PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανολόγοι μηχανικοί (ALFISTI)

LGALAN
10-02-06, 00:46
ΠΑΙΔΙΑ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΣΤΗΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ FOROUM.ΕΠΙΣΗΣ ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ

tasos
10-02-06, 03:03
Φιλε συναδελφε συναλφιστι κ γω μηχανολογια σπουδαζω Αγγλια ομως :lol: :lol: Πολυ καλη κινηση που ανοιξες αυτο το τοπικ κ ευκαιρια να γνωριστουμε καλυτερα :twisted:

RoadRunner
10-02-06, 10:07
Α ρε παιδες για εξηγειστε τι παιζει γυρω απο την μηχανολογια να ξερω γιατι ενδοιαφερων σχολη μου ακουγεται

Sotiris S.
10-02-06, 10:15
Παρον! Μηχανολογος Μηχανικος στο Sussex University!

RoadRunner
10-02-06, 10:17
Για δοσε μια εξηγα να δουμε τι παιζει.Φανταζομαι ειναι το ιδιο με τα παιδια ε???Δηλαδη εσεις τι κανετε μετα????

Πέτρος Μαραγκός
10-02-06, 10:22
Εγώ Μηχανολογία Κοζάνης....LGALAN μην το βάζεις κάτω....μπορεί να είναι λίγο δύσκολη αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις.....εγώ καλοκαιράκι τελειώνω...

RoadRunner
10-02-06, 10:26
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε εξηγειστεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: :lol:

johnk
10-02-06, 11:32
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε εξηγειστεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: :lol:

:D :D :D Καλά λοιπόν αφού είσαι μικρός και ρωτάς για να μάθεις μη σε αποπάρουμε από τώρα γιατί θα σταματήσεις να ρωτάς και θα σου κάνει κακό στο μέλλον, δε θα έχεις καλή σχέση με τις γυναίκες... :shock: (Άσχετο) Λοιπόν αν και Ηλεκτρολόγος Μηχανικός έχω να σου πω ότι η Μηχανολογία έχει να κάνει με κάθε είδους κατασκευή και τις αντοχές, καταπονήσεις αλλά και πρόβλεψη αντίδρασης της κατασκευής αυτής σε εξωτερικούς παράγοντες. Π.χ. ο μηχανολόγος σε ένα αυτοκίνητο ασχολείται με το σασί και πως είναι καλύτερη η κατασκευή του ώστε να είναι γερό αλλά και ευρύχωρο, με τον κινητήρα ώστε να είναι δυνατός αλλά και να μη χαλάει εύκολα και άλλα πολλά τέτοια. Το αυτοκίνητο λοιπόν είναι μια καθαρά μηχανολογική κατασκευή αν εξαιρέσεις τα ηλεκτρονικά/ηλεκτρικά του συστήματα. Επίσης οι μηχανολόγοι ασχολούνται με κατασκευές κτιρίων (πόσα και ποιας ποιότητας σίδερα θα μπουν, πόσο μπετό κτλ.) Πιστεύω να πήρες μια ιδέα. Εξάλλου...ρε παιδιά εξηγείστε του μικρού, σε τόσα ποστ χτυπιέται να μάθει :P :P :lol:

RoadRunner
10-02-06, 12:54
Ειναι ακαρδοι :twisted: :twisted:

Παντως σε ευχαριστω πολυ. :bear: :bear: :bear:

ρε ρεμαλια εσεις οι αλλοι δεν θα ζητησετε ποτε τιποτα??? :P :P :P

polinikis
10-02-06, 13:11
Μηχανολόγος Μηχανικός κι εγώ.. :)

Έχω τελειώσει στην Πολυτεχνική της Πάτρας

δε θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φιλο johnk στην περιγραφή του... :wink:

δίνεις πανελλήνιες petro??

alfaromeakias
10-02-06, 13:16
ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ!

johnk
10-02-06, 13:39
Μηχανολόγος Μηχανικός κι εγώ.. :)

Έχω τελιώσει στην Πολυτεχνική της Πάτρας

δε θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φιλο johnk στην περιγραφή του... :wink:

δίνεις πανελλήνιες petro??
Φίλε poliniki εγώ μια ιδέα του έδωσα, σαφώς και το αντικείμενο είναι τεράστιο... :)

AlfaFreak
10-02-06, 13:41
Εγω παλι μηχανικος θα βγω αλλα ουχι αυτοκινητου ουτι κτιριων.......μηχανικος ηχου.....χωραω?

RoadRunner
10-02-06, 13:49
Ναι ρε poliniki και δεν ξερω.Βεβαια το ΤΕΙ ειναι το τελευεταιο που θελω αλλα δεν ειναι σιγουρα τα 16000 μορια.Εσυ τι λες????

nasos
10-02-06, 14:08
ελαιοχρωματιστης,βαζω σκεπες,πετρα(καλλιτεχνης),μπετα ακομα κ τζακι.
πατωματα-πλακακια,γυψοσανιδα ακομα κ βολτα.
υδραυλικα(μετριος),συντηρητης καυστηρων.
κ φυσικα γητευτης...

polinikis
10-02-06, 14:10
λέω ότι για να τελειώσεις το Πολυτεχνείο ειναι αρκετά δύσκολο και κάποια στιγμή πρέπει να ασχολήθεις σοβαρά...
αλλιώς πας ανετα στα 7και 8 χρόνια με μαθήματα στην πλάτη... ή δε τελειώνεις και ποτέ

αν σου αρέσει δε αυτό που σπουδάζεις τοτε διευκολύνεσαι ιδιαίτερα!!

το θέμα ειναι εσένα τι σου αρέσει;; :wink:

polinikis
10-02-06, 14:13
ελαιοχρωματιστης,βαζω σκεπες,πετρα(καλλιτεχνης),μπετα ακομα κ τζακι.
πατωματα-πλακακια,γυψοσανιδα ακομα κ βολτα.
υδραυλικα(μετριος),συντηρητης καυστηρων.
κ φυσικα γητευτης...

μα γιατί δεν το πήγες και προς :arrow: μηχανικός αυτοκινήτων (?) ... να σαι ο απόλυτως άρχοντας του στάβλου σου!!! 8)

nasos
10-02-06, 16:07
μπαα,χομπιστας ειμαι στα παραπανω.
εχω δικο μου συνεργειο,ολη την σειρα της μπλακεντεκερ κ καποια καλα της αεγκ. :lol:

AlfaFreak
10-02-06, 16:38
εχω δικο μου συνεργειο,ολη την σειρα της μπλακεντεκερ κ καποια καλα της αεγκ. :lol:

Καλα εσυ ταιριαζεις με το πατερα μου...!!!Εχει φτιαξει ολα τα επιπλα του δωματιου μου,της αδερφης μου,του εξοχικου μας
τα ηλεκτρικα του παλιου και του καινουριου μας σπιτιου οπως επισης και του εξοχικου,καθως και τα ολα τα υδραυλικα!!!
Φυσικα το επαγγελμα του ειναι καθηγητης μαθηματικων σε λυκειο!!!

nasos
10-02-06, 16:50

Καλα εσυ ταιριαζεις με το πατερα μου...!!!Εχει φτιαξει ολα τα επιπλα του δωματιου μου,της αδερφης μου,του εξοχικου μας
τα ηλεκτρικα του παλιου και του καινουριου μας σπιτιου οπως επισης και του εξοχικου,καθως και τα ολα τα υδραυλικα!!!
Φυσικα το επαγγελμα του ειναι καθηγητης μαθηματικων σε λυκειο!!!
εχει κ πλανιαρι για ξυλο??? :shock:
μπραβοοο,αυτο ειναι πολυ ακριβο αλλα εγγυηση.ξεπετας γραφειο,βιβλιοθηκη σε μια ωρα. :lol:

truepeace
10-02-06, 17:05
λέω ότι για να τελειώσεις το Πολυτεχνείο ειναι αρκετά δύσκολο και κάποια στιγμή πρέπει να ασχολήθεις σοβαρά...
αλλιώς πας ανετα στα 7και 8 χρόνια με μαθήματα στην πλάτη... ή δε τελειώνεις και ποτέ
Και φυσικα δεν υπαρχει καμια σχεση βαθμου δυσκολιας αναμεσα σε "Μηχανολογων Μηχανικων (και Αεροναυπηγων)" και "Μηχανολογιας".
Ξερω οτι θα αντιδρασετε, αλλά αυτη ειναι η αληθεια...

Οσοι σκοπευετε για Πολυτεχνειο να εχετε καλα στο μυαλο σας οτι σας περιμενει μεγαλο μανικι.

tasos
10-02-06, 21:03
Και φυσικα δεν υπαρχει καμια σχεση βαθμου δυσκολιας αναμεσα σε "Μηχανολογων Μηχανικων (και Αεροναυπηγων)" και "Μηχανολογιας".
Ξερω οτι θα αντιδρασετε, αλλά αυτη ειναι η αληθεια...

Οσοι σκοπευετε για Πολυτεχνειο να εχετε καλα στο μυαλο σας οτι σας περιμενει μεγαλο μανικι.Το πολυτεχνειο ειναι οντως μεγαλη υποθεση κ απαιτει σοβαρη δουλεια γιατι αμα τ αφησεις σ αφησε..θα μου πειτε σ ολα ετσι ειναι αλλα στο πολυτεχνειο ενας λογος παραπανω..εγω εδω στην Αγγλια εχω καραγ@μηθει στο μεταπτυχιακο κ παλι τ αποτελεσματα δεν ειναι τ αναμενομενα :P :P παντως δεν ειναι το θεμα να τελειωσεις μονο στο πολυτεχνειο αλλα κ τι ειδικευση θα κανεις περαιτερω..ο μηχανολογος μηχανικος ειναι πολυ γενικο επαγγελμα καθως υπαρχουν παρα πολλοι τομεις που μπορεις ν ασχοληθεις.Υπαρχουν πολλες ανερχομενες ειδικοτητες εκτος βιομηχανιας που ειναι το πιο κοινο,οπως τα ιατρικα μηχανηματα.. :twisted:

MAKIS RR
27-02-06, 12:47
ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΙΔΟΣ :wink:

polinikis
28-02-06, 01:58
ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΙΔΟΣ :wink:

συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει τέτοια ειδίκευση στην Ελλάδα, αν μιλάς για Πολυτεχνείο πάντα.

