PDA

Επιστροφή στο Forum : 33 Lounge

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ
28-02-07, 01:08
Καλησπερα παιδια.δωστε μου τα φωτα σας για κατι.ο αδερφος μου εχει μια 33 η οποια εχει καποιες ζαντες που θελω(με σχεδον καινουργια λαστιχα).η αλφα του δεν κινηται και επεισης δεν εχει ουτε οδικη βοηθεια κτλ.υπαρχει καποιος τροπος να κανουμε τραμπα τις δικιες μου με τισ δικιες του?γιατι αν βγαζουμε μια-μια με γριλο κτλ δεν θα τελειωσουμε ποτε.ποια αλλη λυση υπαρχει??ευχαριστω

kyan
28-02-07, 01:28
να φωνάξουμε τον Γκουϊντο!

http://kangamini.com/wp-content/uploads/2006/06/guido_cars_pixar.jpg

:lol:

arci
28-02-07, 02:23
Πές μας χρώμα της 33 του... όλο και κάποιος θα έχει ίδιο με οδική, κάνουμε τράμπα τις πινακίδες το πάμε στο συνεργείο τη γδύνουμε, κρατάει(αγοράζουμε) ο καθένας ότι θέλει και όλα οκ...

ΛΟΥΚΑΣ
28-02-07, 12:00
Σιγα την ταλαιπωρία ρε παιδια να γίνουν τράμπα 4 ζάντες...Τα βάζετε δίπλα δίπλα και ξεκινάτε μαζί να αλλάζετε τον ίδιο κάθε φορά τροχό... :roll:

Dikigoros
28-02-07, 15:02
Ε ναι ρε....μεχρι να ερθει η οδικη .........μηχανη θα εχετε λυσει...

αρε νιατο Λουκα...

truepeace
28-02-07, 16:07
Σιγα την ταλαιπωρία ρε παιδια να γίνουν τράμπα 4 ζάντες...Τα βάζετε δίπλα δίπλα και ξεκινάτε μαζί να αλλάζετε τον ίδιο κάθε φορά τροχό... :roll:
Πως φαίνεται ο DIYer... :lol:

Συμφωνώ.
Αν βαριέσαι πολύ βγάλε και τις 4 ρόδες απο την ακίνητη και βάλε τσιμεντόλιθους, και μετά πήγαινε τις σε ενα λαστιχά να στις περάσει στη δικια σου.
Αλλά και πάλι πιο μεγάλη διαδικασία μου φαίνεται πως είναι.

ΛΟΥΚΑΣ
28-02-07, 16:28
Ε ναι ρε....μεχρι να ερθει η οδικη .........μηχανη θα εχετε λυσει...

αρε νιατο Λουκα...

:lol: :lol: :lol:

LAZAROS
28-02-07, 16:40
Παιδιά κ εγώ ενδιαφέρομαι για αντιστρεπτική απλά θα ήθελα να μάθω όπως αναφέρθηκε πόσο σκληραίνει το αμάξι κ πόσο θα κοστίσει.

8) ειμαι και εγω εδω ετσι!!!
να με υπολογιζετε και μενα για αντιστρεπτικη :)

Dikigoros
28-02-07, 17:43
Για να οργανωνομαστε για τη ραβδο....αληθεια πως μπαινει?

βγαινουν οι υπαρχουσες η παει εξτρα?

arci
28-02-07, 18:34
Έξτρα μπαίνει και πιάνει πάνω στις παράλληλες μπάρες προς το αμάξωμα. Στην ουσία είναι ένα Π. Έγώ απότι διαπίστωσα βιδώνει κάτω τον κώλο του αυτοκινήτου αλλά για να εκμεταλλευτείς τις διαφορές θέλει και ψάξιμο με τη γεωμετρία διότι αλλάζουν οι συσχετισμοί. Δεν είχα ξαναμπεί Μέγαρα με την 16ν πριν την αντοστρεπτική, είχα μπεί με την 8ν με ίδια ανάρτηση και ίδια ζαντολάστιχα. Η 16ν ήταν αρκετά πιο σταθερή και συμπαγής αλλά πιο...μουράτη, ίσως και λόγω παραπάνω δύναμης δε ξέρω

156 Competizione
01-03-07, 13:51
Παρ'ότι είναι πολύ βρόμικη από κάτω, κάτι φαίνεται...
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/4.jpghttp://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/3.jpghttp://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/2.jpghttp://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/1.jpg

spiderman
01-03-07, 15:17
λοιπον...σημερα ειδα δυο 33,1.4..απορριφθηκε η μια,και η δευτερη ειναι ιδιαζουσα περιπτωση και θελω βοηθεια...το αυτοκινητο ειναι γκρι ανθρακι,μεταλλικο,92μοντ.εξωτερικα αψογο,αβαφο,εσωτερικα α-π-ε-ι-ρ-α-χ-τ-ο- κυριολεκτικα,με 85000χλμ και τιμη 1500ευρω...ιδιως μεσα,ειναι καινουριο με το μαμα σαλονι...ο ιδιοκτητης,μια κυρια με 4 αλλα αυτοκινητα στην κατοχη της,το ειχε τουλαχιστον επι 3ετια παροπλισμενο,ακινητο...εμαθα οτι μια φορα εχει αλλαξει ιμαντες(στα 40 κανονικα δεν ειναι?) ..το αυτοκινητο μου αρεσε,το σαββατο πρωι θα το κανουμε βολτα (να βαλει μπαταρια κτλ) και εχω την εξης απορια...ενω φαινεται πολυ καλοσυντηρημενο,μεσα εξω και μηχανικα λογικα,η ακινησια αυτη δεν ειναι κακη..μαντρα το εχει....λογικα,θα το παρω ας πουμε,θα του κανω ενα σερβις λαδια φιλτρα,αλλα ιμαντες κτλ,μπουζι?καμια σιαγονα κολλημενη?σινεμπλοκς δεν χαλανε ετσι ακινητα?,ντεποζιτα,αντλιες,μιζες ,δυναμοι?μπορει να δουλευουν την ωρα του τεστ,αλλα σε 1-2 μηνες μηπως αρχιζουν να παραδιδουν πνευμα?λεω να του πω να το δωσει ενα χιλιαρικο αν θελει ,βαρια 1100 και αν το παρω..αλλιως με 1500,συν 400 για ενα σερβις καλο,και κανενα 500αρι για μετα,θα εχω δωσει 2500χιλ για το αμαξι αυτο...Κτεο ληγει οπου να 'ναι...τι λετε?παντως γενικα δειχνει καινουρια...η ακινησια με προβληματιζει...

truepeace
01-03-07, 15:47
Πιστεύω οτι τα όποια προβλήματα ακινησίας θα φανούν στο "αρχικό τεστ" και δεν θα παρουσιαστούν μετά απο 1-2 μήνες.
Αν είναι και σε τόσο καλή μηχανολογική κατάσταση (εννοείται εκτεταμένος έλεγχος και απο κάτω), θα την προτιμούσα απο κάποια άλλη που κινούταν και είχε περισσότερα χλμ/ χειρότερη συντήρηση.

Οτιδήποτε ελαστικό όμως (π.χ. ιμάντες, κολλάρα, σωληνάκια, κλπ) το τρώει ο χρόνος και οι κακές καιρικές συνθήκες.
Οπωσδήποτε θα πρέπει να αλλαξεις ιμάντες.

Περίμενε όμως να βγάλεις συμπέρασμα όταν θα δουλέψει και την οδηγήσεις. Ποτέ δε ξέρεις τι προκύπτει.
Με ένα φίλο πήγαμε να πάρουμε μια 146 1.7 16V. Σαλόνι τέλειο, χρώμα άψογο, τη βάλαμε μπρος και (φαινόταν πως) δούλευε σωστά, και όταν την πήγαμε σε συνέργείο, έβγαλε σφάλματα στο examiner και έσταζε παντού λάδια.

spiderman
01-03-07, 16:15
αυτη εχει ενα εγκεφαλο bosch οπως ειδα..μπαινει σε examiner ομως για να δουμε?

truepeace
01-03-07, 16:44
Ναι. Τα πιο σημαντικά βέβαια που ελέγχει είναι AFM και αισθητήρας λ.

ΛΟΥΚΑΣ
01-03-07, 18:31
Πάντως το γενικό service καλό είναι να γίνει.Εννοείται πως όλα τα υγρά και λυπαντικά θα αλλαχτούν(μεγάλη προσοχή σε βαλβολίνες) ,όπως επίσης και ιμάντες-τεντωτήρες.Προσοχή επίσης στην θερμοκρασία του ψυκτικού,πιθανότατα θα χρειαστεί αλλαγή θερμοστάτη...Τώρα για σινεμπλόκ,δυναμό κτλ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Α!επίσης καλό είναι να αντικατασταθούν τακάκια και φερμουίτ+βαρελάκια ταμπούρων και να γίνει έλεγχος στους δίσκους γιατί στην πλειοψηφία των 33 είναι ...στραβοί...Αυτά... :roll:

spiderman
01-03-07, 18:55
ε αμα ειναι να γινουν ολα αυτα ρε παιδες,δεν αξιζει τον κοπο..μονο αμα την παρω απο 1000και κατω...

diabolo
01-03-07, 19:40
οσοι ειναι για αντιστρεπτικη ας μου στειλουν pm να φτιαξω λιστα!οσοι περισσοτεροι τοσο το καλυτερο για την τιμη!

spiderman
01-03-07, 21:39
ποσα χλμ,βγαζουν περιπου οι 1.4boxer,με την σωστη συντηρηση κατα alfa romeo και φυσιολογικη χρηση....?

Evans
01-03-07, 22:03
αν σε βοηθάει, ο δικός μου που είναι πρώτο χερι και καλοζωισμένος έχει 220000 χλμ αυτή τη στιγμή χωρίς να έχει ζητήσει κάτι σοβαρό...

Dikigoros
01-03-07, 22:22
Φίλε αράχνη..πέρα από το απολύτως αναλώσιμα......τα οποία πρέπει να αλλάξεις και σου τα είπαν πιο πάνω τα υπόλοιπα δε μπορείς να τα ξέρεις ....Δηλαδή ποιος να σου πει..δε θα βγάλει τρόμπα βενζίνης σε 4 μήνες, δε θα σε αφήσει το δυναμό, δε θα χαλάσει η τρόμπα νερού, δε θα τα παίξει ο δίσκος (εάν είναι τώρα καλός θα θέλει χρόνο), δε θα σου βγάλει πρόβλημα σε κάποιο ρουλεμάν, δε θα κολήσει ο θερμοστάτης, δε θα τρυπήσει εξάτμιση και άλλα πολλα?
Δεν τα λέω να σε τρομάξω απλά μπορει να γίνουν μπορεί και οχι...αλλα κανεις δε μπορει να το ξερει και δεν νομιζω να πρεπει να το βλεπεις ετσι...παντως οι 1.4 ειναι πολυ πιο ανθεκτικές απο τις 16βαλβιδες...

Ψηλέ κατέβασε τις φώτο.....Αισχος, όνοιδος, ντροπή...εσυ μένεις ποτέ τόσο άπλυτος? :P :P :P

spiderman
01-03-07, 22:33
ρωταω για τα χλμ,γιατι βρεθηκε μια πολυ καλα συντηρημενη ,και μαχιμη αφου χρησιμοποιειτε καθημερινα και για ταξιδια η οποια εχει 201.000χλμ,εχοντας κανει μεγαλο σερβις στα 199.000,με νεα λαστιχα(1μηνα),νεα αμορτισερ(1 μηνα),κρεμαργιερα αλλαγμενη(1χρονο) και νεα αντλια νερου(1μηνα).κτεο προ μηνος περασε.μεσα ειναι με καλλυματα alfa romeo απο την αγορα της και το εσωτερικο κατω απο αυτα ειναι πεντακαθαρο.ηχοσυστημα καλο,ηλεκτρικα ολα οκ,συναγερμος gemini,ολα τα σερβις εχουν τιμολογιο οπως και οι αλλαγες.μηχανικα δειχνει στην πενα και ο ιδιοκτητης ειναι ρομαντικος αλφιστας,καθ.πανεπιστημιου,σωστος φανηκε...1200ευρω η τιμη και η μεταβιβαση δωρο,την αναλαμβανει η αντιπροσωπεια που θα παρει το καινουριο του..τι λετε εσεις?

αυτη μου φαινεται καθαρο αμαξι ενω η αλλη η ακινητη,ειναι μυστηριο...για πειτε!! :?

Andreas_
01-03-07, 23:45
Επειδή και εμένα το αμάξι όταν το παρέλαβα προερχόταν από περίοδο πολύ μεγάλης ακινησίας χρειάστηκε κάποια εκτεταμένη περιποίηση έγιναν τα εξής:
ΣΤΙΣ 19/11/05 ΜΕ 6.628 ΚΜ
ΔΙΣΚΟΙ ΤΟΡΝΟ 20 €
ΤΑΚΑΚΙΑ 40€
ΙΜΑΝΤΕΣ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΟ 25€ & 7€ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ
ΣΩΛΗΝΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΟΛΙΕΔΕΣ 10€
Φ. ΛΑΔΙΟΥ 10€
ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ 20€
2 ΜΑΡΚΟΥΤΣΙΑ ΕΜΠΡΟΣ 17€
ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ 5€
2 ΠΙΣΩ ΚΥΛΙΝΔΡΑΚΙΑ 40€
ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ 7€
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΡΕΛΕ – ΛΑΜΠΕΣ 10€
Εργασία των παραπάνω καθώς και για κάποια άλλα άσχετα με την ακινησία 150€

Σύνολο: 361€ χωρίς Φ.Π.Α
Επίσης πιστεύω πως λόγω ακινησίας (τρεις μίνες μετά το γενικό μάζεμα) μου παρουσίασε και πρόβλημα το κυλινδρακι του αμπραγιάζ το οποίο κόστισε με την εγκατάσταση 75€.
Από τότε μέχρι τώρα (13.000ΚΜ++) τίποτα δεν έχει προκύψει. :D

Evans
02-03-07, 00:05
Φίλε Spiderman πολύ σημαντικό ρόλο παίζει πάντα που και πως μπαίνουν τα χλμ. Όπως και να έχει όμως 200000 είναι σίγουρα αρκετά πάνω πιστεύω από το προσδόκιμο ζωής ενός μοτέρ.
προσωπική μου άποψη χωρίς επ ουδενί να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί οπως και να έχει η αγορά ενός αυτοκινήτου ενέχει και τον παράγοντα τύχη, πήγαινε για το ακινητοποιημένο
αν δεν καταλάβεις σοβαρά προβλήματα στην βόλτα σου μαζί της!Όπως και να χει, πράξε ότι εσύ θεωρείς καλύτερο, και αν θελεις και μπορείς,δημοσίευσε και καναδυό φωτό από τις 2
κουκλάρες....

truepeace
02-03-07, 00:26
η οποια εχει 201.000χλμ
Ακου ένα μικρό τεστ δεδομένου οτι έχει αρκετά χλμ:

Ανοιξε το καπώ. Βγάλε την τάπα του λαδιού.
Καθώς λειτουργεί το μοτέρ, δώσε γκαζιές και ταυτόχρονα παρακολούθησε αν βγαίνουν αέρια απο την είσοδο του λαδιού.

Με αυτό το τρόπο ελέγχεις ένα απο τα πιο βασικά μέρη που φθείρονται μετα απο πολλά χλμ, δηλαδή τα ελατήρια των εμβόλων.
Αν βγαίνουν πολλές αναθυμιάσεις απο το σωλήνα του λαδιού, τότε τα ελατήρια είναι αρκετά φθαρμένα, οπότε θα 'χεις χαμηλή συμπίεση, αυξημένη κατανάλωση κλπ.

Fantasma
02-03-07, 08:01
Σκουληκι εμεις τα ειπαμε και χτες τηλεφωνικος...
να ξερεις οτι ο μποξερ κινητηρας εχει μια ταση να καταπονει περισσοτερο τα κουζινετα του στροφαλου παρα τα ελατηρια-κυλινδρα λογω επιστρωσης με nicasil...
εμενα τα 200.000χλμ δεν με φοβιζουν αν εχει γινει ευλαβικη συντηρηση,οσο η ακινησια...
εχε υπ'οψιν σου οτι σε ενα αμαξι τοσο καιρο σταματημενο θα θελεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αλλαξεις ελαστικα, ολα τα κολλαρα, ιμαντες εκκεντροφορων, εντατηρες εκκεντροφορων, λουρια δυναμο-υδραυλικου τιμονιου... θα χρειαστει επισης καθαρισμος του τεποζιτου απο τα νερα που θα εχουν κατακαθησει μετα απο τοσα χρονια.
επισης να ξερεις πως ειναι πολυ πιθανο τα αμορτισερ να μην δουλευουν καθως και να μην σου δουλεψουν οι κλειδαριες-ηλεκτρικα παραθυρα μετα απο τοσο καιρο...
πρεπει να αλλαξεις οπωσδηποτε λαδια φιλτρα καθως και βαλβολινες στο σαζμαν. Ισως να ειναι κολλημενος ο θερμοστατης...
οπως σου ειπα και χτες,(αν και με πετυχες εν ωρα "γυμναστικης" :twisted: )οτι αν το συγκεκριμενο κινουνταν να το πρωτιμουσες...
εγω ειμαι της αποψης να παρεις το αλλο, αυτο που κινειται και ολα τα μηχανικα-ηλεκτρικα του μερη ειναι τεσταρισμενα. εχει και το ατου πως το log-book του αμαξιου ειναι πληρως ενημερωμενο απο την πρωτη ημερα κυκλοφοριας του....

