PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάμε άπατοι πλέον??Alfa Models (GT-159-Brera )

cyclon
10-10-08, 15:18
http://www.seaa.gr/data/segments/2008-9-seg.pdf
Απο τα στατιστικά του συνδέσμου εισαγωγέων αυτοκινήτων Ελλάδος...τα Fiat καλά πάνε ,,,παραθέτει πωλήσεις απο 1/1/2008 αλλά και για τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε τα οποία συχνά-πυκνά παρακολουθώ.
Η πανέμορφη GT πούλησε 3!!!αυτοκίνητα πανελλαδικά τον Σεπτέμβρη σε σχέση με τα 36 RX-8 και τα 41 Α5.
Σύνολο 1-9/2008 = 72 GT σε σχέση με τα 508 RX-8 & 501 A5.

Tώρα η επίσης πανέμορφη-ποιοτική αλλά και πολύ βαριά 159 πούλησε απο 1/1/08 419 αμάξια σε σχέση με τις 2780 ταξινομήσεις της BMW και άλλες τόσες της C-Class.
Για τo έργο τέχνης που λέγεται Brera ούτε λόγος ...28 αμάξια απο 1/1/08 ούτε τα μισά δηλαδή απο τις 71 & 68 Porche Cayman & 911 αντίστοιχα.

Και ρωτάω τώρα φταίει η φήμη των Ιταλικών του '70 & '80 εν έτει 2008???Δεν νομίζω...
Τις πταίει και τα μοναδικά αυτά οχήματα πάνε άπατα???:D:D

Don Juan
10-10-08, 15:22
τα έχουμε ξαναπει....
Marketing, Marketing, Marketing, εξυπηρέτηση και συμπεριφορά προς τους πελάτες...

skullone
10-10-08, 15:24
Οι λόγοι είναι οι εξής:

1. Έπεσε καλό διαφημιστικό πακέτο από Γερμανία μεριά τον καιρό της παρουσίασης της 159 (και συνεχίζει να πέφτει).
2. Η FGAH απαρτίζεται από - αντικειμενικά - ανίκανους να προωθήσουν τα προϊόντα τους.
3. Τα σέρβις του ομίλου είναι ψιλοάθλια.
4. Ο κόσμος έχει μάθει ότι Alfa = φτηνό γκάζι. Πώς να του αλλάξεις μυαλά τώρα και να του πεις "δώσε 30 χιλιάρικα για μεσαία Alfa Romeo" όταν έχει μάθει στις 33άρες και 145/146 που ήταν φθηνές;
5. Η GT γέρασε εμπορικά.
6. Οι 159/Brera πάσχουν από κινητήρες: οι 1.8 και 1.9 σέρνονται, ο 2.2 είναι ασύμφορος οικονομοτεχνικά.
7. Δεν υπάρχει επαρκής διαφήμιση.
8. Ο ρωμιός αγοράζει με βάση το "ράδιο αρβύλα".

Μέγας Ανατολικός
10-10-08, 15:36
Νομίζω ότι ο Don Juan κάλυψε πλήρως το τόπικ!
Εγώ προσωπικά "δημιούργησα" σε 2 μέρες 2 νέους δυο νέους Alfa!
Ο ένας ήθελε κάτι μικρό και ο άλλος σεντάν!
Και τους 2 τους "έπεισα" χωρίςνα προσπαθήσω καν!
Στον έναν έδωσα και οδήγησε την 159 μου και στον άλλον απλά τον πήγα στην αντιπροσωπεία και τον έκατσα στη ΜιΤο!Και οι δύο τους ούτε που γνώριζαν τι είναι Alfa!
Και οι 2 μου έλεγαν ότι σαπίζουν και οτι μέσα είνα σα Datsun χωρίς να έχουν δει ή οδηγήσει Alfa!Αν το συνδιάσεις με το ότι πας να αγοράσεις αυτοκίνητο 20000-55000 ευρώ και έρχεται ο πωλητής της FIAT για να σου πει για τις Alfa,που στις περισσότερες των περιπτώσεων ξέρει λιγότερα από εσένα,τότε βγάζεις συμπέρασμα!

Φαντάσου ότι όταν πήγα στον Κοντέλλη για να αγοράσω την 2η Alfa μου απ'το ίδιο υποκατάστημα ο πωλητής μου είπε να του πω τι θέλω και σε 3 μέρες να περάσω να πάρω την προσφορά!Αν σου πω ότι ήθελα να την πληρώσω και ντούκου βγάλε συμπέρασμα!:cool:

antho
10-10-08, 15:50
http://www.seaa.gr/data/segments/2008-9-seg.pdf
Απο τα στατιστικά του συνδέσμου εισαγωγέων αυτοκινήτων Ελλάδος...τα Fiat καλά πάνε ,,,παραθέτει πωλήσεις απο 1/1/2008 αλλά και για τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε τα οποία συχνά-πυκνά παρακολουθώ.
Η πανέμορφη GT πούλησε 3!!!αυτοκίνητα πανελλαδικά τον Σεπτέμβρη σε σχέση με τα 36 RX-8 και τα 41 Α5.

Tώρα η επίσης πανέμορφη-ποιοτική αλλά και πολύ βαριά 159 πούλησε απο 1/1/08 419 αμάξια σε σχέση με τις 2780 ταξινομήσεις της BMW και άλλες τόσες της C-Class.
Για τo έργο τέχνης που λέγεται Brera ούτε λόγος ...28 αμάξια απο 1/1/08 ούτε τα μισά δηλαδή απο τις 71 & 68 Porche Cayman & 911 αντίστοιχα.

Και ρωτάω τώρα φταίει η φήμη των Ιταλικών του '70 & '80 εν έτει 2008???Δεν νομίζω...
Τις πταίει και τα μοναδικά αυτά οχήματα πάνε άπατα???:D:D

ουδεν σχολιον..... alfa για λιγους...... ενδιαφερον θα ειχε να δουμε πως θα τα παει το ΜΙΤΟ μιας και ακουγονται παρα πολυ καλα λογια απο το συνολο του τυπου αλλα και απο το κοσμο

147akias
10-10-08, 16:00
απλα πραγματα .... κανε τον ειδικο τυπο να σε κανει "ηγετη" της κατηγοριας και
"κορυφαιο" κλπ και βαλε turbo επιτελους...
για μενα καλυτερα που ειμαστε λιγοι!

De Perni
10-10-08, 16:06
28 κομματια Brera πουλήθηκαν?
Και πολλα ειναι......Το προτιμω αυτο απο την καταντια της SLK ας πουμε, που εδω πάνω στα Β.Π ειναι περισσοτερες και απο τους κατοικους.
Η μοναδικοτητα εχει και τα καλα και τα κακα της.
Προτιμω τα ασχημα της κουκλας μου αλλα και την μοναδικοτητα της να "περισσευει" αναμεσα στα euroboxes.

Brouslee
10-10-08, 16:08
απλα πραγματα .... κανε τον ειδικο τυπο να σε κανει "ηγετη" της κατηγοριας και
"κορυφαιο" κλπ και βαλε turbo επιτελους...
για μενα καλυτερα που ειμαστε λιγοι!

Δεν εχεις δικιο...Μαρκετινγκ=πωλησεις=εμπορικοτητα=κινητη διαφημιση(στομα σε στομα)=χρηματα(κερδος)=ερευνα=εξελιξη=καινουρια μοτερ+καινουρια μοντελα+ποιοτητα κατασκευης+συνεχιση του μυθου...

antho
10-10-08, 16:24
Οι Ιταλοι ειναι και λιγο υπερηφανοι ως λαος .... Δεν εχουν νιωσει τοσο πολυ τα "Χαστουκια" και κανουν τα ιδια λαθη εδω και 10ετιες. ειναι φαυλος κυκλος.... χρειαζεται εξελιξη τωρα του Grupo ωστε να καταφερει να ανταπεξελθει

m3chan1c
10-10-08, 16:33
Σιγουρα καποια απο αυτα ισχυουν που αναφερε ο skullone αλλα πιστεψε με η λογικη μας και η λογικη ενος εργοστασιου ειναι εντελως διαφορετικες. Και σκεφτειτε οτι δεν ενδιαφερεται το εργοστασιο να επενδυσει σε διαφημιση καποιων συγκεκριμενων μοντελων στην Ελλαδα γιατι γνωριζει τα ορια της αγορας και εφ'οσον καποιοι χαμηλοι απαιτουμενοι στοχοι καλυπτονται απο εκει και περα δεν την ενδιαφερει. H alfa στην Ευρωπη κερδιζει απο τους πετρελαιοκινητηρες πιστεψτε το η οχι σε αυτον τον τομεα ειμαστε κορυφη . Στην Ελλαδα το πετρελαιο δεν εχει περασει και οπως γνωριζεται δεν επιτρεπονται για αγνωστους λογους ( εδω σταματω γιατι θα εκτροχιαστω και παει αλου το θεμα)

Οσον για την παρουσια 159/brera/spider ειτανε κατι λανθασμενο θεωρητικα αφου θεωρησε καλο να δωσει αυτοκινητα των 30+ χ.ευρω στους κατοχους 147-156 αντι να ανοιξει λιγο την γκαμα της τους εστειλε κατευθειαν σε αλλη κατηγορια. Η Λυση ειναι το MiTo (Η alfa romeo ξαναχτιζει το κοινο της αρχιζοντας απο την αρχη... την νεολαια φυσικα και χτιζει σιγα σιγα την γκαμα της ωστε οι οπαδοι της να μεινουνε στην μαρκα και μετα την 147 η το MiTo και αυτην την συνεχεια θα δωσει η 149 αρχες του 2009 και πιστεψτε με θα ενθουσιασει κοσμο (1.4Τ , 1.6, 1,8Τ 230 selespeed).

Τωρα ο νεος θα κοιταξει το ΜιΤο (και οχι μονο αυτος αλλα αυτος ειναι ο στοχος)
Ο 30αρης την 149 και αργοτερα μια 159 η την νεα 166 που αργει λιγακι !

Οσον αφορα το after sales πραγματοποιειται μια μαχη ολοκληρη για να βελτιωθει οσο μπορει καθως γινονται συχνες συναντησεις Fiat Group Automobiles Hellas και dealers για την βελτιωση υπηρεσιων και θεματων που αφορουν τις σχεσεις πελατων - αντιπροσωπειων.. Ειτανε καιρος να ευαισθητοποιηθουνε καθως η "χασουρα" ειναι αλυσιδωτη οπως και να το κανουμε.

Η Alfa θα παει εκει που ειτανε καποτε και η cuore spotivo θα ξαναχτυπησει o Luca De Meo να ειναι καλα αυτος σηκωσε Lancia (ypsilon) , Fiat (panda) ,Abarth και τωρα αναλαμβανει την Alfa. Αυτος ο ανθρωπος εχει ορεξη !

Με συγχωρειτε αν σας κουρασα λιγακι εγραψα πολλα μαλλον !

nick4591
10-10-08, 16:44
1. H alfa στην Ευρωπη κερδιζει απο τους πετρελαιοκινητηρες πιστεψτε το η οχι σε αυτον τον τομεα ειμαστε κορυφη .
2. Οσον αφορα το after sales πραγματοποιειται μια μαχη ολοκληρη για να βελτιωθει οσο μπορει καθως γινονται συχνες συναντησεις Fiat Group Automobiles Hellas και dealers για την βελτιωση υπηρεσιων και θεματων που αφορουν τις σχεσεις πελατων - αντιπροσωπειων.. !
1. Γι' αυτό η Ιταλία έχει πνιγεί στα γερμανικά στέϊσον πετρέλαια ?
2. Τώρα σωθήκαμε...

kyan
10-10-08, 17:04
Οι Ιταλοι ειναι και λιγο υπερηφανοι ως λαος .... Δεν εχουν νιωσει τοσο πολυ τα "Χαστουκια" και κανουν τα ιδια λαθη εδω και 10ετιες. ειναι φαυλος κυκλος.... χρειαζεται εξελιξη τωρα του Grupo ωστε να καταφερει να ανταπεξελθει
Κάνεις λάθος. Οι Ιταλοί μια χαρά τα νοιώθουν τα χαστούκια. Όποτε κάνουν κάτι λάθος το παραδέχονται ανοιχτά και το διορθώνουν. Όχι σαν τους Γερμανούς που ο κόσμος τους κράζει για μια λάθος επιλογή τους κι εκείνοι την επιβάλλουν με το στανιό. Βλέπε BMW iDrive, κινητήρας πίσω σε Porsche 911, twincharged κινητήρες της VW, μονοπίστονα φρένα στις M3 κλπ.

stallion3.2
11-10-08, 00:55
1. Γι' αυτό η Ιταλία έχει πνιγεί στα γερμανικά στέϊσον πετρέλαια ?
2. Τώρα σωθήκαμε...
τα ποιά?
το στέισον με τις περισσότερες πωλήσει είναι το croma...στα μεσαία είναι η 159 και στα μικρομεσαία κονταριοχτυπιούνται Bravo Και golf

tomalfa33
11-10-08, 12:36
Εμένα ένας φίλος μου που πήγε πέρυσι το καλοκαίρι Ιταλία οι Άλφα ήταν μετρημένες στα δάχτυλα και όλο κάτι BMW με πετρέλαιο έβλεπε.

NiVo
11-10-08, 16:57
Φυσικά διότι οι ανώτερες κοινωνικές τάξεις της Ιταλίας το καλοκαίρι δεν μένουν εκεί, έρχονται με τις πετρελαιοκίνητες Αλφα στα νησιά του Ιονίου. Στην Κεφαλλονιά έπηξε το μάτι μου σε 159 SW, Brera, και 156 Croswwagon Turbo Diesel.

nick4591
11-10-08, 17:17
Ισως να χετε δίκιο... γιατί μιλάω πριν καμμιά πενταετία +... φρέσκα κουλούρια θα μου πείτε...οκ
Εγώ είχα μετρήσει απο Bari μεχρι βόρεια σύνορα, τα περισσότερα αουδι και πασσατ (αλλά και μερσ βεμβε) που είχα δεί στη ζωή μου... ξενέρωμα...

ΥΓ: O stallion που αναφέρει πωλήσεις μάλλον θα'χει δίκιο... εγώ δεν έχω ιδέα... λέω όμως, αυτό που διαπίστωσα εγώ (και άλλοι συνταξιδιώτες)...

cyclon
12-10-08, 12:18
Επι της ουσίας παιδιά,,για Ελ-λάδα μιλάμε!!:D
Είναι δυνατόν η Hundai (στην Ελλάδα μόνο) να έχει καθιερωθεί πλέον μέσα σε 7-8 χρόνι ως αξιόπιστη κατασκευή???
Και που είναι το Marketing τους ,που είναι οι διαφιμήσεις για Mito-Brera-Gt-147-159??Ανύπαρκτες..έχουν βολευτεί με το "εεεε,η Alfa έχει ένα συγκεκριμένο μικρό ποσοσσ΄το της αγοράς ,,τι να κάνουμε??"

nasos
12-10-08, 21:21
ε ναι.
γιατι ποιος ευκαταστατος νεανιας της γενιας των καυλογκαζων το γενος β.π θα προτιμησει Gt αντι για rx8?:lol:
αν ημουν 25αρης σιγουρα μια gt θα ηταν η τελευταια επιλογη κ παλι λογω fiat credit υπο προυποθεσεις.
δεν λεω φυσικα για την gt 3.2 που ειναι κορυφαια,αλλα κ παλι στην κατηγορια της παιζουν καλουτσικα ανταγωνιστικα αμαξια.
ασε που στην ιδια αξια παιρνεις ελαφρως μεταχει τερατακια..;)

Toivonen
12-10-08, 21:39
ε ναι.
γιατι ποιος ευκαταστατος νεανιας της γενιας των καυλογκαζων το γενος β.π θα προτιμησει Gt αντι για rx8?:lol:
αν ημουν 25αρης σιγουρα μια gt θα ηταν η τελευταια επιλογη κ παλι λογω fiat credit υπο προυποθεσεις.
δεν λεω φυσικα για την gt 3.2 που ειναι κορυφαια,αλλα κ παλι στην κατηγορια της παιζουν καλουτσικα ανταγωνιστικα αμαξια.
Νασο ξαναπεστο

anosis
12-10-08, 23:19
Εχω την αισθηση οτι δε φταιει μονο αυτο. Να δώσεις 40 τοσα χιλιάρικα για μια brera και ακόμα παραπάνω για μια spider που μέχρι την μεσαια κολώνα είναι ίδια με την 159; Και ίδιο ταμπλο και δεν ξέρω τι άλλο; Με τα ίδια λεφτα παιρνεις οτιδήποτε
άλλο στην κατηγορία (ΤΤ, clk, Α5 κλπ) και στην όψη τουλάχιστον διαφέρει από τα αυτοκίνητα στα οποία βασίζεται.
Νομίζω οτι οι brera και spider θα έπρεπε να έχουν δικό τους πρόσωπο, όπως είχαν οι gtv και spider του 90. Τωρα έπιασε την alfa η ανάγκη της οικονομίας; Τότε είχε λεφτα για διαχωρισμό των μοντέλων; Και προσπαθει να τα πουλήσει και σε αυτές τις τιμές; Λογικό μου φαινεται ότι το κοινό τους είναι τοσο περιορισμένο

TRAVELLER
12-10-08, 23:30
Γιατί πάμε άπατοι?
Αν πάμε βέβαια , γιατί η ελληνική αγορά δε μπορεί να είναι κριτήριο.

Να πω δυο κουβέντες για την 159 μια και την έχω.
Aν ρίξετε μια ματιά στους τιμοκαταλόγους θα δείτε ότι δεν είναι καθόλου ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Είναι αρκετά πιο ακριβή βέβαια από την 156 αλλά γι αυτό δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά ,γιατί αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας.
Και μόνο στο κόστος εξέλιξης να δούμε βγάζουμε ένα πρώτο συμπέρασμα.

Η δική μου στην έκδοση Dist + xenon μαμά +17άρα μαμά κόστιζε πέρσι το Νοέμβρη που την πήρα, 35.400 με το κλειδί στο χέρι.
Αυτή η άθλια γκουμούτσα το Α4, σε αντίστοιχη έκδοση εξοπλισμού, με τον δίλιτρο TFSI κοστίζει πολύ περισσότερο και αν πάμε στην 320 χάνεται η μπάλα.
Η δε νέα C200 φτάνει χαλαρά στα 46+ χιλιάρικα. Γιατί λοιπόν είναι ακριβή?:confused:

Είναι αλήθεια όμως ότι δεν πουλάει.
Τα περί βάρους δεν τα θεωρώ σαν μια πειστική απάντηση μια και ο ανταγωνισμός πλέον κάπου εκεί κυμαίνεται.
Σε αυτά τα χρήματα ο άλλος δε θα πάει να πάρει AR μια και ελάχιστοι βλέπουν το αυτοκίνητο σα διασκέδαση/χόμπι/εργαλείο δουλειάς .
Για τη μεγάλη πλειοψηφία είναι κάτι άλλο, όλοι ξέρουμε "τι" δε χρειάζεται να αναμασάμε τα ίδια.
Mια άλλη παράμετρος είναι ότι η 159 χάνει στο θέμα της αίσθησης από την 156 και πιθανο να χάνει πωλήσεις και από αυτό.
Θα συμφωνήσω αλλά ένας που είχε μια δίλιτρη 156:love: τι θα πάει να πάρει τώρα?
Τη ...φθηνή 320? ή κανένα passat ή audi για να ανακαλύψει τη χαρά της οδήγησης?

Προσωπικά πιστεύω ότι μερικές από τις αιτίες είναι και οι εξής:

-Το δίκτυο των αντιπροσώπων είναι τρισάθλιο. Ο χαρακτηρισμός είναι εξαιρετικά επιεικής.

-Η μαμά άργησε απελπιστικά να τουρμπίσει και αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό θα το χάσει οριστικά το παιχνίδι.

-Τα νέα μοντέλα πού είναι? χάθηκαν στη ...μετάφραση? Όλο ακούμε αλλά τίποτα δε βλέπουμε.

- Η παραπληροφόρηση/ασχετοσύνη που είναι διάσπαρτες στον κόσμο. "ΑR? Xαλάει", "ΑR ? καίει λάδια", "AR? ζημιάρικα" και πάει λέγοντας

trooper13
12-10-08, 23:48
ναι ομως τι επιδοσεις εχει η αλφα και τι το αουντι.και επισης πρωτα πας να ξορκισεις τα φαντασματα και τις προκαταληψεις του παρελθοντος και μετα πας να χτυπησεις τον καθιερωμενο γερμανικο ανταγωνισμο.α και το αουντι μια χαρα αυτοκινητο ειναι ασχετα αν η 159 ειναι οντως ομορφοτερη.αλλωστε η ομορφια ειναι υποκειμενικη.

m3chan1c
13-10-08, 03:41
Συμφωνω οτι η 159 δεν ειναι τοσο ακριβη για αυτα που προσφερει απλα διαφερει αλματα απο μια 156 δεν μπορεις να κανεις αλματα αν θες απλα να παρεις κατι καλυτερο απο το προηγουμενο μοντελο (156) .

Μην ξεχνατε και τις δοκιμες σε πολλα περιοδικα 159 vs Γερμανικων ναυαρχιδων.. Παραμιλουσανε ολοι..
Δοκιμη φρενων, τεστ ταρανδου κτλ..

tomalfa33
13-10-08, 14:06
Προσωπικά πιστεύω ότι μερικές από τις αιτίες είναι και οι εξής:

-Το δίκτυο των αντιπροσώπων είναι τρισάθλιο. Ο χαρακτηρισμός είναι εξαιρετικά επιεικής.

-Η μαμά άργησε απελπιστικά να τουρμπίσει και αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό θα το χάσει οριστικά το παιχνίδι.

-Τα νέα μοντέλα πού είναι? χάθηκαν στη ...μετάφραση? Όλο ακούμε αλλά τίποτα δε βλέπουμε.

- Η παραπληροφόρηση/ασχετοσύνη που είναι διάσπαρτες στον κόσμο. "ΑR? Xαλάει", "ΑR ? καίει λάδια", "AR? ζημιάρικα" και πάει λέγονταςΌντως το δίκτυο των αντιπροσώπων δεν είναι καλό. Είχα πάει να ρωτήσω για την 159 MY08 και έλεγαν πως δεν την είχαν φέρει ενώ έξω υπήρχαν τρεις από αυτήν. Δεν ήξεραν τι είχαν. (Ίσως επειδή δεν άλλαζε κάτι ουσιαστικό στην εμφάνιση). Υπάρχουν όμως και ενημερωμένοι αντιπρόσωποι αλλά μάλλον σπανίζουν. Η Alfa πρέπει το πολύ το Φλεβάρη του 2009 να έχει φέρει τους τούρμπο κινητήρες και μέχρι Απρίλιο και την 149.

GeoZ
13-10-08, 15:55
ε ναι.

+1

XTCgr
13-10-08, 18:03
ε ναι.

δεν διαφωνώ μαζί σου γιατι και εγώ γουστάρω τέρμα τα γκάζια και χαλαρά θα μπορούσα να αγοράσω ενα τέρμα φτιαγμένο 20v limited coupe αλλά υπάρχουν πολλοί 25άρηδες που γουστάρουν την κυρίλα που προσφέρει μια GT και όχι την καγκουριά (κατ' εμένα) ενος RX8

skullone
13-10-08, 18:33
Προσυπογράφω για πολλοστή φορά τα σχετικά με την ασχετοσύνη του δικτύου αντιπροσώπων. Οι περισσότεροι καλά-καλά δεν ξέρουν τι κινητήρες, τι ηλεκτρονικά κλπ έχουν τ'αμάξια που πουλάνε και ψάχνουν τελευταία στιγμή τους πίνακες με τον εξοπλισμό. Βλέπετε, δεν ασχολήθηκαν ποτέ να ψάξουν λίγο τα της δουλειάς τους.

Διάβαζα σε άλλο θέμα για πωλητές που θάβανε το αμάξι που πουλάνε. Αν είναι δυνατόν! Κανονικά, ο συγκεκριμένος πωλητής την επόμενη μέρα έπρεπε να είχε πάει σπίτι του. Να μη μιλήσω για αντιπροσώπους και συνεργεία που ζημιά κάνουν στ'αυτοκίνητα αντί για σέρβις. Θυμόμαστε τι έγινε με τη GT του xristos69.

Επιπλέον, η αντιμετώπιση των δημοσιευμάτων του Ρύπου είναι τουλάχιστον ερασιτεχνική: θυμάστε πόσο αργά αντανακλαστικά επέδειξε η FGAH στην υπόθεση AMS v Fiat Bravo 2007, που χρειάστηκε να κάνω - μαζί με άλλους συνφορουμίτες, αλλά και γνωστούς μου στους κατάλληλους χώρους - τον ντετέκτιβ, ενώ αυτήν τη δουλειά έπρεπε να την κάνει η FGAH. Ούτε και φρόντισε η FGAH να εξαγοράσει - όπως άλλοι ανταγωνιστές της - τους λειτουργούς του ειδικού Ρύπου για να εξασφαλίσει ευνοϊκά συμπεράσματα στα συγκριτικά.

Α, και κάτι ακόμα: γιατί πρέπει ο Μελάκης στα Χανιά να έχει τις Alfa Romeo (τελικά διατήρησε τις πωλήσεις) δίπλα σε Subaru και Skoda; Κι ο ΜΟΣΣΑΡ στη Λάρισα γιατί να έχει Fiat/Lancia/Alfa Romeo δίπλα σε SsangYong και Subaru; Αυτό δεν το κατάλαβα καθόλου.

GeoZ
13-10-08, 18:36
Καλά είστε δηλαδή,εδώ είναι δίπλα απο Hyundai,Kia.
Το καλό είναι ότι τις ψιλοκρύβανε γιατί φαινόντουσαν
άσχημοι οι κουβάδες.

skullone
13-10-08, 18:38
Ε, μετά πώς να πάει καλά ο όμιλος εν γένει; Και δεν υπάρχει κάποιος να πατήσει πόδι στα κεντρικά (αν και, όπως μαθαίνω από έγκυρες πηγές, αυτό είναι σα να ζητάω από της μυλωνούς την πυγή καλλιγραφία) και να απαιτήσει ξεσκαρτάρισμα των αντιπροσωπειών από τους άσχετους και τα άσχετα.

nasos
13-10-08, 21:49
δεν διαφωνώ μαζί σου γιατι και εγώ γουστάρω τέρμα τα γκάζια και χαλαρά θα μπορούσα να αγοράσω ενα τέρμα φτιαγμένο 20v limited coupe αλλά υπάρχουν πολλοί 25άρηδες που γουστάρουν την κυρίλα που προσφέρει μια GT και όχι την καγκουριά (κατ' εμένα) ενος RX8
δηλ η αλφα σαν κουπε αυτοκινητο ειναι κυριλε κ το ροχι καγκουρικο?
κοιτα,ισως το αντιθετο να συμβαινει μιας κ το ροχι σαν κουπε εχει κ επιδοσεις κουπε κ ειναι πιο ολοκληρωμενο σαν σπορ αμαξι που λανσαρεται απο μια διλιτρη Gt.
ανεξαρτητως κινησης που παιζει βεβαια μεγαλο ρολο στην προσωπικοτητα του σπορ αυτοκινητου.
να πω οτι η 159 ειναι κυριλλα μαλιστα.πραγματικη κυρια!:love:
αλλα δυστυχως δεν μπορω να αποδωσω εναν τετοιο τιτλο σε μια ξεχειλωμενη 147 με μπαλωματα τεχνολογικης κ μηχανολογικης πλευρας απο υποδεεστερα μοντελα της ιδιας αυτοκινητοβιομηχανιας.το θεωρω κοροιδια πλασαρισμενη με λουι μπιτον περυτιλιγμα.
κ για να μην θεωρηθω αλλοθρησκος :lol:,εαν ειχε βγει η 159 τοτε που πηρα την φτερουγα σε Jtd ti pack κ 40φευγα ροπα η κτηση της θα ηταν μονοδρομος κ με μεγαλη διαφορα απ το δευτερο υποψιν ανταγωνιστικο.;)

spiderman
13-10-08, 22:14
σχετικα με την Gt...στα κουπε,ειναι οτι πιο κυριλε,μαζι με τις bmw και merk...στα 1.8 και 2 λιτρα,εχει και καλη σχετικα τιμη,εκτος ειδικων εκδοσεων.δεν εχει γκαζι της μοδας και δεν ειναι τοσο "κοινη" για να απευθυνεται σε ολους.για μενα μονοδρομος(που λεει και ο Νας) ακομα και σε 1.8 αν ηθελα κουπε.μου αρκουνε 140αλογα..παει άπατη πλεον,γιατι η ιδια η εταιρεια δεν την σπρωχνει..την ξεχασε νωρις,και αρκειται στο να βαζει ζαντες,αλουμινενια φιλετα και να χρεωνει 35χιλιαρικα ολα αυτα..το rx8,καλως η κακως,συγκρινεται με την 3.2 η οποια μας αφησε χρονους.ηθελα ειλικρινα να ηξερα,αν η αλφα εβγαζε ενα αμαξι με την τεχνολογικη αξια (σε πρακτικο επιπεδο αλλα και σε ερευνητικο-εξελιξης) ποσο θα το κοστολογουσε?οταν την βασισμενη αλλου και συμβατικοτατη κατα τα αλλα, Gt την πουλαει ακριβοτερα απο το rx ηδη...
εν ολιγοις,περαν της εταιρικης εγκαταλειψης,το προβλημα για τους μη ορκισμενους,ειναι οτι η ομορφια της ειναι το απολυτο και μονο δυνατο της σημειο..

η 159,καταρχην ηρθε αργα,ηρθε ακριβα,και ηρθε διαφορετικα.και βασικο μειον της,οτι ειχε να αντικαταστησει την 156.χασμα μεταξυ τους,και οχι παντα,αν και συνηθως υπερ της 159.για μενα αρκετα αχρωμη.πιστευω δν θα την αγοραζα.θα κοιταζα,με το αναλογο ξηλωμα βεβαια την C class η την ...156Gta.(και θα ειχα και ρεστα)...
παρεπιπτοντως,η 159 μερσεντιζει επικινδυνα.θεωρω την C σαφως πιο ολοκληρωμενη.και με 39χιλ,εχεις μια υπερεξοπλισμενη C σημερα

η brera....για μενα δεν επιασε,λογω του ιδιομορφου σχηματος.κουκλα ,αλλα θελει πολυ γουστο,να την προτιμησεις..δυστυχως ειναι και πανακριβη,ακομα και σε 2.2.τα 43-45 που ουσιαστικα κοστιζει ειναι πολλα..θα την επαιρνα αν ημουν 10χρονια μεγαλυτερος...

επισης,το δικτυο ειναι επιεικως αχρηστο...παναχρηστο.

alfa folgore
13-10-08, 23:31
Eγω θα αρκεστω σε ενα προσφατο περιστατικο για να καταλαβετε οτι τουλαχιστον οι πωλητες ειναι για τα κλαρινα.Σημερα πηγα την αδερφη μου σε αντιπροσωπεια της αλφα στην ανατ.αττικη για να δει το grande punto,εκει ο τουλαχιστον αδαης πωλητης καθοταν με σταυρωμενα τα χερια και αμηλιτος χωρις να διαφημιζει οπως οφειλε το αμαξι και να τονιζει τα πλεονεκτηματα του ενω ενεπνεε και εναν σνομπαρισμο.Κατοπιν πηγαμε στην φορντ για να δει το φιεστα,εκει ο πωλητης εκτος απο ευγενικοτατος και εξυπηρετικος εκανε κυριολεκτικα μονοζυγο πανω στην πορτα για να αποδειξει την στιβαροτητα του αμαξιου:eek:.Τωρα πεστε μου εμενα τι θα διαλεγατε μονο και μονο απο θεμα εξυπηρετησης?

TRAVELLER
14-10-08, 00:49
η 159,καταρχην ηρθε αργα,ηρθε ακριβα,και ηρθε διαφορετικα.και βασικο μειον της,οτι ειχε να αντικαταστησει την 156.χασμα μεταξυ τους,και οχι παντα,αν και συνηθως υπερ της 159.για μενα αρκετα αχρωμη.πιστευω δν θα την αγοραζα.θα κοιταζα,με το αναλογο ξηλωμα βεβαια την C class η την ...156Gta.(και θα ειχα και ρεστα)...
παρεπιπτοντως,η 159 μερσεντιζει επικινδυνα.θεωρω την C σαφως πιο ολοκληρωμενη.και με 39χιλ,εχεις μια υπερεξοπλισμενη C σημερα

επισης,το δικτυο ειναι επιεικως αχρηστο...παναχρηστο.

Για μισό γιατί θα με στείλεις αδιάβαστο:P

Η 159 είχε να "αντιμετωπίσει" την προηγούμενη merc της σειράς "C". Για να το λες αυτό (ότι μερσεντίζει επικίνδυνα) θεωρώ δεδομένο ότι τις έχεις οδηγήσει και τις δύο. Και μοιάζουν? Πού?
Na σου θυμίσω και τα αποτελέσματα του master test που η 159 ήταν μπροστά και από τη ΒΜW και από τη merc.
Εάν εννοείς τη νέα, έχει κάνει όντως άλματα ,σε σχέση με merc όμως.
Και πάλι όμως είναι πίσω στα δυναμικά χαρακτηριστικά. Στην ποιότητα κατασκευής της έχει νερώσει αρκετά το κρασί της και μπροστά είναι σαφώς πιο στενή από μια 159.
Η ποιότητα κύλισής της θεωρώ δεδομένο ότι θα παραμένει κορυφαία.
Και ναι , από μπροστά τη λες όμορφη (την avantgarde) αλλά το πίσω μέρος μάλλον το σχεδίασαν στο γόνατο για να τελειώνουν στα γρήγορα, καθώς δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
H δε τιμή που αναφέρεις είναι πολύ αισιόδοξη μια και ξεκινάει από 40,6Κ και δεν έχει στο βασικό της εξοπλισμό :αισθητήρες φωτός και βροχής, σύστημα πλοήγησης, δερμάτινο τιμόνι και λεβιέ και βάλε κι ένα χιλιάρικο για μεταλλικό χρώμα. Τα καθίσματα είναι υφασμάτινα .
Όλα στην dist είναι στάνταρ, (εκτός από το χρώμα βέβαια) και το alfatex δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αλλά ύφασμα έτσι όπως το ξέρουμε όλοι μας , δεν είναι.
Πάντως σε ένα παλιό συμμαθητή μου που την πήρε, κόστισε 45 χιλιάρικα. (avantgarde)
Θα μου τη δώσει μέσα στο μήνα για βόλτα και τότε θα μπορώ να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά.

Τε σπα, γενικώς δε μου αρέσουν οι merc και βέβαια δε νομίζω ότι έχουν να πουν κάτι σε κάποιον με 33 και spider.

Aλλά βέβαια, όσα ξέρει ο νοικοκύρης...:)

spiderman
14-10-08, 01:10
ουτε εμενα μου αρεσουν οι mercedes...εξηγουμαστε να μην παρεξηγουμαστε..!!!;)

εννοω την νεα C class σε σχεση με την 159.
-το αισθητικο κομματι το αφηνω στην ακρη..σε αλλους αρεσει η 59 για καποιους λογους,και σε αλλους η C για καποιους αλλους λογους...
-λεω οτι μερσεντιζει επικινδυνα,γιατι εχοντας οδηγησει και τις δυο,κρινω οτι σε ρυθμους οικογενειακου σπορ σενταν,μοιαζουν παρα μα παρα πολυ...στην ταυτιση,βοηθησαν και οι δυο.λιγο η αλφα κυριλεψε,λιγο η μερκ σπορτιφιασε,και ηρθανε πολυ κοντα...αν θες,"για μενα",πιο ολοκληρωμενη,με αναλογο τιμημα,η merk...για το κοινο που απευθυνεται και τον τυπο αμαξωματος.για αυτο και το "για μενα" και οχι, για μενα χωρις εισαγωγικα.....εμενα ακομα με καλυπτει η 159 αν και δν μπορω να πω οτι η C δν στεκεται κορυφαια στο δρομο.
-στην ποιοτητα κατασκευης,ισως σε δυσαρεστησω,αλλα ακομα η merk απεχει πολυ,αλλα πλεον η 159 δν ενοχλει..δν ειναι κορυφη,αλλα δν ειναι και ουτε μετρια..ειναι κατω απο την κορυφη αλλα κοντα της.
-το μαστερ τεστ,λογικα δν θα επρεπε να ενδιαφερει κανεναν αγοραστη...μπορω να σου βρω τεστ σε πιστα(το διαβαζα επι της τουαλετας τις προαλλες) με την 156 να γυρναει 1μιση δευτερο αργοτερη απο το mondeo...δν λεει τιποτα κανενα mastertest.σε πραγματικες συνθηκες,η bmw,η mercedes και η alfa ειναι το ιδιο ασφαλεις,ταχεις,σταθερες ,εφοσον η οδηγηση τους ειναι αναλογως του αμαξωματος.απο εκει και πανω,σε επιπεδο οδηγησης/αισθησης και οχι απαραιτητα αποδοσης,η αλφα ειναι στη μεση,η bmw ανωτερη και η merk τελευταια...
-οι τιμες,πιστεψε με,εχουν λογο που ειναι ανηφορικες στη merk...για αυτο που πλασαρονται,ειναι κορυφη.
και εμενα δν μου λενε κατι οι Mercedes..ακομα και την slk που πηρε ο κολλητος μου,δν τη ζαχαρωσα...ισα ισα που με ενα τετραγωνο βολτα,επιβεβαιωσα οτι δν θα αγορασω ποτε mercedes για μενα...

φυσικα αυτα που γραφω ειναι δικη μου αποψη,οχι απαραιτητα σωστη...
αλλα ακομα και αν ξερω,οτι η merk ειναι καλυτερη,η bmw πιο fun για τα γουστα μου,η οτι αλλο θελεις,ακομα και αν η 159 ηταν ακριβοτερη κατα πολυ,τελικα,το ξερω οτι αυτη θα διαλεγα..σε 2.2ti ...κατακοκκινη.τα υπολοιπα κουβαδακια ας πανε στη θαλασσα...

Μέγας Ανατολικός
14-10-08, 16:44
Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ 159 και C!
Το ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία αμαξώματος και έχουν "περίπου" (λέμε τώρα) τα ίδια χρήματα δεν της κάνει ανταγωνιστικές μεταξύ των!
Στους τομείς που η κάθε μια είναι κορυφαία η άλλη απλά παρακολουθεί!
Εκτός αυτού επειδή το θέμα είναι "Πάμε άπατοι πλέον??Alfa Models (GT-159-Brera )"
δε νομίζω ότι ο λόγος που δε πουλάει η 159 είναι η C!Όπως αναφέρθηκε παραπάνω αυτός που θέλει την 159 δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει C και το αντίθετο!
Η Alfa αν θέλει να πάει μπροστά πρέπει να πιάσει τον πελάτη που θέλει "κυριλέ" δυναμικά χαρακτηριστικά δλδ να "κλέψει" πελάτες από την BMW!Μόνο η BMW πουλάει το ίδιο πακέτο μ'εμάς (με πλεονέκτημα πίσω κίνησης και μειονέκτημα αίσθησης)!
Τα Mercedes & Audi,κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη, απευθύνονται σε άλλο κοινό που δε τους απασχολούν τα δυναμικά χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου τους!
Πουλάνε σε γρήγορους της ευθείας (δλδ του μισού δολλαρίου) και τύπους που μπαίνουν με τα μάτια κλειστά στην αντιπροσωπία για να πάρουν το τάδε αυτοκίνητο!
Τα άλογα δε δίνουν το feeling που παίρνεις από τις Alfa και BMW!

Το πρόβλημα όμως είναι : "πως πείθεις κάποιον BMWδάκια να πάρει Alfa"?:search:

spiderman
14-10-08, 17:05
Το πρόβλημα όμως είναι : "πως πείθεις κάποιον BMWδάκια να πάρει Alfa"?:search:

αν το θεσουμε ετσι,ειναι λαθος.δν πρεπει να πεισεις καποιον bmwδακια να παρει αλφα...πρεπει να καταφερεις να παρει αλφα ο οποιοσδηποτε που εχει 5 προσπεκτους μπροστα του και ενα μπατζετ .η 159 και η mito πλεον δν απευθυνονται μονο στους πιστους,και αυτο για την εταιρεια ειναι το καλυτερο,μιας και οι πιστοι της ειναι οι πιο δυσκολοι αφενος,και οι πιο λιγοι αφετερου πελατες.απο της νεας ρατσας alfa,λειπει αυτο που εχει η mito..ειναι για ολους,καλυτερη απο ολους,και με καμια σοβαρη ενσταση να λεκιαζει το μητρωο της.εχει ντιζαιν ,χωρους,ποιοτητα,μοτερ,αλογα,εξοπλισμο,ενδιαφερον στησιμο,καλη τιμη και δν ειναι μετριοπαθης.απο την 59 λειπει,δυστυχως το ντιζαιν(οταν αντικαθιστας την 156 και οταν συγκρινεσαι με την brera που σου μοιαζει αλλα εκεινη ειναι το κοσμημα...λογικο.),λειπει το μοτερ,λειπει το ολο φιλινγκ με τον οδηγο.για μενα παντα.και αυτο δν θα ηταν προβλημα,αν η αλφα δν πλασαριζε την 59 αναμεσα στις γρηγορες μπερλινες με φιλινγκ...
η bmw ειναι αλλο κεφαλαιο,οξυμωρο,αλλα με μια πολυ καλη βαση.εστω και ακριβες,αυτα που υποσχονται ,τα τηρουνε.
η gt ειπαμε,εγκαταληφθηκε.αλλα καλυτερα ετσι...ειναι κουκλα και ολα συγχωρουνται εκει...

XTCgr
14-10-08, 18:47
δηλ η αλφα σαν κουπε αυτοκινητο ειναι κυριλε κ το ροχι καγκουρικο?

ναι! :angel:
εξάλλου αναφέρθηκα στην κυρίλα και στον αέρα που αποπνέει το κάθε αυτοκίνητο και οχι στο πιο είναι πιο sport ή ολοκληρωμένο

anestiskava
15-10-08, 00:43
Επισης,ακομη ενα προβλημα ειναι ο χρονος παραδοσης των αυτοκινητων,π.χ.την brera την παρηγγειλα 5 αυγουστου,και θα ερθει νοεμβριο,ναι ξερω το καλο πραγμα αργει να γινει,και το ηξερα απο την αρχη,αφου μου το ειχε πει ο πωλητης,εμενα δεν με πειραζει γιατι δεν βιαζομαι,ουτε στην gt με πειραξε που εκανε τρεις μηνες,καποιοι ομως το κοιταν πολυ αυτο το θεμα,ειδικα αν το χρειαζονται το αυτοκινητο.καταλαβαινω οτι στην περιπτωση της μιτο,ειναι λογικο να υπαρχει καθυστερηση,επειδη ειναι καινουργιο μοντελο και υπαρχει μεγαλη λιστα αναμονης,αλλα αν πουλανε 400+ 159 το χρονο μονο και 28 μπερες,δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη καθυστερηση.δεν λεω να ειναι ετοιμοπαραδοτα,αλλα να μην υπαρχει τοσο μεγαλη αναμονη απλα.

Μέγας Ανατολικός
15-10-08, 01:17
αν το θεσουμε ετσι,ειναι λαθος.δν πρεπει να πεισεις καποιον bmwδακια να παρει αλφα...πρεπει να καταφερεις να παρει αλφα ο οποιοσδηποτε που εχει 5 προσπεκτους μπροστα του και ενα μπατζετ!

Νομίζω ότι εξηγώ στο ποστ μου για πιο λόγω καταλήγω στον BMWδάκια!Σ'αυτά τα χρήματα (μπάτζετ) πας στις 4 μάρκες που αναφέραμε (σ'αυτή την κατηγορία αυτοκινήτων γιατί οι Ιάπωνες πουλάνε άλλα πράγματα)!Απ'αυτές τις 4 μάρκες εγώ ξεχωρίζω 2 γκρούπ γιατί δε μπορώ να συγκρίνω μια Mercedes με μια Alfα!Είναι άδικο και για τις 2!Επίσης εξηγώ για πιο λόγο,κατά τη γνώμη μου,αυτός που θέλει Mercedes & Audi δε θα επιλέξει Αlfa!Επίσης αναφέρω ότι τον στοιχείο που κάνει εμένα να επιλέξω Alfa είναι το ίδιο με αυτόν που θα αγοράσει BMW!Τα δυναμικά χαρακτηριστικά και η αίσθηση!Γι'αυτό αναφέρω εν τέλει πως ουσιαστικά πρέπει να πείσεις τον BMWδάκια!

Σαφώς και πρέπει να πάρει όποιον πελάτη μπορεί από παντού απλά εξηγώ πως,κατά τη γνώμη μου,αυτό δεν είναι εφικτό!Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει το πελάτη από τη Mercedes γιατί απλά πουλάνε διαφορετικά πράγματα!Δεν υπάρχει περίπτωση να ψάχνω για πορτοκάλια και στο τέλος να αγοράσω λάχανα!Όσον αφορά την 159 που είναι και το ζητούμενο νομίζω πως η Alfa Romeo έκανε λάθος!Δεν έκανε λάθος από την άποψη ότι έφτιαξε κακό αυτοκίνητο όπως πολύ Alfisti υποστηρίζουν απλά έφτιαξε ένα αυτοκίνητο για να είναι ευχαριστημένοι όλοι με απώτερο σκοπό να πουλήσει περισσότερο αλλά οι πολλοί δε τσίμπησαν και οι πιστοί δε πίστηκαν!

Έχοντας οδηγήσει και τα 4 αυτοκίνητα της κατηγορίας στην οποία αναφερόμαστε και όντας κάτοχος μιας 147 και μιας 159 (προσεχώς και ΜιΤο της γυναίκας) μπορώ να διαβεβαιώσω πως είναι το καλύτερο για τα δικά μου γούστα και πως σε σχέση με την 156 που αντικατάστησε είναι δύο κλάσης ανώτερη (σαν αυτοκίνητο συνολικά)!

Τέλος επειδή αναφέρθηκε και το αισθητικό κομμάτι της υπόθεσης,το οποίο είναι και εντελώς υποκειμενικό,να αναφέρω πως είναι ο μοναδικός τομέας στον οποίο αποκλείεται να μειονεκτεί η Alfa σαν εταιρία!Το ότι δε πουλάει η 159 δεν έχει σχέση ότι μοιάζει αλλά δε μοιάζει με τη Brera!H Brera έχει άλλους εμπορικούς αντιπάλους με την 159 και η σύγκριση είναι άτοπη!Η 159 είναι ωραία στην κατηγορία της και η Brera στη δικιά της!Παρόλα αυτά ούτε η Brera ούτε η GT ούτε η 159 πουλάνε στις κατηγορίες τους!

skullone
15-10-08, 02:52
Είναι και το ότι οι ανταγωνιστές χώνουν ΤΡΕΛΑ λεφτά σε διαφήμιση στα περιοδικά, εξαγοράζοντάς τα. Θυμηθείτε το συγκριτικό Α5-Brera...

Μέγας Ανατολικός
15-10-08, 03:35
Πάρα πολλά λεφτά!
Αν αναλογιστούμε πως πριν 20 χρόνια Audi πέρναν μόνο οι μηχανικοί του Ε.Ν. και τώρα
έχει γεμίσει ο τόπος....:(

The
15-10-08, 10:56
Το θέμα είναι ότι και οι αλφίστι με 156 πολύ δύσκολα θα αγοράσουν 159 και αυτοί με GT ακόμα δυσκολότερα έως απίθανο να αγοράσουν Brera.

Όταν πρωτοβγήκε η 159 πήγα ως κάτοχος 156 να την δω. Ε λοιπόν στις τιμές που την δίνουν δεν νομίζω με αυτούς τους κινητήρες να δώσω λεφτά για να την αγοράσω. Όχι ότι δεν είναι καλό αυτοκίνητο η 159, αλλά έχω καλό αυτόκίνητο, την 156, οπότε για πιο λόγο να το αλλάξω. Θέλω να πω ότι όταν βγήκε η 156 έγινε ένα άλμα προόδου από τις 155, ενώ τώρα ένα απλό βήμα...:)

dj_petrosX
15-10-08, 11:43
Είναι και το ότι οι ανταγωνιστές χώνουν ΤΡΕΛΑ λεφτά σε διαφήμιση στα περιοδικά, εξαγοράζοντάς τα. Θυμηθείτε το συγκριτικό Α5-Brera...
To συγκριτικο δεν εθαβε την Brera...καθε αλλο.
Απλα στο τελος εβγαζε ελαφρως καλυτερο το Α5 overall...υπηρχαν και τομεις που η Brera υπερτερουσε...
Και επειδη εχω οδηγησει το Α5 για αρκετα μεγαλο διαστημα(2 μερες) μιας και ενδιαφεροταν να το αγορασει ο πατερας μου,σε πληροφορω πως ειναι πολυ καλο αυτοκινητο,και σε looks(υποκειμενικο αυτο) και στο δρομο(100% αντικειμενικο αυτο και οδηγησε το να δεις)...μονο μειονεκτημα το ελαφρυ τιμονι,κακια συνηθεια πλεον στα συγχρονα audi

soupman
15-10-08, 12:56
To συγκριτικο δεν εθαβε την Brera...καθε αλλο.
Απλα στο τελος εβγαζε ελαφρως καλυτερο το Α5 overall...υπηρχαν και τομεις που η Brera υπερτερουσε...
Και επειδη εχω οδηγησει το Α5 για αρκετα μεγαλο διαστημα(2 μερες) μιας και ενδιαφεροταν να το αγορασει ο πατερας μου,σε πληροφορω πως ειναι πολυ καλο αυτοκινητο,και σε looks(υποκειμενικο αυτο) και στο δρομο(100% αντικειμενικο αυτο και οδηγησε το να δεις)...μονο μειονεκτημα το ελαφρυ τιμονι,κακια συνηθεια πλεον στα συγχρονα audi

Καλά αυτό είναι τυπικό σε όλα τα συγκριτικά μεταξύ Άλφα και οποιουδήποτε γερμανικού. ΌΛα καλά, όλα ανθηρά αλλά στο τέλος "μια ελαφρά αίσθηση ποιότητας παραπάνω" κλπ την έχουν σαν προίκα εξ αρχής τα γερμανικά έτσι για να μην μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι....

Timos
15-10-08, 14:32
Eγώ από την άλλη νομίζω ότι οι πωλήσεις είναι χαμηλές και λόγο διεθνούς οικονομικής κρίσης αλλά κυριότερος παράγοντας είναι οι χαμηλές τιμές μεταπώλησης των προηγούμενων μοντέλων AR.
Με τις κατά καιρούς εκπτώσεις η ίδια η AR φροντίζει σε αυτό...
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την αγανάκτηση του Koυ Δημητριάδη πρώην πωλητή της AR και νυν συνιδιοκτητή της μάντρας Delatsportivo που πουλούσε σχεδόν αποκλειστικά AR.
Πλέον σπάνια θα δεις AR στην μάντρα του.

-Τίμο άσε με τέτοια καζούρα που μου κάνανε όταν αγόρασα μέσα από το δίκτυο 3 147 και την επόμενη βδομάδα κάνανε έκπτωση 3000 ευρώ φάντασου τη ζημιά έπαθα!

Το καλοκαίρι μέσα στην Spicar στον Άλιμο εκθέταν μαύρη μεταχειρισμένη Brera 3.2 full xtra με 30.000χλμ για 35.000ευρώ!!! Όταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν γιατί η πελάτης τόσα θέλει για να συμπληρώσει και να πάρει μια Spider!!!!

Δυστυχώς μόνο η GT κρατάει τιμή, και αυτό γιατί είναι ήδη τόοοοσο υπερτιμημένη από την μαμά αλλά και γιατί όσα χρόνια κυκλοφορεί δεν έχει κανένα ουσιαστικό FL.

