PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία??

Κωστής Μάνης
11-01-06, 20:23
Χτες πήγα στην αντιπροσωπία στη Λαρισα και έκανα την ερωτηση σχετικά με το τι ακριβώς περιλαμβάνει
το πακέτο "ΣΠΟΡ ΑΝΑΡΤΗΣΗ" για την 147.

Ο υπευθυνος που ειναι γνωστος ,μου είπε: "καλύτερα να βαλεις αφτερμαρκετ".
Τον ρώτησα πόσο το χαμηλώνει το αυτοκίνητο και δεν ηξερε και με παρεπεμψε στο τμημα ανταλακτικων.

Ο τυπάς εκει μου είπε ότι το πακέτο περιλαμβάνει μόνο ελατήρια και ψιλοκόλλησε στην ερωτηση
"Πόσο χαμηλώνει και εαν ειναι πολύ πιο σκληρα" και μου απαντησε με τραγικό ύφος 2,5 ποντους.

Επίσης είπε ότι εχουν βγει για τη FL αλλά ταιριάζουν και στη πρώτη.Επειδη παιζει να είπε οτι του κατεβαινε στο κεφαλι
μετεφερα τις πληφοριες στον υπευθυνο που μιλησα πριν και του είπα ότι δεν με έπεισε και μαλλον θα πρεπει να επικοινωνισω
με τα κεντρικα.

"καλυτερα ετσι για να εισαι και σίγουρος" μου είπε.

Έτσι σήμερα πηρα στο κεντρο εξυπηρετησης πελατων και τους μετέφερα το γεγονός.Αφού με ρώτησε σε ποιο "μαγαζί" εγινε αυτό
μου έδωσε τηλ από μαγαζί στη ΘΕΣ/ΝΙΚΗ.Εκει ρώτησα στο τμήμα ανταλλακτικών και μου είπαν ότι το πακέτο περιλαβάνει ΚΑΙ ΑΛΛΑ αμορτισερ.Στην ερωτηση ποσο χαμηλώνει το αμαξι δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και με συνδεσαν με τον υπέυθυνο συνεργείου όπου ούτε αυτός ήξερε και μου είπε να μιλήσω με το τμήμα ανταλλακτικών :mad: !!!!

Έτσι ξαναπήρα στην εξυπηρέτηση πελατων άφησα τα στοιχεία μου και τα στοιχεια του αυτοκινητου μου και μου είπαν οτι θα μεταφέρουν το ερωτημα μου στην αντιπροσωπια στη Λάρισα και μολις εχουν απάντηση θα με παρουν τήλ.

Μετά απο κανα 2 ωρες με πήραν και μου είπαν ότι :

"το πακέτο περιλαμβανει αμορτισερ και ελατηρια που χαμηλώνουν το αμάξι 2 με 2,5 πόντους"

Τελικά δεν μπορώ να πω πως είμαι σιγουρος ότι με κατατοπισαν.Έχω πάλι τις αμφιβολίες μου.

Θα ηθελα να δω τις απόψεις σας επί του θέματος και από τις δικές σας εμπειρίες.Εγώ πάντως μια φορά που ρώτησα και ηθελα να
βαλω κατι στο αμαξι μου από αυτούς μου αφησαν αρνητική εντύπωση.Μόνο να μας λένε ότι θα χάσουμε την εγγύηση αμα αλλαξουμε τασακι ξέρουν.

Αυτα....

NIKOLAOS
11-01-06, 20:30
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ5 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!!!!
ΑΥΤΟΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΣ BMW KAI OTAN TON ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΗΝ "ΦΟΡΤΩΣΩ " ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΚΑΤΩ!!!

Κωστής Μάνης
11-01-06, 20:33
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Μ5 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ!!!!!
ΑΥΤΟΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΣ BMW KAI OTAN TON ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΗΝ "ΦΟΡΤΩΣΩ " ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΚΑΤΩ!!!

:lol2: :hapy: :mp3: :mad3: :crazy33:

ΕΛΕΟΣ!!!Σαν να ακούω τους παπούδες στο χωριό σου απάντησε!!!!!!

alfista
11-01-06, 20:59
... Αφού με ρώτησε σε ποιο "μαγαζί" εγινε αυτό
μου έδωσε τηλ από μαγαζί στη ΘΕΣ/ΝΙΚΗ.Εκει ρώτησα στο τμήμα ανταλλακτικών και μου είπαν ότι το πακέτο περιλαβάνει ΚΑΙ ΑΛΛΑ αμορτισερ.Στην ερωτηση ποσο χαμηλώνει το αμαξι δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και με συνδεσαν με τον υπέυθυνο συνεργείου όπου ούτε αυτός ήξερε και μου είπε να μιλήσω με το τμήμα ανταλλακτικών :mad: !!!!

Που σε παραπέμψανε στη Θεσσαλονίκη; Στην ΕΜΙΚΟ; Ακόμα υπεύθυνος συνεργείου είναι ο mr.Νηστικάκης με το vitara άραγε; :roll:

Αυτά για τις αντιπροσωπείες πάντως Κώστα τα έχουμε συζητήσει και άλλες φορές στο forum παλαιότερα. Γενικώς από after sales δεν πάμε πολύ καλά.

NIKOLAOS
11-01-06, 21:00

:lol2: :hapy: :mp3: :mad3: :crazy33:

ΕΛΕΟΣ!!!Σαν να ακούω τους παπούδες στο χωριό σου απάντησε!!!!!!

ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ............
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!!

spiderman
11-01-06, 21:08
εγω οταν ζητησα απο τον επισημο στο βολο αμορτισερ ιδια με τα μαμα που μου ειπε οτι δεν υπαρχουν?μα του λεω δεν μπορει,πανω σε αμορτισερ παταει,δεν υπαρχει ιδιο ανταλλακτικο και οχι βελτιωτικο??οχι μου λεει γιατι το αμαξι ειναι ιδιαιτερο και μονο βελτιωτικα περνει!!τελως παντων φευγω παω στον Ν.Πλουμιστο που ειναι εξουσιοδοτημενος και βρισκουμε σε 5λεπτα τα sachs που ειναι ανταλλακτικα στα γνησια...γενικοτερα η επισημη ειναι λιγο χαλια για μενα παντα,και απλα εχουν αγνοια της πραγματικης αυτοκινητιστικης αξιας αυτου που πουλανε...

johnmara
11-01-06, 21:42
...
Που σε παραπέμψανε στη Θεσσαλονίκη; Στην ΕΜΙΚΟ; Ακόμα υπεύθυνος συνεργείου είναι ο mr.Νηστικάκης με το vitara άραγε; :roll:
...

Εκτός από vitara δεν είναι και μηχανόβιος; :?:
Τι να πούμε για την ΕΜΙΚΟ τώρα;
Ότι έχει ουρά μέχρι έξω; Ότι πρέπει να βάλεις βίσμα για να κάνεις αναγνώριση επείγουσας βλάβης (κανά ABS για παράδειγμα) σε λιγότερο από εβδομάδα;
Ότι έκανα service και πέντε μέρες μετά "απογειώθηκε" το 1ο μπουζί, έσπασε πίπες, καπάκια και σταμάτησε στο καπώ; (επειδή κάποιο καλόπαιδο το είχε σφίξει ολόσωστα).
Ότι προτείνανε να κάνουν καινούργια πάσα στο καπάκι χωρίς να το βγάλουν (και τα γρέζια θα τα πιάνανε με "ειδικό εξάρτημα" );
Ότι χαλάσανε τα πάσα από την τάπα του κάρτερ και χρεώθηκα και την επισκευή;
Ότι μέσα στην εγγύηση πήγα 5 φορές για το καταραμένο διακοπτή του καθρέπτη και δε με πιστεύανε; (πόσο να κόστιζε και σαν λιανική ακόμα - 20 ευρώ; )
Ας όψεται το μονοπώλιο...

Όταν καταργηθούν οι περιορισμοί και τα μονοπώλια και ψωνίζεις Alfa από οποιοδήποτε έκθεση αυτοκινήτου κάποιοι ΕΜΙΚΟι θα τρέχουν :evil:

Πάντως από όσο άκουσα τουλάχιστον για το gruppo Fiat θα ισχύει σύντομα ότι κάθε αντιπροσωπεία θα πουλάει ταυτόχρονα και Alfa και Fiat και Lancia.

Κωστής Μάνης
11-01-06, 23:37
... Αφού με ρώτησε σε ποιο "μαγαζί" εγινε αυτό

Αυτά για τις αντιπροσωπείες πάντως Κώστα τα έχουμε συζητήσει και άλλες φορές στο forum παλαιότερα. Γενικώς από after sales δεν πάμε πολύ καλά.

Eλα ρε Γιώργο!
Ναι εκεί πήρα τηλ και αφου μίλησα με τα ανταλλακτικά μου είπανε να
ξαναπάρω και να ζητησω κάποιον κύριο Σκραφα ή κάπως έτσι(δεν θυμάμαι ακριβώς).

Θέλω να συζητησουμε για το after sales γιατί για μένα υπάρχουν 2 εταιρίες που δεν σε κάνουν να
νιώθεις αγγαρεία ή να σε κάνουν να σκεφτεσαι να πας το αμαξι gia service.

TOYOTA - MERCEDES

alfista
11-01-06, 23:55
...
...

Εκτός από vitara δεν είναι και μηχανόβιος; :?:

Ας όψεται το μονοπώλιο...

Όταν καταργηθούν οι περιορισμοί και τα μονοπώλια και ψωνίζεις Alfa από οποιοδήποτε έκθεση αυτοκινήτου κάποιοι ΕΜΙΚΟι θα τρέχουν :evil:

Μηχανόβιος ο Νηστικάκης; Και τι καβαλάει; Παπάκια; :P Έχω να πατήσω στην ΕΜΙΚΟ πάνω από δύο χρόνια οπότε μπορεί μέχρι τώρα να άλλαξαν υπεύθυνο συνεργείου. Μακάρι δηλαδή. 8)
Πάντως όντως η ΕΜΙΚΟ λειτουργεί μονοπωλιακά και η κατάσταση είναι όπως την αναφέρεις. Το σπαστικό είναι ότι επειδή όλοι αγόρασαν το αμάξι από εκεί πιστεύουν ότι εκεί πρέπει να πάνε και για τα service. Και εκεί αρχίζει αναπόφευκτα η εκμετάλευση και η παροχή άθλιων υπηρεσιών. :?

Eλα ρε Γιώργο!
Ναι εκεί πήρα τηλ και αφου μίλησα με τα ανταλλακτικά μου είπανε να
ξαναπάρω και να ζητησω κάποιον κύριο Σκραφα ή κάπως έτσι(δεν θυμάμαι ακριβώς).

Στα ανταλλακτικά υπήρχε ένας της προκοπής αλλά ούτε που θυμάμαι το όνομα του πλέον. Μην φανταστείς ότι ήξερε πολλά αλλά τουλάχιστον ήταν εξυπηρετικός.