156 Competizione
02-03-07, 11:09
Είναι βέβαια και τα χλμ του κινητήρα, αλλά είναι και τα περιφερειακά του αυτοκινήτου. Όπως προαναφέρθηκε υπάρχουν πολλά πράγματα στο αυτοκίνητο που έχουν διανύσει 200.000χλμ(ηλεκτρικά, σωληνώσεις, αντλίες κλπ κλπ) εκτός από το μοτερ...
Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι εύκολα έχεις βρει τόσο καλά αυτοκίνητα, εγώ μέχρι να βρω τη δική μου είχα δει χρέπια και χρέπια... Τις προσέχουνε τις 33 οι Σαλονικιοί!

truepeace
02-03-07, 11:29
καθως και να μην σου δουλεψουν οι κλειδαριες-ηλεκτρικα παραθυρα μετα απο τοσο καιρο...
Σωστό κι αυτό!
Εδώ δεν έκλειναν καλά οι δικές μου ασφάλειες με το συναγερμό και δεν άνοιγαν εύκολα οι πόρτες, ειδικά οι πίσω που χρησιμοποιούνται αραιά.
Μετά απο ένα ξήλωμα της επένδυσης βεβαια και άφθονο wd-40, τωρα λειτουργούν πιο καλα απο καινούριες. 8)

Και έχεις απόλυτο δίκιο Θανάση και για τα κουζινέτα!

Γενικά υπάρχει περίπτωση να βρεις 33 με πολλά χλμ και να είναι καλή. Στην Πάτρα είχα δει μια 33 1.4 με πάνω απο 200χχλμ, που δούλευε ρολόι και δεν έκαιγε σταγόνα λάδι, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν την έδινε με τίποτα...

Dikigoros
02-03-07, 16:39
re paidia...to parathuro tou sunodigou thelei mia ora na kleisei.anebainei tragika arga....

tha paradosei pneuma lete.....?

Fantasma
02-03-07, 16:45
συνηθως αυτο το παραθυρο την ακουει πρωτο... το ειχα αντιμετωπισει και στις δυο ιμολα μου..
πιστευω πως θα αντεξει ακομα λιγο καιρο... ψεκασε με λιγο σπρευ σιλικονουχο τους οδηγους του παραθυρου ωστε να ανεβοκατεβαινει λιγο πιο ανετα..

ΛΟΥΚΑΣ
02-03-07, 17:22
Εμένα ανεβαίνει αργά κανα τριάρι χρόνια τώρα...Έλυσα την πόρτα και πέρασα με γράσσο θαλάσσης την ντίζα και την τροχαλία του μηχανισμού αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε μόνο προσωρινά.... :roll:

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ
02-03-07, 19:08
και εμενα αργα πηγαινε 2 χρονια τωρα και εχθες παρεδωσε πνευμα.ουτε πανω,ουτε κατω..θα παω σε ηλεκτρολογο να δω τι ειναι.η γρυλο θα θελει η κατι ηλεκτρολογικο..θα μαθω και θα σας πω...

spiderman
02-03-07, 19:30
λοιπον,ειδα και αυτη με τα 200.000χλμ..εξωτερικα,ειχε λαμαρινοδουλειες που φτιαχνονται ευκολα..μεσα ειναι με καλλυματα,μια χαρα αν τα βγαλεις...μηχανικα,εξαιρουμενης μηχανης νομιζω ηταν οκ...μηχανη ομως στην βολτα που την εκανα,νομιζω ηταν πεσμενη,οχι πολυ,αλλα πεσμενη σε σχεση με αυτη που οδηγησα προχθες ας πουμε...και σαν γενικοτερη αισθηση...επισης σε 3000χλμ,μου ειπε οτι συμπληρωσε 1λιτρο λαδι(απο το τελευταιο σερβις δηλαδη)οποτε καιει και λαδια..αρα ακυρη και αυτη...

μιλησα με αυτη τη μαντρα που εχει την ακινητη,και δεν κατεβαζει τιμη οποτε ακυρη και αυτη,,αρα συνεχιζεται το ψαξιμο...

spiderman
02-03-07, 19:51
Γρηγοριου Λαμπρακη 276,Παπαδοπουλος cars,υπαρχει μια οπως φαινεται καλη 33 στην Αθηνα..ποιος μπορει,αν μπορει φυσικα,να της ριξει μια ματια?γιατι να κατεβω απο θεσ/κη να τη δω και να απογοητευτω δεν το θελω...ευχαριστω ουτως η αλλως....

RoadRunner
02-03-07, 22:59
Γρηγοριου Λαμπρακη 276,Παπαδοπουλος cars,υπαρχει μια οπως φαινεται καλη 33 στην Αθηνα..ποιος μπορει,αν μπορει φυσικα,να της ριξει μια ματια?γιατι να κατεβω απο θεσ/κη να τη δω και να απογοητευτω δεν το θελω...ευχαριστω ουτως η αλλως....Σε ποια περιοχη ρε επιστημονα?Αν ειναι στην Νικαια πολυ ευχαριστος να παω

Dikigoros
02-03-07, 23:34
φιλε καλυτερα αμαξι απο ιδιωτη...αλλα να πω την αληθεια εαν ψαχνεις κατι σε πολυ καλη κατασταση πρεπει να βαλεις το χερι πιο βαθια απο την τρεχουσα τιμη...τουλαχιστον 30 -50 % για ενα 33...

οταν πηρα τη δικη μου...απο 1.8 εκ που πηγαιναν πληρωσα κοντα 3...

γνωμη μου παντοτε...

spiderman
03-03-07, 11:34
κοιτα..τα αμαξια που ειδα απο ιδιωτη,με κανουν να απορω γιατι δεν προσεχουν ατ αυτοκινητα τους...ακομα και το ουνο,που το πηρα ερειπιο,το εδωσα κουκλα..δεν καταλαβαινω τι κανουν,παλευουν με τα αμαξια τους??τα ιδιωτων,ηταν χαλια...τωρα απο αντιπροσωπεια ειδα ενα και ειναι αψογο αλλα ακινητο απο 3ετια...θα παω παλι σημερα να το δω.παραπανω λεφτα,θα εδινα μονο για μια 1.7,αλλα συνειδητα προσπαθω να αποφυγω να παρω μια τετοια...θεωρω οτι πανω απο 2000ευρω για μια 33(ουσιαστικα αμαξι του 85?) με 150000χλμ ειναι παρα πολλα...αν την ηθελα για κυριο αυτοκινητο μου,ναι,αλλα τωρα τη θελω απλα για να κανω τη δουλεια μου,ακουγοντας μουσικη boxer...απορω παντως για την ταλαιπωρια των αυτοκινητων..η δικια μου,ειχε 150.000χλμ,imola και ηταν πραγματικα σαν καινουρια..τι κανουν και γινονται ερειπια απορω...

spiderman
03-03-07, 11:38
Γρηγοριου Λαμπρακη 276,Παπαδοπουλος cars,υπαρχει μια οπως φαινεται καλη 33 στην Αθηνα..ποιος μπορει,αν μπορει φυσικα,να της ριξει μια ματια?γιατι να κατεβω απο θεσ/κη να τη δω και να απογοητευτω δεν το θελω...ευχαριστω ουτως η αλλως....Σε ποια περιοχη ρε επιστημονα?Αν ειναι στην Νικαια πολυ ευχαριστος να παω

Πετραν εδω ειναι η μαντρα που την εχει..και την εχει στο υποκαταστημα της Λαμπρακη 276.πηρα τηλ,δεν απαντουσε τωρα..η τιμη ειναι 1500 και κατεβαινει,αν και εφοσον...

[web:6bbaa9aaec]http://www.car.gr/Cars/Alfa%20Romeo/34653[/web:6bbaa9aaec]

ΛΟΥΚΑΣ
03-03-07, 12:43
Πάντως αν ψάχνεις 33 που να μην καίει λάδι πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ...και μάλλον δεν θα βρεις...Είναι φυσιολογικό από σε αλλάγη να υπάρχει απώλεια λαδιού τόσο λόγω διάταξης του κινητήρα όσο και του εύρους απόδοσης των boxer (υψηλές στροφές).Το θέμα είναι να δεις πόσο καίει από αλλαγή σε αλλαγή...και δεν αναφέρομαι σε αλλαγές των 10.000 χλμ και πάνω (αν και είχα αφήσει SELENIA 20K για 19,000χλμ και είχει κάψει λιγότερο από λίτρο...) αλλά για τακτικές αλλαγές 6-7.000 χλμ...Α!και καλό θα ήταν να βρεις μία που να μην έχει πολυδουλέψει στην κίνηση της πόλης... :wink:

Dimakis Basilis
03-03-07, 12:48
re paidia...to parathuro tou sunodigou thelei mia ora na kleisei.anebainei tragika arga....

tha paradosei pneuma lete.....?
Και τα 2 τα δικά μου κάνουν 3 ώρες να κλείσουν εδώ και 4,5 χρόνια,άρα μην αγχώνεσαι...

Silverhawk
03-03-07, 14:08
EMENA ΑΙΣΙΩΣ Η ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 204000 ΧΙΛΙΑΔΕς ΤΙς ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΕ 6000-7000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΤΠΤ! ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ! ΣΠΑΩ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ :lol: ΜΕ ΚΑΤΙ ΕΞΥΠΝΟΥς ΠΟΥ ΥΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΞΕΡΟΛΕΣ ΠΕΡΙ ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙ ΚΤΛ..
ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΙΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΚΥΡΙΟΣ ΣΕ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ..
ΕΝΑς ΠΑΛΙΟς ΑΛΦΙςΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΙΣ 3000000 ΧΛΜΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΟΤΕΡ ΕVER..

Fantasma
03-03-07, 16:06

Πετραν εδω ειναι η μαντρα που την εχει..και την εχει στο υποκαταστημα της Λαμπρακη 276.πηρα τηλ,δεν απαντουσε τωρα..η τιμη ειναι 1500 και κατεβαινει,αν και εφοσον...

[web:8d5c321a40]http://www.car.gr/Cars/Alfa%20Romeo/34653[/web:8d5c321a40]
Σκουληκι, η νεα περαμο μου πεφτει κομματακι μακρια για να παω να το δω...
θα παω ομως να ρωτησω αλλου.
Θελω ομως να μου πεις δυο πραγματακια πρωτα...
Καταρχην μεχρι ποσα λεφτα δινεις μαξιμουμ και δευτερον ψαχνεις μονο για 1,4 η και για 1,7 αν πεσει στα χερια μας καμια?

Dikigoros
03-03-07, 16:12
ουτε εμενα καει λαδι.. (200 γρ την αλλαγη ισως και 150) αλλα 50 ευρω λαδι καθε 5000κμ και με χρηση κοκετας αυτο ελειπε να εκαιγε... 170.000 εχει το μοτερ.

ρε παιδια με τοπαραθυρο δεν αγχωνομαι...αλλα ξεφτυλιζομαι σε καμια γκομενα, φαντασου να χαλασει και να με κανει ρεζιλι? θα δω τι θα κανω αλλα δεν το πολυανοιγω οποτε μπορει και να το αφησω...

οταν ημουν ελλαδα ρωτησα ποσο κανει ενα εξωτερικο βαψιμο. πηρα τιμουλα απο εναν πολυ καλο βαφεα 750-800. Αυγουστο το βαζο μεσα..και το αμαξι δεν εχει ουτε γρατζουνια αλλα δε θελω να κανω παζαρια για να μπορω να ειμαι σπασαρχιδας και να μη μιλαει...σκεφτηκα οτι 100 μου ζηταει για την αεροτομη ποθ εχει πεταξει απο κατω, 15ο θες για δυο γυαλισματα το χρονο...οποτε κανω ενα φρεσκαρισμα με διπλο βερνικι και ειμαι αρχοντας...

καλα δεν τα λεω?
θα μου πουν πολλοι.....πεταμενα λεφτα δινω αλλα.......εγω εχω παρει συνταγη απο το γιατρο για την αρρωστεια 8) :lol: :lol:

ΛΟΥΚΑΣ
03-03-07, 19:04
καλα δεν τα λεω?
θα μου πουν πολλοι.....πεταμενα λεφτα δινω αλλα.......εγω εχω παρει συνταγη απο το γιατρο για την αρρωστεια 8) :lol: :lol:

Καθόλου πεταμένα λεφτά Στέφανε...η τιμή που αναφέρεις είναι κάτι παραπάνω από καλή...μην το σκέφτεσαι...Βέβαια μην ξεχνάς ότι κι εγώ έχω νοσηλευτεί στην εντατική για την ίδια αρρώστεια.... :lol: :lol: :lol:

156 Competizione
03-03-07, 20:19
Εγώ την πήρα έτοιμη και γλύτωσα την εντατική... :lol: Βέβαια τα λεφτά εγώ τα <<''πέταξα''>> όταν την αγόρασα όσο δύο 33 σε καλή κατάσταση!
Της έκανα μπάνιο σήμερα, πέρασμα με σκληρό κερί και γυάλισμα, σύνολο πεντέμιση ώρες αλλά άξιζε τον κόπο!
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/33.jpg

Dikigoros
03-03-07, 20:53
psile ωραια η ζαντα.......ρε σεις ψαχνω ενα σετ ζαντες 15αρες η σαν αυτες του ψηλου η κατι αλλο που να μου αρεσουν.ετσι να τις βαλω για αλλαγη κανα 6μηνο...εαν καποιος εχεις κατι στο μυαλο του ας μου πει...ειδα ενα παλικαρι πουλαει 120 ευρω αλλα ειναι πενταμπουλονες....να ειστε σε ετοιμοτητα

Dikigoros
03-03-07, 20:54
ψηλε βαψε την καρδια μπροστα...το εχω ξαναπει αλλαζει το αμαξι τελειως..ακουσε τον παλιο!!

156 Competizione
03-03-07, 21:04
Στέφανε μάλλον με έχεις μπερδέψει με άλλον! Το ψιλοκατάλαβα όταν μου είπες να κατεβάσω τις φωτό από κάτω λόγω...βρόμας, αλλά τώρα σιγουρεύτηκα! Δεν είμαι ο psilos, ούτε είμαι ψηλός!(Στο 1.80 στέκομαι!!! 8) )
Για ζάντες έχω υπ'όψη μου να βρω σε τιμή-ξεφτίλα τις κλασσικές 14'' με ημισλίκ, για να ξεκινήσω τις καφρίλες μου στην πίστα ή το βουνό...

spiderman
03-03-07, 21:52
Θαναση ευχαριστω παρα πολυ ειλκρινα....

ουαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ααααααααααααααααααααααααααααολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε αγγγγγγγκκκκκκκκκκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρσσσ σσσσσσσγωωωωωωωωβββββββββββββρρρρροοοουυυυυυυυυμμμ μμμμμμμμμμ..

καταλαβατεεε?? :D :D :D :D :D

Fantasma
03-03-07, 22:08
Θαναση ευχαριστω παρα πολυ ειλκρινα....

ουαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ααααααααααααααααααααααααααααολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε αγγγγγγγκκκκκκκκκκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρσσσ σσσσσσσγωωωωωωωωβββββββββββββρρρρροοοουυυυυυυυυμμμ μμμμμμμμμμ..

καταλαβατεεε?? :D :D :D :D :D
Καταλαβαμε οτι το εχεις χασει εντελως..... :P :P :P
δεν κανει τιποτα φιλε :wink:

Dimakis Basilis
03-03-07, 23:25
Εγώ την πήρα έτοιμη και γλύτωσα την εντατική... :lol: Βέβαια τα λεφτά εγώ τα <<''πέταξα''>> όταν την αγόρασα όσο δύο 33 σε καλή κατάσταση!
Της έκανα μπάνιο σήμερα, πέρασμα με σκληρό κερί και γυάλισμα, σύνολο πεντέμιση ώρες αλλά άξιζε τον κόπο!
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/33.jpg
Πανέμορφη φίλε...να τη χαίρεσαι!

Dikigoros
04-03-07, 02:03
Φιλε Δημητρη ζητω συγνωμη για τη συγχυση. πρεπει να τα πουμε ολοι απο κοντα για να μην κανουμε λαθη. ποσα χρονια ειναι βαμενο το αμαξι? ειναι σε πολυ καλη (αριστη σχεδον) κατασταση αλλα ειναι λιγοτερο απο 1 χρονο? ρωταω γιατι εγω που θελω να το βαψω θελω να φενεται σαν να βγηκε απο το εργοστασιο...ισως ειμαι υπερβολικος βεβαια....με ολη την καλη θεληση τα καθισματα που εχεις νομιζω οτι το αδικουν το αυτοκινητο...ενω απο εξω δειχνει κυρια .το αγριευουν...παντα με ολο το θαρρος χωρις να παραξηγηθεις.
οι ζαντες που εχεισ του πανε πολυ...εγω εχω αυτες που ειναι σαν κλαδι και κοιταω τις δικες σου ωρα να καταληξω ποιες τελικα πανε καλυτερα σε αυτο το αμαξι....παντως εαν εβρισκα τις 14αρες που φοραγε μαμα με τους πολλους μικρους κυκλους τισ οποιες ο ηλιθιος τις πουλησα θα ελεγα οτι του πανε ποιο πολυ απο ολες τις εμποριου..

να τη χαιρεσαι την κουκλα μητσε και να σου χαριζει εμπειριες.

Βασικα θελω να κανω καποιες ερωτησεις παιδες γιατι με την τελικη καθοδο τον Αυγουστο στην Ελλαδα θα γινουν βελτιωσεις στο αμαξι και θελω τη γνωμη σας.. επειδη ειμαι πτωμα επανερχομαι αυριο μεθαυριο..

Silverhawk
04-03-07, 11:09
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ !ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ 1000 ΕΥΡΩ :shock: ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ.....
ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΕΝΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ..

Trentatre
04-03-07, 11:30
HELLO GUYS.. ΧΑΘΗΚΑ ΛΙΓΟ E?Φοργιωε με!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΤΙ ΝΕΑ?ΚΑΝΟΝΙΣΑΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ 33 ΜΑΣ?ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΣΤΑ MEETINGS?

