PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρατήρια υγρών καυσίμων

Σελίδες : 1 2 [3] 4

gergegt
18-12-09, 22:06
σε κουβεντα που ειχα με τον μηχανικο μου για το θεμα βενζινης η συμβουλη του ηταν οτι παρουσιαστουν τα πρωτα σημαδια στο αυυτοκινητο,στο πρωτο βενζιναδικο που συνανταμε αγορα καθαριστικου/βελτιωτικου και προσθεση στο ντεποζιτο...
Αν δεν ειμαστε κοντα στην περιοχη μας ή ακομα και στο συνεργειο μας, συμπληρωμα βενζινης και βελτιωτικου μεχρι να μειωθουν οι παρενεργεις.Αν αυτο δεν συμβει,στο πλησιεστερο συνεργειο για ελεγχο.....
Εγω προσωπικα, στο πορτ-μπαγκαζ παντα θα εχω και ενα μπουκαλακι καθαριστικο ή ακομα και ασετον οταν πηγαινω "εκτος εδρας"

echelon146
24-12-09, 02:22
Λοιπον για οσους ξερουνε τον δρομο απο τυρναβο προς λαρισα λιγο πριν φτασουμε στην γιαννουλη ( στη στροφη ) εχει ενα AEGEAN πρατηριο. οταν ειναι αργα και δεν εχω αλλου για βενζινη παω εκει .. σημερα παρατηρησα πως ενω του ειπα να μου βαλει 15 ευρω βλεπω να παταει ΤΑΧΥΤΑΤΑ και με πολυ τεχνη στο πληκτρολογιο που εχουνε οι αντλιες επανω αντι για 15 ( δλδ 15 ευρω ) τον αριθμο 74 ( 7 και 4 ) το πληκτρολογιο ητανε αριθμημενο 1-9 απο πανω προς τα κατω ( το αναποδο απο το numpad στο πληκτρολογιο του υπολογιστη μας. μου περασε απο το μυαλο οτι ισως να το προγραμματισε αναποδα ... αλλα ενταξει το 7 μπορει να γινει 1 αλλα το 4 δε γινετε 5 :S
μηπως ξερει κανεις κατι πανω σ αυτο η ειναι καθαρη κλεψια?

MAFIA
24-12-09, 12:07
μηπως ειναι το ειδος της βενζινη?

konstadin
02-01-10, 16:22
ΝικοV σήμερα η ίδια ιστορία με τη σελλ στη μεσογείων στη πλατεια Κοραη. πήγα να βάλω 20ευρώ και μου βαλαν Vpower με τη δικαιολογία οτι δεν τους το πα. Εγινα εξω φρενών:mad: :x:mad: :x:mad: :x:mad: :x. πήρα απόδειξη. Είναι στη διαθεσή σου αμα τη χρειαστείς. ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΣΕ SHELL POTE. Τους τα έψαλα αλλά δεν ιδρωσε το αυτί τους.Κρίμα που τον πλήρωσα πριν το διαπιστώσω.

Vittorio
02-01-10, 17:31
Αυτό με τη v-power στα πρατήρια της shell το είχα διαπιστώσει κι εγώ, πριν από αρκετό καιρό. Αποτέλεσμα: δεν ξανάβαλα ποτέ από εκεί.

NiVo
03-01-10, 08:12
Για να δούμε με την διευκρινιστική ανταπάντηση που τους έστειλα στη καταγγελία τι θα γίνει.
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1128658#post1128658

konstadin
03-01-10, 16:39
μου χαλασαν το απόγευμα οι μ@#$κες.....

ppanagiotis
07-01-10, 20:13
Εμένα όταν μου πουλάνε το παραμύθι της καλύτερης βενζίνης ή της συμπλήρωσης λαδιού (σε ζεστό κινητήρα) τους απαντάω τα εξής.
"Φίλε το αμάξι είναι εταιρικό οπότε στ' @π@φτ@ μου. Καλύτερα να κολλήσει η μηχανή μήπως και μας αγοράσουν καινούριο... οπότε άσ' το καλύτερα"
Ως τώρα έχει πιάσει αρκετές φορές.

echelon146
08-01-10, 00:07
εβλεπα σημερα στις ειδησεις οτι οι βενζινοπωλες οτι αντιδρουνε στο να κοβουνε αποδειξεις σε ιδιωτες

MAFIA
08-01-10, 00:08
.....και θα πουν και ενα τραγουδι...

AlexUnder
08-01-10, 00:10
εβλεπα σημερα στις ειδησεις οτι οι βενζινοπωλες οτι αντιδρουνε στο να κοβουνε αποδειξεις σε ιδιωτες

να ταν οι μόνοι... εδω ταξιτζής γύρισε και είπε στην κάμερα με περίσσιο θράσος, "αν κόβουμε αποδείξεις θα πρεπει να έχουμε έσοδα-έξοδα" :omg:

NiVo
08-01-10, 00:56
Γιατί άδικο έχει? Μόνο έσοδα θα έχει και δεν θα του δικαιολογεί έξοδα?

super_antonio
08-01-10, 08:50
να ταν οι μόνοι... εδω ταξιτζής γύρισε και είπε στην κάμερα με περίσσιο θράσος, "αν κόβουμε αποδείξεις θα πρεπει να έχουμε έσοδα-έξοδα" :omg:
Off topic αλλα ο Λυμπεροπουλος (προεδρος τους) ειπε πριν λιγες μερες για το
συγκεκριμενο θεμα, οτι κοβουν αποδειξεις απο το 2004.
Απο τοτε τους ειχε υποχρεωσει το κρατος να εχουν ταμειακες στα ταξι.

BillyP_21
08-01-10, 10:46
άκουγα εχθές στην τηλεόραση ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει νομοθεσία όπου τα πρατήρια δέν κόβουν αποδείξεις λιανικής, παρά μόνο εάν έχουν βιβλία Γ' κατηγορίας (περίπου 5-10% των πρατηρίων βενζίνης). Τα υπόλοιπα από τον νόμο δέν κόβουν.

NiVo
08-01-10, 10:47
Δεν είναι υποχρεωμένα να κόβουν, αν ζητήσεις όμως όλοι κόβουν.

BillyP_21
11-01-10, 10:23
είσαι σίγουρος? γιατί εκπρόσωπος των βενζινοπωλών είπε ότι μπορούν να κόβουν μόνο τιμολόγια σε εταιρείες/επαγγελματίες και ότι δέν δίνουν αποδείξεις ακόμα και αν ζητηθούν

NiVo
11-01-10, 10:26
Εγω παίρνω όπου έχω ζητήσει.

paokkerkir
12-01-10, 00:05
Και εγώ, ακόμη και σε χωριά.

bond
23-01-10, 18:25
Προχτές έβαλα βενζίνη σε ένα πρατήριο της Shell στο Χαλάνδρι (της Ερμής Α.Ε. δηλαδή τα ιδιόκτητα της Shell από όσο ξέρω). Στις αντλίες είχαν κολλήσει μια ανακοίνωση, ότι όποιος πελάτης επιθυμεί απόδειξη μπορεί να τη ζητήσει από το ταμείο. Όντως πήγα, περισσότερο απο περιέργια, και την πήρα αλλά αυτό που με παραξένεψε δεν ήταν τόσο αυτό, αλλά ότι η ταμειακή έβγαζε αυτόματα αποδείξεις για όλες τις πράξεις στις αντλίες και απλά περίμενα να βγάλει και τη δικια μου. Δεν χτύπησε απόδειξη ειδικά για μένα, που τη ζήτησα.

kyan
23-01-10, 19:27
Τα βενζινάδικα πλέον έχουν ολοκληρωμένα συστήματα παρακολούθησης αντλιών και δεξαμενών που καταγράφουν κάθε κίνηση της αντλίας καθώς και κάθε αλλαγή στάθμης της δεξαμενής. Οπότε η εκτύπωση μιας απόδειξης είναι μερικά mouse clicks πάνω στην κίνηση της αντλίας.

Hellenicsun
23-01-10, 20:08
Για την ιστορία, σε πρατήριο του οποίου την εταιρία δε θυμάμαι (δεν ήταν από τις γνωστές που δραστηριοποιούνται πανελλαδικά) στη Κατερίνη, μου έκοψαν κανονικά απόδειξη αφού όμως τη ζήτησα εγώ. Δεν είχαν σύστημα συνδεδεμένο με τις αντλίες. Απλώς "χτύπησαν" στη ταμειακή το ποσό.

MAFIA
23-01-10, 20:39
και εδω στα 2 βενζιναδικα στην Αθηνα που πηγαινω τα αυτ/τα ζηταω κανονικα αποδειξη και μου δινουν απο την ταμειακη!

BillyP_21
13-02-10, 23:58
πήγα σήμερα σε βενζινάδικο που μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα έκοβε αποδείξεις από ταμειακή. σήμερα έκοβε μόνο τιμολόγια. όταν ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχει εγκύκλιος πως απαγορεύεται να κόβουν αποδείξεις από ταμειακή (το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post). Επίσης μου είπε ότι όπως είναι τώρα τα πράγματα δέν πρόκειται να μετρήσουν ούτε οι αποδείξεις που έχουν κοπεί μέχρι τώρα, αλλά ούτε και τα τιμολόγια προς ιδιώτες. ο ιδιοκτήτης του βενζινάδικου μου είπε ό,τι διάβασα και εδώ http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_4174.html. Έ ρε γλέντια...

Trentatre
04-03-10, 16:25
Πηγή: sigmalive 4/3/2010

''Στα ύψη εκτινάχθηκαν οι τιμές σε πολλά πρατήρια λίγες ώρες μόνο μετά τις ανακοινώσεις για αύξηση και
ενώ ο σχετικός νόμος δεν έχει καν ψηφιστεί.
Σε έρευνα που καναμε σε έναν από τους δρόμους με τα πιο φθηνά πρατήρια, στην λεωφόρο Κλεισθένους στο Γέρακα,
συναντήσαμε δυο από αυτά την ίδια τιμή και μάλιστα ιδιαίτερα τσιμπημένη!Την ίδια ώρα σύμφωνα με καταγγελίες
αναγνωστών του Newsit στο Παγκράτι η τιμή της αμόλυβδης εντοπίστηκε στο 1,465!
Επίσης στα περισσότερα πρατήρια στην Βάρη η μέση τιμή είναι ήδη στα 1.335 ευρώ!
Μόλις χθές, η μέση τιμή της αμόλυβδης βενζίνης ήταν στο 1,27 ευρώ το λίτρο και υπολογίζαμε οτι με την αύξηση θα έφτανε το 1,36.''

ε ρε ξύλο που θέλουνε.........:mad: :x:mad: :x:mad: :x

nikos7ar
07-03-10, 13:57
χθες στη shell στη παλληνη 1,69 η 100αρα και 1,39 η απλη.:eek::mad: :x

NiVo
07-03-10, 14:43
Στο Βερόπουλο, Ελιν και JetOil πηγαίνετε μάγκες είναι πιο φτηνές....ΕΚΟ, Shell, BP να πάνε στο διάλο.
Μόνο έτσι θα λειτουργήσει ο ανταγωνισμός. Τώρα που η βενζίνη είναι φωτιά...πρέπει να λειτουργήσει η συνείδηση του καταναλωτή.

MadKefalonian 33
07-03-10, 14:48
Στο Βερόπουλο, Ελιν και JetOil πηγαίνετε μάγκες είναι πιο φτηνές....ΕΚΟ, Shell, BP να πάνε στο διάλο.
Μόνο έτσι θα λειτουργήσει ο ανταγωνισμός. Τώρα που η βενζίνη είναι φωτιά...πρέπει να λειτουργήσει η συνείδηση του καταναλωτή.
το θεμα ειναι μην υπερλειτουργησουν τα νοθευτικα ενστικτα τωνβεζινοπωλων...

Hellenicsun
07-03-10, 14:50
Στη Καλλιθέα επί της Θησέως τα πιο φθηνά είναι πάντα ΕΚΟ και AVIN με 1.297 και 1.299 αντίστοιχα. Just for your info :)

Makedonas
07-03-10, 16:06
Ίσως κάτι χρήσιμο...

Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε εκ δεξιών, και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει
στα οικονομικότερα πρατήρια τα οποία σημειωτέον ότι δεν έχουν νοθευμένη βενζίνη

http://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm

MAFIA
07-03-10, 16:49
Ίσως κάτι χρήσιμο...

Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε εκ δεξιών, και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει
στα οικονομικότερα πρατήρια τα οποία σημειωτέον ότι δεν έχουν νοθευμένη βενζίνη

http://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm
ενδιαφερον...και πως γνωριζουμε οτι δεν ειναι νοθευμενη?

stallion3.2
07-03-10, 17:55
δεν τους έχουν πιάσει ακόμα

endless
07-03-10, 23:21
Ημερομηνία της έρευνας: 26-2-2010

Ενημερώνεται πολύ αργά..

Hellenicsun
08-03-10, 00:50
Ενημερώνεται πολύ αργά..

Ω ναι. Πάντως μέσα είναι και τα δύο πρατήρια που ανέφερα στη προηγούμενη σελίδα :)

endless
08-03-10, 00:54
Κάπου υπήρχε ένα προγραμματάκι που διάβαζε αυτή τη βάση του υπουργείου και σου έβγαζε τα πρατήρια με πιο φιλικό τρόπο.
Το έχει κανείς;

endless
08-03-10, 01:15
Το βρήκα: http://briefcase.pathfinder.gr/file/cleversoft/40489/607815 :)

Από το readme του:

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Απλό Πρόγραμμα για να βλέπετε τις τιμές των καυσίμων στα διάφορα πρατήρια.
Χρησιμοποιεί τη Β.Δ του υπουργείου. Για το λόγο αυτό την πρώτη φορά τουλάχιστον
πρέπει να είστε on-line...
Μπορεί να έχουν προβλήματα εκείνει που δουλεύουν πίσω από proxy.
Για να δουλέψει σωστά το πρόγραμμα θα πρέπει να το "αφήσετε" να επικοινωνήσει
με τον server του υπουργείου. (Για όσους έχουν SW Firewall).
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
....
----------------------------------------
bY mArIo aLeRnIzO
bugs/suggestions
send email to: xxxmosxxx@yahoo.com
----------------------------------------

nikos-axel-147
08-03-10, 10:35
Κάπου υπήρχε ένα προγραμματάκι που διάβαζε αυτή τη βάση του υπουργείου και σου έβγαζε τα πρατήρια με πιο φιλικό τρόπο.
Το έχει κανείς;

:okk: Ωραιο προγραμματακι!!! Αλλά αυτα που βγαζει ειναι χωρις προστιμο οποτε μπορουμε να βαλουμε ανετα ή η πληροφορηση που δινει αφορα μονο τις τιμες?

endless
08-03-10, 10:49
Νομίζω μόνο τιμές.
Το θέμα είναι πως παλιά αυτή η βάση ενημερωνόταν αρκετά συχνά.

endless
09-03-10, 18:19
Ενημερώθηκε ξανά, οπότε μπορούν να γίνουν συγκρίσεις

Makedonas
10-03-10, 09:50
Ταύρος εχτές, 1,319/lt στο γνωστό πλέον Shell (και η απόδειξη, by default)

Λίγο κάτω από την μέση και έδωσα 43€... Καλά θα κάνω να αρχίσω να το συνηθίζω... :(

spartalord
10-03-10, 11:38
εχθές σε τοπική bp 1.66.... δεν το είδα αρχικά και έβγαλα φλας και μπήκα.... του είπα να βάλει 20ε και αν θυμαμε καλά μου έβαλε κάπου στα 12 λίτρα....:hysterical::hysterical: σιγά να μη με ξαναδεί.... χαχαχαχαχα

maggiora_barchetta
10-03-10, 12:27
Shell στον Πειραια σημερα στην Ηρωων Πολυτεχνειου

ΣΟΚ 1,729 Vpower R :dizzy::dizzy::dizzy::dizzy::dizzy:

Trentatre
10-03-10, 12:41
Καλά αυτός είναι μέγα φαρμακείο,απορώ πως πάνε και βάζουν βενζίνη από εκεί.Μια φορά στην αναγκη έχω βάλει και είναι πάνω από το σπίτι μου...

Varypodaros
10-03-10, 15:22
σημερα εβαλα σε πρατηριο shell στην Πατρα με 1,31 το λιτρο...
edit: απλη αμολυβδη.

Hellenicsun
10-03-10, 15:24
Για Shell νομίζω είναι μια χαρά τιμή.

Varypodaros
10-03-10, 15:26
γι'αυτο το λεω. ηταν το φθηνοτερο απο οσα κοιταξα. μου κανει εντυπωση παντως γιατι και αλλος ανεφερε φθηνο πρατηριο της ιδιας εταιριας. λετε να επιασαν το νοημα;
θα δειξει... το πολυ πολυ, να αρχισει το αμαξι να μου κανει διακοπες...

soupman
10-03-10, 15:32
Shell στον Πειραια σημερα στην Ηρωων Πολυτεχνειου

ΣΟΚ 1,729 Vpower R :dizzy::dizzy::dizzy::dizzy::dizzy:

Ε ο παλιός συμμαθητής είναι γνωστό οτι είναι φαρμακείο!....:cool:

NiVo
10-03-10, 15:41
Για Shell νομίζω είναι μια χαρά τιμή.
Και για VPower Racing 1.409 είναι μια χαρά τιμή όχι 30 λεπτά πάνω που έχουν κάποιοι επιτήδειοι που αναφέρθηκαν.

angelos_ARlover
10-03-10, 15:49
Στην πατρα υπαρχει το shell στην αμερικης με 1,29 νομιζω. Ετσι λεει τουλαχιστον το προγραμματακι που ποσταρε καποιος χθες

Hellenicsun
10-03-10, 15:52
Και για VPower Racing 1.409 είναι μια χαρά τιμή όχι 30 λεπτά πάνω που έχουν κάποιοι επιτήδειοι που αναφέρθηκαν.

Κανονικά αυτός που τη δίνει 1.7xx, δεν αισχροκερδεί; Δε μπορούμε να τον καταγγείλουμε ή να τον αναφέρουμε;

Varypodaros
10-03-10, 15:58
Στην πατρα υπαρχει το shell στην αμερικης με 1,29 νομιζω. Ετσι λεει τουλαχιστον το προγραμματακι που ποσταρε καποιος χθες

δε νομιζω ρε συ. περασα και απο εκει και πρεπει να την ειχε παραπανω..

MAFIA
10-03-10, 16:02
Κανονικά αυτός που τη δίνει 1.7xx, δεν αισχροκερδεί; Δε μπορούμε να τον καταγγείλουμε ή να τον αναφέρουμε;
την ιδια απορια εχω και εγω...

AlfaGTakos
10-03-10, 16:13
εννοειται, μακαρι να μπει και το πλαφον που ειπαν..

bond
10-03-10, 16:55
εννοειται, μακαρι να μπει και το πλαφον που ειπαν..

Πάντως τις προηγούμενες φορές το πλαφόν είχε αποτύχει. Εξισώνονται οι τιμές προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω.

Hellenicsun
10-03-10, 17:07
Πάντως τις προηγούμενες φορές το πλαφόν είχε αποτύχει. Εξισώνονται οι τιμές προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω.

Εκτός κι αν το πλαφόν οριστεί σε σωστά επίπεδα.

Varypodaros
10-03-10, 17:11
για να δουλεψει, πρεπει να μπει πλαφον και στις εταιριες που πουλανε τα καυσιμα, κατι που δεν προκειται να συμβει...

AlexUnder
10-03-10, 17:28
το 98-99 (αν θυμάμαι καλα) ειχε ξαναμπεί πλαφον στην τιμή της βενζίνης με αρκετή επιτυχία

gsid
10-03-10, 18:27
Εάν μπει πλαφόν μέγιστης τιμής στα καύσιμα είναι σαν να νομιμοποιείται και το πλαφόν ελάχιστης τιμής, βάσει του οποίου μας "γδέρνουν" κάποιες άλλες κατηγορίες επαγγελματιών (βλέπε αγρότες), άσε που αντιτίθεται στους νόμους της ελεύθερης αγοράς.

Αντίθετα, η γνώμη μου είναι να ερευνήσουν την ύπαρξη καρτέλ. Γιατί δεν είναι δυνατόν να ξύπνησαν όλοι οι βενζινοπώλες μια ωραία πρωία και να είπαν με μια φωνή "ας αυξήσουμε όλοι τις τιμές παραπάνω απ' όσο είναι η επίσημη αύξηση". Για να μη μιλήσω για την πρώιμη προσαύξησητου ΦΠΑ, η οποία δεν έχει καν εφαρμοστεί ακόμα. Κάποιο κύκλωμα υπάρχει που "δίνει σύρμα" να κάνουν όλοι το ίδιο.

AlfaGTakos
10-03-10, 19:05
Εάν μπει πλαφόν μέγιστης τιμής στα καύσιμα είναι σαν να νομιμοποιείται και το πλαφόν ελάχιστης τιμής, βάσει του οποίου μας "γδέρνουν" κάποιες άλλες κατηγορίες επαγγελματιών (βλέπε αγρότες), άσε που αντιτίθεται στους νόμους της ελεύθερης αγοράς.

Αντίθετα, η γνώμη μου είναι να ερευνήσουν την ύπαρξη καρτέλ. Γιατί δεν είναι δυνατόν να ξύπνησαν όλοι οι βενζινοπώλες μια ωραία πρωία και να είπαν με μια φωνή "ας αυξήσουμε όλοι τις τιμές παραπάνω απ' όσο είναι η επίσημη αύξηση". Για να μη μιλήσω για την πρώιμη προσαύξησητου ΦΠΑ, η οποία δεν έχει καν εφαρμοστεί ακόμα. Κάποιο κύκλωμα υπάρχει που "δίνει σύρμα" να κάνουν όλοι το ίδιο.

εννοεις κατωτερη και ανωτατη τιμη στα αγαθα?

το ενα δεν φαιρνει το αλλο. Εξαρταται απο την κυβερνηση αν φερει το ενα ή ταλλο ή και τα 2 μαζι...

το καρτελ ειναι ουτοπικο νανοιξει οποτε ας προσγειωθουμε..

οι αγροτες αν θελουν να επιβιωσουν να παρουν ταγροτικα τους καιναρθουν να πουλησουν στα αστικα κεντρα που ο κοσμος θα τα παιρνει χ10 πανω.

panths
13-03-10, 10:04
Πριν λιγο πηγα να φουλαρω βενζινη.παω στον βενζινα "μου" που βαζω συνεχεια 10 χρονια τωρα....του λεω θα μου κοψεις αποδειξη......και γυρναει και λεει..... δεν περνανε...ασε κατω την μανικα του ειπα και εφυγα....επρεπε να του πω να την βαλει αλλου......
τεσπα εβαλα 70€ σε αλλον με 1,31€/λιτρο.... <<ποιος ειχε χασιμο τελικα>>.......παιδες μην τους αφηνετε εαν δεν σας δινουν αποδειξη σηκωθητε και φυγεται.....

nikos-axel-147
13-03-10, 11:45
Χθες και εγω γεμισα με 70ευρω και εβαλα 51λιτρα...που ειναι οι εποχες που γεμιζα με 45ευρω??:(

AlexUnder
13-03-10, 14:41
εγω λεω να παω μια βολτα Βουλγαρια να γεμίσω.. πηγενε ελα με νορμαλ οδήγηση 10λιτρα max, τιμή λίτρου στα 1.03, δλδ 45 λίτρα 46ευρω, Σερρες το πιο φθηνό το έχω δει σε ενα χωριό (20χλμ απο Σέρρες) που κι εγω δεν ξέρω αν και κάθε πότε εχει πελάτη, στα 1,32 (59ευρω το γέμισμα), οπως κι αν εχει κερδισμένος θα βγω..

boxer145
13-03-10, 15:57
www.fuelprices.gr. Η ιστοσελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης για τα φθηνότερα πρατήρια ανά νομό.

Hellenicsun
18-03-10, 17:42
Τα γνωστά δύο φθηνότερα βενζινάδικα επί της Θησέως στη Καλλιθέα ενώ είχαν τιμές 1.297 (AVIN) και 1.296 (EKO) πλέον έχουν και οι δύο 1.336!

Jean Baphist
18-03-10, 17:47
παιδες υπαρχει θεμα σημερα με τα βενζιναδικα? εχουν απεργια?
στο μαρουσι που ειμαι στην δουλεια κατι τετοιο ακουσα

Hellenicsun
18-03-10, 17:48
παιδες υπαρχει θεμα σημερα με τα βενζιναδικα? εχουν απεργια?
στο μαρουσι που ειμαι στην δουλεια κατι τετοιο ακουσα

http://www.skai.gr/articles/news/greece/%ce%91%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%af%ce%b1%cf%84%c e%b1%ce%be%ce%af-%ce%b4%ce%b9%cf%87%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%ad%ce%bd%c e%bf%ce%b9%ce%bf%ce%b9%cf%80%cf%81%ce%b1%cf%84%ce% b7%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%8d%cf%87%ce%bf%ce%b9/?utm_source=rss_news_greece&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss

Jean Baphist
18-03-10, 17:51
ε ειμαι ο Γκαντεμης! το αμαξι το περνω αυριο (αρρωστησε ο μηχ) και το δανεικο αμαξι που μου δωσε εχει καραλαμπακι ακουμπαει η βελονα στο πλάστικο:wall::wall:
εβαλε κανεις στην κηφισιας?

arammos
18-03-10, 23:45
www.fuelprices.gr (http://www.fuelprices.gr). Η ιστοσελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης για τα φθηνότερα πρατήρια ανά νομό.

Ανατωριέμαι εάν την βλέπουν και οι ίδιοι και το οικονομικών;
Αυτά είναι τα 1α αποτελέσματα για το δήμο Γέρακα που τυχαίνει και δουλεύω και τα βλέπω καθημερινά. Καφεδάκι πίνουν το πρωί και αποφασίζουν την τιμή πώλησης. ΚΑΡΤΕΛ! Ντροπή τους... ο ένας βγαίνει και στις τηλεοράσεις συχνά πυκνά. 1,378 και αυτός χτες και σήμερα.

Τιμή: 1,378
Προϊόν:
BP Unleaded 95
Σήμα: BP
Διεύθυνση: Λ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 150, ΓΕΡΑΚΑΣ

Προϊόν:
Shell Αμόλυβδη Ενισχυμένη 95 οκτανίων
Σήμα: SHELL
Διεύθυνση: ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 22, ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Προϊόν:
Διεύθυνση: Λ.ΣΠΑΤΩΝ 68, ΓΕΡΑΚΑΣ

Προϊόν:
Αμόλυβδη 95
Σήμα: DRACOIL
Διεύθυνση: ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 130, ΓΕΡΑΚΑΣ

Προϊόν:
Διεύθυνση: ΛΕΩΦ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 1, ΠΑΛΛΗΝΗ

Προϊόν:
ΕΚΟ Kinitron Unleaded 95 Plus
Σήμα: EKO - ΕΛΔΑ
Διεύθυνση: ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 55, ΓΕΡΑΚΑΣ

al3xis
19-03-10, 20:21
Ποια πρέπει να είναι η τιμή πλέον και από ποια τιμή και πάνω αισχροκερδούν;
Π.χ 1,36;

ioannis
19-03-10, 21:04
60 λίτρα εκατοστάρα από ΕΚΟ με 1.65=100 ευρώ.
Για τοπικές βόλτες μέχρι τα μαγαζία σκέφτομαι την αγορά ποδηλάτου

Dod
24-03-10, 15:01
Μόλις έβαλα απλή αμόλυβδη από το πρατήριο Shell δίπλα στην αντιπροσωπεία της Mercedes στη Λάρισα.
1,385 και με τα 2 λεπτά/λίτρο αν έχεις κάρτα πάει στο 1,365. Τη στιγμή που το AVIN που έβαζα την έχει 1,42.

zaxarias
30-03-10, 15:20
http://www.topontiki.gr/Articles/view/4408

Jimy
30-03-10, 15:27
http://www.topontiki.gr/Articles/view/4408

ΆΜΕΣΑ να δώσουν τα στοιχεία του κομπογιαννίτη ...:mad: :x

ούτε ευρώ να μην μπει στην τσέπη του

bond
30-03-10, 15:28
Μόλις έβαλα απλή αμόλυβδη από το πρατήριο Shell δίπλα στην αντιπροσωπεία της Mercedes στη Λάρισα.
1,385 και με τα 2 λεπτά/λίτρο αν έχεις κάρτα πάει στο 1,365.

Πως ακριβώς δουλεύει αυτό? Δίνεις την καρτα απο πρίν και σε χρεώνει άλλη τιμή ή στα επιστρέφουν μετά?

Hellenicsun
30-03-10, 15:38
ΆΜΕΣΑ να δώσουν τα στοιχεία του κομπογιαννίτη ...:mad: :x

ούτε ευρώ να μην μπει στην τσέπη του

+1.000 (..και πολλά ακόμη!)

Afrosrodos
30-03-10, 17:14
Και πόσα ....... ακόμα που δεν ξέρουμε και ουτε καν φανταζόμαστε!!!! Και μη χειρότερα!!:whatever:

MAFIA
30-03-10, 19:11
να του το κλεισουν....
καποια στιγμη σε αυτην την χωρα θα πρεπει να λαμβανονται αποφασεις αμεσα και το μαχαιρι να μπει στο κοκκαλο!

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
01-04-10, 01:29
Μετα απο μια βδομαδα περιπλανησης σε Λαρισα Βολο και Θεσσαλονικη ειδα τα φτηνα και ακριβα πρατηρια
στη Λαρισα εβαλα σε Kaoil με 1,389 το λιτρο απο τα φθηνα εκει, παλιοτερα εβαζα σε μια Jetoil αλλα πλεον
την εχει πανω απο 1,42 το λιτρο (μιλαω παντα για 95αρα)
Στο Βολο ειδα την πιο ακριβη βενζινη σε ολες τις BP ομως απο 1,539 - 1,579
και το πιο κουλο ακομα οταν μπαινεις ή βγαινεις Βολο απο την Λαρισης -περιφεριακος βιομηχανικης ζωνης-
ολα τα βενζιναδικα ειναι συνηθως το ενα απεναντι απο το αλλο, εχει 5-6 σε καθε κατευθυνση σε ενα κομματι 1 χιλιομετρου ..
της εισοδου στο Βολο ειναι φτηνοτερα κατα 2-3 λεπτα σε σχεση με αυτα απεναντι της εξοδου απο το Βολο και μερικα ειναι και ιδιας μαρκας :dizzy:
το ταξιδιωτη δηλαδη που φευγει τον μαμανε κανονικα

Στο Βολο εβαλα σε Ελιν με 1,399 - 95αρα
Ειδα ομως και 100αρα σε BP απο 1.759-1.789:mad: :x

Στη Θεσσαλονικη τωρα βρηκα τη πιο φτηνη βενζινη αλλα καμια 20αρια χιλιομετρα εξω απο την πολη, στην Περαια, σε Shell - Select με 1,354
και φυσικα το γεμισα γιατι ειχα κατω απο 1/4
Γιατι αναφερω το Select.? μου εχει πει ιδιοκτητης πρατηριου που τον ρωτησα γιατι ο ταδε που ειναι πιο κατω
την εχει 5-6 λεπτα πιο φτηνα και ιδια εταιρια και μου ειπε οτι τα Select πρατηρια της Shell ειναι της Shell και οσοι δουλευουν εκει
ειναι απλα υπαλληλοι και ετσι κραταει τις τιμες ανταγωνιστικες..

αυτα λοιπον απο μενα που εκανα κατι περισσοτερο απο 1000 χιλιομετρα απο την 25η Μαρτιου

spiderman
03-04-10, 20:10
1.378 σημερα στο βολο..
65λιτρα η χοντρη..μας γ@μσε...
και ειχε και μεσα..

Giannis 147
03-04-10, 20:14
1.378 σημερα στο βολο..
65λιτρα η χοντρη..μας γ@μσε...
και ειχε και μεσα..

Γιατί πόσο ρεζερβουάρ έχει ωρέ Κωστή?

spiderman
03-04-10, 20:23
70αρι η φωκια...

Giannis 147
03-04-10, 20:30
70αρι η φωκια...

Με τις υγείες σου....
Ααα και καλώς μας ήρθες:D

NiVo
03-04-10, 20:43
1.54 η απλή στο νησί. Το βράδυ της Πέμπτης την είχαν 1.42 (λογικό λέω...μπράβο).
Αμ δε...την αλλη μέρα πρωί πρωί γύρισαν τα κοντέρ +12 λεπτά για να τσιμπήσουν τους εκδρομείς.

Σταυρο (Μαρούλη) πόσο την είχαν την προηγούμενη εβδομάδα?

AlexUnder
03-04-10, 20:54
Σερρες πάντως παίδες μιας και θα ρθειτε, έχουν τρελαθεί.. κατω απο 1.40 δεν βλέπω πουθενά.. προχθές απο απροσεξία και με την λογική οτι η Βρ είναι πιο φθηνή απο την Shell έβαλα με 1.479 ενω στην Shell ηταν 1.418

NiVo
03-04-10, 21:05
Αλεξανδρε γνωρίζουν ότι τα κλιμάκια ελέγχου έχουν φύγει με άδειες και ασυδοτούν αυτές τις μέρες.

AlexUnder
03-04-10, 21:08
μου ηρθε να τον βρίσω.. αλλα έβαλα μονο 10 ευρώ και μου λεει κιόλας "10?" και του λέω "ναι για να βάλω αλλού το πρωί..."

sliver
06-04-10, 09:06
77 ευρώ 51 λίτρα με 1,5... και το ρεκόρ μου 89 ευρώ 55 λίτρα με 1,62!!!
Χρόνια Πολλά, Χριστός ανέστη.... (για εμάς δεν προβλέπω ανάσταση)

bond
09-04-10, 12:45
Στο πλαίσιο των συνεχών ελέγχων που πραγματοποιεί, η Γενική Γραμματεία Εμπορίου του Υπουργείου Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας επέβαλε πρόστιμο 4.000 ευρώ.

Όπως επισημαίνεται, κατά τον αιφνιδιαστικό έλεγχο που πραγματοποίησε η αρμόδια Διεύθυνση Μετρολογίας σε πρατήριο υγρών καυσίμων κείμενο επί της Παπανικολή 142 & Νικηταρά στο Χαλάνδρι, διαπιστώθηκε ελλειμματική παράδοση από δύο αντλίες (αμόλυβδης βενζίνης) του πρατηρίου, η οποία έφτανε στο εξαιρετικά υψηλό ποσοστό του 5%.

ΕΚΟ είναι από τις πιο φτηνές. Ο ίδιος (συμφωνα με το gasprice.gr) έχει την ΕΚΟ και στην Εθν.Αντιστάσεως 38, διπλα στα McDonalds.

chris_de_ze
10-04-10, 10:43
400.000 ευρώ έπρεπε να του επιβάλλουν!
Για να μην διανοηθεί ποτέ να το ξανακάνει ούτε αυτός ούτε κανείς άλλος.

Είχε την πιο φθηνή βενζίνη στην περιοχή. Και είχε και προσφορά πλύσιμο δωρεάν με κάθε γέμισμα (...αισθανόταν φαίνεται τύψεις που έκλεβε)! Τα αυτοκίνητα ουρά κάθε μέρα και κάθε ώρα της ημέρας.

Jean Baphist
14-04-10, 10:45
σημερα τα πρατηρια shell εχουν την τιμη της vpower οσο της απλης...το ειπε στον skai...οντως εβαλα και εγω στο μαρουσι...

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
14-04-10, 11:01
μετα απο τοσο καιρο που δεν εβαζε κανεις κοντευε μαλλον να εξατμιστει απο τις δεξαμενες :lol:

Jean Baphist
14-04-10, 11:04
σωστο...εγω εβαλα παντως

poimenas
24-04-10, 18:52
Στο σημερινό φουλάρισμα (πήγα με αναμμένο λαμπάκι, υπολογίζω να είχα 2-3 λίτρα ακόμη) μου προσέθεσε 52,22lt στο ρεζερβουάρ μου των 51 lt.
- «είναι παλιό βιβλίο και δεν είναι σωστό» ειπώθηκε για το manual που έδειξα τα 51 lt χωρητικότητας είπε η κοπέλα που ήταν στην αντλία
- «το ντεπόζιτο φουσκώνει και δέχεται παραπάνω» είπε ο νεαρός του πρατηρίου
- «όλα τα ντεπόζιτα χωράνε λίγο παραπάνω – να σου γεμίζω ένα μπουκαλάκι νερού του μισού λίτρου να δεις ότι χωράει παραπάνω;» είπε ο τρίτος του πρατηρίου
- «όλοι οι έλεγχοι με δείχνουν σωστό – κοίτα και τις στάμπες πάνω στην αντλία» είπε ο ιδιοκτήτης του πρατηρίου

Τα συμπεράσματα δικά σας.

AlexUnder
25-04-10, 00:23
Η τσέπη σου χωράει 1000ευρω γιατι πρέπει να την κανεις να χωρέσει 1100 εις βάρος μου?:wall:

NiVo
25-04-10, 01:04
Γιατί μπορώ και γιατί δεν τιμωρούμαι αρκετά...Κανονικά όχι πρόστιμο, λουκέτο έπρεπε να μπαίνει χωρίς δεύτερη.
Έεεεερχεται...μαζί με τα μέτρα του ΔΝΤ.

kyan
25-04-10, 01:06
Στο σημερινό φουλάρισμα (πήγα με αναμμένο λαμπάκι, υπολογίζω να είχα 2-3 λίτρα ακόμη) μου προσέθεσε 52,22lt στο ρεζερβουάρ μου των 51 lt.
- «είναι παλιό βιβλίο και δεν είναι σωστό» ειπώθηκε για το manual που έδειξα τα 51 lt χωρητικότητας είπε η κοπέλα που ήταν στην αντλία
- «το ντεπόζιτο φουσκώνει και δέχεται παραπάνω» είπε ο νεαρός του πρατηρίου
- «όλα τα ντεπόζιτα χωράνε λίγο παραπάνω – να σου γεμίζω ένα μπουκαλάκι νερού του μισού λίτρου να δεις ότι χωράει παραπάνω;» είπε ο τρίτος του πρατηρίου
- «όλοι οι έλεγχοι με δείχνουν σωστό – κοίτα και τις στάμπες πάνω στην αντλία» είπε ο ιδιοκτήτης του πρατηρίου

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Τηλέφωνο στην αστυνομία για επιτόπου καταγγελία; :?

poimenas
25-04-10, 11:34
Τηλέφωνο στην αστυνομία για επιτόπου καταγγελία; :?

Αφενός πιστεύω πως υπάρχουν στην αγορά τρόποι να βγαίνεις καθαρός στους ελέγχους, αφετέρου τα πρόστιμα που επιβάλλονται (λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ) είναι τέτοια που πρακτικά αποπληρώνονται μόνα τους από την συνέχιση της παράβασης.

breraromeos
25-04-10, 13:14
Διαφωνώ,γενικά αν μπορεί κάποιος πρέπει να ο κυνηγάει δικαστικά.Αν πάμε με τη λογική του "δε θα γίνει τίποτα" καταδικάζουμε μόνοι μας τον εαυτό μας.

MAFIA
25-04-10, 14:59
Διαφωνώ,γενικά αν μπορεί κάποιος πρέπει να ο κυνηγάει δικαστικά.Αν πάμε με τη λογική του "δε θα γίνει τίποτα" καταδικάζουμε μόνοι μας τον εαυτό μας.
+1
ολοι μας θα πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια και να αρχισουμε να απαιτουμε αυτα που διακαιουμαστε και σιγουρα δεν δικαιουμαστε κοροιδια και κλεψια...ολοι μας θα πρεπει να καταγγελουμε τετοια γεγονοτα!!!

alfageologist
25-04-10, 15:07
κυριοι διαφωνω το κρατος (λεμε τωρα) εχει τους μηχανισμους
του για να ελενχει τους παντες μη πεσουμε στη παγιδα
να στραφουμε ο ενας πρως τον αλλο αυτη ειναι η αρχη του τελους
για ολους μας..εγω παντος δεν θα κανς τον ρουφιανο κανενος απλα παω παρακατω και τελος....

MAFIA
25-04-10, 15:09
Θανο τι λες?
αν αυτος ο ιδιωτης που δεν θες εσυ να στραφεις εναντιον του,σου καταστρεψει την περιουσια σου...μια νερωμενη βενζινη για παραδειγμα μπορει να επιφερει πολλες ασχημες επιπτωσεις στον κινητηρα σου...ποιος ειναι αυτος που θα αισχροκερδει οχι μονο αμεσα με την τσεπη σου αλλα και εμμεσα με την περιουσια σου???

alfageologist
25-04-10, 15:11
ρε συ νικο μη διαβασε λιγο
πισω απ αυτα που γραφω δν μιλαω
ντε και καλα για τον βενζινα απλα λεω
το που παει το θεμα...

AlexUnder
25-04-10, 16:01
ρε συ νικο μη διαβασε λιγο
πισω απ αυτα που γραφω δν μιλαω
ντε και καλα για τον βενζινα απλα λεω
το που παει το θεμα...,

Και καλά πάει εκει που πάει! ΜΙΑ ΧΑΡΑ πάει εκει που πάει!!

η έννοια ρουφιανιά μας έμεινε επί εποχή της χούντας, κάτι που ΔΕΝ μπορεί να ισχύσει πλεον.. αν κάποιος θέτει σε κίνδυνο την τσέπη, υγεία, ασφάλεια μου/σου/του/μας και πέσει στην αντίληψη μας το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να τον καταγγείλουμε στις αρχές, επώνυμα ή μη.
Αν ολοι λειτουργούσαμε ετσι δεν θα υπήρχαν λαμογια, μίζες κτλ κτλ κτλ γιατι ολο και σε κάποιου την αντίληψη θα έπεφτε..

gsid
25-04-10, 19:53
,

Και καλά πάει εκει που πάει! ΜΙΑ ΧΑΡΑ πάει εκει που πάει!!

η έννοια ρουφιανιά μας έμεινε επί εποχή της χούντας, κάτι που ΔΕΝ μπορεί να ισχύσει πλεον.. αν κάποιος θέτει σε κίνδυνο την τσέπη, υγεία, ασφάλεια μου/σου/του/μας και πέσει στην αντίληψη μας το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να τον καταγγείλουμε στις αρχές, επώνυμα ή μη.
Αν ολοι λειτουργούσαμε ετσι δεν θα υπήρχαν λαμογια, μίζες κτλ κτλ κτλ γιατι ολο και σε κάποιου την αντίληψη θα έπεφτε..

+1000

Το χειρότερο πράγμα πού έκανε η χούντα στην Ελλάδα είναι οι ασχήμιες που γίνονται με πρόσχημα να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη της... κοινώς κυνήγι μαγισσών.

βλέπε: ΣυνδικαΛΗΣΤΕΣ, Απουσία ελέγχου στις δημόσιες υπηρεσίες, Κατηγορίες για δήθεν "ρουφιανιά" όποτε ζητάς το δίκιο σου, Ευνουχισμός της αστυνομίας, Γελοιοποίηση του στρατεύματος και των στρατιωτικών, Απομυθοποίηση της εκπαίδευσης και Αισχρή κατάχρηση εξουσίας από τα ΜΜΕ... είναι αυτά που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό-αν σκεφτώ θα βρω πολλά άλλα.

Αν έρθουν να κλέψουν το σπίτι σου δε θα φωνάξεις την αστυνομία??? Σε τι ακριβώς διαφέρει αυτό που έκανε το εν λόγω πρατήριο δηλαδή?? Επειδή του έκλεψε του ανθρώπου λιγότερα??

alfageologist
25-04-10, 20:00
κυριοι χανετε το δασος εγω μιλησα
για παλι ταξεων δλδ θα μας βαλουν να τσακωθουμε
μεταξυ μας εγω με τον εφοριακο γιατι παιρνει πολλα
ο χ με τον τραπεζικο γιατι ευνοειτε κ.λ.π και ετσι
θα μπορουν ν κανουν τη δουλιτσα τους ανετα οι αρχοντες μας

AlexUnder
25-04-10, 20:09

Αυτο δεν εχει καμία σχέση με αυτο που είπες πριν.. και ούτε καν είναι δέντρο μεσα στο δάσος στο οποίο είχαμε αναφερθεί.

Ανέκαθεν υπήρχε η "κόντρα" ανάμεσα στα επαγγέλματα, κυρίως ιδιωτικού vs δημοσίου.. δεν με χαλάει ουτε με στεναχωρεί, προσωπικά, μιας και μεγάλωσα σε οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων (κατα κάποιο τρόπο για τον πατέρα) αλλά δεν πρόκειται ποτε να μπω στο δημόσιο (απο επιλογή).

Το θέμα μας ειναι να μάθουμε να καταγγέλλουμε οτι δεν είναι σωστό και να είμαστε έτοιμοι να μας καταγγείλουν για οτιδήποτε.
Ας κανουμε την αρχη σε αυτους που μας χαλάνε τα αμάξια με τις βενζινες τους και μια ζωή τους χαριζόμαστε....

gsid
25-04-10, 20:11

Η άποψή μου είναι ότι πρώτα πρέπει να βελτιώσουμε το μικρόκοσμό μας και μετά να απαιτήσουμε να αποκτήσουμε τους άρχοντες που μας αξίζουν. Προς το παρόν έχουμε αυτούς που μας αξίζουν σίγουρα (δε το λέω σαν άτομο αλλά σαν σύνολο, μην παρεξηγηθούμε κιόλας).

Κι επειδή βγαίνουμε offtopic, σκέψου ότι κι οι αποθρασυμένοι άρχοντες μπορεί να ξεκίνησαν κι αυτοί από ένα βενζινάδικο...

Timos
26-04-10, 02:21
Μην το κάνουμε Chat....υπάρχουν και τα Pm....

alfageologist
27-04-10, 19:45
http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_3920.html
αυτο ακριβως προσπαθουσα να πω.......

FoTiS_MiToQV
04-05-10, 21:03
πωπω παιδια τι τραβατε εκει στην αθηνα με την βενζινη.εγω βαζω απο τον πατερα ενος φιλου μου εδω κ 2χρονια κ δεν εχω παρατηρησει τπτ απο ολα αυτα τα περιεργα.οποιος ειναι απο θεσ/νικη κ θελει μια γνωμη για καλο βενζιναδικο ας στειλει μηνυμα.παντως γνωμη μου,καλυτερα να βαζεις με 1,5ε/λτ κ να ξερεις οτι θα βαλεις 30λτ παρα με 1,35 κ να λες τωρα εβαλε 30 ή 25??????????

NiVo
04-05-10, 21:09
Αυτό ε'ιναι η καλή εκδόχή, γιατί συνήθως αναρρωτιέσαι αν έβαλε βενζίνη ή κάτουρο.

oforous_bilatos
04-05-10, 22:03
Ρε παιδιά ένας φίλος μου έχει κολλητό ένα βενζινά (ιδιοκτήτη) και του λέει ότι το κέρδος ανά λίτρο είναι 0,05€ δηλαδή σε 50λίτρα βενζίνη αυτός βγάζει 2,5€..επίσης υποστηρίζει ότι η ίδια εταιρία π.χ. (BP) δίνει σε βενζινάδικα ακόμα και της ίδιας περιοχής με διαφορετική τιμή..

έχει κανείς άποψη? μου φαίνονται λίγο κουλά τα παραπάνω, αν και είναι φίλος του όχι επειδή έβαζε εκεί βενζίνη από πριν..

poimenas
04-05-10, 22:55
Ρε παιδιά ένας φίλος μου έχει κολλητό ένα βενζινά (ιδιοκτήτη) και του λέει ότι το κέρδος ανά λίτρο είναι 0,05€ δηλαδή σε 50λίτρα βενζίνη αυτός βγάζει 2,5€..επίσης υποστηρίζει ότι η ίδια εταιρία π.χ. (BP) δίνει σε βενζινάδικα ακόμα και της ίδιας περιοχής με διαφορετική τιμή..

έχει κανείς άποψη? μου φαίνονται λίγο κουλά τα παραπάνω, αν και είναι φίλος του όχι επειδή έβαζε εκεί βενζίνη από πριν..

Κοντά στην πραγματικότητα μου ακούγονται, τόσο για το κέρδος όσο και για την διαφορετική τιμολόγηση στην ίδια περιοχή. Το δεύτερο είναι σίγουρο. Το πρώτο εξαρτάται και από το πρατήριο: άλλο ποσοστό κέρδους έχει στην Αθήνα, άλλο στις εθνικές οδούς και άλλο πχ στην Κρήτη...

stratous156
04-05-10, 23:56

ακριβώς έτσι είναι...βενζινάδικα της ίδιας εταιρείας που βρίσκονται στον ίδιο δρόμο κοντά στο σπίτι μου η εταιρεία τους δίνει την βενζίνη με διαφορετική τιμή...γενικα΄το κέρδος στα βενζινάδικα τα "τίμια" είναι από αξεσουάρ και πλυσίματα...

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
05-05-10, 00:13
η διαφορετικη τιμη που τους δινει εξαρταται και απο το αν αγοραζει μετρητοις η με πιστωση - επιταγη 1 μηνα πχ.

stratous156
05-05-10, 00:15
σωστός...:okk:

MAFIA
05-05-10, 20:29

ετσι ειναι αυτο
αλλη τιμη δινει στην πειραιως στο υψος του μοσχατου-ρεντη-φαληρου που γινεται χαμος απο τα βενζιναδικα και αλλη τιμη σε ενα στενο στην Νεα Φιλαδελφεια!

kyan
11-05-10, 11:21
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1135184&lngDtrID=251

Για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι... :shifty:

RoadRunner
11-05-10, 12:27
φίλος υπεύθυνος σε βενζιναδικο της shell μου είχε πει ότι το κέρδος τους είναι 50Ε στα 1000λίτρα...

AlexUnder
11-05-10, 12:46
Χωρις να ξερω... λογικα σκεπτόμενος.. ειναι υπερβολικά λίγο το 50ε σε 1000λιτρα.. δλδ τι? βγαζουν 0,05 στο λίτρο? δύσκολα...

AlfaGTakos
11-05-10, 12:47
Χωρις να ξερω... λογικα σκεπτόμενος.. ειναι υπερβολικά λίγο το 50ε σε 1000λιτρα.. δλδ τι? βγαζουν 0,05 στο λίτρο? δύσκολα...

αυτο το λεει και ο δικος μου κολλητος που εχει πρατηριο. εκτος αν ειναι συνεννοημενοι να το λενε !

AlexUnder
11-05-10, 12:57
αυτο το λεει και ο δικος μου κολλητος που εχει πρατηριο. εκτος αν ειναι συνεννοημενοι να το λενε !

υπάρχουν βενζιν-αδικα σε σημεία στην Ελλαδα που δεν εφικτό να βάζουν 1000λιτρα την μερα, και έχουν και υπαλλήλους.

AlexUnder
11-05-10, 13:00
Να δουλεύουν με ενα ποσοστό 20% κέρδος να το δεχτώ.. δλδ στο 1,5ε το λίτρο η βενζίνη να βγάζουν 0.3, δλδ 300ευρω στα 1000 λιτρα μου ακούγετε πολυ πιο "γήινο"

sliver
11-05-10, 13:01
φίλος υπεύθυνος σε βενζιναδικο της shell μου είχε πει ότι το κέρδος τους είναι 50Ε στα 1000λίτρα...

Έστω τα ντεπόζιτα όλα 50 λίτρα..
Δηλαδή για κάθε 20 αυτοκίνητα που φουλάρει βγάζει καθαρό κέρδος 50 ευρώ
Για 12 ώρες λειτουργίας ένα βενζινάδικο (που προσέχει τις τιμές του και την ποιότητά του) στις δύσκολες αυτές μέρες τροφοδοτεί περί τα 100 με 150 αυτοκίνητα άρα έχει καθαρό κέρδος 250 με 375ευρώ την ημέρα. Επί 25 εργάσιμες = 6250 έως 9375 τον μήνα

Πρόσθεσε σε αυτά 5 πλυσίματα την ημέρα επί 10 ευρώ 50ευρώ την ημέρα επί 25 εργάσιμες 1250 ευρώ. Δεν υπολογίζω αξεσουάρ γιατί βαριέμαι...

Μιλάμε για 7500 έως 10625 τον μήνα (κέρδη)

Μιλάμε για 90.000 έως 127.500 τον χρόνο κέρδη!!!!

Συμπέρασμα δεν λυπάμαι κανέναν... Να φροντίσουν να έχουν πελατεία (με την συμπεριφορά τους και τις τιμές τους) 100 150 αυτοκίνητα την ημέρα (άκρος ρεαλιστικό για τα πρατήρια στις μεγαλουπόλεις) και καλύτερα την δύσκολη αυτή εποχή να μην μιλάνε και πολύ για την συρρίκνωση των εισοδημάτων τους, γιατί θα βγει κανένας παππούς και θα τους βάλει την μαγκούρα στην οπή της αντλίας....

sliver
11-05-10, 13:16
αν όπου 50 βάλουμε 300 σταματάω την δουλειά και ανοίγω βενζινάδικο - γκαζάδικο.... --->450.000 καθαρά κέρδη τον χρόνο μόνο από βενζίνη με 100 γεμίσματα την μέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολλαπλασιασμοί γτκμ. Πριν δώσετε άλλοθι στους πεινασμένους βενζινάδες κάντε πολλαπλασιασμούς... 50 ευρώ καθαρό κέρδος κάθε 20 αυτοκίνητα είναι φανταστικά.... την ίδια στιγμή 50 ευρώ κάθε 1000 λίτρα ακούγεται λίγο....

AlexUnder
11-05-10, 13:20
Δεν ειναι καθαρά κέρδη αυτα... βάλε και ολα τα άλλα μέσα.. ΔΕΗ, νερό, ενοίκιο που μπορεί να υπάρχει, υπάλληλοι, έξοδα συντηρήσεις..
και ειπα.. υπάρχουν βενζιν-αδικα που δεν βλέπουν 20 πελατες την ημέρα και εχουν υπάλληλους.
Προς θεου δεν τους δινω άλλοθι.. αυτο μας έλειπε.. αλλα δεν βγάζουν οσα μας λεν...

AlfaGTakos
11-05-10, 13:51
Δεν ειναι καθαρά κέρδη αυτα... βάλε και ολα τα άλλα μέσα.. ΔΕΗ, νερό, ενοίκιο που μπορεί να υπάρχει, υπάλληλοι, έξοδα συντηρήσεις..
και ειπα.. υπάρχουν βενζιν-αδικα που δεν βλέπουν 20 πελατες την ημέρα και εχουν υπάλληλους.
Προς θεου δεν τους δινω άλλοθι.. αυτο μας έλειπε.. αλλα δεν βγάζουν οσα μας λεν...

μπορει να δουλευει το πετρελαιο θερμανσης που ειναι κερδοφορο.

Makinen
11-05-10, 14:15
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1135184&lngDtrID=251

Για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι... :shifty:

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι...
Kyan, καλά τα λόγια κ οι εξαγγελίες, αλλά πρέπει να δείχνουν πλέον κ στοιχεία για να γίνουν
πιστευτοί! Τι έλεγχοι γίνονται, τι πρόστιμα κυρώνονται, τι εισπρράτωνται, που πάνε
αυτά που εισπράττονται κλπ αλλιώς κουβέντα να γίνεται!

MAFIA
11-05-10, 14:36
με το ενοικιο οι εταιριες καυσιμων πραγματικα τους ξετιναζουν τους βενζιναδες!
εστω οτι υπαρχει χωρος να δημιουργηθει βενζιναδικο.ο ιδιοκτητης το ενοικιαζει 3000 ευρω(παραδειγμα ειναι αυτο)το παιρνει η bp(παραδειγμα κι αυτο)και το ενοικιαζει 4000 ευρω!γιατι ετσι θελει!!!
μπορει να δουλευει το πετρελαιο θερμανσης που ειναι κερδοφορο.
οχι ολες τις εποχες...και μην ξεχνας οτι ζουμε σε μια χωρα που κρυο δεν νιωθουμε σχεδον ποτε!

AlfaGTakos
11-05-10, 16:48
οχι ολες τις εποχες...και μην ξεχνας οτι ζουμε σε μια χωρα που κρυο δεν νιωθουμε σχεδον ποτε!

εγω σου λεω τι λεει ο επαγγελματιας που ειναι κολλητος και δεν θα μου πει μ''''ιες.

stratous156
11-05-10, 17:11
Μιλάμε για 90.000 έως 127.500 τον χρόνο κέρδη!!!!

Συμπέρασμα δεν λυπάμαι κανέναν... Να φροντίσουν να έχουν πελατεία (με την συμπεριφορά τους και τις τιμές τους) 100 150 αυτοκίνητα την ημέρα (άκρος ρεαλιστικό για τα πρατήρια στις μεγαλουπόλεις) και καλύτερα την δύσκολη αυτή εποχή να μην μιλάνε και πολύ για την συρρίκνωση των εισοδημάτων τους, γιατί θα βγει κανένας παππούς και θα τους βάλει την μαγκούρα στην οπή της αντλίας....

αυτό που λες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα...όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί και τα λαμόγια...και καλά θα κάνουν να μιλάνε για συρρίκνωση των εισοδημάτων οι"καλοί" πρατηριούχοι όπως όλος ο κόσμος που τον πνίγει το δίκιο του...το να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί είναι άδικο και δεν έχει βάση...

sliver
12-05-10, 14:29
Όλος ο συλλογισμός μου ξεκίνησε από δύο ποστ, που έγραφαν πως οι βενζινάδες βγάζουν κέρδος 50 ευρώ κάθε 1000 λίτρα.
Από εκεί και πέρα στο νούμερο αυτό ( 90.000 έως 127.500 ) οδήγησαν οι διαδοχικοί πολλαπλασιασμοί με την παραδοχή ότι ένα βενζινάδικο στην Αθήνα τροφοδοτεί 100 - 150 ευροκίνητα και πλένει 5 από δαύτα την ημέρα...

Με την ίδια λογική όταν διάβασα ότι θα έπρεπε κάθε 1000 λίτρα να βγαίνει κέρδος 300 ευρώ, υπολόγισα 450.000 κέρδη τον χρόνο...

Το point είναι πως ανάλογος της διατύπωσης, βγαίνει μια επιχείρηση επικερδής, ή μίζερη στην κοινή γνώμη.
πχ: Η δήλωση 50 ευρώ κέρδος κάθε 20 αυτοκίνητα είναι μια χαρά.
Η δήλωση 50 ευρώ κέρδος κάθε 1000 λίτρα σε κάνει να θες να του δωρίσεις το δώρο του Πάσχα... (αν είσαι ΙΥ, γιατί αν είσαι ΔΥ ή συνταξιούχος, το έχεις δωρίσει ήδη αλλού)

The
12-05-10, 15:36
Οι παραδοχές που κάνεις είναι λίγο αυθαίρετες. Πόσοι νομίζεις ότι φουλάρουν? Θα υπολογίσεις το κέρδος με βάζει τα λίτρα που πουλάνε κι αυτό αποδεικνείεται κάθε πότε φουλάρουν τις δεξαμενές τους. Με βάση τον συλλογισμό σου θα πρέπει κάθε μέρα να φουλάρουν τα βενζινάδικα με 5000-7500 λίτρα! Απίστευτο νούμερο. Δεν είναι απίθανο να υπάρχει βενζινάδικο που κάνει τέτοιες πωλήσεις, ίσως και περισσότερες αλλά είναι η εξαίρεση. Και δεν είναι όλα τα βενζινάδικα σε μέρη που έχει τόση κίνηση. Και υπάρχουν συμφωνίες με την εταιρεία (πχ ΒΡ κλπ) και το ενοίκιο του ακινήτου που είναι δυσβάσταχτα. Και τα 50 ευρώ στα 1000 λίτρα είναι καλό κέρδος. Σκέψου ότι για να είναι κάποιος ανταγωνιστικός ίσως να πρέπει να έχει 30 ευρώ κέρδος. Οι πληρωμές τις βενζίνης είναι με επιταγές το πολύ εβδομάδας, ενώ οι εταιρείες πληρώνουν με καθυστέρηση 3-4 μηνών (πληρωμές από εταιρικές κάρτες κλπ). Και πρέπει να κλείσουν και αρκετά πρατήρια λόγω της συμφωνίας ΒΡ-ΕΚΟ. Κι άλλος τρόπος εκτός από την οικονομική εξόντωση δεν υπάρχει μάλλον. Κι όπως καταλαβαίνεις έχω σχετική πληροφόρηση επ΄αυτού... :(

sliver
12-05-10, 16:10
Έχεις δίκιο ως προς τις παραδοχές που έκανα... Βασίζονται σε παρατηρήσεις που έχω κάνει στα βενζινάδικα που ανεφοδιάζομαι.

Δεδομένης της αυθαιρεσίας των παραδοχών μου, επιφυλάσσομαι ως προς τα συμπεράσματά μου...

Κρατάω όμως απ' το ποστ σου, το ότι συμφωνείς πως τα 50 ευρώ ανά 1000 λίτρα, είναι καλό κέρδος.
Επίσης κρατάω και το ότι λόγο της συμφωνίας ΒΡ-ΕΚΟ τα πρατήρια πρέπει να μειωθούν, αλλά πιστεύω το ότι αυτός είναι δευτερεύουσας σημασίας λόγος για την μείωση. Ο κύριος λόγος είναι η αλλαγή της καταναλωτικής συμπεριφοράς και η μείωση της ζήτησης που αναμένεται μάλιστα να αυξηθεί.

Και εδώ έρχεται το σημείο που πιστεύω ότι αναγκαστικά θα πρέπει να παρέμβει η πολιτεία για να αναστρέψει την κατάσταση. Αν αλλάξει η καταναλωτική συμπεριφορά και μειωθεί η ζήτηση, η επιθετική φορολόγηση θα κινδυνέψει να φέρει λιγότερα, ή στην καλύτερη τα ίδια έσοδα με την προηγούμενη ηπιότερη φορολόγηση. Επίσης θα πληγεί το κομμάτι εκείνο της αγοράς που ασχολείται γενικά με το αυτοκίνητο.

The
12-05-10, 16:19
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Δυστυχώς ξέρω(ουμε) την κορυφή του παγόβουνου μόνο. Τα υπόλοιπα στα ψηλά γραφεία των εταιρειών...

NiVo
04-08-10, 19:20
H υπόθεση της καταγγελίας: http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?p=1128658#post1128658
είναι ακόμα σε εξέλιξη.
Με πήρε σήμερα (4 Αυγούστου) τηλ. η υπεύθυνη από το Υπουργείο και με ενημέρωσε ότι δεν το έχουν αφήσει έτσι.
Παρά τις επανηλειμμένες συστάσεις που είχαν κάνει στην εταιρεία, οι καταγγελίες για την παράνομη πώληση-προώθηση της V-Power συνεχίστηκαν οπότε από Σεπτέμβρη θα αποφασίσουν να ρίξουν καμπάνα στην εταιρεία (κατόπιν εισήγησης στον Γ.Γ. Εμπορίου).
Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσουν τους ενδιαφερόμενους.
Η κυρία ήταν πολύ ευγενική και μου ζήτησε συγνώμη που δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω εκτός από την επιβολή προστίμου, προφανώς δεν μπορούν να τους υποχρεώσουν στο να μην παρανομούν.
Της ζήτησα να με ενημερώσουν για την εξέλιξη προκειμένου να γνωστοποιηθούν άμεσα οι αποφάσεις του Υπουργείου στο forum μας.
Καποια πράγματα στην Ελλάδα λειτουργούν υπηρεσιακά, έστω και με αργούς ρυθμούς λειτουργούν. Από την απόφαση του Γ.Γ. θα φανεί κατά πόσο θα κουκουλωθεί η υπόθεση σε πολιτικό επίπεδο (η Shell πλέον ανήκει στην Motor Oil Hellas) ή θα προχωρήσει κανονικά.

FoTiS_MiToQV
06-08-10, 11:34
παιδια εκει στην αθηνα εχετε τρομερο προβλημα με την βενζινη.εγω θα αναφερω ενα βενζιναδικο στην θεσνικη που φουλαρα,πηγα σερρες με 100χαω μου εκαψε 1/4!ειναι το jet oil προς ικεα.εγω εμπιστευομαι μονο το shell στην ποντου καλαμαρια&το shell προς το ικεα.αυτα απο μενα

MiCHeLaNGeLo
19-08-10, 15:16
Μιας και αναφερθηκαν θεματα με τη Shell, να πω οτι βαζω συνηθως Shell στο αυτοκινητο απο μονο 2 πρατηρια βενζινης: α) Καλλιρόης ψηλά, πάνω στη στροφή, λίγο πριν τη γεφυρα που περναει κατω απο Συγγρου, β) Μεσογειων, κάθοδος, στο Χολαργό, στο ύψος της οδού Περικλέους.

Της οδού Καλλιρόης μάλιστα το πρατήριο έχει συνήθως σχετικά λογικές τιμές.
Ενάμιση χρόνο τώρα δεν εχω παρατηρήσει το παραμικρό στο αυτοκίνητο, και ασφαλώς ουδέποτε είχα πρόβλημα με την τοποθέτηση άλλης βενζίνης από αυτη που ζήτησα.

sliver
20-08-10, 09:34
Σε shell στην Ηλιούπολη όποτε πάω με το Jetta (VW), ή το μηχανάκι και ζητάω να το γεμίσουν με απλή, μου τα πρήζουν να βάλω Vpower απλή. Όποτε πάω με την 156 ζητάω απλή και μου βάζουν την απλή χωρίς περιττές κουβέντες...

Τυχαίο? Δεν νομίζω...

Hellenicsun
31-10-10, 23:24
Να ρωτήσω, έχει βάλει κανείς 100αρα από τη Shell επί της Πειραιώς στον Ταύρο; Με ενδιαφέρει βασικά, αν πουλάει 100αρα ή ενισχυμένη 95αρα.

nikos-axel-147
01-11-10, 08:23
Χθες γυρναω απο ταξιδι, χαλαρο μιας και ειχε παρα πολυ κινηση, και το trip μου δειχνει 7,8l/100km ενω στο καντραν εχουν πέσει σχεδον 3 κουτακια δηλαδη σχεδον 21λιτρα μιας και 1 κουτακι ειναι περιπου 7λιτρα...

Παω σε ενα βενζιναδικο που βρηκα κοντα στο σπιτι συγγενικου μου προσωπου, και υστερα απο προτροπή του οτι εχει καλη και φθινή βενζίνη (1,42 την ειχε...), και λέω στον Πακι εκει να μου το γεμίσει...εκεί μου έβαλε 27λίτρα την στιγμή που δεν υπάρχει περιπτωση να ειχα κάψει πάνω απο 20 λίτρα!!! Οταν πήγαινα στο χωριο την Παρασκευη για παραδειγμα, οταν το πάτησα κιολας, το trip μου εδειξε 8,9l/100km και στο γεμισμα μπήκαν 25λίτρα ενω ειχα κανει και 50km παραπάνω!!!

Τι μπορουμε να κάνουμε σε αυτη την περιπτωση? Ανώνυμη καταγγελία μπορουμε να κάνουμε?

Dimid
22-01-11, 09:08
Πριν μερικές μέρες, άδεια η 147 από βενζίνη. Πάω σε γνωστό βενζινάδικο του Ν.Ψυχικού και του ζητάω να βάλει 50 ευρώ.
Βάζει, τον πληρώνω, κοιτάω δείκτη και φεύγω. Σε 15 λεπτά -και δη μετά τα πρώτα 5 λεπτά-η στάθμη έπεσε δραματικά. Μέχρι που τελικά υπολογιζω οτι έχασα τα 2/5 των 50 ευρών :mad: :x

Τσίπα-ντροπή = μηδέν. Είπα να πάω πίσω και να γίνει της πόρνης αλλά δεν. Θα πάω σήμερα όχι για να ζητήσω χρηματα αλλά για να του πω ότι έχω ήδη δει το ονομα του στην λίστα εδώ που έχει το φορουμ.
Και ότι την άλλη φορά, θα πέσει φάπα.

Τα @@, λες και εμείς τα βρίσκουμε σε καλάθι στον δρόμο τα λεφτά, δεν δουλεύουμε ..:mad: :x

Dimid
22-01-11, 09:14
Το πρατήριο είναι το ΕΤΕΚΑ, στρίβοντας δεξιά από τον παρ/λο της Κηφισίας, στα 100 μέτρα αριστερά.
Δεν θυμάμαι όνομα δρόμου. Αλλά δεν πάει άλλο, κάτι πρέπει να γίνει με όλα αυτά τα μπουρλοτάδικα.
:)

NiVo
22-01-11, 10:23
Οδός Σικελιανού που οδηγεί στην Αγ. Σοφία. Δεν ήξερες δεν ρώταγες? 5 χρόνια δούλευα απέναντι μέχρι το 2002 (όταν ακόμα ήταν Ε.Π. και δεν είχα βάλει ούτε μία φορά βενζίνη).

Dimid
22-01-11, 11:31
Οδός Σικελιανού που οδηγεί στην Αγ. Σοφία. Δεν ήξερες δεν ρώταγες? 5 χρόνια δούλευα απέναντι μέχρι το 2002 (όταν ακόμα ήταν Ε.Π. και δεν είχα βάλει ούτε μία φορά βενζίνη).

:wall: :wall: :wall:

GIORGOS156grigio.L.D.A.
10-02-11, 01:10
Ηθελα να ξερω ποτε θα κλεισουν τον κερατα με την bp στην Λ.καρεα,οπως ερχομαστε απο ηλιουπουλη 300 μετρα πριν τα φαναρια του καρεα στο δεξι μας χερι.Επεσε 2/4 ο δεικτης μολις εκανα 1χλμ,φταιω εγω βεβαια γιατι τον ξερω αλλα βαρεθηκα να ψαξω...:mad: :x:mad: :x

super_antonio
20-02-11, 10:40
Θα βαζεις ή στο AEGEAN (μετα την BP που αναφερεις) ή στο ΕΚΟ(γωνια) απεναντι απο το δημαρχειο της Ηλιουπολης.

GIORGOS156grigio.L.D.A.
22-02-11, 00:02
Θα βαζεις ή στο AEGEAN (μετα την BP που αναφερεις) ή στο ΕΚΟ(γωνια) απεναντι απο το δημαρχειο της Ηλιουπολης.

Αντωνη βρηκα και μια καλη ΕΚΟ στην υμηττου λιγο πριν τα ματ δεξια,μα τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση δεν το περιμενα (αφου τα προηγουμενα μου αυτοκ...ε μεταφορικα μεσα ηθελα να πω:sleep: δεν χαμπαριαζαν τιποτα...) τωρα με το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ βλεπω διαφορες:D

george_1981
22-02-11, 06:41
Αντωνη βρηκα και μια καλη ΕΚΟ στην υμηττου λιγο πριν τα ματ δεξια,μα τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση δεν το περιμενα (αφου τα προηγουμενα μου αυτοκ...ε μεταφορικα μεσα ηθελα να πω:sleep: δεν χαμπαριαζαν τιποτα...) τωρα με το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ βλεπω διαφορες:D
+1 εκει ριχνω και εγω καμια φορα οταν ερχομαι αθηνα. παραπονο κανενα. γενικα εμπιστευομαι πιο πολυ την ΕΚΟ

Dimid
22-02-11, 09:07
Ενα καλό βενζινάδικο για όσους μένουν Ν. ή Π.Ψυχικό & Χαλάνδρι, είναι η 2η ΒΡ από τα σίδερα Χαλανδρίου με κατεύθυνση Γαλάτσι.

Πληροφοριοδότης ο Κος Μαδ, η οποία πληροφορία ξελάσπωσε εμένα.:okk:

Ευχαριστώ -και πάλι- κε Μαδ μας :tongue:

super_antonio
22-02-11, 09:21
:okk:

kosmas
22-02-11, 09:59

Το συγκεκριμένο πρατήριο της εκο το εμπιστεύομαι και εγώ μιας και από εκεί φουλάρω κι εγώ και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

nick2crete
26-02-11, 23:02
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_26/02/2011_380343
:rolleyes:

nick4591
27-02-11, 12:31
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_26/02/2011_380343
:rolleyes:

Έχει ήδη ακολουθηθεί η διαδικασία που προβλέπει ο νόμος σχετικά με τον πρατηριούχο, ο οποίος φέρεται ότι εξαπατούσε τους καταναλωτές, μέσω ειδικού μηχανισμού παραποίησης στοιχείων κατανάλωσης στην αντλία αμόλυβδης βενζίνης.

Δηλαδή, αστεία πρόστιμα συγκριτικά με το κέρδος τους, που ακόμα κι αυτά δεν θα πληρωθούν...
Ακόμα και μετά από αλλεπάλληλες υποτροπές, κι έστω κι αν το πρόστιμο φτάσει κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες, είναι αμφίβολο αν προσβάλει το κέρδος τους και δεδομένου οτι σε κάθε περίπτωση είναι ζήτημα να πληρώνουν ένα 2% των παραβατών...
Και μιλάμε γι' αυτούς που έχουν ελεγχθεί και έχουν ''τιμωρηθεί''... υπολογίστε και τους υπόλοιπους...
Αν δεν λειτουργήσει αυστηρά ο νόμος με λουκέτα και αφαιρέσεις αδειών, και αν δεν υπάρχει υπεύθυνη λειτουργία απ΄τον ελεγκτικό μηχανισμό και περιμένουν τηλ. και καταγγελίες για να κάνουν τη δουλειά τους... τζάμπα συζητάμε...

Dimid
27-02-11, 12:37
Αν δεν λειτουργήσει αυστηρά ο νόμος με λουκέτα και αφαιρέσεις αδειών, και αν δεν υπάρχει υπεύθυνη λειτουργία απ΄τον ελεγκτικό μηχανισμό και περιμένουν τηλ. και καταγγελίες για να κάνουν τη δουλειά τους... τζάμπα συζητάμε...

Και βέβαια, κουβέντα να γίνεται, επί της ουσίας όμως όπως λες (κλείσιμο, αφαίρεση άδειας, πρόστιμα που θα εκτελούνται ) τίποτε.
Μηδέν εις το πηλίκο, ας είμαστε καλά οι μαμάκες που όλα τα υπομένουμε :whatever: και ανεχόμαστε μία ζωή.

iliasbass
27-02-11, 13:48
ωραια... αφου γραψανε αυτο να μην βαζουμε απο την βαρης-κορωπιου....
???

ktsigou
27-02-11, 13:53
ωραια... αφου γραψανε αυτο να μην βαζουμε απο την βαρης-κορωπιου....
???
Φαντασου οτι περναω συχνα απο εκει και εχω βαλει πολλες φορες απο 2-3 βενζιναδικα οποτε δεν την εχω γλιτωσει:mad: :x

iliasbass
27-02-11, 14:05
πετανε κατι και σε αφηνουν ξεκρεμαστο μετα... η το λες και λες ποιος ειναι η δεν λες τιποτα
ημαρτον δηλαδη

porky146
27-02-11, 16:45
στο τερμα της βαρης-κορωπιου προς βουλα αντιμετωπισα μπουκοματα και πεταγμα καπνων. αλλαξα πρατηριο βρηκα την υγεια μου.

A l e x
27-02-11, 19:08
Mου εχει τυχει καποιες φορες να βαλω βενζινη σε σχεδον αδειο ντεποζιτο, οκ περιπου 62 λιτρα (70 παιρνει η 159) ομως ο δεικτης βενζινης δεν ειναι ακριβως στο φουλ αλλα 1/24 πριν το φουλ (1/3 της πρωτης μπαρας αποκληση) ...αυτο τι μπορει να σημαινει για την βενζινη που μου εβαλαν ? :confused:

Αλλεςφορες σε παρομοια αδειο ντεποζιτο βαζω τα ιδια, περιπου 61-62 λιτρα αλλα ο δεικτης δειχνει στο φουλ!

porky146
27-02-11, 19:09
φλοτερ?

A l e x
27-02-11, 19:12
τι κανει το φλοτερ ?

Παρατηρησα σε μια περιπτωση αυξημενη καταναλωση με βαση το trip computer...

Labros 33
19-03-11, 06:07
Mου εχει τυχει καποιες φορες να βαλω βενζινη σε σχεδον αδειο ντεποζιτο, οκ περιπου 62 λιτρα (70 παιρνει η 159) ομως ο δεικτης βενζινης δεν ειναι ακριβως στο φουλ αλλα 1/24 πριν το φουλ (1/3 της πρωτης μπαρας αποκληση) ...αυτο τι μπορει να σημαινει για την βενζινη που μου εβαλαν ? :confused:

Αλλεςφορες σε παρομοια αδειο ντεποζιτο βαζω τα ιδια, περιπου 61-62 λιτρα αλλα ο δεικτης δειχνει στο φουλ!

εκτός ότι οι τιμές είναι διαφορετικές κλέβουν πολλά πρατήρια ας πούμε εγώ έβαλα 10ε σε ΑΠ με τιμή 1.60 και την επόμενη μέρα σε μια BP με τιμή 1.68 και έδειχνε παραπάνω τη 2η φορά και το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές !!!:confused:

nikos7ar
02-04-11, 20:37
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=286113&cid=12 :confused: αληθεια η' μουφα???

velocita
02-04-11, 20:44
Εργαστηριακά και άρα θεωρητικά μιλώντας, ίσως.. Ουσιαστικά, μένει να φανεί στην πράξη.

johnk
02-04-11, 21:09

Μπορεί όμως να είναι και πάνω από το μαξ που μπορεί να μετρήσει το φλοτέρ με αποτέλεσμα να βουλιάζει αντί να επιπλέει και να σου δείχνει πιο λίγο απ' ότι πραγματικά είναι. Ουσιαστικά το λιγότερο που σου δείχνει είναι το παραπάνω που έχεις. Εξ' άλλου μετά από λίγο επανέρχεται στο φουλ έτσι δεν είναι;

A l e x
02-04-11, 22:27
Οχι δεν επανερχεται στο φουλ, απλα συνεχιζει να κατεβαινει!

ktsigou
02-04-11, 22:32
καμια φορα το κανει και εμενα ειναι ενα μικρο κλικ πριν το max καλοκαιρι εχω παρατηρησει μη δινεις σημασια:)

η 3.2 χωραει 69 λιτρα...ημουν αδειος και παω στο χωριο σε ενα βενζιναδικο και μου εβαλε 73 λιτρα πως γινεται ιδου η απορεια:D δε του ειπα τιποτα απλα δεν ξαναεβαλα και το ειπα σε ολουσ οσους ξερω να μην ξαναβαλουν απο εκει.

Μέγας Ανατολικός
03-04-11, 13:14
..... δε του ειπα τιποτα απλα δεν ξαναεβαλα και το ειπα σε ολουσ οσους ξερω να μην ξαναβαλουν απο εκει.

:rant::box:

ktsigou
03-04-11, 15:29
:rant::box::lol: ξερω εσυ δε θα το αφηνες ετσι:lol:
βασικα στο γερακα τα εχω τσεκαρει ολα με τον ιδιο τροπο
οι μονοι που μου βαζει 65-66 λιτρα (γιατι φυσικα δεν εμεινα απο βενζινη απλα εφτανε η βελονα στο μηδεν) ειναι o bp στη μαραθωνος απεναντι απο το saturn και ο εκο στη Λ. γερακα. ολοι οι αλλοι κλεισθενους κτλ βαζουν απο 69 εως 71

ERIKGS
03-04-11, 16:21
Ξεκινα απο αυριο και η απεργια στα ΕΛΠΕ σε Θεσ/νικη,Ελευσινα και Ασπροπυργο.
Αιντε να δουμε τι θα δουμε

konstadin
03-04-11, 21:19
:lol: ξερω εσυ δε θα το αφηνες ετσι:lol:
βασικα στο γερακα τα εχω τσεκαρει ολα με τον ιδιο τροπο
οι μονοι που μου βαζει 65-66 λιτρα (γιατι φυσικα δεν εμεινα απο βενζινη απλα εφτανε η βελονα στο μηδεν) ειναι o bp στη μαραθωνος απεναντι απο το saturn και ο εκο στη Λ. γερακα. ολοι οι αλλοι κλεισθενους κτλ βαζουν απο 69 εως 71
και γω νομίζω οτι κλέβει η Εκο στην κλεσθένους. Εχει κανεις αντιμετοπίσει πρόβλημα με τα λίτρα στην συγκεκριμένη??

ktsigou
03-04-11, 21:50
και γω νομίζω οτι κλέβει η Εκο στην κλεσθένους. Εχει κανεις αντιμετοπίσει πρόβλημα με τα λίτρα στην συγκεκριμένη??
εγω δεν ειπα οτι κλεβουν συ ειπας..:tongue:

konstadin
03-04-11, 21:53
μου βάλαν 62λ..... έχω και απόδειξη.

ktsigou
03-04-11, 21:57
μου βάλαν 62λ..... έχω και απόδειξη.
ετσι οπως το λες μαλλον τον εαυτο τουσ κλεβουν..
αλλα μαλλον δε 8α ηταν αδειο το ρεζερβουαρ σου

konstadin
03-04-11, 22:09
ετσι οπως το λες μαλλον τον εαυτο τουσ κλεβουν..
αλλα μαλλον δε 8α ηταν αδειο το ρεζερβουαρ σου
63λ έχω ρεζερβουαρ...147 γαρ

ktsigou
03-04-11, 22:11
63λ έχω ρεζερβουαρ...147 γαρ
oops σορυ νομιζα οτι ειχες 59

BrocasHelm
03-04-11, 22:58
60 δεν λέει το manual πως έχει η 147 και όχι 63; Ρωτάω επειδή αύριο θα fullάρω από σχεδόν άδειο σε βενζινάδικο που την τελευταία φορά μου φάνηκε πως έβαλε πάρα πολλά για όσα έλεγε ο μετρητής, να βεβαιωθώ αν κλέβει να μείνω μακρυά.

A l e x
04-04-11, 08:25
oops σορυ νομιζα οτι ειχες 59

Οταν τερματιζει στο μηδεν ο δεικτης βενζινης, καποιες φορες βγαζω αλλα 30 χλμ και μετα βαζω βενζινη και μου βαζουν μονο 62 λιτρα και δειχνει φουλ. Πως γινεται αυτο ? (η 159 παιρνει 70, αλλα κανονικα επρεπε να χωρανει 67-68 λιτρα) ...μηπως τους κλεβω ? :D

ktsigou
04-04-11, 14:44
βασικα ο δεικτης βενζινης δεν εχει ακριβεια (1-2 λιτρα) απλως εγω συγκρινω τους υπολοιπους με τα δυο πρατηρια που ανεφερα
και βλεπω αυτη τη διαφορα που ανεφερα. τωρα αν ειναι μηδεν και βαζεις 62 λιτρα φαινεται οτι εχεις θεματακι με το δεικτη,
γιατι το manual αναφερει οτι οταν αναψει λαμπακι εχεις αλλα 10 λιτρα.. εσυ μαλλον οταν αναψει λαμπακι εχεις 20 λιτρα ακομα.
οταν λοιπον μου βαζει 70-71-72-73 λιτρα σιγουρα με κλεβει. σιγουρα σε καμια περιπτωση δε μπορουμε να τους κλεψουμε.

A l e x
04-04-11, 16:45
Κοιταξε...εμενα αναβει το λαμπακι μια μπαρα πριν το τελος (1/8) οποτε θεωρητικα εχω 8.5 λιτρα περιπου...μετα κανω ας πουμε αλλα 60 χλμ και παει στο μηδεν, στο τερμα οπου θα πει καποιος οτι δεν εχω βενζινη...και παω και βαζω μολις 62-63 λιτρα το πολυ.

Μια φορα παντως...ενω οδηγουσα επεσε καπως αποτομα απο τη στιγμη που αναψε το λαμπακι και δεν εβρισκα βενζιναδικο με τιποτα...εβαλα 69 λιτρα :lol: ...ηταν κυριολεκτικα αδειο.

ktsigou
04-04-11, 20:00
:lol:
εγω οταν θελω να γεμισω γυριζω γυρω γυ ρω στη γειτονια για να αδειασει μη μεινω απο βενζινη σε καμια εθνικη, ποιος εχει ποδια στα γεραματα:D
σημερα εβαλα στην ηρακλειτου στη bp νομιζω οτι και αυτος ειναι οκ αλλα πανακριβος

angelos_ARlover
04-04-11, 20:08
Ακουσατε τπτ για απεργεια?

Vagelis_tj
04-04-11, 20:24
Στα ελληνικά πετρέλαια νομίζω, δεν γνωρίζω τι συνέπειες έχει κάτι τέτοιο.

Dimalex
04-04-11, 20:30
μονο v-power diesel και απο συγκεκριμενο πρατηριο...:okk:

ktsigou
04-04-11, 21:35
Ακουσατε τπτ για απεργεια?
ακουσα οτι μετα τις δεκα μερες μπορει να υπαρξει ελειψη στα βενζιναδικα, γιατι υπαρχουν αποθεματα... στα κοτερα και πλοια θα εχουν προβλημα.

nikos7ar
06-04-11, 20:16
ελα να ξεκινησουμε τις δοκιμες.http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=288754&cid=12

kpsig
07-04-11, 00:07
εγω οταν θελω να γεμισω γυριζω γυρω γυ ρω στη γειτονια για να αδειασει μη μεινω απο βενζινη σε καμια εθνικη, ποιος εχει ποδια στα γεραματα:D
σημερα εβαλα στην ηρακλειτου στη bp νομιζω οτι και αυτος ειναι οκ αλλα πανακριβος

Κάτσε...
Αν είναι αυτός που είναι σχετικά ψηλά, στο κατέβασμα, έχει τελείως απρόβλεπτη ποιότητα.
Την έχω πατήσει εγώ άσχημα.

spn147
27-04-11, 14:17
http://www.newstoday.gr/article/44376/venzine-me-%E2%82%AC10-litro-ste-germania

Τελικώς "εξυπνοπούλια" δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα!:dizzy::dizzy:

MILANEZOS
27-04-11, 14:26
:wall:
αν ειναι δυνατον.
Αν δεν καταλαβουν κ αξιοποιησουν την δυναμη τους οι καταναλωτες, τετοια φαινομενα θα αυξανονται κ θα πληθυνονται.

echelon146
30-04-11, 09:29
εγω δε καταλαβα. γιατι να τους αποθαρρυνουν?

spn147
23-06-11, 08:34
Μια νεα υποσχομενη λυση για τον εντοπισμο των "πειραγμενων αντλιων"

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/06/blog-post_7295.html

Alfoholic
03-07-11, 01:54
Λοιπόν, άααλλα κόλπα που έλεγε και ο Βλάσης.

Κύβισα και επιβεβαίωσα ένα βαθμονομημένο μπιτόνι ασφαλείας, κατάλληλο για καύσιμα. Κόλλησα ένα αυτοκόλλητο του Πολυτεχνείου για να αποκτήσει κύρος, και με το κομπιουτεράκι ανά χείρας ζητάω συγκεκριμένο αριθμό ευρώ (π.χ. 28e) ώστε να δω ποιος με κλέβει και πόσο.

Για πάμε! Αποτελέσματα μαζεμένα κάποια στιγμή. Ξεκίνησα σήμερα από το καθημερινό μου πρατήριο με θλιβερά αποτελέσματα. Μου έβαλε 16 λίτρα στα 17 και κάτι του μετρητή. Κλέψιμο 6-8% (δεν έχω τρελή ακρίβεια), είπα ότι είναι ντροπή και γυφτιά εκτός από παρανομία, και ότι θα συζητηθεί αρκετά. Μου είπε να φωνάξει τον υπεύθυνο, είπα ότι δεν με νοιάζει, τον αποχαιρέτησα και έφυγα.

Έφοδος λοιπόν! Όχι που είναι αυτοί οι μάγκες και εμείς οι μαλάκες..

AlexUnder
03-07-11, 01:59
Ωραιος!

Ειναι πιο απλο να το γεμίζεις, εφόσον ξέρεις την χωρητικότητα του και να διαιρείς με την τιμή του λίτρου, ετσι θα ξέρεις ακριβώς ποσο σε κλέβουν ή οχι.

Alfoholic
03-07-11, 02:04
Ωραιος!

Ειναι πιο απλο να το γεμίζεις, εφόσον ξέρεις την χωρητικότητα του και να διαιρείς με την τιμή του λίτρου, ετσι θα ξέρεις ακριβώς ποσο σε κλέβουν ή οχι.

Πιο πολύ για μην μπλέκω με πιο ψιλά του ενός ευρώ και επίσης οι γραμμές τελειώνουν πιο χαμηλά, με αποτέλεσμα να χάνει την αξιοπιστία του. (ξέρεις θα μου πει ε το γέμισα μέχρι πάνω, πάνω και αυτά που λένε είναι ονομαστική χωρητικότητα και αντιστοιχεί σε γέμισμα μέχρι ένα σημείο σαν τα μπουκαλάκια νερό και ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε!!)

Αυτό που λες μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα και με ένα αδιαφανές (τα κλασικά τα μαύρα-χακί) και προτείνω να το κάνουμε όλοι, γιατί έχει παραγίνει το κακό..

kpsig
03-07-11, 13:12
Πιο πολύ για μην μπλέκω με πιο ψιλά του ενός ευρώ και επίσης οι γραμμές τελειώνουν πιο χαμηλά, με αποτέλεσμα να χάνει την αξιοπιστία του. (ξέρεις θα μου πει ε το γέμισα μέχρι πάνω, πάνω και αυτά που λένε είναι ονομαστική χωρητικότητα και αντιστοιχεί σε γέμισμα μέχρι ένα σημείο σαν τα μπουκαλάκια νερό και ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε!!)

Αυτό που λες μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα και με ένα αδιαφανές (τα κλασικά τα μαύρα-χακί) και προτείνω να το κάνουμε όλοι, γιατί έχει παραγίνει το κακό..

Ιάσωνα δεν μας είπες πιο πρατήριο

A l e x
03-07-11, 14:53
Ειδικα στην Ελλαδα το εχουν ξεφτυλισει το θεμα με τη κλοπη και τη νοθεια. Δεν υπαρχει καποιος τροπος να μετραμε και εμεις με ακριβεια τι μπαινει στο ντεποζιτο ?

nikos-axel-147
03-07-11, 18:11

Κύβισα και επιβεβαίωσα ένα βαθμονομημένο μπιτόνι ασφαλείας, κατάλληλο για καύσιμα. Κόλλησα ένα αυτοκόλλητο του Πολυτεχνείου για να αποκτήσει κύρος, και με το κομπιουτεράκι ανά χείρας ζητάω συγκεκριμένο αριθμό ευρώ (π.χ. 28e) ώστε να δω ποιος με κλέβει και πόσο.

Για πάμε! Αποτελέσματα μαζεμένα κάποια στιγμή. Ξεκίνησα σήμερα από το καθημερινό μου πρατήριο με θλιβερά αποτελέσματα. Μου έβαλε 16 λίτρα στα 17 και κάτι του μετρητή. Κλέψιμο 6-8% (δεν έχω τρελή ακρίβεια), είπα ότι είναι ντροπή και γυφτιά εκτός από παρανομία, και ότι θα συζητηθεί αρκετά. Μου είπε να φωνάξει τον υπεύθυνο, είπα ότι δεν με νοιάζει, τον αποχαιρέτησα και έφυγα.

Για δωσε info απο που προμηθευτηκες το μπιτονι μιας και με τοσους απατεωνες δεν παλεύεται πια...πριν 2-3 μερες γεμισε η κοπελια μου μια Α class (55λιτρα ντεποζιτο) με 56λιτρα ενω μολις της ειχε αναψει το λαμπακι, δηλαδη ειχε και 5 λιτρα μεσα!!! Δυστυχως βρισκουν τις κοπελες και τους παππουδες που δεν ξερουν και κανουν οτι θελουν!!!

AlfaGTakos
03-07-11, 18:17
θα θελα και γω πολυ ναμενημερωσεις!

A l e x
03-07-11, 19:33
Σκεφτηκα το εξης απλο. Εχουμε μαζι μας ενα μπετονακι 5 λιτρων, απο υλικο που δεν παραμορφωνεται, με αλλα λογια ειδικη κατασκευη που να μην παρουσιαζει αυξομειωσεις ογκου (μονο αμελητεες). Το γεμιζουμε μεχρι την γραμμη των 5 λιτρων και βλεπουμε εαν ο μετρητης εχει γραψει επισης 5 λιτρα. Τι λετε ? :confused: παιζει να πειραζουν την αντλια κατα βουληση ? Δηλαδη ο βενζινας να εχει μηχανισμο που να κλεβει μονο με παρεμβαση ?

Edit : τωρα ειδα πιο πανω, ηρθα δευτερος.. :)

Και κατι ακομα ...βλεπουμε οτι κλεβει π.χ ενα 5% .... τι κανουμε ? Καλουμε αστυνομια ? Πως αντιδρουμε προκειμενου να τιμωρηθει ο κλεφταρας ?

endless
03-07-11, 20:22
...Δηλαδη ο βενζινας να εχει μηχανισμο που να κλεβει μονο με παρεμβαση ?...

Ναι..

A l e x
03-07-11, 20:44
ΚΑι ποτε αποφασιζει να "γαργαλησει" την αντλια ? Αμα δει π.χ καποιον που βαζει "20 ευρω βενζινη" , ή αποφασιζει στιγμιαια ποιος δειχνει ανυποψιαστος (γυναικες κυριως, ηλικιωμενοι) :confused:

endless
03-07-11, 20:47
Που να ξέρω;

Τασος Παπαζογλου
03-07-11, 20:54
Βασει λεγομενων φιλου μου μεγαλου βενζινα( απο εκεινους που κλεβουν απο τονους κ πανω!! :lol:), Λοιπον ο συγκεκριμενος μου λεει οτι οι κλοπες παιζουν πανω απο τα 20 λιτρα, γιατι τα μπιτονακια των αλεγκτων του υπουργειου παιρνουν ακριβως τοσο. Οποτε ολοι πειραζουν τις αντλιες τους να κλεβουν μετα τα 20 λιτρα συνηθως.

red_monster
03-07-11, 21:07

μέτρησες την θερμοκρασία του καυσίμου?
πιθανόν η κλοπή να είναι μεγαλύτερη από ότι αρχικά εκτιμάς...

Alfoholic
03-07-11, 21:37
μέτρησες την θερμοκρασία του καυσίμου?
πιθανόν η κλοπή να είναι μεγαλύτερη από ότι αρχικά εκτιμάς...

Όχι. Είσαι σίγουρος ότι η διαφορά θερμοκρασίας από την δεξαμενή-αντλία μέχρι την δεξαμενή μου είναι τόσο μεγάλη? Και αν ναι, τότε δεν θα έπρεπε να είναι καλιμπραρισμένος ο μετρητής, ώστε να δίνει τα πραγματικά λίτρα στο όχημα?

Με βάζεις σε σκέψεις..:confused: (Α! εννοείς ότι θερμαίνουν το καύσιμο επίτηδες?:o)

Ιάσωνα δεν μας είπες πιο πρατήριο
Δυστυχώς ήταν ο γείτονας μας γωνία αναπαύσεως και κλεισθένους. Για τα συγκεντρωμένα αποτελέσματα (έχω σκοπό να πάω σε αρκετά στα βορειοανατολικά προάστια) θα τα παρουσιάσω αναλυτικά και ονομαστικά, μόλις μαζευτούν, και φυσικά κατόπιν αδειοδότησης από την διαχειριστική ομάδα.

Eliaspan
08-07-11, 10:14
Καλημέρα παιδιά. Και απο εμένα μια καταγγελία. Πριν μια εβδομάδα έβαλα στην ΕΚΟ στην Κλεισθένους βενζίνη (Eco Economy) και το αυτοκίνητο άρχισε να χτυπάει πυράκια ακόμα και με 1η ταχυτητα. Το βενζινάδικο αυτό ειναι όπως κινούμαστε από Σταυρό προς Κλεισθένους μετά τα φανάρια στο αριστερό μας χέρι.
Εχετε να προτείνετε κάποιο με καλή βενζίνη στην περιοχή;

darkman147
08-07-11, 10:24
Tσεκαρισμενο βενζιναδικο ειναι η ΕΚΟ ανεβαινοντας τη Μεσογειων μετα την ΕΡΤ..Οι ιδιοκτητες μου πιανουν συχνα την παρλα,εχουν ο ενας μια 166 και ο αλλος μια Brera χωρις να σημαινει κατι αυτο..

runner
08-07-11, 10:34
Όπως και η εκο στην Παλλήνη απέναντι από τα γκούντις.Εδώ και 6 χρόνια κανένα απολύτως πρόβλημα.

Vittorio
08-07-11, 10:36
Καλημέρα παιδιά. Και απο εμένα μια καταγγελία. Πριν μια εβδομάδα έβαλα στην ΕΚΟ στην Κλεισθένους βενζίνη (Eco Economy) και το αυτοκίνητο άρχισε να χτυπάει πυράκια ακόμα και με 1η ταχυτητα. Το βενζινάδικο αυτό ειναι όπως κινούμαστε από Σταυρό προς Κλεισθένους μετά τα φανάρια στο αριστερό μας χέρι.

Έχει ξανα-αναφερθεί πρόβλημα με κάποιο πρατήριο στην Κλεισθένους - δεν θυμάμαι αν ήταν ΕΚΟ.

Eliaspan
08-07-11, 10:55
Εχει ξανααναφερθει για ECO στην Κλεισθενους 22. Δυστυχώς δεν γνωρίζω το νούμερο γιαυτο την περιγράφω. Καθώς επίσης στην Shell στην Κλεισθένους (δεξιά πρίν το φανάρι) μου έχει τύχει να ζητάς να σου βάλουν 30 Ε βενζίνη και αυτή να το φουλάρουν. Αυτο μου την έσπασε και δεν ξαναπήγα σε πρατήριο Shell.

Θα δοκιμάσω τις 2 εκο που προτείνετε. Ευχαριστώ για όλα.

Timos
18-07-11, 13:42
Όπως και η εκο στην Παλλήνη απέναντι από τα γκούντις.Εδώ και 6 χρόνια κανένα απολύτως πρόβλημα.

+6 Χρόνια κι από εμένα. :okk:

konstadin
18-07-11, 14:26
Έχει ξανα-αναφερθεί πρόβλημα με κάποιο πρατήριο στην Κλεισθένους - δεν θυμάμαι αν ήταν ΕΚΟ.
στη cyclon λίγο πριν το έθνος για νοθευμένη με 52% βαρ΄΄υτερα κλάσματα πετρελαίου. έχω και την ανάλυση του εθνικού χημείου του κράτους. εκρεμή δικαστήριο από φίλο μου.

nikos7ar
18-07-11, 17:27
+10000 και απο μενα.στην alfa βαζω μονο απο το συγκεκριμενο.κανενα προβλημα και πριν 3 χρονια αν θυμαμαι εκανε γενικη ανακαινηση,εβαλε καινουριες δεξαμενες.

A l e x
19-07-11, 19:08
Eπειδη εχω παλαβωσει με τις νοθειες εδω και κει...καποιο καλο στη Θεσσαλονικη που να δοκιμαζει καποιος για ενα διαστημα ? Απλα θα περασω για ενα βραδυ και θα χρειαστω ανεφοδιασμο ... :)

kpsig
19-07-11, 21:59
Μένω πολύ κοντά.
Μακρυά από αυτόν.

konstadin
20-07-11, 10:09
και γω εκει εβαζα αλλα πιστευω οτι κλεβει σε ποσοτητα αρκετα

@ndy
05-08-11, 13:04
Εθνική Αθήνα - Πάτρα – Κυλλήνη & Κεφαλονιά έχουμε τίποτα καλό και δοκιμασμένο να προτείνουμε?

BrocasHelm
05-08-11, 13:36
Στο γύρνα προς Πάτρα, έξω από Μανωλάδα είναι ένα ΑΠ που είναι αρκετά φτηνό και όσες φορές έχω βάλει εκεί δεν είχα θέμα. Ξεχωρίζει από μια μεγάλη κόκκινη πινακίδα Motoroil που έχει από απόσταση. Λογικά θα μπορείς να μπεις και στο πήγαινε(είναι αριστερά σου), αλλά εκεί θα πρέπει να περάσεις απέναντι την "εθνική"(ο θεός να την κάνει). Πολλοί το κάνουν συχνά, απλά με προσοχή να μην έχει κίνηση το άλλο ρεύμα.

Aris G78
05-08-11, 13:55
Εθνική Αθήνα - Πάτρα – Κυλλήνη & Κεφαλονιά έχουμε τίποτα καλό και δοκιμασμένο να προτείνουμε?

κεντρο κατω αχαϊας.. γωνιακο κοκκινο. οτι ποιο φτηνο αυτη την στιγμη. και μεσα στη κυλληνη οπως βγαινεις απο το λιμανι. {mobil} :bye:

AlfaGTakos
05-08-11, 14:33
Στο νεοχωρι Αχαιας , μεταξυ Κυλληνης πατρων , υπαρχει ενα ανεξρατητο πρατηριο το οποιο εχει την καλυτερη βενζινη σε ολη την Ελλαδα. Σταθερα την καλυτερη καυση στα ταξιδια του πατερα μου απο το 2000 μεχρι σημερα. 11 χρονια τελεια ποιοτητα.

Don John
03-09-11, 22:48
κεντρο κατω αχαϊας.. γωνιακο κοκκινο. οτι ποιο φτηνο αυτη την στιγμη. και μεσα στη κυλληνη οπως βγαινεις απο το λιμανι. {mobil} :bye:

:o mobil ????????

Προφανως κανεις καποιος λαθος.......... η ειναι καποιο ΑΠ που παρανομα χρησιμοποιει το σημα της mobil (ΑΝ οντως το εχει)

Η Mobil εχει αποχωρησει απο την Ελλαδα (και το δικτυο της το ειχε παρει η ΒΡ) εδω και 15 σχεδον χρονια :)

spn147
13-12-11, 09:49
Τα 219 πρατήρια που πωλούσαν νοθευμένα καύσιμα..

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=433674&cid=12

spn147
19-01-12, 12:43
http://www.newsit.gr/flash/categories/category_xorhgia_blank_pixel.gif (http://www.carrefour.gr/)
Την ακριβότερη βενζίνη στην Ευρώπη πληρώνουμε στην Ελλάδα.....

http://www.newsit.gr/files/Image/19-01-2012/resized/1708794_533_355.jpg

«Η Ελλάδα βρίσκεται υψηλότερα από το μέσο όρο της τιμής της αμόλυβδης βενζίνης στις 27 χώρες- μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με τη διαφορά κοντά στα 23 λεπτά ανά λίτρο να οφείλεται στη διαφορά του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης και τον συντελεστή ΦΠΑ που ισχύει στη χώρα μας».

Τα λόγια αυτά ανήκουν στον αναπληρωτή υπουργό Ανάπτυξης Σωκράτη Ξυνίδη ο οποίος απάντησε σε ερώτηση βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, για την αθρόα διαρροή καταναλωτών προς τις γειτονικές χώρες και την «προτίμηση στη βουλγαρική βενζίνη», με συνέπεια να υπάρχει «μπαράζ λουκέτων σε βενζινάδικα της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, διότι στα γειτονικά παραμεθόρια πρατήρια η βενζίνη κοστίζει τουλάχιστον 0,50 ευρώ το λίτρο φθηνότερα από όσο κοστίζει στη χώρα μας».

Όπως ενημερώνει με το έγγραφό του ο κ. Ξυνίδης, «η τιμή λιανικής στη Βουλγαρία, συγκαταλέγεται στις τρεις πιο χαμηλές της ΕΕ και σε σύγκριση με την Ελλάδα είναι χαμηλότερη περίπου κατά 43 λεπτά ανά λίτρο».

Σημειώνει δε ο αναπληρωτής υπουργός, ότι ενώ η τιμή αγοράς του αργού πετρελαίου είναι σχεδόν ίδια και στις δύο χώρες, η τελική διαφορά της τιμής οφείλεται στη διαφορά του ΕΦΚ και του ΦΠΑ μεταξύ των δύο χωρών.

Το υπουργείο απέστειλε στη Βουλή την τιμή λιανικής της απλής αμόλυβδης βενζίνης στις 27 χώρες μέλη της ΕΕ, σύμφωνα με στοιχεία του διεθνή οργανισμού Europe' s Energy Portal, για τις 16 Νοεμβρίου 2011.

Όπως ειδικότερα προκύπτει, η λιανική τιμή της αμόλυβδης βενζίνης (95 οκτανίων) και ο ΕΦΚ και ο ΦΠΑ έχει ως εξής:

* Αυστρία: λιανική τιμή 1,430 ευρώ, ΕΦΚ 0,580, ΦΠΑ 0,238

* Βέλγιο: λιανική τιμή 1,583 ευρώ, ΕΦΚ 0,677, ΦΠΑ 0,275

* Βουλγαρία: λιανική 1,228 ευρώ, ΕΦΚ 0,419, ΦΠΑ 0,205

* Κύπρος: λιανική 1,200 ευρώ, ΕΦΚ 0,340, ΦΠΑ 0,157

* Τσεχία: λιανική 1,351 ευρώ, ΕΦΚ 0,480, ΦΠΑ 0,225

* Δανία: λιανική 1,652, ΕΦΚ 0,614, ΦΠΑ 0,330

* Εσθονία: λιανική 1,255 ευρώ, ΕΦΚ 0,414, ΦΠΑ 0,209

* Φινλανδία: λιανική 1,551 ευρώ, ΕΦΚ 0,599, ΦΠΑ 0,290

* Γαλλία: λιανική 1,590 ευρώ, ΕΦΚ 0,694, ΦΠΑ 0,261

* Γερμανία: λιανική 1,578, ΕΦΚ 0,700, ΦΠΑ 0,252

* Ελλάδα: λιανική 1,662 ευρώ, ΕΦΚ 0,684, ΦΠΑ 0,311

* Ουγγαρία: λιανική 1,283 ευρώ, ΕΦΚ 0,397, ΦΠΑ 0,257

* Ιρλανδία: λιανική 1,495 ευρώ, ΕΦΚ 0,548, ΦΠΑ 0,259

* Ιταλία: λιανική 1,598, ΕΦΚ 0,638, ΦΠΑ 0,266

* Λετονία: λιανική 1,278 ευρώ, ΕΦΚ 0,380, ΦΠΑ 0,230

* Λιθουανία: λιανική 1,309 ευρώ, ΕΦΚ 0,426, ΦΠΑ 0,227

* Λουξεμβούργο: λιανική 1,279 ευρώ, ΕΦΚ 0,462, ΦΠΑ 0,167

* Μάλτα: λιανική 1,410 ευρώ, ΕΦΚ 0,469, ΦΠΑ 0,215

* Ολλανδία: λιανική 1,660, ΕΦΚ 0,757, ΦΠΑ 0,265

* Πολωνία: λιανική 1,223, ΕΦΚ 0,377, ΦΠΑ 0,229

* Πορτογαλία: λιανική 1,546 ευρώ, ΕΦΚ 0,591, ΦΠΑ 0,289

* Ρουμανία: λιανική 1,234 ευρώ, ΕΦΚ 0,368, ΦΠΑ 0,239

* Σλοβακία: λιανική 1,465 ευρώ, ΕΦΚ 0,570, ΦΠΑ 0,244

* Σλοβενία: λιανική 1,320 ευρώ, ΕΦΚ 0,466, ΦΠΑ 0,220

* Ισπανία: λιανική 1,303 ευρώ, ΕΦΚ 0,440, ΦΠΑ 0,199

* Σουηδία: λιανική 1,525 ευρώ, ΕΦΚ 0,605, ΦΠΑ 0,305

* Μ. Βρετανία: λιανική 1,622 ευρώ, ΕΦΚ 0,721, ΦΠΑ 0,270

Στα στοιχεία που διαβιβάστηκαν στη Βουλή περιλαμβάνεται και η ένδειξη "περιθώρια" για τις 27 χώρες- μέλη, η οποία περιλαμβάνει τη διύλιση, τη μεταφορά, την ασφάλιση, την αποθήκευση, τη διανομή στα πρατήρια καυσίμων και την πώληση στους καταναλωτές. Ενώ ο μέσος όρος των περιθωρίων είναι 0,106 στην ΕΕ, στην Ελλάδα είναι 0,118 ευρώ.

Τα έγγραφα διαβιβάστηκαν στη Βουλή προς απάντηση ερώτησης των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ Όλγας Ρεντάρη, Μιχάλη Τσελέπη, Βασίλη Γιουματζίδη, Θεόδωρου Παραστατίδη και Χαράς Κεφαλίδου, οι οποίοι έχουν επισημάνει ότι στις παραμεθόριες περιοχές το φαινόμενο της μετανάστευσης καταναλωτών της μίας ημέρας, προκαλεί ακατάσχετη αιμορραγία στην τοπική αγορά και πως η εύκολη πρόσβαση ιδίως προς Βουλγαρία και Σκόπια έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο, ακόμη και για προϊόντα πρώτης κατανάλωσης όπως το γάλα και το ψωμί.

Biscione
19-01-12, 12:54
απο πότε είναι αυτό το άρθρο?
γιατί ο μέσος όρος στην Ιταλία είναι πλέον 1,78 euro/litro

http://www.ilsole24ore.com/art/notizie/2012-01-10/ancora-rincari-benzina-verde-094418.shtml?uuid=Aa8o3NcE

10/01/2012

spn147
19-01-12, 12:58
απο πότε είναι αυτό το άρθρο?
γιατί ο μέσος όρος στην Ιταλία είναι πλέον 1,78 euro/litro

http://www.ilsole24ore.com/art/notizie/2012-01-10/ancora-rincari-benzina-verde-094418.shtml?uuid=Aa8o3NcE

10/01/2012

Σημερινό δημοσιευμα του NEWSIT....

http://www.newsit.gr/files/Image/19-01-2012/resized/croped/OIL_190_180_160_90.jpg (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=117318&catid=3)http://www.newsit.gr/files/Image/19-01-2012/resized/croped/1708794_190_127_160_90.jpg (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=117315&catid=3)
Εχουμε και με την βούλα την ακριβότερη αμόλυβδη στην Ευρώπη! - Δείτε την λίστα (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=117315&catid=3)
Πρώτη δημοσίευση: 19.01.2012 | 12:20

MILANEZOS
19-01-12, 13:33
κ με αυτο επιβεβαιωνει το συγκριτικο "πλεονεκτημα" της χωρας να προσελκυσει τουριστες, επενδυτες ή οτιδηποτε αλλο..

Makinen
20-01-12, 20:03
To πρόβλημα της χώρας, δεν είναι η υψηλή φορολογία στα καύσιμα... αλλά οι υψηλοί μισθοί των ελλήνων!!! :P

:tease:
:wall:

spn147
24-01-12, 10:27
Δηλώσεις του προέδρου των Βενζινοπωλών......:confused:

Αυξήσεις-φωτιά στη βενζίνη λόγω του εμπάργκο στο Ιράν

Ο πρόεδρος των βενζινοπωλών Μιχάλης Κιούσης σε σημερινές του δηλώσεις σε ραδιοφωνικό σταθμό προέβλεψε σημαντική αύξηση:confused: στις τιμές των καυσίμων, με αφορμή το εμπάργκο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο πετρέλαιο του Ιράν.

Ο κ. Κιούσης, μιλώντας στον Βήμα 99,5, είπε ότι η τιμή της αμόλυβδης μπορεί να αγγίξει και τα 2 ευρώ το λίτρο, ενώ στη διεθνή αγορά η τιμή του αργού θα φθάσει τα 120-130 δολάρια το βαρέλι.

Ο κ. Κιούσης δήλωσε ότι οι εισαγωγές πετρελαίου από το Ιράν είναι της τάξεως του 20%-22%, σημειώνοντας ότι η χώρα μας έχει τις ακριβότερες τιμές καυσίμων στην Ευρώπη.

spn147
01-02-13, 09:12
Πόσο πληρώνετε για καύσιμα; Η Ελλάδα η τρίτη ακριβότερη χώρα του κόσμου

01 Φεβ 2013

http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2013/02/gas-610x389.jpg

Το BBC (http://www.bbc.co.uk/news/business-21260158) έκανε αυτή την ειδική σελίδα (http://www.bbc.co.uk/news/business-21238363) στο site του, στην οποία υπάρχει ένας υπολογιστής όπου ο κάθε πολίτης του κόσμου, αφού επιλέξει τη χώρα του, στη συνέχεια μπορεί να βάλει το πόσο πλήρωσε τη βενζίνη τη τελευταία φορά που έβαλε στο αυτοκίνητο του, και αφού επιλέξει τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου του, να δει το πόσο πλήρωσε την βενζίνη σε σχέση με τους υπόλοιπους ομοεθνείς του, πόσο θα του κόστιζε να γεμίσει το ρεζερβουάρ αλλά και το πόσο θα πλήρωνε εάν η τιμή της βενζίνης δεν επιβαρυνόταν με φόρους.

Μπήκα στον πειρασμό και το δοκίμασα.
Στο Golf μου σήμερα έβαλα 100αρα βενζίνη με 1.85 ευρώ το λίτρο. Σύμφωνα με τον υπολογιστή αν ήθελα να γεμίσω πλήρως το ντεπόζιτο μου, θα έπρεπε να δώσω 101,75 ευρώ, ενώ αν η βενζίνη δεν επιβαρυνόταν από φόρους, θα πλήρωνα μόλις 41,80 ευρώ!

Στη συνέχεια από κάτω εμφανίζεται ένα διάγραμμα στο οποίο βλέπουμε ότι η Ελλάδα είναι πλέον η τρίτη ακριβότερη χώρα του κόσμου σε ότι αφορά τη τιμή της βενζίνης.
Όπως θα δεις η χώρα με την μικρότερη τιμή στη βενζίνη είναι η Βενεζουέλα η οποία την πουλά μόλις 0,02 ευρώ το λίτρο (0,01 ευρώ το λίτρο το πετρέλαιο).
Ακριβότερη χώρα είναι η Ολλανδία ενώ στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Ιταλία.
Η πρώτη 5άδα συμπληρώνεται από την Δανία και την Σουηδία .

http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2013/02/gas-prices-europe-610x523.jpg

[Πηγή: BBC (http://www.bbc.co.uk/news/business-21238363)]

telakos xm
01-02-13, 10:56
στη Βενεζουέλα τρέχει σε τιποτα ποτάμια η αμόλυβδη;;;

darkman147
01-02-13, 10:59
Oυγκο Τσαβεζ rulezzz:metalo: πιο φθηνο και απο νερο

ROSICKY
01-02-13, 12:41
...στην doha 0.10...

Makinen
01-02-13, 15:48
Μην αγχώνεστε... τώρα θα βγάλουμε τα δικά μας πετρέλαια κ θα πέσει η τιμή (στα 2€)!!!

alex23
02-02-13, 09:22
Γνωριζει κανεις απο Βολο καποιο αξιοπιστο πρατηριο;

spn147
22-02-13, 16:10
Νέα κόλπα με τις πειραγμένες αντλίες στα πρατήρια

http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2012/01/gas-610x411.jpg

Προωθημένες μορφές μίσθωσης που είναι συνδυασμός leasing και pay per use (πληρωμή με την χρήση), εφαρμόζουν τα κυκλώματα των εισαγωγέων «πειραγμένων» αντλιών καυσίμων που εγκαθιστούν σε πρατήρια.
Δηλαδή ενώ μέχρι πρόσφατα ο κακόβουλος πρατηριούχος εγκαθιστούσε με δικά του έξοδα την αντλία που κλέβει, τώρα έρχεται ο ίδιος ο προμηθευτής, του την προσφέρει δωρεάν και αντί αμοιβής εισπράττει ποσοστά επί των κλοπιμαίων.
Κάλλιστα δε η τεχνολογία επιτρέπει στον προμηθευτή, να ελέγχει on line και real time τις ποσότητες που έκλεψε ο κακόβουλος πρατηριούχος, ώστε να διασφαλίζει τα ποσοστά του.
Όλα δε αυτά κάτω από τη μύτη των αρμόδιων δημόσιων αρχών. Οι έλεγχοι είναι αποσπασματικοί, (σύμφωνα με στοιχεία των βενζινοπωλών και των εταιρειών εμπορίας το 40% των πρατηρίων στην Αττική δεν ελέγχθηκαν ποτέ από τα ΚΕΔΑΚ, με ό,τι σημαίνει αυτό) ενώ συνεχίζουν να εισάγονται νομίμως αντλίες προέλευσης Τουρκίας ή Κορέας με ενσωματωμένο το λογισμικό κλοπής, αφού δεν υφίστανται προδιαγραφές ή πιστοποιήσεις για τις αντλίες που τοποθετούνται στα πρατήρια.
Παρά τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στη νομοθεσία για το εμπόριο πετρελαιοειδών, το πολυδαίδαλο θεσμικό πλαίσιο συνεχίζει να ευνοεί τις κακοδαιμονίες της αγοράς, δηλαδή νοθεία, κλοπή, λαθρεμπόριο, ενώ και η Task Force του κ. Τράα παρασυρμένη από τα ίδια κυκλώματα, αντί να εστιάσει τις παρεμβάσεις της στην εξυγίανση της αγοράς, έβαλε ως προαπαιτούμενο για τη λήψη της δόσης του δανείου, την… πρόσβαση των ανεξάρτητων πρατηρίων στα διυλιστήρια.

ROSICKY
22-02-13, 16:15
...:whistling::whistling::whistling:...εχω να δικαιωθω ακομη...

jump
02-03-13, 15:47
συναλφιστες εγω εδω στη καρπαθο βαζω με 1,93 ευτυχως το νησι ειναι μικρο και γινεται οικονομια

telakos xm
05-03-13, 00:04
σέρρες τι κανουμε με καύσιμα;;;
σε ποιο φουλαρουν οι σερραίοι αλφιστες;;

ROSICKY
05-03-13, 06:22

...αλλαγη αφεντικου στην μεραρχιας νεα καζανια νεα 100αρα για γριες:P...μη με ρωτας φιρμα δεν εχω ιδεα...

AlexUnder
05-03-13, 17:34
στη Βουλγαρια :P

Απ οσο γνωρίζω τα shell (ενα στο δρομο Σέρρες - Λευκωνα και το αλλο βγαίνοντας απο Σέρρες για νοσοκομείο) ειναι εταιρικά

kostakiss
05-03-13, 19:37
θεσσαλονικη ανατολικα απο εκο εχουμε τιποτα καλο? :p

spn147
03-04-13, 10:03
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=201317&catid=6

MAFIA
03-04-13, 10:12
:lol::lol:
το φουλάρανε όλοι!!

spn147
03-04-13, 10:14
:lol::lol:
το φουλάρανε όλοι!!
...και ολοι οι συγγενεις τους...

ERIKGS
03-04-13, 13:25
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=201317&catid=6

ΕΛΕΟΣ:wall:

AlexUnder
03-04-13, 13:47
ΕΛΕΟΣ:wall:
ήσουν μακριά ε?

ERIKGS
03-04-13, 15:02
ήσουν μακριά ε?

Νοt me my friend:tut:

velocita
03-04-13, 16:50
Είναι γνωστό, οτι σε βενζινάδικα με αυτόματο πωλητή, τα πάντα καταγράφονται.
Μάλιστα αυτό αναγράφεται και σε πολλά σημεία στα βενζινάδικα αυτά.
Τί ακριβώς λέει για όλους αυτούς τους "έξυπνους" το γεγονός οτι τρέξαν να ......"γεμίσουν τζάμπα";

Τόσο πια ρε γαμώτο; Τόσο;

Alfoholic
04-04-13, 08:50
Είναι γνωστό, οτι σε βενζινάδικα με αυτόματο πωλητή, τα πάντα καταγράφονται.
Μάλιστα αυτό αναγράφεται και σε πολλά σημεία στα βενζινάδικα αυτά.
Τί ακριβώς λέει για όλους αυτούς τους "έξυπνους" το γεγονός οτι τρέξαν να ......"γεμίσουν τζάμπα";

Τόσο πια ρε γαμώτο; Τόσο;

φίλε ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες (ή και τα δύο :D)

έμαθα λοιπόν πως οπουδήποτε αλλού εκτός από το δημόσιο, για οποιοδήποτε λάθος είσαι υπέυθυνος εσύ! Τόσο ώστε να διορθωθεί/αποκατασταθεί, όσο και για να μην επαναληφθει..

ο αυτόματος πωλητής είναι μια επιχειρηματική κίνηση, που όπως όλες, μπορεί να φέρει κέρδος στην εταιρεία, μπορεί και όχι..

αν κάποιος φταίει σε αυτήν τη φάση και πρέπει να πληρώσει, είναι ο πάροχος του μηχανηματος, που και γι'αυτόν η πώληση και υποστήριξη τους είναι επιχειρηματική κίνηση, με υπέυθυνο τον ίδιο και τους τεχνικούς του, λάθος το σκέφτομαι?

Λευτεριά στους τζαμπατζήδες, συμβαίνουν αυτά κύριοι πρατηριούχοι.. ειδικά όταν πειράζετε τα μηχανήματα για χ ψ λόγους :cool:, όλα είναι μες στο παιχνίδι.. PLCάκια είναι τα καημένα, πόσο να αντέξουν?

να σταματήσει λοιπον να κλάιει o φίλος μας και να ψάξει να δει τι και πως :confused:

νο ρίσκ - νο γουίν

AlfaGTakos
04-04-13, 08:56
......:dizzy: