PDA

Επιστροφή στο Forum : MiTo Lounge - Part III (2η συνέχεια)

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16

Sileon
08-05-09, 10:26
[quote=kyan;1032584]Η ηλιοροφή έχει και πρακτική χρησιμότητα:
...
- Την ευχαριστιέται δεόντως η συνοδηγός. :D
...quote]

Πάντα και μόνο θηλυκά στο όχημα..:lol:

Makedonas
08-05-09, 10:28
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θα προσθέσω ότι λειτουργεί και σαν "απορροφητήρας" για τους καπνιστές...
(Στο ταξίδι είναι όλα τα λεφτά...)

Και επίσης σου δίνει την αίσθηση ενός "ανοιχτού" τύπου TARGA αυτοκινήτου...

Sileon
08-05-09, 10:33
Πάντως στο προηγούμενο αυτοκίνητο, το 206, είχα ηλιοροφή. Είχε μια μεγάλη για τα τότε, τουλάχιστον, δεδομένα - όχι το μικρό παραθυράκι που χωνόταν στο εσωτερικό του ουρανού όπως ήταν το σύνηθες, αλλά το φιμέ μεγάλο τζάμι που σειρόταν εξωτερικά μέχρι πίσω.
Πραγματικα, την έχω ευχαριστηθεί στην χρήση της. Ήμουν δε αποφασισμένος το επόμενο αμάξι μου να έχει και αυτό ηλιοροφή. Πραγματικά χαλάστηκα πολύ που δεν έβαλα και σε ΜιΤο, αλλα..900 ευρώπουλα.. Πολλά.

Ήδη πήγε ψηλά, δεν βαστούσε άλλο η τσέπη. Νομίζω, δε, πως η συγκεκριμένη της ΜιΤο παρόλο που στο μάτι είναι μεγάλη, το άνοιγμα της δεν είναι αρκούντως ικανοποιητικό για το κόστος της.

Geoulas
08-05-09, 10:36
Η ηλιοροφή έχει και πρακτική χρησιμότητα:

- Φωτίζει το εσωτερικό του αυτοκινήτου τις συννεφιασμένες μέρες.
- Στην επικλινή θέση πολλαπλασιάζει την παροχή αέρα από τους αεραγωγούς χωρίς να κάνει πολύ θόρυβο. Ειδικά σε ταξίδι δύσκολα θα χρειαστείς κλιματισμό.
- Σου επιτρέπει να βλέπεις "κρεμαστά" φανάρια αν δεν έχεις ορατότητα στο πλαϊνό φανάρι λόγω π.χ. μεγάλου οχήματος δίπλα σου.
- Την ευχαριστιέται δεόντως η συνοδηγός. :D
- Προσφέρει άλλη μια πιθανότητα διαφυγής από το αυτοκίνητο σε περίπτωση ατυχήματος.

Να προσθέσω την φοβερή αίσθηση του να οδηγάς με όλα τα παράθυρα ανοιχτά + την ηλιοροφή ανοιχτή...Και για τον καπνιστή προσφέρει αερισμό επικλινή θέση)χωρίς θόρυβο, χωρίς ένταση αέρα και χωρίς να βρωμίζει το κλιματιστικό....:okk:

soupman
08-05-09, 10:47
Γαμώτο δεν κατάφερα να βρω το βιντεάκι!
Πάντως άλλη μια καλή υπηρεσία που προσφέρει η ηλιοροφή είναι και σε στιγμές που ο οδηγός και η συνοδηγός .... κάθονται στο ίδιο κάθισμα!

*ο νοών νοείτω*
:cool::lol:

Diveblue
08-05-09, 10:50
Να προσθέσω την φοβερή αίσθηση του να οδηγάς με όλα τα παράθυρα ανοιχτά + την ηλιοροφή ανοιχτή...Και για τον καπνιστή προσφέρει αερισμό επικλινή θέση)χωρίς θόρυβο, χωρίς ένταση αέρα και χωρίς να βρωμίζει το κλιματιστικό....:okk:

Δεν παιζει να καπνιζει κανεις στο αυτοκινητο μου μεσα...οποιον/α τον πιανει κριση, σταματαμε δεξια και σαμποταρει οσο θελει τα πνευμονια του πριν συνεχισουμε.

Το ψαχνω εδω και λιγη ωρα για aftermarket ηλιοροφη αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι που να μου αρεσει. Επισης μιλησα με Alfa UK και μου ειπαν οτι τα προτεινομενα συστηματα της Pioneer συνεργαζονται πληρως με το Blue&Me. Το κοστος παει γυρω στις 800 Λιρες.

Diveblue
08-05-09, 10:51
Γαμώτο δεν κατάφερα να βρω το βιντεάκι!
Πάντως άλλη μια καλή υπηρεσία που προσφέρει η ηλιοροφή είναι και σε στιγμές που ο οδηγός και η συνοδηγός .... κάθονται στο ίδιο κάθισμα!

*ο νοών νοείτω*
:cool::lol:

Την συνοδηγο βολευει αυτο...ο οδηγος απολαμβανει αλλη πανοραμικη "θεα"...:cool::lipssealed:

Geoulas
08-05-09, 10:54
Δεν παιζει να καπνιζει κανεις στο αυτοκινητο μου μεσα...οποιον/α τον πιανει κριση, σταματαμε δεξια και σαμποταρει οσο θελει τα πνευμονια του πριν συνεχισουμε.

Το ψαχνω εδω και λιγη ωρα για aftermarket ηλιοροφη αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι που να μου αρεσει. Επισης μιλησα με Alfa UK και μου ειπαν οτι τα προτεινομενα συστηματα της Pioneer συνεργαζονται πληρως με το Blue&Me. Το κοστος παει γυρω στις 800 Λιρες.

aftermarket ηλιοροφη??? Τρελή πατέντα!!!!:hysterical: Μας έχει γίνει έμμονη ιδέα...Οπότε καλό θα ήταν να την βαλεις
:D

Diveblue
08-05-09, 10:58
aftermarket ηλιοροφη??? Τρελή πατέντα!!!!:hysterical: Μας έχει γίνει έμμονη ιδέα...Οπότε καλό θα ήταν να την βαλεις
:D

Εχω εναν τονο ερωτησεις οταν θα παω να ρωτησω απο κοντα λεπτομερειες. Δεν ξερω αν τελικα θα παρω την αποφαση να κοψω την μικρη μου :confused::rolleyes: αλλα θα εξαρτηθει απο το αν μου αρεσουν και με καλυψουν οσα ακουσω και αν το αποτελεσμα θα προσεγγιζει ικανοποιητικα την εργοστασιακη εφαρμογη.

soupman
08-05-09, 11:21
Την συνοδηγο βολευει αυτο...ο οδηγος απολαμβανει αλλη πανοραμικη "θεα"...:cool::lipssealed:

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
:lol:

angelos_ARlover
08-05-09, 11:43
Η οροφη δεν επιρρεαζει την ακαμψια του αυτοκινητου? Εστω και λιγο. Επισης αν δεν την εβαζα απο την ιδια την αλφα δεν θα εμπιστευομουν κανεναν να κανει ολοκληρη τρυπα στο αμαξι μου.

Dartoine
08-05-09, 11:58
+πόσα κιλά είναι η ηλιοροφή που σου προτείνουν;

Diveblue
08-05-09, 12:02
Η οροφη δεν επιρρεαζει την ακαμψια του αυτοκινητου? Εστω και λιγο. Επισης αν δεν την εβαζα απο την ιδια την αλφα δεν θα εμπιστευομουν κανεναν να κανει ολοκληρη τρυπα στο αμαξι μου.

Κανονικα οχι, διοτι τα νευρα της καροτσας ειναι αλλου. Παντως εδω και λιγη ωρα που το ψαχνω εχω διαβασει αρκετα σχολια για το ποσο ωραια αισθηση προσφερει η πανοραμικη οροφη σε διαφορα αυτοκινητα αλλα στον αντιποδα διαβαζω και πολλα αποθαρρυντικα σχολια σχετικα με λειτουργια, τριγμους, θορυβους και θερμοκρασια καμπινας το καλοκαιρι. Αυτο που με αποθαρρυνει ιδιαιτερα ειναι οι τριγμοι/θορυβοι. Δεν θα ηθελα με τιποτα ουτε κατα διανοια να εχω τριγμους/θορυβους μεσα στην μικρη ιδιαιτερα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι κοπαναει. Αυτο και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα της εγχειρησης, με απομακρυνουν απο το να το ψαξω περεταιρω.

Diveblue
08-05-09, 12:03
+πόσα κιλά είναι η ηλιοροφή που σου προτείνουν;

Περιπου 25 κιλα.

sokiNKar
08-05-09, 12:10
Νομίζω οτι οι τριγμοί είναι αστείο να το πείς απο ηλιοροφή στα σύγχρονα αμάξια.. Όχι ότι έχω ΜιΤο με ηλιοροφή αλλα έχω το Grande Punto με ηλιοροφή και είναι τόσο καλά φτιαγμένη, κουμπώνει τόσο όμορφα που καταλαβαίνεις απο την πρώτη στιγμη ότι δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα... Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα ειδικά για τη ΜιΤο. Όσο για το καλοκαίρι το τζάμι στην οροφή που είναι πολύ σκούρο φιμέ αντανακλά τον ήλιο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απο την λαμαρίνα... Όταν υπάρχει λαμαρίνα θερμένετε πολύ περισσότερο και έχω την εντύπωση οτι η ζέστη είναι πολύ μεγαλύτερη...

Geoulas
08-05-09, 12:40
Εξαρτάται και από τον τρόπο που κλείνει εσωτερικά.Η 147 είχε ένα πρόσθετο κομάτι στο υλικό της οροφής που έκλεινε εσωτερικά.Δεν είχε βέβαια κάποιο τζάμι ιδιαίτερα σκούρο με αποτέλεσμα το καλοκαίρι ο ήλιος να καταντά κουραστικός και συνήθως να την κλείνω εσωτερικά.Όλο τον ύπόλοιπο χρόνο απολαμβάνεις άλλο φωτισμό μέσα.Τα κρύσταλλα έχουν βελτιωθεί πολύ και νομίζω ότι στη Μιτο θα είναι ακόμη καλύτερα....

Diveblue
08-05-09, 13:32
Ο καιρος θα δειξει για την εργοστασιακη οροφη. Παντως για εγχειρησεις δεν με κοβω μεταφορικα και κυριολεκτικα.

Sileon
08-05-09, 13:45
Ναι. Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις τέτοιο ρίσκο για αυτό το αμάξι και να βάλεις οροφή μετά την παραλαβή. Έστω και μαμά.

stef147
08-05-09, 13:46
Ειδικά στα Fiat και στις Alfa οι ηλιοροφές είναι οι number 1 αιτίες τριγμών. Και στο 500 που έχω και στην 147FL που είχα και στην 147FL του κολλητού μου έτριζαν απτην πρώτη μέρα! Αντίθετα στην 147 προ FL που έχω τώρα και είναι του 2003 άνευ ηλιοροφής ακούγονται πολύ λίγα πράγματα σε σχέση με τη χρήση, την ηλικία και τα χιλιόμετρα που έχει. Μάλιστα στου κολλητού που λέω την πήγε την πρώτη βδομάδα συνεργείο για το τρίξιμο και κάνανε κάτι μπαλώματα με σιλικόνη για να μειωθεί!

Vampire Alfisti
08-05-09, 16:16
απο οτι λεει εδω εχει καλη αντιηλιακη προστασια...
τσεκαρετε και το σχολιο του diveblue!(δεν την περιμενες και τωρα θελεις να την τρυπησεις την μικρη?:tut::P)
http://www.alfamitoblog.it/content/view/503/lang,english/

spartalord
08-05-09, 16:28
τσεκαρετε και το σχολιο του diveblue!(δεν την περιμενες και τωρα θελεις να την τρυπησεις την μικρη?:tut::P)

μα νομιζω οτι λεει ακριβως το αντιθετο ....οτι δεν θελει να την τρυπησει....anyway...

Vampire Alfisti
08-05-09, 16:39
μα νομιζω οτι λεει ακριβως το αντιθετο ....οτι δεν θελει να την τρυπησει....anyway...

νομιζω οτι το σκεφτεται:confused: αλλα ποιον να εμπιστευτεις στο κοψιμο το μαστοελληναρα? με ομπρελα θα εισαι μεσα στο αμαξι:lol::lol::hysterical:

Diveblue
08-05-09, 16:53

Εφαγα ολο το πρωινο ρωτωντας και παιρνοντας γνωμες απο μαγαζια και ανθρωπους που εχουν ηλιοροφη πανοραμικη. Συμπερασμα οτι δεν αξιζει και ενεχει διαφορους κινδυνους σε επιπεδο aftermarket ενω σαν εργοστασιακη τοποθετηση συνισταται αν και το θεμα με ενδεχομενους τριγμους και θορυβους παραμενει. Ωστοσο το μελλον και η χρηση θα δειξουν και μακαρι να ειναι αψογη για οσα παιδια την προτιμησουν.

νομιζω οτι το σκεφτεται:confused: αλλα ποιον να εμπιστευτεις στο κοψιμο το μαστοελληναρα? με ομπρελα θα εισαι μεσα στο αμαξι:lol::lol::hysterical:

Οσο για μενα, ΔΕΝ θα την τρυπησω λεμε! :speaker:. Αμα δω τον μαστορα να την κοβει μπορει και να του ορμηξω ενστικτωδος :spank::lol:....περα απο την πλακα παντως, δεν το σκεφτομαι πλεον. Ασε μην παω και μπλεξω πουθενα και τρεχω μετα...

gusmito
08-05-09, 16:58
Δεν είναι λίγο ''άσχημη'' που ανοίγει προς τα πάνω?? Δεν θα ήταν πολύ πιο ωραία αν το γυαλί εμπαινε μέσα στην λαμαρίνα όπως π.χ στην audi a3 αμα γνωρίζεται...file:///C:/Users/Kostas/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.jpg

breraromeos
08-05-09, 17:20
Σημερα πετυχα μια κοκκινη με ηλιοροφη.Απο θέμα εμφανισης απλά δεν παίζεται.Το συνιστω.

Vampire Alfisti
08-05-09, 17:26
Δεν είναι λίγο ''άσχημη'' που ανοίγει προς τα πάνω?? Δεν θα ήταν πολύ πιο ωραία αν το γυαλί εμπαινε μέσα στην λαμαρίνα όπως π.χ στην audi a3 αμα γνωρίζεται...file:///C:/Users/Kostas/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.jpg

ισα ισα που τα σπαει ο σχεδιασμος για τετοιο ανοιγμα..εχεις δει του rx8?:down:

Σημερα πετυχα μια κοκκινη με ηλιοροφη.Απο θέμα εμφανισης απλά δεν παίζεται.Το συνιστω.

:eek: ποτε προλαβε ρε γμτ? μονη μου ελπιδα το nav ελπιζω σε αυτο να εχω πρωτια στην Ελλαδα!!!

Gianis147
08-05-09, 18:15
Παντως εγω αν την εβαζα σε Mito αλλου χρωματος εκτος απο μαυρο, μαζι με την ηλιοροφη θα επελεγα και την ΟΡΟΦΗ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ (BICOLORE)...!Ειδικα σε ασπρο θα τα εσπαγε...!:egyptdance::egyptdance::egyptdance::met alo::metalo::metalo:

rhgas
08-05-09, 18:31
Παιδιά καλησπέρα. Παρακολουθώ τους προβληματισμούς κάποιων παιδιών για τα πρόσθετα αξεσουάρ και για την τοποθέτηση after market ηχοσυστημάτων gps κ.λπ. Άποψή μου είναι ότι, ότι μπορείς να βάλεις κατευθείαν με την παραγγελία να το κάνεις. Εξάλλου η ALFA έχει μια μεγάλη σειρά από αξεσουάρ που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες καθενός. Όσον αφορά τον ήχο τουλάχιστον προσφέρει σύστημα BOSE που χωρίς βέβαια να το έχω ακούσει πιστεύω ότι θα καλύψει τις ανάγκες των περισσότερων μουσικόφιλων με ρυθμίσεις από ειδικούς για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Ας μην ξεχνάμε ότι κάθε τι που μπαίνει εκ των υστέρων απαιτεί το ξήλωμα του αυτοκινήτου και μπορεί να οδηγήσει σε ασυμβατότητες και στενοχώριες. Εγώ στη δική μου 120 hp Dinstictive πρόσθεσα BOSE, BLUE&ME, sport pack, comfort pack, χειριστήρια στο τιμόνι, διαιρούμενο κάθισμα, 2ο κλειδί με τηλεχειρισμό,διαιρούμενο πίσω κάθισμα, χρώμα Biancospino.Στο sport pack έχει πλην αυτών που αναφέρθηκαν και άλλη επένδυση στα καθίσματα. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει γίνει από κάποιο περιοδικό ή άλλο μέσο τεστ στην ΜΙΤΟ 120ΗΡ.Επίσης ας μας γράψει κάποιος που την πήρε τις εντυπώσεις του κυρίως σε σχέση με την 155 που όλοι οδηγήσαμε σε test drive.

Agent_Nina
08-05-09, 19:07
παλικάρια...

