PDA

Επιστροφή στο Forum : GT Lounge

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12

Thanasis
06-03-06, 18:08
ante ante psisou gia 17 ares :P :P

Κώστα όπως σου είπα δύσκολο. Ο πατήρ προτιμά την άνεση :wink:.

xristos69
08-03-06, 16:54

και καλα κανει.περα απο την εμφανιση η 16αρα ειναι η καλυτερη επιλογη για 2.0-1.9

trelopoulos
08-03-06, 16:56

και καλα κανει.περα απο την εμφανιση η 16αρα ειναι η καλυτερη επιλογη για 2.0-1.9 η 17αρα κοπαναει πολυ?

ATTAL
09-03-06, 20:11
Ο ΜΟΣΧΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΗΠΗΡΕΤΙΣΗ! ΜΟΥ ΑΛΑΞΑΝ ΤΟ ΣΚΙΣΜΕΝΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΤΡΥΓΜΟΥΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!

xristos69
10-03-06, 01:07

και καλα κανει.περα απο την εμφανιση η 16αρα ειναι η καλυτερη επιλογη για 2.0-1.9 η 17αρα κοπαναει πολυ?

μωρε δεν ειναι το κοπανημα.πες οτι το αντεχεις.ειναι οι κωλοδρομοι που εχουμε και που χτυπας ζαντα για πλακα :?

Biscione
10-03-06, 11:28
γιατι με την 16 αρα αμα κοπανησης δυνατα νομιζεις οτι δεν θα την παρεις στο χερι ?? :D

το αμαξη κοπαναει λιγο πιο πολλυ απο τη με 16 αρα και χανει και τελικη... γιατι οταν μπηκα σε μια 1.9 ντισελ με 16 αρια
και ειδα τελικη 230 αρχισα να δακρυζω

αλλλα τα 17 αρια την κανουν πανεμορφη ( οχι οτι δεν ειναι και χωρις ροδες ομορφη ειναι) χχχλ μποτακια :twisted:

TIFOSI
10-03-06, 11:37
Ωραία διαφήμιση είδα χθές για την GT :D

Biscione
10-03-06, 12:23
που να δεις της 159 θα τρελαθεις με τα λογια της και το σλογκαν της

taksidiotis22
10-03-06, 15:32
εφτασα τα 22.000 χλμ,το μονο μειονεκτημα ηταν τα τζαμια αν και τωρα δεν μου κανει κατι παραξενο.
δυστυχως η μια 17αρα μου στραβωσε απο μια λακουβα προχτες αλλα ευτυχως την εφτιαξα χτες.της αλλαξα και λαστιχ αεβαλα τα michelin pilot exalto Y.

Thanasis
10-03-06, 18:40
γιατι με την 16 αρα αμα κοπανησης δυνατα νομιζεις οτι δεν θα την παρεις στο χερι ?? :D

το αμαξη κοπαναει λιγο πιο πολλυ απο τη με 16 αρα και χανει και τελικη... γιατι οταν μπηκα σε μια 1.9 ντισελ με 16 αρια
και ειδα τελικη 230 αρχισα να δακρυζω

αλλλα τα 17 αρια την κανουν πανεμορφη ( οχι οτι δεν ειναι και χωρις ροδες ομορφη ειναι) χχχλ μποτακια :twisted:

Κώστα υποτίθεται ότι επειδή έχει μεγαλύτερο προφίλ απορροφά μεγαλύτερο μέρος των ανωμαλιών του δρόμου.
Αλλά ένας ακόμα λόγος είναι το κόστος, τα 17αρια ελαστικά είναι πανάκριβα, και δεν έρχονται σε οικονομικές εκδόσεις, όπως αρκετά 16 ιντσών. Θα πρέπει δηλαδή να αγοράσεις "σπορ" (και καλά), με πρόωρη φθορά.

Σωτήρης
10-03-06, 19:39
Γνωρίζετε κάτι περί facelift της Gt μέσα στο 2006 ??

Kanaks
10-03-06, 19:40
εφτασα τα 22.000 χλμ,το μονο μειονεκτημα ηταν τα τζαμια αν και τωρα δεν μου κανει κατι παραξενο.
δυστυχως η μια 17αρα μου στραβωσε απο μια λακουβα προχτες αλλα ευτυχως την εφτιαξα χτες.της αλλαξα και λαστιχ αεβαλα τα michelin pilot exalto Y.
Αστα φίλε taksiodi τα ίδια και γώ σε λακούβα επι της Αχαρνών! Δε νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούμε σε καρόδρομους made in greece και να μην στραβόσουν οι ζάντες ελαφρού κράματος. Αμα δουν οι Ιταλοί που κυκλοφορούμε θα προσθέσουν στη γκάμα τους και AR Hovercraft!
Εντυπώσεις απο τα exalto? Τα yokohama AVS sport τι λένε τα φοράει κανείς σε GT? :roll:

blast
10-03-06, 20:30
έχει βάλει κανείς σε Gt το τελικό της Supersprint? αν ναι τι λέει ? κάνει πολύ θόρυβο

Fantasma
10-03-06, 21:15
Αστα φίλε taksiodi τα ίδια και γώ σε λακούβα επι της Αχαρνών! Δε νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούμε σε καρόδρομους made in greece και να μην στραβόσουν οι ζάντες ελαφρού κράματος. Αμα δουν οι Ιταλοί που κυκλοφορούμε θα προσθέσουν στη γκάμα τους και AR Hovercraft!
Εντυπώσεις απο τα exalto? Τα yokohama AVS sport τι λένε τα φοράει κανείς σε GT? :roll:

ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΛΙΤΡΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

Thanasis
10-03-06, 21:28
έχει βάλει κανείς σε Gt το τελικό της Supersprint? αν ναι τι λέει ? κάνει πολύ θόρυβο

Είχα βάλει τελικό superspring στην 147. Απ'ότι ξέρω όλα τα τελικά της supersprint έχουν TUV homologation, που σημαίνει ότι πληρούν τα όρια θορύβου, ρύπων. (εκτός από τα racing βέβαια :twisted:)
Ήταν ακριβό βέβαια (400 ευρώ με έκπτωση από γνωστό μου, αν θυμάμαι). Θόρυβο βγάζει διακριτικό αλλά μπάσο. Επίσης το δικό μου ήταν ένα μίγμα πλαστικού και inox, που σημαίνει ότι δεν σκουριάζει όπως οι εξατμήσεις τις μαμας alfa. Εντυπώσεις μπορούν να σου πουν & ο Steven, αλλά και οι πατρινοί του προηγ. meeting.

DJTaurus
11-03-06, 00:12
3.2 Novitec Kompressor kit Pics
http://photobucket.com/albums/e373/Peter10101010/

trelopoulos
11-03-06, 02:38
σωτηρη εγω εχω διαβασει οτι το facelift θα παρουσιαστει στην εκθεση στο παρισι ταλη 2006 αρα κ ποτε θα ερθει εδω...... αντε κ καλο 2007!!! γιαυτο κ γω αποφασισα να την παραγγειλω κ να μην περιμενω.για κοιτα μια φωτο..... http://img480.imageshack.us/img480/3959/untitl

Σωτήρης
11-03-06, 11:59
σωτηρη εγω εχω διαβασει οτι το facelift θα παρουσιαστει στην εκθεση στο παρισι ταλη 2006 αρα κ ποτε θα ερθει εδω...... αντε κ καλο 2007!!! γιαυτο κ γω αποφασισα να την παραγγειλω κ να μην περιμενω.για κοιτα μια φωτο..... http://img480.imageshack.us/img480/3959/untitl

Δεν φαίνεται η Foto !!! Μόλις γυρίσω από φαντάρος σκέφτομαι να αλλάξω την 147 στη αντιπροσωπία και να αγοράσω μια Gt !!! Απλά ήθελα να ξέρω πώς θα είναι η Facelift και πότε θα είναι διαθέσιμη ....

trelopoulos
11-03-06, 12:01
αντε κ καλος πολιτης!!!

Σωτήρης
11-03-06, 12:05
αντε κ καλος πολιτης!!!

To Μάϊο μπαίνω :oops: :oops: :oops: !!! Έχω έναν χρόνο ακόμα να την περιμένω την Gt (FL)...

Dimitris/147TI
11-03-06, 21:06
αντε κ καλος πολιτης!!!

To Μάϊο μπαίνω :oops: :oops: :oops: !!! Έχω έναν χρόνο ακόμα να την περιμένω την Gt (FL)...

Καλως να μας έρθεις Σωτήρη :P :P

taksidiotis22
12-03-06, 03:14
ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τα michelin πολυ καλο λαστιχο και με παρα πολυ καλη επιδοση στην ασφαλτο.μπαινει καλα.
απο εξατμιση εχω βαλει μια sebring,στην αρχη μου φανηκε οτι εβγαζε θορυβο και ηταν αισθητο και μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου,τωρα ομως μετα απο 1,5 σχεδον μηνα μπορω να πω οτι την εχω συνηθισει.

Kanaks
13-03-06, 09:33

ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΛΙΤΡΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

Thnx Φάντασμα τα βρήκα στο http://www.elastika-online.gr σε καλή τιμή και ψήνομαι

Nikos120i
13-03-06, 23:35
Εχω ακουσει οτι θα γινει facelift στην GT...εχει κανενας καμια χρησιμη πληροφορια;

Ευχαριστω...

Cloverleaf
14-03-06, 11:22
Photoshop..
http://img95.imageshack.us/img95/6862/gctilfqfg5c5fa.jpg (http://imageshack.us)
http://img95.imageshack.us/img95/8290/gtfl5fj2wb.jpg (http://imageshack.us)

Aris GT
14-03-06, 11:46
αυτη ειναι η face lift.......

trelopoulos
14-03-06, 15:06
μην παιρνεις κ ορκο.εγω εχω βρει πιο προσφατη φοτο αλλα δεν την ανοιγει οταν την ποσταρω εδω... μοιαζει λιγο με brera η μουρη.

Nikos120i
14-03-06, 15:55
Aν γινει κανενα τετοιο (που ειναι πολυ πιθανον...βλεπε 159 και Brera)...την εχω παρει! ΕΥΚΟΛΑ!

Nikos120i
14-03-06, 16:08
αντε κ καλος πολιτης!!!

Και γω το Μαιο μπαινω! Και μετα θα παρω αυτοκινητο μεχρι 30,000...μαζι θα παμε νομιζω στην αντιπροσοπεια της Alfa Romeo! :-)

Σωτήρης
15-03-06, 18:14
αντε κ καλος πολιτης!!!

Και γω το Μαιο μπαινω! Και μετα θα παρω αυτοκινητο μεχρι 30,000...μαζι θα παμε νομιζω στην αντιπροσοπεια της Alfa Romeo! :-)

Μέσα !!! Ψύνεσαι για 2 Gt ???

Thanasis
16-03-06, 15:32
Η 1η photo είναι καγουροphotoshop και είχε γίνει post απο τον Σάκη εδώ και πολύ καιρό.
Η 2η photo είναι retouch από ένα μέλος του italiaspeed, γνωστό μου.
Σε καμία περίπτωση δεν έχουν σχέση με το facelift, δεν υπάρχουν πληροφορίες ακόμα, και μάλλον θα αργήσουν να υπάρξουν, όπως γίνεται με όλα τα facelifts.

Nikos120i
16-03-06, 18:42
Δε κανει κανενας κανενα photoshop με Brera μουρη μπροστα να δουμε πως θα ειναι;;; ;-)

f104g
17-03-06, 09:07
μην παιρνεις κ ορκο.εγω εχω βρει πιο προσφατη φοτο αλλα δεν την ανοιγει οταν την ποσταρω εδω... μοιαζει λιγο με brera η μουρη.

Μακάρι,αλλά τελικά πιστεύω πως δεν θα μοιάζει στην brera για ευνόητους λόγους.

cobostas
17-03-06, 09:59
Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια GT τον οκτώβριο για να την έχω απο το 2007(Μην πληρώσουμε και τα τέλη τσάμπα-3,2 βλέπεις). Αλλά σκέψου να την παραγγείλω και να σκάσει το νέο έτος, μόλις θα την έχω πάρει, η Facelift!! Που να πέσω για να κρυφτώ μετά :( . Θα χάσω τον ύπνο μου για μήνες!!

Kanaks
17-03-06, 10:20
Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια GT τον οκτώβριο για να την έχω απο το 2007(Μην πληρώσουμε και τα τέλη τσάμπα-3,2 βλέπεις). Αλλά σκέψου να την παραγγείλω και να σκάσει το νέο έτος, μόλις θα την έχω πάρει, η Facelift!! Που να πέσω για να κρυφτώ μετά :( . Θα χάσω τον ύπνο μου για μήνες!!
Αξίζει να περιμένεις, λογικά θα έχουν διορθώσει και τα χαζα της GT στην ΦΛ (Βλέπε παράθυρο οδηγού, κοθμπιά στο τιμόνι κτλ κτλ), ασε που μπορεί να στη δώσει και να πας για κατι με Q4 :wink:

Σωτήρης
17-03-06, 11:59
Αξίζει να περιμένεις, λογικά θα έχουν διορθώσει και τα χαζα της GT στην ΦΛ (Βλέπε παράθυρο οδηγού....

Τί έχει το παράθυρο του οδηγού ???????

Biscione
17-03-06, 14:41
Αξίζει να περιμένεις, λογικά θα έχουν διορθώσει και τα χαζα της GT στην ΦΛ (Βλέπε παράθυρο οδηγού....

otan katebeni akous kriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitssssssssssssssssssssssss ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Σωτήρης
17-03-06, 16:44

otan katebeni akous kriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitssssssssssssssssssssssss ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Άουτσ :? :? :? :?

Μπορεί να μην είναι σε όλα τα μοντέλα και απλά να βρέθηκε ένα με ελλατωματικό σιδηρόδομο του ηλεκτρικού παραθύρου ...

trelopoulos
17-03-06, 17:31
παντως εγω ειμαι αντιθετος το fl στην μουρη να μοιαζει με brera.ολη η καινουρια σειρα αλφα(159,spider,brera) εχουν την ιδια μουρη.προσωπικα μουαρεσει που η gt ξεχωριζει κ θα ξενερωσω αν χασει εστω αυτο το χαρακτηριστικο της...

Cloverleaf
17-03-06, 17:36
παντως εγω ειμαι αντιθετος το fl στην μουρη να μοιαζει με brera.ολη η καινουρια σειρα αλφα(159,spider,brera) εχουν την ιδια μουρη.προσωπικα μουαρεσει που η gt ξεχωριζει κ θα ξενερωσω αν χασει εστω αυτο το χαρακτηριστικο της...
:iagree: Και προσωπικά δε θα ήθελα να γίνει facelift στη gt..

spiderman
17-03-06, 18:24
εγω γιατι αδυνατώ να καταλαβω την αναγκαιοτητα ενος fl στην GT??και επισης γιατι ολες οι alfa romeo πρεπει να ειναι ολοιδιες μπροστα (brera-159-spider-GT FL) και ανα 2, ιδιες μεσα (147-GT)??

Thanasis
17-03-06, 21:42
Η τωρινή GT πάντως πάσχει αρκετά στο φινίρσμα (όπως και η 147, αλλά και η 156).

http://www.alfa149.net/public/gt.png

twincam
17-03-06, 23:04

Είναι πολύ περίεργο αλλά εχώ δει GT με κακό φινίρισμα (ειδικά στο βιδωμα του
εμπρός καπώ) και άλλες που είναι πολύ καλές ....

Nομίζω οτι είχουν πρόβλημα στην διασφάλιση της ποιότητας (quality control)
εκεί στο Pomigliano d' Arco.

spiderman
18-03-06, 00:35

ειναι τοσο μα τοσο ομορφη,που το φινιρισμα της με αφηνει τραγικα αδιαφορο..... :oops:

:oops:

Thanasis
18-03-06, 03:03

ειναι τοσο μα τοσο ομορφη,που το φινιρισμα της με αφηνει τραγικα αδιαφορο..... :oops:

:oops:

Δεν διαφωνώ, διαφορετικά δεν θα πέρναμε κ εμεις GT...
Παρ'όλα αυτά είναι ένας τομέας που χρίζει βελτίωσης κατα την γνώμη μου.

f104g
18-03-06, 10:23
Πιστεύω πως και F/L να γίνει δεν θα παραλείψουν τα κακώς κείμενα σε κάποια σημεία του αυτοκινήτου.

trelopoulos
18-03-06, 11:09
συμφωνω μαζι σου f104g αλλα τιθεται κ το θεμα του αν πραγματι ειναι χρησιμο το fl στην gt.ειναι ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο με σταθερες πωλησεις(οχι υψηλες λογω τιμης βεβαια).λογικα η αλλαγη γινεται για να αυξηθουν οι πωλησεις οταν ενα μοντελο ειναι κορεσμενο στην αγορα,δεδομενου ομως οτι το αμαξι ειναι ηδη πανεμορφο κ πολλοι απλα δεν εχουν να διαθεσουν τοσα χρηματα δεν ξερω αν με ενα fl θα αλλαξει κατι.

Σωτήρης
18-03-06, 12:47
συμφωνω μαζι σου f104g αλλα τιθεται κ το θεμα του αν πραγματι ειναι χρησιμο το fl στην gt.ειναι ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο με σταθερες πωλησεις(οχι υψηλες λογω τιμης βεβαια).λογικα η αλλαγη γινεται για να αυξηθουν οι πωλησεις οταν ενα μοντελο ειναι κορεσμενο στην αγορα,δεδομενου ομως οτι το αμαξι ειναι ηδη πανεμορφο κ πολλοι απλα δεν εχουν να διαθεσουν τοσα χρηματα δεν ξερω αν με ενα fl θα αλλαξει κατι.

Δέν θα αλλάξει κάτι σημαντικά, απλά εμένα με ενδιαφέρει εάν μετά από ένα χρόνο που θα αλλάξω την 147 με μία καινούργια Gt, μήπως 6 μήνες αργότερα από αυτό, βγεί η fl και μείνω μαλάκας ....

Σωτήρης
18-03-06, 12:50
Άσε που νομίζω πώς ένα fl στο εσωτερικό τουλάχιστον το χρειάζεται ...

cobostas
18-03-06, 15:00
Αξίζει να περιμένεις, λογικά θα έχουν διορθώσει και τα χαζα της GT στην ΦΛ (Βλέπε παράθυρο οδηγού, κοθμπιά στο τιμόνι κτλ κτλ), ασε που μπορεί να στη δώσει και να πας για κατι με Q4 :wink:

Ωραία ιδέα για Q4, τριγυρνάει τώρα τελευταία στο μυαλό μου, αλλά ήδη έχω ανεβεί ψήλα στις απαιτήσεις μου και στα σχέδια μου όσο αναφορά τα οικονομικά μου! Μην το παρακάνουμε κίολας!! Άσε που δεν είμαι και από τα ήρεμα παιδάκια! Αμα το ρίξουμε σε κανα τοίχο καμμιά μέρα, μετά θα με κυνηγάει όλο το σοί!! :D Δεν είναι λίγα τα άτιμα τα 50.000 € για ένα αμάξι!!

Nikos120i
18-03-06, 16:58
Άσε που νομίζω πώς ένα fl στο εσωτερικό τουλάχιστον το χρειάζεται ...

Συμφωνω! Αλλα μη ξεχναμε οτι η GT ειναι ουσιαστικα η coupe εκδοση της 147 ;-)

trelopoulos
18-03-06, 19:04
καλα νικο με πεθανες....κουπε εκδοση της 147 η gt?? μαλλον θα επρεπε να ειχαν μονο διαφορετικο ...κωλο κ οχι ολοκληρο...αμαξωμα!!

Don Juan
18-03-06, 20:11
http://www.autodelta.co.uk/news/news_articles/2005/11/mph/preview/autodelta_gt_super_evo_500.jpg

Autodelta – Europe’s leading Alfa Romeo tuner – will present their new 341bhp Autodelta GT Super Evo for its ‘world premiere’ during the prestigious MPH05 Motor Show

Σωτήρης
18-03-06, 20:52
http://www.autodelta.co.uk/news/news_articles/2005/11/mph/preview/autodelta_gt_super_evo_500.jpg

Autodelta – Europe’s leading Alfa Romeo tuner – will present their new 341bhp Autodelta GT Super Evo for its ‘world premiere’ during the prestigious MPH05 Motor Show

Κοντεύει να γλίψει την άσφαλτο ...

Biscione
18-03-06, 20:52

:ilove: :ilove:

trelopoulos
18-03-06, 21:14
sado αν βρεις κ κατι αλλο για gt tuning η interior ποσταρε το στο gt bodykit(περι ανεμων κ υδατων).

Thanasis
19-03-06, 03:03
καλα νικο με πεθανες....κουπε εκδοση της 147 η gt?? μαλλον θα επρεπε να ειχαν μονο διαφορετικο ...κωλο κ οχι ολοκληρο...αμαξωμα!!

Έχει άδικο αλλά όχι και τόσο. Η gt μοιράζεται τα μηχανικά μέρη της 156 (πχ ίδιο μεταξόνιο). Φυσικά έχει διαφορετικό στήσιμο ανάρτησης, αλλά ίδιο πάτωμα (διαφοροποίηση του πατώματος της A 155, που αυτό με την σειρά του προήλθε από το fiat tipo).

trelopoulos
19-03-06, 11:27
κ το πατωμα ειναι της 156... αρα πως λεμε κουπε της 147?

Nikos120i
19-03-06, 18:39

Έχει άδικο αλλά όχι και τόσο. Η gt μοιράζεται τα μηχανικά μέρη της 156 (πχ ίδιο μεταξόνιο). Φυσικά έχει διαφορετικό στήσιμο ανάρτησης, αλλά ίδιο πάτωμα (διαφοροποίηση του πατώματος της A 155, που αυτό με την σειρά του προήλθε από το fiat tipo).