θα πρέπει αφού τελειώσεις να ξάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πανω se automotive engineering. Το οποίο με τη σειρά του χωρίζεται σε τομείς όπως θερμικός, δυναμικός, αεροδυναμικός, σχεδιαστικος... και πάρε να χεις εξειδίκευση :)

tasos
28-02-06, 02:33

συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει τέτοια ειδίκευση στην Ελλάδα, αν μιλάς για Πολυτεχνείο πάντα.

θα πρέπει αφού τελειώσεις να ξάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πανω se automotive engineering. Το οποίο με τη σειρά του χωρίζεται σε τομείς όπως θερμικός, δυναμικός, αεροδυναμικός, σχεδιαστικος... και πάρε να χεις εξειδίκευση :)Το οποιο θα το παω λιγο πιο μακρια κ θα πω οτι θα υπαρχει προβλημα στην αναγνωριση μολις τελειωσεις δλδ θα χρειαστουν αρκετα μαθηματα να δωσεις για ν αναγνωριστει :wink: :wink: αλλα αμα το θες πολυ δε σε σταματαει τπτ

polinikis
01-03-06, 01:10

θα πρέπει αφού τελειώσεις να ξάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πανω se automotive engineering. Το οποίο με τη σειρά του χωρίζεται σε τομείς όπως θερμικός, δυναμικός, αεροδυναμικός, σχεδιαστικος... και πάρε να χεις εξειδίκευση :)Το οποιο θα το παω λιγο πιο μακρια κ θα πω οτι θα υπαρχει προβλημα στην αναγνωριση μολις τελειωσεις δλδ θα χρειαστουν αρκετα μαθηματα να δωσεις για ν αναγνωριστει :wink: :wink: αλλα αμα το θες πολυ δε σε σταματαει τπτ

όχι δεν ειναι απόλυτο αυτό..
Ολά τα πανεπιστήμια της ΕΕ αναγνωρίζονται .
Δεν ξλερω να ισχύει όμως για όλα της Γηραιάς

Dimitris/147TI
01-03-06, 02:30
Μηχανικός και εγώ παίδες...πληροφορικής όμως :P

tasos
01-03-06, 04:18

όχι δεν ειναι απόλυτο αυτό..
Ολά τα πανεπιστήμια της ΕΕ αναγνωρίζονται .
Δεν ξλερω να ισχύει όμως για όλα της ΓηραιάςΕννοειται δεν ειναι απολυτο αλλα εφοσον καταθεσεις τα πτυχια σου κ περιμενεις απαντηση δεν ειναι παντα ετσι ευκολο.εξαρταται απ το πανεπιστημιο αλλα με νομοσχεδιο που θα ψηφιστει φετος νομιζω ολα θ αναγνωριζονται :wink:

bathas
04-03-06, 18:19
Μηχανολογος και εγω στο ΤΕΙ Πειραια.Δυσκολα τα πραγματα αλλα αξιζει τον κοπο :!:

GM
09-03-06, 14:12
Φιλε POLINIKIS σημερα ανακαλυψα το θεμα και μπηκα. Πες μου ποτε μπηκες στο Π.Π. γιατι κι εγω Μηχανολογος στο ιδιο Πολ/νειο εχω τελειωσει.

GM
09-04-06, 00:33
Polinikis μαλλον δεν γνωριζομαστε, ειμαι λιγο μεγαλυτερος (εισαγωγη 81). Συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση. Ειδα το pm σου αλλα ελειπα για δουλειες.

skold
07-12-06, 15:33
aderfe sorry gia thn apanthsh twra,den to exw dei toso kairo
tei oxhmatwn eimai 8essalonikh
an to deis steile pm

TRIKALOS
07-12-06, 15:53
Πτυχιούχος , Μηχανολόγος ΤΕΙ Πάτρας . τελικά δεν τον συνέχισα αυτόν τον κλάδο και κάνω κάτι διαφορετικό

ninos
07-12-06, 17:46
Μηχανολογος Μηχανικος και εγω του Μετσοβιου(ΕΜΠ), οχι ακομα διπλωματουχος, ελπιζω πολυ συντομα, μου μενουν μονο 2 μαθηματα!

gliout
23-12-06, 21:17
Μηχ/γος Μηχ/κος ΤΕ

Πτυχίο Λάρισα Μαίος 1996

Ελεύθερος Επαγγελματίας..

Τώρα είδα το topic και απάντησα.!!

Toivonen
23-12-06, 21:24
Μηχανολογος ΤΕΙ Χαλκιδας.Εχουμε δρομο ακομα...

kostasGTA
16-01-07, 03:20
Xairetw tous synadelfous alfisti,
Kai egw apofoithsas to 2004 mhxanologos mhxanikos apo to Liverpool eidikeumenos sthn thermodynamikh, kai Tribology&lubrication. Monimos katoikos aglias douleuw se megalh etaireia kataskeuhs petrelaiokinhthrwn.
Gia osous spoudazetai h skeutosaste gia mhxanologia tha pw oti xalali tous kopous sas giati axizei, den variesai pote kai kaneis kai to hompi sou douleuontas.

harisman
20-01-07, 11:06
Χαιρετώ τους συναδέλφους Alfisti+Μηχανικούς. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ εγώ (απο 2003), αλλά στην Ελλάδα δύσκολα ασχολήσε με το αυτοκίνητο επαγγελματικά....λίγες πραγματικά οι ευκαιρίες. Για μένα το "automotive engineering" είναι προς το παρον χόμπυ.....άλλωστε που να βρεθεί κ χρόνος.... :cry: :cry: !!!

Να μαστε καλά να χαιρόμσατε τις Alfa μας.... :twisted: :twisted:

tasos
20-01-07, 23:33
Kai egw apofoithsas to 2004 mhxanologos mhxanikos apo to Liverpool eidikeumenos sthn thermodynamikh, kai Tribology&lubrication. Monimos katoikos aglias douleuw se megalh etaireia kataskeuhs petrelaiokinhthrwn.
Gia osous spoudazetai h skeutosaste gia mhxanologia tha pw oti xalali tous kopous sas giati axizei, den variesai pote kai kaneis kai to hompi sou douleuontas.File sto John Moores teleiwses i sto University?(sorry gia ta greeklish :oops: )

kostasGTA
21-01-07, 22:16
Gia osous spoudazetai h skeutosaste gia mhxanologia tha pw oti xalali tous kopous sas giati axizei, den variesai pote kai kaneis kai to hompi sou douleuontas.File sto John Moores teleiwses i sto University?(sorry gia ta greeklish :oops: )

Nai file mou John moores, kai twra kanw part time Msc automotive systems engineering sto Loughborough university.
gia opoion skeftetai na syndiasei douleia kai part time spoudes tha sas elega oti axizei ton kopo alla einai poly palouki.

kala
23-01-07, 12:03
χαιρετώ παιδιά εγώ πρόσφατα (8 δεκεμβρίου) ορκίστηκα μηχανολόγος μηχ στο πανεπιστήμιο Πατρών.Βλέπω είμαστε αρκετοί απο το συγκεκριμένο πολυτεχνείο. Συμφωνώ ότι αξίζει το θέμα για ανταλλαγή γνώσεων και πληροφοριών.

kala
23-01-07, 12:03
(svisimo_

ΛΟΥΚΑΣ
23-01-07, 18:48
Συνάδερφοι τώρα είδα το topic...Μηχανολόγος Μηχανικός και Αεροναυπηγός κι εγώ στο Πολυτεχνείο της Πάτρας 5ο έτος.... :wink:

gilli
23-01-07, 23:41
Ειμαστε αρκετοι τελικα...

Μηχανολογος Μηχανικός Μετσοβιο 1996-2003

londosf
18-09-09, 16:31
Καλησπέρα σας.
Διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός , Πολυτεχνείο Πάτρας.

SKARPIAS
18-09-09, 21:18
Να μαι κ εγω!! Μηχανολογος κ Αεροναυπηγος Πολυτεχνειου Πατρων... (το αεροναυπηγος δεν κολλαει αλλα ακουγεται πιο ωραια ;)) 1 μαθηματακι μου εμεινε παιδια και το πηρα το ρημαδι! ΣΑΕ για οποιον γνωριζει. Αν εχετε κανενα κονε να το βαλουμε μπροστα να το περασω σιγουρα :lipssealed:!!!!(περιμενω αποτελεσματα)

red_monster
19-09-09, 02:19
Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ :)

MadKefalonian 33
19-09-09, 03:00
Πολλοι "αεροναυπηγοι" εχετε μαζευτει βλεπω...:D
Τα εισαγωγικα μπηκαν σκοπιμα καθως γνωριζω το αντικειμενο επειδη ο ξαδερφος μου ειναι Διδακτορικος στη Μηχανολογια τη Πατρας.
Παρεπιπτοντως κι εγω μηχανολογος του ΤΕΙ Πειραια.

il ragno
19-09-09, 07:36
Παιδια δεν εχω σχεση με το αντικειμενο αλλα θελω να κανω μια ερωτηση...στο Πολυτεχνειο Πατρων υπαρχει κανενας καθηγητης με το ονομα Γιαλελης? Μας εκανε ραδιοθεωρια στο στρατο στον Πυργο Ηλειας (ΣΕΤΤΗΛ) και ηταν στρατιωτης σαν κι εμας.

italtronic
22-09-09, 16:40
ΣΑΕ για οποιον γνωριζει sustimata automatou elegxou einai an de kanw lathos eee???egw eimai sto tmima hlektronikis thessalonikis pws einai to mathima ????

theoal_1.7 16v
22-09-09, 23:01
αλλος ενας μηχανολογος και αεροναυπηγος μηχανικος....;)

Asotos147
22-09-09, 23:07
Παιδια δεν εχω σχεση με το αντικειμενο αλλα θελω να κανω μια ερωτηση...στο Πολυτεχνειο Πατρων υπαρχει κανενας καθηγητης με το ονομα Γιαλελης? Μας εκανε ραδιοθεωρια στο στρατο στον Πυργο Ηλειας (ΣΕΤΤΗΛ) και ηταν στρατιωτης σαν κι εμας.
Καμια σχεση με μηχανολογια αλλα μολις ειδα την ΣΕΤΤΗΛ ειπα να γραψω ...Τι μου θυμισες τωρα ...
Λοχαγος Τορης Θεοδοσιος ακα τορης ο ποντικαρας :hysterical:Τον προλαβες?
Περασα απο ΣΕΤΤΗΛ καλοκαιρι του 2001 !

oratio
22-09-09, 23:22
Καμια σχεση με μηχανολογια αλλα μολις ειδα την ΣΕΤΤΗΛ ειπα να γραψω ...Τι μου θυμισες τωρα ...
Λοχαγος Τορης Θεοδοσιος ακα τορης ο ποντικαρας :hysterical:Τον προλαβες?
Περασα απο ΣΕΤΤΗΛ καλοκαιρι του 2001 !