Τί λάμπες πέρνει η MiTο Η4 ή Η7???????????????????????????????????????????

manos46
08-05-09, 20:39
Η7

Biscione
08-05-09, 20:56
Posizione anteriore/Luci diurne: W21/5W (lampada a doppio filamento del tipo "tutto vetro")
Posizione posteriore: LED <--ψειρες
Anabbaglianti: H7 <-- μεσεα
Abbaglianti: H7<-- μεγαλη σκαλα
Anabbaglianti/Abbaglianti (versioni con fari Bixenon): D1S <τυπος για τα μπιξενον
Indicatore di direzione anteriore: WY21W <--φλας μπροστινο
Indicatore di direzione posteriore: P21W <--φλας πισω
Indicatore di direzione laterale: W5W<--φλας πλαινο
Stop: LED
3° Stop: LED
Targa: W5W<--πινακιδα
Fendinebbia: H1 <ομιχλης μπροστα
Retronebbia: P21W<ομιχλης πισω
Retromarcia: P21W<οπισθεν
Plafoniera anteriore: C10W<πλαφονιερας μπροστινης
Plafoniera bagagliaio: W5W<πλαφονιερας πορτμπαγκαζ
Plafoniera cassetto portaoggetti: C5W<-πλαφονιερα στο ντουλαπακι
Plafoniera luci pozzanghera: W5W<εχει και κει πλαφονιερα ελεος..:dizzy:
αντε να μην αφηνουμε τις αλφιστριες παραπονεμενες

σας το βαζω και εδω να το εχεται οι μιτοοοβιοιι

manos46
08-05-09, 20:56

BillyP_21
08-05-09, 20:58
ρώτησα σήμερα τον πωλητή για τοποθέτηση του εργοστασιακού navi μετά την παραλαβή και μου είπε ότι δεν συμφέρει γιατί θα πρέπει να αλαχτεί και ο εγκέφαλος:confused:. Δηλαδή μου είπε κόστος 1200€ περίπου για εγκέφαλο και άλλα 1000€ για το navi δηλ. σύνολο 2200€:eek:

spartalord
08-05-09, 22:42
θελω νικελ καθρεφτες ΤΩΡΑ και δεν μπορω να περιμενω να ανοιξουν οι κωδικοι τους καμμια ιδεα??? παιζει να μπορω να βρω απο πουθενα αλλου???

gusmito
09-05-09, 03:03
Μάγκες δεν είμαι καλά...
Πάνω που αποφάσισα το sport pack αντί της ηλιοροφής (γτ όντως δείχνει πιο ''άγριο'', άσε που φοβάμαι τς τριγμούς που αναφέρουν οι προλαλήσαντες) Πάω στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσω κάτι τελευταίες απορίες και να κλείσω ένα test drive...
O τυπάς εκει πέρα μου λέει προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να την πάρεις διότι δίνουμε μόνο ετοιμοπαράδωτες! Δεν δέχονται παραγγελίες γτ μέχρι να έρθει θα έχει τελείωσει η προσφορά με τς δασμους:eek::eek::eek:!!
Έτσι πάει το blue and me διότι δεν υπάρχει σε ετοιμοπαράδοτο!!
Τέλος μου είπε και το τελευταίο και μου έκανε την καρδια περιβολη.H 155 Distinctive ξεκινάει από 19300, ενώ στο alfaromeo.gr είχε βασική τιμη 18500
Το ονειρο μου γίνεται εφιάλτης!!:(:( Ρε μήπως με δουλευε ο τυπάς??????
HELP ΤΙ ΚΆΝΩ???

Kourkoubas
09-05-09, 03:07
Μάγκες δεν είμαι καλά...
Πάνω που αποφάσισα το sport pack αντί της ηλιοροφής (γτ όντως δείχνει πιο ''άγριο'', άσε που φοβάμαι τς τριγμούς που αναφέρουν οι προλαλήσαντες) Πάω στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσω κάτι τελευταίες απορίες και να κλείσω ένα test drive...
O τυπάς εκει πέρα μου λέει προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις να την πάρεις διότι δίνουμε μόνο ετοιμοπαράδωτες! Δεν δέχονται παραγγελίες γτ μέχρι να έρθει θα έχει τελείωσει η προσφορά με τς δασμους:eek::eek::eek:!!
Έτσι πάει το blue and me διότι δεν υπάρχει σε ετοιμοπαράδοτο!!
Τέλος μου είπε και το τελευταίο και μου έκανε την καρδια περιβολη.H 155 Distinctive ξεκινάει από 19300, ενώ στο alfaromeo.gr είχε βασική τιμη 18500
Το ονειρο μου γίνεται εφιάλτης!!:(:( Ρε μήπως με δουλευε ο τυπάς??????
HELP ΤΙ ΚΆΝΩ???

Απλά ... πήγαινε σε άλλη αντιπροσωπία ...

gusmito
09-05-09, 03:12
Δλδ λές σε άλλες να γίνονται παραγγελίες??
και με την τιμή??Ποια είναι η βασική τελικά???

spartalord
09-05-09, 03:15
http://www.alfaromeo.gr/main/newshowprice.cfm?counter=282 εδω δες

gusmito
09-05-09, 03:21
Ναι ρε φίλε και εγώ αυτές τις τιμές είχα στο μυαλό μου και εκεί μου είπε άλλα...
Το χρώμα alfa rosso χρεώνεται??
Επίσης οι πινακίδες κτλ πόσο χρεώνονται περίπου?
Μήπως μου χρέωσε αυτά...

spartalord
09-05-09, 03:24
δεν μπορω να ξερω τι σου χρεωσε...εσυ ρωτησε τον αυριο βασικη τιμη και το καθε εχτρα ξεχωριστα...

mitsaklis
09-05-09, 10:20
Βρηκα και εδω κοιτα http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8941

Σχετικά με το aftermarket navi,mp3,dvd… πέρασα μια βόλτα απο το παραπάνω κατάστημα για να ρωτήσω λεπτομέρειες. Αυτό που μου είπαν είναι ότι
· Απο τη στιγμή που έχουν τον αντάπτορα πρόσωψη μπορούν να σου βάλουν οποια μονάδα 2DIN θέλεις.
· Η κάθε μάρκα έχει αντάπτορες για να μπορεί να μιλήσει με τα εργοστασιακά χειριστήρια οπότε τουλάχιστον τα βασικά λειτουργούν ΟΚ
· Ρώτησα αν έχουν κάνει δουλειά σε κάποιο ΜΙΤΟ και μου είπε ότι παίζει να το έχουν κάνει σε ένα, οπότε ίσως ανεβάσουν κάποια φώτο στο σαιτ τους για να δούμε το αποτέλεσμα.
· Τέλος για μονάδες navi,mp3,dvd οι τιμές ξεκινούν απο 1.100 € + ~50€ αντάπτορα-πρόσωψη + ~120€ για τον αντάπτορα που μιλάει με τα χειριστίρια. Τα εργατικά είναι τσάμπα.
· Γενικά έχει κάτι μονάδες που είναι με αφής και είναι αρρώστια...

kostadus
09-05-09, 12:32
Kalimera se olous tous alfisti!! katexw ena saravalaki ibiza to opoio sintoma tha aposurthei k thn 8esi tou 8elw na parei mia mia 1.4t 120hp. To thema einai oti den gnwrizw tpt gia tin a3iopistia tou kinitira. k epeidi einai kainourgio to autokinito isws exei provlimata. Tha borouse kapoios katoxos mito k sugkekrimena auths ths ekdoshs na mai diafwtisei????:confused:

stavpapaderos
09-05-09, 12:50
http://www.youtube.com/watch?v=YlwFO8sKuXU

πια εκδοση ειναι και εχει στροφομετρο μεχρι 6000 και κοφτη στις 4500?

Diveblue
09-05-09, 12:59
Σχετικά με το aftermarket navi,mp3,dvd… πέρασα μια βόλτα απο το παραπάνω κατάστημα για να ρωτήσω λεπτομέρειες. Αυτό που μου είπαν είναι ότι
· Απο τη στιγμή που έχουν τον αντάπτορα πρόσωψη μπορούν να σου βάλουν οποια μονάδα 2DIN θέλεις.
· Η κάθε μάρκα έχει αντάπτορες για να μπορεί να μιλήσει με τα εργοστασιακά χειριστήρια οπότε τουλάχιστον τα βασικά λειτουργούν ΟΚ
· Ρώτησα αν έχουν κάνει δουλειά σε κάποιο ΜΙΤΟ και μου είπε ότι παίζει να το έχουν κάνει σε ένα, οπότε ίσως ανεβάσουν κάποια φώτο στο σαιτ τους για να δούμε το αποτέλεσμα.
· Τέλος για μονάδες navi,mp3,dvd οι τιμές ξεκινούν απο 1.100 € + ~50€ αντάπτορα-πρόσωψη + ~120€ για τον αντάπτορα που μιλάει με τα χειριστίρια. Τα εργατικά είναι τσάμπα.
· Γενικά έχει κάτι μονάδες που είναι με αφής και είναι αρρώστια...

Τα ιδια εμαθα και εγω αλλα θα ηθελα να μαθω κιολας αν υπαρχει η δυνατοτητα να μην χαθει το Bluetooth σαν λειτουργια. Διοτι σε αυτα τα συστηματα το Bluetooth χρεωνεται εξτρα περιπου +180 Ευρω ακομα και ηδη το εχω πληρωσει εργοστασιακα. Κριμα να αχρηστευτει και να σκασω και αλλα χρηματα για να το εχω εκ νεου.

rhgas
09-05-09, 13:02
Ναι ρε φίλε και εγώ αυτές τις τιμές είχα στο μυαλό μου και εκεί μου είπε άλλα...
Το χρώμα alfa rosso χρεώνεται??
Επίσης οι πινακίδες κτλ πόσο χρεώνονται περίπου?
Μήπως μου χρέωσε αυτά...

Το μόνο χρώμα που δεν χρεώνεται είναι το απλό μαύρο. Τα υπόλοιπα χρώματα χρεώνονται 300 Ευρώ τα απλά (όπως το λευκό, και τα κόκκινα) και 400 τα μεταλλικά. Οι πινακίδες,τέλη κυκλοφορίας και έξοδα προετοιμασίας και παράδοσης χρεώνονται επιπλέον περίπου 550 Ευρώ.

nikos-axel-147
09-05-09, 13:06
http://www.youtube.com/watch?v=YlwFO8sKuXU

πια εκδοση ειναι και εχει στροφομετρο μεχρι 6000 και κοφτη στις 4500?

H diesel εκδοση.

Diveblue
09-05-09, 13:09
Kalimera se olous tous alfisti!! katexw ena saravalaki ibiza to opoio sintoma tha aposurthei k thn 8esi tou 8elw na parei mia mia 1.4t 120hp. To thema einai oti den gnwrizw tpt gia tin a3iopistia tou kinitira. k epeidi einai kainourgio to autokinito isws exei provlimata. Tha borouse kapoios katoxos mito k sugkekrimena auths ths ekdoshs na mai diafwtisei????:confused:

Καλωσηλθες φιλε Kostadus και καλα posts. Αν θες γραφε με Ελληνικα μοναχα ωστε να ειναι ευαναγνωστα οσα λες.

Τωρα, σχετικα με το θεμα περι αξιοπιστιας του μοτερ που ρωτας θα σου πω οτι το συγκεκριμενο μοτερ T-Jet με αποδοση 120 ιππων ειναι ενα μοτερ καθολου νεο στο γκρουπ. Συγκεκριμενα το μοτερ αυτο εχει "φορεθει" και σε αλλα αυτοκινητα της εταιρειας οπως το νεο Bravo εδω και περιπου 2 ετη διχως να εχουν αναφερθει ιδιαιτερα προβληματα ειδικα αν συγκρινει κανεις αναφορες σχετικα με θεματα που παρουσιαζουν αλλα μοτερ τουρμπο αλλων γκρουπ.

Γενικα προκειται για ενα καλοστημενο μοτερ με ενα μικρο τουρμπο, το οποιο εχει καλη ελαστικοτητα και ροπη ενω συμμορφωνεται με τα συγχρονα δεδομενα εκπομπης ρυπων. Θελει την σχετικη προσοχη οπως ολοι οι κινητηρες τουρμπο αλλα αν εισαι σωστος ως προς την χρηση και την συντηρηση του, δεν θα εχεις προβλημα κατι που εξαλλου ισχυει για ολα τα μοτερ.

Το αυτοκινητο ειναι λοιπον μεν νεο αλλα το μοτερ εχει δουλευτει εντος των τειχων. Προσωπικα ειμαι κατοχος της εκδοσης με τα 155 αλογα και για την ωρα ευχαριστω την επιφοιτηση που μου ηρθε και δεν αγορασα ενα ακομα βαρετο κουτι αντι για την κουκλα μου.

Προσωπικη μου αποψη ειναι να προχωρησεις αφοβα και να γνωρισεις τις πολλες χαρες της μικρης Αλφα.

Diveblue
09-05-09, 13:10
Το μόνο χρώμα που δεν χρεώνεται είναι το απλό μαύρο. Τα υπόλοιπα χρώματα χρεώνονται 300 Ευρώ τα απλά (όπως το λευκό, και τα κόκκινα) και 400 τα μεταλλικά. Οι πινακίδες,τέλη κυκλοφορίας και έξοδα προετοιμασίας και παράδοσης χρεώνονται επιπλέον περίπου 550 Ευρώ.

590 σε Παζαροπουλο.

Agent_Nina
09-05-09, 14:50
568 στη λάμδα

BillyP_21
09-05-09, 15:13
ρε παιδιά...εχθές ο πωλητής μου είπε (σε MITO που έκλεισα μέσα φεβρουαρίου) ότι τα 550€ για πινακίδες, έξοδα παράδοσης, κλπ, αυξήθηκαν κατά 180ε:confused:. Ξέρετε να ισχύει κάτι τέτοιο?

Vampire Alfisti
09-05-09, 18:21
ρε παιδιά...εχθές ο πωλητής μου είπε (σε MITO που έκλεισα μέσα φεβρουαρίου) ότι τα 550€ για πινακίδες, έξοδα παράδοσης, κλπ, αυξήθηκαν κατά 180ε:confused:. Ξέρετε να ισχύει κάτι τέτοιο?

:o δεν εχει δημοσιευτει κατι παντως...

NiVo
09-05-09, 19:12
Σήμερα που πήρα προσφορά οι πινακίδες και έξοδα παράδοσης στοιχίζουν 565 Ευρώ.
Σε ποιον dealer έχεις κλείσει?

BillyP_21
09-05-09, 19:40
στον Παζαρόπουλο (Μοσχάτο)...

gusmito
09-05-09, 20:46
Εσύ νίκο σε ποιον πήγες με 565??

a_force
09-05-09, 20:50
Φίλος ενδιαφέρεται για το Sedici. Άσχετο, αλλά άλλος φίλος υποστηρίζει πως μπορείς να γλυτώσεις αυτά τα έξοδα καθώς μπορείς να ταξιμομήσεις ο ίδιος το αυτοκίνητο και να μη δεχτείς κάποια δωράκια όπως πατάκια+άδειο φαρμακείο...
Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά αν είναι πεταμένα λεφτά με αυτά μπορείς να βάλεις κάτι χρήσιμο στο αυτοκίνητο...

Diveblue
10-05-09, 01:02
στον Παζαρόπουλο (Μοσχάτο)...

Απο εκει την πηρα και εγω. Μιλησα με τον πωλητη πριν 15 μερες για μια 159 που θελει ενας φιλος και δεν μου ανεφερε τιποτα για αυξηση στα εξοδα παραδοσης. 590 Ευρω εδωσα οταν παρηγγειλα τελος Δεκεμβρη και παρελαβα μεσα Φλεβαρη και την ιδια τιμη μου ειπε και για την 159. Ποτε δεν μου ειπαν 550 Ευρω. Θα τσεκαρω παντως παλι.

Diveblue
10-05-09, 01:07
Φίλος ενδιαφέρεται για το Sedici. Άσχετο, αλλά άλλος φίλος υποστηρίζει πως μπορείς να γλυτώσεις αυτά τα έξοδα καθώς μπορείς να ταξιμομήσεις ο ίδιος το αυτοκίνητο και να μη δεχτείς κάποια δωράκια όπως πατάκια+άδειο φαρμακείο...
Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά αν είναι πεταμένα λεφτά με αυτά μπορείς να βάλεις κάτι χρήσιμο στο αυτοκίνητο...

Αν ισχυει κατι τετοιο μπορεις να γλυτωσεις τα εξοδα σηματος, πινακιδας και το παραβολο μιας και το υπολοιπο ποσο ειναι ο "κοπος" τους να ενεργοποιησουν τα συστηματα και να προετοιμασουν το αυτοκινητο. Η δικη μου ηταν σε κακο χαλι βεβαια και την πηγα για κερωμα αμεσως αλλα λεμε τωρα...:slap:

NiVo
10-05-09, 07:14
Εσύ νίκο σε ποιον πήγες με 565??
Τόλιας στο Γέρακα. Πόσο είναι επιτέλους αυτες οι πινακίδες και τα έξοδα παράδοσης ?

anathema
10-05-09, 09:32
Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω πως εμφανίζεται η ένδειξη της πίεσης του turbo.Περίμενα ότι στο dynamic εμφανίζεται συνεχώς.
Μιλάω για ΜΙΤΟ 155ΗΡ.

Ευχαριστώ

BillyP_21
10-05-09, 10:33
Τι να πω?έχω τσαντιστεί πάρα πολύ. δέν γίνεται να την κλείνω με 550 έξοδα για πινακίδες-παράδοση και μετά να μου ζητάει άλλα 180.

yannislp
10-05-09, 10:52
Η πιεση του τουρμπο εμφανιζεται μονο στο dynamic και μονο οταν εχω κλειστο το ραδιοφωνο.

johnyaraki
10-05-09, 10:55
Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω πως εμφανίζεται η ένδειξη της πίεσης του turbo.Περίμενα ότι στο dynamic εμφανίζεται συνεχώς.
Μιλάω για ΜΙΤΟ 155ΗΡ.

Ευχαριστώ
Αυτη η διαβαθμιση νομιζω εμφανιζεται συνχεια στο D.Ας επιβεβαιωσουν κ οι κατοχοι...

yannisath_21
10-05-09, 11:23
Αν και έχει ξαναλεχθεί ... Οι μπάρες ένδειξης της πίεσης εμφανίζονται ΜΟΝΟ στο Dynamic και ΜΟΝΟ εφόσον είναι απενεργοποιημένη στο Menu η επιλογή για τις ενδείξεις του Radio-Cd-MP3 στην οθόνη του Ταμπλώ.

angelos_ARlover
10-05-09, 13:03
Και παλι οχι παντα. Πρεπει να πατησεις το κουμπακι trip μεχρι να εμφανιστει.