O πωλητης τους μου το ειπε...δε το εβγαλα απτο μυαλο μου :-)

Αλλα εσεις ξερεται καλυτερα...γιατι λενε και μερικες μ@ll@κιeς αυτοι... :-)

Fantasma
19-03-06, 19:38
AN EINAIMDYNATON NA AMOLYSE TETOIA M@@L@KIA Ο ΠΩΛΗΤΗΣ...
ΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΝΕ???http://img56.imageshack.us/img56/8929/smiliebleh7qp.gif

spiderman
19-03-06, 19:42
γιατι ρε παιδια ειπε λαλακια ο πωλητης??πρωτη φορα το ακουτε?δεν τα γραφανε ολα τα περιοδικα οταν πρωτοβγηκε?ακομα και σε καποιο απο τα προσφατα ποστ ο 8c εγραφε οτι η gt ειναι κουπε μικρης κατηγοριας,κατι που φωτογραφιζει την 147..δηλαδη οταν δει καποιος μια 147 και μια GT τι θα καταλαβει?καποιος εκτος αλφα ρομεο λεμε.μην τρελλαθουμε,οπτικα μοιαζει σαν να ειναι η κουπε εκδοση της 147..τωρα αν πρακτικα ειναι, αυτο ειναι αλλο θεμα....

trelopoulos
19-03-06, 19:47
εμενα δεν μου μοιζει ουτε οπτικα.τι ακριβως μοιαζει στα 2 αυτοκινητα κ συγχεεται ο κοσμος ?η μουρη(που θα επρεπε να ηταν ιδια αν ηταν κουπε 147),κατι απο τα φαναρια στο πισω μερος?το μονο ιδιο ειναι η κεντρικη κονσολα εσωτερικα... δεν υπαρχει λοιπον καποιος λογος που να δικαιολογει την κουπε εκδοση.ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω...

spiderman
19-03-06, 19:52
εσυ ,εγω ,και ολοι εδω μεσα ειμαστε λιγο-πολυ γνωστες των αυτοκινητων και ξερουμε τις διαφορες...ρωτα πχ,την κυρια γειτονισσα που ο γιος της εχει ενα 147 και οταν βλεπει την GT απο μπροστα λεει α!σαν του γιου μου ειναι!!...καταλαβες?εχουν μεγαλες ομοιοτητες αλλα και διαφορες τοσες που να μην μπορεις να την καταταξεις σαν κουπε 147 η καθαρα αυτονομο μοντελο....ειναι και το ιδιο εσωτερικο μεσα...προσωπικα το εχω πει και το ξαναλεω,οτι η gt ειναι το μονο αυτοκινητο που θα μπορουσε να αντικαταστησει στο γκαραζ μου τη spider.ειναι κοσμημα,και μακαρι ολα τα αυτοκινητα να της μοιαζανε.. :D

trelopoulos
19-03-06, 19:57
ετσι το θετεις σωστα αλλα δεν μπορω να συμφωνησω στο οτι συγχεονται απο καποιους που ξερουν εστω κ λιγα απο αμαξια..απλα δεν βρισκω ομοιοτητες εκτος του εσωτερικου.παντως η γειτοννισα θα θελε πολυ να το ειχε ο γιος της.........χαχαχα

Fantasma
19-03-06, 19:58
εσυ ,εγω ,και ολοι εδω μεσα ειμαστε λιγο-πολυ γνωστες των αυτοκινητων και ξερουμε τις διαφορες...ρωτα πχ,την κυρια γειτονισσα που ο γιος της εχει ενα 147 και οταν βλεπει την GT απο μπροστα λεει α!σαν του γιου μου ειναι!!...καταλαβες?εχουν μεγαλες ομοιοτητες αλλα και διαφορες τοσες που να μην μπορεις να την καταταξεις σαν κουπε 147 η καθαρα αυτονομο μοντελο....ειναι και το ιδιο εσωτερικο μεσα...προσωπικα το εχω πει και το ξαναλεω,οτι η gt ειναι το μονο αυτοκινητο που θα μπορουσε να αντικαταστησει στο γκαραζ μου τη spider.ειναι κοσμημα,και μακαρι ολα τα αυτοκινητα να της μοιαζανε.. :D

ΤΟ ΔΙΟ ΓΝΩΣΤΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΛΕΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

echelon146
19-03-06, 20:04

ΤΟ ΔΙΟ ΓΝΩΣΤΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΛΕΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

λιγο :offtopic: :offtopic: :offtopic: αυτο που θα πω αλλα εμενα μου ελεγε ενας αρχιμηχανικος στην αθηνα που πηγα την 146 λογω σοβαροτατου προβληματος να το πουλησω οσο πιασω και να παρω κανα αλλο

alfista
19-03-06, 21:15
γιατι ρε παιδια ειπε λαλακια ο πωλητης??πρωτη φορα το ακουτε?δεν τα γραφανε ολα τα περιοδικα οταν πρωτοβγηκε?ακομα και σε καποιο απο τα προσφατα ποστ ο 8c εγραφε οτι η gt ειναι κουπε μικρης κατηγοριας,κατι που φωτογραφιζει την 147..δηλαδη οταν δει καποιος μια 147 και μια GT τι θα καταλαβει?καποιος εκτος αλφα ρομεο λεμε.μην τρελλαθουμε,οπτικα μοιαζει σαν να ειναι η κουπε εκδοση της 147..τωρα αν πρακτικα ειναι, αυτο ειναι αλλο θεμα....

+1
Εντύπωση μου κάνει μάλιστα η έκπληξη κάποιων ενώ το θέμα έχει ξαναναφερθεί στο παρελθόν. Αδικαιολόγητες απουσίες; :P
Η GT ουσιαστικά αυτό είναι, η κουπέ έκδοση της 147 και σαν τέτοια ξεκίνησε άλλωστε. Τώρα το πως ακριβώς θα την πλασάρει το μάρκετινγκ της εταιρείας για να πείσει τον κόσμο είναι άλλο θέμα. Κι αυτό το ίδιο όμως την περιορίζει στην κατηγορία των μικρών κουπέ. :wink:

f104g
20-03-06, 09:36

Με κάλυψες απόλυτα. :okk:

St Papageorge
20-03-06, 11:37

Στο Λουτράκι είδαμε την gt του Steven από κοντά και απλά ήταν υπέροχη. Τα λεφτά όμως είναι πάρα πολλά (για την τσέπη μου) ακόμη και ως μτχ. Πάντως την έβλεπα σαν ξερολούκουμο!!! :)

Να την χαίρεσε Στέφανε :drive:

trelopoulos
22-03-06, 19:02
εχω βρει ενα κιτ xenon γυρω στα 400ευρουλακια.ξερει κανεις να μου πει αν τα βαλω εκτος αντιπρωσοπειας φυσικα αν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση???αποσο ξερω η εγγυηση αφορα τα ηλεκτρονικα,πλακετα,ταμπλω,παραθυρα.με τα φωτα υπαρχει κανενα προβλημα??δεδομενου οτι θα μπει κ ενισχυτης.....

Σωτήρης
22-03-06, 20:32
Εσύ το είπες μόνος σου... αποσο ξερω η εγγυηση αφορα τα ηλεκτρονικα......

trelopoulos
22-03-06, 21:20
NAI αλλαααααα κ τα παραθυρα που καλυπτονται ειναι ηλεκτρικα,οχι ηλεκτρονικα....

Nasos29
23-03-06, 11:54
[
λιγο :offtopic: :offtopic: :offtopic: αυτο που θα πω αλλα εμενα μου ελεγε ενας αρχιμηχανικος στην αθηνα που πηγα την 146 λογω σοβαροτατου προβληματος να το πουλησω οσο πιασω και να παρω κανα αλλο[/quote]

Το αναλύεις λίγο αυτό?

echelon146
23-03-06, 14:09
δλδ να αναλυσω τι? pm με

Thanasis
23-03-06, 20:18

Με κάλυψες απόλυτα. :okk:

Μετά και την είσοδο της 149, η GT θα είναι το μόνο αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιεί το παλίο, (μάλλον αρχαίο) πάτωμα της Alfa 155, μετεξέλιξη αυτού του Fiat Tipo. Προσωπικά περιμένω τουλάχιστον repositioning αρκετά χαμηλότερα στην γκάμα, ίσως κάτω και από την 149 (η οποία όπως όλα δείχνουν θα χρησιμοποιεί το premium πάτωμα των 159, brera).

trelopoulos
23-03-06, 20:22
thanasi το πατωμα που χρησιμοποιηθηκε ειναι της 156 οχι της 155

DJTaurus
23-03-06, 21:25
thanasi το πατωμα που χρησιμοποιηθηκε ειναι της 156...το οποιο ειναι εξελιξη του tipo 2 γι'αυτο και η 156 ειχε 5cm μικροτερο μεταξονιο απο αυτο που επιθυμουσαν οι τεχνικοι της AR.Ηθελαν οι διαστασεις της 156 να ειναι 4,5/4,52m με μεταξονιο 2,65m αλλα οι περιορισμοι του tipo 2 οδηγησαν σε 4,43-4,44m/2,595m.Κατι αντιστοιχο συνεβη με την 166/Kappa.

Thanasis
23-03-06, 22:18
thanasi το πατωμα που χρησιμοποιηθηκε ειναι της 156...το οποιο ειναι εξελιξη του tipo 2 γι'αυτο και η 156 ειχε 5cm μικροτερο μεταξονιο απο αυτο που επιθυμουσαν οι τεχνικοι της AR.Ηθελαν οι διαστασεις της 156 να ειναι 4,5/4,52m με μεταξονιο 2,65m αλλα οι περιορισμοι του tipo 2 οδηγησαν σε 4,43-4,44m/2,595m.Κατι αντιστοιχο συνεβη με την 166/Kappa.

Απο ότι ξέρω, το πάτωμα της 156 προέρχεται από την 155, το οποίο προέρχεται από το Fiat Tipo...

xristos69
24-03-06, 16:46
Απο ότι ξέρω, το πάτωμα της 156 προέρχεται από την 155, το οποίο προέρχεται από το Fiat Tipo...

κοιτα να δεις που παταμε!!! :P

Linos
24-03-06, 17:15

ΑΡΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ GT ΑΠΟ ΤΙΠΟ ΕΙΝΑΙ?
ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ GT ΑΠΟ 156 ΑΛΛΑ ΤΗΣ 156 ΑΠΟ 155 ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ!!

nikolakis
26-03-06, 15:56
Την προηγούμενη βδομάδα πήρα για 24ωρο Τest Drive μια GT. Δυστυχώς μου άναψε η ένδειξη για χαμηλή πίεση λαδιού στον κινητήρα κ πριν προλάβω να την επιστρέψω "πήρε φωτιά ο κινητήρας"!
Πόρισμα: Στο τελευταίο service δε σφίχτηκε σωστά η τάπα λαδιού κ έτσι έχασε λάδια, χτύπησε μπιέλα κ τα λάδια που έπεσαν πάνω στην πολλαπλή πήραν φωτιά...
Πανέμορφη η άτιμη αλλά άρχισα να έχω κάποιους ενδοιασμούς για την αξιοπιστία της Φίρμας-του μοντέλου-της αντιπροσωπείας-του συνεργείου κτλ.

Να υποθέσω πως ήταν μία άτυχη στιγμή απλώς για τον πιτσιρικά του συνεργείου ή κάτι δεν πάει καλά...?

nikolakis
Νίκος / Δράμα

alfa75
26-03-06, 16:01
δε σφίχτηκε σωστά η τάπα λαδιού κ έτσι έχασε λάδια, χτύπησε μπιέλα κ τα λάδια που έπεσαν πάνω στην πολλαπλή πήραν φωτιά...
έχω κάποιους ενδοιασμούς για της αντιπροσωπείας-του συνεργείου.

την απαντηση την εχεις δωσει μονος σου :wink:
και στις καλυτερες οικογενειες γινονται αυτα!

Biscione
26-03-06, 16:02
πω πω εισαι γκαντεμης ρε φιλε :P κοιτα αφου σου ειπαν το λαθος ηταν δικο τους

αμα σα ρεσει το αμαξη μην το σκεφτεσαι τσιμπα το μεχρι τωρα σε μενα το μεγαλυτερο προβλημα ηταν ο σωληνας νερου που εχανε..
και το ραδιο σιντι το αμαξη ειναι οκτωμβριος του 2004

βεβαια υπαρχουν παιδια που ειχαν πιο σοβαρα προβληματα χριστος69 που εισαι ?? :P
αληθεια που εγινε αυτο στην εμικο? θεσαλλονικης?

alfista
26-03-06, 19:59
Την προηγούμενη βδομάδα πήρα για 24ωρο Τest Drive μια GT. Δυστυχώς μου άναψε η ένδειξη για χαμηλή πίεση λαδιού στον κινητήρα κ πριν προλάβω να την επιστρέψω "πήρε φωτιά ο κινητήρας"!
Πόρισμα: Στο τελευταίο service δε σφίχτηκε σωστά η τάπα λαδιού κ έτσι έχασε λάδια, χτύπησε μπιέλα κ τα λάδια που έπεσαν πάνω στην πολλαπλή πήραν φωτιά...
Πανέμορφη η άτιμη αλλά άρχισα να έχω κάποιους ενδοιασμούς για την αξιοπιστία της Φίρμας-του μοντέλου-της αντιπροσωπείας-του συνεργείου κτλ.

Να υποθέσω πως ήταν μία άτυχη στιγμή απλώς για τον πιτσιρικά του συνεργείου ή κάτι δεν πάει καλά...?

nikolakis
Νίκος / Δράμα

Κάτσε γιατί τρελαίνομαι. :roll: Να έχεις παράπονα για την αξιοπιστία της δουλειάς που γίνεται στο συνεργείο το δέχομαι. Και φυσικά δεν με νοιάζει αν η αντιπροσωπεία θα το κάλυπτε αφού δεν γουστάρω για τις δικές τους βλακείες εγώ να πρέπει να αλλάξω κινητήρα. :?

Η αξιοπιστία του μοντέλου όμως και της εταιρείας συνεπακόλουθα που κολάνε; :shock: Δηλαδή το αμάξι είναι αναξιόπιστο επειδή κόλησε όταν έμεινε χωρίς λάδια;

Σωτήρης
26-03-06, 20:43

nikolakis
Νίκος / Δράμα

Νικολάκη, είσαι τρέλα !!! Τυχαίο γεγονός λέγεται αυτό και ουδεμία σχέση με αξιοπιστία αυτοκινήτου ή αυτοκινητοβιομηχανίας έχει !!!

nikolakis
26-03-06, 23:03
Κάτσε γιατί τρελαίνομαι. :roll: Να έχεις παράπονα για την αξιοπιστία της δουλειάς που γίνεται στο συνεργείο το δέχομαι. Και φυσικά δεν με νοιάζει αν η αντιπροσωπεία θα το κάλυπτε αφού δεν γουστάρω για τις δικές τους βλακείες εγώ να πρέπει να αλλάξω κινητήρα. :?

Η αξιοπιστία του μοντέλου όμως και της εταιρείας συνεπακόλουθα που κολάνε; :shock: Δηλαδή το αμάξι είναι αναξιόπιστο επειδή κόλησε όταν έμεινε χωρίς λάδια;[/quote]

Σίγουρα όχι, αλλά λειτουργεί ανασταλτικά στην ψυχολογία ενός υποψήφιου αγοραστή.
Αν δεν είναι στην εντέλεια το δείγμα... φαντάσου το τελικό προϊόν!

Έχω ακούσει για μια περίπτωση για μία καινούρια Alfa που λείπαν τα ελατήρια από το πιστόνι του 3ου κύλινδρου
κ φυσικά έχανε 2λίτρα λάδι στο μισάωρο! Σ΄αυτό δεν έφταιγε ο πιτσιρικάς του συνεργείου...

Ένας από τους λόγους που γίνεται κάποιος μέλος σε ένα τέτοιου είδους Forum δεν είναι
μόνο η αγάπη για την αυτοκίνηση, τις εκδρομές κ την καλή παρέα, αλλά κ για να
αξιοποιήσει την τεράστια βάση δεδομένων (βλάβες-λύσεις-προτάσεις-απόψεις-γνώσεις κ εμπειρίες)
κ για να προσθέσει κ να βοηθήσει όσο μπορεί.

Πάντα Φιλικά κ Alfistika
nikolakis
Νίκος / Δράμα

Biscione
27-03-06, 01:35
πες μου ενα αυτοκινητητο οποιαςδηποτε μαρκας που να μην εχει παρουσιασει εστω και ενα προβλημα ..

οταν κατσεις και διαβασεις τα ποστ σε αυτο το τοπικ και οχι μονο θα δεις τι κλιμα επικρατει και πια ειναι τα προβληματα που εχουν
παρουσιαστη στο καθεναν απο εμας..

nikolakis
27-03-06, 09:31
οταν κατσεις και διαβασεις τα ποστ σε αυτο το τοπικ και οχι μονο θα δεις τι κλιμα επικρατει και πια ειναι τα προβληματα που εχουν

Το συγκεκριμένο Thread το ξεφύλλισα αλλά έχω πολύύύύύ διάβασμα ακόμα...
Όσο παλιός φαντάρος κ να είσαι, στην καινούρια μονάδα είσαι πάλι Νέος...!

Καλημέρα σε όλους!

nikolakis
Νίκος / Δράμα

Kanaks
27-03-06, 11:09

Το συγκεκριμένο Thread το ξεφύλλισα αλλά έχω πολύύύύύ διάβασμα ακόμα...
Όσο παλιός φαντάρος κ να είσαι, στην καινούρια μονάδα είσαι πάλι Νέος...!

Καλημέρα σε όλους!

nikolakis
Νίκος / Δράμα
Καλημέρα Νίκο, κυκλοφορεί πολύ ραδιοαρβίλα σχετικά με την Alfa Romeo. Αυτο τώρα που έτυχε σε σενα είναι όντως τυχαίο. Εχω τη GT 1,5 χρόνο και μηχανικά είναι σκυλα :twisted: . Εκει που πάσχουμε είναι στο φινίρισμα αλα κατα τα αλλα θα το χαρείς το κουκλί

alfista
27-03-06, 13:27
Σίγουρα όχι, αλλά λειτουργεί ανασταλτικά στην ψυχολογία ενός υποψήφιου αγοραστή.
Αν δεν είναι στην εντέλεια το δείγμα... φαντάσου το τελικό προϊόν!

Έχω ακούσει για μια περίπτωση για μία καινούρια Alfa που λείπαν τα ελατήρια από το πιστόνι του 3ου κύλινδρου
κ φυσικά έχανε 2λίτρα λάδι στο μισάωρο! Σ΄αυτό δεν έφταιγε ο πιτσιρικάς του συνεργείου...

Κοίτα Νίκο για την συντήρηση του δείγματος (όπως το αποκαλείς) φταίει η αντιπροσωπεία. Αυτό που σου έτυχε σημαίνει μακριά από την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία. Το ατυχές περιστατικό που αναφέρεις δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω. Είναι εξ' ορισμού δεδομένο ότι θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ελαττωματικών προϊόντων σε οποιαδήποτε παραγωγική διαδικασία. :wink:
Από εκεί όμως, μέχρι να πούμε τον δίλιτρο JTS προβληματικό απέχουμε χιλιόμετρα. Αν θες σώνει και καλά να πεις κάποιο κινητήρα προβληματικό, πες τον τρομερό κινητήρα της Μ3 που είχε βαρεθεί να σπάει στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού. 8)

Biscione
27-03-06, 16:08
μεραααα :smoking: λεω να της παρω ενα δωρακι φταιει και στεφανος λιγουλακι γιατι με πσιλοπωρωσε
οποτε παω για βαρελακι .. βαρελαΡΑ καλυτερα... 8)

εχουν ξεκινηση και βγαζουν και ωρεα πακετα βελτιωσεις για τον 2.0 οποτε βουρ για ψαξιμο :) :D

ξετρελαθηκα με μια διπλη ινοξ εξατμηση που εχει βγαλει η ασσο... μολις βρω φοτο θα την βαλω

gtziaf
27-03-06, 19:13

nikolakis
Νίκος / Δράμα

Νικο μην ανησυχείς,
εγω την εχω 14 μήνες και εχω γραψει 44000+ ΚΜ χωρις τιποτα σοβαρο
Καποιοι τριγμοι υπάρχουν και η συναρμολογηση δεν ειναι τελεια αλλά απο μηχανικά ειναι ΟΚ.

μην επηρεαστεις.
Welcome to the GT club (ή μηπως πρωην 156 που ηταν πρωη 155 που ηταν πρωην ΤΙΠΟ) :shock:

Don Angelo
28-03-06, 13:47

Μια χαρά πατάτε!! Για ρωτήστε μας και 'μας :twisted: :twisted: :twisted:

Thanasis
28-03-06, 19:10

Πιστεύω ότι οι 147/156/GT είναι μεγάλη απόδειξη τι μπορεί να κάνει το σωστό στήσιμο του αυτοκινήτου και οι σωστές αναρτήσεις, παρά το γεγονός ότι το πάτωμα είναι πολύ παλιό. :wink:

Biscione
28-03-06, 19:19

Πιστεύω ότι οι 147/156/GT είναι μεγάλη απόδειξη τι μπορεί να κάνει το σωστό στήσιμο του αυτοκινήτου και οι σωστές αναρτήσεις, παρά το γεγονός ότι το πάτωμα είναι πολύ παλιό. :wink:

nai alla mipos xanoume se finirisma? i kamia sxesei?

Σωτήρης
28-03-06, 19:41

nai alla mipos xanoume se finirisma? i kamia sxesei?

Δέ νομίζω το φινίρισμα να έχει άμεση σχέση με το πάτωμα ...

Thanasis
29-03-06, 22:13
Ούτε εγώ νομίζω ότι έχει σχέση το φινίρισμα με το πάτωμα.
Αλλά για την GT χρησιμοποιήθηκαν τα φτερά της GTA για παράδειγμα (για λόγους περικοπής κόστους προφανώς), με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να δέσουν με τα νέας σχεδίασης φώτα. Σε όλων σας τις GT δεν υπάρχει ένα τεράστιο κενό ανάμεσα στο φώς και στο φτερό;
Άλλο θέμα είναι και η γραμμή συναρμολόγησης κ το quality control (υποθέτω, ε). Στις 159/brera λογικά τα σχεδιάσανε από την αρχή, στην GT δεν νομίζω ότι κάναν κάτι τέτοιο, απλά ίσως να κάναν μερικές βελτιώσεις στα σημεία.

Biscione
30-03-06, 00:01
οποτε φαντασου ρε συ να χανε πιο πολυ χρημα ΤΙ θα καταφερνανεεε να φτιαξουν :D

trelopoulos
30-03-06, 00:07
ξερει καποιος να μου πει αν η τοποθετηση xenon aftermarket επηρεαζει την εγγυηση??ρωταω γιατι στον τσοκα μου κανουνε νερα...... στο μεταξυ στην κουκλα μου ειναι εμφανη τα σημαδια κακοτεχνιας στην τοποθετηση παρπριζ.το λαστιχο πανω δεξια δεν εφαρμοζει κ αφηνει κενο..... οπως κ το καπο μου δεν ειναι τοποθετημενο ομοιομορφα αλλα εχει αλλη αποσταση απο το δεξι φτερο κ αλλη απο το αριστερο κ ειναι εμφανες......

xristos69
30-03-06, 02:12
βεβαια υπαρχουν παιδια που ειχαν πιο σοβαρα προβληματα χριστος69 που εισαι ?? :P

Παρον! Στα 9000 χλμ επισκευή κινητήρα. Τώρα εχω 52000 και όλα καλά 8)

Don Angelo
30-03-06, 11:53

Η γριά κότα έχει το ζουμί. :wink:

Biscione
02-04-06, 17:38
τελικα τα πισω φρενα μας ειναι ιδια με αυτα των τζε τε α?