Οι ίδιοι εμείς τέλος κοιτάμε πως θα πάρουμε AR σε χαμηλότερη τιμή λέγοντας διάφορα στους ανίδεους ιδιώτες που όταν πουλήσουν 10.000 αυτό που πριν 3 χρόνια πείραν με 20.000 λογικο την επόμενη φορά να θέλουν να πάρουν "Γερμανικό."

Greek
15-10-08, 14:52
Ναι , επίσης με την 159 έκανε ενα μεγάλο άλμα προς τα πάνω στι τιμες και έκοψε πολύ κόσμο.
Οταν έψαχνα εγώ αμάξι πριν 6-7 χρόνια μια καλά εξοπλισμένη 147 έφτανε τις 23000 ευρώ όπου κάπου εκεί ξεκίναγε η 156 και το σκεφτόσουν σοβαρά να πας σε 156 λόγω των χώρων. Τώρα πάς πολύ παραπάνω από τοσα...

MadKefalonian 33
15-10-08, 16:01
Δεν εχεις δικιο...Μαρκετινγκ=πωλησεις=εμπορικοτητα=κινητη διαφημιση(στομα σε στομα)=χρηματα(κερδος)=ερευνα=εξελιξη=καινουρια μοτερ+καινουρια μοντελα+ποιοτητα κατασκευης+συνεχιση του μυθου...

Δικιο εχεις βεβαια,αλλα δεν θα ηθελα με τιποτα να βλεπω παντου π.χ. 147GTA οπως γινεται με τα Μ3.Δε λεω,τα δευτερα μπορει να ειναι καλα αυτοκινητα αλλα και μονο που τα βλεπεις παντου ειναι ξενερωτικο,ενω απο την αλλη αν ακουσεις στις 11 το βραδυ μια 147 Gta να σκιζει σφαιρα τη Κηφισιας σιγουρα σου προξενει περισσοτερο ενδιαφερον...Ταπεινη μου αποψη παντα

super_antonio
17-10-08, 12:21
.... Δεν θα ξεχάσω ποτέ την αγανάκτηση του Koυ Δημητριάδη πρώην πωλητή της AR και νυν συνιδιοκτητή της μάντρας Delatsportivo που πουλούσε σχεδόν αποκλειστικά AR.
Πλέον σπάνια θα δεις AR στην μάντρα του.

-Τίμο άσε με τέτοια καζούρα που μου κάνανε όταν αγόρασα μέσα από το δίκτυο 3 147 και την επόμενη βδομάδα κάνανε έκπτωση 3000 ευρώ φάντασου τη ζημιά έπαθα! ....

+1000 σε αυτο που αναφερεις Τιμο γιατι τον γνωριζω προσωπικα τον Δημητρη.

Brera
17-10-08, 14:24
Ένα αστείο περιστατικό ήταν πριν κάμποσο καιρό που μια κυρία γνωστή της πεθεράς μου με είδε να παρκάρω την 159 έξω από το μαγαζί της και όταν είδε την πεθερά μου της είπε: <<Πω πω αμαξάρα BMW που έχει ο γαμπρός σου!!!!>>:hysterical::wall::wall:
Τώρα πρέπει να γελάς ή να κλαις???

Αυτή η κυρία ανήκει στη πλεοψηφία που αγοράζει αυτοκίνητα με βάση τα στερεότυπα. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Εδώ σε ολόκληρη Ιταλία το αφεντικό λέει ότι ονειρεύεται να γίνει η Alfa κάποτε ότι είναι η BMW για τους Γερμανούς.:confused:

tomalfa33
18-10-08, 00:23
Αυτό που πιστεύω πως κάνουμε λάθος ως αλφίστες είναι ότι συγκρίνουμε παλία μοντέλα με τους αντικαταστάτες τους και όχι με τον ανταγωνισμό. Η 156 είναι σαφώς αρκετά πιο εξελιγμένη από την 155 όπως και η 159 από την 156. Το γεγονός ότι ωραία είανι η 156 που έχω αλλά γιατί να δώσώ 30000 για την 159 δεν είναι λόγος υποβάθμισης της 159. Αν δείτε το ίδιο το ΑΜS έχει συγκίνει 159, 320, C-Class και έχει παραδεχτεί και δείξει πως η 159 έχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορα, έλεγχο. Ποιο άλλο αυτοκίνητο τύπου berlina έχει ως βασικό εξοπλισμό στα 1.8κ.εκ. τετραπίστονα φρένα; Τεσπα πρέπει η ίδια η Alfa να σέβεται πιο πολύ τα μοντέλα της και να κάνει έξυπνες και σωστές διαφημίσεις. Το να εξαγοράζει περιοδικά για να πείσουν τον κόσμο με εντελώς υποκειμενικα επιχειρήματα είναι κοροϊδία. Επίσης θα πρεπει επιτέλους να πάρει κεφάλια σε θέματα σέρβις και αντιπροσωπιών. Οι γερμανοί γνωρίζοντας τι έχουν να αντιμετωπίσουν προσπαθούν να θάψουν τα ιταλικά αυτοκίνητα και όχι οι Ιταλοί.

nick4591
18-10-08, 00:45
Ποιο άλλο αυτοκίνητο τύπου berlina έχει ως βασικό εξοπλισμό στα 1.8κ.εκ. τετραπίστονα φρένα;.. .
Τι έχει :?:

spiderman
18-10-08, 01:09
και που εχει...???ποση ειναι η διαφορα σε μετρα μιας 159 1.8 με απλες και μιας ιδιας με 4πιστονες?ιδια λαστιχα,ζαντες,μοντελο?ειπαμε,μαρκετινγκ παιδες....η ουσια δν ειναι απαραιτητα πιο ζουμερη.

antho
18-10-08, 01:41
[quote=Τεσπα πρέπει η ίδια η Alfa να σέβεται πιο πολύ τα μοντέλα της και να κάνει έξυπνες και σωστές διαφημίσεις. Το να εξαγοράζει περιοδικά για να πείσουν τον κόσμο με εντελώς υποκειμενικα επιχειρήματα είναι κοροϊδία. Επίσης θα πρεπει επιτέλους να πάρει κεφάλια σε θέματα σέρβις και αντιπροσωπιών. Οι γερμανοί γνωρίζοντας τι έχουν να αντιμετωπίσουν προσπαθούν να θάψουν τα ιταλικά αυτοκίνητα και όχι οι Ιταλοί.[/quote]

Μεγαλη κουβεντα σηκωνει το θεμα "Οι Γερμανοι θάβουν τα Ιταλικα" δηλαδη με το Μπραβο τι πιστευετε εσεις ??? (εγω δεν παιρνω θεση στο ζητημα) απο εκει και περα καλα να παθει η Αλφα. Ειναι η μαλον ηταν ανυπαρκτη μεχρι σημερα σε θεματα Σερβις κ.λ.π (κατι παει να γινει τωρα τελευταια)
Οι πωλητες.... χμ μεγαλο παραπανω εκφραζουν πολοι εδω για τους πωλητες... Ενταξει ολα τα παιδια που δουλευουν σε Αλφα δεν ειναι και Αλφιστι Φανατικοι ουτε μηχανολογοι-μηχανικοι για να ξερουν τι παραμικρη λεπτομερεια απο καθε μοντελο που ρωταμε εμεις οι πορωμενοι αλλα σιγουρα πρεπει να γνωριζουν βασικα πραγματα για καθε μοντελο.... ( απλοι υπαλληλοι ειναι )

αληθεια ποσο πιστευετε πως επηρεαζει ο τυπος την επιλογη σας για αγορα αυτοκινητου ?

pavlos147
18-10-08, 02:17
από προσωπική εμπειρία δεν έχω δει ποιο ελεεινή εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία από αυτή που είδα σε γνωστη αντιπροσωπεία της alfa, στην λάμδα συγκεκριμένα ο πωλητής σχεδόν κοιμότανε και ήταν λες και έκανε αγγαρεία να με εξυπηρετήσει.για δυο ασήμαντα ανταλλακτικά πήγα τρεις φορες την πρώτη δεν τα είχαν την δεύτερη παρήγγειλαν το ένα από τα δυο λάθος και πήγα ξανά για να το πάρω.μια εξίσου αντιπαθητική υπάλληλος ήταν στο ταμείο η οποια εκτος του ότι με έγραφε κανονικά και έφτιαχνε κάτι χαρτιά μόλις με εξυπηρέτησε έκανε στρογγυλοποίηση προς όφελος της στην τιμή.μεγάλη γυφτιά.αφήνω εκτος το ότι κατά την διάρκεια που περίμενα τον έναν να βρει τους κωδικούς οι άλλοι μίλαγαν μεταξύ τους λες και ήταν στο καφενείο."μας γά**** στην δουλειά" και τέτοια και όλα αυτά δυνατά και καθαρά.

αληθεια ποσο πιστευετε πως επηρεαζει ο τυπος την επιλογη σας για αγορα αυτοκινητου ?
ο τύπος δεν επηρεάζει εσένα η κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα για αμάξια επηρεάζει έναν νεαρό καταναλωτή που δεν έχει ιδέα αυτός με την σειρά του προτείνει το αμάξι σε μια κάποιον άλλον και έτσι πάει η δουλειά.άμα δεν ξέρεις κάποια πράγματα εύκολα επηρεάζεσαι από αυτά που ακούς.έτσι πιστεύω δηλαδή.
άλλωστε ξέρουμε τι παιχνίδι παίζουν κάποια περιοδικά που με ευκολία έκραξαν το δανεισμένο από την 147 εσωτερικά της gt η το κοινό πάτωμα μίτο/πούντο την στιγμή που πχ η box wagen μοιράζει ένα πάτωμα σε 10 μοντέλα και η bmw είχε το ίδιο εσωτερικό σχεδόν σε όλα τα αμάξια για 10 χρονια.

Alesandro-159
18-10-08, 12:30
Τι φταίει?

Νούμερο 1

Δύκτιο διανομέων.
Πωλητές χωρίς να έχουν ιδέα απο το αυτοκίνητο.
Λάθος επιλογές διανομέων που είναι και απατεώνες!!!(Βλέπε Μοσχού)
Λάθος άτομα που στελεχώνουν την εταιρία στην Ελλάδα.
Κακό After sales services.

Το ότι είναι Alfa και έχει προβλήματα έχει ξεπεραστεί αν κάποιος συμβιώσει μαζί με το αυτοκίνητο όχι πολύ 1 μήνα!!!

Ολοι πιστεύω ότι έχετε φίλους που λένε κάλα λόγια για την εμφάνιση του αυτοκινήτου και ότι θα ήθελαν να το αγοράσουν.

Που κολάνε λοιπόν όλοι????

Το θέμα έιναι να αρχίσεις να προσεγγίζεις κόσμο που έιχε κάποιο άλλο αυτοκίνητο και όχι Scoda η Toyota.
Πρέπει να θέσεις σε ποιό target group απευθύνονται το κάθε ένα απο τα μοντέλα σου.

Για παράδειγμα εγώ έχω 159 1.9 Elegante.

Αν και alfisti πήγα να δώ 2 αυτοκίνητα που τα εκτιμό και ξέρω ότι είναι καλά(Οχι όπως η Alfa για εμένα όμως)
Λοιπόν είδα το Audi A4 1.8T και την ΒΜW 320.
Τι έψαχνα? ένα sedan με sportif χαρακτιριστηκά.
Λοιπόν Alfa 159 1.9 Elagante με δερμάτινο σαλόνι πίσω αισθητήρες παρκαρίσματος και ηλιοροφή.
Τιμή : 34200 με τις εκπτώσεις
Audi : 39800
BMW : 42500
Αρα όσον αφορά τις τιμές δεν το δέχομαι.Δεν μπορεί να κοστίζει όσο Atos μια ALFA!!!
Τι πρέπει να προσεχτεί στο συγκεκριμένο μοντέλο!!!
Κινητηρας : περισσότερη δύναμη 180 άλογα min
Βάρος: είναι 1435 κιλά να μειωθεί τουλάχιστον 100 κιλά ακόμη.
Προώθηση του μοντέλου όχι με την ομορφία του!!!
Δωστε το στον λαό να το οδηγήσει να κατέβει απο το Audi και να οδηγήσει την 159 σε στοφές σε ευθείες κτλ.
Δεν αρκεί μόνο η διαφήμιση και το ότι είναι αφιερωμένη στους Alfisti.Είναι η ποιό λαλακία που έχω ακούσει στο marketing.
Αφιερωμένο κάτι στους Alfisti είναι μία έκδοση με πίσω κίνηση πολύ δύναμη και απίστευτα κρατήματα σε πολύ καλή τιμή.
Δεν είναι το 1.8 με κινητήρα απο vectra και 140 άλαγα.

Νουμερο 2

Τα περιοδικά όλου του τύπου έχουν κατακρεουργήσει τα μοντέλα της Alfa.
Εχω συγκριτικό σε Autocar με

A4 1.8T το καινούγιο 1η θέση
BMW 320 2η θέση
Mercedes C180 komperssor (AMG pack) 3η θέση
Alfa 159 2.2 ΤΙ 4 θέση

Λοιπόν αν δείτε την βαθμολογία θα πέσετε απο τα σύνεφα.
Για ένα τασάκι για μικρούς χώρους (η BMW εχει 3 στρέματα για τον συντάκτη στην βαθμολόγηση????) για σκληρή ανάρτηση την χαντακώσανε!!! ααααα και το μποκαλάκι δεν χωράει καλά στην ποτηροθήκη!!!

Είναι γελοίο ένα αμάξι να πέρνει βαθμολογία 8πχ γιατί έχει 450λιτρα χώρο αποσκευών και επειδη η Alfa έχει 420 πέρνει 5.
Στην συμπεριφορά στα φρένα και στο στρίψημο ήταν η καλήτερη.

Αλα σε τασάκι χώρους κτλ κτλ κτλ είναι ποιο ολοκληρωμένο το Audi.
Καλό είναι βρε συντάκτες το Α4 αλλά όποιος το ξεχωρίσει με το Α6το Α4 το παλιό ή το Α3 κερδίζει μία κουκουρούκου.

Επίσης προσέξτε κάτι αναλογίες σε κιλά ανα ίππο.
Εχω συγκριτικό την 1.9 με 320 σε 4 Τροχούς και οι αναλογίες έιναι άλλα λέει η θειά μου άλλα ακουν τα αυτιά μου!!!

Ο τύπος λοιπόν που πάρτε το χαμπάρι διαμορφώνει απόψεις είναι πολύ σημαντικός.
Αυτοί που αγοράζουν Mercedes είναι γιατί θεωρούν πως ανήκουν σε μία διαφορετική αστική τάξη πολύ δύσκολα θα έπερναν ALFA.
Αυτοι που αγοράζουν BMW τις αγοράζουν (αυτοί που ξέρουν γιατί έχουν πίσω κίνηση) και για την ποιότητα κατασκευής και το καλό στήσιμο που έχουν.
Αυτοί που αγοράζουν Audi είναι γιατί εδώ και δέκα χρόνια το ανακάλυψαν γιατι αν δούμε μοντέλα πρίν 10 χρόνια θα γελάμε!!! Ο τύπος τους έχει επηρεάσει αλλά και το ότι έκαναν άλματα προόδου σε σχέση με το παρελθόν + κάποιες κινήσεις του ομίλου με τους αρπαρτού κινητήρες που ήταν πολύ αξιοπρεπεις.

Αν το δούμε απο θέμα ιστορίας όπως λέει και ένας φίλος μου παλίος Aflisti όταν η ALFA έβγαζε αυτοκίνητο με όπως η Julia GTA οι BMW και τα Audi προσπαθούσαν να φτιάξουν κιβώτιο ταχυτήτων με πάνω απο 3 σχέσεις!!!

Θα έπρεπε να μας μαζέψουν κάποια φορά και να ακούσουν αυτοί που έχουν τις τύχες της εταιρίας.

Νούμερο 3
Events

Επείδή είμαι σε μία εταιρία που ασχολείτε με τέτοια πράγματα αν βρείτε ποτέ κάποιο event απο την ALFA ROMEO στην Ελλάδα σφιρίξτε μου.
Αν δείτε τι κάνουν οι αντιπρωσωπείες σε μέγάλες εταιρίες στα υψηλά στελέχη των εταιριών για εταιρίκα αυτοκίνητα θα πάθετε πλάκα.
Οταν λοιπόν αυτός που έχει να διαθέσει 30.000 με 40.000 ευρώ θα έχει ψηθεί ήδη απο τα events τον τύπο αλλά και άν τύχει και πάει να δεί μία Alfa θα φύγει απο την συμπεριφορά του πωλητή!!!

Sorry αν κούρασε το μεγέλο κείμενο.

EDDIE
18-10-08, 14:20
Πρόσφατα -λόγω στρατού- έτυχε να μιλήσω με καθαρά σκληροπυρηνικούς γερμανόφιλους περί αυτοκινήτων και Alfa. Είτε το πιστεύετε είτε όχι (επειδή μιλάγαμε σοβαρά και όχι επιπέδου 4Τforum-έλα κι εσύ να πεις το κατιτίς σου) σχεδόν όλοι γλυκοκοίταζαν 159 και Brera αλλά:
-ένας που ψαχνόταν για κουπέ κοίταζε πολύ τη Brera αλλά ξενέρωσε από το τεστ του Fifth Gear ("Εγώ τους εμπιστεύομαι αυτούς") και τελικά κατέληξε σε CLK.
-άλλος που είχε παλιότερα ΤΤ roadster και τώρα 318 ψαχνόταν να την αλλάξει και τσέκαρε το νέο Α4 1,8 αλλά ξενέρωσε με την τιμή. Μου είπε ότι του άρεσε πολύ η 159 αλλά γενικά έχει κακή γνώμη για τα ιταλικά και δύσκολα θα πήγαινε μέχρι την αντιπροσωπεία.
-και τέλος άλλη περίπτωση είχε σχεδόν κλείσει την Brera 2,2 αλλά ξενέρωσε με την αντιπροσωπεία (πωλητές- έλλειψη test drive) και πήρε C class Sportscoupe.
Για μένα όλο το παιχνίδι παίζεται από τα περιοδικά που είναι οι κατεξοχήν opinion leaders στην ελληνική αγορά. Γι αυτό πούλησε η 156, γι αυτό πούλησε η 147 γιατί τότε τα περιοδικά έβγαζαν ύμνους. Όταν αποφασίσει η FAH να παίξει σωστά το παιχνίδι τα ξαναλέμε.

antho
18-10-08, 14:28
τα ΜΜΕ ειναι η εξουσια ρε παιδια τι να λεμε τωρα..

cyclon
18-10-08, 15:13
Μα σε όλες τις χώρες του κόσμου είναι πια αδικημένη η Alfa ρε παιδιά??
Γιατί σύμφωνα με όλες τις έρευνες είτε πάς στην Ευρώπη είτε στην Αμερική είτε στην Αυστραλία είναι η Merc&BMW μαζί με την ασπιρίνη και την Coca-Cola τα πιο αναγνωρίσιμα Brands παγκοσμίως.
όταν ρωτάς τον Αμερικανό-τον Ισπανό-τον Τούρκο-τον Σιγκαπουριανό τι αμάξι ονειρεύεται να πάρει και σου λεέι πάντα Merc ή BMW προφανώς και όλος ο πλανήτης δεν είναι τρελλοί ούτε τους έκαναν τα ΜΜΕ πλύση εγκεφάλου, εγώ που ασχολούμαι με τις Alfa & τα Wankel σαν χόμπυ απο 5 χρονών και πάλι το σκφτόμουν κοντά 2 χρόνια μέχρι να την πάρω....

Επίσης GT όταν την πήρα το 2007 δεν υπήρχε για τέστ πουθενά, το ίδιο και σήμερα.

Alesandro-159
18-10-08, 15:14
Υπήρχε παλιό συγκριτικό στους 4Τ με Α4 1,6 bmw 316 και πιό φτηνη απο αυτα ήταν η 156 1,8 που τα πάταγε στις επιδόσεις και περνούσε τις στροφές με 30 χιλιόμετρα ποιο γρήγορα και χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα.
Τοτε φαινόταν η διαφορά και το εγραφε ο τύπος σήμερα...... Ο αναπτήρας είναι σε λάθος σημείο :wall:

gergegt
19-10-08, 14:04
θα συμφωνησω με τον φιλο cyclon 100% !!!
Οι περασμενες δεκαετιες ανυποληψιας ειναι αυτες που αμαβρωσαν την εικονα της φιρμας σε παγκοσμιο επιπεδο!
Δυστυχως ακομα και σημερα δεν γινεται καμια προσπαθεια βελτιωσης της αρνητικης εικονας, τοσο σε επιπεδο εταιρειας,
οσο και σε επιπεδο διανομεων.
Ειδικα οσον αφορα την GT, δεν πρεπει να μας προκαλει απορια η σταση της μαμας ALFA, απο τη στιγμη που αυτο το μοντελο δεν ηταν παρα μια ευκαιρια για αρπαχτη και ευκολο κερδος του εργοστασιου....Ενα μοντελο που απεφερε κερδη απο την εναρξη της παραγωγης του,ανεξαρτητως ποσα κομματια θα πουλουσε.Για σκεφτειτε το...Μηδενικο κοστος εξελιξης,αφου παρθηκαν ολοκληρα τμηματα αμαξωματος απο αλλα μοντελα(147,Gta,156...κτλ) και ενα ονομα βαρυ σαν ιστορια και μπηκε ζεστο χρημα στα ταμεια..
Για την 159 δεν μπορω να εκφερω αποψη,καθοτι μιλαμε για ολοκαινουργιο μοντελο που αξιζε καλυτερης υποστηριξης και προωθησης...

Γεωργιος Φανακης
19-10-08, 14:10
Alesandro 159, σε τιμαει που λες τα συκα-συκα και τη σκαφη-σκαφη ΟΝΤΑΣ ιδοκτητης 159!!!! Συμφωνω σε ολα με το προηγουμενο ποστ που εκανες σχετικα με την 159 την οποια τολμησα να κριτικαρω σε αλλα thread και μου την επεσαν οι ιδιοκτητες.
Ναι ρε παιδια θεα ειναι στην οψη και στο πατημα της, αλλα ειναι βαρια (χιλιοειπωμενο αλλα τι να κανουμε), σχετικα αδυναμη και αδικημενη κατα την εξελιξη της απο τη μαμα Αλφα (βλεπε κινητηρες).
Μακαρι να αλλαξουν ολα με την ελευση των 1750 turbo, αν και προσωπικα πιστευω οτι καηκε το υπεροχο αυτο σχεδιο απο την καθυστερηση οντας ηδη στην παραγωγη 4 χρονια....

nick4591
19-10-08, 15:09
... σχετικα με την 159 την οποια τολμησα να κριτικαρω σε αλλα thread και μου την επεσαν οι ιδιοκτητες...είμαστε μπρατσόνια εμείς -όχι αηδία- έχουμε ποντίκια...:P έχουμε και μια γάτα στη κοιλιά... τέλοςπάντων...:hysterical:

giannis ag
21-10-08, 16:41
Τι φταίει?
Νούμερο 3
Events

Επείδή είμαι σε μία εταιρία που ασχολείτε με τέτοια πράγματα αν βρείτε ποτέ κάποιο event απο την ALFA ROMEO στην Ελλάδα σφιρίξτε μου.
Αν δείτε τι κάνουν οι αντιπρωσωπείες σε μέγάλες εταιρίες στα υψηλά στελέχη των εταιριών για εταιρίκα αυτοκίνητα θα πάθετε πλάκα.
Οταν λοιπόν αυτός που έχει να διαθέσει 30.000 με 40.000 ευρώ θα έχει ψηθεί ήδη απο τα events τον τύπο αλλά και άν τύχει και πάει να δεί μία Alfa θα φύγει απο την συμπεριφορά του πωλητή!!!

+1000

εγω δουλευω σε καποια μεγαλη ελληνικη εταιρεία και η OPEL δινει εκπτωση σε στελεχη της εταιρειας για τα μοντελα της.
Αυτο ειναι παραδειγμα πετυχημενου lobbying και αυτο κανει τη διαφορα στις πωλησεις. Βεβαια δεν ειναι ισως εφικτο απο ολες τις ελληνικες αντιπροσωπειες και σιγουρα κατι τετοιο θελει και πλατες απο το εξωτερικο.

Μπορεις να κανεις κυριε τετοιες επιχειρηματικες κινησεις και να δημιουργησεις κλιμα στην αγορα? Αν οχι κοιτα τουλαχιστον να κρατησεις τον ιδιωτη που ερχεται στο μαγαζι σου.

stallion3.2
21-10-08, 19:06
ΞΕΡΩ ότι στη Fiat δεν ενδιαφέρονται για εταιρικούς στόλους alfa romeo...για fiat ναι. οι εταιρικοί στόλοι κάνουν πιο πολύ κακό ότνα χτίζεις image παρά καλό. σκέψου ότι μία εταιρία Leasing αν αγοράσει 1000 159 για να τις σπρώξει θα τις πάρει τουλάχιστον - 25% απο την λιανική. μετά που θα είναι τελειωμένες και με 0 συντήρηση θα βγούνε στην αγορά μτχ -20% απο αυτά ιδιωτών και με πολλά κουσούρια και προχειροεπισκευές....άρα θα χαντακώσουν ακόμα περισσότερο τη φίρμα. στόλους πουλάνε οι Opel,VW και στα executive ΒΜW και merc. η lexus για να χωθεί γερά στην αγορά executive και να πάρει κύρος στην Ευρώπη τα δίνει σχεδόν τσάμπα στις εταιρίες Leasing που μετά τα σπρώχνουν με δελεαστικούς όρους στους πελάτες τους, αλλά το όλο κόλπο δεν πέτυχε αφού μετά οι εταιρίες leasing τα τρώνε αφού δεν τα θέλει κανένας.

JohnCharles
21-10-08, 21:08
Συμφωνώ. Όμως, το γεγονός ότι δεν είμαστε και τόσο δυνατοί στα εταιρικά/leasing αντισταθμίζεται, σε ένα βαθμό, από την πολύ καλή πορεία που έχουμε στα ελαφριά επαγγελματικά (Fiat professional).
Ειδικά κάποια μοντέλα όπως το Doblo έχουν δικτατορικά ποσοστά στην αγορά. Καλά φαίνεται να τα πηγαίνει και το νέο Fiorino. (Van of the Year 2009)

Ξέρω ότι είναι άσχετο με την εμπορική πορεία των Άλφα (GT-159-Brera), αλλά ισχύει.

