PDA

Επιστροφή στο Forum : Το marketing στις εμπορίες λαδιών

johnk
26-09-06, 16:01
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι ο Αγγελόπουλος στην έκθεση έδωσε αυτή την τιμή όσον αφορά τα μέλη του κλαμπ. Η τιμή του μέχρι και πριν από 3 εβδομάδες ήταν τα 12,5 €. Αν τώρα αποφάσισε να τα δίνει σε όλους 9 τότε μάλλον θα πρέπει να ξαναμιλήσουμε μαζί του. :?

Miltellas
26-09-06, 16:54
Ναι, τελικά το ίδιο μου είπε σήμερα και σε μένα. Για τα AFL 5W40 η κλαμπίσια ήταν 12.5Ε και πλέον γίνεται 9Ε. Το ίδιο συμβαίνει και με όσα AMSOIL πουλάει ο Λαμπριανίδης.

Δυστυχώς.... πόλεμος! Γιατί "δυστυχώς"; Γιατί σε κάθε πόλεμο υπάρχουν και αθώα θύματα. Και πάνω από κάθε θύμα πετάνε και τα όρνεα...

Επωφεληθείτε όσο είναι καιρός γιατί αυτό θα διαρκέσει για όσο κρατήσει ο πόλεμος. Στο εν τω μεταξύ μην εκπλαγείτε εάν δείτε AMSOIL με 5Ε το λίτρο και να εξάγεται πίσω στις ΗΠΑ... :lol:
Εύχομαι να κερδίσει ο "καλός", αλλιώς θα καταλήξω να αγοράζω :?: AMSOIL με 18Ε το quart.
Φυσικά, το τέλος του πολέμου θα φέρει και αυξήσεις στις τιμές καθότι απουσία ανταγωνιστή, ο "νικητής" κάνει ό,τι γουστάρει, εκτός αν τα κάνουν πλακάκια οπότε... πάλι το ίδιο θα γίνει... μονά-ζυγά δικά μου! Φυσικά, τα clubs μετά την αύξηση θα εξακολουθούν να αγοράζουν φτηνότερα από την επίσημη λιανική. Λογικό το βρίσκω, ειδικά ύστερα από το πανηγύρι... εξάλλου το είχα πει στον Αγγελόπουλο ότι πρέπει να το κάνει.
Άφοβα παρήγγειλα κάμποσα για να έχω να βγάλω τον Χειμώνα... Ούτε καυσόξυλα να ήταν! :lol:

Πέραν της πλάκας την μεγαλύτερη ζημιά την έχει πάθει ο Αγγελόπουλος, γιατί έχει ρίξει πολύ χρήμα για να πάρει την αποκλειστικότητα εν Ελλάδι... που έξαφνα διαπίστωσε ότι... την μοιράζεται με λιανέμπορα... στην ίδια πόλη! Τα καλά και τα κακά της Παγκοσμιοποίησης.

RedLine
26-09-06, 17:40
Ναι, τελικά το ίδιο μου είπε σήμερα και σε μένα. Για τα AFL 5W40 η κλαμπίσια ήταν 12.5Ε και πλέον γίνεται 9Ε. Το ίδιο συμβαίνει και με όσα AMSOIL πουλάει ο Λαμπριανίδης.

Δυστυχώς.... πόλεμος! Γιατί "δυστυχώς"; Γιατί σε κάθε πόλεμο υπάρχουν και αθώα θύματα. Και πάνω από κάθε θύμα πετάνε και τα όρνεα...

Επωφεληθείτε όσο είναι καιρός γιατί αυτό θα διαρκέσει για όσο κρατήσει ο πόλεμος. Στο εν τω μεταξύ μην εκπλαγείτε εάν δείτε AMSOIL με 5Ε το λίτρο και να εξάγεται πίσω στις ΗΠΑ... :lol:
Εύχομαι να κερδίσει ο "καλός", αλλιώς θα καταλήξω να αγοράζω :?: AMSOIL με 18Ε το quart.
Φυσικά, το τέλος του πολέμου θα φέρει και αυξήσεις στις τιμές καθότι απουσία ανταγωνιστή, ο "νικητής" κάνει ό,τι γουστάρει, εκτός αν τα κάνουν πλακάκια οπότε... πάλι το ίδιο θα γίνει... μονά-ζυγά δικά μου! Φυσικά, τα clubs μετά την αύξηση θα εξακολουθούν να αγοράζουν φτηνότερα από την επίσημη λιανική. Λογικό το βρίσκω, ειδικά ύστερα από το πανηγύρι... εξάλλου το είχα πει στον Αγγελόπουλο ότι πρέπει να το κάνει.
Άφοβα παρήγγειλα κάμποσα για να έχω να βγάλω τον Χειμώνα... Ούτε καυσόξυλα να ήταν! :lol:

Πέραν της πλάκας την μεγαλύτερη ζημιά την έχει πάθει ο Αγγελόπουλος, γιατί έχει ρίξει πολύ χρήμα για να πάρει την αποκλειστικότητα εν Ελλάδι... που έξαφνα διαπίστωσε ότι... την μοιράζεται με λιανέμπορα... στην ίδια πόλη! Τα καλά και τα κακά της Παγκοσμιοποίησης.

Χεχεχεχεχ γουσταρω! Να τους αφησουμε να φαγωθουν :twisted:
Ρε συ Μιλτ, κανεις να φερει RedLine να επωφεληθω και εγω??????
Αν και ποιος μας λεει οτι Αγγελοπουλος και Λαμπριανιδης δεν τα εχουν κανει πλακακια? Μπορει απο καιρο ο Αγγελοπουλος να ηθελε να ριξει τιμες γιατι του βαλανε χερι απο Αμερικη, και δεν δεν μπορουσε χωρις λογο να ριξει τις τιμες, σου λεει μετα ο αλλος "δηλαδη τοσο καιρο με εκλεβες Κυριε?" Μπορει και να εχουν κανει συμπαιγνια οι δυο τους :?
Αν και εσυ ρε Μιλτ στο forum των 4Τ οταν ειδες τις τιμες του trade-wind ειπες οτι ειχες κατι κουτες stock και για αυτο δεν θα αγοραζες παρολο την τιμη των 8,80 ευρω το μπουκαλι....τωρα ξαφνικα "Άφοβα παρήγγειλα κάμποσα για να έχω να βγάλω τον Χειμώνα... Ούτε καυσόξυλα να ήταν! " 8)
Παντος προτεινω να υποστηριξουμε τον Αγγελοπουλο (οσοι βαζουν amsoil), οσο θα εχει τον φοβο μεσα του θα κραταει χαμηλα τις τιμες και ολοι θα επωφεληθουν, και αυτος, και οι καταναλωτες.....και γιατι οχι και ο Λαμριανιδης και ο καθε Λαμριανιδης που δεν αφηνει μονοπωλιακες καταστασεις να παιζουν, ειναι οπως στο επαγγελμα μου, εχουμε σαν σημειο αναφορας την Wyrth και ολοι εμεις οι μικρο-ανεξαρτητοι εισαγωγεις μπορουμε και πουλαμε την πραματεια μας :D

Miltellas
26-09-06, 17:50
Χα! Φαντάζεσαι ο Αγγελόπουλος να φέρει... RED LINE και TORCO και να τα "σκοτώσει" για... εκδίκηση; :lol:

Αν και εσυ ρε Μιλτ στο forum των 4Τ οταν ειδες τις τιμες του trade-wind ειπες οτι ειχες κατι κουτες stock και για αυτο δεν θα αγοραζες παρολο την τιμη των 8,80 ευρω το μπουκαλι....τωρα ξαφνικα "Άφοβα παρήγγειλα κάμποσα για να έχω να βγάλω τον Χειμώνα... Ούτε καυσόξυλα να ήταν! " 8)

Αγοράζω για πάνω από 10 αυτοκίνητα. Εάν τώρα πέσει η τιμή στα 8Ε θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν αυτά που έχω για να έχω λεφτά να ξαναγοράσω. Εξάλλου είμαι από τους πρώτους και καλύτερους πελάτες του Αγγελόπουλου. :wink:

RedLine
26-09-06, 17:57
Χα! Φαντάζεσαι ο Αγγελόπουλος να φέρει... RED LINE και TORCO και να τα "σκοτώσει" για... εκδίκηση; :lol:

Αγοράζω για πάνω από 10 αυτοκίνητα. Εάν τώρα πέσει η τιμή στα 8Ε θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν αυτά που έχω για να έχω λεφτά να ξαναγοράσω. :wink:

Και παλι δεν εχει λογικη η απαντηση σου, οταν ειδες τη τιμη των 8,80 το μπουκαλι δεν ειχες να αγοραζεις για 10 αυτοκινητα????????
Αν και παλι το 8,80 ειναι φθηνοτερο του 9, χεχεχε η στα δινει φθηνοτερα η δεν ξερω και εγω τι, πρωτη φορα βλεπω να προμοταρουν καποιον που να πουλαει ακριβοτερα......και μετα την μειωσει των τιμων του παραμενει 0,20 λεπτα ακριβοτερος στο μπουκαλι :?

messiah
26-09-06, 18:32
Αν δεν του κάνει καλύτερες τιμές ο Αγγελόπουλος είναι για σκότωμα.
Ούτε το 20% θα πουλούσε η Amsoil στην Ελλάδα αν δεν ήταν ο Μίλτος .....φόρουμ γα φόρουμ δεν έχει αφήσει.

