PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί γυμναστηρίου...

Σελίδες : [1] 2 3 4

EDDIE
16-01-07, 20:11
Επειδή απ'όσο θυμάμαι υπάρχουν κάποιοι γιατροί στο forum θα ήθελα μια γνώμη.
Εδώ και 6,5 χρόνια πηγαίνω γυμναστήριο, τα τελευταία 2 κάπως πιο εντατικά. Πολλές φορές νιώθω το σώμα μου να κλατάρει και ενώ βλέπω ότι οι μύες μπορεί να αντέχουν να σηκώσουν κιλά δεν έχω ενέργεια για κάτι τέτοιο. Επειδή ακριβώς τώρα τελευταία έχω αλλάξει την προπόνηση σε λίγες επαναλήψεις-αυξανόμενα πολλά κιλά σκέφτομαι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής με πρωτείνες.
Ναι ξέρω αν έχω μια ομαλή και ισορροπημένη διατροφή δεν χρειάζεται αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τρώω καθόλου σωστά και δεν έχω καταφέρει να το αλλάξω. Επειδή λοιπόν δεν έχω καμμία όρεξη να ρημάξω τα κοτέτσια της περιοχής και να κάνω τίποτα καφρίλες με ασπράδια αυγών κλπ σκέφτηκα να πάω ...2ο στάδιο ήτοι πρωτείνες.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο και γενικά οι γιατροί τι λένε επ' αυτού.
Δεν θέλω να γίνω πορτιέρης ή κανας γραφικός σφίχτερμαν απλά επειδή έχω ανεβάσει αρκετά την προπόνηση μου να μην διαλύσω τους μυς μου...

Harry
16-01-07, 20:58
Mακρυα απο τετοια.Εχω μερικους γνωστους π τ εχουν μετανιωσει πραγματικα.Αλλαξε τη διατροφη σου , και προσπαθησε να κοιμασαι σωστες ωρες.Απο εκει και περα κανε κατι κλασσικο κ αποτελεσματικο.Καθε πρωι πρν φας και πιεις οτιδηποτε φαε μια κουταλια μελι (μικρο κουταλι) και θα δεις αμεσως πραγματικα αποτελεσματα.

EDDIE
16-01-07, 21:15
Ξέρεις τι γίνεται...
Παίζουν διάφορα πράγματα που παίρνει κόσμος χωρίς πραγματικά να το χρειάζεται. Πχ κρεατίνη που είναι για επαγγελματίες αθλητές μόνο. Απαξ και σταματήσεις την προπόνηση κ παίρνεις κρεατίνης πάτσωσες άσχημα... Εκτός αν μου λες συγκεκριμένα παραδείγματα ατόμων που πήραν πρωτείνες και είχαν προβλήματα.

Pissas
16-01-07, 21:39
Απο οσο γνωριζω μονο συμπηρωμα πρωτεινης δεν κανει μεγαλη ζημια, και ισως να σου εκανε και καλο, ΑΛΛΑ το καλυτετο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα γιατρο διαιτολογο και να σου φτιαξει αυτος μια σωστη διαιτα-διατροφη. Το γεγονος που λες πως κλαταρεις παντως ειναι καθαρα θεμα κακης διατροφης αλλα οχι απαραιτητα ελλειψη πρωτεινων, οποτε δωσε αλλα 50 ευρο το μηνα και πηγαινε σε ενα διαιτολογο.

Biscione
16-01-07, 22:33
μεγαλο θεμα ανοιξες ...

με τις ωρες θα μπορουσαμε να μιλαγαμε.... θα σου προτεινα το εξης να πας σε εναν αθληατρο/ενημερωμενο διαιτολογο να κανεις καποιες μετρησεις να σου φτιαξει την διατροφη σου
και επιπλεον μπορει να σου δωσει κατι επιπροσθετο ..
να ξερεις το εξης η πρωτεινη θα σε βοηθηση μονο αν κανεις μια σωστη διατροφη αμα παιρνεις σκετη και δεν κανεις καλη διατροφη κανεις μισα πραγματα
γιαυτο καλο θα ειναι να πας σε εναν ειδικο του χωρου να δει τηνκατασταση σου και αναλογος να σε συμβουλεψει

Harry
17-01-07, 02:22
Απο οσο γνωριζω μονο συμπηρωμα πρωτεινης δεν κανει μεγαλη ζημια, και ισως να σου εκανε και καλο, ΑΛΛΑ το καλυτετο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα γιατρο διαιτολογο και να σου φτιαξει αυτος μια σωστη διαιτα-διατροφη. Το γεγονος που λες πως κλαταρεις παντως ειναι καθαρα θεμα κακης διατροφης αλλα οχι απαραιτητα ελλειψη πρωτεινων, οποτε δωσε αλλα 50 ευρο το μηνα και πηγαινε σε ενα διαιτολογο.

Παραλληλα κανε και μια εξεταση αιματος,γιατι ξερω ατομα που επαιρναν πρωτεινη ενω (μετα απο ασχημα αποτελεσματα, εκαναν εξεταση αιματος και δν επρεπε να επαιρναν καθολου-ειχαν επικινδυνα ψηλα δειγματα στην εξεταση αιματος). Οσο αφορα τις κρεατινες, γιατρος (οικογενειακος φιλος) μου εχει πει οτι οσοι παιρνουν συστηματικα κλπ ,εχει αποδειχθει σε ερευνα οτι εχουν μεσο ορο ζωης 45- 50 ετη!!! :shock: Πρεπει ολοι να προσεχουμε πραγματικα με αυτα τα πραγματα και να α π ε χ ο υ μ ε, αλλα κ δν πρεπει να ξεχναμε πως ο,τι φυσικο ειναι και το καλυτερο.Η τελευταια λυση πρεπει να ειναι χαπακια κλπ.Προσπαθησε πρωτα να αλλαξεις διατροφη,συνθηκες υπνου (παιζει τεραστιο ρολο) και κανε αυριο μια δοκιμη με το μελι και θα με θυμηθεις!!

Jean Baphist
17-01-07, 02:25
μακρια απο τετοια (ειχα δοκιμασει για λιγο στο παρελθον)....

ο αδελφος μου επαιρνε πιο συστηματικα και οχι κρεατινες, και του ειχε πρηστει ενας λεμδαδενας καποια περιοδο....

κανε αυτο που σου ειπε ο biscione, καλη διατροφη

dimitris147
17-01-07, 11:54
αφου φιλε μου ξερουμε πως μπορουμε να εχουμε σωστη υγεια,ψυχικη και σωματικη..γιατι να μπλεκομαστε με αυτα?
καλο υπνο,καλη διατροφη,κοψιμο τσιγαρα,πολλα ξενυχτια,αγχος κλπ και καλη γυμναστικη.τιποτα αλλο.
αλλα για να φτιαξει το προβλημα σου πρωτα απο ολα καλη διατροφη.
παντως σιγουρα εχεις λιγο μεσα σου την σκεψη "..θελω να φουσκωσω κι αλλο".
αλλιως δεν θα σκεφτοσουν τις πρωτεινες...θα σκεφτοσουν την αλλαγη διατροφης.

πολυ φιλικα,Δημητρης.

dpap
17-01-07, 14:16
Θα σημφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες. Γράφω μόνο για να δώσω έμφαση σε μερικά πράγματα που ειπώθηκαν:
1. Δώσε βάρος στο να φτιάξεις τη διατροφή σου (πολλά μικρά γεύματα - το γεύμα πριν την προπόνηση πλούσιο σε υδατάνθρακες - το γεύμα μετά τη προπόνηση πλούσιο σε πρωτείνες).
2. Άν ανεβάσεις κιλά (υποτίθεται οτι κάνεις 4-5 φορές την εβδομάδα προπόνηση) χρειάζεσαι λίγη πρωτείνη παραπάνω, οπότε διάλεξε ένα συμπλήρωμα διατροφής τουλάχιστον 70% καθαρή πρωτείνη (προτείνω να έχει και λίγο υδατάνθρακες) το οποίο να είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ της χώρας προέλευσης αλλά και από τον "Ελληνικό" ΕΟΦ (ναι υπάρχουν πρωτεινούχα συμπληρώματα διατροφής που τα έχει εγκρίνει ο ΕΟΦ). Θα σου πρότεινα να μην το παίρνεις καθημερινά (πχ κάθε δεύτερη μέρα ή τις ημέρες που κάνεις προπόνηση)
3. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει ο ύπνος. Τουλάχιστον 7-8 ώρες καθημερινά.
Υπάρχουν και πολλά άλλα tips ανάλογα με το σωματότυπο του καθενός....
Α, μακριά από κρεατίνες κλπ

Timos
17-01-07, 14:35
Αν πέρνεις διάφορα τέτοια συμπληρώματα να κάνεις που και που καμιά εξετασούλα για ένζυμα ήπατος.
Μην πάθεις καμιά κύρωση και τρέχεις μετά....

EDDIE
17-01-07, 15:54
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Καλός ύπνος: έτσι κ έτσι
Άγχος: δεν γίνεται να κοπεί
Τσιγάρο: παρελθόν
Διατροφή: πολύ πολύ δύσκολο

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω ακριβώς να "φουσκώσω" αφού ήδη είμαι σε σχετικά καλή κατάσταση για το ύψος μου και τα κιλά μου, απλά να δέσω λίγο περισσότερο και θέλω κάτι για να μην πάθουν καμμιά ζημιά οι μυες μου.
Βασικά θα αλλάξω και τον τίτλο του topic σε περίπτωση που απασχολεί και άλλους το θέμα.

dj_petrosX
17-01-07, 16:01
Καλη διατροφη και γυμναστικη...
ασε τις χημικες μπουρδες!

spiderman
17-01-07, 17:25
να σε πω eddie!!επειδη σε εχω κοψει και πολεμιστη..!τι ειδους γυμναστικη εννοεις ωρε φιλε..αλμα επι κλινης και τα σχετικα η κανονικη σε γυμναστηριο??αν μιλαμε για το δευτερο,ο biscione εχει δωσει το στιγμα,κανε και πριν απο ολα μια εξεταση αιματος,ολα,και απεφυγε οσο μπορεις κρεατινες και διαφορα σκευασματα του ειδους...σε συστηματικη χρηση,κινδυνευεις απο νεφροπαθειες και ηπατοπαθειες οπως ειπε ο Τιμος.διατροφη,συμπληρωμα ναι,αλλα με μια σωστη βασικη ληψη θερμιδων και συμφωνα με τις αναγκες σου και τελος..

και μια ιατρικη συμβουλη:γραφε ωρες ανθυγειεινου κοπανηματος,οσαν το κουνελι!!ειναι η καλυτερη γυμναστικη,συνολικη,αεροβια και αναεροβια αναλογως,ισομετρικη και ισοτονικη,διαρκειας..τι αλλο θες???

EDDIE
17-01-07, 17:33
Γιατρέ μου.......... εσένα περίμενα βασικα.
Όταν λεω γυμναστική εννοώ βάρη. Μέχρι πριν κάτι μήνες πήγαινα προπονήσεις μπάσκετ σε ομάδα αλλά που χρόνος τώρα.
Κρεατίνες δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω που να μου τις δίναν τζάμπα. Απλά σκέφτηκα τις πρωτείνες ΚΑΙ για το ανθυγιεινό κοπάνημα που λες. Ένα πουλάκι μου είπε ότι κάθε "load" ισοδυναμεί με απώλεια σε πρωτείνες μου παίρνεις αν φας 4-5 μπριζόλες...

spiderman
17-01-07, 17:51
εκπαιδευμενο πουλακι!!!κανε αρχικα μια εξεταση αιματος,με ολα μεσα να δουμε πως εισαι και μετα βλεπουμε...αλλα πρωτα να δουμε πως ειμαστε,hct,συκωτι,νεφρα,ζζζαχαρα και τετοια..τσεκαρε τα αυτα για αρχη...

DEKKER
17-01-07, 17:58
κανεις αρκετα χρονια και μου κανει εντυπωση που δεν εισαι μεσα στα" κολπα".καταρχας πρεπει να κανεις μια πιο σωστη γυμναστηκη ,γιατι οταν λες, σηκωνεις κιλα και νιωθεις οτι εχεις κιαλο να δωσεις σηγουρα δεν φταιη μονο διατροφη,αλλα καθευτου η προπονηση,υπαρχει και ο ορος ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ στην γυμναστικη ειναι μια ορολογια πολυ σημαντικη με πολλους παραμετρους.διαιτολογο δεν πηγα ποτε ουτε προκειται να παω να δινω τσαμπα λεφτα την στιγμη που δεν ειμαι επαγγελματιας αθλητης,σε καποιο αθλημα, ουτε μοντιμπιλντερας ουτε εχω ορεξη στην οικοδωμη να ανεβενω σκαλες και να τρωω γαλοπουλες,μπαρες,ασπραδια αυγων η οτιδηποτε αλλο.και να φανταστεις οτι διαιτολογο ειχανε και στην εθνικη ομαδα στο αθλημα μου αλλα ποτε δεν πηγα.ενα καλο προγραμμα γυμναστικης προσαρμωσμενο ΣΕ ΣΕΝΑ και οχι τυποπιημενο,που εχει πολλα να εξαρτονται απο την δουλεια σου,τι αναγκες εχεις στο σωμα σου,τον ποσο χρονο εχεις να διαθεσεις για την γυμναστικη και αλλα πολλα.Στην διατροφη αμα ρωτησεις 10 σου λεω εγω ατομα, διαβασεις και καποια βιβλια θα δεις οτι θα μαθεις πολλα για την διατρωφη.τωρα για κρεατινες,πρωτεινες, αμινοξεα,μουπες... σουπες ... αν ειμασταν εν ετη 2004 με τους ολυμπιακους στην αθηνα και τα καραγκιοζηλικια που γινανε με τις "καραμελες"καν δεν θα μηλαγαμε τωρα........... :) δυο καλες και ακριβες βιταμινες που παιρνω απο το φαρμακειο ειμαι ο.κ. εγω.Σημειωσε οτι ξυπναω παντα πρωι 6..00-6..30 δουλεω σε οικοδομες κυριος, ενιοτε παω και σε μερεμετια το απογευμα και διαθετω χρονο για την γυμναστικη μου η το αθλημα μου.Φιλικα ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ.

nasos
17-01-07, 20:43
φιλαρακι προσεξε την διατροφη σου.
εγω επαθα ζημια απ αυτες τις σαχλαμαρες.
μην παιρνεις υποκαταστατα.δοξα τω θεω η φυση εχει τα παντα.
βαλε στο προγραμμα σου οπωσδηποτε γαλα-κορνφλεικς,αυγα,ρυζι,κοκκινο κρεας,
λαχανικα,κ ολων των ειδων τις σαλατες,τυρια,κοτοπουλακια,φρουτα,ξηρους καρπους,
γιαουρτι,μελι,ψαρακια,xymoyw fysikoyw,μπυριτσα,οσπρια κ αμα λαχει χτυπα καμια βιταμινα την ημερα(συνιστω centrum)
κ συνδυασε τα οπως θες. 8)

nasos
17-01-07, 20:46
γιαουρτι,μελι,ψαρακια,χυμους,οσπρια κ αμα λαχει χτυπα καμια βιταμινα την ημερα(συνιστω centrum)
κ συνδυασε τα οπως θες. 8)
α κ κανα lucozade κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι συρμα. 8)

Pissas
17-01-07, 21:24
Αυτα που σου ειπε να προσεξεις παντως ο spiderman για το συκωτι και τα ενζυμα ειναι τα ποιο κρισιμα, και θα σου τα ζητησει ο διαιτολογος.Δεν μιλαμε για να παρεις μια διαρτοφη κονσερβα αλλα κατοπιν συζητησης μια ακριβως διαμορφομενη στο προγραμμα σου και στον τροπο ζωης σου και στις αναγκες σου. Το κοστος ρε συ eddie ειναι μικρο και θα βρεις σιγουρα τι σου φταιει μιας και καλες οι συμβουλες αλλα ανευ στοιχειων ακομα και οι γιατροι μας μονο μια γνωμη μπορουν να πουν.

alkaios75
17-01-07, 22:25
γιαουρτι,μελι,ψαρακια,xymoyw fysikoyw,μπυριτσα,οσπρια κ αμα λαχει χτυπα καμια βιταμινα την ημερα(συνιστω centrum)
κ συνδυασε τα οπως θες. 8)να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Νάσος (μιας και συμφωνώ απόλυτα) να τρώς σε λογικές μερίδες!και 2-3 γεύματα!πάν μέτρον άριστον (ή άχρηστον...αναλόγως την περίπτωση!)

DEKKER
17-01-07, 22:31
δεν νομιζω τοσο πολυ να φταιη η διατρωφη του eddie οσο η σωστη προπονηση με την καταλληλη προθερμανση-αποθεραπεια και την απαραιτητη ξεκουραση

fleming
18-01-07, 16:06
Λοιπον στα γρηγορα
Yδατανθρακας=ψωμια ρυζια μακαρονια φρουτα(μηλα)=καυσιμο
Λιπος=αποθηκη καυσιμου
Γλυκαγονο=η περισια υδατανθρκων στο ηπαρ,που μεταβολιζεται γρηφορα οταν απαιτηθει.
ΠΡΩΤΕΙΝΗ=δομικο συστατικο και κατασκευαστικο υλικο,αγγελιοφορος,αντισωματα κτλ
Η πρωτεινη μετρατε ως ολικη=λευκωματινη+σφαιρινες(αντισωματα)
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να εχεις αρκετο υδατανθρακα να καψεις στο γυμναστηριο(δυναμη) και απο τη διατροφη μεσω των σωστων πρωτεινων να αυξησεις τη μαζα των μυικων ινων.
Η πρωτεινες του εμποριου θα σε φουσκωσουν,ειναι ομως πλουσιες σε λιπος(ακομα και οι χμηλης περιοκτικοτητας 2%).Παραδειγμα το γαλα που εχει 1,5% λιπαρα ειναι πολυ "παχυ".Αρα φορτωνοντας το ηπαρ με επιπλεον λιπος,μπαινεις υποψηφιος για λιπωδη διηθηση ηπατος>λιπωδη εκφυλιση>και αμα το παρα μπιπ ηπατικη ανεπαρκεια>κιρρωση>βοηθεια μας(Ολα αυτα θελουν >20 χρονια)
Επισης υπαρχουν και αλλα στοιχεια της διατροφης οπως βιταμινε(υδατοδιαλυτες και λιποδιαλυτες),μεταλλα,ιχνοστοιχεια τα οποια παιζουν σημαντικο ρολο στην ομοιαστασια του οργανισμου.
Προταση:Κανε μια γενικη αιματος,βιοχημικο με CPK μεσα να δουμε και τι ενταση εχει η ασκηση σου,και ενα καρδιογραφημα για το γαμωτο.Κανονικα θελει και υπερηχο καρδιας, γιατι χτυπιεσαι γερα.
Οπςσδηποτε πολυ νερο και καμια σοδα μετα την ασκηση,για να αλκαλοποιεις τα ουρα,διοτι οι "καμενες" ουσιες των μυων,αποβαλλονται απο τα ουρα.Αν βουλωσεις τα σωληνακια,θελει δουλεια.
Η πιο φτηνη και καλη πρωτεινη ειναι το ασπραδι του αβγου(ήαυγου αν προτιματε).Η πολυ πολυδιαφημισμενη σπιρουλινα ειναι ενα εξαιρετικο συμπληρωμα.Πρασινα λαχανικα,ωμα,και ανγινεται οχι κομενα με μαχαιρι,αλλιως χοντροκομενα,οσπρια,και ψαχνο κρεας.(το μοσχαρι εχει πολυ λιπος μεσα στη μυικη ινα.believe it or not το ψαχνο του χοιρινου ειναι καλυτερο).ΦΥΣΙΚΑ ψαρι,ψαρι και ψαρι.

Ευτυχως που εγραψα λιγα :lol:

alfa8c2900
18-01-07, 19:52

συμφωνώ απόλυτα

Biscione
18-01-07, 20:02

συμφωνώ απόλυτα
GH,DECA,TESTEX,WINSTROLL (new generation)
βγαλτα απο το μυαλο σου :whistling: :angel:

ασε που ειναι και ακριβα :D φρουτα,μελι σωστη διατροφη ΟΧΙ υπερβολες καλο υπνο και ολα θα στρωσουν

COPBOY
27-01-07, 00:41
Σωστος ο fleming!
Καλο ειναι να γινονται συνεχως εξετασεις αιματος.
Εννοω οταν καταναλωνονται χημικες ουσιες!
Με αυξηντικες ορμονες υπαρχει κινδυνος ζωης.
Γυμναζομαι κ εγω σε γυμναστηρια περιπου εξι χρονια με παυση 2 περιπου ετων.
Εχω διαπιστωσει ομως οτι την καλυτερη φυσικη κατασταση την ειχα οταν επαιζα πολλες ωρες μπασκετ στην γειτονια κ εκανα ατελειωτες ωρες ποδηλατο!Διχως τοτε πρωτεϊνες.
Τωρα καμια πρωτεϊνουλα την χτυπαμε που και που.
τελος πιστευω κ προτεινω ειδικα σε αυτους που μενουν κοντα σε θαλασσα με ενα ποδηλατο να πεταγονται γ μιση ωρα μπανιο Χειμωνα Καλοκαιρι κ εκει να δεις φυσικη κατασταση!

GTasos2.0jts
27-01-07, 02:41
χτυπησου οσο θες στα γυμναστηρια....Αν δεν αποφασισεις να κανεις σωστη διατροφη,δεν προκειται να δεις τα επιθυμητα αποτελεσματα-Αυτο αποτελει πλεον κοινο μυστικο: 50 % προπονηση+ 50 % διατροφη = 100% αποτελεσμα.....Οσο για τα πρωτεινικα συμπληρωματα που λες,δεν μπορω να καταλαβω...-Αφου υπαρχει ο φυσικος τροπος(γαλοπουλα,σολωμος,"καθαρο" κρεας κτλ),γιατι να καταφυγεις στη χημεια,που ουσιαστικα γεμιζει αχρηστες "πληροφοριες" στο συστημα σου....(οργανισμο)????????-Απο εκει και περα στο θεμα της προπονησης,αν θελεις να βαλεις ογκο στους μυς,φορτωσε μπαρες και βαρακια στο maximum βαρος που μπορεις να σηκωσεις μια φορα(μια επαναληψη),π.χ. μπαρα στον παγκο 100 kgr,και μετα κανεις μικρα set με το 80 % του βαρους που μπορεις να σηκωσεις....(80 kgr).....-εννοειται οτι ποτε δεν γυμναζεις την ιδια μυικη ομαδα 2 συνεχωμενες ημερες....παντα αφηνεις μια μερα ξεκουρασης,γιατι διαφορετικα δεν εχεις αποτελεσμα...."καις" τον μυ....

Υ.Γ.-Αν μπορεις βαλε στο προγραμμα σου και κολυμβηση ...θα σε βοηθησει θεαματικα......1.5 χλμ μερα παρα μερα,και θα δεις.....

kyan
27-01-07, 11:28
Εχω διαπιστωσει ομως οτι την καλυτερη φυσικη κατασταση την ειχα οταν επαιζα πολλες ωρες μπασκετ στην γειτονια κ εκανα ατελειωτες ωρες ποδηλατο!Διχως τοτε πρωτεϊνες.
Η αερόβια γυμναστική (ποδήλατο, τρέξιμο, αθλήματα) είναι που δίνει καλή φυσική κατάσταση, όχι η αναερόβια (βάρη).

fleming
27-01-07, 14:17
Η αερόβια γυμναστική (ποδήλατο, τρέξιμο, αθλήματα) είναι που δίνει καλή φυσική κατάσταση, όχι η αναερόβια (βάρη).
Ολες αεροβιες ειναι,εκτος κι αν εισαι εντεροβακτηριδιο :D
Η φυσικη κατασταση ειναι στην ουσια η ασκηση της καρδιας.Οπως ανεφερε και ο Spiderman παμε σε ισοτονικες ή ισομετρικες ασκησεις.
Συμφωνω ομως στο τρεξιμο,ποδηλατακι,κολυμπι κλπ.Ωραια τα σιδερα,αλλα προσωρινο το αποτελεσμα.Walkman και δωσε... :twisted:

Biscione
27-01-07, 14:38
σωστος ...

ασε που αμα δεν κανεις καλα τις ασκησεις στα βαρη θα σε κανουμε και πελατη για καμια δυσκοκοιλη κανα τραβηγματακη καμια θλασουλα κτλπ κτλπ :D
πολλες γνωμες ακουστηκαν αλλες σωστες αλλες... παν μετρο αριστον !!!
και τρεξιματακι και βαρη ,διατροφη , κανα συμπληρωματακι ...
ολα αυτα ειναι κρικοι της αλυσιδας σε ενα αν δεν δωσεις σημασια χαλας .. ολα τα αλλα ..

spn147
06-05-11, 10:01
Επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο μιας και πλησιαζει καλοκαιρακι....
Εκτος απο την bella μας , ασχολουμαστε καθολουμε με τον σωμα μας και την φυσικη του κατασταση?
Προσωπικα προσπαθω να ασκουμε σε γυμναστηριο για 1,5 ωρα τεσσερις φορες την εβδομαδα με αεροβια ασκηση και μυικη ενδυναμωση .
Εσεις?

dr.alfisti
06-05-11, 11:10
το gym ειναι μερος της ζωης μου χρονια τωρα:D
δεν εχω καποιο σκοπο προς τουμπανιαση μερια αλλα κυριως οσον αφορα τη φυσικη μου κατασταση κ τις αππεκρισεις μεσω του ιδρωτα των αλκοολουχων διαφορων ουισκοειδων:whistling:
3-4 φορες/εβδομαδα βαρη παντα σε συνδυασμο με οποιοδηποτε ειδους αεροβια ασκηση.αν εκοβα κ το βραδυνο/μεταμεσονυκτιο φαγητο...

nikos7ar
06-05-11, 13:32
Επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο μιας και πλησιαζει καλοκαιρακι....
Εκτος απο την bella μας , ασχολουμαστε καθολουμε με τον σωμα μας και την φυσικη του κατασταση?
Προσωπικα προσπαθω να ασκουμε σε γυμναστηριο για 1,5 ωρα τεσσερις φορες την εβδομαδα με αεροβια ασκηση και μυικη ενδυναμωση .
Εσεις?
εγω γυμναζομαι σε ορθογωνια , τετραγωνα η' ακομα και σε στρογγυλα τραπεζια με τον ξαδερφο σου:P.δεν εχουμε χρονο για τετοια μονο ποδηλατο και περπατημα εδω στην εξοχη.:bye:

AlexandrosBT45
06-05-11, 13:43
Για αεροβια ασκηση, το ελλειπτικο να φανταστω ειναι νουμερο ενα ε?

Panos V
06-05-11, 13:45
δεν εχω καποιο σκοπο προς τουμπανιαση μερια αλλα κυριως οσον αφορα τη φυσικη μου κατασταση κ τις αππεκρισεις μεσω του ιδρωτα των αλκοολουχων διαφορων ουισκοειδων:whistling:
3-4 φορες/εβδομαδα βαρη παντα σε συνδυασμο με οποιοδηποτε ειδους αεροβια ασκηση.αν εκοβα κ το βραδυνο/μεταμεσονυκτιο φαγητο...
αυτό το ρημάδι το βραδυνό δεν κόβετε με τίποτα ρε γαμώτ...:lipssealed:
παρ'όλα αυτα έχω δεί μεγάλη βελτίωση στο σώμα ιδιαίτερα απο την αεροβίκη αλλά και τα βάροι...
ενα έχω να πώ πάντως...μακριά απο ''φάρμακα''!!!!!

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:11

Οχι... :)

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:17

αυτό το ρημάδι το βραδυνό δεν κόβετε με τίποτα ρε γαμώτ...:lipssealed:
παρ'όλα αυτα έχω δεί μεγάλη βελτίωση στο σώμα ιδιαίτερα απο την αεροβίκη αλλά και τα βάροι...
ενα έχω να πώ πάντως...μακριά απο ''φάρμακα''!!!!!

Άμα αλλάξετε σταδιακά τον τρόπο και τις ώρες διατροφής σας, μπορεί να κοπεί... Άσε που αν ξέρεις τι χρειάζεται να τρως για βραδινό, ποιες ώρες, και υπάρχει και άσκηση μέσα στην μέρα δεν χρειάζεται να κοπεί κιόλας...:okk:

Panos V
06-05-11, 14:34
Άμα αλλάξετε σταδιακά τον τρόπο και τις ώρες διατροφής σας, μπορεί να κοπεί... Άσε που αν ξέρεις τι χρειάζεται να τρως για βραδινό, ποιες ώρες, και υπάρχει και άσκηση μέσα στην μέρα δεν χρειάζεται να κοπεί κιόλας...:okk:
όταν λές άσκηση μέσα στη μέρα,τι εννοείς?το γυμναστήριο??:confused:

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:37
Εννοείται οτι και το γυμναστήριο αποτελεί μορφή άσκησης.... :)

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:39
Όταν γράφω δεν χρειάζεται να κοπεί, δεν εννοώ ότι επειδή κάποιος γυμνάζεται μπορεί να τρώει και <<3 γύρους το βράδυ>> ή κάτι παρόμοιο... :cool:

Panos V
06-05-11, 14:44
Εννοείται οτι και το γυμναστήριο αποτελεί μορφή άσκησης.... :)
ααα εντάξει!!:okk:απλά έτσι όπως το είπες νόμιζα οτι μιλάς για κάποια άλλη άσκηση,πέραν του γυμναστηρίου..

Panos V
06-05-11, 14:47
Όταν γράφω δεν χρειάζεται να κοπεί, δεν εννοώ ότι επειδή κάποιος γυμνάζεται μπορεί να τρώει και <<3 γύρους το βράδυ>> ή κάτι παρόμοιο... :cool:
ε και ένα ''βρόμικο'' αραιά και που δεν κάνει και τόσο κακό.. :s5oeat::P

spn147
06-05-11, 14:48
εγω γυμναζομαι σε ορθογωνια , τετραγωνα η' ακομα και σε στρογγυλα τραπεζια με τον ξαδερφο σου:P.δεν εχουμε χρονο για τετοια μονο ποδηλατο και περπατημα εδω στην εξοχη.:bye:

Κατσε να κατεβω προς τα μερη σας και θα σας βαλω σε προγραμα ...εν,δυο, κατω......:D:hysterical:;):hysterical:
Τωρα οσο αναφορα το περπατημα/ποδήλατο στην εξοχή , τι καλυτερο...αρκει να γινετε συστηματικα!

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:48
Panos V... Να σκέφτεσαι όμως ότι μπορεί να παίζουν και θέματα ηλικίας... Δεν το λέω προσβλητικά σε καμία περίπτωση αλλά είναι σωστό να το υπενθυμίσω.... :)
ΑΑΑ νομίζω πως είναι περιττό να μιλήσω για ποσότητες φαγητού, εννοείται...:okk:

spn147
06-05-11, 14:50
Το ελλειπτικο σε σχεση με τον διαδρομο επιφερει σαφως λιγοτερες καταπονησεις στις αρθρωσεις , αλλά προσωπικα συνεχιζω να βλεπω καλυτερα αποτελεσματα με τον διαδρομο.

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:54
ε και ένα ''βρόμικο'' αραιά και που δεν κάνει και τόσο κακό.. :s5oeat::P

Δεν προσφέρει όμως και τίποτα από άποψη διατροφικής αξίας... ΑΛΛΑ από άποψη προσωπικής επιβράβευσις νομίζω είναι σημαντικό για έναν μέσο άνθρωπο, λέω μέσο άνθρωπο γιατί συνήθως οι αθλητές έχουν πλήρη συνείδηση του τι και γιατί το κάνουν... Οπότε πολλές φορές μπορεί να μην τους βοηθάει-χρειάζονται τέτοιου είδους επιβράβευση.

spn147
06-05-11, 14:56

+1000 :okk::okk::okk:

Panos V
06-05-11, 14:56
Panos V... Να σκέφτεσαι όμως ότι μπορεί να παίζουν και θέματα ηλικίας... Δεν το λέω προσβλητικά σε καμία περίπτωση αλλά είναι σωστό να το υπενθυμίσω.... :)
καλά ναι,δεν το συζητώ...εμείς μιλάμε πάντα για φυσιολογική ποσότητα...

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 14:57
Το ελλειπτικο σε σχεση με τον διαδρομο επιφερει σαφως λιγοτερες καταπονησεις στις αρθρωσεις , αλλά προσωπικα συνεχιζω να βλεπω καλυτερα αποτελεσματα με τον διαδρομο.

Σαφώς, αν πορούμε όμως να τρέχουμε έξω, όχι σε άσφαλτο ή τριμέντο είναι ακόμα πιο +++++:okk:

spn147
06-05-11, 15:01

Η ηλικια παιζει μεγαλο ρολο οταν μιλαμε για σωματικη αναπτυξη .
Στα 30 εχει ηδη φτασει στο peak η αυξητικη ορμονη , και απο κει και περα σταδιακα περνει την κατιουσα.
Αναπτυσεσαι και μετα τα 30 αλλά με σαφως βραδυτερους ρυθμους.

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 15:07
Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι ο πάνος ν για να μπω σε τέτοια μονοπάτια, περισσότερο σκεφτόμουνα για άλλα προβλήματα σε άλλες ηλικίες 50+++ ;)

spn147
06-05-11, 15:08
Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι ο πάνος ν για να μπω σε τέτοια μονοπάτια, περισσότερο σκεφτόμουνα για άλλα προβλήματα σε άλλες ηλικίες 50+++ ;)

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Panos V
06-05-11, 15:10
δεν έχω θέμα..είμαι νέος ακόμα!! ;)

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 15:14
Τέλεια.... :D:D:D Ελπίζω να μην σε πρόσβαλα, απλά με τέτοιες <<συμβουλές>> είναι καλό να προσέχεις.:)

AlexandrosBT45
06-05-11, 15:19
Σαφώς, αν πορούμε όμως να τρέχουμε έξω, όχι σε άσφαλτο ή τριμέντο είναι ακόμα πιο +++++:okk:

Εγω περνω σβαρνα τους ποδηλατοδρομους και η αληθεια ειναι οτι τα φτυνω πολυ πιο γρηγορα απο οτι στον διαδρομο.

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 15:24
Την καλύτερη δουλεία κάνεις.... Το ποδήλατο από την πρώτη εβδομάδα αυξάνει θεαματικά την γενική φυσική κατάσταση του ατόμου. Και αν προσθέσεις τις ελάχιστες επιβαρύνσεις και τραυματισμούς είναι εκπληκτική άσκηση.

AlexandrosBT45
06-05-11, 15:29
σορι, εννοουσα με τα ποδια! Ποδηλατακι δεν εχω για την ωρα.

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 15:36
ΑΑΑΑ ναι είναι πιο κουράστικο να τρέχεις σε φυσικό περιβάλλον, απλά σε άσφαλτο δεν είναι και πολύ ευχάριστο για τις αρθρώσεις των ποδιών σου κυρίως...

spn147
06-05-11, 15:41
Γενικοτερα οσοι ασχολουνται με το τρεξιμο θα τους προτεινα να μην τσιγκουνευτουν χρηματα για τα παπουτσια.

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 15:45
Γενικοτερα οσοι ασχολουνται με το τρεξιμο θα τους προτεινα να μην τσιγκουνευτουν χρηματα για τα παπουτσια.

:ilove:
ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ ΌΜΩΣ ΌΧΙ ΜΠΟΤΕΣ... :D:D:D

spn147
06-05-11, 15:51
:ilove:
ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ ΌΜΩΣ ΌΧΙ ΜΠΟΤΕΣ... :D:D:D

http://img851.imageshack.us/img851/5673/wolverineboots.jpg:hysterical::hysterical:

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 16:06
Μακάρι να έπερναν τέτοιες μπότες ορισμένες καλές έχουν αξιοπρεπείς πάτους και καλή ανατομία, όχι ότι είναι για τρέξιμο αλλά αυτά είναι χιερότερα!!!!!!!

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://cdn1.iofferphoto.com/img/item/174/227/937/i6v1.jpg&imgrefurl=http://gr.ioffer.com/si/dc%2Bshoes&usg=__Itb7rug3ecsXo7uA7oAEECIYS04=&h=375&w=612&sz=45&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=Niv9QDBntPRO-M:&tbnh=105&tbnw=172&ei=8vDDTa3uJsODOvDuqYAE&prev=/search%3Fq%3D%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2580%25CE%2 5BF%25CF%2585%25CF%2584%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%2 5B1%2BDC%26um%3D1%26hl%3Den%26client%3Dsafari%26rl s%3Den%26biw%3D1579%26bih%3D860%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=436&page=1&ndsp=40&ved=1t:429,r:38,s:0&tx=89&ty=49

ειδικά τα νεα παιδιά... :(

spn147
06-05-11, 16:11
Σωστος , και τωρα το καλοκαιρι που γεμιζουν τα γυμναστηρια οι "εποχικοι " τα all star στους διαδρομους εχουν την τιμητικη τους:slap:

AlexandrosBT45
06-05-11, 16:26
http://nikerunning.nike.com/nikeos/p/nikeplus/en_EMEA/footwear_finder

;)

NIKOLAS 147 GTA AM
06-05-11, 17:02
Σωστος , και τωρα το καλοκαιρι που γεμιζουν τα γυμναστηρια οι "εποχικοι " τα all star στους διαδρομους εχουν την τιμητικη τους:slap:

Σε μια έρευνα που είχαμε χρησιμοποιήσει τα all star αποδείχτηκαν ότι ήταν πάρα πολύ καλό παπούτσι όχι το ιδανικό αλλά αυτό που λέμε τίμιο... Ωραίος πάτος και γενικά προσεγμένο (τα αυθεντικά) αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Είναι ένα παπούτσι τον 5, 10,15 ευρώ και είναι προτιμότερο να τρέχεις με αυτά παρά με τις λεγόμενες "βάρκες".

panths
06-05-11, 20:18
Εγω γυμναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα τα 5 τελευταια χρονια,δεν ηταν τα πραγματα παντα ετσι για μενα....
Σαν εφηβος ημουν κομματακι ευσωμος....με 1,79 υψος τοτε 90κιλα...αργοτερα σαν φοιτητης εχασα πολλα κιλα εμεινα 62 κιλα...και τα 5 τελευταια χρονια οπου και γυμναζομαι "παιζω" απο 83 εως87 κιλα...
το γυμναστηριο περα απο το σωμα μου αλλαξε και τον τροπο σκεψης σαν ανθρωπο...
αντε τωρα να ακουω μεγεθη....
ποσα κιλα σηκωνετε και που...μην αρχισουμε "φιδια"
επισης πριν διαβαζα κατι για φαρμακα...δεν πιστευω να θεωρητε την πρωτεινη και την κρεατινη...φαρμακα....

velocita
06-05-11, 20:25
Φίλε panths, εύσωμος ως έφηβος ήμουν και εγώ.. Πλησίαζα τα 90 που αναφέρεις, όντας 1.82. Με τον καιρό, τήρησα δίαιτα, το έριξα στο περπάτημα και την ελαφρά άσκηση και τώρα βρίσκομαι στα 71 με 72 κιλά. Πολύ ευεργετικό το περπάτημα και όχι μόνο σε όσα σχετίζονται με τη φυσική κατάσταση αυτή καθ'εαυτή.. Όσο για τη γυμναστική γενικότερα, ελλείψει χρόνου, το γυμναστήριο αποτελεί πολυτέλεια.. Προσπαθώ πάντως από μόνος μου, σε συδυασμό με το περπάτημα, σε καθημερινή όσο προλαβαίνω βάση να κάνω κάμψεις και κοιλιακούς, εξίσου βοηθητικά για ένα μίνιμουμ... κίνησης, καθότι και η εργασία μου καθιστική.

Τhanos_916
06-05-11, 20:27
Εγω γυμναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα τα 5 τελευταια χρονια,δεν ηταν τα πραγματα παντα ετσι για μενα....
Σαν εφηβος ημουν κομματακι ευσωμος....με 1,79 υψος τοτε 90κιλα...αργοτερα σαν φοιτητης εχασα πολλα κιλα εμεινα 62 κιλα...και τα 5 τελευταια χρονια οπου και γυμναζομαι "παιζω" απο 83 εως87 κιλα...
επισης πριν διαβαζα κατι για φαρμακα...δεν πιστευω να θεωρητε την πρωτεινη και την κρεατινη...φαρμακα....

η πρωτεινη σιγουρα δεν ειναι φαρμακο.
αλλα με τα σκατα που βαζουν στις σκονες δεν ξερω ποια μπορει να εμπιστευτει κανεις.

η κρεατινη... τι να σου πω. αναβολικο ειναι σιγουρα.
απο τα αλλα ναρκωτικα μακρια!!!

τα κιλα που σηκωνει καποιος δεν νομιζω να παιζει ρολο.
για πες το προγραμμα που κανεις?
δυο ομαδες την φορα?
αεροβια?

υ.γ. πιστευω ειναι πιο σωστη η λεξη "ναρκωτικα" απο την λεξη "φαρμακα".

antho
06-05-11, 20:27
Η κρεατινη εχει ορισμενες λειτουργιες λιγο "αφυσικες" για τον οργανισμο χωρια που θεωρειται λιγο τοξικη για τον οργανονισμο αν καταναλωνεται σε υπερβολικες ποσοτητες.
Η πρωτεινη δεν κρυβει παλι κανενα κινδυνο.
ωστοσο ουτε και η κρεατινη αν λαμβανεται με μετρο ειναι επικινδυνη.

MILANEZOS
06-05-11, 20:29
απλα τα συγκεκριμενα χημικα θα πρεπει να λαμβανονται συμφωνα με τις προτεινομενες δοσεις, αλλα οχι για μεγαλα διαστηματα.
Χρηση για καποιο λογικο χρονικο διαστημα, παυση κ μετα παλι.

antho
06-05-11, 20:35
καλα για τα κιλα ειμαι εναντιον. βλεπω μερικους να προσπαθουν σαν τους γοριλες φωναζοντας να σηκωσουν 5 κιλα παραπανω με εντελως λαθος τεχνικη. με μπραστα σαν σωληνες και με κατι κοιλιες τεραστιες.

Τhanos_916
06-05-11, 20:36
καλα για τα κιλα ειμαι εναντιον. βλεπω μερικους να προσπαθουν σαν τους γοριλες φωναζοντας να σηκωσουν 5 κιλα παραπανω με εντελως λαθος τεχνικη. με μπραστα σαν σωληνες και με κατι κοιλιες τεραστιες.

+1

εκτος του οτι ενοχλουν κιολας..

antho
06-05-11, 20:38
πιστευω το πιο δυσκολο ειναι να ακολουθησεις μια πολυ προσεγμενη διατροφη με ταυτοχρονα διαφορετικο καθε φορα προγραμμα ασκησεων. καλως η κακως μετατο πρωτο πενταμηνο οι μυς τεμπελιαζουν και ο μεταβολισμος παραμενει σταθερος.

Τhanos_916
06-05-11, 20:45
δεν διαφωνω.
αλλα ακομα πιο σωστο, τουλαχιστον για εμενα και το τροπο που εχω μαθει να δουλευω το σωμα μου, ειναι οχι μονο να κανεις διαφορετικο προγραμμα ασκησεων αλλα να κανεις και διαφορετικες δραστηριοτητες. π.χ. κολυμπι, ποδηλατο η πιλατες μαζι με προγραμμα στο gym.

να πω με την ευκαιρια οτι τελεια γυμναστικη ειναι το crossfit.
ειδικα για ατομα που εχουν βαρεθει την ρουτινα του γυμναστηριου.
απο οτι εχω μαθει θα ξεκινησει και στην ελλαδα σε λιγο καιρο.

Δhμητρης
06-05-11, 20:50
επισης πριν διαβαζα κατι για φαρμακα...δεν πιστευω να θεωρητε την πρωτεινη και την κρεατινη...φαρμακα....:)καλησπερα,συμφωνω απολυτος,μεχρι εκει,οχι δεν ειναι φαρμακα συναδελφε η κρεατινη και η καθαρη πρωτεινη.:okk:

MILANEZOS
06-05-11, 20:52
η πρωτεινη οχι η κρεατινη ναι, κ σε αυτο συμφωνουν κ πολλοι γιατροι με το οποιο ετυχε να το συζητησω

GiwrgosKan
06-05-11, 20:57
Τα παπουτσια ειναι πολυ μεγαλη υποθεση...πριν 2 χρονια πηρα τα NIKE Running και νομιζα οτι εκανα αλλη γυμναστικη..και τα φετινα που ετυχε να τσεκαρω ειναι μιλια μπροστα!παναλαφρα! (θα τα παρω συντομα)
επισης πριν 2 μηνες με εβαλε ενας φιλος στο τρυπακι του ποδηλατου, εκανα μια επενδυσουλα και πηρα ενα Specialized Crosstrail και ενω στην αρχη εκανα 4-5 χιλιομετρα και λυγιζα, πολυ γρηγορα αντεχα ΠΟΛΥ περισσοτερο. πλεον πηγαινω και γυμναστηριο με το ποδηλατο, μια αποσταση 4 χιλιομετρα, ψιλοανηφορικη στο πηγαινε, κατηφορικη ομως στο ελα!:D

Δhμητρης
06-05-11, 20:59
η πρωτεινη οχι η κρεατινη ναι, κ σε αυτο συμφωνουν κ πολλοι γιατροι με το οποιο ετυχε να το συζητησω:)δεν εχω ακουσει κατι μεχρι τωρα,ουτε και εμενα προσωπικα με πειραξε καπου,φυσικα εχω σταματησει εδω και πολυ καιρο το γυμναστιριο,την επαιρνα για 5 χρονια συνεχεια,δεν μπορω να επιμεινω σε κατι,μπορει καποια ατομα να τους εχει περαξει.:(

Δhμητρης
06-05-11, 21:01
Τα παπουτσια ειναι πολυ μεγαλη υποθεση...πριν 2 χρονια πηρα τα NIKE Running και νομιζα οτι εκανα αλλη γυμναστικη..και τα φετινα που ετυχε να τσεκαρω ειναι μιλια μπροστα!παναλαφρα! (θα τα παρω συντομα)
επισης πριν 2 μηνες με εβαλε ενας φιλος στο τρυπακι του ποδηλατου, εκανα μια επενδυσουλα και πηρα ενα Specialized Crosstrail και ενω στην αρχη εκανα 4-5 χιλιομετρα και λυγιζα, πολυ γρηγορα αντεχα ΠΟΛΥ περισσοτερο. πλεον πηγαινω και γυμναστηριο με το ποδηλατο, μια αποσταση 4 χιλιομετρα, ψιλοανηφορικη στο πηγαινε, κατηφορικη ομως στο ελα!:Dτηνκαλυτερη γυμναστικη κανεις συναδελφε:okk:κιλα εχασες μεχρι τωρα?

Δhμητρης
06-05-11, 21:12
απλα τα συγκεκριμενα χημικα θα πρεπει να λαμβανονται συμφωνα με τις προτεινομενες δοσεις, αλλα οχι για μεγαλα διαστηματα.
Χρηση για καποιο λογικο χρονικο διαστημα, παυση κ μετα παλι.:okk:ετσι ειναι,απλα ειχα παρι φορα κατηφορα και νομιζα οτι ηταν πορτοκαλαδα.συμφωνω απολυτως μαζι σου.:)

panths
06-05-11, 21:17
παιδια ακομη και την πρωτεινη που λεμε οτι ειναι ακινδυνη πρεπει παντα να τηρουμε το Παν μέτρον άριστον...
προσωπικα κανω δυο μυηκες ομαδες στην προπονηση...και σχεδον καθε μερα 20 λεπτα step ή διαδρομο...
πριν 2χρονια ειχα γινει τερατακι για το υψος μου αλλα ολοι μα ολοι με βαλαν "χερι" για το ποσο χαλια ειχα γινει...εγω φυσικα με εβλεπα ωραιο....αλλα ειχε παυσει να φαινεται το σωμα μου υγιες.... http://www.bodybuildingsecretslive.com/wp-content/uploads/2011/04/bodybuilders.jpg θα θελα :P
τωρα βεβαια που θα γινω και πατερας λεω να αφησω κοιλια...οπως ολοι μα ολοι οι γνωστοι μου στα 30 τους.....

nasos
06-05-11, 22:31
το καλυτερο ειναι να την παλευεις με φυσικη διατροφη.θα αργησεις μεν αλλα το αποτελεσμα κ το φιλινγκ θα ειναι μακροχρονιο.
ειχα ψωνισει καποτε πρωτεινη κ αμινοξεα για μεταπροπονητικο ροφημα κ καλα αναπληρωση κ μου εφεραν υπερενταση κ νευρα.
..τα χαρισα απ την πρωτη εβδομαδα..
φυσικα ομως ολα εξαρτωνται απ τους στοχους του καθενος μας.
..(παντως παιζει πολυ φαρμακο..)
εχω δει παιδια που ξεκινησαν περσι βαρη κ ενω ηταν κατηγορια φτερου,φετος σηκωνουν ΤΑ κιλα κ ειναι τουμπανοι..

antoineBiscione
06-05-11, 22:33
Θα καταθέσω κι εγώ την άποψη μου μιας και διδάσκω ένα αερόβιο πρόγραμμα με κινήσεις παρμένες από πολεμικές τέχνες, σε γυμναστήρια σαν δεύτερη δουλειά. Καμία πρωτείνη, καμμιά κρεατίνη και κανένα συμπλήρωμα δεν μπορεί ν' αντικαταστήσει σε καμμία περίπτωση μια ισορροπημένη διατροφή, βραδυνό ύπνο και καλή ψυχολογία (αυτή επηρεάζεται βέβαια από διάφορα). Αν τα πιο πάνω δεν υφίστανται τότε όλα είναι μούφα. Τα συμπληρώματα τα παίρνει κάποιος ο οποίος έχει φτάσει στο "απόγειο" ας πούμε και θέλει το κάτι παραπάνω που δεν μπορεί πλέον να το πάρει από την διατροφή και τις σώστες ώρες ύπνου. Επίσης έχει παρεγηθεί κάπως η έννοια της πρωτείνης. Άλλη πρωτείνη (με άλλα συστατικά εννοώ) είναι για γράμμωση, άλλη για σωματική διάπλαση. Η κρεατίνη βοηθάει αρκετά στην εκρηκτικότητα. Εγώ φροντίζω να παίρνω όλα τα στοιχεία που χρειάζεται ο οργανισμός από την διατροφή μου και κατά διαστήματα πολυβιταμίνες από το φαρμακείο αναλόγως του πόσο βαρυφορτωμένο είναι το πρόγραμμα μου...

antho
06-05-11, 23:53
Θα καταθέσω κι εγώ την άποψη μου μιας και διδάσκω ένα αερόβιο πρόγραμμα με κινήσεις παρμένες από πολεμικές τέχνες, σε γυμναστήρια σαν δεύτερη δουλειά. Καμία πρωτείνη, καμμιά κρεατίνη και κανένα συμπλήρωμα δεν μπορεί ν' αντικαταστήσει σε καμμία περίπτωση μια ισορροπημένη διατροφή, βραδυνό ύπνο και καλή ψυχολογία (αυτή επηρεάζεται βέβαια από διάφορα). Αν τα πιο πάνω δεν υφίστανται τότε όλα είναι μούφα. Τα συμπληρώματα τα παίρνει κάποιος ο οποίος έχει φτάσει στο "απόγειο" ας πούμε και θέλει το κάτι παραπάνω που δεν μπορεί πλέον να το πάρει από την διατροφή και τις σώστες ώρες ύπνου. Επίσης έχει παρεγηθεί κάπως η έννοια της πρωτείνης. Άλλη πρωτείνη (με άλλα συστατικά εννοώ) είναι για γράμμωση, άλλη για σωματική διάπλαση. Η κρεατίνη βοηθάει αρκετά στην εκρηκτικότητα. Εγώ φροντίζω να παίρνω όλα τα στοιχεία που χρειάζεται ο οργανισμός από την διατροφή μου και κατά διαστήματα πολυβιταμίνες από το φαρμακείο αναλόγως του πόσο βαρυφορτωμένο είναι το πρόγραμμα μου...

Πολυ σωστα . ωστοσο υπαρχει πλεον μια τετοια νοοτροπια που ατομα εντελως αρχαριοι με τη γυμναστικη που δεν εχουν ιδεα τι ειναι μπαρα και ασκησεις με βαρη πριν καν ξεκινησουν την πρωτη μερα στο γυμναστηριο πανε και αγοραζουν ενα καρο συμπληρωματα νιοθοντας οτι ετσι θα εχουν αποτελεσματα . ειναι πολυ κριμα αυτο.

A l e x
07-05-11, 10:52
Κατα τη γνωμη μου, υπαρχουν τοσο μεγαλα περιθωρια βελτιωσης με σωστη διατροφη και σωστη γυμναστικη, που οποιοδηποτε συμπληρωμα διατροφης ή χημικη ουσια , ειναι παντελως αχρειαστα. Αυτο πρωτος μου το τονισε ενας γυμναστης που ηταν πρωταθλητης body-building για καμποσα χρονια στη δεκαετια 70-80. Τα περιθωρια ατομικης βελτιωσης ειναι παντα τοσο μεγαλα, που πρεπει να κανει καποιος πρωταθλητισμο για να αναζητησει "βοηθεια" αλλου ...

A l e x
07-05-11, 10:57
Ενα μικρο παραδειγμα , ειναι το συνηθισμενο " εχω φτασει τα τοσα κιλα και δε μπορω να ανεβω αλλο".... αλλο ομως τα κιλα, άλλο το αισθητικο αποτελεσμα. Αν δειτε καποιους που δουλευουν πολυ σωστα το προγραμμα και τις ασκησεις, δε χρησιμοποιουν τοσα πολλα κιλα, ομως το αποτελεσμα της γυμναστικης επανω τους ειναι πολυ καλυτερο. Τι να το κανω να φτασω τα 130 κιλα παγκο, οταν ας πουμε με 110 εχω εξαιρετικο αποτελεσμα γιατι χρησιμοποιω ποικιλια ασκησεων και σετ χωρις να ταλαιπωρουμαι

antoineBiscione
07-05-11, 14:57
Πολυ σωστα . ωστοσο υπαρχει πλεον μια τετοια νοοτροπια που ατομα εντελως αρχαριοι με τη γυμναστικη που δεν εχουν ιδεα τι ειναι μπαρα και ασκησεις με βαρη πριν καν ξεκινησουν την πρωτη μερα στο γυμναστηριο πανε και αγοραζουν ενα καρο συμπληρωματα νιοθοντας οτι ετσι θα εχουν αποτελεσματα . ειναι πολυ κριμα αυτο.

Αυτό πάντα θα υπάρχει δυστυχώς. Όσο για το αποτέλεσμα το αισθητικό μην πω που πολλοί καταντάνε χοντρομπαλάδες κι έχουν την εντύπωση ότι είναι κορμιά. Όπως και να 'χει το καλύτερο είναι ο συνδυασμός μ' ένα αερόβιο πρόγραμμα (να μην ευλογίσουμε και τα γένια μας:lol:) τα βάρη, κ' τα συμπληρώματα μόνο αν κάποιος έχει φτάσει στο υπέρτατο - αλήθεια πόσοι έχουν φτάσει;:whistling:

nasos
07-05-11, 17:42
εγω ομως αντουαν για παραδειγμα δεν μπορω να καταναλωσω 30 ασπραδια
για να ξαναχτισω τον χαμενο μυικο ιστο απ την ενταση της γυμναστικης.
κ οτι κ να φαω για αναπληρωση απο τροφη δυστυχως θα εχει κ λιπος.οχι το καλο βεβα.

GiwrgosKan
07-05-11, 17:58
τηνκαλυτερη γυμναστικη κανεις συναδελφε:okk:κιλα εχασες μεχρι τωρα?

Κοιτα..ο στοχος μου δεν ηταν να χασω κιλα...για την ακριβεια ηθελα να βαλω 4-5 ''καλα'' κιλα...παντως ηδη εχω ''στεγνωσει'', αρκετα θα ελεγα,αν αναλογιστεις οτι η διατροφη μου δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη...:redface:

antoineBiscione
08-05-11, 12:21
κ οτι κ να φαω για αναπληρωση απο τροφη δυστυχως θα εχει κ λιπος.οχι το καλο βεβα.

Εσύ Νάσο. Εγώ μίλησα για την πλειοψηφία και την νοοτροπία που επικρατεί. Αν ασχολείσαι σοβαρά με κάποιο είδος γυμναστικής κι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια τότε ναι, καλά κάνεις. Πόσοι όμως έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο...;:shifty:

antoineBiscione
08-05-11, 12:28

Εσύ Νάσο... Εγώ μίλησα γενικά για την νοοτρπία που επικρατεί. Αν ασχολείσαι σοβαρά με κάποιο είδος γυμναστικής και χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω πολύ καλά κάνεις και παίρνεις συμπληρώματα. Πόσοι όμως έχουν φτάσει στο όριο τους...;:shifty: Με πιάνς αγόρι μου;:lol::)

antho
08-05-11, 14:03
Εσύ Νάσο... Εγώ μίλησα γενικά για την νοοτρπία που επικρατεί. Αν ασχολείσαι σοβαρά με κάποιο είδος γυμναστικής και χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω πολύ καλά κάνεις και παίρνεις συμπληρώματα. Πόσοι όμως έχουν φτάσει στο όριο τους...;:shifty: Με πιάνς αγόρι μου;:lol::)

καμια φορα το οριο αντοχης και αναπτυξης παντως το καθοριζουν διαφοροι γενετικοι παραγοντες και οχι μονο η γυμναστικη. τα συμπληρωματα βοηθανε στην ταχυτερη και πιο αναιμακτη κατα καπιο τροπο βελτιωση των επιδοσεων αυτων. μερικα ατομα απλως οσο και να γυμναζονται δεν παρουσιαζουν βελτιωσεις οσο μερικους αλλους.

A l e x
08-05-11, 16:52
Το πιθανοτερο οταν καποιος δεν βελτιωνεται περισσοτερο απο οσο θα ηθελε, ειναι οτι δεν εκτελει σωστα το προγραμμα ή το προγραμμα που ακολουθει δεν επαρκει ή η διατροφη που ακολουθει δεν ειναι η ενδεδειγμενη. Τρια πραγματα λοιπον που χωρουν μεγαλα περιθωρια βελτιωσης . Τωρα αν μιλαμε για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ενασχοληση, τοτε ΝΑΙ καποια συμπληρωματα μπορουν να σου δωσουν το εξτρα 20% για να διακριθεις. Ανεφερα καποιον πρωταθλητη που μου ειχε μιλησει για αυτα τα πραγματα οταν ακομα ειμουν 16. Αν δειτε φωτο και βιντεο του τι ειχε καταφερει ΧΩΡΙΣ συμπληρωματα, θα καταλαβετε οτι 99% των περιπτωσεων ειναι εντελως αχρηστα. Μα εντελως. Αληθεια ποσοι απο εμας τρεφονται σωστα ωστε να μπορουν να βγαλουν ενα εντατικο προγραμμα ?? Λεω σωστα και στο σωστα, τα συμπληρωματα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ θεση διοτι απλα ειναι σκευασματα που παραχθηκαν με χημικους τροπους και σε μενα δεν εμπνεουν καμια εμπιστοσυνη.
Δοκιμαστε απλα πραγματα πρωτα. Ενα παραδειγμα ...βραστες πατατες με λιγο ελαιολαδο και λεμονι, 3-4 ωρες πριν την γυμναστικη. Χωρις κρεας.

A l e x
08-05-11, 16:57
Στη διατροφη, δε χρειαζονται υπερβολες π.χ να φαει καποιος 20 αυγα ή 10 μπριζολες. ΔΕΝ χρειαζονται τετοια πραγματα γιατι το μονο που θα πετυχει ειναι να ανεβασει τριγλυκεριδια και / ή απλα να χοντρυνει :D

Σε ενα προγραμμα ημερας , π.χ με εκγυμναση στηθους , με 5 ασκησεις και το πολυ 20-25 σετ , ποσες θερμιδες πιστευετε οτι μπορεις να καψεις ? Και ποσα αμινοξεα πραγματικα χρειζεσαι ? Το πιθανοτερο με αυτα τα σκευασματα με τις απειρες πρωτεινες + τις προτεινες της διατροφης, το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα απορροφησετε ουτε το 1/5 !

Τελος, μη διανοηθει κανεις να αντικαταστησει τη σωστη διατροφη με συμπληρωματα +μετρια/κακη διατροφη. Περα απο ανουσιο, για μενα ειναι ακρως επικινδυνο. Δεν υπαρχουν επισημα στοιχεια (κλινικες μελετες κλπ) αλλα αρκετοι εικαζουν οτι μαρκοχρονια εχουν προβληματα υγειας . Και προσωπικα επειδη τα χρησιμοποιησα καποτε για 2μηνο τα σταματησα γιατι δεν αισθανομουν καλα.

Μια μεγαλη πλουσια χωριατικη σαλατα + ενα νωπο ψαρι σου δινει ΟΤΙ χρειαζεσαι μετα απο ενα εντατικο προγραμμα.

panths
08-05-11, 17:14
Τελος, μη διανοηθει κανεις να αντικαταστησει τη σωστη διατροφη με συμπληρωματα +μετρια/κακη διατροφη. Περα απο ανουσιο, για μενα ειναι ακρως επικινδυνο. Δεν υπαρχουν επισημα στοιχεια (κλινικες μελετες κλπ) αλλα αρκετοι εικαζουν οτι μαρκοχρονια εχουν προβληματα υγειας . Και προσωπικα επειδη τα χρησιμοποιησα καποτε για 2μηνο τα σταματησα γιατι δεν αισθανομουν καλα.

Μια μεγαλη πλουσια χωριατικη σαλατα + ενα νωπο ψαρι σου δινει ΟΤΙ χρειαζεσαι μετα απο ενα εντατικο προγραμμα.

Οπως το ειπες εικαζουν....ευτηχως ομως υπαρχουν επισημα στοιχεια που δειχνουν ακριβως το αντιθετο.....επισης διατριβη ενος Ελληνα Πανεπιστημιακου για το συμπληρωμα της κρεατινης εδειξε οτι ποτε και κανεις δεν ειχε ουτε μια παρενεργεια σε ατομα τα οποια λανβαναν το συμπληρωμα σωστα.....
οταν λες οτι δεν αισθανοσουν καλα τι εννοεις?μηπως εκανες κατι λαθος στο τροπο που τα επερνες....μηπως εκανες υπερβολες?
ποσο συχνα μπορει ενας ανθρωπος να τρωει ψαρι την ημερα?

A l e x
08-05-11, 17:27
Δεν μπορουνα να υπαρχουν επισημα στοιχεια για τα χιλιαδες διαφορετικα συμπληρωματα διατροφης. Η διατριβη δεν εχει ιδιαιτερη αξια εαν δεν συνοδευεται απο κλινικη ερευνα που να εχει δημοσιευθει σε εγκυρο επιστημονικο περιοδικο. Η κρεατινη ειναι μια ουσια. Τα συμπληρωματα εχουν δεκαδες ουσιες, οποτε και παλι χανουμε τη μπαλα. Το πρωτο και μεγαλυτερο προβλημα με τα συμπληρωματα ειναι οτι δεν γνωριζουμε πως παραγονται και απο που.

Μια φορα θα φας το ψαρι, μετα τη γυμναστικη. Ενα γευμα αρκει, εφοσον σου παρεχει τις θερμιδες που χρειαζεσαι.

Δεν αισθανομουν καλα γιατι μου προκαλουσαν καποιο φουσκωμα, δυσπεψια. Με καποιο αλλο που ειχα δοκιμασει δεν κοιμομουν τοσο καλα...

panths
08-05-11, 17:39
Ναι Alex ειναι οπως τα λες...και πραγματικα θα χασουμε την μπαλα εαν συνεχισουμε....τουλαχιστον καταλαβαινομαστε...
παρολα αυτα συνεχιζω να πιστευω οτι εαν "μεινεις" στα συμπληρωνατα δεν εχεις να φοβασαι....ποσοι ομως μενουν μονο σ΄αυτα.....και δυστηχως εδω αρχιζει να χανεται η μπαλα και να μπερδευουμε τα πραγματα.......
ο καθενα απο μερια του εχει ακουσει και κατι διαφορετικο...ειναι τοσα πολλα αυτα που ακουγονται που ο καθενας διαλεγει αυτα που πραγματικα τον βολευουν.

A l e x
08-05-11, 20:03
Και να σου πω και το αλλο, οντως παρατηρησα μια μικρη αυξηση της μυικης μαζας , ομως παραλληλα ειχα κατακρατηση υγρων και αυξηση λιπωδους ιστου ...εκει αρχισαν να μου λενε για διουρητικα , λιποδιαλυτικα και λοιπα οποτε αηδιασα και τα σταματησα. Και μιλαω οτι δοκιμασα οτι καλυτερο υπηρχε απο ποιοτητα και μαρκα. Μετα ειχα κανει αλλη μια τετοια δοκιμη , παλι αυξηση βαρους και μυικης μαζας που φυσικα χανεις πολυ γρηγορα ! Αντιθετα αυτο που κερδιζεις χωρις συμπληρωματα οχι μονο το κρατας πολυ καιρο ακομα και να σταματησεις για 20-30 μερες (διακοπες) αλλα κυριως το επανακτας πολυ γρηγορα μολις αρχισεις παλι, σε 15 μερες!

nasos
08-05-11, 22:21
εγω απ την πλευρα μου θεωρω οτι η κρεατινη-πρωτεινη-αμινοξεα ειναι
καθολικα αθωα συμπληρωματα αλλα δυστυχως οι εταιριες που τα λανσαρουν
βαζουν κ αναβολικα μεσα για να δεις την ουσιαστικη διαφορα στο σωμα σου
κ να προτιμησεις την συγκεκριμενη εταιρια καθαρα για κερδοσκοπικους της
λογους.

A l e x
08-05-11, 23:22
Ετσι.Απο μονα τους τα αμινοξεα θεωρητικα γιατι να βλαψουν , ή ακομα και η κρεατινη. Αλλα ολα αυτα τα περιεργα σκευασματα που οντως σου ανεβαζουν τις επιδοσεις αρκετα, ειναι υποπτα. Υπηρξαν και τοσες περιπτωσεις αθλητων που πιαστηκαν ντοπε σε αγωνες και απλα ειχαν κατα λαθος χρησιμοποιησει καποιο απο αυτα τα κοκτειλ χωρις την εγκριση του προπονητη τους...και πολλα αλλα εχουν συμβει.

Εγω τελευταια υποψιαζομαι μεχρι και ορισμενες πολυβιταμινες συνδιαστικες με δε ξερω και γω τι βοτανα και μαντζουνια...παιρνεις μια το βραδυ και το πρωι ξυπνας λες και εχεις πιει 2 φραπε μονορουφι... ;)

Παντως χωρις πλακα, αντι για αυτα τα σκευασματα, δοκιμαστε για 2 εβδομαδες να κανετε πραγματικα καλη διατροφη με ποικιλια τροφων. Βαλτε στη διαιτα σας πατατες βραστες, ΧΟΡΤΑ (μια μερα την εβδομαδα), μπροκολα-κουνουπιδι (συμπληρωματικα στο γευμα) , ψωμι ολικης πολυσπορο, πλουσια πρασινη σαλατα με αυθονη ντοματα και ελιες σε ΚΑΘΕ γευμα αν γινεται, ρυζι αχνιστο με το φλοιο, ελαιολαδο ομο οπου παει, αφθονο ψαρι ψητο , απαχο γιαουρτι , ξηρους καρπους, φρουτα....θα δειτε ποσο μεγαλυτερη ενεργεια θα βγαζετε.

MILANEZOS
09-05-11, 00:38
μην κρινετε χημικες ουσιες χωρις να σας επιτρεπουν οι γνωσεις σας.
Κ οταν λεω γνωσεις δεν αναφερομαι στο ψαξιμο στο διαδικτιο ή στα περιοδικα.
Επειδη ασχολουμαι κ εγω με γυμναστηρια κλπ, οσες φορες ετυχε να ζητησω γνωμη ειδικου (γιατρου) για κρεατινη, η γνωμη του ηταν κατηγορηματικη για το αθωο του πραγματος.....
Απεναντιας η αποψη που κυκλοφορει στους χωρους των γυμναστηριων, ειναι εντελως αντιθετη για την κρεατινη.

nasos
09-05-11, 09:11
μην κρινετε χημικες ουσιες χωρις να σας επιτρεπουν οι γνωσεις σας.
Κ οταν λεω γνωσεις δεν αναφερομαι στο ψαξιμο στο διαδικτιο ή στα περιοδικα.
Επειδη ασχολουμαι κ εγω με γυμναστηρια κλπ, οσες φορες ετυχε να ζητησω γνωμη ειδικου (γιατρου) για κρεατινη, η γνωμη του ηταν κατηγορηματικη για το αθωο του πραγματος.....
Απεναντιας η αποψη που κυκλοφορει στους χωρους των γυμναστηριων, ειναι εντελως αντιθετη για την κρεατινη.
ωπα ρε αδερφε,εσενα δηλ η γνωμη ενος μονο γιατρου πολυκατοικιας σε κανει
να εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου στο θεμα?:lol:
καταρχιν κρεατινη παραγει κ απο μονος του ο οργανισμος.κατα δευτερον υπαρχει κ στον τονο κ στην ρεγγα κ στα κοκκινα κρεατα.
κ κατα τριτον υπαρχουν γιατροι που λενε ναι στην σωστη χρηση της κρεατινης.
αλλωστε ειναι γνωστο οτι σε οτι κανουμε καταχρηση μας γυριζει παντα μπουμεραγκ.

dr.alfisti
09-05-11, 11:58
Ολα μα ολα τα συμπληρωματα απο απλες βιταμινες εως κρεατινες κλπ κλπ ειναι ¨κατι" που βαζουμε με το ζορι στον οργανισμο μας με...το ζορι χωρις να γνωριζουμε αν κ κατα ποσο ο ιδιος τα χρειαζεται τη χρονικη στιγμη που του τα χορηγουμε:)
οπως πολυ σωστα αναφερατε καποιος ο οποιος ακολουθει ενα προγραμμα γυμναστικης 3-4 φορες/εβδομαδα λογικο ειμαι οτι το σωμα του θα αρχισει να εχει αυξημενες αναγκες σε ενεργεια/πρωτεινες/βιταμινες/ιχνοστοιχεια/Κ/Να...κ παει λεγοντας.
Αυτες ΜΠΟΡΟΥΝ να καλυφθουν μεαω μιας σωστης διατροφης καταλληλα προγραμματισμενης προκειμενου βεβαιως βεβαιως να εξυπηρετει το "σκοπο" μας:okk:
Τα συμπληρωματα ειναι για μενα η ευκολη κ η γρηγορη λυση.Δε λεω οτι ειναι αχρηστα αλλα σπανια καποιος κανεις σωστη τους χρηση.
Χρειαζεται ανα διαστηματα(αναλογα κ με τον οργανισμο του καθενος) ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ετσι ωστε να τον αφηνουμε να λειτουργησει κ μονος του.
Τα προγραμματα που βγαζουν τα γυμναστηρια συνηθως ειναι συντηρητικα κ ανταποκρινονται στις "αναγκες" του μεσου αθλουμενου/πελατη κατι που ειναι λογικο.Δεν θα γινουμε ολοι ντουλαπες....(χωρις να το λεω ειρωνικα!)
Σας ζαλισα εεε???σορυ:redface:

dr.alfisti
09-05-11, 11:59
για ριξτε μια ματια στο τι λεω για τη χρηση των συμπληρωματων...

MILANEZOS
09-05-11, 12:16
ωπα ρε αδερφε,εσενα δηλ η γνωμη ενος μονο γιατρου πολυκατοικιας σε κανει
να εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου στο θεμα?:lol:
καταρχιν κρεατινη παραγει κ απο μονος του ο οργανισμος.κατα δευτερον υπαρχει κ στον τονο κ στην ρεγγα κ στα κοκκινα κρεατα.
κ κατα τριτον υπαρχουν γιατροι που λενε ναι στην σωστη χρηση της κρεατινης.
αλλωστε ειναι γνωστο οτι σε οτι κανουμε καταχρηση μας γυριζει παντα μπουμεραγκ.

Δεν ειδα πουθενα να γραφω για γιατρο της πολυκατοικιας...αναφερθηκα στο γεγονος οτι συμβουλευτηκα την γνωμη περισσοτερων του ενος (γιατρων), για το θεμα των "συμπληρωματων".
Αλλωστε σε ενα τετοιο ιδιαιτερο θεμα απο ποιον θα μπορουσα να παρω μια ασφαλη αποψη-γνωμη;;; απο τον τουμπανο του γυμναστηριου ή απο αυτον που τις εμπορευεται;; :lol:
Το οτι η κρεατινη υπαρχει στον οργανισμο μας, σε διαφορες τροφες, οπως φυσικα κ η πρωτεινη, δεν σημανει οτι μπορουμε να την "τροφοδοτουμε" κ συμπληρωματικα, ετσι απλα κ στον οργανισμο μας, χωρις παρενεργειες....
Το φυσιολογικο/κανονικο ειναι να γινεται ληψη ολων αυτων των απαραιτητων ουσιων απο μια σωστη διατροφη.
Δεν ακουσα ποτε κανενα γιατρο να αναφερεται θετικα για τα συμπληρωματα κ ειδικα για την κρεατινη.

dr.alfisti
09-05-11, 12:18
καπως ετσι ειναι τα πραγματα.Απλα ημουνα λιγο πιο διακριτικος στη συνταξη:D

NIKOLAS 147 GTA AM
09-05-11, 15:54
Δεν ειδα πουθενα να γραφω για γιατρο της πολυκατοικιας...αναφερθηκα στο γεγονος οτι συμβουλευτηκα την γνωμη περισσοτερων του ενος (γιατρων), για το θεμα των "συμπληρωματων".
Αλλωστε σε ενα τετοιο ιδιαιτερο θεμα απο ποιον θα μπορουσα να παρω μια ασφαλη αποψη-γνωμη;;; απο τον τουμπανο του γυμναστηριου ή απο αυτον που τις εμπορευεται;; :lol:
Το οτι η κρεατινη υπαρχει στον οργανισμο μας, σε διαφορες τροφες, οπως φυσικα κ η πρωτεινη, δεν σημανει οτι μπορουμε να την "τροφοδοτουμε" κ συμπληρωματικα, ετσι απλα κ στον οργανισμο μας, χωρις παρενεργειες....
Το φυσιολογικο/κανονικο ειναι να γινεται ληψη ολων αυτων των απαραιτητων ουσιων απο μια σωστη διατροφη.
Δεν ακουσα ποτε κανενα γιατρο να αναφερεται θετικα για τα συμπληρωματα κ ειδικα για την κρεατινη.

Όταν θα βρω λίγο χρόνο θα σου γράψω κάποια πράγματα, γιατί πολλές φορές δεν είναι ακριβώς όπως μας τα λένε.... Βλέπω πολλές ανακρίβειες, όχι ότι είναι κακό αυτό μιας και δεν είστε υποχρεωμένοι να ξέρετε κανονικά δικιά μας δουλειά είναι να σας ενημερώνουμε σωστά, αλλά εμείς:whatever:;)

nasos
09-05-11, 17:51
γιατι ρε που εχουν τα ιατρεια τους οι γιατροι?σε πυλωτες??:lol::lol::lol:
κοιτα κ γω εχω 2 φιλους γιατρους κ επισης ερχονται κ αλλοι γιατροι στο γυμναστηριο.δεν ειπαν ποτε κακα λογια για συμπληρωματα.μονο για χημειες.
απ την αλλη υπαρχει κοσμος που θελει να δει γρηγοροτερα βελτιωση,δεν εχει χρονο να καθεται να μαγειρευει αλλα ουτε κ τα αντιστοιχα χρηματα για την καταλληλη διατροφη.
οπερ κ καταφευγει στα συμπληρωματα.
μιλαμε παντα για οσους θελουν να κανουν την διαφορα κ δεν πανε στα γυμναστηρια για μπανιστηρι.
..αλλωστε στην προκειμενη περιπτωση θα επρεπε να ειναι γεματα ολα τα νοσοκομεια απο μποντυμπιλντεραδες..:lol:
(ξανατονιζω οτι πρωτεινη κ αμινοξεα μονο ενα μηνα δουλεψα κ τα εδωσα.απο τοτε
δουλευω με 2 λιτρα γαλα 0%,τονο κονσερβα,7-8 απραδια κ φετες γαλοπουλας περαν της κατσαρολας του σπιτιου ωστε να πιανω τα 120γραμ.πρωτεινης καθημερινως)

MILANEZOS
09-05-11, 18:15
τα γρηγορα αποτελεσματα, αυτα δλδ που δεν σου δινουν οι τροφες κ σου τα δινουν τα συμπληρωματα, πρεπει να μας προβληματιζουν γενικοτερα, ως προς τα συμπτωματα που ενδεχομενως κρυβουν.
Τα νοσοκομεια σε καμια περιπτωση δεν γεμιζουν με μποντυμπιλντεραδες, αλλα σιγουρα πολλοι εξ αυτων αντιμετωπιζουν προβληματα μακροπροθεσμα.
Κανενας δεν υποστηριξε τα οποια συμπτωματα απο την χρηση ή καταχρηση ουσιων ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο αμεσα εμφανη.

nasos
09-05-11, 22:10
μα μιλαμε για πρωτεινη-αμινο κ αντε κ κρεατινη.δεν μιλαμε για οτι πινει ο πετριδης.
αλλα επιεδη με εχεις ψιλομπερδευσει λιγο σε κανα μιτινγκ θα υποθεσω οτι ο στεγνος κ γραμμωμενος νατσιουραλ θα εισαι προφανως εσυ.
ιου ιου,τωρα κ στην γειτονια σας..:hysterical:

Panos V
10-05-11, 00:55
μα μιλαμε για πρωτεινη-αμινο κ αντε κ κρεατινη.δεν μιλαμε για οτι πινει ο πετριδης.
αλλα επιεδη με εχεις ψιλομπερδευσει λιγο σε κανα μιτινγκ θα υποθεσω οτι ο στεγνος κ γραμμωμενος νατσιουραλ θα εισαι προφανως εσυ.
ιου ιου,τωρα κ στην γειτονια σας..:hysterical:
Νάσο και αυτά πειράζουν!φίλος μου έπαθε αρτηριακή πίεση απο αυτές τις χαζομάρες που έπερνε και σκέψου ότι είναι μόλις 22 χρονών..:down:

nasos
10-05-11, 10:46
Νάσο και αυτά πειράζουν!φίλος μου έπαθε αρτηριακή πίεση απο αυτές τις χαζομάρες που έπερνε και σκέψου ότι είναι μόλις 22 χρονών..:down:
μηπως ειχε καποιο ιστορικο ρε συ πανο?σιγουρα ομως ολα πειραζουν.
κ το ρεντμπουλ κ τα τηγανητα αυγα κ οι σαλτσες.
κ μαλλον το φιλαρακι σου για να ανεβασει πιεση θα πηρε κατι καλο..
λιποτροπικο ας πουμε..:lol:

panths
10-05-11, 19:06
Pano δικιο εχει ο nasos.
Ξερω τουλαχιστον 20 ατομα που εχουν παρει τετοια συμπληρωματα.μεσα σε αυτους και γω.κανεις δεν εχει παθει τιποτα....εαν ομως καποιος ειχε προδιαθεση να παθει κατι ειναι αλλο θεμα.επισης επειδη το χα ψαξει το θεμα,κανεις γιατρος δεν ειναι αρνητικος στα συμπληρωματα.τελος να πω οτι γνωριζω καρδιολογο ο οποιος χτυπαει winstrol.και οταν λεω γνωριζω το εννοω οχι εχω ακουσει τον κουμπαρου της ξαδερφης μου κλπ κλπ.....επισης "γνωριζω" απο κουμπαρο της ξαδερφης μου οτι γιατρος επισης 40χρονος επαθε καρδια απο αναβολικα.
τεσπα για να μην στα πολυλογο 1000 ατομα 1001 γνωμες....
εγω προσωπικα ειχα παθει μεγαλο καζο απο λιποτροπικα (χημεια σκετη ομως που δεν ειναι τι ωρας)
αυτα........

EDDIE
10-05-11, 21:46
Πίεση;
Μήπως έπαιρνε τίποτα "λιποδιαλύτες"; Μιλάμε για υπερβολικά επικίνδυνες ουσίες που οι φαρμακοποιοί και οι γυμναστές την προωθούν λες και είναι τσίχλα.
Καμμία σχέση τα σκευάσματα αυτά με μια πρωτεΐνη. Η πρωτεΐνη θέλει πολύ νερό και πολύ κατούρημα να μένουν τα νεφρά καθαρά.

Crusader
10-05-11, 21:53
Εγώ που έκανα χρόνια πρωταθλητισμό στο στίβο, σας λέω όσο πιο δυνατά μπορώ Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α απ' όλα αυτά τα δήθεν συμπληρώματα, πρωτεϊνες κλπ. Στην μεσογειακή διατροφή υπάρχει ό,τι θελήσεις και με το παραπάνω!

MILANEZOS
10-05-11, 21:56
αφου οι γυμναστες, οι τουμπανοι , οι ερασιτεχνες αθλητες κ οι εμποροι αυτων των ουσιων, ξερουν περισσοτερα απο τους γιατρους κ οσους αρμοδιους με υπευθυνη γνωμη......:down:

nasos
10-05-11, 22:30
Εγώ που έκανα χρόνια πρωταθλητισμό στο στίβο, σας λέω όσο πιο δυνατά μπορώ Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α απ' όλα αυτά τα δήθεν συμπληρώματα, πρωτεϊνες κλπ. Στην μεσογειακή διατροφή υπάρχει ό,τι θελήσεις και με το παραπάνω!
..κ γω κανω χρονια σεξ αλλα αμα δεν φαω υδατανθρακα καπουτ το τσουτσουνι..:lol:
η μεσογειακη διατροφη εχει πολλα λιπαρα,πολλους ακορεστους υδατανθρακες κ ελαχιστες πρωτεινες σε αντιστοιχια.
αρα δεν κανεις πρωταθλητισμο με μεσογειακη διατροφη.μονο κοιλιες για να μην το βλεπεις.:lol:
κ ρε συ τα δηθεν συμπληρωματα στα οποια ανηκει κ μια πολυβιταμινη η ακομα κ καθαρη πρωτεινη δεν λεει να πηγαινει το ΜΑΚΡΥΑ..
..οπου καθαρη πρωτεινη ειναι κ το 0 λιπαρα γαλα αν πιεις 3 λιτρα για να παιξεις στο θεμα..
ειναι ο τονος,τα ασπραδια,τα απαχα ψαρια.
δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι βγαινει τοση απορριψη σε μια σωστη διατροφη αυξησης μυικης μαζας νατσιουραλ.:(
δεν βαρανε ολοι ενεσεις αυξητικης..τρωνε καρπουζι,κανουνε ανηφορικο σπριντ κ προτιμουν τροφες πλουσιες σε αργινινη.
αλλα με απλη κ μονο διατροφη πιστεψτε με,θελεις τουλαχιστον 2 χρονια για να δεις
κατι.
τωρα αν ολο αυτο το κατι καποιος θελει να το πετυχει σε 3 μηνες μπορει να το καταφερει.με φαρμακα.:(

A l e x
10-05-11, 23:35

Συντασομαι 100% μαζι σου. Με σωστη διατροφη μπορεις να παρεις οσα χρειαζεσαι προκειμενου να εκτελεσεις ΑΡΙΣΤΑ ενα υψηλης εντασης προγραμμα 4 φορες την εβδομαδα και να πετυχεις αριστο αποτελεσμα. Τωρα ειπαμε, αν καποιος παει για πρωταθλητισμο και θελει αλλο ενα +20% ... περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Νασο, εχεις παρεξηγησει τη μεσογειακη διατροφη. Που σημαινει διατροφη ισορροπημενη και υγιεινη σε γενικες γραμμες. Και φυσικα παιρνεις του κοσμου τις πρωτεινες και υδατανθρακες απο αυτην ;) ...και φυσικα παρα πολλες φυτικες ινες, ιχνοστοιχια και βιταμινες.

nasos
11-05-11, 07:59
ναι ρε αλεξ,ξερω ειναι το τριγωνακι.αλλα κανεις δεν το ακολουθα
γιατι απλα πρεπει να εισαι μαγειρας.
κ ειναι δυσκολο να παρεις 1.5% ημερησιως τουλαχιστον πρωτεινες
του βαρους σου απο μεσογειακη διατροφη για να πεις οτι κατι μπορεις να κανεις.
κ αν παρεις θα εχει κ πολλα λιπαρα κ πολλους υδατανθρακες οπερ κ θα ξεπερασεις
τις 3000 θερμιδες.
εχω μηπως αδικο?:confused:

dr.alfisti
11-05-11, 08:57
βεβαια υπαρχει κ η αλλη αποψη...
τι σημαινει "πρεπει" να παρεις 1.5% του βαρους σου πρωτεινη την ημερα?κ αν παρεις 1% η 0.5% θα γινει κατι?
ΟΧΙ ειναι η απαντηση.
Καταλαβαινω απολυτα τι θελεισ να πεις οπως κ τους απο πανω.
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.με μια ισορροπημενη κ καταλληλα προσαρμοσμενη μεσογειακη-λοιπον- διατροφη τα επιπλεον συμπληρωματα με μετρο/οικονομια/διαλειμματα κ παντα σε συνεννοηση με εναν γιατρο.
Γιατι ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος...

spn147
11-05-11, 09:12
....καλα αυτος τι παιρνει και εγινε σαν βοδι:dizzy::eek::lol::lipssealed:
http://img802.imageshack.us/img802/3677/petridis.jpg

A l e x
11-05-11, 09:18
ναι ρε αλεξ,ξερω ειναι το τριγωνακι.αλλα κανεις δεν το ακολουθα
γιατι απλα πρεπει να εισαι μαγειρας.
κ ειναι δυσκολο να παρεις 1.5% ημερησιως τουλαχιστον πρωτεινες
του βαρους σου απο μεσογειακη διατροφη για να πεις οτι κατι μπορεις να κανεις.
κ αν παρεις θα εχει κ πολλα λιπαρα κ πολλους υδατανθρακες οπερ κ θα ξεπερασεις
τις 3000 θερμιδες.
εχω μηπως αδικο?:confused:

Toσες πολλες πρωτεινες ? Το σωμα μας απαιτει περιπου 0.7-1.0 γρ. / κιλο ή 1-1.5/κιλο μαξ εαν καποιος ακολουθει εντατικο καθημερινο προγραμμα προπονησης! Δηλαδη εγω αν ειμαι 80 κιλα, το πολυ να θελω120 γρ. την ημερα. Με μια ισορροπημενη διατροφη, χωρις υπερβολες, μπορω πανευκολα να παρω αυτα τα 120 γρ. Μονο απο ενα φιλετο κοτοπουλο μεριδα 300 γρ. εχω τα 100 ! Βαλε μετα φρουτα, ψωμι, δημητριακα, γαλακτοκομικα, αυγο, σαλατες και ενα σωρο αλλα , ισως φτανω και τα 200 . Αλλα το θεμα ειναι οτι το σωμα δε προκειται να κανει τιποτα με τις παραπανω προτεινες , απλα θα τις μεταβολισει και θα τις αποβαλλει! Δε προκειται ποτε να κρατησεις 700 γρ πρωτεινη ή 500.

Crusader
11-05-11, 09:19
..κ γω κανω χρονια σεξ αλλα αμα δεν φαω υδατανθρακα καπουτ το τσουτσουνι..:lol:
η μεσογειακη διατροφη εχει πολλα λιπαρα,πολλους ακορεστους υδατανθρακες κ ελαχιστες πρωτεινες σε αντιστοιχια.
αρα δεν κανεις πρωταθλητισμο με μεσογειακη διατροφη.μονο κοιλιες για να μην το βλεπεις.:lol:
κ ρε συ τα δηθεν συμπληρωματα στα οποια ανηκει κ μια πολυβιταμινη η ακομα κ καθαρη πρωτεινη δεν λεει να πηγαινει το ΜΑΚΡΥΑ..
..οπου καθαρη πρωτεινη ειναι κ το 0 λιπαρα γαλα αν πιεις 3 λιτρα για να παιξεις στο θεμα..
ειναι ο τονος,τα ασπραδια,τα απαχα ψαρια.
δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι βγαινει τοση απορριψη σε μια σωστη διατροφη αυξησης μυικης μαζας νατσιουραλ.:(
δεν βαρανε ολοι ενεσεις αυξητικης..τρωνε καρπουζι,κανουνε ανηφορικο σπριντ κ προτιμουν τροφες πλουσιες σε αργινινη.
αλλα με απλη κ μονο διατροφη πιστεψτε με,θελεις τουλαχιστον 2 χρονια για να δεις
κατι.
τωρα αν ολο αυτο το κατι καποιος θελει να το πετυχει σε 3 μηνες μπορει να το καταφερει.με φαρμακα.:(

"αρα δεν κανεις πρωταθλητισμο με μεσογειακη διατροφη¨
Κι όμως κάνεις... (Κάτι παραπάνω ξέρω, πίστεψέ με!)

"αλλα με απλη κ μονο διατροφη πιστεψτε με,θελεις τουλαχιστον 2 χρονια για να δεις κατι"
Μάλιστα, άρα το πρόβλημά μας είναι να ¨φουσκώσουμε¨ γρήγορα!

spn147
11-05-11, 09:24
"αλλα με απλη κ μονο διατροφη πιστεψτε με,θελεις τουλαχιστον 2 χρονια για να δεις κατι"

....Δεν το ειπες σωστα...Το προβλημα μας ειναι να φουσκωσουμε πριν βγουμε στην παραλια!!!:dizzy:

Crusader
11-05-11, 09:27
Έτσι...:okk::dizzy:

spn147
11-05-11, 09:33
Δυστηχως διαβαζω για πολλα παιδακια ηλικιας 14-18 που εχουν μπει σε κυκλους με φαρμακα με μολις 3 και 4 μηνες στα βαρη , αδιαφορωντας για την υγεια τους , και ψαχνοντας να βγουν "φετες" στην παραλια .
Αραγε ποσοι απο τους γονεις τους το ξερουν?

dr.alfisti
11-05-11, 09:54
αφου τους τα σπρωχνουν κ μεσ τα γυμναστηρια..

dr.alfisti
11-05-11, 09:57

....Δεν το ειπες σωστα...Το προβλημα μας ειναι να φουσκωσουμε πριν βγουμε στην παραλια!!!:dizzy:

κατσε ρε φιλε ολο το χειμωνα κοπανησου κ βγες το καλοκαιρι φεεεετες:D
μην μου κανεις εγγραφη στο γυμναστηριο μαη μηνα-αντε απριλη- κ θες Ιουνη να εισαι κτηνος.Γινεται...ΟΛΑ γινονται... αλλα με τι κοστος μακροπροθεσμα...

spn147
11-05-11, 10:06
κατσε ρε φιλε ολο το χειμωνα κοπανησου κ βγες το καλοκαιρι φεεεετες:D
μην μου κανεις εγγραφη στο γυμναστηριο μαη μηνα-αντε απριλη- κ θες Ιουνη να εισαι κτηνος.Γινεται...ΟΛΑ γινονται... αλλα με τι κοστος μακροπροθεσμα...

Μα και τα περισσοτερα γυμναστηρια πως νομιζεις οτι ζουνε....?
Απο τις ετησιες εγραφες του Απριλη που χρησιμοποιουνται για δυο μηνες... :slap::hysterical:

dr.alfisti
11-05-11, 10:12
κοιταξε,δεν τους κατακρινω.ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι εχεις δικιο κ συμφωνω αλλα σε αυτο δε φταινε τα γυμναστηρια αλλα το μυαλο του ανθρωπου.τεσπα για να μην ξεφευγουμε σημερα εχω day off:D αν κ μπορει να πεταχτω για λιγη αεροβια μονο(το καλοκαιρι που λεγαμε πλησιαζει:lol:)

spn147
11-05-11, 12:13
κοιταξε,δεν τους κατακρινω.ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι εχεις δικιο κ συμφωνω αλλα σε αυτο δε φταινε τα γυμναστηρια αλλα το μυαλο του ανθρωπου.τεσπα για να μην ξεφευγουμε σημερα εχω day off:D αν κ μπορει να πεταχτω για λιγη αεροβια μονο(το καλοκαιρι που λεγαμε πλησιαζει:lol:)

Σωστοοοοος!!... και εγω πιστος στο προγραμα μου ... στο 7.5 για κανα 40λεπτο!:metalo:

Biscione
11-05-11, 12:43
δεν θα μπω στο Ιατρικο κομματι του θεματος αλλα
θα σας κανω μια ερωτηση
εκτος απο τον τζουτζουκο τον ΟΥΚα που έχουμε
ποιος από εδω πέρα μέσα κανει πρωταθλητισμό σοβαρο και θέλει
συμπλήρωμα αμινοξέων και πρωτεϊνών
και μάλιστα από τεχνητά σκευάσματα
και οχι απο τροφές που μπορεί κάλλιστα ο οργανισμός μας με το σύστημα της
πεψης και της αποροφησεις να μπορει να προμηθευτη ?
ψάξτε λίγο στον ιντερνετι τι γίνεται στο σώμα...
πως τα διασπάει
πως τα μεταφέρει
πως τα αποθηκεύει
και πως τα χρησιμοποιεί
πράγματα που τα γυμναστήρια δεν σας λένε

τους κρεατινουχους και πρωτεινουχους χρήστες εγώ τους καταλαβαίνω απο τον ίδρωτα ... πάντως
στα τεστ κοπώσεως πριν τους δώσω το χαρτι

MILANEZOS
11-05-11, 13:26
στα γυμναστηριο, ειναι λογικο να μην αναλυονται περεταιρω λεπτομερειες, εφοσον μιλαμε για εμποριο.

Σου μεταφερουν την λογικη οτι με τις τροφες που λαμβανεις απο την καθημερινη διατροφη δεν προκειται να δεις αμεσα αποτελεσματα, με αποτελεσμα καποιοι που ξεκινανε γυμναστηριο μετα το πασχα, να θελουν να ειναι οπως φανταζονται μεχρι τον ιουλιο.
Κ με την λογικη να το δεις, οποια μεταβολη που γινεται στο σωμα, εντος πολυ μικρου χρονικου διαστηματος, δεν μπορει να θεωρειται κ να ειναι αθωα, σε καμια περιπτωση.

Επισης με την βασικη λογικη οτι το χτισιμο του σωστου σωματος προυποθετει, αναλογικα μεγαλυτερη συμμετοχη μιας ισοροπημενης διατροφης, απο οτι η ιδια η γυμναστικη, αναζητα τα γρηγορα αποτελεσματα στα συμπληρωματα.

Για τα μακροποθεσμα συμπτωματα, κουβεντα..

dr.alfisti
11-05-11, 15:13
Σωστοοοοος!!... και εγω πιστος στο προγραμα μου ... στο 7.5 για κανα 40λεπτο!:metalo:

ειχα κατι στο μυαλο μου με 15λεπτο ελλειπτικο-10λεπτο ποδηλατο-10λεπτο 7.5αρι:D
λιωσιμο mode ON:metalo:

A l e x
11-05-11, 17:02
Περαν του οτι 99% δεν χρειζεται καποιος συμπληρωματα (πρωτεινες, κρεατινη κλπ) το ερωτημα ειναι πως και που παραγονται. Ολα σχεδον ερχονται απο Αμερικη, με οτι αυτο συνεπαγεται (Π.Χ γενετικά τροποποιημένα (ΓΤ) τρόφιμα ) για την υγεια. Εδω 1-2 χαπια πολυβιταμινων παιρνω την εβδομαδα (και αυτα απο μεγαλες φαρμακοβιομηχανιες οπως Bayer, που τα περνουν απο δεκαδες ελεγχους ) και παλι κραταω επιφυλαξεις. Σκεφτειτε τωρα πρωτεινες σε σκονη σου λεει η ταδε εταιρια και σου τονιζει οτι ειναι "υψηλης ποιοτητας" ...πως να εμπιστευτεις κατι τετοιο ? :rolleyes:

antoineBiscione
11-05-11, 20:52
Σκεφτειτε τωρα πρωτεινες σε σκονη σου λεει η ταδε εταιρια και σου τονιζει οτι ειναι "υψηλης ποιοτητας" ...πως να εμπιστευτεις κατι τετοιο ? :rolleyes:

Κοίτα άμα ο άλλος είναι αφελής τι να τον κάνεις; Όποιος πιστεύει ότι θα ξεκινήσει σήμερα γυμναστική (κυρίως με βάρη) και παίρνοντας συμπληρώματα τον Ιούνη θα είναι "ετοιμοπόλεμος Schartzenegker" ας τον κάνει. Δεν θα καθήσουμε να τον αλλάξουμε και την γνώμη. Εγώ πάλι θα κάνω μια ρητορική ερώτηση, θα θίξω το πιο κάτω θέμα: Κάποιος έχει φτάσει στο όριο με την διατροφή, τον ύπνο, την ενέργεια του κλπ, και παίρνει και κάποια συμπληρώματα. Βλέπει μια Α διαφορά στο σώμα του, τους μυς του, στην αντοχή του κλπ, όλα οδεύουν καλώς τέλοσπάντων. Κάποια στιγμή το σώμα πάλι έχει φτάσει στα όρια του. Εκεί τι γίνεται; Πάμε γι' άλλα; :shifty:

Ο άνθρωπος είναι άπληστος, πάντα θα θέλουμε το κάτι παραπάνω...!

A l e x
11-05-11, 21:16
ΚΑι το θελουμε ακοπα. Προσωπικα οταν βλεπω οτι δεν "ανεβαινω" , ξερω καλα οτι δεν εκτελω το προγραμμα σωστα. Μονο και μονο καλυτερη αυτοσυγκεντρωση στην ασκηση, π.χ στον παγκο να κρατας αντισταση οταν κατεβαζεις τα κιλα και να κρατας την ιδια ταχυτητα στο ανεβασμα +χωρις ξεκουραση+ χωρις "βοηθεια" , μπορει να κανει τεραστια διαφορα. Και οπως ειπες καλος υπνος ειδικα το βραδυ μετα την προπονηση...ειναι τοσοι παραγοντες! Ακουγεται κωμικο αλλα μια μικρη επενδυση σε ενα εξαιρετικο στρωμα (περιπου 700 ευρω ενα μεγαλο διπλο) , σε απαλλασει απο την καθημερινη κουραση, πιασιματα και πονους ...κοιμασαι καλυτερα και ξεκουραζεσαι ! Το παω μακρια θα πειτε αλλα και ο υπνος ειναι ενας σημαντικος παραγοντας και προυποθεση για σωστη γυμναστικη.

A l e x
11-05-11, 21:22
Επισης αντι για τις χημειες και τα συμπληρωματα, υπαρχει ας πουμε ενα εξαιρετικο προιον, βασιλικος πολτος απο την apivita συγκεκριμενα που δοκιμασα , γνησιος πολτος, που πραγματικα σε γεμιζει ευεξια και ενεργεια εαν το χρησιμοποιησεις σωστα. Ειπα το συγκεκριμενο γιατι διατηρειται μονο σε ψυγειο, ακομα και στα φαρμακεια το διατηρουν σε ψυγειο. Ισως υπαρχουν και αλλες μαρκες σε αυτη τη κατηγορια, ΟΚ. Ομως ειναι ενα πραγματικο φυσικο "αναβολικο".
Επισης και η γυρη βοηθαει στο να σου δωσει ενεργεια, το πρασινο τσαι επισης.

MILANEZOS
11-05-11, 21:23
τα λες πολυ καλα!

nasos
11-05-11, 22:00
νταξ ρε,τα δεχομαι ολα.εχετε δικιο.
απλα θα ηθελα εναν οποιον απο εσας που κανει διατροφη εστω κ μεσογειακη
να ερθει να κανουμε προπονηση.5 ημερων να βγαλουμε ενα αποτελεσμα στην κουβεντα μας.κ να μπορει να ανταπεξελθει κ στα υπολοιπα της ημερας του οπως εργασια-παιδια-ποτακι-συζυγος,
να τρεχουμε καθε πρωι 5 χλμ με αεροβικη κοιλιακους κτλ(μια ωρα),κ τα απογευματα για μια ωρα επισης να γυμναζουμε μια μυικη ομαδα μονο χωρις σουπερ σετ η πυραμιδα.
οποιος καταφερει να παρουσιαστει κ την τεταρτη μερα με μεσογειακη διατροφη
θα του χαρισω το χαιπερ.:twisted:

MILANEZOS
11-05-11, 22:06
αυτα ομως δεν αποτελει τεκμηριο που απενοχοποιει τα συμπληρωματα. Ισα-ισα το αντιθετο.
Φαντασου οτι ολες αυτες τις δραστηριοτητες που λες κ καλα τις λες, δεν τις αντιμετωπιζεις μια απλη διατροφη σε σχεση με τα συμπληρωματα.
Επομενως κ με την λογικη να το παρεις, ο οργανισμος μεσω της χημειας, αναγκαζεται να υπερβει τον εαυτο του, για να ανταπεξελθει.

antoineBiscione
11-05-11, 22:15
να τρεχουμε καθε πρωι 5 χλμ με αεροβικη κοιλιακους κτλ(μια ωρα),κ τα απογευματα για μια ωρα επισης να γυμναζουμε μια μυικη ομαδα μονο χωρις σουπερ σετ η πυραμιδα.

Καλά ρε επειδή θες να ξεφορτωθείς την ιταλική λαδιέρα θα μας ξεκάνεις σε 4-5 μέρες; Εγώ φίλε μέσα είμαι άμα με κόβεις τ' αεροπορικό από Κύπρο συν τα μεροκάματα που θα χάνω εκείνες τις μέρες. Την διαμόνη για να μην σ' επιβαρύνω θα την διευθετήσω με την αδελφή μου που είναι Σαλόνικα...:lol: Και την λαδιέρα άμα αντέξω και 4η μέρα στην αφήνω... lol:

Πέραν της πλάκας, συμμετέχεις σε αγώνες; Το πρωινό τρέξιμο και μία και μόνο μιυκή ομάδα το απόγευμα για μια ώρα...

A l e x
11-05-11, 22:41
να ερθει να κανουμε προπονηση.5 ημερων να βγαλουμε ενα αποτελεσμα στην κουβεντα μας.κ να μπορει να ανταπεξελθει κ στα υπολοιπα της ημερας του οπως εργασια-παιδια-ποτακι-συζυγος,

Koιτα, αν καποιος εχει πολυ επιβαρυμενο εως εξαντλητικο ωραριο εργασιας , πραγματι δε μπορεις να βγαλεις δυνατο προγραμμα καθε μερα. Μπορεις να το ελλατωσεις , π.χ να βγαλεις 3 μερες προγραμμα και 1 ή 2 φορες μονο αεροβικη π.χ διαδρομο στο σπιτι. Καθημερινο ειναι αδυνατο οταν εισαι ταλαιπωρημενος. Αλλα αυτο δειχνει οτι το σωμα σου ειναι στο οριο και πρεπει να το σεβαστεις. Εαν αντι να του παρεχεις ξεκουραση, το ταιζεις πυρηνικη ενεργεια και το μαστιγωνεις ... :lol:

nasos
11-05-11, 22:42
Καλά ρε επειδή θες να ξεφορτωθείς την ιταλική λαδιέρα θα μας ξεκάνεις σε 4-5 μέρες; Εγώ φίλε μέσα είμαι άμα με κόβεις τ' αεροπορικό από Κύπρο συν τα μεροκάματα που θα χάνω εκείνες τις μέρες. Την διαμόνη για να μην σ' επιβαρύνω θα την διευθετήσω με την αδελφή μου που είναι Σαλόνικα...:lol: Και την λαδιέρα άμα αντέξω και 4η μέρα στην αφήνω... lol:
Πέραν της πλάκας, συμμετέχεις σε αγώνες; Το πρωινό τρέξιμο και μία και μόνο μιυκή ομάδα το απόγευμα για μια ώρα...
χαχαχαχα,οχι ρε αντουαν δεν συμμετεχω σε τπτ.απλα μετα απο καιρο ειδα οτι αυτο το προγραμμα μου κολλαει.γιατι πρεπει να παιζει κ αυτο σε οσους ασχολουνται με το αυτο.:lol:
κ που σαι?οσοι εχουν ντουκια εχουν ρισπεκτ στις αλλες μαρκες,περασανε κ απ αυτες
αλλα την ντουκ την εχουν σημειο αναφορας..:lol:

antoineBiscione
11-05-11, 22:56
Εγώ δεν έχω ντούκι αλλά έχω respect στα ντούκια γενικώς. Τα λέμε και στους δίτροχους... ;) Σχετικά με το πρόγραμμα το ακολουθούν συνήθως άτομα οι οποίοι κατεβαίνουν αγώνες γι' αυτό σε ρωτάω. Είναι βαρύ το δοκίμασα παλαιότερα, αλλά μόνο για μια βδομάδα...

kostasGTA
12-05-11, 02:35

Θα τα ξαναπουμε στα 80 μας:P

kostasGTA
12-05-11, 02:40
Στο θεμα της γυμναστικης ενα πραγμα που εχω καταλαβει μετα απο χρονια ειναι το εξης. Περα απο την διατροφη την σωστη και την ασκηση πρεπει να μαθαινεις να ακους και το σμα σου.
Τι θελω να πω με αυτο? Να καταννοεις το χρονικο διαστημα που χρειαζεται ο οργανισμος σου να επισκευασει κατεστραμμενους ιστους. Μονο τοτε βλεπεις βελτιωση απο την γυμναστικη. Αν για παραδειγμα ενας μυς θελει 5 μερες απο προπονηση σε προπονηση να συνελθει και εσυ τον γυμναζεις καθε 2 οσο και να φας οσο και να κοιμηθεις οσα συμπληρωματα και να φας θα τον καννιβαλισεις και ισως τραυματιστεις κιολλας.

kostasGTA
12-05-11, 02:43
....καλα αυτος τι παιρνει και εγινε σαν βοδι:dizzy::eek::lol::lipssealed:
http://img802.imageshack.us/img802/3677/petridis.jpg

Πρωτεινη παιρνει αλλα δεν ξερω απο που την βαζει!!!1:P

kostasGTA
12-05-11, 02:47
ΚΑι το θελουμε ακοπα. Προσωπικα οταν βλεπω οτι δεν "ανεβαινω" , ξερω καλα οτι δεν εκτελω το προγραμμα σωστα. Μονο και μονο καλυτερη αυτοσυγκεντρωση στην ασκηση, π.χ στον παγκο να κρατας αντισταση οταν κατεβαζεις τα κιλα και να κρατας την ιδια ταχυτητα στο ανεβασμα +χωρις ξεκουραση+ χωρις "βοηθεια" , μπορει να κανει τεραστια διαφορα. Και οπως ειπες καλος υπνος ειδικα το βραδυ μετα την προπονηση...ειναι τοσοι παραγοντες! Ακουγεται κωμικο αλλα μια μικρη επενδυση σε ενα εξαιρετικο στρωμα (περιπου 700 ευρω ενα μεγαλο διπλο) , σε απαλλασει απο την καθημερινη κουραση, πιασιματα και πονους ...κοιμασαι καλυτερα και ξεκουραζεσαι ! Το παω μακρια θα πειτε αλλα και ο υπνος ειναι ενας σημαντικος παραγοντας και προυποθεση για σωστη γυμναστικη.

Πολυ Σωστος!

nasos
12-05-11, 08:57
Θα τα ξαναπουμε στα 80 μας:P
ε ναι,θα κανουμε εντουραδα κ θα χτυπαμε σφηνακια τεστοτερονης το βραδυ.:lol:

nasos
12-05-11, 09:01
Πρωτεινη παιρνει αλλα δεν ξερω απο που την βαζει!!!1:P
:lol:
απ οτι λεει δεν παιρνει τπτ.τρωει ομως τα παντα.γενικα σαβουριαζει.
νομιζω ομως οτι τον πιστευω γιατι τον κοβω να εχει λιπος πανω απο 20%.
εχει ομως κ τον αναλογο σωματοτυπο για χτισιμο ε?

nasos
12-05-11, 09:13
Εγώ δεν έχω ντούκι αλλά έχω respect στα ντούκια γενικώς. Τα λέμε και στους δίτροχους... ;) Σχετικά με το πρόγραμμα το ακολουθούν συνήθως άτομα οι οποίοι κατεβαίνουν αγώνες γι' αυτό σε ρωτάω. Είναι βαρύ το δοκίμασα παλαιότερα, αλλά μόνο για μια βδομάδα...
εγω το δουλευω αυτο φετος.
με 2 μερες την εβδομαδα ξεκουραση κ μια εβδομαδα παντελως αποχη καθε 45 μερες.(τρωω ομως καθημερινα πολλους αλιπους υδατανθρακες.πχ τα 300γραμ μπασματι κ οι 4-5 μπανανες ειναι τα στανταρ).
τα 5 χλμ τρεξιμο με αεροβικη ειναι 350θερμιδες.
η μια ωρα εκγυμναση μετριας εντασης μια μυικης ομαδας ειναι 400θερμιδες.
αυτες τις 750 θερμιδες μπορεις να τις αναπληρωσεις κ απο μεσημεριανο φαγητο
μονο,μουσακα πχ.(αλλα οκ κατι τετοιο δεν ισχυει.)

Crusader
12-05-11, 09:19

Μη βάζεις στοιχήματα, θα το χάσεις...:P
Επί 15 χρόνια έκανα καθημερινά (τουλάχιστον 360 ημέρες το χρόνο!) από 10 έως 25 χλμ + βάρη (όχι φουσκώματος, ενδυνάμωσης =2 φορές την εβδομάδα) + κοιλιακούς, κυκλική κλπ
Επίσης κατά το δεύτερο μισό αυτών των ετών δούλευα σε πλυντήριο αυτοκινήτων από 8 έως 10-12 ώρες.:dizzy:
Εννοείται πως είχα και γκόμενα...:lol: και φίλους.
Ξέρεις τί έτρωγα; Τον ...κώλο μου!!! Μιλάμε για πολύ φαί, τα πάντα και όχι μεσογειακό! Έτρωγα 2 πίτσες χαλαρά. Έχω ρεκόρ ένα Σάββατο βράδυ, μετά από 15 χλμ προπόνηση και 10ωρη εργασία 6 πίτες!!!
Και τελικά δεν τα πήγα άσχημα στις δραστηριότητές μου ...και χωρίς βοηθήματα.
Βέβαια το δικό μου παράδειγμα δεν είναι και προς μίμηση, απλά δείχνει τι μπορεί να φέρει εις πέρας ένας οργανισμός.

Υ.Γ.1 (συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο)
Υ.Γ.2 (βρείτε αυτά που θέλετε στα φρούτα!!!)

nasos
12-05-11, 09:24
:lol: πανε κανε ομως ρε συ εξετασεις..:lol:
:s5oeat:

Crusader
12-05-11, 09:34
:lol: πανε κανε ομως ρε συ εξετασεις..:lol:
:s5oeat:

xaxaxaxaxa σωστός!:okk:
Έλα όμως που κάνω...
48 αιματοκρίτης
4.800.000-5.000.000 ερυθρά
κάπου 170 νομίζω χοληστερίνη:egyptdance:

A l e x
13-05-11, 00:15
Πως βλεπετε την εκγυμναση μιας μεγαλης ομαδας μια φορα την εβδομαδα ?

Π.χ πλατη-ωμοι (μαζι) , στηθος, ποδια, χερια , 4 ημερες μεσα σε μια εβδομαδα...

MILANEZOS
13-05-11, 00:21
για να τις περασεις ολες τις μυικες ομαδες μαζι κανονικα πρεπει να κανεις αυτους του συνδιασμους μαζι.
Ειναι καπως σκοτωμα, αλλα αναγκαστικα αν πηγαινεις μονο 4 φορες την βδομαδα

A l e x
13-05-11, 00:28
Συγνωμη δε καταλαβα τι θες να πεις... εννοουσα, Δευτερα ας πουμε πλατη+ωμοι, Τριτη στηθος, Πεμπτη ποδια, Σαββατο χερια...καπως ετσι.. δηλαδη μονο μια φορα την εβδομαδα εκγυμναση της καθε μυικης ομαδας ... με περιπου 5 ασκησεις για ποδια, 6 για χερια, 4 ή 5 στηθος, 7 για πλατη-ωμους ...

MILANEZOS
13-05-11, 00:31
ναι κ εγω αυτο εννοω.
Δλδ αν ειναι να πας 4 φορες, θα πρεπει αν δεν θελεις να αφησεις καμια μυικη ομαδα αγυμναστη για περισσοτερο απο μια βδομαδα, να συμπτηξεις το προγραμμα σου με τους συνδιασμους που αναφερεις.

Panos V
13-05-11, 01:35
Συγνωμη δε καταλαβα τι θες να πεις... εννοουσα, Δευτερα ας πουμε πλατη+ωμοι, Τριτη στηθος, Πεμπτη ποδια, Σαββατο χερια...καπως ετσι.. δηλαδη μονο μια φορα την εβδομαδα εκγυμναση της καθε μυικης ομαδας ... με περιπου 5 ασκησεις για ποδια, 6 για χερια, 4 ή 5 στηθος, 7 για πλατη-ωμους ...
είναι ο καλύτερος συνδιασμός έτσι :okk:

Τhanos_916
13-05-11, 01:41

για ποσο καιρο θες να κανεις αυτο το προγραμμα?
κανεις καιρο προγραμμα με βαρη?

kostasGTA
13-05-11, 02:58

Eγω ακολουθω το εξης προγραμμα,
3 προπονησεις την εβδομαδα + 1 μονο αεροβικης(τρεξιμο για πανω απο 40 λεπτα και κολυμπι).
1η μερα, τρεξιμο 20 λεπτα, διατασεις, κοιλιακους, ραχιαιους, πλατη.
2η μερα, τρεξιμο 25 λεπτα, διατασεις, κοιλιακους, ραχιαιους, στηθος.
3η μερα, κροστρεινερ 15 λεπτα, διατασεις, ωμους, ποδια.
αυτο γινεται για 2 εβδομαδες, στην 3η εβδομαδα αλλαζει το προγραμμα και γινεται¨
1η μερα , τρεξιμο 20 λεπτα, διατασεις, κοιλιακουςμ ραχιαιους, δικεφαλοι.
2η μερα, .................................................. ...................., τρικεφαλοι
3η μερα, .................................................. ...................., ωμοι ελαφριες ασκησεις.

Συνηθως κανω 4 ασκησεις (οσο πιο συνθετες γινεται) ανα μυικη ομαδα, με φορτιο μεχρι τελικης πτωσεως.
Το να γυμναζω χερια μια στις 15 με εχει βοηθησει σε τεραστιο βαθμο.

kostasGTA
13-05-11, 03:03
Πιστευω οτι πολυ θα συμφωνησεται οτι οι πιο συνηθης τραυματισμοι στο γυμναστηριο ειναϊ, γονατα, ωμοι, μεση.
Ας μοιραστουνε οσοι φιλοι (θα παρακαλουσα και τους γιατρους) θελουνε τις αποψεις τους οσον αφορα το πως μπορουμε να κανουμε αυτα τα σημεια του σωματος μας αλεξισφαιρα.

antho
13-05-11, 03:08
Το προγραμμα καταπονησης τι σας λεει ?

spn147
13-05-11, 09:42
Το δικο μου προγραμμα ειναι για 4 μερες την εβδομαδα με 3 ημερες μυικη ενδυναμωση και 1 αφιερωμενη μονο σε αεροβια ασκηση.
Δυο μυικες ομαδες ανα ημερα με τρεις ασκησεις ανα μυικη ομαδα και τρια σετ των 10-12 επαναληψεων για καθε ασκηση.
Αεροβια χαλαρο τρεξιμο στον διαδρομο στο 7,5-8 για 40 λεπτα την 4η μερα .
Τον τελευταιο μηνα προσθεσα και κανα 20λεπτο επιπλεον αεροβια τις ημερες της μυικης ενδυναμωσης.
Οχι παραπανω απο 1.5 ωρα στο γυμναστηριο ανα προπονηση(....συμπεριλαμβανομενης και της αεροβιας).
Τα παραπανω σε συνδιασμο με την κατα δυναμη σωστη διατροφή (...και σε διατροφικα στοιχεια(Π-Υ-Λ), και ανα χρονικα διαστηματα μεσα στην ημερα)και ξεκουραση προσπαθω να διατηρω το σωμα μου σε καλη κατασταση.;-)

nasos
13-05-11, 11:40
Το προγραμμα καταπονησης τι σας λεει ?
οτι θες οπωσδηποτε συμπληρωματα.:)

spn147
13-05-11, 11:55
οτι θες οπωσδηποτε συμπληρωματα.:)

Ζουμε και χωρις αυτα.....:drink::yuk:

dr.alfisti
13-05-11, 12:37
Πιστευω οτι πολυ θα συμφωνησεται οτι οι πιο συνηθης τραυματισμοι στο γυμναστηριο ειναϊ, γονατα, ωμοι, μεση.
Ας μοιραστουνε οσοι φιλοι (θα παρακαλουσα και τους γιατρους) θελουνε τις αποψεις τους οσον αφορα το πως μπορουμε να κανουμε αυτα τα σημεια του σωματος μας αλεξισφαιρα.

λοιπον...επειδη σημερα εχει ξεκουραση,πριν παω να γυμναστω με καμια μπυριτσα κ κανα λουκανικακι...να σας πω τη γνωμη μου:D

Για αποφυγη τραυματισμων οπως γνωριζετε ολοι οσοι ασχολειστε με τη γυμναστικη/βαρη ειναι πολυ σημαντικο το ζεσταμα τωνν μυων πριν την προπονηση με 10-15 λεπτα χαλαρο τρεξιμο η γρηγορο περπατημα.επισης καλο θα ηταν μετα να γινονται οι απαραιτητες διατασεις.
Ξεκινοντας τωρα τη μυικη ομαδα που εχετε να γυμνασετε καλο θα ηταν στην 1η ασκηση που συνηθως ειναι κ αυτη που λεμε 'βασικη' το 1ο μας σετακι να ειναι με λιγα κιλα κ καμια 20-25αρια επαναληψεις...νομιζω οτι ζεσταθηκατε αρκετα για να αρχισει η σοβαρη προπονηση!
Για την προστασια της μεσης οι ακηση του κοιλιακου μυ σε συνδυασμο με την ενδυναμωση των ραχιαιων ειναι εγγυηση:okk:
Εννοειτε βεβαια οτι αποφευγονται δια ροπαλου οι αρσεις θανατου για ποδια/ραχιαιους γιατι οσον κ αν δεν το καταλαβαινουμε εκεινη την στιγμη η ζημια γινεται κ τα αποτελεσματα της ειναι αθροιστικα συν τω χρονω.

nasos
13-05-11, 12:43
κ αγκωνες.τενοντιτιδες.αλλα στο αθλημα αυτο ειναι γνωστο το no pain no gain.
αλεξισφαιρα δεν πιστευω να γινονται κωστα.απλα με τον καιρο κανεις πιο εξυπνες ασκησεις κ κινησεις ενδυναμωσης.κατα τ αλλα ξεκουραση κ διατροφη ειναι μια λυση.ασπραδια που εχουν γλουταμινη κ βοηθα στην αποθεραπεια.κ καμια Ω3-6-9 καψουλα για λιπανση.
ψαρονεφρι η μπριζολα απαχη που εχει glucosamine @chondroitin.
εγω προσωπικα παιρνω κατα καιρους Ω3 κ καψουλες γλουκοζαμινης-χονδροιτινης-υαλουρονικου οξεος.
κατα τ αλλα μια αλοιφουλα αοσμη ζεσταματος στα πονεμενα σημεια πριν το gum.

dr.alfisti
13-05-11, 12:46
μιλαμε για PHD περι του θεματος:ilove:
υ.σ.επιμενω ομως οτι κ ολα αυτα οσο χρησιμα κ αν μπορει να ειναι χρειαζονται καποιο διαλειμμα στη ληψη τους:okk:

spn147
13-05-11, 12:51
λοιπον...επειδη σημερα εχει ξεκουραση,πριν παω να γυμναστω με καμια μπυριτσα κ κανα λουκανικακι...να σας πω τη γνωμη μου:D

Σημερα γυμναζουμε την ανω και κατω σιαγονα, ετσι!! :lol::lol::lol:

Για αποφυγη τραυματισμων οπως γνωριζετε ολοι οσοι ασχολειστε με τη γυμναστικη/βαρη ειναι πολυ σημαντικο το ζεσταμα τωνν μυων πριν την προπονηση με 10-15 λεπτα χαλαρο τρεξιμο η γρηγορο περπατημα.επισης καλο θα ηταν μετα να γινονται οι απαραιτητες διατασεις.
Ξεκινοντας τωρα τη μυικη ομαδα που εχετε να γυμνασετε καλο θα ηταν στην 1η ασκηση που συνηθως ειναι κ αυτη που λεμε 'βασικη' το 1ο μας σετακι να ειναι με λιγα κιλα κ καμια 20-25αρια επαναληψεις...νομιζω οτι ζεσταθηκατε αρκετα για να αρχισει η σοβαρη προπονηση!
Για την προστασια της μεσης οι ακηση του κοιλιακου μυ σε συνδυασμο με την ενδυναμωση των ραχιαιων ειναι εγγυηση:okk:

Συμφωνω απόλυτα:okk:

Εννοειτε βεβαια οτι αποφευγονται δια ροπαλου οι αρσεις θανατου για ποδια/ραχιαιους γιατι οσον κ αν δεν το καταλαβαινουμε εκεινη την στιγμη η ζημια γινεται κ τα αποτελεσματα της ειναι αθροιστικα συν τω χρονω.

Αν οι αρσεις θανατου γινονται με τον σωστο τροπο(...στην αρχη παντα με την επιβλεψη γυμναστη) , ανεβαζοντας σταδιακα τα κιλα , και επιπλεον εχοντας περασει την εφηβικη ηλικια , πιστευω οτι αποτελει βασικη ασκηση για ενδυναμωση του κατω μερους της πλατης.

dr.alfisti
13-05-11, 12:53
ακρως επικυνδυνη ομως κ απαιτει παρα πολυ προσοχη.
τουλαχιστον να απαγορευεται στους αρχαριους!

spn147
13-05-11, 12:58
ακρως επικυνδυνη ομως κ απαιτει παρα πολυ προσοχη.
τουλαχιστον να απαγορευεται στους αρχαριους!

Το "απαγορευεται" το θεωρω υπερβολη.
Θα ελεγα οι αρχαριοι παντα με την επιβλεψη εμπειρου γυμναστη να μαθουν την σωστη εκτελεση της ασκησης .

dr.alfisti
13-05-11, 13:01
οκ.ο καθενας εχει την γνωμη του.Απλα για εμενα ειναι υπερβολικο να βαλεις ενα αγορακι 18-19-20 χρονων ακομα κ μεγαλυτερο αλλα αγυμναστο να κανει τετοιου ειδους ασκησεις

kostasGTA
13-05-11, 13:09
κ αγκωνες.τενοντιτιδες.αλλα στο αθλημα αυτο ειναι γνωστο το no pain no gain.
αλεξισφαιρα δεν πιστευω να γινονται κωστα.απλα με τον καιρο κανεις πιο εξυπνες ασκησεις κ κινησεις ενδυναμωσης.κατα τ αλλα ξεκουραση κ διατροφη ειναι μια λυση.ασπραδια που εχουν γλουταμινη κ βοηθα στην αποθεραπεια.κ καμια Ω3-6-9 καψουλα για λιπανση.
ψαρονεφρι η μπριζολα απαχη που εχει glucosamine @chondroitin.
εγω προσωπικα παιρνω κατα καιρους Ω3 κ καψουλες γλουκοζαμινης-χονδροιτινης-υαλουρονικου οξεος.
κατα τ αλλα μια αλοιφουλα αοσμη ζεσταματος στα πονεμενα σημεια πριν το gum.

Νασο, πολυ ενδιαφερον πληροφοριες!
Τι αποψη εχεις για την αρση θανατου?
Προσωπικα εκτελω αυτην την ασκηση εδω και 2 χρονια με λιγα κιλα και πολυ αυστηρα οσον αφορα την τεχνικη.
Με εχει βοηθησει στο να μην εχω πονους στην μεση.

spn147
13-05-11, 14:30
Και για οσους δεν γνωριζουν γιατι μιλαμε....
http://img8.imageshack.us/img8/7644/deadlift1.jpg

antho
13-05-11, 15:26
Και για οσους δεν γνωριζουν γιατι μιλαμε....
http://img8.imageshack.us/img8/7644/deadlift1.jpg

Πολυ δυσκολη ασκηση, Ακομη και προχωρημενοι αθλητες ξεκινουν μονο με τη μπαρα και στη συνεχεια προσθετουν κιλα για να βελτιωσουν τη τεχνικη. ωστοσο λενε οτι τα οφελη αυτης της ασκησης ειναι παρα πολλα για ολο το σωμα

spn147
13-05-11, 16:20
Το βασικο μυστικο της για σωστη εκτελεση ειναι να διατηρηται η πλατη σε ευθεια γραμμη και οχι καμπουριαστη.

panths
13-05-11, 16:59
Προσωπικα αυτην την ασκηση την αποφευγα παντα.Υπαρχουν αλλες ασκησεις για ποδια ή πλατη με λιγοτερο ρισκο για την μεση...ειναι σαν να παιζεις ρωσικη ρουλετα....
ομως παρολη την δυσκολια και επικυνδινοτητα βλεπεις αμεσα αποτελεσμα,ειναι για ολο το σωμα και ειναι ισως μοναδικη που δειχνει την πραγματικη δυναμη του αθλουμενου....
και στο κατω κατω ποιος απο μας κανει πρωταθλητισμο που χρειαζεται να κανει αρσης θανατου...εκτος απο το naso:P

nasos
14-05-11, 08:34
Νασο, πολυ ενδιαφερον πληροφοριες!
Τι αποψη εχεις για την αρση θανατου?
Προσωπικα εκτελω αυτην την ασκηση εδω και 2 χρονια με λιγα κιλα και πολυ αυστηρα οσον αφορα την τεχνικη.
Με εχει βοηθησει στο να μην εχω πονους στην μεση.
νομιζω οτι εκτος απο ραχαιους δυναμωνει παραλληλα κ ολο το σωμα.οπως πρπ κ το σκουωτ.αν βαζεις κ λιγα κιλα κ την κανεις κ σωστα ειναι απ τις τοπ ασκησεις για οποιον τις δουλευει.
εγω τις κανω σπανια κ με λιγα κιλα σαν εναλλακτικο ζεσταμα.(λογω πτωσεων με μηχανακια-εφηβικης εργασιας κ πλεον κ ηλικιας εχω ενα θεματακι με την μεση κ τις αποφευγω.)
το 90% των ασκησεων που κανω ειναι σε παγκο.
απ την αλλη τι στοχους εχεις ρε συ κωστα?(ογκο-γραμμωση η ευεξια?)υπαρχουν στο τιουμπ πολλες ασκησεις
απο ελληνοπουλα για να παρεις μια ιδεα.

Dimid
14-05-11, 10:22
Μετά από πολλές αναβολές τελικά γράφτηκα σε γυμναστήριο, Σκοπός είναι να πέσει ο όγκος του λίπους χωρίς όμως να χάσω μυική μάζα.
Διάφορες πτώσεις, χτυπήματα, σπασίματα και άλλα ωραία παρόμοια που μάζεψα από τα χρόνια της πλήρους αλητείας δεν αφήνουν περιθώρια για λάθη.

Για πείτε ασκήσεις και κιλά για ξεκίνημα. Διάδρομος είναι εκτός για τώρα.

Θα πονέσω ..:lol:

kostasGTA
14-05-11, 12:40
νομιζω οτι εκτος απο ραχαιους δυναμωνει παραλληλα κ ολο το σωμα.οπως πρπ κ το σκουωτ.αν βαζεις κ λιγα κιλα κ την κανεις κ σωστα ειναι απ τις τοπ ασκησεις για οποιον τις δουλευει.
εγω τις κανω σπανια κ με λιγα κιλα σαν εναλλακτικο ζεσταμα.(λογω πτωσεων με μηχανακια-εφηβικης εργασιας κ πλεον κ ηλικιας εχω ενα θεματακι με την μεση κ τις αποφευγω.)
το 90% των ασκησεων που κανω ειναι σε παγκο.
απ την αλλη τι στοχους εχεις ρε συ κωστα?(ογκο-γραμμωση η ευεξια?)υπαρχουν στο τιουμπ πολλες ασκησεις
απο ελληνοπουλα για να παρεις μια ιδεα.

Νασο καλημερα,
Ο προτευων στοχος μου ειναι η ευεξια και η συντηρηση του σωματος και διατηρηση ευελιξιας.
Οι στοχοι μου ειναι οι εξης οσον αφορα το γυμναστηριο, Αυξηση του λογου βαρους/δυναμης δηλαδη να εχω αρκετη δυναμη να σηκωνω παραπανω απο το βαρος μου και μειωση του ποσοστου λιπους στο σωμα μου.
Ασκησεις στο γιου τιουμπ δεν πολυ εμπιστευομαι, τελευταια φορα απο ασκηση kettlebell στο διαδικτυο τραυματισα τον δεξι μου ωμο και εκανε 6 μηνες να συνελθει.

antoineBiscione
14-05-11, 12:59
Dimid έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν με το είδος; Αν είναι παίξε αερόβια αρχικά να ξυπνήσει το σώμα και μετά "μπαίνεις" σε πρόγραμμα...

antoineBiscione
14-05-11, 13:01
τραυματισα τον δεξι μου ωμο και εκανε 6 μηνες να συνελθει.

Γενικώς έχω ένα θέμα με τον δεξί μου ώμο, με την κλείδωση και δεν μπορώ να καταλάβω τι και πως...

A l e x
14-05-11, 13:07
Αυτοι οι μικρο-τραυματισμοι στο γυμναστηριο ειναι αρκετα περιεργοι. Προσωπικα τους περισσοτερους τους καταπολεμω αλλαζοντας λιγο τις ασκησεις ωστε να μη νιωθω εντονο πονο + παρα πολυ καλο ζεσταμα πριν τις ασκησεις + προοδευτικη αυξηση βαρους. Μην πατε μονο σε ορθοπεδικο για μικροπροβληματα και μυικους πονους, το 90% ειναι εντελως ασχετοι σε τετοια θεματα, ειναι ικανοι για το χειροτερο :D
προτιμηστε καποιον εμπειρο αθλητιατρο για χρονιους μυικους πονους ,μειωση κινητικοτητας κλπ

panths
14-05-11, 13:45
Οι ωμοι θελουν προσοχη.Ειναι ο πλεον συνηθες τραυματισμος.Εκανα πανω απο 6μηνες να συνελθω απο κακωση νευρου.....

Δhμητρης
14-05-11, 14:31
Γενικώς έχω ένα θέμα με τον δεξί μου ώμο, με την κλείδωση και δεν μπορώ να καταλάβω τι και πως...καλησπερα σου,θα αργησει πολυ να σου περασει ο πονος,ειδικα αν ειναι και μυικος πονος στον ωμο,και εμενα ετσι,στην κλειδωσει μεσα αυτο οφειλετε επειδη ξεκινησες παγωμενος ,η τον ζορισες με τα βαρη,ημουν παθων καποτε,επειδη βιαζομουνα.μηνες εκανε να μου περασει,μεχρι μαγνητικη πηγα και εκανα,και ηταν μου ειπαν καθαρο μυικος πονος,περαστικα σου παντως φιλε μου.:okk:

Dimid
14-05-11, 15:07
Dimid έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν με το είδος; Αν είναι παίξε αερόβια αρχικά να ξυπνήσει το σώμα και μετά "μπαίνεις" σε πρόγραμμα...

Στο παρελθόν με ενόργανη, μέχρι δε το 1994 πήγαινα καθημερινά γυμναστήριο μαζί με κάτι τέρατα us marines :lol:

Ετρωγα πολύ ξύλο λέμε, μετά ήρθα Ελλάδα και τέρμα όλα.:(

tomalfa33
14-05-11, 15:46
Μετά από πολλές αναβολές τελικά γράφτηκα σε γυμναστήριο, Σκοπός είναι να πέσει ο όγκος του λίπους χωρίς όμως να χάσω μυική μάζα.
Διάφορες πτώσεις, χτυπήματα, σπασίματα και άλλα ωραία παρόμοια που μάζεψα από τα χρόνια της πλήρους αλητείας δεν αφήνουν περιθώρια για λάθη.

Για πείτε ασκήσεις και κιλά για ξεκίνημα. Διάδρομος είναι εκτός για τώρα.

Θα πονέσω ..:lol:
Για μείωση λίπους δοκίμασε κάθε πρωί όταν σηκωθείς πριν ακόμα φας τίποτα να πας για γρήγορο περπάτημα (ούτε καν τζόκινγκ) μετά λίγο ποδήλατο και τέλος κοιλιακούς....

kostasGTA
14-05-11, 16:02
Για μείωση λίπους δοκίμασε κάθε πρωί όταν σηκωθείς πριν ακόμα φας τίποτα να πας για γρήγορο περπάτημα (ούτε καν τζόκινγκ) μετά λίγο ποδήλατο και τέλος κοιλιακούς....

Kαλο ακουγεται, εξηγεις λιγο την θεωρια αν πισως απο αυτην την τακτικη αν θελεις?

tomalfa33
14-05-11, 16:09
Kαλο ακουγεται, εξηγεις λιγο την θεωρια αν πισως απο αυτην την τακτικη αν θελεις?
Με το γρήγορο περπάτημα καις περίσσοτερο λίπος και λιγότερο μυ (κάπου 80-20) ενώ με πιο έντονο τρέξιμο συμβαίνει το αντίθετο. Όταν δεν έχεις φάει τίποτα και κάνεις αυτή την άσκηση στεγνώνεις και φαίνονται πιο πολύ οι κοιλιακοί. Χρόνο να χεις...

NIKOLAS 147 GTA AM
14-05-11, 16:12
Με το γρήγορο περπάτημα καις περίσσοτερο λίπος και λιγότερο μυ (κάπου 80-20) ενώ με πιο έντονο τρέξιμο συμβαίνει το αντίθετο. Όταν δεν έχεις φάει τίποτα και κάνεις αυτή την άσκηση στεγνώνεις και φαίνονται πιο πολύ οι κοιλιακοί. Χρόνο να χεις...

'Ηρεμα με το τι γράφουμε έ... έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την καυση...

tomalfa33
14-05-11, 16:16
'Ηρεμα με το τι γράφουμε έ... έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την καυση...
Αυτό εννοώ....

NIKOLAS 147 GTA AM
14-05-11, 17:39
Περί Κρεατίνης (χοντρικά.)

Η σωματική απόδοση εξαρτάται από τη μεταβολική διεργασία μεταφοράς της ενέργειας στην (ΑΤΡ) τριφωσφορική αδενοσίνη. Η μεταφορά αυτή γίνεται με 3 ενεργειακά συστήματα.
1) Φωσφαγόνο.( μυικές προσπάθειες μέγιστης ισχύος)
2) Γλυκολυτικό.(μυικές προσπάθειες μέγιστης ταχύτητας, λίγα δευτερόλεπτα μέχρι ένα λεπτό)
3) Οξειδωτικο.( σε όλες τις μυικές προσπάθειες που διαρκούν από λίγα λεπτά μέχρι μερικές ώρες)

Ας μιλήσουμε για το φωσφορογόνο σύτημα ή αλλιώς άμεση ενέργεια,ώστε να φανταστείτε πως θα μπορούσε να λειτουργούν και τα άλλα δυο. Το σύστημα αυτό παίρνει την ονομασία του από τους φωσφορικούς δεσμούς που υπάρχουν στις δυο χημικές ενώσεις, την τριφωσφορική αδενοσίνη (ΑΤP) και την φωσφοκρεατίνη (PC). Για να διασπαστούν αυτές οι ενώσεις δεν χρειάζεται οξυγόνο ούτε παράγεται γαλακτικό οξύ για αυτό ίσως το ακούσετε και αναερόβιο- αγαλακτικό.
Η τριφορφορική αδενοσίνη είναι ενεργοβόρο μόριο, το οποίο μεταφέρει ενέργεια από τις καύσιμες ύλες στις διάφορες ενεργοβόρες κυτταρικές διεργασίες.
Η φωσφοκρεατίνη θα μπορούσε κάποιος να την χαρακτιρήσει ως ενεργειακή δεξαμενή που βρίσκεται στους μυς σε 5-πλάσια ποσότητα από την τριφοσφορική αδενοσήνη.
Και εδώ μπαίνει στο παιχνίδι η κρεατίνη, η οποία εμφανίζετε κατά την υδρόλυση της φωσφοκρεατίνης όπου διασπάται ο υψηλός δεσμός ενέργειας και διαχωρίζετε σε ανόργανο φώσφορο και κρεατίνη,ενώ απελευθερώνεται ενέργεια.

Με λίγα λόγια,η ΑΤΡ και η PC είναι άμεσες πηγές ενέργειας και επιστρατεύονται σε υπομέγιστες προσπάθειες που διαρκούν λίγα μόνο δευτερόλεπτα. Το μεγαλύτερο ποσοστό αποδόμησης της PC γίνεται στο αρχικό στάδιο της άσκησης και το μεγαλύτερο ποσοστό επανασύνθεσης στα πρώτα λεπτά της αποκατάστασης.

Η εξάντληση των αποθεμάτων φωσφοκρεατίνης οδηγεί στην μείωση της επανασύνθεσης τριφωσφορικής αδενοσίνης και επηρεάζει την απόδοση σε αγωνίσματα ισχύος που διαρκούν μέχρι 10 sec.
Έρευνες σε αθλητές που υποβάλλονται σε προπόνηση μυικής ενδυνάμωσης και παράλληλα παίρνουν συμπληρώματα κρεατίνης έχουν δείξει ότι έχουν μεγαλύτερες προσαρμογές και καλύτερη απόδοση από αθλητές που περιορίζονται μόνο στην προπόνηση (προσθέστε και την πιθανή επίδραση ψυχολογικών παραγόντων). Βελτίωσαν άλυπη μυική μάζα, μέγιστη μυική τους δύναμη, εγκάρσια τομή μυικών ινών( και βραδείας και ταχείας συστολής), βελτίωσαν απόδοση στην άρση βαρών,σε δρόμους ταχύτητας, κολύμβηση (και άλλα που ξεχνάω και θυμάμαι αλλά δεν υπάρχει λόγος να γράψω).... Όμως τα συμπληρώματα κρεατίνης δεν έχουν ευεργετική επίδραση στην απόδοση αγυμναστών ατόμων. (Mujina et al 2000.)

Ερώτηση, πόσοι από αυτούς που κάνουν χρήση μπορούν να συγκριθούν με αθλητές ή να θεωρηθούν γυμνασμένοι?
Αυτοί που τις συστήνουν στα γυμναστήρια έχουν ιδέα για την χρήση και το είδος της( μονουδρική κ.τ.λ...)? Ξέρουν ότι η καφεΐνη αμβλύνει ή εξουδετερώνει την εργογόνο επίδραση των συμπληρωμάτων κρεατίνης?
Με τις παρενέργειές τι γίνεται? το 1999(Poortmanς) μας πληροφόρησαν ότι σε υγιή άτομα που παίρνουν κρεατίνη από 10 μήνες μέχρι 5 χρόνια δεν υπάρχουν παρενέργειες, όμως το 2000 μαθαίνουμε ότι άτομα με νεφρική ανεπάρκεια πρέπει να αποφεύγουν τα συμπληρώματα κρεατίνης γιατί μπορεί να επιδεινωθεί η πάθηση τους.(Στις παρενέργειες γράφτηκε ταχυπαλμία ή κάτι τέτοιο, αυτό δεν οφείλετε σίγουρα στην κρεατίνη αλλά σε κάποια άλλη ουσία που υπήρχε στο σκεύασμα,σύμφωνα με την βιβλιογραφία μπορούν να εμφανιστούν κάποιες ήπιες γαστρεντερικές διαταραχές,ναυτία και κάποιες κράμπες, αλλά όλα αυτά είναι μαρτυρίες που δεν έχουν τεκμηριωθεί)...
Με τι χορήγηση τι γίνεται? 3g για 28 μέρες? ή 5g και μετά από μισή ώρα 93g ζάχαρης, τέσσερις φορές την μέρα για 5 μέρες? (1996 Green)

Πολύ μεγάλη και πολύ σοβαρή συζήτηση τα περί γυμναστηρίου-άσκησης.., Και λυπάμαι που οι (περισσότεροι) επαγγελματίες του είδους τα παίρνουν όλα τόσο αψήφιστα βγάζοντας συμπεράσματα, δίνοντας τραγικές συμβουλές με αποτέλεσμα να διαμορφώνουν λάθος απόψεις στο κοινό και στο τέλος το κοινό να μην τους παίρνει στα σοβαρά και να ενημερώνεται από φίλους φίλων...

Πρόταση: Δημιουργήστε μια παρέα, ασχοληθείτε με αθλοπαιδιές, περπατήσετε στα βουνά,σκαρφαλώστε σε βουνά, κάντε ποδήλατο, κολυμπήστε όπου μπορείτε, βρείτε μονοπάτια, βρείτε τοπία, κάντε κάθε σαββατοκύριακο και διαφορετικό άθλημα να γεμίστε κινητικές εμπειρίες (ακόμα και σε μεγάλη ηλικία),χορέψετε, συνδυάστε και τα βάρη σάς... Και γενικά χαρείτε την άσκηση (άρα και τις δυνατότητες του σώματός σας) και κάντε την τρόπο ζωής.

NIKOLAS 147 GTA AM
14-05-11, 17:44
Αυτό εννοώ....

Tι εννοείς ότι καις μυ?? έχεις κάψει όλες τις έμμεσες πηγές ενέργειας τα πάντα και έχεις φτάσει σε μια μυική προσπάθεια που καις μυ??? και πως καίγεται ο μυς???
οκ :lipssealed: Και λέω ξανά προσοχή στο τι λέμε....

nasos
14-05-11, 22:35
Νασο καλημερα,
Ο προτευων στοχος μου ειναι η ευεξια και η συντηρηση του σωματος και διατηρηση ευελιξιας.
Οι στοχοι μου ειναι οι εξης οσον αφορα το γυμναστηριο, Αυξηση του λογου βαρους/δυναμης δηλαδη να εχω αρκετη δυναμη να σηκωνω παραπανω απο το βαρος μου και μειωση του ποσοστου λιπους στο σωμα μου.
Ασκησεις στο γιου τιουμπ δεν πολυ εμπιστευομαι, τελευταια φορα απο ασκηση kettlebell στο διαδικτυο τραυματισα τον δεξι μου ωμο και εκανε 6 μηνες να συνελθει.
χαι μαι φρεντ.τι ποσοστο λιπους εχεις?γιατι δεν γινεται να ανεβεις σε δυναμη χωρις μασαμπουκα πολλων υδατανθρακων-πρωτεινων κ ελαχιστων λιπαρων.
δωσε μου λιγα στοιχεια κωστα για βαρος-υψος κ κιλα που εισαι για να σε πιασω.
για καψιμο λιπους περαν της διατροφης χρειαζεται οπωσδηποτε πρωινος διαδρομος
στο 8.5 για κανα μισαωρο ακα 3-4 χλμ να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος για καυσεις.στο καπακι ξεκουρασου με ασκησεις αεροβικης κ κανε μετα 500μετρα σπριντ για να βγαλει ο οργανισμος αυξητικη που καιει λιπος.
μετα παιζει κ που εχεις το λιπος,τι σωματοτυπος εισαι κοκ για να εχεις συντομα αποτελεσματα.

nero147
14-05-11, 23:35
Ρε παιδιά για εμάς που είμαστε πιο στρουμπουλά παιδιά (1.86-102κ) και δεν πάμε γυμναστήριο (ούτε έχουμε τέτοια όρεξη), υπάρχει κανάς τρόπος για να στρώσουμε ;

Υ.Γ: Δεν παίζει και πολύ υγιεινή διατροφή ώντας φοιτητής και μη-μάγειρας

tomalfa33
14-05-11, 23:39
Tι εννοείς ότι καις μυ?? έχεις κάψει όλες τις έμμεσες πηγές ενέργειας τα πάντα και έχεις φτάσει σε μια μυική προσπάθεια που καις μυ??? και πως καίγεται ο μυς???
οκ :lipssealed: Και λέω ξανά προσοχή στο τι λέμε....
Ρε παιδιά εννοώ ότι σε έντονο τρέξιμο π.χ. σπριντ χάνουμε πιο πολύ μυϊκή μάζα και λιγότερο λίπος, ενώ με γρήγορο περπάτημα χάνουμε πιο πολύ λίπος και λιγότερη μυϊκή μάζα (κάπου 80%-20%). Τι ακριβώς να προσέξω στο τι λέω;

antho
15-05-11, 00:19
Ρε παιδιά για εμάς που είμαστε πιο στρουμπουλά παιδιά (1.86-102κ) και δεν πάμε γυμναστήριο (ούτε έχουμε τέτοια όρεξη), υπάρχει κανάς τρόπος για να στρώσουμε ;

:confused::confused: .. Δύσκολα τα πραγματα.

Panos V
15-05-11, 00:24

χωρίς γυμναστική,δύσκολο το βλέπω:lipssealed:

Δhμητρης
15-05-11, 00:30

Υ.Γ: Δεν παίζει και πολύ υγιεινή διατροφή ώντας φοιτητής και μη-μάγειραςκοβεις το βραδυνο,τρως πολυ πιο ελαφρια φαγητα,και μειωνεις την ποσοτητα στα υπολειπα.:)

Panos V
15-05-11, 00:32
κοβεις το βραδυνο,τρως πολυ πιο ελαφρια φαγητα,και μειωνεις την ποσοτητα στα υπολειπα.:)
είναι και αυτό μια λύση για να χάσεις κάποια κιλά....

nero147
15-05-11, 00:39
Αυτό το χω αρχίσει απο τη νηστεία του Πάσχα.
Επίσης πίνω και πολύ νερό αλλά απο ότι βλέπω θα μου πάρει 3 χρόνια να φτάσω στα 90 κιλά :lol:

Panos V
15-05-11, 00:45
Επίσης πίνω και πολύ νερό αλλά απο ότι βλέπω θα μου πάρει 3 χρόνια να φτάσω στα 90 κιλά :lol:
τα αγαθά κόποις κτώνται!:okk:

Δhμητρης
15-05-11, 00:50
Επίσης πίνω και πολύ νερό αλλά απο ότι βλέπω θα μου πάρει 3 χρόνια να φτάσω στα 90 κιλά :lol:υπομονη θελει,και θαρρος.:)

Dimid
15-05-11, 07:35
Βρε σεις, μιά συμβουλή ζητήσαμε πως να κάνουμε αρχή -στα 50 γμτω μου- για να πέσει το σωσίβιο και σεις το ανάγατε σε διατριβή :dizzy:.

Δεν υπάρχει χρόνος για πρωινά τρεξίματα ( εκτός αν είναι να πάω βόλτα με το μηχανάκι μου ), μετρήσεις λίπους, καύσεων κ.ο.κ.
Μπαίνω στο γυμναστήριο, αντί να κόβω αιθέριες υπάρξεις τι ασκήσεις μπορώ να κάνω για να ξεκινήσω ?

Πείνασα γμτ :lol:

nasos
15-05-11, 08:31
..κ σε ειχα για αδυνατο,μορτακο κ γκομενιαρη..:lol:

nasos
15-05-11, 08:38
Βρε σεις, μιά συμβουλή ζητήσαμε πως να κάνουμε αρχή -στα 50 γμτω μου- για να πέσει το σωσίβιο και σεις το ανάγατε σε διατριβή :dizzy:.

Δεν υπάρχει χρόνος για πρωινά τρεξίματα ( εκτός αν είναι να πάω βόλτα με το μηχανάκι μου ), μετρήσεις λίπους, καύσεων κ.ο.κ.
Μπαίνω στο γυμναστήριο, αντί να κόβω αιθέριες υπάρξεις τι ασκήσεις μπορώ να κάνω για να ξεκινήσω ?

Πείνασα γμτ :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=SS86fXg20-4&feature=related

nero147
15-05-11, 10:51
..κ σε ειχα για αδυνατο,μορτακο κ γκομενιαρη..:lol:

:lol::lol::lol:
-1 σε όλα :lol:

Dimid
15-05-11, 14:23
http://www.youtube.com/watch?v=SS86fXg20-4&feature=related

grandpa, not theios :lol::lol::lol:

nasos
15-05-11, 22:42
grandpa, not theios :lol::lol::lol:
πανε ρε αλανι σε διαφοροτροφολολογο πρωτα κ μετα μιλαμε.:cool:

kostasGTA
24-05-11, 15:28
χαι μαι φρεντ.τι ποσοστο λιπους εχεις?γιατι δεν γινεται να ανεβεις σε δυναμη χωρις μασαμπουκα πολλων υδατανθρακων-πρωτεινων κ ελαχιστων λιπαρων.
δωσε μου λιγα στοιχεια κωστα για βαρος-υψος κ κιλα που εισαι για να σε πιασω.
για καψιμο λιπους περαν της διατροφης χρειαζεται οπωσδηποτε πρωινος διαδρομος
στο 8.5 για κανα μισαωρο ακα 3-4 χλμ να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος για καυσεις.στο καπακι ξεκουρασου με ασκησεις αεροβικης κ κανε μετα 500μετρα σπριντ για να βγαλει ο οργανισμος αυξητικη που καιει λιπος.
μετα παιζει κ που εχεις το λιπος,τι σωματοτυπος εισαι κοκ για να εχεις συντομα αποτελεσματα.

Νασο καλησπερα,
Τωρα ειδα την ερωτηση σου.
Ειμαι 1.88 υψος και 112κιλα βαρος. ποσοστο λιπους δεν το εχω μετρησει αλλα θα εχω καμια 20%+. Για να καταλαβεις που βρισκομαι για την ωρα το βαρος μου το μετακινω ευκολα 120κιλα παγκο(2 επαναληψεις) και 10 επαναληψεις στο μονοζυγο με wide grip.
Μασαμπουκα αρκετη πεφτει αλλα δεν παιρνω καθολου συμπληρωματα.
Οσον αφορα το ανεβασμα εχω κανει ενα πλατω για λιγες εβδομαδες απο αποψη κιλων που σπροχνω αλλα πιστευω μεσολαβησε και το πασχαλινο διαλλειμα που δεν βοηθησε και ιδιαιτερα.
Πιστευω εχεις δικιο στο θεμα του πρωινου τρεξιματος αλλα το προβλημα μου ειναι οτι το πρωι πραγματικα σερνομαι με τα βιας να περπατησω απο το σπιτι στην δουλεια. Το βραδυ δεν εχω προβλημα ειμαι στο 100%.
Μπορει να γινει δουλεια το βραδυ η πρεπει να κανω την καρδια μου πετρα και να πηγαινω το πρωι για τρεξιμο?
Για βαρη δεν το συζητω, το πρωι δεν γινεται τιποτα ειμαι στο 60% της δυναμης μου.

nasos
24-05-11, 23:18
κωστα κοιτα,συμφωνα με τα νουμερα υποθετω το λιπος που εχεις ειναι αρκετα παραπανω απ το 20.μπορει φυσικα να εχεις καλο δεικτη μυικης μαζας αλλα η διαφορα ειναι τεραστια.ακομα κ αν ανηκεις στα ατομα με βαρυ σκελετο.
δυστυχως επειδη περασα την φαση σου η μονη λυση ειναι πρωινη αεροβικη.
ξυπνας μεταβολισμο κ αν την κανεις εξυπνα βγαζεις αυξητικη που καιει λιπος.
θα δεις τεραστια προοδο συντομα.
τα βαρη-πυραμιδες κ σουπερ σετ θα ερθουν μετα.
κ για πιο γρηγορα στοχευσε την διατροφη σου.πρωτεινη 60% υδατ 30% κ καλα λιπαρα 10.βλεπε σολωμο,ψαρικα κ συμπληρωματα ω3.
κ δυστυχως φιλαρι το βραδυ δεν γινεται δουλεια,ισα ισα το αντιθετο.
ουσιαστικα κ χωριατικα θες για κανα τριμηνο πρωινη αεροβια πολυ προσεγμενη διατροφη με πρωτεινη διπλασια του βαρους σου κ υδατανθρακα-καλα λιπαρα ισα για να εχεις την απαιτουμενη ενεργεια.
αλιπο υδατανθρακα ακα μπανανα ρυζι μελι κ συμπληρωματα λιπαρων για να μην παθεις ζημια.
δεν εισαι κ κοντα να βγαλουμε στο μηχανημα που εχω το σπλαχνικο λιπος,δεικτη μυικης μαζας κ σκελετικους μυς για γρηγοροτερα αποτελεσματα.:(
για οτι αλλο θες μιλαμε κ μεσω πμ γιατι κρεατα απ οτι διαβαζω εχεις αλλα θελουν δουλεια.που τα εχεις,τι σωματοτυπος εισαι κ που χρειαζεται δουλεια το σωμα σου.
θελω κ οπτικη εικονα για να καταληξω σε κατι ουσιαστικο.

Kostantinos B
25-05-11, 00:47

στην ιδια φαση ειμαι και εγω και στα ιδια κυβικα (υψος βαρος)!!! τα ειχα χασει και μεσα σε 2 χρονια τα πηρα παλι και τωρα ψαχνομαι.. χρειαζεσαι διατροφολογο για αρχη, καντο! η γυμναστικη θα ερθει λιιιιιγο
αργοτερα!!! παντως το πρωινο τρεξιμο-τζογκιν-περπατημα νομιζω μπορεις να το κανεις!! πριν ξεκινησεις τη μερα σου δηλαδη... δεν ειναι τοσα πολλα τα 10 κιλα ;) θα δεις!

Biscione
26-05-11, 23:05
ego eimai stin 2 evdomada diaitas

mexri tora exasa 14 ....meres

i87
26-05-11, 23:31

από βάρος;;;
έστω γραμμάρια!!!

velocita
26-05-11, 23:33

Κώστα, καταβάλεις προσπάθειες εξιλέωσης προ των ουζοκαταστάσεων του καλοκαιριού;

Kostantinos B
27-05-11, 02:45

:hysterical::hysterical: κωστα σαν εμενα εισαι, μονιμα στον ογκο!!!! :P :P

Labros 33
27-05-11, 03:47
παιδιά γράμμωση σε κοιλιακούς θέλω πληροφορίες πόσα σετ..ένα πρόγραμμα!

Τhanos_916
27-05-11, 06:43
παλια που ημουν σε φορμα εκανα 9 ασκησεις.
αναλογα την ασκηση εκανα 2 εως 4 σετ απο 10 εως 20 επαναληψεις.
πριν απο αυτο εκανα λιγο σκινακι για ζεσταμα και μετα λιγες διατασεις για κοιλιακους.
ξεκινουσα με ευκολες ασκησεις και τελειωνα με τις δυσκολες.
οι παυσεις αναμεσα στις ασκησεις ειναι πολυ μικρες και συνολικα το προγραμμα κραταει περιπου μιση ωρα.
στην αρχη διαρκει 15sec και απο την τεταρτη ασκηση και μετα 60sec. βεβαια εαν δεις πως ζοριζεσαι κανεις μεγαλυτερη παυση.

προγραμματα του τυπου 1.000 κοιλιακοι την ημερα με 2-4 ασκησεις που λενε μερικοι ειναι μεγαλες μπαρουφες για εμενα.

τιπ, η αποσταση του πηγουνιου σου απο το στηθος σου να ειναι μεριπου οσο μια γροθια. να σκεφτεται οτι προσπαθεις να κρατησεις εκει ενα μηλο..
να ξερεις πως δεν πρεπει να κανεις μεγαλες κινησεις με το πανω μερος του σωματος.
πχ εαν στα ροκανισματα σηκωθεις πανω απο 45° χανει η ασκηση το αποτελεσμα της.

να εισαι σιγουρος πως μετα απο 4-6 εβδομαδες θα εχεις αποτελεσματα.

φανταζομαι πως εαν εχεις κανει γυμναστικη θα ξερεις 9 ασκησεις...
εαν οχι μπορω να σου βρω με εικονες αυτες που εκανα εγω.

επισης μην ξεχνας πως για να φανουν οι κοιλιακοι πρεπει να χασεις λιπος απο την περιοχη και αυτο γινετε με τρεξιμο, σπριντ, ποδηλατο(κανονικο η spinning και οχι το μηχανημα), αεροβια γενικοτερα.
θυμαμαι παλαιοτερα που ειχα χρονο και εκανα σπορ σχεδον καθε μερα σπορ (απο ποδοσφαιρο, μπασκετ μεχρι και σκι) δεν εκανα ποτε ασκησεις για κοιλιακους και ομως ηταν πιο γραμμωμενοι απο ποτε.

τα τελευταια 3 χρονια κανω γραμμωση μπυρας και στρουντελ.. που και που βουταω και κανενα λουκανικο μεσα στο ποτηρι.

Labros 33
27-05-11, 06:52
παλια που ημουν σε φορμα εκανα 9 ασκησεις.
αναλογα την ασκηση εκανα 2 εως 4 σετ απο 10 εως 20 επαναληψεις.
πριν απο αυτο εκανα λιγο σκινακι για ζεσταμα και μετα λιγες διατασεις για κοιλιακους.
ξεκινουσα με ευκολες ασκησεις και τελειωνα με τις δυσκολες.
οι παυσεις αναμεσα στις ασκησεις ειναι πολυ μικρες και συνολικα το προγραμμα κραταει περιπου μιση ωρα.
στην αρχη διαρκει 15sec και απο την τεταρτη ασκηση και μετα 60sec. βεβαια εαν δεις πως ζοριζεσαι κανεις μεγαλυτερη παυση.

προγραμματα του τυπου 1.000 κοιλιακοι την ημερα με 2-4 ασκησεις που λενε μερικοι ειναι μεγαλες μπαρουφες για εμενα.

τιπ, η αποσταση του πηγουνιου σου απο το στηθος σου να ειναι μεριπου οσο μια γροθια. να σκεφτεται οτι προσπαθεις να κρατησεις εκει ενα μηλο..
να ξερεις πως δεν πρεπει να κανεις μεγαλες κινησεις με το πανω μερος του σωματος.
πχ εαν στα ροκανισματα σηκωθεις πανω απο 45° χανει η ασκηση το αποτελεσμα της.

να εισαι σιγουρος πως μετα απο 4-6 εβδομαδες θα εχεις αποτελεσματα.

φανταζομαι πως εαν εχεις κανει γυμναστικη θα ξερεις 9 ασκησεις...
εαν οχι μπορω να σου βρω με εικονες αυτες που εκανα εγω.

επισης μην ξεχνας πως για να φανουν οι κοιλιακοι πρεπει να χασεις λιπος απο την περιοχη και αυτο γινετε με τρεξιμο, σπριντ, ποδηλατο(κανονικο η spinning και οχι το μηχανημα), αεροβια γενικοτερα.
θυμαμαι παλαιοτερα που ειχα χρονο και εκανα σπορ σχεδον καθε μερα σπορ (απο ποδοσφαιρο, μπασκετ μεχρι και σκι) δεν εκανα ποτε ασκησεις για κοιλιακους και ομως ηταν πιο γραμμωμενοι απο ποτε.

τα τελευταια 3 χρονια κανω γραμμωση μπυρας και στρουντελ.. που και που βουταω και κανενα λουκανικο μεσα στο ποτηρι.

ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε μου:)..πληροφοριακά είμαι 1.87 και 72 κιλά αρκετά αδύνατος δηλαδή αλλά έχω χάσει τη γράμμωση στους κοιλιακούς γιατί έχω σταματήσει τη μπάλα εδώ κ 2 χρόνια....δηλαδή πόση ώρα ζέσταμα χρειάζομαι με τρεξιματάκι...έχω ακούσει επίσης πως μερα παρά μέρα πρέπει να κάνω ασκήσεις για τους κοιλιακούς,ισχύει?

Τhanos_916
27-05-11, 07:19
ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε μου:)..πληροφοριακά είμαι 1.87 και 72 κιλά αρκετά αδύνατος δηλαδή αλλά έχω χάσει τη γράμμωση στους κοιλιακούς γιατί έχω σταματήσει τη μπάλα εδώ κ 2 χρόνια....δηλαδή πόση ώρα ζέσταμα χρειάζομαι με τρεξιματάκι...έχω ακούσει επίσης πως μερα παρά μέρα πρέπει να κάνω ασκήσεις για τους κοιλιακούς,ισχύει?

δεν χρειαζεσαι πολυ ξεσταμα.. κανε πχ πως παιζεις μποξ.. λιγο σκηνακι οπως ειπα.. λιγισε λιγο τα ποδια σου, τεντωσε τα χερια σου μπροστα και σηκωσε(20 ποντους περιπου) το ενα ποδι μετα το αλλο οσο πιο γρηγορα μπορεις. αυτα εκανα εγω απο οτι θυμαμαι. 5 λεπτα ζεσταμα νομιζω πως ειναι υπεραρκετα.

και εγω μερα παρα μερα εκανα ασκησεις. οι κοιλιακοι οπως και οι αλλοι μυς χρειαζοντε παυση για να αναπτυχθουν σωστα. μπορεις να κανεις κατι αλλο τις μερες που σου μενουν.
ξαναλεω οτι το προγραμμα ειναι δυσκολο. θυμαμαι μια φορα που δεν ακουσα τον προπονητη και εκανα και την επομενη μερα το το προγραμμα ενιωσα πως ειμαι κοντα σε τραυματισμο και σταματησα. ειναι σημαντικο να ξερεις τα ορια σου, να κανεις σωστα τις ασκησεις και να μην βιαζεσαι. επισης, πολυ και σωστο υπνο!
μεχρι το απογευμα θα προσπαθησω να βρω και τις ασκησεις που εκανα.

nasos
27-05-11, 08:31
πληροφοριακά είμαι 1.87 και 72 κιλά αρκετά αδύνατος δηλαδή αλλά έχω χάσει τη γράμμωση στους κοιλιακούς γιατί έχω σταματήσει τη μπάλα εδώ κ 2 χρόνια....δηλαδή πόση ώρα ζέσταμα χρειάζομαι με τρεξιματάκι...έχω ακούσει επίσης πως μερα παρά μέρα πρέπει να κάνω ασκήσεις για τους κοιλιακούς,ισχύει?
μην βγεις λαμπρο ομως εξω σε αερα πανω απο 4 μποφωρ ε?:lol::lol::lol:

nasos
27-05-11, 08:32

:hysterical::hysterical::hysterical::ilove:

Labros 33
27-05-11, 21:06
μην βγεις λαμπρο ομως εξω σε αερα πανω απο 4 μποφωρ ε?:lol::lol::lol:
:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: πρόβλημα δε παχαίνω με τίποτα!!!

Τhanos_916
27-05-11, 21:07
μην μασας.. εισαι ελαφρυς για τα track days να λες.

Τασος Παπαζογλου
27-05-11, 21:12
:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: πρόβλημα δε παχαίνω με τίποτα!!!
Κ εγω ετσι ημουν Λαμπρο! Αν μπεις στο τριπακι κ ασχοληθεις σοβαρα θα δεις οτι μπορεις να το κανεις απλα δεν ξερεις τωρα το πως. Μεχρι τα 18 μου ημουν 1,80 κ 58 κιλα. Οταν ξεκινησα αρχισα να βαζω κιλα πολυ αργα κ σταδιακα. Με συμβουλες ανθρωπων που ξερουν εφτασα να ειμαι σταθερα πανω απο 75 κ οποτε θελω ογκο να φτανω τα μεχρι κ κτα 85... Ολα θελουν το τροπο τους αλλα κ κοπο ταυτοχρονα. Τα αμερικανακια λενε "No pain, no gain.", κ ειναι απολυτα σωστο!

nasos
27-05-11, 22:06
τυχερε!!!:mad: :x
τρως σαβουρα κ μεις ειμαστε με το κομπιουτερακι.:redface:
εχεις γαματο μεταβολισμο!!:okk:(κ ψυχολογια γιατι παιζει κ αυτο ρολο στο θεμα μας.)
παντως φιλαρι σου λειπουν 6-7 κιλα καλα κρεατα σε δεικτη μυικης μαζας.
αν παραυτα νοιωθεις δυνατος παμε τοτε σε dna κ κληρονομικοτητα.

Labros 33
27-05-11, 23:17
ναι παιδιά τρώω και σαβόυρα αλλά δεν κάθομαι σε χλωρό κλαρί είμαι υπερκινιτικός ίσως παίζει κ αυτό ρόλο δεν ξέρω...ακόμα 20 χρόνών είμαι...

AlexUnder
28-05-11, 01:43
-5kg πρώτες 2 βδομάδες δίαιτας στα -15 αρχίζω γυμναστήριο

kostasGTA
28-05-11, 02:02
-5kg πρώτες 2 βδομάδες δίαιτας στα -15 αρχίζω γυμναστήριο

Γιατι δεν αρχιζεις απο τωρα γυμναστηριο?
Αμα χασεις 15 κιλα χωρις γυμναστικη θα χασεις αρκετη μυικη μαζα.
Η μυικη μαζα μεταβολιζεται και καταναλωνετε απο το σωμα πολυ ευκολοτερα απο το λιπος(απο οτι μου εχουνε πει).

AlexUnder
28-05-11, 02:50
μου είπανε (άτομο τρελαμένο με γυμναστήριο και πλέον γυμναστής σε ένα) οτι καλο ειναι να χάσω πρώτα κάποια κιλα και μετα να ξεκινήσω γυμναστήριο εφόσον θέλω να κατέβω νούμερα και οχι απλα να χάσω κιλά γιατι υπάρχει ο κίνδυνος να χάσω κιλά χωρίς να χάσω τον αντίστοιχο ογκο. (δεν γνωρίζω αν μου έλεγε χαζομάρες)
Παλιότερα πήγαινα γυμναστήριο αρκετά (ο στρατός με μαμισε) οπότε δεν μπορω να πω οτι είμαι και λαπάς.

Dimid
28-05-11, 06:47
Παλιότερα πήγαινα γυμναστήριο αρκετά (ο στρατός με μαμισε) οπότε δεν μπορω να πω οτι είμαι και λαπάς.

δόντι ? :whistling:

AlexUnder
28-05-11, 06:56
δόντι ? :whistling:

μπα... Κύπρο.. και παίζει παλιός νέος πάρα πολύ στους μαύρους. οπότε 3 μήνες μου έφερναν φαι στο κρεβάτι :lipssealed:

Dimid
28-05-11, 07:02
μπα... Κύπρο.. και παίζει παλιός νέος πάρα πολύ στους μαύρους. οπότε 3 μήνες μου έφερναν φαι στο κρεβάτι :lipssealed:

:eek:

" ..κε Αλεξ μας, σήμερα έχει το μενού το και το και το. τι να σας φέρουμε ? " :hysterical:

AlexUnder
28-05-11, 07:04
:lol::lol:
πιο πολύ του στιλ

"ρε νέος! πεινάω!"

εμάς μας ειχαν κανει πολυ χειρότερα

nasos
28-05-11, 07:18
Γιατι δεν αρχιζεις απο τωρα γυμναστηριο?
Αμα χασεις 15 κιλα χωρις γυμναστικη θα χασεις αρκετη μυικη μαζα.
Η μυικη μαζα μεταβολιζεται και καταναλωνετε απο το σωμα πολυ ευκολοτερα απο το λιπος(απο οτι μου εχουνε πει).
oh yes!!:okk:

Dimid
28-05-11, 07:21
:lol::lol:
πιο πολύ του στιλ

"ρε νέος! πεινάω!"

εμάς μας ειχαν κανει πολυ χειρότερα

τι να πούμε και μεις οι μοδίστρες :lol::lol::lol:

ΔΕΑ Μπατζής :shifty:

nasos
28-05-11, 07:30
ναι παιδιά τρώω και σαβόυρα αλλά δεν κάθομαι σε χλωρό κλαρί είμαι υπερκινιτικός ίσως παίζει κ αυτό ρόλο δεν ξέρω...ακόμα 20 χρόνών είμαι...
το οτι εισαι 20αρης φιλαρι παιζει τον μεγαλυτερο ρολο.κ γω επαιζα λιγη μπαλλα τοτε
εριχνα κ λιγο ξυλο σε εγγλεζακια αλλα ετρωγα κ 4 πιτογυρα κ 5-6 μπυρονια το βραδυ.το πρωι ξυπνουσα φετες.
κ τωρα που το λες θυμηθηκα οτι ημουν 62 με 64 κιλα.(1.80 υψος):(

Crusader
08-06-11, 13:02
μου είπανε (άτομο τρελαμένο με γυμναστήριο και πλέον γυμναστής σε ένα) οτι καλο ειναι να χάσω πρώτα κάποια κιλα και μετα να ξεκινήσω γυμναστήριο εφόσον θέλω να κατέβω νούμερα και οχι απλα να χάσω κιλά γιατι υπάρχει ο κίνδυνος να χάσω κιλά χωρίς να χάσω τον αντίστοιχο ογκο. (δεν γνωρίζω αν μου έλεγε χαζομάρες)

Απόλυτα σωστό:okk:

italakias
08-06-11, 13:52
ενταξει μαγκες ,δεν ειναι αναγκη να γραψει ΟΛΟ το φορουμ οτι η πρωτεινη κανει κακο και οτι χρειαζεται καλη διατροφη.

antho
08-06-11, 14:14
ενταξει μαγκες ,δεν ειναι αναγκη να γραψει ΟΛΟ το φορουμ οτι η πρωτεινη κανει κακο και οτι χρειαζεται καλη διατροφη.

Η πρωτεινη δεν κανει κακο . η κρεατινη δεν κανει κακο

το θεμα ειναι τι θεωρει ο καθενας καλο η κακο .

nasos
09-06-11, 22:06
αρα πρωτεινη..:lol:

Biscione
10-06-11, 13:36
http://www.jumpoverthere.com/wp-content/uploads/2011/05/hope-photoshop.jpg

ελα ... πες την αληθεια... οταν ησουν μικρος επεσες στο τσουκαλι με τα
αναβολικα .. ελα μην ντρεπεσαι ;)

nasos
10-06-11, 22:04
ν αναψει πρασινο κ να του κορναρεις ε??:lol::lol::lol:

nasos
10-06-11, 22:44
η και να της κορναρεις...:lol:
http://www.funfunblog.com/wp-content/uploads/2010/09/thenerve.jpg
:lol::lol::lol:

A l e x
11-06-11, 10:37
To oτι κανει καποιος διαιτα ακολουθωντας ενα καλο διαιτολογιο, δεν σημαινει οτι δε πρεπει να πηγαινει και γυμναστηριο ταυτοχρονα. Ισα ισα. Απλα καλο θα ειναι να συνδιαζει τα βαρη με την αεροβικη, οχι ομως οτι με το να κανει μονο βαρη θα δυσκολευτει να χασει τα κιλα. Στο θεμα απωλειας βαρους, απο ενα σημειο και μετα , η γυμναστικη δεν επαρκει εαν εμεις το παρα μπιπ :D με τη μασα. Δηλαδη οσο και να χτηπηθω για 60 λεπτα στα βαρη, δε μπορω 2 ωρες μετα να φαω μια οικογενειακη πιτσα με 5000 θερμιδες και 3 μπυρες , ειναι βεβαιο οτι θα παρω λιπος. Εδω βλεπουμε επαγγελματιες αθλητες που εχουν προβληματακια με αυξηση βαρους οτι δεν προσεχουν για λιγο. Παντως οτι και να πουμε, η διατροφη και το γυμναστηριο ειναι θεμα αυτοπειθαρχιας. Η μπορεις η δε μπορεις. Και ειναι αμαρτια καποιος να ειναι πειθαρχημενος στη γυμναστικη και να τα καταστρεφει ολα ή σχεδον ολα επειδη τρωει ανεξελεγκτα και σαβουρα.

στο θεμα της διατροφης, γενικα να πουμε οτι ειναι παρα πολυ καλο να εχουμε μεγαλη ποικιλια στις τροφες ακομα και καποια πραγματα αν τα τρωμε μια φορα την εβδομαδα, βοηθουν (π.χ σπανακι, φυστικια αιγινης, νωπα αμυγδαλα, σολωμο, ελιες, παστελι με μελι,και αλλες υγιεινες τροφες που δε συνηθιζουμε να τρωμε καθημερινα ) .

nasos
11-06-11, 11:26
στο θεμα της διατροφης, γενικα να πουμε οτι ειναι παρα πολυ καλο να εχουμε μεγαλη ποικιλια στις τροφες ακομα και καποια πραγματα αν τα τρωμε μια φορα την εβδομαδα, βοηθουν (π.χ σπανακι, φυστικια αιγινης, νωπα αμυγδαλα, σολωμο, ελιες, παστελι με μελι,και αλλες υγιεινες τροφες που δε συνηθιζουμε να τρωμε καθημερινα ) .
αλεξ βαρη λεμε να σηκωσουμε κ οχι να κανουμε σεξ.:lol:

A l e x
11-06-11, 11:56
α ναι ? :lol:

nasos
11-06-11, 21:39
α ναι ? :lol:
ειναι ομως καλοι υδατανθρακες..:lol:
κ εκεινο το παστελι με μελι..:s5oeat::love:

Τhanos_916
11-06-11, 21:41
για σεξ εχω φουλ βασιλικο πολτο στο ψυγειο...

να σου πω ρε νασο,
τι να κανω για να πηδαω πιο ψηλα?
θελω να φτασω επιτελους το γαμ. το καλαθι.
να σκιστω στα ποδια η μπα?