Steven
03-04-06, 00:26

Τουλαχιστον ο δισκος ειναι ιδιας διαμετρου. Δεν βρισκω λογο να μην εχουμε και το ιδιο πιστονι στη δαγκανα.

Υ.Γ.: Κανενα cd με το manual της GT μπορουμε να βρουμε πουθενα??? Ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα...

Biscione
03-04-06, 02:37
http://cgi.ebay.it/ALFA-ROMEO-GT-MANUALE-OFFICINA-eLEARN-in-ITALIANO_W0QQitemZ4627405266QQcategoryZ9908QQssPag eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

einai multilanguage opote stadar tha xei eng

Thanasis
03-04-06, 11:16

Περίεργο, είχα την εντύπωση πως η JTD είχε ποιο δυνατά φρένα μπροστά από την JTS, λόγω αυξημένου βάρους του κινητήρα, αλλά τελικά είναι το ίδιο. Τι να πείς :wink:

Biscione
03-04-06, 12:13

Περίεργο, είχα την εντύπωση πως η είχε ποιο δυνατά φρένα μπροστά από την JTS, λόγω αυξημένου βάρους του κινητήρα, αλλά τελικά είναι το ίδιο. Τι να πείς :wink:

θανασακη πως παει ο κινητηρας με τα ελληνικα πετρελαια? κανα καθαριστικο του βαζετε?

το ξερεις οτι με ενα τσιπακι ..plug..εχεις 35 αλογακια.. εχω παθει την πλακα μου ποσο ευκολα τσιπαρετε ο ντιζελ
ασε και το αλλο ολοι τωρα μαθαν το κολπα και περνουν τον JTD με τα 115 και τον κανουν 140 με 300 ευρω :x

Thanasis
03-04-06, 15:23

Περίεργο, είχα την εντύπωση πως η είχε ποιο δυνατά φρένα μπροστά από την JTS, λόγω αυξημένου βάρους του κινητήρα, αλλά τελικά είναι το ίδιο. Τι να πείς :wink:

θανασακη πως παει ο κινητηρας με τα ελληνικα πετρελαια? κανα καθαριστικο του βαζετε?

το ξερεις οτι με ενα τσιπακι ..plug..εχεις 35 αλογακια.. εχω παθει την πλακα μου ποσο ευκολα τσιπαρετε ο ντιζελ
ασε και το αλλο ολοι τωρα μαθαν το κολπα και περνουν τον JTD με τα 115 και τον κανουν 140 με 300 ευρω :x

Έλα Κώστα! Καθαριστικό δεν έχουμε βάλει ακόμα μέσα, είπα στους γονείς μου να βάζουν κάθε 10k χλμ. Έτσι είναι, ένας καλός φίλος από Πορτογαλία είχε κάποτε μία 156 1.9 JTD 8v την είχε φτάσει 190 άλογα ο μουρλός ! Νά το πρώην αμάξι του: http://www.alfa156.net/owner/diogogaspar.html. Να μη σου πώ ότι με έχει πρίξει να ξηλώσω intercooler, turbo και να βάλω μεγαλύτερα...
Έχω μιλήσει ήδη με Nigel από http://angeltuning.co.uk/, και με http://www.squadra-tuning.com/. Και τα δύο είναι κοντά στην Σουηδία (το ένα UK, και το άλλο Ολλανδία) - για ένα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Επίσης και οι 2 εγγυώνται 175 ίππους χαλαρά και αξιόπιστα. Οπότε πάμε για αναβαθμήσεις ...
Το αμάξι πάει μια χαρά, (βενζίνη shell αποκλειστικά), κανένα παράπονο, μόνο θετικά σχόλεια για την άμεση απόκριση. Άσε που ο πατέρας μου τώρα έχει καλομάθει και ξεκινάει με δευτέρα ! :D

trelopoulos
09-04-06, 19:01
geia sas γεια σας!!! ειχα μερες να chaταρω... πηρα επιτελους την gt μου κ πρεπει να πω πως εκανα αρκετες βολτες αυτες τις 4 μερες.πολυ ικανοποιημενος,στιβαροτητα,καλη αποκριση στο δρομο κ μου αρεσει κ η αποσβεση απο τα αμορτισερ.......οσο για τα προβληματα που διαπιστωθηκαν...... τα ποσταρω στο αναλογο topic.......

DJTaurus
09-04-06, 20:39
http://www.lanz-mario.com/tools/imageuploader/iur/pics/gtsh9.jpg

Thanasis
10-04-06, 08:39
Παιδιά ξέρει κανείς αν βγαίνει δίμπουκη εξάτμιση για alfa GT, με την κάθε απόληξη στα άκρα του προφυλακτήρα, όπως στην 159 2.2; Θα σας ήταν εύκολο να δώσετε κάποιο link ? Ευχαριστώ.

Don Juan
10-04-06, 08:56
Παιδιά ξέρει κανείς αν βγαίνει δίμπουκη εξάτμιση για alfa GT, με την κάθε απόληξη στα άκρα του προφυλακτήρα, όπως στην 159 2.2; Θα σας ήταν εύκολο να δώσετε κάποιο link ? Ευχαριστώ.

http://shophost.net/shop_n/catalog/images/IMG_0101.jpg

[web:79541726b8]http://shophost.net/shop_n/catalog/default.php?cPath=2_28&sort=3a&filter_id=9&osCsid=46bf29369493f8ddf2e6391713461a90[/web:79541726b8]

trelopoulos
10-04-06, 11:04
thanasi κοιτα στο topic gt bodykit, εχει κ αυτο το link.

Biscione
10-04-06, 12:50
[web:036890685f]http://www.ragazzon.it/catalogo.asp?quale=Alfa%20Romeo[/web:036890685f]

dialekse gt topline

Harry
13-04-06, 20:23
TI EGINE RE PAIDIA !!??? GIATI TOSO KAIRO HSUXIA !???

REDMAN
14-04-06, 10:30
ΧΘΕΣ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟ BODY KIT ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ!!! Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΝ ΟΙ ΠΛΑΦΟΝΙΕΡΕΣ ΠΙΣΩ ΕΠΙΒΑΤΩΝ, ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ,ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΣΚΙΑΔΙΑ! ΚΑΙ ΕΧΑΝΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ! ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ! :claps:

Timos
14-04-06, 10:41
body computer εννοείς παιχταρά?

REDMAN
14-04-06, 10:53
ΝΑΙ ΤΙΜΟ!

Thanasis
14-04-06, 11:39
Ευχαρίστώ παίδες (sado κ doc), αυτό της novitec φαίνεται πολύ καλό, αν και λίγο τσιμπιμένο. :wink:

trelopoulos
14-04-06, 18:13
Να εξηγησω ωστε να μου πει καποιος αν μπορει να βοηθησει.οταν πηρα την gt μου δεν εβαλα τον συναγερμο σαν δωρο γιατι ο εργοστασιακος ειναι αποκλειστικα ογομετρικος,τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο πωλητης.μετα απο λιγες μερες που περασα απο αντιπρ ειχα μια κουβεντα που αδειασε τελειως τον πωλητη.ο ηλεκτρολογος μου ειπε γιατι δεν εβαλα τον εργοστασιακο συναγερμο αφου με ενα εξαρτηματακι αμελητεου κοστους γινεται κ κραδασμικος.......(ο πωλητης ηταν μπροστα κ αλλαξε 10 χρωματα οταν καταλαβε την γκαφα).να μην τα πολυλογω μου ειπαν οτι θα μου κανουν καλη εκπτωση κ εχουμε -> .....meta m752 a/15 τιμη αγορας(με το κραδασμικο)182 ευρο + τοποθετηση 68= 250 συνολο. ξερει κανεις καποιο link η διευθυνση,μαγαζι που μπορω να το βρω,γιατι το μοντελο αυτο δεν εμφανιζεται πουθενα,ουτε στο site της meta.τα εργατικα ισχυουν κ αν το παρω απο εξω.........

trelopoulos
14-04-06, 19:39
kapoios..........

Steven
14-04-06, 21:11
Μισο να καταλαβω, πρεπει να βαλεις απο την αρχη τον κραδασμικο συναγερμο? ή μπορει να γινει κραδασμικος με το επιπλεον τσιπακι???
Πως μπορω να δω εαν ο δικος μου ειναι κραδασμικος???

trelopoulos
14-04-06, 22:03
steven ο συναγερμος ειναι ο ογκομετρικος που βαζει η alfa σε gt k 147.με μια συσκευη γινεται κ κραδασμικος μαζι(αυτο ηθελα κ εγω απο την αρχη).απλα ρωταω γιατι το μοντελο αυτο(meta 752 a/15) δεν το βρισκω στο internet παρα μονο το 750 που δεν ειναι το ιδιο....

Steven
15-04-06, 19:56
Αυτο το μοντελο που λες το βρηκα σε ενα site για alfa romeo το οποιο φαινεται λιγο παλιο.
Στο κεντρικο site της Meta το οποιο εχει αναβαθμιστει, δεν το βρισκω. Μηπως ειναι παλιος αυτος ο συνεγερμος???

Κοιταξες τον καταλογο για το 750???
http://www.metasystem.it/index.php/msy_ita_en/content/download/3783/19494/file/M750%20EN.pdf

Εχει καποια εξτρα modules. Εχει ακομα (φανταζομαι ειναι φυαλιδιο υδραργυρου) movement sensor.

trelopoulos
15-04-06, 21:22
steven αυτο ειναι που εχω βρει κ γω στο site metasystem.com . το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω αυτο που μου ειπε ο ηλεκτρολογο m752 a/15!!

DJTaurus
19-04-06, 14:53
Barbaroi....:evil:

http://img119.imageshack.us/img119/3509/immagine0018ak.jpg
http://img129.imageshack.us/img129/6818/immagine0039yv.jpg
http://img129.imageshack.us/img129/1576/immagine0137ru.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/3792/immagine0160bn.jpg
http://img124.imageshack.us/img124/5103/immagine0244dx.jpg

Μετα....
http://img20.imageshack.us/img20/7784/successive0013qx.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/6223/successive0103ho.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/7416/successive0131yd.jpg

Edymax
19-04-06, 20:51
Ti na po ,to ligotero pou exo na po einai lipamai.To exo pathei k ego ayto file mou kai se katalabaino.Emena me plhgose para polu to gegonos.(Sorry gia ta greeklish alla kati epathan tora ta windows kai barieami na to ftiajo :P )

Kati asxeto piso ti frena ths exeis balei?Einai mama bammena?

Thanasis
19-04-06, 21:13
Ti na po ,to ligotero pou exo na po einai lipamai.To exo pathei k ego ayto file mou kai se katalabaino.Emena me plhgose para polu to gegonos.(Sorry gia ta greeklish alla kati epathan tora ta windows kai barieami na to ftiajo :P )

Kati asxeto piso ti frena ths exeis balei?Einai mama bammena?

Έ εντάξει ρε σεις, συμβαίνουν αυτά. Πάντως η GT θέλει γκαράζ, και απεχθάνεται τις πόλεις. 8)

DJTaurus
20-04-06, 00:07

Kati asxeto piso ti frena ths exeis balei?Einai mama bammena?Η Gt ανηκει σε ιταλο :wink: .....στην δικια μου δεν εχω πειραξει κατι & ουτε σκοπευω.

Kanaks
20-04-06, 08:56

Kati asxeto piso ti frena ths exeis balei?Einai mama bammena?Η Gt ανηκει σε ιταλο :wink: .....στην δικια μου δεν εχω πειραξει κατι & ουτε σκοπευω.

Ο Σακης έχει ερωτευτεί μελαχρινή :wink: (και γω επίσης 8) ), οι φώτο μου θυμίσανε μια αλλη περίπτωση παιδιου απο το club (Lazaro αν θυμάμαι καλα) που βρήκε τη κουκλα του με κατεβασμένες τις γρύλιες του θερεού, μπρρρρ μακρια απο μας...

GTasos2.0jts
20-04-06, 20:33
Κύριοι,Καλησπέρα σας!Είμαι καινουριος στην παρεα,αν και παρακολουθω το forum,αρκετο καιρο....Ο λόγος που αποφασισα να αφήσω κι εγω μετα απο καιρο το μηνυμα μου,ειναι οτι μολις εχθες πουλησα το 146 jounior 1.4 ,που ειχα,κι "εκλεισα" μια GT 2.0jts,η οποια θα μου ερθει σε περιπου 2 μηνες....Κολλημενος με την alfa,φανατικος υποστηριχτης και γκαζακιας,οπως αλλωστε ολοι σας απ' οτι εχω καταλαβει...!Όποτε τί αλλο να πω...?- 59 μερες και σημερα....ελπιζω να μην εχω καθυστερησεις και παρατραγουδα στην παραδωση...

Biscione
20-04-06, 23:01
Κύριοι,Καλησπέρα σας!Είμαι καινουριος στην παρεα,αν και παρακολουθω το forum,αρκετο καιρο....Ο λόγος που αποφασισα να αφήσω κι εγω μετα απο καιρο το μηνυμα μου,ειναι οτι μολις εχθες πουλησα το 146 jounior 1.4 ,που ειχα,κι "εκλεισα" μια GT 2.0jts,η οποια θα μου ερθει σε περιπου 2 μηνες....Κολλημενος με την alfa,φανατικος υποστηριχτης και γκαζακιας,οπως αλλωστε ολοι σας απ' οτι εχω καταλαβει...!Όποτε τί αλλο να πω...?- 59 μερες και σημερα....ελπιζω να μην εχω καθυστερησεις και παρατραγουδα στην παραδωση...

τασο μεγιες απο σαλονικα εισαι _?? αυτο το σχεδιο κατι μου θυμηζει μηπως στο εκανε ενα ρεμαλι εν ονοματι ΝΙΚΟΣ :P

Don Juan
21-04-06, 06:53

Καλώς ήλθες!
Με το καλό να την παραλάβεις και καλά και γρήγορα (με ασφάλεια) χιλιόμετρα!

GTasos2.0jts
21-04-06, 12:36

τασο μεγιες απο σαλονικα εισαι _?? αυτο το σχεδιο κατι μου θυμηζει μηπως στο εκανε ενα ρεμαλι εν ονοματι ΝΙΚΟΣ :P

Σ'ευχαριστω,biscione!-Ναι,απο Σαλόνικα είμαι,ωστόσο το σκιτσάκι στο avatar μου,το βρήκα στο ιντερνετ...δεν ξέρω αν το έκανε αυτός που λες,αλλά είναι φοβερό!!!!..........Ααααχχχχχχ........58 και σήμερα............Εσυ?-στην ξενητιά?

GTasos2.0jts
21-04-06, 12:38

Καλώς ήλθες!
Με το καλό να την παραλάβεις και καλά και γρήγορα (με ασφάλεια) χιλιόμετρα!

Σ'ευχαριστώ sado !!!!-Δεν περνάν οι μέρες....... :?

GTasos2.0jts
21-04-06, 18:06
Αγαπητοι συνalfisti,συμπολεμιστες της ασφαλτου,συντροφοι…..
Περιμενοντας κι εγω την GT μου,μπηκα στη διαδικασια να ασχοληθω με το τι προβληματα μπορει να μου βγαλει,με βαση τα post που εχετε ηδη ολοι σας κανει στο παρελθον…..Ετσι λοιπον συγκεντρωσα τα εξης:
-Ενταξει,το τριξιμο πισω,που δημιουργειται από τους αποστατες στο πορτ μπαγαζ,θεωρω ότι είναι γνωστο σου ολους,και ισως το πιο δεδομενο προβλημα που θα βγαλει μια gt.Αυτο που δεν γνωριζω,τουλαχιστον ακομη,είναι αν επιλυεται μονιμα με καποιον τροπο…..?
-Εχει αναφερθει κατι για αεροδυναμικους θορυβους.που μαλλον προερχονται από την όχι και τοσο καλη εφαρμογη της πορτας του οδηγου… Αραγε,αυτό λυνεται με σχετικο ρεγουλαρισμα της πορτας?
-Συνεχιζοντας με τριξιματα,εχει επισης αναφερθει από καποιον,τριξιμο στο καθισμα του οδηγου,το οποιο αν θυμαμαι καλα το διορθωσε…..
-Φυσικα,καπου εδώ,θα ηταν τρομερη παραληψη να μην αναφερω το αγαπημενο σε ολους προβλημα με τα ηλεκτρικα παραθυρα….!!!!!-Θορυβος κατά το κλεισιμο- ανοιγμα,ανεξελεκτα ανεβοκατεβασματα,διακεκομμενη λειτουργια…..-Αραγε,αυτό το προβλημα,που είναι και ουσιαστικο,επιλυεται μονιμα?????????
-Διαβασα και σχετικο προβλημα με τα κουμπια στο τιμονι,αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το πιο ακριβως ηταν το προβλημα……
-Επισης,λεχθηκε και κατι για αυξομειωσεις της εντασης,χωρις προφανη λογο, του ηχοσυστηματος…..
-Τελος,εχει ειπωθει και ένα θεμα με τριξιμο στα φρενα,λογω των οικολογικων υλικων που χρησιμοποιουνται….
-Δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλα προβληματα…..-εχετε να προσθεσετε τιποτα??????
Φυσικα,όλα αυτά τα προβληματα,μεχρι ενός σημειου,λιγο με νοιαζουν,αφου για εμενα είναι μονοδρομος το θεμα : GT και ξερο ψωμι!!!-Το προηγουμενο αυτοκινητο μου είναι μια 146 junior 1.4TS,οποτε είναι δεδομενο ότι παλι Alfa θα παρω!Απλα,το διλλημα στο οποιο βρεθηκα,ηταν το αν θα επρεπε να περιμενω την facelift εκδοση που βγαινει στο τελος του χρονου,μηπως και εκει εχουν διορθωσει όλα αυτά τα μικροπροβληματα …αλλα τελικα δεν αντεξα να περιμενω μεχρι τοτε…..

Biscione
21-04-06, 18:54
ξενιτια φιλε Ιταλια ειμαι λοιπον κοιτα να δεις..

για τα παραθηρα ποτε δεν ειχα προβλημα με ανεβοκατεβασμα αλλα ειχα με ηχο πολλυ κριτσσσσ στο κατεβασμα
οσο για τα τρελλα ανεβοκατεβασματα με ενα απλο ρισετ κρατωντας το κουμπη του παραθηρου ειναι αρκετο

αεροδυναμικο θορυβο ποτε δεν ειχα. για την αυξομηωση του ηχου δεν ειναι προβλημα απλα οι πρωτες τζι τι
ειχαν εναν συστημα που οταν ανεβαινε ο ηχος κινητηρα, ηχοι εξωτερικων παραγωντων το ηχοσυστημα ανεβαζε αυτοματα των ηχο

οι καινουργιες λογω περικοπης γιατι κατ εμε μια μαλακια και μιση ηταν .. δεν το εχει .. αμα βρεθουμε το καλοκαιρακι θα στο δειξω

πες στο γιαννη στην εμικο να σου δωσει κανα καλο πατακιι :P με στοπ πισω !!!! πολλυ βασικο γιατι θα δεις οτι το γκαζη εχει ενα σκαλοπατακι απο κατω και καμια φορα στο πατημα που κανεις κολαει το γκαζι ..στο πατακι

xristos69
22-04-06, 02:10
-εχετε να προσθεσετε τιποτα??????

μπιελες και επισκευη κινητηρα στα 9.000 χλμ.(μεμονομενη βεβαια η περιπτωση μου)

Σημερα ομως εμφανιστηκε παλι ενα προβλημα που υποτιθεται οτι λυθηκε πριν 2 μηνες με αλλαγη μπατριας.Τρελαινονται τα ηλεκτρονικα στο ταμπλο αναβοσβηνουν και το αμαξι δεν παιρνει μπρος.Μετα απο ωρα συνερχεται,μετα παλι τα ιδια.Τι να πω? αδειασε παλι η 2 μηνων καινουρια μπαταρια?? :shock: :evil:

Και βεβαια το αλυτο μεχρι στιγμης προβλημα αρυθμιας του ρελαντι :x

trelopoulos
22-04-06, 21:43
κ φυσικα να προσθεσω κ γω νερα στα πισω φαναρια κ μετα απο αλλαγη μαζεμα υγρασιας...αδικαιολογητο.... εχω ξαναγραψει οτι η αυξηση εντασης στο ηχοσυστημα δεν ειναι προβλημα αλλα ειναι μια ρυθμιση που αλλαζει χειροκινητα!!!check στο manual.

DJTaurus
23-04-06, 17:01
-Ενταξει,το τριξιμο πισω,που δημιουργειται από τους αποστατες στο πορτ μπαγαζ,θεωρω ότι είναι γνωστο σου ολους,και ισως το πιο δεδομενο προβλημα που θα βγαλει μια gt.Αυτο που δεν γνωριζω,τουλαχιστον ακομη,είναι αν επιλυεται μονιμα με καποιον τροπο…..?
Kανενα προβλημα πλεον...εχουν βαλει σταθερους αποστατες.

-Εχει αναφερθει κατι για αεροδυναμικους θορυβους.που μαλλον προερχονται από την όχι και τοσο καλη εφαρμογη της πορτας του οδηγου… Αραγε,αυτό λυνεται με σχετικο ρεγουλαρισμα της πορτας?
Την εχω ρεγουλαρει για να εφαρμοζει καλυτερα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα στον αεροδυναμικο θορυβο που δημιουργειται απο τους καθρεφτες (160km/h)

-Συνεχιζοντας με τριξιματα,εχει επισης αναφερθει από καποιον,τριξιμο στο καθισμα του οδηγου,το οποιο αν θυμαμαι καλα το διορθωσε…..Eγω το ειχα αναφερει...βασικα ειναι ο μονος τριγμος που δεν εχω ακομα αντιμετωπισει-το γρασαρισμα των οδηγων δεν επιασε τοπο...θα λυσω το καθισμα και βλεπουμε.

-Φυσικα,καπου εδώ,θα ηταν τρομερη παραληψη να μην αναφερω το αγαπημενο σε ολους προβλημα με τα ηλεκτρικα παραθυρα….!!!!!-Θορυβος κατά το κλεισιμο- ανοιγμα,ανεξελεκτα ανεβοκατεβασματα,διακεκομμενη λειτουργια…..-Αραγε,αυτό το προβλημα,που είναι και ουσιαστικο,επιλυεται μονιμα?????????
Σιγα το προβλημα :D ...παρατηρησα οτι τα παραθυρα τρελαινονται οταν τα λειτουργω με σβηστο κινητηρα.