Τορης.....ψηλός με πρόσωπο κάπως ταλαιπωρημένο? Το όνομα σίγουρα κάτι μου λέει.

Ωχ Παναγία μου, πάνε 10 χρόνια, καλοκαίρι 1999.

Asotos147
22-09-09, 23:38
Τορης.....ψηλός με πρόσωπο κάπως ταλαιπωρημένο? Το όνομα σίγουρα κάτι μου λέει.

Ωχ Παναγία μου, πάνε 10 χρόνια, καλοκαίρι 1999.
Μπραβο αυτος πραγματικα απαιχτος :ilove:....Ειχε τον 1ο λοχο οταν ημουν εγω ...
Α ρε αναμνησεις !

il ragno
23-09-09, 00:36
Βρε παιδια περασα απο ΣΕΤΤΗΛ χειμωνα του 1993 :lol: 3ος λοχος λοχαγος Τραντζας. Για να μην ειμαι οφ τοπικ τοτε μας εκανε ραδιοθεωρια ο Γιαλελης που σας ελεγα, στρατιωτης κι αυτος που μαλλον εγινε καθηγητης στο Πολυτεχνειο Πατρων, γι αυτο ρωτησα και τα παιδια που σπουδαζουν εκει αν τον εχουν ακουστα.

ALFA_155
23-09-09, 16:54
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΛΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ??????

cyclon
24-09-09, 10:26
Βoys όσοι σπουδάζετε Αγγλία προσοχή!!!
(Καταρχήν εγώ είμαι μηχανικός Πληροφορικής (BSc.) με Bachelor απο εδώ Αμερικανικό Κολέγιο)
Αν είστε Αγγλία ως Μηχανικοί και μέχρι να αλλάξει ο νόμος και επειδή το Μετσόβειο έχει 5 έτη σπουδών και το Αγγλικό Πανεπιστήμιο για το αντοίστιχο Bachelor 3 θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνετε και το αντοίστιχο Master αν ΘΕΛΕΤΕ το εδώ ΔΟΑΤΑΠ / (ΔΙΚΑΤΣΑ) να σας αναγνωρίσει και να μπορέσετε να εγγραφείτε στο Τ.Ε.Ε.
Ρωτήστε με για φίλους που έκαναν 2 έτη εδώ σε κολέγιο και άλλα 2 Αμερική ή Αγγλία και ή δεν τους το αναγνώρισαν ποτέ το πτυχίο είτε τους έριξαν στο 2ο ή 3ο έτος σπουδών Ελληνικών ΑΕΙ....:wall:

red_monster
24-09-09, 13:33
(Καταρχήν εγώ είμαι μηχανικός Πληροφορικής (BSc.) με Bachelor απο εδώ Αμερικανικό Κολέγιο)
Αν είστε Αγγλία ως Μηχανικοί και μέχρι να αλλάξει ο νόμος και επειδή το Μετσόβειο έχει 5 έτη σπουδών και το Αγγλικό Πανεπιστήμιο για το αντοίστιχο Bachelor 3 θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνετε και το αντοίστιχο Master αν ΘΕΛΕΤΕ το εδώ ΔΟΑΤΑΠ / (ΔΙΚΑΤΣΑ) να σας αναγνωρίσει και να μπορέσετε να εγγραφείτε στο Τ.Ε.Ε.
Ρωτήστε με για φίλους που έκαναν 2 έτη εδώ σε κολέγιο και άλλα 2 Αμερική ή Αγγλία και ή δεν τους το αναγνώρισαν ποτέ το πτυχίο είτε τους έριξαν στο 2ο ή 3ο έτος σπουδών Ελληνικών ΑΕΙ....:wall:

Που το βλέπεις το παράλογο??
Θες με 3 χρόνια και 20 μαθήματα (και πολλά λέω ) να είσαι ισότιμος με τον 5ετή κύκλο σπουδών (και 65+ μαθήματα )του ΕΜΠ??:slap:

Sotiris S.
24-09-09, 13:36
Kανεις λαθος. Με 3 ετη στην Αγγλια, περνεις ισοτιμια με ΤΕΙ και οχι με το ΕΜΠ. ΑΝ παρεις και Master, τοτε περνεις ισοτιμια με ΕΜΠ.

MadKefalonian 33
24-09-09, 13:52
Σωτηρη αυτο ειπε και το κοκκινο_τερας.

red_monster
24-09-09, 14:15
Kανεις λαθος. Με 3 ετη στην Αγγλια, περνεις ισοτιμια με ΤΕΙ και οχι με το ΕΜΠ. ΑΝ παρεις και Master, τοτε περνεις ισοτιμια με ΕΜΠ.

Βέβαια τα τει έχουν 4ετή κύκλο σπουδών και όχι 3ετη όπως στην αγγλία...
Δεν είναι και τόσο εύκολο να αναγνωρίσει το πτυχίο σου το TEE αν προέρχεσαι από αμφιβόλου ποιότητας αγγλιό κολλέγιο...

Sotiris S.
24-09-09, 15:46
Α οκ το ιδιο ειπαμε. Εχω ηδη μπει στην διαδικασια για την ισοτιμια, και θα με αντιστοιχισουν με ΤΕΙ. Επισης, αλλο ισοτιμια, και αλλο αντιστοιχεια κατα τον δοαταπ.

SKARPIAS
24-09-09, 15:58
sustimata automatou elegxou einai an de kanw lathos eee???egw eimai sto tmima hlektronikis thessalonikis pws einai to mathima ????

δεν κανεις λαθος!! για εσενα προφανως θα ειναι παιχνιδακι αλλα για εμας που δεν τα παμε και τοσο καλα με τα ρευματα (και τα μαθηματικα τους) ειναι απο τα πιο δυσκολα!:wall: Εμεινε και τελευταιο για πτυχιο αλλωστε!

italtronic
25-09-09, 18:50
[quote=SKARPIAS;1094184]δεν κανεις λαθος!! για εσενα προφανως θα ειναι παιχνιδακι αλλα για εμας που δεν τα παμε και τοσο καλα με τα ρευματα (και τα μαθηματικα τους) ειναι απο τα πιο δυσκολα!:wall: Εμεινε και τελευταιο για πτυχιο αλλωστε![/quote
τα μαθηματικα με δυσκολευουν πολυ .....

super147
24-10-09, 20:49
οχηματιας τει θεσσαλονικης

akritas147
24-10-09, 23:06
Μηχανολογος μηχανικος παραγωγης και διοικησης

kostasGTA
25-10-09, 11:33

Εγω φιλε πλεων ειμαι Chartered Engineer(αναγνωρισμενος τιτλος σε ολον τον κοσμο) και μελος του IMEchE οποτε γραφομαι στο ΤΕΕ πολυ ανετα. Το δικατσα ειναι μια απατη!

MadKefalonian 33
25-10-09, 11:36
Εγω φιλε πλεων ειμαι Chartered Engineer(αναγνωρισμενος τιτλος σε ολον τον κοσμο) και μελος του IMEchE οποτε γραφομαι στο ΤΕΕ πολυ ανετα. Το δικατσα ειναι μια απατη!
Προφανως εχεις 5ετεις σπουδες ομως...

kostasGTA
25-10-09, 11:39
Προφανως εχεις 5ετεις σπουδες ομως...

Οχι φιλε μου 3ετης σπουδες.(το μαστερ δεν το εχω τελειωσει ακομα:P)
Αυτο παντως με τα χρονια δεν καταλαβαινω που κολαει, σημασια εχει η ποιοτητα των σπουδων και οχι η ποσοτητα.

MadKefalonian 33
25-10-09, 11:42
ναι,συμφωνω μεν,αλλα στο ΤΕΕ δεν μπορεις να γραφτεις χωρις 5ετεις σπουδες.

kostasGTA
25-10-09, 11:57
ναι,συμφωνω μεν,αλλα στο ΤΕΕ δεν μπορεις να γραφτεις χωρις 5ετεις σπουδες.

Απο οτι εχω διαβασει εαν εισαι chartered Engineer μπορεις.

MadKefalonian 33
25-10-09, 14:05
Δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο θεμα,απλα ξερω οτι εμεις του ΤΕΙ θελουμε μονοετες μεταπτυχιακο για να εξισωθουμε με τους Πολυτεχνικους συναδελφους μας και να γραφτουμε στο ΤΕΕ

red_monster
25-10-09, 14:51
Αυτο παντως με τα χρονια δεν καταλαβαινω που κολαει, σημασια εχει η ποιοτητα των σπουδων και οχι η ποσοτητα.

