PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής

alkaios75
15-01-06, 15:44
παιδες θελω τα φωτα σας!!!(οχι xenon ρε! :P ). λοιπον θελω να παρω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη αλλα ειμαι πανασχετος σε τετοια ζητηματα...κι εχω μερικες απορριες.

1)ποιες ειναι οι καλες?(θα με βοηθουσατε πολυ να μου δινατε μερικες επιλογες)

2)τι πρεπει να κοιταξω σε μια ψηφιακη για να ειναι καλη?

3)εσεις εχετε ψηφιακη?σας εχει δημιουργησει κανενα προβλημα?

4)δεν θελω καμια πανακριβη απλα θελω μια καλη εως πολυ καλη.

ευχαριστω για το χρονο σας! :D

tonionio
15-01-06, 15:55
Τι σε ενδιαφερει να κανεις?Απλα να τραβας φωτος ηα να επεμβαινεις κι ολας?Δηλαδη ασπρομαυρες να παιζεις με ρυθμισεις και τετοια?

Canon , Kodak , Nikon , Olympus..Oχι Sony!300-400 euro παιρνεις κατι υπεραρκετο για αυτα που θες και για πρωτη μηχανη!

fleming
15-01-06, 17:26
Δεσ σε Nikon.L1,coolpix.Η L1 εχει πολυ καλο οπτικο ζουμ χ5.Για μενα το σημαντικο ειναι το οπτικο ζοθμ και μετα η αναλυση.Με 4ΜΡ και πανω θα εχεις πολυ καλες φωτογραφιες και αρκετες δυνατοτητες επεξεργασιας(Μεγεθυνση κυριως,τα αλλα photoshopιαστα).
Οχι Sony,Samsung κτλ.Canon,Nikon,Konika-Minolta,Pentax,Olympus.Αυτεσ ειναι οι εταιριες κατ εξοχην για φιλους του φακου(παλια τουλαχιστον).
Ααααχ Canon A1 35mm,με ευρυγωνιο και ζουμ!!!

Sotiris S.
15-01-06, 17:32
Αυτη τη στιγμη εχω μια Sony P72 στα 3.2mp και θα την αλλαξω με μια Canon IXUS 750 στα 7.2mp.

Γνωμη μου μην παρεις Sony.

tonionio
15-01-06, 17:43
Τι σε ενδιαφερει να κανεις?Απλα να τραβας φωτος ηα να επεμβαινεις κι ολας?Δηλαδη ασπρομαυρες να παιζεις με ρυθμισεις και τετοια?

Canon , Kodak , Nikon , Olympus..Oχι Sony!300-400 euro παιρνεις κατι υπεραρκετο για αυτα που θες και για πρωτη μηχανη!

:iagree: Soto...

alkaios75
15-01-06, 17:55
παιδες εγω κατι απλο θελω...να τραβαω ομορφες φωτογραφιες που να βγαινουν καθαρα...τιποτε αλλο.δεν εχω χομπι τη φωτογραφια οποτε δε με πολυνοιαζει να εχει και πολλα πραγματα επανω. :D

πειτε μου καμια συγκεκριμενη γιατι δεν εχω ιδεα λεμε!

παντως επιασα το συνολικο νοημα....να ΜΗΝ παρω sony... :wink:

βασικα εχω εναν γνωστο που εχει παει στην Κινα και λεω μηπως μου τη στειλει απο εκει αν συμφερει... 8)

Sotiris S.
15-01-06, 17:59
Πολυ ομορφα! Πες μας μεχρι ποσα δινεις να σου πουμε μερικα μοντελα!

tonionio
15-01-06, 18:00
Canon παρε τοτε...Οχι απλα θα σε ικανοποιησει αλλα θα σε αφησει και μ@λ@κ@!

Ψαξε να δεις τι σ αρεσει και σχεδιαστικα γυρω στα 350-400 μπορεις να παρεις παρα πολυ καλη μηχανη...

Θα σου πω ενα πραγμα...Το καλοκαιρι του 2004 δουλευα στους Ολυμπιακους αγωνες στο MPC ειμουν πολυ κοντα στο πρακτοριο Getty Images!
Αν γνωριζεις τι ειναι εχει καλως αν οχι θα σου πω οτι ειναι το καλυτερο πρακτοριο φωτογραφιας στον κοσμο.Αποκλειστικα φωτογραφια και μονο...Ρωτησα αρκετους απο αυτους και ολοι μου ειπαν Canon σαν πρωτη επιλογη και Nikon.

alkaios75
15-01-06, 18:05
απο 300-350 ευρο (αααααντε και λιγο παραπανω) αν ομως αξιζει αυτη με τα 400 και εχει διαφορα μεγαλη με καποια που εχει 350 ε...τοτε θα παρω αυτην με τα 400.για παραπανω δεν δινω.

οποτε προσανατολιζομαστε για canon,nikon,olympus?

tonionio
15-01-06, 18:09
Canon θα ελεγα...

Να χει οπτικο ζοομ 3-4 και να χει και λιγο ψηφιακο δεν βλαπτει...Καλο ειναι!Παρε 4-5 Μεγα πιξελς οχι παραπανω δεν θα χρειαστουν αν δεν κανεις εκτυπωσεις σε Α4 και πανω.

Sotiris S.
15-01-06, 18:11
Σου προτεινω την Canon IXUS 55 η οποια ειναι στα 5mp και κοστιζει γυρς στα 350 ευρω. Oριστε και λινκ για να την δεις.

http://www.pixmania.com/gr/gr/152825/art/canon/digital-ixus-55.html

Η ΙΧUS 750 που σου ειπα κοστιζει γυρω στα 500 ευρω η βασικη διαφορα ειναι η αναλυση της φωτογραφιας. Με Canon παντως θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος και σε ποιοτητα φωτογραφιας και σε βιντεο.

tonionio
15-01-06, 18:15
Συμφωνω 100% με τον Σωτο για την Canon!Θες και μια καρτα μνημης και εισαι ωραιος μετα...256 τουλαχιστον παρε...

alkaios75
15-01-06, 18:24
γι αυτην τι λετε?

http://www.pixmania.com/gr/gr/86470/art/nikon/coolpix-7900-iayni.html#

Sotiris S.
15-01-06, 18:27
Kαλη αλλα παλιοτερο μοντελο.

alkaios75
15-01-06, 18:28
δεν μου αρεσε τοσο αυτη η canon σε disign :oops:

dimitris147
15-01-06, 18:50
στα λεφτα που ειπες πριν υπολογιζε και μια μνημη που θα χρεαστεις να βαλεις.
μια 512mb για παραδειγμα στο περιπου θελεις απο 60 εως 80 ευρω.
εγω εχω μια olympus μ digital500.πολυ ευχαριστημενος.

α!να προσεξεις να εχει μεγαλη οθονη η ψηφιακη!
πολυ σημαντικο για μενα!
να μπορεις να βλεπεις τις φωτο και στην μηχανη καλα.οχι μονο στον η/υ.
οταν λεω μεγαλη οθονη εννοω 2,5" να ειναι.

dj_petrosX
15-01-06, 20:06
Γιατι οχι sony?
Εγω εχω μπανισει μια με 7,2 megapixels που κανει 369 ευρω...
Δεν ξερω και πολλα βεβαια σε αυτα,αλλα απο look μου αρεσει πιο πολυ σε σχεση με αλλες :roll:

truepeace
15-01-06, 20:08
Προσωπικα ειμαι φαν των Olympus και μια τετοια παλια εχω.
Εναλλακτικα θα ελεγα Canon αλλά οχι sony.

Nikos120i
15-01-06, 21:03
Εγω παλι θα ελεγα το αντιθετο!

Διαφωνω με ολους τους αλλους...μακρια απο Canon. Εχω canon και ειμαι πληρως απογοητευμενος! Θελω να βγαλω φωτο και δε με αφινει! Πρεπει να ειναι ακινητο το χερι σου να νεταρει...να κανει "beep-beep" και μετα βγαζεις.

Αντιθετα...η Sony που εχει η κοπελα μου ειναι απιστευτη! Και σε ποιοτητα φωτο στα ιδια pixel! Ειναι η μοναδικη μηχανη σε προσητη τιμη με φακο Zeiss. Οποιος ξερει απο μηχανες...ξερει οτι ειναι απο τους καλυτερους φακους!

Χαλαρα παρε Sony! Oτιδηποτε Sony εχω δεν εχει παθει τιποτε...και οι ψηφιακες ειναι απιστευτες!

Ο κολλητος μου πηρε Sony ειναι ικανοποιημενος παρα πολυ...πηρα προσφατα και μια DVD Camera επισης Sony και ειναι τελεια!

Χαλαρα Sony και ασε τους αλλους να λενε...εχω εμπειρια στις ψηφιακες πολλα χρονια και στη φωτογραφια επισης.

Αυτη ας πουμε ειναι ΟΛΑ τα λεφτα...
http://www.pixmania.com/gr/gr/84574/art/sony/cyber-shot-dsc-p200-black.html
Πολυ μουρατη!

Η τελικη αποφαση δικη σου...αλλα μεινε μακρια απο Canon.

Αυτο παντως που θα σου ελεγα να κανεις ειναι να πας στο Πλαισιο (με κλειστα ματια Πλαισιο γιατι εχει με διαφορα τις καλυτερες τιμες!) και παιξε με τις ψηφιακες λιγο και βγαλε τη δικη σου αποφαση. 2 Καταστηματα Πλαισιο απ’οτι ξερω εχουν ψηφιακες που μπορεις να "παιξεις" μαζι τους...στο Mall και στον Πειραια πανω απο τη Γουναρη στο Πλαισιο επι της Εθνικης Αντιστασεως. Εκει τις βλεπεις live να δουλευουν...βγαζεις φωτο κλπ...και αποφασιζεις ποιο ευκολα.

Καλη τυχη...

TRIKALOS
15-01-06, 21:17
Εγώ έχω την Canon IXUS 55 και την Βρίσκω καταπληκτική, (με ελληνικό μενού)

Nikos120i
15-01-06, 21:19
...ααα επισης η Sony σου δινει και μπαταρια μαζι επαναφωρτιζομενη με Stamina (καλυτερη διαχειρηση ενεργειας για να μη τελειωνει γρηγορα) και φορτηστη κατι σαν κινητο φαση...πολυ σημαντικο για ψηφιακη!

truepeace
15-01-06, 21:19
Οι Sony σιγουρα ειναι καλες και πολυ ευκολοχρηστες με καλες τιμες.
Απλα για καποιο λογο δεν τις χωνεψα ποτε...
Ισως γιατι οι φωτο φιλων μου που εβλεπα ηταν πολυ "ψυχρες" για τα γουστα μου.

tsoukas77
15-01-06, 21:50
Το μονο που δεν διαβασα ακομη,ειναι αν η Sony εχει υψηλη αξια μεταπωλησης...

Nikos120i
15-01-06, 22:22
Οι Sony σιγουρα ειναι καλες και πολυ ευκολοχρηστες με καλες τιμες.
Απλα για καποιο λογο δεν τις χωνεψα ποτε...
Ισως γιατι οι φωτο φιλων μου που εβλεπα ηταν πολυ "ψυχρες" για τα γουστα μου.

Το παιδι ομως θελει μια αντικειμενικη αποψη...οχι προσωπικη...ετσι δεν ειναι :-)

truepeace
15-01-06, 22:34
Το παιδι ομως θελει μια αντικειμενικη αποψη...οχι προσωπικη...ετσι δεν ειναι :-)
:ser: Το εθεσες πολυ ορθα! :D

karaLRS
15-01-06, 22:35
Μακριά απο sony .Εγω εχω την P100. εχουν προβλημα με τον φακο. δεν ειναι καλα κλεισμενος και μπαινει πολυ ευκολα σκονη μεσα και φαινεται σαν μαυρες κουκιδες.

Πρωτη μου ψηφιακη ηταν η Ixus 300 , μου την κλέψαν και πηρα την Ixus 400 ε και την εχασα και πηρα την sony.

η canon sta 3 megapixel εβγαζε πιο ωραιες φωτο απο την sony 2 χρονια πιο μετα μοντελο στα 5 megapixel!

Κωστής Μάνης
15-01-06, 22:46
Παιδιά και εγώ δεν είμαι φίλος της SΟΝΥ γενικά σαν εταιρία αλλά η η φωτογραφική μου με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!!!!!!

Είχα canon kai toshiba αλλα και από αλλες που έχω δει η συγκεκριμένη είναι η πιο έυχρηστη,πιο όμορφη και με πολύ καλή ποιοτητα ψωτογραφιών με αρκετες λειτουργιες εφε κτλ και έχει και φακό Carl Zeiss.

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DigitalPhotoCompact&cp_id=48234

alkaios75
15-01-06, 22:59
πω πω εχω κολομπερδευτει λεμε! :idontnow:

γι αυτη τη Nikon τι λετε ρε παιδια?

http://www.pixmania.com/gr/gr/86470/art/nikon/coolpix-7900-iayni.html

Nikos120i
15-01-06, 23:02
Η Sony βασικα εχει πολυ καλο optical zoom.

Anyway...ειμαι πολυ fun της Sony...εχω Home Theater, TV (x2), DVD Camera και PS2 (o brother) και κανενα δεν εχει παθει τιποτα!

Πολυ ευχαριστημενος απο την εταιρια αυτη. Ειχα παλαιοτερα και αλλα πραγματα οπως walkman κλπ...αλλα τα πουλησα.

Τελοσπαντων...η αποφαση ειναι δικη σου!

truepeace
15-01-06, 23:02
Πιστευω οτι κατι βασικο που παραλειψαμε και θα ενδιεφερε τον Αλκαιο
ειναι αν οι μηχανες γενικα που συζηταμε εχουν χειρζομενη ταχυτητα κλειστρου.
Το λεω, γιατι οταν θες να βγαλεις μια φωτογραφια χωρις φλας και δεν υπαρχει
αρκετος (για τον αισθητηρα) φωτισμος, μειωνει αυτοματα το shutter speed και
οι φωτο βγαινουν "κουνημενες", κατι που ειναι πολυ εκνευριστικο.

johnk
15-01-06, 23:17
Εγώ με τη σειρά μου έχω να προτείνω 2 site

www.dpreview.com

www.adorama.gr

Καλό surfing

Nikos120i
15-01-06, 23:20
Πιστευω οτι κατι βασικο που παραλειψαμε και θα ενδιεφερε τον Αλκαιο
ειναι αν οι μηχανες γενικα που συζηταμε εχουν χειρζομενη ταχυτητα κλειστρου.
Το λεω, γιατι οταν θες να βγαλεις μια φωτογραφια χωρις φλας και δεν υπαρχει
αρκετος (για τον αισθητηρα) φωτισμος, μειωνει αυτοματα το shutter speed και
οι φωτο βγαινουν "κουνημενες", κατι που ειναι πολυ εκνευριστικο.