-Τελος,εχει ειπωθει και ένα θεμα με τριξιμο στα φρενα,λογω των οικολογικων υλικων που χρησιμοποιουνται….
-Δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλα προβληματα…..-εχετε να προσθεσετε τιποτα??????
Τα πρωτα 500χιλ θα κανεις υπομονη να μην τα πιεσεις και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

DJTaurus
23-04-06, 17:40
http://video.google.com/videoplay?docid=-3828245115133411944&q=alfa+gt&pl=true

tonionio
23-04-06, 18:04
http://video.google.com/videoplay?docid=-3828245115133411944&q=alfa+gt&pl=true

H καλυτερη ζαντα που εχει βγαλει η αλφα ρομεο για την GT απλα!

trelopoulos
23-04-06, 23:42
για τους αποστατες μην παιρνεις κ ορκο.εμενα ξεκινησε ο θορυβος προχθες με 1400 χλμ....... τι να πω... πισω δεξια

xristos69
24-04-06, 00:15
για τους αποστατες μην παιρνεις κ ορκο.εμενα ξεκινησε ο θορυβος προχθες με 1400 χλμ....... τι να πω... πισω δεξια

δες τη δική μου λύση σε αυτό το πρόβλημα που είχα γράψει παλιότερα

"Αλλα επειδή σήμερα είχα όρεξη και το έψαξα το ζήτημα είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ 100% οτι ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ του προβλήματος!!! Cool

Ξεκίνησα λοιπόν για τεστ σε ενα ανώμαλο τσιμεντένιο δρόμο εχοντας αφήσει την εταζιέρα σπίτι και έχοντας ρίξει τα πίσω καθίσματα για να απορίψουμε θόρυβο απο αυτά.
Προχωρόντας αργά και κοιτάζοντας προς τα πίσω είδα την πισω πόρτα όταν ακουγόταν ο θόρυβος να πηδάει. Δεν εφάρμοζε καλά!!! Εδω είμαστε λέω!!
Σταματάω, ανοίγω τελείως την πίσω πόρτα, ξεκινάω με ανοικτή πόρτα και....τέρμα ο θόρυβος!!!!! Laughing
Βάζω κάτι υφάσματα διπλωμένα καλά που είχα, στο σημείο που εφάπτεται το πορτ παγκάζ το κλείνω ξεκινάω.....τέρμα ο θόρυβος!!!
Συμπέρασμα: δεν εφαρμόζει καλά η πίσω πόρτα και κοπανάει στις ανωμαλίες!!!

Κοιτάω τον μεντεσε που είναι βιδωμένος στο αμάξωμα με 2 βίδες και βλέπω οτι είχε σηκωθεί απο τη δεξιά πλευρά! Λασκάρω τις βίδες, τον σπρώχνω προς τα κάτω τον βιδώνω στο πιο χαμηλό σημείο, δοκιμάζω ξανά και ο τριγμός είχε σχεδόν εξαφάνιστεί!! Όχι τελείως όμως, ακουγόταν ελάχιστα. Ακόμα μάλλον δεν εφάρμοζε τέλεια η πόρτα.Ισως μια οριστική λύση είναι επιπλέον ενα αυτοκόλλητο καουτσούκ στο σημείο εφαρμογής!!! Wink
Επίσεις με το σφίξιμο του μεντεσέ άλλαξε τελέιως και ο ήχος κλειδώματος-ξεκλειδώματος του πορτ-παγκάζ!"

Edymax
24-04-06, 01:32
[quote=GTasos2.0jts]
Kανενα προβλημα πλεον...εχουν βαλει σταθερους αποστατες.

Ti ennoeis saki?

DJTaurus
24-04-06, 01:40
για τους αποστατες μην παιρνεις κ ορκο.εμενα ξεκινησε ο θορυβος προχθες με 1400 χλμ....... τι να πω... πισω δεξιαΠισω δεξια ειναι λιγο γενικο :wink: ....μπορει να ειναι το σημειο που κουμπωνει το καθισμα,τα πλαστικα στην πορτα του πορτμπαγκαζ,το καλωδιο που αιωρειται εσωτερικα της πλαινης κολωνας ακομα και το κλιπ της ζωνης ασφαλειας....

GTasos2.0jts
24-04-06, 19:47
ξενιτια φιλε Ιταλια ειμαι λοιπον κοιτα να δεις..

για τα παραθηρα ποτε δεν ειχα προβλημα με ανεβοκατεβασμα αλλα ειχα με ηχο πολλυ κριτσσσσ στο κατεβασμα
οσο για τα τρελλα ανεβοκατεβασματα με ενα απλο ρισετ κρατωντας το κουμπη του παραθηρου ειναι αρκετο

αεροδυναμικο θορυβο ποτε δεν ειχα. για την αυξομηωση του ηχου δεν ειναι προβλημα απλα οι πρωτες τζι τι
ειχαν εναν συστημα που οταν ανεβαινε ο ηχος κινητηρα, ηχοι εξωτερικων παραγωντων το ηχοσυστημα ανεβαζε αυτοματα των ηχο

οι καινουργιες λογω περικοπης γιατι κατ εμε μια μαλακια και μιση ηταν .. δεν το εχει .. αμα βρεθουμε το καλοκαιρακι θα στο δειξω

πες στο γιαννη στην εμικο να σου δωσει κανα καλο πατακιι :P με στοπ πισω !!!! πολλυ βασικο γιατι θα δεις οτι το γκαζη εχει ενα σκαλοπατακι απο κατω και καμια φορα στο πατημα που κανεις κολαει το γκαζι ..στο πατακι

Ευχαριστω biscione!!!!!-Βεβαιοτατα και το καλοκαιρακι να βρεθουμε,αρκει να την εχω παραλαβει κι εγω,για να μη ζηλευω...... :D :D :D -Αφου εισαι Ιταλια,δεν πεταγεσε μεχρι το Μιλανο να ριξεις μια ματια στο εργοστασιο και να τους πεις να μου την προσεξουν....???? :D

GTasos2.0jts
24-04-06, 19:53
-εχετε να προσθεσετε τιποτα??????

μπιελες και επισκευη κινητηρα στα 9.000 χλμ.(μεμονομενη βεβαια η περιπτωση μου)

Σημερα ομως εμφανιστηκε παλι ενα προβλημα που υποτιθεται οτι λυθηκε πριν 2 μηνες με αλλαγη μπατριας.Τρελαινονται τα ηλεκτρονικα στο ταμπλο αναβοσβηνουν και το αμαξι δεν παιρνει μπρος.Μετα απο ωρα συνερχεται,μετα παλι τα ιδια.Τι να πω? αδειασε παλι η 2 μηνων καινουρια μπαταρια?? :shock: :evil:

Και βεβαια το αλυτο μεχρι στιγμης προβλημα αρυθμιας του ρελαντι :x

Αουτς......Χρηστο μαλλον εισαι ο πιο ατυχος........ :shock: .......Ελπιζω να λυθουν τα προβληματα μια και καλη.....Ειδα οτι εισαι απο Λαυριο,αλλα αν θυμαμαι καλα,και καποιος αλλος πρεπει να ειχε το ιδιο προβλημα με εσενα στη Θεσσαλονικη,γιατι Θυμαμαι οτι εγραψε πως το ειχε παει στην ΕΜΙΚΟ και τον ρωτουσαν αν την ειχε αφησει χωρις λαδια...... :x

GTasos2.0jts
24-04-06, 19:56
[quote=trelopoulos]για τους αποστατες μην παιρνεις κ ορκο.εμενα ξεκινησε ο θορυβος προχθες με 1400 χλμ....... τι να πω... πισω δεξια

δες τη δική μου λύση σε αυτό το πρόβλημα που είχα γράψει παλιότερα

Ευχαριστω Χρηστο θα το εχω υποψη μου........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GTasos2.0jts
24-04-06, 20:03
κ φυσικα να προσθεσω κ γω νερα στα πισω φαναρια κ μετα απο αλλαγη μαζεμα υγρασιας...αδικαιολογητο.... εχω ξαναγραψει οτι η αυξηση εντασης στο ηχοσυστημα δεν ειναι προβλημα αλλα ειναι μια ρυθμιση που αλλαζει χειροκινητα!!!check στο manual.

Ουπς.....Νερα στα φαναρια...???-χμμμμ...δεν το ειχα ξανακουσει αυτο για την GT....μονο στην 146 το ειχα αντιμετωπησει...... :(
Ναι,ξερω για την αυξομειωση του ηχου αναλογα με τον θορυβο και την ταχυτητα,αλλα νομιζα οτι αυτο στην GT συνεβαινε αδικαιολογητα και ανεξελεκτα......

GTasos2.0jts
24-04-06, 20:11
Τα πρωτα 500χιλ θα κανεις υπομονη να μην τα πιεσεις και μετα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Sakiss Ευχαριστω...δεν παιζεσαι.....!!! :D --Αν και,ειμαι λιγο επιφυλακτικος για αυτο που μου προτεινεις για το στρωσιμο το κινητηρα....μονο για 500 χλμ..????????? :shock: Εχω ακουσει οτι πρεπει να ειμαι συντηρητικος με το γκαζι για καμια 15000χλμ....οποτε και θα αρχισει ο κινητηρας να αποδιδει τα μεγιστα.....Περιπου τοτε,ακουσα οτι επανερχεται και η καταναλωση στα φυσιολογικα της επιπεδα......Γιατι αν παραμεινει η καταναλωση ιδια με αυτην που ειχε το μοντελο του test drive που οδηγησα,το οποιο ειχε 4500χλμ,...την βαψαμε...!!!!!!!!!!!!!

xristos69
24-04-06, 20:21
[quote="sakiss"][quote=GTasos2.0jts]

Εχω ακουσει οτι πρεπει να ειμαι συντηρητικος με το γκαζι για καμια 15000χλμ....οποτε και θα αρχισει ο κινητηρας να αποδιδει τα μεγιστα.....Περιπου τοτε,ακουσα οτι επανερχεται και η καταναλωση στα φυσιολογικα της επιπεδα......Γιατι αν παραμεινει η καταναλωση ιδια με αυτην που ειχε το μοντελο του test drive που οδηγησα,το οποιο ειχε 4500χλμ,...την βαψαμε...!!!!!!!!!!!!!

αν το πηγαινεις συντηριτικα για 15000χλμ δεν προκειται ποτε να αποδωσει ο κινητηρας τα μεγιστα.
οσο για τη καταναλωση με ενα 12-12.5 λιτρα να εισαι ευχαριστημενος 8)

NIKOLAOS
24-04-06, 21:07
[quote=sakiss][quote=GTasos2.0jts]

Εχω ακουσει οτι πρεπει να ειμαι συντηρητικος με το γκαζι για καμια 15000χλμ....οποτε και θα αρχισει ο κινητηρας να αποδιδει τα μεγιστα.....Περιπου τοτε,ακουσα οτι επανερχεται και η καταναλωση στα φυσιολογικα της επιπεδα......Γιατι αν παραμεινει η καταναλωση ιδια με αυτην που ειχε το μοντελο του test drive που οδηγησα,το οποιο ειχε 4500χλμ,...την βαψαμε...!!!!!!!!!!!!!

αν το πηγαινεις συντηριτικα για 15000χλμ δεν προκειται ποτε να αποδωσει ο κινητηρας τα μεγιστα.
οσο για τη καταναλωση με ενα 12-12.5 λιτρα να εισαι ευχαριστημενος 8)

:iagree: ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΧΑΛΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 3000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

DJTaurus
24-04-06, 23:30

Αν και,ειμαι λιγο επιφυλακτικος για αυτο που μου προτεινεις για το στρωσιμο το κινητηρα....μονο για 500 χλμ..????????? :
Αναφερθηκα στο πως να αποφυγεις το προβλημα με τα τακακια :wink:...μην τα πιεσεις τα πρωτα 500χιλ ...οσο αναφορα το στρωσιμο του κινητηρα.....

Στα πρωτα 1500χιλ δεν ξεπερασα τις 3500σαλ.
Απο 1500χιλ μεχρι 5000χιλ δεν ξεπερασα τις 4500σαλ.
Απο κει και μετα σταδιακο ανοιγμα καθε 1000χιλ.

Παντα περιμενω 10-15λεπτα μεχρι να ζεσταθει το λαδι και δεν ξεπερνω τις 2500σαλ.

trelopoulos
25-04-06, 17:07
εκνευριστικο προβλημα που εμφανιστικε προχθες εντελως ξαφνικα...τριγμος απο πισω δεξια(ακουγεται σαν να ειναι απο την κολωνα κ οχι απο την εταζερα),ξερει κανεις να βοηθησει????? πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα.......1500χλμ εχω μονο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................

xristos69
25-04-06, 18:25
εκνευριστικο προβλημα που εμφανιστικε προχθες εντελως ξαφνικα...τριγμος απο πισω δεξια(ακουγεται σαν να ειναι απο την κολωνα κ οχι απο την εταζερα),ξερει κανεις να βοηθησει????? πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα.......1500χλμ εχω μονο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................

ελεγξες γι αυτο που εγραψα στη προηγουμενη σελιδα?

karaLRS
25-04-06, 18:52
Παντα περιμενω 10-15λεπτα μεχρι να ζεσταθει το λαδι και δεν ξεπερνω τις 2500σαλ.

το ψυγειο εννοεις ?γιατι νομιζω οτι το λάδι ζεσταινεται αμέσως... :roll:

trelopoulos
25-04-06, 20:28
χristo σωστος,πρεπει να το τσεκαρω κ γω

Babbis
25-04-06, 20:38
Η δικιά μου δεν καίει λαδάκι :P

Το στρώσιμό μου ήταν το εξής:
1. 0-1800χλμ μέχρι 4000σαλ με 1-4η και μέχρι 5000σαλ με 5η
2. 1800-4000χλμ μέχρι 5000σαλ με 1-4η και όσο πάει η 5η. Στις 1800 άλλαξα λάδια τα οποία ήταν "καθαρά"
3. 4000-11000χλμ σκίσιμο με κόφτες
4. 11000χλμ 1ο σέρβις, αλλαγή λαδιών (βγήκαν ολίγον μαύρα)
5. 11000 χλμ - ... νορμαλ οδήγηση

Στο ξεκίνημα περιμένω να ανέβει η θερμοκρασία στην μέση όπου και σταθεροποιείται (περίπου 5-10 λεπτα) ενώ ταυτόχρονα
"κυκλοφορεί" και το λάδι και μετά νορμαλ.

Νομίζω ότι μετά από ακινησία πρέπει να "κυκλοφορήσει" το λάδι σε όλα τα κινούμενα μέρη :xmmm:

GTasos2.0jts
25-04-06, 21:24

Στο ξεκίνημα περιμένω να ανέβει η θερμοκρασία στην μέση όπου και σταθεροποιείται (περίπου 5-10 λεπτα) ενώ ταυτόχρονα

Νομίζω ότι μετά από ακινησία πρέπει να "κυκλοφορήσει" το λάδι σε όλα τα κινούμενα μέρη :xmmm:

Babbis ευχαριστω για την απαντηση......Τι να πω...?-δεν ειμαι σιγουρος....Εχω ακουσει μεχρι κι οτι δεν κανει να το αφηνεις να ζεσταθει στο ρελαντι....... :idontnow: .....Εχω "στρωσει" μεχρι τωρα 3 αυτοκινητα ολοκαινουρια,αλλα δεν εχω αποψη γιατι ηταν εταιρικα....οποτε δεν εδωσα σημασια..... :twisted: απο ο πρωτο χιλιομετρο τα ειχα στον κοφτη.... :twisted:

trelopoulos
25-04-06, 21:32
υποτιθεται οτι δεν τα ζεσταινεις σταματημενα διοτι αργουν περισσοτερο κ ρυπαινουν παραπανω μεχρι να ζεσταθουν,αρα ο κατασκευαστης με τα το euro3 σου λεει ζεσταμα εν κινησει σε χαμηλες στροφες...

GTasos2.0jts
25-04-06, 21:34
[quote="GTasos2.0jts"][quote="sakiss"][quote=GTasos2.0jts]

Στα πρωτα 1500χιλ δεν ξεπερασα τις 3500σαλ.
Απο 1500χιλ μεχρι 5000χιλ δεν ξεπερασα τις 4500σαλ.
Απο κει και μετα σταδιακο ανοιγμα καθε 1000χιλ.

Sakiss-προεδρε :D ευχαριστω!!! :D -Μολις αποκτησα αλλες 2 GT!!!!!!!-Αυτες τις εχω ηδη υπο την κατοχη μου!!!Την αλλη εξακολουθω να την περιμενω σε περιπου 2 μηνες!!!Συγκεκριμενα μια κοκκινη μου την εκανε δωρο η κοπελα μου :D και αλλη μια ασημι αγορασα μολις πριν απο λιγο!Ηταν και οι δυο ετοιμοπαραδοτες!!!!!!!!Φυσικα αναφερομαι σε δυο υπεροχες μινιατουρες που χρησιμοποιω ως υποκαταστατα μεχρι να ερθει η δικια μου...... :D :lol: :lol:

Babbis
25-04-06, 22:08

Babbis ευχαριστω για την απαντηση......Τι να πω...?-δεν ειμαι σιγουρος....Εχω ακουσει μεχρι κι οτι δεν κανει να το αφηνεις να ζεσταθει στο ρελαντι....... :idontnow: .....Εχω "στρωσει" μεχρι τωρα 3 αυτοκινητα ολοκαινουρια,αλλα δεν εχω αποψη γιατι ηταν εταιρικα....οποτε δεν εδωσα σημασια..... :twisted: απο ο πρωτο χιλιομετρο τα ειχα στον κοφτη.... :twisted:

όχι παρεξηγήσατε!!!! Όταν λέω περιμένω να ανέβει η θερμοκρασία δεν ενοώ ότι μένω ακίνητος στο ρελαντί!! αλλά ότι για 5-10 λεπτά δεν ξεπερνώ τις 4000σαλ!!!!

Bάζω μπρος και φεύεγω αμέσως.

Για όνομα του Θεού δεν έχουμε ρο-χι που θέλει "special care"!!! :P

GTasos2.0jts
26-04-06, 02:39
Ολα καλα!!!!-καλυφθηκα με τις απαντησεις περι "στρωσιματος" κινητηρα!
Οποτε περναω σε καποιες Παρεμβασεις που σκεφτομαι να κανω στην GT μου….(οταν με το καλο ερθει) :
-αντιηλιακες μεμβρανες,όχι απαραιτητα σκουρες-παρανομες,αλλα ισως και διαφανεις,μονο και μονο για να μην ζεματιουνται τα δερματα στο εσωτερικο και να μην αποχρωματιστουν με τον καιρο….-Ενδoιασμος : Εχω ακουσει ότι επειδη οι μεμβρανες περιεχουν μεταλλο(αλουμινιο ή τιτανιο) για να μπλοκαρουν την ακτινοβολια,μπλοκαρουν και το σημα του κινητου τηλεφωνου,τροπον τινά….Οποτε…, ειδωμεν…-Ξερει κανεις αν συμβαινει πραγματικα κατι τετοιο ?????
-Αντικατασταση της κεραιας με πιο κοντη-κομψη,γιατι αυτή που εχει μου θυμιζει την κεραια που εχουν τα συγκρουωμενα στο λουνα παρκ……-Δεν νομιζω να εχω προβλημα με την ληψη,αλλαζωντας κεραια….
-Πεταλιερα……Για την τελευταια υπαρχει και μαμισια από τοV6 ,αλουμινενια με κοκκινες λαστιχωτες ριγες…Τη βρηκα στο ιντερνετ με 100 € περιπου(η αντιπροσωπια την πουλαει 180 €)….
-Δυο διακριτικα πανεμορφα «φρυδακια» για τα φαναρια…..
Λοιπον….και περναμε στο Ζουμι της υποθεσης……
-Δεν ξερω αν τα φρενα χρειαζονται αναβαθμιση……Παντως,αν τελικα δεν χρειαζονται αναβαθμιση,σιγουρα χρειαζονται βαψιμο οι δαγκανες……
-Στην 146 junior που ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο,ειχα βαλει αμορτισερ bilstein-sport.E,ρε κατι γλεντια!!!!Ενταξει,και με τα μαμισια το αυτοκινητο στριβει εξωπραγματικα καλα,αλλα με τα καινουρια –βελτιωμενα αμορτισερ,δεν μπορω να περιγραψω τι γινοταν!!!!!!Εμπαινα,σε οποια στροφη ηθελα με οσα χιλιομετρα ηθελα,χωρις να μου φανει καθουλου!-ουτε κλισεις ουτε τιποτα!-ανετα και σιγουρα!!!!Ετσι,και στην GT σκεφτομαι να κανω αλλαγη στα αμορτισερ για να περιορισω λιγο τις κλισεις.Επισης,νομιζω ότι θελει και λιγο χαμηλωμα,για να γεμισουν λιγο ακομη οι θολοι,παρολο που φοραει 17αρες ζαντες…..-Τι λετε γι’αυτό?
-Και περναμε στον κινητηρα…….
165 αλογα…..χμμμμμμμ……ενταξει,ας μην ειμαστε και πλεονεκτες…μια χαρα είναι.Αν και μπηκα προχθες σε ένα skoda Octavia RS με 200 αλογα….και ζηλεψα λιγο…Το RS δεν μου αρεσει κι ετσι δεν κανω ιδιαιτερη αναφορα σ’αυτό….Τα 200 αλογα όμως,τα ζηλεψα…..Ανετες επιταχυνσεις και η πλατη μονιμως και αναγκαστικα κολλημενη στο καθισμα…..αλλη αισθηση……Τι καλα να συνεβαινε αυτό και με την 2λιτρη GT….Και μην μου πει κανεις γιατι δεν πηρα την 3.2 …..Καλυτερα να μου πειτε αν θα βαζατε κομπρεσορ κιτ,σε περιπτωση που εβγαζε ή σε περιπτωση που βγαλει η novitec για τον 2.0jts……????
-Ετσι λοιπον.το μονο που μενει είναι κλασσικα το Φιλτρο Προγραμμα Εξατμιση από autodelta.Αν και μπορει κανεις να αλλαξει και εκκεντροφορους και να παρει 11-12 αλογακια,αλλα δεν θα μπω διαδικασια ανοιγματος κινητηρα για 12 αλογα…..Ωστοσο,απ΄ολους εχω ακουσει ότι το προγαμμα της autodelta που βαζει ο Αγγλος οποτε ερχεται κάθε 3 μηνες,είναι πολύ καλο.Παιρνεις 10-11 αλογα και 1.5-2 κιλα ροπη από χαμηλα,οποτε το αυτοκινητο τραβαει καλυτερα…….Αυτο,μαλιστα….να το επιχειρησω…..Εεε????
Αυτααααααααααα…………….τι λετε????-Θα ηθελα τη γνωμη σας….!!!!!
Και κατι ακομη!-Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν,ακουσον-ακουσον,ότι το αυτοκινητο δεν χρειαζεται στρωσιμο ,και από καυσιμο να του βαζω 95 οκτανια κι όχι 100……!!!!!-Στο 4τροχοι,βεβαια,μετα από δοκιμη,αναφερουν ότι η GT 2.0jts,είναι αλλεργικη στην βενζινη 95 οκτανιων(φαινομενο προαναφλεξης)και λειτουργει όπως πρεπει μονο με τα 100 οκτανια…..αντε,τωρα εγω να βγαλω ακρη……..
Υ.Γ.-Καλα εεεε,πρεπει να ειμαι πολύ «κολλημενος»!!!!-Ακομη δεν παρελαβα την GT μου,ακομη δεν την «εστρωσα»,κι εγω συζηταω το τι σκεφτομαι να κανω μετα……..