Εσύ που είσαι της ποιότητας ,πόσα μαθήματα έχεις συνολικά για πτυχίο??

red_monster
25-10-09, 14:53
Δεν το γνωριζω το συγκεκριμενο θεμα,απλα ξερω οτι εμεις του ΤΕΙ θελουμε μονοετες μεταπτυχιακο για να εξισωθουμε με τους Πολυτεχνικους συναδελφους μας και να γραφτουμε στο ΤΕΕ

Ο μόνος τρόπος να εξισωθεί με το πολυτεχνείο είναι να δώσεις κατακαρκ και να μπείς σε αυτό...
Ότι άλλο και να κάνεις θα είσαι τεχνολογικής εκπαίδευσης....

cyclon
25-10-09, 15:16
Μιας και το θέμα το κυνηγώ απο το 1991 (!!!!) που αποφοίτησα απο το Southeastern College (American University of Athens) για να μπορέσεις να εγγραφείς εδώ στο ΤΕΕ θα πρέπει να είσαι πρώτα ως Chartered Engineer στην Αγγλία . Το αντοίστιχο εκεί επιμελητήριο στο οποίο είμαι όμως μέλος και όχι Chartered είναι το ΙΕΤ (πρώην ΙΕΕ) απο το οόποίο αν κατορθώσεις να είσαι Chartered μπορείς μετά με αναγνωρισμένα επαγγελματικά διακαιώματα να τα κάνεις transfer εδώ μέσω της επιτροπής αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων.

bond
25-10-09, 15:21

Πάντως στη τρέχουσα λίστα αναγνώρισης πτυχιών του Ιmeche στην κατηγορία Α, δηλαδη τα πτυχιά που δεν χρειάζονται further learning, για chartered engineer δεν δέχονται κανένα 3ετες πτυχίο. Πότε δεν κατάλαβα γιατί στην Ελλάδα περιμένει κάποιος με 3ετές να γίνει δεκτός στο ΤΕΕ, όταν ούτε το Imeche θα τον δεχόταν.
Επίσης και τα top αγγλικά πανεπιστήμια δεν προσφέρουν καν 3ετη πτυχία mechanical engineering αλλά μονο 4ετη. Κάτι θα ξέρουν και αυτοί.
Συμφωνώ ότι το κρίσιμο είναι η ποιότητα των σπουδών και τι θέλει να μάθει καθένας μόνος του, και φυσικά και η εμπειρία. Μπορεί κάποιος με 3ετές πτυχίο να είναι φοβερός μηχανικός και να έχει κάτσει να μάθει άλλα τόσα μόνος του και κάποιος που έχει κάνει 5ετές να μην ξέρει τα βασικά. Μιλάμε για το μέσο όρο και για τις ακαδημαϊκές προϋποθέσεις.

red_monster
25-10-09, 15:27
Πάντως στη τρέχουσα λίστα αναγνώρισης πτυχιών του Ιmeche στην κατηγορία Α, δηλαδη τα πτυχιά που δεν χρειάζονται further learning, για chartered engineer δεν δέχονται κανένα 3ετες πτυχίο. Πότε δεν κατάλαβα γιατί στην Ελλάδα περιμένει κάποιος με 3ετές να γίνει δεκτός στο ΤΕΕ, όταν ούτε το Imeche θα τον δεχόταν.
Επίσης και τα top αγγλικά πανεπιστήμια δεν προσφέρουν καν 3ετη πτυχία mechanical engineering αλλά μονο 4ετη. Κάτι θα ξέρουν και αυτοί.
Συμφωνώ ότι το κρίσιμο είναι η ποιότητα των σπουδών και τι θέλει να μάθει καθένας μόνος του, και φυσικά και η εμπειρία. Μπορεί κάποιος με 3ετές πτυχίο να είναι φοβερός μηχανικός και να έχει κάτσει να μάθει άλλα τόσα μόνος του και κάποιος που έχει κάνει 5ετές να μην ξέρει τα βασικά. Μιλάμε για το μέσο όρο και για τις ακαδημαϊκές προϋποθέσεις.

Mε 3ετή κύκλο σπουδών μηχανικός δεν γίνεσαι , τελός...

red_monster
25-10-09, 15:33
Μιας και το θέμα το κυνηγώ απο το 1991 (!!!!) που αποφοίτησα απο το Southeastern College (American University of Athens) για να μπορέσεις να εγγραφείς εδώ στο ΤΕΕ θα πρέπει να είσαι πρώτα ως Chartered Engineer στην Αγγλία . Το αντοίστιχο εκεί επιμελητήριο στο οποίο είμαι όμως μέλος και όχι Chartered είναι το ΙΕΤ (πρώην ΙΕΕ) απο το οόποίο αν κατορθώσεις να είσαι Chartered μπορείς μετά με αναγνωρισμένα επαγγελματικά διακαιώματα να τα κάνεις transfer εδώ μέσω της επιτροπής αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Είναι ευρέως γνωστό οτι για να αναγνωριστείς από το ΤΕΕ αναίμακτα και σίγουρα πρέπει να έχει τελειώσει δημόσιο πολυτεχνείο/πανεπιστήμιο...
Αφου ήθελες αναγνώριση με ποια λογική πήγες στο southeastern....?

kostasGTA
25-10-09, 17:11

Την χρονια που ξεκινησα το πανεπιστημιο η συγγεκριμενη ειδικοτητα ητανε accredited απο το ΙΜEchE και δεν ηθελε further learning τωρα οπως ειπες χρειαζεσαι μαστερ η επιπλεων μαθηματα για να γινεις chartered.

kostasGTA
25-10-09, 17:14
Εσύ που είσαι της ποιότητας ,πόσα μαθήματα έχεις συνολικά για πτυχίο??

Aυτο που λες δεν εχει καμια σημασια, δεν θυμαμαι 6 χρονια μετα ποσα μαθηματα ειχα κανει συνολικα. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα μαθηματα που εκανα ητανε αξιοπρεπη απο καθηγητες επαγγελματιες πραγματικους και σε εργαστηρια που δεν θα τα δει το μετσοβειο ουτε σε 100 χρονια(πραγμα για το οποιο λυπαμαι καθως το μετσοβιο ειναι ενα αξιολογο ιδρυμα και θα μπορουσε να ητανε κορυφαιο αν ελειπε η ελληνικη γραφειοκρατια απο μεσα του).

MadKefalonian 33
25-10-09, 17:14
Ο μόνος τρόπος να εξισωθεί με το πολυτεχνείο είναι να δώσεις κατακαρκ και να μπείς σε αυτό...
Ότι άλλο και να κάνεις θα είσαι τεχνολογικής εκπαίδευσης....

Είναι ευρέως γνωστό οτι για να αναγνωριστείς από το ΤΕΕ αναίμακτα και σίγουρα πρέπει να έχει τελειώσει δημόσιο πολυτεχνείο/πανεπιστήμιο...
Αφου ήθελες αναγνώριση με ποια λογική πήγες στο southeastern....?

Πολυ υφος εχεις φιλε.Αν δεν καταλαβαινεις τι γραφουμε ζητα διευκρινισεις,αλλιως στην ακρουλα σου.Κανεις δεν σε προσβαλε μεχρι τωρα οποτε μην επιτιθεσαι με τουπε ξερολα.

Καθολου φιλικα
MadKefalonian 33

kostasGTA
25-10-09, 17:17

Ουτε 3 ουτε 5 ουτε 105 ετη σπουδων δεν σε κανουνε μηχανικο. μηχανικο σε κανει πρωτα απο ολα το μερακι, το ανοιχτο μυαλο και η ορεξη για συνεχη διαβασμα και μαθηση. Α και κατι αλλο, η πραγματικη εμπειρεια στην βιομηχανια εκει που η θεωρια γινεται πραξη και που ασφυκτιας απο της στενες προθεσμιες και απαιτειτε ευρηματικοτητα και ταλεντο για να ανταπεξελθεις.

red_monster
25-10-09, 18:18
Aυτο που λες δεν εχει καμια σημασια, δεν θυμαμαι 6 χρονια μετα ποσα μαθηματα ειχα κανει συνολικα. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα μαθηματα που εκανα ητανε αξιοπρεπη απο καθηγητες επαγγελματιες πραγματικους και σε εργαστηρια που δεν θα τα δει το μετσοβειο ουτε σε 100 χρονια(πραγμα για το οποιο λυπαμαι καθως το μετσοβιο ειναι ενα αξιολογο ιδρυμα και θα μπορουσε να ητανε κορυφαιο αν ελειπε η ελληνικη γραφειοκρατια απο μεσα του).

Φίλε μου εντελώς φιλικά , αναζήτησες ποτέ εργαστηριακούς χώρους στο μετσόβιο?
να φανταστώ οτι φοίτησες και στα 2 ιδρύματα και μπορείς να κρίνεις το επίπεδο του ΕΜΠ στην παγκόσμια κατάταξη...

red_monster
25-10-09, 18:20
Ουτε 3 ουτε 5 ουτε 105 ετη σπουδων δεν σε κανουνε μηχανικο. μηχανικο σε κανει πρωτα απο ολα το μερακι, το ανοιχτο μυαλο και η ορεξη για συνεχη διαβασμα και μαθηση. Α και κατι αλλο, η πραγματικη εμπειρεια στην βιομηχανια εκει που η θεωρια γινεται πραξη και που ασφυκτιας απο της στενες προθεσμιες και απαιτειτε ευρηματικοτητα και ταλεντο για να ανταπεξελθεις.

+πολλά...

red_monster
25-10-09, 18:23
Πολυ υφος εχεις φιλε.Αν δεν καταλαβαινεις τι γραφουμε ζητα διευκρινισεις,αλλιως στην ακρουλα σου.Κανεις δεν σε προσβαλε μεχρι τωρα οποτε μην επιτιθεσαι με τουπε ξερολα.

Καθολου φιλικα
MadKefalonian 33

λέγεται ωμή πραγματικότητα...

MadKefalonian 33
25-10-09, 18:43
λέγεται ωμή πραγματικότητα...
Μαλιστα.Μολις επειβεβαιωθηκα,οποτε δεν ασχολουμαι αλλο μαζι σου.Να χαιρεσαι το πτυχιακι σου φιλε μου.Οντως σε εχει κανει καλο μηχανικο...

thanovet
25-10-09, 18:44
Βρε παιδιά ψυχραιμία. Και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας(ΑΕΙ) είμαι εδώ και 17 χρόνια αν και σε διαφορετικό αντικείμενο από το δικό σας. Ενα να ξέρεται, ότι ο ήλιος ανατέλλει για όλους και χωράνε όλοι (ΑΕΙ-ΤΕΙ).
Οποιος έχει πραγματικά ζήλο και μεράκι για το αντικείμενό του ,ξεφεύγει από την μετριότητα και πάει μπροστά.

MadKefalonian 33
25-10-09, 18:57
Βρε παιδιά ψυχραιμία. Και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας(ΑΕΙ) είμαι εδώ και 17 χρόνια αν και σε διαφορετικό αντικείμενο από το δικό σας. Ενα να ξέρεται, ότι ο ήλιος ανατέλλει για όλους και χωράνε όλοι (ΑΕΙ-ΤΕΙ).
Οποιος έχει πραγματικά ζήλο και μεράκι για το αντικείμενό του ,ξεφεύγει από την μετριότητα και πάει μπροστά.