Vampire Alfisti
10-05-09, 20:10
ασχετο- το καπακι στον κινητηρα με τα 120 αλογα ειναι το ιδιο με τα 155?γραφει δηλαδη turbo benzina?

spartalord
10-05-09, 22:03
http://cgi.ebay.it/Calotte-Satinate-Specchietti-Alfa-Romeo-159-TI-MITO_W0QQitemZ380118838305QQcmdZViewItemQQptZRicam bi_automobili?hash=item380118838305&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1385%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A2%7C294%3A50

παιδες βοηθεια ...ξερει κανενας ιταλικα??? εδω λεει οτι τα καπακια για τους καθρεφτες της μιτο κανουν και για την 159-τι??? σωστα η μπα??? θελω να τα παραγγειλω και δεν εχουν βγει ακομα για την μικρη οποτε γιατι να μην παραγγειλω για την 159 αν κανουν???

gusmito
10-05-09, 23:21
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι πια είναι η κατασκευαστική εταιρία της alfa romeo??ένας φίλος μου πήρε το leon από την κατασκευαστική της seat την βελμάρ και του καναν ενα σωρό δώρα...

NiVo
10-05-09, 23:44
Τι εννοείς "κατασκευαστική"? ΑΚΤΩΡ, ΤΕΡΝΑ, J&P ΑΒΑΞ?

Waterspout
10-05-09, 23:47
αν και δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την φραση "κατασκευαστικη εταιρεια" θα σου πω πως εταιρεια απο εταιρεια διαφερουν....δλδ στην αλφα δυσκολα κανουν δωρα ενω στην vw αν πας θα σουν κανουν με την μια 600ευρω σε δωρα...δεν ξερω αν σε καλυψα...

Kostantinos B
11-05-09, 00:50
http://cgi.ebay.it/Calotte-Satinate-Specchietti-Alfa-Romeo-159-TI-MITO_W0QQitemZ380118838305QQcmdZViewItemQQptZRicam bi_automobili?hash=item380118838305&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1385%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A2%7C294%3A50

παιδες βοηθεια ...ξερει κανενας ιταλικα??? εδω λεει οτι τα καπακια για τους καθρεφτες της μιτο κανουν και για την 159-τι??? σωστα η μπα??? θελω να τα παραγγειλω και δεν εχουν βγει ακομα για την μικρη οποτε γιατι να μην παραγγειλω για την 159 αν κανουν???

λεει οτι πουλαει καπακια για 159 και ΜΙΤΟ.. :)

mitsaklis
11-05-09, 08:06
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι πια είναι η κατασκευαστική εταιρία της alfa romeo??ένας φίλος μου πήρε το leon από την κατασκευαστική της seat την βελμάρ και του καναν ενα σωρό δώρα...

Η κατασκευαστική της Alfa Romeo είναι η Alfa Romeo στην Ιταλία. Αν θέλεις Alfa Romeo ΜιΤο απο άλλη κατασκευαστική θα περιμένεις λίγο καθώς όλο και καμιά Γερμανική ή Ασιατική κατακευαστική θα βγάλει κάτι που μοιάζει με το ΜιΤο γιατί η Alfa Romeo είναι πολύ μπροστά. Οσο για αντιπροσώπους.. http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=114&sub=0&page=114&cat=dealers

Υγ: Kάποιος ξέχασε την Τεχνοδομική (καλό) :hysterical:

Diveblue
11-05-09, 10:03

Προφανως εννοεις τον κεντρικο αντιπροσωπο οπως π.χ. ο Θεοχαρακης για Nissan και ο Σαρακακης για Honda κτλ. Δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην Alfa Romeo. Υπαρχει η Alfa Romeo Hellas που ανηκει στην Fiat Group Hellas και απο κει και περα οι διαφοροι dealers που πωλουν τα αυτοκινητα της φιρμας.

Vampire Alfisti
11-05-09, 15:29
ο κεντρικός εισαγωγέας δεν είναι η Fiat Group Automobiles Hellas ?

BillyP_21
11-05-09, 17:08
Έχω παραγγείλει MiTo, αλλά αφού υπέγραψα την εξουσιοδότηση είδα ότι η έκπτωση που μου έχει κάνει είναι μικρότερη από αυτή που μου είχε γράψει στο δελτίο προσφοράς. Μπορώ να κάνω κάτι τώρα που υπέγραψα ή δέν γίνεται τίποτα?

Waterspout
11-05-09, 17:09
την υπογραφη μας και το π**λι μας πρεπει να προσεχουμε που το βαζουμε...αφου εχεις υπογραψει δεν γινεται κατι...

BillyP_21
11-05-09, 17:23
το ξέρω.αλλα εγώ δεν προσέχω που βάζω και τα δύο. δέν πειράζει. εγώ έχασα λίγα € αλλά αυτοί θα χάσουν πολλά περισσότερα

stallion3.2
11-05-09, 17:34
πήγανε πες τους το και ζήτα εξηγήσεις...δεν αποκλείεται είτε να δικαιωθείς είτε η δικαιολογία να είναι λογική..

BillyP_21
11-05-09, 17:43
πήγανε πες τους το και ζήτα εξηγήσεις...δεν αποκλείεται είτε να δικαιωθείς είτε η δικαιολογία να είναι λογική..

η δικαιολογία τους ήταν ότι ακρίβυναν τα έξοδα για πινακίδες-παράδοση κατά 180€. όταν όμως πήρα σήμερα το πρωί στην ίδια αντιπροσωπεία σαν υποψήφιος πελάτης και ζήτησα τιμές, μου ανέφερε την τιμή (για πινακίδες-παράδοση) που μου είχε πει στην αρχή.

Diveblue
11-05-09, 18:50
η δικαιολογία τους ήταν ότι ακρίβυναν τα έξοδα για πινακίδες-παράδοση κατά 180€. όταν όμως πήρα σήμερα το πρωί στην ίδια αντιπροσωπεία σαν υποψήφιος πελάτης και ζήτησα τιμές, μου ανέφερε την τιμή (για πινακίδες-παράδοση) που μου είχε πει στην αρχή.

Σε μια τετοια περιπτωση πας και κανεις φασαρια χοντρη. Ειναι σαν να σε λενε ανοητο στο προσωπο σου. Και εγω απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια την πηρα και δεν ειχα τετοιο θεμα. Βεβαια η τιμη που πληρωσα εγω ηταν 590 Ευρω και οχι 550 αλλα δεν μου αναφεραν καποια αλλαγη μεχρι τελος Φλεβαρη που παρελαβα και γενικα δεν αλλαξαν τιποτα απ' οσα ειπαμε γιαυτο και μου κανει εντυπωση η υποθεση σου.

Σε καθε περιπτωση ομως και εφοσον θεωρεις οτι εχεις δικιο, διεκδικησε το αλλα προς θεου, προσεχε τι υπογραφεις γιατι κατανοητη η χαρα της στιγμης που την κλεινεις αλλα μην σου παρουν και τα νεφρα μετα σαν δωρητης.

BillyP_21
11-05-09, 19:55
Σε μια τετοια περιπτωση πας και κανεις φασαρια χοντρη. Ειναι σαν να σε λενε ανοητο στο προσωπο σου. Και εγω απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια την πηρα και δεν ειχα τετοιο θεμα. Βεβαια η τιμη που πληρωσα εγω ηταν 590 Ευρω και οχι 550 αλλα δεν μου αναφεραν καποια αλλαγη μεχρι τελος Φλεβαρη που παρελαβα και γενικα δεν αλλαξαν τιποτα απ' οσα ειπαμε γιαυτο και μου κανει εντυπωση η υποθεση σου.

Σε καθε περιπτωση ομως και εφοσον θεωρεις οτι εχεις δικιο, διεκδικησε το αλλα προς θεου, προσεχε τι υπογραφεις γιατι κατανοητη η χαρα της στιγμης που την κλεινεις αλλα μην σου παρουν και τα νεφρα μετα σαν δωρητης.

λάθος μου..τώρα είδα το χαρτί προσφοράς και έλεγε 580 (όχι 550). αλλά και πάλι...

spermnator
11-05-09, 19:59
Μολις γυρισα απο ΤΟΛΙΑ.Εχουμε και λεμε:
120 αλογα 17.030Ε ή 155 αλογα 18510Ε + δερμα 1080Ε + sportpack 890E + bianco gardenia χρωμα 400Ε + premium pack δωρο + μεταφορικα τελη κτλ:565Ε

Τελικη τιμη ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ με το κλειδι στο χερι : 19980Ε (τα 120 αλογα) ή 21400 (τα 155 αλογα)
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1.Εδωσα τα τηλ μου να με παρει για να μου πει για εκπτωση γιατι ζητησα εκπτωση και οχι δωρα(προσφερθηκε για δωρο συναγερμο αλλα δεν μου κανει..μετα μου προτεινε δωρο τους αισθητηρες παρκαρισματος αλλα τον ενημερωσα με ευγενικο τροπο οτι ειναι δωρο στο premium pack...........).Του ειπα να με λυπηθει μη τρεχω σε αλλες αντιπροσωπειες για να παιρνω προσφορες...Με τι εκπτωση να ειμαι ικανοποιημενος να μη το ψαξω αλλου;Οποιος εκλεισε προσφατα το αμαξι με τι εκπτωση το εκλεισε σε τιμη μετρητοις και απο ποια αντιπροσωπεια;

2.Γνωμες σχετικα με το κανονικο ασπρο και το ασπρο γαρδενια;Εχω δει μονο το ασπρο απο κοντα,αλλα στο μυαλο μου το ασπρο γαρδενια παιζει να σπαει λιγο την ασπριλα και ας ειναι 100Ε πιο πανω...ξερω γω;τι λετε;το εχει δει καποιος απο κοντα; μη μου πειτε να μπω στην alfa.it γιατι εκει δεν ειναι real.Αλλη η χαρη του αληθινου...Γνωμες απο καποιους που εχει δει και τα 2 ασπρα και οχι απλα να τα φανταζεται;(Παντως και το απλο ασπρο καλο ειναι,δεν εχει την τραγικη ασπριλα του scirroco :) )

3. 1500Ε για 35 αλογα πιστευω πως αξιζουν..μια φορα αγοραζουμε αμαξι...δε γαμ@#$%$#αι..παω για 155 ε;

ΥΓ1.Οι προσφορες που υπαρχουν μου ειπε πως ειναι μεχρι τελος εβδομαδας.Μετα δεν ξερει αν θα ισχυουν λογω του οτι ληγει η εκπτωση του τελους ταξινομησης αρχες αυγουστου(και το αμαξι θελέι διμηνο να ερθει απο ιταλια)...Απλα προς ενημερωση για οποιον αλλον ενδιαφερομενο(αν και η δικη μου γνωμη ειναι πως θα συνεχιστει το 50% στο τ.τ. στα καινουργια και μαλιστα θα πεσει κιαλλο μελλοντικα στα μεταχειρισμενα εισαγωγης μακροπροθεσμα..)
ΥΓ2. Σορρυ και να με συμπαθατε κιολας αλλα τα μαυρα πλαισια στα φωτα που τα ειδα στην ασπρη μιτο ηταν ΤΡΕΛΗ ΚΑΓΚΟΥΡΙΑ :) ακριβως διπλα ειχε ασπρη μιτο χωρις μαυρα πλαισια και ηταν πολυ πιο κυριλε
ΥΓ3.Για οποιον ενδιαφερεται να δει το αμαξι απο κοντα,ο Τολιας ειχε μια μιτο ασπρη 95ph dstinc. μια αλλη ασπρη distinctive me sport pack (και τραγικα μαυρα πλαισια : ρ ) και μια κοκκινη σπορτ πακ.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΩ ΑΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.Ευχαριστω :)

Elvis
11-05-09, 20:09
Με το θέμα του συναγερμού, τι θα κάνεις spermnator;
Θα τον τοποθετήσεις στην Ελλάδα, ή θα παραγγείλεις τον εργοστασιακό;
Σε ρωτώ, γιατί θέλω και εγώ να την παραγγείλω. (Έκανα test drive το Σάββατο, στον Παζαρόπουλο)
Ευχαριστώ.

Waterspout
11-05-09, 20:11
εγω φιλε δεν ξερω για προσφορες κτλ γιατι την εχω παραγγειλει εδω και κανα 2μηνο αλλα αυτο που εχω να σου πω ειναι πως το gardenia δεν ειναι ασπρο...ειναι αυτο: http://img370.imageshack.us/img370/3984/mito2wbz0.jpg

spermnator
11-05-09, 20:21
Με το θέμα του συναγερμού, τι θα κάνεις spermnator;
Θα τον τοποθετήσεις στην Ελλάδα, ή θα παραγγείλεις τον εργοστασιακό;
Σε ρωτώ, γιατί θέλω και εγώ να την παραγγείλω. (Έκανα test drive το Σάββατο, στον Παζαρόπουλο)
Ευχαριστώ.
ΔΕ ΒΑΖΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ φιλε μου...ασφαλεια κλοπης δεν θα κανεις στο αμαξι;Ας μου το κλεψουν στο χρονο που θα το εχω καταχαρει κιολας..Μονο μπελαδες εχει ο συναγεμος..καλο δεν βρισκω.Αν καποιος ειναι ΓΝΩΣΤΗΣ και σιδεροπαρθενα να του βαλεις...
Εχεις παρει τιμες εσυ;Απο ποια αντιπροσωπεια?σου κανουν εκπτωση σε τιμη μετρητοις και αν ναι ποσο?

spermnator
11-05-09, 20:24
εγω φιλε δεν ξερω για προσφορες κτλ γιατι την εχω παραγγειλει εδω και κανα 2μηνο αλλα αυτο που εχω να σου πω ειναι πως το gardenia δεν ειναι ασπρο...ειναι αυτο: http://img370.imageshack.us/img370/3984/mito2wbz0.jpg

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
φιλε μου με σωζεις!!!!καμια σχεση ομως με το χρωμα του mymito.it!!! Ειδες που καλα ειπα αλλη χαρη εχει το αληθινο?Δεν το ειχα ξαναδει!χμ..μαλλον για ασπρο με κοβω:D
εσυ εστω και 2 μηνες πριν τι σου εκοψαν αν σου εκοψαν και απο ποια αντιπροσωπεια;

Elvis
11-05-09, 20:32
ΔΕ ΒΑΖΩ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ φιλε μου...ασφαλεια κλοπης δεν θα κανεις στο αμαξι;Ας μου το κλεψουν στο χρονο που θα το εχω καταχαρει κιολας..Μονο μπελαδες εχει ο συναγεμος..καλο δεν βρισκω.Αν καποιος ειναι ΓΝΩΣΤΗΣ και σιδεροπαρθενα να του βαλεις...
Εχεις παρει τιμες εσυ;Απο ποια αντιπροσωπεια?σου κανουν εκπτωση σε τιμη μετρητοις και αν ναι ποσο?

Μου έκανε κάποια έκπτωση όταν του μίλησα για μετρητά. 19,5 K για Μίτο 155 distinctive με sport pack.
Δεν θυμάμαι εάν περιλαμβάνονται σε αυτή την τιμή Blue & Me + χειριστήρια τιμονιού.

Πάντως, εάν κάποιος ενδιαφέρεται, υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες Μίτο με sport pack σχεδόν σε όλα τα χρώματα!

Waterspout
11-05-09, 20:33
απο την spicar εχω παρει το αμαξι...επειδη δεν εχω τα χαρτια μπροστα μου στο περιπου,μαζι με την μειωση των τελων που εγινε προσφατα και τις εκπτωσεις,δωρα κτλ μου εκοψαν γυρω στα 2100....

Kourkoubas
11-05-09, 21:01
Μολις γυρισα απο ΤΟΛΙΑ.Εχουμε και λεμε:
120 αλογα 17.030Ε ή 155 αλογα 18510Ε + δερμα 1080Ε + sportpack 890E + bianco gardenia χρωμα 400Ε + premium pack δωρο + μεταφορικα τελη κτλ:565Ε

Τελικη τιμη ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ με το κλειδι στο χερι : 19980Ε (τα 120 αλογα) ή 21400 (τα 155 αλογα)
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
1.Εδωσα τα τηλ μου να με παρει για να μου πει για εκπτωση γιατι ζητησα εκπτωση και οχι δωρα(προσφερθηκε για δωρο συναγερμο αλλα δεν μου κανει..μετα μου προτεινε δωρο τους αισθητηρες παρκαρισματος αλλα τον ενημερωσα με ευγενικο τροπο οτι ειναι δωρο στο premium pack...........).Του ειπα να με λυπηθει μη τρεχω σε αλλες αντιπροσωπειες για να παιρνω προσφορες...Με τι εκπτωση να ειμαι ικανοποιημενος να μη το ψαξω αλλου;Οποιος εκλεισε προσφατα το αμαξι με τι εκπτωση το εκλεισε σε τιμη μετρητοις και απο ποια αντιπροσωπεια;

2.Γνωμες σχετικα με το κανονικο ασπρο και το ασπρο γαρδενια;Εχω δει μονο το ασπρο απο κοντα,αλλα στο μυαλο μου το ασπρο γαρδενια παιζει να σπαει λιγο την ασπριλα και ας ειναι 100Ε πιο πανω...ξερω γω;τι λετε;το εχει δει καποιος απο κοντα; μη μου πειτε να μπω στην alfa.it γιατι εκει δεν ειναι real.Αλλη η χαρη του αληθινου...Γνωμες απο καποιους που εχει δει και τα 2 ασπρα και οχι απλα να τα φανταζεται;(Παντως και το απλο ασπρο καλο ειναι,δεν εχει την τραγικη ασπριλα του scirroco :) )

3. 1500Ε για 35 αλογα πιστευω πως αξιζουν..μια φορα αγοραζουμε αμαξι...δε γαμ@#$%$#αι..παω για 155 ε;

ΥΓ1.Οι προσφορες που υπαρχουν μου ειπε πως ειναι μεχρι τελος εβδομαδας.Μετα δεν ξερει αν θα ισχυουν λογω του οτι ληγει η εκπτωση του τελους ταξινομησης αρχες αυγουστου(και το αμαξι θελέι διμηνο να ερθει απο ιταλια)...Απλα προς ενημερωση για οποιον αλλον ενδιαφερομενο(αν και η δικη μου γνωμη ειναι πως θα συνεχιστει το 50% στο τ.τ. στα καινουργια και μαλιστα θα πεσει κιαλλο μελλοντικα στα μεταχειρισμενα εισαγωγης μακροπροθεσμα..)
ΥΓ2. Σορρυ και να με συμπαθατε κιολας αλλα τα μαυρα πλαισια στα φωτα που τα ειδα στην ασπρη μιτο ηταν ΤΡΕΛΗ ΚΑΓΚΟΥΡΙΑ :) ακριβως διπλα ειχε ασπρη μιτο χωρις μαυρα πλαισια και ηταν πολυ πιο κυριλε
ΥΓ3.Για οποιον ενδιαφερεται να δει το αμαξι απο κοντα,ο Τολιας ειχε μια μιτο ασπρη 95ph dstinc. μια αλλη ασπρη distinctive me sport pack (και τραγικα μαυρα πλαισια : ρ ) και μια κοκκινη σπορτ πακ.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΩ ΑΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.Ευχαριστω :)

Επειδή έχω διαβάσει πολλά εδώ και 2 μέρες περί τιμής, έκπτωσης και πινακίδων θα παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.
Παρήγγειλα πριν 20 μέρες περίπου μια 120 Distinctive σε Μαύρο ETNA με Sport & Premium Pack, Σατινέ πλαίσια στα φώτα και κόκκινες δαγκάνες. Η τελική τιμή της ήταν 17984 € + 565 € Τέλη ταξινόμησης.
Πήγα σε Παζαρόπουλο, Spikar, Λάμδα και στην πρώην ΣΙΔΗΚΑ και όλοι μα όλοι μου δίνανε την ίδια τιμή.
Προσοχή όμως …. Εδώ υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση. Το Premium Pack δεν είναι ΔΩΡΟ !!!! Τι συμβαίνει … για όσες παραγγελίες distinctive γίνονται υπάρχει επιπλέον έκπτωση 1.070 € από τα οποία τα 450 γίνονται με την μορφή του Premium Pack και τα 620 με έκπτωση επί της τελικής τιμής. Όσοι δεν παραγγέλνουν Premium pack σε distinctive ΔΕΝ έχουν αυτή την έκπτωση όπως μου ειπώθηκε όπου και να ρώτησα…
Οπότε το αμάξι μου κοστολογήθηκε ως εξής
Mito 120 Distinctive 17.030
Premium Pack 450
Sport Pack 890
Κόκκινες Δαγκάνες 200
Σατινέ περιγράμματα 89
Μαύρο μεταλλικό χρώμα 397
Σύνολο € 19054 – 1070 έκπτωση = 17.984
Πινακίδες = 565
Απ ότι κατάλαβα πολλοί πωλητές παρουσιάζουν σαν δώρο το Premium Pack αλλά για τα άλλα 620 € που πρέπει να κόψουν ούτε κουβέντα …

Kourkoubas
11-05-09, 21:09
Μου έκανε κάποια έκπτωση όταν του μίλησα για μετρητά. 19,5 K για Μίτο 155 distinctive με sport pack.
Δεν θυμάμαι εάν περιλαμβάνονται σε αυτή την τιμή Blue & Me + χειριστήρια τιμονιού.

Πάντως, εάν κάποιος ενδιαφέρεται, υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες Μίτο με sport pack σχεδόν σε όλα τα χρώματα!

120 Distinctive με Sport pAck + Ηλιοροφή υπάρχουν ετοιμοπαράδωτες μόνο απλό μαύρο και κόκκινο και 120 distinctive me sport pack + premium pack μόνο σε λευκό ... έτσι μου είπαν πριν 20 μέρες που παρήγγειλα την δικιά μου. Τίποτα άλλο σε 120 δεν υπήρχε ...

Elvis
11-05-09, 21:20
Ίσως μιλούσε μόνο για 155 άλογα. Μου έδειξε πάντως ένα αρχείο excel με αρκετά αυτοκίνητα.

spermnator
12-05-09, 11:47
Επειδή έχω διαβάσει πολλά εδώ και 2 μέρες περί τιμής, έκπτωσης και πινακίδων θα παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.
Παρήγγειλα πριν 20 μέρες περίπου μια 120 Distinctive σε Μαύρο ETNA με Sport & Premium Pack, Σατινέ πλαίσια στα φώτα και κόκκινες δαγκάνες. Η τελική τιμή της ήταν 17984 € + 565 € Τέλη ταξινόμησης.
Πήγα σε Παζαρόπουλο, Spikar, Λάμδα και στην πρώην ΣΙΔΗΚΑ και όλοι μα όλοι μου δίνανε την ίδια τιμή.
Προσοχή όμως …. Εδώ υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση. Το Premium Pack δεν είναι ΔΩΡΟ !!!! Τι συμβαίνει … για όσες παραγγελίες distinctive γίνονται υπάρχει επιπλέον έκπτωση 1.070 € από τα οποία τα 450 γίνονται με την μορφή του Premium Pack και τα 620 με έκπτωση επί της τελικής τιμής. Όσοι δεν παραγγέλνουν Premium pack σε distinctive ΔΕΝ έχουν αυτή την έκπτωση όπως μου ειπώθηκε όπου και να ρώτησα…
Premium Pack 450
Sport Pack 890
Κόκκινες Δαγκάνες 200
Σατινέ περιγράμματα 89
Πινακίδες = 565
Απ ότι κατάλαβα πολλοί πωλητές παρουσιάζουν σαν δώρο το Premium Pack αλλά για τα άλλα 620 € που πρέπει να κόψουν ούτε κουβέντα …
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ;ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΔΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ 620ε !!!!!
μου ειπανε:18500(τα 155)+890(σπορτ)+300(το ασπρο)+565(τελη κτλ)+1090(δερμα)+πρεμιουμ δωρο.ΣΥΝΟΛΟ:21.350Ε

ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΙΣΧΥΕΙ:18500+890+300+565+1090+450 το πρεμιουμ -1070 Η ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΚΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ distinctive! ΣΥΝΟΛΟ :20.730Ε!!!!

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΝ ΓΙΑ 600 ΕΥΡΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!!!!

ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες και πως να το ζητησω;620 ευρω δεν τα χαριζω ετσι!!!!!παρακαλω απαντα παραγγελνω αμεσα

υγ.σορρυ για τα κεφαλαια αλλα ναι φωναζω γιατι νιωθω να μας δουλευουν...

NiVo
12-05-09, 12:03
620 Ευρώ έκπτωση + δώρο το Premium pack = σύνολο 1070 Ευρώ ισχύει για τις 120 hp.
Για τις 155hp η έκπτωση είναι 870 Ευρώ.
Ετσι μου διευκρίνισαν σήμερα από Τόλια.

Kourkoubas
12-05-09, 12:06
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ;ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΔΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ 620ε !!!!!
μου ειπανε:18500(τα 155)+890(σπορτ)+300(το ασπρο)+565(τελη κτλ)+1090(δερμα)+πρεμιουμ δωρο.ΣΥΝΟΛΟ:21.350Ε

ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΙΣΧΥΕΙ:18500+890+300+565+1090+450 το πρεμιουμ -1070 Η ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΚΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ distinctive! ΣΥΝΟΛΟ :20.730Ε!!!!

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΝ ΓΙΑ 600 ΕΥΡΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!!!!

ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που λες και πως να το ζητησω;620 ευρω δεν τα χαριζω ετσι!!!!!παρακαλω απαντα παραγγελνω αμεσα

υγ.σορρυ για τα κεφαλαια αλλα ναι φωναζω γιατι νιωθω να μας δουλευουν...

Είμαι 1000% σίγουρος γιατί πήγα σε 3ς μεγάλες αντιπροσωπίες και μου λέγανε για 600 € επιπλέον έκπτωση + δώρο το Premium Pack (δεν μου είπαν για 1070), Το χαρτί της παραγγελίας μου έτσι είναι γραμμένο ... ΣΥΝΟΛΟ ΟΛΑ - 1070 ΕΚΠΤΩΣΗ ...
Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη αυτό να ίσχυε μόνο για τον Απρίλιο αλλά όταν έκανα την παραγγελία ο πωλητής ξεφύλιζε μπροστά μου τον τιμοκατάλογο της ALFA ROMEO (συμπλήρωσε την παραγγελία χειρόγραφα) και είδα το επίσημο χαρτί της ALFA ROMEO HELLAS που έγραφε 1.070 € έκπτωση συμπεριλαμβανομένου του Premium Pack (δηλαδή δεν πληρώνεις το premium pack και παίρνεις την διαφορά σε έκπτωση επί της τιμής.)
Επίσης επειδή η αντιπροσωπία που την παρήγγειλα δεν είναι εξουσιοδοτημένη AR και ο πωλητής δεν ήξερε τι παίζει ακριβώς πήρε και κάπου τηλέφωνο και το επιβεβαίωσε.

Τώρα δεν ξέρω πως να τα ζητήσεις ... μπορείς να τους πεις ότι πήγες σε άλλη αντιπροσωπία και σου είπαν ότι παίζει έκπτωση 1070 ευρώ από τα οποία ένα μέρος είναι το κόστος του Premium Pack και τα υπόλοιπα έκπτωση επί της τιμής.

NiVo
12-05-09, 12:25
Kourkoubas για ποια πήρες προσφορά, την 120hp ¨η την 155hp?

Waterspout
12-05-09, 12:46
με τα 120hp....

NiVo
12-05-09, 12:46
Σωστά του τα είπανε τότε.

Kourkoubas
12-05-09, 13:01
Ναι ναι ... τα 120 άλογα παρήγγειλα εξού και η μεγάλη αναμονη !!!!!!!!!!

Vampire Alfisti
12-05-09, 13:14
παντως το gardenia απο την φωτο δεν μου αρεσει σαν να "ζαχαριζει" αρκετα..:down: και σε οσους ψηνονται προσοχη μην το παραγγειλετε απο φωτο μονο αμα το δειτε απο κοντα...

BillyP_21
12-05-09, 13:14
620 Ευρώ έκπτωση + δώρο το Premium pack = σύνολο 1070 Ευρώ ισχύει για τις 120 hp.
Για τις 155hp η έκπτωση είναι 870 Ευρώ.
Ετσι μου διευκρίνισαν σήμερα από Τόλια.

και εμένα αυτό μου είπαν σήμερα από Παζαρόπουλο. Αυτό δηλαδή σημαίνει 870 - 450 το premium pack = 420€ η έκπτωση?

edit: αυτό αναφέρεται και εδώ: http://www.4t.gr/default.php?pname=Article&cat_id=2&art_id=10209

Paxx
12-05-09, 13:32

Δεν είναι μόνο 35 άλογα, αλλα 4πίστονες δαγκάνες εμπρός και 6άρι σασμάν.

Ενδεικτικά να αναφέρω και εγώ, οτι την πρώτη παραγγελια (σε ετοιμοπαράδοτο το εκθεσιακό συγκεκριμμένα) την έκανα 28/3 όπου έχουμε
dist 155hp: 19800
premium pack: 450
sport pack: 900
άσπρο χρώμα: 300
χειρ. τιμονιού: 120
και δυστυχώς στο συγκεκριμμένο είχε:
πενταλ αλουμινιου: 100
διαιρούμενο κάθισμα: 150
3ο προσκέφαλο: 100
σύνολο: 21920
πινακίδες 580
φάκελος: 225
ασφάλεια: 230
σύνολο: 1035
ξανά σύνολο: 22955
και έχουμε: δώρο το πρέμιουμ πάκ 450 και 600 έκπτωση, 1050 που αν τα αφαιρέσουμε απο όλα τα πάνω, έχουμε: 21905

Επειδή όμως ανακοινώθηκαν τα μειωμένα τέλη ταξινόμησης και με το που ψηφίστηκαν, στις 7/4, παγώσαμε την διαδικασία και δεν με πήγε όμως με τις καινούργιες τιμές της AR, αλλα με αυτά που είχαμε συμφωνήσει, δλδ απο τα 21905, κερδίσαμε άλλα 695€(ΦΤΤ), δλδ η όλη φάση βγήκε στα 21400 (άλλαξα την ασφάλεια σε μικτή)
αυτά.

Ελπίζω μέχρι τέλος της βδομάδας να την έχω, γιατι άρχισα να την βλέπω στον ύπνο μου...

BillyP_21
12-05-09, 13:37
paxx από που την παρήγγειλες?

Paxx
12-05-09, 13:39
paxx από που την παρήγγειλες?
σορυ ξέχασα να το γράψω, απο Κατερίνη

spermnator
12-05-09, 14:03
Παλικαρια δεν την παλευω....
μολισ μιλησα με παζαροπουλο..Η εκπτωση μου λεει οτι ειναι 1070 ευρω στα 120 και 870 στα 155 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ progrssion k dist KAI ANEΞΑΡΤΗΤΟΥ PREMIUM PACK!!!!!!!!
Με αρχικες τιμες ομως τα 19.130 για 155distinctive και 17500 gia ta 120distinctive....
Και επισης 580 για τελη κτλ αντι για 565 απο τολια...
Πιαστο αβγο και κουρευτο...Του λεω το σαιτ της αλφα λεει αλλες αρχικες τιμες και μου λεει "δεν ξερω κυριε εγω σας λεω τις τιμες που ισχυουν δεν ξερω τι λεει το σαητ..."
ΑΘΛΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....ΑΜΑΞΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΜΑΞΙΑ ΠΟΥΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΥΣΩ SUDOKU" ??????????????

Kourkoubas
12-05-09, 14:09
μολισ μιλησα με παζαροπουλο..Η εκπτωση μου λεει οτι ειναι 1070 ευρω στα 120 και 870 στα 155 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ progrssion k dist KAI ANEΞΑΡΤΗΤΟΥ PREMIUM PACK!!!!!!!!
Με αρχικες τιμες ομως τα 19.130 για 155distinctive και 17500 gia ta 120distinctive....
Πιαστο αβγο και κουρευτο...Του λεω το σαιτ της αλφα λεει αλλες αρχικες τιμες και μου λεει "δεν ξερω κυριε εγω σας λεω τις τιμες που ισχυουν δεν ξερω τι λεει το σαητ..."
ΑΘΛΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....ΑΜΑΞΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΜΑΞΙΑ ΠΟΥΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΥΣΩ SUDOKU" ??????????????

Πήγαινε στον Παζαρόπουλο στην Κηφίσσίας ... εμένα με είχαν εξυπηρετήσει παρα πολύ ... και ζήτα να σου δείξουν τον τιμοκατάλογο ... Επίσης δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και στην πρωην ΣΙΔΗΚΑ ...

Vampire Alfisti
12-05-09, 14:09
:lol::lol: καλά έχουν πάθει όλοι πανωλεθρία δεν υπάρχει αυτό που γίνεται ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ!!!:hysterical::hysterical:

Paxx
12-05-09, 14:12
+1
απο την βδομάδα της πρωτομαγιάς (27/4) με πάνε απο βδομάδα σε βδομάδα για την παράδοση. Χθες πήγα και τους ζήτησα τα λ7 μου πίσω σε περίπτωση που δεν μου το παραδώσουνε εντός αυτής της εβδομάδας...

Agent_Nina
12-05-09, 14:14
Ο πλέον γνώστης - πωλητής που συνάντησα στην αναζήτησή μου, ήταν στον Τόλια στη Μεταμόρφωση. Τελείως κάγκουρας χοντάκιας το παλικάρι, αλλά ο μόνος με πραγματική ΓΝΩΣΗ πάνω στο μοντέλο. Δεν του είχε ξεφύγει τίποτα (και τον τσέκαρα πολύ).

Ο λόγος που δεν επέλεξα τελικά την αντιπροσωπεία ήταν γιατί μένω Πειραιά και δεν ξέρω καν πού είναι η μεταμόρφωση.

Πάντως, αν θέλετε αντιπρόσωπο που να ξέρει τί λέει διαλιέχτε δαγκωτό Τόλια Μεταμόρφωσης. (δεν θυμάμαι και πώς το λέγανε το παλικάρι.. αποστόλη νομίζω..)

Vampire Alfisti
12-05-09, 14:16
+1
απο την βδομάδα της πρωτομαγιάς (27/4) με πάνε απο βδομάδα σε βδομάδα για την παράδοση. Χθες πήγα και τους ζήτησα τα λ7 μου πίσω σε περίπτωση που δεν μου το παραδώσουνε εντός αυτής της εβδομάδας...

αμα ητανε σωστοι θα σου ελεγαν σε 3 μηνες θα ερθει οπως ειπαν κ σε εμενα και τους λεω μα τοσο πολυ θα κανει?και μου λεει σου λεω το μεγιστο για να ειμαι μεσα και οχι να σου πω 1 μηνα και μετα να μου λες γιατι δεν ηρθε κλπ....και οπως και εγινε πριν 2 μερες περασε τελωνειο...

Vampire Alfisti
12-05-09, 14:18
Ο πλέον γνώστης - πωλητής που συνάντησα στην αναζήτησή μου, ήταν στον Τόλια στη Μεταμόρφωση. Τελείως κάγκουρας χοντάκιας το παλικάρι, αλλά ο μόνος με πραγματική ΓΝΩΣΗ πάνω στο μοντέλο. Δεν του είχε ξεφύγει τίποτα (και τον τσέκαρα πολύ).

Ο λόγος που δεν επέλεξα τελικά την αντιπροσωπεία ήταν γιατί μένω Πειραιά και δεν ξέρω καν πού είναι η μεταμόρφωση.

Πάντως, αν θέλετε αντιπρόσωπο που να ξέρει τί λέει διαλιέχτε δαγκωτό Τόλια Μεταμόρφωσης. (δεν θυμάμαι και πώς το λέγανε το παλικάρι.. αποστόλη νομίζω..)

:confused::confused: εγω μονο 1 τολια ξερω με ΑΡ στον γερακα....το αλλο αγ.παρασκευη εχει μονο φιατ....

rhgas
12-05-09, 14:37
Παιδιά καλησπέρα. Οσον αφορά τις τιμές νομίζω ότι έχει ως εξής.
Για παραγγελία που δεν είναι ετοιμοπαράδοτη και όσον αφορά το Distinctine 120 HP η έκπτωση είναι 620 ευρώ από την ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ και 650 από τα τέλη ταξινόμησης οπότε τελική τιμή 18.300-620-650=17.030. Σ'αυτή την τιμή είναι "δώρο" το comfort pack, αν όμως για παραγγελία από Ιταλία δεν το βάλεις κάνουν πρόσθετη έκπτωση περίπου 450 € όση περίπου η αξία του comfort pack. Aν κάποιος επομένως δεν θέλει το comfort pack θα την αγοράσει με βασική τιμή 17.030-450=16.580€. Για τις ετοιμοπαράδοτες όμως δεν έχεις αυτή την επιλογή γιατί όλες όσες είναι ήδη στην Ελλάδα έχουν στον εξοπλισμό και το Premium Pack και άρα η τιμή είναι 17.030€ με το premium pack. Από κει και πέρα βέβαια κάποιος μπορεί ανάλογα και με τα έξτρα που θα βάλει να πάρει δώρο και κανένα συναγερμό, πατάκια, το δεύτερο τηλεχειριζόμενο κλειδί κ.λ.π Σε μένα η 120 dinstinctive με biancospino, χειριστήρια στο τιμόνι, BOSE, BLUE&ME, sport pack και comfort pack σύνολο 19.035 + 565 τελη κυκλοφορίας, πινακίδες΄, μεταφορικά και προετοιμασίας και παράδοσης, τελική τιμή με το κλειδί στο χέρι 19.600€. Δώρο μου κάναν όσα ανέφερα παραπάνω.Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Kourkoubas
12-05-09, 14:47
Παιδιά καλησπέρα. Οσον αφορά τις τιμές νομίζω ότι έχει ως εξής.
Για παραγγελία που δεν είναι ετοιμοπαράδοτη και όσον αφορά το Distinctine 120 HP η έκπτωση είναι 620 ευρώ από την ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ και 650 από τα τέλη ταξινόμησης οπότε τελική τιμή 18.300-620-650=17.030. Σ'αυτή την τιμή είναι "δώρο" το comfort pack, αν όμως για παραγγελία από Ιταλία δεν το βάλεις κάνουν πρόσθετη έκπτωση περίπου 450 € όση περίπου η αξία του comfort pack. Aν κάποιος επομένως δεν θέλει το comfort pack θα την αγοράσει με βασική τιμή 17.030-450=16.580€. Για τις ετοιμοπαράδοτες όμως δεν έχεις αυτή την επιλογή γιατί όλες όσες είναι ήδη στην Ελλάδα έχουν στον εξοπλισμό και το Premium Pack και άρα η τιμή είναι 17.030€ με το premium pack. Από κει και πέρα βέβαια κάποιος μπορεί ανάλογα και με τα έξτρα που θα βάλει να πάρει δώρο και κανένα συναγερμό, πατάκια, το δεύτερο τηλεχειριζόμενο κλειδί κ.λ.π Σε μένα η 120 dinstinctive με biancospino, χειριστήρια στο τιμόνι, BOSE, BLUE&ME, sport pack και comfort pack σύνολο 19.035 + 565 τελη κυκλοφορίας, πινακίδες΄, μεταφορικά και προετοιμασίας και παράδοσης, τελική τιμή με το κλειδί στο χέρι 19.600€. Δώρο μου κάναν όσα ανέφερα παραπάνω.Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Κάνεις λάθος ... επειδή είδα το χαρτί από την ALFA ROMEO η τελική τιμή είναι 17.030 μέχρι 4 Αυγούστου και επιπλέον 1.070 έκπτωση στην οποία είναι μέσα η τιμή του Premium Pack. Το χαρτί το έγραφε ξεκάθαρα "Έκπτωση 1.070 € (συμπεριλαμβάνεται η τιμή του Premium Pack)" . Επίσης σε όσες αντιπροσωπίες πήγα πριν την κλείσω όλες μου κάναν επιπλέον 600 ευρόπουλα έκπτωση και δώρο το Premium Pack (σύνολο 1.070)

spermnator
12-05-09, 15:04
ΡΗΓΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΒΑΣΗ
Αν ισχυει αυτο που λεει ο Κουρκουμας τοτε ρηγα σε κλεψανε ΑΚΡΙΒΩΣ 1000!!!!!Μολις το υπολογισα και επειδη δεν προλαβαινω να ποσταρω θα το κανω μετα.
Αλλα γενικοτερα επειδη μου μυριζουν τρελα μαγειρεματα και ο καθενας ενσωματωνει οτι τιμες θελει σε οποιες προσφορες θελει(για τους αντιπροωπους μιλαω),θα το ψαξω οσο παει...δεν γινεται να αγοραζεις γαλα και να συγκρινεις τιμη κιλου και να αγοραζεις αμαξι και ο καθενας να πουλαει οσο θελει με οτι προσφορες και μαγειρεματα θελει....

Paxx
12-05-09, 15:13
αμα ητανε σωστοι θα σου ελεγαν σε 3 μηνες θα ερθει οπως ειπαν κ σε εμενα και τους λεω μα τοσο πολυ θα κανει?και μου λεει σου λεω το μεγιστο για να ειμαι μεσα και οχι να σου πω 1 μηνα και μετα να μου λες γιατι δεν ηρθε κλπ....και οπως και εγινε πριν 2 μερες περασε τελωνειο...

Μα υποτίθεται ήταν ετοιμοπαράδοτο!!!!! δεν μιλάω για παραγγελία.....
πρόφασή τους ήταν οτι το δάνειο εγκρίθηκε με λάθος επιτόκιο και φτου κι απτην αρχή... έχε χάρη που δεν γνωρίζω τις διαδικασίες (ούτε γνωρίζω κάποιον που να γνωρίζει...) :mad: :x:wall:

Vampire Alfisti
12-05-09, 15:17
Μα υποτίθεται ήταν ετοιμοπαράδοτο!!!!! δεν μιλάω για παραγγελία.....
πρόφασή τους ήταν οτι το δάνειο εγκρίθηκε με λάθος επιτόκιο και φτου κι απτην αρχή... έχε χάρη που δεν γνωρίζω τις διαδικασίες (ούτε γνωρίζω κάποιον που να γνωρίζει...) :mad: :x:wall:

τοτε αλλαζει εχεις δικιο γιατι αμα ειναι με δανειο επιτοκια κλπ,με τα νεα μετρα αντε να βγαλεις ακρη..ευτυχως εμενα ειναι με μετρητα οποτε δεν εχει να μου πουν μα μου ξου..

BillyP_21
12-05-09, 15:20
εγώ πάντως υποψιάζομαι ότι ακύρωσαν όλες τις παραγγελίες στην AR και τις ξαναέβαλαν για να πάρουν την έκπτωση, χωρίς να την περάσουν ολόκληρη στον πελάτη. Πάντως και εγώ θα το ψάξω μέχρι εκεί που δεν πάει. σήμερα θα τηλεφωνήσω σε γνωστό στην Fiat-AR να μου πεί τι ακριβώς παίζει.

soupman
12-05-09, 15:27
Δεν πάτε να αγοράσετε Renault Megane λέω εγώ και να μείνουν με το πέος ανα χείρας μπας και βάλουν γνώση?
Τόσο μπέρδεμα για να αγοράσει κανείς το αυτοκίνητο που θέλει? Όσο για τις τιμές τι να πω. Ούτε κρατικά μυστικά να ήταν δεν θα ήταν τόσο μπερδεμένες.

Agent_Nina
12-05-09, 15:41
:confused::confused: εγω μονο 1 τολια ξερω με ΑΡ στον γερακα....το αλλο αγ.παρασκευη εχει μονο φιατ....

Μπορεί να είναι και γέρακας εκεί δεν τις πολυκατέχω τις περιοχές.. κάπου στις τρεις γέφυρες..

Sileon
12-05-09, 15:47
Πραγματικά, έχω χάσει τη μπάλα! Σε βάζουν σε μια αγχωτική κατάσταση, όπου πρέπει να τους κυνηγήσεις ως διεκδικών τα -θεωρητικά τουλάχιστον- κεκτημένα σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις της εταιρίας.

Λες και όλα αυτά δεν γίνονται για να ανασάνει η αγορά και η δική τους τσέπη - ναι, η δική τους τσέπη αγαπητοί, αλλά δεν είναι της "ώρας", απλά διερωτώμαι κατά πόσο ένα είδος πολυτέλειας όπως το αμάξι θα πρέπει να είναι το επίκεντρο των ανατιμήσεων. Λες και θρέφομαι με αυτοκίνητα και όχι τα είδη πρώτης ανάγκης που έχουν πάει στο Θεό. Τέσπα.

Όπως και να έχει, είναι μπακάληδες και κοντόφθαλμοι. Χαντακώνουν το όνομα και, στην τελική, το μαγαζί τους.

Vampire Alfisti
12-05-09, 15:50
συγκριτικο ΜΙΤΟ 155-COOPER S ....:shifty: (δεν ειναι λιγο ακυρη η συγκριση τι επιμενουν?20 αλογα ειναι 20 αλογα οχι καραμελες...)
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/91250.asp

Vampire Alfisti
12-05-09, 15:51
Μπορεί να είναι και γέρακας εκεί δεν τις πολυκατέχω τις περιοχές.. κάπου στις τρεις γέφυρες..

μηπως λες τη ΛΑΜΔΑ...?

spartalord
12-05-09, 16:07
συγκριτικο ΜΙΤΟ 155-COOPER S ....:shifty: (δεν ειναι λιγο ακυρη η συγκριση τι επιμενουν?20 αλογα ειναι 20 αλογα οχι καραμελες...)

6,1 καταναλωση :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: η μικρη (εβγαλε ντιζελ με 155 αλογα??????):hysterical::hysterical:

Agent_Nina
12-05-09, 16:27
μηπως λες τη ΛΑΜΔΑ...?

Όχι Τόλιας ήταν είμαι σίγουρη.. Τώρα που θα πάω σπίτι θα βρώ την προσφορά και θα ενημερώσω.

Λάμδα ήταν η τελική μου προτίμηση της Συγγρού.

rhgas
12-05-09, 17:17
Κάνεις λάθος ... επειδή είδα το χαρτί από την ALFA ROMEO η τελική τιμή είναι 17.030 μέχρι 4 Αυγούστου και επιπλέον 1.070 έκπτωση στην οποία είναι μέσα η τιμή του Premium Pack. Το χαρτί το έγραφε ξεκάθαρα "Έκπτωση 1.070 € (συμπεριλαμβάνεται η τιμή του Premium Pack)" . Επίσης σε όσες αντιπροσωπίες πήγα πριν την κλείσω όλες μου κάναν επιπλέον 600 ευρόπουλα έκπτωση και δώρο το Premium Pack (σύνολο 1.070)

Σε μένα το premium pack κάναν δώρο (ή μου αφαιρούσαν άλλα 450€ αν δεν το ήθελα).Τα δώρα που μου κάναν είναι αξίας περίπου 400€. Η τιμή καταλόγου της 120ΗΡ distinctive είναι 17650€ - 620€ η έκπτωση απο A.R =17.030. Τώρα αν σε σένα κόψαν άλλα 1070-450το premium που το πήρα και γω τι να πώ πιθανόν να είσαι καλύτερος στα παζάρια ή να βρεθείς προ εκπλήξεως όταν πας για εξόφληση. Αλήθεια αυτά που αναφέρεις είναι για αγορά μετρητοίς ή με δόσεις. Σου κάναν κάτι δώρο;Ετσι όπως τα λες η συνολική έκπτωση από Α.R είναι 1070+620=1690€ χωρίς τα 650€ από τα τέλη ταξινόμησης. Τέλος η τιμή που αναφέρεις είναι σε αυτοκίνητο που παράγγειλες ή μια προσφορά πο΄κάποιο αντιπρόσωπο που όταν πας να το παραγγείλεις θα αρχίσει να σου τα γυρνάει.

Kourkoubas
12-05-09, 17:51
Σε μένα το premium pack κάναν δώρο (ή μου αφαιρούσαν άλλα 450€ αν δεν το ήθελα).Τα δώρα που μου κάναν είναι αξίας περίπου 400€. Η τιμή καταλόγου της 120ΗΡ distinctive είναι 17650€ - 620€ η έκπτωση απο A.R =17.030. Τώρα αν σε σένα κόψαν άλλα 1070-450το premium που το πήρα και γω τι να πώ πιθανόν να είσαι καλύτερος στα παζάρια ή να βρεθείς προ εκπλήξεως όταν πας για εξόφληση. Αλήθεια αυτά που αναφέρεις είναι για αγορά μετρητοίς ή με δόσεις. Σου κάναν κάτι δώρο;Ετσι όπως τα λες η συνολική έκπτωση από Α.R είναι 1070+620=1690€ χωρίς τα 650€ από τα τέλη ταξινόμησης. Τέλος η τιμή που αναφέρεις είναι σε αυτοκίνητο που παράγγειλες ή μια προσφορά πο΄κάποιο αντιπρόσωπο που όταν πας να το παραγγείλεις θα αρχίσει να σου τα γυρνάει.

Η τιμή είναι σε αυτοκίνητο που έχω παραγγείλει. Για την ακρίβεια είναι η τιμή που βγαίνει πάνω στο χαρτί παραγγελίας. Επίσης όπως σου είπα είδα με τα μάτια μου το χαρτί της AR που έλεγε για 1.070 ευρώ έκπτωση.

Τέλος προ εκπλήξεως δεν μπορώ να βρεθώ καθότι αυτή είναι η συμφωνημένη τιμή παραγγελίας. Δεν μπορεί ο άλλος να την αλλάζει όποτε και όπως θέλει αυτός. Κι αν το κάνει αυτό θα του μείνει το αυτοκίνητο αμανάτι ... και μετά ας το κάνει ότι θέλει.
Η μοναδική πιθανότητα να πληρώσω παραπάνω είναι να μην προλάβω την προθεσμία μείωσης των Τ.Τ. οπότε εκεί να πληρώσω αναγκαστικά τα τέλη.

Kourkoubas
12-05-09, 18:06
S.O.S. .... S.O.S. Ρε παιδιά το πήρατε χαμπάρι ότι οι τιμές στο site της Alfa Romeo έχουν αλλάξει ? Αυξήθηκαν. The party it's over ... όποιος πρόλαβε πρόλαβε ... http://www.alfaromeo.gr/main/page_serve.cfm?pageid=614&sub=3&page=614&cat=Models_sub&carid=100

Waterspout
12-05-09, 18:12
πηγαινε ομως στην χρηματοδοτηση μετα και θα δεις πως ειτε την παρεις με μετρητα ειτε με δοσεις εχεις επιδοτηση 870...τωρα βγαινει και φθηνοτερα...

Kourkoubas
12-05-09, 18:13
πηγαινε ομως στην χρηματοδοτηση μετα και θα δεις πως ειτε την παρεις με μετρητα ειτε με δοσεις εχεις επιδοτηση 870...τωρα βγαινει και φθηνοτερα...
Εχει δίκιο ο Νίκος ... τα 1.070 επίπλεον έπτωση στα βγάζει όταν πατήσεις χρηματοδότηση. Bravo Nikos !!!!!!!!!!!!!! :okk::okk::okk:

Geoulas
12-05-09, 18:26

Είναι άσχετοι τελικά...Όλοι τα ίδια γράφουν.Περιμένω ένα τεστ της προκοπής επιτέλους....

rhgas
12-05-09, 19:57
Η τιμή είναι σε αυτοκίνητο που έχω παραγγείλει. Για την ακρίβεια είναι η τιμή που βγαίνει πάνω στο χαρτί παραγγελίας. Επίσης όπως σου είπα είδα με τα μάτια μου το χαρτί της AR που έλεγε για 1.070 ευρώ έκπτωση.

Τέλος προ εκπλήξεως δεν μπορώ να βρεθώ καθότι αυτή είναι η συμφωνημένη τιμή παραγγελίας. Δεν μπορεί ο άλλος να την αλλάζει όποτε και όπως θέλει αυτός. Κι αν το κάνει αυτό θα του μείνει το αυτοκίνητο αμανάτι ... και μετά ας το κάνει ότι θέλει.
Η μοναδική πιθανότητα να πληρώσω παραπάνω είναι να μην προλάβω την προθεσμία μείωσης των Τ.Τ. οπότε εκεί να πληρώσω αναγκαστικά τα τέλη.

Φίλε Kourkoubas, συμφωνούμε σε όλα. Και στo site της A.R άν κοιτάξεις έχει τιμή για την 120 distnctive 17.650-1070 έκπτωση=16.580(φαίνεται όταν πατήσεις στο χρηματοδότηση και για πληρωμή μετρητοίς) αλλά σ'αυτή την τιμή δεν παίρνεις το premium pack το οποίο αν το ΄θέλεις το πληρώνεις +450 ευρώ(οπότε ξαναγυρνάς στα 17.030).

rhgas
12-05-09, 20:21
[quote=Kourkoubas;1034488]Εχει δίκιο ο Νίκος ... τα 1.070 επίπλεον έπτωση στα βγάζει όταν πατήσεις χρηματοδότηση. Bravo Nikos !!!!!!!!!!!!!! :okk::okk::okk:[/quote

Παιδιά όπως προείπα, η έκπτωση των 1070 ισχύει για όλους σε αρχική τιμή 17.650 όπου όμως δεν περιλαμβάνεται το premium pack που αν το θέλεις το πληρώνεις 450 Ευρώ ή αν θέλετε κατά την διατύπωση της Α.R στο κάνουν δώρο στα 17030 ευρώ, αν όμως δεν το θέλεις σε καινούριες παραγγελίες σου κόβουν 450 ευρώ. Όσον αφορά δε τον φίλο Koutroubas φαίνεται να έχει επιτύχει μια πρόσθετη έκπτωση 620 Ευρώ ή από λάθος του αντιπροσώπου η έκπτωση των 1070Ευρώ δόθηκε στην τιμή των 17.030 και όχι στην τιμή καταλόγου 17650. Αντε να βγάλουμε άκρη.

yannisath_21
12-05-09, 20:37

Όπως προείπε και κάποιος άλλος το Gardenia ΔΕΝ είναι Άσπρο ...
Τα δύο άσπρα είναι a) Το Κανονικό Λευκό και b) Το Biancospino, το οποίο είναι ελάχιστα πρός το Εκρού (όπως λες και συ σπάει λίγο).

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Biancospino είναι εξαιρετικό χρώμα και πάει πολύ στο αμάξι ΑΛΛΑ με αυτό χάνει λίγο από την σπόρ αίσθηση και αισθητική που ούτως ή άλλως έχει...Γίνεται λίγο πιο "κυριλέ", λίγο πιο Posh. Εντελώς προσωπική-υποκειμενική γνώμη.

rhgas
12-05-09, 21:28
Όπως προείπε και κάποιος άλλος το Gardenia ΔΕΝ είναι Άσπρο ...
Τα δύο άσπρα είναι a) Το Κανονικό Λευκό και b) Το Biancospino, το οποίο είναι ελάχιστα πρός το Εκρού (όπως λες και συ σπάει λίγο).

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το Biancospino είναι εξαιρετικό χρώμα και πάει πολύ στο αμάξι ΑΛΛΑ με αυτό χάνει λίγο από την σπόρ αίσθηση και αισθητική που ούτως ή άλλως έχει...Γίνεται λίγο πιο "κυριλέ", λίγο πιο Posh. Εντελώς προσωπική-υποκειμενική γνώμη.

Φίλε μου το κανονικό λευκό που αναφέρεις δεν υπάρχει στη ΜΙΤΟ. Υπάρχει μόνο το Biancospino (προς το εκρου όπως προείπατε) και το Gardenia το οποίο δεν το είδα ζωντανό αλλά δεν νομίζω οτι το λες λευκό παρόλο που έτσι αναφέρεται στο φυλλάδιο της A.R. Εγώ το παρήγγειλα σε Biancospino.

yannisath_21
12-05-09, 21:45
Φίλε μου το κανονικό λευκό που αναφέρεις δεν υπάρχει στη ΜΙΤΟ. Υπάρχει μόνο το Biancospino (προς το εκρου όπως προείπατε) και το Gardenia το οποίο δεν το είδα ζωντανό αλλά δεν νομίζω οτι το λες λευκό παρόλο που έτσι αναφέρεται στο φυλλάδιο της A.R. Εγώ το παρήγγειλα σε Biancospino.

'Εχεις απόλυτο δίκιο, γράψε λάθος... Μα στην πραγματικότητα επιμένω πως το Λευκό Gardenia μονο Λευκό δεν είναι ... Αλλά το "καλό" το Marketing όλα τα χρώματα αλέθει ...

rhgas
12-05-09, 21:53

Φίλε μου και στο site της Αλφα Ρομέο αυτά που αναφέρεις παραπάνω λέει και σου είπε και ο Παζαρόπλουλος (17650 στην 120 αντί 17500). Και εγώ με αυτές τις τιμές την παρήγγειλα αλλά φαίνεται ότι φίλος Kourkoubas πέτυχε πρόσθετη έκπτωση 620 ευρώ. Προσπαθώ και γω να δω τελικά τι ισχύει μ'αυτή την A.R.

rhgas
12-05-09, 21:58
'Εχεις απόλυτο δίκιο, γράψε λάθος... Μα στην πραγματικότητα επιμένω πως το Λευκό Gardenia μονο Λευκό δεν είναι ... Αλλά το "καλό" το Marketing όλα τα χρώματα αλέθει ...
Πάντως είναι πολύ καλύτερο κατα την άποψή μου από απόλυτο λευκό και για να είμαι ειλικρινής ακόμα και αν η Αλφα είχε κάποιο απόλυτα λευκό (που κακώς λείπει)χωρίς χρέωση μάλλον το biancospino θα έπαιρνα έστω και με +300 ευρώ. Τελικά μάλλον από τα πρόσθετα βγάζουν γιατί μη μου πει κανείς ότι το κόστος των υλικών των χρωμάτων δικαιολογούν τη διαφορά. Εξάλλου άλλες εταιρείες δεν χρεώνουν εξτρά κανένα χρώμα.

Elvis
12-05-09, 23:14
Επειδή αύριο θα παραγγείλω (επιτέλους!) την Μίτο, μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω με το ζήτημα του συναγερμού;

Να βάλω τον μαμά ή να πάρω αυτόν που μου δίνει δώρο; Μου είπαν ότι είναι ίδιοι. Είναι δυνατόν;

Kourkoubas
12-05-09, 23:27
Επειδή αύριο θα παραγγείλω (επιτέλους!) την Μίτο, μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω με το ζήτημα του συναγερμού;

Να βάλω τον μαμά ή να πάρω αυτόν που μου δίνει δώρο; Μου είπαν ότι είναι ίδιοι. Είναι δυνατόν;
πάρε το δώρο ... κι εγώ το δώρο πήρα ... META SYSTEMS

Elvis
12-05-09, 23:46
Τι διαφορές έχουν;

Diveblue
13-05-09, 09:52

Ζητα να σου κοψει απο την τιμη και αλλο η να βαλει κατι απο τα εξτρα αν πας για εργοστασιακη παραγγελια . Ο συναγερμος δεν τους κοστιζει σχεδον τιποτα λογω συμφωνιων που εχουν. Αργοτερα κανεις το κουμαντο σου και τοποθετεις ενα συναγερμο εντοπισμου μεσω GPS που προσφερει ουσιαστικη προστασια.

BillyP_21
13-05-09, 10:27
να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε MITO Φεβρουάριο-Μάρτιο, να περιμένει αυτές τις μέρες παράδοση και να του έχουν αλλάξει τις τιμές και τις εκπτώσεις που του είχαν πεί στην αρχή? Please Help γιατί με τον Παζαρόπουλο δεν την παλεύω άλλο:mad: :x

CAPO
13-05-09, 10:56
To Bianco Gardenia είναι περλέ.
κανένα χαρτί ή υπολογιστης δεν μπορει να το αποδώσει.
Είναι κάτι ανάμεσα στο περλέ του 500 και στο λευκο περλε της 147 GTA.

Σε άλλες αγορες σπαει ταμεία. Στην ελλάδα όλοι περνουν Biancospino (μάλλον γιατι το Biancospino είναι πιο sport και δεν έχουν δει πουθενα το gardenia, γιατί τα 100€ δεν νομιζω οτι κάνουν την διαφορά)

Υποτίθεται οτι όλοι οι dealer έχουν πραγματικά (βαμμένα) δείγματα χρώματος. Αν τους κολλήσεις θα στο δείξουν.

Geoulas
13-05-09, 12:33
Εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην Alfa Romeo.Οι χρωματικοί συνδυασμοί που επιτρέπεται να γίνουν είναι όλοι αισθητικά πολύ καλοί.Νομίζω ότι από εκεί και πέρα είναι καθαρά υποκειμενικό αν σε κάποιον αρέσει το χρώμα.Με εξαίρεση το κίτρινο το οποίο είναι πολύ extreme για Alfa τα υπόλοιπα έχουν το ενδιαφέρρον τους.Μία αναζήτηση φωτογραφιών στο ιντερνετ νομίζω πλέον, αφού υπάρχει αρκετό υλικό, αρκεί για να βρει κάποιος το χρώμα που του ταιριάζει...

Τα ταριφοχρώματα,πράσινα,ψοφιοκοκκινα και χρυσοκροκί δεν υπάρχουν στο χρωματολόγιο της Alfa!!!

(Σήμερα είδα για πρώτη φορά minicooper με πινακίδες από δημοτική υπηρεσία...Έχει πέσει πολύ χαμηλά τελικά...(Για αυτό πάω την Alfa, ούτε ταξί, ούτε μινιβαν, ούτε νεκροφορα)

Sileon
13-05-09, 12:47
...
(Σήμερα είδα για πρώτη φορά minicooper με πινακίδες από δημοτική υπηρεσία...Έχει πέσει πολύ χαμηλά τελικά...(Για αυτό πάω την Alfa, ούτε ταξί, ούτε μινιβαν, ούτε νεκροφορα)

Κυκλοφορεί ένα απίστευτο στην Πάτρα, ένα διαφημιστικό της Red-bull - κανονικό καρναβάλι. Το κακόμοιρο, το έχουν κάνει σαν αγροτικό. Δηλαδή είναι διθέσιο, με καρότσα η οποία φέρει μια γιγάντια μπουκάλα του εν λόγω αναψυκτικού. Πρόκειται, βασικά, για ένα τεράστιο κουτάκι το οποίο σχηματίζει γωνία με το έδαφος και ακουμπάει στην οροφή του οχήματος, στοχεύοντας τους ουρανούς.

Είναι παντελώς γελοίο! Νομίζεις οτι πρόκειται για κάποιο super-duper διαστημικό κανόνι που από στιγμή σε στιγμή θα αρχίσει να ρίχνει τίποτα παγωμένους όλμους!!

Varypodaros
13-05-09, 12:54
το εχω δει και εγω αυτο το κοθπερακι στην Πατρα. εχεις παρατηρησει ομως τι κοπελες το κυκλοφορουν;;;:cool:

Sileon
13-05-09, 13:03
Όχι..
Με καθηλώνει το γοητευτικότατο θέαμα του τεράστιου κουτιού.
Την επόμενη φορά θα έχω το νου μου για την οδηγό.

Γιατί, όμως, έχω μείνει με την αίσθηση πως οι οδηγοί είναι άντρες;..:confused:

Εκτός αν κυκλοφορούν πάνω απο ένα!

Gee..

NiVo
13-05-09, 13:35
Distinctive 155hp, biancospino, Sportpack = 19.000 Ευρώ. (Παζαρόπουλος).

a.b.
13-05-09, 13:43

Δεν ξέρω το χρώμα αλλά σήμερα είδα ΜΙΤΟ με χρώμα μεταξύ λευκού & κρεμ και ήταν κούκλα!!

NiVo
13-05-09, 13:43
Δεν ξέρω το χρώμα αλλά σήμερα είδα ΜΙΤΟ με χρώμα μεταξύ λευκού & κρεμ και ήταν κούκλα!!
Αυτό είναι το biancospino.

JPap
13-05-09, 13:48
To Bianco Gardenia είναι περλέ.
κανένα χαρτί ή υπολογιστης δεν μπορει να το αποδώσει.
Είναι κάτι ανάμεσα στο περλέ του 500 και στο λευκο περλε της 147 GTA.

Σε άλλες αγορες σπαει ταμεία. Στην ελλάδα όλοι περνουν Biancospino (μάλλον γιατι το Biancospino είναι πιο sport και δεν έχουν δει πουθενα το gardenia, γιατί τα 100€ δεν νομιζω οτι κάνουν την διαφορά)

Υποτίθεται οτι όλοι οι dealer έχουν πραγματικά (βαμμένα) δείγματα χρώματος. Αν τους κολλήσεις θα στο δείξουν.

Τον περασμένο μήνα ήμουν Ιταλία για κάποιες δουλείες και είδα 2 ΜιΤο Bianco Gardenia και δεν εχει καμοία μα καμοία σχέση , σαν χρώμα με αυτά που αναφέρεις .Όπως επίσης και δεν ισχύει οτι σπάει ταμεία σε άλλες αγορές.

Η δικία μας έρχεται τον άλλο μήνα!Εν αναμονή λοιπόν!:)

spartalord
13-05-09, 14:14
παιδια μην παιρνετε το Biancospino .... λερωνει απιστευτα, το κοτσιλανε τα πουλια λες και το κανουν επιτιδες...γρατσουνιζετε πολυ ευκολα και πανω απολα δεν ειναι το γνησιο κοκκινο χρωμα της Α.R που ολοι αγαπησαμε....(η αληθεια βεβαια ειναι οτι....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΑΨΨΨΨΨΨΨ.............:whistling:

NiVo
13-05-09, 14:31
...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ...
:P :lipssealed:

Sileon
13-05-09, 14:33
Ναι, ναι, συμφωνώ. Δεν λέει. Μην παίρνετε Biancospino. Κάτι ξέρουμε και εμείς που το έχουμε.. Πραγματικά ελκύει το μάτι - ε, την βρωμιά. Πφφφ..Απάλευτο :D

Παρεμπιπτόντως, το gardenia δε μου λέει όπως και εκείνο το άγευστο γαλάζιο. Κατ'εμέ, αποτελούν τα πιο άτονα χρώματα της γκάμας.
Απαραιτήτως πρέπει να τα δει απο κοντά ο υποψήφιος αγοραστής για να κρίνει το όλο αποτέλεσμα!!! Πραγματικά, παιδιά, μην ρίξετε παραγγελία στηριζόμενοι μόνο σε φώτο και κολακευτικά σχόλια. Είναι αρκετά ιδιότροπα χρώματα!

Diveblue
13-05-09, 14:38
Να προσθεσω επισης να μεινετε μακρυα απο το Nero Etna. Στον ηλιο ειδικα φαινεται σαν αλλο χρωμα, μας κοροιδευουν δηλαδη!!! Ντροπη τους, μπουκοταζ στο μαυρο!!! :egyptdance:

Παντως σοβαρα τωρα, το συγκεκριμενο χρωμα ειναι ποοοοολυ ευπαθες και γρατζουνιες φαινονται πολυ ευκολα και οποτε το πλενω χαλιεμαι απιστευτα με οσα βρισκω πανω της. Ασε που μιση ωρα μετα το πλυσιμο θελει παλι πλυσιμο!!! Επισης σε ενδεχομενο να χρειαστει τοπικη βαφη, ειναι δυσκολο χρωμα να βγει σωστα ο συνδυασμος ΑΛΛΑ... αποζημιωνει πληρως οταν πεσει φως πανω της....:love::love:

spermnator
13-05-09, 14:38

1.Ποτε πηρες προσφορα;
2.Ετοιμοπαραδοτη;
3.Ειναι τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι και τελη μεσα και ολα κτλ;
4.premium pack?δωρο;Καποιο αλλο εξτρα δωρο οτιδηποτε;

PLEASE RESPONSE!!!!

NiVo
13-05-09, 14:41
1. Σήμερα
2. Ναι σε 10 εργάσιμες
3. Ναι μετρητοίς
3. Οχι premium, εξτρα χρηματική έκπτωση 530 Ευρώ.

nero147
13-05-09, 14:47
ΩΩωω καλοταξιδο.Κ εδω στην Πατρα βλεπω συνεχεια Μιτο κ δεν ξερω αν ειναι κανενας του φορουμ να χαιρετησω ή θα φανω χαζος:lol:

spermnator
13-05-09, 14:49
19.130Ε +890σπορτ+300χρωμα+580 τα κοκοψωψαρατου παζαροπουλου-870 η προσφορα=20.030. Πως λοιπον σου εβγαλε εξτρα εκπτωση 530 ευρω;1030 την βγαζουμε εδω.

Επαναλαμβανω 19.000 τελικη με το κλειδι στο χερι σε 10 μερες;Το εκλεισες;

NiVo
13-05-09, 14:52
19.130Ε +890σπορτ+300χρωμα+580 τα κοκοψωψαρατου παζαροπουλου-870 η προσφορα=20.030. Πως λοιπον σου εβγαλε εξτρα εκπτωση 530 ευρω;1030 την βγαζουμε εδω.

Επαναλαμβανω 19.000 τελικη με το κλειδι στο χερι σε 10 μερες;Το εκλεισες;
1. Τα ετοιμοπαράδοτα με ότι εξοπλισμό διαθέσιμο (που χρεωνεται πριν την έκπτωση)...έχουν συνολική έκπτωση από την Alfa Romeo 1.370 Ευρώ.
19.130+890+300+582-1370-532=19.000
2. Ναι έχει κλείσει.

Sileon
13-05-09, 14:52
ΩΩωω καλοταξιδο.Κ εδω στην Πατρα βλεπω συνεχεια Μιτο κ δεν ξερω αν ειναι κανενας του φορουμ να χαιρετησω ή θα φανω χαζος:lol:

Ένας biancospinos με μαύρη οροφή είμαι εγώ! Δεν έχω δει άλλο.

NiVo
13-05-09, 14:54
Εναλλακτικά αντί για 532 Ευρώ χρηματική έκπτωση, μπορείς να πάρεις 5 χρόνια δωρεάν σερβις (εργασία+υλικά) ή συνδυασμό δώρων (συναγερμό, parking sensors) και χρηματική έκπτωση.

Τώρα 50-100 ευρώ πάνω/κάτω μπορεί να παίζει από προσφορά σε προσφορά ανάλογα με την τελική αξία και το στρογγύλεμα επιτόπου.

spermnator
13-05-09, 15:01
Εναλλακτικά αντί για 532 Ευρώ χρηματική έκπτωση, μπορείς να πάρεις 5 χρόνια δωρεάν σερβις (εργασία+υλικά) ή συνδυασμό δώρων (συναγερμό, parking sensors) και χρηματική έκπτωση.

Τώρα 50-100 ευρώ πάνω/κάτω μπορεί να παίζει από προσφορά σε προσφορά ανάλογα με την τελική αξία και το στρογγύλεμα επιτόπου.
Ευχαριστω φιλε..περναω μια βολτα παζαροπουλο κιφ.. αλλα πραγματικα ο καθε αντιπροσωπος το κοντο και το μακρυ του...μου κανει μεγαλη εντυπωση παντως που δεν εδωσες 530 για 5 χρονια σερβις δωρεαν ειναι τρελη προσφορα εκτος κ αν κριβει μικρα γραμματα..

angelos_ARlover
13-05-09, 15:06
Και γω με rosso alfa αλλα υπαρχει και αλλο οποτε οταν θα εχω το αυτοκολλητακι θα με ξεχωριζεις:okk:

nero147
13-05-09, 15:12
Ένας biancospinos με μαύρη οροφή είμαι εγώ! Δεν έχω δει άλλο.

Α ναι;Εχω δει αλλη μια λευκη που αραζει συνηθως διπλα στο καστρο κ το οδηγει μια κοπελα νομιζω,κ κλασικα μια μαυρη η οποια αραζει Κων.λεως λιγο πριν τα Ελτα

NiVo
13-05-09, 15:13
μου κανει μεγαλη εντυπωση παντως που δεν εδωσες 530 για 5 χρονια σερβις δωρεαν ειναι τρελη προσφορα εκτος κ αν κριβει μικρα γραμματα..
Δεν κρύβει τίποτε ...Μια χαρά προσφορά είναι: πρακτικά 5 ετήσιες επισκέψεις είναι ή κάθε 15.000 χλμ σύμφωνα με το πρόγραμμα συντήρησης. Ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών (π.χ. αν εσύ θες να αλλάζεις λάδι-φίλτρο κάθε 7.500 δεν προσφέρονται).
Εγώ επέλεξα την έκπτωση για άλλους λόγους.

Σε σχέση με αυτό που λες, "ο κάθε αντιπρόσωπος τα δικά του"...διαφωνώ, οι τιμές είναι μεν στανταρ, αλλά αν θέλει να σου δώσει παραπάνω έκπτωση μειώνοντας το ποσοστό του, είναι δικαιωμά του και στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού.

nero147
13-05-09, 15:15
Και γω με rosso alfa αλλα υπαρχει και αλλο οποτε οταν θα εχω το αυτοκολλητακι θα με ξεχωριζεις:okk:

Ε τοτε να συναντηθουμε να με πατε βολτα :lol::lol:
Αλλα ας παμε στο συναντησεις Πατρας μη μαμησουμε το τοπικ

BillyP_21
13-05-09, 15:18
να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε MITO Φεβρουάριο-Μάρτιο, να περιμένει αυτές τις μέρες παράδοση και να του έχουν αλλάξει τις τιμές και τις εκπτώσεις που του είχαν πεί στην αρχή? Please Help γιατί με τον Παζαρόπουλο δεν την παλεύω άλλο:mad: :x

κανείς να υποθέσω????:confused:

spiderman
13-05-09, 16:45
Νικ, καλοριζικη!!πληθαινουν τα καλα χερια με την μικρη!ευγε!

yannislp
13-05-09, 16:50
Καλοριζικη Νικο και απο εμενα!

NiVo
13-05-09, 16:52
Θενκς...Θα το πώ στην Ελένη....:hysterical:

Sileon
13-05-09, 16:59
Καλορίζικη και καλοτάξιδι.

Θα την ερωτευτείς!

BillyP_21
13-05-09, 17:06
ξέρεις κανένας εάν η έκπτωση των 870€ στην ΜΙΤΟ 155 περιλαμβάνεο την μείωση του τέλους ταξινόμησης, ή τα τέλη αφαιρούνται ξεχωριστά?

NiVo
13-05-09, 17:08
Τα τέλη έχουν αφαιρεθεί από την αρχική τιμή του μοντέλου.
Θυμάστε πόσο έκανε η distinctive 155 π.χ. πριν τις μειώσεις ως αρχική τιμή?

AlfaGTakos
13-05-09, 17:14
1. Σήμερα
2. Ναι σε 10 εργάσιμες
3. Ναι μετρητοίς
3. Οχι premium, εξτρα χρηματική έκπτωση 530 Ευρώ.

Καλοριζικο και καλοταξιδο....καλα ξεμπουκωματα :lol::lol::lol:

BillyP_21
13-05-09, 17:16
ευχαριστώ

BillyP_21
13-05-09, 17:18
Τα τέλη έχουν αφαιρεθεί από την αρχική τιμή του μοντέλου.
Θυμάστε πόσο έκανε η distinctive 155 π.χ. πριν τις μειώσεις ως αρχική τιμή?

19800

NiVo
13-05-09, 17:23
Αρα το κέρδος λόγω μείωσης ΕΤΤ είναι 670 Ευρώ.

BillyP_21
13-05-09, 17:27
thanks. έχω μπερδευτεί τρελά με τον Παζαρόπουλο λέμε. όταν έχω λίγο χρόνο θα γράψω αναλυτικά τι έχει παιχτεί.

το μόνο που με συγκρατεί αυτή τη στιγμή είναι ότι παραλαμβάνω την επόμενη εβδομάδα

Agent_Nina
13-05-09, 17:32
πες μας κι εμάς γιατί εγώ στη λάμδα δε βγάζω άκρη..

Τώρα μου λένε ότι τα 17650 είναι 17030+620 δώρο από την AR
Τα 1070 δηλαδή είναι 620+450 το pr.pck, εκτός αν το τοποθετήσεις..

Και η ερώτησή μου είναι.. Σε εμάς που μας το δώσανε ήδη δώρο ΑΠΟ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ, θα έχουμε έκπτωση 620 ή 1070?????????

NiVo
13-05-09, 17:35
Η συνολική έκπτωση είναι 1070...οπότε είτε την παίρνεις ώς χρηματική ή ως συνδυασμό εξοπλισμού και χρημάτων.
Γιατί δεν το καταλαβαίνετε?

NiVo
13-05-09, 17:36
Αρα όσοι είχαν δώρο το Premium pack (και φυσικά το παρήγγειλαν έτσι) που στοιχίζει 450 Ευρώ η εκπτωση που δικαιούνται είναι το υπόλοιπο μέχρι τα 1070, δηλαδή 620 Ευρώ. Fair enough?

BillyP_21
13-05-09, 17:39
η υπόθεση έχει ως εξής: όταν την παρήγγειλα τον Φεβρουάριο, μου είχε πεί premium pack δώρο και έκπτωση από Παζαρόπουλο 660€. Τώρα μου λέει ότι πάω με τα νέα δεδομένα (δηλ. νέα τιμή, επιτόκια, κτλ). Το οποίο σημαίνει γλυτώνω 670 (τέλη ταξινόμησης), το premium pack δέν είναι πλέον δώρο, και μου κάνει έκπτωση 950€ όμως 870 είναι η έκπτωση της AR. Οπότε στην ουσία μου κάνει έκπτωση σαν αντιπροσωπεία 80€???:hysterical:. Και όλα αυτά φυσικά χωρίς να με ενημερώσει για τίποτα, ούτε να με ρωτήσει εάν συμφωνώ ή όχι. :wall::mad: :x

NiVo
13-05-09, 17:43
Πόσο έλεγε το χαρτί που υπέγραψες ως σύνολο? Και πότε έδωσες προκαταβολή?
Ποια ήταν η αρχική προσφορά κατά την παραγγελία (ως σύνολο) και πόσο λιγότερο είναι τώρα?

BillyP_21
13-05-09, 17:45
έλεγε στο σύνολο 22800. προκαταβολή (όχι ολόκληρη) έδωσα στις 20/2

NiVo
13-05-09, 17:46
Τι εννοείς όχι ολόκληρη προκαταβολή? Πόσο είναι το σύνολικό κόστος τώρα?
Δώρα σου είχε βάλει στην τότε παραγγελία (π.χ. δωρεάν σερβις ή συναγερμό?)

Waterspout
13-05-09, 17:48
Ευχαριστω...να σαι καλα...:angel::lol:

AlfaGTakos
13-05-09, 17:49

καλα χερια ειπε...:contract:

NiVo
:okk: Ευγε νέε μου.

NiVo
καλα χερια ειπε...:contract:
Και εσύ τι πετάγεσαι βρε κουλάδι? :hysterical::hysterical:

AlfaGTakos
13-05-09, 17:51
Και εσύ τι πετάγεσαι βρε κουλάδι? :hysterical:

κουλος οχι θεοκουλος:D

Να σε δω με την ΜιΤο....αργησες αλλα δοκιμασες και συ χρυσο μου!:hysterical:

rhgas
13-05-09, 17:52
πες μας κι εμάς γιατί εγώ στη λάμδα δε βγάζω άκρη..

Τώρα μου λένε ότι τα 17650 είναι 17030+620 δώρο από την AR
Τα 1070 δηλαδή είναι 620+450 το pr.pck, εκτός αν το τοποθετήσεις..

Και η ερώτησή μου είναι.. Σε εμάς που μας το δώσανε ήδη δώρο ΑΠΟ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ, θα έχουμε έκπτωση 620 ή 1070?????????

Εγώ την παρήγγειλα μέσα Απρίλη και στα 17.030 περιλαμβάνεται και το premium pack το οποίο και έβαλλα. Αν δεν το ήθελα μου έκοβε άλλα 450 Ευρώ άρα συνολική έκπτωση 620+450=1070 Ευρώ. Κι εσύ αφού το έχεις στον εξοπλισμό μάλλον η έκπτωση θα είναι 620 Ευρώ όπως και σε μένα .Δες και παλαιότερη παράθεση όπου τα εξηγώ αναλυτικά.

Agent_Nina
13-05-09, 18:04
ως comfort pack εννοείς premium pack φαντάζομαι..
Ψυχανεμίζομαι λοιπόν ότι θέλουν να μου φάνε τα 450, όπως μου τα λες εσύ..
αντιθέτως, άλλα υποστηρίζει ο αξιότιμος Νίκος:
Αρα όσοι είχαν δώρο το Premium pack (και φυσικά το παρήγγειλαν έτσι) που στοιχίζει 450 Ευρώ η εκπτωση που δικαιούνται είναι το υπόλοιπο μέχρι τα 1070, δηλαδή 620 Ευρώ.

τί ισχύει??

NiVo
13-05-09, 18:05
Τα ίδια λέμε. Αν έχεις premium/comfort (πως το λένε) pack 620 είναι η έκπτωση.

Diveblue
13-05-09, 18:16
Καλοριζικη Νικο, αντε μπηκες και εσυ στο χορο της MiTo φιλε. :okk: Καλοταξιδη και στο επομενο track day θα ειμαστε αρκετοι με τις μικρες μας.

rhgas
13-05-09, 18:18
Τα ίδια λέμε. Αν έχεις premium/comfort (πως το λένε) pack 620 είναι η έκπτωση.

Συμφωνώ οτι λέμε τα ίδια. Παλαιότερα η προσφορά ήταν to premium(ή comfort όπως το είπα εγώ) pack,ενώ τώρα η προσφορά είναι 1070 ευρώ έκπτωση. Αρα αν θέλεις το premium pack το πληρώνεις περίπου 450 από τα 1070 και μένουν τα υπόλοιπα 620 ως πρόσθετη σε σχέση με παλιότερα έκπτωση. Τώρα βέβαια μπορεί να πετύχεις και κανένα δώρο ακόμα όπως (μη) εργοστασιακό συναγερμό, πατάκια, δεύτερο τηλ/νο κλειδί.Τώρα βάβαια ο συμφορουμίστας Kourkoubas κατάφερε μια πρόσθετη έκπτωση άλλα 620 Ευρώ σύμφωνα με τα λεγόμενά του

Agent_Nina
13-05-09, 18:22
βρε 650 μου έκανε η αντιπροσωπεία, δεν είναι αυτό το ερωτηματικό μου.. αλλά το γιατί δεν κερδίζω και τα δύο αφού το pr.pack το έχω ήδη ως δώρο και τα 1070 τα έδωσε τώρα..

NiVo
13-05-09, 18:29
:dizzy: Καλό ως wishful thinking, αλλά κακώς το συζητάμε εδώ μέσα ως δήθεν "πρόβλημα"...διότι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Ζήτα το από τον πωλητή...τι άλλο να κάνουμε εδω?
Από την άλλη αν στο έδινε επιπλεον ως έκπτωση, αυτοί που αγοράζουν/παραγγέλνουν τώρα τι θα έλεγαν?
Όπως έχει το σύστημα αυτός που θα παραλάβει με εσένα την ίδια μέρα, με τον ίδιο εξοπλισμό και έκδοση θα πληρώσει ακριβώς τα ίδια χρήματα, οπότε ...it makes sense.

rhgas
13-05-09, 18:35
βρε 650 μου έκανε η αντιπροσωπεία, δεν είναι αυτό το ερωτηματικό μου.. αλλά το γιατί δεν κερδίζω και τα δύο αφού το pr.pack το έχω ήδη ως δώρο και τα 1070 τα έδωσε τώρα..

Μα τώρα δεν δείνει το premium pack δώρο, δίνει τα 1070 ευρώ (εκτός βέβαια από τα 670 ευρώ περίπου που έπεσε η τιμή λόγω έκπτωσης από τα τέλη ταξινόμησης). Όποιος το θέλει (όπως εγώ) το πληρώνει. Τα 650 που σου έκανε η αντιπροσωπία είναι πρόσθετη έκπτωση από την A.R ή από τα τέλη ταξινόμησης; Πες μας τι παρήγγειλες και τι τελικά πληρώνεις αναλυτικά για να βγάλουμε άκρη.Πότε σου έρχεται με το καλό;

NiVo
13-05-09, 18:40
Η πολλή ανάλυση οδηγεί σε παράλυση βρε παιδιά.
Εγώ νομίζω κανένας δεν πάει να σας φάει την έκπτωση, είναι απλά δυσνόητο διότι δεν βγήκε η Alfa Romeo να πει...δεν κάνω πλέον δώρα premium pack αλλά συνολική έκπτωση, και όποιος έχει παραγγείλει χ εξοπλισμό αυτός τιμολογείται κανονικά και μετά αφαιρείται η έκπτωση.

Kourkoubas
13-05-09, 18:42
Η πολλή ανάλυση οδηγεί σε παράλυση βρε παιδιά.
Εγώ νομίζω κανένας δεν πάει να σας φάει την έκπτωση, είναι απλά δυσνόητο διότι δεν βγήκε η Alfa Romeo να πει...δεν κάνω πλέον δώρα premium pack αλλά συνολική έκπτωση, και όποιος έχει παραγγείλει χ εξοπλισμό αυτός τιμολογείται κανονικά και μετά αφαιρείται η έκπτωση.
Εμένα δεν μου έκαναν δώρο το Premium ... εμένα μου κάνανε έπτωση 1070 ευρώ αλλά με αρχική τιμή αυτοκινήτου 17.030 ...:search::search:

Agent_Nina
13-05-09, 18:47
Αυτό του Κουρκουμπά, θέλω να πετύχω... γιατί στην τελική εγώ το pr.pack δεν το καιγόμουνα.. γιατί τώρα να το πληρώσω με το έτσι θέλω?

Σε ποιά αντιπροσωπεία έγινε αυτό αγαπητέ?

rhgas
13-05-09, 18:47
Εμένα δεν μου έκαναν δώρο το Premium ... εμένα μου κάνανε έπτωση 1070 ευρώ αλλά με αρχική τιμή αυτοκινήτου 17.030 ...:search::search:

Φίλε μου νομίζω ότι πέτυχες το καλύτερο deal. Κανένας άλλος από όσο παρακολουθώ δεν κατάφερε αυτή την τιμή. Εκτός της έκπτωσης σου δώσανε κάτι άλλο σαν δώρο( π.χ. συναγερμό, πατάκια, κλειδί);

NiVo
13-05-09, 18:48
Εξοπλισμό, έκδοση κλπ, τελική τιμή, δώρα κλπ?
Δωσε Link αν το έχεις ξαναπεί.

Geoulas
13-05-09, 18:51
Αυτό το premium pack έχει καταντήσει ανέκδοτο.Αρχικά ακούστηκε ότι θα είναι δώρο για τις πρώτες παραγγελίες μέχρι οκτώβρη.Μετά στην ουσία μπήκε στον standar εξοπλισμό και τώρα αν κατάλαβα σιγά σιγά το ξαναβάζουν στα extra...Αυτά έπρεπε να γράφονται στο site και να μην πηγαίνουμε σαν τους ζητιάνους να ρωτάμε αν μας το κάνουν δώρο...

Kourkoubas
13-05-09, 18:56
Αμάν ρε παιδιά ... το έχω γράψει πόσες φορές :P

Premium Pack 450
Sport Pack 890
Κόκκινες Δαγκάνες 200
Σατινέ περιγράμματα 89
Πινακίδες = 565

Η παραγγελία μου έγινε με αυτές τις τιμές. Αυτές γράφει το χαρτί που υπέγραψα + Δώρο πατάκια / Συναγερμό. Αν τώρα μου αλλάξουν την τιμή όταν πάω να πληρώσω (μετρητά) τότε απλά δεν πρόκειται να πάρουν ούτε € από εμένα και ας κάνουν το αμάξι ότι θέλουν ...

NiVo
13-05-09, 18:58
Κάποιο δώρο (π.χ. συναγερμό ή δωρεάν σέρβις) σου έδωσε?
Να υποθέσω ότι ήταν από τον Παζαρόπουλο?

BillyP_21
13-05-09, 19:02
Τι εννοείς όχι ολόκληρη προκαταβολή? Πόσο είναι το σύνολικό κόστος τώρα?
Δώρα σου είχε βάλει στην τότε παραγγελία (π.χ. δωρεάν σερβις ή συναγερμό?)

όταν λέω όχι ολόκληρη, εννοώ ότι είχαμε πεί 5000 προκαταβολή, έδωσα τον Φεβρουάριο τα 1000 και τα υπόλοιπα 4000 περίμενα να έρθει το αυτοκίνητο. Δώρα δέν είχε η παραγγελία η αρχική. Είχε το premium από AR και έκπτωση 660€. Η πρώτη τιμή ήταν 22800 και τώρα είναι 22311

rhgas
13-05-09, 19:18
Αμάν ρε παιδιά ... το έχω γράψει πόσες φορές :P

Premium Pack 450
Sport Pack 890
Κόκκινες Δαγκάνες 200
Σατινέ περιγράμματα 89
Πινακίδες = 565

Η παραγγελία μου έγινε με αυτές τις τιμές. Αυτές γράφει το χαρτί που υπέγραψα + Δώρο πατάκια / Συναγερμό. Αν τώρα μου αλλάξουν την τιμή όταν πάω να πληρώσω (μετρητά) τότε απλά δεν πρόκειται να πάρουν ούτε € από εμένα και ας κάνουν το αμάξι ότι θέλουν ...

Φίλε μου όπως ξανάγραψα συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Και σε μένα τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι σε μένα η αρχική τιμή ήταν 17650-1070 έκπτωση (όπως λέει και στο site της A.R) και όχι 17030-1070 όπως σου δώσαν εσένα.Το premium pack αν το θέλεις το πληρώνεις 450 ευρώ. Πάντως είναι απορίας άξιο ότι στον εξτρά εξοπλισμό όπως αυτός περιγράφεται στο site της A.R δεν αναφέρεται κάπου το premium pack.

Kourkoubas
13-05-09, 19:19
Φίλε μου όπως ξανάγραψα συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Και σε μένα τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι σε μένα η αρχική τιμή ήταν 17650-1070 έκπτωση (όπως λέει και στο site της A.R) και όχι 17030-1070 όπως σου δώσαν εσένα.Το premium pack αν το θέλεις το πληρώνεις 450 ευρώ. Πάντως είναι απορίας άξιο ότι στον εξτρά εξοπλισμό όπως αυτός περιγράφεται στο site της A.R δεν αναφέρεται κάπου το premium pack.

Όταν πήγα εγώ και η τιμή στο site ήταν 17030 ...

rhgas
13-05-09, 19:31

Πιθανόν να ήταν όπως τα λες αλλά ανέφερε και την έκπτωση των 1070 Ευρώ όπως τώρα;

Kourkoubas
13-05-09, 19:34
Πιθανόν να ήταν όπως τα λες αλλά ανέφερε και την έκπτωση των 1070 Ευρώ όπως τώρα;
Ναι και όπως έχω ξαναγράψει είδα και χαρτί από την AR

Vampire Alfisti
13-05-09, 19:59
αρχιτη τιμη το site για τα 155 dinstictive ειχε 18510 τωρα εχει 19130.....?
anyway την ειδα σημερα την κουκλα και αρωστησα....ευτυχως που εβαλα ηλιοροφη nav6,5 sport pack 18 .....εκτως των αλλων...πραγματικα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! ειδικα το nero etna....!!!και το εσωτερικο κοκκινο ταμπλο με κοκκινο μαυρο καθισμα...πεταλιερα σπορ...ολα ειναι τελεια:love:

Vampire Alfisti
13-05-09, 20:01
Φίλε μου νομίζω ότι πέτυχες το καλύτερο deal. Κανένας άλλος από όσο παρακολουθώ δεν κατάφερε αυτή την τιμή. Εκτός της έκπτωσης σου δώσανε κάτι άλλο σαν δώρο( π.χ. συναγερμό, πατάκια, κλειδί);

μην παιρνεις και ορκο....:shifty:

rhgas
13-05-09, 20:24
μην παιρνεις και ορκο....:shifty:
Ορκο δεν παίρνω. Αν ξέρεις κάτι πες το και σε μας.

angelos_ARlover
13-05-09, 20:26
Εγω τι να πω που δεν μου κανανε ουτε εκπτωση ουτε κανενα παρακαλω δωρακι παρολο που την ειχα φτασει 22.000 και προκαταβολη 10.000

Vampire Alfisti
13-05-09, 20:49
η δικη μου εκπτωση ειναι 1671 μαζι με το κερδος απο τα νεα τελη+πατακια,τριγωνο,φαρμακειο,πυροσβεστηρα,σε συνολο 24620(τιμη βεβρουαριου μαζι με τελη 580)μετρητα...

rhgas
13-05-09, 20:53
Εγω τι να πω που δεν μου κανανε ουτε εκπτωση ουτε κανενα παρακαλω δωρακι παρολο που την ειχα φτασει 22.000 και προκαταβολη 10.000

Ούτε το premium pack;

NiVo
13-05-09, 21:20
Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα των τιμολογίων...Ρε παιδιά ελεύθερη αγορά είναι, όσο θέλει πουλάει ο καθε dealer καταλαβετέ το, ο ένας δίνει πατάκια, ο άλλος συναγερμό, ο τρίτος τίποτε..., ο τέταρτος μεγαλύτερη τιμή και μετά σου κάνει έκπτωση...η τελική τιμή μετράει, η οποία συγκρίσιμη είναι μόνο για τον αγοραστή που γνωρίζει τι έχει παραγγείλει και τι πληρώνει.

rhgas
13-05-09, 21:31
Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα των τιμολογίων...Ρε παιδιά ελεύθερη αγορά είναι, όσο θέλει πουλάει ο καθε dealer καταλαβετέ το, ο ένας δίνει πατάκια, ο άλλος συναγερμό, ο τρίτος τίποτε..., ο τέταρτος μεγαλύτερη τιμή και μετά σου κάνει έκπτωση...η τελική τιμή μετράει, η οποία συγκρίσιμη είναι μόνο για τον αγοραστή που γνωρίζει τι έχει παραγγείλει και τι πληρώνει.

Προφανώς φίλε μου σε ελέυθερη αγορά ζούμε αλλά η παρούσα κουβέντα έχει να κάνει με την ενημέρωση των υποψήφιων αγοραστών ωστε να είναι ενήμεροι για το τι παίζει στην αγορά. Συμφωνώ μαζί σου ως προς την τελική τιμή που πληρώνει ο καθένας μας σε σχέση πάντα και με τον εξοπλισμό που περιλαμβάνει το πακέτο. Οπως ήδη αναφέρθηκε ο συνφορουμίτης Kourkoubaσ πέτυχε πρόσθετη έκπτωση 620 Ευρώ. Αν το γνώριζα πριν κλείσω τη δικιά μου το πιθανότερο θα ήταν να την πετύχω και γω. Ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί νέο θέμα με την προφορά που πέτυχε ο καθένας που έκλεισε μια ΜΙΤΟ.

spermnator
13-05-09, 21:37

Γιαυτο σου λεω πως επεσες σε τρελη περιπτωση εσυ!Οταν ανακοινωσε η αλφα την εκπτωση των 1070,σχεδον αμεσως ανεβηκε η τιμη απο 17000 στα 17500 του μοντελου σου.Εσυ προφανως πετυχες αυτο το μεταβατικο σταδιο και ειναι αποριας αξιο πως τους ξεφυγε τετοιο πραγμα.Και μαγγια σου και μπραβο σου.Φαρδε.:tongue: αντε και για τζοκερ:tongue:
Και στο λεω αυτο γιατι οταν το συζηταγαμε πριν 2 μερες και ειχες πει για τα 1070 εκπτωση,την ιδια μερα στο σαητ ηταν ακομα στα 17030,εκεινη την στιγμη πηρα παζαροπουλο και μου ειπε οτι "ναι ειναι 1070 η εκπτωση αλλα δεν με απασχολει τι λεει το σαητ,η τιμη της ειναι 17.500".και μετα απο μια μερα ανεβηκε και η τιμη στο σαητ....Πετυχες τρελη περιπτωση και παλι μπραβο σου.

ΝικοΥ κι ομως ο καθενας δινει οτι τιμες θελει.τολιας γερακα δευτερα απογευμα 17650 για την 120 19130 για την 155 αρχικες,δωρο μονο το πριμιουμ,μου ειπε ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΑ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ και οταν του ειπα για εκπτωση η δωρο μου ειπε δωρο συναγερμο.Δεν το θελω του λεω αλλο?μου λεει δωρο αισθητηρες..ΤΟυ λεω ειναι στο πριμιουμ..και του αντιπροτεινω εκπτωση..εδωσα τηλ να με παρει να μου πει...ακομα κανενα τηλ..προφανως πουλησαν αρκετες δεν τους ενδιαφερει αλλο ή δεν τους κανει το παρουσιαστικο μου για την μιτο..τι να πω....

NiVo
13-05-09, 21:39
Απ' ότι φαίνεται και στην ίδια εταιρεία αν ρωτήσεις άλλο πωλητή, άλλη προσφορά θα σου δώσει...:lol:

spermnator
13-05-09, 21:47
Απ' ότι φαίνεται και στην ίδια εταιρεία αν ρωτήσεις άλλο πωλητή, άλλη προσφορά θα σου δώσει...:lol:

εδω ακριβως ειναι το θεμα.δεν υπαρχει διαφανεια.ο καθενας το κοντο και το μακρυ του.και ολη αυτη η συζητηση δεν πιστευω να γινεται απο θεμα τσιγγουνιας.αν ηταν ετσι παιρναμε chinamotors.γινεται γιατι η συνειδηση μου δεν μου επιτρεπει με διαφορα μαγειρεματα ΝΑ ΠΙΑΣΤΩ :whatever: ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 200 ΕΥΡΩ.νομιζω το ιδιο ισχυει για οποιοδηποτε συμμετεχει σε αυτη τη συζητηση.δεν τα βρηκαμε στον δρομο...

NiVo
13-05-09, 21:49
Ο πιο απλός τρόπος είναι και ο πιο παλιός. Απλά ρωτάς σε 2-3 εμπόρους και παίρνεις την καλύτερη προσφορά.

mitsaklis
13-05-09, 22:01
Χαλαρώστε ρε παιδιά με τις τιμες.
Δείτε τι ωραία δουλειά έχει κάνει ο φίλος Ιταλός 2 DIN aftermarket λύση

http://img15.imageshack.us/img15/7010/imag0231r.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/4381/imag0230.jpg

angelos_ARlover
13-05-09, 23:58
Ενα τετοιο θελω και γω.

Dartoine
14-05-09, 00:18
τηλεχειριστήρια στο τιμόνι; B&M ;

gusmito
14-05-09, 01:14
Εγώ παιδιά έκλεισα σήμερα το πρωί στον παζαρόπουλο ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ 155 distinctive,rosso alfa ,sport pack ,χειρηστίρια , συναγερμό ,πινακιδες με 19650 και δεν με χάλασε καθόλου εφόσον τόλιας,σφακιανάκης και λάμδα μου δίναν τιμή 20600 είτε παραγγελία είτε ετοιμοπαράδοτο!

Hellenicsun
14-05-09, 01:17
Εγώ παιδιά έκλεισα σήμερα το πρωί στον παζαρόπουλο ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ 155 distinctive,rosso alfa ,sport pack ,χειρηστίρια , συναγερμό ,πινακιδες με 19650 και δεν με χάλασε καθόλου εφόσον τόλιας,σφακιανάκης και λάμδα μου δίναν τιμή 20600 είτε παραγγελία είτε ετοιμοπαράδοτο!

Άντε, καλορίζικο!

gusmito
14-05-09, 01:26
thanks!

nero147
14-05-09, 01:26
Καλα κ ασφαλη χιλιομετρα ευχομαι

spermnator
14-05-09, 10:28

premium pack φιλε;επισης σου προτεινε τπτ για 5 χρονια σερβις δωρεαν η εκπτωση στο ποσο,γενικα σου εδινε καποιες επιλογες;Τελος,ειχε αρκετα ετοιμοπαραδοτα να επιλεξεις;

gusmito
14-05-09, 12:43
Premium pack φίλε δεν είχε ενώ επίσης μου πρότεινε 5 χρόνια δωρεάν service ή 500Ε επιπλέον εκπτωση και φυσικά προτείκησα το service... ¨Οσο για το αν είχε επιλογές μου εμφάνισε ένα excel με μπόλικα αμάξια και είχα βρει 2-3 με αυτά που ήθελα +άλλο ένα extra πχ διαιρούμενο πίσω κάθισμα...

NiVo
14-05-09, 12:48
Καλή παραλαβή και καλοτάξιδη. Πόσες μέρες παράδοση?

gusmito
14-05-09, 13:10
Ευχαριστώ φίλε! 10 εργάσιμες μ είπε και έχω το κλειδι στο χέρι!

Dragon
14-05-09, 15:47
Παιδες μια ερωτηση αν και λιγο ακυρη.Μαλλον τελειως ακυρη.
Οταν βαζεις οπισθεν ακουγετε ενα μπιπ οτι ενεργοποιηθηκαν οι αισθητηρες η απλα εμφανιζει την αποσταση στην οθονη χωρις να εχεις βρει εμποδιο βεβαια.

Sileon
14-05-09, 15:54
Κάνει "μπιπ" ενώ ταυτόχρονα εμφανιζεται και η οπτικη αναπαράσταση. Σαφώς, μόνο στην περίπτωση που βρίσκεσαι εντός εμβέλειας εμποδίου, αλλιώς μπαίνει όπισθεν χωρις να συνοδεύεται απο ήχους και λοιπά.

Dragon
14-05-09, 15:59
Οκ.Απλα σημερα εντελως ξαφνικα ειδα οτι δεν μου κανει το μπιπ οταν βαζω οπισθεν.
Μονο οταν πλησιασω εμποδιο.

Geoulas
14-05-09, 18:45
Μου έτυχε την δεύτερη μέρα να βγάζει error στους αισθητήρες και να μην δουλεύει, αλλά την άλλη μερα λίγο πριν πάω στο service μου δούλεψαν κανονικά...

Elvis
14-05-09, 20:15
Την έκλεισα!!!

spartalord
14-05-09, 20:16
bravo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Elvis
14-05-09, 20:17
Ευχαριστώ! Μεγάλη συμβολή στην επιλογή χρώματος είχες και εσύ!!!

Kourkoubas
14-05-09, 20:24
Παιδιά ΟΛΟΙ να προτιματε το biancospino και το Rosso ALfa ... έτσι ??? Είναι τα καλύτερα χρώματα :)

(Έτσι για να είμαστε λίγοι με το Black ETNA :P :P :P :P )

Elvis
14-05-09, 20:31
Ναι αλλά μόνο εμένα έχει ροζ καθίσματα.

spartalord
14-05-09, 20:33
ΤΙ ΕΧΕΙ??? ΑΝΘΡΩΠΕ ΤΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ???????????????????????????????????????????? ???????????

Waterspout
14-05-09, 20:34
και μενα πορτοκαλι χειροφρενο και λεβιε...

AlfaGTakos
14-05-09, 20:35
και μενα πορτοκαλι χειροφρενο και λεβιε...

μπραβο ρε συ! τελεια επιλογη!:okk:

Waterspout
14-05-09, 20:36
το ξερα οτι θα σου αρεσε εσενα..

Elvis
14-05-09, 20:37
Έλα ρε Σπάρτα, προφανώς αστειεύομαι. Αυτό που ήθελα να δείξω ότι κανένα αμάξι δεν είναι μοναδικό.
Για την ιστορία, το αυτοκίνητο είναι λευκό με μαύρο κάρμπον ταμπλό και μαύρα - κόκκινα καθίσματα, έτσι για να σπάει λίγο.

Όπως σου είπα και πριν, σκεφτόμουν για κόκκινο αλλά είδα το δικό σου και έκλεισα.
Επειδή προφανώς και δεν με θυμάσαι, είμαι ο φίλος του κάγκουρα με το μαμά (ο Θεός να το κάνει) RX-8, με το οποίο έκανες ένα φιλικό άνοιγμα στο ΣΕΦ!

spartalord
14-05-09, 20:38
σε θυμαμε ρε συ ....αμεσως οτι δεν σε θυμαμε....και ο φιλος σου πρεπει να με θυματε.......χιχιχιχιχι (ασχετο αλλα το εχουμε κανει chat εδω μεσα η οχι????)

spermnator
14-05-09, 22:11
καλησπερα και απο μενα.
αλλος ενας στην παρεα...120 τελικα distinctive+premium και ασπρο και μεσα μαυρα ολα.τπτ αλλο.17.900 σε 20 μερες και δωρο το service 5 χρονια.καλογεροπουλος μαρουσι.μου αντιπροτεινε -500 ευρω+συναγερμο δωρο αντι του σερβις αλλα ο συναγερμος δεν με καιει..
το επελεξα διοτι δεν υπηρχε τπτ στα 155 με premium ετοιμοπαραδοτο και για παραγγελια ξεφευγε ενα τριαρι πανω...και κυνηγησα πριμιουμ διοτι το cruise control(ελπιζω να) βοηθαει στα ταξιδια ενω οι αισθητηρες τους κρινω ακρως απαραιτητους και χρησιμους..εχουν και το συν της οπτικης ενδειξης..δεν λεω,καλο το σπορτ πακ αλλα δε πειραζει :)
τελος,η ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ εξυπηρετηση απο παζαροπουλο αμαρουσιου αψογη και αμεση...λεω μεχρι τωρα γιατι δεν εχω ακομα το αμαξι:Ρ ας το θεωρησετε διαφημιση δεν με πειραζει,εγω ειδα και αποειδα απο τους αλλους...
αυτα :)

manos46
14-05-09, 22:21
Rosso Giulietta μονο εγω εχω??:eek: Κανεις αλλος??