DJTaurus
26-04-06, 03:20
GTasos2.0jts
-Η πιο ταιριαστη κοντη κεραια ειναι αυτη της 156 αλλα σε μερικους σταθμους χανεται το σημα κατι που αντιμετωπισα με ολες τις aftermarket που δοκιμασα.
-100ευρω δεν ειναι πολλα λεφτα για φρου φρου και αρωματα......?
-Φρυδια και να μου τα χαριζανε δεν θα τα εβαζα.
-Η Gt σιγουρα βαρκιαζει σε κλειστες στροφες αλλα οπως θα γνωριζεις δινει τον καλυτερο της εαυτο σε ανοιχτες καμπες και θα το διαπιστωσεις οταν πραγματοποιησεις το πρωτο σου ταξιδι.Με τα νεα αμορτισερ & το χαμηλωμα ισως χασεις το αισθημα του να αντιλαμβανεσαι τα ορια της προσφυσης και να ξερεις οτι η Gt μπορει να ειναι ανετη κατι στο οποιο συμβαλλει & η καλυτερη ακαμψια σε σχεση με την 156 αλλα η αναρτηση τερματιζει με το παραμικρο και γενικοτερα οι θορυβοι που προερχονται απο αυτην ειναι πολυ ενοχλητικοι.Θελει 2 ποντους χαμηλωμα αλλα η πορτα που ηδη ειναι πολυ χαμηλα θα βρισκει στο πεζοδρομιο.Γενικα ειμαι αντιθετος με τετοιου ειδους aftermarket βελτοιωσεις ακομα και στην τοποθετηση θολομπαρας ποσο μαλλον οταν η Gt δειχνει αρκετα ισσοροπημενο οχημα.
-Την γεμιζω μονο με 100ελιν οχι γιατι ειναι η πιο φθηνη αλλα αποδεδειγμενα η πιο καθαρη (πρεπει να βρεις εμπιστο πρατηριουχο) χωρις προσθετα και εχει μακραν την καλυτερη καταναλωση....με την Ultimate ροπιαζει λιγο καλυτερα αλλα την πινει νερακι οπως και την v racing.Toν πρωτο καιρο χρησιμοποιουσα σχεδον μονο v power 95αρα και δεν χτυπησα πειρακια.Oι πρωτες 156 2.0jts ηταν αναιμικες οχι οι remaping Gt.
-Λαδια (Selenia-Star αποκλειστικα για Jts) αλλαξα στα 5000 μετα στα 10000 και τωρα καθε 7500...παντα μαζι με φιλτρο.
-Σου ειναι δυσκολο πριν χτυπησεις κοφτη να περιμενεις 10-15 λεπτα (εν κινησει) να ζεσταθει το λαδακι? :lol: :wink:

DJTaurus
26-04-06, 03:32
εκνευριστικο προβλημα που εμφανιστικε προχθες εντελως ξαφνικα...τριγμος απο πισω δεξια(ακουγεται σαν να ειναι απο την κολωνα κ οχι απο την εταζερα),ξερει κανεις να βοηθησει????? πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα.......1500χλμ εχω μονο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................Εχει συμβει σε αρκετους...πισω απο το ηχειο υπαρχει ενα καλωδιο που αιωρειται και ερχεται σε επαφη με την λαμαρινα.Πρεπει να βγαλεις το πλαστικο καλυμμα (ειναι με clips) πανω απο το ηχειο και να μονωσεις το καλωδιο.

GTasos2.0jts
26-04-06, 09:38
-Σου ειναι δυσκολο πριν χτυπησεις κοφτη να περιμενεις 10-15 λεπτα (εν κινησει) να ζεσταθει το λαδακι? :lol: :wink:[/quote]

Ok Sakiss...-Respect.- 8) -Τι να κανω?-Θα κανω την καρδια μου πετρα και δεν θα το πηγαινω στον κοφτη τα πρωτα 15 λεπτα...!!! :D
Δεν διαφωνω σε αυτα που μου λες!-Απλα,θα μου κακοφανει καπως να βαρκιαζει η Alfa μου.... :? Γιατι με το αυτοκινητο του Test Drive που οδηγησα 1-2 μερες,διαπιστωσα αυτο το φαινομενο.....Μηπως εχουν πλεον αλλαξει και τα αμορτισερ για να διορθωσουν το γκαπ-γκουπ απο το τελικιασμα του αμορτισερ,με αποτελεσμα να κανουν μεγαλυτερη τη διαδρομη του,κι ετσι πλεον να βαρκιαζει και πιο πολυ????? :?:

Babbis
26-04-06, 10:51
Φίλε GTasos2.0jts.

Θα μου επιτρέψεις να πάρω το θάρρος και με καθαρά συν-alfistiko ενδιαφέρον να πω ότι ίσως έχεις μπερδευτεί.

Δεν έχεις πάρει ένα ibizaki-golfaki-megannaki αυτοκίνητα δλδ με μέτριο πλαίσιο και αναρτήσεις ώστε να τρέχεις να βρίσκεις αμορτισερ αναρτήσεις ,
ούτε έχεις ένα μοτερ ψόφιο για το οποίο να πρέπει να ρισκάρεις την αξιοπιστία του και ίσως και την καταστροφή του με προγράμματα για να πάρεις 10-15 άλογα παραπάνω.

Μπορεί κάποια skoda-golf-seat να σε περνάνε στην ευθεία , αλλά μην ξεχνάς ότι εσύ έχεις ατμοσφαιρικό μοτερ και αυτοί υπερτροφοδοτούμενο με ότι αυτό συνεπάγεται σε αξιοπιστία, αντοχή σε διάρκεια υπο πίεση, πολυπλοκότητα και κόστος των service και κατανάλωση. Οι διαφορές σε επιδόσεις της 2λιτρης δεν είναι χαοτικές. Το vag αποδεδειγμένα στέλνει "πειραγμένα" αμάξια σε περιοδικά. (golf gt 185 PS!!!!!!!!!) οπότε σε νορμαλ αυτοκίνητα οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μικρές ενώ τα μειονεκτήματα μεγαλύτερα.

Κοίτα να εκτιμήσεις τη GT που είναι ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί στους δρόμους, θα δεις ότι όπου πας θα μαζέυονται όλοι να το δούν και να το θαυμάσουν, θα δεις ότι σε στροφές εκεί που λες μπήκα με "πολλά" και θα αισθάνεσαι ότι πάει να αποκλίνει από την τροχιά, θα μένει πεισματικά ΚΑΡΦΩΜΕΝΟ στην τροχιά του και θα βλαστημάς που δεν μπήκες με περισσότερα
kaloEeeee :cup2: .

Επίσης θα δεις ότι θα ταξιδεύεις με πολλά πάνω από τα 200 και θα νιώθεις ότι έχεις την ασφάλεια που άλλοι θα έχουν πηγαίνοντας με 150!!! Και πίστεψέ με δεν θα είναι ψευδάισθηση!!! :twisted:

Τα σκληρά αμορτισερ για μενα έιναι "περίεργη" φάση. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα πέρνεις με περισσότερα τις στροφές. Ίσα ίσα μπορεί να νομίζεις ότι είσαι γρηγορότερος ενώ ουσιαστικά θα έχεις χάσει.

Θυμίσου το τεστ στους 4Τ μεταξύ focus-147 όπου η 147 είχε μαλακότερες αναρτήσεις, έπερνε ελεγχόμενες κλίσεις αλλά ήταν πιο γρήγορη σε πίστα.
Όμοια η 159 με την 3άρα όπου επίσης έχει μαλακότερες αναρτήσεις αλλά πάλι έγραψε ταχύτερο γύρο από την 3άρα και το Α4 παρά το πλεονέκτημα των τελευταίων σε πίσω κίνηση και 4κίνηση 8) .

Μόνο αν βρείς "πραγματικά εγγυημένο βελτιωτη" Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ (ΜΕΤΑΞΟΝΙΑ-ΜΕΤΑΤΡΟΧΙΑ-ΤΥΠΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ θα πρέπει να αλλάξεις αμορτισερ-ελατήρια ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΑ.
Σε χρήση δρόμου θα δεις ότι και εσυ θα ταλάιπωρήσαι και το αμάξι θα αρχίζει να κουδουνίζει από τριγμούς.

Πολλές φορες ακούμε ότι η GT έχει μαλακές αναρτήσεις και νομίζουμε ότι έχει ανάρτηση passat ή C6!!! Mέγα λάθος. Οι αναρτήσεις είναι υπερ αρκετες για να κινείσαι γρήγορα με ασφάλεια και να τσαγιάζεις κόσμο στις στροφές, χωρίς να χάνεις σε άνεση και πρακτικότητα, ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΙΤΙΚΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ (300-500ΧΛΜ).

Αυτά και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις ότι λέω το λέω φιλικά :)

DJTaurus
26-04-06, 12:44
Απλα,θα μου κακοφανει καπως να βαρκιαζει η Alfa μου.... :? Γιατι με το αυτοκινητο του Test Drive που οδηγησα 1-2 μερες,διαπιστωσα αυτο το φαινομενο.....Μηπως εχουν πλεον αλλαξει και τα αμορτισερ για να διορθωσουν το γκαπ-γκουπ απο το τελικιασμα του αμορτισερ,με αποτελεσμα να κανουν μεγαλυτερη τη διαδρομη του,κι ετσι πλεον να βαρκιαζει και πιο πολυ????? :?:

Eχουν βαλει πιο προοδευτικη αναρτηση για να μην τερματιζει με το παραμικρο αλλα δεν ξερω εαν εχουν μειωθει οι κλισεις πραγμα το οποιο δε νομιζω.Η Gt δεν ειναι για τελικιασματα σε κοφτες/στενες στροφες της πολης αλλα ως Gran Turismo ξεδιπλωνει τις αρετες της στην καλυψη μεγαλων αποστασεων προσφερωντας ανεση/πολυτελεια και εντονα δυναμικα χαρακτηριστικα.Δοκιμασε
την διαδρομη του Μπραλλου και ελα πες μου μετα εαν βαρκιαζει η αν σου αφηνει ενα αεναο χαμογελο στο πως καταπινει τις στροφες.....tespa ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων...εγω δεν θα πειραζα τιποτα!

ps-Τι χρωματικο συνδυασμο επελεξες?

GTasos2.0jts
26-04-06, 13:08
Αυτά και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις ότι λέω το λέω φιλικά :)

Φιλτατε Babbis,ευχαριστω για την απαντηση!!!!
Φυσικα και δεν παρεξηγω ολα αυτα που μου λες!Αλλωστε γιαυτο το λογο εκανα και το post!-Για να ακουσω αποψεις!!!
Δεν διαφωνω μ'αυτα που λες!Ξερω οτι το GT ειναι ιδιαιτερο αυτοκινητο!Εξαλλου,η επιλογη μου δεν ειναι τυχαια.-Μην ξεχνας οτι και πριν την GT παλι Alfa Romeo ειχα.....(146 junior)-Ο πατερας μου δε,κι αυτος ειχε την 156 και τωρα πηρε την 159...Οποτε καθε φορα που πηγαινω επισκεψη στο πατρικο μου,σαν αντιπροσωπια της Alfa Romeo ειμαστε.... :D Ξερω οτι το αυτοκινητο και στριβει και φρεναρει πολυ-πολυ-πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Απλα εχοντας δοκιμασει καποια after market αναρτιση,διαπιστωσα στο προηγουμενο αυτοκινητο μου οτι εγινε ακομη καλυτερο.....Και φυσικα,τονιζω οτι την GT ακομη δεν την εχω testarei πληρως...απλα μια πρωτη αισθηση που αποκομμισα απο το test drive ηταν οτι ειχε λιγο πιο εντονες κλισεις απ'οτι περιμενα......Αυτο δε σημαινει οτι υστερει σε στριψιμο!!!!!!!!
Τωρα οσον αφορα στην ιπποδυναμη....και τα μισα αλογα να ειχε,που λεει ο λογος,παλι θα την αγοραζα!-Το αυτοκινητο ειναι απλα πανεμορφο!!!!!!!!!Απλα,για το προγραμμα,εχω ακουσει οτι αξιζει τα λεφτα του,οτι ειναι αξιοπιστο,και δεν ανιχνευεται για να σε βγαλει εκτος εγγυησης.....-Τωρα το κομπρεσσορ κιτ που ανεφερα,ειναι αλλη ιστορια......Ναι,θα γουσταρα να εχω 200+ αλογα,αλλα ειμαι επιφυλακτικος.....για την αξιοπιστια μιας τετοιου ειδος λυσης......!!!!Ουτως ή αλλως δεν "κλεινω" και ιδιαιτερα προς αυτη τη λυση....Εε,τωρα,αν ολοι εδω περα μου απαντουσατε οτι το εχετε ψαξει το θεμα και θα κανατε μια τετοιου ειδους επεμβαση στον κινητηρα,.....θα το ξανασκεφτομουν!!!!!!!
Παντως,σιγουρα,η οποιαδηποτε μετατροπη στα αυτοκινητα θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη!!!!!!!Το εχουνε ξεφτιλισει πια το θεμα!!!!!Ολοι εχουνε γινει ειδικοι,ολοι κανουνε μετετροπες,ολοι εχουν γινει οι γκουρου της ιπποδυναμης και της ακαμψιας των αυτοκινητων,και τελικα εχει γεμισει ο τοπος με αυτοκινητα γεματα ταρζανιά και καγκουριά,που τις μισες μερες του χρονου βρισκονται παρκαρισμενα μεσα στα συνεργεια για επισκευη!!!!!!!!!!Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,σιγουρα!!!!!Θελει,οπως πολυ σωστα λες,προσεκτικες και μελετημενες επιλογες!!!!!!!!!!!Ειδωμεν λοιπον........

GTasos2.0jts
26-04-06, 13:21
ps-Τι χρωματικο συνδιασμο επελεξες?

Φιλε,sakiss,
οπως εχω ξαναπει,respect, σε ο,τι λες για θεματαGT !-Δεν ξερω,μπορει και να εχεις δικιο!Θα εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη οταν επιτελους την παραλαβω και κανω τις βολτες μου....προς το παρον,μαζευω αποψεις,τις οποιες θα εχω υποψην μου κατα τη διαρκεια των επαναλαμβανωμενων,καθημερινων,προσωπικων μου test drives...!!!! :D
Παρηγγειλα την 2.0 distictive σε ασημι.Εσωτερικο μαυρο/μπορντω δερμα.Πιστεψε με,μεχρι να καταληξω,ιδρωσα κι εγω,κι ο πωλητης.....-Αμεσως επομενη επιλογη ηταν κοκκινο με μπεζ δερμα ή και ασημι με μπεζ δερμα......Το μαυρο θελησα να το αποφυγω,γιατι και το 146 που ειχα,μαυρο ηταν,και επρεπε να το πλενω 2 φορες την ημερα..... :)

DJTaurus
26-04-06, 14:27
Παρηγγειλα την 2.0 distictive σε ασημι.Εσωτερικο μαυρο/μπορντω δερμα.Πιστεψε με,μεχρι να καταληξω,ιδρωσα κι εγω,κι ο πωλητηςΤαιριαστη αντιθεση το ασημι/κοκκινο :wink: ...σαν χρωμα μου αρεσει πολυ και το Βlu Taormina αν θες να ξεφυγεις απο τα πολυφορεμενα Nero jarama και Grigio stromboli.

http://www.wlsoft.de/alfagt/index_img/JPG0007.JPG.jpg
http://www.alfaromeogt.nl/
http://files.automotiveforums.com/gallery/watermark.php?file=503/31045AlfaGTcoup_Ragazza.jpg

Mερικα repost για να σε φτιαξω...

..ΓIA MIA ALFA GT...

«Απροσδιόριστες, αδιευκρίνιστες, ανείπωτες αισθήσεις αναβλύζουν, ακινητοποιώντας ακαριαία
ασημί αγωνιστική Alfa. Ακαταμάχητη απόλαυση, απλόχερη αρμονία, άλωση αστικής ασφάλτου.
Ακούγομαι απαράδεκτα αιθεροβάμων; Απόλυτα αξιοσέβαστη άποψη, αλλά αδιαφορώ...»
Γιάννης Oικονόμου

«Η Alfa του χιμάει σαν βέλος, ακόμα πιο ?θυμωμένη?. Νιώθει την καρδιά του να χτυπάει κάτω
απ? το καπό της. Είναι ένα μαζί της. Περνώντας απ? το ?S? νιώθει το κάθισμα να αγκαλιάζει
το κορμί του, απαλά, όπως η μάνα του όταν ήταν μωρό, αλλά τόσο σταθερά?»
Kώστας Zήσης

«Έφτασα δίπλα στο κύμα και μόνο τότε έσβησα τη μηχανή της. Εμπόδιο γι? αυτήν, κανένα.
Βράχηκαν τα λάστιχα και σαν να ανάσαναν. Δροσερό διάλειμμα στην καθημερινότητά μου.
Ξεκούρασα το βλέμμα μου και γύμνασα τα νεύρα μου. Αν ήταν ένα άλογο, θα την αντάμειβα μ?
ένα χάδι. Αυτή, όμως, ήταν πολλά και δεν ήξερα ποιο να πρωτοχαϊδέψω.»
Ανδρέας Ταξάκης

«Έκλεισε τη μουσική, δε χρειαζόταν υπόκρουση για το μπαλέτο που άρχιζε. Η μουσική του
ήταν η μουσική του δρόμου και της μηχανής που έστριβε πάνω στην άσφαλτο. Η κόκκινη Alfa
Romeo GT μπήκε στη διαδρομή πρόθυμη να χορέψει μαζί του...»
Γιώργος Γιαννίμπας

«Ό,τι ανασαίνει, τη βαφτίζει μύθο, ενώ ο μύθος την ερωτεύεται κι εκείνη... εκείνη
απολαμβάνει γαλήνια τη μοναδικότητά της! Είναι η δική μου αστραφτερή, δίπορτη πρόκληση
και μαζί της ανοίγουν όλες οι πόρτες της ύπαρξής μου...!»
Xαρά Xολέβα

«Είναι ένας πιστός μηχανικός σύντροφος που σου επιτρέπει να μοιράζεσαι ?ταξίδια? και
στιγμές σαν να ήταν ζωντανός. Είναι όλοι όσοι αγάπησες στη ζωή σου, ?δάσκαλοι? και
καθοδηγητές, έρωτες και φίλοι, που θαρρείς ότι κάθονται στο άδειο κάθισμα του συνοδηγού
και σε συντροφεύουν και σου δείχνουν το δρόμο, όπως έκαναν πάντα?»
Δημήτρης Σπίνος

«Η επίγνωση του θανάτου τον έσπρωχνε να οδηγεί γρηγορότερα. Αυτή έκανε αυτό που γνώριζε
καλύτερα, αυτό για το οποίο είχε φτιαχτεί. Ήταν ατίθαση και, ταυτόχρονα, φινετσάτη σαν
γάτα αδέσποτη. Μπήκε στην τελευταία στροφή με τέρμα γκάζι, με τα λάστιχα να στριγκλίζουν
κι ένα χαμόγελο στα χείλη που μονάχα η τρέλα ξέρει να ζωγραφίζει. Ο μπάσος ήχος του
κινητήρα έσβηνε, καθώς οι χτύποι της καρδιάς του αντιλαλούσαν σε όλο του το σώμα και το
μυαλό. Τα όπλα ήχησαν, αυτός χαμογελούσε. ?Κόκκινη?, ψιθύρισε, σαν το αίμα που τώρα
λέρωνε τα δερμάτινα καθίσματα.» ...

"GT may be Alfa's best wine
Let's face it, nobody can design a car body like the Italians.
Even if occasionally they produce something like the Fiat Multipla, at least most of the results are never dull.
And Alfa Romeo's consultant designers, such as Bertone, simply do beauty in metal.
Take the latest Alfa, the GT.
At first I wondered why, when they already had such fabulous and successful bodies as the 156 and the GTV and Spider. All three of which also provided all the performance required to match the looks.
Maybe there was a spare styling design option that hadn't been used? A scribble on the back of menu at the end of a fine Italian meal which someone had forgotten about until they were picking through the receipts on the bedside table to fill out their expenses?
It's as good a reason as any?
And perhaps it is just another case of the best wine being kept until last.
Because, in the metal and with a key thrust into one's sweating palm, the GT is truly as gorgeous a metal creature as it looked in concept form at one of the motor shows I was at a couple of years ago.
There's something about the proportions. Something which can't be brought down to the mathematics of a computer, but which requires the kind of eye that can judge a beautiful form without ever needing a tape measure to assess the actual vital statistics.
A millimetre off can ruin an aesthetic as badly as a bird dropping on a picnic table's covering white cloth. And this cloth is pristine.
Indeed, the one blemish on the shape of the Alfa GT is the requirement to have a number-plate stuck on the front, which has nothing to do with the original design.
The sooner we get beyond physical identification plates for cars, the better.
Inside the GT is a familiar enough environment for drivers used to the 147 and 156. Subtly different but intrinsically keeping to the format. I think the dials in this one are better placed so not to be obscured by the driver's hands on the wheel at critical speed points.
The seats are very cuddling, making sure that all the driver has to worry about is driving. Because every Alfa is first and foremost a driving machine and the GT is maybe the current ultimate of that.
Dance the pedals, push and pull the shifter, point the wheel. And listen to your choice of sound, depending on whether you've bought the 1.9-litre M-Jet, the 2-litre JTS, or the awesome 3.2-litre V6 that can get you into penalty points going backwards.
Alfa Ireland's Joe Gantly quipped that they were considering installing a gizmo that would count out loud those points as you accumulated them.
"And then tell you to stop, as you no longer have a licence," I responded.
And, since this piece is related to the 3.2, I was going to have to be very careful not to drive myself out of business.
It is truly an engine that has no place in Irish driving conditions. Even if the top speed available was allowed, there isn't a stretch of motorway here that will make it worthwhile.
But there is a special feel to acceleration in this 240bhp GT from a standing start to the legal limit.
Like not having to change gear more than once if you want to change at all because not to results in a sound only otherwise heard on the likes of a Formula One racing track.
I have driven this engine, in a 156 GTA, on a track. It is truly a magnificent mill.
For Ireland, I'd suggest the 150bhp M-Jet diesel, because it will give you enough thump within legal speeds to feel as good as the car looks, though with a definitely basso tone.
I should go back to seats, specifically the back seats that I haven't mentioned. If the owner is Italian, because as a nation they produce smaller people than we are currently growing in Ireland, there is decent room for a pair in the back.
Behind me, forget it.
Behind me, in a machine like this, I don't care anyways.
Beauty is best appreciated on one's own.
There are then no squeals from the back as you step on the gas, except maybe from the tyres under pressure.