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.Απλα ειναι κοινο φαινομενο ατομα που εχουν αποφοιτησει ως Μηχανολογοι μηχανικοι απο το ΕΜΠ να εχουν μια επαρση μεγαλυτερη απο οσο χρειαζεται...

red_monster
25-10-09, 19:00
Μαλιστα.Μολις επειβεβαιωθηκα,οποτε δεν ασχολουμαι αλλο μαζι σου.Να χαιρεσαι το πτυχιακι σου φιλε μου.Οντως σε εχει κανει καλο μηχανικο...

Προς τι το -ακι???
Δεν νομίζω να σε πρόσβαλα φίλε μου

thanovet
25-10-09, 19:01
Θα τους προσγειώσει ανώμαλα η ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Η σεμνότητα, η εργατικότητα και οι ήπιοι τόνοι είναι το κλειδί της επιτυχίας για κάθε επαγγελματία.

red_monster
25-10-09, 19:04
Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.Απλα ειναι κοινο φαινομενο ατομα που εχουν αποφοιτησει ως Μηχανολογοι μηχανικοι απο το ΕΜΠ να εχουν μια επαρση μεγαλυτερη απο οσο χρειαζεται...

Δεν νομίζω να υπάρχει έπαρση στα λεγόμενα μου , και οι 2 ειδικότητες είναι χρήσιμες στην κοινωνία...
Το κακό ξεκινάει όταν απόφοιτοι τεχνολογικών ιδρυμάτων (ΤΕΙ) αναζητούν το παράλογο , εξίσωση με ΑΕΙ...

spresv
25-10-09, 19:10
I hate to burst your bubble, αλλα υπαρχει, και σε μεγαλη δοση. Ειδες πουθενα στο προν thread να αναφερει κανεις συγκεκριμενα για εξισωση ΤΕΙ με ΑΕΙ?

kostasGTA
25-10-09, 19:18
Θα τους προσγειώσει ανώμαλα η ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Η σεμνότητα, η εργατικότητα και οι ήπιοι τόνοι είναι το κλειδί της επιτυχίας για κάθε επαγγελματία.

Μπραβο, το εθεσες παρα πολυ σωστα!

MadKefalonian 33
26-10-09, 03:08
Δεν νομίζω να υπάρχει έπαρση στα λεγόμενα μου , και οι 2 ειδικότητες είναι χρήσιμες στην κοινωνία...
Το κακό ξεκινάει όταν απόφοιτοι τεχνολογικών ιδρυμάτων (ΤΕΙ) αναζητούν το παράλογο , εξίσωση με ΑΕΙ...

"Φιλε" μου,αν εγω ο ΤΕΙτζης κανω ενα μεταπετυχιακο του ενος ετους,γραφομαι στο ΤΕΕ και εχω τα ιδια δικαιωματα με 'σενα του ΕΜΠ και του καθε Πανεπιστημιου.Οποτε ναι,για το ελληνικο κρατος μπορω να εξισωθω με ΄σενα οτι ωρα θελω.

NiVo
26-10-09, 06:58
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ποιος δικαιοδοτείται/νομιμοποιείται να κάνει τι επαγγελματικά λόγω σπουδών, αλλά το ότι έχει περιορισμό στην πρόσβαση της αγοράς εργασίας μόνο με βάση τους τίτλους σπουδών και όχι με βάση τα ουσιαστικά προσόντα και εμπειρία.
Μεγάλη ιστορία,σε κάνα meeting Αρη θα σου εξηγήσω.

bond
26-10-09, 12:09
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ποιος δικαιοδοτείται/νομιμοποιείται να κάνει τι επαγγελματικά λόγω σπουδών, αλλά το ότι έχει περιορισμό στην πρόσβαση της αγοράς εργασίας μόνο με βάση τους τίτλους σπουδών και όχι με βάση τα ουσιαστικά προσόντα και εμπειρία.
Μεγάλη ιστορία,σε κάνα meeting Αρη θα σου εξηγήσω.

Γιατί μόνο στην Ελλάδα υπάρχει περιορισμός? Όπως είπα και παραπάνω και το αντίστοιχο ΤΕΕ της Αγγλίας για τους μηχανολογους ζητάει συγκεκριμένα πτυχία (όλα 4ετή και πάνω).Τα ίδια και στη Γερμανία και με πιο αυστηρά κριτήρια.
Καλώς ή κακώς σχεδόν σε όλο το κόσμο ο μηχανικός θεωρείται προστατευμένο επάγγελμα, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. Δεν έχουμε την άμεση ευθύνη του γιατρού αλλά πολλές φορές έχουμε την ευθύνη για περισσότερες ζωές. Στη wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_Engineer) έχει μια καταγραφή τι ισχύει σε όλο το κόσμο. Ακόμη και στην πιο απελευθερωμένη αγορά του κόσμου, τις ΗΠΑ, οι διαδικάσεις για να παρεις άδεια είναι πολύ πιο αυστηρές και εκεί ισχύει προϋποθεση για 4ετές πτυχίο.
Γενικά, τα ακαδημαϊκα προσοντα επειδή είναι το πιο εύκολο να ελεχθεί είναι το πιο συνηθισμένο κριτήριο. Προφανώς κάποιος μπορεί με την ικανότητα και την εμπειρία του, να είναι πιο άξιος από κάποιον που τηρεί τα τυπικά προσοντα. Αλλά πως θα καταγραφεί αυτό? Με πλήρη ελευθερία της αγοράς εργασίας χωρίς έλεγχο? Με συνεχείς δια βίου εξετάσεις? Με βάση την εργασιακή εμπειρία?

Για το θέμα της αλαζονίας, εγώ θα δεχτώ ότι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ έχουμε μια αλαζονική συμπεριφορά, όχι μόνο απέναντι σε αποφοίτους ΤΕΙ αλλά και σε αποφοίτους άλλων πολυτεχνικών σχολών. Τι να κάνουμε ρε παιδιά, το σύστημα εισαγωγής στην Ελλάδα δημιουργεί αυτή την αίσθηση σε όποιον τα καταφέρει να μπει αλλά και να βγει. Όποιος συνεχίζει να θεωρεί τον εαυτό του τον υπέρτατο μηχανικό και μετά, χωρίς να δουλέψει στις ικανότητες του, τότε όπως ειπώθηκε θα προσγειωθεί από τη πραγματικότητα. Αλλά επίσης νομίζω ότι μας τρελαίνει λίγο και η ευκολία που κάποιος δηλώνει, ας πούμε μηχανολόγος. Έχω τύχει σε παρέα, απόφοιτος τεχνικού λυκείου να δηλώνει μηχανολόγος. Αν ο απόφοιτος του ΤΕΙ κάνει μεταπτυχιακό, ας γίνει μέλος του ΤΕΕ και μπράβο του. Έχω υπόψη μου απόφοιτο ΤΕΙ, που έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διδακτορικό και τώρα είναι καθηγητής σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Προφανώς αυτός ο άνθρωπος όχι μόνο πλέον είναι ισότιμός με απόφοιτο ΑΕΙ αλλά ακαδημαϊκά ανώτερος.
Αυτά και σορρυ για το μακροσκελές post.

papajim
26-10-09, 12:19
Αλλά επίσης νομίζω ότι μας τρελαίνει λίγο και η ευκολία που κάποιος δηλώνει, ας πούμε μηχανολόγος. Έχω τύχει σε παρέα, απόφοιτος τεχνικού λυκείου να δηλώνει μηχανολόγος.
Καλά γι αυτό φταίνε οι μηχανικοί 100%, που δεν προστάτεψαν τον τίτλο "μηχανικός" και πλέον μπορεί να τον οικειοποιηθουν απόφοιτοι τεχνικών λυκείων όπως λες και "μηχανικοί" αυτοκινήτων.
Ας πει κανένας νοσοκόμος ότι είναι γιατρός και θα πέσουν να τον φάνε. Αυτό δυστυχώς δεν έγινε με τον τίτλο του μηχανικού. Ας τα λουστούμε τώρα

breraromeos
26-10-09, 12:23
"Φιλε" μου,αν εγω ο ΤΕΙτζης κανω ενα μεταπετυχιακο του ενος ετους,γραφομαι στο ΤΕΕ και εχω τα ιδια δικαιωματα με 'σενα του ΕΜΠ και του καθε Πανεπιστημιου.Οποτε ναι,για το ελληνικο κρατος μπορω να εξισωθω με ΄σενα οτι ωρα θελω.
Συγγνωμη κιολας.Αν κατηγορεις τον αλλον για επαρση,εσυ φαινεσαι να εχεις κομπλεξ.
Να σου κανω την κρισιμη ερωτηση;Αν αυριο εσυ εχεις τα ιδια ακριβως δικαιωματα με αυτον,αυτος ηλιθιος ηταν που σπουδασε παραπανω χρονια,πηγε ενιαιο κλπ;Μη τα θελουμε και ολα δικα μας.
Οπωσδηποτε μετραει η επαγγελματικη εμπειρια αλλα παιρνεις σαν μοναδικο παραδειγμα εναν καλο τειτζη και εναν κακο αειτζη(πωπω εννοιες :P ).Ας παρουμε ομως εναν καλο του πολυτεχνειου και εναν καλο του τει.Τι παραπανω εχει να κερδισει αυτος που εφαγε τα χρονια του;Μια μουτζα για τη βλακεια που εκανε;

Υ.Γ Και δεν ειμαστε εδω για να τσακωνομαστε για τις σπουδες μας.Εδω τσακωνομαστε μονο για τις αλφα ;);)

MadKefalonian 33
26-10-09, 13:04
Συγγνωμη κιολας.Αν κατηγορεις τον αλλον για επαρση,εσυ φαινεσαι να εχεις κομπλεξ.
Να σου κανω την κρισιμη ερωτηση;Αν αυριο εσυ εχεις τα ιδια ακριβως δικαιωματα με αυτον,αυτος ηλιθιος ηταν που σπουδασε παραπανω χρονια,πηγε ενιαιο κλπ;Μη τα θελουμε και ολα δικα μας.
Οπωσδηποτε μετραει η επαγγελματικη εμπειρια αλλα παιρνεις σαν μοναδικο παραδειγμα εναν καλο τειτζη και εναν κακο αειτζη(πωπω εννοιες :P ).Ας παρουμε ομως εναν καλο του πολυτεχνειου και εναν καλο του τει.Τι παραπανω εχει να κερδισει αυτος που εφαγε τα χρονια του;Μια μουτζα για τη βλακεια που εκανε;

Υ.Γ Και δεν ειμαστε εδω για να τσακωνομαστε για τις σπουδες μας.Εδω τσακωνομαστε μονο για τις αλφα ;);)
Ενιαιο τελειωσα κι εγω φιλτατε και διαβασα κι εγω για πανελληνιες.Οσο για το κομπλεξ,οντως φαινεται απο τα γραφομενα μου οτι εχω καποιο(αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου) γιατι απο αλλου ξεκινησαμε και κατληξαμε εδω.Η ιστρορια ξεκινησε απο το υφος της απαντησης και οχι απο την ιδια την απαντηση του red_monster.Απλα ποστ στο ποστ ξεφυγαμε...
Νομιζω οτι μεσω των ΠΜ που ανταλαξαμε με το συμφορουμιστα ξεκαθαρισαμε τις θεσεις μας.
Να ξαναπω επισεις οτι τον ενα χρονο που λες εμεις πρεπει να τον καλυψουμε με μεταπτυχιακο(απο τη τσεπη μας που συνηθως ειναι διετες και οχι ενος ετους) αρα οχι,δεν κερδιζει μια μουντζα αυτος αλλα εγω.