Miltellas
26-09-06, 18:53
Πράγματι, ίσως θα έπρεπε να έπαιρνα προμήθεια... Αλλά κι αυτός στην αρχή του βρίσκεται από ό,τι ξέρω... Θα κατέβαινα στην ATS να γνωρίσω από κοντά και τον Αγγελόπουλο μπας και το σοβαρέψω λίγο αλλά... Μπορώ να πω ότι όσο περνούσε ο καιρός και γουστάριζα το προϊόν με τρέλλα, σκεφτόμουνα όλο και πιο σοβαρά να ανοίξω κανα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη (θα είχα καλές τιμές όσο μπορούσα), αλλά ύστερα από όλα αυτά έχω φοβηθεί για τα καλά. Φαντάζεστε να πάρω κανα δάνειο (δεν έχω δεκάρα τσακιστή) να αρχίσω το εμπόριο και να ανοίξει ο Λαμπριανίδης υποκατάστημα στην Θεσσαλονίκη... Φυλακή θα μπω... Άσε καλύτερα... τον μισθό μου, το σπίτι μου (ενοίκιο), την γυναίκα μου, και το χόμπι μου... Αυτά τα έχω και τα απολαμβάνω με χαρά...

Και παλι δεν εχει λογικη η απαντηση σου, οταν ειδες τη τιμη των 8,80 το μπουκαλι δεν ειχες να αγοραζεις για 10 αυτοκινητα????????

Αφού σου είπα ότι είχα δεσμευμένα τα χρήματα τότε. Και τώρα που καταναλώθηκαν τα AMSOIL είχα για να ξαναγοράσω. Δεν είμαι επιχειρηματίας και δεν κινώ δικά μου λεφτά (δεν έχω για να κινήσω). Του PRCC είναι τα λεφτά, του PRCC και η συμφωνία. Δεν υπάρχουν κέρδη. Και το ταμείο δεν το έχω εγώ. Η ευθύνη της επιλογής της πηγής όμως (Αγγελόπουλος) είναι δική μου, καθότι εγώ έχω τις γνώσεις περί λιπαντικών στο club. Μην την ψάχνεις έτσι... δεν ωφελεί κανέναν. Μην μπαίνεις και συ στο παιχνίδι του εμπαιγμού μου! :)

johnmara
26-09-06, 19:04
Μίλτο αυτά που γράφεις για τους κινδύνους από τον πόλεμο τιμών μπορώ να τα καταλάβω εύκολα γιατί παρακολούθησα από πολύ κοντά (λόγω χόμπι και μετά επαγγέλματος) τον πόλεμο στις τιμές των ειδών πληροφορικής και την καταστροφή της σχετικής αγοράς.

Τελικό αποτέλεσμα ήταν να μείνουν μόνο αεριτζήδες και supermarket στον χώρο αφού τα μικτά (κέρδη) που μένουν είναι αστεία.

Από την άλλη οι μονοπωλειακές καταστάσεις μόνο τον καταναλωτή δεν οφελούν.
Ίσως καταφέρει και ισορροπήσει το σύστημα σε μια καλή θέση και για τον καταναλωτή και για τον έμπορο (που πρέπει να βγάλει κέρδος αλλιώς πάει σε άλλη δουλειά).

Προσωπικά μόλις παρέλαβα από Λαμπριανίδη, ήρθε σπίτι μου το δεματάκι και είχε μέσα και δωράκι:
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=85&prod_id=483 :twisted:

Χεχεχεχε μάλλον επειδή με ταλαιπωρήσαν λίγο με τη visa και αναγκάστηκα σε τραπεζική κατάθεση.

Καλά είναι αυτά τα Gunk :?: Gas treatment και Oil treatment.

Miltellas
26-09-06, 19:27
Το Oil Treatment ξέχνα το, αφού τα κορυφαία λιπαντικά Group IV/V θα υποβαθμιστούν με αυτό...
To Gas Treatment κάνει πολύ καλό, εφόσον είναι και καλό το προϊόν. Ως καλύτερο Gas Treatment θεωρώ το PROTEC αλλά έχουμε αναφερθεί και στο Gunk ότι είναι επίσης καλό προϊόν. Αυτό όμως είναι θέμα άλλου τόπικ.

speedracer1
26-09-06, 19:31
Αφού σου είπα ότι είχα δεσμευμένα τα χρήματα τότε. Και τώρα που καταναλώθηκαν τα AMSOIL είχα για να ξαναγοράσω. Δεν είμαι επιχειρηματίας και δεν κινώ δικά μου λεφτά (δεν έχω για να κινήσω). Του PRCC είναι τα λεφτά, του PRCC και η συμφωνία. Δεν υπάρχουν κέρδη. Και το ταμείο δεν το έχω εγώ. Η ευθύνη της επιλογής της πηγής όμως (Αγγελόπουλος) είναι δική μου, καθότι εγώ έχω τις γνώσεις περί λιπαντικών στο club. Μην την ψάχνεις έτσι... δεν ωφελεί κανέναν. Μην μπαίνεις και συ στο παιχνίδι του εμπαιγμού μου! :)

Το ταμείο σας ελέγχει τις αγορές?Δεν καταλαβαίνω πως το ΔΣ του PRCC ανέχεται να αγοραστεί προιόν σε ακριβότερη τιμή από αυτή της αγοράς απλά λόγω "συναισθηματικού" δεσμού με τον προμηθευτή......??????

RedLine
26-09-06, 20:28
Μίλτο αυτά που γράφεις για τους κινδύνους από τον πόλεμο τιμών μπορώ να τα καταλάβω εύκολα γιατί παρακολούθησα από πολύ κοντά (λόγω χόμπι και μετά επαγγέλματος) τον πόλεμο στις τιμές των ειδών πληροφορικής και την καταστροφή της σχετικής αγοράς.

Τελικό αποτέλεσμα ήταν να μείνουν μόνο αεριτζήδες και supermarket στον χώρο αφού τα μικτά (κέρδη) που μένουν είναι αστεία.

Από την άλλη οι μονοπωλειακές καταστάσεις μόνο τον καταναλωτή δεν οφελούν.
Ίσως καταφέρει και ισορροπήσει το σύστημα σε μια καλή θέση και για τον καταναλωτή και για τον έμπορο (που πρέπει να βγάλει κέρδος αλλιώς πάει σε άλλη δουλειά).

Προσωπικά μόλις παρέλαβα από Λαμπριανίδη, ήρθε σπίτι μου το δεματάκι και είχε μέσα και δωράκι:
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=85&prod_id=483 :twisted:

Χεχεχεχε μάλλον επειδή με ταλαιπωρήσαν λίγο με τη visa και αναγκάστηκα σε τραπεζική κατάθεση.

Καλά είναι αυτά τα Gunk :?: Gas treatment και Oil treatment.

Συνυπογραφω τα λεγομενα σου, και εγω εμπορος ειμαι, στον χωρο του χαρτου και πλαστικου, για να καταλαβετε, καλυπτικα επιφανειων, σε συνεργεια, σκαφη, βιοτεχνιες , βιομηχανιες κτλ.
Και σε εμας "Βασιλιας" ηταν η Wyrth, και μολις αντιληφθηκαμε με τι τιμες πουλαει ορμησαμε και πηραμε μεριδα αγορας. Πουλαγε τουλαχιστον με 300% κερδος :o
Δεν νομιζω οτι εμεις "χαλασαμε" την αγορα, απλα ισσοροπησαμε τα πραγματα, και βγαζουμε και εμεις ενα αξιοπρεπες μεροκαματο να ζησουμε τις οικογενεειες μας.
Αρα παντου υπαρχει χωρος για ολους, λιγο ξυπνιος να εισαι και καθολου απληστος, ο καταναλωτης δεν τρωει κουτοχορτο.