Τhe gorgeous Alfa GT can make grown men weep and women envious

EVER been in a situation where you have extra cash to spare and then see something that makes you fall madly in love at first sight? If your pulse quickens with your eyes and mouth wide open, leaving you awestruck during the encounter, the next thing that normally happens is that you'd reach for that wad from your pocket or surrender your gold card to make the purchase.

It's called impulse buying, where the heart rules over the head. For some unexplainable reason, you simply must have the product and you couldn't care less if the wife will flip when she finds out that you bought it, if you will get sick of it after a while or if there are more sensible things to spend the money on.

Alfa Romeo's new coupe, the GT, is one of those things that can get you into this kind of trouble. It's simply too gorgeous to ignore, with its sensual curves, handsome face and cool-looking tail lamps. The proportions are spot on too. Those 17-inch multi-spoke alloys wrapped with low-profile tyres endow the GT with a taut and muscular stance. Elsewhere, the polished door handles and side mirrors give a classic feel, but designer Bertone was careful not to overdo the retro theme

Paolo Massai,comments on GT

AGILE, STEADY AND reactive, as well as being particularly enjoyable to drive. These are just some of the comments coming from motoring journalists who have tried the new coup coupι. Paolo Massai, the brand’s vice-president, Engineering, confirms that : “Alfa GT is ready to win over the public”.

“We wanted to create a real high-performance coupι in the best tradition of Alfa Romeo, but also a car that was comfortable and elegant – says Paolo Massai, vice-president, Alfa Romeo Engineering – a car capable of winning over a whole new sector of the public: those who love sportiness and perfect dynamic handling, but who will not put up with the compromises that are typical of coupιs in terms of comfort and spaciousness”. To reach this goal, the Alfa Romeo design department employed its best resources, drawing on the brand’s tremendous technical know-how.

“Alfa Romeo’s engineers-testers – Massai goes on to say – are accustomed to making virtual studies and calculations of the car’s behaviour on the road, and then physically testing it on the track. The results of this dedication are already there for all to see: all the specialist journalists who have tried the Alfa GT have been very positive in their praise”. And, with a touch of pride, he adds: “Along with compliments about the car’s style and dynamics, which are not really anything new for a real Alfa Romeo, there has also been high praise for the car’s “concept”, for the idea of a coupι that is sporting yet comfortable, and above all there has been praise for the perceived quality”.

Quality in terms of performance, advanced technology and safety. “The entire chassis-suspension system – explains Massai – has been developed to offer the maximum, not only in performance, but also in active safety. And this is independent of the contribution made by the electronics. The suspension, tires and chassis have all been designed to avoid understeering. The Alfa GT is driven by the accelerator: release it and the car enters a bend even more easily, press it again on exiting the bend and the car realigns itself”.

And just to demonstrate the dynamic safety of the new coupι, there is a test that, as Paolo Massai says, removes any basis for doubt. A hand-brake turn skids the car to about 45-50 degrees: if you release the steering wheel and pedals, (simulating the behaviour of a driver who panics) the Alfa GT realigns itself in only two “movements”. A result that demonstrates how the VDC device is essential but not intrusive, and does not interfere with driving pleasure

karaLRS
26-04-06, 14:57
-Σου ειναι δυσκολο πριν χτυπησεις κοφτη να περιμενεις 10-15 λεπτα (εν κινησει) να ζεσταθει το λαδακι? :lol: :wink:

Το λάδι ή το ψυγείο? :?

karaLRS
26-04-06, 15:00
Και κατι ακομη!-Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν,ακουσον-ακουσον,ότι το αυτοκινητο δεν χρειαζεται στρωσιμο ,

Και μένα μου ειπαν να μην την στρώσω.Απο οτι εχω διαβάσει σε αρκέτα site τα μοτερ ποια δεν εχουν τοσα γρέζια οσο ειχαν παλίοτερα και ο κυλινδρος ειναι ηδη λειος.
βεβαια οταν λεμε στρωνω ενα αμαξι εννουμε το κιβώτιο , τα φρενα , τις αναρτησεις, τα ηχεια(ακομη και αυτα θέλουν χαλαρά στην αρχη!).

Εγω προσωπικα το πηγα μεχρι 3-3500 μεχρι τα χιλια και μετά το ελιωσα. και το λιωνω ακόμη. λαδια κοιτάω καθε 5-6000 χιλιομετρα μηπως εχει πέσει η σταθμη αλλα τιποτα.

παντως μην ακους τον καθενα μας εδω μέσα που σου λεει το εστρωσα ετσι και δεν καιει τιποτα λαδι και οτι βγάζω τοσους ίππους κλπ κλπ.

ειναι θέμα τυχης τι μοτερ θα σου κάτσει....

Babbis
26-04-06, 15:19
Και κατι ακομη!-Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν,ακουσον-ακουσον,ότι το αυτοκινητο δεν χρειαζεται στρωσιμο ,

Και μένα μου ειπαν να μην την στρώσω.Απο οτι εχω διαβάσει σε αρκέτα site τα μοτερ ποια δεν εχουν τοσα γρέζια οσο ειχαν παλίοτερα και ο κυλινδρος ειναι ηδη λειος.
βεβαια οταν λεμε στρωνω ενα αμαξι εννουμε το κιβώτιο , τα φρενα , τις αναρτησεις, τα ηχεια(ακομη και αυτα θέλουν χαλαρά στην αρχη!).

Εγω προσωπικα το πηγα μεχρι 3-3500 μεχρι τα χιλια και μετά το ελιωσα. και το λιωνω ακόμη. λαδια κοιτάω καθε 5-6000 χιλιομετρα μηπως εχει πέσει η σταθμη αλλα τιποτα.

παντως μην ακους τον καθενα μας εδω μέσα που σου λεει το εστρωσα ετσι και δεν καιει τιποτα λαδι και οτι βγάζω τοσους ίππους κλπ κλπ.

ειναι θέμα τυχης τι μοτερ θα σου κάτσει....

Διαφωνώ εν μέρη.

όσον αφορά το στρώσιμο

Σίγουρα αν πας χαλαρά τουλάχιστον μέχρι τα πρώτα 1000-2000 χλμ μειώνεις σημαντικά την πιθανότητα να κάψεις λάδι, αλλά και να κάψεις δεν θα κάψεις υπερβολικό.

όσον αφορά τη χρήση

Αν μόλις βάζεις μπρος ξεκινας με κόφτες λογικό είναι όχι μόνο να κάψεις λάδι αλλά και να έχεις κάποιες άλλες ζημιες στο μοτερ όπως πρόωρη πτώση ισχυος.

Βέβαια αν το μοτερ βγει ελλατωματικό, ότι και να κάνεις θα κάψει λάδι αλλά και πάλι με σωστή χρήση μπορείς να μειώσεις το κακό

Biscione
26-04-06, 15:22
το λενε αυτο διοτι στα καινουργια αμαξια ο εγκεφαλος κανει ολο το παιχνιδη
μεχρι τα 10.000 χλμ τον εχει σε χαλλαρο τεμπο και μετα τον αφηνει να ξεσαλωση

γνωμη μου .. εεε φακελακιας ειμαι δεν ειμαι μηχανικος :P :P

karaLRS
26-04-06, 16:14
Σίγουρα αν πας χαλαρά τουλάχιστον μέχρι τα πρώτα 1000-2000 χλμ μειώνεις σημαντικά την πιθανότητα να κάψεις λάδι, αλλά και να κάψεις δεν θα κάψεις υπερβολικό.

What's The Best Way To Break-In A New Engine ??
The Short Answer: Run it Hard !

ενα πολυ καλο αρθρο εδω!

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

αν διαβάσεις θα δεις οτι αμα τις δουλευεις αρκετα χαμηλα τοτε δεν λιπαινονται καλά και οι "τρυπες" που υπάρχουν στην επιφανεια του κυλινδρου δεν γινεται πιο λεια.
επιίσης
http://www.ntnoa.org/enginebreakin.htm
http://www.aircooled.net/gnrlsite/resource/articles/engnbrkn.htm

επισης το λαδι που υπαρχει στην μηχανη αρχικα ειναι 5-30 ετσι ωστε να στρωσει καλύτερα ο κυλινδρος αν και υπάρχουν ειδικά λαδια στρωσίματος που ειναι πιο ακριβα και δεν τα χρησιμοποιουν οι εταιρίες.

επειδη παλιότερα βάζαν λαδι στρωσιματος έπρεπε στα 1000 να το αλλάξεις. τωρα λογω οικονομιας βάζουν κανονικο λάδι(απλως λιγο πιο λεπτό) σου λένε ελα στα 5000 και άλλαξε και βάλε συνθετικό.

τελος απο μια μινι ερευνα που εκανα ειδα οτι σχεδον ολοι οι κινητηρες στρώνονται στο εργοστάσιο
δηλαδη μπαινουν πανω σε πάγκους και τρέχουν για ώρες ....

Babbis
26-04-06, 17:04
:offtopic:

Μα ακόμα κι έτσι να είναι, δεν σε εξασφαλίζει κάποιος ότι στον δικό σου μοτερ ισχύει αυτό. πχ μπορεί στον fsi να ισχύει στον twin spark όχι.

Επίσης μου φαίνεται πολύ παράξενο να θεωρούνται οι 3-4000σαλ τόσο χαμηλες ώστε να μην μπορεί το λάδι να λιπάνει. Το άρθρο ίσως εννοεί να μην κάνουμε υπερβολές του στυλ 1500-2500 σαλ όπου ίσως πράγματι κάτι τέτοιο ισχύει. Αλλιώς σκέψου να έχεις νεο αμάξι, να είσαι σε μποτιλιάρισμα και να είσαι 1η 2α!! Το κατέστερψες το αμάξι λόγω ελλιπούς λύπανσης :wink:

όπως και να εχει καλύτερα play safe παρά να ακολουθείς το τι λέει κάθε site.

karaLRS
26-04-06, 17:11
:
όπως και να εχει καλύτερα play safe παρά να ακολουθείς το τι λέει κάθε site.

να Playsafe τι ειναι ομως?το manual πχ δεν δινει καμια οδηγία.
αν ηθελα να ημουν playsafe θα ακολουθαγα την αντιπροσωπεια που μου ειπε δεν χρειαζεται στρωσιμο απλα μεχρι τα 1000 πηγαινει χαλαρά ετσι ωστε να δέσει το αμάξι μεταξυ του(φρένα , αναρτησεις , κλπ)....

Οπως σου ειπα παντως εχω διαβάσει οτι οι κινητηρες έρχονται στρωμένη απο το εργοστάσιο :D

kyan
26-04-06, 17:20
Επίσης μου φαίνεται πολύ παράξενο να θεωρούνται οι 3-4000σαλ τόσο χαμηλες ώστε να μην μπορεί το λάδι να λιπάνει. Το άρθρο ίσως εννοεί να μην κάνουμε υπερβολές του στυλ 1500-2500 σαλ όπου ίσως πράγματι κάτι τέτοιο ισχύει. Αλλιώς σκέψου να έχεις νεο αμάξι, να είσαι σε μποτιλιάρισμα και να είσαι 1η 2α!! Το κατέστερψες το αμάξι λόγω ελλιπούς λύπανσης :wink:
Αν έχω καταλάβει καλά, το άρθρο αναφέρεται σε τετρακύλινδρες μοτοσικλέτες. Γι'αυτές οι 4000σαλ είναι ρελαντί. ;)

karaLRS
26-04-06, 17:44
Αν έχω καταλάβει καλά, το άρθρο αναφέρεται σε τετρακύλινδρες μοτοσικλέτες. Γι'αυτές οι 4000σαλ είναι ρελαντί. ;)

υπάρχουν παρόμοια αρθρα.το θέμα ειναι ομως οτι το βιβλιαράκι του κατασκευαστή ΠΟΥΘΕΝΑ δεν γράφει κάτι για στρώσιμο...

Σωτήρης
26-04-06, 19:31
Οπως σου ειπα παντως εχω διαβάσει οτι οι κινητηρες έρχονται στρωμένη απο το εργοστάσιο :D

Το έχω ακούσει κι εγώ αλλά για μηχανάκια ....

GTasos2.0jts
26-04-06, 20:22
[quote=GTasos2.0jts]Παρηγγειλα την 2.0 distictive σε ασημι.Εσωτερικο μαυρο/μπορντω δερμα.Πιστεψε με,μεχρι να καταληξω,ιδρωσα κι εγω,κι ο πωλητηςΤαιριαστη αντιθεση το ασημι/κοκκινο :wink: ...σαν χρωμα μου αρεσει πολυ και το Βlu Taormina αν θες να ξεφυγεις απο τα πολυφορεμενα Nero jarama και Grigio stromboli.

http://www.wlsoft.de/alfagt/index_img/JPG0007.JPG.jpg
http://www.alfaromeogt.nl/
http://files.automotiveforums.com/gallery/watermark.php?file=503/31045AlfaGTcoup_Ragazza.jpg

Mερικα repost για να σε φτιαξω...

[quote]

Το συζητας????-Και λιγα λενε!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: ΜΕ ΕΦΤΙΑΞΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GTasos2.0jts
26-04-06, 20:27

ΕΡΩΤΗΣΗ προς sakiss: Στην φωτο που εστειλες,η κοπελα ειναι σε εξτρα εξοπλισμο? :D

:D :D

DJTaurus
27-04-06, 01:02
Στην φωτο που εστειλες,η κοπελα ειναι σε εξτρα εξοπλισμο? :D
Oxi,paei doro me ta tapeta :P ...pera apo ti plaka me ta 100euro pou skeftese na doseis gia petalieres mporeis na pareis apo ebay mia kali tetrada tapeta me logotipo alfagt.

GTasos2.0jts
27-04-06, 01:05
Στην φωτο που εστειλες,η κοπελα ειναι σε εξτρα εξοπλισμο? :D
Oxi,paei doro me ta tapeta :P ...plaka plaka me ta 100euro pou skeftese na doseis gia petalieres mporeis na pareis apo ebay mia kali tetrada tapeta me logotipo alfagt.

ΝΑΙ-ΝΑΙ στρεχω!!!!!!Απο την τυπισσα στην Ολλανδια????

DJTaurus
27-04-06, 01:06
O biscione gnorizei details.

Αlfa147Cup
27-04-06, 01:07
Ναι, και εγώ απο αυτήν τα πήρα.

GTasos2.0jts
27-04-06, 12:32
...σαν χρωμα μου αρεσει πολυ και το Βlu Taormina αν θες να ξεφυγεις απο τα πολυφορεμενα Nero jarama και Grigio stromboli.

Συμφωνω sakiss για το blu taorina,αν και τωρα πλεον νομιζω οτι το λενε blu digione (264)...Οταν βεβαια λεω οτι το πηρα σε ασημι εννοω το Gricio Gonzaga(694)που τωρα εγινε (603).....Ειχα παλιοτερα κι ενα μπλε ηλεκτρικ αυτοκινητο,και παλι ειχα δεινοπαθησει για να φαινεται καθαρο......Ειναι απο τα αγαπημενα μου χρωματα,αλλα δεν ειναι και πολυ πρακτικο..... :( .Και το κακο ειναι οτι θα πρεπει κανεις να το συνδιασει ειτε με μπεζ σαλονι ειτε με μαυρο.Σκετο μαυρο σαλονι δεν ηθελα....Παιρνω που παιρνω δερμα μεσα,ας ειναι λιγο πιο εγχρωμο για να φωτιζει εσωτερικα λιγο παραπανω το αυτοκινητο και να φαινεται και πιο μεγαλο απο μεσα.... :wink: Οσο για το μπεζ σαλονι,μου αρεσει,αλλα ειχα την αισθηση οτι θα λερωνε ευκολα.....
Νομιζω οτι εσενα ειναι μαυρο απ'εξω...?????-μεσα?????

GTasos2.0jts
27-04-06, 12:39
b]ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ:[/b]
- Εχετε "φορεσει" την μπροστινη πινακιδα στην GT σας????????-Γιατι εγω ΔΕΝ σκοπευω να το κανω....!!! :D :D Ξερει κανεις αν υπαρχουν κυρωσεις για κατι τετοιο σε περιπτωση που σε σταματησουν ή σε περιπτωση που στο βρουν παρκαρισμενο(η τροχαια)???? :?: :?:

Biscione
27-04-06, 12:41
δεν εισαι ο μονος και καποια αλλα παιδια απο εδω δεν την εβαλαν αλλα ειναι κανα 35 η κληση

DJTaurus
27-04-06, 12:52
Νομιζω οτι εσενα ειναι μαυρο απ'εξω...?????-μεσα?????Mauro metaliko/kokkino derma.

ps-exo dei arketes Gt na kikloforoun xoris pinakida.Exo pantos tha tin ebaza mono ektos poleos opou iparxei pithanotita na se stamatisoun gia elegxo.

GTasos2.0jts
27-04-06, 13:28
Νομιζω οτι εσενα ειναι μαυρο απ'εξω...?????-μεσα?????Mauro metaliko/kokkino derma.

ps-exo dei arketes Gt na kikloforoun xoris pinakida.Exo pantos tha tin ebaza mono ektos poleos opou iparxei pithanotita na se stamatisoun gia elegxo.

Sakiss νομιζω οτι καποια στιγμη ειχες πει οτι και η θεση οδηγησης στην GT σου ειχε φανει οτι ηταν καπως ψηλα...???????

DJTaurus
27-04-06, 14:52
Sakiss νομιζω οτι καποια στιγμη ειχες πει οτι και η θεση οδηγησης στην GT σου ειχε φανει οτι ηταν καπως ψηλα...???????...και λίγο άβολη για πολύωρο ταξίδι σε σχέση με της Brera.....θα ήθελα και περισσότερη πλευρική στηριξη.

GTasos2.0jts
27-04-06, 15:31
Sakiss νομιζω οτι καποια στιγμη ειχες πει οτι και η θεση οδηγησης στην GT σου ειχε φανει οτι ηταν καπως ψηλα...???????...και λίγο άβολη για πολύωρο ταξίδι σε σχέση με της Brera.....θα ήθελα και περισσότερη πλευρική στηριξη.

:lol: Δεν διαφωνω...κι εμενα ετσι μου φανηκε....(ειμαι 1.87m)....αλλα,νομιζω οτι μπορω να το συνηθισω....Λες να μπορει να χαμηλωσει λιγο η θεση με καποιο τροπο..???? -π.χ. αλλες βασεις καθισματων????????

trelopoulos
27-04-06, 18:14
paidia,to καθισμα....χαμηλωνει

Don Juan
27-04-06, 18:39

:lol: Δεν διαφωνω...κι εμενα ετσι μου φανηκε....(ειμαι 1.87m)....αλλα,νομιζω οτι μπορω να το συνηθισω....Λες να μπορει να χαμηλωσει λιγο η θεση με καποιο τροπο..???? -π.χ. αλλες βασεις καθισματων????????

Εμένα το κάθισμα μου ήταν πολύ άνετο, Ποτέ δεν είχε πιαστεί η μέση μου. Το κάθισμα μπορεί να χαμηλώσει απο αριστερά. :wink:
Εγώ καθόμουν χαμηλά, σίγουρα δεν έχει αίσθηση elise αλλά ήμουν μία χαρά. Τα καθίσματα έχουν φανταστική πλευρική στήριξη. Τα καθίσματα με κράταγαν απίστευτα σε κάθε στροφή. Ποτέ δεν χρειάστηκε να "κρατηθώ" απο το τιμόνι.
Στην Μπρέρα τα καθίσματα είναι πολύ άνετα για ταξίδια αλλά με μηδέν πλευρική στήριξη. Στο Σούνιο πολλές φορές "κρατιώμουν" απο το τιμόνι και μου έσπασε τα νεύρα.

GTasos2.0jts
27-04-06, 21:20

Εμένα το κάθισμα μου ήταν πολύ άνετο, Ποτέ δεν είχε πιαστεί η μέση μου. Το κάθισμα μπορεί να χαμηλώσει απο αριστερά. :wink:
Εγώ καθόμουν χαμηλά, σίγουρα δεν έχει αίσθηση elise αλλά ήμουν μία χαρά. Τα καθίσματα έχουν φανταστική πλευρική στήριξη. Τα καθίσματα με κράταγαν απίστευτα σε κάθε στροφή. Ποτέ δεν χρειάστηκε να "κρατηθώ" απο το τιμόνι.
Στην Μπρέρα τα καθίσματα είναι πολύ άνετα για ταξίδια αλλά με μηδέν πλευρική στήριξη. Στο Σούνιο πολλές φορές "κρατιώμουν" απο το τιμόνι και μου έσπασε τα νεύρα.

Ναι,ρε παιδια,το ξερω οτι το καθισμα ρυθμιζεται σε υψος απο τ'αριστερα.....-Απλα,αναρωτιωμουν αν περα απο αυτο,μπορει και με καποιον αλλο τροπο να κατεβει κι αλλο.....

DJTaurus
28-04-06, 03:51
paidia,to καθισμα....χαμηλωνειΟσο και να χαμηλώνει έχεις την αίσθηση ότι κάθεσαι ψηλά κάτι που δεν συμβαίνει στην Brera :wink:

Kanaks
28-04-06, 08:54
Όντως στην GT ακομα και με τέρμα κατω το κάθισμα, νομίζεις οτι είσαι ψηλά, αν και την πρώτη φορά που κάθισα μου φάνηκε μια χαρα, μετα μάλλον το συνήθισα, ευτυχώς που η κληση των γυάλινων επιφανειών δίνει μια αίσθηση ταμπουρώματος. παντως απο πλευρική στήριξη σκίζει το καθισμα.

GTasos2.0jts
28-04-06, 10:35
Γι'αυτο αναρωτιεμαι,αν μπορει το καθισμα να χαμηλωσει κι αλλο, π.χ. αν αλλαχτουν οι βασεις του.....

Steven
28-04-06, 11:08
Γι'αυτο αναρωτιεμαι,αν μπορει το καθισμα να χαμηλωσει κι αλλο, π.χ. αν αλλαχτουν οι βασεις του.....

Φιλε Τασο, και'γω 1,87 ειμαι και μου φαινεται μια χαρα η θεση οδηγησης.
Απλα θα μου αρεσε να ηταν λιγο πιο χαμηλη, ελαχιστα δηλαδη, μονο και μονο για δικη μου ευχαρηστιση.
Απο'κει και περα, λειτουργικα ειναι αψογα.

Οσο αφορα ταξιδια, ειναι πολυ ανετη και δε σε κουραζει.
Εγω εχω βαλει και τα ΚΟΝΙ Sport σε μεσαια ρυθμιση. Βεβαια μαλακωσε λιγο οταν εβαλα αποστατες για να μπουν τα φρενα, αλλα φαινεται να το πηρε ομορφα το νεο setup.

RoadRunner
28-04-06, 11:28
Ρε παιδια πλακα κανουμε???1,83 ειμαι και οταν ειχα μπει στη GT δεν εβλεπα σχεδον τιποτα μπροστα.Καλα για μουρη δεν συζητω...Εκει ειναι που δεν την εβλεπα.Καλα πως παρκαρετε???

Σωτήρης
28-04-06, 12:06
Ρε παιδια πλακα κανουμε???1,83 ειμαι και οταν ειχα μπει στη GT δεν εβλεπα σχεδον τιποτα μπροστα.Καλα για μουρη δεν συζητω...Εκει ειναι που δεν την εβλεπα.Καλα πως παρκαρετε???

Στο περίπου ... Κάπως έτσι είναι και στην 147...Συνηθίζεις όμως με τον καιρό και ξέρεις να το υπολογίσεις !!! Καλά εσύ δεν διαβάζεις ???

Biscione
28-04-06, 13:14

Στο περίπου ... Κάπως έτσι είναι και στην 147...Συνηθίζεις όμως με τον καιρό και ξέρεις να το υπολογίσεις !!! Καλά εσύ δεν διαβάζεις ???
psaxnis san malakas parking sensor :D :D : pou na kanei doulia oxi mpimp mpimp p p p p mpoum mmmmm

Don Juan
28-04-06, 14:09

Κάτι δεν κάνεις σωστά. Εγώ είμαι 2.06 130 κιλά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα

karaLRS
28-04-06, 14:14
Κάτι δεν κάνεις σωστά. Εγώ είμαι 2.06 130 κιλά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα

Παίζει ρόλο και με τι κλιση εχεις βάλει το κάθισμα...
δηλαδη οσο πιο μεγάλη κλιση εχει τοσο πιο πολυ αυξάνεται η αποσταση απο πάνω...

RoadRunner
29-04-06, 10:55
Σωτηρη διαβαζω ρεεεεεεε λιωνω για την ακριβεια αλλα να μην κανουμε και ενα διαλιμα???

Babbis
30-04-06, 14:50
Ήρθε η ώρα (1,5 χρόνο μετά) να νοσήσει και η δικιά μου από τον γνωστό πλέον τριγμό από την ευρύτερη περιοχή του πορτ μπαγαζ!!

Πριν ξεκινήσω θα επαναλάβω τις λύσεις που έχουν γραφεί μέχρι τώρα:

1.

Mετα απο πολυ καιρο βρεθηκε η αιτια του πισω ανεξηγητου τριγμου.....δεν ηταν η εταζερα,ουτε η ρεζερβα ουτε ο μηχανισμος κλειδωματος του καθισματος,ουτε το δερμα,ουτε το καπακι του fuel tank ουτε η αναρτηση,ουτε οι θολοι,ουτε η κακη ρυθμιση απο τους μεντεσεδες,ουτε οι τσιμουχες,ουτε τα πλαστικα καπακια της πορτας του πορτμπαγκαζ,ουτε κατι στο εσωτερικο του προφυλακτηρα,ουτε καποια ξεχασμενη βιδα,ουτε χιλια δυο αλλα πραγματα που ελυσα στο πισω μερος του αυτοκινητου....Ο τριγμος προερχοταν απο τους αποστατες της πορτας του πορτμπαγκαζ-Η λυση ειναι τερμα βιδωμα,σφιξιμο με κλειδι και τοποθετηση μοκετουλας στο ενδιαμεσο.Επισης ρυθμισα και τις πορτες να κλεινουν αψογα και πλεον δεν ακουγεται ΚΙΧ...καλα μου χιλιομετρα

2.

Επειτα απο πολυωρες μελετες πανω στη GT μου τελικα βρηκα την αιτια του ανεξηγητου (σεριαλ εγινε πλεον) τριγμου.Δοκιμαστε οσοι εχετε προβλημα να βγαλετε τελειως την εταζερα.Το λεω αυτο διοτι στη δικια μου η εταζερα πηγαινε μεσα εξω μισο ποντο περιπου καθως την κουνουσα με το χερι.τωρα εβαλα ενα πανακι κ στις 2 μεριες στις οποιες πιανει πανω στο πλαστικο κ ακουμπαει τα δερματινα και...τερμα το τριξιμο!Επομενο βημα ειναι να βρω εναν τροπο να κανω την εταζερα να μην κουνιεται καθολου μεσα-εξω το οποιο ειναι κατι πολυ απλο.Ηθικο διδαγμα...ποτε μην εμπιστευεστε την κουκλα σας σε "τριτα" χερια προτου εξαντλησετε ολες τις πιθανες λυσεις που μπορειτε να βρειτε μονοι σας.Ελπιζω αυτο το μικρο DIY να βοηθησε καποιους γιατι εμενα προσωπικα με ενοχλουν παρα πολυ οι τριγμοι στο αυτοκινητο ειδικα αν εχω δωσει μια περιουσια γι αυτο.

3.

Ο τριγμος ειναι κατα 99,9% απο το αμορτισερ(για αν ακουστει καλυτερα,πρεπει να βγαλετε ολα τα πλαστικα καλυμματα στο πορτμπαγκαζ απο την μερια που προερχεται ο τριγμος)...βαλαμε τα ακουστικα και το επαληθευσαμε...για να σιγουρευτουμε,αυριο θα αλλαξουμε την θεση των δυο πισω αμορτισερ...η εγγυηση μαλλον δεν το καλυπτει γιατι ειναι φθειρομενο εξαρτημα....Εκτος αυτου συνηθως στις μεγαλες λακουβες ακουγεται και η εταζερα-->ΠΗΧΤΟ κλασικο γρασσο στο σημειο που την κραταει στην θεση της,σπρευ σιλικονης στα λαστιχακια πανω στα οποια στηριζεται και ελεγχος αν υπαρχει κενο στα λαστιχακια που ακουμπουν στην πορτα του πορτμπαγκαζ και την στηριζουν.

4.

Εμενα πλεον σταματησαν οι παραξενοι θορυβοι απο πισω.Τελικα (και σιγουρα πλεον) ηταν το καζανακι το οποιο εβρισκε στη μεταλλικη μονωση που εχει γυρω του την οποια με λιγη δυναμη την "επλασα" και.... ο θορυβος πηγε απο εκει που ηρθε.(αν μπειτε κατω απο το αμαξι θα καταλαβετε τι λεω).Αυτος ο θορυβος των αμορτισερ ποτε ακουγεται?ανοιχτο παραθυρο η κλειστο?ανεβαινοντας πχ πεζοδρομιο με την μια πισω ροδα θα επρεπε να ακουστει?Sakiss ποτε την αγορασες την GT σου?Ρωταω μηπως κ στις πολυ προσφατες(δικη μου) το εχουν διορθωσει το προβλημα και αν οχι να το περιμενω σε μορφη δωρου αργοτερα?

5.

Βρεθηκε ο τριγμος!

Αφαιρουμε το πλαινο πλαστικο καλυμμα(πισω/συνηθως δεξια πλευρα).Στο εσωτερικο υπαρχει μια πλεξουδα της οποιας ενα καλωδιο αιωρειται και ερχεται σε επαφη με το φτερο.Αφου το μονωσουμε/στερεωσουμε επανατοποθετουμε το καλυμμα προσεκτικα ωστε να μην στραβωσει καποια απο τις κοπιτσες.Για να βγει το πλαινο καλυμμα(ορθογωνιο ανω φιλετο) πρεπει να βγαλετε τις δυο βιδες της καθετης κολωνας μεταξυ του πλαινου καλυμματος και του σημειου που κλειδωνουν τα πισω καθισματα.

6.
Αλλα επειδή σήμερα είχα όρεξη και το έψαξα το ζήτημα είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ 100% οτι ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ του προβλήματος!!!

Ξεκίνησα λοιπόν για τεστ σε ενα ανώμαλο τσιμεντένιο δρόμο εχοντας αφήσει την εταζιέρα σπίτι και έχοντας ρίξει τα πίσω καθίσματα για να απορίψουμε θόρυβο απο αυτά.
Προχωρόντας αργά και κοιτάζοντας προς τα πίσω είδα την πισω πόρτα όταν ακουγόταν ο θόρυβος να πηδάει. Δεν εφάρμοζε καλά!!! Εδω είμαστε λέω!!
Σταματάω, ανοίγω τελείως την πίσω πόρτα, ξεκινάω με ανοικτή πόρτα και....τέρμα ο θόρυβος!!!!!
Βάζω κάτι υφάσματα διπλωμένα καλά που είχα, στο σημείο που εφάπτεται το πορτ παγκάζ το κλείνω ξεκινάω.....τέρμα ο θόρυβος!!!
Συμπέρασμα: δεν εφαρμόζει καλά η πίσω πόρτα και κοπανάει στις ανωμαλίες!!!

Κοιτάω τον μεντεσε που είναι βιδωμένος στο αμάξωμα με 2 βίδες και βλέπω οτι είχε σηκωθεί απο τη δεξιά πλευρά! Λασκάρω τις βίδες, τον σπρώχνω προς τα κάτω τον βιδώνω στο πιο χαμηλό σημείο, δοκιμάζω ξανά και ο τριγμός είχε σχεδόν εξαφάνιστεί!! Όχι τελείως όμως, ακουγόταν ελάχιστα. Ακόμα μάλλον δεν εφάρμοζε τέλεια η πόρτα.Ισως μια οριστική λύση είναι επιπλέον ενα αυτοκόλλητο καουτσούκ στο σημείο εφαρμογής!!!
Επίσεις με το σφίξιμο του μεντεσέ άλλαξε τελέιως και ο ήχος κλειδώματος-ξεκλειδώματος του πορτ-παγκάζ!

Να καταθέσω λοιπόν και την δικιά μου εμπειρία!!

Αφού ρυθμισα( τα ξεβίδωσα λίγο ώστε να εξέχουν περισσότερο) κι εγώ τα μαυρα λαστιχενια (σπειρωτα) sticks που βρίσκονται εκεί που η πίσω πόρτα "ακουμπα" στον προφυλακτήρα.

Αφου ρύθμισα λίγο την "δαγκάνα" που κλειδώνει το πορτ μπαγαζ και έβαλα λίγο γράσο.

Αφού άλλαξα 2-3 βίδες που συγκρατουν τα πλάστικα της πίσω πόρτας, αυτά που περιβάλλουν το πίσω τζάμι, με άλλες πιο χοντρες αφου οι "μαμά" γυρνούσαν τρελλά και δεν έσφιγγαν τα πλαστικά μεταξύ τους :? ΑΙΩΝΙΑ PREMIUM ALFA :D

Αφού έσφιξα ότι άλλες βίδες έβρισκα και κούπμωσα σωστά τα καθίσματα.

Ο Τριγμός παρέμεινε!!!!

Τότε με σταματημένο το αμάξι και κλειστή την πίσω πόρτα παρατήρησα ότι ασκώντας κάθετη δύναμη (για να κλείσει) στην είδη κλειστή πόρτα έτσκουζε το λαστιχάκι στεγανότητας που έχει γυρω γύρω η πίσω πόρτα.

Έτσι τελικά ψέκασα με σπρέυ σιλικόνης όλα τα πλαστικα στο χώρο του πορτ μπαγαζ ειδικά τις ενώσεις τους. Επίσης ψέκασα τα πλαστικα καλύματα του πίσω κεντρικού φως των φρένων (κέντρο και πάνω στο πίσω τζάμι) βγάζοντας τα κουμπωτα πλαινά του "καπάκια" και επίσης Ψέκασα όλο το λάστιχο που έχει γύρω γύρω η πίσω πόρτα και από μέσα και από έξω ο τριγμός εξαφανίστηκε!!

Η διάγνωση ο εντοπισμός κι η επιβαιβαίωση του "θανάτου" του τριγμύ έγινε σε ανώμαλο χωματόδρομο (χωραφόδρομο δλδ) ακριβώς δίπλα από τις εγκαταστάσεις της Μοσσαρ στην Λάρισα.

Άρα πριν δοκιμάσετε ότιδήποτε άλλο :
1. δοκιμάστε να σφίξετε και να αλλαξετε όσες βίδες δεν σφίγγουν
2. ψεκάστε με σπρευ σιλικόνης τα πλαστικα του πορτ μπαγαζ και το λάστιχο της πίσω πόρτας.
Το 1 θα γινει μια φορά. Το δεύτερερο κάθε φορά που επανεμφανίζεται. (Το σπρέυ σιλικόνης είναι το απλό γυαλιστικό που έχουμε για τα πλαστικά των ταμπλώ και το βρίσκεται σε κάθε κατάστημα αξεσουάρ!!!

ΣΟΣ!! Μην βάζεται το σπέρυ σιλικόνης στα μαλακά πλαστικά του ταμπλό της GT ούτε στο "σαγρε" πλαστικό κάτω από το ταμπλό και στο κάτω μέρος των εμπρός πορτών!! Μόνο στα πλαστικά του χώρου απόπσκευών και της πίσω πόρτσς!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τον πρώτο μήνα είχα την πρώτη εμφάνιση ενός τριγμού και τον αντιμετώπισα τυλίγοντας με ταινία το μεγάλο κλειδί στην εργαλειοθήκη της ρεζέρβας!!!! και εξαφανίστηκε. Επίσης έβγαλα και ξαναέβαλα όλη την εργαλειοθήκη και την έσφιξα ξανά. Η ανακάλυψη οφείλεται στον κουνιάδο μου που είχε την ιδέα να βγάλουμε την εργαλειοθήκη και να κάνουμε μια βόλτα.

Κι ενώ εξαφανίστηκε ο πρώτος τριγμός εμφανίστηκε ένας 2ος πολύ πιο μικρός. Ο οποίος με παρεμβαση πάλι του κουνιάδου μου, εξαφανίστηκε μετά από αλλαγη΄2 βιδών που δένουν τα πλαστικά της πίσω πόρτας και που γυρνούσαν τρελλά!!
Από τότε για 13 μήνες κανένα πρόβλήμα μέχρι την επανεμφάνιση και την λύση που αντιμετώπισα.

Σημαντικό είναι η επίλυση με 0 κόστος, ελάχιστο χρόνο και δυνατότηα απανάληψης!!!

karaLRS
30-04-06, 14:54
Μπάμπη πολυ ωραιο ποστ.αν γινεται να μπει στην αρχικη σελίδα του φορουμ σαν "τριγμός στο πισω μέρος"
πιστευω απασχολει πάρα πάρα πολλους

GTasos2.0jts
30-04-06, 18:05
[quote="Babbis"] ΣΟΣ!! Μην βάζεται το σπέρυ σιλικόνης στα μαλακά πλαστικά του ταμπλό της GT ούτε στο "σαγρε" πλαστικό κάτω από το ταμπλό και στο κάτω μέρος των εμπρός πορτών!! Μόνο στα πλαστικά του χώρου απόπσκευών και της πίσω πόρτσς! [/quo

:claps: :claps: :claps: :claps: ΜΠΡΑΒΟ Babbis!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πολυ ολοκληρωμενο το post σου!!!-Αλλα,γιατι να μη βαλουμε σπρευ σιλικονης στα μαλακα πλαστικα,στο πλαστικο κατω απο το τιμονι και στο κατω μερος των εμπρος πορτων???????????? :?:

GTasos2.0jts
30-04-06, 18:09
[quote="Babbis"] ΣΟΣ!! Μην βάζεται το σπέρυ σιλικόνης στα μαλακά πλαστικά του ταμπλό της GT ούτε στο "σαγρε" πλαστικό κάτω από το ταμπλό και στο κάτω μέρος των εμπρός πορτών!! Μόνο στα πλαστικά του χώρου απόπσκευών και της πίσω πόρτσς! [/quo

Απ' οτι καταλαβα δηλαδη,θα πρεπει να την λαδωνουμε συχνα την "πισω πορτα" οσοι εχουμε GT.... :razz3: :razz3: :crazy2: :crazy2: :shock: :shock: :shock: :shock: :crazy: :crazy: :crazy:

trelopoulos
30-04-06, 20:02
πολυ καλαο post,μπραβο!!κ γω νομιζω οτι ο θορυβος μου που ακουγεται απο πισω,με τα καθισματα κατω κ την εταζερα να εχει βγει ακουγεται απο την ενωση πισω πορτας κ προφυλακτηρας.μετα απο μια πιο προσεκτικη βολτα (κ ενα φιλαρακι στο χωρο αποσκευων) το συμπερασμα ηταν οτι μαλλον ο θορυβος προερχεται απο τους 2 πλαστικους αποστατες που πιεζονται μεσα κ με τις δονησεις τριζουν.απλα δεν καταλαβα την λυση που παραθεσατε παραπανω.1)πως θα βιδωθουν?ειναι χωμενα μεσα στην λαμαρινα κ τριζουν οταν πιεζονται μεσα.2)που μπαινει η μοκετουλα?στις βασεις του προφυλακτηρα η στο τερμα του λαστιχου.παντως θα δικομασω κ θα γραψω παλι.

Babbis
30-04-06, 23:32
Αλλα,γιατι να μη βαλουμε σπρευ σιλικονης στα μαλακα πλαστικα,στο πλαστικο κατω απο το τιμονι και στο κατω μερος των εμπρος πορτων???????????? :?:

Κοίτα τα συγκεκριμένα γυαλιστικά σχεδιάστηκαν και απευθύνονταν σε παλιότερα πλαστικά που ήταν χειρότερης ποιότητας-υφής και πολύ σκληρά. Βλέποντας το αφρώδες μαλακό πλαστικό στην GT η πρώτη μου σκέψη ήταν μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να χεησιμοποιήσω το ίδιο γυαλιστικό.

Προχθες που έκανα βιολογικό καθαρισμό στο εσωτερικό, ο τυπάς, ο οποίος πουλάει κι όλας αξεσουαρ, μου είπε ότι δεν πρέπει να βάζω γυαλιστικό ούτε στο σαγρε, ούτε στα μαλακά πλαστικά.

Δεν υπάρχει λόγος να μην τον πιστέψω!! Ο τύπος κατάλαβε ότι έχω πόρωση με το αμάξι και θα είχε συμφέρον να μου πουλήσει και ένα γυαλιστικό.

Απ' οτι καταλαβα δηλαδη,θα πρεπει να την λαδωνουμε συχνα την "πισω πορτα" οσοι εχουμε GT....

Μην το πέρνεις στραβά. Ένα αμάξι από ferrari μέχρι και lada πρέπει να έχει την φρον΄τιδα του. όπως λοιπόν θα τσεκάρεις τα λάδια, τα λάστιχα, τα υγρά φρένων, όπως θα το καθαρίζεις και θα το γυαλίζεις, έτσι θα πρέπει να το λαδώνεις καμια φορά. Σιγα την φροντίδα τώρα, ένα λεπτό κάθ 2-3 μήνες να ψεκάσεις ένα λαστιχάκι.

Σκέψου ότι τα μαλακά πλαστικά μας δεν απειλούνται από τον ήλιο και την ζέστη για να "σκάσουν" και να θέλουν φροντίδα οπως σε άλλα αμάξια!!

Στο κάτω κάτω δες το κι έτσι: Μια γυναικάρα θέλει και τα λούσα της!! :D

GTasos2.0jts
01-05-06, 00:06
[

Ναι,μωρε,ολα καλα!!!!Κατι τετοιο αλλωστε το εκανα συχνα και στη 146 που ειχα...,οποτε δεν μου φαινεται αγγαρεια....
χμμμμμμμ....οσο για το τελευταιο που λες,οτι "μια γυναικα θελει και τα λουσα της"........δηλαδη,οπως και στις γυναικες,πρεπει να λαδωνουμε συχνα την "πισω πορτα"...... :?: :twisted: :wink: :wink: :hapy: :hapy: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Babbis
01-05-06, 00:32
[

Ναι,μωρε,ολα καλα!!!!Κατι τετοιο αλλωστε το εκανα συχνα και στη 146 που ειχα...,οποτε δεν μου φαινεται αγγαρεια....
χμμμμμμμ....οσο για το τελευταιο που λες,οτι "μια γυναικα θελει και τα λουσα της"........δηλαδη,οπως και στις γυναικες,πρεπει να λαδωνουμε συχνα την "πισω πορτα"...... :?: :twisted: :wink: :wink: :hapy: :hapy: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

το χόντρυνες τώρα!!
:miammiam: :crazy: :mrgreen:

DJTaurus
01-05-06, 00:45
το συμπερασμα ηταν οτι μαλλον ο θορυβος προερχεται απο τους 2 πλαστικους αποστατες που πιεζονται μεσα κ με τις δονησεις τριζουνΠολύ σωστά....γι'αυτό ανέφερα οτι πλέον έχουν βάλει σταθερούς αποστάτες.Ακόμα και εάν βάλεις κομμάτι μοκέτας δε νομίζω να δεις διαφορά.Πριν ένα χρόνο στο ολλανδικό forum της Gt μου είχαν πει την λύση που περιέγραψε ο φίλος Babbis....δεν έδωσα σημασία και αφού έχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς να βρω μόνιμη λύση επιβάλλεται να ακολουθήσω τις συμβουλές του.Επιπλέον ξεκίνησε να τρίζει ο αεραγωγός κοντά στο παρμπρίζ ενώ δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με τον τριγμό του καθίσματος του συνοδηγού.

Biscione
02-05-06, 03:37
http://img149.imageshack.us/img149/4480/gt0rg.th.jpg (http://img149.imageshack.us/my.php?image=gt0rg.jpg)

DJTaurus
02-05-06, 17:03
Μάρτιος 06 Φινλανδία (test diesel σε ακραίες συνθήκες)
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=teema&article=129127&page=3

Biscione
02-05-06, 17:14
Μάρτιος 06 Φινλανδία (test diesel σε ακραίες συνθήκες)
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=teema&article=129127&page=3
ti leei to arfo?

GTasos2.0jts
03-05-06, 11:17
Χμμμμμμ,επειδη βλεπω οτι το "GT Lounge" εκανε κοιλια οσον αφορα στα posts μας, :lol: καταθετω τον προβληματισμο μου,ενοψη της παραλαβης της νεας GΤ μου...:
Ως γνωστο,αναμενεται η facelift εκδοση της GT στα τελη του 2006.....Στις αντιπροσωπειες δηλωνουν πληρη αγνοια επι του θεματος...Εχουμε καμια πληροφορια?Εχω διαβασει στο forum σχετικα topics μ'αυτο το θεμα,αλλα δεν ξεθολωνουν και πολυ το τοπιο...Και,αντε να γινουν καποιες αλλαγες στην εμφανιση....απο κινητηρα τί πιστευετε οτι θα γινει???- Λετε να φορεσει η GT τον
2.2 ???-Κι εστω οτι δεν αλλαζει τον 2.0jts....με το που θα εμφανιστει το multyair τι θα γινει???-Ειναι εφικτο να τοποθετηθει το συστημα εκ των υστερων σε ολους εμας που θα εχουμε τον 2.0jts ???? :?: :?: :?:

Thanasis
03-05-06, 11:50
Χμμμμμμ,επειδη βλεπω οτι το "GT Lounge" εκανε κοιλια οσον αφορα στα posts μας, :lol: καταθετω τον προβληματισμο μου,ενοψη της παραλαβης της νεας GΤ μου...:
Ως γνωστο,αναμενεται η facelift εκδοση της GT στα τελη του 2006.....Στις αντιπροσωπειες δηλωνουν πληρη αγνοια επι του θεματος...Εχουμε καμια πληροφορια?Εχω διαβασει στο forum σχετικα topics μ'αυτο το θεμα,αλλα δεν ξεθολωνουν και πολυ το τοπιο...Και,αντε να γινουν καποιες αλλαγες στην εμφανιση....απο κινητηρα τί πιστευετε οτι θα γινει???- Λετε να φορεσει η GT τον
2.2 ???-Κι εστω οτι δεν αλλαζει τον 2.0jts....με το που θα εμφανιστει το multyair τι θα γινει???-Ειναι εφικτο να τοποθετηθει το συστημα εκ των υστερων σε ολους εμας που θα εχουμε τον 2.0jts ???? :?: :?: :?:

Από ότι ξέρω θα φορέσει τον 2.2, αλλά οι 8C και sakiss έχουν πει πως οι κινητήρες θα είναι αναβαθμισμένοι. Ο 1.8 TS θα σταματήσει να προσφέρεται και στην θέση του θα δίνεται ο 1.9 JTS. Πληροφορίες για το fl δεν υπάρχουν πολλές, δεδομένου ότι τα fl γίνονται in-house. Είχα ακούσει για αναβάθμιση αναρτήσεων (το χρειάζετα).
Η GT φοβάμαι ότι θα έχει σταματήσει να παράγεται πριν εμφανιστεί το multiair.

DJTaurus
03-05-06, 14:53
Thanasi επειδή τίποτα δεν είναι σίγουρο τα τελευταία νέα κάνουν λόγο για...

1.9JTDm 175hp-->1.9JTDm 150hp
1.9JTDm 8v 130hp

1.8TS-->1.8MPI 140hp (ίδια ιπποδύναμη αλλά αισθητά καλύτερη κατανάλωση)
2.0JTS-->1.9JTS second step 170hp (δεν είναι σίγουρο αν θα είναι έτοιμος τέλος του έτους που θα παρουσιαστεί το f)
3.2 V6-->2.2JTB 240hp (--//--)

GTasos2.0jts
03-05-06, 15:27
Thanasi επειδή τίποτα δεν είναι σίγουρο τα τελευταία νέα κάνουν λόγο για...

1.9JTDm 175hp-->1.9JTDm 150hp
1.9JTDm 8v 130hp

1.8TS-->1.8MPI 140hp (ίδια ιπποδύναμη αλλά αισθητά καλύτερη κατανάλωση)
2.0JTS-->1.9JTS second step 170hp (δεν είναι σίγουρο αν θα είναι έτοιμος τέλος του έτους που θα παρουσιαστεί το f)
3.2 V6-->2.2JTB 240hp (--//--)

Πιστευεις οτι θα ειναι δυνατη η εφαρμογη του multyair στον 2.0 jts?

DJTaurus
03-05-06, 15:44
Πιστευεις οτι θα ειναι δυνατη η εφαρμογη του multyair στον 2.0 jts?Οταν τελειώσεις την πατέντα με το χαμήλωμα της θέσης οδήγησης κάνε δική σου πατέντα και για τον δίλιτρο JTS...πλάκα κάνω :wink:

Το mutliair είναι εφαρμόσιμο μόνο στα Fiat-Gm block των καινούριων JTS.
http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=731

Αnyway γιατί δεν έκανες υπομονή μέχρη τέλη 06 να πας για facelift?

trelopoulos
03-05-06, 15:51
εγω εχω ακουσει ακομη οτι ο 1.8 θα συνεχισει σαν το μικρο της κατηγοριας.τιποτα δεν ειναι βεβαιο

GTasos2.0jts
03-05-06, 16:28
Πιστευεις οτι θα ειναι δυνατη η εφαρμογη του multyair στον 2.0 jts?Οταν τελειώσεις την πατέντα με το χαμήλωμα της θέσης οδήγησης κάνε δική σου πατέντα και για τον δίλιτρο JTS...πλάκα κάνω :wink:

Χχχχμμμμ..καλη η ερωτηση σου Sakiss.....Εδω με το ζορι κανω υπομονη 2 μηνες για να παραλαβω την GT,....μου φαινεται βουνο να κανω υπομονη μεχρι το τελος του χρονου για να παρω την facelift....Μπορει να κανω χαζομαρα,αλλα συντρεχουν κι "αλλοι λογοι" που "πρεπει" να παρω το αυτοκινητο "τωρα".....Εξαλλου,μπορει στη εκδοση facelift να κανουν μια αλλαγη που να μη μου αρεσει(στο εσωτερικο ή στο εξωτερικο)......-(ετσι λεω για να μην προβληματιζομαι και πολυ...)
Οσο για πατεντα για να εφαρμωσεi το multiair στο block του 2.0 jts,μη βιαζεσαι!!!!!!-Αυτο τον καιρο φταιχνω δικη μου τουρμπινα
και συστημα ψυξης του αερα εισαγωγης με......παγακια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Οταν το ολοκληρωσω,θα κανω την πατεντα για το χαμηλωμα της θεσης οδηγησης,και μετα θα ασχοληθω με την εφαρμογη του multiair....Ωστοσο οποιος θελει κανει παραγγελια απο τωρα!!!!! :P :lol: :D Σε ενδεχομενο group buy θα κανω εκπτωση 15% :lol:

Σωτήρης
03-05-06, 16:50

Χχχχμμμμ..καλη η ερωτηση σου Sakiss.....Εδω με το ζορι κανω υπομονη 2 μηνες για να παραλαβω την GT,....μου φαινεται βουνο να κανω υπομονη μεχρι το τελος του χρονου για να παρω την facelift....

Εγώ (ευτυχώς να πώ ... :? ) μπορώ να κάνω υπομονή ένα χρόνο, διότι θα είμαι φαντάρος !!! Έτσι θα αντικαταστήσω την 147 μου με την GT μόλις γίνω πολίτης .... Αρκεί να είμαστε καλά ...

DJTaurus
03-05-06, 16:57
http://www.youtube.com/watch?v=nmSEeUEMNeo&search=alfa%20romeo%20
http://www.youtube.com/watch?v=oaeS8Yv3iHk&search=alfa%20romeo%20

GTasos2.0jts
03-05-06, 17:39
Εγώ (ευτυχώς να πώ ... :? ) μπορώ να κάνω υπομονή ένα χρόνο, διότι θα είμαι φαντάρος !!! Έτσι θα αντικαταστήσω την 147 μου με την GT μόλις γίνω πολίτης .... Αρκεί να είμαστε καλά ...[/quote]

Μη μασας...κι εγω σαν φανταρος νιωθω...!!!!!!! : 44 και σημερα!!!!!.......μεχρι να ερθει η GT!!!!....λεμε τωρα....!!!!

xristos69
03-05-06, 19:13
Μη μασας...κι εγω σαν φανταρος νιωθω...!!!!!!! : 44 και σημερα!!!!!.......μεχρι να ερθει η GT!!!!....λεμε τωρα....!!!!

τι να πω κι εγω!? 6+ μήνες την περίμενα :twisted:

trelopoulos
03-05-06, 22:53
εγω 2 μηνακια κ μου φανηκαν ατελειωτα!!

GTasos2.0jts
05-05-06, 01:19

Εχει τυχει κανεις να βαλει την GT του στο δυναμομετρο να δει τί ιπποδυναμη και ροπη βγαζει???????

Steven
05-05-06, 02:04

Εχει τυχει κανεις να βαλει την GT του στο δυναμομετρο να δει τί ιπποδυναμη και ροπη βγαζει???????

Λιαν συντομως!! 8)

Ριξε και ενα βλεφαρο εδω! (http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=3140&start=14)

GTasos2.0jts
05-05-06, 12:02

Λιαν συντομως!! 8)

Ριξε και ενα βλεφαρο εδω! (http://www.alfisti.gr/forum/viewtopic.php?t=3140&start=14)

Φιλε Steven,εχουμε τις ιδιες "ανησυχιες"........ :wink: ,αν και...δεν εχω παραλαβει ακομα την GT ,σιγα-σιγα το ψαχνω για βελτιωση του JTS.....Ριξε μια ματια στην απαντηση μου στο αναλογο Topic,που ουτως ή αλλως,εσυ "ανοιξες"......-Περα απο την βελτιωση σε κινητηρα,με απασχολησε λιγο και καποια ενδεχωμενη βελτιωση στην αναρτηση.....Καναμε ηδη μια "κουβεντα" με Sakiss kai Babis,πανω σ'αυτο το θεμα.Και οι δυο ειναι αντιθετοι σε μια τετοιου ειδους "επεμβαση"...Για πες μας εντυπωσεις εσυ,που εβαλες τα ΚΟΝΙ και αποστατες(λογω φρενων)???-Το χαμηλωσες κιολας???

Steven
05-05-06, 12:20

Λιαν συντομως!! 8)

Φιλε Steven,εχουμε τις ιδιες "ανησυχιες"........ :wink: ,αν και...δεν εχω παραλαβει ακομα την GT ,σιγα-σιγα το ψαχνω για βελτιωση του JTS.....Ριξε μια ματια στην απαντηση μου στο αναλογο Topic,που ουτως ή αλλως,εσυ "ανοιξες"......-Περα απο την βελτιωση σε κινητηρα,με απασχολησε λιγο και καποια ενδεχωμενη βελτιωση στην αναρτηση.....Καναμε ηδη μια "κουβεντα" με Sakiss kai Babis,πανω σ'αυτο το θεμα.Και οι δυο ειναι αντιθετοι σε μια τετοιου ειδους "επεμβαση"...Για πες μας εντυπωσεις εσυ,που εβαλες τα ΚΟΝΙ και αποστατες(λογω φρενων)???-Το χαμηλωσες κιολας???

Ολες οι επεμβασεις που εγιναν, μονο θετικα αποτελεσματα ειχαν. Χαμηλωμα ομως δεν εκανα και ουτε θα κανω, διοτι η αποσταση απο το εδαφος ειναι λιγο μικροτερη απο την 147 που ειχα χαμηλωμενη με Eibach 3ποντα. Με τους δρομους που εχουμε εδω, δεν το ρισκαρεις.
Κατα τα αλλα, περα απο τα αμορτισερ που εδωσαν ενα καλυτερο rebound που ελειπε απο τα μαμα και μια πολυ ελαφρια αισθηση σκληροτητας, οι αποστατες εδωσαν και αυτοι ενα θετικο αποτελεσμα. Μαλακωσε ελαφρα, αλλα το αμαξι δινει την αισθηση περαιτερω σταθεροτητας στη στροφη και σε περιπτωση πλαγιολιησθησης. Το βλεπεις να μπαινει με πιο πολυ ανεση.

Timos
06-05-06, 09:44
οι αποστάτες δώσαν και σε looks 8)
Τώρα πια του Steven και με τα φρένα δεν διαφέρει από μια 3.2.....πάντα σε looks ε 8)

GTasos2.0jts
06-05-06, 11:19
Ολες οι επεμβασεις που εγιναν, μονο θετικα αποτελεσματα ειχαν. Χαμηλωμα ομως δεν εκανα και ουτε θα κανω, διοτι η αποσταση απο το εδαφος ειναι λιγο μικροτερη απο την 147 που ειχα χαμηλωμενη με Eibach 3ποντα. Με τους δρομους που εχουμε εδω, δεν το ρισκαρεις.
Κατα τα αλλα, περα απο τα αμορτισερ που εδωσαν ενα καλυτερο rebound που ελειπε απο τα μαμα και μια πολυ ελαφρια αισθηση σκληροτητας, οι αποστατες εδωσαν και αυτοι ενα θετικο αποτελεσμα. Μαλακωσε ελαφρα, αλλα το αμαξι δινει την αισθηση περαιτερω σταθεροτητας στη στροφη και σε περιπτωση πλαγιολιησθησης. Το βλεπεις να μπαινει με πιο πολυ ανεση.

Στεφανε τί αποστάτες χρειάστηκε να βαλεις για να μπουν τα φρενα?(μεγεθος εννοω)
Οσο για το χαμηλωμα,εχω την αισθηση(και δεν ειμαι ο μονος) οτι χρειαζονται λιγο "γεμισμα" οι θολοι. . . .Απο εκει και περα βεβαια,τα πρακτικα προβληματα σιγουρα θα ειναι εμφανη σε καθημερινη βαση....(αναφερομαι,βεβαια,στους ελληνικους δρομους,ραμπες κτλ...)
Φυσικα ειναι λιγο ρισκο και απο αποψη του να μεταβληθει η γεωμετρια...(να αλλαξει η γωνια camber,κατι το οποιο βεβαια συμβαινει και με τους αποστατες που εβαλες....) :!: :!: :idontnow: :idontnow:

Steven
06-05-06, 11:38

Στεφανε τί αποστάτες χρειάστηκε να βαλεις για να μπουν τα φρενα?(μεγεθος εννοω)
Οσο για το χαμηλωμα,εχω την αισθηση(και δεν ειμαι ο μονος) οτι χρειαζονται λιγο "γεμισμα" οι θολοι. . . .Απο εκει και περα βεβαια,τα πρακτικα προβληματα σιγουρα θα ειναι εμφανη σε καθημερινη βαση....(αναφερομαι,βεβαια,στους ελληνικους δρομους,ραμπες κτλ...)
Φυσικα ειναι λιγο ρισκο και απο αποψη του να μεταβληθει η γεωμετρια...(να αλλαξει η γωνια camber,κατι το οποιο βεβαια συμβαινει και με τους αποστατες που εβαλες....) :!: :!: :idontnow: :idontnow:

Η γωνια camber αλλαζει μονο πισω και αυτο γινεται με χαμηλωμα. Οι αποστατες ειναι 12mm. Το μονο φαινομενο το οποιο παρατηρειται ειναι να δεχεται λιγο παραπανω δυναμη η αναρτηση λογω μοχλου. Κατα τα αλλα το αυτοκινητο εχει αψογη συμπεριφορα στο δρομο (και στις στροφες). Σου δινει την αισθηση οτι στη στροφη μπαινει πιο γλυκα και οταν πλαγιολησθει αισθανεσαι οτι εχει τον πληρη ελεγχο και οτι τοποθετειται το αμαξι απο μονο του. Σε αυτο βεβαια παιζει και μεγαλο ρολο η κατανομη βαρους.
Οσο για το χαμηλωμα, πιστευω πως η ταξη του 1-1,5cm χρειαζεται. Αλλα για να το κανεις αυτο μονο με coilover μπορεις, αφου στην αγορα κυκλοφορουν ελατηρια απο 2,5mm χαμηλωμα και κατω.

GTasos2.0jts
06-05-06, 12:00
Η γωνια camber αλλαζει μονο πισω και αυτο γινεται με χαμηλωμα. Οι αποστατες ειναι 12mm. Το μονο φαινομενο το οποιο παρατηρειται ειναι να δεχεται λιγο παραπανω δυναμη η αναρτηση λογω μοχλου. Κατα τα αλλα το αυτοκινητο εχει αψογη συμπεριφορα στο δρομο (και στις στροφες). Σου δινει την αισθηση οτι στη στροφη μπαινει πιο γλυκα και οταν πλαγιολησθει αισθανεσαι οτι εχει τον πληρη ελεγχο και οτι τοποθετειται το αμαξι απο μονο του. Σε αυτο βεβαια παιζει και μεγαλο ρολο η κατανομη βαρους.
Οσο για το χαμηλωμα, πιστευω πως η ταξη του 1-1,5cm χρειαζεται. Αλλα για να το κανεις αυτο μονο με coilover μπορεις, αφου στην αγορα κυκλοφορουν ελατηρια απο 2,5mm χαμηλωμα και κατω.

Τωρα εγω γιατι νομιζω οτι αν το χαμηλωσει κανεις 2,5 ποντους και βαλει και αποστατες 12mm,δεν θα αλλαξει καθολου η γωνια camber...???!!! :? :?

Steven
06-05-06, 12:04

Τωρα εγω γιατι νομιζω οτι αν το χαμηλωσει κανεις 2,5 ποντους και βαλει και αποστατες 12mm,δεν θα αλλαξει καθολου η γωνια camber...???!!! :? :?

Με μπερδεψες τωρα...
Η γωνια camber αλλαζει μονο με χαμηλωμα...οι αποστατες δεν εχουν σχεση...

GTasos2.0jts
06-05-06, 12:17

Με μπερδεψες τωρα...

:? :? :idontnow: :idontnow: :what:
-Δεν θυμαμαι- τι φρενα εχεις βαλει και χρειαστηκαν αποστατες 12 mm...????

Steven
06-05-06, 12:42

Με μπερδεψες τωρα...

:? :? :idontnow: :idontnow: :what:
-Δεν θυμαμαι- τι φρενα εχεις βαλει και χρειαστηκαν αποστατες 12 mm...????

Φρενα απο Ferrari 456 με 330 δισκο.

Biscione
06-05-06, 13:03
kai me after market parking sensors se ligo kairo kyrioi !!!

Steven
06-05-06, 13:50
kai me after market parking sensors se ligo kairo kyrioi !!!

8)

10-05-06, 01:59
Ρε παιδια ακουστε τι προβλημα μου δημιουργηθηκε στην GT μου. το υποβραχιονο η αλλιως τεμπελης οταν βρισκεται σε οριζοντια θεση,σε θεση να ακουμπαω το χερι μου δηλαδη, αυτο ερχεται σε επαφη με το δικο μου καθισμα . με αποτελεσμα δερμα με δερμα να τριβονται και να δημιουργειται ενας πολυ σπαστικος ηχος (τριξιμο).δεν μπορω να καταλαβω ποιο απο τα δυο εχει στραβωσει και γιατι.ανοιξε η δεξια πλευρικη στηριξη του καθισματος? η να πηρε κλιση αριστερη η κεντρικη κονσολα? και τα δυο παντως δειχνουν να ειναι σταθερα.

Timos
10-05-06, 02:41
Ρε παιδια ακουστε τι προβλημα μου δημιουργηθηκε στην GT μου. το υποβραχιονο η αλλιως τεμπελης οταν βρισκεται σε οριζοντια θεση,σε θεση να ακουμπαω το χερι μου δηλαδη, αυτο ερχεται σε επαφη με το δικο μου καθισμα . με αποτελεσμα δερμα με δερμα να τριβονται και να δημιουργειται ενας πολυ σπαστικος ηχος (τριξιμο).δεν μπορω να καταλαβω ποιο απο τα δυο εχει στραβωσει και γιατι.ανοιξε η δεξια πλευρικη στηριξη του καθισματος? η να πηρε κλιση αριστερη η κεντρικη κονσολα? και τα δυο παντως δειχνουν να ειναι σταθερα.

Πάρε ένα κομματάκι χοντρό ύφασμα και κόλλα το στο σημείο επαφής και τέλος.... :wink:

Steven
10-05-06, 12:09

Το ιδιο πρβλημα εχω και'γω, οπως και η 147 με τα MOMO καθισματα.
Εμενα ειναι μπεζ το δερμα, και η μαμα εχει βαλει στο κατω μερος εκει που δεν φαινεται, καστορι στο χρωμα του δερματος για να μην υπαρχουν τριγμοι στη βαση φανταζομαι. Πρεπει να βρουμε ενα κομματακι απο αυτο το καστορι για να βαλουμε λιγο στο πλαϊ οπως λεει και ο felleas.

GTasos2.0jts
10-05-06, 19:18

Δεν ξερω τι αλλο μπορεις να κανεις με το υποβραχιονιο,αλλα αν η GT σου ειναι αυτη που βλεπω στη φωτο,σιγουρα θα πρεπει να βγαλεις την αεροτομη-απλωστρα..... :evil: :evil: -Εκφραζω μονο την προσωπικη μου αποψη,και μαλλον για να την εβαλες θα σου αρεσει,αλλα,η GT δεν ειναι αυτοκινητο για τετοια αεροτομη......!!!!!!!!!!!!!!!

Babbis
11-05-06, 11:23
Παιδιά άσχετο και ετεροχρονισμένο. Γιατί στην GT δεν τοποθετήθηκε ο 2,5 V6 192PS? To αυτοκίνητο δέχτηκε κριτική για το ότι δεν υπήρχε έκδοση κοντά στα 200 άλογα να κοντράρει:

325ci 192PS
Z4 2,5i 177PS
TT 1.8T 180 PS
RX8 Challenge 192 ps
Celica TS 192PS

αλλά και άλλες σπορ προτάσεις που δεν είναι άμεσοι αντίπλαοι όπως:
Golf GTI 200PS
Type-r 200PS
Astra Turbo 200ps
κλπ.

Αυτό είναι ένα κενό που είδη έχει η Alfa Romeo το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να καλυφθεί από την GT.

GTasos2.0jts
12-05-06, 09:14
Αααχ,ρε Babis,ξυνεις πληγες για τα 200 αλογα..... :wink: Εχω την αισθηση οτι αν εβαζε 2.5 V6,ισως να πεφταν οι πωλησεις του 3.2,οποτε να μην συνεφερε.......Απο την αλλαη παλι,θα ειχε δυο μηχανικα συνολα σε V6 στο ιδιο αυτοκινητο?????-Προσωπικα,βεβαια,θα το προτιμουσα.....εξαρταται βεβαια απο την τιμη,αλλα μαλλον στον 2.5 θα κατεληγα αν ηταν μονο κατα 3000€ ακριβοτερος απο τον 2.0....Ολη βεβαια η κουβεντα ειναι υποθετικη......