PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκινητο πολης. Ποιο

A l e x
19-07-06, 13:06
Τι θα διαλεγατε ως αυτοκινητο πολης ? Θελω αντικειμενικες αποψεις με γνωμονα την αισθητικη, , σερβις, αξιοπιστια και ασφαλεια.
Επειδη θα χρησιμοποιειται και απο αλλους, δεν μπορω ακαριαια να επιλεξω το πουντο. Πρεπει να σκεφτω και το Γιαρις, σιτροεν Ζ4 (λογω εκπληκτικης τιμης που προσφερεται), πεζω 207 , κλιο , σμαρτ forfour 1.3 . Θελω να ακουσω λογικες αποψεις και οχι συναισθηματικες :)

Dimitris/147TI
19-07-06, 13:10
Εγώ έχω ενα smart for 2, πολύ πρακτικό, πολύ οικονομικό, αλλα for 2, απο αυτά που σκέφτεσαι, yaris χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχει φίλος μου, πολύ οικονομικό, απροβλημάτιστο, οικονομικό.

Varypodaros
19-07-06, 13:11
ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SUZUKI SWIFT. ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΚΙΟΛΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΤΟ ΤΟΥΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, ΤΟ 207 ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΙΟ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΜΑΡΤ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΡΟΕΝ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ. ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ C1, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΘΗΝΙΑΡΙΚΟ. ΑΥΤΑ. ΣΟΥΙΦΤΑΚΙ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙ ΤΡΕΛΑ, ΕΧΕΙ ΧΩΡΟΥΣ, ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΤΑ 13 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ.

TIFOSI
19-07-06, 13:14
...yaris χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχει φίλος μου, πολύ οικονομικό, απροβλημάτιστο, οικονομικό.

Το οικονομικό που το είδες ρε Δημήτρη :?: Από τα ποιό ακριβά δεν είναι :?: :roll: Πάντως εγώ Alex θα κοίταζα και τα Aygo, C1, 107...και Panda...αυτά είναι "καθαρά" αυτοκίνητα πόλης :!: :!: :!:

A l e x
19-07-06, 13:17
C4 ηθελα να πω 8) , ναι ξερω δεν ειναι πολης απλα το δινουν σε ξεφτιλα τιμη και το εβαλα μαζι με αλλα.

Το σμαρτ εχει το κινητηρα της μιτσουμπισι οπως και πολλα αλλα τμηματα, αλλα κατασκευαστικα δεν ειναι τοσο στιβαρο.

Καλυτερα να πω κατηγορια supermini αντι για αυτοκινητο πολης. Εκει μπαινει και το γκραντε πουντο, 207, κλιο, σμαρτ, honda jazz, ετσι για να διευρυνουμε τις επιλογες.

JohnnyWalker
19-07-06, 13:21
Panda, Ypsilon θα ήταν για μένα οι πρώτες επιλογές!
Τα τρίδυμα δεν τα πολυσυμπαθώ...
Το Yaris είναι πραγματικά πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά θα έπρεπε να ήταν πιστεύω 1000-1500Ε πιο φθηνό....
Για το Smart δεν ξέρω κάτι.....

Δεν περιμένεις το Trepiuno? :D

Nikos120i
19-07-06, 13:23
Ψηφιζω Yaris!

ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλες θηκες για μικροαντικειμενα, καλη κατασκευη και σχεδιασμος και εκπληκτικος χωρος για τους πισω επιβατες! Το κοιταζε η κοπελα μου και μου εκανε πολυ εντυπωση.

Επισης ωραιο και φθηνο ειναι το VW Fox.

Aλλιως...Grande Punto!

Dimitris/147TI
...yaris χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχει φίλος μου, πολύ οικονομικό, απροβλημάτιστο, οικονομικό.

Το οικονομικό που το είδες ρε Δημήτρη :?: Από τα ποιό ακριβά δεν είναι :?: :roll: Πάντως εγώ Alex θα κοίταζα και τα Aygo, C1, 107...και Panda...αυτά είναι "καθαρά" αυτοκίνητα πόλης :!: :!: :!:

Οικονομικό, απο άποψη κατανάλωσης βενζίνης το λέω...

Ugo_Sivocci
Εγώ έχω ενα smart for 2, πολύ πρακτικό, πολύ οικονομικό, αλλα for 2, απο αυτά που σκέφτεσαι, yaris χωρίς δεύτερη σκέψη, το έχει φίλος μου, πολύ οικονομικό, απροβλημάτιστο, οικονομικό.
Ναι αλλα ξεχνας να αναφερεις το κοστος αποκτησης ενος smart for two καθως επισης την ευκολια με την οποια "σβουριζει" με το παραμικρο λογω μικρου μεταξονιου - μετατροχιου. Οσο για το yaris δεν θα το ελεγα και οικονομικο για την κατηγορια του με 8l/100Km σε ταξιδι. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εγω θα προτεινα ενα panda 4x4 το οποιο ειναι οικονομικοτατο και μπορεις να πας και καπου εκτος δρομου καποιο Σ/Κ ή στις διακοπες σου, αφηνοντας το "μεγαλο" στην ησυχια του για καποιες μερες. :wink:

Dimitris/147TI
19-07-06, 13:26
Ναι αλλα ξεχνας να αναφερεις το κοστος αποκτησης ενος smart for two καθως επισης την ευκολια με την οποια "σβουριζει" με το παραμικρο λογω μικρου μεταξονιου - μετατροχιου. Οσο για το yaris δεν θα το ελεγα και οικονομικο για την κατηγορια του με 8l/100Km σε ταξιδι. Αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εγω θα προτεινα ενα panda 4x4 το οποιο ειναι οικονομικοτατο και μπορεις να πας και καπου εκτος δρομου καποιο Σ/Κ.

Σβουρίζει ? Δεν μου έχει δώσει τέτοια εντύπωση, ούτε έχω καταφέρει να το σβουρίξω, ξέρεις πολλά αυτοκίνητα με 2.5 λίτρα να κάνουν Αθήνα, πόρτο-ράφτη-γέρακα και πάλι Αθήνα ? Κ το panda συμφωνώ είναι πολύ καλή επιλογή.

alfista
Το yaris είναι πανάκριβο. Σαν πολύ amaretti την είδανε οι Ιάπωνες. :?
Βασικά φίλε πρέπει να σκεφτείς τι πραγματικά χρειάζεσαι. Αν μιλάμε μόνο για ενδοαστικές μετακινήσεις δεν βλέπω λόγο να κοιτάς παραπέρα από μια Lancia Y ή ένα Panda αν σε ενδιαφέρει η πρακτικότητα. Από κει και πέρα το C4 αν και έβγαλε πολλά προβλήματα είναι από τα αγαπημένα μου.

