PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ' ΑΡΕΣΕΙ / ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ... στην αλφα μου

Σελίδες : [1] 2

poimenas
27-09-05, 17:49
Το 4Τ forum εχει ως μερος εκτονωσης το thread ΖΩΑ ΖΩΑ ΖΩΑ. Ζηλευοντας την δοξα του thread αυτου, αλλα και παρατηρωντας την ελλειψη αντιστοιχου thread διοχετευσης αγανακτησης σκεφτηκα να δημιουργησω κατι αναλογο με βαση τις αλφα. Βεβαια δεδομενης της μεγαλης αγαπης που εχουμε για το αυτοκινητο μας, δεν θα μπορουσε να ειναι μονο αρνητικο, εξ ου και το στοιχειο "μ' αρεσει". Και μια που τα πολλα λογια ειναι περιττα, ξεκινω:

Στην αλφα μου (145 Junior 1.4TS),

Μ' ΑΡΕΣΕΙ:
- το σχημα του εμπροσθιου μερους της - επιθετικο αλλα και διακριτικο ταυτοχρονα
- οι ζαντες της (5 κυκλοι)
- ο ηχος οταν ανεβαζει στροφες, αλλα κυριως ο ηχος οταν αφηνω τις στροφες να πεφτουν απο τις 7,000
- ο τροπος που στριβει
- το δερματινο τιμονι με το ιδανικο του μεγεθος και βεβαια με το σηματακι της alfa romeo στο κεντρο
- μια σποραδικη αρρυθμια στο ρελαντι: το θηριο δεν μπορει σταματημενο - αγανακτα! γιατι το αναγκαζω ο ερμος να σταματα?
- δεν κοβει πολυ το τιμονι: ετσι! εγω εχω αγωνιστικο!
- το τηλεκοντρολ του ραδιοCD στο τιμονι

ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ:
- υψηλη καταναλωση οταν πατω το γκαζι. Οταν δεν το χρησιμοποιω η καταναλωση ειναι αποδεκτη.
- ο μεταβλητος: "ναι, αμολυβδη παιρνει, οχι ντιζελ, μην ανησυχεις δεν μπερδευτηκα βενζινα"
- οι αναρτησεις της με τα σινεμπλοκ: αποτελεσματικες αλλα αυτο το ντουπ πανω απο τα σαμαρακια...
- δεν κοβει πολυ το τιμονι: "- κοψε το κι' αλλο ντε για να παρκαρεις" "εγω: - τερμα ειναι..."
- το ντουλαπακι του συνοδηγου: δεν χωραει και το τριτο cd τι το παιδευω!
- η πεμπτη ταχυτητα εχει 29,1 χαω/1000 στροφες! (hyundai getz 1.1: 31,2 χαω/1000 στροφες)
- ελλειψη abs και ... ταμπουρα πισω

karaLRS
27-09-05, 19:01
Στην alfa 147 1.6 120hp facelift

Μου αρεσεi :

1) To γκρίζο εσωτερικο που κάνει πιο μεγάλο τον χώρο

2) Η πανέμορφη μάσκα με την καινουργια μάσκα της εταιρίας

3) Οι 17αρες Biohazard ζάντες που ειναι το πιο σπάνιο σχήμα που υπάρχει σε ζάντα!

4)Ο απίστευτος ήχος του κινητήρα

5)Η ευελιξία του τιμονιού σε στροφές και ταχύτητες<120 χιλιομέτρων

6)Ο δυνατός κινητήρας για τα 1600κυβικά

7)Το χρώμα grizio stromboli Που τις πάει πάρα πολύ και επρεπε να είχε βγει εδω και καιρό για 147

8 ) Τα φυμε και ή gta look αεροτομή που έβαλα!

9) Το ηχοσύστημα με touch screen και card reader που έβαλα

δεν μου αρέσει :

1) Που δεν εχει έκτη ταχύτητα

2) Που πάνω απο τα 120χιλιομετρα εχει πολυ αεροδυναμικο θορυβο στην καμπίνα

3) Που το τιμόνι πανω τα 120 χιλιόμετρα γίνεται ενοχλητικό

4) Που πρέπει να δίνω τα κλειδία στον βενζίνα για να ανοιξει το ρεζερβουαρ

5) Που το αριστερό παραθυρο δεν εχει αυτοματο ανέβασμα

6) Που το ενα απο τα 2 κλειδία εχει κουμπια!

7) Που το κιβωτιο ειναι τόσο σφιχτό και κουμπώνει δύσκολα

8 ) Που εχει τόσο μεγάλη κατανάλωση

9) Που πρέπει να πιάσω το πορτπαγκαζ απο τον υαλοκαθαριστήρα για να το σηκώσω! :oops:

10 ) Που θέλει λιγο χαμήλωμα γιατι οι φιλοι μου το φωνάζουν SUV :)

11) Που δεν το πηρα jtd

αυτά...
θοδωρής

nasos
27-09-05, 21:55
ολα μου αρεσουν στην αλφα μου κ τιποτα δεν με χαλαει.
αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι καποιοι εχουν αλφα ενω
η πραγματικη τους αξια ηταν για πατινια κ παλιοχρεπια.-

tsoukas77
27-09-05, 22:16
Με εκνευριζει καπως που ο καθαριστηρας δεν εχει επιλογη για μια φορα μονο και πρεπει να τον ανοιγοκλεισεις.
Επισης,η μπαταρια στο πορτ μπαγκαζ,δεν ειναι πρακτικη.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω τι μου αρεσει...

Biscione
27-09-05, 23:11
ολα μου αρεσουν στην αλφα μου κ τιποτα δεν με χαλαει.
αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι καποιοι εχουν αλφα ενω
η πραγματικη τους αξια ηταν για πατινια κ παλιοχρεπια.-

:okk: :okk:

ooullaa ma resoun stin giuzepina mou

to mono pou den maresei einai i malakia tou yalokafaristira otan einai kai kala sto aytomato otan psilopsixalizi den kanei doulia litourgi opote goustarei ayto

aaa kai o trigmos apo piso xrats xroutssss

naso ta paidakia sou einai stin upografh? na ta xairese file aggeloudia !

dj_petrosX
28-09-05, 01:35
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ: :D
- Μα τι αλλο απο την εξωτερικη της εμφανιση!Ειδικα με τα φυμε που μπηκαν ομορφυνε κι αλλο.Επομενη κινηση τα ζαντικα της Τi μαλλον!
- Το γουστοζικο και φινετσατο εσωτερικο της
- Οτι ειναι ενα αμαξι που ξεχωριζει απο τον σωρο των golf,A3,astra που κυκλοφορουν στο δρομο
- ο κινητηρας της,που παρα το βαρος του αμαξωματος και το κωλο-ηλεκτρικο γκαζι,ειναι αξιοπρεπεστατος
- το εκπληκτικο τιμονι
- η πολυ καλη οδικη συμπεριφορα
- η ''γερμανικη'' πλεον ποιοτητα κατασκευης του εσωτερικου
- τα πολυ καλα φρενα
- ο ηχος του μοτερ
- στο οτι ειναι ενα αμαξι που ταιριαζει στην προσωπικοτητα μου και στην δουλεια μου

ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ : :cry:
- Η απαραδεκτη καταναλωση!Το ραλλακι που ειχα ηταν πολυ πιο οικονομικο και ηταν και πιο διαολος
- Στο οτι το αμαξι ειναι καμηλα...Ελεος...δεν μπορουσαν να το εχουν 1,5-2 ποντους πιο χαμηλο??δηλαδη πρεπει να βαλουμε αναρτησεις aftermarket και να χαλασουμε την ομοιογενεια,την γεωμετρια και την ανεση του αυτοκινητου για να δειξει λιγο??
- χαλια κιβωτιο
- που δεν το παρηγγειλα με το bose και τωρα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για ηχοσυστημα και βαριεμαι...
- που δεν το παρηγγειλα με κοκκινο δερμα.θα εδειχνε πολυ...
- που κανεις δεν μπορει να βαλει το χερι του στη φωτια για την αξιοπιστια μιας αλφα,οπως θα μπορουσε με ενα νισσαν αλμερα για παραδειγμα

xdream
28-09-05, 07:35
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....
1. Το σημα με το δρακο
2. Το πως χωνει τη μουρη μεσα στις στροφες
3. Το οτι δε μας χωνευουν ολοι "οι αλλοι"
4. Το οτι χαμηλωνω το cdplayer για να ακουσω το κινητηρα οταν μπαινει στους κοφτες...
5. Οτι ειναι μια κυρια και μαλιστα Ιταλιδα.
6. Η "μουτσουνα" της.
7. Ο "κωλος" της.
8. To οτι μας χαλαει που ο νεος 6κυλινδρος ειναι GM.
9. To οτι αν και στο gruppo Fiat, δεν φοραμε τους ιδιους κινητηρες ,με διαφορετικα αλογα με τις αλλας μαρκες του γκρουπ.
10.Οτι ολοι γουσταρουν να τα στηνουν μαζι μας.
11.Οτι εχουμε μια μαρκα Θρυλο.
12.Οτι για να πουλησουμε δε φτιαχνουμε Turbo 1.8 με 150 hp.
13.Που ποτε δε ξερεις αν τελικα θα σου κουμπωσει η τριτη.
14.Που το συνθημα ειναι cuore sprortivo.

ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ
1. Οτι εχει και ο nasos/156ti μια... :lol:

nasos
28-09-05, 08:52
@biscione:ευχαριστω doctor! :wink:

@ακερσεκομης:για λιγο καιρο ακομα ρε :evil: :evil:
μετα θα μου φερνεις αυτοπροσωπως προσκληση για meeting στας
οικιας μου να παρευρισκεται κ μια F430 αναμεσα σας.
..κ ισως να σε κερναω κ κατιτις.. :!:

MAFIA
28-09-05, 13:00
το μονο που δεν μου αρεσει ειναι που φαινεται ασχημα το καζανακι πισω απο την 147!!!
τιποτα αλλο....θα συμφωνησω με τον xdream στα υπολοιπα!!

xristos69
28-09-05, 17:46
Μου αρεσει στη 2.0 GT μου

-Το πως στρίβει
-Το πως φρενάρει
-Η ποιότητα κίλησης και η άνεση για το χαρακτήρα της
-Η ομορφάδα της
-Ο ήχος της μηχανής πάνω απο τις 5.000 σ.α.λ

Δεν μου αρέσει:

-Το οτι βάρεσε μπιέλα στα 9.000 χλμ :evil:
-Τα 165(?) άλογα. Αυτό το αμάξι ήθελε 200 τουλάχιστον με τέτοιο βάρος. Άκου 192 η Toyota από 1.8!!!!! :shock:
-Οι αεροδυναμικοί θόρυβοι μετά τα 120
-Το "κολιέ" της εξάτμησης που κοπανάει στο ρελαντύ και δεν φτιάχνεται.Σε ολη τη παρτίδα των GT και 156 λένε στο συνεργείο κοπανάει ή θα κοπανήσει.
:roll:
-Τα παράθυρα που πολλές φορές ανοίγουν την ώρα που τα κλείνεις!
- Οι αναρτήσεις που τερματίζουν ευκολα και νομίζεις οτι διαλύεται το αυτοκίνητο! :x
-Το οτι μπορείς να κλειστείς έξω αν αφήσεις τα κλειδιά στο πορτ-παγκάζ! Το έχω πάθει![/b]

xdream
28-09-05, 17:54
το μονο που δεν μου αρεσει ειναι που φαινεται ασχημα το καζανακι πισω απο την 147!!!
τιποτα αλλο....θα συμφωνησω με τον xdream στα υπολοιπα!!
Σε εμενα δε φαινεται !!!

xdream
28-09-05, 17:56
@biscione:ευχαριστω doctor! :wink:

@ακερσεκομης:για λιγο καιρο ακομα ρε :evil: :evil:
μετα θα μου φερνεις αυτοπροσωπως προσκληση για meeting στας
οικιας μου να παρευρισκεται κ μια F430 αναμεσα σας.
..κ ισως να σε κερναω κ κατιτις.. :!:
Σε τρελο και σε χοντρο μη ταζεις κερασμα !!! :lol: :lol: :lol:

nasos
28-09-05, 18:14
οτι θες παιδι μου.
ο λογος μου συμβολαιο. 8)

echelon146
28-09-05, 18:21
de mou aresoune oi aerodinamikoi thorivoi kai o KOFTHS pou pianei sthn pemth

dimitris147
28-09-05, 18:53
δεν μου αρεσουν:
α)οι αεροδυναμικοι θορυβοι
β)η μεγαλη καταναλωση
γ) το οτι καποιες φορες θελω να κανω ησυχο ταξιδι αλλα δεν γινεται λογω κινητηρα.(1.6cc boxer).παροτι με τρελαινει ο ηχος του.
δ)το χειμωνα μεχρι να ζεσταθει πολυ κλωτσαει ρε παιδια!

ολα τα αλλα μου αρεσουν!!

vasilis
29-09-05, 13:41
mou aresoun:alfa romeo a64 v6 turbo.auto ftanei ti na leme

Nasos29
29-09-05, 13:52
Μου αρέσει:
- To μπάσιμο της με ταχύτητα στις στροφές
- Το άνοιγμα της απο τις 4000στρ και πάνω.
- Το οτι παραμένει πανέμορφη και κάνει ακόμα και μετα απο 5 χρόνια κεφάλια να γυρίζουν.
- Το οτι έχει δική της προσωπικότητα.
- Το οτι προκαλει complex σε γερμανόφιλους.
- Το οτι είναι Κυρία.

Δεν μου αρέσει:
- Το οτι ενω είναι μοντέλο 'τρώει' τον αγλέουρα!
:D

alastis
29-09-05, 20:03
Στην αγαπη μου αρεσουν ολα...:D

Μονο το καζανακι με χαλαει...

...και που πινει λιγη βενζινα παραπανω, τι να λεει, μολις οι στροφες ανεβαινουν τα ξεχαμε ολα

:ilove: :alfa:

COPBOY
03-10-05, 02:38
Δεν μου αρέσει:
- Το οτι ενω είναι μοντέλο 'τρώει' τον αγλέουρα!
ΧΑ!καλο βρε naso!!!
Μ'αρεσει για την ποιοτητα κυλησης της!
την οδηγικη απολαυση της!!!

Steven
03-10-05, 03:01
Τι να πειτε ρε παιδια εδω, αμα εχεις αγαπησει ενα αυτοκινητο, δεν νομιζω πως υπαρχουν ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ...
Δε ξερω, εχω δεθει με αυτο το αυτοκινητο, και επειδη ειμαι ανθρωπος του design, ενας λογος παραπανω...
Το μονο λαθος που εκανα, ηταν που δεν πηρα την 2λιτρη, αλλα και παλι, τοτε που την πηρα, ειχαν τελειωσει οι 2λιτρες...
Οσο για τις βενζινες, ας καιει οσο θελει, απο'κει και περα ευχαριστημενος να ειμαι με την Bella και ολα καλα...

Thanasis
03-10-05, 13:21
Δεν μου αρέσει η τάπα της βενζίνης, που πρέπει κάθε φορά να βγαίνεις από το αυτοκίνητο και να το ανοίγεις manually. Είναι το μόνο εκνευριστικό, για ένα κατά τα άλλα καλό αυτοκίνητο !

JohnnyWalker
03-10-05, 16:07
Αυτό με την τάπα βεωζίνης ρε παιδιά εμένα μου αρέσει!
Δεν ξέρω θυμίζει πολύ executive style να δίνεις το κλειδί στο "παιδί" να σου γεμίσει...
Μήπως την έχω ψωνίσει...τι να πω...

kyan
03-10-05, 16:15
Κι εγώ προτιμώ να ανοίγω εγώ την τάπα της βενζίνης.

Ίσως το έκανε έτσι η AR επίτηδες για να σιγουρέψει ότι θα είναι σβηστός ο κινητήρας κατά τη διάρκεια του ανεφοδιασμού για λόγους ασφαλείας. ;)

xdream
03-10-05, 16:28
Κι εγώ προτιμώ να ανοίγω εγώ την τάπα της βενζίνης.

Ίσως το έκανε έτσι η AR επίτηδες για να σιγουρέψει ότι θα είναι σβηστός ο κινητήρας κατά τη διάρκεια του ανεφοδιασμού για λόγους ασφαλείας. ;)

Σιγουρα..... :shock:

kyan
03-10-05, 16:38
Περίεργο σου φαίνεται; Απλή και αποτελεσματική λύση αντί να βάλει άλλο ένα ηλεκτρονικό σύστημα που θα μας προστατεύει από τη βλακεία μας. ;)

Thanasis
03-10-05, 20:02
Περίεργο σου φαίνεται; Απλή και αποτελεσματική λύση αντί να βάλει άλλο ένα ηλεκτρονικό σύστημα που θα μας προστατεύει από τη βλακεία μας. ;)

kyan, ηλεκτρονικά είναι και ποιο ασφαλές και ποιο εύχρηστο, και λιγότερο ευπαθές (βλ. άσχετους βενζινάδες που μπορούν να κάνουν ζημιά). Στην gt νομίζω ανοίγει έτσι. Και για αμάξι με τόσα τεχνολογικά "φρου-φρου" (cruise control, asr, ηλ/κο άνοιγμα port-baggage, κτλπ), είναι περίεργο που δεν κάναν κάτι και γι'αυτό.
Αλλά τεσπα, τέτοια "προβληματάκια" δεν χαλάνε την εικόνα του αυτοκινήτου 8)

xdream
03-10-05, 20:53
Κοιτα... το να θεωρει μια εταιρεια οτι οι πελατες της ειναι τοσο βλακες... ε ναι μου φαινεται λιγο περιεργο...
Και ποτε το ανακαλυψε ??? οταν οι 156 ειχαν πουλησει τα απιστευτα κομματια ???
Γιατι δε το εκαναν και στα Punto ???
Οικονομια κλιμακας μου κανει οτι και να λεμε...

karaLRS
03-10-05, 21:36

:shock: θα μας τρελάνεις βρε Kyan :D ....

και τον μηχανισμο στο αριστερο παραθυρο τον εβγαλε για να ειναι πιο ασφαλές :D

α και στο δευτερο κλειδί εβγαλε τον τηλεχειρισμο για να μην μεινεις ποτε απο μπαταρία... :P :P

αντι να κανει οικονομιες απο τις βίδες και τα λαμακια που ξεχνανε μέσα :D

Steven
04-10-05, 01:38

και τον μηχανισμο στο αριστερο παραθυρο τον εβγαλε για να ειναι πιο ασφαλές :D

Για το παραθυρο ειναι λιγο τσιπιδες εδω που τα λεμε...
Διαβασα στο manual, οτι το παραθυρο ανεβαινει αυτοματα οταν ειναι εξοπλισμενο με αισθητηρα, οπου οταν μπλοκαρει να σταματησει το ανεβασμα.
Φανταζομαι θα εκαναν οικονομια στους αισθητηρες...
Επισης ρωτησα για αυτο το θεμα και ειναι αδυνατον...εκτος αν βρεις body computer των σειρων που το ειχαν και ισως αισθητηρα...τρεχα βρες το δηλαδη...
Εκει πραγματικα μεγαλο λαθος των Ιταλων...διοτι οταν εχω καποια ταχυτητα και θελω να κλεισω τα παραθυρα, αναγκαζομαι να κραταω το τιμονι με το ενα χερι και να αποσπαω το βλεμμα μου απο τον δρομο μεχρι να κλεισει τελειως... :evil: :evil:

Ugo_Sivocci
04-10-05, 02:31
Τελικα αυτο που διαπιστωνω διαβαζοντας καποια απο τα παραπανω γραφωμενα ειναι το εξης....Μαλλον η 147 FL υστερει σε καποιους τομεις σε σχεση με την MK1.
Π.χ:

Αεροδυναμικοι θορυβοι στην δικια μου: Aνυπαρκτοι
Ασχημη αισθηση στο τιμονι μετα τα 120Κ: Και με 190+Κ η αισθηση στην κουκλα μου ειναι απιστευτη, κυριολεκτικα δεν καταλαβαινεις το με ποσα πας και το κυριοτερο δεν σε φοβιζει, αντιθετως σου μιλαει λεγοντας :"εχεις τον πληρη ελεγχο"
Στην δικια μου δεν χρειαζεται να πιασω τον καθαριστηρα προκειμενου να ανοιξω την 3η πορτα.Οταν παταω το κουμπι για να ανοιξει τοτε δημιουργειται κενο μεταξυ πορτας και προφυλακτηρα και ετσι την γλυτωνει ο υαλοκαθαριστηρας

Τωρα μειονεκτηματα δεν μπορω να βρω στην καλη μου....Για μενα ειναι σε ολα της αψογη, με μια μικρη μομφη στην ευπαθεια του μοτερ του μεταβλητου.