Trentatre
04-03-07, 11:35
ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ

truepeace
04-03-07, 13:54
HELLO GUYS.. ΧΑΘΗΚΑ ΛΙΓΟ E?Φοργιωε με!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΤΙ ΝΕΑ?ΚΑΝΟΝΙΣΑΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ 33 ΜΑΣ?ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΣΤΑ MEETINGS?
Βρε βρε βρε...
Καλώστονα. Πέσανε και οι καταλήψεις και δε σ'εχω πετύχει στο εμπ. Εγώ μέσα όποτε θέλετε για κανα καφεδάκι.

Φοργιωε με!
Υοθ αρε φοργιωεν 8) (Alt+Shift :lol:)

Dikigoros
04-03-07, 15:36
Παιδια θελω να αλλαξω το ηχοσυστημα μιας και παρολο που ειναι καλο δεν εχει σι ντι καθως και τα ηχεια και να βαλω και εναν ενισχυτη.

Ποσα ευρα χρειαζομαι για κατι απλα ικανοποιητικο?
δεν εχω μεγαλες απαιτησεις για να ειμαι ειλικρινης. επισης η εταζερα μο εινα ξυλινη για να κραταει τα υπαρχοντα ηχεια..υπαρχουν αξιολογα ηχεια τα οποια να μπορουν να σταθουν σε καινουρια κανονικη εταζερα (ωστε να μην τριζει) ουτε να λυγιζει..με 500-600 Ευρω κανω κατι η πρεπει να δωσω περισσοτερα? το παλιο ραδιοκασετοφωνο εχω σκοπο να το κανω κονσολα για το σπιτι..μου βρηκε ο πατερας μου εναν τρελαμενο ηλεκτρολογο χειρουργο και εχοντας φιλο ξυλουργο μπορω να κανω παπαδες. ο ηλεκτρολογος τρελενεται για τετοιες αλχημειες (να γινει το ραδιοκασετοφωνο κονσολα με τα ηχεια σε ξθλο και να τα βαλω στο σπιτι)

για πειτε τι ξερετε και ελπιζω να μην μου πειτε οτι πρεπει να δωσω κανα 1000 γιατι θα μεινουν ως εχει και θα συνεχισω να ακουω μονο σφερα.

Silverhawk
04-03-07, 17:58
ME 500- 600 ΕΥΡΩ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΚΑΛΟ ΗΧΟ.ΥΠΟΛΟΓΗΣΕ ΚΑΝΑ 150 ΤΑ ΟΒΑΛ ΓΙΑ ΕΝΤΑΖΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΥΣΧΗΤΗ 2 ΚΑΝΑΛΟ ΜΕ ΚΑΝΑ 180
ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ- 10 WOOFER ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 100ΕΥΡΩ.. ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ 3-4 ΕΥΡΩ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ 12ΕΥΡΩ
ΚΑΙ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΡΝΑ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ 20-30...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ 500 ΕΥΡΩ. ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ :) (ΟΧΙ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ 10 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ :!: )
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΩ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ :?
ΒΑΛΕ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΠΙΣΩ...ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ
ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ...

Dikigoros
04-03-07, 18:20
ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω...εχω ενα καλο μαγαζι αλλα ειναι λιγο φαρμακειο ο μπαγασας αλλα κανει καλη δουλεια...

4καναλο θα βαλω...

ρε Θανο το ονομα πως το εκανες σταλιν θελω να αλλαξω και εγω...δωσε πληροφοριες..

Fantasma
04-03-07, 18:24
στειλε ενα pm σε εναν moderator με το αιτημα να σου αλλαξει νικ

Dikigoros
04-03-07, 18:28

156 Competizione
04-03-07, 22:09
ποσα χρονια ειναι βαμενο το αμαξι?με ολη την καλη θεληση τα καθισματα που εχεις νομιζω οτι το αδικουν το αυτοκινητο...ενω απο εξω δειχνει κυρια .το αγριευουν...παντα με ολο το θαρρος χωρις να παραξηγηθεις.

Το αυτοκίνητο πρέπει να είναι λίγο πάνω από ένα χρόνο βαμμένο, αλλά η λέξη φροντίδα δε φτάνει για να καταλάβεις πόσο την προσέχω(και φυσικά την πρόσεχε και ο Βλαδίμηρος, ο προηγούμενος ιδοκτήτης της και καλός μου φίλος)...
ΠΑΝΤΑ με κουκούλα, και κάθε το πολύ 15 μέρες γυάλισμα(κέρωμα 4 φορές το χρόνο), και όλα αυτά από τα χεράκια μου(λόγω αφραγκίας δεν μπορώ να την πάω σε autoglym).
Όσο για το εσωτερικό, δε σου κρύβω ότι συμφωνώ μαζί σου αλλά δυστυχώς, και πάλι λόγω αφρακίας, έχω καθυστερήσει να το κάνω όπως θέλω(επένδυση με alcadara και μαύρο δέρμα- δερμάτινα πλαϊνά, μαύρο τιμόνι). Επίσης, το σαλόνι το είχε φτιάξει ο Βλαδίμηρος όπως το βλέπεις, προσωπικά θα ήθελα να το κρατήσω ως είχε εργοστασιακό, αλλά τώρα πια δε μου κάνει καρδιά να βγάλω τα μπακετ και να ξαναβάλω τις... πολυθρόνες! Όλες οι αλλαγές έχουν ήδη δρομολογηθεί και θα έχουν γίνει μέχρι τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο(όταν θα έχω βγάλει κάποια λεφτά από τη δουλειά)
Εννοείται φυσικά ότι κάθε κριτική ή σχόλια, είναι εντελώς αποδεκτά από κάθε συνalfisti!!!

Όσο για τον ήχο, έχω μπροστά 2 ηχεία και 2 tweeters alpine, και στην εταζέρα άλλα 2 οβάλ ηχεία alpine(το πορτ μπαγκαζ σηκώνεται άνετα και μένει ανοιχτό) Το σύνολο ακούγεται περίφημα, αν και προτιμώ να μην ακούω μουσική, αλλά τον boxer(και αυτός μουσική βγάζει)... Αλλά για την κατασκευή στις μπροστά πόρτες είμαι ιδιαίτερα περήφανος!
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/335.jpg

BoxerSpirit
04-03-07, 22:10
ποσα χρονια ειναι βαμενο το αμαξι?με ολη την καλη θεληση τα καθισματα που εχεις νομιζω οτι το αδικουν το αυτοκινητο...ενω απο εξω δειχνει κυρια .το αγριευουν...παντα με ολο το θαρρος χωρις να παραξηγηθεις.

Το αυτοκίνητο πρέπει να είναι λίγο πάνω από ένα χρόνο βαμμένο, αλλά η λέξη φροντίδα δε φτάνει για να καταλάβεις πόσο την προσέχω(και φυσικά την πρόσεχε και ο Βλαδίμηρος, ο προηγούμενος ιδοκτήτης της και καλός μου φίλος)...
ΠΑΝΤΑ με κουκούλα, και κάθε το πολύ 15 μέρες γυάλισμα(κέρωμα 4 φορές το χρόνο), και όλα αυτά από τα χεράκια μου(λόγω αφραγκίας δεν μπορώ να την πάω σε autoglym).
Όσο για το εσωτερικό, δε σου κρύβω ότι συμφωνώ μαζί σου αλλά δυστυχώς, και πάλι λόγω αφρακίας, έχω καθυστερήσει να το κάνω όπως θέλω(επένδυση με alcadara και μαύρο δέρμα- δερμάτινα πλαϊνά, μαύρο τιμόνι). Επίσης, το σαλόνι το είχε φτιάξει ο Βλαδίμηρος όπως το βλέπεις, προσωπικά θα ήθελα να το κρατήσω ως είχε εργοστασιακό, αλλά τώρα πια δε μου κάνει καρδιά να βγάλω τα μπακετ και να ξαναβάλω τις... πολυθρόνες! Όλες οι αλλαγές έχουν ήδη δρομολογηθεί και θα έχουν γίνει μέχρι τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο(όταν θα έχω βγάλει κάποια λεφτά από τη δουλειά)
Εννοείται φυσικά ότι κάθε κριτική ή σχόλια, είναι εντελώς αποδεκτά από κάθε συνalfisti!!!

Όσο για τον ήχο, έχω μπροστά 2 ηχεία και 2 tweeters alpine, και στην εταζέρα άλλα 2 οβάλ ηχεία alpine(το πορτ μπαγκαζ σηκώνεται άνετα και μένει ανοιχτό) Το σύνολο ακούγεται περίφημα, αν και προτιμώ να μην ακούω μουσική, αλλά τον boxer(και αυτός μουσική βγάζει)... Αλλά για την κατασκευή στις μπροστά πόρτες είμαι ιδιαίτερα περήφανος!
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/335.jpgΣυγχαρητιρια στον κατοχο... Κουκλαρα.. Μεσα εξω..

Και παλι μπραβο.. τα αξιζει η κουκλα..

156 Competizione
04-03-07, 22:12
Ξεχάσαμε εγώ και ο...δεσμός μου(33, that is!) να σας ευχαριστήσουμε για τα καλά σας λόγια :)

Dikigoros
04-03-07, 23:00
file ta panel stin porta pos ta ekanes..polu mou aresoun...

kai ta dika mou eusima bebaios

156 Competizione
04-03-07, 23:09
Ο Βλαδίμηρος και οι διασυνδέσεις του να 'ναι καλά για τα panel... :lol:
Έπιασαν δουλειά όλοι μαζί, μαστόρια, μάστορες και άσχετοι(εγώ είμαι ο άσχετος της υπόθεσης 8) ) και έγιναν!
Αλλά πίστεψέ με δε νομίζω ότι όλη αυτή η συνομοταξία θα μπορούσε να τα ξαναφτιάξει :lol: :lol: :lol:

PSilos33 16v
05-03-07, 00:39
...ΣΑΝ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ! ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΣΥ?

Trentatre
05-03-07, 08:23
ΕΛΑ ΡΕ ΨΗΛΕ ΜΗ ΜΟΥ ΤΙ ΛΕΣ ΕΤΣΙ..!ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ MEETING KAI EVENTS

Trentatre
05-03-07, 08:29
Dikigore ψάξε και το μεταχειρισμένο.εγω με 120 EUROS ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ(ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ),ΠΗΡΑ 4 ΚΆΝΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 900w ΚΑΙ SUB MAZI ME KOYTA 18inches.Αγόρασα και 5way ηχεία της JVC οβαλ και παίζει μια χαρα.Μπροστα τίποτα.(κατι χανει από εκεί!)Αλλα με 200 EUROS ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.+έξοδα για πηγή)

Dikigoros
05-03-07, 16:47
ευχαριστω φιλε το εχω και εγω στο μυαλο μου μιας και δεν εχω τρελες απαιτησεις....απλα μια βελτιωση και κυριως το σι ντι που το θελω στα ταξιδια...

ΛΟΥΚΑΣ
05-03-07, 18:21
Πάντως Στέφανε αν θες την συμβουλή μου,αν δεν θες να μπλέξεις με πολυεστερικές κατασκευές,βάλε ένα καλό σετάκι ηχείων μπροστά (η JBL έχει ένα πάρα πολύ καλό σετ) στο ταμπλό.Μην τσιγκουνευτείς στα συγκεκριμένα ηχεία (εννοείται ότι θα έχουν ξεχωριστά tweeter) και αυτό στο λέω γιατί θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν συνδέσεις αυτά στον ενισχυτή και ΟΧΙ τα πίσω.Δηλαδή θα παίζεις τα μπροστά ηχεία και το sub με τον ενισχυτή σου και τα ηχεία της εταζέρας απευθείας από την πηγή.Σε καμία περίπτωση μην γεφυρώσεις τα πίσω ηχεία για να τα παίζεις με την μία έξοδο του ενισχυτή που θα έχει απομείνει.Το κάνουν πολύ αυτό το λάθος και γονατίζουν στην κυριολεξία τον ενισχυτή.Όλα αυτά στα λέω για να μην μπλέξεις με πυκνωτές κτλ και ανέβεις πολύ σε κόστος χωρίς να υπάρχει λόγος... :)

Dikigoros
05-03-07, 19:02
Σωστος Λουκας, δηλαδη τα πισω κατευθειαν απο την πηγη...ετσι θα λυθει και το προβλημα που ειχα παλια πριν καει ο ενισχυτης που οι πισω φορουσαν ωτασπιδες για να ακουω εγο νορμαλ μπροστα...μιη πηγη απλη και καλη ποσο να κανει?

το γουφερ ειναι απαραιτητο? μηπως επειδη ακουω μονο ελληνικα μου ειναι αχρηστο?

ΛΟΥΚΑΣ
05-03-07, 19:35
Σωστος Λουκας, δηλαδη τα πισω κατευθειαν απο την πηγη...ετσι θα λυθει και το προβλημα που ειχα παλια πριν καει ο ενισχυτης που οι πισω φορουσαν ωτασπιδες για να ακουω εγο νορμαλ μπροστα...μιη πηγη απλη και καλη ποσο να κανει?

το γουφερ ειναι απαραιτητο? μηπως επειδη ακουω μονο ελληνικα μου ειναι αχρηστο?

Μια απλή (και αξιόπιστη) πηγή που να παίζει mp3 θα την βρεις γύρω στα 100euro.Αναφέρομαι σε επώνυμες πηγές και όχι σε άσχετες μάρκες...Το sub αν θες να έχεις σωστό αποτέλεσμα σου είναι απαραίτητο.Μην νομίζεις αυτό που ακούω από πολλούς ότι ''Α!Έχεις sub,δηλαδή ακούς μπάπα μπούπα και τέτοια καγκούρικα...""
Όχι.Μεγάλο λάθος άσχετων με τον ήχο.Και για να καταλάβεις τι εννοώ προσπάθησε αν είναι εύκολο να ακούσεις ένα ελληνικό τραγούδι που σου αρέσει σε ηχοσύστημα με sub και σε ένα άλλο χωρίς.Μόνο έτσι θα καταλάβεις διαφορά.Μην υπερβάλλεις με το sub.Με ένα δεκάιντσο θα κάνεις την δουλειά σου.
Γενικότερα φίλε όταν φτιάχνεις ένα ηχοσύστημα σκοπό έχεις όχι την δυνατή ένταση όπως νομίζουν οι περισσότεροι αλλά την ποιότητα ήχου...Τι εννοώ με αυτό...Πρέπει να υπάρχει (για νορμάλ απαιτήσεις πάντα) ένα είδος ηχείου για την κάθε συχνότητα ήχου.Δηλαδή ένα sub για τις χαμηλές,ένα σετ midrange για τις μεσαίες και ένα ακόμα σετ tweeters ή κόρνες ακόμα καλύτερα για για τις υψηλές συχνότητες.Αν η πηγή έχει ένα καλό ισοσταθμιστή θα έχεις άψογο αποτέλεσμα το οποίο καθορίζεις εσύ ό ίδιος και τα γούστα σου βέβαια...
Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα...ότι άλλο χρειαστείς...φώναξε.... :wink:

Dikigoros
05-03-07, 22:23
Βοηθησες, αλλα οταν ερθει η στιγμη θα σε παρω τηλ για πληροφοριες και ερευνα αγορας..
ευχαριστω πολυ φιλε

156 Competizione
06-03-07, 02:44
Έπεσε στα χέρια μου το power Μαρτίου και στην επιστολή του μήνα είναι κάποιος με 33 Ρ4 που θα της κάνει μεγάλη ανακατασκευή, και μάλιστα ξέρει και το alfisti! Τον ξέρουμε?

Fantasma
06-03-07, 10:09
Έπεσε στα χέρια μου το power Μαρτίου και στην επιστολή του μήνα είναι κάποιος με 33 Ρ4 που θα της κάνει μεγάλη ανακατασκευή, και μάλιστα ξέρει και το alfisti! Τον ξέρουμε?
ναι

156 Competizione
06-03-07, 15:04
Καλή του επιτυχία!

ΛΟΥΚΑΣ
06-03-07, 18:25
Βοηθησες, αλλα οταν ερθει η στιγμη θα σε παρω τηλ για πληροφοριες και ερευνα αγορας..
ευχαριστω πολυ φιλε

:ser: :ser: :ser:

Toivonen
06-03-07, 18:27
ναι
Και ποιος ειναι?? :twisted:

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ
07-03-07, 20:43
καλησπερα παιδια..αλλαξα σασμαν και εβαλα απο 1.4(εχω 1.7 16ν )νομιζω παει καλυτερα ειδικα σε ρεμπριζ και απο σταση αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει μαμα 1.7 να τα ανοιξουμε να δουμε διαφορες(οταν αλλαξω λαστιχα ομως για να μην βρεθω σε καμια κολονα:p)

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ
07-03-07, 20:53
α,και κατι αλλο..οποιος ξερει να μου πρωτεινει εναν καλο εξατμισα για καταλυτη αγωνιστικο..200 μεχρι το πολυ 250ευρω διαθετω.για να αλλαξω χωανη που μου προτεινετε να παω?Η group a?ακομα εχω ακουσει και για 4 χωανεσ μικρες αντι για μια..κανει δουλεια αυτο?σας επριξα το ξερω αλλα θελω την γνωμη σας..ευχαριστω :-)

FiltatoS
07-03-07, 21:59
καλησπερα παιδια..αλλαξα σασμαν και εβαλα απο 1.4(εχω 1.7 16ν )νομιζω παει καλυτερα ειδικα σε ρεμπριζ και απο σταση αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει μαμα 1.7 να τα ανοιξουμε να δουμε διαφορες(οταν αλλαξω λαστιχα ομως για να μην βρεθω σε καμια κολονα:p)

Οι διαφορά στα δυο σαζμάν είναι μόνο στην τελική μετάδοση, δηλαδή στο διαφορικό που είναι ποιο κοντό στην 1,4. Όλες οι σχέσεις είναι πανομοιότυπες οπότε έχεις καλύτερα ρεπρίζ αλλά χάνεις στην τελική και το ταχύμετρο σου δείχνει παραπάνω από ότι πας. (νομίζω). Το κακό είναι ότι δέχεται περισσότερη ροπή από ότι σχεδιάστηκε, μιας και η 16ν έχει από μόνη της πολύ, με αποτέλεσμα να σπάει ποιο εύκολα. Προσοχή λοιπόν στις αλλαγές και τα κατεβάσματα, κατά τα άλλα καλοτάξιδο.
Δεν μας είπες ώμος γιατί το άλλαξες;

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ
07-03-07, 22:14
εσπασε τελειως το προηγουμενο σασμαν(εκανε πολους θορυβους και πατωντας τον συμπλεκτη συνεχιζε να κανει) και ειπα να βαλω απο 1.4 γιατι μου ειχανε πει για καλυτερα ρεμπριζ κτλ..επιπλεον αλλαξα και δισκο-πλατο-ρουλεμαν..ευκαιρια ηταν..

ΛΟΥΚΑΣ
07-03-07, 22:34
Αχ αυτά τα σασμάν... :oops:

156 Competizione
08-03-07, 12:35
Αρχίσαμε συμμετοχές για συνάντηση στο σεφ, όσοι μπορούν ας κοιτάξουν να έρθουν να τα πούμε! :victory:

RoadRunner
08-03-07, 12:49
εσπασε τελειως το προηγουμενο σασμαν(εκανε πολους θορυβους και πατωντας τον συμπλεκτη συνεχιζε να κανει) και ειπα να βαλω απο 1.4 γιατι μου ειχανε πει για καλυτερα ρεμπριζ κτλ..επιπλεον αλλαξα και δισκο-πλατο-ρουλεμαν..ευκαιρια ηταν..

Φιλε μου το ποιο κοντο σασμαν δεν ειναι της 1,4.Αν ηθελες να δεις μεγαλη αλλαγη επρεπε να πας σε 1,7 8v οπως ειναι το δικο μου αλλα δεν ξερω αν θα αντεχε το 16v.

Φιλικα Πετρος

Trentatre
08-03-07, 13:15
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ή ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑΤΟΣ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΑΝ ΤΡΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΒΟΥΗΤΟ ΜΑΖΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΛΕΜΑΝ?ΑΝ ΝΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ?ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

ΛΟΥΚΑΣ
08-03-07, 19:02
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ή ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑΤΟΣ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΑΝ ΤΡΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΒΟΥΗΤΟ ΜΑΖΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΛΕΜΑΝ?ΑΝ ΝΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ?ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

Μάριε τα ρουλεμάν θα σου σφύριζαν μονίμως και όχι μόνο στο σταμάτημα ή ξεκίνημα...Τώρα έτσι όπως το περιγράφεις θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα φρένα σου μήπως χρειάζονται καθάρισμα εμπρός πίσω.Σε περίπτωση βέβαια που είναι ρουλεμάν υπολόγισε γύρω στα 30-40 euro το ένα... :roll:

Dikigoros
08-03-07, 19:27
enas mod re paidia na mou kanei to nick apo Dikigoros se

Doc

exo steilei minima se 2 kai oute mia apadisi

Euxaristo

Trentatre
08-03-07, 19:28
THANX!ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟΣ ΗΧΟΣ.ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΝΑ ΣΑΡΑΒΑΛΛΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ..ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑ...!!

ΛΟΥΚΑΣ
08-03-07, 19:45
THANX!ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟΣ ΗΧΟΣ.ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΝΑ ΣΑΡΑΒΑΛΛΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ..ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑ...!!

Αν έχεις όρεξη σήκωσε το αμάξι μπροστά (αφού μου λες ότι το νοιώθεις στο τιμόνι) και τσέκαρε τον κάθε τροχό αν παίζει.Φαντάσου ότι ο τροχός είναι ένα ρολόι.Τοποθέτησε τα χέρια σου στο 9 και 3 και προσπάθησε να ταρακουνήσεις τον τροχό μέσα έξω...Κάνε το ίδιο και στην θέη 12και 6...Αν ο τροχός παίζει τότε θες ρουλεμάν...Αφού το νοίωθεις στο τιμόνι δεν τίθεται θέμα φρένων...Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια πάει το μυαλό μου και σε ρουλεμάν αμορτισέρ (ναι αυτά τα κίτρινα πλαστικά) που κάνουν έναν πολύ σπαστικό θόρυβο όταν σπάσουν αλλά μόνο ότα στρίβεις το τιμόνι... :?

ΛΟΥΚΑΣ
08-03-07, 19:46
enas mod re paidia na mou kanei to nick apo Dikigoros se

Doc

exo steilei minima se 2 kai oute mia apadisi

Euxaristo

Τώρα σε έχουμε μάθει Dikigoro τι την θες την αλλαγή ρε Στέφανε... :wink:

truepeace
08-03-07, 23:27
Αν τη στιγμή που ακούγεται παίζεις με το φρένο έχει κάποια διαφορά?

Trentatre
09-03-07, 07:39
ΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΝ ΑΓΓΙΞΩ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΑΚΟΎΓΕΤΑΙ..

156 Competizione
09-03-07, 22:40
Πριν μια ώρα και κάτι,μόνοι μας, εγώ και το κοκκινάκι μωρό μου, είπαμε να πάμε τη γνωστή μας βολτίτσα, (Βουλιαγμένης-Αλίμου-Ποσειδώνος-Βάρκιζα, στο yabanaki αναστροφή και πίσω...). Κάθε φορά είναι και ωραιότερη αυτή η διαδρομή...

Και με ποιους θα μπορούσα να μοιραστώ αυτές τις στιγμές? Μόνο με άλλους alfisti, αφού φίλοι, φίλες και φίλη θεωρούν την 33ούλα μου <<ένα παλιό ''αμάξι'' που κάνει σαν τρακτερ>>... :x :x :x

Μου φαίνεται πρέπει να αλλάξω παρέες :?

Dikigoros
10-03-07, 02:51
μετα απο λιγο καιρο θα τα ξεπερασεις αυτα με τα σχολια των αλλων...

και ο παρθενωνας ειναι παλιος αλλα δεν τον εχουμε γκρεμισει....

τι πα τωρα το ατομο..μαλλον κακη η συγκριση...

Trentatre
10-03-07, 10:03
ΤΙ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ..ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ 2Α ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕ ΠΩς ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΕΡΡΑΡΙ ΑΠΌ ΤΟΝ ΗΧΟ.

156 Competizione
10-03-07, 12:00
και ο παρθενωνας ειναι παλιος αλλα δεν τον εχουμε γκρεμισει....

:ilove: :ilove: :ilove:

ΛΟΥΚΑΣ
10-03-07, 12:53
Παίδες χθες το μεσημέρι είχα άγιο...Έσκασε το πίσω λάστιχο (όταν λέω έσκασε εννοώ έφυγε κομμάτι από το προφίλ ) ενώ πήγαινα σε εθνικό δρόμο με περίπου 130χλμ...Το πώς και γιατί ...Ευτυχώς η 33ούλα κράτησε για άλλη μια φορά υποδειγματικά και τέλος καλό όλα καλό...

http://img83.imageshack.us/img83/4418/picture125cf9.th.jpg (http://img83.imageshack.us/my.php?image=picture125cf9.jpg)

http://img83.imageshack.us/img83/6866/picture126fx0.th.jpg (http://img83.imageshack.us/my.php?image=picture126fx0.jpg)

truepeace
10-03-07, 13:08
:shock:

Πως στο καλό έγινε αυτό? Υποτίθεται οτι το προφίλ έχει ενίσχυση απο οτι βλέπω στη φωτό.

156 Competizione
10-03-07, 13:45
Πρόσεξες μήπως είχε κάνει ''βυζί'' το προφιλ? Τα λάστιχα πότε είναι φτιαγμένα?
Τέλος καλό όλα καλά πάντως!!! :)

ΛΟΥΚΑΣ
10-03-07, 14:11
Τα λάστιχα αυτά τα είχα μπροστά και ήταν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένα.Δεν είχαν όμως ποτέ επαφές με πεζοδρόμια ή μεγάλες λακούβες.Όντως τα λάστιχα έχουν ενισχυμένο προφίλ (MICHELIN EXALTO II) αλλά όπως είδαμε και με το λαστιχά, το λάστιχο έχασε απότομα αέρα από το σωληνάκι της βαλβίδας.Αποτέλεσμα της βίαιης εκτόνωσης ήταν το κόψιμο της βαλβίδας όπως και 2 τρύπες(στην φωτογραφία βλέπετε την μία) στο προφίλ.Βέβια αυτή η εκδοχή εμένα δεν με ικανοποιεί...Τα λάστιχα τα φοράω 2 χρόνια και έναν μήνα αλλά τους έχω φερθεί πολύ άσχημα... :oops:
Τέλος πάντων... :roll:

Dikigoros
10-03-07, 16:32
Λουκα τελος καλο ολα καλα...ισως να ειχαν ξεραθει συν τοις αλλοις...αφου δεν ερχοταν καποιος και δεν σε πεταξε βαλε ενα κερι...

εμενα στην Αττικη με 140+ εσκασε νυχτα σε σιντροεν αχ το μπροστα δεξι....το κρατησα αλλα παλι καλα που δεν ερχοταν αλλοσ πισω...

μαθημα: λαστιχα παντα καθε 2 χρονια και ποτε δεν τα ταλαιπωρουμαι πολυ...
προσεχουμε για να εχουμε

ρε παιδια πωλειται ενα χταποδι ανσα ...το εχετε δει? δεν ξερω ποσα ζηταει το παλικαρι? αξιζει τον κοπο να βαλει κανεις αυτο το χταποδι?
το σκεφτομαι εαν ειναι καλη τιμη να το παρω..εαν δε με προλαβε κανας αλλος

ΛΟΥΚΑΣ
10-03-07, 17:27
ρε παιδια πωλειται ενα χταποδι ανσα ...το εχετε δει? δεν ξερω ποσα ζηταει το παλικαρι? αξιζει τον κοπο να βαλει κανεις αυτο το χταποδι?

Δεν το έχω δει αυτό που λες αλλά φοράω το αντίστοιχο ANSA για την 1.4.Αξίζει η αγορά του και η διαφορά σε ρεπρίζ είναι αισθητή...Για τον ήχο δεν το σχολιάζω...άψογος.Σε πορώνει να δουλεύεις το αμάξι στο ροπάτο εύρος του boxer...

156 Competizione
10-03-07, 22:06
Για να μην έχουμε απρόοπτα με τα λάστιχα, βάζουμε λάστιχα marangoni που δεν παθαίνουν τίποτα (τέσσερις μόνο θα καταλάβουν)... :lol: :lol: :lol:

spiderman
10-03-07, 22:22
αυτα δεν σκαγανε ετσι?ε?
ελεγα να βαλω στη χοντρη τα Ζ linea..

Fantasma
11-03-07, 12:00
ναι
Ανδρεας Παπαδακης aka Visor1977

Trentatre
11-03-07, 13:00
marangoni for ever ΔΗΜΗΤΡΗ!ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΕ ΧΡΟΝΟ dt...

RoadRunner
11-03-07, 15:11
ναι

Που εχει χαθει αυτος ο φανταστικος alfisti με το τετρακινητο τερας?

Fantasma
11-03-07, 15:13
ναι

Που εχει χαθει αυτος ο φανταστικος alfisti με το τετρακινητο τερας? :search:

alfaromeakias
11-03-07, 20:08

Δεν το έχω δει αυτό που λες αλλά φοράω το αντίστοιχο ANSA για την 1.4.Αξίζει η αγορά του και η διαφορά σε ρεπρίζ είναι αισθητή...Για τον ήχο δεν το σχολιάζω...άψογος.Σε πορώνει να δουλεύεις το αμάξι στο ροπάτο εύρος του boxer...

Ξερει κανενας που μπορουμε να το βρουμε και ποσο περιπου κοστιζει???

Dikigoros
11-03-07, 20:20

φιλε πωλειται ενα στις αγγελιες.....αλλα το ζαχαρωνω..μη μου κανεις ζημια..... :( :(

ρε Θανο πες ρε στον Ανδρα να παει το σενσορα στο συνεργειο μου για τη θερμοκρασι λαδιου...του εστειλα μην αλλα καμια απαντηση.....ρε Θανο θα κερασω και καφε...κανει πολλα να τον παρω καινουργιο...

ΛΟΥΚΑΣ
12-03-07, 12:05

http://www.gazzella.cc/cart.php?target=product&action=view&product_id=17686&category_id=1284

tasos
12-03-07, 15:46
Tairiazei gia 146 1,7?

ΛΟΥΚΑΣ
12-03-07, 17:46
Tairiazei gia 146 1,7?

Νομίζω ότι δεν ταιριάζει Τάσο αλλά δεν είμαι σίγουρος... :oops:

Dikigoros
12-03-07, 19:01
καλο φαινεται? αυτο παει και σε μη καταλυτικη οπως η δικη μου? με 250 ευρα δηλαδη ερχεται στο σπιτι καινουριο? δεν ειναι κακη τιμη? καινουριο ισον 10 χρονια ζωης....δεν ειναι κακο..

ρε μηπως μας τρελανει με τον ηχο? εγω ειμαι δικηγορος πραμα θελουν ποιοτητα τα αυτια μου και οχι πολλα ντεσιμπελ

ΛΟΥΚΑΣ
12-03-07, 19:40
ρε μηπως μας τρελανει με τον ηχο? εγω ειμαι δικηγορος πραμα θελουν ποιοτητα τα αυτια μου και οχι πολλα ντεσιμπελ

Ο ήχος δεν αυξάνεται σε decibel.Απλά αποκτά ένα πιο έντονο ''γουργουρητό'' boxer.Άκουσε τον ήχο της 33ούλας σε ξεκίνημα στην πίστα κάρτ.Δεν φαίνεται πολύ το αμάξι αλλά πιστεύω ακούγεται χαρακτηριστικά για λίγο όμως...Θα καταλάβεις...

http://rapidshare.com/files/11684472/giros.mp4

Dikigoros
12-03-07, 20:26
re auto thelei sundromi gia na grafto

Fantasma
12-03-07, 20:42

φιλε πωλειται ενα στις αγγελιες.....αλλα το ζαχαρωνω..μη μου κανεις ζημια..... :( :(

ρε Θανο πες ρε στον Ανδρα να παει το σενσορα στο συνεργειο μου για τη θερμοκρασι λαδιου...του εστειλα μην αλλα καμια απαντηση.....ρε Θανο θα κερασω και καφε...κανει πολλα να τον παρω καινουργιο...
Δεν μπορω να τον βρω στο τηλεγφωνο ρε στεφανε... :x

Dikigoros
13-03-07, 00:18
xathike o kritikos oeo?

tepsa opote mporeis xanaprospathise re file.

prepei na ton bro pasi thusia giati o sensoras kople paei arketa...

thanks anyway

RoadRunner
14-03-07, 16:59
Καλησπερες παιδια.Χθες πηρα βολτα την 33 του arci.Μιλαμε για ενα πραγματικο κτηνος.Ειδικα αυτος ο ηχος ανασταινει νεκρους.Δεν παιζει παω να αλλαξω εξατμιση γιατι δεν με ικανοποιει ο ηχος της.Λετε αν βαλω και ποιο χοντρο σχληνα να παρω τιποτα?

Αργυρακο στα ειπα και απο κοντα.Το αμαξι σου απλα δεν παιζεται.Αααα ρε ατιμη κοινωνια σιγα σιγα και εμενα ετσι θα γινει...

ΛΟΥΚΑΣ
14-03-07, 18:52
.Λετε αν βαλω και ποιο χοντρο σχληνα να παρω τιποτα?

Λάθος κίνηση... :roll:

arci
14-03-07, 19:37
Καλησπερες παιδια.Χθες πηρα βολτα την 33 του arci.Μιλαμε για ενα πραγματικο κτηνος.Ειδικα αυτος ο ηχος ανασταινει νεκρους.Δεν παιζει παω να αλλαξω εξατμιση γιατι δεν με ικανοποιει ο ηχος της.Λετε αν βαλω και ποιο χοντρο σχληνα να παρω τιποτα?

Αργυρακο στα ειπα και απο κοντα.Το αμαξι σου απλα δεν παιζεται.Αααα ρε ατιμη κοινωνια σιγα σιγα και εμενα ετσι θα γινει...

Thanks για τα καλά σου λόγια! Φοράς ελεύθερο επώνυμο καζανάκι δε πρόκειται να κερδίσεις κάτι βάζοντας ελεύθερο απο εξατμισά εκτός απο περισσότερο θόρυβο και να χάσεις τα χρήματά σου. Δε θυμάμαι τι διάμετρο φοράς αλλά με ΑΝΣΑ και ελεύθερο τελικό να αποτελούν τα μοναδικά συστατικά της εξάτμισής σου είναι αρκετά ελεύθερη. Στην παρούσα φάση δεν κερδίζεις τίποτα ουσιαστικό με το να βάλεις μεγαλύτερη σωλήνα.. Για να κρεμάσει που λένε πολλοί το είδες και εμπράκτως οτι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

Dikigoros
15-03-07, 20:48
file arci ean exeis ti foto tou avatar sou se megali analusi kane mou ena send sto email ean den exeis adirisi.

Filika

Stefanos

arci
15-03-07, 21:09
Δεν έχω..απο τa avatars του alfisti το βρήκα... αλλά κάποου το είχα πετύχει αν το ξαναβρώ...

156 Competizione
15-03-07, 22:14
@petros:
Αν θες ήχο, στρέψου προς grN μεριά και μεγαλύτερο σωλήνα, δε θα πιστεύεις στα αυτιά σου!!!
http://i167.photobucket.com/albums/u138/dimitris_33_16v/grN.jpg
Μιλάμε για πολύ :music: :music: :music: :music: :music:
Βέβαια στριγγλίζει πιο πολύ, παρά βγάζει μπάσο ήχο με το grN, γούστα είναι αυτά, εγώ τον λατρεύω αυτό τον ''vti''
ήχο στα ψηλά 8)
Α, και με συγχωρείτε(Στέφανε) για τη βρόμα από κάτω, δε θα επαναληφθεί...

Dikigoros
16-03-07, 07:04
Τωρα μιλησες σωστα Δημήτριε!!

Θα σου προτεινα οταν αλλαξεις λαστιχα να βάλεις michelin pilot το πατημα τους με τα 4 αυλάκια ειανι πιο δυναμικο....επειδη η λεπτομερεια κανει τη διαφορα :D :D

Greek
16-03-07, 09:26
Περιέργο... Η Ασπα με το ίδιο καναζάκι βγάζει μπάσο ήχο.....

RoadRunner
16-03-07, 13:41
Περιέργο... Η Ασπα με το ίδιο καναζάκι βγάζει μπάσο ήχο.....group A δεν εχει η Ασπα?

156 Competizione
16-03-07, 13:59
οταν αλλαξεις λαστιχα να βάλεις michelin pilot
toyo R888 8)

Dikigoros
18-03-07, 03:49
παιδες παρηγγειλα καινουριο λαπτοπ

Dell AMD sempron 3500+
1024 mnimi
80 giga skliro
15,4 othoni
tsada metaforas
asurmato diktuo
kai ola auta me 550 euro

xestokarei i dell sto UK giati tha tous kopsei tous AMD kai ta dinei kopsoxronia

Dikigoros
18-03-07, 03:51
ta upoloipaxaraktiristika min ta grafo..i lalakia ienai oti to dinoun mono me vista

Greek
18-03-07, 19:22
Σιγά τη λαλακία.. Το μόνο εύκολο να βάλεις τα Xp και απο οδηγούς τους κατεβάζεις απο την Dell...

chriskaterini
22-03-07, 14:24
συμφωνω μαζι σου dimitri 33 16v...και εγω groupN εχω οχι ανοξειδωτη βεβαια...το στριγγλισμα που εχει ειναι ολα τα λεφτα...οταν ζεσταθει ειδικα ειναι τρελλα...ε?εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και στον προφυλαχτηρα....

B3ler3fonte
22-03-07, 14:38
Καλημέρα! Άρχισαν οι αγορές απο UK αλλά με αμφιβολίες! Κ ο λόγος είναι η πολλάπλή εξαγωγής. Το site που την πουλάει κ έχει post-αριστεί κ στο forum πριν μέρες http://www.gazzella.cc/cart.php?target=product&action=view&product_id=17686&category_id=1284

δυστυχώς παρέχει ένα τηλέφωνο το οποίο απο χ8ες μέχρι κ σήμερα φαίνεται ότι δεν υπάρχει. Χτυπαέι δλδ αλλά κανείς δεν φαίνεται να το σηκώνει κάτι που μου έχει κινήσει την περιέργεια ότι ΙΣΩΣ κ η ίδια εταιρεία να μην υπάρχει βέβαια με πάσα επιφύλαξη. Επικοινώνησα με το αντίστοιχο Αγγλικο 11888, αλλά δεν υπάρχει καμία εταιρεία με το όνομα αυτό. Κ το όλο θέμα ξεκίνησε απλά κ μόνο επειδή ήθελα να τους ρωτήσω πριν την παραγγείλω, να δώ αν υπάρχει η δυνατότητα να φτάσει στα έρια μου το αργότερο μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη 28/3 μιας κ έχω συνεννοηθεί μέ μια μεταφορική για την μεταφορά κάποιων πραγμάτων για το μωρό. Επομένως μιας κ τα λεφτά είναι πολλά 300Ε κοντά, αποφάσια προς το παρόν να αναστείλω την παραγγελία για λόγους ευνόητους. Αυτά προς ενημέρωσή σας.

156 Competizione
22-03-07, 16:04
Με 300 ευρώ λογικά πρέπει να φτιάχνεις χειροποίητο από Έλληνα εξατμισά(ή επώνυμο πάλι από εξατμισά). Έτσι κι αλλιώς, κι αν το αγόραζες από εξωτερικό, θα πλήρωνες και τη μεταφορά και την τοποθέτηση!
chris όπως τα λες είναι, τρέλλα το grN...

alfaromeakias
24-03-07, 18:52
Χθες πηγα στον Τερζη! Χαμος εγινε! Και τωρα μου εχει κλεισει η φωνη! Δεν συγκρινεται ο ανθρωπος!!!!!

diabolo
28-03-07, 18:37
καλησπερα παιδες!αν ολα πανε καλα σε λιγο καιρο θα ειμαι 1.7 και τετρακουνητος!!!!!αν πανε καλα,που δεν το βλεπω.

kyan
28-03-07, 19:52
Άντε ρε Διάβολε, καιρό είχες να γράψεις! :D

diabolo
28-03-07, 21:19
το ξερω οτι εχω χαθει αλλα ειχαμε παρουσιαση την καινουργια c klass οποτε καταλαβαινεις....

ΛΟΥΚΑΣ
28-03-07, 21:59
καλησπερα παιδες!αν ολα πανε καλα σε λιγο καιρο θα ειμαι 1.7 και τετρακουνητος!!!!!αν πανε καλα,που δεν το βλεπω.

Άντε με το καλό... :twisted:

Evans
28-03-07, 22:10
!.7????? ΤΕΤΡΑΚΟΥΝΗΤΟΣ????????? και εγώ θέλω τετρακούνιση:rant: :rant: :rant: :rant:

kyan
29-03-07, 00:15
και εγώ θέλω τετρακούνιση:rant: :rant: :rant: :rant:
Δεν θέλεις. ;)

diabolo
29-03-07, 07:23
μακαρι να γινει.

RoadRunner
29-03-07, 12:08
Αντρικο αντε με το καλο αλλα παλι πισω θα εισαι :P :P :P

156 Competizione
29-03-07, 13:01
Τροπέτο hunting mode: ΟΝ :P :P :P (Με το καλό Αντρέα!)

Χθες το βράδυ έσπασα νέο ρεκορ για να βρω να παρκάρω. 12 το βράδυ έφτασα σπίτι, 1:10 κατάφερα να βρω μια κουτσοθέση... :dizzy: :x :dizzy: :x

ΛΟΥΚΑΣ
29-03-07, 15:09
Τροπέτο hunting mode: ΟΝ :P :P :P (Με το καλό Αντρέα!)

Χθες το βράδυ έσπασα νέο ρεκορ για να βρω να παρκάρω. 12 το βράδυ έφτασα σπίτι, 1:10 κατάφερα να βρω μια κουτσοθέση... :dizzy: :x :dizzy: :x

Μπράβο υπομονή.... :oops:

diabolo
29-03-07, 18:56
εισαι μικρος ακομα δημητρη!χεχε!εχω κανει και 1 ωρα και 45 λεπτα για να παρκαρω στο σπιτι!!!!!

156 Competizione
29-03-07, 21:21
Επειδή δε θέλω να το ζήσω και ο ίδιος, μάλλον θα την κάνω από την Αθήνα -αφού μπορώ!

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
29-03-07, 23:47
ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΝΙΤΡΟΥ?
ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ?

156 Competizione
29-03-07, 23:52
Με το νίτρο βλέπω να την άσχημα και το μοτερ και το κιβώτιο... Προσωπικά θα προτιμούσα 4 Colombo Bariani με 1000 ευρώ(νίτρο:750)!
Διαμαντη τί έγινε ρε φίλε τελικά με την κούκλα σου?

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
30-03-07, 00:06
ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕ ΕΓΙΝΕ, Ο Π@ΠΑΡΑΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΤΡΟΧΑΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΗ..

ΠΑΝΤΩΣ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ 33 ΧΩΡΙΣ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΩ ΜΕ ΚΑΜΙΑ 300ΑΡΙΑ ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΜΠΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.. ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΠΑ ΒΕΒΑΙΑ..
ΔΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΗ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 1000-1200 ΔΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ
ΑΝ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.. ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?

ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΖΗΜΙΑ ΤΑ 33 ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ
ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΙΚΟ.. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ
Η ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΟΥ..

156 Competizione
30-03-07, 00:16
Είναι να μη σου τύχει... Τί να πω, εμένα καλή μου ακούγεται η λύση που προτείνεις με τη δεύτερη 33 για να έχεις ανταλλακτικά!

LAZAROS
31-03-07, 00:15
καλησπερα σε ολους
:? υπαρχει κανενα νεο με την αντιστρεπτικη που ειπαμε? :oops:

Silverhawk
31-03-07, 14:52
ΛΟΥΚΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΡΙΣΙΜΠΙΤΕΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΛΝΕ ΡΕΥΜΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΙΚΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΤΟ
ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ, ΤΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ :( ΚΡΙΜΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΣΟ ΠΡΙΝ.

alfaromeakias
01-04-07, 11:27
Ξερει κανενας ποσο παει το μπροστινο φαναρι της 33? Ενας χθες στο χαλανδρι με ενα τζιπ μου το εκανε θριψαλα!

diabolo
01-04-07, 17:18
μη αυθεντικο τα φαναρι θα σου παει 50-60 ευρω!για την αντιστρεπτικη ακομα περιμενω κι εγω για να σας πω!θα ερθουν αλλα το ποτε δεν ξερω!

ΛΟΥΚΑΣ
01-04-07, 20:42
ΛΟΥΚΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΡΙΣΙΜΠΙΤΕΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΛΝΕ ΡΕΥΜΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΙΚΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΤΟ
ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ, ΤΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ :( ΚΡΙΜΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΣΟ ΠΡΙΝ.

Καλώς Μαρίνο.Εμέν δεν είναι τόσο έντονα τα κοψίματα αλλά με ενοχλούν.Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι η ECU...Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω μία άλλη επάνω και θα την δοκιμάσω...Δεν νομίζω να φταίει το ντιστριμπιτέρ μου πάντως... :oops:

Trentatre
02-04-07, 10:04
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.Χθες στην παραλιακη πετυχα ενα παληκαρι με το οποιο μίλησα.Εχει μια απίστευτη 33 μαύρη,σαν καινουρια,με μοτερ από 1.7 με 10.000 ευρώ extra πάνω.Κούκλα σκέτη.Το χειρότερο (ή το καλύτερο) είναι οτι την πουλάει.Mάλλον θα μπει στο site μας.

RoadRunner
02-04-07, 10:37
Καλημερααααα.

Η μερα μου και η Μεγαλη εβδομαδα ξεκινησε με τον χειροτερο τροπο.

220Ε χρειαζομαι για αλλαγη δισκοπλακων και τακακια.Μιλαμε το αμαξι σταματαει με τα σιδερα.Αντε να δω πως θα φυγω στο χωριο για πασχα...

Fantasma
02-04-07, 12:30
Εφαγες κιολας τα τακακια σου? ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?

RoadRunner
02-04-07, 15:18
Μολις ηρθα απο το συνεργειο συντροφε.5000χλμ εχω κανει.Καλα μιλαμε οι δισκοι ειχαν γινει φλουδα.Τωρα μπηκαν τακακια και δισκοπλακες ΑΤΕ.Το πενταλ βεβαια ειναι ξυλο τωρα αλλα πιστευω οτι θα στρωσει και θα αποδιδει καλυτερα.Αυτααααα

(μαζευεις λεφτα μπας και βαλεις κανα αμορτισερ και σου καθονται τα αγκουρια ρε γαμωτο)

ΛΟΥΚΑΣ
02-04-07, 18:39
Αυτααααα

(μαζευεις λεφτα μπας και βαλεις κανα αμορτισερ και σου καθονται τα αγκουρια ρε γαμωτο)

Σιγά σιγά Πέτρο.Συμβαίνουν αυτά... :)

spiderman
02-04-07, 20:58
2ερωτησεις...

α)υπαρχουν τα μαυρα πλαστικα προστατευτικα για τις πορτες και το μπροστινο φτερο,για να τα βαλω στην 33 που παραλαμβανω σε 3μερες?και αν ναι,ποσο περιπου τα βρισκω?αυτα μπαινουν κολλητα,με την κολλα για τζαμια?

2)ποσο περιπου θα κανει το βαψιμο δυο αβαφων προφυλακτηρων(μπρος /πισω)?ειναι μαυροι αβαφοι,και θελω να γινουν κοκκινοι,οχι ολοκληροι ομως..να αφησω πανω μαυρο και κατω το ιδιο,και στη μεση κοκκινο,οπως ειναι το μαμα σχεδιο..ποσο να κοστισει?

ΛΟΥΚΑΣ
02-04-07, 21:22
Spiderman σχετικά με την πρώτη ερώτηση νομίζω ότι θα τα βρεις λίγο δύσκολα και με πολύ ψάξιμο.
Το βάψιμο των προφυλακτήρων πιστεύων γύρω στα 160 με 180 euro... :wink:

panagiotis334x4
03-04-07, 15:04
Φίλε Λουκά!
Είμαι σχετικά καινούριος στο 33club και έχω κάποια προβλήματα που ίσως μπορεί να με βοηθήσεις λόγω της εμπειρίας σου. Το αυτοκίνητό μου είναι ένα 33 1.4 sportwagon 4X4. Έχω το αυτοκίνητο 4 μήνες και είμαι ενθουσιασμένος. Όμως έχω τα εξής προβλήματα.
1. Ρετάρει χαμηλά και διαπίστωσα ότι ένας λόγος είναι ότι στην τρύπα του μπουζί nr4 έχει νερό. Πόλύ λίγο μεν και δεν είναι εύκολα αντιληπτό. Απο πού μπορεί να προέρχεται; φαίνεται σαν να βγαίνει από "μέσα". Δεν έχω ούτε θερμοκρασίες ούτε φυσαλίδες στο κύκλωμα ψύξης. Έριξα "φώκια" αλλά δεν έκανε τίποτε... Και κάτι απίστευτο: το αυτοκίνητο είχε όταν το πήρα 287.127km και μετά από 2500 χλμ, ζήτημα να έκαψε 200ml λάδι (selenia 5-40)!!!
2. Άν το ανωτέρω πρόβλημα είναι σοβαρο, έχω εφεδρεία έναν κινητήρα 1.7-16V αλλά χωρίς πλεξούδα και ECU. ECU βρήκα από το ebay. Για την πλεξούδα τι να κάνω; Ο κινητήρας μπαίνει χωρίς μετατροπές; Το κιβώτιο της 33-1.4-4Χ4 έστω και άν έχει άλλες σχέσεις ταιριάζει με τον κινητήρα;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Παναγιώτης

ΛΟΥΚΑΣ
03-04-07, 17:29
Φίλε Παναγιώτη καλώς όρισες!Το γεγονός που αναφέρειςείναι ανησυχητικό.Τι εννοείς όταν λες νερό?Βλέπεις σαπουνάδα?Νερά συμπληρώνεις?Όπως μου το περιγράφεις φοβάμαι για ταλαιπωρημένη φλάντζα κεφαλής που σύντομα θα παραδώσει πνέυμα... Θέλει μελέτη η περίπτωσή σου...
Σχετικά με την άλλη ερώτησή σου,αν ψάξεις θα βρεις και πλεξούδα.Υπομονή χρειάζεται και ένας καλός ηλεκτρολόγος...Το μοτέρ ταιριάζει όπως και το σασμάν που έχεις.Αλλά και πάλι μην σε απασχολεί το θέμα σασμάν γιατί βρίσκεις σχετικά εύκολα και σε χαμηλές τιμές...Βλέπεις για την 33ούλα είναι κάτι αναλώσιμό σε μεγάλο βαθμό...
Ότι χρειαστείς στην διάθεσή σου και αν μπορείς καλό θα ήταν να ταπούμε και από κοντά... :wink:

PSilos33 16v
03-04-07, 19:40
Φίλε Λουκά!
Είμαι σχετικά καινούριος στο 33club και έχω κάποια προβλήματα που ίσως μπορεί να με βοηθήσεις λόγω της εμπειρίας σου. Το αυτοκίνητό μου είναι ένα 33 1.4 sportwagon 4X4. Έχω το αυτοκίνητο 4 μήνες και είμαι ενθουσιασμένος. Όμως έχω τα εξής προβλήματα.
1. Ρετάρει χαμηλά και διαπίστωσα ότι ένας λόγος είναι ότι στην τρύπα του μπουζί nr4 έχει νερό. Πόλύ λίγο μεν και δεν είναι εύκολα αντιληπτό. Απο πού μπορεί να προέρχεται; φαίνεται σαν να βγαίνει από "μέσα". Δεν έχω ούτε θερμοκρασίες ούτε φυσαλίδες στο κύκλωμα ψύξης. Έριξα "φώκια" αλλά δεν έκανε τίποτε... Και κάτι απίστευτο: το αυτοκίνητο είχε όταν το πήρα 287.127km και μετά από 2500 χλμ, ζήτημα να έκαψε 200ml λάδι (selenia 5-40)!!!
2. Άν το ανωτέρω πρόβλημα είναι σοβαρο, έχω εφεδρεία έναν κινητήρα 1.7-16V αλλά χωρίς πλεξούδα και ECU. ECU βρήκα από το ebay. Για την πλεξούδα τι να κάνω; Ο κινητήρας μπαίνει χωρίς μετατροπές; Το κιβώτιο της 33-1.4-4Χ4 έστω και άν έχει άλλες σχέσεις ταιριάζει με τον κινητήρα;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Παναγιώτης
Φίλε παναγιώτη,δυστυχώς η ¨φωκια¨δεν σου εκανε τη χάρη :( ...
Οι ζημιές σε σπασμένα μοτέρ ,αφήνουν αμανάτι Πλεξούδες και εγκέφαλους στους απανταχού ανταλλακτικατζήδες! Πιστέυω οτι θα βρείς έυκολα στην Αθήνα
Το κιβώτιο ταιριάζει σίγουρα,αλλα αν κρίνω απο την εμπειρία μου που είχα τέτοιο κιβώτιο στον 1.7,θα σπινιάρεις και την τρίτη!
Το θέμα είναι αν υπάρχει κιβώτιο 4κίνητης 1.7άρας! Αντε να το βρέις!
Γιά ότι άλλο θές στείλε pm :)

PSilos33 16v
03-04-07, 19:47
2ερωτησεις...

α)υπαρχουν τα μαυρα πλαστικα προστατευτικα για τις πορτες και το μπροστινο φτερο,για να τα βαλω στην 33 που παραλαμβανω σε 3μερες?και αν ναι,ποσο περιπου τα βρισκω?αυτα μπαινουν κολλητα,με την κολλα για τζαμια?

2)ποσο περιπου θα κανει το βαψιμο δυο αβαφων προφυλακτηρων(μπρος /πισω)?ειναι μαυροι αβαφοι,και θελω να γινουν κοκκινοι,οχι ολοκληροι ομως..να αφησω πανω μαυρο και κατω το ιδιο,και στη μεση κοκκινο,οπως ειναι το μαμα σχεδιο..ποσο να κοστισει?
Πρίν απο καιρό που είχα ρωτήσει υπήρχε σετάκι,τώρα τιμή...δέν θυμάμαι :( Είναι τέσσερα για κάθε πλευρά,δύο για τις πόρτες και δύο για εμπρός και πίσω φτερό
Πάνω απο 200Ε δύσκολο να σου ζητήσουν για τους προφυλακτήρες..

panagiotis334x4
03-04-07, 20:45
Λουκά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Ομολογουμένως φοβάμαι και εγώ την περίπτωση της φλάντζας. Αν υπολογίσεις ότι πρέπει στον 1.4 να αλλάξω και ιμάντες, ίσως είναι καλή ιδέα και από οικονομικής απόψεως να πάω κατ' ευθείαν στον 1.7! Θα δούμε...
Κατά τα άλλα λείπω εκτός Πάτρας για τις Γιορτές. Πολύ ευχαρίστως να τα πούμε από κοντά μετά το Πάσχα (επιστρέφω 9-Απριλίου)! Στείλε mail με τηλέφωνο και θα επικοινωνήσω άμεσα!
thank's Παναγιώτης

ΛΟΥΚΑΣ
03-04-07, 22:03
:ser: :ser: :ser:

spiderman
08-04-07, 12:03
την Μ.Παρασκευη,παρελαβα την νεοαποκτηθεισα 33 μου..κοκκινη,ελαφρως βυσσινοροζέ πλεον,169.000 χλμ,εσωτερικο καθαρο,χωρις ιδιαιτερες φθορες,με βιβλιο σερβις απο τον Κ.Παραστρατιδη απο παντα,με ζαντες αλουμινιου μαμα 14αρες.ομορφη!μπηκανε αλοιφες,αλλα δυστυχως η κατασταση δεν σωζεται μαλλον.απο Τριτη,ανελαβε ο φαδερ να επιληφθει του θεματος "Βαφεας",με σκοπο να γινει κουκλαρα οπως οταν γεννηθηκε,γιατι της αξιζει..
και της αξιζει γιατι,το αυτοκινητο μηχανικα,απλα "κελαηδαει"!ξεκινησα απο αθηνα δειλα,και στη συνεχεια επαθα πλακα.ειχα προ 10χρονια σχεδον μια imola και μια 1.7 16v αλλα μαλλον ο καιρος ειναι πολυς και δεν θυμαμαι ευκολα εντυπωσεις...
-απο φρενα ειναι οκ,με πενταλ με σχετικα καλη αισθηση,σιγουρα δεν ειναι η ανασφαλης αισθηση που συνηθως εχουν οι 33.
-απο κιβωτιο ειναι αψογη,δεν γρατσουναει τιποτα,δεν δυσανασχετει τιποτα,τα κατεβασματα ειναι ακριβη,το σαζμαν σφιχτο στο χερι.
-αναρτησεις,στο 90% των περιπτωσεων αποδιδουν καλα,με πολυ καλο rebound στις αναπηδησεις και λιγο χειροτερο ελεγχο στην επαναφορα υπερστροφης..(ναι!την γυρισα 4φορες!2ελαχιστα και δυο καλυτερα..)..
-ηχομονωση,μια χαρα,οσο πρεπει και οσο θελω και χρειαζομαι για να νιωθω χαρουμενος.
-και παμε στο μοτερ..τι πριονι ειναι αυτο?εχω παθει πλακα.σαφως η imola,η δικια μου και δεν ηταν ετσι...δεν θυμαμαι να πηγαινε τοσο ψυχωμενα.το μοτερ,περαν του φοβερου ηχου,ειναι πριονι..τραβαει απο ρελαντι χαλαρα,φορτωνει 5η απο 1500σαλ,τρελλαινεται αναμεσα 4000 και 5500...πανω απο 5500,πεφτει αισθητα.εθνικη,ανα πασα στιγμη,αδιαφοροντας γαι κλιση οδοστρωματος,εχει τα 180χλμ-185χλμ...190 με λιγη προσπαθεια μονο σε ισωμα...στην γλυφα ειδα,τρομαζοντας γιατι δεν το περιμενα τοσο γρηγορα να τα πιασει,208χλμ με επεμβαση του κοφτη(εντονος!),και επειδη ακριβως δεν περιμενα να συμβει αυτο,τρομαξα και δεν ειδα τουλαχιστον που ειναι ο κοφτης..!εκαψε για 388χλμ,29 με 30 λιτρα,συν 1μιση ωρα λειτουργειας μποτιλιαρισμενο στην εθνικη..καει λαδι,300γρ απο αλλαγη σε αλλαγη.προσωπικα εντυπωσιαστηκα,γιατι στα 165-170 πατας γκαζι και το αυτοκινητο ξεκολλαει επιταχυνοντας ακομα και σε ανηφορα...
-κραταει καλα το δρομο,γερνει λιγοτερο απο την imola που ειχα,και μετα απο 10 και βαλε χρονια,επιτελους καταφερα να γυρισω μια 33..καλο τιμονι,κλασσικο αλφα,υπερστρεφει,διορθωνεις,και εκει ειναι που δειχνει να δυσκολευεται το σετ απ να ελεγξει κλισεις.δοκιμασα να τη γυρισω,και να μην διορθωσω ως συνηθως αλλα δυο στιγμες αργοτερα,να την αφησω δηλαδη να ξεθυμανει,καθυστερωντας να πατησω γκαζι,και ειδα οτι ολα γινονται πιο αρμονικα.η ιδια τακτικη στη spider ειναι απλα καταστροφικη και με εξασφαλισμενο τετ α κε.
- με ολα τα παραπανω,πιστευω οτι της αξιζει ενα total recall,οποτε αρχιζουμε με:
-βαψιμο ala imola.προφυλακτηρες,καθρεφτες,αμαξωμα.ισως μπει και αεροτομη,ισως.
-μικροδιορθωση σε δυο σημεια της ταπετσαριας,(αν δεν βαλω σαλονι 17αρας,money rules!).
-μετα το βαψιμο αλλαγη κεραιας στην οροφη(ειναι προβληματικη αυτη που εχει),νεα εταζερα-πεταξα την παλια, και δυο ηχεια ακομη πισω..
-και φυσικα αφου γινουν ολα αυτα,θα γινει η ιεροτελεστια απονομης του στικερ του κλαμπ.θα κολληθει πισω,και απο τοτε το τσαι θα εχει ονοματεπωνυμο..!!

πιστευω οτι σε λιγο καιρο,θα ψαχνω για ενα τριτο αμαξι,να πηγαινω στη δουλεια μου...αυτη θα καθεται στο γκαραζ να κανει παρεα στην αλλη μου αλφα...
-χθες,εγω μονος με 3/4 ρεζερβουαρ,και το panda 100 με μισο ντεποζιτο,και δυο κοριτσια συνεπιβατες,ανοιξαμε μεχρι τα 120 2 φορες.την πρωτη,αργησα να εκκινησω,ενα αμαξι αργοτερα τουλαχιστον,εκανα και κακη εκκινηση,με πρωτη το εχανα και με 2α σταθεροποιειθηκε η αποσταση σε εναμιση αμαξι.τη δευτερη,ανεβασα 4500 και φυγαμε μαζι πορτα πορτα,με φυλαγμενη αλλαγη σε δευτερα εγω,εκει εχασα μισο αμαξι διαφορα,και μετα συνεχισαμε μεχρι 120 με την ιδια ακριβως διαφορα...καθολου ασχημα λεω,επιφυλλασσομαι για το μελλον...

Θαναση ευχαριστω ...

/// οι αναρτησεις για 1.7 8v (koni αμορτισερ-apex ελατηρια) ταιριαζουν σε 1.4??

NIKOLAOS
08-04-07, 13:13
Καλορίζικη γιατρέ και να την ευχαριστηθείς όσο μπορείς!

Evans
08-04-07, 14:33
Αγαπητέ Spiderman καλωςήρθες στη χαρα της boxerπαρέας μας!Εύχομαι και μέσω διαδικτύου ευτυχισμένα και ασφαλή χιλιόμετρα! :drive:

spiderman
08-04-07, 20:36
ερωτησεις..

1.οι aftermarket αναρτησεις της 1.7 8v,koni-apex μπαινουν στην 1.4?

2.τι τιμες παιζουν στην αγορα μτχ ,α)η πισω αεροτομη και β) οι μαρσπιεδες της imola/17 16v?

3.εσωτερικο imola η 17αρας,σε τι τιμη βρισκεται μτχ εξω?

σκεπτικο 1...να τη βαψω,να βαλω εσωτερικο 17αρας,αεροτομη και μαρσπιεδες.
σκεπτικο 2...να τη βαψω,αλλα να μην αλλαξω ουτε εσωτερικο,μην βαλω αεροτομη και μαρσπιεδες,αλλα να βαλω κονι-απεξ 3ποντων.

μαλλον το 2ο βλεπω..πιο διακριτικη και πιο αποδοτικη...ε?

arci
09-04-07, 00:42
Με γειές!!! Έτυχε και πέτυχα στον Κο Κώστα την πρώην ιδιοκτήτρια του αυτοκινήτου νυν κάτοχο 147. Έλεγε οτι σαν την 33 της δεν είναι και οτι κατα κάποιο τρόπο λυπάται που την πουλάει... Αυτά τα λένε όλα...

Οι αναρτήσεις μια χαρά ταιριάζουν.
Αυτά που ψάχνεις όλα υπάρχουν το θέμα είναι οτι αν φανεί οτι τα ζητάς οι παλιατζήδες θα σε σκίσουν...
Αν σενδιαφέρουν μαμά καθίσματα μπροστινά απο 16ν σκοπεύω άμεσα να αλλάξω τα δικά μου.

spiderman
10-04-07, 00:54
Με γειές!!! Έτυχε και πέτυχα στον Κο Κώστα την πρώην ιδιοκτήτρια του αυτοκινήτου νυν κάτοχο 147. Έλεγε οτι σαν την 33 της δεν είναι και οτι κατα κάποιο τρόπο λυπάται που την πουλάει... Αυτά τα λένε όλα...

Οι αναρτήσεις μια χαρά ταιριάζουν.
Αυτά που ψάχνεις όλα υπάρχουν το θέμα είναι οτι αν φανεί οτι τα ζητάς οι παλιατζήδες θα σε σκίσουν...
Αν σενδιαφέρουν μαμά καθίσματα μπροστινά απο 16ν σκοπεύω άμεσα να αλλάξω τα δικά μου.

Αργυρη ευχαριστω!σκεφτομαι αρχικα να βαψω,μετα να σουλουπωσω τα λιγα απο μεσα,και υστερα να βαλω την αναρτηση,αν και δεν κρινω οτι ειναι αναγκη.αεροτομη μαλλον δεν θα βαλω..σχετικα εμ τα δικα σου μπροστινα,καλη ιδεα,αλλα πισω τι θα εχω??ειναι μπεζ τα δικα μου!Παρασκευη Σαββατο,θα ασχοληθω με παλιατζηδες και τα σχετικα...

LAZAROS
10-04-07, 00:56
κωστα παρε τηλ τι πραγματα θελεις ακριβως και τα λεμε.
ελα την τεταρτη να την δουμε

LAZAROS
10-04-07, 00:57
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΗ

spiderman
10-04-07, 01:09
Laz τεταρτη εφημερευω δυστυχως...
θελω
1.βαψιμο,σε λογικη τιμη για το κοστος του αυτοκινητου,
2.και ταπετσερη να ραψει δυο μικρα σκισιματακια,10λεπτα δουλεια..

ισως στη φαση του βαψιματος να βαλω και μαρσπιεδες..ισως,αν τους βρω.
αργοτερα θα βαλω και την αναρτηση,θα την αγορασω απο τωρα μαλλον,αν και γενικα δεν τη χρειαζομαι.
σε καποια φαση,στο ταμπλω θα κανω κατι,να σπασει λιγο η μουνταδα..κανενα ξυλο,κανενα βαψιμο τους αεραγωγους,δεν ξερω,θα δω και ιντερνετ καμια ιδεα..

σσ.Μεχρι τεταρτη απογευμα θα εχω νεα για το αλλο θεμα μας.περιμενε τηλεφωνο..

Fantasma
10-04-07, 11:29
την Μ.Παρασκευη,παρελαβα την νεοαποκτηθεισα 33 μου..κοκκινη,ελαφρως βυσσινοροζέ πλεον,169.000 χλμ,εσωτερικο καθαρο,χωρις ιδιαιτερες φθορες,με βιβλιο σερβις απο τον Κ.Παραστρατιδη απο παντα,με ζαντες αλουμινιου μαμα 14αρες.ομορφη!μπηκανε αλοιφες,αλλα δυστυχως η κατασταση δεν σωζεται μαλλον.απο Τριτη,ανελαβε ο φαδερ να επιληφθει του θεματος "Βαφεας",με σκοπο να γινει κουκλαρα οπως οταν γεννηθηκε,γιατι της αξιζει..
και της αξιζει γιατι,το αυτοκινητο μηχανικα,απλα "κελαηδαει"!ξεκινησα απο αθηνα δειλα,και στη συνεχεια επαθα πλακα.ειχα προ 10χρονια σχεδον μια imola και μια 1.7 16v αλλα μαλλον ο καιρος ειναι πολυς και δεν θυμαμαι ευκολα εντυπωσεις...
-απο φρενα ειναι οκ,με πενταλ με σχετικα καλη αισθηση,σιγουρα δεν ειναι η ανασφαλης αισθηση που συνηθως εχουν οι 33.
-απο κιβωτιο ειναι αψογη,δεν γρατσουναει τιποτα,δεν δυσανασχετει τιποτα,τα κατεβασματα ειναι ακριβη,το σαζμαν σφιχτο στο χερι.
-αναρτησεις,στο 90% των περιπτωσεων αποδιδουν καλα,με πολυ καλο rebound στις αναπηδησεις και λιγο χειροτερο ελεγχο στην επαναφορα υπερστροφης..(ναι!την γυρισα 4φορες!2ελαχιστα και δυο καλυτερα..)..
-ηχομονωση,μια χαρα,οσο πρεπει και οσο θελω και χρειαζομαι για να νιωθω χαρουμενος.
-και παμε στο μοτερ..τι πριονι ειναι αυτο?εχω παθει πλακα.σαφως η imola,η δικια μου και δεν ηταν ετσι...δεν θυμαμαι να πηγαινε τοσο ψυχωμενα.το μοτερ,περαν του φοβερου ηχου,ειναι πριονι..τραβαει απο ρελαντι χαλαρα,φορτωνει 5η απο 1500σαλ,τρελλαινεται αναμεσα 4000 και 5500...πανω απο 5500,πεφτει αισθητα.εθνικη,ανα πασα στιγμη,αδιαφοροντας γαι κλιση οδοστρωματος,εχει τα 180χλμ-185χλμ...190 με λιγη προσπαθεια μονο σε ισωμα...στην γλυφα ειδα,τρομαζοντας γιατι δεν το περιμενα τοσο γρηγορα να τα πιασει,208χλμ με επεμβαση του κοφτη(εντονος!),και επειδη ακριβως δεν περιμενα να συμβει αυτο,τρομαξα και δεν ειδα τουλαχιστον που ειναι ο κοφτης..!εκαψε για 388χλμ,29 με 30 λιτρα,συν 1μιση ωρα λειτουργειας μποτιλιαρισμενο στην εθνικη..καει λαδι,300γρ απο αλλαγη σε αλλαγη.προσωπικα εντυπωσιαστηκα,γιατι στα 165-170 πατας γκαζι και το αυτοκινητο ξεκολλαει επιταχυνοντας ακομα και σε ανηφορα...
-κραταει καλα το δρομο,γερνει λιγοτερο απο την imola που ειχα,και μετα απο 10 και βαλε χρονια,επιτελους καταφερα να γυρισω μια 33..καλο τιμονι,κλασσικο αλφα,υπερστρεφει,διορθωνεις,και εκει ειναι που δειχνει να δυσκολευεται το σετ απ να ελεγξει κλισεις.δοκιμασα να τη γυρισω,και να μην διορθωσω ως συνηθως αλλα δυο στιγμες αργοτερα,να την αφησω δηλαδη να ξεθυμανει,καθυστερωντας να πατησω γκαζι,και ειδα οτι ολα γινονται πιο αρμονικα.η ιδια τακτικη στη spider ειναι απλα καταστροφικη και με εξασφαλισμενο τετ α κε.
- με ολα τα παραπανω,πιστευω οτι της αξιζει ενα total recall,οποτε αρχιζουμε με:
-βαψιμο ala imola.προφυλακτηρες,καθρεφτες,αμαξωμα.ισως μπει και αεροτομη,ισως.
-μικροδιορθωση σε δυο σημεια της ταπετσαριας,(αν δεν βαλω σαλονι 17αρας,money rules!).
-μετα το βαψιμο αλλαγη κεραιας στην οροφη(ειναι προβληματικη αυτη που εχει),νεα εταζερα-πεταξα την παλια, και δυο ηχεια ακομη πισω..
-και φυσικα αφου γινουν ολα αυτα,θα γινει η ιεροτελεστια απονομης του στικερ του κλαμπ.θα κολληθει πισω,και απο τοτε το τσαι θα εχει ονοματεπωνυμο..!!

