PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΘΗΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

andreas
01-09-05, 11:38
Φίλοι,
όπως βλέπετε, οι τιμές της βενζίνης έχουν πάρει την ανηφόρα. Για αυτό , σκέφτομαι να επικοινωνούμε σε αυτό το νέο θέμα για να επισημαίνουμε τα φθηνά πρατήρια. Για την ποιότητα των καυσίμων, δεν μπορώ να πώ κάτι. Δεν ξέρω αν ένα φθηνό πρατήριο έχει χάλια βενζίνη ή αν ένα ακριβό έχει ποιοτική. Αυτό που ξέρω και μπορώ να συγκρίνω άμεσα είναι οι τιμές πώλησης.
Έτσι, είδα σήμερα στη Λ.Λαυρίου στα Γλυκά Νερά,1χλμ από το Σταυρό της Αγ.Παρασκευής, πρατήριο της Aegean με την απλή αμόλυβδη στα 0,899Ευρώ
Μάλλον, καλό είναι να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι!

JohnGT
01-09-05, 11:58
Απ' ότι βλέπω στους δρόμους για διάφορα πρατήρια γνώμη μου είναι ότι τα πρατήρια της aegean έχουν καλύτερες τιμές.

tonionio
01-09-05, 12:05
Απ' ότι βλέπω στους δρόμους για διάφορα πρατήρια γνώμη μου είναι ότι τα πρατήρια της aegean έχουν καλύτερες τιμές.

Eγω aegean δεν βαζω και τζαμπα να ταν...

JohnGT
01-09-05, 12:10
Γιατί..???

tonionio
01-09-05, 12:16
Πραγματικα δεν ξερω το γιατι....Δεν ξερω δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη !Δεν ξερω τι να σου πω...Εσυ τι βαζεις?

GEORGE LOGOTHETIS
01-09-05, 12:37
Εγώ βαζω ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ :lol: :lol:

tonionio
01-09-05, 12:42
Εγώ βαζω ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ :lol: :lol:

λολεν! :D :D

poimenas
01-09-05, 14:23
το υπουργειο αναπτυξης διενεργει ελεγχους τιμων καθε παρασκευη σε πολλα πρατηρια καθε δημου (και ετσι αλλωστε βγαζει τις μεσες τιμες σε ενα δημο/πολη/χωρα) και μαλιστα δημοσιευει στο ιντερνετ τα φθηνοτερα πρατηρια και τις τιμες τους. οι τιμες ανανεωνονται καθε τεταρτη, αν και προσφατα μπηκα τριτη και παρατηρησα τις τελευταιες τιμες της παρασκευης.

η διευθυνση αυτη (για την αθηνα) ειναι:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm

για επιλογη αλλης περιοχης:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/

xdream
01-09-05, 14:29
Πρατηριο PoutsOil στην Ανω Βλαχοκερασιτσα Καρδιτσας, Αμολυβδη με 0,87 € :lol: :lol:
Ξεχωρα απο τη πλακα, πιστευω οτι το ολο Topic ειναι χρησιμο για πολλους !

andreas
01-09-05, 14:38
το υπουργειο αναπτυξης διενεργει ελεγχους τιμων καθε παρασκευη σε πολλα πρατηρια καθε δημου (και ετσι αλλωστε βγαζει τις μεσες τιμες σε ενα δημο/πολη/χωρα) και μαλιστα δημοσιευει στο ιντερνετ τα φθηνοτερα πρατηρια και τις τιμες τους. οι τιμες ανανεωνονται καθε τεταρτη, αν και προσφατα μπηκα τριτη και παρατηρησα τις τελευταιες τιμες της παρασκευης.

η διευθυνση αυτη (για την αθηνα) ειναι:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm

για επιλογη αλλης περιοχης:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/

πολύ χρήσιμες πιστεύω οι διευθύνσεις που έδωσες
:okk:

JohnGT
01-09-05, 15:27
Πραγματικα δεν ξερω το γιατι....Δεν ξερω δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη !Δεν ξερω τι να σου πω...Εσυ τι βαζεις?

Εγώ σχεδόν πάντα βάζω Aegean! Είναι η πιο φθηνή όπως προείπα και είναι και στο δρόμο μου για τη δόυλειά. :lol:

nasos
01-09-05, 15:41
εγω συναδελφοι τεσταρισα τις βενζινες(95-95+) με το κτμ που εκτος του οτι ειναι μονοκυλινδρο κ καταλαβαινεις αμεσως την ποιοτητα καυσιμου στα μπαμ
του ειναι κ ενας κινητηρας που τεσταρεται ευκολα στο αρπαγμα.
εχει ως εξης.
το αφηνα ρεζερβα κ λιγο πριν τις αναθυμιασεις το γεμιζα με βενζινη.
τεσταρισα την βπ,σελλ,εκο κ ελιν.
μακραν κ με διαφορα πρωτη η βπ.ακολουθει η εκο κ μετα σελλ με ουραγο την ελιν. 8)

xdream
01-09-05, 16:13
εγω συναδελφοι τεσταρισα τις βενζινες(95-95+) με το κτμ που εκτος του οτι ειναι μονοκυλινδρο κ καταλαβαινεις αμεσως την ποιοτητα καυσιμου στα μπαμ
εχει ως εξης.
μακραν κ με διαφορα πρωτη η βπ.ακολουθει η εκο κ μετα σελλ με ουραγο την ελιν. 8)

Kαλα... με το μοτοσακό, δοκιμασες τις βενζινες ???

dj_petrosX
01-09-05, 16:19
ΕΚΟ με διαφορα η καλυτερη.μιλαω για τις 100αρες.Και σε τεστ περιοδικων του χωρου εχει επικρατησει.Ποτε δεν μου αρεσε η BP,ακομα λιγοτερο η shell.Ασε που παραδοσιακα η shell ειναι η ακροβοτερη.......

dj_petrosX
01-09-05, 16:22
Sorry η ακριβοτερη ηθελα να πω! :oops:

xdream
01-09-05, 16:23
ΕΚΟ με διαφορα η καλυτερη.μιλαω για τις 100αρες.Και σε τεστ περιοδικων του χωρου εχει επικρατησει.Ποτε δεν μου αρεσε η BP,ακομα λιγοτερο η shell.Ασε που παραδοσιακα η shell ειναι η ακριβοτερη.......
Nαι αλλα shell βαζει και η Ferrari που ειναι στο gruppo ...!

tonionio
01-09-05, 16:55
Aν ειχα φερραρι η αν μπορουσα να βαζω βενζινη με τιμολογιο τοτε θα εβαζα την πιο ακριβη και στα παλια μου τα παπουτσια! :D

xdream
01-09-05, 16:56
Aν ειχα φερραρι η αν μπορουσα να βαζω βενζινη με τιμολογιο τοτε θα εβαζα την πιο ακριβη και στα παλια μου τα παπουτσια! :D
Μα εσυ δεν ειπες οτι δε βαζεις φτηνιαρικες ???

tonionio
01-09-05, 17:06
Μα εσυ δεν ειπες οτι δε βαζεις φτηνιαρικες ???

Ναι κοιτα να δεις...Εβαζα 100αρα βπ και τωρα που πηρα τα λεφτα του μηνα θα ξαναβαλω..Αλλα ενδιαμεσα εβαλα απλη 95αρα καπου 20 ευρω γιατι ημουν 3 μερες με 10 ευρω...Στην κυριολεξια ομως

nasos
01-09-05, 17:25
εχει ως εξης.

Kαλα... με το μοτοσακό, δοκιμασες τις βενζινες ???
ε με τι αλλο να δοκιμασω?με ενα αδυναμο κ μονοκυλινδρο καταλαβαινεις διαφορα οχι με γρηγορα πιστευω. :?

taxidiotes
01-09-05, 19:18
Παίζει ρόλο και το πρατήριο (ξέρετε...). Στις 95άρες νομίζω έχει μια μικρή διαφορά υπέρ η ΕΚΟ.

alastis
01-09-05, 20:19
Φτηνα ειναι και τα βενζιναδικα στην Καποδιστριου, στη γεφυρα του Σταυρου, οπως ανεβαινουμε απο Αθηνα, κανουμε αριστερα.

