PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί γαστρονομίας

Σελίδες : [1] 2 3

vladismotortechs
01-09-08, 12:56
Πολλες φορες ολοι μας εχουμε παει εκδρομες με την alfa μας και αφου απολαυσαμε την διαδρομη μας εντος και εκτος Αθηνων καποια στιγμη η ωρα της πεινας χτυπαει κοκκινο!!! Ας αναφερουμε λοιπον καποια εστιατορια η ταβερνες πουεπισκευτικαμε και μας αρεσαν ιδιαιτερα γευστικα και οικονομικα ωστε να μην την (πατησουμε):wall: οι επομενοι ταξιδιωτες-επισκεπτες:okk:

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 13:23
Νομίζω ότι μόλις εγκαινίασες το σημαντικότερο τόπικ του φόρουμ (για μένα τουλάχιστον)!:okk::P

+οο!Περιμένω αγωνιωδώς μέρη για νέες μάχες!:egyptdance:
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!

vladismotortechs
01-09-08, 13:44
ΣΕ ευχαριστω πολυ φιλε μου και ανακοινωνω την πρωτη ψαροταβερνα που επισκεπτομαι τακτικα. Πλατεια Ημητου Ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ πολυ οικονομικο μαγαζι με πολυ ωρεες γευσεις ποικιλια θαλασσινων και μονο με τραπεζακια εντως μαγαζιου αλλα και επανω στην πλατεια τα παιδια απο εξυπηρετηση ειναι αριστα και απο πελατεια φουλ παντα προτεινομενες ωρες για να βρειτε τραπεζι 9 με 10 το πολυ μετα παιζει αναμονη αλλα δεν αργουνε να σου βρουνε τραπεζι αξιζει να περιμενεις λιγο και εχει και μπυρα kaiser που μου αρεσει!:P:bear::drink:

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 14:10
Αφού σ'αρέσουν οι θαλασσομεζέδες τότε έξω από τη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων θα βρεις το κατάλληλο μέρος για ΄σενα αλλά δε ξέρω άν έχει Kaiser!:confused:

Εγώ είμαι πιο gourmet τύπος!:PΗ ειδικότητά μου είναι τα κοκορέτσια,οι γαρδούμπες και τα κεφαλάκια!:ilove:

vladismotortechs
01-09-08, 14:18
α αρα εισε της σουβλας! συμφωνω απολυτα μαζι σου και σε κοντοσουβλι-αρνακι-κοκορετσι-κεφαλακια !!! οσων αφορα την kaiser δεν σου κρυβω οτι οταν ακουω ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ με χαλαει αφανταστα :bear::rant2:

panos.ts
01-09-08, 14:20
Vladis_alfa156 πες μου ότι πας και στο "Πιες" για καφεδάκι...:lol:

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 14:23
Το γνωστό καρτέλ της ζυθοποιίας χτυπάει παντού και πάντα!
Είχε γίνει μια έρυνα επί τούτου και είχαν βρει ότι το 90% των ψιλικατζιδικοπεριπτέρων έχουν μόνο μπύρες του καρτέλ!Θα μου πεις δεν είναι το μόνο καρτέλ στη Ελλάδα!
Εδώ πουλάνε το γάλα ακριβότερα απ'το πετρέλαιο αλλά δε τρέχει τσάι!

Ας επιστρέψω λοιπόν στο θέμα!Θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω!:okk:

vladismotortechs
01-09-08, 14:26
panos_156 βασικα δεν κοιταω ταμπελες οπου παω αμα μου αρεσει μετα κοιταω την ταμπελα στην εξοδο για να ξανα παω αμα δεν μου αρεσει ουτε που κοιταω που μπαινω! που ειναι αυτο? που λες? α οσον για τις καφετεριες επειδη πινω παντα το καλοκαιρι espresso fredo ολο ρωταω τους σερβιτορους για το τι ποτθρι χρεισιμοποιουνε αν ειναι να παρω διπλο και γιατι γκρινιαζω>>?? διοτι στις ποιο πολλες καφετεριες μου βαζουνε αντι για ποτυρι ογκομετρικη μεζουρα χημειου 5 τζουρες κοφτες το πολυ:rant2:

panos.ts
01-09-08, 14:30
Κι αυτό στην πλατεία Υμηττού, δίπλα από την Δωδώνη.

vladismotortechs
01-09-08, 14:34
α! μονο εκει δεν εχω παει! στην δωδωνη συνηθως μετα τα θαλασσινα παω εκει για επιδορπιο αφου εχω φαει και μπακλαβαδακι γιαννιωτικο που προσφερει παντα ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ χεχε!

stratous156
01-09-08, 14:49
δυσκολη ωρα να μιλαμε για φαγητο...:D:D:D
στο χαλανδρι υπαρχει ενα πολυ γραφικο ταβερνακι το κουτουκι η οπως οι ντοπιοι θα το ξερουν ''ο μισθος''.εχει φοβερο φαγητο και πολυ καλες τιμες...μμμμ μου ανοιξε η ορεξη ...

vladismotortechs
01-09-08, 14:54
και τι μαγειρευει αυτο το μαγαζι φιλε stratous156?

stratous156
01-09-08, 15:00
εχει τα παντα στα καρβουνα.δεν εχει ομως ψαρικα
μπορει να μην εχει ιδιαιτερα πιατα,αλλα αυτα που φτιαχνει ειναι πεντανοστιμα
ειναι και πολυ ωραιος ο χωρος.κουτουκακι που στην μια πλευρα του τοιχου εχει παλαια βαρελια

vladismotortechs
01-09-08, 15:04
α ωρεα ειναι και γραφικο δηλαδη! μια χαρα ειχα παει παλια σε ενα κουτουκι στο χαιδαρι παρομοιο στυλ ασε που ειχε και κατι παλαια δρεπανια και τσεκουρια και κατι σιδερα με καρβουνο στο ταβανι κρεμασμενα και ελεγα αντε να γινει κανενας σεισμος να φυγω με κανενα τετοιο στο κεφαλι!!!!και εκτως του οτι εφυγα νυστικος (με πηγανε αναγκαστικα) το φαγητο ητανε δειγμα και χαλια μαυρα οι πατατες να σου πω ητανε τηγανισμενες με βαλβολινη απο opel olympia του 60 και εκανα και φασαρια και μετα μου φερανε καθαρες τι περιεργο ε?

stratous156
01-09-08, 15:07
φιλε ,ατο το μαγαζακι ειναι φοβερο.θα το ξερουν και αλλοι απο τις γυρω περιοχες.εχει πολυ ωραιο φαγητο
εγω το εχω κανει στεκι και παω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα

vladismotortechs
01-09-08, 15:09
οποτε σημειωνεται στα υποψην διοτι εγω μενω Αγ.δημητριο οποτε αν παω καμια εκδρομη στα μερη σου8-) θα το τιμησω!!:P

stratous156
01-09-08, 15:15
δεοντως πρεπει να το τιμησεις:D:D:D:D:D...ειναι ανοιχτα απο δευτερα-σαββατο το βραδυ

TIFOSI
01-09-08, 15:23
Διεύθυνση ρε παιδιά...:contract: μου άνοιξε η όρεξη...:lol::lol:

NiVo
01-09-08, 15:29
Ωραία εποχή βρήκατε ...σήμερα ξεκίνησα δίαιτα (για να ρίξω τα κιλά/ιππο)...:wall:

stratous156
01-09-08, 15:30
ωχ ξεχαστηκα...:D:D:D:D διευθυνση δεν θυμαμαι ακριβως,αλλα ανεβαινοντας την αγια παρασκευης(ο δρομος που περναει απο το κεντρο του χαλανδριου προς πλατεια κεννεντυ)φτανοντας στο υψος της εφοριας του χαλανδριου(στο αριστερο μας χερι)ειναι αμσεως μετα την εφορια στο στενο δεξια μας(απαγορευεται να μπεις αλλα κανουμε καμια παρανομια:D:D:D).δεν ειναι πανω στο στενακι.ειναι μεσα σε μια στοα

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 15:31
Ωραία εποχή βρήκατε ...σήμερα ξεκίνησα δίαιτα (για να ρίξω τα κιλά/ιππο)...:wall:

Και 'γω Νίκο έτσι έλεγα εχθές το βράδυ αλλά μόλις χτυπησα 2 γλώσσες και ένα παγωτάκι πολίτικο!:egyptdance:

stratous156
01-09-08, 15:33
καταλαβα ολοι σε διαιτα ειμαστε...:rotfl::rotfl::rotfl:

vladismotortechs
01-09-08, 15:42
παραθετω νεο !! Μπυραρια ζυθος πολυ ωρεο περιβαλον τεραστιες μεριδες σε τιμες μετριες ψιλο ακριβες αναλογα με το τι θα παρεις αλλα καλο φαγητο και πλουσιο αμφιθεας Π.φαληρο στο ρευμα για παραλιακη μετα τον stoubo με τα αυτοκινητα στα 50 μετρα επι της αμφιθεας α! εχει στο πισω μερος ομορφο κηπο (ιδανικο μαγαζι για καμακι και ρομαντικη 1η εξοδο) αν ειστε ειδικα σε 1ο ραντεβου μετα φαγητου ζητηστε να σας φερουνε το σπαθι!! τηλ 210 9850478 οσο για κρατηση χτυπηστε τηλ απο το μεσιμερι ειδηκα τον χειμωνα

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 15:50
Βλαδήμηρε κάτι μου λέει ότι θα γίνουμε κολλητοί!;)

vladismotortechs
01-09-08, 15:53
χαχααχαχαχ και εμενα ετσι μου φαινετε Δημητρη!!! βλεπω να φερνω καμια ψησταρια σε κανενα track day και να τουμπαρω παιδακια. Α και ψυγειακι με παγο και μπυρες kaiser μλουμ ε!

stratous156
01-09-08, 15:55
εγω εαν φερω heineken ειμαι καλοδεχουμενος...???:P:P:P:P

vladismotortechs
01-09-08, 15:58
φερε το δικο σου ψυγειακι εση! και αμα φερεις και κανα 2 κιλα παιδακια ! αποκτας και εση λαδοκολλα ;) Δημητρης ακουει??

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 16:01
Είμαι στο δρόμο για το πάρκινγκ!Πάω να βάλω το ψυγιάκι στον αναπτήρα για να'ναι έτοιμο!;)

stratous156
01-09-08, 16:03
οκ τοτε εκλεισε....:):):)
επισης πολυ ωραιο μαγαζι ειναι το εξ΄ανατολης στο χαλανδρι( βασιλεως γεωργιου)με κεμπαπ,γιαουρτλου και πολλα πολλα αλλα.φοβερες γευσεις...

NiVo
01-09-08, 16:25
Για τους λάτρεις του Λιβανέζικου - αραβικού...Al Amira στο Χαλάνδρι και ναργιλέ στο τέλος μαζί με γλυκάκια.

Brouslee
01-09-08, 16:38
Αλ αμιρα ή αλταμιρα;Πολυ καλο σουβλακι και κοψιδοειδης κατασταση στη Φιλαδελφεια,κοντα στην πλ.Πατριαρχου στον ''Ανδρέα''.Πολυ καλο φιλετο μοσχαρι στο Blockhouse στον τροχονομο της Κηφισιας.Ωραιο ψαρομεζε,απεναντι απο τη σχολη ν.δοκιμων στον Πειραια στο ''Νησι''.

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 16:39
Ωραιο ψαρομεζε,απεναντι απο τη σχολη ν.δοκιμων στον Πειραια στο ''Νησι''.

:okk:

NiVo
01-09-08, 16:50
Αλ αμιρα ή αλταμιρα;
Al Amira
http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet&sub=details&id=1246

To Altamira είναι στο Κολωνάκι:
http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet&sub=details&id=227

stratous156
01-09-08, 16:51
το altamira ειναι στην τσακαλωφ στο κολωνακι

NiVo
01-09-08, 16:52
Καλή ιδέα θα ήταν όλες οι προτάσεις μας να συνοδεύονται με links στο exodos ή στο athinorama.

NiVo
01-09-08, 16:53
το altamira ειναι στην τσακαλωφ στο κολωνακι
Πιασε κοκκινο, μαζί το ποστάραμε.:okk:

stratous156
01-09-08, 16:54
επιασα...:lol::lol::lol::lol::lol:

Brouslee
01-09-08, 16:54
Βοηθα λιγο ρε Νικολα μου,ποιο ειναι το ινδικο στην Αγ.Κωνσταντινου στο Μαρουσι;

stratous156
01-09-08, 16:55
Καλή ιδέα θα ήταν όλες οι προτάσεις μας να συνοδεύονται με links στο exodos ή στο athinorama.

stratous156
01-09-08, 17:00
πεζοδρομος.πολυ καλο μεζεδοπωλειο
http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet&sub=details&id=361

NiVo
01-09-08, 17:08
Βοηθα λιγο ρε Νικολα μου,ποιο ειναι το ινδικο στην Αγ.Κωνσταντινου στο Μαρουσι;
http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet&sub=details&id=227

Jean Baphist
01-09-08, 17:10
στο ινδικο αυτο δουλευε γνωστη μου...υπαρχουν καλυτερα

Brouslee
01-09-08, 17:18
Δε βρηκα καποιο λινκ,αρκετα καλο και πολυ οικονομικο κινεζικο στη Ν.Φιλαδελφεια απεναντι απο τα ΚΑΤΕ.

GeoZ
01-09-08, 17:50
Επισήμως το αγαπημένο μου Thread:s5oeat::s5oeat:
Λοιπόν μιας και οι πιο πολλοί είστε Αθήνα,αυτά που επισκέπτομαι όταν ανεβαίνω:
βυθός Μπυραρία στην Καλλιθέα από τις πιο ωραίες ποικιλίες λουκάνικο.
Tip αν σας πει ότι σας βλέπει πεινασμένους και να τις ενισχύσει, μην ψαρώνετε το τσεκούρι ενισχύεται μόνο:D

Maracana grill Καλλιθέα πάλι στο ύψος της πυροσβεστικής,στρίβεις δεξιά.
Πληρώνεις με το κεφάλι και σου φέρνουν ψητά μέχρι να τους πεις δεν θέλω άλλο + free salad bar,μην παραλείψετε
βραζιλιάνικο καφεδάκι και οπωσδήποτε κεϊκ σοκολάτα.

υπόλοιπα σε άλλο post. Αν ενδιαφέρουν κανένα πιο gourmet καταστάσεις και δεν φοβάται να δοκιμάσει "περίεργες"
γεύσεις πείτε και ποστάρω.

Sorry για την έλλειψη link αλλά το έξοδος δεν μου ανοίγει.

stallion3.2
01-09-08, 20:40
Βόσπορος στον πειραιά
Παλιά Ιστορία στον Χολαργό
Vincenzo στην Γλυφάδα για ιταλικό

Timos
01-09-08, 20:55
Chez Lucien's Γαλλικό Πετράλωνα
Sveik Τσέχικο N.Kόσμος
Valentina - Ρώσικο Καλλιθέα
Μαργαρώ Γαρίδα-Μπαρμπούνι Πειραιάς
Τοny Bonano Τρατορία Καστέλλα
Ρακάδικον Μεζεδοπωλείον Π.Φάληρο

Μήλος Τρυπητή - Εργίνα
Σύρος Σαν Μιχάλη πλακόστρωτο, Φοίνικας Άσωτος Υιος, Ερμούπολη Κουζίνα, Αμβυξ.

Αυτά για αρχή....

Giannis 147
01-09-08, 21:33
Τοny Bonano Τρατορία Καστέλλα
....

Tα ξερεις καλα τα ιταλικα στεκια doc εεεε :lol:

Μέγας Ανατολικός
01-09-08, 21:44
Maracana grill Καλλιθέα ...
Πληρώνεις με το κεφάλι και σου φέρνουν ψητά μέχρι να τους πεις δεν θέλω άλλο + free salad bar,μην παραλείψετε
βραζιλιάνικο καφεδάκι και οπωσδήποτε κεϊκ σοκολάτα.

Churaskarias λέγονται αυτά τα βραζιλιάνικα και το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό για Ελλάδα!Υπάρχουν μονο σε Βραζιλία και Πορτογαλία!Πολύ καλή φάση για κρεατοφάγους μόνο!

stamserres3
01-09-08, 21:44
επειδη δεν μπορω να εκφερω γνωμη για αλλα μερη θα σας πω για την περιοχη μας!!!!
για καλοκαιρι "ανατολικος" στην κοιλαδα πανω!!(σερρες)ωραιο φαγητο και μεζεδες!!!!
για χειμωνα "ελληνων γευσεις" και "νεο κρονιο"(παλι σερρες)
και ενα ακομα στην δραμα "καλλιγευστον"
οι καλυτερες δικες μου επιλογες!!!:s5oeat::s5oeat::s5oeat:

echelon146
01-09-08, 23:43
πσσσ παϊδακια .. αργυροπούλι εξω απο λαρισα ... με τα κιλα ...

stratous156
01-09-08, 23:44
ρε παιδια την ταβερνα που βρισκοταν στο μαραθωνα με τις τεραστιες μπριζολες πως την ελεγαν?υπαρχει ακομη?

Jean Baphist
02-09-08, 00:02
το τσεχικο εχει μονο φαγητο? :violin:

stratous156
02-09-08, 00:05
λες να παρεχει και αλλες υπηρεσιες...?να το δοκιμασουμε :D:D:D

Jean Baphist
02-09-08, 00:05
ρε παιδια την ταβερνα που βρισκοταν στο μαραθωνα με τις τεραστιες μπριζολες πως την ελεγαν?υπαρχει ακομη?

χαχαχα

διπλα στο σπιτι μου ειναι...εκει θα πατε μονο με εμενα

ονομα δεν λεω,...διαφηιση δεν κανω

stratous156
02-09-08, 00:08
αληθεια...???σε ζηλευω...θυμαμαι πηγαινα παλια με τους γονεις μου και ξεκοιλιαζομασταν στο φαι...:D:D:D
πως την ελεγαν...???εγω φαει σκαλωμα

Jean Baphist
02-09-08, 00:11
argentina

stratous156
02-09-08, 00:14
ναι ρε π@@στη μου...ειχα κολλησει...φοβερο φαγητο...οσο θυμαμαι τις μπριζολαρες που ειχε...

Timos
02-09-08, 10:32

Αrgentina, ναι υπάρχει ακόμα.
Καμία σχέση βέβαια με πριν από 5-6 χρόνια.

Timos
02-09-08, 10:33
το τσεχικο εχει μονο φαγητο? :violin:

Ναι!

Jean Baphist
02-09-08, 11:27
Αrgentina, ναι υπάρχει ακόμα.
Καμία σχέση βέβαια με πριν από 5-6 χρόνια.

σωστος, απλα καμια σχεση..για αυτο εχει πεσει και η κινηση...προχτες τα πινα με τον ιδιοκτητη της..φιλος του ροτσα

vladismotortechs
02-09-08, 15:40
Ε ας κανω μια ερωτιση γενικου περιεχομενου και κριτικης εχετε παει ολοι στην λαδοκολα να φανταστω! απο ποιοτητα στο κρεας τι σας λεει? αν η ερωτιση μου ειναι (κακη) Παρακαλω να διαγραφει

GeoZ
02-09-08, 16:08
Ε ας κανω μια ερωτιση γενικου περιεχομενου και κριτικης εχετε παει ολοι στην λαδοκολα να φανταστω! απο ποιοτητα στο κρεας τι σας λεει? αν η ερωτιση μου ειναι (κακη) Παρακαλω να διαγραφει

Λαδόκολλα υπάρχουν αρκετά μαγαζιά και εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη, εγώ μπορώ
να σου πω για Καλλιθέα και Καισαριανή που έχω πάει με τους θείους μου,(και οι 3
χασάπηδες) αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ποστάρω τέτοια απάντηση.

vladismotortechs
03-09-08, 15:38
ερωτιση προς τους moderator-administrator επιτρεπεται να αναφερουμε αρνητικα σχολια σε ποιοτητα ??/

Timos
03-09-08, 15:45
Γιατί όχι?

vladismotortechs
03-09-08, 15:47
Γεια σου τιμο! πιθανων λογο δυσφημησης?

Giannis 147
03-09-08, 18:07
Πεινιρλι ο Θεμης στην 25ης Μαρτιου 25 στη Δροσια

Jean Baphist
03-09-08, 18:14
Θερισσο Χανιων, ο ΑΝΤΑΡΤΗΣ...

ΑΠΑΙΧΤΟ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΜΕς...

Μέγας Ανατολικός
03-09-08, 20:24
"Λευτέρης ο Πολίτης" στην Σατομβριάδου!Απλά το καλύτερο πίττα-μπιφτεκάκι ever!

"Τέλης" Πλατεία Κουμουνδούρου ! Τα καλύτερα μπριζολάκια ever!

"Χαρά" Πατησίων - Άνω Πατήσια! Το καλύτερο καταΐφι σπέσιαλ (εκμέκ παγωτό) ever!

Όσοι έχουν φάει σε κάποιο απ'αυτά θα χαμογελάνε τώρα!;)

Giannis 147
03-09-08, 22:40
ΠΑΣΙΦΑΗ στην πλατεια Μεμου στον Κορυδαλλο.
Κρητικο σαν σπιτικο και πολυ καλο παλαιο κρασι

vladismotortechs
03-09-08, 23:54
χα! φιλε manoysakis dimitrios εχω φαει στον τελη πολυ καλος! αλλα εφαγε και μια κληση για παρκαρισμα εκει ο κολητος μου με το puntaki Giannis 147!!! αυτο ειναι το διασημο μαγαζι με τα πεινιρλι στην δροσια? αν ναι το εψαχνα καιρο και κανενας δεν ηξερε για πες κανα μενου!!! εχει και με παστουρμα και αυγο???

stratous156
03-09-08, 23:57
στο καπνισμενο τσικαλι(μαλλον ετσι πρεπει να λεγεται)εχει φαει καποιος?
εχει κρητικα εδεσματα και βρισκεται επι της λαυριου

NiVo
03-09-08, 23:59
Καπνιστό τσικάλι, απέναντι από την πλατεία των Γλυκών Νερών.
Πολύ καλή κρητική κουζίνα original και όταν είχα πάει είχε και live λυράρηδες και μαντινάδες.
Καλή εξυπηρέτηση, μέτριες τιμές.

Giannis 147
04-09-08, 00:00
Giannis 147!!! αυτο ειναι το διασημο μαγαζι με τα πεινιρλι στην δροσια? αν ναι το εψαχνα καιρο και κανενας δεν ηξερε για πες κανα μενου!!! εχει και με παστουρμα και αυγο???

Μαλλον αυτο ειναι :lol::lol:
Θα σου γραψω και τηλεφωνο αυριο ομως γιατι τωρα παω για νανι.
Ε απο αυτο που λες πρεπει να εχει αν και εγω ενα απλο πεινιρλι με κιμα τρωω.
Εκει θα παρεις οπωσδηποτε και σαγανακι. Θα καταλαβεις γιατι. Τιμες πολυ καλες.
Και εχει και πιατα της ωρας οπως φιλετο, μπριζολες κλπ

stratous156
04-09-08, 00:05
Καπνιστό τσικάλι, απέναντι από την πλατεία των Γλυκών Νερών.
Πολύ καλή κρητική κουζίνα original και όταν είχα πάει είχε και live λυράρηδες και μαντινάδες.
Καλή εξυπηρέτηση, μέτριες τιμές.
περναω απο εκει αρκετα συχνα και εν εχει τυχει να κατσω
αφου λες οτι εχει και γνησια κρητικη κουζινα θα ειναι καταπληκτικο μαγαζι.
θα το τιμησω λιαν συντομως:D:D:D

matadorq4
04-09-08, 00:48
στο καπνισμενο τσικαλι(μαλλον ετσι πρεπει να λεγεται)εχει φαει καποιος?
εχει κρητικα εδεσματα και βρισκεται επι της λαυριου

Εχω παει και εγω,αρκετα καλο και νομιζω ο ιδιοκτητης ειναι αδελφος του Ξυλουρη.
Ζυγος Αδαμαντας Μηλου
Altamira Μαρουσι
Αρχοντουλα ΠΛακα Μηλου
ο Κηπος της Εδεμ(Λιβανεζικο)Χαλανδρι
Κουκλακι για χαβαλε

vladismotortechs
04-09-08, 14:01
Πλατεια Πεντελης Ο Ιορδανης μονο καλαμακια και λουκανικα χωριατικα ταβερνα καλο φαγητο νορμαλ τιμες (για εμενα ειναι εκδρομη να παω εκει μιας και μενω Αγ.Δημητριο)

Giannis 147
05-09-08, 20:18
Οποιος θελει παραδοσιακο σουβλακι τοτε ας παει ή στον Καραμπαμπα ή στον Πολυβιο.
Βρισκονται στον Πειραια στον Αγ. Διονυση στην αρχη της οδου Αγιου Δημητριου.

Ακομη πιο καλο ειναι ενα παμπαλαιο σουβλατζιδικο στην Ανδριανου στο Κερατσινι πισω απο την Κοπη για οσους ξερουν.
Με μπιφτεκι σπιτικο και καυτερη σαλτσα.....
Βουρ παιδια.....χανετε

NiVo
05-09-08, 20:47
Πλατεια Πεντελης Ο Ιορδανης μονο καλαμακια και λουκανικα χωριατικα ταβερνα καλο φαγητο νορμαλ τιμες (για εμενα ειναι εκδρομη να παω εκει μιας και μενω Αγ.Δημητριο)
:ilove::ilove: Ο Ιορδάνης είναι top!!

Giannis 147
05-09-08, 20:50
Υπερβολες..... :P
Ελα στα παραπανω να δεις τι εστι τοπ :lol:

Dimid
05-09-08, 20:58
Περίπου στην μέση διαδρομής Τρίπολης (προς) Σπάρτη,"στου Παπαναστάση".σχάρα,παιδάκια.καλαμάκια.δικό του ψωμί.δικές του ελιές και σαλάτα χωριάτικη σκάφης.
Όποιος αντέχει.:s5oeat:

stallion3.2
05-09-08, 22:17
το καλύτερο takeaway είναι στην Ξάνθη, ΕΔΕΣΜΑ!!!!!!

stratous156
05-09-08, 22:21
φοβερο μεζεδοπωλειο στο ηρακλειο -κρητης ειναι ο λυχνοστατης

Jean Baphist
05-09-08, 22:46
ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ....

ΕΥ-ΟΙΝΟΣ

ΤΡΟ ΜΕ ΡΟ!

NiVo
06-09-08, 09:24
Υπερβολες..... :P
Ελα στα παραπανω να δεις τι εστι τοπ :lol:
Αμα δεν έχεις φάει στον Ιορδάνη και εκφέρεις γνώμη έχεις ΒΑΝ.
Πήγαινε φάε λοιπόν να το γλυτώσεις...:P

Και σε σχέση με τις καυτερές σαλτσες και τα μπιφτέκια στο σουβλάκι, εγώ είμαι παραδοσιακός ρε, δεν τρώω gay σουβλάκια.

Dimid
06-09-08, 09:28
Αμα δεν έχεις φάει στον Ιορδάνη και εκφέρεις γνώμη έχεις ΒΑΝ.
Πήγαινε φάε λοιπόν να το γλυτώσεις...:P

Και σε σχέση με τις καυτερές σαλτσες και τα μπιφτέκια στο σουβλάκι, εγώ είμαι παραδοσιακός ρε, δεν τρώω gay σουβλάκια.

:hysterical:

marios_zio7
06-09-08, 09:39
ο λυχνοστατης στο ηρακλειο οντως φανταστικο μεζεδοπωλειο
για μασα ΠΟΛΥ καλυβια .... στον μουρουζη,,,
πολυ κρεας
και ψαρικα κατω προς σουνιο στα λεγραινα στα φαναρια
οπως επισης και στο κορωπι στον "παραλαιμο"
απιστευτο μαγαζακι αν και λιγο παλιο

NIKOLAOS
08-09-08, 14:50
Πολύ καλό Ιταλικό εστιατόριο στην Βούλα το genovese, άριστη εξυπηρέτηση και πολύ καλή ποιότητα υλικών σε όλα του, αν και κάπως τσιμπημένες οι τιμές...
Ιταλικό γαρ!
Αντίστοιχων τιμών και ποιότητας Μεξικάνικο στην γλυφάδα (Buffalo Bill)

TIFOSI
08-09-08, 15:06
...Αντίστοιχων τιμών και ποιότητας Μεξικάνικο στην γλυφάδα (Buffalo Bill)

Εξαιρετικό το Buffalo...αλλά κλαίει η τσέπη σου...:lol:

Brouslee
08-09-08, 15:10
TO μεξικανικο(τεξ-μεξ)για την ακριβεια,AZTEC στην Ν.Ερυθραια.

http://www.athinorama.gr/restaurants/data/categories/default.aspx?id=150

Tip:Εκπληκτικη μαργαριτα!!:s5oeat:

Jean Baphist
08-09-08, 15:18
το καλυτερο μεξικανικο ειναι το dos hermanos στην κηφιασια...δουλευε ο κολλητος μου ο Κωστας με την deltona, μελος του alfisti...

απειρες μαργαριτες...

TIFOSI
08-09-08, 15:22
το καλυτερο μεξικανικο ειναι το dos hermanos στην κηφιασια...δουλευε ο κολλητος μου ο Κωστας με την deltona, μελος του alfisti...

απειρες μαργαριτες...

Εκπληκτικό όντως και αυτό...έχω δουλέψει αυτό το μαγαζί για σχεδιασμό επικοινωνιακού υλικού...

Brouslee
08-09-08, 15:22
Eιχα παει αλλα δεν τρελαθηκα κιολας.Περνα μια βολτα απο το παραπανω και θα δεις..

NIKOLAOS
08-09-08, 16:07
Εξαιρετικό το Buffalo...αλλά κλαίει η τσέπη σου...:lol:

Έτσι έτσι....:(

nick4591
18-09-08, 03:48
''Don Rozario'' στην παραλία Ραβδούχας Ν.Χανίων στο δεύτερο πόδι (κρυμμένο), μεσογειακή κουζίνα... οι καλύτερες μακαρονάδες με θαλασσινά της ζωής μου...τραπέζι τον Αυγουστο, ούτε για δείγμα, όλα κλεισμένα απο τους ντόπιους... όποιος δοκιμάσει και πηγαίνει σε ιταλικά και τέτοια στην Αθήνα δεν θα θέλει να ξαναπατήσει σ΄αυτά...

bikey77
18-09-08, 09:27
Βλέπω ότι σε πολλούς αρέσει το Τσέχικο αλλά δεν έχετε πάει στο καλύτερο εκ των 2 που υπάρχουν στην Αθήνα, τη "Βοημία". Γνήσια Τσέχικη κουζίνα, πλούσιος κατάλογος, τεράστια πιάτα, άφθονη Τσέχικη μπύρα και πολύ ωραίο περιβάλλον.

link (http://www.bohmia.gr)

Jean Baphist
18-09-08, 11:32
Cippοlino...ελληνικες γευσεις μπερδεμενες τελεια με ιταλικες...πολυ οικονομικο στην Ασκληπιου...οποτε θελετε κανονιζουμε!το εχει και γνωστος...εκει ημουν χτες

Makedonas
18-09-08, 12:52
Δεν ξέρω εαν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα ΑΛΛΑ αξίζει τον κόπο...

TACOS BUENOS στο Χαλάνδρι... (Δοκιμασμένο και προσιτό... ;) )

Α, εννοείται ότι πρόκειται για μεξικάνικο... :)

stratous156
18-09-08, 12:54
απλα τελειο...:ilove::ilove::ilove:

GeoZ
18-09-08, 18:19
Συνλιγούριδες :s5oeat: Καμιά συνταγή μπορούμε να ποστάρουμε; η μόνο ετοιματζήδικα;

nick4591
18-09-08, 18:22
Συνλιγούριδες :s5oeat: Καμιά συνταγή μπορούμε να ποστάρουμε; η μόνο ετοιματζήδικα;

Ναι, δεν βάζουμε και μια κυράτσα να λέει τα ζώδια ? :P

NIKOLAOS
19-09-08, 15:52
Παίδες έχουμε κανένα καλό μαγαζί στην περιοχή Χαλανδρίου - Αγ. Παρασκευής για καλό φαγητό;;

Jean Baphist
19-09-08, 15:54
Tα σουβλατζιδικα στην πλατεια :lol:

NIKOLAOS
19-09-08, 15:57
Έλα έλα σου ήρθε τώρα.....

:P :P

Jean Baphist
19-09-08, 15:58
Στο Κουκλακι εχεις παει?

NIKOLAOS
19-09-08, 16:02
Ναι ρε φίλε, ξέρεις κανένα άλλο με ωραίο περιβάλλον;;

soutulu
19-09-08, 16:02
Στο Κουκλακι εχεις παει?

Σωστος ο Χαρης..Μετραει σαν επιλογη αν και λιγο ακριβο για αυτο που προσφερει..
Τωρα εξαρταται τι εννοεις καλο φαγητο!Εχει πολυ καλο φαγητο στο Da Vinci στην Α.Παρασκευη διπλα απο το Ferrari club ακριβουτσικο και εκει αλλα ο χωρος ειναι απιθανος και μια χαρα φαγητο εχει και October fest στην πανω πλατεια

NIKOLAOS
19-09-08, 16:04
Da vinci εεεε;;;
και δεν έχω πάει εκεί...
θέλει να κρατήσεις τραπέζι για Σαββάτο βράδυ;;

soutulu
19-09-08, 16:14
Λογικα ναι ...

2106000102 Χτυπα ενα τηλεφωνο!30 και κατι ευρω το ατομο παει...Αναλογως ετσι...

Για checkare και εδω: http://www.athens-life.com/selides/etel.php?code=153&cat=food

stratous156
19-09-08, 20:47
Da vinci εεεε;;;
και δεν έχω πάει εκεί...
θέλει να κρατήσεις τραπέζι για Σαββάτο βράδυ;;
σιγουρα θελει κρατηση νικο...γινεται ψιλοπανικος...
αν και πιασοκωλε ειναι φοβερο το μαγαζι ,πολυ χλιδα μεσα και πολυ ωραιο φαγητο...

stallion3.2
20-09-08, 21:32
Ναι ρε φίλε, ξέρεις κανένα άλλο με ωραίο περιβάλλον;;

Χολαργός 'Η παλιά Ιστορία' ώραιο περιβάλλον και καταπληκτικό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές..να δοκιμάσεις οπωσδήποτε μανιτάρια και πατατού

Dimid
21-09-08, 20:19
Χολαργός 'Η παλιά Ιστορία' ώραιο περιβάλλον και καταπληκτικό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές..να δοκιμάσεις οπωσδήποτε μανιτάρια και πατατού

Που στο Χολαργό ?

kimon
21-09-08, 22:47
Για ξεχωριστά πιάτα και κλίμα "Αρχαίων γεύσεις" στην Καστέλλα, Επιδαύρου 10 τηλ. 2104138617. www.arxaion.gr (http://www.arxaion.gr)

Ανατολίτικη και πολίτικη κουζίνα κεμπάπ, γιαουρτλού, γλυκά ανατολίτικα - πολύ καλό γλυκό η ΄φωλιά΄ -, " Τικε " στην Κηφισιά, στο Κεφαλάρι. (δεν θυμάμαι διεύθυνση, Χαριλάου Τρικούπη 1 νομίζω).
Επίσης για όσους ξέρουν από Λάρισα, η "Λαδόκολλα" πολύ καλό για ψητά στα κάρβουνα, λουκάνικα, μετσοβόνε ψητό και κρεατικά γενικά.

stratous156
21-09-08, 23:10
Παίδες έχουμε κανένα καλό μαγαζί στην περιοχή Χαλανδρίου - Αγ. Παρασκευής για καλό φαγητό;;
πολυ ωραιο φαγητο εχει στο χαλανδρι στην υδρουσσα που βρισκεται επι της αγιας παρασκευης .ωραιο φαγητο επισης εχει και ο τζιτζικας και μερμυγκας που βρισκεται στην αγιου γεωργιου

kimon
21-09-08, 23:28
Αρκετά καλό ιταλικό -ιδίως για χειροποίητη pasta- είναι και το "Nanninella" στην Αγ. Παρασκευή, Πελοπονήσσου 13 (στο τέρμα της Αγ. Ιωάννου)

Για κινέζικο στο "Golden Phoenix" στη Νέα Κηφισιά, Λ. Τατοϊου 131 τηλ. 2108078640. Πολύ νόστιμη σπεσιαλιτέ -που δεν θυμάμαι πως λέγεται-, οι πίτες που φέρνει και τις γεμίζεις τυλίγοντας τες με κομμάτια πάπιας με γλυκόξινη σάλτσα (σε στυλ "κινέζικου πιτόγυρου" :tongue: ).

nick4591
21-09-08, 23:40
¨"Κρητικός'', στην Κάντζα (τη βρίσκεις κάπως δύσκολα)...ταβέρνα υψηλού επιπέδου για γκουρμέ κρεατοφάγους...(έχει πάρει κι ένα χρυσό σκούφο, άν θυμάμαι καλά, πέρσι στην κατηγορία ''ελληνική κουζίνα'')...έχει πολύ καλό δικό του κρασί που το εμφιαλώνει και το συστήνω ανεπιφύλακτα (αυτό θα τσιμπήσει και λίγο την τιμή του τραπεζιού αλλά αξίζει)...(το όνομα είναι άσχετο... δεν έχει σχεση με κρητική κουζίνα)...
πάρτε κι ενα λινκ οδηγό: http://www.athinorama.gr/index/data/place.aspx?id=3251

stallion3.2
22-09-08, 09:32
Που στο Χολαργό ?

ξέρω να πηγαίνω εμπειρικά και δεν θυμάμαι πως λέγεται ο δρόμος..... κατ'αρχάς ΔΕΝ είναι στο δρόμο όπου βρίσκονται οι καφετέριες tease και angel.... αν δεν κάνω λάθος είναι στο ύψως του Νομισματοκοπείου..ανεβαίνεις το δρόμο και στο δεξί χέρι έχει μία αρκετά μεγάλη πλατεία.κάπου εκεί παρκάρεις γιατί απο την δεξιά πλευρά του δρόμου λίγο μετά την πλατεία και ακριβώς ΔΙΠΛΑ σε ένα φαρμακείο έχει σκάλες για να κατέβεις στο ημιυπόγειο όπου βρίσκεται το μαγαζί.. δεν ξέρω αν έχει ανοίξει (μάλλον ναι) γιατί το καλοκαίρι κλείνει. ελπίζω να σε βοήθησα.....

NIKOLAOS
23-09-08, 15:11
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας, το μπλοκάκι μου έχει πάρει φωτία!!!

Jean Baphist
23-09-08, 16:12
Terina στο Θησειο...

να δοκιμασετε το ψαρονεφρι του

Makedonas
23-09-08, 16:13
Και μια και φτάσαμε στο κέντρο...

ΟΙΝΕΑΣ στο Θησείο
(ασ γουελ...)

Απλά ΤΕΛΕΙΟ...

Μέγας Ανατολικός
23-09-08, 19:12
...ψαρονεφρι ...

Διάβασα καλά?????:omg:

Φεύγω τώρα!:drive:

:D

Jean Baphist
23-09-08, 19:14
το αγαπημενο μου...μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο και απο της Αγορας (με δαμασκηνο)

Dimid
23-09-08, 19:22
ξέρω να πηγαίνω εμπειρικά και δεν θυμάμαι πως λέγεται ο δρόμος..... κατ'αρχάς ΔΕΝ είναι στο δρόμο όπου βρίσκονται οι καφετέριες tease και angel.... αν δεν κάνω λάθος είναι στο ύψως του Νομισματοκοπείου..ανεβαίνεις το δρόμο και στο δεξί χέρι έχει μία αρκετά μεγάλη πλατεία.κάπου εκεί παρκάρεις γιατί απο την δεξιά πλευρά του δρόμου λίγο μετά την πλατεία και ακριβώς ΔΙΠΛΑ σε ένα φαρμακείο έχει σκάλες για να κατέβεις στο ημιυπόγειο όπου βρίσκεται το μαγαζί.. δεν ξέρω αν έχει ανοίξει (μάλλον ναι) γιατί το καλοκαίρι κλείνει. ελπίζω να σε βοήθησα.....

Σίγουρα δεν το ξέρω αλλά καταλαβαίνω που περίπου είναι - thnks

Αγία Παρασκευή κοντά στον Δημόκριτο έχει ταβερνάκι με γμτ τα παιδάκια.Είναι καλύτερο το καλοκαίρι καθότι έχει κήπο,με μικρό-ιδιοκατασκευή-καταρράκτη και πολλά-πολλά λουλούδια,φυτά,πράσινο γενικώς.
2 ζευγάρια,του σκασμού,70 ευρώ με κρασί δικό τους.Ολα τους πολύ ωραία !!

GIWRGOS146
23-09-08, 19:23

Αγία Παρασκευή κοντά στον Δημόκριτο έχει ταβερνάκι με γμτ τα παιδάκια.Είναι καλύτερο το καλοκαίρι καθότι έχει κήπο,με μικρό-ιδιοκατασκευή-καταρράκτη και πολλά-πολλά λουλούδια,φυτά,πράσινο γενικώς.
Ποιο λες?

Dimid
23-09-08, 19:55
Ποιο λες?

Δεν θυμάμαι τ'όνομα γμτ-απλά ξέρω να πηγαίνω.

S.S.
05-10-08, 11:18
Che Sara trattoria

Νοταρά 38 Ταύρος
Αυθεντική ιταλική κουζίνα, όχι πιτσαρία, κανονική καρμπονάρα, ιταλός σεφ, ιταλός ιδιοκτήτης ο οποίος πιάνει και την κιθάρα Παρασκευή και Σάββατο.
Σπιτικό περιβάλλον, νορμάλ τιμές, δύσκολο parking.

Jean Baphist
27-11-08, 08:14
Καντούνι, επί της πεντελης στο χαλανδρι, την εχει surfoφιλος μουμ πηγα χτες, πολυ καλο σπιτικο φαγητο

NiVo
27-11-08, 08:17
Αναχίτα στο Χαλάνδρι...περσική κουζίνα, μόνο για όσους τους αρέσει το είδος.

Jean Baphist
27-11-08, 08:21
εσυ πρωι πρωι διαβαζεις περι γαστρονομιας? :muhaha:

το αναχιτα εχει και οριενταλ χορευτριες?

stratous156
27-11-08, 10:01
Καντούνι, επί της πεντελης στο χαλανδρι, την εχει surfoφιλος μουμ πηγα χτες, πολυ καλο σπιτικο φαγητο
όντως πολύ ωραίο φαγητό και φοβερό κοτόπουλο...

stratous156
27-11-08, 10:02
Αναχίτα στο Χαλάνδρι...περσική κουζίνα, μόνο για όσους τους αρέσει το είδος.
το αναχίτα που είναι νίκο?

konstadin
27-11-08, 10:31

καθε πεμπτη είμαι εκει παρέα με φίλους για τσιπουράκι!

Jean Baphist
27-11-08, 13:35
Στρατο οποτε πας, ζητα το Στρατο και πες
Του ότι εισαι φιλος μου να σε περιποιηθει

Μέγας Ανατολικός
27-11-08, 13:45
"Το ταβερνάκι μας" μικρό αλλά θαυματουργό!:okk:
Παρασκευή - Σαββάτο και ζωντανή μουσική.
Προτιμήστε καθημερινή αλλιώς κλείστε τραπέζι για ΠΣΚ.
Στην Παναγίτσα (Σύνορα Ηλιούπολης-Αργυρούπολης).

Makedonas
27-11-08, 14:56
Δημήτρη, απίστευτο μαγαζί...!!!

Ωραίος κόσμος, καλό κέφι και το φαγητό αρκετά προσεγμένο... ;)

Μέγας Ανατολικός
27-11-08, 15:01
Δημήτρη, απίστευτο μαγαζί...!!!

Ωραίος κόσμος, καλό κέφι και το φαγητό αρκετά προσεγμένο... ;)

stratous156
27-11-08, 20:40
Στρατο οποτε πας, ζητα το Στρατο και πες
Του ότι εισαι φιλος μου να σε περιποιηθει
:okk::okk::okk: σε ευχαριστώ πολύ χάρη

alfetta
27-11-08, 21:52
αφού ρε πάμε όλοι λίγο πολύ στα ίδια μγζιά
γιατί δεν οργανώνουμε μια βολτα?

και για αφάνταστο κέφι μία είναι η ταβέρνα: Χαϊτίδης

Μέγας Ανατολικός
27-11-08, 22:03
αφού ρε πάμε όλοι λίγο πολύ στα ίδια μγζιά
γιατί δεν οργανώνουμε μια βολτα?

και για αφάνταστο κέφι μία είναι η ταβέρνα: Χαϊτίδης

Ο γνωστός Χαΐτίδης που έβγαινε στην τηλεόραση??????:lol:
Πές μου ότι έχει και ταβέρνα να μη μου μείνει άντερο!
Άμα είναι για μάσα τότε στάνταρ μέσα!

Jean Baphist
27-11-08, 22:10
εγω ειμαι μεσα, ανννννννννννν παμε (οπως παντα)

stratous156
27-11-08, 22:37
ποιός είναι ο χαιτίδης ρε παιδιά?

Μέγας Ανατολικός
27-11-08, 22:40
ποιός είναι ο χαιτίδης ρε παιδιά?

Αν είναι αυτός που νομίζω είναι ένας καμμένος (απ'τους ωραίους όμως) που έβγαινε και τραγούδαγε σε κάποιο παρακμιακό κανάλι!

stratous156
27-11-08, 22:45
σωστοοοοοός....http://www.youtube.com/watch?v=XOQVrPdka3k

Jean Baphist
27-11-08, 22:48
να ζησουν οι καμμενοι, με χιλια λεμε@!

stratous156
27-11-08, 22:49
o τύπος πρέπει να έχει τρελλό γέλιο
η ταβέρνα που βρίσκεται?

konstadin
28-11-08, 10:27

dimid είναι στη Πελοπονήσου? Ένα που είναι ξύλινο απέξω? στο αριστερό σου χέρι όπως πας από Αγ.παρασκευή στο δημόκριτο λίγο πριν τη BP?

i87
28-11-08, 10:47
Αυτό πρέπει να λέει. Παλιά είχε γουρουνοπούλα κάθε Παρασκευή νομίζω αλλά τώρα δεν ξέρω έχω καιρό να παω.

konstadin
28-11-08, 10:51
θα το δοκιμάσω συντόμος γείτωνα! (28ης δε μένεις?)

Makedonas
28-11-08, 13:36
Για μάσα, είμαι και εγώ ΜΕΣΑ!!!

Πείτε το πότε και το που... ;)

Επίσης, για θαλασσινά στην Πειραική, ο Marco Antonio (ή κάπως έτσι) είναι δοκιμασμένο και πολύ καλό... ;)

i87
28-11-08, 16:45
θα το δοκιμάσω συντόμος γείτωνα! (28ης δε μένεις?)

:okk:Κοίτα πηγαίναμε με τους γονείς μου και ήταν πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί σταματήσαμε.
:okk:και για τον δρόμο έχεις δει την 146 μου;;;

Δοκίμασε και πε μας μπορεί να ξαναρχίσουμε να πηγαίνουμε.

Για μάσα και εγώ μέσα!!!

konstadin
28-11-08, 22:28
την άλλη πεμπτη θα σου πω για το ταβερνάκι!
μένω λίγο ποιο κάτω από εσένα ι87!

NIKOLAOS
01-12-08, 14:17
Παίδες ωραίο ταβερνάκι με τζάκι μέσα,τεράστιες μερίδες και πολύ φιλικό περιβάλλον είναι η "Ισαβέλλα" στον μέσα δρόνο του Σουνίου από Λαύριο!!
Το μαγαζί είναι επάνω σε αριστερή στροφή (δεξία πλευρά)

marios_zio7
02-12-08, 15:19
οταν λες στο μεσα δρομο ???
μηπως εννοεις εκει που ειναι πολυ στενος ο δρομος ???

stratous156
02-12-08, 21:01
στην αρχή της αμαρυλλίδος στην αγία παρασκευή υπάρχει ένα μαγαζί που λέγεται το πέτρινο του κρητικού έχει πάει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

konstadin
02-12-08, 21:04
καλό φαγητό καλούτσικες τιμές αλλά γίνεται το αδιαχώριτο και δε ψηνομαι να πηγαίνω.

stratous156
02-12-08, 21:07
και τις καθημερινές γίνεται πανικός?

konstadin
02-12-08, 21:08
κατι γίνεται.Πέμπτη που είχα πάει παλί χαμος γινόταν.

NIKOLAOS
03-12-08, 13:42
οταν λες στο μεσα δρομο ???
μηπως εννοεις εκει που ειναι πολυ στενος ο δρομος ???

Εκεί ακρίβως που ο δρόμος είναι μισή λωρίδα και με απανωτές στροφές!

vladismotortechs
03-12-08, 14:32
αυτο ειναι το πασιγνωστο πεινιρλαδικο?

JohnGT
03-12-08, 15:36

Νομίζω ο Ελευθεριάδης είναι πιο γνωστός.

vladismotortechs
03-12-08, 15:41
ποιος ειναι αυτος ?
ετσι τον λενε?

JohnGT
03-12-08, 16:19
ποιος ειναι αυτος ?
ετσι τον λενε?

Πεινιρλαδικο στη Δροσια.
Ετσι τον λενε, δεν ειναι πανω στο κεντρικο δρομο, αλλα δεν ξερω να σου πω οδο:confused:

Giannis 147
03-12-08, 19:20

http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=17229&page=7
Μηνυμα 66 :whistling:

vladismotortechs
04-12-08, 14:36
οκ απλα για επιβεβαιωση ευχαριστω Giannis 147 (http://www.alfisti.gr/forum/member.php?u=6046)

stratous156
05-12-08, 02:14
στην αρχή της αμαρυλλίδος στην αγία παρασκευή υπάρχει ένα μαγαζί που λέγεται το πέτρινο του κρητικού έχει πάει κανείς να μας πει εντυπώσεις?
πήγα σήμερα με την κοπέλα μου να φάμε ...
πολύ ωραίο φαγητό και αρκετά καλό το περιβαλλόν...
όσοι πιστοί προσέλθετε...

marios_zio7
25-02-09, 12:55
πεινες εχουν πεσει ???

Jean Baphist
03-06-09, 23:29
Sultan Kebab, στην Βασ Γεωργιου, Salonik

ειχα να φαω doner kebab απο αγγλια πολυ καιρο...πολυ καλο σις κεμπαπ επισης:s5oeat::cool:

Giulimeo
13-07-09, 22:26
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς κανενα ιταλικό με αυθεντικές ιταλικές συνταγές? Αυθεντικές όμως...όχι σαν κάποια ιταλικά εστιατόρια (και καλά) που σερβίρουν την καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος....Αν το πεις σε ιταλό αυτό θα σε φάει. Το είχα πει κάποια στιγμή σε ιταλό που κάναμε παρέα πως κάνουν την καρμποναρα ελλάδα και έφρυξε...Σε όσα έχω πάει όλα βάζουν κρέμα γάλακτος. Απο εκει ακταλαβαίνω τι σόι εστιατόριο είναι...Επίσης όσοι έχουν πάει ιταλία θα ξέρουν ότι η πίτσα είναι με λεπτό ζυμάρι και το πολύ 3 υλικά...όχι κατι πίτσες σας λατέρνα που τις χωνεύεις την άλλη μέρα... Ευχαριστώ πολύ

vero alfista
13-07-09, 22:35
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς κανενα ιταλικό με αυθεντικές ιταλικές συνταγές? Αυθεντικές όμως...όχι σαν κάποια ιταλικά εστιατόρια (και καλά) που σερβίρουν την καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος....Αν το πεις σε ιταλό αυτό θα σε φάει. Το είχα πει κάποια στιγμή σε ιταλό που κάναμε παρέα πως κάνουν την καρμποναρα ελλάδα και έφρυξε...Σε όσα έχω πάει όλα βάζουν κρέμα γάλακτος. Απο εκει ακταλαβαίνω τι σόι εστιατόριο είναι...Επίσης όσοι έχουν πάει ιταλία θα ξέρουν ότι η πίτσα είναι με λεπτό ζυμάρι και το πολύ 3 υλικά...όχι κατι πίτσες σας λατέρνα που τις χωνεύεις την άλλη μέρα... Ευχαριστώ πολύ
Vincenzo στην Γλυφαδα και Nanninela Αγια Παρασκευη,Πελοποννησου13

stallion3.2
13-07-09, 23:20
δυστυχώς όμως ενώ όλα είναι φοβερά στου vincenzo, στην καρμπονάρα λίγη κρέμα γάλακτως την βάζει...

Waterspout
13-07-09, 23:24
η σωστη κορμπαναρα νικο ειναι με αυγα και μπεϊκον σωστα?και οχι με κρεμα γαλακτος?

GeoZ
14-07-09, 02:45
η σωστη κορμπαναρα νικο ειναι με αυγα και μπεϊκον σωστα?και οχι με κρεμα γαλακτος?

Αυγά,πανσέτα σε κύβους και φρέσκο πιπέρι :s5oeat:

akiskaps
14-07-09, 08:19
CHE SARA Νοταρα 38 στον Ταυρο.Πολυ μικρη τρατορια με ιταλο ιδιοκτητη-μαγειρα που φτιαχνει την καρμποναρα οπως τη θελεις.
Παντως αν ηθελα ιταλικο εστιατοριο για δειπνο θα επελεγα το AL DENTE Θουκιδιδου 19 στο Καλαμακι κ ας μη φτιαχνει την καρμποναρα "ιταλικα"

bologna
14-07-09, 15:32
Αυγά,πανσέτα σε κύβους και φρέσκο πιπέρι :s5oeat:
παντσέτα καπνιστή ...:s5oeat:

martinelli
14-07-09, 15:38
Μολις εφαγα και παλι πεινασα.:P

...:::M::A::N::O::S:::...
14-07-09, 16:33
CHE SARA Νοταρα 38 στον Ταυρο.Πολυ μικρη τρατορια με ιταλο ιδιοκτητη-μαγειρα που φτιαχνει την καρμποναρα οπως τη θελεις.
Παντως αν ηθελα ιταλικο εστιατοριο για δειπνο θα επελεγα το AL DENTE Θουκιδιδου 19 στο Καλαμακι κ ας μη φτιαχνει την καρμποναρα "ιταλικα"

+1

Πάντως το καλύτερο ιταλικό αν και λίγο ακριβό το έχω φάει στο Pasta Ragusa στην γλυφάδα...
6 τραπέζια όλα και όλα...αλλά τα πιάτα φτιάχνονται εκείνη την ώρα και είναι όλα πραγματικά ιταλικές συνταγές...δοκιμάστε το προσούτο με μοτσαρέλα και θα πάθετε πλάκα...:dizzy:

Giannis 147
14-07-09, 17:28
http://www.in2life.gr/delight/eat/articles/140893/article.aspx

http://www.exodos.gr/index.php?ctg=gourmet&sub=details&id=1299

Giulimeo
14-07-09, 22:38
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα ξεκινήσω με το Pasta Ragusa

Biscione
14-07-09, 23:10
υπαρχουν πολλες εκδοσεις της καρμποναρας
η καλυτερη κατ εμε ειναι με αβγα λιγη κρεμα γαλακτος
τυρι πεκορινο και φυσικα γκουαντσαλε και οχι πανσετα καπνιστη
μπολικο πιπερη και λιγο μαιντανο

vero alfista
14-07-09, 23:11
Χμμ...
Οκ ελα τωρα απο το chat να ποσταρω κανα συβλακο...:lol:

vladismotortechs
10-09-09, 15:41
αληθεια δεν υπαρχει κανενας απο εδω
που να εχει ταβερνα η κατι τετοιο?

NiVo
10-09-09, 15:48
Και να υπάρχει μάλλον θα φοβάται να το μαρτυρήσει...:lol:

Makedonas
10-09-09, 16:20
:iagree:

GeoZ
10-09-09, 16:35
Και να υπάρχει μάλλον θα φοβάται να το μαρτυρήσει...:lol:

Ε ναι δεν θέλουμε και πολύ να οργανώσουμε group μάσα και να φάμε ακόμα και
τις καρέκλες :lol:

endless
10-09-09, 18:18
Ο galanos νομίζω...

stamserres3
10-09-09, 18:21
αληθεια δεν υπαρχει κανενας απο εδω
που να εχει ταβερνα η κατι τετοιο?

εσενα το μυαλο σου παλι στο φαι!!!!:lol::lol:

ρε θα χανετε κιλα\ιππο!!!:hysterical::hysterical:

vladismotortechs
11-09-09, 00:00
εσενα το μυαλο σου παλι στο φαι!!!!:lol::lol:

ρε θα χανετε κιλα\ιππο!!!:hysterical::hysterical:

ασε εση κυριε πιτογυρε-μπουγατσολαγνε κατασπαρακτη δεν σε ξερουμε νομιζεις??:hysterical::hysterical::hysterical::hys terical::hysterical::hysterical:

εγω προτεινω οποιος εχει ταβερνα εστιατοριο σαντουιτσαδικο και οτιδηποτε περι ορεξεως να μας πει που ειναι να τον τιμησουμε οποτε και οποιος θελει μια οικογενια ειμαστε εξαλου ετσι το βλεπω εγω προσωπικα

οι διαχειριστες τι λενε? συμφωνουνε?:drink::s5oeat::s5oeat::s5oeat:

endless
11-09-09, 00:01
Αν μας προσέξει....:s5oeat::s5oeat::s5oeat:

Jean Baphist
11-09-09, 00:02
PAROS

Χαρουλα @ μαρπησα

alfa8c2900
11-09-09, 00:15

Βασικά υπάρχουν δύο συνταγές για τη Carbonara μία Ρωμαική.....και μία Εμιλιάνικη....στη πραγματικότητα παρότι σήμερα οι περισσότεροι ιταλοί νομίζουν ότι η αυθεντική συνταγή είναι η ρωμαική με αυγά,guanciale etc. η παλαιότερη συνταγή όμως γεννήθηκε στο Riccione και βασίζεται σε κρέμα γάλλακτος,βούτυρο,bacon,λιωμένο τυρί,σκόνη από κρόκο αυγού,φρέσκο πιπέρι και μαιντανό...μάλιστα ο δημιουργός του πίατου το 1944 ο μπολωνιέζος Renato Gualandi είναι ακόμα εν ζωή.....υπερασπίζοντας τη πραγματική carbonara...και όχι το ομώνυμο ρωμαικό πιάτο που ακολούθησε αργότερα στα τέλη της δεκαετίας του '40....

vladismotortechs
11-09-09, 00:24
Βασικά υπάρχουν δύο συνταγές για τη Carbonara μία Ρωμαική.....και μία Εμιλιάνικη....στη πραγματικότητα παρότι σήμερα οι περισσότεροι ιταλοί νομίζουν ότι η αυθεντική συνταγή είναι η ρωμαική με αυγά,guanciale etc. η παλαιότερη συνταγή όμως γεννήθηκε στο Riccione και βασίζεται σε κρέμα γάλλακτος,βούτυρο,bacon,λιωμένο τυρί,σκόνη από κρόκο αυγού,φρέσκο πιπέρι και μαιντανό...μάλιστα ο δημιουργός του πίατου το 1944 ο μπολωνιέζος Renato Gualandi είναι ακόμα εν ζωή.....υπερασπίζοντας τη πραγματική carbonara...και όχι το ομώνυμο ρωμαικό πιάτο που ακολούθησε αργότερα στα τέλη της δεκαετίας του '40....

ωρεα!

απο προσουτο πως παμε?

billkour
11-09-09, 00:57
καπου ειχα ακουσει ότι την ονομασια της ,την πηρε απο αυτους που δουλευαν στα ιταλικα ορυχεια τους οποιους τους ταιζαν μακαρονια* για να αντεχουν στις αντιξοες συνθηκες..Ο ανθρακορυχος στα ιταλικα ειναι νομιζω carboniera,εξου κ το καρμποναρα!!

*μαζι με κατι αλλο που δεν το θυμαμαι

alfa8c2900
11-09-09, 03:54
καπου ειχα ακουσει ότι την ονομασια της ,την πηρε απο αυτους που δουλευαν στα ιταλικα ορυχεια τους οποιους τους ταιζαν μακαρονια* για να αντεχουν στις αντιξοες συνθηκες..Ο ανθρακορυχος στα ιταλικα ειναι νομιζω carboniera,εξου κ το καρμποναρα!!

*μαζι με κατι αλλο που δεν το θυμαμαι

βασικά οι Carbonari ή η Carboneria αλλιώς ήταν μια μυστική οργάνωση όπως η φιλική εταιρία που κινήθηκε για την ενοποίηση και τη δημιουργία Ιταλικού κράτους στις αρχές του 19ου αιώνα...υπήρχε και μια γαλλική οργάνωση με αντίστοιχα κοινωνικά ιδεώδη η Charbonnerie της οποίας μέλος ανάμεσα στους άλλους ήταν ο Lafayette και o Napoleon ο 3ος.....μάλιστα για λίγα χρόνια υπήρξε και η διεθνής καρμπονερία(Charbonnerie Démocratique Universelle)....καπου γύρω στο 1830 ύπο τον Filippo Buonarroti... και στην Πορτογαλλία υπήρξε αντίστοιχο κίνημα..... σημειωτέον ότι σαν βάση το κίνημα ήταν αντιμοναρχικό και αντικληρικό....άλλες μεγάλες προσωπικότητες μέλη του κινήματος ήταν ο Giuseppe Mazzini και ο lord Byron...
Παρόλα αυτά η carbonara δημιουργήθηκε τη δεκαετία του '40.....το '44 η μια έκδοση...και μερικά χρόνια αργότερα η άλλη και πιο γνωστή σήμερα στην Ιταλία....και οι δύο κυρίως για να ικανοποιήσουν τα αμερικανικά στρατεύματα που βρίσκοταν τότε στην Ιταλία....

υ.γ. εννοείται πως carbonaro σε μερικές ιταλικές διαλέκτους σημαίνει ανθρακορύχος...αν και η χρήση του ονόματος από την οργάνωση είναι σημειολογική...και σταδιακά πήρε την έννοια του αντιμοναρχικού και αντικληρικού......μη ξεχνάμε ότι αυτή η συνταγή δημιουργήθηκε λίγο πριν το δημοψήφισμα του 1946 για τη μοναρχία στην ιταλία....

vladismotortechs
11-09-09, 15:18
μια μακαροναδα
ενα πιατο
μια ιστορια!

nasos
11-09-09, 21:16
μια μακαροναδα
ενα πιατο
μια ιστορια!
δεκα σουβλακια
μια τζατζικι
μια χωριατικη :s5oeat:

Biscione
11-09-09, 21:33
τι να κλαση η ιστορια του σουβλακιους μπροστα στην καρμποναρα. ρεε
καθε ξυλακι και καημος..

nasos
11-09-09, 21:41
τι να κλαση η ιστορια του σουβλακιους μπροστα στην καρμποναρα. ρεε
καθε ξυλακι και καημος..
ναι ναι,καθε καημος κ δακρυ..
ξες ωρε την ιστορια του σουβλακιου που μιλας?
τι λορδος βυρωνας κ ππριες..
το σουβλακι υπηρχε πολυ ακομα πριν παρουν οι ελληνες το
αλφαβητο απ τους φοινικες κ με το που το προσαρμοσαν στις αναγκες τους
η πρωτη λεξη ηταν το σουβλακι.
814 μ.Χ

Biscione
11-09-09, 21:47
το χοιρινο η το κοτοπουλισιο?

nasos
11-09-09, 22:05
το χοιρινο ρε φιλε.:cool:
το κοτοπουλιτσινο ειναι φεικ σουβλακι οπως τα σεατ κ δεν μπορεις
να το φας ξεροσφυρι με τζατζικι κ κανα στεγνο μπυροπουλι.
πρεπει να ξες οτι το λευκο κρεας τρωγεται με τα χερια κ οι δηθεν
γαστρονομοι το εχουν ενταξει στα μαστ του κυριως πιατου.
προφανως για να πουλησουν κρασια..

nasos
11-09-09, 22:07
με πιανς η θελεις κ του λοου σου πμ?:search:

Biscione
11-09-09, 22:25
εισαι βικιπεντια
τελος

:lol:

γιατι να με στειλεις πμ
αγαπη εγω δεν ειμαι σαν το κοληταρι σου τον ντιμι τον φυλακτονε δεν παρεξηγουμε..

Dimid
12-09-09, 11:09
ναι ναι,καθε καημος κ δακρυ..
ξες ωρε την ιστορια του σουβλακιου που μιλας?
τι λορδος βυρωνας κ ππριες..
το σουβλακι υπηρχε πολυ ακομα πριν παρουν οι ελληνες το
αλφαβητο απ τους φοινικες κ με το που το προσαρμοσαν στις αναγκες τους
η πρωτη λεξη ηταν το σουβλακι.
814 μ.Χ

Οι Ελληνες δεν πήραν τιποτε. Το λατινικό αλφαβητο ειναι το αρχαιο-κρητικό, το οποίο και εφτασε μεχρι την Φοινίκη λόγω του ότι οι Μινωιτες ειχαν τον ιό της εξερευνησης. Τα συμβολα ειναι ολοιδια, οι Φοινικες προσεθεσαν καποια, καθότι δεν ειχαν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τα "μινωικά" ως ειχαν.
Το 800 π.Χ. ο Παλαμήδης, ιός του Ναυπλίου, προσεθεσε του φθόγγους, δημιουργώντας και τον γραπτό καθ'όλα λόγο. Το θεμα ποιός πήρε τι εχει πολλές προεκτασεις και φυσικά πολιτιστικά συμφεροντα, ειναι μια πολύ μεγάλη ιστορία, αλλά καιρός να τους πετάμε πίσω στα μουτρα οποια π@π@ρια μας φουρνίζουν.

Σουβλάκι είπες ε :s5oeat:

vladismotortechs
13-09-09, 15:30
πιτσες τρωμε χαμπουργκερ και μακαροναδες τρωμε
ενα καλο και σωστο σουβλακι δεν το βαριομαστε ποτε!
και οθτε προκειται

Biscione
13-09-09, 15:38
ετσιιιιιιιιιιιιιιι

Varypodaros
13-09-09, 16:32
το χοιρινο ρε φιλε.:cool:
το κοτοπουλιτσινο ειναι φεικ σουβλακι οπως τα σεατ κ δεν μπορεις
να το φας ξεροσφυρι με τζατζικι κ κανα στεγνο μπυροπουλι.

γ@μησε... :hysterical: :hysterical: :hysterical::hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

κακα τα ψεματα, εγω βαζω στην ακρη το σουβλακι για λιγο κοντοσουβλι... οπως και να το κανουμε, ειναι πιο μερακληδικο...

vladismotortechs
13-09-09, 16:38
γ@μησε... :hysterical: :hysterical: :hysterical::hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

κακα τα ψεματα, εγω βαζω στην ακρη το σουβλακι για λιγο κοντοσουβλι... οπως και να το κανουμε, ειναι πιο μερακληδικο...

ε και εγψ το βαζω στην ακρη για λιγο αντικριστο αρνι (κρητικος τροπος ψησηματος)

αλλα μιλαω για μπαμ κλασικα ετοιμα φαγητα στο θεμα σουβλακι

billkour
13-09-09, 16:55
μετα κ τη σημερινη βροχη,με βλεπω αυριο να μαζευω σαλιγκαρια!!!:s5oeat::s5oeat::s5oeat::s5oeat:

vladismotortechs
13-09-09, 17:02
χοχλιους μπουρμπουριστους που κανουνε και οι κρητικοι βασιλακη?

alfa8c2900
13-09-09, 17:10
Οι Ελληνες δεν πήραν τιποτε. Το λατινικό αλφαβητο ειναι το αρχαιο-κρητικό, το οποίο και εφτασε μεχρι την Φοινίκη λόγω του ότι οι Μινωιτες ειχαν τον ιό της εξερευνησης. Τα συμβολα ειναι ολοιδια, οι Φοινικες προσεθεσαν καποια, καθότι δεν ειχαν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τα "μινωικά" ως ειχαν.
Το 800 π.Χ. ο Παλαμήδης, ιός του Ναυπλίου, προσεθεσε του φθόγγους, δημιουργώντας και τον γραπτό καθ'όλα λόγο. Το θεμα ποιός πήρε τι εχει πολλές προεκτασεις και φυσικά πολιτιστικά συμφεροντα, ειναι μια πολύ μεγάλη ιστορία, αλλά καιρός να τους πετάμε πίσω στα μουτρα οποια π@π@ρια μας φουρνίζουν.

Σουβλάκι είπες ε :s5oeat:

Κρίμα που ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι το αλφάβητο το υιοθέτησαν από τους Φοίνικες οι...σαφώς με τις απαραίτητες αλλαγές για να ταιρίαζει στις διάφορες "Ελληνικές" γλώσσες και διαλέκτους...

υ.γ. και βάζω σε εισαγωγικά τη λέξη ελληνικές γιατί όταν υιοθετήθηκε δεν υπήρχε ένα τέτοιο έθνος...αλλά διάφορα φύλα...αχαιοί,αιολείς,ίωνες,δωριείς κτλπ.
υ.γ.2 Οι φοίνικες είχαν αποικίες στη Κρήτη
υ.γ.3 Οι αχαιοί μινωίτες της λεγόμενης μυκηναικής περιόδου ήταν ελληνικό φύλο με τη σύγχρονη έννοια...ο προ της μεγάλης καταστροφής λεγόμενος μινωικός πολιτισμός(γιατί δε ξέρουμε πως όντως ονομαζόντουσαν...), οι λεγόμενοι ετεοκρήτες από τους έλληνες δεν ήταν σε καμία περίπτωση ελληνικό φύλο....και δεν είχε καμία σχέση η γλώσσα τους και η θρησκεία τους με τα ελληνικά....

nasos
13-09-09, 22:33
υ.γ.4 ειχαν ομως προβλημα πατωματος.(ακα σασι-ακαμψια):cool:

vladismotortechs
11-01-10, 01:17
ROUTE 66
στο εμπορικο κεντρο στην οδο πειρεως στον ταυρο
λογικες τιμες και μεριδες τεραστιες εχει τα παντα μπριζολες μακαροναδες πιτσες χαμπουργκερ κτλ
2 μεριδες 1 σαλατα και 2 αναψυκτικα παιζουνε πανω κατω στα 23-26 ευρο ολα μαζι
αν θελετε την γνωμη μου να πατε και καθως επισεις να εισαστε και αρκετα πεινασμενοι!

alfetta
11-01-10, 01:20
Ανθρωπέ μου!
"Αγωνιστική" πότε έχουμε?

Waterspout
11-01-10, 01:21
σας εχω χαλαρα ΚΑΙ εκει....

vero alfista
11-01-10, 01:24
Ανθρωπέ μου!
...
Εκει ειναι αντρικο το θεμα...
Δεν βολευεσαι με καμια κρεπα λεω εγω...

toniko
11-01-10, 01:24
όλους ?...:shifty:

Waterspout
11-01-10, 01:25
Εκει ειναι αντρικο το θεμα...
Δεν βολευεσαι με καμια κρεπα λεω εγω...

εχεις ορεξη για τρολαρισμα μου φαινεται ε?

όλους ?...:shifty:

εμμμ...

vero alfista
11-01-10, 01:26
Μα ειμαι στο καταληλο τοπικ...εννοειτε οτι εχω ορεξη...

Waterspout
11-01-10, 01:29
Μα ειμαι στο καταλληλο τοπικ...εννοειται οτι εχω ορεξη...

:mad: :x μα καλα....τι βαθμο ειχες στην εκθεση?:contract:

vero alfista
11-01-10, 01:30
...να υποθεσω δεν ειχες πολλους φιλους στο σχολειο ε?
σπασικλα...

Waterspout
11-01-10, 01:31
μονο το φαγητο ειχες στο μυαλο σου ε?:finger:

billkour
11-01-10, 01:42
μίλησε κανείς για φαΐ??

AlfaGTakos
11-01-10, 01:55
Ανθρωπέ μου!
:cool:
:whistling::whistling:

Makedonas
11-01-10, 08:05
Εμένα πάλι με πήγαν σε ένα τσιπουράδικο στη Δραπετσώνα (δεν θυμάμαι όνομα ΑΛΛΑ έχω την καρτούλα σπίτι)... Όλα τα λεφτά, το ψαράκι φρέσκο, το τσίπουρο καλοβρασμένο και τιμές λογικές...

Giannis 147
11-01-10, 13:50
μίλησε κανείς για φαΐ??

:lipssealed:
Ο Βασίλης όντως τρώει....και δεν του φαίνεται κιόλας:metalo:

Μέγας Ανατολικός
11-01-10, 14:43
Παιδιά να σοβαρευτούμε....τρώει ο Bill και ας μη του φαίνεται αλλά...υπάρχουν και μεγαθήρια,οπότε λίγος σεβασμός!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Sette.Καταπληκτική Ιταλική Tratoria στο Χαλάνδρι!

stratous156
11-01-10, 20:13
που είναι αυτό το μαγαζί στο Χαλάνδρι?πάντως πολύ ωραίο ιταλικό έχει σε ένα μαγαζί επί της Χαλανδρίου δίπλα στο car wash...δεν θυμάμαι τώρα το όνομα...

Waterspout
11-01-10, 20:18
la pasteria?

stratous156
11-01-10, 20:21
αυτό που λέω εγώ λέγεται ανεμαικόρ ή κάπως έτσι...πολύ πιο ωραίο από την la pasteria...

kimon
11-01-10, 23:36
αυτό που λέω εγώ λέγεται ανεμαικόρ ή κάπως έτσι...πολύ πιο ωραίο από την la pasteria...

"Anema e core" δηλ. ψυχή και καρδιά (είναι ναπολιτάνικα, αν δε κάνω λάθος) στα ελληνικά. Αγ. Παρασκευής 123 , Χαλάνδρι.

Καλό φαγητό κι ακόμη καλύτερο περιβάλλον.

nikos-axel-147
12-01-10, 07:32
"Anema e core" δηλ. ψυχή και καρδιά (είναι ναπολιτάνικα, αν δε κάνω λάθος) στα ελληνικά. Αγ. Παρασκευής 123 , Χαλάνδρι.

Καλό φαγητό κι ακόμη καλύτερο περιβάλλον.

Στην γειτονια μου δηλαδη...ειναι καλο εστιατοριο? Να το δοκιμασω?

Μέγας Ανατολικός
12-01-10, 07:35
που είναι αυτό το μαγαζί στο Χαλάνδρι?

Sette - Γρ. Γυφτόπουλου 7 (πρώην Μεσολογγίου), Χαλάνδρι,

stallion3.2
12-01-10, 17:48
La pasteria μπλιάχ!!! ούτε ιταλικό, ούτε τίποτα..... για το anima e core έχω ακούσει καλά λόγια, θα το δοκιμάσω. πετυχημένω 100% στα ιταλικά φαγητά (άντε 99% επειδή στη καρμπονάρα βάζει λίγη-ευτυχώς-κρέμα γάλακτος) το vincenzo στη Γλυφάδα...πρέπει να έχω παέι τουλάχιστον 50 φορές...

Brouslee
12-01-10, 17:51
..μα και παλι,πολυ λιγο απεναντι στο ΝΟ1 Ιταλικο στην Αθηνα κατ'εμε,το Nanninella του Marcelo στην Αγία Παρασκευή...

stallion3.2
12-01-10, 17:53
πρέπει να πάω να το τεστάρω..... λόγο ναπολιτάνας mamma θα ξέρω να σου πώ πόσο κοντά στη ΣΩΣΤΗ ιταλική κουζίνα πέφτει (κάτι πολυ σπάνιο στην Ελλάδα, όπου τα 'ιταλικά' εστιατόρια δεν έχουν ούτε σωστά μενού....γαμώ τα μανιτάρια και τη κρέμα μου γαμώ)

Brouslee
12-01-10, 17:57
πρέπει να πάω να το τεστάρω..... λόγο ναπολιτάνας mamma θα ξέρω να σου πώ πόσο κοντά στη ΣΩΣΤΗ ιταλική κουζίνα πέφτει (κάτι πολυ σπάνιο στην Ελλάδα, όπου τα 'ιταλικά' εστιατόρια δεν έχουν ούτε σωστά μενού....γαμώ τα μανιτάρια και τη κρέμα μου γαμώ)

O Marcelo ειναι πιο Ιταλος και απο τη μαμα σου....

Και επισης στην οριτζιναλε καρμποναρα,δε μπαινει κρεμα γαλακτος ασχετε!!!

Ποτε θα ερθεις απο το σπιτι να σου φτιαξω μια να γλυφεις τα δαχτυλα σου;

ΥΓ:Πες μου οποτε θες να σου κλεισω τραπεζι!

alfetta
12-01-10, 18:05
σπίτι σου?

stallion3.2
12-01-10, 18:06
O Marcelo ειναι πιο Ιταλος και απο τη μαμα σου....

Και επισης στην οριτζιναλε καρμποναρα,δε μπαινει κρεμα γαλακτος ασχετε!!!

Ποτε θα ερθεις απο το σπιτι να σου φτιαξω μια να γλυφεις τα δαχτυλα σου;

ΥΓ:Πες μου οποτε θες να σου κλεισω τραπεζι!

Ρε άσχετοκουλάδι που ούτε πιρούνι δεν ξέρεις να κρατήσεις:P:P θα μου πεις πως φτιάχνετε η καρμπονάρα...σ'εμένα ρε? που όταν έτρωγα καρμπονάρα μόνο με αυγό και pancietta εδώ την κάνανε με κρούστα τυριού.....ρε ουστ! :lol::lol:

εγώ λέω να κλείσω τραπέζι στη signora Maria στην Ελευσίνα για λίγους και καλούς...(ο 'fettaς ξέρει...)

Brouslee
12-01-10, 18:08
Σε ποιον μιλας μωρη ντιβα;Που οταν με ταιζαν προσιουτο στη Ρωμη στα 4 μου χρονια,εσυ επαιζες με μοντελακια αλφα ρομεο;

Καφτη,αντιθετε οποιοασδηποτε μαρκας εκτος της ρομεο,παρακρατικε:P!!!!

stallion3.2
12-01-10, 18:11
αν συνεχίσεις έτσι νομίζω πως η θέση σου στο τραπέζι της signiora Maria θα δωθεί αλλού.......

Brouslee
12-01-10, 18:12
Kαλα,καλα!Μην το παιρνεις προσωπικα κι εσυ!

alfetta
12-01-10, 18:13
αν συνεχίσεις έτσι νομίζω πως η θέση σου στο τραπέζι της signiora Maria θα δωθεί αλλού.......

να έρθω με τον Άρη?

υγ. θα φερω δική μου παρμεζάνα!

GeoZ
12-01-10, 18:13
Κανονίστε τουλάχιστον μέχρι να ανέβω να έχετε βρει που θα με πάτε!

stallion3.2
12-01-10, 18:14
θα τη βάλω σε πλειστιαριασμό στο e-bay......

stallion3.2
12-01-10, 18:15
Κανονίστε τουλάχιστον μέχρι να ανέβω να έχετε βρει που θα με πάτε!

Είσαι όλο απειλές. κοίταξε να φέρεις τη δίχωμη καγκουρίνα εσύ και τ'άλλα θα τα κανονίσουμε:cool:

Brouslee
12-01-10, 18:17
Aντε ρε αχρηστοι!θα παρω τον Γκεοζ να παμε στο μαρσελο!

Μονο σεμνοι και ταπεινοι θα φανε στη διπλανη καρεκλα απο μενα!

GeoZ
12-01-10, 18:17
ΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!

alfetta
12-01-10, 18:18
εγώ θα πάω στην μάμα-μαρενγκάτα το μεσημερι και το βράδυ στην νινελλα!

Waterspout
12-01-10, 18:18
MΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! !!!!!!!!!!!

Brouslee
12-01-10, 18:19
Koιτα που γινηκαμε πολλες....

Waterspout
12-01-10, 18:20
Φοβασαι κατι?

GeoZ
12-01-10, 18:21
Aντε ρε αχρηστοι!θα παρω τον Γκεοζ να παμε στο μαρσελο!

Μονο σεμνοι και ταπεινοι θα φανε στη διπλανη καρεκλα απο μενα!

Έτσι,να δω και την μπλέ (την μία απο τις πολλές)