GiwrgosKan
22-10-08, 01:14
Μακαρι να αλλαξουν ολα με την ελευση των 1750 turbo, αν και προσωπικα πιστευω οτι καηκε το υπεροχο αυτο σχεδιο απο την καθυστερηση οντας ηδη στην παραγωγη 4 χρονια....
Δηλαδη ακομη πιστευετε οτι θα ερθει ο 1750T και θα φορεθει στην 159?ή εστω οτι θα ερθει ΣΥΝΤΟΜΑ?

spiderman
22-10-08, 01:18
φανταστειτε μια alfa 159 1750Turbo benzina Ti.......με τις 18αρες της,τα 4πιστονα και ολο το κιτ μεσα εξω...τι να λεμε τωρα..

polis1
22-10-08, 02:09
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΓΑΛΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΗΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΑΞΟΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΑ ΦΙΑΤ Η ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΥ ΑΛΦΙΣΤΑ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

JIM_MAR
22-10-08, 10:49
Φίλτατε polis1, το θέμα δεν είναι να είναι απλά πισωκίνητες οι νέες Αλφα, άλλα να προσφέρουν οδηγική ευχαρίστηση!Ειδαμε και τις Bmw που για να καταλάβεις ότι είναι πισωκίνητες πρέπει να είναι τουλάχιστον 2.5lt, ή να την οδηγείς μόνο σε βρεγμένο...

JIM_MAR
22-10-08, 10:52
ΑΑΑ για να μην παρεξηγηθώ... Και εγώ περιμένω εναγωνίως πισωκίνητες Αλφα, αλλα όταν προκύψουν, να προκύψουν σωστά!

spiderman
22-10-08, 10:56
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΓΑΛΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΗΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΑΞΟΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΑ ΦΙΑΤ Η ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΥ ΑΛΦΙΣΤΑ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

αναφερομενος σε αυτη την αποψη,και φυσικα οχι συγκεκριμενα και προσωπικα σε σενα,να πω,οτι αυτη την αποψη "την ακουω βερεσε" που λενε....
της τελευταιας 15ετιας,σχεδον ολες οι αλφα,μπορουν να δωσουν δυνατες συγκινησεις ΚΑΙ σε υπερστροφικη οδηγηση,αν μη τι αλλο σε ικανοποιητικες δοσεις για ερασιτεχνη οδηγο.σιγουρα διατηρωντας τα πλεονεκτηματα που ουτως η αλλως δινει μια αλφα,ελεγχος κτλ...
βασικα,αν και εχω mazda Rx4,bmw 318is και Ε200,ολα πισωκινητα,τις καλυτερες παντες με απολυτο ελεγχο τις κανω με την spider....φυσικα χωρις χειροφρενα και αλλα καγκουρικα κολπα..και οχι μονο με 2ψηφια νουμερα...

cyclon
22-10-08, 12:44
αναφερομενος σε αυτη την αποψη,και φυσικα οχι συγκεκριμενα και προσωπικα σε σενα,να πω,οτι αυτη την αποψη "την ακουω βερεσε" που λενε....
της τελευταιας 15ετιας,σχεδον ολες οι αλφα,μπορουν να δωσουν δυνατες συγκινησεις ΚΑΙ σε υπερστροφικη οδηγηση,αν μη τι αλλο σε ικανοποιητικες δοσεις για ερασιτεχνη οδηγο.σιγουρα διατηρωντας τα πλεονεκτηματα που ουτως η αλλως δινει μια αλφα,ελεγχος κτλ...
βασικα,αν και εχω mazda Rx4,bmw 318is και Ε200,ολα πισωκινητα,τις καλυτερες παντες με απολυτο ελεγχο τις κανω με την spider....φυσικα χωρις χειροφρενα και αλλα καγκουρικα κολπα..και οχι μονο με 2ψηφια νουμερα...
-----------------
Γιατρέ δεν έχω οδηγήσει ποτέ bmw ,,κρατάνε???εννοώ με πολά-πολλά χλμ.σε στροφές της Εθνικής ή είναι να μην μπαίνεις μέσα???Δεν ξέρω εγώ τα φοβάμαι πάντως για πολύ τρεχαλητό.

spiderman
22-10-08, 13:08
κοιτα..
ολες απο το 1992 και μετα,ειναι απιστευτα βελτιωμενες σε κρατηματα...οι 3αρες,ιδιως η τελευταια,στεκεται ανετα παντου.η 5αρες,ιδιως η προτελευταια,εχουν και πατημα και τιμονι και αισθηση..οι μεγαλυτερες δν ξερω,αλλα φανταζομαι θα ειναι καλυτερες..μιλαω για τις βασικες εκδοσεις και κατι παραπανω,οχι για Μ και τετοια..η Ζ4 ειναι εξαιρετικη στην κλασση της,μενουν οι Ζ3,compact προηγουμενη και αντε καμια ακομα που ειναι ψιλοσκοτωστρες.σε εθνικη πανε,ιδιως οι καινουριες.αλλα παντα μα παντα,εχεις μια δικλειδα ασφαλειας στο μυαλο σου,γιατι σε πουλανε,δυσκολα ομως πλεον...

tsoukas77
26-10-08, 14:12
Η Ζ4 σε ανοιχτες καμπες με πολλα χλμ εχει προβλημα.Ετη φωτος πισω απο την Gtv.

kyan
27-10-08, 11:37
Η Z4M ειδικότερα πρέπει να είναι ψιλοεφιαλτική αν πας να την οδηγήσεις ως "M".

GeoZ
27-10-08, 16:46
Η Z4M ειδικότερα πρέπει να είναι ψιλοεφιαλτική αν πας να την οδηγήσεις ως "M".

Αν πας να την οδηγήσεις σε σκότωσε,αν πας να την σκοτώσεις σε οδηγεί σε
μέθη. Πολύ δύσκολο αυτοκίνητο αλλά αν τα έχεις και την σβερκώσεις σε
ανταμείβει. Είχα πάρει μία βόλτα και ψιλοτρόμαξα μετά με πήγε μία ο ανώμαλος
ιδιοκτήτης και τότε κατάλαβα γιατί την αγόρασε.

gergegt
27-10-08, 21:18
:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic: :offtopic::offtopic:

AlfaGTakos
02-11-08, 14:17
παντως η 330ci εχει την αισθηση στο δρομο μιας GT 2L. περιμενα να ειναι αλλου!

γενικα δεν ειναι να τους εχεις πολυ εμπιστοσυνη. νοιωθεις εντονα την διαφορα κατω απο ολες τις συνθηκες αν εχεις οδηγησει alfa romeo-lancia(και fiat). γενικα και οταν καναμε τεστ ντραιβ την προηγουμενη 528(εκτος οτι ετριζε,ειχε υφασματα,εσκουζε και ειχε γερμανικο γουστο μεσα) ηταν αρκετο για να ......μην την παρουμε γιατι λιγο πιο πριν ειχαμε κανει την 166super(καμια επαφη-καμια.-)

AlfaGTakos
02-11-08, 14:25
off topic. παντωε η αλφα δεν καταλαβαινω γιατι εχει τετοιο προβλημα στις πωλησεις. δλδ ειναι δυσκολο καποιος να κανει τεστ ντραιβ μια αλφα αντι νακουσει ενα περιοδικο? δηλαδη εμεις που αγορασαμε αλφα δεν εχουμε μπει σε αλλο αυτοκινητο. εδω ο "μελλοντας πεθερος" μου ετοιμος να κλεισει το αστρα τον εστειλα με χιλια ζορια να οδηγησει 147-δ-μπραβο-πουντο. ε την επομενη μερα παρηγγειλε το g.punto diesel,λευκο με μαυρη κρυσταλλινη οροφη,μαρσπιεδες,αεροτομες,17αρες κτλ.(147-δ-μπραβο σε diesel ηταν απαγορευτηκα για αυτα που διεθετε για 2ο αμαξι).Και αυτος ηταν ορκισμενος γερμανος!!

Αν καποτε αυτοι που εχουν οδηγησει μια και μοναδικη μαρκα στη ζωη τους πως μπορουν να ''θαβουν'' εταιρειες?

εγω δεν πιστευω οτι η αλφα δεν πουλαει λογω προβληματων, με την ιδια λογικη η ΦΙΑΤ θα χε παει καταδιαολου. Μαλλον τα ''προβληματα'' με τον ειδικο τυπο εχει να κανει .

stallion3.2
02-11-08, 18:39
Βασικά μου έλεγε κάποτε ένας φίλος μου πωλητής της alfa romeo ότι σε πανευρωπαική έρευνα που έγινε σε όλους τους dealers η alfa romeo κατέχει πολύ μεγάλο ποσοστό κλεισιμάτων έπειτα απο test drive.... το πρόβλημα είνα να μπεί κόσμος στο μαγαζί...

Alesandro-159
03-11-08, 13:53
Δηλαδη ακομη πιστευετε οτι θα ερθει ο 1750T και θα φορεθει στην 159?ή εστω οτι θα ερθει ΣΥΝΤΟΜΑ?

Αν δεν την βγάλουν σύντομα θα έχουν κάνει το μεγαλύερο λάθος της ιστορίας τους.
Ο πιο άμεσος ανταγωνιστής για εμένα το AUDI A4 έχει κάνει 3 facelift και 2 η BMW 3. H BMW δεν έχει turbo κινητήρα και είναι πισωκίνητη οπότε ο face to face αντιπαλος σου(Και σαν εταιρία) είναι το Α4.

Οπότε 1,8 Τurbo Benzina στην 159 και ας μην έχει απόδοση 230ps 180 με 200 μια χαρά θα είναι και επιτέλους θα σκίζει και το Α4 και την 3αρα
και σε τιμη και σε επιδόσεις (ε ομορφιά δεν το συζητάω) αλλά το σημαντικότερο
ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ !!!!
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓO 1.8T ΣΤΗΝ 159 KAI ΣΤΗΝ BRERA-SPIDER

AlfaGTakos
03-11-08, 14:20
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓO 1.8T ΣΤΗΝ 159 KAI ΣΤΗΝ BRERA-SPIDER

:claps::claps::victory:

trooper13
03-11-08, 14:56
και στην gt και στην gt:D:D

Νίκος Σ
03-11-08, 15:04
η GT αποσύρεται ... μακάρι όμως να μπει έστω και τελευταία στιγμή !

trooper13
03-11-08, 15:06
δεν το ξερα αυτο.ποσα χρονια βγαινει?θα αντικατασταθει?

Alesandro-159
03-11-08, 17:29
και στην gt και στην gt:D:D

Στην GT ατμόσφαιρα 2.0 170 ps
και 2.0Τ 220ps:egyptdance:

Alesandro-159
03-11-08, 17:40
Πάντως το θέμα με τα μοτερ πρέπει να αλλάξει. χρειάζεται ένας κινητήρας παρπαρτού.Ελπίζω να είναι ο 1.8Τ που μπορεί να μπεί σεπολλά μοντέλα
159,BRERA,SPIDER,GT με παραλαγές στις υποδυνάμεις για κάθε μοντέλο.πχ η 159 180ps λόγω οικογενειακού BRERA,SPIDER,GT 200ps και με κιτ στα 220ps.
Θα σάρωναν τον ανταγωνισμό.
Και επιτέλους GTA ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ!!!

stallion3.2
03-11-08, 20:31
απο τον μάιο....

Νίκος Σ
03-11-08, 20:53
Είναι μακριά ο Μάιος , και έχουμε και το παγκόσμιο οικονομικό θέμα ... καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι ...

Γεωργιος Φανακης
03-11-08, 21:20
Eχετε πολυ δικιο ολοι που φωναζετε ΑΛΛΑ, ειναι λογικο ο πρωτος uniair να καθυστερει λογω ερευνας και εξελιξης και δοκιμων. Και ειναι σιγουρα καλυτερα να βγει ετοιμος και αξιοπιστος. Για φανταστειτε να βγει και να μην παει κατι καλα (προβληματα κλπ) τι θαψιμο εχει να πεσει....
Ναι εχουν καθυστερυσει πολυ αλλα δεν πρεπει να γινουν και λαθη.

nasos
04-11-08, 06:27
ναι θα βαλουν κ ντεσμο απ οτι βλεπω..:lol:

cyclon
04-11-08, 11:28
Ρε παιδιά ο 1.8Τ τελικά θα μπεί και στην gt??
H gt όντως τον 3ο-4ο του 2009 αποσύρεται???
Μέχρι στιγμής και απο 10ο 2003 που άρχισε να διατίθεται έδωσε κοντά 70.000 αμάξια.

t166
04-11-08, 13:17
Πριν λιγο καιρο ειχε στον ΣΚΑΙ[top gear] συγκρ/κο Brera Rx8 TT αποτελεσμα? Ολοι ερωτευτηκαν και θα αγοραζαν Βera, αλλα κανεις δεν θα την προτεινε σε καποιoν γνωστο του!!!!!!! Αυτο νομιζω οτι λεει παρα πολλα.

konstadin
04-11-08, 15:30
Ρε παιδιά ο 1.8Τ τελικά θα μπεί και στην gt??
H gt όντως τον 3ο-4ο του 2009 αποσύρεται???
Μέχρι στιγμής και απο 10ο 2003 που άρχισε να διατίθεται έδωσε κοντά 70.000 αμάξια.
Eίναι καλός αριθμός αυτός?

Γεωργιος Φανακης
04-11-08, 20:55
Πριν λιγο καιρο ειχε στον ΣΚΑΙ[top gear] συγκρ/κο Brera Rx8 TT αποτελεσμα? Ολοι ερωτευτηκαν και θα αγοραζαν Βera, αλλα κανεις δεν θα την προτεινε σε καποιoν γνωστο του!!!!!!! Αυτο νομιζω οτι λεει παρα πολλα.

Μα θελουν ολοι δικια τους και οχι για το γειτονα τους!!!!:D

Alesandro-159
06-11-08, 18:42
ΑΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ALFA ΕΚΕΙ ΘΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ALFA ROMEO.
ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΩΝ ALFA EINAI TO ΜΙΣΤΙΚΟ.

ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 1.8Τ ΠΟΥ ΛΕΜΕ........:D:crazy3: ΚΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ(ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ):man:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ!!!

nick4591
06-11-08, 18:47
ΑΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ALFA ΕΚΕΙ ΘΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ALFA ROMEO.
ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΩΝ ALFA EINAI TO ΜΙΣΤΙΚΟ.

ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 1.8Τ ΠΟΥ ΛΕΜΕ........:D:crazy3: ΚΑΙ ΑΛΗΤΕΙΑ(ΠΙΣΩ ΚΙΝΗΣΗ):man:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ!!!

μας ξεκούφανες πάλι...στην προηγούμενη σελίδα (#86 (http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=956380&#post956380)), μας γέμισες και κραγιόν...:P

-αστειεύομαι φιλικά και συναδελφικά:159-

pavlos147
07-11-08, 19:15
τι χαλι είναι αυτό στην έκθεση ρε παιδιά?η alfa είναι στριμωγμένη σαν το ποντίκι(με ελιγμούς βλέπεις τα μοντέλα) και η bmw,vw,opel,audi και άλλες έχουν 5 στρέμματα χώρο.ξεφτίλα πραγματικά.η alfa έχει για όλα τα μοντέλα της όσο χώρο έχει η bmw μονο για την σειρά 1.:lipssealed:

breraromeos
07-11-08, 19:20
Ρε παιδια καλυτερα που ειναι λιγα(για μας).Οταν βlέπεις μια ΒΜW,MERCEDES δε σου κανει ποια εντυπωση.Αν περασει καμμια 159 γυρνας και την κοιτας και θαμπωνεσαι.Καλα αν περασει η BRERA τοσο σπανια που ειναι ,θα κανεις σαν να βλεπεις ferrari.:lol::lol:

Timos
07-11-08, 21:23
Ακόμα άπατοι δεν πάμε...
Στην Γερμανία το κράτος χορηγεί τεράστια ποσά προκειμένου να μείνει "ανταγωνιστική"
Σε Γαλλία, Αγγλία, Ισπανία γίνονται "παύσεις παραγωγής" Ενώ η Fiat ενδιαφέρετε σοβαρά για ¨επαναλειτουργία εργοστασίου της Zastava με 200.000 περίπου μονάδες παραγωγής το χρόνο.
Στην Αμερική οι περικοπές γίνονται με μαζικές απολύσεις και πτώση ποιότητας.
Οπότε θα έλεγα ότι μια χαρά πάμε προς το παρόν....

super_antonio
08-11-08, 12:04
..... Ενώ η Fiat ενδιαφέρετε σοβαρά για ¨επαναλειτουργία εργοστασίου της Zastava με 200.000 περίπου μονάδες παραγωγής το χρόνο.....
Πιο μοντελο Τιμο? Αν δεν κανω λαθος ειναι στη παραγωγη το τελευταιο Punto με σηματα της Zastava.

Timos
08-11-08, 12:08
Λένε για το Super-mini Topolino....

zaxarias
08-11-08, 12:53
Έχουμε μπεί νομίζω στο σωστό δρόμο (αργήσαμε βέβαια), "χτυπώντας" τις πιο μικρές ηλικίες, έχεις τους alfisti του αύριο, ξέρετε πόσοι που αρχίζουν από ένα μικρό μοντέλο, μένουν στην ίδια μάρκα?

gergegt
08-11-08, 14:26
ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ-ΕΝ ΜΕΡΕΙ- ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ,ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ!!!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!! ΣΑΝ ΤΑ ΠΑΡΚΙΝ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!! ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ....
ΑΙΣΧΟΣ!!! ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΒΑΡΥΣΗΜΑΝΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑ , ΘΑ, ΘΑ......

nikos-axel-147
08-11-08, 14:32
Η αληθεια ειναι οτι σε οποια αντιπροσωπεια εχω παει τελευταια, η αντιμετωπιση ηταν τετοια που δεν αρμοζει σε πελατες...δεν ειχα σκοπο (αυτοι δεν το ηξεραν βεβαια...) να αγορασω κατι αλλα αν ειχα σιγα μην τους εδινα ουτε ενα ευρω!!! Και να φανταστείτε οτι σε μια απο αυτες ειμαι και παλιος πελατης, απ'οπου ειχαμε παρει την 146...

gergegt
08-11-08, 14:42
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ Μ.Μ.Ε.!!!
ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΑΛΛΟΥ,ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ?
ΜΙΛΑΩ ΩΣ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ALFA ROMEO GT...ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ..ΠΡΙΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩΣΑ
36.000 ΕΥΡΩ ΝΤΟΥΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ..
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΡΗΣΗΣ,ΑΡΚΕΤΑ ΗΠΙΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ,ΤΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΦΙΑΤ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ!!!!!!
ΝΑ Χ#ΣΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ PREMIUM EIKONA.....
ΣΕ ΜΤΧ RX8 ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ....
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ,ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ:(:(:cry::cry:

AlfaGTakos
08-11-08, 14:46
ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΑΛΛΟΥ,ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ?
ΜΙΛΑΩ ΩΣ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ALFA ROMEO GT...ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ..ΠΡΙΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩΣΑ
36.000 ΕΥΡΩ ΝΤΟΥΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ..
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΡΗΣΗΣ,ΑΡΚΕΤΑ ΗΠΙΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ,ΤΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΦΙΑΤ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ!!!!!!
ΣΕ ΜΤΧ RX8 ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ....

Σε εσενα εγινε και σε 10 αλλους . ζητα αλλαγη τι να σου πω.

σεμενα που ειμαι ολικα ευχαριστημενος εκει ριχνω το φταιξιμο.Σε ΜΜΕ και Τυπο.

nick4591
08-11-08, 15:21
Αν και άσχετο με το κυρίως θέμα... προσπάθησε μόνος ή και με βοήθεια του συνεργείου σου να εξαλείψεις τους τριγμούς με διορθώσεις στην συναρμογή... θα βοηθειθείς και απο ιδέες που θα πάρεις απο εδώ μέσα...γιατί σεβαστά τα παράπονά σου αλλά δεν κερδίζεις κάτι πρακτικά... κι έγω έπασχα και παραπονιόμουν αλλά αυτήν την οδό που σου προτείνω ακουλούθησα και ησύχασαν και οι τριγμοί κι εγώ ο ίδιος...

nikos-axel-147
08-11-08, 15:41
Eπειδη ειμαι πολυ ψειρας με τους τριγμους αλλα και γενικοτερα με το αμαξι (οσοι με ξερουν μπορουν να το επιβεβαιωσουν...) μπορω να σου πω οτι 3 χρονια στην 147 μου δεν ακουγονταν το παραμικρο...μετα την αλλαγη σε 17αρια σε συνδυασμο με σκληρη αναρτηση ηρθε το χαος!!! Τριγμοι αρκετοι αλλα οχι πολλοι...με αρκετη υπομονη ομως εχω φτασει πια να μην ακουγεται παλι τιποτα...σιγουρα η ποιοτητα δεν ειναι η επιθυμητη αλλά σε πολλα συγχρονα αυτοκινητα η εικονα ειναι αν οχι ιδια, χειροτερη!!! Και παντα παιζουν ρολο οι δρομοι στους οποιους κινουμαστε ή μαλλον καροδρομοι θα ελεγα!!!

gergegt
08-11-08, 16:06
Αν και άσχετο με το κυρίως θέμα... προσπάθησε μόνος ή και με βοήθεια του συνεργείου σου να εξαλείψεις τους τριγμούς με διορθώσεις στην συναρμογή... θα βοηθειθείς και απο ιδέες που θα πάρεις απο εδώ μέσα...γιατί σεβαστά τα παράπονά σου αλλά δεν κερδίζεις κάτι πρακτικά... κι έγω έπασχα και παραπονιόμουν αλλά αυτήν την οδό που σου προτείνω ακουλούθησα και ησύχασαν και οι τριγμοί κι εγώ ο ίδιος...

Καταρχην δεν θεωρω οτι βρισκομαι εκτος θεματος καθοτι μιλαμε για την εικονα της εταιρειας,που κατα την ταπεινη μου αποψη,ειναι εν μερει δικαιολογημενη,οσο και αν ειναι προτιμοτερο το κυνηγι μαγισσων..
Και φυσικα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, να εχω σκασει ενα σωρο λεφτα και να παλευω με κατσαβιδια και με σπρευ να καλυψω τις μ@λ@κιες τις alfa!!!!!!
Το αυτοκινητο το εχω 2 χρονια, αν και λογω δουλειας-ναυτικος- το εχω οδηγησει μολις 8 μηνες!!! Σε αυτους τους μηνες εχω παει στο συνεργειο τουλαχιστον 5 φορες
και ζηταω απο το μαστορα να κανει τον Πουαρο, οχι παντα με επιτυχια!!

AlfaGTakos
08-11-08, 16:30
γιατι δεν την δινεις?

gergegt
08-11-08, 17:10
γιατι δεν την δινεις?

ΩΡΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!:claps::claps::claps::claps::claps::cla ps::claps:
Mαλλον ξεχασα οτι ειδικα εδω στο foroum,μια ''διαφορετικη'' αποψη αντιμετωπιζεται με ειρωνεια και δεν ειναι παντοτε αποδεκτη....

Gianni Tifosi
08-11-08, 18:45
Παντως οι πωλησεις σχετιζονται και με τις τιμες...

θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο κατω και να μην θεωρουν απο την Fiat Auto Hellas oτι χανουν τον premium χαρακτηρα τους γιατι δεν ειναι priemium ειναι σπορ...

το σπορ δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα και ακριβο...

αυτο το εχουν καταλαβει ΟΛΟΙ οι αλλοι και πουλανε...

ακομα μην ξεχναμε οτι τα προηγουμενα χρονια πριν την Μιτο τα αλογα ηταν λιγα...

Τελος ολα συσχετιζονται ... δηλαδη ενας οδηγος Fiat Alfa Lancia... δυσκολα θα αγορασει ξανα Fiat ή αλλο αυτοκινητο του Gruppo γιατι το after sales service ειναι ψιλο χαλια και σαν σερβις και σαν εγγυησεις και σαν αντιμετωπιση και γενικα ολο με ζοχαθα γυρνας απο το σερβις...

Παρολο που ειναι και σε καλες τιμες η συντηρηση ενος Ιταλικου αυτοκινητου...

Μέγας Ανατολικός
08-11-08, 18:54
Συνάδελφε από τη στιγμή που σε εσένα τρίζει ό,τι και να σου πουν οι άλλοι περισσεύει!
Σ'εμένα δεν έχει κάνει τσικ η 147!Άν πείς σε 'εμένα ότι τρίζουν θα διαφωνίσω,αν πουν σ'εσένα ότι τρίζουν θα συμφωνίσεις!Και οι δύο δίκιο θα'χουμε!Για κάποιους,τρίζει δε τρίζει,Alfa θα πάρουν γιατί τους απασχολούν άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο και τους τα προσφέρει μόνο η Alfa!Εγώ έγινα Alfisti με Alfetta με τρύπιες πόρτες και με το 33 του Μάκης που άναβες καλοριφέρ και ανάβαν τα αλάρμ!Το ζητούμενο είναι να ψωνίσει Alfa και αυτός που τον νοίαζει και το να μη τρίζει!Στο θέμα του τύπου,τα παράπονά μας είναι συγκεκριμένα!Δε κατηγορούμε τα περιοδικά επειδή γράφουν πως οι Alfa τρίζουν αλλά επειδή γράφουν ότι π.χ.φρένα,τιμόνι,στρίψιμο,αίσθηση η Alfa είναι καλή αλλά το τάδε αυτοκίνητο που είναι χειρότερο απ'την Alfa σε αυτούς τους τομείς (τους σημαντικότερους για έναν οδηγό) έχει ντουλαπάκια,30 λίτρα μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ και δε ξέρω και γω τι άλλη πατατιά,είναι συνολικά καλύτερο!Ε,τότε αρχίζω και κράζω!Τα παραδείγματα και τα ράμματα για την γούνα "του ειδικού τύπου" είναι πάρα πολλά για να είναι τυχαία γι'αυτό και ο ειδικός τύπος θεωρείται μία από τις αιτίες που η Φίρμα δε πουλάει!
Πάντως και εγώ αν είχα αγοράσει ένα αυτοκίνητο όπως εσύ κατόπιν σκέψεως και χωρίς να'μαι Alfisti,θα απογοητευόμουνα αν το αμάξι έτριζε και ιδιαίτερα με τη χρήση που κάνουμε εμείς λόγω επαγγέλματος!Παρόλα αυτά τρίζουν και άλλες μάρκες που
είναι εξίζου ακριβές και θα ήθελα να με πιστέψεις σε αύτό!δε χρειάζεται να αναφερθώ γιατί δεν έχουν σχέση με το τόπικ!

nick4591
08-11-08, 19:02
το σπορ δεν πρεπει να ειναι απαραιτητα και ακριβο...

αυτο το εχουν καταλαβει ΟΛΟΙ οι αλλοι και πουλανε......

Όπως η Lotus πχ....

Τελος ολα συσχετιζονται ... δηλαδη ενας οδηγος Fiat Alfa Lancia... δυσκολα θα αγορασει ξανα Fiat ή αλλο αυτοκινητο του Gruppo γιατι το after sales service ειναι ψιλο χαλια και σαν σερβις και σαν εγγυησεις και σαν αντιμετωπιση και γενικα ολο με ζοχαθα γυρνας απο το σερβις...

Αυτό, πολύς κόσμος εδώ μέσα κι άλλος τόσος εκεί έξω, το διαψεύδουν...

Παρολο που ειναι και σε καλες τιμες η συντηρηση ενος Ιταλικου αυτοκινητου...

Αν εννοείς κάποια μοντέλα Fiat και μόνο, συμφωνώ...

Gianni Tifosi
08-11-08, 19:09
Όπως η Lotus πχ....

Αυτό, πολύς κόσμος εδώ μέσα κι άλλος τόσος εκεί έξω, το διαψεύδουν...

Αν εννοείς κάποια μοντέλα Fiat και μόνο, συμφωνώ...

Καταρχην η Lotus ειναι ακριβη... τουλαχιστον για μενα... και για εδω μεσα και λογικα και για πολυ κοσμο εκει εξω...

Ε τοτε γιατι πουληθηκαν 3 GT oλο τον Σεπτεμβρη... ή που του χρονου κοβουν την 159... κατα τα αλλα παει καλα...

Ως παλιος κατοχος Fiat το λεω... αλλα και τωρινος κατοχος ενος Fiat stilo και μιας Lancia το λεω... την Alfa μου δεν την εχω παει ακομα ουτε για το πρωτο της...

nick4591
08-11-08, 19:23
Καταρχην η Lotus ειναι ακριβη... τουλαχιστον για μενα... και για εδω μεσα και λογικα και για πολυ κοσμο εκει εξω......

Εξωφρενική και γυμνή.... αυτό εννοούσα.... άρα σπορ κι όχι ακριβό, δύσκολα...

Ως παλιος κατοχος Fiat το λεω... αλλα και τωρινος κατοχος ενος Fiat stilo και μιας Lancia το λεω... την Alfa μου δεν την εχω παει ακομα ουτε για το πρωτο της...

Είπα οτι για κάποια Fiat, συμφωνώ κι εγώ .... Οσο για το αν κάποιος θα ξαναγόραζε, με επιβεβαιώνεις κι εσύ με τις αγορές σου, αυτοδιαψεύδοντάς σε... Πάντως εύχομαι να την χαρείς την GT σου... είναι ζόρικο αυτοκίνητο...:bye:

Gianni Tifosi
08-11-08, 19:32
Εγω δεν ειμαι και ο πιο τυπικος αγοραστης... εχω προβλημα... με τα Ιταλικα... η ασθενεια μου ειναι ανιατη...

αυτο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι σαν εμενα ή σαν εσενα ή σαν καποιους που μπαινουν σε αυτο το site...

Οι πωλησεις δεν στηριζονται μονο στους ταγμενους αλλα σε ενα ευρυτερο αγοραστικο κοινο... που στο φιναλε αυτοι τους ενδιαφερουν κιολας...

τωρα για το Lotus... με κινητηρα Touooota δεν ειναι και κατι που με τρελενει να εδινα τα λεφτα μου...

d.k.156
08-11-08, 20:09
Κάτι που με προβλημάτισε στην έκθεση και εξηγεί πολλα για το θέμα μας.Η gt veloce 1.8 140hp 0-100 10,1 (το οποιο δεν εχω καταλαβει πως γινεται αφου η 156 1,8 είχε 9,4 αν και δεν με ενδιαφερουν τα 0-100) και τα χρονακια της στην πλατη της εκανε 28000 σε αντίθεση με το σιροκο της vw που μολις βγηκε με 200hp και dsg κάνει 31000.Αγαπάμε alfa αλλα....

gergegt
08-11-08, 20:34
Συνάδελφε από τη στιγμή που σε εσένα τρίζει ό,τι και να σου πουν οι άλλοι περισσεύει!
Σ'εμένα δεν έχει κάνει τσικ η 147!Άν πείς σε 'εμένα ότι τρίζουν θα διαφωνίσω,αν πουν σ'εσένα ότι τρίζουν θα συμφωνίσεις!Και οι δύο δίκιο θα'χουμε!Για κάποιους,τρίζει δε τρίζει,Alfa θα πάρουν γιατί τους απασχολούν άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο και τους τα προσφέρει μόνο η Alfa!Εγώ έγινα Alfisti με Alfetta με τρύπιες πόρτες και με το 33 του Μάκης που άναβες καλοριφέρ και ανάβαν τα αλάρμ!Το ζητούμενο είναι να ψωνίσει Alfa και αυτός που τον νοίαζει και το να μη τρίζει!Στο θέμα του τύπου,τα παράπονά μας είναι συγκεκριμένα!Δε κατηγορούμε τα περιοδικά επειδή γράφουν πως οι Alfa τρίζουν αλλά επειδή γράφουν ότι π.χ.φρένα,τιμόνι,στρίψιμο,αίσθηση η Alfa είναι καλή αλλά το τάδε αυτοκίνητο που είναι χειρότερο απ'την Alfa σε αυτούς τους τομείς (τους σημαντικότερους για έναν οδηγό) έχει ντουλαπάκια,30 λίτρα μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ και δε ξέρω και γω τι άλλη πατατιά,είναι συνολικά καλύτερο!Ε,τότε αρχίζω και κράζω!Τα παραδείγματα και τα ράμματα για την γούνα "του ειδικού τύπου" είναι πάρα πολλά για να είναι τυχαία γι'αυτό και ο ειδικός τύπος θεωρείται μία από τις αιτίες που η Φίρμα δε πουλάει!
Πάντως και εγώ αν είχα αγοράσει ένα αυτοκίνητο όπως εσύ κατόπιν σκέψεως και χωρίς να'μαι Alfisti,θα απογοητευόμουνα αν το αμάξι έτριζε και ιδιαίτερα με τη χρήση που κάνουμε εμείς λόγω επαγγέλματος!Παρόλα αυτά τρίζουν και άλλες μάρκες που
είναι εξίζου ακριβές και θα ήθελα να με πιστέψεις σε αύτό!δε χρειάζεται να αναφερθώ γιατί δεν έχουν σχέση με το τόπικ!

απο που το συμπεραινεις αυτο αγαπητε φιλε? μαλλον επειδη εξεφρασα παραπονο για την ποιοτητα της alfa, παυω κατ'ορισμενους να θεωρουμε φιλος της φιρμας, και ας γεννηθηκα μεσα σε αυτα τα αυτοκινητα....
τελος παντως,σαν καταναλωτης εχω απαιτησεις αν αυτο λεει κατι σε καποιους....
δεν μου το χαρισε κανεις το αυτοκινητο, θαλασσοπνιγηκα και παλεψα με αρκετη μουντζουρα για να το παρω και δεν το αποκτησα για να κανω κανενα συμβιβασμο, στο ολο πακετο που πληρωνεις συγκαταλεγεται και η ποιοτητα...

JIM_MAR
08-11-08, 23:10
Νομίζω πως το θέμα των τριγμών είναι αρκετά σημαντικό για πολους - για εμένα όχι και τόσο - αλλά θεωρώ πως είναι περισσότερο 'σύνθετο' απ' ότι πιθανώς φαίνεται! Στην 156 μου για παράδειγμα ακούγονται κάποιοι μικροτριγμοί που προέρχονται από τα δερμάτινα καθίσματα που τρίβονται σε διάφορα σημεία! Από τα πλαστικά μέρη του ταμπλώ δε μπορώ να εντοπίσω κάτι παρά τα 90000χλμ, το χαμήλωμα και τα...9 πλέον χρόνια ζωής της! Αυτό που φαίνεται όμως είναι πως το αυτοκίνητο τρίζει!
Από την άλλη όμως έχω προσωπική εμπειρία από γερμανικό ολοκαίνουργιο (εταιρικό) Αστρα που στο χρόνο και στα 20000χλμ αρχιζε να τρίζει! Βέβαια πολλά από αυτά τα χλμ ήταν λόγω δουλειας- γεωπόνος γαρ- σε χωματόδρομους....Για να μη μιλήσω για διάφορα άλλα γαλλικά που έχουμε στην εταιρεία που έχουν γίνει 'κουδουνίστρες' αφού κινούνται σε διάφορους καρόδρομους με...ποικίλες ταχύτητες!
Αυτό που θέλω να πω είναι πως οποιοδήποτε αυτοκίνητο μπορεί να τρίξει υπό προύποθέσεις! Απλά τα ιταλικά είναι ίσως πιο...επιρρεπή!

giovanardi
08-11-08, 23:37
Η δική μου 147 (που είναι ίδια εσωτερικά με την GT) έχει αισίως 98.600 και έχει κλείσει 6 χρόνια ζωής, είναι 35mm χαμηλωμένη με σκληρά αμορτισέρ 17αρηδες τροχούς και όταν πέφτεις σε λακούβα σου φεύγουν τα σφραγγίσματα. Παρόλα αυτά δεν ακούγεται τίποτα.

AlfaGTakos
09-11-08, 16:31
ΩΡΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!:claps::claps::claps::claps::claps::cla ps::claps:
Mαλλον ξεχασα οτι ειδικα εδω στο foroum,μια ''διαφορετικη'' αποψη αντιμετωπιζεται με ειρωνεια και δεν ειναι παντοτε αποδεκτη....

οχι συναλφιστα. δεν ειναι ειρωνεια. ειναι μια ερωτηση.μαλλον εσυ την καταλαβες ετσι.και δεν καταλαναινω τον λογο.

γιατι αφου δεν σε ικανοποιει δεν παιρνεις κατι αλλο. μια χαρα αξια μεταπωλησης εχει. και μπορεις καλλιστα να βρεις ομορφα και πιο ποιοτικα αυτοκινητα στον ανταγωνισμο ή ακομα μια αλλη GT χωρις να χρειαζεται να πληρωσεις κατι παραπανω ή να μπεις σε αλλες περιπετειες.

NiVo
09-11-08, 17:36
+1
Εφ' όσον αναφέρεσαι σε κάτι τόσο σημαντικό κατά την άποψή σου, προφανώς είναι τόσο σημαντικό που σε έχει ξενερώσει και σε έχει βάλει σε δεύτερες σκέψεις μέχρι και να την πουλήσεις, διαφορετικά προς τι η απογοήτευση?

cyclon
09-11-08, 17:39
Τελικά καλά πήγε η κουβεντούλα για το θέμα που άνοιξε ο στατιστικολόγος (cyclon) να πω και εγώ λοιπόν ότι εχθες πήγαμε βόλτα με A3 122 Sportback φίλου που το αγόρασε.
Εντάξει ωραίο ,καλό,ποιοτικό το πήρε και -2000 ευρώ με τα πάντα (17-άρες,οροφή,MP3 Subwoofer = total 28.000 euro) λόγω του ότι ήρθε και το facelift AΛΛΑ :
1) To αμάξι τραβάει παρόμοια με την 1.8gt μου αλλά πιο χαμηλά, το κόκκινο του όμως είναι στις 6200σαλ και όχι στις 7200σαλ της gt
2) Ποιοτικά θα έλεγα ότι το gt είναι καλύτερο σαν υλικά αφού μου θύμισε το Golf που είχα πιο πολύ.
3) Σε κάθε γωνία βλέπεις 10!!!

'Αρα είναι θέμα επιλογής το τι θα κάνεις με τα 28.000 ευρώ:D

spiderman
09-11-08, 18:04
Επειδη το A3 4d με τα 160 το εχουμε,ειναι επιεικως,αδιαφορο πλην εξαιρετικο οχημα..απο αυτα που δεν θες αλλη βολτα..πολυ καλο σε ολα,πουθενα ομως τοσο οξυ που να το θυμασαι και να χαιρεσαι.προσωπικα,μπηκα ολη κι ολη μια φορα,την δευτερη μερα που το πηραμε..απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα...36χιλ,με ολα,απο σειριακο μεχρι ηλιοροφη..πεταμενα απλως...

nasos
09-11-08, 21:18
Επειδη το A3 4d με τα 160 το εχουμε,ειναι επιεικως,αδιαφορο πλην εξαιρετικο οχημα..απο αυτα που δεν θες αλλη βολτα..πολυ καλο σε ολα,πουθενα ομως τοσο οξυ που να το θυμασαι και να χαιρεσαι.προσωπικα,μπηκα ολη κι ολη μια φορα,την δευτερη μερα που το πηραμε..απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα...36χιλ,με ολα,απο σειριακο μεχρι ηλιοροφη..πεταμενα απλως...
δηλ τι χρειαζομαστε για να χαρουμε οσο αναφορα την εμπρος κινηση?
τουλαχιστον το Α3 το αναβαθμιζεις με καμποσα τροπετακια.:lol:

gergegt
10-11-08, 12:31
+1
Εφ' όσον αναφέρεσαι σε κάτι τόσο σημαντικό κατά την άποψή σου, προφανώς είναι τόσο σημαντικό που σε έχει ξενερώσει και σε έχει βάλει σε δεύτερες σκέψεις μέχρι και να την πουλήσεις, διαφορετικά προς τι η απογοήτευση?

πουθενα δεν ανεφερα οτι εχω μπει σε σκεψεις να δωσω το αυτοκινητο,εξακολουθω
να το εχω οσο καψουρα το ειχα την πρωτη φορα που το ειδα και το οδηγησα!!!
ανεφερα την περιπτωση με το θεμα της απογοητευσης στο θεμα ποιοτητας συναρμολογησης και οχι υλικων, για να δωσω ενα στιγμα για πιθανη αποστροφη της φιρμας,απο οχι συνειδητοποιημενους alfisti, αγοραστικο κοινο που δινει και τις μεγαλες πωλησεις....

soupman
10-11-08, 12:38
Δεν είμαι ούτε ο απολογητής της Άλφα ούτε και αποδίδω μομφή σε ΚΑΝΕΝΑΝ.
Άποψή μου, σε ότι αφορά το αρχικό ερώτημα, είναι πως για ό,τι συμβαίνει ρόλο παίζει η περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Και αυτή έχει ως αιτίες δύο παράγοντες.
Τους «άλλους» και «εμάς». Για τους «άλλους» τα λέμε κάθε τόσο. Για «εμάς» όμως δεν έχω δει να μιλάμε συχνά.
Θέτω το εξής ερώτημα:
Μήπως και ΕΜΕΙΣ παίζουμε ρόλο για αυτή την εικόνα που παρουσιάζει η μάρκα σε σημαντικούς τομείς?
Από την μια έχουμε πρόβλημα με τις αξίες μεταπώλησης των αυτοκινήτων μας αλλά από την άλλη όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάποιο καινούργιο ή μεταχειρισμένο τα θέλουμε σε «σκοτωμένες» τιμές. Τελικά ο αγοραστής μιας Άλφα θεωρεί ή όχι ότι αξίζει τα λεφτά της? Θεωρεί ότι πρέπει να στέκεται δίπλα στον ανταγωνισμό που την αφορά? Αν θεωρεί πως όχι τότε γιατί να το θεωρήσουν οι άλλοι? Όταν αποφασίζει την αγορά της δεν ξέρει τι τιμές έχει το εν λόγω «μαγαζί»?
Είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι η μάρκα είναι premium (αυτό πια δεν το αρνείται ούτε ο ειδικός τύπος). Και ήταν πάντα δεν προσπαθεί εσχάτως να γίνει. Καλώς ή κακώς αυτό αντανακλά πρώτα στην τιμή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι οι άλλοι έχουν το δικαίωμα να πωλούν ακριβά και η Άλφα όχι.
Και δεν μιλάω για αυτοσκοπό. Μιλάω για λογικά πλαίσια και απλά θεωρώ πως ό,τι πληρώνει κανείς παίρνει και αυτό κάπου πρέπει να φαίνεται.
Από την άλλη ο αγοραστής μιας Άλφα θεωρεί ότι είναι αξιόπιστη και ποιοτική ή όχι?
Αν δεν φορά παρωπίδες (που είτε εξιδανικεύουν είτε αμαυρώνουν) θα θεωρήσει ότι κινείται τουλάχιστον στον μέσο όρο και τότε καλώς την αγοράζει.
Αν όχι τότε γιατί μπαίνει στην ….δοκιμασία?
Όταν όμως συμβεί κάποια «στραβή» σε κάποιον, κάποια ατυχία, κάτι δεν πάει καλά, τότε ξαφνικά το πρόβλημα αναβαθμίζεται, γιγαντώνεται και αφορά όλη την μάρκα και όλα τα αυτοκίνητά της. Και μέσα στην –δικαιολογημένη- απογοήτευσή του κάποιος τα βλέπει όλα μαύρα και ξεκινάει το….τροπάριο περί Άλφα Ρομέο και του τι είναι που πάει, τι προιόντα βγάζει κλπ.
Αν μιλάμε για «αστικούς μύθους» περί προβλημάτων τότε και εμείς παίζουμε ρόλο στην δημιουργία τους.
Επιβάλλεται να είμαστε αντικειμενικοί και απαιτητικοί όχι όμως αυτοκαταστροφικοί. Μέσα εδώ όλοι μιλάμε για τα κακά και τα καλά των αυτοκινήτων μας, αντικειμενικά και ξεκάθαρα. Για κάθε έναν που έχει παράπονα υπάρχουν άλλοι δύο που είναι ικανοποιημένοι. Αλλιώς η μάρκα δεν θα υπήρχε πλέον.
Ό,τι συμβαίνει σε εμάς συμβαίνει και στους άλλους. Πλέον τα club είναι αρκετά και είναι προσβάσιμα αποτελώντας πολύ καλή πηγή πληροφόρησης περί «αξιοπιστίας», ποιότητας και ….απέριττου που πάντα ισχύουν για τους άλλους αλλά όχι για την Άλφα.
Τριγμοί, λαμπάκια airbag, maf κλπ υπάρχουν και αλλού….
Μιλάμε για την οδηγική απόλαυση που μας προσφέρουν οι Άλφα αλλά από την άλλη έχουμε γεμίσει με ….χεράδες που δεν τους φτάνουν τ’άλογα. Όσα και αν είναι.
Και ναι μεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να βγούν και οι πιο hot εκδόσεις για λόγους ανταγωνισμού και κύρους αλλά από την άλλη δεν είναι δυνατόν να καίμε εμείς οι ίδιοι τα μοντέλα της φίρμας (πχ Brera). Ακόμα και αν υπάρχουν κάποιοι εν δυνάμει αγοραστές μη αλφίστι, τους διώχνουμε γιατί στο μυαλό του μη συνειδητοποιημένου «γρήγορου» οδική συμπεριφορά σημαίνει μόνο επιδόσεις και 0-100.
Παιδιά μη με βρίσετε που έγραψα πολλά. Εδώ θα σταματήσω.
Θέλω μόνο να πω ότι ορθώς απαιτούμε, προσδοκούμε ζητάμε πάντα το καλύτερο.
Χρειάζεται βελτίωση στα πάντα αλλά όχι ακύρωση στα όσα έχει πετύχει η εταιρεία.
Νομίζω όμως θα πρέπει να αποβάλουμε και την αντίληψη που λέει – όπως κάποτε είχε πει ο 8C – ότι το γρασίδι του γείτονα είναι πάντα πιο πράσινο….
Αυτά σε ότι αφορά «εμάς».

endless
10-11-08, 13:08
...
Είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι η μάρκα είναι premium (αυτό πια δεν το αρνείται ούτε ο ειδικός τύπος).
...

Τι είναι premium?
Πως η ΑΡ δείχνει ότι είναι premium?

Alesandro-159
10-11-08, 13:12
Soupman Συμφωνώ σε όλα αυτά.
Καταλαβαίνει όμως πως το αν είναι καλό ένα αυτοκίνητο σπάει σε 2 κατηγορίες.
1) Οδηγική συμπερφορά + αξιοπιστία
2 ) Τι προστάζουν οι καιροί....Ντουλαπάκια λαμπάκια gps κτλ κτλ.
Εκει πιστέυω πως ο ειδικός τυπος τα έχει "ειδικά" μπερδέψει.

nick4591
10-11-08, 13:13
Δες τους τιμοκαταλόγους προϊόντων...(και ανταλλακτικών)... και θα καταλάβεις...

AlfaGTakos
10-11-08, 13:13
Τι είναι premium?

Εσυ δλδ τι θεωρεις premium?

nick2crete
10-11-08, 13:14
@soupman (http://www.alfisti.gr/forum/member.php?u=7105),
Πολυ καλο!:okk:

endless
10-11-08, 13:34
Δες τους τιμοκαταλόγους προϊόντων...(και ανταλλακτικών)... και θα καταλάβεις...

Αν είσαι premium, μπορείς να ανεβάζεις τις τιμές.
Το να ανεβάζεις όμως τις τιμές, δε σημαίνει ότι θα κάνει τον κόσμο να σε "βάλει" σε αυτό το κλαμπ.
Και αν του ζητάς τιμή premium για κάτι που δε θεωρεί premium, τότε πηγαίνεις άπατη. :)

Εσυ δλδ τι θεωρεις premium?

Ερώτηση στην ερώτηση?
Αν μου πεις τι είναι premium, θα σου απαντήσω.

soupman
10-11-08, 13:39
Τι είναι premium?

Θα σου πω.
Ένας συνάδελφος αγόρασε ένα Hyundai Accent. Το αγόρασε full extra και με δερματινο σαλόνι.
Ένας φίλος αγόρασε μια Corolla με καλό εξοπλισμό.
Και ένας θείος μου έχει εδώ και τρία χρόνια ένα (τριζάτο) Focus (δηλ. έχει το προηγούμενο από το τρέχον).
Όλοι τους όταν βλέπουν την 147 μου (Dist.) λένε ότι είναι "άλλη κλάση"
Ε αυτό είναι Premium....

antoineBiscione
10-11-08, 13:41
Είναι άλλη κλάση εν συγκρίσει με τα άλλα 2, αλλά μην ξεχνάμε και την βαρύτητα του ονόματος Alfa Romeo...

AlfaGTakos
10-11-08, 13:43
Να εχει υψηλης αισθητικης εμφανιση, εσωτερικα και εξωτερικα.να μοιαζει δλδ με στολιδι παρα με μεσο μεταφορας.
Να χρησιμοποιει καλης ποιοτητας υλικα, να εχει εξαιρετικη οπτικη ποιοτητα,πολυ καλη ποιοτητα αφης.
Να ειναι ευχαριστο οδηγικα, να εχει ασφαλεια, εξαιρετικα οδηγικα χαρακτηριστικα, καλο στησιμο.
Να εχει δυνατο κινητηρα .
Να προκαλει δεος και σχολια.

AlfaGTakos
10-11-08, 13:43
Θα σου πω.
Ένας συνάδελφος αγόρασε ένα Hyundai Accent. Το αγόρασε full extra και με δερματινο σαλόνι.
Ένας φίλος αγόρασε μια Corolla με καλό εξοπλισμό.
Και ένας θείος μου έχει εδώ και τρία χρόνια ένα (τριζάτο) Focus (δηλ. έχει το προηγούμενο από το τρέχον).
Όλοι τους όταν βλέπουν την 147 μου (Dist.) λένε ότι είναι "άλλη κλάση"
Ε αυτό είναι Premium....

+1:okk:και τα παραπανω.

nick4591
10-11-08, 13:55
Premium αυτοκίνητο (κι όχι μόνο), για τον Έλληνα, σημαίνει: να του προσδίδει κύρος...
Αυτό έμαθε να πληρώνει κι αυτό θα συνεχίσει να πληρώνει...

soupman
10-11-08, 14:02
Premium αυτοκίνητο (κι όχι μόνο), για τον Έλληνα, σημαίνει: να του προσδίδει κύρος...

Κάτι που η AR προσφέρει γιατί και την τιμή έχει, και το look αλλά και το pedigree....

AlfaGTakos
10-11-08, 14:04
Κάτι που η AR προσφέρει γιατί και την τιμή έχει, και το look αλλά και το pedigree....
:lol::lol::lol:

αλλα δεν το καταλαβα τι εννοεις...:redface:

soupman
10-11-08, 14:12
Εννοώ την καταγωγή, το όνομα, την ράτσα. Αυτό που λέμε "από τζάκι"....

endless
10-11-08, 15:40
...
Να εχει υψηλης αισθητικης εμφανιση, εσωτερικα και εξωτερικα.να μοιαζει δλδ με στολιδι παρα με μεσο μεταφορας

Οι BMW 5, 7 με την αμφιλεγόμενη αισθητική τους δεν είναι premium?

Να ειναι ευχαριστο οδηγικα, να εχει ασφαλεια, εξαιρετικα οδηγικα χαρακτηριστικα, καλο στησιμο.

Οι προηγουμενες Mercedes δεν είναι premium?

+1

Δεν ασχολείται ο κόσμος με το pedigree της AR, ίσως επειδή δε το γνωρίζουν.
Το look κατά την άποψη μου δεν παίζει ρόλο στο premium ή μη ενός αυτοκινήτου.
Το πίσω μέρος ενός carisma στην BMW είναι premium, στη mitsubishi όχι.

AlfaGTakos
10-11-08, 15:49
Δεν μαρεσει να παιζουν μαυτα που λεω. Ειναι καποιοι τομεις που οφειλουν να εχουν.
Πολλα premium αυτοκινητα δεν τα πληρουν ολα.Ουτε bmw ουτε mercedes ουτε αλφα...κτλ.

Και ασφαλως με το εκαστοτε γουστο αυτων που εκαναν τις εταιρειες premium γιατι η bmw πριν την 1602-2002 σκατουλες ηταν και σκοτωναν κοσμο. 2002 turbo η μονη μεταγενεστερη ''Επικινδυνη".Μη μου πεις οτι εγινε premium απtην Ιsetta:hysterical:

Και τη Mercedes δεν την επελεγαν για το στησιμο της αλλα για την ανεση που εξασφαλιζε. Μην ξεχνας οτι πριν 20 χρονια οι mercedes ηταν τα κατεξοχην ''γερικα'' αυτοκινητα. Κατι που ουτε η bmw ουτε οι αλφα ηταν.Γιατι μια εταιρεια δεν εγινε premium απτην μια μερα στην αλλη.Πρεπει να κοιταξεις την ιστορικη της συνεχεια ακομα και των τελευταιων 10 ετων .

soupman
10-11-08, 15:56
Οι BMW 5, 7 με την αμφιλεγόμενη αισθητική τους δεν είναι premium?

Οι προηγουμενες Mercedes δεν είναι premium?

+1

Δεν ασχολείται ο κόσμος με το pedigree της AR, ίσως επειδή δε το γνωρίζουν.
Το look κατά την άποψη μου δεν παίζει ρόλο στο premium ή μη ενός αυτοκινήτου.
Το πίσω μέρος ενός carisma στην BMW είναι premium, στη mitsubishi όχι.

Είναι όλα αυτά που λες εσύ και οι άλλοι. Αλλά πάνω απόλα είναι το κοινό στο οποίο απευθύνεται η κάθε εταιρεία από την στιγμή που εμφανίστηκε στο προσκήνιο. Κάποιες θέλουν την μεγάλη μάζα του αγοραστικού κοινού τόσο σε χρηστικότητα όσο και σε τιμές, κάποιες άλλες στοχεύουν σε περισσότερο ψαγμένους πελάτες με την ανάλογη δυνατότητα και διάθεση να πληρώσουν.
Το κύρος έρχεται με την προσωπικότητα. Και όπως ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική προσωπικότητα και ξεχωρίζει έτσι και το premium αυτοκίνητο αν και αντικείμενο αποκτά ιδιαίτερη "προσωπικότητα" από το design του και ξεχωρίζει μέσα στο σύνολο.
Το design είναι βασικό και σχετίζεται με την πρωτοτυπία, την αρμονία και την ένταση του σχεδίου και όχι κατ'ανάγκη με την καλαισθησία.
Η AR προσφέρει και από αυτήν....

soupman
10-11-08, 16:00
Δεν μαρεσει να παιζουν μαυτα που λεω. Ειναι καποιοι τομεις που οφειλουν να εχουν.
Πολλα premium αυτοκινητα δεν τα πληρουν ολα.Ουτε bmw ουτε mercedes ουτε αλφα...κτλ.

Και ασφαλως με το εκαστοτε γουστο αυτων που εκαναν τις εταιρειες premium γιατι η bmw πριν την 1602-2002 σκατουλες ηταν και σκοτωναν κοσμο. 2002 turbo η μονη μεταγενεστερη ''Επικινδυνη".Μη μου πεις οτι εγινε premium απtην Ιsetta:hysterical:

Και τη Mercedes δεν την επελεγαν για το στησιμο της αλλα για την ανεση που εξασφαλιζε. Μην ξεχνας οτι πριν 20 χρονια οι mercedes ηταν τα κατεξοχην ''γερικα'' αυτοκινητα. Κατι που ουτε η bmw ουτε οι αλφα ηταν.Γιατι μια εταιρεια δεν εγινε premium απτην μια μερα στην αλλη.Πρεπει να κοιταξεις την ιστορικη της συνεχεια ακομα και των τελευταιων 10 ετων .

+10

spiderman
10-11-08, 16:12
στην πραξη,και αυτο γινεται αμεσα αντιληπτο με το που μπεις,premium οχηματα κατω των 50.000ευρω,ειναι οι mercedes ολες (ακομα και η Β), οι bmw ολες οι τρεχουσες, τα audi ολα , και τελος...για μενα παντα...
premium σημαινει:
-κυρος brand name..στο 90% του κοινου,η αλφα ειναι πισω απο τις 3 που ανεφερα...(και οχι μονο αυτες θα ελεγα εγω).
-παραδοση στην κατηγορια: η καθε μερτσεντες,παραλαμβανει σκυταλη ιδια,εδω και 50χρονια...η 159,διαδεχτηκε την 56 και πιο πριν,ουσιαστικα το χαος..σε premium επιπεδο.σε 3-4γενιες ακομα,θα μπορει να μιλαει για premium η καθε μεσαια berlina της alfa.
-απολυτως κορυφαια ποιοτητα.: και οι 3 αγγιζουν το τελειο,εμφανεστερα απο οτι προσεγγιζει το πολυ καλο η αλφα.και μιλαω για υλικα ταμπλω,ηχοσυστηματα,ηλεκτρονικες μικροευκολιες,πατακια,τακακια,δισκους,μοτερ,βαφη,α ρμους,αμορτισερ...τα παντα.
-τεχνολογια avantgarde..στα μοτερ ιδιως,η bmw/audi δειχνουν η καθεμια την κορυφη,αν και η bmw προσεγγιζει και τον Π.Ο...Kαι πριν αποκληρωσουμε την merk,θυμιζω πλην των θηριων,και την 220cdi με 51κιλα ροπης...
-αξια αγορας,και αξια μεταπωλησης..ασχετως με το τι ακουμε κατα καιρους,ο κοσμος χαζος δεν ειναι,και ψιλιαζετε το δουλεμα οταν δεν εχει την καυλα του που το αποσιωπει....μεχρι στιγμης,η μονη αλφα που κραταει τιμη ειναι η GT και παλι πολυ μειωμενη σε σχεση ακομα και με μια 316 ιδιας αρχικης...
-αντιμετωπιση πελατη...μεγαλη ιστορια που ολοι την ξερουμε...κακη ιστορια..
ειναι και αλλα πολλα..σιγουρα ομως,δεν ειναι το στριψιμο,το γκαζι,το τιμονι,σαν αισθηση....χεστηκε το 90% για το αν η 159 στριβει αερα αφου ολα πλεον στριβουν αερα( και ισως και πιο αερα)...τον νοιαζει ομως,να μην τριζει εστω και ελαχιστα...ουτε τσικ,κατι που οι αλλοι πετυχαινουν σε πολυ καθολικα ποσοστα,ενω εμεις,απλα σε ενα μεγαλο ποσοστο οχηματων..
τα πλεονεκτηματα,ιδεατα και πραγματικα,δεν εμπιπτουν στην σφαιρα του premium....ισα ισα,μαλλον διωχνουν τον αναλογο αγοραστη...ειναι προβλημα?δν το νομιζω...ηταν παντα αλλιωτικες,ειναι και σημερα...απλα σημερα εχουν και ποιοτητα που δεν αφηνει χωρο στα παραπονα που αμαυρωνουν την ολη εικονα..αλλα και μια θαμπαδα που δεν υπηρχε χθες...η χρυση τομη ακομα δεν βρεθηκε,και φυσικα η αλφα,ποτέ δεν ειχε βρει την χρυση τομη,ουτε το 50,ουτε το 60,ουτε το 70-80-90 ουτε σημερα...παντα ηταν μακρια απο χρυσες τομες,μεσους ορους,μετριοτητες..ειχαν οξυ χαρακτηρα με τον ενα η αλλο τροπο.και σημερα ειναι ετσι..για αλλιωτικα γουστα.ακομα και η mito,που ειναι η χρυση τομη θεωρητικα,πρακτικα δεν ειναι ...ειναι πολυ καλη παντου,αλλα αυτο που υπερισχυει και ξεφευγει απο αυτο που ολοι εχουν,ειναι ο χαρακτηρας γκαζοφων σε συσκευασια παπιγιον μινιον...κανεις δεν το εχει αυτο,και ολοι εχουν και ντιζαιν προχω,και 4πιστονα,και 18αρες και δερματα και καρμπον και κλαιν μαιν...

endless
10-11-08, 16:21
+1 @ spiderman.
Αυτή ήταν και η διαφωνία μου εξ αρχής.
Η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου σήμερα δε θεωρεί πως η AR ανήκει στους premium κατασκευαστές.
Δεν αρκεί μόνο να ζητάς premium τιμές.

AlfaGTakos
10-11-08, 16:23
δηλαδη την 156,147,GT,spider,gtv,brera τις εχουν επιλεξει μονο για τα κλαιν μαιν το στριψιμο και τα γκαζια.Να τρελλαθουμε εντελως μαυτα που ακουμε? Οταν η 156 βγηκε ηταν ποιοτικα αμεσα συγκρισιμη με τις bmw.Η 147 αμεσα συγκρισιμη με sportscoupe,A3.
Δεν ηταν premium και αμεσα συγκρισιμη ποιοτικα με τις πρωτες SLk?
Οι 159,Brera δεν αντιπαραθετονται στα ισα με AUDI,BMW σε ποιοτητα?

Δηλαδη το Μινι σε ποιο θεμα ποιοτητας υπερεχει του Μιτο?

Αλλα και παλι και συ παιρνεις ενα μερος των χαρακτηριστικων των premium.
Αν ειναι ετσι δλδ η Lancia τι ειναι? superpremium alien cars.

AlfaGTakos
10-11-08, 16:27
+1 @ spiderman.
Αυτή ήταν και η διαφωνία μου εξ αρχής.
Η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου σήμερα δε θεωρεί πως η AR ανήκει στους premium κατασκευαστές.
Δεν αρκεί μόνο να ζητάς premium τιμές.

ενταξει φιλε μου αλλα δεν εχω ακουσει να την εχουν στο επιπεδο skoda,citroen,toyota,renault,pegeuot,fiat,hyundai, chevrowoo,volvo,opel,seat.

και απολα αυτα προσφερει πολλα παραπανο και τιμη.
αρα αυτοματα ειναι στην κλαση των μεγαλων εταιρειων.

spiderman
10-11-08, 16:27
η αλφα,κανει μια λαλακια..εβγαλε την 59 με μια Χτιμη...και σημερα,την δινει προσφορα Χ μειον 3...δν εχει σημασια τα κυβικα..ο πολυς κοσμος δν κοιταει αν ειναι 1.8 η 1.9...δν τον απασχολει..
για ολους,τους μη alfisti,η αλφα 159 ειναι ενα κλικ κατω απο την c / 3 / A4 ,ενα κλικ πανω απο το mondeo / laguna/κτλ και κονταροχτυπιεται και μαλλον χανει απο το passat....
αντιθετα η brera,ο πολυς κοσμος,θεωρει οτι ειναι μια κατηγορια μονη της ,λογω διαφορετικοτητας απο clc / 3ci / A5....Kαι ακριβοτερη και απο τα 3 σε βασικες εκδοσεις...με ιδιαιτερο στυλ,οποτε και περιορισμενο κοινο...αρα οχι πριμιουμ,αλλα απλα εξτραβαγκαντζα ...

αληθεια η 159 2.2 ποσο εχει?και ποσο η brera 2.2?οι βασικες των?

AlfaGTakos
10-11-08, 16:32
η αλφα,κανει μια λαλακια..εβγαλε την 59 με μια Χτιμη...και σημερα,την δινει προσφορα Χ μειον 3...δν εχει σημασια τα κυβικα..ο πολυς κοσμος δν κοιταει αν ειναι 1.8 η 1.9...δν τον απασχολει..
για ολους,τους μη alfisti,η αλφα 159 ειναι ενα κλικ κατω απο την c / 3 / A4 ,ενα κλικ πανω απο το mondeo / laguna/κτλ και κονταροχτυπιεται και μαλλον χανει απο το passat....
αντιθετα η brera,ο πολυς κοσμος,θεωρει οτι ειναι μια κατηγορια μονη της ,λογω διαφορετικοτητας απο clc / 3ci / A5....Kαι ακριβοτερη και απο τα 3 σε βασικες εκδοσεις...με ιδιαιτερο στυλ,οποτε και περιορισμενο κοινο...αρα οχι πριμιουμ,αλλα απλα εξτραβαγκαντζα ...

αληθεια η 159 2.2 ποσο εχει?και ποσο η brera 2.2?οι βασικες των?

Με κοσμο συναναστρεφεσαι, με κοσμο συναναστρεφομαι , μαλλον ειμαστε απο αλλους κοσμους....:cool:

spiderman
10-11-08, 16:41
@ AlfaGtakos :αλλο οι μεγαλες εταιρειες,αλλο η premium...
δν ειπα αυτο,οτι δλδ,τις αλφα τις επιλεγουν για το κλαιν μαιν/στριψιμο/τιμονι...λαθος καταλαβες.
-επειδη τυχαινε να εχω την bmw που ανταγωνιζοτανε η 156,δεν ειχανε καμια σχεση σε πραγματικη ποιοτητα.αμαξι η bmw σε ολα τα επιπεδα ποιοτητας εξαρτηματων/υλικων,αμαξακι η 156...και με καθε επιγνωση του τι λεω.
-
η 147 σαφως και δεν κοντραρει το Α3/sportscoupe σε καθε τομεα ποιοτητας εξαρτηματων/υλικων.δεν ειναι αμαξακι πλεον μπροστα τους,αλλα υστερει αρκετα..αλλο το τι φαινεται,και αλλο το τι ειναι στα 8χρονια και 100.000χλμ πχ..

- αν εννοεις οτι η spider (η δικη μου) ειναι αμεσα συγκρισιμη ποιοτικα με την slk 1ης γενιας,θα γελασω ειλικρινα..ουτε κατα διαννοια,ακομα και αν η spider φαινεται ποιοτικοτερη στο ματι καθοτι οι ιταλοι ειναι μαεστροι σε αυτα...σε καθε επιπεδο,και κατηγορηματικα,δεν συγκρινονται καν...ουτε για αστειο..

-σαφως η brera/59 ειναι πολυ καλες,δεν ειναι ισες ομως με τις ανταγωνιστριες τους απο γερμανια..για μενα παντα..θεωρω οτι εχουν ενα 20% αποσταση να καλυψουν σε θεματα εσωτερικου και ενα 40% σε θεματα μηχανολοικα/μηχανικα/περιφερικα.

-το mini δεν νομιζω οτι υπερτερει πουθενα της mito σε ποιοτητα και γενικοτερα.

-η lancia,ειναι -μεχρι χθες- πεθαμενη,και σημερα παλευει να αναστηθει...εβγαζε απο το 83 και μετα,αμαξακια,Υ και Δ,εκανε αποτυχημενες κινησεις με thema/K/thesis και το παλευει με τη νεα D..εξαιρω καθε ΗF και σια,μιας και δεν απευθυνονται σε ολους,και μαλλον πρεπει να εξαιρεσω και τη thesis για ιδιο λογο...
και επειδη το πριμιουμ ειναι μεγαλη υποθεση,θυμιζω οτι η προηγουμενη Δ,σε 1.4,του ευρυ κοινου δλδ η αγορα,εκαιγε φλαντζες ανα 6μηνο...και επιμενω λοιπον,οτι ο κοσμος χαζος δεν ειναι,ουτε και παθιασμενος ομως...χρειαζονται 3-4 γενιες αλφα σε αυτο το στυλ για να εμπεδωθει ο νεος χαρακτηρας,και αλλες τοσες επιτυχημενες ομως lancia...

@...μπορει να ειμαστε απο διαφορετικους κοσμους...!ελοχιμ και νεφελιμμμμμμ!!!

Giannis 147
10-11-08, 17:07
Ταμπελες......αυτο ηθελε παντοτε ο Ελληνας, ταμπελακια και ονομασιες.
Premium θελεις? Premium θα στο πουλαμε.
E οχι λοιπον, εαν αυτο ειναι το premium τοτε η Alfa Romeo μας ποτε δεν υπηρξε, υπαρχει και θα υπαρξει τοιουτοτροπως.

soupman
11-11-08, 10:12
Έχω την αίσθηση ότι εμείς οι αλφίστες είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως.
Προσωπικά διαφωνώ με το σύνολο σχεδόν των όσων ειπώθηκαν γιατί απλούστατα κρίνω ας πούμε εξ ιδίων.
Μου αρέσει να παρατηρώ τον ανταγωνισμό για να έχω κάτι να πω και πραγματικά οι συγκρίσεις δεν μου δίνουν την εντύπωση έτσι όπως σχηματίστηκε παραπάνω.
Δεν είναι μόνο ότι δεν βλέπω κατώτερη ποιότητα σε υλικά πχ στην 147 από την 1 ή το Α3 σε διακόπτες, διακοπτάκια, καλοδιάκια και λοιπά συναφή (για να μην πω ότι κατά περίπτωση πχ AClass σε έκδοση Avantgard η αίσθηση του εσωτερικού μου δίνει την εντύπωση ότι την έχει εμπνευστεί ο….Λυκούργος!) , δεν είναι ότι το Passat από το οποίο έχω εμπειρία είναι τριζάτο με φτηνοδουλιές μέσα που αποκαλύπτονται μετά από 3 χρόνια σε σχέση με την 159 (άμεση σύγκριση), είναι και το τι λένε από μόνοι τους οι ίδιοι οι κάτοχοί τους και τα παράπονα που αυτοί εκφράζουν όπου πχ στην 1 ένα πολύ συχνό πρόβλημα μεταξύ άλλων είναι το ότι δεν ανοίγει το ντουλαπάκι του συνοδηγού!
Παρόλ' αυτά πράγματι θεωρώ ότι οι Γερμανοί είναι ένα κλικ παραπάνω συνολικά σε ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία όμως μέχρι εκεί. Είπα ότι δεν είμαι ο απολογητής της AR ούτε φορώ παρωπίδες.
Απλά η διαφορά αυτή σε καμία περίπτωση προσωπικά δεν με πείθει ότι είναι τέτοια που να δικαιολογεί όλη αυτή την ιδεώδη εικόνα που περιγράφεται. Ακόμα και το ....AutoTriti μας κάνει την χάρη(!) να μας δίνει 3 σε αυτούς τους τομείς όταν στους άλλους δίνει 4.
Τώρα το να στήσω αυτί για να τσακώσω ένα τρίξιμο, ή το να βγάλω μεγεθυντικό φακό για να παρατηρήσω μια γρατζουνιά στην επιφάνεια ενός διακόπτη και να κρίνω μετά την ποιότητά του ε, αυτά τα θεωρώ αστεία.... Και βεβαίως δεν πείθωμαι ότι το σύνολο των "άλλων" ποτέ μα ποτέ δεν θα βγάλουν τριξιματάκι, φθορές κλπ και ότι πάντα αυτά που τυχαίνει να πέσουν στην αντίληψή μου είναι απλώς .... οι εξαιρέσεις!
Όταν ο ειδικός τύπος που τόσο τον κατακρίνουμε θεωρεί εξ ορισμού την AR premium δεν κατανοώ γιατί εμείς οι ίδιοι την περιφρονούμε.
Και βεβαίως τα παραδείγματα περί χαζομάρας του κόσμου αφθονούν όταν χωρίς να έχουν ποτέ ιταλικό αυτοκίνητο κρίνουν και κατακρίνουν ή όταν πάθουν κάτι στο γερμανικό αξιόπιστό τους το περνούν στο ντούκου και αβασάνιστα γιατί έτυχε. Αυτά σε όσους "ψωνίζουν". Οι άλλοι θα μείνουν άναυδοι και θα εκφράσουν την απορία ως άλλο αντιπολεμικό σύνθημα "γιατί"?
Μάλλον πρώτα από όλους εμάς επηρεάζει όλη αυτή η αντίληψη και μετά όλους τους άλλους. Άρα τα παρεπόμενα είναι φυσιολογικά. Και άντε μετά να πείσεις το άλλο που θα πας να του πουλήσεις την κούκλα σου που τόσο πολύ πρόσεχες ότι αξίζει τα λεφτά της και ότι δεν τον παρακαλάς να την αγοράσει όσο όσο.....
Τέλος πάντων φίλοι είμαστε, είπα και παραπάνω ότι δεν μέμφομαι κανέναν.
Απλά λέω μήπως πρέπει να σηκώσουμε και εμείς την μύτη μας λίγο παραπάνω?

JIM_MAR
11-11-08, 11:10
Καλά όλα αυτά που γράφεται -αν και δε συμφωνώ με όλους- αλλά αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ένα Passat θεωρείται premium ένω μια 159 είναι λιγότερο! Να θυμήσω τι σήμα έχει στο καπώ του το κάθενα ή μήπως να πω τι σημαίνει VW σε απλή μετάφραση; Και μη μου πείτε για ποιότητα αξιοπιστία κλπ, γιατί τότε πρέπει να βάλουμε στο παιχνίδι και τους ιάπωνες, ή έχω άδικο;
Μπορεί πριν μερικά χρόνια να ήμασταν...έτη φωτός πίσω σε ποιότητα και αξιοπιστία, άλλα έχουμε βελτιωθεί πάρα πολύ τα τελευταία 10 τουλάχιστον χρόνια! Και για να μη παρεξηγηθώ όταν λάω ποιότητα έννοώ πραγματική ποιότητα των πλαστικών και της όλης κατασκευής... Και ναι συμφωνώ ότι οι γερμανοί την έχουν, και μάλλον καλύτερη από έμας, άλλα όχι σε όλα τα μοντέλα τους! Για παράδειγμα στο εταιρικό Astra που είχα η πόρτα ήταν τόσο βαριά που νομιζες ότι ήταν από τσιμέντο...αλλά μάλλον ήταν πολύ σφιχτοί οι μεντεσέδες και έδιναν αυτή την ψευδαίσθηση, χωρίς να θέλω να πω ότι δεν ήταν ποιοτικό -σχετικά- το αυτοκίνητο!
Δεν έχω κάτι με τα γερμανικά-απλά δε μου ταιριάζουν! Αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως οι άλλοι- γενικά μιλάω-έχουν καταφέρει να μπούν στα χωράφια μας (επιδόσεις, οδ. συμπεριφορά κλπ) και έμεις μονίμως υπολοιπόμαστε τομείς που παντα ήμαστα πίσω! Νομίζω λοιπόν ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...
Και κάτι τελευταίο. Μπορεί να μη φαίνεται, αλλά θεωρώ ότι την καλύτερη ποιότητα και αξιοπιστία (αναλογίκα πάντα) την έχουν οι ιάπωνες και πιθανότατα ανεξαρτήτως μεγεθών και κόστους των αυτόκινήτων τους!

AlfistaPP
11-11-08, 12:42
Αν μόλις χτυπούσε μεταβλητός σου τον αλλάζανε αμέσως χωρίς να πληρωσεις,
αν όταν κοβόταν ο ιμάντας σε λιγότερα χιλιόμετρα από ότι λένε οι οδηγίες, σου αλλάζανε μοτέρ δωρεάν,
αν του Χρήστου69 του αλλάζανε μοτέρ στη GT του χωρίς γιατί και πως,
και αν με το που ανέφερες τριγμούς, ο μάστορ δεν θα δυσανασχετούσε αλλά θα τις επισκεύαζε
τότε το 95% των προβλημάτων θα είχαν λυθεί και κανείς δεν θα είχε να πει το παραμικρό
και θα μιλούσαμε για παροιμιώδη αξιοπιστία των Alfa Romeo!

(Για τα παραπάνω που λέτε μην ξεχνάτε το αλάνθαστο τέστ ποιότητας που κάνει ο Έλληνας όταν παίρνει αυτοκίνητο:
Η ποιότητα του αυτοκινήτου είναι ανάλογη του γδούπου όταν κλείνει την πόρτα του οδηγού!)

soupman
11-11-08, 12:52
Θα συμφωνήσω σε αυτά αλλά μην νομίζεις ότι οι εκάστοτε βλάβες στους αντιπροσώπους άλλων εταιρειών διορθώνονται πάντα έτσι απλά και εύκολα. Τουλάχιστον απότι βλέπω να λένε οι ίδιοι οι παθόντες μερικές φορές νομίζω ότι διαβάζω περιπέτειες από δικούς μας "εξουσιοδοτημένους".

NIKOS159
11-11-08, 13:09
Αν μόλις χτυπούσε μεταβλητός σου τον αλλάζανε αμέσως χωρίς να πληρωσεις,
αν όταν κοβόταν ο ιμάντας σε λιγότερα χιλιόμετρα από ότι λένε οι οδηγίες, σου αλλάζανε μοτέρ δωρεάν,
αν του Χρήστου69 του αλλάζανε μοτέρ στη GT του χωρίς γιατί και πως,
και αν με το που ανέφερες τριγμούς, ο μάστορ δεν θα δυσανασχετούσε αλλά θα τις επισκεύαζε
τότε το 95% των προβλημάτων θα είχαν λυθεί και κανείς δεν θα είχε να πει το παραμικρό
και θα μιλούσαμε για παροιμιώδη αξιοπιστία των Alfa Romeo!

(Για τα παραπάνω που λέτε μην ξεχνάτε το αλάνθαστο τέστ ποιότητας που κάνει ο Έλληνας όταν παίρνει αυτοκίνητο:
Η ποιότητα του αυτοκινήτου είναι ανάλογη του γδούπου όταν κλείνει την πόρτα του οδηγού!)

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

vantonop
11-11-08, 14:26
@spiderman
Σε πολλά περί ποιότητας συμφωνώ με τις απόψεις σου διότι κατέχετε στην οικογένειά σας και γερμανικά αυτοκίνητα και η σύγκριση είναι άμεση.

Το περασμένο Σάββατο είχα για μία ολόκληρη μέρα το δεύτερης γενιάς Α4 1.6 δεύτερης γενιάς το 8βάλβιδο με 89000 χιλιόμετρα. Το αγόρασε για 10000 ευρώ από την ΕΤΕΑ παιδικός φίλος ο οποίος είναι αρχιμάστορας στον Μπάτζιο (vag group) στην Πυλαία και τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά.