Σε αυτες τις τιμες ειναι ολα αυτοματα. Τωρα η Sony της κοπελας μου ειναι απιστευτη...πανε ολα απο τερμα manual σε τερμα αυτοματα....ρυθμιζεις κλειστρο, ταχυτητα κλπ.

Τωρα οσο για τη Nikon Αλκαιε στα ειπα...ειναι ποιο φτωχη σε σχεση με την Sony.

εγω του λεω να παρει αυτη...

tonionio
15-01-06, 23:47
Η Νικον πολυ φτωχη σε σχεση με την σονυ? :shock: :shock: :shock: :shock:

alkaios75
16-01-06, 00:07
μιλαω στο μσν με ενα φιλο μου που εχει παρει 4 sony cyper shot P-100,P-150 και απ οτι μου ειπε οι ιδιοκτητες τους ειναι πολυ ευχαριστημενοι... :roll: :idontnow:

μπερδεμααααα

karaLRS
16-01-06, 00:08
oxi την P200 την σονυ παντως.
ειναι και 7 megapixel Και θα ψάχνεσαι για κάρτες μνημης. εγω εχω την P100 που ειναι απλα στα πεντε μεγκαπιξελ και δεν ειμαι ευχαριστημενος

alkaios75
16-01-06, 00:14
καρτα μνημης ουτως η αλλως θα παρω.εσυ γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος?

tonionio
16-01-06, 00:20
μιλαω στο μσν με ενα φιλο μου που εχει παρει 4 sony cyper shot P-100,P-150 και απ οτι μου ειπε οι ιδιοκτητες τους ειναι πολυ ευχαριστημενοι... :roll: :idontnow:

μπερδεμααααα

Canon παρε τοτε...Οχι απλα θα σε ικανοποιησει αλλα θα σε αφησει και μ@λ@κ@!

Ψαξε να δεις τι σ αρεσει και σχεδιαστικα γυρω στα 350-400 μπορεις να παρεις παρα πολυ καλη μηχανη...

Θα σου πω ενα πραγμα...Το καλοκαιρι του 2004 δουλευα στους Ολυμπιακους αγωνες στο MPC ειμουν πολυ κοντα στο πρακτορειο Getty Images!
Αν γνωριζεις τι ειναι εχει καλως αν οχι θα σου πω οτι ειναι το καλυτερο πρακτορειο φωτογραφιας στον κοσμο.Αποκλειστικα φωτογραφια και μονο...Ρωτησα αρκετους απο αυτους και ολοι μου ειπαν Canon σαν πρωτη επιλογη και Nikon.

Τι αλλο θες να σου πω...Βρες καποιον που ξερει και ρωτα τον για το πρακτορειο που λεω παραπανω...Το οτι τους ειπα οτι θελω φωτογραφικη μηχανη για απλη χρηση και μου προτειναν οτι σου πα και η Σονυ δεν ηταν καν μεσα κατι λεει...Κανε οτι νομιζεις! :D :D :D

Για ρωτα τους φιλους σου με τις σονυ κανον ειχαν ποτε?Η εστω δοκιμασει? :D

alkaios75
16-01-06, 00:27
ρε συ μηπως ειχαν την canon χορηγο???! :lol:

dj_petrosX
16-01-06, 00:29
Τελικα αξιζουν ή οχι οι sony?

alkaios75
16-01-06, 00:34
μονο ενας τροπος υπαρχει να μαθουμε....να την αγορασουμε!κι αν μας βγει μουφα...την κατσαμε...αν οχι κερδισαμε!τη συγκεκριμενη την βρισκω 300 ευρο...

truepeace
16-01-06, 00:41
Οτι και να παρεις απο αυτα που λεμε "μουφα" δε θα βγει, να σαι σιγουρος!
Ολες ειναι πολυ καλες φιρμες. Οι λεπτομερεις ειναι που τις διαφοροποιουν.
Κι αν λες οτι θες για απλη χρηση και δεν εισαι "expert" δε θα καταλαβεις αυτες τις λεπτομερειες

alkaios75
16-01-06, 00:46
στη μια γωνια εχουμε τη sony!!!

στην αλλη γωνια εχουμε την canon!!!

http://www.pixmania.com/gr/gr/152825/art/canon/digital-ixus-55.html

κι εχουμε και τριτη!!!την Nikon

http://www.pixmania.com/gr/gr/86470/art/nikon/coolpix-7900-iayni.html

:roll: (δυσκολο το ριμαδι να διαλεξεις...)

dj_petrosX
16-01-06, 01:10
Αυτη την sony ασημι την ξερω εγω!Μαυρη δεν την εχω δει!αυτη με τα 7.2 λεω

alkaios75
16-01-06, 01:11
αυτη ειναι ρε συναδελφεεεεε

τι πληροφοριες εχεις??? :D

dj_petrosX
16-01-06, 01:17
Ουδεμια!Απλα μου αρεσει εμφανισιακα και σκεφτομαι να την παρω και εγω!
Απο βιντεο τι λενε γενικα αυτες?

alkaios75
16-01-06, 01:32
μεχρι τωρα παντως επειδη κοιταω γι αυτες τρεις που γραφω πιο πανω...υπερτερει η sony....

KELLY
16-01-06, 12:52
Μαρέσει η SONY που λες γιατι εκτός απο τα τεχνικά χαρακτηριστηκά (7.2 mp κ.α) έχει και λεπτό σχήμα και θα σε βολέψει.
Δεν ξέρω για τις άλλες οι οποίες φυσικά και είναι εξίσου καλές αφού έχουν εξειδίκευση στη φωτογράφιση, αλλα εγώ πάλι SONY θα παιρνα.
Κιεπειδή θέλω να είμαι αντικειμενική κοίτα και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά όχι μόνο τη μάρκα.
Πάντως όλες λίγο πολύ τα ίδια κάνουν για κάποιον ερασιτέχνη.

Timos
16-01-06, 13:03
Μέχρι στιγμής έχουν περάσει από τα χέρια μου, όλες οι σειρές των ''λεπτών'' Sony.
Από την Τ1 έως την Τ7.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν έβγαλαν. Την Τ1 την χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια και έχει φάει πολλές τούμπες και άσχημη χρήση.

Μοναδικό μειονέκτημα στις Slim είναι το Zoom.
Δεν έχουν πτυσόμενο φακό και έτσι δεν είναι ότι καλύτερο σε Zoom.

Ωστόσο η ανάλυση των 5.1 Mp που έχουν όλες είναι παραπάνω από αρκετά για ερασιτεχνική χρήση.

alkaios75
16-01-06, 14:24
μ'ενδιαφερει πολυ να ειναι αξιοπιστη και να μην εχω τεχνικα προβληματα,με την απαραιτητη προσοχη φυσικα.

ο τονιονιο μ'εχει βαλει σε σκεψεις με το πρακτορειο που λεει στο MBC.απλα σκεφτομαι ρε τονιονιο μηπως αυτοι εννοουσαν για μια πιο επαγγελματικη χρηση και σου προτειναν Nikon και Codak που οντως αυτοι τις χρησιμοποιουν πολυ και σε επαγγελματικες φωτογραφικες μηχανες πρεπει να ειναι κορυφαιες!

βασικα βλεπω τα specs αυτων των τριων που εγραψα πριν και η sony ειναι ελαχιστα πιο πανω.τι εννοω:η sony εχει 7μεγαπιξελ ενω η codak εχει 5,η Nikon ομως εχει 7.το προβλημα ομως με τη Nikon τη συγκεκριμενη ειναι οτι εχει ελαχιστο noise(το noise ειναι οταν τραβας λιες καθρεφτιζοντες επιφανιες π.χ. καθρεφτη κλπ εχει μια αποχρωση του μωβ)ενω η sony δεν το εχει το προβλημα του noise.α..και η τιμη της sony ειναι πιο κατω απ ολες,αυτο δεν λεει και πολλα αλλα...κατι ειναι κι αυτο... :roll:

tonionio
16-01-06, 14:33
Η Κανον και νικον εχει μακραν τους καλυτερους φακους απο καθε αλλη...Η σονυ που βρεθηκε στην φωτογραφια?Μην με τρελλενετε ρε παιδια τωρα ελεος...

Η ερωτηση μου ηταν σαφεστατη στους φωτογραφους του GettyImages ηταν στα αγγλικα οποτε δεν νομιζω να μην καταλαβα τι ειπα μιας και κατι ξερω να μιλω και αφορουσε μηχανη καθαρα για ερασσιτεχνικη χρηση.

Δεν ειπα οτι η σονυ δεν ειναι καλες...Αλλο επιπεδο οι φακοι της κανον!

Οτι και να παρεις θα ειναι μια χαρα για σενα!

Και επιτελους ξεκολληστε με τα Mega pixels...Τι να τα κανεις τα 7 ???Τι θα εκτυπωνεις?πανό????

Στην ψηφιακη το θεμα ολο ειναι ο φακος!
Εχω χρησιμοποιησει για καιρο σονυ φιλης μου και οι εντυπωσεις μου ηταν πολυ καλες...Οχι ομως σαν της Κανον.

Δεν εχω κατι αλλο να πω!Η επιλογη ειναι δικη σου Αλκαιε και οτι και να παρεις θα σε αφησει ικανοποιημενο.

Νικος.

alkaios75
16-01-06, 14:38
τα μεγαπιξελ δεν ειναι η ευκρινεια της φωτογραφικης?απλα σκεφτομαι οτι οσα μεγαπιξελ εχει η φωτογραφικη τοσο πιο μεγαλη ευκρινεια θα εχει...εκτος αν κανω λαθος... :? οταν εννοεις οτι δεν ειναι τοσο καλος ο φακος τι εννοεις?

tonionio
16-01-06, 14:40
Δεν ξερω να σου μιλησω για χαρακτηρηστικα φακου με νουμερα...Ειναι καλυτεροι οι φακοι της κανον και της νικον απο της σονυ απλα!

Οσο για τα μεγκαπιξελς ειναι οντως κατα καποιο τροπο η ευκρινεια αλλα στην εκτυπωση!Σε οσο μεγαλυτερα megapixels τραβας μια φωτογραφια τοσο καλυτερα μπορει να εκτυπωθει σε χαρτι χωρις να χανει την αναλυση της και να πιξελιαζει.

alkaios75
16-01-06, 14:58
Δεν ξερω να σου μιλησω για χαρακτηρηστικα φακου με νουμερα...Ειναι καλυτεροι οι φακοι της κανον και της νικον απο της σονυ απλα!

Οσο για τα μεγκαπιξελς ειναι οντως κατα καποιο τροπο η ευκρινεια αλλα στην εκτυπωση!Σε οσο μεγαλυτερα megapixels τραβας μια φωτογραφια τοσο καλυτερα μπορει να εκτυπωθει σε χαρτι χωρις να χανει την αναλυση της και να πιξελιαζει.λες οτι τα μεγαπιξελ βοηθουν στην ευρινεστερη φωτογραφια κατα την εκτυπωση,αρα τα 7 μεγαπιξελ δεν θα δειχνουν την φωτογραφια με μεγαλυτερη ευκρινεια απ οτι τα 5?αυτο ομως θα ισχυει μονο στο χαρτι(οπως λες στην εκτυπωση) ή και στο pc που μας ενδιαφερει περισσοτερο?!

εχω κωλομπερδευτει λεμε.... :roll: καλα κανω και δεν ασχολουμε με αυτα τα ηλεκτρονικα και πολυ!

παιδες σας εχω ζαλισει αλλα τι να κανω...!πρεπει να βρω μια ακρη! :idontnow:

Steven
16-01-06, 15:03
Τα Megapixels ειναι μια ιστορια που θελει αναλυση.
Πολλοι πεφτουμε στην παγιδα και λεμε "Α, αυτη ειναι φοβερη ψηφιακη, εχει τρελα megapixels!"

Ομως δεν ειναι εκει το θεμα. Και με 3MP κανεις την δουλεια σου, ακομα και αμα θες να εκτυπωσεις. Εκτος και αν την θες για πιο επαγγελματικη χρηση και θες να εκτυπωσεις ολοκληρη αφισα.
Αυτα που εχουν μεγαλη σημασια ειναι η ευαισθησια της πλακας και ακομα βασικοτερο το βαθος χρωματων. Επισης θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο που λεει ο Νικος (tonionio) για τους φακους. Για να παει στην πλακα η εικονα και να βγει καλα, πρεπει πρωτα ο φακος να ειναι efficient για να γινει σωστη δουλεια.
Αρα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να παρουμε μια φωτογραφια οπου να μην "μπερδευονται" τα χρωματα και επισης να εχει μεγαλο βαθος χρωματων. Τα MP (MegaPixels) ερχονται μετα.
Εγω εχω παρει λογω δουλειας μια πολλη καλη ψηφιακη, αλλα παρα πολυ σπανια χρησιμοποιω και τα 8 ΜΡ. Για απλες φωτογραφιες χρησιμοποιω 3ΜΡ και αμα θελω κατι καλυτερο τα 5ΜΡ και ποιοτητα fine. Παραπανω ΜΡ απ'οσο εχω δει, καταφερνεις να γεμιζεις πιο γρηγορα την καρτα μνημης σου, για ποιοτητα που δεν θα σου χρησιμευσει.
Οπως και προειπα, τα πολλα ΜΡ θα σε βοηθησουν στην μεγεθυνση, απλα για να μην "πιξελιαζει".

Αρα αυτο που προτεινω ειναι να βρει κανεις καποια ψηφιακη που να μπορει να βγαλει μια φωτογραφια με μεγαλο βαθος χρωματων, ευκρινια και να εχει καλη-ευαισθητη πλακα (πχ. για βραδυνες φωτογραφιες χωρις φλας-ανοιχτο διαφραγμα για μερικα δευτερολεπτα).

Ενα tip, το RAM βγαζει (εβγαζε τουλαχιστον) ενα ενθετο το οποιο ειχε συγκριτικα απο ψηφιακες και εδειχνε ιδιες(ιδιο θεμα) φωτογραφιες που ηταν τραβηγμενες απο διαφορετικες ψηφιακες(αυτες που εκανε συγκριση). Μπορεις πολυ ευκολα ετσι να επιλεξεις μια ψηφιακη που θα καλυπτει τις αναγκες σου.

