώτικο εξοχικό (ήρεμα πολύ...)

Και έκλεισα με 4 μέρες στην Λευκάδα! Απίστευτο νησί και δεν χρειάζεσαι καραβάκι για να πας εκεί!! Όπως λέει και μια φίλη μου.... (:P:P:P) έχει υποθαλάσσια σύραγγα!!! Μην την ψάξετε όμως γιατί ουσιαστικά είναι υπερθαλάσσια γέφυρα!!!

KELLY
25-09-10, 10:46
Εγκρεμνοί Λευκάδα

http://www.freeimagehosting.net/uploads/a2e15d81b4.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

xalarouita
25-09-10, 11:05
Τι μου λέτε...!!!!

Μια ολόιδια έχω και εγώ!!!!:hysterical::hysterical::hysterical::hyster ical:

Εσύ την είδες την γέφυρα???

g balokas
23-11-10, 20:23
τωρα στις γιορτες θα γραψετε παλι για διακοπες εεεε,,ετσι για να μας σπασετε τα νευρα :wall::wall::wall::argue::evil:

AlexUnder
23-11-10, 23:46
μήπως να :lock: για να κρατήσουμε την οποια ψυχική υγειά μας εχει περισσέψει?

billy24
23-11-10, 23:57
μήπως να :lock: για να κρατήσουμε την οποια ψυχική υγειά μας εχει περισσέψει?

:lol: λες συναλφιστα?εμεις οι φουκαραδες στην αθηνα θα την βγαλουμε :lol: αν κ απο την πειρα μου γιορτες σε νησι δεν τις αντεχω με τιποτα εκτος του πασχα οπου την παλευω σε νησι ανετα,χριστουγεννα κοβω φλεβα.οποτε απο ολοτελα μαλλον Αθηνα τελικα αν πρεπει να επιλεξω!τα καλυτερα χριστουγεννα της ζωης μου τα εχω κανει στην καστορια.κ θα ξαναγυρισω καστορια γιατι τη εχω λατρεψει αυτη την πολη.

TRAVELLER
24-11-10, 00:04
πσσσσσσσ διακοπές ε? κοντεύω να ξεχάσω τι ακριβώς είναι αυτό. Φέτος κλείνω 5 χρόνια που δεν έχω κουνήσει. Το σχεδίαζα για του χρόνου τα Χριστούγεννα αλλά με πρόλαβε ο Στρος Καν:lol::lol:

g balokas
29-11-10, 18:35
Τη Στρος Καν και στρως κατ ,,αδελφε βλεπουμε τις διακοπες μονο απο φυλαδια

iliasbass
29-11-10, 22:39
εγω φετος τα χριστουγεννα παρακαλαω μην γινει καμια στραβη και δουλευω και στις 26:mad: :x

Don Juan
26-03-11, 21:38
Απο εχθές έχω αρχίσει εξόρμηση στην Β.Ελλάδα μέχρι και την Δευτέρα.
Σαν βάση έχω την Κοζάνη.
Η πόλη μέσα δεν λέει τίποτα σαν εμφάνιση. το φαγητό δεν είναι κατι ξεχωριστό αλλά το κακό είναι οτι δεν έχω και κανέναν ντόπιο να μου πει που να πάω για φαι αρα δεν μπορώ να πω και πολλα. Η πιο ωραία περιοχή είναι ένα χωριουδάκι επανω στο βουνό (νεράιδα μου φαίνεται οτι το λένε) που έχει φοβερή θέα στην λίμνη και καλύτερο φαγητό απο την πόλη. Εχει πάρα πολυ νεολαία! γίνεται ωραίος χαβαλές. Επίσης εχει και πολύ καλό και φτηνό γκαράζ. 10 ευρώ την ημέρα!

Σήμερα πήγα και στην Καστοριά.
Παρα πολύ ωραία πολύ, θα έμενα άνετα μόνιμα... αρκεί να μην έχω αμάξι που έχει Αθηναϊκές πινακίδες και δεν λέω οτι είμαι απο την Αθήνα.
Δεν θέλω να αναφερθώ παραπάνω γιατί θα γίνω πολύ κακός. Τούρκος να έλεγα οτι είμαι καλύτερη αντιμετώπιση θα είχα σε υπηρεσίες που ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω αδρά μαγεμένος απο την ομορφιά της περιοχής.
Η πόλη λοιπόν είνα πολύ ωραία, η περατζάδα στην λίμνη υπέροχη, αλλά ρε παιδί μου πολύ βρώμα η λίμνη!! Αμαρτία απο τον Θεό!
Αύριο θα πάω στην Θεσσαλονίκη γιατι δεν έχω πάει ποτέ και θα ήθελα πολύ να την δω. Δέχομαι προτάσεις για το που να φάω και που για καφέ.

τσιου!

nikos7ar
26-03-11, 22:10
Σαν βάση έχω την Κοζάνη.
Η πόλη μέσα δεν λέει τίποτα σαν εμφάνιση. το φαγητό δεν είναι κατι ξεχωριστό αλλά το κακό είναι οτι δεν έχω και κανέναν ντόπιο να μου πει που να πάω για φαι αρα δεν μπορώ να πω και πολλα. Η πιο ωραία περιοχή είναι ένα χωριουδάκι επανω στο βουνό (νεράιδα μου φαίνεται οτι το λένε) που έχει φοβερή θέα στην λίμνη και καλύτερο φαγητό απο την πόλη. Εχει πάρα πολυ νεολαία! γίνεται ωραίος χαβαλές. Επίσης εχει και πολύ καλό και φτηνό γκαράζ. 10 ευρώ την ημέρα!

Παρα πολύ ωραία πολύ, θα έμενα άνετα μόνιμα... αρκεί να μην έχω αμάξι που έχει Αθηναϊκές πινακίδες και δεν λέω οτι είμαι απο την Αθήνα.
Δεν θέλω να αναφερθώ παραπάνω γιατί θα γίνω πολύ κακός. Τούρκος να έλεγα οτι είμαι καλύτερη αντιμετώπιση θα είχα σε υπηρεσίες που ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω αδρά μαγεμένος απο την ομορφιά της περιοχής.
Η πόλη λοιπόν είνα πολύ ωραία, η περατζάδα στην λίμνη υπέροχη, αλλά ρε παιδί μου πολύ βρώμα η λίμνη!! Αμαρτία απο τον Θεό!
Αύριο θα πάω στην Θεσσαλονίκη γιατι δεν έχω πάει ποτέ και θα ήθελα πολύ να την δω. Δέχομαι προτάσεις για το που να φάω και που για καφέ.

τσιου!
εχω ακουσει τετοια πραγματα αλλα θελω να πιστευω οτι δεν ισχυουν.ποτε δεν ειχα προβλημα με τη φιλοξενια και το πως συμπεριφερονται οι βορειοελλαδιτες αντιθετως περναω σουπερ οταν παω μακεδονια.(δεν εχω καταγωγη η' αλλη σχεση απο β.ελλαδα)

Vittorio
26-03-11, 22:27
...
Αύριο θα πάω στην Θεσσαλονίκη γιατι δεν έχω πάει ποτέ και θα ήθελα πολύ να την δω. Δέχομαι προτάσεις για το που να φάω και που για καφέ ...