Πιστευω παντως οτι η ολη ιστορια με το πετρελαιο ειναι ψιλοφουσκα και καποια στιγμη θα σκασει...

miltosz
01-09-05, 21:19
Κλεισθένους θες να πεις !
Shell στον Γέρακα στην Κλεισθένους με 89, 7!

chris 146
01-09-05, 21:24
8) Πολύ καλό και ενήμερο το topic πάντως τα καλά και καθαρά βενζινάδικα δεν είναι πάντα και τα ακριβά έχω φάει φόλα από σελλ στην μεσογείων που ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει και την χρυσοπλήρωσα 8)

ancon
05-09-05, 10:23
Παιδία καλημέρα, καλό και φτηνό βενζινάδικο, βάζω βενζίνη εκεί περίπου 1 χρόνο, είναι SHELL. Έχει την VPower 0,958. Βρίσκεται στην Μεσογείων στο ρεύμα προς Αθήνα. Μόλις περάσετε την γέφυρα του Σταυρού το πρώτο βενζινάδικο αριστερά.

Meimaridis
05-09-05, 15:12
Ενα πολύ φτηνό (ισως το 2ο φτηνότερο μετά το γνωστό στο Γέρακα) είναι επί της Μεσογείων, στο ρεύμα προς Αθήνα μετά τη διασταύρωση με Κατεχάκη η πρώτη avin δεξιά. Ενδεικτικά χτες που έβαλα (κλαψ) την είχε 1,20 ενώ 100 μέτρα πιό πάνω η εκο την είχε 10 λεπτά πιό πάνω!!! :shock:

Για περισσότερα φτηνά αλλά και ποιοτικά www.bloka.com :wink:

RoadRunner
07-09-05, 00:40
LIGO PRIN TIN XALIBOURGIKI STON DROMO PROS ELEUSINA ENAS FILOS DOULEUEI STIN EKO.H BENZINH EINAI SXETIKA FTHINI.MOU EIPE OTI TOUS KANAN ELENXO GIA TIN POIOTITA KAUSIMVN KAI OTI BGALAN THN 95ara 98 OKTANIA KAI THN 100ara 104 OKTANIA.TO PAIDI DEN EXEI KAPOIO KERDOS ARA PISTEUW PWS ELEGE ALITHEIA

Timos
07-09-05, 05:44
H EKO σύμφωνα με τον ''μπαμπά'' της κοπέλας μου που ήταν έως πέρυσι διευθυντής ασφαλείας στα διυλιστήρια των ΕΠ στην Ελευσίνα μου έλεγε ότι η ΕΚΟ είναι η μοναδική βενζίνη που εμπιστεύεται και συγκεκριμένα η 100αρα ως καθαρότητα στα πρατήρια!

Εγώ από τότε κάνω 2 γεμίσματα 100αρα ΕΚΟ και ένα 95+
εναλλάξ.

xdream
07-09-05, 12:34
εναλλάξ.
Ρε ντοκ, κρατας και ημερολογιο ??? Εγω βαζω, μια 100αρα ΒΡ , μια Ντιζελ, μια βενζινη καθαρισμου, και μια σουπερ+λαδι (ετοιμη μιξη) !!! :lol: :lol: :lol:

xdream
08-09-05, 20:17
Νεο Ρεκορ !!!!
58 lt / 72 € BP ULTIMATE ......

poimenas
09-09-05, 00:29
ναι, ναι, καλα ακουσατε, GROUP BUY για Βενζινη

λοιπον, η προταση μου ειναι η εξης: χρειαζομαστε ενα-δυο βυτιοφορα, και καποιους οδηγους με το καταλληλο διπλωμα για το εγχειρημα. Αυτοι λοιπον οι οδηγοι δεν εχουν παρα να πανε στην Ντοχα (πρωτευουσα του Καταρ, διπλα στην σαουδικη αραβια) οπου ενας συναλφιστι γραφει πως η τιμη της βενζινης ειναι γυρω στο 0,18 ευρω το λιτρο, οποτε και γεμιζει το αυτοκινητο του με 7-8 ευρω! βεβαια η αποσταση ειναι περιπου 2.997χμ απο την Αθηνα (σε ευθεια γραμμη...), αλλα σκεφτειτε την τιμη!