Varypodaros
12-01-06, 12:56
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ, ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ. ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΓΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΗΤΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΦΡΕΝΟ... ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ΤΟ ΨΙΛΟΣΠΑΕΙ, ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑΚΑΚΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΘΑΡΜΕΝΑ. 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΩΝ, ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΦΘΑΡΕΙ Κ ΕΧΑΝΕ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ...Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ(ΑΛΛΟΣ) ΟΠΟΥ ΠΗΓΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΗΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ... ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΝΗΝΤΑΧΡΟΝΟΥ ΕΜΠΕΙΡΟΥ Κ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ SAXO. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΟ;;;

Κωστής Μάνης
12-01-06, 23:40
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ, ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΠΕΡΣΙΝΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ. ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΓΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΗΤΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΟΥΣΑ ΦΡΕΝΟ... ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΡΧΙΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ΤΟ ΨΙΛΟΣΠΑΕΙ, ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑΚΑΚΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΘΑΡΜΕΝΑ. 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΤΡΟΜΠΑ ΦΡΕΝΩΝ, ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΦΘΑΡΕΙ Κ ΕΧΑΝΕ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ...Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ(ΑΛΛΟΣ) ΟΠΟΥ ΠΗΓΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΗΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ... ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΝΗΝΤΑΧΡΟΝΟΥ ΕΜΠΕΙΡΟΥ Κ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑ ΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ SAXO. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΟ;;;

:shock: :shock: :shock: Τι λες τώρα ρε φίλε?????Σοβαρά μιλάς???????
Μέχρι και νομικα θα μπορούσες να κινηθείς.Αλλά θελει πολύ τρέξιμο και μπορεί παλι να μην βρεις το δικιο σου. :?

polinikis
13-01-06, 01:04

Μέχρι και νομικα θα μπορούσες να κινηθείς.Αλλά θελει πολύ τρέξιμο και μπορεί παλι να μην βρεις το δικιο σου. :?

Ναι καλα, πάρτο αυγό και κουρευτο!

Varypodaros
13-01-06, 12:43

Κ ΜΕΤΑ, ΠΕΤΑ Κ ΕΝΑ ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΟΝΤΡΑ... ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΑΒΟΡΙΤΕΣ!!!!

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ "ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΣΥΓΝΩΜΗ, ΕΛΑ ΝΑ Σ'ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ"; ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ...

Κωστής Μάνης
13-01-06, 12:59

Κ ΜΕΤΑ, ΠΕΤΑ Κ ΕΝΑ ΞΥΡΙΣΜΑ ΚΟΝΤΡΑ... ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΦΑΒΟΡΙΤΕΣ!!!!

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ "ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΣΥΓΝΩΜΗ, ΕΛΑ ΝΑ Σ'ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ"; ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ...

Αυτά γίνονται εδω πέρα.Αν αυτό σκηνικό γινότανε στη Αμερική τότε πέρα από τη καλύψη της ζημιας
θα σε πλήρωναν και για ψυχική οδύνη , για να μην ξεφτιλιστούν στην τοπική αγορά και φαληρισουν
και για να μην τους θεωρήσουν υπατιους για τροχαίο.

Ο καταναλωτής εκεί κανει κουμαντο .Στην ευρώπη έχει δύναμη.Εδω είναι το θύμα.

Varypodaros
13-01-06, 13:03
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ALFA ROMEO ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ...

Κωστής Μάνης
13-01-06, 20:53
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ALFA ROMEO ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ...

ΩΩΩΩΩΩ!!!Μα τι περιέργη σύμπτωση..... :roll:

Karateka_Stilo
16-01-06, 19:11
Aπό όσα έχω ρωτήσει πάντως τα ελατήρια του Sport-Kit είναι της Eibach και χαμηλώνει κατά 1,5cm το αμάξι ενώ τα αμορτισέρ είναι λέει της Boge.

Κωστής Μάνης
16-01-06, 19:22
Aπό όσα έχω ρωτήσει πάντως τα ελατήρια του Sport-Kit είναι της Eibach και χαμηλώνει κατά 1,5cm το αμάξι ενώ τα αμορτισέρ είναι λέει της Boge.

Φιλε δεν μπορώ να σου απαντησω υπευθυνα.
Οτι μου έίπαν έγραψα(δηλαδή ο καθένας τα δικά του).

Μπορεί να ισχύει και αυτό που λες.Αμα το ξέρεις απο κάπου υπευθυνα και τεκμηριωμένα
μπορείς να μου διαβιβάσεις τη πηγή σου????

Karateka_Stilo
16-01-06, 19:42
"ΑΝΑΡΤΗΣΗ", κατάστημα πώλησης και τοποθέτησης αναρτήσεων στην Αν.Θεσσαλονίκη.

Εγώ από εκεί τα παρήγγειλα.

nasmaniac
29-06-06, 16:31
Εγώ πάλι, έχω πολύ καλές εντυπώσεις απο το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της πόλης μου. Προφανός αποτελώ μειωψηφία αλλά για την ώρα είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Σταθοπουλος Αθανασιος
29-06-06, 22:23
ΠΑΙΔΕΣ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΤΗΝ 156. ΔΩΚΙΜΑΣΑ 4 ΕΞΟΥΣΙΟΔ. Η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΡΜ.

147_gtm
29-06-06, 22:55
Aπο τα Γιαννενα καθολου απο την Καστορια παρα πολυ λετε να αλλαξω πατριδα????Ουτε με σφαιρες!! Με δυο τοπ μοντελ ισως!!!!!!!

MMAANNOOSSS
17-07-06, 22:54
ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ΣΠΥΚΑΡ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ.ΜΗΝ ΠΑΤΕ!!!!!!!!ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΕΤΡΕΧΕ ΒΕΝΖΙΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ :shock: .ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ .......ΦΕΡΤΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΗΘΕΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΧΥΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΙΑ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ .ΑΘΗΝΑ ΛΕΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ 156 ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ,ΕΙΜΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΤΡΕΛΛΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ :lol: :lol: :lol: ΄ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛ .ΜΕΣΑ ΣΕ 10'ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ....ΚΥΡΙΕ ΜΑΝΩΛΗ ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ, ΗΤΑΝ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ.ΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΜΑΚΓΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΚΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΩΡΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ...ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛ.ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΜΙΑ 156 ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝΤΛΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΧΙΧΙΧΙΧΟΧΟΧΟΧΟ
:P :P :P :P :P :P :P :P :P

xdream
17-07-06, 23:34
XIXIXIXIXIXOXOXOXOXOXOXAXAXAXAXAXA
Kαλο ε ????

alastis
18-07-06, 00:13
Οταν πηγα το αμαξι για αλλαγη λαδιων στα 10.000χλμ στον Τολια με ρωτησε ο αρχιμηχανικος "Το 1400cc δεν ειναι???" :shock: :shock:
...και διαφορα αλλα τετοια παιζουν...

Εγω θα προτεινα τετοιες ψηφοφοριες να τις κοινοποιουμε κανονικοτατα στα ΜΜΕ μπας και κουνηθει κανας κωλος 8)

ktsigou
23-09-06, 08:58
με το κορολα να μη πηγαινει καθολου να αναβει αραια και που το τσεκ εντζιν
και να κανει ρεταρισματα και μη θελοντας να παω σε αντιπροσωπεια...
τι επαθα?
παω σε εναν το βαζει στον εγκεφαλο γραφει φτωχη καυση... λεει αυτος φταιει η βενζινη...
τελειωσε η βενζινη βαζω αλλη και παω σε αλλον..
φτωχη καυση βγαζει το μηχανιμα... λεει αυτος.. καυσιμο φιλε μη το συζητας..
γαμω την γαντεμια μου λεω... βαζω ουλτιμειτ
τα ιδια.. ενας το εψαξε 2 ωρες δε βρικε τιποτα..
(ολοι αυτοι εγραφαν και τογιοτα στην ταμπελα του συνεργειου τους)
παω αντιπροσωπεια... εχω παρει και 1000 ευρω μαζι και σκεφτομαι.. τωρα θα με σκισουν..
A/F MALFUCTION εγραφε το μηχανημα...
δεν ειναι τιποτα λεει αυτος ενας σενσορας στο φιλτρο αερα.. τον καθαρισε 5 λεπτα..
φευγω με τα χιλια ευρω ακομα στη τσεπη..

gntos73
09-10-06, 12:47
Καλημέρα σε όλους.
Έχω μία 147 fl 120 εδώ και 1,5 χρόνο. Πλησιάζω τα 50000 km και όπως γνωρίζετε όλοι είμαι στην τελική ευθεία για το γνωστό service ( ιμάντες, τεντωτήρες κλπ.). Μέχρι τώρα πάω στην ΕΜΙΚΟ στη Μοναστηρίου. Πιστεύω ότι χρεώνουν πολλά στο service :? . Στα 20000 km πλήρωσα ~200E και στα 40000 km 310E. Για το επόμενο service των 50000 km υπολογίζω ~650Ε στο οποίο απ΄ όσο κατάλαβα αλλάζουν όλους τους ιμάντες, τεντωτήρες και τα σχετικά. Μόνο για λάδια και φίλτρο λαδιού ~115Ε. Φίλτρο καμπίνας 75Ε (από τι είναι φτιαγμένο!). Πάντως από την αντιμετώπιση που έχω από εναν συγκεκριμένο μηχανικό δεν έχω παράπονο και φαίνεται γνώστης του αυτοκινήτου.
Το αυτοκίνητο είναι στην εγγύηση και μέχρι να λήξει θα πηγαίνω σ` εξουσιοδοτημένο. Στη Θεσ/νικη ύπαρχουν και οι Ράνιος, Ροίδης και Κάλτσιος αλλά δεν έχω ξαναπάει. Το προσέχω όσο μπορώ το αυτοκίνητο, αλλά και η τσέπη μου θέλει την αντίστοιχη προσοχή.
Δεκτές οι γνώμες και οι συμβουλές. Ευχαριστώ.

alfista
09-10-06, 13:47
Εγώ αφού κατάλαβα τι "καλόπαιδα" ήταν στην ΕΜΙΚΟ, πήγαινα στο Ράνιο. Καμία σχέση στον τρόπο αντιμετώπισης σε σχέση με την ΕΜΙΚΟ, ενώ και οι τιμές ήταν σαφώς χαμηλότερες. Αν έχει τα τρελά μαστόρια δεν το ξέρω, αφού μόνο τα βασικά χρειάστηκα.

nik156
09-10-06, 21:08
Ακούστε λοιπόν τι μου συνέβη στην Πάτρα :
21 Ιουλίου, Παρασκευή και ώρα 14:00, επιστρέφω απο τη δουλειά όταν ξαφνικά η 156 μου ανεβάζει θερμοκρασία....
Για καλή μου τύχη είμαι κοντά στην αντιπροσωπεία οπότε και σταματάω. Βρίσκω τον υπεύθυνο (!!!!!) και μου λέει θα το κοιτάξουμε αμέσως. Χαρούμενος εγώ και αφού εβαλαν το αυτοκίνητο μέσα ρωτάω τον μηχανικό απο τι έγινε και μου λέει: -ΚΑΜΜΕΝΟ βεντιλατερ. -Είσαι τυχερός μου λέει που δεν έκαψε φλάτζα κεφαλής. Έρχεται λοιπόν ο παίκτης με καινουριο βεντιλατερ, το αλλάζει αλλά μετά απο πολλή ώρα στο ρελαντί, ΔΕΝ ξεκινούσε και ανέβαζε πάλι θερμοκρασία. Η ώρα έχει πάει 16:00, η αντιπροσωπεία κλείνει, ο παίκτης φωνάζει κάποιον άλλο, μαζεύονται στην alfa 4-5 τύποι, αλλάζουν κάτι ασφάλειες και όλα καλα.-Έτοιμος μου λέει, περάστε στο ταμείο.-Τελικά τί ήταν, τον ρωτάω. -Καμμένο βεντιλατέρ, μου ξαναλέει. Πληρώνω λοιπόν 300Euro, ζητάω και το "καμμένο" και φεύγω.
Για να μην μακρυγορήσω άλλο, είχαν καεί και οι 2 ασφάλειες του βεντιλατερ και κάποιοι ανεγκεφαλοι έκριναν σκόπιμο να μου το αλλάξουν.
Αυτά είναι λοιπόν τα χάλια των ελληνικών αντιπροσωπειών και σε αυτούς τους ανθρώπους εμπιστευόμαστε τα αυτοκίνητα που αγαπάμε...