Nasos29
Fiat Panda,πολύ εύχρηστο,οικονομικό,σχετικά φθηνή συντήρηση. Νομίζω πως είναι καλή η τιμή αγοράς του για αυτά που προσφέρει και είναι αυτό που λέμε : Aυτοκίνητο πόλης. Αυτό που ψάχνεις!
Τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου ενα Panda μόλις ενός έτους και βρήκα την υγειά μου! (Δεν παιδεύεται η Alfa μου πια να παρκάρει στα στενά του Παγκρατίου! :shock: )

Aretino
Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία ή να οριοθετήσεις σαφέστερα τις ανάγκες σου.Για παράδειγμα:
Μέχρι ποιό ποσό είσαι προσανατολισμένος να δαπανήσεις.
Τι διαστάσεις σε ενδιαφέρουν (για εύκολη εξεύρεση θέσης πάρκινγκ).Το C4 μπορεί, να έχει καλή τιμή αλλά οι διαστάσεις του μπορεί να μην βολεύουν στην πόλη.
Πετρέλαιο ή βενζίνη;
Το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά μέσα στην πόλη ή και για περιστασιακές αποδράσεις εκτός;

Από την 8ετή συμβίωσή μου με Punto 16V μπορώ να σου πω ότι είναι "τέρας αξιοπιστίας".Σε 180.000 χλμ μέχρι τώρα έχω αλλάξει δύο φορές δίσκο πλατώ (και αυτό γιατί στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ευπαθή τα γρανάζια).Κατά τα λοιπά σέρβις κάθε 15,000 χιλ. και αλλαγή ιμάντων προληπτικά κάθε 60.000χιλ.Δεν έχει "καεί" ούτε μία λάμπα μέχρι τώρα ενώ από τριγμούς τίποτα που να επιδεινώθηκε με την πάροδο του χρόνου.
Απο εμπειρία μου (μιας και Peugeot 106 rallye, 306,307,406 και 407 υπήρχαν ή υπάρχουν στο στενό οικογενειακό κύκλο) περίμενε συχνά ηλεκτρικά προβλήματα.

Cloverleaf
19-07-06, 13:40
Αφου αποκλείεις το Grande punto τότε το Lancia Y!
Γιατί όχι και το Panda..;
Το Yaris δε μου αρέσει. Προτιμώ τα clio και 207.

tem
19-07-06, 13:45
και το 107 καλό είναι νομίζω για την πόλη

Don Juan
19-07-06, 13:47
Εγώ έχω για αυτοκίνητο πόλης την Lancia Ypsilon.
Είμαι υπέρευχαριστημένος!
Απίστευτη ποιότητα κατασκευής-αποβλημάτηστα χλμ.
Αφού αντέχει την οδήγηση της αδελφής μου και δεν κάνει κιχ για μένα είναι το απόλυτο τεστ!! :lol:

Δες και το Πούντο και το Σουιφτ οποσδήποτε

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΡΙΣ!!!!
Το έχει ο αδελφός μου έχει τραβήξει τα πάντα με αυτό το σαράβαλο!

Dimitris/147TI
19-07-06, 13:54
Εγώ έχω για αυτοκίνητο πόλης την Lancia Ypsilon.
Είμαι υπέρευχαριστημένος!
Απίστευτη ποιότητα κατασκευής-αποβλημάτηστα χλμ.
Αφού αντέχει την οδήγηση της αδελφής μου και δεν κάνει κιχ για μένα είναι το απόλυτο τεστ!! :lol:

Δες και το Πούντο και το Σουιφτ οποσδήποτε

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΡΙΣ!!!!
Το έχει ο αδελφός μου έχει τραβήξει τα πάντα με αυτό το σαράβαλο!

Και εμένα το έχει φίλος μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένος....

Ξέρεις τι μου θυμίζεις τώρα ? κλασικό αντι-"αλφίστι"

Μακριαααα απο αλφαααα, έχει μια 156 η θεία μου και έχει τραβήξει τα πάνδεινα απο αυτόν τον ιταλικό κουβά !!!!

Mythos
19-07-06, 13:59
Αφου μιλάμε για αυτοκίνητο πόλης

τι μας ενδιαφέρει?

1)να καίει λίγο
2)να είναι μικρό για να χωράει παντού
3)Να έχει ελαστικό κινητήρα γιατι κυρίως θα κινείται με χαμηλες και μεσαιες ταχύτητες

στην κατηγορία πόλης είναι τα Chevrolet matiz,Citroen c1,Daihatsu cuore,Fiat 600/Panda,Ford Ka,Hyundai atos,Kia picanto,Mitsubishi colt,Nissan micra,Opel agila,Peugeot 107,Renault twingo,Smart,Subaru justy,Suzuki alto/wagon R,Toyota aygo,Vw fox
Μερικά είναι ορικά στα αυτοκίνητα πόλης λόγω διαστάσεων όπου στη πόλη ακόμη και 3 με 4 εκατοστά κάνουν διαφορά στο παρκάρισμα.
Το Atos πάντως που οδηγώ κατα διαστήματα είναι μια χαρα μέσα στην πόλη και έχει και καλό Aircondition

Τα συγκρίνεις και πέρνεις αυτό που σου καλύπτει καλύτερα τα βασικά κριτηρια ενός αυτοκινήτου πόλης

Don Juan
19-07-06, 13:59
Δεν με νοίαζει τι σου θυμίζει.
Εμένα το έχει ΚΑΙ η θέια μου αλλά ΚΑΙ ο αδελφός μου. Και οι δύο είναι απόλυτα δυσαρεστημένοι.
Αν δεν το πιστεύεις να σου δώσω τους αριθμούς κυκλοφορίας και των δύο.

Dimitris/147TI
19-07-06, 14:03
Δεν με νοίαζει τι σου θυμίζει.
Εμένα το έχει ΚΑΙ η θέια μου αλλά ΚΑΙ ο αδελφός μου. Και οι δύο είναι απόλυτα δυσαρεστημένοι.
Αν δεν το πιστεύεις να σου δώσω τους αριθμούς κυκλοφορίας και των δύο.

Ωραία ρε Σταύρο και στον Χρήστο έσκασε ο κινητήρας στην GT, στον άλλον η μπαταρία στην 156 τι πάει να πεί δλδ να μην αγοράσουμε ξανά αλφα ?

Αυτά είναι μεμονομένες περιπτώσεις και δεν σημαίνει οτι το γιάρις παύει να είναι καλό επειδή η θεία σου και ο αδελφός σου είναι δυσαρεστημένοι.

Εμένα ο φίλος μου ΚΑΙ φίλη μου που έχει παλαιότερο μοντέλο γιάρις, είναι υπερευχαριστημένοι. Άντε να βγάλουμε άκρη τώρα.

Μπορείς να πείς καλύτερα, ξέρετε παιδιά εμένα το έχει ο αδερφός μου και έχει παρουσιάσει αυτό και αυτό, όχι να αποτρέψεις τον άλλον να το αγοράσει.

Don Juan
19-07-06, 14:25
Ίσως να ακούστηκε κάπως αλλά θέλοντας να τονίσω το πόσο δυσαρεστημένοι είναι, εκνευρίστηκα με αυτά που έχουν τραβήξει.
Ξέχασα και η μητέρα της Μαρίας έχει γιαρις και ώρες ώρες της βγάζει κάτι βαρβάτες βλάβες €+1000. (Σε αυτό όμως έχει και κάποια δικαιολογία γιατί η μητέρα της Μαρία οδηγεί κάπως άτσαλα...............
http://www.io.com/~jgould/bmanor/charon.jpg

Dimitris/147TI
19-07-06, 14:27
:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Ok πάσο, μόνο μη με φάς :lol:

A l e x
19-07-06, 14:29
Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία ή να οριοθετήσεις σαφέστερα τις ανάγκες σου.Για παράδειγμα:
Μέχρι ποιό ποσό είσαι προσανατολισμένος να δαπανήσεις.
Τι διαστάσεις σε ενδιαφέρουν (για εύκολη εξεύρεση θέσης πάρκινγκ).Το C4 μπορεί, να έχει καλή τιμή αλλά οι διαστάσεις του μπορεί να μην βολεύουν στην πόλη.
Πετρέλαιο ή βενζίνη;
Το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά μέσα στην πόλη ή και για περιστασιακές αποδράσεις εκτός;

.