COPBOY
04-10-05, 03:43
Τωρα μειονεκτηματα δεν μπορω να βρω στην καλη μου.....
Εχει...δεν την εχεις ντυσει με δερμα και...κρυωνει τον Χειμωνα!! :)

Kyr GT 2000
04-10-05, 11:21
Ολα της μου αρέσουν γιαυτό και την πήρα και προ παντως γιατι ειναι κουκλα - το ωραιοτερο αυτοκινητο- .Θα ηθελα περισσοτερη δυναμη , ωστε να μην καταφευγοθμε σε μετατροπες.

karaLRS
04-10-05, 16:02
Τελικα αυτο που διαπιστωνω διαβαζοντας καποια απο τα παραπανω γραφωμενα ειναι το εξης....Μαλλον η 147 FL υστερει σε καποιους τομεις σε σχεση με την MK1.
Π.χ:
[list]

Γιάννη (αν θυμάμε καλά ε?) οι αεροδυναμικοι θορυβοι καταρχήν ειναι υποκειμενικό θέμα...δεν τα λεω αυτα ετσι.εχω μπει σε αρκετές αλφα 147 προ facelift και τον ιδιο θόρυβο κάνανε.αν οφειλεται στους καθρέπτες ειτε στους υαλοκαθαριστήρες δεν ξέρω...ιδιο αμάξι ειναι εξάλου εχει μονο αλλαξει η μουρή...τωρα αν πιστευεις οτι ακουω τους θορύβους που κάνει η μούρη :crazy2: :D

κακα τα ψέματα στα πολλα χιλιόμετρα ο ηχος στην καμπίνα ειναι παρα πολύς σε σχεση με αλλά αμάξια της κατηγορίας

Ασχημη αισθηση στο τιμονι μετα τα 120Κ: Και με 190+Κ η αισθηση στην κουκλα μου ειναι απιστευτη, κυριολεκτικα δεν καταλαβαινεις το με ποσα πας και το κυριοτερο δεν σε φοβιζει, αντιθετως σου μιλαει λεγοντας :"εχεις τον πληρη ελεγχο"

δεν ξερω τι διαφορα εχει το τιμονι μας απο τα αλλα αμαξια (δηλαδη αν ειναι υδραυλικο , ηλεκτρικο ή δεν ξέρω εγω τι) αλλα αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι γενικα το τιμονι ακολουθαει τις ανωμαλίες του οδοστρώματος...δηλαδη βρισκει η ροδα σε μια λακούδα , γυρναει και το τιμονι...
εμενα προσωπικα σαν θοδωρής με ενοχλεί στα πολλα χιλιόμετρα. ισως να ειναι και το σωστο να κανει αλλα δεν μπορώ σε τοσα χιλιόμετρα να ειμαι στο στην τσίτα μην πατήσω σε κανενα απο τα "ρυακια" του δρομου και να αλλαξω πορεία...
ειλικρινα στο stilo που ειχα ενιωθα ποιο άνετα στα πολλά χιλιόμετρα...

Στην δικια μου δεν χρειαζεται να πιασω τον καθαριστηρα προκειμενου να ανοιξω την 3η πορτα.Οταν παταω το κουμπι για να ανοιξει τοτε δημιουργειται κενο μεταξυ πορτας και προφυλακτηρα και ετσι την γλυτωνει ο υαλοκαθαριστηρας

και μενα δημιουργειται κενο...αλλα στην θέση που εσενα εχει λαβη εμενα εχει αυτο το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ , ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΟ , ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ , ΧΛΙΔΑΤΟ , ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ , SUPER , DUPER , WOW φιλετάκι
:P :P :P :P :P xxaxaaxaxaxxaxa

Ugo_Sivocci
05-10-05, 07:09
Τι να σου πω Τheο...περι ορεξεως.....Παντως κανενα απο τα μειον που αναφερεις παραπανω δεν εχω παρατηρησει στην Μπουμπου....

St Papageorge
05-10-05, 09:04
Εμένα πάντως το μόνο που με χαλέι στην κούκλα μου (146 TS) είναι τα ακριβά της ανταλακτικά και σέρβις. :evil: :evil: :evil: Όσο για την κατανάλωση... κάνω τα στραβά μάτια!!! :oops: :oops: :oops:

Κατά τα άλλα μ'αρέσει όπως είναι... :twisted: :twisted: :twisted:

Petros165
05-10-05, 14:21
Ολα με τρελαινουν στην gtvitsa μου!!
Με χαλαει μονο που τη γκαντεμιαζουνε..
:( Αλλα τοτε υψωνω το μεσαιο..και τους χαιρετω..!! :twisted: :D :twisted: :D :twisted: :D :twisted: :D :twisted: :twisted:

NIKOLAOS
05-10-05, 14:32
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΛΙ ΑΛΦΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
(ΥΨΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ, ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ, ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΝΤΟΥ....)

JohnnyWalker
05-10-05, 22:08
Μου αρέσει:
Σχεδιασμός!
Οδηγική συμπεριφορά
Αίσθηση τιμονιού
Ήχος κινητήρα
Απόδοση κινητήρα (αν έπιανε ροπή πιο χαμηλά θα ήταν απλά αστέρι)
Που πρέπει να δίνω το κλειδί στον τυπά για να μου βάλει βενζίνη (το έχω ξαναπεί αυτό...πρέπει να την έχω ψωνίσει!)
Που είναι γυναίκα :twisted:

Δεν μου αρέσει:
Η ευπάθεια του μεταβλητού :cry:
Η κατανάλωση (αλλά δε βαριέσαι, αξίζει κ το τελευταίο ευρώ που μου πίνει η κούκλα μου :twisted: )
...Αυτά :wink:

amelidis
06-10-05, 01:47

Για τους αεροδυναμικους θορυβους δεν εκφερω γνωμη μιας και δεν εχω μπει στη παλια 147 για να εχω καποιο μετρο συγκρισης!!
Το συστημα του τιμονιου ειναι ακριβως το ιδιο με της παλιας... Δεν εχει αλλαχτει τιποτα οποτε δεν υπαρχει καποια διαφορα! Εγω κινουμαι συνεχεια με ταχυτητες ανω των 160χλμ/ωρα μιας και κανω καθημερινα ταξιδια και δεν εχω κανενα προβλημα!
Ουτε στην καινουρια πιανω την τριτη πορτα απο τον υαλοκαθαριστηρα! Οταν πατω το κουμπι για να ανοιξει δημιουργει ενα μικρο κενο και βαζω τα δαχτυλα μου απω κατω... Απλα οταν την κλεινω αφηνω καμια φορα καμια δαχτυλια στο φιλετο αλουμινιου! ;)

karaLRS
06-10-05, 12:28
Ουτε στην καινουρια πιανω την τριτη πορτα απο τον υαλοκαθαριστηρα! Οταν πατω το κουμπι για να ανοιξει δημιουργει ενα μικρο κενο και βαζω τα δαχτυλα μου απω κατω... Απλα οταν την κλεινω αφηνω καμια φορα καμια δαχτυλια στο φιλετο αλουμινιου! ;)

Βρε Μπαγάσα Amelidi ή εσυ εχεις μικρά δάχτυλα ή εγω έχω μεγάλα :D

εμενα δεν χωράνε πάντως...απο οτι βλεπω ομως ο κατασκευαστης εχει επινοησει χωρο για τα δαχτυλα απο την δεξια και αριστερη μερια...

Don Juan
06-10-05, 14:25
Μου αρέσει:
- Στρίψιμο
- Ήχος
- Ομορφιά
- Κράτημα του σώματος που προσφέρουν τα καθίσματα που μόνο σε Ferrari έχω βρει ανάλογα.
- Που "φτιάχνομαι" κάθε φορά που μπαίνω στην Μόνικα.

Δεν μου αρέσει:
- Που ποτέ δεν μπορώ να πάω μία ήρεμη βόλτα! Πριν μπω στην Μόνικα λέω θα πάω χαλαρά, αλλά οταν μπαίνω στην Μόνικα τα ξεχνάω όλα και την πάω στα όρια!
- Που βρίσκω συνέχεια χαρτάκια από γκόμενες με το τηλέφωνο τους και δεν μου αφήνουν φωτογραφία τους! :D :P
- Όχι απλώς δεν μου αρέσει αλλά μου την έχει δώσει στα νεύρα το φινίρισμα και η ποιότητα των υλικών που είναι πολύυυυυ επιεικώς απαράδεκτη!!! Σε αυτό το τομέα είναι μακράν το χειρότερο αμάξι που είχα ποτέ στην κατοχή μου!!! Όταν πρωτοβγήκε η Brera σκεφτόμουν ότι αν μου αρέσει, να δώσω την Μόνικα και να πάρω την Brera αλλά μετά από την απαράδεκτη αντιμετώπιση της Alfa Romeo δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω την Brera!

To επόμενο θα είναι ή τρίαινα ή άλογο.... ;)

amelidis
06-10-05, 15:13

εμενα δεν χωράνε πάντως...απο οτι βλεπω ομως ο κατασκευαστης εχει επινοησει χωρο για τα δαχτυλα απο την δεξια και αριστερη μερια...
:shock: :shock: Δεν χωρανε τα δαχτρυλα σου ???? Μηπως εσυ εχεις λουκανικα αντι για δαχτυλα...? :lol: :lol:
Σοβαρα τωρα το κενο που αφηνει ειναι αρκετα μεγαλο! Θα βγαλω το απογευμα μια φωτο για να δεις! Μπας και εχει κανα προβληματακι η πορτα σου?

NIKOLAOS
06-10-05, 15:45
Μου αρέσει:
- Στρίψιμο
- Ήχος
- Ομορφιά
- Κράτημα του σώματος που προσφέρουν τα καθίσματα που μόνο σε Ferrari έχω βρει ανάλογα.
- Που "φτιάχνομαι" κάθε φορά που μπαίνω στην Μόνικα.

Δεν μου αρέσει:
- Που ποτέ δεν μπορώ να πάω μία ήρεμη βόλτα! Πριν μπω στην Μόνικα λέω θα πάω χαλαρά, αλλά οταν μπαίνω στην Μόνικα τα ξεχνάω όλα και την πάω στα όρια!
- Που βρίσκω συνέχεια χαρτάκια από γκόμενες με το τηλέφωνο τους και δεν μου αφήνουν φωτογραφία τους! :D :P
- Όχι απλώς δεν μου αρέσει αλλά μου την έχει δώσει στα νεύρα το φινίρισμα και η ποιότητα των υλικών που είναι πολύυυυυ επιεικώς απαράδεκτη!!! Σε αυτό το τομέα είναι μακράν το χειρότερο αμάξι που είχα ποτέ στην κατοχή μου!!! Όταν πρωτοβγήκε η Brera σκεφτόμουν ότι αν μου αρέσει, να δώσω την Μόνικα και να πάρω την Brera αλλά μετά από την απαράδεκτη αντιμετώπιση της Alfa Romeo δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω την Brera!

To επόμενο θα είναι ή τρίαινα ή άλογο.... ;)

ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΟΝΙΚΑ??? :shock: :shock:

Don Juan
06-10-05, 16:20

http://x1.putfile.com/8/23006160774-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/23006160774.jpg&s=x1)
http://x1.putfile.com/8/21308135241-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/21308135241.jpg&s=x1)
http://x1.putfile.com/8/21308025791-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/21308025791.jpg&s=x1)

NIKOLAOS
06-10-05, 16:33

http://x1.putfile.com/8/23006160774-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/23006160774.jpg&s=x1)
http://x1.putfile.com/8/21308135241-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/21308135241.jpg&s=x1)
http://x1.putfile.com/8/21308025791-thumb.jpg (http://putfile.com/pic.php?pic=8/21308025791.jpg&s=x1)

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ;;;;;;;;;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Don Juan
06-10-05, 16:43
Aπαράδεκτη!

Steven
06-10-05, 16:51
Aπαράδεκτη!

Λογικο αμα εχει δωσει κανεις τοσα λεφτα και σου παρουσιαζουν τετοιο φινιρισμα...

nasos
06-10-05, 17:39
παιδες την κατηγορειτε αδικα.
στη γερμανια σε καποιο περιοδικο στις τελευταιες θεσεις ποιοτητας
κατασκευης
ειναι τα μερτς κ τα σουμπαρου.-

alfista
06-10-05, 20:14

Κι εγώ το ίδιο παρατήρησα στην FL φίλου. Λεπτομέρεια μεν, σημαντική δε και σου σπάει τα νεύρα! :roll:

karaLRS
06-10-05, 21:23
κατασκευης

Βρε Νασο τι να τα κάνεις τα περιοδικα οταν εσυ ο ιδιος εχεις παραδείγματα κακου φινιρίσματος...

nasos
06-10-05, 21:28
κατασκευης

Βρε Νασο τι να τα κάνεις τα περιοδικα οταν εσυ ο ιδιος εχεις παραδείγματα κακου φινιρίσματος...
οχι ρε θοδωρα χαλαρωσε.
εμενα με 28χχλμ κ δεν κανει κλικ.
κ μενω κ σε κολοχωρι που για φτασω εκει απ την πολη
κανω αλλα 36χλμ μαπα δρομο.
σε αντιθεση με το μερτς που ειχα ταξι κ ετριζε απ την αρχη
καθισματα,ταμπλω,πορτες κτλ κτλ κ ειχα δωσει κ 13μισυ μυρια. :D

COPBOY
06-10-05, 21:38
Εχει κανεις παρατηρησει προβλημα στο εσωτερικο του ουρανου του αυτοκινητου του;στην ταπετσαρια εννοω.να βγαζει κατι σαν κολλα.χθες το ειδα.εχω μια 147 σχεδον ενα χρονο. :?: :?:

karaLRS
06-10-05, 21:38
οχι ρε θοδωρα χαλαρωσε.
εμενα με 28χχλμ κ δεν κανει κλικ.
κ μενω κ σε κολοχωρι που για φτασω εκει απ την πολη
κανω αλλα 36χλμ μαπα δρομο.
σε αντιθεση με το μερτς που ειχα ταξι κ ετριζε απ την αρχη
καθισματα,ταμπλω,πορτες κτλ κτλ κ ειχα δωσει κ 13μισυ μυρια. :D

οχι βρε οταν λεω "ΕΣΥ" δεν εννουσα βασικα εσενα...εννουσα τον Sado :D

επειδη τριζει του SADO δεν σημαινει οτι τριζουν ολες οι gt και οπως το οτι τρίζει το μερτς ταξι σου τρίζουν ολα τα μερτς ταξί :D

nasos
06-10-05, 21:43
καλα ασε τον ψηλο.ειναι κλινικη περιπτωση...
κ φερραρικο να χτυπησει κατι θα τον χαλαει παλι...

..οταν διαβαζα τα προμπλεμς του γελουσα παρα πολυ..
το τασακι κ η τριχα στο καντραν ειχε γινει ατακα.... :P :P :P :P :P

dj_petrosX
06-10-05, 22:50
COPBOY αυτο με την κολλα που λες το ειδα και εγω στην δικια μου!!!τι σκατα ειναι :?: :?:

Don Juan
07-10-05, 09:23
καλα ασε τον ψηλο.ειναι κλινικη περιπτωση...
κ φερραρικο να χτυπησει κατι θα τον χαλαει παλι...

..οταν διαβαζα τα προμπλεμς του γελουσα παρα πολυ..
το τασακι κ η τριχα στο καντραν ειχε γινει ατακα.... :P :P :P :P :P

Οταν θα δώσεις και εσύ πάνω απο €37.000 για Alfa Romeo και το φινίρισμα και η ποιότητα των υλικών του είναι χειρότερο και απο LADA να δω αν θα έχεις όρεξη να γελάς.

Εγώ είμαι πελάτης, πληρώνω και έχω απαιτήσεις! Δεν είμαι μαλάκας να με παραμυθιάζουν και να τα χάφτω. Και την Ferrari όταν θα την πάρω με το καλό, εκεί να δεις απαιτήσεις που θα έχω σε θέματα ποιότητας και φινιρισματος!

amelidis
07-10-05, 14:02
Σωστος....

NIKOLAOS
07-10-05, 14:09
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΡΑΡΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΝΕΤΣΑ,Ο ΗΧΟΣ,ΤΟ ΜΟΤΕΡ, ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Η 360 MODENA ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΟΓΙΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙ....

Don Juan
07-10-05, 14:35
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΡΑΡΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΝΕΤΣΑ,Ο ΗΧΟΣ,ΤΟ ΜΟΤΕΡ, ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Η 360 MODENA ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΟΓΙΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙ....Μην ανησυχείς φίλτατε και ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι τι προσφέρει η Ferrari, το έχω νιώσει και έχω πληρώσει πολύ χρήμα γι’ αυτό τον λόγο. ΑΛΛΑ αυτά που προσφέρει τα θέλω να είναι αντάξια των χρημάτων που δίνω.

NIKOLAOS
07-10-05, 14:38
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΡΑΡΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΝΕΤΣΑ,Ο ΗΧΟΣ,ΤΟ ΜΟΤΕΡ, ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. Η 360 MODENA ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΟΓΙΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙ....Μην ανησυχείς φίλτατε και ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι τι προσφέρει η Ferrari, το έχω νιώσει και έχω πληρώσει πολύ χρήμα γι’ αυτό τον λόγο. ΑΛΛΑ αυτά που προσφέρει τα θέλω να είναι αντάξια των χρημάτων που δίνω.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΟ Η ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΦΕΡΡΑΡΙ; ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ;;; ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ "ΓΥΝΑΙΚΑ" ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΣ, ΤΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ... :idea:

alkaios75
07-10-05, 21:18
να κανω μια ερωτηση?...η φερραρι ειναι ευαισθητη σαν την αλφα?η οχι?

poimenas
07-10-05, 21:40

Σαφως, σαφεστερα ποιο ευαισθητη. Εδω ακομα και αυτες που δινουν στους δημοσιογραφους εχουν μικροπαραπτωματακια...

Ευχομαι sado να βρεις τα χρηματα να αγορασεις ferrari και να μας ενημερωνεις αν ολα λειτουργουν απροβληματιστα... :lol:

Τhanos_916
07-10-05, 21:49
υπαρχαν περιπτωσεις οπου εμενε ο λεβιες στο χερι του οδηγου μετα απο μια αλλαγη (στα 200 λεμε τωρα)... το οτι η f40 ειχε ιδιους διακοπτες με το tempra και την 155 δεν ηταν κατι θετικο..
τα πραγματα ειναι καλυτερα τωρα αλλα και να μην ηταν δεν θα αλλαζε κατι.

Don Juan
07-10-05, 21:49

Οσες έχω οδηγήσει εγώ ήταν άψογες.

Don Juan
07-10-05, 21:52
Ευχομαι sado να βρεις τα χρηματα να αγορασεις ferrari και να μας ενημερωνεις αν ολα λειτουργουν απροβληματιστα... :lol:

Σίγουρα θα σας ενημερώσω :D αλλά δεν θα μπορώ να σας πάω βόλτα διότι θα είναι εκτός Ελλάδος.

xristos69
08-10-05, 02:05

Σίγουρα θα σας ενημερώσω :D αλλά δεν θα μπορώ να σας πάω βόλτα διότι θα είναι εκτός Ελλάδος.

Δεν πειράζει.Ερχόμαστε και εξωτερικό..... :twisted:

alkaios75
08-10-05, 02:27
ρε γαμωτο δεν μπορει να πληρωνεις τοσα λεφτα για την φερραρι και να μην ειναι αψογη και απο θεμα αξιοπιστιας(εκτος αν ειναι καποιος καφτης!)

NIKOLAOS
08-10-05, 09:23
ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΖΗΤΑΣ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ Η ΦΕΡΡΑΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΟΛΑ, ΑΠΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΓΙΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ Η ΤΟΓΙΟΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΡΡΑΡΙ..................ΕΛΕΟΣ!!!!

xristos69
08-10-05, 10:59
ΑΠΛΑ Η ΦΕΡΡΑΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΟΛΑ, ΑΠΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΓΙΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ Η ΤΟΓΙΟΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΡΡΑΡΙ..................ΕΛΕΟΣ!!!!

Αν ο κάτοχος μιας φερράρι φερόταν στο αυτοκίνητό του όπως φέρεται ο παππούς στην κορόλα, η φερράρι θα ήταν 3 φορές πιο αξιόπιστη.Αλλά δεν νομίζω οτι και με σκίσιμο δεν είναι!
Τι σχέση μπορεί να έχει σε αυτό το θέμα ενα ρομποτικά φτιαγμένο αυτοκίνητο του σωρού με ένα χειροποίητο υπεραυτοκίνητο?[/b]

NIKOLAOS
08-10-05, 11:05
ΑΠΛΑ Η ΦΕΡΡΑΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΟΛΑ, ΑΠΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΓΙΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ Η ΤΟΓΙΟΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΡΡΑΡΙ..................ΕΛΕΟΣ!!!!

Αν ο κάτοχος μιας φερράρι φερόταν στο αυτοκίνητό του όπως φέρεται ο παππούς στην κορόλα, η φερράρι θα ήταν 3 φορές πιο αξιόπιστη.Αλλά δεν νομίζω οτι και με σκίσιμο δεν είναι!
Τι σχέση μπορεί να έχει σε αυτό το θέμα ενα ρομποτικά φτιαγμένο αυτοκίνητο του σωρού με ένα χειροποίητο υπεραυτοκίνητο?[/b]

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΡΙΣΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΥΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥΣ.
ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΧΑΛΑΝΕ Η' ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ 155.
Η ΦΕΡΡΑΡΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ..........
ΑΛΛΙΩΣ ΑΒΕΝΣΙΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ!

poimenas
09-10-05, 03:09
Επαναφερω το θεμα στις alfa:

Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Σημερα το βραδυ γκρινιαξε η κοπελα μου οτι "την αγχωνει η οδηγηση μου" και οτι "δεν μου αρεσει αυτο το αμαξι, ειναι νευρικο". Αντε εγω μετα να προσπαθω να κρυψω το χαμογελο μου...
[συνηθως οδηγω αρκετα ηρεμα αλλα σημερα μου ελειψε ο ηχος εκει κοντα στις 7,000]

NIKOLAOS
09-10-05, 19:03

Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Σημερα το βραδυ γκρινιαξε η κοπελα μου οτι "την αγχωνει η οδηγηση μου" και οτι "δεν μου αρεσει αυτο το αμαξι, ειναι νευρικο". Αντε εγω μετα να προσπαθω να κρυψω το χαμογελο μου...
[συνηθως οδηγω αρκετα ηρεμα αλλα σημερα μου ελειψε ο ηχος εκει κοντα στις 7,000]

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΛΑ. ΕΜΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΗΝ ΖΗΛΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΛΑΜΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ 156 ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΚΟ..........
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΤΗΧΙΑΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;; :idea:

pedja
09-10-05, 19:50
Το μόνο πράγμα που με χαλάει στην δική μου alfa είναι ότι .........είναι ¨άστρωτη¨ακόμα. Μόνο 750 km έχει διανύσει η μικρή. Είναι ένα πρόβλημα όμως που λύνεται σχετικά εύκολα 8) . Όρεξη να υπάρχει.

xdream
09-10-05, 21:08
Εγω μολις την πηρα πηγα 2 συνεχομενα Σ/Κ Σαλονικα..... !

COPBOY
09-10-05, 22:41
COPBOY αυτο με την κολλα που λες το ειδα και εγω στην δικια μου!!!τι σκατα ειναι :?: :?:
Δεν το γνωριζω απλως οταν μου το ειπαν το διαπιστωσα και στην δικια μου και ρωτησα μηπως ξερει κανενας!!το καλυπτει η εγγυηση εμαθα.

147cuore
09-10-05, 23:00
Το μόνο πράγμα που με χαλάει στην δική μου alfa είναι ότι .........είναι ¨άστρωτη¨ακόμα. Μόνο 750 km έχει διανύσει η μικρή. Είναι ένα πρόβλημα όμως που λύνεται σχετικά εύκολα 8) . Όρεξη να υπάρχει.

Pedja λίγες βολτούλες Θεσσαλονίκη λύνουν το προβλημά 8) 8)
Ίσως και καμία Ιταλία για καφε!

Στην Άλφα 147 μου αρέσουν :
1) Η μάσκα της (FL)
2) Η άνετη θέση οδήγησης
3) Να βλέπω τους φίλους μου να με κατηγορούν που πήρα Ιταλικό και να τρέχουν στα συνεργεια τα Α3 τους :twisted: :twisted:
4) Τη νευρική μηχανη της που ευτυχώς αρέσει στην κοπέλα μου (πάλι καλα...)

Τι δέν μου αρέσει :
1) Όλη η εξάτμιση ... (ας είναι καλά η Novitec!)

alkaios75
10-10-05, 00:49

[συνηθως οδηγω αρκετα ηρεμα αλλα σημερα μου ελειψε ο ηχος εκει κοντα στις 7,000]προσυπογραφω..... :D

pedja
10-10-05, 14:41

Pedja λίγες βολτούλες Θεσσαλονίκη λύνουν τo πρόβλημα
Ε όχι και Θεσσαλονίκη :shock: . Κομματάκι μακρυά για πατρινό. Καμιά Αθήνα όμως σίγουρα. Και μετά Μπράλοοος........ για να μου δείξει η μικρή τι μπορεί να μου προσφέρει :cool2:

poimenas
25-03-06, 05:00
Ξεθαβω το θεμα γιατι εχω αναγκη απο εξομολογηση:

ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ: η χαμηλη ροπη του 1.4TS που με αναγκαζε μερικες φορες στην αναβαση προς χιονοδρομικο Καλαβρυτων ειτε να κατεβαζω σε πρωτη ταχυτητα σε αποτομες στροφες αφου η δευτερα κρεμαγε, ειτε να τις παιρνω με δευτερα με μεσο-υψηλες στροφες και δυσαρεσκεια απο επιβαινοντες λογω θορυβου/πλευρικης επιταχυνσης.

Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Κανοντας την ιδια διαδρομη (χιονοδρομικο Καλαβρυτων - Καλαβρυτα) εντος μικρου διαστηματος με την Αλφα μου (145 1.4, 1999) και με ενα Οπελ (Corsa 1.4, 2005) δεν μπορουσα παρα να μιζεριασω την δευτερη φορα οδηγωντας το Κορσα. Και τις δυο φορες οντας εξουθενωμενος απλα ηθελα να κατεβω ηρεμα και αργα χωρις να ενοχλω τους επιβατες με ανεπιθυμητες πλευρικες μετακινησεις, με αποτελεσμα στην Αλφα να απολαμβανω με αρμονικες κινησεις την διαδοχη στροφων ενω στο Κορσα δεν μπορουσα να αφεθω στην μαγεια της διαδρομης αφου ενιωθα καπετανιος του τιτανικου: 8 περιστροφες του τιμονιου αντιστοιχουσαν σε αλλαγη πορειας κατα 2 μοιρες...

Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Η αναγνωση του δρομου και η πληροφορηση του τιμονιου της Αλφας. Με το Κορσα σε καποια στιγμη το αυτοκινητο γλιστρησε και εγω το καταλαβα απο την αισθηση στο σωμα μου. Το τιμονι? Συνεχιζε αταραχο να με απομονωνει απο τον δρομο!

Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Το σαλονι της 145 (junior) μου στο ταξιδι - απλετος χωρος, ομορφες πινελιες, ενδιαφερουσες φορμες. Στο εμφανως στενοτερο Κορσα (και λογω κατηγοριας βεβαια) απορουσα αν οι σχεδιαστες ειχαν ορεξη ή απλα εφτιαξαν ενα σαλονι τυπου 3Γ απο καποιο βιβλιο σχεδιαστων σουπερμινι αυτοκινητων που να καλυπτει ολες τις κατασκευαστικες νορμες. Μαλλον προτιμω την ομορφια απο την εργονομια...

ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Στην εθνικη οδο στον γυρισμο περνωντας απο τις ιδιες λακουβες (ποσο βλακας ειμαι...) το Κορσα δεν εδειξε να ενοχλει/ενοχλειται...

Kostas_
08-04-06, 18:57
Alfa Romeo 146 1.7 16v

Ti m aresei?
Me mia leksi Boxer

otan to akouo na douleuei ekei kapou stis 3500 kai pano
ti na klasoun kai ta ixosystimata kai ta woofer?
Kai oti exei na dosi se gazi ta dinei ola me tin mia
oute na psaxneis apla gia na fortosi oute katifores (kai tsoulithres :lol: )

Ti de m aresei?
Ama den marese... tha to poulousa.- :x

Jean Baphist
08-04-06, 19:16
δεν μου αρεσει στην 156 :
1)που οταν εχω τον κλιματισμο το αμαξι σερνεται ιδιως στις ανηφορες
2)που σβηνει πολυ συχνα το ενα λαμπακι πορειας λογω κακης επαφης
3) ο ηχος που κανει οταν πεσει σε λακουβα

μου αρεσει:
1) το γρυλλισμα που κανει απο 3000 στροφες και πανω
2) που οταν οι αλλοι πατανε φρενο πριν τη στροφη εγω παταω γκαζι
3) το χειρουργικης ακριβειας τιμονι της
4) που μολις πιστεψω οτι ειναι ζημιαρα αυτοεπιδιορθωνεται απο μονη της και αλλαζω γνωμη
5) που ενω ολοι οι αλλοι εχουν τερμα τη μουσικη, εγω την εχω κλειστη για να ακουω την φωνουλα της
6) και πανω απο ολα που εγω οδηγω μια γυναικα και οχι κατι ουδετερο-αντικειμενο

echelon146
08-04-06, 20:51
εμενα μου αρεσει
που χτες ενω πηγενα στο cinema μου λεει ενας απο τους επιβατες
-Εχεις χωανη?? οχι
-Ε εχεις εξατμηση !!! ΟΧΙ

ελα μαλακα πες τι εχεις βαλει .. τιποτα ο μποξερ ειναι
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ασε ρε
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΕΠΙΒΑΤΗ: οπως λεμε πορσε?? και σουμπαρου λεω εγω
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΑΣΕ ΡΕ

με το που φτανουμε αφου τους ειπα τι ειναι μποξερ το διαπιστωσανε και με τα ματια τους

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σκεψου να βαλεις και εξατμηση και χωανη

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

( μετα ειδαμε το ice age2 Κορυφη ειναι :P)

tasos
20-04-06, 08:38
Α 146 1,7 16ν

+ Ηχος σ ολο το φασμα (α ρε μποξερακι :P ), γενικοτερη αισθηση,τα στραμμενα αυτια κ βλεμματα οταν κινειται, τα παντα εκτος..
- Αισθηση κιβωτιου κ κουμπωμα, ας ηταν κ λιγο ελαφρυτερη :twisted: :twisted:

Κατα τ αλλα οπως λεει κ ο φιλος Κostas_ boxer rulezzzzz :twisted:

ALFA-NIKOS
20-04-06, 10:00
Δεν μου αρεσει:
1) τα τριξιματα απο την κολώνα
2) η καταναλωση
3) το καπακι του προκαταλυτη που ειναι μονιμως ραγισμενο
4) το συνεργειο που πηγαινω
5) το αδυναμο κλιματιστικο
6) που για να ξεθαμπωσουν τα τζαμια πρεπει να ανοιξω το κλιματιστικο

Μου αρεσει:
1) το ηχοσυστημα που εβαλα και δεν ακουγονται τα τριξιματα :D
2) τα κρατηματα (με εργοστασιακες αναρτησεις)
3) το κουμπακι του αντισπιν οταν ειναι αναμενο
4) το κοκκινο που επικρατει στο ταμπλο το βραδυ

geoman
08-05-06, 17:01
Εχω ενα 1600 ΤΣ.
Μ'αρεσει.
οχι μ'αρεσει με τρελενει απο τις 4000 μεχρι 7000 στροφες. :twisted:
Δεν μ'αρεσει.
Λιγο τελικη ακομα :(

Don Angelo
08-05-06, 17:06
μου αρεσει:
1) το γρυλλισμα που κανει απο 3000 στροφες και πανω
2) που οταν οι αλλοι πατανε φρενο πριν τη στροφη εγω παταω γκαζι
3) το χειρουργικης ακριβειας τιμονι της
5) που ενω ολοι οι αλλοι εχουν τερμα τη μουσικη, εγω την εχω κλειστη για να ακουω την φωνουλα της
6) και πανω απο ολα που εγω οδηγω μια γυναικα και οχι κατι ουδετερο-αντικειμενο

:iagree: για 155..τό'χει το σόι μάλλον!

REDMAN
09-05-06, 09:22
ΕΜΕΝΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!!!!

ΑΣΠΙ
28-05-06, 20:27
ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ 33 1,7 ΜΕ ΜΟΝΟ 200.000 ΧΛΜ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ 1)ΟΙ ΤΡΙΓΜΟΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ
2)ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΕΙ
3)ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΑΛΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΟΤΕ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
4)ΟΙ ΣΤΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΕΝΖΙΝΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ
5)ΤΑ ΗΜΙΜΠΑΚΕΤ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΜΟΥ ΚΟΥΡΕΛΙ
6)ΟΙ ΤΑΠΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΩΜΑΤΩΝ
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
1)ΟΤΙ ΠΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
2)ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΤΗΣ
3)ΤΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ
4)Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ

Cloverleaf
28-05-06, 23:43
Στην 145 μου αρέσουν τα πάντα! :love:
Και κυρίως:
-Τιμόνι
-Κρατήματα
-Φρένα
-Σχεδίαση(μέσα-έξω)
-Χώροι
-Αίσθηση
-Κινητήρας
-Κιβώτιο
-Ήχος
-Τετράφυλλα
-Χρώμα
-Διαχρονικότητα
-Προσωπικότητα
-Απουσία ηλεκτρονικών βοηθημάτων
-Ηχοσύστημα
-Και πάρα πολλά άλλα..
Αυτά που δε μου αρέσουν είναι:
-Κατανάλωση και πλευρική στίρηξη καθισμάτων σε σχεδόν αγωνιστικούς ρυθμούς..

BlackEternity
08-06-06, 15:21
ΣΤΗΝ 147 FL ti ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ :shock: ΚΑΙ Η ΠΛΑΦΟΝΙΕΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ. :(

Dikigoros
08-06-06, 16:00
Το οτι ειναι ολο καμώματα...τωρα που να εξηγώ καταλαβαίνουν ολοι οι κατοχοι 33 τι εννοώ..

nikos1969
24-06-06, 21:58
βασικα στην αλφα μου ολα μου αρεσουν αλφα 146 2000
το μονο που με χαλασε ηταν ο μεταβλητοσ
κατα τα αλλα το αυτοκινητο ειναι στημενο επανω στο δρομο και δεν εχει ανακγη απο καμια ειδους ηλεκτρονικη βοηθηση να παρει στροφες
οδηγησα μερσεντες κομπρεσορ και τα ειδα ολα
χαλια και μονο χαλια
δεν την αλλαζω την αλφα μου με τιποτα
και οποιος νομιζει οτι λεω αστεια ας δοκιμασει
εχω ενα αυτοκινητο που τα εχει ολα και ειμαι τρισευτυχισμενος που αξιωθηκα να το παρω
εχει 230000 χιλιομετρα και ειναι αγγελουδι
φυσικα γινεται διαβολος οταν το θελησω χωρις να εχω πειραχει το παραμικρο
στην μηχανη
αστερι ειναι το οχημα

Steven
25-06-06, 01:57
Εχει πανω του ο TS 230,000 χλμ.???
Τελικα αυτο το μοτερ, οσο παει, αποδεικνυεται διαμαντακι...

Timos
25-06-06, 04:40
Mαρέσει γιατί είναι κούκλα, Δεν μαρέσει γιατί δεν είναι V6.

Varypodaros
25-06-06, 20:34
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟ ΤΗΝ GTV V6 TB... :twisted:

Don Juan
25-06-06, 21:16
Είχα γράψει για την Monica ας γράψω και για την Nathalie

Μου αρέσει:
- Τρομερό κράτημα
- Το τιμόνι είναι αντρικό Alfa Romeo
- Future Classic
- Ασύγκριτη ομορφιά
- H Ιεροτελεστία του ανοίγματος και κλεισίματος της κουκούλας.
- Απίστευτος ήχος! Ήχος Veloce!
- H αίσθηση που σου δίνει η κατεβασμένη οροφή. (που είναι ΜΟΝΙΜΩΣ κάτω)
- Είναι διθέσια (Εσύ η γυναίκα σου και κανένας άλλος!)
- Σούνιο... χωρίς κόφτες... με θέα το ηλιοβασίλεμα.
- Ακρόπολη... χαμηλή Τζαζ μουσική, αγκαλιά την γυναίκα σου κοιτάζοντας τον Παρθενώνα με δύο ποτήρια άσπρο κρασί.

Δεν μου αρέσει:
- Που δεν μπορώ να έχω ανοιχτή την οροφή όταν βρέχει.
- Που χρειάζομαι να βάζω πάντα ζελέ στα μαλλιά ειδάλλως θα είμαι σαν τον Jimmy Hendrix!

AlfaFreak
26-06-06, 00:56
Σε 2 Alfa Romeo 146

ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ :
παρα την ηλικια τους (94 & 97) παραμενουν αρκετα πιο ομορφες απο πολλα αλλα συγχρονα κονσερβοκουτια...καλα για τα συνομηλικα τους δεν το συζητω...

που ακομα και με απολυτως τελειωμενα και μαμησιες αναρτησεις οι ατιμες μπαινουν τρενο (αναλογικα παντα με την ρυθμιση που εχουν...)

μαρεσει που η μια ειναι BOXER και η αλλη TwinSpark...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :
που δεν ειναι δικες μου....(πατερας)

ΔΗΜΗΤΡΗΣCOOPER
26-06-06, 04:43
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα
δεν μου αρεσει που την περιμενω απο τις 10 μαρτιου και ακομη να ερθει

ANTHONY
26-06-06, 14:05
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

axizei to kopo file mou pistepse me.
geia sas apo kypro.paidia opws katalavenete eimai neos sto apithano ayto forum.thelw na rwthsw kati gia zantes.
pou apeythynomai? thanx in advance guys.

JohnnyWalker
26-06-06, 14:19
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

geia sas apo kypro.paidia opws katalavenete eimai neos sto apithano ayto forum.thelw na rwthsw kati gia zantes.

Welcome Anthony!!!!

Πέρνα πρώτα από το "Νέα Μέλη" να σε γνωρίσουμε!!

Όσο για τις ζάντες δες εδώ:
http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=976

ANTHONY
26-06-06, 14:55
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

Welcome Anthony!!!!

Πέρνα πρώτα από το "Νέα Μέλη" να σε γνωρίσουμε!!

Όσο για τις ζάντες δες εδώ:
http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=976
Se eyxaristw para poly na sai kala.paw na sas gnwrisw

ΔΗΜΗΤΡΗΣCOOPER
26-06-06, 17:21
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

τελικα πηγα σημερα και μου ειπαν οτι σε μια ευδομαδα το πολυ θα την εχω
τρελενομαιιιιιιιιιιιιιιιιι :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

ΥΓ και αποτην χαρα μου κανονισα και για ζελατινες 3m

tem
29-06-06, 09:24
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

τρελενομαιιιιιιιιιιιιιιιιι :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

με το καλό να την παραλάβεις :D .
Οι ζελατίνες που αναφέρεις τι είναι ?

JohnGT
29-06-06, 09:27
στην 159 2.2
μου αρεσουν τα παντα

με το καλό να την παραλάβεις :D .
Οι ζελατίνες που αναφέρεις τι είναι ?

Ζελατίνες για φιμέ τζάμια 8)

tem
29-06-06, 10:01
σωστά :)

phoenix
06-02-08, 18:16
146 μου αρεσουν
-το σχημα που ειναι σαν βελος
-το μοτερ που αρπαζει γρηγορα
-το στησιμο (φρενα αναρτησεις κτλ κτλ)
-η αγρια μουρη

146 δεν μου αρεσουν
-Δεν εχει σχεδον καθολου χωρους για μικροαντικειμενα στο εσωτερικο
-Μικρο ντουλαπακι
-Αβολο τασακι (για τους καπνιστες μονο)
-Πορτπαγκαζ ψηλο (και δεν μπορεις να φορτωσεις πραγματα με ευκολια)

156 μου αρεσουν
-το σχημα
-η μουρη
-ο κωλος
-οι χωροι στο εσωτερικο
-η ανεση
-το στησιμο (φρενα αναρτησεις κτλ κτλ)

156 δεν μου αρεσουν
-τασακι (ειπαμε μονο για καπνιστες....!!)
-Τεμπελης σε ψηλο σημειο και εμποδιζει με τον λεβιε και το χειροφρενο.
-Εξωτερικοι καθρεπτες.Νομιζεις οτι ειναι πιο μακρια ο αλλος αλλα στην πραγματικοτητα ειναι διπλα σου!

Αυτα...

Brouslee
06-02-08, 18:20
+

-Που μπαίνω μέσα και φτιάχνει η διαθεσή μου.

-Που βλέπω τον κατακόκκινο φωτισμό και ηδονίζομαι.

-Που ακούω τον ήχο της σαν μουσική στα αυτιά μου,έστω και φιμωμένη.

-Που στρίβω εκεί που οι άλλοι φρενάρουν.

-Σε στροφιλικωτό κυνηγητό ο μπροστά με το Γερμανικο χρέπι των 150+ ίππων,με κοιτάζει στον καθρέφτη λες και βλεπει δαιμονισμένο.

-Που με βλέπουν οι παππουδες του καφενειου να περνάω και γυρνάνε το κεφάλι λες και ειδαν διαστημοπλοιο.

-Που σταματάω σε διαδρομές να κάνω τσιγάρο και τη χαζεύω σαν τη γκόμενα των ονείρων μου.

-Που αισθάνομαι σα να οδηγώ το χαλίφη(147) στη θεση του χαλίφη(145)

-

-Δε με αρεσει ο γκρι ουρανος με αποτελεσμα να εχω τριχρωμια μεσα στην καμπινα μαζι με τη διχρωμια ταμπλω δερματος..(Α ρε Ιμολα)

-Οι μικροι χωροι για τους πισω(και τι με νοιαζει γι αυτους:wink:

-Το κιβωτιο το οποιο ηθελε λιγη δουλεια ακομη κατ εμε.

-Και κλασικα,οι φιλοι μου οι τριγμοι..

Κατα τ αλλα καθε μερα ερωτευομαι...:love:

kostasGTA
07-02-08, 02:15
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
- που σε ενα dynoday οι αγγλοι τυποι που ητανε μαζεμενοι και χαζευανε κατι γκολφ vr6 και κατι μπεμβε 6κυλινδρες και κατο φορντ χωρις καν να εχουν γυρισει ουτε να κοιταξουνε το δικο μου μεινανε τελειως μαλακες μολις το ακουσανε να ουρλιαζει και μολις ειδανε τα νουμερα.
- η θεση οδηγησης
- η αξιοπιστια(3 χρονια ο προηγουμενος(τον ξερω) και 1 εγω και δεν εβγαλε το παραμικρο προβλημα)
- Τα φοβερα γκαζια και η κλωτσια που τρως μετα τις 4500στροφες.
- Η καταναλωση σε ταξιδι
- Η εμφανιση
- το εκπληκτικο περιθωριο προσφυσης και τα κρατηματα του
- που αμα θες παει και με το πλαι
- το οτι οταν ανοιγο το καπο καθομαι και χαζευω σαν χαζος τον κινητηρα
- Το οτι μια μερα θα ειναι κλασσικο.
- το οτι οταν παω με 160 οι επιβατες νομιζουν οτι παω με 100 αλλα και αμφιβολια να ειχανε δεν μπορουν να δουν το καντραν.
- Το οτι οσοι εχουν πει κακιες περι αλφα μονο κακια τους εμεινε.
- Η πραγματικα εντυπωσιακη λειτουργεια του κινητηρα χωρις μεταβλητες μαλακιες.
- Το οτι το γκαζι παρολο που ειναι ηλεκτρικο εχει φοβερη αποκριση.
- το ποσο ομαλα μπορεις να οδηγεις μεσα στην πολη.
- Το οτι μετα απο τεστ ντραιβ ενος R32 ενος φιλου και ενος vauxhall vxr8(v8-420 aloga) κανενα τους δεν με εκανε να νοιωσω αυτο που μου δινει η αλφα
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
- Τα απαραδεκτα προβληματα σκουριας που αντιμετωπιζουμε οι περισσοτεροι κατοχοι GTA 4ετιας. βλεπε http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-gta-and-gt/93876-156-gta-rust-epidemic-warning.html
- Το οτι για να βγαλω το φιλτρο λαδιου πρεπει να λουστω στο λαδι.
- Το οτι οτι για να γεμισεις το σαζμαν βαλβολινη θελεις 15 ωρες να παλευεις με την συριγγα.