Υ.Γ. Δέν ξέρω αν γράφεται έτσι το βεντιλατέρ ή βυτιλατέρ ή οτιδήποτε άλλο. Καταλάβαμε όλοι για ποιό πραγμα μιλάμε..

george_t16
24-12-06, 02:00
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να έχεις κουράγιο και λεφτά για δικαστικό αγώνα να τους το κλείσεις το μπουρδ*λο να δεις αν τα τσογλάνια που θέλουν να ονομάζονται μάστορες - ή δεν ξέρω και γω τί - σε ξαναχρεώσουν.

Δεν ξέρω αν είναι το αρμόδιο θέμα, θέλω πάντως να κφράσω την ικανοποίησή μου για την αντιμετώπιση που είχα από την Autopower Τόλιας. Η ιστορία έχει ως εξής:

ΚΑΘΑΡΑ τυχοδιωκτικά, ξεκίνησα και τηλεφωνούσα στις αντιπροσωπίες μία - μία προσπαθώντας να δω μήπως κάποια μου αφήσει ελπίδες αλλαγής μεταβλητού στα πλαίσια της εγγύησης για την 147 μου. Η αλήθεια είναι ότι ο μεταβλητός μου δεν είχε σοβαρό πρόβλημα. Ακουγόταν ελαφρά ο κλασικός ήχος ταξί με το που εβαζα μπρος και κρατούσε το πολύ μισό δευτερόλεπτο. Καθόλου παραπάνω.Χωρίς υπερβολές μισό δευτερόλεπο, που σημαίνει ότι άντεχε ακόμα για αρκετά χιλιόμετρα. Έχω 32.000 χλμ. Και μιας και τελειώνει η εγγύηση στις 24/12 λέω ας το προσπαθήσω...μερικά τηλέφωνα θα κάνω...τί είχα - τί έχασα. Πάμε λοιπόν:

1)Η Spicar μου έκανε παζάρια: Θα έρθεις, θα το αφήσεις μία μέρα να παγώσει τελείως η μηχανή, θα το βάλουμε μπρος εμέις και ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ο ήχος ακόυγεται από 30 δευτερόλεπτα και πάνω (στα 25 δευτερόλεπτα καίγεσαι), θα γίνει αλλαγή μεταβλητού μιας και είσαι ακόμα στην εγγύηση. Για του λόγου μου το αληθές, μπορεί ο οποιοσδήποτε από εσάς να τηλεφωνήσει στην εν λόγω εταιρέια, φαντάζομια τα ίδια θα ακούσει.

2)Η Λάμδα μου είπε εν ολίγοις μην μπεις στον κόπο να περάσεις από εδώ, ως χρήστης του συγκεκριμένου μοντέλου είσαι υποχρεωμένος στα 60.000χλμ ή στα 3 χρόνια να αλλάζεις ιμάντες και μεταβλητό. Από πότε ο μεταβλητός έγινε αναλώσιμο προϊόν για το αυτοκίνητο όπως οι ιμάντες, δεν το γνωρίζω, μιας και τόόόόσες άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες που παράγουν κινητήρες μεταβλητού χρονισμού δεν παροσιάζουν παρόμοιο πρόβλημα.

3)Με τα πολλά και για να μην μακρυγορώ καταλήγω στον Τόλια, στον οποίο το τονίζω πήγα για πρώτη φορά. Ο αρχιμηχανικός του με τον οποίο έιχα μιλήσει στο τηλέφωνο ήταν ο μόνος ο οποίος μου είπε ότι ναι, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει η αλλαγή μεταβλητού δωρεάν. Μίλησα με τον εν λόγω κύριο από κοντά και του εξήγησα πώς έχει η κατάσταση. Το άφησα πάνω του. Με κινήσεις απλές, σύντομες και ξεκάθαρες, χωρίς παζάρια και προΰποθέσεις λες και μόνος μου το χάλασα το μεταβλητό, τηλεφωνεί στα κεντρικά, παίρνει την έγκριση και όλα ΟΚ. Επί τη ευκαιρία άλλαξα μάλιστα και ιμάντες.
Συνολικό κόστος αλλαγής ιμάντων - μεταβλητού: 224€,
όταν μόνο ο μεταβλητός, ως ανταλλακτικό, κοστίζει ακριβώς 200€.
Ο αρχιμηχανικός ονομάζεται Χρήστος Τσάπαλος, είναι 33 χρονών, και το ότι έγινε αρχιμηχανικός τόσο νέος από μόνο του λέει κάποια πράγματα για μένα. Ήταν μαζί μου ευγενέστατος, κατανοητός και όπως κατέληξαν τα πράγματα πολύ εξυπηρετικός. Αλλά και η αντιπροσωπία από μόνη της με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις, μέχρι και καφέ με κέρασαν.

Αν κρίνουν οι mods ότι κάνω διαφήμιση παρακαλώ να με ενημερώσουν ή να σβήσουν το ποστ. 3 χρόνια γυρίζω σε αντιπροσωπίες προσπαθώντας να βρω κατανόηση στα πλαίσια της εγγύησης, για το συγκεκριμένο θέμα τη βρήκα και μάλιστα με τη λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία και κόστος, και γι'αυτό έκρινα ότι είναι σωστό να μεταφέρω τις καλές μου εντυπώσεις και τον ενθουσιασμό μου στο φόρουμ.

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ
24-12-06, 02:37
Ειδες που αμα σου μηλανε γλυκα στα περνουνε και γλυκα!
Εχεις 32000κμ. Ολα ειναι στην εγγυηση, (και ο μεταβλητος και η εργασια του), η τιμη του παρεπιπτωντως ειναι 145,00 με φπα, πληρωνεις 224,00 και εισαι και ευχαριστημενος. Ανθρωπε μου στα 32000κμ ιμαντες??? Και τους παινεβεις??

(τελικα πιστευω πολλες φορες οτι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας)

ΘΩΜΑΣ

george_t16
24-12-06, 02:47
Δε νομίζω!

Η αλλαγή ιμάντων ήταν ένα από τα άμεσα μελλοντικά σχέδια, και μάλιστα σε δικό μου μηχανικό ο οποίος θα μου έπαιρνε εργατικά (κάτι που στην προκειμένη περίπτωση δε συνέβη - βλ. εγγύηση). Στην τελική αν ο οποιοσδήποτε δε θέλει να τους αλλάξει άμεσα μπορεί να περιμένει μέχρι τα 50.000χλμ (όπως περιμέναμε στην 156 μας), μέχρι τα 70.000χλμ, μέχρι τα 100.000χλμ, μέχρι να του μείνει το μοτέρ στο χέρι. Είναι κάτι που εν ολίγοις θα άλλαζα στο αμάξι όυτως ή αλλως κι αφού θα γινόταν σε λίγους μήνες αποφάσισα να το κάνω τώρα, χωρίς να πληρώσω εργατικά. Δε βρίσκω λοιπόν το λόγο να αισθάνομαι ριγμένος.

Edit: Πες αν θες που βρήκες αυτη την τιμή για το μεταβλητό, γιατί όπου ρώτησα από 180 μέχρι 210 άκουσα.

ΓΙΩΡΓΟΣ.

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ
24-12-06, 02:50
Δηλαδη για να καταλαβω. Αν δεν πηγαινες για αλλαγη μεταβλητου, σε λιγους μηνες θα αλλαζες τους ιμαντες?

Τον μεταβλητο τον πληρωσα κι εγω προσφατα. Η τιμη ειναι ιδια σε ολες τις αντιπροσωπειες.

george_t16
24-12-06, 02:55
Ναι. Στα 50.000 χλμ το αργότερο θα άλλαζα ιμάντες. Γιατί αυτό κρίνω σωστό για τη λειτουργία και τη ζωή του κινητήρα μου. Είναι όπως με τα λάδια. Εγώ αλλάζω κάθε 5.000 χλμ το πολύ, εσύ μπορεί να τα κρατάς 7.000χλμ, ο τρίτος 10.000χλμ κ.ο.κ. Δε βρίσκω το λόγο που σου προκαλεί εντύπωση. Και οι ιμάντες υπόψιν είναι κάτι που δεν έχει να κάνει μόνο με τα χλιόμετρα αλλά και με τον καιρό. Το αμάξι βγήκε στην παραγωγή πριν 3 χρόνια. Είναι ΚΑΛΟ να αλλάζεις λοιπόν ιμάντες στα 3 χρόνια, αν το προτιμάς, ΟΧΙ υποχρεωτικό.

Και ναι, δε διαφώνησα ότι στα πλαίσια της εγγύησης πρέπει να αλλάζει ο μεταβλητός χωρίς φυσικά να πληρώνω εργατικά, αλλά αν θες για πλάκα κάποια στιγμή που δεν έχεις τί να κάνεις τηλεφώνησε σε 5-6 αντιπροσωπίες να δεις αν κι αυτές το θεωρούν δεδομένο όπως εγώ κι εσύ.

george_t16
24-12-06, 02:59
Σχετικά με την τιμή του μεταβλητού, ως ανταλλακτικό, αν είναι 145€ σε όλες τις αντιπροσωπίες, τότε ή δεν άκουσα καλά ή μου είπαν ψέματα στο τηλέφωνο, κάτι που δε νομίζω... Κι αυτό υπόψιν έγινε πριν μόλις 2 βδομάδες.

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ
24-12-06, 03:13
Αν και διαφωνω με τον τροπο που συντηρεις το αυτ/το σου(αρκετα δαπανηρος), δεν μπορω να επιμεινω. Πρεπει ομως να ξερουμε και τα δικαιωματα μας. Οχι μονο να πληρωνουμε. Και για να εξηγηθω αν ειμουν στην θεση σου. Πηγαινω στο συνεργειο, μου φτιαχνουν αυτο ακριβως το προβλημα που εχω, και τα υπολοιπα τα κανω στην συντηρηση των 40000κμ. και αφηνω ενα καλο φιλοδωρημα που με εξυπηρετησανε αψογα. Οσο για το μοτερ στο χερι που αναφερεις, αν συντηρεις την κουκλα σου σε αντιπροσωπεια η εξουσιοδοτημενο συνεργειο κανονικα, και παθει κατι, εσυ εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει.( Και για αυτα που σου λεω εχω αποδειξεις)

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ
24-12-06, 03:13
Αν και διαφωνω με τον τροπο που συντηρεις το αυτ/το σου(αρκετα δαπανηρος), δεν μπορω να επιμεινω. Πρεπει ομως να ξερουμε και τα δικαιωματα μας. Οχι μονο να πληρωνουμε. Και για να εξηγηθω αν ειμουν στην θεση σου. Πηγαινω στο συνεργειο, μου φτιαχνουν αυτο ακριβως το προβλημα που εχω, και τα υπολοιπα τα κανω στην συντηρηση των 40000κμ. και αφηνω ενα καλο φιλοδωρημα που με εξυπηρετησανε αψογα. Οσο για το μοτερ στο χερι που αναφερεις, αν συντηρεις την κουκλα σου σε αντιπροσωπεια η εξουσιοδοτημενο συνεργειο κανονικα, και παθει κατι, εσυ εισαι ο μονος που ΔΕΝ φταιει.( Και για αυτα που σου λεω εχω αποδειξεις)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
24-12-06, 03:18
Σχετικά με την τιμή του μεταβλητού, ως ανταλλακτικό, αν είναι 145€ σε όλες τις αντιπροσωπίες, τότε ή δεν άκουσα καλά ή μου είπαν ψέματα στο τηλέφωνο, κάτι που δε νομίζω... Κι αυτό υπόψιν έγινε πριν μόλις 2 βδομάδες.

Φιλε μου οντως ο μεταβλητος εχει 145 ευρω με ΦΠΑ.

george_t16
24-12-06, 03:24
Αν ήσουν στην θέση μου στα 40.000χλμ δε θα σε δεχόταν καμία αντιπροσωπία! :) Η εγγύηση μου λήγει 24/12/2006 όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ, , δηλαδή μόλις σήμερα, που φυσικά σημαίνει ότι στα 40.000χλμ θα είμαι εκτός εγγύησης και άρα δε θα μπορώ να τα άλλάξω στο μεγάλο σέρβις χωρίς να πληρώσω τα διπλάσια από ότι πλήρωσα τώρα.

Θωμά γνωρίζω ότι δε φταίω για οτιδήποτε πάθει το αμάξι εφόσον υπάρχουν σφραγίδες από εξουσιοδοτημένα συνεργεία στο βιβλίο των σέρβις. Κι αυτοί το γνωρίζουν. Το θέμα είναι ποιοί σε εξυπηρετούν με το λιγότερο δυνατό κόστος, χωρίς να κάνουν τον κινέζο και χωρίς να σου βγάλουν την ψυχή. Αυτή είναι άλλωστε και η σκοπιμότητα αυτού του τόπικ θεωρώ, να παροτρύνει ή να αποτρέψει συναλφίστι προς και από κάποιες αντιπροσωπίες. Θεωρώ ότι εφόσον αυτή τη στιγμή το αμάξι μου είναι με καινούριο μεταβλητό και καινούριους ιμάντες τα 224€ έπιασαν τόπο, ειδικά εφόσον μου φέρθηκαν ανθρώπινα και επαγγελματικά, όπως αρμόζει σε ένα πελάτη! Επιμένω ότι μόνο το ανταλλακτικό του μεταβλητού μου το τιμολόγησαν 200€!

Giannis 147
29-04-07, 01:48
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτο το συνεργειο που επισκεπτομαι τα τελευταια 2 χρονια.
Γενικα ομως τα περισσοτερα εξουσιοδοτημενα ειναι να κανεις το σταυρο σου μην τυχον και παθεις σοβαρη ζημια.
Αν καποιος ψαχνει να βρει σοβαρο συνεργειο ας ριξει μια ματια στη ΣΙΔΗΚΑ στον Ταυρο (Λεωφ. Ειρηνης) Οποιος θελει τηλεφωνο ας στειλει πμ

t300
03-01-08, 16:00
Σήμερα πήγα την 147 στην αντιπροσωπεία στο Ηράκλειο (Νάθενας) για αλλαγή λαδιών και θερμοστάτη. Επαγγελματισμός ΜΗΔΕΝ και πάλι πολύ λέω.
Κάνει την αλλαγή των λαδιών και ενώ αφαιρεί το παλιό φίλτρο λαδιού, ξεχνάει να τοποθετήσει το νέο. Βάζει εμπρός το κινητήρα και γίνονται όλα κάτω από το αυτοκίνητο κ:lipssealed:. Τον βλέπω να παίρνει μια σφουγγαρίστρα (τότε κατάλαβα τι έκανε) και μου λέει χαμογελώντας "Έτρεξε λίγο λάδι γιατί ξεχάσα να βάλω το φίλτρο. Και έλεγα κι εγώ γιατί ανάβει το λαμπάκι του λαδιού."
Έπειτα του λέω να αλλάξουμε θερμοστάτη. ΟΚ μου λέει. Τα λύνει όλα, χύνεται αρκετό paraflu και πετάει το "Κάτσε να δω αν έχουμε ανταλλακτικό".
Ανταλλακτικό δεν υπήρχε και δε ξέραν ούτε πότε θα έρθει. Τα ξαναδένει όλα και προσθέτει απιονισμένο και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Και μετά από αυτά το πταίσμα: Μου αλλάζουν τη μια ψείρα στο διακόπτη θερμοκρασίας του καλοριφέρ που ήταν καμμένη (και για άλλη μια φορά επαληθεύτηκε ο νόμος του Murphy), κάηκε και η ψείρα του διακόπτη της ταχύτητας του καλοριφέρ. Πάει να φέρει άλλη αλλά τι πιο φυσικό από το να μην υπάρχει στην αποθήκη τους.

Το μόνο θετικό από την όλη υπόθεση είναι ότι είχαν Selenia.

ΤΕΛΟΣ ο Νάθενας για εμένα.

nikos-axel-147
03-01-08, 18:25
Την Δευτερα ειχα παει σε μια αντιπροσωπεια της Peugeut για το αμαξι ενος κολλητου και επαθα πλακα!!! Τι χλιδη ηταν αυτη?...τι ευγενεια?...τι οργανωση? Ειχαν μεσα στην εκθεση οτι μοντελο κυκλοφορει αυτη την στιγμη καθως και ανθρωπους προθυμους να βοηθησουν!!! (ακομη και ενω ηξεραν οτι ο φιλος μου ειναι ηδη πελατης και δεν ενδιαφερεται για αμαξι του ελυσε οτι απορια ειχε...)
Στο καπακι παμε στην alfa για να παραγγειλω κατι που ηθελα...μπαινω μεσα και δεν υπηρχε κανεις...στην εκθεση μονο μια gt και μια 147...και αμαξι να ηθελα να παρω αν με αφηναν ετσι εγω θα εφευγα...τεσπα παω ρωταω μου λενε τα ανταλλακτικα ειναι κατω και ετσι πηγα να ρωτησω...ηξερα απο πριν τους κωδικους (τους ειχα βρει στο e-per) οποτε τους ειπα κατευθειαν στον υπαλληλο ο οποιος ρωτουσε ολο ασχετα θελωντας να δειξει οτι ξερει περισσοτερα και οτι κανω λαθος (υπαλληλος:δεν ειναι αυτοι οι κωδικοι...θα πρεπει να βρουμε μια αντιστοιχη εκδοση και μεσω του αριθμου πλαισιου θα δουμε τον κωδικο του ανταλλακτικου κ.α.)!!! Τεσπα αφου το εψαξε κανα μισαωρο τελικα κατεληξε οτι ηταν σωστοι οι κωδικοι και το παρηγγειλε!!!
Πιστευω οτι σαν alfa romeo χανει παρα πολλα απο την καταντια των αντιπροσωπειων!!

The Stig
03-01-08, 22:52
Νίκο το ίδιο που έπαθες με την Peugeut έπαθα με την Suzuki (Personal Best) όταν πήγαμε να παραγγείλουμε το Jimny. Είχε όλα τα μοντέλα και μάλιστα μερικά και σε διαφορετικές εκδόσεις, οι υπάλληλοι ήταν άψογοι σε όλα καθώς επίσης παντού υπήρχε απόλυτη τάξη. Στην Alfa το ακριβώς αντίθετο. Άστα να πάνε. Και επειδή εγώ λέω τα πράγματα με το όνομα τους, όποιος θέλει ας πάει στα κεντρικά της LAMDA στην Kηφισιά να δεί που τα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα τα έχουν χύμα στο κύμα μαζί με αυτά που είναι για service και πάει ο καθένας και παρκάρει δίπλα (με ότι κίνδυνο αυτό έχει), κλέβει κεραίες (είχαν κλέψει την δικιά μου και επειδή ήταν για NAV+ δηλαδή πιο χοντρή έκαναν 2 εβδομάδες να μου την φέρουν) και όλοι οι υπάλληλοι σου μιλάνε λες και τους χρωστάς λεφτά. Αποκλείεται να ξαναπάω εκεί. Δεν ξέρω αν σε κάποιον αρέσει κάποια αντιπροσωπεία της Alfa, αν ναι, ας το πει.
Τέλος, για τους κωδικούς, εμένα μου είχαν φέρει 2 ή 3 φορές δύο δεξιά πλαϊνά σπόϊλερ γιατί και καλά οι κωδικοί ήταν λάθος και πέρασε ένας μήνας για να φέρουν και αριστερό. Άσε που όταν πήγαν να τα βάλουν τα έβαλαν ανάποδα και ευτυχώς που το είδα πριν στεγνώσει η κόλλα. Μου είπαν ότι δεν είχαν ξαναβάλει ποτέ!!!

147_gtm
04-01-08, 18:52
Σήμερα πήγα την 147 στην αντιπροσωπεία στο Ηράκλειο (Νάθενας) για αλλαγή λαδιών και θερμοστάτη. Επαγγελματισμός ΜΗΔΕΝ και πάλι πολύ λέω.
Κάνει την αλλαγή των λαδιών και ενώ αφαιρεί το παλιό φίλτρο λαδιού, ξεχνάει να τοποθετήσει το νέο. Βάζει εμπρός το κινητήρα και γίνονται όλα κάτω από το αυτοκίνητο κ:lipssealed:. Τον βλέπω να παίρνει μια σφουγγαρίστρα (τότε κατάλαβα τι έκανε) και μου λέει χαμογελώντας "Έτρεξε λίγο λάδι γιατί ξεχάσα να βάλω το φίλτρο. Και έλεγα κι εγώ γιατί ανάβει το λαμπάκι του λαδιού."
Έπειτα του λέω να αλλάξουμε θερμοστάτη. ΟΚ μου λέει. Τα λύνει όλα, χύνεται αρκετό paraflu και πετάει το "Κάτσε να δω αν έχουμε ανταλλακτικό".
Ανταλλακτικό δεν υπήρχε και δε ξέραν ούτε πότε θα έρθει. Τα ξαναδένει όλα και προσθέτει απιονισμένο και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Και μετά από αυτά το πταίσμα: Μου αλλάζουν τη μια ψείρα στο διακόπτη θερμοκρασίας του καλοριφέρ που ήταν καμμένη (και για άλλη μια φορά επαληθεύτηκε ο νόμος του Murphy), κάηκε και η ψείρα του διακόπτη της ταχύτητας του καλοριφέρ. Πάει να φέρει άλλη αλλά τι πιο φυσικό από το να μην υπάρχει στην αποθήκη τους.

Το μόνο θετικό από την όλη υπόθεση είναι ότι είχαν Selenia.

ΤΕΛΟΣ ο Νάθενας για εμένα.
Μ@λ@κ@ δεν μπορω εχω κατουρηθει στα γελια :hysterical::hysterical: :hysterical::hysterical: :hysterical::hysterical: :hysterical::hysterical:
Παιξτε τον παιξτε τον καλα :whatever::whatever: :whatever::whatever: :whatever::whatever: και μετα νομιζα οτι ειναι νουμερα εδω στα Γιαννενα.Παντα υπαρχουν και χειροτερα.:metalo:

chris_de_ze
04-01-08, 19:10
BTW, ξέρει κανένας κανένα καλό (μιλάμε για καλό, με καλή εξυπηρέτηση και καλές τιμές) συνεργείο Άλφα στην περιοχή της Ελευσίνας? (αν υπάρχει κανένα).
Με ρώταγε σήμερα ένας συνάδελφος.

Giannis 147
04-01-08, 19:20
Στειλε πμ στον stallion3.2. Αυτος μενει εκει και το παει καπου εκει

chris_de_ze
05-01-08, 02:05
Thanx

nick4591
04-02-08, 06:47
Εχει καποιος να προτεινει καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο κεντρο; (οπου και μενω) ;
( πρωτη αλλαγη λαδιων θελω μονο και δεν ειμαι να παιρνω τα βουνα...)

skullone
19-02-08, 13:43
Και μετά έχουν την αξίωση να γίνονται όλα στα επίσημα κέντρα τεχνικής υποστήριξης για να μας καλύπτει η εγγύηση...