λοιπον, ποσοι ενδιαφερομενοι να χρηματοδοτησουν την προσπαθεια?

Timos
09-09-05, 01:27
εναλλάξ.
Ρε ντοκ, κρατας και ημερολογιο ??? Εγω βαζω, μια 100αρα ΒΡ , μια Ντιζελ, μια βενζινη καθαρισμου, και μια σουπερ+λαδι (ετοιμη μιξη) !!! :lol: :lol: :lol:

Kάπου διάβαζα ότι χρείαζεται που και που 95΄ρα αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο... :what: :idontnow:

xdream
09-09-05, 07:38
Kάπου διάβαζα ότι χρείαζεται που και που 95΄ρα αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο... :what: :idontnow:

Χμμμ... στην Esspreso μηπως ??? :lol:

RoadRunner
09-09-05, 08:41
oxi stin traffic....

nasos
09-09-05, 08:44
οντως χρειαζεται για να ηρεμουν οι βαλβιδες απ το πολυ κοπανημα.

xaris78
12-09-05, 22:36
Διαβάζω απο την τελευταία σελίδα του Manual της 147:

"Ανεφοδιάστε το αυτοκίνητο με βενζινοκινητήρα, με αμόλυβδη βενζίνη με όχι μικρότερο αριθμό οκτανίων απο 95."

alastis
12-09-05, 23:16
Κοστολογιο Λιανικης Τιμης Αμολυβδης Βενζινης -->

Ακατεργαστη Πρωτη Υλη (αργο πετρελαιο) : 30 λεπτα
Επεξεργασια + Μ.Κ. διυλιστηριου : 7 λεπτα
Εισφορες - Κρατησεις υπερ τριτων : 2 λεπτα
Φορος Καταναλωσης + ΦΠΑ : 49 λεπτα :shock: :shock: :mad3: :iawdrop: :iawdrop:

Εξοδα διανομης + Μ.Κ. εταιριων : 8 λεπτα
Μ.Κ. πρατηριου : 4 λεπτα

ΠΗΓΗ --> "ΤΟ ΘΕΜΑ"

Και μετα μου λετε οτι δεν μας ληστευουν ασυστωλα...

xaris78
13-09-05, 14:25

Φορος Καταναλωσης + ΦΠΑ : 49 λεπτα :shock: :shock: :mad3: :iawdrop: :iawdrop:

ΠΗΓΗ --> "ΤΟ ΘΕΜΑ"

Και μετα μου λετε οτι δεν μας ληστευουν ασυστωλα...
Οι εταιρείες (Shell, BP, κλπ) σε ποια "εισπρακτική" κατηγορία ανήκουν;; Στα "Εξοδα διανομης + Μ.Κ. εταιριων" ή στην "Επεξεργασια + Μ.Κ. διυλιστηριου";;;

Ο φόρος κατανάλωσης είναι περίπου το 50% της αξίας που πληρώνει ο τελικός καταναλωτής!!! :shock: :shock:

xaris78
13-09-05, 14:32
Διαβάζω απο την τελευταία σελίδα του Manual της 147:

"Ανεφοδιάστε το αυτοκίνητο με βενζινοκινητήρα, με αμόλυβδη βενζίνη με όχι μικρότερο αριθμό οκτανίων απο 95."
Δηλαδή τα τουτού μας λειτουργούν σύμφωνα με τον κατασκευαστή και με 95άρα. Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά όταν βάζει 98άρες και 100άρες;;; Όσες φορές δοκίμασα δεν είδα διαφορά...

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι σε κινητήρες τούρμπο.

RoadRunner
13-09-05, 16:19

Φορος Καταναλωσης + ΦΠΑ : 49 λεπτα

ΠΗΓΗ --> "ΤΟ ΘΕΜΑ"

Και μετα μου λετε οτι δεν μας ληστευουν ασυστωλα...ΜΗΠΩΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ Φ.Π.Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ???

xristos69
13-09-05, 19:36
στη GT μου με τον JTS εχω κανει 30.000 χλμ ολα με 100αρα BP ή EKO. Αν βαλω απλη αμολυβη θα γινει κατι? Στο μανουαλ παντος δεν προτεινει ουτε υποχρεωνει για 100αρα.

Moutralewn
13-09-05, 20:27
στη GT μου με τον JTS εχω κανει 30.000 χλμ ολα με 100αρα BP ή EKO. Αν βαλω απλη αμολυβη θα γινει κατι? Στο μανουαλ παντος δεν προτεινει ουτε υποχρεωνει για 100αρα.

Δεν θα γίνει απολύτως τίποτα.
Σε θέμα καλύτερων επιδόσεων με την 100αρα, αν υπάρχουν διαφορές είναι μηδαμινές!! (Στα υπερτροφοδοτημένα αυτοκίνητα τα κέρδη είναι μεγαλύτερα).
Το μόνο είναι ότι στους TS (δεν ξέρω αν ισχύει στους JTS), με χρηση μόνο απλής αμόλυβδης, είναι πολύ πιθανό να ''βαράει'' πειράκια, πράγμα που δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, αν εξαιρέσουμε ένα ελαφρύ τρίξιμο που ακούγεται απο τον κινητήρα όταν επιταχύνουμε.

Moutralewn
13-09-05, 20:27

Δεν θα γίνει απολύτως τίποτα.
Σε θέμα καλύτερων επιδόσεων με την 100αρα, αν υπάρχουν διαφορές είναι μηδαμινές!! (Στα υπερτροφοδοτούμενα αυτοκίνητα τα κέρδη είναι μεγαλύτερα).
Το μόνο είναι ότι στους TS (δεν ξέρω αν ισχύει στους JTS), με χρηση μόνο απλής αμόλυβδης, είναι πολύ πιθανό να ''βαράει'' πειράκια, πράγμα που δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, αν εξαιρέσουμε ένα ελαφρύ τρίξιμο που ακούγεται απο τον κινητήρα όταν επιταχύνουμε.

Spidey_TS
13-09-05, 20:46
Βασικά θα πρότεινα να μην βάζετε Aegean αν και φθηνή.Όταν είχα πρόβλημα με τον ρυθμιστή ρελαντί -τελικά τον άλλαξα- οπότε και το αμάξι ήταν πολύ ευπαθές και ευαίσθητο , όποτε έβαζα βενζίνη από Aegean -ακόμη και κεντρικά- ή από βενζινάδικα απομονωμένα -π.χ. εθνική οδός- είχα γενικά τα μεγαλύτερα προβλήματα :x
Ήμουνα για ένα διάστημα ...κινητό πειραματόζωο.!Γενικά πάντως με BP ή Shell ήμουνα μια χαρά.Αν και κάτι ακούγεται οτί η Shell καταναλώνεται ...γρηγορότερα :? :? :?
Έπισης να σας πω οτί στον Ασπρόπυργο ,στον δρόμο για την δουλειά μου, έχει γενικά φθηνή επώνυμη και καλή βενζίνη

RoadRunner
14-09-05, 13:05
Έπισης να σας πω οτί στον Ασπρόπυργο ,στον δρόμο για την δουλειά μου, έχει γενικά φθηνή επώνυμη και καλή βενζίνη

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΠΕ ΕΧΟΥΝ ΤΑ @ΡΧΙΔΙ@ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ Μ@Λ@ΚΙΕΣ???? :lol:

xaris78
14-09-05, 20:16
http://img188.imageshack.us/img188/9509/petrol0tm.th.jpg (http://img188.imageshack.us/my.php?image=petrol0tm.jpg)

Spidey_TS
14-09-05, 22:54

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΠΕ ΕΧΟΥΝ ΤΑ @ΡΧΙΔΙ@ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ Μ@Λ@ΚΙΕΣ???? :lol:

Προφανώς... :lol: :lol: :lol: