PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για αγορά μιας 147

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

ακ
28-09-04, 21:52
Ξερετε πότε θα αρχισουν οι παραγγελίες για την νεα 147.Θεωρείται οτι θα υπάρξει και διαφορά στην τιμή;

Thanasis
29-09-04, 14:10
Ξερετε πότε θα αρχισουν οι παραγγελίες για την νεα 147.Θεωρείται οτι θα υπάρξει και διαφορά στην τιμή;

Έχω ακούσει ότι οι πωλήσεις ξεκινούν τον Γενάρη. Θα μπορούσες όμως να ρωτήσεις και κάποια αντιπροσωπία :wink:

cmarin
29-09-04, 17:05
Θα υπάρξει κα μικρή διαφορά τιμής (προς τα πανω βέβαια), γύρω στα 1000Ε στην disntinctive. (πηγή αντιπροσωπία ανεπίσημα)

DJTaurus
29-09-04, 17:20
1000+?
That s a lot of money αλλα αν ηταν να παρω αυτοκινητο στην κατηγορια της σαφως και θα τα εδινα.

ακ
29-09-04, 19:50
Πόσο έγγυρο είναι αυτό; μου φαίνεται πολύ μεγάλη διαφορά 1000 ευρώπουλα,δηλαδη η dist θα κοστίζει 22000;

rdesypris
30-09-04, 12:31
...δηλαδη η dist θα κοστίζει 22000;
:shock: :shock: :shock:
(7.496.500 Δραχμούλες αν θυμάστε). Θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Πιστεύω ότι αν είναι +1000 θα υπάρχει και κάποιο αντίκρυσμα, π.χ. έξτρα εξοπλισμός. Υπομονή...

TAZIO
30-09-04, 16:01
Για να δούμε την νέα 147 τι έχει αποβάλει απο τα προβληματάκια τις 1ης.

jim147
30-09-04, 16:42

Τι προβληματακια ενοεις;;;;;;;;;;

chrisapo
30-09-04, 17:51

Τι προβληματακια ενοεις;;;;;;;;;;

Τι εννοείς Τάκη μου;;;;;; :D :D :D

f104g
03-10-04, 15:16

Τι προβλήματα δηλαδή έχει η πρώτη?

DJTaurus
03-10-04, 18:57
Eπιβεβαιωνω και εγω οτι οι παραγγελειες για την facelift ξεκινουν ιανουαριο...υπομονη

ακ
04-10-04, 08:00
ξεκινούν οι παραγγελιες ιανουάριο ή ξεκινούν οκτώμβριο και τα αυτοκίνητα έρχονται γενάρη;;

TAZIO
04-10-04, 16:29
κάτι η πόρτα της 3θυρης που κρεμάει, οι προκαταλύτες που χαλάνε τρυπάνε, κα΄τι οι τριγμοί απο τις κολώνες ή τους αεραγωγούς το cd που δεν βγάζει καμμια΄φορά το cd.
Για αυτά λέω μικροπράγματα που με την άφιξη του νέου 147 να έχουν βελτιωθεί. :wink:

konstantinos 155
04-10-04, 16:47
Στην 147 χωραω αλλα την εχω αποριψει με βαρια καρδια στο θεμα της ασφαλειας χωρις παρεξηγηση ετσι.Ειναι το αγαπημενο μου ''μικρο''.

DJTaurus
04-10-04, 16:49
Oχι, ιανουαριο θα ερθουν τα stok.

Timos
04-10-04, 16:50
Ενω με το Golf αν στουκαρεις με 100 χλμ/ωρα εχεις περισσοτερες πιθανοντητες ???

Spiros
04-10-04, 17:39
Η καινουργια 147 θα εχει καλυτερο μπροστινο, ποιο χοντρη λαμαρινα!
Αλλα απομενει να το δεις σε NCAP τεστ, αν γινει!
Η βαζεις μονος σου κλουβι!
Παντως, χωρις να θελω να λεω μεγαλες κουβεντες, εχω διαβασει σε εφημεριδες και εχω δει σε φωτογραφιες κομμενα Βολβο, Γκολφ, Αουντι, Φορντ απο συγκρουσεις!
Σπυρος

konstantinos 155
04-10-04, 20:51
Ενω με το Golf αν στουκαρεις με 100 χλμ/ωρα εχεις περισσοτερες πιθανοντητες ???

Το εχω ψαξει τοθεμα φιλε μου.
Το golf 4 εχει 4 αστερια και θεωρειται σημειο αναφορας για την κατηγορια του.
Η 147 ναι μεν εχει 3 αστερια,αλλα συγκεντρωνει 18/18 απο την πλευρικη συγκρουση,αριστα δηλαδη και μονο 3/16 απο την μπροστινη.Οποτε για εμενα αυτο ειναι ο σημαντικοτερος ανασταλτικος παραγοντας,χωρις ξαναλεω να θελω να υποβαθμισω κανεναν. :)

Timos
04-10-04, 21:08
Μηπως υποβαθμιζουν την νοημοσυνη μας με τα CrashTest και τα αστερακια???
Εγω ξερω πως αν την φας τη στουκα θα πρεπει ο θεος να βαλει το χερι του και οχι τα αστερακια.
Τα Τεστ που κανουν σιγουρα ειναι βασισμενα σε ακριβεστατες προσομοιωσεις πλαγιομετωπικων-πλαγιων κλπων συγκρουσεων.
Τωρα τι κοινο σημειο αναφορας μπορει να εχει μια τετοια συγκρουση με την πραγματικοτητα το αφηνω στην κριτικη ικανοντητα του καθενος.
Η δικια μου λεει πως οποιαδηποτε στουκα, ακομα και με 20χλμ/ωρα με οποιοδηποτε αυτοκινητο μπορει να αποβει μοιραια.
Ποσο μαλλον με 80-100 χλμ/ωρα που συνηθως ''μπαινουμε''
Την ταυτοτητα στο στομα λοιπον ή στην δεξια με 20 και ματια 24.

Αν ειναι να σουρθει τα 2 αστερακια παραπανω ουτε προκειτε να τα καταλαβεις!!!

Και κατι ακομα, τα Golf απο αστερακια πανε καλα, απο Βραχυκυκλωματα μετα την συγκρουση ομως????

Αυτα δεν τα λενε....Απο προσωπικη εμπειρια σε ατυχηματα οπου εμπλεκεται Golf πλαγιομετωπικα στην εθνικη οδο αλλα και σε στενο!!!
4-5 αρχισαν να καπνιζουν και το 1 αρπαξε!!! Αυτο στο στενο.

Anyway....φαυλος κυκλος...

tstrat
04-10-04, 21:19
Φίλε konstantine 155,
δέν μπαίνω καθόλου στήν διαδικασία νά αμφισβητήσω ή νά υπερθεματίσω τίς απόψεις σου.
Απλά θέλω νά επισημάνω ότι ουσιαστικά θέτεις, κατά τήν γνώμη μου, γιά μία ακόμη φορά τό "αιώνιο" δίλημα γιά τόν υποψήφιο αγοραστή πού καλείται νά επιλέξει μέ βάση τό στοιχείο τής παθητικής ή τής ενεργητικής ασφάλειας.
Σχεδόν αδύνατη σέ αυτοκίνητα μεσαίας κατηγορίας η "ισοπαλία" τών δύο στοιχείων. Απλά ο καθένας ανάλογα μέ τίς προτεραιότητες καί τίς αξιολογήσεις του προχωρά καί επιχειρηματολογεί αντιστοίχως.
Οπότε καί εγώ μέ τήν σειρά μου θά χρησιμοποιήσω τήν τελευταία φράση τού Τίμου στό προηγούμενο πόστ. "Φαύλος κύκλος"

A.Ascari
04-10-04, 21:31
Αν είναι να πηγαίνω συνέχεια με 50 χιλ όπως κάνουν στα test προτιμώ να έχω μόνο 1-2-3 αστέρια
Γιατί από εκεί και πάνω κανένα αυτοκίνητο ότι και να κάνουν δεν αντέχει
Προτιμώ να έχω καλό κράτημα φρένα και γκάζι όποτε το χρειάζομαι παρά να έχω αστέρια και όταν θα χρειαστώ τα φρένα η τα γκάζια να βγάζω το πόδι από έξω για να φρενάρω η να σπρώξω
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα άλλα αυτοκίνητα θεωρώ τα test μόνο και μόνο για να πουλάνε μούρη μερικές εταιρίες και τίποτα παραπάνω
Ας κάνουν τεστ με 80 –120 χιλιόμετρα και μετά βλέπουμε ποσά αστέρια θα πάρουνε όλες η εταιρείες

chrisapo
04-10-04, 21:53
Αν είναι να πηγαίνω συνέχεια με 50 χιλ όπως κάνουν στα test προτιμώ να έχω μόνο 1-2-3 αστέρια
Προτιμώ να έχω καλό κράτημα φρένα και γκάζι όποτε το χρειάζομαι παρά να έχω αστέρια και όταν θα χρειαστώ τα φρένα η τα γκάζια να βγάζω το πόδι από έξω για να φρενάρω η να σπρώξω
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα άλλα αυτοκίνητα θεωρώ τα test μόνο και μόνο για να πουλάνε μούρη μερικές εταιρίες και τίποτα παραπάνω
Ας κάνουν τεστ με 80 –120 χιλιόμετρα και μετά βλέπουμε ποσά αστέρια θα πάρουνε όλες η εταιρείες
Συμφωνώ Ηρακλή στα χιλιόμετρα που πρέπει να οριοθετηθούν (χαμηλώτερα) για τα crash test!!! δηλ. θα πρέπει να γίνετε κάποια σύγκρουση με 80+ για να "καταλάβουμε " και να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

f104g
04-10-04, 22:21
Ας πω κι εγω την ιστορια μου.

Το πρωτο αυτοκινητο το πηραμε πριν 11 χρονια.Ηταν ενα πολυ γυαλιστερο μαυρο 155.
1800 κυβικα,130 αλογα,205 τελικη.Στην εποχη του δεν του κουνιοταν τιποτα.Μονο πολυ σπορ και αυτοκινητα ανω των 3500 κυβικων.
Οταν το εφερε ο πατερας δεν ηξερα τιποτα απο αυτοκινητα.Πηγαινα 5η δημοτικου.Ομως το αγαπησα γιατι ηταν το πρωτο μας αυτοκινητο.
Απο τοτε αρχισε η...εξελιξη.
Σημερα,11 χρονια μετα,εξω απο το σπιτι ειναι παρκαρισμενο αυτο το αυτοκινητο.Δικο μου πλεον μιας και αγορασαμε περσι αλλο.Οχι alfa romeo.Η μεταβαση πολυ δυσκολη και δεν προκειται να ''επουλωθει'' πληρως.
Γιαυτο και ακομα και τωρα με 2 ετων αυτοκινητο,τουρμπο με αναρτησεις κτλ το μυαλο κλωθογυριζει στο πως θα ειναι η νεα φουρνια των alfa...
Αυτο τον καιρο ψαχνω να την δωσω,βαρια τη καρδια!!
Εχω καταληξει σε golf 4 ομως παντα οταν ψαχνω κοιταω για 156 με την ελπιδα οτι θα με χωρεσει!!
Η Alfa Romeo ειναι μαρκα που σε κερδιζει.Και αν σε κερδισει σε κερδιζει για παντα!!!

Κωνσταντίνε καλά ξεκίνησες αλλά στην πορεία μας τα χάλασες. :shock: Δεν πειράζει ένας λιγότερος από την οικογένεια, :cry: αλλά όσον αφορά το Golf4 τι να πω καλό χρυσό αλλά....Golf,το θεωρώ αυτοκίνητο πολύ συντηρητικό και οδηγικά και εμφανισιακά αδιάφορο.Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς? :wink:

f104g
04-10-04, 22:23
κάτι η πόρτα της 3θυρης που κρεμάει, οι προκαταλύτες που χαλάνε τρυπάνε, κα΄τι οι τριγμοί απο τις κολώνες ή τους αεραγωγούς το cd που δεν βγάζει καμμια΄φορά το cd.
Για αυτά λέω μικροπράγματα που με την άφιξη του νέου 147 να έχουν βελτιωθεί. :wink:

Λεπτομέρειες

Timos
04-10-04, 22:57

Λεπτομέρειες

:claps:

nasos
04-10-04, 23:23
ΕΓΩ ΠΗΡΑ ALFAROMEO ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΚΟ ΣΚΥΛΙ ΨΟΦΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ! :twisted:

_JokeR_
04-10-04, 23:26

Πφφφ... αν είναι για αυτά να σκάσω 1000 ευρά παραπάνω για να πάρω το facelift... να λείπει... :twisted:

Πραγματικά λεπτομέρειες... :lol: :P

Timos
04-10-04, 23:37
Αποτι βλεπω ομως εχει ΚΑΛΟ κρανος :twisted:

nasos
04-10-04, 23:40
Αποτι βλεπω ομως εχει ΚΑΛΟ κρανος :twisted: :wink: RSR του jaque..REPLICA..τρις παγκοσμιος! :)

chrisapo
05-10-04, 11:59
Παιδιά είδατε και χθές και σήμερα τα ατυχήματα :cry: :cry:
Είμαι συγκλονισμένος, χθές 5-6 το πρωί κατέβασμα συγγρού ασημί 147 πάνω απο 200!!! σκοτώθηκε και ο οδηγός (Γιάννης Τριανταφυλίδης) και συνοδηγός και πήρε παραμάζωμα 53 χρονών στη στάση λεοφωρίου και άλλον έναν άνθρωπο αν θυμάμαι καλά!!!! Σύνολο 4 άνθρωποι :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Σήμερα το πρωί μαύρη Alfa δεν θυμάμαι μοντέλο πάλι Συγγρού τρομερή σύγρουση!!!!
Τι γίνεται βρε παιδιά μου ΑΣ ΒΑΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ 2000000!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟΥς ΔΡΟΜΟΥΣ!!!!!!

mixoulas
05-10-04, 11:59

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ (ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ) ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ (ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ).
ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ :lol:

Morpheus
05-10-04, 13:55
Είναι λίγο εθελοτυφλυσμός να αντιμετωπίζετε το θέμα της παθητικής ασφάλειας έτσι. Και δεν το λέω για την 147 που έχει 3 αστέρια, άλωστε η 147 έχει αυξημένη ενεργητική ασφάλεια οπότε έχεις αρκετές πιθανότητες να το αποφύγεις εκέι που με το Golf θα έκλεινες τα μάτια και θα έκανες τον σταυρό σου... :wink:
Αλλά ρε παίδες, μην τα πάιρνετε όλα τόσο ρηχά, δεν είναι έτσι.
Τι πάει να πεί "τα crash test γίνονται με 65χλμ και εγώ δεν πάω με τόσα"???
Εαν βγαίνει ατσαλάκωτος με τα 65 σημαίνει οτι στα 165 έχει πιθανότητες να ζήσει, ενώ εαν βγαίνει σακάτης στα 65 τότε στα 165... :?

Και μη μου πείτε οτι δεν έχετε δεί ποτέ άνθρωπο να βγαίνει μετά από τρακάρισμα με πάνω απο 150 χλμ ατσαλάκωτος...

Και κάτι ακόμη εξίσου σημαντικό.
Ένα αυτοκίνητο που θα χτυπήσει πχ πεζοδρόμιο με χιλιόμετρα και έχει μέτριο εώς κακό δέσιμο θα πάει τουλάχιστον καλίμπρα και θα αλαχτούν τα πάντα απο κάτω, ενώ αντίθετα ένα άλλο στιβαρότερο θα χρειαστεί τα μισά λεφτά για να φτιαχτεί!

Δεν απευθύνομαι στην 147 αλλά μιλάω γενικά για τις συνέπειες που πολλοί απο μας (συχνά - πυκνά και γω) κλείνουμε τα μάτια. :roll:

Όλα τα παραπάνω τα λέω από προσωπική εμπειρία μιας και έχω "ένοχο παρελθόν" με τρακαρίσματα. :(

rdesypris
05-10-04, 15:32
Αν είναι να πηγαίνω συνέχεια με 50 χιλ όπως κάνουν στα test ...

Η ταχύτητα που χρησιμοποιούν στα τεστ δεν ανταποκρίνεται στην ταχύτητα που κινούμαστε εμείς στους δρόμους. Ένα τέστ πρόσκρουσης με 50χλμ/ω, σε σταθερή μάζα μπετον "αρκετών" τόνων προσομοιώνει πραγματική πλαγιομετωπική σύγκρουση δύο οχημάτων - επειδή δεν μπορώ να βρώ αυτή τη στιγμή σχετικό λινκ για παράθεση, αν θυμάμαι καλά - που κινούνταν με 100χλμ/ω :wink:

Sotiris S.
05-10-04, 20:15
Μιας και ανοιξατε αυτο το τοπικ,κατι σχετικο:
χθες στις ειδησεις,μια 147 ασημενια κατεβαινε τα ξημερωματα στις 6 τη συγγρου.Μεσα ηταν ο οδηγος και αλλοι 2.Ο οδηγος εχασε τον ελεγχο και πηρε μαζι του 2 τυχερους που καθονταν στη σταση,μετα πηρε 4 αυτοκινητα πουταν παρκαρισμενα και επεσε σε μια κολωνα με τη μουρη!Η 147 ΛΙΩΜΑΑΑΑ!!!!!τα 4 αυτοκινητα διαλλημενα στο πλαι,ο οδηγος και ενας πεζος νεκροι,οι 2 επιβατες βαρια.Και 2 μαρτυρες ειπαν οτι κατεβαινε με πανω απο 200...αα ειχε και ωραια ζαντουλα! :oops:

konstantinos 155
05-10-04, 20:25
Η δικια μου λεει πως οποιαδηποτε στουκα, ακομα και με 20χλμ/ωρα με οποιοδηποτε αυτοκινητο μπορει να αποβει μοιραια.
Ποσο μαλλον με 80-100 χλμ/ωρα που συνηθως ''μπαινουμε''

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου σε αυτο το σημειο.
Το ιδιο ειναι να τρακαρεις ακομα και με τα 20χλμ που λες με ατος και το ιδιο με την 147?Καμια σχεση.Μερα με την νυχτα!!

Και κατι ακομα, τα Golf απο αστερακια πανε καλα, απο Βραχυκυκλωματα μετα την συγκρουση ομως????

Αυτο δεν το ξερω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Παντως ειλικρινα προτιμω να εχω τις αισθησεις μου και να μπορεσω να βγω προτου παρει φωτια παρα να μεινω μεσα...αψητος :(

Anyway....φαυλος κυκλος...

Συμφωνω απολυτα.

Κωνσταντίνε καλά ξεκίνησες αλλά στην πορεία μας τα χάλασες. Δεν πειράζει ένας λιγότερος από την οικογένεια, αλλά όσον αφορά το Golf4 τι να πω καλό χρυσό αλλά....Golf,το θεωρώ αυτοκίνητο πολύ συντηρητικό και οδηγικά και εμφανισιακά αδιάφορο.Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς?

Ενας λιγοτερος μπορει να γινω αλλα η καρδια δεν φευγει απο το...φιδακι.
Στο θεμα του συντηρητικου και εμφανισιακα αδιαφορου δεν θα διαφωνησω αλλα σε αυτα τα χρηματα και δεδομενων καποιων λογων που και δεν τους ξερετε και θελουν αρκετη συζητηση ειναι αυτο που με καλυπτει περισσοτερο. :)

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ (ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ) ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ (ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ).

Δεν λεω οχι.Ετσι κι αλλιως την ενεργητικη την εχω πιο πανω απο την παθητικη στις περισσοτερες περιπτωσεις.Αλλα πως να την χρειαστεις την ενεργητικη οταν πας κανονικα και μολις περασεις απο ενα στενο σκασει πανω σου ο αλλος παραβιαζοντας το στοπ?Εκει δεν προλαβαινεις να χρησιμοποιησεις την ενεργητικη ασφαλεια!!

Τι πάει να πεί "τα crash test γίνονται με 65χλμ και εγώ δεν πάω με τόσα"???
Εαν βγαίνει ατσαλάκωτος με τα 65 σημαίνει οτι στα 165 έχει πιθανότητες να ζήσει, ενώ εαν βγαίνει σακάτης στα 65 τότε στα 165...

Και μη μου πείτε οτι δεν έχετε δεί ποτέ άνθρωπο να βγαίνει μετά από τρακάρισμα με πάνω απο 150 χλμ ατσαλάκωτος...

Αυτο ισχυει πλήρως.Δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι.

Τελος θα συμφωνησω οτι τα τεστ θα πρεπει να γινονται με περισσοτερα χλμ.
Δεν εχω σκοπο οπως ειπα και νωριτερα ουτε να θιξω ουτε να υποβαθμισω τις επιλογες κανενος!!Ουτως ή αλλως ειπα πτι η 147 ηταν μεσα στα σχεδια μου.

chrisapo
05-10-04, 22:54
Μιας και ανοιξατε αυτο το τοπικ,κατι σχετικο:
χθες στις ειδησεις,μια 147 ασημενια κατεβαινε τα ξημερωματα στις 6 τη συγγρου.Μεσα ηταν ο οδηγος και αλλοι 2.Ο οδηγος εχασε τον ελεγχο και πηρε μαζι του 2 τυχερους που καθονταν στη σταση,μετα πηρε 4 αυτοκινητα πουταν παρκαρισμενα και επεσε σε μια κολωνα με τη μουρη!Η 147 ΛΙΩΜΑΑΑΑ!!!!!τα 4 αυτοκινητα διαλλημενα στο πλαι,ο οδηγος και ενας πεζος νεκροι,οι 2 επιβατες βαρια.Και 2 μαρτυρες ειπαν οτι κατεβαινε με πανω απο 200...αα ειχε και ωραια ζαντουλα! :oops:

Δες παραπάνω Σώτο...

Παιδιά είδατε και χθές και σήμερα τα ατυχήματα
Είμαι συγκλονισμένος, χθές 5-6 το πρωί κατέβασμα συγγρού ασημί 147 πάνω απο 200!!! σκοτώθηκε και ο οδηγός (Γιάννης Τριανταφυλίδης) και συνοδηγός και πήρε παραμάζωμα 53 χρονών στη στάση λεοφωρίου και άλλον έναν άνθρωπο αν θυμάμαι καλά!!!! Σύνολο 4 άνθρωποι
Σήμερα το πρωί μαύρη Alfa δεν θυμάμαι μοντέλο πάλι Συγγρού τρομερή σύγρουση!!!!
Τι γίνεται βρε παιδιά μου ΑΣ ΒΑΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ 2000000!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟΥς ΔΡΟΜΟΥΣ!!!!!!

Sotiris S.
05-10-04, 22:58
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :lol:
παντως κανενας δεν υπερεβαλλε!και οι 2 τα ειπαμε οπως ειχαν! 8)

DJTaurus
05-10-04, 23:05
Απο εγκυρη πηγη ο οδηγος της μοιραιας 147 δεν ηταν ο ιδιοκτητης αλλα ο κολλητος του.

quattrofoglio
06-10-04, 08:14
Eγω πιστευω πως καλα κανει και το κοιταει το θεμα της παθητικης ασφαλειας, οπως επισης οτι τα crash test μας δεινουν μια πρωτη εικονα απο το πως θα συμπεριφεροταν το αυτοκινητο μας την ατυχη στιγμη.... Δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε τις δοκιμες αυτες.... Το μονο που μπορουμε ειναι να μην τους δωσουμε σημασια (αυτο εκανα εγω, ισως κακως)....

Φιλε Kostantine οντως οι 147 δεν εχουν καλη παθητικη ασφαλεια (απογοητευτικη θα ελεγα) αλλα ενεργητικη... Αν μεσα στο αμαξι σου μπαινει η οικογενεια σου, το ιδιο σου το παιδι, δεν μπορεις να κανεις τα στραβα ματια σ'αυτο το θεμα.... Ποιο αυτοκινητο εχεις στα υποψιν σου? Megane?

Sotiris S.
06-10-04, 10:44
Καλα ολα αυτα...τουλαχιστον για εμας που εχουμε θελω να πιστευω ολοι εδω μεσα καποια οδηγικη παιδεια και φοραμε ζωνη.Τι γινεται με τοοοοοσους αλλους εξω που δεν την χρησιμοποιουν?Το αυτοκινητο και 50 αστερακια να εχει,δεν σε σωζει απο μονο του.Εγω αυτο ξερω.Και Υugo να οδηγουσα λοιπον,η ζωνη ειναι απαραιτητη.Απο κει και περα,ο Θεος βοηθος! :?

mixoulas
06-10-04, 15:10

Δεν λεω οχι.Ετσι κι αλλιως την ενεργητικη την εχω πιο πανω απο την παθητικη στις περισσοτερες περιπτωσεις.Αλλα πως να την χρειαστεις την ενεργητικη οταν πας κανονικα και μολις περασεις απο ενα στενο σκασει πανω σου ο αλλος παραβιαζοντας το στοπ?Εκει δεν προλαβαινεις να χρησιμοποιησεις την ενεργητικη ασφαλεια!!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΔΙΑΣΧΙΖΩ ΤΗΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ ΜΕ ΕΝΑ VTI ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΦΕΥΓΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΞΥΣΤΑ ΠΙΣΩ ΜΟΥ. ΠΟΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΜΠΡΟΣΤΑ?

Timos
06-10-04, 16:48
:lol2:
mixoula αδιορθωτος!!! 8)
keep it up !!!

quattrofoglio
08-10-04, 11:45
Καλα ολα αυτα...τουλαχιστον για εμας που εχουμε θελω να πιστευω ολοι εδω μεσα καποια οδηγικη παιδεια και φοραμε ζωνη.Τι γινεται με τοοοοοσους αλλους εξω που δεν την χρησιμοποιουν?Το αυτοκινητο και 50 αστερακια να εχει,δεν σε σωζει απο μονο του.Εγω αυτο ξερω.Και Υugo να οδηγουσα λοιπον,η ζωνη ειναι απαραιτητη.Απο κει και περα,ο Θεος βοηθος! :?

Συμφωνω απολυτα....

Dimitris/147TI
08-10-04, 22:37
1)κάτι η πόρτα της 3θυρης που κρεμάει,2) οι προκαταλύτες που χαλάνε τρυπάνε, 3)κα΄τι οι τριγμοί απο τις κολώνες ή τους αεραγωγούς 4)το cd που δεν βγάζει καμμια΄φορά το cd.

1) Εννοείς τους τριγμούς στην πόρτα που η λύση του βρίσκετε στα επιπλέον κλείστρα που σου βάζει η Αλφα Ρομέο? Αν όχι... 8)
2) :crazy3:
3) Τριγμούς στο ταμπλό γνωρίζω απο πολλούς,αλλα ας είναι καλά ο "Θείος" LARINI :wink:
4) 1η φορά το ακούω αυτό

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,φτου φτου φτου :D

TAZIO
08-10-04, 22:57
4) 1η φορά το ακούω αυτό

Πάντα υπάρχει η 1 φορά :lol: :lol: :lol:

jim147
10-10-04, 16:13

Λεπτομέρειες

Πως θα νιωθεις οτι εχεις alfa romeo :lol: :lol: :lol: :lol:

jim147
10-10-04, 17:11

Συμφωνω απολυτα....

Ειναι να σε θελει και λιγο η ΤΥΧΗ κακα τα ψεματα!!!!!!!!!!!!!!!

TAZIO
10-10-04, 18:09

Λεπτομέρειες

Πως θα νιωθεις οτι εχεις alfa romeo :lol: :lol: :lol: :lol:
θα βρεί η alfa romeo άλλο τρόπο :lol:

jim147
10-10-04, 18:11
Καλα καλα μην το φωναζεις δυνατα και σε ακουσει το 156 απο κατω γιατι μετα τερμα τα χατηρια................... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Timos
15-10-04, 12:33
Eπειδη πολλα ακουστηκαν για δειτε αυτα...
Στουκα σε εθνικη οδο.....

http://img36.exs.cx/img36/8496/coche.jpg
http://img10.exs.cx/img10/3879/Img_1521.jpg

Η καμπινα και ο οδηγος, αγρατζουνιστοι :wink:

http://img100.exs.cx/img100/7303/Img_1525.jpg

alfista
15-10-04, 13:31
Ε όχι φίλε fellea! Τα είπαμε αυτά. Η 147 είναι για τα μπάζα σε παθητική ασφάλεια! Οι φωτογραφίες σου είναι επεξεργασμένες με photoshop! :lol: :lol:
Μόνο αν λέμε κάτι τέτοια και κράζουμε την alfa θα μας πούνε αντικειμενικούς κι ότι δεν εθελοτυφλούμε. Για να τελιώνουμε έχω προσωπική άποψη επί του θέματος κι αφήνω τα αποτελέσματα του ENCAP για τους αφελείς. 8)

Υ.Γ. Άσχετο αλλά τι ζάντα φοράει; Την 17άρα;

Timos
15-10-04, 15:18
την 17αρα Biohazard ελληνιστί 3 δρεπάνια....

kyan
15-10-04, 15:34
Biohazard
http://www.handykult.de/plaudersmilies.de/rofl.gif

Timos
15-10-04, 15:50
Εγω οταν την πρωτοειδα εκει πηγε το μυαλο μου.
Εχω ενα καδο Βιολογικων αποβλυτων (συριγγες, βελονες κλπ) και το σημα ειναι ιδιο με την ζαντα :idea:

kyan
15-10-04, 15:54
Και για όσους δεν κατάλαβαν:

http://www.osha-slc.gov/needlesticks/biohazard-sample2.jpg

Spiros
15-10-04, 16:47
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/alfasud/27668/327480
Αυτο δεν ειναι φωτοσοπ!
Συναιβη πριν 2 μηνες σε αυτοκινητοδρομο εξω απο την Στοκχολμη!
Αυτο το αυτοκινητο, 147; εχασε τον ελεγχο του ο οδηγος μεσα σε καταρακτωδη βροχη και βγηκε απο ενα ανοιγμα που αφηνε η διαχωριστικη μπαριερα!(σταυροδρομι).Τρακαρησε με το γκρι αυτοκινητο που βλεπετε τρακαρισμενο στην φοτο και κοπηκε στα δυο!
Στο τρακαρισμενο αυτοκινητο επεβαιναν 2 Ιταλοι τουριστες οι οποιοι τραυματιστηκαν σοβαρα, αλλα οχι θανατηφορα!
Σπυρος

alfista
15-10-04, 18:44
Τρακαρησε με το γκρι αυτοκινητο που βλεπετε τρακαρισμενο στην φοτο και κοπηκε στα δυο!

Tο 2ο μισό που είναι; :roll:
Νομίζω Σπύρο ότι σαφώς πρόκειται για ειδική περίπτωση, ανάλογες με την οποία έχουμε δει και σε bmw 3άρες, Audi Α3 κτλ.
Το πρόβλημα που είχαν "βρει" οι τύποι του ENCAP στην 147 εστιάζεται στο στράβωμα της κολώνας του οδηγού, και κατά συνέπεια στην παραμόρφωση της οροφής, κάτι το οποίο δεν βλέπω στις φωτογραφίες του Τίμου παρόλη τη δύναμη την οποία φαίνεται να δέχτηκε το μπροστά μέρος. :wink:

Sotiris S.
15-10-04, 18:46
:speaker: :drive: ME ΠΡΟΣΟΧΗ!

Spiros
16-10-04, 02:52
Αν βλεπω καλα, το αλλο μισο ειναι αυτο που διακρινεται στην δεξια μερια της φωτογραφιας μεσα στο χωραφι, εκει που φαινεται και ενας απο τους αστυνομικους!
Ο οδηγος σκοτωθηκε!
Ναι, προσπαθησα να βρω στην εφημεριδα και ενα Αουντι που θυμομουνα οτι ειχε την ιδια τυχη και μερικα Βολβο!Αλλα δεν μπορεσα να τα βρω στο αρχειο τους!
Ναι στο crash test φαινοταν καθαρα οτι η κατασκευη μπροστα κατερεε!
Στην τοτε σελιδα της Αλφα Ρομεο αναφεροταν οτι ειχαν κανει ενα μεγαλο αριθμο (80?) δικων τους τεστ πριν καταληξουν στην τελικη κατασκευη!
Και μετα απο το φτωχο αποτελεσμα επεμενε η ιδια σελιδα οτι ΚΑΙ η 147 εχει μια πολυ καλη παθητικη ασφαλεια!
Σπυρος

DJTaurus
16-10-04, 09:36
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=2&id2=108

http://www.controsterzo.com/public/files/4r%20012.jpg

karaLRS
05-11-04, 21:03
Παιδία καλησπέρα.

Πήγα σήμερα να παραγγειλω την καινουργια 147.

Συγκεκριμενα του ειπα 1.9jtd , Ti pack , τριθυρη.

Και μου λεει οτι τιμες θα εχει σε ενα μηνα.

Απο οτι ειδα ομως δεν ηξερε και πολλα.Ουτε με ρωτησε τι ιπποδυναμη (115 ή 150? )

Επισης ηταν σιγουρος οτι το Ti Pack θα μπαινει και στην καινουργια...
Θα ισχυει αυτο?Αφου αλλαξαν οι αναρτησεις...

Κατι ασχετο.Μπορουμε να βαλουμε την αεροτομη και τις ιδιες ζαντες του TI PACK ξεχωριστα?

Βασικα τιμή υπολογιζω γυρω στα 25-26. Ελπιζω οχι παραπανω γιατι θα αναγκαστω να κοψω απο καπου.

Αμα εχετε οποιοδηποτε πληροφορια ευπροσδευκτη

Timos
05-11-04, 22:16
jtd????
Eπιτραπηκαν τα diesel ?????

tstrat
05-11-04, 22:19
Πιθανώτατα ο φίλος να κατοικεί εκτός Αθηνών καί Θεσσαλονίκης.

DJTaurus
05-11-04, 23:11
Παιδία καλησπέρα.

Πήγα σήμερα να παραγγειλω την καινουργια 147.

Συγκεκριμενα του ειπα 1.9jtd , Ti pack , τριθυρη.

Απο οτι ειδα ομως δεν ηξερε και πολλα.Ουτε με ρωτησε τι ιπποδυναμη (115 ή 150? )

Κατι ασχετο.Μπορουμε να βαλουμε την αεροτομη και τις ιδιες ζαντες του TI PACK ξεχωριστα?

Βασικα τιμή υπολογιζω γυρω στα 25-26. Ελπιζω οχι παραπανω γιατι θα αναγκαστω να κοψω απο καπου.

Αμα εχετε οποιοδηποτε πληροφορια ευπροσδευκτηΚορυφαια επιλογη εκανες φιλε στον κινητηρα.Ειτε 115 ειτε 150 ο κινητηρας ειναι top.Τον εχω οδηγησει σε Gt και πεταγε ειτε χαμηλα ειτε ψηλα και ο ηχος δεν θυμιζει σε τιποτα ταξι.Το μονο που σου ευχομαι ειναι καλα κολληματα γιατι με τετοια ροπη θα εισαι συνεχεια μεσα στο καθισμα :lol:

TAZIO
06-11-04, 09:32

Αγαπητέ φίλε karaLRS αφού σου είπε τιμές θα έχει σε ένα μήνα γιατί να σε ρωτήσει για ιπποδύναμη έτσι και αλλιώς σε ένα μήνα θα πάς και θα έχει τον τιμοκατάλογο και θα σου πεί.Οταν γράφεις ότι αλλάξαν οι αναρτησεις τι ακριβώς εννοείς;
after market εννοείς να βάλεις αεροτομη και ζαντες του TI;
εάν ναι και βέβαια μπορείς.

karaLRS
06-11-04, 21:13
[quote=karaLRS]
Αγαπητέ φίλε karaLRS αφού σου είπε τιμές θα έχει σε ένα μήνα γιατί να σε ρωτήσει για ιπποδύναμη έτσι και αλλιώς σε ένα μήνα θα πάς και θα έχει τον τιμοκατάλογο και θα σου πεί.

Mου είπε να με πάρει τηλέφωνο οταν θα εχει τις τιμες.
Θελω να πω οτι δεν ηξερα πολλα γιατι δεν με ρωτησε για ιππους.
Του λεω 1.9jtd και το γραφει σε ενα χαρτακι.τιποτα αλλο.

θα επρεπε να με ρωτησει για ποιον απο τους δυο ενδιαφερομαι...

Για την ακριβεια του λεω 1.9Jtd και μου λεει με τα 105 ή με τα 120 :D :D

[quote=karaLRS]
Οταν γράφεις ότι αλλάξαν οι αναρτησεις τι ακριβώς εννοείς;

Στα διαφορα Review στο internet για την καινουργια 147 λεει οτι οι αναρτησεις ειναι πιο σφιχτες.
το TI PACK δεν συμπεριλαμβανει και διαφορετικη ρυθμιση στις αναρτησεις?

Θελω να πω οτι αφου η καινουργια 147 εχει πιο σφιχτες αναρτησεις δεν θα ειναι λογικο το TI PACK να μην συμπεριλαμβανει πιο σφιχτες αναρτησεις?

[quote=karaLRS]
after market εννοείς να βάλεις αεροτομη και ζαντες του TI;
εάν ναι και βέβαια μπορείς.

Ναι Aftermarket εννοω.Sto ΤΙ PACK συμπεριλαμβανεται και μασκα?

karaLRS
06-11-04, 21:15
Πιθανώτατα ο φίλος να κατοικεί εκτός Αθηνών καί Θεσσαλονίκης.

Ναι κατοικώ εκτος αθηνων και θεσσαλονικης αλλα απο στιγμη σε στιγμη θα επιτραπουν και ακομη αν σε γραψουν στην αθηνα ειναι παρανομο.Ειχε βγει στις ειδησεις θεμα.

MILANEZOS
15-12-04, 23:47
περιμενω με αγωνια εδω κ 2 μηνες αφοτου εμαθα την ελευση της νεας 147 , στο σωστο κυβισμο απο θεμα βαρους-επιδοσεων,την διλιτρη στο χρωμα το δικο της δηλαδη κοκκινο του παθους!δεν γνωριζω εαν αλλαξει η τιμολογιακη πολιτικη για το νεο μοντελο.υπαρχει καποιος που εχει την παλια με το διλιτρο κινητηρα τουιν σπαρκ να μου πει σχετικα με τις επιδοσεις της,αλλα χαρακτηριστικα-εντυπωσεις,(τελικη στο κοντερ) καμια αναμετρηση στα φαναρια με οτιδηποτε ανταγωνιστικο!

tstrat
16-12-04, 00:06
Τό μέλος μας quattrofoglio.
A147 2.0 T.S.

gramacar
16-12-04, 07:28
Φήμες μιλάνε για μειωμένες τιμές σε σχέση με το σημερινό μοντέλο τουλάχιστον στην Ιταλία για τόνωση της ανταγωνιστικότητας του μοντέλου.

TIFOSI
16-12-04, 12:22
Φήμες μιλάνε για μειωμένες τιμές σε σχέση με το σημερινό μοντέλο τουλάχιστον στην Ιταλία για τόνωση της ανταγωνιστικότητας του μοντέλου.

Δεν νομίζω...διάβασα τις τιμές σε ιταλικό site...!!! :roll:

Steven
16-12-04, 18:28
Εχω προσςξει αρκετες διαφορες απο μια 147 σε αλλη...και ας ειναι το ιδιο μοντελο...αλλα αλλης χρονολογιας.

Σημερα προσεξα πως στο τελειωμα της πορτας...η καθετη η φετα στο δικου αμαξι ειναι μαυρο ματ...και σε αλλη οτι ειναι μαυρο λειο...και φαινεται σαν συνεχεια το πισω τζαμιου. (Για την 3θυρη μιλαω).

Ξερει κανεις πως μπορω να το αλλαξω αυτο και ποσο μπορει να κοστιζει?

Timos
16-12-04, 22:53
Μια ερωτηση στο τμημα ανταλλακτικων θα ελυνε την απορια σου.

jim147
18-12-04, 16:37
Μικρες διαφορες υπαρχουν......δεν πρεπει να ειναι και πολυ ακριβα στην ΜΑΜΑ ALFA!!!!!!!!!!!

jim147
18-12-04, 16:39
Χαμηλες τιμες ειναι κατι αγνωστο για την alfa....

A.Ascari
18-12-04, 23:56
Χαμηλες τιμες ειναι κατι αγνωστο για την alfa....Αν θέλετε χαμηλές τιμές να πάτε να πάρετε γιαπωνέζικο
Αυτοί τα δίνουν τσάμπα (αφού έτσι και αλλιώς άχρηστα είναι)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

MILANEZOS
23-12-04, 14:25
ΑΠΟΡΩ γιατι η alfa 147 2.0 εχει τις ιδιες επιδοσεις(τελικη 208, επιταχυνση 9,3) με alfa 156 1.8 (τελικη 208, επιταχυνση 9,4) αφου το βαρος τους ειναι παραπλησιο,η gtv με ιδιο κινητηρα εχει πολυ καλυτερες επιδοσεις 215 τελικη κ επιταχυνση 8,5 με μεγαλυτερο βαρος κ απο τις δυο; ευλογη ερωτηση πιστευω

TAZIO
23-12-04, 17:34
ΑΠΟΡΩ γιατι η alfa 147 2.0 εχει τις ιδιες επιδοσεις(τελικη 208, επιταχυνση 9,3) με alfa 156 1.8 (τελικη 208, επιταχυνση 9,4) αφου το βαρος τους ειναι παραπλησιο,η gtv με ιδιο κινητηρα εχει πολυ καλυτερες επιδοσεις 215 τελικη κ επιταχυνση 8,5 με μεγαλυτερο βαρος κ απο τις δυο; ευλογη ερωτηση πιστευω
Να κοιτάς , όχι μόνο το 0-100 και τελική, και τις ρεπρίζ.
0-100 είναι ίδιες γιατί η 156 έχει μεγαλύτερη 2άρα και φτάνει τα 100 χωρίς 3η αλλαγή, επίσης έχει καλύτερη τελική λόγω αεροδυναμικής.

Vasilios
23-12-04, 21:22
Είναι καθαρά θέμα αεροδυναμικής και κλιμάκωσης του κιβωτίου.

Θα έλεγα επίσης ότι αυτές οι μετρήσεις γίνονται υπό ιδανικές συνθήκες και χωρίς σεβασμό στην ακεραιότητα του αυτοκινήτου, οπότε δύσκολα μπορεί να τις πιάσει κανείς στο δρόμο.

Όπως πολύ σωστά είπε ο Tazio, πολύ μεγαλύτερη σημασία έχουν οι ρεπρίζ και ο γενικότερος τρόπος που βάζει το αυτοκίνητο τη δύναμή του στο δρόμο.

kingvasilis
11-01-05, 00:13

Η ιδια τελικη δικαιολογηται απο το οτι η 156 εχει μικροτερη αεροδυναμικη αντισταση σε σχεση με 147.
Για το 0-100 ενταξη μην περιμενεισ και διαφορα εναν αιωνα....
Στα 0-180 ειναι που θα δεισ μπροστα την 2,0 147

alastis
31-01-05, 21:11
Με μεγαλη χαρα δεχτηκα το Σαββατο που μας περασε ενα τηλ απο την αντιπροσωπια του Τολια σχετικα με το TEST DRIVE της νεας 147.
Με ρωτησανε αν θελω να κανω... 8) και κλεισαμε ραντεβου για τις 19 Φεβρουαριου.
Για να δουμε λοιπον...

costasp
01-02-05, 09:14
Με μεγαλη χαρα δεχτηκα το Σαββατο που μας περασε ενα τηλ απο την αντιπροσωπια του Τολια σχετικα με το TEST DRIVE της νεας 147.
Με ρωτησανε αν θελω να κανω... 8) και κλεισαμε ραντεβου για τις 19 Φεβρουαριου.
Για να δουμε λοιπον...
Αναμένουμε εντυπώσεις....

BILL33
01-02-05, 13:42
Εχω βγαλει φωτο απο την 147fl στο σερβις FIAT ALFA ROMEO που ημουν σημερα,αλλα εχει κολλησει ο pathfinder και δεν μπορω να τις ανεβασω.Με την πρωτη ευκαιρια θα τις ανεβασω.

BILL33
01-02-05, 18:00
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bill33/19616/378557/0/Image%2812%29.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/bill33/19616/378558/0/Image%2813%29.jpg

alfista
01-02-05, 21:15
Βασίλη πως σου φάνηκε; Δεν μας είπες εντυπώσεις. Πορώθηκες με το HGT μου φαίνεται και δεν κοιτάς τίποτα άλλο. :P

BILL33
01-02-05, 22:32
Βασίλη πως σου φάνηκε; Δεν μας είπες εντυπώσεις. Πορώθηκες με το HGT μου φαίνεται και δεν κοιτάς τίποτα άλλο. :P
ΩΧ!!!!Μας πιασανε!!! :lol: :lol:
Μολις την ειχαν παραλαβει , την παρκαραν και την κλειδωσαν αμεσως.Ηταν 1,6 TS.Πισω ειχε ακομα καποια αυτοκολλητα στα φωτα και στην πισω πορτα ενα μεγαλο πλαστικο αυτοκολλητο.Μαλλον θα την ετοιμασουν και θα την βαλουν στην εκθεση.Για να ζητησω κλειδια για να την δω απο μεσα δεν υπηρχε περιπτωση,εγω θα στραβωνα αν καποιος περιεργος εμπαινε στο δικο μου αμαξι .Ετσι κοιτουσα απο εξω (τρεχαν και τα σαλια) και δεν ακουμπουσα .Αν ειχε πιο καλο διακανονισμο η AR παντως θα αγοραζα μια 147 1.6 3d ,τωρα ξεδινω με το HGT.

alastis
19-02-05, 11:53
Παιδια περνω την μπουμπου και παω για TEST Drive.
To απογευμα οι εντυπωσεις...

Θελω και την GT...

quattrofoglio
22-02-05, 14:05
Έτυχε να βρίσκομαι στην Παλλήνη για μια δουλειά σήμερα το πρωί, και πέρασα μια βόλτα να δώ την 147 στην έκθεση του Τόλια...
Είχε μια κόκκινη 1,6 στην έκδοση distinctive.... Δεν μου άρεσε καθόλου το νίκελ πίσω (κίτς), οι μαύροι καθρέπτες, το υλικό κατασκευής που είχε το ταμπλό και τα συνεχόμενα όργανα.... Μου άρεσε πάρα πολύ το μπροστά μέρος του αυτοκινήτου και το νίκελ στο περίγραμμα των οργάνων... Τα καθίσματα μου άφησαν ανάμικτες εντυπώσεις (με τις επενδύσεις AlfaTex)...
Γενικότερα (προσωπική άποψη), το μοναδικό κομμάτι που θα ήθελα να έχει η δικιά μου, ήταν το μπροστά μέρος, και τη μυρωδιά του "καινούριου" που είχε το έκθεμα...
Κατα τ'άλλα τίποτε το ξεχωριστό...
Πάντως όταν η Alfa κάνει facelift του δείνει και καταλαβαίνει...

DJTaurus
22-02-05, 14:11
Eμενα αντιθετως μονο η νεα μασκα δεν μου αρεσε....το πισω και το πλαινο αγγιζουν το τελειο!

quattrofoglio
22-02-05, 14:17
Γούστα :wink:

alastis
22-02-05, 22:44
Παιδια, εγω το Σαββατο πηγα στον Τολια και ειδα την καινουρια και εκανα και ενα TEST Drive.

Οδηγικα καμια διαφορα φυσικα...

Τι μου αρεσε-->
Η νεα μουρη
Τα καταπληκτικα καθισματα (Αlcantara υφασμα)
Οι μαμα ζαντες που φοραει 16"
Οι νικελ επενδυσεις που εχει

Τι δεν -->
Τα οργανα
Το νικελ πισω, με τι διαφορα ομως οτι προσεξα οτι βγαινει, οποτε κατι γινεται εκει
Τα πισω φωτα

DJTaurus
22-02-05, 23:50
Οδηγικα καμια διαφορα φυσικα...Oπως σας ειχα πει... :wink: :lol:

Franky147
18-05-05, 16:39
Απίστευτο !!!!!! Παρασκευή βράδυ καθώς πήγαινα σπίτι απο το γραφείο μου, και καθώς ήμουν στην Λ. Συγγρού με 100χλμ ακούω ένανπερίεργο θόρυβο και ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!! :shock: :shock: :shock:
Μέσα στον πανικό μου το πάω σιγά σιγά στην άκρη της συγγρού και προσπαθώ να το ξαναβάλω μπροστά αλλά τίποτα...
Καλώ την οδική βοήθεια με παίρνει και το πάω στα κεντρικά της Λαμδα στην κηφισιά.
Το πόρισμα : Έχει διαλυθεί το ένα μπουζί και έχει λιώσει το πιστόνι στον 4ο κύλινδρο!!!!! :shock: :shock: ΄ :iawdrop:
Όταν μου το είπαν έπεσα απο τα σύννεφα καθώς το αυτοκίνητο είναι μόλις 4 μηνών και έχει 5.000χλμ. Προφανώς θα γίνει αλλαγή κινητήρα όταν βρούν απο πού προήλθε η ζημιά.
Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν :

1. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αντικατάσταση αυτοκινήτου καθώς είναι 4 μηνών και έχει πάθει τέτοια βλάβη?
2. Θέλω να ξεσπάσω κάπου... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
3. Δικαιούμαι το αυτοκίνητο αντικατάστασης που θα μου δώσουν αύριο να είναι της ίδιας κατηγορίας ή θα μου δώσουν κανα ceincento και θα γίνει χαμός. :box:
4. Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο πρόβλημα και τί έγινε???
5. Με αλλαγή κινητήρα όλα θα είναι οκ ή θα παρουσιαστούν άλλα προβλήματα?

Ειλικρινά ρε παιδιά έχω ξενερώσει τρελλά. 4 μηνών αυτοκίνητο και πάει ο κινητήρας. Μόλις που το είχα στρώσει.... Ευτυχώς και είμουν στην συγγρού που είναι και ευθεία, γιατι αν είμουν στην εθνική με 160χλμ σε στροφή, τώρα θα έβλεπα τις ρίζες ανάποδα.
Είμαι αρκετά πικραμένος με την όλη ιστορία.....

Steven
18-05-05, 16:48
Ω ρε φιλε...το μονο που μπορω να σου πω ειναι περαστικα και ολα να πανε καλα...
Λογικα θα πρεπει να σου αλλαξουν μοτερ, διοτι θα σου πουν οτι το υπολοιπο αμαξι ειναι μια χαρα, αλλα κανονικα θα μπορουσες να ζητησεις αλλο αμαξι διοτι αυτο το εχεις μονο 4 μηνες...
Τωρα οσο για το αυτοκινητο αντικαταστασης, στα χαρτια που μου εδωσαν εμενα, δεν ελεγε πουθενα για την κατηγορια του αυτοκινητου, αλλα ελεγε μονο οτι αμα η εργασια παρει πανω απο 3 μερες σου δινουν απλα ενα αυτοκινητο...

Λογικα, αμα αλλαξεις μοτερ δεν θα εχεις κανενα προβλημα, διοτι το προβλημα σου προηλθε απο κομματι του μοτερ το οποιο δεν εχει σχεση με τα περιφερειακα του...αλλα οπως φαινεται με ελλατωματικο μπουζι...
Νομιζω στον xristos69 ειχε γινει κατι με το μοτερ της GT του και του το αλλαξαν στο ηδη υπαρχον αμαξι του...αλλα ρωτα για λεπτομεριες καλυτερα...
Και παλι περαστικα και ευτυχως που εσυ εισαι καλα...

Dimitris/147TI
18-05-05, 16:54
Δεν έχω λόγια ...

Πραγματικά με λυπεί το γεγονός και συμπάσχω στην οργή σου ...

Με τέτοια περιστατικά... άστα να πάνε...περαστικά φίλε μου...και ελπίζω όλα να πάνε καλά ...............

GEORGE LOGOTHETIS
18-05-05, 17:20
Μπράβπ που έχεις το κουράγιο και ποστάρεις μετά από αυτό που σου συνέβη. Κουράγιο. Λογικά, με την αλλάγή του κινητήρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αλλά θα πρέπει να περάσεις πάλι διαδικασία στρωσίματος κλπ.
Δεν ξέρω αν είμαι καχύποπτος αλλά πρόσεξε αν όντως αλλάξουν τον κινητήρα και αν ναί αν αυτός που θα βάλουν θα είναι ολοκαίνουριος. Δεν ξέρω πως μπορείς να το εξασφαλίσεις αυτό. Ασ απαντήσουν όσοι γνωρίζουν, εκτός αν λέω χαζομάρες και κάτι τέτοιο δεν υφίσταται.

Υπομονή και κουράγιο.

sirogerg
18-05-05, 17:37
Εννοείται οτι πρέπεινα απαιτήσεις αντικατάσταση του αυτοκινήτου. Αν σου κάνουν νερά, κατευθείαν σε δικηγόρο

costasp
18-05-05, 17:49
Τι να λέμε τώρα...κάτι τέτοια ακούνε οι αντι-alfistes και τρίβουν τα χέρια τους που επιβεβαιώνουμε την καταραμένη την φήμη μας...(όσο λανθασμένη και αν είναι αυτή). Δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω την οργή για ένα πρόβλημα τέτοιας κλίμακας, που δυστυχώς θα περάσει ως αστοχία υλικού στο "στατιστικά προβλεπόμενο 3-5% προβληματικών εξαρτημάτων". Τι να σου πω φίλε μου....κουράγιο και καλά ξεμπερδέματα!

nasos
18-05-05, 17:55
πω ρε μαγκα μου χουνερι.... :shock:
τι να πω?υπομονη κι ολα θα φτιαξουν.
σωστες κινησεις εκ μερους σου κι ο χρονος γιατρευει.
για να σε χαροποιησω λιγο εφοσον ειναι δεδομενη η αντικατασταση κινητηρα αβλεπι δωσε κατι παραπανω κ βαλε τον διλιτρο.θα σε απαλυνει λιγο η σκεψη αυτη.
..καμια φορα λεμε καθε εμποδιο σε καλο..που ξερεις..

Franky147
18-05-05, 18:56
Είμαι έτοιμος να σκάσω....
Ευχαριστώ για την ψυχολογική στήριξη σας παιδιά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :roll: :roll: :roll:
Πάντος αλλαγή κινητήρα δεν μπορώ να ζητήσω εφόσον η βλάβη μπορεί να διορθωθεί. Δηλ αλλαγή κινητήρα. Ρώτησα δικηγόρο.

Έπρεπε να βλέπατε πώς είχε γίνει το μπουζί και ο κινητήρας. Λογικά πρέπει να έγινε χαμός εκει μέσα. Το μόνο πράγμα που με φοβήζει είναι το άν θα μου δημιοθργήσει προβλήματα στο μέλλον η αλλαγή αυτή. Με τέτοια συνεργεία που έχουμε εδω δεν είσαι σίγουρος για τίποτα.

DJTaurus
18-05-05, 20:25
Kouragio file.....min anisixeis...Paromoio peristatiko sinebi se filo mou me 156 1.6 kai allaxtike o kinitiras mesa stin eggihsi.

alastis
18-05-05, 20:56
Πω πω ρε αδερφε, τι τρελο πακετο ηταν τουτο :!: :!: :shock: :shock:

Πιστευω οτι αλλαγη κινητηρα παντως θα σου κανουν, την εχει παθει και κολλητος και μαλιστα 2 φορες :shock: :shock:

Κουραγιο παντως... :idontnow: :!:

tsoukas77
18-05-05, 22:18
Προσωπικα,μετα την αλλαγη κινητηρα,δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα.Δεν ειχε επηρεαστει τιποτα αλλο.
Απλα,κοιτα τι κινητηρα θα σου βαλουν.Υπαρχει ο καινουριος,αλλα υπαρχει και απο ανακατασκευη,παλι εργοστασιακος.
Οσον αφορα το αυτοκινητο αντικαταστασης,δεν ειναι τοσο σημαντικο για να σε απασχολει.
Παντως,αυτα συμβαινουν.Δεν εγινε τιποτα το τραγικο...

xristos69
19-05-05, 01:48
1. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αντικατάσταση αυτοκινήτου καθώς είναι 4 μηνών και έχει πάθει τέτοια βλάβη?
3. Δικαιούμαι το αυτοκίνητο αντικατάστασης που θα μου δώσουν αύριο να είναι της ίδιας κατηγορίας ή θα μου δώσουν κανα ceincento και θα γίνει χαμός. :box:

Απο προσωπική εμπειρία
1) Εφ όσον επισκευάζεται ο κινητήρας θα επισκευαστεί και ΔΕΝ θα μπει καινούριος. Για καινούριο αυτοκίνητο βέβαια ξέχνα το.
Αν υπάρχει αντίρηση απο σένα μπορείς να κινηθείς δικαστικώς αλλά θα πρέπει παρέα με τον δικηγόρο σου να σταθμίσετε τις πιθανότητες να κερδίσετε ωστε να μην πάει χαμένος όλος αυτός ο χρόνος δικαστικής μάχης.

2) Εγω ξέσπασα πριν 2 μήνες. Τώρα το ξεπέρασα

3) Σαν αυτοκίνητο αντικατάστασης για τον 1 μήνα που έμεινε η GT μου στο συνεργειο είχα μια 147. Στην αρχή μου δώσαν μια musa αλλά είπα οτι κάνω πολλά ταξίδια και θέλω δυνατό αυτοκίνητο. Πάντος και ο πειρασμός της musa ήταν μεγάλος. Κλασάτο αυτοκίνητο :wink:
Δεν νομίζω οτι μπορείς να απαιτήσεις μοντέλο βάση κάποιας συμφωνίας. Απλά πες οτι κάνεις μεγάλα ταξίδια και θες κάτι καλό.

4) και σε μένα έσπασε ο κινητήρας στα 9000 χλμ αλλά οχι απο μπουζί και τέτοια. Απο έλλειψη λαδιού μου είπαν και κατα πάσα πιθανότητα απο ελλατωματική τρόμπα λαδιού.
Έγινε επισκευή κινητήρα. Αλλαγή με τίποτα.

5) σίγουρα με καινούριο κινητήρα θα είσαι μια χαρά αρκεί βέβαια να εντοπιστεί και να διορθωθεί και η πιθανή εκτός κινητήρα αιτία που δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

Franky147
19-05-05, 11:10
[quote=Franky147]

Απο προσωπική εμπειρία
1) Εφ όσον επισκευάζεται ο κινητήρας θα επισκευαστεί και ΔΕΝ θα μπει καινούριος. Για καινούριο αυτοκίνητο βέβαια ξέχνα το.
Αν υπάρχει αντίρηση απο σένα μπορείς να κινηθείς δικαστικώς αλλά θα πρέπει παρέα με τον δικηγόρο σου να σταθμίσετε τις πιθανότητες να κερδίσετε ωστε να μην πάει χαμένος όλος αυτός ο χρόνος δικαστικής μάχης.

3) Σαν αυτοκίνητο αντικατάστασης για τον 1 μήνα που έμεινε η GT μου στο συνεργειο είχα μια 147. Στην αρχή μου δώσαν μια musa αλλά είπα οτι κάνω πολλά ταξίδια και θέλω δυνατό αυτοκίνητο. Πάντος και ο πειρασμός της musa ήταν μεγάλος. Κλασάτο αυτοκίνητο :wink:
Δεν νομίζω οτι μπορείς να απαιτήσεις μοντέλο βάση κάποιας συμφωνίας. Απλά πες οτι κάνεις μεγάλα ταξίδια και θες κάτι καλό.

4) και σε μένα έσπασε ο κινητήρας στα 9000 χλμ αλλά οχι απο μπουζί και τέτοια. Απο έλλειψη λαδιού μου είπαν και κατα πάσα πιθανότητα απο ελλατωματική τρόμπα λαδιού.

5) σίγουρα με καινούριο κινητήρα θα είσαι μια χαρά αρκεί βέβαια να εντοπιστεί και να διορθωθεί και η πιθανή εκτός κινητήρα αιτία που δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

Με τέτοια ζημιά που έπαθε ο κινητήρας δεν νομίζω να μου τον επισκευάσουν γιατι θα τα κάνω όλα π%$^&$^%. Αλλά άμα γίνει κάτι τέτοιο θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να την πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο. Είμαι λίγο μπερδεμένος ακόμα οπότε θα περιμένω να δώ τί θα μου πούν...

SM35B
19-05-05, 11:10
Να μην στεναχωριεσε οσο και εαν ποναει ...για το καλο της ειναι!!!
Ειναι μεγαλο χουνερι .... αλλα αυτο δεν θα πρεπει να σε απομακρυνει απο κοντα της...γιατι η ALFA ειναι (A) ολα τα αλλα ειναι μια ιδεα και μονο.

Φιλικα

Αρκαδιος.

DJTaurus
19-05-05, 11:19

Απο προσωπική εμπειρία

5) σίγουρα με καινούριο κινητήρα θα είσαι μια χαρά αρκεί βέβαια να εντοπιστεί και να διορθωθεί και η πιθανή εκτός κινητήρα αιτία που δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.H katanalosi einai pleon kai pali se fisiologika epipeda meta tin epidiorthosi? :wink:

quattrofoglio
19-05-05, 11:51
Περαστικά σου φίλε μου... Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου.... Δεν είναι μικρό πράγμα, αυτοκίνητο 4μηνών να βγάζει τέτοια βλάβη....

Κουράγιο και πάνω απ'όλα νηφαλιότητα....

miltosz
19-05-05, 12:56
Κύριοι σας παρακαλώ να μην ξεφεύγετε από το θέμα του topic και να διατηρείται ένα επίπεδο !

xristos69
19-05-05, 19:13

Απο προσωπική εμπειρία

5) σίγουρα με καινούριο κινητήρα θα είσαι μια χαρά αρκεί βέβαια να εντοπιστεί και να διορθωθεί και η πιθανή εκτός κινητήρα αιτία που δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.H katanalosi einai pleon kai pali se fisiologika epipeda meta tin epidiorthosi? :wink:

ναι.μετα απο 5000χλμ βρισκομαι στα 12,5 λιτρα.καλα ειναι,ετσι? κι εχει αρχισει και ζωντανευει παλι ο κινητηρας :twisted:

miltosz
20-05-05, 00:37
Η off topic συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ (http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=1253&start=0) !

DJTaurus
20-05-05, 00:46
ναι.μετα απο 5000χλμ βρισκομαι στα 12,5 λιτρα.καλα ειναι,ετσι? κι εχει αρχισει και ζωντανευει παλι ο κινητηρας :twisted:χαιρομαι χρηστο που αναρωνει ο ασθενης...φενεται οτι εκαναν καλη δουλεια οι μηχανικοι σου...Οταν φτασει στο 11,2 που ειναι η δικια μου θα εισαι και παλι ο.κ. :lol:

xristos69
20-05-05, 02:17
ναι.μετα απο 5000χλμ βρισκομαι στα 12,5 λιτρα.καλα ειναι,ετσι? κι εχει αρχισει και ζωντανευει παλι ο κινητηρας :twisted:χαιρομαι χρηστο που αναρωνει ο ασθενης...φενεται οτι εκαναν καλη δουλεια οι μηχανικοι σου...Οταν φτασει στο 11,2 που ειναι η δικια μου θα εισαι και παλι ο.κ. :lol:

ετσι δειχνει.οτι εγινε καλη δουλεια.5000 χλμ και δεν εχει φαει σταγονα λαδι! ανεβαζει σχετικα ανετα στροφες πλεον.
Στα ψηλα ζοριζεται λιγο ακομα αλλα εχει βελτιωθει πολυ.Ξερεις τι ειναι να εχεις 2λιτρη Gt και να σε αφηνει πισω για τα καλα astra 1.4? :evil: εφιαλτης! :(
Παντος γνωστης μηχανων μου ειπε οτι,το οτι ειναι σφιγμενος ο κινητηρας μετα την επισκευη και σιγα σιγα ανοιγει,και δεν ηταν ξεχειλωμενος απ΄την αρχη ειναι δειγμα καλης δουλειας του μηχανικου. :wink:

Franky147
20-05-05, 22:56
Άσχημα νέα.......

Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία να πάρω το αυτοκίνητο αντικατάστασης και μου έδωσαν ένα Fiat Panta !!! :crazy3: (Αλλά εντάξει δεν είναι και άσχημο καινούργιο είναι αλλά να έχεις πάει με 147 και να φεύγεις με panta μου έσκασε κάπως περίεργα.......)

Το χειρότερο από όλλα είναι ότι μάλλον δεν θα γίνει αντικατάσταση του κινητήρα, αλλά επισκευή του. Ειλικρινά δεν είχα κουράγιο να βρίσω εκείνη την στιγμή και για να μήν αρχίζω να σπάω κεφάλια εκει μέσα πήρα το Panta και έφυγα.
Είδα και το αυτοκίνητο στην μπάρα ανεβασμένο και καλώδια να κρέμονται..... :cry: :cry: :cry: Προχώρησα πιό μέσα και είδα 2 μηχανικούς να είναι πάνω στον κινητήρα ο οποίος ήταν πάνω σε έναν πάγκο και προσπαθούσαν να τον ανοίξουν.... Μου έδειξαν κάποια πράγματα αλλά ώς άσχετος περί μηχανικής δεν κατάλαβα και πολλά. Με τα πολλά ψάχνουν να βρούν απο πού προήλθε το πρόβλημα.

Τώρα τί να κάνω ρε παιδιά????

1. Να την πουλήσω ?
2. Να καταφύγω σε δικηγόρο ? (Και σιγά μην βρώ δίκιο)
3. Να την κρατήσω ?
4. ....αυτοκτονία ?
5. Να την βάψω μπλέ και να την πετάξω στη θάλασσα ?

echelon146
20-05-05, 23:30
ειναι μεσα στην εγκυηση να την φτιαξεις απλα

twincam
20-05-05, 23:43
1. Να την πουλήσω ?
3. Να την κρατήσω ?
4. ....αυτοκτονία ?

Εαν ράγισε το μπλοκ δεν μπορουν να το φτιαξούν και θα το αλλάξουν...

Εκτός και εάν μικρότερη ζημιά

Franky147
20-05-05, 23:49
Θα περιμένω να μου πούν την συνολική διάγνωση του προβλήματος και απο πού προήλθε.

Timos
21-05-05, 13:16
1. Να την πουλήσω ?
3. Να την κρατήσω ?
4. ....αυτοκτονία ?

Εαν ράγισε το μπλοκ δεν μπορουν να το φτιαξούν και θα το αλλάξουν...

Εκτός και εάν μικρότερη ζημιά

Το μπλοκ του TS είναι απο ανοξείδωτο χάλυβα υψηλής αντοχής και είναι αρκετά δύσκολο έως απίθανο να ραγίσει ή να σπάσει.
Το καπάκι, οι βαλβιδές, ο στρόφαλος ίσως. Το μπλοκ θα έλεγα με τίποτα.

Timos
21-05-05, 13:20
Άσχημα νέα.......
Το χειρότερο από όλλα είναι ότι μάλλον δεν θα γίνει αντικατάσταση του κινητήρα, αλλά επισκευή του. Ειλικρινά δεν είχα κουράγιο να βρίσω εκείνη την στιγμή και για να μήν αρχίζω να σπάω κεφάλια εκει μέσα πήρα το Panta και έφυγα.
Είδα και το αυτοκίνητο στην μπάρα ανεβασμένο και καλώδια να κρέμονται..... :cry: :cry: :cry: Προχώρησα πιό μέσα και είδα 2 μηχανικούς να είναι πάνω στον κινητήρα ο οποίος ήταν πάνω σε έναν πάγκο και προσπαθούσαν να τον ανοίξουν.... Μου έδειξαν κάποια πράγματα αλλά ώς άσχετος περί μηχανικής δεν κατάλαβα και πολλά. Με τα πολλά ψάχνουν να βρούν απο πού προήλθε το πρόβλημα.

1. Να την πουλήσω ?
3. Να την κρατήσω ?
4. ....αυτοκτονία ?

Εγώ στην θέση σου και μιας και ο κινητήρας είναι στον πάγκο θα έκανα μια νίξη για σφυρήλατα Aftermarket έμβολα και κανά 2 ακόμα βελτιωσούλες ακόμα.... :twisted: κοίτα υπερκυβισμό αν έχουν στραβώσει έμβολα ή στρόφαλος.
Δεν γνωρίσω βεβαία την οικονομική διαφορά αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει.
:twisted: :twisted: :twisted:

Steven
21-05-05, 15:23
Θα τα κανει αυτα η αντιπροσωπεια ομως???
Λιγο δυσκολο το βρισκω να πεις σε επισημο service, βαλτε ανταλλακτικα που θα σας φερω εγω ή για υπερκυβισμους...που δεν κανουν...

Timos
21-05-05, 23:30
Με το κατάλληλο ''κονέ'' ή ''φακελάκι'' ¨ΟΛΑ γίνοντε!!!
Στην Ελλάδαρα ζούμε. 8)

Franky147
22-05-05, 22:46
Άσχημα νέα.......

1. Να την πουλήσω ?
3. Να την κρατήσω ?
4. ....αυτοκτονία ?

Εγώ στην θέση σου και μιας και ο κινητήρας είναι στον πάγκο θα έκανα μια νίξη για σφυρήλατα Aftermarket έμβολα και κανά 2 ακόμα βελτιωσούλες ακόμα.... :twisted: κοίτα υπερκυβισμό αν έχουν στραβώσει έμβολα ή στρόφαλος.
Δεν γνωρίσω βεβαία την οικονομική διαφορά αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει.
:twisted: :twisted: :twisted:

Felleas thx αλλά αυτή τη στιγμή δέν θέλω να ανακατέψω τα πράγματα περισσότερο. Απλά θέλω όσο το δυνατόν ποιο γρήγορα να την έχω έτοιμη. Και να σου πώ την αλήθεια αφού την πάρω δέν ξέρω κατα πόσο θα είναι ακόμα μαζί μου.
Θα την στείλω στη μάνα της !!!!! Θα της πώ : :speaker: ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ !!!

Franky147
25-05-05, 15:18
Τελικά αποφάσισα να την κρατήσω έστω και λαβωμένη απο όλη αυτή την ιστορία, τουλάχιστον μέχρι τα 3 χρόνια που έχει εγγύηση και μετά βλέπουμε. Πήρα στην Λαμδα σήμερα να τους ρωτήσω και μου είπαν ότι την επόμενη βδομάδα θα είναι έτοιμη.

Το πρόβλημα άν κατάλαβα καλά προήλθε απο τον 4ο κύλινδρο όπου κάτι δεν πήγε καλά εκεί, και έσκασε.

Παρατήρηση : Τον τελευταίο μήνα ακουγόντουσαν κάτι σαν πιράκια απο τον κινητήρα και το αυτοκίνητο έκανε τρελή κατανάλωση.
Συμπτωματικά Χτες το βράδυ στο σπίτι μου διάβασα εδώ http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=293 για πιράκια κτλ. Οι περιπτώσεις που αναφέρονται ίσως ταιριάζουν στο δικό μου πρόβλημα.

Λέτε να έσκασε ο κινητήρας για αυτό το λόγο?? Και να θέλει επαναπρογραμματισμό του εγγεφάλου?

ΓαμμαΚαππα
25-05-05, 22:43
Τα πειρακια που ακουγες ηταν στις χαμηλες στροφες ή συνεχιζονταν και στις ψηλες;
Ισως να ηταν απλα ενα ελλατωματικο μπουζι και να τα προκαλεσε ολα αυτα..

Franky147
26-05-05, 15:10
Τα πειρακια που ακουγες ηταν στις χαμηλες στροφες ή συνεχιζονταν και στις ψηλες;

Ακουγόντουσαν σε ανηφόρες πάρα πολύ έντονα αλλά και γενικά όταν πάταγα το γκάζι λίγο παραπάνω.

Dimitris/147TI
26-05-05, 15:54

Ακουγόντουσαν σε ανηφόρες πάρα πολύ έντονα αλλά και γενικά όταν πάταγα το γκάζι λίγο παραπάνω.

Στις ανηφόρες τα ακούω και εγώ ... μου φαίνεται θα παώ για Update ...

tsp147
26-05-05, 21:10
Σου είπανε τελικά τι ακριβώς συνέβη μέσα στον κινητήρα?

Franky147
26-05-05, 21:22
Την επόμενη εβδομάδα μάλλον απ'ότι μου είπαν χτές θα είναι έτοιμο. Απλα όταν τον ρώτησα μου είπε ότι το πρόβλημα προήλθε απο τον 4 κύλινδρο. Τώρα θα πρέπει να το κοιτάξουν καλύτερα μήπως και προήλθε απο τα ηλεκτρικά κτλ, αλλά αυτά θα γίνουν αφού μπεί στη θέση του ο κινητήρας.

Franky147
26-05-05, 21:45
Το θέαμα είμαι απογοητευτικό... :cry: :cry: :cry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/GewrgiaZ/35918/431710/0/picture077.jpg
Καθοδόν για το συνεργείο...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/GewrgiaZ/35918/431712/0/picture089.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/GewrgiaZ/35918/431713/0/picture087.jpg
Το θέαμα σκοτώνει.. Φαίνεται λές και έχει αίματα γύρο γύρο....
Αφού πόσταρα τις εικόνες απο το κινητό μου τώρα πάω να κλάψω..

Don Juan
26-05-05, 23:09
Πολύ κρίμα φίλτατε....
Υπομονή. :(

twincam
26-05-05, 23:21
Για πες μας ακρίβως τι πήγε στραβά ..

Αστοχία υλικού , εαν ναί πιο ακριβώς ?
Κακή σχεδίαση ?
Βλάβη ?

Στα 150Κ ίσως να ήταν φυσική φθορά.. αλλά σε τόσα λίγα , κάτι δεν δούλεψε όπως θα έπρεπε...

Franky147
26-05-05, 23:42

Κακή σχεδίαση ?
Βλάβη ?

Στα 150Κ ίσως να ήταν φυσική φθορά.. αλλά σε τόσα λίγα , κάτι δεν δούλεψε όπως θα έπρεπε...

Μάλλον αστοχία υλικού πάει το πράγμα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έχουν να μου πούν κάτι συγκεκριμένο. Απλά μου είπε ότι θα γίνει αλλαγή κυλίνδρου και κάποια άλλα εξαρτήματα τα οποία θα μου τα πεί απο κοντά όταν την πάρω.
Προφανώς φαντάζομαι ότι κόπικε το ένα μπουζί έπεσε μέσα στον κύλινδρο και έγινε το ολοκαύτωμα... Αλλά για ποιό συγκεκριμένα πράγματα θα σας ενημερώσω απο βδομάδα που θα πάρω τηλ.
Αλλα βλέποντας τον κινητήρα εκτός και τα καλώδια να κρέμονται σκέφτομαι : Θα δουλεψει ή δεν θα ξαναδουλέψει :?: :?: :?:

ακ
27-05-05, 08:14
περαστικά :( :( :(
οσο για το άν θα δουλέψει δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα, ελπίζω όλα να πανε καλά

xristos69
29-05-05, 17:55

Κακή σχεδίαση ?
Βλάβη ?

Μάλλον αστοχία υλικού πάει το πράγμα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έχουν να μου πούν κάτι συγκεκριμένο. Απλά μου είπε ότι θα γίνει αλλαγή κυλίνδρου και κάποια άλλα εξαρτήματα τα οποία θα μου τα πεί απο κοντά όταν την πάρω.
Προφανώς φαντάζομαι ότι κόπικε το ένα μπουζί έπεσε μέσα στον κύλινδρο και έγινε το ολοκαύτωμα... Αλλά για ποιό συγκεκριμένα πράγματα θα σας ενημερώσω απο βδομάδα που θα πάρω τηλ.
Αλλα βλέποντας τον κινητήρα εκτός και τα καλώδια να κρέμονται σκέφτομαι : Θα δουλεψει ή δεν θα ξαναδουλέψει :?: :?: :?:

θα δουλεψει.ετσι χυμα αντικρισα και τον δικο μου. :x

Kanaks
30-05-05, 09:56
Περαστικά στην κούκλα σου Franky147,ότι θα δουλέψει είναι σίγουρο και αφού είσαι (και για τα επόμενα 3 χρόνια) εντός εγγύησης μη φοβάσαι τίποτα αυτά συμβαίνουν σε όλες τις φίρμες σε ένα ποσοστό. :?

Ath
15-06-05, 08:56
Καλημερίζω όλους τους φίλους του φόρουμ
Σκέφτομαι να πάρω σύντομα μια δίλιτρη Αλφα 147.
Επειδή όμως θα μπω αρκετά μέσα οικονομικά, και θα μου πάρει 3-4 χρόνια να την εξοφλήσω, ήθελα να ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που λέγονται ότι βγάζουν διαρκώς προβλήματα τα αυτοκίνητα της Αλφα. Και δεν εννοώ βέβαια τα καμμένα λαμπάκια! Εννοώ βαλβίδες, παράθυρα που πέφτουν, καμμένα λάδια, κινητήρες που σπάνε κλπ.
Δεν θα έχω τη δυνατότητα να ξοδεύω τα μαλλιά της κεφαλής μου στα συνεργεία, ούτε να στερούμαι συνέχεια το αμάξι μου, το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά.
Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα Αλφα, αλλά τώρα που είναι να πάρω νέο αμάξι και το θέλω γρήγορο και αξιόπιστο, τη σκέφτομαι στα σοβαρά.
:wink:

sirogerg
15-06-05, 09:35
Φίλε Ath αυτά που ακούς ίσως είχαν κάποια βάση καμμια 10ρια χρόνια πρίν. Πλέον είναι τέτοιος ο ανταγωνισμός στην αυτοκινητοβιομηχανία που κανείς δεν έχει περιθώρια να χαρακτηριστεί αναξιόπιστος δίνοντας μικρότερη σημασία στον τομέα αυτόν. Ετσι όλα τα αυτοκίνητα είναι λίγο πολύ αξιόπιστα σε παρόμοιο βαθμό. Το θέμα είναι να μην πέσεις σε ελαττωματικό μοντέλο κατι το οποίο μπορει να σου τύχει σε οποιαδήποτε μάρκα. Ακόμη και η πλέον "αξιόπιστη" Mercedes έχει βγάλει προβλήματα αρκετές φορές στα αυτοκίνητά της. Είναι δηλαδή να μην σου τύχει το αυτοκίνητο που έμεινε στη μέση την παρασκευή και τελείωσε δευτέρα όπως λένε.
Εγώ έχω την 147 3 χρόνια, με περίπου 27000 Km και δεν έχει βγάλει το παραμικρό εκτός απο (πρόσφατα) ένα λαμπάκι όπως ακριβώς λές και μια λάμα στην εξατμιση που επιδιορθώθηκαν με ελάχιστα χρήματα. Ο κολλητός μου φίλος έχει την 145 ακόμα περισσότερα χρόνια και ουτε αυτός έχει αντιμετωπίσει προβλήματα.
Φαντάζομαι το ίδιο θα σου επιβεβαιώσουν και οι περισότεροι αλφιστι εδώ μέσα.
Αν ποιπόν ξεπεράσεις τον μύθο αυτό που κυκλοφορεί ακόμα, και οδηγησεις την καινούρια alfa σου, απο το πρώτο χιλιόμετρο θα καταλάβεις γιατι όλοι οι alfisti έχουν αυτή τη σχέση με τα αυτοκινητά τους.
Ελπίζω να είσαι σύντομα στην παρέα μας :wink:

alfista
15-06-05, 10:16
Φίλε Ath αν ψάξεις στο forum υπάρχουν αρκετά θέματα για να κατατοπιστείς πλήρως! :wink: Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να είχε τόσα προβλήματα ώστε να σε αποτρέψει να πάρεις Alfa. Ακόμα κι ο sado που έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι, πάλι alfa σκεφτόταν να πάρει. 8) Καλή ανάγνωση και με το καλό να είσαι σύντομα στην παρέα μας.

Υ.Γ. Όσον αφορά αυτό με τα παράθυρα μάλλον μας μπέρδεψες με το VAG! :mrgreen: Οι GT που δεν έχουν πλαίσιο στο παράθυρο και άρα διαφορετικό μηχανισμό εμφάνισαν κάποια προβληματάκια, αλλά σε καμία περίπτωση οι 147. 8)

TIFOSI
15-06-05, 10:35
Aμάν με αυτούς τους μύθους :?: :?: :?: Πρέπει να μπει ένα τέλος...κινητήρες που σπάνε :?: παράθυρα που πέφτουν(χαρακτηριστικό ελάτωμμα του WAG group) :?: κάνε ένα test drive σε όλα τα αντίστοιχα μοντέλα της κατηγορίας των μικρομεσαίων...και παρέθεσε τις απόψεις σου...

TAZIO
15-06-05, 10:53
Καλημερίζω όλους τους φίλους του φόρουμ
Σκέφτομαι να πάρω σύντομα μια δίλιτρη Αλφα 147.
Επειδή όμως θα μπω αρκετά μέσα οικονομικά, και θα μου πάρει 3-4 χρόνια να την εξοφλήσω, ήθελα να ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που λέγονται ότι βγάζουν διαρκώς προβλήματα τα αυτοκίνητα της Αλφα. Και δεν εννοώ βέβαια τα καμμένα λαμπάκια! Εννοώ βαλβίδες, παράθυρα που πέφτουν, καμμένα λάδια, κινητήρες που σπάνε κλπ.
Δεν θα έχω τη δυνατότητα να ξοδεύω τα μαλλιά της κεφαλής μου στα συνεργεία, ούτε να στερούμαι συνέχεια το αμάξι μου, το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά.
Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα Αλφα, αλλά τώρα που είναι να πάρω νέο αμάξι και το θέλω γρήγορο και αξιόπιστο, τη σκέφτομαι στα σοβαρά.
:wink:
ότι θέλεις ακούς απο προβλήματα από διάφορες παρτίδες αυτοκινήτων που κυκλοφορούν εάμ δεν είχες-έχεις alfa πάρε στα σχεδόν ίδια χρήματα την corolla 1,8 TS με 6 χρόνια εγγύηση οπότε ότι και να πάθει είσαι μέσα στα χρονικά όρια που έθεσες και με το παραπάνω.

karaLRS
15-06-05, 12:18
Ετσι όλα τα αυτοκίνητα είναι λίγο πολύ αξιόπιστα σε παρόμοιο βαθμό. Το θέμα είναι να μην πέσεις σε ελαττωματικό μοντέλο κατι το οποίο μπορει να σου τύχει σε οποιαδήποτε μάρκα.

:iagree: :iagree: :iagree: :iagree:

Franky147
15-06-05, 16:41
Ετσι όλα τα αυτοκίνητα είναι λίγο πολύ αξιόπιστα σε παρόμοιο βαθμό. Το θέμα είναι να μην πέσεις σε ελαττωματικό μοντέλο κατι το οποίο μπορει να σου τύχει σε οποιαδήποτε μάρκα.
:iagree: :iagree: :iagree:
(Εμένα μου έπεσε το ελλατωματικό) :x :x :x :mad3: :mad3:

tonionio
15-06-05, 16:44
Εγω με 16 χιλιαδες κμ κανενα προβλημα δοξα τον θεο μεχρι στιγμης!Ειναι και να μην εισαι γκαντεμης κατα τα ψεμματα!

Katsaros Tasos
15-06-05, 18:40
Καλησπέρα alfisti!Το Σάββατο που πέρασε ξαφνίκα η 147 μου άρχισε να χάνει λάδια,με ειδοποίησε ενα παλικάρι και ευτυχώς δεν εκαψα τον κινητήρα.Βλέπεις κάνουν τσιγκουνίες στα όργανα οι Ιταλοί!!!Το πηγα στο συνεργείο και η διάγνωση είναι:φαγώθηκε η φλάτζα του στροφάλου,αλλά δεν τελιεώνει εκεί,εχει φαγωθεί και ο στρόφαλος αλλά και ο καθρέφτης.Το αμαξι έχει 21000κμ.Με τα χίλια ζόρια πήρα την έγκρηση για νεο μοτέρ,που ένας θεός ξέρει πότε θα έρθει.Οταν ρώτησα απο τι έγινε μου είπαν:μπορει να το πάθεις μπορεί και οχι.Ευτυχώς που έχω εγγύηση.Τέτοια κακοτεχνία δεν μπορώ να την κατλάβω!Είχα και παλιότερα Αλφα αλλα αυτο που εγινε είναι το κάτι άλλο!!!!!!!!

faCe
15-06-05, 18:51
ayto gia 147 και στρόφαλο το έχω ακούσει πολλές φορές...απο τρόμπα λαδιού..

Katsaros Tasos
15-06-05, 22:52
Προσωπίκα είχα ακούσει οτι είχαν πρόβλημα με την εργοστασάκή φλάτζα του κάρτερ.Στην αρχή αυτό νόμιζα οτι ήταν το πρόβλημα αλλά τελικά αποδείχθηκε οτι είναι μεγαλύτερο! :(

alfaromeakias
16-06-05, 01:10
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ 202000km ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! (ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ! Ψ Ε Μ Α Τ Α ! ! ! )

TIFOSI
16-06-05, 10:40
Εγώ μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα ούτε του αδερφού μου η 147...

Timos
16-06-05, 13:47
Προσωπίκα είχα ακούσει οτι είχαν πρόβλημα με την εργοστασάκή φλάτζα του κάρτερ.Στην αρχή αυτό νόμιζα οτι ήταν το πρόβλημα αλλά τελικά αποδείχθηκε οτι είναι μεγαλύτερο! :(

Από που έχαν τελικά το λάδι Τάσο?

kingvasilis
16-06-05, 23:33
ΕΧΩ 69800 ΣΤΟ ΟΔΟΜΕΤΡΟ (147 1,6) ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ (ΛΑΔΙΑ, ΦΙΛΤΡΑ, ΛΟΥΡΙΑ) ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2001. ΕΕ! ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙΕΙ... ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΛΙΠΑΝΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.... :lol: :lol: :lol:

kingvasilis
16-06-05, 23:39
....Τέτοια κακοτεχνία δεν μπορώ να την κατλάβω!Είχα και παλιότερα Αλφα αλλα αυτο που εγινε είναι το κάτι άλλο!!!!!!!!

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΑ. ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΑΣΧΗΜΑ. ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ "ΑΣΤΟΧΙΑ" :lol: :lol:

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΤΕΡ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

Don Juan
17-06-05, 09:48

Μου θύμισες αυτό που λένέ μερικές εταιρείες όταν πουλάνε software προγράμματα.

Οτάν τους αναφέρεις ένα bug αυτοί για να δικαιολογηθούν σου λένε: "This is not a bug. It's a feature!"
:lol: :lol: :lol:

Katsaros Tasos
17-06-05, 09:49
Τίμο τελικά έχασε το λάδι απο την φλάτζα του στροφάλου.Ευτυχώς δεν πειράχτηκε κιβώτιο.

Katsaros Tasos
17-06-05, 09:58
....Τέτοια κακοτεχνία δεν μπορώ να την κατλάβω!Είχα και παλιότερα Αλφα αλλα αυτο που εγινε είναι το κάτι άλλο!!!!!!!!

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΤΕΡ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Ναι κακοτεχνία ακούγετε άσχημα αλλά δεν μου είπαν κάτι για αστοχία υλικού ή κάτι παρόμοιο.Φυσικά και χαίρομαι που θα μπεί καινούργιο μοτέρ!Δεν είμαι αχάριστος,απλά μου λείπει η κούκλα μου! :cry:

kingvasilis
17-06-05, 16:04

ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΤΕΡ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Ναι κακοτεχνία ακούγετε άσχημα αλλά δεν μου είπαν κάτι για αστοχία υλικού ή κάτι παρόμοιο.Φυσικά και χαίρομαι που θα μπεί καινούργιο μοτέρ!Δεν είμαι αχάριστος,απλά μου λείπει η κούκλα μου! :cry:

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΣΟΥ :cry:

Ath
18-06-05, 18:48
Απίστευτο !!!!!! Παρασκευή βράδυ καθώς πήγαινα σπίτι απο το γραφείο μου, και καθώς ήμουν στην Λ. Συγγρού με 100χλμ ακούω ένανπερίεργο θόρυβο και ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!! :shock: :shock: :shock:
Μέσα στον πανικό μου το πάω σιγά σιγά στην άκρη της συγγρού και προσπαθώ να το ξαναβάλω μπροστά αλλά τίποτα...
Καλώ την οδική βοήθεια με παίρνει και το πάω στα κεντρικά της Λαμδα στην κηφισιά.
Το πόρισμα : Έχει διαλυθεί το ένα μπουζί και έχει λιώσει το πιστόνι στον 4ο κύλινδρο!!!!! :shock: :shock: ΄ :iawdrop:
Όταν μου το είπαν έπεσα απο τα σύννεφα καθώς το αυτοκίνητο είναι μόλις 4 μηνών και έχει 5.000χλμ. Προφανώς θα γίνει αλλαγή κινητήρα όταν βρούν απο πού προήλθε η ζημιά.
. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αντικατάσταση αυτοκινήτου καθώς είναι 4 μηνών και έχει πάθει τέτοια βλάβη?
Ειλικρινά ρε παιδιά έχω ξενερώσει τρελλά. 4 μηνών αυτοκίνητο και πάει ο κινητήρας. Μόλις που το είχα στρώσει.... Ευτυχώς και είμουν στην συγγρού που είναι και ευθεία, γιατι αν είμουν στην εθνική με 160χλμ σε στροφή, τώρα θα έβλεπα τις ρίζες ανάποδα.

Φίλε μου,
λυπάμαι ειλικρινά γι αυτή σου την ατυχία! Ελπίζω να μην έχεις άλλα τέτοια προβλήματα στο μέλλον.
Δυστυχώς...αυτό το post ήταν αρκετό για μένα για να με αποτρέψει από το να αγοράσω μια 147...Δεδομένου οτι είναι και αυτοκίνητο πολύ ακριβότερο από τα Φίατ, της ίδιας εταιρίας, θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να σε "πουλά" έτσι επικίνδυνα.
Μετά οι Alfisti περιφρονούν τις BMW! Χα!
Γερμανία και πάλι Γερμανία
Adios amigos! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη συνεργασία....

xristos69
18-06-05, 21:26
. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αντικατάσταση αυτοκινήτου καθώς είναι 4 μηνών και έχει πάθει τέτοια βλάβη?

Φίλε μου,
λυπάμαι ειλικρινά γι αυτή σου την ατυχία! Ελπίζω να μην έχεις άλλα τέτοια προβλήματα στο μέλλον.
Δυστυχώς...αυτό το post ήταν αρκετό για μένα για να με αποτρέψει από το να αγοράσω μια 147...Δεδομένου οτι είναι και αυτοκίνητο πολύ ακριβότερο από τα Φίατ, της ίδιας εταιρίας, θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να σε "πουλά" έτσι επικίνδυνα.

Στο καλό και να μας γράφεις ( για το καινουριο σου τουτου) :cry:
Καλή τύχη με το καινούριο σου....Γερμανικό αυτοκίνητο! :P

Dimitris/147TI
18-06-05, 22:32
Φίλε μου,

Τελικά δεν μας είπες αν σε λένε Μαρία ή Μάριο... :wink:

Καλορίζικη η 116 :lol: :lol:

alfista
19-06-05, 12:58
Στο καλό, στο καλό! Κι εμείς σε ευχαριστούμε για τις ευχάριστες στιγμές που μας προσέφερες! :P

Giannis
19-06-05, 13:42
πλακα ειχε το παλικαρι... :ilove: :alfa:

ngt
19-06-05, 15:28
ΜΕγαλη η πιθανοτητα απο τα πειρακια να εσπασε κομματι πορσελανης η και η ακιδα του μπουζι....
βενζινη απο που έβαζες ? Ο 4ος κυλινδρος λόγω της φυσικής του θέσης (ειναι τελευταίος) είναι ο πιο ζεστός στην λειτουργία του για όλα τα αμάξια, με αποτέλεσμα αν υπάρξει πρόβλημα θα εμφανιστεί πρώτο στον 4ο κύλινδρο...

Παντως μην σε ανυσηχει που βλέπεις πολλα καλώδια να κρέμονται, όλα τα πράγματα μπαίνουν εύκολα πίσω.... Το μονο δύσκολο είναι να μπεί και να βγεί ο ογκος του κινητήρα απο το μηχανοστάσιο της αλφα τα υπολοιπα είναι πανευκολα ιδιαιτερα αν η αντιπροσωπία έχει και το manual συναρμολογησης που λέει μεχρι και την τελευταια βιδα που βγάζεις...

Πηγαινε εδω που εχω βάλει μερικες φώτο απο την αλλαγή κινητήρα που κάναμε στο δικό μας άλφα, πιστεύω όσο πιο πολλά ξέρεις για τον κινητήρα σου και το αμάξι σου τοσο πιο λίγο το φοβάσαι...
http://www.geocities.com/djgr84/alfa2.html

Παντως πιστεύω καποιος που αγοράζει αμάξι πρέπει να ξέρει πανω κάτω τα βασικά του μοτέρ, για να προλαβαίνει διάφορα προβλήματα...
Σε ενα συνεργειο της BMW για παράδειγμα, μια κυρία δεν είχε δει που η θερμοκρασια νερου είχε πάει στους 120 αλλα συνέχιζε να το πατάει μέχρι που φράκαρε ο κινητήρας εσπασαν βαλβίδες και μερικα κομμάτια απο την κεφαλή... !
Δεν πα να εχεις και το Space Shuttle... Ολα χαλάνε...

Οσο για τον φίλο μας Ath... Πάλι καλά που αποφασισε για BMW γιατι τετοια ζοχαρουμενα παιδακια δεν κάνει να πιάνουν αλφα... Ευχαριστουμε και εμεις για την συνεργασια... Hasta la vista !

nasos
19-06-05, 17:36

Φίλε μου,
φιλτατε οδηγε μου φαινεται οτι τα κριτηρια επιλογης σου για αγορα αυτοκινητου ειναι τοσο επιφανειακα οσο κ το αμαξι που θα παρεις.
για να παρεις αλφα πρεπει να το λεει η καρδια σου κ ποσο μαλλον περισσοτερο με το να εισαι αλφιστι.
ειναι κριμα απο ενα τυχαιο περιστατικο συναδελφου αλφιστα να κρινεις μια εταιρια που εχει δωσει φωτα κατα καιρους σε καταξιωμενες σημερα αυτοκινητοβιομηχανιες.
αυτη τη στιγμη σου μιλαει ενας που συμβιωνε απ τα παιδικα του χρονια με γερμανικα κ πηρε αλφα οχι μονο γιατι τον αφηναν κατα καιρους στους δρομους κ εκανε πλουσια την ελπα κ την εξπρες σερβις αλλα κ γιατι μπορουσε να ξαναπαρει γερμανικο αψηφωντας την αιγλη την γοητεια το κρατημα κ την ιστορια μιας ρομεο.
κ φυσικα σαν επιλογο σου αφηνω οτι ειχα γερμανικα δυς ακριβοτερα απο μια 116 η C200μερτς.
αυτα εχει ομως η ζωη,οσο ζεις μαθαινεις κ οταν φτασεις σε μια ηλικια χ τοτε πολυ ευχαριστως να ξαναμιλησουμε για αμαξια.
ΜΟΥΟΥΥΥΥ

Timos
19-06-05, 19:54
:iagree: :iagree: :iagree:

ΓαμμαΚαππα
20-06-05, 17:41
φιλτατε οδηγε μου φαινεται οτι τα κριτηρια επιλογης σου για αγορα αυτοκινητου ειναι τοσο επιφανειακα οσο κ το αμαξι που θα παρεις.
για να παρεις αλφα πρεπει να το λεει η καρδια σου κ ποσο μαλλον περισσοτερο με το να εισαι αλφιστι.
ειναι κριμα απο ενα τυχαιο περιστατικο συναδελφου αλφιστα να κρινεις μια εταιρια που εχει δωσει φωτα κατα καιρους σε καταξιωμενες σημερα αυτοκινητοβιομηχανιες.αυτη τη στιγμη σου μιλαει ενας που συμβιωνε απ τα παιδικα του χρονια με γερμανικα κ πηρε αλφα οχι μονο γιατι τον αφηναν κατα καιρους στους δρομους κ εκανε πλουσια την ελπα κ την εξπρες σερβις αλλα κ γιατι μπορουσε να ξαναπαρει γερμανικο αψηφωντας την αιγλη την γοητεια το κρατημα κ την ιστορια μιας ρομεο.
κ φυσικα σαν επιλογο σου αφηνω οτι ειχα γερμανικα δυς ακριβοτερα απο μια 116 η C200μερτς.
αυτα εχει ομως η ζωη,οσο ζεις μαθαινεις κ οταν φτασεις σε μια ηλικια χ τοτε πολυ ευχαριστως να ξαναμιλησουμε για αμαξια.
ΜΟΥΟΥΥΥΥ
:iagree: :claps: :okk:
Πεστα ρε Νασο χρυσοστομε,γιατι οι ''κατα λαθος'' Alfisti ειναι αυτοι που βγαζουν το ονομα..
Καλη τυχη με το ''απολυτο μηχανημα''δικε μου :crazy3: :ser: !!!

Timos
20-06-05, 20:53
Kαλή τύχη και Ακαβ@υλ@ντίστα χλμ και από εμένα αγαπητέ.......

Franky147
20-06-05, 23:42
Τι έγινε ρε παιδιά ο φίλος Ath την πέταξε και έφυγε... :baybay::baybay::baybay: Όταν είχα μπεί στην 116i ενός φίλου ξενέρωσα απίστευτα. Μέσα ήταν όλα χάλια. Δεν έχει τίποτα που να σου αρέσει. Αλλα φυσικά ώς jentleman του είπα τι όμορφη που είναι κτλ.

Thx φίλε ngt. Το έχω πεί στον μηχανικό της Λάμδα για τα πιράκια και ελπίζω να το δούν πολύ προσεχτικά πρίν μου το παραδώσουν. Εξάλου είναι 1 1/2 μήνα που είναι στο συνεργείο.

Στα δικά μου τώρα : Πήγα απο την Λάμδα και μου είπαν ότι το αυτοκίνητο θα είναι έτοιμο αυτή την τετάρτη. Ο κινητήρας ήταν στο μηχανουργείο και θέλουν 1-2 μέρες για να τον μοντάρουν στο αυτοκίνητο. Όπως και αν έχει δεν κρατιέμαι άλλο..... Θέλω να την οδηγήσω σαν τρελός. Αλλα δυστηχώς πάλι στρώσιμο :evil: :evil: :evil:
Εβγαλα και κάποιες photo τις οποίες παραθέτω.
http://www.system.com.gr/DSC00078.JPG http://www.system.com.gr/DSC00079.JPG
http://www.system.com.gr/DSC00080.JPG Ελπίζω το νούμερο 19 στο καρούμπαλο να μήν είναι η σειρά προτεραιότητας γιατι θα αυτοκτονήσω...
Εντομεταξύ έχει τόση σκόνη πάνω που θα χρειαστεί 2 μέρες πλύσιμο...
Αυτά παιδιά. Ελπίζω να την πάρω αυτή την βδομάδα όπου θα βγάλω και photo να σας δείξω...

Franky147
20-06-05, 23:50
βενζινη απο που έβαζες?
Shell V power βάζω.

Schumi
21-06-05, 04:08

Φίλε μου,

Καλα πηγαινε στη γερμανια εσυ να δεις την γλυκα...Αχαχαχχα...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑ...ΟΛΑ ΦΤΟΙΑΧΝΟΝΤΕ ΦΑΣΟΝ...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ ΙΤΑΛΙΚΟ ΟΥΤΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΟΥΤΕ ΙΑΠΩΝΙΚΟ ΣΕ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΙΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΡΑ ΜΕ 20 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΩ ΚΑΙ ΚΑΡΤΕΡΙ....... :P :P :P :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ngt
22-06-05, 02:13
Γκουχου γκουχου...
http://alfa145.com/upload/BMWshit(1).jpg

Franky147
22-06-05, 12:42
:P :P :P :P

alastis
22-06-05, 22:45
XAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!

Dimitris/147TI
23-06-05, 02:51
You cock suckers έπρεπε να λέει :P

Kanaks
23-06-05, 10:00
Μιας και το αναφέραμε...
http://www.sniffpetrol.com/AdBMW1series.jpg

Timos
23-06-05, 11:03
Λοιπόν στα 94.000χλμ έσπασα την κάτω βάση μηχάνης.
Το αυτοκίνητο εδώ και κάνα μήνα κουδούνιζε σε μερικές λακούβες αλλά νόμιζα ότι ήταν η εξάτμιση.
Τελικά παρατήρησα ότι έχει σπάσει η κάτω βάση και χτυπάει πάνω στην εξάτμιση.....

Don Juan
23-06-05, 11:19
Παιδιά δεν παρατάμε τους άλλους και για να μην χαλάμε το θέμα του Franky147;

Με το να κοροϊδεύει κανείς την BMW ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα δεν κερδίζει τίποτα.

Πετάχτηκε αυτός o/ αυτή η Αth είπε μία παπαριά και εμείς το δέσαμε σκοινί κορδόνι...

karaLRS
23-06-05, 12:09
εχει δίκιο ο Sado βρε παιδία.τι κάθεστε και ασχολείστε....

ΓαμμαΚαππα
23-06-05, 12:37
Λοιπόν στα 94.000χλμ έσπασα την κάτω βάση μηχάνης.
Το αυτοκίνητο εδώ και κάνα μήνα κουδούνιζε σε μερικές λακούβες αλλά νόμιζα ότι ήταν η εξάτμιση.
Τελικά παρατήρησα ότι έχει σπάσει η κάτω βάση και χτυπάει πάνω στην εξάτμιση.....
Α ρε Τιμο..,ειναι που κανεις τις αλλαγες με το ''γαντι'' ρε φιλε :lol: !!
Keep burning :twisted: :twisted: :twisted:
Τωρα τελευταια εχω παρατηρισει μια εντονη ταλαντωση μπροστα οποτε κανω οπιστεν και εχω στριμμενο το τιμονι.
Εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι?
Μηπως εχει σχεση με την ζαμφορ μπροστα?

Franky147
23-06-05, 15:43
Παιδιά το μαρτύριό μου μάλλον τελείωσε :D :D :D . Σήμερα το πρωί πήγα στη Λάμδα και πήρα το αυτοκίνητο. Ο μηχανικός μου είπε ότι έπεσα στην περίπτωση και ότι μάλλον το μπουζί ήταν ελλατωματικό. Μου είπε ότι το αυτοκίνητο λειτουργεί σωστά και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Απλά στα 1.500χλμ να το ξαναπάω για να κάνουν έναν έλεγχο και να μου αλλάξουν λάδια. Επίσης θέλει ξανά στρώσιμο μέχρι τις 3.000χλμ περίπου, και να μήν το πατάω πολύ πάνω απο 120 χλμ/ώρα.
Είδα και το χαρτί με τα ανταλλακτικά που αντικατέστησαν και έπαθα πλάκα. Ακόμα και κιβώτιο έχουν αλλάξει. Μόνο τα ανταλλακτικά πρέπει να κόστισαν 3.000 euro. Να είναι καλά η εγγύηση.
Απογοητεύτικα όμως απο τον τρόπο παράδοσης του αυτοκινήτου. Όπως ξέρετε το αυτοκίνητο ήταν 1 1/2 μήνα στο συνεργείο με αποτέλεσμα να έχει την άλλη σκόνη. Παρόλαυτά δέν μπήκαν στον κόπο να του ρίξουν ένα πλυσιματάκι, παρα μου το έδωσαν μέσα στην μπίχλα (εξωτερικά και εσωτερικά). Πάνω στη χαρά μου βέβαια ούτε και που με απασχόλησε.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να ευχαριστηθώ το αυτοκίνητο τώρα το καλοκαιράκι... :smoking:

tstrat
23-06-05, 16:18
Φίλε Franky147,
κατ' αρχήν νά σού ευχηθώ πολλά καί απροβλημάτιστα πλέον χιλιόμετρα.
Κατά δεύτερον θά ήθελα νά ρωτήσω εάν γίνεται νά "σκανάρεις" καί νά "ποστάρεις" τό χαρτί πού αναφέρεις, επάνω στό οποίο αναγράφουν τά ανταλλακτικά πού χρησιμοποίησαν γιά τήν αποκατάσταση τής ζημιάς. :?

Franky147
23-06-05, 18:12
Thx tstrat ....
Δυστηχώς το ζήτησα και μου είπαν ότι δέν μπορούν να μου το δώσουν καθώς το χαρτί αυτό πάει στην F.A.H.
Εγώ το διάβασα και είχε τα ανταλλακτικά και τις τιμές τους διπλα κτλ. Αν πρέπει να το έχω αυτό το χαρτί ή μια φωτοτυπία του, πείτε τό μου να τους πάρω αύριο να μου το στείλουν.

Steven
23-06-05, 18:21
Αποψη μου οτι καλο θα ηταν να το εχεις να ξερεις τι σου κανανε στο μοτερ.
Επισης Γιωργο, αυτο που μου ειχες πει για το καπακι στο μοτερ των ιμαντων με ξενισε.
Τελικα τι εγινε με αυτο??? Απ'οταν το αγορασες δεν υπηρχε??? Ολοι οι TS το εχουν αυτο το καπακι, ρωτησες τι εγινε με αυτο το θεμα???

Franky147
23-06-05, 18:35
Ναι στέφανε τελικά είχες δίκιο. Υπάρχει και σε μένα και δεν το είχα προσέξει...
Μα είπα και εγώ λές να έχω άλλο κινητήρα και να μην το ξέρω. :?:
Πάντος παρατήρησα στο αυτοκίνητο τα εξής τα οποία μπορεί να είναι λάθος αφού οδηγώ για 1 1/2 μήνα το Panta :

1. Το τιμόνι μου φαίνεται αρκετά σκληρό. (Το Panta είχε και το City)
2. Ο συμλέκτης πιάνει πολύ χαμηλά.
3. Το Κιβώτιο είναι μαλακό
4. Το λεγόμενο κροτάλισμα δέν ακούγεται τόσο έντονα όσο πρίν. (Αφτό μάλλον πρέπει να είναι καλό)
5. Το air-condition βγάζει πολύ παγωμένο αέρα. (Και αυτό καλό επίσης)
6.Ο τριγμός μπροστά αριστερά που φανταζόμουν ότι θα εξαφανιζόταν μετά απο το λύσιμο του κινητήρα ΖΕΙ!!!! :twisted: :twisted: Συνεχίζει και ακούγεται.

Αυτά προς το παρών. Θα πρέπει να το οδηγήσω λίγες μέρες για να το συνηθίσω πάλι.

tstrat
23-06-05, 19:00
Αποψη μου οτι καλο θα ηταν να το εχεις να ξερεις τι σου κανανε στο μοτερ.

:okk: :okk: :okk:

Timos
24-06-05, 12:07
Mπιλιοφόρο.......μου κάνει έτσι όπως τα λες.

ΓαμμαΚαππα
24-06-05, 13:35
Mπιλιοφόρο.......μου κάνει έτσι όπως τα λες.
Ναι,ε; :? ..
Θα το ψαξω περισσοτερο μολις ανεβω Αθηνα γιατι ειμαι και στην μεση εξεταστικης τωρα...
Εχεις καμμια ιδεα Τιμο απο τι μπορει να εγινε κατι τετοιο?
Το αμαξι το ξερεις..Δικαιολογειται τετοια ζημια,αν ειναι μπιλιοφορος,στα 8000χλμ. :evil: ?
Και κατι ακομη,δεν θα επρεπε να επειρεαστει και η συμπεριφορα στον δρομο με κατι τετοιο?το λεω γιατι δεν εχω παρατηρισει καμμια διαφορα εκτος της οπισθεν... :?:

Timos
24-06-05, 13:38
Τι να σου πω....
Επαγγελματική διάγνωση δεν μπορεί να γίνει μέσο Internet!

ΓαμμαΚαππα
25-06-05, 18:16
καλα το ξερω, απλα μηπως μπορουσε κανεις να με βοηθεισει να βγαλω μια ακρη..

Timos
26-06-05, 14:16
καλα το ξερω, απλα μηπως μπορουσε κανεις να με βοηθεισει να βγαλω μια ακρη..

Μια επίσκεψη σε έναν μηχανικό θα σε βοηθήσει στην διάγνωση. :wink:

ΓαμμαΚαππα
26-06-05, 22:10
Αυριο το πρωι δινω μαθημα κατα τις 8.30 οποτε μολις τελειωσω θα παω απο
την Alfasud.Εξουσιοδοτημενοι ειναι,ελπιζω να βγαλω μια ακρη..

Franky147
29-06-05, 16:14
Τελικά πήρα το πόρισμα απο την Λάμδα με μεγάλη δυσκολία το οποίο αναφέρει τα εξής :
<Αδυναμία εκκίνησης 4ου κυλίνδρου>
<Κινητήρας αποσυναρμολόγηση, επισκευή, αντικατάσταση κυλινδροκεφαλής>
<Καταστροφή κυλινδροκεφαλής και εμβόλου 4ου κυλίνδρου απο κομμένη βαλβίδα>
<Άνιση κυλινδρική συμπλέκτη. Απώλεια υγρών>

Τα ανταλλακτικά που αλλάξανε είναι τα εξής :

Κυλινδροκεφαλή, Σετ ελατήρια, Κουζινέτα, Ένα πιστόνι, Σέτ φλάτζες, μπουζί, λάδια, φίλτρο λαδιού, αντιψυκτικό, καδένα, ρουλεμάν ελατήρια.

Αυτά είναι παιδιά άς μας διαφωτίσει κάποιος τί είναι αυτά και τί καταλαβαίνει. Εγώ πάντος κατάλαβα ότι πρέπει να έγινε της #%^^%& στον κινητήρα.

amelidis
29-06-05, 16:38
Βασικα οι δυναμεις που αναπτυσονται μεσα σε ενα μοτερ ειναι... τρομακτικες!! Λογικο ειναι λοιπον αν κατι -χτυπα ξυλο- γινει λαθος να γινονται ολα πο$@#τανα!!!
Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να φοβασαι παντως...

Franky147
30-06-05, 13:24
Όπως έγγραψα στην προηγούμενη σελίδα το πόρισμα και τα ανταλλακτικά, θα ήθελα να μου πείτε τι σημαίνει αυτό :
<Άνιση κυλινδρική συμπλέκτη. Απώλεια υγρών>

Έχανε απο κάπου λάδια?? :?: :?:

alfagirl
03-08-05, 09:29
Από τις εξοπλιστικές εκδόσεις (που είναι διαθέσιμες σήμερα) της Alfa 147 fl, 1600 κυβικά, 120 άλογα, ποια είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη σας? Ποια εχει χαμηλότερη ανάρτηση? Εχει καμία δερμάτινο σαλόνι στον standard εξοπλισμό? Η TI βγαίνει ακόμα ή αποτελεί παρελθόν? :?:

xdream
03-08-05, 09:37
Από τις εξοπλιστικές εκδόσεις (που είναι διαθέσιμες σήμερα) της Alfa 147 fl, 1600 κυβικά, 120 άλογα, ποια είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη σας? Ποια εχει χαμηλότερη ανάρτηση? Εχει καμία δερμάτινο σαλόνι στον standard εξοπλισμό? Η TI βγαίνει ακόμα ή αποτελεί παρελθόν? :?:

Ριξε μια ματια στο www.alfaromeo.gr . Εκει θα βρεις σχεδον ολες τις απαντησεις που ψαχνεις !

alfagirl
03-08-05, 09:45
4. Το λεγόμενο κροτάλισμα δέν ακούγεται τόσο έντονα όσο πρίν. (Αφτό μάλλον πρέπει να είναι καλό)
6.Ο τριγμός μπροστά αριστερά που φανταζόμουν ότι θα εξαφανιζόταν μετά απο το λύσιμο του κινητήρα ΖΕΙ!!!! :twisted: :twisted: Συνεχίζει και ακούγεται.
Αυτά προς το παρών. Θα πρέπει να το οδηγήσω λίγες μέρες για να το συνηθίσω πάλι.

Αφού είναι τόσο διαφορετική η αίσθηση, θα έλεγες ότι "έχασε" κάτι από την οδηγική απόλαυση που σου πρόσφερε στην αρχή?
Παντως φίλε μου ψώνισες από "σβέρκο" που λένε! Ελπίζω να μην έχεις καθόλου προβλήματα στο μέλλον γιατί ...μυήθηκες στη γοητεία της Alfa πολύ ανώμαλα! :shock:

alfagirl
03-08-05, 09:49

Ριξε μια ματια στο www.alfaromeo.gr . Εκαι θα βρεις σχεδον ολες τις απαντησεις που ψαχνεις !

Thanks, εχω επισκεφτεί το ελληνικό site της εταιρίας ήδη. Απλά, πρώτον δεν έβγαινε από πουθενά αν κάποια έκδοση έχει χαμηλότερες (σπορ) αναρτήσεις, και δεύτερον δεν αναφέρεται απολύτως τίποτα για TI εξοπλιστική έκδοση. Για την ακρίβεια, στο site αυτό οι εκδόσεις Dinstinctive και progression φαίνονται πάνω-κάτω ίδιες. Επίσης, κάτι ειχα ακούσει για δώρο δερμάτινο σαλόνι, ομως αυτο δεν το βλέπω πουθενά στο site.

Timos
03-08-05, 10:13
Οι σπορ αναρτήσεις που αναφέρεται το Site ΔΕΝ είναι χαμηλότερες.
ΤΙ έκδοση δεν έχει βγει ακόμα για την FL και δεν νομίζω να βγει.
Η Distinctive έχουν Κλιματισμό αντί AirCondition, 15άρες αλουμινίου ζάντες, Cruise Control, RadioCd.

f104g
03-08-05, 10:23
Γενικότερα η πιο πλούσια έκδοση είναι Dinstinctive,τώρα απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει έκδοση με χαμηλώτερες αναρτήσεις και το δερμάτινο σαλόνι δεν διατίθεται στάνταρ,όσο για την ΤΙ δεν υφίσταται μέχρι στιγμής.

Andreas_
03-08-05, 11:14

Αφού είναι τόσο διαφορετική η αίσθηση, θα έλεγες ότι "έχασε" κάτι από την οδηγική απόλαυση που σου πρόσφερε στην αρχή?
Παντως φίλε μου ψώνισες από "σβέρκο" που λένε! Ελπίζω να μην έχεις καθόλου προβλήματα στο μέλλον γιατί ...μυήθηκες στη γοητεία της Alfa πολύ ανώμαλα! :shock:Θυμάμαι τη μέρα που είχαμε πάρει τη 33 και δεν κατάφερε να κάνει τη διαδρομή Μοσχάτο - πασαλιμάνι από βλάβη στη τροφοδοσία :!: :!: :!:
Παραλαβή αυτοκινήτου το απόγευμα συνεργείο το άλλο πρωί :twisted: :twisted:

alfagirl
03-08-05, 12:21
Παντως φίλε μου ψώνισες από "σβέρκο" που λένε! Ελπίζω να μην έχεις καθόλου προβλήματα στο μέλλον γιατί ...μυήθηκες στη γοητεία της Alfa πολύ ανώμαλα! :shock:Θυμάμαι τη μέρα που είχαμε πάρει τη 33 και δεν κατάφερε να κάνει τη διαδρομή Μοσχάτο - πασαλιμάνι από βλάβη στη τροφοδοσία :!: :!: :!:
Παραλαβή αυτοκινήτου το απόγευμα συνεργείο το άλλο πρωί :twisted: :twisted:

Νόμιζα πως οι 33 είχαν βγει σκυλιά!!
Τι αμάξι οδηγείς τώρα Αντρέα?

Dimitris/147TI
03-08-05, 12:41
Μακάρι η FL να βγεί σε ΤΙ έκδοση είναι πολύ συμφέρουσα και έχει μακράν τον καλύτερο εξοπλισμό... :twisted:

alastis
03-08-05, 14:27
Nομιζω οτι η νεα Distinctive εκδοση δεν εχει Cruise Control :!: :!:
...αλλα τι να λεει αυτο :D :D

amelidis
03-08-05, 14:47
Επειδη το εχω το αμαξακι εδω και 4 μηνες τα πραγματα εχουν ως εξης:
Η Distinctive ειναι η πιο πλουσια εκδοση και εχει 16αρες ακτινωτες ζαντες (ειναι πανεμοφες), αυτοματο διζωνικο κλιματισμο (η progression εχει απλα aircondition), ΔΕΝ εχει πλεον το cruise control ως στανταρ ενω τα αλλα ειναι πανω κατω γνωστα και τα αναφερει και το site....

ΤΙ εκδοση δεν υπαρχει για την facelift ενω υπαρχει η επιλογη να βαλεις την σκληρη αναρτηση (δεν ειναι χαμηλωτερη) που φορουσε και η κλασσικη 147...! Για οτι απορια εχεις απλα ρωτα....

tonionio
03-08-05, 14:51
Εγω θα εβαζα τις biohazard τις 17αρες... :D

Και οι 16αρες σου ειναι οντως παρα πολυ ομορφες! :D

Babbis
03-08-05, 14:53

Aντί για cruise control βάλανε 16 ζάντες αλουμινίου

alfista
03-08-05, 15:36

Και καλά το cruise control. Τα φωτάκια από τα καθρεφτάκια που βρίσκονται στα σκιάδια οδηγού-συνοδηγού γιατί τα βγάλανε; Πόσο τσίπηδες είναι ώρες-ώρες αυτοί οι Ιταλοί! :P

Dimitris/147TI
03-08-05, 15:59
Ο ουρανός της ΤΙ είναι όλα τα λεφτά!!!

Δημιουργεί άλλη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό :twisted:

tonionio
03-08-05, 16:34
Ο ουρανός της ΤΙ είναι όλα τα λεφτά!!!

Δημιουργεί άλλη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό :twisted: :iagree: :iagree:

twincam
03-08-05, 16:37
Τι διαφορά έχει ο ουρανός ;

Dimitris/147TI
03-08-05, 16:41
Έχει μαύρα πλαστικά μπροστά στο τζάμι...και ο ουρανός έχει μια απόχρωση του γκρί σκούρου...

alastis
03-08-05, 16:48
Ρε αδερφε, αυτα τα πλαστικα δεν ειναι στις κολωνες μπροστα??? Αυτα δε λες?

Εχει η Alfa γιατι θελω να αλλαξω αυτα που εχω με σκουρα...

Timos
03-08-05, 17:09
Ναι έχει ως ανταλλακτικό για Ti. 8)
Kι εγώ ταχω αλλάξει

Andreas_
03-08-05, 17:30
Τι αμάξι οδηγείς τώρα Αντρέα?Σκυλιά και μάλιστα ράτσας οι 33 αλλά άμα σου κάτσει :lol:
Οδηγώ το ίδιο πράσινο 33 που τώρα όταν βρέχει πλημμυρίζει :!: :!: (έχουν βουλώσει οι τρύπες του εξαερισμού και θέλει συνεργείο άμεσα :roll: )

jim147
03-08-05, 19:55
Ετσι ειναι οταν το στιβουμε το ALFAKI ειναι ολα καλα ελα ομως που καπου καπου........ψιλο χαλαει.... :twisted: :twisted: :twisted:

karaLRS
03-08-05, 20:04
Οι σπορτ αναρτήσεις που προσφέρονται ειναι για ΧΑΜΗΛΩΜΑ.

επισής δεν υπάρχει cruise control και στην θέση του έχουν μπει 16αρες ζάντες. (dinstictive)

επισης το dinstictive εχει και το alfatex ύφασμα...

τέλος αν βάλεις δέρμα αυτο μπαίνει και στα πλαινά στις πόρτες.αυτο γίνοταν και στισ παλιές?

f104g
03-08-05, 22:27
Με βάζετε σε σκέψεις για τον ουρανό:xmmm:

Timos
03-08-05, 23:59
Καλώστηνά την πέρδικα!
Που χάθηκες Τζίμη?

Steven
04-08-05, 02:10
τέλος αν βάλεις δέρμα αυτο μπαίνει και στα πλαινά στις πόρτες.αυτο γίνοταν και στισ παλιές?

Τουλαχιστον στην δικια μου που ειναι απο τις τελευταιες, εχει δερμα και στις πορτες...

Dimitris/147TI
04-08-05, 06:45

Επιβεβαιώθηκε σήμερα ο ουρανός που έχουν οι ΤΙ εκδόσεις είναι αυτός της GTA... 8)

f104g
04-08-05, 18:33

Επιβεβαιώθηκε σήμερα ο ουρανός που έχουν οι ΤΙ εκδόσεις είναι αυτός της GTA... 8)

:shock: :shock: :shock: γιατί μου το κάνεις αυτό?πρέπει να είναι πολύ μάχιμο το εργαλείο έτσι :wink:

ColonelMoon
05-08-05, 11:50

Τουλαχιστον στην δικια μου που ειναι απο τις τελευταιες, εχει δερμα και στις πορτες...
Στη δική μου (επίσης από τις τελευταίες) στις πόρτες έχει βελούδο. Βέβαια έχω τα σπορ δερμάτινα (με τις κόκκινες ραφές) και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος στις καινούριες πρέπει να έχουν αφαιρεθεί από τον στανταρ εξοπλισμό και τα πίσω tweeter.

jim147
06-08-05, 22:51
Καλώστηνά την πέρδικα!
Που χάθηκες Τζίμη?

Με το μωρακι .......εγινα χαζο μπαμπας τι κανετε ...παλιο alfisti;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nasos
06-08-05, 23:14
να σου ζησει παιδι μου!!
τωρα δεν θα χαλας πλεον ολο το μεροκαματο στις καντινες.. :lol:

jim147
06-08-05, 23:58
να σου ζησει παιδι μου!!
τωρα δεν θα χαλας πλεον ολο το μεροκαματο στις καντινες.. :lol:

Ευχαριστω πολυ..... :lol: :lol: :lol:

Timos
07-08-05, 12:22
Καλώστηνά την πέρδικα!
Που χάθηκες Τζίμη?

Με το μωρακι .......εγινα χαζο μπαμπας τι κανετε ...παλιο alfisti;;;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αντε ρε δεν το ήξερα :oops:

Να σου ζήσεις!!! Κόρη ή Υιος?

jim147
07-08-05, 15:42
Koρακλα!!!!!!!

xaris78
07-08-05, 20:00
Koρακλα!!!!!!!
Να σου ζήσει Jim... :) :)

Timos
08-08-05, 02:20
Αντε και michelle mouton!!!!

f104g
08-08-05, 09:12
Koρακλα!!!!!!!

Να σου ζήσει,και να ξέρεις ότι όλοι οι ''μεγάλοι'' άντρες έχουνε κόρες :wink:

jim147
15-08-05, 16:10
Τι αμάξι οδηγείς τώρα Αντρέα?

Σκυλια...... :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Ισως κουτσα ....... :cry: :cry: :cry:

karaLRS
20-08-05, 21:01
τι έγινε την πήρες την άλφα?

AlfistaPP
22-08-05, 09:22
Οι σπορτ αναρτήσεις που προσφέρονται ειναι για ΧΑΜΗΛΩΜΑ.

επισής δεν υπάρχει cruise control και στην θέση του έχουν μπει 16αρες ζάντες. (dinstictive)

επισης το dinstictive εχει και το alfatex ύφασμα...

Στη δικιά μου 147 120 - Ιούλιος 2003 με εργοστασιακό δέρμα (+1000€) δεν έχει επένδυση στο πλάι. Από ΕΜΙΚΟ μου είχαν προτείνει να βάλω δέρμα σε τοπικό κατάστημα με επιβάρυνση +1500€ και επένδυση στο πλάι αλλά δεν το προτίμησα.

COPBOY
23-08-05, 04:49
Εγω που εχω alfa απο Νοεμβριο του 2004 ειχε το δερμα δωρο,μιας και ρωτησες alfagirl,αλλα με την προϋποθεση να δωσεις οση προκαταβολη χρειαζεται για να εχεις 11.000ευρω υπολοιπο.
Εγω για παραδειγμα που εχω την dinstictive εδωσα 9.700ευρω προκαταβολη και δωρο το δερμα.
Μπορντω το πηρα και εβαλαν και στις πορτες διχως επιβαρυνση φυσικα.
Ενας φιλος μου που την πηρε απο Βεροια του εβαλαν και στο λεβιε ταχυτητων μπορντω και στο χειροφρενο.
Το cruise control ειναι πολυ καλο στα ταξιδια.
Αυτα πληροφοριακα... 8)

Νίκος Λιούφης
08-09-05, 03:53
Αρχηγέ, κατ' αρχήν περαστικά, είναι πραγματικά κρίμα, αλλα έχω ακούσει κι άλλη περίπτωση εδώ στη Θεσσαλονίκη σαν τη δική σου. Ακριβ΄ως το ίδιο. Σαν δικηγόρος, θα σου πρότεινα, αν σου κάνουν νερά, να πάς στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών και εκεί να αναφέρεις το συμβάν και θα σου πούν αυτοί πως μπορείς να κατοχυρωθείς. Ξέρω, οτι σε ορισμένα μέρη στην Ευρώπη, με το συνηθισμένο πρόβλημα των ηλιθίων μεταβλητών που χρησιμοποιούν, είτε η Fiat, καλύπτει μερικώς τη δαπάνη αντικατάστασής τους, είτε, με προσφυγή στο προαναφερθέν κέντρο, επωμίζεται με το όλο της δαπάνης και καλύπτει τη ζημιά. Καλή τύχη με το νέο σου κινητήρα...

Jean Baphist
08-09-05, 09:43
filarako perastika! exw mia 156 1600 kai exw kanei 100000 km. ton iounio kathforizontas se xlubaki ths paraliakhs kollisa strofalo!!! auto xereis ti simenei....to moter episkeuastike omws afou evala kormo apo allo moter katevike kai to kapaki anevazontas etsi th sympiesh. prosthesa kai ena racing catalith kai to amaxi exei parei trela..... na sai kala!

Nikos120i
08-03-06, 23:27
Αγαπητοι συνAlfisti,

Ποσο πιστευετε οτι θα επιανε η 147 μου σημερα; 5θυρη, 105 Αλογα, distinctive, ηλιοροφη, 17αρες με ολοκαινουρια λαστιχα, aftermarket xenon, αεροτομη look GTA, ελατηρια H&R, 35,000ΚΜ, μοντελο 2004, ατρακαριστη (πραγματικα!), μονο V-Power, και (απο τις μοναδικες) το τιμονι δε γυαλιζει! :D (εχει μια τετοια ταση το δερματινο τιμονι!)

Ποσο πιστευεται οτι πιανουν οι δικες σας;

Ποσο κρατανε την μεταπωλητικη τους αξια;

Θα την δινατε συντομα ωστε να μη χασετε χρηματα;

Πιστευω ενα τετοιο topic θα μπορουσε να βοηθισει οποιονδηποτε απο εμας σκεφθει να πουλησει τη κουκλα του! Εμεις θα ειμαστε εδω να τον συμβουλεψουμε.

Τι λετε για τη δικη μου για αρχη;

Steven
08-03-06, 23:53
Πολυ ζωρικα τα πραγματα φιλε Νικο.
Αμα κανεις μια γυρα και ρωτησεις, μαλλον θα απογοητευτεις...
Ειναι η περιοδος τωρα που η FL εχει 1.400 ευρω εκπτωση. Η Alfa Romeo λεει πως θα σταματησει να ισχυει 31 Μαρτιου...
Τωρα απο τα εξτρα, μην περιμενεις και πολλα, αντε να πιασουν τοπο η ιλιοροφη και τα ξενον.
Αυτο που ενδιαφερει τον κοσμο ειναι τα χλμ. και η χρονολογια.
Το γεγονος οτι εχει 17αρες με καινουργια λαστιχα, αεροτομη, ελατηρια, δεν πιανουν τοπο αυτα.
Το γεγονος οτι εβαζες V-Power δεν ενδιαφερει κανεναν.
Παρε τωρα λοιπον την αντιστοιχη εκδοση που κυκλοφορει τωρα, παρε την τιμη της με τα εξτρα απο τη μαμα και βγαλε 1.400 ευρω.
Εκει ηδη τρως την πρωτη φρικη...

Εγω υπολογιζω να πιασει max 13,500-14,000 ευρω και μπορει να λεω αρκετα πολλα. Ξερω, ειναι αποθαρυντικο και λιγα τα λεφτα, αλλα δυστυχως θελουν να βγαλουν ολοι μεδουλι... Η μεταπωλητικη αξια για εναν αγοραστη που αγοραζει το αμαξι καινουργιο, ειναι απλα χαλια...και δεν ισχυει μονο για την Αλφα...

spiderman
08-03-06, 23:56
η 120 distinctive με 140.000χλμ μοντ.2000,ατρακαριστη,service book,γαλαζια,δωθηκε ανταλλαγη στην πεζω 10.500 και πουληθηκε 12500. 8)

Steven
09-03-06, 00:01
Κελεπουρι!!! Φοβερη τιμη, πουληθηκε...ομως ο πωλητης πηρε μολις 10.500...

PanoZ
09-03-06, 00:02
Ένας γενικότερος κανόνας λέει ότι αφαιρείς το 17-18% της αξίας του αυτοκινήτου για τον πρώτο χρόνο και γύρω στο 7-8% για κάθε επιπλέον χρόνο.
Στο σύνολο προσθέτεις το 50% της αξίας των extra και αφαιρείς το ποσό που απαιτείται για πιθανές επισκευές.
Τώρα το αν θα πάρεις το ποσό που βγαίνει στο τέλος...... :what: τι να σου πω ?
I'll laugh u.

spiderman
09-03-06, 00:06
ναι πηρε τοσα απλα γιατι ο ιδιος δεν ειχε την ωρα και την ορεξη να ασχοληθει με την πωληση του αυτοκινητου.η seat του το επαιρνε 12000 αλλα ο ιδιος δεν επαιρνε seat...παιζει ρολο που θα πεσεις.οταν εδιν ατο πουντο,εδωω τοπικοι μαντραδες χωρις καν να το δουνε μου εδιναν 5500 για hgt με 72000χλμ με ολα τα αξεσουαρ της abarth και 3000ευρω εξτρα ακομα...τελικα το εδωσα 10.000 στη λαρισα...εξαρταται που θα πεσεις...

Κωστής Μάνης
09-03-06, 00:18
εξαρταται που θα πεσεις...

Συμφωνώ απόλυτα.Όταν έψαχνα να πουλήσω την Αλφα μου σε μαντράδες το μεγαλύτερο νούμερο που άκουσα ήταν 11000(μοντελο 3ος-2001 58000χλμ).Συνήθως γύρω στα 9000 με 10000 μου έλεγαν.

Το κορυφαίο ήταν που πήγα σε ένα θειο και ειδα ένα rallye που είχε και του λέω:
-Θέλω να δώσω την αλφα.Ποσο θα την΄πάρεις για να πάρω αν είναι το rallye ...???
και μου απαντάει....
-Τιιιιιιιι????????????Αλφα για ραλλί??????Θα μου δώσεις την Αλφα και θα βάλεις και λέφτα από πάνω :shock: :shock: :mad3: :crazy2: :hapy:

Nikos120i
09-03-06, 00:21
Χαχαχα...καταλαβα...παμε για κανενα 13αρι δηλαδη ε;

Steven
09-03-06, 00:23
Η αγορα παιδια αλλαζει καθε τρεις και λιγο.
Τωρα απο εμπειριες ακομα και 3 μηνων, ισως ειναι πολυ διαφορετικες οι τιμες.
Μια γυρα ομως ειναι οτι πρεπει να δεις τι παιζει...

spiderman
09-03-06, 00:27
σμφωνω με steven...κανε μια γυρα να δεις τι παιζει,και ακομα καλυτερα πηγαινε αν ξερεις κανενα,σε καινουριους μαντραδες που τωρα κανουν τα πρωτα βηματα.η τιμη που ειπα πριν ειναι προ 20ημερου.παντως κοντα 13800-14500 υπολογιζω τη δικια σου...

Κωστής Μάνης
09-03-06, 00:28
Το σίγουρο είναι ένα:

Όταν αποφασίσεις να πουλήσεις το αμάξι σου θα χάσεις λεφτά.

Το πόσο που χανεις είναι τόσο μεγαλύτερο όσο περισσότερα είναι τα χρόνια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου
και όσα περισσοτερα εξτρα του έχεις βάλει.

Nikos120i
09-03-06, 00:28
Ένας γενικότερος κανόνας λέει ότι αφαιρείς το 17-18% της αξίας του αυτοκινήτου για τον πρώτο χρόνο και γύρω στο 7-8% για κάθε επιπλέον χρόνο.
Στο σύνολο προσθέτεις το 50% της αξίας των extra και αφαιρείς το ποσό που απαιτείται για πιθανές επισκευές.
Τώρα το αν θα πάρεις το ποσό που βγαίνει στο τέλος...... :what: τι να σου πω ?
I'll laugh u.

Xρησιμο αυτο πολυ Πανο! Ευχαριστω!

Μου βγαζει 15,000 ευρω χωρις τα εξτρα.

Ενδιαφερον...

karaLRS
09-03-06, 00:31
H λυση ειναι να του κανεις ασφαλεια πυρος και να το καψεις και να παρεις την αξια που και καλα έχει :P

Αυτη η μεταπωλητικη αξια ειναι πολυ αγκάθι.
Καλα βρε Στέφανε.Τόσο χαμηλά υπολογίζεις.τα 16 παντως που το δινεις εγω το θεωρω πολυ καλη τιμη!

spiderman
09-03-06, 00:35
για κοιτα και εδω...

οι τιμες των μτχ (http://www.autotriti.gr/auto/_MTX/times_mtx_AUTO.asp)

εκτιμησε το μονος σου (http://www.autotriti.gr/auto/_MTX/Ektimiste_AUTO.asp)

Steven
09-03-06, 00:45
Οχι παιδια, δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα.
Η δικια μου χωρις τα εξτρα, πιανει τα 15,200 και κατι ψιλα max....
Ο αλλος αμα παιρνει απο την μαμα καινουργιο αμαξι με 20,000 και με δοσεις, θα το προτιμισει απο το να παρει με 15,000 μεταχειρισμενο και μετρητα.
Ψαξτε λιγο την αγορα και θα τα δειτε και'σεις...

Α και ξεχασα να πω, ειναι μεγαλη μουφα ο υπολογισμος τιμης μεταχειρισμενου στο autotriti.
Αμα δειτε τιμες που παιρνετε, ειναι παρα πολυ μεγαλες...κοινως, παραλογες...