Τους έριξα εγώ τώρα την αυτοσχέδια (με αναφορά προς την Επιτροπή Ανταγωνισμού των όρων εγγύησης όπως τους παραθέτουν στην ιστοσελίδα τους, με ερώτημα αν συμμορφώνεται η FGAH με τον κανονισμό 1400/2002 περί Block Exemption) και τους άφησα να ψάχνουν την προκήρυξη...:whistling:

marinos218
22-02-08, 13:05
Τα είδατε προχτές στόν Μάκη τα χάλια τών Ελληνικών αντιπροσωπειών, έτσι;
Το μεγαλείο τών εξουσιοδοτημένων αντιπροσώπων σε όλο του το μέγεθος.
Και έχει και συνέχεια τήν επόμενη τετάρτη.
Ξεβίδωτες κρεμαγιέρες και πίσω άξονες, και κατά τ'άλλα το αμάξι είναι έτοιμο για ταξίδι 2000χλμ.
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι γιά τίς λειτουργίες τών διαφόρων συστημάτων τών αυτοκινήτων μας, γιά να μήν μάς παραμυθιάζουν οι διάφοροι "έξυπνοι".
Θα μου πείς, και τί θα γίνω ρε φίλε μηχανικός; Άμα ήταν έτσι έκανα και το service μόνος μου.
Όχι. Απλά πρέπει να ξέρουμε σε γενικές γραμμές τί είναι το κάθε εξάρτημα.
π.χ. τί είναι ο δίσκος του συμπλέκτη και πώς συνεργάζεται με το πλατώ.
Και δέν νομίζω εμείς οι άντρες τουλάχιστον να μήν το ψιλοκατέχουμε το άθλημα.
Εκτός εάν βλέπουμε τήν alfa μας ώς ένα απλό μέσο μεταφοράς.
Όσοι από μάς έχουν τόν alfa virus μέσα τους νομίζω ότι είμαστε ψαγμένοι, και πολύ μάλιστα.
Έτσι δύσκολα θα μάς πιάσουνε κορόιδα οι διάφοροι "μάστορες" του κακού καιρού.
Βέβαια θέλει και σωστή καταναλωτική τακτική.
-"Πώς είπατε κύριε; θέλει τακάκια το αμάξι μου; Μα πρίν από 5000χλμ τα άλλαξα με γνήσια. Δέν παρέχετε εγγύηση καλής λειτουργίας και σωστής τοποθέτησης στα γνήσια και πανάκριβα ανταλλακτικά σας; Πώς γίνεται λοιπόν ένα τακάκι με προβλεπόμενη διάρκεια ζωής τα 15-20000χλμ να φαγώθηκε από τα 5000;"
-"Δέν ξέρω φιλαράκι, μπορεί να το πλάκωνες συνέχεια και να φαγώθηκαν γρήγορα"
-"Πού ρε μεγάλε; Μέσα στήν Αθήνα που πάμε όλοι με 10-20χλμ/ω;"
-"Δέν ξέρω. Μάλλον από το σταμάτα ξεκίνα φαγώθηκαν"
-"Καλά, εγώ πάω να βάλω πάνω after market τακάκια που κρατάνε γιά 30000χλμ και κάνουν και το 1/3 τής τιμής τών γνήσιων, και σείς τα δικά σας βάλτε τα έμπλαστρο! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!"
Όταν βλέπουν πιστεύω τέτοια αντίδραση και ότι χάνουν πελάτες, δύσκολα θα συνεχίσουν αυτήν τήν πολιτική.
Μήν ξεχνάτε ότι λόγω ανταγωνισμού, το αρχικό κέρδος τών αυτοκινητοβιομηχανιών από τίς πωλήσεις είναι τραγικά μικρό. Από τα ανταλλακτικά βγάζουν ότι βγάζουν.
Παράδειγμα η Seat. Πάρε κόσμε χωρίς προκαταβολή και με 1000 δόσεις τών 10Ε το αμάξι μας, παραμυθιάζεσαι εσύ και το αγοράζεις, και όταν πάς γιά service σε ξυρίζουν κόντρα και χωρίς αφρό!

Γι'αυτό πάντοτε τήν ψάχνουμε τήν δουλειά από παντού, είμαστε γενικώς καχύποπτοι με αυτά που μάς λένε, διαλέγουμε συνεργείο όχι βάση τών τιμών του αλλά τής ποιότητας και αξιοπιστίας τής δουλειάς του και ας είναι και στήν άλλη άκρη τής πόλης, και πάντοτε μα πάντοτε είμαστε παρόντες όταν βάζουνε χέρι στο αμάξι μας. Να βλέπουμε τί εργασίες γίνονται και τί ανταλλακτικά μπαίνουν σ'αυτό.
Έτσι κι αλλιώς μιλάμε γιά τήν προσωπική μας ασφάλεια και οικονομικό συμφέρον.
Δέν νομίζω κανείς μας να θέλει να ριψοκινδυνέψει να πάθει κάτι στόν δρόμο, επειδή εμπιστέυθηκε με κλειστά μάτια το αμάξι του στόν "μάστορα", και αυτός έβαλε εν τέλη τόν άσχετο πιτσιρικά που έχει να μάς τσεκάρει τ'αμάξι μας;

NiVo
22-02-08, 13:18
Σωστά επι της αρχής όλα αυτά, αλλά καλό είναι να μην υπερβάλλουμε διότι πολύ εύκολα μπορούμε να πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.
Τι εννοώ:
Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνεις για ενδιάμεση συντήρηση το αυτοκίνητο (λάδια-φίλτρο) και να έχεις την απαίτηση να στο ελέγξει εξονυχιστικά μέχρι την τελευταία βίδα χωρίς να έχει κανένα hint από τον πελάτη.
Μην ξεχνάμε ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου πήρε δίπλωμα οδήγησης απαντωντας και κάποιες βασικές μηχανολογικες ερωτήσεις, και είναι κύρια υπέυθυνος για την συντήρηση και καλή μηχανική κατάσταση του οχήματός του.
Αν ήταν έτσι ξέρετε που θα πήγαιναν οι χρεώσεις? Και μήπως κάποιους βολέυει αυτά που λέει ο Μάκης?
Μην καταπίνετε την καραμέλα έτσι απλά. Σκεφτείτε λίγο παραπέρα και κρίνετε το σωστό και το λάθος.

marinos218
22-02-08, 13:56
Σίγουρα δέν μιλάω γιά υπερβολές και εκραίες περιπτώσεις.
Αλλά πιστεύω ότι έχουμε τίς γνώσεις να κρίνουμε π.χ. αν θέλουν αλλαγή τα τακάκια μας ή το τιμόνι μας έχει επικίνδυνο τζόγο.
Και ο πιό τίμιος μάστορας να είναι, άμα του πάει καμιά άσχετη γκόμενα γιά service, θα τόν πούν και μ@λ@κ@ άμα δέν τήν δάγκωνε στήν τιμή.
Μήν ξεχνάτε ότι είμαστε Έλληνες.

Όσο αναφορά τόν εξονυχιστικό έλεγχο από τόν μάστορα, εννοείται πώς πρέπει να του δώσουμε κάποιο hint γιά να το ψάξει παραπέρα. Γι'αυτό λέω να ξέρουμε γενικώς διάφορα πράγματα γιά το αυτοκίνητό μας. Αν μάς χτυπάει η ανάρτηση π.χ. να ξέρουμε να περιγράψουμε το πρόβλημα γιά να το ψάξει και ο μάστορας. Από μόνος του ακόμα και ο καλύτερος μάστορας δέν θα κάτσει να ασχοληθεί μήπως έχει ξελασκάρει καμία βίδα.
Αλλά στόν Μάκη, ζητήσανε γενικό έλεγχο πρίν από μεγάλο ταξίδι αν πρόσεξες.
Δηλαδή στόν γενικό έλεγχο, μόνο λάδια-υγρά τσεκάρεις;
Τζόγο στο τιμόνι και τα ψαλίδια που είναι πιό βασικά εξαρτήματα του αυτοκινήτου δέν τσεκάρεις;
Στήν τελική, άμα μήνεις από λάδια ή παραφλού στόν δρόμο, το πολύ πολύ να σταματήσεις δεξιά και να καλέσεις τήν express service και τέλος, άμα σου κόψει όμως π.χ. κρεμαγιέρα-ψαλίδι σε καμιά λακούβα, κλάφτα χαράλαμπε μετά!

Όσο γιά το αν βολεύουν κάποιους αυτά που παρουσιάζει ο Μάκης, δέν με πολυενδιαφέρει.
Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι τόσα χρόνια ακούγονται διάφορα γιά τα εξουσιοδοτημένα και μη συνεργεία, και μείς ακόμα να ξυπνήσουμε από τόν ύπνο του δικαίου.

nick4591
27-02-08, 02:43
...Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνεις για ενδιάμεση συντήρηση το αυτοκίνητο (λάδια-φίλτρο) και να έχεις την απαίτηση να στο ελέγξει εξονυχιστικά μέχρι την τελευταία βίδα χωρίς να έχει κανένα hint από τον πελάτη...
Συμφωνω. Και μιλαμε για λασκαρισμενες βιδες που πολυ δυσκολα ξελασκαρουν αν δεν βαλεις χερι... Εκτος αν το σπασεις σε χωματα, (πραγμα σπανιο για Αθηνα) αρα εις γνωσιν του οδηγου,και παλι δυσκολο...
Αλλα κι αυτοι ουτε στο μεσα-εξω στο μαγαζι δεν πηραν χαμπαρι τοσο τζογο ;;;

NiVo
27-02-08, 07:36
Όσο γιά το αν βολεύουν κάποιους αυτά που παρουσιάζει ο Μάκης, δέν με πολυενδιαφέρει.
Τα ίδια τα εξουσιοδοτημένα..βολέυει για να δικαιολογήσουν υπέρογκες χρεώσεις μέσα από διαδικασίες ISO-και-καλά....

Γ.ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΑΚΗΣ
12-03-08, 12:41
Απο μακρια και αγαπημενα!!Οταν εληξε η εγγυηση ειπα αντε γεια σας..

The Stig
12-03-08, 13:13
Εγώ λόγω του γνωστού νόμου περί εξουσιοδοτημένων και εγγύησης, εφαρμόζω από τώρα το "Μακριά και Αγαπημένοι".:D

dimitris147
12-03-08, 13:17
αν δεν ειμαστε μεσα σε εγγυηση δεν υπαρχει λογος να πηγαινουμε ρε παιδια.
εγω εχω το δικο μου συνεργειο εδω και πολλα χρονια.οπως εχω και τον δικο μου ηλεκτρολογο.τον δικο μου λαστιχα κλπ κλπ.
σχεση επαγγελματικη και φιλιας.

stratous156
12-03-08, 13:23
οπου φυγει φυγει με το που εληξε η εγγυηση δεν με ξαναειδαν και ουτε προκειται...

Kanaks
20-03-08, 13:24
Σημερα έκανα μια επίσκεψη στον κυρίο Πρασινο (εχουμε και την προσφορά εκει), πρωτη εντυπωση πολυ καλη. Ο ανθρωπος αχολήθηκε με το αυτοκίνητο και εκανε πολυ καλη δουλειά καμια σχέση με το εξουσιοδοτιμένο super-market που πήγαινα. Ετσι για να μην γκρινιάζω και συνέχεια ΄-)

Trabaman
20-03-08, 15:35
Aπο τα Γιαννενα καθολου απο την Καστορια παρα πολυ λετε να αλλαξω πατριδα????Ουτε με σφαιρες!! Με δυο τοπ μοντελ ισως!!!!!!!

Εδω δεν μπορω παρα να συμφωνησω! Ειναι απο απαραδεκτοι εως ασχετοι. Και για του λογου το αληθες στο πρωτο service ειχα παει στην "αντιπροσωπεια" :whatever: εδω στα Γιαννενα και ακουγα ενα χτυπημα απο τον διακοπτη της ηλιοροφης. Το επισημαινω στον "προισταμενο" , αφου πρωτα περιμενα μεσα στην βροχη μπας και εμφανισθει κανενας (γιατι ετσι δουλευει καθε σοβαρη εταιρεια :slap:, ε ρε δεν τραβανε τα βυζια τους να κανουν ποντικια) και μου υποδεικνυει τον "αρμοδιο". Παω τον ενημερωνω και μπαινοντας και οι δυο μεσα μου λεει απο που το ακους? Απο τον διακοπτη του λεω και μαλιστα εχω βγαλει ηδη μονος μου την πλαφονιερα και το εχω εντοπισει. Ενω λοιπον καθεται και κοιταει σαν χανος 5 λεπτα την πλαφονιερα γυρναει και μου λεει το ατομο: "Εεε, δεν την ανοιγεις εσυ που το εχεις ξανακανει μπας και την σπασω?:eek: " Παταω κατι γελια και του λεω μαστορα οκ θα το κανω εγω. Τελικα ηταν κατι αλενοβιδες που συγκρατουσαν τον μηχανισμο. Απο μαμα ειχαν μποσικα παρα το οτι ηταν τιγκα βιδωμενες. Τι εκανε ο θεος? Εβαλε αφρολεξ και τερμα. Ε στο τελος γυρναει και μου λεει και το θεικο: "αμα σου ξαναεμφανισθει περνα απο δω να το μπουκωσουμε αλλο λιγο". Αει σιχτηρι ρε! Μετα παω στους μηχανικαραδες για αλλαγη λαδιων, φιλτρων και λοιπων. Του επισημαινω του μαστορα οτι ακουω ενα χτυπημα απο πισω δεξια αλλα γινεται πιο εντονο οταν το αμαξι ειναι στεγνο. Ε και αυτος με μια απαθεια μου απανταει οτι οταν ειναι στεγνο φερτο να του ριξουμε μια ματια. Του λεω να κοιταξει απο κατω μπας και εχω μποσικα πουθενα στον πισω αξονα, αμορτισερ κ.λ.π., φωναζει εναν πιτσιρικα και του δινει εναν λοστο και του λεει κανε check. Αφου την χαιδεψε κυριολεκτικα με τον λοστο σε δυο σημεια με διαβεβαιωσε οτι αποκλειεται να συμβαινει κατι. Καινουριο ειναι ρε μεγαλε. Τα παρατησα και εφυγα. Αφου βεβαια δεχτηκα την λυπητερη. Ουστ ρε μακρια!!! Για να μην πω για το εξουσιοδοτημενο που πηγα παλι στα Γιαννενα (κοντα στην αντιπροσωπεια). Αλλος δρακος απο κει. Χερια στις τσεπες και φιλοσοφια του στυλ "ελα ρε συ alfa romeo ειναι τι περιμενεις".
Αρκουσε να με κανει να φυγω με κοφτες...Εδω κολλαει το οτι εαν βλεπεις
μηχανικους μοδιστρες τοτε κοψε περα!

Για να μην τα πολυλογω (που δηλαδη πολυλογησα) μακρια απο εξουσιοδοτημενα εδω στα Γιαννενα. Ειναι τουλαχιστον αξεστοι και ανιδεοι. Ουτε το ποδηλατο μου δεν θα μπορουσα να τους εμπιστευθω. Μακρια και ουτε καν αγαπημενοι.
Αυτα!

P.S.: 147_gtm δεν σε ξεχασα man απλα δεν αδειαζω.

GiorgioA147
20-03-08, 16:54
:dizzy:Καλησπέρα !

Δύο κουφά που μου έχουν συμβεί με μεγάλες αντιπροσωπείες τα έχω αναφέρει.
Σε άλλο topic αλλά ας τα ξαναπούμε περιλιπτικά για να δούμε το βαθμό μ@κιας
και ασυνέπειας που διέπει μερικούς ανθρώπους.Μόλις αγόρα την Α147 (μεταχειρισμένη) την πήγα σε πολύ γνωστή αντιπροσωπεία για έλεγχο μετά από δύο ώρες μου είπαν ότι είναι άψογη σαν καινούρια ,(πράγματι είναι άψογη) μετά όταν την πήγα σπίτι επειδή είμαι κολημένος με τις Alfa άνοιξα καπό και άρχισα να ψάχνω τον κινητήρα , (Ο προηγούμενος είχε αλλάξει ιμάντες εντός εγγύησης σε αντιπροσωπεία στα 40.000 όταν το πήρα είχε 42.000) βρήκα το καπάκι από τους ιμάντες να στέκεται σε μια μόνο ξεβιδομένη allen οι άλλες έλειπαν καθώς και το ασφαλέιας κάτω μπροστά στην γωνία , οι αλουμινένιοι σωλήνες τροφοδοσίας έχουν μια δεκάρα βίδα που έλειπε και άμα τους κούναγες δυνατά κοπάναγαν και
έλειπαν και δύο βίδες από τα προστατευτικά πλαστικά και ένα καλώδιο από την τροφοδοσία της σειρίνας του συναγερμού που κρεμόταν κάτω αυτά δεν τα είδαν αλλά δύο ώρες τι έψαχναν και μετά ζήταγαν πληρωμές.
Άλλο έκαναν διάγνωση για το σασμάν που έχανε λάδια λάθος ,έκαναν δουλειά χάλια γιατί δεν έβαλαν την κόλα που χρησημοποιούν και γύρω από την βίδα του καπακιού με αποτέλεσμα να κάνει πατούρα με τρύπα αφού δεν είχε κόλα εκεί και να χάνει βαλβολίνες , όταν ξαναπήγα μου είπαν το κουφό καλά εντάξει λάθος μας πήγαινε κανονικά τις διακοπές σου και φέρτο μετά από δύο μήνες το Σεπτέμβριο για να το φτιάξουμε χωρίς να πληρώσεις ξανά. Δηλαδή ένα σασμάν που τρέχει βαλβολίνες αντέχει δύο μήνες ?

Οπότε μακριά ούτε να τους βλέπω δεν θέλω είναι μόνο μπλα μπλά και ουσία μηδέν.

ALFA POTENZA ED BELLEZA.

panos.ts
20-03-08, 17:22
Καλό θα ήταν να τα δουν κάποιοι στη μαμά FIAT αυτά τα αποτελέσματα...

endless
21-03-08, 23:48
Ενω λοιπον καθεται και κοιταει σαν χανος 5 λεπτα την πλαφονιερα γυρναει και μου λεει το ατομο: "Εεε, δεν την ανοιγεις εσυ που το εχεις ξανακανει μπας και την σπασω?:eek: "

Μετα απο αυτο, εγω θα φοβομουν να σου πω την αληθεια μου, να τους ζητησω αλλαγη λαδιων..
"Εεε, φιλαρακο δε ξεβιδωνεις εσυ την ταπα, μην κανουμε καμια ζημια?" :lipssealed:

Kanaks
22-03-08, 00:02
Εμενα μου παραδωσανε αυτοκινητο με τα λάστιχα φορεμένα ανάποδα!!! Ναι τα F1 ήταν με το V ανάποδα, Επιπλέον δεν είχε πατάκια (ειχαν τελειώσει λέει και πέρασα μετα απο 2 μέρες να τα πάρω) το μενου ήταν στα Ιταλικά κτλ κτλ. Φυσικά η καρτέλα με τους ελέγχους που έπρεπε να γίνουν πρίν την παράδωση ήταν καρατσεκαρισμένη. Και θελετε και τιπ τρομαρα σας οοοοστ.

taksidiotis22
24-03-08, 14:35
παιδια ηρακλειωτες μακρια απο το συνεργειο του ναθενα που εχει και την αντιπροσωπεια.

Trabaman
24-03-08, 16:43
Μετα απο αυτο, εγω θα φοβομουν να σου πω την αληθεια μου, να τους ζητησω αλλαγη λαδιων..
"Εεε, φιλαρακο δε ξεβιδωνεις εσυ την ταπα, μην κανουμε καμια ζημια?" :lipssealed:
:lol::lol::lol:
Δεν εχεις αδικο βεβαια σε αυτο. Σαφως ομως τωρα εχουν γνωση οι φυλακες ;). Πλεον ολα τα περιμενω απο τετοιου ειδους "μαγαζακια" (γιατι μονον ετσι μπορω να τα χαρακτηρισω) :down:.

Asotos147
24-03-08, 19:52
παιδια ηρακλειωτες μακρια απο το συνεργειο του ναθενα που εχει και την αντιπροσωπεια.
Για πες περισοτερα....
Δεν εχω προσεξει κατι αν και εχω παει 2-3 φορες...
Βεβαια ειμαι απο πανω τους ολη την ωρα αλλα....
Θα ηθελα να μαθω περρισοτερα παντως ...

nick4591
02-04-08, 19:24
το alfisti στο γερακα ειναι εξουσιοδοτημενο;
εκει μου ειπαν οτι ειναι... ομως στα παραστατικα-τιμολογια η στη σφραγιδα δεν αναφερει κατι τετοιο...
οπως και στην επισημη σελιδα της AR...
μηπως θα χασω την εγγυηση ;;;

arci
02-04-08, 20:21
Είναι εξουσιοδοτημένο κανονικότατα. Εκεί έχω δει πολλές φορές τον εκτιμητή της FAH για εγγυήσεις αν σου λέει κάτι....Στο site βλέπεις τα ολοκληρωμένα συγκροτήματα που διαθέτουν και 'εκθεση

nick4591
03-04-08, 18:24
Είναι εξουσιοδοτημένο κανονικότατα. Εκεί έχω δει πολλές φορές τον εκτιμητή της FAH για εγγυήσεις αν σου λέει κάτι....Στο site βλέπεις τα ολοκληρωμένα συγκροτήματα που διαθέτουν και 'εκθεση
εχεις δικιο...εκανα κατι τηλεφωνα και το εμαθα...μου ειπαν οτι ειναι θυγατρικο του σφακιανακης (πρωην κοντελλης)...οταν ακουσα κοντελλης ψιλοφρικαρα γιατι εχει καει η γουνα μου... ομως καμμια σχεση...ειναι σοβαρο το μαγαζι...υπευθυνοι και πολυ εξυπηρετικοι... χαλαλι το ταξιδι...

asterixx
03-04-08, 19:25
παιδια εγω μαλλον ειμαι μειοψηφια. Παω στον Βυτιναρο στη Βουλιαγμενης κ εκτοσ απο μια διαφωνια που ειχα στην αρχη με το συναγερμο το μονο μου παραπονο ειναι οτι παρολο που κλεινω ραντεβου στις 8 το πρωι ποτε δν φευγω πριν τις 12 ακομα κ για μια απλη αλλαγη λαδιων.Δεν ξερω αν καποιος ειχε καμια περιεργη εμπειρια εκει αν ναι πολυ θα ηθελα να μαθω.

cyclon
03-04-08, 22:44
εγώ όταν παρέλαβα την GT μου με το που φεύγω έκανε ένα πολύ περίεργο ήχο μπροστά δεξιά:confused:,,μετά λοιπόν απο 2-3 χλμ. το ξαναγυρνάω πίσω γιατί έκανε σαν άμαξα με σούστες..τι ήταν???Ο ΕΜΠΡΟΣ ΔΕΞΙΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΗΤΑΝ ΞΕΒΙΔΩΤΟΣ..ΝΑΙ ΞΕΒΙΔΩΤΟΣ..ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ ΤΑ ΓΥΡΝΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΤΟΣΟ ΚΟΠΑΝΟΙ ΗΤΑΝ!!!!!ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ,ΟΥΤΕ ΤΣΕΚΑΡΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ,ΤΟ ΔΕ MANUAL ΗΤΑΝ ΑΓΓΛΙΚΟ ΜΟΝΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ,,ΗΤΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΜΠΑΙΝΑΜΕ ΜΕΣΑ ΕΓΩ ,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΕ Η ΡΟΔΑ ΜΕ 100-120 ΧΛΜ. ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ...
Τέλος πάντων αρχικά σκέφτηκα ότι μια καλή επιστολή στην Ιταλία υπ'όψιν Sales Director θα ήταν μια χαρά αφού ποτέ δεν αφήνω τίποτα έτσι ,,στο τέλος είπα όλα καλά και παράτα τους....

Hellenicsun
25-05-08, 20:21
Η μόνη μου επαφή με εξουσιοδοτημένο συνεργείο, έγινε πριν από αρκετούς μήνες λόγω του Service των 100.000 χλμ, στη τοπική αντιπροσωπεία της AR στην Ηγουμενίτσα. Η εξυπηρέτηση/αντιμετώπιση ήταν άριστη, όπως και το αποτέλεσμα της εργασίας.

Γ.ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΑΚΗΣ
20-08-08, 16:57
Αλλαγη λαδιων - φιλτρου λαδιου σε mini cooper 1.6 στην αντιπροσωπεια στην λαρισα..103 ευρω + κατι υγρα καθαριστηρων και κατι αλλα παπατζιλικια παμε στα 110 ευρω...:dizzy::dizzy:.Εχε χαρη που ναι 9 μηνων το αυτοκινητο και η εγγυηση στην μεση..

GeoZ
20-08-08, 17:54
Block exception και πάω όπου θέλω!

Γ.ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΑΚΗΣ
20-08-08, 19:54
Block exception και πάω όπου θέλω!

Δηλαδη??

spiderman
20-08-08, 21:03
δηλαδη,οπου και αν πας,αν εχει αυτος που θα εκτελεσει την εργασια,αδεια εργασιας,τοτε η εγγυηση ισχυει κανονικα.δλδ:
εχεις αλφα,και πας στον (με αδεια ασκησεως επαγγελματος) Χ μηχανικο της νταεβου,της οποιας εταιρειας,η και καμιας εταιριας,ας ειναι στην πινδο σε μια τρωγλη,η εγγυηση ισχυει κανονικα...

Γ.ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΑΚΗΣ
20-08-08, 23:21
Δεν το ηξερα αυτο.Πολυ καλο!!Σε ευχαριστω spiderman.

GeoZ
21-08-08, 18:11
Πρέπει να έχει και τα ειδικά εργαλεία και καλό είναι να έχει και iso.
Αλλά με αυτά που έχω διαβάσει έτσι και αλλιώς αν τύχει κάτι χοντρό δεν σε καλύπτουν όπου και να
έχεις κάνει το service,οπότε σε όλα μου τα αυτοκίνητα μόνο το πρώτο στην αντιπροσωπεία και μετά
αλλού,και σε ζημιές εντός εγγύησης με έχουν καλύψει,αλλά εδώ πρώτον τους γνωρίζω,δεύτερον
είναι μηχανικός ο αδερφός μου και δεν τον δουλεύουν εύκολα και τρίτον και κυριότερο κάθε 2
χρόνια ψωνίζω 5-6 αυτοκίνητα και δεν μου χαλάνε και χατήρι εύκολα.
ΠΡΟΣΟΧΗ το block exception ισχύει ΜΟΝΟ για την εγγύηση του κατασκευαστή και όχι για τα παραπάνω χρόνια
που δίνει ο εκάστοτε εισαγωγέας πχ honda 7 χρόνια 2 honda 5 σαρακάκης,οπότε καταλαβαίνεις ότι αν έχεις
πρόβλημα στα 2 χρόνια που πληρώνει η honda είσαι οκ,μετά που πληρώνει ο σαρακάκης δεν πα να το έφτιαχνες
και σπίτι του και άλλη μάρκα λάστιχα να έβαλες δεν σε πληρώνει. Σε περίπτωση που η εγγύηση κατασκευαστή είναι
ένα έτος,με νόμο της ΕΕ σε καλύπτει για έναν ακόμα.
Οπότε για να είσαι σίγουρος μάθε πόσο είναι η εγγύηση κατασκευαστή,και πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο,μετά πήγαινε
όπου θέλεις με τα λεφτά που θα γλυτώσεις και μοτέρ να σου βγάλει το φτιάχνεις μόνος σου.

spider916
18-01-09, 16:02
καταρχην καλησπερα σε ολουσ!!!
μεγαλωσα με αλφα ρομεο και μπορω πιστευω να εκφρασω την ταπεινη μου αποψη.
τουσ ιμαντεσ χρονισμου πρεπει να τουσ αλλαζεισ καθε 30000 χλμ η 3 χρονια για να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο και να μην παρεισ τη μηχανη στα χερια.
το μεταβλητο ειναι ενα θεμα που πασχουν οι αλφα και ειναι γνωστο σε ολουσ μασ.το θεμα ειναι οτι και να στον αλλαξουν ειναι παλι θεμα χρονου ποτε θα χτυπησει.εκτοσ αυτου να ειστε σιγουροι πωσ οπου και να τον αλλαξεισ δεν θα σου αλλαξουν ολο το μεταβλητο παρα μονο το ελατηριο που βρισκεται μεσα σ αυτον αν και εσυ θα τον πληρωσεισ σαν καινουριο. το σετακι οπωσ λενε μεταβλητου κοστιζει γυρω στα 40 ευρω.για ολο το μεταβλητο δεν θυμαμαι ακριβωσ για να πω την αλληθεια
οσο και για τισ τιμεσ πρεπει να ψαχτεισ απο που θα παρεισ τα ανταλλακτικα και να μην πληρωνεισ π.χ. τα μπουζι(τ.spark) 300 ευρω οπωσ τα χρεωνουν παντου αλλα πολυ φτηνοτερα.

spider916
18-01-09, 16:08
sorry αλλου σε λαθοσ σημειο περαστικε το μυνημα μου...

nikos7ar
26-03-09, 21:09
παω στο εξουσιοδοτημενο στη καλλιθεα scobac απο το 1994 με φιατ uno,μετα punto,μετα brava και σημερα πηγα για ιμαντες την 156.εξυπηρετηση και τιμες ειναι πρωτοι αλλιως δεν θα εφευγα απο ανατ.αττικη να παω τοσο μακρια.

Petros165
28-03-09, 15:07
εγω παιδια δε παταω σε αντιπροσωπιες γιατι εδω σε κλεβουν οταν πας να παρεις ανταλλακτικα θα στη χαρισουν στο σερβις?χρειαζομουν την πλεξουδα της πορτας ΜΟΝΟ εσωτερικα κ ο βυτιναρος μου λεγε οτι πρεπει να αγορασω ολη του αμαξωματος γιατι παει μαζι!!(κ πολλα παρομοια περιστατικα)ενω στη σπικαρ,μου δωσαν αυτο που ηθελα. μονο το κομματακι.δλδ αυτοι πως το καναν?ακου εκει! αλητες ολοι.νομιζουν οτι ο κοσμος ειναι χαζος. για να μη πω σκηνικα με τους φοβερους '''βελτιωτες''' μας autodelta-auto corse.αλλοι απο κει..

panths
28-03-09, 16:03
εγω παιδες...απο θεσ/κη μερια: ΕΜΙΚΟ στην αρχη, σαν ψαρακας που ημουν......και ως γνωστον με εσκισαν....
τωρα ροιδη.......ειμαι απολυτα ευχαριστημενος........και σε κανα δυο εβδομαδες που θα παρω την 147 απο λαμαρινοδουλεια (με στουκαραν απο πισω δεξια) θα στειλω εντυπωσεις απο το αποτελεσμα........αλλιως και στις τιμες ειναι πανω κατω ιδιοι με τους αλλους.........

neck
11-02-10, 08:51
Εγώ πάντως είμαι πρόσφατα πολύ απογοητευμένος,από άνθρωπο,που του εμπιστευόμουν τυφλά και τις 3 A.R. που είχα-έχω...Ονόματα δε λέμε-υπολήψεις δε θίγομεν... :(:(

MiCHeLaNGeLo
14-02-10, 20:15
Να κανω πρωτα ενα σχολιο, διαβαζοντας εδω τα παθηματα συμφορουμιτων, μερικα απο τα οποια ηταν ΠΟΛΥ σοβαρα. Ολοι καταληξατε στο "ελα μωρε δεν πειραζει" ή "δεν θα βγαλω ακρη" κ.λ.π. κ αφησατε ανθρωπους εγκληματιες κατα τη γνωμη μου, γιατι ενδεχομενως κ να σας ειχε στειλει η αδιαφορια τους στον αλλο κοσμο, να συνεχιζουν να κανουν την ίδια δουλεια κ το χειροτερο, να γνωριζουν οτι στο μπου**ελο που ζουμε εχουν το ακαταλογιστο σε οτι κ να κανουν.

Εαν ομως ο καθενας απο εμας στρεφοταν νομικα κατα της αντιπροσωπειας της ιδιας, κ προσωπικα κατα του μαστορα που ξεχασε να σφιξει τα μπουλονια, η να μεριμνησει για την τρομπα των φρενων κ.ο.κ. θα ειχαν σφιξει οι κωλοι προ πολλου. Αλλα ολοι το αφηνουμε κ το αφηνουμε κ μετα γκρινιαζουμε χωρις ουσια.

Anyway, σε οτι αφορα τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια, απο τον Παζαροπουλο που εχω παει 3-4 φορες τη ΜιΤο εχω μεινει σχετικα ικανοποιημενος. Οτι ζητησω εχουν κανει κ με το παραπανω.

chris_de_ze
14-02-10, 20:47
Στην Alfa Romeo Ελευσίνας (Καμένος) που έχω πάει το αυτοκίνητο τις τελευταίες 5 φορές έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τη δουλειά σους. Έχει 2 πολύ αστέρια μηχανικούς.

boxer145
13-03-10, 20:35
Εγώ πηγαίνω σε μηχανικό στο Μοσχάτο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και μάλιστα έχουμε άριστη επικοινωνία και συνεργασία, π.χ. κάνουμε αμφότεροι έρευνα αγοράς για ανταλλακτικά, τον βοηθώ όσο μπορώ και είμαι σίγουρος ότι έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα δεν έχω πάει ποτέ σε αντιπροσωπεία.

giotis
16-03-10, 21:34
Εγώ πάλι όταν πάω στο συνεργείο κατερίνη,όταν το βλέπει ο αρχιμάστορας είναι οκ ,το πουντάκι πετούσε,τώρα λόγω φόρτου εργασίας άμα στο κοιτάξει κάνας που δεν ξέρει αστα να πάνε.....,πιστεύω οτι είναι στον άνθρωπο το σερβις και όχι στις απανταχού παρών,και τα λάστιχα μου ήταν λάθος και καθώς κα@#@!$@@$νος το πήρα και έφυγα και όταν με πήραν τηλ έμεινα άναυδος....

marioGTVjts
04-10-10, 20:04
Το να βρεις ''περισευμα (αλεν-βιδα) στο χωρο του κινητηρα μετα την παρθενικη αλλαγη ιμαντα χρονισμου ,ειναι καπως...

Vittorio
04-10-10, 21:00
Ψήφισα "λίγο", διότι η μέχρι προ 3ετίας εμπειρία μου δεν ήταν διόλου καλή ...

Hwriat
06-10-10, 19:18
Ψήφισα πολυ γιατι εδώ στην Πάτρα πλέον έχω βρει το καλύτερο συνεργειο Alfa,, Καπλάνης the best!!

lezas
22-01-12, 12:32
Σχεδον καθολου

TASOS A33
25-02-12, 10:07
Πάω στη Χαλκίδα μόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο εδώ και 20 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος,ψήφισα ναι.

Γιωργος lancia
26-02-12, 15:00
ψηφισα λιγο, γιατι κανουν πολλα λαθη! οπως του οτι πηρε μια φορα ο μαστορας της αντιπροσωπειας το αυτοκινητο και του τρακαρε τον προφυλακτηρα, μου ειχαν χαλλασει την κλειδαρια του πορτ-παγκαζ και αλλα πολλα λαθη...

ειμαι υπερ των Ιταλικων, αλλα οι αντιπροσωπειες τους υστερουν πολυ!

John_Suncity_Gt
14-10-12, 01:01
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΒΥΤΙΝΑΡΟ ΚΑΙ ΣΙΑΡΑΒΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Πέτρος 156 1.8 Πάτρα
14-10-12, 11:12
Η πατρα δεν εχει προβλημα και ο Νικος (Καπλανης) και ο Ντινος (Τσαλαμαδουρος) ειναι γνωστες του αντικειμενου. Γιαυτο και ψηφισα Πολυ

chrisgeo955
14-10-12, 15:26
υπάρχουν πολύ καλά εξουσιοδοτημένα!Απλά συνήθως λόγο κακής εμπειρίας απο αντιπροσωπεία βαφτίζουμε κακά και τα εξουσιοδοτημένα που δεν ανήκουν σε κάποια αντιπροσωπεία

paul
14-10-12, 21:41
υπάρχουν πολύ καλά εξουσιοδοτημένα!Απλά συνήθως λόγο κακής εμπειρίας απο αντιπροσωπεία βαφτίζουμε κακά και τα εξουσιοδοτημένα που δεν ανήκουν σε κάποια αντιπροσωπεία

Ορος αδόκιμος. Εξουσιοδοτημένα χαρακτηρίζονται αποκλειστικά όσα αποτελούν μέρος του δικτύου του εκάστοτε εισαγωγέα.

Υπάρχουν τα Εξειδεικευμένα σε κάποια/κάποιες μάρκες με τον αντίστοιχο εξοπλισμό των εξουσιοδοτημένων και τα υπόλοιπα χαρακτηρίζονται απλά ως Γενικά Συνεργεία.

Για τις "Ζημιές/Αστοχίες" των Εξουσιοδοτημένων, ο ιδιοκτήτης μπορεί να απευθύνεται στο αρμόδιο στέλεχος του Εισαγωγέα.

Για τις "Ζημιές/Αστοχίες" των Εξειδεικευμένων ή Γενικών, ισχύει το "Δεν ήξερες, Δεν ρώταγες?" κοινώς η ευθύνη της επιλογής βαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του οχήματος.

JOHN ROUK
14-10-12, 22:05
Ψήφισα "πολυ", γιατι απο το συνεργειο ("Potenza" Γρ.Λαμπρακη στη Νικαια) που παω την κουκλα μου εχω μεινει μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος. Με την Μαμα αντιπροσωπεια εχω καποιο θεμα που δεν εχει σχεδον καθολου stock.

maggiora
14-10-12, 23:01
Καθόλου γιατί σε κοιτάνε στο πορτοφόλι....!!Χώρια που εγώ πιστεύω ότι το 80% είναι και άσχετοι με το αντικείμενο.Δεν μίλάω για αλλαγές σε φιλτρα - λαδια κτλ.

chrisgeo955
15-10-12, 15:23
Ορος αδόκιμος. Εξουσιοδοτημένα χαρακτηρίζονται αποκλειστικά όσα αποτελούν μέρος του δικτύου του εκάστοτε εισαγωγέα.

Eχω στο μυαλό μου εξουσιδοτημένο οπου δεν γνωρίζω να ανήκει σε δίκτυο εισαγωγέα,που μπορείς να απευθυνθείς κανονικότατα σε περίπτωση ζημιά ή αστοχίας. σου στέλνω πμ για περισότερα!

John_Suncity_Gt
21-10-12, 13:01
παιδια εγω μαλλον ειμαι μειοψηφια. Παω στον Βυτιναρο στη Βουλιαγμενης κ εκτοσ απο μια διαφωνια που ειχα στην αρχη με το συναγερμο το μονο μου παραπονο ειναι οτι παρολο που κλεινω ραντεβου στις 8 το πρωι ποτε δν φευγω πριν τις 12 ακομα κ για μια απλη αλλαγη λαδιων.Δεν ξερω αν καποιος ειχε καμια περιεργη εμπειρια εκει αν ναι πολυ θα ηθελα να μαθω.

Αδελφέ ΜΑΚΡΙΑ από εκεί, όπως και από Σιαράβα

Τρελοί απατεώνες:speaker:

alex23
21-10-12, 17:52
Πηγαινα σε εξουσιοδοτημενο και κανανε πολυ προχηρη δουλεια. Με το που αλλαξα συνεργειο αλλαξε και το αυτοκινητο. Ηρθε στα `ισια του'.

doremis
21-10-12, 18:32
Το συνεργείο που πηγαίνω είναι κοντά στο γήπεδο Καραϊσκάκη.
Ο τύπος έχει το παρατσούκλι από τους συνεργάτες του "ο παράξενος" εξ αιτίας της σχολαστικότητας και της μέγιστης σημασίας στη λεπτομέρεια που δείχνει στα αυτοκίνητα που μπαίνουν στο συνεργείο του, το οποίο στην κυριολεξία λάμπει.
Είναι καλός, τυπικός και αποτρέπει τους πελάτες του να κάνουν... καγκουριές.

ALEXANDER21
23-10-12, 15:14
Αδελφέ ΜΑΚΡΙΑ από εκεί, όπως και από Σιαράβα

Τρελοί απατεώνες:speaker:

Μακριά όσο μπορείς από εκεί.
το "απατεώνες" είναι λίγο. Αυτοί εκεί την απατεωνιά την έχουν κάνει επιστήμη.

Harry
23-10-12, 19:23
Αυτή τη δημοσκόπηση πρέπει να την δουν στην Alfa .

Biscione
23-10-12, 19:58
Μακριά όσο μπορείς από εκεί.
το "απατεώνες" είναι λίγο. Αυτοί εκεί την απατεωνιά την έχουν κάνει επιστήμη.

γραψε και τους λόγους σου
προσωπικές εμπειρίες

AlexUnder
23-10-12, 21:09
υπήρχε και 4η επιλογή στο δημοσκόπηση που δεν φαίνεται?

ALEXANDER21
24-10-12, 15:41
Δεν θα είχα κανέναν λόγο να δυσφημήσω κανένα συνεργείο εάν πρώτα δεν είχα προσωπική δυσάρεστη εμπειρία, και με αποδείξεις εννοείται.
Να αναφέρω μόνο μερικά:
1) Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από την έκθεσή του τον 11/2007 εννοείται πως είχε 78.000 χλμ,. ενώ είχει πολλά περισσότερα και ήταν ατρακάριστο ενώ είχε τρακάρει (ευτυχώς όμως μετά από έλεγχο χωρίς σοβαρό πρόβλημα)
2) Ότι ενώ πλήρωνα για γνήσια ανταλλακτικά στο συνεργείο εκείνοι μου τοποθετούσαν imitation. Ακόμα και τις λάμπες της κονσόλας είχαν αλλάξει με imitation.
2) Πλήρωνα για ανταλλακτικά και εργασία που ποτέ δεν έγιναν όπως π.χ. τον αερόσακο συνοδηγού

Και άλλα πολλά που πρέπει να ανατρέξω στις σημειώσεις μου για να θυμηθώ. Βλέπεις προσπαθώ να τα αφήσω πίσω μου και να ξεχάσω πόσο βλάκας ήμουν.
Πάντως όπως και να έχει, και όπως έχω καταλάβει, δεν είμαι ο μόνος από το forum που έχει παρόμοιες εμπειρίες με το συγκεκριμένο συνεργείο.

Αλέξανδρος

Σπύρος Ζουμής
28-10-12, 11:39
ΚΑΘΟΛΟΥ :D

alexishouliaras
29-10-12, 15:41
.Kαπλανης
.Τσαλαμαδουρος

Τσαλαμαδουρος
Καπλανης

και οι 2 ειναι αριστοι και γνωστες και προπαντον τρελοι με την alfa romeo

poseidonas7
03-11-12, 00:07
εγω πολυ ευχαριστημενος
σε σημειο που πραγματικα να σκεφτομαστε να παρουμε και δευτερη αλφα στην οικογενεια...εστω και μεταχειρισμενη
στεργιου νεα ιωνια...

ggarfe
15-11-12, 22:50
Από τα επίσημα συνεργεία καθόλου!
Καί να πω καί τους λόγους που με έχουν κάνει να τους φτύνω τους εξουσιοδοτημένους καί τους επίσημους...

Το GP μου πήγαινε σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία όσο ήταν ΕΝΤΟΣ εγγύησης.
Στο GP έσπασαν το καπάκι του φίλτρου λαδιού(χάρτινο φίλτρο)λόγω ΠΡΩΤΟΦΑΝΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ!
Η ζημιά φυσικά αποκαλύφθηκε αργότερα όταν αφού βγήκε από την εγγύηση πέρασε στα χέρια του κυρ-Κώστα, ο οποίος το συντηρεί με μεγάλη φροντίδα.
Επίσης στην αντιπροσωπεία δεν έκαναν ποτέ τον κόπο να κοιτάξουν τα υγρά της μπαταρίας, παρά τις συχνές επισκέψεις μου(αλλαγή λαδιών κάθε 5.000χλμ, αυτό από δική μου πεποίθηση ότι κάθε τοσο πρέπει να τα αλλάζω)με αποτέλεσμα μετά από 3 χρόνια η μπαταρία της marelli να πάει κυριολεκτικά για πέταμα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το αυτοκινητο έσβησε εν κινησει λόγω βραχυκυκλωμένης μπαταρίας!

Στο CINQUE μου που αγοράστηκε μεταχειρισμένο από τον Βυτινάρο, έζησα το μεγεθος της κοροιδίας σε όλο της το μεγαλείο.
Τι να πρωτοπώ;;; Ότι έγραφε 63.000χλμ ενώ τελικά κατά 101% είχε πάνω από 250.000χλμ...
Αναφέρω μόνο ότι είχαν αλλαχτεί δίσκοι, αμορτισερ, κρεμαργιέρα, τα οποία μάλιστα χρειάστηκε να αντικαταστήσω εκ νέου μιας καί ήταν όχι απλά στο τέλος τους, αλλά διαλυμένα προ πολλού...

Πραγματικά πολύ επαγγελματικό αυτό... Να πουλάς αυτοκίνητο με διαλυμένο σύστημα δ/νσης.
Επίσης είχε σπασμένη φουρκέτα 3ης που ευτυχώς το επισκευασαν, αλλά δεν άλλαξαν φλάντζα, με αποτέλεσμα φυσικά από τότε τη διαρροή βαλβολίνης.

Θέλετε κι άλλα;;;
Όταν το πήρα χτυπούσε το μοτερ(το οποίο να σημειωθεί ότι καταναλώνει περίπου 80γρ λάδι/5.000χλμ-ναί σωστά διαβάσατε!). Λογικά λέω θα είναι τα ωστηρια...
Καρφί λοιπόν στον κυρ-Κώστα, όπου μου ανακοινώνει το εξής:
Γιάννη, δεν θα τα αλλάξουμε τα ωστήρια, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν! Εχουν αντικατασταθεί από μηχανικές πιανόλες από 127!!!
Θα τις ρυθμίσουμε, όπως καί τελικά έγινε...
Εδώ επίσης να σημειωθεί ότι το CINQUE μου ήταν μεχρι να το αγοράσω, προσωπικό τους αυτοκίνητο...
Αρα ήξεραν τα θεματάκια του!!!
Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν, καί τώρα μετά από 31.000χλμ από την ρύθμιση, θέλουν καί πάλι ρύθμιση. Πάλι καλά που έβγαλαν 31.000χλμ...
Αααααα... Το κερασάκι στην τούρτα;;; Για μοτερ με 63.000 η καδένα ακούγεται όπως σε CINQUE με 300.000χλμ...
Η καδενα στα 900άρια αργεί πολύ περισσότερο από 63.000χλμ μέχρι να ακουστεί.
Εμένα δεν ακμούγεται απλά, αλλά βροντοφωνάζει ότι θέλει αλλαγή...

Το CINQUE σήμερα γράφει 101.000χλμ, πραγματικά πιστευω περίπου 300.000 καί λόγω της φροντίδας από άνθρωπο που ξέρει, σφίζει από υγεία...

ggarfe
15-11-12, 23:01
*** Να ευχαριστήσω καί τους διαχειριστές, που μας δίνουν μέσω του alfisti.gr την δυνατότητα να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας καί τα βιώματα μας, ώστε να ξέρουμε από ποιούς πρεπει να προφυλαχτούμε καί να τρέξουμε μακριά...