Babis147
07-02-08, 04:35
Πολύ ωραίο τόπικ...Λοιπόν για την 147

Είμαι ερωτευμενος μαζί της γιατί:
-Μετά απο τόσα χρόνια στην αγορα δεν υπάρχει πιο όμορφο αμάξι στην κατηγορία
-Την έχω 3+ χρόνια και ακόμα παρκάρω και κάθομαι κ τη χαζεύω
-Ψάχνω αφορμή να πάμε βόλτα οι 2μας
-Στο εσωτερικό της νιώθω υπέροχα
-Το τιμόνι της είναι ξυράφι
-Φρενάρει κ στρίβει όποτε κ όπως ζητήσεις
-Χαμηλώνω το ράδιο για να ακούω το γουργουριτό της γύρω στις 4000
-Ευτύχως πρόλαβα στο τσακ πριν το φλ (8/04):P

Δε μου άρεσε που:
-Δεν πήρα τη 2.0 3θ distinctive (ήθελα ετοιμοπαράδοτη)
-Με κοροϊδεύουν που έχει κασσεττόφωνο
-Το καζανάκι ήταν σαν μπανιέρα (αλλά το διόρθωσα)
-Χαμηλά δεν είχε πολλή όρεξη(κ αυτό διορθώθηκε)
-Ηταν λίγο σαν SUV (done)
-Για να κατεβάσεις 4η πρέπει να ξέρεις καλό "σημάδι" και η απουσία 6ης
-Για αναστροφή συμφέρει το χειρόφρενο...
-Είμαι συνέχεια στην πρίζα για τις επόμενες "επενδύσεις"...

Θα την "παντρευόμουν" αν:
------Ήταν 3.2 :love:-------

Trentatre
07-02-08, 11:12
33 -Moυ αρέσει
το απίθανο γουργουρητο του κινητήρα της χαμηλά και το ουρλιαχτό της ψηλά.
η οδηγική της συμπεριφορά.
το κλασσικό και σπορ σουλούπι της

-Δε μου αρέσει
Έλλειψη χωρων για μικροαντικείμενα(τα βάζω στο καθισμα του συνοδηγου..)
Το κατέβασμα από 3η σε 2α γίνεται με 2 προσευχες,3 τάματα και πολύ προσοχή
Οι τριγμοι (που παρεπιπτόντως ευκολα χανονται οταν ο χωρος πλυμηρίσει από το κροτάλισμα του μοτέρ!)

spiderman
07-02-08, 11:41
33
+εχει το θυρεο στη μασκα.
+ειναι "παλια",αλλα οχι παλια.
+εχει απιστευτο ηχο
+ειναι λιτη ,εργατης και προσφερει αναψυχη οδηγικα.
+οι τριγμοι της ειναι η εγγυηση οτι ειναι αλφα.

-δεν ειναι συγχρονη.
-καποιοι συχνα τη λενε σαραβαλο..

spider...δεν βρισκω κατι να μην μου αρεσει..ειναι (και παντα ηταν για μενα) απλα η τελειοτητα σε 4ροδες στυλιστικα,οδηγικα,αισθητικα..για μενα...

geo24
07-02-08, 12:06
+ Ο ήχος τους (ειδικά με τους boxer και τους 3,2 των GTA)
+ η εμφάνισή τους
+το στήσιμο και τα φρένα τους

- που δεν έχω ακόμη μία (στα σκαριά είμαι όμως. Καλομελέτα...)

156 Competizione
07-02-08, 14:24
Στη δική μου 33:

+

Κυνηγιέται αλύπητα με κάθε είδους γρήγορα, μικρά ή μεγάλα, τουρμπάτα ή ατμοσφαιρικά ή v-tec, μέχρι 200ps.
Στρίβει (αν κάποιος μπορεί βέβαια να τη στρίψει- εγώ προς το παρόν παλεύω) καλύτερα από τα περισσότερα αυτοκίνητα παραγωγής, ανεξαρτήτως κατηγορίας.
Ταξιδεύεις πανεύκολα, αν δε σε πειράζει ο θόρυβος(δε με πειράζει), λόγω δύναμης μοτερ, δύναμης φρένων και καλής ανάρτησης.
Δε σπάει, δε χαλάει (15.000χλμ με μια καμμένη λάμπα στην πίσω πινακίδα σαν μοναδική βλάβη).
Τραβάει βλέμματα όσων τουλάχιστον ξέρουν, και...αυτιά (δε θα ξεχάσω έναν 50άρη που είχε 360 modena, όταν συναντηθήκαμε σε βενζινάδικο, βάζει μπροστά, μετά βάζω κι εγώ, κι εκείνος ξαφνιασμένος γύρισε να δει τί ακουγόταν έτσι-ήταν η 33...)
-

Κάποιες φορές που δεν έχεις όρεξη να "μπεις στην πρίζα", μπορεί να σου τη σπάσει(λόγω θορύβου-ανάρτησης κλπ).
Λείπουν οι θήκες (δικό μου "σφάλμα", αφού η θήκη της κεντρικής κονσόλας καταργήθηκε για να μπουν 3 όργανα ελέγχου)
Τραγική ορατότητα πλάγια και πίσω...155 μου:

Στα θετικά η απίστευτη αξιοπιστία της, οι χώροι, η άνεση, το αρκετά καλό σε ανοιχτό δρόμο μοτερ, και το ότι ξεχωρίζει από τις άλλες 155 λόγω της "περιορισμένης" παραγωγής της 155 silverstone που έχουμε με τον πατέρα μου.

Στα αρνητικά οι κλίσεις στις στροφές, η σπογγώδης αίσθηση των φρένων(τελικά φρενάρει πάντως).

Giannis 147
07-02-08, 14:55
Στην 147 δεν μου αρεσει:

-Οι ντιζες ταχυτητων που κανουν "κλακ-κλακ" παρολο που τις αλλαξα εντος εγγυησης
-Οι κλισεις στις στροφες, το βυθισμα στο φρεναρισμα και η "σουζα" στο γκαζωμα ελεω comfort αναρτησης.
-Το καζανακι που χαλαει την εμφανιση πισω.
-Τα 3 χρονια εγγυησης. (τα Fiat εχουν 5)
-Κοφτης στις 7.000 (ηθελα 7.500)
-Το βαμμενο ασημι πλαστικο στο ταμπλω( ηθελα real αλουμινιο)
-Δεν κλειδωνει η ταπα βενζινης και οταν βαζω βενζινη βγαζω και δινω το κλειδι.

Στην 147 μου μ'αρεσει:
-Η επιθετικοτητα της μουρης(την εχω δει απο καθρεπτη και οταν ερχεται με χιλιομετρα φοβιζει)
-Το προφιλ που εχει τελεια αναλογια
-Ο φουσκωμενος "ποπος"
-Το οτι με ενα ζευγαρι χερια κλεινεις σπιτια
-Το τιμονι που απλα τοποθετεις τα χερια στο (9:15) και στις στροφες απλα μενουν εκει χωρις παλη
-Η αισθηση των φρενων και η αποδοση τους
-Το μοτερ αυτο νιωθω οτι φτιαχτηκε για μενα (δουλευει υπερωριες 5000 με 7000σαλ και θελει κι αλλο. μαζωχα ο TS)
-Yπερστρεφει οτι ωρα θες
-ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΩΝ ΒΙΣΚΟΝΤΙ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
-ΟΤΙ Ο ΕΝΖΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑLFA ROMEO

Αυτα.... :love:

antoineBiscione
07-02-08, 15:29
Αρκετά είναι αυτά που δεν μου αρέσουν στην Alfa μου, περισσότερο από άποψης εργονομίας αλλά το συναίσθημα και η καρδιά χτυπά ιταλικά κι αυτό έχει σημασία:love:

ΓΙΑ2ΝΗΣGTA
07-02-08, 16:59
ar 155 2.0 ts

*I LIKE-ολα!!!!τα παντα!!!!!και το παραμικρο!!!!!!ακομα και η θεση των αλαρμ!!!!!!ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
*i do NOT like-το ντουλαπακι που εσπασαν τα δοντακια και δεν λεινει με αποτελεσμα να το σφηνωνω!!!!(ακομα και η αλλη που εχω για ανταλακτικα το ιδιο) αλλα ειναι αλφα και χωρις καπριτσια ποια η χαρα???????:confused::confused::confused::confused ::confused:

ar 146 1.6 ts

*i like -ολα τα παντα κτλ κτλ!!!!

*i do NOT like -η τρομπα βενζινης που δε βρηκα ανταλακτικο σε ολη τη θεσσαλια και επαιξα πατεντα!!!!!!!!!!!

ar 147 1.6 mk1 δεν εχω γνωμη ακομα(σε κανα μηνα περοπου)

alfisti88
07-02-08, 17:30
Εγω δεν μπορω να πω κατι κακο για το δικο μου. Με καλυπτει απολυτα. Οσο για το στυλιστικο μερος της υποθεσης, ειναι απο τα πιο ομορφα αυτοκινητα. Με χαλαει μονο που υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν τι μοντελο ειναι...

STELIOS V6
07-02-08, 17:42
ΜΑΡΕΣΟΥ ΣΤΗΝ GTV MOY

α) ειναι διαχρονικη
β) ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη της αλλα και απο την εποχη που διαν/με
γ)ευτυχος δεν μοιαζει με κανενα αλλο "αμαξι"
δ) την εχουν πολυ λιγοτεροι απο τι μια/ενα (βοχτερ-ττ-σ2000-ζ4-σλκ)κτλ
ε) εχει 6 κυλινδρουσ μαζι με τουρβο
ζ) τα αλλογα της στα cc της τωρα τα αποκτουν οι αλλοι ..
η) υποδειγμα οδηγηκοτητας αμεσοτητας
θ) δεν εχει vdc-esp-abd και οποια αλλη μαλακια εχουν τα σημερινα παλτα ..
ι) ειναι ιταλιδα κ καπριτσοζα γυναικα
κ) ικανή να σε κρατηεσει μαζι της για παντα

ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ..

δεν βρισκω κατι που να με χαλαει τοσο ωστε να πω κατι ..

kimon
07-02-08, 20:08
147 1.6 Exclusive 5θ:

+ η πανέμορφη,διαχρονική σχεδίασή της
+ που και η 5θ μοιάζει με σπορτίφ τρίθυρο με τις κρυφές χειρολαβές (πολλοί ψάχνουν «απεγνωσμένα» για τα χερούλια στις πίσω πόρτες :lol: )
+ η διχρωμία στο εσωτερικό της (μαύρο/μπεζ)
+ τα λευκά όργανα με τις ενδείξεις γραμμένες στα ιταλικά (giri/min.,acqua,benzina)
+ το ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ σε αίσθηση (και σχεδιασμό) τιμόνι της
+ ο ήχος του κινητήρα μετά τις 4000 σ.α.λ.
+ η οδική συμπεριφορά και τα πολύ καλά φρένα
+ η οθόνη πλοήγησης όταν ανάβει με το σήμα της Alfa :redface:
+ η αεροτομή GTA που έβαλα εκ των υστέρων (thanks Γιάννη147!)

- ο τρόπος ξεκλειδώματος της τάπας βενζίνης
- η αίσθηση του μοχλού ταχυτήτων
- οι ελάχιστες θέσεις αποθήκευσης για διάφορα αντικείμενα (κλειδιά,κινητά,χάρτες,CD κ.τ.λ.)
- ο θόρυβος κύλισης (μάλλον λόγω των ελαστικών 215/45) μετά τα 130-140 km/h

+/- οι αναρτήσεις comfort για τους εξής λόγους: α) + για τους ελληνικούς (ιδίως στις πόλεις) δρόμους β) – για τις (έστω και μικρές) κλίσεις σε στροφές

Εν κατακλείδι, απλά Μ' ΑΡΕΣΕΙ που είναι Alfa Romeo.

nikermalfi
07-02-08, 23:21
159 2.2
Μου αρεσει το απιστευτο κρατημα της ειδικα σε ταχυτητες μεγαλυτερες απο 100χλμ/ωρα,τα κορυφαια φρενα,η ροπη του κινητηρα χαμηλα και η ευστροφια του μετα τις 4000σαλ,η στιβαρη της αισθηση,η ποιοτητα των υλικων στην καμπινα των επιβατων,η μεχρι τωρα αξιοπιστια της(δεν ακουγεται ο παραμικρος τριγμος,δεν εχει χαλασει απολυτως τιποτε),η χαμηλη της καταναλωση με 100αρα βενζινη.
Αυτα που δεν μου αρεσουν ειναι ελαχιστα και επουσιωδη οπως ο τροπος λειτουργιας των αυτοματων υαλοκαθαριστηρων,οι λασπωτηρες στους προσθιους τροχους που βρισκουν κατω με το παραμικρο κανοντας θορυβο σαν να ξηλωθηκε ολοκληρο το αυτοκινητο.

soupman
08-02-08, 11:59
Στην 147(f/l) μου
Μου αρέσει:

Η ομορφιά της και τo design της. Έχει περάσει ήδη σχεδόν μια δεκαετία από τότε που πρωτοεμφανίστηκε και παραμένει σύχρονη και μοντέρνα, αποτέλεσμα απλής έμπνευσης και γνήσιας αίσθησης περί καλαίσθητου χωρίς εντυπωσιασμούς και εξεζητημένες λύσεις. Πανέμορφο, συμπαγές και καλοζυγισμένο σχήμα με όμορφες αναλογίες. Μάλιστα δεν χρειάζεται καμία απολύτως αισθητική παρέμβαση!

Το τιμόνι της. Νοιώθω ότι απλά και να το κοιτάω αυτό θα στρίψει όπως θέλω εγώ.

Το απίστευτα όμορφο και υποβλητικό περιβάλλον που δημιουργεί ο πανέμορφος κόκκινος φωτισμός του πίνακα οργάνων και των παρελκομένων.

Η μούρη της με τον θυρεό να δεσπόζει.

Ο ....πωπός της. Έτσι απλά.

Το μυώδες σώμα της! Ειδικά για ένα λόγο που δεν κατανοώ τρελλαίνομαι για την πανέμορφη καμπύλη που δημιουργείται στο πίσω και κάτω μέρος της λίγο πριν τον θόλο του τροχού και στις δύο πλευρές. Είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν θέλω να βάλω πλαινό σπόιλερ γιατί αυτή θα χαθεί.....

Το αλουμινένιο στεφάνι γύρω από τα "ρολόγια" του πίνακα οργάνων.

Δεν μου αρέσει:

Η τάπα της βενζίνης! Ακόμα δεν νοιώθω σίγουρος πως θα καταφέρω να την κλείσω και αφήνω τον βενζινά να το κάνει!:redface:

Το ότι τα "ρολόγια" στον πίνακα οργάνων δεν είναι χωνευτά όπως στην προ f/l.

Το ότι αν και Dinstictive δεν είχε απόληξη στην εξάτμιση. Αλλά θα πάω να πάρω μια ορίτζιναλ και μετά θα .... μου αρέσει!

Τα προσκέφαλα των μπροστινών καθισμάτων τα οποία ακόμα (μετά από ένα χρόνο) δεν έχω καταλάβει πως βγαίνουν!!!!

Το ότι στο πορτ μπαγκάζ δεν έχει ένα μέρος ώστε να μπορώ να τοποθετήσω σταθερό ένα μπουκαλάκι νερού ή AZAX για ώρα ανάγκης (βλέπε κουτσουλιές ή πιτσιλιές στα τζάμια)!
:lol::lol::lol:

Το ότι όταν την πλένω αφενός όποιος περνάει την χαζεύει ( και μπορεί να μου την ματιάσει :lol:) και αφετέρου μετά από μια μέρα βρέχει!!!!:cool:

d.k.156
08-02-08, 15:21
156 1.8 (2003 spor packet)

-Μ'αρεσει,οχι λατρευω, το τιμονι της που μου θυμιζει μοιρορογνωμονιο οποτε στριβω γρηγορα....
-Μ'αρεσει ο τροπος που στριβει νομιζοντας οτι ξεγελας τους νομους της φυσικης
-Μ'αρεσει το ολο καλο γουστο εσωτερικο της και οι αυστηρες γραμμες που διατηρει στο εξωτερικο της
-Μ'αρεσει που εβγαζε τα περισσοτερα αλογα απο ολα τα ατμοσφαιρικα 1.8 της κατηγοριας του και κοιταγε στα ισα τα 2.0 και τα 1.8Τ
-Μ'αρεσει ο ηχος της
-Μ'αρεσει που ειναι alfa romeo και που χαιρετιεμαι με αλλους αλφαρομεακιδες στο δρομο χωρις να τους ξερω

-Μισω το ηλεκτρονικο γκαζι της.....
-Δεν μ'αρεσει που το ESR ειναι μονιμο αν και πολυ διακριτικο και ξερει ποτε να επεμβει
-Δεν με ικανοποιουν τα φρενα της
-Δεν μ'αρεσει που επρεπε να βαλω 4η για να περασω ενα TSI οριακα

Hellenicsun
08-03-08, 14:13
Οδηγώ την 156, μοντέλο του 2000, στα 1.600 κυβικά.

Μου αρέσει ο σχεδιασμός της συνολικά, εξωτερικά και εσωτερικά.
Μου αρέσει που όταν στις στροφές οι άλλοι οδηγοί πατούν φρένο, εγώ στη χειρότερη αφήνω απαλά το γκάζι.
Μου αρέσει διότι είναι 1.600 κυβικά και παράγει 120 άλογα σε υψηλές στροφές.
Μου αρέσει ο ήχος που παράγει.
Μου αρέσει που σε ένα μποτιλιάρισμα, δίπλα δίπλα με μια παλαιά Alfa Romeo, υπήρξε αμοιβαίος θαυμασμός και φιλοφρονήσεις.

Δεν μου αρέσει η αρκετά χαμηλωμένη μούρη (αν και ήδη το έχω συνηθίσει).

Αυτά:)

Yiannisgtv3200
08-03-08, 21:41
GTV 3.2
+ διαχρονικοτητα
+κρατηματα
+ηχος
+δυναμη
+δεν κυλοφορουν αρκετες ωστε να γινει σουπα
+την θεωρω πανεμορφη
+δεν την ξεχωριζουν απο τις μικροτερες εκδοσεις κ με περνανε για 1.8:twisted:
-καταναλωση[ρουφαει το ρημαδι αλλα χαλαλι]

dimitris147
08-03-08, 21:51
ειχα γραψει για την 145 που ειχα.ας γραψω και για την 147 που πηρα:

+ειναι πανεμορφη
+ειναι κοκκινη και την κοιταν τα κοριτσακια σαν τρελλα:love:
+κρατημα
+τιμονι
+πανεμορφο ταμπλο
+καμια σχεση σε οτιδηποτε με την 145.
+φρενα
+κλιματισμος που πλεον οταν τον βαζω ειναι σαν να μην τον εχω.στην 145 κουραζοσουν να οδηγας με κλιματισμο απο τα "σκορτσαρισματα"
+ειναι ηδη 8 χρονια στην αγορα και δεν τις φαινεται καθολου

-καταναλωση
-κοστος συντηρησης(συγκριτικα με 145)
-μικροτερο πορτμπαγκαζ(συγκριτικα με 145)

stallion3.2
08-03-08, 21:53
GT 3.2

-Μ'αρέσει που ο μπερτονε είχε έμπνευση όταν τη σχεδίασε
-Μ'αρέσει που χωράνε 4 άτομα με τις αποσκευές τους σαν να είναι σε 156
-Τρελλένομαι για τον ήχο του V6
-Μ'αρέσουν οι ζάντες που της έβαλα (ναι ρε είμαι κάγκουρας)
-Μ'αρέσει το κράτημα της
-Μ'αρέσει το feedback του τιμονιού
-Μ'αρέσει που ενώ πρέπει να είναι αργότερη απο GTA αυτή δεν με περνάει με καμμία δύναμη
-Μ'αρέσει που δεν ξέρουν απο τι τους ήρθε το τσαγάκι

-Δεν μ'αρέσει που την περνάνε όλοι για δίλιτρη η ακόμα χειρότερα για 1.8
-Δεν μ'αρέσει που κοπανάει η μπροστινή ανάρτηση
-Δεν μ'αρέσει που το τιμόνι δεν κόβει καθόλου και νομίζω πως αν μπεί στο νέο γκαράζ δεν θα ξαναβγεί ποτέ
-Δεν μ'αρέσει που λίγοι καταλαβαίνουν την αξία της
-Δεν μ'αρέσει που τα προσκέφαλα δεν γέρνουν προς τα εμπρός όπως στην 156 ΤΙ που είχα
-Δεν μ'αρέσει που βγάζει μόνο 240 άλογα αφού τρώγομαι για παραπάνω

nick76
08-03-08, 21:55
το καλυτερο απο ολα δεν εχει σχεση με τα μωρα μας αλλα με μας . Το γεγονος οτι χαιρετιομαστε στους δρομους και τα φαναρια χωρις να γνωριζομαστε , κατι σαν τους ναυτικους στη θαλασσα , και χωρις ζηλια για τη BRERA του διπλανου αλλα με καμαρι σα να ειναι δικια μας ειναι κατι το απιστευτο :claps::claps:

Νίκος Λιούφης
08-03-08, 22:14
ALFA 156 1.6 Twin Spark, μοντέλο τέλος του 99/αρχές 2000 με 202.000 χλμ.

Μου αρέσει:

- Η σχεδίασή της ακόμη και σήμερα. Το μοναδικό ενδεχομένως σχεδιαστικά αυτοκίνητο που την υπερσκελίζει, και αυτό υπό προϋποθέσεις οπτικής γωνίας, είναι η 159.

- Ο ήχος, της στην Pratola Sera κατασκευασμένης σειράς κινητήρων modular της FIAT, έστω και με τους διπλούς σπινθηρηστές στο καπάκι, που, χωρίς ηλεκτρόγκαζα, προκαταλύτες και παπαριές εν γένει των μεταγενέστερων ίδιων κινητηρίων μονάδων, μέχρι κάποιες στροφές, είναι μοναδικός και απλά, δεν συγκρίνεται με τους μεταγενέστερους (μου θυμίζει αυτόν της 916 2λιτρης GTV που είχα πριν 13 χρόνια, αυτήν με το μεταλλικό καπάκι).

- Το οτι έχω διανύσει πάνω από 200.000 χλμ. χωρίς κάποια ιδιαίτερα σημαντική ζημιά υπό την έννοια του κόστους, πέραν αυτής της αυξημένης κατανάλωσης των λαδιών, φαινόμενο που παρουσιάστηκε τα τελευταία τρία χρόνια και ω του θαύματος, φαίνεται να περιορίστηκε αρκετά μετά τις Σέρρες (...μάλλον χάλασε...:D).

- Το κράτημά της. Με ελαφρώς "αρπαγμένα" ελαστικά, σε ορισμένες στροφές, γίνεται "της τρελής" (Ο spiderman ξέρει). Διαφορετικά, το αίσθημα εμπιστοσύνης που σου παρέχει, σου δημιουργεί την εντύπωση, πραγματικά του απόλυτου ελέγχου και δεν υποκαθίσταται με τίποτα.

- Το γέλιο που ρίχνω, με σαφώς πιο δυνατές γερμανοειδείς, ή γερμανικές μπύρες και λουκάνικα, καθώς και γαλλικά κρασιά, τα οποία αφού με περάσουν και πλησιάσουμε σε στροφές, παρουσιάζουν εικόνα "του κίτσου η μάνα κάθονταν" και "τα ζώα μου αργά".

- Η αμεσότητα ως ανταπόκριση στις εντολές του οδηγού της. Απλά, δεν παίζεται.

- Ο σχεδιασμός του ταμπλώ της, με σαφείς προοπτικές οδηγοκεντρικού χαρακτήρα. Περνώντας βέβαια και εντός πλαισίου διαφόρων σχετιζομένων ανθρώπων, γιατί, έτσι όπως είναι διαμορφωμένο, είναι οτι πρέπει για: μάνα, γυναίκα, γκόμενα, πεθερά, αφού μέχρι την ένδειξη 120 φαίνεται από τη θέση του συνοδηγού. Από εκεί και πέρα, το χάος..

- Επίσης, το ταμπλώ της, με αρκετή δόση φαντασίας, θυμίζει γυναικείο στήθος...:D

- Τα πίσω χερούλια στις πόρτες. Εκτός από αντικείμενο αντιγραφής από πολλές άλλες εταιρίες, ακόμη και σήμερα, οχτώ χρόνια μετά, μπερδεύουν κόσμο.

- Το γεγονός, πως όσο θα είμαστε εν ζωή, θα είμαστε Αλφίστες.

Δεν μου αρέσει:

- Ο συνήθης ύποπτος. Λέγε με μεταβλητό χρονισμό. Οι Ιταλοί τον αποκαλούν variatore di fase. Εγώ θα τον έλεγα variatore di AFASIA.

- Που στα 202.000 χλμ. έχω αλλάξει τρείς από αυτούς.

- Που έδειξε οτι είχε αποκτήσει κακές συνήθειες. Έπινε και κάπνιζε. Λάδια εννοείται.

- Που δεν είναι δυνατόν, 2 μηνών αυτοκίνητο να χρειάζεται αντικατάσταση συγχρονιζέ, κουβαρίστρας κλπ. στη 2α του.

- Το σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα αυξημένο κόστος συντήρησης.

Κατά τα λοιπά, είναι προδιαγεγραμμένο, πως και να την πουλήσω, πάλι Άλφα θα πάρω. Όχι όμως τώρα και όχι από την υπάρχουσα γκάμα. Με καινούρια μοτόρια και πιθανώς καινούρια μοντέλα, τότε ναί, με τα δέκα χέρια.

thodpaz
09-03-08, 13:47
Αlfa Romeo GT 1.8 distictive μοντελο 2006

Δεν μαρεσει:

1. το οτι καθε μοντελο εχει πολλες διαφορες απο αλλες GT π.χ στο μοντελο 2005 ανεβενουν τα παραθυρα απο το κλειδι ενω εμενα μονο κατεβενουν και οτι το ASR σε εμενα το εχει μπροστα απο το χειριστιριο των φωτων ενω στις αλλες διπλα απο το λεβγιε των ταχυτητων

2. το κλασσικο σαζμαν των Alfa Romeo

3. και επισης οτι μπορουσε να ειχε μια 6η ακομα για λιγοτερη καταναλωση στα ταξιδια

4. τα τριξιματακια της (που εχω πλεον συνηθισει)

Μ'αρεσει:

1. Η θεση του οδηγου

2. Οι ανετοι χωροι που διαθετει

3. ολος ο σχεδιασμος της και τα οπισθια τις (χοντρη)

4. αν και 1.8 παει παρα πολυ καλα σε αντιθεση με αλλα που στα 1.8 σερνονται

5. τα κρατιματα της (αν και μαμα...στην πιστα με εβγαλε ασπροπροσωπο)

6. Ο θυραιος της

7. το σημα στο τιμονι που οποτε το κοιταω τρελλενομαι

8. Γενικα μου αρεσει οπως ειναι...και να την δωσω παλι αλφα θα παρω και επισης συμφωνω με τον Νικο οτι οσο ειμαστε εν ζωη θα ειμαστε Αλφιστες...

9. Που καθε βραδυ που την αφηνω στο Parking της κλεινω το ματι και σιγουρα το ιδιο κανει και αυτη...

:cool:

Trabaman
09-03-08, 15:46
Alfa Romeo 147 Ti 1.6lt 120hp μοντελο 2006

Μου αρεσει:
Η αγριεμενη φατσα της που οσο και να την κοιταω δεν την χορταινω.:ilove:
Η απιστευτη ανεση που νιωθεις στα bucket καθισματα (Ti). Πραγματικη αγκαλια!
Που οταν την εχω καθαρη και γυαλισμενη την ξαναερωτευομαι απο την αρχη.
Που πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να την χαζευω απο το μπαλκονι και ακομη να μην μπορω να πιστεψω οτι μου ανηκει.
Που καθε φορα που ανοιγω το γκαζι λιγο παραπανω (με ολα μαμα) γυρνανε κεφαλια να δουν τι περναει. Σαν τα μοντελα ενα πραγμα βρε παιδι μου...
Η ποιοτητα των υλικων της που ειναι ταξης ανωτερα ακομη και απο την BMW 316i του πατερα μου (θυμα της γερμανικης "και καλα" αξιοπιστιας :slap:).
Που πολλοι καγκουρες με τουρμπατα τουτου του group VAG ψαρωνουν και ενω αυτοι αρχιζουν και πλακωνονται στα "γκαζια' στην ευθεια εκπλησσονται οταν με βλεπουν πισω τους στην δευτερη στροφη :D.
Η ηλιοροφη της. Αλλη φαση. Ενα τεντωμα του χεριου και πιανεις τα αστρα!
Οταν σκοτεινιαζει ο φωτισμος του ταμπλω σου ξυπνα μεσα σου τον εραστη;).
Που κανει καθε μου ταξιδι πραγματικη απολαυση. Ψαχω συνεχεια αφορμες για να την οδηγω.
Που ποτε (δοξα το θεο και παντα μεσα στα ορια της λογικης) δεν μου εχει αρνηθει στροφη.
Που ολοι, μα ολοι, με ρωτανε "πως παει η alfa, πρεπει να ειναι χλιδα". Την απαντηση που παιρνουν μπορειτε να την φανταστειτε...
Τελος, που νιωθω οτι τα χερια μου δεν ειναι επανω στο τιμονι της αλλα στους καταπληκτικους 17ρηδες μπροστινους τροχους της.Δεν μου αρεσει:

Που πινει. Αλλα της το συγχωρω οταν ξαναμπαινω μεσα μετα απο ανεφοδιασμο :D
Που μεχρι να ζεσταθουν τα μαμα F1 γλυστραααωωω.
Που καθε φορα που την αναβω στηνω αυτι στην μηχανη. Βλεπε μεταβλητος κλπ. Περι ψειρισματος ο λογος. Ειμαι ψειρας τι να κανουμε.
Που μου εχει σπασει τα νευρα θορυβος που προερχεται απο το πισω μερος της και ακομη δεν εχω βρει λυση.
Που μερικες φορες το κιβωτιο ταχυτητων το παιζει σκληρο...αλλα με λιγο χαιδεμα μπαινει...και αμα μπει...:metalo::twisted:
Που ολοι γλυφουν την κλασσικη καραμελα "μα καλα alfa πηγες και πηρες? Ζημιαρικα ρε αδερφε...". Αχ πως κρατιεμαι!!!
Το τεραστιο πισω καζανακι. Βεβαια το εβαψα μαυρο και δενει λιγο καλυτερα με την μαυρη καλλονη.
Που μερικες φορες ακουω πειρακια αλλα ευτυχως συμβαινει στις χαμηλες στροφες.
Οι μοκετες στους πισω θολους που μονον δεμενες δεν θα ελεγα πως ειναι.
Που λερωνεται ευκολα. Βλεπε μαυρο χρωμα. Μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος ομως?
Που μου την γρατζουνανε σε ανυποπτο χρονο και δεν τους εχω μπροστα μου να τους περασω κολαρο οτι βρω :mad: :xΑχ alfitsa μου εχεις παρει τα μυαλα!

Yiannisgtv3200
09-03-08, 18:24
ALFA 156 1.6 Twin Spark, μοντέλο τέλος του 99/αρχές 2000 με 202.000 χλμ..
:omg:αυτο πως το καταφερες;πρωτοχρονια just βγηκε η άδεια;

NiVo
10-03-08, 08:03
Καλά δεν χρειάζεται να γίνεις επιστήμονας για να το καταλάβεις.
Προφανές είναι...εννοεί ημερομηνία παραγωγής τέλος 1999, ημερομηνία (άδειας) πρώτης κυκλοφορίας αρχές 2000.

Dimid
10-03-08, 08:30
Μ'αρέσει που αν και τα χέρια δεν ήταν όπως κάποτε, όταν την οδηγώ η καρδιά γυρίζει πίσω 15 με 20 χρόνια....με κάνει να νιώθω και πάλι 20αρης.
Και βέβαια το ότι τα ειρωνικά χαμόγελα από κάτι νεο-πλουτο-πατρικο-σιτιζόμενους νέους με 320 Ci,MB Kom,κλπ κόβονται απότομα όταν τους περνάω ΠΑΝΩ στην στροφή της Αττικής Οδού με 180+.
Και είναι μόνο μια απλη 146 1,6 TS.

klain28
30-04-08, 19:56
mou aresei giati einai genos thilikou tin exo gkomena kai to periergo einai oti eno einai i deuteri ginaika mou aresei kai sti dikia mou.

exete dei gkomenes pou den kostizoun(katanalosi)

Toulaxiston auti de gkriniazei alla kai otan mougkrizei to kanei me toso oraio tropo!!!

antoineBiscione
30-04-08, 20:32
Αγάπη είναι να αγαπάς αυτό που έχεις με ότι ψεγάδια έχει.... Αυτή είναι η Alfa... Ένας αξεπέραστος έρωτας:love:

kimon
30-04-08, 20:46
Αγάπη είναι να αγαπάς αυτό που έχεις με ότι ψεγάδια έχει.... Αυτή είναι η Alfa... Ένας αξεπέραστος έρωτας:love:

+1

stratous156
30-04-08, 21:13
+10000 σωστος ο αντωνης!!!!!

asterixx
30-04-08, 21:22

ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

Don Juan
01-05-08, 13:50
Να πω και εγώ λίγα πράγματα για την Nasse Nøff. :) 159 1.8

Μου αρέσει..
...απίστευτα το σχέδιο της, είναι 100 χρόνια μπροστά. Είναι το κάτι άλλο. Για το εσωτερικό δεν θα πω τίποτα γιατί δεν βρίσκω λέξεις να πω.
...οτι ευτυχώς ο 1.8 δεν είναι τάφος (ελέω φορολογίας καυσαερίων στην Νορβηγία αν έπαιρνα μεγαλύτερο μοτέρ θα έπρεπε να πληρώσω τα άντερα μου...)
...που τις στροφές στην Νορβηγία τις παίρνει με +20χλμ απο το audi A6 3.0 TDI του πατέρα της Ann Cathrine.
...που σταματάνε και την χαζεύουν όλοι οι Νορβηγοί περισσότερο απο κάθε άλλο αμάξι ή supercar μιας και είμαι ο μοναδικός που έχει Alfa Romeo
...H χαμηλή κατανάλωση, το Πάσχα πήγα στην Αρχαία Ολυμπία φορτωμένος μέχρι επάνω με 4 άτομα επάνω και ΜΟ έγραψε 7.6!! Πήγα και ήρθα με λιγότερο απο ένα ντεπόζιτο. ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν δουλεύει με αέρα σκέτο. lol
...οδική συμπεριφορά που είναι πολύ μπροστά σε σχέση με οποιονδήποτε άλλον ανταγωνιστή της.
...Φανταστικό τιμόνι, πολύ μπροστά σε όλα (αίσθηση, βάρος, πληροφορία) απο την GT που είχα αλλά ένα κλικ πίσω σε σχέση με την Spider.
...η ποιότητα κατασκευής / φινίρισμα δεν έχει καμία σχέση με Αλφα Ρομέο, ούτε το παραμικρό ψεγάδι και μπροστά απο όλους τους ανταγωνιστές της.
...επιτέλους Αλφα Ρομεο με ένα κιβώτιο που σε "φτιάχνει" όταν κάνεις γρήγορες αλλαγές χωρίς να σκέφτεσαι "τι έβαλα τώρα;" ... "μπήκε;"
...εσωτερικούς χώρους, κάθομαι εγώ στην θέση του οδηγού και πίσω μου κάθεται άνετα άτομο 1,75μ
...που δουλεύουν όλα τα ηλεκτρονικά της σωστά! lol Τίποτα το ελαττωματικό, αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, ηλεκτρικά παράθυρα (μου είχε σπάσει τα νεύρα το κλασικό reset που ηθελε η GT) αυτόματα φώτα κτλ όλα άψογα...
...η άνεση στον δρομο.
...οταν βάζω τον αέρα να ρίχνει στο παμπρίζ κάνει σαν αεριωθούμενο!!!
...που η Έφη Θώδη έχει mercedes και οχι Αλφα Ρομεο.

δεν μου αρέσει...
...που δεν ακούγεται το μοτέρ και δεν ξέρω τι να κάνω για να ακούγεται... (μη μου πείτε να αλλάξω εξάτμιση, αυξάνονται τα καυσαέρια)
...καλύτερο ρεπρίζ θα ήθελα
...που η φορολογία στην Νορβηγία δεν μου "επιτρέπει" να το έπαιρνα με τον 3.2 επάνω.
...έχω την έκδοση Distictive και δεν έχει ηχοσύστημα Bose επάνω, ενώ η GT είχε.

IL PROFESSORE
01-05-08, 13:55
Brera 3.2 Q4

*Μου αρέσουν οι καμπύλες της
*Το τρομερό εσωτερικό της
*Που είναι ταξιδιάρα χωρίς να σε κουράζει
*Που αμα θέλεις μπορεί να σε ικανοποιήσει οδηγικά

*Δεν μου αρέσει...που ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ.....

Rea
07-05-08, 10:48
Μιας και πέρασαν ήδη μερικοί μήνες συμβίωσης μαζί της, ήρθε η ώρα:
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ..
...η απίστευτη φάτσα της. Δε θα σταματήσω ποτέ να τη χαζεύω στο γκαράζ την ώρα που φτάνω σπίτι
...η όλη κορμάρα της
...το τιμόνι της
...ο ήχος της
...το εσωτερικό της
...η οδηγική της συμπεριφορά
...που οι μπροστινές πινακίδες είναι στο πλάι εξ'αρχής, ενώ όλοι οι 'φτιαγμένοι' γερμανοιαπωνες τις βάζουν εκεί επίτηδες
...που ευτυχώς την πήρα με ηλιοροφή!
...που δε χρειάζεται πολλά λεφτά για να γίνει όπως τη γουστάρω. Είναι ήδη κουκλάρα.
...που τη γουστάρουν όλοι οι αλλόθρησκοι φίλοι μου.
ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...
...που μου χάλασε το Connect (ευτυχώς εντός εγγυήσεως)
...που έσπασε η πλαφονιέρα, έσκασα 19ε να την αγοράσω και πρέπει να λυθεί όλη η πόρτα για να τοποθετηθεί
...που δε μπορώ να ακουμπήσω καλά το χέρι στο παράθυρο (μου πέφτει ψηλό :D)
...το καζανάκι

maggi
21-06-08, 04:56
Μαρέσουν...στήν 147 την κούκλα
-Η μάσκα της
-Ο τέλειος πωπός της
-Το άψογο μπάσιμο στίς στροφές
-Το μούγκρισμα του κινητήρα
-Η αξιοπιστία της οδήγησης
και δέν μαρέσει...
-Η μεγάλη κατανάλωση
-Το καζανάκι που κρέμεται λες κιείναι έτοιμο να φύγει
-Το ότι βγαίναν εκτός οι μπροστινοι αεροσακκοι και η εταιρεία
έστειλε καινούργια ανταλλακτικά και αποκατέστησαν την βλάβη
σένα αυτοκίνητο μόλις 2 μηνών...

thodpaz
21-06-08, 11:51
:ilove::alfa: δεν αλλαζει με τιποτα...:lol::lol::lol:

Mythos
21-06-08, 11:53
Δεν μου αρέσει που την κουτσουλάνε όλα τα πουλιά της γειτονιάς :mad: :x

Λές να είναι μύνημα από τον θεό?

thodpaz
21-06-08, 11:54
:lol::lol::lol::lol:

NIKOS159
21-06-08, 12:10
Να πω και εγώ λίγα πράγματα για την Nasse N&oslash;ff. :) 159 1.8

Μου αρέσει..
...απίστευτα το σχέδιο της, είναι 100 χρόνια μπροστά. Είναι το κάτι άλλο. Για το εσωτερικό δεν θα πω τίποτα γιατί δεν βρίσκω λέξεις να πω.
...οτι ευτυχώς ο 1.8 δεν είναι τάφος (ελέω φορολογίας καυσαερίων στην Νορβηγία αν έπαιρνα μεγαλύτερο μοτέρ θα έπρεπε να πληρώσω τα άντερα μου...)
...που τις στροφές στην Νορβηγία τις παίρνει με +20χλμ απο το audi A6 3.0 TDI του πατέρα της Ann Cathrine.
...που σταματάνε και την χαζεύουν όλοι οι Νορβηγοί περισσότερο απο κάθε άλλο αμάξι ή supercar μιας και είμαι ο μοναδικός που έχει Alfa Romeo
...H χαμηλή κατανάλωση, το Πάσχα πήγα στην Αρχαία Ολυμπία φορτωμένος μέχρι επάνω με 4 άτομα επάνω και ΜΟ έγραψε 7.6!! Πήγα και ήρθα με λιγότερο απο ένα ντεπόζιτο. ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν δουλεύει με αέρα σκέτο. lol
...οδική συμπεριφορά που είναι πολύ μπροστά σε σχέση με οποιονδήποτε άλλον ανταγωνιστή της.
...Φανταστικό τιμόνι, πολύ μπροστά σε όλα (αίσθηση, βάρος, πληροφορία) απο την GT που είχα αλλά ένα κλικ πίσω σε σχέση με την Spider.
...η ποιότητα κατασκευής / φινίρισμα δεν έχει καμία σχέση με Αλφα Ρομέο, ούτε το παραμικρό ψεγάδι και μπροστά απο όλους τους ανταγωνιστές της.
...επιτέλους Αλφα Ρομεο με ένα κιβώτιο που σε "φτιάχνει" όταν κάνεις γρήγορες αλλαγές χωρίς να σκέφτεσαι "τι έβαλα τώρα;" ... "μπήκε;"
...εσωτερικούς χώρους, κάθομαι εγώ στην θέση του οδηγού και πίσω μου κάθεται άνετα άτομο 1,75μ
...που δουλεύουν όλα τα ηλεκτρονικά της σωστά! lol Τίποτα το ελαττωματικό, αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες, ηλεκτρικά παράθυρα (μου είχε σπάσει τα νεύρα το κλασικό reset που ηθελε η GT) αυτόματα φώτα κτλ όλα άψογα...
...η άνεση στον δρομο.
...οταν βάζω τον αέρα να ρίχνει στο παμπρίζ κάνει σαν αεριωθούμενο!!!
...που η Έφη Θώδη έχει mercedes και οχι Αλφα Ρομεο.

δεν μου αρέσει...
...που δεν ακούγεται το μοτέρ και δεν ξέρω τι να κάνω για να ακούγεται... (μη μου πείτε να αλλάξω εξάτμιση, αυξάνονται τα καυσαέρια)
...καλύτερο ρεπρίζ θα ήθελα
...που η φορολογία στην Νορβηγία δεν μου "επιτρέπει" να το έπαιρνα με τον 3.2 επάνω.
...έχω την έκδοση Distictive και δεν έχει ηχοσύστημα Bose επάνω, ενώ η GT είχε.

Σε ολα συμφωνω αλλα πως πετυχες τετοια καταναλωση δεν μπορω να καταλαβω.Εγω και σε κατηφορα να ειμαι χωρις καν να ακουμπαω το γκαζι πιο πολυ μου λεει :mad: :x

Don Juan
24-06-08, 14:01
Σε ολα συμφωνω αλλα πως πετυχες τετοια καταναλωση δεν μπορω να καταλαβω.Εγω και σε κατηφορα να ειμαι χωρις καν να ακουμπαω το γκαζι πιο πολυ μου λεει :mad: :x

Τα έχουμε ξαναπεί και στο αντίστοιχο τοπικ. :)
Δεν ξέρω αλλά δεν καίει τίποτα. Το ΣΚ πήγα και ήρθα στις Σπέτσες με 3 άτομα μέσα και στις στροφές κομμάτια... και ούτε μισό ντεπόζιτο δεν μου έκαψε!

GeoZ
24-06-08, 18:46
Το να πω τι μου αρέσει είναι περιτό.

Αυτο που δεν μου αρέσει είναι το ότι δεν την πήρα πιο νωρίς:redface:

spiderman
24-06-08, 18:57
μου αρεσει που την παω στο πλυντηριο και τη χαζευουν ολοι και κυριως ολες...
και που παντα ο πλυντηριας ρωταει κατι για αυτη..στο ενα την αποκαλουν "ασημενιο βελος",και στο αλλο "κυρια"...στο τελευταιο ,ρωταει αυτος που την επλενε,"περπαταει καθολου?",κουναω το κεφαλι σαν να λεω οχι μωρε και απανταει"και να μην περπαταει,μιλαει...".