Και εγω που ειχα παραγγειλει μου ειχε βαλει δωρα, αν και θα προτιμουσα εκπτωση, και αν τελικα κανει δωρα στον καθενα με τετοιες τιμες σιγουρα εχει και τα περιθωρια να πουλησει και χαμηλοτερα.
Μιλτ, αν ο Αγγελοπουλος ειναι στις αρχες του και πουλαγε με τετοιες τιμες τοτε καλα εκανε ο Λαμπριανιδης και του εριξε την "χαστουκα" και τον επανεφερε στην ταξη, το ποιος θα επιβιωσει ποσως με ενδιαφερει, αλλα απο εμπειρια μου, στο χαρτι καποτε η Wyrth ελεγχε το 80% της αγορας στο χωρο μας και τωρα ζητημα ειναι αν εχει το 10%, και αυτο γιατι ηταν απληστη, με πολιτικη "φαρμακειου" :lol:
Ισα ισα να ευχομαστε να βρεθουνε και αλλοι Λαμριανιδηδηδες για να υπαρχει σκληροτερος ανταγωνισμος και να ερθει η αγορα στα ισα της.

johnmara
26-09-06, 20:42
...
Ισα ισα να ευχομαστε να βρεθουνε και αλλοι Λαμριανιδηδηδες για να υπαρχει σκληροτερος ανταγωνισμος και να ερθει η αγορα στα ισα της.

Aρκεί να μην είναι αεριτζήδες ή της λογικής σήμερα πουλάω κάτω από το κόστος για να μείνω αύριο μονοπώλιο αφού διώξω όλους τους άλλους.

Δυστυχώς σε πολλές αγορές της Ελλάδας το είδαμε το έργο (π.χ. πληροφορική, video clubs, κτλ. κτλ.)

Εν τέλει προτιμώ να πληρώνω +10% (όχι παραπάνω) και να μιλάω με έναν σοβαρό άνθρωπο που μπορεί να με υποστηρίξει.
Στη δουλειά μου το τηρούμε αυτό.

RedLine
26-09-06, 20:50
...

Aρκεί να μην είναι αεριτζήδες ή της λογικής σήμερα πουλάω κάτω από το κόστος για να μείνω αύριο μονοπώλιο αφού διώξω όλους τους άλλους.

Δυστυχώς σε πολλές αγορές της Ελλάδας το είδαμε το έργο (π.χ. πληροφορική, video clubs, κτλ. κτλ.)

Εν τέλει προτιμώ να πληρώνω +10% (όχι παραπάνω) και να μιλάω με έναν σοβαρό άνθρωπο που μπορεί να με υποστηρίξει.
Στη δουλειά μου το τηρούμε αυτό.

Ναι, να προτιμουμε τους ευσυνειδητους επαγγελματιες, το κατονοω, αλλα ρε συ johnmara η Wyrth πουλαγε με 300% παραπανω και οχι με 10, και ο Αγγελοπουλος απο οτι ειδα, δικο του προιον το πουλαγε με 60% πανω απο εναν απλο ανεξαρτητο εισαγωγεα, ειπαμε, ο πειρασμος ειναι μεγαλος, και θεωρω σοβαρο ατοπημα ο Αγγελοπουλος ως νεος στον χωρο να θελει να γινει πλουσιος μεσα σε μια νυχτα εις βαρος ΜΑΣ.
Εγω τον Λαμπριανιδη δεν τον ηξερα, ρωτησα πολλους συναδελφους και πελατες, και μου ειπαν τα καλυτερα λογια, ειναι ενας γερακος με τους 3 γιους του, ο ενας λεει ειναι στην Αμερικη και εχει αποθηκες με ανταλλακτικα αυτοκινητων και λαδια, μαλλον αυτος τους τα στελνει, ειναι στον χωρο τουλαχιστον 30 χρονια, προφανως εχει πιασει το νοημα, η καταναλωση φερνει το κερδος

Miltellas
26-09-06, 23:26
Το ταμείο σας ελέγχει τις αγορές?Δεν καταλαβαίνω πως το ΔΣ του PRCC ανέχεται να αγοραστεί προιόν σε ακριβότερη τιμή από αυτή της αγοράς απλά λόγω "συναισθηματικού" δεσμού με τον προμηθευτή......??????
Ποιός σου είπε ότι το μοναδικό κριτήριο συνεργασίας με κάποιον είναι η τιμή; Είναι ΚΑΙ η τιμή! Αυτό είναι απλή καταναλωτική συνείδηση. Συνεργάζεσαι με κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο και κάποια στιγμή βρίσκεις κάπου πολύ φτηνότερα μία παραεισαγωγή, θεωρείς ότι πρέπει να ξεκόψεις έτσι απλά; Ορίστε που ο Αγγελόπουλος απαντάει. Άρα καλώς τον περιμέναμε. Και σίγουρα έπεται συνέχεια. Ευτυχώς που μου ταίριαξε και το timing, αλλιώς θα αγόραζα από Λαμπριανίδη. Και φυσικά δεν θα κολλήσω σε διαφορές του 10% όπως προαναφέρθηκε.

Και μάλλον το να μιλάμε για λάδια, τιμές και πηγές, είναι υπέρ αρκετό εδώ μέσα. Καλοδεχούμενες και οι σκέψεις του καθενός αλλά πρέπει να βάλουμε κάποιο όριο.

speedracer1 ελπίζω κάποτε να σε δω να μιλάς και για λάδια... αν έχεις να μας πεις κάτι καινούριο καλό θα μας κάνει...
Χώρια που δε νομίζω να σου πέφτει λόγος στον τρόπο λειτουργίας ενός club που δεν είσαι μέλος του αλλά και ούτε σε θίγει με κανέναν τρόπο. Αντιθέτως μπορεί και να σε ωφελήσει και στο δείχνει! Εσύ μπορείς να ωφελήσεις; Θέλεις;

RedLine
27-09-06, 09:33
Ποιός σου είπε ότι το μοναδικό κριτήριο συνεργασίας με κάποιον είναι η τιμή; Είναι ΚΑΙ η τιμή! Αυτό είναι απλή καταναλωτική συνείδηση. Συνεργάζεσαι με κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο και κάποια στιγμή βρίσκεις κάπου πολύ φτηνότερα μία παραεισαγωγή, θεωρείς ότι πρέπει να ξεκόψεις έτσι απλά; Ορίστε που ο Αγγελόπουλος απαντάει. Άρα καλώς τον περιμέναμε. Και σίγουρα έπεται συνέχεια. Ευτυχώς που μου ταίριαξε και το timing, αλλιώς θα αγόραζα από Λαμπριανίδη. Και φυσικά δεν θα κολλήσω σε διαφορές του 10% όπως προαναφέρθηκε.

Και μάλλον το να μιλάμε για λάδια, τιμές και πηγές, είναι υπέρ αρκετό εδώ μέσα. Καλοδεχούμενες και οι σκέψεις του καθενός αλλά πρέπει να βάλουμε κάποιο όριο.

speedracer1 ελπίζω κάποτε να σε δω να μιλάς και για λάδια... αν έχεις να μας πεις κάτι καινούριο καλό θα μας κάνει...
Χώρια που δε νομίζω να σου πέφτει λόγος στον τρόπο λειτουργίας ενός club που δεν είσαι μέλος του αλλά και ούτε σε θίγει με κανέναν τρόπο. Αντιθέτως μπορεί και να σε ωφελήσει και στο δείχνει! Εσύ μπορείς να ωφελήσεις; Θέλεις;