ΚΑταρχας , ακομα δεν εχουν επιτραπει τα ντιζελ...μηπως εχω χασει επεισοδια? Ρωταω γιατι εμενα εξωτερικο

Θα γινω πιο συγκεκρεμενος.

1. Αυτοκινητο πολης κατα βαση που ομως να μπορει να προσφερει και ενα σχετικα ανετο ταξιδι για 4 ατομα αν χρειαστει. Αυτο αποκλειει αυτοκινητα οπως το 107,aygo,smart for2 .Δηλαδη θα χρησιμοποιειται μεν κυριως στην πολη αλλα και εκτος, για αποδρασεις.

2. Τιμη μεχρι 13.500. Αν παω για 15-16 χιλιες φορες να παρω μια 147 μεταχειρισμενη ενος ετους.

3. Να ειναι ευχρηστο, ποιοτικο, με καλο σερβις, ασφαλες (θελω να εχει σωστα φρενα, αναρτησεις, στησιμο, μακρια απο κορεατικα κουβαδακια) να μην τρεχω ολη την ωρα για μικροπροβληματα. ΔΕΝ με απασχολει η αξια μεταπωλησης. Η καταναλωση δεν ειναι βασικο κριτηριο για μενα. Ολα καινε τα ιδια με 1 λιτρο πανω κατω αλλα εγω δεν κανω πολλα χιλιομετρα στην πολη ετσι και αλλιως.

Εχουμε μεχρι τωρα.

1. Yaris

2. Grande Punto

3. Lancia Ypsilon

4. Panda

5. Clio

6. Citroen C3

7. 207

8. Swift

9. Smart forFour

10. Honda jazz

Nα κανω και μερικα σχολια γενικα. Το γιαρις εμφανισιακα δεν με συγκινει, εχει ομως εκπληκτικο σερβις, ορους αγορας, εγγυησεις , τα παντα. Οτι καλυτερο απο αντιπροσωπεια στην Ελλαδα. Σαν αυτοκινητο δεν ξερω τι προσφερει απο ασφαλεια ομως

ΤΟ νεο πουντο μου αρεσει εμφανισιακα αρκετα, σερβις πιστευω θα τα βολεψω.Δε ξερω τεχνολογικα πως ειναι ο 1.4 με τους 95 ιππους, γενικα προτιμω κατι σε 16βαλβιδο.

Γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος με αυτην την επιλογη :?

Το Παντα δε μου γεμιζει το ματι σαν αυτοκινητο

Το 207 εχει αριστους χωρους αλλα ειναι λιγο καγκουροειδες στο σχεδιασμο

Το χοντακι εχει αριστη ποιοτητα και κινητηρα αλλα το ντιζαιν ειναι λιγο φλουφλικο

Καμια αλλη επιλογη ?

Dimitris/147TI
19-07-06, 14:34
Το lancia μου αρέσει πολύ και εμένα, αλλα μόνο οταν το οδηγάει γυναίκα και όχι ο sado.

To yaris έχει πέντε αστέρια όσον αφορά την ασφάλεια. + όλα αυτά που αναφέρεις. Που το καθιστούν μια πολύ καλή λογική επιλογή. Κάτι σαν golf.

To panda επίσης μου αρέσει, όπως και το punto, το clio είναι επίσης πολυ καλό.

Όποια απο αυτά τα 3 επιλέξεις πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος.

A l e x
19-07-06, 14:36
Επισης τωρα ειδα οτι το GRANDE PUNTO 1.3 90hp 16V DYNAMIC 3π το δινει 15650 ευρω! Γιατι ρε παιδια? Ελεος... :evil:

...
GRANDE PUNTO 1.3 90hp 16V ΕΜΟΤΙΟΝ 3π 16850 ...ΕΛΕΟΣ ρε ΦΙΑΤ :evil:

Don Juan
19-07-06, 14:37
To yaris έχει πέντε αστέρια όσον αφορά την ασφάλεια. + όλα αυτά που αναφέρεις. Που το καθιστούν μια πολύ καλή λογική επιλογή. Κάτι σαν golf.

Τώρα αυτό που είπες το είπες σαν προσόν;;; :lol: :lol:

Don Juan
19-07-06, 14:40
Το lancia μου αρέσει πολύ και εμένα, αλλα μόνο οταν το οδηγάει γυναίκα και όχι ο sado.

Γιατί;;; Και εγώ είμαι πολύ όμορφος!! :D :lol:

Mythos
19-07-06, 14:44
Φίλε Alex σε πληροφορώ ότι το νέο Panda είναι το πιο καλοκατασκευασμένο και στιβαρό αυτοκίνητο στην κατηγορία του
Η ολή κατασκευή εσωτερικά και μηχανικά είναι ένα κλικ πάνω από τον ανταγωνισμό.
Και με έναν καταπληκτικό πετρελαιοκινητήρα σκέτο διαμάντι

Dimitris/147TI
19-07-06, 14:46

Τώρα αυτό που είπες το είπες σαν προσόν;;; :lol: :lol:

:victory: Καλό αυτοκίνητο μέχρι εκεί. Κάτι το οποίο μπορεί να το οδηγήσει μέχρι και η γιαγιά μου. Απλά μπαίνεις μέσα και το οδηγάς, κάνεις την δουλειά σου, απλό μέσο μεταφοράς δλδ, κάτι σαν το μετρό,τον ηλεκτρικό,το τράμ, γκολφ.

Mythos
19-07-06, 14:47
Το νέο G.Punto και Clio νομίζω ότι έχουν ξεφύγει από την κατηγορία πόλης με το μήκος τους να είναι παραπάνω από 4μ

twincam
Με τα κριτήρια που έβαλες για μένα είσαι μεταξύ G.Punto, Yaris, Honda Jazz

Το Smart ForFour είναι εκτός παραγωγής, μονο σε stock ότι βρείς. To Mitsubish Colt που είναι το ίδιο αυτοκίνητο ειναι ακόμα διαθέσιμο και φτηνό αλλά δεν το είδα στην λίστα σου.
Το Clio δεν μου αρέσει ενώ το 207 είναι κάγκουρας... στις φωτό φαίνεται καλύτερο το είδα προχτές από κοντά και αηδίασα... (άσε που δεν στρίβει σαν το 206 με τον ημιάκαπτο που έβαλαν πίσω)
Το C3 έχει ελεηνή ποιότητα κατασκευής.

Το Honda είναι πολύ καλό και πρακτικό αλλά λίγο ακριβό.
Το Yaris είναι επίσης ακριβό. Την πιθανή αξιοπιστία την έχεις προπληρώσει.
Το Lancia είναι κούκλα και καλοφτιαγμένο αλλά δεν
είναι για ταξίδι με 4 άτομα.

Προσωπικά νομίζω οτι στο Punto. θα κατέληγα
Ασφαλέστατο, καλό στρίψιμο ,
καλή τιμή, καλή κατανάλωση,
ευρύχωρο, 5 χρονάκια εγγύηση
Πανέμορφο και φρέσκο.

Aretino
Επισης τωρα ειδα οτι το GRANDE PUNTO 1.3 90hp 16V DYNAMIC 3π το δινει 15650 ευρω! Γιατι ρε παιδια? Ελεος... :evil:

...
GRANDE PUNTO 1.3 90hp 16V ΕΜΟΤΙΟΝ 3π 16850 ...ΕΛΕΟΣ ρε ΦΙΑΤ :evil:

Γιατί είναι ο κορυφαίος ντηζελοκινητήρας στα 1300 κυβικά.Και αν δεν μένεις στο λεκανοπέδιο ή στη Θεσσ/νικη επιτρέπεται να αγοράσεις πετρέλαιο (και να μπάινεις στην Αθήνα περιστασιακά χωρίς να σου μιλά κανείς).Αν βέβαια μένεις Αθήνα ατύχησες.
Από τις επιλογές σου μέχρι στιγμής θα συνηγορούσα για το για G. Punto.Έστω και βενζινοκίνητο.Πληροί τις περισσότερες προϋποθέσεις από αυτές που θέτεις.Και είναι και μοναδικό σε ποιότητα κύλισης (πράγμα σημαντικό για τις εκτός πόλεως αποδράσεις).

Don Juan
19-07-06, 15:06

Μέγα λάθος! Με την Lancia πήγα το Πάσχα στο εξοχικό μου (Αρχ. Ολυμπία) και μέσα ήταν εγώ(2.06μ), ο πατέρας μου (1.97μ), ο αδελφός μου (1.95μ) και η αδελφή μου (1.85.μ) και φτάσαμε ξεκούραστα και άνετα.

A l e x
19-07-06, 15:08
Α ειναι ντιζελ ?? :shock: τοτε η τιμη για το ντιζελ ειναι 100% φυσιολογικη! Εγω μενω Αθηνα αρα παω σε βενζινοκινητο :oops:

Το Κολτ δεν μου αρεσει. Εχει χαλια ορατοτητα απο μεσα ...

Το Παντα εστω και αν ειναι τοσο καλο κατασκευαστικα, η ιπποδυναμη του δεν με καλυπτει.

xristos69
19-07-06, 15:33
Μέγα λάθος! Με την Lancia πήγα το Πάσχα στο εξοχικό μου (Αρχ. Ολυμπία) και μέσα ήταν εγώ(2.06μ), ο πατέρας μου (1.97μ), ο αδελφός μου (1.95μ) και η αδελφή μου (1.85.μ) και φτάσαμε ξεκούραστα και άνετα.

Μα τι σόι ειστε εσείς!!!? :o :shock: :lol:

twincam
19-07-06, 15:33

Οταν το είχα δει στην αντιπροσωπία μου είχε φανεί πολύ μικρό για τις πίσω θέσεις.
Καταπληκτική ποιότητα, υλικά , στύλ... αλλά μικρό.

Δυστιχώς τότε δεν έιχε βγεί το Musa γιατί θα το είχα προτιμήσει σίγουρα, και το ήθελα αυτόματο ( δεν είχε βγεί ακόμα το DFN)
οπότε πήρα Punto.... το ήθελα πολύ το Lancia βέβαια... αλλά...

Don Juan
19-07-06, 15:37
twincam: Κι όμως είναι πολύ μεγάλο μέσα. Να φανταστείς μαζί με το Scoda Superb είναι το μοναδικό αυτοκίνητο που δεν χρειάζεται να βάλω τέρμα πίσω το κάθισμα του οδηγού για να χωρέσω! Για μένα τα μεγαλύτερα ατού του είναι οι χώροι του, η ποιότητα κατασκευής, εμφάνιση, αξιοπιστία.

xristos69: Το τρώμε όλο το φαί μας και ψηλώνουμε! :lol:

Goode Chris
19-07-06, 16:27
Πολύ καλές εντυπώσεις από Citroen C3 1.1. Μέχρι τα 80χλμ γκαζώνει σα διαβολάκι, δε μασάει και πολύ με το κλιματιστικό όλη την ώρα ανοιχτό. Παρκάρισμα μια χαρά. Χωράνε άνετα 4 άτομα για ταξίδι και τα πράγματά τους! Ίσως και μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ από την 147 μου. Έχω δεί μέχρι και 180 στο ψηφιακό κοντεράκι του και δε ζητάει ούτε πίνει σταγόνα. Το έχει η κοπελιά μου και ακόμα στα νησιά το έχουμε λιώσει και δε μασάει μία, είναι και ψηλό περνάει τα πάντα όπως έρχεται. Εντάξει από ποιότητα κατασκευής απλά ικανοποιητική αλλά σκεψου πόσα το πληρώνεις. Το μοτεράκι δε ζητάει τίποτα και τα σέρβις του γίνονται στα προγραμματισμένα χρονικά διαστήματα μόνο. Αλλά μόνο για χιλιαράκι πιστεύω είναι πολύ καλή αγορά. Επίσης μέχρι τα 60,000 το μόνο που έχει αλλαχθεί και χρειαστεί ήταν τα λαστιχάκια του.

tem
19-07-06, 16:29
Lancia Y και Fiat Panda και μικρά και ποιοτικά

tem
19-07-06, 16:35
γενικά υπάρχουν μικρά που είναι ουσιαστικά μόνο για μετακινήσεις μέσα στην πόλη (π.χ smart , 107) και μικρά που είναι και για μετακινήσεις εκτός πόλης (π.χ.Lancia).

147cuore
19-07-06, 17:17
Πιστεύω πως το Swift είναι καλό για το κόστος του.
Δοκίμασε να κάνεις ενα τεστ drive και πάρε αυτό που σε βολεύει 8)
Πριν αγοράσεις, δές πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά και το service.

A l e x
19-07-06, 17:33
τρεφω μια αντιπαθεια για τα σουζουκι, ειμαι προκατειλημενος :)

Μεχρι τωρα κλεινω προς το Γιαρις ως μια πολυ λογικη λυση. Καλο για την πολη αλλα και ανετο για ενα ταξιδι αν χρειαστει.

Το πουντο με μικρη διαφορα ερχεται δευτερο.

xdream
19-07-06, 17:37
Εχω ενα pUnto Sporting και ειμαι μια χαρα... Ωραιο , ανετο, 6ρι σασμαν, τζαμι....

Mythos
19-07-06, 17:39
Πιστεύω πως το Swift είναι καλό για το κόστος του.
Δοκίμασε να κάνεις ενα τεστ drive και πάρε αυτό που σε βολεύει 8)
Πριν αγοράσεις, δές πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά και το service.

Το καινούριο Swift το αγόρασε ο κολλητός μου και το εχω οδηγήσει πολλές φορές και εντός πόλης και σε ταξίδι.
Καλές επιδόσεις,στρίβει πολύ καλά,έχει καλό τιμόνι,πολύ όμορφο ΄ξεφεύγει από το κλασσικό γιαπωνέζικο look εσωτερικά τουλάχιστον
καλοί χώροι,
μέτρια φρένα (ταμπούρα πίσω) ηλεκτρικό γκάζι με μεγάλο ''τζόγο'' αργει πολύ να αρπάξει ενώ έχει δυναμη το μοτέρ, κακό σασμάν

το καινούριο με τα 102 άλογα και το μοτέρ 1.500 κυβικών δεν ξέρω πόσο καλύτερο/ίδιο θα είναι...

Πάντως είναι πολύ τίμιο στα λεφτά του.

ck147
19-07-06, 19:52
Πιστεύω πως το Punto είναι το καλύτερο στην κατηγορία πόλης γιατί συνδυάζει ποιότητα, χώρους και τεχνολογία που έχουν και τα άλλα μικρά βέβαια αλλά δεν έχουν το απίστευτο design του Punto.
Παρεπιπτόντως διάβασα στους 4Τ μια συνέντευξη του Τζουτζάρο και έλεγε οτι τα σχέδια του Punto δεν τα πούλησε στη FIAT αλλά τα έδωσε δωρεάν :)

spiderman
19-07-06, 20:43
lancia Y momo design 14000euro πορτοκαλι-μαυρο ματ,με διχρωμο κιτρινο μαυρο εστερικο και μπεζ οργανα με νικελωμενες ενδειξεις...και εχεις οτι πιο κυριλε,σικ,πολυτελες,ιταλικης κλασσης αυτοκινητο....

Dimitris/147TI
19-07-06, 21:03
lancia Y momo design 14000euro πορτοκαλι-μαυρο ματ,με διχρωμο κιτρινο μαυρο εστερικο και μπεζ οργανα με νικελωμενες ενδειξεις...και εχεις οτι πιο κυριλε,σικ,πολυτελες,ιταλικης κλασσης αυτοκινητο....

...για γυναίκα με προσωπικότητα... 8)

tonionio
19-07-06, 21:05

Και γω θελω ενα!:DDD

Οντως συμφωνω και γω ειναι απιστευα πρακτικο και οικονικο...
Το μονο που μην την σπαει ειναι οτι ειναι λιγο κουβαδακι...
Ειμαι με το σμαρτ της κοπελας μου στο φαναρι της Αγιας Βαρβαρας και παω να βγω μεσογειων για Αθηνα και τυπος με ιμπιζα το παιζει ιστορια και καλα γρηγορος...Και κατι ειπε για κουβα κλπ...Α ρε λεω...Να χα την δικια μου μαζι...

Τεσπα..Τον εγραψα και εφυγα..Παραμενει απιστευτο εγραλειο το σμαρτακι!:D

Jean Baphist
19-07-06, 21:23
περιμενε το νεο fiat panda sport!

Thunder
19-07-06, 21:39
Grande Punto να παρεις.Να χτυπησεις το 16ν αλλα οχι το Sporting.K θα σου ρθει πιο φθηνο κ ειναι κ πολυ κυριλε.Πολυ all around αμαξι.Για οποια χρηση θελεις...

dj_petrosX
19-07-06, 21:54
Το νέο G.Punto και Clio νομίζω ότι έχουν ξεφύγει από την κατηγορία πόλης με το μήκος τους να είναι παραπάνω από 4μ
:iagree:
swiftακι γιατι ειναι μικρουλι και κουκλακι! :)
Αν και πανω κατω ολα τα ιδια ειναι...
Δεν διαλεγεις αναμεσα σε Ζ4-BOXTER, σε αυτοκινητα πολης διαλεγεις...
Παρε την καλυτερη προσφορα,κοιτα να εχει καλη εγγυηση και σερβις και μην ασχολεισαι παραπανω.. 8)

ΥΓ.αν ησουνα γυναικα θα σου ελεγα αβλεπι lancia y.Στυλ και κομψοτητα made in italy! :)

chris 146
20-07-06, 00:25
Θα έλεγα το seisento και μάλιστα το 900 cc αλλά έχει σταματήσει να το παράγει (?????) όμως πολύ καλό είναι και το νέο fiat panda

NIKOLAOS
20-07-06, 05:18
[quote=twincam]Το Lancia είναι κούκλα και καλοφτιαγμένο αλλά δεν

Οταν το είχα δει στην αντιπροσωπία μου είχε φανεί πολύ μικρό για τις πίσω θέσεις.
Καταπληκτική ποιότητα, υλικά , στύλ... αλλά μικρό.
quote]

Την έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 χρόνια είναι οικονομική πάρα πολύ πολυτελείς και χτυπάω ξύλο παρόλο που είναι
από τις πρώτες δεν έχει βγάλει τίποτα...
Βέβαια είναι ακριβή σαν αγορά αφού με λίγα έχτρα την πλήρωσα 13000 για 1,2 κυβικά.
Ταξίδι πάει ανετότατα και σου δίνει την αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου!!

Don Juan
20-07-06, 09:51
Την έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 χρόνια είναι οικονομική πάρα πολύ πολυτελείς και χτυπάω ξύλο παρόλο που είναι
από τις πρώτες δεν έχει βγάλει τίποτα...
Βέβαια είναι ακριβή σαν αγορά αφού με λίγα έχτρα την πλήρωσα 13000 για 1,2 κυβικά.
Ταξίδι πάει ανετότατα και σου δίνει την αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου!!

Εγώ για το 1,4 πλήρωσα 12.500 :P

alfetta
20-07-06, 11:31
μιας και όλοι καταθέτουν απόψεις
θα θέσω το ακόλουθο [ρητορικό] ερώτημα:

Τί ψάχνεις ακριβώς??

εδώ και 2 χρόνια έχουμε στον στόλο της οικογένειας ένα twingo 8v το οποίο αγοράστηκε μτχ και είναι μοντ.2001.
οικονομοτεχνικά:
το πήραμε 6χιλ.€
τώρα γράφει 50.000χλμ.
απολογισμός στα 30,000 λάδια-φίλτρα-μπουζί [1ο service!!!]
στα 50.000 "μεγάλο" service τα παραπάνω + ιμάντες + μπαταρία + υαλοκαθαριστήρες κλπ αναλώσιμα
είχε προηγηθεί ένας έλεγχος και λάδια-φίλτρο στα 18.000
κόστος συντήρησης μέχρι τώρα <600€.
+500€ ζάντες αλουμινίου 15" και λάστιχα
ούτε τακάκια δεν θέλει ακόμη!

κόστος χρήσης: 2.800€ σε καύσιμα . υπολογισμένα με την μέγιστη κατανάλωση 9lt/100 km κι 1€/λτ
μείωση αξίας στην πιάτσα 1.500€

άρα κόστος ανά διανυθέν χλμ 0,168

χρηστικά:
είναι σβέλτο [ελαφρύ, γαρ] χωράει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, χωράει όπου 1 1/2 Smart , είναι Α-Ν-Ε-Τ-Ο [γαλλική παραδοσιακή άνεση]

τι θα άλλαζα?
ίσως ένα μαμά 1,4 μοτερ με 95αλογάκια να είναι μια καλή επιλογή και ένα σετ 15% [οχι παραπάνω] σκληρότερων αναρτήσεων
και μία γυάλινη οροφή XXL που θέλω να κάνω δώρο στην γυναίκα μου. [Ναι! και αυτό δικό της είναι! :( ]

και ΔΕΝ το δίνω! μέχρι να λειώσει! [εκτός κι αν βρώ ένα initiale με την ηλιοροφή στάνταρ]

Τώρα, όμως, παίρνω κι ένα SMART for 2 [δικό μου! :lol: ]
παρόλο που δεν το "συμπαθώ" οδηγικά. ούτε το BRABUS, που θα το έλεγα έως και επικίνδυνο...]
βρήκα ένα μτχ σε πολύ λογικά χρήματα και στην ουσία αυτοχρηματοδοτούμενο.
- 7λτ/100χλμ σε σχέση με την alfa μου
- 1,5λτ/100χλμ σε σχέση με τον Τουϊνγουλα

μας "βγάζουν" τα 100€ της δόσης.

αν στο άτυπο ισοζύγιο
- αφαιρέσω το άγχος παρκαρίσματος, και τις 100άδες αλλαγές ταχύτητας στο πηγαιν'-έλα σπίτι-δουλεια-δουλειά-δουλειά-σπίτι
+ προσθέσω το advertising effect αφου θα γίνει έγχρωμο και το ότι είναι και cabrio
τότε είναι κελεπούρι!

Δεν παίρνω καινούριο αφού έχει γεμίσει η Αγορά, και δεν "χώνω" ούτε ένα € για accessorizing!
είναι Εργαλείο.

υγ. πωπω! πάλι έκθεση έγραψα ο π :love:
μήπως είμαι μία κατηγορία μόνος μου? :? 8)

alkaios75
20-07-06, 11:41
smart for 2 δαγκωτο! ειναι ο,τι ποιο οικονομικο μπορεις να παρεις και χωραει παντου! ειναι σαν μια μεγαλη μηχανη!

Aretino
20-07-06, 12:02
Οι οδηγοί smart for 2 προσέξτε μόνο μην τρακάρετε με ποδήλατο.Γιατί μπορεί να θέσετε σε κίνδυνο τη σωματική σας ακεραιότητα. :P :P :P

Dimitris/147TI
20-07-06, 12:07
Οι οδηγοί smart for 2 προσέξτε μόνο μην τρακάρετε με ποδήλατο.Γιατί μπορεί να θέσετε σε κίνδυνο τη σωματική σας ακεραιότητα. :P :P :P

AXAXXAXA,δεν θα σε πετύχω σε κανα φανάρι :?:

Εκεί να δείς τσάι που θα σου ρίξω, τσάι με δόσεις :roll:

Aretino
20-07-06, 12:11

Mε τι;Με τη ραπτομηχανή που έχεις για μοτέρ; :lol: :lol: :lol: Θα σε πάρω άνετα ακόμα και με το seicento sporting της γυναίκας μου. :D :D

Dimitris/147TI
20-07-06, 12:13

Mε τι;Με τη ραπτομηχανή που έχεις για μοτέρ; :lol: :lol: :lol: Θα σε πάρω άνετα ακόμα και με το seicento sporting της γυναίκας μου. :D :D

Άνοιξες πόλεμο φίλε aretino, φέρε το sei να το τσαγιάσω με όλες τις ταχύτητες,απο στάση μέχρι ρεπρίζ :D 8)

Aretino
20-07-06, 12:17

Άνοιξες πόλεμο φίλε aretino, φέρε το sei να το τσαγιάσω με όλες τις ταχύτητες,απο στάση μέχρι ρεπρίζ :D 8)

Ωχ όχι!!Don't hit me mother, please!!Παραδίνομαι. :cry: :cry: :cry:
Kαι άν το sei φοράει τουρμπισμένη από punto 1,2 8V;;Aν λέμε. :wink:

alfetta
20-07-06, 12:32

όπως προείπα ΔΕΝ το συμπαθώ, οδηγικά.
κάποιες εκδόσεις μάλιστα τις θεωρώ έως και επικίνδυνες.
πάντα σε σχέση με το μυαλό του καθενός, έτσι?

και είχα την ίδια με εσένα άποψη περί ασφάλειας.

όμως φίλε μου ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΑ!
έτυχε την ημέρα που πήγα στον Λαϊνόπουλο για να "κλείσω" μία δουλίτσα να δω ένα For 2 που την είχε "φάει" στον εμπρός αριστερό τροχό [= κλαδεμένο McPherson αρνητικό κάμπερ 90 μοίρες] και στην πόρτα του οδηγού, εν συνεχεία είχε φέρει τούμπα 360+ μοίρες [λιλίδια η γυάλινη οροφή] και όταν το προσπάθησα η πόρτα του οδηγού άνοιξε με 1 δάχτυλο!!!! και ας είχε κλίση σε σχέση με το κατακόρυφο 45 μοίρες.
το κάθισμα της οδηγού ΑΘΙΚΤΟ. και η κολώνα του τιμονιού και τα πενταλ στην θέση τους.
φορούσε βέβαια ζώνη και την γλύτωσε με 2-3 ράμματα από τα γυαλιά στο μέτωπο.
ΦΥΣΙΚΑ ξαναπήρε for 2.

απ'ότι μου είπαν -μεταξύ σοβαρού κι αστείου- θα το βάλουν σε πλεξιγκλάς για τους δυσπιστους...

Τωρα για αυτούς που το παίρνουν, το φορτώνουν σκι και ανεβαίνουν στον Παρνασσό τι να πω?
Αφού την γλυτώνουν ή ικανότητες διαθέτουν ή κωλοφαρδία!

Aretino
20-07-06, 12:46

όπως προείπα ΔΕΝ το συμπαθώ, οδηγικά.
κάποιες εκδόσεις μάλιστα τις θεωρώ έως και επικίνδυνες.
πάντα σε σχέση με το μυαλό του καθενός, έτσι?

και είχα την ίδια με εσένα άποψη περί ασφάλειας.

όμως φίλε μου ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΑ!
έτυχε την ημέρα που πήγα στον Λαϊνόπουλο για να "κλείσω" μία δουλίτσα να δω ένα For 2 που την είχε "φάει" στον εμπρός αριστερό τροχό [= κλαδεμένο McPherson αρνητικό κάμπερ 90 μοίρες] και στην πόρτα του οδηγού, εν συνεχεία είχε φέρει τούμπα 360+ μοίρες [λιλίδια η γυάλινη οροφή] και όταν το προσπάθησα η πόρτα του οδηγού άνοιξε με 1 δάχτυλο!!!! και ας είχε κλίση σε σχέση με το κατακόρυφο 45 μοίρες.
το κάθισμα της οδηγού ΑΘΙΚΤΟ. και η κολώνα του τιμονιού και τα πενταλ στην θέση τους.
φορούσε βέβαια ζώνη και την γλύτωσε με 2-3 ράμματα από τα γυαλιά στο μέτωπο.
ΦΥΣΙΚΑ ξαναπήρε for 2.

απ'ότι μου είπαν -μεταξύ σοβαρού κι αστείου- θα το βάλουν σε πλεξιγκλάς για τους δυσπιστους...

Τωρα για αυτούς που το παίρνουν, το φορτώνουν σκι και ανεβαίνουν στον Παρνασσό τι να πω?
Αφού την γλυτώνουν ή ικανότητες διαθέτουν ή κωλοφαρδία!

Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.Απλά είμαι επηρρεασμένος από τις λιλιπούτειες διαστάσεις του και από κάτι κουφιοκέφαλους που το πηγαίνουν όσο πάει στην Αθηνών -Κορίνθου.Είναι μάλλον ψυχολογικό το θέμα.Κάποιες φορές που αναγκάστηκα να ταξιδέψω με το sei της γυναίκας μου σε εθνική οδό (παρότι κάνει άνετο ταξίδι) ήμουν με την ψυχή στο στόμα.Σκεφτόμουν πως αν μου πέσει τίποτα επάνω μου..... κλάφτα Χαράλαμπε.Πέρα από την πλάκα το smart θα το σκεφτόμουν και γω σαν επιλογή, αν μπορούσα να ανεχθώ την τσιμπιμένη τιμή του (ακόμα και σαν μεταχειρισμένο) και αν ζούσα στο κολαστήριο που λέγεται Αθήνα.Αλλά επ'ουδενί λόγο θα πέρναγα τα όρια της Ελευσίνας.

Thanasis
20-07-06, 13:37
Τι θα διαλεγατε ως αυτοκινητο πολης ? Θελω αντικειμενικες αποψεις με γνωμονα την αισθητικη, , σερβις, αξιοπιστια και ασφαλεια.
Επειδη θα χρησιμοποιειται και απο αλλους, δεν μπορω ακαριαια να επιλεξω το πουντο. Πρεπει να σκεφτω και το Γιαρις, σιτροεν Ζ4 (λογω εκπληκτικης τιμης που προσφερεται), πεζω 207 , κλιο , σμαρτ forfour 1.3 . Θελω να ακουσω λογικες αποψεις και οχι συναισθηματικες :)

Εγώ θα έπαιρνα yaris, διότι έρχεται με 6 χρόνια εγγύηση αν δεν απατώμαι και την αξιοπιστία της toyota.

alfista
20-07-06, 13:58
Εγώ θα έπαιρνα yaris, διότι έρχεται με 6 χρόνια εγγύηση αν δεν απατώμαι και την αξιοπιστία της toyota.

Και τα ιταλικά συνοδεύονται από 5 χρόνια εγγύηση σε μηχανικά και ηλεκτρικά και την αξιοπιστία της FIAT στα μικρά. :wink:

Thanasis
20-07-06, 20:06

Και τα ιταλικά συνοδεύονται από 5 χρόνια εγγύηση σε μηχανικά και ηλεκτρικά και την αξιοπιστία της FIAT στα μικρά. :wink:

Συμφωνώ αλλά επιμένω στο yaris, έχω προσωπική εμπειρία από το τελευταίο μοντέλλο και πιστεύω πως είναι πρακτικό. καλοκατασκευασμένο, με πολύ καλό κινητήρα 1.3 :)

Mythos
20-07-06, 20:23
Όταν μιλάμε για ένα αυτοκίνητο καθαρά για χρήση πόλης νομίζω πως πρέπει να κοιτάμε το πόσο οικονομικό θα είναι
και πόσο ευκολοδήγητα μέσα στην κίνηση της πόλης. Λογικά πάμε σε ένα όχημα κοντά στα 1.100 κυβικά και σχετικά μικρό και ελαφρύ.
Οχήματα όπως το Atos,Matiz,C1,207,Picanto και ειδικά τα Κορεάτικα τα οποία κάνουν μια χαρά την δουλειά τους μέσα στην πόλη και είναι και πολύ οικονομικά τόσο στην κατανάλωση όσο και στη συντήρηση τους.

Το Smart for2 θα το απορρίψω για έναν μόνο λόγω, είναι καθαρά 2θέσιο κατα τ'αλλα νομίζω ότι είναι η κορυφαία λύση για μετακίνηση στην πόλη.

Thanasis
20-07-06, 20:28
Όταν μιλάμε για ένα αυτοκίνητο καθαρά για χρήση πόλης νομίζω πως πρέπει να κοιτάμε το πόσο οικονομικό θα είναι
και πόσο ευκολοδήγητα μέσα στην κίνηση της πόλης. Λογικά πάμε σε ένα όχημα κοντά στα 1.100 κυβικά και σχετικά μικρό και ελαφρύ.
Οχήματα όπως το Atos,Matiz,C1,207,Picanto και ειδικά τα Κορεάτικα τα οποία κάνουν μια χαρά την δουλειά τους μέσα στην πόλη και είναι και πολύ οικονομικά τόσο στην κατανάλωση όσο και στη συντήρηση τους.

Το Smart for2 θα το απορρίψω για έναν μόνο λόγω, είναι καθαρά 2θέσιο κατα τ'αλλα νομίζω ότι είναι η κορυφαία λύση για μετακίνηση στην πόλη.

Σωστά... Βέβαια ένα mini (Segment A - Atos, Matiz, C1) δεν χρειάζεται κινητήρα > 1000cc για να κινηθεί αξιοπρεπώς αλλά έχει και κατα κανόνα μικρούς χώρους. Αντιθέτως ένα supermini (Segment B - 207, Yaris, C3, ...) έχει μεγαλύτερους χώρους αλλά και την δύναμη να κάνει περιαστικά ταξίδια αν οι συνθήκες το απαιτούν ...

nasos
20-07-06, 20:32
κανα γαλλικο η ελαφρως μεταχει γερμανικο.

alkaios75
21-07-06, 10:56
ρε παιδια το smartακι ειναι για να πηγαινεις πολυ πολυ οικονομικα και να παρκαρεις μεσα στο κεντρο της Αθηνας! για τιποτε αλλο! σιγα μην το παρεις να πας Θεσ/νικη! για μεσα στο κεντρο της Αθηνας ομως ειναι το καλυτερο οχημα μετα την μηχανη. Ομως τετοια ζουγκλα που ειναι η Αθηνα η μηχανη ειναι πολυ εως παρα πολυ επικυνδινη κι ετσι το smartακι κατεχει την πρωτη θεση σαν μεσο μεταφορας για την Αθηνα (προσωπικη γνωμη).

Mythos
21-07-06, 11:05
Επίσης τo C1 με τα 68Hp νομίζω ότι είναι και αρκετά σβέλτο και τα Γαλλικά νομίζω έχουν καλή φήμη για ελαστικούς κινητήρες

alkaios75
21-07-06, 11:09
ανακληση στα yaris

http://news.ert.gr/7/244840.asp

147cuore
21-07-06, 11:19
ρε παιδια το smartακι ειναι για να πηγαινεις πολυ πολυ οικονομικα και να παρκαρεις μεσα στο κεντρο της Αθηνας! για τιποτε αλλο! σιγα μην το παρεις να πας Θεσ/νικη! για μεσα στο κεντρο της Αθηνας ομως ειναι το καλυτερο οχημα μετα την μηχανη. Ομως τετοια ζουγκλα που ειναι η Αθηνα η μηχανη ειναι πολυ εως παρα πολυ επικυνδινη κι ετσι το smartακι κατεχει την πρωτη θεση σαν μεσο μεταφορας για την Αθηνα (προσωπικη γνωμη).

Εγώ που είδα Smart ForTwo με ελληνικές πινακίδες εδώ στο Reading, UK μπορώ να πώ οτι το Smart φτάνει μέχρι Αγγλία !!!
Πάντως για Αθήνα λέει η ενα Picanto ή ένα Atos . Αν χαλάσουν, τα πετάς και πέρνεις άλλο.

Άμάξι με good value for money είναι το Lada Aquarius. Δεν στο κλέβει κανένας! :lol: :lol:

a_force
21-07-06, 14:51
Το Matiz έχει καταπληκτικούς χώρους! Χωράνε 4 άτομα υπέρ-άνετα. Πολύ καλό αυτοκίνητο πόλης με δυνατότητα για ταξίδια και εξαιρετικό value for money είναι το Micra, που έχει και φοβερά μοτέρ, ακόμη και το 1.2... Πολύ καλός εξοπλισμός ακόμη και της βασικής έκδοσης, δε μ' αρέσουν τα υλικά μέσα, άσχετα αν δε θα χαλάσουν ποτέ...
Το Jazz είναι απίστευτο αυτοκίνητο. Απίστευτοι χώροι, τρομερή ποιότητα (όχι τόσο των υλικών) , πολύ καλός εξοπλισμός, πολύ ευκολοοδήγητο και οικονομικό. Το έχει φίλος (το CVT) και συνέχεια μ' ευχαριστεί που τον απέτρεψα να πάρει C2... Σε χώρους είναι πολύ μεγαλύτερο από το 3θυρο Stilo που επίσης έχει. Έχει επίσης καταπληκτικές δυνατότητες ρύθμισης των καθισμάτων, που όμως είναι κουραστικά στο ταξίδι...
Το Swift έχει πολύ όμορφο εσωτερικό.
Το Daihatsu Sirion έχει εξαιρετικούς χώρους και είναι σαν playmobil μέσα.
Για τη χρήση που φτιάχτηκε θεωρώ ότι το Fortwo είναι καταπληκτικό.
Το Fiesta με την τρέχουσα προσφορά (χωρίς ΦΠΑ) έχει εξαιρετική τιμή και είναι καλό σε όλα, αν και έχει βγάλει προβληματάκια.

Τελικά το ερώτημα "ποιο αυτοκίνητο" είναι πολύ δυσκολότερο από το "ποια Alfa"...!!!

johnmara
21-07-06, 22:45
Για μεταχειρισμένο πάντως προτείνω Seicento 1.1 (με A/C).
Προσωπικά (αν και το αγόρασα για τη γυναίκα, το χειμώνα το κυκλοφορώ κατά 80% εγώ):
Άπειρα δρομολόγια μέσα στη Θεσσαλονίκη.
Μετακινήσεις μέχρι 100km στους γειτονικούς νομούς.
Supermarket με την οικογένεια (έχω ένα παιδί) και το πολύ-πολύ να ρίξω και το μισό κάθισμα για να χωρέσει τα ψώνια.
Κρατήματα μια χαρά.
Μεταφορά και τεσσάρων ατόμων για να πάμε στο εργοτάξιο.
Μεταφορά διαφόρων περίεργων αντικειμένων με πεσμένα καθίσματα: Ψυγεία, καλοριφέρ, φτιάρια, κασμάδες, κασόνια μπύρες κτλ κτλ.
Στα φανάρια ξεκινάς σφαίρα και άνετα ταξιδεύεις με 120-130km/h.
Στην ευθεία από Θεσσαλονίκη για Σίνδο όπου φυσάει συχνά Βαρδάρης δεν κουνάει καθόλου σε αντίθεση με κάτι Yaris (καρυδότσουφλα) (από προσωπική πείρα - έχει ο "διπλανός" στο γραφείο στη Σίνδο και δυσκολεύεται πολύ :P τις μέρες με Βαρδάρη) .
Φτηνά ανταλλακτικά και συντήρηση
Μηδέν παθητική ασφάλεια όμως, ευτυχώς πολύ καλή ενεργητική ασφάλεια.
Καίει αρκετά (όπως το πάμε όμως): 8,5lt/100km
Από την άλλη στο Smart for 2 ποτέ δεν μπορείς να βάλεις τρία άτομα, ή να πας supermarket και όλα τα υπόλοιπα δεν είναι αυτοκίνητα πόλης αλλά superminis.

Varypodaros
22-07-06, 04:08
ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΤΟ SMART FOR2 ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΞΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ, ΠΑΡΕ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ, ΟΧΙ ΤΟΝ ΚΟΥΒΑ. ΕΙΠΑΜΕ ΑΜΑΞΙ ΠΟΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΦΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣς ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΠΟΥ ΜΕ 2-3 ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ, ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ; ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ3 ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ... ΠΑΡΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΜΑΞΙ!!!

147cuore
22-07-06, 13:29
Υπάρχει και το VW Fox το οποίο πουλάει καλά εδώ Αγγλία.
Ικανοποιητικοί χώροι, μικρές διαστάσεις και οικονομικό.

Harry
22-07-06, 16:33
FIAT PUNTO 1.2 8V . EIXAME ENA TOU 2002 ME 185.000KM ΤΟ ΔΩΣΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΗΡΑΜΕ ΤΟ FL ΤΟΥ 9/2005 . ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΓΥΗΣΗ !!!! ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ(ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΛΠ), ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ , ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ .

A l e x
22-07-06, 22:17
Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας , τελικα παραγγειλα το Γιαρις 1.3 SOL σε χρωμα cosmic blue πενταπορτο. Ηταν καθαρα αποφαση λογικης , οσο δεν ειμαι Ελλαδα θα το παιρνει και ο πατερας μου και μετρησε οτι καποια στιγμη 2 χρονια θα το πουλησω οποτε σκεφτηκα και την αξια μεταπωλησης. Ειναι φυσιολογικο να το αναμενω με τον ενθουσιασμο μιας τοστιερας απο το τηλεμαρκετινγκ ? :) ΑΛΦΑΡΑ ΜΟΥ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ...ελπιζω να μην ζηλεψες :oops:

Cloverleaf
22-07-06, 22:50
Μεγειά! :D

gilli
23-07-06, 02:06
Καλοριζικο, καλα χιλιομετρα

Mythos
24-07-06, 10:07
Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας , τελικα παραγγειλα το Γιαρις 1.3 SOL σε χρωμα cosmic blue πενταπορτο. Ηταν καθαρα αποφαση λογικης , οσο δεν ειμαι Ελλαδα θα το παιρνει και ο πατερας μου και μετρησε οτι καποια στιγμη 2 χρονια θα το πουλησω οποτε σκεφτηκα και την αξια μεταπωλησης. Ειναι φυσιολογικο να το αναμενω με τον ενθουσιασμο μιας τοστιερας απο το τηλεμαρκετινγκ ? :) ΑΛΦΑΡΑ ΜΟΥ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ...ελπιζω να μην ζηλεψες :oops:

Πολλά και καλά χιλιόμετρα εύχομαι

Και μακριά σας οι απανταχού ανεγκέφαλοι των δρόμων που προκαλούν ατυχήματα

JohnnyWalker
24-07-06, 12:08
Καλορίζικο κ καλοτάξιδο!!