πιστευω οτι σε λιγο καιρο,θα ψαχνω για ενα τριτο αμαξι,να πηγαινω στη δουλεια μου...αυτη θα καθεται στο γκαραζ να κανει παρεα στην αλλη μου αλφα...
-χθες,εγω μονος με 3/4 ρεζερβουαρ,και το panda 100 με μισο ντεποζιτο,και δυο κοριτσια συνεπιβατες,ανοιξαμε μεχρι τα 120 2 φορες.την πρωτη,αργησα να εκκινησω,ενα αμαξι αργοτερα τουλαχιστον,εκανα και κακη εκκινηση,με πρωτη το εχανα και με 2α σταθεροποιειθηκε η αποσταση σε εναμιση αμαξι.τη δευτερη,ανεβασα 4500 και φυγαμε μαζι πορτα πορτα,με φυλαγμενη αλλαγη σε δευτερα εγω,εκει εχασα μισο αμαξι διαφορα,και μετα συνεχισαμε μεχρι 120 με την ιδια ακριβως διαφορα...καθολου ασχημα λεω,επιφυλλασσομαι για το μελλον...

Θαναση ευχαριστω ...

/// οι αναρτησεις για 1.7 8v (koni αμορτισερ-apex ελατηρια) ταιριαζουν σε 1.4??
με ενα ευχαριστω νομιζεις πως θα γλυτωσεις ρε σκουληκι?????
θα περασεις απο τον παγκο και εσυ κανονικοτατα...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

spiderman
11-04-07, 18:56
χθες αγορασα λαδακια,selenia star για την 33,αυτα της φοραει,εκανα αλλαγη λαδιων,πηρα κοκκινο μαυρο καλυμμα,για ολα τα καθισματα μπρος πισω,τα περασα,πισω ηταν το μανικι..σημερα που εφημερευω,πηρα βελονοκατοχο και ραμματα,με χοντρη βελονα,και εραψα τα καλυμματα σε καποια σημεια πανω στις ραφες της μαμας,προκειμενου και να σταθεροποιηθουνε καλυτερα αλλα και να παρουνε και την μορφη των καθισματων της μαμας,3ωρες δουλεια,πιαστηκα...μου αρεσε,εγινε πολυ τζετ μεσα.

επισης την επλυνα με τα δικα μου κολπα,και το αυτοκινητο αλλαξε φατσα που λεμε.αυτο που χρειαζεται ειναι ενα βαψιμο το καπω στη σωστη αποχρωση,οι προφυλακτηρες(οι οποιοι εγιναν αγνωριστοι απο την περιποιηση),και θα μπει η αεροτομη πισω.ισως και οι μαρσπιεδες.και ειναι μια χαρα μηχανημα.αυριο περνω μαλλον και την εταζερα και ειμαστε κομπλε..

Άγγελος
11-04-07, 19:33
Καλύτερα να έβαζες τα 20κ. Πολύ καλύτερο λάδι με πολύ μικρή διαφορά τιμής...
Άσχετο... Γιατί λες την spider χοντρή?

spiderman
11-04-07, 19:41
Καλύτερα να έβαζες τα 20κ. Πολύ καλύτερο λάδι με πολύ μικρή διαφορά τιμής...
Άσχετο... Γιατί λες την spider χοντρή?

γιατι εναι Αγγελε..!πολυ χοντρομπαλη ειναι ιδιως πισω..γι'αυτο..αλλα ειναι κοσμημα... :P :oops:

156 Competizione
11-04-07, 20:24
Καλορίζικη γιατρέ η 33 !!! Τί κάνετε κύριοι? Εγώ όπως θα ειδατε από το άβαταρ έφυγα από την Αθήνα...
Όλα καλά, απολαμβάνουμε με την 33 την ησυχία της εξοχής και δουλεύουμε με καλά λεφτά, οπότε σε 2-3 μήνες θα έχω κάνει και τις αλλαγές που θελω στην κουκλίτσα μου, ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! :yahoo: :yahoo:

spiderman
11-04-07, 20:37
αποφαση μεγαλη ε?που πηγες (αν επιτρεπεται..)?

Alfisti 33
13-04-07, 23:27
Για σας παιδιά! Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Πόσο κοστίζουν τα τέλη μεταβίβασης για μια 33 1,4?

spiderman
14-04-07, 12:23
Για σας παιδιά! Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Πόσο κοστίζουν τα τέλη μεταβίβασης για μια 33 1,4?

130 ευρω... :(

156 Competizione
15-04-07, 18:28
αποφαση μεγαλη ε?που πηγες (αν επιτρεπεται..)?
(Τώρα ξαναμπήκα στο 'net...). Πήγα 30 χλμ έξω από την Αθήνα, και η δουλειά μου απέχει 15 χλμ γεμάτα στροφές :twisted: :twisted: :twisted: χωρίς καθόλου κίνηση και μέσα στα πεύκα. Όταν γυρνάω παρκάρω ακριβώς έξω από το σπίτι μου και κάθομαι και χαζεύω με τις ώρες την 33, που πλεον δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω να καθαρίσω*

Λοιπόν την επόμενη βδομάδα(να έχω και ρεπό...) η 33 μπαίνει για καινούρια ακρόμπαρα, service στα koni μποροστά πίσω και συνεμπλοκ powerflex (αν βρούμε!).
Τον επόμενο(ή μεθεπόμενο) μήνα μπαίνουν καινούρια λάστιχα (άρα χρειάζομαι πίστα για να ξεκάνω αυτά που έχω τώρα)
και πλεον είναι στο πρόγραμμα και το ντύσιμο του σαλονιού. Έχω λεφτά για δέρμα, αλλά μάλλον θα τα ντύσω μαύρο ύφασμα με alcantara, και όσα λεφτά περισσέψουν θα μπουν στην άκρη για xenon ή ... colombo bariani !
Τέλος τρια πενηντάευρα περιμένουν να τα δώσω για *γενικό πλύσιμο- κέρωμα- γυάλισμα.

Σα να πήραν τα πράγματα το δρόμο τους...

156 Competizione
15-04-07, 19:25
Ξέχασα να αναφέρω ένα φιλικό lipton σε spider jts, και ένα καλό lipton σε Ε200 kompr.(δύο κενές μέχρι τα 170 περίπου που άρχισε να με μαζεύει σιγά σιγά), έτσι για να μη ξεχνιόμαστε...

RoadRunner
15-04-07, 20:13
Εεεεεεεεετσιιιιι

alfaromeakias
15-04-07, 21:36
Να ρωτησω κατι? εγω εχω την 1.4 και θελω να την κανω 1.7! πιο 1.7 να βαλω? το 8V η το 16V?

ΛΟΥΚΑΣ
15-04-07, 21:59
Να ρωτησω κατι? εγω εχω την 1.4 και θελω να την κανω 1.7! πιο 1.7 να βαλω? το 8V η το 16V?

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα.... :lol:

156 Competizione
15-04-07, 22:07
Τί 8v και 16v βάλε ένα V8 small block και είσαι μέσα 8) :lol: :lol: :lol:

(Θα έλεγα ότι δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο μοτέρ από καμία άποψη)

Evans
15-04-07, 23:22
Κοίτα..Πέρα από την πλάκα εξαρτάται για τι χρήση το θέλεις!Αν είναι για πόλη κλπ βάλε το 8ν αν βέβαια σε τρώει να μη σε περνάνε και πολλοί το 16ν είναι μονόδρομος!!:twisted:

156 Competizione
15-04-07, 23:30
Και το 8V άμα είσαι... βαρυπόδαρος θα κάψει και μάλιστα πολύ! Όλα εξαρτώνται από το δεξί πόδι...

tasos
16-04-07, 00:19
16ν δαγκωτο

Άγγελος
16-04-07, 01:15
Όταν σκεφτόμουν να κάνω τη συγκεκριμένη μετατροπή όλοι οι μάστορες "γνώστες" μου είχαν πει να μην μπλέξω με τον 16ν...

Άγγελος
16-04-07, 01:18
Εγώ πάντως τον 16ν θα έβαζα...
Γιατί δεν συμφέρει να αλλάξεις κινητήρα και να μην βάλεις τον πιο δυνατό...
Μετα σίγουρα θα στεναχωριέσι για τα άλογα που δεν έχεις...
παιδιά τι 0-100 έχει η 33 16ν? 9sec?

tasos
16-04-07, 01:35
Εγώ πάντως τον 16ν θα έβαζα...
Γιατί δεν συμφέρει να αλλάξεις κινητήρα και να μην βάλεις τον πιο δυνατό...
Μετα σίγουρα θα στεναχωριέσι για τα άλογα που δεν έχεις...
παιδιά τι 0-100 έχει η 33 16ν? 9sec?Σε περιοδικο που ειχα διαβασει κ το εχω ακομα ελεγε 8,4'' αλλα ασ το διασταυρωσει καλυτερα καποιος με το συγκεκριμενο πυραυλακι :twisted:

156 Competizione
16-04-07, 03:08
8.4s της δίνουν, τα οποία είναι και απόλυτα εφικτά...

PSilos33 16v
16-04-07, 14:06
Με 15'' ζαντες και ΦΠΕ κατεβαίνει και κάτω απο 8... :P :P

156 Competizione
16-04-07, 14:49
Το ξέρουμε ψηλέ και εμείς και τα vti που ακόμα με ψάχνουν...

156 Competizione
16-04-07, 16:32
Παιδιά ξέχασα να αναφέρω ότι ψάχνω μανιωδώς σαλόνι για την 33(από 16v ή από Ρ4 και λιγότερο από imola). Αν ξέρει ή έχει κανείς κάτι ας με βοηθήσει! Έχω βάλει και αγγελία, στο οικονομικό δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα βρούμε. :)

arci
16-04-07, 16:54

Aναλόγως του τι ζητάς και του τι μπορείς (η αξίζει να διαθέσεις). Αν δε βάζεις συχνά το στροφόμετρο στα κόκκινα ο 8ν θα σου φανεί πιο δυνατός. Αν πάλι είσαι φαναροκυνηγός και σου περισσεύουν τα 2πλά χρήματα τότε 16ν.

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
17-04-07, 02:44
ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΛΥΝΑ ΤΗ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ :drive: (ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ)
ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΠΙΤΙ

ΑΝΕΒΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΨΗΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 3 ΑΝΗΦΟΡΙΚΑ ΕΣΑΚΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ
(ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΥΡΙΣΜΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ 3 ΕΣΑΚΙΑ ΚΑΤΗΦΟΡΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ)

ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΕΣΑΚΙΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ LOTUS ELISE... ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ :twisted:
ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΟΥΣ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΖΩ ΦΩΤΑ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ

ΚΑΝΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ.. ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΜΠΡΟΣΤΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΑΤΙΝΑΡΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΛΟΓΩ ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΟΥ ΔΙΣΚΟΥ.. :x 8) :x ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΕΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ 100ΑΡΑ ΓΕΜΑΤΗ..
ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΕΓΩ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 4 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΣ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΕΞΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΥΘΕΙΑ 100 150 ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ..

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΑΒΑΛΙΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΛΩΡΙΔΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΠΑΛΙ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΜΙΑ 80 ΑΡΙΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΣ
ΜΕ ΤΟ ΚΩΛΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΠΛΩΣΕΙ ΝΑ ΓΛΥΦΕΙ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ :lol: :twisted: ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑ ΤΡΕΛΟΣ :lol: :lol: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΗΡΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΗΦΟΡΙΚΑ ΕΣ :D ΚΑΙ Ο ΤΥΠΑΣ ΚΡΥΦΤΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΝΑ ΓΚΑΡΑΖ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ :P :P

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ :victory: ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΝΑ Χ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΟΥΡΗ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ.. :) :P :)

Υ.Γ. ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ''ΣΤΡΙΒΩ'' ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :)
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗ ΓΡΙΑ 33 ΜΟΥ.. :!:
Υ.Γ.2. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗ ''ΓΥΝΑΙΚΑ'' ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΜΕΤΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΡΓΟ... ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΗ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΜΟΝΟ
ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΣΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.. ΚΤΛ.. ΚΤΛ.. ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΓΩ ΝΑ'ΜΑΙ ΚΑΛΑ :lol: :lol:

Trentatre
18-04-07, 10:10
ΕΒΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ UNIROYAL RALLYE 550.ΕΙΜΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

alfaromeakias
19-04-07, 16:11
Απο λεφτα δεν υπαρχει προβλημα! Θελω να γινεται ανετο ταξιδι απο θεμα γκαζιου και γενικα ειναι λιγο βαρυ το ποδι μου!

Και αυτη η μετατροπη μπορει να γινει με τα ηλεκτρικα της imola?

Evans
19-04-07, 18:43
Ο 8ν χώρις να βάζω και το χέρι μου στη φωτια πρέπει να δουλευει με της ιμολα!ο 16ν πάλι δε νομίζω αλλλά ας πει κάποιος μια δεύτερη γνώμη!

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
19-04-07, 21:30
ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ 1.7 8ν ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΓΚΑΦΑΛΑΚΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΥΦΤ-ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΤΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΡΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑΞΑ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ 16ν ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΣΕ ΚΤΕΟ Κ.Τ.Λ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ 8ν ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

Greek
19-04-07, 21:58
Άσε ποθ με τον 8ν έχεις και καρπυρατέρ τα οποίο α με φιλτρα κάνουν τρελό θόρυβο αλλά και ο κινητήρας τραβάει απο χαμηλα και τον κάνει ιδανικό για την Αθήνα...

RoadRunner
19-04-07, 23:53

Aναλόγως του τι ζητάς και του τι μπορείς (η αξίζει να διαθέσεις). Αν δε βάζεις συχνά το στροφόμετρο στα κόκκινα ο 8ν θα σου φανεί πιο δυνατός. Αν πάλι είσαι φαναροκυνηγός και σου περισσεύουν τα 2πλά χρήματα τότε 16ν.

Ακριβως αυτο που λεει ο Αργυρης.Αν δεν εχεις σκοπο να εισαι συνεχεια στις6-7000 στροφες για να καταλαβεις δυναμη του 16v αστο καλυτερα.Αν οδηγησεις και τα δυο σιγουρα θα πεις οτι ποιο γρηγορο ειναι το 8v.Βεβαια με τις καταλυλες μικροεπεμβασεις ο 16v γινεται πυραυλος(βλεπε arci).Το ερωτημα ειναι αν εισαι διατεθυμενος.Ποιο ασφαλει συμπερασματα θα βγαλεις μονον αν ερθεις σε ενα meeting και μπεις στην δικια μου του arci :twisted: και μια μαμα 16v(στο τελος θα ξενερωσεις βεβαια).Αυτααααα ελπιζω να επιλεξεις το καλυτερο για σενα

truepeace
20-04-07, 01:25
ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ 1.7 8ν ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΓΚΑΦΑΛΑΚΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΥΦΤ-ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΤΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ 16ν ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΣΕ ΚΤΕΟ Κ.Τ.Λ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ 8ν ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
Πριν τη μετατροπή τι ήταν όμως? imola ή απλή IE?
Γιατί εμφανισιακά 1.4IE και 1.7ΙΕ είναι ολόιδια τα μοτερ. Μόνο με κωδικούς κλπ μπορείς να καταλάβεις διαφορά.
Η Imola δεν έχει AFM στην εισαγωγή και κάποιες άλλες μικρο-διαφορές.

Ασχετο: Μήπως μένεις Αγ. Αναργυρους κοντά στο σταθμό του τρένου?

Greek
20-04-07, 09:45
Πόσο σου πήγε η μετατροπή σε 1,7?

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
20-04-07, 12:21

Γιατί εμφανισιακά 1.4IE και 1.7ΙΕ είναι ολόιδια τα μοτερ. Μόνο με κωδικούς κλπ μπορείς να καταλάβεις διαφορά.

ΑΠΛΗ ΙΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ AFM ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΟΥΦΤ (BOSCH JETRONIC)

AFM ΕΧΟΥΝ ΟΣΕΣ ΦΟΡΑΝΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ MAGNETI MARELLI..

ΟΧΙ ΜΕΝΩ ΠΙΟ ΨΗΛΑ, ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ ΠΕΡΝΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟ
ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΓΥΡΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..
Μ'ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
20-04-07, 12:25

Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΕΦΤΑΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 1500+ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΛΕΞΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ..

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΜΕ ΠΜ ΑΝ ΘΕΣ..

RoadRunner
20-04-07, 13:10

Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΕΦΤΑΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 1500+ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΛΕΞΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ..

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΜΕ ΠΜ ΑΝ ΘΕΣ..Eγω δεν λεω ποσο μου πηγε και τ εβαλα γατι θα με βαρατε :P :P :P

Greek
20-04-07, 13:37
Δηλαδή υπάρχουν μοτέρ 1,7 8ν ? Κάποια στιγμή ίσως κάνω αναβάθμιση , θα εξαρτηθεί από το αν θα την κρατήσω γνήσια ή όχι...

arci
20-04-07, 13:46
Υπάρχουν... πως δεν υπάρχουν...

truepeace
20-04-07, 15:52

ΑΠΛΗ ΙΕ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ AFM ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΟΥΦΤ (BOSCH JETRONIC)

AFM ΕΧΟΥΝ ΟΣΕΣ ΦΟΡΑΝΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ MAGNETI MARELLI..

ΟΧΙ ΜΕΝΩ ΠΙΟ ΨΗΛΑ, ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ ΠΕΡΝΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ
Η ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟ
ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΓΥΡΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..
Μ'ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?

Κάτσε να τα βάλουμε σε μια σειρά...
Η απλή ΙΕ (σαν τη δικια μου-Jetronic) έχει AFM. Είναι το ασημί κουτί μετά το φίλτρο. Αυτό λέγεται AFM. Το λένε και λουφτ ("αέρας" στα γερμανικά). Το ιδιο πράγμα λέμε δηλαδη.

Η Ιμολα (Magneti Marelli) δεν έχει AFM, εχει ενα σκέτο σωλήνα μετά το φίλτρο και για να μετράει τον αερα έχει ποτενσιόμετρο στην πεταλούδα.
Επίσης, έχει τον εγκέφαλο κοντά στο παγούρι του νερού και δεν έχει ντιστριμπιτερ (έχει ηλεκτρονική ανάφλεξη).

Εχω δει μια 33 στο χρώμα του αβαταρ σου στο πεζόδρομο διπλα στο σταθμό για'αυτο ρώτησα και ειχα διαβάσει οτι πας στο συνεργείο στους Αγιους (κι εγω στο ιδιο παω) :)

156 Competizione
20-04-07, 20:14
Καλησπέρα alfisti...

Λοιπόν Τρίτη η 33 μπαίνει για νέα ακρόμπαρα, μπαλάκια ψαλιδιών, φυσούνα κρεμαγιέρας, συνεμπλοκ (αποφασίσαμε τελικά να μην μπουν powerflex γιατί μετά καλύτερα να οδηγούσα καρτ παρά την 33) και service και στα 4 αμορτισερ.
Ήδη περιμένω και καινούρια μπροστά αντιστρεπτική eibach(σε κανένα μήνα), που θα μπει πιθανότατα μαζί με το μεγάλο CDA της bmc.
Από το επόμενο δίμηνο θα ασχοληθώ και με το σαλόνι, για το οποίο θα χρειαστώ βοήθεια για το πώς να το ντύσω...

Να ρωτήσω(εντελώς φιλικά) πού στηρίζετε την άποψη ότι το 8v με τα 105ps είναι πιο γρήγορο από το 16v με τα 130ps(+25ps) ?
Σαν να λέμε ότι μια νορμαλ 16v είναι πιο γρήγορη από μια 16v με ΦΠΕ και εκκεντροφόρους(+25ps)...
Εντελώς σίγουρα η 8v είναι πολύ πιο αργή από την 16v ΚΑΙ στις χαμηλές rpm, απλά στις ψηλές rpm η διαφορά μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ!

truepeace
20-04-07, 20:45
Αντε, Δημήτρη με το καλό τα νεα καλούδια!

Εντάξει, οχι και πιο γρήγορη η 8v..

Στο www.alfisti.net έχουν την εξης άποψη: :hmmm:

The best engine is the 1.7, 8 valve model, when you are not looking for top performance. The 8V is due to its low weight ratio a good buy, it's less liable to breakdown and pulls really well, the16V on the other hand has more punch but the 8V is more preferable.

Επίσης λέει:
The 1.4 is under powered and has no stabi up front, the 1.4 is for learners and the such like. :oops: :oops: :oops:

Τουλάχιστον τους διαψέυδω ως προς την αντιστρεπτική (stabi) :lol:

arci
21-04-07, 13:02
Αρχικά να πω πως η 8ν ψεκαστή έχει 110 άλογα σε μη καταλυτική έκδοση και 118 με 2 2πλά.
Έχοντας αρκετή εμειρία και απο 8ν και απο 16ν σου λέω με μεγάλη σιγουριά οτι αν κάνεις ένα άνοιγμα με μια 8ν με τη δέσμευση να μην περάσει κανείς τις 5000-5500 σαλ τότε η 16ν θα μείνει πίσω. Τα παραπάνω άλογα είναι απο κει και πάνω που η 8ν κρεμάει ενώ η 16ν φορτώνει...

alfaromeakias
21-04-07, 15:05
Ενας φιλος μου, μου ειπε οτι η 8V πειραζεται ωραια! γι' αυτο ρωτησα ποιον απο τους δυο κηνητηρες να βαλω!

156 Competizione
21-04-07, 19:08
Φίλε μου οδήγησε αν βρεις μια 16v και μια 8v, να δεις ότι είναι η μέρα με τη νύχτα, και οι αμφιβολίες σου θα εξαφανιστούν. Για εμένα (και αν το δεις με ψυχρή λογική, 130 vs 110 ps) απλά δεν έχει σχέση το ένα μοτερ με το άλλο...
Όσο για το tuning η 16v παίρνει για πλάκα +15ps με λιγότερα από 900 ευρώ(ΦΠΕ) και άλλα 15 ps με 1500-1600 ευρώ επιπλέον.- :)

Silverhawk
21-04-07, 20:10
EXONTAS ΜΗΛΗΣΕΙ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ 2 ΜΟΤΕΡ ΔΙΚΑ ΤΟΥ 1.7 8V KAI ΕΝΑ 16V ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΕΝΑ
ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ....ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΑ Ο 8V ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ ΣΤΗΣ ΧΑΜΗΛΟΜΕΣΑΙΕΣ!
ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΨΙΛΑ ΠΟΥ ΒΑΣIΛΕΥΕΙ Ο 16V... ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΡΟΠΕΣ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο 8V TIS ΡΙΧΝΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ
ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

RoadRunner
21-04-07, 20:37
Εχωντας τον 8v εχω να πω οτι δεν ειναι ποιο γρηγορος απο το 16v αλλα το ξεσπασμα που κανει απο τις 3-4000στρ δεν το κανει κανενα αλλο

Greek
21-04-07, 21:56
Ναι , ο 8V τραβάει πιο χαμηλά καιμέσα στην πόλη είναι πολύ καλύτερος. Για το λόγο αυτό μέχρι και πρόσφατα έβγαζαν πολλές εταιρείες τα μικρά κυβικά σε 8v για καλύτερη οικονομία μέσα στην κίνηση.

Βασικα πέρα από τις χαμηλότερες στροφές ο 8ν έχει και καλύτερο 8όρυβο...

Όσν αφορά το πείραγμα , η διαφορά είναι ότι στον 8ν είναι κυρίως μηχανική ( καρμπυρατερ , εξάτμιση καπάκια κλπ κλπ) ενώ στον 16ν είναι ηλεκτρονική ( εγκέφαλος , ιντζέcτιον κλπ κλπ).

Φαντάζομαι ότι την θες για να κάνεις βόλτες και όχι κόντρες οπότε σε βολέυει καλυτερα ο 8βάλβιδος.

Από πλευράς σερβις δεν ξέρω... Τι κόστος έχει σε κάθε περίπτωση?

156 Competizione
21-04-07, 22:26
Πάω πάσο...

RoadRunner
21-04-07, 23:38
Και οσον αφωρα την βελτιωση του 8v σε λιγο που θα μπουν τα μπεκ απο 16v και ρυθμιζομενος ρυθμιστεις πιεσης καυσιμων θα σας πω τα αποτελεσματα...

Greek
22-04-07, 00:30
Δημήτρη , δεν αντιλέγω ότι ο 16ν είναι καλύτερος... Σαφώς και είναιι αλλά το ζητούμενο πλέον δεν είναι να κυνηγάς το αμάξι αλλά να απολαμβάνεις κάτι ξεχωριστό και ενίοτε να ρίχνεις στα αυτιά σε μερικούς αυθάδεις...

Πχ , το ίδιο δίλλημα είχε και ο GTV... αν θα βάλει 16ν ή θα αφήσει τον 8ν στην sprint. Μέτα από κουβέντα μας και φιλτρα στα καρπυρατερ , δεν χορταίνει τον δόρυβο από τα διπλά και δεν την αλλάζει με τίποτα...

Fantasma
22-04-07, 10:03
Παντως εχω την αισθηση πως μια δεκαεξαβαλβιδη με προγραμμα ειναι πιο γρηγορη και στης χαμηλες απο μια οχταβαλβιδη....
οσο για τον θορυβο.. εχεις ακουσει δεκαεξαβαλβιδο με καρμπυρατερ και χωανες να δεις πως κανει????

Giannis 147
22-04-07, 11:27
Παιδια ειχαμε την 33 1.7 8ν. Αυτη εβγαζε 118 ps και οχι 110 που εγραψε καποιος. Οταν εβγαζε απο πανω τον "παπα" ο πατερας μου νομιζες οτι περναγε αγωνιστικο αυτοκινητο. Απιστευτος ο ηχος που εβγαζαν τα δυο διπλα καρμπυρατερ. Ηταν και μη καταλυτικο. Η 16ν εβγαζε 137 ps η μη καταλυτικη και 132 ps η καταλυτικη. Παιδια αφηστε τα προγραμματα και αντικαταστηστε τους καταλυτες με πιο ελευθερους. Μεγαλη διαφορα

Greek
22-04-07, 11:28
Κοίτα, αν είναι να πάρει μια μηχανή και να ρίξει άλλα τόσα σε μετατροπές ε τότε ναι.. αλλά αν το πάμε έτσι τότε και με μια 8ν με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για να μετατρέψεις την 16ν σε καρμπυρατεράτη μπορείς να την κάνεις γρηγορότερη .... Πχ να βάλεις 44 καρπυρατερ απο porche...

To θέμα είναιτι είναι καλύτερο με όσο γίνεται οικονομικότερη λύση..

RoadRunner
22-04-07, 12:41
Θαναση με ενα προγραμμα η 16v δεν τα ριχνει στην 8v στα χαμηλα.Του Αργυρη που εφτασε σε αυτο το σημειο δεν εχει μονο ενα προγραμμα.(ενταξει και η δικια μου δεν ειναι μαμα)...

Fantasma
22-04-07, 13:59
Οταν λες χαμηλα τι εννοεις? την μιση πρωτη??? γιατι μετα απο και και πανω η διαφορα ειναι μεγαλη, αν οχι χαοδεις υπερ της δεκαεξαβαλβιδης...

RoadRunner
22-04-07, 14:19
Οταν λες χαμηλα τι εννοεις? την μιση πρωτη??? γιατι μετα απο και και πανω η διαφορα ειναι μεγαλη, αν οχι χαοδεις υπερ της δεκαεξαβαλβιδης...Οταν λεω χαμηλα εννοω μεχρι της 3500 με 5000 στροφες εκει που ο 8v σκυλιαζει...

Giannis 147
22-04-07, 14:23
Η 1.7 8ν τραβουσε σαν τρελη μεχρι τις 7.500
Του πατερα μου δεν ειχε κοφτη
Ηταν απο μετατροπη

RoadRunner
22-04-07, 14:25
7500?Εισαι σιγουρος οτι ηταν 8v και οχι 16v?To λεω αυτο γιατι ο 8v κοβει αισθητα μετα τις 5000στρ.Ασε που και εμενα ειναι μετατροπη και εχει κοφτη στις 6400στρ

Giannis 147
22-04-07, 14:31
7500?Εισαι σιγουρος οτι ηταν 8v και οχι 16v?To λεω αυτο γιατι ο 8v κοβει αισθητα μετα τις 5000στρ.Ασε που και εμενα ειναι μετατροπη και εχει κοφτη στις 6400στρ
Απολυτως σιγουρος. Ηταν πληρως απελευθερωμενο μοτερ. Ηταν απο μετατροπη με πολυ φρεσκο μοτερ. Ηταν η 33 η προτελευταια και οχι η τελευταια.
3η εβγαζε 170,
4η εβγαζε 205,
5η εβγαζε 220+

RoadRunner
22-04-07, 14:34
Παντως αυτες τις επδοσεις τις εχει η 16v.Εμενα που ειναι πρωτο σταδιο δεν τα εχει ουτε για αστειο αυτα...

Giannis 147
22-04-07, 14:42
Παντως αυτες τις επδοσεις τις εχει η 16v.Εμενα που ειναι πρωτο σταδιο δεν τα εχει ουτε για αστειο αυτα...

Φιλε μου τι να σου πω. Παντως τα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια. Παντως εμπειρικα θα σου πω απο αυτα που εχω ακουσει οτι η ολες οι Αλφα ειδικα οι παλαιες θελουν ιδιαιτερο τροπο οδηγησης. Ετσι μου εχουν πει πορωμενοι αλφιστοπενηνταρηδες
1000% ειχαμε 8βαλβιδη

kyan
22-04-07, 16:23
Η 1.7 8ν τραβουσε σαν τρελη μεχρι τις 7.500
Του πατερα μου δεν ειχε κοφτη
Ηταν απο μετατροπη
Έχω στη Sud μου ένα μοτέρ 1.7 8V με δύο διπλά 40άρια Dellorto σε εξαιρετική κατάσταση χωρίς καταλύτη, με σταυρωτό χταπόδι, εξάτμιση με σωλήνα 50mm από 16V και χωρίς κόφτη. Οι επιδόσεις που αναφέρεις και οι 7500 σαλ είναι εκτός πραγματικότητας, εκτός κι αν έχει γίνει σοβαρή δουλειά στο μοτέρ, π.χ. εκκεντροφόροι, ροϊκή βελτίωση, ζιγκλέρωμα και -το κυριότερο- μεγαλύτερες βαλβίδες.

156 Competizione
22-04-07, 19:10
Έρχεται η Τρίτη για το refresh της ανάρτησης... Αύριο θα την πλύνω από κάτω να είναι καθαρή, και πιθανότατα θα τραβήξω και μερικές φωτό από τις αλλαγές. Μετά το συνεργείο, βουρ για Αττική οδό για στρώσιμο και μετά Διόνυσο για πολύ :twisted: :twisted:

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
22-04-07, 22:39
3η εβγαζε 170,
4η εβγαζε 205,
5η εβγαζε 220+

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ 1.7 8ν ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ ΑΠΟ 16ν ΠΑΝΩ

Giannis 147
22-04-07, 22:46
3η εβγαζε 170,
4η εβγαζε 205,
5η εβγαζε 220+

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ 1.7 8ν ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ ΑΠΟ 16ν ΠΑΝΩ

Ρε παιδια το αμαξι αυτα απεδιδε. Τι να κανουμε τωρα. Οποιος δεν πιστευει τι να κανω.....
Εξαλλου μοτερ με μοτερ εχουν ψιλοδιαφορες. Μπορει αυτο που ειχα να ηταν το πιο σουπερ 1.7 8ν!!!!

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
22-04-07, 23:12
ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΔΕ ΑΝΤΙΛΕΓΩ
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΓΕ ΣΑΣΜΑΝ ΔΕΚΑΕΞΑΒΑΛΒΙΔΗΣ ΠΑΝΩ..
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ 16ν ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΑΝΟΙΞΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΥ ΕΦΕΥΓΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕΙΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ 210 215 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗ 5Η ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΜΑΖΕΥΕΙ..

ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΜΠΙΡΑΤΕΡΑΤΗ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΟΦΤΗ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟ
ΤΡΙΣΤΙΜΠΙΤΕΡ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΠΟΔΙ..
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ 1500cc ΜΕ 2 2ΠΛΑ WEBER ΖΙΓΚΛΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΘΕΟ
ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 7500 ΣΤΡΟΦΕΣ+

Giannis 147
22-04-07, 23:16
ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΔΕ ΑΝΤΙΛΕΓΩ
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΓΕ ΣΑΣΜΑΝ ΔΕΚΑΕΞΑΒΑΛΒΙΔΗΣ ΠΑΝΩ..
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ 16ν ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΑΝΟΙΞΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΥ ΕΦΕΥΓΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕΙΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ 210 215 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗ 5Η ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΜΑΖΕΥΕΙ..

ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΜΠΙΡΑΤΕΡΑΤΗ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΟΦΤΗ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟ
ΤΡΙΣΤΙΜΠΙΤΕΡ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΠΟΔΙ..
ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ 1500cc ΜΕ 2 2ΠΛΑ WEBER ΖΙΓΚΛΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΘΕΟ
ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΡΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 7500 ΣΤΡΟΦΕΣ+

Εγω παντως θα σου πω ακριβως τα λογια του πατερα μου.
"Το μοτερ ξυριζει και μολις πιεσεις βαθια το ποδι στο γκαζι πρεπει να κρατας γερα το τιμονι αλλιως το χανεις(δεν ειχε υδραυλικο τιμονι). Σπινιαρει και με την 3η"

arci
23-04-07, 00:19
1ον τα σαζμάν 8ν και 16ν είναι τα ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι ο κόφτης επομένως σε περισσότερες στροφές έχεις και περισσότερα χιλιόμετρα.
2ον το οτι βάζει την 3η στις 7500 σαλ δε σημαίνει οτι μέχρι εκεί έχει και ανάλογη δύναμη
3ον όπως προείπε και ο Kyan το μοτέρ με μαμά χαρακτηριστικά δε φτάνει εκει πάνω δυνατά με καμία δύναμη. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του οτι και να λέμε

Giannis 147
23-04-07, 16:28
1ον τα σαζμάν 8ν και 16ν είναι τα ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι ο κόφτης επομένως σε περισσότερες στροφές έχεις και περισσότερα χιλιόμετρα.
2ον το οτι βάζει την 3η στις 7500 σαλ δε σημαίνει οτι μέχρι εκεί έχει και ανάλογη δύναμη
3ον όπως προείπε και ο Kyan το μοτέρ με μαμά χαρακτηριστικά δε φτάνει εκει πάνω δυνατά με καμία δύναμη. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του οτι και να λέμε

Συμφωνω με οτι γραφεις εξαλλου οι περισσοτερες στροφες με 5η μονο για την τελικη χρειαζονται. Σου υπενθυμιζω πως ηταν μετατροπη και χωρις κοφτη και 7.500 σαλ πηγαινε. Φορουσε δυο διπλα 38αρια Dellorto