Ωχχχχ Μιλτ, εχασες την μπαλα :lol:
Αλλα μην τρελλαθουμε κιολας, εγω εχω το ονομα RedLine και μιλαω πολυ λιγοτερο για την "ομαδα" λιπαντικων που συμπαθω και χρησιμοποιω, και εσυ απο την αλλη δεν εχεις αφησει forum για forum που να μην κανεις τον "πλασιε" της Amsoi :?
Τουλαχιστον αφησε και τους αλλους να εκφερουν γνωμη, δημοκρατια εχουμε, οχι? :)
Και οσο για τιμες, μιας και εσυ δεν εισαι εμπορος και εγω ειμαι, μπορω να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη: Στο εμποριο μετρανε πολλα, μετραει κυριως η τιμη, μετα το service, η συνεπεια και οι προσωπικες σχεσεις, ομως αφετηρια για το ενδιαφερον σε οτιδηποτε αποτελει μια τιμη, και αυτο ειναι αναμφισβητητο, και βλεπω πολυ πιο τιμιο οτι ο ενας βγηκε εξ αρχης με μια τιμη 8,80 ( λαμπριανιδης στο afl 5w40) και απο την αλλη βλεπω μια υποκρισια στο προσωπο του Αγγελοπουλου, που μολις ειδε το αντιπαλο δεος, αφησε τις αρπαχτες τυπου Wyrth και επανεφερε την τιμη εκει που την ορισε ο ανταγωνιστης του.
Εγω πηρα τον Λαμπριανιδη τηλεφωνο, και μιλησα παλι με τον Θεοδωρατο, οταν τον ρωτησα περι "πολεμου" amsoil μου απαντησε πως δεν εχει ιδεα :shock:
Μου ειπε πως τιμολογιακα το amsoil παιζει εκει, και πως τα amsoil τα εισαγανε πολυ πριν τα φερει ο οποιοσδηποτε αλλος, απλα δεν τους ενδιεφερε η αποκλειστικοτητα τους.
Παντος οταν εφτασα στο θεμα RedLine εξαλλου αυτα με ενδιαφερουν μου ειπε πως απο 1/10/06 γινονται οι επισημοι αντιπροσωποι της RedLine και θα υπαρξει σημαντικη μειωση των τιμων μιας και δεν θα μεσολαβουν "τριτοι" 8)

RedLine
27-09-06, 09:35
Αν δεν του κάνει καλύτερες τιμές ο Αγγελόπουλος είναι για σκότωμα.
Ούτε το 20% θα πουλούσε η Amsoil στην Ελλάδα αν δεν ήταν ο Μίλτος .....φόρουμ γα φόρουμ δεν έχει αφήσει.

Δεν εχεις και αδικο, οποια πετρα και να σηκωσεις τον Μιλτ θα βρεις :lol:
Αλλα πρεπει να παραδεχτουμε πως ειναι "γκουρου" στο ειδος του, και πως ξερει να πουλαει τα amsoil του αγγελοπουλου καλυτερα και απο τον ιδιο :lol:

speedracer1
27-09-06, 10:45
Αντιθέτως μπορεί και να σε ωφελήσει και στο δείχνει! Εσύ μπορείς να ωφελήσεις; Θέλεις;

Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας ωφελήσω γιατί η δουλειά μου δεν είναι να πλασάρω λάδια και εισαγωγείς....
Αν χρειάζεται το club σου κάποια βοήθεια σε επίπεδο διεθνών σχέσεων, πολύ ευχαρίστως να προσφέρω, πάντα με ανιδιοτελείς σκοπούς, τις γνώσεις μου σχετικά :)
Συγχαρητήρια για τη μεταφορά και μετονομασία του topic, διότι η κατάσταση είχε ξεφύγει εδώ και καιρό.
Μία μικρή παρατήρηση, ίσως εισακουστεί, 5 στα 10 posts του Μίλτου αφορούν σε marketing εμπορίας λιπαντικών...Μήπως πρέπει να μεταφερθούν και αυτά? :)
Μίλτο σε παρακαλώ μην ξαναπείς τα ίδια, όλοι πλέον γνωρίζουμε για το πάθος σου, για την μη :wink: ανάμιξή σου στην εμπορία,για τις αλτρουιστικές σου προθέσεις κ.τ.λ.
Ευχαριστώ.

kyan
27-09-06, 10:58
Σας παρακαλώ, το θέμα των προθέσεων του Μίλτου έχει εξαντληθεί στο παρελθόν και ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια.

RedLine
27-09-06, 11:04
Σας παρακαλώ, το θέμα των προθέσεων του Μίλτου έχει εξαντληθεί στο παρελθόν και ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια.

Συνυπογραφω....αλλα και απο την αλλη και ο Μιλτος τα ιδια και τα ιδια γραφει, ασε που εγω τα βλεπω Χ2 μιας και μας εχει τρελανει στο forum των 4T :lol:

RedLine
27-09-06, 11:07
Αντιθέτως μπορεί και να σε ωφελήσει και στο δείχνει! Εσύ μπορείς να ωφελήσεις; Θέλεις;

Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας ωφελήσω γιατί η δουλειά μου δεν είναι να πλασάρω λάδια και εισαγωγείς....
Αν χρειάζεται το club σου κάποια βοήθεια σε επίπεδο διεθνών σχέσεων, πολύ ευχαρίστως να προσφέρω, πάντα με ανιδιοτελείς σκοπούς, τις γνώσεις μου σχετικά :)
Συγχαρητήρια για τη μεταφορά και μετονομασία του topic, διότι η κατάσταση είχε ξεφύγει εδώ και καιρό.
Μία μικρή παρατήρηση, ίσως εισακουστεί, 5 στα 10 posts του Μίλτου αφορούν σε marketing εμπορίας λιπαντικών...Μήπως πρέπει να μεταφερθούν και αυτά? :)
Μίλτο σε παρακαλώ μην ξαναπείς τα ίδια, όλοι πλέον γνωρίζουμε για το πάθος σου, για την μη :wink: ανάμιξή σου στην εμπορία,για τις αλτρουιστικές σου προθέσεις κ.τ.λ.
Ευχαριστώ.

Και εσυ speedracer πολυ ειρωνας εισαι, ο Μιλτ εχει γνωσεις, απλα μας τα εχει κανει μην πω τι με την εμμονη του στα amsoil, σαν ασφαλιστης που λανσαρει νεες ασφαλειες ακουγεται, ομως δεν μπορεις να αμφισβητησεις τις γνωσεις του, ειναι πολυ μπροστα το ατομο σε τεχνογνωσια :)

xdream
27-09-06, 11:13
ακυρο....

Miltellas
27-09-06, 16:50

Συνυπογραφω....αλλα και απο την αλλη και ο Μιλτος τα ιδια και τα ιδια γραφει, ασε που εγω τα βλεπω Χ2 μιας και μας εχει τρελανει στο forum των 4T :lol:
Μπα, στο 4T Forum είμαι απείρως πιο ήπιος... Αλλά από την άλλη τόσα που έχω γράψει εδώ μέσα δεν τα έχω γράψει αλλού. Αναλύσεις, διευκρινίσεις, συγκρίσεις. Βιβλία περί λιπαντικών στα ελληνικά με όσα κατατοπιστικά και ευανάγνωστα έχω γράψει στο Alfisti forum (και επιπροσθέτως κι αλλού φυσικά) δεν θα βρείτε. Ταυτόχρονα το ενδιαφέρον των alfisti ήταν τεράστιο και τους τιμάει πολύ αυτό σαν μέλη. Αν δεν με τσιγκλούσατε με την εμμονή μου για τα AMSOIL θα έγραφα κι άλλα. Τώρα, κάθε φορά που ξεκινάω να γράψω μου έρχεται να φέρω παράδειγμα κάποιο AMSOIL ή κάτι που διάβασα σε site της AMSOIL ή από κάποιον AMSOIL fan σε κάποιο forum και έτσι τελικά δεν γράφω για να μην διαβάζω μπηχτές. Πιστεύω όμως ότι από αυτή μου την υποχώρηση πλέον έχετε χάσιμο, όπως θα είχα χάσιμο εάν κάποιος από αυτούς που με έμαθαν σταματούσε να γράφει. Κακά τα ψέμματα αν κάποιος δεν έχει πάθος δεν θα γράφει (και δεν θα λέει) και πολλά. Εγώ τελικά μόνο την οικογενειακή μου κατάσταση δεν σας ανέλυσα...
Μέσα από αυτό το πάθος διατηρούσα και την άκρατη όρεξή μου να γράφω ολόκληρα κατεβατά για λιπαντικά. Από αυτήν την άκρατη όρεξη έχουν μάθει πάρα πολλοί για λιπαντικά, κάτι που δεν σας το έχει προσφέρει κανένας έμπορος καμίας μάρκας παρά μόνο ένας λοξός χομπίστας Αμσοϊλάκιας (που αν ποτέ γίνει έμπορος ίσως να μην τον βλέπετε τόσο συχνά). Εάν ξέρετε να με διαβάζετε και δεν έχετε εμπάθειες τότε θα έχετε μάθει περί λιπαντικών περισσότερα από τους περισσότερους εμπόρους. Όσον αφορά τα AMSOIL και διακρίνοντας το πάθος μου, απλά θα τα κατατάσσατε ανάμεσα στα καλύτερα του είδους χωρίς να έχετε την κολλημάρα μου (δεν θα μου πάρει κανείς σας την ταμπέλα του Αμσοϊλάκια :lol: ).
Δεν είναι λίγοι αυτοί οι οποίοι μεταπήδησαν από τα SELENIA 20K στα StAR αφότου διάβασαν αυτά που γράφω, κι ας έχω ψιλοθάψει την SELENIA, και φυσικά βγήκαν πολύ κερδισμένοι. Όποιος ξέρει να διαβάζει μαθαίνει και επιλέγει σωστά.

Και ξαφνικά το alfisti forum το αισθάνομαι σαν μέρος του εαυτού μου... :)

Timos
27-09-06, 17:11
Eμένα πάντως Μίλτο με έπεισες....
Από Μαυρά Σελένια θα πάω στα StAR. 8)

RedLine
27-09-06, 19:50

Μπα, στο 4T Forum είμαι απείρως πιο ήπιος... Αλλά από την άλλη τόσα που έχω γράψει εδώ μέσα δεν τα έχω γράψει αλλού. Αναλύσεις, διευκρινίσεις, συγκρίσεις. Βιβλία περί λιπαντικών στα ελληνικά με όσα κατατοπιστικά και ευανάγνωστα έχω γράψει στο Alfisti forum (και επιπροσθέτως κι αλλού φυσικά) δεν θα βρείτε. Ταυτόχρονα το ενδιαφέρον των alfisti ήταν τεράστιο και τους τιμάει πολύ αυτό σαν μέλη. Αν δεν με τσιγκλούσατε με την εμμονή μου για τα AMSOIL θα έγραφα κι άλλα. Τώρα, κάθε φορά που ξεκινάω να γράψω μου έρχεται να φέρω παράδειγμα κάποιο AMSOIL ή κάτι που διάβασα σε site της AMSOIL ή από κάποιον AMSOIL fan σε κάποιο forum και έτσι τελικά δεν γράφω για να μην διαβάζω μπηχτές. Πιστεύω όμως ότι από αυτή μου την υποχώρηση πλέον έχετε χάσιμο, όπως θα είχα χάσιμο εάν κάποιος από αυτούς που με έμαθαν σταματούσε να γράφει. Κακά τα ψέμματα αν κάποιος δεν έχει πάθος δεν θα γράφει (και δεν θα λέει) και πολλά. Εγώ τελικά μόνο την οικογενειακή μου κατάσταση δεν σας ανέλυσα...
Μέσα από αυτό το πάθος διατηρούσα και την άκρατη όρεξή μου να γράφω ολόκληρα κατεβατά για λιπαντικά. Από αυτήν την άκρατη όρεξη έχουν μάθει πάρα πολλοί για λιπαντικά, κάτι που δεν σας το έχει προσφέρει κανένας έμπορος καμίας μάρκας παρά μόνο ένας λοξός χομπίστας Αμσοϊλάκιας (που αν ποτέ γίνει έμπορος ίσως να μην τον βλέπετε τόσο συχνά). Εάν ξέρετε να με διαβάζετε και δεν έχετε εμπάθειες τότε θα έχετε μάθει περί λιπαντικών περισσότερα από τους περισσότερους εμπόρους. Όσον αφορά τα AMSOIL και διακρίνοντας το πάθος μου, απλά θα τα κατατάσσατε ανάμεσα στα καλύτερα του είδους χωρίς να έχετε την κολλημάρα μου (δεν θα μου πάρει κανείς σας την ταμπέλα του Αμσοϊλάκια :lol: ).
Δεν είναι λίγοι αυτοί οι οποίοι μεταπήδησαν από τα SELENIA 20K στα StAR αφότου διάβασαν αυτά που γράφω, κι ας έχω ψιλοθάψει την SELENIA, και φυσικά βγήκαν πολύ κερδισμένοι. Όποιος ξέρει να διαβάζει μαθαίνει και επιλέγει σωστά.

Και ξαφνικά το alfisti forum το αισθάνομαι σαν μέρος του εαυτού μου... :)

:zoro: :zoro: :zoro: :zoro: .......η να πω Ρομπεν των Δασων? :claps:
Βρε Μιλτ οι γνωσεις σου ειναι γνωστες, και η συμπαθεια σου στα amsoil επισης γνωστη, προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου, ισα ισα λιγη τρελα σε ολα χρειαζομαστε σε αυτην την ζωη, απλα δεν εχεις την αισθηση του μετρου, και αυτο δεν ειναι απο υπερμετρη "τρελα" για το προιον, αλλα ισως απο ελειψη αισθητικου μετρου η τολμω να πω εννομου συμφερωντος, εδω μεσα η θα ακουμε για Λαμπριανιδη, Αγγελοπουλο, η amsoil, και που και που για καποιες αλλες εταιριες αλλα την μεριδα του λεοντος την εχει αλλος :) . Και εγω καλοπροαιρετα δεχομαι την τρελα σου, ομως με το να μιλας συνεχεια για amsoil ειναι τροπος διαφημισης, ειτε του Αγγελοπουλου, ειτε του Λαμπριανιδη ( περισσοτερο γερνεις προς Αγγελοπουλο με δικη σου δηλωση). Απο την μια μας λες δεν εισαι εμπορος, αλλα ξερεις την καθε επομενη κινηση που θελει να κανει ο αγγελοπουλος, γραφεις ολοκληρα κατεβατα και σεναρια περι εμπορικου "δικαιου" και ποσο αδικηθηκε με τις χαμηλες τιμες του ανταγωνισμου, αλλα δεν λες οτι θα κανεις και εναν αγωνα να προσπαθησεις να επιστρεψεις τα λεφτα ολων εκεινων που πληρωσαν πανακριβα τα προιοντα της amsoil, που στο κατω κατω με δικη σου παροντρυνση τα εμαθαν και τα αγορασαν. Εκει θα ελεγα ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΛΤ, οντος εισαι ενας αγνος και ανιδιοτελεις χομπιστας.
Οπως γραφεις ολοκληρα κατεβατα να υποστηριζεις τα amsoil και την πολιτικη των τιμων γραψε και μερικες γραμμουλες "συγνωμης" σε ολους εκεινους που πληρωσαν "βαπορισια" τα μαγικα λαδια της amsoil οταν τους ελεγες οτι τα αγοραζουν σε προνομιακες τιμες........... 8)
Στο χερι σου ειναι, εγω προσωπικα σαν εμπορος (ναι και εγω εμπορος ειμαι αλλα δυστυχως μικρος στον χωρο μου) τις κινησεις σου τις βλεπω εμπορικες, αλλα αυτο δεν εχει σημασια, το πιο πιθανο να πεφτω εξω σε αυτην την εκτιμηση, για αυτο σου λεω, μην αμυνεσαι υπερ των εμπορων, αυτοι δεν χανουν ποτε, λυπασαι τον Αγγελοπουλο που αναγκαστηκε να κατεβασει τις τιμες, που δεν θα εχει νορμαλ τιμοκαταλογο χονδρικης, και που δεν θα μπορει να πουλαει ακριβα ενα προιον που στο κατω κατω σε οσα site καν αν μπηκα φθηνα το πουλανε. Αν εισαι τοσο αγνος λοιπον, κανε χρηση των γνωσεων σου να επιστραφουν λεφτα σε αυτους που το πληρωσαν ακριβα. 8)

Timos
27-09-06, 19:52
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί τα 5άρια μας τα δίνει στην προσφορά στην ίδια τιμή με τα 10άρια????

Jean Baphist
27-09-06, 19:56
Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί τα 5άρια μας τα δίνει στην προσφορά στην ίδια τιμή με τα 10άρια????

δεν εχουν μικρη διαφορα Τιμο...ο Λαμπριανιδης τα εχει με 20 λεπτα διαφορα

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
27-09-06, 19:59

Για μενα, επρεπε η διαφορα να ηταν 1 ευρω περιπου( πιο φθηνο το 10/40 η πιο ακριβο το 5/40.

Jean Baphist
27-09-06, 20:01

Για μενα, επρεπε η διαφορα να ηταν 1 ευρω περιπου( πιο φθηνο το 10/40 η πιο ακριβο το 5/40.

σωστο κι αυτο 8)

RedLine
27-09-06, 20:11

σωστο κι αυτο 8)

AFL 5W40 7.30$
AMO 10W40 7.00$

Timos
27-09-06, 20:19
5.5 Eυρώ!
Ετσί τα αλλάζω τα σελένια!!!

xdream
27-09-06, 20:20
Προδοτη..... κατσε να παρω τηλεφωνο τον 8C....

Miltellas
28-09-06, 06:31
Αν εισαι τοσο αγνος λοιπον, κανε χρηση των γνωσεων σου να επιστραφουν λεφτα σε αυτους που το πληρωσαν ακριβα. 8)
Χαζομάρες λες και δεν θα σχολιάσω γιατί σε σέβομαι. Απλώς σκέψου ότι κι εγώ τα πλήρωσα ακριβά μαζί με τους άλλους, χωρίς να έχω άλλη επιλογή... Και μην μου πεις να μην αγοράσω AMSOIL... Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο με 14Ε το quart; Φυσικά τα 9Ε είναι πολύ καλύτερα. Αν δεν κάναμε παιχνίδι στα forums να είσαι σίγουρος ότι δεν θα αγοράζαμε ποτέ AMSOIL με 9E/quart! Από ό,τι φαίνεται ο Λαμπριανίδης δεν μπορούσε να αντισταθεί στον πειρασμό να προσθέσει φρεσκάροντας την γκάμα του με τα πιο εξελιγμένα λιπαντικά στον κόσμο, χωρίς να παραλείψει να το γνωστοποιήσει στα forums... και καλά έκανε που με άκουσε και κατάλαβε ότι αδίκως σκονίζονταν μερικά μπουκάλια παλιά AMSOIL στα ράφια του!
Αλλά ρεαλιστικά το βλέπω και δεν με ενοχλούσε η όποια αρχική τιμή (12.5Ε και αργότερα 14.5Ε τα AFL) από την στιγμή που πλήρωνα σχεδόν τα ίδια για να βάζω τα κορυφαία της TOTAL-ELF. Το να την ψάχνουμε σε όλους τους τομείς κάνει καλό και μόνο καλό, αφού έτσι ερχόμαστε ένα βήμα πιο κοντά στην όποια αλήθεια. Δεν δήλωσα ποτέ οικονομικός αναλυτής κι ούτε σύμβουλος αγορών (όμως άποψη έχω όπως έχουν όλοι). AMSOIL έψαχνα χρόνια πριν και αρχικά είχε μόνο ο Αγγελόπουλος (η αρχαία παρτίδα AMO του Λαμπριανίδη δεν μετράει - αλλά ούτε ήξερα ότι υπήρχε αφού δεν τα διαφήμιζε κι αυτός) και εφόσον τα ήθελα τα πλήρωσα όσο μου έλεγε. Το ότι τον εξέθεσε ή του σκότωσε τα κέρδη ο Λαμπριανίδης, είναι μία πρόσφατη κατάσταση την οποία την βλέπω με καχυποψία. Αυτή τη στιγμή τα φτηνότερα λιπαντικά της αγοράς είναι τα AMSOIL (συνυπολογίζοντας την ποιότητα) και με τεράστια διαφορά από τον επόμενο. Εννοείται πώς τα 8100 τα θεωρώ υποδεέστερα σαν σύνθεση αλλά και αυτά πωλούνται από τον ίδιο επίσης σκανδαλωδώς φθηνά για την ποιότητά τους. Ή μας κλέβουν αισχρά όλοι οι άλλοι ή κάτι άλλο παίζει, αφού έμπορος και φιλάνθρωπος είναι μία αντιφατική κατάσταση. Θυμίζω ότι ο Λαμπριανίδης έχει ίσως τις φτηνότερες τιμές λιανικής στην Ευρώπη (μη μου φέρει κανείς τιμές από Αν.Μπλοκ γιατί εκεί παίζονται άλλα σενάρια), πλην των REDLINE και TORCO όπου κάνει αυτό που κατηγορούμε στους υπόλοιπους.
Φυσικά θα συνεχίσω αγοράζοντας φτηνότερα πλέον το λαδάκι μου από τον Αγγελόπουλο (που αν συνέχιζε να μου πουλάει με 3.2Ε/quart ακριβότερα θα αγόραζα οπωσδηποτε από τον Λαμπριανίδη - η διαφορά τιμής ήταν προκλητική), επωφελούμενος κι εγώ της κατάστασης για όσον καιρό διαρκέσει.
Γνωρίζω φαινομενικά (γιατί κατά βάθος είμαι άσχετος) το τί παίζει στην αγορά γιατί όπως σου είπα σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω μικρό δάνειο και να ανοίξω μαγαζί με Group IV/V λιπαντικά, χώρια που οποιοσδήποτε με συγκεκριμένο χόμπι ξέρει πάντα περισσότερα γι αυτό από τους άλλους. Θεώρησα ότι οι γνώσεις μου είναι το σημαντικότερο όπλο για έναν έμπορο, όπλο που δεν το διαθέτουν οι άλλοι. Ο Λαμπριανίδης με ξύπνησε από τον λήθαργο και σε αυτό το σημείο οφείλω να του πω ένα άτυπο-νοερό ευχαριστώ που με πρόλαβε από μέγα σφάλμα...

RedLine
28-09-06, 09:05
Αν εισαι τοσο αγνος λοιπον, κανε χρηση των γνωσεων σου να επιστραφουν λεφτα σε αυτους που το πληρωσαν ακριβα. 8)
Χαζομάρες λες και δεν θα σχολιάσω γιατί σε σέβομαι. Απλώς σκέψου ότι κι εγώ τα πλήρωσα ακριβά μαζί με τους άλλους, χωρίς να έχω άλλη επιλογή... Και μην μου πεις να μην αγοράσω AMSOIL... Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο με 14Ε το quart; Φυσικά τα 9Ε είναι πολύ καλύτερα. Αν δεν κάναμε παιχνίδι στα forums να είσαι σίγουρος ότι δεν θα αγοράζαμε ποτέ AMSOIL με 9E/quart! Από ό,τι φαίνεται ο Λαμπριανίδης δεν μπορούσε να αντισταθεί στον πειρασμό να προσθέσει φρεσκάροντας την γκάμα του με τα πιο εξελιγμένα λιπαντικά στον κόσμο, χωρίς να παραλείψει να το γνωστοποιήσει στα forums... και καλά έκανε που με άκουσε και κατάλαβε ότι αδίκως σκονίζονταν μερικά μπουκάλια παλιά AMSOIL στα ράφια του!
Αλλά ρεαλιστικά το βλέπω και δεν με ενοχλούσε η όποια αρχική τιμή (12.5Ε και αργότερα 14.5Ε τα AFL) από την στιγμή που πλήρωνα σχεδόν τα ίδια για να βάζω τα κορυφαία της TOTAL-ELF. Το να την ψάχνουμε σε όλους τους τομείς κάνει καλό και μόνο καλό, αφού έτσι ερχόμαστε ένα βήμα πιο κοντά στην όποια αλήθεια. Δεν δήλωσα ποτέ οικονομικός αναλυτής κι ούτε σύμβουλος αγορών (όμως άποψη έχω όπως έχουν όλοι). AMSOIL έψαχνα χρόνια πριν και αρχικά είχε μόνο ο Αγγελόπουλος (η αρχαία παρτίδα AMO του Λαμπριανίδη δεν μετράει - αλλά ούτε ήξερα ότι υπήρχε αφού δεν τα διαφήμιζε κι αυτός) και εφόσον τα ήθελα τα πλήρωσα όσο μου έλεγε. Το ότι τον εξέθεσε ή του σκότωσε τα κέρδη ο Λαμπριανίδης, είναι μία πρόσφατη κατάσταση την οποία την βλέπω με καχυποψία. Αυτή τη στιγμή τα φτηνότερα λιπαντικά της αγοράς είναι τα AMSOIL (συνυπολογίζοντας την ποιότητα) και με τεράστια διαφορά από τον επόμενο. Εννοείται πώς τα 8100 τα θεωρώ υποδεέστερα σαν σύνθεση αλλά και αυτά πωλούνται από τον ίδιο επίσης σκανδαλωδώς φθηνά για την ποιότητά τους. Ή μας κλέβουν αισχρά όλοι οι άλλοι ή κάτι άλλο παίζει, αφού έμπορος και φιλάνθρωπος είναι μία αντιφατική κατάσταση. Θυμίζω ότι ο Λαμπριανίδης έχει ίσως τις φτηνότερες τιμές λιανικής στην Ευρώπη (μη μου φέρει κανείς τιμές από Αν.Μπλοκ γιατί εκεί παίζονται άλλα σενάρια), πλην των REDLINE και TORCO όπου κάνει αυτό που κατηγορούμε στους υπόλοιπους.
Φυσικά θα συνεχίσω αγοράζοντας φτηνότερα πλέον το λαδάκι μου από τον Αγγελόπουλο (που αν συνέχιζε να μου πουλάει με 3.2Ε/quart ακριβότερα θα αγόραζα οπωσδηποτε από τον Λαμπριανίδη - η διαφορά τιμής ήταν προκλητική), επωφελούμενος κι εγώ της κατάστασης για όσον καιρό διαρκέσει.
Γνωρίζω φαινομενικά (γιατί κατά βάθος είμαι άσχετος) το τί παίζει στην αγορά γιατί όπως σου είπα σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω μικρό δάνειο και να ανοίξω μαγαζί με Group IV/V λιπαντικά, χώρια που οποιοσδήποτε με συγκεκριμένο χόμπι ξέρει πάντα περισσότερα γι αυτό από τους άλλους. Θεώρησα ότι οι γνώσεις μου είναι το σημαντικότερο όπλο για έναν έμπορο, όπλο που δεν το διαθέτουν οι άλλοι. Ο Λαμπριανίδης με ξύπνησε από τον λήθαργο και σε αυτό το σημείο οφείλω να του πω ένα άτυπο-νοερό ευχαριστώ που με πρόλαβε από μέγα σφάλμα...

Μιλτο, το να νοιωθεις τυψεις που εβαλες κοσμο να πληρωσει ακριβα ενα λαδι ειναι ανθρωπινο, παρε τηλεφωνο τον Αγγελοπουλο και κανε μια διαπραγματευση μηπως και επιστραφουν καποια απο τα λεφτα τους πισω, ειναι τρομερη υποκρισια με προσχημα τον πολεμο τιμων την μια εβδομαδα να πουλαει 14,50 ευρω και την αλλη 9.........εξαλλου οπως εγραψε και ο Felleas τα 7$ ανα λιτρο ειναι 5,5 ευρω για το κορυφαιο λαδι...... 8)

xdream
28-09-06, 10:36
Εισαστε :offtopic: καλυτερα να συνεχισετε με pm.

Timos
28-09-06, 15:41
Μια χαρά ΟΝτοπικ είναι!
Εχει άμεση σχέση με το marketing οι τιμές που αγοράζουμε...
Και φυσικά μόλις βγει στην φόρα ότι μπορούν να τα προμηθευτούν από αλλού φτηνότερα....οι τιμές πέφτουν.

Σε μια τέτοια αγορά τα ποσοστά κέρδους πιστευώ ότι έιναι τεράστια ξεπερνώντας το 50+%

NiVo
28-09-06, 16:20
Μια χαρά ΟΝτοπικ είναι!
Και φυσικά μόλις βγει στην φόρα ότι μπορούν να τα προμηθευτούν από αλλού φτηνότερα....οι τιμές πέφτουν.

Σε μια τέτοια αγορά τα ποσοστά κέρδους πιστευώ ότι έιναι τεράστια ξεπερνώντας το 50+%
+1
Το πραγματικό ποσοστό κέρδους (πριν την πτώση των τιμών) να το υπολογίζεις έως και 100% επί του κόστους προμήθειας. Το 50% είναι η διαφορά μόνο από τα 14 στα 9 Ευρώ!!!!!

Timos
28-09-06, 16:22
Μια χαρά ΟΝτοπικ είναι!

+1
Το πραγματικό ποσοστό κέρδους (πριν την πτώση των τιμών) να το υπολογίζεις έως και 100% επί του κόστους προμήθειας. Το 50% είναι η διαφορά μόνο από τα 14 στα 9 Ευρώ!!!!!

Aκριβώς :x

Miltellas
28-09-06, 16:36
Μιλτο, το να νοιωθεις τυψεις που εβαλες κοσμο να πληρωσει ακριβα ενα λαδι ειναι ανθρωπινο, παρε τηλεφωνο τον Αγγελοπουλο και κανε μια διαπραγματευση μηπως και επιστραφουν καποια απο τα λεφτα τους πισω, ειναι τρομερη υποκρισια με προσχημα τον πολεμο τιμων την μια εβδομαδα να πουλαει 14,50 ευρω και την αλλη 9........
Καλά ρε, να νιώθω τύψεις που έβαλα κόσμο να πληρώσει; Ποιόν έβαλα να πληρώσει; Με μωρά μιλάω; Εγώ φτηνά τα πλήρωσα νομίζεις; Εσύ πόσο πληρώνεις για τα RED LINE;
Καμία τύψη δεν νιώθω γι αυτό το θέμα. Αν κάηκε κάποιου η τσέπη πιο πολύ από όλους είναι η δική μου γιατί χρησιμοποιώ AMSOIL πιο πολύ καιρό από όλους. :x
Τα παράπονα για τις τιμές στον Αγγελόπουλο και όχι σε μένα. Εγώ τα πουλάω; Να έχει κάποιος παράπονο επειδή του σύστησα σαβουρόλαδο για καλό να το καταλάβω και να αισθανθώ και τύψεις. Να αισθανθεί τύψεις ο Αγγελόπουλος να το καταλάβω. Αλλά κι εγώ; Πλάκα θα μου κάνεις... Ε; :?

Πέρα από αυτό το σημείο, φυσικά και συζήτησα με τον Αγγελόπουλο το πρόβλημα, και δεν του ζήτησα τον λόγο γιατί ΜΑΣ έβαλε να πληρώνουμε ακριβά, αλλά γιατί ΜΕ έβαλε να πληρώνω ακριβά. Η απάντησή του όμως με προβλημάτισε ακόμη περισσότερο... Δηλώνει ότι έχει επενδύσει πολλά και πλέον πουλάει με ζημία (συνυπολογιζοντας το κόστος συμβολαίου αποκλειστικότητας με την AMSOIL, μεταφορικά, συντήρηση επιχείρησης και μη εναλλακτική πηγή εσόδων) και ότι προσπαθεί να κρατήσει την πελατεία σε αυτόν και θα δώσει όλο του τον εαυτό γι αυτό το πράγμα. Ευελπιστεί ότι ο Λαμπριανίδης στο τέλος θα υποχωρήσει και θα ανεβάσει σε λογικό επίπεδο τις τιμές του, και ποντάρει σε αυτό επειδή θεωρεί ότι πονάει λιγότερο τον Λαμπριανίδη από ότι τον ίδιο το ζήτημα διάθεσης των AMSOIL. Εδώ βλέπω ότι κάπου χωλαίνει το σκεπτικό του (κάτι σαν χαρακίρι) αλλά δεν βρίσκω και να έχει άλλη επιλογή πλέον.

εξαλλου οπως εγραψε και ο Felleas τα 7$ ανα λιτρο ειναι 5,5 ευρω για το κορυφαιο λαδι...... 8)
Εγώ το έγραψα...

Fantasma
28-09-06, 16:38
Μια χαρά ΟΝτοπικ είναι!

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΕΝΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΩΝ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 150 ΕΩΣ 250% ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Η ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ DEALER ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Miltellas
28-09-06, 16:46
..

Miltellas
28-09-06, 16:46
εξαλλου οπως εγραψε και ο Felleas τα 7$ ανα λιτρο ειναι 5,5 ευρω για το κορυφαιο λαδι...... 8)
Εγώ το έγραψα...
7.3$=5.5E
Ουπς! Μόνο που δεν βρίσκω πού το ανέφερα... :?

RedLine
28-09-06, 23:22
Μια χαρά ΟΝτοπικ είναι!

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΕΝΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΩΝ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 150 ΕΩΣ 250% ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ Η ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ DEALER ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Αυριο θα ρωτησω καποιους πελατες και θα σας πω περιπου ποσο βγαζουν.
Εγω στο χαρτι και πλαστικο μπορει να παιξω απο 12% μεχρι και 100%, αναλογα την κινησιμοτητα του ειδους, η Wyrth που ειναι και ανταγωνιστης πουλαγε 300% ακριβοτερα απο εμας τους υπολοιπους :shock:

RedLine
28-09-06, 23:26
Εγώ το έγραψα...
7.3$=5.5E

Παρε σβαρνα ολα τα forums που περιπλανιεσαι, ισως σταθεις τυχερος και το βρεις Μιλτ :lol:

speedracer1
28-09-06, 23:34
Εγώ το έγραψα...
7.3$=5.5E

Παρε σβαρνα ολα τα forums που περιπλανιεσαι, ισως σταθεις τυχερος και το βρεις Μιλτ :lol:
:hysterical: :hysterical: :hysterical: Πάρα πολύ καλό!!!!!!

Miltellas
28-09-06, 23:37
Εχμ... άσε καλύτερα, πού να ψάχνω τώρα... :oops:

Miltellas
28-09-06, 23:38
Εγω στο χαρτι και πλαστικο μπορει να παιξω απο 12% μεχρι και 100%, αναλογα την κινησιμοτητα του ειδους, η Wyrth που ειναι και ανταγωνιστης πουλαγε 300% ακριβοτερα απο εμας τους υπολοιπους :shock:
Ενδιαφέρον... :okk: :wink:

RedLine
30-09-06, 22:35
Ενδιαφέρον... :okk: :wink:

Λοιπον, τα συνεργεια βγαζουν απο 40 εως 60 % κατα μεσο ορο κερδος, 4 πελατες που ρωτησα μου ειπαν αυτα τα ποσοστα, παιζει και αναλογα την εταιρεια που δουλευουν στα λαδια και την προτεινομενη λιανικη , οι εμποροι δεν ξερω ποσο βγαζουν, τα συνεργεια παντος εκει κυμαινονται.
Ενας πελατης μου που δουλευει τα Ford Motocraft μου ειπε οτι οταν αγοραζει μια παλετα λαδια και πληρωσει μετρητοις εχει περιθωρια κερδους μεχρι και 100% :o

johnmara
30-09-06, 22:46
... μια παλετα ... μετρητοις ... περιθωρια κερδους μεχρι και 100% :o

Παρατηρήσεις:
1. ποσότητα

2. τρόπος πληρωμής

3. θεωρητικό κέρδος αφού α) δεν έχει πουλήσει ακόμα και β) δεν έχει υπολογίσει κόστος χρήματος (συνήθως κόστος δανεισμού), κόστος διαχείρισης και απωλειών, γενικά κόστη επιχείρησης (τηλεφωνικά, ΔΕΗ, ενοίκιο), εργατικά (αποθηκάριοι, υπάλληλοι, μεταφορείς) κτλ.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά αλλιώς όλοι έμποροι θα είμασταν.

messiah
30-09-06, 23:06
OK , μόλις έστειλα mail στην torco υποδεικνύοντας το site του Λαμπ. και ρωτώντας τους πως έχουν την απαίτηση να πουλήσουν μ'αυτές τις τιμές όταν ο ανταγωνισμός κινείται στα 10e.
Ας στείλει και ο αγαπητός Μίλτος ένα mail στους καθηγητές του στην amsoil να μας πουν τη γνώμη τους για το ποιά είναι η σωστή τιμή πώλησης του δικού τους λαδιού.

Λοιπόν, ήρθε απάντηση από την torco:
Hello, unfortunately we really don't have control over the price they
are
selling the oil for. It could have something to do with the cost of
exporting the oil over there. Have you tried talking to them to see if
they
would give you any discount?
Thanks,

Brody Walters
Inside Sales/ Customer Service
Torco International Corp.
562.906.2120 ph
bwalters@torcousa.com
www.torcousa.com

Δηλ. μου είπε οτι δεν μπορούν να ελέγξουν τις τιμές που πουλάει ο Λαμπριανίδης τα torco. Από αυτά συμπεραίνω οτι ο κάθε αντιπρόσωπος πουλάει σε όποιες τιμές του καπνίσει ή οτι ο Λαμπριανίδης δεν είναι επίσημος dealer της torco.

speedracer1
01-10-06, 10:11
OK , μόλις έστειλα mail στην torco υποδεικνύοντας το site του Λαμπ. και ρωτώντας τους πως έχουν την απαίτηση να πουλήσουν μ'αυτές τις τιμές όταν ο ανταγωνισμός κινείται στα 10e.
Ας στείλει και ο αγαπητός Μίλτος ένα mail στους καθηγητές του στην amsoil να μας πουν τη γνώμη τους για το ποιά είναι η σωστή τιμή πώλησης του δικού τους λαδιού.

Λοιπόν, ήρθε απάντηση από την torco:
Hello, unfortunately we really don't have control over the price they
are
selling the oil for. It could have something to do with the cost of
exporting the oil over there. Have you tried talking to them to see if
they
would give you any discount?
Thanks,

Brody Walters
Inside Sales/ Customer Service
Torco International Corp.
562.906.2120 ph
bwalters@torcousa.com
www.torcousa.com

Δηλ. μου είπε οτι δεν μπορούν να ελέγξουν τις τιμές που πουλάει ο Λαμπριανίδης τα torco. Από αυτά συμπεραίνω οτι ο κάθε αντιπρόσωπος πουλάει σε όποιες τιμές του καπνίσει ή οτι ο Λαμπριανίδης δεν είναι επίσημος dealer της torco.

Μάλλον δεν απαντούν επισήμως στον κάθε τυχαίο που τους ρωτάει.Μία απλή πλοήγηση στο site τους, κατέδειξε αυτό:
http://www.torcousa.com/distributor.html

156 3.2
01-10-06, 14:29
Η εταιρεία του Κ.Λαμπριανίδη μου έστειλε τη κούτα με τα λάδια που είχα παραγγείλει την επομένη της κατάθεσης των χρημάτων όντως δε χρεώθηκα μεταφορικά, είχε επίσης μέσα μία τσάντα δώρο και να σημειωθεί ότι από την αρχή της παραγγελίας μέχρι το τέλος με ενημερώνανε με mail.

το μόνο αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι η μεταφορική που έπρεπε να παώ να τα παραλάβω ήταν στο τέλος του Καλοχωρίου......... φανταστήτε ότι εγώ μένω βασιλικά και εργάζομαι Θέρμη,δηλαδή στην άλλη άκρη :(

messiah
01-10-06, 14:55
Εγώ σταματάω εδώ επειδή πιστεύω οτι όσο το λιβανίζουμε κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό. Έχει εξαιρετικές τιμές για όλα σχεδόν τα βαλάντια και μεγάλη ποικιλία επιλογών. Αν ψάξεις , βρίσκεις φτηνά και καλά λιπαντικά όπως τα BP 5000 5W40.

johnmara
01-10-06, 15:18
... έπρεπε να παώ να τα παραλάβω ήταν στο τέλος του Καλοχωρίου...

Διονύση και εγώ νόμιζα ότι έπρεπε να τα παραλάβω από την μεταφορική και τους πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπαν ότι έχουν φορτωθεί και θα παραδίδονταν σπίτι μου (κέντρο Θεσ/νίκης).
Τελικά όντως το απογευματάκι (~16:00) ήρθε ένας τύπος με το κιβώτιο (δε ζήτησε επιπλέον χρέωση για την παράδοση).
Υπογράφοντας τη φορτωτική είδα ότι είναι σχετικά μικρού κόστους λιγότερο από 4 ευρώ για ένα κιβώτιο 12 μπουκαλιών.

Μήπως επειδή είσαι Βασιλικά και είναι εκτός Θεσ/νίκης δεν στο φέρανε σπίτι ή επειδή "προσφέρθηκες" να περάσεις από τη μεταφορική :?:

Επειδή συνήθως δουλεύω Σίνδο ή στα δυτικά το Καλοχώρι δεν με ενοχλεί, οπότε εάν θέλεις καμιά εξυπηρέτηση στο μέλλον στη διάθεσή σου.

ΥΓ. αφού ρε Διονύση κάνεις το Θέρμη - Σίνδο σε 3min 12sec :twisted: :twisted: :twisted:

RedLine
01-10-06, 16:08
... έπρεπε να παώ να τα παραλάβω ήταν στο τέλος του Καλοχωρίου...

Διονύση και εγώ νόμιζα ότι έπρεπε να τα παραλάβω από την μεταφορική και τους πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπαν ότι έχουν φορτωθεί και θα παραδίδονταν σπίτι μου (κέντρο Θεσ/νίκης).
Τελικά όντως το απογευματάκι (~16:00) ήρθε ένας τύπος με το κιβώτιο (δε ζήτησε επιπλέον χρέωση για την παράδοση).
Υπογράφοντας τη φορτωτική είδα ότι είναι σχετικά μικρού κόστους λιγότερο από 4 ευρώ για ένα κιβώτιο 12 μπουκαλιών.

Μήπως επειδή είσαι Βασιλικά και είναι εκτός Θεσ/νίκης δεν στο φέρανε σπίτι ή επειδή "προσφέρθηκες" να περάσεις από τη μεταφορική :?:

Επειδή συνήθως δουλεύω Σίνδο ή στα δυτικά το Καλοχώρι δεν με ενοχλεί, οπότε εάν θέλεις καμιά εξυπηρέτηση στο μέλλον στη διάθεσή σου.

ΥΓ. αφού ρε Διονύση κάνεις το Θέρμη - Σίνδο σε 3min 12sec :twisted: :twisted: :twisted:

Εμενα ενας νεαρος μου τα εφερε στην δουλεια μου, ολα καλα ηταν,εντος αττικης τα παραδιδουν door to door μαλλον, εχω παει και στο καταστημα τους στην Καλλιροης, αρκετα μεγαλη ποικιλια, οταν τους ρωτησα για τον e-shop μου ειπαν πως αυτοι δεν ασχολουντε σχεδον καθολου και το εχουν αναθεσει σε αλλους την διαχειρησει του site.