MadKefalonian 33
26-10-09, 13:11
Για το θέμα της αλαζονίας, εγώ θα δεχτώ ότι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ έχουμε μια αλαζονική συμπεριφορά, όχι μόνο απέναντι σε αποφοίτους ΤΕΙ αλλά και σε αποφοίτους άλλων πολυτεχνικών σχολών. Τι να κάνουμε ρε παιδιά, το σύστημα εισαγωγής στην Ελλάδα δημιουργεί αυτή την αίσθηση σε όποιον τα καταφέρει να μπει αλλά και να βγει.

Συγχαρητηριαπου το ανγνωριζεις,αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω.Δεν φταινε οι φοιτητες,ετσι τους μαθαινουν!!!Αλλα το αν θα συνεχισει και στην υπολοιπη ζω σου να εισαι αλλαζονας ειναι καθαρα θεμα δικο σου.

Όποιος συνεχίζει να θεωρεί τον εαυτό του τον υπέρτατο μηχανικό και μετά, χωρίς να δουλέψει στις ικανότητες του, τότε όπως ειπώθηκε θα προσγειωθεί από τη πραγματικότητα. Αλλά επίσης νομίζω ότι μας τρελαίνει λίγο και η ευκολία που κάποιος δηλώνει, ας πούμε μηχανολόγος. Έχω τύχει σε παρέα, απόφοιτος τεχνικού λυκείου να δηλώνει μηχανολόγος. Αν ο απόφοιτος του ΤΕΙ κάνει μεταπτυχιακό, ας γίνει μέλος του ΤΕΕ και μπράβο του. Έχω υπόψη μου απόφοιτο ΤΕΙ, που έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διδακτορικό και τώρα είναι καθηγητής σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Προφανώς αυτός ο άνθρωπος όχι μόνο πλέον είναι ισότιμός με απόφοιτο ΑΕΙ αλλά ακαδημαϊκά ανώτερος.

εχεις κατλαβει ακριβως τι θελω να πω.Ποτε δεν ειπα οτι εχουμε ισα πτυχια ουτε και θα ηταν λογικο και σωστο.Απλα αν το θελησει καποιος με κατωτερο πτυχιο και λυωσει στη προσπαθεια μπορει να φτασει και ψηλοτερα απο ενα πτυχιο του ΕΜΠ.Εκει ηθελα να καταληξω.

breraromeos
26-10-09, 13:36
Ενιαιο τελειωσα κι εγω φιλτατε και διαβασα κι εγω για πανελληνιες.Οσο για το κομπλεξ,οντως φαινεται απο τα γραφομενα μου οτι εχω καποιο(αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου) γιατι απο αλλου ξεκινησαμε και κατληξαμε εδω.Η ιστρορια ξεκινησε απο το υφος της απαντησης και οχι απο την ιδια την απαντηση του red_monster.Απλα ποστ στο ποστ ξεφυγαμε...
Νομιζω οτι μεσω των ΠΜ που ανταλαξαμε με το συμφορουμιστα ξεκαθαρισαμε τις θεσεις μας.

Οκ:okk:

Να ξαναπω επισεις οτι τον ενα χρονο που λες εμεις πρεπει να τον καλυψουμε με μεταπτυχιακο(απο τη τσεπη μας που συνηθως ειναι διετες και οχι ενος ετους) αρα οχι,δεν κερδιζει μια μουντζα αυτος αλλα εγω.
Δηλαδη 4 χρονια σπουδαζετε;Δεν το γνωριζα:).Νομιζα ηταν 3.Τελος παντων.
Δε νομιζω οτι στο πολυτεχνειο δεν πληρωνεις τα πεταπτυχιακα.

MadKefalonian 33
27-10-09, 14:01
Οκ:okk:

Δηλαδη 4 χρονια σπουδαζετε;Δεν το γνωριζα:).Νομιζα ηταν 3.Τελος παντων.
Δε νομιζω οτι στο πολυτεχνειο δεν πληρωνεις τα πεταπτυχιακα.

4ετης φοιτηση.
Δεν ειπα οτι δεν πληρωνουν τα μεταπτυχιακα στο Πολυτεχνειο,αλλα οτι εκεινοι κανουν 5ετη δωρεαν(λεμε τωρα) εκπαιδευση αντι της δικης μας 4ετους.

NiVo
27-10-09, 14:19
Γιατί μόνο στην Ελλάδα υπάρχει περιορισμός? Όπως είπα και παραπάνω και το αντίστοιχο ΤΕΕ της Αγγλίας για τους μηχανολογους ζητάει συγκεκριμένα πτυχία (όλα 4ετή και πάνω).Τα ίδια και στη Γερμανία και με πιο αυστηρά κριτήρια.
Καλώς ή κακώς σχεδόν σε όλο το κόσμο ο μηχανικός θεωρείται προστατευμένο επάγγελμα, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. Δεν έχουμε την άμεση ευθύνη του γιατρού αλλά πολλές φορές έχουμε την ευθύνη για περισσότερες ζωές. Στη wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_Engineer) έχει μια καταγραφή τι ισχύει σε όλο το κόσμο. Ακόμη και στην πιο απελευθερωμένη αγορά του κόσμου, τις ΗΠΑ, οι διαδικάσεις για να παρεις άδεια είναι πολύ πιο αυστηρές και εκεί ισχύει προϋποθεση για 4ετές πτυχίο.
Γενικά, τα ακαδημαϊκα προσοντα επειδή είναι το πιο εύκολο να ελεχθεί είναι το πιο συνηθισμένο κριτήριο. Προφανώς κάποιος μπορεί με την ικανότητα και την εμπειρία του, να είναι πιο άξιος από κάποιον που τηρεί τα τυπικά προσοντα. Αλλά πως θα καταγραφεί αυτό? Με πλήρη ελευθερία της αγοράς εργασίας χωρίς έλεγχο? Με συνεχείς δια βίου εξετάσεις? Με βάση την εργασιακή εμπειρία?

Για το θέμα της αλαζονίας, εγώ θα δεχτώ ότι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ έχουμε μια αλαζονική συμπεριφορά, όχι μόνο απέναντι σε αποφοίτους ΤΕΙ αλλά και σε αποφοίτους άλλων πολυτεχνικών σχολών. Τι να κάνουμε ρε παιδιά, το σύστημα εισαγωγής στην Ελλάδα δημιουργεί αυτή την αίσθηση σε όποιον τα καταφέρει να μπει αλλά και να βγει. Όποιος συνεχίζει να θεωρεί τον εαυτό του τον υπέρτατο μηχανικό και μετά, χωρίς να δουλέψει στις ικανότητες του, τότε όπως ειπώθηκε θα προσγειωθεί από τη πραγματικότητα. Αλλά επίσης νομίζω ότι μας τρελαίνει λίγο και η ευκολία που κάποιος δηλώνει, ας πούμε μηχανολόγος. Έχω τύχει σε παρέα, απόφοιτος τεχνικού λυκείου να δηλώνει μηχανολόγος. Αν ο απόφοιτος του ΤΕΙ κάνει μεταπτυχιακό, ας γίνει μέλος του ΤΕΕ και μπράβο του. Έχω υπόψη μου απόφοιτο ΤΕΙ, που έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διδακτορικό και τώρα είναι καθηγητής σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Προφανώς αυτός ο άνθρωπος όχι μόνο πλέον είναι ισότιμός με απόφοιτο ΑΕΙ αλλά ακαδημαϊκά ανώτερος.

1. Δεν μίλησα για τυπικά δικαίωματα άσκησης επαγγελματος (και την σχετική άδεια που απονεμει το αρμόδιο επιμελητήριο) τα οποία προφανώς πρέπει να είναι συνδεδεμένα με ένα πτυχίο (4ετούς ή 5ετούς κοκ ανάλογα με τη χώρα) αλλά πρόσβαση στην αγορά εργασίας βάσει ουσιαστικής εμπειρίας. Δηλαδή Μηχανολόγος vs Ηλεκτρολόγος Μηχανικό vs Χημικό Μηχανικός ποιος έχει δικαίωμα να εκπονεί για παράδειγμα ενεργειακές μελέτες, μόνο μερικές ειδικότητες ή εξίσου όλες και να μετράει στην επιλογή η πραγματική επαγγελματική εμπειρία και ενασχόληση? Αλλά αυτό είναι off-topic. Διότι μην μου πεις ότι αυτός που πήρε μόλις ενα πτυχίο είναι και ικανός να αναλάβει ευθύνες για ζωές όπως λες.

2. Σε σχέση με το "αλάζονική συμπεριφορά" των ΕΜΠδων διαφωνώ κάθετα, διότι οι παλιοί μηχανικοί όταν το ΕΜΠ ήταν στα high του, που δικαιωματικά θα είχαν τέτοια συμπεριφορά δεν έχουν διότι δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα με τα λόγια, οι δε νέοι με το επίπεδο των Πολυτεχνικών Σχολών (όπως προκύπτει από τις επιδόσεις τους) την τελευταία 10ετία απλά δεν δικαιούνται να ομιλούν. :lol:

red_monster
27-10-09, 15:38
2. Σε σχέση με το "αλάζονική συμπεριφορά" των ΕΜΠδων διαφωνώ κάθετα, διότι οι παλιοί μηχανικοί όταν το ΕΜΠ ήταν στα high του, που δικαιωματικά θα είχαν τέτοια συμπεριφορά δεν έχουν διότι δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα με τα λόγια, οι δε νέοι με το επίπεδο των Πολυτεχνικών Σχολών (όπως προκύπτει από τις επιδόσεις τους) την τελευταία 10ετία απλά δεν δικαιούνται να ομιλούν. :lol:

Τι έχει το ΕΜΠ την τελευταία δεκαετία, η καλύτερα τι είχε τότε που δεν έχει σήμερα?
Όταν λες ήταν στα high του?? Εννοείς οτι ήταν πιο ψηλά στις κατατάξεις των εγγλέζικων πανεπιστημίων?

Alfa33P4
27-10-09, 16:21
Eίναι σίγουρο ότι ούτε το ΕΜΠ ούτε το ΑΠΘ ούτε η Ξάνθη ,Κρήτη, Πάτρα θα βγάλουν απόφοιτους μηχανικούς καταρτισμένους ώστε την επόμενη ημέρα να μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του επαγγέλματος τους είτε αυτό είναι μία μελέτη ή η κατασκευή ενός έργου δημοσίου ή ιδιωτικού. Μιλάω ως Μηχανικός Τ.Ε. 4ους φοιτήσεως (αν όχι το πρώτο τμήμα από τα πρώτα) που πέρασα στον τμήμα μέσω πανελληνίων εξετάσεων και που η βάση του ήταν πάνω από τμήμα του πολυτεχνείου Ξάνθης στην επόμενη χρονιά και ενώ είχα κάνει τα χαρτιά μου και μπορούσα να γραφτώ στο πολυτεχνείο δεν το έκανα αποφεύγοντας την ανεργία.

TheDarkOne
27-10-09, 17:55
Τα πτυχια ειναι για τους τοιχους. Αλλα πραγματα μετρανε για ενα επιτυχημενο επαγγελματικο μελλον. Τωρα αν καποιοι θελετε να θεωρειται τους εαυτους σας ανωτερους ακαδημαικα γιατι τελειωσατε ΑΕΙ σε αντιθεση με αυτους που τελειωσαν ΤΕΙ η αυτους που σπουδασαν εξωτερικο, δικαιωμα σας να το κανετε. Το μπαχαλο με τα επαγγελματικα δικαωματα καθενος ειναι ελληνικο προνομιο, το να δινεις πανελληνιες και απο εκει μονο να καθοριζετε το αν θα μπεις σε καποια σχολη η οχι ηταν ελληνικο προνομιο οταν τελειωσα εγω το σχολειο. Επειδη εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους απο ΑΕΙτζηδες, σας αρεσει δεν σας αρεσει οσοι εχουν κανει 4ετη φοιτηση αξιζουν να εχουν αδεια ασκησεως επαγγελματος απο το ΤΕΕ. Ο διαχωρισμος ΑΕΙ-ΤΕΙ, και ο τροπος που λειτουργει το σχολειο στην ελλαδα ειναι απογοητευτικα. Και δυστυχως κανεις δεν μιλαει για αυτα, ειδικα οταν τελειωσει τις σπουδες του. Την εκανε τη δουλεια του, ειναι προβλημα των αλλων πλεον. Προσωπικα δεν εχω αναγκη να κρεμασω στους τοιχους πτυχια και τιτλους, ουτε να διαφημισω σε ολον τον κοσμο τι ακριβως εκανα στην διαρκεια της θητειας μου στον ΕΣ. Η αποδοτικοτητα στην εργασια, η σεμνοτητα, ο χαρακτηρας, το ηθος, το να γνωριζεις τις δυνατοτητες σου, αυτα μετρανε κατα τη γνωμη μου. Οχι το αν εισαι απο ΑΕΙ η ΤΕΙ.

NiVo
27-10-09, 18:01
Η αποδοτικοτητα στην εργασια, η σεμνοτητα, ο χαρακτηρας, το ηθος, το να γνωριζεις τις δυνατοτητες σου, αυτα μετρανε κατα τη γνωμη μου. Οχι το αν εισαι απο ΑΕΙ η ΤΕΙ.
+100
Aυτά είναι τα ουσιαστικά που σε ανεβάζουν εργασιακά.
Αλλά μην υποβαθμίζουμε και τα τυπικά που σε εντάσσουν σε κάποιο κατ' αρχήν επίπεδο στην αγορά εργασίας.

NiVo
27-10-09, 18:03
Τι έχει το ΕΜΠ την τελευταία δεκαετία, η καλύτερα τι είχε τότε που δεν έχει σήμερα?
Όταν λες ήταν στα high του?? Εννοείς οτι ήταν πιο ψηλά στις κατατάξεις των εγγλέζικων πανεπιστημίων?
Παγκοσμίως (για τις ΗΠΑ αναφέρομαι). Η Αγγλία έχει καταντήσει και αυτή σουπερ μάρκετ πτυχίων.

TheDarkOne
27-10-09, 18:16
Δεν μειωνω τις σπουδες κανενος παιδιου. Ολοι κουραστηκαν για να τις τελειωσουν, αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο. Και αυτο το σεβομαι απολυτα. Ομως ας κοιταει ο καθενας το που βρισκεται ο ιδιος αντι να κοιταει να μειωσει τον ανταγωνισμο.
"Γιατι λεει εσυ να πας αγγλια να σπουδασεις ενω εγω ελιωσα στο διαβασμα για να μπω στο ΕΜΠ"?
Αν αυτο φαινεται λογικο σε καποιους πραγματικα λυπαμαι. Αν ηταν στο χερι τους θα μας απαγορευαν να ερθουμε να σπουδασουμε εδω. Το περιστατικο ειναι αληθινο,
ο πιτσιρικας που το ειχε πει ηταν με το 1 ποδι μεσα σε μεγαλη κατασκευαστικη εταιρεια που αναλαμβανει δημοσια εργα, γιατι μαμουσε την σαβουρα κορη υψηλοβαθμου στελεχους.... Γι'αυτο νομιζω οτι μερικοι ειναι τραγικοι, αλλα δεν ασχολουμε καν μαζι τους. Και δεν θα κανω 6 χρονια να παρω πτυχιο. Θα τελειωσω κανονικα και επειδη καθε καλοκαιρι δουλευω 3 μηνες full time στην ελλαδα στην παλια μου δουλεια, επιβαρυνω οσο μπορω λιγοτερο την οικογενεια μου.
Εγω σπουδαζω πλεον στο 3 ετος, λογικα θα μεινω και για μεταπτυχιακο εδω πανω, εχω εργασιακη εμπειρια και πλεον βλεπω τα πραγματα με αλλο ματι. Το ποσο πολυ θα δουλεψει καποιος στις σπουδες του ειναι δικο του θεμα. Αλλοι απλα περνανε μαθηματα, αλλοι εχουν φαει τα βιβλια και το ιντερνετ και αντι να βγαινουν καθε μερα για καφε δουλευουν σε δικα τους προτζεκτ εκτος μαθηματων. Τουλαχιστον εδω δεν υπαρχουν κομματικα κριτηρια για το ποιος θα γινει καθηγητης πανεπιστημιου.

red_monster
27-10-09, 18:38
Επειδη εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους απο ΑΕΙτζηδες, σας αρεσει δεν σας αρεσει οσοι εχουν κανει 4ετη φοιτηση αξιζουν να εχουν αδεια ασκησεως επαγγελματος απο το ΤΕΕ.

δικαιώματα ΣΤΕΦ...

http://gdias.teipir.gr/portal/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=1548&Itemid=20&lang=

TheDarkOne
27-10-09, 18:46
«‘Άδεια άσκησης επαγγέλματος Πτυχιούχου Ηλεκτρονικού Μηχανικού Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε) δεν υφίσταται». Το ίδιο το Πτυχίο επέχει την θέση άδειας άσκησης επαγγέλματος. Η άδεια άσκησης ραδιοηλεκτρολόγου Β΄ αποτελεί «κατάλοιπο του παρελθόντος» διότι κατά την δημιουργία του Π.Δ 346/89 δεν καταργήθηκε το σχετικό άρθρο του Νόμου 2624/53 & Π.Δ 510/71 το οποίο αναφέρεται σε εποχές που η επιστήμη της ηλεκτρονικής σχεδόν δεν είχε αναπτυχθεί επαρκώς στην Ελλάδα ως ειδικότητα Μηχανικού.>>

Red_monster εγω για παραδειγμα σπουδαζω ηλεκτρονικα για οχηματα. Λεω να κανω και μεταπτυχιακο εδω. Απο οτι ξερω για την ελλαδα θα ειμαι σαν κατοχος πτυχιου ΤΕΙ λογω 4ετης φοιτητης συνολικα. Επειδη λιγο δυσκολο αυτον τον καιρο να αρχιζω να διαβαζω ατελειωτες σελιδες νομοθεσιας, αν καταλαβα καλα ηθελες να πεις οτι.....?

red_monster
27-10-09, 18:50
«‘Άδεια άσκησης επαγγέλματος Πτυχιούχου Ηλεκτρονικού Μηχανικού Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε) δεν υφίσταται». Το ίδιο το Πτυχίο επέχει την θέση άδειας άσκησης επαγγέλματος. Η άδεια άσκησης ραδιοηλεκτρολόγου Β΄ αποτελεί «κατάλοιπο του παρελθόντος» διότι κατά την δημιουργία του Π.Δ 346/89 δεν καταργήθηκε το σχετικό άρθρο του Νόμου 2624/53 & Π.Δ 510/71 το οποίο αναφέρεται σε εποχές που η επιστήμη της ηλεκτρονικής σχεδόν δεν είχε αναπτυχθεί επαρκώς στην Ελλάδα ως ειδικότητα Μηχανικού.>>

Red_monster εγω για παραδειγμα σπουδαζω ηλεκτρονικα για οχηματα. Λεω να κανω και μεταπτυχιακο εδω. Απο οτι ξερω για την ελλαδα θα ειμαι σαν κατοχος πτυχιου ΤΕΙ λογω 4ετης φοιτητης συνολικα. Επειδη λιγο δυσκολο αυτον τον καιρο να αρχιζω να διαβαζω ατελειωτες σελιδες νομοθεσιας, αν καταλαβα καλα ηθελες να πεις οτι.....?