Biscione
16-01-06, 15:49
σωστος ο στεφανος !!

παιδια και εγω την cybershoot sony p150 7.2 mp εχω και ειμαι παρρα μα παρρα πολλυ ευχαριστημενος για την δουλεια που την θελω
εγω φιλε μου αλκαιεε θα σου λεγα να δεις και την sony p200 idio mixanismo me tin dikia moy apla pio leptokomeno sxediasmo
stin sony se sxesei me tin palia mou fuji finepix poy eixa einai to thema tis batarias makran kaliteri i sony

truepeace
16-01-06, 15:56
:iagree: Πολύ σωστος ο Steven!
Επισης να προσθεσω οτι στην εκτυπωση δεν παιζουν ρολο μονο τα Mp αλλά και τα dpi.
Π.χ. Μια φωτο στα 3Mp και 144dpi θα εκτυπωθει μεγαλυτερη απο οτι μια φωτο 3Mp και 72dpi.
Η δικια μου ειναι 3.2Mp και ακομα δεν εχω καποια αναγκη για περισσοτερα.
Πιστευω οτι τα 5Mp ειναι μια χαρα.
Τα περισσοτερα Mp απλα θα σε βοηθησουν (οπως προαναφερθηκε) να κανεις zoom στο viewer
σου στο Pc χωρις να "πιξελιαζει". Και παλι ομως οι καμερες αυτης τις κατηγοριας θα σου βγαλουν
ψιλο-"θορυβο" απο τη Jpeg συμπιεση. Και τι να τα κανεις τα πολλά Mp όταν τα μισα απο αυτα θα ειναι
θορυβος απο κακη συμπιεση, κακο φακο κλπ.
Συμφωνω με τις προτασεις του Steven

alkaios75
16-01-06, 17:34
η sony δεν εχει noise απ οτι διαβασα.η Nikon εχει noise,η canon δεν ξερω.

Nikos120i
16-01-06, 17:50
Η Κανον και νικον εχει μακραν τους καλυτερους φακους απο καθε αλλη...Η σονυ που βρεθηκε στην φωτογραφια?Μην με τρελλενετε ρε παιδια τωρα ελεος...

Η ερωτηση μου ηταν σαφεστατη στους φωτογραφους του GettyImages ηταν στα αγγλικα οποτε δεν νομιζω να μην καταλαβα τι ειπα μιας και κατι ξερω να μιλω και αφορουσε μηχανη καθαρα για ερασσιτεχνικη χρηση.

Και επιτελους ξεκολληστε με τα Mega pixels...Τι να τα κανεις τα 7 ???Τι θα εκτυπωνεις?πανό????

Εχω χρησιμοποιησει για καιρο σονυ φιλης μου και οι εντυπωσεις μου ηταν πολυ καλες...Οχι ομως σαν της Κανον.

Δεν εχω κατι αλλο να πω!Η επιλογη ειναι δικη σου Αλκαιε και οτι και να παρεις θα σε αφησει ικανοποιημενο.

Νικος.

Φιλε tonionio διαφωνω καθετα με αυτο που λες (εχω κανει φωτογραφια...) ! :-)

Συμφωνω οτι η εχει σημασια ο φακος...αλλα διαφωνω οτι η Canon εχει τους καλυτερους φακους!

Οι καλυτεροι φακοι στην αγορα αυτη τη στιγμη ειναι οι Zeiss. Ζeiss εχει μονο η Sony! ΜΟΝΟ! Κατι δε λεει αυτο...;

Χαλαρα παρε τη Sony! Εχει τον καλυτερο φακο απ’ολες...θα στο πουνε και αλλοι αυτο...

AlfistaPP
16-01-06, 18:02
Φωτό από Sony DSC717 5.1MP 5X optical (http://www.savefile.com/files/6293548)

AlfistaPP
16-01-06, 18:12
Φωτό από Olympus mju-800 (http://www.savefile.com/files/6753802)

H φωτογραφική μηχανή είναι εργαλείο.
Δεν σημαίνει ότι αγοράζοντας πινέλα γίνεσαι ζωγράφος.
Πρέπει να ασχοληθείς μαζί της, να αφιερώσεις χρόνο.
Αλλιώς ότι και να πάρεις φωτογραφίες βγαίνουν.
(Όπως και όλα τα αυτοκίνητα σε πηγαίνουν απο το Α στο Β!)

Υ.Γ.
Ξέρει κανείς κανένα site για free file hosting?
To savefile αν δεν γίνονται downloads για καμμιά εβδομάδα τα διαγράφει.

tonionio
16-01-06, 19:14

Νικος.

Συμφωνω οτι η εχει σημασια ο φακος...αλλα διαφωνω οτι η Canon εχει τους καλυτερους φακους!

Οι καλυτεροι φακοι στην αγορα αυτη τη στιγμη ειναι οι Zeiss. Ζeiss εχει μονο η Sony! ΜΟΝΟ! Κατι δε λεει αυτο...;

Χαλαρα παρε τη Sony! Εχει τον καλυτερο φακο απ’ολες...θα στο πουνε και αλλοι αυτο...

Οκ το καλυτερο πρακτορειο ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ στον κοσμο κανει λαθος!ΘΑ τους παρω ενα τηλεφωνο να αλλαξουν ολους τους φακους τους που ηταν Κανον με Σονυ!Αsap!...

Nikos120i
16-01-06, 19:42

Νικος.

Οκ το καλυτερο πρακτορειο ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ στον κοσμο κανει λαθος!ΘΑ τους παρω ενα τηλεφωνο να αλλαξουν ολους τους φακους τους που ηταν Κανον με Σονυ!Αsap!...

:wink:

Καντο...γιατι οι καλυτεροι φακοι στο κοσμο ειναι οι Zeiss...οχι οι Canon!

Θα σου εξηγησω κατι να καταλαβεις επειδη εχω κανει φωτογραφια, και το ξερω καλα το θεμα.

Κατ’αρχας το πρακτορειο το οποιο λες ενδεχομενως να μην εχει ΚΑΝ τις ψηφιακες για επαγγελματικη χρηση που εχουμε εμεις. Εχουν εντελως επαγγελματικες φωτογραφικες.

Επισης...φιλε Νικο εχουν SLRs. Αυτες ειναι οι Single-Lense-Reflex οι αλλιως οι "επαγγελματικες" που ρυθμιζεις ταχυτητα κληστρου, διαφραγμα, ζουμ, νεταρισμα...ολα manual!

Τωρα...μπορει οντως να εχουν μηχανες Canon...αλλα ο φακος (προσεξε γιατι ο φακος ΣΕ ολες αλλαζει!) ειναι διαφορετικος...ενδεχομενως να ειναι Zeiss.

Εγω ας πουμε στην Pentax μου εχω επανω φακο SIGMA γιατι ειναι επισης παρα πολυ καλος. Δε πηρα Zeiss γιατι ηταν πανακριβος!

Λοιπον...η Canon κανει σωμα μηχανων...οχι φακους! Oυτε η Sony κανει φακους...αλλα βαζει τους καλυτερους φακους στις μηχανες της!

Καταλαβες τωρα φιλε μου τι διαφορα;;;

tonionio
16-01-06, 19:49
Παιρνω τηλεφωνο και θα τους στειλω μαζι και ενα στερεοφωνικο Sony!

To πρακτορειο το ξερεις?Ρωτησα τουλαχιστον 5-7 επαγγελματιες φωτογραφους για ερασιτεχνικη χρηση τι ειναι καλυτερο και μου ειπαν ολοι κανον Νικον!
Σορυ αλλα το οτι εχεις κανει φωτογραφια δεν μου λεει κατι και προφανως θα υποστηριξω αυτο που που ειπαν επαγγελματιες φωτογραφοι διαφορων εθνικοτητων που δουλεουν στο καλυτερο πρακτορειο φωτογραφιας στο κοσμο!

Φιλικα παντα Νικος! :D

Nikos120i
16-01-06, 19:57
Ολοι οι επαγγελματιες φωτογραφοι εχουν η Canon, Nikon Η Pentax.

Μηχανη...ΣΩΜΑ δηλαδη! Καταλαβες; Ο φακος αλλαζει. Βγαινει...μπαινει αλλος. Μπορει να εχει οτιδιποτε αλλο φακο μπορεις να φανταστεις! Μπορει ο φακος ο Canon που εχει να εχει κρυσταλο Zeiss. Γιατι Zeiss ειναι εταιρεια κρυσταλων επακριβως.

Και ειναι τα καλυτερα κρυσταλα στην αγορα της φωτογραφιας...εκει λοιπον που θα τους παρεις τηλεφωνο...ρωτα και αυτο.

Το οτι εχω κανει φωτογραφια, εχει μεγαλη σημασια φιλε Νικο γιατι τα εχω διαβασει ολα αυτα...οχι μονο σε βιλια πανεπιστημιου, αλλα και σε διαφορα περιοδικα, forum κλπ. Δε λεω οτι θελω.

Φτανει εσυ να καταλαβεις την διαφορα της μηχανης με τον φακο.

Στις ψηφιακες ειναι ολα στανταρ...ενα σωμα. Δεν εχεις επιλογη.

Στις SLR βαζεις οτι θελεις εσυ. Αλλα Zeiss δεν εχει μονο η Sony ενδεχομενως να εχουν και αλλες εταιρειες φακων και εταιρειων!

Καταλαβες τη διαφορα;

alkaios75
16-01-06, 20:06
νικο,τους ειπες περιπου για τι λεφτα μιλαμε?αυτοι μπορει να εννοουν ερασιτεχνικες με 1000 ευρο,ενας ερασιτεχνης μπορει και να τα δωσει τα 1000μιας και οι επαγγελματικες κανουν κανα εκατομμυριο+ εγω ομως δεν θελω ουτε με 500,ουτε με 1000 ευρο. :roll: μπορει να εχετε και οι δυο δικιο ρε παιδια,απλα να μιλαμε για αλλο πραγμα.

Steven
16-01-06, 20:52
Νικο (Νikos147) και Νικο (tonionio).
Κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος.
Ειπαμε οτι ενας φακος σιγουρα κανει τη διαφορα, αλλα μην κολλαμε μονο σε αυτο.
Σε λεφτα μεχρι 1500 ευρω, δεν μπορει ενας φακος να ειναι τοσο φοβερος οτι μαρκα και να ειναι. Παιζει σημαντικοτατο ρολο και η πλακα μιας ψηφιακης.
Αμα μια Nikon εχει καλυτερο "pickup", ας το πουμε, απο μια Sony, τοτε η Sony δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερη επειδη εχει Carl Zeiss. Επισης δεν σημαινει οτι επειδη ειναι Carl Zeiss, οτι ο φακος σε αυτη τη κατηγορια ειναι καλυτερος απο μιας Nikon.
Εδω ξεγευγουμε πιστευω και παμε σε επαγγελματικες κατηγοριες οπου εκει που ο φακος θα μπορουσε να κανει τη διαφορα.
Δε πας να'χεις τον καλυτερο φακο, αν δεν ξερεις πως να τραβηξεις μια φωτογραφια, το ιδιο και το αυτο.
Αφηστε λοιπον την επαγγελματικη κατηγορια για αυτους που τις χρειαζονται και εχουν να δωσουν αυτα τα λεφτα και ας ασχοληθουμε με την κατηγορια που μας ενδιαφερει. :D

tonionio
16-01-06, 20:54
Εγω δεν μιλησα για επαγγελαμτικη κατηγορια αλλα ειπαν την γνωμη του επαγγελματια που αφου ειπα την χρηση που θα εκανα και το ποσο που περιπου θα διεθετα μου ειπαν για Κανον Νικον...

Δεν εχω να πω κατι αλλο! :D

Νικο ψαξε λιγο για το GettyImages για να καταλαβεις λιγο γιατι μιλαω!

Nikos120i
16-01-06, 21:06
Eγω παλι μιλαω για φακους...που οι καλυτεροι ειναι οι Zeiss και οι ΜΟΝΕΣ μηχανες ψηφιακες στην τιμη που τις θελει ο φιλος Αλκαιος που εχουν φακο Zeiss ειναι οι Sony!

Aπλο ειναι ρε παιδια...

Steven
16-01-06, 21:10
Ναι, απλο ειναι, αλλα δεν σημαινει οτι το overall μιας Sony ειναι καλυτερο απο μιας Nikon ή Canon.

karaLRS
16-01-06, 21:22
εγω παιδια θελω να πω οτι ειχα την canon ixus 300 sta 3.2 megapixel και εχω τωρα την sony dsc p100 με CARL ZEIS φακο στα 5 megapixel.

H canon εβγαλε πολυ καλυτερες φωτογραφίες. πιο χρωματιστές και πιο κοφτερές. και ας ειχε και μικροτερο μεγεθος ccd.

ειδικα σε μερες φωτεινες που ειχε 1/2000 κλειστρο ενω η σονυ εχει 1/1000 (αν θυμαμαι καλα) εχουνε βγει ΟΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ φωτο.

ασε που η κανον εχουν και πιο φτηνη μνημη . το εχει παρακανει η sony με τα μεμορυστικ!!

Nikos120i
16-01-06, 21:38
εγω παιδια θελω να πω οτι ειχα την canon ixus 300 sta 3.2 megapixel και εχω τωρα την sony dsc p100 με CARL ZEIS φακο στα 5 megapixel.

H canon εβγαλε πολυ καλυτερες φωτογραφίες. πιο χρωματιστές και πιο κοφτερές. και ας ειχε και μικροτερο μεγεθος ccd.

ειδικα σε μερες φωτεινες που ειχε 1/2000 κλειστρο ενω η σονυ εχει 1/1000 (αν θυμαμαι καλα) εχουνε βγει ΟΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ φωτο.

ασε που η κανον εχουν και πιο φτηνη μνημη . το εχει παρακανει η sony με τα μεμορυστικ!!

Για να καταλαβεις την διαφορα μιας ψηφιακης απο μια αλλη θα πρεπει να βγαλεις ακριβως την ιδια φωτογραφια, με ακριβως τις ιδιες συνθηκες φωτισμου γιατι αλλιως δε θα καταλαβεις τιποτα. Μπορει στη μια να εχει αλλες επιλογες ταχυτητας κλειστρου και διαφραγματος και να εχει βγει αλλιως. Οποτε ειναι εντελως υποκειμενικη η κριση της φωτογραφιας...μαλλον θα στο πω αλλιως...ψηφιακη πανω απο €250 και να βγαζει αθλιες φωτογραφιες δεν υπαρχει! Απλα ο φακος οταν ειναι καλος βοηθαει στο να δεις καποιες λεπτομεριες καλυτερα απο πριν.