Για φαγητό, στο Garcon, πάνω στην παραλιακή, αρκετά πριν από την Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών (επί της Λεωφόρου Νίκης - δεν θυμάμαι τον αριθμό), στο κέντρο, ευθεία κάτω από την πλατεία Αριστοτέλους.
Οπωσδήποτε πάνω στoν ημιόροφο που έχει, με τραπέζια στο μπαλκόνι και φάτσα μπροστά τον Θερμαϊκό και τον Λευκό Πύργο!

Για καφέ, στην καφετέρια Villa Luna, στο Πανόραμα.
Μαγευτική θέα σε ΟΛΗ την πόλη ...
(νομίζω έχει και εστιατόριο)

Don Juan
26-03-11, 22:33
Ισχύουν αγαπητέ μου και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα. Ενα θα σου πω. επειδή δεν είχα βιδώσει την τάπα σωστα χρειάστηκα παραφλού. Ε πήγα σε 5 βενζινάδικα με την Αλφα και μου έλεγαν οτι δεν έχουν, στο ένα απο αυτά το είχαν μπροστά τα μάτια μου και μου έλεγαν δεν έχουν!!! Αφού άκουσε Χριστοπαναγίες και τι θα του κάνω στον πισινο του γιατι μόλις του το έδειξα μου είπε να πάω στην Αθήνα πάρω παραφλού, στο επόμενο πήγα με τα πόδια είπα οτι είμαι απο Καβάλα μου έδωσαν και έκανα την δουλειά μου.
Μπορώ να σου πω κι άλλα βαριέμαι να γράψω και να συγχηστώ.

Τέλος πάντων.. προσπαθώ να κρατήσω τα καλά. Πάω σε ένα γαματο ροκ μπαράκι εδω στην Κοζάνη να πιω τις μπύρες μου:D

Vittorio
26-03-11, 22:35
http://www.villa-luna.gr/default.asp?page=restaurant
http://www.greekeat.gr/restaurant.php?RestID=190&pstab=1&ClickButton=homepage

Don Juan
26-03-11, 22:35
Για φαγητό, στο Garcon, πάνω στην παραλιακή, αρκετά πριν από την Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών (επί της Λεωφόρου Νίκης - δεν θυμάμαι τον αριθμό), στο κέντρο, ευθεία κάτω από την πλατεία Αριστοτέλους.
Οπωσδήποτε πάνω στoν ημιόροφο που έχει, με τραπέζια στο μπαλκόνι και φάτσα μπροστά τον Θερμαϊκό και τον Λευκό Πύργο!

Για καφέ, στην καφετέρια La Luna, στο Πανόραμα.
Μαγευτική θέα σε ΟΛΗ την πόλη ...

Φιλάω το ποστ για να το έχω αύριο μαζί μου :D
Ευχαριστώωωωωωωω

Ξέχασα... Τι τρομερός δρόμος είναι η Εγνατία ρε παιδιά?? Τον υπερευχαριστήθηκα!!

nasos
27-03-11, 22:41
Ξέχασα... Τι τρομερός δρόμος είναι η Εγνατία ρε παιδιά?? Τον υπερευχαριστήθηκα!!
με λεωφορειο ειναι ολα τα λεφτα.:lol:

alfettaGt
27-03-11, 22:50
Σαν βάση έχω την Κοζάνη.

τσιου!
Ε οχι και τοσο βρωμικη θα ελεγα Don juan.Σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια που ηταν στην κυριολεξια μεσα στην βρωμα.Φετος μαλιστα εχει καθαρισει πολυ σε σημειο να μπορεις να βλεπεις και στον πατο.Γενικα ομως εδω δεν την σεβονται την λιμνη.Στις καφετεριες τασακι εχει πανω στο τραπεζι κι ομως το ριχνουν μεσα στην λιμνη:whatever:. Οσο για τις πινακιδες,εδω τις Καστοριανες δεν μπορουν να ξεχωρισουν θα ξεχωρισουν τις αθηναικες? Τι δεν ειπες οτι θα ερθεις να σε πηγαινα σε κανα μερος ...:P

velocita
27-03-11, 22:53
Δον, αν κάνεις πως έρχεσαι προς Καβάλα, στείλε pm..

Don Juan
28-03-11, 01:00
Ε οχι και τοσο βρωμικη θα ελεγα Don juan.Σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια που ηταν στην κυριολεξια μεσα στην βρωμα.Φετος μαλιστα εχει καθαρισει πολυ σε σημειο να μπορεις να βλεπεις και στον πατο.Γενικα ομως εδω δεν την σεβονται την λιμνη.Στις καφετεριες τασακι εχει πανω στο τραπεζι κι ομως το ριχνουν μεσα στην λιμνη:whatever:. Οσο για τις πινακιδες,εδω τις Καστοριανες δεν μπορουν να ξεχωρισουν θα ξεχωρισουν τις αθηναικες? Τι δεν ειπες οτι θα ερθεις να σε πηγαινα σε κανα μερος ...:P

Πρώτη φορά ήρθα στην Καστοριά αρα δεν ξέρω πόσο βρώμικη ήταν παλιά. :)
Πάντως είναι αμαρτία απο τον Θεό να καταστρέφετε ένα τέτοιο στολίδι. :(
Αν δεις κοντά στο πρωτο μεγάλο παρκινγκ μπαίνοντας στην πόλη, υπάρχουν δημόσια ουρητήρια. παρατήρησα οτι η αποχέτευση καταλήγει στην λίμνη!!:eek:

Πάντως όπως έγραψα και εχθες μου άρεσε πάρα πολύ η πολή και σίγουρα θα ξαναέρθω με την πρώτη ευκαιρία! :)

Don Juan
28-03-11, 01:10
Δον, αν κάνεις πως έρχεσαι προς Καβάλα, στείλε pm..

Δυστυχώς αύριο επιστρέφω στην μιζέρια της Αθήνας, το όλο ταξίδι έγινε εντελώς ξαφνικά και επειδη θα καθόμουν 3 μέρες στην Κοζάνη, διάλεξα στην τύχη απο τον χάρτη 2 κοντινές πόλεις να τις δω.

Να είσαι σίγουρος όμως οτι ήδη σκέφτομαι να πάρω τουλάχιστον μία βδομαδούλα άδεια μετά το Πάσχα και να κάνω ένα road trip μέχρι την Αλεξανδρούπολή και να δώ ολη την βόρεια Ελλάδα. (να περιμένεις πμ μου. :D )
Το θεωρω ντροπή που ενώ έχω γυρίσει όλον τον κόσμο και έχω πάει στα πιο απίθανα μέρη, στην Ελλάδα το βορινότερο μέρος που έχω πάει να είναι η Λάρισα....

velocita
28-03-11, 01:12
:okk::okk:Καλή επιστροφή!
Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά σε κάποια μελλοντική σου εξόρμηση προς βορά..