οτι δεν έχουν αναγνωρίσει επαγγελματικά δικαιώματα, και όσο δεν ανακοινώνονται στο ΦΕΚ ...δεν...
στην αγγλία είσαι ? σε ποια πόλη??
οτομοτιβ εντζινιρινγκ...?

breraromeos
27-10-09, 18:53
οι δε νέοι με το επίπεδο των Πολυτεχνικών Σχολών (όπως προκύπτει από τις επιδόσεις τους) την τελευταία 10ετία απλά δεν δικαιούνται να ομιλούν. :lol:
Δε μιλω εγω για μενα.Οι αλλοι θα μιλανε για μενα :hysterical::hysterical:

TheDarkOne
27-10-09, 18:58
Sheffield/UK. Ναι ειμαι στο 3 ετος. Ο τιτλος σπουδων ειναι "automotive electronics engineering" . Ξερω οτι αναγνωριζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ(ΔΙΚΑΤΣΑ). Επισης απ'οσο γνωριζω με 3ετη φοιτηση αδεια ασκησεως επαγγελματος δεν παιρνεις. Θες
BEng + MSc πχ . Το οποιο ομως για την ελλαδα ειναι απλα 4 ετος φοιτησης. Δεν με πειραζει καθως δεν με ενδιαφερει να γινω δημοσιος υπαλληλος.

Οποιος εχει σπουδασει αγγλια ας μας κατατοπισει αν ξερει κατι περισσοτερο!

kostasGTA
28-10-09, 02:10
Sheffield/UK. Ναι ειμαι στο 3 ετος. Ο τιτλος σπουδων ειναι "automotive electronics engineering" . Ξερω οτι αναγνωριζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ(ΔΙΚΑΤΣΑ). Επισης απ'οσο γνωριζω με 3ετη φοιτηση αδεια ασκησεως επαγγελματος δεν παιρνεις. Θες
BEng + MSc πχ . Το οποιο ομως για την ελλαδα ειναι απλα 4 ετος φοιτησης. Δεν με πειραζει καθως δεν με ενδιαφερει να γινω δημοσιος υπαλληλος.

Οποιος εχει σπουδασει αγγλια ας μας κατατοπισει αν ξερει κατι περισσοτερο!

H συμβουλη μου φιλε ειναι να μην σε νοιαζει το δικατσα και τα λοιπα, στο κατω τατω πιος τα χεζει. Ακολουθα τον δρομο που εχεις χαραξει με ορεξη και δεν θα χασεις.
Αν σκεφτεσαι για μεταπτυχιακο σου συνηστω ανεπυφυλακτα loughborough University automotive systems engineering. Eιναι απλα αλλου απο ολες τις αποψεις.
Εχουνε πεσει χοντρα κονδυλια σε αυτη την σχολη και ο εξοπλισμος των εργαστηριων ειναι πολυ μπροστα.

tasos
28-10-09, 12:43

Οποιος εχει σπουδασει αγγλια ας μας κατατοπισει αν ξερει κατι περισσοτερο!Το BEng + MSc όπως είπες είναι συνεκτιμώμενα εδώ όσον αφορά τον Δοαταπ είναι μεγάλη ιστορία..Εγώ έκανα στο Μάντσεστερ BEng Mechanical Engineering k sto Huddersfield ΜSc Engineering Design & its management. Θα συμφωνήσω με το KostasGTA, αλλά να ξέρεις ότι οι καλύτεροι engineers 'βγαίνουν' απ το Yorkshire (περιοχή):D

Είχα γνωρίσει κ έναν senior lecturer από ένα πανεπιστήμιο που κάνει μόνο μεταπτυχιακά θα ψάξω να βρω που έχω κάποιες πληροφορίες κ θα σου πω.

Sotiris S.
28-10-09, 12:57
Δεν με πειραζει καθως δεν με ενδιαφερει να γινω δημοσιος υπαλληλος.

Αυτο δεν ισχυει φιλε μου. Η αδεια ασκησεως επαγγελματος δεν σου χρειαζεται μονο στο δημοσιο.

TheDarkOne
28-10-09, 13:07
Βγηκαμε :offtopic2: μηπως υπαρχει αλλου σχετικος χωρος στο forum?
Το Sheffield ειναι στο South Yorkshire, κοντα σε Leeds και Manchester για οσους δεν γνωριζουν:D. Δυστυχως ομως το να ζεις στο Leeds ειναι καλυτερα νομιζω απο εδω. Διαφορετικος κοσμος...
Για mechanical engineering απο οτι φαινεται τα πραγματα ειναι πιο απλα για να γραφτεις στο ΤΕΕ και να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος.
Συμφωνα με τον red_monster πιο πανω τα πραγματα ειναι μπερδεμενα για μενα δυστυχως. Νομιζω υπαρχει καποιο αντιστοιχο ΤΕΙ πλεον στην ελλαδα?

Φιλε KostasGTA το γνωριζω οτι ολο το θεμα περι αναγνωρισης πτυχιων εδω ειναι αστα να πανε. Ιδια προβληματα εχουν σε ιταλια+ισπανια απ'οσο γνωριζω οσοι σπουδασουν αγγλια.

Tasos με απασχολει το θεμα των επαγγελματικων δικαιωματων απο την αποψη οτι περιοριζει τις επιλογες μου. Θελω να πω πως χωρις αδεια ασκησεως επαγγελματος καποιος τι επιλογες εχει μετα?

Sotiris S αλλο εννοουσα. Οτι για ελλαδα δεν θα ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου. Αλλη ιστορια η αδεια ασκησεως επαγγελματος!! Φυσικα και την χρειαζεσαι!

zaxarias
28-10-09, 13:43
:D :D :D Καλά λοιπόν αφού είσαι μικρός και ρωτάς για να μάθεις μη σε αποπάρουμε από τώρα γιατί θα σταματήσεις να ρωτάς και θα σου κάνει κακό στο μέλλον, δε θα έχεις καλή σχέση με τις γυναίκες... :shock: (Άσχετο) Λοιπόν αν και Ηλεκτρολόγος Μηχανικός έχω να σου πω ότι η Μηχανολογία έχει να κάνει με κάθε είδους κατασκευή και τις αντοχές, καταπονήσεις αλλά και πρόβλεψη αντίδρασης της κατασκευής αυτής σε εξωτερικούς παράγοντες. Π.χ. ο μηχανολόγος σε ένα αυτοκίνητο ασχολείται με το σασί και πως είναι καλύτερη η κατασκευή του ώστε να είναι γερό αλλά και ευρύχωρο, με τον κινητήρα ώστε να είναι δυνατός αλλά και να μη χαλάει εύκολα και άλλα πολλά τέτοια. Το αυτοκίνητο λοιπόν είναι μια καθαρά μηχανολογική κατασκευή αν εξαιρέσεις τα ηλεκτρονικά/ηλεκτρικά του συστήματα. Επίσης οι μηχανολόγοι ασχολούνται με κατασκευές κτιρίων (πόσα και ποιας ποιότητας σίδερα θα μπουν, πόσο μπετό κτλ.) Πιστεύω να πήρες μια ιδέα. Εξάλλου...ρε παιδιά εξηγείστε του μικρού, σε τόσα ποστ χτυπιέται να μάθει :P :P :lol:

Καλά άσε και τίποτα για τους πολιτικούς μηχανικούς, πριν να αρχίσουν να κατασκευάζουν ΜΕΚ :P:P:P

breraromeos
28-10-09, 21:05
Καλά άσε και τίποτα για τους πολιτικούς μηχανικούς, πριν να αρχίσουν να κατασκευάζουν ΜΕΚ :P:P:P
Τα δικαιωματα με τους μηχανικους ειναι πολυ μπερδεμενα.Αν και τελευταια οι πολιτικοι που πιστευω ειναι οι "ισχυροι" σημερα μεσα στο ΤΕΕ αρχισαν να κατοχυρωνουν τα δικαιωματα τους.Να φανταστεις οτι πριν μερικα χρονια(4-5) ειχαμε λεει(ενας καθηγητης μας,μηχανολογος ;) ) οι ηλεκτρολογοι δικαιωμα να υπογραψουμε για την κατασκευη μεχρι 2οροφης κατοικιας.:omg:

MadKefalonian 33
29-10-09, 12:59
Τα δικαιωματα με τους μηχανικους ειναι πολυ μπερδεμενα.Αν και τελευταια οι πολιτικοι που πιστευω ειναι οι "ισχυροι" σημερα μεσα στο ΤΕΕ αρχισαν να κατοχυρωνουν τα δικαιωματα τους.Να φανταστεις οτι πριν μερικα χρονια(4-5) ειχαμε λεει(ενας καθηγητης μας,μηχανολογος ;) ) οι ηλεκτρολογοι δικαιωμα να υπογραψουμε για την κατασκευη μεχρι 2οροφης κατοικιας.:omg:
Δεν ειναι οι ισχυροι,ειναι οι Διοικωντες...
Η διοικηση του ΤΕΕ απαρτιζεται ως επι το πλειστον απο Πολιτικους Μηχανικους.

breraromeos
31-10-09, 18:36
Δεν ειναι οι ισχυροι,ειναι οι Διοικωντες...
Η διοικηση του ΤΕΕ απαρτιζεται ως επι το πλειστον απο Πολιτικους Μηχανικους.
Ναι εκει παει το "ισχυροι" :okk:

NiVo
01-11-09, 09:02
Προς το παρόν κατασκευάζουν βιολογικούς καθαρισμούς (μια και οι δεξαμενές είναι μπέτινες)....αλλά και ΜΕΚ θα μπορούσαν να μελετούν και να κατασκευάζουν...οι ΜΕΚ συμπαραγωγής που εδράζονται? Σε μπετό δεν εδράζονται??....:P:P:P

Το καπέλωμα όλων των κλάδων (λιγότερο ή περισσότερο) από τους ΠΜ είναι καθεστώς εδώ και πολλές δεκαετίες.