Εγω Canon εχω και δε μπορω να βγαλω φωτογραφια οποτε θελω γιατι δε με αφινει....οποτε θελει με αφινει. Δε νεταρει καλα...ολο προβληματα ειναι. Το εχει και αλλη μια Canon μιας φιλης μου. Ενω η Sony της κοπελας μου που ειχαμε στην Ιταλια εχει βγαλει απιστευτες φωτογραφιες!!!!

Τελοσπαντων εγω του ειπα του Αλκαιου οταν ερθει να παει στο Πλαισιο και να τις δει ζωντανα και να παιξει μαζι τους να δει και το μενου κλπ...κατι που η Sony σε αυτο ειναι πολυ μπροστα...συν οχι εχει και Stamina και ΝightShotPlus και αλλα πολλα σε ψηφιακη φωτογραφικη...τεχνολογια απο βιντεοκαμερα!

tonionio
16-01-06, 21:43
http://editorial.gettyimages.com/source/search/Product.aspx?p=2&e=0&pg=1&am=-1

karaLRS
16-01-06, 21:49
να δει και το μενου κλπ...κατι που η Sony σε αυτο ειναι πολυ μπροστα...

συμφωνο.πολυ καλο μενου.

Nikos120i
16-01-06, 21:54
http://editorial.gettyimages.com/source/search/Product.aspx?p=2&e=0&pg=1&am=-1

Ωραιες φωτογραφιες...αλλα 1ον βγαινουμε εκτος θεματος...και 2ον δε ξερουμε τι φακο χρησιμοποιουν :wink:

Το National Geographic εχει πολυ μα πολυ καλυτερες...εντελως διαφορετικο επιπεδο φωτογραφιας!

alkaios75
16-01-06, 22:03
παιδες να ρωτησω και κατι αλλο?αυτες οι ψηφιακες εχουν usb 2.0, ο υπολογιστης μου υποστηριζει usb 1.0 .θα εχω προβλημα?αν ναι πως λυνεται?

karaLRS
16-01-06, 22:10
ναι θα δουλευει αλλα πιο αργα.
επισης μπορεις να παρεις μια Pci Καρτα με usb 2.0 Με 10 ευρώ.

tonionio
16-01-06, 22:10
Τωρα με προκαλεις να κανω ποστ φωτος απο Ολυμπιακους αλλα δεν θελω να βγω οφτοπικ!Εχεις δικιο ειμαστε λιγο! :D

Δεν πειραζει!Θα στις δειξω καποια μερα απο κοντα!

Nikos120i
16-01-06, 22:11
Δε θα εχεις προβλημα...η 2.0 ειναι ποιο γρηγορη...αυτο ειναι ολο!

alkaios75
16-01-06, 22:14
οκκκκκκ αφου το λετε...ΚΚΚΑΑΑΑΤΤΤΙΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕΕΕΕ! :D

alkaios75
16-01-06, 22:16
Τωρα με προκαλεις να κανω ποστ φωτος απο Ολυμπιακους αλλα δεν θελω να βγω οφτοπικ!Εχεις δικιο ειμαστε λιγο! :D

Δεν πειραζει!Θα στις δειξω καποια μερα απο κοντα!καντες ρε δεν πειραζει

nasos
16-01-06, 22:46

την δουνια την εχεις?

tonionio
16-01-06, 23:03

την δουνια την εχεις?

:offtopic:

axaxaxaxaxaxaxa :D :D

Fantasma
17-01-06, 00:45
ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΝΑΣΧΩΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΦΟΔΡΑ ΤΗΝ OLYMPUS......
ΕΧΕΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΣΤΗΣ COMPACT ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ...........
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΗΣ OLYMPUS ΑΛΛΑ ΑΛΛΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.......

alkaios75
17-01-06, 00:55
ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΝΑΣΧΩΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΗΣΤΩ ΣΦΟΔΡΑ ΤΗΝ OLYMPUS......
ΕΧΕΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΣΤΗΣ COMPACT ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ...........
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΗΣ OLYMPUS ΑΛΛΑ ΑΛΛΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.......για κανε μας μια επεξηγηση αν μπορεις.

truepeace
17-01-06, 01:27
Αλκαιε, με ολο αυτο το μπαχαλο που δημιουργησαμε εδω μεσα, καλυτερα να καταφυγεις στη λυση της...κληρωσης :lol:

alkaios75
17-01-06, 15:55
οχι μωρε...καποια ακρη παω να βγαλω...

να επιβεβαιωσω οτι ειπατε για το usb,οτι δεν θα εχω προβλημα μιας και εχω usb 1.0 και οχι usb 2.0. ειχα στειλει mail στη sony και μου ειπαν:

''Αγαπητέ πελάτη

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κανονικά το καλώδιο USB ,απλά η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων θα είναι πιο αργή.

Ευχαριστώ πολύ''

οποτε μαλλον ολα οκ με το usb δεν θα εχω προβλημα...αντε τωρα...να βρουμε την ψηφιακη.... :roll:

Fantasma
17-01-06, 17:46
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΗΣ OLYMPUS ΑΛΛΑ ΑΛΛΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.......για κανε μας μια επεξηγηση αν μπορεις.

απλα ο αισθητηρασ που χρησημοποιει η olympus εχει καλυτερη αποδοση στην μετατροπη του φωτωσ (εικονασ) σε ηλεκτρικη μορφη(pixels)
πρεπει να σου κανω σχεδιαγραμμα για να εμβαθυνω σε περισσοτερεσ λεπτομερειεσ....

Nikos120i
17-01-06, 21:18

απλα ο αισθητηρασ που χρησημοποιει η olympus εχει καλυτερη αποδοση στην μετατροπη του φωτωσ (εικονασ) σε ηλεκτρικη μορφη(pixels)
πρεπει να σου κανω σχεδιαγραμμα για να εμβαθυνω σε περισσοτερεσ λεπτομερειεσ....

Απ’οτι θυμαμαι το μοναδικο προβλημα της OLYMPUS ηταν οτι τραβαγε Video...αλλα ΧΩΡΙΣ ηχο!

Ισχυει ακομα αυτο;

truepeace
17-01-06, 22:31
Απ’οτι θυμαμαι το μοναδικο προβλημα της OLYMPUS ηταν οτι τραβαγε Video...αλλα ΧΩΡΙΣ ηχο!
Ισχυει ακομα αυτο;
Πλεον οχι στις περισσοτερες καινουριες. Αλλά παλι σε .mov κωδικοποιει.

Nikos120i
17-01-06, 23:08
Οι καινουριες Olympus σε προσιτη τιμη των €300 που ψαχνει ο φιλος μας...τραβαει Video με ηχο;

Πιστευω τον ενδιαφερει...αφου οι υπολοιπες βγαζουν! :-)

truepeace
17-01-06, 23:14
Ναι θα ελεγα, αλλα μια ματια και στα χαρακτηρηστικα για σιγουρα δεν θα πειραξει κανεναν! :D
Και παλι αν θες βιντεο δεν παιρνεις Olympus. Θα την παρεις για την αψογη ποιοτητα των φωτο και την τρομερη ευχρηστια.
Αν θες βιντεο παιρνεις Sony, της πετας και 1Gb μνημη και την κανεις καμερα, αφου τραβαει σε .mpeg σε καλες αναλυσεις.

Nikos120i
17-01-06, 23:22
Ναι θα ελεγα, αλλα μια ματια και στα χαρακτηρηστικα για σιγουρα δεν θα πειραξει κανεναν! :D
Και παλι αν θες βιντεο δεν παιρνεις Olympus. Θα την παρεις για την αψογη ποιοτητα των φωτο και την τρομερη ευχρηστια.
Αν θες βιντεο παιρνεις Sony, της πετας και 1Gb μνημη και την κανεις καμερα, αφου τραβαει σε .mpeg σε καλες αναλυσεις.

Χρησιμο αυτο για τον φιλο Αλκαιο...ακους Αλκαιεε;;;;

alkaios75
17-01-06, 23:46
ακουω ακουω... 8)

Sotiris S.
17-01-06, 23:48

Eχουν λυσει πλεον το προβλημα με τα βιντεο σε σκοταδι?

truepeace
17-01-06, 23:56
Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα τελευταια μοντελα...αλλά ενος φιλου μου που την πηρε το καλοκαιρι στα 5.1ΜP δεν ειχε και ΤΟ βιντεο.
Και οντως στο σκοταδι ψιλοχαλια αλλά καλυτερα απο τις παλιοτερες.
+οτι με τον ηχο και με quicktime συμπιεση βγαζει τεραστια αρχεια.
Αν ειναι προταιρεοτητα το βιντεο δεν θα προτεινα Olympus.
Βεβαια αν θες βιντεο παρε βιντεο-καμερα.
Πιστευω οτι στο θεμα βιντεο οι πιο ευελικτες ειναι οι Sony, αφου κανουν συμπιεση σε "βολικο" φορματ, τραβανε ολη τη καρτα μονοκομματη (μπορεις να τραβας και 1 ωρα βιντεο που λεει ο λογος) Τσεκαρε βεβαια και το μοντελο γιατι μπορει να μη το υποστηριζει αυτο.

Fantasma
18-01-06, 09:31
ΤΡΑΒΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΗΧΟ ΟΙ ΟΛΥΜΠΟΥΣ... ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ Η ΟΛΥΜΠΟΥΣ ΣΤΑ ΣΥΝ ΤΗΣ....
Η ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΙΝΑΙ xD η οποια ειναι πολυ πιο γρηγορεσ και εχουν και την δυνατοτητα για πανοραμικεσ φωτογραφιεσ... δηλαδη σου δινει την δυνατοτητα να τραβηξεισ ενα θεμα με τεραστιο πλατοσ (πχ. σε μια συναντηση των αλφιστι) ενωνοντασ τρια συνεχωμενα καρε.........

truepeace
18-01-06, 13:05
Η ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΙΝΑΙ xD η οποια ειναι πολυ πιο γρηγορεσ και εχουν και την δυνατοτητα για πανοραμικεσ φωτογραφιεσ... δηλαδη σου δινει την δυνατοτητα να τραβηξεισ ενα θεμα με τεραστιο πλατοσ (πχ. σε μια συναντηση των αλφιστι) ενωνοντασ τρια συνεχωμενα καρε
Επι της ευκαιριας χρονια πολλά FANTASMA (Θαναση)!
Ναι αλλά ειναι πιο ακριβες και λιγοτερο ευελικτες-συμβατες με το πληθος των card-reader Κλπ κλπ.
Το λεω γιατι κι εμενα xd παιρνει (Olympus c-350) αλλά οταν την πηρα δεν με ενοιαζαν τιποτα απο αυτα
παρα μονο η ποιοτητα των φωτο και η ευχρηστια :wink:

fleming
18-01-06, 17:35
Nikon L1.6.2 MP, 5x optical zoom,φακος Nikkor ανάλογοςτων 35mm,video με ηχο(παρτε μια καμερα εχετε τετοι νταλκα),panorama,15 scene selection,10ΜΒ internal memory,SD card. γυρω στα 300.Φιλικη στη χρηση και μεγαλο display 2,5.Μεχρι voice memo εχει.
Βγαινει και σε μαυρη ως L101.Ορμα

alkaios75
20-01-06, 12:37
παιδες τελικα πηρα απο το ιντερνετ τη sony P-200 με 1GB μνημη,ειδα 4-5 που μ'ενδιεφεραν και ολες ηταν εξισου καλες,και η Nikon και η Canon και η olympus,ολες πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα ειχαν,ολες καπου υπερτερουσαν και καπου υστερουσαν εναντι των αλλων!απλα διαλεξα την sony λογω του οτι ειχα περισσοτερες πληροφοριες απο παιδια που την ειχαν αγορασει και ηταν ολοι ευχαριστημενοι...και ειπα να την παρω κι εγω.επισεις μου αρεσε και σαν design περισσοτερο απο τις αλλες.πιστευω για εμενα που ειμαι ενας απλος χρηστης...και ουτε καν ερασιτεχνης,θα ειναι υπεραρκετη.απλα το μονο που θελω απο εδω και περα ειναι αξιοπιστια.απο το site ομως που την πηρα εδιναν εκτος απο την εγγυηση του 1 χρονου που ουτως ή αλλως δινει η sony,επιπλεον εγγυηση του μαγαζιου για ενα χρονο οτι εαν παθει τιποτα την επιστρεφω και περνω ενα αλλο προιον,οτι θελω,με τη χρηματικη διαφορα φυσικα. :wink:

σας ευχαριστω οοοοοοοολους παρα πολυ για τις πληροφοριες και τις αποψεις σας που ηταν παραπανω απο πολυτιμες μιας και δεν ξερω και πολλα απο ψηφιακες! :wink:

truepeace
20-01-06, 12:59
Καλοριζικη! :D
Ειναι συνηθες φαινομενο οταν παιρνουμε ψηφιακη (και ειδικα την πρωτη) να τραβαμε τον πρωτο καιρο φωτο σαν αφηνιασμενοι! :D
Και γεμιζουμε το δισκο με ενα καρο φωτογραφιες! :P
Κατσε και θα δεις....θα σου βγει και το "καλλιτεχνικο" κι ας μην ασχολεισαι με τη φωτογραφια :lol:

alkaios75
20-01-06, 13:31
ευχαριστω! :D ας ελπισουμε να βγει καλη :wink:

dj_petrosX
20-01-06, 16:18
Aπo βιντεο τι λεει?

Fantasma
20-01-06, 16:41
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΝΑ ΑΙΝΑΙ... ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ

alkaios75
20-01-06, 18:42
δεν την εχω παρει ακομα...απο το ιντερνετ την πηρα και θελει 2 μερες παραδοση.

μη με βρισετε....πως ποσταρω φωτογραφιες στο φορουμ...?δεν το εχω κανει μεχρι τωρα γιατι δε χρειαστηκε και δεν το εψαξα και πολυ...πειτε μου το σχετικο λινκ για να διαβασω πως γινεται :?

truepeace
20-01-06, 19:41
http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=337 :wink:
Να σου προτεινω το Imageshack για να ανεβαζεις εικονες. Το pathfinder εχει βαβουρα

alkaios75
20-01-06, 20:38
μια πρωτη προσπαθεια...

http://img296.imageshack.us/img296/360/pict00490ed.jpg

δεν ειναι με την sony...απλα μια προσπαθεια για να ποσταρω φωτογραφια ειναι :wink:

alkaios75
20-01-06, 20:39
ωχ τα καταφερα...χεχε καλο καλο... :lol:

εγω...με την αλφα μου στο σπιτι ενος φιλου! :D

nasos
20-01-06, 20:54
συρμα η ασπρη.... 8)

alkaios75
20-01-06, 21:02
χαχα! οταν λες ''συρμα'' τι εννοεις? :roll:

Fantasma
21-01-06, 01:19
ΚΟΥΚΛΑ ΕΙΝΑΙ :P :P :P :P

alkaios75
21-01-06, 01:31
ευχαριστω! :wink:

nasos
21-01-06, 07:56
χαχα! οταν λες ''συρμα'' τι εννοεις? :roll:
..... :P :P :P ....

alkaios75
21-01-06, 11:55
καλαααααα μη μου λες! :?

KELLY
21-01-06, 14:22
Καλορίζικη Αλκαίε και καλες φωτο !!!
Καλή επιλογη!! :D

alkaios75
21-01-06, 18:49
ευχαριστω KELLY! με βλεπω τον πρωτο καιρο να βγαζω ο,τι να ναι!!!χεχε :D

dj_petrosX
22-01-06, 17:19
Αυτην μαλλον θα παρω και εγω...κανει 369 ευρω και τωρα κανουν ολα τα μαγαζια εκπτωσεις και παιζει περιπου στα 289 ευρω...
Αυτη που εχει 7,2 μεγαπιξελς δεν ειναι?μια ασημι cybershot....εχει 1 γιγα μνημη??

tan.
22-01-06, 21:17
Καλορίζικη Αλκαίε!Καλές φωτογραφίες :wink: !...Για φέρ' τη και στην εκδρομή να δούμε τι κάνει :lol: !

alkaios75
22-01-06, 21:34
Αυτην μαλλον θα παρω και εγω...κανει 369 ευρω και τωρα κανουν ολα τα μαγαζια εκπτωσεις και παιζει περιπου στα 289 ευρω...
Αυτη που εχει 7,2 μεγαπιξελς δεν ειναι?μια ασημι cybershot....εχει 1 γιγα μνημη??αν την βρεις 289 τσιμπα την!ναι αυτη ειναι με τα 7.2,αυτη που πηρα εγω ειναι μαυρη,την μνημη την περνεις εξτρα δεν ειναι μαζι!

ευχαριστω ταν!!!ναι ρε θα την φερω να την δοκιμασουμε!!! :D

Nikos120i
22-01-06, 22:17
Μπραβο Αλκαιε!

Χαιρομαι που τελικα πηρες αυτη που σου συστησα!

Καλες φωτογραφιες!

Καλοριζικη!

dj_petrosX
23-01-06, 17:22
απο βιντεο τι λεει??

alkaios75
23-01-06, 18:57
παιδες ηταν να ερθει σημερα ο ντιλιβερεος αλλα δεν ηρθε....ελπιζω αυριο!!!

alfa75
23-01-06, 19:00
παιδες ηταν να ερθει σημερα ο ντιλιβερεος αλλα δεν ηρθε....ελπιζω αυριο!!!

ελπιζω να μην επεσες σε απατεωνες :roll:

alkaios75
23-01-06, 19:18
εχουμε παρει αλλες 3 απο το συγκεκριμενο στο παρελθον,για αλλους και ηταν οκ

alkaios75
24-01-06, 18:55
ηρθε η sony :twisted: οι πρωτες εντυπωσεις...παρα πολυ καλες!το μενου το εμαθα γρηγορα,αν και δεν εχω δει ολα οσα κανει!και βιντεο μια χαρουλα τραβαει και η ποιοτητα στα 7.2 megapixels ειναι κορυφαια!στο μελλον θα σας πω περισσοτερες λεπτομερειες!ορεξη να εχω και ας ειναι καλα το 1GB μνημη! :D

dj_petrosX
24-01-06, 20:47
binteo posi wra?
kalis poiotitas?
kartes mnimis etsi?
h mpataria einai lithiou?

alkaios75
24-01-06, 21:01
για το πρωτο θα σου πω αμμεσα...ειμαι στο test drive ακομα!!!

η ποιοτητα του βιντεο ειναι κυριλε,πολυ καλη!

καρτες μνημης εννοειται!και για περισσοτερο βιντεο παρε την 1GB!

ναι,λιθιου ειναι η μπαταρια.

την πλακα την επαθα με νυχτερινη φωτογραφια (σκοτινο δωματιο) :shock: η φωτογραφια βγηκε σα να ειχες ολα τα φωτα του δωματιου αναμμενα!!! :shock: πεντακαθαρα!!!

alkaios75
24-01-06, 23:48
λοιπον Πετρο (και οποιος αλλος ενδιαφερεται), η ποιοτητα του βιντεο ειναι καταπληκτικη!σαν camera κανονικη! 8)

dj_petrosX
25-01-06, 20:53
Παντως πολλοι μου λενε να αποφυγω την sony και να παω σε πιο παραδοσιακες εταιριες φωτογραφικων,οπως canon,nikon και olympus...
Απλα η σονυ ειναι η πιο φτηνη με 7,2 μεγκαπιξελς αναλυση...δε ξερω...

alkaios75
25-01-06, 21:05
εστειλα στον δημητρη(alfa75) φωτογραφια και του αρεσε η ποιοτητα.επισεις εστειλα και σε μια φιλη μου πριν λιγο κι εντυπωσιαστηκε.η αποφαση δικη σου! :wink:

καλως ηρθες στο διλλημα για ψηφιακη φωτογραφικη!!!! :twisted: αυτα τραβουσα κι εγω πριν!!!δεν ηξερα τι να διαλεξω!ευτυχως ειμαι ευχαριστημενος!!! :D

dj_petrosX
25-01-06, 21:15
Σου λεω μαλλον και εγω αυτην θα παρω,οχι τιποτα αλλο αλλα 289 ευρω απο αρχικη τιμη 369 ειναι ευκαιρια...
Απλα μου λενε πολλοι να μην παρω σονυ,χωρις να εξηγουν το γιατι ομως.

karaLRS
25-01-06, 22:16

Πετρο εγω εχω την dsc p100 . ειναι ιδια με την P200 Με την διαφορα οτι ειναι 5.1

λοιπον εγω σονυ δεν θα επερνα παλι γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τις φωτογραφιες.
εχουμε και λεμε
σε κοντινες ληψεις το φλας δεν ρυθμιζεται σωστα και βγενουν ψιλο φωτεινες φωτο. αμα ειναι τωρα να καθομαι Manual σε καθε φωτο αστα να πανε.

επισης παιρνει memorystick Που ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με αλλα ειδη καρτων.

επισης εχει καποιο προβλημα με σκονη μεσα στον φακο.τριβεται ενα πλαστικο μεσα και βγαζει κουκιδες. μπορει να σου τυχει μπορει και οχι. θα εισαι μεσα στην εγγυηση αλλα να φας 10-15 μερες χωρις μηχανη ειναι βλακεια.

check edo http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1009&message=14422473

τα καλα της ειναι ομως οτι τραβαει απιστευτα βιντεακια Mpeg-4 ,(10 λεπτα 300 Μβ!!!!)
επισης εχει πολυ καλη μπαταρια και ειναι πολυ γρηγορη στο ανοιγμα.
τελος εχει και 30sec shutter αν και δεν εβγαζε πολυ καλες νυχτερινες.

εγω παντως θα επαιρνα μια canon και λογω ομορφιας και λογω απιστευτης ποιοτητας στις φωτογραφιες.

dj_petrosX
25-01-06, 23:22
Koιτα Θοδωρη,απο ομορφια που λες η Ρ-200 ειναι η πιο ωραια που εχω δει...
Απλα canon σε αυτα τα χρηματα δε μπορω να παρω με 7,2 megapixels,παρα μονο με 5...
Δηλαδη τα βιντεακια στις σονυ ειναι καλυτερα?
Eν τελει ποια μου προτεινεις σε αυτη την τιμη(300κατι ευρω)?

alkaios75
25-01-06, 23:29

αν και δεν εβγαζε πολυ καλες νυχτερινες.

:shock: εμενα κανει τη νυχτα μερα!!!εβγαλα σε τελειως σκοτεινο δωματιο και δεν καταλαβαινεις αν ειναι ολα τα φωτα ανοιχτα ή κλειστα!επαθα πλακα...

το βιντεακι οντως ειναι τελεια ποιοτητα...

karaLRS
26-01-06, 19:03
:shock: εμενα κανει τη νυχτα μερα!!!εβγαλα σε τελειως σκοτεινο δωματιο και δεν καταλαβαινεις αν ειναι ολα τα φωτα ανοιχτα ή κλειστα!επαθα πλακα...

το οτι κανει την νυχτα μέρα ειναι σχετικο...εχεις καποια αλλη συγκριση?

το να σου κανει την νυχτα μερα και να εχει κοκκο?ετσι ξερω και εγω. αμα σου βαζει το Iso 400 και βγαινει ο κοκκος ΝΑ τι να την κανω την φωτογραφια.

η κανον που ειχα αν και 4 megapixel οποτε εβγαζα το φεγγαρι ή νυχτερινη φωτο γενικα ηταν πιο ωραιο αισθητικα το αποτελεσμα.

Πέτρο με 330 ευρώ παιρνεις την ixus 50 και με 340 παιρνεις την ixus 55.ειναι στα 5 megapixel οχι στα 7. αλλα οπως εχουν πει και αλλοι εδω μεσα
τα μεγκαπιξελ δεν ειναι στραγαλια. μπορεις να παρεις και μια jaga με 10Megapixel!αλλα γιατι δεν την παιρνουν?γιατι εχουν μαπα φακα και μαπα επεξεργαστη.
επισης σε αυτη την τιμη με 60 ευρω παιρνεις 1gb μνημη ενω σε sony θες 100 ευρώ++++

εχεις παει εδω να δεις τις καλυτερες πωλησεις?
http://www.pixmania.com/gr/gr/camera/1/onglet.html

μια sony υπάρχει ολη και ολη!

οσο για την ομορφια μαλλον δεν εχεις πιασει Ixus απο κοντα....ειναι σαν κοσμημα.απιστευτη κατασκευη και πανεμορφη!

http://aka.fotovista.com/dev/7/6/11120667/g_11120667.jpg

κοιτα και εδω πέρα.σου εχω βαλει για συγκριση την ixus50,55 και την P200.....
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_sd400%2Ccanon_sd450%2Csony_dscp200&show=all

αμα κοιταξεις καλα ειναι σχεδον ιδιες εκτος απο τα Megapixel Που εχει πλεονεκτημα αλλα oi canon Πλεονεκτουν στα

1)Iso εχουν και 50 που σημαινει ΜΗΔΕΝΙΚΟ κοκκο στις φωτογραφιες
2)Εχουν shutter 1/1500 anti gia 1/1000 της sony. Αμα δεις τι ευκρινεια εχει μια φωτογραφια σε 1/1500 δεν θα το πιστευεις.να ξερεις ομως οτι χρειαζεται φωτεινη μερα για να πιασεις τετοια νουμερα.
3)Βιντεο ιδια τραβανε και τωρα πια η canon τραβαει unlimited.
4)Macro 3 cm αντι για 6cm .......

οι canon επισης ειναι πιο γρηγορες σε τραβηγμα , ανοιγμα , κλπ κλπ... εχει κατι πινακες στα review τους.
:!:
λοιπον βιντεο απο την 550.για κατεβασε το να δεις...
http://img2.dpreview.com/reviews/canonsd400/MVI_1058.AVI

λοιπον εχει review kai ton dio edo.
http://www.dpreview.com/reviews/canonsd400/
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscp200/

Κοιτα τα λιγακι.καποια στιγμη βγαζει και κατι ιδιες φωτο..ειδικα στο πορτραιτο μιας κοπελας η διαφορα ειναι απιστευτη!!

Ειλικρινα Πέτρο παρε την Ixus 55!αν δεν σου αρεσει μετα μου την πουλας!!!

tonionio
26-01-06, 19:06
Πες τα αγορι μου... :D
Γιατι εδω περα μας βγηκαν οι Sony best option...

karaLRS
26-01-06, 19:10
α και επισης ξεχασα να αναφερω το προβλημα που εχουν οι P200 με κοκκους λογω του πλαστικου που τριβεται.

τελος το review που σου παραθεσα παραπανω ειναι της canon ixus 50 Και οχι 55.
η 55 βγηκε εξι μηνες μετα και παιρνει και Mmc Και εξωτερικο flash.
επισης βγαζει βιντεακι 320χ240 με 60 frames!

ενα πλεονεκτημα που τωρα ειδα ειναι οτι βγαζει 2.1 fps unlimited φωτογραφιες αντι για 0.9 για πεντε φωτογραφιες ths sony!

dj_petrosX
26-01-06, 20:29
με μπερδεψες τωρα...
Λες να παρω canon?olympus τι λενε?
Θελω οπωσδηποτε βιντεακια σε 640Χ480 αναλυση...
Επισης διαβασα οτι η ixus50 δεν μπορει να τραβηξει μεγαλα βιντεο,γιατι τρωνε πολυ μνημη

karaLRS
26-01-06, 21:40
Επισης διαβασα οτι η ixus50 δεν μπορει να τραβηξει μεγαλα βιντεο,γιατι τρωνε πολυ μνημη

Απο οτι ειδα τρωει το ιδιο οσο και η sony.
Η σονυ ειχε 10 λεπτα με 256 κάρτα.....

κάπου στα 9 λεπτα εχει η canon. αλλα η διαφορα ειναι οτι 2 gb κάρτα την παιρνεις για πλάκα αμα ειναι Mmc.

Πέτρο μην το συζητας. πάρε την 55 ή την 50.

ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!

dj_petrosX
27-01-06, 00:05
Θα σε σκοτωσω...
Πανω που ημουν ετοιμος να βουτηξω την Ρ-200 μου εβαλες τα διαολια μεσα μου...
Ειναι και η τιμη στη μεση βεβαια..
Η σονυ διδεται παμφθηνα αυτη την εποχη..289ευρω.
Η 55 κανει νομιζω 350 περιπου

alfista
27-01-06, 01:04
οσο για την ομορφια μαλλον δεν εχεις πιασει Ixus απο κοντα....ειναι σαν κοσμημα.απιστευτη κατασκευη και πανεμορφη!

http://aka.fotovista.com/dev/7/6/11120667/g_11120667.jpg

Συμφωνώ απολύτως με το Θοδωρή. Με το που είδα την ixus ήξερα ότι αυτή θα πάρω. :wink: Εγώ είχα πάρει την ixus 50 γύρω στα 350Ε κάπου αρχές Ιούλη. Ο Γερμανός είδα την είχε προσφορά 280Ε τα χριστούγεννα!

xristos69
27-01-06, 10:58
οι sony ειναι ΜΗ φωτογραφικης φιλοσοφιας μηχανες.
Ενας gadgetακιας θα παρει sony ενας φωτογραφος canon.
Τα megapixels δεν παιζουν ρολο στη ποιοτητα της φωτογραφιας.Παιζουν στο οφελιμο μεγεθος εκτυπωσης.Καποιος που δεν τυπωνει αφισες δεν θα χρειαστει πανω απο 4 megapixels.

cmarin
27-01-06, 13:07
Πριν από 5 μέρες μου έτυχε μία ευκαιρία τιμής και πήρα μία Sony W5 (5MP, 2,5''TFT). Είναι πανέυκολη στην χρήση (για χαζούς), με πολύ καλό φακό (zeiss), πολύ γρήγορη για ψηφιακή και πάρα πολύ καλή οθόνη. Αλλά.....δεν είναι canon.
Πάντως σε compact κατηγορίας, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά σε απόδοση και αποτέλεσμα. Σε SLR καμία συγκριση μεταξύ Canon και Sony.

dj_petrosX
27-01-06, 18:16
Λοιπον προσφορες multirama ελεω εκπτωσεων...
sony P-200 289 eyro(7,2 megapixels)
canon ixus55 379 eyro(5,0 megapixels)
ακουω αποψεις...

THEOGTA
27-01-06, 22:39
www.dpreview.com ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΨΗΦΙΑΚΕΣ. ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ SITE ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.

alkaios75
28-01-06, 00:20
Πες τα αγορι μου... :D
Γιατι εδω περα μας βγηκαν οι Sony best option...εγω ειπα την αποψη μου σαν απλος χρηστης,που ουτε καν ερασιτεχνης δεν ειμαι,δεν εβγαλα τη sony καλυτερη απο τις αλλες...γιατι πολυ απλα 1)δεν ξερω απο ψηφιακες 2)δεν μ'ενδιαφερει καθολου η φωτογραφια ως χομπι...απλα θελω να θυμαμαι ωραιες στιγμες με φιλους...ολα τ'αλλα μου ειναι εντελως αδιαφορα :D εγω ειπα οτι πηρα την sony λογω του οτι ειχα περισσοτερες πληροφοριες απο φιλους και ειχαν πει τα καλυτερα λογια(που οντως ισχυουν),και δευτερον την πηρα επειδη μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο τις αλλες! :wink: αφου την πηρα, θεωρησα σωστο να πω τις εντυπωσεις μου,οι οποιες ηταν και ειναι παρα πολυ καλες.μπορει καποιος αλλος να θελει να βγαζει φωτογραφια τον κρατηρα της Σεληνης ενω του χαμογελαει ο εξωγηινος ενω ειναι στην κουζινα του σπιτιου του και τρωει σουβλακια...εμενα δεν μ'ενδιαφερει ουτε να βγαζω φωτογραφια τον Αρη,ουτε και τιποτα περιπλοκο.θελω να βγαζω φωτογραφιες με τους φιλους μου και την αλφα μου :D επαναλαμβανω οτι οποια και να επερνα το ιδιο θα ηταν για εμενα!απλα διαλεξα τη sony για τους δυο λογους που ειπα παραπανω!αυταααα :D

karaLRS
28-01-06, 00:43
sony P-200 289 eyro(7,2 megapixels)
canon ixus55 379 eyro(5,0 megapixels)
ακουω αποψεις...

Multirama?καλα το πιο μουφα μαγαζι πηγες και εσυ?

πηγαινε www.skroutz.gr και γραψε Ixus 55...

την εχει 325 το Pixmania. +15 μεταφορικα νομίζω.

alfa75
28-01-06, 01:15
http://img54.imageshack.us/img54/2999/ffff3fo.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=ffff3fo.jpg)

Η φωτογραφια ειναι απο την μηχανη του Αλκαιου σημερα στην Νεα Μακρη...

alkaios75
28-01-06, 01:32
ευχαριστω τον δημητρη που εκανε το κοπο να τη βαλει...ετσι απλα για ενα δειγμα :wink:

θα βγαλω και στη Χαλκιδα και θα ποσταρω κι εγω μια-δυο(οταν θα εχω την dsl σε καμια εβδομαδα που θ'ανεβω Σκωτια) για να δειτε και κανενα ακομα δειγμα.

alfa75
28-01-06, 01:36
ευχαριστω τον δημητρη που εκανε το κοπο να τη βαλει...ετσι απλα για ενα δειγμα :wink:

θα βγαλω και στη Χαλκιδα και θα ποσταρω κι εγω μια-δυο(οταν θα εχω την dsl σε καμια εβδομαδα που θ'ανεβω Σκωτια) για να δειτε και κανενα ακομα δειγμα.

για τον κοπο μου θα πληρωσεις ολα τα εξοδα της Χαλκιδας :P :P :P

Υ.Γ και τις βενζινες βεβαιος βεβαιος και καιει και πολυ... :P :P :P :P

πλακα κανω :twisted: :twisted:

AlfaFreak
28-01-06, 02:08
οι sony ειναι ΜΗ φωτογραφικης φιλοσοφιας μηχανες.
Ενας gadgetακιας θα παρει sony ενας φωτογραφος canon.....να συμπληρωσω και την OLYMPUS!

apostolos petalotis
28-01-06, 12:31
Εγώ έτυχε και πήρα την SONY DSC-V3 στα 7.2 M. Λέω έτυχε λογω του ότι συμμετείχα σε μια ομαδική αγορά 40+ ατόμων και την πήραμε σε εξεφτελιστική τιμή! Από 810 πέρσυ επίσημη τιμή στην SONY και 790 στον Γερμανό, την πήραμε 410!!!!!!!!! Φυσικά και δεν έχω να πω κάτι το αρνητικό! Ούτε και με την CANON EOS 1000 που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότεινος είχα πάράπονο!

Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι κάνει η μια φωτογραφική και τι η άλλη. Μέχρι ένα σημείο έχω γνώσεις αλλά ως εκεί. Από ότι μου είπαν αυτή η φωτογραφική θεωρείται ημιεπαγγελματική και αναρωτιέμαι ποιος από εμάς θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει τις μισές από αυτές τις λειτουργίες! :roll:

Εγώ πάντως αν ήθελα να πάρω φωτογραφική θα ανέτρεχα όπως και έκανα, σε περιοδικά που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο και θα διάβασα τα διάφορα τεστ! Από εκεί και σύμφωνα με την κατηγορία που θα ήθελα να αγοράσω θα διάλεγα την καλύτερη βάση του τεστ. Τόσο απλό το βλέπω εγώ! Ο καθένας έχει από μια άποψη και δεν θα βγάλει ο φίλος που ρωτά άκρη!

Όσο αφορά για τις SONY από όσο διάβασα στα τεστ και συγκεκριμένα για τις DSC P200 (έτσι δε λέγεται?) αλλά και για την δικιά μου, τις βγάλανε από τις κορυφαίες στην κατηγορία τους. Με λίγα λόγια δεν δίνω σημασία στην μάρκα, μια που όλες τις μάρκες λίγο πολύ τις θεωρώ πολύ καλές και αξιόπιστες.

Με λίγα λόγια ψάξιμο μέσω περιοδικών και όσο αφορά τα megapixel από ένα σημείο και μετά είναι άχρηστα για ερασιτεχνική χρήση!! Εγώ πχ την έχω σχεδόν πάντα στα 5Μ από τα 7.2 Μ που έχει μέγιστο η φωτογραφική αυτή!

Αυτά και καλό ξεμπέρδεμα!!!! :)

karaLRS
28-01-06, 14:28
Εγώ πάντως αν ήθελα να πάρω φωτογραφική θα ανέτρεχα όπως και έκανα, σε περιοδικά που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο και θα διάβασα τα διάφορα τεστ! Από εκεί και σύμφωνα με την κατηγορία που θα ήθελα να αγοράσω θα διάλεγα την καλύτερη βάση του τεστ. Τόσο απλό το βλέπω εγώ! Ο καθένας έχει από μια άποψη και δεν θα βγάλει ο φίλος που ρωτά άκρη!

Όσο αφορά για τις SONY από όσο διάβασα στα τεστ και συγκεκριμένα για τις DSC P200 (έτσι δε λέγεται?) αλλά και για την δικιά μου, τις βγάλανε από τις κορυφαίες στην κατηγορία τους. Με λίγα λόγια δεν δίνω σημασία στην μάρκα, μια που όλες τις μάρκες λίγο πολύ τις θεωρώ πολύ καλές και αξιόπιστες.

και το AMS αν πάρεις βγάζει την τριαρα πρώτη σε καθε δοκιμη :wink:

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιτας σε forum για φωτογραφικες μηχανές και γενικα site στον ιντερνετ.

AlfaRomeo
28-01-06, 15:02
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί, όμως το καλύτερο site με πλήρη reviews ψηφιακών μηχανών είναι το www.steves-digicams.com/
Περιέχει πλήρεις αναλύσεις των μηχανών και φωτογραφίες-δείγματα από κάθε μία!

apostolos petalotis
28-01-06, 18:33
και το AMS αν πάρεις βγάζει την τριαρα πρώτη σε καθε δοκιμη :wink:

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιτας σε forum για φωτογραφικες μηχανές και γενικα site στον ιντερνετ.

Δεν θα διαφωνήσω!!! :wink: Δεν εννοώ για την τριάρα μη βαράτε!! :oops: :lol:
Το θέμα είναι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει ο άσχετος.
Αυτό είναι και τα περιοδικά του είδους, καθώς και τα διάφορα φόρουμ!

dj_petrosX
28-01-06, 21:41
δηλαδη θοδωρη να παω για την ixus55?
Με βαση και τις τιμες που σου ειπα..

dj_petrosX
30-01-06, 00:56
H kanon ixus55 δεν τραβαει βιντεο σε mpeg?

alkaios75
30-01-06, 21:59
να πω οτι και τα 5 μεγαπιξελ ειναι εξισου καλα οσο και τα 7!

σημερα τραβηξα και βιντεακι την χιονατη μου...στη Σαρωνιδα! 8) θα με δει κανενας ανθρωπος και θα με παρει στο ''ψιλο''! :lol:

alfa75
30-01-06, 22:02
να πω οτι και τα 5 μεγαπιξελ ειναι εξισου καλα οσο και τα 7!

σημερα τραβηξα και βιντεακι την χιονατη μου...στη Σαρωνιδα! 8) θα με δει κανενας ανθρωπος και θα με παρει στο ''ψιλο''! :lol:

βιντεο σταματημενη ή εν κινηση??
τι εκανες Σαρωνιδα ρε αρρωστε?

alkaios75
30-01-06, 22:06
σταματημενη την τραβηξα!απο γυρω γυρω για να τη βλεπω στη Σκωτια οταν θα μου λειπει...

ειχα παει με τη μανα μου για μια δουλεια και βρηκα την ευκαιρια και την τραβηξα! :wink:

karaLRS
30-01-06, 23:37
H kanon ixus55 δεν τραβαει βιντεο σε mpeg?

το mpeg ----> avi ειναι :D :D :D

dj_petrosX
01-02-06, 16:35
Τελικα,μετα απο πολυ σκεψη,παρηγγειλα σημερα την ixus 55.τιμη 379 ευρω.Βασικα το μονο που με κρατουσε ηταν μηπως η Ρ-200 τραβουσε καλυτερα βιντεο,αλλα δεν εβγαλα ακρη,γιατι κανεις δεν ηξερε.Τεσπα...

tonionio
01-02-06, 16:42
Τελικα,μετα απο πολυ σκεψη,παρηγγειλα σημερα την ixus 55.τιμη 379 ευρω.Βασικα το μονο που με κρατουσε ηταν μηπως η Ρ-200 τραβουσε καλυτερα βιντεο,αλλα δεν εβγαλα ακρη,γιατι κανεις δεν ηξερε.Τεσπα...

:bear: Μπραβο πολυ καλη επιλογη!Καλα χιλιομετρα! :D :D

alkaios75
01-02-06, 16:52
καλα χιλιομετρα Πετρο!!!να τη ευχαριστηθεις γιατι ειναι φοβερο εργαλειο τελικα η ψηφιακη!!!εχει γελιο! :D

dj_petrosX
01-02-06, 17:56
Ευχαριστω ρε συναλφιστι :D

dimitris147
21-06-06, 12:20
θα κανω εδω την ερωτηση μου για να μην ανοιγω κι αλλο topic.

ειχα δει καποτε μια φωτο σε καδρο απο την νεα υορκη οταν χτιζοταν το empire state of building(νομιζω).
οι εργατες που το χτιζαν καθοταν πολυ ψηλα πανω σε ενα σιδερο,πολλα μετρα απο το εδαφος και ετρωγαν.
ασπρομαυρη φωτο απο το 1931 που χτιζοταν.η ερωτηση μου ειναι αν την ξερει κανεις αυτην την φωτο
και που μπορω να την βρω στο internet η οπουδιποτε αλλου.την ψαχνω απεγνωσμενα!! :?
δεν ξερω κατα ποσο βοηθησε η περιγραφη μου.. :wink: :?

Timos
21-06-06, 12:23
Την γνωρίζω αυτήν την φώτο, αλλα΄δεν ξέρω που θα την βρεις στο Internet.

Την έχω δει όμως σε Αφισσοραμα.

dimitris147
21-06-06, 12:30
χαιρομαι που καταλαβες ποια λεω.
την θεωρω εκπληκτικη φωτο.
thanks felleas,τουλαχιστον να παω σε ενα afisorama μηπως την βρω.

alfista
21-06-06, 14:26
Οι μόνες που είχα βρει ήταν σε μικρή ανάλυση

http://www.well.com/user/almanac/1931%20-%20Construction%20on%20Empire%20State%20Building.j pg
http://www.sptimes.com/2004/11/25/images/wk_riveters_300.jpg
http://www.cartage.org.lb/en/themes/Arts/photography/timeline/1900/1930/1931_m.jpg

dimitris147
21-06-06, 14:29
οκ πηγα στο afisorama και πηρα αυτη που ηθελα.
που φαινονται ολοι οι εργατες μαζι!

εκπληκτικες οι φωτο alfista.
ουτε καν σε μια κλωστη δεν κρεμονται! :shock:
δεν ξερω τον ακριβη αριθμο αλλα ειχαν σκοτωθει πολλοι εργατες
μεχρι να το τελειωσουν.

JohnnyWalker
13-12-06, 15:05
Καλησπέρα παίδες!

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής αυτό τον καιρό μιας κ αυτή που έχω τώρα δε με καλύπτει...

Με χρηματικό "ταβάνι" τα 340 euros και αισθητήρα από 6.0 Megapixels και πάνω, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και γνώμες.

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Nikos120i
13-12-06, 15:12
Καλησπέρα παίδες!

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής αυτό τον καιρό μιας κ αυτή που έχω τώρα δε με καλύπτει...

Με χρηματικό "ταβάνι" τα 340 euros και αισθητήρα από 6.0 Megapixels και πάνω, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και γνώμες.

Eγω ειμαι SONY δαγκωτο...και δεν εχω πεσει ποτε εξω. Ειναι οι ποιο ποιοτηκες ψηφιακες!

JohnnyWalker
13-12-06, 15:43
Καλησπέρα παίδες!

Eγω ειμαι SONY δαγκωτο...και δεν εχω πεσει ποτε εξω. Ειναι οι ποιο ποιοτηκες ψηφιακες!

Λόγω του Carl Zeiss?
Εγώ αν έπαιρνα Sony θα την έπαιρνα μόνο γι'αυτό, άλλωστε είναι γνωστή η αντιπάθειά μου για τη μάρκα αυτή...βέβαια αν όντως μου αποδείξεις πως μια Sony στα 330Ε είναι καλύτερη από τον ανταγωνισμό της στα ίδια λεφτά, ε τότε θα πάρω τη Sony χωρίς δεύτερη σκέψη :D

Θα ήθελα πάντως να υπήρχε κάποια πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο κ όχι απλά μια προτίμηση σε εταιρεία...άλλωστε αν δεν εμπιστευόμουν τη γνώμη των περισσοτέρω από εσάς δεν θα πόσταρα καν τον "προβληματισμό" μου :)

Ευχαριστώ πολύ! :)

Nikos120i
13-12-06, 15:47
Καλησπέρα παίδες!

Λόγω του Carl Zeiss?
Εγώ αν έπαιρνα Sony θα την έπαιρνα μόνο γι'αυτό, άλλωστε είναι γνωστή η αντιπάθειά μου για τη μάρκα αυτή...βέβαια αν όντως μου αποδείξεις πως μια Sony στα 330Ε είναι καλύτερη από τον ανταγωνισμό της στα ίδια λεφτά, ε τότε θα πάρω τη Sony χωρίς δεύτερη σκέψη :D

Θα ήθελα πάντως να υπήρχε κάποια πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο κ όχι απλά μια προτίμηση σε εταιρεία...άλλωστε αν δεν εμπιστευόμουν τη γνώμη των περισσοτέρω από εσάς δεν θα πόσταρα καν τον "προβληματισμό" μου :)

Ευχαριστώ πολύ! :)

Σου εκανα μια συγκριση On-line...

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=15&Category=69975702&Products=840246%2c847585%2c879975%2c887323%2c89081 2%2c894478

Ειναι καλυτερη ΣΕ ολα η Sony...ακομα και στη τιμη...

Greek
13-12-06, 15:49
Sony? Μακρυά και αλάργα... Χώρια ότι έχει σχετικά δύσκολο χειρισμό , το πρόβλημα είναι και στο service ( αν χρειστεί) αλλά και στο ότι τα ανταλακτικά είναι μόνο Sony όπως και τα αναλώσιμα ( Memory pro) και άρα πανακριβα.

Θα σου έλεγα να πας σε Canon και ειδικά σε CANON PowerShot A640....

Nikos120i
13-12-06, 15:53
Sony? Μακρυά και αλάργα... Χώρια ότι έχει σχετικά δύσκολο χειρισμό , το πρόβλημα είναι και στο service ( αν χρειστεί) αλλά και στο ότι τα ανταλακτικά είναι μόνο Sony όπως και τα αναλώσιμα ( Memory pro) και άρα πανακριβα.

Θα σου έλεγα να πας σε Canon και ειδικά σε CANON PowerShot A640....

Δυο ψηφιακες εχουμε της Sony εγω και η κοπελα μου...με τη τελευταια να ειναι μια απιστευτη touch screen (η Ν2 η Ν1...δε θυμαμαι)...και μπορω να σου πω οτι σε σχεση μια Canon που εχω ειναι πανευκολη στο χειρισμο...εχει το καλυτερο μενου. Η Canon μερικες φορες αρνειτε να βγαλει φωτογραφια.

Οσο για το service...δε γνωριζω...γιατι δεν εχει χρειαστει...ειναι σκυλι!

Αυτο που μου αρεσει πολυ στις Sony ειναι η στιβαρη κατασκευη...τα ανταλακτηκα (MS Duo) ειναι πανω κατω τα ιδια...αλλα ουτως η αλλως η Sony που του παρεθεσα παραπανω ειναι ποιο φθηνη απο την PowerShot A710.

JohnnyWalker
13-12-06, 16:03
Τώρα μάλιστα!

Ευχαριστώ πολύ κ τους 2! :D :D
Σχολάω τώρα οπότε μόλις πάω σπίτι θα μελετήσω το συγκριτικό κ θα δω...

Greek
13-12-06, 16:06
H A80 η οποία είναι (ήταν) περίπου στα λεφτά που θέλει να επένδύσει ο φίλος είναι απέιρως καλύτερη απο Sony και σαν κατασκευή και σαν δυνατότητες... αρκεί να σου πώ ότι παίρνει μέχρι και φακούς (πχ ευρυγώνιους) Κλπ κλπ..

Εξάλλου τι να την κάνω την touch screen άμα έχω zoom X3 (Ν1) όταν η Canon S3 με τα ίδια λεφτά δίνει Χ12...

Nikos120i
13-12-06, 16:20
H A80 η οποία είναι (ήταν) περίπου στα λεφτά που θέλει να επένδύσει ο φίλος είναι απέιρως καλύτερη απο Sony και σαν κατασκευή και σαν δυνατότητες... αρκεί να σου πώ ότι παίρνει μέχρι και φακούς (πχ ευρυγώνιους) Κλπ κλπ..

Εξάλλου τι να την κάνω την touch screen άμα έχω zoom X3 (Ν1) όταν η Canon S3 με τα ίδια λεφτά δίνει Χ12...

Aλλο S3 (η οποια ειναι SLR) και αλλο η Ν2. Στις SLR η Sony δεν εχει καθολου καλες προτασεις. SLR θα κοιταζεις Pentax, Nikon, Canon.

Παντως επειδη ειχα και Canon και Sony...οι Sony εβγαζαν και βγαζουν τις ποιο ωραιες φωτογραφιες...και φταιει ο φακος βασικα που ειναι Zeiss.

Greek
13-12-06, 17:15
OK. ας δει τι του ταιριάζει και βλέπει... Πάντως στην δουλειά εδώ έχουν σχεδόν όλες τις εταιρείες οι πωλητέσ και από ότι έχω δει εμπειρικά οι canon έχουν προβάδισμα.

Πάντως ότι και διαλέξει , ανεξάρτητα Sony ή Canon θα έλεγα να πάρει αυτές που παίρνουν μπαταρίες AA ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί και επαναφορτιζόμενες .... Αυτές που είναι λιθίου αν χαλάσουν θα πονέσει πολύ μετα... Εξάλλου , ακόμα και στο δρόμο να μείνει απο μπαταρία , τσουπ στο περίπτερο για απλές ΑΑ και είναι τζετ..

DEKKER
13-12-06, 19:07
ας πω και γω την αποψη μου.οταν μιλαμε για ψηφιακες παμε canon, olympous, kodak κ.τ.λ.αλλα οχι σε sony που δεν ειναι παραδοσιακη φιρμα για μηχανες φοτο ποσω μαλλον και για τηλεωρασεις που ασχετο sony vega εχουμε σπιτι.επανερχομε στο θεμα τωρα,πριν μισο χρονο ημουμ σε ερευνα αγορας μηχανης ψηφιακης .μετα απο δοιαφορα μαγαζια που πηγα <που ηταν πολλα πιστεψτε με>το πακετο σχεση τιμης -ποιοτητας με κριτηριο τα πανω απο 6 μεgapixels υπηρχαν 3 μηχανες.sony τατσ σκριν, ολυμπους-800 και canon ixus 750.ολες ηταν στα ιδια χρηματα .ενω ειχα δει απο φιλη την sony απο κοντα σε σχεση με ολυμπους και κανον ηταν λιιιιιγο πισω <ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗΛΑΜΕ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ> απο τις αλλες.παρολο που εχω γνωστο ο οποιος ειναι αποκλειστηκος αντιπροσωπος της ολυμπους σε Ελλαδα και Κυπρο και ενω την sony tτην απεριψα κατελειξα στην canon ixus 750.απλα για μενα ηταν η καλητερη ,ωραιες φωτογραφιες τρομερο ζουμ ΑΠΛΑ CANON.....H ατυχια ???μετα απο 3μηνες εσπασα την οθονη στην δουλεια μου :( οπου την ιδια μερα το απογευμα πηγα και πηρα ξανα την ιδια! ! !

popolaros
13-12-06, 19:31
Καλησπέρα παίδες!

οι κορυφαιες ειναι δυο και αυτες που πραγματικα αξιζουν.

canon IXUS 800 IS και fuzi F30 / F 31..... η μεν πρωτη ειναι ελαφρως καλυτερη σε εξωτερικες φωτογραφιες ενω η δευτερη ειναι εξαιρετικη σε φωτο χωρις πολυ φως.

επελεξε μια απο τις δυο και δεν θα χασεις

JohnnyWalker
13-12-06, 19:32
Λοιπόν από το συγκριτικό που μπήκε στον κόπο να φτιάξει ο φίλος Νίκος έχω κατασταλάξει στη Sony και την Canon A710.

Μειονεκτήματα :
Sony - macro 6cm
- μπαταρία Li-Ion ( σκέφτομαι όπως ο φίλος Greek)
- μικρότερο συνολικό zoom

Canon - λιγότερα Mp
- μικρότερη ανάλυση
- δεν έχει εσωτερική μνήμη

Μέχρι να έρθει κάποια άλλη πρόταση είμαι μεταξύ των δυο αυτών. Μέχρι τις 25 του μήνα έχω καιρό να το σκεφτώ.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! Με βοηθήσατε πολύ!!! :okk:

Pissas
13-12-06, 19:35
http://www.steves-digicams.com/
προσωπικη γνωμη δεν εχω, αλλα ενα πολυ καλο site με συγκρισεις και κολπα για φωτογραφικες ειναι αυτο.

popolaros
13-12-06, 19:40
and this one

http://www.dpreview.com/

DEKKER
13-12-06, 21:21
Καλησπέρα παίδες!

οι κορυφαιες ειναι δυο και αυτες που πραγματικα αξιζουν.

canon IXUS 800 IS και fuzi F30 / F 31..... η μεν πρωτη ειναι ελαφρως καλυτερη σε εξωτερικες φωτογραφιες ενω η δευτερη ειναι εξαιρετικη σε φωτο χωρις πολυ φως.

επελεξε μια απο τις δυο και δεν θα χασειςixus xωρις δευτερη σκεψη,αν δεν κανω λαθος αυτο το μοντελο ειναι το αμεσος επωμενο της 750.ΔΗΛΑΔΗ ακομα καλητερες φωτογραφιες και βιντεο .η αποφαση δικη ΣΟΥ τζονι -γουοκερ :)

alkaios75
14-12-06, 03:33
Sony κι απο εμένα.

Avelas
14-12-06, 09:32
Εξαρτάται από το τι χρειάζεται κανείς.Επαγγελματική χρήση?Τουριστική χρήση?Κοντινές λήψεις?Μακρινές λήψεις?Χίλια δύο παίζουν.Βέβαια υπάρχουν οι SLR, οι επαγγελματικές, που τα κάνουν όλα.Αλλά Αυτές είναι 1.πανάκριβες 2.δύσκολες στο χειρισμό από έναν ερασιτέχνη που δεν έχει ασχοληθεί και ούτε έχει όρεξη 3.μεγάλες σε μέγεθος.
Εγώ έχω την Olympus C7070 (compact κατηγορία).Έχει λίγο απ'όλα.Είναι μεγαλούτσικη, αλλά απλή εκεί που τη θες και περίπλοκη εκεί που θες επαγγελματική ποιότητα.και έχει αρκετά ευρυγώνιο φακό αλλά και κάμποσο ζούμ.καλή λειτουργία μάκρο,και τεράστιο φάσμα διαφράγματος.Βέβαια τώρα είναι ταξιδάκι στην Ευρώπη για Service αλλά είναι στην εγγύηση ευτυχώς.

Avelas
14-12-06, 09:37
Πάντως μην τρελαίνεστε με τα MegaPixel.Καλύτερα μία μηχανή που να βγάζει καλές φωτογραφίες 5 MP παρά κακές 10 MP.Για τους περισσότερους,μη γελιόμαστε, 5-6 MP είναι υπέρ-αρκετά!Έχω 7.1 και δεν μου έλειψε ποτέ η ανάλυση.Άλλωστε αν θέλετε τρομερή ανάλυση, πάρτε αναλογικές μηχανές...

Greek
14-12-06, 09:43
Λοιπόν από το συγκριτικό που μπήκε στον κόπο να φτιάξει ο φίλος Νίκος έχω κατασταλάξει στη Sony και την Canon A710.

Μειονεκτήματα :
Sony - macro 6cm

Canon - λιγότερα Mp
- μικρότερη ανάλυση

Μέχρι να έρθει κάποια άλλη πρόταση είμαι μεταξύ των δυο αυτών. Μέχρι τις 25 του μήνα έχω καιρό να το σκεφτώ.

Λοιπόν, η εσωτερική μνήμη δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αφούπάντα θα έχεις κάρτα..... Τα ΜΡ δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο αν είναι 6 ή 7 .. Στην Α80 τραβάω με 3ΜΡ( Αντι για 4ΜΡ που έχει) και έτσι αντί για 240 φωτό στην μνήμη έχω 400. Και δεν πρόκειται ποτέ να τυπώσω αφίσα ή Α4 χαρτί παρά μόνο 10χ15.

Avelas
14-12-06, 09:46
Σωστός.Επίσης καλό είναι αν δεν θέλετε μινι φωτογραφικές τσέπης,να πάρετε μία που να παίρνει κάρτα CompactFlash.Είναι πολύ μεγάλης χωρητικότητας με χαμηλό κόστος και πολύ γρήγορες.Αυτές χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες.Αυτές παίρνουν οι SLR.

Nikos120i
14-12-06, 09:55

Μειονεκτήματα :
Sony - macro 6cm

Canon - λιγότερα Mp
- μικρότερη ανάλυση

Λοιπόν, η εσωτερική μνήμη δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αφούπάντα θα έχεις κάρτα..... Τα ΜΡ δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο αν είναι 6 ή 7 .. Στην Α80 τραβάω με 3ΜΡ( Αντι για 4ΜΡ που έχει) και έτσι αντί για 240 φωτό στην μνήμη έχω 400. Και δεν πρόκειται ποτέ να τυπώσω αφίσα ή Α4 χαρτί παρά μόνο 10χ15.

Oταν ομως χρειαστει να κανεις ζουμ στη φωτογραφια και ειναι στα 3ΜΡ...δε θα ειναι καθολου καθαρο σε σχεση με τα 6ΜΡ. Δεν ειναι μονο στην εκτυπωση...ειναι και πρακτικα χρησιμα τα περισσοτερα ΜΡ.

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου...αλλα πιστευω (και συμφωνα με την εμπειρια μου) οτι οι Sony ειναι μακραν ποιο γρηγορες στο νεταρισμα, αποθηκευση και προβολη φωτογραφιας...και τελος ειναι ποιο στιβαρες και πολυ ποιο ποιοτηκες...αφου ειναι κατασκευασμενες απο αλουμινιο.

Οσο για την εσωτερικη μνημη...εχει πολυ μεγαλη σημασια...και ειναι πολυ πρωτοποριακο για τη Sony να εχει εσωτερικη μνημη. Σε περιπτωση που γεμισει το Memory Stick...εχεις τη δυνατοτητα να βγαλεις κι αλλες φωτογραφιες. Ειναι κατι πολυ χρησιμο σε επειγον περιστατικα. Ενα παραδειγμα...ειχαμε αφισει κατα λαθος το Memory Stick στο σπιτι της κοπελας μου...και στα γενεθλια μου δε θα μπορουσαμε να βγαλουμε φωτογραφιες...ευτυχως που ειχε εσωτερικη μνημη και μας εσωσε!

Θα μου πειτε...θα προσεχω να το εχω μαζι κλπ...αλλα μια φορα σου συμβαινει. Γενικοτερα ειμαι της λογικης...καλυτερα να το εχω και να μη το χρειαζομαι...παρα να το χρειαζομαι και να μη το εχω 8)

Οσο για την εσωτερικη μπαταρια. Ειναι πολυ μα πολυ θετικο η μπαταρια να ειναι της Sony (π.χ.) και να μην ειναι ΑΑ επαναφορτιζωμενες...γιατι 4ΑΑ συν φορτιστη...παμε στα +€40 κοστος...και μη ξεχνας οτι η ψηφιακη κανει αλλη διαχειρηση ενεργειας στην μπαταρια Sony (επιλογη Stamina) και αλλη στις ΑΑ. Ασε που γλυτωνεις και χωρο σε ενα ταξιδι με το να κουβαλας εναν επιπλεον φορτιστη.

Σκεψου ολα αυτα και καλη επιλογη...

popolaros
14-12-06, 10:09

Μειονεκτήματα :
Sony - macro 6cm

Canon - λιγότερα Mp
- μικρότερη ανάλυση

Oταν ομως χρειαστει να κανεις ζουμ στη φωτογραφια και ειναι στα 3ΜΡ...δε θα ειναι καθολου καθαρο σε σχεση με τα 6ΜΡ. Δεν ειναι μονο στην εκτυπωση...ειναι και πρακτικα χρησιμα τα περισσοτερα ΜΡ.

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου...αλλα πιστευω (και συμφωνα με την εμπειρια μου) οτι οι Sony ειναι μακραν ποιο γρηγορες στο νεταρισμα, αποθηκευση και προβολη φωτογραφιας...και τελος ειναι ποιο στιβαρες και πολυ ποιο ποιοτηκες...αφου ειναι κατασκευασμενες απο αλουμινιο.

Οσο για την εσωτερικη μνημη...εχει πολυ μεγαλη σημασια...και ειναι πολυ πρωτοποριακο για τη Sony να εχει εσωτερικη μνημη. Σε περιπτωση που γεμισει το Memory Stick...εχεις τη δυνατοτητα να βγαλεις κι αλλες φωτογραφιες. Ειναι κατι πολυ χρησιμο σε επειγον περιστατικα. Ενα παραδειγμα...ειχαμε αφισει κατα λαθος το Memory Stick στο σπιτι της κοπελας μου...και στα γενεθλια μου δε θα μπορουσαμε να βγαλουμε φωτογραφιες...ευτυχως που ειχε εσωτερικη μνημη και μας εσωσε!

Θα μου πειτε...θα προσεχω να το εχω μαζι κλπ...αλλα μια φορα σου συμβαινει. Γενικοτερα ειμαι της λογικης...καλυτερα να το εχω και να μη το χρειαζομαι...παρα να το χρειαζομαι και να μη το εχω 8)

Οσο για την εσωτερικη μπαταρια. Ειναι πολυ μα πολυ θετικο η μπαταρια να ειναι της Sony (π.χ.) και να μην ειναι ΑΑ επαναφορτιζωμενες...γιατι 4ΑΑ συν φορτιστη...παμε στα +€40 κοστος...και μη ξεχνας οτι η ψηφιακη κανει αλλη διαχειρηση ενεργειας στην μπαταρια Sony (επιλογη Stamina) και αλλη στις ΑΑ. Ασε που γλυτωνεις και χωρο σε ενα ταξιδι με το να κουβαλας εναν επιπλεον φορτιστη.

Σκεψου ολα αυτα και καλη επιλογη...

με την fuzi βγαζεις 500 φωτογραφιες.... σου φτανουν???

οσο αναφορα για τις μνημες. αγοραζεις 1 GB και σου παραφτανουν. πλεον οι μνημες εχουν πεσει αρκετα, οποτε τα περι εσωτερικης μνημης πανε στον βροντο......

την ποιοτητα του φακου που εχει μια CANON δεν την εχει η SONY τον κωλο της να βαραει κατω.

popolaros
14-12-06, 10:11
Πάντως μην τρελαίνεστε με τα MegaPixel.Καλύτερα μία μηχανή που να βγάζει καλές φωτογραφίες 5 MP παρά κακές 10 MP.Για τους περισσότερους,μη γελιόμαστε, 5-6 MP είναι υπέρ-αρκετά!Έχω 7.1 και δεν μου έλειψε ποτέ η ανάλυση.Άλλωστε αν θέλετε τρομερή ανάλυση, πάρτε αναλογικές μηχανές...

σωστος ο φιλος.

5 ΜΡ και καλα , παρα 7 και μαπα.

Nikos120i
14-12-06, 10:11
Στη ποιοτητα φακου διαφωνω. Η Sony εχει τον καλυτερο φακο στην αγορα...Carl Zeiss.

Οσο για τη μνημη...σε επειγον αναγκες μπορει και να σου χρειαστει...μπορει και οχι!

popolaros
14-12-06, 10:19
Στη ποιοτητα φακου διαφωνω. Η Sony εχει τον καλυτερο φακο στην αγορα...Carl Zeiss.

Οσο για τη μνημη...σε επειγον αναγκες μπορει και να σου χρειαστει...μπορει και οχι!

με 1 GB μνημης τραβαω 350 φωτογραφιες σε high quality..... αν τον μεσο χρηστη δεν του φτανουν τοσες...... τι να πω :? :? :?

οσο αναφορα για την canon θα παραθεσω αυτο το Link, ετσι για το θεμα ποιοτητας του φακου (που και καλα εχει καλυτερο η SONY) http://www.dpreview.com/reviews/canonsd700is/page11.asp

Greek
14-12-06, 10:43

Δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ ζοομ και σαφώς δεν πρόκειται να θυσιάσω ποιότητα για να πάρω μεγαλύτερα ΜΡ.

Επιπλέον η Canon έχει πολύ καλό aυτο σύστημα για τον αρχάριο αλλά και μεγάλη ποικιλί αεπιλογών για ειδικές συνθήκες καθώς και χειροκίνητες ρυθμίσεις φωτογραφίας.

Όσο γισα την εσωτερική φωτογραφία , όση καλή διαχείρηση και αν έχει άμα σου τελειώσει σε κάνα βουνό άντε να βρεις μπρίζα να φορτώσεις.. Με τις ΑΑ πάς σε ένα περίπτερο και αγοράζεις απλές αλκαλικές.....

Nikos120i
14-12-06, 10:52

με 1 GB μνημης τραβαω 350 φωτογραφιες σε high quality..... αν τον μεσο χρηστη δεν του φτανουν τοσες...... τι να πω :? :? :?

οσο αναφορα για την canon θα παραθεσω αυτο το Link, ετσι για το θεμα ποιοτητας του φακου (που και καλα εχει καλυτερο η SONY) http://www.dpreview.com/reviews/canonsd700is/page11.asp

Kατ'αρχας...δεν εχεις βαλει την Α710 που ειναι στα λεφτα που κοιταει ο φιλος μας...

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=15&Category=69975702&Products=840246%2c847585%2c879975%2c887323%2c89081 2%2c894478

Το site αυτο...δεν εχει καν την Sony W100...και η τελευταια review σε προιον Sony (και γενικοτερα...) ειναι Αυγουστο 2006!

Εδω τωρα...εχει review και για τη Sony αλλα και για τη Canon...

Sony DSC-W100
http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/W100.html

Canon A-710
http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/a710.html

Aπο τη φωτογραφια...η ποιοτητα κατασκευης με το αλουμινιο της Sony κανει μπαμ!

Θα ψαξω να βρω συγκριση των δυο. Παντως αν γνωριζεις απο φωτογραφια...θα ξερεις οτι ο φακος Zeiss ειναι απο τους καλυτερους παγκοσμιως.

alkaios75
14-12-06, 14:10
εγώ πάντως με τη Sony τραβάω άριστες φωτογραφίες και είναι πάρα πολύ εύχρηστη.

και πολύ καλά βιντεάκια φυσικά!

JohnnyWalker
19-12-06, 08:43
Λοιπόοοον

Πήρα χθες τελικά αυτήν :

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_25&products_id=2301

Έχει ακριβώς ό,τι ζητάω (σαν "πρωτάρης" στον τομέα) αλλά κ ό,τι θα ζητούσε κάποιος έμπειρος από μια φωτογραφική καθώς έχεις καλό zoom (από τα καλύτερα σε compact), υψηλή ανάλυση αλλά και απόλυτες manual ρυθμίσεις (ανάθεμα και αν ξέρω το 1/4 από αυτά που μπορείς να ρυθμίσεις, αλλά με τον καιρό θα τα μάθω και θα την μάθω, που θα μου πάει)

Εντυπώσεις δεν γράφω καθώς χθες δεν πρόλαβα να της βάλω ούτε καν μπαταρίες, γιατί είχα τρεξίματα...αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι η εργονομία της! Πραγματικά "κολλάει" στο χέρι σου, είναι πολύ ελαφριά, (με την προσθήκη μπαταριών θα αυξηθεί το βάρος αλλά κ πάλι...) και μπορείς να πατήσεις με ευκολία όλα τα κουμπιά χωρίς να χρειαστεί να βοηθήσεις και με το άλλο χέρι...

Αυτά για τώρα...με τον καιρό θα μπουν κ κάποιες φωτό κ παραπάνω εντυπώσεις!

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια!!!

Greek
19-12-06, 09:43
Αντε καλορίζικη , πολύ καλή επιλογή... Το καλό αυτής της μηχανής σε σχέση με τις πολύ compact είναι ότι έχει πολύ καλό πιάσιμο οπότε είναι και πιο σταθερό στο χέρι...

Συμβουλή : Πάρε και ένα ταχυφορτιστή και επαναφορτιζόμενες οσο πιο μεγάλης χωρητικότητας και καθάρισες....

JohnnyWalker
19-12-06, 10:55
Αντε καλορίζικη , πολύ καλή επιλογή... Το καλό αυτής της μηχανής σε σχέση με τις πολύ compact είναι ότι έχει πολύ καλό πιάσιμο οπότε είναι και πιο σταθερό στο χέρι...

Συμβουλή : Πάρε και ένα ταχυφορτιστή και επαναφορτιζόμενες οσο πιο μεγάλης χωρητικότητας και καθάρισες....

Έχω! :wink: :wink:

Σε ευχαριστώ! :D

popolaros
19-12-06, 11:03
:photo: :photo: :photo: :metalo: :metalo: :metalo:

Kanaks
19-12-06, 11:05
Πολυ καλό το κανονι φίλε, για την κατηγορία της έχει αρκετες ρυθμίσεις για να παίξεις. είχα την Α70, και ήμουν πολυ ικανοποιημένος. Καλορίζικο και καλες δημιουργίες.

JohnnyWalker
19-12-06, 15:13
Ευχαριστώ κ πάλι!

Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω φωτό....

johnmara
17-09-07, 10:40
Λοιπόν, σκέφτομαι να αγοράσω μία dSLR.

Έχω μία αναλογική SLR: Canon 1000FN.
Λέω να μείνω στην Canon,

Τι λέτε για την Canon 400D;
Πρόκειται να την αλλάξουν σύντομα;
το flash που έχω θα συνεργάζεται; (Speedlite 380EX με E-TTL)
Ο φακός ; (Canon EF 35-105)
νομίζω ο πολλαπλασιαστής είναι 1,6Χ για τους φακούς, έτσι είναι;

Greek
17-09-07, 12:44
Βασικά κοίτα πόσο έχει το κόστος των εξτρά όπως τηλεφακός ,zoom κλπ κλπ. Μάλιστα για να δεις πόσο δημοφιλής είναι κάνε μια αναζήτηση στο εβαυ να δεις αν υπάρχουν σε προσφορά η μεταχειρισμένα τα περιφερειακα της οπότε τυχόν αναβάθμιση να είναι πιο αναίμακτη μιας και την DSLR θα την κρατήσεις αρκετό καιρό.....