Don Juan
28-03-11, 01:59
:okk::okk:Καλή επιστροφή!
Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά σε κάποια μελλοντική σου εξόρμηση προς βορά..

να ΄σαι σιγουρος οτι θα τα πούμε απο κοντά!!! Σπουδασαν τα αδελφια μου στην Καβάλα και μόνο καλά λόγια εχουν να πουν γι΄αυτη! :)

Don Juan
28-03-11, 02:00
Ξέχασα να σας γράψω τις εντυπώσεις μου για την Θεσσαλονίκη...:D
Λοίπον την Θεσσαλονίκη κατάλαβα γιατι την λένε το στολίδι του Θερμαϊκού.
Πανέμορφη πολη. Απόλαυση η βόλτα στην παραλία (την λεωφόρο Νικης απορω γιατι δεν την έχουν πεζοδρομήσει), Υπέροχος ο Λευκός Πυργος (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί τον λένε λευκό αφού είναι μπεζ..)
Η πλατεια αριστοτελους παρα πολύ όμορφη με τα νεοκλασσικά της κτίρια!! χαίρεσαι να βολτάρεις.
Απο μπαρακια που ειδα πρέπει να εχει φοβερη ζωή το βραδυ!
Με βάση τον κόσμο που ειδα οι άνθρωποι πρέπει να ζουν σε πιο χαλαρούς ρυθμός σε σχέση με την τρέλα της Αθήνας.
Το φαΐ καταπληκτικό, ωραίο και καλομαγειρεμένο, ουτε εγω θυμάμαι πόσα μπουγιουρντι έφαγα, αν και μου έσπασαν τα @@ οι πλανόδιοι που κάθε 1 λεπτό πέρναγε και απο ένας, σαν το Θησείο στην Αθήνα.
Το γέλιο έπεσε στο μαγαζί του Τεκερνλή όταν μπήκα μέσα και ειπα: "όποιος πρόλαβε πήρε! Ηρθα!" και οι κοπέλες έσκασαν στα γέλια. :lol:

Πάντως η Θεσσαλονίκη έχει ένα μεγάλο αρνητικό. Η βρώμα και τα σκουπίδια! Πίστευα οτι η πιο βρώμικη πόλη που έχω πάει ήταν η Νάπολι και το Port of Spain στο Tobaco, αλλά δυστυχώς τέτοια βρωμα και σκουπιδαριό έτσι χύμα σαν της Θεσσαλονίκης δεν το έχω ξαναδεί!
Δεν ξέρω απο τι να πρωτοαρχίσω... Απο την βρωμιά της θάλασσας? Το οτι δεν είδα ΕΝΑΝ σκουπιδοντενεκέ και να μην είναι ξεχειλισμένος? Το οτι ο κόσμος είδα μπροστά μου να πετάει χύμα στον δρόμο πακέτα απο τσιγάρα, κουτάκια απο κοκα κόλα και γενικώς οτι είχε επάνω του και δεν το ήθελε, ΧΩΡΙΣ ο κόσμος που είναι γύρω του να αντιδράσει? Το άγαλμα του Μέγα Αλέξανδρου που το έχουν καταχέσει τα πουλια?
Το οτι δεν υπάρχει ούτε ένα εκατοστό του δρόμου καθαρό?
Τι να πω? Δεν ξέρω... η γυναίκα μου πάντως που έζησε ως φοιτήτρια έως το 2004, μου είπε οτι οταν ζούσε εκεί η πόλη ήταν πολύ πιο καθαρή και δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή κατάσταση...

Δεν μπορώ να ξέρω τι φταιει και υπάρχει αυτη η κατάσταση αλλά σιγουρα η σημερινη άθλια κατασταση με προσπάθεια απο όλους μπορεί να αλλάξει.

Αυτά...σιγουρα θέλω να ξαναπαω στην Θεσσαλονίκη και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξανακάνω!:D

Μέγας Ανατολικός
28-03-11, 02:02
Έπεσες πάνω στο κλεισιμο της χωματερης γι'αυτό!Είναι πολύ πιο καθαρή πόλη απ'την Αθήνα!

Vittorio
28-03-11, 09:52
2002 με 2003, που ζούσα και δούλευα Θεσσαλονίκη, η πόλη ήταν πολύ πιο καθαρή.

Biscione
28-03-11, 22:44
στον ελενιδη τι ειπες?
φτιαξτε πυραμιδα με τα τριγωνα
και τυλιχτε τα μου?

Don Juan
31-03-11, 16:45
στον ελενιδη τι ειπες?
φτιαξτε πυραμιδα με τα τριγωνα
και τυλιχτε τα μου?

Δεν πήγα εγώ, πήγε άλλος και μου τα έφερε! :P

bebisr
26-04-11, 23:04
Χρόνια πολλά σε όλους! Σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να πάω διακοπές στην Ιταλία. Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποια πόλη έτσι ώστε να συνδιάσω τις διακοπές με την Αλφα Ρομέο (δλδ. κάποιο μουσείο Αλφα, ή εργοστάσιο Αλφα κτλ...). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

spn147
11-05-11, 09:53
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_246.html#more

Για αλλο ενα καλοκαιρι ο ερασιτεχνισμος του ελληνα ξενοδοχου θα βαρεσει κοκκινο!:dizzy:

nikos7ar
11-05-11, 11:10
ασ'τους αμα δεν βαλουν και φετος μυαλο ας τα κρατησουν κλειστα.

MILANEZOS
11-05-11, 13:53
οι περισσοτεροι ξενοδοχοι, στα μεγαλα κυριως νησια στηριζονται στους ξενους, οπου συνηθως πραγματοποιουν συμβασεις με ξενα πρακτορεια.
Ετσι εξασφαλιζουν ολη την τουριστικη σεζον τους.

Αν ηταν να περιμενουν με τον εγχωριο τουρισμο, ειδικα αυτη την εποχη του "λεφτα υπαρχουν"...

spn147
11-05-11, 14:12
οι περισσοτεροι ξενοδοχοι, στα μεγαλα κυριως νησια στηριζονται στους ξενους, οπου συνηθως πραγματοποιουν συμβασεις με ξενα πρακτορεια.
Ετσι εξασφαλιζουν ολη την τουριστικη σεζον τους.

Αν ηταν να περιμενουν με τον εγχωριο τουρισμο, ειδικα αυτη την εποχη του "λεφτα υπαρχουν"...

Δηλαδη διακοπες για τον Ελληνα γιοκ...!

Η για δεκα μερες διακοπες θα πρεπει να δουλευω 3 μηνες για να τις πληρωσω ή θα φαμε τον καυσωνα με το κουταλακι του γλυκου και φετος στο κλεινον αστυ!

MILANEZOS
11-05-11, 14:27
απλα θα ενεργοποιηθουν οι οποιες φιλιες μας σε παραθεριστικα μερη!!!!!

MILANEZOS
11-05-11, 15:07
φατε ματια ψαρια κ παρτε καμια ιδεα για το καλοκαιρι:

http://www.e-radio.gr/blog/post.el.asp?home=1&uid=2869

spn147
11-05-11, 15:33
φατε ματια ψαρια κ παρτε καμια ιδεα για το καλοκαιρι:

http://www.e-radio.gr/blog/post.el.asp?home=1&uid=2869

Πω, πω μας εφτιαξες μεσημεριατικα .....!:ilove::ilove:
Ολες ονειρικες , αλλα στην προτελευταια δεν ειναι για να ακουμπησουν τα ποδια τον βηθό!:wink:
Μαλλον ειναι και πιο φτηνα να κανεις το μπανιο σου στην Καραιβικη απο την Μυκονο.

dr.alfisti
11-05-11, 15:39
τα ξενοδοχεια ειναι σιγουρα πιο φτηνα...

MILANEZOS
11-05-11, 17:19
εννοειται πιο φθηνα...

Vittorio
11-05-11, 18:19
Να ρωτήσω το εξής τους Ροδίτες, αλλά και όσους έχουν πάει στη Ρόδο: Σκέφτομαι σοβαρά φέτος το καλοκαίρι για εκεί και ψάχνω για κάποιο καλό ξενοδοχείο στην Ιξιά.

Ενώ όλοι μου έχουν πει οτι το νησί (και, κυρίως, η Χώρα) είναι πανέμορφη, δεν ξέρω και πολλά για τις παραλίες.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν έχει αμουδιές σε οργανωμένες παραλίες (καθότι η γυναίκα θέλει αμουδιά με ξαπλώστρες), καθώς επίσης και αν "αξίζει" η παραλία στην Ιξιά, που σκεπτόμαστε να μείνουμε, ή αν, για να βρούμε μία καλή αμουδιά, θα πρέπει να πάμε αρκετά πιο μακριά και, αν ναι, ποιες είναι οι 2-3 καλύτερες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikos7ar
11-05-11, 23:42
Δηλαδη διακοπες για τον Ελληνα γιοκ...!

Η για δεκα μερες διακοπες θα πρεπει να δουλευω 3 μηνες για να τις πληρωσω ή θα φαμε τον καυσωνα με το κουταλακι του γλυκου και φετος στο κλεινον αστυ!
ελα θα τα κανεις τα μπανια σου και φετος....:lol:

Afrosrodos
12-05-11, 01:43
Να ρωτήσω το εξής τους Ροδίτες, αλλά και όσους έχουν πάει στη Ρόδο: Σκέφτομαι σοβαρά φέτος το καλοκαίρι για εκεί και ψάχνω για κάποιο καλό ξενοδοχείο στην Ιξιά.

Ενώ όλοι μου έχουν πει οτι το νησί (και, κυρίως, η Χώρα) είναι πανέμορφη, δεν ξέρω και πολλά για τις παραλίες.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν έχει αμουδιές σε οργανωμένες παραλίες (καθότι η γυναίκα θέλει αμουδιά με ξαπλώστρες), καθώς επίσης και αν "αξίζει" η παραλία στην Ιξιά, που σκεπτόμαστε να μείνουμε, ή αν, για να βρούμε μία καλή αμουδιά, θα πρέπει να πάμε αρκετά πιο μακριά και, αν ναι, ποιες είναι οι 2-3 καλύτερες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η καλύτερη παραλία κατ' εμέ με αμμουδιά είναι η παραλία "Τσαμπίκα" η οποία είναι στην άλλη μεριά της Ρόδου (απο την Ιξιά εννοώ) αλλά για να πάς με αυτοκίνητο απο την Ιξιά δεν είναι και τόσο μακρυά, χρειάζεσαι περίπου 20 - 30 λεπτά ανάλογα την κίνηση. Μετά άλλη καλή παραλία με άμμο, είναι της Λίνδου, αλλά είναι 55 χιλόμετρα έξω από την Ρόδο και γίνεται και πανικός! Ακόμα λίγο πιο έξω στη Λάρδο, είναι η "Γλύστρα", μια ησυχη μικρή παραλία με άμμο που μου αρέσει πάρα πολύ! Πάντως στην Ιξιά που θέλετε να μείνετε έχει ωραία παραλία και εκεί αλλά δεν έχει άμμο. Ελπίζω να σε βοηθησα. Καλές διακοπές να έχετε!

MILANEZOS
12-05-11, 01:59
vittorio η ιξιά ειναι απο τις πιο γνωστες παραλιες του νησιου κ βρισκεται πολυ κοντα στην πολη.
Οργανωμενη ειναι οπως την θελεις κ μεγαλη σε μηκος.

Οι περισσοτερες ειναι οργανωμενες, οπως πχ η παραλια της τσαμπικας κοντα στο ομωνυμο μοναστηρι (αξιζει να πας κ εκει, ειναι καμποσα σκαλοπατια να το ανεβεις).

Επισης πολυ καλες παραλιες ειναι : της Αφάντου, Γλυφάδα, η Γλύστρα κ εννοειται του Αντόνι Κουίν (εκει που γυριστηκε η ταινια).
Επαθα πλακα με την λινδο, ειδικα το βραδυ με τα πολλα φωτα, ειναι μαγεια!

spn147
12-05-11, 09:04
ελα θα τα κανεις τα μπανια σου και φετος....:lol:

Κατι παραπανω θα ξερεις εσυ.......!:angel::angel::bye:

Vittorio
12-05-11, 10:24
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Πάω Ρόδο φέτος!! :s5oeat:

spn147
12-05-11, 15:48
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Πάω Ρόδο φέτος!! :s5oeat:
http://www.newstoday.gr/article/47643/rodos-king-size-diakopes-se-times-krises

Vittorio
14-05-11, 21:32
Ο-ο-ο-ο, όμορφη Θεσσαλονίκη!

Μετά από ένα 2ήμερο στην πανέμορφη Θεσ/νίκη, έχω να πω ότι αυτή η πόλη, κάθε φορά που την επισκέπτομαι (παρά το ότι έχω ζήσει εκεί 1 χρόνο και έχω ξαναπάει τουλάχιστον άλλες 5-6 φορές από 3-4 ημέρες κάθε φορά), έχει και κάτι καινούργιο, που δεν έχω δει!

Νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα, αγορά που έχει τα πάντα (κυριολεκτικά, τα πάντα) και θαυμάσιες κοντινές αποδράσεις (Καλαμαριά, Πανόραμα), μακριά από το πολύβουο κέντρο.

Και, φυσικά, απίστευτη κουζίνα, παντού και πάντα ...!

nikos7ar
15-05-11, 17:17
Ο-ο-ο-ο, όμορφη Θεσσαλονίκη!

Μετά από ένα 2ήμερο στην πανέμορφη Θεσ/νίκη, έχω να πω ότι αυτή η πόλη, κάθε φορά που την επισκέπτομαι (παρά το ότι έχω ζήσει εκεί 1 χρόνο και έχω ξαναπάει τουλάχιστον άλλες 5-6 φορές από 3-4 ημέρες κάθε φορά), έχει και κάτι καινούργιο, που δεν έχω δει!

Νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα, αγορά που έχει τα πάντα (κυριολεκτικά, τα πάντα) και θαυμάσιες κοντινές αποδράσεις (Καλαμαριά, Πανόραμα), μακριά από το πολύβουο κέντρο.

Και, φυσικά, απίστευτη κουζίνα, παντού και πάντα ...!
:okk::okk::love:

Παναγιώτης 147
16-05-11, 23:37
Φέτος θα πάω στο νησί μου στη Σύμη. Πρέπει κάποτε να τελειώσω και τις επισκευές του σπιτιού...

angelos_ARlover
17-05-11, 00:44
Φετος δεν θα παω πουθενα γιατι μαζευω χρημα να παρω μηχανη και να παω τον χειμωνα new york

MILANEZOS
17-05-11, 00:47
αφου ny, χαλαλι την καλυτερη δουλεια θα κανεις.

angelos_ARlover
17-05-11, 00:52
Λεω να παω με την κοπελια και αλλα 2 ατομα για 10 μερες! Ας ελπισουμε μεχρι το νοεμβρη η ισοτιμια δολλαρια και ευρω να μεινει ως εχει χαχαχα

MILANEZOS
17-05-11, 00:54
μπα δεν το βλεπω...με οσα προκειται να γινουν:lol:
Οπως κ να εχει πολυ καλη επιλογη κ σιγουρα ενα ταξιδι που πρεπει να κανεις μια φορα στην ζωη σου!

AlexUnder
17-05-11, 06:43
Λεω να παω με την κοπελια και αλλα 2 ατομα για 10 μερες! Ας ελπισουμε μεχρι το νοεμβρη η ισοτιμια δολλαρια και ευρω να μεινει ως εχει χαχαχα

πια ΝΥ..

ασε την κοπέλα σου εδώ, πάρε τους μαντράχαλους και φύγετε για Μιλγουόκι...

ρεντ νεκ ξανθιες μπιμπο ftw

angelos_ARlover
17-05-11, 18:51
πια ΝΥ..

ασε την κοπέλα σου εδώ, πάρε τους μαντράχαλους και φύγετε για Μιλγουόκι...

ρεντ νεκ ξανθιες μπιμπο ftw
http://1.bp.blogspot.com/_HgPZTxiZsSI/SqjqVLiqO5I/AAAAAAAABrI/ne_q0bXmF98/s400/flip-flop.jpg

AlexUnder
17-05-11, 18:53
καλα εισαι αν ειναι τέτοια :lol::lol:

angelos_ARlover
17-05-11, 18:59
Ηθελα να βαλω ενα βατραχοπεδηλο που μου εβγαλε η αναζητηση του google χααχαχαχααχαχαχαχ

GiwrgosKan
18-05-11, 16:30
Σκεφτομαστε για Ιο φετος με τους κολλητους..ειμαστε 4 μαντραχαλοι 25 χρονων,θελουμε οσο το δυνατον πιο εντονη ζωη (:D), με λιγες απαιτησεις οσον αφορα τα δωματια κτλ..εχει να προτεινει καποιος κατι συγκεκριμενο,κατα προτιμηση μεσα στη χωρα?

velocita
18-05-11, 16:33
Δίπλα σου... παραλία Κατερίνης.. Εγγυημένο οφθαλμόλουτρο και όχι μόνο, χαμηλές απαιτήσεις από άποψη εξόδων.

angelos_ARlover
18-05-11, 16:45
Ιο θα βρεις τουριστριες απο ολες τις χωρες (και εκτος ευρωπης:whistling:) που γινονται στα κλαμπ ντιρλα και μετα...:lipssealed::lipssealed:

velocita
18-05-11, 16:52
....και μετά ντα ντα ντιρλά νταντα.. Ανατολικής προελέυσεως και τα τεμάχια στην προαναφερθείσα και εξ εμού περιοχή.

Vittorio
18-05-11, 19:39
Σκεφτομαστε για Ιο φετος με τους κολλητους..ειμαστε 4 μαντραχαλοι 25 χρονων,θελουμε οσο το δυνατον πιο εντονη ζωη (:D), με λιγες απαιτησεις οσον αφορα τα δωματια κτλ..εχει να προτεινει καποιος κατι συγκεκριμενο,κατα προτιμηση μεσα στη χωρα?

Αν η απόσταση δεν είναι πρόβλημα και θέλετε νησί, θα πρότεινα Ίο, Ζάκυνθο (Λαγανάς) και Ρόδο.

MILANEZOS
18-05-11, 19:52
Ζάκυνθο (Λαγανάς)
:okk: κ γενικοτερα ζακυνθος με αλλες περιοχες στο νησι, λιγοτερο "αγγλοκρατουμενες" (πχ κερι, αργασι).
Ετσι, συνδιαζεις πολλα σε ενα προορισμο.

GiwrgosKan
18-05-11, 22:56
Oχι παιδια δε με καταλαβατε! καταληξαμε στην ΙΟ!! και οταν ελεγα να προτεινετε,εννοουσα μεσα στη χωρα της Ιου (κανενα ξενοδοχειο,δωματια κτλ),οχι στην Ελλαδα...!!:lol::lol:
Παντως και η προταση για Ροδο ειναι καλη...αν και τα τεμαχια που ειπατε για Ιο ηδη με ξεσηκωσαν....:love:
κι εγω που νομιζα οτι εχει μονο Ιταλιδες και Ελληνιδες....;)

velocita
18-05-11, 22:58
Oχι παιδια δε με καταλαβατε! καταληξαμε στην ΙΟ!! και οταν ελεγα να προτεινετε,εννοουσα μεσα στη χωρα της Ιου (κανενα ξενοδοχειο,δωματια κτλ),οχι στην Ελλαδα...!!:lol::lol:
Παντως και η προταση για Ροδο ειναι καλη...αν και τα τεμαχια που ειπατε για Ιο ηδη με ξεσηκωσαν....:love:
κι εγω που νομιζα οτι εχει μονο Ιταλιδες και Ελληνιδες....;)

:slap::slap:...........

..δεν πειράζει, και η άλλη επιλογή εφικτή, καθότι κοντινή! Τα δε τεμάχια, για εκεί αναφέρθηκαν, αν και η επιλογή σου σίγουρα δε θα σε αφήσει άνευ αυτών!!

Vittorio
18-05-11, 23:30
Στην Ίο είναι ... :s5oeat:

MILANEZOS
18-05-11, 23:34
........πιπινομαζωμα

bikey77
31-05-11, 10:18
Γνωρίζουμε τίποτα για τη Μαγιόρκα? Εντυπώσεις, προτάσεις & σχόλια ευπρόσδεκτα, κυρίως από όσους έχουν πάει.

nikos7ar
01-06-11, 23:45
αρχισα να ψιλοψαχνω κανα δωματιο για καλοκαιρινες διακοπες,οχι καπου συγκεκριμενα απλα οχι σε νησι.οι τιμες ειναι στα περσινα επιπεδα(νομιζα οτι θα εχουν πεσει λιγο) θα δουμε...

Dimid
02-06-11, 07:11
Αύγουστο New York για 3 μέρες και μετά σφαίρα για Los Angeles. καιρός να ξαναδώ τα πάτρια εδάφη

http://www.foreclosurelistings.com/images/resources/los-angeles-ca/living-los-angeles.jpg

:love::love::love:

bikey77
02-06-11, 09:16
αρχισα να ψιλοψαχνω κανα δωματιο για καλοκαιρινες διακοπες,οχι καπου συγκεκριμενα απλα οχι σε νησι.οι τιμες ειναι στα περσινα επιπεδα(νομιζα οτι θα εχουν πεσει λιγο) θα δουμε...

Δες προς Πάργα-Σύβοτα μεριά, είναι ωραία από κει. Επίσης, δες και προορισμούς στην Πελλοπόνησο, έχει πολλά μέρη, καθαρές θάλασσες και δεν είναι πάρα πολύ μακριά.

spn147
02-06-11, 09:30
Παιδια , εχει κανεις γνωμη για το ξενοδοχειο GRECOTEL LAKOPETRA BEACH?

Kostantinos B
02-06-11, 12:14
Αύγουστο New York για 3 μέρες και μετά σφαίρα για Los Angeles. καιρός να ξαναδώ τα πάτρια εδάφη

http://www.foreclosurelistings.com/images/resources/los-angeles-ca/living-los-angeles.jpg

:love::love::love:

zηλευω απιστευτα!!!!!!! θα μεινεις πολλες μερες συνολικα??

alfettaGt
02-06-11, 14:35
Παιδια γνωριζει κανεις ποση ωρα ειναι απο Βολο για να πας Σκιαθο?

ForzaItalia
02-06-11, 16:14
Είναι 2.30-3 ώρες άμα πας με το πλοίο και 1.30-2 παρά κάτι με ιπτάμενο δελφίνι!

po@
02-06-11, 16:28
Παιδια , εχει κανεις γνωμη για το ξενοδοχειο GRECOTEL LAKOPETRA BEACH?

Αν δεν εχει αλλαξει κατι στις τιμες τους απο περισυ που εψαχνα να κλεισω 4 νυχτες για να παω σε εναν γαμο τελος Ιουλιου και εβγαινε περι τα 190 το δικλινο.Τσιμπαει λιγο στις τιμουλες...

Dimid
02-06-11, 16:52
zηλευω απιστευτα!!!!!!! θα μεινεις πολλες μερες συνολικα??

Συνολικά 14 μέρες. Μακάρι να μπορέσω να προσθέσω μία βδομάδα ακόμη. Και μετά ελπίζω δλδ να προσθέσω πρπ 40 χρόνια :lol::lol:

velocita
02-06-11, 16:57
Δημήτρη, ζηλεύω σε πολλά!!!!!!!! Τις Ακτές έπιασες.... Ό,τι καλύτερο!! Μέρη τα οποία θέλω σίγουρα να ξαναζήσω για κάποιες έστω ημέρες στη ζωή μου!!

Dimid
02-06-11, 17:11
Δημήτρη, ζηλεύω σε πολλά!!!!!!!! Τις Ακτές έπιασες.... Ό,τι καλύτερο!! Μέρη τα οποία θέλω σίγουρα να ξαναζήσω για κάποιες έστω ημέρες στη ζωή μου!!

Θοδωρή, 10 χρόνια LA , δεν αισθάνθηκα home sick ούτε μία φορά. Οτι και αν καταλογίζουμε στις ΗΠΑ, το ζειν εκεί δεν παίζεται.

Διακοπές εδώ ακόμη δεν έχω πάει, εκεί φόρτωνα το 4Χ4 και βουρ Μέξικο. Αν δεν έχεις ζήσει, δεν μπορείς να καταλάβεις τι, που και πως.

velocita
02-06-11, 17:16
Ακριβώς έτσι...
Στην περίπτωσή μου ούτε επί δεκαετίας, ούτε σε κοσμοπολίτικο μέρος. Μετά από δυόμιση έτη όμως με έδρα την Ιντιάνα και πρακτική στο Σικάγο, ξέρω καλά τί εννοείς....

Dimid
02-06-11, 17:21
Ακριβώς έτσι...
Στην περίπτωσή μου ούτε επί δεκαετίας, ούτε σε κοσμοπολίτικο μέρος. Μετά από δυόμιση έτη όμως με έδρα την Ιντιάνα και πρακτική στο Σικάγο, ξέρω καλά τί εννοείς....

http://net4baby.com/baby/images/stories/main/crying_baby.jpg

σελω LA...

velocita
02-06-11, 17:31
:lol::lol::okk:

spirosaprilia
02-06-11, 20:43
κατσε εκει που εισαι...:(:P

nikos7ar
02-06-11, 22:50
κατσε εκει που εισαι...:(:P
:finger:

spn147
03-06-11, 09:09
Αν δεν εχει αλλαξει κατι στις τιμες τους απο περισυ που εψαχνα να κλεισω 4 νυχτες για να παω σε εναν γαμο τελος Ιουλιου και εβγαινε περι τα 190 το δικλινο.Τσιμπαει λιγο στις τιμουλες...

Ιδιες τιμες παιζουν και φετος για αρχες Αυγουστου που ρωτησα....:(

Thrileon
03-06-11, 21:00
Πάργα ή Σύβοτα???
Εννοώ που να μείνω γιατί αφού θα φτάσω μέχρι εκεί εννοείται ότι θα επισκεφτώ και τα δύο μέρη.
Υπάρχουν ξενόδοχεία και στο μέσο των δύο, στην παραλία καραβοστάσι, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μείνεις εκεί.

g balokas
09-06-11, 09:43
Συβοτα ειναι πολλυ καλα

vasilis 75
09-06-11, 19:28
συβοτα και αμα θες εχω και τηλ απο δωματια με a/c parking

g balokas
09-06-11, 19:34
ααχχχχχχχχχχχχχχ διακοπες,,τη ωραιο ονειρο,,αλλα για του χρονου

iliasbass
09-06-11, 22:44
ααχχχχχχχχχχχχχχ διακοπες,,τη ωραιο ονειρο,,αλλα για του χρονου

και γω μαζι σου αλλα.... οταν και αν αλλαξω δουλεια....

Σπύρος Ζουμής
09-06-11, 22:46
Φετος διακοπες :yuk:θα ειμαι σε κανενα καραβακι.

g balokas
10-06-11, 00:02
καραβακι με κρουαζιερα????

angelos_ARlover
14-06-11, 00:13
Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου απαντησει στο εξης:
Πριν λιγο εκλεισα εισητηρια απο το travelplanet24 για Νεα Υορκη για 23 νοεμβρη μεχρι 2 δεκεμβρη. Επελεξα λοιπον απο το site τις ακριβεις πτησεις που ηθελα, εβαλα τα ονοματα που θα αναγραφονται στα εισητηρια και τις ημερομηνιες γεννησης, επελεξα τροπο πληρωμης (καταθεση σε τραπεζα εντος 24 ωρων) και πατησα κρατηση. Αμεσως πηρα το μηνυμα που ελεγε οτι η κρατηση ηταν επιτυχης και μου εσταλει και κωδικος που θα χρησιμοποιηθει ως αιτιολογια για την αυριανη καταθεση. Αμεσως μετα λοιπον με πεταξε σε μια σελιδα που επρεπε για το καθε ατομο να βαλω και αριθμο διαβατηριου και ημερομηνια ληξεως τους. Το θεμα ειναι οτι κανεις απο τους 3 που θα παμε ταξιδι δεν εχει διαβατηριο ακομα γιατι σκοπευαμε να το βγαλουμε αργοτερα αφου εχουμε καιρο. Τωρα λοιπον τι γινεται? Μηπως την καταχωρηση αυτη εχω την δυνατοτητα να την κανω και αργοτερα εφοσον πλεον τα εισητηρια ειναι ηλεκτρονικα? Στην σελιδα που με πεταξε αναφερει επισης οτι αν δεν συμπληρωσεις τα στοιχεια δεν μπορεις να πεταξεις, οχι οτι δεν μπορεις να παρεις το εισητηριο ( στην θεωρια, γιατι στην πραξη δεν παιρνεις εισητηριο)

Το περιεργο ειναι οτι αν τα κλεισεις μεσω του site της lufthansa δεν ζηταει αριθμο διαβατηριου αλλα ντεν εκει πιστωτικη καρντια μου και για να συνδεσω το λογαριασμο μου με το paypal θελει μια μερα και δεν προλαβαινω γιατι η προσφορα που βρηκα για εισητηρια ληγει αυριο

dr.alfisti
21-06-11, 13:04
ο προορισμος αποφασιστηκε κ για φετος κ ειναι η ΛΕΥΚΑΔΑ!:)
επειδη εχω πελαγωσει με τα δωματια κ τα ξενοδοχεια μηπως εχει κανεις να μου προτεινει καποιο/α
θα ειμαστε 2 ζευγαρια κ θα προτιμουσα να αποφυγουμε το λιμανι κ να κατευθυνομασταν προς Νυδρι,Αγ Νικητα... καποια αλλη προταση ισως?
σιγουρα ψαχνουμε κ ενα decent δωματιο-οχι καμια τρωγλη- αλλα ουτε κ με 200ευρω/βραδυα μιας κ υπολογιζουμε για 6 διανυκτερευσεις:okk:
ακουω γνωμες...

C.A.lfa Romeo
21-06-11, 16:36
επειδη εχω πελαγωσει με τα δωματια κ τα ξενοδοχεια μηπως εχει κανεις να μου προτεινει καποιο/α
θα ειμαστε 2 ζευγαρια κ θα προτιμουσα να αποφυγουμε το λιμανι κ να κατευθυνομασταν προς Νυδρι,Αγ Νικητα... καποια αλλη προταση ισως?
σιγουρα ψαχνουμε κ ενα decent δωματιο-οχι καμια τρωγλη- αλλα ουτε κ με 200ευρω/βραδυα μιας κ υπολογιζουμε για 6 διανυκτερευσεις:okk:
ακουω γνωμες...

Πολύ ωραία!!Πήγα πριν αρκετα χρόνια αλλά έχω μάθει οτι δεν έχουν αλλάξει πολλά.Προσπάθησε να μείνεις στη δυτική μεριά του νησιού να είσαι κοντά στις παραλίες τις καλές και απέφυγε το Νυδρι και την πόλη όσο μπορείς.Καλά είναι στον Αγ.Νικήτα.Οι αποστάσεις είναι κοντινές στο νησι και το βράδυ δε γίνεται κανενας χαμός οπότε μπορείς να κυκλοφορείς άνετα για να βγαινετε.Μη ξεχάσεις να κάνεις βόλτα με σκάφος η ότι βρείς γυρω του νησιού.Καλα να περάσετε!!

ERIKGS
21-06-11, 17:04
ακουω γνωμες...
Απολυτη ηρεμια ειχα βρει στον οικισμο Ρουδα που ειναι 9 χλμ απο τον κεντρικο.10 χλμ πριν την βασιλικη.
Ειναι μετα το Νυδρι και αποκομμενη απο τα κοσμικα σημεια του νησιου.
Αν δεν βαριεσαι τα χλμ αξιζει.
Ειχα γραψει 5 μερες περιπου 600 χλμ στο τζιπακι.
Ξαναπαω ανετα....

dr.alfisti
21-06-11, 17:25
σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.
κ αλλες γνωμες δεκτες-προτασεις:okk:
μαλλον προς αγ νικητα η νικιανα με βλεπω
ωστε να αποφυγουμε το νυδρι λετε εε?χαμος-πανικος?:confused:

ERIKGS
21-06-11, 17:29
σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.
κ αλλες γνωμες δεκτες-προτασεις:okk:
μαλλον προς αγ νικητα η νικιανα με βλεπω
ωστε να αποφυγουμε το νυδρι λετε εε?χαμος-πανικος?:confused:
Ag.Νικητας ομορφο-διαμορφωμενο χωριο με πετρα και ωραια θαλασσα και καλο φαγητο.
Μην αφησεις καμια παραλια απο τις γνωστες
Το νυδρι μια χαρα ειναι αναλογως τις ωρες..

dr.alfisti
21-06-11, 17:32
μα για αυτο παμε για7 ημερες...για να αλωνησουμε!!!
στα νικιανα δεν ειναι καλα για διαμονη.εχω βρει ενα ΦΟΒΕΡΟ ξενοδοχειο αλλα το σκεφτομαι...ακομα!

GiwrgosKan
21-06-11, 17:53
μα για αυτο παμε για7 ημερες...για να αλωνησουμε!!!
στα νικιανα δεν ειναι καλα για διαμονη.εχω βρει ενα ΦΟΒΕΡΟ ξενοδοχειο αλλα το σκεφτομαι...ακομα!

Καλα ειναι...αλλα θα εχεις μεγαλυτερες αποστασεις για τις δυτικες παραλιες του νησιου που ειναι και οι ''καλες'''... εγω προτεινω Αγιο Νικητα και στα περιξ...(προσωπικα εμενα στο Καθισμα με 90/βραδια,αλλα δε με εντυπωσιασε το ξενοδοχειο για να στο προτεινω..αλλα σαν τοποθεσια ηταν οκ)

dr.alfisti
21-06-11, 18:04
Καλα ειναι...αλλα θα εχεις μεγαλυτερες αποστασεις για τις δυτικες παραλιες του νησιου που ειναι και οι ''καλες'''... εγω προτεινω Αγιο Νικητα και στα περιξ...(προσωπικα εμενα στο Καθισμα με 90/βραδια,αλλα δε με εντυπωσιασε το ξενοδοχειο για να στο προτεινω..αλλα σαν τοποθεσια ηταν οκ)

:okk: ευχαριστω κ θα το θεσω επι...ταπητος στην παρεα γιατι αλλωστε δεν αποφασιζω μονος.

Vittorio
21-06-11, 19:10
ακουω γνωμες...

Στο Κάθισμα ψάξε.
Έχω μείνει εκεί το καλοκαίρι του 2005, σε πολύ καλά ενοικιαζόμενα δωμάτια (δεν ξέρω αν κάνει να το πω δημόσια, μη θεωρηθεί διαφήμιση).
Ακριβώς από κάτω μία από τις καλύτερες αμμουδιές της Λευκάδας και σίγουρα η μεγαλύτερη, με άπειρες δυνατότητες και επιλογές (εννοώ το Κάθισμα).
Και, βέβαια, θέα με μαγευτικό ηλιοβασίλεμα στο Ιόνιο!

Γενικά, η Λευκάδα έχει τα πιο ωραία (εντελώς μοναδικά "οινοπνευματί") νερά που έχω δει στα Επτάνησα, και έχω πάει σε όλα, εκτός από τους Παξούς: Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοί, Άγιος Νικήτας, Κάθισμα κλπ.
Αυτές είναι προς Ιόνιο.
Για να μην πούμε από τη "μέσα" μεριά, δλδ. προς Στερεά Ελλάδα (Νυδρί, Μεγανήσι κλπ.), όπου τα νερά δεν έχουν αυτό το απίστευτο χρώμα, αλλά ακόμα περισσότερες τουριστικές δυνατότητες! (θαλάσσια σπορ, νυκτερινή διασκέδαση, φαγητό κλπ.).

dr.alfisti
07-07-11, 10:52
κλεισαμε τελικα:egyptdance: σε εναν κολπο στο νοτιο-ανατολικο μερος του νησιου που λεγεται μικρος γιαλος.αρκετα decent δωματια οπως αλλωστε κ οι τιμες τους:okk:
φορτωνουμε ford tourneo connect(εργαλειο!) κ φυγαμε:D
καλα οχι ακομα καλε αφου για αυγουστο κανονισαμε αλλα εγω ετοιμαζομαι ηδη:s5oeat:

angelos_ARlover
07-07-11, 13:55
Εγω θα την κανω αρχες αυγουστου λευκαδα για ελευθερο camping με τα ρεμαλια... Παραλια-havana club μαυρο με λεμονι- george karelias and sons και ξυσιμο!!!

dr.alfisti
07-07-11, 13:59
το καλοκαιρινο μου ποτακι,
ελευθερη κουβα:)
κ εγω αρχες αυγουστου θα τριγυρναω

angelos_ARlover
07-07-11, 14:01
το καλοκαιρινο μου ποτακι,
ελευθερη κουβα:)
κ εγω αρχες αυγουστου θα τριγυρναω
Φετος θα το ριξουμε εξω θα παρουμε το 7 anos.;)

dr.alfisti
07-07-11, 14:04
που να δοκιμασεις το 10αρι(μπλε ετικετα-δεν εισαγεται):ilove:

zaxarias
07-07-11, 17:55
και το απλό καλο είναι!

http://img847.imageshack.us/img847/5449/p4100109.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/847/p4100109.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Τhanos_916
07-07-11, 18:02
ενα κοντινο στις κασετινες υπαρχει?
νομιζω οτι τα μυριζω!

dr.alfisti
07-07-11, 18:28
μηπως να ανοιγαμε ενα τοπικ περι καπνων/ποτων ,καπνογευσιγνωσια ενα πραγμα η ερχεται σε αντιθεση με καποιο κανονισμο?

Kostantinos B
07-07-11, 18:38
μηπως να ανοιγαμε ενα τοπικ περι καπνων/ποτων ,καπνογευσιγνωσια ενα πραγμα η ερχεται σε αντιθεση με καποιο κανονισμο?

ενδιαφερον!! ειδικα για εμας τους νεους στα καπνα, να μαθουμε και τιποτα..
ενα montecristo #2 παρακαλω.. :D

dr.alfisti
07-07-11, 18:45
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1402905#post1402905

zaxarias
07-07-11, 23:35
ενα κοντινο στις κασετινες υπαρχει?
νομιζω οτι τα μυριζω!

δεν έχω κοντινό δυστυχώς...

ERIKGS
26-07-11, 14:18
Πεμπτη με Κυριακη Σιφνο,Δευτερα με Σαββατο Φολεγανδρο.
Αναμεικτες σκεψεις οσον αφορα τους προορισμούς αλλα αφου μπορουμε και ξεφευγουμε για τοσες μερες ολα καλα.

Vittorio
26-07-11, 14:20
Γύρισα από 1 εβδομάδα διακοπές από Ρόδο (και ημερήσια εκδρομή στη Σύμη).
Παιδιά, έχω πάθει την πλάκα μου με αυτό το νησί: Απλά, έχει τα πάντα και είναι πανέμορφο.
Πρώτη φορά πήγα.

Vittorio
26-07-11, 19:53
Ολίγα πιο αναλυτικά, περί Ρόδου:
1) Έχει απίστευτα μνημεία, από όλες τις εποχές της ελληνικής ιστορίας, κλασική αρχαιότητα, ελληνιστικούς χρόνους, Βυζάντιο, Ιωαννίτες Ιππότες, Οθωμανοκρατία και Ιταλική Κατοχή.

2) Έχει τρομερές τουριστικές υποδομές, με υπερ-πολυτελή και γιγάντια τουριστικά συγκροτήματα, απείρως καλύτερα ακόμη και από Μύκονο ή Σαντορίνη (μόνο για Κρήτη κρατάω μία επιφύλαξη),

3) Το (αναστηλωμένο από τους Ιταλούς) παλάτι των Ιπποτών και γενικά όλη η παλαιά πόλη είναι μοναδική στον κόσμο,

4) Έχει δραστηριότητες κυριολεκτικά για όλα τα γούστα: Θαλάσσια σπορ (τα πάντα), παραλίες όλων των ειδών, νυχτερινή ζωή, μάσα, πολύ πλούσια αγορά και άπειρα καταστήματα πάσης φύσεως διασκέδασης.

Νομίζω ότι είναι το πιο "τουριστικό" ελληνικό νησί, που έχω επισκεφθεί, οι δε κάτοικοι είναι άκρως επαγγελματίες και πολύ ευγενικοί, όλοι δε με όσους μίλησα είχαν να πουν μία καλή κουβέντα για τους Ιταλούς, οι οποίοι σε 31 χρόνια κατοχής (1912-1943) έκαναν όσα εμείς οι Έλληνες δεν θα μπορούσαμε σε 200!

Παναγιώτης 147
26-07-11, 21:37
Α ρε πατρίδα (κατά το ήμισι) Σου 'ρχομαι...

Vittorio
26-07-11, 21:52
Από τη Ρόδο είσαι;

Παναγιώτης 147
26-07-11, 21:53
Ο μισός... Ο άλλος μισός από Σέρρες...

Vittorio
26-07-11, 21:54
Είσαι πολύ τυχερός, που είσαι από αυτό το νησί (έστω και κατά το ήμισυ).
Εγώ το "ερωτεύθηκα".
Για Σέρρες δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω πάει ποτέ.