Δεν γνωρίζω τί χρήση είχε πριν, αλλά το τιμόνι του είναι τριμμένο και είναι πορώδες όπως ένα σφουγγάρι, οι δε διακόπτες του στην κονσόλα και στις πόρτες είναι τριμμένοι και έχει φύγει το αρχικό τους φινίρισμα. Το κάτω μέρος του ταμπλώ έχει πιό σκληρά πλαστικά από της 156 μου, που είναι της ίδιας χρονιάς (το πρώτο facelift) και χωρίς υπερβολή με τα ίδια χιλιόμετρα αν το δεις θα πεις εσωτερικά ότι είναι καινούριο.
Εκεί που παραδέχομαι το γερμανό είναι όχι στην ποιότητα των υλικών αλλά σε αυτή της συναρμολόγησης και το αμάξι δεν έκανε κιχ μέσα παρόλο που τα ψαλίδια του είχαν τελειωμένα silent blocks (χρήση σε κακό οδόστρωμα) και γινόταν αυτό αισθητό από το τιμόνι.

PS: Χαιρετίσματα στο Νίκο το Λιούφη αν βρίσκεστε συχνά, γιατί έχουμε χαθεί λόγω της δουλειάς μου, από την άνοιξη του αυτού έτους.

AlfaGTakos
11-11-08, 21:15
Έχω την αίσθηση ότι εμείς οι αλφίστες είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως.
Προσωπικά διαφωνώ με το σύνολο σχεδόν των όσων ειπώθηκαν γιατί απλούστατα κρίνω ας πούμε εξ ιδίων.
Μου αρέσει να παρατηρώ τον ανταγωνισμό για να έχω κάτι να πω και πραγματικά οι συγκρίσεις δεν μου δίνουν την εντύπωση έτσι όπως σχηματίστηκε παραπάνω.
Δεν είναι μόνο ότι δεν βλέπω κατώτερη ποιότητα σε υλικά πχ στην 147 από την 1 ή το Α3 σε διακόπτες, διακοπτάκια, καλοδιάκια και λοιπά συναφή (για να μην πω ότι κατά περίπτωση πχ AClass σε έκδοση Avantgard η αίσθηση του εσωτερικού μου δίνει την εντύπωση ότι την έχει εμπνευστεί ο….Λυκούργος!) , δεν είναι ότι το Passat από το οποίο έχω εμπειρία είναι τριζάτο με φτηνοδουλιές μέσα που αποκαλύπτονται μετά από 3 χρόνια σε σχέση με την 159 (άμεση σύγκριση), είναι και το τι λένε από μόνοι τους οι ίδιοι οι κάτοχοί τους και τα παράπονα που αυτοί εκφράζουν όπου πχ στην 1 ένα πολύ συχνό πρόβλημα μεταξύ άλλων είναι το ότι δεν ανοίγει το ντουλαπάκι του συνοδηγού!
Παρόλ' αυτά πράγματι θεωρώ ότι οι Γερμανοί είναι ένα κλικ παραπάνω συνολικά σε ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία όμως μέχρι εκεί. Είπα ότι δεν είμαι ο απολογητής της AR ούτε φορώ παρωπίδες.
Απλά η διαφορά αυτή σε καμία περίπτωση προσωπικά δεν με πείθει ότι είναι τέτοια που να δικαιολογεί όλη αυτή την ιδεώδη εικόνα που περιγράφεται. Ακόμα και το ....AutoTriti μας κάνει την χάρη(!) να μας δίνει 3 σε αυτούς τους τομείς όταν στους άλλους δίνει 4.
Τώρα το να στήσω αυτί για να τσακώσω ένα τρίξιμο, ή το να βγάλω μεγεθυντικό φακό για να παρατηρήσω μια γρατζουνιά στην επιφάνεια ενός διακόπτη και να κρίνω μετά την ποιότητά του ε, αυτά τα θεωρώ αστεία.... Και βεβαίως δεν πείθωμαι ότι το σύνολο των "άλλων" ποτέ μα ποτέ δεν θα βγάλουν τριξιματάκι, φθορές κλπ και ότι πάντα αυτά που τυχαίνει να πέσουν στην αντίληψή μου είναι απλώς .... οι εξαιρέσεις!
Όταν ο ειδικός τύπος που τόσο τον κατακρίνουμε θεωρεί εξ ορισμού την AR premium δεν κατανοώ γιατί εμείς οι ίδιοι την περιφρονούμε.
Και βεβαίως τα παραδείγματα περί χαζομάρας του κόσμου αφθονούν όταν χωρίς να έχουν ποτέ ιταλικό αυτοκίνητο κρίνουν και κατακρίνουν ή όταν πάθουν κάτι στο γερμανικό αξιόπιστό τους το περνούν στο ντούκου και αβασάνιστα γιατί έτυχε. Αυτά σε όσους "ψωνίζουν". Οι άλλοι θα μείνουν άναυδοι και θα εκφράσουν την απορία ως άλλο αντιπολεμικό σύνθημα "γιατί"?
Μάλλον πρώτα από όλους εμάς επηρεάζει όλη αυτή η αντίληψη και μετά όλους τους άλλους. Άρα τα παρεπόμενα είναι φυσιολογικά. Και άντε μετά να πείσεις το άλλο που θα πας να του πουλήσεις την κούκλα σου που τόσο πολύ πρόσεχες ότι αξίζει τα λεφτά της και ότι δεν τον παρακαλάς να την αγοράσει όσο όσο.....
Τέλος πάντων φίλοι είμαστε, είπα και παραπάνω ότι δεν μέμφομαι κανέναν.
Απλά λέω μήπως πρέπει να σηκώσουμε και εμείς την μύτη μας λίγο παραπάνω?

Ωρες ωρες κακομοιραιαζουμαι ανελεητα! και δεν μιλαμε για τα θεματα στα προβληματα αλλα σε ολα ταλλα. Γκρινιαρηδες,''κακομοιρηδες'' ελεος δλδ! ολοι σχεδον κατι θα βρουν κατι θα πουν! ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΕΞΥΜΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. αλλα αν ανοιγει ενα ΘΕΜΑ να μην κακομοιριαζουμε!! και προς θεου δεν μιλαω για τα θεματα με τα προβληματα.

Εχουμε καταντησει να ''κλαινε'' οι ''μοιρολογιστρες'' του παρελθοντος και να μιλανε οι "αλφοπατερες" ισοπεδώνοντας τα παντα.Σεβαστες οι αποψεις αλλα ειτε θελετε ειτε οχι οι εμπειριες του καθενος ειναι η εκαστοτε αληθεια. Μην προσπαθουμε να υπερισχυοθμε στους αλλους ντε και καλα!

Αλλα οταν συνεχεια διαβασεις κλαψουρες και τα συναφη ε τοτε να βγει το klapsalfisti.gr

Γεωργιος Φανακης
11-11-08, 21:57
Ναι ρε σεις!!! Δεν μπορει να ειναι και ελαφροπατητο για να ελισσεται, και να εχει το βαρυ πατημα μιας Mercedes:sleep: ταυτοχρονα!!!!
Να ξερουμε τι ζηταμε απο ενα αυτοκινητο. Και κυριως τι αντιπροσωπευει σημερα αλλα και διαχρονικα!!! Ποιος γυριζει να κοιταξει δευτερη φορα ενα Audi ή ενα Passat προηγουμενης γεννιας???
Ενω μια Alfa????
Aυτο πως κοστολογειται και σε ποια κατηγορια κατατασεται??? Ξερω, αμετανοητος! Και ετσι γουσταρω στο κατω-κατω.
Να μου μιλαει το αυτοκινητο. Με το σχημα του, με τη συμπεριφορα του, με τον ηχο του και με την αρμονια του συνολου και γιατι οχι με το στυλ του. Οχι μονο με το 0-100, ή με τα 200 κιλα ηχομονωσης που δυσανσχετουν να στριψουν, να φρεναρουν και να επιταχυνουν.
Μια Alfa Romeo κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι ενα απλο βιομηχανικο προίον οπως μια Corolla ή ενα Passat. Eιναι μια διαφορετικη κουλτουρα αυτοκινησης. Απλα...

skullone
11-11-08, 22:08
Να σας πω ποιες θα ήταν οι δικές μου επιλογές...

Για την 159:

1.8T 170HP προσθιοκίνητη
1.8Τ 200HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη
1.8Τ 230HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη

1.9JTD 150HP προσθιοκίνητη
1.9JTD 190HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη

2.4JTDm 210HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη
2.4JTDm 230HP μόνο τετρακίνητη

3.2 V6 270HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη
3.2 V6 Biturbo 340-350HP τετρακίνητη

Brera/Spider:

1.8T 200HP προσθιοκίνητη
1.8Τ 240HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη

1.9JTD 190HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη

2.4JTDm 210HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη
2.4JTDm 230HP μόνο τετρακίνητη

3.2 V6 270HP προσθιοκίνητη ή τετρακίνητη
3.2 V6 Biturbo ή compressor 340-350HP μόνο τετρακίνητη

skullone
11-11-08, 22:09
Ποιος γυριζει να κοιταξει δευτερη φορα ενα Audi ή ενα Passat προηγουμενης γεννιας???

Οι στοκατζήδες του VAG που πήραν το A4 περασμένης γενιάς και το'καναν Seat Exeo...

Bob
11-11-08, 22:40
Θα συμφωνήσω σε αυτά αλλά μην νομίζεις ότι οι εκάστοτε βλάβες στους αντιπροσώπους άλλων εταιρειών διορθώνονται πάντα έτσι απλά και εύκολα. Τουλάχιστον απότι βλέπω να λένε οι ίδιοι οι παθόντες μερικές φορές νομίζω ότι διαβάζω περιπέτειες από δικούς μας "εξουσιοδοτημένους".
Σε αυτόν τον τομέα μετά την ΤΟΥΟΤΑ το χάος...είτε λέγεται mercedes είτε bmw ή ότι άλλο θες

skullone
12-11-08, 01:30
Όντως, σε ό,τι αφορά το after sales η Toyota δεν έχει αντίπαλο.

soupman
12-11-08, 10:13
Σε αυτόν τον τομέα μετά την ΤΟΥΟΤΑ το χάος...είτε λέγεται mercedes είτε bmw ή ότι άλλο θες

Ναι νομίζω ότι αυτό ισχύει.
Προσέξτε όμως και ένα άλλο πολύ καλό παράδειγμα το οποίο εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση.
Ο προιστάμενος του κολλητού μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το SAAB το XWD (ή κάπως έτσι - δεν θυμάμαι τον κωδικό, τέλος πάντων το 4κίνητο).
Έχει ήδη το 9-3 το δίλιτρο.
Μετά την πρώτη επαφή του έστειλαν χθες έναν φάκελο ο οποίος περιελάμβανε ένα κουτάκι με ένα μικρό προσπέκτους το οποίο ήταν ενημερωτικό για την τεχνολογία 4Χ4 της SAAB. Εκτός από αυτό είχε μέσα και ένα memory stick σε σχήμα κλειδιού (!) το οποίο μέσα είχε αρχεία με διάφορες πληροφορίες για το αυτοκίνητο.
Ε αν αυτό δεν είναι εξυπηρέτηση πελάτη και σωστή προώθηση προιόντος τότε τι είναι?
Για φανταστείτε κάτι αντίστοιχο από την AR με κόκκινα κουτιά φιδάκια και λοιπά τσουμπλέκια να προσπαθεί να σας "κερδίσει" ως πελάτες....
Τον Μπορέλι τον θυμάστε?
:lol:

soupman
12-11-08, 10:47
Ααα και μιας και το θυμήθηκα!
Ο παραπάνω κύριος όπως είπα έχει το 2λιτρο το 9-3 και απότι μου έχει πει ο φίλος μου την "καλή" έκδοση. Το αυτοκίνητο το έχει τρία χρόνια και του είχε κοστίσει 40 με 42.000 ευρώ. Τώρα του το παίρνουν λέει 21.000!!!! Ο άνθρωπος έπαθε ψυχολογικό ντιμπιντάι!
Είπατε τίποτα?

JIM_MAR
12-11-08, 12:20
Φίλτατε το ίδιο έπαθε ο αδερφός φίλου με Merc sportscoupe πριν 1-1,5 χρόνο! Την είχε αγοράσει 40.000 και μέσα σε 3-3,5 χρόνια οι αντιπροσωπείες του έδιναν από 21 έως 23000 για να πάρει τη C!

kyan
12-11-08, 12:30
Προς όσους είπαν ότι ο κόσμος δεν θεωρεί τις Alfa Romeo αξιόλογα αυτοκίνητα: Πάψτε να κάνετε παρέα με φανατικούς γερμανόφιλους και ρωτήστε και κανένα φυσιολογικό άνθρωπο. :contract:
Θα ανακαλύψετε τότε πως όλοι οι φυσιολογικοί μη-petrolheads έχουν σε πολύ μεγάλη υπόληψη τη μάρκα και λόγω design που το εισπράττουν άμεσα αλλά και λόγω οδικής συμπεριφοράς/αίσθησης που τα υποθέτουν γιατί δεν μπορούν να τα αντιληφθούν επειδή δεν έχουν οδηγήσει ποτέ.

Ο λόγος που δεν αγοράζουν Alfa Romeo είναι ακριβώς ο ίδιος για τον οποίο δεν αγοράζουν και Mercedes: Δεν τους χρειάζεται. Δεν θεωρούν ότι πρέπει να δώσουν X λεφτά παραπάνω απ'ό,τι δίνουν για ένα Fiat/Ford/Peugeot/Toyota για πράγματα απτά ή μη τα οποία δεν θα καταλάβουν ή χρησιμοποιήσουν ποτέ.

Απ'την άλλη οι φανατικοί γερμανόφιλοι φροντίζουν πάντα να σου τρίβουν τις πεποιθήσεις τους στη μούρη με την παραμικρή ευκαιρία χλευάζοντας ο,τιδήποτε ιταλικό και τον κάτοχό του μέχρι παρεξήγησης, κάτι που ελάχιστοι ιταλόφιλοι κάνουν για άλλες μάρκες. Με αυτό τον τρόπο δημιουργούν βέβαια τα common misconceptions που αναπαράγετε κι εσείς. :shifty:

Kanaks
12-11-08, 13:17
Όντως, σε ό,τι αφορά το after sales η Toyota δεν έχει αντίπαλο.

και η Μαζντα δεν πάει πίσω, αλλάξανε το διαφορικο! στο ρχ8 γιατι ακουγόταν ενας τριγμός μια φορα στο τόσο...

tomalfa33
12-11-08, 14:43
Κάτι ακόμα για τους γερμανούς...
το ότι η C-Class κρατάει εδώ και 50 χρόνια δεν μου λέει τίποτα. Οι γερμανοί έχουν τα αυτοκίνητα ως μηχανές με τις ίδιες ονομασίες. Η C-Class, ή η 3-series, ή το Α4 πάντα έτσι θα λέγονται. Αντιθέτως Η AR για κάθε καινούριο αυτοκίνητο έχει ξεχωριστή θέση στην γκάμα της.
Έχετε ακούσει ποτέ "α αυτή η merzedes C-Class του 85', ή το golf του 86' τι αμαξάρες ήτανε!" όχι γιατί έως και σήμερα φέρουν την ίδια ονομασία και για όλους τους ανθρώπους υπάρχει μόνο ένα μοντέλο C-Class το τωρινό. Ενώ υπάρχουν οι 33, 75, 155, 164, 156, 147, Giullia, GT, Giullieta, Junior. Μαζί με τις παλιές C χάνονται και τα προβλήματα του παρελθόντος που έφεραν γιατί λένε, η 33, 75, 156 ιταλικά αυτοκίνητα όλο προβλήματα, ενώ η C είναι μία και μόνο η τωρινή χωρίς προβλήματα.

Αυτό που διαλέγουμε στις αλφα και δεν το έχουν οι mercedes ή οι BMW όυτε κατά διάνοια είναι το στρήψιμο(που όσο και να χτυπιούνται οι γερμανοι δεν το φθάνουν ποτέ), το πάτημα, το πάθος, τον έρωτα που μας δένει με αυτά τα αμάξια, την πρωσοπικότητα και τον χαρακτήρα κάθε άλφα, τον ήχο , την ιστορία....
Αλλά και για πρακτικά θέμα τα καθώς όλα τα παραπάνω ανήκουν στην ίδια κατηγορία:
γιατί να πάρω BMW ή merzedes αντί για αλφα αφού και πολού πιο φθινή είναι, η ποιότητα και των τριών είναι κορυφαία, πολύ πιο φθινά σέρβις και εκεί που θα μπω στη στροφη με μία merzedes και θα κάνω το σταυρό μου, με την άλφα θα μπω και θα δώσω κι άλλο γκάζι. Όλα τα αμάξια έχουν προβλήματα άλλα ακούγονται περισσότερο, άλλα λιγότερο. Το ότι είναι μερσεντες δεν πάει να πει πως δεν υπακούει στους νόμους της φύσης και δεν παθαίνει φθορές. Ας πάρουμε την πρώτη 156 και τον άμεσο ανταγωνιστή μερσέντς της τότε εποχής και ας δούμε ποιος υπερισχύει.
Αυτά τα λίγα και έρχονται κι άλλα.

Υ.Γ. Πάρτε μία 159 κια μία C και πηγαίντε στις στροφές Λαμίας -Δομοκού. Για να είναι δίκαιο βάλτε έως μέχρι 3η ταχύτητα στην 159.

skullone
12-11-08, 18:26
Υ.Γ. Πάρτε μία 159 κια μία C και πηγαίντε στις στροφές Λαμίας -Δομοκού. Για να είναι δίκαιο βάλτε έως μέχρι 3η ταχύτητα στην 159.

Πιο δίκαιο είναι να υποχρεώσεις τον οδηγό της 159άρας να πάει 1η-2η μόνο. Από εκεί και πέρα το καημένο το μερκέντι δεν έχει ελπίδες. Εδώ η... "άστριφτη" (κατά Πατέλο, που έλεγε ότι δε στρίβει ή μάλλον ότι στρίβει σαν Opel) και "αργή" Brera εξευτέλισε στη διαδρομή Ηράκλειο-Μοίρες μια κακόμοιρη καινούργια C-Klasse 200 Kompressor (η οποία, σύμφωνα με το Drive, ΣΤΡΙΒΕΙ). Εγώ με τη Brera πήγα Μοίρες και στα μισά του δρόμου της ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ προς Ηράκλειο ξανασυνάντησα τη Merc που ακόμα πήγαινε... Και ρωτήστε και τον πωλητή (νομίζω Δημήτρη τον λένε) της αντιπροσωπείας (Νάθενας) να σας τα πει.

kyan
12-11-08, 19:50
Εγώ πάντως πιστεύω ότι και οι Μέρκες στρίβουν, αρκεί να έχεις κάτι @@ να με το συμπάθειο ή να είσαι ο Πατέλος. :D

Giannis 147
12-11-08, 19:59
Εγώ πάντως πιστεύω ότι και οι Μέρκες στρίβουν, αρκεί να έχεις κάτι @@ να με το συμπάθειο ή να είσαι ο Πατέλος. :D

Με τα ηλεκτρονικα ολα στο ΟΝ γιατι αλλιως θελεις οντως κατι μπαλες ΝΑ...Τον Πιατελο δεν τον ξερω τον κυριο.

Παιδικος φιλος με την C-Sports coupe 200K με βολταρει μια φορα και μου λεει θα κανουμε καμια παντιλικια. Για να σε δω του λεω......ΤΡΟΜΑΞΑ:eek::eek:
Ατσουμπαλη και το τιμονι ειναι κλαφτα Χαραλαμπη......Αν δεν προσεξεις βλεπεις τα ραδικια αναποδα τον πισω μπρος τις μπαριερες, τα βλεπεις ολα αναλογως που εισαι. :eek:

nasos
12-11-08, 20:54
κωστακη οι φυσιολογικοι ανθρωποι οδηγαν γερμανικα κ γιαπωνεζικα.γουσταρουν βεβα τα μουτσουνια των αλφα αλλα μονο ενα 10% τσιμπαει κ τις παιρνει.
οσο αναφορα τα μερκεντια μενα μου αναβε το esp στην εγνατια σε γλυκητατες στροφες ψιλοφρεναροντας τους πισω τροχους με 200χλμ+:dizzy::lol:.
νταξ,οκ,τα μερτσ εχουν το ονομα αλλα οχι πλεον την χαρη.
γδερνω το πισω φτερο για να αποφυγω μετωπικη 8 το απογιομα κ 8 το πρωι η γδαρσια εχει σκουριασει...:omg:
κ μιλαμε τωρα για Ε 270CDI..
by the way αφηνοντας τα γερμανακια ερχομαι στα γιαπωνεζακια.ως γνωστο ειμαι κατοχος κ ενος sti 06 το οποιο περα απο παρκινγκ κ κουκουλωμενο με 24χχλμ τα τελευταια 2.5χρονια που το εχω,πριν καμια βδομαδα που το επλενα για να κανω την γνωστη χρηση κεριου για τον χειμωνα ειδα σκασιματα χρωματος...:omg::omg::omg:
αν ειναι δυνατον δηλ..:slap:
ε φαμφακουλο τουτι κ ας λενε περι ψωρας για την αλφα ρομεο δηλ.
ασε που φιλαρακος εσκασε μια 50αρα για slk περσι κ στο χρονο πανω σκουριασαν οι μαρσπιεδες απο μεσα των τροχων.:hysterical:

Γεωργιος Φανακης
12-11-08, 21:25
κωστακη οι φυσιολογικοι ανθρωποι οδηγαν γερμανικα κ γιαπωνεζικα.γουσταρουν βεβα τα μουτσουνια των αλφα αλλα μονο ενα 10% τσιμπαει κ τις παιρνει.
οσο αναφορα τα μερκεντια μενα μου αναβε το esp στην εγνατια σε γλυκητατες στροφες ψιλοφρεναροντας τους πισω τροχους με 200χλμ+:dizzy::lol:.
νταξ,οκ,τα μερτσ εχουν το ονομα αλλα οχι πλεον την χαρη.
γδερνω το πισω φτερο για να αποφυγω μετωπικη 8 το απογιομα κ 8 το πρωι η γδαρσια εχει σκουριασει...:omg:
κ μιλαμε τωρα για Ε 270CDI..
by the way αφηνοντας τα γερμανακια ερχομαι στα γιαπωνεζακια.ως γνωστο ειμαι κατοχος κ ενος sti 06 το οποιο περα απο παρκινγκ κ κουκουλωμενο με 24χχλμ τα τελευταια 2.5χρονια που το εχω,πριν καμια βδομαδα που το επλενα για να κανω την γνωστη χρηση κεριου για τον χειμωνα ειδα σκασιματα χρωματος...:omg::omg::omg:
αν ειναι δυνατον δηλ..:slap:
ε φαμφακουλο τουτι κ ας λενε περι ψωρας για την αλφα ρομεο δηλ.
ασε που φιλαρακος εσκασε μια 50αρα για slk περσι κ στο χρονο πανω σκουριασαν οι μαρσπιεδες απο μεσα των τροχων.:hysterical:

Μηπως εισαι εγκαθετος Αμερικανοφιλος???:hysterical::hysterical::hysteric al:

tomalfa33
12-11-08, 22:52
Εμένα μου είχε πει ο ένας φίλος μου πως ένας γνωστός του πήρε καινούρια CLK, ο οποίος την έδωσε για μια βόλτα σε ένεν φίλο του. Στην πρώτη στορφη το αυτοκίνητι έφερε κωλοτούμπες:eek::dizzy:
Όταν γύριζα μία φορά από Δομοκό και είχα πάρει γενικώς φόρα και δεν άφηνα κανένα να μείνει διψασμένος (τους κέρναγα όλους τσάι δηλαδή) σε μία στροφή πάλευε να κρατηθεί μία C έχοντας πιάσει άκρη. Εγώ εντελώς χαλαρός έδωσα κι άλλο γκάζι σαν να μην συμβαίνει τίποτα και ο οδηγος της C να με κοιτάζει γεμάτος απορία.

skullone
13-11-08, 00:24

Στρίβουν, πώς δε στρίβουν... Απλώς πρέπει να τους αλλάξεις τις αναρτήσεις (ΚΑΙ τη γεωμετρία τους) και να έχεις κάνει και τη διαθήκη σου διά παν ενδεχόμενον.

kostasGTA
13-11-08, 01:09
Ζητω συγνωμη εκ των πρωτερων καθως θα βγω οφ τοπικ αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω.

Κολλητος μου θελει να παρει ενα ελαφρως μεταχ δυνατο πετρελεο γιατι κανει μεγαλες διαδρομες.
Αμεσως του προτεινω την φοβερη και τρομερη 147jtd. Μου λεει ξερω γω? θελω κατι αξιοπιστο να μην του καθομαι και ολη την ωρα απο πανω. Δεν μπαινω σε αντιλογο και τον αφηνω.
Καταληγει με ενα 04 golf GTTDI 150. με λιγα μιλια και και και.
Σε 6 μηνες, εχουμε και λεμε.
Τρομπα συμπλεκτη
Τουρμπο
Και τωρα υπερθερμενται, αγνωστος ο λογος.

Νίκος Σ
13-11-08, 08:00
Καλά να πάθει ... όλοι ξέρουν τα ιταλικά είναι τα καλύτερα στο πετρέλαιο ...

kyan
13-11-08, 13:21
+1.

Οι JTD εκτός από δυνατοί κινητήρες είναι και τέρατα αξιοπιστίας.

antoineBiscione
13-11-08, 13:21
Έλα μην είμαστε κακεντρεχείς... Απλά ας ευχηθούμε το πάθημα να του γίνει μάθημα κ' να καταλάβει ότι κανένα μηχανοκίνητο ανεξαρτήτως προέλευσης δεν μπορεί να παραμείνει άθικτο κ' απροβλημάτιστο...:)

aris159
13-11-08, 14:05
FILE KAI OI FERRARI EINAI LIGES STO DROMO........BLEPEIS POLLES.TI PAEI NA PEI AYTO????BMW KAI ALLA TETOIA "KOYTIA" BRISKEIS PANTOY...............ITALIDES OMOS????????FILE MOY OI ALFAROMEO EINAI ARRVSTIA GIA OSOYS KATALABAINOYN!!!!!!!!!!!

NiVo
13-11-08, 14:06
Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες σύμφωνα με τον κανονισμό του φόρουμ.

Timos
13-11-08, 15:47
Τελευταία νέα από μέσα....
GT, 159 & Brera 0 στις πωλήσεις...

Μεγάλες εκπτώσεις έως και 6-8000 ευρώ για 2.2 και πάνω...

skullone
13-11-08, 16:02
Λογικό είναι να μην πουλάει ο 2.2. Είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας αυτός ο κινητήρας, όπως και όλοι όσοι φορέθηκαν από τη νέα ράτσα. Έπεσε βέβαια και το σχετικό θάψιμο από τους "έγκυρους"... 1.8Τ ΤΩΡΑ!

skullone
13-11-08, 16:03
Ζητω συγνωμη εκ των πρωτερων καθως θα βγω οφ τοπικ αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω.

Κολλητος μου θελει να παρει ενα ελαφρως μεταχ δυνατο πετρελεο γιατι κανει μεγαλες διαδρομες.
Αμεσως του προτεινω την φοβερη και τρομερη 147jtd. Μου λεει ξερω γω? θελω κατι αξιοπιστο να μην του καθομαι και ολη την ωρα απο πανω. Δεν μπαινω σε αντιλογο και τον αφηνω.
Καταληγει με ενα 04 golf GTTDI 150. με λιγα μιλια και και και.
Σε 6 μηνες, εχουμε και λεμε.
Τρομπα συμπλεκτη
Τουρμπο
Και τωρα υπερθερμενται, αγνωστος ο λογος.

Ας πρόσεχε. Μόνο πες του μην έρθει κι αρχίσει να λέει ότι... είναι αξιόπιστος ο κουβάς που πήρε.

spresv
13-11-08, 17:39
Τελευταία νέα από μέσα....
GT, 159 & Brera 0 στις πωλήσεις...

Μεγάλες εκπτώσεις έως και 6-8000 ευρώ για 2.2 και πάνω...

δηλαδη αυτοι που τα πουλανε μεταχειρισμενα... καηκαν...

skullone
13-11-08, 17:48
Φαίνεται ότι τους απατεώνες του VAG τους βοηθούν πάρα πολύ οι 4Τ (το... "κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού", μην ανοίξω το στόμα μου και δεν τους ξεπλένει ούτε ο Αμαζόνιος) και το AMS (στο οποίο κατάφεραν επιτέλους να μοιάσουν οι 4Τ). Και βέβαια, φταίει και η βλακεία με τους 1.9 και 2.2 κινητήρες, ενώ τα οχήματα θέλανε 1.8Τ από την αρχή. Αλλά ας πρόσεχε ο όμιλος που πήγε και συνεργάστηκε με τον αρχιχρεποόμιλο, τη GM.

Timos
14-11-08, 02:08
δηλαδη αυτοι που τα πουλανε μεταχειρισμενα... καηκαν...

Τα τελευταία χρόνια αυτά κάνει η AR και θάβει τα παιδιά της και τους αγοραστές της....

Η άλλη πλευρά του νομίσματος....δυστυχώς γι'αυτούς, ευτυχώς για κάποιους άλλους που θα αγοράσουν τώρα.

antoineBiscione
14-11-08, 13:18
Ανέκαθεν οι Άλφα εξάλλου είχαν χαμηλή μεταπωλητική αξία...

soupman
14-11-08, 13:47
Βλέπουμε και τους άλλους....

cyclon
14-11-08, 14:41
Άρα η gt μου αφού δνε κυκλοφορούν πλέον άλλες έγινε ήδη συλλεκτική :egyptdance::egyptdance:
Και ηθελημένα την παντρεύτηκα αφού έχω σκοπό να την κρατήσω για 8-10 χρόνια και ΠΡΩΤΑ ο θεός την ξεχρεώνω το 2013:egyptdance::egyptdance:

(Off-Topic)

JIM_MAR
14-11-08, 14:51
Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δε νομίζω να έγινε συλλεκτική από τώρα! Ίσως σε μερικά χρονάκια να γίνει! Πάντως κάθε κουπέ Αλφα από το παρελθόν είναι ξεχωριστή όταν ο ιδιοκτήτης της την προσέχει και την περιποιείται και μάλιστα όσο πιο παλιά τόσο πιο καλά!

Don Juan
14-11-08, 16:58
Συλλεκτικό ένα αμάξι με πάνω απο 100.000 πωλήσεις δεν γίνεται συλλεκτικό ούτε με σφαίρες... μη λέμε οτι θέλουμε παιδιά...

Don Juan
14-11-08, 16:59
Βλέπουμε και τους άλλους....

+1
κλαίνε ολοι πλέον.....

cyclon
15-11-08, 13:30
Just Joking alfa-mates!!!
Καλύτερα όμως gt και το 2012 παρά το mazda 3!!!
ή το 316 :P

Γεωργιος Φανακης
15-11-08, 15:33
Aφου τα εχουμε πει. Με μια Αλφα Ρομεο, παντρευεσαι την ερωμενη σου...

AlfaGTakos
15-11-08, 16:29
πλακα πλακα η Φιατ ανεβηκε αλλη μια θεση στο τοπ τεν..

super_antonio
15-11-08, 19:34
Εαν δεν υπηρχε αυτη η λεγομενη "κριση" μπορει να ανεβαινε 2 η' και 3 θεσεις. Δεν της καθισε καλα η ολη κατασταση απο την στιγμη που βγηκαν στη παραγωγη Mito,GPunto Abarth, 500 Abarth αλλα και Delta .

cyclon
16-11-08, 15:52
Aφου τα εχουμε πει. Με μια Αλφα Ρομεο, παντρευεσαι την ερωμενη σου...
-----------
Τον ήθελα απο μικρός αυτόν τον άτυπο γάμο :P:P
Και όταν περάσουμε και τα 140-150.000 χλμ. Busso-Busso έρχονται οι Βόρειοι ,μια χαρά θα βολευτεί ο 3.2 στην GT μου:D:D

cyclon
21-01-09, 14:05
Πάμε λοιπόν ξανά με στατιστικά έτους :

1)Mito -σε περίπου 2 μήνες που πωλείται πέτυχε 360 ταξινομήσεις -πολύ καλά-εύγε MiTo!!!
2)Lancia Delta -αν ενθυμούμαι καλώς πωλείται περίπου απο Σεπτέμβρη???230 ταξινομήσεις -μέτρια πορεία μέχρι στιγμής εκτός αν υπάρχουν λίστες αναμονής και δεν το ξέρω..
3) Fiat Bravo για όλο το 2008 πέτυχε 1500 ταξινομήσεις παρασάγγας μακριά απο τις περίπου 8500 ταξινομήσεις των Golf / Astra.
4) 159 δεν σημείωσα σωστά αλλά ..ελάχιστες έως μηδενικές ,τον Δεκέμβρη έδωσε πανελλαδικά...17 αυτοκίνητα
5) GT (Ναί υπάρχει ακόμη!!!) 80 ταξινομήσεις για το '08 :egyptdance::egyptdance: με μόλις 1 αυτοκίνητο πώληση για τον Δεκέμβρη του '08:D.

Άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία στην κατηγορία κουπέ-σπόρ το Α5 πέτυχε 636 ετήσιες ταξινομήσεις παίρνοντας την 1η θέση απο το RX-8 το οποίο προφανώς λόγω f/l και ηλικίας έχει κάμψη (7 RX-8 τον Δεκέμβρη),καλπάζει επίσης αν και δεν το περίμενα το Scirocco το οποίο άρχισε να παραδίδεται τους 2 τελευταίους μήνες του 2008 και πέτυχε μέσα σε 2 μήνες 222 ταξινομήσεις με 72 (τις περισσότερες της κατηγορίας) τον Δεκέμβρη.
Πολύ καλά επίσης πάνε τα Fiat 500 & Panta ενώ σχετικά καλά και το Grande Punto.

Αυτά απο τον στατιστικολόγο Λεωνίδα (Cyclon) & τον www.seaa.gr (http://www.seaa.gr)

skullone
21-01-09, 14:22
Για MiTo και Delta υπάρχουν λίστες αναμονής. Εγώ τη Delta μου την παρήγγειλα καλοκαίρι και την παρέλαβα αρχάς Ιανουαρίου. Αντίστοιχα μεγάλες λίστες αναμονής υπήρχαν - και υπάρχουν ακόμα, αλλά μικρότερες - για το 500.

Για το Bravo, εδώ είναι που φάνηκε η βλακεία που δέρνει το μέσο κολλημένο καταναλωτή που αγοράζει με κλειστά μάτια ό,τι του σερβίρει η Μίζενς του αυτοκινητιστικού Ρύπου.

Η 159 είχε από την αρχή ΛΑΘΟΣ κινητήρες, από οικονομοτεχνικής πρωτίστως πλευράς.

Η GT και αυτή έπασχε από κινητήρες. Ήθελε - όπως και η 159/Brera - 1.8Τ από το 2006.

soupman
21-01-09, 14:36
Εγώ πάντως βλέπω συνέχεια στον δρόμο 159....

AlfaGTakos
21-01-09, 15:15
Μιτο -159-δ βλεπω συνεχεια.

Makinen
21-01-09, 15:23
Αυτό είναι αλήθεια,αλλά στην συντριπτική τους πλειψηφία είναι 1.8! :(
Το Bravo, όντως έχει πέσει θύμα της "ελληνικής πραγματικοτητας"...Fiat???Δεν είναι αξιόπιστα αυτά τα ιταλικά!Πάρε VW να χεις γερμανική αξιοπιστία κ ποιότητα!Αλλιώς Corolla(Auris πλέον), που δεν παθαίνει τίποτα(!)κ έχει εγγύηση μέχρι να πάρεις σύνταξη!!Προσωπικά μου κάνει εντύπωση που έχει πουλήσει κ τόσα πολλά κομμάτια...
Η MiTo, πάει μια χαρά κ αναμένεται να σκίσει φέτος κ να βγάλει ασπροπρόσωπη την AR!
Όσον αφορά την Delta, δεν είναι καθόλου άσχημες οι πωλήσεις της, γιατί ξεκίνησε αργά μέσα στον χρόνο η διάθεσή της, έχει δύσκολο σχήμα κ φυσικά υπάρχει κ το φθηνότερο Bravo που βρίσκεται μόλις μερικά μέτρα μακριά,γι'άμεση σύγκριση!Τουλάχιστον με τον 1750Τ κ το DDCT, ίσως να κάνει καλύτερες πωλήσεις κ ν'αγγίξει τις 1.000 πωλήσεις ετησίως, που αν θυμάμαι αποτελεί στόχο! Ίδωμεν!

skullone
21-01-09, 15:27
Στη Delta αποτελεί handicap η εικόνα του εσωτερικού της Argento (χειροκίνητος κλιματισμός - πλαστικό τιμόνι χωρίς χειριστήρια ηχοσυστήματος - ραδιοCD χωρίς στάνταρ δυνατότητα αναπαραγωγής mp3), η οποία, αν είχε αυτά τα τρία στοιχεία στον εξοπλισμό της, με τη νεά μειωμένη τιμή θα έδινε άνετα άλλες 300 πωλήσεις το μήνα. Απ'όσο έχω ακούσει από τρεις αντιπροσωπείες (Λάρισα - Χανιά - Ηράκλειο), όσες Delta πουλήθηκαν ήταν Oro και Platino. Η Delta κάνει αρκετά μεγάλη κοιλιά στη φτωχή έκδοση.

stallion3.2
21-01-09, 18:28
πάντως σε πολύ πρόσφατο ταξίδι στην Πελοπόννησο είδα πολλά bravo και αρκετές 159

dpap
21-01-09, 18:33
Βρέ παιδιά μήπως πρέπει να βλέπετε τις τάσεις τουλάχιστον πανευρωπαϊκά για να λέτε ότι η Μίτο θα βγάλει ασπροπρόσωπη την Αλφα Ρομέο. Τι σημαίνει δηλαδή για την εταιρία οι διακόσεσες τόσες ταξινομήσεις της Μίτο. Μάλλον τίποτα....
Δηλαδή λέω ότι θα ήταν πιο χρήσιμη μια ευρύτερη προσέγγιση.

AlfaGTakos
21-01-09, 19:12
πάντως σε πολύ πρόσφατο ταξίδι στην Πελοπόννησο είδα πολλά bravo και αρκετές 159

εχθες που ημουν τριπολη ειδα 14 159(2 2,4 jtd), 6 ΜΙΤΟ,2 Δ,8 Βραβο 150αρια και 2 απλα. 15 g.Punto και 4 multijet,μια 147 GTA κοκκινη,μια SPider,2 Brera κοκκινη-μαυρη.

βεβαια στην τριπολη οι μισοι εχουν Α4:hysterical:

stallion3.2
21-01-09, 19:20
αν είδες και μία GT 3.2 παρκαρισμένη στο δρόμο ανάμεσα στο hondos και την εκκλησία, ήταν η δική μου!

AlfaGTakos
21-01-09, 20:01
αν είδες και μία GT 3.2 παρκαρισμένη στο δρόμο ανάμεσα στο hondos και την εκκλησία, ήταν η δική μου!

:okk:

jimevi13
14-05-09, 12:04
πλακα πλακα η Φιατ ανεβηκε αλλη μια θεση στο τοπ τεν..
τις πωλήσεις γενικά ανα τον κόσμο μπορούμε να τις βρούμε?
τις πωλήσεις ανα μαρκα και ανα αυτοκίνητο στην Ελλάδα μπορούμε να τις βρούμε?
κατι τέτοιο στατιστικό θα μας έδειχνε πως πάνε τα πράγματα, τόσο ανα εταιρεία όσο και για το πιο αυτοκίνητο τραβάει τον κόσμο!
το φθηνο?το μεσαίο?τα τουρμπο?καλό θα ήταν!έχει κανεις τπτ τέτοιο?:)

cyclon
14-05-09, 13:48
τις πωλήσεις γενικά ανα τον κόσμο μπορούμε να τις βρούμε?
τις πωλήσεις ανα μαρκα και ανα αυτοκίνητο στην Ελλάδα μπορούμε να τις βρούμε?
κατι τέτοιο στατιστικό θα μας έδειχνε πως πάνε τα πράγματα, τόσο ανα εταιρεία όσο και για το πιο αυτοκίνητο τραβάει τον κόσμο!
το φθηνο?το μεσαίο?τα τουρμπο?καλό θα ήταν!έχει κανεις τπτ τέτοιο?:)
-------------
Eλλάδα http://www.seaa.gr/common/statistics.asp?language=greek

Υπολόγισα απο 2004-2009 Απρίλιο πουλήθηκαν 1500 GT ,χμμμμ δεν είναι και άσχημα.

AlfaGTakos
14-05-09, 14:00
-------------
Eλλάδα http://www.seaa.gr/common/statistics.asp?language=greek

Υπολόγισα απο 2004-2009 Απρίλιο πουλήθηκαν 1500 GT ,χμμμμ δεν είναι και άσχημα.

καθολου ασχημα αν σκεφτεις οτι δεν εχουν ηλιοροφη:lol:

soupman
14-05-09, 14:18
:hysterical::hysterical::hysterical:

dkaris
14-05-09, 14:23
και μια η δικιά μου τον Μαϊο 1501!!!!! χεχεχεχε
Μέχρι να ανακοινωθεί πάντως ο αντικαταστάτης της και να εμφανιστεί στην αγορά νομίζω πως θα πουλάει μια χαρά!

TheDarkOne
16-05-09, 00:14
Τι ψαχνετε να βρειτε.... Οταν πηρα το 147 μονο οτι δεν θα παρω φωτια στο δρομο δεν μου ειπαν. Ασε που ειχαν ενα βλεμμα του στυλ :whatever: εκανες. Ε λοιπον εμεινα ευχαριστημενος, δεν πηρε φωτια (:finger: στους κομπλεξικους!) ουτε εμεινε ποτε. Ενω κατι Α3 ιδιου κυβισμου ηθελαν κυαλια στην εθνικη. Αλλα εχουν το (κακο) ονομα, αλλα την χαρη φιλοι μου. Ειδικα στην επαρχια ειναι τραγικοι (δεν καταγομαι απο Αθηνα). BMW ή MERCEDES για να δειχτουμε, η κανενα AUDI. Αλλα καλυτερα. Εμεις θελουμε να ειναι οικονομικα βιωσιμη η εταιρεια, να βγαζει ξεχωριστα αυτοκινητα, και να μην τα οδηγανε ολοι.

antho
16-05-09, 00:18
Στην βορεια Ελλαδα τις Σεβονται τις Αλφα παρα πολυ και σπανια να ακουσεις απο γνωστη η μη οτι οι αλφα ειναι τοσο προβληματικες

TheDarkOne
16-05-09, 00:20
Κατω απο το αυλακι μαλλον ειναι αλλιως τα πραγματα... Δεν κοιτανε τα χρεπια τους , κοιτανε τα αυτοκινητα μας..

AlexUnder
16-05-09, 03:41
Στην βορεια Ελλαδα τις Σεβονται τις Αλφα παρα πολυ και σπανια να ακουσεις απο γνωστη η μη οτι οι αλφα ειναι τοσο προβληματικες

Θα διαφωνήσω για Σέρρες...

Dimid
16-05-09, 07:54

κάθε φορά που έρχομαι Β.Ελλάδα, μάλλον το αντίθετο ακούω.τώρα βέβαια δεν μένω επάνω, μάλλον ξέρεις καλύτερα.

nicos
17-05-09, 11:49
Γενικά στον δικό μου τόπο υπάρχει σεβασμός στην ιστορική φίρμα, αυτό είναι γεγονός...
Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου είναι, ότι η Alfa αν εξαιρέσεις την 8C που είναι ένα ειδικό αυτοκίνητο, δεν έχει κάποιο αμιγώς σπόρ ή τουλάχιστον πιο σπόρ απο τις 147, ΜιΤο, 159, GT, στη γκάμα της...
Τον ρόλο αυτό θα έπρεπε να τον παίζει η Brera τουλάχιστον στην 3.2 έκδοση, η οποία όμως δεν τον παίζει, δυστυχώς...καλό αυτοκίνητο, αλλά όχι πιο σπόρ απο την 147 που έχω...:(
Τι να πώ, μάλλον υπομονή για τις GTA εκδόσεις... :confused: ή αυτός που έχει να διαθέσει -ας πούμε, 40-50 χιλ. να πρέπει να πάει σε άλλους κατασκευαστές;

ppanagiotis
17-05-09, 13:43

Εγώ κατάγομαι από Θεσσαλονίκη και πλέον κατοικώ Αθήνα... Δεν νομίζω ότι ο Έλληνας αλλάζει νοοτροπία ανάλογα με τον τόπο. Όλοι τα ίδια πιστεύουν.
Απλά αυτοί που δεν είναι κολλημένοι και φυσικά αρνητικοί, το καλύτερο που μπορούν να πουν είναι ότι οι Alfa κοστίζουν ακριβά... και στην αγορά αλλά και στην συντήρηση.

AlfaGTakos
17-05-09, 13:45
Εγώ κατάγομαι από Θεσσαλονίκη και πλέον κατοικώ Αθήνα... Δεν νομίζω ότι ο Έλληνας αλλάζει νοοτροπία ανάλογα με τον τόπο. Όλοι τα ίδια πιστεύουν.
Απλά αυτοί που δεν είναι κολλημένοι και φυσικά αρνητικοί, το καλύτερο που μπορούν να πουν είναι ότι οι Alfa κοστίζουν ακριβά... και στην αγορά αλλά και στην συντήρηση.

παντου !

mixalis002
17-05-09, 14:03
Γενικά στον δικό μου τόπο υπάρχει σεβασμός στην ιστορική φίρμα, αυτό είναι γεγονός...
Το πρόβλημα κατα τη γνώμη μου είναι, ότι η Alfa αν εξαιρέσεις την 8C που είναι ένα ειδικό αυτοκίνητο, δεν έχει κάποιο αμιγώς σπόρ ή τουλάχιστον πιο σπόρ απο τις 147, ΜιΤο, 159, GT, στη γκάμα της...
Τον ρόλο αυτό θα έπρεπε να τον παίζει η Brera τουλάχιστον στην 3.2 έκδοση, η οποία όμως δεν τον παίζει, δυστυχώς...καλό αυτοκίνητο, αλλά όχι πιο σπόρ απο την 147 που έχω...:(
Τι να πώ, μάλλον υπομονή για τις GTA εκδόσεις... :confused: ή αυτός που έχει να διαθέσει -ας πούμε, 40-50 χιλ. να πρέπει να πάει σε άλλους κατασκευαστές;
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η BRERA ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΠΟΡ.

stallion3.2
17-05-09, 20:30
, το καλύτερο που μπορούν να πουν είναι ότι οι Alfa κοστίζουν ακριβά... και στην αγορά αλλά και στην συντήρηση.

αυτή η καραμέλα......

AlexUnder
18-05-09, 05:49
αυτή η καραμέλα......

Την προτιμώ απο την αόριστη καραμέλα με γεύση "τα ιταλικά χαλάνε":mad: :x

nasos
18-05-09, 07:08
παντως κερκυρα κυκλοφορουν πολλες αλφα αναλογικα με τον πληθυσμο κ δη
στα χωρια που βρισκεις παντα 2-3.

stallion3.2
18-05-09, 10:56
κάποτε στέλεχος της fiat μου είχε πεί πως αναλογικά με τον πλυθισμό στην Βόρεια Ελλάδα πρέπει να είναι διπλάσιες απο την Αθήνα... εγώ πάντως που πάω συχνά απο Σέρρες μέχρι Αλεξανδρούπολη έχω δει στο δρόμο όλα τα μοντέλα της alfa...159 μάλιστα πολύ συχνά, ίσως περισσότερο και απο 3άρες...

antho
18-05-09, 12:21
κάποτε στέλεχος της fiat μου είχε πεί πως αναλογικά με τον πλυθισμό στην Βόρεια Ελλάδα πρέπει να είναι διπλάσιες απο την Αθήνα... εγώ πάντως που πάω συχνά απο Σέρρες μέχρι Αλεξανδρούπολη έχω δει στο δρόμο όλα τα μοντέλα της alfa...159 μάλιστα πολύ συχνά, ίσως περισσότερο και απο 3άρες...

Πραγματικα ετσι ειναι. και κατι οφτοπικ, προχθες ειδα μαυρη Ferrari 599 GTB δυστηχως δεν προλαβα να δω τι πινακιδες ειχε γιατι και μονο που την ειδα κοντεψα να μπω σε μια βιτρινα μεσα με το αυτοκινητο :dizzy:

AlexUnder
19-05-09, 00:45
Πραγματικα ετσι ειναι. και κατι οφτοπικ, προχθες ειδα μαυρη Ferrari 599 GTB δυστηχως δεν προλαβα να δω τι πινακιδες ειχε γιατι και μονο που την ειδα κοντεψα να μπω σε μια βιτρινα μεσα με το αυτοκινητο :dizzy:

Βούλγαρος ή Ρουμάνος... με έχουν πεθάνει με τα "αμάξια" τους στο Ξενοδοχείο... ΠΟΥ τα βρίσκουν τα λεφτά ολοι τους.. ?

NiVo
21-05-09, 14:54
Τα off-topic μεταφέρθηκαν:
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1037516#post1037516

και εδώ:
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1037555#post1037555 (http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=14122&page=8)

Brera
22-09-09, 09:43
Τρέχουσα παρουσίαση στο Cityauto.gr:

· Alfa Romeo MiTo Multiair: Περισσότερη δύναμη, μεγαλύτερη οικονομία...

· Εντούτοις, η ανοδική πορεία της Alfa Romeo στην ελληνική αγορά αναμένεται να συνεχιστεί. Είναι χαρακτηριστικό πως από τις αρχές 2009 έως και τον Αύγουστο είχε τη μεγαλύτερη άνοδο στην Ευρώπη, με αύξηση των πωλήσεων 112%.

Οι Ιταλοί εγγυώνται για τη νέα τους τεχνολογία και είναι τόσο σίγουροι όσο είναι η BMW για το Valvetronic, η Toyota για το Valvematic, η Nissan για το VVEL. Ωστόσο, η αλήθεια είναι πως το Multiair βρίσκεται ένα σκαλί πάνω από τα παραπάνω συστήματα

Άραγε τι λένε τώρα τελευταία αυτοί που είχαν προεξοφλήσει το τέλος της Μάρκας ειδικά στην Ελλάδα ? :violin:

italtronic
22-09-09, 11:16
ετσι να τα βλεπουνε μερικοι γιατι οταν οι ιταλοι θελουν να κανουν θαυματα τα κανουν και αφινουν τους παντες με ανοιχτα τα στοματα να κοιτανε σα χανοι.................αλφα ρομεο φορ εβερ

soupman
22-09-09, 11:37
Ας ελπίσουμε πως θα διαχειριστούν σωστά την ευκαιρία που τους δίνεται με τα επερχόμενα μοντέλα εδώ στην Ελλάδα και δεν θα χύσουν την καρδάρα με το γάλα....

Alesandro-159
23-09-09, 20:02
Πάντως το Αύγουστο ταξινομήθηκαν

181 ΜιΤο 1129 απο αρχές του έτους 16η θέση και ανεβένει με πολύ καλό ρυθμό
26 147 185 απο τις αρχες του έτους. Σε αυτή την κατηγορία πονάει περισσότερο απο κάθε τι άλλο το μή λανσαρισμα της Milano. 30η θέση----
77 159 404 απο τις αρχές του έτους.14η θέση και άλλες 2-3 θέσεις πάνω μέχρι το τέλος του έτους τις έχει...

Οταν λοιπόν τα 3 βασικά μοντέλα της ALFA που θα τραβήξουν το κοινό και τις πωλήσεις της εταιρίας είναι τοσο χαμηλά επόμενο είναι να μην υπάρχουν πολλά χρήματα για εξέλιξη αλλά και καθυστέρηση νέων μοντέλων.
Ηδη πάιζει διαφήμιση στην Τηλεόραση με stock
159 2.2
Mito
147 με πολύ χαμηλές τιμές.