Giannis 147
24-06-08, 19:01
μου αρεσει που την παω στο πλυντηριο και τη χαζευουν ολοι και κυριως ολες...
και που παντα ο πλυντηριας ρωταει κατι για αυτη..στο ενα την αποκαλουν "ασημενιο βελος",και στο αλλο "κυρια"...στο τελευταιο ,ρωταει αυτος που την επλενε,"περπαταει καθολου?",κουναω το κεφαλι σαν να λεω οχι μωρε και απανταει"και να μην περπαταει,μιλαει...".

H πιο ομορφη Spider του φορουμ μας.:love:

Και εμενα οταν την εχει πλυνει ο πλυντηριας και με παιρνει τηλεφωνο.....μου λεει.....ελα ετοιμο ειναι....μην αργησεις γιατι θα εχει πουληθει :lol:

nick4591
24-06-08, 19:16
μ΄αρεσει...
που απο τοτε που την εχω στο δημοσιο γκαραζ, σε λιγο καιρο μαζεψε αλλες δυο να της κανουν παρεα...
δεν μ΄αρεσει...
που αν και παλαιοτερη ''τη ταξη'', οι αλλες ειναι πιο αριστοκρατισες και την κανουν να νιωθει ασχημα...

NIKOS159
24-06-08, 20:05
Τα έχουμε ξαναπεί και στο αντίστοιχο τοπικ. :)
Δεν ξέρω αλλά δεν καίει τίποτα. Το ΣΚ πήγα και ήρθα στις Σπέτσες με 3 άτομα μέσα και στις στροφές κομμάτια... και ούτε μισό ντεπόζιτο δεν μου έκαψε!
Θα με τρελανεις :dizzy:Τι ζαντες φορας?

Don Juan
24-06-08, 20:36
16αρες

NIKOS159
25-06-08, 09:11
Μονο σε αυτο διαφερουμε λες να φταιει αυτο?:confused:

tem
30-06-08, 21:21
κι εγώ την πάτησα με τις 16άρες και σκέφτομαι για 17άρες. Λογικά θα ανέβει η κατανάλωση αν αποφασίσω τελικά να βάλω τις 17άρες.

The Stig
30-06-08, 22:30
Δεν νομίζω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην κατανάλωση η διαφορά μίας ίντσας στην διάμετρο, ούτε αν το λάστιχο πάει π.χ. από 215 σε 225.
Πρέπει να είναι καθαρά διαφορά στον τρόπο οδήγησης.

Νίκος Λιούφης
01-07-08, 12:37
Αν δεν απατώμαι, το τόπικ είναι για το τι μας αρέσει στα αυτοκίνητά μας, ή όχι...

mpampis_
12-07-08, 11:54
μ'αρεσουν τα παντα εκτως απο τα ελατηρια που εχουν οι πλατες απο τα καθησματα....την αρραβωνιαστικια μου δεν την αρεσουν ακομα περισσοτερο αλλα αυτη σε δευτερη μοιρα.....χαχα....επισης δεν την αρεσει το boost του turbo, που τρεχει πολυ και που κανει καπως πιο διαφορετικο θορυβο...αλλα την λεω οτι αυτη ειναι μουσικη, οχι θορυβος...αυτααα

Mr_linky
19-07-08, 13:04
Μου αρέσει:
Ότι δε με νοιάζει που δεν έχει ποτηροθήκες και στο ταξίδι πίνω καφέ στο χέρι.
Οτι δε με νοιάζει που τρίζει λίγο
Οτι δε σκέφτηκα να τη πουλήσω όταν μου έβγαλε 2000 ευρώ ζημιά
Το εσωτερικό
Το εξωτερικό
Ότι ρίχνει στ'αυτιά μέσα στις στροφές αμάξια με καταλήξεις TSI-TFSI-FSI κλπ κλπ
Ότι όταν χάλασε και γυρνούσα με το cordoba του πατερα μου η κοπέλα μου αν και άσχετη με αυτοκίνητα μου είπε ότι ο κινητήρας της alfa ακουγεται πιο ωραία και μπαίνει πολύ ωραία στις στροφές.
Ότι η κοπέλα μου τη ζηλεύει γιατί νομίζει ότι αγαπάω περισσότερο το αμάξι μου από αυτή
Το στρίγκλισμα του 1,6lt στα ψηλά
Οτι όποτε την πλένω κάθομαι και τη βγάζω φωτογραφίες

Δε μ'αρεσει:
Ότι κάθε γρατζουνιά η χτυπηματάκι είναι μαχαίρι στη καρδιά...

stavros9alfista
19-07-08, 13:31
ΔΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ: Που δν εχω ακομη alfa!:wall::wall:
Που θα μ παει ομως, 20 χρονων ειμαι ακομα... Πλησιαζει ο καιρος!

Thrileon
28-07-08, 15:00
Όλα μ'αρέσουν στην 156 μου εκτός...

...από το πορτάκι του ντουλαπιού του συνοδηγού (άθλιο)

NiVo
28-07-08, 15:04
Όλα μ'αρέσουν στην 156 μου εκτός...

...από το πορτάκι του ντουλαπιού του συνοδηγού (άθλιο)
Γιατί? Τι προβλημα έχει?

nikos-axel-147
28-07-08, 16:07
Γιατί? Τι προβλημα έχει?

Eιναι αθλιο!!!!:P:P:P

Thrileon
28-07-08, 16:11
Το δικό μου τουλάχιστον ανοιγοκλείνει όποτε γουστάρη και γενικά η αίσθηση ποιότητας...

...είναι άθλια!!!!:P:P:P

:lol::lol::lol:

Μέγας Ανατολικός
15-08-08, 02:37
Απαράδεκτος ο λεβιές του χειροφρένου στη 159 ΤΙ! όλα δερμάτινα και ο λεβιές απο πλαστικό σαν από Πλέι Μομπίλ!

"Απαράδεκτο...για πράκτορες" που θα έλεγε και ο αγαπητός Θου Βου!

Alexvaf
17-08-08, 03:55
Οπως εχω πει, ημουν κατοχος Alfa Romeo 146 1.4TS

Τι μου αρεσε στην Alfa::okk:

1) Η μουρη της, συνηθιζα να την λεω "Κουκλα μου":love:

2) Η απιστευτη εσθηση της σε δρομο με στροφες σε μεγαλες ταχυτητες.

3) Τα φρενα της

4) Η Μεγαλη τριτη ταχυτητα

5) Ο θορυβος του κινητηρα στον κοφτι :twisted:

6) Η επιταχηνση με τεταρτη (πραγμα σπανιο σε αυτα τα κιβυκα)

7) Το αψογο τιμονι:ilove:

Τι δεν μου αρεσε στην ALfa μου::down:

1) Ο κωλος της:yuk:

2) Το καζανακι εξατμησης φενοταν υπερβολικα πολυ

3) Το εσωτερικο ξεχαρβαλωθηκε μετα τα 80.000-90.000χιλ (Βεβεα φτενε και οι δρομοι μας)

4) Μετα τα 100.000χιλ ο λεβιες ταχυτητων ηταν οσο σταθερο ειναι ενα γουδοχερι :mad: :x

5) Σε καθε λακουβα η αυλακι ενιωθα να πωναει το αμαξι απο το "γδουπ" της αναρτισης

6) Ειχα υποψιες οτι για μπεκ μου εβαλαν νεροσωλληνες... με τετοια καταναλωση

7) Αεροδυναμικοι θωριβοι μετα τα 110-120 ιδιαιτερα απο τον καθρεφτη (?) του συνοδηγου

8.) Ετριζε στο ανοιγμα το πορτ μπαγαζ :confused:

9) Δεν ξερω αν φτεω εγω, αλλα σε καθε γρηγορη αλαγη προς 3η αλλαζα και σταθμο στο ραδιο..:whistling:

Κατα γενικη αποψη ημουν ευχαριστημενος απο το Alfa, και αν το συκωνε η τσεπη μου μαλλον θα ξαναπερνα την 147 πριν απο 6 μηνες.

Alexvaf
17-08-08, 04:01
Μου αρέσει:
Ότι δε με νοιάζει που δεν έχει ποτηροθήκες και στο ταξίδι πίνω καφέ στο χέρι.
Οτι δε με νοιάζει που τρίζει λίγο
Οτι δε σκέφτηκα να τη πουλήσω όταν μου έβγαλε 2000 ευρώ ζημιά
Το εσωτερικό
Το εξωτερικό
Ότι ρίχνει στ'αυτιά μέσα στις στροφές αμάξια με καταλήξεις TSI-TFSI-FSI κλπ κλπ
Ότι όταν χάλασε και γυρνούσα με το cordoba του πατερα μου η κοπέλα μου αν και άσχετη με αυτοκίνητα μου είπε ότι ο κινητήρας της alfa ακουγεται πιο ωραία και μπαίνει πολύ ωραία στις στροφές.
Ότι η κοπέλα μου τη ζηλεύει γιατί νομίζει ότι αγαπάω περισσότερο το αμάξι μου από αυτή
Το στρίγκλισμα του 1,6lt στα ψηλά
Οτι όποτε την πλένω κάθομαι και τη βγάζω φωτογραφίες

Δε μ'αρεσει:
Ότι κάθε γρατζουνιά η χτυπηματάκι είναι μαχαίρι στη καρδιά...

Οτι πιο ομορφο εχω διαβασει σε σχολιασμο αυτοκινητου :okk:

spiderman
17-08-08, 17:24
-μ'αρεσει που με την spider,κινουμενος σε αγνωστο δρομο,δεν σε νοιαζει αν ο δρομος εχει στροφες η οχι..απλα στριβεις το τιμονι και παει.απολυτη ασφαλεια.

-μ'αρεσει που ειναι δικια μου...

-μ'αρεσει που το πισω μερος της γραφει:spider στα αριστερα,Alfa Romeo στα δεξια,εχει το σημα του θυρεου οπως ολες στη μεση,και κατω δεξια της πινακιδας alfisti.gr .....τι αλλο χρειαζεται για να υποκλιθω δηλαδη??

-δε μ'αρεσει που καποιες στιγμες,στους "καλους" επαρχιακους μας δρομους,νομιζεις οτι θα φυγει το παρμπριζ....δε φταιει αυτη.οι δρομοι φταινε.
-δε μ'αρεσει που δεν εχει καθολου αποθηκευτικους χωρους...ουτε καν λιγους...απλα ελαχιστους.

stamserres3
17-08-08, 17:32
-μ'αρεσει που με την spider,κινουμενος σε αγνωστο δρομο,δεν σε νοιαζει αν ο δρομος εχει στροφες η οχι..απλα στριβεις το τιμονι και παει.απολυτη ασφαλεια.

-μ'αρεσει που ειναι δικια μου...

-μ'αρεσει που το πισω μερος της γραφει:spider στα αριστερα,Alfa Romeo στα δεξια,εχει το σημα του θυρεου οπως ολες στη μεση,και κατω δεξια της πινακιδας alfisti.gr .....τι αλλο χρειαζεται για να υποκλιθω δηλαδη??

-δε μ'αρεσει που καποιες στιγμες,στους "καλους" επαρχιακους μας δρομους,νομιζεις οτι θα φυγει το παρμπριζ....δε φταιει αυτη.οι δρομοι φταινε.
-δε μ'αρεσει που δεν εχει καθολου αποθηκευτικους χωρους...ουτε καν λιγους...απλα ελαχιστους.
δεν τους χρειαζεσε!!!!στο κατω κατω alfa romeo εχεις!!!!!:ilove::ilove::alfa::alfa:
φτανει που στριβει και ειναι κουκλαρα!!!!!

Panos V
18-08-08, 14:35
Οπως εχω πει, ημουν κατοχος Alfa Romeo 146 1.4TS

Τι μου αρεσε στην Alfa::okk:

1) Η μουρη της, συνηθιζα να την λεω "Κουκλα μου":love:

2) Η απιστευτη εσθηση της σε δρομο με στροφες σε μεγαλες ταχυτητες.

3) Τα φρενα της

4) Η Μεγαλη τριτη ταχυτητα

5) Ο θορυβος του κινητηρα στον κοφτι :twisted:

6) Η επιταχηνση με τεταρτη (πραγμα σπανιο σε αυτα τα κιβυκα)

7) Το αψογο τιμονι:ilove:

Τι δεν μου αρεσε στην ALfa μου::down:

1) Ο κωλος της:yuk:

2) Το καζανακι εξατμησης φενοταν υπερβολικα πολυ

3) Το εσωτερικο ξεχαρβαλωθηκε μετα τα 80.000-90.000χιλ (Βεβεα φτενε και οι δρομοι μας)

4) Μετα τα 100.000χιλ ο λεβιες ταχυτητων ηταν οσο σταθερο ειναι ενα γουδοχερι :mad: :x

5) Σε καθε λακουβα η αυλακι ενιωθα να πωναει το αμαξι απο το "γδουπ" της αναρτισης

6) Ειχα υποψιες οτι για μπεκ μου εβαλαν νεροσωλληνες... με τετοια καταναλωση

7) Αεροδυναμικοι θωριβοι μετα τα 110-120 ιδιαιτερα απο τον καθρεφτη (?) του συνοδηγου

8.) Ετριζε στο ανοιγμα το πορτ μπαγαζ :confused:

9) Δεν ξερω αν φτεω εγω, αλλα σε καθε γρηγορη αλαγη προς 3η αλλαζα και σταθμο στο ραδιο..:whistling:

Κατα γενικη αποψη ημουν ευχαριστημενος απο το Alfa, και αν το συκωνε η τσεπη μου μαλλον θα ξαναπερνα την 147 πριν απο 6 μηνες.
?????????:neutral: δεν σου αραιση η κολαρα της 146???

στις 146 δεν φαινοταν το καζανακι σχεδον καθολου αν δεν κανω λαθος...

dimitris147
18-08-08, 14:53
τα..μου αρεσει τα ειχα γραψει παλιοτερα.

δεν μου αρεσει:
1.το δερματινο τιμονι που εχει γυαλισει πολυ και δειχνει ασχετο με το υπολοιπο εσωτερικο.
2.τα χερουλια στις πορτες που ειναι μεσα στην γρατζουνια χωρις να ξερω το γιατι.σε ολες τις 147 νομιζω.
3.δεν μου αρεσει το βελουδινο σαλονι που εχει.παροτι ωραιο στην αισθηση οταν πεσει ηλιος πανω του δειχνει πολυ παλιο.

Panos V
18-08-08, 15:01
τα..μου αρεσει τα ειχα γραψει παλιοτερα.

δεν μου αρεσει:
1.το δερματινο τιμονι που εχει γυαλισει πολυ και δειχνει ασχετο με το υπολοιπο εσωτερικο.
2.τα χερουλια στις πορτες που ειναι μεσα στην γρατζουνια χωρις να ξερω το γιατι.σε ολες τις 147 νομιζω.
3.δεν μου αρεσει το βελουδινο σαλονι που εχει.παροτι ωραιο στην αισθηση οταν πεσει ηλιος πανω του δειχνει πολυ παλιο.
οι γρατζουνιες γηνοντε απο τα νυχια και ειπαρχουν σχεδον σε ολα τα αυτοκηνιτα!!!

dimitris147
18-08-08, 15:09
εχεις δει πως γινετε η 147?ολο το αυτοκινητο περιποιημενο
και σε εκεινο το σημειο λες και πηρες χερουλια απο αλλο αυτοκινητο.
απαραδεκτο.

Panos V
18-08-08, 15:22
και στη GT του φιλου μου εχει 6,5χιλ.χιλιομετρα αχρησιμοποιητο το αμαξι ειναι εντελος αγρατζουνιστο αλλα στα χερουλια εχει γρατζουνιες...:(

dimitris147
18-08-08, 15:34
ωραια αυτοκινητα αλλα καμια φορα οι ιταλοι ειναι για να τους κρεμασεις αναποδα..:(

Panos V
18-08-08, 15:38
εμενα δεν εχει καν χερουλια......
στην 33 μου τα εκανε ο βαφεας ολοκαινουρια πλεον..και δεν γρατσουνιζονται κιολας..
σου τα εβαψε μαυρα??:confused:

spiderman
18-08-08, 19:57
εκανα λαθος ,νομιζα ελεγαν για τ εξωτερικα...
τα εσωτερικα,στην 33 ειναι ετσι οπως λετε,στην μεγαλη ειναι αθικτα ,λογω υλικου κυριως...

Alexvaf
19-08-08, 01:13
?????????:neutral: δεν σου αραιση η κολαρα της 146???

στις 146 δεν φαινοταν το καζανακι σχεδον καθολου αν δεν κανω λαθος...

Φενετε και μαλιστα αρκετα:rolleyes:

cyclon
19-08-08, 18:32
Τι δεν μου αρέσει στην GT???Λίγα αλλά θα τα πώ..
1) Θα ήθελα στις 30.000 σχεδόν ευρώ που έδωσα να είχε Compressor ώστε να τραβάει εύκολα απο τις 2000σαλ. και 160 ίππους η 1.8 που έχω
2) Θα ήθελα αισθητήρες βροχής ώστε να μην ανεβοκατεβάζω το χερούλι του καθαριστήρα κάθε 5 και λιγάκι ανάλογα την 'εντση της βροχής
3) Xenon (ήμαρτον όλα τα παραπάνω σχεδόν σε όλα τα αμάξια είναι standard σε αυτά τα λεφτά....)

Μου αρέσουν όλα τα υπόλοιπα:egyptdance::egyptdance:

nick4591
29-08-08, 03:19
Μ' αρέσει που και οι πιο κομπλεξικοί ''γερμανοί'' παθαίνουν πλάκα με την 159 (ακόμα) κι ας την σνομπάρουν οι παλαιοαλφίστες... όταν κάθονται στο τιμόνι κοιτάνε γύρω σαν χαζοί... εξωτερικά δεν το συζητάμε...μόνο που δεν βαράνε ____....Πολύ γουστάρω που πρόσεξε η ΑR και την ποιότητα... Έχει κάνει πολλούς κολλημένους ν' αλληθωρίζουν ... Αν είχε και μια σοβαρή υποστήριξη (κυρίως απο κάτι συμπατριώτες, γραβατωμένους φιδέμπορες), θα θέριζε... Απ' ότι έχω καταλάβει όμως, παρά τις προσπάθειες των Ιταλών, (με τη mito π.χ.), αυτοί το βιολί τους...

dimev15633
29-08-08, 03:50
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
-η ιστορια της
-το πνευμα της που σου μιλαει στην καρδια
-η εμφανιση της!!!
-η οδηγικη συμπεριφορα
-ο ηχος της

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
-η κακη φημη περι αξιοπιστιας που δημιουργηθηκε τα παλαιοτερ χρονια και για μερικους ασχετους την συνοδευει μεχρι και σημερα!

Δεν πειραζει ομως αστους να λενε!!

ALFA ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕ!!!:D

alex23
25-04-12, 15:25
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Όσο πιο πολύ την οδηγάω τόσο περισσότερο μ'αρέσει
ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Όταν πρέπει να οδηγήσω άλλο αυτοκίνητο ξενερώνω

velocita
25-04-12, 15:47
Ενδιαφέρον το οτι αναστήθηκε μετά από μια τετρατία το παρόν, αλλά είμαι τόσο εγκάθετος, που είναι προτιμότερο να μη γράψω κάτι, ελλείψει αντικειμενικότητας...

ΣΠΥΡΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ
25-04-12, 16:05
το καλυτερο απο ολα δεν εχει σχεση με τα μωρα μας αλλα με μας . Το γεγονος οτι χαιρετιομαστε στους δρομους και τα φαναρια χωρις να γνωριζομαστε , κατι σαν τους ναυτικους στη θαλασσα , και χωρις ζηλια για τη BRERA του διπλανου αλλα με καμαρι σα να ειναι δικια μας ειναι κατι το απιστευτο :claps::claps:

Εγραψες :okk::victory:

tasoskont
25-04-12, 16:49
Μ'ΑΡΕΣΕΙ
τα παντα πραγματικα
ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ
1)ενας ελαφρυς τριγμος που δεν ξερω απο που ερχεται
2)που τοσο καιρο ειχα αλλο αυτοκινητο και οχι την 147 μου:D

Vittorio
25-04-12, 16:52
1] Στην GT μου:
Μου αρέσει το τρίπτυχο εμφάνιση/επιδόσεις/στήσιμο.
Δεν μου αρέσει ότι δεν τη βρίσκω πρακτική για κίνηση καθημερινά.

2] Στη MiTo μου:
Μου αρέσει το τρίπτυχο εμφάνιση/μοτέρ/πρακτικότητα.
Δεν μου αρέσουν οι αναρτήσεις της.

156 Competizione
25-04-12, 16:54
Δεν μου αρέσει:
Που μας πήραν τα λεφτά και δεν έχω να της πετάξω 4 σφηρήλατα και μια garrett ΝΑΑΑ, να τη δουλεύω 2bar... :turbo: :turbo: :turbo:

Turboεγκάθετος mode: Οn.

milanopassion
25-04-12, 16:57
Δεν μου αρέσει:
Που μας πήραν τα λεφτά και δεν έχω να της πετάξω 4 σφηρήλατα και μια garrett ΝΑΑΑ, να τη δουλεύω 2bar... :turbo: :turbo: :turbo:

Turboεγκάθετος mode: Οn.
:metalo:

MAFIA
25-04-12, 17:21
Μου αρεσει η εμφανιση της/επιδοσεις-ροπη/κρατηματα
Δεν μου αρεσει η σκληρη αναρτηση

TheAlfacode
25-04-12, 17:28
Στην 156 μου
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ: Η αίσθηση του τιμονιού, ο σπορ και ταυτόχρονα καθολικός χαρακτήρας του αμαξόματος, το στρίψιμο από άλλη διάσταση
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ: Το μόνιμο αγχος που μας συντροφεύει σαν αλφιστι μην μας την πληγώσουν (μιας και έγινε σήμερα) , το βάρος στην συνείδηση όταν παρκάρουμε κάπου αφήνωντας την bella εκτεθειμένη

Σπύρος Ζουμής
25-04-12, 19:32
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

-H ιστορια της και οτι δεν ειναι καμια τυχαια μαρκα στην αυτοκινηση
-Τους αγωνες που εκανε στο WTCC και στο παρελθον στην F1
-Το Desing της που ξεχωριζει απο αλλα αυτοκινητα κυριως γερμανικα και ιαπωνικα
-Το στησιμο της
-Τα μοτερ της κυριως BUSSO,BOXER,T.SPARK, φυσικα και οι νεοι μια χαρα ειναι
-Το σημα της

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

-Η φημη που εφτιαξε περι αξιοπιστιας
-Θα ηθελα να ειχε λιγο ακομα καλυτερη ποιοτητα σε μοντελα οπως 146,156(1997-2001)
-Που δεν συμμετεχει στο WTCC μεγαλη απολεια πιστευω για την μαρκα που εχει ενδοξο παρελθον στους αγωνες
-Η Πολιτικη που ασκει η FIAT στην Alfa Romeo αντιθετα με αλλες μαρκες Π.χ. Maserati η Ferrari
-Η Συνεργασια που εκανε με την GM παρολα αυτα βοηθησε αρκετα στην ποιοτητα (159)

panagiotis147
25-04-12, 19:34
Στην 156 μου
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ: Η αίσθηση του τιμονιού, ο σπορ και ταυτόχρονα καθολικός χαρακτήρας του αμαξόματος, το στρίψιμο από άλλη διάσταση
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ: Το μόνιμο αγχος που μας συντροφεύει σαν αλφιστι μην μας την πληγώσουν (μιας και έγινε σήμερα) , το βάρος στην συνείδηση όταν παρκάρουμε κάπου αφήνωντας την bella εκτεθειμένη

:love:

art
25-04-12, 21:52
μ αρεσουν τα παντα στο μωρο μου:love::alfaflag: εκτος τα sk@t0 καθισματα :down::yuk::whatever:

iliasbass
25-04-12, 22:28
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
εμφανιση, επιδοσεις, κρατημα +που μολις μπω μεσα και την οδηγησω χρησιμεύει σαν αγχολυτικό...
ξεχνας ολα τα προβληματα σου

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
η καταναλωση της
η ελειψη χωρων, ειπαμε δεν χωραει το thunderbird στο πορτ-παγκαζ!!!!

alfettaGt
25-04-12, 22:52
147 1,6 TS 105 hp
Μου αρεσουν: Το αξεπεραστο Design της , το στριψιμο της , το κρατημα της , το τιμονι της , το εσωτερικο της, ο ηχος της στα ψηλα :love:

Δεν μου αρεσουν: Πρωτο και καλυτερο το τελικο της εξατμισης :whatever: Τι αντιαισθητικο που ειναι θεε μου...... Επειτα η καταναλωση.
Στην συνεχεια μου την σπαει που ειναι λιγο εως αρκετα θα ελεγα <<ψωφιμι>> ( Ισως και να φταιει η ιπποδυναμη σε συνδυασμο με την 17αρα ζαντα)
Ο αεροδυναμικος θορυβος στα πολλα χιλιομετρα
Που πισω αντι για ηλεκτρικα παραθυρα εχει χερουλια.
Το υλικο στα χερουλια που γρατζουνιεται με το παραμικρο.

Silverhawk
26-04-12, 17:16
ALFA 146 SPORTKIT
μου αρέσουν : ήχος-απόδοση, φρένα, στρίψιμο, εμφάνιση μέσα έξω,+(χώρους), χαρακτήρας.
δεν: κάποιοι τριγμοί που και που, κατανάλωση..

thanovet
26-04-12, 22:34
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
εμφανιση, επιδοσεις, κρατημα +που μολις μπω μεσα και την οδηγησω χρησιμεύει σαν αγχολυτικό...
ξεχνας ολα τα προβληματα σου

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:

τα έξοδα για το μεγάλο service (δεν γίνεται όμως και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος)

nektarios GT
15-05-12, 10:25
75 TROFEO
μ'αρεσει: κορυφαιο σχεδιο, ηχος , πισωκινηση, εξατμιση στη μεση..:cool: οργανα , πολυπλοκη μηχανικη
δε μ'αρεσει : καθισματα trofeo (πολυ απλα στο σχεδιο για ενα τετοιο αυτοκινητο, τα οποια θα αντικατασταθουν παραυτα με της turbo π εχω, καταναλωση, δεν ειναι τοσο ζωηρη οσο θελω , σχεδον καθολου οικονομικη ( να μ πειτε αν ηθελα οικονομικο να ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ COROLLA) :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: αλλα κουβεντα να γινεται..

John.156
15-05-12, 10:40
Alfa 156 1.6 Twin Spark Cf1:

Το αυτοκίνητο έχει ψυχή!!!(Μόνος ένας alfista μπορεί να το διανοηθεί)

Μου αρέσει:

1)σήμα γεμάτο ιστορία
2)πορία της μάρκας στην αυτοκίνηση
3)ήχος κινητήρα (συμφωνική ορχήστρα με 4 κυλίνδρους 16 βαλβίδες 8 μπουζί 2 εκκεντροφόρους και άλλες εκλεκτές παρουσίες)
4)τιμόνι που κόβει με μια στροφή (ενώ οι άλλοι παλεύουν και στο τέλος μπερδεύουν χέρια μπούτια και άλλα)
5)απόκριση στο στρίψιμο (το αυτοκίνητο γίνεται προέκταση του σώματός σου)
6)άνεση στο ταξίδι
7)πολύ πληθωρικό σχέδιο εσωτερικού-εξωτερικού
8 ) που όλοι στο φανάρι με υποτιμούν αλλά στο επόμενο φανάρι κατεβάζουν παράθυρο και ρωτάνε (τότε παίρνω το άγριό μου και απαντώ μονολεκτικά)
9) ο χιλιομετρητής και το στροφόμετρο γιατί θυμίζουν αεροπλάνο και γιατί δεν βλέπει ο daddy με πόσα πηγαίνω

Με χαλάει:

1) ακριβά ανταλλακτικά
2) έλλειψη (σχετικό αυτό) βελτιωτικών ανταλλακτικών
3) αχόρταγο στις βενζίνες (μακάρι να μπορούσα να κάνω πιπί στο ρεζερβουάρ και να πήγαινε)
4) τα άσχημα λόγια που ακούω για την μάρκα

Παναγιώτης 147
16-05-12, 00:20
Alfa GT 1.8 Distinctive 2004

Μου αρέσει:
1. Σχέδιο
2. Πάτημα στον δρόμο (και με μαμά ανάρτηση)
3. Εξοπλισμός
4. Άνεση
5. Τιμόνι
6. Απουσία τριγμών!
7. Κινητήρας (ψηλά)
8.Τιμόνι

Δεν μου αρέσει:
1. Κατανάλωση
2. Κινητήρας χαμηλά
3. Που δεν ήμουν ο πρώτος ιδιοκτήτης...

Παναγιώτης 147
16-05-12, 00:26
Alfa 147 1.6 120 Distinctive 2002

Μου αρέσει:
1. Σχέδιο
2. Κράτημα
3. Κινητήρας (ψηλά)
4. Εξοπλισμός
5. Τιμόνι
6. Άνεση

Δεν μου αρέσει:
1. Κατανάλωση
2. Χώρος αποσκευών
3. Κατανάλωση
4. Δύναμη κινητήρα (λίγα παραπάνω άλογα μωρέ...)

spn147
16-05-12, 08:41
Alfa 147 1.6 120 Distinctive 2002

Μου αρέσει:
1. Σχέδιο
2. Κράτημα
3. Κινητήρας (ψηλά)
4. Εξοπλισμός
5. Τιμόνι
6. Άνεση

Δεν μου αρέσει:
1. Κατανάλωση
2. Χώρος αποσκευών
3. Κατανάλωση
4. Δύναμη κινητήρα (λίγα παραπάνω άλογα μωρέ...)

Η κατανάλωση εις διπλούν ....Κατάλαβα , και εγώ παθών!:cool:

alexishouliaras
16-05-12, 09:03
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Όσο πιο πολύ την οδηγάω τόσο περισσότερο μ'αρέσει
ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Όταν πρέπει να οδηγήσω άλλο αυτοκίνητο ξενερώνω

:ilove::ilove::ilove::ilove:

AlfaGTakos
16-05-12, 09:17
Μαρεσει υπερβολικα οταν μπαινω μεσα της και νιωθω οτι εχω μπει σε φερραρι
μαρεσει που κλεινω το ενα ματι και σκυβω ή κανω αριστερα δεξια για να κοιταω απο διαφορετικες οπτικες το εσωτερικο

δεν μαρεσει που τωρα πια, συνειδητοποιω, οτι εχω τα ιδια αλογα στα ποδια μου

dr.alfisti
16-05-12, 12:47
Ενα διαφορετικο μοτερ μονο να ειχε...(καταρεμενη Ελληνικη φορολογια...)

Alfoholic
16-05-12, 13:01
Ενα διαφορετικο μοτερ μονο να ειχε...(καταρεμενη Ελληνικη φορολογια...)

ΟΚ, αυτά διορθώνονται.. κάτσε να τροπετιαστεί κανά τβι, δηλωμένος, και θα το κάνεις απόσβεση από τα τέλη :cool:

alexishouliaras
16-05-12, 13:03
Γιατι......

Για τα ματια που ερωτευτηκαμε στα παιδικα μας χρονια
Για εμας που αξια εχει η στιγμη που ζουμε
Για εμας που το λογοτυπο της ακουμπαει στην καρδια μας
Για εμας που ο ηχος της εχει χαραξει στην μνημη μας
Για εμας που χτυπαει ακομα η καρδια μας οταν περναει απο διπλα μας

Γιατι η Alfa romeo ηταν απο παντα η πορνη η γυναικα η πανεμορφη θεα που ολοι την ποθουσαν θελαν να την παρουν....αλλα λιγοι τολμουσαν να δεσουν την ζωη τους μαζι της.......

:alfaflag::alfaflag::alfaflag:

alexishouliaras
16-05-12, 13:06
ελληψει αντικειμενικοτητας.......ΣΥΓΝΩΜΗ

boxer145
17-05-12, 19:54
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
1. Ο φιλότιμος μποξεράκος και ο ήχος του.
2. Οι χώροι της.
3. Ιδανικό μέγεθος (στη γειτονιά μου, αν είχα μεγαλύτερο αυτοκίνητο, θα είχα θέμα).
4. Η αξιοπιστία της.
5. Ταξιδιάρα ψυχή.
6. Η οδική της συμπεριφορά.
7. Η πολύ καλή περιφερειακή ορατότητα, ελάχιστες τυφλές γωνίες.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
1. Η κατανάλωσή της.
2. Δεν κόβει το τιμόνι (στους επιτόπιους ελιγμούς).
3. Αν είχε 10 ίππους και 2-3χλγμ ροπής παραπάνω....
4. Μέτριο κιβώτιο.

ROSICKY
17-05-12, 20:01
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
1. Ο φιλότιμος μποξεράκος και ο ήχος του.
2. Οι χώροι της.
3. Ιδανικό μέγεθος (στη γειτονιά μου, αν είχα μεγαλύτερο αυτοκίνητο, θα είχα θέμα).
4. Η αξιοπιστία της.
5. Ταξιδιάρα ψυχή.
6. Η οδική της συμπεριφορά.
7. Η πολύ καλή περιφερειακή ορατότητα, ελάχιστες τυφλές γωνίες.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
1. Η κατανάλωσή της.
2. Δεν κόβει το τιμόνι (στους επιτόπιους ελιγμούς).
3. Αν είχε 10 ίππους και 2-3χλγμ ροπής παραπάνω....
4. Μέτριο κιβώτιο.

...σκεψου ομως ποιας χρονιας ειναι και τι υπηρχε τοτε...

TheAlfacode
17-05-12, 20:03
Ώπα....έχω ερώτηση....λέμε τι μας αρέσει και τί όχι λαμβάνοντας υπόψην και πότε κυκλοφόρησε το αμάξι???

MAFIA
17-05-12, 20:09
αυτό και το rover 200 έβγαζαν τέτοια ιπποδύναμη σε αυτά τα κυβικά!

Ώπα....έχω ερώτηση....λέμε τι μας αρέσει και τί όχι λαμβάνοντας υπόψην και πότε κυκλοφόρησε το αμάξι???
ε δεν πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου...

boxer145
17-05-12, 20:10

Έχεις δίκιο...:okk:

alfa147maniac13
17-05-12, 20:34
Αlfa 147 1.6 120hp

Μου αρέσει:
1. Ο σχεδιασμος της,ο οποιος δεν παιζεται (δεν υπαρχει μερα που δεν θα βγω να την παρω ματι:P:P:lol::lol:)
2. Το εσωτερικο της που αγκαλιαζει τον οδηγο
3. Το τιμονι της
4. Ο τροπος που στριβει και αντιδρα οταν την πιεζεις
5. Ο εξοπλισμός της,που για τα δεδομενα της κατηγοριας ακομα και σημερα ειναι πληρεστατος
6. Το χρωμα της (αν και οι περισσοτεροι μου λενε το αντιθετο.....αλλα γουστα ειναι αυτα....)
7. Ο ηχος της μετα τις 4000 σαλ......

Δεν μου αρέσει:
1. Η σχετικα μεγαλη καταναλωση ακομα και σε πολυ προσεκτικη οδηγηση..
2. Η ελλειψη ροπης στις χαμηλες στροφες....
3. Καποιες κατασκευαστικες ατελιες νηπιακου επιπεδου (ναι μεν τις συγχωρεις αλλα.....)
4. Οι τριγμοι απο το ταμπλο οταν εχει ζεσταθει.......
6. Οι ζαντες της.....(που λεφτα ομως τωρα για να τις πεταξουμε και να βαλουμε καμια 17αρα...)

Σέρμπης Κώστας
30-05-12, 03:47
Alfa 145 1.4 ts sportkit '99.
Μου αρέσει!
1)το σχέδιο,αν και μέχρι να το συνηθίσω προερχόμενος από πολύ παλιότερες σχολές μου ξένιζε
2)το εσωτερικό,και τώρα με το bucket έχει γίνει ακόμη καλύτερο όπως και η θέση οδήγησης
3) το πως στρίβει και φρενάρει χωρίς να νιώθεις ανασφάλεια για το τι θα συμβεί μετά..
4)το ότι όσο κι αν το κράζουνε πάντα προσπαθούνε να το φτάσουν κι όταν δουν τι εστί κλείνουν το στόμα
5)το ότι είναι μικρομεγάλο και ότι ενώ είναι τρίπορτο έχει χώρους από σεντάν τετράπορτο
6)φυσικά ο ήχος του κινητήρα ειδικά μετά τις 4-4500 μέχρι κάτω
7)το ότι για να αλλάξεις μια λάμπα πρέπει να κοπείς σε εκατό σημεία και να κατσεις μια ώρα να παλεύεις
8)το ότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου πεισμώσει και τι θα σου κάνει και
9)το ότι όσο την προσέχεις τόσο σε προσέχει κάνοντάς σου και κάνα ναζάκι...

Δε μου αρέσει:
1)η υψηλή κατανάλωση για την κατηγορία του(αλλά λένε πως ότι πάει καίει)
2)το ότι τώρα που θα αλλάξω δίσκο συμπλέκτη πρέπει να λύσω όλο το αυτοκίνητο για να τον κατεβάσω!!!
3)το ότι οι ιταλοί όταν βάζαν τα διάφορα εξαρτήματα σε μηχανικά και μη μέρη,το κάνανε μάλλον ενώ κοιτούσαν κάπου αλλού κι όχι έχοντας την προσοχή τους στη συναρμολόγηση(αυτό που διαβάσαμε παραπάνω για τα νηπιαγωγεία...)

loubas
30-05-12, 09:42
αυτό και το rover 200 έβγαζαν τέτοια ιπποδύναμη σε αυτά τα κυβικά!

Κανένα αυτοκίνητο δεν έβγαζε τα άλογα του rover για πολλά χρόνια απότου βγήκε...

ROSICKY
30-05-12, 10:43
Κανένα αυτοκίνητο δεν έβγαζε τα άλογα του rover για πολλά χρόνια απότου βγήκε...
...θυμαμαι εντονα μια δυναμομετρηση της 146 junior στους 4τ η οποια ειχε δειξει 107 ιππους απο ενα μοτερ 1400 κυβικων οταν αλλοι με ιδια μοτερ εβγαζαν 60 στην εκδοση CL...

velocita
30-05-12, 16:37
Όντως! Και μια ακόμα, στο Drive, με 110 ίππους! Πάντα στον ts 1.4...

MAFIA
30-05-12, 18:03
επιμένω μιας και ήμουν πολυ κοντά στην 145 και υπήρχε rover 200 στην οικεγένεια!
ασε που το rover αντιγραφή μοτέρ απο honda ήταν!!:cool:

red_monster
30-05-12, 20:11
Νομίζω Ότι το μοτέρ ηταν της χοντα ...

Alfa33P4
30-05-12, 20:33
Νομίζω Ότι το μοτέρ ηταν της χοντα ...
:okk: μόνο που δεν είχε την αντοχή που είχανε τα honda με προβλήματα στην στεγανοποίηση στο κεφαλάρι και με τους κατόχους να έχουνε πάντα τετράδα μπουζί στο πορτμπαγκάζ για αλλαγή αν το πρωί δεν έπερναν.

Τhanos_916
30-05-12, 20:40
:okk: μόνο που δεν είχε την αντοχή που είχανε τα honda με προβλήματα στην στεγανοποίηση στο κεφαλάρι και με τους κατόχους να έχουνε πάντα τετράδα μπουζί στο πορτμπαγκάζ για αλλαγή αν το πρωί δεν έπερναν.

μονο το Gti(1.6) ηταν μοτερ 100% honda και οχι αντιγραφη. και πραγματικα ηταν παρα πολυ καλο.
τα υπολοιπα ηταν κανονικοτατα rover K series. πολυ γρηγορα σαν 1.4.
αφηνουμε στην ακρη το τουρμπατο μοτερ που ηταν απιστευτο(σε ευθεια).

Alfa33P4
30-05-12, 21:08
μονο το Gti(1.6) ηταν μοτερ 100% honda και οχι αντιγραφη. και πραγματικα ηταν παρα πολυ καλο.
τα υπολοιπα ηταν κανονικοτατα rover K series. πολυ γρηγορα σαν 1.4.
αφηνουμε στην ακρη το τουρμπατο μοτερ που ηταν απιστευτο(σε ευθεια).
Δίκιο έχεις ήθελα να πω αντιγραφή honda.

MAFIA
30-05-12, 21:23
αυτο είπα και εγω στο post μου....αντιγραφη honda

Τhanos_916
30-05-12, 21:44
παιδες,
τα Κ series δεν ειναι αντιγραφη honda.. ειναι αγγλικα μοτερ.
μην το μπερδευετε με το μοτερ της honda που φορουσαν τα Rover Gti.
αλλα προβληματα το ενα μοτερ... αλλα το αλλο...
εκτος και εαν τα honda καινε επισης φλατζα και εχουν το ιδιο προβλημα ψυξης.

red_monster
30-05-12, 22:22
στο χαρτί τα κ-σιριες ήταν καλά μοτέρ... στην πράξη οι μεγάλοι και λεπτοί κοχλίες, ο λάθος τοποθετημένος αισθητήρας θερμοκρασίας και η λεπτη φλάτζα τα έκαναν μάπα...

κατά τα άλλα ήταν πανάλαφρα για τα δεδομένα της εποχής και των κυβικών... γνώση έχω κυρίως από τα μοτέρ φορεμένα σε λίζες... από το αναιμικό 122αρη μέχρι το υστερικό (λαρινι τελικό ...) 160αρη

Alfa33P4
31-05-12, 08:25
παιδες,
τα Κ series δεν ειναι αντιγραφη honda.. ειναι αγγλικα μοτερ.
μην το μπερδευετε με το μοτερ της honda που φορουσαν τα Rover Gti.
αλλα προβληματα το ενα μοτερ... αλλα το αλλο...
εκτος και εαν τα honda καινε επισης φλατζα και εχουν το ιδιο προβλημα ψυξης.
ΟΚ δεν επιμένω αυτά που έγραψα πριν ήταν απόψεις κατόχων δεν το έψαξα ο ίδιος.

Τhanos_916
31-05-12, 21:40
στο χαρτί τα κ-σιριες ήταν καλά μοτέρ... στην πράξη οι μεγάλοι και λεπτοί κοχλίες, ο λάθος τοποθετημένος αισθητήρας θερμοκρασίας και η λεπτη φλάτζα τα έκαναν μάπα...

κατά τα άλλα ήταν πανάλαφρα για τα δεδομένα της εποχής και των κυβικών... γνώση έχω κυρίως από τα μοτέρ φορεμένα σε λίζες... από το αναιμικό 122αρη μέχρι το υστερικό (λαρινι τελικό ...) 160αρη

Συμφωνω σε ολα!

ΟΚ δεν επιμένω αυτά που έγραψα πριν ήταν απόψεις κατόχων δεν το έψαξα ο ίδιος.

Καλα... απο αποψεις κατοχων.. εδω εχω ακουσει οτι εκεινη την περιοδο ανηκε η Honda στην Rover και οχι το αντιστροφο. Οπως επισης για την αξιοπιστια που μου ελεγαν τα καλυτερα αλλα σε οσους μηχανικους εχω παει το cabrio λεγαν "καλως τον πελατη", "βαριεμαι να ασχοληθω παλι" και αλλα τετοια.
Οι παλιαστιδες απο την αλλη δεν ξερουν τι να κανουν τα τοσα ανταλλακτικα που εχουν μαζεψει ..

sorry για το off topic.

COYOTE146
11-06-12, 19:34
Μ' ΑΡΕΣΕΙ στην 146

1. Ο κινητηρας. Ωραιος ηχος, και καλο "απλωμα" της δυναμης. Αλογα που αλλοι ατμοσφαιρικα μολις πριν απο λιγα χρονια εβγαλαν σε 14αρι μοτερ
2. Η θεση οδηγησης. Ειδικα μετα την αφαιρεση του μηχανισμου ανυψωσης
3. Ο εξοπλισμος της. Πολυ πλουσιος για την εποχη της, και πιο πλουσιος απο αρκετα σημερινα αυτοκινητα. Ηλιοροφη, ηλ.παραθυρα μπρος-πισω, θερμαινομενοι καθρεπτες, clima, κλπ
4. Οι χωροι της. Μεγαλος χωρος και στο εσωτερικο ακομα και για 5 ατομα, και στο χωρο αποσκευων ο οποιος ειναι πολυ καλος ακομα και με σημερινα δεδομενα
5. Το πατημα της στον δρομο. Ο συνδιασμος της sportkit σε ελατηρια-αμορτισερ-εργοστασιακο χαμηλωμα, για τα προσωπικα μου γουστα ειναι οτι πρεπει
6. Αρκετα δεμενη στο εσωτερικο. Ακομα και ως sportkit με την σφιχτη αναρτηση δεν εχει τους τριγμους που θα περιμενε κανεις απο αμαξι 13 χρονων
7. Εμφανισιακα κρυβει καλα τα χρονακια της. Ισως λογω και του οτι ειναι η facelift
8. Που ακομα και οσοι λενε πως δεν πανε τα ιταλικα κρυβουν εναν μικρο θαυμασμο στο ακουσμα alfa romeo και περιεργως καποιοι απο τους ειρωνες γνωριζουν και την μεγαλη ιστορια της εταιριας
9. Καλη αεροδυναμικη. Σε ταξιδι μπορεις να εχεις αρκετα ανοιχτα τα παραθυρα και να μην σε ζαλιζει ο θορυβος απο τον αερα.
10. Οικονομικη και με καλη ενεργητικη ασφαλεια σε ταξιδι

ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ στην 146

1. Δεν εχει μια εστω ποτηροθηκη. Και ειναι δυσκολο να βρεις και θεση να τοποθετησεις εσυ μια aftermarket. Αναγκαστικα ο καφες μπαινει αναμεσα στο χειροφρενο και το καθισμα του συνοδηγου..
2. Βρισκεις κατω πολυ ευκολα. Ειδικα η μουρη, πρεπει να περνας διαγωνια πολλες φορες τα σαμαρακια του δρομου..
3. Η καταναλωση η οποια ειναι λιγο τσιμπημενη, ειδικα αν κινεισαι αποκλειστικα εντος πολης, αν και δικαιολογημενη για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου (πολυστροφο με ροπη σε ψηλες στροφες)

Alfissimo
11-07-12, 18:14
Αlfa 75
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
-Το σχέδιό της
-Οι επιδόσεις της
-Τα κρατήματά της
-Το ότι είναι πισωκίνητη

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
-Είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά

Alfa 156
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
-Το σχέδιό της
-Οι επιδόσεις της
-Τα κρατήματά της
-Ο ήχος κατά το ανέβασμα των στροφών

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ:
-Το service της είναι λίγο ακριβό.

type146
24-07-12, 21:42
ALFA 146 1.4 TS 1999

Μου αρεσει : Το σχημα της . Αυτο το σφηνοειδες σχημα με το σηκωμενο πισω μερος ακομα και σημερα κερδιζει ματιες

Το εσωτερικο της . Απλες , καθαρες διαχρονικες γραμμες
Η πρακτικότητα της . Εχω κουβαλήσει ψυγειο , καναπε κλπ . Αυτη η 5 πορτα ηταν εμπνευση.
Το μοτερ . Ηχος , αποδοση

Τι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :
Η καταναλωση . Εκει πεισματικα κοντα στο 10
Η θεση οδηγησης . Λιγο πιο χαμηλα θα ηταν καλυτερα .
Που ολο και κατι θα χαλασει και θα σου ξερυθμίσει το αμαξι . Μια το βηματικο του μοτερ , μια ο μεταβλητος χρονισμος , μετα ο maf και φτου και απο την αρχη .

GIORGOS156grigio.L.D.A.
18-09-12, 15:11
Εμενα μου αρεσει που εχει γινει μελος της οικογενειας!!! Σε ολους αρεσει και την γουσταρουν τρελλα!!!
Το μονο που θα ηθελα ειναι να ειχε λιγο παραπανω ροπη στις χαμηλες και να πεφταν τα πισω καθισματα.....
Ολα τα αλλα που εχει μου αρεσουν καθε μερα πιο πολυ!!!

Harry1461.4TS'99
18-09-12, 15:21
ALFA 146 1.4 TS 1999

Μου αρεσει : Το σχημα της . Αυτο το σφηνοειδες σχημα με το σηκωμενο πισω μερος ακομα και σημερα κερδιζει ματιες

Το εσωτερικο της . Απλες , καθαρες διαχρονικες γραμμες
Η πρακτικότητα της . Εχω κουβαλήσει ψυγειο , καναπε κλπ . Αυτη η 5 πορτα ηταν εμπνευση.
Το μοτερ . Ηχος , αποδοση

Τι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ :
Η καταναλωση . Εκει πεισματικα κοντα στο 10
Που ολο και κατι θα χαλασει και θα σου ξερυθμίσει το αμαξι . Μια το βηματικο του μοτερ , μια ο μεταβλητος χρονισμος , μετα ο maf και φτου και απο την αρχη .

Το μονο στο οποιο διαφωνω ειναι η θεση οδηγησης. Θα μπορουσε να ηταν και πιο χαμηλη - συμφωνω, αλλα γενικα καλη ειναι, παρ'ολο που ειμαι σχετικα ψηλος και γω απο μονος μου (1,86 μ), εχω πολυ χωρο στο κεφαλι μου και δε βρισκω ταβανι με τιποτα. Επισης προσφερει καλη ορατοτητα η θεση οδηγησης της 146.

Εμενα με χαλαει οτι απεχει μονο 12 ποντους (και ειναι Lusso η δικη μου, με τα πιο "ψηλα" αμορτισερ) απο το εδαφος και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να βρει ο προφυλακτηρας κατω. Αυτο ναι, με χαλαει.

Οσο για την καταναλωση, επειτα απο αρκετες επεμβασεις στο ηλεκτρικο κυκλωμα, στα λαδια και στα ελαστικα του αυτοκινητου, μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλα (μεση καταναλωση 7,5 λιτρα / 100 χλμ)...

Μου αρεσει πολυ που εχει μεγαλο πορτ-μπαγκαζ, ειδικα εγω που κανω αερομοντελισμο ηταν ενα σημαντικο κριτηριο ο χωρος αποσκευων, διοτι το μικροτερο αεροπλανο μου εχει φτερο 1,57μ και το μεγαλυτερο... δε χωραει (2,43 μετρα) :lol: :lol:

AlexUnder
18-09-12, 17:26
μου αρέσουν τα παντα εκτός απο:

οτι εχω κάνει 3000χλμ και ακομα δεν εχω βρει την ιδανική θέση οδήγησης...
ο κύκλος αναστροφής (κάπως αλλιώς λέγετε τώρα αυτο.. αλλα μάλλον καταλάβατε)
το μικρο ρεζερβουάρ
οτι το καπό δεν εχει αμορτισέρ στήριξης
το τριπ θα μπορούσε να εχει 2 διακόπτες, πανω - κατω, και οχι μόνο 1 κουμπί για να περνάς ολες αυτες τις ενδείξεις.
οτι πρέπει ή να κατέβω απο το αυτοκίνητο ή να δώσω το κλειδί στον βενζινά για να ανοίξει το ντεπόζιτο...
κατι αλλα ψιλοπραγματακια που αλλάζουν εύκολα

JIM_MAR
19-09-12, 10:12
Το μονο στο οποιο διαφωνω ειναι η θεση οδηγησης. Θα μπορουσε να ηταν και πιο χαμηλη - συμφωνω, αλλα γενικα καλη ειναι, παρ'ολο που ειμαι σχετικα ψηλος και γω απο μονος μου (1,86 μ), εχω πολυ χωρο στο κεφαλι μου και δε βρισκω ταβανι με τιποτα. Επισης προσφερει καλη ορατοτητα η θεση οδηγησης της 146.

Εμενα με χαλαει οτι απεχει μονο 12 ποντους (και ειναι Lusso η δικη μου, με τα πιο "ψηλα" αμορτισερ) απο το εδαφος και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να βρει ο προφυλακτηρας κατω. Αυτο ναι, με χαλαει.

Οσο για την καταναλωση, επειτα απο αρκετες επεμβασεις στο ηλεκτρικο κυκλωμα, στα λαδια και στα ελαστικα του αυτοκινητου, μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλα (μεση καταναλωση 7,5 λιτρα / 100 χλμ)...

Μου αρεσει πολυ που εχει μεγαλο πορτ-μπαγκαζ, ειδικα εγω που κανω αερομοντελισμο ηταν ενα σημαντικο κριτηριο ο χωρος αποσκευων, διοτι το μικροτερο αεροπλανο μου εχει φτερο 1,57μ και το μεγαλυτερο... δε χωραει (2,43 μετρα) :lol: :lol:
Εεεεμ αυτή είναι η μαγεία της...:PΝα την προσέχεις που την πας, να μην την ανεβάζεις πεζοδρόμια, να κόβεις στις λακούβες και γενικά να της φέρεσαι εντελώς διαφορετικά απ' ότι θα φερόσουν σε ένα αστραγκολφωφόκους:P
Σοβαρά τώρα το χαμηλό ύψος εμένα μου αρέσει -αν και μια φορά στη Θήβα παραλίγο να αφήσω τον εμπρός προφυλακτήρα σε μια κατηφόρα ή να "φάω" το συμπλέκτη για να κάνω όπισθεν, γιατί με πήγε φίλος μου από εκεί που πήγαινε με το Αστρα του:slap:

156 Competizione
19-09-12, 10:18

Μπορείς να βγάλεις τον (εντελώς άχρηστο αν δεν είσαι 1,50) μηχανισμό ανύψωσης που έχει από κάτω. Θα κατεβεί αρκετά η θέση οδήγησης. Όντως στην 146 ειδικά στη sport kit με τα φουσκωτά καθίσματα, η θέση οδήγησης θυμίζει scania...

Harry1461.4TS'99
19-09-12, 16:33
Εεεεμ αυτή είναι η μαγεία της...:PΝα την προσέχεις που την πας, να μην την ανεβάζεις πεζοδρόμια, να κόβεις στις λακούβες και γενικά να της φέρεσαι εντελώς διαφορετικά απ' ότι θα φερόσουν σε ένα αστραγκολφωφόκους:P
Σοβαρά τώρα το χαμηλό ύψος εμένα μου αρέσει -αν και μια φορά στη Θήβα παραλίγο να αφήσω τον εμπρός προφυλακτήρα σε μια κατηφόρα ή να "φάω" το συμπλέκτη για να κάνω όπισθεν, γιατί με πήγε φίλος μου από εκεί που πήγαινε με το Αστρα του:slap:

Συμφωνω στο οτι αυτο την κανει πιο "αγρια", "επιθετικη", και οντως λαμβανω ολες τις προφυλαξεις για λακουβες πεζοδρομια σαμαρακια κλπ αλλα λογω οτι εχει ψιλοκρεμασει ο προφυλακτηρας απο κατω βρισκει πιο ευκολα. :(

Θελει φτιαξιμο...

Μπορείς να βγάλεις τον (εντελώς άχρηστο αν δεν είσαι 1,50) μηχανισμό ανύψωσης που έχει από κάτω. Θα κατεβεί αρκετά η θέση οδήγησης. Όντως στην 146 ειδικά στη sport kit με τα φουσκωτά καθίσματα, η θέση οδήγησης θυμίζει scania...

Εμενα τον χρησιμοποιει ο πατερας μου παρ'ολο που ειναι 1,70 Δημητρη... αλλα δικο μου ειναι το μωρο μου, θα τον αφαιρεσω καποια στιγμη τον κωλομηχανισμο. Ε, να μια καλη λυση να σταματησει να μου το παιρνει κιολας :lol: :lol: :lol: :D :D

Vittorio
19-09-12, 16:38
μου αρέσουν τα παντα εκτός απο:

οτι εχω κάνει 3000χλμ και ακομα δεν εχω βρει την ιδανική θέση οδήγησης...
ο κύκλος αναστροφής (κάπως αλλιώς λέγετε τώρα αυτο.. αλλα μάλλον καταλάβατε)
το μικρο ρεζερβουάρ
οτι το καπό δεν εχει αμορτισέρ στήριξης
το τριπ θα μπορούσε να εχει 2 διακόπτες, πανω - κατω, και οχι μόνο 1 κουμπί για να περνάς ολες αυτες τις ενδείξεις.
οτι πρέπει ή να κατέβω απο το αυτοκίνητο ή να δώσω το κλειδί στον βενζινά για να ανοίξει το ντεπόζιτο...
κατι αλλα ψιλοπραγματακια που αλλάζουν εύκολα

-Εγώ, παραδόξως, βολεύτηκα αρκετά εύκολα στη θέση οδήγησης της MiTo.
-Και ακτίνα στροφής (μάλλον αυτό εννοείς) έχει αρκετά καλή - που να δεις της GT ...
-Στο μικρό ρεζερβουάρ θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά αν οδηγήσεις οικονομικά, μπορείς να βγάλεις και 610 χλμ., σε μικτές συνθήκες, με 1 φουλάρισμα (εγώ το κατάφερα φέτος το Πάσχα, στο Λάρισα - Κέρκυρα και πίσω!).
-Το θέμα με την έλλειψη αμορτισέρ στο καπώ της μηχανής οφείλεται καθαρά σε λόγους εξοικονόμησης κόστους.
-Το θέμα με την τάπα του ρεζερβουάρ, που δεν ανοίγει από μέσα, αλλά μόνο με το κλειδί, έγινε καθαρά για λόγους ασφαλείας.

angelos_ARlover
19-09-12, 18:08
-Εγώ, παραδόξως, βολεύτηκα αρκετά εύκολα στη θέση οδήγησης της MiTo.
-Και ακτίνα στροφής (μάλλον αυτό εννοείς) έχει αρκετά καλή - που να δεις της GT ...
-Στο μικρό ρεζερβουάρ θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά αν οδηγήσεις οικονομικά, μπορείς να βγάλεις και 610 χλμ., σε μικτές συνθήκες, με 1 φουλάρισμα (εγώ το κατάφερα φέτος το Πάσχα, στο Λάρισα - Κέρκυρα και πίσω!).
-Το θέμα με την έλλειψη αμορτισέρ στο καπώ της μηχανής οφείλεται καθαρά σε λόγους εξοικονόμησης κόστους.
-Το θέμα με την τάπα του ρεζερβουάρ, που δεν ανοίγει από μέσα, αλλά μόνο με το κλειδί, έγινε καθαρά για λόγους ασφαλείας.

Ναι εξοικονομισαν 10€:egyptdance:

i87
19-09-12, 18:56
Ναι εξοικονομισαν 10€:egyptdance:

10€ χ 100.000 τουλάχιστον=1 εκατομμύριο εύκολα

Αλλά δεν είναι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά και για λόγους βάρους σε αρκετά υψηλό σημείο.
ένα κιλό από εδώ ένα από εκεί

angelos_ARlover
19-09-12, 18:59
Ωραια ας την πουλαγαν τοτε 20€ παραπανω την μιτο..
Για μενα δεν δικαιολογειται. Τετοιες λεπτομερεις ειναι σημαντικες

i87
19-09-12, 19:38
Ωραια ας την πουλαγαν τοτε 20€ παραπανω την μιτο..
Για μενα δεν δικαιολογειται. Τετοιες λεπτομερεις ειναι σημαντικες

Μπορώ να καταλάβω ότι δεν σου αρέσει αλλά προσωπικά που το καπό μου ανοίγει μια φορά τον μήνα δεν με απασχολεί αν το πιάνω με το σιδεράκι.

Και στο άλλο αυτοκίνητο μας που έχει δυο τέτοια τα θεωρώ πλεονασμό.

Να μου έλεγες ότι το συρματόσχοινο της ασφάλειας της ζώνης δεν είναι καλυμμένο και το βλέπω όλη την ώρα (ενώ έχει κόστος 1-2 λεπτά του ευρώ) να το δεχτώ γιατί το βλέπεις κάθε φορά που φοράς ζώνη. Ή που σε άλλο που είδα, ήταν όταν δεν υπάρχει συνοδηγός και έχεις ελαφρά το παράθυρο ανοικτό χτυπάει η ζώνη πάνω στην πόρτα.

Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν λεπτομέρειες και λεπτομέρειες.

Υ.Γ. Λογικά μπορείς να ταιριάξεις από άλλο μοντέλο όπως ταιριάξανε για 145/6 από 156. Ψάξτο :okk:

AlexUnder
19-09-12, 19:43

Αλλά δεν είναι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά και για λόγους βάρους σε αρκετά υψηλό σημείο.

μια ψυχή μου ειπε οτι ειναι κατευθείαν απο 147 αυτό που στηρίζει το καπο της μικρής
Λουιτζι λεμε και τα μυαλά στα κάγκελα :metalo:

stamserres3
19-09-12, 21:25
μια ψυχή μου ειπε οτι ειναι κατευθείαν απο 147 αυτό που στηρίζει το καπο της μικρής
Λουιτζι λεμε και τα μυαλά στα κάγκελα :metalo:
145-146 ειναΙ ρε!!!οπως και τα ακρα ειναι οτι περισσεψε απο αυτες!!!:P

endless
19-09-12, 22:02

Σιγα μην κοστιζει στην Alfa Romeo 10 ευρω το αμορτισερακι.
Σιγα και τη διαφορα βαρους που εχει σε σχεση με το σιδερο.

alfisti-75
19-09-12, 22:23
Alfa Romeo 75 Τurbo America
Mου αρέσει:
-Σχεδίαση,απλά απίστευτη
-Το πλούσιο για την εποχή της εσωτερικό και τα όργανα ελέγχου
-Η απίστευτη αγριάδα που βγάζει βλέποντας την στον καθρευτη πίσω σου
-H δύναμη που σε κολλάει πίσω
-Και η ικανοποίηση που νιώθεις όταν αυτοκίνητα σημερινής εποχής κάνουν τα πάντα για να σε ακολουθήσουν και μένουν πίσω
Δεν μου αρέσει:
-Δεν υπάρχει κάτι που να μην μου αρέσει,άλλωστε αν ήθελα να μην καίει θα έπαιρνα ΤΟΥΟΤΑ και όχι 75.
-Αν ήθελα χώρους θα έπαιρνα ένα ΝΑVARA και όχι 75
-Αν είναι τόσο χρονοβόρο το να δεις τη στάθμη του λαδιού και αν το θεωρείς επιστήμη πάλι πάρε ΤΟΥΟΤΑ και οχι 75
-Η Alfa Romeo είναι τρόπος ζωής και μικρόβιο που κοιλάει στο αίμα,για μένα.Τι κι αν έχει μικρό ρεζερβουάρ τι έγινε βάλε ποιο πολλές φορές βενζίνα,τι βαριέσαι να ανοίξεις το ρεζερβουαρ?
-Και τέλος ναι είμαι κολημένος και δεν πρόκειται σε κουβέντα να πω κακό λόγο για την εταιρία αυτή που όταν έβγαλε την Veloce π.χ. η TOYOTA προσπαθούσε να ανακαλύψει τον τροχο.(Δεν μιλάω για το απαιχθές WV group)

alfisti-75
19-09-12, 22:30
Alfa Romeo 33 1.4 IE Boxer
Mου αρέσει:
-Η γραμμή της.Σφήνα από το εργοστάσιο χωρίς να επέμβεις καθόλου
-Το νεύρο του Boxer που κερνάει τσαγάκια μετά από 20 χρόνια ακόμα και σημερινά 1.6αρια
-Το κράτημά της ακόμα και με μαμά αναρτήσεις
-Το ελαφρύ αμάξωμα που ακόμα και με το 1.4αρι μοτερ την κάνει να πετάει
-Ο ηχος του κινητήρα με όλα μαμά μετά τις 3000 rpm
Δεν μου αρέσει:
Aς μην επαναλαμβάνομαι ισχύουν τα παραπάνω...

alfisti-75
19-09-12, 22:37
Alfa Romeo 156 2.0 T.S.
Mου αρέσει:
-To ότι όταν βγήκε δεν υπήρχε άλλο 1.6αρι που να έβγαζε 120 άλογα εκτός από το CRX
-Το ότι στρίβει χωρίς να φοβάσε ότι θα σε προδώσει ακόμα κι όταν δεν έχεις λάστιχα
-Τα όργανα,και γενικά όλο το εσωτερικό της
-Το ότι της πετάς επάνω ένα 3.2 με χαμηλό κόστος και γίνεται πύραυλος χωρίς πατέντες
Δεν μου αρέσει:
Aς μην επαναλαμβάνομαι ισχύουν τα παραπάνω... Άλλωστε δεν πρόκειται να είμαι αντικειμενικός είπαμε είμαι κολημένος!

stamserres3
19-09-12, 22:38
Alfa Romeo 156 2.0 T.S.
Mου αρέσει:
-To ότι όταν βγήκε δεν υπήρχε άλλο 1.6αρι που να έβγαζε 120 άλογα εκτός από το CRX
-Το ότι στρίβει χωρίς να φοβάσε ότι θα σε προδώσει ακόμα κι όταν δεν έχεις λάστιχα
-Τα όργανα,και γενικά όλο το εσωτερικό της
-Το ότι της πετάς επάνω ένα 3.2 με χαμηλό κόστος και γίνεται πύραυλος χωρίς πατέντες
Δεν μου αρέσει:
Aς μην επαναλαμβάνομαι ισχύουν τα παραπάνω... Άλλωστε δεν πρόκειται να είμαι αντικειμενικός είπαμε είμαι κολημένος!

:hysterical::hysterical:Σωστος!!!!

σακης βλαχοπουλος
19-09-12, 22:45
:alfaflag:+ 100000 Αντωνη:okk: